Page 1

NUMERIS 18 (22) / VASARA 2016


Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos


REDAKTORĖS ŽODIS

Sveiki, vasarotojai, Šiluma ir saulė į mūsų gyvenimus atneša daug džiaugsmo. Toks ir šis žurnalo numeris – džiaugsmingas. Baigiant jį ruošti sužinojome, kad kolegės maisto tinklaraštininkės Nidos Degutienės knyga Izraelio skoniai buvo pripažinta geriausia pasaulyje kulinarine knyga žydiškos virtuvės kategorijoje. Dar šiek tiek anksčiau džiaugiamės Šveicarijoje gyvenančios lietuvės maisto tinklaraštininkės Gintarės Marcel ir jos knygos L’Art de la table sėkme kitoje kulinarinių knygų kategorijoje (2-a vieta Viduržemio jūros region virtuvėje). Džiugu, kad vis daugiau maisto tinklaraštininkų darbas būna įvertintas, o didelė patirtis namų virtuvėje ir fotografuojant maistą perkeliama į nuostabias knygas. Šis numeris džiaugsmingas, nes jame vėl pamatysite seniai matytus maisto tinklaraštininkus ir keletą naujai prisijungusių. Kol vieni maisto tinklaraštininkai užimti knygomis ar kitais svarbiais gyvenimo įvykiais, kiti gauna progą ir žurnalas išlaiko dinamiškumą, įgauna šiek tiek naują veidą ir pasakoja naujas istorijas. Pastaruoju metu ir aš pati paskendusi gyvenimo sūkūriuose ir nutolusi nuo intensyvaus sukiojimosi virtuvėje. Tačiau rankos vis tiek niežti gaminti ir fotografuoti, tad radau šiek tiek laiko ir šiam numeriui kiek galėjau prisidėjau fotografijomis. Vasara, atostogos ir lengvas maistas! Žurnalo puslapiuose rasite daug receptų su pačiomis šviežiausiomis vasaros gėrybėmis: arbūzais, melionais, braškėmis, avietėmis, abrikosais ir špinatais. Kviečiame kartu su mumis keliauti į kiemą ir kurti kepsninę. Kviečiame traukti prie jūros ir ežerų ir mėgautis šviežia žuvimi ir jūrų gėrybėmis. Kviečiame apsilankyti karščiu alsuojančioje Romoje ir sužinoti, ko būtinai reiktų paragauti gurmaniškoje Italijos sostinėje. O kad neperkaistumėte vasaros saulėje, siūlome atsigaivinti naminiais ledais, glotnučiais ir šaltomis sriubomis. Vėsesni vėjai pučia ir iš kaimyninės Skandinavijos, tačiau jų vidurvasario šventės ypač šiltos ir jaukios giminių ir draugų rate mėgaujantis silkėmis, šviežiomis bulvėmis, gardumynais su braškėmis ir rabarbarais. Būtinai paragaukite kitokių Joninių! Tingiomis atostogų dienomis ir likusiais ilgais vasaros vakarais neapsunkite nuo gausių vasaros vaišių ir nepamirškite judėti. Mes paruošėme specialių patiekalų sportuojantiems, kurie Jums suteiks energijos įsispirti į sportinius batelius ir prasibėgti ežero pakrante, sužaisti dar vieną paplūdymio tinklinio partiją su draugais ar paspardyti kamuolį draugiškose futbolo varžybose.

Džiaukitės visais vasaros malonumais!

Elektroninis kulinarijos žurnalas „Debesys“ ISSN 2029-9699 www.cloudsmag.eu www.facebook.com/zurnalasdebesys © Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant žurnale ir žurnalo svetainėje www.cloudsmag.eu esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.

Žurnalo redaktorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson asta@cloudsmag.eu Priekinio viršelio foto: Justina, Sugar to dust Dizainas: Asta, Miško žvėrys Maketavimas:

Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos Kalbos redaktorė: Julė, Miško žvėrys


4

TURINYS 6. 46. 58. 66. 74. 88. 98. 106. 120. 134. 150. 160. 172. 184.

SEZONINĖS GĖRYBĖS JŪROS ŠVENTĖ SKANDINAVIŠKOS JONINĖS DEŠIMT KLAUSIMŲ TINKLARAŠTININKUI PILNAVERTĖ MITYBA VAIKAMS VIRTUVĖS PRIETAISAS (KEPSNINĖ) LEDAI NETIKĖTI SVEČIAI ŠALTOS SRIUBOS RECEPTAI SPORTUOJANTIEMS KUOM PAKEISTI PIENO PRODUKTUS? VASARA STIKLINĖJE PIKNIKAS BE MĖSOS DEGUSTACINĖS KLAJONĖS ROMOJE

Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos


5


6 Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos

Sezoninės gėrybės Foto: Viktorija, Receptų medis


7

Visi metų laikai turi savo žavesį, tačiau vasara, sutikite, yra išskirtinis metų laikas. Tarsi ilgai miegojęs ugnikalnis ji staiga išsiveržia savo spalvomis, kvapais ir skoniais. Ir lygiai taip pat greitai nurimsta ir užgęsta užleisdama vietą kitam metų laikui. Todėl mėgautis vasara ir jos teikiamomis gėrybėmis reikia tuoj pat, nė akimirkos nedelsiant! Mums sunku įsivaizduoti vasaros vaišių stalą be sodriai raudonų braškių, kvepiančių aviečių, sultingų arbūzų, aksominių persikų ir abrikosų. Pačios savaime šios sezoninės gėrybės yra patrauklios ir prašosi suvalgomos. Tačiau alinančiai karštomis vasaros dienomis norisi kažko ypatingo, lengvo, gaivaus ir labai šalto. Tad mes Jums siūlome atsigaivinti arbūzo ledais ar braškių granite, o karščiui kiek nuslūgus, ilgais vasaros vakarais su smagia draugų kompanija pasimėgauti melionų salotomis ar brusketomis su arbūzais. Zodziai Justina, Sugar to dust

Foto: Jolita, Surfing the world cuisine


8

ARBŪZŲ, POMIDORŲ IR FETOS SALOTOS Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

4 porcijos » 300 g arbūzo be sėklų » 6 nedideli pomidorai » 100 g fetos » saujelė šviežių mėtų » druska » juodieji pipirai » ½ arb. š. džiovintos aitriosios paprikos » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus

Arbūzą ir pomidorus supjaustykite vienodo dydžio gabalėliais. Sudėkite į salotų dubenį. Fetą šakute sutrinkite, kad gautumėte trupinius. Mėtos lapelius supjaustykite ir sumaišykite su sūriu, pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais, aitriąja paprika ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Išmaišykite ir paskleiskite mišinį ant arbūzų ir pomidorų. Patkite su kepta mėsa ar sūriu pyragu.


9


10


11

LIMONADAS SU ARBŪZU IR MELIONU Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

4 porcijos » 1/3 vidutinio dydžio arbūzo » ½ vidutinio dydžio meliono » 2 citrinos » saujelė šviežių mėtų » 1 ½ l gazuoto mineralinio vandens arba toniko vandens Sirupui: » 250 ml vandens » 100 ml cukraus

Pirmiausia išvirkite cukraus sirupą. Į puodą supilkite cukrų ir vandenį. Virkite apie 10 minučių. Nuimkite nuo ugnies ir atvėsinkite. Pusę arbūzo supjaustykite nedidelias gabalėliais ir užšaldykite šaldiklyje - juos galėsite naudoti kaip ledukus. Melioną supjaustykite gabalėliais. Dideliame ąsotyje išspauskite citrinos sultis, supilkite dalį sirupo, sudėkite meliono ir arbūzo gabalėlius, 2-3 citrinos riekeles, mėtų lapelius. Viską išmaišykite. Prieš pat patiekdami supilkite gazuotą vadenį arba toniką.


12

ŠALDYTOS ARBŪZŲ SULTYS / ARBŪZŲ LEDAI Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

6 porcijos » 300 g arbūzo be žievės ir kauliukų » 2 arb. š. medaus » 1 valg. š. citrinos sulčių

Arbūzo gabalėlius sudėkite į smulkintuvą kartu su medumi. Įlašinkite citrinos sultis. Viską susmulkinkite iki vientisos masės. Supilkite gautą arbūzų masę į specialias ledų formeles ir uždengę dėkite į šaldiklį bent 3-5 valandoms. Šaldiklyje tokius ledus galite laikyti kelias savaites, todėl kas kartą užsinorėję vėsaus gardumyno, iš karto jį rasite šaldiklyje.


13


14


15

MELIONO, RŪKYTO KALAKUTIENOS KUMPIO SALOTOS SU MOCARELA Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine Vasarą visi ieškome lengvų užkandžių įdėjų, kurios neapsunkintų nei gamintojo, nei valgytojų. Šios greitai pagaminamos salotos su melionu tikrai atgaivins ir puikiai tiks prie taurės vyno.

4 porcijos » ½ vidutinio dydžio meliono » saujelė įvairių žalumynų (petražolių, mėtų, gražgarsčių ) » 100 g nedidelių mocarelos kamuoliukų » 150 g rūkyto kalakutienos kumpio » žiupsnis druskos » žiupsnis juodųjų pipirų » 1 valg. š. citrinos sulčių

Melioną perpjaukite per pusę, šaukštu išskobkite sėklas ir jas išmeskite. Likusį minkštimą taip pat šaukštu išskobkite ir dėkite tiesiai į indą, kuriame ruošite salotas. Šonuose išdėliokite žalumynus, sūrio rutuliukus, kalakutienos kumpio riekeles. Galiausiai apiberkite druska ir juodaisiais pipirais bei apšlakstykite citrinos sultimis. Patiekite iš karto.


16

ARBŪZINĖS BRUSKETOS Receptas ir foto: BERTA, Cukrinis avinėlis

» kelios riekės mėgstamos duonos » gabalėlis arbūzo » gabalėlis fetos » citrinų sultys » balzaminio acto padažas

Duonos riekes lengvai apskrudinkite, kad taptų traškios. Arbūzą bei fetą supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais. Pagardinkite šlakeliu citrinos sulčių bei balzaminio acto padažu. Paruoštą pagardą dėkite ant traškių duonos riekių. PATARIMAS Paruoštą pagardą galite skaninti šviežių mėtų ar bazilikų lapeliais, avokadu..


17


18


19

ARBŪZŲ SALOTOS SU ŠPINATAIS, AVOKADU IR FETA Receptas ir foto: BERTA, Cukrinis avinėlis

Kokia gi vasara be arbūzų! Ir, žinoma, be nepaprastai gardžių bei įdomaus skonio arbūzų salotų tokių lengvų, gaivių, paprastai paruošiamų ir nuostabiai vasariškų.

» poras saujų špinatų » gabalėlis arbūzo » 1 avokadas » gabalėlis fetos » ½ nedidelio mėlyno svogūno » 1-2 valg. š. alyvuogių aliejaus » šlakelis balzaminio acto padažo » šlakelis citrinų sulčių » druska » pipirai

Į lėkštes suberkite špinatus. Arbūzą, avokadą bei fetą supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais. Suberkite juos ant špinatų. Svogūną supjaustykite plonais griežinėliais ir suberkite į ruošiamas salotas. Alyvuogių aliejų, balzaminio acto padažą bei citrinų sultis gerai išmaišykite, pagardinkite druska bei pipirais. Salotas apšlakstykite padažu.


20

ARBŪZŲ SALOTOS SU FETA, ŠPINATAIS IR RIEŠUTAIS Receptas ir foto: BERTA, Cukrinis avinėlis

» pora saujų špinatų » gabalėlis arbūzo » keli vyšniniai pomidorai » gabalėlis fetos » sauja mėgstamų riešutų » 1-2 valg. š. alyvuogių aliejaus » šlakelis balzaminio acto padažo » šlakelis citrinų sultys » druska » juodieji pipirai

Į lėkštes sudėkite špinatus. Arbūzą, fetą bei vyšninius pomidorus supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais. Suberkite juos ant špinatų. Ant salotų suberkite riešutus. Alyvuogių aliejų, balzaminio acto padažą bei citrinų sultis gerai išmaišykite, pagardinkite druska bei pipirais. Salotas apšlakstykite padažu. PATARIMAS Kad riešutai būtų dar skanesni, prieš berdami juos į salotas pakepinkite sausoje keptuvėje, kol ims kvepėti.


21


22


23

BRAŠKIŲ GRANITA Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

» 850 g braškių » 1 citrinos sultys » ½ st. (100 g) cukraus

Į kokteilių plaktuvą suberkite braškes, supilkite citrinos sultis ir suberkite cukrų. Išplakite iki vientisos masės. Gautą plakinį supilkite į 20x30 cm dydžio indą. Jį uždenkite maistine plėvele ir dėkite į šaldymo kamerą. Palaikykite 1-2 valandas, tuomet išimkite ir išmaišykite šakute. Tą patį pakartokite dar 4-5 kartus kas pusvalandį, kol visa masė bus sušalusi į birius ledo kristalus.


24

BRAŠKIŲ PUDINGAS SU ISPANINIO ŠALAVIJO (CHIA) SĖKLOMIS Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

» 1 skardinė (400 ml) kokosų pieno » 10 didelių braškių » 1 bananas » 1 citrinos sultys » 3 valg. š. medaus » ½ arb. š. vanilės ekstrakto » 100 g ispaninio šalavijo (chia) sėklų Papuošti: » saujos braškių » šviežių mėtų lapelių

Į plaktuvą supilkite kokosų pieną, sudėkite braškes, bananą, supilkite citrinos sultis, skystą medų ir vanilės ekstraktą. Išplakite iki vientisos masės. Perpilkite gautą plakinį į dubenį. Suberkite ispaninio šalavijo sėklas. Gerai išmaišykite. Dėkite į šaldytuvą ir palaikykite apie valandą ar ilgiau. Likusias braškes supjaustykite kubeliais. Nuskabykite mėtų lapelius. Paruoštą pudingą paskirstykite į norimas stiklines ar indelius. Ant pudingo užberkite po saują braškių kubelių. Papuoškite mėtų lapeliais ir patiekite.


25


26

KOKOSINĖ ŽELĖ SU BRAŠKĖMIS Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

8 porcijos » 12 g želatinos » 50 ml vandens » 1 skardinė (400 ml) kokosų pieno » 2 valg. š. cukraus » 1 arb. š. vanilinio cukraus » 700 g braškių Papuošti: » šviežių mėtų lapeliai

Želatiną suberkite į nedidelį dubenėlį ir užpilkite vandeniu. Palikite išbrinkti. Į puodą supilkite kokosų pieną, suberkite cukrų ir vanilinį cukrų. Kaitinkite, kol užvirs. Nuimkite nuo ugnies ir šiek tiek atvėsinkite. Išbrinkusią želatiną ištirpinkite. Supilkite į kokosų pieną ir išmaišykite. Apie 500 g braškių supjaustykite gabalėliais ir po kelias saujas suberkite į stiklines. Ant jų užpilkite kokosų želė. Atvėsinkite. Dėkite į šaldytuvą ir atšaldykite, kol visiškai sustings. Likusias braškes supjaustykite mažais kubeliais ir užberkite ant viršaus. Papuoškite mėtų lapeliais. Patiekite.


27


28


29

KEKSIUKAI SU AVIETĖMIS IR KOKOSINIU KREMU (BE KIAUŠINIŲ) Receptas: Neringa, Du Mėnuliai Foto: Asta, Miško žvėrys

12 vnt. Keksiukams: » 250 ml pieno » 15 ml acto » 65 g kukurūzų krakmolo » 170 g miltų » 10 g kepimo miltelių » 5 g vanilės cukraus » 3 g sodos » 125 ml aliejaus » 200 g cukraus Aviečių įdarui: » 120 g aviečių » 12 g cukraus » 5 g kukurūzų krakmolo Kokosiniam kremui: » 200 ml riebios grietinėlės » 100 g maskarponės sūrio » 20 g kokosų sirupo » 20 g cukraus pudros

Keksiukai: Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Pieną sumaišykite su actu ir leiskite pastovėti 5-10 minučių. Kukurūzų krakmolą, miltus, kepimo miltelius, vanilės cukrų ir sodą persijokite į dubenį. Į pieną supilkite aliejų ir cukrų, viską sutrinkite trintuvu. Supilkite į birių produktų mišinį ir išmaišykite. Keksiukų skardą išklokite popierinėmis formelėmis ir gautą tešlą padalinkite į keksiukų formeles. Užpildykite maždaug 2/3 kiekvienos formelės. Kepkite keksiukus 18-20 minučių. Iškepusiems leiskite visiškai atvėsti. Aviečių įdaras: Avietes su cukrumi pakaitinkite ant silpnos ugnies. Dalį sulčių sumaišykite su krakmolu. Supilkite ištirpintą kukurūzų krakmolą į avietes. Maišydami kaitinkite, kol įdaras šiek tiek sutirštės. Atvėsinkite. Kokosinis kremas: Visus ingredientus sudėkite į maisto maišytuvo indą ir išplakite iki standžias purios masės. Surinkimas: Keksiukuose išpjaukite skylutes. Pripildykite jas aviečių įdaro ir papuoškite kokosiniu kremu. PATARIMAS Keksiukai skaniausi švieži, tačiau kelias dienas juos galima laikyti šaldytuve.


30

PYRAGAS SU MIGDOLAIS IR ABRIKOSAIS Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine Jau džiaugiamės ilgais vasaros vakarais, kai vis dažniau sulaukiame svečių ar tiesiog mėgaujamės žolelių arbatomis ir gaiviaisiais gėrimais. Tokiems vakarams migdolų ir abrikosų pyragas puikiai tiks: juo galėsite pavaišinti svečius ar šeimos narius, o kitą dieną kelis gabalėlius nunešti kaimynams (šis pyragas gardus išlieka keletą dienų). Jis nėra labai saldus - abrikosai suteikia malonią rūgštelę. Jei jų neturite, juos galite pakeisti persikais ar nektarinais, o artėjant rudeniui – slyvomis.

8-10 porcijų Trupiniams: » 2 valg. š. miltų » 2 valg. š. maltų migdolų » 1 arb. š. malto imbiero » ½ st. rudojo cukraus » 2 valg. š. sviesto » ½ st. migdolų plokštelių Pyragui: » 115 g kambario temperatūros sviesto » 1 st. cukraus » 1 arb. š. smulkiai tarkuotos citrinos žievelės » 1 arb. š. vanilės ekstrakto » 3 dideli kiaušiniai » 1 ½ st. miltų » 1 ½ arb. š. kepimo miltelių » 1 arb. š. malto cinamono » 1 arb. š. malto imbiero » žiupsnelis druskos » 8 abrikosai » 1 valg. š. miltelinio cukraus

21 cm skersmens kepimo formą ištepkite sviestu. Orkaitę įkaitinkite iki 170°C. Paruoškite trupinius. Dubenyje sumaišykite miltus, maltus migdolus, imbierą ir cukrų. Supilkite ištirpintą sviestą ir viską išmaišykite šakute. Galiausiai įmaišykite migdolų drožles. Atidėkite. Paruoškite pyragą. Dubenyje sviestą ir cukrų išsukite mediniu šaukštu iki vientisos masės, tada sudėkite citrinos žievelę, vanilės ekstraktą bei kiaušinius. Išplakite iki vientisos purios masės. Suberkite miltus, kepimo miltelius, maltą cinamoną, imbierą ir druską. Viską greitai išmaišykite – svarbu nepermaišyti. Supilkite tešlą į paruoštą kepimo indą. Iš abrikosų išimkite kauliukus, pačius vaisius supjaustykite riekelėmis. Jas išdėliokite ant pyrago viršaus. Viską apiberkite paruoštais trupiniais. Kepkite apie 50-55 minutes, kol pyragas visiškai iškeps. Prieš patiekdami apibarstykite pyragą milteliniu cukrumi. Patiekite su ledais.


31


32


33

BOLIVINĖS BALANDOS SALOTOS SU ABRIKOSAIS IR HALUMIU Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

4 porcijos » ½ st. bolivinių balandų sėklų » 200 g halumio » alyvuogių aliejus » saujelė svogūno laiškų » saujelė petražolių » saujelė šviežių mėtų » saujelė krapų » 4 dideli abrikosai Padažas: » ½ citrinos sultys » 4 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 valg. š. granatų sirupo » druska » juodieji pipirai pagal skonį

Bolivines balandas nuplaukite šaltu vandeniu, suberkite į puodą ir užpilkite stikline vandens. Virkite apie 10 minučių, kol vanduo visai suvirs. Nuimkite puodą nuo ugnies. Sėklas palikite iki galo išbrinkti uždengtame puode dar apie 10 minučių. Atvėsinkite. Halumį supjaustykite riekelėmis ar nedideliais gabalėliais. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek alyvuogių aliejaus ir apkepinkite sūrio gabalėlius, kol gražiai apskrus. Šis sūris visiškai nesilydo, todėl tikrasis jo skonis atsiskleidžia apkepinus. Svogūnų laiškus, petražoles, mėtas, krapus smulkiai supjaustykite. Bolivines balandas sumaišykite su žalumynais. Išimkite abrikosų kauliukus. Vaisius supjaustykite riekelėmis ir sudėkite į salotas. Suplakite padažą. Citrinos sultis, aliejų ir granatų sirupą išplakite virtuvine šluotele, pagardinkite druska ir juodaisiais pipirais. Paskleiskite bolivinių balandų ir abrikosų salotas didelėje lėkštėje ar dubenyje. Ant viršaus sudėkite kepintą sūrį. Papuoškite keliomis mėtų šakelėmis, apšlakstykite padažu ir patiekite. Halumis gali būti sūrokas, todėl prieš gamindami palaikykite šaltame vandenyje kelias valandas. PATARIMAS Šioms salotoms galite naudoti tiek abrikosus, tiek persikus ar nektarinus. Jei neturite granatų sirupo, jį šiame recepte galite pakeisti ½ arb. š. medaus.


34

ANGLIŠKOS BANDELĖS (SCONES) SU ABRIKOSAIS ARBA PERSIKAIS Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine Prasidėjus abrikosų sezonui, net nespėsite apsidairyti: tuojau pat prasideda persikų ir nektarinų metas. Galbūt sakysite, jog skaniausia juos valgyti tiesiog taip… ar sumesti į pieno kokteilį, vaisių salotas, pagardinti šampaną jų tyre. Visgi siūlome šiais vaisiais pagardinti ir greitas angliškas pusryčių bandeles – tai puikus pasirinkimas prie arbatos ar pusryčių.

8-10 porcijų » 2 st. miltų » 2 valg. š. cukraus » 1 arb. š. kepimo miltelių » 1 arb. š. druskos » 150 g šalto sviesto » 2 dideli kiaušiniai » ½ st. natūralaus jogurto » 3 persikai arba 6 abrikosai » cukrus bandelėms pabarstyti » 1 valg. š. cukraus pudros apibarstymui

Įkaitinkite orkaitę iki 180ᵒC. Kepimo skardą ištieskite kepimo popieriumi. Dubenyje sumaišykite miltus, cukrų, kepimo miltelius ir druską. Sviestą supjaustykite nedideliais kubeliais ir sumeskite į dubenį. Pirštais jį įtrinkite į miltus (gali likti ir didesnių sviesto gabalėlių). Kitame dubenyje sumaišykite kiaušinius ir jogurtą. Greitai įmaišykite į sviesto ir miltų mišinį. Tešla bus lipni ir nevientisa. Nenustebkite - taip ir turi būti, todėl jokiu būdu nepermaišykite. Supjaustykite vaisius kubeliais ir greitai įmaišykite į tešlą. Padalinkite ją į 8-10 vienodo dydžio gabalėlių. Sudėkite juos ant kepimo popieriumi ištiestos skardos ir apiberkite žiupsneliu cukraus. Kepkite orkaitėje apie 20-25 minutes, kol išorė gražiai apkeps, o vidus bus minkštas. Iškepusias bandeles apiberkite cukraus pudra ir iš karto patiekite.


35


36


37

VIŠTIENOS ŠLAUNELĖS SU ABRIKOSŲ PAGARDU Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine Kasmet vis ieškome naujų būdų patiekti vištieną ir taip nustebinti valgytojus. Trūksta idėjų? Pabandykite paruošti abrikosų ir garstyčių pagardą, kuris visus nustebins ne tik nuostabia spalva, bet ir skoniu. Jį siūlau valgyti su kepta vištiena. Tačiau leiskite sau improvizuoti: jis puikiausiai tiks ir ant skrudintos duonos su ožkos pieno sūriu ar kremine varške bei vyno taure.

4 porcijos Vištienai: » 8 vištienos šlaunelės be kaulo » 2 česnako skiltelės » druska » juodieji pipirai » 1 arb. š. džiovintos aitriosios paprikos » 1 arb. š. džiovinto raudonėlio » 2 valg. š. obuolių acto » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus Abrikosų pagardas: » 1 svogūnas » 1 valg. š. rapsų aliejaus » 10 abrikosų » 1 valg. š. medaus » 100 ml obuolių acto » 2 valg. š. garstyčių

Vištieną sudėkite į dubenį. Nulupkite ir sutarkuokite česnaką, jį sudėkite į dubenį su vištiena. Pagardinkite druska, juodaisiais pipirais, aitriąja paprika, raudonėliu, actu ir aliejumi. Gerai išmaišykite ir palikite marinuotis bent 30 minučių. Pasiruoškite abrikosų pagardą. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūną. Puode įkaitinkite aliejų ir sudėkite svogūnus. Pakepinkite juos apie 5 minutes. Iš abrikosų išimkite kauliukus, supjaustykite nedideliais kubeliais. Sudėkite į puodą su kepintais svogūnais ir maišydami kepinkite apie 2-3 minutes. Sudėkite medų, actą ir garstyčias. Išmaišykite ir retsykiais pamaišydami troškinkite ant nedidelės ugnies apie 15 minučių. Kai abrikosai bus visiškai išsileidę, paragaukite. Jei mėgstate saldžiau, įdėkite dar medaus ar cukraus. Įkaitinkite kepsninę ar keptuvę ir sudėkite vištienos šlauneles. Apkepkite jas iš abiejų pusių po 7-8 minutes, kol bus visiškai iškepusios. Patiekite vištieną su abrikosų pagardu bei mėgstamu garnyru.


38

MAKARONAI SU ŠPINATAIS IR LAŠIŠA Receptas ir foto: Viktorija, Receptų medis

2 porcijos

» 150 g nevirtų makaronų » alyvuogių aliejus » 2 česnako skiltelės » 65 g špinatų » 125 g kreminio sūrio » 100 g rūkytos arba sūdytos lašišos » ½ arb. š. rūkytos paprikos » druska » pipirai

Į didelį puodą su verdančiu sūdytu vandeniu suberkite makaronus. Kol jie verda, apkepinkite smulkiai supjaustytas česnako skilteles alyvuogių aliejuje. Sudėkite į keptuvę špinatus, supjaustytus juostelėmis. Maišydami kepkite, kol lapeliai pradės vysti. Sudėkite kreminį sūrį, juostelėmis supjaustytą lašišą. Suberkite rūkytą papriką, pagardinkite druska ir pipirais pagal skonį. Makaronus nukoškite, bet palikite apie pusę stiklinės nuoviro. Sudėkite makaronus į špinatų masę. Jei padažas atrodys per tirštas, įpilkite šiek tiek makaronų nuoviro. Patiekite iš karto.


39


40


41

PUSRYČIŲ KIAUŠINIAI Receptas ir foto: Viktorija, Receptų medis

4 porcijos » 65 g špinatų » 1 mažas svogūnas » 2 česnako skiltelės » 25 g sviesto » 4 kiaušiniai » druska » pipirai

Špinatus nuplaukite (jų nesausinkite), supjaustykite juostelėmis ir sudėkite į keptuvę. Kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol lapeliai pradės vysti. Sudėkite į metalinį sietelį ir mediniu šaukštu išspauskite kuo daugiau skysčio. Svogūną ir česnako skilteles smulkiai supjaustykite ir kartu su sviestu apkepinkite keptuvėje, kol suminkštės. Sudėkite špinatus ir kelias minutes pakepinkite. Įberkite druskos ir pipirų pagal skonį. Įkaitinkite orkaitę iki 190°C temperatūros. Mažus keraminius kepimo indelius ištepkite sviestu. Padalinkite špinatų masę į keturias dalis ir sudėkite į indelius. Į kiekvieną įmuškite po kiaušinį. Kepkite 10–15 minučių, arba kol baltymas sukietės, o trynys vis dar bus skystas.


42

ŠPINATŲ PYRAGAS Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine 8 porcijos Filo tešlai: » 1 ½ st miltų » 1 arb.š. druskos » ½ st. vandens » ½ st. alyvuogių aliejaus » 1 valg. š. raudonojo vyno acto » 1 st. krakmolo » 100 ml aliejaus tešlai aptepti Tešlos aptepimui: » 100 g sviesto » 50 ml alyvuogių aliejaus Įdarui: » 1 svogūnas » 2 česnako skiltelės » 1 raudona saldžioji paprika » 300 g šviežių špinatų » 2-3 valg. š. alyvuogių aliejaus » druska » juodieji pipirai Pyragui apibarstyti: » 2 valg. š. sezamo sėklų » 1 arb. š. juodgrūdės sėklų

Pirmiausiai pasigaminkite tešlą. Dubenyje sumaišykite miltus ir druską, viduryje padarykite duobelę ir į ją supilkite vandenį, aliejų, actą. Iš pradžių maišykite šaukštu, tada pradėkite minkyti rankomis. Reikės minkyti apie 10 minučių, kol tešla taps vientisa ir elastinga. Padalinkite į 6 gabalėlius ir uždenkite maistine plėvele. Palikite tešlą subręsti apie 1 valandą. Pasiruoškite įdarą. Nulupkite svogūnus, česnaką ir juos smulkiai supjaustykite. Papriką susmulkinkite nedideliais kubeliais. Špinatus kruopščiai nuplaukite ir supjaustykite. Didelėje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir sudėkite svogūnus ir česnakus. Pagardinkite druska, juodaisiais pipirais. Kepkite, kol pradės minkštėti, tada sudėkite paprikas, ir kepkite dar 5 minutes. Pačioje pabaigoje sudėkite špinatus. Šiek tiek pamaišykite, kol sukris, ir nuimkite keptuvę nuo ugnies. Atvėsinkite. Pyragui reikės didelės kepimo formos (apie 30 cm skersmens). Ją ištepkite alyvuogių aliejumi. Įkaitinkite orkaitę iki 180̊°C temperatūros. Vienam pyragui reikės 6 tešlos gabalėlių, t.y., kočiosite 6 sluoksnius. Imkite vieną tešlos gabalėlį, apiberkite stalo paviršių krakmolu ir kočiokite kuo plonesnį apvalų tešlos lakštą. Jis turėtų būti apie 40 cm skersmens. Dėkite pirmą sluoksnį į kepimo indą. Tešlos kraštai turi užsilenkti ant indo kraštų. Aptepkite alyvuogių aliejumi. Pakartokite tą patį su dar dviem tešlos gabalėliais. Ant 3 sluoksnių dėkite įdarą. Tada vėl iškočiokite 3 plonyčius tešlos sluoksnius, kurių kiekvieną aptepkite alyvuogių aliejumi. Pats paskutinis sluoksnis gali būti šiek tiek mažesnis, apie 30 cm. Pyrago kraštus susukite ir taip suformuokite pyrago kraštus. Aptepkite aliejaus ir lydyto sviesto mišiniu. Įpjaukite pyrago vidurį, kad gautumėte stačiakampius. Apibarstykite sezamų ir juodgrūdės sėklomis. Kepkite orkaitėje apie 40 minučių, kol pyragas gražiai apskrus ir tešla taps traški. Špinatų pyragą patiekite šiltą su salotomis ar užkandžiais.


43


44


45

SALOTOS SU KEPTOMIS DARŽOVĖMIS Receptas ir foto: Viktorija, Receptų medis

4 porcijos » 1 maža cukinija » 12 vyšninių pomidorų » alyvuogių aliejus » druska » pipirai » 65 g špinatų » sauja sėklų mišinio salotoms (saulėgrąžų, moliūgų, kedrinių pinijų)

Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Cukiniją supjaustykite plonais griežinėliais, pomidorus perpjaukite per pusę. Sudėkite į didelę kepimo popieriumi išklotą skardą vienu sluoksniu. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska ir pipirais. Kepkite apie 30 minučių. Jei pomidorai pradės per daug tamsėti, ištraukite juos anksčiau. Špinatus nuplaukite ir nusausinkite. Sudėkite į didelį plokščią dubenį. Ant viršaus sudėkite keptus pomidorus ir cukinijos griežinėlius. Apšlakstykite geros kokybės alyvuogių aliejumi. Apibarstykite druska ir pipirais. Įvairias sėklas trumpai pakepinkite sausoje keptuvėje. Jomis apibarstykite salotas.


46

Jūros šventė

Foto: Dovilė Rišienė DR Food blog


47

Vasara - tai metas, kai pėdas maloniai kutena jūros smėlis ir plaukus šviešina kaitri saulutė. Kuomet mes visi keliaujam link to raminančio ošimo ir tyliai tikimės pačio geriausio oro, kad pasilepinti saulės voniomis ir iki soties atsivalgyti žuvies. Keptos, rūkytos, šviežios žuvies, kurios visuomet gausu ten, kur ošia jūros bangos ir nuo paryčių sėdi žvejai ant tilto. O tu įkvepi to svaiginančio jūros saulėlydžio ir lauko rytojaus, kuris tave vėl svaigins saulėtekiais ir kvies skanauti jūros skanėstų.


48


49

KREVETĖS SU BALTU VYNU Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Šis užkandis - tapas – puikiai tiks saulėtai dienai. Vynas patiekale, vynas taurėje- ir mažytė šventė garantuota. Rinkitės geriausias kokias tik galite krevetes (užkandis skaniausias su nevirtomis). Jei naudosite jau apvirtas krevetes, trumpinkite ruošimo laiką, kitaip jos bus guminės. 2-3 porcijos » 15-20 česnako skiltelių » 1 valg. š. aliejaus » 25 g sviesto » 1 arb. š. aitriosios paprikos dribsnių » 400 g lukštentų krevečių » 150 ml balto sauso vyno » druska » pipirai » kuokštas petražolių Krevetėms patiekti: » itališka duona

Česnako skilteles išlukštenkite, didesnes perpjaukite į 2-3 dalis. Keptuvėje ant vidutinės kaitros įkaitinkite aliejų, sudėkite sviestą. Kai šis ištirps, suberkite česnako skilteles ir aitriosios paprikos dribsnius. Kepkite 2-3 minutes, kol česnakas šiek tiek suminkštės. Tuomet sudėkite krevetes ir kepkite po 1 minutę iš abiejų pusių. Supilkite vyną ir kaitinkite ant didelės kaitros, kol vynas šiek tiek nugaruos, o krevetės taps rausvos. Nukaiskite, pagardinkite druska, pipirais. Petražoles sukapokite, įmaišykite į krevetes. Tiekite sriubos dubenėliuose. Valgydami dažykite itališką duoną į padažą.


50

MIDIJOS POMIDORŲ PADAŽE SU SALIAMIU Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos

4 porcijos » 1 kg midijų » 1 valg. š. alyvuogių aliejaus » 3 česnako skiltelės » 50 g česnakinio saliamio riekelių » 100 ml balto sauso vyno » 200 ml trintų pomidorų » Sauja šviežių bazilikų

Po tekančiu vandeniu midijas nuvalykite peiliuku ir nušveiskite kempinėle. Puode storu dugnu įkaitinkite aliejų, pakepinkite česnako skilteles ir saliamio griežinėlius. Sudėkite midijas, užpilkite jas vynu ir trintais pomidorais. Uždenkite puodą dangčiu ir patroškinkite 5 minutes. Patiekite iš kart su šviežiais bazilikais ir česnakine duona.


51


52


53

MIDIJOS CITRINŽOLĖS IR SVIESTO PADAŽE Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos

4 porcijos » 1 kg midijų » 50 g sviesto » 2 česnako skiltelės » 200 ml balto sauso vyno » 2 citrinžolės stiebai » Sauja citrininio čiobrelio

Po tekančiu vandeniu midijas nuvalykite peiliuku ir nušveiskite kempinėle. Puode storu dugnu įkaitinkite sviestą. Jame pakepinkite česnako skilteles. Sudėkite midijas, užpilti jas vynu ir įdėkite patraiškytus citrinžolės stiebus bei čiobrelius. Uždenkite puodą dangčiu ir patroškinkite 5 minutes. Patiekite iškart su šviežiais čiobreliais ir česnakine duona.


54


55

SUŠIAI Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos Receptas Simona, Mukatanas

6-8 suktinukai » 2 st. sušiams skirtų ryžių » 2 ½ st. vandens » 75 ml ryžių acto » 50 g cukraus » žiupsnis druskos » jūros dumblių lapų (nori) Įdarui: » avokadas » lašišos filė » agurkas » krabų lazdelės » ikrai

Pirmiausia išvirkite sušių ryžius. Ryžius supilkite į kiaurasamtį ir nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu. Supilkite į puodą ir užpilkite vandeniu. Užvirkite, uždenkite ir 8 minutes virkite ryžius ant kaitrios ugnies. Paskui nukaiskite ir 20 minučių palikite pastovėti. Nenudenkite dangčio. Paruoškite saldų ryžių actą: dubenėlyje sumaišykite ryžių actą, cukrų ir druską, kol cukrus bei druska ištirps. Dar karštus ryžius suberkite į didelį dubenį, užpilkite paruoštu saldžiu ryžių actu ir sumaišykite medine mentele. Palikite atvėsti. Kai ryžiai atvės iki kambario temperatūros, gaminkite sušius. Prieš sukdami suktinuką, pasidėkite šalia indelį vandens, kuriame drėkinsite rankas. Pirmiausia gaminsime maki suktinuką: jūros dumblių lapą perlaužkite pusiau. Ant bambukinio kilimėlio padėkite pusę lapo 1 cm atstumu nuo apatinio kilimėlio krašto. Vos drėgnomis rankomis paimkite 80 g ryžių. Jais tolygiai išklokite jūros dumblių lapą, viršuje palikdami 1 cm pločio neuždengtą kraštą. Pačiame centre horizontaliai ant ryžių sudėkite įdarą. Bambukiniu kilimėliu susukite sušio suktinuką. Sudrėkinkite peilį ir supjaustykite suktinuką į 6 lygias dalis. Dabar gaminsime uramaki suktinuką: jūros dumblių lapą perlaužkite pusiau. Ant bambukinio kilimėlio padėkite pusę lapo 1 cm atstumu nuo apatinio kilimėlio krašto. Vos drėgnomis rankomis paimkite 170 g ryžių. Jais tolygiai išklokite jūros dumblių lapą, viršuje palikdami 1 cm pločio neuždengtą kraštą. Paėmę už kraštų, apverskite lapą su iškoltais ryžiais į kitą pusę. Pačiame cente horizontaliai ant ryžiais neišklotos lapo pusės sudėkite įdarą. Bambukiniu kilimėliu susukite sušio suktinuką. Sudrėkinkite peilį ir supjaustykite sušio suktinuką į 8 lygias dalis. Trumpas fotoreceptas sekančiame puslapyje.


56


57


58

Skandinaviškos Joninės

Foto: Justina, Sugar to dust Žodžiai: Julė, Miško žvėrys


59

Joninės - vidurvasario šventė. Ir mums patinka ją švęsti – juk jau kelerius metus netgi turime laisvadienį per Jonines. O štai skandinavai Vidurvasarį švenčia net keletą dienų ir neabejotinai šią šventę laiko viena svarbiausių metuose. Pasiruošimas šventei kartais prasideda dar mėnesį iki Joninių ar net anksčiau. Pati šventė švenčiama drauge su šeima bei artimais draugais ir būtinai gamtoje, kur renkamos gėlės ir įvairūs žolynai, pinami gėlių vainikai, kūrenami laužai, šokama, žaidžiama, buriama ir dainuojama. Svarbus vidurvasario šventės akcentas - namuose gamintas maistas. Didelis dėmesys skiriamas sezoniniams produktams. Jau birželio mėnesį ragaujami naujo derliaus vaisiai, uogos ir daržovės. Švenčiant Vidurvasarį Skandinavijoje tradiciškai valgomos šviežios bulvės, kurios patiekiamos virtos ar keptos sugrietine ir įvairiais žalumynais dažniausiai krapais, svogūnų laiškais ar laiškiniais česnakais. Iš šviežių bulvių gaminamos įvairios salotos, kurios valgomos su marinuota silke ar sūdyta lašiša. Taip pat kepami kiaulienos ar jautienos šonkauliukai ar lašišos kepsniai ant grotelių. O desertui valgomos šviežios braškės su grietinėle ar naminis biskvitinis tortas su braškėmis ir grietinėlės kremu. Taip pat kepami įvairūs pyragai su rabarbarais. Greta maisto ragaujamas šaltas alus bei įvairios žolelių trauktinės. Šiais metais mes siūlome paįvairinti savo Joninių valgiaraštį skandinaviškais motyvais ir pasigaminti šviežių bulvių salotų su žalumynais. O desertui siūlome pasigaminti biskvitinį tortą su šviežiomis uogomis ir maskarponės ir grietinėlės kremu arba rabarbarų pyragėlius. Giedros Jums vasarvidžio nakties!


60

ŠVIEŽIŲ BULVIŲ SALOTOS SU ŽOLELĖMIS Receptas ir foto: Justina, Sugar to dust

4 porcijos Salotoms: » 600 g mažų šviežių bulvių » 1 arb. š. druskos » 2 valg. š. baltojo balzaminio acto Žolelių užpilui: » 15 g laiškinių česnakų » 15 g petražolių » 30 g svogūnų laiškų » druska » šviežiai maltijuodiejipipirai » 4 valg. š. alyvuogių aliejaus

Bulves nuplaukite, sudėkite į puodą, įpilkite šalto vandens, įdėkite druskos ir užvirkite. Virkite, kol suminkštės, apie 8-10 minučių. Išvirusias bulves nukoškite ir sudėkite į dubenį. Dar šiltas bulves apliekite baltuoju balzaminiu actu. Puodą šiek tiek papurtykite, kad bulvės susimaišytų su actu. Palikite atvėsti apie 5 minutes. Nuplaukite, nusausinkite ir smulkiai supjaustykite laiškinius česnakus, petražoles ir svogūnų laiškus. Susmulkintus žalumynus sumaišykite su bulvėmis. Pagardinkite druska bei maltais juodaisiais pipirais. Įpilkite alyvuogių aliejaus ir išmaišykite.


61


62


63

RABARBARŲ PYRAGĖLIAI Receptas ir foto: Justina, Sugar to dust

6 porcijos Tešlai: » 300 g miltų » 1 valg. š. cukraus » ¼ arb. š. druskos » 120 g labai šalto sviesto » 120 ml labai šalto vandens Įdarui: » 6 rabarbaro stiebai » 100 g cukraus » 1 valg. š. vanilinio cukraus » 1 valg. š. kukurūzų krakmolo Tešlai aptepti ir pabarstyti: » 2 valg. š. grietinėlės » 6 arb. š. rudojo cukraus

Dubenyje sumaišyikite persijotus miltus su cukrumi bei druska. Šaltą sviestą sutarkuokite burokine tarka ir sumaišykite su miltais. Supilkite šaltą vandenį ir išmaišykite tešlą - ji turi susiklijuoti į vientisą gabalą. Padalinkite tešlą į 6 lygias dalis. Kiekvieną tešlos dalį įvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą, kad atšaltų, mažiausiai 1 valandai Rabarbarus nuplaukite, nusausinkite ir nulupkite išorinę plėvelę. Supjaustykite juos 3-4 cm gabalėliais ir dubenyje sumaišykite su cukrumi, vaniliniu cukrumi bei kukurūzų krakmolu. Palikite pastovėti 30 minučių. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Ant truputį miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite kiekvieną atšalusios tešlos gabalėlį į apvalų blyną, ne storesnį nei 5 mm. Dėkite iškočiotos tešlos blynus į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi. Ant kiekvieno skritulio dėkite po 2 šaukštus paruošto rabarbarų įdaro ir užlenkite tešlos kraštus į centrą, tačiau paties įdaro visiškai neuždenkite. Kiekvieno paruošto pyragėlio kraštus aptepkite grietinėle ir pabarstykite ruduoju cukrumi. Kepkite apie 35 - 40 minučių. Pyragėlius patiekite atvėsintus iki kambario temperatūros su ledais ar plakta grietinėle.


64

BISKVITINIS TORTAS SU MASKARPONE IR UOGOMIS Receptas ir foto: Justina, Sugar to dust

8 - 10 porcijų Biskvitui: » 180 g miltų » 2 arb. š. kepimo miltelių » ¼ arb. š. druskos » 175 g kambario temperatūros sviesto » 160 g cukraus » 1 arb. š. vanilės ekstrakto arba 1 valg. š. vanilinio cukraus » 3 kiaušiniai » 1 ½ st. pieno Kremui: » 250 g maskarponės » 200 ml plakamosios grietinėlės » 2 valg. š. cukraus pudros Tortui papuošti: » 250 g įvairių uogų - braškių, aviečių, gervuogių, raudonųjų serbentų

Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Pasiruoškite dvi apvalias 15 cm skersmens kepimo skardas. Patepkite jas sviestu, dugną išklokite kepimo poperiumi. Jį dar šiek tiek patepkite sviestu ir pabarstykite miltais. Dubenyje sumaišykite miltus su kepimo milteliais ir druska. Elektriniu plaktuvu išplakite sviestą su cukrumi ir vanilės ekstraktu arba vaniliniu cukrumi, kol masė pabals ir pasidarys puri, apie 5 minutes. Į sviesto ir cukraus masę po vieną įmaišykite kiaušinius ir gerai išmaišykite, kad masė būtų vientisa. Suberkite pusę miltų mišinio į sviesto ir kiaušinių masę, išmaišykite. Supilkite pieną ir vėl gerai išmaišykite. Suberkite likusius miltus ir paskutinį sykį išmaišykite. Paskirstykite tešlą po lygiai į pasiruoštas kepimo formas. Kepkite biskvitus apie 30 minučių. Iškepusius biskvitus išimkite iš orkaitės ir palikite 20 minučių atvėsti formose. Po to išimkite iš formų ir galutinai atvėsinkite. Kremui dideliame dubenyje elektriniu plaktuvu suplakite maskarponę su cukraus pudra ir grietinėle. Plakite apie 2 minutes, kol kremas taps purios ir standžios konsistencijos. Ant serviravimo lėštės uždėkite šaukštą kremo ir ant jo uždėkite vieną biskvitą. Biskvitą aptepkite kremu, užberkite šiek tiek uogų, o ant jų uždėkite dar truputį kremo. Ant viršaus uždėkite antrą biskvitą, sudėkite likusį kremą. Papuoškite tortą uogomis.


65


66

Dešimt klausimų tinklaraštininkui

Foto: Asta, Miško žvėrys Žodžiai: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos


1. Koks tavo blogas? Tinklaraštis Du Mėnuliai: maisto simfonija (www.dumenuliai.blogspot.com) mano sielos ir pasaulėžiūros dalis, pakreipusi mano gyvenimą kitokiu kampu.

67 – tai skani

2. Kokio recepto tavo bloge niekuomet neras skaitytojas? Stengiuosi tiek ragaudama, tiek gamindama

eksperimentuoti ir atsisakyti tabu, todėl įvardinti konkretų patiekalą būtų sunku. Visgi yra produktų, kuriuos vis dar braukiu lauk iš savo valgiaraščio – manęs nevilioja subproduktai, jūros gėrybės, išskyrus krevetes, ir salierai, bet stengiuosi vadovautis posakiu „niekada nesakyk niekada“ .

3. Jei turėtum paruošti dienos pietų meniu savo skaitytojui, kokie patiekalai jame atsidurtų? Užkandžiui

rinkčiausi lengvas ir gaivias salotas su žolelėse marinuotomis krevetėmis arba mocarelos sūrio cigarus su aštriu azijietišku padažu. Aluje troškinti šonkauliukai su daržovėmis būtų patiekti kaip pagrindinis patiekalas. Sunkiausia būtų apsispręsti dėl deserto, ir tikriausiai jis priklausytų nuo metų laiko: vasarai rinkčiausi braškinį tiramisu, rudeniui – plikytus pyragaičius su traškia viršūnėle ir lazdyno riešutų šantiji, žiemai – meksikietišką Tres Leches pyragą, pavasariui - mėtinį kreminio sūrio putėsių su miško uogų konfi pyragaitį.

4. Jei galėtum pasirinkti bet kurį žmogų pasaulyje, ką pasikviestum kartu papietauti? Gal ir būtų smagu papietauti su žymiu rašytoju, garsiu politiku, puikiai žinomu virtuvės šefu ar pasaulinio garso žvaigžde, tačiau šiandien aš rinkčiausi pietus su savo sese, kuri šiuo metu gyvena Turkijoje. Šeima man buvo, yra ir bus pati svarbiausia, nesvarbu, kokiu keliu eičiau ar veikla užsiimčiau.

5. Kaip įsivaizduoji tobulą savo dieną? Jokio žadintuvo. Jokio išmanaus telefono, kompiuterio, FB, jokios skubos

tarsi laikas sustotų. Nubudus pajusčiau pro pravirą langą šiltą vėjelį, užuosčiau saulę ir girdėčiau jūros ošimą. Diena prasidėtų lengvais pusryčiais su šeima saulėtoje terasoje. Vėliau palmių paunksmėje skaityčiau knygą, panirčiau į vėsų baseino vandenį, stebėčiau dūkstančius vaikus... Diena lyg rojuje. Tikriausiai, laikas pagalvoti apie atostogas.

6. Jei galėtum ryte prabusti įgavęs kokią nors vieną savybę ar sugebėjimą, koks jis būtų? Paskutiniu metu

pagaunu save vis dažniau sakant, kad man reikia daugiau laiko. Iš tikrųjų jis išnyksta taip greitai, o nuveikti norisi tiek daug. Esu iš tų, kurie, jei yra šansas, pasinaudoja juo. Be abejonės, tenka kažką ir aukoti. Sakyčiau, žiauru, bet šiuolaikinis pasaulis sukasi taip greitai, o daugelį dalykų reikia daryti čia ir dabar, nes po to jau bus vėlu. Bet kartais, pasinaudoju tobulos dienos planu ir sakau „stop“, kad besisukdamas pasaulis neapsuktų galvos.

7. Kokia patirtis, susijusi su tinklaraščio rašymu, tau labiausiai įstrigusi atmintyje? Tinklaraštis buvo beveik natūrali eksperimentų virtuvėje išdava, nors nebuvau labai linkusi jį pradėti rašyti ir dalintis savo potyriais tarp puodų. Atrodė, nei čia ypatingai svarbu, nei kažkam to reikia. Bet esu iš dalies fatalistė ir priimu beveik visus iššūkius, atėjusius į mano gyvenimą. Todėl tinklaraštis atsirado, o su juo ir šeimyninė kulinarinė studija. Jei kas būtų pasakęs, kad kada nors mokysiu kulinarijos paslapčių kitus, būčiau skaniai nusijuokusi. Iki šiol sunku man suvokti šio fenomeno atsiradimą mano gyvenime, bet be jo jau nebeįsivaizduoju savęs.

8. Kas tave įkvepia gaminti ir ieškoti naujų skonių? Man nusibostų gaminti 100 kartų tą patį patiekalą, išsskyrus

tuos atveju, kai tai susiję su prisiminimais. Prisipažinsiu, labiausiai patinka paieškos konditerijos srityje, o ten vadovaujuosi šeštuoju jausmu, kuris dar nė karto nenuvylė. Tiesa, kartais pavartau knygų, profesionalų kuriamą So good žurnalą, pažiūriu TV laidas, bet tai tebūna taškeliai ant i.

9. Ar turi savo maisto tinklaraštininkų guru? Jei taip - kas ir kodėl? Užmetu akį į kolegų užrašus, bet tokio, kuris būtų mano vedliu šioje srityje ne. Mane į priekį veda darbas, aistra ir pojūtis.

10. Ko palinkėtum visiems tavo tinklaraščio skaitytojams? Nebijokite eksperimentuoti ir pamatysite, koks gali būti nuostabus virtuvės pasaulis!


68

MACARONS ARBA PRANCŪZIŠKI MIGDOLINIAI PYRAGAIČIAI Receptas: Neringa, Du Mėnuliai Foto: Asta, Miško žvėrys Macarons » 100 g migdolų miltų » 100 g baltymų » 180 g cukraus pudros » 35 g cukraus » maistinių dažų, kakavos, jei pageidaujate spalvotų pyragėlių Baltojo šokolado ganašas » 100 ml riebios grietinėlės » 200 g balto šokolado » 20 g sviesto

Baltymus plakite iki susidarys putos, tačiau ne iki standumo. Tuomet dalimis berkite cukrų ir plakite, kol baltymai bus išplakti taip, kad iš jų būtų galima statyti bokštus. Migdolus ar skaldytus migdolus sumalkite kombainu, kiek įmanoma, smulkiau, jei nepavyko įsigyti migdolų miltų. Migdolų miltus ir cukraus pudrą kartu persijokite į didelį dubenį. Likusius didesnius gabalėlius riešutų likučių susiberkite į indelį, bus pagardas ledams, blynams ir pan. Maistinius dažus, nesvarbu, ar jie miltelių ar gelio pavidalo, aš visuomet dedu/pilu jau maišant baltymus su miltais, nors yra nuomonė, kad miltelius reikėtų sumaišyti su miltais, o skysto pavidalo dažus išplakti su baltymais. Į miltus dalimis krėskite išplaktų baltymų masę ir maišykite iš apačios į viršų vis įdedant baltymų. Čia labai svarbu nepermaišyti masės, kita vertus svarbu ir tinkamai išmaišyti. Tinkamai paruošta tešla turėtų kristi stambiomis juostomis nuo šaukšto ar lopetėlės. Beje, rekomenduočiau naudoti silikoninę lopetėlę. Ji man buvo tikras atradimas, gaminant macarons‘us, ir dabar tarnauja ir kitiems kepiniams. Kad macarons‘ai išeitų panašaus dydžio, rekomenduoju ant kepimo popieriais išsipiešti apie 3 cm skersmens skrituliukus. Piešdami skrituliukus, palikite vietos jiems plėstis. Paruoštą masę sukrėskite dalimis į konditerinį maišelį ar švirkštą su apvaliu antgaliu ir išspauskite ant kepimo popieriaus. Palikite tešlą pailsėti apie 30-60 min., kad macarons‘ų viršūnėlės kiek apdžiūtų. Tuomet kiškite į 130° orkaitę 14-16 min. Svarbu, neperkepti, t. y. kad macarons‘ai nepradėtų ruduoti. Iškeptus macarons‘us palikite atvėsti ir tik tuomet nuimkite nuo kepimo popieriaus. Sutepkite poromis, pertepdami šokaladiniu kremu (nuotraukoje pateikiami su baltojo šokolado ganache‘u), uogiene. Baltojo šokolado ganašą pagaminsite nesunkiai: pakaitinkite grietinėlę su sviestu, kad sviestas ištirptų. Grietinėlė kaitinama iki užvirimo!!! Tuomet nukelkite nuo ugnies, sudėkite gabaliukais sulaužytą šokoladą ir leiskite jam ištirpti. Tuomet gerai viską išmaišykite ir palikite atvėsti. jei ganašas bus skystokas, įdėkite į šaldytuvą kuriam laikui. Palaikykite macarons‘us šaldytuve parą, kad susistovėtų. Bent man jie skanesni kitą dieną.


69

Receptai ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija


70

Receptas ir foto: Neringa, Du MÄ—nuliai


PŪKINIAI DEBESĖLIAI SU NAMINIU VANILINIU KREMU Receptasir foto: Neringa, Du Mėnuliai Tešla » 120 ml vandens » 60 g sviesto » 65 g miltų » ½ a. š. cukraus » ¼ a. š. druskos » 2 dideli arba 3 maži kiaušiniai Vanilinis kremas » 2 tryniai » 40 g cukraus » 2 a. š. vanilės cukraus » 20 g kukurūzų krakmolo » žiupsnelis druskos » 240 ml pieno » 6 g sviesto (nedidelis gabalėlis)

Pūkiniams debesėliams skirtus kiaušinius įleiskite į nedidelį dubenėlį, šiek tiek paplakite ir palikite laukti savo eilės Vandenį su susmulkiai supjaustytu sviestu kaitinkite iki užvirimo. Svarbu, kad ištirptų sviestas, tačiau nereikia, kad vanduo užvirtų. Nukelkite puodą ir į karštą vandenį berkite persijotą miltų mišinį (miltai, druska, cukrus). Viską gerai išmaišykite. Iš pradžių tešla bus kaip su gumuliukais, tačiau intensyviai maišykite, kol pasidarys vienalytė. Tuomet puodą grąžinkite ant kaitlentės ir kaitinkite apie 1 min. ant vidutinės ugnies intensyviai sukdami. Šis procesas svarbus tuo, kad iš tešlos išgaruoja dalis vandens. Tuomet nukelkite puodą ir maišydami pravėsinkite tešlą. Kai jis bus tik šilta, pilkite dalį kiaušinių plakinio. Iš karto visko nesupilkite, kad tešla nesigautų per skystą. Ir neišsigąskite, kai įpylus plakinio, tešlą lyg pasidalins dalimis. Maišykite, kol jis bus vienalytė. Tešla turi gautis ne skysta, bet ir nelabai tvirta. Gaminant naudojau 2 didelis kaimiškus kiaušinius, man truputėlis plakinio liko. Jį panaudojau debesėlių aptepimui. Ant kepimo popieriumi išklotos skardos konditeriniu švirkštu išspauskite arba šaukštų pagalba sudėliokite nedidelius debesėlius. Kepant jie plėsis, tad palikite tarpus tarp jų. Man skardoje jų tilpo 12 vnt. O iš viso gavosi 19 vnt. Beje, debesėlius formavau valgomųjų šaukštų pagalba. Kitą kartą daryčiau tai su arbatiniais šaukšteliais, nes man labiau patinka mažesnio diametro debesėliai. Kiškite debesėlius į 195° orkaitę, po 15 min. kai jie įgaus tvirtas formas, sumažinkite kaitrą iki 180° ir dar kepkite apie 20-25 min. Kepimo laikas apytikslis, nes po to reikia stebėti kepinukus. Ir neišsigąskite, kai debesėlius ištrauksite. Jie gali pasirodyti tvirtoki, bet, kai valgysite, pajusite visą jų minkštumą ir švelnumą. Debesėlius įdarykite įdaru pora valandų prieš patiekimą. Jei planuojate juos tiekti kitą dieną, siūlau įdarą krėsti kitą dieną. Debesėlius perpjaukite pusiau. Į vidų įkrėskite įdaro, uždenkite ir pabarstykite gausiai cukraus pudra. Trynius išplakite su cukrumi, kukurūzų krakmolu, druska ir vanilės cukrumi. Pakaitinkite pieną iki užvirimo ir maišydami trynių masę, į ją įpilkite šiek tiek pieno. Viską gerai ir greitai išsukite. Tuomet supilkite likusį pieną, viską išmaišykite ir grąžinkite mišinį ant ugnies. Nuolat maišykite, kol kremas sutirštės (apie 1-2 min.). Nukelkite nuo ugnies, įmaišykite sviestą ir sukrėskite į kokį dubenį, kad atauštų.

71


72

BANANINIAI BRAŠKINIAI KEKSIUKAI Receptas ir foto: Neringa, Du Mėnuliai

» 2 prinokę bananai » 10 braškių » 115 g sviesto » 295 g miltų » 150 g rudojo cukraus » 2 kiaušiniai » 1 ½ a. š. kepimo miltelių » 2 a. š. vanilės cukraus » ½ a. š. druskos » 1 a. š. cinamono

Ištirpinkite ir atvėsinkite sviestą. Bananus sutrinkite trintuvu. Išplakite kiaušinius su vanilės cukrumi. Sudėkite sutrintus bananus ir viską išmaišykite. Į bananų masę supilkite ištirpintą sviestą ir viską gerai išsukite. Dubenyje sumaišykite visus sausus pruduktus. Supjaustykite gabaliukais braškes ir suberkite jas į miltų mišinį. Išmaišykite, kad braškės pasidengtų miltais – kepant nenusės į keksiukų apačią. Į miltų mišinį supilkite bananų masę. Viską gerai išmaišykite, tik, šiukštu, nepermaišykite tešlos – maišykite tik tol, kol miltų mišinys susijungs su bananų mase. Išdalinkite masę į poperinėmis keksiukų formomis išklotą keksiukų skardą. Kepkite keksiukus 175° orkaitėje apie 20-25 min.


73


74

Pilnavertė mityba vaikams

Bendras projektas su Giedre Veličkiene iš Sąmoning


gosmamos.lt

75 Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos


76

1. Rodykite gerą pavyzdį. Tai svarbiausia, ką galite padaryti vardan savo

vaiko. Galite pamokslauti apie sveikos mitybos naudą, riboti Jūsų manymu netinkamus maisto produktus, tačiau jei nebūsite teigiamas pavyzdys, visos pastangos eis perniek.

2. Nepulkite į kraštutinimus. Vaikystė – tai laikas, kai neužtenka, jog

mityba būtų sveika. Pirmiausia ji turi būti pilnavertė ir subalansuota. Stenkitės nesivaikyti nepastovių mtybos madų, verčiau domėkitės, kaip pagerinti dabartinius vaiko mitybos įpročius nesukeliant streso visai šeimai.

3. Laikykitės maitinimo grafiko – tai itin svarbu! Mūsų sveikata labai

priklauso nuo tvarkingo gyvenimo būdo. Stenkitės kasdien panašiu metu patiekti pagrindinius dienos patiekalus ir nors vieną kartą per dieną sėskite prie stalo su visa šeima. Tai bus naudinga ne tik Jūsų fizinei sveikatai, šeimos santykiams, bei vaikų emocinei gerovei.

4. Ribokite užkandžius. Jie neturi pakeisti pagrindinių valgymų. Dažna

mama guodžiasi, jog jos vaikas NIEKO navalgo. Paprašius keletą dienų vesti vaiko valgymo dienoraštį (surašyti viską, ką vaikas valgė) išeina nekuklus sąrašėlis, kuriame, kaip nekeista, dominuoja užkandžiai. Savaime suprantama, „normaliam“, su meile ruoštam mamos maistui vietos nelieka. Aūūū, mielos mamos ir tėčiai, leiskite vaikams išalkti!

5. Venkite antimaistinių medžiagų. Šį terminą įvedė Britas, mitybos

specialistas Patric Holford. Antimaistinės medžiagos – tai produktai, kurie mūsų organizmui neduoda jokios naudos, tačiau tam, kad juos apdorotų, mūsų organizmas išeikvoja daug energijos ir vidinių resursų. Tai sąmoninga vagystė! Antimaistinių medžiagų pavyzdys – rafinuoti maisto produktai: baltas cukrus, balti miltai, hidrinti riebalai ir pan. Taip, skanu. Taip, valgoma. Tačiau tai nemaistinga. Ieškokite alternatyvų: baltą cukrų keiskite beržų cukrumi ar kokosų žiedų cukrumi, baltus miltus – pilnagrūdžiais miltais ir pan.

6. Skatinkite ragauti. Tai itin svarbu pirmais ir antrais vaiko gyvenimo

metais. Produktai, kuriuos vaikas paragauja ir pamėgsta šiuo laikotarpiu, bus mėgstami ir pasirenkami vėliau. Tad pirmyn! Įvairiausi vaisiai ir daržovės, grūdinės kultūros, mėsa ir žuvis... Ragaukime! Nevalgiems vaikams padrąsinti labai tinka toks pasiūlymas: Tu tik paragauk, jei nepatiks, galėsi nevalgyti.

7. Saldumynai – šeštadieniais! Retas vaikas nemėgsta saldumynų. Mūsų

gyvenimas prasideda nuo saldaus maisto (motinos pieno), tad natūralu, jog visa gyvenimą geidžiame saldaus skonio. Imkite pavyzdį iš Skandinavų: visa savaitę vaikams saldumynai yra uždrausti, o štai šeštadieniais vaikai gali puotauti į valias. Įdomiausia tai, kad atėjus šeštadieniui vaikai saldumynais nepiktnaudžiauja, mat prie cukraus gali priprasti, gali ir atprasti. Kol jį vartoji, tol yra poreikis. Kai sąmoningai mažini suvartojamą


kiekį – priklausomybė mažėja. Nupirkite (ar pagaminkite kartu su vaiku) gražią dėžutę, kuri bus lyg saldumynų bankas. Visą savaitę ten dėkite saldumynus, kuriuos šeštadienį vaikas galės kirsti į valias. Ir nepamokslaukite šeštadieniais! Vaikas šią galimybę sąmoningai „užsidirbo“!

8. Venkite paslėpto cukraus. Statistika rodo, jog vidutinis pilietis

(kuris nėra pamišęs dėl saldumynų), per metus suvartoja apie 36 kg cukraus. Tačiau labiausiai šokiruoja ne tai. Baisiausia, jog 6 kg cukraus mes suvartojame sąmoningai (kava, arbata, kepiniai), o likusius 30 kg suvalgome to nežinodami! Tai vadinama paslėptu cukrumi. Vaikų mėgstamuose sūreliuose, jogurtuose, sausuose pusryčiuose, sultyse yra katastrofiškas kiekis cukraus! Tai turėtų būti paskata visiems tėvams daugiau gaminti namuose!

9. Gaminkite namuose, taip būsite tikri dėl ingridientų kokybės,

maisto priedų ir, žinoma, maisto energetikos. Juk namuose su meile pagamintas maistas daug vertingesnis nei pirkti pusgaminiai ar restoranų maistas.

10. Skatinkite gerti vandenį. Vanduo – vienintelis

gėrimas, tinkamas vaikams. Pamirškite sultis, kakavą, vaisvandenius – juose gausu cukraus ir kitų antimaistinių medžiagų. Jei norite, kad vaikai gertų tik vandenį – siūlykite gerti tik vandenį! Vaikas labai greitai prie to pripras. Beje, vandens gėrimas yra įprotis. Jei kasdien sąmoningai gurkšnoji vandenį, organizmas prie to įpranta ir ilgainiui ima prašytis pats. Taigi siūlykite vaikams vandenį! Iš puodelio, iš gertuvės, per šiaudelį, iš šaukštelio, su švirkštu (žinoma, be adatos!)… Taip žaidimo forma “susigraibysite” rekomenduojamą dienos vandens normą ir skatinsite gerus įpročius. Beje, dienos vandens norma yra 30 ml vienam kūno kilogramui. Pvz. vaikutis sveriantis 10 kg per parą turėtų išgerti 300ml vandens.

Žodžiai: Giedrė Veličkienė, Sąmoningosmamos.lt Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos

77


78


79 Recepto adaptacija ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

PUSRYČIŲ KARAMELINĖ AVIŽŲ KOŠĖ

» 2 valg. š. avižinių dribsnių su kaupu » 130 ml vandens » žiupsnelis druskos » 20 ml augalinio pieno » 1 arb. š. sviesto » migdolų » linų sėmenų » moliūgų sėklų » kokosų žiedų cukrus

Išvirkite avižinius dribsnius vandenyje. Nukoškite vandens perteklių, jeigu toks yra. Įpilkite šlakelį augalinio pieno (labiausiai tinka kokosųryžių pienas). Jei norite, įdėkite šaukštelį lydyto sviesto. Lygiomis dalimis sumaišykite migdolus, linų sėmenis ir gliaudytas moliūgų sėklas. Sugrūskite keraminėje grūstuvėje ir užbarstykite ant košės. Paskaninkite košę kokosų žiedų cukrumi arba šviežiomis uogomis PATARIMAS Priklausomai nuo avižinių dribsnių rūšies gali skirtis jų virimo laikas. Galite iškart virti košę vien tik su pienu.


80


81 Recepto adaptacija ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

PRIEŠPIEČIAMS NAMINIS SŪRELIS

» 1 bananas » 4 valg. š. liesos (birios) varškės » 1 valg. š. natūralaus jogurto » sauja kokosų drožlių arba džiovintų abrikosų

Bananą sutrinkite su varške ir jogurtu. Priklausomai nuo varškės ir jogurto galite gauti tiek sausą masę, tiek kaip varškės sūrelį, kabinamą šaukšteliu. Jei gavosi sausoka masė - išplokite varškės masę ant pjaustymo lentelės ir sausainių formelėmis išpjaustykite norimas figūras. Jei mėgstate, apibarstykite sūrelius kokosų drožlėmis. Jei gavosi skystesnė masė - sudėkite į mažus indelius ir pagardinkite džiovintais abrikosais. PATARIMAS Jei trūksta saldumo, įberkite šiek tiek saldiklio (pvz., beržų cukraus).


82 Recepto adaptacija ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

PIETŲ LAZANIJA SU VARŠKE IR ŠPINATAIS

» 12 lazanijos lakštų Įdarui: » 200 g varškės » 1 trynys » 2 valg. š. natūralaus jogurto » druska » saulėje džiovinti pomidorai » sviestas » 1 svogūnas » 2 skiltelės česnako » 500 g špinatų Padažui: » sviestas » 1 st. pieno » 100 g parmezano tipo sūrio

Varškę ištrinkite su tryniu, jogurtu, druska. Supjaustykite saulėje džiovintus pomidorus ir įmaišykite į varškę. Keptuvėje išlydykite sviestą, apkepkite smulkintus svogūnus ir česnakus. Sudėkite smulkintus špinatus ir trumpai pakepkite. Įmaišykite gautą masę į varškę. Į kepimo formą klokite lazanijos lakštus. Ant viršaus plonai dėkite varškės masės ir vėl užklokite lakštais. Sluoksniuokite, kol baigsis ir lakštai, ir įdaras. Sluoksnių skaičius priklausys nuo kepimo formos dydžio. Paruoškite padažą: keptuvėje ištirpinkite sviestą,supilkite pieną ir suberkite sutarkuotą sūrį. Kiek pakaitinkite, kad sūris išsilydytų. Supilkite viską ant „susluoksniuotos“ lazanijos. Padažo turi būti daug, kad lakštai sumirktų ir suminkštėtų. Tada lazanija būna ne sausa ir labai gardi. Taip pat galite įpilti padažo ir sluoksniuojant, tuomet būtina jį pasidaryti iš anksto. PATARIMAS Jeigu vaikas yra mažesnis ir netoleruoja svogūnų, česnakų, džiovintų pomidorų, jų galite drąsiai atsisakyti, taip pat didesniems vaikams tikrai patiks papildomas traškus sūrio sluoksnis viršuje. Varškę galite pakeisti ir rikotos sūriu.


83


84


85 Recepto adaptacija ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

PAVAKARIŲ AVOKADŲ UŽTEPĖLĖ

» 1 sunokęs avokadas » ½ citrinos sultys » 1 valg. š. natūralaus graikiško jogurto » 1 arb. š. krapų » maža skiltelė česnako » žiupsnelis druskos

Visus produktus sudėkite į maisto maišytuvą ir sumalkite. Valgykite su pilno grūdo duoniukais, agurkų riekelėmis arba šviežių morkų lazdelėmis.

PATARIMAS Jeigu vaikas dar mažas, rekomenduoju česnako nenaudoti, nes jis gali būti per aštrus.


86 Recepto adaptacija ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

PILNO GRŪDO BLYNAI VAKARIENEI

» 2 kiaušiniai » 400 g natūralaus jogurto » 150 g pilno Speltos grūdo miltų » 2 valg. š. beržų cukraus » žiupsnelis cinamono » riebalų kepimui

Kiaušinius išplakite su jogurtu, palengva įmaišykite miltus, beržų cukrų ir cinamoną, bei būtinai pasilikite pastovėti 20 min, kad mintai išbrinktų. Kepkite mažus blynelius ir patiekite su mėgstama uogiene, jogurtu arba tiesiog šviežiomis uogomis. PATARIMAS Beržų cukrų galite pakeisti skystu medumi, jeigu vaikutis nėra alergiškas, jeigu naudosite pieną, bet norėsite purių blynelių, galite papildomai įdėti kepimo miltelių. Tešlą papildę sviestu iškepsite puikius amerikietiškus blynelius.


87


88


89

Kepsninė Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos


90 Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

Jeigu turite kepsninę, mėgstate kepti ant anglių ar medžio briketų, turbūt šalia visuomet turite ir gerai išdžiovintų malkų bei kalnelį laikraščių, kad galėtumėte paprastai įkaitinti ir uždegti anglis. Mes siūlome alternatyvą! Šitaip galėsite uždegti ne tik didesnę kepsninę, bet ir įkaitinti anglis kepimui vienakartinėse kepsninėse, kurias patogu vežtis į iškylą gamtoje. Kas tai per būdas?


91

Anglių uždegiklių būna įvairių, bet visų jų naudojimo tikslas vienas - greitai įkaitinti anglis arba kepsninėje uždegti didesnį jų kiekį. Mūsų siūlomu uždegikliu tai galima padaryti per 15-20 minučių – laikas priklausys nuo anglių kiekio. Tik keli paprasti veiksmai, ketvirčio valandos pertrauka - ir jau galima kepti jūsų maistą ant grotelių virš karštų anglių. Uždegikliu naudotis lengva. Iš vienos pusės sudedame laikraščius (dėti reiktų tvirtai, kad neiškristų apvertus) ir pastatome ant nedegaus paviršiaus arba ant kepsninės. Supilame anglis.Uždegame popierių ir laukiame, kol anglys įkais. Kai anglys įkaista, jas supilame į kepsninę ir jau galime kepti!


92


93 Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

KALAKUTIENOS SUKTINUKAI SU GASPAČO PADAŽU IR AROMATINGOS BULVYTĖS Čorisa - tai bene populiariausias ispaniškas užkandis. Itin gausus kiekis paprikos jai suteikia ypatingą spalvą ir skonį. Tačiau ne tik užkandžiauti ji tinkama. Šia kvapnia dešra galite puikiausiai gardinti sriubas, troškinius, kepti suktinukus. Ispanijos kaitra kepsninėje ir skonis ant iešmo. Sukite, verkite, skanaukite ir vasarokite su kompanija bei gardžiais suktinukais, pagardintais ispaniška dešra, bei kvapniu padažu.

Padažui: » 1 žalioji paprika » 1 raudonoji paprika » 1-2 trumpavaisiai agurkai » 1 vidutinis pomidoras » 1 česnako skiltelė » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 valg. š. vyno acto » druska » šviežiai malti pipirai Suktinukams: » 4 kalakutienos krūtinėlės kepsniai (~ 700-800 g) » 1 valg. š. pesto padažo » 4 čoriso dešrelės » 1 valg. š. alyvuogių aliejaus » druska » šviežiai malti pipirai Bulvių garnyrui: » 16 mažesnių bulvyčių » 16 česnako skiltelių » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 valg. š. maltos kalendros

Pirmiausiai pasiruoškite padažą. Virtuviniame kombaine visus padažo ingredientus sumalkite iki vientisos masės. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Kalakutienos kepsnius, jeigu jie nepakankamai ploni, paploninkite muštuku. Kepsnius įtrinkite pesto padažu. Į kiekvieną kepsnį įdėkite po dešrelę ir suvyniokite. Vyniotinukus supjaustykite ir suverkite ant iešmo. Neluptas bulvytes apvirkite pasūdytame vandenyje 10-15 minučių (laikas priklausys nuo jų dydžio) ir suverkite ant iešmų. Veriant tarpuose įmaišykite česnako skiltelių. Patepkite aliejumi ir pabarstykite malta kalendra. Kepkite kepsninėje 10-12 min. Patiekite su padažu.


94

TRUMPAI KEPTOS ŠILTOS KININIO BASTUČIO SALOTOS Receptas ir foto: Dalia Raimonda, Gera virtuvė

4 porcijos » 2-3 česnako skiltelės » 1 arb.š. smulkinto imbiero » 2 valg. š. aliejaus » 2 kininiai bastučiai » 1 arb.š. saldžiosios paprikos dribsnių » 2 valg. š. sojos padažo » 1 arb.š. baltų ir juodų sezamo sėklų mišinio

Susmulkintą česnaką ir imbierą apkepkite aliejuje apie minutę. Sudėkite supjaustytą kininio bastučio baltąją dalį ir uždengę dangčiu apkepkite ją 2 minutes. Vėliau sudėkite likusius supjaustytus kininio bastučio lapus ir kepkite uždengtoje keptuvėje dar 2 minutes. Suberkite paprikos dribsnius, supilkite sojos padažą ir keptuvę nuimkite nuo kaitros. Salotos turi išlikti traškios. Prieš pateikdami užberkite sezamo sėklų. Šios šiltos salotos puikiai tiks prie ant grotelių keptos mėsos.


95


96


97 Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

KEPTAS ANANASAS SU ROMO IR SVIESTO GLAZŪRA Ant kepsninės galite iškepti ne tik šašlykus bei kepsnius. Čia puikiausiai gali gimti ir skanūs desertai. Jau dalinomės keptais kepsninėje bananais su šokoladu, tad šį kartą kviečiame kepti ananasus. Improvizuokite!

4 porcijos » 1 vidutinis prinokęs ananasas » 2 valg. š. rudojo cukraus » 2-3 cm šviežio imbiero » 4 valg. š. sviesto » 30 ml tamsaus romo

Ananasą supjaustykite išilgai ketvirčiais ir atsargiai peiliu išpjaukite visą vidų, palikdami sveiką žievę ir lapus. Išpjautą minkštimą supjaustykite 2 cm storio gabaliukais. Perverkite šlapiu bambuko iešmeliu išilgai visą ananasą. Drauge suverkite visus gabaliukus ir iš galų sutvirtinkiet palikta žieve. Į dubenėlį sudėkite cukrų, įtarkuokite imbiero, įmaišykite sviestą, romą ir šiek tiek pakaitinkite, kol visas susimaišys. Gautu padažu aptepkite paruoštą ananasą ir kepkite ant kepsninės, nuolat tepdami padažu, maždaug 4-5 minutes, kol abi pusės karamelizuosis.


98

Ledai

Foto: Dalia Raimonda, Gera virtuvė Žodžiai: Neringa, Du Mėnuliai


99

Tikriausiai kiekvienam vaikui, o ir dažnam suaugusiam, vasara asocijuojasi su labiausiai gaivinančiu desertu – ledais. Braškiniai, bananiniai, citrininiai, pistacijų... Galva susisuka nuo skonių ir spalvų. Ar žinote, kad visiškai nesunku pagaminti ledus namuose? Dar nebandėte? Kviečiame išbandyti keletą lengvai pagaminamų naminių ledų receptų ir išsirinkti jums pačius skaniausius.


100


101

AVOKADO LEDAI SU KOKOSŲ PIENU Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

4 porcijos » 400 ml riebaus kokosų pieno » 2 dideli prinokę avokadai » 1 valg.š. citrinų sulčių » 100 ml skysto medaus Ledams papuošti: » ispaninio šalavijo sėklų

Kokosų pieną išplakite iki plaktos grietinėlės konsistencijos. Į maisto maišytuvą sudėkite avokadų minkštimą ir citrinų sultis. Sutrinkite iki vientisos masės. Avokadų masę atsargiai sumaišykite su plaktu kokosų pienu. Supilkite skystą medų ir viską lėtai išmaišykite iki vientisos masės. Gautą masę sudėkite į silikoninę formą, uždenkite paviršių maistine plėvele ir palikite šaldymo kameroje mažiausiai 4 valandoms. Prieš patiekdami apibarstykite ispaninio šalavijo sėklomis. PATARIMAS Jei medus nėra skystas ir jį šildote, prieš įmaišydami jį būtinai atvėsinkite iki kambario temperatūros.


102

GRIETINĖLĖS IR SUTIRŠTINTO PIENO LEDAI SU BRAŠKĖMIS Receptas ir foto: Dalia Raimonda, Gera virtuvė

4 porcijos » ½kg braškių » 200 ml grietinėlės (35%) » 1 indelis saldinto sutirštinto pieno su cukrumi » žiupsnis druskos

Nuskabykite braškių kotelius, o pačias uogas nuplaukite. Į plaktuvą sudėkite braškes, supilkite grietinėlę, sutirštintą pieną, druską. Gerai išplakite ir supilkite į uždengiamą šaldymui skirtą indą. Šaldykite šaldiklyje. Po 4 valandų ledų masę sukrėskite į plaktuvą ir dar kartą gerai suplakite. Vėl įdėkite šaldyti. Taip plakti ledus reikėtų kelis kartus, kad nesijaustų sušalusio vandens kristalų.


103


104


105

MASKARPONĖS SŪRIO LEDAI BE MAŠINĖLĖS Receptas ir foto: Aušra, Vaikai ir vanilė

4 porcijos » 1 ½ st. pieno » ½ st. saldinto sutirštinto pieno » ¼ st. cukraus » 2 ½ arb. š. želatinos » žiupsnis druskos » 1 ½ st. maskarponės

Mažame dubenėlyje sumaišykite želatiną ir ½ stiklinės pieno. Palikite 5 minutėms, kol želatina išbrinks. Vidutinio dydžio puode sumaišykite likusį pieną, sutirštintą pieną ir cukrų. Kaitinkite ant vidutinio stiprumo ugnies, kol mišinys užkais ir pradės kilti garai. Masė neturi užvirt! Sudėkite išbrinkusią želatiną ir plakite, kol ji visiškai ištirps. Nukelkite nuo ugnies. Sudėkite maskarponę ir gerai išplakite - masė turi tapti vientisa. Mišinį supilkite į žemą indą ir dėkite į šaldiklį 4-6 valandoms, kol sukietės. Sušalusią masę supjaustykite smulkiais kubeliais ir vėl dėkite į šaldiklį 6 valandoms arba pernakt. Sušalusius ledų kubelius dalimis dėkite į maisto maišytuvą ir sukite, kol ledai taps vientisi. Paruoštą ledų masę sukrėskite į konditerinį maišelį su žvaigždutės formos antgaliu, išspauskite į ledams skirtus dubenėlius arba vafliukus. Tiekite tuojau pat.


106

Netikėti svečiai Foto: Alvydas Kučas www.kucas.lt Žodžiai: Julė, Miško žvėrys


107

Ar pastebėjote, kokie ilgi ilgi tie vasaros vakarai? Norisi švęsti kiekvieną iš jų - kai temsta ko ne vėliau nei esame įpratę gultis, atrodo, kad tas vakaras beribis. Tad net po darbų pilnos dienos su sėdame su draugais balkone, kremtame ridikėlius, šypsomės akimis. Iš ties atrodo, kad vasarą gyvenam spontaniškiau – mažiau planuojam, mažiau rūpinamės, mažiau skubam. Gal ką tik skambtelėjo bičiuliai, jog “mes ne toliese, užsuksim pasilabinti !” ? Nudžiuginsim – dar tikrai turite užtektinai laiko pasiruošti šį tą gardaus prie arbatos ar vyno taurės.


108


109

TUNO UŽTEPĖLĖ Receptas ir foto: Dalia Raimonda, Gera virtuvė

4 porcijos » 150-200 g konservuoto tuno savo sultyse » 1/2 aitriosios paprikos » 2 kietai virti kiaušiniai » 3 konservuotų ančiuvių puselės » 2 arb. š. sviesto » 1/2 arb. š. rožinių pipirų

Nuo tuno nupilkite skystį. Iš aitriosios paprikos išimkite sėklas ir ją susmulkinkite. Virtus kiaušinius nulupkite. Visus ingredientus sudėkite į indą ir sutrinkite rankiniu trintuvu.


110

BAKLAŽANŲ UŽTEPĖLĖ Receptas ir foto: Dalia Raimonda, Gera virtuvė

4 porcijos » 2 baklažanai » 2 bulgariški pipirai » 4 česnako skiltelės » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 pomidorai » druska » 1/2 citrinos sultys » petražolės

Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Baklažanus perpjaukite į keturias dalis ir odele į viršų sudėkite į kepimo skardą. Pipirus perpjaukite pusiau ir išėmę sėklas sudėkite šalia. Greta į skardą sudėkite ir česnako skilteles. Kepkite apie 20 minučių arba tol, kol baklažanai taps minkšti. Atvėsinkite daržoves ir šaukštu nuimkite nuo jų odelę. Pomidorus blanširuokite ir nulupkite jų odelę. Supjaustykite, stengdamiesi pašalinti sėklas. Sudėkite baklažanus, pipirus ir pomidorus į maisto maišytuvą ir sutrinkite iki vientisos masės. Paskaninkite užtepėlę druska, citrinos sultimis ir smulkintomis petražolėmis.


111


112


113

HUMUSAS Receptas ir foto: Dalia Raimonda, Gera virtuvė

4 porcijos » 250 g avinžirnių » 1/2 arb. š. druskos » 1/2 st. avinžirnių nuoviro » 2 česnako skiltelės » 1 arb. š. maltos saldžiosios paprikos » 1/4 arb. š. maltų pipirų mišinio » 1/2 citrinos sultys » 1/4 st. alyvuogių aliejaus

Išmirkytus vandenyje 12 val. avinžirnius pasūdykite ir išvirkite. Atvėsinkite ir nupilkite vandenį, kuriame jie virė. Pasilikite 1/2 stiklinės nuoviro. Į maisto maišytuvą supilkite avinžirnius, nuovirą, išspaustą česnaką ir papriką bei pipirus. Sutrinkite viską iki vienalytės masės. Galiausiai supilkite citrinos sultis bei alyvuogių aliejų. Leiskite humusui bent pusdienį pastovėti šaltai. PATARIMAS Neturite mirkytų avinžirnių, o svečiai jau beldžiasi į duris? Namie visuomet saugu paslėpti konservuotus mirkytus avinžirnius, tuomet beliks viską sudėti ir sutrinti iki vienalytės masės.


114 Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

KARŠTOS BULVIŲ IR RŪKYTOS SKUMBRĖS SALOTOS Vasara - toks metas, kai šviežių bulvių gali pasikasti tiesiog kieme arba įsigyti turguje. Mūsų namuose šiuo metu jų visuomet rasi - jei ne prie šaltibarščių, tai ant improvizuotos vasaros vakarienės stalo. Tikimės, ir jums šių salotų idėja bus tikrai įdomi!

4 porcijos » 1 kg šviežių bulvių » druska » 1 valg. š. Provanso žolelių mišinio » 2 karštai rūkytos skumbrės be galvų » 2 valg. š. majonezo » 2 valg. š. graikiško jogurto » 1 valg. š. tarkuotų baltų krienų » sauja šviežių kalendrų » šviežiai malti pipirai

Bulves gerai nuplaukite ir apvirkite verdančiame pasūdytame vandenyje 10 minučių. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite prieskoniais ir apkepkite orkaitėje su grilio funkcija) apie 5 minutes, kol jos pasidengs traškia luobele. Karštai rūkytas skumbres išdarinėkite. Žuvies filė lengvai suplėšykite. Bulves sudėkite į lėkštę, šaukštu pasmulkinkite į 2-3 dalis. Sudėkite skumbrės gabaliukus. Sumaišykite majonezą, jogurtą ir krienus. Paruoštu padažu apšlakstykite bulves su skumbre. Pagardinkite sukapotomiskalendromis, pipirais. PATARIMAS Optimali griliaus funkcijos temperatūra - 250°C.


115


116


117 Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

GREITIEJI VĖRINUKAI

Jeigu šaldytuve turite paukštienos filė, paprikos, ant stalo guli saujelė slyvų, o prieskonių stalčiuje keletas padažų, jokie netikėti svečiai Jūsų neišgąsdins.

» 150 g paukštienos filė (tinka tiek vištiena, tiek kalakutiena) » 2 valg. š. slyvų padažo » 2 valg. š. apelsinų sulčių » 1 arb. š. aliejaus » druska » pipirai » 2 slyvos » ketvirtadalis raudonos saldžiosios paprikos

Paukštieną supjaustykite mažesniais gabaliukais. Sumaišykite slyvų padažą, apelsinų sultis ir aliejų, pagal skonį pagardinkite druska, pipirais. Šiame mišinyje pamarinuokite paruoštą filė. Slyvas supjaustykite skiltelėmis, paprikas didesniais kubeliais. Paukštieną verkite ant vandenyje pamirkytų medinių iešmelių. Tarpuose tarp mėsos įverkite slyvos skilteles arba paprikos gabaliukus ir kepkite ant kepsninės nuolatos patepdami likusiu marinatu 8-10 minučių. PATARIMAS Vėrinukus patiekite su šviežiomis daržovėmis ir česnakine duonele.


118 Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

LAŠIŠOS IR RIDIKĖLIŲ UŽKANDIS

Jeigu netikėti svečiai užsuks tik trumpai šnektelėti, tikrai spėsite sutepti gaivią užkandėlę, kol kais virdulys kavai ar arbatai. Juk nebūtina prie pokalbio puodelio siūlyti sausainių ar pyragų!

4 porcijos » 1 kepalas čiabatos » 150 g tepamo varškės sūrelio su žolelėmis » 200 g rūkytos lašišos » 6-8 ridikėliai » kelios šviežių krapų šakelės

Duoną supjaustykite riekelėmis ir aptepkite sūreliu. Lašišą supjaustykite juostelėmis arba kubeliais ir išdėliokite ant apteptos duonos. Papuoškite tarkuotais ridikėliais ir krapais.


119


120

Šaltos sriubos Kai už lango ryškiai šviečia saulė, o kaitra veja į pavėsį, šalta sriuba gali būti puiki išeitis pietums. Jos pagaminamos greitai ir lengvai, gausios vitaminų ir suteikiančios energijos. Siūlome keletą variantų, todėl net išrankiausieji suras tą, kuri patiks labiausiai.


121

Foto: Vilma, Širšių lizdas Žodžiai: Neringa, Du Mėnuliai


122


123

ŠALTA AGURKŲ IR AVOKADO SRIUBA Receptas: Neringa, Du Mėnuliai Foto: Asta, Miško žvėrys

4 porcijos » 2 ilgavaisiai agurkai » 1 avokadas » ½ raudono svogūno » ½ žaliosios citrinos » 200 ml natūralaus jogurto » druska » juodieji pipirai

Agurkus nulupkite ir supjaustykite stambiais gabalėliais. Tą patį padarykite su avokadu ir svogūnu. Viską sudėkite į gilesnį indą, išspauskite žaliosios citrinos sultis ir sutrinkite trintuvu iki vienalytės masės. Supilkite jogurtą, įberkite druskos ir pipirų pagal skonį. Viską išmaišykite. Prieš patiekdami sriubą laikykite šaltai.


124

AGURKŲ IR RIDIKĖLIŲ ŠALTSRIUBĖ Receptas ir foto: Vilma, Širšių lizdas Kai nusibosta tradiciniai šaltibarščiai (bet ar jie gali nusibosti?!), pasigaminkite kiek kitokią šaltą sriubą. Nors jos spalva ir ne tokia įspūdinga, bet skonis – tikrai įsimintinas!

2 porcijos » 1 trumpavaisis agurkas » 100 g ridikėlių » 50 g svogūnų laiškų » 250 ml kefyro arba natūralaus jogurto » ½ arb. š. ekologiško vištienos sultinio miltelių » 1 kietai virtas kiaušinis

Agurkus, ridikėlius bei svogūnų laiškus smulkiai supjaustykite. Užpilkite kefyru ar jogurtu, pagardinkite vištienos sultiniu ir viską išmaišykite. Jei sriuba pasirodys per tiršta, įpilkite truputį vandens. Paruoštą sriubą palaikykite šaldytuve bent pusvalandį, kad atvėstų. Prieš tiekdami sriubą, apibarstykite ją pjaustytais kiaušiniais.


125


126


127

FETOS IR ŠPINATŲ ŠALTSRIUBĖ Receptas ir foto: Vilma, Širšių lizdas Vasarą ši sriuba tikriausiai arti tobulybės. Ją greitai ir lengvai paruošite, fetos, špinatų ir kefyro derinys puikiai atgaivins. Maža to, ši sriuba – tikras sveikuolių hitas!

4 porcijos » 4 st. kefyro » 150 g fetos » 2 didelės saujos špinatų » 2 valg. š. cukraus » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » druska » pipirai » alyvuogių aliejus Sriubai patiekti: » feta » saujelė špinatų

Kefyrą, fetą, špinatus ir cukrų sudėkite į maisto maišytuvą. Sutrinkite iki vientisos masės. Pagardinkite druska, pipirais bei alyvuogių aliejumi. Paruoštą laikykite šaldytuve bent pusvalandį, kad atšaltų. Prieš tiekdami pabarstykite fetos trupiniais, uždėkite kelis špinatų lapelius.


128

PIKANTIŠKOS POMIDORŲ SRIUBOS TAURELĖS Receptas ir foto: Vilma, Širšių lizdas Šios taurelės puikiai tinka atgaivinti gomurį bei sužadinti apetitą. Išgėrus vieną, ranka tiesiog tiesiasi antros!

» 250 g pomidorų » ½ st. baziliko lapelių » ½ st. saliero lapelių (arba 1 stiebas) » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » ½-1 valg. š. tabasko padažo » 1 arb. š. vynuogių acto » druska » pipirai

Visus ingredientus, išskyrus druską ir pipirus, sudėkite į maisto maišytuvą ar virtuvinį kombainą ir plakite, kol masė taps vientisa. Pagardinkite druska, pipirais. Jei norite skystesnės sriubos, įpilkite šiek tiek vandens. Paruoštą sriubą palaikykite šaldytuve bent pusvalandį, kad atšaltų. Taureles tiekite papuoštas baziliko lapeliais ir saliero stiebeliu.


129


130


131

ŠALTIBARŠČIAI SU RIDIKĖLIAIS IR PUTPELIŲ KIAUŠINIAIS Receptas ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos storijos

4 porcijos » 4 trumpavaisiai agurkai » 8 didesni ridikėliai » 2 vidutiniai virti burokėliai » 4 putpelių kiaušiniai » 600-800 ml kefyro » sauja šviežių krapų » druska » juodieji pipirai

Agurkus, ridikėlius ir burokėlius sutarkuokite šiaudeliais. Putpelių kiaušinius sudėkite į verdantį pasūdytą vandenį ir virkite 3 minutes. Išvirusius kiaušinius atvėsinkite po šaltu vandeniu ir nulupkite. Daržoves užpilkite kefyru. Pagardinti kapotais krapais, druska ir pipirais pagal skonį. Patiekite su putpelių kiaušinių puselėmis.


132


133

ŠOKOLADINĖ SRIUBA Receptas ir foto: Neringa, Du Mėnuliai

6 porcijos » 250 g juodojo šokolado » 375 ml grietinėlės » 120 ml pieno » 1 valg. š. cukraus » 1 arb. š. vanilės cukraus » 1 valg. š. sviesto Sriubai papuošti: » šviežios avietės » migdolų skiltelės » mėtos

Šokoladą susmulkinkite ir suberkite į gilų dubenį. Grietinėlę ir pieną supilkite į puodą. Suberkite cukrų ir vanilės cukrų. Pakaitinkite, kol užvirs, ir supilkite ant šokolado. Sudėkite sviestą ir maišykite tol, kol sriuba taps vienalytė. Atvėsinkite. Prieš tiekdami sriubą pagardinkite šviežiomis avietėmis, migdolų skiltelėmis ir mėtos lapeliu.


134

Sportuojantiems aktualūs receptai ir patarimai Foto: Beata, Braškės su pipirais


135


136 Receptas ir foto: Skirmantės, Impossible is nothing

BANANINIS AVIŽINIŲ DRIBSNIŲ APKEPAS Per pusryčius rekomenduojama valgyti sudėtinių angliavandenių ir baltymų turintį maistą, pavyzdžiui, avižinę košę ir kiaušinienę, o smaližiams puikiai tiks šis šokoladinis avižinių dribsnių apkepas.

2 porcijos Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Bananus sutrinkite, išplakite kartu su baltymais. Sudėkite likusius » 2 vidutinio dydžio bananai ingredientus ir gerai išmaišykite. » 4 dideli kiaušinių baltymai Masę supilkite į kepimui paruoštą formą ir kepkite 20-35 minutes. » 90 g avižinių dribsnių Patiekite su vaisiais, uogomis. Apkepas gardus tiek karštas, tiek » ½ st. vanilės ar šokolado šaltas. skonio baltymų miltelių (nebūtina) Patiekite su vaisiais, uogomis. Gali būti valgomas tiek karštas, tiek » 3 valg.š. kakavos miltelių šaltas. » 1 arb.š. kepimo miltelių » 1 st. pieno (migdolų, sojų ar kt.) Patiekti: » mėgstami vaisiai, uogos


137


138


139 Receptas ir foto: Skirmantės, Impossible is nothing

IŠ VAKARO RUOŠTA AVIŽINĖ KOŠĖ

Jeigu žinote, kad kitą rytą reikės anksti keltis, pusryčius pasiruoškite iš vakaro. Keisdami pieną, priedus, išgausite vis kitą skonį: pavyzdžiui, jei norite šokoladinės košės – įmaišykite kakavos miltelių ar juodojo šokolado gabalėlių.

» 1 st. migdolų pieno » 2 valg. š. agavų sirupo arba medaus » 1 ½ valg.š. ispaninio šalavijo sėklų » 1 st. avižinių dribsnių (ne greito paruošimo) » 3 valg.š. žemės riešutų sviesto Patiekti: » mėgstami vaisiai, uogos migdolų plokštelės

Migdolų piene ištirpinkite sirupą arba medų. Suberkite ispaninio šalavijo sėklas ir avižinius dribsnius, išmaišykite. Avižų masę sluoksniuokite su žemės riešutų sviestu į indelį. Dėkite į šaldytuvą nakčiai. Ryte užberkite mėgstamų uogų ar vaisių, pabarstykite migdolų plokštelėmis.


140 Receptas ir foto: Skirmantės, Impossible is nothing

ŠILTOS PERLINIŲ KRUOPŲ SALOTOS SU VIŠTIENA Sportininkų pietūs - ne tik vištiena su ryžiais. Tas pats maistas greitai pabosta ir nesuteikia organizmui visų reikalingų medžiagų. Stenkitės valgyti įvairiau, įtraukite į mitybą avinžirnius jie turi mažai riebalų, bet daug baltymų ir geležies.

2 porcijos » 1 st. perlinių kruopų » 300 g vištienos krūtinėlės » 2 valg.š. alyvuogių aliejaus » 1 nedidelis raudonasis svogūnas » 100 g vyšninių pomidorų » 2 st. virtų ar konservuotų avinžirnių » 1 valg.š. balzaminio acto » druska » pipirai » 40 g špinatų lapelių

Išvirkite perlines kruopas. Vištienos krūtinėlę iškepkite ant grotelių. Supjaustykite kubeliais. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, sudėkite plonais pusžiedžiais supjaustytą svogūną ir kelias minutes pakepkite, kol pradės minkštėti. Suberkite pusiau perpjautus pomidorus ir vieną minutę maišydami apkepkite. Suberkite avinžirnius, perlines kruopas. Kepkite maišydami 5 minutes. Sudėkite vištienos kubelius, pagardinkite balzaminiu actu, druska, pipirais ir gerai išmaišykite. Prieš tiekiant įmaišykite špinatų lapelius.


141


142


143 Receptas ir foto: Skirmantės, Impossible is nothing

VIŠTIENA SU LĘŠIŲ, MORKŲ IR FETOS SALOTOMIS Kitas variantas vietoj pabodusių ryžių – lęšiai, kurie turi daug baltymų, geležies, kalio ir antioksidantų. Be to, jų žemas glikemijos indeksas, kas neleis taip greitai padidėti cukraus kiekiui kraujyje. Dėl šios priežasties ilgiau jausitės sotūs.

2 porcijos Vištienai: » 2 vištos krūtinėlės » 1 arb.š. maltos kalendros » ½ arb.š. malto kumino » 1 česnako skiltelė » druska » juodieji pipirai » 70 g natūralaus jogurto » 1 arb.š. alyvuogių aliejaus Salotoms: » 200 g morkų » 1 valg.š. alyvuogių aliejaus » 1 arb.š. medaus ar agavų sirupo » 1 nedidelis raudonasis svogūnas » 200 g virtų Puyžaliųjų lęšių » 4 valg.š. citrinos sulčių » druska » malti juodieji pipirai » 50 g sultenių » 40 g feta sūrio

Sumaišykite visus marinatui skirtus ingredientus. Sudėkite mėsą ir palikite valandai pasimarinuoti. Vištos krūtinėlę kepkite ant grotelių 15-20 minučių. Jeigu supjaustėte mažesniais gabalėliais, pakaks ir 10 minučių. Įpusėjus kepimo laikui, apverskite. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Morkas nuskuskite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais. Sumaišykite su puse šaukšto aliejaus, pabarstykite žiupsneliu druskos. Kartais pamaišydami kepkite, kol morkos ims minkštėti. Likus 5 minutėms iki kepimo pabaigos, apšlakstykite medumi ar sirupu ir pabaikite kepti. Kol kepa morkos, įkaitinkite likusį aliejų ir apkepkite plonais pusžiedžiais supjaustytą svogūną. Suberkite lęšius ir dar truputį pakaitinkite, kad sušiltų. Pagardinkite citrinos sultimis, druska ir pipirais. Suberkite iškeptas morkas, sultenes, išmaišykite. Pabarstykite smulkintu fetos sūriu ir patiekite su kepta vištiena.


144 Receptas ir foto: Skirmantės, Impossible is nothing

AVIŽINIŲ MILTŲ SAUSAINIAI SU ŠOKOLADO GABALIUKAIS Šie sausainiai puikiai nuslopins saldumynų troškimą. Jie pagaminti iš supermaistui priskiriamų produktų: avižinių miltų, kokosų aliejaus ir kokosų cukraus.

18 vnt » 50 g kokosų aliejaus » 2 kiaušiniai » 4 valg. š. kokosų cukraus » žiupsnis druskos » 1 arb.š. vanilės ekstrakto » 1 ½ st. avižinių miltų » 1 arb.š. kepimo miltelių » 20-30 g juodojo šokolado gabaliukų

Kokosų aliejų ištirpinkite, leiskite pravėsti. Įmuškite kiaušinius, suberkite cukrų, druską, supilkite vanilės ekstraktą ir plakite, kol cukrus ištirps. Suberkite avižinius miltus, sumaišytus su kepimo miteliais, ir gerai išmaišykite. Suberkite šokolado gabalėlius ir išmaišykite, kad tolygiai pasiskirstytų. Tešlą dėkite į šaldytuvą 30-60 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Atvėsusią tešlą kabinkite šaukšteliu ir formuokite rutuliukus. Sausainius dėkite į kepimui paruoštą skardą ir suplokite. Kepkite 10 minučių, o iškepusius 2 minutes palikite atvėsti skardoje. Vėliau perkelkite vėsti ant grotelių.


145


146


147 Receptas ir foto: Skirmantės, Impossible is nothing

KOKOSINIS ŠOKOLADAINIS

Vietoj įprasto šokoladainio pabandykite išsikepti šį brownie iš kokosų miltų. Kokosų miltai puikiai tinka pakeisti įprastus kvietinius miltus. Jie neturi glitimo, bet pasižymi dideliu maistiniu skaidulų kiekiu, kas padės jaustis sotiems ilgesnį laiką.

9 gabalėliai » 30 g kokosų aliejaus » 1/3 st. agavų sirupo arba medaus » 1 arb. š. vanilės ekstrakto » 2 kiaušiniai » 3 kiaušinių baltymai » žiupsnis druskos » 1/3 st. kokosų miltų » 1/3 st. kakavos miltelių » 30 g juodojo šokolado

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Kokosų aliejų ištirpinkite, supilkite sirupą arba medų, vanilės ekstraktą, įmuškite kiaušinius, sudėkite baltymus, suberkite druską ir masę gerai išplakite. Suberkite kokosų miltus, sumaišytus su kakavos milteliais, ir gerai išmaišykite. Supilkite į kepimui paruoštą formą. Ant pyrago užberkite šokolado gabaliukus ir juos įspauskite į tešlą. Kepkite 15-18 minučių. Atvėsinkite formoje.


148 Receptas ir foto: Raimondo, Aguonelė

MIGDOLINIS PYRAGAS

Negalite be pyrago, kvietiniai miltus puikiausiai pakeis malti migdolai.

8 porcijos » 4 kiaušiniai » žiupsnis druskos » 125 g cukraus pudros » nutarkuota 1 citrinos žievelė » 125 g maltų migdolų

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Kiaušinius atskirkite. Baltymus išplakite su druska iki standumo ir atidėkite į šoną. Trynius išplakite su cukraus pudra. Tada į trynių masę suberkite citrinos žievelę ir riešutus.Gerai sumaišykite. Galiausia atsargiai įmaišykite baltymus. Tešlą sukrėskite į riebalais išteptą ir miltais pabarstytą 20 cm skersmens kepimo formą ir kepkite 30-45 minutes. Ar pyragas iškepęs, tikrinkite mediniu pagaliuku - jeigu jis sausas, vadinasi, pyragas iškepęs.


149


150


151

Kuom pakeisti pieno produktus? Foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos


152


153 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

ANAKARDŽIŲ GRIETINĖLĖ

Pristatau jums vieną iš dažniausiai mano vartojamų augalinių grietinėlės alternatyvų. Ją paruošite išties greitai: nereikia nei mirkyti riešutų, nei košti tirščių (nebent jūsų maisto maišytuvas nėra galingas). Grietinėlės skonis švelnus, vos salstelėjęs ir toks kreminis beveik it tikros grietinėlės. Tiesą sakant, ne kartą esu jos įmaišiusi į vieną ar kitą patiekalą, o valgytojai nė nesuuodė mano išdaigų. Jokio valgio tokia grietinėle nesugadinsi. Svarbiausia, kad tiek riešutams, tiek vandeniui matuoti naudotumėte tokį patį puodelį.

» 2 ½ st. grietinėlės » 1 st. anakardžio riešutų » 2 st. šalto vandens » žiupsnis druskos

Riešutus pusvalandį pamirkykite šaltame vandenyje. Nukoškite. Visus produktus sudėkite į maisto maišytuvą. Malkite dideliu greičiu 3-5 minutes, kol gausite vientisą tirštą grietinėlę. Galite vandenį supilti ir per keletą kartų - taip galėsite reguliuoti grietinėlės tirštumą. Gautos grietinėlės perkošti nereikia, nebent paragavę jaučiate grūdelius. Grietinėlę laikykite šaldytuve ne ilgiau nei 3 dienas.


154 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

GERIAUSI MAKARONAI SU ANAKARDŽIŲ GRIETINĖLE Šis išties paprastas, gardus ir šiek tiek aštrus makaronų padažas – tikras atradimas negalintiems valgyti pieno produktų. Be galo jį mėgstu, mat čia tobulai dera švelni anakardžių grietinėlė, pikantiškos raudonosios aitriosios paprikos ir geros kokybės konservuoti pomidorai. Patikėkite - tai suteikia tiek daug laimės, kai užsukti į pieno produktų skyrių nevalia!

4 porcijos » 1 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 česnako skiltelės » 1/8 arb. š. džiovintų raudonųjų aitriųjų paprikų dribsnių » 400 g (vienos skardinės) geros kokybės konservuotų smulkintų pomidorų » 1/2 arb.š. džiovintų bazilikų » druska » 125 ml anakardžių grietinėlės » šviežiai malti juodieji pipirai » 300 g makaronų Patiekalui papuošti: » šviežių bazilikų

Į didelį įkaitintą prikaistuvį supilkite aliejų, sudėkite nuluptą ir sutarkuotą česnaką, suberkite džiovintas aitriąsias paprikas ir pakepkite ant nekaitrios ugnies, kol česnakas šiek tiek pagels. Padidinkite ugnį, suverskite pomidorus, įberkite džiovintų bazilikų, gerą žiupsnį maltų juodųjų pipirų ir apie pusę arbatinio šaukštelio druskos. Užvirkite ir palikite padažą pukšėti ant mažos ugnies apie 10 -15 minučių. Tuo metu sūdytame vandenyje išvirkite makaronus, kaip nurodyta ant pakuotės. Nusunkite, pasilikdami apie pusę puodelio nuoviro. Į padažą supilkite anakardžių grietinėlę. Užvirkite, įmaišykite makaronus. Jei reikia, praskieskite šlakeliu makaronų nuoviro. Nuimkite nuo ugnies, paragaukite, ar nieko netrūksta. Prieš tiekdami susmulkinkite ir užbarstykite bazilikų lapelius.


155


156


157 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

KONDENSUOTAS ANAKARDŽIŲ PIENAS Nors nesu didelė kondensuoto pieno mėgėja, bet labai mėgstu tinginį. Ieškodama būdų, kaip jį pasigaminti be pieno produktų, ir atradau šį augalinį variantą. Jei norite pasigaminti kondensuotą anakardžių pieną, tereikia turėti tik riešutų ir medaus. Medus turėtų būti šviesus ir šviežias. Šis kondensuotas pienas toks skanus, jog kai kada jį skaunauju šaukštu tiesiai iš prikaistuvio... net neatvėsusį.

» 2 ½ st. kondensuoto pieno » 1 st. anakardžio riešutų » 3 st. šalto vandens » 7 valg. š. šviesaus medaus

Riešutus pusvalandį pamirkykite šaltame vandenyje. Nukoškite. Riešutus ir vandenį sudėkite į maisto maišytuvą. Malkite dideliu greičiu 3-5 minutes, kol gausite vientisą pieną. Galite vandenį supilti ir per keletą kartų - taip galėsite reguliuoti grietinėlės tirštumą. Gauto pieno perkošti nereikia, nebent paragavę jaučiate grūdelius. Užkaiskite pieną ant vidutinės ugnies. Sudėkite medų ir virkite, vis maišydami, 10-15 minučių, kol sutirštės. Kondensuotą pieną laikykite šaldytuve ne ilgiau nei 3 dienas.


158 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

TINGINYS SU KONDENSUOTU ANAKARDŽIŲ PIENU Be abejo, tai vienas iš nostalgiškiausių desertų. Kiek įmanoma apribojusi pieno produktus, gavau progą šį įstabų skanėstą atrasti iš naujo. O juk visi žinome, koks nuostabus yra atradimų skonis, ypač kai ateina laikas keistis. Šis tinginio variantas gana paprastas: klasikiniai kvadratiniai tešlainiai (be lašelio pieno produktų), sumaišomi su išlydytu juoduoju šokoladu ir kondensuotu anakardžių pienu. Belieka pakentėti per naktį, kol tinginys sustingsta... ir paragavus prarasti amą.

4 porcijos » 1 pakelis tešlainių » 50 g lazdyno riešutų » 100 g juodojo šokolado (85% kakavos) » 190 ml kondensuoto anakardžių pieno » medus

Į didelį dubenį nedideliais gabalėliais sulaužykite tešlainius. Sausoje keptuvėje paskrudinkite stambiai sukapotus riešutus. Suberkite juos į sausainius. Šokoladą sulaužykite ir kartu su kondensuotu anakardžių pienu išlydykite dubenyje virš puodo su vos verdančiu vandeniu. Maišykite, kol masė taps vienalytė. Karštą šokolado masę supilkite ant sausainių ir riešutų. Gerai išmaišykite. Paragaukite, ar netrūksta medaus. Tinginio masę sukrėskite į bet kokį turimą kepimo popieriumi ištiestą indelį.Ataušinkite, uždenkite maistine plėvele ir nakčiai padėkite į šaldytuvą sustingti. Tinginį tiekite su nesaldinta mėtų arbata.


159


160


161

Vasara stiklinėje

Jei pirmadienis pati blogiausia savaitės diena, o pusryčiams prieš darbus nebelieka laiko, paruošėme puikų 5 darbo dienų pusryčių stiklinėje meniu


162


163 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

GLOTNUTIS “ENERGIJOS UŽTAISAS” Jei ryto neįsvaizduojate be puodelio tonizuojančios kavos su gabalėliu juodojo šokolado ar bananu, šis receptas kaip tik jums. Tirštas bei sotus juodos kavos glotnutis, pagardintas kakava, ir atstos pusryčius, ir pakels nuotaiką, ir užlies energijos antplūdžiu. Pagaminti šį glotnutį šiek tiek užtrunka, todėl skubantys gali iš anksto mėgstamu būdu pasiruošti kavos (svarbiausia, kad ji būtų be tirščių), supilstyti ją į ledo kubelių formeles ir užšaldyti šaldiklyje. Taip, šiandien pirmadienis. Mažai kas jo laukia, bet, susiplakusi tokį glotnutį, imi džiaugtis, kad ši savaitės diena yra. Išduosiu paslaptį, graikišką jogurtą galite pakeisti samteliu vanilinio plombyro - pamatysite, kaip nekantriai lauksite pirmadienio.

2 nedidelės porcijos » 2 vidutinio dydžio gerai prinokę bananai » 2 valg. š. kakavos (ne mažiau nei 21 proc. riebumo) » 125 ml tiršto graikiško jogurto » 250 ml atvėsintos juodos kavos be tirščių » 4-5 valg. š. skysto medaus » keletas ledukų

Bananus nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Į maisto smulkintuvą sudėkite bananus, kakavą, jogurtą ir supilkite kavą bei 4 šaukštus medaus. Plakite, kol glotnutis taps vientisas. Paragaukite. Jei reikia, sudėkite likusį medų ir dar sykį suplakite. Įdėkite į stiklines po keletą ledukų. Supilkite glotnutį, gerai išmaišykite ir lepinkitės.


164 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

GLOTNUTIS “MĖTINIS UOGŲ SKANUTIS” Tai švelni atgaiva kūnui ir sielai. Viename glotnutyje dera viskas, ko reikia tobuliems antradienio pusryčiams: maistinių skaidulų ir natūralaus cukraus gausite iš uogų, baltymų – iš jogurto, gerųjų riebalų – iš migdolų pieno. Jei nepadauginsite medaus, bus gaivu, skanu ir sveika. Argi būna geresni pusryčiai? Be to, net jei po darbingo pirmadienio pabusite kiek vėliau nei įprasta, tikrai spėsite susiplakti šį glotnutį, nes viską sudėti į maisto maišytuvą ir suplakti užtruks tikrai neilgiau nei keletą minučių.

2 nedidelės porcijos » ½ st. šaldytų braškių » ½ st. šaldytų mėlynių » mėtų lapeliai » 125 ml graikiško jogurto » 250 ml migdolų pieno » 2-4 valg. š. skysto medaus

Į maisto smulkintuvą sudėkite šaldytas uogas, mėtų lapelius, sukrėskite jogurtą ir supilkite pieną bei 2 šaukštus medaus. Plakite, kol glotnutis taps vientisas. Paragaukite. Jei reikia, sudėkite likusį medų, dar šiek tiek mėtų ir dar sykį suplakite. Supilkite glotnutį į stiklines ir lepinkitės.


165


166


167 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

GLOTNUTIS “ŽALIASIS MONSTRAS” Yra įvairiausių „žaliųjų monstrų“ receptų. Šis mango, avokadų ir špinatų glotnučio receptas – šelmiškas derinys, mažumėlę panašus į indišką mangų lassi. Jį plaku bene dažniausiai. Kad ir jums jis patiktų nuo pirmo gurkšnio, pasistenkite nusipirkti gerai prinokusių, saldžių, minkštų mangų – puikiai tinka ir pigiau parduodami ir ne visai dailūs. Jei pavyks tokį rasti, net medaus nereikės. O tada ankstyvą trečiadienio rytą, kai dar nebūsite visiškai darbingai nusiteikę, sviestinis avokadas ir žali špinatų lapeliai jus tikrai nubudins ir judėti tik pirmyn.

2 nedidelės porcijos » 310 g mango minkštimo » 1 avokadas » 100 g nuplautų špinatų » 375 ml migdolų pieno » Keletas ledukų » Medus (jei norisi saldžiau)

Į maisto smulkintuvą sudėkite šaldytas uogas, mėtų lapelius, Mango minkštimą supjaustykite gabalėliais. Avokadą perpjaukite per pusę, išimkite kauliuką ir išskobkite minkštimą. Į maisto smulkintuvą sudėkite mangą, avokadą, špinatus ir supilkite migdolų pieną. Plakite, kol glotnutis taps vientisas. Paragaukite. Jei reikia, pagardinkite medumi ir dar sykį suplakite. Įdėkite į stiklines po keletą ledukų. Supilkite glotnutį, gerai išmaišykite ir lepinkitės.


168 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

GLOTNUTIS “PIÑA COLADA” Šie saldūs, bet gaivinantys atogrąžų rojaus gurkšniai - tai mano mėgstama ir itin džiuginanti mažojo savaitgalio pradžia. Minkšti bananai ir sultingas ananasas suplakti su tirštu kokosų pienu ir medumi – niam, paragavę išsišiepsite iki ausų. Jei norite, kad glotnutis išeitų išties tobulas, užmirškite konservuotus ananasus skardinėse ir išsirinkite gerai prinokusį geltonos spalvos su rudais atspalviais ananasą. Taip pat galite įspausti šiek tiek žaliosios citrinos sulčių ir įdėti mėtos lapelių – bus neįtikėtinai kvapnu ir gaivu. Darbingos ir gražios dienelės!

2 nedidelės porcijos » 190 g šviežio ananaso minkštimo » 2 maži gerai prinokę bananai » 250 ml kokosų pieno(sudėtyje kokosų pieno ne mažiau kaip 75 proc.) » 2-4 valg. š. skysto medaus » keletas ledukų

Ananaso minkštimą supjaustykite mažais gabalėliais. Bananus nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Į maisto smulkintuvą sudėkite bananus, ananasą, supilkite kokosų pieną bei 2 šaukštus medaus. Plakite, kol glotnutis taps vientisas. Paragaukite. Jei reikia, sudėkite likusį medų ir dar sykį suplakite. Jei glotnutis per tirštas, įpilkite lašelį vandens ir gerai išmaišykite. Įdėkite į stiklines po keletą ledukų. Supilkite glotnutį, gerai išmaišykite ir lepinkitės.


169


170


171 Receptas ir foto: Simona, Mukatanas

GLOTNUTIS “ŠOKOLADINĖ ENERGIJOS BOMBA” Šį gardų glotnutį rekomenduoju gaminti būtent penktadienį, kai reikia tikros energijos bombos ir žiupsnelio malonumo, kad sugrįžtų per savaitę išnaudotos jėgos. Jis idealiai pakeis visą šokolado plytelę ar batono riekę su šokoladiniu riešutų kremu. Visada sakau, kad didelius dalykus svarbu pradėti nuo mažų žingsnelių: pavyzdžiui, gerą ir prasmingą dieną - nuo sveiko glotnučio. Žinau, žinau, nekantraujate, bet prieš jums išbėgant į parduotuves ar virtuves, viena smulkut smulkutėlė pastaba: labai svarbu šį glotnutį paplakti kiek ilgiau, kad gerai susitrintų datulės ir jis būtų it šilkinis.

2 nedidelės porcijos » 1 vidutinio dydžio gerai prinokęs bananas » 4 valg. š. riešutų sviesto (pvz., lazdyno riešutų) » 6 minkštos datulės » 4 arb. š. kakavos (ne mažiau nei 21 proc. riebumo) » 375 ml migdolų pieno » keletas ledukų

Bananą nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Į maisto smulkintuvą sudėkite bananą, riešutų sviestą, datules, suberkite kakavą ir supilkite pieną. Plakite, kol glotnutis taps vientisas. Jei glotnutis per tirštas, įpilkite lašelį vandens ir gerai išmaišykite.


172

Piknikas be mėsos Žodžiai: Julė, Miško žvėrys


173

Vasara – tai žolės stiebeliai tarp kojų pirštų, vos juntama vėsa po kojomis, sodrus ką tik nuskinto saulėje įšilusio pomidoro skonis, žemėm aplipę keliai. Priešpiečiai ant žolės. Vasara – tai neplanuoti pietūs prie upės, kur dalinamės naminiu limonadu, nuotykiais ir istorijomis. Ir sumuštiniais - vienas kąsnis duonos man, vienas – antims. Vasara – tai savaitgalio išvykos, kur mūsų juoko prisipildo visos girios, kur bėgam tol, kol kojos vos telaiko, o tada pliūkštelim į vėsų ežero vandenį. Išlipę, šiek tiek sušalę, renkamės aplink laužą, ant grotelių ruošiame vakarienę. Ir šįsyk sugalvojome surengti vegetarišką pikniką – su nesaldžiais keksiukais, duonelėm, užtepėlėm. Ir žinot ką? Mėsos visai nepasigedom, visai. Išmėginkit!


174


175

DUONELĖ SU SAULĖJE DŽIOVINTAIS POMIDORAIS Receptas ir foto: Raimonda, Aguonėlė Ši duonelė nuostabiai derės su aštresniais patiekalais ar užtepėlėmis. Jai tešlą ruoškite iš vakaro, o patogiausia tai padaryti maisto kombainu su minkymo funkcija.

3 kepaliukai » 20 g šviežių arba 7 g sausų mielių » 500 g vandens » 600 g kvietinių miltų » 1 valg.š. druskos » 1 valg.š. džiovinto baziliko » 1 valg.š. džiovinto raudonėlio » » saulėje džiovintų pomidorų aliejuje

Mieles ištirpinkite vandenyje. Miltus sumaišykite su druska bei džiovintais prieskoniais ir suberkite į kombaino indą. Supilkite mieles ir plakimo antgaliu maišykite apie 15 minučių, kol tešla ims kilti antgaliu ir gražiai atšoks nuo indo sienelių. Tešla bus skystoka, bet taip ir turi būti. Pomidorus gerai nusausinkite, supjaustykite nedideliais gabalėliais ir apvoliokite miltuose. Suberkite juos į tešlą ir išminkykite. Tešlą suberkite į aliejumi išteptą indą, uždenkite ir dėkite š šaldytuvą. Leiskite pailsėti mažiausiai 12 valandų. Prieš kepdami tešlą 1 valandą palaikykite kambario temperatūroje. Išverrskite ją ant miltais pabarstyto stalo ir padalinkite į 3 lygias dalis. Tešlos neminkykite – ją tik atsargiai susukite. Kepalėlius perkelkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos, uždenkite šluostele ir palikite kilti, kol orkaitė įkais. Orkaitę įkaitinkite iki 210°C temperatūros. Duoneles kepkite 20-30 minučių.


176

ARBŪZŲ SALSA Receptas ir foto: Marta, Skanios dienos

4 porcijos (dubenėlis) » ~ 800 g arbūzo » 1/3 nedidelio raudono svogūno » 1 trumpavaisio agurko » 5 riekelių marinuoto jalapeno » pusės saujos kalendros » pusės saujos mėtų » 1 laimo sulčių » žiupsnelio druskos

Nulupkite arbūzo žievę, likusią dalį supjaustykite vidutiniais kubeliais kartu pašalinant sėklas. Svogūną, agurką ir jalapeną supjaustykite mažais kubeliais ir sumaišykite su arbūzų. Į vaisių ir daržovių mišinį sudėkite susmulkintas kalendras, mėtas, supilkite išspaustas laimo sultis ir druską. Viską gerai išmaišykite ir patiekite iš karto arba laikykite sandariai šaldytuve. Patiekti kartu su tortilijų traškučiais. Galima laikyti šaldytuve iki 3 dienų.


177


178


179

MANGO SALSA Receptas ir foto: Marta, Skanios dienos

4 porcijos (dubenėlis) » 1 mango » 1/3 raudonos paprikos » 1/3 nedidelio raudono svogūno » 5 riekelių marinuoto jalapeno » sauja kalendros » 1 laimo sulčių » žiupsnelio druskos

Valgomą mango dalį nupjaukite nuo kauliuko ir nulupkite. Nuluptą dalį supjaustykite mažais kubeliais. Raudoną papriką, svogūną ir jalapeną supjaustykite nedideliais kubeliais ir sumaišykite su mango vaisiumi. Į vaisių ir daržovių mišinį sudėkite susmulkinta kalendra, supilkite išspaustas laimo sultis ir druską. Viską gerai išmaišykite ir patiekite iš karto arba laikykite sandariai šaldytuve. Patiekti kartu su tortilijų traškučiais. Galima laikyti šaldytuve iki 3 dienų.


180

POMIDORŲ SALSA Receptas ir foto: Marta, Skanios dienos

4 porcijos (dubenėlis) » 4 pomidorų » 1/3 raudonos paprikos » 1/3 žalios paprikos » ½ nedidelio raudono svogūno » 1 trumpavaisio agurko » 5 riekelių marinuoto jalapeno » sauja kalendros » 1 laimo sulčių » žiupsnelio druskos

Pomidorus perpjaukite pusiau, išskobkite visas sėklytes – jų neprireiks. Likusią pomidoro dalį supjaustykite smulkiai kubeliais. Raudoną ir žalią paprikas, svogūną, agurką ir jalapeną supjaustykite smulkiai kvadratėliais ir sumaišykite su pomidorais. Į daržovių mišinį sudėkite susmulkintas kalendras, užpilkite išspaustas laimo sultis ir žiupsnelį druskos. Viską gerai išmaišykite ir patiekite iš karto arba sudėkite į sandarų stiklainėlį ir laikykite, kol prireiks. PATARIMAS Galima laikyti šaldytuve iki 3 dienų


181


182


183

VARŠKĖS KEKSIUKAI SU KEPINTOMIS PAPRIKOMIS Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

12 keksiukų » ½ saldžiosios paprikos » aliejus » 200 g varškės » 100 g sviesto » 2 kiaušiniai » 60 g fermentinio sūrio » 130 g miltų » 1 arb. š. kepimo miltelių » druska » pipirai » pluoštelis krapų » 12 didelių juodųjų alyvuogių (pvz., Kalamata)

Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Papriką supjaustykite kubeliais. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir ant vidutinės kaitros kepinkite papriką, kol suminkštės. Kol paprika kepa, varškę išsukite su sviestu ir kiaušiniais. Sutarkuokite sūrį ir suberkite jį į dubenį. Ten pat sudėkite miltus, kepimo miltelius. Pagardinkite tešlą druska ir pipirais. Krapus susmulkinkite, alyvuoges perpjaukite į 2-3 dalis, suberkite į dubenį. Ten pat sudėkite paprikas su visu aliejumi. Išmaišykite. Tešlą krėskite į popieriukais išklotą keksiukų skardą. Kepkite 35-40 minučių, kol gražiai parus.


184

Žodiai ir foto: Simona, Mukatanas Dovilė, Skanios Bajalių šeimos istorijos


Degustacinės klajonės Romoje Didelis AČIŪ už atskleistas skanias Romos paslaptis Atostogos Italijoje

185


186

Lėktuvas nusileidžia, sveiki atvykę į Romą, kurioje pirmas skanus sustojimas kvepia Kaprio salotomis (Insalata Caprese) ir pica su Parmos kumpiu (Prosciutto di Parma), gausiai apšlakstome alyvuogių aliejumi ir mėgaujamės su gurkšneliu Limoncello. Įkvepiam, skanaujam, ragaujam ir piano piano (lėtai lėtai) atsiskleidžia tie Romos skoniai, pasipildę burrata ir vynu, maloniai kutenantis visus skonių receptorius stebint vakarėjančius vaizdus pro viešbučio (Domus Sessoriana) langus lauro lapų apsuptyje...


187

Romėnų valgiai ypatingi, stalai gausūs ir turtingi, čia viskas prasideda nuo užkandžiams patiekiamų makaronų arba picos. Juk maistas - tai bendravimas, lėtas ir tingus, o mes bėgame toliau, juk reikia spėti pasimėgauti auksiniais bažnyčių skliautais, gaivinančiais fontanais ir įspūdinga architektūra, nes vakarop ir vėl susėsime per langą grožėtis Roma ir skanauti burnoje tirpstančių eklerų su grietinėlės kremo įdaru, o kur dar svaiginantys muscato burbuliukai... Buonasera signorina bounasera...


188

Bet pradėkime nuo pradžių. Jei norite gauti naminių, iš natūralių produktų pagamintų ledų su dieviškai minkšta grietinėle Romoje, žingsniuokite tiesiai į seniausią Romos ledainę - „Giolitti”, įsikūrusią greta parlamento rūmų. Italai ypač pagarsėję savo meile ledams, todėl, kad pakliūtumėt į ledainę, teks atstovėti eilėje. Ledų pauzė čia yra šventas reikalas, taigi niekas net nesinervina, kad eilėje užtruks ilgiau, nei valgys ledus. Svarbu atminti, kad tai yra gatvės maistas ir nėra įprasta sėstis už staliukų (dažnai už tai imamas papildomas mokestis). Reikia eiti lėtai, žiūrėti į ledus ir tik į juos, greitai valgant, kad neapsivarvintum, ir nuoširdžiai mėgautis. Grynas malonumas karštą dieną paragauti kažko stebuklingai vėsaus, tirpstančio burnoje, kad net noris užmerkti akis ir imti murkti, dėkingai linksint Aidai. Bet tai tik pirmas skanėstas, kuriuo tą dieną mėgavomės.


189

Kadangi italai - ne tik ledų religiją išpažįstanti tauta, bet ir nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro geria kavą, rekomenduoju dabar pat užsirašyti kavos šventovės adresą: šv.Eustachijaus aikštė, 82 – čia pat prie skylėtojo Panteono, kur ir mes stabtelėjome išgerti espreso. Ten atmosfera beveik prilygsta barui, nieko panašaus į erdvius lietuviškus kavos namus. Kaip ir į ledainę, taip ir į čia įeiti nebus lengva – ilgoje eilėje grūdasi nemažai žmonių, bet kai padavėjas priešais pastato baltą puodelį su aukšta, neįtikėtinai tvarta, kremine kavos putos kepure, kurią galima kabinti šaukšteliu, supranti, kad verta. Kalbant apie kavą, turiu paminėti, kad jei nenorite Italijoje pasirodyti barbaru, niekada negerkite kapučino kavos prie valgio ir po valgio. Čia galioja taisyklė: kapučino kava - ne vėliau nei vienuoliktą ryto!


190

Vos spėjus atsigauti nuo saldžių espreso kavos kerų, Aida mus vedas į Campo de’ Fiori – seniausią ir gražiausią Romos turgų ragauti aliejaus, balzaminio acto, užtepėlių bei likerių. Skamba neįprastai, bet skanaujant visus šiuos gėrius, net nepajunti, kaip sustiprėja uoslė, regėjimas ir skonis.


191

Beje, jei užsigeidėte kokybiškos kiaulienos gaminių, jums reikia aplankyti Antica Norcineria Viola. Nereikia nė sakyti, kaip čia viskas tobula, bet ypač mane suviliojo saliamis su kepenimis, užgeriamas itališku vynu. Mėgavomės taip, kad net nustojome galvoti, kaip atrodysime su maudymosi kostiumėliais.

Mėsinės iškaba itin originali, prieš užeinant tikrai nesuklysite kurią mėsą pasirinkti savo patiekalui :)


192

Kita mūsų stotelė – kepyklėlė Forno Campo de’ Fiori, vėlgi šioje vietelėje nesitikėkite rasti kažko prabangaus ar patiekto ant žavingos lėkštės bei gali tekti palaukti eilėje, bet čia kvepia krosnies karščiu ir mielėmis. Aromatas – gyvas ir įtaigus. Kaip tikros puristės užsisakome „nuogos“ picos ir picos su cukinijomis, kurias valgėme tiesiog einant gatve. „Nuogos“ picos (Romoje vadinama tiesiog pizza bianca) tešla gaminama su mielėmis tik iš miltų, druskos, vandens ir aliejaus, bet pica – išsipūtus, gerai apskrudis, minkšta ir elastinga, norisi atsilaužti, dar neišėjus laukan. Picos su cukinijomis skonis, kaip ir aromatas, turi kelias sudedąmasias dalis – lauke atsilaužus gabaliuką ir įsimetus į burną, gyvenimas iš karto tapo turtingesnis. Kas čia skaniau – purus, spinduliuojantis šiluma, aukinio rusvo atspalvio padas ar ant jo sukrauti ingredientai? Toks klausimas iš tiesų net nekyla: į minkštą, porėtą picos pagrindą įsigėręs karštas cukinijos skystis bei tyras alyvuogių aliejus bei dar traškūs cukinijų gabaliukai, kalba patys už save.


193

Ir čia dar ne viskas, ką tą dieną mums parodė charizmatiškoji Aida. Kur dar švelnus ir vaisiškas parmezanas ir pikantiškas, aitroko skonio pekorinas, oranžinis aperatyvas Spritz ir citrinų šerbetas, užpiltas degtine, kitokiame bare, nei esame įpratusios, šviežut šviežutėliai artišokai ir žydiškas varškės pyragas su ypatingomis vyšniomis visciole. Taigi, kai kitą kartą lankysitės Romoje, jei tikrai norėsite jos paragauti, jūs jau žinote, kur kreiptis.


194

Romėnų turguje gausus šviežių daržovių pasirinkimas, itin nuostabūs gegužės mėnesį cukinijų žiedai, šviežios salotos, artišokai ir žinoma, visus metus Italijoje derančios žemuogės, kurių patiekimas ant lapų, panašių į paparčio, tiesiog kvepia gaivia vasara, kuomet pievose mes ieškome šių skanių, saldžių ir vertingų uogų.


195

Paskutinis žvilgsnis į griuvėsius ir Koliziejų, tikrąjį Romos simbolį, bei gaivius Trevio fontano purslus, kuriuose nugula eilinis centas - vilties sugrįžti čia simbolis. Paskutinei vakarienei kaip pridera raudonas vynas, pizza bianca ir marinuoti ančiuviais. Sugrįžti čia, visuomet norėsis vien dėl, turbūt skaniausio, pasaulyje maisto.


196

Foto: Alvydas Kučas www.kucas.lt


197

ŽURNALE NAUDOJAMI MATAVIMO VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml), jei nenurodyta kitaip ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

Skanaus! © Autorinės teisės saugomos

Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant žurnale ir žurnalo svetainėje www.cloudsmag.eu esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


198

Debesys

www.cloudsmag.eu www.facebook.com/zurnalasdebesys

Debesys Nr. 18 (22) Vasara 2016  

Ketvirtinis elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you