Page 1

NUMERIS 22 (26) / PAVASARIS 2017


DABAR MUS RASITE NE TIK SAVO KOMPIUTERYJE AR TELEFONE

DEBESYS. GERIAUSI RECEPTAI JAU SPAUDOS LENTYNOSE!


REDAKTORĖS ŽODIS Mieli skaitytojai, žiemos pabaigoje sugalvojome pavasarį šiais metais pasitikti numeriu, skirtu tik didžiausiai pavasario šventei Velykoms. Rutuliojant idėjas prisiminėme, kad savaitė po Velykų dar yra švenčiamas ir daugelio primirštas Atvelykis arba Vaikų Velykos. Šiame numeryje patariame, kaip išsivirti idealius kiaušinius, natūraliomis priemonėmis dažyti margučius, pasakojame apie Velykų tradicijas ir velykinį vaišių stalą Italijoje. Žinoma, siūlome ir Lietuvai pritaikytą itališką velykinį meniu. Nevilioja itališkas meniu? Tada pasiilgusiems gaivos ir pavasariškų spalvų siūlome velykinį meniu su citrinomis ir mėtomis, o nevalgantiems mėsos ir cukraus - sveiką meniu. Per Atvelykį nustebinkite vaikus gardžiais morkų vafliais ar špinatų pyragu su putpėlių kiaušiniais, o mažieji apdovanos Jus šypsenomis ir turės progą dar kartą paridenti margučius. Linkime Jums gražių, linksmų ir gardžių Šv. Velykų šeimos ir draugų rate. Daug skardaus juokos daužant ir ridenant margučius!

Skanaus!

Elektroninis kulinarijos žurnalas „Debesys“ ISSN 2029-9699 www.cloudsmag.eu www.facebook.com/zurnalasdebesys © Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant žurnale ir žurnalo svetainėje www.cloudsmag.eu esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.

Žurnalo redaktorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Miško žvėrys Priekinio viršelio foto: Viktorija, Receptų medis Dizainas: Asta, Miško žvėrys Kalbos redaktoriai: Asta, Miško žvėrys Julė, Miško žvėrys Lina, Miško žvėrys


4

Foto: Asta, Miško žvėrys


5

TURINYS 6. KIAUŠINIAI. VIRIMO YPATUMAI 8. MARGUČIAI 12. VELYKOS ITALIJOJE 20. ITALIŠKAS VELYKINIS MENIU 28. SVEIKOS VELYKOS 42. GAIVIOS VELYKOS 50. ATVELYKIS


6

Kiausiniai virimo ypatumai

IŠVIRTI KIAUŠINĮ NĖRA SUDĖTINGA, BET IŠVIRTI KIAUŠINĮ TOKĮ, KOKĮ MĖGSTATE, GALI BŪTI NE TAIP IR PAPRASTA. GALITE SUSIDURTI SU DVIEM PROBLEMOMIS: VIRIMO IR LUPIMO

» Norite, kad kiaušiniai išvirtų tolygiai? Tuomet į puodą reikėtų dėti tik tiek kiaušinių, kiek jų vis dar laisvai plaukioja dugne. Jei prigrūsite ir kiaušiniai negalės laisvai judėti, trynys atsidurs dešinėje, kairėje ar net apačioje. » Šaltas ar karštas vanduo? Jei rinksitės šaltą vandenį, nesitraukite toli nuo puodo, kad pamatytumėte, kada užverda vanduo, ir nuo tada skaičiuokite virimo laiką. Jei kiaušinius dėsite į verdantį vandenį, jie turėtų būti kambario temperatūros. Tiesiai iš šaldytuvo išimti kiaušiniai verdančiame vandenyje dėl didelio temperatūrų skirtumo suskils. » Švieži kiaušiniai lupasi itin blogai, tad jie turėtų būti bent savaitės senumo, jei ketinate juos virti su lukštais. Šviežius kiaušinius galite virti be lukšto arba naudoti omletams, blynams ir kitiems kepiniams.

Žodžiai ir foto: Renata, Kūmutės virtuvė


7

» Išvirtus kiaušinius reikia kuo skubiau nulieti šaltu vandeniu. Kad kiaušiniai luptųsi nepriekaištingai, siūlome nupylus karštą vandenį puodą uždengti ir kelis kartus krestelėti, kad kiaušinių lukštai įskiltų. Tada kiaušinius užpilkite šaltu vandeniu. Vanduo pateks po lukštu ir kiaušiniai lupsis itin lengvai. » Kuo ilgiau virsite kiaušinius, tuo sausesnis ir trapesnis bus trynys. Jūsų skonio reikalas, kokius kiaušinius mėgstate ir kiek minučių juos verdate. Kiaušinių virimo laikas skaičiuojamas nuo vandens užvirimo momento. Jei kiaušinius dedate į verdantį vandenį, prie virimo laiko pridėkite papildomas 2 minutes. Nuotraukoje (iš apačios į viršų): 2, 3, 4 ir 5 minutes nuo vandens užvirimo momento virti kiaušiniai.


8

Marguciai Žodžiai ir foto: Viktorija, Receptų medis


9

1 litrui dažų: » ½ mažo raudonojo kopūsto galvos arba 1 nedidelis burokėlis arba 8 mėlynųjų svogūnų lukštai arba 25 g džiovintos ciberžolės » 4 valg. š. balto acto Jau keletą metų eksperimentuoju dažydama margučius natūraliais dažais. Gražiai ir ryškiai kiaušinius galite numarginti su raudonaisiais kopūstais, burokėliais ar mėlynaisiais svogūnais. Naudodami skirtingą dažymo techniką gausite skirtingas spalvas: raudonieji kopūstai ryškiau nudažo virtą per naktį nuovire paliktą kiaušinį. Tame pačiame nuovire išvirtas kiaušinis bus pastelinės nevienodos, lyg marmurinės spalvos. Ciberžolė geriau nudažo verdamus kiaušinius. Mirkomi šaltame tirpale kiaušiniai bus blankios geltonos spalvos. Jei margučius verdate su burokėliais, jie paruduoja, o jei mirkote nevirtų burokėlių sultyse – įgauna rausvą spalvą. Dažai ruošiami taip – imkite nedidelį puodą, įpilkite 1 litrą vandens. Sudėkite pasirinktą produktą (smulkiai pjaustytą raudonąjį kopūstą, ciberžolės miltelius ar mėlynojo svogūno lukštus), užvirkite ir virkite apie 20 minučių. Gautą tirpalą atvėsinkite iki kambario temperatūros ir įpilkite 1 valgomąjį šaukštą acto. Burokėlius sutarkuokite ir sumaišykite su 1 litru vandens ir 1 valgomuoju šaukštu acto. Šio tirpalo virti nereikia. Į atvėsusius dažus dėkite virtus ar nevirtus kiaušinius (priklausomai nuo to, kokiu būdu ruošaitės dažyti) ir palikite per naktį. Į tirpalą merkiami kiaušiniai gali būti marginti vašku. Ryte pajudinkite kiaušinius, kad neliktų prie jų prilipusių lukštų ar daržovių gabalėlių. Virtus kiaušinius ištraukite iš tirpalo, o nevirtus užvirkite ir virkite įprastai. Tirpalui įkaitus, vaškas ištirps ir pasimatys marginimo raštai. Margučius patepkite lašeliu aliejumi, kad gražiau blizgėtų.


10

Smaga us ridenimo!


11


12


13 Žodžiai: Aida Skorupskaitė, Atostogos Italijoje Receptai ir foto: Dovilė ir Mantas, Skanios Bajalių šeimos istorijos

s o k Vely

I

e j o j i l a t


14


15

Kai kas nors per ilgai tęsiasi, Italijoje sakoma “trunka ilgai, kaip Gavėnia”. Iškart po Užgavėnių tenka susiveržti diržus ir griežtai laikytis pasninko. Gal italai ir nelabai religingi, bet šiuo metu jie nėra linkę daug improvizuoti ir valgo laikydamiesi religinių tradicijų. Tad po ilgai trukusios Gavėnios pasninkavimo pavasarį Italija nubunda. Kasmet per Šventas Velykas simboliškai paminėdami Kristaus Prisikėlimą italai pradeda naują riebaus, sotaus maisto bakchanaliją. Puotauti per Šv. Velykas italai yra linkę namuose, tad neapsigaukite išgirdę klaidinantį posakį “Kalėdos su šeima, o Velykos ─ su kuo nori”. Pagal statistiką virš 80% italų Velykas švenčia šeimos rate. Velykų sekmadienį miestų ir miestelių gatvės tuščios, parduotuvės uždarytos. O kaip gi gatves žmonėmis užtvindančios įvairios religinės eisenos, ritualai, spektakliai, kurių visoje Italijoje suskaičiuojama virš 3000? Mistiniai religiniai renginiai vyksta priešvelykinę savaitę, dažniausiai Didįjį Ketvirtadienį ir Didįjį Penktadienį. Šeštadienį gyvenimas sustoja. O visos šeimos susirinkimas prie Šv. Velykų stalo sekmadienį ─ savotiška šventės kulminacija. Po šventųjų mišių visi susirenka prie stalo valgyti šventinių pietų. Vakare prasideda įvairios mugės, kiaušinių ridinėjimo ar mušimo varžybos, vakariniai koncertai. Kartais juokaujama, kad nors prieš 150 metų Italija susijungė į vienalytę valstybę, tačiau daugelis italų to nežino, nes vis dar “kiekviename kaime savi papročiai”. Todėl, kur beatsidurtum Apeninų pusiasalyje, visur saviti ritualai, savitos tradicijos. Nepakartojamas ir Velykų stalo meniu, bet visgi galima identifikuoti, kas ant iškilmingo velykinio stalo vienija visus italus. Galima išskirti 10 pagrindinių patiekalų, be kurių neįmanoma įsivaizduoti Šv. Velykų stalo nuo Venecijos iki Palermo, nuo Milano iki Neapolio. 1. Kiaušinis – Velykų stalo karalius. Nuo pagonybės laikų jis yra gyvybingumo, gerbūvio ir derlingumo simbolis. Kiaušinis ir jo patiekalai ant Velykų stalo – vaisingumo, tobulumo, klestėjimo, sveikatos ir grožio palinkėjimas. Jis simbolizuoja ir gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą, gyvenimo atsinaujinimą, augalijos gimimą, jos žydėjimą ir vaisingumą. Kiaušiniui priskiriamos magiškos galios. Advento metu raginama susilaikyti ne tik nuo mėsos, bet ir nuo kiaušinių valgymo, o per Velykas virti kiaušiniai valgomi net pusryčiams (italai pusryčiauja saldžiai ir kiaušinių patiekalai kasdienėje mityboje nėra populiarūs). Tiesa, kiaušinių Italijoje beveik niekur nedažo, o jei ir dažo kai kuriose Sicilijos kalnų vietovėse, tai tik raudona ar violetine spalva. Kiaušiniai per Velykas dažniausiai tampa pagrindine įvairių kitų velykinių patiekalų dalimi, pavyzdžiui, rankų darbo makaronų, pagamintų iš “kiaušininės” tešlos.


16

2. Pasta. Naminiai makaronai Italijoje yra svarbiausia mamos meilės išraiška. Vis dar įprasta, kad namuose pastai gaminti moterys turi atskirą stalą ar net patalpą. Statistinis italas Jums atsakytų, kad skaniausias maistas ─ močiutės, o skaniausias močiutės patiekalas ─ lazanija. Tad be jos neapsieinama ir Velykų metu, ypač centrinėje Italijoje ir Emilijos-Romanijos regione. Bolonijoje tradiciškai valgoma žalioji lazanija su špinatais. Svarbu, kad makaronai būtų pagaminti šviežiai, džiovinti makaronai Velykų metu nepopuliarūs. 3. Brodo arba Minestra. Kai kuriose Italijos vietose verdamas mėsos sultinys arba daržovių ir žalumynų sriuba brodo. Įvairių formų ir dydžių koldūnai sultinyje populiarūs daugiau šiaurinės Italijos srityse. Labiausiai makaroniškame Neapolyje valgoma speciali velykinė sriuba Minestra Maritata – įvairios mėsos ir specialių sezoninių kopūstinių daržovių bei avies sūrio sriuba. Ją verda visa šeima, ilgai ir iš anksto ─ kitaip nebus skanu. 4. Ėriukas. Jei pirmi patiekalai per Velykas gali būti labai įvairūs, antrasis patiekalas gali būti tik vienas – ėriuko, rečiau ožiuko mėsa. Ėrienos ar avienos kepsnys susijęs su žydų religinėmis tradicijomis. Pagrindinis Šventų Velykų patiekalas simbolizuoja Nukryžiuotąjį ir apjungia dviejų tikėjimų papročius. Ėriukas ar ožiukas valgomas su bulvėmis Pjemonto, Friuli-Venecijos-Džiulijos, Veneto ir Kampanijos regionuose, su rozmarinais ir svogūnais ─ Sicilijoje, su trumais - Umbrijoje. Visoje Italijoje gerai žinomas patiekalas l’abbacchio alla romana, kuriam ėriuko mėsa lėtai ruošiama vyne su ančiuviais, rozmarinais ir česnakais. Vienintelė išimtis ėriukui – Pjemonte ruošiamas veršienos kepsnys Brasato al Barolo. Specialios veislės fassone veršiena lėtai verdama gardžiame raudonojo vyno Barolo ir prieskoninių žolių padaže. 5. Žalumynų garnyrai iš sezoninių daržovių ar pupų. Pavasarį organizmas būna nusilpęs, jam trūksta vitaminų, bet Italijos žemė prieš Velykas visada pasirūpina nauju daržovių derliumi. Ant šventinio italų stalo rasite šviežių kopūstinių salotų, fava pupų su avies sūriu pecorino, prie mėsos bus patiekta šviežių artišokų, cikorijų, šparagų. 6. Nesaldūs kepiniai. Velykų stalas neįsivaizduojamas be šiaip nelabai populiarių nesaldžių pyragų. Prancūzų kišai Italijoje vadinami torta salata ir labai tinka Velykoms, o ypač antrajai Velykų dienai, dar vadinamai Pasquetta (liet. Mažosios Velykos),


17


18


19

kai tradiciškai italai iškylauja su visa šeima. Taip simboliškai atkartojamas angelo pasirodymas link Kristaus kapo keliaujančioms moterims. Keliavimas šiuo atveju prilyginamas buvimui užmiestyje. Gamtoje iškylaujama visą dieną, ant žemės tiesiama staltiesė ir užkandžiaujama gryname ore. Iškyloms labai tinka šalti nesaldūs pyragai. Genujos velykinio pyrago tešla būna iš 33 sluoksnių (simbolinis Kristaus amžiaus atspindėjimas), Umbrijoje jis kepamas su sūriu, Sicilijoje ─ įdaromas pomidorų padažu ir ėriuko troškinio. 7. Velykinė duona. Jei jau valgyti duoną per Velykas, tai tik farširuotą kiaušiniais, sūdyta nugarine, lašinukais ar sūriu. Ypač soti ir nepakartojamo skonio yra neapolietiška Casatiello. Tai lyg duonos pyragas, farširuotas virtais kiaušiniais, vytinta šonine ir kiaulienos taukais. 8. Šaltieji užkandžiai. Ant šventinio Velykų stalo visada bus papjaustytos vietinės dešros, saliamio ar kumpio. Taip pat bus sūrių, varškės, primenančios mūsų varškės sūrį, tik sūresnės. Būtinai paragaukite neapolietiškų dešrelių salsiccia e friarielli su sūriu Provola ir ropių lapais. 9. Colomba arba Pastiera Napoletana. Colomba (liet. balandė) ─ tai tas pats tradicinis kalėdinis Veronoje ar Milane kepamas panetone arba pandoro pyragas. Skiriasi šių pyragų forma ─ velykinis pyragas primena skrendantį balandį ir dažnai būna padengtas karameliniu ar migdoliniu glaistu. Colomba – XX a. saldumynas, o Pastiera Napoletana yra vienas iš seniausių pasaulio receptų. Legenda pasakoja, kad šį pyragą sukūrė Neapolio įkūrėja sirena Partenopėja. Ji taip gražiai dainavo, kad užbūrė ne tik Odisėjo bendražygius, bet ir vietinius pajūrio gyventojus. Iš didelės meilės ir pagarbos jaunos pajūrio merginos surinko dovanų vietinius skanėstus ir gėles. Septynios iš jų įteikė krepšelį, išpuoštą apelsinų žiedais. Iš jų gražuolė sirena Partenopėja iškepė nepaprasto skonio saldų pyragą pastiera. Verta paragauti! 10. Šokoladas ir šokoladiniai kiaušiniai. Tik per Šventas Velykas italai valgo tiek daug šokolado. Ypač populiarūs didžiuliai šokoladiniai kiaušiniai. Šokoladą išradę Turino konditeriai 1974 m. sugalvojo ir kiaušinį-siurprizą, į kurio vidų galima įdėti mažą dovanėlę. Italai yra įsitikinę, kad šokoladas prailgina gyvenimą ir gamina laimės hormonus. Kad dideli šokolado kiekiai nepakenktų kūno linijoms, sveikuoliai italai daugiausiai renkasi juodąjį šokoladą. Šv. Velykų dienos nuteikia šventiškai ir optimistiškai. Tikėkimės, kad gera nuotaika mus lydės ir šventė tęsis ne vieną dieną. Italai apie laimingą žmogų sako “laimingas kaip Velykos”! Gerų ir skanių švenčių!


20

SRIUBA MINESTRONE 4 porcijos » 50 g spalvotų makaronų » 1 vidutinė morka » 1 raudona saldžioji paprika » 1 geltona saldžioji paprika » 80 g žaliųjų žirnelių » 4 žalieji šparagai » 4 saliero stiebai » ½ žiedinio kopūsto Romanesco » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 litras daržovių sultinio » druska » pipirai » 2 valg. š. pesto padažo » 2 valg. š. tarkuoto parmezano

Makaronus išvirkite pagal gamintojo rekomendacijas. Visas daržoves, išskyrus šparagus ir žiedinį kopūstą, susmulkinkite maždaug vieno žirnio dydžio gabaliukais. Trumpai apkepkite daržoves puode su aliejumi. Užpilkite sultiniu ir pagardinkite druska bei pipirais. Virkite 10 minučių, kol daržovės suminkštės, patiekite su virtais makaronais, pesto padažu ir parmezano sūriu.


21


22


23

SŪRIO DUONA 4-6 porcijos » 165 g kvietinių miltų » 155 g rupių kvietinių miltų » 20 g sausų mielių » 60 g Pecorino romano sūrio » 1 valg. š. cukraus » 1 arb. š. druskos » 1 arb. š. maltų penkių pipirų mišinio » 110 ml pieno » 2 dideli kiaušiniai » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 valg. š. sūrio

Sumaišykite miltus su mielėmis, tarkuotu Pecorino romano sūriu, cukrumi, druska bei pipirais. Pieną pašildykite iki 45°C. Ant miltų mišinio supilkite aliejų ir šiltą pieną, įmuškite kiaušinius ir minkykite tešlą ant miltuoto paviršiaus bent 15 minučių. Sudėkite išminkytą tešlą į alyvuogių aliejumi pateptą dubenį, uždenkite švariu rankšluosčiu ir palikite šiltai kilti mažiausiai 1 valandą. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C. Kepimo formą ištepkite aliejumi ir apibarstykite miltais. Suformuokite tešlos apskritimą ir dėkite jį į paruoštą kepimo formą. Duonos viršų apibarstykite tarkuotu sūriu. Kepkite apie 30 minučių. Iškepusią duoną atvėsinkite ant grotelių. Tiekite kartu su itališkais užkandžiais, pavyzdžiui, saliamiu, Parmos kumpiu, mocerela, alyvuogėmis. Šią duoną ne pjaustykite, o laužykite.


24

VERŠIENOS KEPSNYS BRASATO AL BAROLO 4 porcijos » 1 kg veršienos nugarinės » 2 morkos » 2 saliero stiebai » 1 svogūnas » 1 česnako skiltelė » 2 lauro lapai » 1 cinamono lazdelė » 1 rozmarino šakelė » 1 citrininio čiobrelio šakelė » 3 gvazdikėliai » 4 juodieji pipirai » 4 valg. š. alyvuogių aliejaus » 750 ml Barolo vyno (galite pakeisti ir kitu sausu sodraus skonio raudonu vynu) » 40 g sviesto

Mėsą nuplaukite ir nusausinkite. Sudėkite ją į gilų dubenį. Morkas, salierus, svogūnus ir česnakus smulkiai supjaustykite ir sudėkite ant mėsos. Suberkite visus prieskonius, supilkite vyną, uždenkite maistine plėvele ir palikite marinuotis šaldytuve 12 val. Mėsą išimkite iš marinato, nusausinkite ir apkepkite svieste gilioje keptuvėje arba troškintuve. Supilkite marinatą su daržovėmis ir prieskoniais ir lėtai troškinkite apie 2 valandas. Mėsą išimkite iš troškinio ir laikykite šiltai. Pašalinkite rozmarino ir čiobrelio šakeles, cinamono lazdelę ir lauro lapus. Likusį padažą sutrinkite iki vienalytės masės. Jį vėl pakaitinkite ant didelė sugnies, kad sutirštėtų. Tiekite nedelsdami su veršiena, žaliais šparagais, saulėgrąžų bei žirnių daigais.


25


26


27

PYRAGAS PASTIERA NAPOLETANA Apelsinais kvepiantis, traškus ir gardus neapolietiškas pyragas ─ Velykinio stalo puošmena, kurios gamybai reikia skirti laiko, tačiau pyrago skonis vertas kiekvienos minutės.

24 cm skersmens pyragas Tešlai: » 3 kiaušiniai » 500 g miltų » 100 g cukraus » žiupsnis druskos » 200 g šalto sviesto Įdarui: » 400 g virtų neskaldytų kviečių » 100 ml pieno » 1 citrina » 700 g rikotos » 30 g lydyto sviesto » 350 g cukraus » 1 arb. š. vanilinio cukraus » žiupsnis malto cinamono » žiupsnis druskos » 1 apelsinas » 5 kiaušiniai » 2 kiaušinių tryniai » 100 g apelsinų cukatų » gabalėlis sviesto

Neskaldytus kviečius (apie 180 g) mirkykite vandenyje 3 paras. Kiekvieną rytą ir vakarą grūdus perplaukite ir pakeiskite vandenį. Išbrinkusius kviečius nuplaukite ir virkite 1 valandą puode su 2,5 litro vandens. Tešlai skirtus kiaušinius, miltus, cukrų ir druską sudėkite į virtuvinį kombainą su metaliniais kapojimo antgaliais. Įtarkuokite sviestą ir išsukite tešlą. Ją apvyniokite maistine plėvele ir laikykite šaldytuve 2 valandas. Virtus kviečius užpilkite pienu, įtarkuokite citrinos žievelę ir virkite apie 10 minučių. Atvėsinkite. Į virtuvinį kombainą sudėkite rikotą, lydytą sviestą, cukrų, vanilinį cukrų, cinamoną, druską, nutarkuotą apelsino žievelę, kiaušinius bei trynius ir viską sutrinkite iki vienalytės masės. Rikotos masę sumaišykite su piene virtais kviečiais ir apelsinų cukatais. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C su ventiliatoriumi. Kepimo formos dugną ir šonus išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite jį sviestu. Dalį tešlos pasilikite papuošimams, o iš likusios tešlos iškočiokite ploną už kepimo formą didesnį apskritimą. Tešla išklokite kepimo formos dugną ir šonus. Supilkite paruoštą įdarą, papuoškite likusios tešlos juostelėmis. Kepkite 70-80 minučių. Pyragą išimkite iš orkaitės, šiek tiek atvėsinkite ir išimkite iš formos. Tada pyragą palikite atvėsti iki kambario temperatūros ir palaikykite šaldytuve per naktį.


28


29

Sveikos Velykos Receptai ir foto: Milda ir DovilÄ—, MonĹł monai


30


31

ŽALUMYNŲ SRIUBA SU PASTARNOKŲ LAZDELĖMIS 4 porcijos Pastarnokų lazdelėms: » 1 valg. š. sojų padažo » 1 valg. š. kokosų aliejaus » 1 valg. š. ispaninio šalavijo (chia) sėklų Sriubai: » 1 svogūnas » 1 nedidelis brokolis » 200 g špinatų » 200 g sultenių » 2 česnako skiltelės » 1 st. kokosų pieno » 5 mėtos lapeliai » ½ citrinos sulčių » malti juodieji pipirai » 1 sauja lauko pupų daigų » druska » 250 ml daržovių sultinio

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C. Pastarnoką susipjaustykite pagaliukais ir apvoliokite sojų padažo ir kokosų aliejaus mišinyje. Kepkite orkaitėje apie 20 minučių. Iškepusias lazdeles apibarstykite ispaninio šalavijo sėklomis. Svogūną supjaustykite griežinėliais ir kepkite ant mažos kaitros, kol suminkštės. Sudėkite mažais gabaliukais pjaustytą brokolį ir kartais pamaišydami kepkite 5 minutes. Supilkite kokosų pieną, sudėkite česnako skilteles ir troškinkite dar 3-4 minutes. Sudėkite špinatus ir sultenes ir troškinkite 5 minutes. Supilkite citrinų sultis, sudėkite druską, pipirus, mėtos lapelius ir pusę kiekio lauko pupų daigų. Troškinkite dar porą minučių, tada supilkite verdantį sultinį ir sutrinkite maisto smulkintuvu. Tiekite sriubą apibarstytą likusiais lauko pupų daigais kartu su pastarnokų lazdelėmis.


32

ILGAI KEPTOS BULVYTĖS 6 porcijos Orkaitę įkaitinkite iki 160°C. » 1 kg nedidelių bulvyčių » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 valg. š. sviesto » 1 citrinos sultys ir žievelė » 4 smulkintos česnako skiltelės » 1 valg. š. raudonėlio » 1 arb. š. rūkytos paprikos » druska » švieži krapai

Gerai nuplautas ir neluptas bulvytes perpjaukite išilgai pusiau. Sudėkite jas į dubenį ir sumaišykite su likusiais produktais, išskyrus krapus. Perkelkite bulves į keramikinį karščiui atsparų indą ir kepkite 3,5 valandos. Patiekite apibarstę kapotais krapais.


33


34


35

ŽALUMYNŲ SALOTOS 4 porcijos » 2 valg. š. kokosų aliejaus » 12 smidrų » 1 nedidelė cukinija » 150 g špinatų » 2 saujos nelukštentų žirnių » 1 sauja saulėgrąžų daigų » 1 sauja lauko pupų daigų » ⅓ žiedinio kopūsto Romanesco Padažui: » 2 valg. š. jogurto » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 citrinos sultys » ½ avokado » malti juodieji pipirai » druska

Ištirpinkite kokosų aliejų keptuvėje ir kepkite smidrus. Po 3 minučių apverskite juos ir ant viršaus sudėkite pagaliukais pjaustytas cukinijas. Dar po 3 minučių išimkite smidrus ir dėkite juos ant į lėkštes jau sudėtų špinatų. Žirnius apliekite verdančiu vandeniu ir dėkite į lėkštes. Daigus ir Romanesco žiedinį kopūstą supjaustykiteir sudėkite į lėkštes. Iš keptuvės išimkite cukinijas ir sudėkite į lėkštes. Padažo ingredientus susmulkinkite maisto smulkintuvu. Padažu apšlakstykite salotas ir tiekite nedelsdami.


36

KEPTOS MORKOS SU AVOKADŲ IR ŽALUMYNŲ PADAŽU 4 porcijos Morkų lazdelėms: » 6-7 morkos » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 valg. š. agavų sirupo » 1 valg. š. garstyčių » 1 valg. š. balzaminio acto » 1 valg. š. sojų padažo » 1 česnako skiltelė Padažui: » 4 valg. š. graikiško jogurto » 1 avokadas » 1 sauja saulėgrąžų daigų » mėtų lapeliai » druska » malti juodieji pipirai » ½ citrinos sulčių

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C. Morkas perpjaukite išilgai pusiau ir sumaišykite su aliejumi, sirupu, garstyčiomis, actu, sojų padažu ir išspausta česnako skiltele. Gerai išmaišykite ir kepkite apie 30 minučių. Sutrinkite visas padažo sudėtines dalis maisto smulkintuvu. Tiekite su karštomis morkomis.


37


38


39

SPIRULINOS TORTAS 21 cm skersmens tortas

Anakardžius užpilkite vandeniu ir mirkykite 1 valandą.

Pirmajam sluoksniui: » 1 st. graikinių riešutų » 6 minkštos datulės » 2 valg. š. kokoso drožlių » 1 valg. š. kokosų aliejaus » žiupsnis Himalajų druskos

Kepimo formos nuimamais kraštais dugną ir šonus ištieskite kepimo popieriumi.

Antrajam sluoksniui: » 1 st. anakardžių » 4 valg. š. klevų sirupo » 4 valg. š. kokosų aliejaus » 2 arb. š. spirulinos » žiupsnis Himalajų druskos

Antrojo torto sluoksnio ingredientus trinkite maisto smulkintuvu iki vientisos kreminės masės. Ją sudėkite ant torto pagrindo. Tortą laikykite šaldytuve bent 2 valandas, kad jis sutvirtėtų.

Visus pirmojo sluoksnio ingredientus sudėkite į maisto smulkintuvą ir gerai susmulkinkite. Masę sudėkite į formą ir gerai suspauskite torto pagrindą.


40

JAMAIKIETIŠKAS VELYKINIS PRIESKONIŲ PYRAGAS SU ALUMI 1 pyragas Įkaitinkite orkaitę iki 175°C. Kepimo formą ištepkite sviestu. » ½ st. medaus » 2 arb. š. melasos » 60 g lydyto sviesto » 1 st. Guinesso alaus » 1 kiaušinis » 1 st. džiovintų vaisių » 350 g speltos miltų » 2 arb. š. kepimo miltelių » 2 arb. š. cinamono » 1 arb. š. citrinžolės » 1 arb. š. imbiero » 1 arb. š. muskato » žiupsnelis druskos » sviestas formai patepti

Pašildykite medų, kad jis taptų skystas, ir supilkite į dubenį. Supilkite melasą, lydytą sviestą, alų, įmuškite kiaušinį ir gerai išmaišykite. Atskirame inde sumaišykite miltus, kepimo miltelius, visus prieskonius ir druską. Įmaišykite džiovintus vaisius ir miltų mišinį suberkite į skystų produktų mišinį. Išmaišykite vientisą tešlą, supilkite ją į paruoštą formą ir kepkite 60 minučių.


41


42

Gaivios Velykos

Receptai ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

Citrinomis ir mėtomis kvepiantis Velykų meniu skoniais džiugins ne tik Jūsų pilvus, bet ir pavasariškai geltona ir žalia spalvos džiugins aplink stalą sėdinčiųjų akis.


43


44


45

VIŠTIENA SU CITRINOMIS IR TURKIŠKU STILIUMI VIRTAIS RYŽIAIS 4 porcijos » 4 vištos krūtinėlės puselės » 3 valg. š. kvietinių miltų » druska » juodieji pipirai » aliejus kepimui » 1 didelis svogūnas » 1 citrina » 1 arb. š. sviesto » 10 žaliųjų alyvuogių be kauliukų » ½ arb. š. džiovinto čiobrelio » kelios petražolių šakelės Turkiškiems ryžiams: » 1 valg. š. sviesto » 2 valg. š. alyvuogių aliejaus » 1 ½ st. baldo ryžių » druska » 3 st. vandens arba vištienos sultinio

Vištienos krūtinėlės puseles perpjaukite išilgai per pusę ir jas šiek tiek išmuškite virtuviniu plaktuku. Ant lėkštės suberkite miltus, druską ir pipirus ir išmaišykite. Vištieną apvoliokite miltuose. Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu aliejaus. Dėkite vištieną ir kepkite apie 5 minutes, kol pradės rusti. Ilgai nekepkite, nes vištiena išsausės. Išimkite vištieną ir atidėkite ją į šalį. Keptuvės neplaukite, nes joje likę miltai sutirštins padažą. Jei miltai šiek tiek pridegė, juos geriau išpilkite. Nulupkite ir pusžiedžiais supjaustykite svogūną. Į keptuvę dėkite sviestą ir svogūnus. Kepkite 4-5 minutes, tada pagardinkite druska, pipirais ir čiobreliu. Sudėkite alyvuoges, 3-4 citrinos riekeles ir išspauskite citrinos sultis. Įpilkite apie 150 ml vandens ir troškinkite apie 2 minutes. Į keptuvę sudėkite vištienos gabalėlius ir troškinkite dar 3-4 minutes. Vanduo turėtų išgaruoti, o keptuvėje turi likti tik sutirštėjęs padažas. Keptuvės turinį apibarstykite šviežiomis petražolėmis. Turkiškiems ryžiams puode ištirpinkite sviestą, supilkite alyvuogių aliejų ir suberkite nuplautus ryžius. Maišydami kepkite apie 4 minutes, kol ryžiai taps matinės spalvos. Tada supilkite vandenį, įberkite druskos ir virkite apie 15 minučių, kol vanduo įsigers į ryžius. Išjunkite kaitrą ir palikite pastovėti apie 5 minutes. Patiekite vištieną su ryžiais.


46

ŽIRNELIAI SU PORAIS 4 porcijos » 1 didelis poras » 1 nedidelė žalioji paprika » 3 valg. š. alyvuogių aliejaus » 2 st. šaldytų žirnelių » druska » pipirai » ½ arb. š. džiovintos mėtos » 200 ml vandens arba daržovių sultinio

Porą nuplaukite ir supjaustykite riekelėmis. Papriką supjaustykite smulkiais kubeliais. Keptuvėje arba puode įkaitinkite alyvuogių aliejų ir sudėkite porą ir papriką. Kepkite apie 5 minutes ant nedidelės kaitros, kol daržovės pradės minkštėti. Suberkite šaldytus žirnelius, pagardinkite druska, juodaisiais pipirais, džiovinta mėta, supilkite vandenį ir troškinkite apie 10 minučių. Puodo neuždenkite, kad vanduo šiek tiek išgaruotų. Kai daržovės bus išvirusios, nuimkite jas nuo kaitros. Galite patiekti tiek šiltas, tiek atvėsusias iki kambario temperatūros. Žirnelius galite patiekti ir ant virtų ryžių.


47


48


49

CITRININIS SŪRIO PYRAGAS 21 cm skersmens pyragas

Įkaitinkite orkaitę iki 170°C.

Pagrindui: » 200 g avižinių sausainių » 80 g sviesto » 2 valg. š. cukraus

Susmulkinkite sausainius iki trupinių. Ištirpinkite sviestą. Dubenyje išmaišykite sausainių trupinius, sviestą ir cukrų. Kepimo formos dugną ištieskite kepimo popieriumi. Suberkite trupinius ir šaukštu ar stiklinės dugnu tvirtai suspauskite. Pyrago pagrindą kepkite orkaitėje 5 minutes. Tada orkaitės kaitrą sumažinkite iki 150°C.

Pyragui: » 500 ml turkiško natūralaus jogurto » 200 g kreminės varškės » 150 g cukraus » 1 valg. š. vanilės esencijos » 1 citrina » 3 kiaušiniai » 3 valg. š. miltų » 2 valg. š. kukurūzų krakmolo Citrinų kremui: » 2 citrinos » 1 kiaušinio trynys » ½ st. cukraus » 50 g sviesto

Turkišką jogurtą, kreminę varškę ir cukrų sumaišykite dubenyje. Pagardinkite citrinos sultimis, tarkuota žievele ir vanilės esencija. Suberkite miltus, krakmolą ir įmuškite kiaušinius. Viską išmaišykite. Kepimo formos apačią apdenkite kepimo folija. Įstatykite ją į kepimo skardą, į kurią įpilkite apie 1 litrą vandens ─ taip pyragas keps vientisiau. Ant pyrago pagrindo supilkite jogurto įdarą. Kepkite 1 valandą. Tada orkaitę išjunkite ir palikite sūrio pyragą joje vėsti 3-4 valandas arba per naktį. Citrinų kremui nutarkuokite citrinų žieveles, išspauskite sultis ir jas sumaišykite su cukrumi ir kiaušinio tryniu. Masę kaitinkite ant nedidelės kaitros. Sudėkite sviestą ir nuolatos maišykite, kol sviestas ištirps, o kremas pradės tirštėti. Vos tik kremas ims lengvai virti, nukelkite kremą nuo kaitros ir palikite atvėsti. Atvėsusį kremą užpilkite ant atvėsusio sūrio pyrago.


50


51

s i k y l e v t A P

Žodžiai, receptai ir foto: Berta, Cukrinis avinėlis

irmasis sekmadienis po Velykų yra vadinamas Atvelykiu, Velykėlėmis arba tiesiog Vaikų Velykomis. Ir nors šią dieną įprasta skanauti tuos pačius Velykoms ruoštus patiekalus, tačiau galima nustebinti ir mažiesiems margučių ridentojams paruošti lengvus, sveikus bei maistingus patiekalus, Tai jų Velykos, kurios turi būti skanios ir spalvingos! Švęskite su medumi gardintomis morkytėmis, puikiais morkiniais vafliais ir nesaldžiu špinatiniu pyragu, kuriame pūpso putpelių kiaušiniai.


52

MEDUMI GARDINTOS KEPTOS MORKYTĖS 4 porcijos Įkaitinkite orkaitę iki 180°C. » 200 g šviežių morkų Medų ir sviestą išlydykite virš karšto vandens vonelės. Morkas » 2 valg. š. medaus nuskuskite, sudėkite ant skardos ir užpilkite medaus ir sviesto mišinį. » gabalėlis sviesto » 2 arb. š. kokosų drožlių Morkas kepkite apie 20 minučių. Kepimo metu keletą kartų jas apverskite, kad morkos tolygiai apkeptų. Iškeptas morkas pagardinkite kokosų drožlėmis.


53


54


55

NESALDUS PYRAGAS SU ŠPINATAIS IR PUTPELIŲ KIAUŠINIAIS 12 cm skersmens pyragas » 50 g šalto sviesto » 100 g miltų » žiupsnis druskos » 4 valg. š. vandens » gabalėlis sviesto » 2 saujos špinatų » 2 valg. š. apelsinų sulčių » 1 vištos kiaušinis » šlakelis pieno » 4 puteplių kiaušiniai

Šaltą sviestą sutarkuokite į miltus, pagardinkite druska ir pirštais sutrinkite tešlą iki smulkių gabalėlių. Įpilkite vandens ir išminkykite vientisą tešlą. Tešlos rutulį šiek tiek suplokite, suvyniokite į maistinę plėvelį ir laikykite šaldytuve mažiausiai 30 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C. Kepimo formą ištepkite sviestu ir išklokite ją iškočiota tešla. Kepkite orkaitės viduryje apie 15 minučių. Į įkaitintą puodą dėkite sviestą ir špinatus. Įpilkite šlakelį apelsinų sulčių ir troškinkite keletą minučių. Vištos kiaušinį išplakite su pienu. Ant apkepto pagrindo supilkite kiaušinio plakinį ir sudėkite troškintus špinatus. Ant viršaus įmuškite putpelių kiaušinius. Kepkite dar apie 15 minučių. Tiekite šiltus ar atvėsusius.


56

MORKŲ VAFLIAI 6 vnt. Morkas nuskuskite ir išvirkite. Jau virtas ir atvėsusias morkas sutrinkite kartu su bananu. » 3 morkos » 1 bananas Virš karšto vandens vonelės išlydykite sviestą. » 50 g sviesto » 1 kiaušinis Į dubenį sudėkite morkų ir bananų tyrę, supilkite lydytą sviestą, » 5 valg. š. miltų įmuškite kiaušinį, suberkite miltus, kepimo miltelius, kokosų drožles » ½ arb. š. kepimo miltelių ir viską išmaišykite. Tešla turi būti tiršta. » 1 sauja kokoso drožlių Kepkite vaflių keptuvėje. Iškeptus vaflius tiekite su mėgstamais pagardais.


57


58

POPIERINIŲ DEBESŲ IEŠKOKITE SPAUDOS LENTYNOSE!


59

ŽURNALE NAUDOJAMI MATAVIMO VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml), jei nenurodyta kitaip ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

! s u a n a k S © Autorinės teisės saugomos

Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant žurnale ir žurnalo svetainėje www.cloudsmag.eu esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


60

Debesys

www.cloudsmag.eu www.facebook.com/zurnalasdebesys

Debesys Nr. 22 (26 ) Žiema 2017  

Elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Debesys Nr. 22 (26 ) Žiema 2017  

Elektroninis Lietuvos maisto tinklaraštininkų žurnalas

Advertisement