Czata Mini 2/2007

Page 1

Czata – MINI Cześć! Oddajemy w Wasze ręce drugi już numer naszej szczepowej gazetki. Pamiętajcie, że i Wy możecie pisać do niej artykuły! Do czego bardzo Was zachęcamy.

Wydarzyło się... czyli kilka najważniejszych akcji, imprez, uroczystości, w których braliśmy udział w ostatnim czasie. Zjazd Hufca! Zakończył się Zjazd naszego Hufca. Zjazd jest najwyższą władzą w Hufcu, jest to zbiórka wszystkich instruktorów i drużynowych odbywająca się co dwa lata, na której debatuje się o przyszłości Hufca, ustala program jego działania oraz dokonuje wyboru Komendy Hufca. Podczas tegorocznego zjazdu nastąpiły spore zmiany w składzie naszej Komendy, która obecnie wygląda następująco: Komendantka Hufca: – phm. Klaudaia Węgrzyn Z-ca. Kdt. ds. Programowych: – pwd. Karolina Kulczyk Z-ca. Kdt. ds. Kształcenia: – pwd. Ewa Pałka Skarbnik Hufca: – pwd. Joanna Zuziak Kwatermistrz Hufca: – pwd.Marcin Palusiński Oraz dwoje członków Komendy wywodzących się z naszego Szczepu!: - sam. Monika Forchtegott - phm. Bartosz Zawisza Kominek w Nawojowej Górze 10 XI 2007 w harcówce w Nawojowej Górze odbył się kominek wraz z zaprzyjaźnioną z

Nr 2/07 - Grudzień 2007 naszym Szczepem VII DSH "S.K.O.N.D." im. Witolda Pileckiego z Brzeszcz. Obchody Święta Niepodległości Podczas tegorocznych obchodów wystawiliśmy reprezentację naszego Szczepu w postaci drużyny reprezentacyjnej „Czarnej Kompanii”. Nasi harcerze prowadzili cały Hufiec na uroczystości dostępując również zaszczytu udziału w poczcie sztandarowym sztandaru Hufca oraz sztandaru Kręgu Seniorów.

Rada Szczepu 18 XI 2007r. odbyła się Rada Szczepu, na której omówiliśmy najważniejsze problemy i sprawy naszego Szczepu oraz zaplanowaliśmy kilka rzeczy na najbliższy miesiąc. Wyjazd do Dolinki Kobylańskiej W sobotę 1 XII wybraliśmy się naszym małym patrolem ekspedycyjnym na zimową wycieczkę do Dolinki Kobylańskiej. Mimo, iż zaskoczyła nas nieplanowana odwilż, udało nam się ulepić harcbałwana oraz rozpalić ognisko na którym upiekliśmy kiełbaski.

XVI Nocny Bieg Mikołajkowy W dniach 30 listopada - 2 grudnia w Tęgoborzy odbył się XVI Nocny Bieg Mikołajkowy organizowany przez I Nowosądecką Drużynę Wędrowniczą „Czarna Jedynka”. Wśród 6 patroli biorących udział w Rajdzie znalazł się jeden z naszego Hufca w skład którego wchodzili również przedstawiciele naszego Szczepu.

Kurs Pierwszej Pomocy

Przed paroma dniami zakończył się dwu-weekendowy kurs Pierwszej Pomocy organizowany przez dh Ewę Pałkę z naszego Hufca. Kursanci w pocie czoła uczyli się w jaki sposób skutecznie ratować ludzkie zdrowie i życie. Znany z wysokiego stopnia swojej trudności egzamin zdało większość uczestników w tym wszyscy uczestnicy z naszego Szczepu! Naszymi nowymi medykami zostali: Natalia, Krzyś, Rojek, Kondziu oraz Mateusz Czekaj.


Wydarzy się... czyli to, co nas w najbliższym czasie czeka na harcerskim szlaku... Betlejemskie Światełko Pokoju 16 grudnia po raz kolejny, jak co roku, odbierzemy z Krakowa Betlejemskie Światełko Pokoju i przewieziemy je do mieszkańców naszych miejscowości. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu do Krakowa otrzymacie od swoich drużynowych.

Wszelkie aktualne informacje o planowanych akcjach i imprezach dostępne są na naszej stronie internetowej: www.trzynasty-szczep.prv.pl

Nasz Szczep W ostatnim numerze „Czaty MINI” próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest szczep. Teraz, jak już wiemy, czym ogólnie jest w ZHP szczep, zobaczmy, jak wygląda i działa nasz 13 Szczep, którego jesteśmy członkami. Pełna nazwa naszego Szczepu brzmi:

zastępczyni Komendanta – Monika Forchtegott oraz Kwatermistrz – Konrad Bogusz. Organem doradczym Komendy jest Rada Szczepu w skład której wchodzą wszyscy Drużynowi oraz Przyboczni drużyn Szczepu oraz aktywnie działające osoby zaproszone do jej składu. Symbolem Szczepu jest nasza plakietka, którą otrzymuje się w dowód uznania za szczególne zaangażowanie w działalność Szczepu.

13 Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Czarna Trzynastka” w Tenczynku i Nawojowej Górze

Akcja zarobkowa 21 XII (piątek w godzinach popołudniowych) oraz przez całą sobotę 22 XII w Super Samie w Tenczynku odbędzie się akcja zarobkowa naszego Szczepu. Polegać ona będzie jak co roku na pomocy przy pakowaniu świątecznych zakupów klientom sklepu. Zachęcamy do zgłaszania się do udziału w akcji w poszczególnych dniach, jak komu bardziej pasuje. Na jednej zmianie muszą być przynajmniej 4 osoby. Wigilia Szczepowa W sobotę albo niedzielę 22 albo 23 XII w godzinach popołudniowych (o dokładnej dacie zostaniecie jeszcze powiadomieni) odbędzie się szczepowa wigilia w plenerze. Liczmy na ładną zimową pogodę oraz gościnność lasu sztolni. Planujemy przy wspólnym ognisku złożyć sobie świąteczne życzenia oraz połamać się opłatkiem. Prosimy aby każdy przyniósł ze sobą coś do jedzenia lub picia (soki, ciasta, ciasteczka i co tam macie pysznego:) Spotkanie Instruktorów Szczepu 27 XII w harcówce w Tenczynku odbędzie się coroczne spotkanie byłych i obecnych instruktorów naszego Szczepu.

Już w samej nazwie kryją się bardzo ważne informacje na temat naszego Szczepu. A mianowicie, nosi on numer 13, jego nazwa brzmi „Czarna Trzynastka”, z której od razu dowiadujemy się o barwach Szczepu czyli o kolorze czarnym, który nosimy na naszych chustach i pagonach. Szczep działa (w chwili obecnej, gdyż w naszej historii – o której napiszę przy innej okazji - działaliśmy w wielu innych miejscowościach np. Rudnie, Sance, Nowej Górze, Miękini, Zalesiu, Krakowie) w dwóch miejscowościach: Tenczynku (gdzie ma swoją siedzibę) oraz Nawojowej Górze. Na dzień dzisiejszy w skład Szczepu wchodzą następujące jednostki: -

3 Drużyna Wędrownicza „Dzikie Pola”; 31 Drużyna Harcerska w Nawojowej Górze; 43 Drużyna Harcerska w Tenczynku 44 Drużyna Harcerska „Orliki” w Tenczynku.

W Szczepie działa również niezależny zastęp reprezentacyjny „Czarna Kompania”. Pod względem formalnym działalność Szczepu reguluje uchwalona przez Radę Szczepu Konstytucja. Zgodnie z konstytucją na czele Szczepu stoi Komendant, którym na chwilę obecną jest Bartek Zawisza. W skład Komendy wchodzą:

Szczep nasz posiada 3 harcówki. Jedną (która jest jego siedzibą) w Ośrodku Zdrowia w Tenczynku, pomieszczenie w Szkole w Tenczynku, które służy obecnie za mały magazyn oraz harcówkę w Domu Gromadzkim w Nawojowej Górze. Jesteśmy obecni również w przestrzeni wirtualnej za sprawą naszych stron internetowych: - www.trzynasty-szczep.prv.pl - www.3dw.harc.pl - www.31dh.prv.pl - www.amazonki13.blog.onet.pl - www.3dw.fora.pl Dzięki naszej długiej, ponad 30letniej, tradycji, zaangażowaniu naszych harcerek i harcerzy, nieco niepokornym usposobieniu, radosnej i wesołej postawie oraz oddaniu pracy harcerskiej stanowimy jedno z prężniej działających środowisk naszego Hufca Krzeszowice. I miejmy nadzieję, że tak, a może jeszcze lepiej, będzie w przyszłości! :) dh. Komendant