Page 1

SAYI56 TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL 2017

Tahsin Öztiryaki Mutfağa girdi Sinbo Mutfağı ahşapla güzelleştirecek

Tobb Türkiye Züccaciye Sektör Meclisi Göreve Başladı

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı Geleneği Geleceğe Taşıyor Fakir güncelliğiyle yeniliklerin öncüsü


www.hisar.com.tr

www.korkmaz.com.tr

www.guralporselen.com.tr

www.schafer.com.tr

www.oztiryakiler.com.tr


FOKUS içindekiler

Sektörde fuar heyecanı

Zücaciye dünyasına fokus

Z

ücaciye sektörü her yıl olduğu gibi bu yıl da Züchex Fuarı’nda bir araya geliyor. 21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarda firmaların sonbahar-kış koleksiyonları görücüye çıkıyor. Yeni ürünlerin lansmanı için firmaların ve sektörün heyecanla beklediği fuarda yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında rekor katılım bekleniyor. Geçen yıl yaşanan olumsuz şartlar nedeniyle yaşanan durgunluk sonrası umut verici çalışmalara imza atan firmalar, bu yıl da gerek yurtiçi gerekse yurtdışı çalışmalarıyla göz dolduruyor. Yoğun Ar-Ge çalışmaları sonrası hayata geçen ve tasarımlarıyla beğeni kazanan ürünlere imza atan üretici firmalarımız, fuarda her biri diğeriyle yarışan ürünlerini yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Sektörel gelişmelere ek olarak, Zücaciye Dünyasına Fokus Dergisi’nde de büyük yenilikler var! Sektöre ışık tutan bir yayın olarak öne çıkan dergimiz artık Ecolife Ajans bünyesinde hazırlanıp yayımlanıyor. Profesyonel kadrosu ve zücaciye sektöründeki köklü tecrübeleriyle Zücaciye Dünyası’na Fokus Dergisi’ni bünyesine katan Ecolife Ajans, derginin sektördeki konumunu daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. Ek olarak hep olduğu gibi bu sayımızda da firmaların yeni ürünlerine, gelecek planlarına, yeniliklerine ve yatırımlarına yer verdiğimiz bir çalışma yaptık. Birbirinden şık ve kullanışlı ürünler, fuarlar ve etkinlik haberleri sayfalarımıza yine renk kattı. Kısaca sektörün tüm bileşenlerini bir araya getirdiğimiz dergimizde okurlarımız için de bir sürprizimiz var. “Profesyoneller Mutfakta” adı altında bir yenilik olarak hayata geçirdiğimiz haber çalışmamızın ilkini sektör duayenlerinden Tahsin Öztiryaki ile gerçekleştirdik. Artık her yeni sayımızda sektörün önde gelen firmalarının yetkilileriyle kendi mutfaklarında keyifli çekimler yapacağız. Öte yandan her sayı “Unutulmuş Meslekler” adlı bir haber çalışmamız olacak. Bu sayıda bakıcılığı ele alarak Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’nı sayfalarımıza taşıdık. Bu çalışmalarımıza hız kesmeden, çeşitlendirerek devam edeceğiz. Zücaciye Dünyasına Fokus Dergisi’nin sayfaları, sektörde yer alan küçük atölyelerden dev üreticilere kadar herkese yer vermeye devam edecek. Keyifli okumalar dileriz… Nalan Güneş Editör

2

Zücaciye Dünyasına

04 | Sunum

62 | Keramika her daim rengarenk Sektörün en renkli firması Keramika, sofraları şenlendirmeye devam ediyor.

30 | Zuchex 2017 yılında yeni rekorlar kırmaya hazırlanıyor 28. Uluslararası Züccaciye, Ev ve Mutfak Eşyaları, Dekoratif & Hediyelik ve Elektrikli Ev Gereçleri Fuarı katılımcının ilgisini çekmeye devam ediyor.

100 | Crate and Barrel yine çok iddialı Dünya ev perakendesinin gözde markalarından Crate and Barrel, geniş ürün yelpazesinde sofraları A’dan Z’ye tamamlayan tasarımları bir arada sunuyor.

72 | Jumbo evlere zarafet taşıyor Jumbo, yılların bilinirliğiyle büyümesini sürdürüyor.

108 | Paşabahçe ile Sofralar hep bahar gibi

54 | Hepsiburada’dan Kadınlara “Güçlü” Destek

80 | STiL44’den Rengarenk Natur Serisi

YEREL SÜRELİ

Fokus Dergisi, ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) işbirliği ile ECOLIFE AJANS tarafından yayımlanmaktadır.

ZÜCDER adına imtiyaz sahibi Ertuğrul ERDOĞAN Ecolife Ajans Başkanı Arzu SAYDAM

Yılın trend renkleriyle bezenmiş bardak ve sofra takımlarından sürahilere, pasta takımlarından çay setlerine kadar birçok alternatifi kapsayan koleksiyonlar bahar havasını evlere taşıyor.


126 | Le Creuset renklerinin en yenisi; Duman Yarattığı birbirinden özel tasarımların yanı sıra sahip olduğu farklı renklerle ön plana çıkan Le Creuset, şimdi de Duman rengi ile mutfaklara girmeye hazırlanıyor.

134 | Gaziantep bakıcılar çarşısı geleneği geleceğe taşıyor İnsanoğlunun bakırı bulması ve işlemesini öğrenmesiyle Bakır Çağı’nın başladığı günden bu yana devam eden bakırcılık sanatının Gaziantep’te çok eski bir geçmişi bulunuyor.

190 | Arzum Doğanın enerjisini mutfaklara taşıyor Arzum, tasarımı ve şıklığı bir arada sunan Mürdüm ve Papatya serileri ile mutfakları, doğanın sıcaklığı ve enerjisi ile renklendiriyor.

14 | Tahsin Öztiryaki Mutfağa girdi

132 | Kapka ile Çocukluğunuzun sofraları geri geliyor Kuşaklar boyu her mutfakta ve sofrada karşımıza çıkan emaye, Kapka’nın renkli dokunuşuyla evlere tekrar geri geliyor.

172 | Sinbo Mutfağı ahşapla güzelleştirecek

222 | Sunny kalite ve standart devamlılığına önem veriyor

Endüstiyel mutfak sektörünün önemli firmaların Öztiryakiler firmasının Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryaki, tabir yerindeyse işin mutfağında bir isim. Fokus Dergisi’nin “Profesyoneller Mutfakta” konseptli haber çalışması için objektifimizin karşısına geçen Tahsin Öztiryaki, mutfakla olan ilişkisinden sektörün gelişimine kadar birçok konuda bilgi verdi. Evinde ziyaret ettiğimiz Öztiryaki, Fokus Dergisi için firik pilavı yaptı…

YAYIMLAYAN: ECOLIFE AJANS Genel Yönetmen ve Sorumlu Müdür Arzu Saydam Genel Sanat Yönetmeni Cumali Ünal Yayın Koordinatörü Sema Elmas Yazıişleri Müdürü Emin Güler Editör Nalan Güneş Fotoğraf İbrahim Bozkurt

Görsel Sanat Yönetmeni Kadir Doğan retoucher@ecolifeajans.com Reklam Rezervasyon Makbule Türkmen dergi@ecolifeajans.com Abone İlişkileri Emin Güler abone@ecolifeajans.com

Baskı Ecolife Reklam Ajansı Yönetim Yeni İstoç Tic. Merkezi 29. yol 26. Ada sonu Güney Plaza No: 170 K: 3 Bağcılar - İstanbul (0212) 659 71 08-09

Her türlü yayın hakkı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Ecolife Reklam Ajansı’na aittir. Tanıtım amcaıyla yapılacak kısa alıntılar dışında, yayıncının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz.

Zücaciye Dünyasına

3


ZÜCDER sunum

MERHABA DEĞERLİ ZÜCDER ÜYELERİ VE ZÜCDER DOSTLARI

ÖMER ERTUĞRUL ERDOĞAN ZÜCDER Züccaciyeciler Derneği Yönetim Kurulu Adına BAŞKAN

Değerli Sektör Mensuplarımız, Fokus Dergimizin bu fuar sayısında, yıl içinde sektörümüzle ilgili yaşanan gelişmelerden ve ZÜCDER Derneğimizin çalışmalarından sizlere kısaca bahsetmek istiyorum.

T

UİK verilerine göre, züccaciye sektörümüz 2017’nin ilk 6 ayında bir önceki yılın ilk 6 ayına göre ihracatta ve ithalatta stabil kalarak, 2 milyar $’lık ihracat, 700 milyon $’lık da ithalat gerçekleştirmiştir. Sektörümüz yılın ilk yarısında 1,3 milyar $ dış ticaret fazlası ile ülkemiz ekonomisine pozitif katkı sağlamaya devam etmiştir. İlk yarıda stabil kalan ihracat rakamlarımızın ikinci yarıda yükselişe geçerek, yılı artışla kapatmasını umut ediyoruz. Yılın ikinci yarısında sektörel hareketliliğimiz, yoğun fuar takvimi ile daha da hız kazanacak gibi gözüküyor. Biz de ZÜCDER olarak gerek yurt içindeki fuarlarımızın daha etkin geçmesi, gerek yurt dışındaki sektörümüzle ilgili fuarlara katılım, iş gezileri ve B2B’ler ile firmalarımızın ticaretlerinin gelişmesine katkı sağlamaya devam ediyoruz. Sektörümüzün her zaman bir çatı altında, sinerji ve güç birliği ile yukarılara taşınabileceğine inanan Derneğimiz olarak, kurulması yönünde yıllardır girişimlerde bulunduğumuz “Züccaciye Sektör Meclisi”, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) nezdinde faaliyete geçmiştir. Ülkemizdeki tüm ticaret ve sanayi odalarının çatı kuruluşu olan TOBB bünyesindeki 60.sektör meclisi olan Züccaciye Meclisi, sektörü temsilen ilgili dernek ve firmalarımızın temsilcilerinden oluşan 40 asil ve 40 yedek üye ile faaliyetlerine başlamıştır. Seçimli ilk toplantının 1 ay sonrasında yapılan gündemli ilk toplantımızda ise, sektörümüzün belirlenen en önemli sorunları masaya yatırılarak, çözüm önerileri görüşülmüştür. Bundan sonraki toplantılarda da bu sorunların üzerinden daha detaylı şekilde geçilecek, gerekli konularda ilgili kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri/uzmanları da davet edilerek görüşleri alınacaktır. Ülkemize ve sektörümüze tekrar hayırlı olmasını diliyorum.

4

Zücaciye Dünyasına

Önümüzdeki beş yıl içindeki hedefimiz, dünya ihracat sıralamasında altıncılık olan yerimizi dördüncülüğe yükseltmek için çabalamaktır. Bu hedefimiz doğrultusunda sektörümüzün ihracat ayağında da tek çatı altında temsil edilmesi, yaşanacak birliktelikten doğacak sinerji ile ihracatımızın yükseltilerek dünya ihracat liginde daha üst sıralara oturabilmek için “Türkiye Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği” kurulması çalışmaları devam etmektedir. Şu anki mevcut yapıda 4-5 birliğin içine dağılmış bir şekilde ürünlerin hammadde gruplarına göre temsil edilen sektörümüz, bu birliklerin her birinin 15-20 milyar $’lık ihracatları içinde sadece %1-4 arasında paylara sahiptirler. Sektörümüzün tek bir birlik altında toplanması demek, satış noktaları da, fuarları da, Urge’leri de bir olan sektörümüzün, tek çatı altında temsil edileceği ihracatçı birliğinde, kullanılan her türlü kaynağın da yine sektörümüzün gelişimi için harcanması demektir. 2015 yılından bu yana KOSGEB desteğiyle yaptığımız “Züccaciye Sektörünün Rekabet Gücünü Artırma Projemizin” ana hedeflerinden bir tanesi de ithalatımızın azaltılarak, sektörümüzdeki yurt içi ticaretin artırılması idi. Ülkemiz ithalatına kıyasla sektörümüzün ithalatında geçen yıl yaşanan yüksek oranlı düşüş (%21), bize doğru ve hedeflerine ulaşmış bir proje gerçekleştirdiğimizi gösteriyor. Çalıştaylarımızda üreticilerimiz, ithalatçılarımız, perakendecilerimiz, toptancılarımız, distribütörlerimiz, markalarımız, hatta yan sanayici firmalarımız bir araya geldiler. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışı zincir süper ve hiper marketlerle de buluşturduk firmalarımızı. Hem birbirini tanımayan veya görüşme zamanı olmayan firma sahiplerimizi buluşturup, kaynaşıp bir sinerji yaratmalarına katkı sağladık, hem de birbirlerinden alışveriş yapmalarına ve ticaretlerini artırmalarına vesile olduk. Bazı üreticilerimiz

ithalatçılarımız için ürün üretmeye başladılar. Hem sektörümüz hem ülke ekonomimiz için oldukça katma değer sağladığını düşündüğümüz bu “üretici-marka buluşmalarımızı” artık geleneksel hale getirdik. Bu yıl da 9-12 Kasım 2017 tarihleri arasında yapacağımız buluşmalarımıza yurt dışı firmaların da daha fazla getirilerek yerli firmalarımızla buluşturulması çalışmalarını sürdürüyoruz. Tüm sektör mensuplarımızı bir an önce çalıştayımızda yerlerini almaları için davet ediyoruz. ZÜCDER olarak, yazılı ve görsel her türlü platformda; küçük elektrikli ev aletlerindeki ÖTV’nin kaldırılması ve sektörümüzdeki KDV oranımızın %18’den %8’e düşürülmesini nedenleriyle birlikte anlatıyoruz. Sektörümüz, yılda 2,5 milyar Dolar cari fazla vererek ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Ürünlerimizin “lüks” eşya sınıfında sayılarak ÖTV veya yüksek oranlı KDV kapsamında olması, bu iş kolunda iştigal eden üyelerimizin tamamını etkilemektedir. Yaptığımız girişimlerin de katkısıyla ÖTV 1 Eylül 2017 tarihine kadar sıfırlanmış olup, bu uygulamanın kalıcı olması ve KDV oranımızın %8’e düşürülmesiyle ilgili de çalışmalarımız sürdürülmektedir. Yine sektörümüzün hem yurt içinde, hem yurt dışında rekabet gücünün artması için farklı çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Bu amaçlarla diğer sivil toplum kuruluşları ile de ortak hedefler doğrultusunda işbirliği içindeyiz. KOSGEB destekli iş gezilerimiz, B2B toplantılarımız, alım heyeti organizasyonlarımız, seminer, kongre ve eğitimlerimiz ve sosyal sorumluluk projelerimizle sektörümüzün gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Hepinize verimli bir fuar diliyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


Güral Porselen olarak, şeffaf, dayanıklı, ışık geçirgen ve son derece zarif krem rengi porseleni Türkiye’de İLK KEZ 2006 yılında üreterek, Türkiye’nin ilk yerli bone porselen üreticisi ünvanı alan Güral Porselen, inovasyon çalışmalarına devam ederek, bu kez de Bone Porselen üzerine el işçiliğini uyguladı. Böylece Dünyada İlk Kez bone porselene el dekoru yemek takımı üretimini gerçekleştirdi.

C

M

Y

CM

MY

Made in

CY

CMY

K


FOKUS profesyoneller mutfakta

14

Zücaciye Dünyasına


Tahsin Öztiryaki Mutfağa girdi Endüstiyel mutfak sektörünün önemli firmaların Öztiryakiler firmasının Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryaki, tabir yerindeyse işin mutfağında bir isim. Fokus Dergisi’nin “Profesyoneller Mutfakta” konseptli haber çalışması için objektifimizin karşısına geçen Tahsin Öztiryaki, mutfakla olan ilişkisinden sektörün gelişimine kadar birçok konuda bilgi verdi. Evinde ziyaret ettiğimiz Öztiryaki, Fokus Dergisi için firik pilavı yaptı… Röportaj Nalan GÜNEŞ

Zücaciye Dünyasına

15


FOKUS profesyoneller mutfakta Firik Pilavı

Malzemeler Bir adet soğan Yarım çay bardağı zeytinyağı Bir adet kırmızı biber Bir adet havuç Bir kase önceden haşlanmış nohut Tuz Karabiber Firik Su Yapılışı Soğan zeytinyağı ile kavrulur. Havuç, biber ve soğan ile biraz kavrulduktan sonra nohut, firik, tuz, karabiber ve su eklenerek kısık ateşte pişmeye bırakılır.

Firik Pilavı

H

ayatının büyük bir bölümü mutfakla ilgili konularda geçen Tahsin Öztiryaki, yemek yapmaktan çok iyi yemeğin izinde olanlardan… Murahhas Üyesi olduğu Öztiryakiler firması ile 110 ülkeye ihracat yaptıklarını ve dolayısıyla iyi yemek için gerekli ortamların hazırlanmasını sağlayan cihazlar ürettiklerini söyleyen Tahsin Öztiryaki, “Yemek yapmak, çok gözlemlediğim ve ilgilendiğim konuların başında geliyor. Beni mutfakla arası iyi olan biri olarak tanımlayabilirsiniz” diyor. Gaziantep’ten aldığı firik ile firik pilavı yapan Öztiryaki ile her sayı farklı bir isimle

16

Zücaciye Dünyasına

gerçekleştireceğimiz “Profesyoneller Mutfakta” haber çalışmamızın ilkini gerçekleştirerek keyifli bir çekim yaptık… Sektörün içinde biri olarak mutfakla aranız nasıl? Mutfakla aram gayet iyi. Aslında yemek yapmaktan çok şeflerle aram çok iyi. Yemek yapılmasını sağlayan mekanların sahipleriyle ilişkilerim var. Sebep de en iyi yemekleri yapacakları ortamları yaratmak. O ekipmanlar konusunda aşçılarla konuşarak gelişmesini sağlamak. Kısaca işin mutfağındayız. Yemek yapma konusunda ise çok


Zücaciye Dünyasına

17


sınırlıyım ama yardım alarak bir şeyler yapabilirim. Neticede çok gözlemlediğim, deneyimlediğim şeylerin başında geliyor yemek yapmak. Bence yemek yapmayı bilmek kadar yemek yapılan ekipmanların da önemi büyük. Ekipmanların standartlarının yüksek olması, hijyen şartlarının olması gibi önemli kriterler var. Özetle mutfakla ilişkisi çok olan bir adamım. Yani hayatımın büyük bir bölümü mutfakla ilgili konularla geçiyor. Hangi otele, restorana ya da hastaneye gitsem mutlaka mutfaklarına girer ve şefleriyle konuşurum. Yapmayı en sevdiğiniz yemek hangisi peki? Yumurta kırmayı çok severim! Özellikle içine farklı malzemeler katarak denemeler yapmaktan hoşlanıyorum. Değişik soslarla ortaya neler çıkacağını merak ediyorum. Ayrıca pilav yapmayı da biliyorum. Ama bugün size Antep’ten aldığım firik ile firik pilavı yapacağım. Sizce mutfakta en çok hangi ekipmanlar olmalı?

Çaydanlıklar babamın markasını verdiği ilk ürünler ama bu dönemde rahmetli ağabeyim Aydoğan Öztiryaki işin içindeydi ve üretimi o yapıyordu. Aydoğan ağabeyim ilkokul mezunu olmasına rağmen dünyayla çok ilgili ve çok sosyal biriydi. Her konuyu okurdu ve çok konuda da bilgi sahibiydi. Bizim başlangıcımız da tamamen babam, Aydoğan ve Yusuf ağabeyim ile oldu diyebilirim. Çaydanlığın imalatı A’dan Z’ye ağabeyim Aydoğan Öztiryaki tarafından yapılıyordu. Babam işin başındaydı, ağabeyim de tezgahın başında. Kendisi sıvama ustasıydı. Yusuf ağabeyim ise satış ve mali konularla ilgileniyordu. Dolayısıyla biz zincirleme bir kuşağız. Ben de dahil, bütün aile fertleri bulunduğu dönemde üzerine düşeni yaptı. Çalışmalarımızı bu şekilde ilerlettik ve ilerletmeye devam ediyoruz.

18

Zücaciye Dünyasına

Evde mutlaka iyi tencereler, iyi kaplanmış tavalar olmalı. Paslanmaz çelik önemli bir malzeme. Bu ürünlerin tercih edilmesini öneriyorum. Tabii kaplama ürünlerin de iyi kalitede olanlarını tercih etmek gerekiyor. Güzel porselen ya da cam tabaklarda sunumların özenli olması lazım. Çünkü yemeğin tadının güzel olması artık yetmiyor. Çok güzel sunulması gerekiyor. Ben iyi sunulmuş yemekleri çok seviyorum. Evler için çok kullanışlı ürünler üretildi; kahve makineleri, rende makineleri gibi. Bu ürünler hayatımıza girdi ve işler daha da kolaylaştı. Salata kurutma makineleri, mikserler ve ekmek kızartma makineleri gibi ürünlerin hepsi Türkiye’de üretilir hale geldi.


Zücaciye Dünyasına

19


FOKUS profesyoneller mutfakta Tahsin Öztiryaki, mutfağında kullandığı ürünleri genellikle yerli firmalardan tercih ediyor. Öztiryaki, yerli ürün kullanımına da vurgu yapıyor.

Bu sektörün son halini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bence mutfak sektörü ev hanımlarına çok iyi hizmet eden bir sektör haline geldi. Hem tasarım hem de teknoloji konusunda çok ilerlerdi. Mutfak bir moda artık. Kaplamaların cinsi değişti. Türkiye bu konuda dünyaya yön veren ülkelerden birisi. Geçmişte Almanları, İtalyanları taklit ederken

20

Zücaciye Dünyasına

şimdi Türkiye’den yeni fikirler çıkmaya başladı. İstihdamı yüksek, ihracatı yüksek ve cari açık vermeyen bir sektör. Mutfak sektörünün genelini ele alırsak 4 milyar Dolar ihracat, 1.6 milyar Dolar ithalat yapan; dolayısıyla iyi durumda olan bir sektör. Dünyadaki bütün fuarlara katılan, trendleri takip eden ve trendleri de oluşturan bir hale geldi. Dünyada İtalya’dan Çin’e kadar


Zücaciye Dünyasına

21


olan coğrafyada bence en önemli tedarikçilerden biri Türkiye. Mutfak sektörü içinde ihracat payı olarak dünyada 6’ncı sıradayız. Daha da ileri gidilmesi konusunda önerileriniz neler?

Evim bir nevi müze gibi; yurtdışından aldığım birçok ürün var. Ayrıca mutfakla ilgili oldukça eski ürünler bulunuyor. Belki ileride bu konuda bir müze açabilirim inşallah.

22

Zücaciye Dünyasına

Katma değeri yüksek hale getirmek için firmaların daha çok markalaşması lazım. İnovatif ürünlerin yapılması gerekiyor. İnavosyona yönelik çalışmaların devamlılığı çok önemli. Tabii artık Türkiye’de herkes bu işin farkında. Biz İhracatçılar Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bu konuya çok destek veriyoruz. İhracatçı birliklerinin yapmış olduğu yarışmalarda genç arkadaşlarla mutfak sektörünü bir araya getiriyor ve tasarım ürünlerin üretimi yapmaya yönlendiriyoruz. Bu durum bize yeni ufuklar açıyor. Tasarım ve Ar-Ge konusunda bilinçlendik ve katma değerli ürün yapma konusunda da önemli yollar alıyoruz. Zücaciye sektörü de kendi alanında çok başarılı. Birçok markamız dünyanın birçok yerine ürünlerini satıyor. Tabii bu konunun ev mutfağı

dışında endüstriyel mutfak kısmı da var. Bu ikisini bir bütün olarak düşünmek gerek. Bu konuda da çok önemli işler yapılıyor. Örneğin biz Öztiryakiler olarak Türkiye’de en çok ülkeye ihracat yapan firmalar arasında 7’nci sıradayız. 110 ülkeye devamlı ihracat yapıyoruz. Türkiye’deki ev hanımlarının ya da şeflerin bir şey alırken Türk Malı ürün tercih etmeleri çok önemli. Çünkü bu ürünler dünyadakilerden hiçbir farklı olmayan ürünler. Biz bu konuda iddialıyız ve halkın da bunu bilmesi lazım. Türkiye’nin güçlü olabilmesinin altında yerli malı kullanmak yatıyor. Doğru ürünü; kalite belgesi olan, standartları olan Türk ürünleri dünyanın her tarafında kabul görüldüğü gibi Türkiye’deki ev hanımları ve aşçıları tarafından da kabul görülüp desteklenmeli. Tekrar mutfakla olan ilişkinize dönecek olursak, bu konudaki püf noktalarınız neler? Tabii ki iyi malzeme kullanmak gibi detaylar var ama işin püf noktası


Zücaciye Dünyasına

23


FOKUS profesyoneller mutfakta

“Babam Muharrem Öztiryaki, Türkiye’deki ilk çaydanlıkçılardan biri; onları da söylemeden geçemeyeceğim iki eski önemli marka Cezine ve Ragıp Panço gibi. 50-60 metrekare atölyelerde yapılan çaydanlıkların bir kısmını memleketimiz Gerede’den Anadolu’nun bazı köşelerinden buldum ve sergiliyorum.

24

Zücaciye Dünyasına

yemek yemeyi sevmek… Eskiden yemek yapmak için kitaplar karıştırmak gerekiyordu artık iyi yemek yapmak için bilgilere çok kolay ulaşılabiliyor. TV kanalları ve internet aracılığıyla çok iyi tarifleri uygulamak mümkün. Ben hiç yemek pişirmedim ama iyi yemek yapanlarla çok bir aradayım. İyi yemek yapan mekanlara gitmeye özen gösteririm. İyi bir şeyi desteklemek gelişimi desteklemektir bana göre. Her şey birbirine bu şekilde bağlı. İyi olan her şey desteklenmeli. Yemek bizim önemli bir enstrümanımız. Bu konuda

kendimizi dünyada çok iyi tanıtabiliriz. Türk mutfağını öne çıkarabilir ve turizmi bu konuda canlandırabiliriz. Mutfağımızda da Türk malı ürünleri almaya özen gösteriyoruz. Eskiden ithal ürünler daha çok tercih ediliyordu. Türk malına şu an tüketicinin yaklaşımı nasıl? Biz bunu kırdığımızı düşünüyoruz. Set üstü ürünler, tencere-tava, çatalkaşık gibi ürünlerde artık Türk malı tercih ediliyor. Ocak ve elektrikli/gazlı fırınlarda Avrupa’da bir numarayız.


ettiğimiz ürünler bulunuyor. Bazı ürünleri ithal etmek durumundayız Türkiye’de. Yerli ürünü destekleyelim diyerek hiç ithal ürün olmasın diye bir algıya da düşmemek lazım. Şu anki konumumuzda ithal ürünlerin de payı büyük. Onları görerek yol aldık. Sektörde “Tahsin Baba” olarak biliniyorsunuz. Katıldığınız tüm etkinliklerde de Ar-Ge ve inovasyon konularına değiniyorsunuz. Bu konuda sektörün aldığı yol nedir?

Ecolife Ajans Başkanı Arzu Saydam

Aile şirketlerinin yaşaması zor görünüyor olabilir ama bu işin doğru gitmesinin altında saygı, özveri ve hakkaniyet yatıyor. Bunları kanunla düzenlemek mümkün değil. Şirketler hayatına ortak ya da aile şirketi olarak devam eder. Güzel olanı aile şeklinde ortaklık. Menfaatlerin saygıyla yönetildiği şirketlere ortak aile şirketleri denir. Böyle değilse sadece şirkettir. Bu şekilde ince bir nüans var. Bunun aile yapısının içinden gelmesi lazım.

En çok fırını, en çok ocağı, en çok TV’yi ve buzdolabını Türkiye yapıyor. Polonya pazarında yüzde 80 Türk malı bızdolabı kullanılıyor. Türk mutfak malzemelerinin dünyada çok önemli yeri var. Örneğin biz Öztiryakiler olarak önemli bir süpermarketin dünyadaki her noktasına ürün yolluyoruz. Türk malına Avrupa’da güven üst sıralarda. Öztiryakiler bünyesindeki zücaciye ürünlerinden bahseder misiniz? Bünyemizde Gurmeaid isimli bir marka yarattık ve bu marka altında 500’e yakın ürün bulunuyor. Küçük el aletlerinden oluşan ürün gamında birçok çeşit var ve bu ürünler yarı profesyonel olduğu için ev mutfaklarına da hitap ediyoruz. Aşçılık artık ev hanımlarının da ilgi alanında. İyi yemek yapmak, pastacılık konusunda iyi olmak gibi konular çok gelişti. Örneğin Kasımpaşa mağazamıza ev hanımları da geliyor. Türkiye mutfakla öne çıkabilecek bir ülke. Bu marka altında kendi ürettiklerimiz, iç piyasadan aldıklarımız ve ithal

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak Türkiye’deki ihracatçı firmalarımıza danışman firma desteği vererek 150 firmayı Ar-Ge merkezi haline getirttik. Türkiye’nin bu sektördeki ilk Ar-Ge merkezi olan firması da Öztiryakiler’dir. Her firmanın Ar-Ge merkezi olması gerektiğini düşünüyorum. Öztiryakiler 12 sene evvel Turquality Programı’na giren bir firmadır. Bu program, kalite sistemini kurgulayan, onunla ilgili kişileri, programları, kaliteleri ve anlayışı yerleştiren bir oluşum. Örneğin ailemizdeki tüm gençler Turquality Programı için yeniden eğitim aldılar. Şirketimizin içinde yarına yönelik bilgilerle donatılmış kişiler var. Bu belgeyi 10 yıl taşımak kolay değil, devlet de bunu takip ediyor, senede iki kez denetliyor. Sektörün olması gereken dinamiklerinin dışına çıkıp, biraz da boyumuzu aşarak bazı şeyler yaptık. Bu da bize kalite anlayışı getirdi her anlamda. Dolayısıyla çok yönlü bir firma olduk ve bize kalite getirdi. Şu an dünyada hem kendi markamız için hem de başka markalar adına üretim yapabiliyoruz. Bu şekilde talep büyüyor. Hepimiz işimizi çok kontrol ediyoruz. Büyük ağabeyim rahmetli oldu; oğlu iç piyasaya, kızı muhasebeye bakıyor. Diğer ağabeyimin kızı ihracata, oğlu ise IT departmanımıza bakıyor. Benim kızım halkla ilişkilere, oğlum da üretime bakıyor. Hepimiz işin içindeyiz ve neredeyse 24 saat çalışıyoruz. Hayatı takip ediyoruz. Özetle aile şirketi olmanın zorluklarını

Zücaciye Dünyasına

25


röportaj FOKUS profesyoneller mutfakta Öztiryakiler’in ilkleri • İlk TV reklamı • İlk duvar ilanı • İlk yurtdışı fuarı • Showroom konseptiyle Kasımpaşa’da açılan ilk mağaza • İlk paslanmaz sürahi ürerimi • İlk paslanmaz bardak üretimi • İlk chafing dish üretimi • İlk gastronom küvet üretimi • İlk paslanmaz çelik helvane tencere • Yemek taşıma karavanası gibi bir çok ‘ilk’e sahip. hiyerarşik düzenimizle, özverimizle ve hakkaniyetimizle aşıyoruz. Sektörde bu konuda faaliyet gösteren firmaların çoğu aile şirketidir. Bu konuda onların da konusunda uzman kişilerle çalışıp, inovasyon ve Ar-Ge’ye gerekli önemi vermelerini öneriyorum. Öztiryakiler sektörün önemli firmaların biri… Son dönem yeniliklerden bahseder misiniz? Öztiyakiler, 1500 kişinin çalıştığı ve 110 ülkeye ihracat yapan bu ülkelerin an az 80’inde teknik servisi ve bayileri olan bir şirket. Müşteri memnuniyetine büyük önem veriyoruz. Aile fertlerinin tümü günde 500-600 maile bakar. Teknik servis yazışmaları, verilen teklifler, müşterilerden gelen mailler ve verilen cevapları mutlaka biz

26

Zücaciye Dünyasına

de görürüz. Tüm bunların müşteri memnuniyeti için takip edilmesine özen gösteriyoruz. Her yıl dünyada 15 fuara katılıyoruz. Türkiye’de en çok Ar-Ge yapan firmalardan biriyiz mutfak sektöründe. Ayrıca en çok tasarım patenti olan firmalardan biriyiz aynı zamanda. Örneğin; dünyada hidrojen gazı ticarileşirse, bütün endüstriyel mutfak ekipmanlarının üretim patenti bize ait. Tüm bu yoğunluk arasında yorgunluğunuzu nasıl atıyorsunuz? Hobileriniz neler? Ben sosyal bir adamım. Torunlarım yakınımdaysa kafam tamamen boşalıyor. Ama ben ayrıca halk oyuncuyum. Türk Folklor Kurumu’nda 20 yıl başkanlık yaptım. Türkiye Halk

Oyunları Federasyonu’nun üyesiyim. Yüzme sporu konusunda dört sene yönetim kurulu üyeliği yaptım. Türk Mutfağı Derneği’nin başkanlığını yapıyorum. Genç aşçılarla birlikte oluyor, fikirlerini dinliyor ve yanlarında oluyorum. Kısaca; insan işi dışında bir takım konulara konsantre oluyor ve dünyada doğru bir şeyler yapabildiğini hissediyorsa kendini iyi hissediyor. İnsanlarla ilişkim gayet iyi, en küçüğünden büyüğüne kadar… Örneğin aşçıların bana “Tahsin Baba” demesi beni moralize ediyor. İşimi severek yaptığım için dinlenmiş de oluyorum. Severek yapınca da konu gidilmesi gereken yere varıyor. Dolaştığım ortamda negatif bakılan bir adam olsam yaptığım işin hiçbir anlamı yok bence.


Zücaciye Dünyasına

27


FOKUS sektörden

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan Arçelik A.Ş.’ye Ödül Arçelik A.Ş., Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 20. Geleneksel Tüketici Ödülleri’nde ‘Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

28

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi ve bu alandaki bilimsel çalışmaların özendirilmesi amaçlarıyla düzenlenen 20. Tüketici Ödülleri Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşti. 2016 yılı faaliyetlerinin dikkate alındığı ve altı dalda verilen 20. Tüketici Ödülleri’nde Arçelik A.Ş., ‘Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma’ kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımıyla düzenlenen törende ödülü Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer aldı. Arçelik A.Ş., tüketici memnuniyetini firma politikası olarak benimsemesi ve buna uygun faaliyetlerde bulunması, mevzuatla tüketicilere tanınan haklardan daha ileri haklar tanıması gibi kriterlere göre değerlendirilerek, bu alanda birincilik ödülünün sahibi oldu.

Aydınlatma sektörü artık tek çatı altında

Keramika ile beş öğrencinin hayali gerçek oluyor

Dünyanın en büyük fuar organizatörlerinden UBM, Marmara Fuarcılık’ın 2007’den beri düzenlediği Led&Lighting Fuarı’nı satın alarak Türkiye aydınlatma sektörünü İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma&Elektrik Malzemeleri Fuar ve Kongresi çatısı altında birleştiriyor. AGID ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen akşam yemeğinde satın almayı duyuran UBM, bundan böyle her yıl Eylül ayında tüm sektörü bir araya getirecek. Türkiye’nin aydınlatma fuarlarının IstanbulLight markasına taşınmasıyla sektörün daha da güçleneceğini belirten İstanbulLight Marka Direktörü Engin Er; bu birleşmenin hedef ülkelere yönelik ihracatın da önünü açacağını söyledi. “Life is LIGHT” mottosu ve yenilenen içeriği ile aydınlatma dünyasındaki en son inovasyon ve teknolojilerin yer alacağı

“Sadece kendimiz için değil, daha yaşanabilir ve daha paylaşılabilir bir dünya için” diyerek sosyal sorumluluk projelerine önem veren Keramika, 2017 yılının son çeyreğinde Aıesec Eskişehir şubesi ile gerçekleştireceği etkinlik ile yaşları 18 ile 24 arasında olan beş öğrencinin yurtdışı serüvenine sponsor oluyor. Geleceğe yatırım gerek projelerine her yıl olduğu gibi bu yıl da devam eden firma, gençlere sektörde yer açmak istediğini belirtiyor.

Zücaciye Dünyasına

IstanbulLight, Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ve Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) iş birliği ile 21-24 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


Henkel Esnek Ambalaj Akademisi Yeni uzmanlar yetiştirdi

Karaca’ya Effıe’den ödül Dünyanın en prestijli reklamcılık yarışmalarından Effie Ödülleri’nde 2017 yılının kazananları açıklandı. Karaca, Fine Pearl İnci Küpeli Kız reklam filmiyle Gümüş Effie’nin sahibi oldu. “Dayanıklı Eşya ve Küçük Ev Aletleri” kategorisinde Gümüş Effie Ödülü’nün sahibi olan Karaca, ünlü Ressam J. Vermeer’in dünyaca ünlü “İnci Küpeli Kız” tablosundan ilham alarak hazırladığı reklam filmiyle adından söz ettirmişti. Yönetmenliğini Fatih Kızılgök’ün yaptığı, 17. yüzyılda Hollanda’da bir evin odasında geçen hikâyede İnci Küpeli Kız karakterine ise Tuba Ünsal hayat vermişti. Reklam dünyasının önem verdiği ve büyük bir heyecanla beklediği Effie Ödülleri, Reklamcılar Derneği ile Reklamverenler Derneği tarafından düzenleniyor. Effie, 40 ülkede iki yılda bir, hedeflediği sonuca ulaşan en etkili kampanyalara veriliyor.

Arzum OKKA Minio’ya RedDot Design’dan “En İyi Ürün” ödülü

Ambalaj sektörünün ilgili çalışanlarına teorik bilgi ve uzmanlık gerektiren yapıştırıcı uygulama tekniklerini kazandırmak üzere, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası İstanbul merkezinde eğitim verildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılar, Henkel ve AlmanTürk Ticaret ve Sanayi Odası’nın Esnek Ambalaj Laminasyon Uzmanı Sertifikası almaya hak kazandı. Katılımcılarını, modern laminasyon teknolojisinin her detayını üretimde kullanacak yetkinliğe

ulaştırmayı amaçlayan eğitimler; hata yakalama ve çözüm oluşturma konusunda, uzman katılımcıları dahi hızlandıracak nitelikte hazırlandı. Henkel Esnek Ambalaj Akademisi’nin verdiği eğitime sektörde görev yapan operatörler, formenler, süpervizörler, kalite kontrol yetkilileri, proje mühendisleri, süreç mühendisleri, üretim yöneticileri, imalat sorumluları, Ar-Ge uzmanları, satın alma uzmanları ve girişimciler ilgi gösterdi.

Porland’da yeni atama 41 yıldır sofra kültürünü geliştiren ürünleri ile hayatımızda olan Porland, yönetim kadrolarını güçlendirmeye devam ediyor. Yurtiçinde geniş metrekarelerde açtığı mağazaları, bölge müdürlükleri, online alışveriş sitesi, seçkin corner ve bayileri ile yaygın satış ağına sahip Porland’ın, pazarlama süreçlerini yürütmek üzere Pazarlama Grup Müdürlüğü görevine Ümran Ünsal getirildi.

Türk Kahvesi geleneğine yepyeni bir boyut getiren, teknolojisiyle olduğu kadar tasarımıyla da göz dolduran Arzum OKKA Minio, tasarım dünyasının Oscar ödülleri olarak gösterilen RedDot Design tarafından “En İyi Ürün” ödülüne layık görüldü. Bu yıl 54 ülkenin katılımıyla gerçekleşen RedDot Design’da tasarımlar her yıl olduğu gibi küresel standartlardaki kriterlerle bağımsız uzmanlardan oluşan uluslararası bir jüri

tarafından değerlendirdi. Tek seferde 4 fincana kadar ideal Türk kahvesi yapma imkanı veren Arzum OKKA Minio, Türk kahvesinin makineleşmesi ve globalleşmesi konusunda önemli bir katkı sağlıyor. Arzum OKKA Minio aynı zamanda siyah bakır, siyah krom, nar, mercan, mürdüm ve papatya renkleriyle 2017’nin renk trendlerini Türk kahvesi severlerin mutfaklarına taşıyor.

Zücaciye Dünyasına

29


FOKUS fuar

28. Uluslararası Züccaciye, Ev ve Mutfak Eşyaları, Dekoratif & Hediyelik ve Elektrikli Ev Gereçleri Fuarı Zuchex 2017, organizatör Tarsus Life Media’nın verilerine göre rekor düzeyde katılımcının ilgisini çekmeye devam ediyor.

ZUCHEX

2017 YILINDA YENİ REKORLAR

KIRMAYA HAZIRLANIYOR

T

cam, porselen, seramik ürün gruplarına, elektrikli ev gereçlerinden, plastik ev gereçlerine ve ev tekstiline kadar çeşitli kategorilerden oluşan en son ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Erken gerçekleşen katılımcı taleplerinin arasında pazarın lider ve önde gelen markaları Karaca, Ar Yıldız, Biev, Emsan, Taç Mutfak ve Falez gibi isimler fuarda sofra ve mutfak eşyalarından,

Zuchex 2016, 432 adet katılımcı ve 94 ülkeden 29,126 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. 2016’da Türkiye’de düzenlenen birçok fuardan farklı olarak Zuchex, uluslararası, büyük bütçeli ve profesyonel satın almacı oranında yüzde 32’lik bir artış yakalamış ve pazarın gücünün açık bir göstergesi de oldu. Orta Doğu’dan, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya kadar önemli

ürkiye’nin ilk ve tek en büyük ve en köklü profesyonel züccaciye fuarı Zuchex, erken stand satışları gerçekleştirerek, iç pazarda olumlu bir etki yarattı. Bu olumlu etkinin sonucunda Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere gelişmekte olan ihracat pazarlarından önemli satın almacılar fuara ilgi göstermeyi sürdürüyor.

30

Zücaciye Dünyasına

satın almacılardan oluşan yoğun ilgi, özellikle perakende, toptan ve otelcilik kategorilerinde en son ve en trend ürünlerden oluşuyor. Katılımcılardan gelen geri bildirimler sonucunda milyonlarca ABD Doları değerindeki siparişlerin dört günlük fuar süresince yapıldığı doğrulandı. Zuchex değişen yapısıyla daha iddialı Tarsus Life Media Yönetim Kurulu Üyesi Andrew Furness, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz fuarda elde edilen mükemmel sonuçlardan yola çıkarak, Zuchex 2017’e hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için daha fazla yatırım getirisi


sağlamak adına yeni girişimler ekliyoruz. Bu yeni girişimlerin ilki olan “Satın Almacı Eşleştirme Programı” fuar boyunca katılımcıların ve ziyaretçilerin zamanlarını en iyi ve etkili şekilde değerlendirecekleri birebir bir toplantı platformu sunuyor” dedi. Furness, bu programın dünya çapında birçok seride başarıyla denendiğini ve ziyaretlerin mevcut ve yeni tedarikçilerden gelen yeni ürünler için verimli olmasını sağlamak adına uluslararası ve büyük yerel satın almacılar için mükemmel bir araç olduğunu sözlerine ekledi. Tarsus Life Media Genel Müdürü Fatih Bağcı, erken satışların rekor düzeyde olduğunu belirterek, “Züccaciye sektöründeki ticaretin yaklaşık yüzde 60’ı Zuchex Fuarı’nda gerçekleşmektedir. Her yıl eylül ayında düzenlenen Zuchex Fuarı yerli, bölgesel ve uluslararası pazar için en önemli doğrudan satış ve pazarlama kanalıdır. Bu sebeple

ülkemizdeki sektör oyuncuları da fuarı desteklemektedir. Türkiye ekonomisi ve tüketici harcamalarının ilerleme kaydettiği bu dönemde, bu iyileşmenin yansıması olarak fuarda gerçekleşen ticaretin de artması ve büyük ölçekli siparişler alınması beklenmektedir. Bu beklenti sektöre pozitif ve gelecek vaat eden bir tablo sunmaktadır” dedi.

21 Eylül’den 24 Eylül’e kadar sürecek olan Zuchex, 35 binden fazla sektör profesyonelini yeni bağlantılar ve iş yapmak için İstanbul’da bir araya getirecek.

EVFED kurucu üyelerinden, züccaciye sektörünün çatı derneği ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği)’in destekçisi olduğu 28. Zuchex Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı, 21-24 Eylül 2017 tarihleri arasında Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Avrupa’nın 3’üncü, Avrasya’nın en büyük züccaciye fuarı olan Zuchex’te daha fazla pazarlama odaklı işleyiş, uluslararası alanda yeni web sitesi, uluslararası ve yerel satın almacılara yönelik tanıtım programları, katılımcılar ve ziyaretçiler arasında önceden belirlenmiş birebir toplantılar, aktif hatırlatmalar, ağ oluşturma özelliği, özel dizayn edilmiş toplantı alanı, tasarımcıların yeni tasarımlarını sergiledikleri, kendilerini ve ürünlerini tanıtabilecekleri alanlar, en yeni ve en son pazar eğilimlerine, zorluklarına ve fırsatlarına hakim olan, konusunda uzman ve profesyonel yerli ve yabancı konuşmacıların yer alacağı seminerler dikkat çekiyor.

Zücaciye Dünyasına

31


FOKUS fuar

Satın Almacı Eşleştirme Programı

Zuchex Uluslararası Züccaciye, Hediyelik Eşya ve Elektrikli Ev Aletleri Fuarı’nda bu yıl, ZÜCDER tarafından desteklenen, doğru alıcılarla doğru tedarikçiyi bir araya getirerek ulusal ve uluslararası ticareti canlandırmayı hedefleyen, yepyeni bir özellik olan ‘Satın Almacı Eşleştirme Programı’ ön plana çıkıyor. Dört tam günlük bir gündem ile 21 Eylül’den 24 Eylül’e kadar sürecek olan Zuchex, 35 binden fazla sektör profesyonelini yeni bağlantılar ve iş yapmak için İstanbul’da bir araya getirecek. Katılımcı deneyimini geliştirmek ve satın almacıların ihtiyaçlarına yönelik tedarikçiler bulmasına yardımcı olmak için Zuchex, yeni bir Satın Almacı Eşleştirme Programı’nı da ücretsiz bir hizmet olarak sunuyor. Bu fuar öncesi hizmet, katılımcılara Zuchex’teki hedeflerine yönelik kaynak bulma kriterlerini kullanma, tüm ziyaretçi

32

Zücaciye Dünyasına

ve katılımcı veri tabanı içinde arama yapma, bağlantı kurma ve toplantı ayarlama fırsatı sunuyor. Bu servis üzerinden toplantı ayarlayarak katılımcı ve satın almacılara, fuara gelmeden önce konfirme olan toplantılarıyla ilgili kişiselleştirilmiş bir program gönderiliyor. Fuar esnasında, programı yürüten ekipten bir yetkili tarafından karşılanarak, eşleştikleri firmalara özel olarak tanıştırılıyorlar. Özel görüşmeler, stantlarda ve sessiz bir alanda yer alacak ‘Satın Almacı Eşleştirme Salonu’nda yer alan masalarda yapılabilecek, program katılımcıları toplantılarını gerçekleştirmek için bu masalardan rezerve edebilecekler. Programın ilk duyurusundan bu yana, ön kayıt yaptırmış katılımcılar bu ücretsiz servisin avantajlarından yararlandılar ve şimdiden 600’ün üzerinde özel görüşme toplantısı ayarladılar. Programdan bahseden fuar yetkilileri, “Satın almacılara, hiçbir bedel olmaksızın,

700 lider firma ile yüz yüze görüşme yapmaları konusunda yardımcı olmak, etkinliğin başarısı için çok önemli. Satın almacı eşleştirmeleri, özellikli olarak satın almacı-katılımcı ihtiyaçlarına göre belirleniyor, sonrasında katılımcı firmayla eşleşen satın almacı için önceden ayarlanmış bir toplantı organize ediliyor. İnanıyoruz ki bu program, katılımcı ve sektör profesyonellerinin Türkiye’de ve çevre bölgelerde değerli iş ortaklıkları kurmalarında çok faydalı olacaktır” diyor. Satın almacı eşleme şeması, Türk markalarının küresel piyasada fark edilirliğini artırmak ve üreticilerin uluslararası pazarlarda satış konusunda rekabet edebilmesine ve ihracatını sağlamlaştırmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Züccaciye sektöründe iz bırakan ve trend belirleyen Türk tasarımı ve üretimi ürünlerin yüksek talep görmesi beklenen bir gelişme olacak.


n pa’nı un u r v A oğu’n d a t r ve O ve tek ilk rmos e T k i Çel ticisi Üre

TERMOSAN ÇELİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 2. OSB , 6. Cad. No: 17 Eyyubiye / ŞANLIURFA - TURKEY T: +90 414 215 89 89 - 90 F: +90 414 215 89 91 Zücaciye Dünyasına Web: www.termosancelik.com.tr E-Posta: info@termosancelik.com.tr

33


İş’te en İyİ teklİf Bayİm olur musun Fuarı’nda

FOKUS röportaj fuar

34

Zücaciye Dünyasına

Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini taşıyan, franchising alanındaki ilk ve tek fuar olan Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı bu yıl 12-15 Ekim 2017’de, Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda CNR Fuar Merkezi’nde 15. kez düzenlenecek.

Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu

KOSGEB’in desteklediği fuar, istihdam oluşturma ve yeni iş alanları yaratma anlamında Türk ekonomisine önemli katkılar sağlamakla birlikte ziyaretçi, katılımcı sayısı ve yarattığı iş hacmi açısından her geçen yıl önemli başarılara imza atıyor. 50 metrekareye kadar metrekare başına 100 TL KOSGEB desteği olan fuarın toplamda 4685 metrekaresi desteklenmekte olup son başvuru tarihi 6 Ekim 2017 olarak belirtiliyor. Desteklenen metrekare miktarı dolmadan katılımcıların başvurularını yapmış olmaları gerekiyor.

franchise zirvesi gerçekleştirilecek. Asya Pasific Franchise Konfederasyonu (APFC) ve Dünya Franchise Konseyi ile birlikte Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) Toplantısı Ufrad ev sahipliğinde, Ufrad Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın desteğiyle İstanbul’da, fuar ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Toplantılar kapsamında Amerika’dan Çin’e, Güney Afrika’dan İngiltere’ye yaklaşık 45 ülkenin franchise dernekleri üye markaları ve yetkilileri, ekonomi bakanları, yetkilileri İstanbul’da bir araya gelecekler.

İlk kez “Tedarikçi özel bölümü” olacak

Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu; “Medyafors Fuarcılık olarak, franchising sistemine ve gelişimine önem veriyor, bu konuda yurtiçinde ve yurtdışında önemli çalışmalara imza atıyoruz. Amerika İFE Franchise Fuarı, Rusya Buy Brand Franchise Fuarı ve Dubai Franchise Fuarı Türkiye temsilcisi olduğumuz fuarlar. 2018’de bu fuarlara yenileri eklenerek dünya fuarlarında ülkemizi markalarımız ile birlikte temsil etmeye devam edeceğiz. Rotamız, başarılı bir şekilde gelişmek ve markalarımıza değer katmak” dedi.

Her sektörden 300’den fazla katılımcının yer aldığı fuarda bu yıl “Tedarikçi Özel Bölümü” olacak ve franchise veren markalara ürün ve hizmet tedariki sağlayan markalar da o bölümde stantları ile yer alacak. Bu sayede, firmalar tedarikçilerini; tedarikçiler müşterilerini aynı ortamda görecek.

“Franchise Zirvesi” fuar ile eşzamanlı

Bu yıl fuarda dünyaca ünlü üç önemli


www.lemons.com.tr

Zücaciye Dünyasına

35


ZÜCDER duyurular

KOSGEB DESTEKLİ ŞİKAGO İŞ GEZİSİ 10-13 Mart 2018 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago şehrinde düzenlenen, International Home & Housewares Show 2018 Fuarı’na ZÜCDER Derneği öncülüğünde, KOSGEB destekli iş gezisi düzenlenecektir. Amerika ev gereçleri ve mutfak sektörünün en önemli fuarlarından biri olan IH&HS fuarı, katılımın yüksek olduğu ve tüm dünyadan önemli alıcıların ziyaret ettiği bir organizasyon olup, fuara geçen yıl ZÜCDER’in yaptığı iş gezisine 28 üye firma temsilci iştirak etmiştir. Bu yıl da dernek üyelerine özel olarak hazırlanmış olan iş gezisi program ve şartları aşağıda sunulmuştur. Ücret: İki kişilik odada kişi başı 1,690 $ Tek kişilik odada 1,990 $ Ücrete dahil olan hizmetler: • THY ile ekonomi sınıf İstanbul - Chicago İstanbul gidiş / dönüş ekonomik uçak bileti, • Havaalanı vergileri • Belirtilen otelde 4 gece / 5 gün oda + kahvaltı konaklama, • Otel - havalimanı - otel transfer servisleri, • KOSGEB desteği için yapılan organizasyonlar • Seyahat sigortası • Yeditepe Turizm Rehberlik hizmeti • Yurt dışı çıkış fonu (15TL) • Havalimanı vergileri • Fuar giriş bileti • Bilgi için : milko@zucder.org.tr sevilay@zucder.org.tr

KOSGEB DESTEKLİ AMBIENTE İŞ GEZİSİ 09-13 Şubat 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Ambiente Uluslararası Züccaciye ve Hediyelik Eşya Fuarı’na ZÜCDER’in düzenlediği iş gezisinin dernek üyelerine özel hazırlanan paket tur ayrıntıları aşağıda yer almaktadır.

• Türk Hava Yolları ile uçak dahil • 5 yıldızlı Intercontinental Hotel’de konaklama • Üç kişilik odada kişi başı paket tur bedeli: 1.040 € • İki kişilik odada kişi başı paket tur bedeli: 1.140 € • Tek kişilik odada kişi başı paket tur bedeli: 1.590 €

Paket programa dahil hizmetler: • İstanbul (Atatürk Havalimanı) - Frankfurt - İstanbul (Atatürk Havalimanı) gidiş - dönüş uçak biletleri • Beş yıldızlı Intercontinental Hotel’de 4 gece 5 gün oda & kahvaltı konaklama • Havaalanı - otel ve otel - havaalanı transferleri • Otel - fuar alanı ve fuar alanı - otel transferleri • Fabrika veya büyük market ziyaretleri • Panoramik Frankfurt şehir turu • Seyahat sigortası • Fuar giriş bileti • Rehberlik hizmeti • İlgili kişi : sevilay@zucder.org.tr milko@zucder.org.tr yazılacak İş gezisine 10 firma ve üzeri katılım sağlanması durumunda tur program fiyatının yüzde 50’si (3000 TL’ye kadar) KOSGEB tarafından firmalara geri ödenecektir.

ZÜCDER 2017 YURT DIŞI ÇALIŞMALARI • Maison Obje Paris- Fransa (8-12 Eylül 2017) • Mega Show (20-23 Ekim 2017) • Kanton (Çin 23-27 Ekim 2017) • Endonezya (Jakarta 5-8 Ekim 2017) • Panama Kosta Rika (24-29 Eylül 2017)

ZÜCDER 2018 YURT DIŞI ÇALIŞMALARI • Kanton Çin (23-27 Nisan 2018) • Meksika Organizasyonu (Temmuz 2018) • Dubai Fuarı (26-29 Mart 2018) • Maison Obje (Paris - Fransa) (19 23 Ocak 2018) • Spring Fair (Birmingham-İngiltere) (4-8 Şubat 2018) • Ambiente (Frankfurt - Almanya) (9-13 Şubat 2018) • Şikago / Amerika (10-13 Mart 2018)

• Bilgi için : milko@zucder.org.tr / sevilay@zucder.org.tr

36

Zücaciye Dünyasına


ORTA DOĞU PAZARININ KAPILARI

INDEX DUBAİ İLE AÇILIYOR

Mobilyadan tekstile, aydınlatmadan mutfak ürünlerine, cam ve seramikten hediyelik eşya ve çerçevelere kadar yaşam alanlarına dair çok geniş bir katılımcı kitlesine sahip fuar; 26 - 29 Mart 2018’de Dubai World Trade Center’da gerçekleşiyor.

Index

, 2017’de 92 ülkeden 25 bin 415 profesyonel ziyaretçiyi 600’ün üzerinde katılımcıyla buluşturdu. Mobilyadan tekstile, aydınlatmadan mutfak ürünlerine, cam ve seramikten hediyelik eşya ve çerçevelere kadar yaşam alanlarına dair çok geniş bir katılımcı kitlesine sahip fuar; 26 - 29 Mart 2018’de Dubai World Trade Center’da gerçekleşiyor. Bu uluslararası platform; oteller, kafeler, restoranlar, rezidanslar, resortlar, hastaneler ve çalışma alanlarını hedef alıyor. Siz de bu gelişen pazarın bir parçası olun! 2020 yılında Dubai, World Expo’ya ev sahipliği yapacak. Milyonları ağırlamaya hazırlanan kent ve çevresinde pek çok otel, resort, restoran, kafe, rezidans inşa ediliyor. Hali hazırda yürüyen mega projeler arasında; Dubai Marina’ da Damac Heights, Qatar Mall, Meydan City’ de Polo Residences, South Obhur Project - 1. Etap, Abu Dhabi’ de Shakhbout Medical City ve Palm

Jumeirah’da Viceroy Hotels, Resorts & Residences yer alıyor. Bu da daha fazla mobilya, tekstil, züccaciye, otel ve ev eşyası, aydınlatma, ofis ürünleri, dekoratif eşya gibi yaşam alanlarına dair her şeye ihtiyaç var demek. Birleşik Arap Emirlikleri, petrol zengini Bahreyn, Kuveyt, Katar, Umman ve Suudi Arabistan’ın da yer aldığı ‘Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin bir parçası. Hep birlikte yaklaşık 50 milyonun üzerinde bir nüfusu temsil ediyorlar. Dubai ve Orta Doğu’daki inşaat pazarı dünyanın başka hiçbir yerine benzemiyor. Index her yıl, bölgenin en büyük projelerinde çalışan firmaları ağırlıyor. 2016 yılında, sadece Index Fuarı’nda 5.5 milyar USD değerinde yeni ticaret gerçekleşti. TARSUS GROUP, ZÜCDER ve EVFED iş birliğinde özel katılım olanaklarından faydalanabilirsiniz. ZÜCDER ve EVFED üyelerine özel boş alan metrekare fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacaktır.

Zücaciye Dünyasına

37


ZÜCDER çalıştay

ÜRETİCİ-MARKA BULUŞMALARI 9-12 KASIM’DA ANTALYA’DA DÜZENLENECEK

Z

ÜCDER’in toptancı, perakendeci, ihracatçı ve ithalatçı üyeleri ile markalarının süper ve hipermarketlerinin bir arada buluşarak dostluklarını daha da pekiştirdiği, sinerji dolu ortamın oluştuğu ve ticaretin artmasına katkı sağlayan “Üretici-Marka Buluşmaları” organizasyonunun 5’incisi 9-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya Gloria Golf Resort Otel’de gerçekleştirecek. Üç gece konaklamalı ve yine ikili iş görüşmeleri şeklinde gerçekleştirilecek çalıştaya; bu yıl daha fazla uluslararası yabancı süper ve hipermarketlerin satınalmacılarının getirilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor. “Türk Üreticileriyle-Türk Markaları Buluşuyor” sloganıyla 2015’te yola çıkılan ve KOSGEB’in az sayıdaki sivil toplum kuruluşuna verdiği tematik projeler desteği ile 4 kez gerçekleştirilen organizasyonlar Türkiye’de bu anlamda ilk olmuştur. İlki 4 Haziran 2015 tarihinde İstanbul Ticaret Odasında sorunların dile getirilerek yöntemin belirlendiği bir çalıştay şeklinde geçen buluşmaların B2B niteliğindeki ikinci toplantısı 25-26 Aralık 2015 tarihlerinde Kartepe Green Park Otel’de, Üçüncüsü 12-14 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya Topkapı Place Otel’de, dördüncüsü ise, 10-13 Kasım 2016 tarihlerinde Antalya Rixos Premium Otel’de gerçekleştirilmiştir. Her bir organizasyonumuza 150 civarında

firmamız 300’e yakın temsilcisiyle katılarak, yine her toplantıda 1000’den fazla B2B iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Her organizasyonda verimliliği, sinerjisi ve olumlu sonuçları daha da artan bu “üreticimarka buluşmaları” çalıştaylarımızın yılda bir kez yapılma kararı alınmış olup, bu yıl 9-12 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek organizasyona katılım başvurusu ve bilgi için ZÜCDER ile temasa geçilmelidir. nazan@zucder.org.tr milko@zucder.org.tr 0212 243 62 00 0533 392 92 43

Gloria Golf Resort Otel 5* Antalya -Belek Çift kişilik odada 3 gece HD kişi başı konaklama + ikili iş görüşmeleri + gala yemeği + İstanbul-Antalya-İstanbul THY uçak bileti + Havaalanı-otel-havaalanı transferleri dahil *

Tek kişilik odada 3 gece HD kişi başı konaklama + ikili iş görüşmeleri + gala yemeği + İstanbul-Antalya-İstanbul THY uçak bileti + Havaalanı-otel-havaalanı transferleri dahil*

1.800 ₺ Uçak hariç (1500 ₺)

2.200 ₺ Uçak hariç (1900 ₺)

*Derneğimizce rezervasyon yaptırılan uçaklarda uçuş istenmesi halinde otel-havaalanı transferleri ücrete dahildir. Uçak ve otel rezervasyonları için kesin isim verileceğinden ücretler yatırılmadan başvuru alınamamaktadır.

38

Zücaciye Dünyasına


21 - 24 Eylül tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde düzenlenecek olan ZUCHEX fuarında 7.Hall C28 & Fuaye Sy03 no'lu standlarımız da sizleride aramızda görmekten onur duyarız.

Süleymaniye Mah. İsmetiye Cad. No:10 Fatih / İstanbul Tel: 0212 511 16 87 E-mail: info@demoonji.com www.demoonji.com


ZÜCDER haber

Türkiye’nin 68’inci ihracatçılar birliğinin, Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği adı altında kurulması çalışmaları yürütülüyor. Pazar büyüklüğü 10 milyar Dolar’a ulaşan ve Türkiye’nin dış ticaret fazlası veren mutfak eşyaları sektörünü temsil edecek birliğe, EVFED (Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu), ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) ve TUSİD (Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayici ve İşadamları Derneği) de destek veriyor.

40

Zücaciye Dünyasına

ZÜCCACİYE SEKTÖRÜ GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAK P azar büyüklüğü 10 milyar Dolar’a ulaşan mutfak eşyaları sektörü, dünya ihracat sıralamasında son 2 yıldır, 4 milyar Dolar’lık ihracatla 6’ncı sırada yer alıyor. İhracatın 5-6 milyar Dolar’a ulaşarak dünya sıralamasında 4’üncü sıraya çıkabilmek ve 4-5 birliğin içinde dağınık bir şekilde bulunan sektörün tek bir çatı altında toplanması için “Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği” adı altında

Türkiye’nin 68’inci ihracatçılar birliği kurulması çalışmaları başlatıldı. Birliğin kuruluşu için gerekli başvurular yapılırken, gerekli olan 75 firma kriteri de fazlasıyla aşılmış durumda. Yönetim Kurulu’nda TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, İMMİB ve İKMİB Başkanı Murat Akyüz, İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Erdoğan’ın da yer aldığı 470 üyeli Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) ve 2000’e yakın firmanın çatı kuruluşu EVFED’in Başkanı Ömer


gelmektir. Ama hepsinden önemlisi güç birliğidir” dedi. Yeni kurulacak birliğin adının “Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği” olmasının öngörüldüğünü söyleyen Erdoğan, kurulmasının onaylanması halinde bu birliğin Türkiye’nin 68’inci ihracatçılar olacağının altını çizdi.

“İhracat rakamına göre dünyada 6’ncıyız. Hedefimiz, birlikle yaratılacak sinerjiyle beş yılda 4’üncü sıraya yükselmek. Züccaciye sektörü, 2.2 milyar Dolar’lık dış ticaret fazlasıyla Türkiye’nin dış ticaret fazlası veren ender sektörlerinden biridir.”

Ertuğrul Erdoğan, “Tencere üreticileri bir birlikte, plastik mutfak ürünü üretenler başka birlikte, porselen, cam sofra ve mutfak eşyaları ise yine başka bir birlikte yüzde 1,5-4 gibi çok küçük oranlarında temsil ediliyor. Bu şekilde bir sinerji oluşturmak çok zor. Tüm sektörü tek bir çatı altında toplayan yeni birliğin oluşturulması demek; sorunları da, fuarları da, UR-GE’leri de, toptan ve perakende satış noktaları da bir olan, tamamen aynı sektörde iştigal eden firmaların birlikteliğinden oluşacak bir birliğe üye olunması demek. Sadece bizim sektörümüzden oluşan bir ihracatçı birliği demek, aidatlardan oluşan maddi kaynak ve emeklerin de sadece sektörümüzün gelişimi için harcanacak bir birlik demek. Birlik sayesinde hedefimiz beş yıl içerisinde ihracatımızı artırarak, dünya 6’ncılığından 4’üncülüğe

En az 75 üye, yüzde 20 ihracat şartı var Züccaciye ve Endüstriyel Mutfak İhracatçıları Birliği kurulması yönünde Ekonomi Bakanlığı ve TİM’e müracaat ettiklerini, her iki makamdan da bu birliğin kurulması için Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Yönetmelik’e göre, aynı sektörde faaliyet gösteren firmalardan en az 75 firmanın bir araya gelmesi koşuluyla başvurulabileceği, bu kriteri de iki katı firmayla yerine getirdiklerini belirten Erdoğan, başvuru formları ile TİM’e başvuru aşamasına gelindiğini belirtti. Birliğin kurulmasının bundan sonra TİM’in teklifi ve Ekonomi Bakanlığı’nın onayıyla söz konusu olacağını ifade eden Erdoğan, ayrıca şu açıklamalarda bulundu: “TİM’e ve Ekonomi Bakanlığı’na yazdığımız yazıların ardından, “Şartları yerine getirin” denildi. Biz de bu şartları sağladık. Birlik kurulduğunda 4 milyar Dolar’lık ihracatımızı, 5-6 milyar Dolar bandına çıkarmak için uğraşacağız. İhracat rakamına göre dünyada 6’ncıyız. Hedefimiz, birlikle yaratılacak sinerjiyle beş yılda 4’üncü sıraya yükselmek. Züccaciye sektörü, 2.5 milyar Dolar’lık dış ticaret fazlasıyla Türkiye’nin dış ticaret fazlası veren ender sektörlerinden biridir. Dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştiren sektörümüzün birim ihracat değeri, 10 yıl içerisinde 2,55 $/ kg’dan yaklaşık 4 $/kg’a ulaşarak büyük bir ivme kaydetmiştir. Bu yüzden diğer birlikler içerisinde dağınık bir şekilde yer alan sektörümüzün, tek bir çatı altında toplanmasının, birlik, beraberlik ve sinerjiyi artırarak, Türkiye züccaciye ve endüstriyel mutfak sektörünü dünyada daha da başarılı kılacağını düşünüyor ve inanıyoruz.”

Zücaciye Dünyasına

41


ZÜCDER haber

Türkiye Sektör Meclisleri Müdürlüğü’nün görevleri Müdürlüğün başlıca görevleri, 12 Şubat 2005 tarihli ve 25725 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Türkiye Sektör Meclisleri’nin Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği”nde aşağıdaki şekilde yer almaktadır: a) Türkiye sektör meclisleri toplantıları ile ilgili çalışmaları yapmak, b) Toplantı gündemini Türkiye sektör meclisi başkanı, üyeleri ve ilgili akademisyenler ve/veya uzman raportörler ile irtibat kurarak belirlemek, c) Yapılacak olan Türkiye sektör meclisi toplantıları için akademik ve/veya uzman danışmanlarla birlikte ön hazırlık yapmak, d) Sektörlerle ilgili panel, seminer, kongre, sempozyum, bilimsel yayın gibi faaliyetleri gerçekleştirmek, e) Türkiye sektör meclisi üyeleriyle Birlik Başkanı ve Yönetim Kurulu arasında koordinasyonu sağlamak, f) Türkiye sektör meclisi toplantısının gündemine göre ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerini Birlik Başkanının onayı ile toplantıya davet etmek, g) Toplantı duyurularını yapmak, raporlarını hazırlamak ve Türkiye sektör meclisi üyelerine göndermek, h) Türkiye sektör meclisi üyeliğiyle ilgili talepleri değerlendirmek ve onaya sunmak; sektör meclisine üye olmasının yararlı olacağı düşünülen firmalara davet yazısı çıkarmak ve onaya sunmak, i) Sektör ile ilgili olarak hazırlanan her türlü raporu ve görüşü gerekli görülen durumlarda Birlik Başkanının onayı ile ilgili mercilere iletmek,

42

TOBB TÜRKİYE ZÜCCACİYE SEKTÖR MECLİSİ

GÖREVE BAŞLADI

T

ürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) nezdinde yer alan sektör meclislerine “Züccaciye Sektör Meclisi” de ilave oldu. 60’ıncı sektör meclisi olarak ilk toplantısını 1 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştiren Züccaciye Meclisi, sektörü temsilen 40 asil ve 40 yedek üyeden oluşuyor. İlk toplantıda yapılan seçimde Ömer Ertuğrul Erdoğan Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Murat Akyüz ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na seçildi. 18 Temmuz 2017’de gerçekleştirilen TOBB Züccaciye Sektör Meclisinin ilk gündemli toplantısında ise sektörün en önemli sorunları masaya yatırılarak, çözüm önerileri görüşüldü. Görüşülen başlıca sektör sorunları • Katma değer vergisi • Plastik hammaddesi ithalatındaki vergiler

j) Türkiye sektör meclislerinin çalışmaları ve sektöre ilişkin bilgileri internet sitesinde kullanıma açmak,

• Paslanmaz çelik hammaddesi ithalatındaki vergiler

k) Türkiye sektör meclisleri üyelerinin üyelik kayıt ve bilgilerini tutmak.

• Küçük elektrikli ev aletlerindeki özel tüketim vergisi

Zücaciye Dünyasına

• Tencere, tava, çaydanlık cam kapaklarının ithalatındaki vergiler • Kaplamalı pişirme grubu ürünleri • Ürün standartları ve denetimler • İşçi-işveren ilişkileri • Tüketici Kanunu’nun işveren aleyhine kullanılması • Sınai mülkiyet hakları • Markalaşma, inovasyon, Ar-Ge faaliyetleri • Devlet desteklerinin aynı çatı altında toplanması • Ekonominin aynı çatı altında toplanması • Dahilde işleme rejimi • Genel üretim • Yatırım teşvik uygulamaları • Gıda ile temas eden maddeler yönetmeliği • Akreditif açılmış işlemler • OSB’lerin genel kurul yapmadan müteşebbis heyet ile idaresi

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K


ZÜCDER iftar

Kurulduğu 2004 yılından bu yana Türkiye’nin lider firmalarını çatısı altında buluşturan, Türkiye’nin en büyük züccaciye derneği ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği), 16 Haziran Cuma günü Bilecik Gölpark Çınarbahçe Restaurant’ta şehit ve gazi aileleri için 500 kişilik iftar yemeği düzenledi. İftar yemeğine Bilecik Valisi Süleyman Elban, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki, İMMİB ve İKMİB Başkanı Murat Akyüz, ZÜCDER ve İKMİB yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Y

ıllık 6.7 milyar Dolar üretim hacmine sahip züccaciye sektörünün 470 üyesiyle en önemli temsilcilerinden ZÜCDER, 16 Haziran Cuma günü Bilecik Gölpark Çınarbahçe Restaurant’ta şehit ve gazi aileleriyle iftar yemeğinde bir sofrayı paylaştı. Yemekte kısa bir konuşma da yapan ZÜCDER Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, “ZÜCDER yönetim kurulu üyelerimiz ve dernek personelimizle bu güzel, anlamlı Ramazan ayı gecesi iftar soframızı bizlerle birlikte ikinci kez paylaşmanızın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. ZÜCDER olarak kurulduğumuzdan bu yana firmalarımızdan önce sektörümüzün, sektörümüzden de önce ülkemizin menfaatlerini ön planda tutuyoruz. Ülkemizin gelişimine, kalkınmasına, refahına ve huzuruna katkı sağlayacak her türlü faaliyet, bizleri amacımıza bir adım daha yaklaştırıyor. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu durum, hepimizin malumu.

44

Zücaciye Dünyasına

ZÜCDER BİLECİK’TEKİ ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİYLE İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU Gönül ister ki her zaman tüm dünyayı barış sarsın. Ancak çok eski tarihlerden beri dünyada yaşanan olaylar, istenmeyen can ve mal kayıplarına neden olabilmiştir. Bizler de bize emanet edilen vatanımızın, kutsal topraklarımızın korunup kollanması için yine zaman zaman bedeller ödemek zorunda kalıyoruz” diyerek, şehit ve gazi ailelerine bu vatan için yaptıklarından dolayı teşekkür etti. İftar yemeği ikinci kez düzenleniyor “Sizler bu vatan için canlarını hiç düşünmeden vermiş şehitlerimizin ve bu mücadelelerden gazi mertebesinde çıkmış evlatlarımızın ailelerisiniz. Sizlerin acılarını hafifletmemizin mümkün olmadığını biliyoruz ama şunu bilin ki hepinizin acısında biz de milletçe aynı duyguyu hissediyoruz” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aynı bayrağın altında yaşayan milletimiz olarak el ele verip, bütün sorunlarımızın üstesinden gelebiliriz. Biz millet olarak zor

zamanlarda her zaman kenetlenmişizdir. Yine aynı birliktelik ve azimle bütün zorlukları aşacağımıza inanıyor, siz sevgili şehit ve gazi yakınlarımıza metanet diliyorum. Naçizane elimizden gelen ise, Ramazan ayı ile beraber iftar sofralarımızda ikinci kez sizlerle bu birlikteliğin sağlanmasını organize edebilmek. Ama şunu bilmenizi istiyoruz ki, yaşanan bu acıları yüreklerimizde hissediyoruz. Tüm şehitlerimize de Allah’tan rahmet diyorum.” Erdoğan, organizasyonun gerçekleşmesinde yardımcı olan Bilecik Şehit ve Gazi Aileleri Derneği’ne, ZÜCDER üyelerine ve dostlarına ve iftar yemeğine katılan herkese teşekkür etti. ZÜCDER,Yönetim Kurulu ve üyelerinin yanısıra İKMİB’in de maddi destek sağladığı iftar yemeğinin sonunda ZÜCDER üyelerinden mutfak eşyaları setleri, katılan ailelere verilmek üzere Şehit ve Gazi Dernekleri başkanlarına teslim edildi.


ZÜCDER iftar

2004 yılından bu yana Türkiye’nin lider firmalarını çatısı altında buluşturan, Türkiye’nin en büyük züccaciye derneği ZÜCDER, 9 Haziran Cuma günü Eskişehir Gaga Restaurant’ta şehit ve gazi aileleri için 500 kişilik iftar yemeği düzenledi. ZÜCDER Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, “Aynı bayrağın altında yaşayan milletimiz olarak el ele verip, başaramayacağımız şey yok” dedi

Z

üccaciye sektörünün 470 üyesiyle en önemli temsilcilerinden ZÜCDER, 9 Haziran Cuma günü Eskişehir Gaga Restaurant’da şehit ve gazi aileleriyle iftar yemeğinde bir sofrayı paylaştı. Şehit ve gazi aileleri için verilen 500 kişilik iftar yemeğine CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yrd. Korgeneral İsmail Güneykaya, Eskişehir Vali Yardımcısı Arslan Avşarbey, Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, Tepebaşı Kaymakamı Salih Keser, Odunpazarı Kaymakamı Cemal Şahin, Eskişehir İl Müftüsü Bekir Gerek, Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Ertuğrul Özkütük, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şube Başkanı Hacı Şahin, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Bandırma, TİM Başkan Vekili Tahsin

46

Zücaciye Dünyasına

ZÜCDER’DEN ESKİŞEHİR’DEKİ ŞEHiT VE GAZi AiLELERiNE

iFTAR YEMEĞi Öztiryaki, ZÜCDER yönetim kurulu üyeleri katıldı. Yemekte kısa bir konuşma yapan ZÜCDER Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, “ZÜCDER olarak kurulduğumuzdan bu yana firmalarımızdan önce sektörümüzün, sektörümüzden de önce ülkemizin menfaatlerini ön planda tutuyoruz. Ülkemizin gelişimine, kalkınmasına, refahına ve huzuruna katkı sağlayacak her türlü faaliyet, bizleri amacımıza bir adım daha yaklaştırıyor. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu durum, hepimizin malumu. Gönül ister ki her zaman tüm dünyayı barış sarsın. Ancak çok eski tarihlerden beri dünyada yaşanan sıkıntılar, zaman zaman istenmeyen can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Bizler de bize emanet edilen vatanımızın, kutsal topraklarımızın korunup kollanması için yine zaman zaman bedeller ödemek zorunda kalıyoruz” açıklamalarında bulunurken, şehit ve gazi ailelerine bu

vatan için yaptıklarından dolayı teşekkür etti. “Sizler bu vatan için canlarını hiç düşünmeden vermiş şehitlerimizin ve bu mücadelelerden gazi mertebesinde çıkmış evlatlarımızın ailelerisiniz. Sizlerin acılarını hafifletmemizin mümkün olmadığını biliyoruz ama şunu bilin ki hepinizin acısında biz de milletçe aynı duyguyu hissediyoruz. Aynı bayrağın altında yaşayan milletimiz olarak el ele verip, bütün sorunlarımızın üstesinden gelebiliriz. Biz millet olarak zor zamanlarda her zaman kenetlenmişizdir. Yine aynı birliktelik ve azimle bütün zorlukları aşacağımıza inanıyor, siz sevgili şehit ve gazi yakınlarımıza metanet diliyorum” diyen Erdoğan, şehitler için Allah’tan rahmet dilerken, iftar yemeğine katılan herkese teşekkür etti. İftar yemeğinin sonunda ZÜCDER üyelerinden mutfak eşyaları setleri, katılan ailelere verilmek üzere Şehit ve Gazi Dernekleri başkanlarına teslim edildi.


ZÜCDER iftar

ZÜCCACİYE SEKTÖRÜ

ZÜCDER’İN İFTAR DAVETİNDE BULUŞTU

Y

ıllık 6.7 milyar Dolar üretim hacmine sahip züccaciye sektörünün 470 üyesiyle en önemli temsilcilerinden ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği), 2 Haziran Cuma günü Four Seasons Bosphorus Otel’de “14. Geleneksel İftar Yemeği”ni düzenleyerek sektörü bir araya getirdi. Yıl boyunca geliştirdiği projelerle üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı, perakendeci ve sektör markaları gibi üyelerinin ticari ilişkilerini arttıran ve sektörün rekabet gücünü yükselten ZÜCDER’in iftar davetine, aynı zamanda TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu), TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), İTO (İstanbul Ticaret Odası), İSTİB (İstanbul Ticaret Borsası), İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği), İSTOÇ (İstanbul

48

Zücaciye Dünyasına

Toptancılar Çarşısı) ve sektörel dernekler gibi Türkiye ekonomisinin önemli sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. İftar davetinin açılışında konuşma yapan ZÜCDER Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, 13 yıldır yapılan çalışmalar ve züccaciye sektöründeki gelişmeler hakkında da bilgi verdi. Erdoğan, “Bu yıl 10 Ağustos’ta derneğimizin kuruluşunun 13’üncü yılını tamamlıyoruz ve bu sene ‘14’üncü Geleneksel İftar Yemeği’mizi düzenliyoruz. Birlik ve beraberliğin daha da anlamlı olduğu şu günlerde iftar davetimize katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 112 üye ile çıktığımız yolculuğumuzda, bugün 470 üyemiz ile ZÜCDER olarak züccaciye sektörünün bütün açılımlarında minimum yüzde 8085’ini temsil ediyoruz. TÜRKONFED

Züccaciye sektörünün nabzını tutan ZÜCDER, 2 Haziran Cuma günü Four Seasons Bosphorus Otel’de “14. Geleneksel İftar Yemeği” verdi. ZÜCDER ve EVFED yönetim kurulunun ve üyelerinin hazır bulunduğu iftar davetinde, ZÜCDER’in 10 yıllık ve yeni üyeleri plaket ile ödüllendirilirken, birçok sivil toplum kuruluşu başkanı da yemeğe iştirak etti.


ve SEDEFED gibi hem sektörel dernekler federasyonuna hem de Türkiye’de tüm bölgelere yönelik hizmetlerini sürdüren konfederasyon olan TÜRKONFED’e üye olup TİM, İhracatçı Birlikleri, İTO, İSO, İSTİB, EVFED ve diğer derneklerin de dahil olduğu kurumlarla iş birliği içinde hareket etmekteyiz. Sektörel olarak hem yurt içi ticaretimizin hem ihracatımızın artırılması için de sürekli olarak projeler üretiyor ve yürütüyoruz” açıklamalarında bulundu.

İftar davetinin açılışında konuşma yapan ZÜCDER Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, “Birlik ve beraberliğin daha da anlamlı olduğu şu günlerde iftar davetimize katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 112 üye ile çıktığımız yolculuğumuzda, bugün 470 üyemiz ile ZÜCDER olarak zücaciye sektörünü; bütün ürün gruplarında ve üretici toptancı, perakendeci, ihracatçı, ithalatçı ayrımı yapmadan bir federasyon mantğıyla temsil ediyoruz” dedi.

“Züccaciye Sektör Meclisi kuruldu” Züccaciye sektörünün 2,5 milyar Dolar’lık dış ticaret fazlasıyla Türkiye’nin nadir sektörleri arasında yer aldığını söyleyen Ömer Ertuğrul Erdoğan, ZÜCDER’in desteklediği inovatif çalışmalar, üretilen ve uygulanan projeler ile sektörün ihracat rakamlarını her geçen sene daha da arttırdığını belirtti. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 2016 itibariyle sayısı 59’a yükselen Türkiye Sektör Meclislerinde, istikrarlı bir şekilde büyüyen ve her yıl cari fazla veren ender sektörlerden biri olan züccaciye sektörümüzün de temsil edilmesi amacıyla, derneğimizce son beş yıldır yapılan çalışmalarımız ve bir yılı aşan süredir gerçekleştirdiğimiz girişimlerimiz neticesinde “Züccaciye Sektör Meclisimiz” kurulmuştur. Başkanlık görevine seçildiğim 1 Haziran 2017 Perşembe günü gerçekleşen ilk genel kurul toplantımızda, Sayın Murat Akyüz de Başkan Yardımcısı seçildi ve görevimize başladık. Sektörümüze ve firmalarımıza hayırlı olmasını diliyor, sektörümüzün ortak menfaatleri doğrultusunda ZÜCDER olarak çalışmalarımızın süreceğini buradan tüm sektörümüze duyuruyoruz.” İftar davetinin sonunda ise TİM ve ZÜCDER Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, IKMIB/IMMIB Başkanı ve ZÜCDER Başkan Vekili Murat Akyüz, TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, İSTİB Başkanı ve TOBB Başkan Vekili Ali Kopuz, İSTOÇ Başkanı ve İSO Yönetim Kurulu Üyesi Nahit Kemalbay, TUSİD Başkanı Ergun Bilge, PAGDER Başkanı Reha Gür, MOBSAD Eski Başkanı Adnan Bostan, İTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dursun Topçu, İSTOÇDER Başkanı Kısmet Şener gibi önemli isimler, ZÜCDER’de 10’uncu yılını doldurmuş ve son 1 yıl içinde ZÜCDER’e üye olmuş tüm firma temsilcilerine birer teşekkür plaketi takdim ettiler.

Zücaciye Dünyasına

49


FOKUS eğitim

Türkiye Perakendeciler Federasyonu 11 ilde yerel zincir eğitimlerine devam ediyor Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Anadolu’nun 11 ilinde düzenlediği Kategori Yönetimi Eğitim programına hız kesmeden devam ediyor. Ocak ayında Gaziantep ile başlayan ve CHEP Türkiye’nin sponsorlarından olduğu eğitimlerin beşinci durağı Trabzon oldu.

52

Zücaciye Dünyasına

T

ürkiye ekonomisinin önemli bir halkasını oluşturan perakende sektöründe mağaza yöneticilerinin, alan ve kategori yönetiminde verimliliğini artırmak amacıyla kurgulanan TPF Yerel Zincir Eğitimleri; CHEP Türkiye, P&G ve Numil sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Anadolu’nun 11 farklı ilinde düzenlenecek Kategori Yönetimi eğitimlerinin yeni durağı Trabzon oldu. İki gün süren eğitimler kapsamında PERDER üyesi işletmeler, sponsor firmaların bölge yöneticileri ile bir araya gelerek hem yeni iş birlikleri kurdu hem de müşterilerin kararlarını etkileyen unsurlar, alışverişte kadınerkeklerin değişen tercihleri ve verimli kategori ile alan yönetimi gibi mağaza yönetimindeki yeni uygulamalar konusunda çeşitli eğitimler aldı. Etkinliğin sponsorlarından CHEP Türkiye’nin Genel Müdürü Şafak

Aktekin; “CHEP Türkiye olarak 2009 yılından beri Türkiye’de hizmet veriyoruz. Türkiye’deki yerel zincirler ve perakende sektörü, paylaşım ve yeniden kullanıma dayalı sürdürülebilir iş modelimizin çok önemli bir halkası. TPF’nin perakende sektörüne yönelik bu eğitim çalışmalarının varlığını önemsiyoruz. Bu yıl biz de sponsor olarak eğitim serilerindeki yerimizi aldık. Eğitimler kapsamında Trabzon’u da ziyaret etme şansımız oldu. Anadolu’nun her köşesi bizim operasyonlarımız için çok önemli bir durak. CHEP Türkiye olarak ulaşmadığımız nokta kalmasın istiyoruz. Karadeniz PERDER ile olan iş birliğimizi geliştirmeye büyük önem veriyor ve bu eğitimler sayesinde büyük çaplı bir değişimin başlamasına birlikte vesile oluyoruz. Bundan sonraki dönemde iş süreçlerinde daha sürdürülebilir, pratik ve ekonomik


CHEP Türkiye’nin Genel Müdürü Şafak Aktekin; “Anadolu’nun her köşesi bizim operasyonlarımız için çok önemli bir durak. CHEP Türkiye olarak ulaşmadığımız nokta kalmasın istiyoruz.” dedi. çözümlere entegre olunacağı görüşündeyim” dedi. Eğitimler kapsamında açıklamada bulunan Karadeniz PERDER Başkanı Osman Kalafat: “Bu seminer Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun üyelerine destek olmak için düzenlediği bir eğitim faaliyetidir. Bu eğitimle birlikte mağaza personelinin daha iyi çalışmasını ve hizmet kalitesini yükseltmesini hedefliyoruz. Karadeniz PERDER olarak bugün 29 üyemizle 10 ilde faaliyet gösterirken 288 mağazamızla tüketicilerimize hizmet veriyoruz. Perakende sektörünün gelişimine büyük önem veriyor, CHEP Türkiye’yi sunduğu mağaza içi çözümleriyle bu alanda en güçlü iş ortaklarımızdan biri olarak görüyoruz” dedi. Palet yönetimini outsource eden perakendeciler ve üreticiler kazanıyor CHEP’in paylaşım ve yeniden kullanıma

CHEP Türkiye’nin Genel Müdürü Şafak Aktekin

dayalı sürdürülebilir iş modelinde, kiralanan paletler kullanım sonrası toplanıp düzenli olarak bakım ve onarımdan geçirilerek tekrar hizmete sunuluyor. Tasarruf oranlarını artıran ve tedarik zinciri yönetimini baştan sona yeniden şekillendiren bu hizmetin Türkiye pazarı içindeki tek sağlayıcısı olan CHEP; 2009 yılından beri hızlı tüketim ürünleri, gıda, içecek ve perakende sektörleri için operasyonlarını sürdürüyor. Türkiye genelinde 7 milyon paletlik dolaşım ağına sahip olan CHEP, Anadolu’nun farklı illerinde konumlandırılmış 16 servis merkezi; İzmir, Adana, Ankara, Konya ve İstanbul’da bulunan dört bölge müdürlüğü ile hizmet veriyor. CHEP sadece bir palet tedarikçisi olmanın ötesinde, iş ortaklarının tedarik zincirlerini baştan sona optimize eden çözümler sunuyor. Üretici ve perakendeciler arasındaki bakiye takibini ve mutabakat sürecini ortadan

kaldırıyor bu sayede hem iş birliklerini güçlendiriyor hem operasyonel süreçleri hızlandırıyor. Üretici ve perakendeciler palet takibi yapmak zorunda kalmıyor, süreci tamamen CHEP üstleniyor. CHEP’in yüksek kalite standartlarındaki sağlam paletleri, iş kazalarını önleyip ürün hasarını da azaltıyor. Mağaza içerisinde kullanılan CHEP yarım paletleri ise marka görünürlüğünü artırıyor, promosyon ve kampanya ürünlerinin yaratıcı ve etkili bir şekilde teşhir edilmesini sağlıyor ve bu sayede tüketicilerin alışveriş deneyimleri iyileştiriliyor. Yapılan araştırmalara göre, yarım paletleriyle ürünlerin bulunabilirliğini ve çapraz satış imkanını artıran CHEP, aynı zamanda mağaza içinde rafa ürün yerleştirmeye ayrılan zamanda yüzde 80’e ve paletten ürün toplama maliyetlerinde yüzde 25’e kadar azalma sağlıyor. www.chep.com/tr

Zücaciye Dünyasına

53


FOKUS e-ticaret

Hepsiburada, girişimci kadınları e-ticarete teşvik eden programını başlattı. 2017 sonuna kadar 1000 yeni kadın girişimciyi programa dahil etmeyi hedefleyen Hepsiburada’nın sunduğu avantajlar paketi sayesinde girişimci kadınlar işlerini e-ticarete taşıyıp büyütecek.

Hepsiburada’dan Kadınlara “Güçlü” Destek Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, e-ticaret yoluyla kadınların ekonomide güçlenmesine destek olacak Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programını hayata geçiriyor. Program kapsamında Hepsiburada Pazar Yerinde mağaza açan kadınlara satış, operasyon, lojistik ve pazarlama desteği sunulacak. Sıfır maliyetle sanal mağaza açma, komisyon indirimleri ve ürünlerini platform üzerinde avantajlı şekilde pazarlama imkânı sunulacak olan kadınlar aynı zamanda girişimcilik ve e-ticaret alanlarında eğitim ve danışmanlık desteği de alabilecek. Programın tanıtımı için İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner,

54

Zücaciye Dünyasına

duyduğu heyecanı dile getirerek: “Kadının güçlenmesi ve işgücüne katılımını, ülkemizin toplumsal ve ekonomik gelişimi için son derece önemli buluyoruz. Fakat biliyoruz ki; ülkemizde kadınların iş gücüne katılımı ve girişimcilik oranı istenilen düzeyde değil. Burada bize düşen görev girişimci kadınlara bir yol göstermek, gerekli şartları oluşturmak; aslında onlara gerekli donanımı sunmak” dedi. Hepsiburada’nın başta teknoloji ve pazarlama olmak üzere tüm imkân ve yeteneklerini bu program aracılığıyla girişimci kadınlar için seferber ettiklerini anlatan Doğan Boyner: “Girişimci, rekabetçi ve güçlü bir ülke olma yolunda kadınların öncü olduğu bir dönüşüme ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.


FOKUS haber 2017 yılının ilk yarısında özellikle tekstil ve otomotiv cephesinden gelen beklentilerin üzerindeki üretim ve ihracat rakamları, lojistik sektörünün büyümesine katkı sağladı. Yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 7’lik bir büyüklüğe ulaşan sektörün, 2017 sonunda ise yüzde 6-8 civarında büyümesi bekleniyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar, ihracat artışına paralel olarak sektörde hareketlilik yaşandığını, özellikle yılın son çeyreğinde yeni pazarlarla birlikte ivmenin artacağını söyledi.

T

ürkiye ekonomisinin önemli lokomotiflerinden biri olan lojistik sektörünün 2017 yılını büyüme ile tamamlaması bekleniyor. Türkiye’nin lider lojistik firmalarından Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar’ın yaptığı açıklamaya göre, sipariş takiplerine erken başlanmasıyla ekonomik tahminler konusunda oldukça başarılı öngörüler ortaya koyabilen sektörde yaşanan hareketlilik, yılın diğer yarısında da devam edecek. “Özellikle tekstil ve otomotiv sektörlerinde ihracat ve üretim beklentilerin üzerinde. Yılın son çeyreğinde ihracatın ekonomimize ve sektörümüze geçtiğimiz senelerin üzerinde bir destek vermesini öngörüyoruz.” İkinci yarıyıl için görüşlerinin iyimser

56

Zücaciye Dünyasına

C

M

Y

CM

Ali Tulgar: İhracat artışı lojistik sektörünün büyümesini destekledi olduğunu ifade eden Tulgar, yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 7’lik bir büyüklüğe ulaşan lojistik sektörünün, yılsonunda yüzde 6-8 civarında büyümesini beklediklerini ifade etti: “İhracat pozitif yönde gidiyor. Türkiye ihracatının iki temel sektörü otomobil ve tekstil, dört ay sonrasını bizlerle paylaşarak işlem yapıyorlar. Bu nedenle ihracat ve ithalat verileri konusunda sağlıklı öngörülerde bulunabiliyoruz. Mars olarak biz de ihracat-ithalat dengelerini düzenli bir şekilde sürdürüyoruz. Yılsonu hedefimiz yüzde 12 büyümeyle yaklaşık 275 milyon Euro’luk ciroya ulaşmak. Hadımköy’de hayata geçireceğimiz 70 bin metrekarelik yeni Lojistik Merkezimiz ile filo yatırımımız bu hedefimize ulaşmamızı kolaylaştıracak.”

Türkiye’nin ihracatında Avrupa’nın yüzde 45 ile payını koruduğunu ifade eden Tulgar, Rusya ile ilişkilerin düzelmesi, İran’a olan ambargonun kalkmasının da dış ticarette etkili olduğunu vurgulayarak, Afrika pazarının önemli bir potansiyel taşıdığına dikkat çekti: “Son dönemde hükümet ve sektör bazında Afrika ülkeleriyle başlayan temas ve iş görüşmeleri, 2018 yılında Afrika’nın parlayan yıldız olacağını gösteriyor. Sektörümüz açısından; deniz yolu, proje taşımacılığı ve havayolu taşımacılığı konusunda 2018’de daha büyük hedefler koymamız gerektiğinin de sinyalini veriyor. Bu pazarı yakından takip ediyoruz. Gerek firmamız gerekse sektörümüz açısından olumlu gelişmeler yaşanacağını öngörüyoruz.”

MY

CY

CMY

K


PORSELEN marka

Mutfak, sofra ve ev tekstili kategorilerinde tasarladığı ürünleriyle evlerdeki mutlu anlarınızın bir parçası olan Karaca, şıklıktan vazgeçemeyen kadınların tercih ettiği yemek takımları ile sofralara ışıltı katıyor.

KARACA ile asil sofralar

D

ünyanın en değerli yemek takımı Fine Pearl ile klasik yemek takımı anlayışına farklı bir boyut kazandıran Karaca, eşsiz takımlarından Roller ile sofraların baş tacı oluyor. Dünyada bir ilki gerçekleştirerek gerçek inciden ürettiği yemek takımı ‘Fine Pearl’ü kadınların beğenisine sunan Karaca, şıklık sembolü Roller ile sofralarınızdaki asaleti tamamlıyor. Fine Pearl’ün en özel koleksiyonlarından biri olan Roller Yemek Takımı, sahip olduğu altın-gümüş renkleriyle asillerin

58

Zücaciye Dünyasına

güçlü duruşunu vurguluyor. Roller, Ortaçağ mitolojisinde adaleti ve eşitliği simgeleyen yuvarlak masadan ilham alınarak tasarlanan dairesel biçimli süslemeleriyle, misafirleriniz için hazırladığınız sofralarda zevkinizi yansıtıyor. Karaca tasarımcıları tarafından hayata geçirilen ve 86 parçadan oluşan Fine Pearl Roller Yemek Takımı ile inci kadar eşsiz sofralar kurarak ailenizi ve dostlarınızı hayran bırakacaksınız. Karaca’nın kalitesi ve tasarım farkıyla ortaya çıkan Fine Pearl Roller ile hafızalarda kalacak sofralara imza atacaksınız.


Venüs ile ışıltılı sofralar Işıltılı sofralarınıza eşlik edecek Venüs Yemek Takımı, yemeklerinizi görsel bir şölene çeviriyor. İncinin büyüleyici güzelliğine yansıtan, farklı ve özel çizgilere sahip Venüs Yemek Takımı, İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin Venüs tablosundan esinlenerek tasarlandı. Şıklık sembolü Roller Yemek Takımı Sofralarınızdaki zenginliği Roller Yemek Takımı’nın şıklığı ile yansıtmak mümkün. Fine Pearl serisinin en özel parçalarından biri olan Roller Yemek Takımı, sahip olduğu altıngümüş renkleriyle asillerin güçlü duruşunu vurguluyor. Roller, Ortaçağ mitolojisinde adaleti ve eşitliği simgeleyen yuvarlak masadan ilham alınarak tasarlanmış dairesel biçimli süslemeleriyle misafirleriniz için hazırladığınız sofralarda benzersiz zevkinizi yansıtacak. Renk ve desenleriyle Black Pearl Yemek Takımı İnsanların sevdikleriyle paylaşmaktan

keyif aldığı anlara eşlik eden Karaca, gerçek inciden ürettiği bir diğer yemek takımı Black Pearl’ü sofralarında estetik arayan kadınlar için tasarladı. Nadiye Çetin’in çizgileriyle hayat bulan, kelebeğin narin kanatlarından ilham alan Black Pearl, Karaca’nın ihtişamını yansıtmasının yanı sıra estetik hatlarıyla sofralarınızda zarafetin sembolü olacağa benziyor. Greenis Yemek Takımı zarif sofralar için ilham veriyor Hayallerdeki tasarımları hayata geçiren Karaca, zarif çizgileriyle öne çıkan Greenis ile sofralara büyülü bir görünüm kazandırıyor. Greenis Yemek Takımı, ilham veren desenleriyle sofraların vazgeçilmezi olacağa benziyor. 86 parçadan oluşan Fine Pearl serisinde; servis, pasta ve yemek takımları, çorba kaseleri, kahve, çay fincan ve tabakları, kayık tabaklar, kürdanlıklar, tuzluklar, biberlikler ve çorbalık yer alıyor. Dünyanın en değerli yemek takımı olan Fine Pearl Serisi, farklı stillerden oluşan özel tasarımlarıyla fark yaratıyor.

www.krc.com.tr

Zücaciye Dünyasına

59


PORSELEN kısa haberler

Bernardo ile Sofralar çiçek açıyor Sofra tasarım uzmanı Bernardo, iç açıcı sofra sunumları yapmak isteyenlere, baharın tazeleyen renk ve motiflerini sunuyor. Bernardo, bu sezon pembe ve mavi tonlara desenlerinde çiçeklere ağırlık vererek mutlu sofralar yaratıyor. Baharın canlı renklerinden ilham alınarak tasarlanan Bernardo zarif desenler, trend tasarımlar, romantik ve pastel renklerin buluştuğu modern çizgiler, sofraların

iddialıları oluyor. Çiçek ve renklerin enerjisini taşıyan Bernardo tasarımları, Blossom Symphony 83 parça yemek takımı ve Sapphire 84 parça yemek takımı, Vintage Rose 54 parça sofra seti şeklinde karşımıza çıkıyor. Bernardo, farkını sadece yemekleri ile değil sofra sunumu ile de ortaya koyanların öncelikli tercihi oluyor. www.bernardo.com.tr

Siz hayal edin Keramika üretsin

“Hayallerinizin ötesinde” sloganıyla çalışmalarını sürdüren Keramika, piyasaya sürdüğü mermer, ahşap ve etnik serileriyle mutfaklara farklılık katmaya devam ediyor. Kadifemsi yüzeyi, bulaşık makinesinde çıkmayan renkleriyle Kera Art farklılık yaratmayı sevenlerin tercihi olmaya aday. www.keramikashop.com

60

Zücaciye Dünyasına

En güzel sohbetlere Karaca Nakkaş fincan seti eşlik ediyor

Mutfak, sofra ve ev tekstili kategorilerinde tasarladığı ürünleriyle evlerdeki mutlu anlarınızın bir parçası olan Karaca, göz kamaştıran Nakkaş Kahve Fincan Seti ile en keyifli sohbetlerinize zarafet katıyor. Dünyanın en özel ve en güzel kahvelerinden biri olan Türk kahvesi, Karaca’nın Nakkaş Kahve Fincan Seti ile en güzel paylaşımlarınıza

ortak oluyor. Sevdiğine kavuşmak için dağları delen usta Nakkaş Ferhat ile güzeller güzeli Şirin’in destansı aşkından ilham alınarak tasarlanan Nakkaş Fincan Seti, Karaca tasarımcılarının çizgileriyle hayat buldu. Benzersiz motifleriyle öne çıkan set, Karaca zarafetini yansıtıyor. www.krc.com.tr


PORSELEN marka

Sektörün en renkli firması Keramika, sofraları şenlendirmeye devam ediyor. Birbirinden farklı tasarım ve renklerdeki yeni ürünleriyle adından söz ettiren firma, Zuchex Fuarı’nda da tüm dikkatleri üzerine toplayacak…

62

Zücaciye Dünyasına


R

engarenk ürünleriyle mutfakları renklendiren Keramika, 2017 Mart ayında ilk kez İdeal Home Fuarı’nda lansmanını gerçekleştirdiği Kera Art ürünleriyle mutfak modasına yeni bir yön veriyor. “Hayallerinizin ötesinde” mottosu ile lansmanı gerçekleşen Kera Art ürünleri, şu an Keramika mağazalarında ve internette satışa sunuluyor. Yakın zamanda Türkiye’nin önde gelen ulusal marketlerinde de yerini alacak olan Kera Art serisi ile Keramika alanında bir ilki yaşamanın haklı gururunu yaşıyor. Yaklaşık 130 renk alternatifiyle sektörün en renkli firması olan marka, Kera Art ile hazırlanan yeni Kera Art kreasyonlarını Zuchex Fuarı’nda tanıtacak. Özellikle mutfakların son trendi olan etnik dekorların hakim olduğu kreasyon ile 2018 trendlerinin sunumlarının yapılacağı Zuchex Fuarı’nda Keramika, yine renkleri ile adından söz ettireceğe benziyor. Keramika

Genel Müdürü Emin Yüce, hem 2017 ile ilgili değerlendirmelerini hem de Kera Art’ı şöyle değerlendiriyor: “Sizin de bildiğiniz üzere sektörümüz her geçen gün dünya trendlerine öncülük edecek birçok ürünü ile başarıya koşuyor. Eskiden yurtdışındaki markaların neler yaptığını konuşurken şu an Türk firmalarının takip edilecek düzeye geldiğini görmek ülkemiz için gurur verici bir tablo. Her zaman belirttiğim gibi yapacağımız çok şey var. Keramika olarak biz henüz yolun başında olduğumuzu biliyor ve her zaman önem verdiğimiz konu olan memnuniyet odaklı işler için yatırımlarımızı sürdürüyoruz.” 2017 yılı değerlendirmelerinde bulunan Yüce, “2017 yılı bizim için Kera Art ürünlerinin de piyasayla buluşmasıyla çok daha verimli geçti. İç pazardaki hareketlenme, piyasaların geçen seneden gelen umutsuzluğunu artık yatırım zamanına dönüştürmesi ile yapacağımız birkaç yatırıma

Zücaciye Dünyasına

63


PORSELEN marka

Papağan, baykuş, ananas ve palmiye dekorları yaza damgasını vurdu. Bu Tropikal seri artık Keramika ile sofralarda… Birbirinden renkli ve keyifli dekorlarıyla mutfaklarında fark yaratmak isteyenlerin tercihi olan ürünler hem çok şık hem de çok kullanışlı.

daha start verdik. 2018 için planlanan bir çok projemize başladığımız şu günlerde ekibimiz ile birlikte daha iyi ne yapabiliriz sorusunu sorarak, geleceğe hazırlanıyoruz. Her geçen gün farklı renkler ile ürünlerimize farklılık katarken, alanında en çok renk sahibi olan firma özelliğimizi daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Özetle 2017 planlamalarımız doğrultusunda geçerken bize yepyeni ufuklar açtı. Kera Art ile başladığımız rengarenk ürünlerimize yenilerini ekleyerek sektörümüzü renklendirmeye devam edeceğiz. Mutfak için trend olur mu diyenler için cevabımız kesinlikle evet olacak. Özellikle bu sene her alanda gördüğümüz tropikal seriler ile hazırlanan bir masa düşünebiliyor musunuz? Kera Art ürünleri ile siz de mutfağınızın modasını yaratabilirsiniz” diyor.

Trend renkler ile Keramika trendi

Züccaciye sektörü diğer sektörlerle oldukça iç içe olan ve hatta renkli ürünleri ile mutfak modası akımını başlatan bir sektör haline geldi. Klasik yemek masaları yerini daha renkli daha eğlenceli ve kişiye özel sunumlara bıraktı. Tüketicilere kendilerini özel hissettiren ürünleri ile piyasada trend sağlayan birçok marka gibi Keramika da, renklerin aşkla buluştuğu marka sloganı ile mutfak modası yaratacak ürünlerle yeni bir akıma öncülük ediyor.

64

Zücaciye Dünyasına

Geniş aile kavramının Türkiye’de çekirdek aile yapısına dönmesi ile mutfak eşyaları alışkanlıkların değiştiği görülüyor. İki kişilik hayata merhaba diyen birçok genç çift çeyiz alışverişlerinde tercihini daha modern daha renkli daha ergonomik ürünlerden yana kullanıyor. Uzun zamanların geçirildiği akşam yemekleri modern hayatın içerisinde kaybolurken artık hafta sonu kahvaltıları ön plana çıktı. Bunu gören firmalar kişilerin uzun zaman harcadığı kahvaltı masaları için pek çok alternatif geliştirirken Keramika üretimini gerçekleştirdiği 130 rengi ile yeni trendler yakalamayı başaran firmalardan biri oldu. Özellikle sosyal ağların ulaştığı geniş tüketici kitlesi sayesinde sunumlar önem kazandı. Sunumlarda birbiri ile uyumlu objelerin kullanılması ise mutfak modasını tetikledi. Keramika böyle bir noktada üretim ve renklerinden aldığı güç ile paylaşımlarda yerini almayı başardı. Sosyal ağların marka ile uyumuna dikkat çeken Keramika Genel Müdür Emin Yüce, “Yaklaşık 10 yıl önce kadınlar bloglar sayesinde sosyal hayata merhaba demişti. İnternet kullanımın yaygınlaşması ve akıllı telefonlar ile artık hayatımızın her anında bir kareyi paylaşmak bir yaşam şekli oldu. Biz de Keramika olarak hem kendi yönettiğimiz sayfalar hem de franchising bayilerimizin yönettiği sosyal hesaplarımız sayesinde birçok sunumda yer alırken, yer aldığımız sunumlardan da esinlendik. Şu


PORSELEN marka

Keramika yepyeni ürünleri ile Zuchex Fuarı’nda 2. Hall A02’de yeni ürünlerini fuar ziyaretçilerinin beğenisine sunacak.

an rengarenk ürünlerimiz ile hazırlanan birçok masada ya da sunumda yer almamızın nedeni renklerimiz sayesinde oldu. Sahip olduğumuz renklere yenilerini eklemek için yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son günlerin trend renkleri olan yeşil ve somon rengi denemeleri başarılı bir şekilde gerçekleşti ve 2018 renk reçetelerinin çalışmalarına 2017 yarı yılından itibaren başlanıldı. Böylece gelecek yılın renk trendine hazırlanıyoruz. Geçmişte renkli ürünlerin kullanım için uygun olmadığını düşünen neslin artık yerini yenilerine bırakması neticesinde renkli ürünlerin klasik ürünlerden daha fazla tercih ediliyor. Bizim için önemli olan kişilerin kendilerine yakın hissettikleri renklerde mutfak modalarını yaratmaları. Örneğin bize neden mat gri üretmediğimizi soran bir müşteri için biz renklerimiz ile varız demek. Sosyal ağlar bu açıdan inanılmaz bir mecra. Sürekli beslendiğimiz, gelen her bir yoruma itina ile geri döndüğümüz ve hatta müşterilerimize göre üretim yaptığımız bir gerçek. Keramika renklerinden aldığı güç ile kadınların

66

Zücaciye Dünyasına

vazgeçilmez yaşam alanı mutfakların renkli dünyası diyebiliriz” diyor. Üretiminde bugün itibari ile 130 rengi barındıran marka gelecek yıl için özel üç renk çalışarak, renkli ürün akımında yine adından bahsettireceğe benziyor.

Kendi takımınızı kendininiz oluşturun Keramika’nın Mix and Match kreasyonu, müşterilerine özel takım oluşturma fırsatı veriyor. Örneğin, “kendi dilediğimi almak istiyorum, yemek tabağını artık kullanmak istemiyorum” diyen müşteriler renk renk, desen desen ürünler ile kendi modasını yaratıyor.

Meyveler hazır, sunum sırası sizde… Keramika yaza özel hazırladığı meyve serisi ile daha da renkli… Altı farklı renk ile hazırlanan setin içeriğinde servis tabakları, çay seti ve sunum tabakları yer alıyor. Yaz meyvelerinden ilham alınan tasarım, sunum severlerden tam not alıyor. www.keramikashop.com


PORSELEN ürün Emsan, tazeliği kahvaltı sofralarına taşımak isteyenlerin karşısına birbirinden şık kahvaltı takımlarıyla çıkıyor. Emsan’ın yeni tasarımlarıyla yeniden çiçek açan kahvaltı sofraları, konuklara unutulmayacak bir görsel şölen sunuyor.

Emsan, içinde porselen kahvaltı tabakları, reçellikleri, fincanları, demliği ve diğer tamamlayıcı parçaları bulunan kahvaltı takımları ile konuklarınıza unutulmayacak bir görsel şölen sunmanıza olanak sağlıyor.

68

Zücaciye Dünyasına

Emsan ile kahvaltılar çiçek açıyor Ilık bahar esintilerinden ilham alarak tasarladığı kahvaltı takımlarıyla Emsan, baharın tüm tazeliğini kahvaltı sofralarına taşımak isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor. Emsan’ın sevginin gücünü kahvaltı sofralarında hissetmek isteyenler için tasarladığı Serenat Kahvaltı Takımı, kırmızı ve pembe gülün kışkırtıcı buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Güzel kokusuyla kendine hayran bırakan sümbül çiçeğinin sanata dönüştüğü Emsan Sümbül Kahvaltı Takımı ise, çiçekler içinde kahvaltı yapmak isteyenlerin beğenisini kazanıyor. Uzun

saatler süren kahvaltı keyfi ve kahvaltıya eşlik eden o tatlı sohbetlere Akdeniz esintilerini sofralarınızda yaşamanızı sağlayacak olan Lavander Kahvaltı Takımı ile eşlik eden Emsan, petunya çiçeğinin o eşsiz pembe rengini de mutfaklarınıza Petunya Kahvaltı Takımı ile taşıyor. Emsan, içinde porselen kahvaltı tabakları, reçellikleri, fincanları, demliği ve diğer tamamlayıcı parçaları bulunan Serenat, Petunya, Sümbül ve Lavander kahvaltı takımları ile konuklarınıza unutulmayacak bir görsel şölen sunmanıza olanak sağlıyor.


21 - 24 Eylül tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde düzenlenecek olan ZUCHEX fuarında 7.Hall C28 & Fuaye Sy03 no'lu standlarımız da sizleride aramızda görmekten onur duyarız.

Süleymaniye Mah. İsmetiye Cad. No:10 Fatih / İstanbul Tel: 0212 511 16 87 E-mail: info@demoonji.com www.demoonji.com


PORSELEN marka

Crate and Barrel ile sofralardan bahar hiç gitmiyor

Şık ve kullanışlı ürünleri ile fark yaratan sofralara ilham kaynağı olan Crate and Barrel, baharın tazeliğini yansıtan sofraların ipuçlarını açıklıyor. Crate and Barrel’ın yeni sezon ürünleri arasında yer alan Jars Tourron serisi, sofralara ferahlık veren turkuaz ve gri renkleriyle dikkat çekiyor.

70

Zücaciye Dünyasına


K

urulduğu 1962 yılından beri Avrupa ve Amerika’da atölye ve üreticilerden oluşan geniş bir tedarikçi ağına sahip olan Crate and Barrel, modern ev tasarım ürünlerini; özenli ve özgün bir şekilde sunarak müşterilerine ilham veren dünya çapında bir marka... 55 yıllık global tecrübesiyle Crate and Barrel, dekorasyon ve ev aksesuvarı sektörünün öncü markası olarak, müşterilerine özel bir deneyim sunuyor. Create and Barrel’ın 1857’de kurulmuş ünlü bir Fransız seramik fabrikası tarafından el işi ile üretilen şık ve zarif yemek takımı modern ve sade sofralara imza atıyor. Bahar sofralarının yıldızı Jars Tourron yemek takımını tamamlamak için ise Crate and Barrel, toprak tonlarının doğallığını taşıyan Bali Amerikan servisleri, Kenton çatal - bıçak - servis takımlarını ve baloncuklu yüzeyi ile sofralara ışıltı katacak ayaksız şarap bardaklarını öneriyor. Bahar mevsiminin tazeliğini sunumlara taşımak isteyenler için ise Akasya servis tabakları en ideal çözüm oluyor.

Pastel tonlar Crate and Barrel, renklerin en tatlı tonları pastel tasarımlarıyla baharın huzurlu ve ferah havasını yaşam alanlarına taşıyor. Markanın yeni ürünleriyle yaşam

Crate and Barrel’ın geniş ürün yelpazesinde yer alan şık ve kullanışlı tasarımlar, pastel tonları ile dikkat çekiyor.

alanlarının dekorasyonu da tazeleniyor. Crate and Barrel’ın geniş ürün yelpazesinde yer alan şık ve kullanışlı tasarımlar, pastel tonları ile dikkat çekiyor. Crate and Barrel, mutfaklar için eski ile yeniyi buluşturan “cottage” tarzının modern bir yansıması olan Belmont Su Yeşili Mutfak Adasının yanı sıra Willa ve Vienna Sandalyeleri ve Span Su Yeşili Katlanabilir Masayı, sofralar için ise pastelin tüm tonlarını yansıtan Aaron Probyn tasarımı Hue serisini veya yalın ve zarif çizgilere sahip gri Staccato yemek takımlarını sunuyor. Lezzetli yemeklerin hazırlık aşaması için su yeşilinin ön plana çıktığı spatula ve ölçü kapları, özenle hazırlanan yemeklere eşlik edecek keyifli sunumlara uygun Aqua Dip serisi ve renkli çay saatleri için Chantal Vintage Açık Mavi Emaye Çaydanlık ise mutfakta vazgeçilmezleriniz arasında yer almaya hazır! Pastel tonların huzurunu, yatak odalarına ve oturma odalarına taşımak isteyenler için Turquoise Assemblage ve Tribal One tablolar, Trevino Açık Turkuaz Yastık Kılıfı, Uma Yastık Kılıfı ve Tessa Nevresim hem kullanışlı hem de şık alternatifler oluyor. Crate and Barrel özenle hazırlanan lezzetlere eşlik edecek bahar sofraları tasarlamak isteyenleri, Akasya, Zorlu Center ve Ankara Next Level AVM mağazalarına ve www.crateandbarrel.com. tr adresine bekliyor.

Zücaciye Dünyasına

71


PORSELEN marka Jumbo, yılların bilinirliğiyle büyümesini sürdürüyor. Ürün gamının genişlemesiyle müşterilerinin algısını değiştiren ve bu konuda büyük beğeni kazanan marka, çatalkaşık-bıçaktan porselen yemek takımlarına kadar her ürünüyle sofralara imzasını atıyor. Masalar artık Jumbo ile eksiksiz olarak donatılıyor…

72

Zücaciye Dünyasına


evlere zarafet taşıyor

S

ektörün 70 yıllık oyuncusu Jumbo, yeniliklerine hız kesmeden devam ediyor. Yeni ürün gruplarıyla müşterilerinden tam not alan marka, bu doğrultuda mağazalarındaki ürün gamını da sürekli yeniliyor. Kısa sürede Jumbo imzalı ürünlerin sadece sofra ve mutfaklar ile sınırlı kalmayıp yaşam alanlarına da dahil olmasıyla adından sıkça söz ettiren markanın son dönem çalışmalarını Jumbo Pazarlama Yöneticisi Çağrı Gizem Varlı’da dinledik. Jumbo bünyesindeki değişiklikler sonucu zücaciye ürün grubunda ne gibi farklılıklar yaşandı kısaca bahseder misiniz?

2017 itibari ile 70’inci yılını kutlayan Jumbo, çatal-kaşık-bıçak denildiğinde ilk akla gelen markadır. Tüketicinin çatal-kaşık-bıçakta bildiği Jumbo kalitesi ve imzasını porselene taşıyoruz. İddiamız Jumbo ile yapılacak eksiksiz bir sunum. Bunun yanı sıra mutfak ve hazırlık grubu ürünlerinde de paslanmaz çelik kalitemizle her zaman varız.

Şu an bu grupta kaç çeşit ürün bulunuyor?

Çatal-bıçak-kaşık grubunda 25 model ve bu modellerin de kendi içinde mat, parlak, altın ve gümüş kaplama gibi farklı yüzey uygulamaları ile 56 farklı seçeneği bulunmaktadır. Yemek takımlarında ise 22 farklı tasarım ile müşterilerimizin karşısına çıkıyoruz. Bunun yanı sıra mutfak ve hazırlık grubu ürünleriyle ürün gamımız her geçen gün yenilenmektedir. Kısaca yeni ürünlerden ve bu ürünlerin tasarımlarından bahseder misiniz? Jumbo Damascus profesyonel bıçak serisi, evdeki şeflerin birbirinden leziz yemekleri hazırlarken en büyük yardımcısı olmayı amaçlamaktadır. Jumbo Damascus şef, soyma ve doğrama bıçaklarının kesici kısmı VG10 çelik malzemeden, sap kısmı ise bakalit malzemeden üretilmiştir. Daha sağlam, daha esnek ve daha keskin olan Damascus bıçakları, keskinliğini uzun süre korur. Ayrıca bükülme ve

Zücaciye Dünyasına

73


PORSELEN marka

eğilmelere karşı dayanıklı yapıdadır. Damascus çeliğinin hikayesi ise MÖ 900’lü yıllara dayanıyor. Kılıç parlatılmasında ortaya çıkan karpit bantları Damascus çeliğin öncüsü oluyor. Haçlı seferleri sırasında bu çelikten imal edilen kılıçlar ile karşılaşan şövalyelerin Avrupa’da anlattıkları hikayeler, bu çeliği efsaneye dönüştürüyor. Kıymetli misafirlere değerli sunumlar, zarif sofralar sunmak isteyenler için gerçek inciler kullanılarak üretilen Lucida Yemek takımı sofraların baş tacı olmaya hazır. Özel konuklara hazırlanacak şık masa sunumlarında kare formunun yanı sıra kullanılan şık altın ve platin dekorlarıyla sofralarda bir mücevher gibi ışıldayacak. İncilerle süslenen şık sofralarda kadınların yeni gözdesi olmayı hedefleyen 12 kişilik Lucida yemek takımı 61 parçadan oluşmaktadır. Şu an zücaciye grubunda hangi ürünler daha çok tercih ediliyor? Genel olarak 2017 yılının zücaciye modası hakkında bilgi verir misiniz? Yalın ve modern tasarımlar her zaman

74

Zücaciye Dünyasına

Jumbo müşterisi tarafından tercih ediliyor. İnce platin ve altın dekorlu sofra grubu ürünleri sunum için verdiği kolaylıkla her dönem tercih sebebi. Paslanmaz çelik malzeme üzerine bakır kaplama olarak geliştirilen Gusto serisi müşterilerimiz tarafından çok beğeni aldı. Bu seri ile kültürel bir öğe olan bakırı Jumbo ustalığı ile çağdaş mutfaklarda konumlandırdık. Ürünlerin kalitesi hakkında neler söylemek istersiniz? Jumbo Türkiye’de ilk kırılmaz çatal kaşık bıçağı üreten, sektörde uluslararası

platformlarda ülkemize ilk madalyaları getirmiş firmadır. Paslanmaz çelik ürün gurubundaki ustalığı nesilden nesile aktarılan ürünlerinden de anlaşılabilir. Müşterilerin yıllardır evladiyelik olarak adlandırdıkları Jumbo çatal-kaşık-bıçak setleri AISI 304 kalite, 18/10 krom-nikel alaşımlı birinci sınıf paslanmaz çelikten üretilmektedir. İhracat konusundaki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Horeca sektöründe şu an için 18 ülkeye ihracat çalışmamız bulunmaktadır. Bu rakam yaptığımız anlaşmalarla her geçen


PORSELEN marka

Müşterilerin yıllardır evladiyelik olarak adlandırdıkları Jumbo çatalkaşık-bıçak setleri AISI 304 kalite, 18/10 krom-nikel alaşımlı birinci sınıf paslanmaz çelikten üretilmektedir.

gün artmaktadır. Önümüzdeki günlerde de Azerbaycan Bakü’de açılacak olan yeni mağazamız ile hem perakende hem de Horeca müşterisine hizmet vermek niyetindeyiz. Satış ve satış sonrası çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Sektörde öncü marka olarak konumlanan Jumbo, alanında satış sonrası servisi Türkiye’ye uygulamaya geçirmiş olan ilk firmadır. Usta işçilikle üretilen Jumbo ürünlerinin, müşterileri tarafından da evladiyelik olarak adlandırılması ile de satış sonrasında aldığı kaliteli hizmet fikri desteklenmektedir. Markamız, gerek kurumsal yapısı gerekse tecrübeli ve eğitimli satış kadrosu ile her zaman müşterilerinin değişken ihtiyaçlarına doğru cevap vermeyi öncelik edinmiştir. Satış sunumu sırasında sadece tek bir

76

Zücaciye Dünyasına

ürün grubu ile değil, tüm bir sunum masası ile müşterilerine servis veren Jumbo, marka algısı ile bütüncül bir dünya sunmaktadır. 2016 yılı Jumbo için nasıl geçti? 2017 yılı nasıl ilerliyor? Gelecek dönem planlarınız neler zücaciye grubuyla ilgili? 2015’te başlayan yeniden yapılanma sürecinin ardından bugün geldiğimiz noktada farklı 13 ilde 35 mağazaya sahibiz. Hedefimiz kısa sürede 50 mağazaya ulaşmak. Yurtdışına açılma çalışmalarımız da aktif olarak devam etmekte. Tasarım çizgisi ile her dönemde adından söz ettiren markamızın yakın zamanda yine oldukça ses getirecek projelerle müşterinin karşısında olacağını söyleyebiliriz. www.jumbo.com.tr


Pierre Cardin Home Zuchex Fuarı’nda yeni koleksiyonunu tanıtacak

Pierre Cardin Home, en şık sofra ürünleri ve ev tekstili ürünleriyle, 28. Zuchex Uluslararası Züccaciye, Hediyelik Eşya ve Elektrikli Ev Aletleri Fuarı’nda yeni koleksiyonlarını tanıtacak. 21 - 24 Eylül 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek fuarda, Pierre Cardin Home sofra koleksiyonu, yeni renk ve desenleri ile 7. Hall 120 standında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

K

alitesi ve zarafetiyle sofralara ışıltı katan Pierre Cardin Home, Zuchex Home Fuarı’nda birbirinden şık sofra takımları ve ev tekstili ürünleriyle yerini alıyor. Koleksiyona ait yeni desenlerin tanıtılacağı fuarda Pierre Cardin Home, yemek takımları, kahvaltı takımları, çatalbıçak takımları, servis setleri ve sofra aksesuarlarından oluşan ürün gruplarını ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

Cardin Home sofralarda romantik bir hava estiriyor. Gold renklerin hakim olduğu çatal-bıçak takımı, klasik sofralardan keyif alanların vazgeçilmez koleksiyonu olacak. Pierre Cardin Home sofra koleksiyonunda yer alan pirinç aksesuarlar ise, şık sofraların tamamlayıcı parçaları niteliğinde. Günlük kullanıma uygun kalpli bambu standlı porselen servis setleri, her anı keyifli kılacak görünümleriyle fuarda yerini alacak.

Yüksek kalitede malzeme kullanımı ve desen çeşitliliğiyle dikkat çeken Pierre Cardin Home sofra koleksiyonunda yer alan porselen kahvaltı takımı, güne keyifli bir başlangıç yapmak isteyenlerin kahvaltı sofralarına kaktüs desenleriyle renk katacak. Özellikle çeyiz hazırlığı yapanların, uzun yemek davetleri sevenlerin, kutlamalara önem verenlerin tercihi olabilecek kaliteli ve şık porselen yemek takımlarının yanı sıra pudra tonları, çiçek ve kelebek deseni etkisiyle Pierre

Yepyeni desenleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekecek Pierre Cardin Home sofra takımları, eşsiz görünümlerini yıllar boyu koruyarak her daveti özel kılmak için gelişmiş teknoloji ve yüksek kaliteli ham madde kullanılarak üretiliyor. Pierre Cardin’in kalitesiyle farkını ortaya koyan ev tekstili ürünleri ile sofra takımlarına Linens mağazaları ve TAÇ Konsept mağazalarının yanı sıra linens.com.tr ve tac.com.tr ‘den ulaşmak mümkün. www.pierrecardinhome.com.tr


www.nevaevde.com


Tekstil Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.

/nevaevde

/nevaevde

/nevaevde


SERAMiK marka

STiL44’den

Rengarenk Natur Serisi

80

Zücaciye Dünyasına


Ahşap ve seramikle bütünleşmiş tamamen el yapımı ürünlerden oluşan Stil44 Natur serisi, özgün tasarımları ile dekorasyona yeni bir soluk getiriyor …

M

imar Ayşe Elçi tarafından 1992 yılında İstanbul’da kurulan Step Mimarlik, 1999 yılından bugüne İzmir’de Step Collection markası ile dekoratif seramik üretimi yapıyor. Binyılların mirası seramik sanatını, günümüz modern yaklaşımıyla buluşturan Step Collection, özgün tasarımları ve yüksek kaliteli üretim anlayışıyla pek çok projede başarıyla yer alıyor. Step Mimarlık, 2016 yılında ‘stil44’ markası ile ahşap ve seramiği buluşturarak, mobilya sektörüne özgün ürünler tasarlamaya başladı. Seramik sanatının

herkes için ulaşılabilir olmasını ilke edinerek hazırladığı koleksiyonunda; tamamı konusunda eğitim görmüş tecrübeli ekibi ile mobilya aksesuvarlarının yanı sıra, elişi seramik karolar, lavabolar ve duvar panoları ile pek çok özgün tasarıma imza atılıyor, hem yurt içi hem yurt dışı pazarında çalışmalarına devam ediliyor. “Her yıl yenilediğimiz koleksiyonumuz ile dekorasyon ve yapı sektörüne, özgün tasarımlarımız ve tamamı el işi ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz. Dekorasyon, hediyelik ve cash&carry

Zücaciye Dünyasına

81


SERAMiK marka

mobilya seçenekleri ile çeşitlendirilen ürün gamımız, tüm dekorasyon ihtiyaçlarınızı karşılamak için özel olarak tasarlanmaktadır” diyen Elçi, still44 ile ilgili şunları söylüyor: “Ürünlerimiz, başarılı tasarım ekibimiz tarafından tasarlanarak, el yapımı özenli bir işçilik ile üretilmekte, kalite kontrolü ve her bir üretim için hazırlanan farklı ambalaj ve etiketleme sistemi ile satışa sunulmaktadır. Koleksiyonumuz, dekorasyon lideri zincir mağazalar, aksesvuar satışı yapan butik mağazalar, büyük mobilya mağazaları ve e-ticaret sitelerinde, satışa sunulmaktadır. Elişi seramik karolar, lavabolar ve duvar panolarımız horeca müşterileri, inşaat firmaları, mimarlar, iç mimarlar ve dekoratörler için mükemmel bir çözüm sunmaktadır.” Binyılların mirası; Seramik Stil44 Natur serisi evlerinden baharı eksik etmeyenler için seçenekler sunuyor. Geniş bir ürün çeşitliliği olan

82

Zücaciye Dünyasına

Natur Serisi’nde, aynadan vazoya, sehpadan, duvar tabağına, karolardan, dresuara, banyo lavabosundan, tabure ve duvar tabağına kadar pek çok seçenek yer alıyor. Hepsi el işi olan bu ürünler kişinin dilediği boyutlarda da üretilip hazırlanabiliyor. Slogan olarak “Binyılların Mirası”nı kullanan Stil44, dünya ve insan için olmazsa olmaz dört maddenin; yani toprak, su, ateş ve havanın birleşmesine insan eli değerek oluşturulan seramik sanatının binyılların ötesinden günümüze, bugünden de geleceğe armağan olduğunu vurguluyor ve özgün ürünlerini bu felsefe ile yaratıyor. Dekorasyonda kimlik oluşturmaya yönelik tasarım çalışmaları ile kişiye, firma kimliğine ve talebe özel üretim yapabilme esnekliğine sahip olan firma, yarattığı markayı yeni koleksiyonlar ile her gün daha yukarı taşımaya kararlı… www.stil44.net

“Her yıl yenilediğimiz koleksiyonumuz ile dekorasyon ve yapı sektörüne, özgün tasarımlarımız ve tamamı el işi ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz.”


PORSELEN marka

Kuruluşundan bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaları ve yenilikçi yapısıyla başarısını sürdüren Dilek Tekstil, bünyesindeki Neva markasıyla zücaciye sektörüne kalite ve tasarım gücü yüksek ürünler sunuyor. Yeni ürünleriyle de adından söz ettiren firma, sofralar için şık seçenekler sunuyor.

84

Zücaciye Dünyasına

Neva yenilikçi yapısıyla çalışmalarını sürdürüyor Bundan 52 yıl önce manifatura sektörüyle çalışmalarına başlayan Dilek Tekstil, ikinci kuşaktan sonra ev tekstili sektörüyle çalışmalarına devam etmiş. 2013 yılında ise porselen mutfak grubu ağırlıklı ürün gamı oluşturarak bu ürünlerini Neva markasıyla pazara sunan firma, üç kuşaktır devam eden başarılı bir aile şirketi olarak

çalışmalarını sürdürüyor. Firmanın porselen ve mutfak eşyaları sektörünün yenilikçi ve genç markası olan Neva ise ürün gamının çeşitliliği kadar ürünlerin tasarım ve kalite konusundaki gücüyle de beğeni kazanıyor. Markanın yeni ürünleri ve gelecek dönem çalışmalarını Hikmet Özgül’den dinledik.


Hikmet Özgül

Öncelikle geçen yılki olumsuz şartlar ve kriz ortamının Dilek Tekstil ve Neva’ya yansıması nasıl oldu? Bu tamamen beklentilerle alakalı aslında. 2016 yılı Temmuz ayında yaşanan darbe girişimi sonrası piyasalarda elbette bir tedirginlik oldu. Fakat beklentilerimizde olağanüstü farklılık olmadığından dolayı ticari anlamda stabil bir yıl geçirdik. Bu yıl ise bizim açımızdan oldukça başarılı geçiyor. Markamızın yeni koleksiyonunu birçok yeni satış noktası ile tanıtma fırsatı bulduk. Yeni koleksiyonumuz çok beğenildi ve talep gördü. Açıkçası satış noktaları daha önceki satmış oldukları ürünlerden sıkılmış ve yeni farklı ürünler alıp satma arayışına girmişler. Biz de yenilikler yaparak bu talebe cevap veriyoruz. Neva markasının ürün çeşitliliğinden bahseder misiniz? Şirketimiz 2013 yılından itibaren Neva markasıyla porselen, sofra ve mutfak eşyaları ile hızlı bir yükseliş grafiği çizdi. Ürün grubumuzu hikayesi olan, temalı ürünler ile oluşturuyoruz. Ürünlerimiz, şirketimizin bünyesinde bulunan başarılı kadro ile tasarım ve yenilikçi bir konsept sunuyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak çalışmalarımızı başarıyla sürdürüyoruz.

Yeni ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Teknoloji hızlı bir şekilde ilerliyor. İhtiyaçlar ve beğeniler zamanla değiştiğinden sizin de değişime ayak uydurmak için ürün çeşitliliğini zenginleştirmeniz gerekiyor. Sektör içindeki ürünlerin desen, model veya renkleri birbirine benzeyebiliyor. Bizi başarıya götüren farklılık ise tüketici odaklı çalışıyor olmamız. Ürünlerimizin desen ve renklerinin hikayesinin olması da bu konuda büyük etken. Ayrıca müşterilerimizin porselen ile metal mutfak

eşyasını bir arada kullanabileceği, zevkle sunum yapabilecekleri keyifli bir konsept oluşturduk. Tasarım konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Yeni trendleri oluşturmak için daima ileriyi görmek ve farklılık oluşturmak gerekiyor. Biz de yeni trendleri oluşturmak için daima ileriyi görmek ve farklılık oluşturmak zorundayız. Zücaciye sektöründe tasarım, üretim, pazarlama ve dağıtım kanallarında tüketicinin istekleri doğrultusunda yeni trendler ortaya çıkardığınızda ve süreci doğru yönetip stratejinizi belirlediğinizde rekabette de daha avantajlı hale geliyorsunuz.

Zücaciye Dünyasına

85


PORSELEN marka

Ürün kaliteniz hakkında bilgi verir misiniz? Tüketicilerimize ulaşan her ürün kalitesinin ortak yapısı belli standartlara oturttuğumuz, üretim sürecinde kullanılan hammaddelerdir. Ürünlerimizi piyasada satış sırasında da kontrol etmeyi sürdürüyoruz. Satış ekibimiz ve Ar-Ge bölümümüz bayilerimizi ve müşterilerimizi düzenli olarak ziyaret ederek ürünlerimizle ilgili verdiğimiz eğitimlerle ürün güvenliği ve kaliteyi yaygınlaştırıyoruz. Ürünleriniz nerelerde satışa sunuluyor? Ürünlerimiz yerel zincir mağazalarda satılıyor. Geleneksel kanal

86

Zücaciye Dünyasına

dediğimiz uzun yıllar işbirliği içinde bulunduğumuz esnafımız da ürün satışı ve tanıtımında bizim için çok önemli. İhracat çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz? Katıldığımız fuarlarda özellikle Orta Asya ülkelerinden çeşitli distribütör adayı firmalarla iletişime geçiyor ve her ülkede bir firma olmak üzere distribütörlük anlaşması ile ihracat çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Değişen tüketici taleplerine nasıl cevap veriyorsunuz? Değişen tüketici taleplerine zamanlı ve doğru bir şekilde cevap verebilmek için eğitimli ve satış konusunda deneyimli


ekibimizle tüketici ihtiyaçlarını dinliyoruz, onların gereksinimlerini önemsiyor ve bu doğrultuda ürün koleksiyonumuza yön veriyoruz. Bu sayede tüketicilerin beklentilerine hızlı cevap verme imkanı buluyoruz. Bu yıl en çok hangi ürününüz tercih ediliyor, bu ürün hakkında bilgi verir misiniz? Bu yıl porselen grubunda daha sade ve zarif olan kabartmalı desenler oldukça başarılı. Ayrıca mutfak grubunda renkli ürünler ilgi görüyor. En çok tercih edilen rengimiz ise mor. Yeni yıl için hazırlığı süren rengimizin de oldukça talep göreceğini düşünüyoruz. Satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Satış odaklı çalışan bir marka olarak satış sonrası hizmetimiz de bizi üstün kılan özelliklerimizden. Satış sonrası hizmetimiz için merkezimizdeki ekibimiz, oluşan problemleri kısa sürede giderdiği gibi söz konusu problemlerin tekrar oluşmaması için detaylı araştırma yaparak sonuçlandırıyor. Gelecek dönem planlarınız ve hedeflerinizden bahseder misiniz? “Evinizdeki yenilik” misyonu ile çıktığımız sektördeki yolculuğumuzda sürekli yenilik yapmaya devam edeceğiz ve bu anlamda sektöre katma değer katacağımızı düşünüyoruz. Değişen piyasa koşullarında kalitemizden taviz vermeden yenilikçi bir marka olarak adımızdan söz ettireceğiz. www.dilektekstil.net

Zücaciye Dünyasına

87


PORSELEN ürün Şeffaf, dayanıklı, ışık geçirgen ve son derece zarif krem rengi porseleni Türkiye’de ilk kez 2006 yılında üreten Güral Porselen, Türkiye’nin ilk yerli bone porselen üreticisi unvanına sahip. Firma şimdi de inovasyon çalışmalarına devam ederek, bu kez Bone Porselen üzerine el işçiliği uyguladı. Bu çalışmayla dünyada ilk kez bone porselene el dekoru uygulayarak yemek takımı üretimini gerçekleştiren Güral Porselen adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

88

Zücaciye Dünyasına

Güral Porselen’den Bone porselene dikkat çeken dokunuş 1989 yılında kurulan ve 75 bin metrekaresi kapalı olmak üzere, 275 bin metrekare alan üzerinde üretim yapan ve 52 ayrı ülkeye ihraç edilen Güral Porselen; her yeni ürünüyle dikkat çekmeyi başarıyor. Üretim kapasitesi, üstün teknolojisi ve ürün çeşitliliği ile sektörün öncü firmalarından biri olarak konumlanan Güral Porselen’in kalitesi, TSE ve ISO 9001 Kalite Güvence Standardı ile de tescilli. Her geçen gün değişen ve gelişen trendleri yakından takip ederek geliştirilen yaratıcı

tasarımları, doğru pazarlama stratejileri, başarılı AR-GE çalışmaları ve müşteri memnuniyetini garantileyen istikrarlı satış ve satış sonrası hizmetleri ile Güral Porselen, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da lider porselen markaları arasında dikkat çekiyor. Yeni ürününde asaletin rengi olarak tanımlanan maviye odaklanan firma, Bleu Blanc Koleksiyonu ile göz dolduruyor. Deniz ve gökyüzünü birleştiren ufuk çizgisinden ilham alınan renkler ve mavinin her tonlarının hakim olduğu, sıcak bir bahar esintisi ile ortaya çıkan koleksiyon, dikkatleri üzerine çekiyor. Mavi tonlarının insana verdiği olumlu enerjiyi, yemek takımından konsol takımına kadar her üründe yakalamak mümkün. El dekoru, vazo ve duvar tabaklarından oluşan kelebek ve çiçek desenlerinin hakim olduğu seride mavi bir bahar temsil ediliyor. Firma mavinin biraz daha koyu tonundan oluşan tek parça ürünleriyle de sofralarda fark yaratmaya olanak sağlıyor. www.guralporselen.com.tr


TEKSTİL firma

Sağlıklı üretimi ve özgün tasarımlarıyla ev tekstilinde moda algısını güçlendiren Cottonbox, yeni koleksiyonunu tanıttı. Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut’un ev sahipliğinde; ev tekstilinde son trendler, koleksiyon içeriği ve marka hedefleri katılımcılar ile paylaşıldı.

C

ottonbox, rengarenk ve capcanlı desenlerden oluşan bir koleksiyona imza attı. 2017 Koleksiyonu’nda, Maritime grubu ile yazın kokusunu ve 3D baskılı Yaşayan Dünya serisi ile dünyanın en güzel manzaralarını odalara taşınıyor. Pikeler, gençlerin dinamizmini yansıtan genç takımları, miniklerin düşlerini süsleyen bebek takımları, dantelli, güpürlü ve fistolu özenle işlenmiş çeyiz setleri, anti bakteriyel bambu havlu takımları ve

90

Zücaciye Dünyasına

Cottonbox’la Tazelenme zamanı banyo grupları kullanıcılarla buluşmayı bekliyor. Sağlıklı üretim önceliğiyle tüm ürün gruplarında sadece pamuk ipliği kullanan Cottonbox, yüzde 100 pamuk bitkisini, tarladan üretime, dikimden baskı boyaya kadar tamamen sağlıklı süreçlerden geçirerek, kullanıcılarıyla buluşturuyor. Marin desenler ile her mevsim yaz Marin desenleri, Cottonbox’ın yeni koleksiyonunda yerini alıyor. Çapa, halat,

gemi ve fener figürleriyle öne çıkan “Marintime” grubu, lacivert, kırmızı ve beyaz renklerin hakimiyetinde yaz ruhunu odalara taşıyor. Pamuksu yüzeyiyle marin gruplar, rahat bir uyku için ideal. Dünya tasarımları yataklarda… Dünyada değişen trendleri ve ev tekstilinde moda algısını takip ederek, tasarımlarına yansıtan Cottonbox, özgün koleksiyonlara imza atıyor. Yılın pantone rengi olarak belirlenen yeşil,


Cottonbox, bebeklerin hassas ciltlerine özel üretilen ve tüm alerji testlerini geçen ürünlerinde, yüzde yüz pamuk ipliği kullanılıyor.

Gülnihal, Safiye, Handan, Sultan ve Kösem gibi Osmanlı sultanlarıyla adlandırılan seri, saray şıklığında uykulara davet ediyor.

koleksiyonda “Yaşayan Dünya” serisi ile hayat buluyor. Yeşilin her tonu, kocaman yapraklar, çiçekler, dikenli bitkiler ve tropik görüntüler 3D baskı ile yataklara yansıtıyor. Gerçekçi desenleriyle öne çıkan seri, yağmur ormanında uyuyormuş hissi veriyor. İnci ve dantel şıklığında çeyiz setleri Bir tekstil klasiği olan ve modası hiçbir dönem geçmeyen dantel, koleksiyonun öne çıkan tasarımlarından. Doğal ve yerel dokuları seven, sadelikten yana olan kullanıcılara özel üretilen el işlemesi danteller, saten kumaşın şıklığında birleşiyor. Gülnihal, Safiye, Handan, Sultan ve Kösem gibi Osmanlı sultanlarıyla adlandırılan seri, saray şıklığında uykulara davet ediyor. Evlilik hazırlığı yapan gelin adaylarının özenle seçtiği parçalar arasında yerini alan Cottonbox, çeyiz setlerini el emeği ile

hazırlıyor. Dantel, güpür ve fisto işlemeli takımlar inci taneleri ile adeta bir gelin gibi süsleniyor. Beyaz, krem, pudra ve ekru gibi soft renklerin kullanıldığı setler, zarifliğiyle göz dolduruyor. Sağlıkla büyüyen mutlu çocuklar Sağlıkla büyüyen mutlu minikler için hayal eden ve tasarlayan Cottonbox’ın, koleksiyonunda yer alan bebek grupları renkli ve neşeli desenleriyle öne çıkıyor. Kaliteli üretim anlayışını bebekler için eğlenceli tasarım çizgisiyle birleştiren marka, çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi için uyku kalitesinin önemine dikkat çekiyor. Cottonbox, bebeklerin hassas ciltlerine özel üretilen ve tüm alerji testlerini geçen ürünlerinde, yüzde yüz pamuk ipliği kullanılıyor. Marka, kaliteli üretiminin yanı sıra bebek gruplarındaki şık ve yenilikçi tasarımlarıyla da ebeveynlerin beğenisini kazanıyor.

cottonbox.com.tr üzerinden kolay alışveriş Yüzde yüz pamuk ipliğinden üretilen ürünleri ile dikkat çeken markası Cottonbox, yenilikçi ve dinamik çizgisiyle kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. Tüketicilerinin önerilerini değerlendiren ve taleplerine cevap veren Cottonbox, kullanıcılarına daha yakın olabilmek adına online satış stratejisini yeniledi. “cottonbox.com.tr” adresi üzerinden koleksiyonlarını satışa açarak, tüketicileri ile arasındaki ilişkisini güçlendiren marka, daha kaliteli ve hızlı bir hizmet sunabilmek için tüm alışveriş adımlarını son derece teknolojik bir bilgi işlem ağı üzerinden takip ediliyor… Cottonbox’ın güncellenen online sitesi ile ev alışverişleri artık daha keyifli.

Zücaciye Dünyasına

91


TEKSTİL marka

Geniş ürün gamıyla evlere keyif katan Linens, sunduğu ürünlerinin kalite ve tasarımlarıyla da bir hayli iddialı. Yeni koleksiyonundaki ürünleriyle her tarza uygun seçenekler sunan marka, evlerin her alanı için birçok alternatifi müşterilerinin beğenisine sunuyor.

92

Zücaciye Dünyasına

EVLERE LiNENS DOKUNUŞU

U

luslararası ev tekstili mağazalar zinciri Linens, rekor bir hızla büyüyerek 15 yılda Türkiye dahil 9 ülkede 91 mağazayla hizmet verir hale geldi. 2000 yılı başında Zorlu Tekstil Grubu bünyesinde kurulan Linens mağazalar zinciri, Türkiye’den yurtdışına açılan ilk ev tekstili zinciri olma özelliğini de taşıyor. Şu anda yurtiçinde 29 ilde 70, yurtdışında ise 8 ülkede 21 mağazası bulunan Linens, 33 bin metrekareyi aşkın toplam mağaza alanında 700’ü aşkın çalışanla hizmet veriyor. Ev tekstili

sektörünün gelenekselleşmiş pazarlama kalıplarını kırarak, “uzmanlaşma” ve “farklılaşma” üzerine inşa ettiği “A’dan Z’ye Hizmet” anlayışı ile sektöre giren Linens, çok kısa bir sürede “Evimin Güzellik Merkezi” sloganıyla tanınmaya başladı. Modern yaşamı tercih eden, evinin dekorasyonuna meraklı, daima iyi hizmet almayı arzu eden ve ürün seçiminde titiz davranan bir hedef kitleye hitap eden marka, sunduğu zengin ürün çeşitliliği, ürün ve hizmet kalitesi, profesyonel mağazacılık anlayışı, uzman personeli ve artan mağaza sayısı ve her geçen gün daha da


kolaylaşan ulaşım avantajı ile tüketici beklentilerinin ötesine geçiyor. “Koşulsuz müşteri memnuniyeti” anlayışı çerçevesinde “güler yüzlü hizmet” sunan Linens çalışanları, mesleki deneyimlerinin yanı sıra, teorik ve pratik eğitimlerle bilgi ve becerilerini sürekli geliştirerek, “hizmette daima bir adım önde olmak” için çalışıyorlar. Günümüzde hızla gelişen teknoloji, artan iş temposu ve özellikle metropollerde yaşanan yoğun koşuşturmaca içinde evler artık, bireyler için aile üyelerinin buluştuğu bir paylaşım ortamı olmanın ötesinde kişisel bir “sığınak” haline de gelmeye başladı. İşte Linens konsepti de giderek önemi artan bu çok özel mekanı, içinde yaşayan insanların mutluluğunu artıracak şekilde güzelleştirmek; müşterilerine şık, renkli, canlı, yaşamla iç içe ve sıcak mekanlar yaratma imkanı sunabilmek fikri doğrultusunda şekillendi.

Mağazalarda satışa sunulan diğer ürünler arasında, yine Türkiye’de ve Avrupa’da ev tekstili tüketicileri tarafından yakından tanınan Taç, Pierre Cardin, Valeron, Disney ve Barbie gibi kalitesini kanıtlamış markalar yer alıyor.

Linens’in ürün ve hizmetleriyle yansıttığı farklılığın bir başka boyutu ise farklı desen, model, renk seçenekleriyle yüzlerce çeşitte ev tekstili ürününü tek çatı altında sunması. Perdeden nevresime, çarşaftan masa örtüsüne, havludan bornoza ve döşemelik kumaşlara, banyo ve mutfak takımlarından dekoratif aksesuvarlara, halıdan porselene kadar pek çok ürünü, gerek farklı renk ve desen alternatifleri, gerekse kombinasyonları ile bir arada sunan Linens zinciri, özellikle çalışan müşterileri için zamandan da büyük bir tasarruf sağlıyor. Türkiye’de ve Avrupa’da markalaşma yolunda hızla ilerleyen Linens’lerde, zincir için özel olarak üretilen Linens markalı nevresim ve çeyiz grubu ürünler bulunuyor. Mağazalarda satışa sunulan diğer ürünler arasında, yine Türkiye’de ve Avrupa’da ev tekstili tüketicileri tarafından yakından tanınan Taç, Pierre Cardin, Valeron, Disney ve Barbie gibi kalitesini kanıtlamış markalar yer alıyor. Banyolardaki şıklık Stil sahibi evlerin vazgeçilmezi Linens, evini güzelleştirmek isteyen kadınlar

için hazırladığı banyo grubu ürünleriyle banyolardaki şıklığı da tamamlıyor. Havlunun ötesinde bir dekorasyon unsuru olarak görünen havlular, nakışın zarafeti, renklerin bütünlüğü ve özgün tasarımıyla Linens ile banyolarda yerini alıyor. Linens havlu modelleri, banyolara renk ve desenlerin harmonisiyle şıklık katarken, yumuşacık yapısı ve emiciliğiyle yüksek konfor sağlıyor. Pamuk ve bambu malzemelerin doğallığıyla üretilen, özel nakışlarla bezenen havlu koleksiyonu banyoların ruhunu değiştiriyor. Mercan desenleriyle her mevsim yaz Linens, her zevke uygun koleksiyonlarıyla evini yenilemek isteyenlere şık ve modern ürünler sunmaya devam ediyor. Marka, deniz tutkusunu yatak odalarına taşımak isteyenleri mercan desenlerin hakimiyetindeki nevresim takımıyla buluşturuyor. Ev tekstili ve dekorasyonuna dair her ihtiyacı karşılayacak ürün çeşitlerinin yer aldığı koleksiyonları ile fark yaratan Linens, yaz mevsimini her daim evinde hissetmek isteyenlerden de tam not alıyor. Marin atmosferin temsilcisi mercan desenli nevresim takımı ile Linens, nevresim takımları pamuk yumuşaklığıyla da rahat bir uyku sunuyor. Linens ile tropikal iklimlere yolculuk Ev yaşamına dair birbirinden farklı ve kaliteli ürünleri tek bir çatı altında sunan Linens, tropikal iklimlerin egzotik desenlerini evlere taşıyor. Palmiyeler, papağanlar, egzotik çiçekler, flamingolarla tropikal adaları çağrıştıran desenleriyle Linens nevresim takımları, masa örtüleri ve mutfak ürünleri, yaşam alanlarına yazın enerjisini getiriyor. Bu koleksiyonla yatak odasını, terası ya da mutfağı, doğanın el değmemiş güzelliklerinden ilham alarak dekore etmek mümkün…

www.linens.com.tr

Zücaciye Dünyasına

93


TEKSTİL marka

VALERON’DAN ZAMANSIZ TASARIMLAR Valeron, Türkiye’nin en köklü ve deneyimli kuruluşlarından Zorlu Holding’e bağlı Zorlu Tekstil Grubu’nun bilinen en özgün uluslararası markalarından biri olarak faaliyet gösteriyor. Sunduğu ürünlerde kalite ve zarafeti buluşturan marka, yeni ürünlerinde de bu iddiasını sürdürüyor.

94

Zücaciye Dünyasına

2005

yılında ev tekstili dünyasına tanıtıldığı günden bu yana Valeron, farklı renk ve desen seçenekleri; yenilikçi ve sade koleksiyonlarıyla yaşam alanlarına özgün bir stil kazandırıyor. Şıklığıyla girdiği her ortamı değiştiren Valeron, ilk bakışta “kalite ve zarafeti” çağrıştıran seçkin bir tarza sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Markanın logosundan tüm tasarımlarına kadar aykırı ve kendine özgü bir tutum izleyen Valeron, koleksiyonlarını “ev tekstilinde sıra dışı ve şık olma” felsefesiyle oluşturuyor. Sıradışı ve zarif tarzıyla öne çıkan seçkin ev tekstili markası Valeron, yeni bir hayata adım atarken yatak odasındaki şıklığı zarafetle tamamlamak isteyenlere de özel pek çok seçenek sunuyor. Valeron koleksiyonu, sonbahar gelinlerini ince

zevklere hitap eden özgün koleksiyonları ile buluştururken, sade çizgileriyle de yaşam alanlarına benzersiz bir şıklık katıyor. Valeron, yatak odalarında romantik bir hava yaratmak isteyen gelinler için pembenin saflığını dantelin göz alıcı görünümüyle buluşturuyor. Yatak odalarını evin en gösterişli köşesi yapmak isteyen gelinler içinse floral desenlere yer veren Valeron, doğanın cazibesini yaşam alanlarına taşıyor. Zarif güllerin sonbahar tonlarında kendini gösterdiği Valeron nevresim takımı, minimal tasarım detaylarıyla zamansız bir şıklığı gelinlerin yatak odalarına taşıyor. Nevresim takımlarından bornoz ve havlu çeşitlerine kadar oldukça zengin ve seçkin bir ürün yelpazesi sunan Valeron, Nişantaşı ve Zorlu Center mağazalarında koleksiyonlarını sergiliyor.


Valeron ile binbir renge yolculuk Şık, zarif ve sıradışı koleksiyonlarıyla yaşam alanlarına özgün bir stil sunan Valeron, yaz bahçelerinin güzelliklerini tüm ihtişamıyla yansıttığı Charmes Nevresim Takımı ile mevsimin enerjisini yatak odalarına taşıyor. Yaz çiçeklerinin tonlarının, estetiğin bir yansıması olan tavus kuşunun asil duruşuyla buluştuğu Valeron Charmes Nevresim Takımı, yatak odalarına huzur veren bir esinti getiriyor. Doğayla bütünleşen desenler, yüzde 100 pamuk ve saten dokuma kalitesiyle tasarlanan canlı renklerle bir araya geliyor. İrlanda Cumhurbaşkanlığı konutunda Valeron imzası İrlanda, geçtiğimiz günlerde Galler Prensi Charles ve eşi Cornwall Düşesi Camilla’yı ağırladı. Bu tarihi ziyaret için İrlanda Cumhurbaşkanlığı konutunun odaları baştan sona yenilendi. Cumhurbaşkanlığı konutunun tüm odalarında, dünyanın önde gelen ev tekstili markaları arasında yer alan Valeron şıklığı tercih edildi. Zorlu Tekstil Grubu’nun yenilikçi ve özgün tasarım markası Valeron zarafeti konutun tüm odalarına taşınırken, Prens Charles ve eşinin ağırlandığı VIP Suit için Valeron’un sade şıklığa imza atan Juliette Koleksiyonu’na ait nevresim takımları tercih edildi. www.valeron.com.tr

Zücaciye Dünyasına

95


FOKUS haber

Ürünlerin içeriği ve kalitesi kadar, nasıl sunulduğu da önemli. Kutu pazarındaki potansiyeli görerek, yatırımlarını hızlandıran Acar Group, prestijli kutu sektörüne Acar Vipbox ile güçlü bir giriş yaptı. Firmalara özel kaliteli prestijli kutular tasarlayan Acar Vipbox, ürünlerin satış gücünü de artırıyor.

96

Zücaciye Dünyasına

Acar Vipbox’tan Firmalara prestijli kutu tasarımları

T

üketicilerin satın alma alışkanlıkları her sene farklılık gösteriyor. Durum böyle olunca ürünler arasındaki kalite, işlevsellik ve model farkı da git gide azalıyor. Tüketiciyi ürüne çekmek için farklı yollar arayan firmalar, prestijli kutu sektörüne başvuruyor. Özellikle kurumsal firmaların VIP hediyelik setleri, saat, mücevherat gibi sektörler, ürünlerini şık tasarlanmış kutularda tüketicinin beğenisine sunarken, diğer sektörler de kaliteli kutulara rağbet gösteriyor.

prestijli kutular. Acar Vipbox ile firmaya özel proje bazlı hazırlanıyor. Sert kapaklı kutular ürünü korurken, üzerindeki şık tasarımlar da tüketicinin albenisini kazanıyor. Firmaya ve ürüne yönelik alternatif çalışmaları bulunan Acar Vipbox, yurtiçi ve yurtdışından sipariş almaya devam ediyor.

Ürünlere farklı bir duruş kazandıran

www.acar-group.com

Firmalar özelinde kaliteli ve prestijli kutu çalışmalarını sürdüren Acar Vipbox, sektördeki pasta payını artırmak için Ar-Ge çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.


CAM kısa haberler

Lav

Kahve severlere özel seçenekler sunuyor

Ö

zgün cam tasarımlarıyla sofraları renklendiren Lav, Roma Kahve Fincanı seti ve İstanbul-Paris-NY Kahve Yanı Su Bardağı modelini sunuyor. Vazgeçilmez kahve ritüeli, Lav tasarımları ve sunumuyla benzersiz bir keyfe dönüşüyor. Lav Roma Kahve Fincanı, iki farklı renk alternatifi ile kahve keyfine hem farklı bir yorum hem de renk katıyor. Bir fincanda iki farklı rengin asaletini taşıyan Lav Roma Kahve Fincanı, kahve sohbetlerinde de Akdeniz havası estirmeye aday. Dünyanın en görkemli şehirleri olan İstanbul, Roma ve New York’a özgü sembolleri kahve keyfi ile buluşturan Lav, İstanbul-Paris-NY Kahve yanı su bardağı modeli ile de kahve sunumunu tamamlıyor. Gelenekselleşmiş bir tat olan Türk kahvesinin yanında üç eşsiz şehrin siluetlerini içeren görselleri ile dikkat çeken Lav İstanbul- Paris- NY Kahve Yanı Su Bardağı, kahve servisine modern ve şık bir dokunuş katıyor. www.lav.com.tr

Jumbo ile dekorasyonda kelebek etkisi

Paşabahçe Mağazaları’ndan şık seçenekler

J

Y

www.jumbo.com.tr

www.pasabahcemagazalari.com

umbo’nun güçlenen ev dekorasyonu koleksiyonunundaki kristal kelebekler ile baharın renkleri sofralardan yaşam alanlarına taşınıyor. Hassas Jumbo işçiliğiyle üretilen el yapımı kelebek objeler evini renklendirmek isteyenler için oldukça zarif bir seçim. Işıkla buluşan kristalin renkli gölge oyunları ile keyifli bir ambiyans yaratacak olan kelebek objeler yedi farklı renk seçeneği ile Jumbo Mağazalarında satışa sunuluyor.

98

Zücaciye Dünyasına

ıllardır en güzel ve özel anlara eşlik eden Paşabahçe Mağazaları, şık sunum önerileri ve ilham veren ürünleriyle hediye seçimlerini kolaylaştırıyor. Paşabahçe Mağazaları günlük kullanıma yönelik ürünlerin yanı sıra portföyündeki el imalatı ve sınırlı üretim koleksiyon ürünleriyle de her ihtiyaca uygun fikir ve öneriler sunuyor.


®


CAM ürün

Dünya ev perakendesinin gözde markalarından Crate and Barrel, geniş ürün yelpazesinde sofraları A’dan Z’ye tamamlayan tasarımları bir arada sunuyor. Crate and Barrel’ın köşeli silueti ve şık berraklığıyla dikkat çeken Tour Serisi, Schott Zwiesel Tritan camlarının sıra dışı parlaklığı ile sofralarda göz kamaştırıyor.

100

Zücaciye Dünyasına

Crate and Barrel

Yine çok iddialı Kurulduğu 1962 yılından beri Avrupa ve Amerika’da atölye ve üreticilerden oluşan geniş bir tedarikçi ağına sahip olan Crate and Barrel, modern ev tasarım ürünlerini; özenli ve özgün bir şekilde sunarak müşterilerine ilham veren dünya çapında bir marka olarak faaliyet gösteriyor. 54

yıllık global tecrübesiyle Crate and Barrel, dekorasyon ve ev aksesuvarı sektörünün öncü markası olarak, müşterilerine farklı bir müşteri deneyimi de sunuyor. Markanın yenisi Tour Serisi de ürünlerin tasarımları ve kalitesiyle öne çıkıyor. Şarap bardakları, şampanya kadehi, Martini bardağı ve


fotograf:ecolifeajans

6 22 0 333 650 0 5 08 444 4

Aydınlatma ve Züccaciye Camları İmalatı www.efecam.com.tr www.kureglass.com


CAM ürün

Tour Serisi, kırılma ve çatlamaya dayanıklı olmasıyla sofraların vazgeçilmezi olacağa benziyor.

54 yıllık global tecrübesiyle Crate and Barrel, dekorasyon ve ev aksesuvarı sektörünün öncü markası olarak, müşterilerine farklı bir müşteri deneyimi sunuyor.

102

Zücaciye Dünyasına

ayaklı kokteyl bardağının yanı sıra su ve meşrubat bardağı seçeneklerine sahip olan Tour Serisi, kırılma ve çatlamaya dayanıklı olmasıyla sofraların vazgeçilmezi olacağa benziyor.

Crate and Barrel Pop-up&More Bodrum’a damga vurdu Crate and Barrel, Pop-up&More konsepti, markanın ilgi çeken oluşumlarından… Bu sene Bodrum’da, hem Midtown Alışveriş Merkezi hem de Yalıkavak olmak üzere iki farklı noktada dekorasyon tutkunları ile buluşan Crate and Barrel, yazlık evlerinn dekorasyonu için de ilham kaynağı oldu. Tasarım ve fonksiyonelliğin keyifli uyumunu yaşam alanlarına taşımak isteyenlere birbirinden şık ürünler sunan

Crate and Barrel’ın, mobilya, sofra, mutfak, dekorasyon, aksesuar ve bahçe mobilyalarından oluşan geniş ürün portföyü, evlere renk kattı. “Pop-up&More” konsepti ile Crate and Barrel, yazlık evlerinin dekorasyonunda yenilikler yapmak isteyenlere Bodrum Midtown Alışveriş Merkezi’nde 150 metrekarelik, Yalıkavak’ta ise 300 metrekarelik bir alanda, farklı bir alışveriş deneyimi yaşattı. Evlerini yeni sezona hazırlamak ve ufak dokunuşlarla yenileme yapmak isteyenler için A’dan Z’ye ihtiyaç duyulabilecek her şey, Bodrum Midtown Alışveriş Merkezi ve Yalıkavak Crate and Barrel Pop-up&More’larda müşterileriyle buluştu. www.crateandbarrel.com.tr


fotograf:ecolifeajans

Aydınlatma ve Züccaciye Camları İmalatı www.efecam.com.tr www.kureglass.com


CAM firma

Efe Glass Tasarımlarına aşkla yön veriyor

Cam, yüzyıllardan bu yana sanatın, inceliğin ve zevkin sembolü olarak hayatımızda yer alıyor. Efe Glass da cam ustalarının sanatçı ruhunu sunarak ortaya koyduğu eserleri tüketicileriyle buluşturuyor. Firmanın ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarında büyük ilgi görüyor.

104

Zücaciye Dünyasına

S

ektörde 26 yılı geride bırakan Efe Glass, teknolojik altyapı, uzman kadro ve yüksek kapasiteli üretim parkuru ile müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılamak üzere İstanbul Gaziosmanpaşa’da faaliyet gösteriyor. Kurulduğu günden bu yana ürün ve hizmette yenilikçilik anlayışıyla hareket ederek, sektörün ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, günümüzde de dünya eğilimlerini takip ederek müşterilerine yenilikçi ve tüketiciye özel

çözümler sunan firma, cam üretiminde birçok tekniği bünyesinde barındırıyor. Özellikle opal cam üretimi ile kalite ivmesini en üst noktaya taşıyan Efe Glass, aydınlatma grubunda; tekli cam, masa lambası, armatür, avize camları ile geniş ürün yelpazesi, zücaciye grubunda ise; banyo cam aksesuvarları, masa üstü, modaya ve günlük trendlere uygun ürünlerle müşterilerinin karşısına çıkıyor. Ortaya çıkan eserler; sanattan aşka, ateşten alın terine ve beş duyunun hassas dokunuşlarıyla üretiliyor. Günün ihtiyaçları ve geleceğimizin eserlerine her gün bir yenisini eklemek için sanatçı ruhlar, ateşe aşkla dokunmaya devam ediyor. 15 bin metrekare kapalı üretim tesisinde 300 çalışanıyla günlük 25 ton üretim kapasitesiyle faaliyet gösteren Efe Glass, üç ayrı ürün grubuyla müşterilerinin taleplerine cevap veriyor. Firma, aydınlatma alanında tekli sarkıt, masa lambası, armatür, avize camları, zücaciye grubunda banyo cam aksesuvarları, masa üstü, modaya ve günlük trendlere uygun ürün çeşitleri; özel proje ürünlerinde ise planlamanın zaman zaman dışına çıkarak cam sanatına özgü, müşteri odaklı tasarımlarla sektörün taleplerine cevap


veriyor. Şeffaf cam üretiminin yanı sıra opal cam üretiminde yakalamış olduğu kalite, iç ve dış piyasada markayı farklı kılıyor.

Cama olan tutku 26 yıldır sektörde üretim yapan bir firma olan Efe Glass, kurulum sürecinden bu yana, cam nesneleri oluşturmak için malzeme, tasarım ve Ar-Ge çalışmalarını birleştirerek, üretimde uluslararası standartlar ve kalite prensibi ile çalışıyor. Profesyonel yetişmiş insan gücü ile hizmet veren firma, yılların verdiği deneyim ve birikim ile kaliteli ürünler üretmeyi ilke edinerek her gün bu heyecanla cam sanatına olan tutkuyu sürdürmek adına bütün birimleriyle çalışmaya devam ediyor. Yeni ürünler için hammadde ve üretim tarafında kapsamlı ve devamlı bir çalışma yapılabilmesi amacıyla gerekli bütün yatırımları yapan Efe Glass, yıllardır süregelen Ar-Ge çalışmalarıyla sektörde büyük bir ivme kazandırıyor. Efe Glass Genel Müdürü Hami Eyilik, “Günümüzün hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için şirketlerimizin ürünlerini, hizmetlerini ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir. Bu değiştirme ve yenileme sürecinde Ar-Ge çok önemli bir yere sahip.

İnovasyonu, firma içi faaliyetlerinden soyutlanmış bir faaliyet olarak değil de firmadaki tüm faaliyetleri kapsayan ve bütünsel yaklaşım olarak görmek gerekir” diyor.

Pazar payı genişliyor Efe Glass, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere 40’a yakın ülkede seçkin mağazaların raflarını süslüyor. “Gitmediğin yer senin değildir” anlayışıyla dünya üzerindeki her ülkeye ihracat yapma hedefiyle çalışmalarını sürdüren firma, pazar payını her geçen gün genişletiyor. Müşteri beklentileri doğrultusunda kendini sürekli geliştiren, yenilikçi ve sürdürülebilir faaliyetleriyle kaliteli ürün ve hizmet sunabilmeyi amaç edinen Efe Glass, 2019 yılında üretim parkurunu otomasyon hale getirmeyi, aynı zamanda şiler, üfleme, pres, savurma ve el işi cam sanatını aynı anda yapılabilir hale getirmeyi hedefliyor. Firma ürün, hizmet ve istihdam yönüyle, müşterilerinin, çalışanlarının, tedarikçilerinin, toplumun beklentilerini dengeli biçimde karşılamayı amaçlayarak özünde öğrenme, yenilikçilik ve sürekli iyileştirme olan mükemmellik anlayışını benimsiyor.

26 yıldır sektörde üretim yapan bir firma olan Efe Glass, kurulum sürecinden bu yana, cam nesneleri oluşturmak için malzeme, tasarım ve ArGe çalışmalarını birleştirerek, üretimde uluslararası standartlar ve kalite prensibi ile çalışıyor.

www.efecam.com.tr

Zücaciye Dünyasına

105


CAM firma

Ozan Cam hedef büyüttü

Kurulduğu günden yana kaliteden taviz vermeyen hizmet yapısıyla müşterilerinin beğenisini kazanan Ozan Cam, İSTOÇ Ticaret Merkezi’ndeki yeni yerine taşındı.

106

Zücaciye Dünyasına

C

am konusunda kalitenin önemine sürekli vurgu yapan Ozan Cam, bu konuda taviz verilmeyen ürünleri müşterileriyle buluşturuyor. Ürettiği cam esaslı dekoratif ve hediyelik ürünlerinde de miktar ve tür olarak çok geniş bir yelpazede sunan firma, komşu ülkeler dahil olmak üzere pek çok ülkeye de ihracat yapıyor. Cam Sektörünün Köklü Firması  Yeni yerinde faaliyete başlayan Ozan Cam, müşteri memnuniyetine verdiği önemle beğeni kazanıyor. Ağırlıklı olarak yurtdışı firmalara dekoratif cam ve hediyelik eşya gibi ürünleri tedarik eden firma, İtalya, Yunanistan,

Bulgaristan, Almanya, Fransa, Belçika ve tüm Ortadoğu ülkelerine de ihracat yapıyor. Hizmet verdiği sektörlerdeki firmaları yeni yerlerinde ağırlayacak olan Ozan Cam, yeni yerinde müşterilerine daha hızlı hizmet vermeyi planlıyor. Müşteri memnuniyetinin büyük önem taşıdığı firma, istenilen her ürünü imal edebilme kapasitesine sahip. Ozan Cam, şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren cam üreticisi firmaların yaklaşık yüzde 80’i ile işbirliği yapıyor. Pazar payını arttırmak için yoğun şekilde fuar çalışmalarına devam eden firma, sosyal medya ve internet ortamındaki tanıtımına da önem veriyor.


444 58 29 / www.safircam.com


CAM ürün

Paşabahçe, Boho, Happy Sharing, Crochet, İznik ve Çini serileriyle portföyünü genişletmeye devam ediyor. Yılın trend renkleriyle bezenmiş bardak ve sofra takımlarından sürahilere, pasta takımlarından çay setlerine kadar birçok alternatifi kapsayan koleksiyonlar bahar havasını evlere taşıyor.

108

Zücaciye Dünyasına

Paşabahçe ile Sofralar hep bahar gibi C

am sektörünün küresel oyuncusu konumundaki Şişecam Topluluğu şirketlerinden Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., cam ev eşyası alanında Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise üçüncü büyük üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. İhtisaslaşmış mağazacılıkta özgün yapısıyla Türkiye’de lider olan ‘Paşabahçe Mağazaları’nı da bünyesinde barındıran Paşabahçe Cam, 80 yıllı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin

en köklü kuruluşları arasında yer alıyor. Otomatik ve el imalatı olarak 20 binin üzerindeki ürün çeşidiyle çok geniş bir müşteri kitlesine hitap eden ve ürünlerini 140 ülkeye ihraç eden Paşabahçe Cam, üretim faaliyetlerini Türkiye’de Kırklareli, Eskişehir ve Denizli fabrikalarında, yurt dışında ise Bulgaristan ve Rusya Federasyonu’ndaki tesislerinde gerçekleştiriyor.


444 58 29 / www.safircam.com


CAM ürün

Trend renk ve desenlerin yanı sıra Paşabahçe bahar koleksiyonları içerisinde inovatif ürünler de yer alıyor.

Camda trendleri belirleyen Paşabahçe, geniş ürün gamındaki bahar konseptli ürünleriyle öne çıkıyor. Camda trendleri belirleyen Paşabahçe, geniş ürün gamındaki bahar konseptli ürünleriyle de öne çıkıyor. Evlere canlılık getirecek olan ürünler, yılın trend ve desenleriyle bezendi. Farklı ebatlarda farklı ihtiyaçları karşılamak üzere hem modern hem de klasik tarzda tasarlanan bardaklar, bahara özel sofra takımları, tabak takımları, sürahiler, şişeler Paşabahçe’nin bahar konseptini sofralara taşıyor. Trend renk ve desenlerin yanı sıra Paşabahçe bahar koleksiyonları içerisinde inovatif ürünler de yer

110

Zücaciye Dünyasına

alıyor. Happy Sharing serisinde yer alan tebeşirle üzerine isim yazılabilen kavanozlar, içine soğuk su konulduğunda çiçekleri pembe renge dönüşen ağaç baskılı karaf ve farklı ebatlarda baskılı muglar yer alıyor. Yenibahar koleksiyonlarına ek olarak Paşabahçe’nin Mini Patisserie ayaklı sunum tabakları da farklı formlarıyla çay saatlerinin şıklığını tamamlarken, soğuk içecek sunumlar için de Carre sürahi göz doldurucu güzelliğe sahip. www.pasabahce.com.tr


CAM firma

Camba sektörün ihtişamlısı

Cam sektöründeki niş ürünleriyle adından sıkça söz ettiren Camba, tasarım ve kalite odaklı çalışmalarıyla beğeni kazanıyor. Yatırımlarına hız kesmeyen firma, yeni fabrikasıyla daha çok üreten ve daha çok istihdam sağlayan bir yapıya bürünmeyi amaçlıyor.

112

Zücaciye Dünyasına


Sofraların doğal güzeli: Naturel Serisi...

Öksüzoğulları Plaza İstoç E - 1 Blok No: 6/41 - 31 Kat: 4 Bağcılar / İSTANBUL T: 0 (212) 659 40 20 (pbx) F: 0 (212) 659 50 45 www.oksuzogullari.com info@oksuzogullari.com


CAM firma

K

uruluşunun 37’nci yılında Türk cam sektörüne hizmet etmeye, üretim kapasitesini arttırarak daha fazla istihdam yaratmaya, ulusal ekonomimize katkıda bulunmaya, kurumsallaşmaya ve büyümeye yönelik çalışmalar sürdüren Canba, globalleşen dünyada markalaşarak hak ettiği yeri almaya emin adımlarla ilerliyor. Sektöründen aldığı güçle, hedeflerine her geçen gün biraz daha yaklaşan firmanın oluşturduğu koleksiyonlar, tasarım güçlerinin hayallerle birleşerek cama işlenmesinin bir yansıması adeta. “Ulusal ve uluslararası arenada belirlediğimiz hedefler doğrultusunda ilerliyoruz. Ürün yelpazemizi geliştirerek ve tüketici tercihlerini ön planda tutarak oluşturacağımız yeni tasarımları sektörümüzün hizmetine sunmayı amaç ediniyoruz” diyen Canba Genel Müdürü Süleyman Baba, firmanın son dönem çalışmaları hakkında bilgi verdi. Canba’nın son yıllarda yaşadığı gelişim ve değişimlerden kısaca bahseder misiniz? Özellikle son çeyrekte bilişim dünyasındaki büyük gelişimle birlikte dünyadaki değişimin

114

Zücaciye Dünyasına

hızına ulaşmak bile mümkün değil. Bu kadar hızla değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak artık bir zorunluluk değil hayat biçimi olmalı. Dolayısıyla tabi ki bizler de bu değişim içerisinde doğru konumlanmak durumundayız. Firmalarımızı, ürünlerimizi ve çalışanlarımızı geleceğe taşımak zorundayız. Canba da tabii ki bütün bu olgular karşısında gerekli önlemlerini alarak ve yatırımlarına devam ederek geleceğe yol almanın heyecanı içerisinde gelişmekte ve değişmekte.

Dolayısıyla yeni fabrikamız daha çok üreten, daha çok istihdam sağlayan bir firma olma yolunda bizleri geleceğe taşıyacak.

Üretime yönelik çalışmalarınız ve taşınacağınız yeni fabrikanız hakkında bilgi verebilir misiniz? Firmamız ana çalışma konusu olarak cam tezyinat işi yapıyor. Ama bu konudaki bütün üretim enstrümanlarını ve üretim şekillerini kullanarak yaklaşık 3 bin kalem ürün üretiyoruz. Dolayısıyla kendi konumuzda en kapsamlı üretim hacmine sahip durumda bulunan firmamız geleceğe matuf yatırımlarına da devam ediyor. Yeni inşa ettiğimiz fabrikamız 15 bin metrekare kapalı alanıyla ve modern üretim araçlarıyla yapmayı planladığımız iş geliştirme çalışmalarımızda bizleri çok rahatlatacak.

Ar-Ge ve inovasyon konusundaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Ar-Ge ve inovasyon artık firmaların adeta üretim araçlarından biri konumuna geldi. Ar-Ge yapmayan veya işinde inovatif çalışmalar bulunmayan firmaların büyümesi, kurumsallaşması ve geleceğe güvenle bakması mümkün değil. Farklılaşmak gelişmek ve yapılmayanı yapmak artık günümüz dünyasının vazgeçilmezleridir. Dolayısıyla işimizde en iyi olmak için gerekli araştırma geliştirme ve inovatif çalışmaları sürdüren ve üretim aşamalarımızda kullanan bir noktadayız.


CAM firma

İhracat çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz? Hedeflediğiniz pazarlar var mı, varsa ulaşmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? İhracatta firmamız çok ciddi atılımlar yaparak hedeflediğimiz noktaya hızla ilerliyor. Bugün için üretim kapasitemizin yüzde 50’si dış piyasalara satılıyor. İhracatta sektörümüzü dünyada en iyi şekilde temsil etmeye çalışan firmamız, belirlediği hedefler doğrultusunda yoluna devam ediyor. Bugün ürünlerimiz yaklaşık 30 ülkede en seçkin noktalarda tüketici ile buluşuyor. Yeni fabrikamızın üretime girmesiyle birlikte çok daha ciddi çalışmalara imza atacağımızı şimdiden söyleyebilirim. Zuchex Fuarı’nda markanızın yapacağı yeniliklerden bahseder misiniz? Zuchex, her şeyden önce zücaciye sektörünün lokomotifi durumunda. Sektörün bir araya gelmesine, insanların ve firmaların yakınlaşmasına ve buna bağlı olarak işbirliklerinin gelişmesine vesile oluyor. Biz de Canba Ailesi olarak Zuchex Fuarı’nı her sezonun başlangıcı olarak görüyor ve tasarımlarımızı bu fuarda gün yüzüne çıkarıyoruz. Dolayısıyla Zuchex Fuarı bizim için her yılın miladı olmayı ifade ediyor. Bu noktada tüm Zuchex Ailesine emekleri için teşekkür ederiz.

Koleksiyonlarınızın hayata geçme sürecinde nelere dikkat ediyorsunuz? Koleksiyonlarımızın her biri tabii ki bizim için çok önemli. Çünkü tasarım aşamasından planlanmasına, satışından geri dönüşlere kadar bizi heyecanlandıran bir süreçten bahsediyoruz. Koleksiyonlarımızı geliştirirken öncelikle tüketici tercihlerini ön planda tutuyoruz.

116

Zücaciye Dünyasına

Bunun dışında piyasayı taşımaya çalıştığımız noktaya ait ürünler tasarlamak temel çalışma ilkelerimizden. Yani trendleri oluşturan ve takip edilen noktada olmak temel heyecan noktamız.

Önümüzdeki dönem için plan ve projeleriniz neler? Önümüzdeki döneme ait birçok projenin planlanma ve hayata geçirilmesine ait çalışmalar içerisindeyiz. Yeni fabrika yatırımımızı tamamladıktan sonra yakın bir gelecekte eminim ki Canba’yı çok farklı bir noktaya taşıyacağız. Yapmayı planladığımız yatırımlar ve bu yatırımların sektördeki görüntüsü birkaç yıl içerisinde kendisini gösterecektir. Sektörümüzden aldığımız güçle her gün büyüyen, gelişen ve değişen bir Canba olabilmek için tüm ekibimizle birlikte geleceğe yelken açmış durumdayız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm sektörümüzü en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. www.canba.com.tr


CAM tasarım

Ünlü Tasarımcı Joe Doucet’dan Nude için şık bir tasarım:

O2 karaf koleksiyonu Şişecam Topluluğu’nun global tasarım markası Nude için “Camp” ve “Alba” ürünlerini tasarlayan dünyaca ünlü Tasarımcı Joe Doucet, şimdi de O2 tasarımıyla karafları şıklık ve yalınlık ile buluşturdu.

Ş

işecam Topluluğu’nun global tasarım markası Nude, ünlü tasarımcıların çizimleri ve Türkiye’deki ustaların yeteneğiyle camın en yalın halini yansıtıyor. Nude, kurşun içermeyen kristal cam tasarımları ile cam dünyasında benzeri bulunmayan bir şeffaflığı ortaya çıkarıyor. Tüm koleksiyonlarını “Simple is Beautiful” (Yalın Güzeldir) felsefesi ile tasarlayan Nude, dünyanın saygın tasarımcılarıyla çalışıyor. Dünya markalarına yaptığı tasarımlarla bilinen Joe Doucet, Nude için birbirinden özel tasarımlar yaratıyor. Daha önce yaratıcılığı ve zarifliğiyle göz dolduran “Alba” ve “Camp” koleksiyonlarını tasarlayan Joe Doucet,

118

Zücaciye Dünyasına

Nude markası için yarattığı yeni “O2 ile karafa modern ve şık bir yorum getirdi. Joe Doucet, Nude için üçüncü tasarımını yarattı Tasarımları Londra Tasarım Müzesi ve Saint-Etienne Uluslararası Tasarım Bienali’nde sergilenen Joe Doucet, birçok dünya markasına tasarımlar yapıyor. “Benim için önce konsept, sonra form gelir. Önce fikirden yola çıkarım” diyen Joe Doucet, Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Ödülü ve Dünya Teknoloji Ödülü’ne layık görülmüş bir tasarımcı. 50 ayrı patent sahibi olan tasarımcı, “Camp”, “Alba” ve “O2” koleksiyonlarını tasarlayarak yaratıcılığını Nude markasının yalınlığı ile birleştirdi.


fotograf:ecolifeajans

Mekanlarda farkÄąndalÄąk yaratmak isteyenlerin tercihi...


CAM ürün

Pomstore ile Sofralarda tasarım şöleni Yenilikçi, fonksiyonel ve estetik tasarımlarıyla, dünya çapında markaları, tasarım ödüllü ürünleri keşfetmeye ve satın almaya olanak sağlayan Pomstore; sofralara kuzey sahillerinin esintisini getiriyor.

D

enizin serin esintisini ve neşeli ışıltılarını evlerde, ofiste ve tüm yaşam alanlarında görmek mümkün. Pomstore, İskandinav tasarım dünyasının global markası İittala’nın doğadan ilham alan zamansız koleksiyonlarıyla, kuzey denizlerinin esintisini sofralara taşıyor. Markaya ait ürünler arasında yer alan, Kastehelmi’nin çiy damlacıklarıyla bezeli bardak, ve dondurmalıkları su yeşilinden maviye içinizi ferahlatacak renkleriyle sofralarınıza ferahlık getiriyor. Teema serisinin ise turkuaz ve krem renkli takımları Kaj Franck’ın en yalın çizgileriyle ihtiyaç duyacağınız sadelik, hafiflik hissini aktarmaya hazır. Franck, adeta üzerine kendi yaz renklerinizi

120

Zücaciye Dünyasına

ekleyeceğiniz birer tual sunuyor. Evlere neşe getirecek çizgili desenleriyle dikkat çeken Alfredo Haberli imzasını taşıyan Origo serisi de deniz kokan renkleriyle yaz sevinci ve bereketini sofralara taşıyor. Ünlü Tasarımcı Haberli’nin bir diğer tasarımı ise, marka için tasarladığı Essence Koleksiyonu. Bu koleksiyona ait ayaklı, zarif kokteyl bardaklarını sunumlarınızda çok yönlü olarak kullanmak mümkün. Kuzeyin yalın, işlevsel ve aydınlık esintisini dünyaca ünlü tasarımcıların imzasıyla sofralarınıza getiren İittala ürünlerini Pomstore.net online mağaza üzerinden ve Pomstore Levent Showroom’dan satın alabilirsiniz. www.pomstore.net

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K


METAL kısa haberler

Emsan’ın Titangranit Wok tavasıyla herkes kendi mutfağının şefi Mutfak yaşamına dair tüm detayları tek çatı altında toplayan Emsan, sağlıklı ve lezzetli yemeklere imza atmak isteyenler için kaliteli ürünler sunmaya devam ediyor. Titangranit Wok Tava ile yemekleri kısa sürede pişirme imkanı sunan firma, ürünün granit iç tasarımıyla lezzetli yemekler hazırlamaya yardımcı oluyor. Titangranit Wok Tava, özel tabanı sayesinde de yemeklerin tabana yapışmamasını sağlıyor. Yüksek ısıda bile aşınmaya dayanıklı olan Titangranit Wok Tava, çizilmelere karşı dayanıklı olmasıyla da kullanıcısına uzun süre kullanım olanağı tanıyor. www.emsan.com.tr

Sonbahar sofralarına Narin dokunuşu

1967 yılından günümüze Türkiye’de zücaciye ve endüstriyel mutfak sektöründe önde gelen firmaları arasında yer alan Narin; 50’nci yılını kutladığı bu sene, birbirinden zarif koleksiyonlarını tüketicilerinin beğenisine sunuyor. Farklı desen seçenekleri ile her zevke hitap eden Narin; uzun süre kullanıma dayanıklı olan Epsilon model çatal kaşık bıçak serileri ile şık davet sofralarına en tatlı sonbahar esintilerini getirecek. www.narinmetal.com

122

Zücaciye Dünyasına

Korkmaz’dan sofralara tat katacak öğütücü

Türkiye’nin 46 yıllık yerli üretici markası Korkmaz, Natura Colours Tuz-Karabiber Öğütücüsü ile sofralara hem lezzet hem de şıklık katıyor. Pembe, turkuaz, sarı, lila ve kırmızı renkleri bulunan Natura Colours Tuz-Karabiber Öğütücüsü, ergonomik

dizaynı ve paslanmaz çelik tabanı sayesinde kolay kullanım imkanı sunuyor. Rengarenk Natura Colours Tuz-Karabiber Öğütücüleri, tüm Korkmaz mağazalarında bulunuyor. www.korkmaz.com.tr


METAL kısa haberler

Crate and Barrel ile kahve keyfi Tasarım ve fonksiyonelliği bir arada sunan ürünleri ile hayatın her alanına eşlik eden Crate and Barrel, kahve keyfinizi evinizde yaşamanız için gerekli olan her şeyi sizler için bir arada sunuyor. Crate and Barrel, geniş ürün yelpazesi ile kahve tercihinize en uygun kahveyi hazırlamanız için ilham kaynağı oluyor. Zekice

tasarlanmış ve ocak üstünde kullanılan Bialetti® moka espresso makinesi de bu ürünlerden biri. Enfes bir espresso için tek yapılması gereken, makinenin alt haznesine su doldurularak filtresine espresso veya ince öğütülmüş kahve ilave etmek ve ocak üzerine yerleştirmek. www.crateandbarrel.com.tr

Jumbo’dan asil bir ürün

Victorinox bıçaklarla profesyonelliği hissedin Jumbo 3200 Çatal Kaşık Bıçak takımı, yumuşak hatlarıyla ikramlar için su gibi akıcı ve zarif bir seçim olarak öne çıkıyor. Saplarındaki barok motifle dikkat çeken çatal, kaşık ve bıçak takımı, Jumbo’nun zamana meydan okuyan tasarım anlayışını bu kez Fransız dokunuşuyla yorumluyor. Her sofraya özenli bir detay ekliyor. Tamamı 89 parçadan oluşan Jumbo 3200 Çatal Kaşık Bıçak takımı, şık altın detaylı kaplamasına ek olarak ustalıkla işlenen paslanmaz çelik versiyonuyla da uzun yıllar sofralarınızın sade ve zarif tamamlayıcısı olacağa benziyor. Deri çantası ile satışa sunulan 3200 Çatal Kaşık Bıçak takımı Jumbo mağazaları ve jumbo.com.tr online satış sitesinde satışa sunuluyor. www.jumbo.com.tr

124

Zücaciye Dünyasına

Eyüboğlu distribütörlüğündeki İsviçre’nin ünlü bıçak ve çakı markası Victorinox, mutfaklarda harikalar yaratmaya devam ediyor. Victorinox’un tasarladığı şef bıçakları yemekleri daha hızlı yapmanızı sağlıyor. Fibrox sapı ile eli yormayan bir kullanım sunan Victorinox şef bıçakları salatalarınızı veya yiyeceklerinizi daha az enerji harcayarak hazırlamanızı sağlıyor.

Victorinox’un fabrikalarında özel ısı işlem tekniklerinden geçirilen bıçaklar, birinci sınıf paslanmaz çelikten üretiliyor. Victorinox’a özel kesim kalitesindeki mükemmelliğiyle kullanım kolaylığı ve zamandan tasarruf sağlayan bıçakların, ömür boyu paslanmaz çelik garantisi de kullanıcılarına sağladığı ayrıcalıklardan biri. www.eyb.com.tr


METAL ürün

LE CREUSET

RENKLERİNİN EN YENİSİ;

DUMAN

126

Zücaciye Dünyasına

Yarattığı birbirinden özel tasarımların yanı sıra sahip olduğu farklı renklerle ön plana çıkan Le Creuset, şimdi de Duman rengi ile mutfaklara girmeye hazırlanıyor.


‘Benim için kullandığım mutfak gereçlerinin tasarımı kadar rengi de önemli’ diyenlerin radarına Le Creuset hemen takılacaktır. 90 yılı aşkın tecrübeye sahip marka ürün geliştirirken tasarıma ve kaliteye gösterdiği titizliği ürünlerinin renklerine de taşıyor. Bu çerçevede her yıl tüm trendleri takip eden Le Creuset birbirinden özel renkleri koleksiyonlarına uyguluyor. Mutfaklarda minimalist ortam Le Creuset’in mutfaklarımıza ve sofralarımıza kazandırdığı son rengi; Duman…

Yeni renk duman, siyahla beyaz arasında yakaladığı nötr özelliği ile sade ama zarif bir ambiyans sunuyor. Dengeleyici özelliğe sahip bu sakin renk tonu ile mutfaklarda minimalist bir ortam yaratmak mümkün. Duman ürünleri, nötr duruşu ile diğer renkteki Le Creuset ürünleriyle de rahatlıkla kombinlenebiliyor. Döküm demir pişirme gereçleri ve ‘stoneware’ ürünlerin yanı sıra çeşitli mutfak gereçleri ve aksesuvarlarının da olduğu yeni renk duman ürünler her Le Creuset tasarımında olduğu gibi üstün kalite standartlarında ve zanaatkar yaklaşımla hayata geçiriliyor. www.lecreuset.com.tr

Yeni renk duman, siyahla beyaz arasında yakaladığı nötr özelliği ile sade ama zarif bir ambiyans sunuyor.

Zücaciye Dünyasına

127


METAL firma

EMSAN

Yeni ürünleri ve yenilikleriyle iddiasını sürdürüyor

Mutfakta harcanan sürenin daha keyifli geçebilmesi için, kullanılacak malzemenin de doğru seçilmesi gerekiyor. Yemek hazırlamayı daha pratik, kolay ve keyifli bir hale dönüştürmek ise doğru bıçak seçiminden geçiyor. Mutfakta geçirdiği her andan keyif almak isteyenlerin karşısına yepyeni bıçak seti ‘Ernesta’ ile çıkan Emsan, fonksiyonelliği ve keskinliği ön planda tutarak kaliteyi mutfaklara taşıyor. Her yeni ürünüyle adından söz ettirmeyi başaran Emsan’da yenilikler bitmiyor. Marka, online satıştaki büyüme oranlarıyla da dikkat çekiyor.

128

Zücaciye Dünyasına

M

utfak araç ve gereçleri içerisinde en işlevsel ürünler arasında yer alan bıçak setleri, birbirinden lezzetli yemeklerin hızlı ve kolay hazırlanması için oldukça önemli. Mutfakta yazılan lezzet hikayelerinin en keskin kalemleri olan bıçak setlerini yeniden yorumlayan Emsan, son teknolojiyi kullanarak geliştirdiği Ernesta Bıçak Seti ile mutfakta pratiklikten hoşlananlar için vazgeçilmez olmaya devam ediyor.

Mutfaklara pratik bir dokunuş… Yemek yapmanın keyfini bir üst skalaya taşıyan Ernesta Bıçak Seti, non-stick

kaplaması sayesinde kullanıcısına kolay kullanım imkanı sunuyor. Uzun yıllar kullanıma uygun yapısıyla Ernesta, estetik görünümüyle de büyük beğeni topluyor. Malzemelerin bıçak yüzeyine yapışmasına izin vermeyen Ernesta, başta et olmak üzere tüm yiyeceklerin rahatlıkla doğranmasına yardımcı oluyor. Fiyat uygunluğunun yanı sıra kırmızı, pembe ve rose gold renk seçenekleriyle Ernesta Bıçak Seti; standıyla birlikte soyma, sıyırma, doğrama, ekmek ve şef bıçağı olmak üzere toplam altı parçadan oluşuyor.


Emsan yeni ürünleri kadar gelişim grafiğiyle de dikkat çekiyor. Online satışlarda 2016 yılını bir önceki yıla göre yüzde 100 büyümeyle kapattıklarını söyleyen Emsan Genel Müdürü Uğur Kaymak, 2017 yılı için yüzde 50 büyüme hedefiyle yol haritası oluşturduklarını belirtiyor.

Online satışta yüzde 100 büyüme Emsan yeni ürünleri kadar gelişim grafiğiyle de dikkat çekiyor. Online satışlarda 2016 yılını bir önceki yıla göre yüzde 100 büyümeyle kapattıklarını söyleyen Emsan Genel Müdürü Uğur Kaymak, 2017 yılı için yüzde 50 büyüme hedefiyle yol haritası oluşturduklarını belirtiyor. Emsan’ın online mağazasını ziyaret eden müşteri sayısının 2016’da yüzde 70 oranında arttığını belirten Kaymak, “2017’de online çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Özellikle sosyal medyada online satışlarımızla ilgili detayları paylaşmanın olumlu geri dönüşlerini aldık” diyor. 2016 yılında yaşanan olumsuz gelişmelerin züccaciye sektöründe yer alan birçok firma ve markayı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Kaymak, Emsan’ın 2016 yılsonu hedeflerini tutturmasındaki en önemli

olayın, pazarda oluşan boşluğu kısa sürede fark edip doldurmasından kaynaklandığını söylüyor. Aslında sektörün pastasının büyümediğini Emsan’ın bu pastadan aldığı payın büyüdüğünü sözlerine ekleyen Kaymak, “Emsan sektörde kendi ürün grubunda marka bilinirliliği, ciro ve karlılık açısından ilk beş marka arasında yer alıyor. Pazar araştırmalarında ürün grupları değerlendirildiğinde ilk ikideki yerini yıllardır koruyor. Öte yandan Emsan, pazar payı ve satış ciroları açısından büyüme hedeflerimizi gerçekleştirme nedenimizi; agresif bir satış planı ve pazarı çok yakın takip edebilme kabiliyetimiz olarak görüyoruz” diyor. Emsan online satışa odaklanıyor Emsan için oluşabilecek riskleri minimize etmek için 2017 yılında daha dikkatli ve temkinli bir büyümeye odaklandıklarını söyleyen Kaymak, “2016 yılında bir önceki

Zücaciye Dünyasına

129


METAL firma

Fiyat uygunluğunun yanı sıra kırmızı, pembe ve rose gold renk seçenekleriyle Ernesta Bıçak Seti; standıyla birlikte soyma, sıyırma, doğrama, ekmek ve şef bıçağı olmak üzere toplam altı parçadan oluşuyor.

yıla göre online ciromuz yüzde 100 büyüdü. Bu büyümenin online satış kanalı olan ve sektörümüzde yer alan diğer oyuncular için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Biz Emsan olarak, bu güçle 2017 yılında da stratejimizi yüzde 50 büyüme üzerine kurguladık. Aslında 2016 yılına planladığımız kısa dönemli kampanyalarla online tarafa çok fazla müşteri çektiğimizi gördük. Dolasıyla 2017’de de kısa dönemli kampanyaları

130

Zücaciye Dünyasına

devam ettiriyoruz. Öte yandan müşterilerimizi birbirinden kazançlı kampanyalarla, toplamda sepet değerini artıracak teşviklerde buluşturuyoruz. Tüm bu bileşenler bir araya gelmesiyle online satışlarımızda artış yaşandı” diye açıkladı. “2017’de en iyi müşterilerimizden bir tanesi, online satış mağazası” Özellikle kötü hava koşullarında potansiyel müşterilerin online

platformlarda çok daha fazla vakit geçirdiklerini söyleyen Kaymak, “Bizim de buradaki verilerden yola çıkarak amacımız; online sayfamıza gelen müşterimizin orada çok daha fazla vakit geçirmesini sağlamak. Bunu yaptığımız müddetçe müşterilerimizin tıklaması satışa dönüşüyor. 2017’de de en iyi müşterilerimizden bir tanesi online satış mağazası” dedi. www.emsan.com.tr


METAL marka

Kuşaklar boyu her mutfakta ve sofrada karşımıza çıkan emaye, Kapka’nın renkli dokunuşuyla evlere tekrar geri geliyor. Her bir ürünün akıtma tekniğiyle kendine has bir şekilde tasarlandığı koleksiyon, toksit olmayan doğal boyalar kullanılarak üretiliyor.

132

Zücaciye Dünyasına

e l i A K n P u z KA u n u g u l i r k e u g c ı o r Ç a l a r r sof o y i l e g


E

skiye dair güzel anılardan yeni mutluluklar doğurmak için yola çıkan Kapka, hayatınızın her alanında kullanılmak üzere tasarladığı çeşit çeşit emayelerle sofralarınızı renklendirmeye hazırlanıyor. Emayenin ruhuna sadık kalmak için fabrikasyon üretim yerine geleneksel yöntemler kullanılarak elle üretilen tasarımlar, özel seçenekler sunuyor. Farklı iş deneyimlerine sahip üç yakın arkadaş; Bilge Ertem Gürman, Sibel Şenil Domaniç ve Saime Meçikoğlu tarafından kurulan Kapka, sağlam ve cam kadar sağlıklı yapısıyla nesiller boyu tercih edilen emayeyi farklı dokunuşlarla evlere geri getiriyor. İki koleksiyonla “Merhaba” dedi Kapka, “öyle derler” ve “biraz renk” isimli iki farklı koleksiyonla görücüye çıkıyor.

Geçmişten günümüze hayatımızda yeri olan emaye ve atasözlerini bir araya getiren “Öyle derler” koleksiyonu; kültürümüzün ve dilimizin zenginliklerini esprili bir şekilde anlatıyor. Her olayı ya da kişiyi net bir şekilde tanımlayan atasözleri; tasarımcı Başak Ağaoğlu’nun çizimleriyle hayat buluyor.

Bulaşık makinesinde rahatça yıkanabilen ürünler, dondurucuya ya da 250 dereceye kadar fırına da girebiliyor. “Biraz renk” koleksiyonu ise baharı ve yazı çağrıştıran tonlarıyla içinizi açmaya, gününüzü renklendirmeye hazırlanıyor. Her bir ürünün akıtma tekniğiyle kendine has bir şekilde tasarlandığı koleksiyon, toksit olmayan doğal boyalar kullanılarak üretiliyor. Sağlıklı ve kullanışlı Kapka ürünleri emayeden mamul olduğu için sadece evde değil, piknikte, kampta, kumsalda kısaca hayatın pek çok alanında kullanabiliyor. Düşme ve darbelere karşı dayanıklı ve 800 derecede fırınlandığı için tasarım ve renkler uzun süre bozulmadan kullanılabiliyor. Ürünler doğal hammaddeler kullanıldığı için cam kadar sağlıklı… Toksik olmayan doğal boyalar kullanılarak renklendiriliyor ve yüzde 100 geri dönüştürülebiliyor. Bulaşık makinesinde rahatça yıkanabilen ürünler, dondurucuya ya da 250 dereceye kadar fırına da girebiliyor. İşinin ehli emaye ustaları tarafından üretilen Kapka ürünleri el emeği ile üretildiği için her bir ürün diğerinden farklı; kısaca benzersiz…

www.kapka.com.tr

Geçmişten günümüze hayatımızda yeri olan emaye ve atasözlerini bir araya getiren “Öyle derler” koleksiyonu; kültürümüzün ve dilimizin zenginliklerini esprili bir şekilde anlatıyor.

Zücaciye Dünyasına

133


METAL bakırcılık

GAZiANTEP BAKIRCILAR ÇARŞISI

GELENEĞi GELECEĞE

TAŞIYOR İnsanoğlunun bakırı bulması ve işlemesini öğrenmesiyle Bakır Çağı’nı (Kalkolitik Çağ M.Ö 3000) başlattığı günden bu yana devam eden bakırcılık sanatının Gaziantep’te çok eski bir geçmişi bulunuyor. Tarihi kesin olarak bilinmese de 19’ncu yüzyılda yapıldığı düşünülen çarşıdan hayata geçirilen ürünlerin güzelliğinin yanında dükkanlardan gelen çekiç sesleri bile insanı büyüler nitelikte…

134

Zücaciye Dünyasına


Kalaycılık

Kalaycılık bakır gereç üretiminin zorunlu kıldığı, onun ayrılmaz bir parçası olan başka bir zanaattır. Bakır araç ve gereçlerin korunması için onların belirli aralıklarla kalaylanması gerekir. Kalay, sürekli kullanım ve ısıtma nedeniyle ortaya çıkan bakır korozyonu ya da bakırın saklanan yiyeceklerle etkileşime geçmesi sonucunda meydana gelebilecek zehirlenmelere karşı, açığa çıkacak bakır oksidi ve bakır sülfatı gibi bakır tuzlarını bloke ederek korunma sağlayan madeni bir malzemedir. O nedenle nerede bakırcılık gelişmişse aynı zamanda orada kalaycılık da gelişmiştir. Kalay işi, bakırdan yapılmış bir gerecin yüzeyine ve içine, ak kurşun olarak adlandırılan, parlak kül rengindeki gümüşe benzeyen bir maden olan kalayın eritilerek dökülmesi biçiminde uygulanan bir tür kaplamacılıktır.

K

alkolitik (MadenTaş) Çağı’ndan günümüze uzanan bir hikayesi olan bakırcılık, şu an geçmişten günümüze kalan bir değer olarak görülüyor. Dededen kalan bir miras olan bakırcılığa devam eden birkaç işletme, el emeği göz nuru ürünler üretiyor. Bu işletmelerin bir kısmı da Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’nda bulunuyor. Şehirdeki bakır işlemeciliğinin tarihi ise M.Ö. 2000-3000’li tarihlere kadar gidiyor. Bakırın ev ve mutfak eşyalarından süs eşyalarına kadar birçok kullanım alanı var Gaziantep’te.

Bakırcılar Çarşısı’nda yer alan dükkanların yapım tarihi ise kesin olarak bilinmemekle birlikte 19. Yüzyıl tarihleri düşünülüyor. Şehrin turistik durakların biri olan çarşı, tek katılı dükkanlardan oluşuyor ve hanlar bölgesi içinde yer alıyor. Kemerli girişlerle sokağa açılan dükkanlar, düzgün kesilmiş sert kalker (keymıh) taştan yapılmış olmasıyla büyülüyor. Gaziantep, Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak da biliniyor. 16’ncı yüzyılda bu imalat ve ticaret hayatı içerisinde bakırcılığın da büyük önemi bulunuyor.

Zücaciye Dünyasına

135


METAL bakırcılık

Gaziantep’te, özellikle 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında bakırcılık açısından önemli değişiklikler olmuş… Bu dönemde asırlar boyunca atölyelerde üretilen geleneksel bakır eşya form ve süslemelerin yanı sıra, yeni ve özgün barkı eşya formaları ortaya çıkmış. Ayrıca bu dönemde Gaziantepli bakırcılar, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içindeki diğer bakırcılık merkezlerini de yakından takip etmiş ve bunların bazılarından esinlenmiş. Gaziantep’te üretilen bakır eşyalar, özellikle yüzyılın ikinci yarısında önemli bir ticaret malzemesi haline gelmiş. Bu dönemde Gaziantep’ten Adana, Urfa, Malatya, Halep, Antakya ve Şam’a bakır eşyalar gitmiş. Bakırcılığın ve Bakırcılar Çarşısı’nın nesilden nesile devam etmesi ve geliştirilmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın hazırladığı “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi”, bugüne kadar Bakırcılar Çarşısı için atılmış en büyük adım olarak öne çıkıyor. Bu proje ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 2007 yılında Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı tarafından ödül verildi…

136

Zücaciye Dünyasına

Etkileyici atmosfer Bakırcılar Çarşısı aslında birçok el sanatı üretimlerinin yapıldığı bir çarşı… Burası ahşap kaplamalı dükkanları ve taş döşenmiş sokaklarıyla başka bir dönemdeymiş hissi veriyor ziyaretçilerine. Öyle ki, çarşıyı gezerken babadan oğula aktarılan geleneksel bakır işleme yöntemlerini de görme olanağınız var. Dükkanlardan gelen

Bakırcılık Güneydoğu Anadolu coğrafyasının tarihi ticaret hayatının bir parçası… Böyle olunca Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin şehirlerinde de önemli bir yer tutuyor. Bu şehirlerde de Gaziantep’te olduğu gibi Bakırcılar Çarşısı adında mekanlar bulunuyor.


Zücaciye Dünyasına

137


Bakırın dili

Her mesleğin kendine ait bir lisanı oluyor. Ustalar arasında çokça kullanılan bazı terimler ve anlamları da şu şekilde: Ağız bağlama: Tel sarmak amacıyla leğenin ağzına yuva açılarak şekil verilmesi. Çırtma çıkarmak: Sini kenarının toplanması. Çirtik: Sahanların kenarlarına yapılan tırnak süsleme. Gaziçlemek: Kaplara ağız ve kenar çizgisi vermek. Bunu çizen alete gaziç deniyor. Gey vurmak: Leğen ve kazanların taban yüzeylerinin kenarla birleştiği kısmının yapılması. Kaynak: Bakır levhanın bir tarafına açılan dişler vasıtasıyla diğer bir levha ile birleştirilmesi. Çekiçle dövülerek birleştirilen bu kısım, daha sonra kaynak yapılıyor. Ham alma: Kaynağın dövülerek düzlenmesi. Melemet: Eski ve kırık kapların onarılması. Toplama: Teşt ve leğenlerin kenarlarının ahşap tokmakla düzeltilmesi. Yan vurma: Leğen ve teşt yanlarının çekiçlenmesi.

138

Zücaciye Dünyasına

çekiç sesleri ise el emeğinin önemini gözler önüne seriyor. Dar sokaklarda karşılıklı olarak sıralanmış olan bakır dükkanlarında pek çok bakır ürünü bulmak mümkün. Çarşıda bakır ürünlerin yanı sıra el yapımı; sedef kakmalı eşyalar, kutnu kumaşları, yemeniler, çeyiz sandıkları, kebap şişleri, tespihler, hamam tasları… Tüm bu ürünlerin satıldığı dükkanlar Gaziantep Bakırcılar Çarşısı’nın sokaklarında sıra sıra dizilmiş halde ziyaretçilerini selamlıyor. Bakıra dair… Yapılan araştırmalar, Anadolu’da bakırcılığın gelişiminin çok eski tarihlere dayandığını, bakır cevher yataklarının eskiden beri işletildiğini doğrulamaktadır. Anadolu sanatında önemli bir yeri olan bakır, süslemeye de çok elverişli bir madendir. Günlük kullanımda kap-kacak, takılar, miğferler, kapılarda, kapı süslemelerinde, yapı unsuru olarak kullanılmıştır. En çok kullanılan maden bakırdır. Bakır kap yapım

teknikleri; dövme, dökme, sıvama (tornada çekme), preste basma olarak dörde ayrılıyor. Bakır levhaları döverek şekillendirme işine dövme tekniği deniyor. Dökme tekniği ise önceden hazırlanan kalıplara erimiş madenin dökülerek istenen formun elde edilmesi işlemi. Tornaya bağlanmış çubuklar yardımıyla bakırın sıvanması işlemiyse elbette sıvama tekniği ki bugün bu teknik daha çok makinelerde gerçekleşiyor. Preste basma ise pres adı verilen makinelere bağlanan çelik kalıplara bakır levhanın kuvvetlice vurulmasıyla yapılıyor. Bir bakır eşyanın son şeklini alması için bu işlemler yeterli değil elbette. Bir de bakırın üzerindeki o eşsiz işlerin yapılma aşaması var, yani bakırın süslenmesi… Bakır işçiliğindeki süsleme teknikleri de şöyle, kazıma tekniği, zımba tekniği, çekiç tekniği, ajur tekniği, kakma tekniği ve boyama… Bu işlerde çekiç, pergel, çelik keski ve tokmak gibi el aletleri kullanılıyor.


Zücaciye Dünyasına

139


FOKUS firma METAL firma

Ak Metal Yeni yerinde hizmete açıldı Yaşama renk ve rahatlık katan ürünleriyle iyi kalite ve hizmet anlayışını en uygun fiyata sunan Ak Metal, yeni mağazasında hizmet vermeye başladı. Sunduğu kaliteli ürünlerle beğeni kazanan firma, gelecek dönemde de adından sıkça söz ettirecek gibi… “Yüzde 100 yerli üretim” sloganıyla yola çıkan Ak Metal, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kaliteden ödün vermeden hızla büyüyen firma, 20 yılı aşkın süredir müşterilerinin taleplerine cevap veriyor. Yeni yerine taşınan firma, kalitesinden taviz vermeden en iyi hizmeti vermeye devam edecek. Kurulduğu günden itibaren metal ve hediyelik eşya alanında üretim yapan ve uzman kadrosuyla faaliyet gösteren Ak Metal, ithalat ve ihracatta ekonomik fiyat politikasıyla çalışmalarını sürdürüyor. Firma Genel Müdürü Sebahattin Üvet açılışta yaptığı konuşmada “Zaman değişmekte ve teknoloji gelişmekte ama bizim tek değişmeyen noktamız müşteri memnuniyeti ve ürün kalitemizdir. Sizlerin de desteğiyle bu yolculuğa uzun süre devam etmek istiyoruz” dedi. Piyasada edindikleri samimi ve ilkeli duruşlarını koruyarak büyüdüklerini vurgulayan Sebahattin Üvet “Hijyenden, kaliteli üründen, güvenilir ortamdan, güler yüzlü olmaktan kısacası müşteri memnuiyetinden taviz vermeden büyüdük. Bütün Türkiye’ye kaliteli marka hediye ettiğimizi düşünüyorum. Amacımız, müşterilerimizin en iyi hizmete kolayca ulaşabilmeleridir. Ak Metal olarak piyasaya girdiğimizden bugüne insanlarımızın istihdamına büyük katkı sağladık” ifadelerini kullandı. İstoç Ticaret Merkezi’nde yapılan açılışa, firma personellerinin yanında çok sayıda davetli katıldı.

140

Zücaciye Dünyasına


FOKUS firma METAL firma

YENİLİKÇİ YAPISIYLA HİSAR 50. YILINDA Hisar, yeniliklerle geliştirdiği ürün portföyü ile her evin vazgeçilmezi olmayı gelecek 50 yılda da sürdürmeyi hedefliyor.

G

eçmişten günümüze nice yeniliklere ve ilklere imzasını atmış olan Hisar, başarısını bugünlere taşımış, yarım asırlık geçmişiyle ve kaliteden vazgeçmeyen ilkesi ile sektörün liderleri arasında yer alıyor. Zücaciye sektörünün temel taşı olan perakende kanalında istikrarını koruyan Hisar, mağazacılıkta da “ömür boyu müşteri” anlayışını benimsiyor. Hisar bu ilke ile her sosyal grubun ihtiyacına göre konumlandırdığı 2016 yılında 23 adet olan perakende satış mağazalarının sayısını, 2017 yılının ilk yarısında 30’a ulaştırarak müşteri memnuniyeti devamlılığını sağlıyor. Doğru lokasyonda, uygun fiyat politikasıyla hedef müşteri kitlesine erişim ilkesi, şirketin perakende sektöründe rekabet avantajı yaratmasında önemli bir rol oynuyor. Sürekli değişim içerisinde olan piyasa koşullarında firma, kurumsal sitesi ile her tüketiciye kendisine çok hızlı ve güvenli olarak alışveriş yapabilme kolaylığı da sağlıyor. Kurumsal vizyonu özümseyen bu anlayışla en iyi yazılım koşullarında geliştirdiği sistem ile zahmetsiz alışveriş imkanını tüketicilerin hizmetine sunuyor. Böylelikle firmaya ve ürünlerine Türkiye’nin her yerinden kolaylıkla erişim sağlanabiliyor. Yurt içinde Zuchex, Anfaş, TUSİD fuarlarının yanı sıra yurt dışında Ambiente ve Host Fuarı’na katılan Hisar, hem yeni girişimciler için ilham

142

Zücaciye Dünyasına

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

kaynağı oluyor hem de günden güne artan sektörel başarısının daha geniş kitlelere duyurulması yönünde etkin rol oynuyor. En kaliteli çelik ile üretmekte olduğu ürünlerinin cazibesini, porselen setlerindeki sanatsal doku ile birleştiren firma; yeniliklerle geliştirdiği ürün portföyü ile her evin vazgeçilmezi

olmayı gelecek 50 yılda da sürdürmeyi hedefliyor... En seçkin restoranlarda, en leziz yemekler eşliğinde, en güzel otellerde, aile boyu kutlama yemeklerinizde, kalabalık bir aile sofrasında, yepyeni bir çiftin ilk davet yemeğinde... Kısaca; bir Hisar ürününün her yerde karşınıza çıkması mümkün. wwww.hisar.com.tr


METAL firma

Sektörün yeni®markası

ArtCook 144

Zücaciye Dünyasına

Zücaciye sektöründe uzun yıllardır çalışmalar sürdüren Zülfükar Güçlü tarafından hayata geçirilen yeni bir firma, Academia Mutfak Gereçleri… Pişirme sanatı anlamına gelen Artcook® markası adı altında ürünlerini sektörle buluşturan firma, yakın zamandan adından sıkça söz ettireceğe benziyor.


Z

ülfükar Güçlü’nün 2011 yılında patentini aldığı Artcook® markası, aslında hayata geçirilmesi planlanmamış bir oluşum olarak altı yıl bekleyen bir girişim. “Çok iyi bir işim zaten vardı, bir firmada zücaciye Türkiye satış müdürlüğünü yapmaktaydım ve aynı zamanda yurtdışı ürün tedariğini de ben sağlamaktaydım. Bu oluşum çok da planlı programlı gelişmedi. İşi sahiplenip özverili çalışmam bir süre sonra görülmemeye başladı. Sektördeki bazı aile şirketleri nedeniyle profesyonel baktığım iş hayatım bir anda değişmeye mahkum oldu. Bu deneyimleri birçok firmada görünce bir firmada çalışmamaya karar verdim ve Nisan ayı itibariyle işimden ayrıldım ve Artcook® için çalışmalarıma başladım” diyerek markanın oluşum hikayesini anlatan Güçlü ile Artcook®’un ürün gamı ve gelecek planlarını konuştuk.

Geçtiğimiz yıl her sektör için zorlu süreçler yaşandı. Bu olumsuzluklar ardından yeni bir marka ile pazara girme fikrini nasıl hayata geçirdiniz? Uzun yıllar sektörümüzdeki lider firmalarda yöneticilik, dış ticaret, satış ve satın alma müdürlükleri yaptım. Öğrendiğim şeylerden birisi de kriz dönemlerini iyi bir şekilde kullanıp avantaja çevirmek oldu. Kaldı ki yaz dönemleri zücaciye sektöründe durağan bir dönemdir ve ben bu durağan dönemi ürün çeşitliliği oluşturmak ve alt yapımı kurmak için kullanmayı tercih ettim. Markanızın ürün gamı hakkında bilgi verir misiniz?

“2018 yılına başlarken Academia Mutfak Gereçleri olarak Artcook® markamızla ürün çeşitliliğimizi yerli ve yabancı tedarikçilerden oluşturup iş ortaklarımızın karşısına sağlam adımlarla çıkmayı amaçlıyoruz.”

Ürün çeşitliğimiz pişirme grupları üzerine kurulu. Masa üstü mutfak gruplarının da olduğu ürün gamımızın tamamı yerli üretim ve Made in Turkey ibareli. Yaptırdığımız ürünler güncel

Zücaciye Dünyasına

145


METAL

firma

“Ürün çeşitliğimiz pişirme grupları üzerine kurulu. Masa üstü mutfak gruplarının da olduğu ürün gamımızın tamamı yerli üretim ve Made in Turkey ibareli.”

mutfakta ‘mode’ olan ürünler ve tamamı yerli tedarikçilerden karşılanmakta. Ürün kalite ve tasarımıyla da oldukça nitelikli. Özel bir tasarım çalışmamız şu an için yerli üretimle ilgili yok ama yıl başında stoklarımızda olacak olan ithal mutfak grubu ürünlerimize özel çalışmalar yaptırdık ve bu çalışmalarımız devam ediyor. Ürünler yılbaşında stoklarımızda olacak ve yeni sene itibarıyla iş ortaklarımızla buluşacak.

söyleyebilirim. Tabir yerindeyse masanın her tarafında bulundum.

Ürünler şu an nerelerde satışa sunuluyor?

Pazardaki birçok firma arasından nasıl sıyrılacaksınız?

Ürünlerimiz İstanbul ağırlıklı olmak üzere birçok markanın yer aldığı zücaciye mağazalarında yer alıyor. Satış pazarlama konusunda ben dahil toplam beş kişilik bir ekibimiz var. Ben tüm Türkiye pazarı, diğer arkadaşlarımız da Marmara bölgesi ağırlıklı çalışıyor.

Academia Mutfak Gereçleri olarak Artcook® markamızla asli işimiz öncelikle alt yapımızı oluşturmak, ürün çeşitliliğimizi tamamlamak ve müşteri ihtiyaç/isteklerini doğru yorumlayabilmek. Bu sırada piyasa bilgilerini doğru kullanabilirsek yavaş yavaş istediğimiz hedeflere ulaşacağız.

Şu an için böyle bir çalışmamız mevcut değil. Sağlam bir alt yapı ve ürün çeşitliliği oluşturmadan ihracat çalışması yapmamız ya da yapacağız dememiz zaten gerçekçi olmaz.

Sektörel gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

2018 yılına başlarken Academia Mutfak Gereçleri olarak Artcook® markamızla ürün çeşitliliğimizi yerli ve yabancı tedarikçilerden oluşturup iş ortaklarımızın karşısına sağlam adımlarla çıkmayı amaçlıyoruz. Tasarım ve kalitesi yüksek ürün çeşitliliği oluşturmak ve emin adımlarla pastadan payımıza düşen kısmı sürekli olabilecek şekilde almak ve marka olgusunun oluşturmayı hedefliyoruz.

Yeni bir firma olarak farklarınızdan bahseder misiniz? Bizim önceliğimiz sadık bir iş ortaklılığı oluşturmak. Bunu yaparken karşımızdakileri “müşteri” ya da “bayi” olarak değil, iş ortaklarımız olarak görüyoruz. Yıllarca sahada yaşanan sıkıntıları gördüm, dinledim ve sürekli çözüm odaklı çalışarak kalıcı çözümler ürettim ya da üretmeye gayret ettim. Şimdi bu sorunların ve sıkıntıların ne olduğunu gayet iyi bildiğim için bir adım önde olduğumuzu rahatlıkla

146

Zücaciye Dünyasına

Sektörde eskiden bir tane lider bir de onun takipçileri vardı ama şu an durum çok farklı ve birçok güçlü firma var. “Marka” demiyorum; çünkü marka olgusu ile firma olgusu çok farklı. Marka ve markalaşma, müşteriye verdiğimiz sözlerin tutulması ile verdiğiniz hizmetin kalitesi ile ilgilidir. Bunu başarabilen zaten sektörde “marka” olarak yoluna devam etmektedir, diğerleri firma olarak

ticari hayatını sürdürmektedir. İhracat çalışmaları yapacak mısınız? Bu konudaki planlamalarınızdan bahseder misiniz?

Gelecek dönem planlamalarınızdan bahseder misiniz?

www.artcook.com.tr


21 - 24 Eylül tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde düzenlenecek olan ZUCHEX fuarında 7.Hall C28 & Fuaye Sy03 no'lu standlarımız da sizleride aramızda görmekten onur duyarız.

Süleymaniye Mah. İsmetiye Cad. No:10 Fatih / İstanbul Tel: 0212 511 16 87 E-mail: info@depahediyelik.com www.depahediyelik.com


METAL

marka

Evimsaray’dan Kullanıcısını mutlu eden ürünler Zücaciye sektöründe faaliyet gösteren Evimsaray, yaklaşık yarım asırlık tecrübesiyle evleri şık ve kullanışlı ürünlerle buluşturuyor. Üretimini yaptığı ürünlerin yanında ithal ürün gruplarıyla birçok seçenek sunan firma, gelecek yıl müşterilerinin karşısına tekstil ürünleriyle çıkmaya hazırlanıyor.

148

Zücaciye Dünyasına

A

bdullah Kuşakçı’nın 1967 yılında işin çıraklığından başlayan hikayesi, şu an ikinci kuşakların çalışmalarını sürdürdüğü büyük bir şirket olarak devam ediyor. 14 yaşında memleketinden ayrılıp İstanbul’a gelen ve zaman içinde kendi firmasını kuran Abdullah Kuşakçı 1975 yılında alüminyum mutfak eşyası üretimine başlamış… 10 yıl alüminyum mutfak eşyası üreten Kuşakçı, çelik mutfak ürünlerin hayata geçmesiyle 1985 yılında bu sektöre geçiş yaparak ilk çelik çaydanlık üreten isimlerden de biri. O yıllarda “Saray” ismiyle hayata geçen çaydanlıklara her geçen gün yenisi eklenmiş ve 1996 yılında Saray Madeni Eşya LTD ŞTİ kuruluşu yapılmış. 2008 yılında Evimsaray markasını yaratan şirket, çalışmalarını her geçen gün büyüterek devam ediyor. 2009 yılında ihtal ürün gruplarını da bünyesinde ekleyen firma, zücaciye sektörünün güçlü isimleri arasında bulunuyor.


www.evimsaray.com.tr info@evimsaray.com.tr

/evimsaray /evimsaray_home


METAL

marka

Zengin ürün gamı Evimsaray bünyesinde şık tasarımlara sahip porselen takımları, cam setler, çatal-kaşık-bıçak takımları, her biri 304 kalite paslanmaz çelikten üretilen tencere setleri, çay-kahve setleri, düdüklü tencereler, mutfak gereçleri ve çeyiz setleri yer alıyor. Marka, bünyesindeki her ürünün kalitesi konusunda oldukça iddialı. Kullanım kolaylığı sunan ürünler, ulaşılabilir fiyatlarıyla da müşterilerinin beğenisini kazanıyor. Evimsaray ürünleri Türkiye’nin hemen her noktasında, zücaciye mağazalarında satışa sunuyor. Doğru ürünü kullanıcısına ulaştırmayı hedef edinen firma, 2015 yılında yaptığı yatırımla da çalışmalarını büyütmüş olmanın gururunu yaşıyor. Cenk Metal firmasını satın alan Evimsaray, yanmazyapışmaz mutfak eşyalarını eklediği ürün gamıyla artık daha iddialı.

Dört mevsim kullanıma uygun halılar Evimsaray’da Ürün gamında ev ve mutfak ürünleri

150

Zücaciye Dünyasına

konusunda ihtiyaç duyulan ürünlere yer veren firma, bünyesinde eklediği halı grubuyla da dikkat çekiyor. Kolay yıkanan, anti-bakteriyel halılar, şık tasarımlarıyla müşterilerinden tam not alıyor. Ev için her ürünü bir arada görmek isteyen müşterilerinin taleplerine cevap veren Evimsaray, kullanım ömrü uzun olan halı grubuna yakın zamanda farklı ölçülerde seçenekler eklemeye hazırlanıyor. Taban yapısı itibariyle dört mevsim kullanıma uygun olan halılar, bakteri üretmeme özelliğiyle de oldukça güvenli.

Yeni ürünler için çalışmalar sürüyor 10 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştiren Evimsaray, gerek üretimi yapılan ürünlerin gerekse ithal ürünlerin her sürecini titizlikle takip ediyor. Firma bünyesindeki Ar-Ge ekibi, kadınların ihtiyaç duyduğu detayları ve trendleri göz önüne alarak çalışmalar sürdürüyor. Ergonomik ürünler geliştirme konusunda iddialı olan firma, modayı takip eden


Cihangir Mah. Şehit Komando Onbaşı Uğur Hancı Sk. No: 16 Kat:1/A 34310 Avcılar/İstanbul Tel: +90 212 422 90 31 - 37 - 41 / Faks: +90 212 422 85 30 info@cenkmetal.com www. cenkmetal.com


METAL

marka

ürün çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. 2018 yılında müşterilerinin karşısına tekstil ürünleriyle çıkmaya hazırlanan firma, bu konudaki çalışmalarını hızla sürdürüyor. Nevresim takımları, uyku setleri, pikeler, battaniyeler, bornoz ve havlu seçeneklerini ürün gamına ekleyecek olan Evimsaray, özellikle çeyiz konusunda her ürünün tek çatı altında sunulduğu bir marka olacak… Gelecek yılın sonlarına doğru elektrikli küçük ev aletleri konusunda da atılım yapmayı planlayan firma, kahve, çay ve tost makineleri gibi her evde bulunan seçenekleri bünyesine katmaya hazırlanıyor. Yapılan işin en iyisini yapmayı misyon edinen Evimsaray, idealleri ve hedefleri olan bir şirket olarak çalışmalarını sürdürüyor. Firma, 20’yi aşkın ülkeye de ihracat yapıyor.

Marka bilinirliğine vurgu yapıyor Geçmiş yıllarda marka bilinirliğine dayalı herhangi bir reklam çalışması yapmayan fakat gelecek yıldan itibaren bu konuya ağırlık vermeyi planlayan firma, ürünlerinin bulunduğu mağazalarda yapılan reklam çalışmalarına da hız kesmeden devam

152

Zücaciye Dünyasına

ediyor. Marka bilinirliği konusunda fuar katılımlarına da önem veren Evimsaray, 21-24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Zuchex Fuarı’nda da yerini alacak. Yeni ürünlerini müşterilerine tanıtacak olan firma, ticaretin gelişmesi için iyi bir platform olan fuarlara katılımı hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlar için verimli görüyor.

Müşteri memnuniyeti konusunda iddialı Evimsaray, sunduğu ürünlerin kalitesiyle olduğu kadar satış ve satış sonrası çalışmalarıyla da bir o kadar beğeni kazanıyor. Firmanın tercih edilirliğinin en büyük sebebi ise kalite ve fiyat dengesi. Uygun fiyat politikasıyla ürünlerini müşterilerine sunan firma, satış sonrası çalışmalarıyla da bu hizmetini destekliyor. Ürünle ilgili herhangi bir sorunda hızlı çözümler sunarak müşterilerini mağdur etmeyen firma için mutlu müşteri kavramı büyük önem taşıyor. Üretilen her üründe kaliteye özen gösteren Evimsaray, idealist çalışmalarıyla her evde olmayı amaç ediniyor. www.evimsaray.com.tr


www.evimsaray.com.tr info@evimsaray.com.tr

/evimsaray /evimsaray_home


METAL

firma

Korkmaz Hem anneleri hem de çocukları düşünüyor

Sektörün önemli oyuncularından Korkmaz, her yeni ürünüyle adından söz ettiriyor. Ürünlerinde kalite ve tasarıma önem veren firma, yeni ürün gruplarında hem annelere hem de çocuklara yönelik ürünler sunuyor.

156

Zücaciye Dünyasına

1972 yılından bu yana; paslanmaz çelik mutfak eşyaları ve elektrikli ev aletleri üretmekte olan Korkmaz, her geçen zaman diliminde üretim kapasitesini çağın yüksek teknolojisiyle geliştirerek, pazarda mevcut olan konumunu daha geniş bir alana yaymayı sürdürüyor. “Üretmek, daha iyiyi, daha yeniyi, daha güzeli ve insana en yakışanı üretmek...” anlayışıyla çalışmalarını sürdüren firma, hızla gelişen ve küreselleşen dünya pazarında, değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap vermeyi

sürdürüyor. 2017 yılı serisinde yer alan tüm ürünler Korkmaz’ın vizyonuna yön veren kriterlerin başında insan sağlığı yer alıyor. Ürünler uluslararası sağlık ve kalite normlarına uygunluğuyla dikkat çekiyor. Dış ticaret ilişkilerinde de ciddi adımlarla ilerleyen firma, yaklaşık 90 ülkeye ihracat yapıyor. Lezzetli yemekler Korkmaz Volkanit’le pişiyor Korkmaz’ın yeni ürünleri arasında bulunan Volkanit kaplama Gusto ve Gusto Plus


/ak /ak_

İstoç 1. Ada No:132-134 Bağcılar/İST Tel : 0 (212) 659 99 80 Fax : 0 (212) 659 99 79 Web : www.akmetalhediyelik.com E-Posta : info@akmetalhediyelik.com

/ak

lik

diye

lhe meta

l

meta

lik

diye

lhe meta


METAL

firma

mataralar, minik afacanların vazgeçilmezi olacağa benziyor. Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla okula gitmeye başlayan miniklere her yudumda eğlenceli anlar yaşatmayı amaçlayan Korkmaz, yepyeni serisiyle çocuklardan tam not alıyor. Korkmaz’ın Bambino Collection Serisi’nde yer alan mataralar, farklı renk ve desen seçenekleriyle miniklerin, bakteri oluşumunu engelleyen hijyenik iç haznesi ve darbelere karşı ekstra dayanıklı yapısıyla ebeveynlerin de kalbini kazanacak.

Korkmaz’ın Bambino Collection Serisi’nde yer alan mataralar, farklı renk ve desen seçenekleriyle miniklerin, bakteri oluşumunu engelleyen hijyenik iç haznesi ve darbelere karşı ekstra dayanıklı yapısıyla ebeveynlerin de kalbini kazanacak.

158

Zücaciye Dünyasına

ürünleri, ısıyı uzun süre muhafaza eden döküm gövdesi ve yüksek ısı iletkenliğiyle lezzetine doyulmaz yemekler yapmak isteyenlerin bir numaralı yardımcısı oluyor. Hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler yapmak Korkmaz’ın Volkanit kaplama ürünleri ile çok daha kolay hale geliyor. Korkmaz’ın Gusto ve Gusto Plus ürünlerinde yer alan Volkanit kaplama, ısıyı eşit dağıtan tabanı ve yüksek ısı iletkenliği ile her yemekte lezzet sunuyor. Ekstra kalın 120 mikron kaplaması, alüminyum döküm gövdesi, yanmazyapışmaz PTFE kaplaması ve çizilmeye karşı PEEK kaplaması ile Volkanit ürünler sebze ve et yemeklerini terleme özelliği sayesinde tadına doyulmaz bir lezzete ulaştırıyor. Minikler su içmeyi aklından çıkarmayacak Korkmaz’ın renkli desenler ve dikkat çekici çizgi karakterlerle tasarladığı Bambino Collection Serisi’nde yer alan

Sağlıklı yemekler Korkmaz ile okulda da miniklerin yanında Korkmaz’ın Essentials Beslenme Kutuları, rengarenk seçenekleri ve bakteri oluşumunu engelleyen paslanmaz çelik iç haznesiyle hem küçüklerin hem de büyüklerin vazgeçilmezi olacak gibi… Korkmaz’ın Essentials Beslenme Kutuları ile sağlıklı yemekler beslenme saatinde miniklerle olurken, bakteri oluşumunu engelleyen paslanmaz çelik iç haznesi ve darbelere karşı ekstra dayanıklı yapısıyla da anne ve babaların içi rahat olacak. Pembe, yeşil ve mavi renk seçenekleri bulunan Essentials Beslenme Kutuları, tüm Korkmaz mağazalarında bulunuyor.

www.korkmaz.com.tr


Geçmişden günümüze kadar gelen ve mutfaklardaki en iyi yardımcılarımız olmaya devam eden emaye ürünler Ebru Metal ile renklenmeye devam ediyor...

www.ebrumetal.com


KAHRAMANLAR MADENİ EŞYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. FABRİKA - MERKEZ Kayabaşı Mahallesi Panayır Sokak No. 27 Başakşehir / İSTANBUL Tel.: +90 212 691 05 05 (pbx) Faks: +90 212 691 10 80 FABRİKA - 2 Kayabaşı Mahallesi Serçe Sokak No. 15 A/B Başakşehir / İSTANBUL www.kahramanlarmadeni.com • kahramanlarmadeni@gmail.com /kahramanlarcelik


KAHRAMANLAR MADENİ EŞYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. FABRİKA - MERKEZ Kayabaşı Mahallesi Panayır Sokak No. 27 Başakşehir / İSTANBUL Tel.: +90 212 691 05 05 (pbx) Faks: +90 212 691 10 80 FABRİKA - 2 Kayabaşı Mahallesi Serçe Sokak No. 15 A/B Başakşehir / İSTANBUL www.kahramanlarmadeni.com • kahramanlarmadeni@gmail.com /kahramanlarcelik


Korkmaz Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz oğlunu evlendirdi Paslanmaz çelik mutfak eşyaları ve elektrikli küçük ev aletleri üreten Korkmaz’ın Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Korkmaz’ın oğlu Murat Korkmaz, Hüma Armay ile dünya evine girdi. Çiftin düğünü 6 Mayıs Cumartesi günü Conrad Bosphorus Hotel’de gerçekleşti. Keyifli anlara sahne olan düğüne sektörün önde gelen isimleri de katılım gösterdi.

162

Zücaciye Dünyasına


METAL

marka

Batta Sektörün tecrübeli yenisi Batta, çatal, kaşık ve bıçak üretimiyle sektöre giriş yapan çok yeni bir marka… Fakat konusunda uzman yöneticileriyle oldukça iddialı olan ve kısa sürede adından söz ettiren firma, kalite ve fiyat konusunda sunduğu ayrıcalıklarıyla dikkat çekiyor. Yaklaşık üç yıl önce temelleri atılan ve son bir yıldır da aktif olarak ürün geliştirme çalışmalarını sürdüren Batta, sessiz ama bir o kadar da güçlü şekilde sektöre giriş yaptı. Lansmanını geçtiğimiz yıl TUSİD Fuarı’nda yapan firmanın oluşumunu, ürün gamını ve gelecek planlarını Batta Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Türk’ten dinledik.

Batta Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Türk

164

Zücaciye Dünyasına

Sektöre yerli üretim yaparak katkı sağlamak amacıyla giriş yapan Batta, Ramazan Türk’ün köklü geçmişi ve tecrübeleriyle oldukça iddialı şekilde sektördeki yerini aldı. Çatal, kaşık, bıçak üretimi gerçekleştiren ve bu konuda her

talebe cevap verecek alternatifler sunan firma, perakende kanalında Türkiye’nin önemli bir zincir mağazasına üretim yapıyor. Asıl uzmanlık alanı olan horeca kanalında ise bayiler aracılığıyla ürünlerini beğeniye sunan firma, şimdiden birçok otel ve restoranın da tercihi olmuş durumda. Varolan kriz ortamını fırsata çevirerek güçlü bir yapılanma süreci geçiren Batta, ürünlerinin kalitesi ve tasarımlarıyla işletmelerden tam not alıyor. Ramazan Türk, “Batta’nın temellerini atarken, çok iyi markalarla yarışacak segmentte ürünlerin yanına orta segmente de hitap edecek ürünler üretmeyi amaçladık.


METAL

marka

Ürün kalitesi konusunda taviz vermeyen Batta, üretimi oldukça zor olan bıçak konusunda dikkat çeken çalışmalar yapıyor.

Bunu da kaliteden taviz vermeyecek şekilde gerçekleştirdik. Sektörün en iyi markalarından birinde çok uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptım. Bu bilgi birikimi ve tecrübelerimi şimdi Batta’nın gelişimi için kullanıyorum. Özenle çalışıyor ve sektöre dinamizm getirecek ürünlere imza atıyoruz. Farklı bütçelere uygun seçeneklerimizle tercih edilirliğimizi arttırıyoruz” diyor. Şık ve kaliteli Hadımköy’deki fabrikasında kalite odaklı üretim gerçekleştiren firma, uzman kadrosuyla çalışmalarını sürdürüyor. Batta, Ar-Ge faaliyetlerine de oldukça önem veriyor. 304 kalite paslanmaz çelikten üretim gerçekleştiren firmanın aynı zamanda gümüş ya da altın kaplama ürün üretebilme kapasitesi de mevcut. Ürün tasarımından kalıp üretimine kadar ürünlerinin her aşamasını kendi bünyesinde yapan firma, iç ve dış piyasaya odaklanan bir yapıya sahip. Şimdiye kadar sektör profesyonellerinden olumlu geri dönüşler aldıklarını vurgulayan Ramazan Türk, “Henüz çok yeni bir yapılanmama olmamıza rağmen şu an birçok otel Batta ürünlerini kullanıyor” diyor. İhracat çalışmaları sürüyor Kısa sürede iyi bir marka yapılanmasıyla sektöre giriş yapan ve bu konuda

166

Zücaciye Dünyasına

oldukça iddialı olan Batta, iç piyasa kadar ihracat konusundaki çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Azerbaycan, Almanya, ve Gürcistan’ın yanında Afrika ve Orta Doğu bölgelerindeki görüşmelerini sürdüren firma, “Made in Turkey” damgalı ürünlerini birçok ülkeye göndermeyi amaçlıyor. Yakın zamanda masaüstü aksesuvarları ürün grubunu oluşturacaklarının altını çizen Ramazan Türk, “Batta’nın ana işi olan çatal, kaşık ve bıçaklara ek olarak, peçetelik, tepsi, buz kovası, tuzluk ve biberlik gibi ürünleri de çok yakında müşterilerimizin beğenisine sunacağız” diyor. Dünya standartlarında bıçak üretimi Ürün kalitesi konusunda taviz vermeyen Batta, üretimi oldukça zor olan bıçak konusunda dikkat çeken çalışmalar yapıyor. Hem dolgu geçme bıçak denen ve dünya genelinde en iyi standardı olarak bilinen bıçak üretimini yapan firma, hem de bilinen kaynaklı bıçak üretimi yapıyor. Türkiye’de geçme bıçak üretimi yapan firma sayısının oldukça az olduğunu söyleyen Ramazan Türk, “Öncelikle deneyimli ekiplerle çalışıyor olmamız, bu kaliteyi sunmamızı sağlıyor” diyor. Üretim kaynaklı her sorunun ömür boyu arkasında olan Batta, bu şekilde satış sonrası memnuniyeti de garanti ediyor.


www.seden.com.tr

size kendinizi รถzel hissettirir...


53 yıllık bir geçmişe ve deneyime sahip olan, kaliteli paslanmaz çelikten mutfak araç gereçleri üreten AMC, sunduğu ürünlerle beğeni kazanıyor. Kullanıcı odaklı tasarımlarıyla öne çıkan ürünlerle yemek yapmak da keyfe dönüşüyor.

168

Zücaciye Dünyasına

AMC pişirme sistemleri ile Yemeklere mucizevi dokunuş Uzun yıllara dayanan tecrübesini, yenilikçi güçle ve öncü ruhla harmanlayan AMC, tencere, tava ve mutfak araç gereçleriyle pişirme sanatını eğlenceli hale dönüştürüyor. Doğrudan satış sistemiyle geçtiğimiz yıl Türk kullanıcılarla buluşan AMC, şık tasarımı ve çok yönlü kullanım özellikleriyle mutfaklarda hayatı kolaylaştırıyor. 5 kıtada, 40’a yakın ülkedeki şirketleri, Almanya ve İtalya’da yer alan üretim tesisleriyle 18 binden fazla danışmana sahip olan AMC, yenilikçi tasarımlarıyla pek çok kez ödül aldı. AMC’nin benzersiz ürünleri; sağlıklı, hızlı, pratik ve lezzetli yemekler pişirmeyi mümkün kılarken, mutfakta harcanan süreyi ve enerjiyi minimum düzeye indiriyor.

Kısa sürede sağlıklı yemekler “Daha iyi beslenin, daha iyi yaşayın” sloganıyla yemek pişirmeyi keyfe dönüştüren AMC Pişirme sistemleri ile kısa sürede, lezzetli ve vitamin değerleri kaybolmayan yemekler yapmak mümkün. Su eklemeden sebze pişirmek, yağ eklemeden et kızartmak, aklınıza geldiği anda bakliyat pişirmek, tencereyi mini fırına çevirmeyi mümkün kılan pişirme sistemleri ile mutfaklarınızda yeni bir dönem başlıyor. Sağlıklı yemek pişirme yöntemini, şık ve benzersiz tasarımlarıyla birleştiren AMC, yemeklerin kısa sürede, lezzetleri kaybolmadan en hassas şekilde pişirilmesine olanak sağlıyor.

www.amc.info/tr


www.sehpa.com.tr


www.silaporselen.com


www.silaporselen.com


Sinbo Mutfağı ahşapla güzelleştirecek Küçük ev aletleri sektöründe faaliyet gösteren Sinbo, Düzce’de devreye aldığın yeni tesisinde eve yönelik ahşap ürünleri üretmeye başladı. Bunun yanında Düzce’de 250 milyon dolarlık yatırımla küçük ev aletlerinde kapasitenin 40 binden 100 bin adede çıkacağını söyleyen Sinbo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir”2018’de yatırımların etkisiyle ciromuzun 700 milyon TL’ye çıkmasın hedefliyoruz” diyor.

Sinbo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Demir

Yerli ve global dev markaların ürettiği küçük ev aletlerinin aynısını çok daha makul fiyatlarla tüketiciye sunmak amacıyla yola çıkan Sinbo’ nun başarı hikayesi 30 yıl öncesine dayanıyor. Sinbo İstanbul Haramide’deki genel merkezi, Tekirdağ/Çorlu ve Düzce’deki tesislerinde küçük ev aletleri pazarında yıllık 40 bin adet üretim kapasitesi ve 200’ü aşkın ürün gamıyla pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Genç yaşına rağmen 2016 yılında 230 milyon TL ciroya ulaşan şirket, 80 ülkeye de ihracat yapıyor. Sektör 2017 yılında ciddi bir büyüme göstermemesine rağmen şirketin bu yılki hedeflediği ciroyu 400 milyon TL’nin üzerine çıkarmak. Bu yıl pazarın stabil bir büyüme kaydettiğini söyleyen Sinbo Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Demir, “Şirket olarak ürün gamımızı genişletmeyi ve Türkiye’ nin dört bir yanına eriştirmeyi başardık. Pazarın çok üstünde bir büyüme hacmi yakalıyoruz” diyor.

172

Zücaciye Dünyasına

Ahşap pazarı Şirket, iç pazarda büyümenin yanında ihracat pazarlarında daha aktif olmak adına ağırlıklı olarak mutfağa yönelik ahşap ürünleri yatırımını devreye aldı. Hem de küçük ev aletleri tarafında üretimini tek çatı altında toplama ve kapasiteyi 40 bin adetten 100 bin adede çıkarma için 250 milyon Dolar’lık yeni yatırımlar tamamlandığında şirketin istihdamı 1000’lerden beş binlere çıkacak. Yatırımlarla birlikte Sinbo’nun bir dünya markası haline getirilmesi planlanıyor. Düzce’deki yeni yatırımlarla ilgili bilgi veren Demir, küçük ev aletleri pazarının yanında ahşap ev ürünleri pazarına da girdiklerini anlatıyor. Demir’in verdiği bilgiye göre Sinbo, Düzce’de 55 bin metrekare alanda devreye alınan tesisinde ahşap ev ürünlerine yönelik üretime başlayacak. Sinbo’nun Düzce’deki yeni tesisinde özellikle kayın ağacından son mamule uzanan bir üretim gerçekleştirilecek. Doğal ve organik olan bu ürünlerin insan


www.yetkincelik.com - info@yetkincelik.com


sağlığına uygun yapısıyla tüketicilerden yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Daha hesaplı ürünler “Sinbo olarak ahşap ürünleri alanına da girmeye hazırlanıyoruz. Buna yönelik olarak marka ve ürün çalışmalar tamamlanmak üzere” diyen Demir, Sinbo’nun ahşap ürünlere yönelik yeni markasının ürün gamında, eve yönelik çok şık ahşap tasarımlarının yer aldığını söylüyor. Bunlar arasında kav, peynir sunum tahtası, ahşap bıçak ünitesi, servis malzemeleri gibi pek çok ürün yer alıyor. Ürünlerin, benzerlerine göre daha hesaplı olarak tüketicilerle buluşturulması planlanıyor. Yepyeni bir marka yarattıklarını belirten Demir, sadece üst düzey değil, orta segmentteki tüketicilerin evlerine de farklı konseptlerde şık, kullanışlı ve doğal ürünler sokmayı hedeflediklerini söylüyor. 250 milyon Dolar’lık yatırım AR-GE ve üretim kapasitesindeki artış nedeniyle İstanbul Haramidere ve Tekirdağ Çorlu’daki tesisleri yetersiz kalan şirket, bu nedenle Düzce’de çok daha büyük bir yatırıma soyunmuş durumda. Bununla ilgili olarak küçük ev aletleri alanında 250 milyon Dolar’lık bir bütçe ile 300 bin metrekare kapalı alanda bir yatırımın ön hazırlıkları başladı. Bu yatırımın tamamlanmasıyla önümüzdeki süreçte, üretim birimlerinin büyük çoğunluğu Düzce’ye taşınacak. Yatırım

174

Zücaciye Dünyasına

kademe kademe devreye alınacak. Demir, “Sadece bu tesisin 2018 ciro hedefi 50 milyon doların üzerinde. Bu tesis, hem yurtiçi ciromuza hem de ihracat hedeflerimize büyük katkı sağlayacak” diyor. Yeni yatırımın etkisiyle birlikte Demir, şirketin 2017 yılında 400 milyon TL olan cirosunun 700 milyon TL’nin üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini söylüyor. Öte yandan devreye alınacak tesis, üretimin yanında AR-GE alanı ve üretim kapasitesiyle de Türkiye’de şimdiden ilk’ ler arasında yerini almaya hazırlanıyor. Üçlü üretim tesisi Faaliyete girmek üzere olan Düzce ahşap üretim tesisiyle birlikte üretim merkezlerinin üçe çıktığını hatırlatan Mehmet Demir, “Her bir üretim merkezimizde, elektrikli küçük ev aletleri, züccaciye ve yeni markamız olan ahşap ürünlerimiz olmak üzere, farklı alanlara odaklanıyoruz. Şu anda 40 bin adedi aşan üretim kapasitemizle pazarın öncü firmaları arasındayız. Hedefimiz kısa zamanda bu rakamı 100 bin adede ulaştırmak” diyor. Sinbo, ahşap ürünler ve elektrikli ev aletlerinin dışında sadece AR-GE’ye önümüzdeki yıllarda 30 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım harcaması yapmayı planlıyor. Yine bu yıl 1 milyon Dolar’lık yeni yazılım yatırımı da yapıldı. Demir, “Ayrıca küresel anlamda tecrübeye sahip

insan kaynağına da kesintisiz yatırım yapmayı sürdürüyoruz” diye ekliyor. Pazar yüzde 5 büyüdü Dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Sinbo’nun ihracat haritasında Çin’den ABD’ye, Meksika’dan Filipinlere Kanada’dan Ortadoğu’ya kadar geniş bir coğrafya bulunuyor. Global bazda küçük ev aletleri sektörünün geçen yıl yüzde 5 büyüme ivmesini koruduğuna ve pazar büyüklüğünün 60 milyar Dolar’ı aştığına dikkat çeken Demir, “Her ne kadar dünya için küçük ev aletleri eski bir pazar olsa da teknolojideki inovatif gelişmeler ve tüketici ihtiyaçlarının değişmesi, köşeleri kapmış gibi görünen dev firmaları zorlamaya başladı. Bu nedenle Sinbo gibi esnek ve müşteri taleplerine göre üretim yapabilen firmalar için halen yüksek bir potansiyel mevcut diye anlatıyor. Hedef Rusya Özellikle Avrupa, Sinbo’nun ihracat pazarları arasında en önemli yeri teşkil ediyor. Almanya, Fransa ve İngiltere gibi bu işin anavatanı sayılan ülkelerde de Sinbo, kendine pazar edinmeyi başardı. Yüzde 100 yerli bir Türk markası olarak, dünyanın ihracat devlerinden Çin’e ürün sattıklarına değinen Demir, “Hedefimiz ihracat yaptığımız ülke sayısını daha da artırarak 80’den 100 ülkeye ulaşmak” diyor. www.sinbo.com


TASARIM FONKSİYONELLİK SAĞLIKLI ÜRÜNLER Graplus

www.falezev.com.tr

falezevgerecleri

falezstore

Zücaciye Dünyasına

falezstore

175


Cooker Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz’ın oğlu dünya evine girdi Sektörün bilinen markası Cooker’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz’ın oğlu muhteşem bir düğünle evlendi. Nezire Büşra Ulu ile Mehmet Nuri Yılmaz’ın düğünü 30 Temmuz’da Elite World Europe Hotel’de gerçekleşti. Çiftin nikah şahitliğini ise Antalya Eski Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Jandarma Albay Selman Kömürcü, Azmi Akbıyık ve Ali Çavuş yaptı.

176

Zücaciye Dünyasına


KÜÇÜK EV ALETLERİ kısa haberler

Arzum Altro ile kahvaltı keyfi bambaşka

T

ürkiye’nin öncü elektrikli ev aletleri markası Arzum, mutfakta hayatı kolaylaştırmanın ve renklendirmenin yanı sıra ürünlerin tasarımlarıyla da fark yaratmaya devam ediyor. Teknoloji ve inovasyonla olduğu kadar tasarımlarıyla da kadınların gönlünü fetheden Arzum, Altro ekmek kızartma makinesi ile kızarmış ekmek sevenler için kahvaltı keyfini leziz bir şölene çeviriyor. Arzum Altro, tasarımıyla göz doldurduğu kadar özellikleriyle de çok pratik.

Geniş ekmek kızartma yuvası sayesinde kalın dilim ekmekleri bile rahatlıkla kızartabiliyor. Çıkarılabilir kırıntı tepsisi sayesinde temizlik konusunda da kolaylık sağlıyor. 8 farklı kızartma seçeneğiyle damaklara hitap eden Altro, buz çözme ve yeniden ısıtma özelliğiyle de fonksiyonelliğini gözler önüne seriyor. Arzum Altro, Marin ve Mercan renk alternatifleriyle mutfakların başköşesinde yer almaya hazır. www.arzum.com.tr

Beko’dan Cyclone Plus toz torbasız elektrikli süpürge

B

eko’nun tüketicilerle buluşturduğu yeni Cyclone Plus toz torbasız elektrikli süpürgesi, A sınıfı üstün temizlik performansıyla dikkat çekiyor. Hijyenik, tozdan arındıran boşaltma kabı bulunan Beko elektrikli süpürge, iki kademeli yeni siklonik filtrasyon sistemi ile büyük ve küçük parçacıkları ayrıştırarak hapsediyor. Üst kısımdaki MIF Filtre, parçacıkların motora kaçmasına engel oluyor. Beko Cyclone Plus’ın anti statik özellikli toz hanesi, tozların yapışmasını engelliyor ve kolayca temizlenebiliyor. Beko elektrikli süpürge, çift HEPA filtreleme özelliği ve HEPA 13 filtresi sayesinde emdiği tozların yüzde 99,98’ini içine hapsediyor ve böylece evin havasını temiz tutuyor. Özel Turbo fırça teknolojisi sayesinde halıda ve sert zeminde daha hijyenik ve etkili temizliğe yardımcı oluyor, evcil hayvan tüylerinin etkin temizliğini sağlıyor. www.beko.com.tr

178

Zücaciye Dünyasına

Kahve severler için Bosch’tan VeroAroma 300

B

osch Ev Aletleri, kahve severler için tam otomatik espresso ve kahve makinesi ile dikkat çekiyor. VeroAroma 300, her çeşit kahveyi tek dokunuşla kolay ve hızlı hazırlarken Akıllı Isıtıcı özelliği sayesinde her fincanda kusursuz kahve sıcaklığı ve aroması sunuyor. Tam otomatik kahve espresso makinesi VeroAroma 300 ile tek dokunuşla epresso, sade kahve, cappuccino, caffe latte ve latte macchiato hazırlamak mümkün. Akıllı Isıtıcı özelliği

sayesinde kusursuz kahve sıcaklığı ve aroması sunan VeroAroma 300, aynı anda iki fincan kahve hazırlayabiliyor. LCD ekranlı tam otomatik espresso ve kahve makinesi, yüksek performansla hazırladığı her kahveden sonra otomatik olarak kendini temizliyor. Makinede bulunan Brita su filtresi ise kahvenin tadına ve kokusuna etki eden sudaki bileşenleri azaltarak en iyi kahve tadının her daim korunmasını sağlıyor. www.bosch-home.com.tr


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Karaca yeni ürünleriyle dikkat çekiyor

Evlerdeki mutlu anlara eşlik eden Karaca, hem sağlıklı hem lezzetli sofralar hazırlamanız için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek elektrikli spiral rende Blendfit’i tasarladı. Firmanın ayrıca çay severler için de güzel bir haberi var. Zaman ayarlama özelliğiyle ön plana çıkan “Çayfie” ve “Demfit” ile mutfakların vazgeçilmezi olacağa benziyor.

180

Zücaciye Dünyasına


Türkiye’de ilk defa Karaca tarafından elektrikli spiral rende ve doğrayıcının bir araya getirilmesiyle tasarlanan Blendfit, spagetti ve cips şeklinde doğrama özelliği sayesinde sağlıklı ve pratik mönüler yapmaya yardımcı oluyor.

K

araca’nın sağlıklı beslenmeyi hayat tarzı haline getirenler için tasarladığı Blendfit ile kısa sürede pratik ve eğlenceli lezzetler hazırlamak mümkün. Vitamin dolu sebze makarnasından salatalara, sebze cipslerinden patates cipsine kadar pek çok lezzet Blendfit ile en sağlıklı şekilde sofralara geliyor. Türkiye’de ilk defa Karaca tarafından elektrikli spiral rende ve doğrayıcının bir araya getirilmesiyle tasarlanan Blendfit, spagetti ve cips şeklinde doğrama özelliği sayesinde sağlıklı ve pratik mönüler yapmaya yardımcı oluyor. Mutfakta yaratıcılığınıza eşlik eden Blendfit’in özellikleri bununla da bitmiyor. Doğrama, parçalama ve

karıştırma gibi pek çok işlemi bir arada sunan Blendfit, tasarımında Karaca şıklığını yansıtırken, diyet yapanlar ve hayatının merkezine sağlığı koyanlar için ideal bir ürün olarak öne çıkıyor. Yepyeni bıçak dizaynı, güçlü motoru ve hızıyla da dikkat çeken Blendfit, kısa sürede pratik lezzetler ile sağlıklı yemekler hazırlamaya yardım ediyor. Özellikle çocuklu aileler için büyük bir kullanım rahatlığı sunan Blendfit ile mutfakta daha keyifli vakit geçiriliyor. Çocukların gelişim dönemlerinde Blendfit ile sağlıklı, eğlenceli ve pratik lezzetler hazırlamak, vitamini kaybolmadan sebzelerden makarna ve cips yapmak da mümkün.

Zücaciye Dünyasına

181


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Çayfie, spor veya iş dönüşü çayını sıcacık içmek isteyenler ve kahvaltıda çayın hazır olmasını isteyenler için de büyük avantaj sağlıyor.

Karaca ile çay keyfi Prestijli sofraların vazgeçilmez markalarından Karaca, hayata geçirdiği inovatif, pratik ve kullanışlı ürünleriyle sofralara mutluluk katmaya devam ediyor. Her evin ve herkesin vazgeçilmesi çay, şimdi Karaca’nın zaman ayarlama özelliğiyle ön plana çıkan “Çayfie” ve her dem sağlık için özel tasarlanan “Demfit” ile sofralara geliyor. Karaca, insanların sevdikleriyle paylaşmaktan keyif aldığı anlara eşlik etmeye devam ederken, marka tutkunları için tasarladığı “Çayfie” ve “Demfit” ile sofralara muhabbet ve keyif katıyor.

Çayfie; zaman ayarlama özelliği sayesinde de kolaylık sağlıyor. Çay ve su koyduğunuz Çayfie, programlama özelliği sayesinde kurulan saatte çalışmaya başlıyor. Çayfie öncelikle suyu kaynatıyor, ardından kaynayan su, çayı damıtma ile otomatik demliyor. Çayfie, spor veya iş dönüşü çayını sıcacık içmek isteyenler ve kahvaltıda çayın hazır olmasını isteyenler için de büyük avantaj sağlıyor. Çelik ısıtıcı plaka, çelik çay filtresi, damlatma engelleme ve kendi kendine çay demleme özelliklerine sahip Çayfie ile her yudumu lezzetli, taptaze çaylar içebilir ve sofrada paylaşılan keyifli anlarla güne iyi başlayabilirsiniz.

bitki çaylarının sağlıklı ve bol vitaminli dünyası ile yeniden tanıştırıyor. Bitkilerin doğal lezzetlerini koruyan ve optimal kontrol teknolojisiyle çayı devamlı sıcak tutabilme özelliğine sahip olan Demfit’in Pinkgold, Rosegold ve Redgold gibi renk alternatifleri bulunuyor. Aynı zamanda siyah çay demleme özelliği de bulunan ve her dem sağlık için evlerinizin vazgeçilmezleri arasında yer almaya hazırlanan Demfit, 40 derece mama suyu ısıtma, 80 derecede bitki çayı demleme ve 100 derecede çay demleme seçeneklerinin yanı sıra damlatma engelleme özelliği de ürünü öne çıkarıyor. Sesli ve ışıklı uyarı sistemi ile Demfit, Karaca kalitesini sofralara taşıyor. Karaca; mutfak, sofra ve ev tekstili kategorilerinde tasarladığı ürünleriyle evlerdeki mutlu anlarınızın bir parçası olmaya devam ediyor.

Karaca’nın bir diğer ürünü Demfit ise

www.krc.com.tr

182

Zücaciye Dünyasına


KÜÇÜK EV ALETLERİ haber

Arçelik’te yenilik bitmiyor

A

rçelik, modern perakendecilik yaklaşımlarını ve uygulamalarını tüm Arçelik bayi ve satış noktalarına aynı dille aktarmak ve tüm müşterilere en iyi perakende deneyimini yaşatacak performans mükemmelliğini sağlamak amacıyla Arçelik Perakende Akademisi’ni kurduğunu duyurdu. İstanbul Hilton Bomonti Otel’de tanıtılan Arçelik Perakende Akademisi kapsamında, Koç Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan Vizyoner Liderlik Programı’nın ilk eğitimi olan “İş Dünyasının Değişen Dinamikleri ve

184

Zücaciye Dünyasına

Arçelik” semineri de aynı gün 270 yetkili satıcı, 50 Arçelik A.Ş. çalışanının ve üst yönetimin katılımıyla gerçekleşti. Arçelik’in Perakende TV’si yayına başladı Arçelik Perakende Akademisi, bugünün perakende dinamikleri doğrultusunda, müşteri sadakatini ve memnuniyetini artıracak deneyimleri yaşatmak için gerekli olan tüm öğrenme-gelişim içeriklerini yeni yöntem, araç ve kaynaklarla daha etkili şekilde bir çatı altında yönetme misyonu taşıyor. Eğlenceli, interaktif uygulama odaklı sınıf içi eğitimlerin yanı sıra,

Ev teknolojilerinde Türkiye’nin liderlerinden, dünyanın ise önde gelen şirketlerinden olan Arçelik, yeni ürünleri, kurum içi yenilikleri ve aldığı ödüllerden adından söz ettiriyor. Son olarak Arçelik Perakende Akademisi’ni kuran marka, dünyanın saygın ödüllerinden biri olan IF Design’dan da bu yıl dört ödülle döndü.

akademiyi çok daha ulaşabilir kılmak amacıyla en güncel dijital öğrenme araçlarının entegre edildiği www. arcelikperakendeakademisi.com uzaktan öğrenme sitesi kuruldu. Yetkili satıcılar ile olan iletişimi güçlendirmek, etkileşimi artırmak ve bilgilendirmeler yapmak amacıyla Arçelik Perakende Akademisi kapsamında kurulan Perakende TV’de de kampanya, ürün ve perakende uygulamaları hakkında bilgilendirme, duyuru, sorucevap yayınlarına ek olarak, kişisel gelişim ve eğlence amaçlı yayınlar da gerçekleştirilmeye başlandı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “Tüketicilerimiz bizimle temas kurdukları noktalarda kesintisiz ve kaliteli bir deneyim yaşamak istiyorlar. Perakende Akademisi sayesinde biz de mağazalarımız, internet sitemiz, çağrı merkezlerimiz ve yetkili servislerimiz ile paralel dilde bir perakende deneyimini hayata geçireceğiz” dedi. Arçelik Perakende Akademisi’nin, perakende dönüşümü çerçevesinde, Arçelik ve marka değerlerine özel olarak tasarlandığını söyleyen Can Dinçer, katılımcıyı ve ihtiyacı merkeze alan, öğrenme hedeflerinin bilgi, beceri ve davranış olarak tanımlandığı ve ölçümlenebildiği eğitim içeriklerinin baz alındığını belirtti. Arçelik Perakende Akademisi kapsamında her hedef kitle için davranış, finans, satış, işletme-mağaza yönetim becerileri ve teşhir standartları gibi, perakendecilik dinamikleri odağındaki eğitimleri içeren modüler sistemli sertifikalı gelişim programları yapılandırıldığını sözlerine ekledi.

Arçelik Perakende Geliştirme Direktörü Erhan Akdoğan ise mükemmel müşteri deneyimi yaratmanın, sürecin her noktasında gerçekleşmesi gerektiğine vurgu yaparak, Arçelik perakendecilik dönüşümünü, Akademi’nin de bu dönüşümle hayat bulduğunu ve mağazalardaki yansımalarını aktardı. Arçelik Perakende Eğitim ve Gelişim

Yöneticisi Pelin Hekimoğlu’nun Akademi ve Vizyoner Liderlik Programı kapsamında bilgilendirmelerinin ardından, Koç Üniversitesi Yönetici Geliştirme Programları Danışmanları Doğan Taşkent ve Mustafa İçil Girişimcilik, Dijitalleşme ve Aile Şirketlerinden Kurumsallaşmaya Dönüş konuları kapsamında konuşmalar yaptı.

Zücaciye Dünyasına

185


KÜÇÜK EV ALETLERİ haber

Fikri Haklar Örgütü’ne yapılan her 3 uluslararası patent başvurusundan birini gerçekleştiren Arçelik A.Ş., yurt içinde ve dışındaki toplam 14 Ar-Ge Merkezi ve bin 300’den fazla Ar-Ge çalışanıyla, bugüne kadar 3 bine yakın buluşa imza attı.

Arçelik A.Ş.’nin ilham veren buluşçuları Türkiye’nin patent şampiyonu Arçelik A.Ş.’nin her yıl geliştirdiği yüzlerce buluşta teknolojiyle fark yaratan çalışanlarının imzası bulunuyor. Şirketin Ar-Ge ve inovasyon alanındaki başarılı çalışmaları ödüllendirdiği Buluş Günü’nde bu yıl 508 buluşçu ödül aldı. Arçelik A.Ş. Dünya Fikri Haklar Örgütü tarafından yayımlanan “En çok uluslararası patent başvurusu yapan şirketler” sıralamasında 74’üncülüğe yükselirken, buluş ekibindeki kadın çalışan sayısının artışı ile doğru orantılı olarak buluşlarıyla fark yaratan kadınların sayısı da son 2 yılda yüzde 34 artarak 86’ya ulaştı.

Patent başvurularında Türkiye’de lider olan Arçelik A.Ş., Birleşmiş Milletler bünyesindeki Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından yayımlanan

186

Zücaciye Dünyasına

‘En Çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirketler’ listesinde de 2016’daki toplam 270 patent başvurusuyla 74’üncü sırada yer alıyor. Türkiye’den Dünya

Fatih Ebiçlioğlu: “İş hayatında çeşitliliği destekleyen projeler yürütüyoruz” Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı Fatih Ebiçlioğlu, “Dünya Fikri Haklar Örgütü WIPO sıralamasında 4 sıra yükselerek 74’üncülüğe çıkmamız, Ar-Ge’ye ve inovasyona verdiğimiz önemin bir sonucudur. Bu başarıyı Topluluğumuza kazandıran da buluşçularımızdır” dedi. Koç Topluluğu’nun birçok alanda olduğu gibi, toplumsal cinsiyet eşitliğini merkeze alan önemli çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Ebiçlioğlu, şöyle konuştu: “Topluluk olarak


Zücaciye Dünyasına

187


KÜÇÜK EV ALETLERİ haber kadınların iş hayatına katılımında fırsat eşitliğine sahip olmasını destekliyoruz. Birleşmiş Milletler’in Küresel Kalkınma Hedefleri arasında yer alan ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ alanında, iş hayatında çeşitliliği destekleyen önemli projeler yürütüyoruz. Buluşçu sayımızdaki artışı hem ülkemiz hem de şirketimizin geleceği açısından önemsiyoruz. Arçelik A.Ş. her alanda olduğu gibi inovasyon ekosisteminin gelişmesi alanında da öncülük ediyor. Bundan ayrıca memnuniyet duyuyorum.” Hakan Bulgurlu: “Buluş alanında fark yaratan kadınlarımızın sayısını arttırmak hedefindeyiz.” Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu ise, “Ülkemizin her üç uluslararası patent başvurusundan birinde Arçelik buluşçularının katkısı var. Ekibimizde tek başına orta ölçekli bir şirketten daha fazla buluşa sahip

Arçelik A.Ş., yurt içinde ve dışındaki toplam 14 Ar-Ge Merkezi ve bin 300’den fazla Ar-Ge çalışanıyla, bugüne kadar 3 bine yakın buluşa imza attı.

188

Zücaciye Dünyasına

çalışma arkadaşlarımız bulunuyor. Yeni buluşlar Arçelik’i Türkiye’de liderliğe, dünya arenasında da en üst sıralara taşıyor” dedi. Kadınların iş süreçlerine katılımının yetenek çeşitliliğini sağladığını ve bu sayede daha başarılı iş sonuçları elde edileceğine inandığını söyleyen Hakan Bulgurlu, “İş hayatında çeşitliliğin, yaratıcılığı ve yenilikçiliği beraberinde getirdiğine inanıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda olduğu gibi inovatif süreçlerimizde de artması bizi gururlandırıyor. Buluş alanında fark yaratan kadınlarımızın sayısını daha yukarıya taşımak hedefindeyiz” dedi. Arçelik A.Ş.’ye IF Design’dan dört ödül Arçelik A.Ş., dünyanın en saygın tasarım ödüllerinden biri olan IF Design’dan bu yıl dört ödülle dönerek tasarım

Arçelik A.Ş., tasarım alanında dünyanın en saygın ve bağımsız ödül organizasyonlarından biri olan IF Design’da tasarımları ile ödüller almaya devam ediyor.

alanındaki başarısını geliştirmeye devam ediyor. Ürünlerinde tasarım ve teknolojiyi aynı anda sunan Arçelik A.Ş., tasarım alanında dünyanın en saygın ve bağımsız ödül organizasyonlarından biri olan IF Design’da tasarımları ile ödüller almaya devam ediyor. Arçelik A.Ş., IF Design 2017’de Grundig Delisia El Blenderi, Beko Cosmos Gardırop Tipi Buzdolabı, Grundig Fourever 3K Buzdolabı ve Grundig Fourever 4K Flush Handle Buzdolabı ürünleriyle dört ödül almaya hak kazandı. Arçelik A.Ş.’nin ödül aldığı ürünlerden Grundig Delisia El Blenderi, özel tasarımıyla mutfak ortamına yepyeni bir yaklaşım getiriyor. Aydınlatmalı gösterge alanı ve büyülü tasarım detaylarının yanı sıra Grundig Delisia El Blenderi, bıçak teknolojisiyle vitamin kaybını da önlemek için maksimum verim sağlıyor. www.arcelik.com.tr

Arçelik A.Ş.‘En Çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Şirketler’ listesinde de 2016’daki toplam 270 patent başvurusuyla 74’üncü sırada yer alıyor.


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Arzum Doğanın enerjisini mutfaklara taşıyor

Türkiye’de elektrikli ev aletlerinin lider markalarından Arzum, tasarımı ve şıklığı bir arada sunan Mürdüm ve Papatya serileri ile mutfakları, doğanın sıcaklığı ve enerjisi ile renklendiriyor.

190

Zücaciye Dünyasına


1966

’da yerli bir marka olarak doğan Arzum, 50 yıldır Türkiye’de hemen her eve girmiş ve başarısını kısa sürede uluslararası boyuta taşımayı başardı. Teknolojiyi tasarım ve yaratıcılık ile birleştirerek ortaya çıkardığı ürünlerle tüketicilerinin hayatlarını değiştirmeyi hedefleyen Arzum, yarım asırlık yolculuğunda küçük ev aletleri sektöründe Türkiye’de ilklere imza atarak sektöre yön veriyor. “Sen dokunursun değişir dünya” mottosuyla tasarladığı ürünlerle, yerel ve uluslar arası birçok prestijli ödüle layık görülen Arzum, 2014 yılında da, Türk kahvesinde bir devrim yaratarak, doğrudan fincana servis özelliğiyle bir ilk olan Arzum OKKA Türk Kahvesi Makinesi yurt içi ve global pazara sunarak büyük bir başarı elde etti. 2015 yılında dünyadaki devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality Programı kapsamına alınan Arzum, OKKA’nın başarısı ile Türk kahvesi kültürünü dünyaya yaymak üzere global bir misyonu da yerine getiriyor. Bugün Arzum, gıda hazırlama, pişirme ve kızartma, içecek hazırlama, temizlik, kişisel bakım, ütü olmak üzere altı ürün kategorisinde 250’den fazla ürünüyle yılda üç milyonu aşan satış gerçekleştiren Arzum, dünyanın 30’a yakın ülkesinde 10 milyon eve ulaşarak “dünya markası olma” yolunda emin adımlarla ilerliyor. Her yeni ürünüyle adından söz ettiren firma, Mürdüm ve Papatya serileriyle de oldukça iddialı…

Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirme Direktörü Mehtap Yıldız

Tostçu Delux Izgara ve Tost Makinesi, hareketli filtreli Çaycı Heptaze Çay Makinesi, OKKA Minio Türk Kahvesi makinesi, Cezveli Lüx Türk Kahve Makinesi ve Prostick 1500 Blender ürünlerinden oluşan ve Arzum’un mutfaklarda 2017 modası estiren Mürdüm ve Papatya serileri; yeni evleneceklerin, evini yenilemek isteyenlerin, tasarım ve renk tutkunlarının vazgeçilmezi olacağa benziyor.

İster menekşenin tutkusu ister papatyanın sıcaklığı Teknoloji ve inovasyonla kadınların hayatlarını kolaylaştırdığı kadar tasarımlarıyla da hayatlarına kullanım kolaylığı ve keyif katan Arzum, yeni renk serisiyle mutfaklara renk getiriyor. Asil rengiyle her daim evlerin başköşesinde yer alan menekşeden esinlenerek hazırlanan Arzum Mürdüm Serisi ve papatyanın kalpleri ısıtan ışıltısından ilham alınarak tasarlanan Arzum Papatya Serisi, bu bahar mutfaklarda başköşeye otururken kalplerde de taht kurmaya hazırlanıyor.

Zücaciye Dünyasına

191


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün Papatyanın kalpleri ısıtan ışıltısından ilham alınarak tasarlanan Arzum Papatya Serisi, bu bahar mutfaklarda başköşeye otururken kalplerde de taht kurmaya hazırlanıyor.

Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirme Direktörü Mehtap Yıldız, Mürdüm - Papatya Serileri ile ilgili olarak: “Ürünlerimizi geliştirirken ve üretirken temele müşterilerimizin ihtiyaçlarını koymaktayız. Teknoloji ve inovasyonla onların hayatlarını kolaylaştırmaya odaklanırken aynı zamanda tasarım ile de yaşadıkları alanları keyifli kılmaya odaklanıyoruz. 50 yıllık deneyimimiz ve dünyada takip ettiğimiz trendler sayesinde müşterilerimizin evlerinde dönüşüm yapan ve hayatlarını kolaylaştıran ürünler üretiyoruz. Geçtiğimiz senelerde ürettiğimiz Nar ve Marin – Mercan serilerimiz ile başladığımız tasarım ve renk trendini bu sene Mürdüm – Papatya serilerimiz ile sürdürüyoruz. Doğanın en güzel renklerinden esinlenerek hazırladığımız ürünlerimiz ile baharın

192

Zücaciye Dünyasına

Doğanın en güzel renklerinden esinlenerek hazırladığımız ürünlerimiz ile baharın enerjisini müşterilerimizin mutfaklarına ve yemeklerine katacakları lezzete ortak ediyoruz.

enerjisini müşterilerimizin mutfaklarına ve yemeklerine katacakları lezzete ortak ediyoruz. Müşterilerimizin daha pazara çıkmadan uluslararası yarışmalarda tasarım, kullanım kolaylığı, fonksiyonellik alanlarında ödüller alan ürünlerimizi keyifle kullanmalarını diliyorum” dedi. Plus X’ten dizayn ve kullanım kolaylığı ödüllü Tostçu Delux Izgara ve Tost Makinesi, yüksek çizilme direncine sahip beş katmandan oluşan çift taraflı döküm granit plakaları sayesinde uzun süre aşınmıyor, yapışmıyor, daha sağlıklı ve ekonomik bir kullanım ömrü sağlıyor.

Çay makinelerinin vazgeçilmezi Arzum, Papatya ve Mürdüm serilerinde Plus X’te yüksek kalite, dizayn ve fonksiyonellik ödüllerini alan ve hareketli filtresi ile çayı uzun süre taze tutan Çaycı Heptaze Çay Makinesini sunuyor.

Çay makinelerinin vazgeçilmezi Arzum, Papatya ve Mürdüm serilerinde Plus X’te yüksek kalite, dizayn ve fonksiyonellik ödüllerini alan ve hareketli filtresi ile çayı uzun süre taze tutan Çaycı Heptaze Çay Makinesini sunuyor. Hem çay makinesi, hem su ısıtıcısı olarak kullanılabilen ve hareketli filtre inovasyonu ile sadece Arzum’da bulunan Çaycı Heptaze, hareketli filtresi ile geleneksel çay makinelerinin lezzetinin de ötesine geçecek bir demleme performansı sergiliyor, güvenle kullanım rahatlığını sunuyor. Plus X’ten dizayn ve kullanım kolaylığı ile iF’ten en iyi ürün ödüllerinin sahibi Arzum OKKA Minio, dört fincan kapasitesi, taşma önleme sistemi ile ağır ateşte pişmiş lezzetteki Türk kahvesini keyifli


VEYRON

TURBO XL PREMIUM

Daha geniş iç hacim, sürükleyici performans!

energy rating

LED ALERT SYSTEM / LED UYARI SİSTEMİ Hazne içi ışıklı uyarı sistemi, süpürge filtre grubu göstergesidir. Tam performans çalışma esnasında MAVİ IŞIK, hazne filtre grubu dolduğunda ya da tıkandığında KIRMIZI IŞIK devreye girer.

www.fakir.com.tr

/FakirEvAletleri

Zücaciye Dünyasına

193


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Arzum’un yeni tasarım kimliğinde geliştirdiği, Plus X’ten fonskiyonellik ödülü sahibi Prostick 1500 Blender seti, 1500W’lık üstün motor gücü ile çırpıyor, parçalıyor, karıştırıyor ve ni saniyeler için de yapıyor.

sohbetlerinize taşıyor. Kompakt tasarımı ile farklılaşan Arzum OKKA Minio aynı zamanda yıkanabilir pişirme haznesi özelliğine sahip. Türk Kahvesi makinesinde inovasyon ve tasarımda ürünlerine imza atan Arzum, aynı zamanda Türkiye’nin ilk elektrikli cezve üreticisi. Papatya ve Mürdüm serilerinin parçası olan Cezveli Lüx Türk Kahve Makinesi, doyumsuz sohbetlere eşlik edecek kahveden alacağınız lezzetin ve keyfin garantisini veriyor. Paslanmaz Çelik gövdesi sağlamlığın, kalitenin ve performansın garantisi iken hem sağ hem sol el ile kullanım özelliği tüketici odaklı tasarımın göstergesi niteliğinde. Arzum’un yeni tasarım kimliğinde geliştirdiği, Plus X’ten fonskiyonellik ödülü sahibi Prostick 1500 Blender seti, 1500W’lık üstün motor gücü ile çırpıyor, parçalıyor, karıştırıyor ve hepsini saniyeler için de yapıyor. Arzum Prostick 1500 Blender turbo fonksiyonu ile işleri hızlandırarak zamandan tasarruf sağlıyor.

Arzum OKKA, Sehr Gut’ta kategorisinin en iyisi seçildi Arzum’da yenilikler ve karşılığında da ödüller bitmiyor. Teknolojisiyle

194

Zücaciye Dünyasına

olduğu kadar tasarımıyla göz dolduran Arzum OKKA, Almanya’nın prestijli kurumlarından Haus & Garten tarafından gerçekleştirilen testlerde geleneksel pişirme yöntemi, kullanım kolaylığı, güç tüketimi ve elde edilen kahvenin ideal sıcaklığı gibi farklı kriterlerde yapılan değerlendirme sonucunda kategorisinin en iyisi olarak tanımlanan ‘Sehr Gut’ (En iyi/ başarılı) kahve makinesi oldu. Türk kahvesinin makineleşmesi ve globalleşmesi konusunda önemli bir gelişim sağlayan Arzum OKKA, “Doğrudan Fincana Servis” özelliğiyle her seferinde en iyi ölçüde okkalı Türk kahvesi deneyimi sunuyor. Arzum OKKA ile kahvenin köpüğü tüm fincanlara eşit olarak dağılıyor. Yavaş pişirme özelliğiyle de közde Türk kahvesi keyfini yaşatıyor. Ayrıca iki farklı fincan boyutu seçeneği ve tek tuş ile kendini temizleme özelliği ile kullanıcısına sadece kahvenin keyfini çıkarmak kalıyor. Red Dot Product Design Award 2014 ödüllü Arzum OKKA’nın tasarımında, Türk kahvesi kültürünün önemli ögelerinden olan bakır rengi ve desenler bir arada kullanılıyor. www.arzum.com.tr


www.evimsaray.com.tr info@evimsaray.com.tr

/evimsaray /evimsaray_home

Halı sektöründe farklı çizgisi ve yenilikçi ruhu ile her zaman kalitesi, estetiği, şıklığı ve zerafeti ile rakiplerinin bir adım önünde yerimizi aldık. Üstün kalitesi ve göz alıcı desenleriyle Evimsaray Home, klasikten moderne kadar her zevke hitap eden tasarımlar sunuyor. Dijital baskılı kaymaz tabanlı saçaklı halıyı sektöre ve mekanlarınıza kazandıran firmamız; faydalı model kapsamında TPE tarafından koruma altına alınmıştır. Tescilli markamız Evimsaray Home üretimine hız veren firmamız, yıllık üretim kapasitesini ve kalitesini sürekli artırarak, müşteri memnuniyetini ön planda tutmuş, ilkelerinden taviz vermeden doğru ve emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

“zerafeti evinize taşımak için hayata kadife dokunuş”

“evinize yakışan halı”

2017

HOME COLLECTION FİYAT LİSTESİ

www.evimsaray.com.tr


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Ürünlerinde sunduğu ayrıcalıklarla kullanıcılarından tam not alan Hotpoint, yeni ürünlerinin tasarımı, kullanımı ve ergonomisiyle yine çok iddialı. Kahve makinesinden elektrikli süpürgeye kadar evdeki tüm ihtiyaçlara yanıt veren marka, kullanıcı dostu ürünlere imza atmaya devam ediyor.

Hotpoint yeni ürünleriyle iddialı W

hirlpool Corporation, 2016 yılında elde ettiği yaklaşık 21 milyar dolarlık cirosu, 93 bin çalışanı ve toplam 70 üretim ve Ar-Ge merkeziyle bugün dünyanın en büyük beyaz eşya üreticilerinden biri. Hotpoint, Indesit, KitchenAid, Whirlpool, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht ve Jenn-Air markaları başta olmak üzere nerdeyse her ülkede tüketicilerle buluşan Whirlpool Corporation’ın Avrupa Operasyon Merkezi olan Whirlpool EMEA İtalya, Pero (MI)’da yer alıyor. Whirlpool EMEA yaklaşık

196

Zücaciye Dünyasına

24 bin çalışanı, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 30’dan fazla ülkedeki satış ağı ve sekiz ülkede faaliyet gösteren üretim tesisleriyle Whirlpool Corporation’ın bir parçası. Şirket bünyesinde yer alan Hotpoint markası ise elektrikli ev aletleri konusunda dikkat çekiyor. Kullanıcı dostu ürünler sunan marka, yeni ürünlerinde de bu iddiasını sürdürüyor.

Kahveseverlere Hotpoint filtre kahve makinesi 10 fincana kadar filtre kahve yapma kapasitesine sahip yeni Hotpoint Filtre Kahve Makinesi 1000 W gücüyle öne


çıkıyor. Hotpoint filtre kahve makinesi, kağıt filtre kullanımı gerektirmeyen aroma koruyucu ve yıkanabilir kahve filtresine de sahip.

Taze meyve sularıyla ferahlayın! Yeni Hotpoint katı meyve sıkacağı sebze ve meyveleri bıçak değdirmeden sıkarak tüm vitamin, mineral ve besin değerlerini koruyor; standart katı meyve sıkacağına göre yüzde 30’a kadar daha fazla meyve ve sebze suyu elde etmeyi sağlıyor. Sağlığına özen gösterenler için en sağlıklı meyve ve sebze suları kolayca hazırlanıyor. Power Gear teknolojisine sahip olan Hotpoint katı meyve sıkacağı, metal iç aksamları ve dişleri sayesinde sert kabuklu meyve ve sebzeleri de kolayca sıkıyor. 4X4 performansa sahip Hotpoint elektrikli süpürge Hotpoint’in 4X4 performansa sahip yeni elektrikli süpürgesi mükemmel temizliği, enerji verimliliği ve sessizliği bir arada sunuyor. MultiCyclonic teknolojisi sayesinde içindeki hava akımını dengeliyor, havayı temizliyor ve kötü kokuları engelliyor. A sınıfı enerji verimliliği sunan ve sadece 68 desibel ses seviyesiyle fark yaratan Hotpoint’in yeni elektrikli süpürgesi, motorlu fırçası sayesinde kusursuz temizlik sağlıyor. Yüksek performans, tasarruf ve sessizlik; bir elektrikli süpürgede aranan tüm özellikler bir arada.

Hotpoint elektrikli süpürgenin toz parçacıklarını iki aşamalı olarak filtreleyen ve üstün temizlik performansı sunan MultiCyclonic teknolojisi, süpürgenin içindeki hava akımını dengeliyor, havayı temizliyor ve kötü kokuları engelliyor. HEPA 14 filtreye sahip Hotpoint 4X4 elektrikli süpürge, tozları yüzde 99,995 oranında yakalıyor, dışarıya maksimum beş toz taneciği vererek evlerin havasının temiz kalmasını sağlıyor. Maksimum hijyen için Ultraviyole (UV) ışığı teknolojisiyle donatılan Hotpoint 4X4 elektrikli süpürge mükemmel temizliği garantiliyor. Hotpoint 4x4 elektrikli süpürge için son teknoloji kullanılarak geliştirilen ‘motorlu fırça’; parke ve halılardaki tozları zeminden sökerek tüm yüzeyleri kusursuzca temizliyor. Hotpoint’in yeni 4x4 elektrikli süpürgesi, özel ses yalıtım malzemeleri ve yeniden tasarlanmış hava çıkışları sayesinde sahip olduğu 68 dBA ses düzeyi ile standart elektrikli süpürgelerden çok daha sessiz çalışıyor.

Hotpoint elektrikli süpürgenin toz parçacıklarını iki aşamalı olarak filtreleyen ve üstün temizlik performansı sunan MultiCyclonic teknolojisi, süpürgenin içindeki hava akımını dengeliyor, havayı temizliyor ve kötü kokuları engelliyor.

www.hotpoint.com.tr

Zücaciye Dünyasına

197


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Avrupa’nın önde gelen ev elektroniği üreticisi Grundig, IFA’da gıda israfına dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledi. Dünyaca ünlü Şef Massimo Bottura’nın katıldığı etkinlikte, Grundig’in 6 ülkede 3 bin kişiyle yaptırdığı sürdürülebilirlik ve gıda israfıyla ilgili araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre tüketiciler 50 yıl içinde küresel bir gıda krizi yaşanması endişesi taşıyor, sürdürülebilir çözümlere ihtiyaç duyuyor.

198

Zücaciye Dünyasına

Grundig gıda israfına karşı mücadeleyi sürdürüyor Güçlü çevre bilinciyle öne çıkan Premium marka Grundig, IFA’da “Respect Food– Gıdaya Saygı” felsefesiyle gıda israfıyla mücadele taahhüdünü yineledi. Grundig markası ile Massimo Bottura’nın kurucusu olduğu “Food for Soul- Ruhun Doysun” girişimiyle başlattığı işbirliği kapsamında bir yıl içinde 25 ton gıda israftan kurtarıldı. 4 aşevi projesi başlatıldı ve dünya çapında tanınan 210 şefin desteğiyle 48 bin 300 kap yemek dağıtıldı. Marka fuarda ortağı olduğu “Food for Soul-Ruhun Doysun’ girişiminin kurucusu Massimo Bottura

ve Tüketici Psikoloğu Dr Dimitrios Tsivrikos’un katılımıyla bir etkinlik düzenledi.

Tüketiciler 50 yıl içinde küresel gıda krizi yaşanmasından endişe ediyor Tüketicilerin büyük bölümü gıda israfının önemli bir çevre sorunu olduğunu dile getirirken, üçte birinin de ayda 4 kg gıda israf ettiği dikkat çekiyor. Tüketicilerin yüzde 90’ı israf ettiği gıda miktarından endişeli olsa da yoğun tempolu kent yaşamı bu alışkanlıklarını değiştirmelerini zorlaştırıyor. Araştırmadan çıkan en


Arçelik A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Özbil

çarpıcı sonuçlardan biri de tüketicilerin önümüzdeki 50 yıl içinde küresel bir gıda krizi yaşanmasından endişe etmesi oldu. Etkinliğin konuklarından tüketici psikoloğu Dr Dimitrios Tsivrikos, araştırmanın sonuçlarını şöyle yorumladı: “Günümüzün yüksek tempolu yaşamı tüketicilerin davranışlarını etkiliyor. Tüketiciler çevreyi korumak ve gıda atıklarını azaltmayı istemesine rağmen çoğu bunu gerçekleştirecek zamana veya yönlendirmeye sahip değiller. Tüketicilerin sürdürülebilir alışkanlıklar oluşturması, bunun için gerekli araçları ve koşulları sağlamaları çok önemli”

Grundig gıda israfına karşı çözümün parçası Arçelik A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Özbil de etkinlikte yaptığı konuşmada, “Grundig markamızla gıda israfına karşı çözümün bir parçası olmak için adımlar atıyoruz. Fark yaratan projelerle insanların yaşamlarına

katkı sağlamayı hedefliyoruz. “Gıdaya Saygı-Respect Food” felsefemiz ve sürdürülebilir bir şirket olma taahhüdüyle daha iyi bir gelecek sağlamaya odaklanıyoruz. Gıda israfına dikkat çekmek için yaptığımız araştırma, tüketicilerin daha sürdürülebilir bir yaşam arzuladığını gösteriyor. Araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 82’si geri dönüşüm sağlamaya, yüzde 75’i enerji tasarrufu yapmaya, yüzde 74’ü ise gıda israfını azaltmaya çalışıyor. Sonuçlar, tüketicilerin çevresel etkileri azaltmak ve gıda atıklarını ortadan kaldırmak için kullanışlı, basit ve akıllı yollara ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Etkinlik kapsamında “Boşa giden gıda, boşa harcanan hayattır” sloganıyla “Gıdaya Saygı” filminin gösterimi de yapıldı.

Etkinlik kapsamında “Boşa giden gıda, boşa harcanan hayattır” sloganıyla “Gıdaya Saygı” filminin gösterimi de yapıldı. Filmin global lansmanı 16 Ekim’de Dünya Gıda Günü’nde gerçekleştirilecek.

Zücaciye Dünyasına

199


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Bundan 52 yıl önce manifatura sektörüyle çalışmalarına başlayan Dilek Tekstil, 2013 yılından bu yana porselen mutfak grubu ağırlıklı ürün gamını Neva markasıyla pazara sunuyor. Marka her yeni ürünüyle kullanıcılarından tam not alıyor.

Neva’dan mutfaklara mor renkli seçenekler M

üşteri memnuniyeti odaklı çalışmaları ve yenilikçi yapısıyla başarısını sürdüren Dilek Tekstil, bünyesindeki Neva markasıyla zücaciye sektörüne kalite ve tasarım gücü yüksek ürünler sunuyor. Yeni ürünleriyle de adından söz ettiren firma şimdi de mutfaklar için mor renkli seçenekler sunuyor. Kullanıcılarının yaşamını renklendiren firma, “Mor Sweet Serisi” ile lüks hayatın ve

200

Zücaciye Dünyasına

zarafetin simgesini mutfaklarda vurguluyor. Mor Sweet Serisi ile yenilikçi ürünlerini sergileyen Neva, dört renk konseptine eklediği mor renk ile renkseverlerin Sweet Serisi’nde buluşmasını sağlıyor. Birbirinden canlı renkleriyle özel olarak üretilen seri, kullanılan malzeme seçimi seçimi ve üretim standartları açısından benzerlerinden de ayrışıyor. www.dilektekstil.net


Philips’in patentli özel teknolojileriyle donatılan yepyeni serisi ProMix El Blenderı anneleri gülümsetecek sofralar için tasarlandı. Ürünün dokunmaya duyarlı hız ayarı ve ‘Speedtouch’ teknolojisi ile en sert yiyecekler tek tuşla kolayca parçalanabiliyor.

Philips’ten

Anne onaylı ProMix El Blenderi

P

hilips, sağlıklı ve besleyici yiyecekler hazırlarken tariflerini geliştirmek isteyenleri yepyeni bir seri ile tanıştırıyor. Philips Promix El Blenderı, mutfak meziyetlerini göstermek ve hem modern hem de geleneksel tariflerle sofralarını lezzetli yiyeceklerle donatmak isteyenlerin favorisi olmaya aday. Doğrama, çırpma, karıştırma ve daha birçok fonksiyonu tek üründe buluşturan Philips, çorbadan sosa, kekten salataya tüm sofranın hazırlanmasında yardıma koşuyor. 700 watt güçlü motoru ve dokunmaya duyarlı hız ayarı sunan ‘Speedtouch’ teknolojisi ile tek tuşla en sert yiyeceklerin parçalanmasını sağlayan ürün mutfaklarda hayatı kolaylaştırıyor. ProMix El Blenderı, patentli özel üçgen başlığı sayesinde yiyeceklerin akışını

düzenleyerek geride topak bırakmayan performansıyla fark yaratıyor. Serinin üyelerinden HR2645/70 ise püre ve mama yapma aparatı ile ebeveynler ve yiyeceklerini özel garnitürlerle servis etmek isteyenler için ideal. Bebeklerinin sağlıklı beslenmesi için pratik çözümler arayan anneler, ProMix El Blenderı’ndan vazgeçemeyecek. Promix El Blenderları kullanım kolaylığı ve sıçratmayan tasarımı ile de öne çıkıyor. Böylece sofralarını zahmetsizce hazırlayanların zamanı kendilerine ve sevdiklerine kalıyor. Ergonomik tasarımı ve sıçrama önleyici başlık tasarımı sayesinde yiyecekleri hazırlarken kolaylık sağlayan ProMix El Blenderı’nın başlıkları tek tuşla çıkıyor ve makinede yıkanabiliyor. www.philips.com.tr

Zücaciye Dünyasına

201


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

• 1912’de ürettiği ilk elektrikli süpürge modeli Lux 105 yıllık deneyiminin başlangıç noktası oldu. • 1921 yılında evlerde çığır açan Model V ile elektrikli süpürge tarihinde bir kilometre taşı oluşturdu. • 1930 yılında İsveç’te ilk elektrikli süpürge mağazası açıldı. • 1964 yılında Luxomatic ile zamanın ötesinde bir ürün tanıtıldı. Electrolux’ün bugünkü vizyonunu anlatan bir model oldu. • 2001 yılında dünyanın ilk robot süpürgesi Trilobite Electrolux tarafından üretildi. • 2003 yılında ilk kablosuz şarjlı ikisi bir arada kullanılan süpürgesi Ergorapido lansmanı yapıldı. • 2008 yılında Electrolux Green süpürge konseptini tanıttı ve “Denizden Gelen Süpürgeler” isimli sosyal sorumluluk projesini başlattı. • 2013 yılında süpürgede çığır açan teknolojisiyle UltraCaptic tanıtıldı. Electrolux, haznede tozları sıkıştıran patentli bir inovasyona sahip oldu. • 2014 yılında 10 milyonuncu Ergorapido üretildi. Ergorapido, 3 nesildir pazarın en başarılı ürünü haline geldi. • 2014 yılında dünyanın ilk AAAA performans ve enerji verimli elektrikli süpürgesi UltraOne Quattro modelini piyasaya sundu. • 2015 yılında Electrolux UltraFlex, Reddot ve Plus X Award tarafından tasarım ödüllerine layık görüldü. • 2016 yılında ürettiği en sessiz süpürgesi UltraSilencer ZEN ile 58 desibel sessizliğe ulaştı.

202

Zücaciye Dünyasına

Electrolux elektrikli süpürge üretiminde 105. yılını kutluyor Electrolux, ev aletleri ve profesyonel ürünlerde dünya liderleri arasında konumlanıyor. Ürünlerinde sunduğu tasarım ve kullanım kolaylığı ile müşterilerinden tam not alan firma, elektrikli süpürge üretiminin 105. yılını kutluyor. Electrolux 58 bin çalışanıyla Ar-Ge ve inovasyona dayalı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

E

lectrolux, tam 105 yıl önce ilk elektrikli süpürgeyi üretmeye başlamasıyla kuruldu. Alex Wenner-Gren tarafından 1912 yılında İsveç’te kurulan Electrolux’ün tarihi, o dönem ev ortamında kullanılması çok zor olan devasa elektrikli süpürgeler yerine kompakt ve ulaşılabilir fiyatta elektrikli süpürgeler geliştirilip satışa sunmasıyla başladı. Markanın ihtiyaca yönelik tasarladığı ilk elektrikli süpürge modeli Lux, yıllar içinde tozu sıkıştırarak dağılmasını önleyen siklon teknolojisine sahip UltraCaptic ve tamamen sessiz bir süpürme deneyimi sunan UltraSilencer

ZEN gibi üst düzey teknolojiye sahip elektrikli süpürge modellerine dönüştü. Electrolux Türkiye Küçük Ev Aletleri ve Süpürge Grubu Pazarlama Müdürü Fatih Şengül, Electrolux’ün 105. yılıyla ilgili, “Electrolux olarak elektrikli süpürge üretiminde 105 yıllık bir tarihe ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. 105 yıllık köklü bir marka olarak küçük ev aletleri ve süpürge grubu ürünlerimizle yaşam alanlarına değer katıyoruz. Sürekli geliştirdiğimiz yeni teknolojilerle tüketicilerimize inovatif ürünler sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. www.electrolux.com.tr


a’nın n p u r Av ğu’nu o d a t ve Or ve tek ilk mos r e T Çelik ticisi Üre

TERMOSAN ÇELİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. 2. OSB , 6. Cad. No: 17 Eyyubiye / ŞANLIURFA - TURKEY T: +90 414 215 89 89 - 90 F: +90 414 215 89 91 Web: www.termosancelik.com.tr E-Posta: info@termosancelik.com.tr


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, yine birbirinden özel alternatifler sunuyor. Kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak seçenekleriyle satışa sunulan ürünler arasında saç kurutma makinesinden tartıya, elektrik süpürgesinden meyve ve sebze kurutucusuna kadar birçok alternatif bulunuyor.

PROFiLO’DAN KULLANICISINI MUTLU EDEN SEÇENEKLER

G

ündelik hayatı kolaylaştıran Profilo Küçük Ev Aletleri, özel fiyat ve avantajlarıyla birbirinden özel seçenekleri müşterileriyle buluşturuyor. Profilo’nun katlanabilir PPG08200 ve PPG08400 Saç Kurutma Makineleri, kullanıcısının kusursuz görünmesini sağlayarak, kendilerini her an bakımlı ve güzel hissetmelerinin mutluluğunu yaşatıyor. Katlanabilir tutma yeri sayesinde kompakt bir tasarım sunan katlanabilir saç kurutma makinelerinin 2 hız kademesi bulunuyor. Saç modelini sabitlemek için entegre “soğuk hava” tuşu, saça şekil vermek ve form kazandırmak için hava toplama başlığı, aşırı ısınmaya karşı makinenin diğer cazip özellikleri arasında yer alıyor.

204

Zücaciye Dünyasına

Lezzetli mönüler hazırlarken formuna da özen gösterenler için Profilo PBS18100 SuperForm Banyo Tartısı, formuna özen gösterenlerden için cazip bir alternatif. Cam dizaynlı dayanıklı yüzeyi, dört adet ağırlık sensörü ve 100 gram hassasiyetiyle kiloların takibini kolaylaştırıyor. Sağlıklı yaşam konseptini tüm ürünleriyle destekleyen Profilo, mutfaklara sağlığı Profilo Kurumax ile getiriyor. Evlerinde sağlıklı mönüler hazırlayarak çocuklarının yeme alışkanlığını doğru beslenme üzerine kurmak isteyen annelerin en büyük yardımcısı olmaya aday Profilo Kurumax, dört farklı haznesiyle tam 11 litre kapasiteye sahip KuruMax ile meyve ve


Profilo BL 4560 blender, yiyecek ve içeceklerin hızla ama sessizce hazırlanmasını sağlarken ergonomik tasarımıyla da dikkat çekiyor.

sebzeler sağlıklı bir şekilde kurutuluyor ve tüm mineralleri korunuyor.

Performans ve enerji verimliliğine önem verenlere… Profilo PSU7A330 Pluris Plus Elektrikli Süpürge, kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak ve onlara kendileri için daha fazla zaman ayırmayı sağlayacak tüm özelliklere sahip. Yüksek temizlik performansının yanı sıra, yüksek enerji verimliliği ile maksimum enerji tasarrufu yaparak aile bütçesine de katkı sağlıyor. Hamarat anneler için… Profilo BL 4560 blender, yiyecek ve içeceklerin hızla ama sessizce hazırlanmasını sağlarken ergonomik tasarımıyla da dikkat çekiyor. Profilo’nun

PSI56130 Exelentix ütüsü ise 2750 Watt gücü ile yüksek performans sağlarken çamaşırlardaki kırışıklıkları kolayca açmanıza yardımcı oluyor. Otomatik kapanma özelliği ile sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alan Profilo Exelentix Ütü, yeni üstün taban tasarımı ve 160 gr/dk şok buhar çıkışı ile ideal buhar dağılımını sağlarken dikey buhar verebilme özelliği ile de perdelerinizi ütülemenizi kolaylaştırıyor. Profilo Dayanıklı Ev Aletleri sağlıklı yaşam konseptli ürünleri ile olduğu kadar annelerin gündelik hayatını daha da kolaylaştıran ürünlerle tüm kadınların hayatını pratik hale getirmeye devam ediyor. www. profilo.com.tr

Zücaciye Dünyasına

205


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Fakir Hausgeräte Pazarlama Müdürü Esra Özden Türköz

Fakir Hausgeräte, inovatif marka kimliği sayesinde bugüne kadar hep ‘ilk’leri sunan ve her dönemde sektöre öncülük eden bir marka oldu. Kaliteden ödün vermeden nesillerdir öncü ve sektör liderlerinden olmasını sürekli güncel olmaya borçlu olan marka, her dönemin trendlerini takip etmekle kalmayıp, bazı ürünleriyle de trendsetter oluyor.

206

Zücaciye Dünyasına

FAKİR GÜNCELLİĞİYLE YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ OLUYOR 300’ün üzerinde ürün çeşidi ile geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Fakir Hausgeräte, Türkiye pazarında daha çok elektrikli süpürge ve halı yıkama makineleri ile tanınsa da küçük ev aletleri kategorisinde de yükselen bir grafikle ilerleyerek iddiasını ortaya koyuyor. Her ürününde tasarım ve kalite odaklı çalışmalarıyla kullanıcılarının işini kolaylaştıran markanın yeni dönem ürünlerini ve gelecek dönem çalışmalarını Fakir Hausgeräte Pazarlama Müdürü Esra Özden Türköz’den dinledik.

2017’nin ilk yarısı sektör ve Fakir için nasıl geçti?

Sektörde üç ay verilerini değerlendirdiğimizde; küçük ev aletlerinin adetsel göstergelerde yüzde 5,8 oranında küçülme yaşanırken cirosal değerinin de yüzde 5 arttığını görüyoruz. Ortalama fiyat olarak geçen yılın aynı zamanına göre yüzde 12 oranında bir artış olduğu dikkat çekiyor. Kategoriler bazında baktığımızda; büyümeye en fazla katkı sağlayan kategorilerin başında cylonic toz torbasız süpürgeler ve Türk


Kahvesi makineleri gelirken, mutfak grubunu kapsayan kategorilerin de her yıl düzenli ve sürekli olarak büyüdüğünü söylemek yanlış olmaz. Süpürgeler, cirosal sıralamada toplam sektör cirosunun tek başına yüzde 43’ünü domine ediyor. Ciro sıralamasında ütüler 2’inci sırada yer alırken, sıcak içecek hazırlama kategorisi yüzde 11,5 pay ile süpürgeden sonra en fazla büyüme gösteren ikinci kategori olarak karşımıza çıkıyor. Fakir Hausgeräte olarak, 2017 yılının ilk üç ay sektör sıralamasında 3’üncü marka olarak yıla keyifli ve başarılı bir giriş yaptık. İlk üç aylık süre içerisinde hedeflerimizi gerçekleştirerek, yıl genelinde hedeflediğimiz ortalamanın üzerine çıktık. Her yıl çift haneli büyüme rakamları ile sektörel ortalamanın üzerinde başarılı bir büyüme grafiği sergileyen markamız, bu yıl da sektör büyümesine olumlu katkılar sağlayacak şekilde çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Fakir’in küçük ev aletleri grubundaki yeni ürünleri, bu ürünlerin özellikleri ve sunduğu avantajları detaylıca anlatır mısınız? Dünyanın en yeni trendlerini, ürünlerimize yansıtmak adına AR-GE departmanımız ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak

yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmeye yönelik sürekli olarak önemli çalışmalara imza atıyoruz. Özellikle, modernleşen yaşamlara yönelik şık tasarımlar ve sağlıklı yemek pişirme ürünleri üzerinde detaylı ve titiz çalışmalarımız var. Renkli serilerimiz, mutfaklarında tasarımı ve şıklığı önemseyen mutfak aletlerini aynı zamanda dekoratif bir mutfak aksesuvarı olarak değerlendiren müşterilerimize ilham verdi. Fakir özel renk pantoneleriyle geliştirdiğimiz Rouge Serisi, Fuşya ve Mavi serilerin en yenisini 2016 yılında menekşe renginin cazibesini mutfaklara yansıtan Fakir Violet olarak eklendi. Doğanın tüm güzelliğiyle bizlere sunduğu renkleri yeni serilerle tüketicilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

Fakir Hausgeräte, inovatif marka kimliği sayesinde bugüne kadar hep ‘ilk’leri sunan ve her dönemde sektöre öncülük eden bir marka oldu.

Değişen tüketici taleplerine hangi çalışmalarla cevap veriyorsunuz?

Fakir Hausgeräte, inovatif marka kimliği sayesinde bugüne kadar hep ‘ilk’leri sunan ve her dönemde sektöre öncülük eden bir marka oldu. Kaliteden ödün vermeden nesillerdir öncü ve lider olmamızı kendimizi güncel tutmaya borçluyuz. Her dönemin trendlerini takip etmekle kalmayıp, bazı ürünlerimizle de trendsetter olabiliyoruz.

Zücaciye Dünyasına

207


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Elektrikli ev aletleri sektörünün her alanında, Fakir teknolojisini en yeni tasarımlarla birleştirerek sunuyoruz. Günümüzde tüm sektörlerin tüketici talepleri doğrultusunda şekil aldığını düşünürsek, tüketici profili değiştikçe ürünler de değişiyor. Günümüz dünyasında tasarım, Ar-Ge ve teknolojinin yanı sıra tüketicinizi dinlemek de büyük önem taşıyor. Dünyanın dört bir yanına ürünlerini ulaştıran bir marka olarak, bu dinamikler bizi biz yapan değerlerimizin başında geliyor. Kendi bünyemiz içerisinde görev alan tasarım ekibimiz dışında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemli endüstriyel tasarımcılarla yoğun olarak çalışıyoruz. Her ne kadar trendleri çok yakından takip etsek de aslında trendleri de tüketicilerimizin belirlediği bilinciyle hareket ediyoruz. Dolayısıyla ana ilham kaynağımızın tüketicilerimiz olduğunu söylemek yanlış olmaz.

208

Zücaciye Dünyasına

Ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

300’ün üzerinde ürün çeşidi ile geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Türkiye pazarında Fakir Hausgeräte markası daha çok elektrikli süpürge ve halı yıkama makineleri ile tanınsa da küçük ev aletleri kategorisinde de yükselen bir grafikle ilerleyerek iddiamızı ortaya koyuyoruz. Mutfak grubu küçük ev aletleri (Blender seti, mutfak robotu, çay ve kahve makineleri, meyve sıkacakları, tost makinesi, mutfak tartısı vb.), ütüler, hava temizleyici ve vantilatörler, kişisel bakım setleri gibi evde ihtiyaç duyulan pek çok ürün portföyümüzde yer alıyor. Elektrikli süpürgeler yılın 12 ayı en çok sattığımız ürünlerin başında yer alıyor. Son birkaç yıldır herhangi bir kimyasal gerektirmeden hijyenik temizlik sağlayan buharlı temizleyiciler de gördüğü ilgiyle pazarı büyüten ve sektörün yönünü değiştiren


ürünlerimiz olarak dikkat çekiyor. Küçük ev aletleri kategorisindeki ürünlerimiz ise başta özel günler olmak satış yoğunluklarını sürekli artırıyor.

Satış ve satış sonrası konusundaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Bölge müdürlüğü, geniş bayi ağı, cornerlar, Fakir Shop’lar, genel ve ulusal zincir marketler olmak üzere 7 bin satış noktası ile tüketicilerimizle buluşuyoruz. Markamız, öncelikle her zaman farklılıklarıyla hayallerimize renk katan tüketicilerimizi “Mutlu Etmek” felsefesinden beslenen bir strateji ile ilerliyor. Tüketicilerimizin hafızasında kalite ve güven esasına dayalı bıraktığımız olumlu imaj ile her yeni ürün ve kategoride beklentileri en üst seviyede karşılamayı ilke edindik. Bu ilke doğrultusunda satış da olduğu kadar satış sonrasında da yüksek kalitede ve müşteri memnuniyet odaklı hizmet vermeye azami özen gösteriyoruz.

Fakir, Kaave ürünüyle oldukça ses getirdi. Bu konuda hedeflenen sonuca ulaşıldı mı? Kahve makinemiz KAAVE uzun bir ARGE hazırlığı ve çalışmalarımız sonrası 1’inci yaşına girdiği şu günlerde gerçekten bizleri gururlandıran bir başarı sergiledi.

Bu kategoride pazarın yüzde 14’ünü alarak 2’inci sıraya yerleşti.

Gelecek dönem planlarınızdan bahseder misiniz?

Özellikle gerek bu yıl gerekse önümüzdeki yıl çok özel ve yeni son teknolojik donanımlarıyla fark yaratacak ürün lansmanlarımız olacak. Lideri olduğumuz süpürgeler vazgeçilmez odağımız olarak AR GE çalışmalarımızda önemli bir yer kaplıyor. Enerji verimliliği konusu bizim için çok önemli bir konu. AAA Enerji ve yüksek performans verimliliği açısından sektörü yönlendirecek yeni torbasız cyclonic ve torbalı süpürgelerimiz yakın zamanda raflardaki yerini alacak. Global trendleri çok yakından takip eden bir markayız, özellikle modern hayata yönelik şık tasarımlar ve sağlıklı yemek pişirme ürünleri üzerinde ciddi AR-GE çalışmaları yapıyoruz. “Internet of Things” diye adlandırılan akıllı teknolojileri, hayatımıza bağlanabilen ev aletleriyle eşleştirecek profesyonel seriler tasarlıyoruz. Heyecan verici bu teknoloji donanımlarla ürün gamımızla farklı kategoriler oluşacak. Ve tabii ki yepyeni renk serileri ile doğanın tüm renklerini ürünlerimizde göreceğinizi de söylemeliyim. www.fakir.com.tr

Zücaciye Dünyasına

209


SIEMENS MARiFETLi YARDIMCINIZ

KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Siemens mikserlerden ütülere, elektrikli süpürgelerden blenderlara kadar birçok yeni ürünüyle evlerdeki yerini almaya başladı. Evlerin marifetli yardımcıları, sunduğu kullanım özellikleri ve tasarımlarıyla beğeni kazanıyor.

210

Zücaciye Dünyasına

S

iemens, evlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan el mikserinden blendere, ütü ve ütü masasından elektrikli süpürgelere kadar kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak pek çok yeni ürününü müşterilerinin beğenisine sunuyor. allTextile özelliği ile tüm ütülenebilir kumaşlar için mükemmel ısı ve buhar kombinasyonu sunan Siemens TB60XTRM iQ500 extremePower ütü, hızlı ve rahat kullanımıyla ev işlerindeki bir numaralı yardımcı oluyor. 3200 Watt’lık gücü, 220 gramlık şok buhar ve 50 gramlık sabit buhar çıkışı sağlayan yeni nesil TB60XTRM extremePower’ın antiShine özelliği ise koyu renkli ve hassas kumaşlarda oluşabilecek parlama riskini ortadan kaldırıyor. Yüzeyindeki ısıtma, vakumlama ve havalandırma özellikleriyle ütü yapma deneyimini çok daha profesyonel seviyelere taşıyan TN20350 Aktif Ütü Masası ise ütülemeyi zevke dönüştürüyor.


Siemens, evlerin vazgeçilmezleri arasında bulunan el mikserinden blendere, ütü ve ütü masasından elektrikli süpürgelere kadar kullanıcısının hayatını kolaylaştıracak pek çok yeni ürününü müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Sağlığınızı düşünen elektrikli süpürge Siemens Ev Aletleri’nin elektrikli süpürge üretimindeki 111. yılına özel olarak pazara sunduğu VSZ3J110TR süpürgesi, yıkanabilir allergyPlus hepa filtresi ile alerji problemi yaşayanların hayatını kolaylaştırıyor. 4 litre toz alma kapasitesiyle büyük alanlarda bile kusursuz temizlik sağlayan VSZ3J110TR, powerSecure teknolojisi sayesinde ise toz torbası dolsa dahi uzun süreler boyunca yüksek performanslı kullanım imkanı veriyor. Siemens VSZ3J110TR’nin yeni geliştirilmiş highPower motorunun aerodinamik tasarımı ise düşük enerji tüketimiyle mükemmel hava akımı ve ideal toz toplama performansı sağlıyor. Mutfakta harikalar yaratanlara Güçlü ama sessiz motoruyla zorlu yemeklerin bile bir çırpıda üstesinden gelen

MQ96500 el mikseri ve özel tasarım 4 kanatlı bıçağı ve paslanmaz çelik ayağı ile püre yapma, karıştırma, doğrama ve buz kırmayı kolaylaştıran MQ67170 el blender seti ise mutfakta harikalar yaratanların değişmez yardımcısı oluyor.

Her fincanda keyif Aroma Sense Plus teknolojisi sayesinde kahve aromasını mükemmel kılan Siemens TC86505 kahve makinesi kahve severlerin keyfine keyif katıyor. Özel kapak ve kilit sistemli termo sürahisiyle kahve aromasının tazeliğini uzun süre koruyan Siemens TC86505, iki saat içinde otomatik kapanma özelliği ile de güvenli kullanım sunuyor. “drip-stop” damlama emniyeti ve çıkarılabilir kahve filtresi ile kullanım kolaylığını artırmasının yanı sıra hafıza özellikli zamanlayıcısıyla ve dijital saat fonksiyonuyla da fark yaratıyor. www.siemens.com/tr

Zücaciye Dünyasına

211


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

Yaşamınızı hayat dolu fikirleriyle kolaylaştıran Tefal, #dahaiyibirsen konsepti ile bir ilke imza atıyor ve sizi daha sağlıklı, daha enerjik ve daha aktif bir hayata davet ediyor.

TEFAL ile Kendi̇ni̇zi̇ yeni̇lemeni̇n tam zamanı

Ç

ağımızın en büyük problemi yoğunluk, aslında hepimizi sağlıksız bir yaşama doğru itiyor. İş yoğunluğu, toplantılar, trafik derken yuvanıza döndüğünüzde tüm enerjinizi yitiriyor ve kendinizi isteksizce bilgisayar başında yemek siparişi verirken buluyorsunuz. Bir de üzerine bütün gün hareketsiz kalmış olmanın suçluluğunu çekiyorsunuz. İşte Tefal’in, bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak, kendinizin daha iyi beslenen, daha iyi hareket eden, daha sağlıklı haliyle tanışmanız için sunduğu yepyeni bir konsepti var: #Dahaiyibirsen!

212

Zücaciye Dünyasına

Hayatınıza enerji katacak ve yoğun temponuza ayak uyduracak yeni Tefal #dahaiyibirsen konsepti, içeriğinde yer alan hayat dolu ürünleriyle sizleri daha sağlıklı yemek pişireceğiniz, sağlıklı içecekler hazırlayacağınız ve aktif olacağınız bir hayata davet ediyor.

Tefal Actifry Original ile sağlıklı, hafif ve leziz yemekler Sağlıklı yemekler yapmanın en kolay yolu Tefal Actifry Original ile sadece 1 kaşık yağ kullanarak etten balığa, sebzeden atıştırmalıklara kadar bin bir çeşit leziz yemekler pişirmek artık çok daha pratik. Çıkarılabilir zamanlayıcı sayesinde evinizin her noktasında


Hayatınıza enerji katacak ve yoğun temponuza ayak uyduracak yeni Tefal #dahaiyibirsen konsepti, içeriğinde yer alan hayat dolu ürünleriyle sizleri daha sağlıklı yemek pişireceğiniz, sağlıklı içecekler hazırlayacağınız ve aktif olacağınız bir hayata davet ediyor.

Actifry’ da pişen yemeğinizin süresini kontrol edebilirsiniz. Bulaşık derdinize son verecek bulaşık makinesinde yıkanabilir parçaları ile dikkatleri çeken Tefal Actifry Original sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamak için sizin en büyük yardımcınız oluyor.

Temponuza eşlik eden içecekler için Tefal OnTheGO Blender Yeni Tefal OnTheGO Blender sayesinde gün içerisinde kaybettiğiniz enerji hayatınızın her köşesinde sizinle. Tefal OnTheGO Blender ile aslında hep tüketmek istediğiniz ama bir türlü ulaşamadığımız sağlıklı içeceklerle beslenme tarzınıza kolayca yenilik katabilirsiniz. Mesela sahildeki bisiklet keyfinize bol vitaminli meyve karışımı ya da iş yerindeki molanıza antioksidan etkili bol yeşillikli bir smoothie eşlik edebilir!

Yeni Tefal Bodypartner akıllı tartı ile kendini tanı Yeni Tefal Bodypartner sayesinde vücut değerlerinize ulaşmak artık birkaç adım uzağınızda. Tasarımı ile dikkatleri çeken ve yağ, kas ölçümü göstergesi sayesinde vücudunuza ne kadar iyi baktığınızı size gösteren Yeni Tefal Bodypartner sayesinde artık vücut değerlerinizi öğrenmek çok kolay. Tefal Bodypartner, kişiye özel mobil uygulaması sayesinde vücudunuzu takip etmenizi, dijital mezurasıyla da kendinizi daha iyi tanımanızı sağlıyor. Zaten #dahaiyibirsen’le tanışmanın yolu da kendimizi daha iyi tanımaktan geçiyor. Hayata dair yaratıcı, kolay ve pratik fikirler sunan Tefal, #dahaiyibirsen Konsepti ve bu konsepte özel Tefal ürünleriyle size daha iyi seçenekler sunuyor. www.homeandcooktv. com beslenmeye ve hayata dair enerjik, pratik ve leziz alternatifleriyle sizleri bekliyor. www.tefalshop.com

Zücaciye Dünyasına

213


FOKUS haber

ÜTÜ YAPMAKTAN YEMEK HAZIRLAMAYA; EV iŞLERi FITIK ETMESiN

Acıbadem Fulya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın bel ve boyun sağlığını korumak için ev işleri yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı, önemli önerilerde bulundu.

214

Zücaciye Dünyasına

S

aatlerce ayakta duruyoruz, eğiliyoruz, bir yerlere uzanıyoruz, ağırlık kaldırıyoruz… Bu hareketleri yaparken dikkatli olmadığımızda bel veya boyun kaslarının kasılmalarına, bunun sonucunda da yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen ağrıların gelişmesine yol açıyoruz.

Bulaşık makinesini dizleri kırmadan boşaltmak Bulaşık makinesini boşaltmak için devamlı olarak eğilip kalkmak gerekiyor. Ancak dikkatli olun, dizlerinizi kırmadan dizden aşağıya eğildiğiniz zaman bel kaslarınıza yük biniyor. Bunun sonucunda da bel fıtığı gibi olumsuz sonuçlar gelişebiliyor.

Yaşadığımız problemler bununla da sınırlı kalmıyor maalesef. Hatalı hareketleri sık sık tekrarladığımızda ve bu hareketlerle birlikte vücudumuza yüklendiğimizde veya yük taşıdığımızda omurga arasındaki disk çekirdeğinin yırtılmasına sebep oluyor; bunun sonucunda da bel veya boyunda fıtık oluşumunu kolaylaştırıyoruz. Dolayısıyla ev işleri yaparken hatalı duruş ve hareketlerden kaçınmamız çok önemli. Acıbadem Fulya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın, şu tavsiyelerde bulundu.

Doğrusu: Eğilirken belinize yüklenmek yerine dizlerinizi kırarsanız omuriliğe yük oluşmasını engeller ve belinizin ağırlığını azaltmış olursunuz. Yemek hazırlarken ayakta kalmak Yemek hazırlarken veya bulaşık yıkarken uzun süre ayakta kaldığımız zaman belimiz bize ağrı hissettirerek uyarı veriyor. Bu uyarıları dikkate almalısınız, aksi halde en basit olarak kasların güçsüzleşmesine neden olabilirsiniz. Kaslarınızın gücünü yitirmesi de bel bölgesinde ağrıya sebep oluyor.


Doğrusu: Fazla yüksek olmamak şartıyla bir ayağınızı basamak gibi bir yere koymanız diğer kaslara dinlenme fırsatı tanıyacaktır. Her 4-5 dakikada bir ayağınızı yüksek bir basamağa kaldırın. Bu durum omurgadaki kas grubunda farklı eklemlerin kasılmasını sağlayacağı için yükü tek bir bölgede tutmayıp, dağıtıyor. Bu hareket de belinizde ağrı oluşumunu engelliyor. Süpürürken öne doğru eğilmek Yerleri devamlı eğilerek süpürmek belinizde ağrı oluşmasına ve kaslarınızın zedelenmesine neden oluyor. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın hatalı olarak eğildiğiniz sırada aynı zamanda ağır bir nesne de taşırsanız bu durumun belinizde zaman içinde fıtık oluşumuna da yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Doğrusu: Evi süpürürken öne doğru eğilip eklem kaslarınıza yük bindirmemek için süpürge sapını uzatın ve olabildiğince dik pozisyonda durmaya çalışın. Özellikle koltuk ve dolapların altlarını süpürürken belinizi kırmak yerine bele güç vermeden, diz çökerek süpürmeye dikkat edin. Süpürme işlemi sırasında mobilyaları tek elinizle kaldırmamaya da özen gösterin. Objeyi gövdenize en yakın şekilde kaldırmak da belinize etki eden gücü azaltacaktır. Ütü yaparken boynu eğik tutmak Ütü masanızın alçak olması boynunuzu uzun süre öne doğru eğik tutacağınız anlamına geliyor. Bu hareket de boynunuzda bir süre sonra ağrı oluşumunu tetikliyor. Ağrı boyundaki kasların yorulduğu anlamına geliyor. Devamlı hatalı hareket uygulayıp zedelenmesine neden olursanız, kaslarınız zamanla yırtılacak ve fıtık oluşumuna sebep olacaktır. Doğrusu: Ütü yaparken ütü masasının yüksekliği çok önemli. Bu nedenle mutlaka ayarlanabilir bir ütü masası tercih etmeli ve boyunuza göre ayarlamalısınız. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yunus Aydın ütü masasının yüksekliğinin bel hizanızda

olması gerektiğine işaret ederek şu önerilerde bulunuyor: “Ütü yaparken ütü masasına yakın durun ve ayağınızın altında fazla yüksek olmayan bir basamak bulundurun. Ayağınızı 4-5 dakikada bir değiştirirseniz belinizin aynı bölgede kasılmasına ve ağrı oluşumuna engel olursunuz. Birkaç gömlek ütüledikten sonra devam etmek yerine oturarak dinlenin. Ayrıca ütü yaparken çamaşırlarınızı olabildiğince yükseğe koyarsanız sürekli eğilip kalkmak zorunda kalmazsınız.” Yemek hazırlarken boynu eğmek Yemek hazırlarken boynunuzu öne veya yana eğik pozisyonunda tutmanız veya sırtınızı yaslamadan tabure oturuşu yapmanız boyun ve beldeki eklemlere yük binmesine, bunun sonucunda kasların zedelenmelerine yol açıyor. Zedelenen kas da gücünü kaybediyor ve bölgede ağrı oluşumuna neden oluyor. Hareket sırasında boyuna yük bindirilmesi de fıtık oluşumunu tetikliyor. Doğrusu: Boynunuzu olabildiğince hareket halinde tutmayı ihmal etmeyin. Otururken sandalyenin sırtına yaslanmaya da dikkat edin, çünkü belinizi yaslamadan oturmanız belinizdeki kasların kasılmasına, bunun sonucunda da ağrı oluşumuna sebep oluyor. Bu yüzden sandalyenizin sırt kısmının bel ile birlikte hareket

Bulaşık makinesini boşaltmak için devamlı olarak eğilip kalkmak gerekiyor. Ancak dikkatli olun, dizlerinizi kırmadan dizden aşağıya eğildiğiniz zaman bel kaslarınıza yük biniyor. Bunun sonucunda da bel fıtığı gibi olumsuz sonuçlar gelişebiliyor.

Zücaciye Dünyasına

215


FOKUS haber

edebilecek ve bu bölgenize destek verecek şekilde olmasına dikkat edin.

Ütü masanızın alçak olması boynunuzu uzun süre öne doğru eğik tutacağınız anlamına geliyor. Bu hareket de boynunuzda bir süre sonra ağrı oluşumunu tetikliyor. Ağrı boyundaki kasların yorulduğu anlamına geliyor. Devamlı hatalı hareket uygulayıp zedelenmesine neden olursanız, kaslarınız zamanla yırtılacak ve fıtık oluşumuna sebep olacaktır.

216

Zücaciye Dünyasına

İş yaparken ağır kaldırmak Bir ağırlığı gövdenize ne kadar uzak kaldırıyor ve taşıyorsanız belinize o kadar fazla yük bindirmiş olursunuz. Örneğin 3 kiloluk bir ağırlığı vücudunuza olabildiğince yakın olarak kaldırdığınız zaman o nesne tam 3 kilo ağırlığında oluyor. Elinizle bir metre uzaktan kaldırdığınız zaman ise ağırlığı 9 kilo olarak hissedersiniz. Ağırlıkların eklem üzerine tekrar tekrar yüklenmesi de o eklemin kalınlaşmasına, bunun sonucunda da eklem hacminin büyümesine ve komşu sinir dokusuna baskı oluşturmasına neden oluyor. Devamında omurilikte kanal darlığı gelişiyor ve sinire ait olması gereken alan küçülüyor, siniri besleyen kan damarları baskı sonucu kapanıyor. Ağır bir yükü kaldırmayı kronik olarak tekrarlamanız da kanal darlığı ve fıtık oluşumuna sebep oluyor.

Prof. Dr. Yunus Aydın ev işlerinde boyunuzu ve göz hizanızı aşan işlerde yukarıya doğru uzandığınızda boyun kaslarını riske atmış olacağınız uyarısında bulunuyor. Örneğin boyun fıtığı gelişimine yol açabiliyorsunuz. Yukarıya doğru uzandığınız zaman başınızı arkaya doğru uzattığınızda boynun arkasındaki eklemler üzerinde baskı oluşuyor. Bu pozisyonda ekstra güç harcanıldığı için maruz kalınan kuvvet boyuna etki ediyor. Boynun alışık olmadığı bir hareketi uzun süre yaptığınız ve bunu yaparken de güç harcadığınız zaman eklem ile disk çekirdeği eskimeye başlıyor, bunun sonucunda da boyun fıtığı gelişebiliyor. Doğrusu: Uzandığınız yükseklik göz hizasına ne kadar yaklaşırsa risk o kadar azalıyor. Dolayısıyla merdiveni yukarıya çok fazla uzanmayacağınız şekilde, göz hizanıza yakın kurmaya dikkat edin.

Doğrusu: Baskıya engel olabilmek için kaldırdığınız eşyaların fazla ağır olmamasına dikkat edin, gövdenize en yakın şekilde tutarak kaldırmaya özen gösterin.

Diz çökerek yer silmek Ev işi yaparken en dikkatsiz olunan konulardan biri de yer silmek. Eğilerek veya diz çökerek yer silmek belinize baskı oluşturuyor, bunun sonucunda da bel ağrısı gelişiyor.

Perde asarken yukarıya doğru uzanmak Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Doğrusu: Uzun saplı yer silme aletlerini kullanın. Vücudunuzu olabildiğince dik pozisyonda tutmaya da gayret gösterin.


KÜÇÜK EV ALETLERİ dosya

Katı meyve sıkacakları ile Kendinize iyi bakın

Y

218

Zücaciye Dünyasına

az aylarını ardımızda bıraktığımız şu günlerde kış hastalıkları da kapımıza dayandı. Hasta olmamanın yollarından biri de iyi beslenmek ve bol vitaminli besinler tüketmek. Elektrikli küçük ev aletleri sektöründe faaliyet gösteren markaların son teknolojiyle ürettikleri katı meyve sıkacakları, vitamin deposu olan meyve ve sebzelerin suyuyla sağlıklı bir kış vaat ediyor. Meyve ve sebzeleri kolayca sıkabilmeyi sağlayan ürünler, teknolojisinden kalitesine ve tasarımına kadar kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Yerli ve yabancı markaların katı meyve sıkacakları gruplarındaki öne çıkan ürünleri, gelişmiş özellikleriyle hem kullanıcılarına pratiklik sağlıyor, hem de şık tasarımlarıyla mutfaklara renk katıyor.


Soğuk günler için Fakir’den sağlıklı öneriler Üstün Alman teknolojisinin Türkiye’deki adı Fakir Hausgeräte, kış mevsiminin etkisini artırdığı günlerde blender ve katı meyve sıkacaklarıyla sağlıklı çözümler sunuyor. Marka, vitamin deposu meyve suları yapmayı pratik hale getiren katı meyve sıkacaklarıyla kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. 1000 W gücünde paslanmaz çelik gövdeli Fakir Juice Max, 85 mm çapındaki ekstra büyük besleme ağzıyla tüm meyveleri kolayca

presliyor. Çıkarılabilir paslanmaz çelik bıçağı ve 2 kademeli hız kontrolü pratik ve kolay kullanım sağlıyor. Paslanmaz çelik kilitleme kolu, çift güvenlikli kilitleme kolu, kaymaz ayak ve yanlış montede çalışmayı engelleyen güvenlik sistemi tam donanımlı güvenlik sunuyor. Ayrıca 2 L posa kabı ve köpük ayırıcılı 1,5 L meyve suyu kabı sağlıklı ve lezzetli meyve suları hazırlamanıza yardımcı oluyor. www.fakir.com.tr

Yüksek C vitamini için Emsan Profilo Katı Meyve Sıkacağı Nar Pres Meyve Sıkacağı ile sağlıklı ve lezzetli lezzetler Profilo Dayanıklı Ev Aletleri, sıcak ve hareketli geçen yaz aylarının ardından bahara daha dinç ve dinlenmiş bir başlangıç yapmak isteyenlere Profilo katı meyve sıkacağı ile kolayca hazırlanabilen detoks tarifleri sunuyor. 800 W gücü ve bir litre meyve suyu hazırlama hazinesine sahip Profilo katı meyve sıkacağı ile bol miktarda ve kolayca hazırlanabilecek detoks içeceği, hem bedeninizin ihtiyacı olan vitaminleri almanızı sağlıyor hem de yüzünüze süreceğiniz posasıyla cildinizin daha dinç görünmesine katkıda bulunuyor. Paslanmaz çelik gövdesiyle her mutfakta kolayca kullanılabilen Profilo katı meyve sıkacağı tüm Profilo Yetkişi Satıcıları’nda…

Hepimizin bildiği gibi kış döneminde hastalıklardan korumak için bol bol vitamin tüketmek gerekiyor. Özellikle C vitamini yönünden zengin olan portakal suyunun yanı sıra, nar ve grayfurt suları kış hastalıklarına karşı kalkan görevi görüyor. Bu bilinç ışığında Emsan, kış aylarında bedenini zinde tutmak isteyenlere günün her saatinde taze sıkılmış meyve suyu tüketmeyi sağlayan Nar Pres Meyve Sıkacağı ile yardımcı oluyor. Birbirinden lezzetli meyveleri pratik bir şekilde sıkma imkanı sunan Emsan Nar Pres Meyve Sıkacağı, meyve sularının içeriğinde bulunan vitamin ve mineralleri kaybetmeden sıkma imanı sunuyor. Nar Pres Meyve Sıkacağı, az posa geçirmek üzere geliştirilmiş özel süzgeciyle meyvelerin vitamin değerini de koruyor. Paslanmaz çelikten üretilmesinin yanı sıra zemine tam olarak oturan ve kaymayı önleyen plastik tabanı sayesinde kulanıcılarından tam not alıyor.

www.profilo.com.tr

www.emsan.com.tr/tr

Zücaciye Dünyasına

219


KÜÇÜK EV ALETLERİ dosya

Arzum Freshmix Slow Juicer ile doğal tatlar yakalayın Düşük hızda sıkma teknolojisiyle yüzde 100 doğal tat sunan Arzum Freshmix Slow Juicer, meyve suyunun ezmeden sıkma yöntemi ile elde edildiği devrim niteliğinde bir mekanizmaya sahip. Geleneksel sıkacaklarla karşılaştırıldığında, düşük hızda sıkma teknolojisi sayesinde hızlıca ezmek yerine sıkıştırarak, meyve suyunun saf rengini, doğal tadını, besleyici ögelerini ve vitaminlerini koruyan ürün, vitaminlerin kaybolmadığı lezzetler sunuyor. www.arzum.com.tr

Günün her anında Arcelik B-Fit ile içeceklerin vitamini bol vitamin ve tazelik arayanlara King Exotic kaybolmuyor Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği sektörlerinde üretim, pazarlama ve satış sonrası destek hizmetleri ile faaliyet gösteren Arçelik, sunduğu ürünlerin kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Markanın katı meyve sıkacakları grubunda öne çıkan ürünlerinden K 1582 B-Fit sebze ve meyve sıkacağı sağlıklı ara öğünler hazırlamaya olanak tanıyor. Özel ezme teknolojisi sayesinde daha fazla sebze-meyve suyu ve daha fazla vitamin elde etme olanağı sunan ürün, sessiz çalışma sistemiyle de beğeni kazanıyor. Daha homojen karışımlar için karışık sıkma özelliğinin yanında özel aksesuvarıyla dondurulmuş meyvelerden sorbe elde etmeyi de sağlayan B-Fit, dokunmatik kontrol paneli ile kolay kullanım sunuyor. Ürün enerji verimliliğiyle de avantaj sağlıyor. www.arcelik.com.tr

220

Zücaciye Dünyasına

Meyve ve sebzeleri doğramadan sıkma olanağı sağlayan King Exotic, sağlıklı öğünleri zahmetsizce hazırlıyor. Tüm suyun son damlasına kadar sıkılmasını sağlayan paslanmaz çelik filtresi, 2 litre posa kabı ve 1 litre meyve suyu kabı ile King Exotic, vitamin deposu meyve ve sebzeler ile zinde kalmak isteyenlerin vazgeçilmezi. Tüm parçalar ayrılabiliyor; bulaşık makinesinde kolayca

temizlenebiliyor. 1000 W gücündeki motoru ve led ışıklı iki kademe hız ayarı sert ve yumuşak tüm meyve, sebzelerden mümkün olan en fazla suyun elde edilmesini sağlıyor. Kaymayı engelleyen ayakları sarsıntısız çalışma özelliği sunarken maksimum güvenlik sağlıyor. King Exotic, diğer tüm King ürünleri gibi, 4 yıl garantili! www.king.com.tr


Siemens ile sağlık veren lezzetler

Kirli hava koşulları, egzoz dumanı, yediğimiz işlenmiş gıdalar, içtiğimiz su ve daha pek çok etken ile vücudumuza giren toksinler, birçok hastalığa ve alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Siemens’in üstün teknoloji ile donatılmış katı meyve sıkacaklarında hazırlanan detoks içecekleri ise vücudumuzun toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor. Taze sebze ve meyveleri bol antioksidanlı birer detoks içeceğine dönüştüren Siemens’in ME35000TR katı meyve sıkacağı, damlama emniyeti sistemiyle temiz bir kullanımı garanti ederken, 700 Watt’lık güçlü motoruyla da tüm sebze ve meyvelerden mümkün olan en fazla suyun elde edilmesini sağlıyor. Siemens’in 1000 W motor gücüne sahip ME400FQ1 katı meyve sıkacağı ise seramik bıçağı sayesinde sebze ve meyvelerin vitaminlerinin kaybolmadan sıkılmasını sağlıyor. XXL besleme ağzı ile sebze ve meyveleri önceden doğramayı gerektirmeyen ve bütün halinde atarak kolayca suyunu sıkmanıza olanak sağlayan ME400FQ1’in bulaşık makinesinde yıkanabilen parçaları ise temizliği kolaylaştırıyor. www.siemens-home.bsh-group.com/tr

Bosch MES4010 profesyonel seramik bıçaklarıyla bir ilki sunuyor

Philips Viva Collection, ön temizleme fonksiyonuna sahip santrifüjlü katı meyve sıkacağı, sunduğu kullanım avantajlarıyla beğeni kazanıyor. Tek seferde 2 litre meyve suyu hazırlayıp bir dakikada temizlenebilme özelliğiyle dikkat çeken ürün, 700 W gücü, 2 L, XL borusuyla da oldukça kullanışlı. 75 mm’lik ekstra geniş besleme borusuyla elma, havuç ve pancar gibi büyük meyve ve sebzelerin bile önceden kesmeden suyunu çıkarmayı mümkün kılan üründe, posa kabı dışında başka hiçbir yerde posa birikmiyor. Böylece başka bölümlerden posa temizlemek zorunda da kalınmıyor.

Sunduğu ürünlerle kullanıcısının hayatını kolaylaştıran Bosch, katı meyve sıkacakları grubundaki MES4010 ile dikkat çekiyor. Dünyada profesyonel seramik bıçaklı ilk katı meyve sıkacağı olan ürün, seramik bıçağı sayesinde birinci sınıf meyve sıkma performansı ve kolay temizlik sunuyor. 1200 Watt’lık yüksek performansı sayesinde sert meyve ve sebzelerde çok hızlı sonuçlar almaya olanak tanıyan ürün, 84mm’lik geniş ağzı sayesinde meyve ve sebzeleri kesmeden hızlı ve kolayca işlem yapabilmeyi sağlıyor. Ürün, damlama emniyetli pratik ağzı sayesinde damlamayı önlerken ve kusursuz bir temizlik de sunuyor. Tek seferde 1,5lt’ye kadar meyve suyu elde etmeye olanak tanıyan Bosch MES4010, kullanıcılarından da tam not alıyor.

www.philips.com.tr

ww.bosch-home.com.tr

Philips Viva Collection ile maksimum meyve suyu, minimum zahmet

Zücaciye Dünyasına

221


KÜÇÜK EV ALETLERİ advertorial

Sunny kalite ve standart devamlılığına önem veriyor Kurulduğu günden bu yana kalite odaklı çalışmalarıyla dikkat çeken Atmaca Elektronik, Sunny markasıyla müşterilerini kullanım avantajı sunan ürünlerle buluşturuyor. Dünya Standartlar Günü kapsamında kalite ve standart yönetimine vurgu yapan Mehmet Atmaca, firmanın yönetimm sistemleri ve politikalarını şöyle sıraladı: ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

Atmaca Elektronik A.Ş, özellikle ihracat yapan sanayi kuruluşları için önemli bir rekabet avantajı sağlayan TS-EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni 2007 yılında aldı. Kalite Yönetim Sistemi ile şunlar amaçlanıyor:

• Tüm firma genelinde ortak bir kalite dili ve çevre bilinci ile bu doğrultudaki çalışma ilkelerini oluşturmak

Atmaca Elektronik, 14 Ekim Dünya Standartlar Günü kapsamında fabrika bünyelerinde uygulanan standartları vurguluyor. Atmaca Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı, Mehmet Atmaca, dört ayrı yönetim sistemiyle Sunny markalı ürünlerin hayata geçtiğini söylüyor.

• Çalışanlarına, müşterilerine, ilgili üçüncü şahıslara ve tedarikçilerine kalite yönetim sistemine ilişkin bilgi veren referans belgeleri sunmak • Müşteri memnuniyeti ve firma imajını güçlendirmek • İşletmenin uluslararası geçerliliğe sahip bir kalite belgesi edinmesinin getirdiği ticari avantajlardan yararlanabilmek • Veriler ve istatistiksel ölçümler doğrultusunda sürekli iyileştirme ve durum analizlerinin yapılabilmesi, geleceğe yönelik kararlarda bu analiz sonuçlarının kullanılabilmesi.

222

Zücaciye Dünyasına


ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi

Atmaca Elektronik A.Ş, çevreye duyarlı bir firma olarak 2011 yılında TS-ENISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası’nı aldı. Çevresel açıdan sürekli gelişmeyi, kirliliğin önlenmesini, yürürlükte bulunan çevreyle ilgili mevzuata ve idari düzenlemelere uyacağını, benimsemiş olduğu çevre politikası ile duyurdu. Çevre Yönetim Sistemi ile şunlar amaçlanıyor:

• Temiz, sağlıklı ve çevreye karşı duyarlı bir işletme yapısına geçilmesi • Ulusal ve/veya uluslararası mevzuatlara uyumun artırılmasını sağlamak • Uluslararası rekabette avantaj sağlamak • İşletme itibar ve pazar payının artırılmasını sağlamak • Acil durumlara (deprem, yangın, sel vb.) ve kazalara karşı hazırlıklı bulunarak mesuliyetle sonuçlanan kaza

vb. olayların azaltılmasını sağlamak • Şirket faaliyetlerinin çevreye olan etkisini ve çevre risklerini belirleyerek; kontrol edilebilir hale getirmek ve bu sayede çevreyi olumsuz etkileyen unsurları azaltarak ortadan kaldırmak • Gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda tanınmışlık sağlanarak kuruluşa saygınlık kazandırmak • Tüketicinin çevre ile ilgili beklentilerine cevap vermek ve bilinçli tüketicilere erişerek kazanılmalarını sağlamak.

ISO 9001 ve ISO 14001’in yanı sıra; 2013 yılında OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasına sahip olan Atmaca Elektronik A.Ş, toplam kalite anlayışıyla sağlık ve güvenliğe pozitif yaklaşımın, etkin ve verimli bir yönetim için esas olduğunun bilincinde. Bu nedenle işyerindeki risklerin çalışanların, taşeronların, ziyaretçilerin ve çalışma alanlarındaki diğer personelin üzerindeki potansiyel etkilerinin değerlendirilmesi ve yönetilmesine önem veriyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile şunlar amaçlanıyor:

• İş sağlığı ve güvenliği tüm çalışanların vazgeçilmez önceliği ve işinin ayrılmaz parçasıdır • Ölüme, hastalığa, yaralanmaya, hasara ve diğer kayıplara sebebiyet veren istenmeyen olayların büyük ölçüde engellenmesini sağlamak

Zücaciye Dünyasına

223


KÜÇÜK EV ALETLERİ advertorial

• İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ulusal ve uluslararası şartlara ve yasalara uygunluğunu sağlamak • Meslek hastalıkları ve kaza sayısında potansiyel düşüş sağlamak ve iş gücü kaybını önlemek • Kuruluşun saygınlığının arttırılması suretiyle rekabette avantaj sağlamak • Çalışma ortamlarında alınan tedbirlerle, işletmeyi tehlikeye sokabilecek yangın, patlama, makine arızaları vb. durumların ortadan kaldırmak, işletme güvenliğini sağlamak ve güvenlik kültürünü güçlendirmek • Resmi makamlar önünde, kuruluşun iş güvenliğine olan duyarlılığını kanıtlamak. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Atmaca Elektronik A.Ş, tüm faaliyetlerinde söz konusu olan sözlü, yazılı ve fiziksel varlıklarında kullandığı bilginin; bütünlüğünün, gizliliğinin ve kullanabilir olmasının korunması için ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni ise 2015 yılında aldı.

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile şunlar amaçlanıyor:

• Bilgi güvenliği ile ilgili tüm yerel ve ulusal kanun yönetmelik ve standartlara uymak • Bilgi güvenliği konularındaki tüm riskleri değerlendirerek koruyucu önlemler almak, bu ve yeni risklere karşı düzenli periyotlar ile gözden geçirmek • Öncelikli olarak yatırım işleri kapsamındaki bilgi varlıklarını korumak • Bilgi kaynaklarının yetkisiz fiziksel erişimlere karşı korunması için gerekli önlemler almak • Bilgiyi izinsiz erişime karşı korumak • Bilginin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak • İş sürekliliğini sağlamak için gerekli kaynak tahsislerini yapmak • Yazılım kontrol prosedürlerine ve talimatlarına uymak • Gereksinim duyulduğunda bilgiyi yetkili kullanıcıların erişimine hazır bulundurmak • Tüm çalışanlarında bilgi güvenliği konusunda farkındalık yaratmak.

224

Zücaciye Dünyasına


PLASTİK kısa haberler

Tupperware’in yeni Eko Kapları Renkli çözümler sunuyor Hayatı kolaylaştıran birbirinden şık ve kullanışlı ürünleriyle evleri renklendiren Tupperware, “Eko Kap Serisi” ile pikniklerde, seyahatlerde, bahçenizde ya da mutfağınızda her türlü yiyeceğin servisi için pratik ve ideal çözümler sunuyor. Kapak yapısı sayesinde çok kolay

açılan Tupperware Eko Kap Serisi yiyeceklerinizi hazırlamanız ve içerisinden servis yapmanız için ideal kullanım kolaylığı sağlıyor. Ürünlerin 500 ml, 1.1 lt, 2.5 lt ve 4.3 lt’lik farklı boyları ile Eko Kap Serisi’ni tüketicilerin beğenisine sunuluyor. www.tupperware.com.tr

Philips Avent yeni pipetli bardaklar ile Su içmek çok eğlenceli Bebekler için her zaman en iyisini yapmak için çalışan Philips Avent, ağız ve diş sağlığını geliştirmeye yardımcı olan Esnek Pipetli Bardaklar ile 9’uncu aydan itibaren bebeklerin kendi başına içme yolculuğunu destekliyor. Sızdırmaz valf tasarımı ile dökülmelerin de önüne geçen Esnek Pipetli Bardaklar, taşıma kolaylığı ve kolay temizlenebilir yapısı ile de annelere konfor sunuyor. Dökülmelerin önüne geçen sızdırmaz valf sistemine ve çevrilerek kapanan başlığa sahip olan Esnek Pipetli Bardak serisi, BPA içermeyen malzemeleri ve makinede yıkanabilmeleri ile anneler için güvenilir ve fonksiyonel bir tercih. www.philips.com.tr

226

Zücaciye Dünyasına

Tefal Manuel Doğrayıcı ile Her şeyi beş saniyede doğramak mümkün Tefal Manuel Doğrayıcı, özel kabı içerisinde patentli ip çekme sistemi ve hızlı doğrama için iki ayrı bıçağı sayesinde beş saniyede istenilen incelikte doğrama yapmayı sağlıyor. Doğramak istediğiniz şeyleri Tefal Manuel Doğrayıcıya yerleştirin, üstünden bastırın ve tutma yerinden çekin,

parçaların ne kadar küçük olmasını istiyorsanız o kadar kez çekebilirsiniz. Kompakt yapısıyla rahatlıkla saklanabilen ve parçaları bulaşık makinesinde yıkanabilen manuel doğrayıcı, elektrik gücüne gerek duymadan güvenli ve pratik bir kullanım sunuyor. www.tefal.com.tr


HANE EV GEREÇLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ Mahmutbey Mahallesi Köprü Cad. Güney Sk. No:1 Mahmutbey/Bağcılar ISTANBUL P :+90 212 445 40 01 F:+90 212 445 40 02 www.evamia.com.tr

Zücaciye Dünyasına

227


PLASTİK haber

PAGEV Türkiye’de ihracat yapan tüm sektör firmalarını yakından ilgilendiren önemli bir sorunu çözüme kavuşturdu. Liman işletmeleri ve acenteler tarafından yapılan haksız tartım ücreti (VGM/ DBA) kesintisi ile ilgili PAGEV’in şikayetlerini gündemine alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı dolar bazındaki ücret uygulamasına son verdi.

L

200 milyon lira ihracatçının cebinde kalacak

iman işletmelerinin yaptığı tartım kesintisinin yönetmeliğe aykırı ve kontrolsüz olması bu haksız kesintinin yeniden düzenlenmesi için şikayette bulunan PAGEV ve sivil toplum kuruşlarının şikayetlerini değerlendiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı dolar bazında alınan tartım ücreti uygulamasına son verdi. Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemeye göre bundan sonra tüm sektörlerde faaliyet gösteren, kendi tartısı olan ihracatçılardan liman işletmesi herhangi bir isim altında bildirim ücreti, DBA ücreti veya farklı

228

Zücaciye Dünyasına

bir ücret tahsil edemeyecek. Kendi tartısı olmayan ihracatçılardan ise tartım hizmeti veren liman işletmesi, konteyner başına eskisi gibi 70 dolara varan keyfi uygulama yapamayacak, maksimum 60 TL ücret tahsil edebilecek. Yapılan bu düzenleme ile sektör farkı gözetmeksizin ihracat yapan tüm firmaların üzerindeki yük kalkacak. Yıllık 200 milyon TL’lik kaynak ihracatçının cebinde kalacak. Ayrıca düzenleme ile tüm tartım hizmeti verenlere kayıt altına girme zorunluluğu getirilirken genelgeye uymayanlar sistem dışına atılacak.

Liman işletmelerinin yönetmeliğe aykırı ve kontrolsüz yaptığı tartım kesintisi ile ilgili ihracatçılarımızın şikayetlerini dile getirdiklerini söyleyen PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Beklediğimiz bir karardı. Bu konu üzerinde çok durduk. Sonucunda bakanlık taleplerimizi haklı buldu. Bundan sonra limandaki tartılar lisanslanacak. Kararı uygulamayan tespit edilirse yaptırım uygulanacak. Bir önceki düzenlemeye göre yaptırım gücünün artması olumlu gelişme. İhracatçının önemli bir sorunu çözülmüş oldu” dedi.


21 - 24 Eylül tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezinde düzenlenecek olan ZUCHEX fuarında 7.Hall C28 & Fuaye Sy03 no'lu standlarımız da sizleride aramızda görmekten onur duyarız.

Süleymaniye Mah. İsmetiye Cad. No:10 Fatih / İstanbul Tel: 0212 511 16 87 E-mail: info@depahediyelik.com www.depahediyelik.com

Zücaciye Dünyasına

229


PLASTİK firma

Yepyeni desenlerle kalite standartları doğrultusunda müşterilerine en iyi hizmeti verme anlayışını benimseyen Özmet Plastik, mutfaklar için tasarım gücü yüksek ürünlere imza atıyor. 30 yıla yakın tecrübesiyle dikkat çeken firma, İstanbul’daki yeni yerinde ihracata yönelik çalışmalarına hız kazandırmayı amaçlıyor…

230

Zücaciye Dünyasına

Özmet aynı heyecanla yeni yerinde hizmete devam ediyor 1990

yılında plastik sektöründe faaliyete başlayan Özmet Plastik, ürünlerinde kalite, estetik ve fonksiyonellik odaklı çalışmalar sürdürüyor. Ulusal pazarın yanı sıra uluslararası pazarda kaliteden ödün vermeden, hijyenik, pratik ve şık ürünler sunmayı amaç ediniyor. Sektörel tecrübesini teknolojik gelişmelere adapte ederek çalışmalarını sürdüren firma, yeni ürün ve projelerle yeni yerini genişletmeyi amaçlıyor. Gelecek yıllarda müşterileriyle birlikte ilerlemeyi ve büyümeyi en büyük hedef olarak belirleyen firma için Özmet

Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Zülküf ÖZDEMİR’den bilgi aldık. Yeni yerinizde eskisinden farklı hizmetleriniz olacak mı? Yeni yerimizde depomuz çok büyük bir alana sahip. Bu sebeple stok anlamında yer sıkıntısı yaşamıyoruz. İhracatımız belli bir düzende ilerlediği için belirli zamanlarda çok yüklü miktarda ürün depomuza girebilmektedir. Yurtiçi tedariki için elimizde yeterince ürün bulundurmak durumundayız. Amacımız her zaman güçlü stok ve yeterli depolama alanıyla


müşterilerimize en iyi hizmeti vermek. İstoç’ta bulunan eski yerimiz, üç katlıydı ama depo alanımız bizim için yetersiz kaldı. Müşteri memnuniyeti ve hızlı bir hizmet sunabilmek için bunu yapmamız gerekliydi. Buraya konumlanma sebebimiz uluslararası havaalanının bu tarafta olması. Ayrıca yurtdışından gelen konuklarımızı en iyi şekilde ağırlama düşüncesi de burada bulunma sebebimiz arasında. Biz ağırlıklı olarak ihracat firması olduğumuz için servis ve hizmet konusunda müşterimizi memnun edebilecek kadar personel çalıştırıyoruz. Satış ve pazarlama çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Firmamız açısından pazarlama; öncelikle birebir müşteri ve firma ilişkilerine bağlı. Sektöründe uzman olan personellerle çalışıyoruz. Sektör ve bölgesel olarak; iyi çalışmalar yapıp, ön çalışmalarımızı tamamlayıp müşteri ziyaretine gidiyoruz. Doğru yönlendirmeler yaparak, doğru ürünü seçmesine yardımcı oluyoruz. Ürünün sadece satışıyla değil, depodan müşterinin deposuna kadar olan süreci de kontrol etmekteyiz. Lojistik ve satış sonrası hizmetlerde de birebir değişim ile garantiyi sağlıyoruz. Firmamız için pazarlama; müşteri memnuniyetini hep yüksek seviyede tutmaktan geçiyor.

Kaliteli ve uzun ömürlü ürün satıp, birebir değişimle ürünleri garanti altına alıyoruz. İmalat sürecinden başlayıp gümrük, depo, lojistik, satış ve satış sonrası hizmetlerde her geçen gün daha kurumsal hizmet sunuyoruz. Firmalara karşı dürüst, güvenilir ve samimi bir ticaret ilişkimiz bulunuyor. Pazarlama alanında 2018 yılında başlatıp 2019 yılı içerisinde de devam ettireceğimiz planlarımız bulunuyor. Yayılma politikasını 2018 yılı içerisinde de sürdüreceğiz. İstanbul’da yeni bir yerimizin olması Marmara Bölgesi için bizi artıya götürerek bir gelişme sağlayacağını düşünüyorum. 2018 yılı için planladığınız yeni ürün çalışmalarından bahseder misiniz? Öncelikle üretimini yaptığımız ürünlerin satışını yapan firmaların; satış hacmini, satış alma alışkanlıklarını ve özelliklerini iyi araştırıyoruz. Pazardaki sektör analizini iyi yapmak durumundayız. Yıllık planlar doğrultusunda çalışmalar yaptığımız için birçok sorunun üstesinden geliyoruz. 2018 yılı içinde üretmeyi planladığımız farklı tasarıma sahip ürünlerimizin Ar-Ge çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Müşterilerimize 2018 yılında çok farklı ürünler sunacağız.

Yurtiçi tedariki için elimizde yeterince ürün bulundurmak durumundayız. Amacımız her zaman güçlü stok ve yeterli depolama alanıyla müşterilerimize en iyi hizmeti vermek.

2018 yılı içinde üretmeyi planladığımız farklı tasarıma sahip ürünlerimizin Ar-Ge çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Müşterilerimize 2018 yılında çok farklı ürünler sunacağız.

www.ozmet.com

Zücaciye Dünyasına

231


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT


SürPlast Plastik San. ve Dış Tic. Ltd.Şti İ.O.S.B. İPKAS Sanayi Sitesi Bedrettin Dalan Bulvarı No.39/25-26 Başakşehir 34490 İstanbul - TURKEY Yurtiçi Satış / Domestic Sales Tel : +90 212 549 97 93 e-mail : info@gastroplast.com Yurtdışı Satış / Overseas Sales – Export Tel : +90 212 875 39 84 e-mail : sales@gastroplast.com www.gastroplast.com

Food service equipment


PLASTİK marka

S

ektördeki çalışmalarına 1990 yılında başlayan Abdik Plastik, kurulduğu günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı hizmetlerini sürdürüyor. Kendi bünyesinde üretim gerçekleştiren firma, hammaddeden boyaya, etiketten kutuya kadar üretimin her aşamasında özenli çalışmalara imza atıyor. Kaliteden taviz verilmeyen firma, ürünlerini Miss Collection markası altında piyasaya sunuyor. Plastik dantelli mutfak araç ve gereçlerinden oluşan ürün gamıyla tüketicilerinin beğenisini kazanan firma, bu alanda pazarın lideri olmayı amaç ediniyor.

Tasarımlarıyla dikkat çekiyor

Mutfak eşyalarından banyo ve temizlik grubuna kadar geniş bir ürün yelpazesiyle faaliyet gösteren firma, hayatı kolaylaştıran ürün gruplarıyla özellikle ev kadınlarından tam not alıyor. Ürünler tasarımlarıyla şık bir görüntü sunarken, orijinal hammaddeyle üretilmiş olmasından dolayı da kaliteyi garantiliyor. Yeni taşınılan üretim departmanlarında tasarımlarını müşteri taleplerine göre yön veren firma, yeni ürün çalışmalarında pazar araştırmaları sonuçlarını da göz ardı etmiyor. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 2 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikasında üretim yapan Abdik Plastik, plastik sektörünün önde gelen firmaları arasında bulunuyor.

Büyümeyi sürdürüyor

Abdik Plastik’te kalitenin sürdürülebilirliği büyük önem taşıyor. Üretim ve kalite/ kontrol departmanı uyum içinde çalışarak kaliteli ürünlere imza atılıyor. Ürünler, yurtiçinde toptancı ve marketler aracılığıyla son kullanıcıya ulaşıyor.

234

Zücaciye Dünyasına

Miss Collection Geniş ürün yelpazesiyle taleplere cevap veriyor Abdik Plastik, sektördeki tecrübeleriyle hayata geçirdiği ürünlerinii Miss Collection markası adı altında müşterileriyle buluşturuyor. Kalite, tasarım ve ergonomi konusunda talepleri karşılayan ürünler, birinci sınıf hammadde kullanılarak üretiliyor.

Firmanın yurtdışında ise market ve mağaza zincirleri ile çalışan distribütörler hedef kitlesini oluşturuyor. Ürünler, fuar katılımları ve ziyaretleri aracılığıyla ihraç ediliyor. Firma şu an Avrupa, Afrika ve Asya ülkelerine ihracat gerçekleştiriyor. Marka bilinirliği konusunda da öneme verilen Abdik Plastik’te yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları büyük önem taşıyor. Ayrıca sektörel dergilerle yapılan reklam

çalışmalarıyla marka bilinirliği çalışmaları destekleniyor. Firma gelecek dönemde üretim departmanındaki makine parkuruna takviyeler yaparak büyümeyi planlıyor. Makine parkurundaki gelişimle yeni ürün kalıplarını hayata geçirmeyi amaçlayan firma, satış mağazasını büyütmeyi hedefliyor. www.abdikplastik.com


MELAMİN

Sınırsız tasarım

Tüm seçkin marketlerde

İstoç 11. Ada No: 70 Mahmutbey - Bağcılar-İstanbul / TÜRKİYE 0212 659 73 88

0216 659 73 89

www.imkamelamin.net


PLASTİK marka

Sektörde yeni bir firma olmasına rağmen iç ve dış pazardaki payını her geçen gün arttıran ve 32 ülkeye ihracat yapan GastroPlast, horeca sektörüne sunduğu ürünlerinin çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Ar-Ge çalışmalarına hız kesmeden devam eden firma, yıllık 2 bin ton hammadde işleme kapasitesiyle de dikkat çekiyor.

236

Zücaciye Dünyasına

GastroPlast Kalite, termin ve fiyat konusunda iddialı 2015 yılında plastik enjeksiyon, baskı ve kalıp üretiminde 30 seneyi aşkın süredir faaliyet gösteren Dursan Plastik, Tepe Kalıp ve Okyanus Dizayn firmalarının güç birliğinden doğan ortaklık üzerine kurulan GastroPlast, horeca sektörüne otel ve gıda servis ekipmanları konusunda hizmet veriyor. Firma Genel

Müdürü Uğur Durmuşoğlu, “Sektörde yeni olmamıza rağmen hızla iç ve dış pazardaki payımızı her geçen gün arttırıyoruz. Başladığımız günden bu zamana 32 ülkeye ihracat yaptık ayrıca iç piyasada da müşteri ağımız her geçen gün artıyor” diyor.


Evinizin rengini belirleyin...

İstoç 11. Ada No: 92 Mahmutbey - Bağcılar-İstanbul / TÜRKİYE 0212 674 40 93

0216 659 57 61

www.abdikplastik.com info@abdikplastik.com Zücaciye Dünyasına

237


Zengin ürün gamı GastroPlast’ın ürün gamında termobox, gastronorm polikarbonat küvetler, gastronorm polikarbonat uyumlu küvet kapakları, paslanmaz uyumlu küvet kapaklar, gastronorm poliproblen küvetler, gastronorm polipropilen uyumlu küvet kapakları, polikarbonat fanuslar (yuvarlak, dikdörtgen) ve tepsileri, polikarbonat tabaklar, polikarbonat sosluklar, polikarbonat tabldotlar, polikarbonat bardaklar, sosluk dispanserleri (tekli, çiftli, üçlü), bulaşık makinesi basketleri ve yükselticileri gibi ürünler bulunuyor. Durmuşoğlu,

238

Zücaciye Dünyasına

“Firmamızın ortaklarından olan Okyanus Dizayn’nın tecrübeleri doğrultusundaki tasarımların neticesinde yeni modeller ve ürünlerimiz ortaya çıkıyor” diyor. Firmanın ürünleri Avrupa, Asya ve Afrika’daki distribütörler ve ülkemizdeki birçok toptancı tarafından satışa sunuluyor. Firmanın yeni ürünleri arasında Pc ve Pp olarak kare küvet serisi öne çıkıyor. Bu ürünler daha çok otellerde ve restoranlardaki kuru bakliyat grubu için sızdırmazlığından dolayı tercih ediliyor. Durmuşoğlu, “Bütün ürünlerimizde kalite, termin ve fiyat olarak iddialıyız” diyor.


New ways of living evolve KAPAK

www.sunplastik.com.tr 239

Zücaciye Dünyasına


PLASTİK marka

Firmanın ürünleri Avrupa, Asya ve Afrika’daki distribütörler ve ülkemizdeki birçok toptancı tarafından satışa sunuluyor.

240

Zücaciye Dünyasına

Marka bilinirliğine önem veriliyor GastroPlast, yıllık olarak 2 bin ton hammadde işleme kapasitesine uygun üretim tesisiyle dikkat çekiyor. Firma, marka bilinirliği konusunda da çalışmalar sürdürüyor. Durmuşoğlu, “Gastroplast olarak 2016 yılında Türk Patent Enstitüsü’nden markamızı tescilledik. Markamızın bilinirliği için Turkish Exporter, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılımcı veya ziyaretçi olarak, yurtiçi ve yurtdışı firmalara katalog göndererek, otel gruplarına katalog göndererek, TUSİD, İTO gibi kuruluşlara üye olarak firmamızın markasının bilinirliğini çoğaltmaya çalışıyoruz” diyor. Firma bünyesinde bulunan Ar-Ge ekibi, gerek yurt

dışı fuarlarından edindiği bilgiler doğrultusunda gerekse müşteri istekleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor, yenilik, süreklilik ve gerekli iyileştirmeler konusunda titizlikle faaliyet gösteriyor. Firma, yurtdışı fuarlarına katılımcı ve ziyaretçi olarak katılarak ihracat çalışmalarını destekliyor. 2016 yılında dört fuara katıldık. 2017 senesinde de katılımcı olarak iki fuarımız var. Ayrıca çeşitli ihracat portalları ve yurtdışındaki horeca dergilerinde firmamızın tanıtımı oluyor. Distribütörlük çalışmaları için karşı firmaları ziyaret ederek nihai kararımızı veriyoruz” diyor. www.gastroplast.com


Profile for Cumali Ünal

Fokusdergi56 web  

Sektörel Magazin

Fokusdergi56 web  

Sektörel Magazin

Advertisement