__MAIN_TEXT__

Page 1

GastroP

FOOD SERVICE E

“Manufact

GastroPlast

PP FOOD SERVICE PIZZA EQUIPMENT DOUGH “Manufacturer” BOXES ew n

new

PP PIZZA DOUGH www.gastroplast.com BOXES

SAYI59 TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL 2018 PP PİZZA HAMUR TEKNESİ 2 BOY

Farklı Renk Üretimi İsteğe Bağlıdır. Minimum Sipariş 1000 adettir.

Tuncay Aslan Mutfakta

Farklı Renk Üretimi İsteğe Bağlıdır. Minimum Sipariş 1000 adettir.

Zücder, Esas Sosyal Projesine Dahil Oldu

www.gastroplast.com

www.dalgichome.com.tr

Öksüzoğulları satış cirosunu üçe katladı www.cvs.gen.tr

CEM ve Bialetti, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç ediliyor Arzum OKKA ile ihracatını artırdı

Geleneksel El Sanatımız Ahşap Oymacılığı

www.schafer.com.tr

Akay Plastik, kalitesinden ödün vermiyor www.bybone.com


FOKUS içindekiler Zücaciye Dünyasına Fokus

04 | Sunum 2018’in sonlarına yaklaştığımız bugünlerde bir ZÜCHEX Fuarı’nda daha sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz. Fuarımızın giderek büyümesi, renkli etkinliklerle hareketlenmesi ve yurt içi ve yurt dışı satın almacı ziyaretçilerin artırılması ile ilgili çalışmaların fazlalaşarak, daha verimli hale gelmesi için çalışılması sektörümüz için memnuniyet verici. Hepimizin bildiği gibi ülkemizin içinde bulunduğu dönemde hepimizin işlerimize daha da asılması, ticaretimizin ve ihracatımızın artırılması için var gücümüzle çalışılması, ar-ge, inovasyon, tasarım, markalaşma çalışmaları ile firmalarımızı ve sektörümüzü daha yukarıya taşıma gayreti içerisinde olmalıyız. Sektörümüzde markaya yatırım yapan firmalarımızın sayısı giderek artmakta, Ticaret Bakanlığı’nın Turquality desteğinden faydalanan firmalarımız günden güne çoğalmaktadır. En fazla markaya sahip sektörler arasında ikinci sırada gelmekteyiz. Her geçen gün de bu markalarımızın yurt dışında da duyulması ve mağazalaşması çalışmaları artarak devam ediyor.

2

Zücaciye Dünyasına

06 | Geleneksel El Sanatımız AHŞAP OYMACILIĞI Günümüzde çoğunlukla estetik kaygılarla yapılsa da tanıtılması ve korunması gereken önemli el sanatlarından biri olan ahşap oymacılığı, Orta Asya Türkleri tarafından kullanılmaya başlandığından bu yana Türk süsleme sanatının önde gelen eserlerine hayat verdi.

10 | Zücder, Esas Sosyal Projesine Dahil Oldu Esas Holding tarafından hayata geçirilen Esas Sosyal projesine, Züccaciyeler Derneği (ZÜCDER) de dahil oldu. Esas Sosyal Projesi’nin İlk Fırsat Programı, ‘Gençlere İlk Fırsat, STK’lara Genç Destek’ mottosu ile faaliyetlerini sürdürüyor.

18 | İsmail Erdoğan, ZÜCDER’in yeni başkanı oldu… Züccaciyeciler Derneği(ZÜCDER) başkanlığına, bir önceki dönem başkan vekili olan İsmail Erdoğan seçildi.

74 | Sektörün en

büyük sıkıntısı eleman yetistirmek

48 | Keramika Genel Müdürü Emin Yüce: Kendimizle Rekabet İçerisindeyiz

66 | Öksüzoğulları satış cirosunu üçe katladı’

YEREL SÜRELİ

Fokus Dergisi, ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) işbirliği ile ECOLIFE AJANS tarafından yayımlanmaktadır.

ZÜCDER adına imtiyaz sahibi İsmail ERDOĞAN Ecolife Ajans Başkanı Arzu SAYDAM

Enesco Ev Gereçleri Genel Müdürü Ercan Baycar, sektörün en büyük sıkıntısının eleman yetiştirmek ve üretimi arttırabilmek olduğunu söyledi.


82 | Favorim’den 80 | Safir Cam, Öksüzoğulları Plaza’da showroom açtı Geleneksel üfleme cam sanatını yaşatmak için yola çıkan Safir Cam, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için Öksüzoğulları Plaza’daki yerini aldı.

90 | CEM ve Bialetti, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç ediliyor

Yeni Bir Marka Glass/Com

Züccaciye sektöründe hem perakende hem de toptan satış kanallarında binlerce ürünü tüketicinin beğenisine sunan Favorim firması, GLASS/COM markasıyla cam alanında hizmet verecek.

114 | Arzum OKKA ile ihracatını artırdı

84 | Efe Glass, Cam Kongresi’nin Ana Sponso

Ülkemiz aydınlatma sektörüne cam tedariki sağlayan önemli firmalar arasında yer alan Efe Glass, 21. Uluslararası Cam Kongresi’nin ana sponsoru oldu.

152 | Akay Plastik, kalitesinden ödün vermiyor

34 | Tuncay Aslan Mutfakta Züccaciye sektörünün saygın ve köklü kurumlarından birisi olan Schafer firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aslan, Fokus dergimizin bu sayısında Profesyoneller Mutfakta bölümümüzün konuğu oldu. Özgün tasarımıyla Türkiye’de ve dünyada köklü bir marka olma yolunda önemli adımlar attıklarını söyleyen Aslan, kendi yöresine ait, adına Kars’ta Film Festivali düzenlenen, son günlerde adeta altın değerinde olan “kaz” pişirdi.

YAYIMLAYAN: ECOLIFE AJANS Genel Yönetmen ve Sorumlu Müdür Arzu Saydam Genel Sanat Yönetmeni Cumali Ünal Yazıişleri Müdürü Emin Güler Editör Fatma Kökçü Fotoğraf Sema Elmas Yayın Koordinatörü Emre KALEBAŞI

Görsel Sanat Yönetmeni Kadir Doğan retoucher@ecolifeajans.com Reklam Rezervasyon Makbule Türkmen dergi@ecolifeajans.com Abone İlişkileri Emin Güler abone@ecolifeajans.com

Baskı Ecolife Reklam Ajansı Yönetim Yeni İstoç Tic. Merkezi 29. yol 26. Ada sonu Güney Plaza No: 170 K: 3 Bağcılar - İstanbul (0212) 659 71 08-09

Her türlü yayın hakkı, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince Ecolife Reklam Ajansı’na aittir. Tanıtım amcaıyla yapılacak kısa alıntılar dışında, yayıncının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz.

Zücaciye Dünyasına

3


ZÜCDER sunum

İSMAİL ERDOĞAN ZÜCDER Züccaciyeciler Derneği Yönetim Kurulu Adına BAŞKAN

Değerli Sektör Mensuplarımız, 2018’in sonlarına yaklaştığımız bugünlerde bir ZÜCHEX Fuarı’nda daha sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz. Fuarımızın giderek büyümesi, renkli etkinliklerle hareketlenmesi ve yurt içi ve yurt dışı satın almacı ziyaretçilerin artırılması ile ilgili çalışmaların fazlalaşarak, daha verimli hale gelmesi için çalışılması sektörümüz için memnuniyet verici. Hepimizin bildiği gibi ülkemizin içinde bulunduğu dönemde hepimizin işlerimize daha da asılması, ticaretimizin ve ihracatımızın artırılması için var gücümüzle çalışılması, ar-ge, inovasyon, tasarım, markalaşma çalışmaları ile firmalarımızı ve sektörümüzü daha yukarıya taşıma gayreti içerisinde olmalıyız. Sektörümüzde markaya yatırım yapan firmalarımızın sayısı giderek artmakta, Ticaret Bakanlığı’nın Turquality desteğinden faydalanan firmalarımız günden güne çoğalmaktadır. En fazla markaya sahip sektörler arasında ikinci sırada gelmekteyiz. Her geçen gün de bu markalarımızın yurt dışında da duyulması ve mağazalaşması çalışmaları artarak devam ediyor.

4

Zücaciye Dünyasına

Bu aşamada da fuarlarımızın büyük önemi bulunuyor. 21. yüzyılda tüm pazarlarda oldukça yoğun bir rekabet yaşanmakta ve bu rekabet ortamında üretiminden gelen liderlik gücü, yerini pazarlama ve tanıtım çalışmalarının başarısından gelen liderliğe bırakmaktadır. Çünkü küreselleşme süreci, bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, üretim olanaklarının çok genişlemiş olması gibi sebeplerle bir işletmenin ortaya çıkardığı en hızlı, kaliteli ve düşük maliyetli bir üretimin yöntemi, çok kısa bir süre içerisinde diğer işletmeler için de bir üretim standardı oluşturmakta ve ürün hizmet kalitesi açısından işletmeler arası farklar giderek yok olmaktadır. Bu tip gelişim ve değişimlerin yaşandığı bir dönemde artık tüketicilerin zihninde farklı bir konum ve değer yaratabilen işletmeler pazardaki paylarını koruyabilmekte ve ilerleme kaydedebilmektedir. İşte bu noktada firmaların yürüttükleri pazarlama ve tanıtım aktivitelerinin çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Böylesi bir pazar ortamında da fuarlara katılım, firmalara oldukça önemli avantajlar

sunmakta ve hem pazarlama hem de tanıtım aktivitelerini bir arada yürütmelerine olanak sağlamaktadır. Günümüz iş dünyasının başarısı artık, rekabet etme gücüne sahip olma, teknolojiyi, trendleri ve talepleri hızlı takip edebilme becerisine dayanmaktadır. Bu bağlamda da rekabete etki eden en önemli faktörlerden biri fuarlardır. Bu bağlamda da, züccaciye ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren imalatçı, ihracatçı, ithalatçı ve distribütör firmaların katılımcı olarak yer aldığı Uluslararası Zuchex 2018’i, profesyonel satın alma heyetleri, zincir mağaza satın almacıları, bağımsız perakendeciler, toptancı ve perakendeci kuruluşlar, bayi ve distribütörler, otel ve restoran işletmecileri, catering ve organizasyon şirketleri, kurumsal hediyelik eşya satın almacıları ile üretici ve ithalatçı firma yetkilileri ziyaret edecektir. Bu vesileyle 29. ZUCHEX Fuarı’na katılacak firmalarımıza başarılar, bol ve bereketli kazançlar dilerim. Dış ticaretimize gözatacak olursak; Türkiye genel ekonomisindeki ihracatın düştüğü 2015 ve 2016 yıllarında, züccaciye sektörü olarak

ihracat rakamlarımızı korumayı başardık. 2017’de ise yüzde 10 artışla ihracatını 4,2 milyar dolarla kapatan sektörümüzün, bu artış ivmesini korumasını öngörüyoruz. Kaldı ki 2018 yılı 7 aylık dış ticaret verilerini bir önceki yılın aynı aylarına ait verilerle karşılaştırdığımızda, ihracatımızın toplamda %13 artarak 2,6 milyar $, ithalatımızın da %7 oranında düşerek 725 milyon $ olarak gerçekleştiğini gözlemlemekteyiz. Sektörümüzün verdiği dış ticaret fazlası da geçen yılın aynı aylarına oranla %23 oranında artarak 1,9 milyar $ olarak gerçekleşmiştir. Buna karşılık ülkemizin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %6 artarak 96,3 milyar $, ithalatı ise %10 artarak 143 milyar $ olarak gerçekleşmiş ve cari açığımız 46,7 milyar $ olmuştur. Diliyoruz ki sektörümüz bütün olarak büyümeye devam ederek, verdiği dış ticaret fazlasını her yıl daha da fazla artırsın, bunun yanında diğer tüm sektörlerimizde de bu yönde gelişmeler yaşansın. Bu vesileyle hepinize hayırlı ve başarılı fuarlar diler, bol kazançlı olmasını temenni ederim.


For Professionals

Estetik, dekoratif ve dayanıklı servis ürünleri…

profesyonel tasarım

Geniş üretim kapasitesi ve yaygın bayi ağı ile KÜLSAN, İzmir’den Diyarbakır’a, Trabzon’dan Antalya’ya 81 ilde ürünlerini ulaştırmaktadır. Külsan, profesyonel tasarım ekibi ve %100 müşteri memnuniyetini prensip edinmiş uzman kadrosu ile aralıksız yürüttüğü ARGE çalışmaları sayesinde daima en yeniyi, en kaliteliyi müşterisiyle buluşturan bir firmadır. KÜLSAN hayatı kolaylaştıran ve şıklığı ön planda tutan ürünlerini Arcomel, Arcoform ve Thermoset olarak üç ana marka altında toplamıştır. www.kulsan.com.tr

kulsan@kulsan.com.tr


DEKORASYON haber

GELENEKSEL EL SANATIMIZ

AHŞAP OYMACILIĞI Türklerin Orta Asya’da bulunduğu dönemden başlayarak Selçuklu ve ardından Osmanlı’da zirveye ulaşan ahşap oymacılığı, tarihimizde önemli bir yer tutuyor.

6

Zücaciye Dünyasına

G

ünümüzde çoğunlukla estetik kaygılarla yapılsa da tanıtılması ve korunması gereken önemli el sanatlarından biri olan ahşap oymacılığı, Orta Asya Türkleri tarafından kullanılmaya başlandığından bu yana Türk süsleme sanatının önde gelen eserlerine hayat verdi. Türklerin Anadolu’ya göçüyle beraber ahşap sanatını devam ettiren Anadolu Selçuklularında, Orta Asya’dakinden farklı olarak oyma sanatı; camilerde, cami tavanlarında, rahlelerde,

minberlerde kullanılmış ve birçok dinî motifler de oyma sanatına konu olmaya başlamıştır. Osmanlı tarihin en iddialı sanat dalı arasında yer alan oymacılık; günümüzde de geleneksel ölçülerinden bir şey kaybetmeden devam ederek, ince işçilik gerektiriyor. Genellikle ağaç materyaller üzerine uygulanan sanat dalı, taş ve mermer üzerine de yapılabiliyor. Bu sanatı yapan ustaya da oymacı deniyor. Osmanlı devrinde gelişen oymacılık, zamanla diğer medeniyetleri de etkisi altına almış ve farklı devletlere ait birçok eser yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır.


Oymacılıkta şimşir, meşe, ıhlamur ve özellikle ceviz gibi işlemeye elverişli ağaçların kurutulmuş keresteleri kullanılır. Çiçek, nebat ve hayvan şekillerinden stilize edilerek meydana getirilen geleneksel motifler, iskarpileler (oyma kalemleri) ile mobilya ve süs eşyaları üzerine işlenir.

Ahşap oymacılığı geleneksel el sanatlarından biri

kullanılan diğer ağaçlar arasında yer alıyor.

Selçuklular döneminden beri Türklerin yaşadığı bölgelerde rastlanılan oymacılık sanatı, Kahramanmaraş’ta gelişme gösteren ve hala canlılığını korumakta olan geleneksel el sanatlarından biridir.

Hammadde olan bu ağaçların hızarda uygun ebatlarda biçilmesinden sonra elde edilen tahtalar birbirine monte edilir, üzerine motifler çizilir ve daha sonra oyma makinesiyle bu motifler işlenir. Tırnak bıçağı, küçük ağızlı yan bıçak, geniş ağızlı bıçak, farklı ebatlardan ve şekillerden oluşan oluklu ıskarpela, kargaburnu, tırnak seti, temizleme aleti, el matkabı, kıl testeresi, balon, pırpır, kalıp çıkarmak için mukavva ve çeşitli boyutlardan meydana gelen zımpara malzemeleri kullanılarak eserler oluşturulur.

Oymacılıkta şimşir, meşe, ıhlamur ve özellikle ceviz gibi işlemeye elverişli ağaçların kurutulmuş keresteleri kullanılır. Çiçek, nebat ve hayvan şekillerinden stilize edilerek meydana getirilen geleneksel motifler, iskarpileler (oyma kalemleri) ile mobilya ve süs eşyaları üzerine işlenir. Çeyiz sandığı, rahle, gazetelik, şifreli ziynet kutusu, aynalık, isimlik, tepsi, tavla, salon sehpası, televizyon sehpası, camekân, dolap, vitrin, şamdan, sandalye, minber, vaaz kürsüleri v.b ürünler üretilmekte, yurtiçi ve yurt dışına satışı gerçekleştiriliyor.

Kabartmalar çekiç ve oluklu kesici kalemlerle yapılır. Perdah ve zımpara yapıldıktan sonra vernikleme işlemi yapıldıktan sonra ürünler, tüketicilerin beğenisine sunulur.

Oyma eşyaların yüzde 80’i ceviz

Ürünler oymacının zevkine ve el becerisine göre form kazanıyor

Günümüzde mimaride özellikle camilerin iç mekânlarının döşeme ve kaplamalarında oymacılık ürünleri kullanılıyor. Oyma eşyaların üretiminde yüzde 80’ninde ceviz ağacı kullanılmış olup, kavak, gürgen ve çam ağacı da

Oymacılık sanatı, oymacının zevkine ve el becerisine göre form kazanmaktadır. Çok ince detaylar ile işlenen motifler büyük bir titizlik gerektirmektedir. Bu sanatı yapan kişi üzerine oyma yapılacak materyali çok iyi seçmelidir.

Zücaciye Dünyasına

7


DEKORASYON haber

Ağacın sert ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması daha güzel sonuçlar elde etmeyi sağlar. Ağaç damarlarının simetrik belirlenmesi, bükülebilir ve esneyen bir yapıdan oluşan ağaç, kolay kesilebilen, boyanabilen ağaç, renk farklılıklarına ve büyüklük küçüklük ayarlamaları, muhteşem eserlere zemin oluşturabilmektedir.

oyularak cisimden çıkartılması ile oluşur. Bu üslupta en önemli şart, ağaçların çok sert yapısı olması gerekmektedir. Geçme üslubunda ise, geçme motifler ile cisimler oluşturulmaktadır. Genellikle geometrik şekiller uygulanmaktadır.

Oymacılık, günümüzde bir kültür ögesi hâline geldi

Ahşap oymacılığında kullanılan teknikleri; oyma, kakma, boyama, çatma (kündekâri) ve çakma (kâfisi işi) gibi türlerdir. Bunları birbirinden ayıran özellik ahşabın ne kadar derinlikle hangi tarzla oyulacağı ile ilgilidir. En zahmetli tekniğin kündekâri olduğunu söylemek de mümkün. Kullanılan ağaç türleri arasından da sıkça tercih edilenler gül ağacı, abanoz, sedir, ceviz, elma, çam ağacıdır.

Kimi zaman eşya üzerinde kimi zaman ise tek başına kullanılarak çok eski dönemlerden günümüze kadar ulaşmayı başaran bu eşsiz el sanatı, şimdilerde bir kültür ögesi hâline geldi. Oymacılık sanatı, alçak kabartma usulü ve yüksek kabartma usulleri ile yapılmaktadır. Alçak kabartma usulünde, biçim ya da şekiller, sert bir alet ile verilmektedir. Yüksek kabartma usulünde ise, şebeke ve geçme üslupları kullanılmaktadır. Genellikle bir tarafı oyularak şekil verilmektedir. Bu uygulamaya “heykelcilik” de denmektedir. Şebeke üslubunda motifler

8

Zücaciye Dünyasına

Ahşap oymacılık teknikleri; oyma, kakma, boyama, çatma ve çakma

Ahşap oymacılığı sanatı günümüzde devam etmesine karşın hızlı üretimden nasibini almış durumda. Ahşap ustaları geleneksel sanatların gelecek kuşaklara aktarılamaması gibi durumlardan mustarip.

Ahşap oymacılığında kullanılan teknikleri; oyma, kakma, boyama, çatma (kündekâri) ve çakma (kâfisi işi) gibi türlerdir. Bunları birbirinden ayıran özellik ahşabın ne kadar derinlikle hangi tarzla oyulacağı ile ilgilidir. En zahmetli tekniğin kündekâri olduğunu söylemek de mümkün. Kullanılan ağaç türleri arasından da sıkça tercih edilenler gül ağacı, abanoz, sedir, ceviz, elma, çam ağacıdır.


ZÜCDER, ESAS SOSYAL PROJESİNE DAHİL OLDU Esas Holding tarafından hayata geçirilen Esas Sosyal projesine, Züccaciyeler Derneği (ZÜCDER) de dahil oldu. Esas Sosyal Projesi’nin İlk Fırsat Programı, ‘Gençlere İlk Fırsat, STK’lara Genç Destek’ mottosu ile faaliyetlerini sürdürüyor.

S

ürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak, Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunmak, ekonomik değeri ve topluma geri dönüşü ölçülebilir etkiler yaratmak için Esas Sosyal projesini hayata geçiren Esas Holding, Türkiye ve yurtdışındaki yatırım fırsatlarına odaklanan lider bir sermaye yatırım grubu. Esas Sosyal’i 2015’te sosyal yatırım birimi olarak kurduklarını söyleyen Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emine Sabancı’dan Esas Sosyal projesi hakkında detaylı bilgi aldık. Esas Sosyal ve İlk Fırsat nasıl ortaya çıktı? Bu platformları oluşturmadaki amacınız nedir? Ailemizin DNA’sında topluma geri vermek var. Esas Sosyal’i 2015’te sosyal yatırım birimi olarak ailecek kurduk. Amacımız, sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunmak ve bunu yaparken, ekonomik değeri ve topluma geri dönüşü ölçülebilir etkiler

10

Zücaciye Dünyasına


yaratmak. Biz klasik hayırseverliğin yerine, dünyanın da gittiği yönle paralel, ölçülebilir zeminlere oturtulmuş yeni bir sosyal yatırım modeli işlemeye karar verdik. İlk yatırım alanımıza karar verirken, bu inanışla düşündük ve “Bizim işimiz istihdam yaratmak, bugün 10 binden fazla kişiyi istihdam sağlıyorsak ve bu bizi mutlu ediyorsa, yine istihdama yönelik işlere bakalım” dedik. Profesyonel danışmanlık alarak Esas Sosyal kapsamında gençlik ve istihdam programının stratejisini oluşturmak için yapılan araştırmalarda, özellikle yatırım yapılmış, yeni mezun gençlerin işsizliğinin daha yüksek olduğunu gördük. Araştırmada eğitimli gençlerin işsizliğinin en önemli nedenleri fırsat eşitsizliği, mezun olunan üniversite, deneyimsizlik ve referans eksikliği olarak çıktı. Özellikle Anadolu‘daki üniversitelerden yeni mezun gençlerin ilk işlerini ararken daha fazla fırsat eşitsizliği ile karşılaştığı, ortalama 13 ay işsiz kaldıkları ve özgüvenlerinde kayıplar olduğu tespit edildi. Bu, sadece gençlerin iş bulamamasını değil, toplumsal bir sorunu ifade ediyor. Sadece gençlerin işe değil, işverenlerin de genç işgücüne ulaşmakta zorlandığını gördük. Gençler okuyor, emek harcıyor ancak işe geçemiyor; deneyim ve referansları yok, mezun olunan okullar daha az bilindiği için, işverenlerin önceliğinde değil. Biz de “Bu soruna nasıl el atabiliriz?” diye düşündük ve bir program stratejisi geliştirdik. ‘Gençler ve İstihdam’ alanına 20 Milyon TL ayırmaya

ve çalışmalarımızı üç alanda yapma karar verdik: Araştırmalar, Ortaklıklar ve İlk Fırsat. İlk Fırsat’ı uzman bir ekiple 2015’te tasarladık ve ilk yatırım alanımız oldu. Hedefimiz yeni mezunlar için hem kapsamlı bir okuldan işe geçiş programı büyütmek hem de şirketlerin yeni mezun gençleri işe alma insan kaynakları süreçlerinin bir parçası olmak. İlk Fırsat Programı nedir? Mottomuz ‘Gençlere İlk Fırsat, STK’lara Genç Destek’. Okuldan işe geçiş sürecindeki boşluğu doldurup gençleri daha donanımlı ve deneyimli hale getiriyoruz. Gençler ilk işini deneyimlerken sivil toplum kuruluşları (STK) da genç iş gücünden faydalanıyor. Başvuran STK’ları en az 7 tam zamanlı çalışanı, yıllık bütçesinin 750.000 TL’nin üzerinde olması gibi kriterlere göre değerlendiriyor. Kabul edilenler iş ilanlarını yayınlıyor ve başvurular alınıyor. Yeni mezunlara özel tasarlanmış bir seçme ve yerleştirme süreci tasarladık, mülakatlara STK yöneticileri de katılıyor. Bugüne kadar 21 STK seçildi. Esas Sosyal, gençlerin tüm maaş maliyetlerini kuruma hibe olarak veriyor; gençler STK’nın bordosuna giriyor. 2018’de katılımcılar ortalama aylık 1.900 TL net maaş alıyorlar. 2016’den beri 27, özellikle de daha az bilinen Anadolu devlet üniversitelerinden 60 gence İlk Fırsat’ını sunduk. STK’larda Kurumsal İletişim, Muhasebe, İnsan Kaynakları, İdari İşler, Satın Alma, Bilgi

“Esas Sosyal, gençlerin tüm maaş maliyetlerini kuruma hibe olarak veriyor; gençler STK’nın bordosuna giriyor. 2018’de katılımcılar ortalama aylık 1.900 TL net maaş alıyorlar. 2016’den beri 27, özellikle de daha az bilinen Anadolu devlet üniversitelerinden 60 gence İlk Fırsat’ını sunduk.”

Zücaciye Dünyasına

11


gibi şirketlere geçiş yaptılar. 25 genç halen STK’larında ilk iş deneyimlerini kazanıyorlar. Tüm bu veriler bize doğru yolda olduğumuzu ve programın başarısını ispatlıyor. Düzenli olarak katılımcılar, yöneticiler ve mentorların sosyal etki ve program analiz çalışmaları yapılıyor: İşbaşı Deneyimi, Yetkinlik/Beceri Gelişimi ve Program Değerlendirme alanlarını değerlendiriyoruz.

Teknolojileri ve Kaynak/İş geliştirme gibi özel sektörde de fonksiyonel birimlerde bir yıl tam zamanlı çalışma deneyimi kazanıyor, hem sivil toplum için kaliteli iş gücü yaratılıyor ve istihdam edilebilirliği yüksek gençler yetiştirilerek özel sektörün insan kaynağı çeşitlendiriliyor. Bu yıl, Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), TÜRKONFED, Kadın Girişimciler Derneği (KADİGER) ve Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) gibi iş STK’larını da dahil ettik. Katılımcılar, iş başı deneyimine ek olarak, İlk Fırsat Akademisi’nde, 200 saatin üzerinde eğitimlerle, iş dünyası için gerekli Dünya Ekonomik Forumu’nun önerdiği 21. yüzyıl Becerileri’ni kazanıyorlar. İngilizce dil eğitimi, online Microsoft Office eğitimleri, mentor programı ve sunulan teknik seminerlerle de iş dünyasında fark yaratmak üzere hazırlanıyorlar. 2016’dan bu yana İlk Fırsat Programı nasıl bir değişim yarattı? İlk Fırsat ile amacımız, klasik bir

12

Zücaciye Dünyasına

hayırseverlik yapmak değil; sosyal yatırım yapmak. Bu yaptığımız sosyal yatırımla, hedefimiz ekonomik değeri ve topluma geri dönüşü ölçülebilir etkiler yaratmak. Toplumumuz oldukça hayırsever bir toplum ancak yapılan hayırseverlik ve yaratılan ekonomik değer maalesef ölçülmüyor. Biz klasik hayırseverliğe yerine, dünyanın da gittiği yönle paralel, ölçülebilir zeminlere oturtulmuş yeni bir topluma geri verme modeli getirmek istiyoruz. Bugüne kadar katılımcıların %97’si programı başarı ile tamamladı. Katılımcıların %83’ü programı tamamladıkları ay itibarıyla çalıştıkları STK’lardan veya özel sektör şirketlerinden iş teklifi aldı. %97’si programı tamamladıktan sonraki üç ayda farklı sektörlerdeki (bilgi işlem, danışmanlık, eğitim ve kalkınma, enerji, iletişim, kültürsanat, otomotiv, perakende, tekstil) 27 yerli ve yabancı kurumda yeni işlerine başladı. Programı tamamlayan gençlerin %44’i STK’larda görevlerine devam ederken %56’si Binder Seidman International Grubu, Boyner, Çelik Motor, EY, Ferrero, Galeri Apel, PriceWaterhouseCoopers, Sanko Holding, Trendyol.com ve Topkapı Endüstri

İşbaşı deneyimi, katılımcılara ve yöneticilere katılımcıların istihdam edilebilirlikleri, kuruma katkıları, iş süreçlerini yönetebilme becerilerinin değerlendirmesiyle gerçekleştiriliyor. Son iki yılda işbaşı deneyimi değerlendirildiğinde, katılımcılar işbaşı deneyimlerini, STK yöneticileri de gençlerin kuruma sağladıkları katkıyı olumlu değerlendiriyorlar. Program öncesi, deneyim/referans ve özgüven eksikliği yaşayan gençler, sonrasında istihdam edilebilirliklerinin arttığını paylaşıyor; edindikleri kurumsal tecrübenin sonraki işlerinde önemli katkılar sağladığını vurguluyor ve akranlarına tavsiye ediyorlar. Yetkinlik ve beceri gelişiminde hem katılımcılar hem yöneticiler olumlu değerlendirmeler paylaşıyorlar. Yöneticiler akademi etkinliklerinin, gençlerin kişisel gelişimine katkıda bulunduğunu belirtiyorlar. Mentorluk sayesinde katılımcılar, iş dünyası hakkında bilgileniyor, yöneticilerin tecrübelerinden faydalanıyorlar. Mentorlar yeni neslin iş dünyasından beklentileri, iş hayatına bakışları hakkında bilgi ediniyorlar ve programın bir parçası olmalarına ilişkin memnuniyetlerini paylaşıyorlar. Katılımcıların en çok planlama ve organize etme, ilişki yönetimi, iletişim ve ikna alanında kendilerini geliştirdiklerini söylüyorlar. Genel program değerlendirme sonuçları da İlk Fırsat’ın gençlere kariyer yolundaki ilk ve özel basamağı sağlarken STK’ları bu genç insan kaynağı ile buluşturmayı başardığı yönünde. ZÜCDER gibi iş derneklerinin-İlk Fırsat kapsamında işbirliği içinde olması neden önemli gördünüz?


“ZÜCDER gibi iş derneklerinin üyelerinin büyük ölçekli kurumlar ve KOBİ’ler olduğunu düşünürsek, İlk Fırsat kapsamındaki işbirliğimizi bu kurumların insan kaynağı ihtiyacına çözüm sağlayabilmek açısından çok önemli ve anlamlı buluyoruz.”

Başlangıçta sadece sosyal alanda etki yaratan STK’larla yola çıkmıştık. 2017’den itibaren, iş dünyasına yakın olmak, gençlik ve istihdam alanında işbirlikleri oluşturmak için hem ekonomik hem sosyal etki yaratan iş STK’larını da dahil ettik. ZÜCDER gibi iş derneklerinin üyelerinin büyük ölçekli kurumlar ve KOBİ’ler olduğunu düşünürsek, İlk Fırsat kapsamındaki işbirliğimizi bu kurumların insan kaynağı ihtiyacına çözüm sağlayabilmek açısından çok önemli ve anlamlı buluyoruz. İlk Fırsat Programı’nın büyük ölçekli özel sektör kurumlarına ve KOBİ’lere faydası nedir? Bu program, gençlerin ilk işini zor bulmasına istinaden bir ‘Okuldan İşe Geçiş’ programı olarak başladı. Bir yandan da, işverenlerin yeni mezun işe alma süreçlerini daha fazla ve çeşitli gence ulaşması için etkisini arttırma amacımız var. Yeni mezunlara özel tasarlanmış, üç yıldır başarıyla uygulanan bir aday seçme değerlendirme sistemimiz var. Programa seçilen ve tamamlayan gençler, daha sonra işverenler tarafından hemen istihdam edilmesi bize şunu gösterdi: Etkili bir seçim

süreci ve tekniği geliştirdik. Bu yeni mezun, deneyimsiz, referanssız ve en önemlisi az bilinen üniversitelerden mezun olan gençleri yetkinlik bazlı bir seçim sürecinden geçirip, deneyim kazandırıp işveren tarafından daha görünür hale getirdiğimizde, istihdamda fark yaratıyoruz. Yakın zamanda 40’a yakın işverenle görüşme yaptık, bunlara devam ediyoruz. Programımızın ülkenin en önemli fırsatlarından birine odaklanan, iyi kurgulanmış ve uygulanan bir model olduğunu dile getiriyorlar. Diğer yandan bu alanda yaşadıkları sorunlar ise 3 başlık altında toplanıyor: Birincisi, kurumların insan kaynağı çeşitliliğini artırma hedefleri var ancak özelikle Anadolu’da genç insan gücüne ulaşmakta sorun yaşanıyor. İkincisi, yeni ve bilinmeyen üniversiteler. Son 15 yılda ülkemizde 107 yeni üniversite açıldı ve işverenler bu yeni okulları daha henüz tanımıyor. Tanımadığı için de bu okulların mezunlarına fırsat vermeyi riskli bulabiliyor. Üçüncüsü, işe alım süreçleri. Yeni mezun alımlarında riski azaltmak adına

okulun, bölümün ve ortalamanın ağırlıklı değerlendirildiği süreçler uygulanabiliyor. Bu oldukça sınırlayıcı bir uygulama ve birçok değerli aday sırf bu kriterlere uymadığı için kendini tanıtma fırsatı yakalayamıyor. ‘İlk Fırsat’ ismini tam olarak bundan alıyor. Bu nedenle, uzun vadede, şirketlerin yeni mezun işe alım süreçleri uygulamalarına katkıda bulunmak istiyoruz, bu gençleri daha fark edilir hale getirecek sistemler olsun istiyoruz. Sadece büyük ölçekli şirketlerin değil, ülkemizdeki KOBİ’lerin insan kaynakları süreçlerine de katkıda bulunmak ve bu gençlere erişimlerini arttırmak istiyoruz. KOBİ’leri ve tüm şirketleri bu yatırım yapılmış gençleri yeni işe alım süreçlerinde değerlendirmelerini istiyoruz. Önceliklerimiz programa katılan gençlerin sayısını arttırmak ve özel sektörün de bu modelin parçası olması. Tüm bu stratejiler içinde hem ZÜCDER ve benzer kurumlarla işbirliğimiz hem de KOBİ’lerle olan ilişkilerimiz daha da önem kazanacak. Eğitimli gençlerin işsizliği ülkemizin iş dünyasın da katılımıyla gerçekleşecek. İsteriz ki, başarı ile uyguladığımız bu modele şirketler de dahil ve destek olsun ki gençlerin potansiyellerini ortaya çıkararak hep birlikte toplum olarak ilerleyebilelim.

Zücaciye Dünyasına

13


ZÜCDER haberler

İlk Fırsat Katılımcısı: Elif Demir

Hayat sürprizlerle dolu

“İlk Fırsat” programını önemsiyoruz TÜRKONFED aracılığı ile “İlk Fırsat” programından haberdar olduklarını söyleyen Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Genel Sekreteri Sibel Palacıoğlu proje hakkında sorumuzu yanıtladı.

İlk Fırsat” Programı’nı tanımanız ve yaklaşımınız nasıl oldu? Başka kurum ve STK’lara da önerir misiniz? Üyesi olduğumuz ve program ortaklarından biri olan TÜRKONFED aracılığı ile “İlk Fırsat” programından haberdar olduk. Duyduğumuz andan itibaren bu projeyle ilgili çok heyecanlandık. Çünkü ülkemizdeki %10’ların üzerindeki işsizlik oranını, işsizlerin arasında %27 gibi bir oranın üniversite mezunlarına ait olduğunu, yani 1 milyona yakın üniversite mezunu işsiz olduğunu biliyoruz. Bu gençler ne hayallerle büyüyüp okullara ne hayallerle başlıyor ve mezun oluyorlar. Özellikle de Anadolu’daki üniversitelerden mezun gençlerin şansı daha da düşük oluyor. Onlara böyle bir şans verilmiş olmasını

14

Zücaciye Dünyasına

ve bizim de ZÜCDER olarak bir kişiye dahi olsa böyle bir katkı sağlayabilecek olmamızı, tüm Yönetim Kurulumuz olarak heyecanla karşıladık ve program ortağı olmak için başvurduk. Üstelik bu bize de katkı sağlayacaktı. Biz Elif’i “İş Geliştirme Uzman Yardımcısı” olarak aldık. Henüz bir iş deneyimi olmamasına rağmen, genç vizyonu ile dışarıdan nasıl göründüğümüzü değerlendirmesini, faaliyetlerimizi ve kurumsal kapasitemizi geliştirebilmemiz için neler yapabileceğimizle ilgili bize öneriler sunmasını istedik. Biz de ondan çok şey öğreniyoruz. İlk Fırsat hem gence hem de STK’ya katkı sağlıyor. Bu programın önümüzdeki yıllarda yapılacak olanlarına mutlaka şu ana kadar programa katılmamış STK’ların da dahil olmalarını, ayrıca bu STK’larda çalışarak iş hayatıyla ilgili tecrübe kazanan bu gençlerimizi diğer firmalarımızın da istihdam etmelerini canı gönülden arzu ediyorum. Bu kapsamda da Esas Sosyal’e böyle bir proje gerçekleştirdikleri ve sivil topluma kattıkları değer için teşekkür ediyorum.

İlk Fırsat Programı’ndan faydalanarak ZÜCDER’de işe başlayan Elif Demir, programa neden başvurduğunu ve programın en çok etki yarattığı konuları şu şekilde anlattı: “Hayatın sürprizlerle dolu olduğunun bir kanıtı da İlk Fırsat… İlk Fırsat Ailesi ile tanışmam tesadüfler üzerine kurulu. Aktif iş arayışındaydım ve bu programı incelediğimde programın yeni mezun gençlere istihdam sağladığını öğrendim. Başvuru şartlarının benim için uygun ve kaçırılmayacak fırsat olduğunu düşündüm. Başvuru süreci ve mülakatlar sonucunda ben de bu ailenin bir üyesi oldum. En çok etki yarattığı üç konu/alan ne oldu sizin için? Bilindiği üzere yaklaşık altı ayı geride bıraktık. Bu süreçte iş hayatına dair yeni pek çok deneyimler edindim ve yenilerini de ekleyerek devam ediyorum. Kişisel gelişim ve iletişim becerileri konusunda interaktif şekilde aldığım eğitimlerin katkısı oldukça fazladır. Katılma fırsatı yakaladığım söyleşiler, seminerler, çeşitli toplantılar ile tecrübelerime bir yenisini ekleyerek ilerliyorum. Ayrıca ZÜCDER çok kurumsal bir dernek. Bu da bir sivil toplum kuruluşu neler yapar, ne gibi hizmetler verir, konusunda bana büyük tecrübe kazandıracak.


Zücaciye Dünyasına

15


ZÜCDER haberler

%75 Devlet Destekli Ev ve Mutfak Eşyaları Ur-Ge Projesi Başlıyor… UrGe projesi kapsamında katılımcı firmaların yurt dışı ve yurt içi pazarlama faaliyetleri, ticaret heyetleri, alım heyetleri, danışmanlık projelerinden faydalanmaları mümkün olacak. Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), İDDMİB proje ortaklığı ile “Ev ve Mutfak Eşyaları” ihracatçısı üyelerinin yeni pazarlara girişini kolaylaştırmak ve ihracatlarını geliştirmek amacıyla UrGe Projesi çalışmalarına başlandı. Proje katılımcısı firmaların öncelikli olarak ihtiyaç analizi sonucuna göre verilecek eğitimlerin ardından firmalarının; yurt dışı ve yurt içi pazarlama faaliyetleri, ticaret heyetleri, alım heyetleri, danışmanlık projelerinden faydalanmaları mümkün olacak. ZÜCDER aracılığıyla üye firmalara mail ve mesaj yoluyla gönderilen anket ve müracat formunu doldurup göndermeniz, UrGe grubunun yapacağı iş gezilerin de ortak hedef ülkelerin öncelikli olarak belirlenmesi sağlanacak ve projenin başlama sürecini hızlandıracak. Bahse konu projeye katılacak firmalar yüzde 75 oranında devlet desteğinden yararlandırılacak olup, katılımcı firmalar UrGe kapsamında katılmak istedikleri tüm faaliyetler için sadece devlet desteği dışında kalan yüzde 25’lik tutarı ödeyecekler. İhracatçı firmaların yeni pazarlara girmelerini ve ihracatlarını artırmalarını kolaylaştırmak, ihracat yapmayan ancak yapmak isteyen firmalarının da ihracata adım atmalarını sağlamak amacıyla UrGe projesine katılmak isteyen ZÜCDER üyelerinin, 0212-243 62 00 numaralı telefondan ya da milko@zucder.org.tr /sevilay@zucder. org.tr mail adreslerine yazarak ZÜCDER ile iletişime geçebilirler.

16

Zücaciye Dünyasına

SEDEFED, yeni yönetim kurulunu belirledi Züccaciyeciler Derneği’nin 2013 yılından beri üyesi bulunduğu Sektörel Dernekler Federasyonu, 20 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yeni yönetim kurulunu seçti. “Gelişen dünya ve ülke koşullarında, reel sektörümüzün sürdürülebilir rekabet gücünün arttırılması ve Türkiye’nin, başta AB olmak üzere, uluslararası stratejik işbirliklerinin geliştirilmesinde etkili bir sivil toplum kuruluşu olmak” şeklinde vizyonunu belirleyerek çalışmalarına başlayan Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED), Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 20 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirdi. Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), 2013 yılından beri SEDEFED üyesi bulunarak, yönetiminde de görev alıyor. ZÜCDER Başkanımız İsmail Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu, ZÜCDER Yönetim Kurulu Üyesi Tuğrul Baran’ın SEDEFED Başkan Yardımcısı olduğu ve Ali Avcı’nın yeniden Başkan seçildiği Yönetim Kurulu yeni görevine başladı. Rekabet gücünü uluslararası alanlara taşımak amacıyla, hükümetler ve siyasal partiler nezdinde de çeşitli girişimlerde de bulunmayı amaç edinen SEDEFED’in başlıca

amacı sektörel derneklerin ulusal temsilcisi olarak rekabet gücünün sürdürülebilirliğine hizmet etmek, ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak, başta AB olmak üzere uluslararası stratejik işbirliklerinin geliştirilmesini desteklemek. 7 Mayıs 2004 tarihinde kurulan ve üye sayısı 20’ye ulaşan SEDEFED, 3 Kasım 2004 tarihinde kurulan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu – TÜRKONFED’ in kurucu üyesidir. Buradan yola çıkarak SEDEFED’ ın düzenlediği ve Ülkemizin rekabet politikalarına yol gösterici nitelikte olan “Rekabet Kongresi” her yıl Kasım ayında geniş bir katılım ile yapılıyor. SEDEFED Yönetim Kurulu Başkan: Ali Avcı Başkan Yardımcıları: Fügen Toksü, Emine Erdem, Ulvi Kadakal, Tuğrul Baran Sayman Üye: Zeynep Tura Yönetim Kurulu Üyeleri: Oktay Alptekin, İbrahim Demirseren, Haluk Erceber, İsmail Erdoğan, Muray Baykara, Reha Gür, Emre Tamer


Zücaciye Dünyasına

17


ZÜCDER haberler

İsmail Erdoğan, ZÜCDER’in yeni başkanı oldu… Züccaciyeciler Derneği Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı sonucunda yeni yönetim kurulu belirlendi. Züccaciyeciler Derneği(ZÜCDER) başkanlığına, bir önceki dönem başkan vekili olan İsmail Erdoğan seçildi. ZÜCDER’ in 8. Genel Kurul toplantısı kapsamında gerçekleştirilen seçimlerde Hisar Çatal Bıçak Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erdoğan dernek başkanlığına getirildi. Tek liste ile gidilen seçimde, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Çin İş Konseyi Başkanı ve Arzum Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ile Öksüzoğulları Züccaciye Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Öksüz başkan yardımcıları oldu. ZÜCDER Başkanı İsmail Erdoğan, “Öncelikle bundan önce sektörümüze hizmet eden Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine ve de yeni yönetim kurulunu seçen dernek üyelerimize teşekkür

18

Zücaciye Dünyasına

ederiz. Pazar büyüklüğü 10 milyar doları geçen ve verdiği 2,9 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla ülkemizin gurur sektörlerinden biri olan züccaciye sektörüne, derneğimiz yeni yönetimle birlikte önemli katkılar sunmaya devam edecektir.” dedi. Zücder-Züccaciyeciler Derneği 2004 senesinde kurulmuş olan ZÜCDER-Züccaciyeciler Derneği, Türkiye’deki cam, porselen, seramik, metal, plastik, emaye, ahşap sofra ve mutfak eşyalarından küçük elektrikli ev aletleri ve hediyelik eşyaya kadar geniş bir yelpazeden oluşan züccaciye sektörünün en önemli temsilcisidir. 460 üyesi bulunan ZÜCDER, yıllık 7 milyar dolar üretim gücüne sahip sektörün yüzde 85-90’ını bünyesinde barındırıyor. 460 üyesi, ulusal ve uluslararası alanda prestij ve saygınlık kazanmış üretici, ithalatçı, ihracatçı, toptancı, distribütör ve perakendecilerinden oluşuyor. Sektör,

tüm segmentlerin bir çatı kuruluşu olduğundan aslında bir dernekten çok federasyon mantığıyla hareket ediyor. Bu bilinçle önce ülkenin menfaatleri, sonra da sektörün ve firmaların ortak menfaatleri yönünde kararlar alıp çalışıyor. 24 kişilik Yönetim Kurulu sektörün en önemli firmaları ve markalarından oluşuyor ve sektörün her kesimini temsil ediyor. ZÜCDER’in en önemli misyonu, üyelerinin hem ulusal hem de uluslararası bazda ticaretlerinin geliştirilmesi; sektörün gelişimine destek vermek ve sektörün birlikteliğinden gelen güçle önce ülkenin, sonra sektörün, sonra da üyelerinin rekabet gücünü artırmaktır. Öte yandan, ZÜCDER Haziran ayından beri İSTOÇ’ taki yeni adresinde yeni çalışmalarına devam ediyor.

ZÜCDER Yeni İletişim Bilgileri: 0212 243 62 00 - 0533 392 92 43


www.fovorim.com

Zücaciye Dünyasına

19


ZÜCDER haberler

ZÜCDER Başkanı İsmail Erdoğan kimdir? Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlık görevine seçilen Hisar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Erdoğan; ZÜCDER 2004 yılından beri Kurucu Üyesi Başkan Yardımcısı ve 2018 yılının Mart ayından itibaren Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Erdoğan, İDDMİB (İstanbul Demir ve Demir Dışı Metal İhracatçılar Birliği)’i temsilen de TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) delegesidir. 1954 Akşehir doğumlu olan Erdoğan, Avusturya Lisesi İ.İ.T.İ.A İşletme Bölümü’nden mezunu. 1981 yılından bugüne kadar çatal, kaşık, bıçak ve çelik tencere, tava üreten Hisar firmasında çeşitli görevlerde bulunan Erdoğan, TUSİD ve TUGİAD Onursal Üyesi olmasının yanı sıra EVFED’in (Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu) de başkanlığını yapıyor. EVFED Federasyonu bünyesinde ZÜCDER, TUSİD, PAGDER, MOBSAD ve PASDER dernekleri bulunuyor. Evli ve 3 çocuk babası Erdoğan, Almanca ve İngilizce biliyor.

Züccaciyeciler Derneği Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı sonucunda yeni yönetim kurulu belirlendi.

20

Zücaciye Dünyasına


www.oksuzogullari.com Zücaciye Dünyasına

21

Öksüzoğulla No: 6 Kat: T: 0 (212) 6 F: 0 (212) 6 www.oksuz


ZÜCDER haberler

ZÜCDER DEİK ÜYESİ OLDU Züccaciyeler Derneği Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na üye oldu ve ZÜCDER Yönetim Kurulu DEİK) Başkanı Sayın Nail Olpak’a ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

2004 yılından bu yana sektörün tüm kesimlerini temsil ederek sektörümüzün ve üye firmalarımızın ortak menfaatleri doğrultusunda daima ileriye yönelik çalışmalar sürdürmeye özen gösteren ZÜCDER, DEİK-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na üye oldu.

22

Zücaciye Dünyasına

1986 yılında kurulan DEİK, dış ekonomik ilişkileri yürütme; yurt içi ve yurt dışında yatırım imkânları araştırma; Türkiye’nin ihracatını arttırmaya katkı sağlama ve iş geliştirme çalışmalarını yürütüyor. DEİK, Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme görevini de 2014 yılından beri tamamıyla üstlenmiş bir kurumdur. ZÜCDER’de sektörümüzü temsil eden firmalarımızın uluslararası pazarlarda yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek, dış ilişkilerini geliştirmede destek

vererek, bu platformlarda daha aktif rol almalarına katkı sağlamak için yaptığımız bu birlikteliğin ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz. Ortak amaçlar doğrultusunda çalışmalarımızda da işbirliğimizi güçlendirmek amacıyla, ZÜCDER Yönetim Kurulu olarak Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak ziyaret edilerek, sektörümüzle ilgili çeşitli sorunlar dile getirildi ve Başkan Olpak’ın görüşleri alındı.


Zücaciye Dünyasına

23


ZÜCDER haberler

EVFED Genel Kurul Toplantısı’nı Gerçekleştirdi ZÜCDER ÜYELERİ KAYSERİ’ DE BULUŞUYOR… Züccaciyeler Derneği, Türkiye’nin farklı bölgelerinde sektörde faaliyet gösteren üyelerini bir araya getirmek üzere bir çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk buluşma 21-22 Eylül 2018 tarihinde Kayseri’de olacak.

Mayıs 2018’de yapılan Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu (EVFED) 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda ZÜCDER Başkanımız İsmail Erdoğan, EVFED Yönetim Kurulu Başkanı

seçildi. Başta kendisi olmak üzere tüm EVFED Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyelerini tebrik eder, ülkemiz ve sektörlerimiz için hayırlı olmasını dileriz.

ZÜCDER İSTANBUL TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİ

Sektörün sorunları, çözüm önerileri ve güncel ekonomik konularla ilgili görüşmek, aynı zamanda da yeni yönetime hayırlı olsun demek üzere ZÜCDER, Yöneti Kurulu İTO Başkanı Sayın Şekip Avdagiç ve Yönetim Kurulu’na bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

EVFED 2018-2021 DÖNEMİ YÖNETİM KURULU

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) ailesi olarak Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren üyelerini ziyaret konusunda bir çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk ziyaret 21 – 22 Eylül 2018 tarihleri arasında ZÜCDER Yönetim Kurulu ile beraber Kayseri’ye gerçekleştirilecek. Ziyareti esnasında Kayseri’deki Ticaret ve Sanayi Odalarına ve diğer sivil toplum örgütlerine nezaket ziyaretlerinde bulunmanın dışında Kayseri’de faaliyet gösteren üyeler işyerlerinde ziyaret edilecek. Bunun yanı sıra Kayseri, Adana, Aksaray ve Mersin’deki üyelerimiz ile buluşarak sektör hakkında düşüncelerini öğrenmek ve beklentileri konusunda bilgi almak üzere bir toplantı yapılacak ve sonrasında da birlikte akşam yemeği yenilecektir. ZÜCDER ailesi, bu ziyaretlerini ileriki tarihlerde farklı bölgelerde gerçekleştirmeye devam edecektir.

24

Zücaciye Dünyasına


www.dalgichome.com

Zücaciye Dünyasına

25


FOKUS fuar

Tarsus Turkey / Life Media tarafından 1316 Eylül tarihlerinde 29.’su düzenlenecek olan Uluslararası Zuchex Züccaciye, Ev Eşyaları, Dekoratif Ürünler ve Elektrikli Ev Gereçleri Fuarı, sergilenen ürün çeşitliliğinin yanı sıra dört güne yayılan kültürel etkinlikleriyle de göz dolduruyor.

26

Zücaciye Dünyasına

TİCARET FUARI VE KÜLTÜR ŞOVU BİR ARADA! Uluslararası Zuchex, dünya genelinde tam 206 ülkeye ürün satışı gerçekleştiren züccaciye sektörünü, 29. kez Tüyap Beylikdüzü’nde buluşturuyor. Yurt içi ve yurt dışından 550 firmanın katılımı beklenen Uluslararası Zuchex 2018’de sofra ve mutfak eşyalarından, elektrikli ev aletlerine, çelik mutfak eşyalarından dekoratif mobilya ve ev aksesuarlarına, ev tekstilinden cam, porselen ve seramiğe, plastik ev gereçlerinden, aydınlatma ve banyo & mutfak aksesuarlarına kadar binlerce tasarım sergilenecek. Sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan fuar, sunacağı eşsiz ticaret fırsatları ve yeniliklerin yanı sıra birbirinden özel etkinliklere de ev sahipliği

yapacak. Fuar alanına kurulacak meydanda, Türk kahvesi yeni ufuklara açılacak… Zuchex 2018 kapsamında, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği’nin desteğiyle ilk kez gerçekleştirilen “Türk Kahvesinde Yeni Ufuklar” etkinliğinde ünlü kahve markalarının yarattığı farklı harmanlarla hazırlanan Türk kahveleri 4 kategoride yarışacak. Fuar alanına kurulacak özel meydanda 4 gün boyunca kahve makinesi ve elektrikli cezveleriyle yer alacak firmalar ziyaretçilere Türk Kahvesi şöleni yaşatacaklar.


Ünlü şefler, binlerce yıllık Anadolu lezzetlerini ZUCHEX 2018’de tattıracak! Zuchex 2018’in kültürel etkinliklerinden bir diğeri ise Mutfak Dostları Derneği’nin desteğiyle düzenlenen “Anadolu Tadında Lezzetler”. Türk mutfağının zenginliğini vurgulamak amacıyla ilk kez düzenlenen organizasyon kapsamında ünlü şefler, yurt içi ve yurt dışından gelen fuar ziyaretçilerine hem Anadolu’nun yerel tariflerini anlatacak hem de hünerli ellerinden çıkan lezzetleri tattıracak. Sektörün nabzını tutanlar, hünerlerini sergilemek üzere atölyeye giriyor Her biri aynı zamanda Zuchex 2018’e katılan markaların yönetici ve sahipleri olan sektörün önde gelen isimleri, fuar alanına kurulan özel atölyede hünerlerini sergileyecekler. Züccaciye sektörünün nabzını tutanlar canlı boyama performanslarıyla tabakları, fincanları ve mugları renklendirecekler.

En şık akşam sofraları görücüye çıkıyor! Uluslararası Zuchex 2018’in renkli etkinliklerinden birisi de Türkiye’nin önemli markalarının en özel yemek takımı serileriyle boy göstereceği sunum yarışması olacak. Yarışmacı markalar, akşam yemeği konseptiyle hazırladıkları sofraları, hem aralarında yemek, dekorasyon ve gastronomi dergilerinin yazı işleri müdürlerinin olduğu jüriye hem de fuar ziyaretçilerine beğendirmeye çalışacak. Züccaciye ve mutfak eşyaları sektöründe faaliyet gösteren imalatçı, ihracatçı, ithalatçı ve distribütör firmaları, profesyonel satın alma heyetleri, zincir mağaza satın almacıları, bağımsız perakendeciler, toptancı & perakendeci kuruluşlar, bayi ve distribütörler, otel & restoran işletmecileri, catering ve organizasyon şirketleri, kurumsal hediyelik eşya satın almacıları, üretici ve ithalatçı firma yetkililerini bir araya geliyor.

Türk mutfağının zenginliğini vurgulamak amacıyla ilk kez düzenlenen organizasyon kapsamında ünlü şefler, yurt içi ve yurt dışından gelen fuar ziyaretçilerine hem Anadolu’nun yerel tariflerini anlatacak hem de hünerli ellerinden çıkan lezzetleri tattıracak.

Zücaciye Dünyasına

27


ZÜCDER haberler

ZÜCDER Sosyal Sorumluluk Projelerinde de Var! ZÜCCACİYE MAĞAZALARINDA DOWN SENDROMLU GENÇLER

İSTİHDAM EDİLİYOR! Down sendromlu gençlerimizin, züccaciye markalarımızda satış ve ofis elemanı olarak istihdam edilmesi üzerine UDF-ZÜCDER işbirliğinde gerçekleştirilen ‘ZÜCDOWN’ projesi devam ediyor.

28

Zücaciye Dünyasına

8 Hafta boyunca eğitim alan gençler istihdam edileceği Bernardo, Schafer, Karaca ve Korkmaz mağazalarında görevlerinin başına geçtiler. İstanbul’da Develi Restoran’da yapılan iftar yemeğinde ZÜCDER Yönetim Özel Ödülü de bu projede işbirliği kuruluşu olan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Başkanı Muhammet Abdullah Tuncay’a verildi. Plaketini aldıktan sonra kısa bir

konuşma yapan Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Başkanı Muhammet Abdullah Tuncay, ZÜCDER ile ortak geliştirdikleri ZÜCDOWN projesi kapsamında ‘Down Sendromlu’ özel insanların zücaciye sektörü ile ilgili eğitim aldıklarını ve sektörde istihdam edildiklerini vurguladı. Bu isdihdam kapsamında katılımcı markalara ayrı ayrı teşekkür eden Tuncay, aynı zamanda kendilerine plaket takdim etti.


everything for your home

BANYO&MUTFAK GURUBU

BATHROOM&KITCHEN GROUP

AHŞAP ÜRÜNLER

WOODEN PRODUCTS EVİNİZ İÇİN HER ŞEY

2003 yılında “Müşterilerine dünya standartlarında çözümler sunmak” ilkesiyle yola çıkan ATAHOME, geçen süreçte inovasyon ve teknolojik yatırımlarda sektörün öncü firmalarından biri olmayı başarmıştır. ATAHOME, müşterilerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun dizayn ve modelleri sunabilmek amacıyla, üstün kalitedeki ürünleri düşük maliyetle ve zamanında teslim etmeyi ilke edinerek, yeniliklere ve küresel rekabete açık, dinamik, sürekli büyüyen bir şirket olarak hizmetlerine devam etmektedir.

www.atahome.com.tr - info@atahome.com.tr

Zücaciye Dünyasına

29


ZÜCDER duyurular

AMBİENTE TİCARİ İŞ GEZİSİ %50 KOSGEB DESTEKLİ

ZÜCDER, 08-12 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Ambiente Fuarı’na Ticari İş Gezisi düzenleyecek. Gezinin tur program fiyatının yüzde 50’si KOSGEB destekli yapılacak. Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), 08-12 Şubat 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Ambiente Fuarı’na Ticari İş Gezisi gerçekleştirecek. İş gezimize 10 firma ve üzeri katılım sağlanması durumunda tur program fiyatının yüzde 50’si (3000 TL’ye kadar) KOSGEB tarafından firmalarımıza geri ödenecektir. 308 bin metrekare alanda 89 ülkeden 4 bin 500 katılımcı firma, her yıl ürünlerini, tasarımlarını ve yeniliklerini tüm renkleriyle Ambiente Show’a taşıyacak. 168 ülkeden yaklaşık 200 bin ziyaretçisi ile Avrupa’nın en büyük uluslararası fuarı olan Ambiente Fuarı’na KOSGEB Destekli İş Gezimizin bu yıl 5.sini düzenlenmiş olacak. 08-12 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan “Ambiente Uluslararası Züccaciye ve Hediyelik Eşya Fuarı” İş Gezisi için üyelerimize özel hazırlanan paket tur ayrıntılarını dernek ofisimizden öğrenebilir, KOSGEB Müracaatı üzerine destek alabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB’in KOBİ tanımında yaptığı yeni değişikliklerle, daha önce katılamayan üyelerimize de katılma fırsatı doğduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yıl 5. sini düzenleyeceğimiz İş Gezimize katılmak istemeniz halinde, derneğimizle irtibata geçmenizi rica ederiz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER, THY Gidiş-Dönüş Uçak Bileti Havaalanı-Otel-Otel- Havaalanı transferleri Otel-fuar alanı-ve fuar alanı-otel transferleri Belirtilen otelde oda-kahvaltı Panoramik Frankfurt şehir turu Fabrika ve büyük market ziyareti Seyahat sigortası Fuar giriş bileti Rehberlik hizmetleri Bilgi için Telefon: 0212-243 62 00 milko@zücder.org.tr sevilay@zucder.org.tr

30

Zücaciye Dünyasına

KONAKLAMA BEDELİ Üç kişilik odada kişi başı 1.140.- EUR

İki Kişilik odada kişi başı 1.240.- EUR Tek Kişilik odada kişi başı 1.640.- EUR

KAYIT EDİN! Bu yıl ki ZİRVE 21-24 Kasım’da İzmir’de! Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan “Üretici-Marka Buluşmaları Zirvesi” organizasyonumuz; kapsamı zenginleştirilmiş olarak 21-24 Kasım 2018 tarihlerinde İzmir Kaya Termal Otel’de gerçekleştirilecektir. Üretici/ihracatçı firmalarımızla, perakendeci, ithalatçı, toptancı firmalarımızı, marka sahibi firmalarımız ve süper/hiper marketler ile zincir mağazalarını buluşturularak, hem tanışma, hem sinerji, hem de ticaretimizin artmasını sağlayan

organizasyonumuzu, bu yıl ZİRVE’ ye taşıdık. Ulusal ve Uluslararası birçok markanın B2B görüşmelerinin yapılacağı toplantıların yanında, konuk konuşmacılarımız da yer alacaklar. Belirlenen programımızı en kısa sürede sizlerle paylaşacağımızı belirtir, şimdiden ajandalarınıza tarihimizi kaydetmenizi rica ederiz. En kısa sürede yerinizi ayırtmayı unutmayın.


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

PC-PP SÜZGEÇLER

PP - PC DRAIN SHELVES

new PC MENTEŞELİ KAPAKLAR

PC FLIP LIDS www.gastroplast.com Zücaciye Dünyasına

31


ZÜCDER haberler

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, 12 Nisan 2018’de gerçekleştirdiği 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda seçtiği yeni yönetim kurulunda Zücder başkan vekili Murat Kolbaşı’da var. Türk İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 12 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanlığına Orhan Turan seçilirken, ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Kolbaşı da TÜRKONFED’in yeni Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yerini aldı. 4 Kasım 2004 tarihinde BASİFED, DASİFED, DOGÜNSİFED, İÇASİFED, MAKSİFED ve SEDEFED’in bir araya gelmesiyle kurulan, sektörel örgütlerin çatı kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, 14 Nisan 2005 tarihinde “Türk” ismini de alarak “Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu” kısaca adı TÜRKONFED oldu. Konfederasyonun başlıca amaçları arasında şunları sayabiliriz: “İş dünyasının ortak sesi olmak, iş dünyasının sorunlarına sahip çıkacak temsil tabanı geniş, güçlü bir örgütlenme gerçekleştirmek, ekonomi

32

Zücaciye Dünyasına

TÜRKONFED 13. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ politikalarına yön vermek, iş dünyasını ilgilendiren sorunlara çözümler üretmek, bölgesel ve sektörel kalkınma vizyonları geliştirerek, uluslararası entegrasyona ve rekabet gücünün artmasına katkıda bulunmak.” Gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alarak çatısı altında 26 bölgesel, 3 sektörel olmak üzere 29 federasyon, 235 dernek üzerinden, 24 bin 100 iş insanı ve 40 bine yakın şirket bulunduruyor. İş dünyasının ve toplumun sorunlarına çok sesli, tarafsız ve olumlu çözüm önerileriyle sektörel ve ulusal ekonomi politikalarının oluşturulmasına katkı sağlayan TÜRKONFED; “İş dünyasının gönüllü, bağımsız temsilcisi ve ortak sesi olarak bölgesel, sektörel ve ulusal ekonomi politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunmasının yanı sıra ulusal rekabet gücünün artırılmasına ve uluslararası

entegrasyona yardımcı olmayı” misyon edinmiş. 17 Kasım 2014 tarihinde açılan Brüksel temsilciliğiyle Avrupa’da faaliyetlerine hız veren TÜRKONFED, Avrupa’nın en büyük iş dünyası kuruluşlarından biri olan, Avrupa KOBİ Birliği Üyesi olarak, küresel alanda da etkili çalışmaların içinde yer alıyor. Avrupa KOBİ Birliği, bugün AB politikalarına ve karar alma mercilerine doğrudan ulaşan, 12 milyon firma ve 55 milyon çalışanı temsil eden çok önemli bir uluslararası iş dünyası örgütü. Bu vesile ile TÜRKONFED, Türk iş dünyası ile Avrupa Birliği arasında köprü görevini de üstleniyor. Aynı zamanda Almanya, Gürcistan, Kıbrıs, Irak, Ukrayna ve Romanya’dan iş dünyası derneklerini bir araya getirerek “TÜRKONFED International” ile de küresel ölçekte büyümeye devam ediyor.


FOKUS profesyoneller mutfakta

34

Zücaciye Dünyasına


Tuncay Aslan Mutfakta Züccaciye sektörünün saygın ve köklü kurumlarından birisi olan Schafer firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aslan, Fokus dergimizin bu sayısında Profesyoneller Mutfakta bölümümüzün konuğu oldu. Özgün tasarımıyla Türkiye’de ve dünyada köklü bir marka olma yolunda önemli adımlar attıklarını söyleyen Aslan, kendi yöresine ait, adına Kars’ta Film Festivali düzenlenen, son günlerde adeta altın değerinde olan “kaz” pişirdi.

Zücaciye Dünyasına

35


FOKUS profesyoneller mutfakta Fırında Kaz Kaz çözüldükten sonra haşlanmaya başlanır. Kaz eti, sık dokulu bir yapıya sahip olduğundan önceden marine edilmesi ya da düdüklü tencerede pişirilmesi tavsiye edilir. Normal tencerede 2-3 saat arası haşlanır. Suyuyla bulgur pilavı yapılır. İkisi en iyi şekilde bir arada tüketilir. Haşlandıktan sonra fırına atılır ve kızartılır. Fırında pişirileceği durumlarda alüminyum folyo ya da fırın poşeti kullanımı, pişirme süresini uzatabiliyor. Bu durum göz önünde bulundurularak fırın ısısının 175 C civarında olması, eti kurutmadan kısa sürede pişirmek için ideal olan ısı değeridir.

S

chafer kuruluşundan itibaren sürdürdüğü istikrarlı ve kararlı büyüme sürecinin bir sonucu olarak genel merkezlerini 2015 yılında Beylikdüzü’ndeki 30 bin metrekare kapalı alana taşıdıklarını söyleyen Tuncay Aslan, konsept mağazaları, çok katlı alışveriş merkezleri, internet mağazası, uluslararası marketler ve yüzlerce cornerla “rahat ulaşılabilir” bir marka özelliği taşıdıklarını ifade etti. Hızlı

36

Zücaciye Dünyasına

büyüme potansiyeli, kalite düzeyi, pazarlama stratejisi gibi özelliklerini “ülkenin beğenisine ve kullanışına uygun ürünler geliştirebilme” gücüyle bir araya getirerek dünya markası olma hedefinde emin adımlarla ilerlediklerini belirten Tuncay Aslan, Profesyoneller Mutfakta bölümümüzün konuğu oldu. Kendi yöresine ait, son dönemlerde altın değerinde olan “kaz” pişiren Aslan ile sektörün gelişimine dair keyifli bir röportaj gerçekleşirdik.


FOKUS profesyoneller mutfakta

Kendinizi tanıtır mısınız? 1959 Ardahan doğumluyum. 1980 yılında ilk mağazamız olan, züccaciye ve elektrikli ev aletleri satışı yapmak üzere Aslan Ticaret’i kurdum. 5 kişi ile başladığım ekibimi 1989 yılında 45 kişiye çıkartarak, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen elektrikli ev aletleri markalarının distribütörlüğünü ve dağıtımını gerçekleştirmeye başladık. Ardından 2003 yılında W.Besteckhaus SCHAFER markasıyla sektöre hizmet vermeye başladık. O yıllarda 10 ürün çeşidine sahip olan markamız şu an 8 ayrı ana kategoride binlerce ürün çeşidiyle hizmet vermeye devam etmektedir. Bugün 2000’in üzerinde satış noktamız ve 43 perakende mağazamız var. İSTOÇ İş Adamları Derneği ve Zücder Yönetim Kurulu üyesiyim, evli ve 3 çocuk babasıyım. Schafer markası nasıl doğdu? Bu süreci bizimle paylaşır mısınız? 2003 yılında sadece çelik grubunda faaliyet gösteren Schafer’ın Türkiye hakları tarafımızca satın alındı. O dönem Schafer sadece çelik grubunda bulunuyordu. Ülkemizde çatal-bıçak grubu genelde yemek takımı ile birlikte satılıyordu. Biz satış oranımızı yükseltmek için ürün gamını genişlettik ve sofra ürünlerinin tamamını Schafer ürünleri arasına ekledik. Bunun sonucunda Türkiye’de çok iyi satış rakamlarına ulaştık. Bu durum zamanla öyle bir hale geldi ki biz Türkiye’de, Schafer’ın toplam iş hacmini yakaladık. 2009 yılında, 80 ülkede Schafer’ın isim hakkını satın aldık. Böylece Schafer’ın merkez operasyonu Türkiye oldu. 2012 yılından itibaren müşterilerimizden mağazalaşma konusunda ciddi bir talep geldi. 18 ay gibi bir sürede, yurt

38

Zücaciye Dünyasına


FOKUS profesyoneller mutfakta

Yoğun iş temposu sebebiyle pek mutfağa girme fırsatı bulamamakla birlikte hafta sonları aile kahvaltısını hazırlamaktan büyük keyif alıyorum. İyi menemen yaparım. Sektörden dolayı güzel sunum ve görselliğe de büyük önem veriyorum.

40

Zücaciye Dünyasına

içinde 17 tane mağaza açtık. Şu anda Türkiye’de 43 mağazamız var. Yurt dışında da franchise sistemiyle mağaza sayımızı her geçen gün arttırmaktayız. Ayrıca müşterilerimiz internet sitemiz vasıtasıyla online olarak kolayca ürünlerimize sahip olabiliyorlar. Standart fiyat politikamızla bayilerimize zarar vermemeye dikkat ediyoruz. Bayilerimiz bizi Türkiye’nin her yerinde temsil ediyorlar. Onların kanalıyla Türkiye’deki tüm ilçelerde varlığımızı sürdürmekteyiz. Sektörün içinde biri olarak mutfakla aranız nasıl? Çoğu erkek gibi yemek hazırlamak yerine yemeyi tercih edenlerdenim.

Yine de mutfakta hiç fena değilimdir. İyi yemek yaptığımı bile söyleyebilirim. Yoğun iş temposu sebebiyle pek mutfağa girme fırsatı bulamamakla birlikte hafta sonları aile kahvaltısını hazırlamaktan büyük keyif alıyorum. İyi menemen yaparım. Sektörden dolayı güzel sunum ve görselliğe de büyük önem veriyorum. Yapmayı en sevdiğiniz yemek hangisi peki? Menemen ve yöresel kaz yemeğinde oldukça başarılı olduğumu söyleyebilirim. Tabi bu değerlendirmeye tadanlardan gelen olumlu yorumlarından ulaştım. Bu nedenle pek mütevazi olamayacağım.


Infinity

Breeze

World Turkey will love their products.

elegance

arel www.bybone.com.tr


FOKUS profesyoneller mutfakta

elektrikli ürünler, zaman tasarrufu için düdüklü tencereler, yemek kokusundan rahatsız olmamak için çift taraflı tavalar, yemeklerin lezzetini düşünerek baharat takımları başlıca olması gerekenler diye düşünüyorum. Sektörün son halini nasıl değerlendiriyorsunuz? Porselenden seramiğe, camdan plastiğe, demir-çelikten küçük elektrikli ev aletlerine kadar ev ve mutfak eşyalarında geniş bir yelpazeye sahip sektörümüz, her geçen gün hızla büyüyüp gelişmekte. Yeni trendleri takip eden ve bu doğrultuda taklit eden değil, kendi tasarımlarını kendi kalite standartlarında üreten güçlü bir konuma geldik. Yurt dışında da rekabet gücü yüksek bir sektör konumunda iken son yaşadığımız ekonomik saldırıdan dolayı tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüz de zor bir süreçten geçmekte. Döviz kurlarındaki dalgalanma hem ihracattaki rekabet gücümüzü, hem maliyeti yükselen ithalat yüzünden iç piyasamızı olumsuz etkilemekte. Fiyatlardaki dalgalanmalar firmaların planlama yapmalarını zorlaştırmakta ve riski arttırmaktadır.

Ülkemiz şu an bir geçiş döneminde. Devlet büyüklerimizin gerekli tedbirleri alarak ekonomiyi rahatlatacaklarına inanıyorum. Biz daima güçlü bir ülke olduk. Bu zor durumun da üstesinden elbet geleceğiz.

42

Zücaciye Dünyasına

Sizce mutfakta en çok hangi ekipmanlar olmalı? Aslında tüketici talepleri doğrultusunda ürün çeşitlerimizi geliştirdiğimiz için bizim satışını yaptığımız tüm ürün ve ekipmanlar mutfakta olmalı bence. Yine de açmak gerekirse Türk kültürünün olmazsa olmazlarından biri çay olduğu için çaydanlık veya semaver ve çay bardakları olmalı, keza Türk kahvesi de aynı şekilde. Bu nedenle cezve ve kahve fincanı takımları. Çatalkaşık-bıçak takımları, şık bir sunum için yemek takımları, tencere tavalar her mutfakta mutlaka olmalı bence. Bayanların işini kolaylaştıran keskin bıçaklar, blender, kettle gibi küçük

Ülkemiz şu an bir geçiş döneminde. Devlet büyüklerimizin gerekli tedbirleri alarak ekonomiyi rahatlatacaklarına inanıyorum. Biz daima güçlü bir ülke olduk. Bu zor durumun da üstesinden elbet geleceğiz. Tekrar mutfakla olan ilişkinize dönecek olursak, bu konudaki püf noktalarınız neler? Güzel bir yemek yapabilmek için taze ve kaliteli malzeme, doğru pişirme yöntemi, doğru ürün kullanmak gerekiyor ve bence tek püf nokta bu. İnsanlarımız gittikçe bilinçleniyorlar. Doğru ve sağlıklı beslenmek her geçen gün daha çok önem kazanmakta. Gıdaları besin


Ecolife Ajans Başkanı Arzu Saydam

değerini kaybetmeden tüketebilmek için doğru pişirme yöntemleriyle, kaliteli malzemeden tencere ve tavalar tercih ediyorlar. Biz de firma olarak onların bu taleplerini karşılayabilmek için çelik, seramik, granit, döküm vb. ürünleri yüksek kalite standartlarında onlarla buluşturuyoruz. Schafer sektörün önemli firmalarından biri… Son dönem yeniliklerden bahseder misiniz? Schafer olarak dünyadaki fuar ve güncel trendleri takip ederek yeni model ve desenlerle ürünlerimizi geliştirmekteyiz. 13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan ZÜCHEX FUARI’nda yeni koleksiyonlarımızı ve yeni kampanyalarımızı bayilerimizin ve tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. Özel fiyatlı kampanyalarımızdan faydalanabilmeleri için müşterilerimizi Tüyap Fuar Alanında 3.Hall No:10/A

Adresindeki standımızda misafirimiz olmaya davet ediyoruz. Tüm bu yoğunluk arasında yorgunluğunuzu nasıl atıyorsunuz? Hobileriniz neler? Dostlarımla maça gitmeyi ve okey oynamayı seviyorum. Fırsat buldukça uzun yollarda araba kullanmak zihnimi boşaltıp stres atmamı sağlıyor. Tabi İstanbul trafiğinde değil… Dünyalar tatlısı torunumla vakit geçirmeyi çok seviyorum. O benim için harika bir mutluluk ve motivasyon kaynağı. ‘Yöresel kazın sofraya girmesi uzun bir süreç geçiyor’ Kazın, yöre insanının soğuk kış aylarında en önemli besin kaynaklarından biri olduğunu söyleyen Aslan, kazın sofralara girmesi için uzun bir süreç geçtiğini ifade etti. Bu süreci

adım adım bize anlatan Aslan şunları söyledi: “Kaz bizim Kars yöresine özgü bir lezzettir. Kaz genellikle Anadolu kadınının emek vererek, bir araya getirdiği bir üründür. Kaz yumurta döneminden başlayarak, emek isteyen bir sürece sahiptir. Kaz yumurtasını kuluçkaya yatıran Anadolu kadını, civciv çıktıktan sonra da Kaz’ların bakımını, beslenmesini üstlenir. Kazlar yeterli olgunluğa eriştikten sonra kesime hazırlanır. Bu süreç takriben 6 ay sürer. Kışın soğuklar başladığında kazlar arpa ve buğday ile beslenir. Arpa ile beslenmesinin en büyük sebebi kazın yağlanması ve tadını kazanmasını sağlamaktır. Yörede kar yağması yani havaların soğuması kazların kesilmesinin vakti geldi demektir. Her evde beslenen kazların bir tanesi anaç kaz olarak bırakılır ve diğerleri kesilir. Bu dönem Kasım ve Aralık aylarına denk gelir. Kesilen kazlar tüyleri yolunduktan sonra temizlenir.

Zücaciye Dünyasına

43


FOKUS profesyoneller mutfakta

Kaz tüyleri yöre halkımız tarafından yastık yapılmak üzere değerlendirilir. Kazların iç organları da çok değerlidir. Özellikle kaz ciğeri, yurtdışına, Kore’ye, Japonya’ya ihraç edilir. Tuzlanmış kaz 40 gün ayazda kurutulur Kazlar kesildikten sonra içi boşaltılıp tuzlu suya basılır. Yörede bu işi yapan aileler, iki hafta kadar bu tuzlu suda salamura edilen kazlar çıkarır ve kazları tuza yatırarak bir gün beklemeye alır. Kuru soğukta, ayazda, o meşhur soğuğu görecek şekilde ağaçların üzerine asarlar. Bölgede o dönemde soğuklar fazla olduğu aç kalan hayvan saldırılarına karşı dış yüzeyini bez ile kapatarak, kargaların, tilkilerin, kurtların yemesine engel olurlar. Tuzlanmış kazlar 40 gün kadar ayazda kurutulur. Günlerce ağaçta asılı duran kaz, yeterince kuruduktan sonra sipariş veren firma ya da kişilere gönderimi yapılır. Elde kalan kazlar ise una bastırılır. Un içerisinde olan kaz, hava almadığı için uzun süre özelliğini korur. Un bir nevi derin dondurucu özelliği taşır diyebiliriz. Bölgedeki insanlar kazı bu şekilde beklettikten sonra aylarca, hatta bir yıl sonrasında bile tüketir. Lezzetli bir besin kaynağı: KAZ Kaz iyi bir besin kaynağıdır, aynı zamanda bizim damak tadımıza uygun yöresel bir lezzettir. Kars, Ardahan ve Ağrı’da yetiştirilen kaz, bu bölgeler haricinde de kaz sevilen bir yiyecektir. Emek isteyen bir yemek türüdür. Bu lezzet için özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da Kaz geceleri düzenlenir. 1980’den beri biz firma olarak iş ortaklarımıza, arkadaşlarımıza meslektaşlarıma, sanayicilerimize tattırırız. Günümüzde artık öyle bir hale geldi ki, çevremizdeki ünlü sanayiciler, iş adamları kazın ne zaman geleceğini sormaya başladılar. En lüks lokantalara

44

Zücaciye Dünyasına

gidip yemek yemektense kaz yemeyi tercih ediyorlar. Çünkü bu lezzeti bir kez tattıktan sonra, Kars’dan Ardahan’dan, Iğdır’dan gelen kazların lezzetini yeniden deneyimlemek istiyorlar. Kaz emekli bir yemek olduğu için tadı damakta kalıyor. Kaz önce yumurta, sonra civciv, sonra yetişmesi vs derken uzunca bir süreçten geçiyor. Kazlar ovalarda, dağlarda, bahçelerde gezinerek yetişir. Kaz pişirmek için 7 evre geçmeli Kazın evreleri mevcut; İlk evre yumurta, 2. evre kuluçka, 3. evre civciv, 4. evre

ovalarda dolaşma, 5. evre arpa ve buğday ile besleme, 6. evre kesme, 7. evre kurutma gibi aşamalardan geçiyor. Günümüzde lokantalarda yediğimiz yemekler; sipariş verildikten 20 dakika sonra servis edilebiliyor. Kaz yemeğini yiyebilmek için en az 7-8 ay beklemek gerekiyor. Biz Schafer olarak 30 yıldan beri her yıl, her sezon bu ikramı yapıyoruz. Kasım, Aralık döneminde bize ulaştırılan kurutulmuş kazları, Ocak, Şubat aylarında çevremizdeki sevdiklerimize servis ederiz. Yaz sıcakları başladığında Kaz yenmez, ağırlaşır, kışın lezzetli olduğu için sunumlarımız soğuk günlere denk gelir.


World Turkey will love their products.

Showroom: İstoç 8. Ada No: 157-159 Bağcılar / İstanbul - TÜRKİYE Tel : (+90 212) 659 90 28 Faks : (+90 212) 659 90 29

Fabrika:Gazi Mustafa Kemal Mh. Gelişim Sk. No: 2 Karakuyu / Torbalı - İzmir - TÜRKİYE Tel : (+90 232) 853 90 90 Faks : (+90 232) 853 88 66

www.bybone.com.tr


46

Zücaciye Dünyasına


S E N İ A N L ATA N SOFRALAR Senin tarzın . Senin dünyan . Senin Neva'n .

www.nevaevde.com /nevaevde Zücaciye Dünyasına

47


FOKUS röportaj

Keramİka Genel Müdürü Emin Yüce:

Rengarenk bir dünyaya sahip olan ve ‘Mutfakları Renklendiriyoruz’ sloganı ile 10 yıl öncesinde sektöre adım attıklarını söyleyen Keramika Genel Müdürü Emin Yüce: “ Bugün dünden daha iyisini yapabiliyorsak, başarıya yaklaşıyoruz demektedir. Bu nedenle hep kendimizle rekabet içerisindeyiz” diyor.

48

Zücaciye Dünyasına

KENDİMİZLE REKABET İÇERİSİNDEYİZ Renklerden aldığı güç ile sektöre farklılık katmayı hedefleyerek, her zaman yenilikçi akımlar yaratacak bir disiplin anlayışına sahip olan Keramika firmasının Genel Müdürü Emin Yüce ile firmanın dünden bugüne gelişimi, yeni ürünleri, hedefleri ve gelecek planları hakkında çok keyifli bir söyleşi yaptık.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Züccaciye sektöründe faaliyet göstermeye nasıl başladınız, neden bu sektörü tercih ettiniz? 1961 Tavşanlı doğumluyum. Çukurova Üniversitesi İşletme mezunuyum. İş hayatına 18 yaşında üniversite 1. sınıfta iş hayatına başladım. O günden


bugüne aynı firmadayım. Daha önce madencilik faaliyetimiz vardı. Rezervin tamamlanmasından sonra yeni bir iş arayışına girdik. Birkaç alternatif içerisinden seramiğin ve çininin başkenti olan şehrimizde renkli sofra eşya üretmeye karar verdik. Sektörde tüketici tarafından bilinen bir markasınız. Markanızın bugünlere gelmesinde ne etkili oldu? Başarınızın sırrını neye borçlusunuz? Züccaciye sektörüne merhaba diyeli henüz 10 sene oldu fakat her yıl yepyeni şeyler öğreniyoruz ve öğrenmeye devam ediyoruz. Keramika olarak, kendi içimizde kendimize verdiğimiz söz şu; bugün dünden daha iyisini yapabiliyorsak, başarıya yaklaşıyoruz demektedir. Bu nedenle hep kendimizle rekabet içerisindeyiz. Başarı tek kişinin yapabileceği bir olgu değil, iyi bir ekibiniz olmalı. Keramika bu yönden çok şanslı. Alanında en iyiyi yapmayı hayat felsefesi haline getirmiş çalışma arkadaşlarınızın olması, sizi hep daha fazlasını yapmaya zorluyor. Bu nedenle, geldiğimiz bu noktada ekip olmanın katkısı yadsınamaz. Keramika ayrıca rengarenk bir dünyaya sahip. Renklerimizden aldığımız güç ile sektöre farklılık katmayı hedefleyen, her zaman yenilikçi akımlar yaratacak bir disiplin anlayışında firma. Tüm hepsinin birleşimi bizi bu günlere getirdi fakat yol almamız gereken daha çok aşama var diyebilirim. Ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Ürünleriniz arasında tüketici en çok hangilerine yöneliyor? Keramika oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. Yemek takımlarından kahvaltı takımlarına, pasta takımlarından çay setlerine, promosyon ürünlerden rengarenk kupalara kadar mutfağınıza dair aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Sizin de bildiğiniz üzere Türkiye’de ilk kez markamız tarafından üretilen Kera

Art ürünlerimiz ile sektöre hayallerinizin ötesindeyiz mottosu ile yepyeni ürün sunduk. Sunduğumuz günden itibaren her geçen gün artan bir ilgi ile karşı karşıyayız. Şu an mutfağınızın modası hastagi ile Kera Art ürünlerimizin ön planda olduğunu söyleyebilirim. Tüketiciler ürün tercihlerinde hangi konuları ön planda tutuyorlar? Tüketici potansiyeliniz kimlerden oluşuyor? Sizin ürünlerinizin tüketici açısından avantajları nelerdir? Digital devrim ile tüketiciler artık daha da bilinçli ve bu bilgilerini sonuna kadar kullanıyorlar. Markalar için zorlu gibi görünse de aslında yararına olan bir durum olarak görüyoruz. Bize gelen feedbacklerde, Kera Art ürünlerimizde beklenilenden de güzel. Bazı tüketicilerimiz kullanmaya kıyamadıklarını söylüyorlar. Hatta bununla alakalı çok ilginç bir anektot paylaşmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sadece Online satış sitelerinde satılan Afrikalı kadınlar serimizin, tesadüfen girdiğimiz bir cafede

“Digital devrim ile tüketiciler artık daha da bilinçli ve bu bilgilerini sonuna kadar kullanıyorlar. Markalar için zorlu gibi görünse de aslında yararına olan bir durum olarak görüyoruz. Bize gelen feedbacklerde, Kera Art ürünlerimizde beklenilenden de güzel. Bazı tüketicilerimiz kullanmaya kıyamadıklarını söylüyorlar.”

Zücaciye Dünyasına

49


FOKUS röportaj

Keramika’ya ulaşmak her tüketici için çok kolay. Sosyal medya hesaplarımız, sitemize düşen mesajlar, müşteri hizmetlerimiz, whatspp hattımıza kadar tüketici ile birebir muhatap firmayız. Sanırım şu an yaşadığımız zaman dilime göre en büyük avantajımız; kolay iletişim. Markanızın tasarım çalışmalarından bahsedebilir misiniz? Ürün gruplarınızla ilgili hedefleriniz nelerdir? Keramika 2018 yılı Ocak ayında kendi bünyesinde tasarım merkezi ofisini kurarak, alanında yapabileceklerine, yenilerini eklemek için sürekli üniversite, sivil toplum örgütleri ile dirsek temasında olan bir firma. Sektörümüz için en önemli nokta markayla özdeşleşmiş tasarımlar ön planda iken bu alana yaptığımız yatırımlar ile sürekli kendimizi yeniliyoruz. Sadece tasarım değil, ArGe ve ÜrGe merkezlerimizi de çok yakında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Satış rakamlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? İthalat ve ihracat satışlarınızdan bahsedebilir misiniz?

“Keramika olarak hedefimiz global piyasada yer alan etkin bir marka olduğu için üretimimizin % 60’ını ihraç ediyoruz.”

50

Zücaciye Dünyasına

duvarlara obje olarak asıldığını gördüm. İşletmedeki yetkililere özellikle bunu neden yaptıklarını sorduğumda aldığım yanıt ‘kullanmaya kıyamadık, tablo gibiydiler bu yüzden astık’ dediler. Keramika markasının yer aldığı ürünler rengarenk, müşterilerin kendi kombinlerini kendilerinin yapabileceği adeta kendi tarzlarını yarattıkları, uygun fiyat skalasında ve bulaşık makinesinde gönül rahatlığı ile yıkanabilir özellikte olması bayanlar için en büyük avantaj. Ayrıca aldığımız geri dönüşümlerde,

Keramika olarak hedefimiz global piyasada yer alan etkin bir marka olduğu için üretimimizin % 60’ını ihraç ediyoruz. Sektörde yerli kaynak kullanımından yana olduğumuz için ithalat oranımız % 5 seviyelerinde. Özellikle özel bir ekipman değilse, mutlaka öz kaynaklarımızı değerlendirmek istiyoruz. Günümüzde giderek önem kazanan satış kanallarından biri de internet. Sizce hangi etkenler sosyal medyanın önem kazanmasını sağladı? Sosyal medya kişilerin kendilerini özgürce ifade ettikleri bağımsız bir ortam. Tabi bu ortamda bilgi kirliliği de ayrı ele alınması gereken bir olgu diye düşünüyorum. Kişiler, kitleleri


etkileyebiliyorsa, internetin yadsınamaz önemini göz ardı edemezsiniz. Keramika olarak, gelişim ve değişime öncülük yapan her şeyi desteklediğimiz için yatırımlarımızı bu alana yapmaya devam ediyoruz. İnternetten satış buna verebileceğimiz en güzel örnek . İnternet satışlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? İnternetten satış yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Keramika, Keramikashop ile yaklaşık 7 sene önce internetten satış hayatına merhaba dedi. Kurulduğu günden beri her sene daha da iyi olabilmek için tüm çalışmaları yapıyor, yapmaya da devam ediyor. İnternetten alışveriş maalesef kötü niyetli kişilerin olması nedeni ile dezavantajlarını hissettirse de, avantajlarının daha fazla olduğuna inanıyorum. Her zaman açık olan bir mağaza var mı reel de? bazı ender durumlar hariç yok denecek kadar az. İnternette hep varsınız. Hatta sizin bir nevi marka yüzünüz. Son dönemlerde AVM’lerde sektörden firmalar yer almaya başladı. Hatta sizin franchise mağazanızda var. Sizce AVM’lerde yer almak avantaj sağlıyor mu? Keramika olarak yer aldığımız

AVM’ler var ve var olmaya da devam ediyor. AVM’ler, çalışan bayan kitlesi için gerçekten önemli bir olgu diye düşünüyorum. Zamanla yarıştığınız bir dönemde yaşıyoruz. Kısıtlı zaman dilimine bir çok şeyi yapma imkanı sunan AVM’lerde yer almak, hiç şüphesiz markaya avantaj sağlıyor.

“Keramika, Keramikashop ile yaklaşık 7 sene önce internetten satış hayatına merhaba dedi. Kurulduğu günden beri her sene daha da iyi olabilmek için tüm çalışmaları yapıyor, yapmaya da devam ediyor. İnternetten alışveriş maalesef kötü niyetli kişilerin olması nedeni ile dezavantajlarını hissettirse de, avantajlarının daha fazla olduğuna inanıyorum.”

Franchise mağaza sayınız her geçen gün artıyor. Bu mağazalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Keramika olarak, gelen yoğun ilgiye karşılık olarak bizleri illerinde tanıtmak isteyen müşterilerimize olabildiğince yol ve yöntem göstererek yardımcı olmaya çalışıyoruz. Franchise ailemiz ile her geçen sene daha da büyüyoruz. Keramika için bu yıl nasıl geçiyor? Büyüme konusunda kendinize belirlediğiniz bir nokta var mı? Her yıl Keramika için yenilik, umut ve projeler demek. 2018’in üçüncü çeyreğine girdiğimiz bu günlerde, 2018’in Keramika için hedeflediği gibi geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Büyüme konusunda ise yatırımlarımız devam ediyor. Hem çalışan sayımız, hem üretim kapasitemiz, hem de yepyeni projeler ile her zaman büyümeyi hedefliyoruz.

Zücaciye Dünyasına

51


FOKUS röportaj

Özetle her ikisi içinde çok çalışmak gerektiğini biliyoruz. Keramika’nın sektördeki pazar payına bağlı neler söyleyebilirsiniz? Kısa ve uzun vadedeki planlarınız, hedefleriniz nelerdir? Züccaciye sektöründe her geçen gün yeni firmalar, markalar duyuyoruz. Açıkçası bu hepimizi heyecanlandırıyor. Sektörle uğraşan ne kadar firma olursa, daha kaliteli işler çıkacağını öngörüyorum. Keramika, üretim yapan bir firma olarak züccaciye sektöründe hemen hemen her firma ile dirsek temasında olan bir marka. Öncelikli hedefimiz; başlamış olduğumuz yatırımı bir önce tamamlamak ve yeniliklerle daha başarılı işlere imza atmak. Uzun vadede hedefimiz dünyanın en fazla renk skalasına sahip bir marka olmak ve sürdürülebilir kalite ve başarı ile yeni yatırımlar yapmak. Türkiye’deki züccaciye sektörü hakkında değerlendirme yapabilir misiniz? Sektör nereye doğru gidiyor? Değişen uygulamalar ve politikalar ile yurtiçi sektöründe ciddi bir hareketlilik var. Her zaman tabloyu iyi okumak gerektiğini düşünüyorum. Aslında beklediğimiz gelecek, anın ta kendisi. O yüzden beklentilerimizi ve ümitlerimize iyimserlik eklemeliyiz. Türkiye’deki züccaciye sektörünü diğer ülkelerle karşılaştırırsak aradaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?

“Uzun vadede hedefimiz dünyanın en fazla renk skalasına sahip bir marka olmak ve sürdürülebilir kalite ve başarı ile yeni yatırımlar yapmak.”

52

Zücaciye Dünyasına

Rakiplerinize karşı nasıl bir strateji izliyorsunuz? Farklılaşmak için kendinize nasıl bir yol çizdiniz? Daha önce de belirttiğim gibi en büyük rakip olarak, kendimizi ele alıyoruz. Çünkü kendimiz ilerleyemezsek başarılı olamayız. Başarılı olmak için de farklılaşmak gerekli.

Zücacciye sektörünün trendlerini belirleyen ülkelerin başında Avrupa geliyor. Yapılan uluslararası fuarlar ile ciddi iş başaran bu ülkeler ile Türkiye arasında farklılık olsa da, Türkiye her yıl bir adım daha iyi olmak adına ciddi çalışmalar yapıyor. Ülkemizde sektörümüz dünya markalarını barındırıyor. Her yıl daha iyisini yapan markalardan dünya markası olmaya aday, adayların bulunuyor olması umudumuzu daha da arttırıyor.


Zücaciye Dünyasına

53


PORSELEN kısa haberler

Schafer’dan Mavi Schaferla kahvaltı Sofralar keyfi

Schafer porselen serileri içerisinde en sıra dışı modelleri barındıran dantella ve elegantia serisi, bizi en seçkin dantel motiflerini incecik porselenin üzerine taşıyarak dantel dokulu porselen yemek takımlarıyla tanıştırdı. Bu iddialı serinin tasarımcıları, 2018 koleksiyonunda sofra

sanatı tutkunlarına yeni desene sahip özel bir model tasarladılar. Kıvrımlı kalıbıyla ve sırlı lacivert motifleriyle sofralara yeni bir heyecan katacağına inandığımız 1S922-01001LAC01’ın kenarlarında bulunan doğa temalı işlemeleri sofranıza hem modern hem de rustik bir hava katacaktır.

Pierre Cardin Home ile şık sofralar Göz alıcı bir sofrayla bayramı karşılamak isteyenlerin beğenisine sunulan Elisha Yemek Takımı, 86 parçadan oluşuyor. Siyah ve altın rengin uyum içerisinde tasarlandığı yemek takımı, sofrada gerekli olan tüm detayları bir arada sunuyor. Yemek takımı üzerindeki desenler klasik olduğu kadar şık bir sofrada buluşmak isteyenlerin de tercihi oluyor.

54

Zücaciye Dünyasına

Günümüzün en sağlam porselen çaydanlıklarından birinin altına imza atan Schafer bu çaydanlığın da içinde bulunduğu serisi Haben ile karşınızda. Kabartmalı desenleri ve sağladığı renk uyumuyla dikkat çeken Haben Kahvaltı Takımı masalarınızı

renkleri ve desenleriyle şenlendirmek amacıyla tasarlandı. Hiçbir şekilde çatlama yapmayan çaydanlığı ile sabah kahvaltılarınızda sizlere güzel bir çay ve kahvaltı keyfi yaşatacak olan Haben, schafer’ın yeni sonbahar koleksiyonunda yerini aldı

Schafer’dan Geleneksel tasarımlar Schafer Ottoman kahve Serisine katılan cezve biçimli yeni modeller, özel ağız tasarımı sayesinde kahve köpüğünü dağıtmıyor ve geniş alt yapısıyla da telveyi toplayarak harika bir kahve deneyimi yaşamamızı sağlıyor. Geleneksel bakır cezvelerin şeklinden yola çıkarılarak tasarlan bu fincanlar özgün görünümleri sayesinde kahve sunumunuza güzel bir hava katacaktır.


Doğadaki güzelliği sofralara taşıyan Karaca, inci aşkını evlere getiriyor. Büyük bir aşk hikayesini içerisinde barındıran Fine Pearl Grace Black, Grace’in aşkını kelebek ve doğa desenleriyle anlatıyor. Hayallerin ve mucizelerin dokunuşuyla tasarlanan Fine Pearl Grace Black yemek takımı serisi, canlı ve göz alıcı renkleriyle sofraların inci gibi parlamasını sağlıyor.

Sofralara inci dokunuşu Doğanın renklerini sofralara taşıyan Karaca, Fine Pearl Grace Black yemek takımı koleksiyonuyla modern tasarımları masalara getiriyor. Benzersiz tasarımlarıyla göz dolduran Fine Pearl Grace Black, inci dokunuşuyla sofralara ışıltı katıyor. Karaca’nın; bilgi birikimi, tecrübesi, deneyimli kadrosu ve modern teknoloji yöntemleriyle üretilen Fine Pearl Grace Black yemek takımı, 86 parçadan oluşuyor. Paylaşmanın mutluluğunun sofralara yayılmasını sağlayan Karaca,

Fine Pearl Grace Black ile öncü tasarımlar sunuyor.

Özgün tasarımlarıyla öne çıkan Karaca, kimsenin hayal edemediği tasarımlarla mutluluğun paylaşarak artmasına olanak sağlıyor. Fine Pearl Grace Black’de öne çıkan kuş ve kelebek desenleri, sofralarda doğa temasına uygun dizaynı mümkün kılıyor. En keyifli anlara eşlik edecek olan bu eşsiz seriye, Karaca mağazalarından ve krc.com.tr adresinden 3 bin 499 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Zücaciye Dünyasına

55


PORSELEN marka

ŞEFLER PORLAND’I SEÇTİ! ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU!

P

orland, Türkiye’nin köklü derneklerinden olan Aşçılar Derneği’nin yedinci kez düzenlediği Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması Porselen ana sponsoru olmanın heyecanını yaşadı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, çok fazla sayıda Executive Chef ile ulusal ve uluslararası pek çok tedarikçi firmayı bir araya getiren etkinlik, 22 Nisan 2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

VII. Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler buluşmasının Porselen Ana Sponsoru PORLAND! 56

Zücaciye Dünyasına

Porland Star Chef’s Team Culinary Cup’ın büyük ödül sponsorluğuyla 1, 2 ve 3.olan katılımcılara hediye çeki verdi. Tüm yarışmaların ve organizasyonun sunum ürünlerini sağlayan Porland, Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması’na özel olarak tasarladığı porselen plaketleri ile de etkinliğe ayrıcalıklı bir değer kattı.

Organizasyonda 4 farklı göz alıcı stant ile yer alan Porland, Gastronomi sektörü için en beğenilen ve göz alıcı koleksiyonlarını (Christina, Pure, Seasons) sergilerken Dünden Bugüne İstanbul Yemekleri’ne de ev sahipliği yaptı.

Etkinliğin “Dünden Bugüne İstanbul Yemekleri” temalı standında ise araştırmacıyazar ve TV program yapımcısı Maria Ekmekçioğlu’nun özgün reçeteleriyle 30 şefin hazırladığı İstanbul yemekleri, Porland özel tasarım ürünleriyle sergilenerek katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Bu özel çalışma, ilerleyen günlerde Aşçılar Derneği & Porland iş birliği ile kitap haline getirilmesi planlanıyor.

Porland, bu yıl 3.’sü düzenlenen Culinary Cup İstanbul’un Porselen ana sponsoru olmasının yanı sıra, canlı olarak yapılan

Porland, sadece tasarlayıp üretmekle kalmıyor, dünyanın önde gelen şeflerine ilham vermeye de devam ediyor…


Keramika, Yaza Merhaba Pikniği’nde buluştu Yoğun geçen bir yılın ardından Geleneksel Yaza Merhaba Pikniği düzenleyen Keramika, çalışanlarını ve ailelerini piknik etkinliğinde bir araya getirdi.

K

eramika sosyal medya üzerinden yaptığı bir çok sosyal sorumluluk projesi ile takdir toplamaya devam ediyor. Özellikle birlik ve beraberlik mesajlarıyla, yapacakları yenilikler olduğunu vurgulayan firma bu bağlamda çalışanları ve aileleri ile beraber yaklaşık bin 500 kişinin katılımı ile yaza merhaba pikniğini düzenleyerek yoğun geçen iş hayatına kısa bir mola dedi. Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen piknik, saat 11.00’da Keramika Genel Müdürü Emin Yüce’nin açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında

tüm çalışanlara birlik ve beraberlikleri için teşekkür eden Yüce ‘Keramika ailesi olarak, birlikte paylaşacağımız anılar kadar yaşamdan keyif alıyoruz. Acılarımız da sevinçlerimizde paylaşıldıkça değer kazanıyor. Bugün geleneksel hala getirdiğimiz pikniğimizin asıl amacı hayatı bir gün de olsa hep beraber paylaşabilmek ‘ diyerek sözlerini tamamladı. Keyifli oyunlar, konserler, yarışmalar ve yüzlerce hediye ile biten piknikte , seneye yeniden buluşmak dilek ve temennileri ile sona erdi.

Zücaciye Dünyasına

57


PORSELEN ürün

EVET DEMEDEN ÖNCE ÖZGÜRCE… SEÇİN BEĞENİN BİRLEŞTİRİN!

E

vlilik hazırlıkları… Hayatın en tatlı heyecan ve koşuşturmasının yaşandığı keyifli telaşlar…Bu kadar koşuşturma içerisinde bir de size dayatılan evlilik paketleri…

Yeni ev, yeni hayat, yeni sofralar ve yepyeni özgün hikayeler yaratmanız için sizleri özgür alışverişin keyfini yaşamaya davet ediyoruz.

58

Zücaciye Dünyasına

Porland, yepyeni bir hayata başlayacak olan çiftleri, her şeyin kusursuz olmasını istedikleri bu dönemde, ‘Kendi Evlilik Paketini Özgürce Kendin Yarat’ kampanyası ile tanıştırmaya davet ediyor.

kahvaltı takımlarını, çatal&kaşık&bıçak takımlarını, tencere takımlarını ve daha birçok çeşidi tamamen sizin ihtiyacınız ve zevkinize göre paket haline getiriyor. Bu seçeneklerden siz ihtiyacınız olduğu kadarını alıyorsunuz, seçtikçe kazanıyor kazandıkça mutlu oluyorsunuz. Porland, dilerseniz sizin adınıza da hazır paketler sunmaya da devam ediyor.

Daha önce benzeri olmayan bu kampanya ile evlilik hazırlığında olan çiftlere; hem sınırlamadan seçim yapma özgürlüğü sunuyor, hem de avantajlar sağlıyor.

Porland’ın tıpkı ‘Kendi Takımını Kendin Oluştur’ kampanyasında olduğu gibi, ‘Kendi Evlilik Paketini Kendin Yarat’ kampanyası ile de kendi zevkinize göre, özgürce paketinizi oluştururken, bütçeleriniz de rahatlıyor, kazandıkça çoğalttığınız mutluluklarınız da artıyor.

Mutlu yuvanızın vazgeçilmesi olan sofralarınızda keyifle kullanabilmeniz için tasarladığı yemek takımlarını,

Porland’ın seçili takımlarına uyguladığı, satın alma avantajlarına www.porland. com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


Emsan’dan İncili Evlilik Paketi Ürünlerini güncel trendleri göz önünde bulundurarak tasarlayan Emsan; zarafet ve naifliğin simgesi Fine Pearl yemek takımını 6 kişilik kahvaltı seti, 12 kişilik çatal ,kaşık, bıçak ve çelik tencere seti ile birlikte 3.297 TL’ye sunuyor. Her Sofranın Bir İncisi Olmalı Yeni vizyonu kapsamında daha genç, dinamik ve yaratıcı olan Emsan; fonksiyonel ürünlerini güncel çizgi ve renklerle tasarlayıp kullanıcısının beğenisine sunuyor. Yeni evlenecek çiftlere özel hazırladığı evlilik paketi

ile Emsan; son yılların trendi olan Fine Pearl yemek takımını avantajlı fiyatlarla yuvarlak formda ve 4 farklı desen seçeneği ile sunuyor. Emsan “Gönlümün Bir İncisi” evlilik paketi ile her yaştan kadının hayranlığını kazanmış gerçek incilerle tasarlanan Fine Pearl yemek takımına 3.297 TL’ye sahip olma fırsatı sağlıyor. Okyanusun hazinesi inciyi sofralara taşıyan Fine Pearl yemek takımına ek olarak kampanya kapsamında sunulan kahvaltı seti, çatal, kaşık, bıçak ve çelik tencere seti ile çeyizlerin tüm ihtiyacı karşılanıyor.

Züccaciye sektörünün en önemli isimleri arasında yer alan Emsan “Gönlümün Bir İncisi” evlilik paketi ile yeni evlenecek çiftlerin heyecanına ortak oluyor.


PORSELEN haber

KARACA’YA GENÇ CEO ÖDÜLÜ

Ekonomist Dergisi’nin “40 Yaş Altı 40 Genç CEO” araştırması kapsamında Türkiye’nin yeni nesil liderlerini ödüllendirdiği törende, Fatih Karaca ödül alan genç CEO’lar arasında yer aldı.

60

Zücaciye Dünyasına

Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen Türkiye’deki en başarılı 40 Yaş Altı 40 Genç CEO araştırmasının ödül töreninde, Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca ödül aldı. Önemli inovasyon ürünleriyle Türkiye’deki pişirme alışkanlıklarını değiştiren Karaca, granit ürünleri ile sağlam, yanmaz, yapışmaz ve sağlıklı bir materyali tüm mutfak sektörüne adapte etti. Bu güçlü inovasyon, pişirme alışkanlıklarını değiştirmekle kalmayıp ürün grubuyken kategori haline getirdi. Sektöre getirdiği yeniliklerle öncü marka olan Karaca’nın bir diğer inovatif ürünü ise, gerçek inciyi kullanarak tasarlanan ve devrim niteliğinde olan Fine Pearl oldu. Karaca, yaklaşık 250 sene sonra, Türkiye’de ve dünyada ilk defa yemek

takımı materyalini değiştirdi. Bu hamlesiyle aslında global bir yeniliğe de imza atmış oldu. 1780 yılında Bone China yemek takımlarından sonra günümüze kadar yemek takımı materyalinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştı. Okyanustan çıkan ve direkt olarak kullanılan tek mücevher olan inciyi yemek takımı yapımında kullanarak, bu değerli mücevheri sofralara taşıdı. Karaca Grup (Karaca, Karaca Home, Emsan, Jumbo ve Cookplus) mağazacılık ağında 269 mağaza ve 2.500’ün üzerinde satış noktası yer alıyor. 2014 yılında başlayan yurtdışı hikâyesi bugün 16 ülkede mağazacılık, 28 ülkede ihracat ile devam ediyor. Marka bu sene içerisinde 3 ülkeye direk yatırımla girip 16 olan ülke sayısını 19’a çıkartmayı hedefliyor.


Dünya trendlerini belirleyen porselen üreticilerinden Porland’nın ev sahipliğinde Swissotel Bosphorus İstanbul’da iftar yemeği verildi. Sözen Organizasyon ve Yayıncılık’ın düzenlemiş olduğu yemeğe sektörden birçok işletme ve yaklaşık 200 şef katıldı.

GASTRONOMİ SEKTÖRÜ PORLAND İFTAR SOFRASINDA BULUŞTU! Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen porselen üreticilerinden olan Porland, gastronomi sektörünün öncü isimleri ve yıldız şefleriyle Swissotel Bosphorus İstanbul’da PORLAND İFTAR SOFRASI adını verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi. Porland, birlik ve beraberliğin önemini bir kez daha hatırlamak, aynı sofralarda bir araya gelebilmek ve hoş sohbetler yapılması adına ev sahipliğini yaptığı iftar yemeği güzel bir sektörel buluşma

olarak hafızalara kazındı. Porland İftar Sofrası davetinde söz alan Satış Direktörümüz Sayın İsmail Taşkın “Türk turizminin ve gastronomisinin geldiği noktadan bahsederek; bu başarıda emeği olan bütün işletmelere, tüm değerli şeflere ve geceyi düzenleyen Sözen Organizasyon ve Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen’e katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu”. Davet, Ramazan ayının ruhunu yansıtan etkinliklerle son buldu.

Zücaciye Dünyasına

61


PORSELEN marka

Porland’ın En Yeni Koleksiyonu

Pure Seasons 4 Farklı Rengi İle Yaz Sofralarınıza Şıklık Getiriyor!

Porland, üretici kimliği ile gastronomi ve ev kesimi profesyonelleri için en iyisini tasarlamaya ve üretmeye devam ediyor… Tasarladık ve ürettik anlayışını 2018 İlkbahar- Yaz sezonunda hissettirmeye hız kesmeden devam eden Porland, gastronomi ve perakende sektörüne yönelik çıkardığı ürünler ve yeniliklere Pure Seasons serisiyle bir yenisini daha ekliyor…

62

Zücaciye Dünyasına

P

ure Seasons; daha önceki Pure koleksiyonunun doğal dokusu ile şeffaf yapılı zarif formunu kombinleyerek sofralara şıklık getiriyor. Üstelik koyu gri, kırmızı, siyah, bej gibi farklı renk alternatiflerini de koleksiyonda barındırıyor. Pure Seansons Koleksiyonu; Porland’ın özel reçetesi ve ismiyle, yumuşak porselenin kremsi rengini ve sert porselenin dayanıklılığını aynı bünyede topladığı Aluminalıporselenden (Alumilite) üretiliyor. Farklı boy ve formlardan oluşan yemek ve kahvaltı takımı,bunlara ek olarak ikram grubu ürünlerinden oluşuyor. Koleksiyon, hem günlük hem de davet sofralarında şık ve renkli bir alternatif sunuyor. Özel parçalara sahip koleksiyona

ait ürünler “sır içi” özellikte olup, bulaşık makinesinde yıkanabiliyor, ayrıcafırın ve mikrodalga fırın kullanımına da uygun. Yazın keyifle yenen aile buluşmaları için hazırlanmış kalabalık sofralarınıza ve sohbetlerinize 4 farklı renk seçeneği ve zarif formuyla eşlik etmeye hazırlanan Pure Seasons koleksiyonunu; tek kişilik alarak başlayıp, zamanla genişleyen, yeni üyeler eklenen mutlu ailenize göre parça sayısını arttırmanız da mümkün… Hem takım hem de tek tek istenilen ürünlerden seçilerek, istenilen adetlerde satın alınabiliyor. Pure Seasons koleksiyonunu sofranızda ağırlamanın unutulmaz etkisini yaşamak için sizleri Porland mağazaları ve www.porland.com.tr adresine davet ediyoruz.


Sofra sanatının öncülerinden Güral Porselen, denizlerden ilham alarak tasarladığı Marin serisi ile sıcak yaz günlerinde sofralara denizlerin renklerini taşıyor. Deniz tutkunlarının tercih ettiği parçalardan oluşan Marin serisini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Güral Porselen, Marin Serisi ile

deniz tutkunlarının sofralarını renklendiriyor Asırlara dayanan geleneksel porselen şıklığını günümüz teknolojisiyle harmanlayan Güral Porselen, Marin serisi ile denizleri sofralara taşıyor. Yeni nesil sunumlar için birbirinden farklı tasarımlar üreten Güral Porselen’in Marin serisi; balık ve yelkenli motifleri ve canlı renkleriyle, özenle hazırlanan sofralarda bizleri bazen bir yelkenlide bazen de denizlerin derinliklerinde hissettiriyor.

Deniz tutkunlarına özel tasarlanan Marin serisinde servis tabağı, çukur tabak, pasta tabağı ve kayık tabaklar yer alıyor. Birbiriyle uyumlu bu tasarımları tek parça olarak da müşterileriyle buluşturan Güral Porselen, böylece müşterilerine kendi kombinlerini yaratma fırsatı sunuyor. Güral Porselen’in Marin serisindeki tek parçalarına ve diğer tüm ürünlerine özel fiyatlarla ‘Gural.com.tr’ adresinden ve tüm satış noktalarından ulaşabilirsiniz.

Zücaciye Dünyasına

63


ÖZGÜR SOFRALAR İÇİN ÖZGÜN TASARIMLARIN ADRESİ

PORLAND

2.KEZ İZMİRLİLERLE BULUŞUYOR!

P

orland, Haziran ayı içerisinde İzmir’in ve Ege’nin en büyük outlet konseptli AVM’si WESTPARK OUTLET’te açıldı. 822 m2’lik alanıyla, İzmir’in en büyük ve en yeni PORLAND mağazası, Masa üstü, Mutfak, Ev-Dekor, Tekstil ve Banyo kategorisindeki ürün gamıyla, yeni sezonun en trend ürünlerini dinamik, capcanlı ve rahat mağaza anlayışıyla tüketicisi ile buluşturuyor.

Porland, yepyeni konsepti ile Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de hızla büyümeye devam ediyor…

64

Zücaciye Dünyasına

PORLAND’ın üretici ve tasarımcı kimliğini yansıtan mağaza konseptini, kendi mimarları hazırlıyor. WESTPARK AVM’deki mağaza konsepti, ham maddesi toprak olan porselen ürün grubundan ilham alarak; taş, tuğla, ağaç ve metali bütünleştiriyor. Rahat ve ferah alanlara sahip, rengarenk ve dayanıklı ürünlerle dolu olan mağaza, gelen ziyaretçilerine hem dinlenebilecekleri hem de alışverişin keyfini doyasıya

çıkaracakları eşsiz bir alışveriş ortamı sunuyor. Porland, renk ve desen çeşitliliğiyle tasarladığı kaliteli ve dayanıklı ürünleri ile hem Türkiye’nin lider porselen üreticisi olmayı hem de sektöre yenilikler katmayı sürdürüyor. ‘Kendi Takımını Kendin Oluştur’ ve ‘Kendi Evlilik Paketini Özgürce Kendin Yarat’ konseptleri ile tekli ürün satışı olan koleksiyonlarda, müşteri özelinde özgürce alışveriş yapabilme olanağı sağlayarak, yenilikçi bakış açısını da ortaya koyuyor. Hemen her koleksiyondaki tekli satın alma özelliği sayesinde, müşteriler kendi zevkleri, yaşam alışkanlıkları ve bütçelerine göre diledikleri koleksiyondan diledikleri kadar ürün alıp, kendi takımlarını oluşturabiliyorlar. İster kendiniz ister sevdikleriniz için sınırsız adette satın alabileceğiniz, özgür ve özgün tasarımlar İzmir’in en büyük PORLAND mağazasında sizleri bekliyor.


www.oksuzogullari.com

Zücaciye Dünyasına

65

Öksüzoğulları No: 6 Kat: 10 T: 0 (212) 659 F: 0 (212) 659 www.oksuzog


CAM röportaj

Öksüzoğulları Genel Müdürü Kamil Erikan

Marmara Bölgesi’nde Paşabahçe’nin tek satıcısı konumuna gelen ve markanın en büyük dağıtım distribütörü Öksüzoğulları, son 3 yılda yaptığı yatırımlarla satış cirosunu üç kat artırdı.

66

Zücaciye Dünyasına

Öksüzoğulları satış cirosunu üçe katladı’ Her daim kendilerini yenileyerek, sektörün lider, güvenilir ve yenilikçi firmaları arasına girdiklerini, ikibinden farklı noktaya hizmet götürdüklerini söyleyen Öksüzoğulları Genel Müdürü Kamil Erikan ile sektör ve firma hakkında samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Öksüzoğulları firmasının dünden bugüne gelişimi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ne zaman kuruldu? Faaliyetleri nelerdir? Öksüzoğulları firmasının kuruluşu 50 yıl öncesine dayanıyor. İlk işe başladıklarında küçük bir firmayken zaman içerisinde özellikle Paşabahçe yolculuğuyla beraber daha da büyüyen bir firma olmuştur. Ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde faaliyetlerini devam etmiş ve züccaciye perakende


noktaları ve yerel marketlerle çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Öksüzoğulları bugün bölgede Paşabahçe’nin tek satıcısı konumuna gelmiş ve aynı zamanda Paşabahçe’nin en büyük dağıtım distribütörüdür. Öksüzoğulları Paşabahçe’nin yanı sıra, Cem Bialetti, Porland, Güral, Sinbo ve kendi markası olan Evoks ve diğer markaların da satışını gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla birçok ürünü yerel marketlere, züccaciyecilere, cama desen uygulayan firmalar, hotel, restoran ve kafelere dağıtımını yapan bir markadır. Kısacası sektörünün lider, güvenilir, dinamik, yenilikçi, yaygın dağıtım ağına sahip güçlü bir firması diyebilirim. Firmamızın 20 bin metrekarelik depolama alanı bulunuyor. Müşterilerine en geç bir gün içerisinde lojistik hizmetini verebilecek bir dağıtım ağına sahibiz. Perakende noktalarda yaptığımız uygulamalar ile sadece bir dağıtıcı olmanın ötesinde onların da satışlarını arttırmayı hedefleyen, hep beraber sağlıklı büyümeyi gözeten bir firmayız. Önümüzdeki dönemlerde bu yönümüzü daha da güçlendirmek istiyoruz. Sektörün yenilikçi, güvenilir bir marka olarak ön plana çıkıyorsunuz. Bunu nasıl başardınız? Öksüzoğulları geçmişi olan bir firma… 50 yılı aşkın süredir sektörde ikibinden fazla farklı noktaya hizmet götürüyor. Bugün bölgenin en büyük yerel marketleriyle çalışıyoruz. Aynı zamanda züccaciye perakende noktalarımız bulunuyor. Kuzey Marmara’da tek dağıtıcı olarak üstlendiğimiz görevde tüm züccaciyecilere, yerel marketlere ve cama desen uygulayan firmalar hizmetimizdeki yenilikler konusunda hiç hız kesmiyoruz. Dağıtımını yaptığımız markalarımızı seçerken de aslında müşteri ihtiyaçlarından yola çıkıyoruz. Müşterilerimiz hangi ürünü görmeyi tercih ediyorlarsa o ürünlere odaklanıyoruz. Bunların en başında da Paşabahçe ürünleri geliyor. Paşabahçe ürünlerini en doğru lokasyonlarda, müşterimiz istediği anda ve en iyi fiyatla ulaştırıyoruz. Ürünler nerelerde satışa sunuluyor? Markanızın satış pazarlama stratejileri nelerdir? Ürünlerimiz tüm yerel marketlerde,

züccaciye perakende noktalarında, cama desen uygulayan firmalar, hotel, restoran, kafelerde görülebilmektedir. Hizmette farklılaşmak, yenilikçi olmak ve tutarlı olmak rekabette en öncelikli konuların başında geliyor. Ancak “Hizmet” yazıldığı kadar kolay uygulanabilen bir kavram değil. Öksüzoğulları olarak bizim için hizmet iki sipariş arasında geçen süredeki tüm süreçleri ve müşterilerimizin ürünle ilgili tüm deneyimlerini kusursuz tamamlamayı ifade eder. Örneğin, müşteriye en yeni ürünler, en avantajlı fiyatları ile sunulur, mağazaya kadar kendi araçlarımız ile sevkiyatları yapılır. Görsel düzenleme ekiplerimiz mağazaya gider ve ürünleri mağazada nihai müşterinin ilgisini çekecek şekilde düzenler ve rafta tükenmiş olan ürünlerin tekrar siparişini oluşturur. Bu süreci kusursuz ve zamanında tamamlamak Öksüzoğulları olarak hizmette farklılaştırmamızı sağlar. Öksüzoğulları olarak ilerleyen günlerde yeni yatırım yapmayı planlıyor musunuz? Pazarlama ağınız nasıl işliyor? Bizim yatırımlarımız öncelikle ana iş kolumuzda olmaktadır. Bu kapsamda depo, lojistik araçları, çalışan, müşteriler, showroom yatırımlarımız devam etmektedir. Ana iş kolumuza yaptığımız yatırımlar ile son 3 yılda satış ciromuzu neredeyse üçe katladık. Önümüzdeki yıllarda da planlarımız aynı ivme ile büyümeye devam etmek yönünde olmaktadır.

Zücaciye Dünyasına

67


Kuşkusuz evet. Züccaciye pazarında cam, porselen, seramik, çelik, plastik ve elektrikli küçük ev ürünleri sağlayan firmalar Türkiye’de lider olduğu gibi dünyada da ilk sıralarda söz alan ve sektörleri yönlendiren markalar konumunda. Markalarımızın gücü sayesinde züccaciye, Türk ekonomisi içinde çok önemli bir paya sahip ve hatta ihracatta da lokomotif sektörlerin başında geliyor. Elde edilen somut başarılar, yerli sermaye, yılların verdiği tecrübe, müşterilerin güveni ile birleştiğinde tartışmasız dünya markaları ortaya çıkıyor. Umuyorum ki, önümüzdeki yıllarda daha çok markamızı dünya sıralamasında daha önlerde göreceğiz. Krizler sektörü nasıl etkiliyor? Son dönemlerde döviz kurlarındaki artış firmanızı nasıl etkiledi?

Satış grafiğiniz göz önüne alındığında, müşteriler hangi ürünleri daha çok tercih ediyor?

“Her daim kendini yenileyen bir firma olarak müşteri istekleri ve ihtiyaçları bizler için önemli. Gerek çalıştığımız markalardaki gerekse kendi markamız Evoks ürünlerinde en son trendleri ve modayı yakından takip ediyoruz.”

Her daim kendini yenileyen bir firma olarak müşteri istekleri ve ihtiyaçları bizler için önemli. Gerek çalıştığımız markalardaki gerekse kendi markamız Evoks ürünlerinde en son trendleri ve modayı yakından takip ediyoruz. Özel günlere, Anneler günü, Dini Bayramlar, Yılbaşı, Sevgililer günü gibi dönemlere yönelik ürün tasarımları ile yenilikleri müşterilerimize sunuyoruz. Müşterilerin son günlerdeki tercihleri cam ve çelik gruplarında desenli tasarımlar, yaldızlı, bronz ve gümüş görünümlü ürünler olmak ile beraber ürünlerin sağlıklı olmasına da çok önem veriyorlar. Bizler de müşterilerimizin bu hassasiyetlerinden göz önünde bulundurarak tasarımlarımızı ve marka tercihlerimizi belirliyoruz. Sektörde faaliyet gösteren yerli üreticiler dünya markaları ile rekabet edecek düzeydeler mi? Sektörde nasıl bir gelişim bekliyorsunuz?

68

Zücaciye Dünyasına

Her firma gibi elbette endişelerimiz artıyor. Ancak Türkiye belirsizlikleri, kriz dönemlerini, kaosları fırsata çevirerek aşmayı çok iyi bilen bir ülke. Toplum olarak böylesi dönemlere alışığız. Bu bilinçle işimizi yönetiyoruz, yatırımlarımızdan taviz vermiyoruz. Tabii tüm bunlarla beraber sadece böylesi günlerde değil, emin adımlarla ilerlemeyi de ilke edinmiş firmayız. Basiretli tüccar yaptığı işten kar eder anlayışından da uzaklaşmıyoruz. 2018 yılına ilişkin olarak planlarınız, hedefleriniz nelerdir? Hızlı büyüyen ve sektörde güven duyulan bir firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2018 ve sonrasında da çalıştığımız tedarikçilerimiz, yerel marketler, züccaciye perakende noktaları ve tüm müşterilerimiz ile beraber sağlıklı bir büyüme ivmesi içinde olmayı hedefliyoruz. Market ve mağaza içinde yaptığımız uygulamalar ile daha fazla yer almayı planlıyoruz. Büyümeyi sağlarken marka çeşitliğini ve ürün çeşitliliğini de arttırmayı amaçlıyoruz. HoReCa Kanalı bizim için önemli. HoReCa’da yeni bir hizmet anlayışı ile beraber yeni müşteriler kazanma arzusu içindeyiz. HoReCa kanalında çalışan ve lojistik yatırımlarımızı arttıracağımız bir dönem içinde olacağız. Aynı zamanda sektörün lider firması olarak pazarın sağlıklı büyümesi konusunda sorumluluk hissediyoruz. Bundan dolayı her kanalda karlılıkların arttırılması, sektörün büyümesi içinde yoğun çaba harcıyoruz.


Zücaciye Dünyasına

69


CAM firma

Paşabahçe Elysıa Serisi İle Sofralarda Retro Havası

Şık ve zarif tasarımıyla Paşabahçe Elysia serisi, modernize edilmiş retro stili ile sunumlara ışıltı katıyor. Modern ve retro stile uyum sağlayan seri, dikey çizgili kristal görünümlü üç farklı kadehten oluşuyor. 70

Zücaciye Dünyasına

P

aşabahçe’nin Elysia serisi, şık ve zarif tasarımı ile sofralarda şıklığın yeni tanımı olacak. Gösterişten uzak yalın hatlarıyla dikkat çeken seri, dikey çizgili kristal görünümlü üç farklı bardak ile geçmişin izlerini taşırken modern stilin ruhunu da yansıtıyor.

Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise üçüncü büyük üreticisidir. İhtisaslaşmış mağazacılıkta özgün yapısıyla Türkiye’de lider olan ‘Paşabahçe Mağazaları’nı da bünyesinde barındıran Paşabahçe Cam, 80 yıllı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer almaktadır.

Otel, restoran ve kafelerde sofralara şıklık getirecek, tasarımıyla ön plana çıkan ve Retro havası estiren Elysia serisini hem günlük hem de şık sunumlar hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Otomatik ve el imalatı olarak 20 binin üzerindeki ürün çeşidiyle çok geniş bir müşteri kitlesine hitap eden ve ürünlerini 140 ülkeye ihraç eden Paşabahçe Cam, üretim faaliyetlerini Türkiye’de Kırklareli, Eskişehir ve Denizli fabrikalarında, yurt dışında ise Bulgaristan, Rusya Federasyonu ve Mısır’daki tesislerinde gerçekleştirmektedir.

Paşabahçe Hakkında Cam sektörünün küresel oyuncusu konumundaki Şişecam Topluluğu şirketlerinden Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş., cam ev eşyası alanında

www.pasabahce.com.tr


Efecam Aydınlatma ve Züccaciye Camları İmalatı

www.efecam.com.tr www.kureglass.com Zücaciye Dünyasına

71


CAM haber

ŞiŞECAM ANADOLU YAKASI’NDA CAM’IN GERi DÖNÜŞÜMÜ’NE DiKKAT ÇEKECEK

Camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında camın geri dönüşümünün önemine dikkat çekecek.

72

Zücaciye Dünyasına

Ş

geri dönüşümü konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle ‘Cam Yeniden Cam’ etkinliğine ev sahipliği yapacak. Etkinlik, 31 Mayıs ve 01-02-03 Haziran tarihlerinde Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, kurumsal sosyal sorumluluk ilkesi kapsamında camın geri dönüşümünün önemine dikkat çeken çalışmalarına devam ediyor. Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve cam

Cam Yeniden Cam etkinliği kapsamında katılımcılara camın geri dönüşüm serüvenini sergileyen Cam Atölyesi de yer alacak. Cam Yeniden Cam Standı ayrıca 2 Haziran Cumartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasında ünlü Youtuber Uras Benlioğlu’nu da konuk alacak. Benlioğlu, standın ziyaretçileriyle camın geri dönüşümünün önemi konusunda söyleşi yapacak.

işecam Topluluğu, 31 Mayıs 03 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle Göztepe Özgürlük Parkı’nda “Cam Yeniden Cam” standıyla yer alacak. Ünlü Youtuber Uras Benlioğlu da 2 Haziran Cumartesi günü Cam Yeniden Cam standında camın geri dönüşümünün önemi konusunda söyleşi yapacak.


444 58 29 / www.safircam.com


CAM firma

Sektörün en büyük sıkıntısı eleman yetistirmek Camın asaleti ile sofralara ve vitrinlere şıklık kazandırdıklarını ifade eden Enesco Ev Gereçleri Genel Müdürü Ercan Baycar, sektörün en büyük sıkıntısının eleman yetiştirmek ve üretimi arttırabilmek olduğunu söyledi.

74

Zücaciye Dünyasına

Ü

retici firmaların en büyük probleminin kayıt dışı çalışan firmalar olduğunu vebu firmalar dolayısıyla ortaya çıkan haksız rekabetinhad safhaya ulaştığını belirten Enesco Ev Gereçleri firmasının Genel Müdürü Ercan Baycar ile sektör hakkında sohbet ettik. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Züccaciye sektöründe faaliyet göstermeye nasıl başladınız, neden bu sektörü tercih ettiniz? İş hayatına ortaokul dönemlerinde babamın teşvikiyle tatillerde gide gele başlamış oldum. Ailemiz yaklaşık 65-70 senedir züccaciye sektörünün içindedir.

Enesco firmasının dünden bugüne gelişimi hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne zaman kuruldu? Faaliyetleri nelerdir? Enesco firması 1994’ten bu yana züccaciye sektöründe hizmet vermektedir. Başlangıçta 300 metrekare küçük bir atölyede, sadece Suudi Arabistan’a mal üretmek için kurulmuştu. Daha sonra iç piyasada 1995’ten sonra patlayan Rus akını sayesinde üretimimizi 2000 metrekare yeni yere taşıyarak fabrikalaşma mecburiyetinde kaldık. Firmamız Paşabahçe’den aldığı sade ürünler üzerine tezinat (dekorlama, yaldız, boya v.s.) işleme yaparak, üretilen ürünleri, yurt içi ve yurt dışına satmaktadır.


Tasarımlarınızı nasıl şekillendiriyorsunuz? Önümüzdeki günlerde tasarımla alakalı yenilikler olacak mı? Firmamız tasarımlarını, yaklaşık cam üzerinde geçen 50 senelik tecrübelerini, grafik tasarımda çalışan arkadaşımızın desteğiyle birleştirerek ortaya çıkarmaktadır. Diğer firmalarla yarışabilmek için ne tür strateji uygulamayı düşünüyorsunuz? Ön plana çıkmak için geliştirdiğiniz projeler var mı? Diğer firmalarla yarışmak gibi bir çabamız yok. Bizim tek amacımız ne kadar fazla ihracat yapabiliriz. Ürünler hangi aşamaları geçtikten sonra satışa sunuluyor? Ürünlerimizde desen ve teknik üretim farklılıkları vardır. Dekor, yaldız, asitleme, boyama, baskı, çıkartma gibi. Ürün Paşabahçe’den sade gelir müşterinin isteğine göre, bir ressamın tuale resim yaptığı gibi bizde camın üzerine işler ambalaj yapar yollarız.

Enesco hangi ürün gruplarıyla hangi müşteri portföyüne hizmet veriyor? Bu ürünlerin özellikleri neler, kullanıcısına sunduğu ayrıcalıklar neler? Enesco aklınıza gelebilecek her türlü cama (bardak çeşitleri konsol takımları, düz cam) işlem yapabilmektedir. 37 parça bardak set · 31 parça bardak set · 6 parça masa set · 74 parça bardak set · 49 parça bardak set · 25 parça bardak set vb. ürünler… Ürün gamımızın ufku açık, her çeşit cam ve porselen üzerine çalışabiliriz. Ürünler nerelerde satışa sunuluyor? Markanızın üretim ve satış pazarlama stratejileri nelerdir? Enesco markası Tüm Arap ülkelerinde aranan ve değer bulan bir marka haline gelmiş durumdadır. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarda tanıştığımız müşterilerle çalışmaktayız. Sektörün durumu hakkında değerlendirme yapabilir misiniz? Cam sektöründe üretimin yüzde 50’den

fazlası el işçiliği olduğundan yetişmiş eleman sıkıntımız var. Vasıfsız eleman bulma şansımız gittikçe zorlaşmaktadır. Bu sebepten sektörün en büyük sıkıntısı eleman yetiştirmek ve üretimi arttırabilmek. Tüm imalatçı firmalarının en büyük problemi merdiven altı denilen kayıt dışı çalışan firmalarının yapmış olduğu haksız rekabet ve bu firmaları denetleyip kapatmayan mekanizma. Cam sektöründe merdiven altı firmalar işi gittikçe ilerletmekte. Asgari ücretlinin tüm hakları toplandığında işletmeye maliyeti 3200 TL civarındadır. Merdiven altı üretim yapanlar Uganda’dan tutun Suriye’ye kadar birçok değişik ülkeden gelen insanları yaklaşık 1200-1300 TL’ye çalıştırmakta ve haksız rekabet doğmaktadır. Kayıtsız çalışacaksınız, elliye yakın kaçak işçiniz olacak ve kimse size hiç bir şey sormayacak, garip bir durum. Biz bu firmalarla rekabet etmek yerine, kalitemizi en üst seviyeye çıkartarak, uzaklaşma yolunu seçtik. Kendimize çizdiğimiz yol sadece çok ihracat az sorun.


CAM firma

Günlük yaşantımızda yapacağımız tercihler gezegenimizin de geleceğini etkiliyor. Doğaya duyarlı yaklaşımıyla yenilikçi tasarımlara imza atan LAV, daha az kaynak tüketerek ve doğaya daha az atık bırakarak ürettiği Eco serisi ürünleriyle, doğayı koruma bilincinin artmasına da katkı sağlıyor.

LAV’dan

Hem Doğaya Duyarlı Hem de Estetik Bir Seri: Eco!

Y

üzde 100 geri dönüştürülebilir olma özelliğine sahip Eco logolu LAV ürünleri, doğaya duyulan saygıyı modern tasarımla buluşturarak evin her yerinde yaratıcı sunumlarınıza da ilham veriyor. LAV’ın çevreye duyarlı Eco logolu ürünlerine tüm LAV satış noktalarından ve www.lav.com. tradresinden ulaşabilirsiniz. Günlük yaşamda yaptığımız tercihlerle pek farkında olmasak da dünyanın geleceğini etkiliyoruz. Dünya Çevre Günü’nde herkesi doğa ile daha çok bağ kurmaya davet eden LAV, Eco logolu ürünleriyle doğayı ve doğaya

saygıyı tasarıma dönüştürerek, günlük yaşamımıza eşlik ediyor. LAV’ın, daha az kaynak kullanarak ve doğaya daha az atık bırakarak ürettiği Eco Serisi, modern ve fonksiyonel detaylarıyla sofralara doğanın sadeliğini katıyor. Yüzde 100 geri dönüştürülebilir olma özelliğine sahip Eco Serisi bardakları, yalınlığın içerisindeki çokluğu vurgulayan tasarımıyla da ilham veriyor ve küçük dokunuşlarla yaratıcı sunumlara dönüşüyor. Dünyanın geleceğine hem ekonomik hem de ekolojik katkı sağlamak isteyenlerin tercihi Eco logolu ürünler, şık ve modern tasarımıyla da yaşam alanlarına yenilik katıyor.


444 58 29 Zücaciye / www.safircam.com Dünyasına 77


CAM ürün

Paşabahçe Mağazaları ‘Camda Dünya Mirası’ koleksiyonunda yer alan İnandık Vazo’yu tarih ve sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

CAMDA DÜNYA MİRASI KOLEKSİYONUNDAN ‘İNANDIK VAZO’ Paşabahçe Mağazaları’nın Türkiye’nin en önemli tarihi ve kültürel varlıkları arasında yer alan sembollerinden ilhamla hazırladığı Camda Dünya Mirası Koleksiyonu ürünleriyle dikkat çekiyor. Anadolu topraklarında tarihi açıdan büyük önem arz eden imparatorluklardan biri olan Hitit İmparatorluğu’nun başkenti Hattuşa’ya özgü işçilikleri ve motiflerinden esinlenerek tasarlanan İnandık Vazo, el imalatı smoke yeşil

78

Zücaciye Dünyasına

camdan üretiliyor. M.Ö. 1600 Hitit eski krallık dönemine ait İnandık Vazo’nun üzerinde yer alan dört frizde, kutsal evlilik törenine ait çeşitli müzisyen ve akrobat dansçılar betimleniyor. Üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile altın, platin ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanan ve sınırlı sayıda üretilen İnandık Vazo, Paşabahçe Mağazaları’nda tarih ve sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.


LAV’dan Meyve Sunumlarınız İçin İlham Verici Fikirler

Camın yenilikçi markası LAV, ilham veren tasarımlarıyla hem bedenimizi tazeleyecek hem de gözümüzü ve ruhumuzu besleyecek rengarenk yaz meyvelerine sofralarda daha fazla yer açma vaktinin geldiğini müjdeliyor.

D

enizin dalgalarını anımsatan yuvarlak formda modern tasarımı ve farklı boy seçenekleriyle rengarenk meyve ve çiçeklerle hazırlayacağınız sunumlarınıza heyecan katan LAV Vira kaseleri, yaz sofralarını görsel bir şölene dönüştürüyor. Sadeliği estetikle buluşturan LAV Vira kaseleri, tüm LAV satış noktalarında ve www.lav.com.tr internet mağazasında sofralarına yenilik katmak isteyenleri bekliyor. Yaz ayları demek, kalabalık sofralarda geçirilen uzun yaz akşamlarıdır biraz da… Özgün tasarımlarıyla cama heyecan katan LAV’ın farklı boy seçeneği ile kullanım

zenginliği sunan Vira kaseleri, yazın tazeliğini ve enerjisini sofralarına taşımak ve sürpriz sunumlarla konuklarını şaşırtmak isteyenlere yaratıcı sofra düzenlemeleri için ilham veriyor. 1 Temmuz Dünya Meyve Günü’nün ardından sofralarda taze çiçeklere ve rengarenk yaz meyvelerine daha çok yer açan sunumlar içindalgalı tasarımıyla fark yaratan Vira kaselerini öneren LAV, keyifli sofralara ayrı bir heyecan katıyor. Modern ve yalın tasarıma sahip boy boy LAV Vira kaseleri, hem yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanıza imkan sağlıyor hem de meyveler, küçük atıştırmalıklar ve kır çiçekleriyle hazırladığınız sunumları göz alıcı bir lezzete dönüştürüyor.

Zücaciye Dünyasına

79


CAM haber

Safir Cam, Öksüzoğulları Plaza’da showroom açtı

Sektörün genç markaları arasında yer alan, el becerisi ve tecrübe ile birleşerek emeğin sanata dönüştürüldüğü üfleme cam sanatı alanında 2011 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve Hadımköy’de üretimine devam eden Safir Cam, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için züccaciye sektörünün konumlandığı İstoç Ticaret Merkezi Öksüzoğulları Plaza’da showroom açtı.

80

Zücaciye Dünyasına

Her geçen gün ürün yelpazesini genişleterek yoluna emin adımlarla devam eden Safir Cam, üfleme cam işlemeciliği sanatıyla tanıştığı ilk gün tutkuyla bağlanan Musa Teke tarafından kuruldu. Üfleme sanatıyla Almanya’daki bir cam fabrikasında çalışırken tanışan Teke’nin o günden sonra cam üflemek tutkusu haline gelmiş.

Üfleme, pres ve üfleme pres teknikleriyle


Geleneksel üfleme cam sanatını yaşatmak için yola çıkan Safir Cam, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için Öksüzoğulları Plaza’daki yerini aldı.

üretilen cam ürünleriyle pazarın ihtiyaçlarını karşılayan Safir Cam, yılların verdiği deneyim ve birikim ile kaliteli ürünler üretmeyi ilke edinerek, tutkusunu sürdürüyor. Şerbetlik, kavanoz, ibrik, bardak, meyvelik, mumluk, vazo ve karaf gibi geniş ürün yelpazesiyle Türkiye’de ve uluslararası pazarda hizmet veriyor. Hedeflerini, kalite ve hizmetten ödün vermeden gerçekleştirmeye devam eden firma, müşterilerine daha iyi hizmet vermek amacıyla ‘Safir Cam’ markasını piyasaya sürerek, geleneksel üfleme cam sanatıyla ürünler üreterek, piyasanın bilinen markaları arasına girmek için çaba gösteriyor. 2 bin 500 adetin üzerindeki kalıp çeşidiyle üretimlerini gerçekleştiren Safir Cam, modaya ve günlük trendlere uygun olarak yeni ürünlerin yanı sıra müşteriden gelen taleplere uygun olarak da üretim yapabiliyor. Özel sipariş üzerine cam anahtar bile üreten firma, camı işleyerek, istediği gibi şekil veriyor. Dünya standartlarında lider üfleme cam imalatçısı olmayı hedefleyen firma, yeni ürünlerle ve yerli ürün çeşitleriyle ürün gamını daha da genişletmeyi düşünüyor.

Zücaciye Dünyasına

81


CAM haber

Favorim’den Yeni Bir Marka Glass/Com

Züccaciye sektöründe hem perakende hem de toptan satış kanallarında binlerce ürünü tüketicinin beğenisine sunan Favorim firması, GLASS/COM markasıyla cam alanında hizmet verecek.

82

Zücaciye Dünyasına

P

erakende alanında Ankara’daki mağazaları ile hizmet veren Favorim, modern mutfaklar için kullanışlı ve göze hoş gelen yepyeni cam objeler üretecek. Züccaciye sektöründe perakendenin yanı sıra toptan satış alanında yüzlerce müşterisi bulunan Favorim firması, cam sektöründe üretim yaparak, ürün yelpazesini genişletecek. Özgün, modern, yenilikçi ve müşteri odaklı yapısıyla sofra ve mutfak eşyaları mağazacılığı alanında verdiği hizmetlerle, son yıllarda başarı çıtasını hızla yükselten Favorim, Glasscom ile züccaciye sektöründeki yerini daha da sağlamlaştıracak.

Yeni markalarıyla pasta takımları, kek fanusları, şekerlikler, kurabiyelikler ve benzeri ürünler üreteceklerini belirten Favorim Genel Müdürü Turgut Doğan, zücaciye sektöründe perakende ve toptan ürün satışı yaptıklarını, GLASS/COM markasıyla üretim sürecinde de yer alacaklarını söyledi. Mutfakların vazgeçilmezleri arasına girmeyi hedeflediklerini ifade eden Doğan, yeni markalarıyla yurt içinde ve yurt dışında ürün satışı yapacaklarını iletti. Özellikle yurt dışı pazarına girerek ihracat ağırlıklı çalışmayı planladıklarını söyleyen Turgut Doğan, üretim ve perakende alanında yatırımlarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Paşabahçe Mağazaları, camın yarınını tasarladığı ve üç yıl önce tasarım ile kültür arasındaki ilişkiyi yeni bakış açıları ve tekniklerle geliştirerek hayata geçirdiği Omnia Koleksiyonu’nda ‘su’ temasını dünyaca ünlü tasarımcılar ve genç yeteneklerin tasarımlarıyla tarih ve sanat severler ile buluşturuyor.

PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’NIN OMNİA SU KOLEKSİYONU’NDAN “SILHOUETTE VAZO”

Ü

nlü tasarımcı Terkel Skou Steffensen, Omnia Su için Denizli Cam Fabrikası’ndaki metal ve camdan yapılmış eski lambalardan ilham alarak ‘Silhouette Vazo’yu tasarladı.

10.08.2018 - Paşabahçe Mağazaları, Omnia Koleksiyonu’nda ‘su’ temasını tasarım ve sanatseverlerle buluşturmayı sürdürüyor. 2015 yılında kültür ve gelenekten beslenen özgün Türk camcılığını geleceğe taşıma anlayışından hareketle hayata geçirilen yeni Omnia Su Koleksiyonu, hem dünyaca ünlü tasarımcılar hem de genç yetenekleri bir araya getiriyor.

Denizli’deki Cam Fabrikası gezisinde metal ve camdan yapılmış geleneksel Türk motifli eski lambalardan ilham alan Danimarkalı tasarımcı Terkel Skou Steffensen, cam ve metali modern bir yorumla bir araya getirerek Silhouette Vazo’yu tasarladı. Silhouette Vazo’nun cam bölümü su için bir kap görevi görürken metal halka parça ise çiçeklerin görüntüsünü daha da güzelleştiriyor. Ayrıca metal aksesuar vazoda daha az su kullanılmasını da sağlıyor. Vazoların metal parçası bir siluet gibi gözüküyor ve tasarıma ismini veren de bu silüet oluyor.

Zücaciye Dünyasına

83


CAM firma

EFE GLASS, CAM KONGRESİ’NİN ANA SPONSORU

Ülkemiz aydınlatma sektörüne cam tedariki sağlayan önemli firmalar arasında yer alan Efe Glass, 21. Uluslararası Cam Kongresi’nin ana sponsoru oldu.

84

Zücaciye Dünyasına

Ü

lkemiz aydınlatma sektörüne cam tedariki sağlayan önemli firmalar arasında yer alan Efe Glass, 21. Uluslararası Cam Kongresi’nin ana sponsoru oldu. 1956 yılında Liège Musée Curtius Direktörü Joseph Phillipe tarafından kurulan AIHV 2018 kongresi kapsamında ülkemize gelen dünyaca ünlü cam tasarım sanatçıları ve akademisyenler Efe Glass üretim tesislerini ziyaret etti. Her 3 yılda bir düzenlenen organizasyona bu yıl 3-7 Eylül tarihlerinde İstanbul Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Kongreye, 27 ülkeden cam tarihi konusunda 100’den fazla uzman bilim insanı katıldı.

Efe Glass’ın ana sponsoru olduğu organizasyonda tarihçiler, sanatçılar, koleksiyoncular, müze küratörleri, bilim adamları ve araştırmacıların katılımıyla cam sanatına dair birçok araştırma makaleleri ele alındı. Aynı zamanda Efe Glass üretim tesislerinde cam sanatına dair uygulamalı deneyler gerçekleştirildi. “Kongrenin Ülkemizde İlk Defa Yapılıyor Olması Oldukça Önemli” İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kurumsal İletişim Direktörü ve Uluslararası Cam Tarihi Vakfı’nın 21. Kongresi’nin Yürütme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Erdoğan


Köse: “Bugün sizleri 565 yıllık bu salonda ağırlamış olmanın gururunu yaşamaktayız. Böyle bir kongrenin ülkemizde ilk defa yapılıyor olması oldukça önemli” dedi. Efe Glass Yönetim Kurulu üyesi Hami Eyilik yaptığı açıklamada, “Ülkemizde ilk defa yapılan böyle önemli bir etkinlikte yer almak bizim için ve sektör için çok faydalı oldu. Firma olarak bundan sonraki süreçte de bu tip etkinliklerde yer alarak ülkemize böyle önemli kişilerin gelmesine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi. Dünyaca ünlü ‘Cam Tasarımcıları’ Efe Glass fabrikasını gezdi 3 yılda bir yapılan Dünya Cam Vakfı tarafından organize edilen kongre için Türkiye 23, İtalya 10, İsrail 9, İngiltere

8, Hırvatistan 7, Amerika 6, Belçika 6, Almanya 5, Japonya 5, Bulgaristan 4, Rusya 4, Yunanistan 4, Fransa 3, Sırbistan 3, Avusturalya 2, Slovenya 2, Avusturya 1, Güney Kore 1, Hollanda 1, İspanya 1, İsviçre 1, Karadağ 1, Macaristan 1, Mısır 1, Polonya 1, Portekiz 1, Romanya 1, Ukrayna 1, Ürdün 1 sanatçı ve akademisyen katıldı. Tasarımcılar, kongre sonrasında Efe Glass firmasının fabrikasını gezdi. Efe Glass’ın fabrikasını ziyaret eden tasarımcılar, üretim merkezini çok beğendiklerini ifade ettiler. Cam hakkında bilgi birikimine adanmış uluslararası bir organizasyon olan AIHV, antik çağlardan günümüze kadar camın kullanımı, tarihi ve estetik özellikleriyle ilgili araştırmaları ele alıyor. AIHV 33 ülkede yaklaşık 300 üyeye sahip.

Zücaciye Dünyasına

85


CAM firma

PAŞABAHÇE MAĞAZASI ANTALYA AGORA AVM’DE AÇILDI

Müşterilerine ev ve yaşama dair binlerce fikir sunan Paşabahçe Mağazaları, Antalya’daki ikinci mağazasını Agora AVM’de hizmete açtı. Paşabahçe Mağazaları 406 metrekarelik alana sahip yeni mağazasında yaşam ve butik ürünlerinden oluşan yaklaşık 5 bin ürünü müşterilerin beğenisine sunuyor. 86

Zücaciye Dünyasına

T

ürkiye’nin en değerli markalarından olan Paşabahçe Mağazaları, mağaza zincirini genişletmeye devam ediyor. Paşabahçe Mağazaları Antalya Agora AVM’de açtığı yeni mağazası ile mağaza sayısını 51’e çıkardı. 406 metrekarelik alana kurulu mağazada, ‘Yaşam’ ve ‘Butik’ konseptleri adı altında yaklaşık 5 bin ürün seçeneği yer alıyor. Ev ve yaşama dair binlerce fikir sunan Paşabahçe Mağazaları, yaşam alanlarınızı güzelleştirecek vazolardan aksesuarlara, ikram ve sunumlarınızı farklılaştıracak kaselerden kadehlere, kupalara, çerçevelere ve dekoratif minderlere kadar binlerce ürün

alternatifini müşterisiyle buluşturuyor. Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’nın 13’üncüsü olan Camda Dünya Mirası Koleksiyonu’nun sınırlı sayıda üretilen ürünlerinin de sunulduğu yeni mağazada, sudan ilham alınarak tasarlanan yeni Omnia Su Koleksiyonu’nu da tasarım ve cam tutkunlarını bekliyor. Paşabahçe Mağazaları’nın Antalya’daki ikinci mağaza yatırımı olan Agora AVM mağazasında ayrıca Selçuk Demirel, Aydın Boysan, Alev Ebuzziya, Behiç Ak, Bedri Rahmi Eyüpoğlu gibi ünlü sanatçıların fikir ve çizgilerini taşıyan “İmza” ve “Yansımalar” ürün ailelerine ait seçili parçalar da müşterilerle buluşuyor.


Nude’un Stem Zero koleksiyonu Challenging Master Classes 2018’de!

Global tasarım markası Nude, bu teknolojiyi ana sponsoru olduğu Challenging Master Classes 2018’de şarapseverlerin ve ikram sektörü profesyonellerinin deneyimine sunacak.

Hafifliği ve inceliği ile fark yaratan şarap ve şampanya kadehi koleksiyonu Stem Zero, Şişecam’ın özel “Ion Shielding” teknolojisi ile iki kat daha güçlü ve esnek bir yapı kazandı.

Global tasarım markası Nude, şarap ve şampanya kadehlerinden oluşan yalın, elegan ve sofistike koleksiyonu Stem Zero’da üstün cam teknolojisi ile tasarım zekasını yüksek bir seviyede buluşturuyor. Şişecam tarafından geliştirilen özel “Ion Shielding” teknolojisi ile üstün bir dayanıklılık kazanan Stem Zero; darbe, eğme ve düşme gibi tüm testlerden başarıyla çıkıyor. Stem Zero’yu iki kat daha güçlü ve esnek bir yapıya kavuşturan bu teknoloji, Challenging Master Classes 2018’de şarapseverler ve ikram sektörü profesyonelleri tarafından

deneyimlenebilecek. 7-8 Nisan’da The Marmara Taksim’de yapılacak Challenging Master Classes 2018’in ana sponsoru ise Nude olacak. Aynı zamanda 7 Nisan’da someliye Yair Haidu’nun Stem Zero koleksiyonunun özelliklerini anlattığı tadım etkinliğiyle şarap keyfi ikiye katlanacak. Şarapseverlerin ve ikram sektörü profesyonellerinin bir araya geleceği Challenging Master Classes 2018’de Türkiye’nin en seçkin, özenle üretilen iki yüzden fazla şarabını tatma ve tanıma fırsatı sunulacak. Nude ana sponsorluğunda gerçekleşecek bu keyifli etkinlik, Oz Clarke ve Madeleine Stenwreth MW’nin katılımıyla Master Class’larda kör tadım şeklinde yapılacak.

Zücaciye Dünyasına

87


CAM kısa haberler

Paşabahçe’den Bebeğiniz İçin Sağlıklı Isıya Dayanıklı Cam Biberon

Paşabahçe Bebe markası ile bebek kategorisinde üretime başlayan Paşabahçe, cam biberonlarını, maksimum hijyen ve sağlık arayan ebeveynlerle buluşturuyor. Bisfenol A (BPA) içermeyen

Paşabahçe Bebe biberonları ısıya dayanıklı borosilikat camı ve farklı akış özelliklerine sahip emzik çeşitleriyle ebeveynlerin hayatlarını kolaylaştırıyor.

PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’NIN CAMDA DÜNYA MİRASI KOLEKSİYONU’NDAN SELİMİYE KUBBE SAHAN 2011 yılında Dünya Mirası olarak tescil edilen Selimiye Camii’nin iç avlusuna açılan kapının önündeki kubbedeki desenlerden ilham alınarak tasarlanan Selimiye Kubbe Sahan, el imalatı camdan üretildi ve rölyef desenlerin tümü 24 ayar altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlandı

88

Zücaciye Dünyasına

PAŞABAHÇE’YE TASARIM

ÖDÜLÜ

Paşabahçe, inovatif ürünleriyle tasarım ödüllerini almaya devam ediyor. Burcu Akbulut’un Handmade ürünleri için tasarladığı Round Up ürünü, Tableware International Awards of Excellence 2018 yarışmasında ilk üçe girdi.

25 uluslararası uzman, tasarımcı ve satın almacıdan oluşan jüri Paşabahçe’nin Round Up ürününe 2.’lik ödülünü verdi. 16 kategoride 100 firmanın katıldığı yarışmada, Paşabahçe’nin ürünü ‘Fine Glassware’ kategorisinde değerlendirildi.

PAŞABAHÇE iLE Jungle serisi

Paşabahçe’nin Jungle serisi turuncu, mor ve yeşil renklerin en güzel tonlarını sofralara taşıyor. Ürünlerin üzerinde tukan kuşları, ananaslar ve karpuzlar yer alıyor. Mosaic koleksiyonu ürünlerdeki

grafik desenlerle 70’lerin retro havasını yansıtıyor. Tropic koleksiyonunda pastel mavi tonları ve canlı kırmızı japon gülü çiçekleri ile tasarlanmış tabak ve bardaklar ise huzurlu bir hava yaşatıyor.


43

sizinleyiz

www.cancelik.com

Can Madeni Eşya San Ve Tic Kollektif Şirketi Karadeniz Mah. Cebeci Cd. No:177A Gaziosmanpaşa/İSTANBUL/TÜRKİYE T: +90 212 618 65 65 /537 75 31 / 479 90 20 F: +90 212 477 19 16 can@cancelik.com Zücaciye Dünyasına

89


METAL röportaj

CEM ve Bialetti, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç ediliyor

İzmit’te 10 bin metrekarelik alanda üretilecek olan ve “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç edilen, CEM markasını satın alarak Türkiye’de üretime başlayan Bialetti, ABD’den Hong Kong’a kadar dünyanın birçok noktasına ihracat yapıyor.

90

Zücaciye Dünyasına

59

yıllık tecrübesiyle; Türkiye, Avrupa ve MEA bölgesine yanmaz yapışmaz pişirme grubu ve kahve ürünleri ile ihracat yapan Cem Bialetti, İzmit’teki yeni fabrika yatırımıyla, inovatif ürün tasarımlarına ve teknolojiye yatırım yapmaya aralıksız devam ediyor. CEM Bialetti Genel Müdürü Bökehan Şahbaz, yanmaz yapışmaz yüzeyli mutfak gereçleri sektörüne dair firmasındaki gelişmeleri ve hedeflerini içtenlikle dergimize anlattı. Cem Bialetti ile yollarınız nasıl kesişti? Ticarete, küçük yaşlarda, okuldan çıktıktan sonra aile şirketimize giderek;

muhasebeden, satış pazarlamaya kadar birçok bölümde çalışarak başladım. Yani benim bu alanda ilk okulum, aile şirketimizdi. Aslında ben bu deneyimi sadece ilk okul sandım. Ancak bu süreç hayatımın her döneminde bana eşsiz deneyim ve bilgi kattı. Malumunuz bazen aile mesleğine devam etmektense profesyonel hayata atılmak daha cazip gelebiliyor. Ben de bu anlamda bir karar verdim ve satış temsilci olarak Koç Grubunda işe başladım. Elimde çanta il il tüm Türkiye’yi gezerek IT ürünleri satabileceğimiz yeni bayiler araştırdım. Bu dönemde tüm çalışma arkadaşlarımın ve özellikle beni işe alan ICT GMY’mizin


43

sizinleyiz

www.cancelik.com

Can Madeni Eşya San Ve Tic Kollektif Şirketi Karadeniz Mah. Cebeci Cd. No:177A Gaziosmanpaşa/İSTANBUL/TÜRKİYE T: +90 212 618 65 65 /537 75 31 / 479 90 20 F: +90 212 477 19 16 can@cancelik.com Zücaciye Dünyasına

91


Cem markası, Türkiye pazarında yanmaz yapışmaz pişirme grubunda, hem geleneksel hem de modern kanaldaki en köklü oyuncudur.

92

Zücaciye Dünyasına

muazzam destekleri oldu. Temelde ticari eğitim olunca, bir de bunu akademik kariyerle sağlamlaştırıp üzerine sabır ve azim eklendiğinde başarı da beraberinde geliyor. Kısa zamanda önce bölge müdürü, akabinde Türkiye satış müdürü olarak uzun yıllar Koç Grubu’nda beyaz eşya, elektronik ürünler vb tüm ürün gruplarının satış, pazarlama ve birçok farklı birimde çeşitli görevler aldım. Koç Grubu’nda çalışmak her zaman gurur duyduğum, çok sağlam dostluklar edindiğim ve bana katkısını kelimeler ile ifade edemeyeceğim kadar deneyim kazandırdı. Koç Grubu’ndan ayrıldıktan sonra gene aynı sektörde faaliyet gösteren çok uluslu bir İtalyan firmasında üst düzey yöneticilik görevime uzun yıllar devam ettim. Farklı sektörde yer almasına rağmen, gerek pazar dinamizmi gerek ise firma olarak önünde muazzam fırsatlar olduğuna inandığım, alanında en köklü ve tanınmış marka olan Cem Bialetti’nin; hem Türk hem de İtalyan kimliği ile global sinerjisine ve sorumlusu olduğumuz pazarlardaki kazanımlarına katkı sağlamak amacıyla firmaya katıldım. Çok hırslı ve deneyimli bir kadro ile burada çalışmaktan ve bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Bu vesile ile verdikleri desteklerden dolayı

tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Cem Bialetti’ye başarıyı yakalatan etkenler nelerdir, bize kısaca özetler misiniz? Cem Bialetti olarak her zaman yenilikçi, takip edilen ürün ve kalite politikamızla; Türkiye, Avrupa ve MEA bölgesindeki birçok ülkeye hem Cem markalı yanmaz yapışmaz ürünler hem de İtalyan markamız Bialetti kahve pişiricileri ile hizmet vermekteyiz. Cem markası, Türkiye pazarında yanmaz yapışmaz pişirme grubunda, hem geleneksel hem de modern kanaldaki en köklü oyuncudur. Ayrıca “Cem Bialetti uluslararası bakış açısıyla çalışan, küresel Bialetti sinerjisi ile derin deneyime sahip %100 yabancı sermayeli köklü bir firmadır.” Türkiye’nin en güçlü ve en yaygın dağıtım ağına sahip iş ortaklarımızla Türkiye’nin her noktasına dağıtım yapmaktayız. Konusunda uzman ve seçkin satış ekibimiz, iş ortaklarımız ile bir aile gibi beraberce uyum içinde çalışmaktadır.


www.dalgichome.com

Zücaciye Dünyasına

93


METAL röportaj

Ayrıca, ulusal ve yerel marketlerin tamamına yakınında bulunmaktayız. Tüm bunlar bize %80’in üzerinde marka bilinirliği ve yüksek marka sadakatini getirmektedir. Saha ziyaretlerine çok önem veriyoruz. Satış / pazarlama ekiplerimiz her gün iş ortaklarımızı ve alt bayilerini ziyaret ederek güncel pazar analizleri yapıyor, bu bilgileri merkez ofisteki ilgili birimlere düzenli raporluyor. İlaveten, iş ortaklarımız ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında toplantılar düzenleyerek; hem fikir alışverişi yapıyoruz hem de sahadan gelen talepleri karşılıklı değerlendirerek, tüketici ihtiyaçlarına yönelik yeni strateji ve hedefleri birlikte belirliyoruz. Yeni fabrikanız hayırlı uğurlu olsun. Cem Bialetti projelerine ilişkin yorumlarınızı alabilir miyiz? Türkiye, 2017’de %7,4 gibi rekor bir seviyede büyüdü. Bizim de parçası olmaktan gurur duyduğumuz bu başarıyı ön görerek hayata geçirdiğimiz yeni fabrikamızda; çevre dostu, insan odaklı, güncel teknolojik donanımlara sahip yüksek AR-GE yatırımlarımız mevcuttur. Yeni fabrikamızda pek çok yeniliğe başvuracağımız ve üreteceğimiz mutfak gereçleri yurt içinin yanı sıra ihracat ile Dünya’nın dört bir yanına ulaşacaktır. Yeni çıkan serilerimiz ile ihtiyaçlara hızlı cevap verebilmeyi düşünerek bu büyümenin daha da artacağı beklentisi içindeyiz. Yeni trendler ve üstün yapışmaz kaplama teknolojileri ile yeniliklerin öncüsü olarak, önümüzdeki tüm zorluklara göğüs gerip, hedeflediğimiz satış grafiği ve karlılığa ulaşmak, daha çok istihdam sağlamak, cari açığı düşürmek için var gücümüzle çalışmak ve kalite ile ürün

94

Zücaciye Dünyasına

estetiğini buluşturarak tüketicilere keyifli mutlak deneyimleri yaşatmaya devam etmektir. Her sene olduğu gibi, bu yıl da Eylül ayında yapılacak Züchex Fuarında, yeni ürünlerimizi sergileyerek gerek yurtiçi gerekse yurtdışı müşterilerimizle buluşarak, hedeflerimize emin adımlarla ulaşacağız. Markanın güvenilirliğini nasıl değerlendirirsiniz? Dünya genelinde tüketiciler yüksek hayat standardı arayışında. Marka ve ürünlere karşı da marka sadakat olgusu çok yüksek. Bizler de yıllardır annelerimizin evinden kendi evlerimize taşınan Cem markasının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Öte yandan, tüketiciler markasız ürünlerden ziyade marka bilinirliği yüksek ve uygun fiyata alabilecekleri kaliteli ürünleri tercih etmektedir.

Pink Stone ve Dynamic Stone serilerimiz tüketicilerimiz tarafından çok beğenilmekte. Ayrıca pazara yeni sunduğumuz çizilmeye karşı yüksek perfomanslı, gövdesi kalın olan Titania ve Granitta serileri de beklentimizin çok üzerinde talep görmektedir.


www.dalgichome.com


METAL röportaj

Dünyanın dört bir yanında “made ın turkey” mutfak gereçleri %100 yerli üretim olan Cem markası, “Made in Turkey” etiketiyle ihraç ettiğimiz her parçayla ülkemizin dış ticaretine olan katkımız biraz daha artacak. Cem olarak, tüketici nezdinde akla gelen ilk marka olmamızdan kaynaklı, geçmişten günümüze gelen bu algıyı kuvvetlendirici ve kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz. En çok talep gören ürünleriniz hangisi? Pink Stone ve Dynamic Stone serilerimiz tüketicilerimiz tarafından çok beğenilmekte. Ayrıca pazara yeni sunduğumuz çizilmeye karşı yüksek perfomanslı, gövdesi kalın olan Titania ve Granitta serileri de beklentimizin çok üzerinde talep görmektedir. Titania, titanyum kaplama özelliğine sahip, Granitta ise, 3 kata kadar çizilmez özelliğe sahiptir. Sahanın ihtiyaçlarını belirleyerek, Bialetti İtalya merkez pazarlama ve teknik ekibi ile de görüş birliği halinde, yepyeni ürünler sunmaya özen gösteriyoruz. Cem Bialetti’nin 2018 yılı yeni ürün çalışmalarında yer alan ürünlerin özellikleri neler olacak? Ne gibi yenilikler

96

Zücaciye Dünyasına

bekliyor bizi? Türkiye’nin en eski pişirme grubu üreticisi ve uluslararası bir grubun mensubu olmak, bize dünya çapında fikirleri maksimum uzmanlıkla üretebilmemizi sağlıyor. İnovasyonlara baktığımızda, standart pişirme ürünleri dışında özel pişirme gereçleri üzerinde de çalışmaktayız. Bu sene de tüketicilerimize daha kolay, daha güvenli ve daha şık ürünler sunabilmek için yeni teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Bu yıl da tüketicilerimize son zamanların yükselen trendleri ve yeni kaplama modelleri paralelinde daha şık ürünler sunmaya hazırlanıyoruz. Ayrıca dünyada lider durumda olduğumuz Moka kahve pişiricileri kategorisinde ve kahve makinelerine uyumlu kahve kapsülleri satışı ile Türkiye kahve pazarında da büyüme kararı aldık. Bu kapsamda, ülkemizde hızla gelişen kahve pazarında, Türk tüketicisini ocak üstü espresso ve cappuccino kahve pişiricileri ile emsalsiz deneyimler yaşatmaya hazırız. Herkesin kolay ulaşabileceğini düşünerek oluşturduğumuz fiyat politikası ile tüm tüketicileri eşsiz bir kahve bir deneyimine davet ediyoruz.

Cem olarak, tüketici nezdinde akla gelen ilk marka olmamızdan kaynaklı, geçmişten günümüze gelen bu algıyı kuvvetlendirici ve kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz.


Ürünlerinizi nereden satın alabiliriz? Geleneksel züccaciye kanalından çok katlı çeyiz mağazalarına, ulusal zincir marketlerden yerel marketlere kadar her segmente uygun ürünler sunuyoruz. Ayrıca birçok yerel ve çok uluslu firmaya “private label” üretimimiz devam etmektedir. İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? İleriki dönemlerde hedeflediğiniz pazarlar var mı?

2007 yılında CEM markasını satın alarak Türkiye’de üretime başlayan Bialetti, ABD’den Hong Kong’a kadar dünyanın birçok noktasına ihracat yapıyor. İzmit’te 10 bin m² alanda üretilecek olan CEM ve Bialetti markalı ürünler, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç ediliyor.

2007 yılında CEM markasını satın alarak Türkiye’de üretime başlayan Bialetti, ABD’den Hong Kong’a kadar dünyanın birçok noktasına ihracat yapıyor. İzmit’te 10 bin m² alanda üretilecek olan CEM ve Bialetti markalı ürünler, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç ediliyor. Tüketici ihtiyaçlarına yönelik tasarladığı kaliteli ve estetik ürünleri kullanıcılarına ulaştıran Cem; yeni fabrikası ile üretim kapasitesini 10 milyon adet üzerine ulaştırmayı hedeflerken, ihraç ettiği ürün adedini ise %20 oranında arttırmayı planlıyor. Aynı zamanda yaklaşık 1200 kişiye direkt ve dolaylı iş gücü sağlayan Cem Bialetti, yeni fabrikası ile bu sayıyı da %10 arttırmayı hedefliyor. Cem Bialetti olarak bu yıl ihracat satışlarımızı %20 arttırmayı hedefliyoruz. Sektörümüzde İMMİB tarafından ihracat yapan lider firmalar arasında seçilmiş olmamız da bunun en güzel göstergesidir. Ürün kaliteniz ve fiyat konumlamanız hakkında bilgi verir misiniz?

Gerek iç pazar gerekse ihracat ürünlerimizde kaliteli ürün sunmak bizim için vazgeçilmez bir unsur. Türkiye ve İtalya’daki Ar-Ge ekipleri birlikte yoğun bir çalışma temposu içinde çalışıyor. Hem yeni araştırmalarla hem de mevcut ürünlerimizin üretimi esnasında en hassas şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir. İş güvenliği, kalite ve tüketici memnuniyeti bizim vazgeçilmez üçgenimiz. Bu doğrultuda her gün daha da ileriyi hedefliyoruz. Fiyat stratejimiz ise “Kaliteyi uygun fiyatla sunmak”. Sadece iç pazarda değil, yurt dışında da aynı stratejiyi izlemekteyiz. Pazara girdiğimiz ülkenin demografik yapısından rekabet ortamına kadar araştırmalar yapıp; doğru ürünü, doğru fiyatla, doğru pazara sunmayı temel hedefimiz haline getirmiş bulunuyoruz. Gelecek dönem için plan ve projeleriniz nelerdir? Yüksek kaliteyi uygun fiyata sunmak ve pazarda en az %75’lik bulunurluk ile her yerde ürünlerimize ulaşılabilir olması bizi pazarda öne çıkarmaktadır. Hedefimiz, şirket olarak insan sermayesine yatırım yapmaya devam ederek kendimizi daha da geliştirerek Türkiye’nin her noktasında ve dünya’da tüketicilerimize ulaşmaktır. Yani, sürekli gelişen ve kendini yenileyen yüksek kaliteli ürün gamı ile tüketicilerimize ulaşabileceğimiz noktalarda yaygınlaşmaya ve büyümeye devam edeceğiz.

Zücaciye Dünyasına

97


METAL ürün

Tüm ailenin bir araya geldiği sofralar, bayramın en keyifli detaylarından… Kurban Bayramı’nda sevdiklerine leziz et yemekleri yapacaklara geniş ürün desteği sunan Karaca, düdüklü tencere ve maksi çelik tencere setini öneriyor. Karaca bıçak seti ve kesme tahtasıyla tamamlanacak hazırlık aşamasının ardından artık leziz bayram yemekleri pişirmeye hazırsınız! Kurban Bayramı’nda geleneksel et yemekleri yapacak olanların hazırlık aşamasında en büyük yardımcısı yine Karaca olacak!

98

Zücaciye Dünyasına

BÜYÜK BAYRAM SOFRALARI HAZIRLAMAK

KARACA iLE ÇOK KOLAY! Karaca Eko Set 4 Parça Düdüklü Tencere: Büyük aileler için! Kalabalık sofralar için lezzetli yemekler yaparken hızlı olmak şart! Güvenle kullanacağınız Karaca Eko Set 4 parça düdüklü tencere, değiştirilebilir kapak özelliği sayesinde tek ürünü hem tencere hem de düdüklü olarak kullanabilme imkânı sunuyor. Yemek yaparken çoğu zaman düdüklü ile ön pişirme yapıp sonra başka tencerede

yemeği hazırlamaya devam edilir. Bu da ekstra bulaşık demektir! Karaca düdüklü tencereyle ön pişirme işlemi tamamladıktan sonra kapağı değiştirerek düdüklü tencereyi bir hamleyle normal tencereye dönüştürebiliyorsunuz. Karaca Eko Set 4 Parça ile ailecek yiyeceğiniz yemekler için küçük boy, yemeğe misafiriniz geleceği zaman da büyük boy bir düdüklünüz oluyor. Kırmızı, Mavi ve Violet olmak üzere 3 renk alternatifi olan Karaca düdüklü tencere bu bayram adeta kurtarıcınız olacak!


w w w. dil ayce l ik . com

ANKA

MADEIN

304 Kalite Zücaciye Dünyasına

99


Bayram sofralarında orijinal bir ayrıntı: Karaca Elite Plus Ananas Kesme Tahtası Et, salata kesmek uzun zaman alan işlemlerdendir. Mermer malzemeden üretilmiş Karaca Elite Plus Kesme Tahtası, ananas şekliyle hem tasarım olarak hem de materyal olarak mutfaklara şıklık katıyor. Dayanıklı ham malzemesi sayesinde etleri kolaylıkla parçalayarak, yemek hazırlamaya olanak sunarken zamandan tasarruf ettiriyor. Kurban Bayramında yapılacak et yemekleri için iyi bir bıçak seti en önemli mutfak yardımcıları arasında yer alır. Karaca Mercan 6 parça bıçak setiyle farklı ebatlarda her türlü büyüklükte parçayı kolayca kesebilir, yemeklerinizi kısa sürede hazırlayarak bayram coşkusunu sevdiklerinizle daha uzun süre yaşayabilirsiniz. Farklı yemekler için Karaca Marmara 8 parça Çelik Tencere Seti “Karaca Marmara 8 Parça Çelik Tencere Seti’’, yapacağınız yemek ne olursa olsun size sağlıklı çözümler sunuyor. Kaç kişiye ve ya ne kadar yemek istediğinize karar verin ve Marmara çelik tencere setinden birini seçin! 16 cm, 18 cm, 22 cm derin tencere ve 24 cm karnıyarık tenceresinden oluşan bu set, tam da kalabalık bayram sofraları için! Yüksek ısıya dayanıklı, paslanmaz dış yüzeye sahip Karaca Marmara tencere seti ile en leziz yemekleri hazırlayarak sevdiklerinize bir ziyafet çekebilirsiniz! Hava delikli cam kapak, homojen ısı iletimine sahip özel yapısı ile yemeklerin kapağını açmadan pişirirken bayramda tane tane pilavlar, geleneksel sulu yemekler ya da özel et yemekleriyle misafirlerinize harika bir sofrası kurmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

100

Zücaciye Dünyasına

Kurban Bayramında yapılacak et yemekleri için iyi bir bıçak seti en önemli mutfak yardımcıları arasında yer alır.Karaca Mercan 6 parça bıçak setiyle farklı ebatlarda her türlü büyüklükte parçayı kolayca kesebilir, yemeklerinizi kısa sürede hazırlayarak bayram coşkusunu sevdiklerinizle daha uzun süre yaşayabilirsiniz.


12 saat sıcak

24 saat soğuk

Şık, Ergonomik ve Modern Tasarımlar

ZUCHEX

13-16 EYLÜL

Süleymaniye Mahallesi İsmetiye Caddesi No:10 Fatih/İstanbul

www.ews.com.tr

6.&7. HALL

TÜYAP FUAR MERKEZİ

www.depahediyelik.com

info@depahediyelik.com

FUAYE 10 & 11

101 0 (212) 511 16 87

Zücaciye Dünyasına


METAL firma

MUFTAK GEREÇLERİ ÜRETİCİSİ CEM BIALETTI, İZMİT’TE YENİ FABRİKASINI AÇTI. Muftak gereçleri ve kahve sektöründe Avrupa devi Italyan Bialetti S.p.A., Türkiye’deki yeni fabrikasını, İzmit’te açtı. Fabrika’nın açılış törenine Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Bialetti CEO’su Egidio Cozzi, CEM Bialetti Genel Müdürü Bökehan Şahbaz, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, STK temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi.

102

Zücaciye Dünyasına

Türkiye büyüyor, yatırımlar sürüyor Açılış töreninde konuşan CEM Bialetti Genel Müdürü Bökehan Şahbaz, “Türkiye, 2017’de % 7,4 gibi rekor bir seviyede büyüdü. Bu doğrultuda ülkemizin gelecek büyüme oranlarına ve başarılarına katkı sağlayabilmek hedefi ile hayata geçirdiğimiz, yeni fabrikamızın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 15 ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ 2007 yılında CEM Markasını satın alarak Türkiye’de üretime başlayan Bialetti, ABD’den Hong Kong’a kadar dünyanın birçok noktasına ihracat yapıyor. İzmit’te 10 bin m² alanda

üretilecek olan CEM ve Bialetti markalı ürünler, “Made in Turkey” etiketiyle dünyaya ihraç edilecek. 2017 yılında, tüm hedeflerine ulaşan CEM, ürünlerini toplam 15 ülkeye ihraç etti. 1959 yılından günümüze, tüketici ihtiyaçlarına yönelik tasarladığı kaliteli ve estetik ürünleri kullanıcılarına ulaştıran Cem; Yeni fabrikası ile, üretim kapasitesini 10 milyon adet üzerine ulaştırmayı hedeflerken, ihraç ettiği ürün adedini ise %20 oranında arttırmayı planlıyor. Aynı zamanda, yaklaşık 1200 kişiye direk ve dolaylı iş gücü sağlayan Cem Bialetti, yeni fabrikası ile bu sayıyı da %10 arttırmayı hedefliyor.


YAPIŞMAZ GRANİT EFEKTLİ PİŞİRME GRUPLARI

ZUCHEX

13-16 EYLÜL

TÜYAP FUAR MERKEZİ

6.&7. HALL

FUAYE 10 & 11

Süleymaniye Mahallesi İsmetiye Caddesi No:10 Fatih/İstanbul

www.ews.com.tr

www.depahediyelik.com

info@depahediyelik.com

0 (212) 511 16 87


METAL ürün

Emsan Inno Cook Düdüklü Tencere Serisiyle Isı Kontrol Altında 1973 yılından bu yana annelerden sonra gençlerin de markası olan Emsan, mutfakların baş tacı çelik tencereler için kullanışlı ve pratik çözümler üretmeye devam ediyor.

104

Zücaciye Dünyasına

Ürünlerinde sağlık, fonksiyonellik ve tasarımı ön planda tutan marka, Inno Cook düdüklü tencere serisi özel pişirme programları sayesinde gıdaların türüne göre ısıyı kontrol altına alarak devrim yaratıyor. Pişirme sıcaklıklarını düzenleyebilen Inno Cook serisi, rengarenk kapakları ile mutfakta renkli dünyalara yer açıyor. Güvenli ve kolay kullanım

Paslanmaz çelikten tasarlanan Inno Cook düdüklü tencere serisinin farklı ve ergonomik açma kapama sistemi, kolay, hızlı ve güvenli kullanım sağlıyor. Sebze, et ve baklagilleri farklı ısılarda pişirirken renk, vitamin ve lezzetlerini

koruyan Inno Cook, zaman ve enerjiden de tasarruf sağlıyor. Ayrıca geliştirilmiş tabanı sayesinde eşit ısı dağılımı yaparak modern mutfakların tercihi indüksiyon ocaklara uyum sağlayabiliyor. Renkli ve yeni nesil tasarım Yenilenen yüzü ile Emsan, hayat kolaylaştıran inovatif ürünlerin yanı sıra güncel çizgi ve renklerde tasarımlarıyla da ön plana çıkıyor. İç gövdesinde bulunan basınç göstergesi ile pişirme süresinin takibini mümkün kılan Inno Cook düdüklü tencereler, yeşil, gold pink ve kırmızı renkleri ile mutfakları sıradanlıktan kurtarıyor.


Fabrika

105 www.tekneci.com.tr

Zücaciye Dünyasına


METAL ürün

Ürünlerinde sağlık, fonksiyonellik ve tasarımı ön planda tutan Emsan; yeni ürünü Teatanyum çaydanlık ile çok daha az zahmetle daha kısa sürede lezzetli çaylar demlemeyi sağlıyor. Emsan’ ın yeni Teatanyum çaydanlığı, otomatik kapağı ile buhar kesme özelliği sayesinde buhar tahliyesini ve damlamayı engelliyor.

106

Zücaciye Dünyasına

Emsan Teatanyum Çaydanlık ile Buhar Kontrol Altında 1973 yılından beri faaliyette olan Emsan’ı annelerden sonra gençlerin de markası yapmak için marka stratejisi, konumlandırması ve hedeflerini yenileyen marka, mutfaklarda kullanışlı ve pratik çözümler üretmeye devam ediyor. Sevdiklerinizle beraber yudumlanacak olan çayı zahmetsiz ve en lezzetli haliyle sunmanız için tasarlanan Teatanyum çaydanlık; kullanım esnasında el ve yüze gelebilecek sıcak buharı önlerken sunum esnasındaki damlama problemini de ortadan

kaldırıyor. Teatanyum çaydanlığın yaylı buhar kapağı ile enerji sarfiyatını %90 azaltan Emsan; hem çayınızdaki suyun hem de demliğinizdeki çayın devamlı sıcak kalmasını sağlıyor. Sapları ısıyı daha az ileten ve ömür boyu garantili titanyumla kaplı olan Emsan Teatanyum çaydanlığın demlik ve çaydanlık emziklerinde bulunan süzgeçler sayesinde de ekstra bir süzgeç kullanmaya gerek kalmıyor.


Zücaciye Dünyasına

107


METAL kısa haberler

Schafer’dan geometrik esintiler Schafer XXX18 yeni çatal kaşık bıçak takımı, üst gövdesinde bulunan prizma biçimiyle sofralara geometrik ve minimalizm esintilerini taşıyacak gibi. Bu basit ama iddialı görünüm parlak paslanmaz çelik yapısıyla birleşince ortaya güçlü bir tasarım çıkıyor. Sade çizgileri seven sofra tutkunlarının beğenisine sunulacak olan bu ürün kolay tutuş biçimini destekleyen ergonomik yapısıyla da “mükemmel tasarımın sadece göze hitap etmekle yetinmeyip aynı zamanda kullanım kolaylığı da sağlamalıdır “ ilkesini destekliyor.

Schaferla Titanium

Schafer’ın kolaylığı tasarlayan bünyesinin oluşturduğu Titanium Tencere Seti, daha iyi performans, stil ve dayanıklılık ile siz değerli müşterilerimize çok lezzetli yemekler pişiriyor. Paslanmaya ve çatlamaya karşı dayanıklı olduğundan dolayı Yanmaz Yapışmaz Titanium Tencere Seti uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır. Pişirme esnasında ısıyı eşit olarak tutması ve dağıtması da yemeklerinizin daha rahat pişmesini ve uzun süre sıcak kalmasını sağlar.

108

Zücaciye Dünyasına

Schafer’dan bol vitaminli ürünler Vita mini blender ile istediğiniz gibi özel karışımlarınızı hazırlayabilir. 600 ml’lik cam haznesi sayesinde içeceğinizi dilediğiniz yere çantanızda veya elinizle taşıyabilirsiniz. Kaymayan tabanı sayesinde güvenli bir kullanım sağlayan Vita mini Blender’ın bıçakları paslanmaz çeliktir ve buz da dahil olmak üzere her türlü katı meyvenizi parçalayarak, hızlı ve lezzetli karışımlar hazırlamanıza imkan tanır. Ayrıca çıkarılabilir bıçak ve cam haznesini bulaşık makinesinde de rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Keramika ile tabağa anlam yükleyen dekorlar

Günümüzde artık masa hazırlamak ayrı bir uzmanlık isteyen meslek haline geldi diyebiliriz. Sunumlara eşlik edecek bir çok ürün ile birlikte masalar adeta şölen halini aldı. Keramika , yeni nesil trendler için yaptığı bir çok çalışmasına son olarak artistik çalışmaları ekleyerek, tarzınıza tarz katacak ürünleri ile şimdi daha da renkli. Firma mottosundan aldığı güç ile mutfaklarımızı renklendirmeye devam ediyor.


Mente Grup, İstoç’ta showroom açtı Sektörün genç markaları arasında yer alan, mutfak eşyaları ve hediyelik eşya ithalatı ve ihracatı yapan Mente Grup, züccaciye sektörünün konumladığı İstoç Ticaret Merkezi’nde showroom açtı.

Türkiye çapında yüzlerce toptancıya mutfak eşyalarından hediyelik eşyaya, plastikten dekoratif ürünlere kadar binlerce ürün çeşidi sunan Mente Grup, 7 Eylül 2018 Cuma günü, yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Merkezi Ümraniye’de bulunan firma, müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve satış potansiyeli artırmak üzere züccaciye sektörünün konumladığı İstoç Ticaret Merkezi 7. Ada’da müşterileriyle buluşacak. İthal ürünlerin yanı sıra yerli üreticilerinin ürün satışını yapan Mente Life, züccaciye ve hediyelik eşya alanında binlerce ürün çeşidini

müşterinin beğenisine sunuyor. Yemek takımları, tencere setleri, cam mutfak eşyaları, baharat takımları, fincan takımları, kupa, sabunluk, şekerlik gibi cam ve porselen ürünlerin yanı sıra şamdan, çerçeve, gondol, ütü masası, çamaşırlık gibi pek çok ürün grubunda hizmet veren firma, eve ve mutfağa dair ürünlerle tüketicinin gönlünü kazanıyor. Pazarlama stratejisini güçlendirerek, pazarlama ağını genişleterek, daha çok kişiye ulaşmaya çalışan Mente Life, sektörde emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Zücaciye Dünyasına

109


FOKUS sektörden haberler

EVFED ÜYELERİ ÜLKE ÇAPINDA YAPILAN İHRACATIN %10’ UNU GERÇEKLEŞTİRİYOR… ‘’Ev ve Mutfak Eşyaları sektörü, 2017 yılında 14.3 milyar dolar ihracat ve 1 milyon istihdam ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlamıştır.

110

Zücaciye Dünyasına

EVFED Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonumuzun 03 Mayıs 2018 günü yaptığı 2.Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Sayın İsmail Erdoğan EVFED Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği), PAGDER( Plastik Sanayicileri Derneği), TUSİD/Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği, MOBSAD/Mobilya Sanayi İşadamları Derneği ve PASDER/ Paslanmaz Çelik Derneği’ni çatısı altında toplayan EVFED/Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu, Haziran 2018’den itibaren çalışmalarına İstoç Öksüzoğulları Plaza 7. kattaki yeni ofisinde devam ediyor.

Mayıs ayında yapılan EVFED 2. Olağan Genel Kurul’unda oybirliğiyle Yönetim Kurulu Başkanı seçilen İsmail Erdoğan züccaciye sektörünün gelişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan başarının öncelikle doğru zaman, doğru yer ve aynı hedefi ilke edinmiş doğru kişilerle güç birliği yaparak, daha donanımlı ve hep birlikte hareket edebilme potansiyelinde gizli olduğunu ve yeni dönemde EVFED’in bu bilinçle çalışmaya devam edeceğini belirtti. Züccaciye Sektörü 2.9 Milyar USD Dış Ticaret fazlası verdi. Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti : Temsil ettiğimiz sektörlerden Züccaciye sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotif


Evfed Ev ve Mutfak Eşyaları Sektöründe 1.500’Den Fazla Firmayı Temsil Ediyor. sektörlerinden biri olarak, 2017 yılında 4.2 Milyar usd ihracat ve 1.3 Milyar ithalat ile 2.9 milyar dış ticaret fazları vererek ülke ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Züccaciye sektörünün %80-85’ini temsil eden ZÜCDER, sektörünün dünyadaki rekabet gücünü yükseltmeyi hedef edinmiş porselen, seramik, cam, plastik, metal, ahşap sofra ve mutfak eşyalarından, küçük elektrikli ev aletleri ve hediyelik eşyaya kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren üretici, ihracatçı, ithalatçı, toptancı ve perakendeci firmalarından oluşan, federasyon mantığıyla hareket ederek üyelerimizin ortak menfaatlerini gözeten ülkemizin en güçlü 3’üncü sektörel derneğidir. Endüstriyel Mutfak Sektörü 13 Milyar TL Pazar Büyüklüğüne Ulaştı Temsil ettiğimiz Endüstriyel mutfak sektörü, bugün 60 bin kişiye istihdam sağlarken, 13 milyar TL pazar büyüklüğüne ulaşmıştır. Sektörünün ilk ve tek kuruluşu olan üye derneğimiz TUSİD/ Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş adamları Derneği, 20162017 yılları arasında ciroda gerçekleşen yüzde 10 büyüme rakamını 2018’de yüzde 15 arttırarak yaklaşık 15 milyar TL’lik bir büyümeye ulaşmayı hedefliyor. Dernek olarak 294 üyeye sahip olduklarını dile getiren TUSİD Yönetim Kurulu başkanı Ahmet Gürkaynak, 2018’de üye sayılarının 310’a çıkacağını öngörüyor. Gürkaynak, dünyada endüstriyel mutfak sektörünün liderliğinde, Türkiye’nin Almanya ve İtalya’dan sonra 3.sırada olduğunun altını çizerek hedeflerinin Avrupa’da ilk 2’de olmak, dış ticaret hacmini ve ihracatlarını da üç katına çıkarmak için çaba gösterdiklerini kaydetti. PLASTİK SEKTÖRÜ 37,7 MİLYAR DOLARLIK BİR BÜYÜKLÜĞE SAHİP EVFED çatısı altındaki bir diğer sektör, Türkiye Plastik Sektörü, plastik hammadde, plastik mamul ve plastik işleme makinaları alt gruplarıyla 7.091 işletme ile 333 bin kişiye istihdam sağlayan bir sektör olarak yaklaşık 37,7 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahiptir. 2017 yılında 9,9 milyon ton plastik mamul üretimi gerçekleştiren Türkiye plastik ve mamulleri pazarı; 3,5 milyon ton dolayında da hammadde üretimi yapmıştır. Yaklaşık

500 üyesiyle plastik sektörünün en etkin sivil toplum örgütlerinden birisi olan PAGDER/ Plastik Sanayicileri Derneği’nin başkanlığını Selçuk Gülsün yürütmektedir. Mobilya sektörü ithalatının 5 katı ihracat gerçekleştiriyor Türkiye’de son 12 yıllık ekonomik büyümeye pozitif katkı veren 5.büyük sektör mobilya sektörüdür. 2017 yılında %20 ithalata karşılık %80 ihracat gerçekleştiren mobilya sektörü rakamsal ifadeyle 565 milyon dolar ithalata karşılık 2,7 milyar dolar ihracat yapmıştır. MOBSAD/ Mobilya Sanayi İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Gürcan Türk Mobilya sektörünün, sağladığı 500.000 istihdam ile doğrudan ve alt sektörlerin gelişiminde çarpan etkisi rolü ile 19 sektöre etki ederek, dolaylı yoldan Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığını, 2018 yılı sonunda 500 milyon dolar ithalat, 3,5 milyar dolar ihracat hedeflediklerini belirtmiştir. TUİK verilerine göre Dünya Mobilya Sektöründe en çok ihracat yapan ülkeler arasında 204 farklı destinasyon ve 2,7 milyar $ ile 12.sırada yer alan Türkiye Mobilya sektörünün 2023 hedefleri; 25 milyar dolarlık mobilya üretimi, 10 milyar dolarlık mobilya ihracatı, dünyada en çok mobilya ihracatı yapan ilk 5 ülke arasına girmek, mobilyamızın kg. değerini 7$ a yükseltmek, en az 50 tasarım merkezi kurmak olarak belirlenmiştir. Paslanmaz Çelik Üreticileri’nin ülke ekonomisine sağladığı katma değer yılda 400 milyon $’a ulaşmaktadır

Çatımız altında bulunan, paslanmaz çelik sektörünün en önemli derneği PASDER/ Paslanmaz Çelik Derneği’ne üye 24 firmanın kullandığı çelik miktarı yılda 250 bin ton, gerçekleştirdiği ihracat hacmi 200 milyon $’dır. 1.500’ün üzerinde kişinin istihdam edildiği sektörün ülke ekonomisine sağladığı katma değer yılda 400 milyon $’a ulaşmaktadır. PASDER, 24 üyesiyle EUROINOX (Avrupa Paslanmaz Çelik Üreticileri Birliği) ve ISSF Worldstainless (Dünya Paslanmaz Çelik Birliği) üyesidir. Başkanlığını Ercüment Sarıtaş yürütmektedir. YILLIK 15 MİLYAR DOLAR İHRACAT ÜLKE İHRACATINDA %10 PAY Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan dernekleri bünyesinde barındıran EVFED temsil ettiği 1.500’ü aşkın firmasıyla, yaklaşık 45-50 milyar $ üretim hacmi olan sektörlerin bir üst çatı kuruluşu olma misyonunu edinmiştir. Bu bağlamda Federasyonun temsil ettiği sektörler, Türkiye’nin yaklaşık 700 milyar $ olan gayri safi milli hasılası içinde yaklaşık %7 gibi çok önemli bir paya sahiptir. Yıllık 15 milyar $’a yakın ihracat gerçekleştiren sektörler genel ihracatlar içindeki payının da neredeyse %10 olması federasyonun önemini bir kat daha artırmaktadır. “Birlikten kuvvet doğar.” anlayışını benimseyen EVFED; birlikte var olmak, birlikte daha fazla güçlenmek, birlikte yaşamak; kısaca BİRLİKTE DEĞER YARATMAK! İlkesine bağlı kalarak çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

Zücaciye Dünyasına

111


KÜÇÜK EV ALETLERİ kısa bülten

Arzum Tripper İle Tatilde Göz Alıcı Kıyafetler

Arzum Tripper Seyahat Ütüsü, tatil bavulunda çok çabuk buruşan kıyafetlere yer açıyor ve tatilseverlerin istedikleri her kıyafeti yanlarına almalarına fırsat veriyor. Yüksek ütüleme performanslı Arzum Tripper, seramik tabanı ile seyahatlerde de pratik ve etkili ütü deneyimi yaşatıyor. Katlanabilir sapı ve ultra hafifliği sayesinde tatil bavullarında kendine kolaylıkla yer bulabilen Arzum Tripper, çift voltaj özelliği sayesinde yurt dışı seyahatlerinizde de size kolaylıkla eşlik edebiliyor.

Schafer Prozitrus Schafer Prozitrus narenciye sıkacağı, paslanmaz dış gövdesi ve çelik filtresiyle sizlere uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır. Küçük ve büyük boy sıkma toplarıyla her türlü narenciye sıkmanıza olanak sağlar. Ayrıca kablo sarma yuvası sayesinde mutfağınızda dağınıklık yaratmadan Schafer prozitrus’u kolalıkla kullanabilirsiniz.

Schafer Gourme Maxx Anneler bir şey istemez Camın saydamlığı ama Karaca’ya asla metalin gücü ile birleşti. ‘Hayır’ demez! Hem daha dayanıklı hem de daha güvenli. Gourmemaxx şeffaflığıyla sizlere yeni bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor. Gourme Maxx, enerji tasarrufu sağlayan sıcak tutma sistemiyle, kaynayan suyu istediğiniz sıcaklıkta muhafaza eder. Hem kettle hem de çay makinesi olarak kullanabileceğiniz bu yeni ürün çay saatlerinizin favorisi olacaktır.

112

Zücaciye Dünyasına

Hayata geçirdiği inovatif, pratik ve kullanışlı ürünleriyle beğeni toplayan Karaca; Anneler Günü’nde hediye seçmeyi keyifli hale getiriyor. Ev aletleri konusundaki uzun yıllara dayanan tecrübesiyle kadınlara yenilikçi ve konforlu bir dünyanın kapılarını açan Karaca, Anneler Günü’nde güzel bir hediye almak isteyenlere yeni ürünü Karaca Türk kahvesi makinesi “Hatır”ı sunuyor.


KÜÇÜK EV ALETLERİ röportaj

Arzum OKKA ile Türk kahvesi kültürünü dünyaya yaymak üzere global bir misyonu üstlendiklerini ifade eden Arzum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, son 2 yılda, özellikle Arzum OKKA Türk Kahvesi Makinesi ile ihracatta önemli bir artış yakaladıklarını söyledi.

114

Zücaciye Dünyasına

Arzum

OKKA ile ihracatını artırdı

Arzum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ile 2015 yılında dünyadaki devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality Programı kapsamına alınan bir şirket olarak Arzum OKKA’nın başarısı hakkında konuştuk.

Murat Kolbaşı Kimdir? Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 1966 yılı İstanbul doğumluyum. 1987’de Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra 1988 yılında Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de satış bölümünde


iş hayatına başladım. 1996 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı üstendim, 2008’de ise Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandım. Arzum’daki görevimin yanı sıra DEİK Yönetim Kurulu üyesi, DEİK Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türk-Çin İş Konseyi Başkanıyım. İTO Meclisi, Türk Kahvesi ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu, Zücder (Züccaciyeler Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı aynı zamanda TAİDER (Türk Aile İşletmeleri Derneği) Kurucu üyesiyim. İş hayatınızda sizin veya markanız için dönüm noktası diyebileceğiniz bir olayla karşı karşıya kaldınız mı? 1988 yılında 22 yaşında iken babamın rahmetli olmasıyla iki kuzenim ve ben Arzum yönetimine dahil olduk. Hayatımın dönüm noktalarından biri olarak kabul ettiğim bu dönemde markalaşma sürecinin biraz daha profesyonelce götürülmesinde ciddi çaba harcadık. Ailemizden devraldığımız şirketimize, birinci ve ikinci kuşak olarak hep birlikte ivme kazandırdık. Aile içerisinde güzel bir görev paylaşımı yaptık, birbirimizin alanlarına girmeden özellikle hiçbirimiz markanın önüne geçmedik, her zaman markayı ön planda tuttuk. Hatta bu 2003 yılında Arzum Onan reklam filmlerimizde sloganımız dahi oldu, Markanın Önüne Geçme! Türkiye ve dünya pazarında bilindik bir marka haline gelen Arzum’un gelişim hikayesini anlatır mısınız? 1966’da tescil olan bir marka olan Arzum’un, Konya’dan Adana’ya; Adana’dan İstanbul’a uzanan bir öyküsü var… Arzum’un hikâyesi aslında benimle yaşıt ve benimle

beraber. Arzum; 1966’da babam ve iki amcamın arzusu olarak kuruluyor. Üçünün birleştiği bir arzu sonucunda marka olarak doğuyor. Arzum, Temmuz 1966’da ben de Kasım 1966’da doğuyorum; dolayısıyla ikimiz de aynı yaştayız. 1966’dan 1988’e kadar olan 22 yıllık süreçte, Arzum’un bazı ilkleri ve değişim süreci yaşanıyor. Arzum’un ilk ürünü; ütü. Bu ürünler günümüzdeki gibi değil tabi, buharla değil normal fişe takılan tipte ütülerden bahsediyorum Böylece Arzum küçük ev aletleri üretimine ilk elektrikli ütü ile başlıyor. Daha sonra 70’li yılların sonlarına doğru elektrikli portakal presi yani elektrikli portakal sıkacağı piyasaya çıkıyor. Arzum’un tarihine

“Ailemizden devraldığımız şirketimize, birinci ve ikinci kuşak olarak hep birlikte ivme kazandırdık. Aile içerisinde güzel bir görev paylaşımı yaptık, birbirimizin alanlarına girmeden özellikle hiçbirimiz markanın önüne geçmedik, her zaman markayı ön planda tuttuk. Hatta bu 2003 yılında Arzum Onan reklam filmlerimizde sloganımız dahi oldu, Markanın Önüne Geçme!”

Zücaciye Dünyasına

115


“Bizim ana yatırım alanımız AR-GE, tasarım ve marka diye düşünebilirsiniz. 2000’li yılların başında odaklanmaya başladık ARGE çalışmalarına.”

116

Zücaciye Dünyasına

gerçekten damgasını vuran ürünlerden bir tanesidir; tabii ki 1991’de piyasaya verdiğimiz toplamda 4 milyon adetten fazla satılan Arzum’un efsane ürünü Arzum Prokit mutfak robotunu da unutmamak gerekir. Bununla beraber Çarkıfelek programında hediye edilen Arzum ürünleri ile geniş kitlelere yayılıyoruz. Arzum Onan’ın oynadığı reklam filmlerimizle de tüketicilerimizin kalbinde geniş yer kaplıyoruz, seviliyoruz. Arzum firmasının Yönetim Kurulu Başkanı olduktan sonra firmanızın dünya çapında bilinen bir marka olması için Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş. ortak olmak konusunda öncülük ettiniz. Bu süreçten bahsedebilir misiniz?

Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandığım sene, yani Nisan 2008’de, dünyanın önde gelen finansal fon şirketi Ashmore Group’a bağlı Ashmore Private Equity Turkey ile stratejik bir ortaklık kurduk. Ashmore, bize ilk etapta yüzde 38’lik payla ortak oldu. 2008 sonunda ise yüzde 49’luk payla ortak hale geldi. Ashmore ortaklığı 2008-2013 yılları arasında 5 yıl boyunca sürdü. Ortaklık süresince ciromuz ikiye katlandı. Olumlu sonuçlarıyla Arzum için bir başarı hikâyesiydi. Sektöründe dünya çağında tanınan öncü bir firma olma yönünde büyük katkısı oldu. 2013 yılında da Mediterra Capital’in Ashmore’un %49 hissesini alması ile ortaklığımız devam ediyor ve 5. Yılımızdayız. Bu süreçte de hem İK tarafındaki gelişimimizi


sürdürdük, şirketimize bu süreçte önemli direktörlerimiz ve CEO’muz katıldı. Birçok tasarım, inovasyon ödülleri aldık ve Arzum’u 35 farklı ülkede kendi markası ile satar olduk. Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG’in 2017 değerlendirmesinde ‘İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü’ kategorisinde Türkiye şampiyonu olduk. Üretiminizle ilgili bilgi verebilir misiniz? Ürünler hangi aşamalardan geçerek satışa sunuluyor? 150 kişilik çekirdek kadro, 500 kişilik saha ekibi ve bu ekibe ek olarak 2 si exclusive üretim yapan toplam 20 fabrika ve 3500’ten fazla çalışanımız ile toplamda 5000 kişilik bir ekosistem ile hizmet veriyoruz. Türkiye ve dünya pazarında nasıl fark yaratacağımızı önemsiyoruz, hem yerel hem uluslararası trendleri yakından takip ediyoruz ve bunları tüketicilerimizin ihtiyaçları ile en iyi şekilde birleştirecek çözümleri sunmak için çalışıyoruz. Bu anlamda trendler kadar teknoloji de bizim için olmazsa olmaz niteliğinde. Bizim ana yatırım alanımız AR-GE, tasarım ve marka diye düşünebilirsiniz. 2000’li yılların başında odaklanmaya başladık AR-GE çalışmalarına. Tasarım konusunda Türkiye’nin önde gelen tasarım ofisleri ve dünyadaki önemli tasarımcılarla çalışmaktayız. İstanbul’da bulunan 10 kişilik AR-GE ekibimizin dışında ayrıca Niğde’de AR-GE birimlerimiz bulunmakta. Biz farklı kaynakları kullanan bir şirketiz. Hem üretimde hem AR-GE’de hem de tasarımda farklı kaynakları yoğun olarak kullanıyoruz. Bugün Arzum ürünlerinde Türk tasarımcılar dâhil, 6 farklı ülkenin tasarımcılarının çizgilerini görebilirsiniz. Mühendislik konusunda kendi ekibimiz var ama bunun yanı sıra üniversiteler, AR-GE şirketleri, start-up’lar gibi farklı mühendislik ekipleri ile de çalışmalar yürütüyoruz. Mutfakların en çok tercih edilen markası olmayı nasıl başardınız?

Gıda hazırlama, pişirme kızartma, içecek hazırlama, kişisel bakım, süpürge ve ütü olmak üzere 6 ürün kategorisinde 250’den fazla ürününü müşterilerimizle buluşturuyoruz. Türkiye’de 7 yıldır gıda hazırlama kategorisinde 1 numarayız. Bununla beraber bu sene Saç Bakım kategorisinde de lider marka konumuna geldik. Yılda yaklaşık 3,5 milyondan fazla adet ürün satışı gerçekleştirerek dünyanın 35 ülkesinde milyonlarca eve ulaşıyoruz. Bu başarının sırrı, inovatif ürünlerimiz, yenilikçi teknolojilerimiz ve fark yaratan tasarımlarımız. Türkiye ve dünya pazarında nasıl fark yaratacağımızı önemsiyoruz, hem yerel hem uluslararası trendleri yakından takip ediyoruz ve bunları tüketicilerimizin ihtiyaçları ile en iyi şekilde birleştirecek çözümleri sunmak için çalışıyoruz. Bu anlamda trendler kadar teknoloji de bizim için olmazsa olmaz niteliğinde.

Zücaciye Dünyasına

117


KÜÇÜK EV ALETLERİ röportaj Arzum markası ile kaç yıldır ihracat yapıyorsunuz? Kendi markanızla ihracat hedeflediğiniz ülkeler var mı? İhracat stratejilerinizden bahsedebilir misiniz? İhracatımızın yarısını içecek alanı ile gerçekleştiriyoruz ve çay, kahve gibi makinaların ihracatı ile yerel kültürümüzün dünyaya taşınması sağlanmaya çalışıyoruz. Son 2 yılda, özellikle Arzum OKKA Türk Kahvesi Makinesi ile ihracatta önemli bir artışımız var. 2015 yılında dünyadaki devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality Programı kapsamına alınan bir şirket olarak Arzum OKKA’nın başarısı ile Türk kahvesi kültürünü dünyaya yaymak üzere global bir misyonu da yerine getirmekteyiz. Arzum olarak global pazarda yer bulabilmek için Türk kahvesini doğrudan fincana servis eden bir ürüne odaklandık ve Arzum OKKA’yı bu bakış açısıyla geliştirip piyasaya sunduk. Her geçen gün Okka Ailesi’ni de genişletiyoruz; şu anda 2 ürünümüz daha piyasada, diğer 2

118

Zücaciye Dünyasına

yeni ürünü de yıl sonuna kadar piyasada olacak. Küresel markalaşma yolculuğumuzdaki vazgeçilmezlerimizin başında inovasyon geliyor. Bu kapsamda pazarda fark yaratan, her kategoride en az bir tane patenti ve tasarımı Arzum’a ait olan ürünlerimiz mevcut. Müşterilerimizin hayatlarına kolaylık getirdiği inovatif ürünlerimizi “Sadece Arzum’da” konsepti ile sunuyoruz. Sadece Arzum’da yer alan Fırrın Ekmek Kızartma Makinesi ile sektöründe inovatif bir bakış açısı geliştirip, sürgülü tepsi sistemini tüketicisinin beğenisine sunduk. 2011 yılında ise Blendart blender seti ile Türkiye’de ilk kez 6 bıçaklı ürününü tüketicimizle buluşturduk. Son yılların en okkalı ürünü diyebileceğimiz Arzum Okka’nın bu kadar popüler olmasının sebebi sizce nedir? Yakın zamanda bu tarz başka ürünlerle ile karşılaşacak mıyız? Türk kahvesinin dünyaya yayılımındaki en önemli bariyer makinalaşmaydı. Makinalaşma ile sadece Türkiye’de değil, global pazarda da Türk kahvesinin tüketimi arttı. Türk kahvesi, 2013 yılında UNESCO tarafından “somut olmayan kültürel miras” olarak tescillendi. Bu tarihi adım ile birlikte Türk kahvesinin global pazarlara açılmasında makinalaşma ile birlikte önemli bir avantaj sağlandı. Biz de Arzum OKKA ailesi ile bu bariyeri ortadan kaldırmayı hedefledik ve başarılı olduk.


Türk kahvesi makinaları alanında sunduğumuz tüm ürünlerin kullanım alanına ve bütçelerine göre kendi kitleleri bulunmakta. Ancak, 2014 yılında pazara sunduğumuz tam otomatik Türk kahvesi makinası Arzum OKKA en çok ilgi gören ürünümüz diyebiliriz. Tasarımında, teknoloji ile geleneksel çizgilerin bir arada yer aldığı Arzum OKKA’da patente konu olan yeni teknolojiler kullandık ve birçok prestijli ödülün sahibi olduk. Yavaş pişirme seçeneği sayesinde közde pişirilmiş Türk kahvesi tadını yakalayarak benzersiz bir kahve keyfi yaşatan makinamız, kahveyi doğrudan fincana servis ediyor, kendi kendini yıkıyor ve rakım ayarı yaparak Türk kahvesinin her noktada en ideal seviyede pişmesini sağlıyor. Arzum Okka’nın yurtdışına satışını gerçekleştiriyorsunuz. Ülkemize özgü bir kahvenin makinesini yurtdışına satmayı nasıl başardınız? Bu konuda oldukça ciddi ihracat yapılanmamız var. Uluslararası birçok fuarda hem standlarımızdaki ikramlarla hem de konuşmacı olarak yer aldığımız panellerde bir yandan Türk kahvesinin tanıtımını yaparken bir yandan da makinalarımızın özelliklerini anlatıyoruz. Türk kahvesinin gelişmesinde ve yayılmasındaki en önemli bariyer makineleşmeydi. Türk kahvesinin global pazarda yer bulabilmesi ve yayılımını artırmak üzere Türk kahvesini doğrudan fincana servis eden bir ürüne odaklandık ve Arzum OKKA ailesini bu bakış açısıyla geliştirip piyasaya sunduk. Geçtiğimiz aylarda Starbucks ile işbirliği yaptınız. Bu beraberlikten beklentiniz nedir? Türkiye’deki Starbucks ve Caribou Coffee’nin bütün şubelerinde Türk kahvesi servisi makinamız Arzum OKKA ile yapılmakta. Starbucks’ın Ortadoğu’daki şubelerinde de yer almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası kahve zincirleri ile

yaptığımız işbirliklerinde beklentimiz, dünyadaki tüm kahve içeceği sunulan yerlerde Türk kahvemizin menülerde yerini almasını hedefliyoruz. OKKA ürünümüz Amerika’da ticari alanda kullanım anlamında önemli bir sertifika olan NSF (National Sanitation Foundation) sertifikasını alan ilk ve tek Türk kahvesi makinası. Amerika’nın ardından Çin pazarı çalışmalarımızı sürdürüyoruz şu an. Bildiğimiz kadarıyla son dönemlerde pek çok tasarım ödülü aldınız. Bunlardan bahsedebilir misiniz? Sadece 12 ürünümüzle son iki yılda toplam 26 tane tasarım ödülü aldık ve bu başarımız her sene katlanarak devam ediyor. Arzum’un Türk kahvesini tüm dünyaya tanıtmak vizyonu ile sunduğu Arzum OKKA, son dönemde Almanya’nın prestijli kurumlarından Haus & Garten tarafından gerçekleştirilen testlerde ‘Sehr Gut’ (En iyi/başarılı) kahve makinesi oldu. Piyasaya çıktığı günden itibaren kahve severlerin vazgeçilmezi haline gelen OKKA, dünyanın en prestijli tasarım ödülleri olarak kabul edilen Red-Dot Awards ödülünün de

Zücaciye Dünyasına

119


KÜÇÜK EV ALETLERİ röportaj

Granite Izgara ve Tost Makinesiyle işlevsellik ‘Functionality’ ödülünü alan Arzum, Tostçu Delux Izgara ve Tost Makinesi ürünleri ile hem tasarım ‘Design’, hem de kullanım kolaylığı ‘Ease of Use’ ödülünü aldı.

Tasarımı ve inovatif teknoloji kullanımı ile öne çıkan ürünlerin yarıştığı, dünyanın en saygın ödülleri arasında gösterilen Plus X Award’da, Arzum OKKA Minio Türk Kahvesi hem tasarım ‘Design’, hem kullanım kolaylığı ‘Ease of Use’ hem de ‘Best Product’ ödüllerinin sahibi oldu.

sahiplerinden biri oldu. Ayrıca; tasarımı ve inovatif teknoloji kullanımı ile öne çıkan ürünlerin yarıştığı, dünyanın en saygın ödülleri arasında gösterilen Plus X Award’da ‘Best Product’ ödülünün sahibi olan Arzum OKKA, başarısına başarı katmaya devam ediyor. Tasarımı ve inovatif teknoloji kullanımı ile öne çıkan ürünlerin yarıştığı, dünyanın en saygın ödülleri arasında gösterilen Plus X Award’da, Arzum OKKA Minio Türk Kahvesi hem tasarım ‘Design’, hem kullanım kolaylığı ‘Ease of Use’ hem de ‘Best Product’ ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca OKKA MİNİO, Uluslararası kalite simgelerinden biri olan ve 37 tasarım uzmanından oluşan jüri tarafından Red Dot ödülüne layık görüldü. Haus & Garten tarafından incelenen Arzum OKKA Minio, özellikle geleneksel pişirme yöntemi, kullanma kolaylığı, güç tüketimi ve elde edilen kahvenin ideal sıcaklığı konularında 1.6 olan en iyi puanı alan kahve makinesi oldu. Arzum OKKA Minio son olarak dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Awards’ın 2017 değerlendirmelerinde ‘’en iyi tasarım’’ ödülünün sahibi oldu. Prostick 1500 Blender Seti ve Panini

120

Zücaciye Dünyasına

Arzum’un Heptaze Çay Makinesi ürünü ise yüksek kalite ‘High Quality’, tasarım ‘Design’ ve işlevsellik ‘‘Functionality’ ve Yılın en iyi ürünü ‘Product of the year’ ödüllerinin sahibi oldu. Arzum’un Türk kahvesini tüm dünyaya tanıtmak vizyonu ile sunduğu Arzum OKKA, son dönemde Almanya’nın prestijli kurumlarından Haus & Garten tarafından gerçekleştirilen testlerde ‘Sehr Gut’ (En iyi/başarılı) kahve makinesi oldu. Heptaze Çay Makinesi son olarak dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biri olan iF Design Awards’ın 2017 değerlendirmelerinde ‘’en iyi tasarım’’ ödülünün sahibi oldu. 2017 yılında Türkiye Tasarım Haftası Ödülleri’nde patentli ve özel tasarımlı 6 bıçağıyla standart blender’lara göre iki kat daha güçlü performans sunan Arzum Technoart El Blender’ı “İyi Tasarım” ödülüne layık görüldü. Arzum Technoart El Blender’ı, Plus X Award 2018’de; Tasarım ve Fonksiyonellik ödülünün sahibi oldu. Yüksek performansı ve teknolojisi ile kalıcı temizliğin anahtarını sunan Arzum Olimpia Plus elektrik süpürgesi Plus X Award 2018’de Tasarım ve Kullanım Kolaylığı ödüllerinin sahibi oldu. Arzum’un en yeni elektrikli süpürgesi Olimpia Plus, üstün teknolojisi ve verimli motoruyla yüksek performans sunuyor. HEPA 13 filtresi ve Cyclone Extreme teknolojisi yardımıyla havadaki toz ve alerjenleri %99,9 oranında temizliyor. Üstelik minimum çekiş ayarı düzeyinde sadece 65DB* sese sahip olan süpürge, turbo fırçası sayesinde halı temizliği performansını bambaşka bir boyuta taşıyor.


Zücaciye Dünyasına

121


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

ARZUM WINDREAM POWER VE WINDART ECO İLE YAZ ESİNTİSİ Her yere taşınabilir olmasıyla tercih nedeni olan, yaz aylarında evlerin vazgeçilmezi vantilatörler artık geliştirilmiş yenilikleriyle daha fazla kullanım kolaylığı sağlıyor. Arzum, bu yaz ferahlığı Windream Power ve Windart Eco vantilatörlerle sunuyor.

Arzum, Windream Power uzaktan kumandalı vantilatör ve%100 bakır motoru sayesindeazalmayan performans sunan Windart Eco vantilatör ile yaz sıcaklarına meydan okumaya hazır. 122

Zücaciye Dünyasına

Arzum Windream Power Uzaktan Kumandalı Ayaklı Vantilatör Arzum Windream Power uzaktan kumandalı ayaklı vantilatör, evin hangi köşesinde olunursa olunsun tek bir komutla kumanda edilebiliyor, pervane hızı ve yönü değiştirilebiliyor. Çift pervane sistemi sayesinde daha güçlü hava akışı ve daha geniş alana etki eden Arzum Windream Power, 3 kademeli hız ayarına sahip. “Normal”, “Doğal” ve “Uyku” olmak üzere 3 farklı rüzgar modundan birini seçerek dilediğiniz şekilde serinleyebilirsiniz. 7,5 saate kadar zaman ayarlamalı özelliği

ile gece uykusuna dalmanın en keyifli halinin sunan Arzum Windream Power, siz ne zaman isterseniz o zaman kapanıyor. Yüksekliği ayarlanabilir standı, çıkarılabilir ön kafes ve pervanesi sayesinde kolay temizlik imkanı sunan Arzum Windream Power, 150 telli koruma ızgarası ile de parmaklarla pervaneler arasında güvenlik sağlayarak çocuklu ailelerin tercihi olacak. Arzum Windart Eco Ayaklı Vantilatör %100 bakır motoru sayesinde daha uzun ömürlü kullanım sağlayan Arzum Windart Eco, azalmayan performansıyla serin bir yazın anahtarını sunuyor. 3 kademeli hız ayarı, sol-sağ salınım özelliği olan vantilatör 2 saate kadar zaman ayarlama özelliğine de sahip. Arzum Windart Eco, parmak girmesini engelleyen 150 telli koruma ızgarası ile çocuklu aileler için daha güvenli kullanım sağlıyor.


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

‘ten

babalara enfes kahve deneyimi Teknolojisever babaların kahve keyfi, Siemens Ev Aletleri’nin yeni ve en prestijli üyesi EQ.9 connect tam otomatik kahve makinesi ile bambaşka bir deneyime dönüşecek. Home Connect uygulaması ile uzaktan istenilen kahvenin hazırlanmasına olanak tanıyan TI909701HC kodlu EQ.9 connect modeli, Babalar Günü için ayrıcalıklı bir hediye seçeneği olacak.

124

Zücaciye Dünyasına

Siemens Ev Aletleri’nin ileri teknoloji özellikleriyle kişiselleştirilmiş ve zenginleştirilmiş kahve deneyimi sunan yeni EQ.9 connect tam otomatik kahve makinesi, babalarına prestijli bir armağan vermek isteyenler için ideal bir hediye seçeneği olarak öne çıkıyor. Siemens Ev Aletleri’nin günlük yaşamda çok büyük verim ve rahatlık sunan Home Connect özelliği sayesinde kullanıcılar TI909701HC kodlu EQ.9 connect’e uzaktan bağlanarak cihazı akıllı telefon veya tablet üzerinden çalıştırabiliyorlar. Böylece babalar koltuklarında arkalarına yaslanıp keyfine bakarken en sevdiği içeceği hazırlatabiliyor. Rahatlığın bu yeni boyutu, kahveseverler ve üstün teknoloji tutkunları için heyecan verici bir deneyim sunuyor. Babanıza sınır tanımayan lezzet deneyimi hediye edin EQ.9 connect, coffeeWorld özelliği

sayesinde babalara Home Connect uygulaması üzerinden dünyaca ünlü kahve spesiyallerine ulaşma imkânı veriyor. coffeeWorld uygulaması ile Viyana usulü Melange, Portekiz usulü Galão veya Hindistan’nın Kaapi içeceğine kadar dünya çapındaki 17 farklı kahve spesiyaline özel olarak erişilebiliyor. dualBean sistemine sahip EQ.9 connect’in iki ayrı çekirdek haznesi sayesinde de kahveler hazırlanırken farklı çekirdekler ve aromaları birbirlerine karışmıyor. Kahve gurmesi babalara: baristaMode özelliği EQ.9 connect’te standart moddan baristaMode’a geçiş yaparak daha da hassas ve son derece kişiselleştirilmiş ayarlara erişmek mümkün oluyor. Kahvenin sertliği, miktarı, sıcaklığı, kahve/süt oranı ve demleme hızını, kişisel zevklere göre ayarlama olanağı sunan baristaMode özelliği, babanızın kahve hazırlama sanatını zirveye taşıyor.


Zücaciye Dünyasına

125


KÜÇÜK EV ALETLERİ kısa bülten

Schafer Barista Schafer 2018 ürün koleksiyonunda kahve tutkunlarını unutmadı. Yepyeni Barista Kahve makinesinin en göz alıcı özelliği ise kahve yapabilmenin yanı sıra kahve çekirdeklerini öğütebilir mekanizmaya sahip olması. 600 w ısıtma gücü olan Barista’nın çıkarılabilir filtresi sayesinde temizliği ise sandığınızdan çok daha kolay. Damlatma önleyici sistemi, 0,60 litrelik cam demliği, su seviye göstergesi ve kahveyi sıcak tutan ısıtıcı tabanı; schafer Barista’nın kullanıcısını en üst seviyede memnun edecek özelliklerinden sadece birkaçı.

Mom Talks 2018’de Kahve Keyfi Profilo’dan Birbirinden değerli uzman konuşmacıları ilham dolu içeriği ile annelerle buluşturmaya hazırlanan MomTalks 2018, 11 Mayıs Cuma günü Taksim Grand Pera’da gerçekleşecek. Profilo’nun Kahve Sponsoru olarak yer alacağı etkinlikte ziyaretçiler, Kahvedan’la kahve keyfi yaşayacak.

Schafer ROBO CHEF Schafer Prochef Stand

Schafer Pro Chef Standlı Mikser ile üç fonksiyon tek bir üründe hayat buluyor.

Schafer üstün tasarım özelliğini bir ürün için daha kullanıyor. Robo Chef, mutfaklarınızda kullandığınız doğrayıcıların en kullanışlısı. Ekstra bir çaba göstermenizi gerektirmediğinden dolayı kullanımı fazlasıyla kolay. Schafer Robo Chef, yemeklerinizi pişirme sürecinizdeki en büyük yardımcınız olmak için sizleri beklemekte. Makinada ya da elde yıkamanın da oldukça işinizi kolaylaştırdığı bu ürün mutfağınızın en büyük yardımcıları arasında olmaya aday.

126

Zücaciye Dünyasına

Pro Chef Standlı Mikser ile yemeklerinizi hazırlarken çırpma fonksiyonunu kullanabilir, yekmeklerinizi yaparken yoğurma özelliğinden yararlanabilir, keklerinizi fırına vermeden önce karıştırabilirsiniz. Karıştırma haznesinin paslanmaz çelik olması sayesinde ürününüzü

bir güven çerçevesinde kullanabilirsiniz. Pembe, kırmızı ve mavi seçenekleri bulunmasından dolayı zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. 6 kademeli hız kontrolü ile güvenli, tasarımı ile zarif ve sıçramaya karşı şeffaf koruma kapağı ile titiz bu standlı mikser, Schafer mağazalarında ve www. schafer.com.tr adresinde sizleri bekliyor.


Zücaciye Dünyasına

127


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Emsan Bella Gusto Çaycı ile Keyif Dolu Çay Saatleri Yeni Emsan Bella Gusto Elektrikli Çaycı ile çok daha az zahmetle daha kısa sürede lezzetli çaylar tiryakileri bekliyor. Emsan Bella Gusto Çaycı, paslanmaz çelik gövdesi ve filtresi sayesinde içimi yumuşak çayları hızla demlemeyi mümkün kılıyor. Özel emniyet sistemi ile güvenilir Kahvaltılarda, çay saatlerinde, misafir günlerinde çayı tek seferde ve daha fazla hazırlayabilmek için 1,8 litre kapasite sunan Bella Gusto, özel emniyet sistemi ile de susuz çalışmayı önlüyor. Innox, Baby Pink ve Golden Pink olmak üzere üç farklı renk seçeneği sunan yeni Bella Gusto, tasarıma ve renge önem veren kadınların mutfaklarındaki yerini almaya hazırlanıyor.

128

Zücaciye Dünyasına

Mutfaklara kullanışlı ve pratik çözümler üreten Emsan, fonksiyonel ürünlerini güncel çizgi ve renklerle tasarlayıp kullanıcısının beğenisine sunmaya devam ediyor.


Zücaciye Dünyasına

129


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Arzum, yeni Olimpia Prime ve Olimpia Plus elektrik süpürgesi ile tertemiz evlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Yüksek performans ve monocyclone teknolojisi ile uzun süreli temizliğin anahtarını sunan Olimpia’lar evlerin en büyük yardımcıları arasında yerini aldı.

130

Zücaciye Dünyasına

T

YÜKSEK PERFORMANSI VE TEKNOLOJiSi iLE ARZUM OLIMPIA VAR. SiZE ZAMAN VAR

ürkiye’nin öncü elektrikli ev aletleri markası Arzum, temizliğin aranan ismi olmaya devam ediyor. Yüksek kaliteli, dayanıklı ve ileri teknolojili elektrik süpürgeleriyle güven duyulan Arzum, kadınların hayatını kolaylaştırmaya çok tercih edilen Olimpia ailesini genişleterek devam ediyor. Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirme Direktörü Mehtap Yıldız, yeni süpürge serisi Olimpia Prime ve Olimpia Plus ile ilgili olarak: “‘Sen dokunursun değişir dünya’ mottosuyla tasarladığımız ürünlerle her kategorimizde müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru okuyan bir markayız. Ürünlerimizi geliştirirken ve üretirken önceliğimiz her daim onların hayatını kolaylaştırmak.

Süpürge kategorisine 1968 yılında ilk mekanik süpürgemizi üreterek giriş yaptık ve uzun yıllardır bu alandaki uzmanlığımızı geliştirmeye devam ettik. Şimdi de süpürge kategorimizin en yeni üyeleri Olimpia Prime ve Olimpia Plus’ı tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Yeni süpürgelerimizin üstün performansları, şık tasarımları ve kullanım kolaylığıyla hızlıca müşterilerimizin evlerinin vazgeçilmezi arasında yer alacağını umuyoruz. Keyifle kullanmalarını diliyoruz” dedi ve Olimpia ailesini büyütmeye devam edeceklerini ekledi. Yepyeni Arzum Olimpia Prime ve Arzum Olimpia Plus, yüzde 99.9’luk yüksek toz toplama performansına, 65 DB’lik* düşüş ses düzeyine, cyclone extreme teknolojisiyle ve


PERFORMANSI Sevdiklerine toz kondurmaz!

Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

www.fakir.com.tr

131

Zücaciye Dünyasına /FakirEvAletleri


HEPA 13 filtresine sahip. Sert yüzey temizliğindeki halı performansıyla da şaşırtan yeni Olimpia’lar, 2.2 litrelik toz haznesi özelliklerine sahip. Arzum Olimpia Prime ve Arzum Olimpia Plus, pratik, kolay kullanımlı ve şık tasarımıyla temizlikte titiz kadınların vazgeçilmezi olmaya aday. Arzum Olimpia Plus Arzum’un en yeni elektrikli süpürgesi Olimpia Plus, üstün teknolojisi ve verimli motoruyla yüksek performans sunuyor. HEPA 13 filtresi ve Cyclone Extreme teknolojisi yardımıyla havadaki toz ve alerjenleri %99,9 oranında temizliyor. Üstelik minimum çekiş ayarı düzeyinde sadece 65DB* sese sahip

132

Zücaciye Dünyasına

olan süpürge, turbo fırçası sayesinde halı temizliği performansını bambaşka bir boyuta taşıyor. Arzum Olimpia Prime Arzum Olimpia Prime, mono cyclone teknolojisiyle tozları % 99,9 oranında ayrıştırarak, tamamına yakınını haznesine hapsediyor. HEPA 13 filtresiyle temiz hava çıkışı sağlayan Arzum Olimpia Prime, alerjen bünyeye sahip kişiler ve tozdan rahatsızlık duyanlar için ideal kullanım oluşturuyor. Sert zeminlerdeki A sınıfı performansını halı performansıyla da pekiştiren süpürge, mükemmel temizliği garantiliyor.


Sizi yansıtan

bi ton fark...

Fakir doğanın en nadide renklerini teknolojiyle buluşturarak, mutfağınıza ince dokunuşlarda bulunmaya devam ediyor. Mavi ile yeşilin eşsiz karışımıyla oluşan turkuaz rengi ile bezenmiş Fakir Turquoise Serisi mutfağınıza şıklığı getirmeniz ve harika lezzetler yaratmanız için sizi bekliyor. www.fakir.com.tr

/FakirEvAletleri

Zücaciye Dünyasına

133


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Bayram Sofraları Profilo Kıyma Makinesinden Çıkan Lezzetlerle Zenginleşiyor

Arzum, yeni Olimpia Prime ve Olimpia Plus elektrik süpürgesi ile tertemiz evlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Yüksek performans ve monocyclone teknolojisi ile uzun süreli temizliğin anahtarını sunan Olimpia’lar evlerin en büyük yardımcıları arasında yerini aldı.

134

Zücaciye Dünyasına

P

rofilo Kıyma Makinesi, bütün aileyi bir araya toplayan ve vazgeçilmez lezzetleri buluşturan bayram sofraları için sağlıklı, güvenilir ve pratik yemekler hazırlamanıza yardımcı oluyor. Profilo, KM1550 kıyma makinesi ile bayram sofralarını kendi makinelerinde hazırladıkları lezzetlerle donatmak isteyenlere, en pratik çözümü sunuyor. Sadece köfte değil, hijyen ve sağlık nedeniyle dışarıda tüketmeyi tercih etmediğimiz, özellikle çocuklarımızın favorisi sosis, sucuk gibi lezzetler de kıyma makinesinin kendi özel aksesuarları sayesinde en güvenli şekilde hazırlanabiliyor. Dakikada 2,3 kg et işleyebilen, kendisi küçük mahareti büyük, oldukça güçlü

KM1550’yi tezgahınızdan hiç ayırmak istemeyeceksiniz.Ayrıca kıyma makinesinin dahili aksesuarları arasında yer alan doğrama, kesme, rendeleme ve dilimlemeden oluşan dört farklı kesme diski ile de meyve ve sebzelerden de hızlı ve pratik bir şekilde harika menüler yaratabiliyorsunuz. Kurban bayramı öncesi kampanyalı KM1550 Kıyma Makinesi Profilo bu ay KM1550 model kıyma makinesine sahip olmak isteyenlere özel indirim kampanyası sunuyor. Temmuz ve ağustos ayları boyunca geçerli olacak bu özel kampanya ile kurban bayramında evlerinde sağlıklı ve hijyenik olarak et ürünlerini hazırlamak isteyenler KM1550 Kıyma Makinesi’ne çok daha cazip fiyatlarla sahip olabiliyor.


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Arzum, yaz tatilinde de bakımına özen gösterenlerin yanında. Katlanabilir sapı ile bavullarda az yer kaplayan saç kurutma makinası Arzum Hairstar Mini, tek dokunuşla denizin dalgalarını saçlarda hissettirecek Arzum Bellissima Beach Waves wag maşası, saçları tararken kolayca düzleştiren ve doğal hacmini koruyan Arzum Superstar saç düzleştirici fırça tatilseverleri bekliyor.

136

Zücaciye Dünyasına

Arzum İLE TATİLDE DE BAKIMLI VE GÖZ ALICI SAÇLAR HAYALİNİZDEKİ DALGALARA TEK DOKUNUŞLA ULAŞIN

Tek bir şekillendiriciyle saçlarınızda mükemmel dalgalar yaratmaya hazır olun. Arzum Bellissima Beach Waves wag maşası çift taraflı kullanımı sayesinde ister küçük ve doğal, ister geniş dalgalar elde etmenizi sağlayacak. Her saç tipine uygun 3 farklı sıcaklık ayarı ve seramik kaplamalı şekillendirici plakaları ile saçları yıpratmadan şekillendiren maşa sizi, saçlarınızı tatilde de özgürce şekillendirmenin tadını çıkarmaya ve denizin dalgalarını saçlarınızda hissetmeye davet ediyor. ARZUM SUPERSTAR İLE TATİLİN YILDIZI OLMAK ÇOK KOLAY Arzum Superstar saç düzleştirici fırça,

saçlarınıza tatilin en zahmetsiz bakımını sağlıyor. Saçları tararken kolayca düzleştiren ve iyon teknolojisi sayesinde elektriklenmeyen saçlar sunan fırça ile yaz gecelerine hazırlanmanız çok kolay olacak. Seramik kaplı dişleriyle saçın dokusuna zarar vermeyen ve saçın doğal hacmini koruyan Arzum Superstar ile tatilin yıldızı olmaya hazır olun. ARZUM HAIRSTAR MİNİ KATLANABİLİR SAÇ KURUTMA MAKİNASI

Arzum Hairstar Mini Katlanabilir Saç Kurutma Makinası, tatilin kurtarıcısı olmaya hazır. Katlanabilir sapı ile tatil bavulunda az yer kaplayan saç kurutma makinası, 1200W’lık gücü ve 0,77 kg’lık ağırlığıyla da dikkat çekiyor.


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

138

Zücaciye Dünyasına


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün 12 mutfak aletinin yaptığı işi aynı anda yapan çok fonksiyonlu dijital mutfak aleti Thermomix, gıdaları besin değerlerini kaybetmeden, doğruyor, karıştırıyor, yoğuruyor ve pişiriyor. Sağlıklı, kolay ve hızlı yemekler hazırlamak için, sadece profesyonel değil, aynı zamanda bireysel kullanıcıların evlerinde de çok rahatça çalışabileceği, çok yönlü bir alet olan ürün, dijital ekranı sayesinde kullanıcılara yol gösteriyor, yönlendiriyor, karmaşık aletlerin zorluğuna yer bırakmıyor.

THERMOMIX 3 FARKLI YEMEĞİ AYNI ANDA PİŞİRİYOR “12 fonksiyonla 3 farklı yemek aynı anda kokuları karışmadan pişiyor” Toplam 12 farklı görevi yerine getirebilen alet, “hepsi bir arada” yapısıyla dikkat çekiyor. Bunlar arasında tartma, öğütme, karıştırma, pişirme, parçalayarak karıştırma, buharda pişirme, yavaş karıştırarak pişirme, çırpma, emülsiyon, kontrollü ısıtma,

140

Zücaciye Dünyasına

doğrama, hamur yoğurma özellikleri mevcut. Bu sayede mutfaktaki temel görevlerin hepsi için ayrı elektrikli alet kullanmaya gerek kalmıyor. Karıştırma kabının içinde yer alan özel tasarlanmış bıçak pişirme sırasında yemeğin otomatik olarak karıştırılması görevini üstleniyor. Hemen üst kısımda, buharda pişirme için Varoma tabağı ve tepsisi bulunuyor. Böylece 3 ayrı yemek aynı

anda, üstelik yemek kokuları birbirine karışmadan pişirilebiliyor. Thermomix’i incelemek ve yarattığı mucizeye yakından tanık olmak için Kanyon’da Intema Yaşam mağazasındaki Vorwerk köşesini ve daha fazla bilgiye ulaşmak için www. thermomix.com.tr internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Kahve uzmanı Tchibo’nun Cafissimo Ailesi MINI ile büyüyor. Her mutfağa kolayca uyum sağlayabilecek boyutlardaki Cafissimo MINI Kahve Makinesi, hızlı ve çok lezzetli kahveler hazırlamaya imkan sunuyor. 6 farklı renk seçeneği bulunan Cafissimo MINI, hem hayatınıza hem mutfağınıza renk katıyor.

Cafissimo MINI Kahve Keyfinize Renk Katmaya Geliyor Her an mükemmel kahveye ulaşmanın en pratik yolu Cafissimo kahve makineleri ailesine yeni bir üye daha katıldı: Cafissimo MINI. Hayata renk katan Cafissimo MINI, üç kademeli basınç sistemi sayesinde tek bir dokunuşla mükemmel lezzette bir espresso, caffè crema, filtre kahve veya çay hazırlamanıza imkan veriyor. Her mutfağa uyum sağlayabilecek boyutları ve şık tasarımıyla da dikkat çeken Cafissimo MINI’nin küçük bardaklara uygun ayarlanabilir bardak tutucu,

manyetik damlatma sistemi ve patentli demleme sistemi, kolay temizlenebilen entegre atık kapsül haznesi, 650 ml kapasiteli su tankı gibi özellikleri de bulunuyor.

Siyah ve beyazın yanı sıra pembe, turkuaz, mavi ve sarı renk seçenekleri de bulunan Cafissimo MINI, sınırlı sayıdaki stoklarıyla 17 Ocak’tan itibaren www.tchibo.com.tr internet mağazasında, 444 28 26 telefonla sipariş hattında ve Tchibo mağazalarında kahve

Zücaciye Dünyasına

141


KÜÇÜK EV ALETLERİ marka

142

Zücaciye Dünyasına


Zücaciye Dünyasına

143


KÜÇÜK EV ALETLERİ ürün

Arzum, Technoart El Blender’ı ile “mutfakta hiçbir şey güç değil” Mutfakların bir numaralı yardımcısı Arzum; ödüllü, patentli ve özel tasarımlı 6 bıçaklı yeni El Blender’ı Arzum Technoart ile iki kat daha güçlü performans sunuyor. En sert gıdalar bile Arzum Technoart ile kolaylıkla parçalanıyor. “Sen dokunursun değişir dünya” mottosuyla tasarladığı ürünlerle 51 yıldır kadınların hayatlarında en önemli yardımcılardan biri olan Arzum, yepyeni bir yardımcıyı daha mutfaklara taşıyor. Arzum Technoart El Blender’ı, patentli ve özel tasarımlı 6 bıçağıyla normal blender’lara göre iki kat daha güçlü performans sunuyor. 6 bıçak teknolojisiyle gıdaları hızlı yakalayan, buz gibi sert gıdaların bile daha hızlı, homojen ve güç sarf etmeden parçalanmasını sağlayan Arzum Technoart, ergonomik tutuşu ile öne çıkıyor. Design Turkey 2017 ‘İyi Tasarım’ ödülünün sahibi olan blender, ergonomik tasarımı sayesinde el yapısına

144

Zücaciye Dünyasına

kolayca uyum ve güvenli tutuş sunuyor. Sensible Touch teknolojisiyle de parmak yeri değiştirilmeden turbo ya da normal kullanım moduna geçişi kolaylaştıran hız ayarı yapılabilmesine ve tek elle kullanıma olanak sağlayan Arzum Technoart, kolay aksesuar çıkarma düğmesi ile size zaman kazandırıyor. Paslanmaz çelik blender ayağı ve çoklu bıçakları sayesinde ısıya dayanıklı olan Arzum Technoart, 1500 watt motor gücüyle aşağı yukarı hareket ettirmeden yiyecekleri kusursuz bir şekilde doğrayabiliyor. 900 ml. ölçü kapı haznesine de sahip olan Arzum Technoart ile artık mutfakta hiçbir şey güç olmuyor.


ALBERLO

Ahşabın sıcaklığını plastiğe mükemmel yansıtan Alberlo, Yeni ürünlerini İstoç Z Blok’daki showroomunda beğeniye sunuyor... www.alberlo.com

Zücaciye Dünyasına

145


PLASTİK marka

İstikrar ve yenilik,

kalıcılık ve tanınırlık Ürünlerinin fiyat ve kullanım açısından marjinal fayda değerlerini birebir karşıladığını ve yıllarca kullanılabilir özelliğe sahip olduğunu söyleyen Yavuz Topçu, sektörde istikrar ve yeniliğin tanınırlığı artırdığını ifade etti.

146

Zücaciye Dünyasına

kazandırır Sektörde var olmak için birinci şartın yenilik ve gelişim olduğunu ileri süren Topçu Plastik üçüncü kuşak temsilcisi Yavuz Topçu ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? İş hayatına ne zaman ve nasıl atıldınız? 1984 İstanbul doğumluyum. Lise mezunuyum. 2002 yılında aile şirketimiz olan Topçu Plastik’in satış bölümünde iş hayatına başladım. Topçu Plastik olarak uzun yıllardan

beri sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Kısaca şirket faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Başarının ölçütü ve getirisi sizce nelerdir? 1974 yılında aile büyüklerimiz tarafından mutfak gereçleri satan küçük bir işletme olarak ticarete başlanmış ve kısa süre sonra plastik ev ve mutfak eşyaları alanında üretime geçerek, şirketimizin temelleri atılmıştır. İstanbul’da faaliyete başlayan şirketimiz, daha kaliteli ve daha iyi hizmet verebilmek adına 2012 yılında fabrika


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer” www.gastroplast.com

GN PC GASTRONORM KÜVETLER

GN PC GASTRONORM CONTAINERS Zücaciye Dünyasına

147


Sektörde tüketici tarafından bilinen bir markasınız. Bu başarının sırrı nedir? Topçu Plastik’in markası Tuffex’tir. Yeni ürünlerle, yeni projelerle yaşam alanlarındaki yerimizi genişletmeye çalışıyoruz. Bugün ülkemizin yaş ortalamasını bir kıstas olarak alırsak, vatandaşlarımızın dedeleri-nineleri, babaları-anneleri, kendileri-eşleri ve tabi ki çocukları Topçu Plastik’in bir veya birkaç ürününü mutlaka kullanmıştır. Dediğim gibi istikrar ve yenilik, sizi kalıcı ve tanınır duruma getirir. Topçu Plastik’in üretim alanları nelerdir? Üretim kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

“Bugün itibariyle ürün çeşitliliğimiz 300’ün üzerindedir. Ürünlerimiz ile yaşamın birçok alanında karşılaşabilirsiniz. Evlerde, bahçelerde, okullarda, işyerlerinde, hastanelerde, yurtlarda, cafelerde, restaurantlarda, hatta cadde ve sokaklarda bile görmek mümkün.”

148

Zücaciye Dünyasına

binasını Konya’ya taşıyarak, 10.000 metrekare modern bir alana sahip olduk. Bu sayede ürün yelpazemizi genişleterek, üretim kapasitemizi yüzde 300 artırdık. Üretime başladığımız ilk günden bu yana sürekli ürün çeşitliliğini arttıran, yenilikler hedefleyen, Türkiye ve yurtdışında güvenilir bir firma olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yarım asra varan deneyimimizle, istikrara ve yeniliğe her daim önem veriyoruz. Bana göre de sektörde kalıcı ve öncü olmamızın en büyük nedeni budur, diyebiliriz.

Bugün itibariyle ürün çeşitliliğimiz 300’ün üzerindedir. Ürünlerimiz ile yaşamın birçok alanında karşılaşabilirsiniz. Evlerde, bahçelerde, okullarda, işyerlerinde, hastanelerde, yurtlarda, cafelerde, restaurantlarda, hatta cadde ve sokaklarda bile görmek mümkün. Size şöyle bir örnek vereyim; Dünya üzerinde ortalama her 4 saniye de bir adet Tuffex marka ürün satılmaktadır. Bu da hem firmamız hem de ülkemiz adına gurur verici bir durum. Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Özellikleri nelerdir? Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Biz toplumun ihtiyacına göre üretim yaparız. Ne fazlası ne de eksiği. Ürün çeşitlerimiz arasında çamaşır ve banyo sepetleri, çocuk ürünleri, ev gereçleri, mutfak ürünleri, bahçe ürünleri ve daha pek çokları. Ürünlerimiz fiyat ve kullanım olarak marjinal fayda değerlerini birebir karşılıyor. Yıllarca kullanılabilirliğe sahiptir. Toplumun beğeni algısını iyi analiz ederiz ve gerektiğinde değiştirebilme tecrübe ve yeteneğine sahibiz.


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

GN PP GASTRONORM KÜVETLER

GN PP GASTRONORM CONTAINERS

www.gastroplast.com Zücaciye Dünyasına

149


PLASTİK marka

Uzakdoğu ile karşılaştırıldığında Türkiye nasıl bir durumda? Uzakdoğu’yu iyi bir Pazar olarak görüyoruz, ama rakip olarak asla görmediğimi ifade edebilirim. Pazar payınızı artırma adına yurtiçiyurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Sektörümüz yenilik ve gelişimi sürekli isteyen hatta var olmak için bunları birinci şart olarak sunan bir yapıya sahip. Yani bizim pazarlamamızın ilk ayağını yenilikler oluşturuyor. Tüketiciye ürünlerimizi çağın bir numaralı gerçeği olan internet üzerinden video ve resimler ile tanıtıp, bayii ve marketler aracılığı ile de ürünlerimize ulaşmalarını sağlıyoruz. Yeni ürün grubu hedefleriniz var mı? Varsa nelerdir?

Satış ağınız nasıl işliyor? İç pazarda durumunuz nedir?

Tabi ki var fakat hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki rakiplerimiz maalesef biraz taklitçi o yüzden bu bilgileri paylaşamam.

İç pazarda bölge ve il bazlı bayilikler üzerinden satış yapıyoruz. Durumumuz nedir sorusuna firma olarak cevabımız; her zaman daha kat edecek yolumuz var, şeklinde olur. Çünkü hedefler hiçbir zaman bitmez.

Gündeminizde neler var? Son dönemlerdeki döviz kurlarında yaşanan gelişmeler satışlarınızı ne derecede etkiliyor? Aslında dövizdeki oynama 2013 yılından itibaren başladı, patlamayı 2018’de yaptı. Umarım hem bizler hem de yöneticilerimiz son beş seneden bu yana yaşanan dövizdeki oynaklıktan gereken dersleri çıkarır, daha güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için çalışmaya devam ederiz. Toplum olarak israftan kaçınmalıyız ya da ürettiğimiz kadar harcamayı öğrenmeliyiz demek daha doğru.

150

Zücaciye Dünyasına

Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? 60 ülkeye ihracatımız var. Üretimimizin %50’si ihracattır. Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Amerika pazarlarında iyi konumdayız, fakat önümüzde daha çok yol var. Afrika pazarında ise istikrarı yakalamamız gerektiğini düşünüyorum. Afrika’da diğer bölgelere göre biraz daha zayıfız. Topçu Plastik’in satış grafiği, müşteri yönelimi düşünülünce hangi ürünler daha çok tercih ediliyor? Banyo ve mutfak ağırlıklı ürünlerimiz daha çok tercih ediliyor.

2018 yılına ilişkin olarak planlarınız, hedefleriniz nelerdir? Önümüzdeki günlerde yatırım yapmayı planlıyor musunuz? Yatırım hiçbir zaman durmamalı. Ülke olarak son 15 yılda global pazardaki rakiplerimizle açığı biraz kapatmış olsak da, henüz onların seviyesine geldiğimizi söyleyemeyiz. Biz bu gerçeğin farkındayız ve hiçbir koşulda durmadan yolumuza yeni şeritler ekleyerek devam ediyoruz. Sektörünüzün genel durumu ve firmanızın sektördeki pazar payına bağlı neler söyleyebilirsiniz? Ülke olarak taklit eden değil taklit edilmeye çalışılan olmalıyız. Bu her alanda böyle olmalı, patent kavramını iyi analiz etmeliyiz. Kimsenin hakkına girmeden, kimseye de hakkımızı yedirmeden, yenilikten ve yatırımdan vazgeçmeden, hedeflerimizi sürekli artırarak, devamlılığı ve kaliteyi birinci kıstas kabul ederek, üretmeliyiz, üretmeliyiz, üretmeliyiz…


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

PC SERVİS EKİPMANLARI PC SERVING EQUIPMENT new

www.gastroplast.com Zücaciye Dünyasına

151


PLASTİK röportaj

Akay Plastik, kalitesinden ödün vermiyor 70’li yıllardan beri plastik sektöründe faaliyet gösteren Akay Plastik, ürün kalitesinden ödün vermeden hizmetlerine devam ediyor.

152

Zücaciye Dünyasına

Bee Home markasıyla mutfak, banyo, ev gereçleri ve temizlik grubu ürünlerin satışını yapan Akay Plastik, Esenyurt Kıraç’ta bulunan 35 bin metrekare kapalı alanda üretimlerini gerçekleştiriyor. Çin dahil Orta Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Güney Amerika’ya kadar tüm ürünleri yurt içinde ve yurt dışında tüketici ile buluşturduklarını söyleyen Akay Plastik Genel Müdürü Eyüp Akay ile firma ve ürün çeşitleri hakkında konuştuk. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1983 doğumluyum. Ailem tarafından kurulan ve yönetilen aile şirketimizin doğal parçası olarak eğitim hayatımla eşgüdümlü olarak firmamızda da çeşitli departmanlarda görevler aldım. Ülkemizde özellikle üretim ve markalaşma sürecinin hızlandığı, butik

üreticilerin rakiplerinden farklılaşarak sanayi kuruluşları haline dönüştüğü bir dönem olan 70’li yıllarda ailemizin tanıştığı plastik sektöründe sanayici ve nitelikli marka olmayı planladık ve vizyonumuz olarak belirledik. Faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Başarının ölçütü ve getirisi sizce nelerdir? Akay Plastik olarak 1974 yılında başlayan üretim – satış faaliyetlerimiz zaman içerisinde sektörde yapılabilecek açılımlar, müşteri kitlerimize ve satış kanallarımıza uygun yeni ürünler doğrultusunda günümüzde 35 bin metrekarelik kendimize ait modern fabrikası ve nitelikli ithalat ürünlerini geliştiren, satış – pazarlama ve lojistik faaliyetlerini yürüten bir yapı haline evrildik. Firmamızın kurumsal yapısı ISO ve


TSE belgeleriyle, ürünlerimizin sağlığa uygunlukları da Tarım Bakanlığı sertifikalarıyla tescil edilmiştir. Bunun yanı sıra firmamız TÜV Rheinland, Intertek, SGS, Bureau Veritas gibi kuruluşlardan alınan uluslararası standartlardaki test ve kalite raporlarına sahiptir.

gerçekleştirmekteyiz. Kısaca kullanım alanları açısından Gıda Dışı ürün satış reyonu bulunan tüm satış noktaları belirli ticari koşullar süzgecinden geçtikten sonra bizim için “Hedef Müşteri” olmaktadırlar.

Sektörde tüketici tarafından bilinen bir markasınız. Bu başarının sırrı nedir?

Gelişen ticari dinamikler, tüketici davranışları, sosyoekonomik gelişmeler ve tüketim trendleri doğrultusunda hem günümüz hem de yakın vadede geleceği olduğuna inandığımız, tüketicilere fayda sağlayan, kolaylık getiren yeni ürünler geliştirmeye öncelik veriyoruz. Modern hayatın getirisi olarak kabul edilebilecek yeni ihtiyaçları ve kolaylık sağlayan inovatif ürünleri tespit etmeye çalışıyoruz. Son dönemde özellikle gündelik yaşama estetik ve kolaylık katan ev gereçleri ve şık tasarımlarıyla kozmetik ürünleri alanında kendine yer açabilecek yenilikleri önceliyoruz.

Tüketici tarafından bilinen ve tercih edilen marka haline gelmiş olmamızın nedeni olarak ticari koşullar ve ticaretin genel durumunu ne olursa olsun ürünlerimizin kalitesinde taviz vermememiz, gerekirse fiyat ve karlılıktan taviz versek dahi ürün kalitemizden hiçbir koşulda taviz vermememizin en önemli husus olduğunu söyleyebilirim. Marka bilinirliliğimizin artışında bir diğer etken olarak ürünlerimizin satış noktalarında bulunurluğunu konusunda devamlılığı sağlamamızdır. Üretim alanlarınız nelerdir? Üretimini yapmakta olduğumuz ürünlerimizi kullanım alanları açısından kategorilere ayırmayı doğru buluyoruz. Mevcut ürünlerimizi Mutfak, Banyo, Ev Gereçleri, Bebek Ürünleri ve Kozmetik olarak gruplandırabiliriz. Hadımköy lokasyonunda bulunan ve 2017 yılında tamamlanan modern üretim tesisimiz teknolojik altyapı, üretim koşulları ve kapasitesi, verimlilik, depolama ve lojistik kabiliyet açısından sektörün önde gelen işletmelerindendir. Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Özellikleri nelerdir? Yukarıda kategorilerini belirttiğim alanlarda hali hazırda yaklaşık 350 ayrı ürünü renk seçenekleriyle birlikte 1.500 civarında çeşitlilikle üretmekteyiz. Ürünlerimizi yurtiçinde Ulusal Zincir Mağazalar, Discount Zincir Mağazalar, Yerel Zincir Mağazalar İstanbul ve Anadolu’ da bulunan Züccaciye, Plastik toptancıları, AVM veya Japon Pazarı konseptinde bulunan perakende noktalarda tüketici beğenisine sunmaktayız. Ayrıca yurtdışında yaklaşık 50 ülkede bulunan seçkin iş ortağımıza ihracat

Yeni ürün grubu hedefleriniz var mı?

Gündeminizde neler var? Son dönemlerdeki döviz kurlarında yaşanan gelişmeler satışlarınızı ne derecede etkiliyor? Döviz kurlarında yaşadığımız öngörülemeyen yükselişler maalesef tüm ülke ticaretimize olduğu gibi sektörümüzü de olumsuz etkilemektedir. Üretim hammaddelerinin neredeyse tamamı döviz kuruna bağlı olan sektörümüzde üretim maliyetlerinin artışı ve buna bağlı olarak nihai satış fiyatlarında yükseliş maalesef kaçınılmazdır. Buna rağmen güncellenen fiyatlarla da olsa doğru ürünü doğru fiyatla sunmaya devam edeceğiz. Satış ağınız nasıl işliyor? İç pazarda durumunuz nedir? İç pazarda büyükşehirlere yerleşik olan ve düzenli ziyaretlerle müşterilerimize hizmet sunan bir satış – pazarlama ekibimiz bulunmaktadır. Gerek yeni ürünlerimizin tanıtımı gerek se satış – pazarlama faaliyetlerimiz ve bu doğrultuda yeni müşteri kazanımı çalışmalarımızı bu ekibimiz ile gerçekleştirmekteyiz. Yurtiçi pazarda pazarlama faaliyetlerimize ek olarak yeni ürünlerimizi hedef müşterilerimize tanıtabildiğimiz, kurumsal iletişimimize ve satış faaliyetlerimize de katkı sağlayan yerel

“Tüketici tarafından bilinen ve tercih edilen marka olmamızın nedeni ticari koşullar ve ticaretin genel durumunu ne olursa olsun kalitemizden taviz vermememiz, gerekirse fiyat ve karlılıktan taviz versek dahi ürün kalitemizden hiçbir koşulda taviz vermememizin en önemli husus olduğunu söyleyebilirim.”

Zücaciye Dünyasına

153


PLASTİK röportaj

bazı fuarlara da katılıyoruz. İhracat yapıyor musunuz? Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz? Yaklaşık 45 yıldır devam eden üretim – satış faaliyetlerimiz kapsamında yurtdışına satış çalışmalarımızı da işimizin ana unsurlarından biri olarak değerlendirmekteyiz. Yurtdışı pazarlarına uygun ürün ve hizmet sunmaya ve ihracat çalışmalarımızı yetkin ekibimizle sürdürmeye gelişerek devam edeceğiz. Hali hazırda yaklaşık 60 ülkeye ihracatımız bulunmaktadır. Satış grafiği, müşteri yönelimi düşünülünce hangi ürünler daha çok tercih ediliyor? Yıllar içerisinde gerek tüketim alışkanlıkları gerek toplumumuzdaki sosyoekonomik yapı değişimleri doğrultusunda tüketici eğilimlerini, ürün ihtiyaçlarını ve beklentilerini de sürekli değiştiren ve geliştiren bir süreç oluşturmaktadır. Biz de buna bağlı olarak yeni ürünlerimizi tüketici beklentilerini dikkate alarak özellikle pratiklik, şıklık ve rahatlık sağlayan ev ürünleri merkezinde değerlendirmekteyiz. Tüketicilerin bu tür beklentilerine hitap eden yeni ve inovatif ürünlerin rağbet göreceği kanaatindeyiz.

154

Zücaciye Dünyasına

Pazar payınızı artırma adında yurtiçiyurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Pazar payımızı artırmak amacıyla yaptığımız satış – pazarlama faaliyetlerinin en başında Yurtiçi Satış Ekibimizin çalışmalarını paylaşabiliriz. Ekibimizle toptan ve perakende kanallarında muteber, güçlü ve hizmet kalitesi yüksek iş ortaklarımız aracılığıyla ürünlerimizi tüketici beğenisine sunuyoruz. Yine İçpazarda ulusal discount mağazalar ve ulusal zincir mağazalarda yaptığımız satış aktivitelerini aralıksız sürdürüyoruz. 2018 yılına ilişkin olarak planlarınız, hedefleriniz nelerdir? Önümüzdeki günlerde yatırım yapmayı planlıyor musunuz? 2017 yılında tamamladığımız ve üretim hacmini maksimize ettiğimiz fabrikamızı daha etkin kullanabilmek amacıyla satış – pazarlama faaliyetlerimizi geçmiş dönemlerden daha agresif olarak sürdürüyoruz. Hem yurtiçi hem yurtdışı sahalarda Pazar payımızı artırmak amaçlı çalışmalarımızı yoğun olarak artırmaktayız.


plastic - design

www.objeplastik.com

There are designs here Zücaciye Dünyasına

155


DEKORASYON marka

KARACA HOME PICATA

İLE EVİNİZİ NEŞELENDİRİN Geniş ürün yelpazesiyle fark yaratan Karaca Home, genç ve enerjik Picata pike takımlarıyla yatak odalarına yazın neşesini taşıyor.

156

Zücaciye Dünyasına

İnce dokunuşlarıyla evinizi baştan aşağı değiştiren Karaca Home, 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için özgün tasarımlar sunuyor. Bu senenin trendleri doğrultusunda tasarlanan Picata pike takımı, tasarımında yer alan ponponlarıyla yaza vurgu yapıyor. Sarı, turuncu, fuşya, nar çiçeği, turkuvaz gibi yazın sıcak renklerinden oluşan takımların tek kişilik ve çift kişilik

alternatifleri bulunuyor.

Picata pike takımları, Karaca’nın tasarım gücünü ve deneyimini modanın son trendleriyle birleştiriyor. Picata,Karaca tasarımcılarının dokunuşlarıyla özgün bir dekorasyon zevkini yansıtıyor. Yüzde yüz pamuktan üretilen takımlar; çiçek baskıları, desenli biyeleri ve sıcak renk seçenekleri ile yatak odanıza yazın canlılığını getiriyor.


plastic - design

www.objeplastik.com

There are designs here

Zücaciye Dünyasına

157


REKLAM İNDEKS www.fovorim.com

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

1-14-53-113-138-139

9

15

19

23-107

GastroPlast

everything for your home

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

www.dalgichome.com

PC-PP SÜZGEÇLER

BANYO&MUTFAK GURUBU

PP - PC DRAIN SHELVES

BATHROOM&KITCHEN GROUP

AHŞAP ÜRÜNLER new PC MENTEŞELİ KAPAKLAR

WOODEN PRODUCTS EVİNİZ İÇİN HER ŞEY www.oksuzogullari.com

Öksüzoğulları Plaza İstoç E - 1 Blok No: 6 Kat: 10 Bağcılar / İSTANBUL T: 0 (212) 659 40 20 (pbx) F: 0 (212) 659 50 45 www.oksuzogullari.com info@oksuzogullari.com

1

20.08.2018

ATAHOME, müşterilerinin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun dizayn ve modelleri sunabilmek amacıyla, üstün kalitedeki ürünleri düşük maliyetle ve zamanında teslim etmeyi ilke edinerek, yeniliklere ve küresel rekabete açık, dinamik, sürekli büyüyen bir şirket olarak hizmetlerine devam etmektedir.

PC FLIP LIDS www.gastroplast.com

www.atahome.com.tr - info@atahome.com.tr

21-64

porselen-ZUCHEX.pdf

2003 yılında “Müşterilerine dünya standartlarında çözümler sunmak” ilkesiyle yola çıkan ATAHOME, geçen süreçte inovasyon ve teknolojik yatırımlarda sektörün öncü firmalarından biri olmayı başarmıştır.

25-93-95

29

31-147-149-151-160

33

39

69

12:36

Infinity

Breeze

World Turkey will love their products.

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

S E N İ A N L ATA N SOFRALAR Senin tarzın . Senin dünyan . Senin Neva'n .

elegance

arel www.bybone.com.tr

37-142-143

158

Zücaciye Dünyasına

41-45

www.nevaevde.com /nevaevde

46-47


REKLAM İNDEKS w w w.dilaycelik .com

ANKA

12 saat sıcak

24 saat soğuk Efecam Aydınlatma ve Züccaciye Camları İmalatı

43

444 58 29 / www.safircam.com

sizinleyiz

www.cancelik.com

Şık, Ergonomik ve Modern Tasarımlar

MADEIN

Can Madeni Eşya San Ve Tic Kollektif Şirketi Karadeniz Mah. Cebeci Cd. No:177A Gaziosmanpaşa/İSTANBUL/TÜRKİYE T: +90 212 618 65 65 /537 75 31 / 479 90 20 F: +90 212 477 19 16 can@cancelik.com

www.efecam.com.tr www.kureglass.com

71

73-77

89-91

ZUCHEX

304 Kalite

TÜYAP FUAR MERKEZİ

13-16 EYLÜL

6.&7. HALL

FUAYE 10 & 11

Süleymaniye Mahallesi İsmetiye Caddesi No:10 Fatih/İstanbul

www.ews.com.tr

99

www.depahediyelik.com

info@depahediyelik.com

0 (212) 511 16 87

101-103

Fabrika PERFORMANSI Sevdiklerine toz kondurmaz!

Toz Torbasız Elektrikli Süpürge www.tekneci.com.tr

105

www.fakir.com.tr

121-123

ALBERLO

125

127-129-135-137

/FakirEvAletleri

131-133

plastic - design

www.objeplastik.com

For Professionals

There are designs here Estetik, dekoratif ve dayanıklı servis ürünleri…

profesyonel tasarım

Geniş üretim kapasitesi ve yaygın bayi ağı ile KÜLSAN, İzmir’den Diyarbakır’a, Trabzon’dan Antalya’ya 81 ilde ürünlerini ulaştırmaktadır. Külsan, profesyonel tasarım ekibi ve %100 müşteri memnuniyetini prensip edinmiş uzman kadrosu ile aralıksız yürüttüğü ARGE çalışmaları sayesinde daima en yeniyi, en kaliteliyi müşterisiyle buluşturan bir firmadır. KÜLSAN hayatı kolaylaştıran ve şıklığı ön planda tutan ürünlerini Arcomel, Arcoform ve Thermoset olarak üç ana marka altında toplamıştır.

Ahşabın sıcaklığını plastiğe mükemmel yansıtan Alberlo, Yeni ürünlerini İstoç Z Blok’daki showroomunda beğeniye sunuyor...

www.kulsan.com.tr

www.alberlo.com

145

155-157

kulsan@kulsan.com.tr

05

Zücaciye Dünyasına

159


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

PC KARE SAKLAMA KAPLARI FOOD STORAGE CONTAINERS PP KAPAKLAR WITH PP LIDS

PC

KARE

SAKLAMA KAPLARI

www.gastroplast.com

160

Zücaciye Dünyasına


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

PP KARE SAKLAMA KAPLARI FOOD STORAGE CONTAINERS PP KAPAKLAR WITH PP LIDS

www.gastroplast.com


GastroPlast

FOOD SERVICE EQUIPMENT

“Manufacturer”

new

PP PIZZA DOUGH BOXES

PP PİZZA HAMUR TEKNESİ 2 BOY

Farklı Renk Üretimi İsteğe Bağlıdır. Minimum Sipariş 1000 adettir.

www.gastroplast.com

Profile for Cumali Ünal

Fokus59  

Zücder

Fokus59  

Zücder

Advertisement