__MAIN_TEXT__

Page 1


1

Obsah Nákupní rádce

Umění času Magazín společnosti Carollinum 2018/9 Art director: Michal Tilsch Grafika: Minimax Studio Texty: AnFas, Carollinum Foto: Anna Kovačič (portrétový snímek T. Kotvalové) a archiv značek Ceny jsou kalkulovány k datu vydání katalogu, platí pouze jako orientační a v závislosti na vývoji okolního prostředí se mohou změnit. Chyba tisku vyhrazena. Vyobrazení nemusí vždy odpovídat skutečné velikosti. Na titulní straně: Hodinky Patek Philippe Nautilus Perpetual Calendar (více viz str. 20) ® Carollinum 2018 www.carollinum.cz

4

Značky: Rolex Patek Philippe A. Lange & Söhne Vacheron Constantin Breitling Cartier IWC Jaeger-LeCoultre Montblanc Panerai TAG Heuer Tudor Baume & Mercier Hamilton Mido

10 20 30 38 46 54 62 70 78 86 94 102 110 116 122

Obchody Zlatá vteřina

128 132

OBSAH


2

Jakou cenu má váš čas? Vážení přátelé hodinářského umění, dovolte mi na úvod nového magazínu společnosti Carollinum zmínit několik osobních vět. Pokaždé když přicházím do naší rodinné firmy v Pařížské ulici v  Praze, kde sídlí naše butiky s  hodinkami, naskytne se mi pohled, z něhož mám radost. Rozumím, že ulice plná obchodů s  luxusním zbožím může být na první pohled nazývána okázalou. Zároveň mám radost z  každého váženého zákazníka, který v  dnešním shonu zavítá k nám do Carollina a věnuje svůj čas nám, krásným hodinkám, ale také především sám sobě. Za svrchní slupkou luxusu v  Pařížské se totiž skrývá svět plný fascinujících příběhů, opravdové ruční práce, řemeslného umění a lidských osudů, které stojí za to si poslechnout. Mám radost, že v  Praze dnes reprezentujeme ty nejprestižnější hodinářské značky, z  nichž mnohé mají tradici desítky či stovky let, ale zároveň jsou technologicky na špičkové úrovni a  staly se synonymem preciznosti a  absolutní kvality. Těší mě také, že u  nás najdete nejen skvělé hodinářské odborníky, ale i nadšené lidi,

kteří vám rádi pomáhají objevovat tu pravou vášeň pro „umění času“. Některé z těch mnoha kouzelných a opravdových příběhů si můžete přečíst na následujících stránkách. Věřím, že vás zaujmou, a  ráda bych vás zároveň pozvala, abyste si jejich další kapitoly přišli osobně poslechnout (a s krásnými hodinkami na ruce i vyzkoušet) k nám do butiků společnosti Carollinum nebo na naši výroční událost – veletrh hodinek Umění času –, díky níž se snažíme přivést do Prahy atmosféru tradičních hodinářských setkání, jak je známe ze Švýcarska. Budeme se těšit na vaši milou návštěvu.

S úctou

Tamara Kotvalová majitelka rodinné společnosti Carollinum

ÚVODNÍ SLOVO


3

ÚVODNÍ SLOVO


4

ROLEX


5

Jak vybrat ty správné hodinky V životě takřka každého úspěšného muže či ženy se dostaví okamžik, kdy si uvědomí, že ušel kus cesty, něčeho dosáhl. Svůj úspěch pak rád spojí se symbolem, který mu tyto momenty osobně připomíná.

Kvalitní, umělecky zpracované hodinky mohou být právě takovým osobním symbolem, který vás zároveň bude reprezentovat ve společnosti. Pokud jej zvažujete pro sebe či své blízké, rádi vás jako odborníci provedeme jejich výběrem krok za krokem.

První, odvážný krok

Koupě hodinek je především citovou investicí. Při nákupu prvních kvalitních mechanických hodinek jsou finance samozřejmě také na misce vah, proto je dobré, když si dokážete částku za nové hodinky zdůvodnit i rozumově. První otázkou, která napadne každého, je hodnota. Opravdu má smysl utratit značné finanční prostředky v řádu desítek nebo stovek tisíc korun či více za hodinky? Půjde-li o  hodinky renomované značky, jsou vyrobené z  kvalitních, drahocenných materiálů lidmi, kteří se jejich zdokonalováním zabývají dlouhé desítky let. „Vyšší cena tedy odpovídá úsilí a zkušenostem hodinářů a řemeslníků, kteří výrobek precizně dotáhli do posledního detailu a  ručí za něj svým dobrým jménem,“ říká Klára Poláková, manažerka Carollinum butiků Rolex a Patek Philippe.

NÁKUPNÍ RÁDCE


6

Vhodným momentem ke koupi hodinek může být milník, který vyznačuje váš osobní příběh. Jsou hodinky, které kupují otcové a matky svým dětem k  promoci, jsou hodinky, které si pak synové či dcery kupují o  pár let později jako připomínku povýšení nebo na památku narození vlastního potomka. Z  generace na generaci si pak předávají věc, která má pro ně vyšší než jen materiální a krátkodobou hodnotu. Pokud se o  hodinky dobře staráte, vydrží vám desetiletí. Částku, o  které uvažujete v okamžiku jejich pořízení, proto můžete poměřit i symbolickou, emociální hodnotou a zamyslet se nad příběhem, který jejich pořízením píšete.

Mechanická krása

Každý rok se vyrobí více než dvě miliardy quartzových, tedy bateriových strojků pro hodinky a jiná elektronická zařízení. Ano, dvě miliardy… Chcete být majitelem hodinek s jedním z  nich, nebo se raději s  obdivem ohlédnete po těch mechanických, ručně zpracovaných? Pečlivě vyrobený mechanický strojek sice budete muset nechat jednou za čas seřídit, ale jak říkají vážení sběratelé hodinářského umění, měření času je jedna z nejméně důležitých funkcí, které vaše hodinky plní.

Měření času je jedna z nejméně důležitých funkcí, které kvalitní mechanické hodinky plní, říkají s ironií milovníci hodinek.

Mechanické hodinky jsou živá věc, jak zjistíte, když si je poprvé nasadíte na zápěstí. Jsou pozvánkou do klubu znalců, kteří neměří svůj život na vteřiny. Věřte, že většina úspěšných lidí prošla podobným vývojem a vašich kvalitních hodinek si určitě všimnou. Není výjimkou, že právě ony se stanou dobrým začátkem ke konverzaci během obchodního jednání nebo společenské akce.

Automat nebo ruční nátah

Většina současných mechanických hodinek skrývá automaticky natahované strojky. Energii

NÁKUPNÍ RÁDCE


Společenské hodinky U oblekových hodinek záleží více než v jiných případech na tloušťce pouzdra. Pamatujte na to, že hodinky by se měly vejít pod manžetu košile. Neměly by být příliš křiklavé a okázalé, i když i dámské hodinky s lunetou osázenou diamanty stále mohou působit velmi elegantně.

Potápěčské hodinky Asi nejpopulárnější typ sportovních hodinek. Lidé, kteří si je kupují, jsou přitahováni charakteristickým stylem, výdrží, spolehlivostí, přesností a celkovou promyšleností konstrukce, která je prověřovaná často velmi náročnými zkouškami. Směr k dnešním takzvaným „potápkám“ určil především Rolex, jehož model Oyster se stal prvními vodotěsnými náramkovými hodinkami historie.

Pilotní hodinky Jak název napovídá, tzv. pilotky (přesněji navigátorské) jsou odolné a velmi spolehlivé hodinky vyvinuté pro potřeby letců. Často vycházejí z designu profesionálních leteckých přístrojů – jedná se často o robustní hodinky s velkým jednoduchým číselníkem i modely s otočnými lunetami a dalšími komplikacemi pro náročné letecké výpočty.

Motoristické hodinky Jestli vás více než podvodní hloubky a sonická rychlost přitahuje vůně spálené gumy a vysokooktanového benzínu, porozhlédněte se po hodinkách inspirovaných rychlými auty. Závodní jezdci na zápěstí nasazovali hodinky vybavené chronografem nebo tachymetrem pro měření rychlosti, motoristický sport přímo inspiroval výrobce k novým modelům.

Vojenské hodinky Některými možná přehlížené, mnohými však ceněné více než potápěčské, pilotní i sportovní. Co tedy charakterizuje vojenské hodinky? Pro zjednodušení – dobře čitelný číselník, zpravidla s velkými indexy, luminiscenční ručky a jednoduchá odolná konstrukce, i dnes často doplněná praktickým textilním či gumovým páskem.


8

jim dodává rotor uváděný do pohybu kmitáním zápěstí. Ale i klasický ruční nátah korunkou má stále řady svých nadšených příznivců. „Pokud je pro vás maximální přesnost důležitá, porozhlédněte se po hodinkách certifikovaných jako ‚chronometr‘ u  COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres). Na tuto metu dosáhne jen 21 procent všech ve Švýcarsku vyráběných mechanických hodinek, a  jejich technická dokonalost je proto vykoupena vyšší cenou,“ doporučuje Martin Janna, manažer butiku Carollinum. Skutečně renomované značky jako Rolex nebo Patek Philippe si vyrábějí své strojky ve vlastních manufakturách. „Cenově dostupnější značky také používají prověřené a velmi kvalitní kalibry od specializovaných výrobců, například od švýcarských ETA či Sellita,“ říká manažer velkoobchodu Carollina Jan Valenta, mezi jehož značky patří například Montblanc, Baume & Mercier, Mido a  Hamilton. Při koupi hodinek se tedy rozhodně zajímejte i o to, jaký strojek je ve vašich vysněných hodinkách, i zde je důkazem originality a výjimečnosti.

Do okamžiku, než si pořídíte hodinky pro každou příležitost, bude lepší zakoupit jeden univerzální model, který obstojí při různých situacích – padne ke společenskému oděvu i oblečení na víkendový výlet.

Klasické nebo sportovní?

Jaký typ hodinek se bude hodit právě k vám a jaký model si vybrat ke konkrétní příležitosti? Odborníci z branže se shodnou na tom, že první hodinky by určitě neměly být extravagantní. Kdybychom měli hodinky rozdělit podle jednoduchého klíče, dostaneme pět základních kategorií, které zhruba odpovídají historicky účelu a  potřebě, pro kterou první náramkové hodinky vznikaly: společenské, potápěčské, pilotní, motoristické a vojenské (více viz příklady na předchozí straně).

NÁKUPNÍ RÁDCE


9

Přesně na vaši ruku

Pouzdra hodinek se vyrábějí ve všech možných tvarech i velikostech. Nejmenší dámské koktejlové hodinky mají pouzdra o  průměru 20 mm, zatímco některé pánské modely dokážou přesáhnout i  50 mm. Stejně jako neexistuje typická velikost zápěstí, nelze tvrdit, že by existovala typická velikost hodinek. Historicky se za nejvhodnější pro pánské zápěstí považovala velikost 30–36 mm, v  posledním desetiletí však průměrná velikost narostla a  většina hodinek se prodává ve velikosti 34–44 mm. Někteří znalci tvrdí, že etalonem v tomto směru je Patek Philippe Annual Calendar s  velikostí 39  mm. Jiní zase doporučují, aby hodinky byly spíše mohutnější, aby nositel poznal, že se na jeho ruce nachází něco opravdu mimořádného. Boutique manažerka Klára Poláková doporučuje řídit se dvěma jednoduchými pravidly. Hodinky by neměly na ruce působit příliš drobně, a  naopak nožičky (tzv. krapny) by nikdy neměly přesahovat obrys zápěstí. Nejlepší cestou, jak zjistit, které hodinky padnou právě vám, nicméně zůstává vyzkoušet je osobně.

Při zvažování koupě hodinek vás samozřejmě napadne ještě řada dalších otázek – a nakonec nejvíce záleží na vás samotných: na tom, s jakým příběhem nebo přístupem souzníte. Odhlédneme-li od všech technických a historických kategorií, musejí hodinky co nejlépe vyjádřit, kdo jste. Je tedy pouze na vašem zvážení, vyberete-li si hodinky, protože se vám zdá, že mají nejlépe technicky zvládnutý kalibr, nebo prostě jen proto, že se vám vizuálně líbí. Koupí kvalitních hodinek od zavedené značky se před vámi každopádně otevře zcela nový svět – historie, vynalézavosti a řemeslného umu, kterému snadno propadnete.

Přejeme vám hodně štěstí při vašich hodinářských krocích, a budete-li potřebovat poradit, naši odborníci jsou vždy připraveni vám pomoci.

Hodinářské komplikace

Přidané funkce (tedy takzvané komplikace) na vašich nových hodinkách mohou být užitečné, ale dokážou jejich cenu výrazně zvednout. Před nákupem proto raději zvažte, jak moc potřebujete znát čas v jiném časovém pásmu (GMT komplikace), vědět, v  jaké fázi se právě nachází Měsíc, či chcete omezit díky tourbillonu vliv gravitace na chod vašich hodinek. Některé z  těchto komplikací již patří k  výzvám opravdu vysokého hodinářství. Je fascinují pozorovat v  chodu jejich složité a  důmyslné mechanismy, z  nichž mnohé jsou založeny na patentech registrovaných mistry hodináři před desítkami, ba dokonce stovkami let.

NÁKUPNÍ RÁDCE


10

ROLEX


11

Ikona je zpět. S dokonalým spojením tradice a technologie Nová verze legendárních GMT-Master II ukazuje, proč je Rolex v hodinářském oboru tak významným hráčem. Když Rolex v  50. letech 20. století uvedl na trh GMT-Master, jednalo se o jedny z prvních hodinek schopných ukazovat čas v několika časových pásmech. Tento model byl původně navržen pro piloty aerolinií na dlouhých mezikontinentálních letech. GMT-Master byly dále zlepšovány s  cílem nabídnout ještě lepší technický výkon. V  roce 1982 Rolex představil nový strojek, a  označil tak jasný milník ve vývoji: nové modely nesly označení GMT-Master II. Jedny z  nově představených hodinek Rolex GMT-Master II v  provedení Oystersteel (reference 126710BLRO) odkazují na modro-červenou lunetu historického modelu GMT-Master z roku 1955. Luneta nové časomíry GMT-Master  II se dnes již samozřejmě nevyrábí z  původního materiálu. Dvoubarevná vnitřní část lunety je z  Cerachromu, speciální keramiky vyvinuté Rolexem, která je mimořádně odolná vůči poškrábání a ultrafialovému záření.

Ačkoliv původní model GMT-Master byl vybaven tahem Oyster, některé pozdější, stejně jako nejnovější uvedená, verze se pyšnily proslulým pětičlánkovým náramkem Jubilee, který byl poprvé představen v roce 1945. Ta hlavní změna se však nachází uvnitř: GMT-Master II jsou nyní osazeny kalibrem 3285. Tento strojek nové generace si Rolex vyvinul a  vyrábí zcela sám a  během jeho vývoje podal 10 patentových žádostí. Kalibr 3285 nabízí ještě lepší odolnost vůči nárazům, mimořádnou přesnost a  spolehlivost a  rezervu nátahu přibližně 70 hodin. Přesnost kalibru po umístění do pouzdra se pohybuje v řádu −2/+2 vteřiny za den. Rolex na posledním veletrhu Baselworld představil vedle verze v oceli Oystersteel ještě dvě elegantní varianty GMT-Master II vybavené náramky Oyster, přičemž první je z  18kt zlata Everose a  druhá je kombinací oceli Oystersteel a  18kt zlata Everose. Oba modely mají lunetu z  Cerachromu v  černé a nově vyvinuté hnědé keramice.

ROLEX


12

Stvořeny pro daleké lety Rolex GMT-Master má velmi bohatou historii, která je předurčila stát se v čase legendárním modelem hodinek nejen pro lidi cestující po světě.

Dobové tiskoviny s Rolex GMT-Master

ROLEX


13

1955

1982

Rolex vyvinul první hodinky GMT-Master v polovině 50. let a  právě tento model se stal oficiální časomírou legendárních aerolinek Pan Am. Na dlouhých mezikontinentálních letech, jejichž počet po druhé světové válce zaznamenal veliký nárůst, potřebovali piloti sledovat čas v  několika časových pásmech současně. Rolex proto představil přelomový model, který v  jednom mechanismu spojil klasický číselník s 24hodinovou ručičkou a otočnou lunetou. Když v  roce 1959 letecká společnost Pan American oslavovala první let z  New Yorku do Moskvy bez mezipřistání, měl kapitán letadla na ruce hodinky GMT-Master, které mu během letu pomáhaly s  navigací. Inovovaná verze modelu GMT-Master měla hliníkovou lunetu ve výrazné červeno-modré barevné kombinaci, díky níž dostala přezdívku „Pepsi“. Z  nástroje pro profesionály se staly ikonické hodinky.

2018

Nedílnou součástí DNA značky Rolex je neustálá snaha hodinky vylepšovat. V roce 1982 tak byl například představen nový strojek GMT-Master, který umožňoval nastavit hodinovou ručičku nezávisle na ostatních ručičkách. Aby se nové modely odlišily od původních GMT-Master, začalo se používat označení GMT-Master II. Od roku 2005 je Rolex průkopníkem ve vývoji speciálního keramického materiálu z  jednoho kusu pro lunety a  jejich vnitřní části. Jedinečné know-how značky se díky tomu promítá i do vysoce odolných keramických lunet. Ve stopách svých předchůdců pokračuje i  nejnovější model GMT-Master II z  roku 2018, který v sobě snoubí to nejlepší z dědictví Rolexu s nejnovějšími technologiemi. Skvělá volba pro vaše cesty po světě.

ROLEX


14

GMT-MASTER II 40 mm, Superlative Chronometer, Rolesor Everose – ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem Everose, automat, ukazatel druhého časového pásma 344 500 Kč

GMT-MASTER II 40 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato Everose, automat, ukazatel druhého časového pásma 898 350 Kč

GMT-MASTER II 40 mm, Superlative Chronometer, 18kt bílé zlato, automat, ukazatel druhého časového pásma 938 100 Kč

ROLEX


15

DAY-DATE 40 40 mm, Superlative Chronometer, 18kt bílé zlato, automat, číselník s diamanty 1 142 200 Kč

SKY-DWELLER 42 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato Everose, automat, ukazatel druhého časového pásma 1 197 800 Kč

SKY-DWELLER 42 mm, Superlative Chronometer, žlutý Rolesor – ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem, automat, ukazatel druhého časového pásma 417 500 Kč

ROLEX


16

DEEPSEA

YACHT-MASTER II

44 mm, Superlative Chronometer, ocel Oystersteel,

44 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato,

automat, číselník D-blue, vodotěsnost 3 900 m

automat, regatta chronograf

308 800 Kč

1 065 300 Kč

EXPLORER

YACHT-MASTER 40

39 mm, Superlative Chronometer,

40 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato Everose,

ocel Oystersteel, automat

automat, Oysterflex náramek

159 000 Kč

612 200 Kč

ROLEX


17

COSMOGRAPH DAYTONA 40 mm, Superlative Chronometer, žlutý Rolesor – ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem, automat, chronograf, číselník s diamanty 528 700 Kč

COSMOGRAPH DAYTONA 40 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato, automat, chronograf 848 000 Kč

COSMOGRAPH DAYTONA 40 mm, Superlative Chronometer, 18kt bílé zlato, automat, chronograf, Oysterflex náramek 704 900 Kč

ROLEX


18

DATEJUST 41 41 mm, Superlative Chronometer, žlutý Rolesor – ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem, automat 311 500 Kč

DATEJUST 41 41 mm, Superlative Chronometer, bílý Rolesor – ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt bílým zlatem, automat 229 300 Kč

DATEJUST 41 41 mm, Superlative Chronometer, Rolesor Everose – ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem Everose, automat, perleťový číselník s diamanty 421 350 Kč

ROLEX


19

DATEJUST 36

DATEJUST 31

36 mm, Superlative Chronometer, žlutý Rolesor –

31 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato, luneta

ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem, luneta

s diamanty, automat, číselník s diamanty

s diamanty, automat, číselník s diamanty

1 078 550 Kč

502 200 Kč

DATEJUST 31

LADY-DATEJUST 28

31 mm, Superlative Chronometer, 18kt zlato Everose,

28 mm, Superlative Chronometer, Rolesor Everose –

luneta s diamanty, automat, diamanty vykládaný

ocel Oystersteel v kombinaci s 18kt zlatem Everose, luneta

číselník s perleťovými motýlky

s diamanty, automat, perleťový číselník s diamanty

1 391 250 Kč

478 400 Kč

ROLEX


20

PAT E K P H I L I P P E


21

První model Aquanaut s funkcí chronografu okamžitě zaujme svým výrazným, pro Patek Philippe neobvyklým barevným provedením. Šedo-černý číselník hodinek ozvláštňují kontrastní oranžové akcenty, které odlišují integrovanou funkci chronografu a  dodávají hodinkám svěží vzhled. Ocelové pouzdro s  typickou osmistěnnou lunetou, odkazující na tvar oken bájné ponorky Nautilus, kryje z  obou stran safírové sklíčko, což přináší jedinečnou možnost nahlédnout do srdce hodinek. Atraktivní nový Aquanaut pohání kalibr CH 28-520 C  z  manufaktury Patek Philippe. Strojek využívá mechanismus se sloupkovým kolem a  vertikální spojkou, které zajišťují okamžité a  přesné spuštění chronografu. Díky šroubovací kryté korunce na straně pouzdra jsou hodinky voděodolné až do 120 metrů.

Osobitý Aquanaut Na treku vysoko v horách, při letu vyhlídkovým letadlem nad nedotčenou krajinou, pod hladinou oceánu. Nový Aquanaut od Patek Philippe vás provede jakýmkoliv dobrodružstvím.

Stejně jako ostatní modely kolekce Aquanaut doplňuje pouzdro stylový kaučukový řemínek v černé nebo oranžové barvě. Po desetiletích vývoje dosáhl Patek Philippe u  svých neobvyklých řemínků extrémní odolnosti proti poškrábání, vlivům slané vody i UV záření. Také to je jeden z důvodů, proč se kolekce Aquanaut těší oblibě u všech moderních dobrodruhů a lidí s aktivním stylem života.

PAT E K P H I L I P P E


22

Z generace na generaci Jen málo člověkem vyrobených věcí nabývá postupem času na hodnotě tak jako hodinky Patek Philippe.

Poslední nezávislé rodinné hodinářství ze Ženevy zůstává věrné zásadě, že skutečně trvalé hodnoty se rodí kvalitní prací. Ani v dnešní době proto neopouští desítky let cizelované postupy tradiční ruční výroby. Každému kousku opatřenému emblematickým calatravským křížem Patek Philippe proto mohou nejzkušenější hodináři světa věnovat zcela mimořádnou péči. Od svého založení vyrobila manufaktura množství hodinek, které někteří z  dnešních hodinářských gigantů vyprodukují za jediný rok. I  dnes přitom ženevská společnost pečlivě kontroluje svou produkci a každoročně navzdory zájmu příznivců značky a sběratelů uvádí velmi omezené množství hodinek. Ty jsou ručně sestavené často z  mnoha stovek součástek, z nichž některé byste pouhým okem sotva postřehli. Není divu, že výroba jednoho kusu zabere několik měsíců i  let, v  závislosti na složitosti strojku a počtu komplikací. Dokonalé hodinářské řemeslo a  limitované množství kusů mnohdy činí z  hodinek Patek Philippe ceněný sběratelský předmět, jehož hodnota rok od roku roste. Také proto se hodinky v  rodinách zpravidla předávají z  generace na generaci, jelikož jak tvrdí Patek Philippe: „Tyto hodinky vám nikdy úplně nepatří. Spíše je opatrujete pro další generaci.“ Ať už jsou upomínkou na významné výročí, narození potomka nebo zlomový životní úspěch, uchovávají naše životní okamžiky a  připomínají tak skutečnou hodnotu času.

PAT E K P H I L I P P E


23

Rodina majitelů značky Patek Philippe: Philippe a Thierry Sternovi

PAT E K P H I L I P P E


24

GRAND COMPLICATIONS 5270/1R, CHRONOGRAPH, PERPETUAL CALENDAR 41 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah, věčný kalendář, ukazatel dne a noci, chronograf 4 673 500 Kč

GRAND COMPLICATIONS 5207G, MINUTE REPEATER, TOURBILLON, PERPETUAL CALENDAR 41 mm, 18kt bílé zlato, ruční nátah, věčný kalendář, ukazatel dne a noci, tourbillon, minutová repetice cena na vyžádání

GRAND COMPLICATIONS 5270P, CHRONOGRAPH, PERPETUAL CALENDAR 41 mm, platina, ruční nátah, věčný kalendář, ukazatel lunární fáze, ukazatel dne a noci 4 536 000 Kč

PAT E K P H I L I P P E


25

COMPLICATIONS 5524R,

COMPLICATIONS 7234R,

CALATRAVA PILOT TRAVEL TIME

CALATRAVA PILOT TRAVEL TIME

42 mm, 18kt růžové zlato, automat, ukazatel druhého

37,5 mm, 18kt růžové zlato, automat, ukazatel druhého

časového pásma, ukazatel dne a noci

časového pásma, ukazatel dne a noci

1 154 700 Kč

1 044 700 Kč

COMPLICATIONS 5205G,

COMPLICATIONS 7150/250R, CHRONOGRAPH

ANNUAL CALENDAR, MOON PHASES

38 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (0,21 ct),

40 mm, 18kt bílé zlato, automat, ukazatel lunární fáze,

ruční nátah, chronograf

roční kalendář

2 034 300 Kč

1 162 900 Kč

PAT E K P H I L I P P E


26

NAUTILUS, 5724R 40 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (7,40 ct), automat, ukazatel lunární fáze 4 667 900 Kč

NAUTILUS, 5740/1G 40 mm, 18kt bílé zlato, automat, věčný kalendář, ukazatel lunární fáze 2 886 600 Kč

NAUTILUS, 5726/1A 40,5 mm, ocel, automat, ukazatel lunární fáze, roční kalendář 1 072 200 Kč

PAT E K P H I L I P P E


27

LADIES AQUANAUT 5068R 35,6 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (1,00 ct), automat 1 072 200 Kč

AQUANAUT 5968A 42,2 mm, ocel, automat, chronograf 1 061 200 Kč

LADIES AQUANAUT 5067A 35,6 mm, ocel s diamanty (1,00 ct), quartz 393 200 Kč

PAT E K P H I L I P P E


28

CALATRAVA 7200/200R

CALATRAVA 4897R

34,6 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (1,26 ct), automat

33 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (0,47 ct), ruční nátah

962 200 Kč

695 600 Kč

CALATRAVA 5227G

CALATRAVA 5119J

39 mm, 18kt bílé zlato, automat

36 mm, 18kt zlato, ruční nátah

841 300 Kč

478 400 Kč

PAT E K P H I L I P P E


29

GOLDEN ELLIPSE „ELLIPSE D´OR 1968-2018“ 5738/50P

GOLDEN ELLIPSE 5738R

34,5 x 39,5 mm, platina, automat, ručně zdobený číselník,

34,5 x 39,5 mm, 18kt růžové zlato, automat

limitovaná edice 100 ks, v sadě s manžetovými knoflíčky

747 800 Kč

2 199 300 Kč

Speciální edice k 50. výročí kolekce Golden Ellipse

GOLDEN ELLIPSE

GOLDEN ELLIPSE

manžetové knoflíčky, 18kt bílé zlato, ručně zdobené,

manžetové knoflíčky, 18kt růžové zlato

součástí sady limitované edice hodinek GOLDEN ELLIPSE

99 000 Kč

PAT E K P H I L I P P E


30

LANGE & SÖHNE


31

Představte si, že byste do pouzdra o průměru 43,2 milimetru a výšce 9,4 milimetru měli vměstnat 684 součástek a  vytvořit unikátní hodinky, které v  sobě nesou hned několik složitých hodinářských funkcí.

Trojitá komplikace Jakkoliv je Švýcarsko synonymem mistrovského hodinářství, existuje jedna spektakulární výjimka, která toto pravidlo potvrzuje. Saská manufaktura A. Lange & Söhne. Její letošní unikátní počin nese název Triple Split.

V manufaktuře, kterou v  roce 1845 založil Ferdinand Adolf Lange, takový kousek dovedou. Po horologických skvostech, jako jsou Rattrapante, Tourbograph, Datograph a Double Split, letos manufaktura z krušnohorské vesnice Glashütte představila model s názvem Triple Split. Tyto technicky téměř nadpřirozené hodinky spadající do kolekce Saxonia jsou prvními na světě s funkcí zaznamenání a porovnání dvou měřených časů v rámci až 12 hodin. Triple split funkce umožňuje rozdělit nejen zaznamenaný čas na vteřinovém sčítači, ale rovněž na minutovém a hodinovém. Po zaznamenání uběhlého času a opětovném stisknutí tlačítka funkce split doženou modřené ručičky ty rhodiované a měření pokračuje. Jde o unikátní a z technického hlediska velmi náročný hodinářský počin. Nový manufakturní strojek L132.1 (Triple Split) vychází z původního L001.1 (Double Split). Navzdory větší komplikovanosti strojku zůstává pouzdro stejně velké jako u double splitu. Průhled skrze safírové dýnko dává nahlédnout do propracované architektury strojku a odhaluje zákonitosti a souvztažnosti jednotlivých elementů v podobě součástek a jejich propojení. Pouzdro z  bílého 18kt zlata o  průměru 43,2 mm a  výšce 9,4 mm je osazeno manufakturním kalibrem na ruční nátah s  rezervou chodu 55 hodin a pracuje na frekvenci 3 Hz. Celosvětově jedinečná komplikace triple split chronografu je vyráběna v limitované edici 100 kusů.

A. LANGE & SÖHNE


32

Tradiční prvky a řemeslné zpracování hodinek A. Lange & Söhne Luxusní hodinky se vyznačují nejen přesností, ale i kvalitním řemeslným zpracováním. Detail každé součástky hodinek, ač nemusí být vidět, musí být dokonalý, což je u A. Lange & Söhne samozřejmostí.

A. LANGE & SÖHNE


33

Plotna strojku

Tříčtvrteční plotna, představená v roce 1864, je charakteristickým rysem luxusních hodinek A. Lange & Söhne dodnes.

Lineární brus

Paralelních linek na povrchu je docíleno jednosměrným posouváním součástky po smirkovém papíru.

Můstek setrvačky

Na můstku setrvačky je ručně vyrytý květinový vzor, který dělá z každého kusu unikátní exemplář.

Paprskový brus

Jedná se o druh dekorace se spirálovým vzorem používaný zejména na velké součástky.

UP/DOWN ukazatel rezervy nátahu

Kruhový brus

Unikátní indikátor rezervy byl poprvé použit legendárním Ferdinandem Adolphem Langem na kapesních hodinkách.

Na rozdíl od jiných typů úprav se zde součástka otáčí kolem nástroje a používá se zejména na různá kolečka.

Srážení hran

Perlička

V A. Lange & Söhne jsou posedlí ručním zpracováním, a tak u většiny dílů strojku ručně srážejí hrany do úhlu 45 stupňů. Úprava ostrých hran tímto způsobem je opravdu velkou výzvou.

Stovek malých, překrývajících se kruhů je dosaženo rotujícím brusným hrotem. Jsou používány hlavně pro můstky a desky strojků.

Žebrování Glashütte

Leštění do zrcadlového lesku

Vzor připomínající jemné zvlnění dekoruje nejen tříčtvrteční plotnu, ale i jiné části strojku luxusních hodinek.

Zrcadlového povrchu součástky je dosaženo třením o speciální fólie pohybem ve tvaru osmičky. Tyto fólie jsou potaženy nejjemnějším diamantovým prachem.

A. LANGE & SÖHNE


34

ZEITWERK 41,9 mm, 18kt bílé zlato, ruční nátah, ukazatel rezervy chodu 1 926 600 Kč

TRIPLE SPLIT 43,2 mm, 18kt bílé zlato, ruční nátah, unikátní triple split chronograf, ukazatel rezervy chodu, limitovaná edice 100 ks cena na vyžádání

LANGEMATIK PERPETUAL 38,5 mm, 18kt růžové zlato, automat, věčný kalendář, ukazatel lunární fáze, ukazatel dne a noci, ukazatel přestupného roku 1 958 400 Kč

A. LANGE & SÖHNE


35

LANGE 1 TIME ZONE

LITTLE LANGE 1

41,9 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah, ukazatel druhého

36,8 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah,

časového pásma, ukazatel dne a noci,

ukazatel rezervy chodu

ukazatel rezervy chodu

874 500 Kč

1 237 600 Kč

LANGE 1

LITTLE LANGE 1 MOON PHASE

38,5 mm, 18kt bílé zlato, ruční nátah, ukazatel rezervy chodu

36,8 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah,

853 300 Kč

ukazatel lunární fáze, ukazatel rezervy chodu 1 060 000 Kč

A. LANGE & SÖHNE


36

SAXONIA THIN

SAXONIA MOON PHASE

39 mm, 18kt bílé zlato, ruční nátah

40 mm, 18kt růžové zlato, automat, ukazatel lunární fáze

559 200 Kč

784 400 Kč

SAXONIA OUTSIZE DATE

SAXONIA ANNUAL CALENDAR

38,5 mm, 18kt růžové zlato, automat

38,5 mm, 18kt bílé zlato, automat, roční kalendář,

659 900 Kč

ukazatel lunární fáze 1 213 700 Kč

A. LANGE & SÖHNE


37

1815 ANNUAL CALENDAR

1815 TOURBILLON

40 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah, roční kalendář,

39,5 mm, platina, ruční nátah, tourbillon

ukazatel lunární fáze

5 334 500 Kč

1 030 900 Kč

1815 CHRONOGRAPH

1815 „HOMAGE TO WALTER LANGE“

39,5 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah,

40,5 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah, centrální skoková

flyback chronograf, pulsmetr

zastavitelná vteřinovka, limitovaná edice 90 ks

1 346 200 Kč

1 266 700 Kč

A. LANGE & SÖHNE


38

BRAND NAME


39

Moderní interpretace klasiky z padesátých let Elegantní a uhlazená. Taková je osobnost nové kolekce Vacheron Constantin FIFTYSIX, v níž se snoubí historická inspirace s moderním pojetím. Luxusní značka Vacheron Constantin přichází s novými pánskými hodinkami pro každou příležitost. Jméno nové kolekce odkazuje k letopočtu 1956, kdy na svět přišel ikonický model Vacheron Constantin s  referencí 6073. Originalita hodinek z  ženevské manufaktury v  padesátých letech stavěla zejména na kontrastu mezi konzervativním číselníkem a odvážným designem pouzder. Na svou dobu výrazné nožičky (tzv. krapny) modelu 6073 (evokující maltézský kříž) umožnily hlubší zapuštění řemínku do pouzdra a  předznamenaly tak nástup hodinek s  plně integrovaným řemínkem o dobrých dvacet let.

Výjimečnost modelu v historii tradiční švýcarské manufaktury potvrzuje i fakt, že byly mezi prvními, které byly osazeny strojkem s  automatickým nátahem, a že se jejich pouzdro mohlo pyšnit vodotěsnou konstrukcí. Nejdéle fungující ženevská manufaktura s 263 let dlouhou tradicí ohlašuje kolekcí FIFTYSIX novou kapitolu své historie a věří, že jí tento originální model pomůže přiblížit svět vysoké hodinařiny novému okruhu nadšenců.

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


40

Ženevská pečeť Záruku precizního provedení, odolnosti, přesnosti a také originálního původu – to vše skrývá prestižní označení Ženevská pečeť. Honosí se jím všechny hodinky z manufaktury Vacheron Constantin.

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


41

Od roku 1886 je Ženevská pečeť udělovaná těm nejlepším hodinářům. Vacheron Constantin tento atraktivní punc, ale zároveň také závazek, který jsou málokteré manufaktury s to plnit, nese kontinuálně již od roku 1901, kdy o jeho přijetí požádal. Nejedná se ale o  žádný symbolický či archaický punc kvality. S  rozvojem technických možností se postupně vždy zpřísňují i  kritéria Ženevské pečeti. O  udělení rozhodují oficiálně jmenovaní inspektoři, kteří každý měsíc bedlivě prověřují výrobu od návrhu strojků až po sestrojení samotných hodinek. Pokud hodinky splní přísná kritéria, obdrží certifikát a  jsou označeny Ženevskou pečetí. Certifikát Ženevské pečeti se týká zejména tří následujících oblastí:

První je ženevský původ: manufaktura musí být registrována v ženevském kantonu, kde musí probíhat nejen sestavení strojku, ale i  jeho vkládání do pouzdra a  všechny následné úpravy a  testy. Dalším kritériem jsou tradiční výrobní postupy a  důraz na dokonalé zdobení nebo opracování součástek strojku i v těch nejmenších detailech. Precizní estetické stránce ale zároveň musí odpovídat i třetí důležité kritérium, a tím je preciznost chodu strojku. Důkladný test zkoumá nejen přesnost měření času, ale i  vodotěsnost nebo rezervu nátahu. Zákazník vlastnící hodinky s  puncem Ženevské pečeti si tak může být jistý, že je majitelem toho nejlepšího, co dnešní švýcarské hodinářství dokáže nabídnout. I proto je Vacheron Constantin i  nadále věrný své tradici a  dodnes je největším výrobcem hodinek s Ženevskou pečetí.

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


42

MALTE TOURBILLON

MALTE MOON PHASE AND POWER RESERVE

38 x 48,24 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah, tourbillon

36,7 x 48,1 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah,

4 584 500 Kč

ukazatel lunární fáze 983 200 Kč

MALTE SMALL MODEL

PATRIMONY SMALL MODEL

28,4 x 38,67 mm, 18kt bílé zlato s diamanty (0,93 ct),

36,5 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (0,96 ct), automat

ruční nátah

1 020 300 Kč

879 800 Kč

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


43

PATRIMONY

TRADITIONNELLE TOURBILLON

40 mm, 18kt zlato, ruční nátah

COLLECTION EXCELLENCE PLATINE

506 200 Kč

41 mm, platina, automat, tourbillon 4 372 500 Kč

PATRIMONY PERPETUAL CALENDAR

TRADITIONNELLE COMPLETE CALENDAR

41 mm, 18kt růžové zlato, automat,

41 mm, 18kt růžové zlato, automat, ukazatel lunární fáze

ukazatel přestupného roku, věčný kalendář

1 060 000 Kč

2 133 300 Kč

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


44

OVERSEAS

OVERSEAS CHRONOGRAPH

41 mm, ocel, automat

42,5 mm, ocel, automat, chronograf

538 000 Kč

776 500 Kč

OVERSEAS DUAL TIME

OVERSEAS SMALL MODEL

41 mm, ocel, automat, ukazatel druhého časového pásma,

37 mm, ocel s diamanty (1,00 ct), automat

ukazatel dne a noci

670 500 Kč

651 900 Kč

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


45

FIFTYSIX COMPLETE CALENDAR

HISTORIQUES TRIPLE CALENDRIER 1948

40 mm, ocel, automat, ukazatel lunární fáze

40 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah

604 200 Kč

935 500 Kč

FIFTYSIX SELF-WINDING

TRADITIONNELLE

40 mm, ocel, automat

38 mm, 18kt bílé zlato, automat

310 100 Kč

691 700 Kč

VA C H E R O N C O N S TA N T I N


46

BREITLING


47

Navitimer 8 je skvělou volbou pro všechny milovníky létání, obdivovatele dokonalého technického zpracování a charakteristického designu švýcarské značky Breitling. Číslice 8 v názvu odkazuje k historii manufaktury Huit Aviation Department, kterou v roce 1938 založil Willy Breitling pro výrobu palubních přístrojů a  klasických pilotek pro civilní i  vojenské létání. Francouzská číslovka huit, tedy osm, odkazuje k osmidenní rezervě chodu, kterou se pyšnily jeho proslulé palubní hodiny.

Legenda zrozená v kokpitu

Navitimer 8 Design nového přírůstku oblíbené řady ikonických pilotních hodinek je inspirovaný palubními hodinami letadel z třicátých let.

Přístroje se značkou Huit Aviation Department se takřka přes noc proslavily zejména díky lehkým pouzdrům, snadné instalaci a výjimečné spolehlivosti. Breitlingova firma si zakládala na kvalitě, každý výrobek opouštějící brány závodu proto musel projít řadou velmi přísných testů. Hodiny musely odolat extrémním teplotám a vibracím, až poté byl pomocí osciloskopu změřen jejich přesný chod. Mimořádná spolehlivost přitáhla na sklonku druhé světové války k produktům Huit Aviation zvýšenou pozornost vojenských kruhů a  přinesla významnou zakázku od britského Královského letectva. Nová kolekce pěti modelů se vrací k  některým základním designovým hodnotám nejen palubních přístrojů, ale i  klasických pilotek, konkrétně Breitling Ref. 768. Historickou inspiraci najdete zejména u  indexů, oboustranně otočné výrazně vroubkované lunety nebo velkých luminiscenčních ruček, které v kombinaci s  černým číselníkem zaručovaly snadnou čitelnost ve špatných světelných podmínkách.

BREITLING


48

Přesnost. Rychlost. Odvaha. V historii najdete jen málo hodinářských značek tak pevně srostlých s létáním, jako je Breitling.

BREITLING


49

Značka byla u zásadních milníků dobývání vzdušného prostoru. Legendární model Navitimer na zápěstí Lt Commandera Scotta Carpentera v  roce 1962 třikrát obletěl zeměkouli a  díky její podpoře se balónu Breitling Orbiter 3 v roce 1999 podařilo pokořit také poslední vzduchoplaveckou výzvu 20. století – nonstop oblet zeměkoule.

na centimetry propočítané a do detailu doladěné sestavy, které berou dech. Tato koncentrovaná směs špičkové techniky, lidských schopností a  sofistikované estetiky fascinuje stovky tisíc lidí na celém světě. Podobně jako chronometry Navitimer, které piloti Jet Teamu nosí na zápěstích při každé ze svých misí.

Breitling své tradiční silné pouto s letectvím stvrdil v roce 2003 založením skupiny Breitling Jet Team, v současnosti největší profesionální civilní letky na proudových letadlech v Evropě.

Chcete vědět, co zrovna chystá Jet Team nebo další vybraní ambasadoři značky Breitling nejen ve vzduchu, ale i na moři a  na zemi? Sledujte ty nejlepší z  nejlepších na webových stránkách www.breitling.com nebo pod hashtagem #squadonamission.

Letecká esa na celkem devíti špičkových podzvukových Albatrosech L39C předvádějí v rychlostech nad sedm set kilometrů v  hodině

BREITLING


50

NAVITIMER 8 B01 CHRONOGRAPH 43

NAVITIMER 8 AUTOMATIC 41

43 mm, chronometr, 18kt červené zlato,

41 mm, chronometr, ocel, automat

automat, chronograf

123 600 Kč

496 400 Kč

NAVITIMER 8 B35 AUTOMATIC UNITIME 43

NAVITIMER 8 SUPER 8 B20 AUTOMATIC 50

43 mm, chronometr, ocel, automat, světový čas

50 mm, chronometr, titan, automat

200 200 Kč

181 200 Kč

BREITLING


51

NAVITIMER 1 B03 CHRONOGRAPH RATTRAPANTE 45

NAVITIMER 1 AUTOMATIC 38

45 mm, chronometr, ocel, automat, chronograf

38 mm, chronometr, ocel v kombinaci

296 700 Kč

s 18kt červeným zlatem, automat 137 500 Kč

NAVITIMER 1 B01 CHRONOGRAPH 43

TRANSOCEAN CHRONOGRAPH

43 mm, ocel, automat, chronograf

43 mm, ocel, automat

198 600 Kč

174 500 Kč

BREITLING


52

CHRONOMAT 44

CHRONOMAT B01 CHRONOGRAPH 44

44 mm, chronometr, ocel v kombinaci s 18kt růžovým zlatem,

44 mm, chronometr, ocel, automat, chronograf,

automat, chronograf, vodotěsnost 500 m

vodotěsnost 500 m

328 400 Kč

211 900 Kč

SUPEROCEAN HERITAGE II CHRONOGRAPH 44

SUPEROCEAN HERITAGE II B20 AUTOMATIC 42

44 mm, chronometr, ocel v kombinaci s 18kt růžovým zlatem,

42 mm, chronometr, ocel v kombinaci s 18kt červeným

automat, chronograf

zlatem, automat, chronograf

178 100 Kč

144 800 Kč

BREITLING


53

AVENGER HURRICANE 12H

COLT 36

50 mm, chronometr, Breitlight®, automat, chronograf

36 mm, chronometr, ocel s diamanty,

211 500 Kč

SuperQuartz™, perleťový číselník 169 400 Kč

SUPEROCEAN HERITAGE II B01 CHRONOGRAPH 44

GALACTIC 29 SLEEKT

44 mm, chronometr, ocel, automat, chronograf

29 mm, chronometr, ocel, SuperQuartz™,

195 000 Kč

perleťový číselník s diamanty 95 300 Kč

BREITLING


54

CARTIER


55

První pánské náramkové hodinky v nové podobě Cartier představuje novou verzi legendárního modelu Santos, prvních náramkových hodinek určených pro piloty. Připomíná tak více jak stoletý příběh přátelství mezi Louisem Cartierem a leteckým průkopníkem Albertem Santos-Dumontem. Když se řekne Cartier, vybaví se většině lidí spíše šperky. Klenotník králů a  král klenotníků, jak býval Louis Cartier kdysi označován samotným Eduardem VII., se ale zapsal jedním převratným vynálezem i  do dějin hodinářství. Jako první na světě totiž vytvořil pánské náramkové hodinky – model Santos. Traduje se, že si je od slavného šperkaře a hodináře objednal jeho přítel, brazilský miliardář Santos-Dumont, během jednoho z  jejich tradičních setkání v  luxusní restauraci Maxim’s, kde spolu probírali technické novinky a vynálezy. Santos-Dumont si nejprve u  Cartiera objednal ultratenké dámské hodinky pro přítelkyni, ale řeč přišla i na jeho problémy při sledování přesného času během jeho průkopnických letů. Ruce měl totiž zaměstnané řízením, a  obtížně tak sledoval čas na kapesních hodinkách. V roce 1904 spatřily světlo světa první náramkové hodinky navržené k  měření času za letu. Když 12. listopadu 1906 brazilský pilot usedl do svého

legendárního letounu 14-bis, aby se navždy zapsal do historie letectví, na jeho zápěstí se leskly hodinky od Cartiera, které dnes nesou jeho jméno. Charakteristické čtvercové pouzdro odlišovalo už v době svého vzniku model Santos od většiny doposud vyráběných hodinek, které bývaly kulaté. Zaoblené rohy číselníku, plynulé křivky nožiček a  přiznané šroubky po obvodu lunety se během mnoha let dočkaly řady interpretací. „Varianta z  roku 2018 není pouhou poctou nadčasovému designu, ale přichází s  některými novými možnostmi dnešního hodinářství. Současný model se pyšní robustním safírovým sklíčkem, rozšířenou lunetou, která umožnila uchycení řemínku hlouběji v  pouzdru hodinek, patentovaným výměnným mechanismem tahu nebo zcela novou ochranou korunky, která plynule přechází do nožiček, takzvaných krapen,“ říká Martin Janna z butiku Carollinum.

CARTIER


56

Panter

od Cartier

Francouzský dům Cartier znovu uvádí své legendární hodinky Panthère de Cartier – navíc v původním designu z roku 1983, díky jehož nevšednímu stylu se hodinky staly vyhledávaným doplňkem pro celou generaci milovníků módy a luxusu.

CARTIER


57

Návrat hodinek Panthère de Cartier symbolizuje vrchol současné obrody stylu 80. let, kdy se ženskost začala projevovat zcela novým způsobem – nošením ramenních vycpávek, výrazných barev či originálních a sofistikovaných šperků. Když se počátkem osmdesátých let objevily hodinky Panthère, staly se okamžitě symbolem dekády, ve které byl nejdůležitější úspěch, luxus a  prestiž. Není divu, že Grace Jones, Jane Seymour, Cher a  Elizabeth Taylor označily Panthère de Cartier za jedny ze svých nejoblíbenějších hodinek. Výrazný, sebevědomý, kultivovaný: design Panthère zůstává stále stejný. Čisté linie s  hranatým pouzdrem, zaoblené hrany, číselník s  římskými číslicemi a  ručičky ve tvaru meče dodávají hodinkám charakteristický vzhled. Pozornost zaujme nejen osmihranná korunka, která může být ozdobena diamantem nebo syntetickým modrým spinelem, ale také řemínek, který velmi příjemně přiléhá k zápěstí. Důmyslným prvkem je spona na vnitřní straně hodinek, která se snadno ovládá a  není zvnějšku vidět. Panthère de Cartier nejsou pouhé hodinky – je to šperk. K  dostání jsou ve dvou velikostech: malé (25,6 x  30,3 mm) a  střední (30,1 x  36,5 mm); a  v  několika provedeních: v  oceli, ve žlutém, růžovém a  bílém zlatě nebo v  dvoubarevné kombinaci z  oceli a  žlutého zlata. Vybrat si je možné ve variantě bez diamantů, s  diamanty kolem lunety, v  celodiamantovém provedení či se zcela unikátním dekorem panteřích skvrn z černého laku.

Panter provází Cartier od počátku 20. století. Poprvé se objevil na pozvánce na pařížskou výstavu šperků konanou v roce 1914 a postupně se z něj stal symbol této francouzské firmy. Majestátní charakter pantera, jehož obraz znázorňuje spojení prvotřídní hodinářské práce a  exotického luxusu, je inspirací pro mnohé šperkařské a  hodinářské kusy z  dílny Cartier. Proto jsou Panthère de Cartier více než jen hodinky – je to výraz osobnosti: nadčasového designu, dokonalých tvarů, brilantního vzhledu.

Letos kolekci obohatila nová škála vysoce ženských modelů. Pružný a na kůži velmi příjemný kovový řemínek z bílého, žlutého či růžového zlata je u  nových modelů tvořen dlouhým řetězcem článků, které se smyslně obtáčejí kolem zápěstí v dvojité či trojité smyčce.

CARTIER


58

SANTOS DE CARTIER

SANTOS DE CARTIER

35,1 mm, 18kt růžové zlato, automat

35,1 mm, ocel v kombinaci s 18kt zlatem, automat

465 000 Kč

235 200 Kč

SANTOS DE CARTIER

BALLON BLEU DE CARTIER

39,8 mm, ocel, automat

36 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (1,21 ct), automat

176 400 Kč

1 175 800 Kč

CARTIER


59

BALLON BLEU DE CARTIER

BALLON BLEU DE CARTIER

36,6 mm, ocel, automat

33 mm, ocel v kombinaci s 18kt růžovým zlatem,

144 300 Kč

číselník s diamanty (0,05 ct) 307 300 Kč

TANK FRANÇAISE

PANTHÈRE DE CARTIER

25,2 x 20,3 mm, ocel, quartz

27 x 37 mm, 18kt růžové zlato, quartz

84 200 Kč

593 300 Kč

CARTIER


60

TANK LOUIS CARTIER 29,5 x 22 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah 256 600 Kč

TANK MC 34,3 x 44 mm, ocel, automat 180 400 Kč

TANK AMÉRICAINE 41,6 x 22,6 mm, 18kt růžové zlato, automat 342 100 Kč

CARTIER


61

CLÉ DE CARTIER

RONDE SOLO DE CARTIER

31 mm, ocel, automat

36 mm, ocel, automat

123 000 Kč

80 200 Kč

CLÉ DE CARTIER

DRIVE DE CARTIER

31 mm, 18kt růžové zlato, automat, číselník s diamanty

40 x 41 mm, ocel, automat

336 700 Kč

160 400 Kč

CARTIER


62


63

Hodinky Portofino se vždy vyznačovaly klasickou elegancí a neokázalostí. Jejich minimalistický design si za více než třicet let od uvedení prvního modelu podmanil srdce mužů i  žen, kteří před uspěchaným životním stylem dávají přednost spíše poklidné atmosféře slunné italské Riviéry. Oblíbená řada se v  letošním roce rozšířila o  tři nové přírůstky, kterými v  Schaffhausenu slaví 150 let založení své manufaktury.

IWC Portofino s výjimečným ukazatelem měsíční fáze

Portofino Hand-Wound Moon Phase Edition „150 Years“ Ref. 5164 vychází z designu klasického modelu Hand-Wound Eight Days, ke kterému přibyl ukazatel měsíční fáze na pozici dvanáct. „Stejně jako všechny hodinky ze speciální edice k  letošnímu výročí mají portofina buď modrý, nebo bílý lakovaný číselník, a  jsou k  dispozici v  pouzdrech z  červeného zlata nebo ušlechtilé oceli,“ říká Martin Janna z  butiku Carollinum a dodává: „Specialitou je stopadesátikusová edice v barevné kombinaci červeného zlata a modrého číselníku.“

Manufaktura IWC Schaffhausen představila jubilejní kolekci populárního modelu Portofino s ukazatelem měsíční fáze, který potřebuje úpravu pouze jednou za 577 let.

Manufakturní strojek 5800 s ručním nátahem a osmidenní rezervou chodu je novým obohacením řady 5900, do které přidává exkluzivní a extrémně přesnou hodinářskou komplikaci s  odchylkou pouhého jednoho dne za 577 let. V  nabídce butiku Carollinum jsou i  dvě další limitované série modelu Portofino s  typickými stylovými prvky jubilejní kolekce – Chronograph a Automatic.

IWC


Stopadesátiletá cesta k technické dokonalosti Úctyhodný příběh IWC začal podnikatelskou myšlenkou amerického hodináře F. A. Jonese, který v roce 1868 založil v Schaffhausenu International Watch Company.

IWC


65

Tribute to Pallweber Mechanické náramkové hodinky s digitálním ukazatelem času S revolučním způsobem zobrazení času přišlo IWC již v roce 1884 u svých kapesních hodinek (viz obrázek nahoře). Jako poctu převratné myšlence letos IWC představilo vůbec první náramkové hodinky s  „digitálním ukazatelem“ jak znázorňuje fotografie níže. Pouzdro o  průměru 45 mm a  výšce 12 mm je osazeno manufakturním strojkem 94200 s  ručním nátahem a rezervou chodu 60 hodin.

S pomocí mistrovských schopností švýcarských hodinářů a špičkové techniky dobyla značka IWC nejprve americký trh s kapesními hodinkami a během následujících desetiletí si vysloužila skvělé renomé po celém světě. Sto padesát let od svého založení slaví letos švýcarská manufaktura celou jubilejní kolekcí, která přináší nový design vybraných modelů a připomíná některé legendární technické inovace. Společným znakem všech modelů jubilejní kolekce jsou modře a bíle lakované číselníky s fascinující optickou hloubkou.

IWC


66

IWC TRIBUTE TO PALLWEBER EDITION „150 YEARS“ 45 mm, ocel, ruční nátah, řemínek Santoni, limitovaná edice 500 ks 622 800 Kč

PORTUGIESER CONSTANT-FORCE TOURBILLON EDITION „150 YEARS“ 46 mm, platina, ruční nátah, ukazatel lunární fáze, ukazatel rezervy chodu, tourbillon s integrovaným constant force mechanismem, kožený řemínek Santoni, limitovaná edice 15 ks cena na vyžádání

BIG PILOT’S ANNUAL CALENDAR EDITION „150 YEARS“ 46,2 mm, ocel, automat, roční kalendář, ukazatel rezervy chodu (7 dní), limit. edice 150 ks 545 900 Kč

IWC


67

BIG PILOT’S WATCH EDITION „LE PETIT PRINCE“ 46,2 mm, ocel, automat (Pellaton), ukazatel rezervy chodu (7 dní), ochrana proti magnetickému poli 363 100 Kč

BIG PILOT’S WATCH HERITAGE

PILOT’S WATCH MARK XVIII

46,2 mm, bronz, automat (Pellaton), ukazatel rezervy chodu

40 mm, ocel, automat, ochrana proti magnetickému poli

(7 dní), ochrana proti magnetismu, limit. edice 1 500 ks

121 100 Kč

371 000 Kč

IWC


68

PORTUGIESER HAND-WOUND EIGHT DAYS

PORTUGIESER CHRONOGRAPH

EDITION „150 YEARS“

EDITION „150 YEARS“

43,2 mm, ocel, ruční nátah, ukazatel rezervy

41 mm, ocel, automat, chronograf,

chodu (8 dní), limitovaná edice 1 000 ks

limitovaná edice 2 000 ks

267 700 Kč

210 700 Kč

AQUATIMER AUTOMATIC

PORTOFINO AUTOMATIC EDITION „150 YEARS“

42 mm, ocel, automat, SafeDive systém

40 mm, ocel, automat, limitovaná edice 2 000 ks

144 500 Kč

124 100 Kč

IWC


69

PORTOFINO AUTOMATIC 37 37 mm, 18kt červené zlato s diamanty (0,62 ct), automat 479 700 Kč

DA VINCI AUTOMATIC MOON PHASE 36 36 mm, ocel s diamanty (0,94 ct), automat, ukazatel lunární fáze, řemínek Santoni 394 900 Kč

PORTOFINO AUTOMATIC MOON PHASE 37 37 mm, ocel s diamanty (1,28 ct), automat, ukazatel lunární fáze, číselník s diamanty 357 800 Kč

IWC


70

BRAND NAME


71

Polaris je zpět, ve čtyřech verzích Kolekcí Polaris vzdává Jaeger-LeCoultre hold ceněným potápěčským hodinkám z roku 1968. V roce 1956 představil Jaeger-LeCoultre vůbec první natahovací hodinky s funkcí alarmu na světě. Nenápadný trojúhelník na vnitřním disku hodinek, sloužící právě k nastavení alarmu, se pak záhy stal jedním ze symbolů potápěčských hodinek. Právě potápěči novou funkci využili nejvíce – alarm je totiž upozorňoval na blížící se konec ponoru.

1 000 kusů, je kalibr 956, tedy přímý nástupce legendárního strojku 825, který poháněl i hodinky samotného Charlieho Chaplina, slavného příznivce značky. Pouzdro hodinek je stejně jako u  půlstoletí starého předchůdce speciálně uzpůsobené tak, aby zesilovalo zvukový signál alarmu, a vydrží tlak až 20 atmosfér.

„Žádný z průkopnických modelů 50. a  60. let se ovšem neproslavil tak jako hodinky Polaris z roku 1968. U  příležitosti padesátiletého výročí od jejich uvedení přichází Jaeger-LeCoultre s novou stejnojmennou kolekcí, v  níž spojuje tradiční estetiku s nejmodernější hodinářskou technologií,“ říká Martin Janna z butiku Carollinum.

Součástí kolekce Polaris jsou i další tři modely. Elegantní Polaris Date (na fotografii vlevo) se svou barevnou kombinací a gravírovanou helmou potápěče na zadní straně pouzdra nejvíce blíží designu původní předlohy.

Na původní model, vzhledem k malému množství vyrobených kusů velmi vzácný a  sběratelsky ceněný, navazuje nový Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox. Srdcem těchto potápěčských hodinek s funkcí alarmu, vyrobených v limitovaném počtu

„Sportovní hodinky Polaris Automatic jsou ztělesněním jednoduchosti a minimalismu, a  dokonale se tak hodí pro formální i  neformální příležitosti. Model Polaris Chronograph je pak naopak vybaven tachymetrem i funkcí chronografu, ocení jej proto všichni milovníci rychlé jízdy a motosportu,“ doporučuje Martin Janna.

JA E G E R - L E C O U LT R E


72

Klasické navenek. Moderní uvnitř

I když hodinky Jaeger-LeCoultre zůstávají věrné tradičnímu designu, představují ukázku nejpokročilejší hodinářské technologie. Jaeger-LeCoultre ctí pravidlo, že v každé ze svých současných řad zachovává specifické prvky období, v nichž vznikaly jeho první modely. Každé nově uvedené hodinky jsou tak oslavou estetických kvalit, které přinesly jednotlivé dekády naší nedávné historie.

BRAND NAME


73

Řada Reverso od svého uvedení na trh vyniká vizuální čistotou a geometrickou jednoduchostí. Styl Art Deco, charakteristický svým minimalismem, úspěšně odolává sezónním trendům. Kombinace neformálního stylu a  pohodlí dělá z  Reversa nepostradatelný doplněk, díky vlastním kalibrům 965 a  969 se navíc mohou hodinky pochlubit výjimečnou spolehlivostí a přesností. Díky tomu si řada získává oblibu i v 21. století.

Desítky let vývoje precizního hodinářského řemesla odráží řada Master Control, inspirovaná historií kulatých náramkových hodinek značky. U příležitosti jejího 25. výročí představuje Jaeger-LeCoultre tři modely ve vintage stylu, každý vybavený jinými komplikacemi. Master Control Date charakterizuje funkce data umístěná na třetí hodině, Master Control Chronograph nabízí kromě data a stopek také tachymetrickou stupnici a Master Control Geographic umožňuje nastavení druhého časového pásma.

Pozoruhodné spojení tradice a současnosti představuje i řada stolních hodin Atmos. Nová limitovaná kolekce je unikátní svým inovativním pohonným mechanismem – strojek se dotahuje sám, bez lidského zásahu, přičemž využívá přirozené rozpínavosti směsi plynů. Speciální konstrukce umožňuje sledovat složitý stroj při práci ze všech úhlů. Vydařená pocta původnímu avantgardnímu modelu.

JA E G E R - L E C O U LT R E


74

POLARIS CHRONOGRAPH WT

POLARIS CHRONOGRAPH

44 mm, titan, automat, chronograf,

42 mm, ocel, automat, chronograf

ukazatel 24 časových pásem

288 900 Kč

386 900 Kč

MASTER ULTRA THIN PERPETUAL

GEOPHYSIC® UNIVERSAL TIME

39 mm, ocel, automat, věčný kalendář, ultra tenký strojek,

41,6 mm, ocel, automat, ukazatel 24 časových pásem

ukazatel lunární fáze

386 900 Kč

524 700 Kč

JA E G E R - L E C O U LT R E


75

MASTER GRANDE TRADITION TOURBILLON

MASTER ULTRA THIN MOON

CYLINDRIQUE QUANTIĒME PERPÉTUEL

39 mm, 18kt růžové zlato, automat, ultra tenký strojek,

42 mm, 18kt růžové zlato, automat, věčný kalendář,

ukazatel lunární fáze

cylindrický tourbillon, ukazatel lunární fáze

453 200 Kč

3 710 000 Kč

MASTER CALENDAR

MASTER ULTRA THIN 41

39 mm, ocel, ruční nátah, ukazatel dne a data,

41 mm, ocel, automat, ultra tenký strojek

ukazatel lunární fáze

210 700 Kč

254 400 Kč

JA E G E R - L E C O U LT R E


76

REVERSO TRIBUTE CALENDAR

REVERSO TRIBUTE SMALL SECONDS

49,7 x 29,9 mm, 18kt růžové zlato, ruční nátah,

45,6 x 27,4 mm, ocel, ruční nátah

ukazatel lunární fáze, ukazatel druhého časového pásma

212 000 Kč

a ukazatel dne a noci na druhém číselníku 659 900 Kč

ATMOS 568 BY MARC NEWSON

REVERSO ONE CORDONNET

265 x 23 x 147 mm, stolní hodiny, Baccarat křišťál,

33,8 x 16,3 mm, 18kt růžové zlato v kombinaci s ocelí, quartz

speciální perpetuální mechanismus, ukazatel lunární fáze

204 100 Kč

739 400 Kč

JA E G E R - L E C O U LT R E


77

RENDEZ-VOUS TOURBILLON

RENDEZ-VOUS NIGHT & DAY MEDIUM

39 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (2,52 ct), automat,

34 mm, ocel s diamanty (0,63 ct), automat,

perleťový číselník s diamanty, tourbillon

ukazatel dne a noci

2 332 000 Kč

360 400 Kč

RENDEZ-VOUS MOON

RENDEZ-VOUS NIGHT & DAY

36 mm, 18kt bílé zlato s diamanty (1,46 ct), automat, Rendez-

34 mm, 18kt růžové zlato s diamanty (0,69 ct), automat,

-vous indikátor, ukazatel lunární fáze, perleťový číselník

limitovaná edice 204 ks

1 158 100 Kč

946 100 Kč

JA E G E R - L E C O U LT R E


78

MONTBLANC


79

Montblanc 1858 Geosphere. V duchu horských výprav. Montblanc letos slaví 160. výročí legendární značky Minerva novou řadou s názvem 1858, která vzdává hold všem dobyvatelům horských velikánů. Celá kolekce svým zpracováním navazuje na bohatou tradici manufaktury Minerva, již Montblanc vlastní, konkrétně na kapesní hodinky a  chronografy z  20. a  30. let minulého století určené pro horolezce a armádu. I pro ně je charakteristická přesnost, čitelnost a robustní konstrukce, odolávající i extrémním podmínkám. Nejdále jde v odkazu k profesionálním přístrojům určeným pro vysokohorská dobrodružství model 1858 Geosphere. Byl totiž navržen jako pocta jedné z  největších výzev všech pravých horolezců, tedy zdolání tzv. Koruny planety, sedmi nejvyšších vrcholů všech sedmi kontinentů. Na výjimečnost hodinek upozorňuje již pouzdro kombinací ušlechtilého kovu a  keramiky. Velká vroubkovaná korunka připomíná dobové časomíry, zajímavě řešená oboustranně otočná luneta odstupňovaná ve stylu kompasu zase podtrhuje sportovnější charakter hodinek. Největší inovaci ale ukryli hodináři Montblancu uvnitř. Manufakturní komplikace ukazatele

světového času je rozdělena na dvě části – severní a jižní hemisféru. Právě na nich najdete jednu z  připomínek výzvy Seven Summit Challenge  – vrcholy jsou na jednotlivých kontinentech vyznačeny červenými tečkami. Čitelnost číselníku zvyšuje parciální lakování luminiscenčním materiálem SuperLumiNova, kterým jsou potaženy také tradičně tvarované ručičky zdobené technikou smaltu, tzv. „cloisonné“. Ukazatel světového času s  dvěma hemisférami není sice pro Montblanc úplnou novinkou (objevil se již před třemi lety například v luxusním modelu Villeret Tourbillon Cylindrique Geospheres Vasco da Gama), poprvé se ale tato výjimečná komplikace dostala do sportovních hodinek dostupných širšímu okruhu milovníků hodinářského umění. V butiku Carollinum můžete vybírat mezi dvěma základními verzemi v  různých materiálových provedeních. K  dispozici je nelimitovaná verze z  ušlechtilé oceli nebo limitovaná edice z bronzové slitiny.

MONTBLANC


80

Montblanc oživuje odkaz bohyně řemesel a umění Montblanc není původem typicky hodinářská značka. V posledních letech ale ve svých hodinkách umně využívá hodinářské know-how, vycházející z manufaktury Minerva ve Villeretu a z hodinářského ateliéru v LeLocle. Tradice výroby profesionálních hodinek a  chronografů se značkou Minerva se ve švýcarském Villeretu datuje již od roku 1858, kdy si Charles-Yvan Robert založil v  údolí Saint-Imier hodinářskou dílnu. Manufaktuře se od začátku dařilo.

První světově proslulou časomírou, která měla ve znaku jméno římské bohyně řemesel a umění, se staly zlaté kapesní hodinky s inovativním řešením nátahu. Místo dosud používaného klíčku bylo možné strojek natáhnout a seřídit pomocí korunky.

MONTBLANC


81

Minerva si postupně upevňovala svou pozici specialisty na profesionální hodinky a chronografy a dál úspěšně ovlivňovala technologický vývoj celého odvětví. V  roce 1911 vyvinuli hodináři z  Villeretu stopky schopné měřit čas s  přesností na pětinu vteřiny a už v roce 1916 jako jedni z prvních na světě překonali vlastní úspěch novým vysokofrekvenčním mechanickým strojkem, schopným odpočítávat s přesností jedné setiny vteřiny.

Celosvětovou pozornost si Minerva hned zpočátku získala kapesními hodinkami, které se daly v té době revolučně natahovat a seřizovat korunkou.

Precizní zpracování a spolehlivost jejích instrumentů pomohly manufaktuře proniknout rychle i do světa sportu. Minerva se stala oficiálním partnerem mnoha legendárních sportovních událostí. Její jméno je dobře známé fanouškům automobilových závodů, ale prosadila se i ve světě zimních sportů. Již v roce 1936 byla například oficiální časomírou olympijského lyžování v Garmisch-Partenkirchenu. Průkopnický odkaz zakladatele Charlese-Yvana Roberta dnes manufaktura Montblanc rozvíjí přímo v  původním sídle Minervy ve Villeretu. V místních ateliérech se vyrábějí všechny součásti strojků, hodinky se tu také ručně zdobí tradičními technikami.

Hodináři pečlivě obrušují všechny hrany, leští i ta nejmenší kolečka a krášlí destičky a můstky tradiční perláží a pruhy ve stylu „Côtes de Genève“.

Montblanc se netají velkou chutí rozvíjet původní dědictví legendární značky. Svým zákazníkům nabízí jedinečný příběh, špičkové řemeslo a vytříbený moderní design, inspirovaný estetikou původních modelů. Vývoj se v  současnosti ubírá třemi základními směry. Řada Montblanc 1858 navazuje na horolezecké a  vojenské modely, klasické kapesní a  náramkové hodinky najdete v  nabídce pod označením Star Legacy, kolekce TimeWalker pak připomíná přesné časomíry spojené se světem automobilových závodů.

MONTBLANC

Výroba spirálových pružinek patří k vrcholům hodinářského řemesla. Ve Villeretu tuto schopnost ovládají jako jedni z mála na světě.


82

STAR LEGACY NICOLAS RIEUSSEC CHRONOGRAPH

STAR LEGACY AUTOMATIC CHRONOGRAPH

44,8 mm, ocel, automat, chronograf

42 mm, ocel, automat, chronograf

201 400 Kč

108 650 Kč

4810 DUAL TIME

STAR LEGACY SMALL SECOND

42 mm, ocel, automat, ukazatel druhého časového pásma

36 mm, 18kt červené zlato, automat,

116 600 Kč

číselník s diamanty (0,064 ct) 201 400 Kč

MONTBLANC


83

1858 CHRONOGRAPH TACHYMETER

TIMEWALKER MANUFACTURE CHRONOGRAPH

LIMITED EDITION

LIMITED EDITION

44 mm, bronz, ruční nátah, chronograf,

43 mm, ocel, automat, chronograf, limitovaná edice 1 500 ks

limitovaná edice 100 ks

135 150 Kč

742 000 Kč

1858 AUTOMATIC CHRONOGRAPH

1858 GEOSPHERE

42 mm, ocel, automat, chronograf

42 mm, ocel, automat, ukazatel dne a noci,

108 650 Kč

ukazatel 24 časových pásem 140 450 Kč

MONTBLANC


84

MEISTERSTÜCK LE PETIT PRINCE SOLITAIRE

MEISTERSTÜCK GEOMETRY SOLITAIRE LEGRAND

LEGRAND

plnicí pero, potažené platinou s vyrytým geometrickým

plnicí pero, ušlechtilý modrý lak s motivem lišky

vzorem a optickým efektem

40 450 Kč

37 650 Kč

PATRON OF ART HOMAGE TO LUDWIG II LIMITED EDITION 4810 modrý průsvitný lak, limitovaná edice 67 450 Kč

JOHN F. KENNEDY SPECIAL EDITION BURGUNDY plnicí pero, ušlechtilá pryskyřice, speciální edice 24 000 Kč

MONTBLANC


85

MUSES MARILYN MONROE SPECIAL EDITION PEARL plnicí pero, bílá ušlechtilá pryskyřice 24 000 Kč

BONHEUR NUIT WEEKEND plnicí pero, ušlechtilá pryskyřice 19 900 Kč

HERITAGE ROUGE ET NOIR SPIDER METAMORPHOSIS LIMITED EDITION 1906 plnicí pero, stříbro, limitovaná edice 67 450 Kč

WRITERS EDITION HOMAGE TO HOMER LIMITED EDITION plnicí pero, pozlacená ušlechtilá pryskyřice, limitovaná edice 105 100 Kč

MONTBLANC


86

BRAND NAME


87

Limitovaná edice s výjimečnou astronomickou komplikací Officine Panerai přináší v nové edici modelu Luminor 1950 jednu specialitu, která bude pro fanoušky haute horlogerie ve spojení s charismatickou italskou značkou překvapením. U hodinek Panerai se tradičně setkáváme spíše s funkcemi jako GMT nebo chronograf. Pro svou sérii modelu Luminor 1950 Equation of Time 8 Days GMT Titanio 47 mm značka sáhla po ne zcela obvyklé hodinářské komplikaci „vyrovnání času“. Ta vám po nastavení data ukáže rozdíl mezi konvenčním časem na vašich hodinkách a  skutečným slunečním časem, který počítá s  rozdílnou délkou dne danou pohybem Země po eliptické dráze kolem Slunce.

Srdcem špičkového modelu je manufakturní strojek P.2002/E s ručním nátahem a osmidenní rezervou chodu, který můžete obdivovat díky průhlednému dýnku ze safírového skla. Titanové pouzdro o  průměru úctyhodných 47 milimetrů obepíná sendvičový číselník s luminiscenční úpravou, která zajišťuje skvělou čitelnost i za ztížených světelných podmínek. Na číselníku dále najdete vteřinový čítač na pozici devět, datumovku na pozici čtyři a ukazatel měsíců na pozici tři.

Aktuální rozdíl mezi těmito časy odečtete na posuvném ukazateli na pozici šest v intervalu –15/+15. Panerai, jak je již zvykem, přináší jednu z  nejelegantnějších a  nejpraktičtějších interpretací této vrcholné hodinářské komplikace, která nijak neruší tradiční design pouzdra Luminor 1950.

Hodinky Luminor 1950 Equation of Time 8 Days GMT Titanio 47 mm (PAM00670) jsou voděodolné až do 10 barů (100 metrů) díky patentovanému systému ochrany korunky a dodávají se s řemínkem z aligátora.

PA N E R A I


88

PA N E R A I


89

Z hloubi moře na vrchol popularity Málokterá značka se může pyšnit tak silnou kombinací historie a nezaměnitelného stylu jako Panerai. Její příběh začíná ve Florencii, kolébce italské renesance, kde podnikatel a  nadaný řemeslník Giovanni Panerai otevřel v  roce 1860 první tamější hodinářskou dílnu. Dále pokračuje slavnou epizodou, která navždy propojila značku se světem pod mořskou hladinou a v hodinářském světě z ní učinila synonymum avantgardních technických řešení.

devadesátých let při návštěvě Florencie i Sylvestera Stallonea, který podle svých slov ihned vytušil hvězdný potenciál značky. Takřka přes noc se tak z hodinek s masivním pouzdrem stal hollywoodský hit. Některé z  modelů se záhy objevily ve filmech. K  vidění jsou třeba ve Stalloneově snímku Denní světlo nebo Likvidátor s Arnoldem Schwarzeneggerem.

Ve třicátých letech se manufaktura Panerai stala dodavatelem hodinek italského námořnictva. Žabí muži italských commandos spoléhali na model Radiomir, který již tehdy obsahoval mnoho z toho, co dnes obdivujeme na současných hodinkách značky – například masivní polštářkovité pouzdro, luminiscenční číselník a strojek s manuálním nátahem.

Hodinky Panerai jsou již dlouho vyhledávaným stylovým doplňkem milovníků výrazných sportovních modelů inspirovaných vojenskou minulostí. Italská značka ale stále dokazuje, že neztratila nic ani ze své pověstné technické vyspělosti. Na moři, tedy v prostředí, kde je nejvíce doma, umí stále obstát i při extrémních výkonech.

V padesátých letech došlo postupným vývojem k  náhradě původní radioaktivní luminiscenční vrstvy za bezpečnější tritium. Změnilo se také pouzdro. Přibyla patentovaná ochrana korunky, která je dodnes jedním z  hlavních poznávacích znaků hodinek Luminor.

Někdejší dodavatel italského námořnictva se dnes objevuje v roli oficiálního partnera nejnáročnějších sportovních akcí, jako je například Americký pohár.

Nezaměnitelný italský design, tradiční švýcarské řemeslo a silný příběh oslovily začátkem

PA N E R A I


90

LUMINOR DUE 3 DAYS AUTOMATIC ACCIAIO

LUMINOR DUE 3 DAYS AUTOMATIC ACCIAIO

38 mm, ocel, automat

38 mm, ocel, automat

156 400 Kč

156 400 Kč

LUMINOR DUE 3 DAYS ORO ROSSO

LUMINOR DUE 3 DAYS AUTOMATIC TITANIO

42 mm, 18kt červené zlato, ruční nátah

45 mm, titan, automat

569 800 Kč

288 900 Kč

PA N E R A I


91

LUMINOR 1950 EQUATION OF TIME 8 DAYS GMT TITANIO 47 mm, titan, ruční nátah, časová rovnice, ukazatel druhého časového pásma, ukazatel rezervy chodu (8 dní) 556 500 Kč

LO SCIENZIATO - LUMINOR 1950 TOURBILLON GMT TITANIO 47 mm, titan, ruční nátah, tourbillon, ukazatel druhého časového pásma, ukazatel rezervy chodu (6 dní), limitovaná edice 100 ks 3 683 500 Kč

LUMINOR 1950 PCYC REGATTA 3 DAYS CHRONO FLYBACK AUTOMATIC TITANIO 47 mm, titan, automat, flyback chronograf, odpočet do startu regaty 442 600 Kč

PA N E R A I


92

LUMINOR MARINA 1950 3 DAYS AUTOMATIC ACCIAIO

LUMINOR LEFT-HANDED 8 DAYS ACCIAIO

42 mm, ocel, automat

44 mm, ocel, ruční nátah, ukazatel rezervy chodu (8 dní)

190 800 Kč

177 600 Kč

LUMINOR SUBMERSIBLE 1950

LUMINOR MARINA 1950 3 DAYS AUTOMATIC ACCIAIO

3 DAYS AUTOMATIC ORO ROSSO

44 mm, ocel, automat

42 mm, 18kt červené zlato v kombinaci s keramikou, automat

212 000 Kč

686 400 Kč

PA N E R A I


93

RADIOMIR BASE 3 DAYS ACCIAIO

RADIOMIR BLACK SEAL 8 DAYS ACCIAIO

45 mm, ocel, ruční nátah, ukazatel rezervy chodu (3 dny)

45 mm, ocel, ruční nátah, ukazatel rezervy chodu (8 dní)

103 400 Kč

156 400 Kč

RADIOMIR 1940 3 DAYS CERAMICA

RADIOMIR CALIFORNIA 3 DAYS ACCIAIO

48 mm, keramika, ruční nátah

47 mm, ocel, ruční nátah

288 900 Kč

198 800 Kč

PA N E R A I


94

TAG H E U E R


95

Francouzská nezávislá testovací instituce Observatory of Besançon ve své novodobé historii udělila pouze 500 certifikátů kvality. Jejím puncem „Tête de Vipère“ se, na rozdíl od švýcarského certifikátu COSC, pyšní jen malá skupina chronometrů. A není divu. Šestnáctidenní testování v pěti různých pozicích při třech různých teplotách musí absolvovat strojek i  hodinové pouzdro při perfektní přesnosti. Pokud v náročných testech obstojí, může s hrdostí nosit pečeť „Tête de Vipère“, stejnou, jako je vyrytá na strojku H02-T. Calibre H02-T je in-house strojek s tourbillonem pocházející ze švýcarských výrobních linek TAG Heuer. Díky perfektní optimalizaci výroby se zde tourbillon produkuje za velmi příznivou cenu bez nutnosti dělat kompromisy v kvalitě. „Tourbillon patří v  hodinářském světě mezi královské komplikace. Jeho činnost omezuje vliv gravitace Země na chod hodinového strojku a patří mezi vizuálně nejkrásnější hodinářské mechanismy,“ říká Martin Janna z Carollina. Pro limitovanou edici TAG Heuer Carrera „Tête de Vipère“ bylo vyrobeno 155 kusů tohoto strojku v exkluzivním provedení se zmijí hlavou a s detaily v tmavě modré barvě. Stejný odstín půlnoční modři „Bleu Nuit“ má také celokeramické pouzdro a  luneta tohoto luxusního modelu. A  modré je i  prošívání řemínku z pravé krokodýlí kůže s titanovou překlápěcí sponou.

Carrera s tourbillonem a zmijí hlavou Temně modré celokeramické pouzdro, skeletonový číselník, krokodýlí řemínek a in-house kalibr s tourbillonem… to je Carrera s pečetí hlavy zmije… chronometr s certifikátem „Tête de Vipère“.

Safírové sklíčko má dvojitou antireflexní vrstvu, takže tourbillon je na skeletonovém číselníku opravdu nepřehlédnutelný. Znalci jistě ocení také safírové zadní víčko odhalující všechny krásné detaily tohoto exkluzivního kalibru.

TAG H E U E R


96

TAG Heuer Carrera Napínavý závod s vítězným koncem

Carrera znamená závod. A není náhodou, že se toto španělské slovo vonící adrenalinem, napětím a benzínem v roce 1963 zalíbilo jednomu velkému milovníkovi rychlých automobilů. Carrera Panamericana Mexico Road Race byl ve své době jeden z  nejproslulejších, nejoblíbenějších, ale také nejnebezpečnějších motoristických závodů. Novopečený šéf rodinné hodinářské manufaktury Jack Heuer, fascinovaný světem rychlých kol stejně jako jeho otec i  dědeček, tehdy trávil spousty času na závodních okruzích s automobilovými závodníky.

A právě na okruhu v Sebringu, kde firma Heuer dělala oficiální časomíru a kde mu automobilový závodník Pedro Rodriguez de la Vega povídal o  svých zážitcích z Panamerického závodu, se v Jackově hlavě zrodila skvělá myšlenka. Heuer měl za sebou teprve první rok fungování v rodinné firmě, ale přesto se směle pustil do

TAG H E U E R


97

výroby zcela nového chronografu, který bude šitý na míru automobilovým závodníkům. Protože při rychlé jízdě často rozhodují i zlomky sekund, navrhl velice čistý a  otevřený číselník, který je maximálně přehledný a  rychle čitelný. Protože podmínky na tratích jsou mimořádně náročné, vyrobil velmi solidní vodotěsné pouzdro, odolné proti prachu, nárazům i teplotním výkyvům. A protože myslel i na pohodlí závodníků, nechal ušít měkké kožené řemínky se stejnou perforací, jakou měly oblíbené jezdecké rukavice Juana Manuela Fangia. První Heuer Carrera byla na světě.

S novým strojkem se zcela zásadně změnilo i pouzdro. Nejnovější generace Carrery přichází ve skeletonovém modulárním pouzdře, které poprvé v historii TAG Heuer není vyrobeno z  jediného kusu, ale skládá se z  dvanácti komponentů. To umožňuje velice efektivně a  s  minimálními náklady vyrábět obrovské množství kombinací různých barev, materiálů a  povrchových úprav pouzdra Carrera. V této podobě se Carrera letos dožívá svého 55. výročí, které TAG Heuer oslavil limitovanou edicí TAG Heuer Carrera „Tête de Vipère“.

První velká změna v historii Carrery nastala v  roce 1969 s  příchodem Calibru 11, který v supertajném projektu vyvinul Heuer společně s Breitlingem, Hamiltonem a Dubois Depraz. Tento automatický chronograf s mikrorotorem byl tehdy světový unikát. Nepřehlédnutelný byl zejména díky své korunce umístěné na levé straně pouzdra. Calibr 11 a jeho varianty (Cal. 12, 14 a 15) se s úspěchem používaly až do příchodu hodinářské krize na přelomu 70. a 80. let. V roce 1985 firmu kupuje finanční skupina TAG. Z Heueru se stává TAG Heuer a Carrera dostává na číselník nové logo. O  deset let později investor Doughty Hanson podporuje návrat k mechanickým strojkům, klasickému designu a  luxusním sportovním chronografům. Na svět přichází šestá generace, věrná reedice úplně první Carrery z roku 1963. S novým tisíciletím se do firmy vrací Jack Heuer a  jako odborník na historické modely přispívá k vývoji nové řady Classic Collection. Zároveň se modely Carrera začínají otevírat moderním vlivům. Velkou změnou je velikost pouzdra  – z 39 mm na 41  mm a  po velkém úspěchu i 43 mm. A změnou nejzásadnější je nový strojek vlastní výroby: in-house Calibre 1887, který se stal základem pro dnes používaný in-house Calibre H01.

TAG H E U E R


98

MONACO CALIBRE 11 GULF SPECIAL EDITION

HERITAGE CALIBRE HEUER 02

39 mm, ocel, automat, chronograf, speciální edice

42 mm, ocel, automat, chronograf

136 900 Kč

123 900 Kč

CARRERA CALIBRE HEUER 01

CARRERA CALIBRE HEUER 01

43 mm, ocel (PVD) v kombinaci s keramikou,

43 mm, ocel (PVD) v kombinaci s keramikou,

automat, chronograf

automat, chronograf

124 900 Kč

129 900 Kč

TAG H E U E R


99

CARRERA CALIBRE 16 DAY-DATE

CARRERA CALIBRE 16

43 mm, ocel, automat, chronograf

41 mm, ocel, automat, chronograf

111 900 Kč

102 900 Kč

CARRERA CALIBRE 5 DAY-DATE:

CARRERA CALIBRE 5 DAY-DATE

STRIKING AND REFINED

41 mm, ocel, automat

41 mm, ocel, automat

63 900 Kč

63 900 Kč

TAG H E U E R


100

CARRERA LADY

CARRERA CALIBRE 9

36 mm, ocel, luneta a číselník s diamanty (0,85 ct), quartz

28 mm, ocel, automat, číselník s diamanty (0,10 ct)

99 900 Kč

71 900 Kč

LINK CALIBRE 5

AQUARACER

41 mm, ocel, automat

32 mm, ocel v kombinaci s 18kt zlatem, quartz,

69 900 Kč

perleťový číselník 68 900 Kč

TAG H E U E R


101

AQUARACER CALIBRE 5

AQUARACER CALIBRE 5

43 mm, ocel v kombinaci s keramikou, automat

43 mm, ocel v kombinaci s keramikou ,automat

60 900 Kč

61 900 Kč

FORMULA 1

FORMULA 1 CALIBRE 16

41 mm, ocel, automat

44 mm, ocel, automat, chronograf

41 900 Kč

67 900 Kč

TAG H E U E R


102

BRAND NAME


103

Poslední přírůstek řady Black Bay podtrhuje nové sebevědomí značky, kterou si vysnil zakladatel Rolexu. Vůbec poprvé vyvinul Tudor pro své hodinky vlastní kalibr s GMT funkcí, která umožňuje zobrazit čas ve dvou pásmech najednou. Navzdory této nové komplikaci dosahuje strojek výjimečných vlastností, zejména 70hodinové rezervy chodu, odolnosti vůči magnetismu a vodotěsnosti do 200 metrů.

Odvaha překvapovat Mezi fanoušky a sběrateli hodinek se už dlouho nikdo nepostaral o rozruch, jaký vyvolal Tudor svým dostupným modelem Black Bay GMT.

Milovníky čistých a funkčních řešení nadchne precizní provedení s  řadou vyladěných detailů i  střídmá velikost pouzdra (41 mm), díky níž hodinky působí na ruce přirozeně, a hodí se tak na pracovní jednání i slavnostní příležitosti. „Černý ciferník s  typickými hranatými ručkami odkazuje na podobu potápěčských hodinek z  50. a  60. let minulého století, stejně jako velká korunka s  tudorovskou růží. Nadčasovou eleganci a  decentní vzhled dodává modelu obousměrně otáčivá luneta kombinující modrou s odstínem burgundy,“ popisuje hodinky Martin Janna z butiku Carollinum. Na ocelovém tahu na první pohled zaujmou nýty po stranách. Značka se tím hlásí k  některým ze svých půl století starých modelů. Vedle toho dává Tudor netradičně na výběr mezi velmi vydařeným koženým řemínkem s  ocelovou sponou nebo textilním řemínkem s  pevným uchycením k pouzdru.

TUDOR


104

Mimořádné.

Jako David Beckham Již od svého založení je Tudor ztělesněním odvahy neustále posouvat hranice lidských možností. I proto si značku oblíbil třeba úspěšný fotbalista David Beckham. „Jako Angličan umím ocenit perfektní oblek a  perfektní hodinky. O  to druhé se Tudor skvěle postará,“ prohlásil o  svých hodinkách David Beckham. Ne náhodou je s  hodinkami Tudor spojena řada osobností, které ve svých oborech dosáhly mimořádných výsledků. Díky neustálému vývoji, inovacím a  touze být nejlepší se v  ženevských dílnách již desítky let rodí spolehlivé a přesné hodinky schopné odolat i těm nejextrémnějším podmínkám. Dravého ducha a touhu překonávat výzvy značka nově vtělila do svého manifestu Born to Dare a odráží ji i spojení právě s Davidem Beckhamem.

TUDOR

Také slavný anglický fotbalista čelil při cestě za svým dětským snem řadě překážek a do fotbalové historie se mu podařilo zapsat jedině díky nezdolné vůli, tvrdé práci a  vytrvalosti. Miliony lidí po celém světě navíc inspiruje i  odvahou a vizionářstvím, s nimiž po konci kariéry rozjel řadu filantropických aktivit. Beckhamova cesta k  Tudoru vedla přes hodinky Rolex. Hrdého majitele několika modelů hodinek Rolex zaujala preciznost, kterou Tudor věnuje každému detailu. Na jeho ruce tak můžete střídavě vidět model Black Bay Bronze a  Black Bay Chrono.


105


106

BLACK BAY STEEL

BLACK BAY FIFTY-EIGHT

41 mm, chronometr, ocel, automat

39 mm, chronometr, ocel, automat

91 392 Kč

89 600 Kč

BLACK BAY S&G

BLACK BAY CHRONO

41 mm, chronometr, ocel v kombinaci

41 mm, chronometr, ocel, chronograf

s 18kt zlatem, automat

126 500 Kč

125 100 Kč

TUDOR


107

BLACK BAY

BLACK BAY BRONZE

41 mm, chronometr, ocel, automat

43 mm, chronometr, ocel (PVD), automat

92 200 K훾

100 200 K훾

BLACK BAY

BLACK BAY DARK

41 mm, chronometr, ocel, automat

41 mm, chronometr, ocel (PVD), automat

92 200 K훾

112 100 K훾

TUDOR


108

FASTRIDER BLACK SHIELD

HERITAGE CHRONO BLUE

42 mm, keramika, automat, chronograf

42 mm, ocel, automat, chronograf,

119 808 Kč

ukazatel druhého časového pásma 110 600 Kč

NORTH FLAG

PELAGOS

40 mm, chronometr, ocel, automat,

42 mm, chronometr, titan v kombinaci

ukazatel rezervy chodu

s ocelí, automat, vodotěsnost 500 m

92 200 Kč

110 900 Kč

TUDOR


109

BLACK BAY 36

CLAIR DE ROSE

36 mm, ocel, automat

34 mm, ocel, automat, číselník s diamanty

68 608 Kč

71 100 Kč

1926

CLASSIC DATE

28 mm, ocel v kombinaci

38 mm, ocel s diamanty,

s 18kt růžovým zlatem, automat

automat, číselník s diamanty

66 048 Kč

157 184 Kč

TUDOR


110

BRAND NAME


111

Uvedení modelu Clifton Baumatic označuje tradiční značka Baume & Mercier za zásadní průlom ve své novodobé historii. Nejmladší člen kolekce Clifton skrývá ve svém nitru inovativní kalibr Baumatic, jehož vývoji se vybraní hodináři ze skupiny Richemont věnovali několik posledních let s ambicí vyvinout kalibr nové generace.

Průkopník nové éry Clifton Baumatic překonává dosavadní představu, že mimořádně kvalitní strojky jsou určené jen pro nejdražší modely hodinek.

Výsledek jejich práce oslňuje až 120hodinovou rezervou chodu, minimální odchylkou (–4/+6 sekund za den), speciálními křemíkovými komponenty, které zajišťují zvýšenou odolnost vůči magnetismu i otřesům. Hodinky Clifton Baumatic jsou prvním modelem, kde se kalibr uplatnil – a  jelikož ke skvělým vlastnostem přidaly také velmi vstřícnou cenu, šlo v roce 2018 o jednu z nejzajímavějších novinek ženevského hodinářského salonu. Stejně jako ostatní hodinky Clifton má i  tento model klasický, minimalistický design odkazující na estetiku 50. let 20. století. Skvělá volba pro mladé gentlemany a  všechny, kdo ocení jednoduchost, eleganci a špičkovou technologii.

BAUME & MERCIER


112

Pro radost z jízdy Z touhy po svobodě, dobrodružství a překonávání rychlosti se v roce 1901 zrodila první americká značka motocyklů Indian. Baume & Mercier oslavuje jejího průkopnického ducha třemi limitovanými edicemi hodinek Clifton Club Indian.


113

První z nich jsou poctou motorkářské legendě, „nejrychlejšímu Indiánovi“ Burtu Munroovi, jenž je díky své neuvěřitelné jízdě z roku 1967 dodnes držitelem rychlostního rekordu ve třídě do 1 000 kubických centimetrů. Munroův příběh vystihuje nespoutanost a  touhu po svobodě vlastní všem milovníkům jízdy na dvou kolech. Svérázný Novozélanďan, poháněný touhou být nejrychlejší, pracoval několik desetiletí na neustálém vylepšování svého stroje – a svého cíle nakonec dosáhl. Hodinky Burt Munro Tribute, vydané u příležitosti 50 let od Munroova rekordu, odkazují k  jeho neuvěřitelnému příběhu hned několika prvky. Červená barva koženého řemínku odpovídá té,

kterou měl Munroův slavný Indian Scout, výrazná 35 ve žlutém poli ciferníku byla jezdcovým šťastným číslem a tachymetr hodinek upomíná na rychlost, které se onoho slavného dne na solném jezeru Bonneville v  americkém Utahu podařilo dosáhnout – 184 mil za hodinu (295,5 km/h). Limitovaná edice jezdeckých hodinek se 44mm pouzdrem je osazena strojkem Valjoux 7750 s rezervou nátahu 48 hodin. Slavnou historii ikonické americké značky připomínají i  další modely Baume & Mercier. Hodinky Scout a  Chief z  řady Legend Tribute vzdávají řadou designových detailů hold nejslavnějším strojům a  preciznímu řemeslu jejich tvůrců. Feel the spirit. Be like the Indian.

BAUME & MERCIER


114

CLIFTON CLUB 42 mm, ocel, automat 52 300 Kč

CLIFTON CLUB INDIAN LEGEND TRIBUTE 44 mm, ocel, automat, chronograf, limitovaná edice 1 901 ks 99 200 Kč

CLIFTON COMPLETE CALENDAR 43 mm, ocel, automat, ukazatel lunární fáze 94 900 Kč

BAUME & MERCIER


115

CLASSIMA

CLASSIMA

40 mm, ocel, automat

36,5 mm, ocel, automat,

79 000 Kč

perleťový číselník s diamanty (0,03 ct) 75 000 Kč

CLASSIMA

PROMESSE

42 mm, ocel, quartz

34,4 mm, ocel s diamanty (0,42 ct), quartz,

26 500 Kč

ukazatel lunární fáze, číselník s diamanty 103 100 Kč

BAUME & MERCIER


116

BRAND NAME


117

Prvotřídní pilotky v limitované edici Hamilton oslavuje sto let svého spojení s letectvím speciální edicí prvního chronografu s jednou výjimečnou komplikací - měřením tzv. úhlu snosu. Hamilton v historii již mnohokrát dokázal, že dobře rozumí potřebám pilotů – naposledy když hodinky Khaki X-Wind Auto Chrono osadil komplikací pro měření úhlu snosu. Chronograf, jejž mohou piloti využít pro posouzení účinků bočního větru, se prakticky hned po svém uvedení stal ikonou. Není proto překvapením, že právě tento model vybral Hamilton pro limitovanou řadu věnovanou svému leteckému jubileu. Nových hodinek Khaki X-Wind bylo s odkazem na rok, kdy se Hamilton stal oficiální časomírou americké letecké pošty, vyrobeno pouhých 1 918 kusů. Oproti svému předchůdci zaujmou hned několika vylepšeními, která výrazně pomáhají čitelnosti ciferníku. Změnil se tvar ruček, především ale černou a  bílou barvu doplnila decentní,

fosforeskující písková, díky níž jsou jednotlivé číselníky lépe oddělené (a navíc dobře viditelné i v noci). Vteřinový sčítač evokuje umělý horizont z palubní desky letounu. Martin Janna z  butiku Carollinum vyzdvihuje jejich přednosti: „Inovací prošel i  prověřený kalibr Valjoux 7750 s  rezervou chodu 60 hodin, který nově nese označení H-21-Si – jde o  vůbec první chronografický strojek Hamiltonu vybavený křemíkovým vláskem. Díky tomu lépe odolává otřesům i působení magnetismu.“ Velké pouzdro o  průměru 45 mm a  světlý kožený pásek zaručují, že tyto hodinky na ruce nepřehlédnete. Pro všechny technicky zaměřené fanoušky letectví i  pro piloty je tento prvotřídní model jasnou volbou.

H A M I LTO N


118

H A M I LTO N


119

100 let

měření času v oblacích Hodinky Hamilton jsou pevnou součástí dějin aviatiky již od časů prvních letců. Svůj velký příběh začaly psát právě před sto lety. Od okamžiku, kdy se staly oficiální časomírou prvních letů americké letecké pošty, se Hamilton podílel na řadě milníků souvisejících s dobýváním vzdušného prostoru.

V roce 2017 se značka stala oficiální časomírou závodů série Red Bull Air Race, na nichž nejlepší světoví letci předvádějí svou mimořádnou zručnost, přesnost i odvahu.

Na ruce je měl admirál Richard Byrd, když v roce 1926 jako vůbec první člověk přelétal nad severním pólem, o rok později byly při prvním letu z Kalifornie na Havaj a sloužily i jako časomíra pro první lety mezi New Yorkem a  San Franciskem. Během zlaté éry aviatiky ve 20. a  30. letech se na ně spoléhaly i  všechny čtyři nejvýznamnější americké letecké společnosti. Zároveň hodinkami Hamilton byla vybavena US Army během vylodění v Normandii za 2. světové války.

Hamilton nosí také příslušníci Letecké akademie Spojených států amerických nebo členové proslulé jednotky horských záchranářů Air Zermatt. Jisté je, že ať už se v příštích sto letech dějiny letectví vydají jakýmkoliv směrem, hodinky s  ikonickým písmenem H  na ciferníku budou dál provázet jejich největší hrdiny. Přidáte se k nim?

Díky kombinaci amerického ducha a švýcarské preciznosti je Hamilton dodnes respektovaným partnerem mnoha vrcholových událostí, na nichž správné určení času rozhoduje o  vítězích a poražených.

H A M I LTO N


120

KHAKI PILOT CHRONO QUARTZ

KHAKI PILOT DAY DATE AUTO

44 mm, ocel, quartz, chronograf,

42 mm, ocel, automat,

speciální edice Red Bull Air Race 2018

rezerva chodu 80 hod.

18 300 Kč

22 900 Kč

KHAKI FIELD

KHAKI FIELD DAY DATE AUTO

50 mm, ocel, ruční nátah,

42 mm, ocel, automat,

rezerva chodu 80 hod.

rezerva chodu 80 hod.

26 300 Kč

19 600 Kč

H A M I LTO N


121

JAZZMASTER THINLINE AUTO

INTRA-MATIC AUTO

40 mm, ocel, automat

42 mm, ocel, automat

20 600 Kč

20 400 Kč

JAZZMASTER MAESTRO AUTO CHRONO

INTRA-MATIC AUTO CHRONO

45 mm, ocel, automat, chronograf,

40 mm, ocel, automat, chronograf,

rezerva chodu 60 hod.

rezerva chodu 60 hod.

41 300 Kč

49 300 Kč

H A M I LTO N


122


123

Multifort

Ocel s charakterem

Nejúspěšnější řada Mido Multifort platila už v době svého vzniku za jedny z nejodolnějších hodinek a je tomu tak i nyní. Jedny hodinky, které v sobě spojují několik žádaných vlastností: odolnost proti nárazům, vodě a účinkům magnetického pole. Multifort od Mido se těmito přednostmi mohly pyšnit již před osmdesáti lety a  s  moderním designem inspirovaným přístavním mostem v  Sydney patří mezi nejvyhledávanější modelovou řadu i dnes. Speciální edice Multifort má ocelové pouzdro s  matným PVD povrchem a  ve spojení s  černooranžovým číselníkem a  variací černého nebo oranžového řemínku je typickým moderním symbolem značky Mido. Automatický kalibr s  funkcí chronografu a  tachymetrickou stupnicí je obklopen pouzdrem o  velikosti 44 milimetrů a  šroubovací korunka zajišťuje jeho voděodolnost do 100 metrů.

MIDO


124

Inspirovány architekturou Preciznost a odolnost vždy patřily mezi hlavní přednosti švýcarských hodinek Mido.

MIDO


125

Vyznačují se kombinací kvality, inovace, funkčnosti a nadčasového designu za dostupnou cenu. Fascinace technickým pokrokem a  ikonami světové architektury stojí za inspirací každé modelové řady: Multifort, Ocean Star, Commander, Baroncelli a Belluna či All Dial. Římské Koloseum bylo před lety prvním architektonickým skvostem, který inspiroval chronograf značky Mido. Následovalo partnerství s  architektem Jørnem Utzonem, který stál za nevšedním vzhledem gigantické Opery v  australském Sydney, a  další světové architektonické milníky jako Eiffelova věž, Velká čínská zeď nebo Guggenheimovo muzeum se postupně staly inspirací v designu hodinek. Moderní tvář této značky ale neznamená, že Mido nemá za sebou žádnou tradici. Vždyť právě letos slaví kulatých sto let od založení. Je zajímavé, že právě v  době, kdy bylo uzavřeno příměří po 1.  světové válce a  vznikala Československá republika, se na území neutrálního Švýcarska ve své dílně odhodlal k významnému kroku šestatřicetiletý hodinář Georges G. Schaeren. Jeho specializace v  oblasti úpravy a  kompletace malých strojků jej přivedla až k  vizi založit vlastní značku hodinek Mido (ze španělského „Yo mido – měřím“). Značka si ze století své existence nese několik význačných inovací, pozoruhodné je především unikátní korkové těsnění korunky či Aquadura, vyvinuté již v roce 1934. Druhou devízou hodinek Mido je preciznost chodu. Mnohé strojky dodnes nesou certifikát COSC, což je v  porovnání s  jejich cenou staví na výsluní mezi dostupnými typy švýcarských hodinek. Mido patří v  počtu certifikovaných hodinek mezi top značky, jako jsou Omega nebo Breitling, a fakt, že dnes patří do největší hodinářské skupiny na světě – Swatch Group –, ji řadí mezi značky, které vám v Carollinu s hrdostí prezentujeme.

MIDO


126

MULTIFORT CHRONOGRAPH ADVENTURE

MULTIFORT CHRONOGRAPH SPECIAL EDITION

44 mm, ocel (PVD), automat, chronograf,

44 mm, ocel (PVD), automat, chronograf

rezerva chodu 60 hod.

47 900 Kč

46 300 Kč

MULTIFORT III COSC

OCEAN STAR

42 mm, chronometr, ocel (PVD), automat, chronograf

42,5 mm, ocel (PVD), automat, rezerva chodu 80 hod.

32 600 Kč

25 700 Kč

MIDO


127

BARONCELLI MOON PHASE

BARONCELLI DONNA

42 mm, ocel (PVD), automat, ukazatel lunární fáze,

33 mm, ocel s diamanty (0,114 ct), automat,

chronograf

perleťový číselník s diamanty (0,04 ct)

58 600 Kč

33 500 Kč

COMMANDER BIG DATE

BARONCELLI DIAMONDS

42 mm, ocel (PVD), automat

33 mm, ocel (PVD), automat, číselník s diamanty (0,025 ct)

26 500 Kč

22 000 Kč

MIDO


128

Rolex

Pařížská 14, 110 00 Praha 1 Tel.: 224 817 060 rolex@carollinum.cz www.carollinum.cz

Po–Pá: 10.00–19.00 So: 11.00–18.00 Ne: 12.00–18.00

Boutique manažerka: Klára Poláková

NAŠE OBCHODY


129

Patek Philippe Pařížská 9, 110 00 Praha 1

Tel.: 234 221 456 patek@carollinum.cz www.carollinum.cz

Po–Pá: 10.00–19.00 So: 11.00–18.00 Ne: 12.00–18.00

Boutique manažerka: Klára Poláková

NAŠE OBCHODY


130

Carollinum Pařížská 11, 110 00 Praha 1

Tel.: 224 810 890 prodejna@carollinum.cz www.carollinum.cz

Po–Pá: 10.00–19.00 So: 11.00–18.00 Ne: 12.00–18.00

Boutique manažer: Martin Janna

NAŠE OBCHODY


131

Hodinářský servis Carollinum Pařížská 9, 110 00 Praha 1

Tel.: 224 813 702 servis@carollinum.cz www.carollinum.cz

Po–Pá: 10.00–18.00

Vedoucí servisu: Jan Kováčik

NAŠE OBCHODY


132

Zlatá vteřina Čas jako ta největší esence luxusu. To je idea ocenění Zlatá vteřina, které je určené významným osobnostem československé společnosti.

Zlatá vteřina vznikla v tradiční české sklářské manufaktuře Moser ve spolupráci s  Carollinem. Křišťálovou cenu ve tvaru přesýpacích hodin charakterizuje zlatá kulička, která svým propadnutím hodinami během jedné vteřiny symbolizuje nedostižnou vzácnost času. Předání ocenění je společenskou událostí spojenou s  veletrhem Umění času. Ten Carollinum každoročně pořádá v  Praze a prezentuje zde výjimečnost hodinářského řemesla a umění prestižních značek.


W W W. C A R O L L I N U M . C Z

Profile for Carollinum

Umění času - katalog luxusních hodinek Carollinum 2018/2019  

Katalog luxusních hodinek společnosti Carollinum. V katalogu najdete novinky, které na vás čekají na našich buticích Rolex, Patek Philippe a...

Umění času - katalog luxusních hodinek Carollinum 2018/2019  

Katalog luxusních hodinek společnosti Carollinum. V katalogu najdete novinky, které na vás čekají na našich buticích Rolex, Patek Philippe a...