Naerata! Sügis 2019

Page 1

EESTI SUURIM TERVISEAJAKIRI

APOTHEKA.EE HIND 2,50 €

NR 53 (25) SÜGIS 2019

9

Kuidas jumestada

mõjuvat põhjust minna

küpset nahka?

joogasse

Grete Lõbu otsib magusaid tundeid

Vitamiinisüst koduaia köögiviljadest

PAANIKAHOOG: Appi, ma suren!

Aita lemmikul kohaneda! Kui kasv teeb lapsele valusisukord

74

12 28

SÜGIS 2019

35

60

4 6 8 10 12 18 22 24 28 32 35 38 42 46 50 52 56 60 64 68 72 74

Rasked valikud Uudised Naised on hullud! Uut apteegiriiulil Magusate tunnete otsinguil Mitte steriilne kodu, vaid mõistlik hügieen Et suvetunne säiliks… Kasvamine, mida sa tunned Kui pea valutab Meeldetuletaja: ravimid alati olemas Sinu lemmiku kohanemise võti Uudised Kohtumine kortsukestega Küps, aga nooruslik Väärtustades looduslikkust Juuksed nagu uued Igavene kulmudraama Kuidas kogeda jooga tõelist mõju? Paanikahoog – surmahirm ilma surmaohuta Vitamiinilaks koduaia köögiviljadest Ristsõna Üheskoos tugevamad

SÜGIS 2019 NAERATA

3


juhtkiri

Rasked valikud

Ü

ks mu tuttav rääkis, kuidas lapsepõlves käskinud ta isa ühe sigadustejada peale võtta ­vildikas ja kirjutada voodi kohale seinale suurelt „Homme hakkan korralikuks!“. Ta lootis, et laps võtab aru pähe. Kui siis aga laps igal hommikul silmi avades seda luges, mõtles tema, et korralikuks peab ju hakkama alles homme... Inimene on oma loomult mugav. Meie ühine ravikindlustus ägab elustiilihaiguste koorma all, mille on tinginud alkoholiga liialdamine, ebatervislik toitumine, vähene liikumine, stress. Eestis suitsetab üks viiest täiskasvanust iga päev. Abivajajaid on alati rohkem kui ressursse ja nii jõuavadki meieni kurvad lood inimestest, kes põevad rasket haigust ja kelle viimaseks õlekõrreks on hirmkallis ravi. Selleks aga raha ei jätku, sest kompenseerimise korral jääksid sajad odavama ravi vajajat abita. Need on inimeste tervisega seotud rasked valikud. Mida tervemad oleme, seda rohkem jääb ravikindlustusel raha raskesti haigete aitamiseks. Inimeste endi valik ja vastutustunne mängivad siin suurt rolli. Kas iga uitmõtte peale on ikka vaja arstivisiiti, nõuda puugihammustuse peale kiirabi või minna pindu EMO-sse eemaldama? Kas rasvunud inimene hakkab trenni tegema ja jääb rangele dieedile, kui arst seda teha käsib või loodab inimene ikka, et tablett või operatsioon teeb imet ja vabastab ülekilodest lihtsamalt? Kui inimene ise oma tervist kahjustavat elustiili grammigi muuta ei soovi, mil määral peaks tal üldse olema õigus ravikindlustuse abile? Kuigi tervishoiu kvaliteet paraneb ja keskmine eluiga pikeneb, on inimestel endil suur roll oma tervise hoidmisel. Vanus ja haigus ei pea olema sünonüümid. Apteekrid pühenduvad iga päev inimeste tervise hoidmisele ja tervisehädade seljatamisele: aitavad terviseprobleeme ennetada, õpetavad, kuidas kergematest tervisemuredest jagu saada, ravimeid õigesti kasutada ning annavad nõu, kuidas säilitada parimat võimalikku elukvaliteeti ka näiteks krooniliste haiguste korral. Nii et kui teid mõni tervisemure kimbutab, on mõistlik juba täna korralikuks hakata. Püsigem terved!

Apteegiketi Apotheka ajakiri Naerata! on Eesti suurim terviseajakiri. Ilmub neli korda aastas. Järgmine number ilmub detsembris.

Peatoimetaja: EVELIN KIVILO-PAAS Keeletoimetaja: ESTER PÕLDMA Kujundus: ELLEN LEENE Väljaandja: APOTHEKA Kirjuta meile: toimetus@apotheka.ee Rohkem infot: apotheka.ee

Marika Pensa Apotheka juhatuse liige

Mida tervemad oleme, seda rohkem jääb ravikindlustusel raha raskesti haigete aitamiseks. Inimeste endi valik ja vastutustunne mängivad siin suurt rolli.

4

NAERATA SÜGIS 2019

Esikaane foto: LAURA STRANDBERG Stilistika: AULIKKI PUNISTE Rõivad: RESERVED, MOHITO Meik ja soeng: KRISTI PETOLAIuudised

Apotheka tunnustas parimaid töötajaid

Jälgi apteekrite

tervisenõuandeid

Kanal 2 saates „Tuhat tervist“  Tervisehuviliste rõõmuks jätkab Kanal 2 ka sel hooajal juba armsaks saanud tervisesaatega „Tuhat tervist“, mida juhib Apotheka Tartu Raekoja apteegi laulev proviisor Indrek Ventmann. Igas saates uuritakse päevakajalisi terviseteemasid, uudistatakse põnevaid apteegiga seotud tegevusi ning tutvutakse tuntud inimese tervisenippidega. Apteekreid näeb saadetes lisaks Indrekule veel – nii tervisenõu andmas kui ka apteekri tööd tutvustamas. Vaata saadet alates 31. augustist igal laupäeval Kanal 2-st.

Apothekas kogutakse jätkuvalt lõviosa geeniproovidest  Kutsusime apteegikülastajaid kevadel üles andma märku tublidest, head nõu ning südamlikku teenindust pakkuvatest töötajatest Apotheka apteekides. Nüüd oleme tulemused kokku lugenud ning meie külastajate lemmikapteekritele ja apteegitöötajatele nende auga välja teenitud tiitlid üle andnud. Meil on hea meel, et üleskutsele reageeris märkimisväärselt palju inimesi, kes nii apteegis kohapeal kui ka Apotheka kodulehe kaudu oma häid kogemusi jagasid. Kõik teame ju, et hea tervisenõuanne on õigel hetkel hindamatu kaaluga. Apteekides töötab mitmesuguse ametinimetusega inimesi. Et saada apteekriks, kes võib ainsana apteegis anda külastajale raviminõu, tuleb õppida kas farmatseudiks või proviisoriks. Eestis saab mainitud erialasid omandada Tallinna Tervisehoiu Kõrgkoolis või Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis. Klienditeenindajana töötamiseks erialane haridus vajalik ei ole, kuid see tähendab ka seda, et klienditeenindaja ei saa ravimite kohta nõu anda. Meie toredad klienditeenindajad võivad jagada infot toidulisandite ja apteegikosmeetika kasutamise kohta. Apotheka külastajad ning Apotheka meeskond tõstsid esile apteekreid ja klienditeenindajaid, kes töötavad Avinurme apteegis, Kolde Selveri apteegis, Tasku apteegis, Sõbra Maxima apteegis ning Rocca al Mare apteegis. Et tunnustuskampaania käigus esitati komisjonile tõesti palju Apotheka töötajaid, kes on ühel või teisel moel positiivsena meelde jäänud, võime olla siiralt ning liialdamata oma töötajate üle väga uhked ja öelda, et igas Apotheka apteegis saab head tervise- või ilunõu. Apotheka Uhkuse kampaania on algatus, millele ootame pikka iga ning loodame, et järgmisel kevadel on tunnustuskampaanias osalevaid apteegikülastajaid veelgi rohkem. Meie tublisid apteegitöötajaid võib muidugi tänada ja tunnustada ka iga päev. Palju õnne meie tublidele Apotheka töötajatele!

6

NAERATA SÜGIS 2019

 Geenivaramu annab teada, et 2019. aasta jooksul on apteekides kogutud kokku juba 22 947 geeniproovi, mis moodustab umbes 62% kõigist sel aastal kogutud geenidoonorite proovidest. Juuli algusest kogutakse andmeid Järve ja Solarise keskuse apteekides. Ühes nädalas on kogutud umbes 150 proovi apteegi kohta. Augusti alguses lisandus veel kolm apteeki, mistõttu võib oletada, et kogumise tempo lähiajal taas tõuseb. Eelmise aastaga kokku läheneb apteekides kogutud proovide arv 50 000-le.

Geeniproove saab anda viies Apotheka apteegis Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas. Täpsema info ja proovide kogumise aja leiab Apotheka kodulehelt: www.apotheka.ee/terviseinfo/ apteekides-jatkatakse-geeniproovide-kogumist/.

Et jätkuks energiat  Magneesiumi tähtsusest räägitakse palju. Ja põhjusega! Magneesium aitab kaasa lihaste ja liigeste normaalsele tööle. Seetõttu võib selle tarvitamine toidulisandina olla hea lahendus inimesele, kes armastab sportida ning soovib seda teha pikka aega, et täita oma treenimise eesmärgid. Samuti on magneesium vajalik närvisüsteemi toetamiseks. Koos tiamiini ja vitamiiniga B6 aitab magneesium toidulisandis Litozin Active vähendada kurnatust ja säilitada energiat.

Litozin Active (30 tk) 20,50 €kolumn

Naised on HULLUD TEKST: PIRET KRUMM l FOTO: ERAKOGU

Järgnevas kirjutises paljastan kolm verd tarretama panevat ilunippi, millest naised saunas rääkisid. Raskusastmelt kuuluvad need eri kategooriatesse.

1.

Esimene kannab pealkirja „Aasalt saadud rohu­ leotisega võib kokteile segada ja ainevahetust ­kiirendada“. Kallid kaaskannatajad, tegu on juba aegade algusest peale (kui nüüd täpselt ajalootelge jälgida, siis esimesi sissekan­ deid selle taime arstivast mõjust tegi Hippokrates ise) tun­ tud taimega, mida on kutsutud nii johanniskrautiks, jaani­ lilleks, Lõuna-Eestis ka viinalilleks, kuid tuntuim kõigist hellitusnimedest on naistepuna. Naistepuna on nimelt säherdune võimas malts, mis pida­ vat halva tuju minetama, puna palgele tooma ja kui torgata lill kosjaviina sisse, siis pidavat armuasjad kindlamalt aetud saama. Jah, tõsi ta on, et õige aeg naistepuna korjata on küll ammu möödas, aga järgmisel pööripäeval tasub see salajane retsept uuesti välja otsida. Seda võib lubada, et peenemaks ühe õhtuga ei saa, aga põsed ajab õhetama ja üle lõkke lend on garanteeritud. Öist lendu võib ka veel hommikul tunda olla.

NAISTEPUNAKOKTEIL EHK PUNASTAVAD DAAMID   Keeda vett.   Lisa keedetud veele üks korralik punt naistepuna. ­ Lase sel umbes 5–7 minutit tõmmata.   Nüüd viska kasutatud lilleräbalad minema ja lase teel pisut jahtuda.   Oleks hea, kui oled endale juba külmikusse varunud jääd. Ikka mõnusalt!   Siis lisa teele kas suhkrut, mett või vahtrasiirupit.   Maitseks võid lisada ka sidrunit.   Alkohoolsetest jookidest soovitan olenevalt eelistustest kas surakas viskit, rummi või konjakit.   Ja kõige lõpuks lisa mõnusalt jääd.   Ja siis nagu sabaga täht – lendu!

2.

Teine kauniduse saladus on samuti suukaudne, kuid selle tarvitamiseks on kõige parem hommik, sest siis imendub kõik paremini. Seda saladust jagas minuga üks kuluaaride tuntuim ja ajale hiilgavalt vastupanu osuta­ nud bravuuritar.

KAUNI ANU SALADUS Hommikul, kui koidab, viska kiirelt sisse kaks toorest vuti­ muna. Võid neid ka pisut kloppida, kui kardad, et munarebu kurgust alla ei lähe. Olen ise seda katsetanud ja julgen lubada, et kõik on neelatav. Hiljem on suus selline leiva maitse. Kui paned munad kohvi sisse ja lisad kõige eelista­ tumat magustajat, pole muna maitset üldse tunda. Milleks kõik see vajalik on?

8

NAERATA SÜGIS 2019

Kõlab uskumatult, kuid viina­ mäetigude limas on kõik vajalik, et sinu nahk saaks niisutatud ja noorendatud. Vutimunade kasulikkusest on palju räägitud. Lisaks A-, D-, B6- ja B12-vitamiinile on neis veel palju makro- ja mikro­ elemente – kaaliumi, naatriumi, magneesiumi, rauda, fosfo­ rit, vaske ja kroomi. Kõik see on kasulik kogu organismile, kuid ühtlasi suurepärane küünte, naha ja juuste jaoks. See on ka hea hommikusöök, kui vara midagi muud ei taha ja vaja miskit enne tööd või trenni endale sisse kallata. Lisaks kadus minul pärast neljandat hommikut ära isu leiva ja saia järele. Nahale on sel imepärane toimeaine. Oht on muidugi salmonelloosi haigestuda, aga millise tõelise hardcore-ilu­ nipiga haiglasse sattumise riski ei oleks?

3.

Kolmas on hierarhias kõige julmemate katsetajate pärusmaa. Sa oled iga kord valmis näokreemide osakonnas meelt heitma. Valik on nii suur, et ajab hulluks ja tekib soov viieaastase tüdruku kombel end põran­ dale visata ja kisada: „MA TAHAN NÄOKREEMI, MIS OLEKS ODAV JA TEEKS MIND NOOREMAKS!!!“ Lahen­ dus on olemas – viinamäeteod. Milleks osta kalleid teolimakreeme, mis lubavad roh­ kem kui 50 euro eest sind nooremaks teha, kui on võimalik soetada endale päris oma tigu, kes on nii kodulooma kui ka noorendaja eest. Kõlab uskumatult, kuid viinamäetigude limas on kõik vajalik, et sinu nahk saaks niisutatud ja noorendatud. Võta mugav asend, soovitatavalt selili ja aseta kaks tigu näole. Lase neil 10–15 minutit või nii kaua, et nägu saaks ühtlaselt limaga kaetud, roomata. Pole küll ise tigusid veel katsetanud, kuid naised saunas olevat toda meetodit proo­ vinud ja väga rahule jäänud. Kui too ilurituaal kõhedust ei tekita, siis hangi endale tigu!UUT APTEEGIRIIULIL

KINNISELE KÕHULE

RAUDSED VARUD

Kui kõht on kinni, siis õrna leevendust sellele pakub Guttasofti suukaudne lahus. Toode sobib kasutamiseks ka raseduse ja imetamise ajal, diabeetikutele ja lastele alates 2. eluaastast.

Guttasoft suukaudne lahus (250 ml) 9,45 €

PAI BEEBI KÕHULE D-vitamiin on esimene ja tähtsaim vitamiin, mida arstid soovitavad beebile juba teisest elunädalast. See on vajalik, et toetada lapse luude tervist, hammaste arengut ja ennetada rahhiiti. Lisaks toetab see immuun- ja närvisüsteemi. Beebidele loodud piimhappebakterite tilgad D 400 IU vitamiiniga toovad leevendust imikutele, keda vaevavad puhitused ja koolikud. Tilgad soodustavad seedimist. D-vitamiini ja piimhappebakteritega tilgad D400 (7,5 ml 14,95 €)

KAKS KANGET ÜHESKOOS Käes on taas D-aeg! Igal ajal on kasulik oma immuunsüsteemi eest hoolt kanda, kuid eriti tähelepanelik tasub olla jaheduse saabudes. Täiskasvanutele mõeldud piimhappebakterite tilgad D 4000 IU vitamiiniga on just loodud selleks, et toetada immuunsust ja seedetrakti ning täita organismi D-vitamiini varusid. Piisab viiest tilgast päevas! D-vitamiini ja piimhappebakteritega tilgad D 4000 (7,5 ml 19,20 €)

NINANIPS VANUSELE Su nahk vajab värskust ja sära ega ütleks ära ka lisatoest ja silumisest? Eucerin Hyaluron-Filler C-vitamiini Boosterseerum on vananemisvastase mõjuga 10% puhta ja värskelt aktiveeritud C-vitamiiniga. See kiiresti imenduv seerum tugevdab nahka ja täidab samal ajal kortse. Juba seitsme päevaga võib näha, kuidas nahk hakkab särama. Õrna meeldiva lõhnaga seerum sobib suurepäraselt Eucerin Hyaluron-Filler meigialuseks. C-vitamiini lühikese säilimise tõttu on C-vitamiini Boostersoovitatav kasutada toode ära 21 päeva jooksul. seerum (3 x 8 ml) 51,90 €

Üks levinumaid sümptomeid, mida rauapuudusega seostatakse, on väsimus. Lisaks sellele võib rauadefitsiidile viidata kahvatu nahk, südame kloppimine ja hingeldamine koormuse ajal, külmad käedjalad, peavalud, haprad juuksed ja küüned. Kõige sagedamini vaevab rauapuudus vastupidavusspordialade harrastajaid ja eriti aktiivselt treenivaid naisi. Naturaalse küpsetatud õuna maitsega suukaudne rauapihus aitab taastada vajalikke rauavarusid. Sobib ka taimetoitlastele ja veganitele. Ei sisalda kunstlikke lõhna- ja maitseaineid. Rauasprei (30 ml 15,98 €)


uudised

Viviscal Densifying Elixir aitab saavutada paksemad ja lopsakamad juuksed. 50 ml 11,99– 49,99 €

JUUKSEEKSPERDID ON RÄÄKINUD Viviscalis töötavad juuksekasvueksperdid, kes tunnevad juukseteadust. Nende töö tulemusena on sündinud juuksekasvu soodustav toidulisand, mis sisaldab looduslikku päritolu koostisosi ning mille toimimist on tõestatud üheksas kliinilises uuringus. Uuringud on näidanud, et Viviscal suudab muuta kuue kuuga juuksed paksemaks. Viviscali juuksekasvu soodustavates toidulisandites on merelise päritoluga valgukompleks ning sellised toitained nagu biotiin ja tsink. Meeste ja naiste organismi erisusi arvesse võttes on Viviscal välja töötanud eraldi sarjad mõlemale sugupoolele. Viviscal Gorgeous Growth šampoon (250 ml) 12,29 € ja palsam 11,(250 ml) 11,99€ vähendavad juuste väljalangemist ning soodustavad tervete juuste kasvu

Toodete juures on Viru keskuse Apotheka hinnad.

HEAD BAKTERID KIBEDALE KURGULE Kui külmetus hiilib ligi ning kurk kipub kipitama, on tark asuda kohe tervist toetama. Kurgugeel Boulardii piimhappebakterite, kurkumi ja astelpajuõliga tõttab võitlema sissetungivate patogeenidega ning leevendama külmetushaiguse sümptomeid. Toode sisaldab patenteeritud piimhappebakterite tüve Probi® Paracasei 13 434, millel on kliiniliselt tõestatud immuunsüsteemi toetav ja põletikuvastane toime.

Compeed® Sport villiplaaster päkale (5 tk) 10,60 € ja kannale (5 tk) 10,90 €

Compeed® kõrge kontsa villiplaaster (5 tk) 10,90 €

PLAASTRID IGALE VILLILE Küll on mõnus, kui plaaster arvestab kandjaga! Compeed Sport villiplaastrid on spetsiaalselt loodud päkale või kannale. Plaastrid toimivad justkui teise nahana, et toetada loomulikku niiskuse tasakaalu. Püsivad paigal mitu päeva. Kärgstruktuuriga villiplaaster kannale pakub ka mõnusat lisapehmendust. Compeed® kõrge kontsa villiplaaster on diskreetne ja mugav ning sobitub kannale olenemata kontsa kõrgusest.

KUI „SABAKESED“ VAEVAVAD Hemorroidide pärast ei maksa tunda piinlikkust, vaid küsida julgelt vajadusel apteekrilt abi. Kiiret ja tõhusat lahendust murele pakub geel Presto, mis vähendab valu, sügelust, ärritust, põletikku, tundlikkust ja muid ebameeldivaid aistinguid pärakupiirkonnas. Lisaks soodustab preparaat loomulikku paranemist. Et toime oleks tõhusam, puhtus tagatud ning nahaärritus anaalpiirkonnas väheneks, kasuta ka vedelseepi ja niiskeid salvrätte. Vedelseep anaalhügieeniks (250 ml) 9,94 € NB! Saadaval ainult e-apteegis

Niisked immutatud salvrätikud (40 tk) 11,18 € NB! Saadaval ainult e-apteegis

Boulardii+ piimhappebakterid kurkumi ja astelpajuõliga (30 ml 21,35 €)

Presto Gel (25 g) 7,50 €

SÜGIS 2019 NAERATA

11


persoon TEKST: KADRI KÜTT FOTOD: LAURA STRANDBERG STILISTIKA: AULIKKI PUNISTE RÕIVAD: SPORTLAND, MOHITO, RESERVED MEIK JA SOENG: KRISTI PETOLAI

12

NAERATA SÜGIS 2019


persoon Saatejuht Grete Lõbu (41) graafik jaguneb suuresti teletöö ja laste kasvatamise vahel. Et iseendale aega leida peab ta tegema midagi, mis tema loomusega kokku ei klapi – plaani pidama. Ent kui Grete on juba otsustanud midagi ette võtta, siis teeb ta seda sihikindlalt.

Magusate TUNNETE otsinguil

S

Selle aasta veebruaris lõpetas Grete edukalt Tartu maratoni põhidistantsi. See oli tema jaoks väljakutse, millega ta tõestas iseendale, et on kõigeks võimeline. „Tagantjärele vaadates andis suusatamine mulle veendumuse ja enesekindluse, et kui olen suuteline mõne nädalaga end treenima nullist maratoni läbima, olen võimeline ka üsna paljuks muuks,“ lausub Grete. „Minu jaoks oli see väga oluline – sain sellisel veidral kujul kinnitust, et saan asjadega hakkama, kui need vaid tõsiselt ette võtan.“ Sportinud on Grete vahelduva eduga terve elu, mille jooksul on ta läbi käinud üsna muljetavaldava galerii erinevaid trenne. „Eriliselt andekas pole ma paraku ühelgi alal ja uhkeid medaleid mul ette näidata ei ole,“ ütleb ta muigega. Praeguseks on Grete aga juba aastaid mõelnud, et spordiklubide rühmatrennid pole päris tema rida, kuid ta ei välista, et juba homme selles osas ümber ei mõtle.

HIRMU- JA AHASTUSE­ PISARAD Sportimine on Grete jaoks hea enesetunde küsimus, suurim komistuskivi seejuures on püsti tõusta ja pihta hakata. Ta on kindel, et kui ta suudaks paika panna konkreetsed plaanid, jõuaks ta rohkem tehtud ja tunneks end tunduvalt paremini. Eraldi väljakutseid Grete aktiivsest liikumisest ei otsi. Tartu maratoni plaani üle imestab ta siiani, sest võistlemine ei ole tema moodi. Samas ei võtnud ta maratoni hetkekski kui võistlust või kui, siis vaid iseendaga. Maratoniks valmistudes tuli Gretel rinda pista ka suusamäel kukkumisest saadud vigastusega. Liigeste tundlikkus on teda kogu elu kiusanud. Hüppeliigesed on „välja käinud“ ja põlved valutavad aeg-ajalt. Pärast kukkumist uuesti sõitma minnes küsis ta treener Raul Ollelt, kas ta võiks laskumistel suusad alt võtta ja mäest alla jalutada. Treener arvas siiski, et alla tullakse ikka suusatades ning siis nägi Grete laskumistega vaeva. „Alguses valasin ka hirmu- ja ahastuse­pisaraid,

kui varahommikul ihuüksi Kõrve­ maal imetillukese künka otsas seisin ning edasi sõita ei julgenud,“ räägib Grete. Alla ta aga ei andnud ja on selle üle uhke küll. Tuima töö, järjekindluse ja eneseületustega sai ta ka küngastega lõpuks hakkama. Käis suusalaagris, sõi Käärikul teiste sportlastega kartuliputru ja kapsasalatit. „Sellist ägedat suusatalve tahaksin oma ellu igaks aastaks. Uuesti maratonil osalemises ei ole ma veel kindel,“ sõnab Grete.

JOOKS KUI PSÜHHO­ TERAAPIA Grete eelistab treenida väljaspool spordisaali, teda paelub loodus ja värske õhk. Suusatamine ja jooks ongi teda vahelduva eduga sportimas hoidnud. Paar aastat tagasi arvas Grete, et teeb jooksmisega lõpparve, kuna see ei olnud enam meeldiv. Siis aga otsustas ta ühel hetkel uuesti proovida ja jooksurajale naasta. Ta mõtles, et jookseb 200 meetrit ja siis vaatab edasi. Seejärel jooksis ta järgmise puuni, kuni sai sujuvalt paar kilomeetrit sörgitud. Sellest piisas. Ta mõistis,

SÜGIS 2019 NAERATA

13


persoon

saaksin valida ühe tegevuse kõikidest võimalustest, oleks selleks snorgeldamine helesinises Vahemeres. Reisides snorgeldan seal tundide ja päevade viisi. See on täiesti minu asi!“ lisab ta.

ET ELU MÖÖDA EI JOOKSEKS

Grete on õppinud, et kui midagi tahta, tuleb see plaani võtta ja selle nimel pingutada. Siis tuleb ka rõõmustav tulemus.

14

et tema jaoks on juba see võit, kui paneb tossud jalga ja sörgib 10–15 minutit. Kui Gretel ühel hetkel võhma juba rohkem oli, märkas ta, et jooksmine on nagu psühhoteraapia. „Alguses hekseldab aju kõiki maailma asju täiskiirusel ning läbisegi. Siis mingid asjad settivad, teised kerkivad esile, tulevad uued mõtted ja teostatavad ideed,“ kirjeldab ta. „Jooks viib aju teise režiimi ja see on hea

NAERATA SÜGIS 2019

tunne. Kui vahel tundub, et kogu maailm kukub kokku või kohekohe lõpetad pehmete seintega toas, siis jooksmise ajal ei saa hulluks minna. Jooksurajalt tagasi tulles on vähemalt mõneks ajaks asjad teise perspektiiviga.“ Gretele meeldib väga ka ujuda ning aeg-ajalt ostab ta endale hooaja pileti mõnda basseini ja ujub seal tehnikavabalt – nii nagu parasjagu hea tundub. Vesi meeldib talle igas variandis. „Kui

Grete peab end põhiolemuselt mugavaks inimeseks, kes eelistab nui neljaks pingutamisele naudinguid. Kodus diivanil vedeleda ja telekat vaadata on küll mõnus, aga pikalt ta tegevusetult olla ei suuda ning muutub siis närvi­ liseks. „Tekib tunne, et elu läheb mööda ja ma ei jõudnudki midagi teha. Teha, näha ja kogeda tahaks ju tegelikult tohutult palju,“ sõnab ta. Grete töö dikteerib paljuski ka tema vaba aja. Tihedale graafikule vaatamata eelistab ta pigem elu vooluga kaasa minna, aga on õppinud, et kui midagi tahta, tuleb see plaani võtta, selle nimel pingutada ja siis tuleb ka rõõmustav tulemus. „Elu on näidanud, et kui oled millessegi rohkem sisse pannud, kas oma aega, energiat, raha vms, siis seda armsamaks see muutub. Kui sealt tuleb siis ka rõõmu vastu, siis seda magusam see tunne on. Eks neid magusaid tundeid me elus otsimegi,“ ütleb ta. Suviti Grete puhkab ja saab teha enamasti seda, mis pähe tuleb ning olla tavapärasest enam ka lastega koos. Ta otsib pidevalt tasakaalu – kui palju võtab ta aega endale ja kui palju jätab teistele. Sel kevadel alustas Grete golfi mängimisega. Ta oli seni lükanud golfikepi kätte võtmist teadlikult edasi, sest kartis, et äkki hakkab meeldima. Golf on teadupärast suur ajaröövel ja nõuab palju tööd, mis väikeste laste kõrvalt tundus talle mõeldamatu. Nüüd on aga lapsed piisavalt suured ja nii nagu ta kartis, nii ka juhtus – vähemalt esialgu vaimustab golf Gretet väga. „Suuremat arengut ma enda juures veel kahjuks ei märka, aga õnneks pole see mu entusiasmi pärssinud,“ muigab ta.


persoon

Kui vahel tundub, et kogu maailm kukub kokku või kohe-kohe lõpetad pehmete seintega toas, siis jooksmise ajal ei saa hulluks minna. TUNDA END KEHAS HÄSTI Grete peab ennast mõistlikuks tervisliku eluviisi järgijaks. Dieete ei ole ta eriti proovinud, sest on tervislikud söögivalikud selgeks õppinud ja proovinud neist enamvähem ka kinni pidada. Grete ei keela endale ühtki toitu ja kui vahel „lähebki lappama“, siis järgmine kord tuleb proovida paremini valida. Grete pole väga kehausku – ta soovib hea välja näha, aga kahtleb, et ta selle nimel ekstra jõupingutusi teeks. „Muidugi on mu keha minu jaoks tähtis ja ma tahan end selles hästi tunda. Heaolu algab aga ikkagi seestpoolt. Enamasti ei ole sel mingit seost sellega, kas ma kaalun parasjagu viis kilo rohkem või vähem,“ sõnab ta. Gretele meeldib hea toit, kuid õnneks maitseb talle väga ka toit, mida liigitatakse tervislikuks. Tervise eest võiks Grete enda arvates rohkemgi hoolitseda. Kui mõni mure liiga pikalt vaevab, võtab ta lõpuks ette tee arsti juurde, kuid liiga tihti ta oma tervist ei kontrolli. „Laste eest hoolitsemine võtab vahel üsna võhmale ja iseendale ei kipu mul ei aega ega vaimuenergiat jääma. Päris nulltsoonis ma ei ole ja pigem olen ikka Lääne meditsiini, arstide ning kontrollimise usku,“ selgitab ta.

EMOTSIONAALSEL ­KARUSSELLIL Aeg-ajalt loeb Grete raamatuid, mis käsitlevad vaimset maailma ning siis on talle sattunud ette ka nn uhhuu-kirjandust. „Mõnikord ajab see naerma, mõnikord hämmastab, aga silmaringi avardab see kindlasti ka,“ tõdeb ta. „Maailmas on palju inimesi, kes üritavad meid ümbritsevat elu mõtestada ja lahendada – väga huvitav on inimeste arusaamu lugeda.“ Kui palju ta loetust omaks võtab, on hoopis iseküsimus. Grete on leidnud ka oma tehnikad puhkudeks, kui soovib keskenduda või rasketes olukordades hakkama saada. Need pole lähtunud aga

SÜGIS 2019 NAERATA

15


persoon

Hetked RAAMATUTEGA Kui Gretel toimetuste kõrvalt aega üle jääb, meeldib talle heegeldada. Käsitööst eespool on aga kindlasti lugemine. Mida stabiilsem on parasjagu elu, seda rohkem Gretele lugeda meeldib. Õnneks suudab ta vahel fookust raamatul hoida ka siis, kui oma elus kõik nii hästi polegi. Siis saab hoopis teiste inimeste ellu ja lugudesse põgeneda. Tuleb vaid õigete lugude otsa komistada, mis sel hetkel head tunduvad. Oma viimastest lugemiselamustest soovitab ta Fredrik Backmani raamatuid „Vanaema saatis mind ütlema, et ta palub vabandust“ ja „Britt-Marie oli siin“. “Mäletan, et lugesin seda esimest raamatut lennukis. Vahepeal naersin hüsteeriliselt, aga järgmisel hetkel puhkesin sama häälekalt nutma. Pidin lugemises pause tegema, sest inimesed vaatasid imelikult. See ei ole ülemäära keeruline lugu, aga seal on karaktereid, kes mind kõnetasid ja autori huumorimeel sobis mulle suurepäraselt.“ Enamasti loeb Grete üsna valimatult seda, mis kätte satub. Töö tõttu läbib ta suure osa Eesti autorite uudisteostest, sekka ka ajalooraamatuid ja elulugusid, krimkasid, reisikirju ning vahele ka veidi naistekaid. Hiljuti luges ta läbi Jane Paberiti kogemusloo ja Katrin Pautsi „Minu Muhumaa“ ning Katarina Baeri „Nad olid natsid“.

Iga suur kaotus jätab inimesesse jälje.

konkreetsest õpetusest, vaid on pigem elu jooksul selgeks õpitud. Oma tööst Grete eraldi taastuma ei pea, kuid ta nimetab seda Ameerika mägedel sõitmiseks ja ka adrenaliinisõltuvuseks. Päev otsa töötamisele järgneb õhtune saate juhtimise kõrghetk, milleks tuleb tal teravust ajastada ja pärast sellest ka välja tulla. Emotsionaalne karussell ei kurna Grete sõnul lühiajalises plaanis, aga aastatega võib vaikselt mõjuda küll. Grete maandab ennast lihtsate asjadega: tegeleb lastega, naudib looduses liikumist ning peab oluliseks turvatunnet. „Ma elan üsna palju hetkes ega jaksa lahendada probleeme, mis võib-olla tulevad, aga ehk siiski mitte. Oma agooniaid ja raskeid üleelamisi näitan mingil määral välja vaid oma lähedastele. Ma ei arva, et peaksin seda paljundama. On nagu on.“

VAHVAD VANDERSELLID Nii palju kui võimalik püüab Grete oma ellu ka reisimist mahutada. Puhata eelistab ta aktiivselt,

16

NAERATA SÜGIS 2019

niisama päikese käes lesimist ei naudi ta üldse. Grete on lastega seni reisinud Lõuna-Euroopas – Kreekas, Hispaanias ja Prantsus­ maal, sest neis riikides on hea suve pikendada. Oma reisid paneb ta ise kokku ja vahel täiesti eksprompt, näiteks hommikuses unesegaduses häid lennupiletite pakkumisi uurides. Selle aasta augustikuus seadis Grete lastega sammud taas Hispaania suunas, kus koos võeti ette mitu loodusmatka. Pikemad ja ekstreemsemad mägimatkad teda enam ei tõmba, sest noorena telkis ta piisavalt ning nüüd eelistab pigem mugavusi. Grete ei armasta plaane teha, kuid on seda siiski harjutanud ja õppinud, kuna vastasel juhul ei juhtu midagi. „Tunnen, et panen end planeerides kuidagi kinni ja see mulle ei meeldi. Olen aga aru saanud, et täiesti elu planeerimata jääksid väga paljud asjad olemata. Elu on alati ühtemoodi kiire, tuleb lihtsalt otsustada, kuidas oma aega jagada ja soovitu ära teha,“ on Grete veendunud.

RÕÕMUD RASKUSTE KÕRVALE Suvi möödus Grete jaoks liiga kiiresti, aga ta ootas sügist, tööle naasmist ja uut telehooaega. Ta igatses töökaaslasi, sest nemad on tema teine pere, kellega tuleb tal iga päev kokku rohkem ühiseid tunde kui veresugulastega. Golfiga kavatseb ta jätkata, kuni ilm lubab ja siis muruväljakul harjutamise suusatamise vastu vahetada. Grete loodab, et golfimäng hakkab tal uuel aastal nii hästi välja tulema, et ta julgeks mõnest algajate harrastajate võistlusest osa võtta. See võiks olla üks tema järgmisi sportlikke eesmärke, mis veidi rohkem liigutama sunnib. „Kõige selle foonil loodan ma sügisel ka hingeliselt terveneda. Kaotasin sel suvel enda jaoks väga olulise inimese ja ootan aega, mil terav valu veidi tuhmub,“ tunnistab ta. „Ikka minut ja päev korraga valust kaugemale. Iga suur kaotus jätab inimesesse jälje. Missugune täpselt minusse jääb, ma veel ei tea. Loodan väga, et raskete päevade kõrvale tulevad ühel hetkel ka kerged ja rõõmsad.“


B1-, B6- ja B12- vitamiinid

vitamiin 1mg

Närvisüsteemile toeks!

Mälule toeks!

B1-, B6- ja B12- vitamiinid aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele toimimisele 1 kapsel päevas Sobib pikaajaliseks tarvitamiseks

B12 vitamiin aitab kaasa normaalsele psühholoogilisele toimetulekule 1 tablett päevas Loodusliku vaarikamaitsega närimistablett

UUS!

www.bethover.fi


tervis Mida põhjalikumalt on õpitud tundma baktereid, viirusi ja teisi haigus­ tekitajaid, seda aktiivsemalt on asutud nendega võitlema nii hügieeni kui ka kõikvõimalike antibakteriaalsete toodete abil. Ülearused puhtuse­ püüdlused on aga omakorda kaasa toonud allergiate sagenemise.

Mitte

steriilne kodu, vaid mõistlik hügieen TEKST: KRISTA KIIN FOTOD: ADOBE STOCK

Igapäevase kiirkoristuse või kord nädalas toimuva põhjaliku puhastuse korral võib suurpuhastuse pikemaks ajaks unustada.

18

NAERATA SÜGIS 2019


teistele toiduainetele bakterite kandu­ mist. Mõne päeva tagant võiks vahetada köögikäterätikuid, millesse pühime toiduainetega kokku puutunud käsi ning mis seeläbi pidevalt niiskust koguvad. „Tingimata peaks nõude ja käte kuivatamiseks kööginagis rippuma eraldi rätikud,“ soovitab dr Voor.

KÄTEPESU ON A JA O

TUBE TASUB TUULUTADA

Suur osa viirustest levib aevastades või köhides piisknakkusena ning saas­ tunud käte kaudu. Käsi tuleks pesta pärast WC­s käimist, prügiämbri välja­ viimist, haige inimesega kokku puutu­ mist ning enne toiduvalmistamist. Ka ei maksa õuest tuppa tulles tervitada kodus ootavat neljajalgset sõpra enne kätepesu – leidub baktereid, mis võivad kanduda omanikult lemmikloomale. Lastele tasub õpetada, et hooli­ kas kätepesu kestab vähemalt 20–30 sekundit. Iseäranis oluline on sage kätepesu siis, kui keegi peres on haige. Kätepesuks pole vaja tingimata kasu­ tada antibakteriaalset seepi. Uuringud on näidanud, et antibakteriaalse seebi kasutajad kannatavad sama palju nohu, kurguvalu, palaviku, köha ja kõhulah­ tisuse käes nagu tavalise seebi pool­ dajad.

Igapäevased tubased toimetused nagu koristamine, pesemine või toidu val­ mistamine lisavad ruumidesse niiskust. Kuna ka batsillid levivad õhu kaudu, on oluline tube regulaarselt tuulutada. Nõnda paraneb õhu kvaliteet. Õhutada tuleb ka vannituba, sest kuuma veega kümmeldes tekkiv troopiline õhk võib pikapeale põhjustada hallituse teket. „Allergiate korral vähendab tuulu­ tamine küll tolmulestaallergiaga seon­ duvaid probleeme, kuid õietolmualler­ gia esinemisel soovitatakse aknaid hoo­ pis kinni hoida,“ märgib dr Tiia Voor.

Levinud uskumuse kohaselt toimivad moodsad pesupulbrid edukalt ka jaheda veega, kuid puuvillast voodipesu ja käterätikuid tasub pesta vähemalt 60­kraadises vees. Voodilinu ja padjapüüre võiks vahe­ tada kord nädalas, sest magades „too­ dame“ me higi ja surnud naharakke, mis jäävad voodipesusse ja ööriietesse. Kui magamistoas on soe ja niiske, loob see bakteritele ja seentele ning tolmu­ lestadele voodis veelgi ideaalsema kas­ vukeskkonna.

KUI SAGELI JA PÕHJALIKULT KORISTADA?

Sünergistlikud toidulisandid S E L T UU

RI

N

Vaevalt meist keegi end kuigi kirg­ likuks kodukoristajaks võib pidada. Kellele suurpuhastused on vastukarva, võiks kodu eest hoolitseda väikestviisi iga päev. Asjade korrastamine, tolmu pühkimine ja põrandapesu sujuvad märksa kiiremini, kui mitte lasta mus­ tusel päevi ja nädalaid koguneda. Igapäevase kiirkoristuse või kord nädalas toimuva põhjaliku puhastuse korral võib suurpuhastuse pikemaks ajaks unustada. Tõsi, iga päev lappi ja tolmuimejat käes hoida võib tunduda tüütu, kuid preemiaks saate puhta kodu, kus on mõnus olla. Põhjalikumat koristust läheb sel vaja kord nädala või kahe jooksul. Mõistagi ei ole aeg­ajalt pääsu ka suurpuhastusest nagu akende ja vaipade pesu ning rõivakapi sisu selek­ teerimine.

TUD P I I M

P P E BAK

Iseäranis oluline on puhtana hoida kööki, kus valmistatakse ja süüakse toitu. Kõik pinnad tuleb puhastada pärast kokkupuutumist liha ja kanamu­ nadega, mis kipuvad enim kahjulikke baktereid levitama. Hea on käigus hoida mitut lõike­ lauda (näiteks eri toiduainetele eri värvi lõikelauad), et vältida toore liha pealt

VOODIPESU VAHETUS JA ÕIGE PESUVESI

HA

HEA HÜGIEEN KÖÖGIS

EESTIS LEIUTATUD JA TOODETUD TOIDULISAND

ILI

Vannituba (nagu ka mullivann ja aurusaun) on üsnagi niiske koht, mis kujutab endast suurepärast kasvulava bakteritele. Vannitoas tasub sageli puhastada kraane, kraanikausse ning vanni või dušinurka. Kuna märg tihedate harjastega hambahari on mikroorganismidele suurepärane elukeskkond, ei tohiks kõigi pereliikmete hambaharju hoida samas topsis. Hambaharja tasub uue vastu välja vahetada vähemalt kord kahe kuu jooksul. Bakterid paljunevad iseäranis niis­ ketel tekstiilidel. Seega tasub käteräti­ kuid ning saunalinu vahetada vähemalt kord nädalas. „Kindlasti peaks igal pereliikmel olema oma rätik ja sauna­ lina,“ rõhutab Tartu Ülikooli kliinikumi lastekliiniku lastearst dr Tiia Voor.

SUURENDAB KASULIKE LAKTOBATSILLIDE HULKA SOOLESTIKUS

R ID KLI I

VANNITUBA PUHTAKS!

1 KAPSLIS 5 MILJARDIT ELUS PIIMHAPPEBAKTERIT

TE

P

raegusajal on teadlased ja arstid seisukohal, et parim viis infektsioonide vältimiseks on mõistlik hügieen, mitte ülisteriilsed elamistingimused. Seega, olgugi et meie ümber ja sees elutseb ohtralt ka häid baktereid, on oluline kodus teatud hügieenireegleid täita, et hoida haigused eemal.


tervis

10

2.

WC-POTT JA ­TUALETTRUUMI SEINAD

kõige RÄPASEMAT kohta kodus

Puhastada ei tule ainult tualetipoti sisemust ning prill-lauda. Kõige räpasemad kohad on poti servaalune, jalg ja selle vahetu ümbrus, iseäranis kui peres on lapsi või n-ö kehva sihtimisvõimega mehepoegi. Koristades pese alati ka tualetipoti äärt ja jalga, ning tõmba põrand mopiga üle kord nädalas. Tähelepanu tuleks pöörata WC-poti lähedal asuvate seinte puhastamisele, kuna sealne mustuseoht on märkimisväärne.

Argielus ei oska küllap enamik kahtlustadagi, et kodus, mida ju regulaarselt koristatame, võiksid meid varitseda batsillid. Ometi leidub pisikuid näiteks ukselinkidel, köögi kraanikausis ning tualetipoti prill-laua all.

3.

KÖÖGIKRAANIKAUSI ÄRAVOOLUAUK

Köögikraanikausi äravooluauku jäävad pidama kõikvõimalikud toidujäätmed, mis põhjustavad sageli ebameeldivat lõhna ning halvimal juhul äravoolu ummistumist, kui puhastust ei tehta regulaarselt. Et ummistusi ennetada, kalla äravooluauku tassitäis söögisoodat ja teist samapalju veiniäädikat. Lase mõjuda minut aega ja kalla siis peale teekannutäis keeva vett. Korda sama uuesti nädala pärast.

1.

KORISTUSVAHENDID

Tolmulapid, mopid, nõudepesukäsnad ja -harjad tuleb hoida puhtana, vastasel juhul me mitte ei eemalda mustust, vaid tekitame seda juurde. Pese lappe-moppe aegajalt (ja ära asetada neid kuivama radiaatori peale, sest soe ja niiske elukeskkond on mikroobide lemmik), köögikäterätikuid vaheta vähemalt iga paari päeva tagant ning ära küüri nõusid päevinäinud švammiga. Teadlased väidavad, et nõudepesukäsn on kõige bakterirohkem ese koduses majapidamises!

4.

LEMMIKLOOMADE SÖÖGIKOHT

Kui sa ei hoolda neljajalgsete pereliikmete toidunõusid ja -kohta, võivad kassid-koerad süüa pahaks läinud toitu. Lisaks võib riknenud pehme lemmikloomatoit ligi meelitada soovimatuid kahjureid. Pühi üle toidunõu kukkunud toit ja vesi ära, pese lemmiklooma toidunõusid sageli ning kaitse põrandat kergesti puhastatava alusega.

7.

5.

KASSI LIIVAKASTI ÜMBRUS

Kuhu kass astub esmalt oma häda õiendamise järel? Mõistagi kasti kõrvale. Seega, tõmba tolmuimejaga regulaarselt see piirkond üle ning seejärel pühi vee ja veiniäädika segusse kastetud lapiga. Liivakasti alla võib asetada pestava kummimati, mida on kerge hooldada.

MOBIILTELEFON JA TAHVELARVUTI

6.

TELERIPULDID

Millal sa viimati oma teleripulti puhastasid? Mnjaa, see ununeb nii mõneski kodus... Kuna neid näpitakse iga päev, kujutavad teleripuldid endast parajat bakteripesa. Sama kehtib ka hotellide teleripultide kohta, kuna koristajad ei tule selle pealegi, et neid puhastada. Võib vaid ette kujutada, kui palju erinevaid sõrmi neid on puudutanud!

20

NAERATA SÜGIS 2019

Inglise ja Ameerika teadlased on kindlaks teinud, et mobiiltelefonil elutseb rohkem baktereid kui WC prill-laual! Uuringud on leidnud mobiiltelefonidest tõsiseid patogeene nagu streptokokk, MRSA ehk metitsilliin-resistentne stafülokokk ning koguni kolibaktereid. Ideaalis võiks mobiiltelefoni puhastada vähemalt korra nädalas. Kasuta selleks vedelikke, mis on loodud spetsiaalselt arvutiekraanide puhastamiseks. Sellised alkoholi sisaldavad vedelikud sobivad hästi nii telefoniekraani puhastamiseks kui ka telefoni üldi-

seks desinfitseerimiseks. Eelista pühkimiseks mikrofiiberkangast lapikest, mida müüakse nii optika- kui tehnikapoodides.


tervis

8.

UKSELINGID

Ukselinkide räpasus sõltub mõistagi sellest, kui mustade kätega neid katsuda. Kui peres on väikeseid lapsi, pühi lingid seebiveega üle vähemalt kord nädalas. Muul juhul võib ukselinke niiske lapiga üle hõõruda üldkoristuse ja muu tolmupühkimise käigus.

9.

ARVUTIKLAVIATUUR

Samal põhjusel, mis teleripult, on ebapuhas ka arvutiklaviatuur. Nii mõnigi arvutiga seonduv probleem võib johtuda pelgalt mustusest ja tolmust, mis on klahvide vahele kogunenud. Niisiis võta arvuti voolu­ võrgust välja ning puhasta klaviatuur mikrokiust lapiga, mis on kastetud pesu­ ainesse. Klaviatuuri puhastamine vähendab ka sülearvuti ventilaatori pidevat huugamist, millega üritatakse arvutit jahedana hoida. Tingimata puhasta ka klaviatuuri alumine osa ja arvutihiir, mis konkureerib mustuse osas klaviatuuriga. Iga paari aasta tagant asub arvuti ühes klaviatuuriga viia hooldada professionaalidele.

10.

PÕRANDAD

Põrandatel tatsuvad kogu pere jalad, mistõttu koguneb sinna ka palju mustust ja baktereid. Põrandaid tasub tolmuimejaga puhastada vähemalt kord nädalas. Maha kukkunud toidutükid või joogitilgad tuleks ära pühkida kohe.

Mitmekesine mikrobioota tagab parema immuunsuse Tartu Ülikooli kliinikumi lastekliiniku lastearst dr Tiia Voor: Sageli kuuleb seisukohta, et inimene ei tohiks olla liiga puhas ja desinfit­ seeritud, vaid peaks jätma osa tööst ka oma immuunsüsteemi hooleks. Samuti räägitakse, et pisikute puudusel jääb meie immuunsüsteem korralikult välja arenemata ehk kui last ümbritsev keskkond on liiga steriilne ja kokkupuudet bak­ teritega pole, ei teki tolerantsust ka allergeenide suhtes. Kuidas areneb mikrobioota? Mikroorganismide maailm on väga lai, selles jagub nii häid kui ka halbu tegelasi ja seepärast ei saa üheselt väita, et pisiku­ tega maailm oleks lahendus allergiahaiguste ennetamiseks. Hai­ gust tekitavad pisikud on ohtlikud kõigile ja nendega kokkupuute vältimine vajalik. Samas leidub meie nahal ja seedetraktis üle kümne korra rohkem mikroorgamisme kui meie kehas rakke. Meiega pidevalt koos elavad bakterid aitavad näiteks seedetraktis toitainete see­ dimisel ja imendumisel. Nahal olevad bakterid võitlevad võõraste sissetungivate bakterite vastu jne. Lapse mikrobioota (pidevalt organismis olevad head mikro­ organismid, bakterid, seened, viirused) kujuneb välja esimestel eluaastatel ja arvatakse, et mida mitmekesisem see on, seda paremini areneb immuunsüsteem. Juba sündides saab laps emalt mikroobe, rinnapiim soodus­ tab heade mikroobide hulga suurenemist ja lisaks sellele on lapse koduses keskkonnas palju mikroorganisme, mis temani jõuavad. Nii on näiteks leitud, et loomapidamisega tegelevate talude lastel on vähem allergiahaigusi kui linnalastel ja selle põhjuseks arva­ takse just olevat talumajapidamistes olev rikkalik mikrobioota, mis stimuleerib immuunsüsteemi. Head bakterid mõjule Koduses majapidamises ei ole vaja kasutada antibakteriaal­ seid tooteid, vaid piisab tavalistest pesu- ja puhastusvahendi­ test. Tõsi küll, eriolukorras (näiteks haige inimese põetamine) võib antibakteriaalsete toodete kasutamine vajalikuks osutuda. Kui on kahtlus, et mingil pinnal võivad olla haigusttekitavad pisikud, siis need tasub puhastada. Ka tuleb alati ära koristada nähtav mustus. Et nn “head” bakterid mõjule pääseksid, tasub teada, et soole­trakti kasulikud bakterid armastavad tervislikku toitu – kiud­aineid, värskeid köögi- ja puuvilju ning täisteratooteid, kuid neile ei meeldi suhkru- ja rasvarikkad, rafineeritud ning kaua­ säilivad toidud. Probiootikume ei ole mõtet pidevalt manustada, vajadusel (näiteks soolenakkuse korral) võib teha lihtsalt paarinädalase kuuri. Probiootikumid aitavad taastada meile omase seedetrakti mikroobide tasakaalu, kuid tavaliselt ei jää nad püsivalt meie soolestikku püsima. Ostetud puuvilju tasub alati pesta, sest pole teada, millised on olnud transporditingimused, kas vilju on töödeldud mingisuguse kemikaaliga, kas on olnud kokkupuudet riknenud viljadega jne. Kui on kahtlus, et puuvilju on pritsitud kemikaalidega, tasub need ka koorida, sest kemikaalide sisaldus on suurim just koortel. SÜGIS 2019 NAERATA

21


tervis Kuidas hoida mõnusat suvist ja värsket energiat endas võimalikult kaua? Apteegist leiab komplekstooteid, et säilitada erksust ning valmistada terve pere ette jahedaks sügishooajaks.

Et suvetunne säiliks …

2.

TEKST: KERLI VALGE, apteeker l FOTO: MARIKEN NIKKER

S

ügis toob kaasa aina lühemad päevad ja pikemad ööd, jahedamad ilmad ja sügisvihmad. Mõistlik on end aegsasti ette valmistada, et hoida eemale sügisega kaasnevaid külmetus- ja viirushaigusi. Apteegist leiad häid abimehi organismi turgutamiseks ja kaitsmiseks. Mõistlikus annuses C- ja D-vitamiin on kasulik igaühele. C-vitamiini on võimalik piisavalt saada mitmeke­ siselt ja tervislikult toitudes, kuid vajalikku D-vitamiini kogust pelgalt toidust kätte saada on keeruline. Mõnikord võib olla näidustatud isegi aasta ringi D-vitamiini tarvitada.

1. 6.

VIIRUSTELE VASTU Tugevama turgutuse jaoks võib valida bioflavonoide sisaldava greibiseemneekstrakti, mis aitab kaitsta organismi juba rakutasandil. Kes soovib sel sügisel proovida midagi uut ja põnevat oma organismi kaitsevõime tõstmiseks, võib teha sipelgapuukoore ekstrakti sisaldava toidu­lisandi kuuri. See toetab organismi loomulike kaitse­ mehhanismide tööd. Algavale külmetus- või viirushaigusele tasub kiiresti reageerida. Heaks abimeheks sel puhul on preparaadid, mis sisaldavad C-vitamiini, ternespiima, kurkumit, astelpaju ja piimhappebaktereid. Imemistableti, õli või kapsli kujul asuvad need kiirelt tööle, võideldes valusa kurgu ja külmetushaiguse sümptomitega.

RAHULIKU MEELE HEAKS Hea uni ja rahulik meel on üliolulised, et taastuda kiirelt haigusest ning ka kaitsta organismi haiguste eest. Kui järjest pikenev pime aeg, kiire töö- või koolitempo röövivad rahu ja segavad normaalset und, võib proovida kuurina B-rühma vitamiine sisaldavaid preparaate. Erinevad B-vitamiinid aitavad kaasa närvisüsteemi normaalsele toimimisele ning vähendavad väsimust ja ­kurnatust. Samas toetavad aminohapped, taimsed ekstraktid ja melatoniin lõõgastumist, soodustavad uinumist ja tagavad sügavama une.

22

NAERATA SÜGIS 2019

Algavale külmetusvõi viirushaigusele tasub kiiresti reageerida.

10.


1. Vitamiin D päikesetilgad 100 mcg/4000 IU (10 ml) 17,70 € 2. Vitamiin C prolongeeritud tbl 1000 mg (60 tk) 12,40 € 3. Vitamiin D päikesepärlid 100 mcg/4000 IU kapslid (120 tk) 18,60 € 4. Curamed kurgutabletid lastele Tutti Trutti (20 tk) 5,30 € 5. A. greibiseemneekstrakt (50 ml) 16,50 € 6. Pau D’Arco sipelgapuukoore kapslid (100 tk) 21,10 € 7. Rõõm närvisüsteemi tabletid (60 tk) 12,60 €

4.

3.

Toodetel on juures Viru keskuse Apotheka hinnad.

tervis

5. 7.

8.

9.

11. 12.

8. Boulardii+ piimhappebakterid kurkumi ja astelpajuõliga (30 ml) 21,35 € 9. A. C-vitamiin (100 mg) ­närimistbl (100 tk) maasika­ maitseline 5,15 € 10. Isla Medic Hydro+ imemis­ tabletid kirss (20 tk) 8,30 € 11. A. B-kompleks tbl (30 tk) 5,50 € 12. Rõõm rahuliku une tabletid (30 tk) 10,40 € SÜGIS 2019 NAERATA

23


tervis Kõige rohkem annab laste kasvamine tunda vanemate rahakotis, kui üleöö jäävad püksid poolde säärde ulatuma ja kingad kitsaks. Mõnikord võib aga kasvamine tekitada lausa füüsilist valu. Need ongi sõna otseses mõttes kasvuvalud.

Kasvamine, mida sa tunned TEKST: KRISTINA TRAKS l FOTOD: ERAKOGU, ADOBE STOCK

Kasvuvalud võivad mõnikord paras nuhtlus olla ja ka und segada, kuid need mööduvad lõpuks ilma ravita iseeneslikult ja mingeid pikaajalisi tervisekahjustusi ei jäta. 24

NAERATA SÜGIS 2019


Vasakult perepoeg Richard-Janis, ema Piia Vettik-Leemet, isa Marrek-Arnold Leemet (isa) ja tütar Helene-Rita.

T

artu Ülikooli nooremteadur Piia Vettik-Leemet (38) meenutab, et umbes 10-aastaselt valutasid tal tihti sääreluud ja käsivarred. „Enamasti pärastlõunal, kui ma koolist koju tulin. Mäletan, et lausa pisar kippus silma, kui jälle valutama hakkas,“ räägib Piia. Tüdruku ema uuris tookord ka arstilt, milles probleem. Vastuseks kõlas: kõik on normaalne, kui valutab päeva teisel poolel. Sel perioodil kasvas Piia jõudsasti – 10 sentimeetrit aastas ning valutamine kestis umbes 6–9 kuud. 10-aastaselt oli tüdruk juba 150 sentimeetrit pikk.

ANALÜÜSID KORRAS Ka Piia lapsed on pikad. Tema pojal olid kasvuvalud teemaks juba 7–8-aastaselt. Laps kasvas hoogsalt ning 7-aastaselt lasteaeda lõpetades kandis juba rõivasuurust 140–146. Teema oli siis Piiale juba tuttav ning kiire kontroll tuttava ortopeediga andis taas tõdemuse, et kui valutab pärastlõunal, on tegu tavalise mööduva kasvuvaluga, mis tuleb lihtsalt üle elada. Igaks juhuks tegi arst ka analüüsid ja ultraheli ning kõik oligi korras. 12-aastaselt oli poiss juba 176 sentimeetrit pikk ja kaks aastat hiljem 188. „Mulle tundub, et suvel kasvatakse rohkem. Teksadest ja sügis-kevadriietest venitakse suvevaheaja jooksul välja ning äkki avastad, et just täna enam midagi selga või jalga ei lähe,“ tõdeb Piia. Kasvuvalusid pole Piia püüdnud

kuigivõrd leevendada, enamasti on katsutud läbi ajada valutavate kohtade tekikese all soojendamisega.

KASVUVALUD KUI PARATAMATUS Perearst Piret Rospu tõdeb (vaata lisa ka tema blogist https://sinutervelaps. blog/), et kasvuvalude esinemissagedus on ebaselge. Erinevatest uuringutest selgub, et neid esineb 3–50 protsendil lastest. Ühest põhjust, miks mõnel lapsel on kasvamine valusam, polegi leitud. Huvitav on seejuures, et valutamine ei kattu kasvuspurtide ajaga ning valud ei avaldu kohtades, kus luu tegelikult kasvab. „Kasvuvalud võivad mõnikord paras nuhtlus olla ja ka und segada, kuid need mööduvad lõpuks ilma ravita iseeneslikult ja mingeid pikaajalisi tervisekahjustusi ei jäta,“ selgitab dr Rospu. Tüüpiliselt on kasvamise valud vahelduva kuluga (tekivad ja kaovad), tekkides hilisõhtul või öösel ebaregulaarselt ühel-kahel korral nädalas. Öine ärkamine valude tõttu on sage, kuigi mitte ilmtingimata esinev tunnus. Valud kestavad harilikult poolest tunnist kuni kahe tunnini, vahepealsetel perioodidel on jalad täiesti valuvabad, ei anna tunda ega tuika. Hommikuks on valu kadunud ja laps rõõmus.

KUS ON VALU TUNDA? Tüüpiliselt valutavad mõlema jala sääred, kas tagaküljelt, eest või välisküljelt. Harvem võivad valud olla reie


tervis

Toeta luude kasvu Kasvueas on oluline tugevdada luid ja toetada luude kasvu ning olulisel kohal on D-vitamiin, kaltsium ja magneesium.

Lapsele tuge apteegist NB! Lapsele preparaati valides jälgi, mitmendast eluaastast alates on konkreetne preparaat soovitatav.

KODUNE LEEVENDUS Kasvamisvalude leevenduseks pole väga häid võtteid, kuid üht-teist on võimalik kodus ka ise ära teha. Kindlasti ei soovita perearst regulaarselt suukaudseid valuvaigisteid tarvitada ning paratsetamool või ibuprofeen võiksid jääda pigem juhtudeks, kui teisiti kohe üldse ei saa. „Kõige lihtsamad võtted on masseerimine ja soojad kompressid. Võib proovida ka külmaga leevendamist. Tugevate valude korral võib kasutada ka apteegi käsimüügis müüdavaid spordisalve,“ lisab dr Rospu. Ühes uuringus on leitud, et ka sääre- ja reielihaste venitamine aitab valuepisoode kiiremini leevendada. Vanarahvatarkuse järgi pidavat valu ära võtma ka valutavate jalgade ümber talle- või jänesenaha panemine. A. Zechstein Inside magneesiumiõlipihusti (200 ml) 6,53 € alates 10. eluaastast

RAVIMID VAID ERANDJUHUL Valuvaigistid peaksid jääma olukorraks, kui valud häirivad juba ööund ning muud leevendavad võtted ei aita. Arstid on soovitusena välja toonud võimlemisharjutused, massaaži ja lihaspingeid leevendavad tegevused. Laps või ka lapsevanem saavad lihtsamaid masseerimise võtteid kasutada, et leevendada juba tekkinud valusid, kuid masseerida võib ka ennetava toiminguna. Keskmiselt tugevate kestvate valude korral tasub igaks juhuks ka perearstiga nõu pidada. Apotheka apteeker Kerli Valge

A. Zechstein Inside magneesiumigeel (150 ml) 6,19 € alates 10. eluaastast

A. kaltsium+D3 (600 mg + 460 TÜ) närimistabletid (90 tk) 7,90 € alates 7. eluaastast Ice Power külma-kuuma kott (12 x 29 cm) 6,50 €

Litozin Strong kapslid (90 tk) 18,95 € alates 1. eluaastast

26

NAERATA SÜGIS 2019

Yomi oomega-3 apelsinimaitselised šokolaadikarud (60 tk) 17,70 € alates 2. eluaastast

Ice Power külmageel (75 ml) 6,50 €

Toodetel on juures Viru keskuse Apotheka hinnad.

eesosas või põlveõndlas. Liigesed ei ole tüüpiline kasvuvalude koht. Valud võivad esineda kahel perioodil – lastel 3–5 aasta vanuses ning 8–14-aastaselt. Tavaliselt mööduvad valud aasta jooksul. „Kui traumade või põletike korral on haige koha katsumine valus, siis kasvuvalude puhul masseerimine ja mudimine hoopis leevendab vaevusi,“ märgib dr Rospu. Kasvuvalude diagnoosi paneb arst tavaliselt last ja vanemat küsitledes. Arsti käest tasub abi küsida, kui valutab vaid üks jalg, haiget teevad liigesed ning lisaks on muidki haigusele viitavaid sümptomeid nagu palavik või nõrkus. Pea arstiga nõu ka siis, kui lapsel valutavad jalad päevasel ajal, valu on püsiv, segab sportimist või laps on hakanud lonkama.

Kasvuvaludega teismelisele võibki apteegist soovitada neid preparaate, kus kõik need ained on kompaktselt koos või siis valida ka preparaate, kus on ainult D-vitamiin või kombinatsioon D-vitamiinist ja kaltsiumist. Abiks võivad olla ka välispidiselt kasutatavad magneesiumipreparaadid, mis lõõgastavad lihaseid. Tasub küsida apteekrilt nõu ja rääkida murest, siis oskab ta soovitada õige toote. Mõistagi peab iga kasvueas lapse menüü olema mitmekesine, et katta kasvava organismi vitamiinide ja mineraalainete vajadused. Samas tuleb ikka ja jälle ette olukordi, kus allergiad-talumatused-dieet vms tekitavad organismis mõne aine puudujäägi. Sellisel juhul tuleb tuge otsida apteegis pakutavatest toidulisanditest.tervis

Kui PEA valutab Peavalu pole ilmselt kellelegi võõras. Vahel võib see pärssida enesetunnet mõneks tunniks, teinekord aga häirida tugevalt lausa igapäevast elu. Üks on aga kindel – valu kannatama ei pea! TEKST: KADRI KÜTT FOTOD: ADOBE STOCK, ERAKOGU

Katrin Gross-Paju

Kui väga tugev peavalu tekib esimest korda elus, tuleks igal juhul kutsuda kiirabi. 28

NAERATA SÜGIS 2019

P

eavalusid on mitmesuguseid, nagu ka võimalusi neid leevendada. Lääne-Tallinna keskhaigla närvihaiguste kliiniku juhataja doktor Katrin GrossPaju sõnul eristatakse esmast ehk iseseisvat ning teisest ehk mõnest muust haigusest tingitud peavalu.

KUI TÕSINE ON VALU? Esmastel peavaludel kõrvalised tegurid puuduvad. 99% inimestel, kes kogevad tugevat peavalu, pole muud peavalu põhjustavat haigust. Teisesed peavalud on üldjuhul selgelt eristatavad: need tekivad äkki, erinevad iseloomult n-ö tavalistest peavaludest ning ülitugev valu võib tundide või päevade jooksul tugevneda. „Sellist peavalu kirjeldatakse vahel ka kui noaga pähe löömise tunnet,“ kirjeldab dr Gross-Paju. „Kui väga tugev peavalu tekib esimest korda elus, tuleks igal juhul kutsuda kiirabi. Erakorralise meditsiini osakonnas suudetakse kiiresti selgeks teha, mis on viga ja kas valu taga on ohtlik haigus või mitte.“ Näiteks insult, ajuverevalandus või peaajupõletik põhjustavad koos teiste sümptomitega ka teisest peavalu.

PEAVALU PINGEST Esmane valu on näiteks pingepeavalu, mis väljendub kahepoolses tuimas valus. See valu allub hästi käsimüügis olevatele valuvaigistitele. Tavalistele ja suhteliselt harvadele kergematele peavaludele ei ole dr Gross-Paju hinnangul vaja üleliia tähelepanu pöörata, kuna need ei viita enamasti millelegi tõsisemale. Pigem tasub valu tekkides alustada kohe ravi valuvaigistiga. „Üldine reegel on, et peavalude pärast ei tohiks midagi tegemata jääda. Enamikule inimestele peaks piisama valuvaigistitest, et oma tava-

päraseid toimetusi edasi teha,“ tõdeb Gross-Paju. Inimesed, kes aga tunnevad suurt stressi, on ülekoormatud ja kellel tekivad sellest tingituna sagedased peavalud, annab doktor nõu järgida ka elukorralduslikke soovitusi. Peavalud võivad avalduda ka esmaste peavalude vormidena. Korraga võib inimesel välja lüüa nii pingepeavalu kui ka migreen. Tavaliselt pööratakse siis tähelepanu sellele, milline peavalu ja kaasuvatest sümptomitest kõige enam segab. „Peavalu ei pruugi üllataval kombel olla kõige häirivam tegur. Mõnikord on selleks hoopis valguskartus või iiveldus. Nende sümptomitega tuleb vajadusel eraldi tegeleda,“ sõnab doktor. Peavalude eristamine ja täpne diagnoos muutub väga oluliseks siis, kui peavalud on väga häirivad ja inimene peab nendega arsti poole pöörduma.

SÜMPTOMID HOIATAVAD Murettekitava peavalu korral, mida pole võimalik lihtsamate vahenditega kontrolli alla saada, tasub konsulteerida perearstiga. Peavalusid diagnoositakse ainult nende kirjelduste põhjal. Perearst või neuroloog küsitleb patsienti ja täpsustab peavalu ning sellega kaasnevate sümptomite iseloomu. Oluline on, et inimesed oma peavalusid ja esmaseid peavalu teket ennustavaid sümptomeid tundma õpiksid. „Näiteks arvatakse, et migreeni tsükkel algab 24 tundi enne peavalu teket,“ ütleb dr Gross-Paju. „Sageli tunnevad migreeniga hädas olevad inimesed juba eelmisel õhtul uimasust või haigutamist ja näiteks seda, et kael on kange. Kaelalihaste kangus ei põhjusta küll migreeni, aga on selle levinud eelsümptom. Mõnel inimesel muutub söögiisu – tekib isu millegi järele, mida ta tavaliselt ei söö.“


tervis

MIS TÜÜPI ON MIGREEN? Ühepoolne pulseeriv valu, iiveldus ja füüsiline koormus viitavad, et tegu on migreeniga. Valu ei pruugigi olla nii tugev, kui tihtipeale kirjeldatakse, aga sellega kaasnevad kõrvalnähud võivad muuta migreeni talumatuks. Migreenid jagunevad auraga ja aurata migreenideks. Auraga migreeni korral tekivad enne peavalu algust või ka peavalu ajal neuroloogilised sümptomid, millest tavapärasemad on virvendus silmade ees ja tuimuse/sipelgate jooksmise tunne käe või näo peal.

„Sümptomid võivad esineda ka kombineeritult: silme ees võib olla virvendus, samas kui mingi osa vaateväljast on välja langenud („must“). Inimene võib tunda, et tema käsi suriseb ja samas on see ka tuim. Siis öeldakse, et korraga esinevad nii positiivsed sümptomid (millegi teke) kui negatiivsed (millegi vähenemine/kadumine),“ selgitab Gross-Paju. „Auradele iseloomulik joon on ka see, et need võivad järkjärgult levida: sipelgate jooksmise tunne võib alata käelt ja liikuda edasi põsele või vastupidi. Tuimus ja muud

tundlikkuse häired võivad levida ka üle ühe kehapoole. Harva esineb käe ja jala nõrkust ning kõnehäireid.“

PARIM KAITSE ON RAVIM Sõltumata peavalu alaliigist on varajane ravi oluliselt tõhusam kui hilisem. Dr Gross-Paju sõnul on müüt, et peavalude käes vaevlevad inimesed liiga palju valuvaigisteid tarvitavad. Kõik, kellel on peavalu, peaksid valu korral ravimeid võtma, sest nende tarvitamise ohtlikkus on väiksem kui stress, mida valu organismile põhjustab.

SÜGIS 2019 NAERATA

29


tervis

Liigne ravimite tarvitamine võib probleemseks osutuda vaid sagedaste ja krooniliste peavaludega inimestel, kes peaksid igal juhul olema arstide jälgimisel. „Inimesed, kellel on peavaluga varasem kogemus olemas, tunnevad ette, kui peavalu on algamas ja siis tasub kohe ravimid sisse võtta, et suurema valu teket vältida,“ soovitab Gross-Paju. „Ibuprofeen on mittesteroidne põletikuvastane toimeaine, mida vahel nimetatakse ohutuse kuldseks standardiks, kuid see võib siiski põhjustada seedetrakti ärritusnähte. Paratsetamoolil sellist kõrvaltoimet ei ole. Tavaliselt piisab emmastkummast peavalu leevendamiseks täiesti.“ Üldjuhul tasub alustada 400 mg või 600 mg tabletist ibuprofeeniga ja paratsetamooli kasutades 1000 milligrammist. „Õigeaegselt ja sobiva annusega ravi alustades on sageli võimalik peavalu läbi lõigata või seda oluliselt leevendada,“ teab Gross-Paju. Tugevamate peavalude, eeskätt migreenide korral, mis tavalistele valuvaigistitele ei allu, tuleb nõu pidada perearstiga, sest migreeni hooravis on olemas spetsiifilised ravimid, mis mõjuvad inimesiti erinevalt. Kuigi ravimid on sarnased, võib juhtuda, et aitavad kõik, aga võib ka vaid üks efektiivselt mõjuda. Kui enda jaoks on sobiv variant leitud, ei ole mõtet edasi otsida. Sageli vajavad inimesed kombineeri-

30

NAERATA SÜGIS 2019

tud lahendust: tavaliste peavalude ja migreeni ravi.

KUI PEAVALU ON SAGE KÜLALINE Sagedaste migreenide korral ehk kui kogetakse peavalu neljal või rohkemal päeval kuus, võiks kaaluda profülaktilist ravi. Selle määramisel tuleks aga läbi mõelda ja anda hinnang, kui palju peavalu igapäevaelu segab ja kui keeruline on sellega toime tulla. Võib olla olukordi, kus migreeniatakk esineb vaid kord kuus või üle kuu, ent sellega kaasneb paari­kümne minuti jooksul kestev ühe kehapoole halvatus või kõnehäire, mis on nii segavad, et profülaktiline ravi on igal juhul vajalik. Migreenihoogude profülaktika jaguneb suuresti neljaks: tablettravi – retseptiravimitega, mida inimene võtab iga päev eesmärgiga peavaluga päevade arvu vähendada. Raviks kasutatakse südame- ja epilepsiaravimeid ning antidepressante. blokaadid botuliintoksiiniga – kindlatesse pea piirkondadesse tehakse Botoxi-süste. Ühe blokaadi seeria mõju kestab umbes kolm kuud. monokloonsed antikehad – naha alla tehakse üks süst kuus. neuromodulatsioon – otsaesisel kasutatava neuromodulatsiooni aparaadiga vähendatakse migreenide sagedust ja hoogude tugevust.

Peavalu või migreen? Kahtled, kas tegu on tavapärase valu või migreeniga? Pea­valude uurija Dr RICHARD LIPTON on koostanud küsimustiku, mis aitab välja selgitada, kas tegu on migreeniga.   Migreeni diagnoosimisel lähtutakse kriteeriumitest, mille puhul võetakse arvesse peavalu esinemise sagedust, iseloomu ja aurade olemasolu või puudumist. Inimesel võib esineda vaid üks atakk aastate jooksul, aga sõltuvalt migreeni tüübist võib siiski see olla migreen, kui elu jooksul on kokku esinenud 3–5 analoogset hoogu.   Kroonilise migreeni korral ei pruugi peavalu olla väga tugev, kuid peavaluga päevi on kuus rohkem kui 15. Samuti viitavad sellele varem esinenud migreenid ja vahel ka sagedaste peavalude foonil tugevama valu ning migreenile iseloomulike joontega peavalud.   Dr Gross-Paju soovitab mure korral küll alati arsti poole pöörduda, aga samas rahustab, et harva esinevad ja valuvaigistitele hästi alluvad peavalud pole ohtlikud ning nende pärast ei maksa liigselt muretseda. Vaata lisa: peavalu.ee/peavalu-tuubid/.tervis

Meeldetuletaja:

­ravimid alati olemas! Retsept aegunud, aga ravimeid on vaja? ­Meeldetuletaja ­teenus tuleb appi.

K

TEKST: JAANIKA TREIMANN, APOTHEKA APTEEKER l FOTO: ADOBE STOCK

üllap on paljud meist avastanud end täbarast olukorrast, kus ravimit on vaja võtta, kuid arsti kirjutatud retsept on aegunud või pikendamata jäänud. Keset nädalavahetust pole aga võimalust arstiga ühendust saada. Apothekas on selliste olukordade vältimiseks olemas Meeldetuletaja teenus.

TEENUSEL MITU BOONUST Teenus on mõeldud patsientidele, kelle raviskeem on paigas ning kes tarvitavad regulaarselt korduv­ retsepti alusel väljakirjutatud ravimeid. Seda teenust kasutades ei pea patsient tegelema retsep­ tide pikendamisega. Ta ei pea ravimeid, tervisetooteid ja abi­ vahendeid eri apteekidest otsima või mitu korda samas apteegis käima ning võib-olla ka järjekorras ootama, vaid saab vajaminevad tooted kätte endale sobivaimast apteegist, pakiautomaadist, post­ kontorist või kullerilt. Meeldetuletaja aitab tõepoolest ära hoida olukordi, kus patsient või tema lähedane tuleb näiteks reede õhtul või nädalavahetusel apteeki ravimeid välja ostma, kuid siis selgub, et kehtivaid retsepte pole, sest need on vahepeal aegunud või pikendamata jäänud. Nii jääb pat­ sient vajalikest ravimitest ilma ja raviskeemi tekib ootamatu katkes­ tus. Meeldetuletaja teenusega on tagatud, et patsiendil on vajamine­ vad retseptid ja ravimid olemas.

PATSIENT ON HEADES KÄTES Patsiendi jaoks võib olla keeruline meeles pidada retsepti aegumis­ tähtaegu, mistõttu võib katkeda

32

NAERATA SÜGIS 2019

KUIDAS LIITUDA Meeldetuletaja teenusega? Lepingut saab sõlmida valitud Apotheka apteekides kohapeal, nimekirja leiab Apotheka kodulehelt (www.apotheka.ee/meeldetuletaja-apteegid). Liituda saab nii e-kirja vahendusel (meeldetuletaja@apotheka.ee) kui ka internetis ­Apotheka iseteeninduskeskkonnas.

ravimite võtmine ja seetõttu kannatab tervis – võivad tekkida pikemaajalised kaebused, mille ravi on juba mitu korda keeru­ lisem. Meeldetuletaja teenuse kor­ ral tegeleb patsiendi ravimitega apteeker, kelle käest saab ta alati telefoni teel nõu küsida. Apteekri ja patsiendi personaalsem suht­

lus annab võimaluse põhjalikult ­arutada ka ravimikasutust või muud tervist puudutavat. Näiteks juhud, kui tekivad mured ravimite koos- või kõrvaltoimete pärast, leiavad usaldusväärse eriala­ spetsialistiga kiire­ma lahenduse. Seega on teenust kasutava pat­ siendi ravimivõtmine kontrolli all ja ta on kogu ravi vältel koostöös arsti ja apteekriga heades kätes. Kuidas retsepte piken­ dada? E-apteeker võtab selleks ühendust patsiendi perearsti või -õega ning palub vajaminevad retseptid pikendada. Kui perearst või -õde soovib enne retseptide pikendamist patsiendiga koh­ tuda, edastatakse info esimesel võimalusel patsiendile ja tal ­palutakse pöörduda arsti vastu­ võtule.UUS!

Välise ilu turgutuseks seespidiselt leiad sobiva ilutoidulisandi uuest põhjamaisest HELEIN® sarjast

kliiniliselt tõestatud toime, Ceramosides® ekstrakt

tugev ja kliiniliselt uuritud kollageen

Anti- Age Premium Skin, Hair & Nails Biotin + Strong Collagen Kuivale nahale Tõhus multivitamiin Efektsed juuksed Nooruslik ja pingul niiskust ja säranahale, juustele ja tugevad küüned nahk - aitab vähendada NÄYTTÄVÄT HIUKSETjamurduma NTIA IHOLLE aitab tasakaalustada küüntele - kauni naha, kippuvatele, vananemisilminguid, NUOREKAS JA NÄYTTÄVÄT HIUKSET HYVINVOINTIA JA VAHVAT KYNNET JA KYNSILLE HIUKSET VALLE HYVINVOINTIA KUIVALLE HYVINVOINTIA IHOLLE niiskusesisaldust nahasIHOLLE juuste ja küünte IHOLLE kihilistele küüntele ning NÄYTTÄVÄT muutes naha elastseNUO KIINTEÄ IHONÄYTTÄV JA VAHVAT KYNNET HIUKSILLE JA KYNSILLE ja vältida kortse hoidmiseksJA KYNSILLE õhukestele juustele maks ja pringimaks , JA VAHV JA VAHVAT KYNNET OLLE HIUKSILLE IHOLLE HIUKSILLE JA KYNSILLE KII lisades nooruslikkust ja sära

www.helein.fi


lemmik

Sinu lemmiku kohanemise võti

TEKST: SIIM OJA, PetCity Rannamõisa lemmikloomakeskuse koolitaja-instruktor l FOTOD: ADOBE STOCK

Reisile minnes jäetakse tihtipeale oma lemmikud pereliikmete, tuttavate ja sõprade juurde või viiakse koerte hotelli hoiule. Kuidas suudavad koerad kohaneda uue rutiini ja keskkonnaga?

M

ida teha näiteks siis, kui koer tuleb maakodust tagasi linnakorterisse kolida? Kuidas leevendada elumuutusi, millega koerad ja nende omanikud kohanema peavad? Hea uudis on see, et loomad, sealhulgas ka koerad kohanevad uue keskkonna ja rutiiniga kiiresti. Ma räägin tundidest, mitte päevadest. Elus loodus ja kogu ökosüsteem töötab ühtsena ja aitab loomadel

keskkonnavahetusega kohaneda. Määravaks saab sel juhul inimese tegevus ja see, kuidas ta suudab loomale saabumiseks keskkonna ette valmistada. Mida tuleks seejuures silmas pidada? Keskkonda vahetades tuleb uut keskkonda tutvustada, ka linnakodu, millest on näiteks suvel kaks kuud eemal oldud. Hästi aitavad jalutuskäigud lähiümbruses, mis tuletavad meelde tuttavad lõhnad või

SÜGIS 2019 NAERATA

35


lemmik aitavad tutvuda uute lõhnadega. Võtke endale selleks aega ja ärge kiirustage.

Rõõmusta lemmikut mänguga!

Kohanemist aitavad kiirendada ­tut­tav pesa või puur ja rutiinist kinnipidamine. Tähtis on meeles hoida, et koeri toidetakse kindlatel kellaaegadel, mitte ei hoita toitu kogu aeg ees.

Zogoflex Hurley kummist mänguasi koertele S 8,99 €

Koerad elavad hetkes ega mõtle ­sellele, mis oli ja mis tuleb. Aidake neid sellega, et mõistate seda asjaolu ega muretse liialt selle pärast, kuidas ta hakkama saab, mida ta tegi ja kuhu ta minna tahab. Suvekodust linnakorterisse tagasi kolides ei pea muretsema nii väga sellepärast, et tal ei ole enam võimalik mööda haljaid aasu ringi joosta. Mõelge selle asemel, kuidas oleks võimalik sarnast rutiini jätkata. Ükski aed ega põld ei jaluta koeraga, vaid ikka pererahvas. Suured ja avarad maa-alad ning palavad ilmad soodustavad seda, et koer pigem puhkab kui liigub. Vastavalt energia tasemele, mis igale koerale on sündides kaasa antud, vajab ta liikumist iga päev. Seda olenemata aastaajast või maalapi suurusest. Iga inimene peaks teadma oma koera liikumisvajadust ja noorel või täiskasvanud koeral ei tohiks see jääda alla 1,5 tunni päevas.

MIDA ON VAJA TEADA OMA KOERA IGAPÄEVARUTIINI KUJUNDADES?   Liikumine vähemalt 1,5 tundi päevas (vastavalt koerale ja ilmale)   Toidukorrad jagatud päeva peale (pärast igat liikumist)   Kord ja reeglid kodus olles (mööbel, toad, söögiaeg)   Üksi olemine ja uneaeg (kus on, mida teeb)   Närimine ja närimismänguasjad (närib asju, mis on lubatud ja turvalised).

Kas koer tajub muutusi suurte elumuutustena või pigem võtab neid kergelt, sõltub konkreetsest loomast. Lahkunud karjaliikme puudumisega kohanevad koerad kahe-kolme nädalaga. Reisi tõttu tekkinud ajavahega kohanemiseks läheb 12 tundi. Hoiukodus, koerte hotellis või varjupaigas harjuvad nad mõne tunniga. Oluliseks mõjutajaks kujuneb inimtegevus. Inimeste omadus hoida mälestustest kinni mõjub meie lemmikutele. Loodus on andnud ­ meile koerte näol suurepärase kingi.

36

NAERATA SÜGIS 2019

Nina Ottoson Dog Brick plastmänguasi koertele 22,90 € Kong Cat Wild Tails mänguasi kassidele 4,99 € Zogoflex Tux kummist mänguasi koertele L 18,90 €

Beeztees Doju mängutunnel 28,90 € Kong kassi mänguasi Eight Track mängurada 17,90 €

Vaata lähemalt Petcity.ee

Muutustega aitab kohaneda koos liikumine, koos tegutsemine, koos seiklemine Koerad loevad meid nagu avatud raamatut. Saladusi ei ole, valetada ei oska. Tuhanded aastad, mida me oleme külg külje kõrval jaganud, on loonud olukorra, kus oleme rohkem seotud kui kunagi varem. Me elame koos samas korteris, majas, ridaelamu­ boksis. Koer teab, mida peremees tunneb. Kõige parem on suhtuda elumuutustesse selge pea ja rahuliku enesetundega või siis vähemalt selle poole püüeldes. Muutustega aitab kohaneda koos liikumine, koos tegutsemine, koos seiklemine. Ühised tegevused tekitavad usaldust, austust ja rahu. Selged juhised, reeglid ja piirid, mis ei ole ajas muutuvad ning on võimetekohased, lisavad turvatunnet. Soe, turvaline ja kuiv pesa aitab koeral tunda ennast hoituna. Puhas joogivesi ja tervislik toit tagavad lemmiku hea enesetunde. Lubage endale koos maailma avastada!uudised

Uued PetCity lemmikloomakeskused ootavad külla   PetCity lemmikloomakeskusi leiab nüüdsest veelgi rohkematest kohtadest. Ülemiste keskuses ootab lemmikloomasõpru juba suve algusest uus laia valikuga kauplus, tänapäevase aparatuuri ja ruumidega loomakliinik, lemmikloomahotell ning grooming-salong. PetCity Ülemiste lemmikloomakeskus on avatud iga päev 10–21. Alates juulikuust ootab Rakvere Põhjakeskuse PetCity kõiki huvilisi oma kaunisse kauplusse, loomakliinikusse ning grooming-salongi. PetCity Põhjakeskuse lemmikloomakeskus Rakveres on avatud iga päev 10–20. Samuti võivad rõõmustada Ida-Eesti lemmikloomaomanikud, sest nüüd on avatud ka Narva Astri keskuse PetCity lemmikloomakeskus. Keskusest leiab nii laia valikuga kaupluse, kliiniku ning grooming-salongi. PetCity Astri lemmikloomakeskus Narvas on avatud iga päev 10–21.

„Lemmikute lemmik“ alustab taas   Kõikide lemmikloomaomanike ning -sõprade lemmiksaade „Lemmikute lemmik“ alustab taas Kanal 2 eetris. Saatejuhina on koha sisse võtnud tuntud maaeluaktivist ja loomakasvataja Heidi Hanso. Saadetes käsitletakse koos erialaspetsialistide ning loomakasvatajatega olulisi lemmikutega seotud teemasid, tutvustatakse loomatõuge ja antakse näpunäiteid, kuidas oma lemmiku eest paremini hoolitseda. Kindlasti jõuavad saatesse ka kõige uuemad ja põnevamad lemmikloomauudised. Saade „Lemmikute lemmik“ on Kanal 2 eetris igal laupäevahommikul alates 31. augustist.

PetCity pakub parimat lemmikloomakindlustust Eestis   PetCity lemmikloomakindlustus hüvitab kuni 1200 € ravikulud, aga ka kuni 100 € piires loomaarsti määratud eritoidu ning füsioteraapia ja palju muud. Loe meie kindlustuse kohta lähemalt siit www.petcity.ee/teenused/kindlustus Lemmikloomakindlustust on võimalik sõlmida PetCity kauplustes ja loomakliinikutes üle Eesti.

38

NAERATA SÜGIS 2019

Apotheka Beauty keskendub

­Skandinaavia ilule

  Kes ei oleks kuulnud Skandinaavia naiste imelisest ilust ja haldjalikust särast? Ilupood Apotheka Beauty vaatab sel sügisel Skandinaaviamaade poole ning tutvustab Eesti inimestele põhjamaiseid ilu- ja elustiilibrände. Skandinaavia kosmeetika kampaania kestab septembrist oktoobri lõpuni ning selle jooksul tasub vaadata nii Apotheka Beauty esinduspoodi T1 kaubanduskeskuses kui ka e-poodi, sest paljude brändide tooted on eriti soodsa hinnaga. Lisaks tasub silma peal hoida Apotheka

Beauty ilusündmustel, mille kohta leiab info www.apothekabeauty.ee lehelt..

Jowae Eesti


APOTHEKA BEAUTY

Küpse ilu aeg! • Kohtumine kortsudega lk 42 • Küps, aga nooruslik lk 46 • Väärtustades looduslikkust lk 50 • Juuksed nagu uued lk 52 • Igavene kulmudraama lk 56


sinu ilu

Kohtumine

kortsukestega Olgugi et vanus tuleb luba küsimata, on kortsukeste enneaegseid ilminguid võimalik tänapäevaste tõhusate toodetega edasi lükata. Korralikku nahahooldust alustada pole kunagi liiga vara. TEKST: KRISTA KIIN FOTOD: ADOBE STOCK, ERAKOGU

K

uidas ja millise tempoga meie nahk vananeb ning milliseid imeaineid kortsukeste täitmiseks ja nähtamatuks muutmiseks tasub kreemipurgist otsida? Nõu annavad D’Difference’i brändijuht Carmen Kibur ning Beauty Skin Spa kosmeetik-koolitaja Ene Männe. Mis vanusest muutub kortsukeste teke, naha lõtvumine ja elastsuse kadu enam märgatavaks? CARMEN KIBUR: Naha vananemisilmingute väljapaistmine on äärmiselt individuaalne. Suurt rolli mängivad geenid, elustiil, harju­ mused. Igas vanuses on hästi oluline naha puhastamine ning piisav niiskusega varustamine. Kui naha niiskustasakaalu hoida, lükkuvad vananemisilmingud edasi. Naha bioloogilise vananemisega seostatakse enim numbrit 25. Klientide põhjal võib üldistada, et naised hakkavad vananemisvastaste toodete

42

NAERATA SÜGIS 2019

vastu huvi tundma 30ndates, mis on ka hea aeg alustada noorendavate kreemide kasutamist. Selles vanuses toetavad elastsust ja toonust tõstvad ning jooni ja kortsukesi siluvad kreemid kõige paremini naha oma talitlust. Õige aeg vananemisvastaste toodete jaoks on siis, kui peeglisse vaadates jäävad esimesena silma jooned või lõtvuma kippuv näokontuur, laienenud poorid, naha ebaühtlus või eri tooni laigukesed.

Carmen Kibur Ene Männe

1.

Proovi! 1. Babé Proteoglycan F+F pinguldavad ampullid (2 ml, 10 tk) 22,40 € ENE MÄNNE: Naise vanust ei näita ainult kortsud näos – neid saab siluda ja täita –, vaid eelkõige kaela ja dekoltee olukord. Tihti jätame selle piirkonna igapäevasest iluhooldusest välja või ei pööra sellele piisavalt tähele­ panu. Kaelal ja dekolteel on vähem rasunäärmeid, mis toodaksid nahale kaitsvaid lipiide, seetõttu

on seal nahk kuivem, vähem kaitstud ja vananeb kiiremini. Selle piirkonna igaõhtune puhastus, toniseerimine ja erihooldus peaksid kuuluma 40-aastaste naiste ilurutiini juurde. Samuti koorimine ja maskid!

2.

Proovi! 2. Vichy Neovadiol Phytosculpt kreem näole ja kaelale (50 ml) 47,05 €


sinu ilu Kuidas võiks oma elustiiliga nooruslikku välimust toetada ja säilitada? ENE MÄNNE: Meie välja­ nägemise nooruslikkuse määrab eelkõige see, kui palju aega ja sobivaid protseduure me oma välimuse heaks investeerime, aga ka elurõõm ja positiivne ellu­ suhtumine. Teisisõnu – ilu on naiste enda teha. Me kiirendame oma naha vananemist, kui suhtume hoolimatult ja ükskõikselt igapäe­ vasesse ilurutiini. Liigne päike, suitsetamine, vähene uni, ebapiisav naha puhastamine ja niisutamata jätmine on kindlad tegurid, mis näonaha jume ja värskuse kiirelt ning peaaegu pöördumatult röövivad. CARMEN KIBUR: Õigem on ennetada kui tegeleda tagajärgedega. Nahapuhastustoodete kasutamisega peaks alustama juba teismelisena. Kindlasti siis, kui hakatakse end meikima. Kui kasutada niisutavaid kreeme, koorijaid ja maske ning muuta näohooldus igapäevaseks, siis iluoppide peale liiga vara ­mõtlema ei pea. Tasub teada, et naha struktuuri ja vastupanu­ võimet kahjustab ka liigne suhkrutarbimine.

Toodetel on juures Viru keskuse Apotheka hinnad.

Proovi! 3. D'Difference Natural Beauty 4D puhastusgeel näole (30 ml), 11,99 € (Ainult Apotheka Beautys) 4. Jowaé mitsellaarpuhastusvaht (150 ml) 15,85 € Milliseid iluharjumusi tasub juurutada, et lükata kortsukesi võimalikult kaua edasi? CARMEN KIBUR: Praegu on aktuaalne nahahooldustoodete kombineerimine näojooga ehk võimlemisharjutustega. Kõige loogilisem on harjutusi teha­ ­hommikul ja õhtul enne või pärast näohooldust. Julgemad võivad kasutada ära ka vaba aega, mis tekib liiklusummikutes. Näiteks Youtube’ist võib otsida oma murepiirkonna jaoks välja 5–6 harjutust, mida teha iga päev 10–15 korda. Topeltlõua ja näokontuuri jaoks on head keele keerutamine suus (liigutades keelt üle ülemiste ja alumiste igemete), imestunud näo tegemine (huulte torru ajamine, nii et suu on avatud) ja

4.

7. 3.

6.

5.

kalalõug (alumise lõualuu ette liigutamine). Veel võib vaadata lakke ja proovida keelega ninaotsa puudutada! ENE MÄNNE: Lisaks korralikule puhastusrutiinile (puhastuspiim või -geel + niisutav toonik + iganädalane nahakoorimine) vajab nahk ka kollageeni ja elastiini taastavaid ning rakkude taastumisprotsesse stimuleerivaid aineid, rohkelt niisutust ja kaitset väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. Kaunis ja sile näonahk algab koorijast, seejuures mitte kareda ja teralise ainega hõõrumisest, vaid targast ja toimivast vanusega võitlevast tootest. Kelle jaoks tundub spetsiaalse maski tegemine liialt aeganõudev, võib valida ka vedela, toonikulaadse või öist kreemi asendava koorija. Toimivate toodete koostisest tuleks otsida mitmesuguseid happeid (piim-, glükool-, AHA-, salitsüül-, askorbiinhape) ja ensüüme (papaia, ananass, vetikad jms). Proovi! 5. Bionike Hydra5 ­Opthydra toitev niisutav kreem (50 ml) 25,70 € Millist tuge ja toitu võiks ­ akkuda eriti muret tekitap vatele näopiirkondadele? ENE MÄNNE: Erilist hoolt ja tähelepanu nõuab silmaümbruse piirkond. Olles kõige õhema nahaga, on seal vanuseilmingud,

8.

9.

terviseseisund ning väliskeskkonna mõjud enim nähtavad ja tuntavad. Kortsud, kuivus, tursed, sinised silmaalused, lõtvunud ülalaud – ei ole ühte võlukreemi, igale murele on oma lahendus. Appi võib võtta seerumid, kreemid ja maskid, milles toimivad ained nagu kofeiin, tee-ekstrakt, keramiidid, peptiidid, hüaluroonhapped, Botoxi-laadsed ained, isoflavoonid, taimsed tüvirakud ning taimsed ja merelised aktiiv­ ained. Seerumid pakuvad aktiivsemat toimet enim muret tekitavatele piirkondadele. Seerumeid võib olla korraga kasutusel mitu, kuid aasta läbi võiks olla valikus niisutav (näiteks hüaluroon­ happega) seerum. Taas on moes vitamiinid: A-vitamiin (retinool), B3-vitamiin (niatsiinamiid), C-vitamiin (askorbüülhape), E-vitamiin, millega saame aidata nahal kaunimaks taastuda. Öist puhkeaega kasutab nahk päevaste kahjustuste parandamiseks, enda taasta­ miseks ja uuendamiseks.Aktiiv­ sed öised hooldused annavad hommikuks nahale uue näo. Proovi! 6. Jowaé noorendav Detox ööseerum (30 ml) 33,75 € 7. Idun seerum (30 ml) 39,64 € 8. Avené värskendav niisutav silmaümbruskreem (15 ml) 17,93 €

SÜGIS 2019 NAERATA

43


sinu ilu Kuidas suhtuda loomset päritolu imeainetesse kreemipurgis nagu teolima, mao- või mesilasmürk? CARMEN KIBUR: Loomset päritolu aineid hakatakse toodetes vähendama, sest levib uus arusaam, et see, mida sa peale määrid, peaks kõlbama ka süüa. See on toonud nahahooldusesse veganitrendi. Lisaks ei taha paljud enam toodetesse mett, mesilasvaha, kaaviari või siidiproteiine. Superhea uudis on aga see, et siidiproteiinide ­omadustega sarnaseid siidi polüpeptiide saab nüüd ka fermenteerimise teel suhkrupeedist ja suhkruroost. Neil on niisutav ja niiskust säilitav mõju, naha siledust suurendav toime ja kaitsefunktsioon saaste ja sinise valguse vastu. Ka meie oleme D’Difference’i kõikides toodetes asendanud või asendamas siidiproteiine siidi polüpeptiididega. ENE MÄNNE: Nahk on väga keeruline elusorganism oma sadade füsioloogiliste protsessidega ja kõiki neid ühe lihtsa toimeainega hallata ei ole võimalik. Sellepärast on õigustatud erinevate kõrgtehno­ loogiliste bioaktiivsete ja nano­ ainete kasutamine kosmeetikumides – mida sobivamad on nad meie rakkudele, seda paremat tööd nad teevad. Olgu tegu taimsete, mereliste või loomsete toimeainetega, oluline on, et need tuleksid laboritest, kontrollitud kasvukeskkonnast ja tootmisest. Parimate nahahooldusbrändide toodetest leiab kindlasti peptiide, aminohappeid, probiootikume, ensüüme, fütohormoone, eri vormiga kollageene, taimede tüvirakke, rakukasvufaktoreid, stabiliseeritud happeid, rohkelt vitamiine ja kindlasti uue põlvkonna hüaluroonhappeid. Kuidas vananemise märke lisaks tõhusatele kreemidele edasi lükata? ENE MÄNNE: Lisaks kreemipurgis olevale noorendavale väele on apteegi- ja poeriiulitel suur valik seespidiselt toimivat ilu: erinevad toidulisandid, mis taastavad naha vitamiinide ja mineraalide varud, toetavad juuste ja küünte kasvu ning võitlevad ka kortsudega. Proovi! 9. Bionike Instant Hydra detoks niisutav mask (75 ml) 20,40 €

44

NAERATA SÜGIS 2019

Mida otsida kreemipurgist?   A-VITAMIIN EHK RETINOOL ja C-VITAMIIN – kõige tõhusamad komponendid, mille kortsuvastane efektiivsus on tõestatud. Järjest edukamalt suudetakse nende ainete parimad omadused naha heaks tööle panna. Eucerin Hyaluron-Filler C-vitamiin Booster-seerum (3 x 8 ml) 51,90€ Viru Keskuse apteegis. 51,90€ Viru Keskuse apteegis. Avené toitev kreem kuivale ja väsinud nahale (50 ml) 36,76 €   PEPTIIDID – nahahooldustoodete võlurid, mis teevad enamikule aktiivainetele oma toimekusega silmad ette. Peptiidid on kui sõnumitoojad, mis annavad rakkudele ja kiududele teada, mida ja kuidas teha. Näiteks vasepeptiidid vastutavad naha üleüldise heaolu eest ning annavad väga tugeva pinguldava, jooni ning kortsukesi siluva ja igakülgse vananemisvastase mõju. Neuropeptiidid vähendavad naha sees põletikunähte ja see avaldub naha pinnal punetuse vähenemisega. Babé kortsudevastane pinguldav näokreem (50 ml) 37,20 €   HÜALUROONHAPE – aitab säilitada niiskust nahas, annab nahale volüümi ehk polstri, kaitseb põletike ja infektsioonide eest, transpordib toitaineid. Kuivusele kalduvale, lõtvunud ja joonte ning kortsukestega nahale on hüaluroonhape üks äärmiselt tõhus abiline. Sobib suurepäraselt ka väga tundlikule nahale. Avené Physiolift vananemisvastane kreem (30 ml) 49,97 €   TAIMSED TÜVIRAKUD – parim energiaallikas naha enda tüvirakkudele. Kui kasutada taimse tüvirakuekstraktiga tooteid, võib pärast paari nädala kuni ühe kuu möödumist näha selgeid tulemusi – jooni ja kortsukesi on vähem, naha elastsus ja toonus on tõusnud, naha kaitsevõime suurem ja jume on imeline... nagu portselan! D'Difference Cell Innovation 5D-seerum vananemisvastane (15 ml) 40,29 €, ainult Apotheka Beautys   RAKKUDE KASVUFAKTORID – taimsete tüvirakkude ekstrakt koos rakkude kasvufaktoriga on praegu tõhusaim läbinisti looduslik komponent, mis stimuleerib kollageeni sünteesi ja taastumist ning aitab kaasa naharakkude hoogsale uuenemisele, muutes samal ajal naha nooruslikuks ja säravaks.   AHA-HAPPED ehk alfa-hüdroksühapped on puuviljades ja teistes looduslikes allikates esinevad orgaanilised karboksüülhapped, mida kasutatakse vananemisvastases hoolduses. Enim kasutatakse glükoolhapet, vähem piim- (lactic acid) ja sidrunhapet (citric acid). Tegu on vees lahustuvate hapetega, mis toimivad naha pinnal ja sügavale ei imendu. Toimeks on pindmine koorimine, kollageeni ja elastiini tootmise suurendamine, naha kaitsevõimekuse tõstmine. Allikad: Carmen Kibur ja Ene Männe


HÜALUROONHAPE

10% VITAMIIN

UUS

7 PÄEVAGA SÄRAVAM NAHK & VÄRSKE JUME


sinu ilu

Küps, aga nooruslik

Me ju võime armastada iga oma kurrukest ja kortsukest, ent ilmselt ei soovi keegi neid ülemäära rõhutada. Kuidas lasta küpsel nahal välja paista terve, pringi ja säravana? TEKST: OLGA GRATSOVA, KAIE KOMPUS l MUAH: KAIRIT TUHKANEN l FOTOD: PENELOPE RUSSAK JA KÄDI PÕLLU l MODELL: ÜLLA

46

NAERATA SÜGIS 2019


sinu ilu

P

ärast 35. eluaastat muutub nahk kaitsetumaks. Sel ajal hakkab aeglustuma rasunäärmete talitlus, mistõttu nahk muutub kuivemaks. Kollageeni tootmine väheneb, mistõttu hakkab nahk järk-järgult elastsust ja niiskust kaotama ning ilmuvad väiksed kortsud. Halveneb vereringe, mistõttu nahk paistab

vähem punapõskne ja prink. Uute rakkude tootmine väheneb ja aeglustub naha uuenemine. Paljudel naistel tekivad selles eas pigmendilaigud. Et see stsenaarium aga nii must ei tunduks, on hea uudis, et ealised muutused aeglustuvad, kui hoolitseda naha eest õigesti.

MIS TEEB NAHALE HEAD?  Joo iga päev vähemalt 2 l vett, et hoida naharakke niisutatuna.  Liigu iga päeva umbes 3 tundi aktiivselt värskes õhus.  Söö tervislikult. Iluspetsialistid soovitavad süüa avokaadot, rasvast kala, pähkleid, rafineerimata õlisid salatites (lina-, seesami-, maisiõli).  Maga 7–8 tundi.  Loobu suitsetamisest.

1.

Puhasta hoolsalt

Väga tähtis on nahka õigesti puhastada. Ükski puhastustoode ei tohi sisaldada seepi, sest see kuivatab nahka tugevalt. Küpsele nahale sobib hästi kosmeetiline näopuhastuspiim, mis pakub nahale lisaniisutust. Seejärel võib puhastada nahka alkoholivaba näo- või termaalveega. Proovi! BioNike näopuhastuspiim (400 ml) 18,22 € ja näovesi (200 ml) 14,85 €.

2.Kreemita korralikult

Kanna puhastatud nahale kreemi, mis sisaldab vananemist takistavaid toime­ aineid. Ideaalis võiksid olla päeva- ja öökreem eraldi ning kindlasti kreem või seerum õrnemale ja tundlikumale silmaümbruse nahale. Päevased kreemid on enamasti kergemad ega takista meigi pealekandmist. Sageli ongi hea kasutada päevakreemi ka meigialuskreemina. Öökreem sisaldab

toitvamaid koostisosi, et soodustada une ajal rakkude uuenemist ja ergutada aine­ vahetust. Proovi! BioNike tootesari Xage ­Ultimate (50 ml) 30–35 € Xage Eye silmaümbrusseerum (15 ml) 30,11 € vähendab turseid ja ­tumedaid silmaaluseid.

3.Võta seerum appi

Seerumit või kontsentraati võib kreemi toime tõhustamiseks kasutada kuuridena. Iluspetsialistid soovitavad küpsele nahale teha õliseerumi kuure neli korda aastas. Vastavalt vajadusele võiks seerumit kasutada järjest kaks nädalat kuni kaks kuud. Sellised sügavama toimega kuurid aitavad intensiivselt võidelda naha pealmiste kihtide tuhmuse ja kuivusega. Nahk on pärast seda särav ja jume tervislikum ning ka kortsukesi on tänu trimmitusele vähem märgata.

Proovi! Sügavuti niisutav IDUN Mineralsi õliseerum (30 ml) 32,79 €. BioNike Xage Skinergy täiustav kontsentraat (30 ml) 41,90 €

4.Mask kohustuslikuks

Küpsel nahal on lausa kohustuslik kasutada kaks korda nädalas niisutavaid maske. Protseduuri on kõige parem teha hommikutundidel, mil nahk omastab niisutavaid koostisosi kõige paremini. Proovi! BioNike Instant Hydra Detox niisutav mask (75 ml) 19,08 €

5.Koori hellalt

Igapäevaseid ilurituaale võiks paar korda nädalas täiendada naha koorimisega. Hea valik on õrn koorija, mille koostises on lisaks looduslikele koorivatele osakestele ka naturaalse päritoluga hapet. Proovi! IDUN Mineralsi õunhappega siluv-kooriv geel (75 ml) 13,66 € ühtlustab näonaha tooni.

SÜGIS 2019 NAERATA

47


sinu ilu

Kuidas jumestada küpset nahka?

Silmameigi tegemisel hoidu pärlmutter-, metallik- ja glitter-värvidest, sest need muudavad visuaalselt naha vanemaks.

Küpse naha meikimisel on oma nüansid ja reeglid, millega arvestada.  Väga tähtsat rolli mängib meigialuskreem, mis silub naha pinda, täites kortsukesi ja poore. See aitab jumestusel kogu päeva peal püsida ja lihtsustab jumestuskreemi pealekandmist.  Kasuta kerge tekstuuriga jumestuskreeme ja kanna neid nahale väga õhukese kihina. Nii saavutad loomuliku jumestuse efekti. Loobu puudrist, sest see koguneb kortsudesse ja nahavagudesse, muutes need märgatavaks. Kui ei saa puudrile öelda ei, eelista läbipaistvat puudrit.  Loobu jumestuses liiga erksatest ja tumedatest toonidest. Rahulikud, heledad pastellvärvid annavad visuaalselt noorendava efekti. See soovitus puudutab eriti põsepuna ja huulepulkade valikut.  Väldi selgeid jooni. Asenda vedel silmapliiats pehme pliiatsiga. Kulme võib pisut rõhutada pruuni või tumehalli tooni pliiatsiga.  Silmameigi tegemisel hoidu pärlmutter-, metallik- ja glitter-värvidest, sest need muudavad visuaalselt naha vanemaks. Siiski ei ole vaja piirduda vaid mattide toonidega, õrn sädelus annab nahale värske välimuse ja silmadele sära. Eelistada tasub külmi toone.  Ripsmete värvimisel piirdu ühe-kahe tušikihiga ja jäta alumised ripsmed värvimata. Külluslik meik rõhutab silmaaluseid nn kotte.

Kasutatud meigitooted Idun Primer meigialuskreem Iris (26 ml) 24,92 €, Idun Norrsken valgust peegeldav jumestuskreem Svea (30 ml) 25,06 €, Idun viimistluspuuder Vacker (3,5 g) 24,92 €, Idun valgust peegeldav mineraalpuuder Tilda (3,5 g) 24,92 €, Idun kulmupliiats Pil (1,08 g) 13,50 €, Idun silmapliiats Sand/Aska (1,14 g) 13,50 €, Idun mineraallauvärv Nästrot (3 g) 11,59 €, Idun mineraal­ põsepuna Havtorn (5,9 g) 24,92 €, Idun mineraalpäikesepuuder Sommardröm (4,6 g) 24,92 €, Idun huulepulk matt Vinbär (4 g) 17,75 €, Idun meigikäsn 8,66 €, Idun Stippling pintsel 14,57 €

48

NAERATA SÜGIS 2019


88 88

% %

Laboratorios BABÉ Eesti


ilutest Teletegija Keili Sükijainen jälgib tähelepanelikult, mis ilutoodete sees on ning huvitub sellest, milliseid väärtusi ilubränd laiemalt kannab. Ta on veendunud: mida looduslikum, seda parem. TEKST: EVELIN KIVILO-PAAS FOTOD: ERAKOGU, TOOTJAD

K

eili nahatüüp varieerub veidi sõltuvalt aastaajast. Suvel vajab see keskmisest rohkem niisutust, talvel on pigem normaalne. „Kehale võin üsna kõike peale määrida ja katsetada, kuid näonahk on kindlasti tundlikum,“ lisab ta. Hommikut alustab Keili alati jaheda dušiga, et anda päevale värske start. Tema igapäevase ilurutiini hulka kuulub näopesu õrna vahuga, näovesi ja näokreem. Jumestamisel armastab Keili kasutada pigem mineraalkosmeetikat ning vabal ajal proovib meikida võimalikult vähe. Kord nädalas teeb kergemat koorimist või näomaski.

Väärtustades looduslikkust BABÉ Hydra Calm niisutav ihupiim pumbaga (500 ml) 21,60 € Mõnusalt kerge koostisega, niisutas hästi ning oli ka hea tagasihoidliku lõhnaga. Ma eelistan veidi lõhnavaid kehakreeme. Pakend on muidugi üsna suur, mistõttu reisile ei sobi, küll aga on pumbaga lahendus väga mugav kodus kasutada.

50

NAERATA SÜGIS 2019

APROPOS niisutavad ja rahustavad silmatilgad (0,5 ml 10 tk) 9,80 € Mulle meeldis, et need ei sisalda mingeid lisaained, näiteks säilitusained. Eks seetõttu muidugi säilivad tilgad avatuna ka vähem, kuid see toode oli pakendatud väikestesse ampullidesse, mille võib paari päevaga ära kasutada ning seejärel juba uue avada. Hea väike pakend teeb selle ka mugavaks kaas­ laseks pisemas käekotis. Ainus nega­ tiivne külg on, et sellisest pakenda­ misest tekib rohkem plasti. Äkki leitakse lähiajal mõni loodussõbralikum pakend. BABÉ Hydra Calm niisutav dušigeel pumbaga (500 ml) 15,29 € Niisama mõnus nagu sama sarja ihupiim. Lõhnas küll veidi veel õrnemalt kui kreem, aga vahutas hästi juba ühe pumbakoguse peale.


BIONIKE Proxera toitev kätekreem kuivale nahale (75 ml) 8,90 € Kasutasin seda öösel enne magamaminekut, kuna päevaks oli see üsna toitev ja imendus liiga raskesti. Ilmselt ongi seda hea kasutada just sügistalvisel ajal, kui käed rohkem kuivavad.

Toodetel on juures Viru keskuse Apotheka ja Apotheka Beauty hinnad.

BIODERMA Atoderm dušiõli (200 ml) 11,90 € Mulle meeldib duši all käies kasutada nuustikut, seetõttu pole ma väga palju õlisid proovinud. Bioderma Atodermi dušiõli sobib kindlasti neile, kellel esineb nahatundlikkust, sest toode on hüpo­ allergeenne, ei ärrita silmi ja on parabeeni­ vaba. Minu nahk õnneks nii kapriisne ei ole.

BIONIKE Proxera huulepalsam kuivadele huultele (4,5 g) 6,95 € Olin pikalt otsinud endale uut huulepalsamit ja see võlus mind täielikult. Mõnus kreemine koostis, mis niisutas meeldivalt juba esimeste kordadega. Kuna tootel puudub igasugune läige ja maitse, on see kindlasti hea variant ka meestele. RENE FURTERER Tonucia toniseeriv ja tihendav šampoon (200 ml) 18,31 € ja mask (200 ml) 40,60 € Tore üllatus! Varem olen puutunud kokku apteegist ostetud šampoonidega, mida olen pidanud päris palju pähe panema, et need kenasti vahutaks. Seda toodet kulus aga üsna vähe, mis on minu jaoks kindlasti pluss. Samuti meeldis mulle, et juuksemask sisaldab häid koostisosi, näiteks aktiivainet Cimentrio, mille toime sarnaneb rakkudevahelise sideaine omaga ja peaks juukseid tihendama. Loobutud on kõikvõimalikest parabeenidest. Šampoon ja mask lubavad, et juba esimesel korral on tunda kohevust ja tugevust. Teatav volüüm oli pärast kasutamist olemas küll. Kasutan meeleldi tooted lõpuni, et vaadata, milline on lõpptulemus.

looduslikult rahustav

U U S

Les Essentiels

Eau Thermale Avène Eesti

BIODERMA niisutav kreem kuivale nahale (500 ml) 19,50 € See niisutav kreem kuivale nahale jäi minu jaoks veidi liiga raskeks. Ma tundsin veel järgmisel hommikul pessu minnes, kuidas see voolava vee all naha peal libedaks muutus. Ilmselt oli põhjus ka selles, et kreem on mõeldud väga kuivale nahale. Pump muudab toote kasutamise kodus mugavaks.


sinu ilu Su juuksed on õnnetud? Sorus ja elutud? Õpi, kuidas nende tuju tõsta ja elujõudu turgutada! Leia lahendus üheksale juuksemurele ning seejärel saputa oma kaunid kiharad valla. TEKST: EVELIN KIVILO-PAAS l FOTOD: ADOBE STOCK

Juuksed nagu uued 1. Kui otsad lõhenevad… Liigne päikesekiirgus, föönitamine ja töötlemine ning agressiivne harjamine räsivad juukseotsi, muutes need kuivaks ja haraliseks. Mida teha? Ainus lahendus eri ilmakaarde turritavate juukseotste vastu on juuksurikäärid. Ka ise juukseid piirates kasuta alati spetsiaalseid juukselõikamiskääre. Need sulgevad juukseotsa ega lase neil edasi lõheneda. Föönitades ja lokke tehes ära unusta kuumakaitset. Katkiseid otsi võib siluda õlide, seerumite või kreemidega, mis justkui liimivad turris otsad kokku. Efekt on küll ajutine, kuid mulje juustest jääb tervem. Samas aitavad need vahendid säilitada juukseotstes sitkust ja niiskust, muutes need edaspidistele kahjustustele vastupidavamaks. Proovi! Rene Furterer Keratine juuksehoolduskreem (100 ml) 29,70 €

3. Katkevad kiharad Niisked ja märjad juuksed on elastsemad ja kipuvad kergemini katkema, seetõttu ole pärast pesu nende vastu eriti hell. Mida teha? Et hoida ära pesujärgset juuksepusa, kammi hõredate paksude piidega kammiga õrnalt juuksed läbi juba siis, kui oled pärast šampoonitamist palsami või maski pähe kandnud. Alusta kammimist otstest, liikudes tasakesi ülespoole, et juukseid võimalikult vähe sikutada.

52

NAERATA SÜGIS 2019

2. Volüümikust ludupeadele Juuksed liibuvad pead ligi ega mõtlegi end kergitada? Mida teha? Leia endale efektiivne šampoon, mis lisab kohevust juuksejuurtele. Pestes masseeri korralikult peanahka, et stimuleerida verevarustust juuksejuurtes. Vajadusel katseta juuksejuure tõstjat. Väldi niisutavaid ja silendavaid hooldusvahendeid, milles sisalduvad õlid siluvad juustest välja loomupärase lopsakuse. Föönitama asudes viska juuksed kõigepealt üle pea ning pärast kuivatamist heida need taas seljale. Ka paarikümneks minutiks pealaele kinnitatud suured rullid lisavad soengule mõnusasti kohevust.

Proovi! Idun juuksemask (200 ml) 20,68 €

Proovi! Rene Furterer Volumea volüümi andev šampoon (200 ml) 18,05 €

Rene Furterer Volumea volüümi andev juuksevaht (200 ml) 22,65 €


4. Et „porgandist“ saaks blond Ihaldusväärse külma ja hallika Skandinaavia blondi võib täiesti ära rikkuda rauarikas vesi. Kui elad sellises kohas ning pesed pead kraaniveega, võid peagi märgata, kuidas blondid juukseotsad roostekarva porganditooni värvuvad. Mida teha? Blondide iluarsenali kuulugu hõbešampoon (või ka hõbepalsam ja -mask). Hõbešampoon (silver shampoo) on enamasti sügavpuhastava toimega, mistõttu ei tohiks seda kasutada iga päev. Hoia šampooni peas 1–2 minutit, intensiivsemaks tulemuseks pese juuksed kaks korda läbi. Kasuta alati pärast pesu rikkalikult niisutavat ja toitvat palsamit või maski. Proovi! Ducray Elution šampoon (200 ml) 13,70 € ja

juuksepalsam (200 ml) 18,05 €

Proovi! Bionike Shine Silver Touch hõbe­ šampoon (200 ml) Apotheka Beauty hind 11,16€

5. Valged helbed ­jakikrael Kõõma võib olla kahte tüüpi: nii kuiva kui ka rasust. Tavaline kõõm on lahtiste helvestena juuste vahel, paks kõõm aga peanaha küljes kinni (peanaha psoriaas). Kõõm tekib, kui peanaha mikrofloora ei ole tasakaalus. Selle põhjuseks võivad olla hormonaalsed muutused, toit, mis sisaldab palju loomseid rasvu, vereringehäired ja stress. Ka keskkonnasaaste, sobimatud hooldusvahendid, kuiv õhk ja umbsed peakatted võivad kõõma teket soodustada. Mida teha? Vali oma tavapärasele šampoonile kaas­ laseks spetsiaalne kõõmašampoon ning pese nendega vaheldumisi – näiteks üks nädal tee kõõmaravi ning teine nädal kasuta leebe toimega šampooni. Liiga pikalt ainult kõõmašampooni kasutades väsivad juuksed ära. Hästi mõjuvad eeterlikud õlid, mis toniseerivad, desinfitseerivad ja avavad poore.

6. Appi, juuksed õhenevad! Põhjuseid, miks juuksepahmakas õheneb, on mitu. Üks suurem põhjus on stress, ent välistada ei maksa ka seda, et organismi võib vaevata mõne olulise vitamiini puudus. Samuti on juuste õhenemist seostatud suitsetamise, aneemia, ülemäärase hoolitsemise (viimistlusvahenditega liialdamine), kilpnäärmeprobleemide, dieeditamiste, kehva hügieeni, aga ka praetud toitude söömise ning kunstlike magustajate (aspartaam) tarvitamisega. Mida teha? Vali hooldamiseks peanahka stimuleeriv šampoon, kasuta juuksejuuri ergutavat seerumit ja toitvat peanahapihusti, mis tõhustaks verevarustust peanahas, aidates sel moel jõuda vajalikel toitainetel juuksejuurteni. Vajadusel konsulteeri trihholoogiga ning otsi abi juukseid tugevdavatest vitamiinipreparaatidest.

Proovi! Rene Furterer Triphasic juukseampullid Progressive (5,5 ml, 8 tk) 75,50 € ja Reactional (5 ml, 12 tk) 52 €


sinu ilu

Söö juuksed õnnelikuks! Sinu juuksed muutuvad tugevamaks ja säravamaks, kui pakud kehale õiget toitu. Millised toidud lisada menüüsse, et juuksed oleksid õnnelikud? INGVER – sisaldab magneesiumi, fosforit, kaaliumi ning vitamiine, mis aitavad muuta juukseid tugevaks ja läikivaks. Samuti on leitud selle hea mõju kõõma vastu. LÕHE – organism ei suuda loomulikult toota oomega-3rasvhappeid, seega lase lõhel hea maitsta. Kala on ka hea valguallikas. PÄHKLID – mandlid, India ja pekaani pähklid on suurepärased tsingiallikad, mis hoiavad ära juuste väljalangemist. Brasiilia pähklites on korralikult seleeni ning Kreeka pähklid on rikkad oomega-3-rasvhapete ja biotiini poolest.

7. Pesed juukseid iga päev Tõused igal hommikul varavalges, et pead pesta? On hulk põhjuseid, miks see on mõistlik lõpetada. Esiteks, juuste värv säilib kauem. Teiseks, soengut on lihtsam sättida, kui juuksed pole nii puhtad ja libedad. Pidevalt pestes ei suuda taastuda naha loomulik kaitsekiht ja rasu ning peanahk läheb tasakaalust välja. Pidades pesemisega pikemat vahet ning lastes rasunäärmetele segamatult toimetada, märkad sa peagi, et ei vaja nii tihedat peapesu. Ka juuksed muutuvad tugevamaks ja tervemaks. Mida teha? Loo endale uus peapesurutiin. Alusta sellest, et pesed juuksed Proovi! Babé läbi sügavpuhastava šampooniga, et šampoon eriti mahe eemaldada kõikvõimalikud viimistlus- ja (250 ml) 12,30 € pesuvahendite jäägid. Vali kerge energiat andev palsam, mis tõstaks juuksejuuri. Jäta esialgu vahele üks päev. Su peanahk harjub sellega. Seejärel pea pesupausi kaks päeva. Üleminekuaja hädaabiks hoia ligi kuivšampoon.

8. Juuksed on nõrgad ja haprad Peened ja nõrgad juuksekarvad võivad anda märku, et käes on hetk, mil enam ei piisa ka hinnalistest supertoimega hooldusvahenditest, vaid juuksed vajavad tuge ka seestpoolt. Mida teha? Võta ette vitamiinikuur, mis on loodud spetsiaalselt nõrkade, õhukeste ja habraste juuste tugevdamiseks ning neile sära andmiseks. Võtmekomponendid juuste turgutamises on B-grupi vitamiinid, ennekõike biotiin, foolhape ja vitamiin B12, samuti tsink, raud, räni, kaltsium, oomega-3, vitamiin D ja C.

54

NAERATA SÜGIS 2019

BANAAN – peidab endas rikkalikult kaaliumi, A- ja C-vitamiini, mis aitavad säilitada juuste loomulikku elastsust, ennetades juusteotste katkemist ja lõhenemist. ROHELINE KRAAM – spinat, brokoli ja kapsas on head kaltsiumi, raua, magneesiumi, oomega-3-rasvhapete, A- ja C-vitamiini allikad. PORGAND – A-vitamiini pomm, mis aitab kaasa juuste tihedusele ja läikele. MUNA – täiuslik valguallikas, mis regulaarsel söömisel osutub tugevate ja tihedate juuste õnne valmiks.

9. Tundlik peanahk Peanahk kisub, kuivab või sügeleb? Tundlikkus võib tekkida eri põhjustel, näiteks keskkonnasaastest, kuumast kütteõhust või kliimaseadmetest, pärast juuste värvimist ja UV-kiirgusest. Ka stress, ainevahetus- ja hormonaalsed häired ning vitamiinipuudus võivad peanaha tundlikuks muuta. Mida teha? Vali leebe toimega hooldusvahendeid, mis rahustavad ja niisutavad nahka, mõjuvad põletikuvastaselt ning aitavad taastada naha loomulikku kaitsebarjääri.

Proovi! Rõõm iluvitamiinid biotiiniga tbl (60 tk) 17,70 €

Proovi! Ducray Squanorm šampoon kuivale peanahale (200 ml) 18,12 €


Tundlik nahk vajab õiget hoolitsust Tundliku naha sündroomi, millele ei pööratud pikka aega piisavalt tähelepanu, tunnistatakse tänapäeval probleemina. See on sündroom, millega kaasnevad ebameeldivad aistingud nahas nagu näiteks kihelus, õhetus, valu, sügelus ja kõrvetustunne. Neid aistinguid tuntakse naha reageerimisel välis- ja sisetegurite mõjutustele, mis tavajuhul ei tohiks nahka ärritada, kuid tundliku naha puhul on see teisiti. Tundlik nahk võib vaatlusel välja näha täiesti normaalne ning sündroom võib esineda kõikides kehapiirkondades, eriti näol. Tundlikule nahale pole aastaid piisavalt tähelepanu pööratud, kuid täna on see tunnustatud probleem. Bioderma tehtud uuring näitas, et kõige rohkem esineb naha tundlikkust heleda ja noore nahaga (vanuses 15-34 aastat) inimestel – nii meestel kui naistel. Nahk võib tundlikuks muutuda erinevatel eluetappidel. Teoreetiliselt peaks nahk ümbritseva keskkonna mõjuga kohanema, kuid selleks ei ole piisavalt aega, sest organism ja nahk satuvad kahjustavate tegurite nõiaringi ning nahk muutubki tundlikumaks. Nii hakkavad toimuma muutused nahabarjääris, mille tulemusel on nahk nõrgenenud ja vastuvõtlikum ärritajatele. See omakorda soodustab põletike tekkimist ning lõpuks muutub nahk veelgi tundlikumaks. Naha tundlikkus saabki alguse põletikuliste reaktsioonide puhangust. Nahk kaitseb organismi välismaailma eest ning puutub seega igapäevaselt kokku paljude teguritega, mis võivad põhjustada tundlikkust. Tähtis on tähelepanu pöörata vee kvaliteedile, keskkonnatingimustele (UV-kiirgus, temperatuurikõikumised, saastatus, tuul) ning füsioloogilistele (stress jms) ja hormonaalsetele teguritele (menstruatsioonitsükkel). Eelkõige just keskkonnatingimustega peabki arvestama näonaha igapäevasel hooldusel. Seega peavad puhastus- ja hooldustooted täitma tänapäeval hoopis uut ülesannet - võitlema saaste ja selle tagajärgedega. Nahka tuleb kaitsta erinevat liiki saasteosakeste sissetungi eest, mis võib kahjustada nahabarjääri loomulikku talitlust. Puhastusvahendite eesmärk on vähendada saaste bioloogilist mõju, seejuures nahka täiendavalt ärritamata. Naha bioloogilistest omadustest inspireerituna ja koostöös dermatoloogiaspetsialistidega lõi Bioderma kliiniliste dermatoloogiauuringute meeskond 1995. aastal puhastava mitsellaarvee Sensibio H2O, mille mitsellaartehnoloogia aluseks on ühte liiki üliõrna mitteioonse pindaktiivse aine glütseroolestri abil valmistatud ülikõrge

kvaliteediga mitsellid. Selle struktuur on loodud nahas naturaalselt eksisteerivate lipiidirakkude struktuuri järgi, aidates hoida naha ökosüsteemi stabiilsena. Sensibio H2O mitsellaarvesi rahustab ja puhastab efektiivselt nahka, eemaldades ka kõige peenemad osakesed, samas kahjustamata naha loomulikku kaitsekihti. Ökobioloogilistele põhimõtetele tuginev ilutoode aitab nahal kauem vastu pidada keskkonnategurite poolt põhjustatavale stressile. Sarnaselt paljude muude elunditega on nahal oma sisemine kell ja rütm. Selle ainevahetusfunktsioonid muutuvad olenevalt kellaajast. Hommikul toetab Sensibio H2O naha ökobioloogilisi protsesse, mis toimuvad naturaalselt ja aitavad toksiinidest vabaneda. Samuti eemaldab Sensibio H2O ruumiõhus leiduvad ja nahale ladestunud saasteosakesed. Päeval on tähtsaim naha funktsioon kaitse – nahk toimib barjäärina. Naha abistamiseks on hommikuti ülimalt oluline seda õigesti puhastada ning eemaldada mitsellaarveega öö jooksul eritunud mustus ja toksiinid. Vastasel korral need jäävad nahale ja ärritavad seda kogu päeva vältel. Õhtu saabudes aktiveeruvad naha uuenemisfunktsioon ja ainevahetuse sünteesiprotsessid. See on detoksikatsiooni ja uuenemise aeg. Öösel on nahk läbitungitavam kui päeval, seega ärritub kergemini. Õhtul eemaldab mitsellaarvesi hoolikalt jumestuse, nahale sadestunud keskkonnasaaste ja bioloogilise ainevahetuse osakesed, pooridesse kogunenud ja naha tundlikkust suurendavad osakesed ning ei lase neil nahka tungida. Samuti valmistab naha ette hooldusvahendite paremaks omastamiseks. Miks peaks eelistama mitsellaarvett traditsioonilisele kosmeetilise kvaliteediga veele? Viimasest kõrvaldatakse bakterid, mille tulemusel eralduvad endotoksiinid, mis on pärast bakterite hukku keskkonda sattuvad toksiinid. Need võivad nahka tungimisel põhjustada põletikku. Mitsellaarvesi on ülipuhas ja sellest kõrvaldatakse ka endotoksiinid üheksaetapilise puhastusprotseduuriga. Mitsellaarvee tootmiseks kasutatav vesi on sama puhas nagu süstimiseks ette nähtud meditsiiniline vesi. Tegu on kõige puhtamas ja ohutumas vormis veega, mille pH on sama nagu nahal – 5,5. Bioderma Sensibio H2O valemit on veelgi täiendatud kolme erineva loodusliku suhkruga, mis aitavad vähendada naha reaktsioone, hoida ära põletikulisi protsesse ning kaitsevad nahka kahjulike ainete eest.


sinu ilu

20 aastat jumestajana ametis olles olen näinud, kuidas kulmukaar teeb aja jooksul läbi metamorfoose. Olen isegi teinud läbi kõik klassikalised vead kulmukujundamises, alates liiga peenikeseks kitkumisest ning lõpetades vale tooniga värvimisest.

Igavene kulmudraama! TEKST: REET HÄRMAT, jumestuskunstnik l FOTOD: ADOBE STOCK, TOOTJAD JA ERAKOGU

K

aunilt kujundatud kulmud on silmale raamiks. Hoolitsetud ja kaunis kulmujoon annab näole iseloomu. Teatraalsed peeneks kitkutud kõrged kulmud, käsitsi maalitud meistriteosed on muutunud aina naturaalsemaks ja inimese omapäraga arvestavaks loomulikuks kulmujooneks.

KUIDAS KUJUNDADA KULMU? Kulme võib kujundada, kuid mitte liigselt muuta. Austa oma kulmu loomulikku kuju. Kasuta üleliigsete karvade eemaldamiseks kvaliteetseid pintsette, mitte raseerijat. Esmalt kujunda kulm. Kõige kindlam tehnika on kulmupiir valge pliiatsiga ette joonistada ja karvade kasvu suunas kõik liigne välja kitkuda.

56

NAERATA SÜGIS 2019

Reet Härmat

Mulle meeldib koolitustel toonitada, et meigis ei ole reegleid nagu ka ilu on vaataja silmades. Et tulemus oleks harmooniline, tuleks jälgida teatud proportsioone. Kulmu alguspunkt peaks olema silma sisenurgaga ühel vertikaalil. Kellel on veidi koos asetsevad silmad, võib kulmuvahe veidi laiemaks kitkuda. Kellel silmad on teineteisest pigem kaugel, võiksid joonistada või kasvatada kulmu rohkem kokku. Kulm peaks olema algusest kuni kaare tipuni ühelaiune ning langedes kahanema sujuvalt peenemaks. Kulmukaare kõrgeima punkti saab paika pliiatsiga mõõtes – see asub teljel, mis ühendab ninatiiva ja silmaiirise.

Tipu koht langeb otse peeglisse vaadates kokku silma välimise nurga vikerkesta äärega. Kulmu välimine lõpp jääb diagonaalsele sirgele, mis ühendab ninatiiva ja silma välisnurga. Jälgi, et kulmujoon ei kukuks liiga alla ega hüppaks liiga üles. Enamikul juhtudel tasub loomulikku kulmu veidi pikendada, et lisada näole ilmekust. Ma ei soovita kitkuda kulmude ülemist äärt suure hooga, sest siis võib juhtuda, et üks kulm on äkki kõrgemal kui teine ning kulmud võivad kaotada oma õige asukoha. Väga pikki kulmukarvu on hea otstest veidi maniküürikääridega kärpida. Kes tunneb, et kolmnurkset kulmu kuidagi oma materjalist välja ei võlu, võib rahulikult käia ringi ka sirgemate kulmudega. Hea näide on meie oma supermodell Carmen Kass oma kergelt kulmu alguses turritavate sirgjooneliste kulmudega.


sinu ilu MILLIST TEHNIKAT ­KASUTADA? Salongides modelleeritakse kulme vaha, niiditehnika, aga ka pintsettidega kitkudes. Toon tuleks valida oma juuksejuure värvi järgi. Blondidele sobib hästi hallikas helepruun ja brünettidele tumepruun. Vältida võiks tugevat punakaspruuni, sest see jääb nahal võlts ja ebaloomulik. Hennaga värvimisel on tulemus intensiivsem ja püsib kauem (nahal 1–2 nädalat ja karvadel kuni 6 nädalat) kui keemiline kulmuvärv (nahal 1–3 päeva ja karvadel kuni 6 nädalat). Sel hooajal on meigimaailma käsk kõigil kulmud lopsakaks kasvatada. Ei mingit Marlene Diedrichi kriipspeent kulmukaart! Võta õppust parem Cara Delevinge’i metsikust kulmujoonest. See muidugi ei tähenda, et kulmud peaks täiesti sööti jätma. Kui ise ei julge kulmude kallale minna, vali välja heade soovitustega salong ja lase spetsialistidel endale kaunis kulmujoon kujundada. Hiljem on seda kerge järgida kodus. Noorte hulgas on hinnatud kontuurmeigis populaarne Kardashianide kulm ehk mustjaspruunid nagu joonlauaga maalitud kulmud. Kohates tänaval sellise meistriteose kandjat, on vahel tunne, et kulmud tulevad tükk maad enne tüdrukut. Heledapäistel kaunitaridel soovitaksin sellise stiiliga olla ettevaatlik. Mis mõjub loomulikult Armeenia juurtega tõsielustaaride näos, ei pruugi end põhjamaisel kaunitaril õigustada. Tihti kuuleb karmide kulmude teemal ka meeste nurinat, kes ei mõista seda trendi kuigivõrd. Tugev kulm võib ilme muuta kurjaks ja vanemaks.

KUI OMA KULM ON KEHVAKE... Kellele loodus pole andnud lopsakat ja ühtlast kulmukaart, saab selle saavutada kulmupliiatsi või tahke kulmuvärviga tooni andes. Väga hea on tõrksaid lokkis kulmukarvu fikseerida kulmugeeliga. Kodus kulmude toonimiseks vali vahend vastavalt karva tihedusele. Kompaktne kulmuvärv võimaldab kulme juurde joonistada. Kammi kulm üles, joonista peene nurgaga pintsli abil puuduvad karvakesed nahale karvakasvu suunas. Lõpetuseks harja kulmuharjaga ja fikseeri vaha või geeliga.

PROOVI KODUS! KULMUDE JA RIPSMETE KEEMILINE VÄRVIMINE Vaja läheb:   kulmuvärv,   vesinik,   vaseliin või näokreem,   kaitsepaberid või vatipadjad,   kausike või alus värvi segamiseks,   väike pintsel värvi segamiseks ja pealekandmiseks (võib kasutada ka vatitikku),   silmameigieemaldaja.   vatitikud. Keskmiselt püsib kulmuvärv kolm-neli nädalat.

Apotheka Beautys on müügil Apraise’i sari, mille valikus on kulmuvärvid, vaseliin, värvikinniti, silmakaitsepaberid, värvipintsel värvi­ plekieemaldaja. värvisegamiskauss. Hinnad 4,99–8,49 € www.apothekabeauty.ee/ brandid/apraise

Töökäik: Kanna vaseliin või näokreem kulmukarvade ümber. Sega värv ja vesinik: 1 cm värvi ja 3–4 tilka vesinikku. Kanna värvisegu kulmudele täpselt kulmukuju järgides. Ülejääk eemalda kohe vatitikuga. Kui soovid loomulikku tulemust, hoia värvi peal 2–3 minutit. Kui soovid tugevamat tulemust, hoia 5 minutit. Eemalda värvaine meigieemaldusvedelikuga niisutatud vatipadjaga.

Tooteid kulmude jumestamiseks:

  kulmupliiats (kõvem või kreemjam),   kompaktne kulmuvärv (tihti on karbis valik mitme loomuliku tooni vahel),   kulmupulber (pikendavate mikro karvakestega),   kulmutušš ja -geel,   fikseerimisvaha.

Terav kulmupliiats annab konkreetsema tulemuse. Lopsaka kulmukasvuga piisab toonitud või läbipaistvast kulmutušist. Järjest lisandub erinevaid innovaatilisi kulmutooteid.

KUIDAS MINA TEEN? Mina kasutan igapäevaselt tahket kulmuvärvi, et veidi tihendada kulmujoont, ning tooniga kulmugeeli, et fikseerida karvu ja lisada kaunis läige. Tahket kulmuvärvi võib vabalt asendada ka lauvärv, kui sobiv toon on paletis olemas. Pealekandmiseks kasutan

peenikest kolmnurkse kujuga pintslit. Kulmuharjagaga kammin kulmu läbi pärast värvimist, et tulemus jääks eriti loomulik. Kulmuharjana võib kasutada ka tühjaks saanud ripsmetuši harja. Olen juba pikemat aega kasutanud kulmukasvu ergutamiseks ka seerumit, lemmik on MaxeyBrow kulmuseerum. Kulmukasvu saab veidi stimuleerida, harjates neid riitsinusõliga või spetsiaalse kulmukarvakasvu stimuleeriva seerumiga. Mida harvem kasutad keemilist kulmuvärvi, seda parem.

SÜGIS 2019 NAERATA

57


sinu ilu

Kulmud kauniks!

Kiire ülevaade näitab, kuidas kulmutrendid muutuvad ja tulevad taas.

  3500 – 2500 eKr egiptlased kandsid tugevat kulmu- ja silmameiki, uskudes, et see annab neile üleloomuliku jõu. Ilmekad kulmud kaunistasid juba Cleopatra nägu.

  1950 viisid kulmukaare kõrgusesse: kolmnurkesed, uhked kulmud olid lopsakad nagu kandjate figuurid: ­Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn.

  800 – 146 eKr Antiik-Kreekas oli abielunaistele omane loomulik, lausa sportlik stiil, aga vallalised naised võõpasid kulme tumedaks ning monokulmu peeti lausa ilu etaloniks.

  1960 tulid moodi maalitud kulmud. Sophia Loren avas uue taseme kulmutehnikas, ajades oma kulmud nulliga maha ja joonistas täpselt sellise kuju karv haaval, nagu soovitud ilme jaoks vaja.

  753 – 476 eKr Antiik-Rooma elanikud kandsid tumedat kulmumeiki igapäevaselt ja monokulm oli üks ihaldatum omapära välimuses.   1066 – 1485 keskaja iluideaal olid kiduraks pleegitatud, olematuks kitkutud või kuninganna Elizabethi auks helepunaseks toonitud kulmud.   1920 oli revolutsiooniline, sest müügile ilmusid masstootena esimesed kulmujumestuse vahendid. Naised soovisid joonistada endale kriipspeene musta kulmukaare nagu imelisel tummfilmistaaril Cara Bowl.   1930 jätkus peenikese musta kulmu edulugu, kuid mõned julged Hollywoodi tähed nagu Jean Harlow ja Greta Carbo lisasid kulmukaarele kurvikust ja laiust.   1940 kulmud muutusid laiemaks ja samas loomulikumaks. Meenuta Grace Kelly ja Lauren Bascalli glamuurseid kulme.

58

NAERATA SÜGIS 2019

  1970 kulmud läksid retkele hipimaailma, kus polnud piire ega rangeid jooni. Ei piiratud ega värvitud, kui, siis vaid spontaanselt ebatavaliste toonidega.   1980 rohkem on parem. Madonna ja Brooke Shieldsi metsikud kulmud mõjusid seksikalt ja naiselikult.   1990 vähem on parem. Kuigi moes olid kõikvõimalikud stiilid, tõusid esile nukunäod Drew Barrymore ja Pamela Anderson oma kõrgete kaardus kulmudega.   2000 uus sajand, uued iluetalonid. Selgejoonelised kulmud näitavad teed. Tugeva ja samas loomuliku joonega kulmud, mida vastavalt meigi tugevusele esile saab tuua. Individuaalsus on moes.

1.

3.

2.

4.

5. 6.

7. 8.

Toodetel on juures Viru keskuse Apotheka hinnad.

Kulmuilu ajaloos

1. Talika hooldusgeel kulmudele (10 ml) 32,99 € 2. MaxeyBrow kulmuseerum (5 ml) 109 € 3. Lumene Nordic Chic kulmuvaha (erinevad toonid) (5 ml) 9,29 € 4. Glo Skin Beauty kulmupuudrid (erinevad toonid) duo taupe (1,1 g) 28,99 € 5. Pretty Smooth plaastrid kulmude kujundamiseks (28 tk) 4,03 € 6. Idun Fiber kulmugeel (erinevad toonid) (5,5 ml) 14,69 € 7. Idun Minerals kulmupliiatsid (erinevad toonid) (1,08 g) 13,50 € 8. Bionike Color Natural (erinevad toonid) kulmulainer 403 brun 12,37 €liikumine

Kuidas kogeda

JOOGA

tõelist mõju? Jooga muutis mu elu! Kas see väide on sulle tuttav? Jah! Mida päriselt sellega mõeldakse ja kuidas muutused võimalikuks saavad? TEKST: EVELIN KIVILO-PAAS l FOTOD: ANDRUS EESMAA

60

NAERATA SÜGIS 2019


Joogatreener Pamela Maran teab, et soovides jooga abiga mõnd valdkonda oma elus arendada, olgu selleks näiteks keskendumisvõime või lõõgastusoskus, tuleb tundi tuua ka selleks vajalik tahtlus.

M

aailmas on ilmunud ilmselt miljoneid lugu­ sid, mis ülistavad selle 5000 aasta vanuse Indiast pärit praktika imelist ja tervistavat mõju. Need, kes on kogenud, on rääkinud. Kuid on ka neid, kes pole joogat proovinud või kui ka on, pole midagi sarnast kogenud. On see ikka nii lihtne, et astud joogamatile, venitad ja istud lootose asendis ning rahu tulebki ja stress haihtub? Hingad sügavalt välja ja vaba­ nevadki kinni kiilunud emotsioonid, mis takistavad meil elus edasi minna? „Jooga head mõjud saavad osaks neile, kes joogat õigesti praktiseeri­ vad,“ tõdeb joogatreener, joogastuudio Kookon looja Pamela Maran. „Valesti treenides, näiteks keha jaoks sobimatu stiiliga, tahtlust tundi toomata, fookust treenimata, jääb jooga samasuguseks fitnessiks, nagu on bodypump või rattasõit – annab hea enesetunde ja arendab keha, kuid sellega jooga mõju ka piirdub.“ Joogastiile on erinevaid, kuid kõigil neil on üks ühine eesmärk – tasakaa­ lustada keha, meelt ja vaimu. Igaüks teeb seda aga eri moel. Mõned stiilid on intensiivsed ja jõu­ lised, teised rahustavad ja meditatiiv­ sed. Seda, milline joogastiil just sulle sobib, saad teada ainult katsetades. Kuidas siis ikka päriselt kogeda seda kasutegurit, mida joogast rääkides ja kirjutades välja tuuakse?

# KROONILINE VALU Uuringud on näidanud, et jooga pakub tuge mitmele tervisemurele, sealhul­ gas vähihaiguse, sclerosis multiplex’i, autoimmuunhaiguste, kõrgvererõhk­ tõve, samuti artriidi, selja­ ja kaelavalu ning teiste krooniliste hädade leeven­ damisel. Näiteks kinnitasid Rochesteri

meditsiinikeskuses tehtud uuringus leebet joogavormi harrastavad vähi­ ravipatsiendid, et tänu sellele magasid nad paremini, tundsid vähem väsimust ning kogesid paremat elukvaliteeti. Pamela Maran tõdeb, et on olukordi, mil kroonilised valud võivad joogaga hoopis võimenduda. „Kui inimene asetab keha joogatunnis pidevalt eba­ korrektsesse asendisse, näiteks püüab ettepainutuses nina vastu põlvi saada, kuid selg on kumer, siis võivad valud ka tekkida või võimenduda,“ ütleb ta. „Ka hüpermobiilsed, kes ei aktiveeri jõulistes asendites lihaseid, vaid aseta­ vad kogu raskuse liigesele või laskuvad sügavasse venitusse, venitades niigi lodevaid kudesid veelgi lodevamaks, võivad pikapeale endale liiga teha.“ Paljud tuttavad on Pamelale öelnud, et nad ei tule enam joogasse, sest nad said kunagi joogast seljavalu või muu häda. „Jooga ei põhjusta valusid – vale ja ebateadlik treening teeb seda,“ kinnitab joogatreener.

#TUGEVUS Jooga on kogu keha treening, mis mõjutab staatilisi hoidmisi või dünaa­ milisi liikumisi tehes kõiki kehaliha­ seid. See lisab painduvust ja liikuvust. „Joogaliigid, mis on dünaamilised ehk vinyasa­tüüpi või tugevamad hatha­ joogad, teevad tugevamaks. Yin­tüüpi joogad, mis baseeruvad puhtalt venita­ misel, muudavad tegelikult lihast peh­ memaks ehk ka nõrgemaks, kui ainult neid harrastada,“ selgitab joogatreener. Venitust vajavad lihased, mis on pinges ja sitked. „Tihtipeale on nii, et inimene, kes on tüübilt lodev, eelistab paraku ka sellist joogat, kus pole vaja pingutada. Soovides aga vormida jooga abil oma keha, tuleks treenida lihast tugevamaks. Samas need inimtüübid,


liikumine

JOOGA tervistav efekt Joogast võib saada tuge, kui on   kehv vereringe,   mured seedimisega,   kõrge vererõhk,   unehäired,   artriit ja osteoporoos,   liigeste piiratud liikuvus,   alaseljavalud,   hingamisraskused,   peavalud,   pinge või stress,   depressioon.

#ENESEKINDLUS

kes muidu piitsutavad end trennidega tagant ja otsivad tunnist väljaelamis­ võimalust, leiavad tee ka raskemasse joogasse, kuigi nemad võiksid hoopis lasta tempot alla yin-joogas.

#KEHAPUHASTUS Füüsiline aktiivsus suurendab lihaste, liigeste ja organite liikuvust, soodus­ tades sel moel organismi puhastumis­ protsesse. „Kerepöörded joogas on mõeldud just siseorganite pigistamiseks,“ selgi­ tab Pamela. „Teooria seisneb selles, et organid on nagu käsnad, mis koguvad saasta ja puhtaks saamiseks tuleb neid aeg-ajalt pitsitada.“ Kerepöörded, mil­ lega kaasneb sügav hingamine, peaksid seda soodustama. Iga väljahingamine on oma sisult detoksifikatsioon. „Teatud hingamisharjutustega, mis kuuluvad enamasti klassikaliste joogastiilide alla, tegeletakse ka jõulisema hingamis­ teede puhastamisega,“ lisab Pamela. Joogas on teatud praktikad ehk kriya’d

62

NAERATA SÜGIS 2019

„Esialgu enesekindlus kindlasti vähe­ neb,“ ütleb Pamela muigega. „Ma kuu­ len iga algaja käest, kuidas nad tunnis ringi vaatavad ja tunnevad end nii näru­ selt. Kui ma võrdleks oma meditatsioone mõne munga omaga, siis ma ilmselt tunneksin ennast ka näruselt. Seetõttu ma ei võrdlegi end kellegagi, vaid ajan oma rida edasi.“ Ent olgu öeldud: ükskõik, milline sa harjutades välja ei näe ning kui palju­ des asendites sa tasakaalu ei kaotaks, mitte keegi ei mõista selle üle kohut. Sa pingu­tad ja higistad ning libastud kind­ lasti rohkem kui korra. mõeldudki konkreetselt puhastamiseks. „Kui sellest algusest üle olla, siis Näiteks jala neti, millega puhastatakse mingil hetkel saabub tõesti see periood, ninakanaleid. kus vaatad, et sa oskad ja suudad ning vaimustav on olla. See periood kestab #SISEMINERAHU pikalt ja sellele järgneb rahulolu – pole Pidev rööprähklemine on meie aja üks enam vahet, kuidas sa paindud, vaid neuroosidest. Sa hüppad ühelt tegevuselt oluline on see, et sa oled õnnelik,“ kin­ teisele või püüad teha mitut asja korraga. nitab Pamela. Ning need kogemused Joogapraktika õpetab sind keskenduma annavad sulle kindluse võtta vastu ühele asjale korraga. Jooga vaigistab meelt välja­kutseid ka joogamatilt tõustes. ja muudab meid teadlikuks oma hingamis­ harjumustest. Jooga annab meile oskuse #KAALUSTALLA märgata, kuidas emotsioonid mõjutavad Jooga on treening ja see tähendab, et meie hingamist ning seejärel võime kasu­ kalorid kuluvad. Kui see vaid oleks nii tada hingamist emotsioonide vaigista­ lihtne… „Kui organism on seadnud end miseks. Küllap on paljud meist kogenud, hoidma optimaalset kaalu, siis treenides kuidas mõnikord on just sügav hinge­ sa lihtsalt sööd rohkem,“ ütleb Pamela tõmme olnud see, mis aitas jätta ütlemata Maran. „Küll aga aitab teadliku joogaga midagi, mida hiljem võinuks kahetseda. tegelemine parandada teadlikkust elust „See juhtub siis, kui tood tahtlused endast ja sealhulgas ka toitumisvali­ joogatundi ehk võtad joogapraktikat kui kutest. Ning lõpuks ka sellest, et on keskendumistundi,“ teab joogatreener. suhteliselt ükskõik, kas sa oled fitnessi „Kui läbid joogatunni hajevil meelega ja maailmameistri kehaga või pisut peh­ ootad, et see iseenesest sind muudab, siis mem. Jooga aitab aktsepteerida ja see läheb aastaid, et tuumani jõuda.“ on olulisem kui peki kärtsutamine.“


#PAREMSEKS Uuringud on näidanud, et jooga harju­ tamine suurendab veres testosterooni hulka, mis on seotud suurenenud sek­ suaalse iha ja aktiivsusega nii meestel kui naistel. Samuti kinnitavad uuringud seoseid jooga ja parema rahulduse saa­ misega voodis, seejuures ka enesekind­ luse ja esitusvõimekusega. „See on tõsi,“ kinnitab Pamela. „Ja siin peitub põhjus ka füüsises. On oluline vahe, kas naise puusad on vahe­ korra ajal pinges või pingevabad. Mak­ simaalselt avatud puusad on olulised vapustava kogemuse saamisel!“

#TÄNULIKMINA Muutudes teadlikumaks oma kehast ning sellest, mida ta suudab ning puhastades oma aju liigsetest mõtetest, hakkad sa nägema, kui palju on sinu elus sellist, mille pärast tänulik olla. Ilmselt me kõik nõustume sellega, et maailmas võiks olla rohkem tänulikkust. „See peab absoluutselt paika, kui õpilane käib tundides, mis lõppe­ vad tänulikkuse praktikaga,“ lausub Pamela. Joogaõpetajana püüab ta teha iga

tunni selliseks, et tunni lõpus võiks igaüks kas või korraks lasta meelest läbi selle, mille eest tänu tunda. „Sellega tekivad ajus seosed ja sünap­ sid neuronite vahel, mis on seotud tänutunde praktiseerimisega. Mida tugevamad on need seosed, seda paremini leiame tänuväärseid asju ka väljaspool joogasaali.“

#MÄNGULINE Joogaga tegelemine julgustab meid sukelduma uutesse ja väljakutsuva­ tesse olukordadesse uudishimu ja mängulisusega. Pole saladus, et täis­ kasvanud julgevad võrreldes lastega proovida väga harva uusi asju. Millal sa seisid näiteks kätel või pea peal? Kui võtame vastu füüsilisi, men­ taalseid või emotsionaalseid väljakut­ seid, taastub meie lapsemeelsus. Selle tulemuseni ei ole me enam niivõrd eesmärgile suunatud, vaid oskame nautida rohkem käesolevat hetke. „Teadlik jooga näitab aina rohkem, et kõik on kaduv, miski pole püsiv. Seega ei ole tarvis klammerduda ka hirmu­ desse ja põdemisse. Lihtsalt tee!“ soovitab Pamela.


psühholoogia

Paanikahoog – surmahirm ilma surmaohuta

TEKST: KLIINILINE PSÜHHOLOOG MIRJAM OOL (Ambromed kliinik) FOTOD: ADOBE STOCK

Ootan pärast tööpäeva poejärjekorras. Miks siin nii kaua aega jälle läheb? Ühtäkki hakkab süda puperdama ja kõrvus kajab. Issand, mul hakkab halb! Mu jalad lähevad nõrgaks. Ma ei suuda siin olla. Ma kukun siinsamas kokku! Ma suren ära! Mis mul viga on? Ruttan poest välja ja istun autosse. Hingan kergendatult, sest mul hakkab parem.

N

ii võib kujuneda üks paanikahoog ja selle järel hirm, et hoog kordub. Nii tahaks järgmisel korral enda asemel saata poodi abikaasa. Inimlikust soovist vältida õudset surmahirmu võib ajaga kujuneda tavapärast elu takistav ja hirmu tekitav nõiaring, mis ei lase paanikahoogudest vabaneda.

MIS ON PAANIKAHOOG? Paanikahoog on kiiresti, sekundite või kuni kümne minuti jooksul süvenev tugev ärevuse hoog, millega võivad kaasneda

64

NAERATA SÜGIS 2019

järgmised kehalised sümptomid: südame puperdamine, hingeldamine, lämbumistunne, kuumavõi külmatunne, higistamine, värisemine, survetunne rinnus, peas või jäsemetes, pearinglus, nõrkus, ebareaalsustunne jne. Tüüpiliselt kardab paanikahoo ajal inimene surra, kaotada kontrolli ja minestada või hulluks minna. Paanikahoog võib vallanduda kindlas situatsioonis, näiteks kaubamajas, jõusaalis, bussis, üksi kodus või kodust kaugel olles, aga vallanduda ootamatult ka täiesti erinevates olukordades, isegi öösel une pealt.

KUIDAS PAANIKAHOOG TEKIB? Paanikahoog vallandub, kui inimene tõlgendab ärevusega kaasnevaid kehalisi aistinguid võimendatult. Pearinglust võidakse tajuda kui märki kohesest minestamisest, südame puperdamist kui lähenevat infarkti, silme ees virvendust aga hulluks minemisena. Need hävituslikud tõlgendused süvendavad hirmu ja paanikatunnet veelgi, mis omakorda võimendab ärevuse kehalisi reaktsioone. Korduma jäänud paanikahoogude korral võib ohtlikuna paistev kehaline sümptom


Paanikahoogu ei vallanda väliskeskkond ega kehalised aistingud, vaid see, kuidas me neid olukordi ja aistinguid tõlgendame.

vallandada hirmu paanikahoo enda tekkimise ees.

PAANIKAHOO TEKKEKS SOODSAD TINGIMUSED Oluline on meeles pidada, et väliskeskkonna tingimused ja kehalised aistingud ise ei vallanda paanikahoogu, vaid paanikahoo tekitab see, kuidas me neid olukordi ja aistinguid tõlgendame. Sellegipoolest on kehalisi aistinguid lihtne tõlgendada eluohtlikena olukordades, kus oleme olnud pikalt magamata, kurnanud oma keha suurel füüsilisel koormusel, olnud pikalt emotsionaalse pinge all või oleme muul moel ebaharilikus situatsioonis. Paanikahood võivad kergemini vallanduda eluperioodidel, kus on toimunud suured muutused. Samuti võivad need alata teiste psüühiliste probleemide esinemisel, nagu depressioon, üldistunud ärevushäire, foobiad jne. Tihtipeale tekib esimene paa-

nikahoog umbses bussis kuumal suvepäeval, alkoholitarvitamisele järgnenud päeval pohmelli ajal, uimastite tarvitamise ajal või pärast seda ning trennis liigselt pingutades. Ka kohvi või energiajookide liigne tarvitamine süvendab ärevuse kehalisi sümptomeid, mille ajal on kergem hirmutavate tõlgendusteni jõuda.

VÄLTIMINE HOIAB HIRMU ALLES Paanikahoog on niivõrd ebameeldiv kogemus, et on inimlik soovida seda iga hinna eest vältida. Nii võidakse hakata vältima kohti ja aega, kus see tekkis. Tihtipeale hakatakse kasutama ka turvakäitumist – kutsutakse kiirabi, kantakse kaasas veepudelit, rahustit, õnnetalismane, et üritada ära hoida halvimat. Turvakäitumine sõltub otseselt inimese hirmust. Surmahirmu korral võidakse kanda kaasas telefoni abi kutsumiseks või jälgitakse pidevalt, kui kaugel on lähim haigla. Minestamise hirmus võidakse vältida üksi olemist. Hullumist kartes võidakse pöörata tähelepanu väljapääsuvõimalustele kinnistes ruumides. Lisaks hakatakse oma keha ja sümptomeid pidevalt jälgima. Nii olukordade vältimine kui kõiksugused turvalisuskäitumised hoiavad alles pidevat hirmu uue paanikahoo ja katastroofi ees. Hirm ütleb: „Seal saad surma – hoidu selle eest kasvõi elu hinnaga!“

PAANIKAHOOGUDEST VABAKS Surmahirmust ebameeldivamat ja hirmutavamat tunnet on raske leida. Küll aga ei pea paanikahood olema elu paratamatu osa. Neist on võimalik edukalt vabaneda. Selleks on kasulik mõista, miks ja kuidas paanikahood tekivad ning mitte nendega otseselt võidelda ega nende eest põgeneda. Samal ajal saab muuta elu rahuldust pakkuvamaks ja elurütmi rahulikumaks. Kuna sellest on lihtne kirjutada, kuid raske neid soovitusi enda peal rakendada, saab vajadusel abi kognitiiv-käitumisteraapiast, kus koos terapeudiga muutusi ellu viia.


psühholoogia

Paanikahoo ajal Teadvusta, et tegemist on paanikahooga. Ärevus ja paanika on väga ebamugavad tunded, kuid mitte ohtlikud. Need on organismi häirekellad, mis ütlevad, et oht on teel ja see paneb meid tegutsema. Paanikahoo korral annavad häirekellad aga valepositiivse tulemuse – me ei ole tegelikult suremas. Meenuta, mitu korda on sul paanikahoog tekkinud ja mitu korda on kardetud katastroof päri­­selt juhtunud. Märka ja erista oma emotsioone, kehalisi tundeid ja mõtteid üks­teisest ning vaidle oma mõtetele vastu. Kehaline aisting (nt südamepekslemine) ja emotsioon (hirm) on reaalsed, kuid mõte „Ma hakkan kohe surema“ ei vasta tõele. Otsi, mis on kehalise reaktsiooni tegelik põhjus – on see väsimus, füüsiline pingutus, lämbe ruum, söömata olek, pohmell, hirmu- või piinlikkusetunne näiteks sotsiaalses olukorras. Kui saad endale öelda „Jah, mu süda peksab, aga see ei tähenda, et ma suren“ ja et südame pekslemine võib olla isegi täiesti normaalne kehaline reaktsioon praeguses olukorras, saab ka paanika vaibuda. Paanikahoo tekkimisel ei pea tegelikult midagi otseselt tegema, ei ole vaja abi kutsuda, maha istuda, rahustit võtta või vett juua. Paanikahoog läheb alati ise üle – keha ei jaksa lihtsalt nii tugeva pinge all kaua olla. Paanikahoog kestab tavaliselt mõni sekund kuni kümme minutit. Nii võib ka lihtsalt ära oodata, kuni see lõppeb. Paanikahoo leevendamiseks võib hingata sügavalt sisse ja välja ning lõdvestada lihaseid. Suuna tähelepanu kehalt välismaailmale, jälgi ümbritsevaid mustreid, loetle lähedal asuvaid esemeid või räägi kellegagi. Nii saab hirmutunne kiiremini vaibuda. Hingamisharjutuste ja tähelepanu suunamise harjutamiseks võib kasutada rakendust „Vaikuseminutid“. Paanikahoo aktsepteerimine on raske, kuid see aitab hoogu ära hoida. Kui oma paanikahoo algele siiralt öelda „Tule nüüd ja näita, mis sa oskad!“, kutsudes vabatahtlikult välja kõige hullemat paanikahoogu, ei saa hirmutunne süveneda. Hirmule vastu astumine aitab hirmu leevendada.

66

NAERATA SÜGIS 2019

Paanikahoog läheb alati ise üle – keha ei jaksa lihtsalt nii tugeva pinge all kaua olla.


Paanikahoogudest täiesti vabaks Vähenda vältimist! Korduvatest paanikahoogudest lahtisaamiseks tuleb kindlasti jätta ära kõik turvaning vältimiskäitumised. Selleks, et hirmutunne saaks lõplikult üle minna, on vaja minna endale hirmutavatesse olukordadesse ning mitte kasutada seal turvakäitumist. Kui paanikahoog tekkis bussis, sõida bussiga ja vajadusel kasuta eespool räägitud tehnikatest – koge ise, et paanikahoog võib tulla, kuid kardetud tagajärge ei juhtu. Isegi siis, kui ei ole oma turvaelemente kaasas. Vii ellu muudatused! Vaata üle oma unerežiim. Keskmiselt vajab täiskasvanud inimene kaheksa tundi und ööpäevas. Sea sisse regulaarsed söömiskorrad ning mõistlikul hulgal füüsilist koormust. Eriti on abiks lõdvestavad ja rahustavad tegevused: mediteerimine, jooga või teadveloleku harjutused. Vajadusel vähenda kohvi, alkoholi ja uimastite tarvitamist. Puhanud kehas on paanikal raskem tekkida. Võta aeg maha! Võta paanikahoo tekkimist kui märguannet oma elus järele mõelda. Kas oled rahul oma elu, paarisuhte, tervise, töö, hobide ja nende tasakaaluga. Kiire elutempo juures võib paanikahoog anda märku „Stopp! Nii palju tööd ma ei jaksa teha“ või „Stopp! Minu vajadused on rahuldamata!“. Kui me pole ise ennast varem kuulanud, siis paanikahooga kaasnev surmahirm võib olla esimene märguanne, mida inimene reaalselt kuulda võtab ja mis paneb abi otsima. Sageli juhtub nii, et psühholoogilist abi otsitakse paanikahoogude pärast, kuid siis selgub, et tegelikult on inimesel aastaid kestnud depressioon, üldistunud ärevushäire või esinevad probleemid suhetes, millega ei ole siiani tegeletud. Sellisel juhul tasub tegeleda oma elu rahulduspakkuvamaks muutmisega ja enda vajaduste eest seismisega, mille järel saavad ka paanikahood taanduda.


toit

Vitamiinilaks KODUAIA köögiviljadest

68

NAERATA SÜGIS 2019


toit

RETSEPTID JA FOTOD: SANDRA VUNGI, taimetoit.ee

Sügise tulles leiab koduaiast, turult ja toidupoest tõelisi aardeid. Vitamiinirikastest kodumaistest köögiviljadest võib valmistada imemaitsvaid toite, millega oma igapäevast menüüd rikastada. Pakun katsetamiseks neli põnevat ja lihtsat retsepti.

Krõbedad kaalikaoapallid Meile hästi tuntud kaalikas on kalorivaene, aga sisaldab rikkalikult C-vitamiini, kaltsiumi ja magneesiumi. Lisa keedetud kaalikale valgurikkaid ube, jahu, sibulat ja soola ning saad krõbedad ja maitsvad soolased pallikesed. • 300 g kaalikakuubikuid • 400 g purk valgeid ube • 5 kuhjaga supilusikatäit täistera nisujahu • 1 sibul • ¾ –1 tl soola Keeda kaalikakuubikud täiesti pehmeks. Kurna ja tee kahvliga puruks. Kurna, loputa ja purusta oad (pole vaja püreeks teha, lihtsalt kergelt pudruks). Lisa ubadele purustatud kaalikas ja sega hoolikalt läbi. Lisa jahu, väga peeneks hakitud sibul ja sool. Sega korralikult läbi. Aja pann kuumaks ja vala sinna õli. Tee käed märjaks ja vormi pisikesed pallid. Küpseta neid jaokaupa, kuni need on mõlemalt poolt krõbedad ja kuldpruunid. Serveeri soovi korral majoneesiga.

Kõrvitsa ja hummuse vrapid Kõrvitsas peitub rikkalikult A-vitamiini, aga ka C-vitamiini ja kaltsiumit. Eestis kõige sagedamini kõrvitsat marineeritakse või valmistatakse sellest püreesuppi. Tegelikult on riivitud mahlane kõrvits suurepärane ka toorsalatis või miks ka mitte pannil kergelt praetuna ja koos hummusega ühe toitva vrapi vahel. Kogus: 4–6 inimesele Valmistamisaeg: 15 minutit KÕRVITSATÄIDIS • 2 sl õli • 1 sibul • 350 g jämedalt riivitud kõrvitsat • ½ tl soola • ½ tl purustatud musta pipart • 1 väiksem küüslauguküüs HUMMUS • 2 x 400 g purki kikerherneid • 60 ml vett • ½ tl soola • 2 sl õli • 1 tl karripulbrit • 1 sl sidrunimahla VRAPID • tortiljasid (minu lemmikud on keskmise suurusega Santa Maria tortiljad) • punt lehtsalatit • paar tomatit

Aja pann kuumaks. Lisa peeneks hakitud sibul ja näpuotsaga soola. Prae paar minutit. Lisa riivitud kõrvits, sool ja pipar. Prae mõni minut. Lisa purustatud küüslauguküüs, prae pool minutit ja eemalda pann tulelt. Hummuse jaoks kurna ja loputa kikerherned. Lisa vesi, sool, õli, karripulber ja sidrunimahl. Mikserda kõik ühtlaselt kreemjaks hummuseks (mina kasutasin saumiksrit). Võta tortilja ja määri sinna paar supilusikatäit hummust. Seejärel määri paar supilusikatäit kõrvitsasegu. Lisa kaks lehtsalati lehte, supilusikatäis hakitud tomatit ja näpuotsaga soola. Keera tihedalt rulli. Serveeri ja naudi.

SÜGIS 2019 NAERATA

69


toit

Vürtsikas punase kapsa salat Seda pikantset salatit võib väga edukalt valmistada ka tavalisest kapsast, aga punasest jääb visuaalselt ilusam ja värvirikkam. Rohkelt C- ja K-vitamiini sisaldav punane kapsas saab siin salatis kokku vürtsika tšilli ja kergelt hapuka tomati­pastaga. Mahlane, krõmpsuv ja maitseküllane salat sobib kõige paremini näiteks burgeri või vrapi vahele. Kogus: 4–6 inimesele Valmistamisaeg: 10 minutit • 500 g punast kapsast • ¾ tl soola • veerand keskmist sibulat • pool rohelist tšillikauna koos seemnetega • 1 vars sellerit • 1 sl hakitud rohelist peterselli • 3 sl tomatipastat • 1 sl õli Lõika punane kapsas peenikesteks ribadeks ja sega soolaga läbi. Nüüd masseeri ja pigista kapsaribasid kätega. Nii saab kapsas natuke pehmem ja mahlasem ja seda on palju meeldivam süüa. Lisa viilutatud sibul, hakitud roheline tšillikaun koos seemnetega (või ilma, kui sa ei soovi nii vürtsikat), hakitud varsseller, roheline petersell, tomatipasta ja õli. Sega kõik hoolikalt läbi. Serveeri burgeri või vrapi vahel või mõne sooja toidu kõrvale.

Juustune kaste kartulist ja porgandist Ma ei uskunud, et vanast-heast soodsast ja kättesaadavast kartulist ja porgandist saab nii külluslikku kastet valmistada. Rikkaliku juustuse ja täidlase meki annab kastmele maitsepärm. Ilma selleta ei tasugi kastmetegu ette võtta. Valmis kastet saab serveerida kuumalt näiteks makaronidega ning valada enne ahju panekut lasanjele või pitsale. Külmalt sobib kaste ideaalselt dippimiseks või burgeri vahele. Porgandis on rohkelt A-vitamiini ning äsja põllult kogutud kartulis on rikkalikult C-vitamiini. Muuhulgas peidab kartul endas rohkem kaaliumit kui näiteks banaan. Kogus: 4–6 inimesele Valmistamisaeg: 20 minutit • 300 g kartulikuubikuid (toorest kooritud kartulist) • 150 g porgandikuubikuid (toorest kooritud porgandist) • 8 sl / 30 g maitsepärmi ehk pärmihelbeid (minu lemmik on Bon Soya) • 120 ml külma vett • 1 ½ tl soola • 80 ml rafineeritud oliiviõli (sest peab olema neutraalne maitse) • 1 tl valge veini äädikat, õunaäädikat või sidrunimahla Keeda kartuli- ja porgandikuubikud ühes potis rohkes vees pehmeks (umbes 15 minutit). Kurna ja vala kannmikserisse (sobib ka saumikser). Lisa maitsepärm, vesi, sool, äädikas või sidrunimahl ja rafineeritud oliiviõli. Mikserda minut-paar, kuni kaste on kreemjas. Kasuta soojalt või jahuta maha (jahtudes kaste ka pakseneb). Säilib külmkapis 2–3 päeva.

70

NAERATA SÜGIS 2019ristsõna

Võida Aphotekalt kingitus! Eelmise numbri ristsõna õige vastus oli „Vihmaveetorukoju”. Auhinna võitsid Traugott Läänmäe Tallinnast, Salme Kaine Tallinnast, Leida Limberk Pärnumaalt, Hilvi Joamets Tartust. Võitjatega võtame ühendust.

72

NAERATA SÜGIS 2019

Seekord on auhinnaks neli komplekti terviseturgutajaid. Igas komplektis on kaks toodet: Rõõm kaltsiumtsitraat K2+D3 tbl (60 tk) ja Rõõm vitamiin C mittehappeline tbl 300 mg (60 tk)

Vastused palume saata 10. novembriks aadressile vastus@apotheka.ee või Apteekide Koostöö AS, Naerata toimetus, Aardla 13, 50112 Tartu.5 küsimust

ÜHESKOOS

tugevamad Ei juhtu just tihti, et kaksikud valivad täpselt sama elukutse. Kaisa ja Kadi Parvega aga täpselt nii läks. Kaisalt saab terviseabi küsida Viru keskuse Apothekast, Kadilt aga Rocca al Mare apteegist. KÜSIS: EVELIN KIVILO-PAAS l FOTOD: ERAKOGU

Ü

hesugust ametit pidevatel õdedel oli unistuski ühine – õppida Tartu Ülikoolis. Õed on alati kokku hoidnud ning emagi on rõhutanud, et koos on nad tugevamad kui üksinda. Nii veedavad nad sageli ühiselt vaba aega, käivad jõusaalis, jagavad päeva emotsioone, muresid ja rõõme.

1|

Kuidas juhtus nii, et valisite mõlemad apteekri ameti? Kaisa: Oleme meditsiinitaustaga perest ja see valdkond on meid lapsest saati huvitanud. Olles kõrvalt näinud meditsiinisüsteemis töötavate inimeste igapäeva, ei ole selle varjukülg meid hirmutanud, vaid pigem motiveerinud eesmärkide poole püüdlema. Kadi: Kindel soov oli minna Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonda õppima, kuid farmaatsiani jõudsime juhuslikult. Apteekri amet on alati olnud au sees ning on seda ka edaspidi.

2|

Mis valmistab teile teie töö juures kõige rohkem rõõmu? Kadi: Üheks rõõmuallikaks on meeldiv töökollektiiv. Eduka apteegi võti on meeskonnatöö. Keerukamates olukordades peame nõu kolleegidega ning leiame nii probleemile lahenduse. Peame väga lugu töökaaslastest, kes meid iga päev ümbritsevad ning kes on konstruktiivse kriitika ja kiitusega meie arengusse oma panuse andnud. Kaisa: Rõõmu valmistavad õnnelikud ja terved patsiendid, kes on tänulikud abi eest ning kes julgevad oma tänutunnet ka väljendada. Väärtustame igat positiivset tagasisidet – see teeb südame soojaks ja toob naeratuse näole.

74

NAERATA SÜGIS 2019

3|

Mida te teete ise selleks, et hoida tervist tugevana? Kaisa: Hoolt tuleb kanda nii vaimse kui ka füüsilise tervise eest. Positiivse ellusuhtumisega sõbrad ja töökaaslased hoiavad ka meid motiveerituna. Hea huumorisoonega inimesed ümberringi mõjuvad tervisele hästi. Teadagi on ju naerul palju kasulikke omadusi, näiteks toetab see immuunsüsteemi, vaigistab valu ja maandab stressi. Kadi: Tervise hoiab tugevana hea füüsiline vorm, mille tagab aktiivne eluviis, regulaarne treening ja tervislik toitumine. Muidugi ei tohi ära unustada, et ennast tuleb aeg-ajalt poputada. Olulisel kohal on ka korralik uni ja puhkus. Parim ettevalmistus algavaks sügistalviseks perioodiks on puhanud keha ja vaim. Oma puhkuse veedame reisides. Lemmikpuhkamiskoht on suvekodu Saaremaal, maal vanaema ja vanaisa juures.

 Kadi ja Kaisa on alati kokku hoidnud.

4|

Mida on vaja selleks, et olla hea apteeker? Kadi: Proviisorina töötamine eeldab teatud isikuomadusi ja nõuab erialaseid teadmisi ning oskusi. Oluline on valmisolek inimesi kuulata, oma teadmiste ja oskustega aidata. Hea apteeker on kaastundlik, hea suhtlemisoskusega ning avatud. Meie tööga käib kaasas kohusetundlikkus ja täpsus. Kaisa: Sageli jääme pärast pikka tööpäeva patsientide peale mõtlema. Tundub võib-olla imelik võõra inimese pärast südant valutada, kuid meie elukutse juures on see üsna tavapärane. Proviisori amet ei piirdu üksnes ülikooliteadmistega, vaid nõuab pidevat enesearengut ja -täiendamist. Suurim tunnustus on apteegikülastaja heaolu ja tänutunne.

5|

 Ühine unistus täitunud.

Mida soovitaksite ajakirja lugejatele, et püsida tervena? Kadi: Ilmade jahenemine ja sügis paneb meid rohkem mõtlema tervise turgutamisele ja immuunsuse tõstmisele. Selleks on apteegis saadaval üksjagu vitamiinipreparaate ja tervisetooteid. Kaisa: Sügis on just hea aeg alustada uute väljakutsetega ja eesmärkide püstitamisega. Kaunist sügisilma tuleks nautida seni, kuni seda jagub ja parimaks energiaallikaks pimedatel sügisõhtutel on lähedased inimesed.


Kolmas tuleb tasuta kaasa Osta kampaaniamärgistusega Apotheka omatooteid. Kampaania kestab: 19.08–30.09.2019

ODSAIM O S

2=3 T

A

TO

O D E TA S UIssuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.