Page 1

50 nápadů

pro děti,

jak přispět k záchraně planety

Sophie Javna, The EarthWorks Group


50 nápadů pro děti,

jak přispět k záchraně planety


50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety

Sophie Javna, The EarthWorks Group Ilustrovala Kateřina Janatová Akropolis 2012


Odborné lektorky PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D., a Bc. Jana Pírková (kap. 39)

Původní návrh grafické úpravy vznikl jako absolventská práce v ateliéru Knižní grafiky VOŠG, Hellichova, v Praze.

S přípravou knihy nám také pomohli a podporovali nás: Václav Cílek, Milan Havel a Eliška Pašková. Děkujeme.

© 2009 by John Javna. Translated edition: © 2012 by Sophie Javna, The EarthWorks Group © Translation Lukáš Novák, Filip Hanzlík, 2012 © lllustrations, Graphic & Cover Design Kateřina Janatová, 2012 © Filip Tomáš – Akropolis, 2012 ISBN 978-80-7470-017-0


VŠEM HOLKÁM A KLUKŮM Je spousta věcí, které dospělí dělat můžou, a děti většinou ne: koukat na telku do půlnoci, jít ven v tričku a kraťasech, i když tam prší, před večeří jíst sladkosti… Tenhle seznam by mohl pokračovat donekonečna. Jednu hodně důležitou věc ale můžou dělat jak dospělí, tak děti: chránit naši planetu. Že se vám to nějak nezdá? Možná si myslíte, že ochrana životního prostředí je moc složitá věc na to, aby to zvládly děti. Jenže to není pravda. Pokud se rozhodnete, že chcete snižovat znečištění, zachránit nějaké zvíře před vyhubením nebo deštný prales před vykácením, vůbec nic vám v tom nebrání. K tomu, abyste doopravdicky pomohli planetě Zemi, stačí změnit pár věcí u vás doma – nebo změnit pár návyků. A fakt se u toho nebudete nudit! Jestli chcete vědět, co přesně byste mohli udělat, bude se vám hodit tahle knížka. Je v ní spousta nápadů a vychytávek, které můžete vyzkoušet doma nebo ve škole. A taky super věci, které můžete ukázat kamarádům. No a samozřejmě i učitelům, proč ne? Možná budete koukat, jak jsou dospělí zvědaví na to, co si děti myslí, zvlášť když jde o budoucnost Země. Tak se nebojte a dejte všem kolem vás vědět, že vás zajímá, co se s naší planetou děje. Máte možnost to ovlivnit – a ještě si u toho užít legraci! Díky, že chcete pro Zemi něco udělat – a nezapomeňte: všichni vám držíme palce, protože je to přece taky naše planeta! Moc vás zdraví Sophie Javna (15 let) P.S. Počítač je bezva věc nejen na hraní her. V knížce najdete spoustu linků na web, které se vám můžou hodit. Tak se na ně určitě mrkněte, jo? A jak na to? Stačí, když zadáte adresu www.akropolis.info/napady a najdete si tam kapitolu, kterou potřebujete.

5


PŘEDMLUVA PRO RODIČE A UČITELE Když jsme se před dvaceti lety rozhodli napsat 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety, nebylo knížek pro děti, které by pojednávaly o ochraně životního prostředí, mnoho. V těch několika, které existovaly, autoři zpravidla své čtenáře mentorsky poučovali nebo se v nich psalo, co budou děti pro ochranu přírody moci udělat později, až budou velké… Nám ale připadal takový přístup nevyhovující. Jak jsme napsali už v tehdejší předmluvě: „Z vlastních zkušeností víme, že děti jsou ochotné zapojit se do ochrany přírody, a to s obrovským zápalem. Potřebují ale informace, povzbuzení a vědomí, že mohou opravdu něčeho dosáhnout, něco změnit.“ Naším cílem tehdy bylo napsat úplně nový typ environmentální příručky – takovou, která by před děti kladla skutečné úkoly a vysvětlovala jim, jaký smysl má jejich plnění. Takovou, která by malým čtenářům jasně ukázala, že to, co dělají (nebo nedělají), může přinášet významný pozitivní výsledek tady a teď. Než jsme tedy jakýkoliv „nápad“ do naší knihy zařadili, ptali jsme se sami sebe: Je to něco, co mohou děti dělat samy, bez dospělých? A přinese to okamžitý efekt, kterému budou schopny porozumět? Zdá se, že to, o co jsme se snažili, se povedlo. Přestože od roku 1990 byly publikovány stovky podobných knih, je 50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety stále nejprodávanějším titulem mezi environmentálními knihami určenými dětem. K našemu úžasu zájem o knížku neupadal ani přesto, že až dosud nebyla nikdy aktualizována. Protože však chceme, aby čtenářům přinášela kvalitní a relevantní informace, rozhodli jsme se pro toto nové, upravené vydání.

Nových 50 nápadů Bohužel se ukazuje, že většina environmentálních problémů, kterým jsme se před dvaceti lety v knížce 50 nápadů věnovali, přetrvává. Proto jsme knížku neobměňovali nijak zásadně. Asi pětinu nápadů jsme nahradili jinými a samozřejmě jsme zaktualizovali číselné údaje a statistiky. Tam, kde to bylo možné, jsme přidali informace

6


o aktivitách konkrétních škol a nově jsme do každé kapitoly vložili oddíl To budou kamarádi koukat. Největším přínosem nového vydání jsou ale přidané odkazy na internet. V době, kdy jsme knihu vydali poprvé, byl internet v plenkách, dnes je jedním z nejdůležitějších nástrojů podporujících vzdělávání. Takže zatímco v roce 1990 jsme čtenářům, kteří by měli zájem o další informace, nabízeli adresy a telefonní čísla, dnes nabízíme odkazy na web. Dnes, dvacet let po prvním vydání knihy, se zdá, že naše děti potřebují naléhavěji než dříve dostatek informací a motivace, aby se začaly samy starat o budoucnost planety. Doufáme, že nové vydání 50 nápadů jim – a vám – pomůže obojí najít.

Poznámka k českému vydání Na americké první vydání z roku 1990 s velikou rychlostí – v porevolučním hladu po kvalitních knihách o ekologii – reagoval Český svaz ochránců přírody a v roce 1991 vydal knihu 50 nápadů pro děti k záchraně Země (v překladu Zuzany Marešové a s předmluvou Olgy Havlové). Útlá černobílá knížka se tehdy stala kultovní příručkou a na celou generaci dětí (dnes už mladých rodičů) měla zásadní vliv. Při přípravě našeho vydání jsme sáhli k aktualizované verzi knihy z roku 2009 a do určité míry jsme ji přizpůsobili českému prostředí. Protože si myslíme, že české děti zajímají i takové problémy jako třeba čistota oceánů, ponechali jsme beze změny všechna témata knihy. Adaptace naopak byla nutná v případě některých textů v oddílu To budou kamarádi koukat a zejména v oddílu Na vlastní oči a uši (s odkazy na nejrůznější webové stránky). Dále jsme také adaptovali statistické údaje. Autorkou ilustrací a grafické úpravy našeho vydání je keramička, ilustrátorka a grafička Kateřina Janatová (1983). Její návrh původně vznikl jako absolventská práce v ateliéru Knižní grafiky na Vyšší odborné škole grafické v Praze a v roce 2010 uspěl v soutěži Nejkrásnější české knihy v kategorii studentských prací.

7


CO SE KOLEM NÁS DĚJE


MĚNÍ SE KLIMA Teplá peřina Planeta Země kolem sebe má něco jako teplou peřinu. Je totiž obalená vrstvou plynů, která funguje jako skleník: pouští sluneční teplo dovnitř a nedovoluje mu, aby uniklo zpátky do vesmíru. A to je dobře, protože jinak bychom tady zmrzli.

Jenže… Továrny, elektrárny a auta jednoho z těch plynů vypouštějí do vzduchu moc. Jmenuje se oxid uhličitý (CO2 ).

Velké změny Vědci tvrdí, že tenhle oxid uhličitý mění klima Země. Pod plynovou peřinou se kvůli němu totiž drží tepla až moc. Říká se tomu skleníkový efekt nebo taky globální změny klimatu (globální oteplování).

Co by se mohlo stát Jak se teplota na Zemi zvyšuje, třeba i jen o pár stupňů, roztává led kolem severního a jižního pólu. Kvůli tomu může stoupat hladina moří a hrozí,

10

že voda zaplaví spoustu ostrovů a pobřežních oblastí.

A to ještě není všechno Můžou se přihodit i další věci. Když stoupne teplota oceánů, vymřou někteří mořští živočichové. Bude víc hurikánů. Na místech, kde se dneska pěstuje obilí a zelenina, bude tak horko, že tam neporoste nic.

Nejnovější zprávy Led kolem pólů už taje, a to mnohem rychleji, než si vědci mysleli. Co bude dál? To nikdo neví… Ale už bychom s tím měli začít něco dělat!

Proti globálnímu oteplování může něco udělat každý – dokonce i děti. Třeba šetřit energií, třídit odpad, chránit stromy a vysazovat nové. V téhle knížce najdete spoustu užitečných rad, jak na to.


25

CO JE V KOŠI, TO SE POČÍTÁ

Tipněte si: Co z těchhle věcí se považuje za odpadek? a) víčko od jogurtu b) slupka od banánu c) papírek od bonbonu

Hádanka: Jaký je rozdíl mezi ulicí a popelnicí? Odpověď: Když je ulice plná odpadků, tak žádný! To není moc velká legrace, co? Když kolem sebe vidíme obaly od sladkostí, plechovky, staré noviny a jiné smetí, skoro to vypadá, že se nikdo nestará ani o to, jak vypadá jeho nejbližší okolí – natožpak o zbytek planety Země. Ale to ještě zdaleka není to nejhorší. Odpadky totiž můžou být nebezpečné pro zvířata. Dokonce je můžou i zabít. Takže než příště odhodíš na zem nějaký svůj bordýlek, zamysli se nad tím.

A tohle jste věděli? Nejrozšířenějšími odpadky jsou cigaretové nedopalky neboli vajgly, obaly od sladkostí a jiného jídla, lahve a plechovky. Každá z těchhle věcí může ublížit zvířatům. Malá zvířata, jako veverky a jiní hlodavci, občas při hledání potravy prozkoumávají odhozené plastové obaly (třeba kelímky od jogurtů). Jak v nich slídí po zbytcích jídla, můžou jim obaly uvíznout na hlavě. Zvířata pak umřou hladem, protože se nemají jak najíst. Jeleni a jiná zvířata si často pořežou jazyk o plech z otevřených plechovek, když se snaží napít vody, která do plechovky napršela.

Odpověď: a) b) i c). Mezi odpadky můžeme počítat skoro všechno, co jen tak odhodíme na zem.

102


Jiné plastové obaly způsobují to, že ptáci, ryby a další zvířata se do nich zamotají jako do pasti a udusí se. Každý rok lidé na zem odhodí miliardy cigaretových nedopalků, které obsahují mimo jiné taky plasty. Zvířata si je často pletou s potravou a snědí je – a nebezpečné látky obsažené v nedopalcích je můžou i zabít.

Jak můžeš pomoci ty Odpadky vyhazuj jen do odpadkových košů nebo do popelnic, ne na zem. Když vidíš, jak se na zemi povalují odpadky, seber je a vyhoď do nejbližšího koše. Až půjdeš s kamarády nebo s rodiči na výlet, vezměte s sebou pár prázdných pytlů. Dávejte do nich nejen vaše vlastní odpadky, ale i ty, které najdete cestou. Zavírej popelnice a kontejnery, aby odpadky nemohl vítr rozfoukat po okolí.

Ve škole Vyhlaste ve vaší škole „velký úklid“. Vyražte s pytli na odpadky do okolí školy a zlikvidujte všechno smetí, na které narazíte. Poraďte se s třídní učitelkou nebo učitelem o tom, že by se vaše škola zapojila do projektu Ekoškola. To je program, ve kterém se naučíte mimo jiné i to, jak snižovat množství odpadu, který ve vaší škole vzniká, a zlepšovat celkový vliv školy na životní prostředí. Najděte si odkaz číslo 1

103


To budou kamarádi koukat Jak dlouho v přírodě vydrží odpadky? Nejspíš mnohem déle, než by si tvoji kamarádi mysleli. Zkus se jich tedy zeptat: Když jen tak odhodíte nějakou věc na zem, jak dlouho bude trvat, než se rozpadne a stane se zase součástí Země? 1) Kus papíru? (odpověď: jeden měsíc), 2) vlněná ponožka? (jeden rok), 3) hliníková plechovka od limonády? (nejméně 200 let), 4) slupka od banánu? (3 až 5 týdnů), 5) jednorázová dětská plena? (20 až 30 let), 6) běžný plastový obal (třeba obal od sušenek)? (450 let), 7) skleněná lahev? (Opravdu, ale opravdu dlouho. Možná až milion let), 8) baterie? (100 let), 9) plastová taška? (10 až 20 let, pokud není ze speciálního biologicky rozložitelného plastu), 10) PET lahev? (To by trvalo tak dlouho, že klidně můžeme odpovědět, že PET lahve tu s námi budou „navždy“).

Na vlastní oči a uši Na téhle stránce amerického akvária klikni na odkaz „A deadly diet“ (Smrtící potrava). Otevře se pohyblivý obrázek s nádobou plnou nejroztodivnějších kusů plastů. Představ si, že to všecko je plast, který vědci našli uvnitř kostry jednoho albatrosa. Protože za celý svůj život spořádal takovou hromadu plastů, už se mu do žaludku nevešla žádná albatrosí potrava, a tak zahynul hlady. Zkus rozeznat, které věci denní potřeby se do žaludku ptáka dostaly: 2 Našli jste na výletě zraněné zvíře nebo opuštěné mládě? Rychle zavolej na nejbližší záchrannou stanici živočichů: 3 Jak dlouho se rozkládají různé odpadky? Zkus si tipnout v kvízu: 4

Odkazy hledej na stránce www.akropolis.info/napady

104


Detektivem ve fastfoodu 

Eko-experiment číslo 5

Když si ve svém oblíbeném fastfoodu dáte hamburger a hranolky, uvažujete o tom, co všechno k nim dostanete? Ale ne, nemyslím kečup, tatarku nebo speciální barbecue omáčku – mám na mysli všechny ty krabičky, pytlíky, ubrousky, kelímky a další věci, které pak hned vyhodíte. Tak se na to mrknem, co říkáte?

Co budete potřebovat pár kamarádů peníze na nákup jídla ve fastfoodech seznam fastfood restaurací ve vašem okolí

Jak na to Pro tenhle experiment potřebujete koupit jídlo z několika různých fastfood restaurací. Naplánujte si tedy experiment na víkend, kdy nemáte obědy ve školní jídelně. 192


Aby to bylo co nejjednodušší (a nejlevnější), koupí si každý z vaší skupiny oběd v jiném fastfoodu. Snažte se ve všech fastfoodech koupit zhruba to samé. Abyste mohli porovnávat sendviče se sendviči, nápoje s nápoji a dezerty s dezerty. Tak, a teď už šup na nákup. A ne abyste jídlo z jednotlivých fastfoodů pomíchali! Až budete mít jídlo koupené, vezměte všechno domů a najezte se. Ale nic nevyhazujte – papír, ve kterém bylo jídlo zabalené, kelímky, ubrousky, sůl, plastové příbory, polystyrenové nebo kartonové krabičky a všechny další obaly si dejte stranou. A samozřejmě dejte pozor, aby se vám obaly z různých fastfoodů nepomíchaly. Pak se těmi obaly pečlivě proberte. Srovnejte, která restaurace vám spolu s obědem prodala nejvíc odpadků a která nejmíň. Překvapuje vás, že je těch obalů tolik? A to si představte, že stejné jídlo (a stejné množství obalů) si každý den kupují miliony lidí na celém světě. Takových odpadků! A takové plýtvání!

Na co jste přišli Spoustu odpadků vytváříme, aniž si to vůbec uvědomujeme. To je jeden z důvodů, proč už je skoro nemáme kam dávat. Ale co s tím můžeme dělat? Tak třeba můžeme přestat chodit do fastfoodů. No jo, ale co když nám jídlo z fastfoodů chutná? Tak můžeme chodit do těch, kde nám s jídlem neprodávají tolik odpadků, nebo kde obaly recyklují. Hm, ale co když zrovna tyhle fastfoody nepatří k našim oblíbeným? Vidíte, není to vždycky snadné. Když se snažíme zachránit Zemi, musíme občas dělat i nelehká rozhodnutí. Jenomže… pokud nám na něčem opravdu záleží, nejsou nám ani těžká rozhodnutí zatěžko.

193


OBSAH Všem holkám a klukům Předmluva pro rodiče a učitele Co se kolem nás děje Mění se klima Voda je čím dál špinavější Plýtvá se energií Vzduch je znečištěný Mizí zvířata a rostliny Ubývá pralesů i zemědělské půdy Dochází nám voda Hromadíme spoustu věcí

10 11 12 13 14 15 16 17

Co na to děti Jak přispět k záchraně planety Strážíme skryté poklady 1  2  3  4 

Třiďte sklo Příliš mnoho PET lahví Když je ALU na obalu Zamysli se, než to koupíš

24 27 30 33


5  6  7  8  9 

Pošli to dál Použij to znovu a znovu a znovu… Staň se recyklačním detektivem Bezodpadová sváča Udělej si hlínu

36 39 42 45 48

Chráníme oceány, jezera, řeky a potoky 10  11  12  13  14  15  16  17  18 

Staň se vodovodním detektivem Voda nad zlato Nashle na pláži Nasaď sprše správnou hlavu Olej na zem nelej! Chyťte vodu! Strážce trávníku Adoptuj potok Chraňte mokřady

54 57 60 63 66 69 72 75 78

Chráníme zvířata 19  20  21  22  23  24  25  26 

Udělej něco pro ptáky Na zahradě Nech brouka žít Jménem zákona! Zachraňte velryby! Podpoř zoo Co je v koši, to se počítá Pípající domeček

84 87 90 93 96 99 102 105


27  Kde domov můj?

108

Sáček? Děkuji, nechci… Zasaď strom Staň se pěstitelem Šetři papírem Pomoz zachránit deštný prales Jez ovoce od sousedů Dobré pro tebe i pro Zemi

112 115 118 121 124 127 130

Neleň a chraň zeleň 28  29  30  31  32  33  34 

Používáme energii s rozumem 35  36  37  38  39  40  41  42  43  44 

Dobij si baterie Zhasnout světla! Přidej se ke Krotitelům tepla Nepřeháněj to s teplou vodou Nechte auto doma Nenech ho utéct! Nepouštěj zimu z lednice Něco o vaření Vytáhni je ze zástrčky! Síla Slunce

136 139 141 144 147 149 152 155 158 161


Nenechávej si to pro sebe 45  46  47  48  49  50 

Zapoj celou rodinu Staň se zpravodajem Udělejte z vaší školy „zelenou“ školu Vydejte se na exkurzi Zapoj se Vysni si lepší svět

166 169 172 175 178 181

Eko-experimenty Eko-experiment číslo 1  Eko-experiment číslo 2  Eko-experiment číslo 3  Eko-experiment číslo 4  Eko-experiment číslo 5  Eko-experiment číslo 6  Eko-experiment číslo 7 

Zpátky do Země Hrozba z podzemí Smogová hlídka Prší, prší, jen se leje… Detektivem ve fastfoodu Na co myslíš? Vyrábíme recyklovaný papír

184 186 188 190 192 194 197

Rychlé kvízy / otázky Rychlý kvíz číslo 1  Rychlý kvíz číslo 2  Rychlý kvíz číslo 3  Rychlý kvíz číslo 4 

Spotřeba elektřiny Spotřeba vody Ochrana zvířat Odpady a věci, které vyhazuješ

202 203 204 206


Rychlé kvízy / odpovědi Rychlý kvíz číslo 1  Rychlý kvíz číslo 2  Rychlý kvíz číslo 3  Rychlý kvíz číslo 4 

Spotřeba elektřiny Spotřeba vody Ochrana zvířat Odpady a věci, které vyhazuješ

210 211 212 213


POZNรกMKY


Auto*Mat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporujeme veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Přinášíme inspiraci z evropských metropolí a aktivizujeme lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru. Dohlížíme na politiky a efektivní používání veřejných peněz. Společně s vámi tvoříme město, ve kterém chceme žít. www.auto-mat.cz

Udržitelně* do školy * Že jezdíš udržitelně do školy, znamená, že používáš dopravní prostředky, které Zemi co nejméně zatěžují. Takovými prostředky budou děti moct do školy jezdit nejenom tenhle školní rok, ale klidně i za několik let, aniž by Zemi ubližovaly. – Zajímalo by tě, proč je na Zemi stále tepleji? – Chceš zjistit, jak se vyrábí pomerančová šťáva? – Víš, jaký dopravní prostředek používají děti v Africe nebo Číně, aby byly včas ve škole? – Napadlo tě někdy, jestli je v dnešní době možný život bez auta? Odpovědi na tyhle otázky a spoustu dalších najdeš na http://vzdelavani.auto-mat.cz

Zelená mapa Prahy – Chcete jít s rodiči na oběd, ale nevíte, jestli je restaurace nekuřácká? – Jsou na místě, kam jdete s babičkou, lavičky? – Kde se dá koupit bio jablko nebo fair trade čokoláda? – Chceš s kamarádem objevit nějaké nové dětské hřiště? S tím vším ti poradí Zelená mapa Prahy www.zelenamapa.cz


Sophie Javna, The EarthWorks Group:

50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety Vydal Filip Tomáš – Akropolis (Severozápadní IV 16/433, 141 00 Praha 41, www.akropolis.info) v roce 2012 jako svoji 238. publikaci Z amerického originálu The New 50 Simple Things Kids Can Do to Save the Earth (Andrews McMeel 2009) přeložili Lukáš Novák a Filip Hanzlík Odpovědná redaktorka Štěpánka Pašková Ilustrace, grafická úprava a obálka Kateřina Janatová Sazba písmem John Sans Veronika Bratrychová a Kateřina Janatová Vytiskla Tiskárna Protisk, s. r. o., Rudolfovská 617, 370 01 České Budějovice na papíře Munken Pure 150 g/m², dodávaném společností EUROPAPIER – BOHEMIA, spol. s r. o. Papír je držitelem certifikace FSC, která garantuje, že dřevo použité pro výrobu celulózy pochází z lesů obhospodařovaných zodpovědným způsobem. 1. vydání, 224 stran, TS 14 ISBN 978-80-7470-017-0 Rozcestník s odkazy najdete na www.akropolis.info/napady Inspirační facebookovou stránku hledejte na www.facebook.com/50napadu Doporučená cena včetně DPH 390 Kč

50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety  

50 nápadů pro děti, jak přispět k záchraně planety