Page 1

1

Dwutygodnik we Wschodniej Anglii - Peterborough, Bedford, Cambridge, Huntingdon, Northampton, Corby, Wisbech, Soham, St.Ives, Wellingborough, Kettering, Ely, Bourne

SPONSOR WYDANIA ISSN 2043-8540

ENIGMA

STRONA 32

Wydanie Nr 43

2 luty 2012

Cena / Price 30 p W.BRYTANIA 0782 PULAPKA NA BEZROBOTNYCH Wysokie zarobki, a znajomość języka angielskiego nie jest wymagana i przy tym wszystkim podany numer telefonu zaczyna się od cyfr 0782? – to powinno wzbudzić Twoją uwagę i wzmóc czujność.

REFERENDUM W SPRAWIE ACTA

Str.10

SPALDING POLAK ZABIŁ SIĘ NA MOTORZE

Jeżeli popierasz protest przeciwko wprowadzeniu ACTA, to swoje stanowisko możesz wyrazić, wywieszając plakat, który znajdziesz na str. 21

więcej na str.3 więcej na str.7

więcej na str.5

NOWE FAKTY O ŁOTYSZCE

POLICJA LIKWIDUJE PLANTACJE

Śledczy z Lincolnshire Police ustalili przyczyny wypadku, w którym zginął 30-letni motocyklista Patryk Wojtczak. Historia powinna być przestrogą dla innych milośników jednośladów.

Str.17

W.BRYTANIA NIEZWYKŁE ODKRYCIA POKOJÓWEK Niezwykłe, dziwne, przerażające oraz śmieszne przedmioty znalazły się na sporządzonej przez Travelodge liście dziwacznych rzeczy pozostawionych w hotelowych pokojach w 2011 roku.

Str.22

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 1

01/02/2012 23:14:27


2

nasze strony

VIII Wielki Festiwal Polskiego Folkloru 12 cieszących się uznaniem na poziomie krajowym i międzynarodowym zespołów tanecznych spotka się już po raz ósmy, aby zaprezentować niesamowitą atmosferę i urok polskiego folkloru, pieśni i tańca przy udziale ponad 370 utalentowanych wykonawców. Jest to wspaniała okazja, aby doświadczyć bogactwa i żywiołu polskiej kultury ludowej. Sobota 25 luty (godz 19:00) i Niedziela 26 luty (godz. 16:00) Więcej informacji i bilety na stronie:

Federacja Polskich Zespołόw Folklorystycznych w Wielkiej Brytanii http://www.polishfolkloregroups.co.uk/ Cena: Lokalizacja:

£15,00 Cambrige Corn Exchange, 3 Wheeler Street Cambridge, CB2 3QE

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 2

31/01/2012 19:56:14


3

WIELKA BRYTANIA

REFERENDUM

W SPRAWIE ACTA INTERNET

W 1,5 tygodnia ponad 250 tysięcy podpisało się pod wnioskiem o referendum ws. raty�ikacji przez Polskę umowy ACTA. Szacunki mówią o tym, że z końcem stycznia liczba sięgnęła pół miliona osób. Do akcji wkroczyli również Polacy mieszkający w Irlandii, Anglii, a nawet USA, Holandii, Norwegii i Hiszpanii. Przybywa lokalnych punktów odbioru wniosków. Kuba Bartusiak, Marek Kinstler i Tomasz Pietruszka, to studenci prawa, doskonale obyci w realiach sieci Internet, którzy zainicjowali akcję zbierania podpisów. To pierwszy na taką skalę manifest młodych żyjących w nowoczesnej Polsce, jak i poza jej granicami. To czego się obawiają, to ograniczenie swobód w sieci, która dla wielu jest narzędziem pracy, środkiem komunikacji, ... wszystkim. Działania zainicjowali trzej studenci z Wrocławia. W ciągu dwóch dni wnioski dostępne w Internecie pobrało 400 tysięcy osób. Akcja szybko się rozrosła przekraczając najśmielsze oczekiwania inicjatorów. Tego po prostu jeszcze nie było.

POLSKIE REFERENDA

W odpowiedzi na międzynarodowe działania rządów, kilkuset, głównie młodych Polaków, wyraziło chęć przystąpienia i wzięcia udziału w referendum. W Internecie powstała strona, która przybliża dotychczas podjęte działania, grupując odnośniki do podstron, gdzie zawarte zostały dane na temat miejsc, gdzie złożyć można podpisany wniosek, pobrać wniosek online, czy też jak zostać wolontariuszem.

Zainteresowanie i spontaniczna organizacja wydaje się być większa niż przy okazji wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. Na stronie Internetowej http:// referendumacta.pl/ znaleźć można dokładne adresy gdzie na wyspach brytyjskich można osobiście złożyć podpisany wniosek. Pośród adresów znajduje się Londyn, Romford (Essex), Aberden (Szkocja) oraz Dublin w Irlandii. Will O.

We współczesnej Polsce referendum zarządzane jest w sprawach dotyczących wszystkich obywateli przez sejm lub prezydenta za zgodą senatu referendum ogólnokrajowe. Ponadto organizowane są także referenda lokalne w sprawach dotyczących tylko pewnych jednostek administracyjnych. Ich przedmiotem jest najczęściej odwołanie władz gminnych oraz ważne sprawy lokalne. W okresie międzywojennym używano określenia plebiscyt, współcześnie stosowane jest określenie referendum. Polska Rzeczpospolita Ludowa. Po II wojnie światowej w Polsce odbyły się następujące referenda: * 30 czerwca 1946 - referendum ludowe (3 x tak) * 29 listopada 1987 - referendum w sprawie reform politycznych i gospodarczych

III Rzeczpospolita W okresie III RP odbyły się następujące referenda ogólnokrajowe: * 18 lutego 1996 - referendum na temat powszechnego uwłaszczenia * 18 lutego 1996 - referendum o niektórych kierunkach wykorzystania majątku państwowego * 25 maja 1997 - referendum nt. przyjęcia konstytucji * 7 czerwca-8 czerwca 2003 - referendum ws. akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Na 2005 było planowane kolejne referendum - tym razem w sprawie przyjęcia Konstytucji UE, ale w związku z odrzuceniem projektu traktatu w referendach we Francji i Holandii nie została podjęta decyzja o jego przeprowadzeniu.

YORK

Anna Popławska zaginęła 1 lipca 2011 r. Zaginiona ma 22 lata, 172 cm wzrostu i niebieskie oczy. Od ubiegłego roku nie skontaktowała się z rodziną. Ostatnie znane miejsce pobytu to York w północnej Anglii. Ktokolwiek widział Annę

Popławską lub ma jakiekolwiek informacje o jej losie, proszony jest o kontakt z ITAKĄ - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod całodobowymi numerami: 801 24 70 70 oraz 22 654 70 70. Można również napisać w tej sprawie do ITAKI: itaka@zaginieni.pl. Fundacja informatorom gwarantuje dyskrecję. Newsman

SZKOLNA STOŁÓWKA KONTRA TAKEAWAY ANGLIA

Posiłki w szkołach są zbyt drogie w porównaniu z szybkimi daniami serwowanymi w takeway’ach znajdujących się w pobliżu szkół. By zachęcić dzieci do stołowania się w szkolnych stołówkach potrzebne jest wprowadzenie zmian w cenniku. W obecnym systemie szkoły w całej Anglii mają zrównane ceny na wszystkie produkty. Ceny nie mogą zostać zmienione bez specjalnego zezwolenia. Ministrowie zapowiedzieli, że w przyszłości szkoły będą mogły oferować

uczniom różnego rodzaju promocje, które mają zachęcić do zdrowego odżywiania. Nałożone na szkoły restrykcje nie pozwalają obecnie na zniżki i promocje a kuszeni niskimi cenami fastfoodów uczniowie wybierają niezdrowe jedzenie. Szkoły wyraziły również chęć pomocy rodzinom z problemami �inansowymi, które nie kwali�ikują się do otrzymywania darmowych posiłków. Obniżenie cen zdrowych szkolnych posiłków może pozytywnie przyczynić się do walki z coraz częstszą otyłością wśród dzieci. J.O.

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain

ENACA43.indd 3

01/02/2012 22:17:37


4

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 4

01/02/2012 16:06:14


5

WIELKA BRYTANIA

Nowe fakty w sprawie zamordowanej Łotyszki

wisbech

Najświeższe badania toksykologiczne prowadzone przez lekarzy sądowych dowodzą, że w organizmie zamordowanej Alisy Dmitrijeva nie było śladów narkotyków. Informacja ta jest stosunkowo ważna, ponieważ kilka dni temu tabloid Daily Mail podał, że Alisa była ciężko uzależniona od narkotyków. Policja jednak nie wykryła w jej ciele nic podejrzanego. Ciało Alisy Dmitrijev zostało odkryte w nowy rok w królewskiej posiadłości Sandringham koło Kings Lynn. Według wstępnych ustaleń jej ciało leżało w tym miejscu od czterech miesięcy. Policja nadal poszukuje sprawców tej zbrodni.

Śledztwo Daily Mail

Tabloid Daily Mail przeprowadził własne śledztwo w tej sprawie. Dziennikarzom tej gazety jako nielicznym udało się przeprowadzić pełny wywiad z matką ofiary i jej przyjaciółmi. Dziennikarze polecieli nawet na Łotwę, aby na podstawie zeznań jej szkolnych kolegów poznać Alisę taką, jaka była przed wyemigrowaniem do UK. Dziewczyna do 2009 roku mieszkała w Rydze i tam też uczęszczała do jednej z lokalnych szkół. Jej przyjaciele opisali ją, jako zawsze uśmiechniętą i bezproblemową dziewczynę z dużymi ambicjami na sukces zawodowy. Pragnęła uczyć się angielskiego w prawdziwej angielskiej szkole. Po przeprowadzce do angielskiego Wisbech w końcu mogła zrealizować swoje plany. Niestety według Daily Mail dziewczyna całkowicie się zmieniła i to na złe. Zapisała się do miejskiego College’u i podjęła tam naukę angielskiego. Szkołę ukończyła tylko dzięki babci, która obiecała jej duży prezent po zdaniu egzaminów. Zaczęły się problemy. Dziewczyna rzekomo wpadła w złe towarzystwo. Często wychodziła z domu i nie wracała przez długie godziny. Według Mail wpadła w narkotyki, co powiązało ją z lokalnym gangiem o nazwie „Baltica Mafia”. Dziewczyna zaczęła wyłudzać

ENACA43.indd 5

pieniądze od swojej rodziny. Podobno sprzedała wszystko co miała. Nawet rower, który był jej jedynym środkiem transportu. Po jakimś czasie zaczęła często podróżować do Londynu do jednego z dealerów Łotewskiego pochodzenia. Według jej najlepszej przyjaciółki Ericy dziewczyna popadła w ciężkie uzależnienie i długi. Jej zaległości w spłacie za używki sięgały około 15 tysięcy funtów. Narkotyki, jakie brała Alisa to marihuana, meta-amfetamina, domowej roboty psychotropy oraz Ketamina, którą weterynarze używają do znieczulania koni.

matka zamordowanej

Matka dziewczyny w wywiadzie dla Daily Mail powiedziała „Problemy z Alisą zaczęły się, można by powiedzieć od razu, kiedy przybyła do UK. Zaczęła brać narkotyki. Wiem to ponieważ nie raz prosiła mnie o pomoc. W lipcu 2011 roku pokłóciłyśmy się, ponieważ nie chciała jeść posiłków w domu, tylko żądała pieniędzy. Alisa wyniosła się z rodzinnego domu, ale dawała znaki życia. Dostawałam różne wiadomości od niej przez portale społecznościowe” – mówi matka zamordowanej. „Jej wiadomości mnie przerażały. Alisa prosiła nie raz o przebaczenie albo o pomoc lekarską. Prosiła o przyjęcie jej z powrotem, bo jest jej bardzo źle, ale niestety na tym się kończyło. Alisa nie wracała. Nasza lipcowa kłótnia była ostatnim razem, kiedy ją widziałam”.

przyjaciele dziewczyny

Gazecie udało się również dotrzeć do dobrych znajomych Alisy, którzy unikają kontaktu z policją. Dzieje się tak, ponieważ jak sami tłumaczą boją się lokalnej mafii, która grozi, że jeżeli ktoś będzie o tej sprawie rozmawiać z policją, to słono tego pożałuje. Jej znajomi twierdzą, a raczej spekulują, że Alisa podczas jakiejś imprezy mogła przedawkować ciężkie narkotyki. Jej ciało ktoś mógł po prostu schować w krzakach, aby uniknąć konsekwencji. Inni zaś przyjaciele twierdzą, że widzieli Alisę w towarzystwie czterech

mężczyzn Litewskiego pochodzenia, których miny mówiły tylko jedno – kłopoty.

policja prowadzi śledztwo

Policji w ostatnich dniach udało się ustalić, że 31 sierpnia 2011 roku we wczesno rannych godzinach Alisa przebywała na plażowej imprezie koło Norfolk. Impreza podobno była mocno zakrapiana i nie brakowało na niej również narkotyków. 31 sierpnia uważany jest za ostatni dzień życia nastolatki. Policji także udało się ustalić jak wcześniej wspomnieliśmy, że w jej ciele lekarze sądowi nie wykryli obecności narkotyków, co mogłoby odrzucać tezę stawianą przez tabloid, że dziewczyna była uzależniona od narkotyków. Z drugiej strony, skoro jej własna matka i przyjaciele twierdzą, że tak było, to może też znaczyć, że policja jest w błędzie. Ciało Alisy, które jest badane przez lekarzy sądowych jest w stanie zaawansowanego rozkładu. Stan ten jak na razie nie umożliwia nawet stwierdzenia przyczyn śmierci. Może i dlatego wyniki badań toksykologicznych nie muszą być wiarygodne. Śmierć i historia Alisy jest przykrym, ale i idealnym przykładem na to jak młodzi ludzie z marzeniami i ambicjami są w stanie zniszczyć wszystko w ciągu dwóch lat. Alisa w tym czasie zmieniła się nie do poznania. Prawdopodobnie była przeciętną nastolatką w nowym kraju, która chciała spróbować wszystkiego co nowe i jest modne. Ulegając wpływom nieodpowiedniego towarzystwa prawdopodobnie nieświadomie zniszczyła sobie i swojej rodzinie życie. Will O.

autobus Potrącił

12-letnią dziewczynkę

peterborough

31 stycznia w Peterborough kierowca autobusu miejskiego potrącił 12-letnią uczennice. Zdarzenie to miało miejsce przed szkołą Thomas Deacon Academy na ulicy Queen’s Gardens. Poszkodowaną w wypadku prze-

wieziono do Addenbrooke’s Hospital w Cambridge. Stan dziewczynki jest ciężki, lecz na szczęście stabilny. Niestety, ale odniosła wiele poważnych ran ciała, co skazuje ją na długie miesiące rehabilitacji. Policja prosi świadków zdarzenia o zgłaszanie się pod numer 101. Will O.

poszukiwana za 100 funtów

spalding

Policja z Spalding poszukuje kobiety, która przywłaszczyła sobie 100 funtów. Gotówkę w bankomacie przez nieuwagę kilka minut wcześniej pozostawiła inna kobieta. Zdarzenie to miało miejsce około godziny 9.00 rano 4 stycznia przy supermarkecie Morrison, Pinchbeck. Policja pragnie porozmawiać z osobą widniejącą na zdjęciu. Każdy, kto rozpoznaje poszukiwaną, proszony jest o

kontakt z PC Sarah Draper pod numerem 101 Newsman

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain 01/02/2012 15:16:15


6

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 6

01/02/2012 16:06:26


7

wielka brytania

Policja likwiduje kolejne plantacje cambridgeshire

Podczas operacji, która miała miejsce 26 stycznia, skierowanej przeciwko producentom i sprzedawcom marihuany, policja skonfiskowała łącznie 126 roślin. Wartość rynkowa zarekwirowanych konopi indyjskich to ponad £40,000. Podczas działań na terenie Wschodniej Anglii policjanci odwiedzili kilka miejsc. I tak kolejno: 92 sadzonki zostały znalezione w magazynie w Gadds Lane koło Wisbech. Budynek był w pełni przystosowany do hodowli marihuany; 34 rośliny w różnym stadium wzrostu zostały odkryte przez policję w budynku w Throckenholt koło Wisbech. Funkcjonariusze aresztowali tego dnia 61-letniego mężczyznę, który trafił do aresztu w Lynn King. Łącznie policjanci z komendy w Cambridgeshire, przeprowadzili dzisiaj cztery naloty. Dwa z nich okazały się pełnym sukcesem, a wytypowane wcześniej lokalizacje okazały się być miejscem produkcji narkotyku. Podczas całej akcji odbywającej się w tym tygodniu na terenach Fenland aresztowano łącznie kilkanaście osób. Detektyw Dave Murphy powiedział, że powodzenie dzisiejszych nalotów na plantacje marihuany, powinno być ostrzeżeniem dla innych łamiących prawo. Znajdziemy ich – dodał. Tydzień działań operacyjnych poprzedzających finalną akcję, okazał się bardzo skuteczny. - W podobnych sprawach funkcjonariusze pracują każdego dnia od 6 rano. Stały monitoring pomógł namierzyć podejrzanych o szereg przestępstw, zwłaszcza tych związanych z użyciem przemocy – mówi detektyw Murphy. Policja będzie kontynuować podobne działania, by zmniejszyć liczbę przestępstw na obszarze Fenland, a przestępców doprowadzić przed wymiar sprawiedliwości. Akcji policyjnej przyglądał się fotoreporter gazety „Nasze Strony”. Joanna Owsiana

Policyjne ulotki

pełne błędów

Yorkshire

Policja z Yorkshire prowadzi kampanię informacyjną dotyczącą spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Jedną z grup docelowych są imigranci z Europy Wschodniej, w tym Polacy. By dotrzeć do Polaków nie znających języka angielskiego policja wydrukowała ulotki w naszym ojczystym języku. Jednak treść zamieszczona na materiałach aż roi się od błędów. Na ulotkach i plakatach rozprowadzanych po ulicach Leeds czytamy „Jeśli nadal pić alkoholu w tym obszarze na pytanie nie do tego przez policjanta jesteś odpowiedzialny na przekonanie do FINE maksimum £500”. Być może cięcia budżetowe tak bardzo uszczupliły kasę policji, że postanowiono przetłumaczyć tekst przy pomocy translatora Google zamiast skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza. Zapoznanie się z treścią broszury prędzej wywoła uśmiech na twarzy, niż skłoni do wyrzucenia puszki z piwem. Lecz według rzecznika prasowego policji ulotka, pomimo błędów jest czytelna

i spełnia swoją rolę. Zostanie poprawiona najszybciej jak to możliwe. Kampanię informacyjną rozpoczęto z powodu coraz liczniejszych skarg wpływających od lokalnej społeczności. Kolejnym powodem jest chęć dotarcia do tej części imigrantów, która z trudnością posługuje się językiem angielskim i używa tego jako wymówki tłumaczącej nieznajomość prawa. Akcja skierowana jest głównie do Polaków, Czechów, Słowaków, Łotyszy, Litwinów i Rosjan. J.O.

kobieta zrzucona

z piątego piętra Cambridge

37 letnia kobieta, matka dwojga nastoletnich dzieci, została znaleziona pod balkonami bloku Kingsway. Kobieta została wypchnięta lub przypadkowo wypadła ze swojego balkonu na 5 piętrze. Według sąsiadów, tej nocy w jej mieszkaniu było bardzo niespokojnie. Można było usłyszeć przeróżne hałasy, w tym roztrzaskujące się o ziemię pod balkonami sprzęty gospodarstwa domowego. Właśnie tam, pomiędzy mikrofalówkami i telewizorami znaleziono kobietę. Jedna z sąsiadek w wywiadzie dla Cambridge News powiedziała „Najpierw było słychać, jak przeróżne

sprzęty leciały z piątego piętra roztrzaskując się o ziemie. To były sprzęty RTV i AGD. Po krótkiej chwili usłyszałam przerażający krzyk kobiety. Wyjrzałam na balkon i spostrzegłam ciało leżące pod blokiem pośród różnych roztrzaskanych sprzętów”. Kobieta obecnie znajduje się w szpitalu. Jej stan ze względu na bardzo poważne i liczne obrażenia ciała jest krytyczny. Lekarze walczą o jej życie. Jak na razie aresztowano jednego mężczyznę, który w tym czasie przebywał w mieszkaniu. Każdy, kto ma jakiekolwiek informacje na temat tego zdarzenia, proszony jest o kontakt z policją pod numerem 101. Will O.

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 7

27/01/2012 09:23:08


8

Nowa hurtownia z ponad 1000 produkt贸w spozywczych I napoj贸w prosto z Polski JUZ OTWARTA

OFERUJEMY SZYBKIE DOSTAWY CO TYDZIEN SWIEZE PRODUKTY MIESNE I MLECZNE

NOWE PROMOCJE CO MIESIAC

Fios Cash and Carry 23 Wainman Road Peterborough pe2 7bu

tel: 01733 233 749 fax: 01733 231 496

Godziny Otwarcia Pon- Pt 8:00 -18:00 Sobota 10:00 - 15:00

zapraszamy ! ! ! Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 8

30/01/2012 11:34:04


9

wielka brytania

Meblowanie nowej nowy sposób wioski olimpijskiej na klienta lONDYN

16 tysięcy łóżek, 11 tysięcy kanap, 9 tysięcy szaf, 17 tysięcy wieszaków, 5 tysięcy szczotek do WC - między innymi takie zakupy muszą zrobić organizatorzy igrzysk olimpijskich w Londynie, by przygotować apartamenty w wiosce olimpijskiej na przybycie około 16 tysięcy sportowców i ich trenerów. Komitet organizacyjny igrzysk (LOCOG), który w piątek odebrał klucze do 2800 apartamentów, ma niespełna sześć miesięcy na ich wyposażenie. W każdym, oprócz mebli, powinny znaleźć się także telewizory oraz bezprzewodowy internet. Budowa wioski olimpijskiej rozpoczęła się w czerwcu 2008 roku i pochłonęła 1,1 mld funtów. Poza 11 blokami mieszkalnymi na jej terenie znalazły się między innymi parki, kino, sklepy i restauracje. Te ostatnie w czasie igrzysk będą otwarte 24 godziny

na dobę, mają serwować do 60 tysięcy posiłków dziennie. LOCOG przewiduje, że aby wyżywić wszystkich sportowców, trenerów i działaczy, potrzeba będzie między innymi około 25 tysięcy bochenków chleba, 232 tony ziemniaków, 320 ton warzyw i owoców oraz 75 tysięcy

litrów mleka. Po olimpijskich zmaganiach, które potrwają od 27 lipca do 12 sierpnia, a także igrzyskach paraolimpijskich (29 sierpnia - 9 września), usytuowana we wschodnim Londynie wioska zostanie przekazana miastu. Will O.

jedno z najlepszych

brytyjskich miast NORTHAMPTON

Northampton jest jednym z wiodących miast pod względem wysokości stopy zatrudnienia oraz tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym – dowodzą najnowsze badania. Według polityków i biznesmenów wyniki badań potwierdzają dobrą pozycję miasta w czasach spowolnienia gospodarczego. Władze Northampton przyjęły tą wiadomość z entuzjazmem, zaznaczając jednak, że nie można spocząć na laurach, lecz trzeba przyłożyć się jeszcze bardziej, by miasto dalej się rozwijało. Wyniki corocznych badań prowadzonych przez Centre for Cities pokazują, że Northampton posiada ósmy najwyższy wskaźnik zatrudnienia (76,1%) spośród wszystkich brytyjskich miast. Ósme miejsce na liście wzrostu zatrudnienia w

ENACA43.indd 9

wielka brytania

Największa sieć supermarketów w UK nie poddaje się w walce o klienta, wprowadzając niebywałą do tej pory promocję. Tesco oferuje dla każdego klienta, który wyda ponad 60 funtów w sklepie kupon uprawniający do odliczenia 10p na każdym litrze zatankowanym na stacji Tesco. Takiej oferty jeszcze nie było. Co prawda supermarket oferował już podobną promocję (5p zniżki na litrze), ale ta jest największa i najbardziej korzystna dla klientów tej firmy. Tesco w ostatnich tygodniach zachowuje się jak przerażony i zdesperowany, mały chłopiec, „rzucając”

promocjami na prawo i lewo. Wszystko to z powodu najgorszego od 20 lat wyniku sprzedaży w okresie świątecznym. Nikt z firmy nie przypuszczał, że wynik ten będzie na tak niskim poziomie. Eksperci uważają, że klienci Tesco zaczynają zauważać fakt, że sławny supermarket nie jest już najtańszym marketem w UK i inne tego typu firmy w niektórych przypadkach biją je na głowę. Dla przykładu Aldi i oferowane tam owoce i warzywa zdarzają się o połowę tańsze niż w Tesco. Może i dlatego Tesco oferuje teraz swoim klientom kupon o wartości 5 funtów po dokonaniu zakupów powyżej 40 funtów. J.O.

miał Być Diesel

Była benzyna

wisbech

sektorze prywatnym przypadło również Northampton. Oznacza to, że pomiędzy 2009 i 2010 rokiem w mieście utworzonych zostało 1300 nowych miejsc pracy. W porównaniu z poprzednimi latami zauważono wzrost o 1,3%. Biorąc pod uwagę odsetek

mieszkańców posiadających wysokie kwalifikacje, Northampton nie wypada już tak dobrze. Z 22,2% wykwalifikowanych mieszkańców miasto znalazło się na 55 pozycji w kraju. J.O.

Kierowca z Wisbech po zatankowaniu na stacji Tesco został z dużym rachunkiem za naprawę auta. Stacja paliw znanej sieci supermarketów po raz kolejny przedstawia się w złym świetle. Martin Smith zalał do swojego baku 37 litrów diesla, tak przynajmniej myślał do dnia następnego kiedy zaczęły się problemy. Zepsuty samochód oddał do warsztatu. Mechanik wypompował

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain

z baku 30 litrów benzyny. Jak to możliwe? Smith twierdzi, że w dystrybutorze z dieslem musiała znajdować się benzyna. Na dowód pokazuje rachunek ze stacji. Tesco mówi, że nie zanotowano żadnych problemów na stacji benzynowej w Wisbech i nie przyznaje się do odpowiedzialności. Naprawa samochodu będzie kosztować kilkaset funtów. Potrzebna jest wymiana pompy paliwowej i pompy wtryskowej. Will O.

01/02/2012 19:58:48


10

nasze strony

0782... Pułapka

na bezrobotnych wielka brytania

Jeśli w ogłoszeniu o pracę znajdziesz informacje, że czekają na Ciebie wysokie zarobki, a znajomość języka angielskiego nie jest wymagana i przy tym wszystkim podany numer telefonu zaczyna się od cyfr 0782 – to powinno wzbudzić Twoją uwagę i wzmóc czujność. Połączenia z podobnymi numerami są wysoko płatne, a w zasadzie żadna firma o tym nie informuje. Jeśli poszukiwałeś pracy za pośrednictwem Internetu i zdecydowałeś się nie tylko wysyłać swoje CV drogą elektroniczną na wskazany adres, ale również dzwoniłeś pod podawane numery telefonów, a większość z nich okazała się absolutnie bezużyteczna – to nie zdziw się jeśli najbliższy rachunek telefoniczny będzie większy niż dotychczas. Przyjrzeliśmy się bliżej zasadom działania mechanizmu, w którym firmy oferujące pracę żerują na bezrobotnych nie podając pełnej informacji o metodach stosowanych do odnalezienia ideal-

nego kandydata na posiadane stanowisko pracy. Oto przykład, w którym pokazujemy nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych tego osób. Ogłoszeń na londyńskich portalach w domenie pl, zarówno zdrobniale wołanym Londynie, jak i małym Polonusie, przybywa każdego dnia. Pośród wielu ciekawych ofert kryją się również i takie, które nie przynoszą oczekiwanego efektu w postaci znalezienia pracy. Weźmy pod lupę ogłoszenie dotyczące pracy w ochronie. Nazywana największą, polską agencją ochrony firma rekrutuje w sieci, ogłaszając nabór nowych pracowników. Stanowiska pracy to „door supervisor” oraz „CCTV and close protection operator”. Obok danych firmowych, czyli dokładnego adresu wraz z post codem oraz adresem poczty elektronicznej odnajdujemy również numer telefonu stacjonarnego. Ten, choć nie wyróżniony w żaden sposób, ma nadać całości maksymalnie wiarygodny wygląd. Obok numeru stacjonarnego znajduje się również ciąg cyfr wyglądający zupełnie tak samo, jak numer telefonu komórkowego. W tym momencie spoglądamy raz jeszc-

ze na nagłówek ogłoszenia: Praca i szkolenia w ochronie. No dobra. Dzwonimy ... Wykręcanie numeru zaczynającego się od cyfr 0782... to nowy sposób na pozyskanie cennych, więcej niż zwykle, impulsów. Pozyskanymi w ten sposób pieniędzmi dzieli się operator wraz z użytkownikiem, który na cele marketingowe wynajmuje linię. O tym, że dzwoniący pokrywa większą opłatę, powinniśmy być poinformowani za każdym razem. Takie obowiązuje prawo na terenie Wielkiej Brytanii. Opłata jest różna w zależności od operatora, z którego usług korzystamy dzwoniąc pod wskazany numer. Tak czy inaczej mechanizm ten ociera się o zasadę, w której mowa, że pobieranie opłat za pośrednictwo w uzyskaniu pracy jest karalne. Firmy, a często podmioty jednoosobowe (np. pan Czarek oferujący pracę: „od zaraz na budowie dla 2 majstrów i 3 pomocników”) korzystające z tej formy udostępnienia informacji o dostępnej posadzie w myśl prawa nie łamią obowiązujących przepisów. Tak przynajmniej będą się tłumaczyć, jeśli dotrze do nich policja po doniesieniu od rozgoryczonego wysokością

:

rachunku bezrobotnego, który sporą sumę wydał na ekstra płatne połączenie. Brak efektów, brak posady, brak podstaw do oskarżenia – jak to możliwe? Wydaje się, że jest to kolejna luka prawna, którą znaleźli pseudo biznesmeni charakteryzujący się tym, że sposób w jaki zdobywają pieniądze jest przebiegłością nie współgrającą w stu procentach z literą prawa. Przestrzegamy zatem! Jeśli poszukujesz pracy i korzystasz z Internetu sprawdź, czy pod prężnie działające firmy nie podszywa się ktoś inny, manipulując zdobytymi w prosty sposób danymi kontaktowymi, gdzie pod numer właściwy podstawiany jest numer linii pobierającej opłaty. Weryfikacja nie powinna zająć wiele czasu. Zanim zadzwonisz na numer zaczynający się od cyfr 0782, sprawdź alternatywną drogą czy

firma, której dane widnieją w ogłoszeniu faktycznie prowadzi nabór do pracy, czy też są to tylko szkolenia, a podany numer ma służyć przeprowadzeniu rekrutacji do szkoleń, po których faktycznie nie ma stuprocentowej szansy na zatrudnienie. Numer z infolinią ukrytą pod liczbami łudząco przypominającymi numer telefonu komórkowego to kolejny zabieg nie do końca solidnych firm, w kierunku portfeli osób gotowych na wszystko. Dotychczas zdarzało się bowiem, że praca oferowana była po płatnych szkoleniach, czy też treningach. Dziś czujność i ostrożność powinna być jeszcze większa. Okazuje się bowiem, że zapłacić i to słono, można za nic - nie wyjmując nawet gotówki czy też karty z kieszeni. Mateo

Policja Lothian and Borders poszukuje mężczyzny w związku z morderstwem Macieja Ciani. Ciało Macieja Ciani zostało znalezione w jego mieszkaniu na Dickson Street, Leith w dniu 14 stycznia 2012. Osoby, które zauważą Grzegorza Gamlę, nie powinny zbliżać się do niego, ale jak najszybciej skontaktować się z Policją Lothian and Borders pod numerem telefonu: 0131 311 3131 lub udać się na najbliższy posterunek policji. Można także skontaktować się anonimowo z organizacją Crimestoppers pod numerem telefonu: 0800 555 111.

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 10

01/02/2012 15:38:39


11

wielka brytania Policja poszukuje Zbiega Podłożył bombę

Suffolk

Policja z Suffolk poszukuje więźnia, który uciekł po tym, jak eskortujący go strażnicy więzienni zostali sterroryzowani przez mężczyznę z bronią palną. Do zdarzenia doszło 25 stycznia około godziny 18:50. Strażnicy eskortowali osadzonego Andrew Farndon na leczenie do West Suffolk Hospital w Bury St Edmunds. Gdy dotarli do szpitala, biały mężczyzna ze szkockim akcentem celował do nich z broni. Strażnicy byli zmuszeni do uwolnienia więźnia. Obydwaj mężczyźni

uciekli. Nikt nie został ranny podczas incydentu. Policja natychmiast rozpoczęła poszukiwania mężczyzn, którzy prawdopodobnie opuścili już teren Suffolk. Andrew Farndon jest ranny w ramię na skutek zdarzenia, do jakiego doszło na terenie więzienia HMP Highpoint. Mężczyzna z pistoletem został opisany jako biały mężczyzna po czterdziestce, krępej budowy ciała, wzrost około 1,80m. Farndon w momencie ucieczki miał bródkę i dłuższe włosy niż na zdjęciu. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje proszony jest o niezwłoczny kontakt z policją w

byłej dziewczynie

Suffolk bądź z najbliższym posterunkiem policji na numer 101. J.O.

Bezdomny Polak stanął przed sądem

spalding

Sąd w Spalding ostrzegł 40-letniego bezdomnego Polaka przed możliwością deportacji do kraju. Andrzej Jasik stanął przed wymiarem sprawiedliwości 24 stycznia w związku z kradzieżą i posiadaniem niewielkiej ilości narkotyków. Jasik jest bezdomny od pięciu miesięcy, próby znalezienia pracy, jakie wielokrotnie podejmował, okazały się do tej pory bezskuteczne. Odkąd stracił pracę, utrzymywał się

z zaoszczędzonych pieniędzy, które w końcu się skończyły. Niemożliwość znalezienia pracy i brak pieniędzy skłoniły go do złodziejstwa. Bezdomny Polak przyznał się przed Sądem do dwukrotnej kradzieży alkoholu ze sklepu B&M Bargains w Spalding - 17 listopada trzech puszek o wartości £2.97, a dnia następnego dwóch puszek wartych £1.98. Dodatkowo podczas aresztowania funkcjonarisze Policji znaleźli przy nim marihuanę, którą jak twierdzi znalazł na ulicy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży skradzionego alkoholu, jak dowodził obrońca

Polaka, miały być przeznaczone na zakup jedzenia. Sąd powiedział Jasikowi, że nie jest w stanie pomóc mu w znalezieniu zakwaterowania, lecz zaoferował pomoc w powrocie do Polski. Polak dostał również ostrzeżenie. Jeśli znów złamie prawo i stanie przed Sądem po raz kolejny, to Sąd może zlecić deportację. Andrzej Jasik, który przyznał się do popełnienia trzech zarzucanych mu przestępstw, został ukarany karą pozbawienia wolności na okres 12 miesięcy. Wykonanie kary zawieszono na czas 18 miesięcy. J.O.

bristol

Były pracownik Ministerstwa Obrony chciał zemścić się na byłej dziewczynie, podkładając pod jej auto bombę domowej roboty. 44-letni Malcolm Stewart z Bristolu postanowił rozwiązać spór finansowy ze swoją byłą partnerką poprzez zamach na jej życie. 19 lutego 2010 roku przyjechał do St Ives i umieścił pod jej samochodem oraz w nadkolu cztery bomby domowej roboty. Bomby zostały skonstruowane z plastikowych butelek wypełnionych benzyną oraz waty. Do dwóch bomb dołączone były baterie Braun. Następnego

dnia kobieta jechała samochodem z podłożonymi ładunkami. Gdy dotarła do domu zauważyła jeden z nich, pozostałe trzy natomiast odpadły po drodze. Malcolm Stewart został aresztowany w swoim domu w Bristolu. Policjanci przeszukujący dom znaleźli dowody łączące podejrzanego z prowizorycznymi bombami. W samochodzie mężczyzny znaleziono również pałkę policyjną. 26 stycznia 2012 roku Sąd Koronny w Peterborough skazał byłego pracownika Ministerstwa Obrony na pięć lat i dwa miesiące więzienia za próbę podpalenia z zamiarem spowodowania szkody oraz za posiadanie niebezpiecznych narzędzi. J.O.

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 11

31/01/2012 15:38:45


12

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii


13

wielka brytania

150 osób straci pracę

W McDonald’s

zatrudnijmy się

corby

Jedna z największych brytyjskich firm transportowych Eddie Stobart chce zamknąć swój oddział w Corby. Magazyn chłodnia Eddiego Stobarta przy Eismann Way jest jednym z dwóch magazynów tej firmy, które są przewidziane do likwidacji. Kolejny to magazyn chłodnia w Birmingham. W Corby może stracić pracę nawet 150 osób. Niektóre z nich są już po 60-tce i ciężko będzie im znaleźć nową pracę - mówi jeden z pracowników firmy w wywiadzie dla Evening Telegraph. Magazyny Stobarta zostaną zamknięte ze względu na powstający w oddalonym o 40 mil Lutterworth nowy „super magazyn chłodnia”, który ma przejąć obowiązki tych dwóch depo. Rzecznik prasowy Eddie Stobart oświadczył, że nowy magazyn całkowicie usprawni pracę firmy i pozwoli zaoszczędzić pieniądze jak i środowisko naturalne.

wisbech

Dzięki tej inwestycji zmniejszy się w pewnym stopniu ruch na drogach, ponieważ nowy magazyn częściowo będzie obsługiwać towary przywożone pociągami zamiast ciężarówkami. „Przykro nam opuszczać Corby. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie zostawić naszych pracowników na lodzie”. Corby Enterprise Centre manager Stuart

Hartley zajmujący się wsparciem bezrobotnych ludzi, będzie zachęcać zwolnionych pracowników do otwarcia własnego biznesu. Stuart zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby pomóc tym ludziom. Corby Enterprise Centre mieści się przy London Road w Priors Hall, NN17 5EU. Will O.

Miejski pub dostał warunki

wellingborough

Baileys Pub przy Cambridge Street w Wellingborough dostał nowe warunki od urzędu miasta, które musi spełnić, aby utrzymać licencję. Wniosek o zmienienie warunków licencji wpłynął od policji, która uważa pub za centrum kłopotów. Policji głównie chodzi o cztery incydenty z 2011 roku, gdzie funkcjonariusze musieli interweniować. Wszystkie cztery zdarzenia miały charakter kłótni i bójek. Dla przykładu 3 września 2011 roku w pubie wybuchła brutalna bójka z udziałem aż 20 osób. Podczas zdarzenia napastnicy użyli stłuczonych butelek, jako broni. Nowe warunki, jakie Baileys musi spełnić, aby utrzymać licencję

ENACA43.indd 13

to między innymi zainstalowanie kamer CCTV, wprowadzenie sprzedaży alkoholi w plastikowych szklankach i butelkach oraz zapewnić odpowiednią ochronę.

Ochrona ta musi być dostępna w pubie w każdą sobotnią noc oraz przy każdym organizowanym evencie. Newsman

Stworzenie 2,5 tysiąca miejsc pracy na terenie Wielkiej Brytanii w 2012 r. - zapowiedziała popularna sieć restauracji szybkiej obsługi McDonald’s. 30 procent stanowisk czekać będzie na osoby poniżej 25 roku życia, którzy po raz pierwszy podejmują zatrudnienie. Trzy ostatnie lata potwierdzają, że słowa zarządu McDonald’s znaleźć mogą potwierdzenie. W tym okresie zatrudniono 13,5 tys. osób. Rok 2012 ma przynieść wzrost zatrudnienia do 90 tys. pracowników w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii. Pracę mają szansę otrzymać przede wszystkim młodzi ludzie, dla których

zarezerwowano ponad połowę nowych wakatów. 30 proc. stanowisk czeka na osoby, dla których będzie to pierwsze miejsce zatrudnienia. - McDonald’s należy do jednych z najlepszych inwestorów w Wielkiej Brytanii i cieszy się opinią firmy oferującej świetne szkolenia i możliwości rozwoju dla swoich pracowników - podsumował plany rozwoju amerykańskiej sieci premier David Cameron. Nick Clegg odwiedził we wtorek jedną z restauracji w północnym Londynie, gdzie McDonald’s przeprowadza szkolenia. Wicepremier podkreślił, jak ważne w obecnej sytuacji ekonomicznej jest tworzenie możliwości pracy i rozwoju dla młodych ludzi na Wyspach. Newsman

NOWYCH DOMÓW brak

cambridgeshire

Projekt budowy setki domów w miejscowościach okalających Cambridge po raz kolejny został odłożony w czasie na kolejne lata. Przyczyną dalszego zawieszenia w czasie pomysłu, by sprostać potrzebom lokalnego społeczeństwa południowej części Cambridgeshire, jest trwający kryzys i potrzeba zaciskania pasa. Projekt pod nazwą “local ghomes for local people” nadal nie znajduje pokrycia w kasie urzędu. Koszta inwestycji oszacowano na około 28 milionów funtów. Byłaby to największa inwestycja mieszkaniowa od roku 1950. Po raz kolejny nie padło hasło “budujemy nowe domy”. Radni

mogli jedynie wyrazić zdanie stwierdzające, że dostrzegają potrzeby tysięcy osób oczekujących na mieszkania. Przy ograniczeniach budżetowych dotykających cały kraj - nie było szans, by stanowisko w sprawie mieszkalnictwa socjalnego zajęte w dniu wczorajszym nieść miało oczekiwane decyzje w postaci przedstawienia dat rozpoczęcia budowy nowych domów. Środki, jakie udało się zarezerwować w budżecie przeznaczone zostaną na remonty istniejących domów i mieszkań pozyskiwanych na dotychczasowych zasadach, czyli rynku wtórnego opartego na istniejących zasobach komunalnych.. Will O.

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain

01/02/2012 20:19:56


14

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 14

30/01/2012 11:42:56


15

wielka brytania

Prace nad nowym miejskim stadionem

Wyburzają 156 letni budynek w centrum

peterborough

Już jakiś czas temu rozpoczęto prace nad modernizacją miejskiego stadionu i jego okolic. Dzięki nowym inwestycjom obiekt sportowy ma zmienić się nie do poznania. Najpierw budynek zostanie przerobiony tak, aby wszystkie miejsca dla kibiców były miejscami siedzącymi. Następnie wokół stadionu rozpocznie się budowa mniejszych obiektów szkoleniowosportowych. Jak na razie trwają prace wyburzeniowe, aby zrobić miejsce na nowe inwestycje. Nieopodal powstanie nowe osiedle mieszkaniowe dla niemalże 290 rodzin. Domy i mieszkania mają być wybudowane przy użyciu najnowszych ekologicznych materiałów, dzięki czemu będą bardzo oszczędne i przy-

jazne dla środowiska. Aż 40% z nich będą przeznaczone dla osób oczekujących na przyznanie domu socjalnego. Na terenie osiedla ma powstać także duży sklep spożywczy o powierzchni 278m2. Dzięki rozbudowie tego terenu, pobliska droga London Road ma

także zostać przebudowana tak, aby zwiększyć jej przepustowość. Na dzień dzisiejszy droga ta w godzinach szczytu lub w dniu rozgrywanych meczy jest totalnie zapchana. Will O.

Nowy kompleks rekreacyjny

corby

Nowy kompleks rekreacyjny w Corby, to już nie tylko plany i domysły urzędników. Już za niedługo rozpocznie się wielka budowa. Zanim jednak to nastąpi trzeba będzie wyburzyć stary kampus Tresham College przy George Street, aby zrobić miejsce pod nową inwestycję. Prace wyburzeniowe, które ma prowadzić firma Coleman rozpoczną się już w poniedziałek 6 lutego i potrwają do połowy marca. Według planów na miejscu starego kampusu ma powstać kino, basen, restauracje, puby i małe osiedle domów oraz parkingi. Zostaną także dokonane liczne

peterborough

Nieruchomość stojąca od 1856 roku na rogu Westgate i Bourges Boulevard jest obecnie wyburzana, aby zrobić miejsce pod nowe inwestycje. Budynek w postaci pubu otworzono 156 lat temu pod nazwą Eight Bells. 20 lat później właściciel wyprowadzając się z nieruchomości do innego budynku przy Lincoln Road, zabrał ze sobą nazwę pubu. Kolejny właściciel nazwał pub Six Bells Inn, lecz w 1920 roku urwano końcówkę Inn i zostało tylko Six

Bells. Nazwa ta utrzymywała się nieprzerwanie aż do 1993 roku, kiedy zmienioną ją na Rat and Carrot. W 2000 roku kolejny właściciel obiektu ponownie przywrócił budynkowi nazwę Six Bells, lecz nie na długo. W 2002 roku budynek znowu zamknięto, ale tym razem na dobre. Zaraz po jego zamknięciu zdecydowano o jego wyburzeniu. Developer, firma Hawksworth Securities, która zakupiła pub w lutym 2011 roku, planuje wybudować w jego miejsce myjnię samochodową. Newsman

Schowaj kubeł

przed podpalaczami huntington

usprawnienia dla kierowców na wcześniej wspomnianej drodze George Street. Nowa inwestycja

ma zapewnić około 120 nowych miejsc pracy. Newsman

Straż pożarna z Cambridgeshire apeluje do mieszkańców hrabstwa o niepozostawianie kubłów na śmieci w miejscach dostępnych dla przechodniów. Apel straży wywołany jest częstymi podpaleniami kubłów. Podpalenia zazwyczaj zdarzają się w nocy, ale były też i przypadki, gdy kubły płonęły

w biały dzień. Najwięcej podpaleń zdarza się w Cambridge i jego okolicach. W Peterborough zaś najczęściej podpalane są domy, przybudówki i szopy ogrodowe. Niestety, ale mamy takie czasy, że to prawy obywatel musi robić wszystko, by nie prowokować przestępcy. Will O.

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 15

01/02/2012 20:11:18


16

nasze strony

Amy Winehouse

w cieniu Adele

James Morrison

w Cambridge

wielka brytania

Album Adele „21” jest najlepiej sprzedawanym albumem w XXI wieku w Wielkiej Brytanii. Adele pokonała dotychczasowego rekordzistę – „Back to Black” Amy Winehouse. Za ten niebywały rekord, 23-letnia piosenkarka na swym blogu podziękowała fanom. Przypomnijmy, że płyta Adele ukazała się w styczniu ub. roku. Od tego czasu kupiło ją blisko 3,5 mln osób w Wielkiej Brytanii. Album „21” przez 45 tygodni był na liście przebojów, w tym czasie aż 18 razy obejmując miejsce pierwsze. „21” to album najlepiej sprzedający się również i na świecie. W sprzedaży w sklepach, jak i w internetowym serwisie iTunes nabyło go 8 mln osób. Popularność zyskał zarówno w Europie, jak i w USA. “Ten rok jest najlepszy, z tym niesamowitym osiągnięciem i zaszczytem przechodzi moje oczekiwania. Dziękuję każdej osobie, która polubiła ten album, za dodanie mu mocy. Ta płyta żyje własnym życiem dzięki

cambridge

wam. Ja stworzyłam album, a wy stworzyliście to, czym się stał” – tak na swoim blogu napisała Adele dziękując fanom. Popularność wokalistki to nie tylko wyniki sprzedaży płyty. Kolejnym wyznacznikiem jej talentu są wypełnione po brzegi sale, które tłumnie wypełniali jej fani,

przychodząc na koncerty w 2011 roku. O sukcesie piosenkarki świadczy fakt, iż zdobyła ona sześć nominacji Grammy, co było swoistym rekordem ze wszystkich nominowanych artystów w branży. Will O.

Choć w teledysku do piosenki „You Give Me Something”, James Morrison śpiewa jak uliczny grajek wprost przy krawężniku, wzbudzając przy tym zainteresowanie przechodniów - tak szanse na to, by zobaczyć go na żywo, na koncercie w Cambridge są obecnie bliskie zeru. Bilety na piątkowy koncert (3 luty br.) w Corn Exchange zostały już bowiem całkowicie wyprzedane. Szczęśliwi, Ci którym udało się je nabyć odpowiednio wcześniej, z pewnością nie mogą doczekać się

gitarowej uczty. Tym, którzy nie stali się posiadaczami biletów, pozostanie jedynie wypatrywać gwiazdy podczas przyjazdu do Cambridge. Koncert jest częścią trasy The Awekening, promującej album o tej samej nazwie, zainspirowanego w części narodzinami Elise, którą w 2008 r. urodziła mu jego partnerka Gill. Tego samego wieczoru na scenie wystąpi również Rainy Boy Sleep, który na scenie Corn Exchange pojawi się tak samo jak James Morrison, z gitarą w ręku. Będzie to więc prawdziwa gratka dla miłośników łagodnego rocka w gitarowo balladowym wydaniu. Newsman

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 16

31/01/2012 20:32:53


17

wielka brytania

Amatorski Necrograf

Polak zabił się na motorze

aylesbury

Głowa zmarłego mężczyzny, który zmarł w wyniku potrącenia przez pociąg, w rękach uśmiechniętego pracownika kostnicy - to jedno z wielu makabrycznych zdjęć, które wywołały skandal w Wielkiej Brytanii. Zabawy balsamisty z Aylesbury odkryło dwoje nastolatków. Na sprawę natknięto się po tym jak dwoje dzieci, 10 i 12 letni nastolatkowie, znalazło w rowie w miejscowości Aylesbury (hrabstwo Buckinghamshire) telefon komórkowy. Rodzeństwo oddało go w ręce ojca, który chcąc zidentyfikować właściciela komórki, przejrzał jego zawartość. Natknął się wówczas na makabryczne zdjęcia. O dokonanym odkryciu powiadomił policję, która podejmując dochodzenie w tej sprawie nie miała trudności z ustaleniem personaliów makabrycznego fotografa. I choć Główny Inspektor, Olly Wright z policji w Aylesbury powiedział, że badania są na razie na wstępnym etapie i nie chciałby spekulować co do okoliczności powstania zdjęć - tak wiadomo,

spalding

że nie ma wątpliwości, iż doszło do przestępstwa. Kewstią trudną dla policji być może jedynie zakwalifikowanie ujawnionych czynności względem ciał nieboszczyków pod konkretny paragraf. Na pewno był to element zbezczeszczenia zwłok i naruszenia godności osobistych rodzin osób zmarłych, prezentowanych na serii fotografii. Bezsprzecznie ustalono, że na zdjęciach znajduje się 26-letni David Amor, balsamista z Aylesbury. W telefonie, który zgubił, znaleziono jego jakże wierną, elektroniczną wizytówkę. W tej sprawie o wypowiedź pop-

roszono Rzecznika Brytyjskiego Instytutu Balsamistów (BIE). Zachowanie 26-latka jest dalece “szokujące” dla branży. Przerażenie krewnych osób uwiecznionych na zdjęciach będą “przerażeni” co wyraźnie odbije się na całej grupie zawodowej balsamistów i pracowników domów pogrzebowych. Dodał, że członków BIE obowiązuje surowy kodeks etyki. - Jeśli David Amor jest naszym członkiem, zostanie wobec niego wszczęte postępowanie dyscyplinarne, może zostać wyrzucony z BIE - mówi rzecznik organizacji. Newsman

Śledczy z Lincolnshire Police ustalili przyczyny wypadku, w którym zginął 30-letni motocyklista Patryk Wojtczak. Zginął 13 września 2011 roku na drodze London Road w Spalding, gdzie mieszkał. Według świadków zdarzenia, popisy kaskaderskie Polaka doprowadziły do wypadku, w którym sam zginął. Jeden z głównych świadków, którego przesłuchiwała policja, zeznał co następuje: „Zaparkowałem mojego vana wzdłuż London Road i stałem bez ruchu. Po chwili usłyszałem dźwięk silnika motoru, który szybko się zbliżał. Popatrzyłem w boczne lusterko i zobaczyłem motocyklistę jadącego w moim kierunku na jednym kole. Kierowca chyba nie zdawał sobie sprawy, że mój van nie jest w ruchu. Kilka sekund przed ominięciem

mnie opuścił przednie koło i dynamicznie zahamował. Niestety, ale jego motor wpadł w poślizg. Maszyna przeleciała obok mnie, a motocyklista wbił się w tył mojego samochodu”. Kolejny świadek zeznał, że 20-30 minut wcześniej ten sam motor mijał go na innej drodze blisko centrum Spalding. Podobno kierowca Yamahy 600 przy sporej prędkości stał wyprostowany na podpórkach i puszczał kierownicę wyciągając ręce do góry. Najwidoczniej Patryk lubił się popisywać lub po prostu kręciły go mocne wrażenia. Z miejsca wypadku Patryka zabrał śmigłowiec do szpitala w Bostonie. Tam, gdzie natychmiast podjęto akcję reanimacyjną, niestety zmarł w wyniku odniesionych licznych obrażeń ciała. Sprawę oficjalnie zamknięto. Will O.

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 17

01/02/2012 17:10:11


18

nasze strony

Śmiertelni przyjaciele

Obywatelem być

wyrokiem sądu

Wielka brytania

David i Emily mieszkają na osiedlu karawanów, gdzieś we Wschodniej Anglii, na terenie hrabstwa Suffolk. Ich codzienność wypełniają wspólne psoty i długie spacery po okolicy. Między dwojgiem nastolatków wywiązuje się bliska przyjaźń. Kiedy Emily nakazem sądu ma zostać oddana pod opiekę ojca, dwójka przyjaciół postanawia uknuć intrygę, w której rozwiązanie zaangażowana zostanie policja i wszyscy mieszkańcy z osiedla karawanów. „The Scouting Book for Boys” to opowieść o tym, jak bardzo zmienia się życie nastolatków, kiedy podejmują próbę samostanowienia o sobie w obliczu wyroku sądowego. Beztroska zamienia się w dramat, kiedy Emily po rozejściu się rodziców ma zamieszkać z ojcem. Sąd uznał jej matkę za osobę nienadającą się do sprawowania opieki nad dzieckiem. Rozgoryczona decyzją sądu kobieta, właścicielka osiedlowego sklepu spożywczego, nie mogąc pogodzić się z nadchodzącymi zmianami, topi smutki w butelce alkoholu. Tymczasem para przyjaciół postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Miasteczko obiega wiadomość, że Emily zaginęła. Na konferencji prasowej policja wraz z Davidem apeluje do ewentualnych świadków, którzy mogliby pomóc w odnalezieniu dziewczyny. Miasteczko, które na potrzeby planu filmowego, zlokalizowano w pobliżu miejscowości Corton (w Suffolk) mobilizuje się do wspólnych poszukiwań. Mieszkańcy osiedla, głównie z sąsiednich karawanów, przeszukują plaże od Lowestoft do Great Yarmouth. Policja bada każdy, nawet najdrobniejszy przedmiot, znaleziony pod kątem ewentualnego związku z zaginięciem Emily. W tym czasie David dla

ENACA43.indd 18

polska

Podczas, gdy przebywający na terenie Wielkiej Brytanii Polacy zastanawiają się w jaki sposób uzyskać rezydenturę stałą lub tymczasową i jakie korzyści płyną z tytułu jej posiadania, w Polsce zmieniły się zasady uzyskiwania obywatelstwa. Rewolucyjna zmiana w przyznawaniu obywatelstwa polskiego. To co do tej pory było przywilejem, będzie prawem, którego będzie można dochodzić przed sądem!

niepoznaki spędza kolejne dni na basenie w Broadlands Sands Holiday Park, gdzie na co dzień przebywał przez długie godziny ze swoją zaginioną przyjaciółką. Jakie tajemnice skrywa para nastolatków? Jakie podjęli kroki, by zwrócić na siebie uwagę dorosłych? Czy powiedzie się plan jaki powstał w ich głowach? By znaleźć odpowiedź na te pytania należy obejrzeć film pt.: „The Scouting Book for Boys”, który został wyreżyserowany jako pierwszy film fabularny przez Toma Harpera według scenariusza Jacka Thorne’a. Film przedstawia dowcipne i mroczne strony nastolatków, dorastających w klasie robotniczej Wielkiej Brytanii. Ich codzienność to seria dramatów, którymi wypełniony

jest każdy dzień. W rolę Davida wcielił się Thomas Turgoose (This is England, Somers Town), a Emily zagrała Holliday Grainger (Awaydays). Opowieść osadzona jest w realnym świecie, w zasadzie tuż obok nas. Pokazuje siłę uczucia zrodzonego niby bezwolnie między dwojgiem młodych osób, które z tej życiowej lekcji odbierają dramatyczną w skutkach naukę. Chęć posiadania bliskiej osoby doprowadza dwoje nastolatków na granice rozsądku, gdzie trudno o właściwe postrzeganie elementarnych zasad jakimi są dobre i złe decyzje oraz czyny. Film skłania do refleksji o tym co może się wydarzyć nad brzegiem morza, będącym poetycką przenośnią do krańca świata. Mateo

Tak 18 stycznia 2012 r. zdecydował Trybunał Konstytucyjny, który - przy sześciu odrębnych zdaniach - w pełnym składzie odrzucił skargę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podtrzymaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, do ustawy o obywatelstwie polskim. Oprotestowana przez

prezydentów ustawa wejdzie teraz w życie. Zmiana jest na tyle rewolucyjna, że obywatelstwo będące pewnego rodzaju aktem łaski, staje się obecnie prawem, którego można dochodzić przed sądem. Dotąd o obywatelstwie dla cudzoziemca decydował prezydent. Mógł nadać obywatelstwo, komu zechciał. Często działo się to w przypadku piłkarzy, którzy z Polską mieli związek, i to jedyny, grając z jakimś klubem sportowym, a były plany, by wystąpili w reprezentacji narodowej. Według nowej ustawy, obywatelstwo nowej osoby, która spełnić będzie musiała określone warunki, “uzna” wojewoda. Jeśli jednak odmówi, to od decyzji takiej można się będzie odwołać do sądu administracyjnego. Prezydent zaś nadal będzie “nadawał” obywatelstwo według uznania. Newsman

Światowy Dzień Walki z Rakiem 4 lutego

Zdrowie

Dzień, jako szczególny, ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod patronatem prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu tym przyjęto tzw.: Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii

się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią do Walki z Rakiem (International Union Against Cancer UICC) - organizacją pozarządową z siedzibą w Genewie. Corocznie na całym świecie Światowy obchodzony jest 4 lutego. Will O.

31/01/2012 22:00:52


19

wielka brytania

Śląscy górnicy w Dublinie Dublin

Co łączy śląskich górników z Dublinem? Krajobraz śląskich kopalń na stałe wpisał się w pamięć tych, którzy odwiedzili wystawę fotografa Darka Fortasa zwycięzcy konkursu Propeller Award 2011. Projekt ‘Coal Story’, do którego fotografie zostały wykonane na Śląsku można było zobaczyć w The Copper House Gallery w Dublinie od 16 stycznia do 3 lutego. W dorocznym konkursie Darek Fortas zdobył główną nagrodę 16 tysięcy euro na rozwój projektu i indywidualną wystawę w 2012 roku. Projekt ‘Coal Story’ został zakwalifikowany do konkursu Alliance Française Photography Award 2012. Fotograf pochodzący ze Śląska został również nominowany do nagrody The Foam Paul Huf Award 2012. W wywiadzie dla „Naszych Stron” Darek Fortas opowiedział o swoich inspiracjach przy tworzeniu projektu. Dlaczego projekt ‘Coal Story’ ? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że górnictwo zawsze było obecne w mojej rodzinie. Ojciec pracował przez całą swoją profesjonalną

karierę na kopalni. Wydaje mi się, że ludzie bardzo często nie dostrzegają ciekawych aspektów świata, który ich otacza. Jestem już ponad 7 lat w Dublinie i uświadomiłem sobie jak unikalny i jak duży potencjał fotograficzny ma temat górnictwa jak byłem na trzecim roku studiów Photography BA w Dublin Institute of Technology. Sądzę, że w karierze każdego artysty są tematy, które bardzo często związane są z jego najbliższym otoczeniem, rodziną, miejscem z którym pochodzi, które zamykają pewien rozdział w życiu i dają moralny autorytet do kontynuowania tworzenia z większym rozmachem. Kluczową sprawą w projekcie ‘Coal Story’ jest też moje ‘badawcze zainteresowanie’ filozoficzną tematyką opierania się (przeciwstawiania się) systemowi politycznemu i estetycznemu, który jest narzucany z góry na ludzi, niezależnie od ustroju państwa. W tym wypadku historia kręci się wokół wydarzeń z 16/12/1981 roku i pacyfikacji kilku kopalni na Śląsku ze względu na strajki na ich terenie. Jednym z moich ulubionych filozofów jest Jacques Rancière i jego koncepcja politycznego dissensusu (przeciwne

do concensusu), oraz ważnej roli jaką powinna odgrywa fotografia w przywracaniu balansu w relacji pomiędzy jednostką, a państwem. W czasach gdzie wolność jednostki diametralnie się kurczy, ludzie zbyt dużo rozmawiają o demokracji, z pominięciem wartości, którym powinna służyć. Administracja sztucznie lub z premedytacją generuje nowe, które narażają jej obywateli na niebezpieczeństwo w celu narzucanie zaostrzenia kontroli nad nimi, potrzebujemy narzędzi, które zbalansują stosunek władzy pomiędzy aparatem państwowym, a obywatelem. Takim narzędziem jest dla mnie fotografia i projekt ‘Coal Story’. Projekt jest zakorzeniony w strajkach, protestach i konflikcie, który swoją kulminację miał w 1981 roku, ale przekaz jest uniwersalny i ponadczasowy.

izowana na przestrzeni 1,5 roku. Nigdy nie byłem zwolennikiem mówienia ludziom, co mają myśleć na temat zdjęć. Moje zadanie jako artysty kończy się na kontekstualizacji projektu, to jaka jest interpretacja fotografii zależy od ludzi, którzy oglądają wystawę lub książkę fotograficzną. W momencie jak ‘uwalniasz’ zdjęcia do ludzi, totalnie tracisz możliwość kontroli ich interpretacji obrazu, i tak naprawdę to jest najbardziej ciekawy aspekt w procesie realizacji projektu takiego jakim jest ‘Coal Story’. Dla mnie medium fotografii

działa jak poezja, szukam w niej metafizyczności i wyzwolenia od sztywnych komunikacyjnych więzów, których doświadczamy w lingwistyce i codziennej komunikacji. Fotografia jest dla mnie furtką, która pozwala na stworzenie własnego świata, według własnych reguł, który może, ale nie musi funkcjonować na totalnie innych zasadach niż życie codzienne. Zdjęcia z projektu już wkrótce dostępne będą na stronie http:// www.darekfortas.com/. opr. J.O.

‘Coal Story’ opowieść o… ‘Coal Story’ składa się z dwóch głównych części : zdjęć archiwalnych zaczerpniętych z bardzo różnych źródeł, które przedstawiają okolice kopalń od 1960 -1989 roku i mojej autorskiej części, która została zreal-

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 19

01/02/2012 21:20:11


20

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 20

01/02/2012 19:32:23


21

wielka brytania

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 21

01/02/2012 22:14:29


22

nasze strony

Zadziwiające odkrycia pokojówek

Zorze polarne

nad Wielka Brytanią

wielka brytania

Pracownicy hotelu Travelodge w Peterborough sprzątając po jednym z gości, znaleźli urnę z prochami jego zmarłej żony. Popielnica została szybko zwrócona mężczyźnie, który jak się okazało zapomniał zabrać jej ze sobą. Pracownicy sieci 496 hoteli Travelodge w Wielkiej Brytanii na co dzień dokonują dziwnych odkryć w opuszczonych przez gości pokojach. Niezwykłe, dziwne, przerażające oraz śmieszne przedmioty znalazły się na sporządzonej przez Travelodge liście dziwacznych rzeczy pozostawionych w hotelowych pokojach w 2011 roku. Oto niektóre z nich. Mówi się, że dziecko to największy skarb rodziców. Skarb, którego pilnują jak oka w głowie. Jednak pewna para młodych rodziców zapomniała zabrać ze sobą z hotelu swojego małego synka. 18-miesięczne dziecko zostało samo w hotelowym pokoju w Travelodge Winchester. Jego rodzice tak spieszyli się na ślub, że zapomnieli o jego istnieniu. Po kilku minutach uświadomili sobie, że ich rodzina jest niekompletna i wrócili do hotelu po „zgubę”. W Birmingham jeden z gości zapomniał walizki pełnej specjalnie zaprojektowanych ubrań i obroży dla psa. Pozostawione walizki, to nie rzadkość wśród znalezionych rzeczy, zwykle wypełnione ciuchami i rzeczami osobistymi nie wzbudzają sensacji wśród personelu. W ubiegłym roku trafiło się jednak kilka perełek, jak na przykład walizka pełna różowych staników oraz imitacja znicza olimpijskiego w Manchesterze, czy magiczny kuferek porzucony w Blackpool, należący do zapominalskiego czarodzieja. Po królewskim ślubie w Londynie pokojówka odkryła 100 masek

ENACA43.indd 22

wielka brytania

z podobizną Kate, księżnej Cambridge. Walizka pełna sztucznych rzęs, samoopalacza w spreju oraz sztucznych włosów należąca do jednej z uczestniczek reality show Desperate Scousewives została znaleziona w Liverpoolu. Personel hotelu w Knutsford, Cheshire odkrył pozostawionego w klatce najmniejszego z gatunku chomika Roborowskiego. Właściciel gryzonia wrócił po pupila dnia następnego. Z Bristolu gdzie mieszka musiał przejechać 154 mile by odzyskać chomika. W Milton Keynes zdumieni pracownicy znaleźli naturalnej wielkości kostium bajkowej postaci Mr Blooby. Na liście znalazła się również wypchana papuga mierząca ponad 120 cm, zostawiona przez gościa w Stratford-upon-Avon. W Nuneaton jeden z gości zamienił pokój w krainę Bożego Narodzenia. Wraz z resztkami świątecznego obiadu w pokoju została choinka, renifery, światełka, dekoracje i strój Świętego Mikołaja. Do tych najdroższych rzeczy na liście z pewnością należą kluczyki do Ferrari 458 Italia pozostawione w londyńskim hotelu wraz z sied-

mioma zegarkami w pudełku o łącznej wartości ponad £50,000. Pewna panna młoda z Kornwalii zostawiła w Edynburgu drogą suknię ślubną znanej projektantki Vera Wang, myśląc, że jej mąż już ją zapakował. W Newcastle pod poduszką pewien kolekcjoner antyków zostawił niezwykle rzadki ceramiczny kubek o wartości £3,000 z 1780 roku zwany Toby Jug. Inny kolekcjoner zapomniał z Leeds cennej kolekcji komiksów wydawnictwa Marvel. Zaniepokojony o bezpieczeństwo komiksów dzwonił do hotelu co pół godziny by upewnić się, że są bezpieczne. Do najczęściej zostawianych przedmiotów w hotelowych pokojach należą ładowarki do telefonów i kable do laptopów oraz kolejno piżamy, ubrania i pluszowe misie. Często znaleźć można kosmetyki, książki, laptopy, iPady, Kindle, nawigacje satelitarne, telefony, elektryczne szczoteczki do zębów i walizki. Wszystkie znalezione rzeczy nie odebrane przez właścicieli trafiają do sklepów organizacji Cancer Research UK. J.O.

Od kilku tygodni trwa wielka burza na Słońcu. Burza ta uważana jest za największą od 6 lat. Obłoki wyrzuconej materii lecą w kierunku ziemi z prędkością ponad 2000 km/sek. Pierwsze z nich zaczęły docierać 24 stycznia tworząc spektakularne zorze polarne nad północną częścią Wielkiej Brytanii. Zorze mogą podziwiać mieszkańcy Szkocji, regionu North East, Yorkshire oraz obu Irlandii. Niewykluczone, że zorze będzie można

oglądać nawet w centralnych częściach kraju, takich jak Midlands. Wszystko zależy od siły wybuchów na słońcu. Brytyjscy fotografowie tłumnie przybywają do północnych części kraju, aby uwiecznić na zdjęciach to piękne zjawisko. Zorze polarne trwają od kilku minut do kilku godzin. Trudno to przewidzieć, ponieważ pogoda kosmiczna jest bardzo zmienna. W przeszłości zdarzało się nawet zauważyć zorze polarne nad krajami śródziemnomorskimi. Will O.

Życzymy Ci, abyś w tym odwróconym, pokręconym świecie potrafił odnajdywać pewny grunt pod stopami. Abyś zawsze wiedział po co i dla kogo warto żyć i o co walczyć. Abyś kochał i był kochanym. Życzymy Ci marzeń wielkich i odważnych i odwagi by je spełniać. Aby to o czym tak marzysz się spełniło, a to co tak kochasz, aby Twoje było. Żyj tak, aby każdy kolejny dzień, był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniaj każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności. Próbuj życia i układaj je w swój własny sposób. Żyj najpiękniej jak umiesz- po swojemu. Spełniaj się! Żyj mądrze i dokonuj odważnych wyborów. Próbuj, bo jeśli nie będziesz próbował, nie będziesz wiedział co tracisz... Idź przez życie z odwagą w sercu, otoczony ludźmi, których kochasz... :* Karolowi Kasia, Sylwia, Michał, Blady, Asia i Krzysiek

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii 01/02/2012 19:57:14


23

część ramy

nasze strony film z Sylvestrem Stallone drzewo dla jedwabnika

niemiecki obóz jeniecki

figiel, psikus przeszły lub najwyższy

nadmorskie kąpielisko

16

21 w kartach

pani z raju

ekspozycja do przelewania

szmat ziemi

stolica Śri Lanki ścisk, ciżba skowronek borowy

4 azjatycka stolica

rozmowy lub żołądka

przed thetą jaszczurka

30

41

40

jedwabne nici do haftów

uraza dawniej

zgiełk, gra wrzawa godowa szczyt ptaków masztu

5

ślizgowa w saniach

stolica Niemiec

piosenjedna z karka jak elektrod bursztyn

stolica stanu Massachusetts

ma kwiaty jak dzwoneczki

marzenie zastępcy

stawka w grze okrągła droga

walka na ringu

rachunek dwustronny

1 zawiązek kwiatu

bazia śląska gra w karty

11

pot. o skromnej panience

znak, wróżba

jedna z trzech hor, obok Dike i Eunomii

willa K. Szymanowskiego

nad płonącym domem

dzieło z numerem

postępek

cykliczny utwór muzyczny

cytrynowy

24

skarbiec Ali Baby

niejedna w zeszycie

28

opał z osuszonego bagna

Karol ..., Jan Paweł II

18

motyl lub mszyca

36

kawałeczek czegoś jadalnego

po wschodzie słońca szkic, kontur jedn. mocy

biblijny dowódca arki

kapitan kutra

tylna część gałki ocznej

szczyt w Tatrach

... Sharif, znany z ekranu

imię męskie z 3 II

materiał na garnitury

na piwie

miara kąta wierny wachmistrz Kmicica postać z powieści „Chata za wsią”

fortuna nim się toczy pogoda ducha

udziela porad

jamnik

szalona zabawa

żelazne okucie kopyta konia

ssak z dydelfów pobiera należności pieniężne

wolna lub boża

pływający znak; pława

jawor

cabernet lub wermut

czar, powab

małe z pianką

miasto w Jemenie (anagram: dane)

piłka za polem kuzynka pszczoły

stolica Turcji

9

„żona” króla zwierząt miejsce remontu wagonów

23

parzy kawę model fiata

najszybszy bieg konia

syn córki

14

refleks świetlny

33

31

czas wolny, relaks

45

małżonka brata

namiestnik króla cynowe w Chor- spoiwo wacji

oprawca lub ciernik

powodzenie, triumf

obsiane żytem

hodowla roślin

uczniak

nad Notecią u boku Stasia

grupa wysp na Pacyfiku opłata za postój wagonu

15

zarost po obu stronach twarzy

ofiara Kaina

magmowa skała głębinowa

tył konia

22

mara

zamordowany przez Makbeta

2

... Cembrzyńska, aktorka

... Jędrusik, aktorka nad kuchnią

mrozi ją zgroza

świerk lub cedr

42

puls

młoda ryba z wąsem

zmniejsza tarcie

chusta na szyję ... Newton

ciężki metal

rodzaj gry w bilard

mityczny lotnik

20

gryzmoliła nim kura

neuryt

linia na mapie kojarzył pary

nawałnica

lewy dopływ 44 Bugu

solowa część opery

oprawa obrazu

wystaje z czołgu

... Wyczółkowski

rudzielec w koszyku

kładka

syn królowej Anglii nie z każdej będzie chleb

27

obok wizji

kolejna do spłacenia

biały w kinie mieszkochał Laurę kał pod Wawe- Wilhelm, lem kusznik

najciemniejsza głębia Hadesu

Stefan Wyszyński

za nimi Azja świetlny szyld

równy w marszu

kilof dla górnika

10 dm

nadworny kozak w dawnej Rusi wspakpina, niałość drwina

12 rodzaj dawnego powozu

siła rozmachu

43

czeski twardy ser owczy

21 kształt twarzy

37

urzędowe papiery

ćwiczenie muzyczne

pustelnia kobiece imię

żeglarski rudel śnieżny pagórek

wdzięk, urok

żart, wic

25

kompres

coś z pieczywa przystań dla statków

39

Rafael, malarz włóczęga, łazik

kosmate przykrycie

17

19

gwałtowny deszcz

przód męskiej koszuli

drugi miesiąc na nim gwiazdy

ponaglenie na piśmie miękki ser franc. zbiór pytań

góry w Belgii

z piasku się go nie ukręci

japońskie zapasy

nagły zapał wysoki na statku

7

rodzaj gry w karty

dopływ Narwi

w nim wiza z niego asfalt

kolega lakiernika

dekret carski przyprawa

antypoda nadiru

delikatność

3 do cedzenia ziół 38

twórca dzieła

13 szatan w filiżance

stolica Dolnego Śląska

ponad oczami

wykaz, lista

... Moore, aktorka

nowy student

odpowiada w górach

donos

ostrze strzały

białe wino gruzińskie pisemne zobowiązanie finansowe

poetycki utwór

napisał „Przed potopem”

rzadki zatyczekspoka osi nat

pod mostami Wiednia

ibiza na szosie wolne miejsce

29

odcinek drogi sąsiad Węgra

prawnik po aplikacji

wytyczona droga

karny lub rożny

chlapa

autobus wycieczkowy opad lodowy

biogaz

ciastko z kremem górska łąka wąska łódź

26

35

Roger, aktor angielski

rząd, panowanie

46 funkcja, stanowisko

alkohol mata

10

materiał na świece

6

ruch tłoka

imię Savalasa arteria, szlak

wiekowa wódka

strona 2 >

wzór dla Szkota

męstwo, śmiałość

dom gry

klika

bezwład, osłabienie

krzyżóWKA

KRZYŻÓWKA GIGANT

34 uroczysty strój 8 męski

królewski fotel

32

Litery z ponumerowanych pól utworzą rozwiązanie - fraszkę Jana Sztaudyngera pt. „Miłe złego początki”.

1

2

3

4

5

6

7

http://krzyzowki.pnet.pl/

ENACA43.indd 23

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain 01/02/2012 18:30:16


24

OGŁOSZENIA PRACA - EAST ENGLAND Oferty PRACY

Fryzjerka Peterborough Salon Wiktoria z Peterborough zatrudni fryzjerkę. Praca zawiera wszelkie aspekty dotyczące strzyżenia, modelowania i koloryzacji włosów. Przyjazne warunki pracy. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod 07792927013.

Górników do tunelu

Poszukujemy górników do pracy przy budowie tunelu na terenie Norwegii. Zapewniamy bardzo dobre wynagrodzenie 14,00 euro net., bezpłatny transport, oraz bezpłatne zakwaterowanie. System rotacyjny 4 tyg. Pracy na 2. Odpowiedni kandydat powinien posiadać min. 5 lata dośw. na podobnym stanowisku oraz znajomość branży!!!. Praca polega na montaży kotw, oraz mocowaniu siatek osłaniających tunel i montowaniu instalacji odwadniających. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres : mkacer@rimec.pl lub. Tel.: + 48 607 777 669 Marcin

Personel Barowy Peterborough Agencja Staffline Express zatrudni osobę do pracy w lokalnym barze. Mile widziane doświadczenie, lecz nie wymagane. Praca polega na obsłudze klienta, sprzątaniu, uzupełnianiu zatowarowania itp. Praca stała, 6,50 za godzinę. Kontakt 01733 340555 Daniel Budowlaniec Peterborough Zatrudnię budowlańca do pracy w P’boro na okres 3 tygodni. Doświadczenie oraz karta CSCS wymagane. Praca polega na rozładunku materiałów budowlanych itp. Stawka 6,50 za godzinę.

Zainteresowanych proszę do roznoszenia ulotek. dzwonić pod 07899 897184 Doświadczenie i kwaliArthur Kabalu fikacje są niewymagane. Firma oferuje transport i Recepcjoniści dostosowane do potrzeb Peterborough pracownika godziny praAmbitius Personnel za- cy. Zainteresowani mogą trudni osoby do pracy na zgłaszać się pod 07825 recepcji. Praca zawiera 874277 Garry Spriggs wszelkie aspekty pracy recepcjonisty. Stawka 6,50 na Mechanik ciężarówek godzinę. Zainteresowanych Spalding/Boston prosimy o przesyłanie CV Perfect Placement U.K. Limna becky.smith@ambition- ited zatrudni mechanika spersonnel.com ciężarówek. Firma oferuje doskonałe warunki pracy. Drivers Wynagrodzenie roczne to Peterborough 28,000 funtów + możliwość Drivers required for an im- pracy nadgodzin. Idealny mediate start within a estab- kandydat powinien mieć lished sales and marketing doświadczenie w napcompany. Basic + commis- rawach ciężarówek taksion plus fully expensed ich marek jak MERCEDES company car available to BENZ, ERF, MAN, DAF, SCAthe appropriate candidates. NIA, RENAULT, IVECO, ISUSome sales and marketing ZU OR VOLVO. Zainteresowexperience is preferred but ani proszeni są o przesłanie is not essential as training CV na louisa@perfectplacewill be provided. . call be- ment.co.uk. tween Monday-Friday between 9am-6pm. You can Obróbka Metali apply for this job by tele- Crowland phoning 07825 874277 and Fabtech Sheet Metal Ltd asking for Garry Spriggs zatrudni osobę do pracy przy obórbce metali. Roznoszenie Ulotek Kandydat powinien umieć Peterborough obsługiwać prasę CNC oraz General Marketing So- używać spawarki MIG iTIG. lutions zatrudni osoby Możliwość pracy nadgod-

zin. Zainteresowani powinni przesyłać CV na james@ fabtechsheetmetal.co.uk

Class1 LGV Driver Boston Must have previous experience and a HGV Class 1 driving licence. Duties include delivering steel from Boston to the Midlands. Temporary position but may become permanent for the right applicant. You can apply for this job by telephoning 0191 5161704 and asking for Bob Shipley Operator Wózków Widłowych Cambridge Zatrudnię osobę do pracy w charakterze operatora wózka widłowego. Praca na budowie. Wymagane doświadczenie, karta CSCS oraz licencja na wózki widłowe. Proszę dzwonić pod 07808 613123

Budowlańcy Cambridge Zatrudnię doświadczonych budowlańców do pracy na budowie w Cambridge. Wymagana karta CSCS. Proszę dzwonić pod 07808 613123

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 24

01/02/2012 19:49:37


25

OGŁOSZENIA PRACA - EAST ENGLAND

Recepcjonista Wellingborough Fox Resourcing zatrudni osoby do pracy na recepcji. Praca zawiera wszelkie aspekty pracy recepcjonisty. Stawka 6,50 na godzinę. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie CV na olga@ fox-resourcing.co.uk Murarz - Corby Zatrudnimy murarza do pracy na budowie w Corby. Wymagane doświadczenie, znajomość różnych technik murarskich itp. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie CV na Zoe@ mjsrecruitment.co.uk

Operator Wózków Widłowych – Corby Zatrudnimy operatorów wózków widłowych do pracy na terenie Corby, Kettering i okolic. Wymagane doświadczenie oraz karta CSCS. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie CV na Zoe@mjsrecruitment. co.uk Murarz – Bedford Zatrudnimy murarza do pracy na budowie w Bedford. Wymagane doświadczenie, znajomość różnych technik murarskich itp. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie CV na Zoe@mjsrecruitment.co.uk Mechanik – Bedford Zatrudnię doświadczonego mechanika do pracy w warsztacie w Bedford. Praca głównie polega na zmianie ogumienia, wymianie hamulców, wymianie tłumików itp. Świetne warunki pracy. 25 dni urlopu, bonusy i zniżki na części. Zainteresowani proszeni są o kontakt pod numerem 01234 358838 Centre Manager Bedford

Perkins nadal

rekrutuje

peterborough

Jeden z największych producentów silników diesel-a w UK nadal prowadzi rekrutację do swojego oddziału w Peterborough. Perkins, który obecnie zatrudnia kilka tysięcy pracowników na całym świecie oferuje nowe miejsca pracy na przeróżnych stanowiskach. Począwszy od pra-

cowników linii produkcyjnej przez spawaczy i operatorów wózków widłowych po pracowników administracji. Oferty pracy w Perkins są stale uaktualniane na stronie firmy przez którą można aplikować o daną pozycję. Zainteresowani powinni odwiedzić http:// www.perkins.com/recruitment. Will O.

THE BRIGHT FUTURE LANGUAGE PROJECT Potrzebujesz pomocy przed egzaminami z j. angielskiego? Chcesz zwiększyć swoje szanse rozwoju zawodowego?

A może chcesz polepszyć swój angielski by móc w pełni korzystać z walorów życia w UK? Profesjonalne kursy angielskiego zaczynają się już w krótce Aby zabukować lekcje zadzwoń do Ghazala Bhatti 01733-751050 lub 07722151740

więcej aktualnych ofert www.obadajto.com

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 25

01/02/2012 19:54:42


26

nasze strony na sportowo

„Profesjonal” powraca Szczypiorniści hazard na zawał

Firmy bukmacherskie w Polsce próbują już podejmować działalność w warunkach nowej, trudnej rzeczywistości prawnej. Jako pierwszy polski podmiot zezwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie swojej działalności otrzymała internetowa firma bukmacherska Fortuna.

W myśl obowiązującej ustawy bukmacherzy są m.in. opodatkowani najwyższym podatkiem w Europie, bo 12 procent i to obliczanym od obrotu. Firmy mogą być sponsorami, ale nie mogą się reklamować. Czyli mają te 12% płacić za nic. Jednak niektórzy idą na to. - Oferowanie zakładów sportowych w internecie to kluczowa sprawa jeśli chodzi o obecność Fortuny na polskim rynku - mówi Jan Stefanek, dyrektor generalny Fortuny. - Od kilku lat z powodzeniem oferujemy zakłady on-line w

Czechach i na Słowacji. Spodziewamy się dużego zainteresowania tym kanałem dystrybucji wśród polskich klientów. Pan Stefanek wierzy, że polscy gracze, którzy będą mogli zakładać się on-line u legalnie działających bukmacherów, skorzystają z tej okazji. - Tym samym nie będą się narażać na kary grzywny, którym podlegają klienci obstawiający zakłady u nielegalnie działających firm bukmacherskich - dodaje. Kilka dni temu firma została sponsorem Podbeskidzia BielskoBiała. Fortuna była też jedną z pierwszych przedstawicielek hazardu sportowego na polskim rynku, działając pod nazwą “Profesjonal”. Pod tym mianem znana jest polskim weteranom zabawy w zakłady. Firma w swoim dorobku ma m.in. sponsoring Odry Wodzisław. Jednak czy zakładanie się u „legalnie działających podmiotów” (wg. polskiego prawa) ma dla klientów jakieś większe znaczenie? Zobaczymy.

Zagraniczni bukmacherzy prowadzą działalność w polskiej sieci bez wymaganych zezwoleń i nikt im nic nie zrobi. Polskie firmy próbują sobie radzić z nieskrępowaną konkurencją z zagranicy, składając doniesienia na obcych bukmacherów, którzy nie kasują stron skierowanych do polskich graczy. Funkcjonariusze Izby Celnej nie mogą jednak powstrzymać tych działań. Nie są w stanie interweniować zagranicą. Nawet jak strona jest po polsku, to przecież może ona być skierowana teoretycznie np. do nas w UK. Przykładowa opinia z zagranicy nt. sytuacji bukmacherów w Polsce jest taka: - Warunki w waszym kraju są nieprzemyślane i dyskryminujące. Nie mamy więc planów zarejestrowania tu naszego serwisu – powiedział rzecznik prasowy firmy Betsson, Matt Poschwald. Czekamy jednak na ofertę Fortuny. Jeżeli będzie dobra – czemu nie? Jac

trzeciego miejsca. Każda będzie chciała awansować. - przyznaje trener reprezentacji Polski, Alojzy Świderek.- Cały turniej będzie bardzo trudny. Trzeba wygrać każdy mecz. Tylko zwycięstwa prowadzą do celu. System rozgrywek będzie taki, że po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinału. Następnie rywalizacja odbędzie się systemem “na krzyż” czyli pierwszy zespół z grupy A, a zagra z drugim z B oraz drugi z A z pierwszym z B. Jak uważają jednak niektórzy z kibiców i chyba słusznie, losowanie ma umiarkowane znaczenie. „Samo wyjście z grupy, a nawet dotarcie do finału, a w nim przegrana, oznacza dokładnie taki sam rezultat, jak zajęcie ostatnie-

go miejsca w grupie - czyli brak awansu. Ten turniej trzeba wygrać jeżeli chce się awansować.” - napisał na jednym ze sportowych portali niejaki Mariusz.

Trudna droga na igrzyska

Siatkówka

“Złotka” zawsze przyjemnie się ogląda. Miło zwłaszcza by było, gdyby nasze siatkarki pokazały się na Olimpiadzie 2012 w Londynie. Aby tak się stało, muszą jednak wygrać turniej eliminacyjny do którego dojdzie w Ankarze. Niedawno polskie siatkarki poznały rywalki w walce o igrzyska olimpijskie. Nie będzie łatwo. Mistrz świata - Rosja, mistrz Europy - Serbia oraz Holandia będą rywalizować z białoczerwonymi w grupie B turnieju kontynentalnego, który rozegrany zostanie od 1 do 6 maja w Ankarze. Olimpijski awans uzyska jedynie najlepszy zespół z całej ósemki. W grupie A zagrają: Niemcy (8. miejsce w rankingu FIVB), Turcja (11), Chorwacja (32) i Bułgaria (43). Początkowo rozgrywki zaplanowano w Stambule, ale przed kilkoma dniami Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) poinformowała o zmianie miejsca rywalizacji. - Do Stambułu przyjedzie osiem drużyn. Nie będą one sobie stawiać celów zajęcia drugiego czy

ENACA43.indd 26

Warto przypomnieć, że nasze siatkarki miały już wcześniej szanse na start w Londynie, ale przegrywając ćwierćfinał Mistrzostw Europy z Serbią (0:3) zajęły w nich piąte miejsce i tym samym utrudniły sobie drogę na Olimpiadę. Wyższe miejsce w ME dawało im bowiem start w Pucharze Świata, a tu czekały miejsca olimpijskie dla najlepszych, jak i „dzikie karty”. A tak, „Złotka” będą musiały postawić wszystko na jedną kartę.. J.P.

piłka ręczna

Polscy piłkarze ręczni zakończyli udział w mistrzostwach Europy na 9. miejscu i tylko dzięki Duńczykom zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk. To zawód w przypadku kadry Bogdana Wenty, która przyzwyczaiła nas do sukcesów. Nasi handballiści grali w tej imprezie, jakby chodziło im o wywołanie zawału serca u kibiców. Mając już „na rozkładzie” wicemistrzów Europy (a obecnych mistrzów), Duńczyków, w meczu ze Szwecją postarali się o dramat w dwóch aktach. Do przerwy przegrywali już 9-20 i wydawało się, że mają „pozamiatane”. Po zmianie stron ruszyli do szaleńczego pościgu, aby wreszcie dopaść reprezentację „Trzech Koron” na 29-29. Podobna sztuka nie udała się już jednak w meczu z Macedończykami. Ze stanu 12-18 nasi zdołali wyciągnąć jedynie na 25-27. Równie dramatyczny był ostatni mecz z Niemcami. Spotkanie toczyło się o wielką stawkę. Od jego wyniku zależały nie tylko losy półfinału, ale także w poważnym stopniu udziału w turnieju kwalifikacyjnym do igr-

zysk olimpijskich. Należało w nim przynajmniej wygrać, aby na coś liczyć, ale najlepiej było zwyciężyć przynajmniej 26-23 lub wyżej. I był taki moment, kiedy w 47. min z boiska wyleciał Roggisch, a karnego na gola zamienił Tłuczyński (29:25). Jednak Niemcy po długiej pogoni doprowadzili do wyrównania. Za to w 58. minucie Lijewski szarżował na bramkę i kiedy został od tyłu popchnięty przez Kleina, ten dostał czerwoną kartkę. Końcówka była dramatyczna. Adam Wiśniewski trafił ze skrzydła i znowu Polacy wysunęli się na prowadzenie. Szybko wyrównał Kaufmann. Michał Jurecki w 59. min znowu zaskoczył bramkarza niemieckiego, ale ciągle brakowało dwóch bramek, żeby nie przejmować się meczem Macedończyków z Serbami. Polacy nie zdążyli odzyskać trzybramkowej przewagi, ale ostatecznie po zaciętej walce pokonali Niemców 33:32. Wobec wygranej Danii ze Szwecją (31:24) Biało-Czerwoni stracili szanse na awans do półfinału i musieli czekać na wyniki rywali, kluczowe dla dalszych ich losów w ME i na Igrzyskach. W ostatnim meczu drugiej fazy grupowej gospodarze turnieju, Serbowie przegrali z Macedonią 19:22, co oznacza, że Polska zajęła piąte miejsce w grupie (dziewiąte w mistrzostwach) i skomplikowała sobie drogę do awansu na igrzyska w Londynie. Dopiero w niedzielę, kiedy Duńczycy pokonali Serbów w finale 21-19 (9-7), nasi mogli trochę się uspokoić, bo dzięki temu awansowali do turnieju przedolimpijskiego jako ósma drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata. Opr. JP

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii 30/01/2012 12:35:21


27

nasze strony na sportowo

Widziane spod Wawelu

Przechowalnia dzieci nie ma sensu

RED. KRZYSZTOF MRÓWKA INTERIA.PL

FELIETON Niestety - ten pomysł nie wypalił. Wzorzec miał piękny, bo włoski (Primavera), lecz u nas bardzo niewiele rzeczy włoskich się udaje. Włoszczyzna tak, ale włoski futbol u nas w Polsce nie ma szans. Dlatego rozwiązać trzeba twór zwany szumnie Młodą Ekstraklasą. Młoda Ekstraklasa obciążona była wadą genetyczną, której twórcy nie zdiagnozowali. Nie sprawdza się bowiem - i nigdy nie sprawdzała - w polskim futbolu koncepcja centralnej ligi rezerw, nadziei czy juniorów. Nie daje pożądanych efektów gra juniorów z rówieśnikami, czy 20-latków z Młodej Ekstraklasy z takimi samymi nadziejami z innych klubów. To przecież przedłużenie dzieciństwa, wręcz przedszkola. Tymczasem jest pewne, bo udowodnione w przeszłości, że zdolny 17- czy 19-latek jeśli nie trafi do pierwszej drużyny swojego klubu i nie zacznie sie przebijać wśród seniorów, to Młoda Ekstraklasa dla niego już jest całkiem

zbędną zabawą i mamieniem nadziejami. Jego kariera właśnie się skończyła, zanim naprawdę zaczęła. Gdyby nastoletni Kmieck czy Iwan nie trafili do Wisły, gdzie musieli szybko udowodnić, iż mają talent, a szli drogą trampkarze - juniorzy młodsi - juniorzy starsi - Młoda Ekstraklasa, to na końcu wylądowaliby nie w “Białej Gwieździe” i reprezentacji Polski, lecz w Fali Kazuń lub Parasolu Wrocław (nic Fali i Parasolowi nie ujmując). Sprawa jest prosta - najzdolniejsi juniorzy idą do pierwszej drużyny, nie zdobywają miejsca w swoim klubie - są wypożyczani do innego seniorskiego klubu, np. w niższej klasie. Tam walczą z seniorami, zdobywają ostrogi jako sportowcy i jako ludzie. Słabi odpadają, najlepsze sztuki zimny wychów przeżywają i przebijają się do dużego futbolu. Jak Błaszczykowski czy Lewandowski - przyszli do Wisły i Lecha z niższych lig, wpadli do ekstraklasy jak bomba i eksplodowali. Stało się tak bo mieli papiery na granie. Ilu natomiast chłopaków gra w Młodej Ekstraklasie nie mając

żadnych papierów na granie? Zaręczam - setki. Grają tam jednak, bo... jest taki formalny wymóg. Mecze ME są beznadziejnie słabe, bowiem w kadrach jest mało zdolnych piłkarzy. Czas się za to zabrać - kluby szkolą, bo muszą, jest jakaś tam piramida, ale na jej szczycie nie ma dobrych zawodników. Co robią w tej sytuacji polskie kluby? Zawodników kupują za granicą. Robią tak, bo jeśli na tej pustyni zdarzy się talent gdzieś w Polsce, to trzeba za niego płacić bajońskie kwoty i zespoły z Ekstraklasy wolą średnich bezrobotnych Portugalczyków niż kiepskich Polaków. Mają rację - futbolem rządzą pieniądze, a księgowi umieją je liczyć. System szkolenia jest do zmiany. Nie da się tego naprawić zakazami zatrudniania ludzi z zagranicy - byłoby to sprzeczne z prawem i zasadą swobody gospodarowania. Co zrobią PZPN i Ekstraklasa - nie wiem. Ale także i oni nie wiedzą co robią - to pewne. Z ME trzeba się rozstać - przechowalnia dzieci nie ma sensu. To naszej piłce nic nie daje.

Isia skończyła jak zwykle

tenis

Rozbudziła apetyty polskich sympatyków tenisa podczas Australian Open w Melbourne Agnieszka Radwańska (nr 8). Początek rywalizacji był w jej wykonaniu świetny i wydawało się, że może nareszcie przełamie się i znajdzie się dalej niż tylko w ćwierćfinale, który jest dla niej nieprzekraczalną barierą w turniejach Wielkiego Szlema. W inauguracyjnym starciu z ekstrawagancką Bethanie Mattek-Sands oddała co prawda jednego seta – Amerykanka może rozkojarzyć każdego – ale w trzech kolejnych pojedynkach rywalki ugrały ledwie dziesięć gemów. Tyle, że w ćwierćfinale Isia, jak wszyscy na nią mówią, musiała się zmierzyć z Wiktorią Azarenko (Białoruś), z którą jakoś jej się teraz nie wiedzie. Ostatni raz przegrała ledwie dwa tygodnie wcześniej w Sydney i w AO stało się podobnie. Były zachwyty nad ładną grą krakowianki – bo rzeczywiście musi się podobać to, co prezentuje – ale znowu przegrała w trzech setach, 7:6, 0:6, 2:6. Po męczącej pierwszej partii, w której w tie-breaku nie oddała żadnej piłki, w następnych nikła, jakby nie wierzyła, że może przeciwstawić się Białorusince i przydarzyło jej się coś, czego pewnie sama nie pamięta, kiedy tak było ostatni raz. Nie zdobyła gema w drugim secie! Cóż, wszyscy od dawna podkreślają, że jest za słaba fizycznie, ale niewiele wskazuje, żeby miała coś zmienić w swoim treningu. Choć z drugiej strony lepiej, że nie prezen-

tuje się, jak choćby atletycznie zbudowana Francuzka Amelia Mauresmo, która wyglądała jak facet siedzący całymi dniami w siłowni. W Melbourne Radwańska skończyła jednak tak samo, jak rok temu i w 2008 r. oraz dwukrotnie w Wimbledonie, w latach 2008/9. Dało jej to jednak awans na szóste miejsce w rankingu WTA, najwyżej w karierze, ale mimo to zdecydowała się na pewną zmianę. Zrezygnowała z pracy z trenerem Tomaszem Wiktorowskim, o którym mówiło się, że może poprowadzić ją, co najmniej do letnich igrzysk w Londynie. Teraz zajmie się nią Borna Bikić z Chorwacji. Także na tym samym poziomie skończyli występy debliści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Makowski (nr 6). Awans do półfinału byłby dla nich wielkim sukcesem, szczególnie, że w ćwierćfinale trafili na rozstawioną z numerem 1. amerykańską parę, Bob Bryan, Mike Bryan. Mimo porażki 4:6, 7:6, 4:6 trzeba uznać, że zagrali dobre spotkanie, choć np. popełnili więcej niewymuszonych błędów niż rywale. Był też w Australii Łukasz Kubot, który pożegnał się z zawodami po pierwszym pojedynku z Hiszpanem Nicolasem Almagro. W drugiej rundzie odpadła natomiast Urszula Radwańska, chociaż miała sporą szansę na co najmniej trzeci pojedynek. Niestety, nie poradziła sobie z Soraną Cirsteą, która wcześniej wyeliminowała Samanthę Stosur. Krakowianka w pierwszym secie rozniosła Rumunkę 6:1, ale w następnych zagrała jak siostra... (bp)

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 27

30/01/2012 12:35:36


28

nasze strony na sportowo

Mistrz-założyciel z Polski aikido

Nawet ci, którzy za bardzo nie znają się na aikido kojarzą najpopularniejszego adepta tej sztuki walki, czyli Stevena Segala. Bardziej zaawansowani wiedzą, że jej mistrzem był Morihei Ueshiba. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z ojców-założycieli tego stylu w UK, był polski weteran – znany tutaj jako „Mr Mucha”. Jakaż była radość mojej córki, kiedy otrzymała swoją pierwszą w życiu legitymację klubu sportowego – niebieską książeczkę Lancashire Aikikai. Już wracając z treningu, w samochodzie przejrzała niewielki dokument w sztywnej oprawie, od deski do deski. Wreszcie przydała się umiejętność czytania. - Tato, a kto to był „Pan Mucza”? On założył aikido. To Polak? - Madzia odkryła na jednej ze stron ciekawą informację. Zaintrygowany, po zatrzymaniu się, przeczytałem tekst. A później zacząłem głębiej szperać, aby poznać tę ciekawą historię. Polskie drogi Przyszły mistrz sztuk walki urodził się na pewno w 1919 roku, z pewnością w Niwce - bo Anglicy piszą o miejscowości „Niwaka” (co może bardziej japońsko dla nich brzmi?). Miał na imię chyba Marian, bo tu znów nazywają go „Marionem”. Rodzina wkrótce przeprowadziła się z powodów ekonomicznych do Francji, a później do Belgii. Chłopak rósł w regionie niedalekim od morza i tu zasłyszał od marynarzy wieści o japońskich sztukach walki. Jego ojciec natomiast został górnikiem, a później rozpoczął własną działalność gospodarczą. To typowy życiorys tamtych czasów; a podobnie typowy – choć bardziej przygodowy - dla

polskiego chłopaka z tamtego regionu będzie ten Mariana. Wkrótce po wybuchu wojny, w październiku 1939 r. dołączył on do Polskich Sił Zbrojnych we Francji. Po inwazji niemieckiej na ten kraj, brał udział w działaniach pod Belfort, a później wraz ze swoją jednostką został internowany w Szwajcarii. Tu jednak nie wysiedział za długo. Uciekł i przedostał się do okupowanej Francji. Następnie przez Hiszpanię i Portugalię dotarł na Wyspy Brytyjskie, gdzie znów zasilił polskie wojsko. W 1944 r. ponownie wylądował we Francji, podczas inwazji w Normandii. Tu odniósł ranę w boju i został odesłany do szpitala w Ormskirk w Lancashire. W tym miejscu poznał swoją przyszłą żonę. Odwiedził jeszcze rodziców w Belgii i osiadł w Wielkiej Brytanii.

Na matę przez Liverpool Spokojnie sobie żył i pracował w UK, aż w 1954 r. pojawiła się możliwość wypróbowania tego, o czym w dzieciństwie słyszał od marynarzy. Pracując w English Electric, dołączył do sekcji judo w Works Clubie. Poziom tej grupy nie był jeszcze wysoki, jako instuktor pracował człowiek z drugim kyu. Mr Mucha jednak wkrótce trafił na pokaz Kenshiro Abbe 8 Dan i zaczął ćwiczyć z nim. Sensei Abbe miał również 6 Dan w aikido, był też mistrzem karate i występował kiedyś przed cesarzem. W tamtych czasach aikido było stosunkowo mało znane. Mucha natomiast w 1962 r. osiągnął 1 dan w judo, ale ćwiczył też aikido, które go zafascynowało. Po trzech latach założył swoją własną szkołę („Budo”), wkrótce doszedł do 3 Dan w judo i otrzymał 1 kyu w aikido. Dalej rozwijał swoje umiejęstności, został m.in. „uchi-deshi” (tzw. „inside-student”) senseia Chiby.

W 1975 r. doszedł do 3 Dan w aikido, później otrzymywał kolejne stopnie. Do momentu, kiedy jak tu mówią, był „above graiding”. Długo zachował formę i był szefem Lancahire Aikikai, aż do swojej śmierci w 1999 r. W swoim nauczaniu aikido zgadzał się, że to coś więcej, niż sztuka walki, ale też kładł spory nacisk na efektywność. Dla wielu ludzi ten styl to takie trochę choreograficzne ćwiczenia, ale Mucha uważał, że to się sprawdza w walce – co później pokazał Steven Segal – choć nauka pochłania dużo czasu. W wywiadzie w latach 90. wspominał, jak trenował w Liverpoolu, a później szedł na piwo do pubów w najbardziej zakazanych miejscach. Nigdy nie musiał walczyć, ani nawet mu nie grożono. Tłumaczył to tym, że ludzie wyczuwają z kim mają do czynienia. - Aikido czyni ludzi spokojniejszymi. Oni nie rzucają się pochopnie na głęboką wodę – tłumaczył. - Daje im też umiejętność podejmowania decyzji. I decydowania we właściwym czasie. We wczesnym okresie swojego pobytu w UK Mr Mucha na pewno nie był orłem lingwistycznym – jak wielu polskich żołnierzy i weteranów. Jak również w początkowych latach aikido w UK japońscy mistrzowie nie mówili po angielsku. Jednak Mucha twierdził: - Europejczycy myślą, że uczą się głównie przez słuchanie. Natomiast faktem jest, że nabywamy umiejętności w 80% przez oglądanie. I do tej pory niektórzy z najlepszych instruktorów, którzy wyszli spod ręki pana Muchy, demonstruje poprzez samą akcję, z minimalnym opisem. Słowa często komplikują. Nieprawdaż, że to świetna opcja dla imigrantów? Może dlatego, że zaczął to Polak?. Jacek Przybyło

wizy na euro kibice

Dobre i złe wiadomości dla kibiców przed Euro. Co prawda nie polskich, a zagranicznych, ale dla nas jako gospodarzy, to też ważne. Wszystko wskazuje na to, że Michel Platini nie przeforsuje ruchu bezwizowego między Polską i Ukrainą. Może jednak celnicy ulżą podróżującym na mecze poprzez utworzenie specjalnych korytarzy dla kibiców. Mają one ułatwić kibicom przekroczenie granicy między 8 czerwca i 1 lipca. - W trakcie turnieju może być także wprowadzona możliwość wcześniejszego zarezerwowania sobie pory kontroli dla autobusów, co również wpłynie na szybkość załatwiania formalności - powiedział Jacek Kapica, szef Służby Celnej RP, po spotkaniu z szefem służb celnych Ukrainy, Igorem Kaletnikiem. Owe specjalne korytarze mają działać na zasadzie funkcjonujących już teraz w niektórych miejscach “zielonych korytarzy”, z których korzystają podróżni nie deklarujący przewozu towarów objętych akcyzą.

minister infrastruktury Ukrainy, który zaakceptował plany Ryanaira. Zadowoleni mogą być jednak sami obywatele Ukrainy, którzy będą mogli teraz bardziej swobodnie podróżować do zachodniej Europy, bo Ryanair będzie chciał utrzymać swoją ofertę także po zakończeniu Euro. Jac

Inną wiadomością dla kibiców jest zapowiedź uruchomienia specjalnych połączeń przez Ryanair. To przede wszystkim dla fanów reprezentacji Anglii i Francji, które swoje mecze rozegrają właśnie na Ukrainie. Jest to jednak chwilowo niekorzystne dla ukraińskiego biznesu, bo znaczna część kibiców w takiej sytuacji nie zostanie tam na dłużej. Wpadną na mecz i wkrótce wrócą do siebie. Tym samym zostawią mniej pieniędzy. Jednak oficjele są zadowoleni. Ryanair to jedna z największych i najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie, tym bardziej cieszy, że planuje uruchomienie połączeń z Ukrainą - powiedział Borys Kołesnikow, wicepremier i

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 28

30/01/2012 12:35:46


29

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 29

30/01/2012 11:36:19


30

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 30

31/01/2012 20:40:51


31

dział usługi - ogłoszenia dla twojej firmy

Fiszka reklamowa za jedyne 10 GBP zadzwoń i zleć ogłoszenie:

07402180554

projekt bezpłatnie i od ręki

wymiary fiszki: 50 mm x 60 mm

MIEJSCE NA TWOJĄ FISZKĘ REKLAMOWĄ

Nasze Strony - Local Polish Newspaper in Great Britain ENACA43.indd 31

01/02/2012 19:50:40


32

Nasze Strony - Polska Gazeta Lokalna w Wielkiej Brytanii ENACA43.indd 32

01/02/2012 22:07:15

NS43  

Nasze Strony Wydanie 43

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you