Květiny a stromečky z korálků

Page 1


KVĚTINY A STROMEČKY Z KORÁLKŮ 2 doplněné o šperky a bytové doplňky

Klára Žejdlová Taťana Žejdlová


Květiny a stromečky z korálků 2 doplněné o šperky a bytové doplňky Klára Žejdlová Taťana Žejdlová Copyright © ZONER software, a.s. Vydání první v roce 2010. Všechna práva vyhrazena. Zoner Press Katalogové číslo: ZR1040 ZONER software, a.s. Nové sady 18, 602 00 Brno www.zonerpress.cz Šéfredaktor: Ing. Pavel Kristián Redaktor: Květa Filipi DTP: Lenka Křížová © Obálka: Lenka Křížová © Fotografie výrobků: Taťana Žejdlová © Kresby: Klára Žejdlová Informace, které jsou v této knize zveřejněny, mohou být chráněny jako patent. Jména produktů byla uvedena bez záruky jejich volného použití. Při tvorbě textů a vyobrazení bylo sice postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Vydavatel a autoři nepřebírají právní odpovědnost ani žádnou jinou záruku za použití chybných údajů a z toho vyplývajících důsledků. Všechny v knize uvedené modely jsou chráněny autorským zákonem. Jejich napodobování je možné jen k čistě soukromým účelům. Všechna práva vyhrazena. Žádná část této publikace nesmí být reprodukována ani distribuována žádným způsobem ani prostředkem, ani reprodukována v databázi či na jiném záznamovém prostředku či v jiném systému bez výslovného svolení vydavatele, s výjimkou zveřejnění krátkých částí textu pro potřeby recenzí. Dotazy týkající se distribuce směřujte na: Zoner Press ZONER software, a.s. Nové sady 18, 602 00 Brno tel.: 532 190 883 e-mail: knihy@zoner.cz www.zonerpress.cz

ISBN: 978-80-7413-105-9


OBSAH POTŘEBNÝ MATERIÁL

OČKOVÁ TECHNIKA TECHNIKA DVOJITÉHO OČKA POMNĚNKA KYTIČKA ASTRA KYTIČKY S PERLIČKAMI CHRPA ROZKVETLÁ MANDLOŇ RŮŽIČKA BONSAJ

ŽEBŘÍČKOVÁ TECHNIKA JARO JAPONSKÝ JAVOR RŮŽOVÝ STROMEK BŘÍZA

RŮŽIČKOVÁ TECHNIKA EUKALYPTUS PRYSKYŘNÍK VOSKOVKA HORTENZIE

TECHNIKA SPOJENÝCH OČEK BŘEČŤAN OČESANÝ BAVLNÍK KONVALINKA ČERNOOKÁ ZUZANA

TECHNIKA NÁVRATU MUČENKA CITRONÍK

JEHLIČKOVÁ A KROUCENÁ TECHNIKA MODŘENEC HLOHYNĚ

SLOUPKOVÁ TECHNIKA ANEMONKA

10

14 15 16 18 20 22 26 30 32 34

36 38 40 42 44

46 48 50 52 54

56 58 60 62 64

66 68 70

72 74 76

78 80


VLČÍ MÁK LILIE GLORIOSA FIALOVÁ ORCHIDEA MEČÍK JIŘINA ORLÍČEK STRELÍTZIE ORCHIDEA „GHOST“ AKÉBIE IBIŠEK BOUGANVILLEA KAKTUS

PAVUČINKOVÁ TECHNIKA JAHODA MOŘSKÁ LILIE

SVATBA SVATEBNÍ KYTICE SVATEBNÍ RÁMEČEK

BYTOVÉ DOPLŇKY KYTIČKY NA DÁRKY OBRÁZEK S ORANŽOVOU KYTIČKOU OBRÁZEK – ZLATÝ OBRÁZEK S RŮŽIČKAMI KYTIČKA NA LAMPU NEBO NA ZÁCLONU VELIKONOČNÍ VĚNEČEK S TULIPÁNY VÁNOČNÍ VĚNEČEK KARNEVALOVÁ MASKA

ŠPERKY NÁHRDELNÍK S KYTIČKAMI HŘEBÍNKY DO VLASŮ NÁHRDELNÍK S LÍSTKY PŘÍVĚSEK KYTIČKA SOUPRAVA S BROUŠENÝMI KORÁLKY SLUNÍČKO

INSPIRACE

82 86 88 90 92 94 96 98 102 104 106 108 112

114 116 118

120 120 122

126 127 7 134 4 136 36 138 140 142 144 148

150 151 152 2 154 155 156 56 160 0

162


1. Na drátek navlékneme korálky. 2. Necháme asi 10 cm drátku volného, odpočítáme potřebný počet korálků a utvoříme z nich očko tak, že pod nimi drátek několik milimetrů zakroutíme (stačí asi 3–4 otočení). 3. Dáváme pozor na to, aby mezi korálky nezůstal volný prostor.

Očkovou technikou se dělají okvětní lístky (pomněnka, kytička, astra), středy květů (kytička, jiřina, pryskyřník), podokvětní lístky (kytička, jahoda), poupata (černooká Zuzana, konvalinka) a lístky (modřenec).

OČKOVÁ TECHNIKA


1. 2. 3. 4.

Na drátek navlékneme korálky. Necháme volných 10 cm drátku a utvoříme očko o zvolené délce. Na stejném místě utvoříme další stejně dlouhé očko, jež překřížíme přes první. Drátky pod očky zakroutíme dohromady.

Technikou dvojitého očka se připravují hlavně středy menších květů (růžička) a listy.

TECHNIKA DVOJITÉHO OČKA


BONSA J

co budeme potřebovat      

zelené matné korálky galvanizovaný nebo hnědý drátek o průměru 0,40 mm květináč na bonsaj kámen na vzduchu schnoucí hmota lepidlo v pistoli

Náročnost




Na drátek navlékneme dostatečné množství korálků a očkovou technikou si připravíme celkem 69 skupinek lístků. Jejich základ tvoří 5 oček z 9 korálků utvořených těsně vedle sebe a přimáčknutých k sobě, konce drátků necháme dlouhé 15 cm.

Nyní si připravíme celkem šest větviček. Pro větvičku A dáme k sobě nejprve 4 skupinky lístků a drátky pod nimi zakroutíme asi 3 mm. Vezmeme 3 skupinky lístků, drátek pod nimi zakroutíme asi 3 mm, přidáme k první skupince lístků a drátky zakroutíme dohromady asi 3 mm. Přidáme další 3 skupinky lístků, které jsme vzájemně zakroutili, a drátky zakroutíme asi 5 mm. Všechny drátky zakroutíme hodně dohromady asi 4 cm tak, abychom vytvořili zakroucenou větvičku.

Větvičku B uděláme tak, že nejprve dáme k sobě 5 skupinek lístků a drátky pod nimi zakroutíme asi 5 mm. Přiložíme 1 skupinku lístků, drátek kousek zakroutíme, přiložíme další 1 skupinku lístků a drátky hodně zakroutíme dohromady ještě asi 1,5 cm.

Pro větvičku C dáme k sobě 5 skupinek lístků a drátky pod nimi zakroutíme asi 5 mm. Nyní si vezmeme 3 skupinky lístků, drátky pod nimi zakroutíme asi 3 mm, přidáme 1 skupinku lístků a drátky zakroutíme ještě asi 3 mm. Tyto dvě větvičky zakroutíme dohromady v délce 3 mm a přidáme ještě 1 skupinku lístků. Pod ní hodně zakroutíme drátky asi 3 cm.

asi 3 mm. Přidáme 4 skupinky lístků, drátek kousek zakroutíme, přidáme 3 skupinky lístků, pod nimiž jsme drátek zakroutili asi 3 mm, a nakonec přidáme 1 skupinku lístků. Drátek hodně zakroutíme asi 5 cm.

Pro větvičku F si nejprve vezmeme 5 skupinek lístků a drátky pod nimi zakroutíme asi 5 mm. Přidáme 3 skupinky lístků, drátek zakroutíme asi 1 cm a nakonec přidáme dalších 5 skupinek lístků, pod nimiž jsme drátek hodně zakroutili v délce asi 1 cm. Všechny drátky hodně zakroutíme dohromady asi 4 cm.

Vezmeme si větvičku A a přiložíme k ní větvičku B. Drátky hodně zakroutíme dohromady v délce asi 5 mm, přidáme větvičku C, drátky hodně zakroutíme asi 2 cm, přidáme větvičku D, drátky hodně zakroutíme v délce asi 5 cm, přidáme větvičku E, drátky zakroutíme asi 1 cm a přidáme větvičku F. Všechny drátky ještě hodně zakroutíme dohromady v délce asi 5 cm. Volné konce drátků rozdělíme na tři díly, jež zakroutíme každý zvlášť, čímž vytvoříme kořeny. Přebytečný drátek odštípneme.

Do květináče položíme kámen a vyplníme ho na vzduchu schnoucí hmotou. Větvičky bonsaje případně ještě trochu zakroutíme a vytvarujeme. Kořeny ohneme a upravíme tak, abychom je mohli položit na kámen, na nějž je připevníme lepidlem v pistoli.

Pro větvičku D dáme k sobě nejprve 3 skupinky lístků a drátky pod nimi zakroutíme asi 5 mm. Pod nimi přidáme 3 skupinky lístků, drátek zakroutíme asi 5 mm, přidáme dalších 5 skupinek lístků, pod nimiž jsme drátek hodně zakroutili v délce asi 1 cm, a drátek zakroutíme asi 5 mm. Nakonec přidáme 5 skupinek lístků, pod nimiž jsme nejprve hodně zakroutili drátek asi 1, 5 cm, a všechny drátky hodně zakroutíme dohromady asi 4 cm.

Větvičku E uděláme tak, že nejprve dáme k sobě 5 skupinek lístků a drátky pod nimi zakroutíme

TIP Tímto způsobem si můžeme udělat i jiné bonsaje, jako inspirace nám mohou posloužit knihy o jejich pěstování nebo třeba jejich výstavy.


VOSKOVKA

co budeme potřebovat  .bílé alabastrové korálky  tmavorůžové perleťové korálky  tmavozelené průhledné korálky  drátek o průměru 0,40 mm  bílý drátek o průměru 0,30 mm  měkký opěrný drátek  pevný opěrný drátek  zelená bavlnka  květináč  na vzduchu schnoucí hmota Náročnost




Na silnější drátek navlékneme bílé korálky a růžičkovou technikou utvoříme celkem 21 kvítků: necháme asi 10 cm drátku volného, utvoříme očko ze 7 korálků a poté další, větší očko, které vytvarujeme do špičky. Těsně vedle uděláme stejně další 4 očka, drátky zakroutíme dohromady a lístky rozložíme dokulata. Střed květu uděláme jehličkovou technikou: vezmeme si bílý drátek dlouhý asi 15 cm, navlékneme na něj dva tmavorůžové korálky a drátek provlékneme zpět prvním z nich. Stejně uděláme vedle sebe další čtyři tyčinky. Drátek ještě neodštipujeme, ale navlékneme na něj jeden bílý korálek, posuneme ho asi 3 mm od posledního růžového korálku, drátek ohneme a pod korálkem zakroutíme dohromady. Nakonec oba konce drátků zakroutíme dohromady a růžové korálky rozprostřeme do kruhu. Hotový střed vložíme do připraveného kvítku a drátky pod ním zakroutíme dohromady.

K měkkému opěrnému drátku dlouhému asi 25 cm přivážeme nejprve dva menší listy, bavlnkou obmotáme asi 4 cm drátku a proti sobě přivážeme dva větší listy. Bavlnkou obmotáme další 4 cm drátku a proti sobě přivážeme dva větší listy. Takto na drátek přivážeme celkem pět dvojic větších listů. Pevný opěrný drátek vytvarujeme do kruhu o průměru asi 17 cm a konce drátku ohneme paralelně směrem ven. Květináč zaplníme na vzduchu schnoucí hmotou a do ní zastrčíme připravený kruh. Ke každému konci kruhu zasuneme jednu připravenou větvičku a počkáme, až hmota zaschne. Poté ji nabarvíme nahnědo a větvičky obtočíme kolem pevného kruhu.

Na drátek navlékneme zelené korálky a sloupkovou technikou si připravíme celkem 24 větších a 4 menší listy: na sloupek navlékneme pro větší listy 3 cm korálků, pro menší listy 2,5 cm korálků a do špičky obtočíme 3 řady korálků. Drátky pod listy zakroutíme dohromady a v délce asi 2 cm je obmotáme bavlnkou.

Vezmeme si sedm kvítků a všechny jejich drátky zakroutíme dohromady asi 3 cm pod nimi. Také můžeme drátky místo zakroucení spojit bavlnkou. Drátky od místa jejich spojení obmotáme bavlnkou v délce asi 4 cm.

K měkkému opěrnému drátku dlouhému asi 35 cm přivážeme nejprve dva menší listy, bavlnkou obmotáme asi 4 cm drátku a proti sobě přivážeme dva větší listy. Bavlnkou obmotáme další 4 cm drátku a nejprve k němu přivážeme jedno květenství. Ihned pod ním přivážeme proti sobě další dva větší listy. Takto na drátek přivážeme celkem sedm dvojic větších listů. Ke čtvrté dvojici větších listů přivážeme druhé květenství, k páté dvojici i třetí květenství.

TIP Voskovku můžeme udělat i jako převislou rostlinku a zavěsit ji. V tom případě je ale třeba udělat více větviček s lístky, aby nevypadala moc chudě.


HORTENZIE

co budeme potřebovat         

světlefialové neprůhledné korálky žluté neprůhledné korálky zelené průhledné korálky drátek o průměru 0,40 mm slabší opěrný drátek (o průměru cca 1,2 mm) zelená zahradnická páska zelená bavlnka květináč na vzduchu schnoucí hmota

Náročnost




Na drátek navlékneme fialové korálky a růžičkovou technikou utvoříme celkem 21 větších kvítků: pro každý necháme asi 10 cm drátku volného, nejprve utvoříme očko z 9 korálků a poté další dvě očka o něco větší. Jejich špičku lehce smáčkneme. Těsně vedle takto utvořeného lístku stejně připravíme další tři stejně veliké. Drátek odštípneme asi 12 cm pod lístky a navlékneme na něj 3 žluté korálky. Posuneme je asi 0,5 cm od hotových lístků, drátek ohneme a pod korálky zakroutíme až k lístkům. Nakonec oba drátky pod lístky zakroutíme dohromady a v délce asi 3 cm obmotáme zahradnickou páskou.

Stejným způsobem si utvoříme i 9 menších kvítků jen s tím rozdílem, že kolem očka z 9 korálků utvoříme pouze jedno další očko o něco větší. Opět uděláme těsně vedle další tři očka a žlutý střed ze 3 korálků. Pod prací drátky zakroutíme a obmotáme zahradnickou páskou v délce asi 3 cm.

Na drátek navlékneme zelené korálky a sloupkovou technikou si připravíme čtyři velké, šest středních, dva malé a dva nejmenší listy: na sloupek navlékneme 2,5 cm korálků a do špičky obtočíme pro větší listy 10 řad korálků, pro střední listy 9 řad, pro menší listy 8 řad a pro nejmenší listy 7 řad korálků. Drátky pod listy zakroutíme dohromady a kromě nejmenších listů je v délce asi 2 cm obmotáme bavlnkou.

Vezmeme si tři větší kvítky a zahradnickou páskou je všechny tři ve stejné výšce připevníme k opěrnému drátku dlouhému asi 25 cm. pokud se nám pracuje špatně se zahradnickou páskou, můžeme použít i bavlnku. Takto si připravíme celkem šest trojic větších kvítků, jednu trojici menších kvítků a tři trojice tvořené dvěma menšími a jedním větším kvítkem.

Vezmeme si tři trojice větších kvítků a bavlnkou je spojíme dohromady, všechny ve stejné výšce. Bavlnkou obmotáme ještě asi 1,5 cm opěrného drátku a ve stejné výšce přivážeme další tři trojice větších kvítků. Pokud se nám zdají opěrné drátky příliš slabé (květ

je poměrně těžký), můžeme k nim přidat ještě další. Bavlnkou obmotáme dalších asi 3,5 cm opěrných drátků a ve stejné výšce přivážeme dva střední listy. Obmotáme další 4 cm drátků, kolmo na vrchní listy připevníme dva velké listy a drátky obmotáme bavlnkou ještě asi 6 cm. Nakonec zalepíme lepidlem a zbytek bavlnky odstřihneme.

Vezmeme si trojici menších kvítků, jeden nebo dva opěrné drátky dlouhé 25 cm a bavlnkou je spojíme dohromady v délce asi 2 cm. Nyní ve stejné výšce přivážeme tři trojice jedním větším a dvěma menšími kvítky. Bavlnkou obmotáme dalších asi 3,5 cm opěrných drátků a ve stejné výšce přivážeme dva střední listy. Obmotáme další 4 cm drátků, kolmo na vrchní listy připevníme dva střední listy a drátky obmotáme bavlnkou ještě asi 6 cm. Nakonec zalepíme lepidlem a zbytek bavlnky odstřihneme.

K opěrnému drátku dlouhému asi 23 cm přivážeme jeden nejmenší list, bavlnkou obmotáme ještě asi 2 cm, zalepíme a bavlnku odstřihneme. Ke druhému stejně dlouhému opěrnému drátku přivážeme druhý nejmenší list a bavlnkou obmotáme ještě asi 1,5 cm. Nyní k němu ve stejné výšce přivážeme i druhý nejmenší list, bavlnkou obmotáme asi 3 cm opěrného drátku a připevníme proti sobě kolmo na nejmenší dva střední listy. Bavlnkou obmotáme asi 4,5 cm drátku, připevníme proti sobě (kolmo na předcházející) dva velké listy a drátek obmotáme ještě asi 5 cm.

Do květináče dáme nejprve na vzduchu schnoucí hmotu a do ní zapíchneme tři připravené větvičky. Po zaschnutí nabarvíme hmotu temperovou barvou nahnědo.

TIP Hortenzii si můžeme vytvořit i růžovou, bílou či světlemodrou, květy můžeme udělat i větší, složené z více kvítků.


KONVALINKA

co budeme potřebovat        

bílé neprůhledné korálky světlemodré perleťové korálky bronzové korálky míchané světlezelené průhledné korálky drátek o průměru 0,40 mm drátek o průměru 0,30 mm opěrný drátek světlehnědá bavlnka

Náročnost




Na slabší drátek navlékneme dostatečný počet bílých korálků a technikou spojených oček vytvoříme celkem 21 kvítků: necháme asi 8 cm drátku volného a těsně vedle sebe uděláme 4 očka dlouhá 2 cm. Odpočítáme ještě 2 cm korálků a drátek odštípneme asi 20 cm od práce. Na drátek navlékneme 1,5 cm světlemodrých korálků a provlékneme ho prostředním korálkem prvního očka. Opět navlékneme 1,5 cm světlemodrých korálků a drátek provlékneme prostředním korálkem druhého očka. Navlékneme dalších 1,5 cm světlemodrých korálků a provlékneme prostředním korálkem třetího očka, znovu navlékneme 1,5 cm světlemodrých korálků a provlékneme prostředním korálkem posledního očka. Nakonec navlékneme 1,5 cm světlemodrých korálků a drátek provlékneme posledním (vrchním) korálkem z 2 cm bílých korálků (od bílých korálků směrem k modrým). Na drátek navlékneme ještě 2 cm bílých korálků (tím doděláme poslední bílé očko) a pod prací zakroutíme oba konce drátku dohromady. Bílá očka vytvarujeme přes prst do kalíšku a světlemodré korálky ohneme do špičky a směrem ven.

Na silnější drátek navlékneme bílé korálky a očkovou technikou uděláme pět poupat tvořených třemi očky těsně u sebe dlouhými 2 cm. Nakonec očka lehce ohneme přes prst do obloučku.

Na silnější drátek navlékneme bronzové korálky a pro každý květ uděláme 3 tyčinky těsně vedle sebe tak, že vždy jeden korálek vezmeme mezi prsty a drátek pod ním zakroutíme v délce asi 2 cm.

du květu a společně s ním do středu podokvětních lístků. Pod prací všechny drátky zakroutíme dohromady a v délce asi 2,5 cm obmotáme bavlnkou. Bílá poupata uděláme tak, že bílou část vložíme do středu podokvětních lístků, drátky zakroutíme dohromady a obmotáme bavlnkou v délce asi 2,5 cm.

Ze zelených korálků uděláme očkovou technikou i tři malá poupata, každé tvořené 3 očky těsně u sebe dlouhými 1,5 cm a ohnutými přes prst.

Na silnější drátek navlékneme dostatečný počet zelených korálků a sloupkovou technikou uděláme celkem pět různě velkých listů: na sloupek navlékneme 7 cm korálků (pro další listy 7 cm, 7,5 cm, 7,5 cm a 8 cm) a kolem obmotáme mírně do špičky 4 řady korálků.

Připravíme si 5 opěrných drátků dlouhých 23– 26 cm. Ke třem nejdelším drátkům přivážeme bavlnkou nejprve zelené poupě, asi 3 cm pod ním bílé poupě a pak 4 kvítky vzdálené asi 3 cm od sebe. Asi 6 cm od konce opěrného drátku připevníme jeden list. K nejkratšímu drátku přivážeme nejprve bílé poupě a pod ním 4 kvítky vzdálené asi 3 cm od sebe. 6 cm od konce opěrného drátku připevníme jeden list. K poslednímu drátku připevníme nejprve bílé poupě a pod ním 5 kvítků vzdálených asi 3 cm od sebe. 6 cm od konce drátku přivážeme i poslední list. Nakonec pod listy svážeme všechny drátky dohromady.

Na silnější drátek navlékneme zelené korálky a ke každému kvítku si očkovou technikou připravíme podokvětní lístky – každý je tvořený celkem 5 očky těsně u sebe, každé dlouhé asi 1,5 cm. Nakonec drátky pod očky zakroutíme dohromady a očka lehce ohneme přes prst. Celkem si připravíme 21 podokvětních lístků pro květy a 5 pro bílá poupata.

Nyní si zkompletujeme jednotlivé kvítky. Vezmeme si připravené tyčinky, vsuneme je do stře-

TIP Pokud nemáme světlemodré korálky, můžeme udělat celý květ konvalinky z bílých.


VLČÍ MÁK

co budeme potřebovat        

míchané červené průhledné a neprůhledné korálky černé korálky zlaté korálky zelené průhledné korálky drátek o průměru 0,30 mm drátek o průměru 0,40 mm opěrný drátek zelená bavlnka

Náročnost




Na silnější drátek navlékneme červené korálky a sloupkovou technikou si připravíme 5 okvětních lístků: na sloupek navlékneme 4 korálky a hodně dokulata obmotáme 11 řad korálků. Pod prací konce drátku zakroutíme.

Na silnější drátek navlékneme černé korálky a sloupkovou technikou si připravíme celkem 10 lístků na dva středy květu: na sloupek navlékneme 3 cm korálků a kolem obmotáme dokulata 3 řady korálků. Pod prací konce drátku zakroutíme, drátek sloupku neodštipujeme. Lístky vytvarujeme tak, že spodní část smáčkneme a přes prst ohneme vrchní část směrem dovnitř. Drátky 5 sloupků zakroutíme na rubu dohromady a vytvarujeme střed květu. Nakonec zakroutíme dohromady všechny spodní drátky (případně i delší drátky sloupků.

 

Na silnější drátek navlékneme červené korálky a sloupkovou technikou si připravíme jedno poupě tak, že na sloupek navlékneme 2,5 cm korálků a mírně do špičky obmotáme celkem 5 řad korálků. Nakonec stočíme lístek přes prst a vytvarujeme poupě.

Jehličkovou technikou si připravíme tyčinky pro květ: na slabší drátek dlouhý 80 cm navlékneme 2,5 cm černých korálků a za nimi jeden zlatý. Drátek protáhneme zpět všemi černými korálky. Těsně vedle uděláme stejným způsobem další 3 tyčinky. Drátek ohneme asi 4 cm od práce a zakroutíme dohromady až k tyčinkám (pomůže nám tyčinky zachytit k opěrnému drátku). Nyní uděláme dalších 12 tyčinek.

Na tyčinky k odkvetlému květu si připravíme drátek dlouhý asi 50 cm. Nejprve uděláme těsně


OBRÁZEK – ZLATÝ

co budeme potřebovat      

růžové duhové korálky se zlatým průtahem zlaté průhledné korálky zlatý drátek o průměru 0,40 mm oválný rámeček 11 x 14 cm růžová mašle lepidlo v pistoli

Náročnost




Kytičky:

Na drátek navlékneme růžové korálky a očkovou technikou uděláme celkem 19 kvítků. Pro každý kvítek necháme asi 10 cm drátku volného a uděláme 5 oček těsně vedle sebe, každé z 11 korálků. Pod prací zakroutíme drátky asi 1 cm dohromady.

Uděláme si tři větvičky z 5 kytiček tak, že vezmeme jednu kytičku a asi 1 cm pod ní k ní zakroutíme druhou. Po dalším 1 cm připojíme třetí kytičku, po 1 cm čtvrtou a po dalších 1 cm i pátou. Všechny drátky zakroutíme dohromady ještě asi 3 cm. Stejně uděláme i čtvrtou větvičku složenou ze 3 kytiček.

Všechny čtyři větvičky dáme k sobě, jednu delší o něco výš než zbylé tři, a drátky zakroutíme dohromady. Odštípneme je asi 2 cm od práce a kleštěmi ohneme dokulata, budou se lépe lepit.

Drátky poslední kytičky odštípneme asi 1 cm od ní, kleštěmi ohneme dokulata a pod kytičku, aby nebyly vidět.

Lístky:

Na drátek navlékneme zlaté korálky a růžičkovou technikou uděláme 6 listů. Nejprve uděláme očko dlouhé 2,5 cm a kolem uděláme další dvě očka. Pod prací zakroutíme drátky dohromady.

Všechny listy spojíme tak, že vezmeme jeden list, asi 1,5 pod ním přiložíme druhý a drátky

zakroutíme dohromady asi 1,5 cm. Přiděláme i ostatní listy, vždy asi 1 cm od sebe. Nakonec drátky odštípneme asi 2 cm od práce a drátek ohneme pod drátek mezi listy.

Zhotovení rámečku: Ke spodní straně rámečku přilepíme nejprve spojené kytičky, větvičku z 5 kytiček ohneme přes rámeček směrem dolů. Po zatvrdnutí lepidla přilepíme spojené listy. Kytičky upravíme tak, aby zakryly viditelné drátky. K horní straně rámečku přilepíme mašli a do jejího středu poslední kytičku.

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.