Page 1


Türkiye Otelciler Federasyonu Adına İmtiyaz Sahibi Osman AYIK TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Genel Yayın Yönetmeni A. Haluk ÖZSEVİM YAYIN KURULU Yusuf HACISÜLEYMAN - Sururi ÇORABATIR AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşetmeciler Birliği Gülçin GÜNER - Burhan SİLİ ALTİD – Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Birol AKMAN ATİD – Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Halit ERGÜL BAKTOD – Batı Karadeniz Otelciler Derneği

20

TÜROFED 5. Olağan Genel Kurulu

30

6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi

Halil ÖZYURT BODER – Bodrum Otelciler Birliği Cafer Tayyar ZAİMOĞLU - Murat DEMİR ÇUKTOB – Çukurova Turistik Otelciler Birliği Gazi Murat ŞEN DENTUROD – Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Mehmet İŞLER ETİK – Ege Turistik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği Yavuz TORUNOĞULLARI FETOB – Fethiye Otelciler Birliği Mete AKCAN GATOD – Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Bülent BÜLBÜLOĞLU GETOB – Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

36

İstanbul EMITT’e büyük ilgi

40

GÜMTOB’da M. Haluk Beceren güven tazeledi

Haluk BECEREN - Savaş ÇOLAKOĞLU GÜMTOB – Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği Ahmet TOK - Yakup DİNLER KAPTİD – Kapadokya Otelciler ve İşletmeciler Derneği Murat TOKTAŞ KATİD – Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Tacettin ÖZDEN KODER – Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği Yayın Koordinatörü Necip BOZ Haber Tuncay SEVİN Ebru ALTIN

42

GATOD yönetimi belli oldu

Grafik Tasarım Semih BALSEVEN Bahar SİNEMCE Hilal GÜNEL

44

Karadeniz otelleri seçim için buluştu

Reklam Cengiz ÖZSEVİM Reklam Rezervasyon Ayşegül YÜCEDAĞ

Çağlayan Mh. 2076 Sk. Ya-Se Sitesi A Blok No:2 Muratpaşa/ANTALYA T: 0.242 324 79 77 F. 0.242 324 79 37 www.yediiletisim.com Baskı Yeri: GD Ofset / İstanbul www.gdofset.com Dergide yer alan yazı ve fotoğraflar izin alınmaksızın kullanılamaz. Yazılardaki görüşler ve sorumluluklar sahiplerine aittir.

TÜROFED / 6

48

Burhan Sili yeniden başkan

60

Öger Tours, 2017 yaz kataloğunu tanıttı


2017’ye girerken Osman Ayık TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı

2016 yılı beklediğimizin ötesinde bir yıl oldu. Turizmimiz hiç olmadığı kadar düşüş gösterdi. Ülkemiz ve etrafı politik ve siyasal gelişmelerden etkilenerek savaş alanına döndü. Umutsuz insanların oluşturduğu göç dalgası hepimizi etkiledi. Ülkemizde yaşadığımız terör olayları ülke gündemimizden hiç düşmedi. Ardından gelen ve hiç beklemediğimiz 15 Temmuz darbe teşebbüsü hepimizi ve ülkemizi sarstı. Şehitlerimiz hepimizi derinden üzdü. Bu olaylara karşın sektör olarak dik durmaya çalıştık. Kayıplarımızı düşünmek yerine, harcadığımız çabalarla en az etkilenmeye çalıştık. Kamuyla sürekli iş birliği yaptık. Ülkemize turist gönderen tur operatörleri ile sürekli ilişki içinde olduk, bizdeki sıkıntıların tur operatörlerini de sıkıntıya soktuğunu, onları da derinden etkilediğini gördük. Bölgedeki olayların Avrupa pazarını çok etkilediğini, müşterilerin kararlarında; güzel bölge, kaliteli hizmet, güvenlik olgularının dışında demokrasi, insan hakları gibi unsurların ön plana geçtiğini öğrendik. Tüm bunlara karşın, Almanya’dan gelen 4 milyon civarındaki turist bize ana pazarımızın neresi olduğunu krizde de gösterdi. Bütün bu olumsuz gelişmeler bizleri yıldırmamalı. Her zaman söylediğim gibi bizler hayal satarız, hayal kurmak umutsuzluğa çözümdür aslında. Rusya ile gelişmeler bizleri umutlandırdı. Güven ortamının tam sağlanması halinde 2017 de iki buçuk milyon Rus vatandaşının tatile geleceğini umuyorum. İsrail ile sağlanan yeni ortamın bölge turizmine muhakkak etkisi olacaktır. Umarım Irak ve Suriye sorunu kısa süre içerisinde çözümlenir. Bölgemiz eski huzurlu ortamına kavuşur. Bu arada büyük bir katılımla 24 Kasım 2016 tarihinde 5. Olağan Genel Kurulumuzu yaptık. Oy birliği ile yeni yönetim kurulumuzu oluşturduk. Seçilen arkadaşları tebrik ediyor, başarılı bir çalışma dönemi diliyorum. Bizi yalnız bırakmayan tüm delegelerimize de katkılarından ve bize olan güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum. 2017 yılının herkese barış, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Saygılarımla.

TÜROFED / 8


Kısa Haberler

Osman Ayık, “ANFAŞ’la beraber yürümeye devam ediyoruz”

Antalya Fuarcılık A.Ş’nin İstanbul’da düzenlediği basın toplantısına TÜROFED Başkanı Osman Ayık da katıldı. ANFAŞ’ın sektörün en önemli fuarlarından birini organize ettiğini dile getiren Ayık, şirketin, son yıllarda yapılan yatırımlarla en önemli fuar merkezlerinden birisine sahip olduğunu söyledi. Ayık, Antalya’nın her yıl 10-11 milyon misafiri ağırladığını, turistlere her fiyat kategorisinden alternatif sunduğunu anlatarak, bu şehirde daha iyi fuarların yapılması temennisinde bulundu. Kendilerinin de federasyon olarak tüm bileşenleri ile fuara katkı sağlayacaklarını aktaran Ayık, fuarcılığın devlet politikası olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayık, “ANFAŞ’la beraber yürümeye devam ediyoruz,” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin plajları A kalite Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Hüseyin İlter, Bin 200’ün üzerindeki plajlarda 15 günlük aralıklarla numune aldıklarını belirtirken, Türkiye’nin plajlarının A kalite olduğunu açıkladı. İlter, “Türkiye plajlar açısından şanslı bir ülke. Mavi Bayrak açısından Dünya’da ikinci sıradayız. Deniz suyu kalitemiz A kalite sınıfında yer alıyor. Türkiye genelindeki Bin 200’ün üzerindeki plajımızı yüzme sezonu boyunca 15 günlük aralıklarla özellikle mikrobiyolojik ve fiziksel açıdan takiplerini sürdürüyoruz. Analiz sonuçlarımızı ilgili yerel yönetimler ile paylaşıyoruz. Eğer olumsuzluk varsa yerel yönetimlerimiz ile paylaşıyoruz ve önlem alınmasına yönelik çalışmaların başlatılmasını sağlıyoruz” dedi.

TÜROFED / 10

Lavrov’un ziyareti Alanya’yı umutlandırdı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Alanya ziyareti turizmcileri gelecek sezon için umutlandırdı. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Lavrov’un Alanya’ya gelişinin çok önemli olduğunu vurgulayarak: “Lavrov’un buraya gelmesi burada ağırlanması Alanya isminin, Alanya ürününün Rusya’da ses getirmesi anlamında, son derece önemli bir gelişmedir. Rusya pazarında özellikle Rus misafirlerimizin, bu noktada Lavrov’un gelişi tanıtım ve imaj anlamında son derece önemlidir” diye konuştu.

“Berlin ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli” Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kültür ve Turizm İl Müdürleri Toplantısı’nda konuştu. 15 Temmuz sonrası millete dair tanımlamaların yeniden yapıldığını kaydeden Yayman, FETÖ’ye karşı sonuna kadar mücadele verileceğine dikkat çekerek, “Türkiye’ye karşı bir küresel haçlı saldırısı var. Biz her yerde söylüyoruz. Bize her yerde diyorlar ki; ‘Türkiye’de güvenlik sorunu var.’ Biz diyoruz ki kardeşim Berlin ne kadar güvenliyse İstanbul’da o kadar güvenlidir. Tavrımız çok net bu küresel haçlı saldırısını beraberce yıkacağız. Ya yıkacağız, ya yıkacağız” dedi.


Kısa Haberler

Thomas Cook’tan Paloma Oceana’ya önemli ödül Seyahat devi Thomas Cook’un “Sunny Heart Award 2016” ödülleri Almanya’nın Frankfurt kentinde sahiplerini buldu. Paloma Hotels’ten Paloma Oceana Resort “Yakın Destinasyondaki En İyi Resort” olmayı başardı. Paloma Oceana Resort’ün ödülünü Paloma Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Ece Tonbul teslim aldı. Paloma Hotels’in diğer oteli Paloma Grida Resort & SPA da Thomas Cook Sunny Heart 2016 Award ödül töreninde “Aile Seyahati” dalında en iyi otellerden biri olarak seçildi.

700 bin tırajlı National Geographic, Kapadokya’yı kapağına taşıdı Türk turizminin önemli duraklarından Kapadokya, 700 bin tırajı bulunan National Geographic Chine’nın kapağında yer aldı. Türk Hava Yolları Pekin Genel Müdürü Osman Taha Küçük’ün büyük gayret ve özverisi ile Kapadokya ve İstanbul’da çekimler yapan National Geographic Traveller China, kapağına da Kapadokya’yı taşıdı.

TÜROFED / 12

Bentour, Türkiye kapasitesini yükseltti Bentour, “Comedy Night” etkinliğini ikinci kez Türkiye’de gerçekleştirdi. Antalya’daki Regnum Carya Golf & Spa Resort’te basın mensupları ile bir araya gelen Bentour’un kurucusu Kadir Uğur, Türkiye kapasitelerini yükselttiklerinin söyledi. Kadir Uğur’un açıklamaları şöyle: “Bentour olarak bir önceki yıl Türkiye’ye 120 bin turist getirmiştik. Bu sene turist sayımız 75 bine geriledi. Buna rağmen Türkiye kapasitelerimizi yükselttik. 2016 yılında yaptığımız 75 bin yolcunun yerine 150 bin yolcu planladık. Diğer tur operatörleri kapasite düşürünce, bu kapasiteyi kazanmak için harekete geçtik.”

Tez Tour, Türkiye için 1 milyon pax planlıyor

Rusya’nın en önemli tur operatörlerinden Tez Tour, Rusya’dan 300 acenteciyi İspanya’nın Tenerife şehrinde düzenlediği workshop ile Türk ve İspanyol otelcilerle buluşturdu. Türkiye’den Rixos Hotels, Gloria Hotels, Regnum Hotels, Amara Hotels, Nirvana Hotels, Crystal Hotels, Lykia World, Barut Hotels, Susesi Hotel, Güral Premier gibi otel gruplarının temsilcilerinin de katıldığı workshopa Tez Tour’un ortakları Alexander Burtin ve Alexander Sinigibskiy’nin yanı sıra Kilit Global Genel Müdürü Sezgin Özer de otelcileri ve acentecileri yalnız bırakmadı. Tenerife’de yapılan workshopta bir açıklama yapan Burtin, Sinigibskiy ve Sezgin Özer, Tez Tour olarak 800 bini Rusya’dan olmak üzere 2017 yılı için Türkiye’ye 1 milyon pax planladıklarını ifade ettiler.


Kısa Haberler

Trendy Aspendos Beach, “En İyi Aile Oteli” ödülü aldı

Thomas Cook’un “Sunny Heart Award 2016” ödülleri Almanya’nın Frankfurt kentinde sahiplerini bulurken Antalya’nın önemli turizm zincirlerinden Trendy Hotels’in bünyesindeki Trendy Aspendos Beach “En İyi Aile Oteli” ödülünü almayı başardı. Trendy Aspendos Beach’in ödülünü Trendy Hotels Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Tümbül teslim aldı.

Aeroflot, Türkiye uçuşlarını arttırdı Kış sezonuna geçilmesine rağmen Türkiye ile Rusya arasındaki tarifeli uçak sefer sayısı arttırıldı. Rusya’nın resmi havayolu şirketi Aeroflot, Türkiye ve Rusya arasındaki karşılıklı günlük tarifeli sefer sayısını dörde çıkarttı. Rusya ile Türkiye arasındaki yolcu sayısının son önemde artış gösterdiğini belirten Aeroflot Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Ladin Topaçlıoğlu, gelen taleplere cevap verebilmek için tarifeli sefer sayılarını arttırdıklarını söyledi. Aeroflot Russian Airlines’ın Türkler tarafından da tercih edilen bir havayolu şirketi olduğunu belirten Ladin Topaçlıoğlu, “Sefer sayılarımızı arttırdık. Her gün İstanbul’dan Moskova’ya üç, Antalya’dan da bir uçuşu karşılıklı olarak gerçekleştirmeye başladık. Kış sezonu olmasına rağmen bu talep artışı bizleri mutlu etti” dedi.

TÜROFED / 14

İzmir’in “Yeşil Yıldız” sayısı arttı

İzmir kent merkezinde hizmet veren Susuzlu Otelleri’nin tümü “Yeşil Yıldız Belgesi” almaya hak kazandı. İzmir’de Yeşil Yıldız Belgeli otel sayısının 23’e yükseldiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “Üç otelin üçünün de aynı gün belge alması bir başarıdır. Çevreye duyarlı konaklama tesislerimize kısa sürede yenilerinin de ekleneceğine inanıyorum” dedi.

Coral Travel, Moskova’dan Gazipaşa’ya uçacak

Coral Travel, Nisan ayından itibaren her gün Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na uçaklarının ineceğini açıkladı. Royal Flight’ın B737-800 model uçakları ile Moskova’dan Alanya’ya gelecek misafirleri için Gazipaşa havalimanına gerçekleşecek uçuşlar 26 Nisan ile Kasım 2017 arasında, haftanın her günü sürecek. Coral Travel, Antalya’ya gerçekleşecek seferlerin sezon ilerledikçe yoğunlaşarak devam edeceğini, Gazipaşa uçuşlarının ise Moskova’nın yanı sıra, Rusya’nın başka şehirlerinden ve Ukrayna ile Polonya’dan da planlandığını belirtti. Royal Flight’a ait B737-800 uçaklar 189 kişilik koltuk sayısına sahip.


Kısa Haberler

Gloria Sports Arena’dan uluslararası iki organizasyon

Gloria Sports Arena, iki önemli organizasyon ile Belek’e hareket kazandırdı. Farklı organizasyonlara imza atmaya devam eden Gloria Sports Arena, Gloria Ironman 70.3 Turkey ve Gloria Senior Open Dans Yarışması ile farkını bir kez daha ispatladı. Bu iki organizasyon, sadece Gloria otellerine değil Belek’teki diğer otellere katkı sağladı.

Talih Kuşu Ordu’ya kondu Ordu’nun Aybastı ilçesinde bulunan bin 500 metre rakımlı Perşembe Yaylası ve menderesleri, Milli Piyango’nun 19 Ocak 2017 tarihli çekilişinde tanıtılacak. Turizm kenti olma yolunda hızla ilerleyen Ordu’nun etkin bir şekilde tanıtılması için her fırsatı değerlendirdiklerini ifade eden Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “Milli Piyango İdaresi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, Milli Piyango’nun 19 Ocak 2017 tarihli çekilişi için satışa sunulacak biletlerde, Aybastı ilçemizdeki Perşembe Yaylası ve mendereslerin bulunduğu fotoğrafın yer almasını sağladık. Milyonlarca basımı ve satışı yapılması beklenen Milli Piyango bileti ile Ordu’nun sadece Perşembe Yaylası değil, tüm doğası ve havası çok sayıdaki insanın dikkatini çekecek ve beğenisini kazanacaktır” açıklamasında bulundu.

TÜROFED / 16

Hillside, Harvard’da ders oldu

Alarko Holding’in Turizm Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Hillside Beach Club, Harvard Business School’da ders oldu. Harvard, misafirlerinin yüzde 68’inin tekrar ziyaret ettiği Hillside’ın başarı öyküsünü “Akdeniz’de En İyi Aile Tatili Deneyimi Sunmak” başlıklı vaka çalışmasıyla inceledi. Harvard tarafından hayata geçirilen çalışmanın, Sürekli Gelişim Felsefesi başlığında Hillside Beach Club’ın global trendleri yakından takip etmesi, her yıl bir önceki yıldan daha farklı, zamanın ruhuna uygun deneyimler sunması örneklerle anlatıldı.

Antika sevdalısı otel işletmecisi müze kurdu Denizli’de otel işletmeciliği yapan 78 yaşındaki Ahmet Urkay, çocukluktan beri meraklı olduğu antika eşyaları satın alarak müze kurdu. Urkay, kendi kurduğu müzesinde 4 bine yakın tarihi eşya sergiliyor. Urkay, “Küçük yaştan beri halı, kilim satıyorum. Güzelim memleketin ananelerine, kapıları, pencereleri, yaşantıları, küpleri, eşyaları bunlara merakım doğarak, biriktirdik. Biriktirdikten sonra bunlar, hurdacıya satılır, zapt edilmez diye, bir vakıf kurarak, bu müzenin geçmişten günümüze ve gelecek nesillerimize bekletip, vakıf bunlara sahip çıkar diye kurdum. Hurdacıya satılmaması için en çok merakım vakıf kurmak. Böyle bir şey yaptım, yani bunları yaşatmak için yaptım” dedi.


Kısa Haberler

Kendi zincir otel markasını kuracak Hayata geçirdiği projeleriyle mimariye, tasarıma ve içinde bulunduğu bölgeye katkı sağlamayı hedefleyen Polimeks, Eskişehir Bademlik’te inşa ettiği Rixos Hotels’in işletmesini devralarak Tasigo Hotel & Resorts adıyla yeniden hizmete açıyor. Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca “Turizm sektörüne önemli katkılar sunmayı planladığımız Tasigo Hotels & Resorts ile zincir otelcilik sektörüne girmiş bulunuyoruz. İlk halkası Eskişehir’de olan markamızın yeni halkalarını önümüzdeki dönemde farklı ülke ve şehirlerde de göreceksiniz” dedi.

Titanic Golf Club’ta anlamlı turnuva Hizmet kalitesi ve saha kondisyonları ile kısa sürede en çok tercih edilen sahalardan biri konumuna gelen Titanic Golf Club, golf sezonunun başlamasıyla arka arkaya önemli turnuvalara ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin önde gelen kadın golfçülerinin yarıştığı Cumhuriyet Kadınları Golf Turnuvası Titanic Golf Club’ta yapıldı. 5 Aralık 1930’da Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 86. yılı anısına organize edilen turnuva 2-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Turnuvanın anlam ve önemine dikkat çekmek için yarışmacılar gala gecesine 30’lu yılların kostümleriyle katıldı.

TÜROFED / 18

Sani Şener Brüksel’de Türkiye’yi anlattı TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü Avrupa Havalimanları Konseyi ACI Europe tarafından düzenlenen “Güvenlik ve Kriz Yönetimi” başlıklı konferansın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Aynı zamanda ACI World Yönetim Kurulu Üyesi olan Sani Şener, 28 Haziran’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısından sonra krizin nasıl yönetildiğini ve sekiz saat gibi kısa bir sürede havalimanını nasıl açtıklarını anlattı. Şener 15 Temmuz darbe girişimi sırasında havalimanında yaşanan sürecin de detaylarını aktardı.

Van Turizm Fuarı, turizmcileri buluşturdu

10-13 Kasım 2016 tarihleri arasında “Van Orta Doğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Van Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı”nın açılışı 10 Kasım Günü gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı fuara Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte stant açarak katıldı. 17 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de kendi standları ile fuara katıldı. Ayrıca, fuarda İran’dan üç seyahat acentası ve  Türkiye’den 73 katılımcı ile birlikte toplamda 93 üç stant fuarda yer aldı.


Olağan Genel Kurul

Osman Ayık

“Turizm sektörünü korumak bütün ülkenin meselesidir” Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 5. Olağan Genel Kurulu, Antalya’da gerçekleştirildi. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Turizm sektörünü korumak bütün ülkenin meselesidir” dedi. Adalya Elite Lara’da gerçekleştirilen ve TÜROFED delegelerinin büyük ilgi gösterdiği 5. Olağan Genel Kurulu’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar da turizmcileri yalnız bırakmadı. “Ciddi çalışmalar yaptık” Genel Kurul’un açılış konuşmasını TÜROFED Başkanı Osman Ayık yaptı. Ayık, konuşmasına terör saldırısında hayatını kaybeden şehitleri anarak başladı. Daha sonra TÜROFED hakkında bilgi veren Ayık’ın açıklamaları şöyle: “TÜROFED olarak 15 bölgede yaklaşık 2700 üyesi olan, 720 bin yatağı temsil eden bir federasyonuz. Diğer sektör bileşenleri ile birlikte şu ana kadar ciddi çalışmalar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. İstihdamın yüzde 7’si Turizm sektörü olarak 2014 yılına kadar ciddi bir başarı öyküsü yazdık.

TÜROFED / 20


1982, 370 bin ABD Doları turizm gelirimiz 2014 yılında 34 milyar ABD Dolara çıktı. Oda sayılarımız da 32 binden 550 bine çıktı. Bu süreçte 62 bin yataktan 1 milyon 164 bin yatağa ulaştık. Türk turizmi istihdama çok ciddi bir katkı sağlamaktadır. Türkiye’deki toplam istihdamın yüzde 7’sini kapsıyoruz. Kadınların en çok istihdam edildiği 3. sektörüz. 1995 yılında 7,7 milyon olan turist sayımızı 2014 yılında 40 milyona ulaştırdık. “Gelişimi sürdürebilirdik” Türkiye turizmi, dünya turizm büyümesinin iki katı oranında büyüdü. Bu büyümeyi sürdürebilir miydik? Dinamik yapımız, özelliklerimiz ve ürünümüzle bu gelişimi sürdürebilirdik. Ancak bir takım olaylar ve sıkıntılar yaşadık. Bu durum geçmişteki performansımızı etkiledi. Petrol fiyatlarının düşüşü, Ukrayna krizi, Rusya ambargosu, Ruble’nin değer kaybetmesi, Rusya ile uçak krizi, global terör eylemleri ve 15 Temmuz darbe girişimleri sadece bizi değil uluslararası toplumları da etkiledi. Bu olaylar insanların seyahat etme özgürlüğüne etki etti. Dramatik rakamlar 2014 yılına kadarki istatistiklerimiz çok iyiydi. Bizim dışımızda yaşanan olayların etkisiyle bir düşüşle karşı karşıya kaldık. Türkiye’nin en rekabetçi ürünlerinden biri turizmdir. Turizm, Türkiye’nin en başarılı olduğu sektörlerden biridir. 2014’ün son çeyreğinde bu sıkıntıları görmeye başladık. 2015 yılında bu durum daha ciddi boyutlara ulaştı ve 2016 yılında da dramatik rakamlar ortaya çıktı. Havalimanı girişlerinin olduğu varış noktalarından sadece Antalya’da yüzde 44’lük bir kayıp söz konusu.

85 milyar ABD Dolarlık yatırım stoğu Turizm sektörünün bundan sonraki süreçte Türkiye’ye ve ekonomiye katkısının devam etmesi gerekiyor. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Rekabetçi ve güçlü bir ürüne sahibiz. Türkiye’nin yaklaşık 85 milyar ABD Dolarlık bir yatırım stoğu var. Bunu korumak ve kollamak bütün ülkenin meselesidir. Bizim onarıcı bir özelliğimiz de var. Ülkeler, milletler ve tüm katmanlar arasındaki ilişkileri onarıcı bir etkimiz var. Türkiye’de şu anda yaşanan sıkıntılar önemli sıkıntılar. Burada belki bir uzlaşma kültürüne ihtiyacımız var. Siyaset kurumunun bir takım şeylere farklı bir perspektiften bakması geriyor. İktidarı ve muhalefeti ile bu değeri korumalıyız. Önümüzdeki süreçte parlak günlere dönmek için bir yol haritasına ihtiyacımız var. Tüm bileşenlerin ve yapıların bir araya gelerek bu noktaya getirdiğimiz ürünümüzü koruma altına almalıyız.

“Turizm, dinamik bir planlama ile büyümeli” Turizmi bir ulusal politika haline getirmeliyiz. Alternatif pazarları ve iç pazarı geliştirmeliyiz. Bakanlık ve sektör işbirliği daha da artmalı. Bu zamana kadar çok güzel bir işbirliği ortaya koyduk. Bundan sonra bu işbirliğinin daha da büyümesi gerekiyor. Yetki devri, tanıtma, arz kontrolü ve turizm eğitimi konularında birlikte hareket edebiliriz. İş kanununda turizm anlamında değişiklik yapılmalı. Bunun benzeri birçok ülkede var. Tahsis sürelerinin uzatılması önemli bir konu. Tahsis süreleri 49 yıla tekrar çıkartılmalı. Bu durum sektörün dinamizmini artıracaktır. Sektörün ihracatçı sayılması da sektörün direncini arttıracaktır. Sektöre düşük faizli uzun vadeli krediler sağlanmalı. Kredi kullanan turizm işletmelerinin de borçlarının yapılandırılması sektöre önemli bir katkı sağlayacaktır. Turizm bir devlet politikası haline getirilmeli. Turizm, daha dinamik bir planlama ile büyümeli.”

TÜROFED / 21


Olağan Genel Kurul

Baki Alkaçar

“Sektörle çok yakın çalışıyoruz” TÜROFED, 5. Olağan Genel Kurulu’na katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar, yaptığı konuşmada, “Göreve geldiğimiz günden beri sektörle çok yakın çalışıyoruz. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli olmak üzere planlamalar yapıyoruz” dedi. Talep devam ediyor Konjonktür kötü, ama bazı ülkelerden gelen talep devam ediyor. Bazı ülkelerde de artışlar yaşandığını görüyoruz. Bu gelişmelerin ışığında, bu ülkelerin turizmle ilgili birimleri ile görüştük ve aldığımız geri bildirimler hiç de fena değildi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın ardından bir konuşma gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar, Bakanlığın klasik bürokrasiden, dinamik bürokrasi yapısına geçtiğini ifade etti. “Planlamalar yapıyoruz” “Kurumların gelerek sorunlarını direkt bize aktarmalarını istiyoruz” diyen Alkaçar, Bakanlığın çalışmaları konusunda bilgi verdiği konuşmasında şu noktaların altını

TÜROFED / 22

çizdi: “Sektör temsilcileri bizimle zaten sürekli iletişime geçiyor. Ancak amacımız, belli günleri tespit edip o günlerde düzenli toplantılar yapmak. Göreve geldiğimiz günden beri sektörle çok yakın çalışıyoruz. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli olmak üzere planlamalar yapıyoruz. Örneğin, sektörün kredi borçları ile ilgili kaygılar vardı. Ben de BDDK kökenli olduğum için ilk önce bu konuya eğildik. Bankalardan, ‘2017’nin ortasına kadar durum böyle gitse de sıkıntı yaşamayız’ mesajını aldık.

“Nedenlerini öğreneceğiz” Şu anda kısa vadede Arap Turizm Örgütü ile birlikte çalışma yürütüyoruz. Bugüne kadar gelen misafirlerle ilgili araştırmalar yapmaya başladık. Ukrayna ile ilgili de bir anket çalışması yapıyoruz. Böyle bir sezonda bile Türkiye’ye artarak gelmelerinin nedenlerini öğreneceğiz. İki temel politika Bizim iki temel politikamız var: Bunlardan biri pazar çeşitliliği, diğeri ise ürün çeşitliliği. Hindistan’da halihazırda yapılan etkinliklere güçlü bir tanıtımla destek verdik. Endonezya’ya dönük bir politika başlattık. ‘Bunların Hac ve Umre turlarını İstanbul’dan geçirebilir miyiz’ diye düşündük ve o ülkeden gazetecileri Türkiye’ye davet ettik.”


Mehmet Günal

“Birlikte hareket etmeliyiz” TÜROFED’in 5. Olağan Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, turizmin krizden çıkabilmesi için tüm paydaşların birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade etti. kurul olmadığından, herkes kendi yağında kavrulmaya çalışıyor. “Köklü çözümlere ulaşalım” Yapılan destekler geçici çözüm, paydaşlarla birlikte yapılacak bir turizm çerçeve kanununa mutlaka ihtiyaç var. Bu çerçeve; yatırımı da, tahsisi de, desteği de kapsamalı. Bunun taslağı zaten var; gelin bu taslağı hep birlikte görüşelim, köklü çözümlere ulaşalım.

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) Antalya’da gerçekleştirilen 5. Olağan Genel Kurulu’nda, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal da bir konuşma yaptı. Turizmde ciddi bir gerileme yaşandığını, işsizliğin de çok ciddi boyutlara ulaştığını belirten Günal, “Hükümetin açıkladığı iyimser rakamlar bile 3 yılda işsizliği yüzde 9.8 olarak gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Herkes kendi yağında kavruluyor” “Yapısal reformlara gitmeye cesaret edemiyoruz’’ eleştirisini yapan Günal, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi: “2023 Turizm Eylem Planı’nın örgüt yapısıyla ilgili bir çerçeve oluşturulması gerekiyor, ancak nedense bu bir türlü yapılmıyor. Türkiye’nin turizm eylem planının ciddi şekilde ele alınması gerekiyor. Paydaşlar arasında bir koordinasyon ve üst

“Koordinasyon yok” Bu kurumsal yapı tamamlandıktan sonra, tanıtım ayağına geçilmeli. Şu anda herkes kendince bir şeyler yapıyor ama bu konuda bir koordinasyon yok, tüm girişimler toptan bir yaklaşımdan yoksun… “Her türlü katkıyı sunmaya hazırız” Son dönemde her alanda plansızlık var, örneğin herkes kafasına göre otel yapıyor. Farklı konseptler geliştirmemiz lazım. Yapısal sorunları çözerken, bu konuyu da ele almak gerekiyor. Birlikte hareket etmeden başarıya ulaşma şansımız yok. Biz, turizmin sorunlarının çözümü için her türlü katkıyı sunmaya hazırız.”

TÜROFED / 23


Olağan Genel Kurul

Kemal Kılıçdaroğlu

“Türkiye, imajını düzeltirse 70 milyon turist ağırlar”

TÜROFED, 5. Olağan Genel Kurulu’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu turizmcilere önemli mesajlar verdi. Kemal Kılıçdaroğlu: “Özgürlüğün olmadığı bir ülke imajı düzgün bir ülke değildir. Türkiye, imajını düzeltirse 70 milyon turist ağırlar” dedi. Adana’daki terör saldırısı ve Suriye’deki Fırat Kalkanı operasyonuna katılan askerlere yapılan saldırılara değinerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, “Terör, tatsız bir konu. Adana’da yaşanan terör olayı aldığımız acı bir haberdir. Uzlaşmamız gereken en önemli konu terördür” dedi. Sağduyu istedi Nereden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun bütün siyasal partilerin, meslek kuruluşlarının, STK’ların terör konusunda ortak paydada bir araya gelmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Terörü bitirmek için bizden ne istiyorsanız veremeye hazırız’ dedik. Çünkü huzur istiyoruz. PKK vardı, şimdi iki terör örgütü daha çıktı karşımıza. 14 yılda Türkiye 3 terör örgütü ile muhatap oldu. Türkiye nasıl yönetiliyor ki terörü kendi coğrafyasından silip atamadı. Fırat Kalkanı’nda da şehit ve yaralılarımız var. Genelkurmay Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre Suriye’ye ait uçaklarla askerlerimiz vurulmuştur.

TÜROFED / 24


Bu durum, bizi çok tehlikeli bir kapıya getirebilir. Hükümet yetkililerinin sağduyulu davranmalarını istiyoruz. Türkiye, bölgemizde temel bir denge unsuruydu. Bu noktadan artık çok uzaklaştık” dedi. Huzur, güven ve hukukun üstünlüğü Kemal Kılıçdaroğlu, turizmin ekonomiye çok büyük katkıları olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bu sektör bu kadar önemliyken üvey evlat muamelesi gören bir sektördür. Neden? Türkiye’nin bunu aşması gerekiyor. Bunu aşarsak devletin hiçbir katkı yapmasına gerek yok. Türkiye’deki huzur, güven ve hukukun üstünlüğü sağlanmalı. Olağanüstü güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu kadar zengin bir coğrafyanın üzerindeyiz ama kıymetini bilmiyoruz” şeklinde konuştu. Engeller kaldırılmalı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Antalya, bir gecede 550 bin turist ağırlayabiliyor. Günde 1 domates yeseler 550 bin domates eder. Olağanüstü bir rakam. Bu nedenle Antalya’ya turizmin ve tarımın başkenti diyoruz. Tarım ve turizmin bir coğrafyayı nasıl kalkındırdığını hep birlikte görüyoruz. Buna destek vermek yurtseverlik borcudur. Siyaset kurumunun karşılıksız destek vermesi ve engelleri kaldırması gerekiyor. Sorun, bürokrasiden çok siyasi kurum ve siyasetçilerdedir. Siyasetçiler geleceği düşünerek planlama ve revize yaparsa Türkiye geleceğe umutla bakar. Aksi halde umutsuzluk toplumun üzerine çöker.

doğru ilerliyor. Turist niye gelmiyor? Denizimiz mi soğudu? Tarihi eserlerimiz mi yok oldu? Neden? Güven ortamı ve özgürlük ortamı yoksa o ülkeye kimse gelmez. Hitler’in Almanya’sına turist gitmez. Turist nerede huzur ve güvenlik varsa oraya gider. Terör tek başına bir gerekçe değildir. Bir ülkenin markası ve imajı bozulursa oraya turist gitmez. Devleti yönetenler devleti yönetirken geleceği düşünerek ve dünya dengelerini iyi okuyarak politika oluşturmalıdır. Suriye krizi öncesinde Güneydoğu’ya çok gidiyorlardı. Ve diyorlardı ki otel bulamıyoruz. Şimdi kimse yok. “Siyasi krizin çözülmesi lazım” İnsanlar buraya özgür ortamda

gelsin. Özgürlüğün olmadığı bir ülke imajı düzgün bir ülke değildir. Bunun olmadığı bir ülkeye kimse gelmez. Bütün amacımız Türkiye’nin imajını yeniden düzeltmektir. Önümüzdeki en temel sorun budur. Yaşanan kriz bir siyasi krizdir ve bunun ekonomiye maliyetidir. Bu siyasi krizin en ağır faturasını işveren dünyası ödeyecek ikinci aşamada da işsiz kalanlar ödeyeceklerdir. Siyasi krizin çözülmesi lazım. Türkiye siyasi krizin içindedir. Bu krizi atlatmamız gerekiyor. Bunu atlattığımız zaman Türkiye kendi markası ile ayakta kalacaktır. Türkiye’nin imajı düzelsin, Türkiye 70 milyon turist ağırlar.”

Turist huzurlu ülkeye gider Rakamlar son üç yılda aşağıya

TÜROFED / 25


Olağan Genel Kurul

TÜROFED Yönetim Kurulu belli oldu Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 5. Olağan Genel Kurulu açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirildi. 21 kişiden oluşan TÜROFED Yönetim Kurulu genel kurul sonrasında belli oldu.

TÜROFED / 26


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 5. Olağan Genel Kurulu, yapılan açılış konuşmaları sonrasında başladı. TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın üyelere yaptığı konuşma sonrasında divan heyeti oluşturuldu. Divan Başkanı TÜROFED Kurucu Başkanı Ahmet Barut olurken Divan heyetindeki diğer isimler Işık Uğurtuğ ve Bekir Akkaş oldu. Olağan Genel Kurul’da Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Denetleme Kurulu Raporu ve 2017-2019 dönemi tahmini bütçesi, tüzük değişiklikleri oy birliği ile kabul edildi. Görüşülen ve ibra edilen maddelerin ardından yeni dönem yönetim kurulu üyelerinin isimleri belirlendi. TÜROFED Yönetim Kurulu Osman Ayık Yusuf Hacısüleyman Sururi Çorabatır Burhanettin Sili Birol Akman Halit Ergül Halil Özyurt Murat Demir Gazi Murat Şen Mehmet İşler Yavuz Torunoğulları Mete Akcan Bülent Bülbüloğlu Mehmet Haluk Beceren Yakup Dinler Murat Toktaş Tacettin Özden Gülçin Güner Ali Ulvi Gümüşhan Cafer Tayyar Zaimoğlu Ahmet Tok TÜROFED Denetleme Kurulu Cengiz Tokatlı Kaan Kavaloğlu Ali Cenk Yorulmaz TÜROFED Disiplin Kurulu Işık Uğurtuğ Zafer Alkaya Cazim Alaybaşı

TÜROFED / 27


Olağan Genel Kurul

TÜROFED / 28


TÜROFED / 29


Resort Turizm Kongresi

6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Akdeniz Turistik Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) organize ettiği Uluslararası Resort Turizm Kongresi, 6. kez Antalya’da gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı kongrede 2016 ve 2017 turizmi masaya yatırıldı.

6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin geleneksel kokteyli Adalya Elite Lara’da gerçekleştirildi. Ertesi gün ise 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Barut Lara Hotel’de büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katıldığı kongrede Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, TUI Group CEO’su Friedrich Joussen, RTK Başkanı Thomas Bösl, Thomas Cook Rusya Direktörü Chavdar Stoyanov, Jolly Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Corendon Airlines Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, FTI Genel Müdürü Ralph Schiller ve Hilton Worldwide Türkiye Genel Müdürü Armin Zerunyan gibi Türk turizmi için önemli isimler konuşmacı olarak katıldı.

TÜROFED / 30


Yusuf Hacısüleyman: “2016’dan 5 temel ders çıkardık” Kongrenin açılış konuşmasını AKTOB Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Hacısüleyman yaptı. 2016’nın kendilerine 5 temel ders verdiğini söyleyen Yusuf Hacısüleyman bu temel dersleri şöyle sıraladı: “2016’dan gelecek için 5 temel ders çıkarabiliriz. Birinci ders; fiyat, her şey demek değildir. Bundan sonra fiyat düşürmenin ne kadar etkili olup olmayacağını herkes kendi ölçmeli. Hizmetin hiç mi etkisi yok? İkinci temel ders; Turizmin 50’nin üzerinde sektörü etkilediğini biliyoruz. Turizm sektörü diğer sektörlerin ekonomilerini sarstığı ve cari açığa etkisi ortada. Bir diğer nokta turizmin devlet politikası olması gerektiğini gördük. Dördüncü temel ders politik söylem ve gelişmeler turizmi bu kadar etkilemiş olduğunu gördük. Beşinci temel ders ise Türk turizminde yeni bir senaryo gerektiğidir” dedi. 2017’ye girerken işletmelerin çözüm üretemediği sorunların çözülmeyi beklediğini belirten Hacısüleyman, açıklamalarına şöyle devam etti: “Konaklama sektörü örgütlenme modellerinden birine kavuşmalıdır. Geleceğe baktığımızda dünya nüfusu artıyor ve dolayısı ile seyahate çıkanların sayısı da artıyor. Hepimiz seyahat etmeyi seviyoruz. Bütün bunları da kendimizi güvende hissederek yapmak istiyoruz. Çağımızın en önemli sorunlarından biri de budur. Güvenlik bir seyahat etme nedeni değil ama beklentisidir. Yabancı olduğunuz bir yerde kendinizi güvende hissetme isteği insan hakları ve kişisel özgürlüklerin olduğu yerde mümkündür. Bunu gerçekleştirmek zor mu? Bizce değil. Her insan bunu hak eder.” Norbert Fiebig: “Almanlar Türkiye’yi çok seviyor” AKTOB’un organize ettiği 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, Yusuf Hacısüleyman’ın ardından Türk turizmcilere seslendi. Almanların Türkiye’yi çok sevdiğini söyleyen Fiebig: “Almanlar, Türkiye’yi, otelleri, personelin eğitimini, verilen hizmeti çok seviyor. Fiyat-hizmeti eğrisinin yüksek olmasını da seviyorlar. Dünyada Türkiye’ye bu konuda alternatif bir ülke yok. Türkiye, Almanya için vazgeçilmez bir destinasyondur. Türkiye’yi Alman turistler için tekrar kazanmalıyız. Bu konuda iyimserim ve normale döneceğimize eminim. Müşterilerimiz seyahate gidecekleri ülkede fikir ve demokrasi özgürlüğü var mı bunu soruyorlar. Almanlar bunlara dikkat ediyor ve önem veriyor. Bu konuyu ciddiye alırsak başarılı bir iş yapmış oluruz. Bence bu konuda yapılması gereken birçok şey var. Müşteri medyanın kendisine o ülke için vermiş olduğu bilgilere de önem veriyor” dedi. Menderes Türel: “Antalya ile rekabet edilemez” Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Türkiye’nin 2017 yılında Avrupa pazarında zorlanacağını söyledi. Başkan Türel açıklamalarına şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde Avrupa pazarında zorlanacağımızı görüyoruz. Avrupa’da ters rüzgarlar esiyor. Bize yapılan müşteri memnuniyet anketlerinde Antalya bu konuda rekabet edilemez noktadadır. Yüzde 85 ve üzeri olanlar geldiklerinden dolayı çok mutlu olduklarını söylüyorlar. Biz Antalya yöneticileri olarak sektörün her zaman yanındayız. Geçen sene günlerimi turizm ve tanıtma çalışmalarında geçirdim. Çünkü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konulara önem vermem kaçınılmazdı. Ciddi çalışmalar yaptık ve bunun da göre dönüşünü aldık.”

Münir Karaloğlu: “Turizm sektörü ayakta” Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise 2016 verilerinin iç açıcı olmadığını söyledi. Vali Karaloğlu şöyle konuştu: “2016’da veriler çok iç açıcı değil. Bunun en önemli sebeplerinden biri de imaj problemimizin olmasıdır. Yaşadığımız sorunların hiçbirinin kaynağı Antalya değildir. Konjonktürel sorunlar nedeniyle Antalya ve Türk turizmi sıkıntı yaşadı. Antalya ve turizm sektörü ayaktadır. Düşündüğümüz ve temenni ettiğimiz problemleri de yerli ve yabancı aktörlerimizle ortak yapacağımız çalışmalarla çözeceğimize inanıyorum. 2017’nin 2016’dan başarılı geçeceğini düşünüyorum.”

TÜROFED / 31


Resort Turizm Kongresi Nabi Avcı: “Tanıtım stratejimiz değişmeli” 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, turizmcilere seslendi. Bakan Nabi Avcı’nın açıklamaları şöyle: “Bölgemiz turizm açısından sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Hepimizin bildiği üzere terör dünyanın olduğu gibi Avrupa ve Türkiye’nin turizmine etki eden en önemli nedenlerden biridir. Sektörümüz maksatlı oluşumlar tarafından da güvensiz gösterilmeye çalışılıyor. Almanya’daki bazı basın yayın organları tarafından Türkiye’nin güvensiz gösterilmesi bizi derinden üzüyor. Turizmi etkileyen terör ve olumsuz gelişmeler Avrupa’da Türkiye’deki kadar gündem oluşturmuyor. Bunun örneklerini geçmişte yaşadık. Gezi olayları oldu Türkiye’de. Buna benzer gösteriler Almanya ve Fransa’da da oldu. Avrupa’nın başka ülkelerinde de oldu. Ama hiçbiri önceden tedbir alınmış çekim yerleri belirlenmiş bir şekilde dünyaya servis edilmedi. Farklı bir uygulamadan bahsediyorum. Bu turizm sektörümüzü olumsuz etkiledi. Bu tertiplerin içinde yer alan medya grupları şunu bilsinler ki bu geri tepecek bir uygulamadır. Uçak desteğini gelecek sene daha da genişleteceğiz. Tanıtım stratejimizin de değişmesi gerektiğini gördük. Destinasyonlarımızın ayrı ayrı tanıtılması konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz ve bu konuda adımlar atacağız.” Friedrich Joussen: “2017 yılı 2016’dan daha iyi olacak” 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin en önemli konuklarından biri de TUI Group CEO’su Friedrich Joussen oldu. Joussen, Türk turizminin tekrar eski haline dönmesi için yapılması gerekenleri açıkladı. Friedrich Joussen’in açıklamaları şöyle: “Güvenlik bir devlet görevidir. Türkiye’deki güvenlik durumunun da stabil olduğunu görüyoruz. Bir seyahat yasağı yok. Kuzey Avrupa ülkelerinde ve İngiltere’de Türkiye ile ilgili terör saldırıları nedeniyle bir güvensizlik var. Algı konusunda biraz daha sorumluluk almak gerektiğini unutmamak gerektiğin düşünüyoruz. Ortak sorumluluk almalıyız. İnsanların algısını değiştirmek için daha faal olmalıyız. Türkiye turizm piyasası son yıllar içinde inanılmaz bir büyüme sağladı. Saldırılar öncesinde yaklaşık 40 milyon turist Türkiye’ye geliyordu. Daha önce Türkiye’ye 2 milyon müşteri getiriyorduk. 2016 sezonu içinde bu yaklaşık 1 milyon müşteriye tekabül etti. Tekrar gelişim için ne yapmalıyız? Birinci atmamız gereken adım Rusya pazarının tekrar açılmasıydı. İkinci konu ise otellerimiz. Sahil var ve resort oteller var. Çok iyi bir alt yapı var. Bu alt yapının ayakta tutulması önemli. Uçuş imkanları da arttırılmalı. Bu sağlanırsa çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Uçuş kapasitesinin düşürülmesi halinde yine zor bir sezonla karşı karşıya kalabiliriz. 2017 yılında Türkiye’ye yapılan rezervasyonlarda müşterinin tavrının değiştiğini görüyoruz. Daha kısa tatil planları yapılıyorlar. Türkiye daha çok kısa vadeli tatil planlamalarında yer alıyor. Yaz sezonu için iyi bir başlangıç yaparsak kısa vadeli tatil planlamalarında başarı yakalayabiliriz. Birlikte hem ekonomi hem özel sektör bunu birlikte çalışarak başarabilirsek 2017 yılı muhtemelen 2016 yılından daha iyi olacaktır.” Thomas Bösl: “Acilen tedbir almamız gerekiyor RTK Başkanı Thomas Bösl, 2017 yılının zorlu bir yıl olacağını belirterek, “Birlikte çok çalışarak başarıyı yakalayabiliriz” dedi. Bösl’ün açıklamaları şöyle: “Bu sene zor bir yıl oldu. Avrupa ve Türkiye turizm sektörlerini sınayan bir yıldı. Uzun yıllar başarılı olup böyle bir yıl yaşamak kolay değil. Almanların tatile bakış açılarını iyi bilmek gerekir. Sizin yaşadığınız kriz bizi de çok sert vurdu. En önemli destinasyonlarda yaşanan kriz Almanya için de ciddi bir kriz yaratır. Siz meslektaşlarınız ve çalışanlarınız 30 yılda böyle bir başarı elde ettiniz. Bu başarının paydaşı olarak bundan gurur duyuyoruz. Bu ilişki bir siyasi kriz ile yıkılmasına müsaade edilmemeli. Aramızda bir ortaklık değil dostluk var. Son yıllarda sağlanan başarının teminini bu oluşturduğu için bunun üzerinde çalışarak başarıyı tekrar yakalamalıyız. 2017 yazını ele alırsak erken rezervasyonlardaki yüzde 58’lik düşüşü açıklamak lazım. Bu yüzde 58 düşüş hepimize ciddi bir uyarıdır. Buna birlikte tepki göstermezsek gelecek sene çok büyük bir yıkım olur. Bugünden gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Bu çalışmalar başlamalı. Çünkü Almanya’daki ana rezervasyon dönemi başlamak üzere. Aileleri Türkiye için ikna edebilirsiniz. Daha fazla fiyat düşüşünü de durdurmak istiyoruz. Bu otelleri ve bu kaliteyi bu fiyatlara satamıyorsak bu bizim başarısızlığımızdır. 2017 zor bir yıl olacak. Birlikte daha güçlü işbirliğine ihtiyacımız olacak. Bizim kalbimizi kazandınız. Avrupa’da artık 8 bin seyahat acentanız var. Hep birlikte daha çok çalışarak tekrar başarıyı yakalayacağız.”

TÜROFED / 32


6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde pazarların değerlendirildiği bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel’in yaptığı panelde Bentour CEO’su Deniz Uğur, Jolly Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Bastıyalı Tourism CEO’su Mehmet Bastıyalı, Thomas Cook Rusya Direktörü Chavdar Stoyanov yer aldı. Chavdar Stoyanov: “Türkiye, Rusya için çok önemli” Thomas Cook Rusya Direktörü Chavdar Stoyanov, Türkiye’nin Rusya turizmi için çok önemli bir destinasyon olduğunu söyledi. Stoyanov: “Eylül ayında Türkiye açıldığı zaman insanlar Türkiye’ye gelmek istiyorlardı. Eylül’den sonra satışlar ve satın almalar başladı. Bu yıl Rusların çoğu Rusya’nın Karadeniz kıyılarına gitti. Bu turistlerin büyük kısmı tekrar Türkiye’ye gelecek. Bizim Güney ve Batı sahili için beklentimiz 2.5-3 milyon yolcu olması. Bütün tur operatörleri bütün planlarını bu rakamlara göre yapıyor. Bu noktada politika çok önemli. Uçuşların desteklenmesi gerekiyor. Rusya artık resesyonda değil ama hala ekonomik olarak zayıf. İnsanları finansal anlamda motive etmek lazım. Biz çok iyimseriz. Türkiye geri gelecek. Thomas Cook grubunda Rusya’dan büyük bir artış göreceksiniz. Büyük bir grup olmamızın da etkisidir bu” dedi. Mete Vardar: “İç pazar daha da büyüyebilir” Buruk bir mutluluk yaşadığını belirten Jolly Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar iç pazarın öneminin yavaş yavaş anlaşılmaya başlandığını söyledi. Vardar: “12-13 sene önce, tüm kontratlar yapılıyor, sayılar belli oluyor ve mayıs ayında kontrat yapabiliyorduk. Çok kısıtlı bir dönemde kapasitemizin yüzde 90’unu pazarlıyorduk. Mayıs ayında kontrat yapan acenteler artık kasım ayında erken rezervasyona başlıyor. Bakanlığımız, TÜROFED ve diğer birliklerle ciddi bir iç pazar hareketliliği kazandık. Şimdi 3 milyona yakın bir kitle erken rezervasyon yapıyor. Bu çok önemli bir sayı. Rus ve Alman turist daha uygun fiyata tatil yapıyor algısı vardı. Ama şimdi tatilcilerimiz erken rezervasyon yaparak otellerimizin de iç pazara verdiği önemle artık daha uygun fiyatlarda tatil yapmaya başladı. Biz yurt dışından doğacak açığa talibiz ama bize daha fazla destek ve önem verilmesi gerekiyor. Tatil artık bir lüks değil bir ihtiyaç. Tanıtım kampanyaları ile iç pazar daha da büyüyebilir. Türkiye’de çok büyük bir potansiyel var” şeklinde konuştu. Deniz Uğur: “2017 daha iyi bir yıl olacak” Bentour CEO’su Deniz Uğur, 2017 yılının 2016’dan daha iyi bir yıl olacağını söyledi. Uğur: “Ben her zaman pozitif bir tipim. Bu büyük bir kriz. Son 10 yıl çok iyi geçmişti. Ve o senelerde herkes bayram etti. Bu sene kriz oldu belki de birkaç yıl daha devam edecek. İş adamları krizde her zaman bir çare bulur. Biz öyle düşünüyoruz. Türkiye’ye satışların düşeceğini düşünüp Hollanda’ya açıldık. İyimser bakıyorum 2017’ye. Bence 2016’dan daha iyi olacak en azından yüzde 10 artış beklentim var” diye konuştu.

TÜROFED / 33


Resort Turizm Kongresi Yıldıray Karaer: “Bu köprü olmadan turist gelmez” Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, Türk havacılık şirketlerinin önündeki engelleri sıraladı. Yıldıray Karaer, sorunların hükümet nezdinde bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Karaer, “İki sene önce 1 tonluk uçak yakıtının fiyatı 1000 dolara gelmişti. Şimdi de karşımıza karbon tüketimi geldi. Bize; ‘Antalya’dan Düsseldorf’a uçarken karbon tüketiyorsunuz ve bu tükettiğiniz karbonun fiyatını ödeyin’ dendi. Yakıtı ödüyoruz, personelin ücretini ödüyoruz ve bunlara ek olarak geçiş parası ödüyoruz. Şimdi de karşımıza karbon çıktı. Geçtiğimiz aylarda Türk bayraklı havayolu şirketi olarak bizden TCO denen bir belge almamızı istediler ve aldık. Türk bayraklı havayollarının önünde bu belge yarın bir engel teşkil edebilir. Bunların yanında Ulaştırma Bakanlığımız ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ‘Bunu kabul etmek zorundayız’ dediği 5. trafik hakkı konusu var. Biz buna da itiraz ettik. Bu durum Türk havacılık sektörünün daralmasına rekabetten ezilmesine neden olacak hususlardan biri olacak. Rusya ile sıkıntı 2015 yılında başladı ve uçağın düşürülmesi ile de zirveye çıktı. Rusya’dan gelmezlerse İran pazarı var dendi biz de yüzümüzü İran’a döndük. Ama öyle söylendiği gibi olmuyor. 2017 için İran bize permi vermiyor. İran’dan 1 milyon turist gelmek istese gelme ihtimali yok çünkü İran permi vermiyor. Hatta bize ‘İran’a çok uçmak istiyorsan her yolcu için gelirken 50, giderken 50 dolar para yatır. O zaman sana permi veririz’ dendi. Yani permi vermek için 200 kişilik uçaktan 20 bin dolar para istediler. Otelcilik, acentecilik yapıyoruz ve İranlı turiste ihtiyacımız var ancak bu konulara çare bulunmazsa İranlı turist zor gelir. Bu sorunların devletimiz ve hükümetimiz nezdinde çözülmesi gerekiyor. Yabancı ülkelerdeki turistler Türkiye’ye gelmek için sıraya girsin, otellerimiz istediği kadar kaliteyi üst seviyede tutsun fark etmez. Bu köprüyü kuramazsak turistin Türkiye’ye gelmesi mümkün değil.” Ralph Schiller: “Çok çalışmalıyız” Kongrenin bir diğer önemli konuğu ise FTI Genel Müdürü Ralph Schiller oldu. Schiller, geçen sene Ocak ve Şubat aylarında tatil planı yapanların tatil yapmadığını belirterek, “Güvenlik sıkıntısı yaşadı ve bu kitle tatil yapmadı” dedi. Schiller açıklamalarına şöyle devam etti: “Avrupalılar belirli yerlerde tatile yöneldi. Havalar da kötü olunca farklı bir alışkanlıkla karşı karşıyayız. Umarım dünya normale döner. Bence birçok operatör çok farklı performanslar gösterdi. Biz iyi rakamlar ortaya koymaktan dolayı mutluyuz. Biz yılı küçük bir eksi ile kapattık. Çok memnuniyetsiz değiliz. Hedefimiz ve planlarımız bunlar değildi tabi ki. Şunu gördük Türkiye ile ilgili rezervasyon durumları yaşadıklarımıza rağmen çok kısa sürede iyileşme gösterdi. Dietmar Gunz, Türkiye ekibini büyüttü. ‘Çok çalışmalıyız ve hacmi korumalıyız’ dedik. Dünyanın farklı ülkeleri ile de çalışıyoruz ama Türkiye’nin yeri ayrı. Türkiye’deki otel partnerlerimize çok teşekkür diyoruz. Onlar bizi çok başarılı bir şekilde destekledi ve çok güzel ürünler ortaya koyduk. Bunun politika ile alakası yok. Türkiye’de bir saldırı veya olay olunca 10-15 günde rezervasyonlar düzeliyor. Bu Türkiye’ye özel bir durum. Şu an yaşadığımız durumu kısa sürede aşabiliriz. Bakanın da söylediği üzere Türkiye’de belki fazla tanıtılmayan ama tanıtılmaya ihtiyacı olan enteresan konular var. Bu noktada çok şey sayabiliriz. Biz çok misafir taşıyoruz ve bunun yüzde 90’ı kalite ve iyi fiyat istiyor. Rekabet ettiğimiz şirketler diğer ülkelerde kapasite kaybettiği zaman biz ve destinasyon bir sıkıntı yaşıyor. Deniz ve kumsal çok önemli tabi ki de siyasi ve güvenlik konuları da önemli. Türkiye’e olan güveni tekrar inşaa etmeliyiz.” Erkan Yağcı: “Turizm, gelecekte çok farklı bir noktada yer alacak” Kongrenin sonunda Moderatörlüğünü Tavit Köletavitoğlu’nun yaptığı; Concorde De Luxe Resort Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, Hilton Worldwide Türkiye Genel Müdürü Armin Zerunyan’ın konuşmacı olduğu “Ne yapmalı?” konu başlığını taşıyan bir panel düzenlendi. Dikkat çekici bir konuşma gerçekleştiren Erkan Yağcı, Çin, Hindistan, Küba ve İzlanda’nın yeni turizm destinasyonları olacağını söyledi. Yağcı: “İlerleyen yıllarda uygun maliyetli uçaklar ortaya çıkacak ve seyahat kolaylaşacak. Dünyada beşinci ulaşım aracı tasarlanıyor. Bu yeni bir teknoloji. Kapsüllerle insanların ve malzemelerin bir noktadan bir noktaya ulaştırılması hedefleniyor. Saatte 1220 km hızla gidebilecek bir teknoloji. Antalya-İstanbul 30 dk. Mesafeler kısalacak. Bu bize şunu gösteriyor; dünya gittikçe küçülecek ve mesafeler kısalacak. Antalya ile İngiltere arası 2 saate düşecek. 50 yıl sonra bu sektörün gideceği nokta çok farklı olacak. Turizmin geleceği gerçekten çok farklı bir noktada yer alacak” dedi.

TÜROFED / 34


Haber

EMITT’e büyük ilgi! Turizmcilerin merakla beklediği Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında düzenlenecek EMITT, bu yıl, 60.000 ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor.

TÜROFED / 36


Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan 21. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 26 – 29 Ocak 2017’de Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. 80 ülkeden 5.000 kurum ve kuruluşu bir araya getirecek olan EMITT 2017, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenlenecek. Fuar bu yıl, 60.000 ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. 60 bin ziyaretçi bekleniyor 21. kez düzenlenecek olan EMITT Turizm Fuarı’nda bu yıl da Yurtdışı

Alım Heyeti (Hosted Buyer) Programı düzenlenecek. Sektör temsilcilerine uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen programa, şimdiden Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Güney Afrika, Hindistan, İspanya, İtalya, Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tayland, Ürdün ve Yunanistan’ın aralarında bulunduğu 60 ülke başvuruda bulundu. EMITT 2017’ye 80 ülkeden 5.000 kurum ve kuruluş ile 60.000 ziyaretçi katılması hedefleniyor. Yoğun başvuru alıyor Turizm sektörü temsilcilerine uluslararası alanda iş geliştirme, yeni satın alma, yeni iş ve işbirliği

fırsatları yaratılması amacıyla Yurt dışı Alım Heyeti (Hosted Buyer) Programı’na gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını belirten ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın: “EMITT Turizm Fuarı’nda bu yıl da Yurt dışı Alım Heyeti (Hosted Buyer) Programı’nı düzenliyoruz. Bu yıl programımızı TravelShop Turkey işbirliğiyle gerçekleştireceğiz. Program kapsamında fuara katılım için şimdiden 60 ülkeden başvuru aldık. Yoğun başvuru aldığımız ülkeler arasında Rusya da bulunuyor. Fuara kadar da Rusya’dan bu programa katılmak isteyen firmaların sayısında artış olacağını ön görüyoruz. Buluşma noktası Rusya’nın yanı sıra Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Güney Afrika, Hindistan, İspanya, İtalya, Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Portekiz, Suudi Arabistan, Tayland, Ürdün ve Yunanistan’dan firmalar da EMITT’e yoğun ilgi gösteriyor ve programa başvuruda bulunuyor. Öte yandan fuar satışları da son hız devam ediyor. EMITT, sadece Türk turizm sektörünün değil, dünya turizm sektörünün de en büyük buluşma noktalarından birisi. Fuar, turizm sektörü profesyonellerinin bir araya geldikleri ticari bir platform olmasının yanı sıra tatil tutkunları için de önemli bir adres” dedi. Turizm buluşuyor Her yıl dünyanın ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden, turizm profesyonellerini, turizm belde ve kuruluşlarını, ziyaretçilerle buluşturan EMITT, bu yıl da 26 – 29 Ocak 2017’de Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

TÜROFED / 37


Haber

3 panel 3 konu Bu sene 21. kez gerçekleştirilecek olan Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), düzenlenecek olan panellerle de dikkat çekecek. 3 farklı panele ev sahipliği yapacak olan EMITT, Türk turizmine ışık tutacak. Önümüzdeki Ocak ayında 21. kez kapılarını açacak olan Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 80 ülkeden 5.000 kurum ve kuruluşu bir araya getirecek. Dünyanın en büyük 5 fuarından biri olan EMITT, dünyanın ve Türkiye’nin farklı noktalarından turizmcileri bir araya getirirken düzenlenecek 3 panel fuara damgasını vuracak. “Yeni Hedefler ve Stratejiler” İlk panel 26 Ocak 2017 saat 14:30’da yapılacak. Hüseyin Baraner’in moderatörlüğünü yapacağı “Yeni Hedefler ve Stratejiler” konu başlığını taşıyan panelin konuşmacıları UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, HOTREC Başkanı Susanne Kraus Winkler, DRV Başkanı Norbert Fiebig ve Jameika Turizm Bakanı Edmund Bartlett olacak. “Kamunun Turizme Bakışı” Fuarın ikinci paneli “Kamunun Turizme Bakışı” başlığını taşıyor. 27 Ocak 2017 tarihinde saat 10.30’da yapılacak olan ve Prof. Dr. Muharrem Tuna’nın moderatörlüğünü yapacağı panelde Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Muğla Valisi Amir Çiçek,

TÜROFED / 38

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş konuşmacı olarak yer alacak. “Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler” Fuarın üçüncü paneli ise yine 27 Ocak 2017 tarihinde saat 14.30’da yapılacak. “Özgünlükleriyle Markalaşan Şehirler” başlığını

taşıyan panelin moderatörlüğünü Prof Dr. İbrahim Birkan yapacak. Panelde Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmacı olarak yer alacak.


Haber

GÜMTOB’da M. Haluk Beceren güven tazeledi Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Olağan Genel Kurul Toplantısı Bursa’daki Adranos Hotel’de gerçekleştirildi. GÜMTOB üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen genel kurulda Mehmet Haluk Beceren güven tazeledi.

TÜROFED’in Güney Marmara Bölgesi’ndeki temsilcisi Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (GÜMTOB) Olağan Genel Kurul Toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi. Adranos Hotel’deki toplantıya GÜMTOB üyeleri büyük ilgi gösterirken, toplantıda GÜMTOB’un kuruluşundan bu yana başkanlık yapan Ferruh Ulukardeşler, Işık Uğurtuğ, Suphi Dilmen ve Mehmet Haluk Beceren bir araya geldi. “En büyük hedefimiz…” Genel Kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren mevcut başkan Mehmet Haluk Beceren, yönetim

TÜROFED / 40

olarak her zaman konaklama ve yeme-içme sektörünün gücünü artırmayı hedeflediklerini söyledi. Sektör adına yapmış oldukları çalışmalarda, birlik üyelerinin destek ve katkılarının kendilerine her zaman güç verdiğini belirten Beceren, “En büyük hedefimiz; bölge turizm sorunlarımıza acil olarak çözüm üretebilmek ve ülke turizm pastasından daha fazla pay alabilmek oldu. Bu doğrultuda; gerek Bakanlıklar nezdinde, gerekse TÜROFED nezdinde ve ilgili kurumlarla çalışmalar yaparak sorunlara çözüm üretmeye çalıştık” dedi.

“Yenileme yatırımları teşvik edilmeli” M. Haluk Beceren konuşmasına şöyle devam etti: “Sizlerin de bildiği gibi, 1980’li yıllardan 90’lı yılların ortasına kadar olan süreç, Türkiye’nin belirli bir kapasite yaratarak uluslararası turizm piyasasına çıktığı dönemdir ve Türk turizminin ilk dönemi olarak kabul edilir. 90’lı yıllardan günümüze kadar olan dönemde ise Türkiye kendini turizmde kanıtlamış, hem gelir, hem de ağırladığı turist sayısı ile dünya turizmliginin aktörü olmuştur. Türkiye son yıllarda pazar çeşitliliği konusunda önemli aşama kaydetti. Yatak kapasitemizin yeni olması da rakiplerimize nazaran bir avantaj sağlamakta ancak, bu üstünlüğümüzün kaybolmaması için, renovasyon teşviklerinin her daim devam etmesi gerekmekte. Turizmde gelişmiş bölgelerimizde yatırım teşviki istemiyoruz ama en büyük rekabet üstünlüklerimizden olan yeni yatak avantajlarımızın kaybolmaması için yenileme yatırımları teşvik edilmeli.  Sadece konaklama sektöründe artış oldu Türkiye’de, turizmin ekonomideki, sosyal hayattaki, istihdamdaki


etkisinin giderek arttığını ve olumlu gelişmesinin yansımalarının ülkenin her yerine sirayet ettiğini görüyoruz. Turizmin, istihdam yaratmada liderliği sanayiden almış olup, Son 10 yılda en büyük 500 sanayi kuruluşunda istihdam gerilerken, sadece konaklama sektöründe istihdamda artış oldu. Ortalama her yıl yaklaşık 10 bin kişiye istihdam yaratıldı. Turizmin bir diğer özelliği de istihdam içinde dezavantajlı grup sayılan kadın ve gençlerin sayıca yüksekliğidir. İstihdamın yanı sıra en önemli diğer bir gelişme de, turizm yatırımlarının tüm Anadolu’ya yayılmasıdır. Bu durum,  ülkemizin her noktasının toplam yaşam kalitesine daha fazla olumlu katkı yapabilen en önemli gelişmedir. Maliyetler arttı Ülkemizde son aylarda gelişen olaylar sebebiyle, karlılık ve verimlilik olarak konaklama sektörü oldukça sıkıntılı günler geçirmekte. Talebin kırılmaması için dönem dönem fiyatta taviz vermek zorunda kalırken içeride de artan maliyetlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunda da en büyük meblağ yiyecek–içecek maliyetlerindeki fiyat artışı.

Sektör 2016 yılında yara aldı Türk turizmi için 2016, yaraların alındığı bir yıl olarak hatırlanacak. Özellikle Avrupa pazarında en büyük sorun güvenlik korkusu. Bu konuda ciddi bir imaj çalışması yapılması gerekli olduğuna inanıyoruz. Diğer bir gerçek de, iç pazarın ülkemiz için ana pazar haline gelmesi. Ülke turizmimizde hedeflenmesi ve yapılması gereken, turizm katma değerini yükseltmek, yani kişi sayısı ile birlikte geliri de yükseltmek. Turizm Meslek Yasası TÜRSAB, seyahat acentaları için ne kadar gerekliyse, TİM, ihracatçılar için ne kadar gerekliyse, Turizm Meslek Yasamız da bizim için gereklidir. Yasa ile kendi kaynağımızı yaratma kabiliyetine kavuşacak ve kurumlar arası yetki karmaşasını önleyerek, merkezi idare, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlayacağız. Üye sayısı 220’ye ulaştı GÜMTOB gönüllü üyelik esasına dayalı bir dernektir. Son yıllarda GÜMTOB’un artan çalışmaları ve organize hareket etmenin öneminin çok daha fazla algılanmasına

sebep olmuş ve bu düşüncede olan işletmelerimizin katılımı ile üye sayımız 220’ye ulaştı. Öyle ki, Üyelerimiz arasında İstanbul, Çorlu, Edirne ve Sapanca’dan işletmelerimiz mevcut. Delege sayısı; 21 Birliğimiz TÜROFED -Türkiye Otelciler Federasyonu üyesi olup, 18 Delege ile temsil edilmekte iken  Üye sayımızın artış göstermesi ile  Delege sayımız 21 oldu. GÜMTOB- EWE ENERJİ arasında işletmelerimizin indirimli ve sorunsuz elektrik temini için işbirliği protokolü yapıldı. Şirket yetkilileri sizleri bilgilendirmek amacıyla ziyaret edeceklerdir. 32. hizmet yılı 1984 yılında Bursa Otelciler Derneği olarak kurulan ve bugün Bölgesel bir dernek olarak hizmet veren GÜMTOB,  sizlerin destek ve katkıları ile 32. Hizmet Yılında. Derneğimize Geçmiş dönemlerde hizmet vermiş başkan ve yönetim kurulu üyelerine,  birlikte görev aldığımız çalışma arkadaşlarıma ve siz değerli üyelerimize çok teşekkür ederim.” Daha sonra gerçekleştirilen seçimde oyların tamamını alarak seçilen  Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu.

YENİ YÖNETİM KURULU ADI-SOYADI MEHMET HALUK BECEREN ERSİN YAZICI MUSTAFA SEZENCAN CENGİZ TOKATLI HAYRİ YAZICI ALİ AKOL ERHAN AKBAŞ HAKAN EFE FİKRET KARAÇALI BAKİ MERT EKEN KADİR TEMİZEL EMİN SARPER ALİ ULVİ GÜMÜŞHAN İSMAİL MURAT KURŞUN BUĞRA ARTIÇ

İŞLETME ADI                                    BECEREN OTEL ALMİRA OTEL ADAPALAS OTEL CUNDA BASEL OTEL GRAND YAZICI OTEL AKOL OTEL GÖNLÜFERAH CITY OTEL EFEHAN OTEL GRAND ÇALI OTEL EKEN PRESTİJ OTEL GRAND TEMİZEL OTEL TRAKYA RESTAURANT İKBAL TERMAL OTEL ASYA PAMUKÇU TERMAL OT. ARTIÇ OTEL

İLÇE/İL ULUDAĞ-BURSA BURSA BURSA AYVALIK-BALIKESİR ULUDAĞ-BURSA ÇANAKKALE BURSA BURSA BOZÜYÜK-BİLECİK BANDIRMA-BALIKESİR AYVALIK-BALIKESİR ESKİŞEHİR AFYONKARAHİSAR BALIKESİR BURSA

TÜROFED / 41


Haber

GATOD yönetimi belli oldu Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GATOD), Olağan Genel Kurulu’nu Gaziantep’te gerçekleştirdi. Olağan Genel Kurul sonucunda mevcut başkan Mete Akcan’ın önderliğini yaptığı yönetim kurulu güven tazeledi.

Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki temsilcisi olan GATOD, Olağan Genel Kurulu’nu Divan Gaziantep’te gerçekleştirdi. GATOD üyesi otellerin ilgi gösterdiği Olağan Genel Kurul sonucunda mevcut başkan Mete Akcan’ın önderliğini yaptığı yönetim kurulu güven tazeledi. Yönetim Kurulu Yapılan seçim sonucu Mete Akcan başkanlığındaki yönetim kurulunda şu isimler yer aldı: Zafer Bakbak, Nedim Bahar, Turgut Ercan, Sibel Tütüncüler, Önder Bayram ve Faruk Erzin.

TÜROFED / 42


Haber

Karadeniz otelleri seçim için buluştu Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) 2. Olağan Genel Kurulu Samsun’da gerçekleştirildi. 12 ilden gelen otelciler tek liste halinde seçime gitti. Mevcut Başkan Murat Toktaş, oyların tamamını alarak yeniden başkanlığa seçildi.

TÜROFED / 44


Karadeniz Bölgesi’nde 18 ilde faaliyet gösteren Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) üyeleri 2. Olağan Genel Kurul için Samsun’da toplandı. Üyeler büyük ilgi gösterdi 12 İlden gelen KATİD üyesi tesis yönetici ve sahipleri Grand Hotel Sheraton’da yapılan 2. Olağan Genel Kurul için bir araya geldi. Toplantı Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel’in açılış konuşması ile başladı. Tek liste halinde girilen seçimlerde ise North Point Hotel Genel Müdürü Murat Toktaş’ın başkanlığında oluşan liste oyların tamamını alarak Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) yönetimini üstlendi. Karadeniz’deki açığı kapattı Üç yıl önce kurulan KATİD kısa süre içinde bölge otelcilerinin çatı örgütü konumuna geldi. Bölgedeki bütün 5 yıldızlı yerli ve yabancı otel zincirlerinin de içinde bulunduğu 100’e yakın üyesi bulunan KATİD’in kurucu başkanı ve yeni dönemde tekrar seçilen Murat Toktaş “Bölgede yatırım yapan otelciler olarak sesimizi duyuracak sektörel gelişmelerden uzak ve haberdar olmayışımızın eksikliğini çok hissediyorduk. Bu açığı kapatmak ve bölgenin de turizm arenasında önemli yeri olduğunu hissettirmek ve varlığını güçlendirmek için 3 yıl önce arkadaşlarımızla bir araya gelerek Karadeniz İşlemecileri Derneği’ni kurduk. KATİD şuan Türkiye de bilinir ve bölgenin tek muhatap STK’sı olarak başta illerimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarında, Turizm Bakanlığı’nda ve turizmin olduğu her ortamda muhatapları tarafında çağrılan ve görüşleri alınan bir yapıya ulaşmıştır” dedi.

Sinerji yakaladı Bu dönem içinde yapılan çalışmalar ile tesislere bir çok avantajlar sağladıklarını belirten Murat Toktaş “Güzel bir sinerji ve birlik yakaladık bu güçle yolumuzda daha güçlü ve hızlı ilerleyeceğimize inanıyorum. Sıfırdan başlayarak yaklaşık 100’e yakın bölgenin önemli tesisleri ve yöneticileri ile yola devam ediyoruz. Kısa sürede yaklaşık 6.000 oda ve 12.000 yatak kapasitesine sahip büyük bir hareket haline geldik” şeklinde konuştu.

KATİD Yönetim Kurulu Murat Toktaş (Genel Başkan) Ali Şahin (Genel Başkan Yardımcısı) Onur Bıyıklı (Genel Sekreter) Orhan Kadıoğlu (Sayman) Aslı Poyraz (Üye) Leyla Kan (Üye) Erdinç Sezer (Üye) Denetleme Kurulu Kadriye Kara (Başkan) Özcan İlarslan (Başkan Yardımcısı) Mustafa Yılmaz (Üye)

Karadeniz bölgesinde bir ilk Karadeniz Bölgesi’nin tamamında sektörel olarak kurulan, birlik ve beraberlik içinde yürüyen bir STK bulunmuyor. Bu konuda bölge otelcileri birçok sektöre de örnek olmuş durumda. Ayrıca otelcilerin Türkiye çatı örgütü olan TÜROFED’e de üye olan KATİD, Murat Toktaş vasıtası ile yönetim kurulunda da temsil ediliyor. Samsun Golf Kulübü’nü gezdiler Genel kurul sonrası, illerden gelen üyeler yeni açılan Samsun Golf Kulübü’ne giderek tesisi gezdi ve yetkililerden bilgi aldı. Günün akşamında ise Samsun North Point Hotel’de gala yemeğinde buluşan turizmciler keyifli bir akşam geçirerek illerine döndüler.

TÜROFED / 45


Haber

Kuşadalı turizmciler 2017 için el ele verdi Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen “2017’ye El Ele” açık hava partisi Kuşadası Double Tree Old Town Tanneries’de gerçekleştirildi. Geceye, Kuşadası’nda faaliyet gösteren turizm profesyonelleri ve iş adamları yoğun ilgi gösterdi. Davette bir konuşma gerçekleştiren KODER Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Özden: “Ülke genelinde yaşanan talihsiz olaylardan dolayı kötü bir sezon geçirdik ve 2017 yılında da aynı sıkıntıların yaşanması ihtimali yüksek. Zor geçirdiğimiz kötü sezonu nasıl pozitif hale getirebiliriz, neler yapabiliriz diye üzerinde çalışıyor, özellikle hükümet nezdinde de çok ciddi girişimlerde bulunuyoruz. Bunların bir kısmını basınla paylaşıyoruz. 2016 yılında hükümetimizden ciddi destek aldığımız malumunuz. Önümüzdeki yıl da hükümetimizden bu desteğin devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak hükümetimizden özellikle ricamız, önümüzdeki yıl yapılması planlanan bu desteğin şimdiden açıklanmasıdır. Çünkü geç açıklanan desteğin açıkçası bize pek faydası olmuyor. Turizm sektörünün en az 2-3 yıl daha desteğe ihtiyacı olacak. Bu destekle geçinmemiz gerekiyor. Turizm sektörü 50’den fazla sektöre katma değer yaratıyor. Herkes bu sektörden bir şekilde faydalanıyor.

TÜROFED / 46

O yüzden bu sektörün ayakta kalması ve yaşaması gerek. Yaşayabilmesi için de el birliğiyle hükümetin, belediyenin ve Büyükşehir Belediyesi’nin turizm sektörüne destek vermesi gerekiyor. Bu desteğe ihtiyacımız var. Önümüzdeki yılların başarılı ve az zararlı geçirilmesinin yolu bu desteklerdir. Hep beraber bu zor dönemde müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Müşteri memnuniyetini ihmal etmeyeceğiz, sürdürülebilir turizmden asla taviz vermeyeceğiz. Turizm çok fazla değişiyor, bu yüzden doğamıza ve çevremize sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

Tacettin Özden, geceden elde edilen gelirin bir kısmının Kadı Kalesi Anaia kazısına aktarılacağını ifade ederek: “Birlik ve beraberlikle kötü giden sezonun üstesinden geleceğiz” dile konuştu. Gece, İzmir’in beğenilen grubu Albatros’un konseri ile geç saatlere kadar sürdü.


Haber

Burhan Sili yeniden başkan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Seçimli Olağan Genel Kurulu’na tek aday olarak giren mevcut başkan Burhan Sili, başkanlığa yeniden seçildi. Burhan Sili: “Alanya turizmini daha iyi noktalara taşıyacağız” dedi.

TÜROFED / 48


Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Seçimli Olağan Genel Kurulu Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) yapıldı. Tek aday olarak seçime giren mevcut başkan Burhan Sili, bir kez daha başkanlık koltuğuna oturdu. Yerel yönetim de takip etti Yapılan genel kurulda tüzük değişikliğine de gidildi. Genel Kurula Alanya Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ve turizmciler katıldı. “Turizmi daha iyi noktalara taşıyacağız” Genel kurulda konuşma yapan ALTİD Başkanı Sili, yenilenen tüzükle birlikte belediye belgeli turistik tesislerin de ALTİD’e üye olabileceğini söyledi. Başkan Sili, “Birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu bir dönemdeyiz. Yeni yönetimle birlikte ve tüm paydaşlarla Alanya turizmini daha iyi noktalara taşıyacağız” dedi. Birlik ve beraberlik mesajları Kaymakam Tanrıseven Dr. Hasan de, “Üniversitelerle çalışma yapılarak Alanya kendini yenilemeli. Bizler ALTİD’e destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise “Gerek dünyada gerek Türkiye’deki ekonominin daralması nedeniyle turizmimiz etkilendi. Bütün herkes elbirliği yapmalı” dedi. ALTİD Yönetim Kurulu Asil Üyeler Servet Şakiroğlu Mustafa Kahya Serdar Gür Muzaffer Barcın Ali Orkan

Uğur Sipahioğlu Hızır Bozdoğan Mehmet Dahaoğlu Elvan Güneş Halil Çakır Burhan Sili Şevki Taç Ataman Kural Mikail Ülker Mehmet Aydıncı Ayşegül Karaca Erhan Yönet Kerem Sidar Özkan Ünal ALTİD Yönetim Kurulu Yedek Üyeler Özgür Öz Ekrem Curnal Şükrü Cimrin Kadir Hacıkadiroğlu Melih Kantarcı Mustafa Kahya Yusuf Küçükakın Hüseyin Gümrükçüler Oytun Kan Mehmet Baş Habib Bayansal Zeynep Banu Özbek İbrahim Sipahioğlu Kürşat Koşmaz Şükrü İbrahim Asaf Erdal Ergüder Gürhan Fidan Neriman Sarıtaş İlhan Ekinci

TÜROFED / 49


Haber

Birol Akman: “Ankara’ya ayrı bir bütçe ayrılmalı” ATİD Başkanı Birol Akman ve ATİD Yönetim Kurulu Üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ile bir araya geldi. ATİD Yönetimi; Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal’a Türkiye’nin ve özellikle başkent Ankara için ayrılan bütçenin yetersizliğini dile getirdi. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman ve ATİD Yönetim Kurulu Üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Türkiye ve Ankara turizmi masaya yatırılırken tanıtım ayağındaki eksiklikler dile getirildi. Tanıtım bütçesi Türkiye için ayrılan tanıtım bütçesinin yetersiz olduğunu belirten ATİD Başkanı Birol Akman, “Gelişmiş Avrupa ülkelerinin tanıtım bütçeleri 300-500 milyon dolar aralığında yer alıyor. Bizim ülkemizde ise bu rakam yalnızca 50 milyon dolar. Yine Avrupa başkentlerinin özellikle ön plana çıktığına başkentlerin özel statüde değerlendirildiğine tanık oluyoruz. Ankara ne yazık ki böyle bir ayrıcalıktan yoksun” dedi. Ankara için özel bütçe Ankara’nın tanıtımı için bir bütçe ayrılması gerektiğini vurgulayan Başkan Birol Akman, Türk turizminin zorlu bir süreçten geçtiği şu günlerde Ankara’nın yurt içi ve yurt dışında tanıtımının çok önemli olduğunu söyledi.

TÜROFED / 50

Alternatif turizm Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal da Türkiye’nin tanıtımı için ayrılan 50 milyon dolarlık bütçenin yetersiz gözükmesine rağmen iyi değerlendirilmesi halinde yeterli gelebileceğini kaydetti. Türkiye’nin turizm bakımından eşsiz zenginliklere sahip bir ülke olduğunu ifade eden İrfan Önal, turizmi çeşitlendirip alternatif turizme ağırlık verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Fuarlara destek Türkiye’nin ağırlıklı olarak Avrupa pazarına yakın olduğunu belirten Önal, “Tek bir pazara bağlı kalınmaması, diğer pazarların da unutulmaması gerekiyor. Bugün Afrika, Asya, Ortadoğu pazarı da gündemimizde” dedi. Tanıtma Genel Müdür Önal ziyarette ayrıca Türkiye özellikle de Başkent Ankara’da yapılan ve yapılacak olan tüm turizm fuarlarının desteklenmesi gerektiğini bunun Ankara için büyük önem taşıdığını ifade etti.


Haber

Mehmet İşler’den tanıtım seferberliği çağrısı Ülke turizmindeki rekor düzeyde gerilemeye dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, alınacak acil önlemler yanında tanıtım seferberliği çağrısında bulundu. İşler, “Ülkenin tanıtımı ve olumsuz algıların kırılması için hükümet ve yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, ihracatçılar, uçak şirketleriyle turizmciler işbirliği ve güçbirliği yapmalı” dedi. Rakamsal verilerin sürekli kan kaybeden ülke ve İzmir turizmindeki çöküşü ortaya koyduğunu belirten Mehmet İşler, on aylık dönemde turistik merkezlerin tamamında düşüş görüldüğünü söyledi. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı İşler, turistik merkezlerin Ocak-Ekim dönemindeki turist kaybının 9,2 milyonu geçtiğini hatırlattı. “Problem ülke tanıtımında” Turizmciler olarak yurt dışı pazarlarda turizm potansiyellerini anlatmak için çaba harcadıklarını söyleyen Mehmet İşler, “Sektör hizmette iyi olduğunu ispatladı, tesislerimizin tanınırlık konusunda problemi yok. Problem ülke tanıtımında, ülkemizin imajında ve nasıl algılandığında” dedi. Savaş ve terör Paris’te ve Londra’da düzenlenen fuarlarda edindikleri izlenimlerin hiç de iç açıcı olmadığını söyleyen İşler, şu görüşleri dile getirdi: “Temel problemimiz güvenlik kaygıları, terör ve savaşla anılıyor olmamız.

TÜROFED / 52


Görsel medyamızın ekranlarında sürekli çatışma ve savaş görüntüleri yer alıyor. Kendi elimizde sunduğumuz malzemeler, yurt dışında rakiplerimiz tarafından değerlendiriliyor, aleyhimize kullanılıyor. Turizm hareketliliğini sağlamada elimiz zayıflatan algıyı giderebilmemiz için ülke gündeminde savaş ve terör olduğu imajını veren görüntülerin azaltılması lazım.” Tanıtım seferberliği Ülkemize ilişkin olumsuz algıyı kırmak için hedef pazarlarda etkin tanıtım ve pazarlama stratejilerinin yürütülmesi gerektiğini vurgulayan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “tanıtım seferberliği” çağrısında bulundu. “Ülkenin tanıtımı ve olumsuz algıların kırılması için hükümet ve yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, ihracatçılar, uçak şirketleriyle turizmciler işbirliği ve güçbirliği yapmalı” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Birlikte hareket edelim” “Tanıtım tek başına otelcinin veya sivil toplum örgütlerinin, ihracatçıların yapacağı şey değil. Üstümüzdeki ataleti atalım, toplu bir seferberlikle harekete geçelim. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyesi ihracatçılar, döviz getiren, ihracat yapan paydaşlar olarak bir araya gelelim. Bakanlık, ihracatçı, yerel yönetimler bu çanağa pay koysun. Birlikte hareket edelim, yol alalım. Alanlarda kazanılan demokrasi zaferini ekonomi alanına taşıyarak kutlayalım.” ”TV programlarından yararlanalım” İngiltere, Almanya, Hollanda pazarlarının Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen Mehmet İşler, ülkemize ilişkin yanlış algılamaların önüne geçilebilmesi için turizmde karar vericileri yönlendiren televizyon kanallarından yararlanmayı önerdi. “Hollanda’da bir televizyon kanalındaki Vacancy adlı program buna iyi bir örnek.

PR çalışması Hollandalılar bu kanalı ve programı seyretmeden seyahat kararı vermezler” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kanalın popüler bir sunucusu var. Her programında bir ülkeyi tanıtıyor. Programın sonunda ‘Bana nereye gideceğimi mi soruyorsunuz? Bu sene insanların ölmediği, bombaların patlamadığı bir ülkeye gideceğim’ diyor. Programın arkasından hemen gideceğini ima ettiği ülkenin görüntüleri yayına giriyor. Tüketicide algı oluşturuyor, imaj çalışması yapıyor. Biz de bu tür mecraları değerlendirmeliyiz. Alanlarında uzman blogger’lardan köşe yazarlarına, sosyal medyaya ve tatil programı yapan görsel medyaya ciddi bir algı ve PR çalışması yapmalıyız. Bunu yapmazsak insanlar bu ülkeyi gitmekten korkulan, terör ve savaşla boğuşan bir ülke olarak görecekler. Desteklenecek akılcı projelerle bunun önüne geçilmesi gerek.”

TÜROFED / 53


Haber

Murat Demir: “Almanya bizim için ciddi bir pazar” Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir, Antalya’da düzenlenen Türk-Alman Turizm Forumu’na katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Alman turizmcilerin de katıldığı toplantıyı değerlendiren Demir, “Almanya bizim için ciddi bir Pazar” dedi. Antalya’da düzenlenen, Türk ve Alman turizm temsilcileri katıldığı toplantıyı değerlendiren Murat Demir, Almanya’nın Türk turizmi açısından ciddi bir pazar olduğunu belirterek, ikili ilişkilerin gelişmesi konusunda forumun ciddi katkı sağlayacağını söyledi.

her dönemde ilk üç sırada yer almakta. Tercihlerini daha çok deniz, gezi turu, yürüyüş tatili ve sağlık turizmi alanlarında kullanan Alman misafirler için 2016 yılında hükümetimiz tarafından çok ciddi tanıtım faaliyetleri yapıldı” diye konuştu.

Sıkı ilişkiler Almanya’nın, Türkiye’nin sadece turizm alanında önemli bir partneri değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve ekonomik alanda en sıkı ilişkilerinin bulunduğu ülke olduğuna işaret eden Başkan Demir, bu doğrultuda Almanya ile olan turizm potansiyelinin geçmişten bile daha iyi noktalara gelmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Ülkelerarası diyalog Forumun Türk turizmini geliştirmek adına çok faydalı olduğunu anlatan Demir, şöyle devam etti: “Bu forumda ikili ilişkileri geliştirmek önemliydi. Bunu da Türk turizmcilerimiz ve acente temsilcilerimiz başardı. Bundan sonraki süreçte Alman turist sayısının artacağını düşünüyorum. Bu Türk organizasyonlarla hem ülkemizin tanıtımını hem de ülkeler arası diyalogun daha da gelişeceğine olan kanaatim mevcut. Avrupalı turistlerin, otel dışında bölge

Alman turist sayısı artmalı Almanya’dan Türkiye’ye yönelik destinasyon tercihlerinde ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Başkan Demir, “Almanya Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 1 milyon 298 bin 235 ziyaretçi sayısı ile ilk sırada. Bu sayıyı arttırmamız gerekiyor. Bunun da tanıtımla mümkün olacağı kesin. Türkiye’nin Alman turistlerin turizm bölgesi tercihlerinde

TÜROFED / 54

insanlarla kaynaşmasını sağlamamız lazım. En önemlisi dünyada eşi benzeri olmayan Türk misafirperverliğini ülkemize gelen turistlere göstermemiz gerekmektedir. Bu anlamda Çukurova Bölgesi olarak en güzel misafirperverliği görebilecekleri yer olduğunu belirterek turizmi ülke geneline yaymak istiyoruz.” Lobi faaliyetleri Türkiye turizmini baltalamaya yönelik algı operasyonları yapıldığına da dikkat çeken Demir, “Ülkemizin imajının kötü gösterilerek algı operasyonlarıyla Türkiye turizmi baltalanıyor. Türkiye’nin yurt dışında imajının iyi olmasını hiçbir zaman istemeyenler var. Türkiye hakkında yoğun bir şekilde olumsuz yönde lobi faaliyetleri yapanlara karşı Türkiye dostu Avrupalı gönüllü elçilerle karşı lobi faaliyetlerine acil ihtiyaç var” dedi.


Haber

Turizmciler dünyanın en büyük yeraltı şehrini gezdi Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler’in de aralarında bulunduğu bölge turizmcileri, dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundular.

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi uygulama aşamasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin bulunduğu bölgede, devam ettirilen arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmaları konusunda uzmanlardan bilgi alan Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler ve turizmciler Bezirhane, Kilise ve Manastır ile birlikte diğer kültürel mekanları ziyaret ettiler. Bölge turizmine dinamizm getirecek KAPTİD Başkan Yardımcısı Ragıp Özaltın ve Genel Sekreter Canan Kutlu ile TÜRSAB Kapadokya BYK Başkanı Muammer Sak, Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeci, Genel Sekreter Coşkun Kırtıl ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dede Coşkuner‘in de katıldığı gezi de izlenimlerini aktaran turizmciler, bölgenin turizme açılmasının Kapadokya turizmine önemli bir dinamizm ve hareketlilik getireceğini belirttiler. Kapadokya için önemli KAPTİD Başkanı Yakup Dinler bölgede sürdürülen arkeolojik araştırma ve temizleme

çalışmalarında oldukça verimli bir çalışma yapıldığını gözlemlediklerini belirterek, bölgenin oldukça farklılık taşıyan bu özelliğinin Kapadokya turizminin daha dinamik bir güce ulaşmasında önemli olacağına inandığını kaydetti.

TÜROFED / 55


Haber

Türk ve Alman turizmciler Antalya’da 2017’yi konuştu Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Türk turizmciler, AKTOB’un Antalya’da düzenlediği Türk-Alman Turizm Forumu ile Alman seyahat acentelerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda 2016 yılını değerlendiren turizmciler 2017 yılı için yapılacak çalışmaları konuştu.

TÜROFED / 56


Antalya’daki Adalya Elite Lara’da gerçekleştirilen Türk-Alman Turizm Forumu’na Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, TÜROFED ve AKTOB yönetim kurulu üyeleri, Almanya’nın önde gelen seyahat acentası yöneticileri katıldı. “Almanya ile güçlü bağlarımız var” Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Norbert Fiebig birer açıklama yaptı. Bakan Avcı’nın açıklamaları şöyle: “Geçmişten bugüne Almanya bizim en büyük ticarî ortaklarımızdan ve en önemli müttefiklerimizden biri olmuştur. Son dönemde yoğun olarak yaşanan devletler arasındaki inişli çıkışlı diyaloglara rağmen Almanya ile diplomasi ve iletişim kanallarımız her zaman açık kalmıştır. Türkiye ve Almanya arasında büyük önem arz eden, vazgeçilmesi güç bağlarımız bulunmaktadır. Almanya aynı zamanda ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Yıllardır Alman misafirlerimiz tatilleri için ülkemizi tercih etmektedirler. Yapılan istatistikler, Alman turistlerin ziyaret sebepleri arasında misafirperverlik, otel ve servis kalitesi, fiyat ve nispeten uçuş mesafesinin ön plana çıktığını göstermektedir. Beklentilere ve trendlere bakıldığında; güvenlik, hijyen, fiyat, otel ve servis kalitesi önemini koruduğu görülmektedir. Sağlık turizmi ve kültür turizmi gibi alternatif turizm imkânları ile ulaşım gibi hususlar ise giderek önem kazanmaktadır.

Almanların tercihi Almanların tatillerini gerçekleştikleri ülke sıralamasında kendi ülkeleri ilk sırada yer almaktadır(%28,9). Bununla birlikte yurt dışında gerçekleştirilen seyahatlerde Türkiye 2011 yılından beri tercih edilen ülke sıralamasında 3. sıradaki yerini korumaktadır. Ülkemiz, Alman turistlerin turizm bölgesi tercihlerinde her dönemde ilk üç sırada mutlaka yerini almıştır. Tercihlerini daha çok deniz, gezi turu, yürüyüş tatili ve sağlık turizmi alanlarında kullanan Alman misafirlerimiz için 2016 yılında Bakanlığımız tarafından çok ciddi tanıtım faaliyetleri yapılmıştır. Reklam çalışmaları Bakanlığımızın global imaj çalışmalarını görev bölgemizde pekiştirmek ve görünürlüğünü artırmak amacıyla 2016 yılında 28.05.2016 - 26.06.2016 tarihleri arasında, Almanya’da 1.200.737 Avro’luk bütçe ile TV ve sinema mecralarında reklam kampanyası gerçekleştirilmiştir. Uluslararası Turizm Filmleri Komitesince en iyi reklam filmi seçilen Turkuaz reklam filmimiz, Almanya’da televizyonlar, sinemalar ve açık hava reklamları ile çok önemli bir

kitleye ulaştırılmıştır. Ayrıca birlikte reklam faaliyetleri kapsamında, Alman turizm pazarında çok etkili 12 tur operatörü ile yazılı ve görsel medyada 4 milyon Avro’nun üzerinde bir bütçeye sahip olan reklam çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Almanya’da 12 fuara katıldık Yine Kültür Müşavirliği ve Ataşeliklerimiz vasıtasıyla Almanya’da 12 uluslararası fuara katılım sağlanmıştır. Ayrıca Likya Yolunda Masallar Projesi, Karadeniz Ağırlaması, Kuzey Ege ve Marmara Ağırlaması ile özel kurum ve kuruluşlarla yapılan etkinlikler kapsamında birçok Alman gazeteci, televizyoncu, iş adamı ve sporcu ülkemizde gerektiği şekilde ağırlanmış ve misafirlerimizin tamamı memnuniyetlerini izhar etmişlerdir. “Daha iyi noktalara gelecek” Ülkemize yapılan ziyaretler arasında %15,40 millet payı oranıyla Almanya birinci turizm pazarımız konumundadır. Almanya, Türkiye’nin sadece turizm alanında önemli bir partneri değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve ekonomik alanda en sıkı ilişkilerinin bulunduğu bir ülkedir.

TÜROFED / 57


Bu itibarla Almanya ile olan turizm potansiyelinin geçmişten bile daha iyi noktalara gelmesi en büyük arzumuzdur. Bu noktada bizlere, sektörde faaliyet gösteren gerek Türk gerek Alman dostlarımıza büyük görev düşmektedir. Bu düşüncelerle ülke ilişkilerimizin en kısa zamanda çok daha iyi noktalara gelmesini temenni ediyor, hepinizi, saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.” “Türkiye’nin yeri doldurulamaz” Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Norbert Fiebig ise “Türk turizmini tekrar çok güçlü konuma getirmek için Türkiye’nin yanındayız” dedi. Türkiye’nin eşsiz bir değere sahip olduğunu belirten Fiebig, Türkiye’nin yeri doldurulamaz bir ülke olduğunu söyledi. Fiebig: “Türkiye’nin 5 yıldızlı otellerinden butik otellerine kadar çok farklı versiyonlara sahip olması Alman müşterileri çok memnun ediyor” dedi. Terör korku yarattı 2016’daki dramatik gelişmeleri kimsenin beklemediğini dile getiren Fiebig, “Tüm Avrupa belki tüm dünyayı kasıp kavuran terör, müşteride güven endişesi oluşturdu ve korku yarattı. Terör olaylarının müşterinin eğilimini değiştirmeye sebep olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’daki saldırı sonrasında çok ciddi rezervasyon iptalleri oldu ama bu refleks kısa sürdü ve yeniden seyahatler başladı. Paris, Brüksel, Almanya’nın kapısında da yaşanan bu tür saldırılar dünyanın hiçbir yerinde yüzde 100 güvende hissetmenin mümkün olmadığını gördük. Ama biz müşterilerimize Türkiye’de yüzde 100 güvende hissedebileceğini anlatmamız lazım” dedi. 

TÜROFED / 58

“Alman dostlarınız yanınızda” Medyanın yaptığı yayınlara da değinen Fiebig, medyanın da dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Fiebig, “Müşteriye doğru bilginin ulaşmasını sağlamalıyız. Yanlış bilgilerin müşteriye ulaşmasını engellemeliyiz.

Kişisel olarak Türkiye ve Türk turizm endüstrisine çok ciddi bağımlılığımız var. Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı olarak Türkiye dostluğumuzun altını kalın bir şekilde çizmek istiyorum. Alman dostlarınız tekrar Türk turizmini çok güçlü konuma getirmek için yanınızda” dedi.


Haber

Öger Tours, 2017 yaz kataloğunu tanıttı Türkiye uzmanı tur operatörü Öger Tours, Antalya´da 2017 yaz kataloğunu tanıttı. Öger Tours, 2017 yılı yaz ayları için yeni bir pazarlama kampanyası hazırlıyor. Songül Göktaş-Rosati: “Yeni kampanyamız Türkiye´ye duyulan sempatiyi arttıracaktır” dedi. Öger Tours, 2017 yılı yaz planlamalarını Antalya’daki Akra Barut Hotel’de düzenlediği toplantı ile duyurdu. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati, Öger Tours Ticaret Müdürü Björn Walter, Diana Travel Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Tonbul, Öger Tours Dış İlişkiler Müdürü Rıdvan Edebal, Öger Tours Ürün Müdürü Altan Tarakçı, AKTOB Genel Sekreteri Kaan Kavaloğlu ve Alman gazeteciler katıldı. Oteller beklentileri karşıladı Toplantıda açıklamalar yapan Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati şu ifadeleri kullandı: “Bizim iş modelimiz bu yıl bir kez daha kendini kanıtlamıştır, ve bu yıl kâr ile sona erecektir. Bunun en önemli etkeni Türkiye´yi çok iyi tanıyan ve bu ülkeye sadık olan yüksek payda müşterilerimizin olmasıdır. Bu müşteri kitlesinde doğal olarak birçok sayıda Almanyalı Türkler bulunuyor. Genelde bu kitlenin Türkiye seyahatleri uluslararası siyasi gelişmelere bağlı değildir. Diğer çok önemli faktör ise otelcilerimizin

TÜROFED / 60

kalite seviyesini sezon boyunca çok yüksek tutarak Türkiye´ye gelen misafirlerimizin büyük beklentilerini karşılayabilmeleridir. Bu başarı için onlara bir kez daha teşekkür ederim.“ Yeni misafirler kazandı Songül Göktaş-Rosati ayrıca Türkiye´ye seyahat talebinin genel olarak düşüş yaşadığını, ama sonbahar tatilinde kısa vadeli yüksek rezervasyon sayısı nedeniyle, Öger Tours´a mali yılın sonunda yine bir umut ışığı yandığını açıkladı ve şu ifadeleri ekledi: “Türk-Alman kitlesine sunulan yeni uçuş imkanları ile, özellikle Türkiye´nin batı kıyısında Bodrum yarımadası çok olumlu gelişti. Ayrıca Bulgaristan’a çok başarılı bir giriş gerçekleştirdik. Öger Aqua programı çerçevesinde ve sistemik rezervasyon imkanı ile 10 bin üzerinde misafir kazandık.”

Promosyonların odağında Öger Tours partnerleri seyahat acentaları olacak. Bu nedenle acentalar özel bir satış ekibi tarafından pek çok faaliyet ve yöntemler ile desteklenecek. Son kullanıcıya yönelik kampanyalar ailelere, gençlere, Türk Alman kitlelerine ve 60 yaşının üzerindekilere hitap edecek. Bu yeni kampanya çerçevesinde tur operatörünün logosu da modernleştirilecek ve aynı zamanda sempatik şekilde yeniden tasarlanacak. Kampanya hakkında Songül Göktaş-Rosati şu açıklamalarda bulundu: “Biz kendimizi bu ülkenin elçileri olarak görüyoruz. Yeni kampanyamız Türkiye´ye duyulan sempatiyi arttıracaktır. Ve aynı zamanda bizi modern, çok cazip fiyata, mümkün olan en iyi hizmeti sunan modern bir tur organizatörü olarak tanıtacaktır.”

Yeni pazarlama kampanyası Öger Tours, 2017 yaz ayları için yeni bir pazarlama kampanyası planlıyor. Kampanya yazılı, online, TV gibi çeşitli medya aracılığıyla belirli hedef gruplarına yönelik tasarlanacak.

2017 yazında Türkiye – kalite atılımı ve 27 yeni otel Öger Tours´un Türkiye kataloğu gelecek yaz altı tatil bölgesinde 390 otel içeriyor. 27 otel programda ilk kez yer alacak. Bunun haricinde sistemik rezervasyon yapılabilen


yaklaşık 600 otel var. Öger Tours Türkiye Ürün Müdürü Altan Tarakçı ise yaz programı hakkında şunları bildirdi: “Türkiye uzmanı olarak iddiamız olağanüstü hizmeti, mükemmel uçuş bağlantılarını ve çok cazip fiyatları mümkün olan en iyi sunumda birleştirmektir. Bu yıl olduğu gibi düşük fiyata Türkiye’de yüksek kaliteli tatil hiç bir zaman mümkün olmamıştır.” Flex Opsiyonu Yeni katalog ortalama en az yüzde 90 tavsiye oranına sahip olacaktır. Ayrıca Öger Tours ana şirketi Thomas Cook´dan 24 saat memnuniyet garantisi devralacak. Bu hizmet kapsamında otel ile memnun olmayan müşterilere ya 24 saat içinde uygun bir çözüm veya bir sonraki tatil için yüzde 25 indirim sunulacak. Seyahat planında daha fazla esneklik sunan “Flex Opsiyonu” bu yıl da devam edilecektir. Bu hizmet, müşterilere ekstra ücretsiz ve güncel fiyatlara, seyahat startından en geç on gün önce planlarını değiştirme imkanı sunuyor. “Flex Opsiyonu” kişi başı 12 Euro tutuyor, iki yaşına kadar çocuklar için bu hizmet ücretsizdir. Opsiyon Öger Tours program dahilinde tüm paket turları için geçerli olacak. Bodrum ve Dalaman’a geniş uçuş imkanları Yaz aylarında ÖGER TOURS tüm büyük Alman havalimanlarından Condor ile Antalya ve Dalaman’a uçuş sunar. Gerektiğinde bu uçuş imkanları genişletilebilecektir. Germania hava yolu şirketinin progama eklenmesi, Dalaman ve Bodrum havalimanlarına ulaşımı kolaylaştıracak ve seyahat süresi seçiminde esneklik getirecektir. Dalaman´a Bremen, Düsseldorf ve Nürnberg´ten bağlantılar ekleniyor.

Bodrum’a Berlin Schönefeld havalimanından cumartesi günü de uçuşlar başlayacak. Orta Doğu ve Kuzey Afrika´da istikrarlı otel programı Hamburg merkezli tur organizatörünün Orient kataloğunda beş tatil ülkesinde toplam 165 otel bulunuyor. 14 otel programa yeni eklenmiştir. Bunun haricinde beş gezi turu, dört Nil yolculuğu ve dört ÖGER´e özel, Kızıldeniz’de plaj tatili ile Nil yolculuğu kombinasyonu vardır. 48 tesis ile Mısır, katalogda çok geniş bir otel programı ile yer alıyor, altı otel tüm Alman havalimanlarından ulaşılan Şarm El- Şeyh bölgesinde bulunuyor. Titanic Resort & Aquapark kataloğa yeni girdi. Bu otelde su parkı mevcut olduğu için, aynı zamanda Öger Aqua kataloğunda da yer alıyor.

Sharjah ve Ajman´dan baslayan yarım günlük Dubai Şehir Turu böylece ücretsiz oluyor. Dubai´daki dört yeni otel arasında kısa zamandır tamamlanan, Dubai merkezinde Burj Khalifa yanındaki Rove Downtown Dubai oteli yer almaktadır. Fiyat seviyesi ve kampanyalar Fiyatlar Türkiye tatili için yüzde 8 düşüyor, Mısır ve Tunus için sabit kalıyor. Erken rezervasyon indirimleri gibi farklı fiyat kampanyalarından faydalanarak, katalog fiyatına nazaran yüzde 45´e kadar tasarruf elde edilebilir. Örneğin, Orient kataloğundaki oteller yüzde 50´ye, Türkiye´deki oteller yüzde 45´e kadar erken rezervasyon indirimi sunuyor, çocuklara 99 Euro´dan başlayan sabit fiyat uygulamaları veya seçkin otellerde 100 Euro çocuk parası imkanları bulunuyor.

İki katına çıktı Birleşik Arap Emirlikleri programında, Öger Tours önceden rezervasyonlu geziler sayısını iki katına çıkardı. Gezi programında yeni olan imkanlar arasında Burj Khalifa, Aquaventure Water Park, Dubai Parks and Resorts veya Ferrari World Abu Dhabi gibi tesislere giriş biletleri – transfer dahil veya transfersiz – bulunuyor. Bu gezilere uçuştan 45 gün önceye kadar rezervasyon yapan müşterilere 35 Euro indirim yapılıyor. Ücreti 35 Euro olan Dubai,

TÜROFED / 61


Haber

Turizm işbirliği için bir araya geldiler Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Güneydoğu Anadolu Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GATOD) tarafından düzenlenen “turizm” toplantısında, turizm temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık da katıldı.

Grand Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya TÜROFED Başkanı Osman Ayık, GATOD Başkanı Mete Akcan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin ve TÜROFED Genel Koordinatörü Necip Boz katıldı.

TÜROFED / 62

“Şehr-i Ayıntab-ı Cihan” Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gerçekleştirilen toplantıda, bölgenin çok önemli bir coğrafyada olduğunu, Evliya Çelebi’nin bütün dünyayı dolaştıktan sonra

Gaziantep için “Şehr-i Ayıntab-ı Cihan” dediğini hatırlatarak, bütün tarihlerin ve medeniyetlerin en zengin dönemini bu topraklarda yaşadığını söyledi. Göçler ve savaşlar tarihinin bu coğrafyada yazıldığını anlatan Şahin,


“Bunun getirdiği elbette zorluklar var. Ama insanımız bütün bu zorluklara rağmen başarı hikayesini yazmaya devam ediyor. En önemli şey insan ve bizim bu konuda çok iyi bir sermayemiz var” dedi. “Ben de çok mağdurum” “Çok zor ve hassas bir dönemden geçiyoruz. Bu konuda ben de çok mağdurum” diyen Şahin, “Çünkü yaptıklarımızı anlatmaktan daha çok, hep böyle olmadığımızı anlatmak durumunda kaldığımız bir zaman dilimi yaşıyoruz. O yüzden de gücümüzü birleştirmemiz, birbirimize sahip çıkarak 2016’yı geride bırakarak 2017’ye yeni bir vizyonla, kampanyayla devam etmeliyiz. Elimizdeki sermaye çok kuvvetli. Bu sermayeyi yarınlara taşımalı ve çocuklarımızın bizden daha iyi yaşayacağı bir bölgeyi, Türkiye’yi, dünyayı inşa etmeliyiz” şeklinde konuştu. “Algılar dünyasında yaşıyoruz” Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra “Acil Eylem Planı” hazırladıklarını ifade eden Şahin, bütün zorluklara rağmen kentin kalkınmasına yardımcı olacak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Gaziantep’i tanıtım çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Şahin, uluslararası organizasyonları yapabilecek yetişmiş insan gücüne sahip olduklarının altını çizdi. Olgular ve algılar dünyasında yaşanıldığını vurgulayan Şahin, “Algı yönetiminin çok önemli olduğu bu dünya düzeninde bunu profesyonel bir bakış açısıyla yönetmeliyiz. Bunu başarabilirsek 2017’nin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Kapadokya’ya gelen bir turistin, Gaziantep’e gelmemesi için hiçbir neden yok.

Dolayısıyla oraya gelen turisti buraya da getirmemiz bizim için çok önemli. Ama bunlar kendiliğinden olmuyor. Sürdürülebilirlilik, süreklilik, mücadele çok önemli. Su nasıl mermerde iz bırakıyor, sürekli vuruyor. Dolayısıyla da bu sektördede yaptım olmadı, bir kere yaptık sonuç almadık diyecek durumda değiliz. O sürdürülebilirliliği ve sürekliliği sağlamalı ve sonucu hep birlikte başarmalıyız. Büyükşehir Belediyesi olarak biz buna hazırız, ben ve arkadaşlarım bütün gücümüzle bu sektörün yanındayız” ifadelerini kullandı. Turizm ve gastronomi GATOD Başkanı Mete Akcan da kent genelinde yaşanan sıkıntılardan ve üzerinde durulması gereken konulardan bahsetti. Gaziantep’in terörle anılmasını istemediklerini dile getiren Akcan, “Şehrimiz turizm şehridir ve bunun bizler için vazgeçilmez bir sektör olmasını istiyoruz. Şehrimiz turizm ve gastronomiyle anılan bir şehir olmalıdır” şeklinde konuştu. “Gaziantep Türkiye’nin dünyada yüz akı” Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık ise turizmin dünyada en önemli sektörlerden bir tanesi olduğunu belirtti. Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün

(UNESCO) “Kreatif Şehirler Ağı”na dahil edilen Gaziantep’in başarısıyla Türkiye’nin dünyada yüz akı olduğunu ifade eden Ayık, “Bizim en önemli övünç ve kıvanç kaynaklarımızdan bir tanesi. Biz varlığı ve zenginlikleri çok olan kültürel ve doğal zenginlikleri inanılmaz, saymakla bitmeyen bir coğrafya üzerinde olduğumuz için her an her zaman dünya turizminde önemli ülkelerden bir tanesi olacağız” diye konuştu. Önemli bir değer Gastronominin geleceği olan ve yıldızı parlayan sektörlerden biri olduğuna dikkati çeken Ayık, bu noktada Gaziantep’in dünya piyasası ve iç pazara sunulabilecek en önemli değerlerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Konuşmaların ardından Şahin, kentin tarihi ve turistik yerlerini sunum eşliğinde anlattı. Toplantının sonunda, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Ayık, Şahin’e plaket takdim etti.

TÜROFED / 63


Haber

Bodrum, İngilizleri bekliyor Tanıtma çalışmalarını sürdüren Bodrum, Londra’da 07-09 Kasım 2016 tarihleri arasında kapılarını açan World Travel Market (WTM) turizm fuarına katıldı. Tanıtımlarını 783 metrekarelik alan üzerinde kurulan Türkiye standı içinde yaptı. Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan Londra WTM Fuarı, bu yıl da turizm bölgelerinin tanıtımlarına katkı sunmaya devam etti. BOTAV, Londra’daki Excel Fuar Merkezi’nde gerçekleşen fuarda tanıtımlarını, 783 metrekarelik alanda üzerinde kurulan Türkiye standı içinde yaptı. Londra’ya çıkarma yaptılar Bodrum turizminin gelişmesinde başı çeken ülkelerden İngiltere pazarını canlandırmak için harekete geçen Bodrum Tanıtma Vakfı yetkilileri, fuar süresince dünyanın önde gelen tur operatörleri ve havayolu şirketleri ile de görüşmelerde bulundu. WTM Londra Turizm Fuarı’na bu yıl Bodrum Tanıtma Vakfı Genel Sekreteri M.Cemil Bayraktar ile Bodrum Tanıtma Vakfı Üyeleri, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Yönetim Kurulu Üyeleri ve TAV Havalimanları Holding yetkilileri katıldı. Bodrum için önemli pazar İngiltere pazarının Bodrum için büyük önem taşıdığını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Kocadon, fuarla ilgili yaptığı değerlendirmede; “Bodrum Tanıtma Vakfı olarak her yıl

TÜROFED / 64

mutlaka fuar sezonu başlar başlamaz, Bodrum standımızla tanıtım çalışmalarımızı aksatmadan sürdürüyoruz. İngilitere’nin Bodrum için önemi çok büyük çünkü Bodrum’da ilk turizm hareketlerini başlatan İngiliz turistlerdir. Dolayısıyla İngilizleri Bodrum’da çok daha fazla görmeyi arzu ediyorum. Ve bu yöndeki çalışmalarımı, hem Bodrum Belediye Başkanı olarak hem

Bodrum Tanıtma Vakfı’nın başkanı olarak titizlikle sürdürüyorum. Bodrum markasının bilinirliğini daha çok artırmak için sadece Avrupa’da değil, dünyanın farklı ülkelerinde de tanıtım atağımızı sürdürüyoruz” dedi. 2016 Eylül - 2017 Nisan ayları arası turizm fuarları döneminde Bodrum, 23 ülkede tanıtım çalışmalarını sürdürecek.


Haber

2017’de de “Termal iyi gelecek” Denizli büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, GEKA ve DENTUROD, düzenlenen toplantı ile 2017 yılı turizm sezonu için çalışmalarına hız verdi. Denizli’de turizmcilerin termal turizmi canlandırmak adına hayata geçirdiği “Termal İyi Gelir” kampanyası 2017 yılında da devam edecek. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen ve DENTUROD Yönetim Kurulu Üyeleri, Doğa Termal Otel’de düzenlenen toplantı ile Denizli turizmini değerlendirdi. Birlikte hareket edecekler İlk olarak 2016 yılını değerlendiren katılımcılar, 2017 turizm sezonu için yol haritası belirledi. Denizli turizminin en önemli ayaklarından biri olan termal turizm için geçen sene hayata geçirilen “Termal İyi Gelir” kampanyasının 2017 yılında da devam etmesi kararlaştırıldı. Toplantıda konu hakkında görüş alışverişinde bulunan katılımcılar Denizli turizmi için birlikte hareket edecek.

Şen, “Denizli turizmi için Denizli Belediye Başkanımız Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan ile bir araya geldik. Verimli ve bir o kadar da yerinde bir toplantı oldu. Çünkü Denizli için turizm önemli bir sektördür. Bu sektörü ayakta tutmak adına turizmciler ve yerel yönetimler olarak el ele verdik” dedi. “Termal İyi Gelir” 2017 yılının da 2016 yılı gibi zorlu bir yıl olacağını söyleyen Gazi

Murat Şen, bu zorlu yılı aşmak için birlikte hareket edeceklerini söyledi. Şen açıklamalarına şöyle devam etti: “Geçen sene ‘Termal İyi Gelir’ kampanyası ile önemli bir farkındalık yarattığımıza inanıyorum. Yaptığımız toplantıda bu kampanyanın 2017 yılında da yapılması kararını verdik. Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, GEKA ve DENTUROD el ele vererek Denizli turizmini daha verimli hale getirmek için çalışıyoruz. 2017 yılı zorlu bir yıl olacak ama birlikte hareket edersek bu zorlu yılı atlatabiliriz.”

Denizli için turizm önemli Toplantıyı değerlendiren DENTUROD Başkanı Gazi Murat

TÜROFED / 65


Haber

FTI Group’un 2017’deki odak noktası yine Türkiye olacak Meeting Point Turkey, Antalya’daki yeni ofisini düzenlediği tören ile açtı. FTI Group üst yöneticilerinin yer aldığı açılışa TÜROFED Başkanı Osman Ayık da katıldı. FTI Group yönetimi açılış sonrasında yaptığı basın toplantısında FTI Group’un 2017’deki odak noktasının yine Türkiye olacağını açıkladı. Ama bizim için Türkiye 1. sırada yer alıyor. O nedenle bu sene çok ciddi mücadele verdik. Bu sene geçen sene getirdiğimiz yolcu sayısını muhafaza edebilmek için bütün grubun pazarlama harcamalarının yarısından fazlasını Türkiye’ye yatırdık. Bunun yanında enerjimizi de Türkiye için harcadık ve bir önceki seneye göre de yüzde 3 kayıp yaşadık” dedi.

Meeting Point International CEO’su Roula Jouny, FTI Group Kurucu CEO’su Dietmar Gunz ve Meeting Point Turkey CEO’su Kamil Özil, Meeting Point Turkey’in Antalya’daki yeni ofisinin açılış töreni sonrasında basın mensupları ile bir araya geldi. Öncelik Türkiye… Toplantıda Jouny, Gunz ve Özil, FTI Group’un Türkiye hedeflerini açıklayarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Toplantıda ilk olarak Meeting Point International

TÜROFED / 66

CEO’su Roula Jouny açıklamalar yaptı. Dünya genelinde 4 milyon yolcuya hizmet verdiklerini belirten Jouny, bu rakamın 1 milyonunu Türkiye’ye getirdiklerini söyledi. Senelerdir Türkiye’ye yatırım yaptıklarını ve odak noktalarında Türkiye olduğunu söyleyen Jouny, “Bu kötü yılda bile yatırımlarımıza devam ederek hep birlikte mücadele ettik. FTI Group Avrupa’da 4. büyük tur operatörü. 5. olan 3. olan ve 2. olan turizm şirketleri için Türkiye ilk sırada değildir.

“Bizi çılgınlıkla suçladılar” Farklı bir strateji ile başarıyı yakaladıklarını belirten Jouny açıklamalarına şöyle devam etti: “Stratejik olarak otellere gidip ‘fiyatları kıralım, bize daha ucuz verin’ demek yerine gelen yolcunun seyahat deneyimini arttırmak için 4 yıldızlı otelde tatil yapan misafire aynı paraya 5 yıldızlı otel sunduk. Bu bize büyük yarar getirdi. İkincisi de bir önceki yıl harcanan paranın tekrar harcanmasını sağlamaya çalıştık. Ayrıca Antalya için bir aile broşürü çıkardık. Kimse bize inanmadı. Bizi çılgınlıkla suçladılar. Bu konuda otel partnerlerimiz bize destek oldu ve bundan herkes yarar sağladı. Şimdi 2017’de herkes soruyor: ‘neler olacak’ diye. 2017 parlak gözükmüyor ama biz


yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2017’nin 2016’dan daha kötü olmaması için mücadele edeceğiz. Evet, terör ve güvenlik sıkıntıları var ama bunların hepsini doğru pazarlama taktikleri ile minimuma indirip 2017’de başarılı olmaya çalışacağız.” 6 kaynak pazar Roula Jouny, Türkiye’deki otelcilere ve otel yatırımcılarına teşekkür ettiğini söyledi. Jouny, “Türkiye’de, diğer destinasyonlarda olduğu gibi tedarikçi ve alıcı ilişkisinden çok bir iş ortaklığı yaptık. Uçakların ve yolcuların gelmesi için herkes ortak mücadele etti. Bu şekilde de bu rakamları yakaladık. Bizim için esneklik çok önemliydi. Daha önceki yıllarda Alman ağırlıklı çalışıyorduk. Şimdi yüzde 70 Alman, yüzde 30’unu farklı ülkelerden sağlıyoruz. Partnerlerimizle destinasyon değişimi de yaptık. Yoğun olarak Ege’ye giden İngilizleri Antalya’ya gelmesi için ikna ettik. Bu nedenle İngilizler yoğun olarak Antalya’ya da gelmeye başladılar. Böylece hem pazar çeşitliliğine gidiyoruz hem de destinasyonları esneklikle nerede uçak varsa nerede potansiyel otel varsa oraya yönlendirmek için mücadele ediyoruz. FTI kaynak pazarlarında en büyük pazar Almanya idi. Bu sene itibari ile 6 kaynak pazarımız var.

Almanya, İngiltere, İsviçre, Avusturya, Fransa ve Hollanda pazarında varız. 6 kaynak pazardan Türkiye odaklı olarak yolcu üreteceğiz. Bu yatırımlar paralelinde Meeting Point Global isimli şirketimizle 5 yeni pazara giriyoruz. Aralık ayında Orta Doğu, İskandinavya, Benelux ülkelerinde satışa başlayacağız” diye konuştu. “Türkiye’nin alternatifi yok” FTI Group Kurucu CEO’su Dietmar Gunz ise bir tur operatörü olarak iki noktaya odaklandıklarını belirterek, “Birincisi uçakların havada kalması. Yani uçakların Türkiye’ye uçmaya devam etmesi gerekiyor. Bu ulaşım ağının devam edip gelişmesi lazım. İkincisi ise pozitif haberlere yer vermemiz gerekiyor. Türkiye’de çıkacak haberler pozitif haberler olmalı. Biz hep pozitif konuşuyoruz. Çünkü Türkiye’nin alternatifi yok. Bizim için uçaklar çok önemli ikincisi ise haberlerin pozitif ve mutlu edici olması lazım” dedi. En büyük yatırım Türkiye’ye Siyaset ve turizmin birbirinden ayrı konular olduğunu belirten Gunz, “Biz siyaset konuşmak istemiyoruz. Turizmci olarak siyasetten uzak durmamız lazım. Bizim konsantrasyonumuz eğlence ve tatil üzerine olmalı. Hatta bizim rakiplerimizin ve tedarikçilerimizin de buna dikkat etmesini istiyoruz” dedi.

Gunz, Türkiye’deki basın mensuplarının da pozitif haberler yapmalarını istedi. Gunz, “Basın mensuplarının bize yapacağı en büyük fayda pozitif olmaktır. Biz FTI olarak defansif modda değil aksine aktif moddayız. Böyle bir yılda tarihimizdeki en büyük yatırımı Türkiye’ye yaptık. İnsan kaynaklarına, bilişim sistemlerine ve otellere yatırımlar yapıyoruz. Bu bir mesajdır. Bütün sektöre ve çalışanlara biz buradayız mesajı veriyoruz” diye konuştu. Yüzde 20 artış hedefliyor Meeting Point Turkey CEO’su Kamil Özil ise 2017 yılında olumsuz koşullar altında 2016 yılı rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini söyledi. Özil, “Normal şartlar altındaki hedefimiz ise 1 milyon yolcu, yani yüzde 20 artış planlıyoruz. Gerekli alt yapıyı da hazırladık. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurursak aynı rakamları yakalarsak bizim için iyi. Çünkü biz 2016’yı çok büyük bir kayıpla kapatmadık. Normal bir sezon geçirirsek yüzde 20 artış yakalayabiliriz. Meeting Point Turkey olarak 1500 metrekareden 7700 metrekarelik yeni bir ofise taşındık. Bu, bizim için çok büyük bir değişim. İki sene önce Jouny Roula ve Dietmar Gunz bize, ‘personelinize iyi bakın, personelinize yatırım yapın ve onların rahat etmesini sağlayın’ demişlerdi. Çünkü FTI’ın Münih’teki ofisi de inanılmaz güzel ve rahat. Burada da aynı mantığı sağlamak için bu yatırımı yaptık. Çalışanlarımız ne kadar büyük bir şirket olduğumuzu buraya taşındıktan sonra anladı. Onlar için de iyi bir motivasyon olacak” diye konuştu.

TÜROFED / 67


Köşe

Kriz döneminde tanıtma

Prof. Dr. İbrahim Birkan

Türkiye devamlı olarak slogan değiştirdiği için belleklerde arzu edildiği şekilde yer alamamaktadır. En son “Home Turkey” sloganı Türkiye’nin turizm konusunda tanımı için kullanılırken, Kalkınma Bakanlığı kanaatimizce çok yanlış bir slogan olan “ Discover Turkey” sloganını kullanmaktadır.

TÜROFED / 68

Tanıtma, tanımlama ile başlayan çok yönlü bir çalışmadır. Neyin tanıtılacağını, kime tanıtım yapılacağının çok iyi belirlenmesi gerekir. Bu açıdan bizim Türkiye’nin tanıtımını yaparken Türkiye’yi çok iyi tanımlamamız gerekir. Türkiye sadece denizine, kumuna, güneşine, tarihine değil; diğer sektörlerine, devletin ve hukukun, demokrasinin çalışma şekline, insan haklarına verilen öneme ve birçok alana bakamız gerekir.

küçük bir ülke olmasına rağmen her iki dünya savaşında yara almayan bir barış, istikrar adası, kalitenin en üst noktaya ulaştığı ülke imajını belleklere yerleştirmeyi başarabilmiştir. İsviçre, ürettiği sınırlı ürünlerle ( saat, çakı, peynir vb.) en üst kalitede üretim yaparak “swiss quality” konseptini başarıyla uygulamıştır. İsviçre’de üretilmeyen mallar için bile “swiss quality” demek birçok lisanda kullanılır hale gelmiştir.

Özellikle, Türkiye’yi en çok ziyaretçinin geldiği batı dünyasında tanıtmak istiyorsak bu hususları mutlaka çok titiz bir şekilde ele almamız gerekli olacaktır. Şu anda Türkiye’nin içinde bulunduğu olağanüstü durumda Türkiye’nin mecburen ve haklı olarak uygulamak zorunda olduğu tedbirleri batılı ülkelere anlatmak mutlaka çok zordur ve kapsamlı bir tanıtma çalışmasının yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Yurt dışında ve özellikle Avrupa’da milyonlarca Türk vatandaşı demokratik haklara sahip olarak uzunca bir süredir yaşamaktadır. Normal şartlarda Avrupa’nın içinde bulundurduğu Türk popülasyonu sayesinde pro-Turkish olması gerekirken Avrupa, Türkiye aleyhtarı ayrımcı ve aşırı dinci grupların yer aldığı bir merkez konumuna gelmiştir. Bu durum Türkiye devletinin yıllardır uyguladığı dış politika ve tanıtma faaliyetlerinin başarısızlığının neticesidir.

Tanıtma, bir ülkenin tanıtımı, esas itibariyle “bir ülkenin pazarlanması” şemsiyesi altında yapılır ve Türkiye’nin “ Marketing of a Nation” diye literatürde anılan bu konuda oldukça başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda çok başarılı olan ülkelere örnek olarak İsviçre ve Singapur’u verebiliriz. Singapur haritada bir nokta kadar küçük olmasına rağmen bu dezavantajını avantaja çevirebilmiş, kendisini “bir şehir devleti” sloganı ve imajıyla başarıyla tanıtabilmiştir. Keza İsviçre de çok

Türkiye genel olarak yurt dışındaki algısına siyasal konjonktüre bağlı olarak imajda farklılıklar arz etmektedir. Ülke imajı bir yabancıya bir ülke hakkında ne anımsadığını sorduğumuzda ilk 30 saniye içinde aklında gelecek olan ilk 3 kelime olacaktır. Örneğin; Londra’da Oxford Street’te yürüyen bir İngiliz’i durdurup Libya dediğinizde çöl, savaş ve terör diyecektir. Akdeniz’de Libya kadar sahili olan İspanya için ise deniz, kum, güneş diyebilecektir.


Tanıtma faaliyetleri neticesinde elde edilmesi istenilen hedef, bu olumsuz imajın silinmesi olmalıdır. Başarılı bir tanıtma politikası mutlaka her ülke için o ülkenin kültürüne uygun bir şekilde ve o ülkeyi iyi tanıyan ve o ülke uzmanı olan profesyonellerce yapılmalıdır. Halen Türkiye’de tanıtma faaliyetleri çok başlı olarak sürdürülmektedir. Devletin diğer birimleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı birbirinden kopuk uygulamalar yapmaktadır. Turizm Bakanlığı’nın da tanıtma politikalarında bir tutarlılık maalesef görülmemektedir. Kullanılan politika ve sloganlar çok sık değiştirilmektedir. Çok başarılı bir tanıtma politikasına örnek olarak Hindistan’ın uzun bir süredir “incredible India” sloganı ile sürdürdüğü uygulamayı örnek olarak verebiliriz. Türkiye devamlı olarak slogan değiştirdiği için belleklerde arzu edildiği şekilde yer alamamaktadır. En son “Home Turkey” sloganı Türkiye’nin turizm konusunda tanımı için kullanılırken, Kalkınma Bakanlığı kanaatimizce çok yanlış bir slogan olan “ Discover Turkey” sloganını kullanmaktadır. Türkiye’yi hem en gelişmiş yirmi ekonomi arasında diye dünyaya tanıtacaksınız hem de sanki Türkiye okyanusta yeni keşfedilmiş bir ada ülkesiymiş gibi “Türkiye’yi keşfet” sloganını kullanacaksınız! Bu büyük bir çelişki ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda bir müdahalede bulunamıyor olması da üzüntü verici bir durum.

yapılması gereklidir. 15 Temmuz olaylarının, Türkiye’ye karşı bir darbe teşebbüsünün dış ülkelere anlatılması Türkiye açısından çok önemli ve gereklidir. Bu konuda tanıtma faaliyetlerini sürdürürken, turizm konusunda hassasiyet gösterilmesinde yarar vardır. Turizm, doğası gereği silah, terör, çatışma gibi kavramlardan uzak durularak, güvenli bir ortam, ülke teması altında işlenilmesi gereken bir olgudur. Bu anlamda 15 Temmuz olaylarını anlatan kitapların Türk Hava Yolları uçaklarında yolculara

sunulması yerinde bir yaklaşım değildir. İçinde yaşadığımız krizi bir avantaj olarak kullanarak Türkiye “Ulusal Turizm ve Tanıtım Konseyi”ni faaliyete geçirebilir. Bu konseyde resmi kuruluşların yanında turizm sektöründeki kuruluşların, medyanın bir araya gelerek uygulanacak politika ve tedbirler konusunda birlikte karar vermeleri temin edilebilir. Türkiye’nin turizm açısından tanıtımının devletin diğer birimleri ile koordineli olarak yapılması gereklidir.

Şu anda içinde bulunduğumuz olağanüstü hal dolayısıyla Türkiye’nin karşılaştığı sıkıntıların yabancılara anlatılması çok gereklidir ve Türkiye bunu mutlaka doğru bir şekilde yapmalıdır. Turizm bu krizden çok etkilenen sektördür ve tanıtımın daha etkili

TÜROFED / 69


Haber

Turizmciler 2017’deki en büyük sorunu belirledi Turizmciler 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde yapılan interaktif anket ile 2017 yılındaki beklentilerini gözler önüne serdi. Turizmciler 2016 yılını değerlendirip 2017 yılındaki beklentilerini tuşladı. Ekrana gelen soruları ellerindeki kumandalar ile cevaplayan turizmciler 2016 yılını rakamsal olarak değerlendirip 2017 yılındaki beklentilerini göstermiş oldu. İşte turizmcilere yöneltilen sorular ve verilen yüzde bazlı cevaplar: Bir önceki yıla göre doluluk oranınız nasıl değişti? Arttı – 11.4% Aynı kaldı – 5.3% Yüzde 10 azaldı – 6.8% Yüzde 20 azaldı – 8.3% Yüzde 30 azaldı – 19.7% Yüzde 40 azaldı – 24.2% Yüzde 40’dan fazla azaldı – 24.2% Bir önceki yıla göre cironuz nasıl değişti? Arttı – 4.3% Aynı kaldı – 0.0% Yüzde 10 azaldı - 3.6% Yüzde 20 azaldı - 10.8% Yüzde 30 azaldı - 18.7% Yüzde 40 azaldı - 28.1% Yüzde 40’tan fazla azaldı - 34.5% Bir önceki yıla göre çalışanlarınızın sayısı nasıl değişti? Arttı – 0.7%

TÜROFED / 70

Aynı kaldı – 5.6% Yüzde 10 azaldı – 17.4% Yüzde 20 azaldı - 20.8% Yüzde 30 azaldı – 29.9% Yüzde 40 azaldı – 12.5% Yüzde 40’tan fazla azaldı – 13.2% Bu yılki kredilerinizi yeniden yapılandırdınız mı? Evet – 26.0% Hayır – 31.3% Talebim reddedildi – 9.9%

Yapılandırdım ve ilave kredi almak zorunda kaldım – 32.8% 2016 yılında turizmi olumsuz etkileyen en önemli sorun sizce hangisi oldu? Terör – 37.9% İmaj – 53.3% Suriye sorunu – 4.7% Mülteci sorunu – 0.0% Tanıtım eksikliği – 0.6% Çevre coğrafyadaki gelişmeler – 3.6%


Turizm sektöründe 2017 için gördüğünüz en önemli sorun nedir? Dış politikanın yarattığı siyasi gerilim – 74.7% İç politikaların yarattığısiyasi gerilim – 18.5% Alacak tahsilatında sorunlar – 0.6% Pazarlamadaki durgunluk/ Gerileme – 2.5% Maliyetlerdeki artış - 0.0% Fiyatlardaki düşüş – 1.2% Dövizdeki dalgalanma – 0.6% Terör – 1.9%

2017 yılında ülkemizin ekonomisindeki beklentiniz nedir? Bu yıldan daha iyi olacak – 4.2% Bu yılın özelliklerini taşıyacak – 25.5% Bu yıldan daha kötü olacak – 70.3% 2017 ortalama Euro kur beklentiniz nedir? 3.40’ın altında – 2.1% 3.40-3.60 arası – 13.8%3.60-3.80 arası – 31.1% 3.80-4.00 arası – 34.1%

4.00 ve üzeri - 19.8% Geleceğin Türk turizminde sizce öncelikle neye ihtiyaç var? Yeni bir senaryo – 25.6% Yeni pazarlara – 5.2% Eski pazarları geri kazanmaya – 12.2% Eski fiyatlara gelmeye – 0.6% Kurumsallaşmaya / yapısal reformlara – 16.9% Turizmin öncelikli sektör olarak değerlendirilmesine – 39.5%

2017 yılı için kendi ekonomik beklentiniz nedir? Bu yıldan daha iyi olacak – 31.9% Bu yılın özelliklerini taşıyacak – 41.6% Bu yıldan daha kötü olacak – 26.5%

TÜROFED / 71


Haber

Günübirlikte kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi Turizm sektörünün tartışma konusu olan günübirlik evler, Resmi Gazete’de yayınlanan 678 sayılı Kanun hükmündeki Kararname’ye girdi. OHAL kapsamından çıkarılan 678 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’de günübirlik evlerin kiralanmasına yeni düzenleme getirildi. 26.06.1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’nun 2. maddesinin birinci fıkrasına “bekar odaları” ibarelerinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler” ibaresi eklenirken, düzenlemeye aykırı olarak konaklayanın bilgilerini polise bildirmeyen işletmecilere ağır para cezaları öngörülüyor. Resmi Gazete’de yayımlandı Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin birinci bölümünde yapılan düzenleme ise şu şekilde oldu: Anlık olarak bildirilecek “Bu Kanunun 2. maddesinde sayılan özel veya resmi her türü konaklama tesisleri türm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtlarını genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar.

TÜROFED / 72

Para cezası İkinci fıkrada belirtilen genel kolluk kuvvetlerinin temellerine bağlanmayanlara on bin Türk Lirası, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara ise beş bin Türk Lirası idari para cezası, mülki idare amirlerince verilir. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilir.”


Haber

Ölüdeniz Hava Oyunları turizm bölgelerine renk katıyor Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenen 23 ülkeden 390 paraşüt pilotunun katıldığı 17’nci Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali sadece Ölüdeniz’de değil, Çalış, Göcek ve Fethiye merkezde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Fethiye Belediyesi tarafından bu yıl şehrin farklı noktalarına taşınan festival etkinlikleri kapsamında Fethiye merkezdeki Beşkaza Meydanı’nda THK balon, model roket, akrobasi model uçak, mikrolight ve motorlu yamaç paraşütü etkinlikleri yapıldı. Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı yanı sıra vatandaşların ilgiliyle izlediği etkinlikler Çalış bölgesinde devam etti. Çalış sahilinde akrobasi model uçak gösterisi turistler tarafından ilgiyle izlendi. İlgiyle izlendi Festivalin son gününde Türk Hava Kurumu pilotları Ölüdeniz semalarında microlight, paramotor gösterisi yaparken Base jump (serbest düşüş) ve akrobasi gösterileri izleyenlere heyecan dolu dakikalar yaşattı. Yelken kanat pilotlarının gün batımında yaptığı gösteriler ile skydiving (gökyüzü dalışı), wingsuit (yarasa adam uçuşu) gösterilerini vatandaşlar Belceğiz Plajı’nda ilgiyle izledi.

“Biz adını şehitten alan ilçeyiz. Bu ilçenin böyle bir organizasyonda bulunmaması mümkün değildi. Ama 17’ncisini yapıyoruz ve 17’ncisinde bire bir organizasyonun içine girdik. Şimdiye kadar bu işi bu noktaya getirenlere teşekkürü borç biliyorum. Bu etkinlik sadece benim etkinliğim değil. Ölüdeniz ve Fethiye’de yaşayan herkesin etkinliği. 23 ülkeden 400 yabancı sporcunun gelmesi ve yaklaşık 4 bin atlayış yapması müthiş bir olay. Festivale Çin’den, Güney Afrika’dan, Kanada’dan, Norveç’ten, Avusturya’dan, Fransa’dan gelen var.

Bu müthiş bir tanıtım oldu. Turizm sezonunun sonuna yaklaştığımız dönemde bir nefes aldırdı. İnşallah seneye festivalinin 18’incisini çok daha güzel yapacağız” ifadelerini kullandı.

23 ülkeden 390 pilot Adını Şehit Fethiye Bey’den alan ilçenin böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmasından gurur duyduğunu ifade eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı:

TÜROFED / 73


Londra

WTM turizmcilerimizi umutlandırmadı World Travel Market (WTM) İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirildi. 2016 yılında büyük kayıp yaşayan ve bu durumu aşmak için çalışmalarını yoğunlaştıran turizmcilerimiz, WTM akın etti. TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeleri ve delegeleri de fuarda önemli çalışmalarda yer aldı.

TÜROFED / 74


Dünya turizm sektörünün her sene yakından takip ettiği İngiltere-Londra’daki World Travel Market (WTM) 37. kez ziyaretçilerini ağırladı. 7 - 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen fuara 180 ülkeden 5 bin stant ve 50 binin üzerinde turizm profesyoneli katılım gösterdi. Londra’ya akın ettiler Önceki yıllarda 4 gün süren ve bu yıl ilk kez üç günü kapsayacak şekilde kapılarını açan fuarda Türkiye, 783 metrekarelik bir alanda temsil edildi. Fuara büyük ilgi gösteren turizmcilerimiz, yaptıkları görüşmelerle 2017 yılı için umut aradı. 2016 yılında büyük kayıplar yaşayan turizmcilerimiz, 2017 yılı için ipuçları aradığı fuarda umduklarını bulamadı. Turizmcilerimizin karşısına fuar boyunca Türkiye’nin Avrupa’daki imajı ve güvenlik konuları engel olarak çıktı. İmaj ve güvenlik The World Travel Market 2016 Industry Report’a göre 2016’da İngilizlerin tatile katılımı arttı. İngiliz turizmciler 2017 yılı için de umutlu. Ancak Türkiye’nin imajı ve Avrupa basınının Türkiye hakkındaki haberleri tatilcilerin Türkiye tercihini büyük oranda etkiliyor. Fuar boyunca turizmciler 2017 yılından büyük beklenti içinde olmadıklarını söylüyor. İngiltere’deki haberler ve yaptıkları görüşmelerde Türkiye’nin imajı ve güvenlik konularının en önemli nokta olduğunu söyleyen turizmcilerimiz bu konuda ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini belirtiyor. Turizmcilerimiz ayrıca her ne olursa olsun bölgelerinin ve Türkiye’nin tanıtımı için ellerinden geleni de yapacaklarını belirtiyor. Turizmcilere teşekkür Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Baki Alkaçar da fuara katılarak turizmcileri Londra’da yalnız bırakmadı. Fuarda turizmcilere seslenen Alkaçar, “Türkiye turizmi için son derece önemli fuarlar arasında yer alan WTM’ye gelen turizmcilere teşekkür ediyorum. Bu zor günlerde bu sektörü daha ileri götürmek için Londra’da bulunduk. Fuarda turizmcilerimizle sorunlar ve çözüm önerileri üzerine konuştuk. İyimser görüşler dinledim. Burada şunu gördüm: turizmcilerimiz elini taşın altına koyup bir şeyler yapmak istiyor. Turizm Bakanlığı olarak turizmcilerimiz ne yaparsa biz iki mislini yapmaya, siz yürürseniz biz koşmaya hazırız. Sorunlarımızı çözmek ve sektörü daha iyi günlere taşımak istiyoruz.”

TÜROFED / 75


Londra AKTOB – Kaan Kavaloğlu “Türkiye ile ilgili Avrupa’da olumsuz bir algı yönetimi var. Turizmci olarak ne yapabiliriz buna bilmiyoruz. Yetişebildiğimiz her yerde Türkiye’nin gerçeklerini anlatıyoruz. Ülkemizde yaşadıklarımızla Avrupa’da oluşan algı arasında 180 derece fark var. Bunu şöyle değerlendirmek lazım: ülke sevdası her şeyden önce gelir. Biz bu ülkeye sevdalıyız. Türk turizmcisi ‘önce turizm’ deme lüksüne sahip değildir. ‘Önce ülkemiz’ demeliyiz sonrasında ise ‘turizm’ demeliyiz. Türkiye, İngiltere pazarına pound uygulayan tek ülke. Bu durumda pound’un euro ve dolar karşısında değer kaybettiğini düşünürsek mantıklı olarak ekonomik olarak Türkiye’nin artış göstermesi gerekiyor. İspanya, fiyatlarına yüzde 15-20 oranları arasında zam yaptı. Erken rezervasyon oranlarını da düşürdü. Türkiye, kalite olarak İspanya’nın önünde. Buna uygun fiyatlarımızı da ekleyebiliyoruz. Tatilciler bütün bunlara rağmen Türkiye’yi tercih etmekte zorlanıyorsa bu tamamen politikadır. Söz konusu politika olunca turizm bunun çok gerisinde kalır. Onun için şu an yapacağımız abartılı ve etkili olmaktan uzak tüm pazarlama çalışmaları havai fişek etkisi yaratır. Yani yapıldığı zaman güzel olur ama sonrası bir işe yaramaz. Şu an belli bir süre beklemeliyiz.”

ETİK – Mehmet İşler “Ege’de Almanya’dan sonra en önemli pazar İngiltere pazarıdır. Brexit olayından dolayı İngiltere Poundu Euro karşısında değer kaybediyor. İngiliz son tüketici için Avrupa ülkelerinden birine gitmek pahalı geliyor. Bu yıl fiyatları artırarak yüksek rakamlara ulaşan İspanya 2017’de de fiyat artırmaya devam ediyor. Tur operatörlerinin karlılığını düşürecek bu durum son tüketicinin maliyet olarak geleceği için alternatif bulma şansları var. Yunanistan geçen sene garantili oda satıyordu. Bu sene garantili oda da satmak istemiyor, talebin artışına göre fiyatı arttırırım anlayışıyla garantili sözleşmeden kaçıyor. Bu yine tur operatörlerine maliyet ve son tüketiciye kar düşüşü olarak gözükeceği için bir alternatif olarak Türkiye’ye gelebilirler. Sektör olarak tur operatörlerine vermemiz gereken her şeyi verdik. Gücümüz oranında çaba harcıyor, üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Hedef pazarlarda etkin tanıtım ve pazarlama stratejilerinin yürütülmesi gerekiyor. Bundan sonra yapılması gereken şey, tüm kesimlerin işbirliğiyle ülke dışında ciddi bir PR ve imaj çalışması yapılmasıdır.”

KODER - Tacettin Özden “İngiltere, Kuşadası için önemli bir pazar. 2016 yılında bu pazarda çok kan kaybettik. Önümüzdeki yıl bir belirsizlik var. Önümüzü net olarak göremiyoruz. Ama bizim öngörümüz 2017 yılı 2016’dan daha iyi bir yıl olacaktır diye düşünüyorum. Çok büyük beklentiler içinde de olmamalıyız. Turizmciler olarak belediyelerle birlikte fuar takvimi yaptık. Ne olursa olsun Kuşadası ve Aydın’ın tanıtımı için çalışacağız. Tanıtım anlamında bölgemiz için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz.”

TÜROFED / 76


GETOB - Bülent Bülbüloğlu “Kaynak pazarımız İngiltere bölgemiz ve Türkiye için önemsediğimiz bir pazar. Güney Ege’nin yüzde 70’i İngiliz misafirler tarafından kullanılıyor. Geldiğimiz noktada İngiltere pazarında beklentimizin üzerinde bir zayıf durum var. Bu açıdan tedirginiz. Zaten orta Avrupa pazarını hemen hemen kaybettik gibi bir durum var. Artık bizim otelci olarak yapacağımız çok fazla bir şey kalmadı. Bundan sonrası ülkenin dünyadaki ya da kaynak pazarlarımızdaki imajı ile ilintili. Bunu da aşacak olan siyasetçiler ve hükümetimizdir. Bu süreç boyunca ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. THY, 30 uçağını park etti. Biz turizmciler olarak bu 30 uçaktan 2 uçağa talibiz. İki uçağı uçurabiliriz, yerimiz ve projelerimiz hazır. Bu projelerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı ve THY’ye sunduk. Bizim ihtiyacımız olan Manchester-Dalaman ve Jinan-Dalaman arasında kullanmak istiyoruz. Bu uçuşları karlı hale getireceğimizden de eminiz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve THY’ye sesleniyoruz: bizim önümüzü açsınlar. İngiltere pazarını büyütmeye ve Çin’den de misafir getirmeye hazırız.”

AKTOB - Zafer Alkaya “İngiliz pazarı, diğer Avrupa pazarlarına göre daha umutlu olduğumuz bir pazar. İngilizlerin bize yaklaşımı çok daha pozitif. Aldığımız intiba bu. Siyasi bakış açılarının ötesinde fiyata endeksli bir pazar olma özelliği ile bu pazar ön plana çıkıyor. Antalya olarak İngiltere’den çok önemli oranda golf turisti alıyoruz. Ne yazık ki bu kış beklediğimiz efekti alamadık. Ama buna rağmen şu an veriler çok net olmamakla birlikte önümüzdeki yazın resmini daha pozitif görüyoruz. Tur operatörleri ile konuşuyoruz. Onlar Aralık ve Şubat ayları arasındaki periyotta pazarın şekilleneceğini söylüyorlar. Bazı golf acentelerinde yeni gelişmeler olduğunu, bizi umutlu kılacak gelişmelerin olduğunu öğreniyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Şu anki veriler çok parlak olmamakla beraber önümüzdeki süreç için umudumuzu koruyoruz.”

Kilit Group - Tolga Kilit “2016 sıkıntılıydı. İngiltere’deki acentelerle konuştuğumuz zaman gelecek sene için artış olacağı söyleniyor. İngilizler şu an için gelişmelere Avrupa’nın geneli gibi hassas bakmıyor. Konuştuğumuz acenta ve tur operatörleri artışın olacağından bahsediyor. Yaptığımız görüşmelerde bu firmalar Antalya’ya toplamda 300 bin kişi getirmeyi hedefliyor. İngiltere pazarı biraz canlanır ama fiyatların düşük olması çok fazla yüz güldürmeyecek. Ancak pax artışının bile olması bence önemli bir gelişme. 2-3 aylık bir sakin bir ortama ihtiyacımız var. Bu sağlanamazsa işimiz zor. Şu an yaşanacak bir sıkıntı bütün rezervasyonların sıfırlanması demektir.”

BOYTAV - Cemil Bayraktar Pazar sıkıntılı. Bunun nedeni de Orta Doğu ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdur. Turist güvenli bir yere tatile gitmek ister, bundan dolayı bazı sıkıntılarımız var. Bodrum’a gelen İngiliz turist sayısı tüm Türkiye’de olduğu gibi düştü. Önümüzdeki sene için de ümidimizi kaybetmiyoruz. Tanıtım çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Bodrum İngilizler için gözde bir bölge. Tatilciler, güvenlik sorunu çözülür çözülmez Türkiye’ye gelecektir. Bodrum’da mültecilerin geçiş yolu haline gelmişi bizi etkiledi. Bu konuda da çalışmaya devam ediyoruz. Biz bu sene geçmiş yıllarda 25 fuara gidiyorduk bu sene daha fazla 30 fuara gideceğiz. İran’ı da buna ekledik. Dubai var. Rusya ve Rusça konuşan ülkelere önem vereceğiz. Tanıtıma ne olursa olsun devam edeceğiz ve dik durmaya devam edeceğiz.

TÜROFED / 77


Londra

Hilton Dalaman - Tunç Batum “2016 yılı bölgemiz için yaklaşık yüzde 30 civarında bir kayıpla geçti. Aynı şekilde oda fiyatları da aynı oranlarda geri gitti. Dolayısı ile çok parlak bir yıl olmadı. 2017’ye bakınca gelen rezervasyonlar Ege Bölgesi için 2016’dan daha iyi olacak gibi görünüyor. Burada iki tane ana belirleyen var. İç iktisadi durumumuz dövize karşı kırılganlığımız ne derece artacak birinci durum bu. İkincisi ise uluslararası ilişkiler. Şu anki olumlu gidişin sekteye uğramaması gerekiyor. Bu durum sekteye uğramazsa 2015 rakamlarına ulaşamayız ama 2016’dan daha iyi bir yıl olur diye düşünüyoruz. Sektörün bir seneyi daha bu derece büyük bir krizle geçirebilecek gücü yok. Finansal olarak gücü olmayan birçok firma var. Çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. 2017’yi hiçbir şekilde riske atmamamız gerekiyor. Türkiye’nin son 20 yılda yaptığı yatırımı ciddi anlamda geriye götürebilecek bir sonuç ortaya çıkabilir. Bunu bir şekilde engellemek lazım. Hükümetiyle, STK’ları ile otelcisiyle hep birlikte yılı en iyi şekilde geçirecek formül neyse onun üzerine yoğunlaşmamız gerekiyor.”

TÜROFED / 78


İngiltere, iyimser Geçtiğimiz günlerde Londra’da gerçekleştirilen World Travel Market (WTM) yayımlanan rapora göre İngilizler 2017 için iyimser görünüyor. Hazırlanan rapora göre Türkiye’nin 2017 yılında sektöre geri döneceği belirtiliyor. Londra’da yapılan WTM Londra 2016 Fuarı’nda yayınlanan endüstri raporuna göre İngilizler 2017 için iyimser görünüyor. 2016 yılında İngilizlerin tatile katılımının arttığını ifade eden raporda, 2017 yılında da bu büyümenin devam edeceği öngörülüyor. 2016’da tatile katılım arttı The World Travel Market 2016 Industry Report’a göre 2016’da İngilizlerin tatile katılımı arttı. 2015’te yüzde 61 dolayında olan tatile katılım oranı, 2016 yılında yüzde 66’ya çıktı. Ancak bu seviye 2014 yılının yüzde 70’lik düzeyinin hala gerisinde. Tatile çıkanlar Rapora göre 2014 yılında İngilizlerin yüzde 70’i tatil yaptı. Bu oran 2015 yılında yüzde 61’e inerek büyük bir düşüş gösterdi. Ancak 2016 yılı büyük bir toparlanma gösterdi. İngilizler 2016 yılında tatile çıkma oranını yüzde 66’ya çıkardı. İngiliz turizmci iyimser 2015 yılında tatile çıkanların oranının bir önceki seneye göre yüzde 70’ten yüzde 61’e düşmesi ve ardından

2016 yılında bu oranın yüzde 66’ya çıkması İngiliz turizmcileri sevindirdi. 2016’da tatile katılımda görülen 5 puanlık artış turizmcileri 2017 yılı için umutlandırdı. Anket verilerine göre turizmcilerin yüzde 53’ü 2017’de işlerin büyüyeceğini, yüzde 15’i de belirgin bir gelişme olacağını ifade etti. İşler iyiye gidecek Ankete göre İngiliz turizmcilerin yüzde 46’si bu iyimser havanın kendi işlerine yansıyacağını, yüzde 21’i de bu yansımanın işleri oldukça artıracağını belirtiyor. Türkiye’den umutlular İngiliz turizmciler 2017’de Türkiye ve Mısır’ın geri döneceğini, Yunanistan’ın ise daha iyi olacağını belirtiyor. İngiliz turizmciler en çok ise Çin’den umutlu. Turizmcilerin yarısı fuar sırasında ve sonrasında Türkiye, Yunanistan ve Mısır ile daha fazla iş yapabileceklerinden umutlu. Turizmcilerin yüzde 54’ü Çin’den önemli bir hareket bekliyor. Hindistan ve Küba iyimserlik halkasının kapsadığı diğer ülkeler olarak gösteriliyor. İngilizlerin 2017 endişesi WTM Industry Report’ta ortaya

konan anket bulgularına göre İngilizlerin 2017’deki en büyük kaygısı; Bretix sonrası seyahat maliyetlerinin yükselmesi ve fiyatlarda ortaya çıkacak artışlar olarak görülüyor. İngiliz tatilciler de benzer kaygıları taşıyor. Tatilcilerin yüzde 65’i Brexit sonrası oluşan atmosferde olumsuzluklardan kaygılı olduğunu vurguladı. Buna rağmen anket; tatilcilerin yüzde 70’inin, tatil planları ve tercihlerinde, Brexit oylamasının 2017 tatil planlarında önemli bir etkisi olmayacağını oraya koyuyor. Terörün zararı WTM’de açıklanan anket bulgularına göre terör, tatilci ve firma bazında en çok etkiyi yaratan unsur oldu. 2016’da tatil yapanların yüzde 9’u terörün çok fazla etkisi olduğunu, yüzde 29’u da önemli etkide bulunduğunu ifade etti. Diğer yandan İngilizlerin yüzde 40’ı da bu olumsuz terör olaylarıyla pek de endişelenmediğini, ortaya koydu. Tatilcilerde görülen bu ılımlı hava işletmelerde tam tersi etki yaptı. Turizmcilerin yüzde 33’ü terörün işlerini düşürdüğünü, yüzde 43’ü de ciddi biçimde etkilediğini söyledi.

TÜROFED / 79


Haber

Türkiye’den sürdürülebilir turizmde uluslararası atak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevreye duyarlı konaklama tesislerine verilen “Yeşil Yıldız” uygulaması İngiltere merkezli saygın çevre kuruluşlarından The Green Organisation tarafından “en iyi”ler arasında gösterildi. Dünya çapında 500’ün üzerinde adayın katıldığı yarışmada, kamu kuruluşları kategorisinde finale kalan son 5 aday içerisinden, Kültür ve Turizm Bakanlığı altın ödüle layık bulundu.

“Yeşil Yıldız” projesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşik Krallık (UK) merkezli The Green Organisation tarafından 1994’ten bu yana verilen Uluslararası Yeşil Elma Çevre Ödülleri (The International Green Apple Environment Awards)

TÜROFED / 80

kapsamında, 500 katılımcı arasından dereceye girerek altın ödül almaya hak kazandı. Sürdürülebilirlik, koruma, çevresel gelişme, kamu kurumları, özel sektör, yenilik gibi kategorilerde altın, gümüş ve bronz ödüllerin

verildiği yarışmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu kurumları arasından altın derece ile ödüllendirildi. Yeşil Dünya Elçisi “Yeşil Dünya Ödülleri”nin açıklandığı tören 28 Ekim’de geçen senenin şampiyonu olan Güney Kore’de düzenlendi. Bu senenin şampiyonu ise Dubai merkezli “Roads & Transport Authority” oldu. Bakanlık aldığı bu ödülle Yeşil Dünya Elçisi (Green World


Ambassador) olma ve çevre konusunda en iyi örneklerin yer aldığı dünyadaki tek referans çalışması olan Green Book’ta ülkemizi temsil etme fırsatını da ele geçirmiş oldu. Ortak çalışma ile gerçekleştiriliyor Yeşil Yıldız Belgesinin verilmeye başlandığı 2008’den, elektrik enerjisi desteğinin sağlanmaya başlandığı 2013’e kadar 42 konaklama tesisinin yıldızları yeşile boyanırken, 2016 yılının Kasım ayı itibarıyla yaklaşık 370 tesis yeşil yıldız ile taçlandı. Yeşil Yıldız projesi, su tasarrufundan enerji verimliliğine, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesinden çevre konusunda verilen eğitim ve bilinçlendirme programlarına kadar kapsamlı bir alanı içeriyor. Konaklama tesislerinin sınıflandırılması ise Bakanlık kontrolörleri ve özel sektör temsilcilerinin ortak çalışması ile gerçekleştiriliyor. Ekonomiye katkı Yeşil Yıldız Belgesi alan tesisler kaliteden ödün vermeden çevrenin korunmasına katkı sağlanması, tanıtım ve pazarlamada ayrıcalık yaratılması, işletmelerine ve ülkemiz ekonomisine tasarruf yolu ile katkıda bulunulması ve çevrenin korunmasında üstlenecekleri roller ile yörelerinde örnek olunması gibi olumlu nitelikler kazanıyor. Bakanlık olarak tüm tesislerin çevreye duyarlı olarak hizmet vermesi ve Yeşil Yıldız Belgesi sahibi olması hedefleniyor. 2015 yılında yayımlandı Bakanlığın diğer başarısı ise TSE ile birlikte dünyanın en büyük uluslararası standart geliştirme ve yayımlama kuruluşu olan ISO (Uluslararası Standart

Teşkilatı) bünyesinde bulunan “Turizm ve İlgili Hizmetler Teknik Komitesi”nde yürütülen çalışma. 20 ülkeden ve çeşitli uluslararası kuruluşlardan 50’yi aşkın üyenin bulunduğu çalışma grubuna Bakanlık Kontrolörü Tuba Ulu Yılmaz tarafından başkanlık edildi. Hazırlanan “Konaklama tesislerinde çevresel özelliklerin geliştirilmesine yönelik kılavuz ilkeler (Guidelines on developing environmental specifications for accommodation establishments)” başlıklı ISO/TS 13811 numaralı uluslararası metin 2015 yılının Aralık ayı itibariyle yayımlandı. Yılmaz ve Birkan’a teşekkür plaketi Çalışmanın hazırlanması ve yayınlanması sürecine etkin katılımlarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı Kontrolörü ve aynı zamanda ISO Çalışma Grubu Başkanı Tuba Ulu Yılmaz ve Ayna Komite Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan’a Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü tarafından teşekkür plaketi verildi. Yeni standartlara kaynak olacak Söz konusu çalışma ile ISO Turizm ve İlgili Hizmetler Teknik Komitesi’nde, ilk kez Türkiye tarafından uluslararası standart hazırlanması önerisinde bulunulmuş, ilk kez komitede

bir çalışma grubuna bir Türk tarafından başkanlık edilmiş ve ISO bünyesinde Türkiye’nin başkanlığında ve katkılarıyla turizm alanında ilk kez uluslararası bir metin yayımlanmış oldu. Bilindiği gibi, ISO 14000 serisi çevre yönetim sistemleri konusunda dünyaca kabul gören standartlar. Yayımlanan ISO/TS 13811 ise ISO bünyesinde konaklama tesisleri özelinde yayımlanan ilk metin olma niteliğini taşımakta. Gerek dünyanın çeşitli ülkelerinden uzmanlar gerekse uluslararası özel kuruluşların çalışmalarıyla hazırlanan ISO/TS 13811, çevreye duyarlı konaklama tesislerine ilişkin yeni standartlara kaynak olacak ve mevcut olanların geliştirilmesine hizmet verecek bir rehber niteliğinde. Konaklama sektörü odaklı olarak; ekosistem ve biyolojik çeşitliliğin korunması, kaynakların bilinçli tüketimi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, kirliliğin azaltılması, personelin eğitimi ve tüm kullanıcıların çevreye duyarlılık konusunda bilincinin artırılması, sürdürülebilir planlama ve mimarlık gibi başlıklarda turizm tesislerinin çevreye olan olumlu etkilerinin artırılması ve olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik genel prensipler ve tavsiyeleri içermekte.

TÜROFED / 81


Haber

Jolly Tur’un hedefi 1 milyon tatilci Jolly Tur, Türkiye ve dünyada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, 2016 yılını yüzde 23 büyüme ile kapatırken, planladığı yatırımların tümünü gerçekleştirdi. Jolly Tur’un 2017’de tatile çıkaracağı kişi sayısı ise 1.000.000 olarak belirlendi Turizm sektörünün önemli markalarından Jolly Tur, Antalya’da Sunis Kumköy Beach Resort’te gerçekleştirdiği toplantıda 2016 yılını değerlendirerek, 2017 planlamalarını paylaştı. Toplantıya Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar, Jolly Tur Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Figen Erkan ve tüm departman müdürleri katıldı. 2017 yılına iddialı girdi Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, turizm sektörü açısından zor bir dönem olan 2016’da ulaştıkları başarının altını çizerken, sektörün bugünü ve yarınları hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Mete Vardar, 2016’da Jolly Tur’un büyümeye devam etmesinin yanı sıra yatırım planlamalarından da taviz vermediğine dikkat çekti. Vardar, “Aslında elde ettiğimiz başarı, turizm sektöründeki 30 yıllık kazanımlarımızın sonucu. Misafirimizi çok iyi tanıyoruz. Misafirlerimiz de yüzde 100 müşteri memnuniyetine odaklanan yapımızı tanıyor.

TÜROFED / 82


İşte bu ana etkenler, Jolly Tur olarak bizim, 2016 yılından da başarıyla çıkmamızı sağladı” dedi. Yüzde 100 artış Yatırım planlamalarından da taviz vermediklerine dikkat çeken Mete Vardar, sadece Jolly Tur yararına değil, tüm turizm sektörünün yararını gözeten bir stratejiyle 2016 için planladıkları gibi marketing bütçesinde yüzde 100 artış gerçekleştirdiklerini açıkladı. 2016 yılı için planlanan ve hayata geçirilen bir başka yatırım olarak yeni satış noktalarının bünyeye katılması ve şirketler grubu bünyesinde yazılım şirketlerinde görev alan 50’ye yakın yazılım kadrosunu gösteren Vardar, teknolojiye yaptıkları yatırımların geri dönüşünü almaya başladıklarının altını çizdi. Mete Vardar, 2016’da Jolly Tur açısından altı çizilmesi gereken bir diğer konu olarak, kamu tatillerinin iptal edilmesi paralelinde yüzde 100 misafir memnuniyetine odaklı yapılarıyla 15 Temmuz 2016 ila 20 Temmuz 2016 tarihleri arasındaki 4 günde geri ödemeleri yüzde 100 oranında yapmalarını gösterdi. Mete Vardar, “Misafirlerimize yaptığımız geri ödemeler, sadece yurt içinden değil yurt dışından da pek çok otelden tahsilat yapılmamasına rağmen gerçekleştirilmiştir. Çünkü, biz, misafirlerimize karşı kendimizi yüzde 100 sorumlu gören bir şirketiz” dedi. 2017 yılına da iddialı bir giriş yapmak için tüm hazırlıkları tamamladıklarına dikkat çeken Mete Vardar, sektördeki 30 yıllık geçmişlerinde olduğu gibi yine istikrarlı şekilde büyümelerini sürdüreceklerini kaydetti. Güçlü adımlar atıyor Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkan

Yardımcısı Mert Vardar ise, teknolojik yatırım alanındaki güçlü adımlar ve bunun yaratacağı sonuçlar hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. 2017 yılında Jolly Business Online Seyahat Platformu, Jolly Tur Satış Platformu ve Jolly Tur’un orta vadede uluslararası bir marka olma hedefi doğrultusunda finans ve muhasebe sistemlerini değiştirmeye yönelik teknolojik bir yenilik gerçekleştireceklerini açıklayan Mert Vardar, yatırımların finansal boyutunu ise, “2017 yılı dahil 3 yıl içinde 10 milyon ABD Doları tutarında teknoloji yatırımını gerçekleştirmiş olacağız” sözleriyle anlattı. Özellikle sektörün geçirdiği bu zor dönemde yaptıkları altyapı yatırımlarının Türk turizminin uluslararası arenada daha güçlü bir konuma gelmesine katkıda bulunacağı yönündeki inançlarının tam olduğunu vurgulayan Mert Vardar, “2017 yılının ilk çeyreğinde, şirketlere özel olarak geliştirdiğimiz kurumsal seyahat çözümümüz, Jolly Business Online Seyahat Platformu’nu devreye alıyoruz. Platformumuzun en büyük özelliği, büyük veri ve öğrenen sistemler çerçevesinde tasarlanmış bir dijital seyahat asistanı barındırması. Dijital seyahat asistanımızın akıllı algoritmalar sayesinde yaptığı öneriler, şirketlerin maliyetlerini düşürecek ve seyahat rezervasyonları konusunda iş gücü kayıplarını asgariye indirecek. Yılın ikinci çeyreğinde ise yeni Jolly Tur Satış Platformu’nu hayata geçireceğiz. Yeni satış platformumuz sayesinde, Jolly Tur müşterileri tüm ortamlarda aradığı ürünleri hemen bulabilecek ve rezervasyonlarını tek tuşla yapabilecek. Yeni satış platformumuzda yepyeni ürünleri

müşterilerimize sunmayı planladığımızın müjdesini de şimdiden verebiliriz” dedi. 1.000.000 kişi Jolly Tur ile tatile çıkacak Jolly Tur Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Figen Erkan, 2016 performanslarını ve 2017 hedeflerini rakamlarla ortaya koyarken, şirket grubunda yer alan Uni Travel, Jolly Mice ve Jolly Business markalarına da dikkat çekti. Jolly Tur’un turizmi etkileyen olumsuzlukların bir yansıması olarak sektörün kayıplar vererek daraldığı 2016’da 30 yıldır izledikleri yüzde 100 müşteri memnuniyetine dayalı yapının bir sonucu olarak yüzde 23 büyüme oranına ulaştığını vurgulayan Figen Erkan, 2016 için altı çizilmesi gereken bir diğer başarı olarak dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs ile ortaklık yapmalarını gösterdi. Sektörün oldukça zor bir dönemden geçtiği 2016 yılından yatırım planlamalarından taviz vermediklerine de dikkat çeken Figen Erkan, marketing yatırımlarında yüzde 100 artış hedefine ulaşarak toplamda 27 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdiklerini açıkladı. Figen Erkan, “Sektör olarak oldukça zorlu geçen 2016 yılında Jolly Tur, özellikle yatırım hedeflerinden taviz vermeden yola devam etmiştir. Bu yatırımlarda sadece Jolly Tur’un faydası değil, tüm sektörün faydası gözetilmiştir” diye konuştu. Figen Erkan, 2017 yılında da yine 30 yıl boyunca olduğu gibi müşteri memnuniyetine ve yenilikçiliğe dayalı istikrarlı büyüme stratejisiyle hareket edeceklerini vurgulayarak, 2017’de 1.000.000 kişiyi tatile çıkaracaklarını açıkladı.

TÜROFED / 83


Haber

Ali Onaran: “2017’de daha temkinli olacağız” Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, basın mensupları ile bir araya gelerek 2016 sezonunu değerlendirdi. Prontotour’un 2017 hedeflerini de açıklayan Ali Onaran, “2017’de daha temkinli olacağız. Daha az riske gireceğiz” dedi. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, 2016 yılını değerlendirip 2017 yılı ile ilgili hedeflerini açıklamak için turizm basını ile bir araya geldi. 2016 ve darbe sürecini değerlendiren Onaran “Darbe sürecinde yaklaşık 4 bin iptal aldık” derken, 2017 yılı ile ilgili olarak da “2017’de daha temkinli olacağız. Daha az riske gireceğiz” dedi. TL bazında büyüdü Zorlu geçen 2016 yılında TL bazında yüzde 20 büyüdüklerini belirten Ali Onaran, Euro bazında hedefledikleri büyümeyi gerçekleştiremediklerini söyledi. Onaran, “2016 yılında euro bazında yüzde 15 büyümeyi hedefliyorduk. Bu hedefimizde yüzde 5 saptık. Dolayısı ile yüzde 10 büyüme ile 2016 yılını kapatıyoruz. Kara turlarında kişi sayısında yüzde 8, ciro bazında ise yüzde 8.57 büyüme sağladık. Gemi turlarında yolcu sayısında yüzde 20, ciroda ise yüzde 42’lik bir artış söz konusu. Gemi turlarına ilgi büyüyor” dedi. Talep dibe vurdu Ali Onaran, sıkıntılı ilerleyen 2016 sezonunda darbe girişi ile birlikte tatile olan talebin dibe vurduğunu söyledi. Onaran şöyle devam etti:

TÜROFED / 84


“Darbe girişimi sonrası dibe vuran talep ekim ayıyla birlikte toparlandı. Ekim ayında kişi sayısında yüzde 45, ciroda ise yüzde 75’lik bir büyüme sergiledik. Bunda gemi turlarına olan talebin etkisi büyük. Ekimde talebin artmasının bir diğer nedeni ise, darbe girişiminin ardından talebin bu aya kaymasıydı.” Yurt içinde büyüyecek Yurt içi turlara dikkat çeken Ali Onaran, Prontotour’un yurt içi turlarda yüzde 28 büyüdüğünü dile getirdi. Prontotour olarak iç pazarda büyümeyi hedeflediklerini belirten Onaran, “Darbe girişimi sonrası kamu personeline getirilen seyahat yasağı ile müşteri profilimizde önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Müşterimizin yüzde 20’sinin kamu personeli olduğunu gördük. Bu büyük bir rakam” dedi. “Daha az riske gireceğiz” “Belirsizlik ve dövizdeki dalgalanmanın sektöre önemli etkileri var” diyen Ali Onaran, eskiden yıllık planlama yapabildiklerini şimdi ise uzun vadeli planlamalar yapmanın giderek zorlaştığını söyledi. Onaran, 2017 yılı için de temkinli olacaklarını söyledi: “Darbe sürecinde yaklaşık 4 bin iptal aldık. Bunun için de bir kriz masası oluşturduk. Amacımız müşteriye doğru bilgi vermek, onları doğru yönlendirmekti. Yaşanan olağanüstü dönemi çabuk atlattık. 2017’de daha temkinli olacağız. Daha az riske gireceğiz.” Antalya ve İstanbul 2016 krizinin en çok incoming ayağını vurduğunu dile getiren Onaran, “Prontotour’un incoming ayağının yüzde 90’lık bölümü bu sezon yok oldu. Krizi genelde Türklere yönelik ürün satan

firmalar ve bunların da belli büyüklükte olanları daha az hissetti. Antalya ve İstanbul’un belli yerlerindeki oteller krizi en çok hissedenler oldu” dedi. Fiyatlar 90’lı yıllara geriledi Prontotour olarak tedbirler almak zorunda kaldıklarını belirten Ali Onaran, “Krizde ciddi tasarruf tedbirleri aldık. Almak da zorundaydık. Ancak her şey çok hızlı düzelmeyecek. Türkiye genelinde fiyatlar çok hızlı düşürüldü. Neredeyse bazı bölgeler 1990’lı yılların fiyatlarına geldi” şeklinde konuştu. Deneyimsel turlar Ali Onaran, deneyimsel turlar ve gençlik turizmi üzerine de açıklamalarda bulundu: “Prontotour’un deneyim turlarına olan talep her geçen gün artıyor. Pronto Plus diye bir ürünümüz var. Bu tür deneyimsel turlarda yüzde 100 büyüme sağladık. Önümüzdeki yıl da bu segmentte yüzde 80-100

arası bir büyüme hedefliyoruz. Bu yıl yazarlar ve kitaplar turları başlattık. Bunlardan ilkini Romanya’nın Transilvanya bölgesine yaptık. Drakula olarak da bilinen Kazıklı Voyvoda’nın yaşadığı bölgeyi geziyoruz. Tuna Kiremitçi ile ‘’Selanik’te Sonbahar’’, Ayşe Kulin ile Bosna ve benzeri turlar planlıyoruz. Prag’da Franz Kafka’nın yaşadığı yerler de Yekta Kopan’ın anlatımı ile bir tur çerçevesinde gezdirilecek. Gençlik turizmi Türkiye’de turizmin en büyük eksiklerinden biri gençlik turizmidir. Yaklaşık bir yıldır Pronto Genç projesi üzerinde çalışıyorduk. Ancak 15 Temmuz’dan sonra bundan vazgeçtik. Gençlere yönelik turlar genç nüfusa sahip Türkiye’de önemli bir ihtiyaç. Gençlere yönelik gerçek anlamda kitle turları yapan şirketler yok. Gençlikle ilgili projeyi daha sonra mutlaka hayata geçireceğiz.”

TÜROFED / 85


Haber

Spor turizmi bir cevherdir Spor Turizmi Birliği (STB) Başkanı Recep Şamil Yaşacan, devre arası kamp süresinin uzatılma kararının geç alındığını belirterek, Türkiye’deki spor turizmini üzeri tozlaşmış elmasa benzetti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ligin devre arasını bir hafta uzatmasını açıklamasının ardından Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, basın toplantısında açıklamalarda bulundu. “Spor turizmi için geç alınmış bir karar” Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, “Spor turizmi için geç alınmış bir karar. Bundan sonra böyle bir şey olduğu zaman

TÜROFED / 86

Antalya ve Türkiye düşünülerek karar alınması gerekir. Tek değil çift yönlü düşünmek gerekiyor. Çünkü detaylı düşünmekte fayda var. Türk takımları Antalya’ya gelmeseydi yabancı takımlar geldiğinde maç yapacak takım bulamayacaklardı. Bu da bizim için sıkıntı olacaktı. Antalya dünyada olmayan bir bölge, aranıp da bulunamayan bir bölge ama bizim takımlarımız bunu değerlendiremiyor.

Yabancı takımlar gelip Antalya’yı değerlendiriyor. Yabancılar bunun farkında ama bizim Türkiye Futbol Federasyonumuz(TFF) bunun farkında değil. Politikaları tabi, kendilerinin nasıl bir takvim programı yaptılar bilemiyoruz ama futbol takımlarına da zararları var. Spor turizmine yüzde 50 zararı vardı ama takımlara da yüzde 80 zararı var. Takımlar futbolcu alacak en basiti denemeden oyuncuyu maça alacak” dedi.


“Devre arasının uzatılması iyi bir karar” Devre arasının uzatılmasının iyi bir karar olduğunu ifade eden Recep Şamil Yaşacan, “İyi bir karar. TFF Başkanımıza ve bu işte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Biz olması gereken uyarıyı yaptık, bütün otelciler, turizmciler olarak çok uğraştık. Geç alınmış bir karar ama bundan sonra kendilerinden ricamız Antalya’mızı düşünerek lig arası süresi versinler, çalışanlarımız, insanlarımız var bunları da düşünsünler karar verirlerken” diye konuştu. “Dünyanın her tarafında kar kış kıyamet ama…” Devre arasında kamp yapan takımların daha çok turnuvalara rağbet gösterdiğini ifade eden Antalya Spor Turizmi Birliği Başkanı Yaşacan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turnuva takımlar için çok önemli. Turnuva demek global bir olay. Turnuvalar herhangi birinin yapacağı bir iş değil. Bunu yapacak olanlar var. Turnuva görevinde olan sponsorlar. Önemli olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genel bakışları. Turnuva dediğimiz zaman faydalarına bakmak lazım. O kadar çok faydası var ki, Antalya’yı tanıtmak, Türkiye’yi tanıtmak. Ocak ayında düşünebiliyor musunuz Antalya’da turnuva olmuş büyük takımlar gelmiş, 4’lü bir turnuva olmuş, turizme direkt faydası olacak. Burada bir turnuva yapılıyor, Antalya günlük güneşlik. Dünyanın her tarafında kar kış kıyamet ama Antalya’da güneş var. Turnuva oldu mu otellere ön rezervasyonlar yapılıyor.

Rusya’da, Avrupa’da, her yerden erken rezervasyonlar geliyor. Bu durumun Antalya’ya direkt etkisi olacak.” “Sadece futbol turizmi olarak değerlendirmeyin” Turnuvaları sadece futbol olarak değerlendirmemek gerektiğini dile getiren Yaşacan, “Bunu sadece futbol turizmi olarak değerlendirmeyin. Turizm Bakanlığı’nın Tanıtım Müşavirliğine ve bakanlığımıza sesleniyorum. Bu konuya eğilsinler ve baksınlar. Biz onlara brifing vermeye hazırız. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya hazırız. Özellikle söylüyorum futbol turizmi olarak parmak basmalarını istiyorum. Bir golf turnuvası yapıldı. Dünya seyretti Antalya’yı. O kadar etkisi var ki çünkü gizli reklam yapıldı Antalya’yı tanıtırken. Dağlara taşlara Antalya’yı yazmak bir şey kazandırmıyor. Bu tarz turnuvalar olsun, en çok futbol diyoruz çünkü reytingi ve tanıtımı çok yüksek. Böyle bir turnuva olursa Türkiye’ye dönüşümü çok faydalı olacak turizm için” dedi. “Alınan karar çok geç” Lige verilen aranın kısa olmasından dolayı birçok ülkeden takımın gelmekten vazgeçtiğini söyleyen Başkan Yaşacan, “Alınan karar çok geç. Bütün takımlar organizasyonunu yaptı. Keşke TFF bunu önceden yapsaydı. Biz hamlelerimizi kendilerine anlatarak bu yanlış karardan geri döndürdük. Türkiye’de 4 tane reytingleri yüksek büyük takımımız var. Onlarla bir turnuva yapılsa, Alman, Rus, Avrupa ülkeleriyle bir turnuva

yapmış olsaydık, ara kısa olmasaydı. Şimdi ara çok kısa organizasyon yapamıyoruz. Çünkü Türk takımları olmadığı zaman o turnuvanın tadı olmaz. Türk takımının olduğu bir turnuva yaptığımız zaman Türk turizmine büyük katkıları olurdu” ifadelerini kullandı. “Diğer ülkeler takımları çekmek için milyonlar harcıyor” Antalya’ya birçok ülkenin takımlarının geldiğini belirten Yaşacan, “Dünyanın her tarafından Antalya’ya takım geliyordu. Burası bir cevher. Çünkü uzaklıklar birbirine en fazla 30-45 dakika bölgeler. Dünyada böyle bir yer yok. İspanya’da bir maça gitmek için 2 saat yol gidiyorsunuz. Kıbrıs Rum Kesimi spor turizmi için ne yaptı. Bütün takımları oraya çekebilmek için her takım başına 15 bin Euro para verdi. Stadyumlarını da bedava kullanıma verdi turnuvalar için. Dubai sırf tanıtım için 1 milyon dolar veriyor. Bunları da sadece tanıtım için yapıyorlar” dedi. “Türkiye’de spor turizminin üzeri tozlaşmış elmas” Türkiye’de spor turizminin üzeri tozlanmış elmas olduğunu belirten Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz bu cevheri hiç ama hiç kullanamıyoruz. Türkiye’de spor turizmi üzeri tozlaşmış bir elmas. Sadece üzerinden tozu silmemiz gerekiyor. Sildiğimiz an gayet güzel olacak. Bize rakip olan ülkelerin Dubai, Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya, Malta’nın arayıp da bulamadığı bir şeyi biz burada 15-20 yıl içinde yaptık ancak kullanamıyoruz. Bu durum çok acı veriyor.”

TÜROFED / 87


Haber

İşte geleceğin akıllı otelleri Hotels.com, ünlü fütürist Dr. James Canton ile gelecekte otellerin nasıl olacağını araştırdı. İşte ağzınızı açık bırakacak özellikleriyle 2060 yılının akıllı otelleri.

TÜROFED / 88


Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, kişiselleştirilmiş hizmetler ve elbette robotlar… Konuklar 2060 yılında bir otele adım attıklarında, bambaşka özellikler ve sıra dışı bir hizmet anlayışıyla karşılaşacak. Sektörde 25. yılını kutlayan Hotels.com’un Global Gelecek Enstitüsü’nden ünlü fütürist Dr. James Canton ile birlikte hazırladığı “Geleceğin Otelleri Araştırması”, akıllı otellere dair merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyor. Araştırmanın en dikkat çekici maddeleri şöyle: Robot Yardımcılar: Kendi başına hareket edebilen bu robotlar, siz otele adım atmadan önce konaklama deneyimini kişiselleştirmek için özel yeteneklerle donatılacak. Dilinizi konuşacak, aklınıza takılan sorulara cevap verecek ve tercih ettiğiniz diğer becerilere sahip olacaklar. Robotlar, misafirlerin havaalanında karşılanmasından, gurme yemek servisine, oda temizlemeden, eğitim, eğlence, iş danışmanlığı, concierge hizmeti ve hatta arkadaşlık desteğine kadar çeşitli alanlarda hizmet verebilecek. Talebe göre dönüştürülen oteller: Talep oluşturmanın yeni nesli olarak adlandırılan bir sistem ile oteller misafirlerin oylarına göre kendi kendine tasarlanıp, istediğiniz biçimde monte edilebilecek. Nanoteknoloji ve gelişmiş makineler sayesinde, hayalinizdeki veya sevdiğiniz filmdeki bir ortamı (Örneğin Jurassic Park) konakladığınız otele taşıyabileceksiniz. Üstelik tüm bunlar 2060’a gelmeden, önümüzdeki 20 yıl içinde mümkün olabilir.

Her odada üç boyutlu yazıcı: Tatil için valiz hazırlamak tarih olacak ya da en azından fazlasıyla kolaylaşacak. Çünkü gelecekte konuklar üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir çift ayakkabı, kıyafetler, ilaçlar, hatta bilgisayar veya giyilebilir telefona kadar arzu ettikleri her şeyi gerçek zamanlı olarak üretebilecek. Bu özellik her otel odası için standart haline gelecek. Kendi rüyanı seç: Gelecekte iyi bir uyku çekmenin tanımı değişecek. Geleceğin gezginleri güzel bir uyku için rahat bir otel yatağı yerine uykuya dalmadan rüyalarını seçebilecekleri yerleri tercih edecekler. Oteller misafirlerine nöroteknoloji programlarına erişim vererek kendilerini rahatlatacak, geliştirecek ya da eğlendirecek rüyaları seçmelerine imkan sunacak. Peki ya siz? Uzayda keşfe çıkmayı mı yoksa romantik bir maceraya atılmayı mı tercih edersiniz? Pop-up oteller: Yeni nesil popup otellerin temaları ve yerleri, mobil oylama ile halk tarafından belirlenecek. En fazla oyu alan otel tasarımları, nanoteknoloji özellikli olarak üç boyutlu yazıcılar ile kısa sürede inşa edilecek ve biyogüneş pilleri kullanacak şekilde programlanacak. Bu oteller sınırlı süreyle hizmet verecek ve giyilebilir

teknoloji uygulamalarıyla sayesinde dijital bir Blockchain para birimi olan HotelCoin’lerle ödeme alacak. Ömür uzatan otel spa’ları: Basit cilt bakımı ya da masaj seçenekleri sunan spa’lar tarih olacak; yeni nesil spa merkezleri aklınızı başınızdan alacak. Otel spa’ları, DNA analizi yöntemiyle rahatsızlıklarınızı tespit edecek. Bir sonraki aşamada rahatsızlıklarınızı gidermek için, vücudunuza göre geliştirilmiş programlar sunacaklar ve size bugünkü imkanlarla karşılaştırılamayacak ölçüde etkili bir rahatlama sağlayacaklar. Geleceğin havaalanı transferi: Tatillerin en stresli bölümlerinden biri, havaalanından otele ulaşana kadar geçen süreçtir. Gezginlerin bu stresi, yüksek teknolojiye ve hıza sahip havaalanı transfer seçeneklerinin geliştirilmesi ile son bulacak. Gelecekte transferler, sizi trafikten kurtarıp en kısa sürede otelinize ulaştıracak kendi kendine çalışabilen kapsüller ve hatta daha yüksek teknolojiye sahip, yüzlerce kilometreyi saniyeler içinde kat edebilen süpersonik hava yolculuğu araçları ile yapılacak. Mobil DNA ödemesi: DNA, nihai kişisel kimlik olacak ve kullanıcılar tatil rezervasyonları ile ödemelerini kimlik konfirmasyonu ile online olarak gerçekleştirebilecek.

TÜROFED / 89


Ayrıca otelinize check-in yaptığınızda DNA parmak iziniz ile check-in yapacak ve işleminizi saniyeler içinde tamamlayarak sıra beklemekten kurtulacaksınız. Seyahat avatarı desteği: Otel rezervasyonları, kendi dijital seyahat acenteniz gibi çalışan kişisel seyahat avatarınız tarafından yapılacak. Avatarınız, Apple’ın Siri’si veya Amazon’un Alexa’sının kişisel bir sürümü gibi rezervasyonları tasarlayacak, gerçekleştirecek ve yönetecek. Avatarlar, pazarlıktan iletişime, tatil tasarlamadan müşteri hizmetlerine tüm seyahat deneyiminizi planlayacak. Eko-oteller: Günümüzde bazı otel sürdürülebilir ve çevre dostu olmaya odaklanıyor olsa da, gelecekte tüm oteller sürdürülebilir olacak. Enerji verimliliği artacak ve yenilebilir enerji platformları devreye girecek. Gelişmiş güneş enerjisi ve jeotermal enerji teknolojileri ile donatılacak ekooteller, ürünlerinden çalışanlarına sosyal farkındalık oluşturarak topluma katkı sağlayacak. Artırılmış gerçeklik otelleri: Konuklar belirli bölgeleri gezmekle kalmayıp, otellerin kendilerine sunacağı diğer turistik bölgeleri sanal imkanlarla gezebilecek. Artırılmış gerçeklik sayesinde inovatif senaryolar geliştirilecek ve örneğin Avrupa’daki bir otelde kalsanız da otelinize gittiğinizde Afrika’da sanal bir geziye çıkabileceksiniz. Farklı bir lezzet deneyimi: Otel restoranları, DNA analizleri doğrultusunda damak tadınıza en uygun, en çok beğeneceğiniz yemekler servis edecek. Siz otelinize bile varmadan, DNA

TÜROFED / 90

özelliklerinize göre sağlığınıza için optimize edilmiş, size özel diyet ve beslenme menünüz hazır olacak. Özel şefler tarafından yaratılan yemeğiniz, muhteşem tadına rağmen size kilo aldırmayacak. Sürükleyici temalı oteller: Geleceğin otelleri sürükleyici temalar ve bugün sadece hayal edebileceğimiz deneyimler sunacak. Gezginler, gerçek zamanlı interaktif etkinliklere katılabilecek. Örneğin Roma ya da Rönesans döneminde vakit geçirebileceğiniz sanal gerçeklik deneyimlerine katılabileceksiniz. Peki, akıllı otel odasının içi nasıl olacak? 2060 yılı itibarı ile otel odalarında standart hale gelecek hizmetlerden bazıları şöyle: Odaya girişte yüz tanıma sistemi, Sizi takip eden çoklu sensörler, Konuşan ve size yanıt veren televizyonlar, Tümüyle dokunmatik, reaktif ve interaktif yüzeyler, Akıllı tuvaletler ve gerçek zamanlı haber akışı sunan aynalar,

Stres seviyesini algılayarak rahatlatıcı aromalarla odadaki havayı gevşeten, uykuyu rahatlatan interaktif duvarlar, Kir tutmayan özel nano kaplamalı havlular, Otomatik olarak ayarlanan, kablosuz sıcaklık kontrolleri, Nöro-geribildirime dayalı kişiselleştirilmiş yatak ve yastıklar, Hologram konser veya spor müsabakası izlemek gibi oda içi kişiselleştirilmiş deneyimler.


Haber

SunExpress, zorlu yaz sezonuna rağmen başardı Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, seyahat ve turizm sektöründe yaşanan zorluklara rağmen, aldığı önlemlerle yaz sezonunu beklenenden başarılı bir şekilde tamamladı. 2016 Ocak-Ekim döneminde 7 milyonun üzerinde yolcu taşıyan tatil hava yolu SunExpress, Türkiye ve Mısır turizm pazarlarında yaşanan düşüşlere karşı kapasitesini Kanarya Adaları, Yunanistan ve Bulgaristan kaydırarak yaz sezonunu başarılı bir şekilde tamamladı. Bu başarıyı yakalamalarının nedenlerini açıklayan SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, “SunExpress 2010 yılında, Alman pazarında daha fazla söz sahibi olmak ve farklı tatil destinasyonlarına uçmak için SunExpress Almanya’yı kurdu. Bu bize sahip olduğumuz filoyu esnek bir şekilde kullanma ve kapasitemizi istediğimiz zaman farklı pazarlara kaydırma şansı tanıdı. Seyahat ve turizm sektörde yaşanan olumsuzluklara karşı esnek filo yapısıyla hemen pozisyonumuzu alabiliyoruz. Bu yaz sezonunda Türk ve Mısır turizm pazarındaki daralmayla, kapasitemizi Kanarya Adaları, Yunanistan ve Bulgaristan gibi başka tatil destinasyonlarına kaydırdık. Bu da, seyahat ve turizm sektöründeki zorluklara rağmen, son beş yıldır devam eden başarılarımızı devam ettirmemizi sağladı” dedi.

Antalya’daki pazar payımız arttı Turizmin başkenti Antalya’daki pazar payını, yaşanan olumsuzluklara rağmen arttırdıklarını belirten Çalışkan, Antalya’daki pazar payını yüzde 32’den 40’a çıkardıklarını söyledi: “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen biz yine de merkezimiz Antalya ve aktarma merkezimiz İzmir üzerinde yoğunlaşmaya devam ettik. Rakiplerimiz, sektörde yaşanan zorluklar nedeniyle, ya pazardan çekildiler ya da uçuşlarını çok ciddi oranda azalttılar. Düşük talep nedeniyle iptal edilen birkaç uçuşun dışında, Almanya, Avusturya, İsviçre gibi ülkelerden Türkiye’nin tatil başkenti Antalya’ya ve Ege’nin incisi İzmir’e uçuşlarımız aynı yoğunlukta devam etti. Bu şekilde Antalya pazarındaki payımızı yüzde 32’den yüzde 40’a çıkarmayı başardık. Bunun yanı sıra Türkiye ve Almanya arasındaki ‘aile ve arkadaş ziyareti’ segmentinde de aynı oranda gücümüzü koruduk” Son dakika yolcuları artıyor 2017 hakkında ön çalışmalar hakkında bilgi veren Çalışkan şunları söyledi: “Zorlu geçen 2016’ya baktığımızda yolcu davranışları açısından bir değişim söz konusu. 2016’da yolcularımız

daha çok son dakika rezervasyonu gerçekleştirdiler. Özellikle yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle tatil konusunda karalarını hep son dakika vermeye başladılar. Bu davranış şeklinin 2017’de de geçerli olacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda da, biz esnek yapımıza daha fazla sarılarak, cazip fiyat odaklı bir politika izleyeceğiz. Biz her zaman yolcularımızın ve iş ortağımız olan tur operatörlerinin talepleri doğrultusunda hareket ettik ve onlar için güvenilir bir ortak oldu. Bu çerçevede de bunu sürdürmeye ve değişen yolcu davranışlarına göre pozisyon alacağız.”

TÜROFED / 91


Haber

Turizmcinin 2017 hedefi: “Pişman turistler” Antalya’da 7 Aralık Uluslararası Sivil Havacılık Günü dolayısıyla sivil havacılık sektörünün değerlendirilmesine yönelik düzenlenen panelde konuşan ICF Airports Genel Müdür Yardımcısı Melih Dipova, “Geçtiğimiz yaz Türkiye’yi tercih etmeyerek başka ülkelere yönelen turistler bin pişman oldular” dedi.

TÜROFED / 92


Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakultesi Nuri Özaltun Konferans Salonunda düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan THY Antalya Bölge Müdürü Ömer Durna, IFC Aırports Genel Müdür Yardımcısı Melih Dipova ve HAVAŞ Antalya Havalimanı İstasyon Müdürü Aylin Tavan, Antalya hava turizminin 2016 yılı değerlendirmeni yaparak 2017 yılından beklentileri hakkında turizm öğrencilerine açıklamalarda bulundu. “Tüm sektörü etkiledi” Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Gülmez moderatörlüğünde düzenlenen panelde ilk olarak konuşan HAVAŞ Antalya Havalimanı İstasyon Müdürü Aylin Tavan, turizm sektöründeki düşüşün havacılık turizmine yaptığı büyük etkiye değinerek, düşüşteki rakamların büyüklüğüne dikkat çekti. Tavan, yüzde 45 oranındaki turizm gerilemesinin sadece turizm sektörünü değil, çiftçisinden, esnafına her kesimi zora soktuğunu dile getirerek, “Antalya turizm sektöründen en çok etkilenen bölge. Ülkelerden gelen yolcuların hepsi bizim müşterimiz. Bu müşterilerimizi tekrar kazanmalıyız ki işlerimizi yürütelim” diye konuştu. “Dramatik bir düşüş” ICF Aırports Genel Müdür Yardımcısı Melih Dipova da, İstanbul, Ankara ve Antalya’daki uçuş oranlarıyla ilgili rakamlar paylaştı. Ekim ayı sonuyla İstanbul Atatürk Havalimanı için yüzde 2, Sabiha Gökçen için yüzde 6, Esenboğa için yüzde 7 artış olduğunu söyleyen Dipova, Antalya’nın ise yüzde 34 düşüşle 2016 yılını kapatacağı görüşünde

olduğunu söyledi. Antalya’nın uçuş sayısındaki düşüşün dramatik olduğunu söyleyen Dipova, “Antalya Havalimanı, turizmde ilk etkilenen havalimanı. 2000 yılında çıkış yapan sayılarına bakınca, 7.4 milyon iken, 2014 yılında 28.3 milyona çıkıldığı görülüyor. Ancak şu anda 18.49 milyon. Borsadaki herhangi bir kağıdın geri çıkması gibi bir şey değil bu. Bir gerçeği göz ardı etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. “2017 için avantaj olabilir” Rusya ve Almanya’dan gelen turistlerde ciddi derecede düşüş olduğunu vurgulayan Dipova, Türkiye’ye gelmeyip Yunanistan, İspanya gibi Avrupa ülkelerini tercih eden turistler için, ‘bin pişmanlar’ yorumunda bulundu. Avrupa’ya yönelen turistlerin, Türkiye’deki konfor ve ekonomik faktörleri mumla aradığını ifade etti. Dipova, “Başka ülkelere yöneldiler ama sonuç tam da beklediğimiz gibi oldu. Türkiye’ye göre tesisleri eski, fiyatları farklı, hizmetleri farklı. Türkiye yerine başka yere gidenler bin pişman oldu. Bunu çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bu 2017 için avantaj olabilir” dedi.

“THY, tanıtım projeleriyle turizme katkı sağladı” Son olarak konuşan THY Antalya Bölge Müdürü Ömer Durna, Türkiye genelindeki tüm uçuş firmaları gibi kendilerinin de bu durumdan zarar gördüğünü belirterek, “THY olarak sıkıntılı günlerimiz oldu. Eğer akaryakıt fiyatlarında düşüş olmasaydı, birçok havayolu gibi bizler de büyük zarara uğramış olurduk” dedi. Yüzde 10 katkı sağladı Antalya adına birçok tanıtım projelerine sponsor olduklarını hatırlatan Durna, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden 10 ay önce 70 basın mensubuyla birlikte 400 tur operatörü getirdik. 11 aylık dönemde bu ülkelerden yüzde 10 oranında Antalya’ya turist katkısı sağlandı. Böyle bir verim alınınca ikincisini yapmaya karar verdik. 10 gün sonra Ukrayna’dan 50’ye yakın basın mensubunu Serik Belediyesi’nin de işbirliğiyle buraya getiriyoruz, Antalya’ya. Burada bölgeyi tanıtmak için Ukrayna’nın katkısı az fakat şuanda bir kişi bile bizler için önemli” ifadelerini kaydetti.

TÜROFED / 93


İstatistik

Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 27 azaldı Türkiye’ye 2016 yılının 9 aylık döneminde gelen ziyaretçilerin sayısı 2015 yılı ilk dokuz ayına göre yüzde 26,46 azalış gösterdi. Türkiye’ye 9 ayda 24 milyon 671 bin 316 ziyaretçi geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB) 2016 yılı Ekim ayı ‘Giriş-Çıkış Yapan Yabancı ve Vatandaşların İstatistikleri’ni açıkladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan geçici verilere göre; 2016 yılı ilk dokuz ayında (Ocak-Eylül) Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin sayısı, 2015 yılı ilk dokuz ayına (Ocak-Eylül) göre yüzde 26,46’lık bir azalışla 24 milyon 671 bin 316 oldu. Yurt dışında ikamet edenler 2016 yılı ilk dokuz ayında (OcakEylül) Türkiye’ye gelen yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerin sayısı, 2015 yılı ilk dokuz ayına göre yüzde 16,68’lik bir artışla 4 milyon 424 bin 488 oldu. Ekim’de 2 milyon 449 bin 948 ziyaretçi geldi 2016 yılı Ekim ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,79 azalış gösterdi. 2016 yılı Ekim ayında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,79’luk bir azalışla 2 milyon 449 bin 948 oldu. Ekim ayında Türkiye’ye gelen 2 milyon 449 bin 948 yabancı ziyaretçinin 80 bin 238’i (yüzde 3,28) günübirlikçi oldu.

İstanbul birinci, Antalya ikinci Ekim ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş

TÜROFED / 94

yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında ilk 5 il; İstanbul yüzde 32,34 (792 bin 320), Antalya yüzde 32,12 (787 bin 1), Edirne yüzde 8,87 (217 bin 345), Artvin yüzde 7,79 (190 bin 942) ve Muğla yüzde 6,20 (151 bin 820) şeklinde gerçekleşti.

Almanya birinci sırada 2016 yılı Ekim ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 20,04 (491 bin 59) ile birinci, Rusya Fed. yüzde 9,09 (222 bin 719) ile ikinci, Gürcistan yüzde 7,28 (178 bin 386) ile üçüncü sırada oldu.

592 bin günübirlikçi 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,35 azalış oldu. 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,35 azalış göstererek 22 milyon 696 bin 776 oldu. 2016 yılı OcakEkim döneminde Türkiye’ye gelen 22 milyon 696 bin 776 yabancı ziyaretçinin 592 bin 949’u (yüzde 2,61) günübirlikçi oldu.

Yine Almanya 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya yüzde 16,00 (3 milyon 630 bin 367) ile birinci, Gürcistan yüzde 8,23 (1 milyon 867 bin 929) ile ikinci, İngiltere yüzde 7,26 (1 milyon 647 bin 299) ile üçüncü sırada oldu. Geçici verilere göre; 2016 yılı Ekim ayında Türkiye’ye giriş yapan vatandaş ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,33’lük (1 milyon 52 bin 45) bir azalış, çıkış yapan vatandaş ziyaretçi sayısında ise yüzde 0,85’lik (1 milyon 154 bin 772) bir azalış kaydedildi.

İstanbul, Antalya, Edirne Ocak-Ekim döneminde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında ilk 5 il, İstanbul yüzde 34,71 (7 milyon 878 bin 111), Antalya yüzde 25,30 (5 milyon 743 bin 341), Edirne yüzde 10,88 (2 milyon 468 bin 325), Artvin yüzde 8,83 (2 milyon 4 bin 394) ve Muğla yüzde 7,27 (1 milyon 650 bin 690) şeklinde oldu.

Vatandaş ziyaretçi sayısı Geçici verilere göre; 2016 yılı OcakEkim döneminde Türkiye’ye giriş yapan vatandaş ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,57’lik (11 milyon 572 bin 311) bir azalış oldu. Çıkış yapan vatandaş ziyaretçi sayısında ise yüzde 1,51’lik (11 milyon 531 bin 769) bir azalış kaydedildi.


Haber

Kazaklara otelciliği öğrettik Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kazakistan’ın Çimkent şehrine gönderilen heyet, bölge otelcilerine otelcilik eğitimi verdi. TÜROFED adına geçtiğimiz günlerde Çimkent’e giden deneyimli otel yöneticisi Rasim Erbakan, otelcilere “global otel yöneticiliği” hakkında eğitim verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Güney Kazakistan Bölgesi Turizm Sektörü Geliştirme Merkezi işbirliğinde Kazakistan’ın Çimkent şehrinde yer alan otel yöneticileri otel yöneticiliği konusunda eğitime tabi tutuldu. Eğitim heyeti Çimkent’te Türkiye’den Çimkent’e giden eğitmenler bölgedeki otel yöneticilerine global otel yöneticiliği hakkında eğitimler verdi. TÜROFED adına Çimkent’e giden deneyimli otel yöneticisi Rasim Erbakan, otel genel müdürleri, otel satış ve pazarlama direktörleri ve otel sahiplerine bir haftalık eğitim verdi. Türkiye’yi model alıyorlar Çimkent’te verdikleri eğitimlerin gayet verimli geçtiğimi söyleyen Rasim Erbakan, bölge otel yöneticilerinin eğitimlere büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Erbakan yaptıkları eğitim hakkında bilgi verdi: “Çimkent’te bulunduğum 1 hafta boyunca global otel yöneticiliği hakkında bölge otel yöneticilerine bilgi ve deneyimlerimizi aktardık. Çimkent otelcilikte yeni gelişen bir bölge. Bu nedenle otel yöneticiliği ve otel servis kaliteleri tam anlamıyla oturmamış.

Türkiye’nin turizm ve otelcilik anlamında büyük bir yol kat ettiğini biliyorlar ve bu nedenle Türkiye’yi bu konuda model alıyorlar. Çimkent, 3-5 sene içinde otelcilik anlamında ciddi bir gelişim gösterecek.”

TÜROFED / 95


Kısa Haberler

Niteliksiz oteller lüks konuta dönüşüyor Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Marmaris’te sezonun sona ermesiyle birlikte inşaat hareketliliği yaşanmaya başladı. Kötü geçen turizm sezonunun ardından ilçede bulunan turistlik apart sahipleri, kentsel dönüşüm avantajını kullanarak binalarını yıkıp yerine lüks konutlar yapmaya başladı. 60 bin yatak kapasiteli turizm kentinde niteliksiz 20 bin yatak sayısına sahip çok sayıda apart bulunuyor. Bölgede turizm gelirlerinin düşüp, gayrimenkul ve kira değerlerinin artması niteliksiz turistlik tesis sahiplerini konut yapımına yönlendirdi. Yıkım için Marmaris Belediyesi’ne yapılan başvurunun ise 100’ü aştığı öğrenildi.

Mehmet Mülayim, kitabı ile otel dünyasının kapılarını aralıyor Konaklama sektörünün deneyimli ismi Mehmet Mülayim, 30 yıllık otelcilik hayatında yaşadığı olayları ve aklında yer edinen otelleri “Otel mi? Tımarhane mi?” ismini verdiği kitabında topladı. Kitabı ile otel dünyasının kapılarını okuyucuya açan Mülayim, beş farklı şehirde, on üç farklı otelde geçen olayları turizmin otuz yıllık gelişim hikâyesini anlatır gibi okuyucuya sunuyor. Mehmet Mülayim’in kitabı “Otel mi? Tımarhane mi?” D&R internet sitesinden piyasaya çıktı.

TÜROFED / 96

Türkiye’ye National Geographic Dergisi’nden ödül

Dergi tarafından “Yılın En İyi Turizm Destinasyonları” adı altında her yıl düzenlenen ve farklı kategorilerde oylama ve değerlendirme yöntemleri ile farklı destinasyonlara verilen ödül kategorileri arasından 2016 yılı için, “Dünya Kültürel ve Doğal Değerlerini Koruma” dalındaki özel ödüle Türkiye layık görüldü. National Geographic Dergi Grubu, kültürel ve doğal değerlerin korunması için katkılarından dolayı ödülün Türkiye’ye verildiğini açıkladı. Ödül, düzenlenen tören ile Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Dr. Alper Özkan’a takdim edildi.

Türkiye, Yunanistan fuarından ödülle döndü

Yunanistan’ın en önemli seyahat fuarı olan 32. Philoxenia Uluslararası Turizm Fuarı Selanik şehrinde 18-20 Kasım 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yunanistan Seyahat Acentaları Birliği (HATTA) tarafından, fuarın açılış günü düzenlenen ödül töreninde, Türkiye ve Yunanistan arasındaki turizm ilişkilerine sağlanan katkı ve işbirliği içinde yürütülen çalışmalar nedeniyle Kültür ve Turizm Müşavirliği’ne bir ödül verildi.


Turofed 18 diji  
Turofed 18 diji  
Advertisement