Page 1

Garden & Me MAJ

,

UWIĘZIONE KRYSZTAŁY 15 MAJA SWIETO NIEZAPOMINAJKI

MOJE ORLIKOWO

MAJOWE IRYSY CZAS NA DONICE

KALENDARZ OGRODNIKA MAJ

IRGA


Garden & Me


„Grzmot w maju, sprzyja urodzaju.” W maju i grzmoty i porządne deszcze bardzo sprzyjają naszym pięknie już rozwijającym się roślinom. Zawsze bardzo czekam na każdy, najmniejszy nawet deszcz. To on powoduje, że zieleń jest jeszcze bardziej soczysta , a kwiaty coraz mocniej rozwinięte. Krople deszczu, uwięzione w pajęczynie stworzyły przepiękny , wodny świat, który Wam pokażę w tym numerze Garden & Me. Uwielbiam majowe kwitnienie azalii. Ponownie się nimi zachwycam dopiero jesienią, kiedy ognistymi czerwieniami liści, przyciągają moją uwagę. Irysy bródkowe – maj, to ich miesiąc w naszym ogrodzie. Przepiękna jest żółć i fiolet, tych jakże długowiecznych kwiatów. No i bezkonkurencyjne piwonie, które posadziłam wiele lat temu w dużych grupach na długiej, cienistej rabacie. Mają się tam wyśmienicie i dzięki temu, w maju, również w domu mamy pełne wazony kwiatów … właśnie piwonii. 15 maja – Święto Niezapominajki, i dla niej znalazło się miejsce w tym wydaniu . Zapraszam do oglądania mojego ogrodowego miesięcznika z Wilcza Gora Garden. 3 Pozdrawiam majowo…


,

UWIĘZIONE KRYSZTAŁY STR. 33 15 MAJA ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI

STR. 6

MOJE ORLIKOWO STR. 8

MAJOWE IRYSY STR. 10 KRZEWY STR. 16

KALENDARZ OGRODNIKA MAJ STR. 35 CZAS NA DONICE STR. 26


,

15 maja‌Swieto ? , Niezapominajki ‌pamietaliscie ,

Garden & Me

6


Garden & Me

7


Z polecenia… Orlik pospolity jest byliną z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae. Rośnie w Europie, i w Polsce. Należy do bylin krótkowiecznych. Ma pędy 40–80 cm wysokości i trójdzielne liście. Kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Orliki wymagają gleby próchniczej, wilgotnej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Orliki łatwo się krzyżują, dlatego proste jest uzyskanie mieszańców. Wyselekcjonowane odmiany orlików rozmnaża się przez podział roślin.


Garden & Me

9


Z polecenia… Irys bródkowy (Kosaciec bródkowy) łac. Iris barbata kwitnie właśnie w maju , przez blisko 4 tygodnie. ! Niezwykle ozdobne kwiaty , przykuwają uwagę ,w najmniejszym nawet ogrodzie. ..


Garden & Me 11


Garden & Me

12


Garden & Me


Garden & Me


Garden & Me


Garden & Me

są w naszym ogrodzie ważnymi gwiazdami drugiego planu. Posadzone wzdłuż ogrodzenia, naprzemiennie żółtolistne i bordowe gatunki , tworzą piękny szpaler oraz chronią nasze rośliny przed wiatrami i mrozem. W maju zakwitają pięknymi kwiatami. Przyjrzyjmy się im z bliska. Bardzo bliska …

16


Garden & Me

17


Głóg pośredni (Crataegus ×media) to wartościowy mieszaniec dwóch gatunków : jednoszyjkowego (C. monogyna) i dwuszyjkowego (C. leavigata). Cenne są odmiany o kwiatach pełnych, obficie kwitnące właśnie w maju. Wyjątkowo atrakcyjną jest odmiana ‘Paul’s Scarlet’. Oto jej portret….

Garden & Me 18


19


Irga (Cotoneaster).

Zawsze kojarzyła mi się z ponurym dywanem zapuszczonych i kłujących gałązek. Kiedy kupiłam szczepioną, całkowicie zmieniłam o niej zdanie.

Jestem nią zachwycona.

Garden & Me

20


…kilka miesięcy wcześniej…

Garden & Me

21


Garden & Me 22


23


24


Garden & Me

25


DONICE Angielskie inspiracje

26


27


28


Donice z naszego ogrodu Wilcza Gora Garden 29


30


31


32


Wodne krysztaly


KALENDARZ OGRODNIKA

MAJ Zimni ogrodnicy: Św. Pankracy - 12 maja, Św. Serwacy -13 maja Św. Bonifacy - 14 maja

Zimna Zośka Św. Zofia - 15 maja „Na

pierwszego maja szron, obiecuje hojny plon”

35


• Sadzimy rozsady jednorocznych roślin ozdobnych. • Wynosimy już na stałe rośliny , które przechowywaliśmy zimą w cieplejszych pomieszczeniach , uprzednio je hartując (w kwietniu) • Obsadzamy skrzynie i donice. Wybieramy ulubione rośliny o ozdobnych kwiatach ale i o intersujących liściach (kształt, kolor) . • Kontynuujemy pilenie na rabatach . Dbamy i regularne usuwanie chwastów, aby nie zdążyły wytworzyć nasion.

• Regularnie nawadniamy rabaty i trawnik. Najlepszą porą do nawadniania jest wieczór i ranek, kiedy parowanie jest najmniejsze i najwięcej wody przenika do gleby. • Rośliny i krzewy zaatakowane przez choroby grzybowe opryskujemy. • Przekwitnięte kwiatostany różaneczników i azalii wyłamujemy, nie dopuszczając 36 do zawiązywania się owoców.


Garden & Me

KONTAKT: wilczag@gmail.com wilczagoragarden@gmail.com

MĂ“J BLOG: www.wilczagora.blogspot.com www.wilczagoragarden.photos

Garden & Me MAJ  

Rok w ogrodzie Wilcza Gora Garden. Najpiękniejsze galerie, kalendarz ogrodnika, ciekawe rośliny i skrzydlaci goście. Zapraszam na ogrodową p...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you