Page 1

2 | 2017

Ako nájsť správnu lyžiarsku výstroj OSTROV ARUBA

Láska a vášeň na karibský spôsob

5

najúžasnejších miest USA


Výhody statusu GARANT QUALITY • Viditeľné poukázanie na kvalitu ubytovacieho, gastronomického zariadenia • Odlíšenie ponúkaných najkvalitnejších služieb od štandardnej ponuky • Kvalitu garantuje nielen hotel, ale aj nezávislí odborníci • Uľahčuje spotrebiteľovi rozhodovanie pri výbere ubytovacieho zariadenia • Zvýšenie dôvery spotrebiteľa ku kvalite ponúkaných služieb • Prestíž a konkurenčná výhoda O udelení statusu GARANT QUALITY rozhoduje odborná komisia Všetci členovia komisie posudzujú produkt individuálne a na udelení GARANT QUALITY sa musia jednohlasne zhodnúť. Signet – Garant Quality môže ocenené zariadenie používať 1 rok od udelenia. Členovia komisie pozostávajú z  renomovaných, profesionálnych odborníkov na gastronómiu, hotelové služby a  cestovný ruch. Garant Quality predstavuje garanciu kvality. Informuje o  tom, že sa zariadenia podrobilo odbornej kontrole a  splnilo požadované kritériá na jeho udelenie. Garant Quality nemožno získať na objednávku alebo podnet hotela. Garant Quality sa nedá kúpiť. Zariadenia vyberá a navrhuje odborná komisia, ktorá následne vybrané zariadenie informuje. Zariadenie má právo odbornú kontrolu ponuky a služieb odmietnuť.


Odhaľte umenie dobrého života! Uvarte si kávu, sadnite si do obľúbeného kresla a hľadajte spôsob, ako si zlepšiť deň pomocou hygge. V Knihe o hygge nájdete praktické rady inšpirované severským životným štýlom, ktoré vás naučia, ako si vytvoriť teplo domova. Nalaďte sa na prítomnosť a vychutnajte si každý okamih!


Editoriál

Z

ačal sa druhý mesiac roku, v ktorom sa nachádza šťastná sedmička a určite si väčšina z nás dala záväzok, že bude šťastne a zdravo žiť. Prečo napriek krásnym predsavzatiam fučíme do schodov a vzdycháme keď sa zohýname, aby sme si zaviazali šnúrky? No preto, lebo... lebo až od pondelka, lebo teraz je uzávierka a nemám čas, lebo vonku je strašná kosa, lebo je stále tma, lebo v januári sú plné fitká, lebo predsavzatia sú trápne a ja viem začať hocikedy, lebo keď priberiem v tvári, aspoň mi nevidno vrásky, lebo fitko a bio potraviny sú drahé, lebo treba ešte dojesť tortu z oslavy, lebo mám nádchu, lebo je pribúdajúci mesiac a vtedy sa zle chudne, lebo sa mi perú tepláky, lebo som pozvaná na oslavu...Neviem ako vám, ale mne pri každom „lebo“ nabehne na bokoch nový muffin. Takže, vážení a milí, teraz alebo nikdy! Čas letí ako voda, už je február a minulý rok si už pamätá iba naše zaguľatené telo (česť výnimkám). Upustenie od fyzickej námahy a aktívneho voľného času, či zaradenie väčšieho množstva tukov do jedálneho lístka je v zime prirodzené, ale už toho bolo dosť. Teplomer sa konečne silou vlastnej vôle dostal nad nulu a ideme na to. Pamätajte, nikdy v tom nie ste sami. Aby ste vedeli, že aj nám na vás záleží, aj na stránkach nového SL magazínu nájdete užitočné tipy. Napríklad akým potravinám sa vyhnúť pred tým, ako pôjdete behať. Chcete aspoň jeden dôvod prečo sa čím skôr hecnúť? No predsa 14. február ;)

Petra Hašová

SPOLU S VAMI CHRÁNIME ŽIVOTNÉ PROSTREDIE Časopis je k dispozícii všetkým cestujúcim a jeden výtlačok čítajú viacerí. Zaobchádzajte s ním, prosím, šetrne. V prípade, že chcete časopis vlastniť, prosím, kontaktujte nás na mailovej adrese: vydavatelstvo@ slovaklinesmagazin.sk, cez facebook alebo na telefónnom čísle 0905 624 873.

IN DRIVE MAGAZÍN Periodicita: 12x ročne, dátum vydania: 9. február 2017, Slovak Lines 2/2017, ročník vydania periodickej tlače: 4. ročník, vydavateľ: Viktor Cicko – Victor & Victor, sídlo: Sibírska 25, 831 02 Bratislava, IČO 11 922 966, telefón 0905 624 873, distribúcia: spoločnosť Slovak Lines, a. s., Elite Jet, hotely Best Western, zameranie: cestovanie, osobnosti, gastronómia, životný štýl, technológie..., produkcia: ad one, s. r. o., Legionárska 23, 831 04 Bratislava, www.ad1.sk, grafická úprava: Peter Bučko, Aňa Struhárová, Paly Strmeň, foto na obálke: shutterstock.com, redakcia: Petra Hašová, Erik Stríž, Jozef Terem, marketing/inzercia: Mgr. Dana Šrobárová, 0944 309 955, riaditeľ vydavateľstva: Viktor Cicko, vydavatelstvo@slovaklinesmagazin.sk, obchodná riaditeľka: PhDr. Veronika Cicková Lines | 2017

5


Obsah

ARUBA

Láska a vášeň na karibský spôsob

8 8

Ostrov Aruba

12

Investujte do zvuku

18

5 najúžasnejších miest USA, ktoré musíte vidieť

22

Nezničte si chrbát hneď pri prvej snehovej nádielke

24

Ticho pomáha a lieči

26

Ako nájsť správnu veľkosť lyžiarok a dĺžku lyží 3x výstroj pre celú rodinu

30

Ako predísť nehodám

34

Rozprávka o dievčinke Julke V našom časopise nájdete takéto tzv. QR kódy. Pomocou aplikácie

36

Po víne je každý básnikom

na čítanie takýchto kódov vo vašom smartfóne či tablete ich nasnímajte a nájdete rozšírený obsah k danému článku.

TICHO POMÁHA A LIEČI

22 6


HISPANIOLA

Exotické dobrodružstvo s príchuťou karibskéhorumu a cigár

40 40

50

44

54

Hispaniola - exotické dobrodružstvo s príchuťou karibského rumu a cigár

5 potravín, ktorým sa pred behom vyhnúť

46

Blackberry DTEK60

48

Bezkontaktné technológie

Veľké porovnanie lyžiarskych stredísk na Slovensku

Hotel Hviezdoslav**** v Kežmarku

58

Rodinná lyžiarska dovolenka

61

Kúpele Luhačovice pripravili bohaté kultúrne leto 2017

PO VÍNE JE KAŽDÝ BÁSNIKOM 36 Lines | 2017

7


Karibik vám dnes odhalí ďalšiu zo svojich dobre ukrytých perál. Tentoraz sa vyberieme na virtuálnu prehliadku na Arubu, ktorá sa nachádza v blízkosti venezuelského pobrežia. Ostrov sa teší mimoriadnej popularite najmä medzi zamilovanými pármi. Američania si ho najčastejšie vyberajú na svadobnú cestu. Okrem romantických zákutí však Aruba ponúka aj iné zaujímavosti.

8


OSTROV ARUBA b o s ô p s ý k s b i r a k a n ň e š á v Láska a DOMOV VŠETKÝCH OBYVATEĽOV SVETA Aruba v súčasnosti patrí pod správu Holandska. To sa výrazne odráža aj na mnohých budovách a  ich architektonických prvkoch. Aruba je však domovom pre všetkých ľudí. Každý sa na ostrove cíti dobre a pripomína vďaka tomu malý raj na Zemi. I z tohto dôvodu sa tam postupne presťahovali obyvatelia z  rôznych kútov sveta. Na malom priestore môžeme vidieť, ako funguje mutikulturalizmus bez nenávisti a  v  milej symbióze. Medzi domácimi obyvateľmi je v  súčasnosti viac ako 90 rôznych svetových národností. To sa odráža aj na odbúraní jazykovej bariéry, keď sa vždy dohodnete v podstate v akejkoľvek reči.

STOVKY ODKAZOV PÔVODNÝCH PREDKOV Na exotických ostrovoch obvykle nie sme zvyknutí na veľké historické objavy. Aruba je v tomto

smere príjemným prekvapením. Stačí sa vybrať do ich jaskýň a razom sa konfrontujete so svetom prvých pôvodných obyvateľov. V  národnom parku Arikok sa nachádza viacero jaskýň, v ktorých je dokopy viac ako 300 rôznych prehistorických nástenných malieb. V  niektorých lokalitách sú ich steny husto zdobené pravekými obrazcami a stávajú sa jedným z najcennejších exponátov z tejto éry. Najviac ich nájdete v dvojici jaskýň Fontein a Guadirikiri.

VŠETKO SA TOČÍ OKOLO VODY Aruba je známa dokonalými plážami. Práve romantické prechádzky pri západe slnka sú lákadlom zamilovaných turistov. Môžete tam nájsť vzácne hniezda morských korytnačiek, ktoré stretávate vo väčších skupinkách a tvoria jednu z najväčších prírodných zaujímavostí. Na Arube sa darí vodným športom. Špeciálne windsurfisti a  surfisti si tam prídu na svoje a  môžu sa tešiť na mimoriadne kvalitné podmienky. Krajina Lines | 2017

9


Cestovanie

si vďaka tomu vychovala aj najlepšiu ženskú windsurfistku. I keď nepatríte medzi zdatných potápačov, nenechajte si teraz ujsť túto skvelú príležitosť. V okolí ostrova sa nachádza viacero vrakov, ktoré sú obrastené morskými rastlinami a vytvárajú tak krásny kontrast medzi prírodou a človekom. No a pokiaľ zatúžite po nejakom peknom výhľade, od pobrežia môžete počas horúcich dní vidieť až do Venezuely.

ORANJESTAD Ako už napovedá názov hlavného mesta, môžeme v ňom badať vplyv holandskej nadvlády. Stačí sa prejsť jeho uličkami, pozrieť sa na typické kolonizačné domy v holandskom štýle a na chvíľku nebudete vedieť, kde sa presne nachádzate. Autentické lokality s  nádhernými domčekmi sú 10

hlavnou atrakciou Oranjestad. V blízkosti prístavu sa nachádza obranná veža Zoutman s peknou vyhliadkou na okolie. Nevynechajte ani prechádzku prístavom, ktorá vedie k promenáde s podnikmi so živou hudbou a dobrým jedlom. Ak máte chuť na kúsok histórie, vyberte sa do jedného z ôsmich mestských múzeí.

BOCA PRINS Milovníci vodných športov si prídu na svoje v zátoke Boca Prins. Tá je súčasťou veľkého národného parku Arikok a v jej okolí sa nachádzajú veľké piesočné duny. Pozrieť si tam môžete aj úžasnú a  romantickú modrú lagúnu a  časť pobrežia, ktorú tvoria vápencové skaly. Boca Prins je vynikajúce na surfovanie a windsurfing. V niektorých oblastiach nájdete malé prírodné bazéniky na súkromné kúpanie. A v jeho okolí si robia domáci obyvatelia radi rodinné pikniky.


Tipy a triky Doprava: Z Európy sa dostanete na Arubu s jedným alebo dvomi prestupmi. Spiatočná letenka stojí okolo 1000 eur, opäť všetko závisí od času nákupu. Prestup môžete absolvovať priamo v Európe alebo potom máte na výber niektorý z amerických štátov alebo nejaký karibský ostrov. Keď cestujete na vlastnú päsť, môžete si tam urobiť niekoľkodennú pauzu a spojiť tak zaujímavú dovolenku. Víza: Slovensko má s Arubou obojstranný bezvízový styk. Pre vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas a na ostrove sa môžete zdržať po dobu 90 dní. Mena: Domácou menou je arubský florin. Podľa súčasného kurzu dostanete za 100 eur 201 florinov.

Viac informácií na:

Počasie: Teplota na ostrove celoročne neklesá pod 25 stupňov. Obdobie dažďov tam je počas našej jesene a zimy. Najintenzívnejšie prší v septembri.

Gastronómia: Tak ako je pestré zoskupenie domácich obyvateľov, odráža sa to aj na ich gastronómii. Vďaka tomu si tam môžete pochutiť na afrických, indonézskych, ale aj európskych špecialitách. Obľúbenými jedlami sú pomaly dusená hovädzina, kozľacina pripravovaná na mierne sladký spôsob, ryža s fazuľou, sladké keksíky a koláče väčšinou bez krémov. Lines | 2017

11


Náš Tip

12


Investujte do zvuku! Vybrať správnu audiozostavu do domácnosti je pomerne náročná úloha. Obvykle vyberáme na základe nejakého rozpočtu (ceny) a snažíme sa nájsť to najlacnejšie riešenie v kategórii. Toto však je veľmi nevhodný spôsob špeciálne pri audio produktoch, kde sa vyplatí investovať oveľa viac.

Zvuk je dôležitejší na navodenie tej správnej atmosféry, než obraz. Skúste si malý experiment. Zatvorte oči a počúvajte chvíľu film bez obrazu. Potom oči otvorte a pustite si ho bez zvuku. Teraz už viete o čom hovoríme! Hudba je náš univerzálny jazyk. Hudbu počúva každý z nás – niekto menej, niekto viac. Hudbou si spríjemňujeme prácu, robí nám spoločnosť pri šoférovaní, aj pri chvíľach oddychu. Tak prečo to kaziť zlým zvukom? Za ostatné desaťročia prechádza tzv. čierna technika pre domácnosti prakticky neprerušeným vývojom. Centrom domácej zábavy sa stal televízor, ktorý počas ostatných rokov geometricky zvýšil rozlíšenie obrazu, zväčšila a zároveň stenčila sa obrazovka, ktorá je teraz pre prirodzenejší pohľad zakrivená, a v neposlednom rade dostal televízor inteligentné funkcie, takže svojou technologickou výbavou nahradí videoprehrávač, rekordér, set-top-box, a aj počítač s webkamerou. Pri tomto rýchlom vývoji však akosi zaostáva zvuková stránka. Kvalita zvuku sa síce aj u TV zlepšila, no nejaká veľká evolúcia nenastala. Za vrchol ozvučenia stále väčšina ľudí považuje domáce Lines | 2017

13


Náš Tip

kino s malými reproduktormi pre priestorový zvuk vo formáte 5+1 (výnimočne aj 7+1), ktorý si však drvivá väčšina ľudí nevie správne nainštalovať a tak majú drahé zostavy naukladané na sebe po stranách v režime „stereo“.

Typická schéma ideálneho zapojenia priestorového 6-kanálového zvuku.

Do kvalitného zvuku sa pritom vyplatí investovať oveľa viac, pretože technológie tu starnú pomalšie. Zvukový systém vám môže vydržať oveľa dlhšie než iná technika. Ak napríklad máte doma kvalitnú hoci aj 30 ročnú zvukovú aparatúru, nie je dôvod ju dnes vymeniť, pretože stále môže mať špičkový zvuk, ktorý vie konkurovať aj moderným digitálnym systémom, zatiaľ čo taký televízor, video, DVD a čoskoro aj Blu-ray...

Menej (reproduktorov) je niekedy viac Pri výbere vždy uprednostnite kvalitu pred kvantitou. Je oveľa vhodnejšie mať špičkové stereo 14

ozvučenie, než 7.1 kanálový priestorový zvuk len priemernej kvality s množstvom malých satelitov s obmedzenými možnosťami. Vyberať treba aj podľa toho, na čo chcete zvukový systém najčastejšie využívať. Pokiaľ ste vášnivý fanúšik sci-fi filmov, hororov, moderných akčných filmov, alebo počítačových hier, bude pre vás viackanálový priestorový zvuk pravdepodobne zaujímavejším riešením. Efekty dokážu v priestore dobre reprodukovať aj malé lacnejšie „plastové“ repráčiky a dunivé zvukové efekty predimenzovaného basového subwooferu hravo dotvoria atmosféru výbuchov. Susedia vás síce nebudú mať radi, ale rozvibrovať okná v celom byte – to má niečo do seba. Ak ale hľadáte zvukový systém primárne na prehrávanie hudby (ktorá je stále zaznamenávaná väčšinou len v  dvojkanálovom stereo režime), alebo ak holdujete skôr TV kultúre, romantickým


filmom, telenovelám, či filmovej klasike, oveľa viac než priestorové ozvučenie oceníte kvalitnejší stereo systém pozostávajúci z dvoch väčších boxov schopných verne reprodukovať celé zvukové spektrum. Pri ideálnom zapojení by mala vzdialenosť dvoch reproboxov a poslucháča tvoriť rovnostranný trojuholník. Špeciálne na počúvanie hudobných nahrávok sa skrátka väčšina bežných systémov priestorového ozvučenia z domáceho kina vôbec nehodí. Navyše v snahe využiť všetky satelitné reproduktory v  priestore sa obvykle dvojkanálové stereo morfuje do 4/5/7 satelitov. Zvuk síce vyplní celú miestnosť, no neuveriteľne sa skresľuje výsledná reprodukcia.

Silu reťaze určuje najslabšie očko Toto majte vždy na pamäti. Keď sa už raz rozhodnete zainvestovať do zvuku a kúpite si kvalitné reproboxy, nezabudnite ani na zosilňovač alebo kvalitnú kabeláž. Zbytočné šetrenie na nespráv-

nom mieste totiž dokáže potopiť aj tú najdrahšiu zostavu. Pri kvalitných všetkých komponentoch si však budete vyslovene užívať zvuk a naučíte sa vyberať si aj kvalitnejšiu hudbu. Špičkové zvukové systémy dokážu poľahky odhaliť menej kvalitné nahrávky, alebo neporiadnu prácu zvukárov v štúdiách. Stačí len raz ochutnať skutočne kvalitný zvuk na to, aby ste sami začali vyhľadávať skutočnú kvalitu. Už nebudete chcieť privierať oči nad slabšou kvalitou. Neuspokojíte sa len s  obyčajným priemerom. Samozrejme podceniť netreba ani samotnú inštaláciu. Áno, v  snahe ušetriť si predsa niekam reproduktory doma postavíte aj sami, to naozaj nie je tak ťažké. Pri odbornej inštalácii vám však okrem toho „položenia“ a správneho zapojenia reproboxov pracovníci vedia poradiť aj najvhodnejšie umiestnenie a pomôžu vám tiež šikovne ukryť kabeláž. Tá sa dá zamurovať do steny, viesť v podlahe, môže byť maskovaná napr. v parketovej lište, alebo sa dá ukryť za falošnou dekoračnou stenou.

Typická schéma ideálneho zapojenia priestorového 8-kanálového zvuku.

Lines | 2017

15


Náš Tip

Tip

D-Link Music Everywhere: Tento malý adaptér premení ľubovoľný káblový audio systém na bezdrôtový reproduktor. Navyše pracuje aj ako sieťový repeater, takže zlepší pokrytie vašej wifiny. Stačí ho pripojiť do elektrickej zásuvky a aj zo staručkej analógovej súpravy sa razom stane moderný bezdrôtový Wi-Fi/AirPlay reproduktor.

S káblami alebo bezdrôtovo?

Viacej informácií a test D-Link Music Everywhere

Je moderné "odstrihnúť sa od káblov" a využívať digitálny prenos zvuku. Všetko je dnes bezdrôtové, tak prečo to nevyužiť? Každé bezdrôtové zariadenie však potrebuje nejaké napájanie, takže sa v praxi bez káblov ešte úplne nezaobídete. Existujú už síce indukčné nabíjačky prenášajúce energiu vzduchom, no aj tie potrebujú kábel a  efektívny prenos energie zabezpečia len pri v úvodzovkách "kontakte na krátku vzdialenosť" s druhým zariadením. Bezdrôtový prenos preto treba využívať len tam, kde to má naozaj zmysel a kde to prinesie aj požadovaný komfort. V praxi to znamená napr. využitie bezdrôtového prenosu pri streamovaní hudby z  mobilných zariadení, alebo pri prenose zvuku cez steny, do ktorých nechcete vŕtať.

16

Veľmi šikovným doplnkom pre každý, aj veľmi starý audio systém preto môže byť tzv. Bluetooth Adaptér, ktorý vytvorí most medzi bezdrôtovým bluetooth alebo dátovým (Wi-Fi) a tradičným káblovým audio pripojením. Miniatúrnu krabičku poľahky pripojíte na svoj receiver (zosilňovač / reproduktory) a bezdrôtovo ju sprárujete so svojimi IT zariadeniami. Následne budete môcť pohodlne prehrávať bezdrôtovo hudbu na svojich veľkých repro hoci aj z mobilu, či tabletu. Na trhu sú tiež rôzne mobilné mini reproduktory, no až na pár výnimiek nestojí kvalita zvuku za veľa. Dobrý zvuk potrebuje dobre navrhnutý repro box, v ktorom sa môže naplno rozvinúť a rozvibrovať molekuly vzduchu, čo je napr. u  hlbokých tónov v malých repráčikoch skoro nemožné. Fyzika skrátka nepustí.


Keď nájdu zohavené a na smrť dobodané telo násilného zločinca, povolajú na miesto činu detektívku Kim Stonovú a jej tím, aby prípad čo najrýchlejšie vyriešili. Pri vyšetrovaní tohto brutálneho činu čoskoro zistia, že nejde o obyčajnú vraždu, ale o čosi oveľa vážnejšie a oveľa zlovestnejšie. Kim musí čeliť nemilosrdnému protivníkovi, ktorý sa zabáva vlastnými zvrátenými pokusmi. Zdá sa, že nebezpečný psychopat ju vytrvalo sleduje a pozná všetky jej slabé miesta, a tak každý jej krok môže byť posledný.


Cestovanie Text Petra

Malá & Tomáš Cikán

NAJÚŽASNEJŠÍCH MIEST USA, KTORÉ MUSÍTE VIDIEŤ Spojené štáty sú rozsiahle a nabité rozprávkovo nádhernými miestami, ktorá len čakajú, kým ich objavíte. Čarovné krajiny ako vystrihnuté z iných svetov sa pohrávajú snáď so všetkými živlami a to spôsobom, ktorý ľahko prekonáva i tie najsmelšie produkty fantázie. Pozrite sa na 5 najúžasnejších miest, ktoré nesmiete pri ceste po USA minúť. Nespútaná voda a výnimočne krásne vymleté a tesané prírodné útvary, to by sa dalo pozorovať stále a bez prestávky. Na niektorých miestach je však výhľad ešte omnoho krajší, než by sa mohlo zdať.

NIAGARSKÉ VODOPÁDY – PÝCHA NA HRANICI S KANADOU Jedným z absolútnych cestovateľských evergreenov v USA sú bezpochyby Niagarské vodopády. Tie patria medzi najmohutnejšie vodopády sveta, najkrajšie vyhliadky v  celých Spojených štátoch a tiež tvoria úchvatnú prírodnú hranicu medzi USA a Kanadou. Ide o tri susediace vodopády na rieke Niagara vytekajúce z Eritrejského jazera. Jeden vodopád – Horseshoe Falls – sa nachádza na kanadskom území, dva ďalšie – American Falls a  Bridal Veil Falls – sú súčasťou Spojených štátov. Najväčší z  vodopádov je prvý spomínaný Horseshoe Falls a  padá z  výšky 52 metrov. Obvykle cezeň prechádza 90 % pretekajúcej vody. Ak sa nebudete chcieť uspokojiť s výhľadom na vodopády zhora, môžete sa vydať i na plavbu loďou Maid of the Mist priamo k nim. V kanadskej časti zase zvedavým turistom slúži tunel, pôvodne súčasť hydroelektrárne, na ktorej stavbe sa podieľal i Nikola Tesla. Jeho sochu možno na americkej strane vodopádov vidieť, celkom iste vás však neohúri tak ako masy padajúcej vody a pestrofarebná dúha pri nich.

18


GRAND CANYON – SÚČASŤ JEDNÉHO Z NAJSTARŠÍCH NÁRODNÝCH PARKOV Najdlhší kaňon na svete – Grand Canyon – vábi turistov do arizonského národného parku Grand Canyon už dlhé roky. Samotný park je totiž jedným z najstarších v Spojených štátoch. Tok rieky Colorado ho modeloval milióny rokov. Dnes je 446 kilometrov dlhý a široký od 500 metrov do 29 kilometrov. Jeho najväčšia hĺbka dosahuje 1 600 metrov. Ochranu kaňonu a  jeho blízkeho okolia sa snažil zabezpečiť i prezident Theodor Roosevelt.

FLY GEYSER – KRÁSA, KTORÁ VZNIKLA OMYLOM Za dych berúcou činnosťou gejzírov sa rozhodne nemusíte vydávať len na Island. Pokiaľ vytrysknutia organizované výlučne prírodou milujete, toto miesto v severozápadnej časti Nevady by vás iste očarilo, keby... Na rozdiel od iných gejzírov tu človek nemusí na nič čakať – gejzír totiž tryská nepretržite.

O Veľkom kaňone svet vie od 16. storočia Už dávno pred 16. storočím obývali pôvodní americkí obyvatelia oblasť Grand Canyonu, ale prvá zmienka, ktorú svet berie vážne, pochádza z roku 1540 od García Lópeza de Cárdenas. V 2. polovici 19. storočia sa tu uskutočnil prvý vedecký výskum, a  to pod vedením uznávaného geológa J. W. Powella.

Nielen vytrysknutia, ale i samotný vzhľad gejzíru je príťažlivý. Tvoria ho totiž tri absolútne úchvatné vrcholky. Tie sú okrem iného i nádherne farebné, a  to vďaka prítomnosti termofilných rias. V okolí gejzíru sa pochopiteľne nachádzajú jazierka s horúcou vodou, k ich obdivuhodnosti prispieva i to, že sú kaskádovité.

V oblasti kaňonu je veľké množstvo značených ciest, po ktorých si môžete urobiť príjemné rekreačné prechádzky alebo si na nich dať poriadne do tela. Tou najobľúbenejšou trasou je Bright Angel Trail.

Táto krása nevznikla sama od seba, ale pri poškodení geotermálnej studne, ktorú tu po prvýZuzana Kráľová krát robotníci vŕtali v roku 1919. V 60. rokoch si potom voda našla trhliny a studňa explodovala. Od tej doby gejzír nepretržite chrlí vodu.

Viac informácií na:

Lines | 2017

19


Cestovanie

HORSESHOE BEND – JEDINÁ PODKOVA, NA KTORÚ SA VYDRŽÍTE DLHO DÍVAŤ

BRYCE CANYON – KRAJ PREČUDESNÝCH FAREBNÝCH PIESKOVCOVÝCH FORMÁCIÍ

Horseshoe Bend alebo Podkova ponúka božský pohľad na vodu a krajinu, ktorú vymodelovala. Tento oblúk rieky Colorado sa nachádza pri mestečku Page, ktoré turisti poznajú hlavne preto, že je to z neho blízko ku Grand Canyonu. Rieka tu vyčarovala nádheru, ktorá si rýchlo získala srdcia turistov a ktorú ste určite videli aspoň na internete, keď nie naživo.

Utah zas láka na krásne a obdivuhodné pieskovcové a  vápencové tvary najrôznejších veľkostí a  farieb. Národný park Bryce Canyon a  jeho skalné veže (nazývané hoodoo) sú prehliadkou toho, čo príroda dokáže a aká kreatívna je ochotná byť.

Taký nádherný kaňon tu však nebol vždy. V minulosti sa tu týčili majestátne pieskovcové hory, ktoré si postupom času rieka Colorado vzala pekne na paškál. Preto v tomto mieste obdivujeme meander v tvare podkovy. Cesta k  nemu je jednoduchá – zahŕňa asi kilometer dlhú prechádzku od Route 89 a  trochu toho šplhania na útesy nad riekou. Z  výšky asi 300 metrov sa vám naskytne pohľad, na ktorý v živote nezabudnete. Príjemné je i to, že sa tu neplatí žiadne vstupné, pretože Horseshoe Bend nepatrí k žiadnemu parku. 20

Skalné formácie sa tu začali vytvárať už asi pred 110 miliónmi rokov a dlho sa tu nachádzala rieka. Na jej dne vznikali sedimenty, ktoré voda modelovala podľa toho, ako jej pribúdalo alebo ubúdalo. Farebnosť hoodoos zas závisí od množstva rôznych minerálov, ktoré obsahovali toky, ktoré ich modelovali. Tie dočervena sfarbené má napríklad na svedomí železo. Krajinu príroda modeluje dodnes – predovšetkým vodou a  mrazom, dážď a  sneh totiž preniká do pórov útvarov, mráz ich potom rozťahuje a  následkom toho dochádza k  erózii horniny. Skaly sa rozostupujú, niektoré odpadávajú. Tvary sa tak stále menia.


OUTDOOROVÉ OBLEČENIE, OBUV A DOPLNKY DO PRÍRODY AJ DO MESTA.


Náš Tip

NEZNIČTE SI CHRBÁT HNEĎ PRI PRVEJ SNEHOVEJ NÁDIELKE Fiskars vám poradí, ako sa efektívne

K

vysporiadať so snehom

aždý miluje biele Vianoce, ale snehová nádielka so sebou prináša i námahu spojenú s  jej odpratávaním. Je pravda, že z chodníkov a príjazdových ciest za vás sneh nikto neuprace, ale vynaloženú námahu môžete veľmi zefektívniť. Pomocou vhodných nástrojov od Fiskars a  správnej techniky môžete ušetriť veľa času i svoj chrbát. Odpratávanie snehu nie je len tak. Ide síce o zdravú aktivitu na čerstvom vzduchu, pri ktorej spálite veľa prebytočných kalórií, ale iba v  prípade, že dodržíte niekoľko základných poučiek. Inak si veľmi ľahko privodíte nejaké svalové zranenie alebo sa minimálne, ľudovo povedané, „vyšťavíte“ za pár minút. Najdôležitejší je výber a  použitie vhodného náradia. Odporúčame produkty Fiskars, pretože vďaka ich vlastnostiam budete musieť vynaložiť oveľa menej sily a námahy. Všetko náradie Fiskars je totiž navrhnuté s ohľadom na pohodlie užívateľa. 22

Náradie Fiskars určené na odpratávanie snehu je ľahké, pevné, odolné a dodržuje ergonomické štandardy, ktoré zabraňujú neprirodzenému držaniu nástroja a hrbeniu sa pri práci. Vďaka kovovým hranám a  protipriľnavým výčnelkom sú lopaty odolné proti prichyteniu sa snehu k  ich povrchu.

TIP 1 Dôležité je správne náradie. V závislosti od veľkosti plochy a množstva snehu si vyberte vhodnú veľkosť. Dbajte na to, aby bol výrobok čo najľahší – čo produkty Fiskars spĺňajú, vážia priemerne 1,6 kg – a aby dĺžka násady zodpovedala vašej výške. K  základnému vybaveniu pre odpratanie snehu patrí odhŕňač na sneh a škrabka na odstraňovanie ušliapaného snehu a ľadu. • Lopaty na sneh a odhŕňače sú dobré na čistenie menších plôch a odhadzovanie snehu. • Veľký zhŕňač snehu s rukoväťou je užitočným


nástrojom, pokiaľ potrebujete sneh zhrnúť na jedno miesto bez použitia lopaty alebo iných nástrojov. • Pri odhrňovaní väčších plôch je zas úplne bezkonkurenčný dvojručný odhŕňač. Pri jeho použití môžete využiť i silu vašich nôh a môžete jednoducho zbaviť snehu väčšie plochy bez väčšieho tlaku na paže a ramená. • Pre zodpovedných vodičov je tu ľahká lopata do auta, ktorá je užitočná pri riadení v nepriaznivom počasí a v nečakaných situáciách na ceste. Šikovným pomocníkom je i skladacia škrabka na ľad s metličkou v jednom.

TIP 2 Skôr, ako začnete s odhadzovaním snehu, rozmyslite si, kde budete sneh hromadiť. Nedávajte ho na cestu, pretože tam bude prekážať. Vyberte také miesto, kde sneh nebude nikomu prekážať.

TIP 3 Najlepším materiálom na posyp chodníkov je štrk alebo piesok. Na jar je ale nutné jeho zvyšky pozametať a upratať. V  mnohých regiónoch je zakázané používať posypovú soľ, ktorá poškodzuje rastliny a životné prostredie.

TIP 4 Pri odpratávaní snehu noste teplé zimné oblečenie. Najlepšie sú priedušné odevy, oceníte ich najmä pri odpratávaní snehu lopatou. Pokiaľ by sa totiž vlhkosť hromadila na koži, mohli by ste prechladnúť.

TIP 5 Ak je sneh mokrý, lopatu so snehom nezdvíhajte, len ju odtlačte preč. Pokiaľ to nie je možné, naberte na lopatu iba malé množstvo snehu a pokrčte pri zdvíhaní kolená. Lopata na sneh Fiskars SnowXpert™ s ľahkou hliníkovou násadou je v mieste držania potiahnutá oranžovou vrstvou plastu. Ergonomicky navrhnuté držadlo ponúka pohodlný a pevný úchop i pre ruky v tých najhrubších rukaviciach. Hlava lopaty z  polypropylénu je ľahká a  zároveň tvrdá na ľahké odhadzovanie „prašanu“ i  ťažkého snehu, a  to nielen okolo domu, ale tiež od áut a iných stiesnených miest. Všetky výrobky SnowXpert sú unikátne tým, že v  kovovej lište majú zapustený odolný drôt, ktorý zväčšuje pevnosť a trvanlivosť výrobku až dvojnásobne oproti bežnému náradiu. Z  rovnakého dizajnu i  konštrukcie vychádza i zhŕňač snehu Fiskars SnowXpert™, ktorý efektívne odstraňuje sneh priamo od zeme. Jeho prevedenie šetrí váš chrbát a  výrazne uľahčuje prácu, keď odpratávate väčšie množstvo snehu z veľkých priestranstiev. Jedným zo základných a  všestranných pomocníkov je i  hrablo Fiskars SnowXpert™, s  ktorým vďaka zosilnenej hliníkovej lište odstránite primrznutý sneh i  upravíte zasnežený chodník či príjazdovú cestu. Lines | 2017

23


Náš Tip

Ticho

POMÁHA A LIEČI

Ticho má na človeka priam až „magickú“ moc. Dokáže totiž umocniť všetko, čo sa deje vôkol nás. Dokonca aj to, čo sa odohráva v našom vnútri. Vďaka tichu sme pozornejší, produktívnejší a kreatívnejší, no a vieme aj lepšie relaxovať. Ticho má na organizmus pozitívny účinok. Žijeme v hektickej dobe vo svete plnom rušivých zvukov. Silu ticha pocítime napríklad až vtedy, keď sa na chvíľu zatvoríme do tichého priestoru, pretože sa nám okamžite zbystria zmysly. Ticho nám pomáha rýchlejšie a  presnejšie identifikovať a  reagovať na každý, hoc aj veľmi nepatrný podnet vôkol nás. Keď sa dostaneme do tichého prostredia a prestaneme vnímať rušivé zvuky v okolí, začneme si intenzívnejšie uvedomovať tiež sami seba. Vďaka tichu vnímame lepšie svoje myšlienky a pocity a  vieme si ľahšie urobiť poriadok v nekonečnom prúde myšlienok, ktoré nám víria hlavou. Ticho lieči a  často oveľa lepšie ako lekári. 24

Ticho prináša harmóniu, pokoj, úľavu a vyrovnanosť. Ticho skrátka potrebujeme. Každý, kto nemá čas na pravidelný tichý relax, ako keby nemal čas si dobiť baterku na mobile a všetci veľmi dobre vieme, čo sa stane keď mobil neustále používame bez dobíjania. A vedeli ste, že ticho pomáha pri formovaní nových mozgových buniek? Prišla na to biologička na univerzite v  New Yorku. Ticho stimuluje časť mozgu, ktorá je kľúčová pre učenie a pamäť. Keď sa mozog nezaťažuje rušivými zvukmi, prepína sa do módu kde spája emócie a spomienky, čo podnecuje predstavivosť a tvorivé schopnosti. Vďaka tichu sa tak rýchlejšie mentálne vyvíjame a sme kreatívnejší a  otvorenejší voči svetu. Naopak v prostredí s rušivými zvukmi sme náchylnejší robiť viac chýb. Výskumníci tiež monitorovali zmeny krvného tlaku a hodnoty obehového systému v tichu a hluku. Zistili, že už dve minúty ticha nám pomôžu efektívnejšie relaxovať ako počúvanie akejkoľvek relaxačnej hudby. Takže už stačí len jediné. Nájsť si počas dňa ten kúsok ticha. Nedá sa fungovať nonstop a občas aj my potrebujeme dobiť baterky, aby sme mohli


Bezdrôtové myši Logitech M220 a M330 Silent Mouse majú všetko, čo od myší očakávate, teda až na ten ostrý zvuk pri klikaní. Hluk sa totiž podarilo zredukovať až o 90%, vďaka čomu tieto myši ako prvé získali certifikát Quiet Mark od Noise Abatement Society.

opäť začať fungovať, pretože pri nepravidelnom dobíjaní to skončí presne ako s tým mobilom – skracuje sa čas medzi dvoma dobíjaniami až nám baterka vypovie službu nadobro. Občas je potrebné vypočuť si svoj vnútorný hlas a to sa bez ticha príliš nedá, pretože ho stále niečo prekrikuje. Nie je nutné, aby sme sa zatvárali na dlho hodiny niekam do izolovaných zvukotesných miestností. Stačí aj len pár minútový relax počas dňa. Ticho nám pomôže načerpať energiu, premyslieť si v pokoji dôležité veci a možno aj nájsť zmysel a ďalšie smerovanie nášho života. Nájsť úplne tichý kút je obzvlášť v  mestách takmer nemožné, pretože stále počuť nejaké ruchy z ulice. Cieľom však nie je vyhľadať až také to „ohlušujúce“ ticho, ale zredukovať bežné zvuky na čo najnižšiu možnú úroveň. Vo Švédsku napríklad premávajú vlaky, ktoré majú tiché vagóny. V  nich je doslova zakázané produkovať akýkoľvek zbytočný hluk, takže zabudnite na to, že sa budete počas cesty rozprávať so spolucestujúcimi. Môžete si predsa sadnúť do iného vagónu, napríklad aj do jedálneho. Ak v tichom vagóne opakovane bezdôvodne prerušíte mlčanie, môže vám sprievodca udeliť pokutu a  vykázať vás do inej časti vlaku. Cesta vlakom napr. do práce sa tak môže stať naozaj dobrou príležitosťou na „dobitie kreditu“ pomocou ticha.

Túto myšlienku nedávno rozvinul známy švajčiarsky výrobca počítačových periférií, keď uviedol na trh dva nové modely takzvanej tichej myši. Tieto myši majú špeciálne tlačidlá, ktoré pri klikaní nevydávajú zvuk, resp. tlmia ho takmer na nulu. Myška vám však napriek tomu dá rovnakú hmatovú odozvu, ako tradičné klikajúce myšky, len ten click je oveľa oveľa tichší a tlmenejší. Pri bežnom dennom hluku ho vôbec nepočuť. Myslelo sa aj na tichšie klzáky, po ktorých sa pohybuje myš po stole. Ich výrobca sľubuje viac ako 90% úsporu hluku pri používaní týchto myší oproti tradičným modelom. Faktom je, že som si sám až doteraz nikdy neuvedomoval, koľko sa kliká u nás v reakcii. Po vydaní tlačovej správy o tejto novinke si to však denno-denne pripomínam a nabádam aj kolegova, aby nebúchali tak silno do myši a klávesnice.

Viac informácií na:

Ticho potrebujeme stále viac, no je stále ťažšie dosiahnuteľné. Stáva sa z neho pomaly nedostatkový tovar, takže si naozaj treba vážiť tie vzácne okamihy a snažiť sa z nich vyťažiť čo najviac. Ak do svojho dňa zaradíte aspoň na 10 minút ticho, prežijete ho oveľa efektívnejšie a  pokojnejšie. Nezabúdajte, že ticho naozaj pomáha a lieči. Lines | 2017

25


AKO NÁJSŤ SPRÁVNU Náš Tip VEĽKOSŤ LYŽIAROK A DĹŽKU LYŽÍ Text Ivana

Budajová

Výber nového lyžiarskeho výstroja je radosť, najmä dnes, keď je široká ponuka mnohých výrobcov veľmi lákavá. Ako si vybrať vyhovujúci výstroj ?

Foto

UJASNITE SI, ČO JE VHODNÉ Nezáleží na tom, či ste skúsený lyžiar alebo začiatočník, či lyžujete často alebo dvakrát do roka, v akom teréne a aká je vaša fyzická kondícia. Na čom pri výbere lyží a lyžiarok skutočne záleží, je dokázať si toto všetko úprimne priznať. Svoje reálne schop-

26

nosti a možnosti. A nielen sebe, ale aj predavačovi. Ak sa preceníte, je možné, že vo výstroji pre pokročilých sa budete trápiť a naopak, ak ste dobrý lyžiar a zvolíte si hobby výstroj, bude vás to na svahu limitovať. Ak lyžujete trikrát do roka, vysokú investíciu do výstroja časom možno oľutujete, ak lyžujete často, možno dodatočne

© Stefcande.com, Scalp

zistíte, že ste si mohli priplatiť trochu viac. Ak túžite lyžovať v prašane, ale reálne vždy skončíte na zjazdovke, široké lyže vám budú nanič. Ak chcete rezať krátke oblúky ako Zuzulová na slalomovej trati, no neviete spraviť ani jeden carvingový oblúk, budete sa na slalomkách trápiť. Koniec koncov, ak lyžujete šmýkaným oblúkom


a nie carvingovým, môžete mať takmer akúkoľvek lyžu nižšej až strednej kategórie a  rozdiel pravdepodobne nespoznáte. Preto si pred kúpou najprv ujasnite, čo je pre vás vhodné.

OD ČOHO ZÁVISÍ DĹŽKA LYŽE Pamätáte sa na kupovanie lyží v 90. rokoch, keď sa centimetre pripočítavali a  neskôr po nástupe carvingu sa zase odpočítavali? Dnes si dĺžku volíte podľa typu lyže, primerane výške, schopnostiam a  štýlu jazdy. Ak nepredpokladáme, že si chcete kúpiť špecifi ckú športovú lyžu, akou je slalomka a taká na obrovský slalom alebo freeridovú do hlbokého snehu či freestylovú na skákanie v  parku, platí nasledujúce. Pre lyže určené najširšej skupine užívateľov, tie štandardné na zjazdovku a  hybridy zvané allmountain, určené začiatočníkom alebo pokročilým, volíte dĺžku takto: od výšky svojej postavy odpočítajte 5 až 20 centimetrov podľa toho, aký ste lyžiar a koľko sa pre konkrétny model, o  ktorý máte záujem, a  jeho parametre (tvrdosti a  točivosti) odporúča. Nižší a  ľahší človek by mal mať lyže mäkšie a kratšie a naopak, vyšší a ťažší človek dlhšie a tvrdšie. Avšak výber lyží ovplyvňujú, opäť to zopakujeme, najmä vaše lyžiarske schopnosti a štýl. Uvedomte si, že čím je lyža dlhšia a tvrdšia, tým je rýchlejšia, ale ťažšie sa ovláda a naopak, mäkká kratšia sa ľahko ovláda, no nepodrží vo vyššej rýchlosti. Najväčšiu chybu pri výbere lyží robia ženy, ak si vyberajú podľa farby, a  muži zase, ak chcú len najlepšiu výbavu bez ohľadu na svoje schopnosti. Vyberajte podľa štýlu jazdenia a schopností.

DILEMY A NEŠŤASTNÉ KOMPROMISY Lyžiarky určené na zjazdové lyžovanie sú hádam najdôležitejšou súčasťou výstroja, pretože tvoria „komponent“,

ktorý komunikuje medzi lyžiarom/telom a lyžou/snehom a naopak. Chôdza v  nej je len vynútená funkcia navyše. Áno, niektoré modely sa snažia spríjemniť a umožniť aj chôdzu, no nemalo by to byť pri výbere smerodajné. Pri výbere lyžiarky niekedy funkčnosť ustúpi pohodliu a naopak, pohodlie funkčnosti, to však závisí od toho, či ste nenáročný, stredný alebo náročný používateľ v závislosti od svojej lyžiarskej zručnosti. Každá skupina však môže spraviť nešťastný kompromis a následne ľutovať. Prečo? Zdanlivo najlepšie sú na tom pri výbere nenároční hobby lyžiari, volia mäkké topánky, pohodlné, relatívne teplé a  pre iné beztak nemajú porovnanie. Škoda, pretože práve hobby lyžiari si kupujú lyžiarky funkčne slabšie, ktoré im bránia v  zlepšovaní, pretože funkčnosť vymenia za pohodlie často vo vysokej miere, a to najmä ženy. Ani dobrí lyžiari s určitými ambíciami, ktorí ich síce nepreháňajú, no chcú kompromis medzi pohodlím a výkonom, to nemajú jednoduché. Často volia lyžiarku, v predajni síce zdanlivo vhodnú, ale po pár dňoch jazdenia zistia, že príliš veľkú, príliš mäkkú alebo naopak tvrdú. Vynikajúci lyžiar, ako inak, tiež nemá vyhraté. Ponuka top modelov je často v kamenných predajniach obmedzená, cena vysoká a počiatočný nesúlad medzi nohou a skeletom spôsobí kompromis, ktorý sa časom ukáže ako zlá voľba. Lyžiarka je veľká, čo mrzí už len pre obetované fi nancie. Čiže ako správne vybrať veľkosť?

DÔLEŽITÉ JE USADENIE PÄTY Veľkosť lyžiarky musí odrážať reálnu dĺžku vašej nohy, preto si dajte v obchode nohu odmerať. A  nielen jednu, ale rovno obidve, pretože odrazová noha býva zvyčajne o  pár milimetrov väčšia alebo sa niekomu môže stať, že meranie odhalí aj väčší rozdiel, napríklad, ak mal jednu nohu zlomenú ako

dieťa. Len čo sa dozviete údaj o dĺžke svojho chodidla, na civilné číslovanie zabudnite. Lyžiarky sa číslujú, okrem iného, v takzvanom mondopoint, ktorý vychádza z dĺžky chodidla v milimetroch, v  rozpätí po päť (napr. 260, 265, 270 atď.). Zvoľte si podľa nameranej dĺžky chodidla a skúste. Pokiaľ sa vám zdá, že sú lyžiarky po obutí úžasne pohodlné, nekupujte ich. Taký pocit máte mať v teniskách alebo papučiach. Pýtajte si o  jednu veľkosť menšie, až kým sa vám bude po obutí lyžiarok palec vpredu jemne dotýkať vnútornej výstelky. Pozor, lyžiarky si skúšajte tak, že si po obutí oboch zapnite všetky klipsne a postavte sa s kolenami mierne pokrčenými. Až vtedy sa vám totiž päta usadí v  lyžiarke správne – dozadu. Ak máte v takejto polohe už v predajni pred palcom miesto a lyžiarky si napriek tomu kúpite, bude vám v nich noha „plávať“. Už počas prvých 10 dní lyžovania sa totiž vnútorná pena zmenší asi o  jednu tretinu, takže topánka vám bude väčšia a voľnejšia. Keď v takejto v oblúku pokrčíte kolená, päta sa vám zodvihne, vy pre udržanie stability „zatnete“ prsty na nohách, a tak sa do nej nebudete môcť poriadne oprieť a ovládať lyžu.

ČO SI VŠÍMAŤ PRI SKÚŠANÍ Lyžiarky si skúšajte v takých ponožkách, aké chcete nosiť na svah. Hlavne noste len jedny tenšie, hrubé pletené s nórskym vzorom si nechajte na večer pri kozube. Ak je vám na chodidlá zima, zle sa vám prekrvujú nohy a  ponožka vás proti tomu neochráni. Zásadu žiadny pohyb päty sme si už opísali, ďalej si všímajte, či máte možnosť miernej pohyblivosti prstov, a  oblasť členka. Chodidlo by sa vám nemalo zdvíhať. Klipsne by ste mali zapnúť tak, aby ste mali obomi smermi ešte rezervu, nie na doraz. Po zajazdení sa totiž stáva, že lyžiarky si budete uťahovať viac ako Lines | 2017

27


Lyžiarky spolu s lyžami tvoria jeden funkčný celok. Tvrdá lyžiarka v spolupráci s mäkkou rekreačnou lyžou nebude spolupracovať a naopak

Náš Tip

POMER CENY A ÚŽITKU

Viac informácií v magazíne RELAX – magazín o zdravom životnom štýle Ročník VII. Vydanie 1/2017 Cena: 1,90 €

ˇ mi je stále zima? Príčiny syndrómu ľadových rúk a nôh Preco

lepšia

február / marec 2017

imunita

v zime Jednoduché kroky pre jej posilnenie str. 16

6

cvikov Joga proti bolesti

využite

snow board ing

vo svoj

prospech

Vyskúšajte

skialpové preteky

Čo si

na zimnú

jedlom

Kam smeruje

cyklus obliecť

ako sa

ˇ zahriat

tu ristik u

Zdravé ovzdušie doma aj v práci

Hovorí sa, že lacné lyže sú väčšinou horšie a drahé lepšie, ale nemusí to vždy byť tak. Ak chcete dobrú lyžu, nemusíte kupovať hneď ten najdrahší moderný výstroj. Jazdené lyže vás môžu vyjsť oveľa lacnejšie a  nemusia byť vôbec „archívne“. Zatiaľ čo nové lyže vyššej strednej triedy stoja 500 €, rovnakú triedu, len dvojročný model, kúpite aj za polovicu. Dáte si spraviť dobrý servis a  máte veľa muziky za málo peňazí. Niekedy môže byť na škodu, ak si kupujete najnovší model kvôli tomu, aby ste ním vzbudili obdiv, a lyže a lyžiarky neprispôsobíte svojej lyžiarskej technike a  zručnosti. Vyberajte si taký výstroj, ktorý najlepšie zodpovedá vašim schopnostiam a štýlu.

v predajni. Pri kupovaní lyžiarok je ideálne, ak ich máte na nohách aspoň 10 minút. Prispôsobia sa vašej nohe, a  ak ani potom nevznikla žiadna bolesť, sú pre vás dobré. Ak však dĺžka sedí, no vy cítite tlak a  bolesť, treba si skúsiť iný model. Skúšanie je najlepší spôsob, ako si vybrať tie správne. Netreba sa ponáhľať, v obchode môžete stráviť toľko času, koľko potrebujete. Rôzne fi rmy ponúkajú papuče tvarovateľné na mieru, no bývajú drahšie. Problém nôh do „O“ alebo „X“ pomáha riešiť funkcia „canting“. Nebojte sa pýtať, môžete tak nájsť lyžiarky a  lyže, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám.

v lapo hncucsh c tr. 10 ý il a m uš

á n č a r Z Zá anéta P l ko

LEN

80 s 1, 99 € t r án

8 vydaní len za 12,90 €

, k tornýe l e k y c i b n e s pa d

Objednávajte na zlavadna.sk

cjúúu žien väčši cžh i ma ženriy lí mu Zdvo

lo 08 # 10 čís

O kO ve t s e vt Obja

/20 16 |

el bicyk Tentoezpečne vás b čí jazdiť nau hodín ár za p str. 70

dec 20

16 - jan

85

12 faťaknita inofekcvie plesulňoosu?ti?

yp v min +Liečili Egi ľudia drogy aj ateriál +Užíval je najdrahší m +Čo na svete?

ás lO n

a la d o pa d

príšerny Z hl bí

pr ír od

a

a v o r hitlreodina

tiach epas h pri e skýc ši V mor podivnej aj 4 n 5 žijú chy str. živočí

to č v t om

sn ých 25 úž arovh vesmírnych Z á bádea najkrajšíc

ve sm

ír

+ Hitparv výjavo

smír

Ve oda + + prír

á jde alej n

čl ov ek

ám prečounkor? š k o dí c

n, kokaí ý ako u odolať ykov m 0 Je náv evieme str. 4 n

te...

í s l e ď i e r at k á k Z v id i a in a to v pr ír od

a

a a ich iláčikovi máci m + Naši doené zmysly vycibr

te nájde

lšícH tVo Ďa

množs ísle dom čtecHnolÓGie + V kažĽu dia +

cie + štruk

+ kon

20 17

! aVostí Zaujím

h očnýc 5 Zbytí tela č+ Žlačnsíktajadmiteľannédle

čl ov ek

sú nahr

néta ná pla ZáZrač6 - jan2017 dec 201 1,9 9 €

24 9 77

530 53 6

08

03

016

7.12.2

:13

23:01


AKO PREDÍSŤ NEHODÁM

Náš Tip

Text Tom

Peti, Ivana Budajová, Foto Michal Šutek, Jakub Lubellan

Pri zimnom pohybe v horách, či už turistike, alebo skialpinizme, treba počítať s výraznými špecifi kami. Sneh, nízke teploty, hmla, fujavica a tma, ktorá prichádza oveľa skôr ako v lete. Všetko toto sú faktory, na ktoré musíte v horách pamätať. Pohyb v horách môže byť v takýchto podmienkach mimoriadne nebezpečný. Ako môžeme nebezpečiam predchádzať, čo nepodceniť a ako postupovať, ak nastane problém, nám priblížil člen Horskej služby v rozhovore. Kde je pre bežného turistu mimo lyžiarskych stredísk zimný pohyb na horách bezpečný? Podľa čoho by si mal voliť trasu? Od 1. 11. do 15. 6. platí v našich horách sezónna uzávierka vybraných turistických chodníkov. Jej dôvodom je najmä ochrana tatranskej prírody a  bezpečnosť turistov. Pre bežného turistu to však neznamená úplnú stopku. Okrem Chaty pod Rysmi, ktorá je v tomto čase zatvorená, sa turisti dostanú na všetky vysokohorské chaty. Turistickú trasu odporúčam vyberať podľa fyzickej kondície najslabšieho zo skupiny turistov, pre menej skúsené skupiny je ideálnym cieľom nie ktorá vysokohorská chata, kde je možné zahriať sa, občerstviť, prípadne prečkať zlé počasie. Predíde sa tým mnohým možným komplikáciám a  v  horšom prípade aj úrazom. Ideálne je zistiť si priamo u  chatára aktuálne počasie a  podmienky na danom úseku. Na túru sa treba vybrať najlepšie hneď ráno, za svetla. Vtedy majú turisti dostatok času nielen na príchod do cieľa (chata, kopec, sedlo...), ale aj na bezpečný návrat domov. Viac informácií v magazíne RELAX – magazín o zdravom životnom štýle Ročník VII. Vydanie 1/2017 Cena: 1,90 €

ˇ mi je stále zima? Príčiny syndrómu ľadových rúk a nôh Preco

lepšia

imunita

v zime Jednoduché kroky pre jej posilnenie str. 16 využite

cyklus vo svoj

prospech Čo si

obliecť

na zimnú

tu ristik u

30

február / marec 2017

ako sa

ˇ zahriat jedlom

6

cvikov Joga proti bolesti

Kam smeruje

snow board ing

Vyskúšajte

skialpové preteky

Zdravé ovzdušie doma aj v práci

Prečo najčastejšie dochádza k nehodám a  nutnosti záchrannej akcie? Aj pri vopred dobre naplánovanej trase sa môže stať niečo neočakávané. Môže tomu turista predísť? Najčastejšou chybou je zlá príprava, slabé vybavenie a  odhad síl. Ľudia majú nevhodné oblečenie a  nesprávnu obuv. Pre zimnú turistiku je absolútne nevhodná textilná obuv, ktorá veľmi rýchlo premokne. Ďalej nie sú vhodné tenisky a  stretol som už aj párik, kde bola dievčina

v sukničke s lodičkami na nohách. Našťastie „zaúradoval“ rozum a po pár desiatkach metrov sa vrátili do auta. Čo myslíš pod pojmom vybavenie, na čo by turista nemal zabúdať najmä v zime? Nevyhnutné je dobré oblečenie, pevná vysoká nepremokavá obuv, nejaké náhradné suché tričko, ponožky, rukavice, čiapka, slnečné okuliare (pretože sneh odráža až 80 % UV radiácie), termoska s  čajom, paličky, turistické mačky alebo gumené retiazkové mačky, prípadne snežnice a čelovka. Nezabúdajte na lekárničku. Oblečenie treba voliť športové, nepremokavé a  aspoň do istej miery priedušné, aby človek „nezmokol zvnútra“. Ako dochádza k tomu, že niekto zablúdi? Ako nič! Aj skúsení skialpinisti a horolezci môžu zablúdiť, pretože na to stačí veľmi málo. Ak je hmla, fúka vietor a sneží, tak je veľmi jednoduché zísť z chodníka alebo minúť zimné tyčovanie na turistickom chodníku. Kombinácia vetra a  sneženia je veľmi zlá, pretože naše vlastné stopy sú zaviate snehom už po pár sekundách, a  preto býva problém vrátiť sa. Ešte horšia je kombinácia vietor, sneženie a  tma. Vtedy viditeľnosť klesá aj na nula metrov. Hustá hmla je veľmi nepríjemná aj cez deň, pretože vtedy je veľmi ťažké rozoznávať terén a  za istých okolností človek nevidí vôbec nič, ani kde je hore, ani dole, vidí iba bielu tmu. V súčasnosti je bežným štandardom mobilný telefón s  mapami, GPS s  vysokou presnosťou a  rôznymi navigačnými


Hmotnosť 1 m³ snehu je od 30 do 600 kg, takže si viete predstaviť, že človek zasypaný lavínou nemá najmenšiu šancu vyhrabať sa z nej sám.

aplikáciami, čo je pre pohyb v horách ideálna pomôcka. Netreba však zabúdať na výdrž batérie: GPS a bežiace aplikácie spotrebúvajú veľa energie a  zima výrazne znižuje výdrž batérie. Preto treba chodiť na túru s plne nabitým telefónom a mať ho uložený v teple, teda nie v batohu, ale napríklad v bunde. V posledných rokoch sa aj medzi širokou verejnosťou rozmáha rekreačný skialp a mnohí ľudia vidia len krásne zasnežené pláne, no hrozbu lavín podcenia. Ako by sme sa mali správať v lavinóznom teréne? Sneh a lavíny sú veľmi rozsiahla téma a vo svete existuje niekoľko vysokých škôl, ktoré sa venujú iba tejto problematike. V  prvom rade si pre skialpinistické, ale aj pešie túry treba vyberať bezpečnú trasu v teréne, akou je napríklad turistickou značkou alebo zimným tyčovaním označený chodník. V prípade, že sa ako skialpinisti dostanete do lavinózneho terénu a  už nie je iná možnosť, ako ho prekonať, tak je nevyhnutné dodržiavať isté

zásady a tým minimalizovať riziko pádu lavíny. V  prvom rade je dôležité veľmi šetrne zaťažovať povrch snehu. To znamená dodržiavať veľké (aj desiatky metrov) rozostupy členov skupiny. Počas lyžovania v žiadnom prípade nerobiť skákané oblúky, ale veľké a plynulé. Samozrejme sa treba vyvarovať aj pádom. Prvý by mal ísť najmenej skúsený lyžiar, ktorý zrejme urobí najviac chýb a najviac zaťaží svah, ostatní ho nasledujú a v prípade lavíny dokážu rýchlo reagovať. Ak to prvý zvládne bez ujmy na zdraví, tak poďakuje anjelovi strážnemu a  počká ostatných členov skupiny na bezpečnom mieste. A čo sa týka vybavenia lyžiara? V  prvom rade treba mať lavínový vyhľadávač nie v batohu, ale ešte pred odchodom z domu si ho upevniť priamo na telo pod všetky vrstvy oblečenia, pretože prípadná lavína z vás vyzlečie úplne všetko. Samotný prístroj treba zapnúť do vysielacieho režimu pred začatím túry, najlepšie hneď, ako vystúpite z auta alebo autobusu, a ponechať ho zapnutý, až kým sa nevrátite, prípadne ukončíte túru na chate. Lyže, paličky Lines | 2017

31


Náš Tip

a ruksak sú všetko „kotvy“, ktoré skialpinistu zasiahnutého lavínou ťahajú pod pohybujúcu sa masu snehu. V  prípade vstupu do lavinózneho terénu si treba riadne pozapínať časti oblečenia, zložiť pútka paličiek zo zápästia a rozopnúť spony na ruksaku, aby sme sa toho v  prípade potreby vedeli urýchlene zbaviť. To však neplatí pre moderné ABS ruksaky obsahujúce „airbag“, ktorý aktivujete pri páde lavíny a  nafúknutím udržuje človeka na jej povrchu. Takýto ruksak musí byť naopak pevne pozapínaný. Kedy si máme volať pomoc? Ako odhadnúť ten moment, keď si už nevieme pomôcť sami? Pomoc treba zavolať v prípade, že ste sa stratili a neviete si pomôcť s mapou ani s mobilom, prípadne niekto zo skupiny utrpel úraz, zasiahla vás lavína alebo ste boli svedkami mimoriadnej udalosti, teda úrazu, pádu paraglajdistu, lavíny atď. Ako si má postihnutý správne volať pomoc? Na Slovensku funguje Integrovaný záchranný systém (IZS), ktorý pozostáva z jednotlivých záchranných zložiek. Jeho úlohou je poskytovanie pomoci postihnutým subjektom. Základné zložky IZS sú: hasiči, polícia, záchranná zdravotná 32

služba, horská služba, banská záchranná služba. V prípade akejkoľvek núdze je potrebné zavolať tiesňovú linku 112, ktorá funguje v celej Európe a dá sa na ňu dovolať z každého telefónu pevnej linky aj z  mobilného telefónu, dokonca aj keď má zablokovaný displej alebo nemá vloženú SIM kartu. IZS prijme informáciu a  posunie danej zložke na vyriešenie. Ak sa stal úraz, boli ste svedkom náhlej život ohrozujúcej udalosti, zdravotný stav je vážny, najlepšie je priamo kontaktovať Zdravotnú záchrannú službu na bezplatnej tiesňovej linke 155. Aké informácie si treba pripraviť? Predstavte si, že došlo k spomínanej mimoriadnej udalosti. Máte poruke telefón a potrebujete pomoc. Zavoláte na 112. V prvom rade sa snažte zachovať pokoj, pretože práve od vás v tej chvíli závisí, ako rýchlo sa k  vám pomoc dostane. Operátorovi najprv oznámite, čo sa stalo – stručný popis udalosti, napríklad pád lavíny, autonehoda atď. Následne, kde sa to stalo – je to najdôležitejšia informácia! Treba uviesť presný názov miesta, GPS súradnice, číslo cesty, orientačný bod, číslo stĺpa elektrického vedenia atď. Potom poviete, komu sa udalosť stala – meno, vek, počet zasiahnutých.


PRIPRAVTE SA DO HÔR ZODPOVEDNE Málokedy je vhodný čas na to, aby vám došla v mobile batéria, a v teréne to platí dvojnásobne. Práca s mapou, GPS lokalizácia, privolanie pomoci a následná dostupnosť vám môže zachrániť život. Telefón ACER LIQUID Z6 PLUS prináša v hliníkovom tele odolný 5,5 FHD displej, 8-jadrový procesor, 3 GB pamäte spolu s 32 GB dátovým úložiskom a 48-hodinovú výdrž batérie na jedno nabitie pri bežnom režime.

Nakoniec podáte doplňujúce informácie – spresnenie zdravotného stavu, vedomie, meno oznamovateľa. Keď sa na volanie o pomoc pozrieme z pohľadu záchranárov, ako taká akcia horskom teréne prebieha? Stredisko Horskej služby po prijatí hovoru situáciu vyhodnotí a  určí vedúceho zásahu, počet záchranárov, potrebný materiál, spôsob dopravy a  prípadnú spoluprácu s  ďalšími zložkami IZS. Zhromaždia sa sily a materiál. Každý záchranár si pripraví osobný technický a zdravotnícky materiál, vhodné vybavenie a oblečenie a dostatočné zásoby tekutín a jedla tak, aby bol záchranár schopný vo vysokej fyzickej záťaži plnohodnotne fungovať po nevyhnutný čas. Prvá záchranná skupina sa snaží dostať k  postihnutému v  čo najkratšom čase a  zabezpečiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Jej vybavenie je ľahké a presun rýchly (beh, rýchla chôdza). V našich kruhoch túto skupinu nazývame dostihové kone. Druhá záchranná skupina zabezpečí dodatočnú zdravotnú a  technickú pomoc a  transport postihnutého. Jej vybavenie má vyššiu hmotnosť, preto je postup skupiny pomalší. Priliehavejší názov ako kone ťažné pre druhú skupinu neexistuje. Po dosiahnutí postihnutého prvou skupinou nasleduje zhodnotenie situácie, predovšetkým vzhľadom na bezpečnosť záchranárov (padajúce skaly, lavína...). Keď nehrozí priame nebezpečenstvo, nasleduje samotná záchrana a transport zraneného. Po odovzdaní pacienta ďalšej zložke IZS a  návrate do strediska sa všetky prostriedky pripravia na opätovné použitie. Doplní sa chýbajúci materiál. Nasleduje vyhodnotenie akcie, odstránenie nedostatkov, vyzdvihnutie pozitív a  zverejnenie výsledkov.

TOMÁŠ PETI Horská služba Nízke Tatry – juh V službe sme s  kolegami často svedkami ľahkovážnych, niekedy aj alkoholom ovplyvnených rozhodnutí a ich následkov. Úrazy, zlomeniny, ale aj ohrozenie či strata života. A  úplne zbytočne. Dĺžku nášho života na Zemi môžeme úplne pokojne prirovnať napríklad k  dĺžke trvania pádu lavíny. Je to pár sekúnd... Preto som si úplne istý v tom, že svoje kroky a rozhodnutia si treba v horách dobre premyslieť a zbytočne si neskracovať tých svojich „pár sekúnd“, ktoré sme dostali. Hory sú na prvý pohľad veľké, drsné, studené a nebezpečné. Ak sa im prispôsobíme, rešpektujeme ich silu a  pravidlá, odmenou pre nás je nekonečný pokoj, čistota a  krása. Takú krásnu modrú oblohu uvidíte len z najvyšších štítov. Také ticho sa dá na Zemi zažiť iba v horách. Často si spomínam na jeden zimný bivak s  kamarátmi Lemrouchom a Danom v Alpách pod Petit Dru. Bez ničoho, len lano pod chrbát a batoh na nohy. To absolútne ticho po celú noc prerušoval hluk padajúcich skál a hukot lavín. Do smrti si budem pamätať ten obraz mesiacom osvetlených štítov a obrovský rešpekt pred mohutnosťou hôr a  ich gigantickou silou, ktorá je schopná rozdrviť nás na prach, ak urobíme hoci len menšiu chybu. Na druhý deň sme si parádne zaliezli a  šťastne sa vrátili domov. Aj tento silný zážitok prispel k  tomu, že si výstro v  práci aj v  službe kontrolujeme vždy dvakrát, a keď sa nám počas lezenia alebo skialpovania v teréne alebo na počasí niečo nezdá, tak sa radšej vrátime. Hory sú predsa stále tam a  ešte dlho budú. My sa do nich môžeme hocikedy vrátiť, obdivovať ich a načerpať kopu energie. Horám zdar!

Lines | 2017

33


Náš Tip

Rozprávka o tom, ako sa dievčinka Julka nepripútala v autosedačke Auto - to je taký domček na kolesách, ktorým sa presúvame odniekiaľ niekam a  vďaka nemu zväčša dorazíme do cieľa načas a pohodlne. Práve vtedy, keď sa stala táto rozprávka, sedela za volantom mama. Dievčinka Julka vrieskala a  príšerne ziapala, pretože si nechcela sadnúť do autosedačky. Mama jej vysvetľovala, aké to je nebezpečné, hrôzostrašne opakovala, čo všetko sa im môže prihodiť, ale nič nepomáhalo. Dievčinka Julka bola v tej chvíli tvrdohlavá ako jej otec, zaťala sa a stále len vrieskala a ziapala, že v tej auto-

34

sedačke nebude, že sa nepripúta. Mama dievčinky Julky rezignovala. Ako tak frčali po ceste, zrazu kde sa vzal, tu sa vzal, objavil sa policajt. Mama si všimla, ako na ne zamával červenou policajnou placačkou, čo znamenalo, že majú zastaviť. Hneď vedela, že je zle-nedobre. „Dobrý deň, pani vodička,“ slušne pozdravil policajt. Policajti vždy nazývajú šoférujúce mamy vodičkami, hoci v skutočnosti vôbec nie sú mokré. S výnimkou mamy dievčinky

Julky. Tá sa hneď, v predtuche toho, čo bude nasledovať, spotila tak, že bola mokrá ako myš, takže oslovenie „vodička“ bolo v jej prípade celkom namieste. „Dobrý deň, milý slušný pán policajt,“ odpovedala mama a potom sa to stalo! Keď sa milý, slušný, usmievavý policajt pozrel na zadné sedadlo, úsmev na tvári mu zamrzol... Chcete vedieť, ako sa tento príbeh skončí? Zistíte to v knihe Rozprávky o dievčinke Julke.


Pohodlne a bez čakania si kúpte lístok cez aplikáciu alebo on-line. Komfortná cesta, pri ktorej si môžete pozrieť film, prečítať noviny, či surfovať na webe s osviežením a to všetko v cene jedného lístka už


Náš Tip

Stará múdrosť tvrdí, že sto ľudí má sto chutí, no ak sa chceme baviť o víne, treba toto múdro trochu poopraviť. Na svete je toľko druhov vína, že je problém sa v nich vyznať. Nielen každá odroda, ale dokonca aj každá fľaša môže chutiť inak a preto vinári vravia, že koľko chutí, toľko vín.

PO VÍNE JE KAŽDÝ BÁSNIKOM Víno je súčasťou elegantného životného štýlu. Už odpradávna patril tento mok ku životu v spoločnosti, pretože otvára myseľ, mužom rozväzuje jazyk pri konverzácii a ženám otvára ich pôvabné pery. Samozrejme treba nájsť tú správnu mieru, pretože je to predsa len alkoholický nápoj a jeho nadmerná konzumácia nie je vhodná. V primeranom množstve je to však magický nápoj, ktorý môže pôsobiť aj ako liek, no ak budete celý týždeň abstinovať a pokúšať sa to dohnať cez víkend, bude to mať na vaše zdravie skôr negatívny účinok.

Víno ako liek Jeho blahodarný vplyv na krvný obeh, či zníženie rizika srdcových ochorení už preukázalo mnoho štúdií. Víno totiž okrem alkoholu obsahuje aj flavonoidy, čo sú látky pôsobiace v tele ako antioxidanty, ktoré mu pomáhajú odbúravať negatívny cholesterol. Víno pôsobí proti zhlukovaniu krvných doštičiek a zabraňuje tým upchaniu ciev. Taktiež má pozitívne účinky pri zápalových procesoch v organizme, na celkový metabolizmus a pôsobí antibakteriálne. Jeho vplyv je však 36

len krátkodobý, takže ako liek pôsobí naozaj len pri častom a striedmom popíjaní. Jeden pohárik denne môže skutočne pomôcť, ale len ako ho užívate pravidelne. Medzi ľuďmi je všeobecne rozšírený názor, že červené víno je zdravšie, no odborníci tvrdia, že medzi vplyvom bieleho a červeného vína na ľudské zdravie nie je výrazný rozdiel. Výber „zdravotného“ vína záleží skôr na vašej chuti. Štúdia Dánskych expertov však ukázala, že víno nemusí pomôcť každému. Pokiaľ človek trpí nadváhou, jeho účinky na organizmus zaťažený obezitou nemajú takmer žiadny vplyv. Ak si teda chcete každý deň dopriať pohár vína pre zdravie, mali by ste sa najprv zamyslieť, či nebude vhodné najskôr zapracovať na znížení vašej hmotnosti. Zmena jedálneho lístka, vyvážená strava a pravidelná dávka pohybu určite nebudú na škodu.

Víno ako katalyzátor chutí Nie je žiadne tajomstvo, že víno pri konzumácii dodá jedlu iskru, pretože dokáže vybudiť chuťo-


vé bunky. Súzvuk vína a jedla je širokou oblasťou a otvára veľký priestor pre experimentovanie, testovanie a konverzáciu. Vieme, že víno a kvalitný steak, ryby, či syr sa vzájomne veľmi dobre dopĺňajú, no skúsili ste už niekedy kombinovať víno s čokoládou? Ak chcete skombinovať víno s jedlom, kľúčová je jeho sila a chuť. Dôležitým sa teda stáva zachovanie rovnováhy. Sushi dopĺňajte ľahkými vínami, no k tmavej čokoláde so 70% obsahom kakaa podávajte ťažké vína. Pri kombinácii s dezertom musí byť víno minimálne tak sladké ako samotná maškrta. K ovocným dezertom odporúčame skôr odrody vín, ktoré sú polosladké. Pozorne si tiež prečítajte etiketu na fľaši vína a zistite, ktoré vnemy v ňom dominujú. Korenisté príchute miešajte s pikantným jedlom alebo čili čokoládou, ale k čokoláde s orieškami sa hodí viac orechová chuť vína.

Víno s čokoládou Sýta horká čokoláda v kombinácii s elegantným ťažším vínom zaručuje nádherný pôžitok pre všetky ľudské zmysly. Ako víno, tak aj čokoláda ponúkajú širokú paletu charakteristík, ktoré sa navzájom dopĺňajú a vyvažujú. Rozmanitosť ich tónov môže siahať od ovocných a kvetinových až ku koreneným a ostrým chutiam. Harmóniu je možné dosiahnuť jedine vtedy, pokiaľ jedna charakteristika nebude nepotláčať tú druhú. Túto kombináciu možno odporučil najmä v prípade, že sa jedná o kvalitnú čokoládu s vysokým podielom kakaa a naozaj kvalitné víno. Ako na to? Začnite čokoládou. Vezmite si kúsok čokolády do úst a nechajte ju pomaly rozplynúť. Aby ste docielili ten pravý labužnícky pôžitok, čokoládu nehryzte. Pováľajte ju po jazyku a vychut-

návajte jej sladkosť, horkosť, plnosť a vyváženosť chutí. Krátko po prehltnutí, keď máte v ústach ešte plnú chuť čokolády, sa trochu napite vína. Ponechajte si dúšok v ústach a nechajte ho kĺzať po podnebí. Vnímajte jeho váhu a textúru. Pri prehltnutí si všímajte harmóniu arómy, kyslosti, trpkosti, sladkosti a ovocnej chuti. Budete prekvapení, aký nový rozmer chutí tým získate. Aj tu však platí, že všetko treba konzumovať s mierou.

Nápoj bohov Aby ste mali naozaj božský zážitok, je potrebné zvolenému druhu vína venovať dostatočnú pozornosť už pri jeho kúpe. Víno je vhodné nakupovať už niekoľko dní dopredu a nie až tesne pred jeho konzumáciou. Odporúčame vám skontrolovať, či nemá zákal, alebo či vo fľaši neplávajú cudzorodé látky.

Dôležité je správne uskladnenie. Nie každé víno je však vhodné pre dlhodobé skladovanie, takže ak chcete víno „do zásoby“, radšej sa pred jeho kúpou poraďte s predajcom. Víno je vhodné nakupovať u špecialistov, ideálne priamo od jeho výrobcu, ktorý vám vie poskytnúť oveľa viac informácií, ako je uvedené na etikete. Na Slovensku máme množstvo kvalitných výrobcov, takže iste nájdete aj vo vašom okolí nejakú vhodnú predajňu. Pokiaľ ste si kúpili víno, ktoré chcete uchovávať dlhšiu dobu, je dobré umiestniť ho do tmavého priestoru so stálou teplotou a vlhkosťou. Nie nadarmo ho vinári skladujú od nepamäti v podzemných pivniciach. Vlhkosť je dôležitá najmä pre korok, ktorý potom lepšie bráni styku vína so vzdušným kyslíkom. Ten by inak zabil kvalitu nápoja. Ideálne podmienky pre skladovanie vína sú teplota okolo 12°C a vlhkosť 75%.

Lines | 2017

37


Náš Tip Správna teplota je dôležitá aj pri podávaní vína, pretože nesprávna môže celý zážitok dokonale pokaziť. Najchladnejšie sa podávajú šumivé vína, kde by teplota mala byť okolo 4 až 6°C. O kúsok viac by malo mať mladé alebo likérové víno. Biele víno sa podáva vychladené na 8 až 10°C, zatiaľ čo dobre vyzreté červené podávame takmer až pri 18°C. Príliš teplé biele alebo naopak príliš studené červené víno nie je vhodné podávať. Biele víno by sa malo chladiť pozvoľna, takže ho dajte min. deň dopredu do chladničky. Červenému zas prospieva, keď ho opatrne otvoríte cca hodinku pred konzumáciou a prelejete ho do väčšej karafy, kde môže trochu „dýchať“. Nezabúdajte, že teplota vína po otvorení fľaše a naliatí do pohára okamžite stúpne o cca 1 až 2° C. Ak ste v roli hostiteľa, víno nalievajte hosťom z ich pravej strany a svoj pohár vždy plňte ako

posledný. Hrdlo fľaše by sa nemalo dotknúť pohára. Veľkou chybou je napríklad snažiť sa otrieť kvapky z fľaše o pohár. Kvapkám zabránite elegantnejšie ak po naliatí hrdlo fľaše jemne nadvihnete a pootočíte. Ako správny hostitelia by ste mali o víne čo – to vedieť, takže v rámci prípravy si vyhľadajte zopár informácií a pri nalievaní vína zoznámte hostí s názvom odrody, ročníkom, výrobcom a ďalšími poznatkami. Ak chcete oslniť, stačí vám len pár základných znalostí. Konverzácia o víne patrí k vínu tak ako zátka ku fľaši. Či už červené, biele, alebo ružové, tiché, alebo šumivé, sladké, suché, či nebodaj trpké, mladé, či zrelé, stolové, či ľadové - vždy uprednostnite kvalitu pred kvantitou a nedajte si niečo nútiť len preto, že to niekto ocenil. Veď ako sa vraví: sto ľudí – sto chutí a koľko chutí, toľko vín.

2/2017 • 3,30 €

DLHODOBO NA JČÍTANE

JŠÍ MOTORISTIC

KÝ MESAČNÍK K TEST

nezávislý l k ritický l fasc inujúci

NA SLOVE ENSK

TOYOTA Je pekná a v meste C-HR výborne obrat

VW GOLF

PLNÁ NÁRUČ MODERNIZÁ ÁCI CÍ

nezávislý l kritický l fascinujúci

BENZÍN V KRVI

nájdete nás aj na:

ŠKODA

Viac než len navigácia Aktuálne dopravné info Vzdialený prístup Núdzové volanie

■ ■

CONNECT ■

TEST ISS N 133 6 - 203 8

www.

.sk

VŠETKO O MODERNÝCH V PALUBNÝCH SYSTÉMOCH PA

EXTRA E

Moderné palubn é systémy

Obalka_02_2017.in

Kia Optima GT má krásny zvuk dd 1

JAZDY A TESTY

AUDI Q2: Boduje dizajnom i prie storom FORD S-MAX: Pohodlie pre celú rod inu SUZUKI BALENO: Dobrý litrový základ

POROVNÁVACÍ TES T

Mokka X vyzvala na súb CX-3, 2008 a Ca oj ptur

U


Cestovanie

u o ť u h c í r p s o v t s ž u r d o r b o d é k Exotic ribského rumu a cigár ka

HISPANIOLA Text

Zdroj

Také blízke a natoľko odlišné. Jednu tretinu ostrova Hispaniola tvorí územie Haiti a dve tretiny Dominikánska republika. Na ploche porovnateľnej s Českou republikou vedľa seba žijú obyvatelia úplne odlišného pôvodu a trochu inej prítomnosti. Poďme si predstaviť ich ostrov a hlavne pláže, na ktorých páli slnko po celý rok. Jedna krajina sa sotva spamätala z ničivého zemetrasenia, druhá láka turistov z celého sveta na svoje belostné pláže, priezračnú vodu Karibského mora a na luxusné prímorské strediská. Pozrieme sa na ne zblízka.

Dva štáty proti všetkým i proti sebe navzájom Hispaniola tvorí s Kubou, Portorikom a Jamajkou súostrovie Veľké Antily, pričom Hispaniola je druhým najväčším z nich. Súostrovie sa nachádza v Karibskom mori a konkrétne na tomto ostrove sa v roku 1492 vylodila výprava Kryštofa 40

Petra Malá & Tomáš Cikán www.dromedar.sk

Kolumba. Pôvodní obyvatelia z toho nijako nadšení neboli – výprava tu založila prvú európsku kolóniu, pomenovala ju Santo Domingo a Indiánov, ktorí tu do tej doby žili, návštevníci zotročili. Hneď ako ich začalo razantne ubúdať, dovážali Európania na Hispaniolu na ťažkú prácu otrokov z Afriky. Zatiaľ čo Haiti sa ocitlo pod nadvládou Francúzov, Dominikánsku republiku dlho ovládali Španieli. V duchu Veľkej francúzskej revolúcie nakoniec obyvatelia Haiti vyhlásili svoju krajinu za nezávislú, a len čo sa Dominikánska republika zbavila Španielov, celú Hispaniolu násilím zjednotili. Dominikánska republika našla pokoj až v roku 1844, kedy získala nezávislosť. Ešte nejaký čas však fungovala ako španielska kolónia, aby sa ubránila britským pokusom o dobytie územia a do roku 1940 ju kontrolovali tiež Spojené štáty.


Ste na dovolenke. Užívate si more, kocháte sa krajinou alebo obdivujete historické pamiatky a zrazu sa pred vami objavia policajti, ktorí vám dajú na ruky putá a odvezú vás do väzenia.

NÁPOJOM VLÁDNE RUM. JEDNOZNAČNE! Dominikánec, ktorý má odpor ku kvalitnému rumu, sa stretne asi s takým pochopením, s akým by sa stretol Čech, ktorému by nechutilo pivo. Rum vyrábaný z melasy sa tu delí na tri druhy podľa farby – na biely, zlatý a tmavý. Najznámejšími značkami sú Brugal a Barcelo. A počuli ste už o Bacardi Island? Ide o ostrovček Cayo Levantado, na ktorom sa natáčala reklama na rum známej značky, po ktorom ostrov získal svoju prezývku. Okrem toho sa tu vraj ukrýva pirátsky poklad! Že by rum?

Rum, cigary a 600 kilometrov pláží Prečo sa vôbec na Hispaniolu vydať a na čo sa tešiť? V prvom rade sú to netradičné zážitky, ktoré vás môžu stretnúť v Dominikánskej republike – môžete ochutnať tunajší rum, ktorý sa považuje za jeden z najkvalitnejších na svete alebo môžete vidieť a skúsiť chuť tradičných cigár, ktoré sa napriek modernej dobe stále vyrábajú ručne. Do týchto cigár sa nesmie dostať ani jeden zlomený lístok tabaku a výroba prebieha podľa prísnych pravidiel. Na celý jej proces sa môžete pozrieť v Santiagu de los Cabalerro. Nielen pôžitkami tohto typu však môžete naplniť svoju dovolenku v Karibiku. Len si to predstavte – Dominikánska republika má celých 600 kilometrov nádherných pláží a nájdete medzi nimi tie, ktoré UNESCO označilo za najkrajšie na

svete. Stačí si len vybrať, či by ste radšej chytali bronz v bielom, zlatom alebo sivastom piesku a podľa toho zvoliť destináciu.

Na Hispaniolu nielen od augusta do októbra Ostrov leží v subtropickom podnebnom pásme, preto sa teploty celoročne pohybujú minimálne na 25°C. Najteplejšie obdobie však prichádza zhruba v polovici augusta a trvá do polovice októbra – vtedy sa teploty držia pri tridsiatke a teplota vody je veľmi podobná. Hlavná sezóna trvá od novembra do apríla, nikde však nie je striktne vymedzené, že sa sem má cestovať len v tomto období. Dovolenku v Dominikánskej republike si môžete vychutnať i od mája do jesene, len treba počítať s tým, že sa raz za dva alebo tri dni spustí intenzívny dážď. Ten však trvá len desiatky minút.

Lines | 2017

41


PLÁŽAMI TO NA HISPANIOLE NEKONČÍ Hoci si mnohí návštevníci, ktorí doletia na Hispaniolu, myslia, že jediná krása ostrova tkvie v nádherných plážach na pobreží, nie je to tak úplne pravda. Množstvo úchvatných miest je i vo vnútrozemí ostrova alebo v pobrežných mestách. Pri návšteve Hispanioly by ste rozhodne nemali obísť Santo Domingo, hlavné mesto Dominikánskej republiky. Jeho história siaha až do 15. storočia, nachádzala sa v ňom španielska koloniálna správa a v historickom jadre sa dochovali také skvosty ako katedrála, univerzita či pevnosť Fortaleza Ozama. Ďalším skvostom je nepochybne Národný palác. Okrem hlavného mesta sa vyplatí pozrieť sa do tunajšieho národného parku Los Haitises s mangrovovými lesmi a pestrou faunou – žijú tu morské korytnačky, volavky, lamantíny a viac než 100 druhov vtákov. Skvelým zážitkom je i trekking na najvyššiu horu Hispanioly Pico Duarte v pohorí Cordillera Central v oblasti San Juan. Jej vrchol sa nachádza v nadmorskej výške 3 098 metrov a pohľad z nej na pohorie je vskutku pôsobivý. 42


Počasie sa teda rýchle vracia do normálu a vy sa opäť môžete oddávať vzácnemu času strávenému na tých najúžasnejších plážach. Ktoré to sú?

decembra do apríla sa tu, na severovýchodnom pobreží, môžete stretnúť i s veľrybami.

Punta Cana

Tých najnáročnejších cestovateľov spoľahlivo uspokojí luxusné letovisko Juan Dolio na samom juhu Dominikánskej republiky. Okrem pláží oblaží každého prítomného pestrý život pod vodnou hladinou.

Zrejme najpopulárnejšia, a preto najživšia pláž na Hispaniole. Dosýta si tu vychutnáte typickú karibskú atmosféru a ubytovať sa môžete v zariadeniach od dvoch do piatich hviezdičiek, pričom k dokresleniu tej správnej idylky odporúčame samozrejme druhý zmienený variant. Okrem toho sú tu skvelé podmienky pre šnorchlovanie a na svoje si prídu i milovníci golfu.

Samaná Samaná je zas úplne iná – nenájdete tu toľko turistov, pláže vyhovujú skôr tým, ktorí dávajú prednosť pokoju a nerušenému odpočinku. Od

Juan Dolio

Bayahibe

Viac informácií na:

Rovnako ako Punta Cana, je i Bayahibe považovaná za jedno z najkrajších miest na Hispaniole. Toto letovisko je ideálnym východiskovým bodom pri ceste na ostrovy Saona, kde si každý turista môže oči vyočiť z priezračnej vody a jemného piesku, a Catalina, z ktorého bude nadšený snáď každý potápač. Lines | 2017

43


Náš Tip

POTRAVÍN, KTORÝM SA PRED BEHOM VYHNÚŤ Niektoré potraviny predstavujú pred bežeckým tréningom riziko. Riziko, že vám bude ťažko, že vás preženie alebo prosto nebudete vládať. Čítajte ďalej a pochopíte, v čom je pes v týchto prípadoch zakopaný.

1

Mastné jedlá

Pred bežeckým tréningom sa vyhýbajte čomukoľvek vyprážanému či mastnému. Všetci vieme, že tieto jedlá sú veľmi chutné, no vášmu tráviacemu ústrojenstvu trvá dlho, kým ich spracuje. Vy tak máte po ich konzumácii pocit, akoby vám ležali v žalúdku. A to je pri behu ťažoba navyše, ktorú určite nepotrebujete. Doprajte si tie vaše milované presolené hranolčeky radšej ako odmenu po behu, ak bez nich teda nedokážete vydržať.

2

Jedlá s vysokým obsahom vlákniny

Jasné, ovocie a zelenina sú pre naše zdravie vynikajúce, o tom niet žiadnych pochýb. Sú však druhy, ktoré obsahujú viac vlákniny, ako dokáže ľudské telo naraz spracovať. Keď do seba vpracete priveľa vlákniny naraz, môže to viesť k nadúvaniu a plynatosti. Preto vám odporúčame, aby ste sa pred behom vyhýbali napríklad brokolici, šalátom, strukovinám a celozrnnému pečivu. Pár dní pred pretekmi si teda dávajte radšej jednoduché sacharidy, napríklad cestoviny z bielej múky či biele pečivo. Priveľa vlákniny by mohlo podráždiť váš tráviaci trakt.

44


3

Laktóza

Aj s laktózou môže mať váš žalúdok nemalé problémy. Ak sa im chcete vyhnúť, vyhnúť by ste sa mali aj mliečnym výrobkom, a to až celých 24 hodín pred plánovaným behom. Podľa Today.com spôsobuje laktóza pri behu nevoľnosť a iné žalúdočné problémy až 60 percentám bežcov.

4

Korenené jedlá

Korenie dokáže váš metabolizmus pekne naštartovať, no ak si ho doprajete priveľa, môžete si privodiť pálenie záhy a zažívacie problémy. Okoreňte si teda život radšej až po behu.

5

Rafinovaný cukor

cukrov a ich neprimerané množstvá však môžu mať negatívny vplyv na športový výkon. Podľa článku publikovaného v Journal of Science and Medicine in Sports sú atléti markantne rýchlejší, keď 45 minút pred výkonom skonzumujú jedlo s nízkym glykemickým indexom, oproti tým, čo si dali jedlo s vysokým glykemickým indexom. Pod jedlom s nízkym glykemickým indexom si možno predstaviť niečo jednoduché s minimom cukru, napríklad jablko či arašidové maslo. Jedlá s vysokým glykemickým indexom zahŕňajú napríklad biele pečivo, energetické tyčinky či zmrzlinu. Ak si ich dáte pred bežeckým tréningom, môžu vás spomaliť a rýchlejšie unaviť.

Cukry majú v strave bežcov svoje pevné miesto, a to určite právom. Určité typy Lines | 2017

45


Náš Tip

OSLÁVTE KONIEC ROKA S BLACKBERRY Najbezpečnejší Android smartpDTEK60 hone

na so špičkovou výbavou prichádza z dielne ksvanaetedsk BlackBerry ako vlajková loď pre koniec ro ého ka 2016 M

odel DTEK60 je najvýkonnejšie BlackBerry, ktoré bolo kedy vyrobené! V jeho útrobách sa nachádza jeden z  najsilnejších čipsetov na trhu, Qualcomm Snapdragon 820, ktorý poháňa operačný systém Android špeciálne upravený spoločnosťou BlackBerry. Nemusíte mať strach o dostatok výkonu ani dostupnej pamäte a naopak si môžete naplno užívať skvelý QHD displej alebo 21Mpx fotoaparát. A bezpečnosť ? Tá je predsa vždy na prvom mieste! BlackBerry kladie obrovský dôraz na bezpečnosť a  súkromie svojich užívateľov. Plne rešpektuje fakt, že spôsob, akým zdieľate svoje dáta - fotografie, správy, polohu - záleží len a  len na vás. 46

Preto BlackBerry podniká samostatné kroky na to, aby vás ochránilo pred únikom dát, malwarom a všetkými pokusmi o  napadnutie a  kompromitovanie vášho operačného systému. Unikátna aplikácia “DTEK by BlackBerry” samostatne monitoruje úroveň zabezpečenia vášho prístroja, všetku činnosť operačného systému a aplikácií a včas vás upozorní na prípadné riziká. Zároveň dokáže upozorniť používateľa v prípade nežiadúcich prístupov aplikácií k  rôznym funkciám prístroja, ako je záznam zvuku, zhotovovanie fotografií, posielanie SMS správ alebo pristupovanie ku kontaktom a polohe. Bezpečnosť užívateľa je pre BlackBerry vždy na prvom mieste. Séria DTEK je sériou bezpeč-


Základné parametre BlackBerry DTEK60 Systém: Android 6.0 Marshmallow Chipset: Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 Procesor: 64 bit. Quad-Core 2 x 2,15 GHz + 2 x 1,6 GHz, grafika Adreno 530 Rozmery: 154 x 75 x 7 mm, Hmotnosť: 165 gramov Displej: 5,5'' (140 mm) AMOLED displej s QHD rozlíšenie, 1440 x 2560 b., 534 ppi, ochrana proti poškriabaniu, Fotoaparát: 21 Mpix, duálny LED blesk, AF (PDAF), až 4K video, clona f/2.0 Predná kamera: 8 Mpix, širokouhlá - rozsahom 84 °, FF, Full HD video, clona f/2.2 Pamäť: 32 GB + 4 GB RAM + microSD do 2 TB, Konektivita: 2G, 3G, 4G / LTE, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, NFC, USB-C, USB OTG, GPS, Glonass, BeiDou, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda, audio jack Batéria: 3000 mAh s podporou rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0

ných Android smartfónov, a tak je to aj v  modeli DTEK60. Výrobný proces využíva unikátnu technológiu Hardware Root of Trust, ktorá pridáva bezpečnostné kľúče do čipsetov vo vnútri DTEK60. Bezpečnostný Bootloader využíva viacstupňové overenie na zistenie, či nebol Android OS zmanipulovaný. Samotný Android 6.0 Marshmallow bol tiež posilnený voči útokom, a to šifrovaním FIPS 140-2 a ponúka DTEK aplikácii sledovať a  fixovať porušenie ochrany osobných údajov, ako sú fotografie, správy alebo kontakty. Model BlackBerry DTEK60 je vybavený operačným systémom Android, ktorý výrobca obohatil o vlastné riešenia pre vyššiu produktivitu a po-

hodlnejšiu komunikáciu. Základom je obľúbené komunikačné centrum BlackBerry Hub, ktorý v sebe integruje všetku komunikáciu z  najrôznejších kanálov na jedno miesto: e-maily, SMS, BBM, WhatsApp, Facebook Messenger, Viber, hovory alebo Instagram. Táto vlastnosť Hubu v  kombinácii so zbytkom softwarového balíčku BlackBerry, od základu mení spôsob práce s Androidom. V tele modelu DTEK60 sa ideálne skĺbila vynikajúca hardvérová výbava s precíznym dielenským spracovaním využívajúcim prémiové materiály ako sú kov a  minerálne sklo. Kompaktné telo s kovovým rámom je tenké iba 6.9 mm a dostupné v obchodoch za cenu približne 579 Eur. Lines | 2017

47


Náš Tip

Bezkontaktné platobné technológie sú v Slovenskej republike nesmierne populárne. Ku koncu roka 2014 registrovalo Združenie pre bankové karty v SR viac ako 3,2 milióna (3 216 030) vydaných bezkontaktných kariet. Aj napriek tomu sú niektorí ľudia málo informovaní o tom, ako bezkontaktné technológie fungujú a majú zbytočné obavy.

BEZKONTAKTNÉ TECHNOLÓGIE a mýty okolo nich „Držitelia bezkontaktných kariet sa často obracajú na našu linku s rôznymi otázkami ohľadom bezkontaktných technológií, väčšina otázok sa týka ich bezpečnosti. Ľudia si totiž v internetových diskusiách niečo prečítajú, prípadne získajú zaručené informácie od svojho okolia a  potom majú pocit neistoty,“ hovorí Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre ČR a Slovensko.

Všetky terminály sú navyše zapojené do elektronického systému, čo znamená, že každú transakciu je možné dohľadať. Terminály bez zapojenia do systému nefungujú. Potenciálny zlodej by tak bol rýchlo odhalený.

Mýtus č. 1 - Ktokoľvek s vhodným zariadením môže z karty vysať peniaze a osobné informácie

Bezkontaktné karty pracujú iba vo veľmi tesnej blízkosti terminálu a o držiteľovi karty poskytujú iba minimálne množstvo informácií. V  takýchto situáciách je nemožné kartu naklonovať. Použitá ochrana navyše znemožňuje klonovanie karty alebo výrobu duplikátu - vďaka mikročipu, ktorý je vo vnútri karty a disponuje pokročilou šifrovacou technológiou.

Jednou zo stálic medzi mýtmi je informácia o tom, že z  bezkontaktných platobných kariet možno nepozorovane vysať peniaze a osobné informácie - napríklad v MHD či na ďalších miestach s  vysokou koncentráciou ľudí. Stačí, keď bude mať útočník pri sebe tú správnu čítačku. „Toto samozrejme nie je pravda. Bezkontaktná platba funguje naozaj len na vzdialenosť niekoľkých málo centimetrov od konkrétnej časti terminálu, v  ktorom v  ten istý okamih došlo k  aktivácii čítačky. Aby niečo také bolo čo i  len teoreticky možné, musel by dotyčný disponovať výkonnou čítačkou s  rozmermi slona. Náhodné transakcie a transakcie bez vedomia držiteľa karty sú teda vylúčené,“ vysvetľuje Miroslav Lukeš.

48

Mýtus č. 2 - Vďaka zachyteniu bezkontaktných dát môžu zlodeji vyrobiť falošnú kartu a použiť ju na transakciu

Mýtus č. 3 - Bezkontaktnú kartu je nutné chrániť proti úniku dát špeciálnym nepriepustným puzdrom Niektorí držitelia kariet si v obavách o svoje bezkontaktné karty zaobstarávajú špeciálne puzdrá a  obaly, ktoré ich majú chrániť. Všetky bezkontaktné karty sú spoľahlivo chránené aj bez doplnkového obalu, ktorý slúži iba na ochranu pred mechanickým poškodením. „Používanie puzdra na bezkontaktnú kartu rozhodne nie je nič zlé-


ho, môžete ju tým chrániť proti mechanickému poškodeniu, inú funkciu však neplní,“ vysvetľuje Miroslav Lukeš.

Mýtus č. 4 - Podvodníci môžu elektronicky zneužiť informácie z mojej karty/zariadenia pre krádež identity Existuje jasný rozdiel medzi krádežami identít, kedy dochádza k zneužitiu totožnosti konkrétnej osoby a  podvodmi s  platobnými kartami, kedy dochádza ku sprenevereniu informácií z karty za účelom vykonávania neoprávnených nákupov. Vzhľadom k tomu, že karty vysielajú minimálne množstvo informácií, je veľmi malé riziko, že by mohlo dôjsť ku krádeži identity.

dú ku kompletnému zničeniu celej karty! „Ľudí, ktorí chcú vymeniť bezkontaktnú kartu za kontaktnú je úplné minimum. Väčšinou je to naopak, ľudia s klasickými kontaktnými kartami žiadajú svoje banky o  výmenu za kartu bezkontaktnú, ktorej použitie je rýchlejšie a  komfortnejšie. Ak sa však niekto rozhodne, že o bezkontaktnú kartu nemá záujem, mal by vždy kontaktovať svoju banku. Domáce znehodnocovanie bezkontaktných kariet samozrejme funguje, ale iba tak, že si vo finále zničíte celú kartu a musíte požiadať o novú,“ vysvetľuje Miroslav Lukeš.

Mýtus č. 5 - Bezkontaktnú funkciu na karte si môžem vypnúť sám doma

Mýtus č. 6 - Bezkontaktné technológie sú menej bezpečné ako magnetické prúžky, pretože sa jedná o obojsmernú rádiovú komunikáciu medzi terminálom a platobnou kartou.

V prípade, že človek vlastní bezkontaktnú platobnú kartu a využitie tejto technológie mu nevyhovuje, môže ju používať ako klasickú „kartu kontaktu“, teda vkladať ju do terminálu a zadávať PIN aj pri transakciách nižších ako 20 €. Pokiaľ mu ani toto nestačí, mal by kontaktovať svoju banku, niektoré umožňujú vypnutie funkcie, iné mu ponúknu výmenu za klasickú „kontaktnú kartu“. Na internete koluje celý rad „zaručených“ návodov ako bezkontaktnú funkciu na karte vypnúť - tieto domáce pokusy však vo väčšine prípadov pove-

Bezkontaktné platby umožňujú svojim vlastníkom väčšiu mieru kontroly, pretože pri platbe nemusí kartu vôbec dávať z ruky a  nemôže tak dôjsť k  jej zneužitiu zo strany obchodníka. Unikátny autorizačný kód pre každú transakciu zaručuje, že nie je možné vykonávať podvodné transakcie opätovným zadaním toho istého kódu. Bezkontaktné karty nevysielajú informácie o  trojmiestnom kóde, ktorý sa nachádza na zadnej strane karty (CVC kód), vaše meno, adresu ani ďalších osobných údajoch. Lines | 2017

49


: e i n a n v 10 o r o p é Veľk

Cestovanie

NAJVÄČŠÍCH LYŽIARSKYCH STREDÍSK SLOVENSKA

Zimné športy sú na Slovensku veľmi populárne a dobre vybavené strediská lákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. V horských oblastiach je pripravených 36 moderných lyžiarskych stredísk, kde majú lyžiari k dispozícii celkovo 350 kilometrov zjazdových a 600 kilometrov bežeckých tratí. My sme zmapovali tie najväčšie z nich. JASNÁ, NÍZKE TATRY Unikátne výhľady, široký výber zjazdoviek a  moderné lanovky, to je Jasná Nízke Tatry, najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Je vhodné pre rodiny s deťmi aj pre náročných lyžiarov. Garanciu snehu v  stredisku zabezpečuje okrem vysokej nadmorskej výšky (až 2004 metrov) tiež 437 snežných diel, ktoré pokrývajú 29 km zjazdoviek. Rodiny s deťmi ocenia v Jasnej atraktívne modré zjazdovky na severnej strane Chopka a  bezpečne ohradené areály detských škôlok Maxiland so skúsenými inštruktormi. Hlavným lákadlom pre pokročilých lyžiarov a snowboardistov je freeride zóna poskytujúca unikátne možnosti pre jazdu vo voľnom teréne.

Viac informácií na:

50

Počet a celková dĺžka zjazdoviek 40 / 46 km Počet dopravných zariadení 30 (12 lanoviek, 18 vlekov) Bežecké lyžovanie dva neupravované bežecké terény Zábava nočné lyžovanie, funzone, snowpark, nočný klub Happy End, fun aréna Maxiland Ceny skipasov (hlavná sezóna od 26. 12. 2016 do 19. 03. 2017) Dospelí 39,- € / deň Juniori a seniori (nad 60 rokov): 31,- € / deň Deti do 12 rokov: 27,- € / deň Deti do 6 rokov: zdarma Poznámka: zľavy po 13:00 hod. a pri nákupe cez internet

TATRANSKÁ LOMNICA, VYSOKÉ TATRY V stredisku Tatranská Lomnica sa nachádza Lomnické sedlo – najvyššie položená a  najstrmšia zjazdovka. Jej vrchol je vo výške 2190 m. n. m., odkiaľ lyžiari prekonajú 1300 metrové prevýšenie. Zárukou výbornej lyžovačky je aj 5-mesačná garancia snehu, najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky a rozšírené zjazdovky so šírkou až do 60 m. Počet a celková dĺžka zjazdoviek Počet dopravných zariadení Bežecké lyžovanie Zábava

12 / 12 km 9 (7 lanoviek, 2 vleky) 3 kilometre tratí Audi aréna (vyhradený úsek, kde si môžete zmerať čas jazdy), detský INDOOR FUN PARK a Aprés-ski bar Humno Ceny skipasov (hlavná sezóna od 26. 12. 2016 do 19. 03. 2017) Dospelí 35,- € / deň Juniori a seniori (nad 60 rokov) 28,- € / deň Deti do 12 rokov 25,- € / deň Deti do 6 rokov zdarma Poznámka zľavy po 13:00 hod. a pri nákupe cez internet


ŠTRBSKÉ PLESO, VYSOKÉ TATRY Štrbské Pleso je najvyššie položeným lyžiarskym strediskom na Slovensku. Vysoká nadmorská výška strediska (1360 až 1825 metrov) spolu s kvalitným zasnežovacím systémom zabezpečujú vynikajúce lyžiarske podmienky. Na južných svahoch Predného Soliska ponúka stredisko 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdových tratí, ktoré s obľubou využívajú pokročilí lyžiari aj rodiny s deťmi. Samostatne ohradený detský areál Maxiland má vlastný lyžiarsky vlek a dopravníkový pás. Počet a celková dĺžka zjazdovie Počet dopravných zariadení Bežecké lyžovanie

13 / 9 km 8 (3 lanovky, 5 vlekov) 11 okruhov v celkovej dĺžke 26 km Zábava snowpark Ceny skipasov (hlavná sezóna od 26. 12. 2016 do 19. 03. 2017) Dospelí 35,- € / deň Juniori a seniori (nad 60 rokov) 28,- € / deň Deti do 12 rokov 25,- € / deň Deti do 6 rokov zdarma Poznámka zľavy po 13:00 hod. a  pri nákupe cez internet

PARK SNOW DONOVALY Lyžiarske stredisko PARK SNOW Donovaly sa nachádza na rozhraní národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Celková dĺžka zjazdoviek je 11 km a  z  nich je 7,4 km technicky zasnežovaných. Zjazdovky nájdete v  dvoch areáloch: Záhradište a Nová hoľa. Kým Záhradište je vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých, Nová hoľa vyhovuje stredne pokročilým až pokročilým lyžiarom. Detský areál na Donovaloch – FUN PARK – je najväčším areálom pre výučbu lyžovania v  strednej Európe. Na ploche 12500 m² je umiestnených 9 posuvných pásov a  kolotoč poháňaný motorom, veľký pomocník pre výučbe lyžovania. Deti sa učia lyžovať v lyžiarskej škôlke už od 3 rokov pod dohľadom inštruktorov alebo rodičov. Počet a celková dĺžka zjazdoviek Počet dopravných zariadení Bežecké lyžovanie Zábava

18 / 11 km 16 (2 lanovky, 14 vlekov) 18,4 km tratí snowpark, večerné lyžovanie, lanový park, lezecká stena, trampolíny, bobová dráha Ceny skipasov (hlavná sezóna od 9.1. 2016 do 12. 03. 2017) Dospelí 26,- € / deň Juniori a seniori (nad 60 rokov) 21,- € / deň Deti do 12 rokov 18,- € / deň Deti do 6 rokov zdarma Poznámka dajú sa zakúpiť aj 2-, 4a 6-hodinové skipasy

Lines | 2017

51


Cestovanie

VRÁTNA FREE TIME ZONE Lyžiarske stredisko Vrátna Free Time Zone sa nachádza v Národnom parku Malá Fatra a patrí medzi štyri najvyššie položené strediská na Slovensku. Zjazdové trate sú umiestnené v nadmorskej výške 1520 metrov. Celková dĺžka zjazdoviek je 14 km, z toho 12 km je pravidelne upravovaných a 7 km technicky zasnežovaných. Zjazdovky rôznych náročností sú sústredené do štyroch lokalít: Paseky, Poludňový Grúň, Chleb a Príslop. Veľkým lákadlom pre pokročilých jazdcov sú voľné terény nad pásmom lesa v  lokalite Chleb a  skialpinistické trasy. Pre rodiny s  deťmi je k  dispozícii na Pasekách samostatne ohradený detský park s posuvným pásom. Okrem výučby lyžovania ponúka stredisková škôlka aj babysitting. Počet a celková dĺžka zjazdoviek 17 / 14 km Počet dopravných zariadení 14 (2 lanovky, 12 vlekov) Bežecké lyžovanie 22 km tratí Zábava večerné lyžovanie Ceny skipasov (hlavná sezóna od 9.1. 2016 do 19. 03. 2017) Dospelí 25,- € / deň Juniori a seniori (nad 60 rokov) 20,- € / deň Deti do 12 rokov 18,- € / deň Deti do 6 rokov zdarma Poznámka v ponuke je aj 4-hodinový skipas, jednorazové lístky a rodinné lístky, zľava po 13:00 hod.

SNOW PARADISE VEĽKÁ RAČA OŠCADNICA Lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza na Kysuciach, v pohorí Kysucké Beskydy. Jeho prednosťou je rozloha a dispozícia v troch rôznych, navzájom lyžiarsky prepojených lokalitách – Dedovka, Marguška a Lalíky. Nachádzajú sa tu zjazdovky všetkých náročností, takže si tu dobre zalyžujú všetci od začiatočníkov až po najnáročnejších lyžiarov. K dispozícii je takmer 14 km pravidelne upravovaných zjazdoviek, všetky sú zasnežované technickým snehom. Počet zjazdoviek je 16, z toho 7 modrých (ľahká náročnosť), 8 červených (stredne ťažká) a 1 čierna (ťažká). 52

Počet a celková dĺžka zjazdoviek Počet dopravných zariadení Bežecké lyžovanie

16 / 14 km 6 (3 lanovky, 3 vleky) neupravované bežecké trasy v dĺžke 1, 3 a 5 km Zábava večerné lyžovanie, bobová dráha Ceny skipasov (hlavná sezóna od 25.12. 2016 do 19. 03. 2017) Dospelí 26,- € / deň Juniori a seniori (nad 60 rokov) 22,- € / deň Deti do 10 rokov zdarma Poznámka v ponuke je aj 4-hodinový skipas a jednorazové lístky

BACHLEDKA SKI&FUN Horské rodinné stredisko Bachledka SKI&SUN sa rozprestiera na hrebeni Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier, len 30 km severne od Popradu. Slovenským unikátom sú zjazdové trate v  troch dolinách s  prístupom z  troch rôznych obcí - Ždiar, Jezersko a  Malá Franková. Stredisko tak spája všetkých športových nadšencov od Tatier až k Dunajcu. Lyžiarske stredisko disponuje jedinečnou detskou zónou orientovanou južne na zjazdovke Bachledka I. Malých lyžiarov tu čaká lyžiarska škôlka s posuvnými pásmi a kolotočom, zábavný svet, tubingová dráha, detské ihrisko a náučný chodník. Počet a celková dĺžka zjazdoviek Počet dopravných zariadení Bežecké lyžovanie Zábava

10 / 10,7 km 7 (2 lanovky, 5 vlekov) 20 km tratí večerné lyžovanie, bobová dráha, snowrafting, detský zábavný svet Ceny skipasov (hlavná sezóna od 25.12. 2016 do 05. 03. 2017) Dospelí 23,30,- € / deň Juniori (do 15 rokov) a seniori (nad 61 22,40,- € / deň rokov) Deti do 9 roko 21,20,- € / deň Poznámka v ponuke je aj 2-, 4a 6-hodinový skipas a jednorazové lístky, zľavy po 16:00 hod.


MALINÔ BRDO SKI & BIKE, RUŽOMBEROK Lyžiarske stredisko Ružomberok – Malinô Brdo Ski & Bike leží pri meste Ružomberok v regióne Liptov, na úpätí pohoria Veľká Fatra. Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 12 km. Najdlhšia zjazdovka meria 3900 metrov a má prevýšenie 672 metrov, čo ju zaraďuje k najdlhším zjazdovkám na Slovensku. Garancia snehu na tejto zjazdovke je zabezpečená vďaka zasnežovaciemu systému. Niekoľko lyžiarskych vlekov v stredisku Ružomberok – Malinô Brdo Ski & Bike je ideálnych pre deti a začiatočníkov. Rodičia s deťmi môžu využiť aj služby lyžiarskej škôlky. Počet a celková dĺžka zjazdoviek 8 / 12 km Počet dopravných zariadení 9 (2 lanovky, 6 vlekov) Bežecké lyžovanie 10 km tratí Zábava snowtubing, snowpark Ceny skipasov (hlavná sezóna od 09.01. 2016 do 12. 03. 2017) Dospelí 25,- € / deň Juniori a seniori (muži nad 60 rokov, 20,- € / deň ženy nad 55 rokov) Deti do 12 rokov 18,- € / deň Deti do 6 rokov zdarma Poznámka v ponuke sú aj poldenné skipasy

SKI PARK KUBÍNSKA HOĽA SKI PARK Kubínska hoľa sa nachádza v prekrásnej prírode pohoria Oravská Magura a je jedným z najnavštevovanejších stredísk zimných športov na Slovensku. V nadmorskej výške 720 až 1390 metrov s južnou expozíciou môžu nadšenci zimných športov nájsť moderné lyžiarske stredisko so širokým spektrom lyžiarskych tratí a prepravné zariadenia s kapacitou 9000 pasažierov za hodinu. Celkové prevýšenie je 676 metrov. Môžete sa pohodlne vyviesť lanovkou do výšky 1396 metrov nad morom a tam si vychutnajte pohľad na krásnu scenériu Západných Tatier a Chočských vrchov.

Rodiny s deťmi ocenia samostatne ohradený detský areál KIDS PARK s  lyžiarskym vlekom, posuvným pásom a  lyžiarskou škôlkou s  animátormi. Milovníci adrenalínu využijú freeride zónu a Represent snowpark s prekážkami rôznej náročnosti. Počet a celková dĺžka zjazdoviek 9 / 14 km Počet dopravných zariadení 10 (2 lanovky, 8 vlekov) Bežecké lyžovanie 12 km tratí Zábava snowpark Ceny skipasov (hlavná sezóna od 25.12. 2016 do 12. 03. 2017) Dospelí 26,- € / deň Juniori (do 20 rokov) a  seniori (nad 60 21,- € / deň rokov) Deti do 12 rokov 16,50,- € / deň Deti do 6 rokov zdarma Poznámka v ponuke sú aj 2- a 4-hodinové skipasy, zľava pri nákupe cez internet

SKI CENTRUM STREDNICA Lyžiarske stredisko Ski centrum Strednica leží v obci Ždiar na rozhraní pohorí Belianske Tatry a Spišská Magura. V stredisku sa ďalej nachádza 9 lyžiarskych vlekov s dĺžkou od 80 do 460 metrov a zjazdové trate pre začiatočníkov a menej náročných lyžiarov a snowboardistov. Celková dĺžka zjazdoviek je takmer 5 km, pričom polovica z nich je technicky zasnežovaná. Rodiny s deťmi majú možnosť využiť lyžiarsku škôlku. Počet a celková dĺžka zjazdoviek 11 / 4 km Počet dopravných zariadení 10 (1 lanovka, 9 vlekov) Bežecké lyžovanie 5 km tratí Ceny skipasov (hlavná sezóna od 26.12. 2016 do 06. 03. 2017) Dospelí 20,- € / deň Deti a dôchodcovia 16,- € / deň Poznámka v ponuke sú aj 1-, 2- a 4-hodinové skipasy

Lines | 2017

53


Náš Tip

Noblesa, atmosféra, história a šarm, to sú atribúty Boutique Hotela Hviezdoslav**** na úpätí Vysokých Tatier priamo v srdci historického mesta Kežmarok.

BOUTIQUE HOTEL HVIEZDOSLAV**** V KEŽMARKU vás srdečne víta! N

Boutique Hotel Hviezdoslav **** je držiteľom ocenenia SIGNET Quality Guarantee

54

a prvý pohľad nenápadný, ale hostia, ktorí ho poznajú, si ho obľúbili a prichádzajú sem cielene z  rôznych kútov Slovenska, Čiech, Európy, ale aj ostatných kútov sveta a tí, ktorí ho nepoznajú, sú po príchode prekvapení. Pri vstupe do jeho útrob sa ocitnete v  časoch dávno minulých a  ako pokračujete ďalej, ostanete zaskočení jeho veľkosťou i množstvom rozmanitých zákutí a priestorov, ktoré mu dodávajú jeho osobité čaro. V citlivo zrekonštruovaných 4 gotických domoch zo 17. storočia sa snúbi duch minulosti so súčasnosťou, komfortom, eleganciou, šarmom a  ústretovým i  milým personálom. Je to hotel plný zaujímavých príbehov, čo dom, to silný príbeh, ktorý milovníkov histórie či literatúry určite zaujme, a preto je to aj hotel silných príbehov a zaujímavých osobností, ktoré mu dodávajú genius loci. Pomenovaný je podľa barda slovenskej literatúry P. O. Hviezdoslava, ktorý 4 roky študoval na známom kežmarskom lýceu a  býval na priváte práve v  jednom z  týchto domov, o  čom svedčí aj pamätná tabuľa na priečelí budovy. Bol to práve Kežmarok, miesto jeho 1. stretnutia s láskou k  žene, majestátnosť Tatier, ktoré každý deň obdivoval, a  jeho vzor A. Sládkovič, ktoré

ho motivovali, aby začal písať aj po slovensky a viacero z týchto básní vydal aj vo svojej prvej básnickej zbierke. Okrem Hviezdoslava sú to aj ďalšie významné osobnosti nielen slovenskej, ale i európskej histórie – legendárny kežmarský richtár a diplomat Jakub Kray, Rákocziho vyslanec v Gdansku, ktorý ho podporoval v povstaní proti rakúskemu cisárovi Leopoldovi. Napokon, ako to už býva, pre lásku k svojej manželke prišiel o život, keď sa mesta zmocnilo cisárske vojsko, jeho bývalý sok v  láske ho zradil a  on bol za pravdu a  slobodu i  svoje presvedčenie s  2 ďalšími senátormi popravený sťatím. Ďalšou významnou osobnosťou európskeho významu bol jeho vnuk Pavol Kray, známy a  slávny cisársky poľný maršal. Na jeho dome sa nachádza aj v súčasnosti pamätná tabuľa, ktorú mu venoval jeho pluk. V  ďalšom dome žil známy pernikár a  výrobca voskových sviec Karl Hayde s  rodinou. Vo svojej dielni v dome vyrábal úžasné perníky a sviece známe v celej Európe. Jeho pravnučky, žijúce v  Nemecku, hotel navštevujú, čo je pre nás veľmi obohacujúce. Navštíviť, uvoľniť sa, oddýchnuť si a  načerpať novú energiu, to sú základné ingrediencie pre nezabudnuteľný zážitok každého hosťa v  našich


30 elegantných a romantických hotelových izbách štandard, DeLuxe a  suitách, ktoré sú s láskou, pozornosťou a komfortom pre hostí zariadené. Cieľom hotela je, aby sa hostia v ňom cítili ako doma. Čo je zaujímavé, izby v každom dome sú ináč zariadené, nielen čo sa týka farieb, ale aj nábytku, všetky sú v  historizujúcom štýle a  suity majú funkčné krby, ktoré sú hlavne v  jesennom a zimnom období veľmi žiadané, lebo dotvárajú to pravé čaro. V izbách hostia nájdu mäkučké župany, papučky, wellness vaky, minibar či trezor, sušič na vlasy i kvalitnú hotelovú kozmetiku, ale aj množstvo informácií v hotelových mapách k pobytu. Keďže hotel nesie meno Hviezdoslav, návštevníci tu nájdu aj literárnu kaviareň s portrétmi známych slovenských básnikov a  spisovateľov, ktorí v  Kežmarku študovali, ako aj množstvo beletrie, obrazových publikácií nielen v slovenskom jazyku, a  tak návštevníci hotela, ktorí sú vášnivými čitateľmi, si tu určite pre seba nájdu dobrú knihu na pobyt. Je to špeciálna ponuka hotela a  a  azda by bolo možné namietať, že aj ostatné hotely majú knižnice, u nás je však všade prítomná atmosféra na čítanie – literárna kaviareň, lobby bar Múza, zimná záhrada či kvetinová terasa. Samozrejmosťou sú deky, vankúše,

vhodné osvetlenie, ale aj lupy či okuliare na zapožičanie, no čo je najdôležitejšie, žiadne prianie našich hostí neostane nepovšimnuté. Zažite špičkovú gastronómiu uprostred histórie mesta a ochutnajte kulinárske špeciality v  štýlovej reštaurácii s  gotickou cestou s  poetickým názvom Poézia. Kulinárske umenie našich kuchárov neoceňujú len ubytovaní hostia, ale aj účastníci školení, konferencií či verejnosť mesta alebo okolia a vracajú sa do hotela kvôli kulinárskemu zážitku. Koncept hotelovej kuchyne je založený na 4 ročných obdobiach, je teda orientovaná na sezónnosť a čerstvosť surovín. Aj hostia so zdravotnými obmedzeniami, vegetariáni či vegáni sa u nás určite chutne najedia. Príjemné prostredie s výhľadom na gotickú baziliku dodáva tomuto priestoru svoje čaro, srdečná a profesionálna obsluha a  tím kuchárov pod vedením šéfkuchára Stanka Semaňáka varí pre hostí nielen kreatívne, ale hlavne so srdcom, čo čo tiež prispieva k vytvoreniu dobrej atmosféry, pre ktorú bola reštaurácia ocenená za dlhodobú kvalitu v  pomere s  cenou. K  dobrému jedlu patrí však aj kvalitné víno, ktoré hosťom vhodne odporúča a  servíruje Jaro Katrenič, viacnásobne ocenený someliér hotela. Každý z  nás si rád pochutná

Viac informácií na:

Lines | 2017

55


Náš Tip

aj na vynikajúcom dezerte, múčniku či pravej belgickej pralinke, ktoré sú dielom hotelovej cukrárky Veroniky Semaňákovej. Ak ste milovníkom zážitkovej gastronómie a romantického obeda či večere v netradičnom prostredí plnom histórie, určite je pre vás vhodný Maršalský či Thökölyho salón. Tu je pre gurmánov i  tých najnáročnejších hostí pripravené aj degustačné menu a atmosféra je neopakovateľná. Šálka kvalitnej kávy alebo čaju aj z  čerstvých bylín či pohár lahodného vína, chutné múčniky a belgické pralinky určite dotvoria príjemnú atmosféru pri posedení s  priateľmi v  literárnej kaviarni s  krbom alebo v  lobby bare Múza s galériou osobností Kežmarku, ktoré majú európsky význam. Neopakovateľná atmosféra a  luxus dýcha na vás v  štýlovo zariadenom Koňak a cigár bare, kde vás určite osloví luxusná ponuka kvalitných koňakov, whisky, likérov, vín, miešaných nápojov, ale aj kávy či čokolády a v neposlednom rade aj skvelá chuť kvalitných exotických cigár. Tento priestor vám poskytne súkromie i  kvalitu služieb, ktorú očakávate. 56

Útroby hotela skrývajú aj plochou nie veľkú, ale o to štýlovejšiu Krayovu vínnu pivnicu s bohatou ponukou kvalitných slovenských i zahraničných vín a  tokajského vína, ktoré je historicky späté s mestom Kežmarok, ktoré malo v minulosti veľké vinice v tokajskej oblasti. V pivnici sa nachádza aj najkrajší renesančný portál v meste Kežmarok. Vedľa pivnice sa nachádza kongresová sála Sophia, priestor určený na vzdelávanie, školenia, konferencie, ale aj na spoločenské podujatia – plesy, rôzne eventy a väčšie rodinné i firemné oslavy, prezentácie – svadby, firemné večierky, workshopy. Kapacita sály je pri okrúhlom sedení 90 osôb, pri reštauračných klasických stoloch 100 osôb, pri školskom sedení 130 osôb a pri kinosedení 150 osôb. Sála je vybavená potrebnou konferenčnou technikou a má výhľad na zelený svah. Hotel nezabudol ani na aktívnu zábavu svojich hostí, ale aj verejnosti mesta, a  tú poskytuje dvojdráhový bowling hneď vedľa Krayovej vínnej pivnice v  podzemí hotela, ktorý hostia


radi využívajú. Dobrý oddych vyžaduje aj načerpanie novej energie, a tú získate v  našej oáze oddychu tela i duše vo wellness centre Harmónia, kde môžete okrem 4 druhov sáun a  jacuzzi relaxovať aj pri kvalitnej masáži či levanduľovom zábale. Akí by sme to boli hostitelia, ak by sme zabudli na našich malých hostí, pre ktorých je celoročne k  dispozícii detský svet uprostred známych a  obľúbených rozprávok, hračiek, kníh, stavebníc. V  letnom období môžu deti šantiť na trampolíne hneď vedľa detského sveta alebo na šmýkačke, či voziť sa na kolobežke i hojdať sa na hojdačke. Rodičia pritom môžu oddychovať na kvetinovej terase a  zároveň majú svoje deti na očiach na terase či v  detskom svete. Pre detičky máme aj detský jedálny lístok či prekvapenie v postieľke v podobe hračky, ktorú si dieťa môže odniesť domov. Aj v  izbách nájdu rodičia pre svoje deti to, čo k pobytu ich deti potrebujú. Kvetinová terasa v átriu hotela je ďalším obľúbeným priestorom, kde hostia radi trávia svoj čas, lebo je tu krásny výhľad na gotickú baziliku

a Belianske Tatry. Je to priestor určený na príjemné posedenie, ale aj na ochutnanie našej gastronómie či osvieženie sa chutnými miešanými nápojmi, zmrzlinou či domácimi limonádami. Nezabudli sme ani na vašich štvorkolesových miláčikov, ktorých môžete zaparkovať na parkovisku v  átriu hotela, ktoré je pod kamerovým systémom. Môžete nás však navštíviť aj s  tými štvornohými, s  malými, čistotnými a  vychovanými rasami psíkov a ubytovať sa v izbách štandard. Hotel zdobia krásne maľované obrazy, ktoré poskytujú možnosť nazrieť do histórie mesta a jeho architektúry, ale aj okolia a nájdete tu aj portréty osobností, ktoré zohrali v histórii mesta, Slovenska i  Európy veľkú úlohu. Všetky sú dielom jedného autora pochádzajúceho z Kežmarku. Veríme, že kombinácia ingrediencií luxusu, šarmu, topgastronómie, wellness, aktívnej zábavy, histórie, srdečnej atmosféry, čarovnej prírody a možnosti mnohých športových aktivít v okolí robia z  Boutique Hotela Hviezdoslav**** v Kežmarku tú najlepšiu voľbu pre vás. Lines | 2017

57


Cestovanie

RODINNÁ LYŽIARSKA DOVOLENKA za výhodné ceny iba 3 hodiny od Bratislavy!

Osem rakúskych lyžiarskych stredísk spolu s TOP destináciou, Schnalstalským ľadovcom v južnom Tirolsku sa združilo pod názvom

CENOVO VÝHODNÝ SKIPAS V RAKÚSKU A TALIANSKU Každé z deviatich lyžiarskych stredísk je ideálnou dovolenkovou destináciou pre rodiny a  všetky ponúkajú špeciálne paušálne ponuky, šité na mieru pre rodičov s deťmi. Nájdete ich v dolnorakúskych lyžiarskych strediskách so zaručene dobrými snehovými podmienkami v Lackenhof am Ötscher a  Hochkar, v  hornorakúskych top destináciách Hinterstoder a Wurzeralm, Kasberg a  Hochficht alebo v  Action Hill v  Hochkössen v Tirolsku či v nádhernom stredisku Heiligenblut am Großglockner v  Korutánsku. Špeciálne rodinné ponuky ponúka aj Schnalstalský ľadovec s dychvyrážajúcou kulisou Ötztalských Álp v oblasti Südtirol v Taliansku, kde si môžete vychutnať pôžitok z lyžovania od októbra do začiatku mája. 58

JEDNODUCHŠIE A CENOVO VÝHODNEJŠIE LYŽOVANIE ZAŽIJETE VĎAKA SKISPORT.COM! Z  rodinných ponúk profitujú predovšetkým rodiny s deťmi. Deti do 10 rokov (ročník 2007) v  sprievode jedného z  rodičov s  platným lyžiarskym lístkom tak majú lyžiarsku kartu Snehuliak – Schneemankarte – iba za 3 eurá na deň (potrebný dôkaz o rodinnej príslušnosti). V  ponuke sú atraktívne paušálne balíčky počas víkendov, troch alebo štyroch dní či celého týždňa mimo hlavnej sezóny za senzačné rodinné ceny.

LYŽIARSKE STREDISKÁ SKUPINY WWW.SKISPORT.COM


Text: www.skisport.com Foto: ©Alexander Kaiser, © Peter Faschingleiter, © Hochficht Bergbahnen GmbH. © Kasberg Bahnen © OÖT Röbl © TVB Pyhrn-Priel Himsl © Bernhard © Grossglockner Bergbahnen BB M.Rupitsch © Schnalstaler GletscherbahnenAlex Filz

HOCHKAR Toto najvyššie položené lyžiarske stredisko Dolného Rakúska je známe svojou legendárnou zárukou dobrých snehových podmienok. Vo vzdialenosti len 240 km od Bratislavy sa Hochkar prezentuje svojimi 9 modernými vlekmi a lanovkami, 19 km zjazdoviek, snowparkom Hochkar a nádhernou krajinou s panorámou, ktorá je pre Dolné Rakúsko naozaj jedinečná! Hochkar funguje ako freeride centrum a tréningové miesto rakúskych lyžiarov – účastníkov svetových pohárov, v  ktorom sa zrodili hviezdy ako Thomas Sykora, Andreas Buder a Kathrin Zettel. www.hochkar.at

LACKENHOF AM ÖTSCHER Lackenhof am Ötscher, len 220 km od Bratislavy, je stredisko so širokým spektrom ponúk pre celú rodinu. Pre najmenších ponúka Sunny Kids Park s pásovým vlekom, pre väčších je k  dispozícii snowpark pre lyžiarskych a  snowboardových freestylerov. Vďaka 9 lanovkám a 19 kilometrom zjazdoviek so všetkými úrovňami náročnosti si tu vhodný svah nájde každý lyžiar. V pôvodných

apré ski chatách môžu nechať hostia svoju peknú lyžovačku doznieť v príjemnej atmosfére pri kulinárskej ochutnávke miestnych špecialít. www.oetscher.at

HOCHFICHT Lyžiarsky región Hochficht sa nachádza v rozprávkovej zimnej scenérii na trojmedzí Rakúska, Nemecka a Česka. Hojdačka cez tri vrchy je ľahko dostupná a  svojou perfektne zladenou infraštruktúrou uľahčuje svojim hosťom lyžovanie. Rozmaznávajú ich tu krátke prechody od parkoviska k  vlekom, výškovo nastaviteľné pomôcky na nasadnutie a nový detský svet priamo vedľa lyžiarskej arény s  najlepšou kuchyňou. V  najväčšom rakúskom lyžiarskom stredisku mimo Álp si na rozmanitých svahoch, vo funparkoch a na cross trati nájdu výzvy aj ambiciózni lyžiari. Stredisko Hochficht ponúka 10 lanoviek a vlekov a okolo 20 km zjazdoviek. www.hochficht.at

Viac informácií na:

KASBERG V strede Horného Rakúska, v  Grünau, leží Kasberg, lyžiarske stredisko pre rodiny prispôLines | 2017

59


Cestovanie

sobené pre začiatočníkov a pokročilých lyžiarov s rozsiahlym freestyle parkom. Lyžiarsky región Kasberg je vybavený 10 vlekmi a  lanovkami a má 21 km zjazdoviek. Početné chaty pozývajú na príjemnú chvíľku oddychu. Lyžiarska škola Grünau patrí podľa štúdie k najobľúbenejším lyžiarskym školám v Rakúsku. www.kasberg.at

HINTERSTODER A WURZERALM Lyžiarsky región Hinterstoder-Wurzeralm leží pred dychvyrážajúcou kulisou pohoria Totes Gebirge („Mŕtve hory“), resp. vrchu Warscheneck a je dobre dostupný z diaľnice Pyhrn alebo verejnými dopravnými prostriedkami. V stredisku Hinterstoder nájdete jedinú hornorakúsku lyžiarsku oblasť, ktorá hostila svetový pohár. Siaha do výšky 2000 metrov nad morom, a tak zimným športovcom ponúka zvlášť vysokú záruku dobrých snehových podmienok na svahoch s celkovou dĺžkou až 40 km. Na svoje si tu prídu tak športoví lyžiari hľadajúci výzvy – napr. na pretekárskej trati Hannesa Trinkla, ako aj rodiny, ktoré túžia po zábave a rozmanitosti na mnohých „modrých“ trasách. Oblasť Wurzeralm ponúka na 22 kilometroch zjazdoviek pohodovú lyžovačku s  nádherným výhľadom na okolité hory. Najrýchlejšia pozemná lanovka na svete vyvezie hostí k  vrcholnej stanici Wurzeralm za rekordný čas. Tam na nich čaká Sunny Kids Park pre deti, nádherné zjazdy a tradičné chaty. www.hiwu.at

HOCHKÖSSEN HochKössen sa nachádza v jednom z tirolských regiónov s  najbohatšou snehovou nádielkou, v regióne Kaiserwinkl. Tu leží „Action Hill“ s vynikajúco upravenými svahmi pre lyžiarov všetkých úrovní, Sunny Kids Park pre najmenších a vynikajúca gastronomická ponuka s nenapodobniteľnou panorámou pohoria Kaisergebirge. V  profesionálne vedenom pretekárskom a  tré60

ningovom centre HochKössen na vás čaká optimálna starostlivosť. K dispozícii tu máte 11 lanoviek a vlekov a celkovo 22 kilometrov zjazdoviek, resp. 51 ha lyžiarskej plochy. www.bergbahnen-koessen.at

GROSSGLOCKNER/ HEILIGENBLUT Nádherné lyžiarske stredisko v regióne pod Großglocknerom ponúka 12 lanoviek a  vlekov, 55 km (spádová priamka 31,1 km) veľkoryso rozmiestnených svahov pre všetky lyžiarske úrovne, freeride arénu s rozlohou 15 km2 a značkované lyžiarske trasy pre ambicióznych zimných športovcov. Vysoká poloha a  moderné zasnežovacie zariadenia sú až do jari zárukou dobrých snehových podmienok. Užite si jedinečný výhľad na najvyšší vrch Rakúska, Großglockner (3 798 m), a  ďalších 40 trojtisícoviek. Pekné reštaurácie a  útulné lyžiarske chaty pozývajú na chvíľku oddychu a  premieňajú lyžovačku v  Heiligenblute na nezabudnuteľný zážitok. www.gross-glockner.at

PARTNERSKÉ LYŽIARSKE STREDISKO: ĽADOVEC SCHNALSTALER GLETSCHER V JUŽNOM TIROLSKU Ľadovcové lyžiarske stredisko siaha až do výšky 3 250 metrov nad morom a aktívnym dovolenkárom ponúka všetko, vďaka čomu je zimná dovolenka v Južnom Tirolsku zážitkom: od vysokohorskej kulisy v Ötztalských Alpách, obkolesenej rozmanitými strediskami zimných športov so širokou ponukou pre rodiny až po prvotriedne ubytovanie a špičkovú gastronómiu. Od údolnej stanice sa nadšenci zimných športov lanovkou pohodlne za niekoľko minút dostanú na ľadovec Schnalstaler Gletscher. Tam, kde trénujú aj mnohé národné tímy, môžu lyžiari na svahoch vyskúšať všetky stupne náročnosti, vrátane 8-kilometrového zjazdu do údolia. www.schnalstal.com/de/skigebiet


KÚPELE LUHAČOVICE PRIPRAVILI BOHATÉ KULTÚRNE LETO 2017

Náš Tip

Kúpele (Lázně) Luhačovice, a. s., pripravili na rok 2017 širokú škálu liečebných, relaxačných, regeneračných a wellness pobytov a to ako na dlhšie obdobie, tak na víkendy. Okrem toho však potešia návštevníkov aj bohatou ponukou kultúrnych podujatí, vďaka ktorým sú právom považované za kultúrne a spoločenské centrum juhovýchodnej Moravy. Najväčšie moravské kúpele sú úzko späté predovšetkým so svetovo známym hudobným skladateľom Leošom Janáčkom, ktorý ich navštívil dvadsaťpäťkrát.

K

Luhačoviciam každoročne patrí Luhačovické kultúrne leto s hudobnými a  divadelnými festivalmi. Ku kľúčovým programom patria festivaly, ktoré sú navštevované hosťami zo všetkých kútov ČR a  zo zahraničia. Najdlhšou históriou sa môže pochváliť Festival Janáček a  Luhačovice, ďalej Akadémia Václava Hudečka a prehliadka komornej divadelnej tvorby Divadelné Luhačovice. K novším projektom akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice patria Luhačovice v tanci, Rezbárske sympózium Krása v  dreve ukrytá, prehliadka ochotníckych divadelných súborov Luhačovické divadelné stretnutie a  Dni slovenskej kultúry, ktoré prezentujú slovenský folklór, hudbu, divadlo či iné umenie.

Luhačovice v tanci 2017 Po veľkom úspechu predchádzajúcich roční-

kov odštartuje 1. mája 2017 už 3. ročník projektu Luhačovice Vo víre tanca, inšpirovaného Medzinárodným dňom tanca, ktorý pripadá na 29. apríla. Rovnako ako vlani je základom projektu pobytový balík Vo víre tanca ocenený na poslednom ročníku celoštátnej súťaže Veľká cena cestovného ruchu. Hlavnou súčasťou pobytu je každodenná výučba spoločenských tancov v kurzoch vedených dvojnásobným víťazom StarDance Janom Onderom a  jeho tanečnou partnerkou Luciou Hunčárovou. Pobyt ďalej zahŕňa ubytovanie s polpenziou v ALEXANDRIA**** Spa & Wellness hoteli, masáže a wellness procedúry, pitnú kúru luhačovických minerálnych vôd a  voľný vstup do fitness i  wellness centra. Pre návštevníkov Luhačovíc je pripravený aj bohatý sprievodný program. Nebudú chýbať divadelné predstavenia v  Kúpeľnom divadle, tančiareň, bohatá prehliadka najrôznejších tanečných žán

Viac informácií na:

Lines | 2017

61


Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala

Juliette Galstian

Lucia Hunčárová a Ján Onder

rov na Kúpeľnom námestí ani veľký tanečný večer s názvom Tanečné plesanie. Novinkou bude Salsa party s výučbou tohto tanca pod vedením skúseného lektora Radka Kubiša. Prvý májový týždeň tak budú Luhačovice opäť vo víre tanca. Srdečne vás pozývame nielen na tanečný parket.

Festival Janáček a Luhačovice privíta hudbymilovných hostí i v roku 2017 Priatelia a priaznivci hudby sa môžu už teraz tešiť na ďalší, tentoraz 26. ročník Festivalu Janáček a  Luhačovice. Cyklus piatich festivalových kon62

certov rozoznie luhačovické kúpele v týždni od 17. do 21. júla 2017. Na hudobnom festivale, ktorého návštevnosť z roka na rok stúpa, sa predstavia renomovaní a  svetovo preslávení umelci a orchestre, ktorých mená už samy osebe zaisťujú úspech a sľubujú nádherné umelecké zážitky. Patrí k nim Filharmónia Bohuslava Martinů a husľový virtuóz Ivan Ženatý, ktorý prijal v roku 2012 profesúru na prestížnom Cleveland Institute of Music, svetová mezzosopranistka arménskeho pôvodu Juliette Galstian s  excelentným tenoristom Aleš Brisceinom, hosťujúcim na popredných svetových operných pódiách, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, ktorý slávi úspechy na významných festivaloch a  na špičkovej úrovni reprezentuje Slovenskú republiku, česká sopranistka svetového formátu Martina Janková, pôsobiaca ako sólistka opery v švajčiarskom Zürichu, ktorá sa predstaví spoločne s vynikajúcim klaviristom Ivom Kahánkom a sprievodným súborom a v neposlednom rade medzinárodne uznávaná varhaníčka, čembalistka a  skladateľka Kateřina Chroboková, známa pod umeleckým menom KATT, ktorú bude sprevádzať komorný orchester Filharmónia Bohuslava Martinů. Bližšie informácie o festivale a ďalšie zaujímavosti sú k dispozícii na internetovej adrese www.LazneLuhacovice.cz/janacek.


BRATISLAVA SCHWECHAT  VIEDEŇ

www.slovaklines.sk


PEKNE CHYTRÉ. EQB-500DB-2AER

CASIO WATCH+ Jednoduché pripojenie pomocou aplikácie pre smartphóny

Zoznam predajcov nájdete na www.casio-watch.sk

edifice-bluetooth.eu

In Drive magazín Slovak Lines 2 2017  

Ostrov Aruba, Investujte do zvuku, 5 najúžasnejších miest USA, ktoré musíte vidieť, Ticho pomáha a lieči, Ako nájsť správnu veľkosť lyžiarok...