The AIR by KBP - August 2021

Page 1

№ 15 Серпень, 2021

НАТХНЕННЯ ПРОСТО НЕБА 10 ПОГАНИХ НОВИН ПРО ЛЮДСЬКУ ПРИРОДУ EНТОНІ ЛЕНТ — ювелір фентезійного світу ГРЕЦЬКІ ОСТРОВИ, овіяні легендами LITTLE ISLAND: мистецтво дарувати

КВАРТИРИ ПРЕМІУМКЛАСУ НА ПАГОРБАХ ПЕЧЕРСЬКА

THE RELAX & RENEW ISSUE August ‘21 | INSPIRE

1

*ЕДЕЛЬДОРФ ХІЛЛЗ. Дозвіл на виконання будівельних робіт ІУ 113180890305 від 30 березня 2018 року, виданий ДАБІУ. Ліцензія ДАБІУ згідно з наказом №35-л від 26.06.2019. Дане зображення не є остаточним зразком будь-яких елементів будівлі та не є частиною проєктної документації. Остаточні зразки уточнюються та будуть закріплені в проєктній документації, що затверджується відповідно до законодавства. Дане зображення є художньою ілюстрацією. Договір про поновлення оренди земельної ділянки: серія та номер 368 від 1.12.2017. Дзвінки згідно з тарифами вашого оператора. Історико-культурний заповідник Києво-Печерська лавра. Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Європі. *Футура Хата.ШАНОВНІ ПАСАЖИРИ, команда КВР вітає вас!

Наш світ неймовірний! Адже ви завжди можете влітку опинитися серед зими і навпаки. Звучить трошки як каламбур, чи не так? І все ж це реально. Сьогодні грієтесь біля теплого моря або океану, а завтра летите в засніжені гори. Перетинати кордони країн та переміщатися з однієї півкулі в іншу — таку надзвичайну можливість дала людям авіація. Хоч уже й останній місяць літа, це зовсім не означає, що ми не можемо знайти для себе «літо», наприклад, у жовтні. Бажаємо всім чудових подорожей, нових відкриттів, і щоби мандрівки не залежали від дати в календарі!

З любов’ю, ваш КВР


ЗМІСТ

12 НАТХНЕННЯ ПРОСТО НЕБА. Карантин — не вічний

20 «EDELDORF HILLS»: квартири преміумкласу на пагорбах Печерська

2

24 10 ПОГАНИХ НОВИН ПРО ЛЮДСЬКУ ПРИРОДУ

32 ПОДОРОЖ ІЗ ДОМАШНІМ КОМФОРТОМ

від психологів

у будинку на колесах

INTRO | August ‘21


№ 15

СЕРПЕНЬ 2021

Головна редакторка: Олена ІВАНОВА (063) 837-14-52 helena.ivanova.mail@gmail.com Літературна редакторка: Ксенія ЛИТВИН Дизайн і верстка: Юлія БАБУШКО, Оксана КАТЕРЕНЧУК Дар’я АКУЛОВА, Наталія ЛУК’ЯНЕНКО Відділ реклами: Юлія АГЕЄВА (097) 849-85-86 air@inline.in.ua Видавець і засновник: ТОВ «ІН ЛАЙН» 03189, м. Київ, Голосіївський р-н, вул. Академіка Вільямса, буд. 6д, оф. 43 (050) 198-56-94 Адреса редакції: 03189, м. Київ, вул. Академіка Вільямса, буд. 6д, оф. 43 Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 24125-13965P. Видане Міністерством юстиції України 01.10.2019. Шрифт: Bandera Display Cyrillic Друк: ТОВ «Перша зразкова друкарня» 61001, м. Харків, вул. Конєва, 21 www.exp-print.com.ua Наклад: 5000 примірників Вихід із друку: 5 серпня 2021 року Над номером працювали: Ганна Панахно, Ганна Безрукова, Ксенія Литвин, Альона Намейко, Олена Горєлкіна, Крістіан Джеррет, Тарас Андрієвський, Юліанна Кокошко, Олена Іванова, Юлія Козда, Ірина Баранівська.

40 ЕНТОНІ ЛЕНТ та його прикраси-скульптури

48

ПАВЛО СУШКО:

70

інклюзія, безбар’єрність і сфера кіно

54

ЖИТТЯ БЕЗ КОРДОНІВ

які полюбилися світові

76

ГРЕЦЬКІ ОСТРОВИ,

FEEL ME NOW. Відверта розмова із сексологом

цифрових кочівників

62

СМАЧНІ ВИПАДКОВОСТІ,

82

ПАРК «LITTLE ISLAND»: мистецтво дарувати

овіяні легендами

88 68

ВИСОКИЙ СЕЗОН ЧАРТЕРНОГО БІЗНЕСУ.

#KBPOFFSTAGE Як працюють метеорологи в аеропорту?

Права пасажирів при затримках рейсів

40 August ‘21 | INTRO

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ЖУРНАЛУ Журнал розповсюджується безкоштовно на території міжнародного аеропорту «Бориспіль». Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів. У разі надання готових оригінал-макетів рекламодавець підтверджує, що макет відповідає вимогам законодавства України. У цьому випадку рекламодавець несе відповідальність за збереження прав третіх осіб і підтверджує, що використані в макеті знаки для товарів і послуг мають реєстрацію і дозвіл на розміщення та використання на території України, а всі рекламовані товари та послуги, що підлягають обов’язковій сертифікації та вимагають наявності ліцензії, сертифіковані й мають відповідну ліцензію. Також у разі надання оригінал-макетів, що містять зображення фізичних осіб, рекламодавець підтверджує, що володіє всіма необхідними правами на розміщення таких зображень і це жодним чином не обмежує права третіх осіб. Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Відповідальність за достовірність фактів, власних назв та інших відомостей несуть автори публікацій. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали. Рукописи не рецензуються і не повертаються. Усі права захищені. Передрук і будь-яке використання матеріалів можливі тільки з письмового дозволу редакції.

3


«WISH AQUA & SPA RESORT»:

МІСЦЕ ДЛЯ ІДЕАЛЬНОГО ВІДПОЧИНКУ

Заміський СПА-курорт «WISH AQUA & SPA RESORT», розташований за 20 хвилин від Києва, — це новий рівень відпочинку та оздоровлення. Саме тут ви відчуєте цілюще свіже повітря, поринете в унікальну артезіанську воду та оціните красу навколишньої природи.

З

перших моментів ви оточені турботою та увагою висококваліфікованого персоналу. Для комфортного відпочинку пропонуються 43 комфортабельні та стильні номери, інтер’єр яких відрізняється лаконічністю, неперевершена СПА-зона, п’ять басейнів, вишукані ресторани й літня тераса та багато іншого.

безліч просторів для оздоровлення та відпочинку. Але головний скарб курорту — це, безумовно, вода!

Головна мета відпочинку у «WISH AQUA & SPA RESORT» — повне перезавантаження. Це стосується не тільки фізичного стану, а й настрою, думок, емоцій.

На всій території «WISH AQUA & SPA RESORT» використовують артезіанську воду, яка видобувається зі свердловин глибиною 250 м. Її унікальний склад містить всі необхідні мінерали й ідеально відповідає воді клітин нашого організму. Але найважливіше — водою Юрського горизонту наповнені п’ять басейнів, вона використовується для СПА-процедур, а також для приготування їжі та пиття.

Інфраструктура комплексу продумана таким чином, щоби задовольнити потреби людей із різним баченням про комфорт: різні категорії номерів,

До послуг гостей «WISH AQUA & SPA RESORT» пропонує два двозонні басейни просто неба, басейн-джакузі із морською водою на свіжому повітрі,

атмосферні ресторани, аква- та СПАзони, майданчики для спортивних ігор,

що працює навіть взимку, спортивний басейн довжиною 25 м, басейн для

4

безпечного навчання немовлят. Вода в басейнах проходить кілька ступенів очищення і має оптимальну температуру. Літня зона поряд із басейном дає змогу відпочити на шезлонгу під сонячними променями та скуштувати освіжаючий коктейль. СПА-курорт може похвалитися величезним переліком послуг, які не тільки здатні повернути свіжість і красу, а й надати сил та натхнення. Індивідуальний підхід до кожного гостя поєднується з витонченістю розкішних косметичних марок. Після різноманітних оздоровчих процедур у саунах і лазнях, хамамі й сольовій кімнаті, масажних та процедурних кабінетах ви поринете у світ релаксу, блаженства та наново відчуєте себе. Ресторанні локації курорту відчиняють двері до нового уявлення про високе

PROMOTION | August ‘21


На всій території «WISH AQUA & SPA RESORT» використовують артезіанську воду, яка видобувається зі свердловин глибиною 250 м

мистецтво й вишуканий смак гурманів. Меню ресторанів потішить вас оригінальним смаком, а різноманітна карта вин перетворить вечір на гастрономічне свято. До того ж окремі зали прикрашають справжні витвори мистецтва — унікальні фотографії та

August ‘21 | PROMOTION

оригінальний дагеротип 1830-х років. «WISH AQUA & SPA RESORT» — ідеальне місце для проведення корпоративних заходів, конференцій та яскравих івентів.

поєднання краси природи й сучасного європейського сервісу, неперевершений рівень комфорту та високі стандарти обслуговування.

«WISH AQUA & SPA RESORT» — територія комфорту і гарного настрою! Це

Кожен, хто тут побуває, мріє повертатися сюди знову і знову!

5


KBP: НОВИНИ

НОВЕ МЕНЮ У ПРЕМ’ЄР VIP ЗАЛІ КВР У Прем’єр VIP залі дивують гостей новим меню. Це не тільки про смачну їжу, а ще й про корисні страви, приготовлені з турботою про вас і для вас. Відлітаєте зранку? Легкі та водночас ситні сніданки стануть у пригоді. Наприклад, дивовижні сирники із джемом або омлет із беконом, а якщо потрібно щось дієтичне, для вас — вівсянка.

празький торт, «Наполеон» або легкий чизкейк. Закуски, салати та основні страви — у кожній із них ми підібрали інгредієнти таким чином, щоби початок вашої подорожі був легким і смачним. «Наші гості мають різні смаки та гастрономічні вподобання, саме тому ми розробили таке меню, яке дасть змогу вибрати для себе найбільш бажані страви та комфортно розпочинати

Зробити настрій перед польотом ще кращим можуть наші смачні десерти:

свою подорож. Ми розширили винну карту і в цілому підвищили статус

6

та рівень алкогольних напоїв. Десерти стали ще різноманітнішими — ми додали солодке без цукру. Тепер наше меню — це справжнє гастрономічне та естетичне задоволення», — прокоментувала Наталія Кушніренко, начальниця служби обслуговування VIP- та бізнеспасажирів Міжнародного аеропорту «Бориспіль». Подорож завжди комфортна та наповнена приємними емоціями, якщо вона починається з Прем’єр VIP зали.

KBP | August ‘21


KBP: НОВИНИ

АВІАКОМПАНІЯ «FLYNAS» ВІДКРИЛА ЩЕ ОДИН НАПРЯМОК: ДЖИДДА — KBP 2 липня авіакомпанія «Flynas» виконала перший регулярний рейс до Міжнародного аеропорту «Бориспіль» за маршрутом Джидда (JED) — Київ (KBP) — Джидда (JED). Цього літа для пасажирів KBP відкрились вже два міста Саудівської Аравії, з якими аеропорт «Бориспіль» має пряме авіасполучення. Авіакомпанія «Flynas» розпочала польоти в Україну з 11 червня 2021 року до аеропорту «Бориспіль» маршрутом Ер-Ріяд — Київ. Із 18 червня 2021 року рейси стали щоденними.

У ПРЕМ’ЄР VIP ЗАЛІ KBP ВІДБУЛАСЯ ВИСТАВКА «EQUILIBRIUM» МАРІЇ ВОЗВИШАЄВОЇ Пасажири Прем’єр VIP зали змогли відвідати неймовірну виставку «EQUILIBRIUM». Проєкт «EQUILIBRIUM», що в перекладі з латинської означає «Рівновага», демонструє баланс як систему, в якій, зіштовхуючись, різні конкуруючі посилання та ідеї приходять в рівновагу через колір та фактуру. Виставка відкриває глядачеві відповіді на питання про рівновагу і дає можливість поставити важливі запитання собі. Це спостереження за собою і світом. Зустріч із новими викликами і відповідь

на них. Пошук балансу і занурення в хвилюючі теми, дослідження спокою і джерел енергії, якими можна насититися і знайти своє. Це не означає зупинитися, зациклитись. Це означає перезавантажитись і подивитись глибше. «Дивлячись на полотно, в тиші можна усвідомити, що дивишся не на картину, а на себе. Кольори, відтінки, стан — це сенс, мова підсвідомості. Дехто називає це магією або наукою, інші — психологією або релігією. Я називаю це рівновагою», — каже Марія Возвишаєва. Прем‘єр VIP зала завжди приємно дивує гостей та відкриває сучасний світ мистецтва!

«WIZZ AIR ABU DHABI» ВИКОНАЛА ПЕРШИЙ РЕЙС ДО KBP 3 липня літак «Wizz Air Abu Dhabi» вперше здійснив посадку в Україні. У Міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли водяною аркою літак, який привіз пасажирів зі столиці Об’єднаних Арабських Еміратів — Абу-Дабі. Наразі авіакомпанія виконує рейси із частотою раз на тиждень, щосуботи. Кількість рейсів протягом літа збільшуватиметься. «Wizz Air Abu Dhabi» планує вже з кінця серпня виконувати три рейси на тиждень — щовівторка, щочетверга та щонеділі. Рейси виконуються на найсучасніших літаках «Airbus A321neo» із наднизьким рівнем викидів, шуму та витрат паль-

ВБОЛІВАЛЬНИКИ ЗУСТРІЛИ ГРАВЦІВ ЗБІРНОЇ УКРАЇНИ З ФУТБОЛУ НА ДАХУ БАГАТОРІВНЕВОГО ПАРКІНГУ На багаторівневому паркінгу Міжнародного аеропорту «Бориспіль» зібралися понад пів тисячі вболівальників, які

привітали національну збірну України з футболу, що повернулась з Євро-2020. Фанати з національною символікою вітали команду скандуванням та оплесками. Вони подякували футболістам і разом виконали гімн України.

ного. Флот «Wizz Air Abu Dhabi» складається із чотирьох таких літаків.

August ‘21 | KBP

7


АВІАЦІЙНІ НОВИНИ

НАЗВАНО НАЙКРАЩІ АВІАКОМПАНІЇ СВІТУ В 2021 РОЦІ Авіакомпанія «Qatar Airways», що виконує рейси в Україну, названа найкращим авіаперевізником світу 2021 року за версією австралійського агентства з оцінки авіаційної безпеки і якості продукції «Airline Ratings». Щорічний рейтинг формується на основі критеріїв, включаючи вік парку авіакомпаній, відгуки пасажирів і пропоновані продукти. Цьогоріч також враховувалося, як авіакомпанії реагували на пандемію COVID-19. Одними з ключових факторів, що дали змогу «Qatar Airways» посісти перше місце у списку, укладачі рейтингу назвали «прагнення авіакомпанії підтримувати відкритість своєї маршрутної мережі» і старання, спрямовані на те, щоби зробити польоти під час пандемії

максимально безпечними. «Qatar Airways» також здобула нагороди «Найкращий бізнес-клас» і «Найкращий кейтеринг». На другому місці опинилася «Air New Zealand», яка очолювала рейтинг роком раніше. Крім того, перевізникові дісталися титули «Найкраща авіакомпанія в Тихоокеанському регіоні», «Найкраща авіакомпанія преміумкласу» і «Найкращий економклас». Наступні сімнадцять позицій в першій двадцятці рейтингу такі: «Singapore Airlines», «Qantas», «Emirates», «Cathay Pacific», «Virgin Atlantic», «United Airlines», «EVA Air», «British Airways», «Lufthansa», ANA, «Finnair», «Japan Airlines», KLM, «Hawaiian Airlines», «Alaska Airlines», «Virgin Australia», «Delta Air Lines» і «Etihad Airways». Джерело: ЦТС

ЩЕ ОДНА «НОВИНКА» ЗАПЛАНОВАНА В АВІАКОМПАНІЇ «AZUR AIR UKRAINE» У державному реєстрі цивільних повітряних суден України з’явився літак «Boeing 757-300» з реєстрацією UR-AZO випуску 2001 року. За даними сервісу flightradar24.com, авіалайнер 21 червня вилетів з ірландського аеропорту «Шеннон» у стамбульський аеропорт «Сабіха Гекчен» і поки перебуває там. Ймовірно, тут відбувається фарбування літака, оскільки інші авіалайнери «Azur Air Ukraine» фарбувала саме в Стамбулі. Джерело: avianews.com

8

«WINDROSE» ПІДПИСАЛА ДОГОВІР ПРО ГЛОБАЛЬНУ ДИСТРИБУЦІЮ ІЗ «SABRE» Авіакомпанія «Windrose» уклала угоду про глобальну дистрибуцію із постачальником технологій і програмного забезпечення для індустрії туризму «Sabre Corporation». Це дасть змогу авіаперевізнику відкрити доступ до повного контенту послуг для нових агентств і корпорацій, що продають квитки. Зокрема «Windrose» зможе розширити можливості непрямих каналів продажів, ефективніше просувати і продавати свої продукти, персоналізувати обслуговування клієнтів і прискорити зростання прибутку завдяки просуванню своїх пропозицій за допомогою «GDS Sabre». У компанії вважають, що такий крок сприятиме відновленню після наслідків пандемії. Джерело: MINTRANS

АВІАКОМПАНІЯ МАУ ЗБІЛЬШИЛА КІЛЬКІСТЬ РЕЙСІВ ЗА П’ЯТЬМА ПОПУЛЯРНИМИ НАПРЯМКАМИ Рішення щодо збільшення кількості рейсів прийняли у зв’язку із різким зростанням попиту на авіаперельоти. У липні МАУ збільшила кількість рейсів за такими напрямками: Київ — Афіни; Київ — Ларнака; Київ — Каїр; Київ — Баку; Київ — Єреван. В авіакомпанії розповіли, що оновлений розклад за вказаними маршрутами дасть змогу пасажирам скористатися комфортнішим стикуванням, зокрема забезпечить більший вибір при сполученні з Києва до Парижа, Мілана, Лондона, Амстердама, Женеви, Берліна, Мюнхена, Вільнюса, Барселони, Праги, Тбілісі та регіонів України. Джерело: travel.24tv.ua

KBP | August ‘21


АВІАЦІЙНІ НОВИНИ

АВІАКОМПАНІЯ «AIRBALTIC» ОТРИМАЛА 27-Й ЛІТАК «AIRBUS A220-300» Латвійський національний авіаперевізник «airBaltic» отримав черговий, 27-й «Airbus A220-300». Літак із реєстраційним номером YL-ABA (заводський серійний MSN 55121) — другий із семи повітряних суден цього типу, які авіакомпанія планує отримати цьогоріч. Літак придбали за схемою зворотного лізингу за довгостроковим контрактом із компанією «Aviation Capital Group» (ACG). Із травня минулого року «airBaltic» виконує всі польоти тільки на A220, мінімізуючи експлуатаційні витрати. З моменту введення в дію наприкінці 2016 року першого A220-300 «airBaltic» перевезла на цьому типі понад 6 170 000 пасажирів. Джерело: aviation.com.ua

«LUFTHANSA» ПОВЕРТАЄ В РОЗКЛАД ДАЛЕКОМАГІСТРАЛЬНІ «AIRBUS A340» Керівництво німецької авіакомпанії переглянуло рішення про повне виведення А340, оскільки спостерігає підвищення попиту на перевезення преміумкласу як у туристичному, так і в корпоративному сегментах. Авіакомпанія оголосила, що з відновленням клієнтської активності до нормальних рівнів поновлюється обслуговування преміумкласу на низці маршрутів із хабу в Мюнхені. Для цього тимчасово повернуть в експлуатацію п’ять літаків A340-600 із са-

лонами в чотирикласній конфігурації: економ-клас, преміум-економ, бізнесі перший клас на вісім крісел. Починаючи з літнього розкладу 2022 року, «Lufthansa» планує поставити A340600 на рейси в Північну Америку і Азію з Мюнхена. Потім, до кінця літа 2023 року, в парк надійде перший A350-900 із салоном першого класу. Наразі «Lufthansa» експлуатує 17 «Airbus A350», але в них немає першого класу. До пандемії в парку була така сама кількість A340-600, але тепер 12 із них — у процесі продажу. Решту п’ять продадуть пізніше. Джерело: Діловий авіаційний портал

УКРАЇНСЬКІ АВІАКОМПАНІЇ ПОЧАЛИ ПОПОВНЮВАТИ ФЛОТ У ГАРЯЧИЙ СЕЗОН Пожвавлення попиту на авіаподорожі влітку 2021 року призвело до того, що українські авіакомпанії почали поповнювати флот, щоби впоратися зі зростанням трафіку. Найближчим часом в Україну можуть завезти одразу вісім авіалайнерів. У червні 2021 року свій перший літак з лютого 2020-го одержав лоукостер «SkyUp». Ним став 215-місний літак «Boeing 737-900ER», випущений 2008-го. Цей літак авіаперевізник очікував ще у квітні 2020 року, але поставка була відкладена через стагнацію ринку у зв’язку із пандемією COVID-19. До кінця літа «SkyUp» очікує ще один авіалайнер — «Boeing 737-800» на 189 місць.

Таким чином, до кінця сезону флот авіаперевізника буде складатися із 13 авіалайнерів. Це на два більше, ніж лоукостер мав на момент початку пандемії. Джерело: avianews.com

КИЇВ

САУДІВСЬКА АРАВІЯ «SKYUP» У СЕРПНІ ЗАПУСТИЛА РЕЙСИ В САУДІВСЬКУ АРАВІЮ Авіакомпанія в серпні розпочала низку рейсів до Саудівської Аравії за напрямками: • Київ — Даммам — Київ, рейси щовівторка; • Київ — Джидда — Київ, рейси щочетверга і щонеділі; • Київ — Ер-Ріяд — Київ, рейси в Ер-Ріяд щосереди та щосуботи, рейси до Києва щочетверга та щонеділі. Тепер кожен може познайомитися із країною, яка довгий час була закритою для світу. Джерело: УНІАН

August ‘21 | KBP

9


ЯК УКРІПИТИ СПОЛУЧНУ ТКАНИНУ?

Здоров’я сполучної тканини — один із ключових процесів, якому варто приділити увагу. Незбалансована дієта, рафіновані продукти, низький рівень фізичної активності — і сполучна тканина страждає. Як наслідок — ранні зморшки, передчасне старіння суглобів й інші численні проблеми.

10

PROMOTION | August ‘21


Я

к же зміцнити сполучну тканину? Насамперед — за допомогою повноцінного харчування і регулярної нутрицевтичної підтримки. А збагачення щоденного раціону вітамінами, макроі мікроелементами, антиоксидантами, енергетичними комплексами та глікозаміногліканами ще й забезпечує антиейджинговий ефект.

Сполучна тканина потребує повноцінного харчування і регулярної нутрицевтичної підтримки

Але як вибрати препарати, що підходять конкретно вам? Під час відвідування аптеки очі розбігаються від всіляких дієтичних добавок, які можна придбати без рецепту лікаря. Найчастіше купуємо навмання, за порадою знайомих або фармацевта: «Дайте мені щось для поліпшення стану шкіри, зору, щоби суглоби не хрустіли...» Як же не стати жертвою реклами або сліпого вибору? Як зрозуміти, що дійсно необхідно вашому організму і його матриці — сполучній тканині? Передовсім необхідно дотримуватися кількох принципів. НЕ НАШКОДЬТЕ СОБІ! Є міф, що дієтичні добавки абсолютно нешкідливі й можуть вживатися в необмеженій кількості без призначення лікаря. Однак варто згадати слова знаменитого Парацельса: «Усе — отрута, усе — ліки; і те, і інше визначає доза». Наприклад, великі й безконтрольні дози вітаміну С, еліксиру здоров’я сполучної тканини, можуть спричинити діарею і навіть утворення каменів у нирках. Вітамін В6 під час приймання у чималих дозах протягом тривалого часу здатний призвести до ураження нервової системи. Вітамін Е, потужний антиоксидант, впливає на згортання крові. Наслідком його передозування можуть бути носова кровотеча і синці на шкірі. Перевищення дози вітаміну А спричиняє ураження печінки. Ба більше, багато дієтичних добавок, зокрема вітамін К, цинк, омега-3 взаємодіють із низкою медикаментів (аспірином, антибіотиками). Саме тому їхнє одночасне приймання повинен обов’язково погодити лікар. ПЕРСОНІФІКОВАНИЙ ПІДХІД. Варто врахувати вихідний стан сполучної

August ‘21 | PROMOTION

ОЛЕКСІЙ БАШКІРЦЕВ — головний лікар комплексу «Edem Resort Medical & SPA», кандидат медичних наук, академік Європейської академії природничих наук, член наглядової ради Університету Сингулярності (Київ) у сфері експоненціальної медицини, міжнародний експерт із питань антиейдж-медицини, член Американської академії антиейдж-медицини.

тканини, генетичні особливості, режим праці та відпочинку, характер харчування, наявність постковідного синдрому, стресових чинників тощо. Те, що підходить одній людині, може не підійти іншій. У цій ситуації стає зрозуміло: щоби правильно вибрати нутрицевтичну підтримку сполучної тканини, потрібно звернутися за допомогою до професіоналів, які врахують усі індивідуальні особливості.

проти одної — їхній одночасний прийом даремний. Не варто разом вживати кальцій та залізо, цинк і мідь — це порушує їхнє засвоєння.

СУВОРЕ ДОТРИМУВАННЯ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРИЙОМУ. Жиророзчинні вітаміни — А, Е, К, D — най-

ЗАВЖДИ ПАМ’ЯТАЙТЕ: ДІЄТИЧНІ ДОБАВКИ ПОКЛИКАНІ ДОПОВНЮВАТИ ТА БАЛАНСУВАТИ ДІЄТУ. Але вони не можуть замінити здорову, повноцінну їжу. Фахівці медичного центру «Edem Resort Medical & SPA» підбирають ефективні нутрицевтичні програми зі зміцнення сполучної тканини, спираючись на доказову медицину та актуальні знання про

краще засвоюються з їжею, що містить жири. Деякі добавки працюють одна

біологічно активні речовини й механізми їхніх дій.

11


Inspire ЯК МОЖНА ЗАГАНЯТИ СЕБЕ В КРИХІТНУ КОРОБОЧКУ ВЛАСНОЇ ОСОБИСТОСТІ, КОЛИ ВІДЧУВАЄШ СВОЮ БЕЗКІНЕЧНІСТЬ? — ЕЛІЗАБЕТ ҐІЛБЕРТ

12

INSPIRE | August ‘21


Натхнення ПРОСТО НЕБА До вашої уваги — добірка мальовничих місць і стильних подій просто неба, що дарують естетичне задоволення, привід помріяти й надихнутися новими образами або маршрутами. Адже карантин не вічний! Текст: Альона НАМЕЙКО

August ‘21 | INSPIRE

13


РЕСТОРАН «OUTSTANDING IN THE FIELD», США 1999-го Джим Деневан відкрив ресторан, що замислювався як альтернатива звичному способу повечеряти. По суті, «Outstanding in the Field» був і залишається польовою кухнею. Спочатку вечері проводили в саду брата Джима. За понад 20 років заклад прийняв гостей у 50 штатах США і 16 країнах по всьому світу. Ресторан не має стін і стель. Це один довгий стіл, за яким збираються, щоби познайомитися, поспілкуватися і, звичайно, смачно поїсти. Він з’являється ввечері та зникає вранці. Влітку і восени стіл накривають для жителів Північної Америки, взимку — там, де тепло: на півдні США, в Мексиці, на Гаваях. Щоразу організатори співпрацюють із місцевими кухарями та фермерами. Крім бажання нагодувати, у засновника «Outstanding in the Field» є просвітницька місія:

«Outstanding in the Field» був і залишається польовою кухнею. Він з’являється ввечері та зникає вранці

Джим Деневан

14

INSPIRE | August ‘21


презентувати гостям локальних сироварів, пивоварів та інших ремісників, які беруть участь у створенні незабутнього вечора. У серпні трапези ресторану пройдуть у різних місцях Каліфорнії: на фермі «Wattles Farm» в Лос-Анджелесі, в оливковому гаю Сан-Дієго, на пагорбах Малібу, у саду сироварні в Сан-Франциско. У вересні кулінарний караван далі мандруватиме США: побуває в Нью-Йорку, Коннектикуті, Пенсільванії та інших штатах. У листопаді повернеться до Каліфорнії та навідається в Африку. Вартість квитка стартує від 285 доларів (плюс податки) і варіюється залежно від місця зустрічі. У ціну входять напої та закуски, вечеря з чотирьох страв і вино, а також екскурсія фермою, на якій проходить подія. Меню розкривають безпосередньо перед вечерею. Гостям пропонують спонтанні, автентичні, але завжди смачні й свіжі сезонні страви.

August ‘21 | INSPIRE

15


ПОКАЗ «JACQUEMUS L’AMOUR 2021», ПЕРЕДМІСТЯ ПАРИЖА «Там золотими хвилями колосилися хліби, поле колихав вітер, але все це — на відстані лише польоту птаха від Парижа» — так Jacquemus описує колекцію, створену для цього літа. Модний будинок, скандально знаменитий своїми мікросумочками, влаштував показ у регіоні Валь д’Уаз. Для події вибрали величезне пшеничне поле, посеред якого встановили 600-метровий дерев’яний поміст, що закручується змійкою.

16

Звивиста доріжка дала змогу сотні гостей тримати дистанцію не менше метра й мати певний приватний простір. «L’Amour» присвячена працьовитій команді бренда, члени якої, попри карантин, завжди були на зв’язку й не втрачали бажання творити. Дизайнер знаходив натхнення в простих речах: природі, кераміці, літературі. Саме тому представлені образи такі безтурботні, ніжні, повітряні. У жіночій колекції переважають лляні сукні та костюми пастельних відтінків, топи з глибоким декольте. Лінійка чоловічого одягу витончена, розслаблена та подекуди екстравагантна (як-от костюм із нашивками у вигляді виделок і ложок).

Jacquemus влаштував показ у регіоні Валь д’Уаз. Для події вибрали величезне пшеничне поле, посеред якого встановили 600-метровий дерев’яний поміст

INSPIRE | August ‘21


ПОКАЗ «DIOR CRUISE 2022», АФІНИ Через півтора року скасованих або віртуальних показів Dior нарешті представив нову колекцію наживо. Місце вибрав із розмахом — стадіон «Панатінаїкос» в Афінах, де 1896 року проходила церемонія відкриття і закриття перших сучасних Олімпійських ігор. 17 червня тут відбувся перший від початку пандемії показ модного дому — ода легкій атлетиці, свободі, жіночності та витонченості. Комфортна, практична і водночас тендітна колекція складається з 91 речі. Білі сукні-тоги в стилі нарядів грецьких

August ‘21 | INSPIRE

божеств, доповнені кросівками Nike, спортивний одяг, елегантні костюми, вишукані аксесуари — втілення давньої історії в інтерпретації Dior. Не тільки показ, а й антураж був захопливим. Моделі дефілювали п’єдесталом 200 метрів завдовжки під акомпанемент Афінського симфонічного оркестру. Ніжний голос співачки Іоанни Гіки занурював у приголомшливу, чарівну, навіть трохи містичну атмосферу. 70 років тому Dior уже влаштовував показ у Греції: тоді вісім манекенниць позували на тлі Парфенона в Акрополі. Фотографія з місця події, зроблена журналістом для Paris Match, стала відомою на весь світ.

17


ПЛАВУЧИЙ КІНОТЕАТР «OPENAIRE FLOAT-ІN CINEMA», ЛОНДОН Велика Британія потроху повертається до звичного життя — у травні по всій країні відкрилися кінотеатри. Відновив роботу і «Openaire Float-Іn Cinema», пришвартований на Риджентс-каналі. Охочих подивитися фільм на воді спочатку очікує невелика прогулянка на екочовні Маленькою Венецією, далі — до Торгової площі. Там встановлений відеоекран розміром 6 на 3 метри з високою якістю зображення, повернутий до води. Кожному глядачеві видають продезінфіковані навушники для максимально реалістичного звучання. Через спеціальний додаток можна замовити напої та легкі закуски, які доставлять

пригощає фірмовою пастою «RaviOllie» та іншими свіжоприготованими італійськими стравами.

стерлінгів. На великому екрані показують старі добрі фільми, що полюбилися світу: «Красуню», «Вовка з Волл-стріт», «Кримі-

на човен. Ба більше: поруч із кінотеатром — плавуча кухня відомого шеф-кухаря. Він

Кінотеатр працює з 2 червня до кінця літа. Квиток на човен коштує 30 фунтів

нальне чтиво», «Брудні танці» тощо. Насолода від перегляду гарантована.

18

INSPIRE | August ‘21


ФЕСТИВАЛЬ «UNDERWATER MUSIC», ФЛОРИДА-КІС

не на відкритому просторі, а під водою. Це щорічна очікувана подія для дайверів, поціновувачів музики та любителів

«Underwater Music Festival» — виняток нашої добірки, адже відбувається він

усього незвичного. Зазвичай концерт проходить у суботу після 4 липня на

August ‘21 | INSPIRE

рифі Лоо-Кі. Засновник і керівник фестивалю Біл Бекер придумав нестандартний захід не лише для розваги, а й для того, щоби привернути увагу до проблем забруднення води й збереження коралів. Програма складається із заздалегідь відібраних плейлистів. Пісні на морську тематику транслюються в прямому ефірі через водонепроникні динаміки, підвішені на човнах. Музиканти, переодягнені в русалок і риб, грають на інструментах із химерними назвами. Як щодо «флейти морського фаната»? Оскільки під водою звук поширюється в 4,3 раза швидше, ніж на суші, відчуття та враження неймовірні! Сотні дайверів і любителів снорклінгу приїздять на концерт, щоб отримати незабутній досвід. Тут музику можна слухати не лише вухами, а й усім тілом.

19


«EDELDORF HILLS»: КВАРТИРИ ПРЕМІУМКЛАСУ НА ПАГОРБАХ ПЕЧЕРСЬКА Зв’язок людини та місця, де вона мешкає, мабуть, найдревніший і найпопулярніший архітектурний принцип. Дім захищає від стихії та створює комфортне середовище для життя. Архітектура — це маніфест часу, що, ніби у дзеркалі, відбиває уявлення про людину й людські цінності. Але так було не завжди.

20

PROMOTION | August ‘21


Легенди про місто на пагорбах із золотими куполами церков переказували так само, як оповіді про розкіш Візантії чи масштабні споруди Риму

М

онументальні пам’ятки цивілізацій минулого були скоріше величними культовими спорудами, і лише волелюбні греки за часів звеличення Афін вигадали створювати архітектуру для людей. Це була нова хвиля філософської думки, суспільного укладу та способу життя, а ще — присутності «генія місця». Кліматичні умови, цінності та вірування досить довго були найбільш вагомими аргументами серед архітектурних ідей, навіть найбільш декоративні мали чітке прагматичне застосування. Наприклад, навіщо оздоблювати майже десятиметрову статую Афіни Промахос золотом? Цей декоративний прийом коштував автору проєкту Фідію вигнання, але врятував безліч морських експедицій, які прямували на відблиск золота, розуміючи, що там земля. Навіть суто декоративна, на перший погляд, традиція — фарбувати фасади середньовічних соборів в яскраві кольори, розписувати стіни сюжетами з химерами, гаргульями та квітами — насправді захищала їх від руйнування та ураження мікроорганізмами. Але це середньовічна традиція Німеччини та Італії, а що було в ті часи в Києві?

КИЇВ — ТИСЯЧА РОКІВ САМОБУТНЬОЇ АРХІТЕКТУРИ Хто керує минулим, керує майбутнім: зодчим Софії та Десятинної був невідомий цей принцип, але те, що вони створили, сформувало архітектурну традицію Києва та моду в усьому православному світі. Легенди про місто на пагорбах із золотими куполами церков переказували так само, як оповіді про розкіш Візантії чи масштабні

August ‘21 | PROMOTION

споруди Риму. Хочете побачити справжній образ стародавньої столиці — прямуйте до Софії Київської: фрески, графіті та мозаїка, а ще кольорові фасади — усе, чим був знаний у світі Київ тисячі років тому. Дивлячись на типові багатоповерхівки сьогодні, схопити дух архітектурного міста з тисячолітньою історією — вкрай важко. Та варто лише пройтись столичними Липками, і ніби потрапляєш в надзвичайно романтичну атмосферу особняків — такою була архітектурна мода Києва ХІХ та ХХ століть. Купці, негоціанти, багаті та відомі містяни залюбки замовляли авторські архітектурні проєкти, щоби створити саме свою, власну модель світу. Так розуміли дім до радянської доби. Радянська доба — це, звісно, «боротьба з надмірностями» в усьому, і в архітектурі в першу чергу. Але в кожній системі є щасливі винятки. Керамічне оздоблення фасадів Хрещатика — саме той випадок. Тут змішались дві традиції: мавританські мотиви та українські орнаменти. Так народилась ще одна архітектурна традиція Києва.

ДІМ-ЛЕГЕНДА НА ПЕЧЕРСЬКУ Буття визначає свідомість — цей принцип відомий кожному, але як часто ви замислювались, чому саме вибрали такий дім, саме таке авто чи таку сукню. В епоху масового споживання це питання дуже просто вирішив Едвард Бернейз. Засвоївши принципи вчення свого родича Фройда, висунув ідею, яка перевернула світ реклами: ми купуємо те, що підсилює наші мрії і статус. Важко не погодитися, мрії і статус важливі, але як щодо неповторності? «Проєкт “EDELDORF HILLS” народився з легенди про Царське село — це один

СЕРГІЙ КИРІЙ, керівний директор рекламного холдингу «Мегаполіс» Зовнішній вигляд будинку — немов візитівка родини, невід’ємна частина культури й підвалин сім’ї, що тут живе. Безумовно, найголовніше всередині... Та все ж «по одежі стрічають»! Фасадна частина будинку, з моєї точки зору, один із найважливіших елементів, які впливають на формування бачення ландшафтного дизайну і загалом несуть філософію дому та настрою власників. Що простіший і лаконічніший фасад, то більше можливостей залишається для польоту фантазії на ділянці. АННА БРИЧКА, бізнес-тренерка для ріелторів Зовнішній вигляд — фактор, на який спираються під час вибору житла 80% людей. Сумніваюся, що хтось зізнається, ніби готовий жити в некрасивому будинку. Вибираючи преміальне житло, цей фактор збільшується до 95%. Завжди приємно бачити, що твій будинок особливий і водночас гармоніює з містом. І ти з гордістю називаєш свою адресу. Але часто в гонитві за унікальністю втрачається основа, з’являються міста в місті. Мені подобається Одеса і ті забудовники, які змогли підкреслити її красу. ОЛЕНА АДАМАНТІС, голова Комітету ААУ з медіаправа, провідна PR-, GR-менеджерка, юристка із питань захисту ділової репутації Одна з головних цінностей, яка повинна бути в кожній людині, — естетика. Коли йдеш або їдеш вулицею, помічаєш особливі речі. І ці особливі речі завжди естетичні. Так сталося зі мною, коли вперше побачила комплекс «EDELDORF HILLS». Оскільки я перфекціоністка, звертаю увагу не тільки на планування квартири, але й на матеріали, із яких зроблений фасад, і на те, як він вписується в навколишній ландшафт. Таким приємним архітектурним післясмаком володіють далеко не всі споруди Києва.

21


ВАЛЕНТИНА СУПІХАНОВА, власниця бутика «ALBERTA FERRETTI» Останній рік показав нам, що будинок — не просто локація для ночівлі та місце, де зберігаються наші речі, поки подорожуємо світом і днями пропадаємо на роботі. З минулої весни у своїх будинках ми провели більше часу, ніж, напевно, за все життя, і зрозуміли: він повинен бути красивим і затишним у всіх дрібницях. Стосується це і фасадної частини, яку можна порівняти з нашим зовнішнім виглядом, одягом. Ми ж вибираємо для себе найкраще, дивимося, щоб образ був гармонійним і вигідно підкреслював наші принади. Так і з фасадами наших будинків — вони красномовніше за будь-які слова говорять, хто ми і що нам подобається. Крім внутрішніх відчуттів в оформленні фасаду, важливо покладатися і на оточення, щоби ваш будинок мав органічний вигляд і в нього завжди хотілося повертатися якомога швидше. НАТАЛІЯ СТЕБЛІЙ, PR-менеджерка автомобільного концерну «Stellantis-Україна» Для мене зовнішній вигляд житла має велике значення — і неважливо, це ЖК чи приватний будинок. Спершу око чіпляється за «зовнішність», потім розум оцінює «начинку» і вирішує, підходить мені конкретний варіант чи ні. Смаки й критерії оцінки, зрозуміло, у кожного свої, але для мене важливо, щоби моє майбутнє житло, крім стандартних запитів на зручне розташування і внутрішню інфраструктуру, побудували з мінімальним втручанням у природний міський ландшафт (під цим маю на увазі збереження зелених насаджень і споруд історичного значення) і не вибивалося із загального зовнішнього вигляду своєю поверховістю або стилістикою. Будинок — місце, де ми наповнюємося енергією, і завжди набагато приємніше із кам’яних джунглів галасливого «офісного» мегаполіса повертатися туди, де дихається легше.

22

Саме так почалася інша історія — пошук відтінку, який красномовно б стверджував, що це дім, де живуть мрії та народжуються масштабні ідеї

із найдавніших районів столиці, згаданий ще в літописах. І сама архітектурна історія Києва ніби підказала нам, що необхідно перезавантажити проєкт і створити максимально самобутнім. Так з’явилась ідея оздоблення фасаду керамогранітними плитами з неперевершеною текстурою окисленої міді. І саме так почалася інша історія — пошук відтінку, який красномовно б стверджував, що це дім, де живуть мрії та народжуються масштабні ідеї», — розповідає Галина Артамонова, головна архітекторка компанії-девелопера «Futura Hata». Колір «EDELDORF HILLS» взаємодіє із ландшафтом, підкреслюючи геотег з історичною назвою — Печерські пагорби та поєднання витонченої архітектури на зелених схилах Дніпра. «Шукали по всіх світах: відомі бренди та крафтові майстерні пропонували власні версії кольору, що буде гармонізувати з Печерським ландшафтом і водночас відображати архітектурні традиції столиці», — коментує керівниця проєкту Ірина Красюк. «Щоб переконатись і обрати саме колір “EDELDORF HILLS”, всі конкурсні примірники змонтували на фасаді комплексу на висоті 10 метрів. Рішення приймали в декілька турів — дивились, як світло падає вранці, і як колір виглядає ввечері. Не було жодних підказок, лише технічне завдання та протокол голосування, де кожний описував власне враження від зразків. Ми були вкрай здивовані, коли, підбиваючи підсумки, лише один із примірників зібрав більшість точних характеристик кольору — лазурна бірюза. Так фасад “обрав” власний колір “EDELDORF HILLS”», — ділиться Ірина Красюк, керівниця проєкту.

ДУЕТ ІЗ ПЕЧЕРСЬКИМ ЛАНДШАФТОМ Канонічні краєвиди ЖК «EDELDORF HILLS» на Старонаводницькій притягують погляди. Поруч із новобудовою — пам’ятник Батьківщині-Матері, Дніпро, Києво-Печерська лавра, Наводницький парк та Ботанічний сад. Дві секції житлового комплексу матимуть 26 поверхів. Перші три займатимуть комерційні площі та закриті офіси, починаючи з четвертого — квартири. Архітектурна студія розробила дизайн інтер’єру лобі з роялем, каміном та бібліотекою. Велику увагу приділено концептуальним просторам: на верхній терасі даху — басейн, видові джакузі, шампаньбар, патіо із зоною барбекю та зона для занять йогою. На нижній — екозона із ландшафтним парком та водоспадом, оглядовий майданчик, кафе, дитяча ігрова зона, спортивні майданчики. А ще в будинку буде лаунж-ресторан, паті рум із просторами відпочинку, дитяча тепла кімната і спортзал. Преміумклас теж забезпечено — матеріали будівництва та оздоблення, безпека і приватність, цілодобовий консьєржсервіс, хімчистка, закритий трирівневий паркінг, швидкісні ліфти зі спуском у паркінг. Інші деталі ви можете дізнатися на сайті https://edeldorf.com.ua/ Інвестиція в житло потребує виважених рішень. Обирайте для інвестування проєкти, які відрізняються досконалістю деталей і надовго випереджають час. І ви не будете розчаровані.

PROMOTION | August ‘21


РОЗКІШ З ПЕРШОЇ МИТІ

August ‘21 | PROMOTION

23


ПОГАНИХ НОВИН ПРО ЛЮДСЬКУ ПРИРОДУ

24

ВІД ПСИХОЛОГІВ Текст: Олена ГОРЄЛКІНА, Крістіан ДЖЕРРЕТ

INSPIRE | August ‘21


Є питання, ­що поставало перед філософами та вченими протягом усієї історії людства: чи насправді ми, попри недосконалість, за своєю природою добрі й розсудливі істоти? Або ж злі, зашорені, інертні, мстиві та егоїстичні? На це запитання немає простої відповіді, натомість є багато протилежних теорій. Ми розкажемо про 10 висновків, обґрунтованих класичними та підтвердженних психологічними дослідженнями, що розкривають темні аспекти людської природи. Кажуть, найперший крок до вдосконалення починається зі сміливого погляду в очі своїм недолікам та на найтемніші сторони своєї душі. Саме тому й наводимо цю добірку. Звичайно ж, вона відбиває узагальнені дані, що стосуються більшості. Саме ви можете бути зовсім іншою людиною.

НАЙПЕРШИЙ КРОК ДО ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОЧИНАЄТЬСЯ ЗІ СМІЛИВОГО ПОГЛЯДУ В ОЧІ СВОЇМ НЕДОЛІКАМ ТА НА НАЙТЕМНІШІ СТОРОНИ СВОЄЇ ДУШІ

1

Ми розглядаємо меншини та людей низького соціального статусу як менш достойних.

Яскравим прикладом цієї кричущої дегуманізації стало дослідження зі скануванням мозку. Воно показало, що невелика група студентів виявляє менше нервової активності, коли дивиться на фото бездомних або наркоманів, порівнюючи з реакцією учасників експерименту, які мали вищий соціальний статус. Ще одне подібне дослідження свідчить: противники арабської імміграції в Європу схильні вважати, що у всіх арабів (і мусульман загалом) рівень розвитку нижчий за середній. Серед інших прикладів є дані про те, що і чоловіки, і жінки дегуманізують п’яних жінок, молодь — літніх людей. Ба більше, схильність до такого «знелюднення» починається рано. На думку п'ятирічних дітей, обличчя людей, які перебувають поза їхньою групою (з іншого міста чи малюків іншої статі) менш «людяні».

August ‘21 | INSPIRE

25


2

Ми відчуваємо шаденфройде (зловтіху), дізнавшись, що в іншої людини трапилася біда.

Це також проявляється в дуже ранньому віці. Група дітей до шести років із більшою насолодою споглядатиме, як б’ють маргінала, замість витрачання грошей на цікаві наклейки.

МИ ЧАСТО НАДМІРНО ВПЕВНЕНІ У СВОЄМУ РОЗУМІННІ ТИХ ЧИ ІНШИХ РЕЧЕЙ, ВВАЖАЮЧИ, ЩО НАША ТОЧКА ЗОРУ БІЛЬШ ОБҐРУНТОВАНА ТА ПРАВИЛЬНА

3

Ми віримо в карму, припускаючи, що занепалий світ заслуговує своєї долі.

Наслідки таких думок уперше продемонстрували класичні дослідження 1966 року. В експерименті американських психологів Мелвіна Лернера та Керолін Сіммонс ученицю ударили електричним струмом за неправильні відповіді. Інші учасниці експерименту згодом оцінювали її як менш симпатичну та цікаву, коли їм сказали, що її знову покарають. Особливо, якщо ніяк не могли вплинути на силу цих покарань. З того часу провели чимало досліджень, які показали готовність людини звинувачувати бідних, жертв зґвалтування, хворих на СНІД, щоби зберегти віру в справедливий світ. З іншого боку, ті самі (але в дзеркальному відбитті) процеси відповідають за наш підсвідомий погляд через рожеві окуляри на багатих і успішних.

4

Ми зашорені, догматичні та нераціональні.

Якби ми були раціональними та неупередженими, логічним способом виправити чиїсь хибні (на нашу думку) переконання було б наведення відповідних фактів цій людині. Однак

26

класичне дослідження 1979-го показало марність такого підходу. Учасники, які твердо виступали за чи проти смертної кари, повністю ігнорували факти, що підривали їхню позицію, і лише ставали ще впевненішими у своїх переконаннях. Імовірно, це відбувається частково тому, що ми бачимо у фактах, протилежних нашим думкам, загрозу власному почуттю ідентичності. До того ж часто надмірно впевнені у своєму розумінні тих чи інших речей, вважаючи, що наша точка зору більш обґрунтована та правильна, ніж протилежна. Що і стримує від подальших пошуків інформації на певну тему.

5

Для нас немає нічого гіршого, ніж залишитися наодинці зі своїми думками.

Цю тезу продемонструвало суперечливе дослідження 2014-го. 67% учасників і 25% учасниць надали перевагу тому, щоби вдарити себе електричним струмом, замість того, щоби провести 15 хвилин у кімнаті, де не було нікого й робити було нічого. Можливо, це показує, що ми схильні чинити хоча б щось, аніж бути зовсім бездіяльними.

6

Ми марнославні та самовпевнені.

Наші ірраціональність та догматизм були б не такими поганими, якби поєднувалися з деяким смиренням і самосвідомістю. Але більшість має завищену оцінку щодо своїх здібностей та якостей — навичок водіння, інтелектуального розвитку, привабливості тощо. Це явище назвали ефектом Озера Вобегон (вигаданого міста, де «всі жінки сильні, а всі чоловіки привабливі»). За іронією долі, найменш освічені та кваліфіковані члени суспільства найбільш схильні до такого упередження (ефект Даннінга — Крюґера). Найяскравіше це проявляється, коли йдеться про моральні риси. Так, навіть ув’язнені частіше за все вважають, що вони добріші, більш довірливі та чесні, ніж пересічні громадяни.

INSPIRE | August ‘21


7

Ми — лицеміри, якщо йдеться про мораль.

Варто бути обережними з тими, хто найшвидше та найголосніше засуджує недоліки навколишніх. Велика ймовірність, що «світочі моралі» самі винні в цих «гріхах» — але значно спокійніше ставляться до власних провин. Моральне лицемірство — тенденція надавати набагато меншої важливості своїм вчинкам, менше осуджувати їх, як порівнювати з такими самими діями інших.

МОРАЛЬНЕ ЛИЦЕМІРСТВО — ТЕНДЕНЦІЯ НАДАВАТИ НАБАГАТО МЕНШОЇ ВАЖЛИВОСТІ СВОЇМ ВЧИНКАМ, МЕНШЕ ОСУДЖУВАТИ ЇХ

Ще один феномен — «асиметрія актора — глядача», що давно вивчається. Він описує тенденцію приписувати погані вчинки, як-то невірність партнера чи партнерки, рисам характеру того, хто завинив. Водночас якщо самі робимо те саме — виправдовуємо все збігом обставин. Крім того, цей феномен пояснює, звідки береться загальне судження на кшталт «раніше все було краще, безкультур’я росте». Ми сприймаємо ті самі вчинки набагато жорсткіше, якщо їх зробили сторонні.

8

Ми всі — потенційні тролі.

Як засвідчать усі, хто потрапив в розбрат у твіттері, соціальні медіа можуть масштабувати деякі найгірші аспекти людської природи, зокрема завдяки безбар’єрності та анонімності, що панують в інтернеті. Це збільшує нахили до морального садизму. Насправді тролінг лише одного повідомлення здатен спричинити сніжний ком дедалі більшого негативу. Це якраз і виявили дослідники, вивчаючи коментарі читачів CNN.com.

August ‘21 | INSPIRE

27


9

Ми з радістю підтримуємо неефективних лідерів із психопатичними рисами.

Американський психолог Ден Макадамс нещодавно дійшов висновку, що відкрита агресія колишнього президента США Дональда Трампа має «первинну привабливість». А його «запальні твіти» схожі на «демонстрацію погроз альфасамця шимпанзе», покликані залякати конкурента. Якщо оцінка дослідника правильна, можна подивитися на неї ширше та виснувати, що серед керівників більше психопатів, ніж у середньому серед всіх інших. Дослідження, у якому вивчали

Є ВАГОМИЙ ЗВ’ЯЗОК МІЖ ПРАГНЕННЯМ ЗАЙНЯТИ КЕРІВНІ ПОСАДИ Й ВИСОКОФУНКЦІОНАЛЬНОЮ ПСИХОПАТІЄЮ

поведінку фінансових лідерів Нью-Йорка, продемонструвало: вони мають високі показники психопатичних рис, але бали нижче за середні щодо емоційного інтелекту. І що є вагомий зв’язок між прагненням зайняти керівні посади й високофункціональною психопатією.

10

Нас сексуально приваблюють люди з темними рисами особистості.

Ми вибираємо не тільки керівників із психопатичними рисами. Є дані про те, що і чоловіків, і жінок, принаймні в короткостроковій перспективі, сексуально приваблюють ті, які демонструють так звану темну тріаду рис, — нарцисизм, психопатію та макіавеллізм. Одне дослідження показало: фізична привабливість чоловіка в очах жінки зростала, коли його описували як егоїстичного, маніпулятивного та нечутливого. Одна з теорій полягає в тому, що темні риси надихають ризикувати та завойовувати.

28

INSPIRE | August ‘21


ЩО ПОЧИТАТИ В СЕРПНІ?

«ДОФАМІНОВЕ ПОКОЛІННЯ. Де межа між болем і задоволенням». Анна Лембке Чому в епоху небаченого багатства, свободи, розвитку технологій і досягнень медицини ми здаємося нещасливішими й відчуваємо більше болю, ніж будь-коли? Причиною може бути те, що ми докладаємо занадто багато зусиль, аби уникати нещастя. Нейронаука вказує на те, що нам потрібно відновити рівновагу між задоволенням і болем.

Смартфон — це свого роду сучасний шприц, який цілодобово вводить цифровий дофамін мережевому поколінню. Зараз ніхто з нас не захищений від проблем залежності. Якщо ви ще не знайшли власний наркотик, то невдовзі він неодмінно з’явиться на одному з вебсайтів у вашому полі зору.

Ми всі тікаємо від болю. Дехто з нас приймає пігулки. Дехто лежить на дивані й переглядає Netflix. Хтось читає любовні романи. Ми робимо все можливе, аби відволіктися від самих себе. Проте всі ці спроби захи-

У світі 70 % смертей мають поведінкові чинники ризику, які можна змінити, наприклад, тютюнопаління, харчування й відсутність фізичної активності. Головні чинники ризику смертності у світі — це високий кров’яний тиск (13 %), вживання тютюну (9 %), високий рівень

стити себе від болю лише посилюють його.

цукру в крові (6 %), відсутність фізичної активності (6 %) та ожиріння (5 %).

August ‘21 | PROMOTION

За деякими підрахунками, у 2013 році надмірну вагу мали 2,1 мільярда дорослих, на відміну від 857 мільйонів у 1980 році. Зараз у світі людей з ожирінням більше, ніж людей з надмірною вагою, за винятком країн Азії та Африки на південь від Сахари.

29


ГАННА ГУСЄВА ТА ЇЇ МАЙСТЕРНЯ «SCULPTOR»: створюють ідеальні форми обличчя

Хочеться: відпочити, розслабитися, мати доглянутий, свіжий, здоровий вигляд. Час — пів години. Можливо? Із концептуальною майстернею масажу обличчя «Sculptor» та її творчою атмосферою однозначно так!

Р

озкажіть, будь ласка, про концепцію скінбару. Що це таке та чому нині в тренді?

«Skinbar Sculptor» — нова ера косметології. Місце, де можна швидко, без попереднього запису й метушні, легко та варіативно доглядати за своїм обличчям. Тут немає уколів, а основна мета — підкреслити ваші форми й повернути вам те обличчя, яке було дано. Концепція скінбару передбачає, що завжди є час «на зараз» завдяки кількості крісел. Усі процедури виконують в опенспейсі. В основі — крутий інтенсивний масаж, найкращі ґаджети з усього світу, як мінімум шість брендів косметики на вибір, а також руки майстрів обов’язково з медичною освітою.

Чому вибрали таку назву «Sculptor»? Яку ідею закладали в б’юті-простір, що створювали? Скульптор створює ідеальні форми своїй, злегка недбалій, майстерні, працюючи руками чітко, ретельно, скрупульозно і дбайливо. Те саме робимо ми, тільки в концептуальному відкритому просторі. Скульптор працює зокрема й із гіпсом, тому в нас стіни із гіпсу: художньо розмальовані, щоби пока-

30

PROMOTION | August ‘21


зати концепцію майстерні скульптора, в якій ліплять ідеальні форми. Продумана кожна дрібниця: від плейлиста відомих диджеїв до аромамаркетингу.

Що потрібно враховувати майстру, щоби вийшов вау-ефект? Масаж обличчя — наскільки це складно технічно? Достатньо складно. Техніка, знання анатомії обличчя повинні поєднуватися із правильним чергуванням рухів і водночас — з емоційним зв’язком. Якщо енергетика неприємна, хоч яким буде масаж, він викличе відторгнення і не розслабить. Також потрібно, враховуючи потреби клієнта і стан його шкіри, скласти ідеальний курс, не відходячи від наших протоколів процедур.

Які бувають види масажу обличчя? Що ви пропонуєте клієнтам? Масаж «Sculptor» — кістяк наших процедур. Включає в себе міофасціальні техніки, лімфодренажні, кілька рухів іспанського, скульптурного масажів, масаж голови та рук. Загалом — усе, що стосується масажу, який продуманий від і до. Та наші процедури також супроводжуються повноцінним доглядом: умивання, очищення, тонізація, масаж, зволоження, ґаджети різної спрямованості, сироватка та крем. Навіть брови причешемо наприкінці й нанесемо бальзам для губ «Jo Malone».

Як би ви описали людину, яка щойно вийшла після процедури масажу обличчя? Легко. Це або людина, яка змінила настрій на краще на 180 градусів, або яка забула прикраси, сумку чи ноутбук. Таке часто трапляється.

Наскільки масаж — це сумісна робота майстра та клієнта? Процедуру веде майстер, що краще знається, чи клієнт направляє майстра, орієнтуючись на свої відчуття? Клієнти бувають дуже обізнані. Вони розповідають, що хочуть, знають по баночках, яка сироватка стоїть біля майстра на столику. Та здебільшого людина цікавиться, що підійде саме їй. В обох випадках ви підбираєте процедуру разом із майстром і можете змінити рішення, тільки-но сіли на кушетку та пройшли анкетування.

August ‘21 | PROMOTION

Раніше масаж був рідкісною процедурою, нині ж розвивається шаленими темпами, як і вся косметологія та супутні сфери. Якщо в людини не розвинена культура масажу — що ви їй порадите? Скільки разів його потрібно робити та коли? Як підтримувати ефект? Якщо людина скептик і, напевно, не ходить до косметолога, бо не вірить в ефект, нехай прийде до нас на «Wow Mirror», наприклад. Це наш чизбургер, як я кажу. Далі можна купити абонемент і зробити курс на 8–10 процедур, граючись із ґаджетами за потреби, а потім підтримувати ефект раз на тиждень-два. Ніхто не обіцяє довічного ефекту після однієї процедури, як і після випадів у спортзалі. Хоча було б так класно! (Усміхається.)

Як ви приділяєте увагу психологічному комфорту клієнта? Завдяки чому у вашому просторі зручно та безпечно? По-перше, я сама фанатка «Sculptor»: завжди знайду, до чого причепитися як клієнтка. Ми опрацьовуємо питання, які найкраще поставити перед процедурою. Наприклад, запропонуємо помовчати або розповісти про кроки процедури. Запропонуємо вимкнути світло або залишити. Музичні плейлисти завжди перевіряються мною, і в них немає різких перепадів. Незважаючи на те, що це опенспейс, ми поважаємо одне одного й розмовляємо тихо, не стукаємо підборами, не пускаємо із собачками. І під час опрацювання протоколів враховуємо психологічні особливості людей, які потім фіксуємо в картці кожного клієнта. Якщо прийдете після «Sculptor» на Драгомирова у «Baby Sculptor» на Дніпровську набережну, майстер знатиме, що і де вам робили, не ставлячи зайвих питань.

Яка ваша професійна мрія, пов’язана зі «Sculptor»? Стандартизувати всі процеси настільки чітко й правильно, щоб я могла масштабувати «Sculptor» по всьому світу легко, а головне — із задоволенням! Майстерня масажу обличчя та доглядових процедур «Sculptor» вул. Драгомирова, 15 вул. Дніпровська набережна, 14а

sculptor.com.ua _sculptor_

31


Speed ЧИ ТО ДІМ, ЧИ ТО ЗІРКИ АБО ПУСТЕЛЯ — НАЙПРЕКРАСНІШЕ В НИХ ТЕ, ЧОГО НЕ ПОБАЧИШ ОЧИМА. — АНТУАН ДЕ СЕНТ-ЕКЗЮПЕРІ

32

SPEED | August ‘21


ПОДОРОЖ ІЗ ДОМАШНІМ КОМФОРТОМ: August ‘21 | SPEED

оригінальні та незвичні будинки на колесах 33


Далеко не завжди виникає бажання провести відпустку на популярних курортах. Іноді хочеться втекти подалі від цивілізації в тихе спокійне місце на природі. Щоби така мандрівка була зручною та комфортною, придумали будинки на колесах. Текст: Тарас АНДРІЄВСЬКИЙ

Marchi Mobile Elemment Palazzo

П

ерші автодоми з’явилися ще у 20-х роках минулого століття. За майже 100 років вони серйозно еволюціонували й уже здатні конкурувати з готельними номерами. На ринку пропонують безліч таких моделей — від невеличких причепів до розкішних палаців на колесах, якими користуються рокзірки чи пілоти «Формули-1». Ми відібрали найцікавіші та найоригінальніші з них.

Marchi Mobile Elemment Palazzo наразі

Його назва не обманює — це справжнісінький пересувний палац. Авангардний зовнішній вигляд Elemment Palazzo — робота відомого дизайнера Луїджі Колані. Автодім сягає 12 метрів завдовжки та важить 12 тонн. Потужний 510-сильний турбодизель розганяє його до 150 км/год. Elemment Palazzo має відкидний трап, як у бізнес-джетах, а на даху обладнали зону відпочинку. Інтер’єр декорували незвичними матеріалами — мармуром та шовком. Пасажирські сидіння доповнили масажем, а у спальні встановили вінтажне ліжко, як у королів. Цікава деталь: салон можна трансформувати

є найдорожчим будинком на колесах у світі — вартує від 3 000 000 доларів.

у бар легким натисненням кнопки — решту зроблять численні електроприводи.

ПАЛАЦ НА КОЛЕСАХ

34

Marchi Mobile Elemment Palazzo наразі є найдорожчим будинком на колесах у світі — вартує від 3 000 000 доларів. Його назва не обманює — це справжнісінький пересувний палац

SPEED | August ‘21


ДІМ ІЗ ГАРАЖЕМ Volkner Mobil Performance — не дім, а маєток на колесах за 1 700 000 доларів. У його основі — 12-метровий автобус «Mercedes-Benz». З 18 тоннами маси справляється потужний 460-сильний турбодизель. Місця в салоні вистачає для спальні з величезним ліжком, вітальні з лаунжзоною, повноцінної кухні та душової кабіни. Інтер’єр розробляють за індивідуальним замовленням. Зазвичай він оздоблений дорогими сортами дерева й навіть жалюзі на вікнах шкіряні. Ба більше, передбачений і відсік для перевезення легкових автомобілів. Бо хіба можна уявити маєток без гаража?

August ‘21 | SPEED

Volkner Mobil Performance

35


Американський Newmar King Aire на шасі автобуса «Spartan» може похвалитися салоном від модельєра Ральфа Лорена. Оздобили його ексклюзивною тканиною, дорогим деревом, шкірою та навіть порцеляною РОЗКІШ ТА ВИСОКІ ТЕХНОЛОГІЇ Американський Newmar King Aire на шасі автобуса «Spartan» може похвалитися салоном від модельєра Ральфа Лорена. Оздобили його ексклюзивною тканиною, дорогим деревом, шкірою та навіть порцеляною. Проте будинок на колесах вражає не лише розкішшю, а й набором сучасних ґаджетів. У салоні встановили домашній кінотеатр з величезним

49-дюймовим екраном, DVD-плеєром та потужною аудіосистемою з 11 динаміками. Зручні розкладні сидіння, як у салоні бізнес-класу, обладнані вентиляцією та підігрівом. Душ доповнили масажем та навіть для пральної машини місце знайшлося. Недивно, що вартує Newmar King Aire 1 300 000 доларів.

АВТОДІМ-КАБРІОЛЕТ Skydancer Apero поєднав у собі автодім та кабріолет. Частина даху зсувається,

даючи змогу водієві та пасажирам насолодитися свіжим вітром. Ба більше, за бажання передні сидіння можна трансформувати в ліжка, щоби спати просто неба та насолоджуватися зорями. Skydancer Apero створили на базі масового мікроавтобуса «Fiat Ducato», а тому він не надто дорогий — 128 000 євро. Семиметровий автодім обладнали економічним турбодизелем на 150 к. с. У салоні — стандартні для будинків на колесах ліжка, кухня та санвузол.

Newmar King Aire

36

SPEED | August ‘21


Skydancer Apero

August ‘21 | SPEED

37


На даху FUTURIA sports+spa розмістилася величезна тераса зі справжнісіньким джакузі. Спеціально для нього встановили окремий 100-літровий бак із водою ІЗ ДЖАКУЗІ НА ДАХУ FUTURIA sports+spa — справжній автопоїзд завдовжки 15 метрів. У його причепі достатньо місця для трьох великих кімнат і навіть розкладної веранди. На кухні встановили не лише плиту та мікрохвильову піч, а й кавову машину. Має FUTURIA sports+spa також і вбудований гараж — розміри дозволяють. На даху ж розмістилася величезна тераса зі справжнісіньким джакузі. Спеціально для нього встановили окремий 100-літровий бак із водою. Загалом FUTURIA sports+spa розрахований на 10 осіб, а для вечірки в салоні є потужна аудіосистема, бар та одразу кілька телевізорів. Вартість автодомівки — майже мільйон доларів.

38

SPEED | August ‘21


August ‘21 | SPEED

39


Interview НЕМАЄ МЕТИ ЖИТИ ВІЧНО. Є МЕТА СТВОРИТИ ЩОСЬ, ЩО БУДЕ. — ЧАК ПАЛАНІК

40

INTERVIEW | August ‘21


ЕНТОНІ ЛЕНТ. У країні рубінового сонця, золотого місяця і деревної жаби

Скульптурам місце не тільки в музеях — їх можна носити на собі! Не здивуємося, якщо ви ніколи чогось подібного не бачили, адже ювелірні вироби Ентоні Лента, всесвітньо визнаного цінителями митця з Нью-Йорка, із якогось окремого світу та виміру. Текст: Олена ІВАНОВА Фото: особистий архів Ентоні ЛЕНТА

August ‘21 | INTERVIEW

41


Е

нтоні Лент вже 50 років виготовляє ювелірні прикраси на замовлення для обраного кола клієнтів. До речі, ціна за виріб — від 5000 до 50 000 доларів. Але сім років тому його дорослі сини вирішили вільну творчість оформити у бренд, де майстру допомагають інші ювеліри. З’явилася і лінійка досить доступних витворів. До нашого діалогу приєднався Макс Лент, син Ентоні та СЕО Anthony Lent. Це не просто цікава, а й досить зворушлива

Хто ці жінка і чоловік, достатньо впевнені в собі та яскраві, щоби носити ваші прикраси і виглядати в них органічно? Як описали б їхні характер і стиль?

можна носити що завгодно і куди завгодно, комбінувати все, як хочеться, не зважати на вік і матеріали.

Ентоні Лент: Я намагаюся це зрозуміти вже років 50. (Сміється.) Звичайно, це люди, які люблять мистецтво і не є фанатами хай і люксових, але розповсюджених брендів. Вони приходять за моєю псевдоміфологією. Коли сини взялися за бізнес, відчинилися двері до більш молодого ринку. Нашим покупцям від 20 років. На жаль, після 60 перестають

розмова сина з батьком, у якій кожному є що сказати.

купувати прикраси. У сучасному світі формальності майже повністю зникли:

Макс Лент: Наші прикраси завжди наповнені якоюсь ідеєю. Їх носять люди, які знають, чому на їхньому пальці має бути, скажімо, обличчя Орфея. Знають, що це про них розповість. Мій батько завжди був хитрим щодо трактування образів: кожен з них, впевнений, значить для нього щось конкретне. Але він це ніколи не озвучує. Бо прикраси — дещо дуже особливе:

42

воно торкається шкіри та залишається

INTERVIEW | August ‘21


Вивчаючи арт, дивлячись на роботи багатьох художників і скульпторів, раптом зрозумів, що просто в мене вдома відбувається щось магічне. Це було величезним відкриттям — усвідомити, наскільки мені пощастило зі світом, в якому я виріс, та із неймовірним талантом батька

на ній, щоби власник наповнив його певним змістом. Мені здається, ще це вироби для тих, хто розуміє та цінує історію західного мистецтва. Для тих, хто має що сказати світу про себе.

Чи маєте щось на кшталт власного міфічного всесвіту, як, наприклад, Толкін? З ієрархією, символами, що уособлюють темну та світлу сторони життя... Е. Л.: Мати-художниця була не в захваті, коли в дитинстві я гортав комікси: говорила, щоби звертав увагу на справжні міфи — грецькі чи кельтські. І я почав їх

August ‘21 | INTERVIEW

читати, а вони, разом із колективним несвідомим, почали оживати у моїх роботах. Чи маю систему? Напевно, так, її навіть називають «Lentsville». Але не прописую її правила. Що ж стосується добра і зла, у мене немає такого розділення. В обох синів народилися діти — тоді хотілося зображувати херувимів. Також люблю черепи. Хоч їх пов’язують із чимось темним, не погоджуюся з цим. Череп — лише частина нашого неймовірно сконструйованого тіла. М. Л.: Це все якісь людські риси та емоції. Персонажі, що можуть бути уособлені

43


у чому завгодно. Якщо подивитеся на його робочий стіл, не побачите на ньому атрибутів «нормальних» ювелірів, у яких все розкладене по поличках і шухлядках. Це величезна поверхня, на якій є все! Іноді воно там лежить 10 років: він повертається до чогось, думає, відкладає чи доробляє. На цьому столі навіть є деталі моїх трансформерів, якими я грався у дитинстві. Батька надихає, як вони рухаються. Думаю, він там просто бавиться своїми іграшками. (Сміється.)

І тут мені показали «магію за лаштунками», спрямувавши камеру на саме той стіл. Точніше, магія була не в столі чи кількості хаотично розкладених на ньому дорогоцінних каменів і недороблених прикрас, а в тому, як Ентоні проводив цей тур! Показував то одне, то інше під акомпанемент невеличких історій: що думав, коли починав роботу, чому відклав... 70-річний ювелір із захватом дитини, яка вперше побачила щось зі своїх мрій, із очима, що сяють, заїкається від емоцій. «Дивись, це морські коники для нової колекції, а ось кажан, який спить. Я його зробив, але гадки не маю, що з ним станеться далі. Потрібно, щоби ці персонажі грали між собою, розповідали власну історію. Поки не заговорять, лежатимуть на столі. Не можу робити щось одне, тому тут багато чого відбувається».

Впізнаєте себе у власних виробах? Чи можете навіть через десятки років відтворити спогади за ними? Е. Л.: Це дилема: у звичайному житті я шумний та емоційний, а мої вироби — спокійні та мрійливі. До спогадів не вертаюся, бо не відчуваю, що мої скульптурки належать до якогось періоду. Вони наче приходять звідкись ззовні, де живуть поза часом. Наше колективне підсвідоме завжди має образи, які підкидає, щоби дивувати.

Максе, коли були дитиною, що думали про заняття батька: дивувалися або пишалися? М. Л.: Студія батька завжди була десь у домі: я то бігав, тероризуючи його,

44

INTERVIEW | August ‘21


то намагався сам виготовити щось. Діти зазвичай сприймають все як належне. Але я дуже страждав, що він не був типовим американцем, який любить бейсбол. Хотів, щоби ми ходили на ігри, а інші бачили, що я теж крутий хлопець. Але, дорослішаючи, дедалі більше розумів, наскільки мені пощастило мати такий унікальний бекґраунд. Трохи зібравшись із розумом, пішов вчитися на архітектора. Після озирнувся на роботи батька і побачив, наскільки вони поза звичайним рівнем і стандартами. Вивчаючи арт, дивлячись на роботи багатьох художників і скульпторів, раптом зрозумів, що просто в мене вдома відбувається щось магічне. Звичайно, не всі мають бути в такому захваті. Але це було величезним відкриттям — усвідомити, наскільки мені пощастило зі світом, в якому я виріс, та із неймовірним талантом батька. Хочу зробити все, щоби цей спадок не загубився — особливо зараз, коли занурився у ювелірний бізнес. Крім всього іншого, усвідомив, що батько взагалі не слідує жодним трендам — і так вже 50 років... Е. Л.: Припини, бо мені ніяково, зараз ще розплачусь.

Ентоні, тоді в мене практичне запитання: як залишатися продуктивним протягом 50 років, не слідуючи трендам чи поклику ринку? Е. Л.: Тут все просто: мене вже не було б серед живих, якби не продовжував цим займатися. Натхнення — всюди. От, наприклад, пройшовся садом із квітами, що наче говорять «закарбуй, зафіксуй нашу красу». Тепер думаю, як їх зобразити... Дивлюся на кущ гібіскусу: він не просто буяє тендітними квіточками і листям неймовірних кольорів, а й створює цілу планету для життя всіляких жуків і комах. Вже бачу їх — і не знаю, що робити, на чому зупинитися. З мистецтвом майже те саме, але я виділив би Ренесанс, еру розквіту античних Греції та Риму, а також неогрецький стиль, що переважав у Російській імперії ХІХ століття. І, звичай-

Мене вже не було б серед живих, якби не продовжував цим займатися. Натхнення — всюди

но ж, мене вражають творіння Карла Фаберже.

August ‘21 | INTERVIEW

45


70-річний ювелір із захватом дитини, яка вперше побачила щось зі своїх мрій, заїкається від емоцій

Ентоні Лент багато що робить за допомогою мікроскопа, тому у його творіннях можна довго відкривати нові неочевидні деталі. Майже всі обличчя античних героїв на прикрасах ювеліра виліплені з облич реальних людей. Для цього він спочатку робить зліпок, а потім відтворює його в металі, зменшивши оригінал у десятки разів. Далі виливає форму, щоби зробити прикрасу із дорогоцінних металів. Максе, що сталося, коли ваш батько перестав бути просто вільним художником? Чи немає проблеми з тим, що Ентоні не довіряє комусь виготовлення прикрас свого імені? І аналогічне питання щодо 3Д-друкованих матеріалів, із якими зараз експериментуєте. М. Л.: Нам всім дуже пощастило, що батько не контрол-фрік. Трохи розділили роботу: він створює всі концепції, форми, моделі, але, скажімо, огранювання чи полірування можна віддати ювелірам майстерні. Зустрічаємось у ній раз на тиждень: він привозить те, що зробив у домашній студії, показує нам, може отримати директиви, з чим краще працювати далі. Е. Л.: Ми використовуємо всі інструменти — від молотка й зубила (у мене є навіть 1819 року випуску) до зварювального лазера і 3Д-принтера. Продуктивність — це дуже добре. Та важливий не інструмент, а те, чи вмієш ним користуватися. Щодо допомоги інших ювелірів

46

не маю ревнощів чи недовіри. Хоча б тому, що ідеї приходять до мене. Здається, все просто зробити, але, виявляється, мені, а не іншим. Дуже радий, що хтось може допомогти із рутиною, щоби я мав час створити щось нове.

Яку спадщину хотіли б залишити як сім’я? М. Л.: На жаль, батько не вічний, не буде ще 50 років його роботи... А ми хочемо поділитися з усім світом магією, яку він створює. Саме тому з братом займаємося просуванням бренда, а не сидимо в майстерні. Прагнемо стати ювелірним домом у повноцінному розумінні цього слова — через покоління передавати власні творіння та ідеї, розвиваючи і доповнюючи їх. Е. Л.: Згоден. Але у 70 років моя роль досить проста: і далі рухатися вперед, втілювати фантазії та закарбовувати натхнення у металі та камені.

INTERVIEW | August ‘21


August ‘21 | INTERVIEW

47


ПАВЛО СУШКО:

«ІНКЛЮЗІЯ, БЕЗБАР’ЄРНІСТЬ І СФЕРА КІНО — СЕРЕД МОЇХ ГОЛОВНИХ МІСІЙ У ПАРЛАМЕНТІ» Текст: Ганна ПАНАХНО

Прикордонник, народний обранець та кінопродюсер. Усе це гармонійно поєднується в наступному героєві нашого інтерв’ю. Народний депутат України Павло Сушко розпочинав із військової справи як офіцер-прикордонник. Що привело військового в кіноіндустрію? Чи може Голлівуд знімати фільми в Україні? Чому пішов у депутати, що вдалося зробити за останній рік та від чого потрібно захищати українських дітей — спілкуємося далі. Як офіцер-прикордонник прийшов у кінематограф? Уся моя родина — військові. Батько — офiцер. За маминою лінією також, всі її брати — офіцери. У мені довго боролися дві мрії. Перша — бути офіцером, як тато. Але мені не хотілося бути просто військовим — хотілося романтики, чогось такого, пов'язаного з ризиком. Друга мрія — знімати кіно. Тоді про кіноосвіту мало що було відомо. І вирішальним став день, коли я подивився

фільм про прикордонників. Він настільки мене надихнув, що в 11-му класі я вирішив вступити до Академії прикордонних військ України. Не встиг зустріти світанок, як одразу після випускного зі школи поїхав здавати вступні іспити. У військовому виші є такий стимул: якщо ти закінчуєш його з відзнакою, то достроково отримуєш звання старшого лейтенанта. Я отримав на рік раніше. Майора — теж достроково. У свій 21 рік я очолив прикордонний підрозділ на напруженій ділянці державного кордону Харківського прикордонного загону. У 33 роки став підполковником. Загалом присвятив майже два десятки років прикордонній службі. І протягом усього цього часу мрія знімати кіно мене не полишала. Коли я зрозумів, що в службі вже досяг багато, усвідомив, що потрібно розвиватися далі, щоби реалізувати ще одну мрію. Бувши в Службі заочно, вступив до Київського національного університету культури і мистецтв на режисуру. І вже під час навчання, коли ми почали вивчати курс «Продюсування кіно», я зрозумів, що хочу займатися саме цим. Далі пройшов усі етапи кіновиробництва. Від адміністратора на зніма-

48

льному майданчику до продюсера першого в історії українського кінематографа фільму, який окупив себе в прокаті — «DZIDZIO Контрабас».

Зі знімального майданчика — під купол Парламенту. Як вдалося так швидко влитися в депутатську діяльність і знайти свою нішу? Я жив і горів ідеєю успішного українського кіно. І вже працюючи в цій сфері, знімаючи кіно, я зсередини знав про всі проблеми й потреби індустрії. На практиці бачив, що в нас відсутнє дієве нормативне підґрунтя. Коли став народним депутатом, вперше в історії українського парламентаризму ініціював створення й очолив профільний підкомітет з питань кінематографу та реклами. Наша глобальна мета — зробити Україну конкурентоспроможною на міжнародній кіноарені.

Що вже зроблено в напрямі підвищення міжнародної конкурентоздатності української кіноіндустрії? Ви знаєте, що навіть всесвітньо відомий серіал «Чорнобиль» від HBO в Україні знімали тільки частково? Усе тому, що у нас була відсутня система «cash rebates», тобто повернення державою частини коштів за зйомки фільму, яка існує в більшості країн Європи та світу. Тобто кіновиробнику було дешевше відзнімати фільми в Литві, аніж у місці, де реально відбувались описані події. Щоби цього не відбувалось, саме держава має бути зацікавлена в кіновиробництві. Тому ми зробили це своїм пріоритетом. У перший рік роботи нашого підкомітету ми прийняли закон про кеш-рибейти. Він передбачає відшкодування витрат у розмірі 25% іноземним кіновиробникам за зйомки в Україні (та ще 5% пільг у разі, якщо контент створено з використанням

INTERVIEW | August ‘21


української айдентики). І результати не змусили на себе чекати. Минулого літа в Києві знімали комедійний французький бойовик «Останній найманець» («The Last Mercenary») з ЖаномКлодом Ван Дамом у головній ролі. Це перший оригінальний фільм провідної світової стримінг-платформи «Netflix», що знімався в Україні. До того ж ми доповнили Закон «Про кінематографію» статтями, що присвячені кінокомісіям. Це міські організації, що займаються промоцією та пристосуванням міста для кіно- й телезйомок. Також на законодавчому рівні звільнили від ПДВ українських виробників відеоконтенту на експорт. Мова йде про тих, хто надає послуги виробництва і

міжнародної співпраці — фіналізація приєднання України до Європейського фонду підтримки спільного виробництва та розповсюдження художніх кінематографічних та аудіовізуальних творів («Eurimages»). Це відбулося майже через 19 років після першого згадування про можливість такого приєднання. Щорічний бюджет «Eurimages» складає 26 млн євро. З них приблизно 20–22 млн ідуть саме на підтримку виробництва копродукційних проєктів, й українські кіновиробники вже подаються на підтримку «Eurimages». Для прикладу, восени минулого року вперше в історії України вітчизняні стрічки були представлені на засіданні Ради правління «Eurimages». Результат — одразу два з трьох фільмів

пост-продакшну для зарубіжних держав. Ще один важливий крок на шляху

отримали підтримку від Європейського фонду на загальну суму 395 тис. євро.

August ‘21 | INTERVIEW

А цього року наприкінці червня ще один проєкт отримав підтримку від Європейського фонду в розмірі 140 тис. євро. Окрім того, за сприяння нашого підкомітету було підготовлено та зрештою ратифіковано Угоду про спільне виробництво аудіовізуальних творів між Україною та Канадою, що набула чинності 1 січня цього року. Угода цього типу автоматично дає українським продюсерам можливість отримати фінансову допомогу асоціації «Telefilm Canada», претендувати на податковий кредит і знижки з боку канадського дистриб’ютора. Нам є що запропонувати іноземним студіям: локації, професіоналізм, конкурентні ціни. І сьогодні, коли законодавство України стало більш досконалим, ми вже чекаємо на великі знімальні групи з усього світу.

49


ЙДУ ДО ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ

умов. Щоби сприяти появі таких умов, за моєї ініціативи, ми законодавчо заклали стимули для кіновиробників. Так, профільний закон про підтримку кіно та креативних індустрій передбачає знижену ставку ПДВ у розмірі 7% для операцій із постачання послуг із розповсюдження й демонстрування фільмів, адаптованих відповідно до законодавства в україномовній версії для осіб із порушеннями зору та слуху. А ще він має норми: тимчасово — з 1 січня 2023 року до 1 січня 2025 року — звільнити від ПДВ демонстрацію й розповсюдження національних та іноземних фільмів, дубльованих державною мовою на території України. Також за умови, що вони адаптовані для осіб із порушеннями зору та слуху. Своєю чергою, кінотеатри повинні бу-

Інклюзивне кіно. Ви також активно працюєте для його впровадження в Україні. На якому етапі наразі ця робота? На яку категорію людей воно розраховане?

дуть забезпечити технічні можливості для трансляції фільму в доступних форматах. І маю сказати, що багато кінотеатрів уже розпочали цей процес.

МОЯ ЦІЛЬ — РЕАЛЬНІ ЗМІНИ, НА ЯКІ СУСПІЛЬСТВО ЧЕКАЛО РОКАМИ. І Я, КРОК ЗА КРОКОМ,

Інклюзивне кіно, тобто адаптоване для осіб із порушеннями зору та слуху — це одна з моїх соціальних місій у парламенті. Інклюзія в Україні не має обмежуватися встановленням пандусів. Наприклад, сьогодні людина з порушенням зору не може вільно піти в кіно, тому що для цього майже ніде немає необхідних

50

Великі плани: чіткі та прозорі правила, менше бюрократії та курс на глобальний кіноринок. Ми напрацювали проєкт змін до чинного законодавчого поля у сфері кіно. Мета — продов-

робоча група при підкомітеті у сфері кінематографу та реклами. У її складі — представники Держкіно, МКІП, професійні об’єднання та громадські організації галузі кіновиробництва. Законопроєкт передбачає створення оновлених — чітких і прозорих — правил проведення конкурсного добору фільмів, що претендують на державну підтримку. Для того, щоби стимулювати більшу залученість інвестицій у кіновиробництво з боку приватного сектору, вводиться новий вид державної підтримки для фільмів із комерційним потенціалом на поворотній основі. Ця підтримка (не більше 50% від вартості виробництва) не залежатиме від графіка проведення конкурсів Держкіно. Також законопроєкт передбачає запровадження так званого бонусу за успішні результати від кінотеатрального прокату, який отримує виробник фільму (національний рибейт). Він має складати 25% від загальної суми кінотеатральних зборів, якщо їхній обсяг становив передбачену законом суму за перші три місяці від дати прем’єри, з обов’язковою умовою реінвестування виробником цих коштів у нові кінопроєкти. Окрім того, законопроєкт має узгодити низку моментів щодо рибейтів закордонним кінематографістам, щоби можна було залучати не лише європейських інвесторів, але й компанії з усього світу. А ще законопроєкт приділяє особливу увагу питанням навчання майбутніх фахівців кіногалузі. Наразі розробляється навчальна програма для кінематографістів вищих навчальних закладів, адаптована до сучасного стану й потреб світової індустрії. А також для дошкільних та шкільних освітніх закладів. Важливо, щоби діти мали змогу навчатися мистецтва кіно, це запорука важливих цінностей: виховання художньо-естетичного смаку; культурний розвиток школярів та студентів; використання національного кіно як інструменту патріотичного виховання. Працюємо також над тим, щоби кіновиробники могли офіційно залучати на зйомки військову техніку та сплачувати кошти відповідним відомствам на рахунки їхніх спецфондів. Для прикладу, у зйомках фільмів патріотичного спряму-

жити динамічний розвиток кіноіндустрії. Більше року над документом працювала

вання. Нині це велика проблема. Після громадського обговорення вже

Над чим наразі працює підкомітет?

INTERVIEW | August ‘21


восени плануємо реєструвати цей наш профільний законопроєкт. Наша мета — зробити Україну конкурентоспроможною на міжнародній кіноарені для залучення іноземних виробників і всебічного розвитку вітчизняної індустрії.

Окрім кіно, підкомітет опікується питаннями розвитку сфери реклами. Що вже змінилося та чого очікувати? За останні два роки ми розробили, а парламент підтримав низку законопроєктів. Серед перших ініціатив — розв’язали багаторічну проблему зі «скоромовками» в рекламі на радіо. Тобто з формально обов’язковим текстом, який озвучувався із шаленою швидкістю і не сприймався споживачами. Працюємо в напрямі запобігання дискримінації в рекламі. Щодо заборони реклами електронних сигарет. Наш Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики не лише підтримав відповідний законопроєкт, але й запропонував поширити його не лише на електронні сигарети, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, а й на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН). Робота з доопрацювання ще триває. Також ми прагнемо на законодавчому рівні змінити підхід до зовнішньої реклами, щоби вона не лише естетично вписувалася в міський і заміський ландшафт, а й працювала для людей. Відповідні нововведення передбачає наш законопроєкт. Одним з його пріоритетів є соціальна реклама — з метою виховання в суспільстві толерантності до людей з інвалідністю, пропагування здорового способу життя, охорони природи, збереження енергоресурсів, профілактики правопорушень, патріотичного виховання, висвітлення загальнодержавних, місцевих та суспільних заходів і подій тощо. Зокрема, для досягнення цієї цілі закон передбачатиме звільнення від сплати податків за користування державними та комунальними місцями розповсюджувачів зовнішньої реклами на період таких соцкампаній. А також ініціатива ставить на меті покінчити з незаконністю розміщення й хаосом у зовнішній рекламі, яка нині досить часто псує естетичний вигляд українських міст. Так, вона,

August ‘21 | INTERVIEW

Доступність освіти для дітей з особливими освітніми потребами — це питання було серед пріоритетних, які я підняв із перших днів моєї депутатської діяльності. Далі це був довгий і складний шлях. Я об’єднав народних депутатів у дієві профільні органи із відстоювання прав дітей. Восени 2020 року ініціював, створив і очолив Міжфракційне депутатське об'єднання «За права дітей з особливими освітніми потребами», яке об’єднало понад півсотні народних депутатів, представників різ-

нями захисту прав дітей з інвалідністю. Коли батьки побачили, що вперше за багато років на парламентському рівні стали підійматися питання захисту прав дітей з особливими освітніми потребами, вони почали до мене масово звертатися з проханням захистити спеціальні школи від ліквідації, бо це єдина можливість для багатьох дітей із тяжкими нозологіями здобувати освіту. Ми зафіксували, що порушення прав дітей мають масовий характер. З чим це пов’язано. 2017 року в Україні розпочато реформу деінституціалізації, прийнято низку підзаконних нормативних актів, у тому числі Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017– 2026 роки. Унаслідок того, що перед її прийняттям не було проведено, на мою думку, належного аналізу причин потрапляння дітей до інтернатних закладів, поставлено в один ряд і дитячі будинки, і школи, цей документ поставив під загрозу знищення систему спеціальної освіти в Україні. Почали масово ліквідовуватися саме спеціальні освітні заклади, батьків дітей, які там навчалися, почали залякувати, погрожуючи позбавленням батьківських прав. Постало питання повного закриття до 2026 року всіх спеціальних шкіл

них політичних сил у парламенті. І нині ми разом системно займаємося питан-

та навчально-реабілітаційних центрів, які мають пансіон.

зокрема, передбачає посилення контролю з боку громадськості завдяки створенню публічних електронних реєстрів рекламних конструкцій. Кожен рекламоносій матиме QR-код, за допомогою якого будь-хто зможе самостійно перевірити, чи законно встановлена реклама. Крім того, прийняв стратегічне рішення поетапно удосконалювати норми закону «Про рекламу», реагуючи на виклики ринку.

Однією з ваших ключових соціальних місій є захист прав дітей, особливо найуразливішої категорії — дітей з інвалідністю. Виступаєте за доступність освіти для них. Що викликало таку потребу? Де відбуваються порушення?

51


Я цілком підтримую необхідність створення інклюзивного середовища, але категорично не згоден, що це повинно відбуватися шляхом знищення цілої системи спеціальної освіти. Я відстоюю право батьків самостійно обирати форму освіти для своєї дитини з особливими потребами, чи то інклюзивний клас, спеціальна школа або домашнє навчання, а завдання держави — забезпечити це. Є неприпустимим, коли в окремих випадках інклюзія зводиться просто до відвідування дитиною школи, де більшу частину часу вона навчається окремо від класу, а в школі відсутні необхідні фахівці, реабілітаційні послуги та корекційно-розвиткові заняття. Відомі випадки, коли діти з особливими освітніми потребами піддаються булінгу з боку інших дітей та, що найгірше, — з боку дорослих, вчителів. Необхідно також враховувати, що деяким дітям унаслідок індивідуальних особливостей інклюзивна освіта не підходить взагалі. І тільки батьки повинні вирішувати, що для їхньої дитини краще. Враховуючи, що спеціальні школи є не в кожному регіоні, буває так, що дитина з особливими освітніми потребами їде із дому до спеціальної школи в інше місто, де є така спеціальна школа. Їде з єдиною метою — отримати освіту, мати впевненість у своєму майбутньому як самостійної особистості. Саме тому я виступаю проти створення чиновниками додаткових перепон для отримання дітьми освіти. З іншого боку, держава дійсно повинна вживати дієвих заходів для запобігання потрапляння дітей в інтернатні заклади через бідність батьків або їхню неспроможність займатися вихованням дитини. Для цього в кожній територіальній громаді повинні бути створені соціальні послуги для дітей та надаватися допомога малозабезпеченим сім’ям. Саме на цю мету Світовий банк виділив Україні позику

дітей-сиріт, які і повинні бути основними об’єктами реформи деінституціалізації, коштів немає, і, як наслідок, страждають діти. Тоді я вирішив, що настав час розібратися: нам потрібна видимість реформи та освоєння грошей, за які розраховуватися нам із вами, чи реальне покращення положення дітей? З цією метою я ініціював, створив і очолив Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування випадків та причин порушення прав дітей, до якої увійшли депутати різних політичних сил. За пів року роботи ми вже об’їхали багато областей України з робочими візитами до закладів для дітей. Провели засідання на місцях в обласних державних адміністраціях, де з місцевою

НАМ Є ЩО ЗАПРОПОНУВАТИ ІНОЗЕМНИМ СТУДІЯМ: ЛОКАЦІЇ, ПРОФЕСІОНАЛІЗМ, КОНКУРЕНТНІ ЦІНИ

в розмірі 750 млн доларів США, кошти якої повинні були стати фінансовим підґрунтям та основою для проведення заходів у межах реформи деінституціалізації. А за фактом кошти позики витрачаються на проведення нескінченних моніторингів та тренінгів, оплату консультантів, роботу яких фактично не видно. На реформу дитячих будинків, будинків дитини та загальноосвітніх шкіл для

52

INTERVIEW | August ‘21


владою розбирали проблемні питання та шукали шляхи їхнього вирішення для забезпечення найкращих інтересів дітей. Зробили те, що за роки проведення реформи не зробили міністерські чиновники. У відвідуваних регіонах мене та членів слідчої комісії вразила цинічність підходу до реформування закладів для дітей, коли керівництво області приймає рішення про ліквідацію щойно відреформованого закладу для дітей нового зразка, як це ми бачили на Прикарпатті на прикладі «Теплого дому», залишаючи заклади в набагато гіршому стані. Або як на Закарпатті, де одночасно ліквідували всі спеціальні школи для дітей з інтелектуальними порушеннями. Де та як будуть навчатися діти, місцевих чиновників не цікавить. Таке враження, що наразі процеси ліквідації закладів освіти в країні мають взагалі некерований характер. У деяких регіонах реформа проводиться взагалі варварськими способами, коли дітей повертають до сімей з інтернатних закладів лише задля покращення статистики, без попереднього вивчення умов для цього. Так, слідчою комісією встановлено випадок, коли дитину, яка чотири роки навчалася та фактично жила в школі-інтернаті, відправлено до біологічної матері, яка жодного разу доньку в закладі не відвідала, не телефонувала, не забирала на вихідні, взагалі не виходила на зв’язок із представниками інтернату. Як наслідок, через чотири дні дитину відібрано від матері у зв’язку з виникненням для дитини безпосередньої загрози для життя та здоров’я. Деякі діти через закриття закладів лише на паперах повертаються до батьків, а фактично переводяться до інтернатних закладів інших областей. Через дію в певних областях України негласної заборони на влаштування дітей у будинки дитини, новонароджені діти, від яких відмовилися батьки, місяцями живуть в лікарнях, де чекають, поки вирішиться їхня доля. «Будинок дитини — не для дитини» — правильне по суті гасло. Тут навіть ніхто не сперечається, не повинні діти, особливо раннього віку, жити без батьків.

мовляються матері, з ними трапляється інше дитяче горе. І якщо будинок дитини — не для дитини, то що тоді для дитини? Я вважаю, що не можна вводити якісь заборони та знищувати існуюче до того, як створена гідна альтернатива. Тільки таким еволюційним шляхом, виважено та помірковано повинна відбуватися реформа. Саме тому слідча комісія домоглася внесення змін до Стратегії деінституціалізації. Вони передбачають, що спеціальні заклади загальної середньої освіти, спеціалізованої освіти, зарахування в які здійснюється за конкурсом, та ліцеї, що забезпечують виключно профільну середню освіту, виключені з переліку закладів, які мають припинити свою діяльність до 2026 року за критерієм проживання в них більше 15 вихованців. Виключено відсотки скорочення закладів, що дозволяє реалізовувати Стратегію продумано, а не в гонитві за показниками. Щодо глобального значення і ролі Тимчасової слідчої комісії, то можу сказати, що на даний час це єдиний орган, який комплексно вивчає проблеми дітей та реагує на них, а також є майданчиком, що об’єднує представників різних відомств, рівнів влади, правоохоронних органів та громадськості, де ми спільно шукаємо вирішення проблемних питань для поліпшення становища дітей і забезпечення їхніх найкращих інтересів.

Але реальне життя — воно інше. Діти сиротіють, від них після пологів від-

з якими я обговорював питання спеціальної освіти в їхніх країнах.

August ‘21 | INTERVIEW

Питання захисту прав дітей ви піднімаєте і на міжнародному рівні. Розкажіть про це детальніше. У квітні цього року я увійшов до складу Постійної делегації Верховної Ради в ПАРЄ. Це відкрило можливість порушити питання захисту прав дітей із нозологіями на освіту на міжнародному рівні. Зокрема, останнім часом у нашій країні висловлюють думки щодо необхідності ліквідації спеціальних шкіл, посилаючись ніби на досвід країн Європи. Тоді як з інших європейських країн нам констатували, що спеціальні школи з пансіоном — це норма в країнах Європи. І так відповідали колеги з інших країн-делегацій в ПАРЄ,

Ви — нове обличчя в політиці. Проте за 2 роки ви об’єднали народних депутатів із різних політичних сил у дієві парламентські органи МФО та ТСК, які спільно й успішно працюють над своїми завданнями. Звідки такий управлінський досвід? Державна прикордонна служба України, якій я присвятив майже 20 років життя, мене дуже загартувала, виховала якості, безцінні для моєї сьогоднішньої роботи — дисциплінованість, системність, вміння працювати з людьми, брати на себе відповідальність та максимально швидко приймати рішення в складних ситуаціях. У Службі я займав керівні посади. Мені доводилося налаштувати роботу і співпрацювати з органами влади різних рівнів. Той досвід сьогодні мені допомагає у моїй депутатській діяльності. Так само, як і я сприяю розвитку прикордонного відомства. Проводжу роботу — від виведення на новий міжнародний рівень освіти курсантів в Академії ДПСУ, зрівняння у правах і можливостях прикордонників із військовослужбовцями інших структурних підрозділів Міністерства внутрішніх справ до покращення побутових умов проживання та мотивації особового складу прикордонного відомства. Я очолив Наглядову раду Національної академії Державної прикордонної служби, щоби удосконалити навчальний процес і створити сучасні умови для освіти та проживання курсантів. Також вніс до Верховної Ради законопроєкт, щоби Держприкордонслужба, яка фактично 24/7 охороняє наші кордони, була розпорядником коштів першої категорії, а не фінансувалася за залишковим принципом. Крім того, я сам входжу до складу колегії ДПСУ, де сприяю вирішенню нагальних проблем відомства і рядових прикордонників в першу чергу.

Насамкінець цікавить таке питання: чи не хочеться знову повернутися до творчості? Після політики є бажання повернутися в індустрію. Але хочеться зробити це, коли закінчу всі розпочаті проєкти, щоби потім не було такого відчуття, ніби ти чогось не доробив, не встиг. Разом із колегами ми поставили амбітні плани на цю каденцію. Моя ціль — реальні зміни, на які суспільство чекало роками. І я, крок за кроком, йду до її реалізації.

53


Travel ЯК УСІ ВИДАТНІ МАНДРІВНИКИ, Я БАЧИВ БІЛЬШЕ, НІЖ ПАМ’ЯТАЮ, І ПАМ’ЯТАЮ БІЛЬШЕ, НІЖ БАЧИВ. — БЕНДЖАМІН ДІЗРАЕЛІ

54

TRAVEL | August ‘21


Бенідорм (Іспанія)

ЖИТТЯ БЕЗ КОРДОНІВ:

хто такий цифровий кочівник та навіщо ним ставати August ‘21 | TRAVEL

Бути вільними географічно — саме такою була мета Ореста Зуба та Марти Троцюк, яку вони успішно здійснили. Як змінювалось їхнє ставлення до формату work & travel та що буде важливим для цифрових кочівників у майбутньому — ми в них і розпитали. Текст: Ксенія ЛИТВИН

orestzub marta_trotsiuk

55


Фото з особистого архіву Ореста та Марти

ПРО DIGITAL NOMAD-СТВО Пам’ятаєте, про що фантазували на початку свого «становлення» цифровими кочівниками: якою буде робота, графік, переміщення між країнами. Що з того справдилося, а що виявилося геть іншим? М: Уявляли, що лежимо в гамаку з комп’ютером, працюємо, у другій половині дня йдемо купатися в океан. Спочатку десь так і було. А потім зрозуміли, що працювати в гамаку не так вже й зручно: хотілося нормального стола й кондиціонера в спекотних країнах. Ідеальна картинка з часом змінилася на комфортнішу для роботи. Але залишилася можливість паралельно досліджувати різні країни й купатися в океані після робочого дня. О: На початках ми вирушали в тривалу подорож восени — і їхали на пів року. Таким чином провели років п’ять. А потім чи то подорослішали, чи то пріоритети змінилися, але нині проводимо більшість часу у Львові, зате частіше здійснюємо подорожі на термін до одного місяця.

Подорожі — вихід із зони комфорту, багато витраченої енергії, ще й працювати треба якісно. Якщо немає досвіду налагодженої робочої рутини, налаштувати її в подорожах буде ще важче. Тож під райською картинкою приховується величезна робота із собою і вибудова процесів. Та й активні мандри, я б сказала, теж певна робота. О: Виходячи на такий лайфстайл, треба налагодити питання фінансів. Почати бізнес чи розвинути кар’єру під час подорожі складніше, ніж підтримувати наявний робочий статус. А ще треба бути готовим до того, що певного моменту цифровий кочівник відчує самотність через відсутність глибоких емоційних зв’язків. М: Так, люди, що постійно подорожують, не заземлені, в них ніде не пущене коріння. І часто з віком мандрівники все ж осідають, тому не треба думати, що такий стиль життя назавжди. Але це гарний цікавий період.

Працювати в гамаку не так вже й зручно: хотілося нормального стола й кондиціонера в спекотних країнах. Ідеальна картинка з часом змінилася на комфортнішу для роботи

О: Ми — соціальні істоти, і відчуття приналежності до спільноти дуже важливе.

Що потрібно обов’язково врахувати перед тим, як перейти на лайфстайл work & travel?

Розкрийте поняття «географічного арбітражу». Що це таке та кому потрібне?

М: Власну дисципліну. (Усміхається.) Насправді такий стиль життя нелегкий.

М: Ідея «жити в дешевих країнах — заробляти в дорогих» у сучасному динаміч-

56

о. Мадейра (Португалія)

TRAVEL | August ‘21


РЕЙТИНГ НАЙКРАЩИХ МІСЦЬ ДЛЯ ЦИФРОВИХ КОЧІВНИКІВ за даними сайту nomadlist.com 1. Лісабон (Португалія). 2. Мехіко (Мексика). 3. Берлін (Німеччина). 4. Чангу, о. Балі (Індонезія). 5. Стамбул (Туреччина). 6. Белград (Сербія). 7. Тбілісі (Грузія). 8. Торонто (Канада). 9. Порто (Португалія). 10. о. Мадейра (Португалія). Серед українських міст Київ посідає 27 місце, Львів — 58.

Фото з особистого архіву Ореста та Марти

ному світі стає дедалі популярнішою. У нас багато знайомих працюють віддалено на країни з хорошими заробітними платами, але не проживають там, бо дорого. Натомість живуть у місцях з комфортним кліматом та прийнятними цінами. Для нас Україна — одна з таких зручних недорогих країн для проживання. О: Практично всі аутсорсні айті-фірми в Україні — приклад успішного географічного арбітражу. Офіси розташовані в нашій країні, а обслуговування клієнтів здійснюється за кордоном на Заході.

ПРО ПОДОРОЖІ З ІСПАНСЬКИМ АКЦЕНТОМ Що можете сказати про народи Центральної та Латинської Америки, а також Іспанії? М: Південна Америка — континент суперечностей. Мені важко зрозуміти, як такі дружні, гостинні, відкриті люди можуть водночас проявляти стільки насилля. В латиноамериканських країнах до тебе поставляться як до найдорожчого гостя. Але будь готовий, що можуть завдати тілесної шкоди під час пограбування. О: В Іспанії з безпекою по-іншому, та для мене темп тамтешнього побутового

August ‘21 | TRAVEL

життя надто заповільнений. Добре відпочити під час сієсти, однак це не мій стиль.

Що вас найбільше вразило в іспанському Бенідормі? О: Принцип вертикального міста, за яким збудований Бенідорм: на меншій площі сконцентрували більше людей. Для цього будинки піднімали вгору. Вони розташовуються між собою в шахматному порядку — так і сонячне проміння прогріває, і вітер з моря продуває. Місто компактне: тут можна ходити пішки і їздити велосипедом, менше користуючись авто. Лише 30% адміністративної території міста підлягає забудові.

57


Фото з особистого архіву Ореста та Марти

Як вас зустріли в колумбійському Медельїні? М: Це одне з найгостинніших міст для цифрових кочівників зі зручною недорогою інфраструктурою. Медельїн (батьківщина наркобарона Пабло Ескобара — прим. ред.) зміг перетворитися із одного з найнебезпечніших місць у світі на привабливий туристичний центр. Раніше Комуна 13 вважалася найбільш кривавим районом. Нині ж замість наркотиків і людей із автоматами — гіди, що зустрічають і показують місцевий стріт-арт.

ПРО ПОСТПАНДЕМІЮ ТА НОВИЙ ЦИФРОВИЙ СВІТ

Що б ви порадили країнам, які хочуть розвивати напрям цифрового лайфстайлу та залучати до себе більше фрилансерів? О: Основна цінність в сучасному світі — людина. Місто чи країна, які хочуть бути заможними, розвиненими та прогресивними, повинні створювати умови, сприятливі для проживання й роботи людей. Ось у Бенідорм я поїхав на запрошення туристичного відділу місцевої міської ради. Там зрозуміли, що орієнтуватися на пакетний туризм уже недостатньо й треба залучати людей, які перебуватимуть довше, зокрема й у несезон.

М: Відсоток людей, що переходитимуть на віддалену роботу збільшуватиметься, для певних сфер фізичний простір ставатиме менш актуальним. Та все одно лишатимуться види діяльності, де зробити це буде неможливо.

М: Для цифрових кочівників колись усе починалося з Південно-Східної Азії, бо там було дешево. Потім людям набридло й вони почали відкривати Латинську Америку. Потім захотіли щось ближче — і стали вивчати Європу. Це цікаве питання: яке місто та яка країна запропонують далі найкращі умови? Digital Nomad-ство — органічний рух, тому обов’язково будуть якісь нові відкриття.

О: Для людей, які працюють віддалено, немає нічого важливішого за живе спілкування. Тож якась частка офісів зали-

Якою має бути інфраструктура міст, щоб вона була зручною для онлайнпідприємців та віддалених робітників?

шиться для поціновувачів такого формату роботи.

О: Відносна компактність, наявність зелених територій, адаптивність міста

Як вважаєте, наскільки в новому світі буде затребувана робота в офісах або на одному місці чи в одній країні?

58

Лісабон (Португалія)

Люди, що постійно подорожують, не заземлені, в них ніде не пущене коріння. І часто з віком мандрівники все ж осідають, тому не треба думати, що такий стиль життя назавжди. Але це гарний цікавий період

TRAVEL | August ‘21


Лісабон (Португалія)

Фото з особистого архіву Ореста та Марти

до пішоходів, зручний транспорт, у тому числі й зручне авіасполучення з іншими країнами. Окрім інфраструктури, важлива і юридична складова: проста й зрозуміла податкова система. Також відкрита візова політика: деякі країни почали видавати Digital Nomad Visa — візу для довготривалого перебування людей, що працюють віддалено. Це Естонія, Хорватія, певні острови Карибського регіону. Багато туристичних локацій починають адаптовуватися до потреб цифрових кочівників.

Щоби будувати успішний бізнес в постпандемію, чи потрібно бути хоч трохи десь осілим — може, хоча б на пів року? О: Це скоріше питання ефективності. Якщо постійно пересуваєшся, складно сфокусуватися на робочих моментах. Тож потрібні бази, куди можеш приїхати й одразу почати працювати. Багато цифрових кочівників зрештою до цього приходять.

М: Інфраструктура має бути пристосованою до роботи: швидкісний інтер-

Що в сучасному світі ще недостатньо розвинуте, але обов’язково знадобиться в майбутньому для комфорту цифрових кочівників?

нет, обладнані робочі місця, можливість заряджати ґаджети.

О: Мабуть, все вже є, а покращуватимуться зв’язки між звичними речами.

August ‘21 | TRAVEL

Яскравий приклад формату, який розвиватиметься — колівінг. Людина приїжджатиме на локацію без пошуку житла, поселятиметься та ефективно працюватиме, фінансуючи подальші подорожі. І все це — у спільноті однодумців, схожих за духом.

gallery101.com.ua openmind.com.ua

59


60

TRAVEL | August ‘21


August ‘21 | TRAVEL

61


овіяні легендами

Грецькі острови — казкові, навряд чи хтось сперечатиметься. Але цього разу ми розкажемо не тільки про їхню красу, а й про справжні казки й легенди, у яких скелі та схили, поля і сади Греції були головною сценою подій. Текст: Юліанна КОКОШКО

62

TRAVEL | August ‘21


August ‘21 | TRAVEL

63


Кносський палац

КРИТ — ЧЕМПІОН ЗА КІЛЬКІСТЮ МІФІВ Крит не раз згадується в міфах античної Греції. Сьогодні туристи можуть побувати на оповитих загадками місцях, побачити лабіринт Мінотавра, місце народження Зевса. Ось що кажуть легенди. Син неба і землі Кронос одружився з Реєю. Одного разу титану передбачили, що його наздожене смерть від нащадка, після чого той став пожирати власних дітей. Завагітнівши Зевсом, Рея втекла на Крит, де і народила майбутнього царя богів в одній із печер. Місцеві досі вірять, що народження цієї дитини дало початок усій людській цивілізації. А звідки на Криті взявся Мінотавр? На честь коронації бог Посейдон подарував Міносу прекрасного білого бика, у якого закохалася дружина царя. Вона завела його в лабіринт, побудований талановитим Дедалом, а через дев’ять місяців народила Мінотавра — чудовисько з напівлюдським і напівбичачим тілом. У страху перед гнівом чоловіка вона назавжди замкнула сина в лабіринті, який і донині розташований у місті Іракліон. Жителі острова намагаються продовжувати традиції предків. На Криті досі займаються вишиванням, в’язанням, плетінням, ткацтвом, гончарством, різьбленням

64

Острів Сірос

Рея втекла на Крит, де і народила майбутнього царя богів в одній із печер. Місцеві досі вірять, що народження цієї дитини дало початок усій людській цивілізації по каменю і дереву. Крім морського відпочинку, тут можна насолодитися подорожами печерами та ущелинами, придбати безліч цікавих речей.

СІРОС — ТУТ НАРОДИВСЯ ГЕРМЕС У міфах про цей острів згадується його перший король Койранос. Коли королівський корабель затонув у морі між Паросом і Наксосом, дельфін врятував можновладця й забрав у печеру. Тепер вона названа на його честь —

Острів Мілос

TRAVEL | August ‘21


Койраніон Андро. Ермуполіс, чарівна столиця Сіроса, також столиця Кікладських островів. Кажуть, що тут народився Гермес — бог багатства, успіху й подорожей, заступник мандрівників і провідник душ померлих у царство Аїда. Невипадково ця назва перекладається як «Місто Гермеса». Поїздка на Сірос не буде повною без відвідування Ано-Сірос — поселення на вершині пагорба, побудованого орієнтовно 1200 року. Краєвид на море відкривається неперевершений!

МІЛОС — ОСТРІВ ЛЮБОВНИХ ЛЕГЕНД Колись богиня любові та краси Афродіта (дружина бога війни Ареса) закохалася в чарівного напівбога Адоніса, що мав найкращого друга — Мілоса. У Мілоса та його дружини Пелії був син, якого назвали на честь батька. Коли Арес довідався про роман Афродіти, він вбив її коханця. Дізнавшись про смерть товариша, Мілос наклав на себе руки. Так само вчинила й Пелія, яка ніжно любила свого чоловіка. Афродіта, глибоко вражена цими проявами кохання, узяла осиротілого Мілоса-сина під свій захист. Вона відправила його колонізувати новий острів і подарувала місцю дивовижну красу. Сьогодні Мілос відомий узбережжям із понад 75 пляжами з чистою водою й барвистими монументальними скелями. Слава про острів поширилася світом завдяки виявленій тут в XIX столітті статуї Афродіти (Венери) Мілоської. Нині цей шедевр можна побачити в паризькому Луврі. В адміністративному центрі острова побудували археологічний музей із копією статуї та іншими пам’ятками різних епох.

САНТОРИНІ ТА ЗАЛИШКИ АТЛАНТИДИ Появу Санторині пов’язують з аргонавтами: під час пошуку золотого руна вони висадилися на острові в Егейському морі. Там Евфему, сину Посейдона, наснилося, що він займався любов’ю з німфою. Невдовзі вона повідомила, що вагітна й потребує спокійного безпечного місця для пологів. Німфа наказала Евфему

August ‘21 | TRAVEL

65


Острів Санторині

кинути грудку землі в море. Він зробив це і побачив диво: з води піднявся острів. Так розпочалася драматична історія Санторині. Санторині — невелика група островів в Егейському морі. У центрі одного з них, Тири, височіє вулкан Санторин, що приблизно 1500 років до нашої ери потужно вибухнув. Тоді утворилася величезна воронка, яку одразу ж заповнила морська вода. Під час розкопувань на вцілілій частині острова виявили численні фрески та багато інших цікавих предметів. Ці відкриття дали змогу історикам припустити існування розвиненої цивілізації, яка могла б відповідати опису загубленої Атлантиди Платона. Нині зниклий острів — один із найбільш обговорюваних міфів на планеті. Цілком можливо, що Санторині — те місце, яке світ так довго шукав.

66

НАКСОС — УЛЮБЛЕНИЙ ОСТРІВ ДІОНІСА На цьому острові Тесей залишив красуню Аріадну. Тоді він був королем Афін, вона — дочкою царя Криту Міноса. Вони познайомилися під час однієї з пригод Тесея. Він приплив на Крит, щоби зупинити ганебну традицію, встановлену Міносом. Згідно з нею кожні дев’ять років цар годував Мінотавра сімома юнаками і сімома дівчатами з Афін. Коли Аріадна побачила Тесея, одразу полюбила його. Дівчина допомогла йому вбити Мінотавра і втекти з лабіринту, де жив монстр. Разом вони відпливли й зупинилися на Наксосі для романтичної прогулянки. Тесей почекав, поки Аріадна засне, і… пішов. Але красуня недовго була сама. Її знайшов Діоніс, бог вина і родючості, та одружився з нею.

Новий розквіт Наксоса почався в VI столітті до нашої ери за доби тирана Лігдама. Він володів Кікладськими островами, сприяв розвитку ремесел і мистецтв, передовсім скульптури. Знаменитий на все Середземномор’я, наксоський білий мармур використовувався для зведення статуй та храмів, зокрема делоського храма Аполлона. Природа острова напрочуд різноманітна. Тут є довгі піщані пляжі, круті скелі, гори з родючими долинами, багато джерел.

ДЕЛОС — БАТЬКІВЩИНА АПОЛЛОНА Й АРТЕМІДИ Згідно з міфом тут народилися близнюки Артеміда й Аполлон. У своєму гімні Гомер стверджував, що цей острів плавав, поки не був закріплений на дні моря.

TRAVEL | August ‘21


Острів Наксос

Тесей приплив на Крит, щоби зупинити ганебну традицію, встановлену Міносом: кожні дев’ять років цар годував Мінотавра сімома юнаками і сімома дівчатами з Афін Латона, або Лето (коханка Зевса), переслідувана ревнощами богині Гери (дружини Зевса), блукала по всій Землі, не знаходячи місця, де вона могла б народити малюків. Делос прийняв її — там богиня і розродилася. У винагороду за це Аполлон, покровитель мистецтв і муз, бог-цілитель, уособлення чоловічої краси, вибрав острів місцем свого культу і припинив його блукання. Сьогодні Делос — об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО. Його археологічні пам’ятки щорічно привертають тисячі відвідувачів. Насамперед це давній театр і святилище Аполлона зі знаменитими скульптурами левів. Під час розкопувань на острові виявили храми, побудовані на честь бога. В одному з них знайшли восьмиметрову дерев’яну статую, повністю вкриту золотом.

August ‘21 | TRAVEL

Острів Делос

67


ВИСОКИЙ СЕЗОН ЧАРТЕРНОГО БІЗНЕСУ. Права пасажирів при затримках рейсів

Текст: Євгеній ДИХНЕ, СЕО авіакомпанії МАУ

Фото: Євгеній КОРОЛЬ

М

инулий рік став безпрецедентним роком як для туристичного ринку, так і для пасажирів загалом. На щастя, в 2021 році люди, намагаючись відволіктися від кризи і поганих новин, вирішують ризикнути і злітати на відпочинок. Примітно, що на цьому етапі багато хто надає перевагу турам і в більшості випадків їх чекають польоти чартерними рейсами. Існує помилкова думка, що в затримці або змінах у розкладі завжди винна авіакомпанія. З урахуванням того, що відносини у туриста саме з туроператором,

68

самому туроператору іноді простіше перекласти відповідальність на авіаперевізника. Тим більше, все ніби логічно, адже саме авіакомпанія виконує рейс. Однак не все так просто. Чартер — це фрахт повітряного судна з екіпажем для виконання одиничного рейсу чи певної програми польотів. Після визначення маршруту і польотної програми між авіакомпанією та туроператором підписується договір про співпрацю, який передбачає маршрут, вартість та інші важливі моменти взаємодії. Водночас за погодженням сторін визначаються умови компенсації витрат,

обумовлених затримкою рейсу. У такому договорі прописана, крім іншого, можливість замовника (туроператора) міняти розклад у рамках виробничої необхідності: йдеться про попит на той чи інший маршрут і дати. Наприклад, в липні-серпні 2020 року, коли знову відкрили небо, люди почали літати в Єгипет. З кожним днем кількість охочих зростала, оскільки людям хотілося довгоочікуваного відпочинку, а на той момент було вкрай мало відкритих для українського туриста країн. Таким чином, туроператори бачили попит і поступово почали збільшувати частоту виконання рейсів.

TRAVEL | August ‘21


Однак після виходу новини про скасування ПЛР-тестів для українських туристів, які подорожують до Туреччини, різко підвищився попит на цьому напрямку. Туроператори почали скорочувати частоти до Єгипту, додаючи рейси до Туреччини. Купуючи пакетний тур, варто дуже уважно ознайомитися з договором, який

Відповідно до чинного законодавства України турист, який придбав туристичну послугу, і рейс якого перенесено, повинен звертатися для вирішення питань безпосередньо до туроператора. Обов’язок належного інформування туриста про деталі подорожі також покладено на туроператора, і в цьому випадку неважливо, туропера-

випадків не мають можливості одночасно повернути всім туристам кошти за сплачені й неодержані послуги. З цієї причини перевізники пропонували в першу чергу змінити дату перельоту, оформити промокод, а в крайньому разі — повернення. Туроператори також намагалися вийти з ситуації, що склалася, з мінімаль-

автоматично підписується між туроператором і туристом під час оформлення туристичного продукту. Абсолютно в усіх договорах є пункт про те, що розклад чартерного рейсу може змінюватися в будь-який момент в односторонньому порядку з боку туроператора (турагента). Туристу необхідно самостійно стежити за розкладом і враховувати всі ризики. Є туроператори, які прописують в правилах навіть той факт, що туристу необхідно буде самостійно доплатити за готель і харчування у разі

тор здійснює продаж такого продукту самостійно або через турагента. У період карантину багато суперечок у судовому порядку ініціювалися пасажирами. Туристи відмовлялися від подорожі й наполягали на розірванні договору за своєю ініціативою, будучи впевненими в тому, що поїздка неможлива через карантин, хоча туроператор не підтверджував цей факт письмово. Це безпрецедентні випадки в історії туризму, оскільки доводилося підлаштовуватися під нові реалії, пов’язані з пандемією. Ні туроператори, ні авіакомпанії в більшості

ними втратами, пропонуючи різні альтернативні варіанти туристам: здійснити заміну дат туру на інші протягом 2020-2021 років, вибрати інший напрямок чи готель, здійснити заміну туристів за вже сплаченими туристичними продуктами та інше. Щоби ваш відпочинок не був затьмарений, варто бути поінформованим про свої права, уважно вивчати договір із туроператором, а особливо те, що вказано дрібним шрифтом. І якщо затримка чартерного рейсу все ж ста-

перенесення рейсу на один додатковий день.

August ‘21 | TRAVEL

лася із вами, намагатися бути спокійним і діяти усвідомлено.

69


Guide У СВІТІ НЕМАЄ НІЧОГО МОГУТНІШОГО, НІЖ ІДЕЯ, ЧАС ЯКОЇ НАСТАВ. — ВІКТОР ГЮГО

70

GUIDE | August ‘21


Поки на створення одних продуктів потрібні місяці або навіть роки, інші з’являються абсолютно випадково — внаслідок кмітливості або ж банальної людської безпечності. Текст: Альона НАМЕЙКО

СМАЧНІ ВИПАДКОВОСТІ Дивіться, я п’ю зірки! П’єр Периньйон

August ‘21 | GUIDE

71


72

GUIDE | August ‘21


Д

Кр дж ор ж

ТАРТ «TATIN» Кінець 1800-х

ам

Це напрочуд мила історія, згідно з якою своєю появою перевернутий яблучний пиріг зобов’язаний двом сестрам-кондитеркам — Стефані та Кароліні Татен. Наприкінці XIX століття вони керували готелем-рестораном «Tatin» і пригощали гостей різноманітними стравами. Якось Стефані готувала традиційний пиріг: карамелізуючи яблука, ледь не спалила їх. Щоби в духовці вони остаточно не перетворилися на вугілля, вирішила покласти їх на дно, а зверху залити тістом. Коли настав час подавати страву, перевернула її, щоби насичені, золотистого кольору фрукти опинилися зверху. Пиріг сподобався гостям і незабаром став фірмовою стравою ресторану «Tatin».

КАРТОПЛЯНІ ЧИПСИ 1853 Цікава історія сталася з винаходом картопляних чипсів. 1853 року в елітному ресторані курорту Саратога-Спрінгс кухарем працював Джордж Крам. За легендою, одного разу заклад відвідав особливо вередливий клієнт, якому не сподобалася фірмова страва шефа — смажена картопля «Crum’s Moon». Він вимагав замінити її: начебто овоч був надто товстим, сирим і м’яким. Крам приготував нову порцію: нарізав картоплю тонше і посмажив її довше. Гостю також не догодив, і той знову побажав замінити їжу.

Розлючений кухар нарізав картоплю неймовірно тоненькими кружальцями, засмажив їх до сухості й рясно посолив

Розлючений кухар нарізав картоплю неймовірно тоненькими кружальцями, засмажив їх до сухості й рясно посолив. На його превеликий подив, клієнт не тільки не розкритикував страву, а й попросив додаткову порцію. Продукт, який став неймовірно популярним, почали називати саратога-чипсами. Він приніс Краму визнання й гроші, на які той відкрив власний ресторан.

August ‘21 | GUIDE

73


н

Дж о

т он мбер Пе 1888-го Пембертон продав права на випуск напою. Того ж року помер у злиднях. На початку 1900-х в «Coca-Cola» перестали додавати листя коки, а пізніше й горіхи коли замінили на кофеїн. Тоді цей продукт став таким, яким ми його знаємо.

ШАМПАНСЬКЕ 1693

«COCA-COLA» 1886 Без перебільшення, найвідоміший продукт в усьому світі — сильногазований напій «CocaCola». Своєю появою зобов’язаний фармацевту Джону Пембертону, який шукав спосіб якщо не позбутися, то хоча б зменшити власний потяг до морфію, замінивши його більш легкими наркотиками. Внаслідок експериментів з’явилась «французька винна кока Пембертона», до складу якої входив сироп на основі вина, тонізувальні горіхи коли і наркотичний екстракт коки.

Винахід шампанського часто приписують французькому абату П’єру Периньйону, проте величезну роль тут зіграли і примхи погоди. Взимку в регіоні Шампань істотно знижувалася температура повітря — зупинявся процес бродіння вина. Навесні він відновлювався. Вуглекислого газу у фляжках ставало дедалі більше, а пити червоне вино з бульбашками ніхто не хотів. До того ж пляшки часто вибухали, завдаючи величезних збитків всьому винному погребу.

Cильногазований напій «Coca-Cola» своєю появою зобов’язаний фармацевту Джону Пембертону, який шукав спосіб зменшити власний потяг до морфію

Периньйон один із перших навчився контролювати цей процес й створювати міцні ємності, запечатані пробками. Крім того, він винайшов спосіб отримання білого вина з червоного винограду, а також традиційний метод виробництва шампанського — «méthode champenoise». Цими напрацюваннями винороби користуються й сьогодні.

Однак через рік після винаходу в штаті Джорджія, де жив Пембертон, ввели сухий закон — від використання вина довелося відмовитися. Замість нього почали використовувати сироп із паленого цукру та газовану воду. Напій отримав назву «Coca-Cola» — на честь двох основних складових рецепта. Вважали, що ця шипуча рідина допомагає подолати залежність від морфію і опію, депресію, нудоту, імпотенцію і головні болі.

74

GUIDE | August ‘21


МОРОЗИВО РІЖОК 1904 Наприкінці XIX століття морозиво стало дешевим — доступним для більшості людей. Зазвичай для його подачі використовували скляні креманки або багаторазові невисокі чашки, які треба було повертати. Якщо ж покупець хотів взяти солодке частування з собою, його поміщали в паперовий стакан.

August ‘21 | GUIDE

Спекотного літнього дня 1904 року в місті СентЛуїс відбувався ярмарок, на якому можна було з’їсти охолоджувальну порцію морозива або похрумтіти вафлею. І ось у розпал ажіотажу у продавця Арнольда Форначу закінчилися паперові стаканчики. Тоді його колега, який торгував вафлями в сусідньому наметі, не розгубився й прийшов на допомогу. Він загорнув вафлю у форму ріжка, куди й поклали кульки морозива. Вже понад 100 років вафельний ріжок і морозиво незмінно разом.

У розпал ажіотажу у продавця Арнольда Форначу закінчилися паперові стаканчики. Його колега загорнув вафлю у форму ріжка, куди й поклали кульки морозива

75


FEEL ME NOW «Він такий дорогоцінний, цей приплив чистої радості, спалах задоволення, струс, як від удару струмом, коли зовнішні обставини повністю збігаються зі станом твоєї душі». Саме цими рядками із кінострічки «Під сонцем Тоскани» ми вирішили почати відверту бесіду із сексологом Тетяною Славіною, яка знає все про близькість та насолоду.

Текст: Юлія КОЗДА

ТЕТЯНА СЛАВІНА,

психолог, сексолог, сімейний психотерапевт із 20-річним досвідом роботи. Автор та ведуча навчальних проєктів та тренінгових програм для психологів. tetianaslavina Посилання на ютуб-канал

Якщо підійти до розвитку сексології в Україні глобально — які нововведення наразі її торкнулися? Тема сексуальності нині популярна та багатобічна, а сексологія як наука стає дедалі затребуванішою. Я веду навчальні проєкти й можу зазначити: величезна кількість психологів хоче здобути спеціалізацію в напрямі сексології. Якщо раніше говорити про секс було дійсно складно, адже тема довгий час лишалася табуйованою, то тепер більше відкритості й доступної інформації. Хоча, як і скрізь, є дві точки зору та перекоси. Сфера інтимна, і дуже важливо зберігати баланс між інтимністю та можливістю говорити на цю тему. Наша мета — допомогти людям вирішувати такі важливі питання. Коли ми достатньо розкуті, можемо говорити і професійно, і тонко. А от коли говоримо спрощено та технічно, втрачається інтимність: куди натиснути, що помацати, де включити. Стає досить складно, зберігаючи цю сокровенність, перебувати в процесі фантазування і збудження. Втрачається цінний компонент взаємин між людьми. Тож необхідно тримати цю

76

грань. Близькість і емоційність — вкрай необхідні.

Чи можна візит до сексолога сьогодні зрівняти на шальках терезів із відвідуванням інших фахівців? Я вважаю, що так. Пам'ятаєте, був такий період, коли психологія тільки виходила на арену. Усі боялися консультацій, апелюючи «я що — псих?» через уявлення: психолог = психіатр. Останній працює не зі здоровою психікою, а із хворою. Із сексологом історія трохи згладжена, але, тим не менш, ми все ще чуємо: «А навіщо мені сексолог? У мене все гаразд у цій темі». Та нормальне функціонування органів — не завжди про порядок у сексуальному світі. Фізіологія — інше. Люди дещо напружуються в присутності сексологів, але інтерес зростає: вони запитують, слухають більше інформації на ютубі, до сфери частіше залучаються блогери. Ця тема нормальна. І якщо в сексуальному житті присутні дисонанс або дисфункція, не потрібно ще глибше занурюватися в проблему. Треба прийти до фахівця і вирішити питання. І чим раніше зробити, тим легше і скоріше можна виправити.

GUIDE | August ‘21


Це справжня магія, коли ви потроху куштуєте, відчуваєте аромати партнера, смакуєте, спостерігаєте, в чому його індивідуальність, як відкривається букет

відчуваєш захват — теж тиша! Мовчать не тільки в мінус, мовчать і в плюс. Чому люди бояться говорити про секс? Вони переживають, що, зачепивши один аспект, зсунеться снігова лавина скарг та невдоволень. Але ж буває, коли людям складно говорити і про гарний секс. «Коли ти так мене пестив — це було прекрасно!» Кажіть це! Розумієте, цим фідбеком ми вручаємо валізу з «відмикачками», щоби вивести сексуальне життя на вищий рівень. Грати в мовчанку не потрібно.

Але секс — це ж більше невербальна форма спілкування, а коригувати можливі проблеми фахівці рекомендують словами. Чи не може тут виникнути своєрідний конфлікт? Секс — не зовсім невербальна форма. Коли зустрічаються тіла — це фізіологічна складова. Але перед зустріччю на фізичному рівні є емоційний контакт. Технічний секс не приносить стільки задоволення, скільки дарує емоційно-чуттєвий. Сексуальність складається із багатьох рівнів. Поняття сексуального здоров'я чотирьохкомпонентне. Фізіологія — це здоров'я тіла, функціонування органів. Психологія — наш досвід, особливості характеру, формування унікальної

August ‘21 | GUIDE

А як ви ставитеся до того, коли за відсутності постійного партнера секс сприймають, як мішень із позначкою «необхідно для здоров'я»? сексуальності. Соціально-психологічний компонент — те, що відбувається в парі, як партнери ставляться одне до одного, як прийшли у стосунки, статеворольові позиції, їхнє ставлення до життя, сексуальний досвід, який вони принесли. Соціальний компонент — це рівень культури, освіченості, соціуму. Якщо всі ці складові поєднати і налагодити в них гармонію — людина здорова. І ще важливий момент: коли кажемо, що секс — не місце для розмов, це помилка. У занятті любов'ю важливо обговорювати, адже велика частина сексуальних проблем у парі так і називається: сексуальна дисгармонія. Так званий «партизанський секс»: щось не так — тиша,

Візьмімо особистісні та психологічні особливості. Сюди ж входять наші переконання, цінності про секс і все, що крутиться навколо теми сексуальності. Якщо людина переконана, що секс потрібен для здоров'я, то відчуватиме дискомфорт, коли його не буде. Але будьмо відвертими: часта зміна сексуальних партнерів не завжди призводить до поліпшення здоров'я, а іноді зовсім навпаки — до наслідків у вигляді ЗПСШ. Я зовсім не проти активного та яскравою сексуального життя, але важлива (особливо для жінок) емоційна складова. Жінки по-різному відчувають оргазм: сатурація, сатисфакція, просто оргазм. Ось коли відбувається

77


поєднання фізичного задоволення з емоційним контактом — це баланс. Буває, що секс начебто хороший, однак після нього настає спустошеність, відчуття використаності. Чи статевий акт прекрасний, а продовження немає, і після «сексу для здоров’я» хочуть більшого. Тож важливо, щоби людина вивчала свою сексуальність. Найголовніше — розуміти і знати свої справжні потреби, а не намагатися завуалювати проблеми. Адже потреба в сексі може насправді приховувати нереалізовану потребу в близькості, контакті й емоційності. І якщо це усвідомлювати, секс переходить у категорію насолоди, щоби життя було наповненішим.

Найголовніше — розуміти і знати свої справжні потреби, а не намагатися завуалювати проблеми. Адже потреба в сексі може насправді приховувати нереалізовану потребу в близькості, контакті й емоційності

Усі ми різні за темпераментом. Чи можна підібрати правильний ключик, скажімо, гарячій femme fatale до сором’язливого чоловіка? Чи потрібно в такому разі працювати над сумісністю? Сексуальність багатогранна. Нас можуть збуджувати такі речі, які іншим здаються дивними. Зацікавити можна кого завгодно і як завгодно. Тут дійсно краще поговорити про сумісність. Вона теж багаторівнева. Якщо хтось думає, ніби в них анатомічна несумісність, це найменший відсоток. Є так звана сумісність за діапазоном прийнятності. За певним спектром сексуальних ігор, попередніх пестощів, технік — що є в однієї людини, що в іншої. Якщо вони схожі — прекрасно, їм в сексі буде добре. А якщо в одного діапазон прийнятності широкий, а в іншого вузький, можуть бути складності. І, знову ж таки, треба все промовляти і взаємодіяти в парі. У когось може бути вищий рівень статевої конституції (наші потреби та темперамент) і в зв'язку з цим розбіжності. І що? Наступного шукаємо? (Сміється.) Або можна знайти компромісне рішення. Якщо в парі є близькість і почуття, якщо партнерам добре на соціально-психологічному рівні, на технічному рівні в сексі можна все влаштувати — були б мотивація і сильне бажання.

Секс у літаку — це добре зрежисована і популяризована історія або дійсно гостре бажання екстремального сексу на рівні фізіологічної потреби? Як не згадати прекрасний секс в еротичному фільмі «Еммануель», але де ж знайти такі шикарні туалети у звичайних

78

літаках? (Сміється.) Зайти туди удвох не видається можливим, про технічну складову взагалі мовчу. Якщо ж казати про саму потребу і збудження — авжеж. У стресових ситуаціях в організмі відбувається викид гормонів і як наслідок — стимуляція активності та сплеску емоцій, зокрема зростає й сексуальне бажання. У чоловіків викидаються адреналін і тестостерон. Від такого напору з боку чоловіка жінка теж може спалахнути, як той сірник, тому що її візаві стає гарячішим і темпераментнішим, ніж зазвичай. За бажання все можливо, і таке відбувається. (Усміхається.) Здебільшого ініціатором виступає чоловік, розпалюючи свій сексуальний імпульс.

Як не стати заручником власної уяви в сексуальних фантазіях? Чи є та межа, яка відокремлює норму від манії? Є три рівні: сексуальна перверсія (сексуальні збочення), еротичні фантазії (те, що відбувається в голові й практично ніколи не реалізується) та рольові ігри (реалізація фантазій). Якщо казати про сексуальні перверсії, є чіткий критерій: нав'язливість ідеї і неможливість дістати сексуальне задоволення іншим способом. Тільки один спосіб, тільки дуже жорсткий сценарій і єдине трактування.

Сексуальні відносини в легендарному фільмі «Дев’ять з половиною тижнів» — приклад токсичних стосунків? На цей фільм у мене навіть є психологічний розбір. У героя, якого зіграв Міккі Рурк, і сексуальна дисфункція, і психологічна проблема. Пам'ятаєте, він казав, що може збуджуватися лише в особливих, гострих ситуаціях за умови повного підпорядкування партнерки. І якщо у фільмі картинку красиво сексуалізували, то в книзі Елізабет Макнейл відобразила аб’юзерські відносини з важким проживанням. У чоловіка еректильна дисфункція, він не здатен на близькі відносини: будує їх через домінування і поглинання героїні. Замість любові та близькості вона отримує різний секс. Тут немає «я і ти». Є «ти в мені». Вважається, що це гарний еротичний фільм (і наявність інтимних сцен тому підтвердження), та насправді це драма. А найболючіший момент — у фіналі, коли чоловік був готовий відкритися, але через зраненість

GUIDE | August ‘21


жінка вже не змогла цього прийняти. І це трагедія. Часто в сучасних стосунках схожі складності: багато партнерів, порнозалежність, емоційна закритість і переживання свого болю на самоті. Якщо не вирішувати, не відновлювати близькі відносини, люди розходяться, кожен зі своєю раною. Є й такий стан у жінки як комплекс Мессаліни: часта зміна партнерів та відсутність сексуальної задоволеності. Тоді відносини прирівнюються до одномоментного застрибування в ліжко, минаючи контакт і близькість. Жінка цього не усвідомлює й лиш переходить до наступної «жертви», відчуваючи постійний голод.

Як правильніше почати розмову з близьким партнером про свої секретні бажання? Якщо ми говоримо про розпалювання нової іскри в постійних стосунках, наприклад. Перша проблема полягає в тому, що ми перестаємо бачити в партнері ефект новизни. А ефект новизни — саме те, що збуджує. Нам здається, що ми вже знаємо всі чарівні кнопки й вважаємо, ніби «книга прочитана». Насправді я сьогодні, я 5 років тому і 10 років тому — геть різні жінки. Так і в чоловіків. Якщо помітити, наскільки партнер змінився — це вже перший крок до успіху. Другий момент: важливо мати свої інтереси і захоплення в житті. Щоби ви з цими емоціями приходили до партнера і ділилися. Скажімо, після уроку пристрасного танго. Яскрава і захоплена людина завжди цікава іншій. Важливо самому нести новизну для партнера. А в сексі — працювати із простором збудження, із простором бажання. Не переводити стрілки одне на одного: «Давай, пропонуй! Та ні — сам пропонуй!» Треба пізнавати і знати себе: які думки збуджують, від чого саме ви відчуваєте насолоду. Багато хто думає, що після рольової гри в костюмі медсестри чекатиме феєрверк. Та медсестра ж різна може бути: поступлива або напориста — яка саме ваша? Ось в цьому й питання. Багато хто боїться фантазії про секс із двома чоловіками або жінками. Чому? Нині за допомогою сучасних сексуальних іграшок

здебільшого секс утрьох закінчується повним крахом. Обзаведіться фалоімітатором, зав'яжіть очі, віддавайтеся емоціям — ось вам секс із двома партнерами. Ігри зі зв'язуванням, використання страпонів — будь ласка. Головне — не робіть цього бездумно. Це як прийти на фуршет, схопити першу-ліпшу закуску і сказати: «Фу, поганий фуршет!» Знайдіть свою страву, яка подобається саме вам. Ще в чоловіків у певному віці можуть виникати проблеми з миттєвою ерекцією, якої не було в 25 років. А тепер уже потрібен антураж, еротична білизна й таке інше. Прекрасно! Це нормально. Тому що те саме потрібно було жінці в 25. Щоб її кружляли, заводили і створювали атмосферу тривалішими прелюдіями. Ось така зміна місць доданків, так би мовити. Різниця в тому, що без збудження у жінки може бути секс, а у чоловіка без ерекції — ні.

Якщо уявити серпень однією сексуальною картинкою — що на ній візуалізуєте? Одразу побачила стиглий виноград. Мабуть, це неспішна дегустація задоволень, яка м'яко п'янить від насолоди. Головне — вміти кайфувати і відчувати різні грані. Спробувати відчути коханого келихом із вином. Бачити історію створення цього унікального напою. Це справжня магія, коли ви потроху куштуєте, відчуваєте аромати партнера, смакуєте, спостерігаєте, в чому його індивідуальність, як відкривається букет. Намагайтеся бути справжнім гурманом, який знається на насолоді з кожним ковтком, кожним подихом вітерця. Відчуйте, як саме світили промені сонця на виноградне гроно. Так, це справді ідеальна серпнева картинка виноградно-кипарисових полів прекрасної Тоскани, яку я обожнюю. Коли земля сповнена сонячнопряними запахами.

можна легко реалізувати цю фантазію, не запрошуючи в ліжко третього. Бо

August ‘21 | GUIDE

79


80

PROMOTION | August ‘21


ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З КАВИ

Серія вбудованої техніки CRAFT компанії ASKO – гідний нащадок скандинавських традицій винахідництва. Поєднання скандинавського винахідництва зі скандинавським дизайном створює магію.

August ‘21 | PROMOTION

С

аме так можна описати нові кавомашини ASKO із серії CRAFT. Передня панель досконалої форми, що утворює єдине ціле, ідеально прямі лінії, елегантно заокруглені краї, продуманість у кожній деталі — це кавомашини CRAFT від ASKO. Цю кавомашину легко відкрити, щоб отримати доступ до відділень для кавових зерен і меленої кави та контейнера для молока. Крім того, вона оснащена зручною поличкою для чашок збоку. Усі елементи, що контактують із кавовими зернами, меленою кавою й молоком, легко знімаються та миються. Наявна

Кавомашини CRAFT від ASKO оснащені унікальним повноколірним сенсорним дисплеєм із продуманим інтерфейсом, що допоможе відкрити нові смаки та знайти ідеальні пропорції для свого напою. Зручна інтелектуальна функція Individual Taste™ дає змогу створити та зберегти особливі рецепти кави для шістьох осіб. Програми кавомашини: еспресо, подвійне еспресо, лунго, американо, допіо+, капучино, капучино+, еспресо мак’ято, лате мак’ято, лате, гаряче молоко, гаряча вода, пара для спінення молока. CRAFT — це скандинавський ідеал для

також автоматична програма очищення, щоб зробити вашу каву ще смачнішою.

креативних поціновувачів кави.

81


МИСТЕЦТВО ДАРУВАТИ Ефектний парк «Little Island», запроєктований Томасом Гетервіком, з’явився у Нью-Йорку завдяки медіамагнату Баррі Діллеру. 10 років планування та конструювання, а також кілька судових позовів — і тепер острів робить те, що має робити. Дарує щастя. Текст: Ірина БАРАНІВСЬКА

82

GUIDE | August ‘21


August ‘21 | GUIDE

83


дорогий. Навіть без згадки про мільйонні витрати на утримання, які Баррі погодився нести протягом наступних 20 років. «Garden Bridge» не мав такого щедрого спонсора, що і коштувало йому життя.

ВІЗІЯ

ФІЛАНТРОП Нарешті ньюйорківці вдихнули життя у нове творіння Баррі Діллера. «Маленький острів» висить над Гудзоном на ложі з бетонних опор, що схожі на келихи для шампанського. Або на тюльпани. Або на кам’яний ліс. На те, що зазвичай називають фантастичним. Пірс — єдине, на що «Little Island» не схожий. Але саме його Діллер планував реконструювати. 10 років тому, коли місто звернулося до мільярдера із пропозицією здійснити реновацію пірсу, той погодився за однієї умови: йому дозволять побудувати щось амбітне і поетичне. Легко зрозуміти,

адже у Нью-Йорку досі не було жодної будови на воді, яку називали б культовою. Чому історія починається з інвестора, а не з архітектора? Тому що «Little Island» — незвичний парк: публічний, але профінансований приватним фондом. Якби не гроші та бажання Баррі Діллера, ньюйорківці отримали б щось зовсім інше. Або не отримали б нічого, як це трапилося в Лондоні, де на схожий за функцією і розмахом проєкт мосту-саду через Темзу («Garden Bridge») не вистачило фінансування. Тому цей острів насамперед творіння Діллера, а вже потім Гетервіка. «Little Island» дуже маленький і дуже

Від початку Баррі Діллер бажав овацій. Він організував приватний конкурс, до участі у якому запросив архітектурних візіонерів: Сантьяго Калатраву, Бьярке Інгельса і Томаса Гетервіка. Перемога дісталася останньому. Він мав розробити павільйон для традиційного плаского пірса, але успішно проштовхнув дорогу в реалізації ідею острова-цукерки. Вибагливий американський інвестор і амбітний британський дизайнер знайшли один одного. Форма і функція «Little Island» випливають з історії місцевості й традиції виносити міські розваги до води. «Залишити Менгеттен позаду» — так архітектор описує концепцію парку, який буквально запрошує глядачів розвертатися спиною до міста.

АРХІТЕКТУРА Сотні паль стирчать із води під і поруч із «Little Island» — це рештки історичного Pier 54, куди доставили пасажирів «Титаніка», які вижили. Зараз опори охороняються як місце нересту риб,

«Little Island» — незвичний парк: публічний, але профінансований приватним фондом

«LITTLE ISLAND» 0,97 га Мангеттен, Вест-Сайд $260 млн «Heatherwick Studio», «MNLA», «Arup»

84

GUIDE | August ‘21


тому демонтувати їх заборонено. Так Гетервік вирішив візуально з’єднатися з середовищем і віддати палям головну роль, демонструючи те, що зазвичай маскують. Бетон став основним матеріалом будівництва після урагану Сенді (2012), який затопив і пошкодив частину Мангеттену. З цієї ж причини парк посунули на 4 метри далі від берега. Головні архітектурні елементи — 132 шестиметрові

August ‘21 | GUIDE

клумби — приїхали сюди на баржах і розмістилися на різній висоті. Їхні контури запозичені: це візерунок, який взимку утворює лід поміж палями. Варіантів контурів 39, але завдяки мозаїчному розташуванню здається, що кожна клумба унікальна. Край пірсу підіймається, даючи підводним мешканцям світло, а центр прогинається, створюючи пагорби, тінь та оглядові точки. Каркас, що вражає з берега, в парку

стає непомітним. Проте є одне місце, де стежка заглиблюється прямісінько під бетонні келихи і утворені ними арки. Навколо пишно зеленіє парк, небо розрізають чайки. Це найкращий момент, щоб оцінити талант Гетервіка: його сміливість, хитрість і грайливість. Англійські майстри XVIII століття будували павільйони серед рослинності. Гетервік побудував павільйон для рослинності.

85


ЛАНДШАФТ Коли «Little Island» здається дивним створінням, викинутим на берег, це Гетервік. Коли органічною частиною міста, це Сігне Нільсен із ландшафтного бюро «MNLA». Попри те, що парк тільки-но відкрився, він не схожий на новобудову. Завдяки деревам — не кількарічним саджанцям, якими часто маркують тротуари в НьюЙорку, а 30–50-річним дубам, канадським кленам і японським кедрам. Забезпечити

86

«Little Island» погодостійкими рослинами такого віку — бажання інвестора і головне завдання, яке отримала Нільсен. Гуляючи Нью-Йорком, можна натрапити на десяток проєктів цієї досвідченої архітекторки. 25 років тому вона створила генплан «Hudson River Park», тому добре знає, які рослини найкраще протистоять вітру, сольовому розпилу і собачій сечі. Оскільки існування флори у «Little Island» обмежене зануреними у воду бетонними клумбами, дерева мають бути готові до нижчих, ніж у традиційних парках,

температур. Ось чому Сігне обрала види не з місцевої кліматичної зони, а з екосистеми на 250 км північніше. Вона висадила приблизно 400 видів рослин: 35 — дерев, 65 — кущів, 290 — трав, ліан і багаторічної зелені. Процес відбору, перевезення та пересадження рослин такого віку пов’язаний із ризиками для рослин і додатковим доглядом за ними на новому місці. Виконавиця замовлення підрахувала, що примха Діллера коштувала йому додаткових $6 млн. Немає жодних сумнівів, що ідея вартувала цього.

GUIDE | August ‘21


ІСТОРІЯ PIER 54 XIV століття: до колонізації Америки в районі «Hudson River Park» жив корінний індіанський народ — делавари 1912: лайнер «Карпатія» доставив сюди 704 врятованих пасажирів «Титаніка» 1915: лайнер «Лузітанія», який відплив від пірсу, затопив німецький підводний човен під час боїв Першої світової війни 1980-ті: популярне місце збору ЛГБТ-спільноти 1998: локація для проведення фестивалів 2012: ураган Сенді сильно пошкодив кілька пірсів на Гудзоні, зокрема 54

ВРАЖЕННЯ Парк об’єднує три перфоманс-локації, але найбільше вражає дерев’яний акустичний амфітеатр. Він знайдеться не одразу, а згодом, як з’являється високогірне озеро, заховане у западині за хребтом. Такий сюрприз зіпсувати неможливо. Жодних променадів: довгі стежки перетинаються і скорочуються сходами та камінням, на яке постійно деруться діти. Сукуленти висаджені поруч із кренеляжем, таблички вирізані в камінні, зістарені лавки чекають біля огорожі з кортену — на цьому острові хочеться доторкнутися до всього. Зазвичай парки відгороджені від міста. Але тут все навпаки. Мегаполіс вирує навколо: звичні локації — Whitney Museum of American Art, The Standard Hotel, вежі XI біля парку «The High Line» — виглядають незвично. На додаток до чудових краєвидів і різноманіття дерев, під якими можна відпочити, «Little Island» щомісяця оновлює програму розваг. Але головною родзинкою залишається сам маленький острів. Приватна власність часто суперечлива. Але саме вона рухає архітектуру вперед. Коли міська влада втрачає ініціативу, її перехоплюють люди з грошима та енергією. Добре, що у них є бажання створювати публічні парки. Погодьтеся, іноді варто дозво-

«Залишити Менгеттен позаду» — так архітектор описує концепцію парку, який буквально запрошує глядачів розвертатися спиною до міста

ляти багатіям робити те, чого душа бажає.

August ‘21 | GUIDE

87


88

KBP | August ‘21


Як працюють

МЕТЕОРОЛОГИ АЕРОПОРТУ Роман Банах — провідний синоптик Державне підприємство «Український авіаметеорологічний центр»

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ У метеорологів, синоптиків та спостерігачів авіаметеорологічного центру немає вихідних та свят, ми працюємо позмінно. У приміщенні біля терміналу B цілодобово спостерігаємо за погодою і складаємо прогнози. У «Борисполі» не буває «нельотної погоди», адже це всепогодний аеропорт. Злети і посадки відбуваються 24/7 за будь-яких погодних умов. Для того, щоби польоти були безпечними, маємо оперативно інформувати пілотів, диспетчерів та служби аеропорту про актуальну погоду й прогнозувати її зміни. У повсякденному житті люди дивляться прогноз погоди зранку й цього цілком достатньо, щоби правильно підібрати одяг і почуватися комфортно протягом дня. В авіації це працює дещо складніше, факторів дуже багато й реагувати треба швидко. Ми постійно відстежуємо, збираємо, аналізуємо велику кількість показників і своєчасно передаємо метеорологічну інформацію тим, хто на неї чекає.

хмари або посилення вітру й мають час, щоби підготуватися до змін.

ПОГОДА НА АЕРОДРОМІ Метеорологи не вірять в народні прикмети та спираються на показники високоточних приладів і розуміння фізичних процесів, які відбуваються в атмосфері. Уздовж злітно-посадкової смуги розміщені датчики, які дають змогу метеорологам-спостерігачам у режимі реального часу побачити на екрані найменші зміни показників. Спеціалісти відстежують погіршення погоди, спостерігаючи за зміною вертикальної та горизонтальної видимостей, нижньої межі хмар, температури повітря, ґрунту, вологості повітря, тиску, фіксують кількість опадів, швидкість, напрямок та силу вітру. Кожні 30 хвилин вони складають звіт, який дає змогу зрозуміти фактичну погоду на аеродромі.

Також аналізуємо загальну синоптичну ситуацію над територією України — вивчаємо, які циклони перебувають зараз, і прогнозуємо, на що чекати в найближчі години. Використовуємо інформацію від інших синоптиків та аеропортів. Щоби передбачити метеоумови, використовуємо математичні моделі, розроблені світовими центрами погоди. Моделей надзвичайно багато, і в більшості випадків вони працюють, але останнє слово все одно за синоптиком. Спираючись на досвід, він визначає, яка інформація буде істинною і який варіант розвитку ситуації найвірогідніший.

ПОХИБКИ В ПРОГНОЗАХ

Від якості та оперативності інформації залежать рішення, які щоденно приймають авіаційні спеціалісти, тому на синоптиках велика відповідальність. Авіація не любить сюрпризів, про зміни погоди ми завжди попереджаємо завчасно.

ТОЧНИЙ ПРОГНОЗ — ЦЕ ПОЄДНАННЯ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ПРОФЕСІЙНОГО ДОСВІДУ

Похибки, які трапляються в прогнозах, пов’язані з унікальністю природних процесів і великою кількістю змінних параметрів. Погода, яка була вчора, не повторюється сьогодні. Жодна математична модель не може описати реальність на 100%. Це загальносвітова практика, а не проблема українських фахівців. Є параметри, які ми можемо спрогнозувати на рівні 95% і вище, як-от температура повітря.

Прогноз по аеродрому складаємо на одну добу й оновлюємо кожні 6 годин. Щоби прогноз був максимально точним, вивчаємо погодні дані з радіолокато-

Є параметри, які справджуються гірше. Влітку дуже важко спрогнозувати, коли саме почнуться опади, якою буде їх інтенсивність і скільки вони тривати-

Служби аеропорту мінімум за 30 хвилин дізнаються про наближення снігової

рів та супутників на території, яка виходить далеко за межі кордону України.

муть — такі проблеми у всіх синоптиків світу. Відсоток справджуваності нижчий,

August ‘21 | KBP

89


бо модель просто не може осягнути всі можливі змінні.

ПІЛОТИ ПОТРЕБУЮТЬ ЯКІСНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Щоби досягти кращих результатів, треба суттєво збільшити мережу спостережень за погодою і вдосконалити моделі. Своєю чергою нові моделі вимагатимуть більше даних. На оброблення такої інформації буде витрачатися набагато більше часу, а в авіації кожна хвилина на вагу золота. Зазвичай такі фактори призводять до похибки. Також є сезонна специфіка. Взимку опади прогнозувати простіше — процеси займають великі території, іноді фронт може простягатись на тисячі кілометрів. Він рухається з передбаченою швидкістю, і ми можемо прогнозувати, коли почнеться снігопад з точністю до години, і навіть передбачити скільки його випаде. Позаяк можу стверджувати, що наші

Зазвичай за годину до вильоту до нас прибувають екіпажі або представники авіакомпаній. Для того, щоби спланувати маршрут, вони спілкуються із синоптиком і отримують цілий пакет метеодокументів. Туди входять вітрові карти і спеціально закодована інформація, яку пілоти вміють розшифровувати. Код уніфікований, це як повноцінна мова, яку розуміють авіатори в кожній країні. Кодуються дані для зручності, щоби представити інформацію в більш компактній та зручній формі. Перед вильотом пілоти аналізують погоду в аеропортах вильоту та прильоту, напрямок та силу вітру на різних висотах. Ще на землі вони бачать всі небезпечні явища, які можуть трапитися на маршруті. Зазвичай їх цікавлять дощові хмари, грози

В основному погодні явища відбуваються біля земної поверхні, тож найвідповідальніші етапи польоту — зліт та посадка. Після набору висоти сучасні пасажирські літаки здійснюють політ «над погодою» на висоті 12 кілометрів — і на це є причини. Великі висоти стабільніші в погодному плані. Повітря в 4-5 разів розрідженіше, ніж біля земної поверхні, опір повітря менший, і літак може заощаджувати пальне. Також на великих висотах є струминні течії, вони схожі на річки із

прогнози якісні та нічим не поступаються світовим.

та інші небезпеки. Маршрут будують так, щоби з ними не зустрітись.

сильним і стабільним потоком повітря. Якщо літак рухається в такому потоці

90

Також інформацію про погоду в районі аеродрому ми відправляємо телеграмами до міжнародного банку метеоданих, звідти вона потрапляє в Брюссельський та Віденський банки метеоданих. Так її може отримати будь-хто, кому вона необхідна у світі.

ПОЛІТ «НАД ПОГОДОЮ»

KBP | August ‘21


з попутним вітром, він набере більшу швидкість і долетить до пункту призначення швидше. Тож для тих, хто розуміє фізику процесів, погода стає чудовим помічником.

ЗАМІНИТИ ФАХІВЦЯ ПРИЛАДАМИ НЕМОЖЛИВО Аеропорт гарно оснащений, у нас є доплерівський радіолокатор, який показує погодні умови в реальному часі. Він посилає радіосигнал у всі сторони, який відбивається від снігу або крапель дощу, що є в атмосфері. Сигнал досягає частинки, і далі локатор ловить відбиту хвилю. Прилад сканує хмару, і на екрані з’являється картинка, по якій можна побачити, що всередині. Інформація оновлюється кожні 10 хвилин. Та якою б досконалою не була техніка, роботу метеоролога замінити приладами неможливо. Наприклад, нещодавно була ситуація.

August ‘21 | KBP

Я оглядав небо в районі аеродрому і побачив, що одна із хмар стає більшою. Перевірив показники локатора, але на екрані нічого не відображалось. Продовжив спостереження, визначив, що хмара дійсно у стадії розвитку. Розуміючи фізику процесів, спрогнозував, що за 30 хвилин буде початок грози і випустив штормове попередження по аеродрому. Тільки через пів години на локаторі з’явилась хмарка, а вже через 15 хвилин на аеродромі була гроза із сильними поривами вітру. Якби я опирався лише на локатор, служби аеропорту отримали б інформацію запізно. Є робота, яку метеоролог робить по-старому, і це не забаганки й не архаїзм. Комусь це здається дивним, але після розкодування показників ми вручну наносимо їх на синоптичну карту. Звісно, є можливість зробити це на комп’ютері, але… Коли «малюєш» карту власноруч, краще розумієш погоду — ти майже відчуваєш її.

ДЛЯ ТИХ, ХТО ЦІКАВИТЬСЯ ФІЗИКОЮ ТА ГЕОГРАФІЄЮ, ДОРОГА ДО ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЇ ВІДКРИТА В Україні є чудові навчальні заклади, де можна здобути якісну метеорологічну освіту. Перший та основний — КНУ імені Тараса Шевченка, кафедра метеорології та кліматології. Також є Одеський державний екологічний університет, ХНУ імені Василя Каразіна, ЧНУ імені Юрія Федьковича та Херсонський гідрометеорологічний технікум, який готує спостерігачів. Після закінчення магістратури можна працювати синоптиком і складати прогнози. На фахівців є попит, адже щорічно випускається лише 10 студентів.

91


Lago di Sorapiss, Dolomites, Italy, Photo © 2018 Guerel Sahin / Palatina Media Gbr

Невагомо-гострі

ДОЛОМІТИ

92

На півночі Італії височіє гірський масив, що надихає, вражає і зачаровує химерною красою витягнутих різких форм та світлим кольором. За певного освітлення цей колір майже зливається із кольором неба, адже масив складається переважно із вапняків та доломіту. Публікуємо ексклюзивні знімки фотографа й мандрівника Guerel Sahin із книги «The Sound of Mountains» нідерландського видавництва «teNeues». Lago di Carezza, Dolomites, Italy, Photo © 2018 Guerel Sahin / Palatina Media Gbr

GUIDE | August ‘21


Auronzo di Cadore, Dolomites, Italy, Photo © 2018 Guerel Sahin / Palatina Media Gbr

Lago di Braies, Dolomites, Italy, Photo © 2018 Guerel Sahin / Palatina Media Gbr

August ‘21 | GUIDE

93


94

PROMOTION | August ‘21


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.