Solutions
Chapter 1
Let’s Warm-up
Do It Yourself 1A
1. a. 111, 112, 113, 114, 115
b. 155, 156, 157, 158, 159
c. 189, 190, 191, 192, 193
2. a.
Hundreds Tens Ones 1 1 1 b.
c. Hundreds Tens Ones 1 5 0
3. Hundreds Tens Ones
143
4. a. 132
Tens Ones 1 3 3
6. Number of bones in human body is 206. Number name of 206 = two hundred six
Challenge
1. for 1 tens, and for 1 ones 10 10
132 142 152
From 132 first jump of ten we will reach at 142. Next, from 142 if we jump ten more we will reach 152. 20 should be added to 132 to make it 152.
So, 2 tens should be added.
Do It Yourself 1B
1. a. 122 and 100 have the same digit at the hundreds place. 122 has higher digit in the tens place than 100. 2 > 0
Thus, 122 > 100
So, circle 122.
b. 66 doesn’t have the hundreds place. 166 has one hundreds place.
Thus, 66 < 166
So, circle 166.
c. 43 doesn’t have the hundreds place. 102 has one hundreds place.
Thus, 43 < 102
So, circle 102.
2. a. The digit in the hundreds place is the same in both the numbers.
Let us compare the digit in the tens place.
2 < 4. So, 123 < 143
b. The digit in the hundreds place is the same in both the numbers.
Let us compare the digit in the tens place.
3 < 9. So, 133 < 193
111
There are three tens in the given number. Thus, the place value of the digit 3 is 30. b. 114
There are four ones in the given number. Thus, the place value of the digit 4 is 4.
c. 123
There are one hundred in the given number. Thus, the place value of the digit 1 is 100.
d. 156
There are six ones in the given number. Thus, the place value of the digit 6 is 6.
e. 155
There are five tens in the given number. Thus, the place value of the digit 5 is 50.
f. 198
There are one hundreds in the given number. Thus, the place value of the digit 1 is 100.
5. a. 100 + 30 + 8 = 138
b. 100 + 0 + 4 = 104
c. 100 + 90 + 2 = 192
c. The digit in the hundreds, tens and ones place is the same in both the numbers.
So, 129 = 129
3. a. 122 123
b. 133 134
c. 198 199
4. a. 112 113 b. 100 101 c. 179 180
5. a. The given numbers are 123, 114, 109, 154, 134 The digit in the hundreds place is the same in all the numbers.
Let us compare the digit in the tens place.
0 < 1 < 2 < 3 < 5
So, 109 < 114 < 123 < 134 < 154
Increasing order: 109, 114, 123, 134, 154
Descending order: 154, 134, 123, 114, 109
b. The given numbers are 112, 110, 119, 117, 118
The digit in the hundreds place is the same in all the numbers.
The digit in the tens place is also same in all the numbers.
Let us compare the digits in the ones place.
0 < 2 < 7 < 8 < 9
So, 110 < 112 < 117 < 118 < 119
Increasing order: 110, 112, 117, 118, 119
Descending order: 119, 118, 117, 112, 110
c. The given numbers are 73, 100, 99, 101, 111 100, 101, 111 have hundreds place, making them the larger numbers.
They all have same digit in the hundreds place. Let us compare the digits in the tens place of these larger numbers.
111 has one in the tens place, making it the largest. 100 and 101 have the same digits in the tens place. Comparing the digits in the ones place.
0 < 1
So, 100 < 101
73 and 99 doesn’t have digits in the hundreds place. Compare the digits in the tens place.
7 < 9
So, 73 < 99
Increasing order: 73, 99, 100, 101, 111
Descending order: 111, 101, 100, 99, 73
d. The given numbers are 100, 187, 119, 111, 99
Among these numbers, all have a digit in the hundreds place except 99.
So, 99 is the smallest number
The digit in the hundreds place is the same in the numbers 100, 187, 119, 111.
Let us compare the digit in the tens place.
0 < 1 < 8
So, 187 is the biggest number
Number 119 and 111 have same digit in tens place. Comparing ones digit for 119 and 111
1 < 9
So, 111 < 119
Increasing order: 99, 100, 111, 119, 187
Descending order: 187, 119, 111, 100, 99
Increasing
Decreasing
a. 109, 114, 123, 134, 154 154, 134, 123, 114, 109
b. 110, 112, 117, 118, 119 119, 118, 117, 112, 110
c. 73, 99, 100, 101, 111 111, 101, 100, 99, 73
d. 99, 100, 111, 119, 187 187, 119, 111, 100, 99
6. Nagarhole tiger reserve has 141 tigers, Corbett tiger reserve has 160 tigers, Bandipur tiger reserve has 150 and Dudhwa tiger reserve has 135 tigers.
Numbers 141, 160, 150 and 135 have the same digit at the hundreds place.
Let us compare the digits in the tens place.
3 < 4 < 5 < 6
So, 135 < 141 < 150 < 160
Arranging the tiger reserves in ascending order on the basis of the number of tigers:
Dudhwa tiger reserve < Nagarhole tiger reserve < Bandipur tiger reserve < Corbett tiger reserve
Challenge
1. Number 10 less than 95 = 95 – 10 = 85
One more than 85 is 85 + 1 = 86
So, number is 86.
Do It Yourself 1C
3. a. The grapes are in the third position.
b. The mango is in the 5th position.
c. The apple is in the second position.
d. The sunflower is in the fourth position.
Meena’s position = 5th
Soham’s position = last (7th)
Tina is between Meena and Soham. So, Tina is 6th in the line.
Do It Yourself 1D 1. a.
2. Even number of objects are circled.
3. a. Riya has 3 mugs. She has an odd number of mugs. True
One mug is not in a pair. 3 is an odd number. So, these mugs are odd in number.
b. Jiya has 8 pens. She has an even number of pens. True
All pens are in a pair. 8 is an even number. So, these mugs are odd in number.
Meena Tina
Soham
c. Mohan has 5 apples. He can form 4 pairs. False
One apple is not in a pair. 5 is an odd number. So, these apples are odd in number.
4. Drawings may vary Even Odd Challenge
1. Number of mangoes with Rupa = 6 a. Rupa can make 3 pairs.
Pair 1 Pair 2 Pair 3
b. She needs 2 more pairs to make 10 mangoes.
Chapter Checkup
1. a.
2. a.
3
3. Before Between After
a. 123 124 125
b. 197 198 199
c. 134 135 136
4. a. The digit in the hundreds place is the same in all the numbers.
Let us compare the digits in the tens place.
3 < 4
The digit in the tens place is also same in 133 and 134
Let us compare the digits in the ones place.
3 < 4. So, 133 < 134 < 142 133 142 134
b. The digit in the hundreds place is the same in all the numbers.
Let us compare the digits in the tens place.
3 < 4 < 9. So, 143 < 154 < 195 195 154 143
c. The digit in the hundreds place is the same in all the numbers.
Let us compare the digits in the tens place.
3 < 8 < 9. So, 132 < 184 < 198 184 132 198
d. The digit in the hundreds place is the same in all the numbers.
Let us compare the digits in the tens place.
2 < 5 < 7. So, 123 < 154 < 176 123 176 154
5. a. 122 = 100 + 20 + 2
b. 134 = 100 + 30 + 4
c. 167 = 100 + 60 + 7
d. 176 = 100 + 70 + 6
8. Soma planted 159 saplings. Daman planted 148 saplings. Rajiv planted 198 saplings. Suhani planted 184 saplings.
The given numbers are 159, 148, 198, 184.
The digits in the hundreds place is the same in all the numbers.
Let us compare the digits in the tens place.
4 < 5 < 8 < 9
So, 148 < 159 < 184 < 198
So, Rajiv planted the maximum number of saplings.
Challenge
1. a. 1 hundreds, 7 tens and 9 ones blocks is = 100 + 70 + 9 = 179
b. 2 tens blocks = 20 If 2 tens blocks are taken away then number is 179 – 20 = 159
2. Riya lives on the 2nd floor.
Juhi lives on the floor above Riya.
The floor above 2nd will be 3rd floor.
So, Juhi lives on the 3rd floor. 1 7 9
Rohan - 5th floor fourth floor
Juhi - 3rd floor
Riya - 2nd floor first floor
Case Study
1. Raman lives in the 5th house. So, its colour is purple. Thus, option d is correct.
2. The yellow house is in the 4th position. Thus, option b is correct.
3. a. The 3rd house is orange.
b. The only green house is 7th on the street.
4. a. The orange houses are in the 3rd and 6th position on the street. True
b. The purple house, other than Raman’s house, is 4th on the street. False
5. Answers may vary
Chapter 2
Let’s Warm-up
1.
Do It Yourself 2A 1.
We can write it as, 14 + 13 = 14 + 10 + 3 = 24 + 3 = 27 14 + 13 = 21
f. We can write it as, 56 + 21 = 56 + 20 + 1 = 76 + 1 = 77 56 + 21 = 77
Challenge 1. We can write the numbers as,
So, Arjun is not correct. The digit in the ones place of the sum is 7.
Do It Yourself 2B
3. + = 19 is
3. a. 25 + 45 = 71 10 70 60
b. 23 + 19 = 32 42 40 13
c. 35 + 15 = 40 50 20 60
d. 34 + 27 = 23 61 43 51
Challenge
1. Number of flowers in pot A = 13
Number of flowers in pot B = 17 We need to add 3 tens to get the answer.
Do It Yourself 2C
1.
Challenge
1. Answers may vary. Sample answer: The two numbers that add will up to 79 can be 42 and 37.
Do It Yourself 2D
1. Number of candies bought by Riya = 24 Number of candies given by Aryan = 37 Total candies with Riya = 24 + 37 = 61 Thus, Riya has 61 candies now.
2. Number of murukkus Arun makes = 42 Number of murukkus his friend makes = 26
Number of murukkus do they make in total = 42 + 26 = 68
Thus, they make 68 murukkus
3. Number of red roses = 48
Number of yellow roses = 32
Number of white roses = 17
Total roses in the garden = 48 + 32 + 17 = 97
Thus, there are 97 roses in the garden.
4. Number of red balloons = 56
Number of blue balloons = 21
Number of green balloons = 12
Total balloons = 56 + 21 + 12 = 89
Thus, there are 89 balloons in all.
5. Answers may vary. Sample answer:
In a grocery store, there are 42 mangoes on one shelf and 39 mangoes on another shelf. How many mangoes are there in total?
Challenge
1. The given numbers are 22, 52, 26, 31
To find the smallest sum, we need to add smallest numbers.
Writing the given numbers in ascending order 22, 26, 31, 52
Let us compare the digits in the tens place.
2 < 3 < 5
Since the digits in the tens places of 22 and 26 are same, compare the digits in the ones place of 22 and 26.
So, 22 < 26 < 31 < 52
Smallest two numbers are 22 and 26.
Sum of 22 and 26 is = 22 + 26 = 48
Chapter Checkup
1. a. 8 + 2 = 10
2.
4. a. 26 + 13 = 39
First add the ones 6 + 3 = 9 ones
Now, add the tens 2 + 1 = 3 tens
b. 48 + 22 = 70
First add the ones 8 + 2 = 10
So, write 0 in the ones place and add 1 tens to the tens place.
Now, add the tens 4 + 2 + 1 = 7 tens
c. 57 + 38 = 95
First add the ones 7 + 8 = 15
So, write 5 in the ones place and add 1 tens to the tens place.
5. a.
Now, add the tens 5 + 3 + 1 = 9 tens
6. Number of leaves brought by Rohan = 23
Number of leaves brought by Soham = 46
Total number of leaves brought = 23 + 46 = 69
Thus, the total number of leaves are 69.
7. Number of apples = 28
Number of oranges = 41
Number of bananas = 29
Total fruits = 28 + 41 + 29 = 98
Thus, the fruit vendor has 98 fruits.
8. Number of comic books Mohan bought = 15
Number of colouring books Mohan bought = 12
Number of notepads Mohan bought = 10
Total number of books = 15 + 12 + 10 = 37
Thus, the total number of books Mohan bought is 37.
Challenge
1. Smallest 2-digit number = 10
1 dozen = 12
Let us add, 10 and 12
10 + 12 = 22
2. An odd number is a number that can’t be split into two equal parts.
When you add three odd numbers together, the answer is always odd, not even.
So, the given statement is false.
For example, let us add three odd numbers: 11, 13, and 15 11 + 13 + 15 = 39
So, 39 is an odd number
Case Study
1. On Day 1, Raha’s friends collected 31 shells
2. On Day 1, Raha collected 8 shells and her friends collected 31 shells.
Total shells collected = 8 + 31 = 39
So, Raha and her friends made 39 bird feeders on Day 1.
Thus, option c is correct answer.
3. Raha and her friends got 39 shells on Day 1.
And on Day 2, they got 5 shells.
Total number of shells = 39 + 5 = 44
So, they made a total of 44 bird feeders.
4. Answers may vary. Sample answer: Egg cartons and cardboard can be reused to make bird feeders.
Chapter 3
Let’s Warm-up
1. a. 54 − 12 = 42
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
b. 66 − 20 = 46
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
c. 70 − 22 = 48
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
d. 68 − 14 = 54
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
2. a. Go back by 1 tens from 23 to reach 13. Then move back by 2 ones to reach 11.
So, 23 – 12 = 11
b. Go back by 3 tens from 56 to reach 26. Then move back by 2 ones to reach 24.
So, 56 – 32 = 24
c. Go back by 1 tens from 73 to reach 63. Then move back by 2 ones to reach 61.
So, 73 – 12 = 61
d. Go back by 4 tens from 98 to reach 58. Then move back by 2 ones to reach 56.
So, 98 – 42 = 56
3. a.
Challenge
1. Meera's statement: When you subtract 0 from any number, you get the same number.
For example, 51 – 0 = 51
So, Meera is correct.
Sheena's statement: When you subtract 1 from any number, you get the same number. For example, 51 – 1 = 50
So, Sheena is not correct.
Thus, Meera is correct because subtracting 0 from any number leaves the number unchanged. Do It Yourself 3B
The addition and subtraction facts of 9, 6 and 15 are: 9 + 6 = 15 6 + 9 = 15 15 – 6 = 9 15 – 9 = 6
b. The addition and subtraction facts of 3, 8 and 11 are: 3 + 8 = 11 8 + 3 = 11 11 – 3 = 8 11 – 8 = 3 3. a.
5. Answer may vary. Sample answer:
Challenge
1. Answers may vary. Sample answers:
73 – 61 = 12
Do It Yourself 3C
1. Number of flowers Jiya had = 51
Number of flowers Raju had = 31
Number of flowers that Jiya has more than Raju = 51 – 31 = 20
Thus, Jaya has 20 more flowers than Raju.
2. Number of items of fruit with Mohan = 45
Number of items of fruit with Minal = 21
Number of fewer items of fruit that Minal has = 45 – 21 = 24
Thus, Minal has 24 fewer items of fruit than Mohan.
3. Total number of houses in a village = 27
Number of thatched houses = 15
Remaining houses = 27 – 15 = 12
Number of concrete houses = 12
4. Answer may vary. Sample answer: Sarah had 28 apples in her basket. She gave 11 apples to her friends.
How many apples does Sarah have left?
Challenge
1. Number of apples Sheetal has = 12
Number of days in a week = 7
Number of days in 2 weeks = 7 + 7 = 14
Number of more apples needed for 2 weeks = 14 – 12 = 2
Thus, Sheetal needs to buy 2 more apples.
Chapter Checkup
7. Number of bells in Sunita’s ghungaroos = 46
Number of bells in Sarika’s ghungaroos = 35
Number of bells that Sunita has more than Sarika = 46 – 35 = 11
So, Sunita has more bells.
8. Number of teeth that a 7-year-old child has = 22
Number of teeth that an adult has = 32
Number of more teeth that an adult has than a child = 32 – 22 = 10
9. Cost of one pencil that Meena buys = ₹8
Currency note that she gives to shopkeeper = ₹50
Amount of money to be returned to Meena = ₹50 – ₹8 = ₹42
₹42 can be split as ₹42 = ₹20 + ₹20 + ₹2
So, Meena gets two ₹20 notes and one ₹2 coin.
Challenge
1. The given number = 54
Robin takes away 13 from the number, remaining is = 54 – 13 = 41
He takes 10 more, then remaining number is = 41 – 10 = 31
Number ones in the answer is 1.
2. The number that is 40 less than 80 = 80 – 40 = 40 10 more than 40 is = 40 + 10 = 50
So, the number is 50.
Case Study
1. The cost of ribbons = ₹43
The cost of snacks = ₹50
Amount of money Jay spent = ₹43 + ₹50 = ₹93
So, option d is correct.
2. Amount of money Jay has = ₹99
Amount of money is left with him after buying ribbons
= Amount of money Jay has − The cost of ribbons = ₹99 – ₹43 = ₹56
3. Amount money is left with him after buying both the things
= Amount of money Jay has − Total amount of money Jay spent = ₹99 – ₹93 = ₹6
4. Cost of wrapping paper = ₹13
So, Jay cannot buy a wrapping paper with the money left because he is only left with ₹6.
5. Answer may vary
Chapter 4
Let’s Warm-up Vegetables bought Total vegetables
1.
3 Tomatoes and 4 Brinjals 8 vegetables
2.
1 Tomato and 4 Cauliflowers 7 vegetables
3.
4 Brinjals and 2 Cabbages 5 vegetables
4.
4 Tomatoes and 5 Cabbages 6 vegetables
5.
4 Brinjals and 4 Cauliflowers 9 vegetables
Do It Yourself 4A 1.
There are 8 leaves in total. 2.
There
Cow 1
Number legs a cow has = 4 Number of legs 2 cows have = 4 + 4 = 8 So, 2 cows have 8 legs.
Challenge
1. Representation may vary
Riya is adding 6 three times. It is represented here by adding a set of 6 eggs three times. 6 + 6 + 6 = 18
Do It Yourself 4B 1. a.
2 apples 2 apples 2 and a half apples
The apples are not equal in each group. b.
6 flowers 6 flowers 6 flowers
There are an equal number of flowers in each group.
2.
3 groups of 3 stars = 9 stars
3. a. There are 3 bicycles.
Each bicycle has 2 wheels. There are 6 wheels in all.
b. There are 4 baskets.
Each basket has 3 fruits.
There are 12 fruits in all.
4.
Group 1
8 grapes Group 2 8 grapes Group 3 8 grapes
8 grapes + 8 grapes + 8 grapes = 24 grapes
5. Repeated Addition Total Equal Grouping
a. 7 + 7 + 7 18 7 groups of 2
b. 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 21
3 groups of 5
c. 5 + 5 + 5 14 3 groups of 7
d. 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 15 6 groups of 3
a. There are 3 groups of 7s to be added.
So, sum is 7 + 7 + 7 = 21
b. There are 6 groups of 3s to be added.
So, sum is 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 18
c. There are 3 groups of 5s to be added.
So, sum is 5 + 5 + 5 = 15
d. There are 7 groups of 2s to be added.
So, sum is 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 14
Challenge
1.
Jar 1 10 sweets Jar 2 10 sweets Jar 3 9 sweets
The first two jars have 10 sweets and the third jar has 9 sweets.
So, the distribution is not equal.
Do It Yourself 4C
3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 21
7 groups of 3 = 7 times 3
7 × 3 = 21
There are 21 roses in total.
4 groups of 4 = 4 times 4
4 + 4 + 4 + 4 = 16
4 × 4 = 16
There are 16 candles in total.
2. a. 2 times 4
b. 5 times 2
c. 4 times 2
d. 3 times 3
3. a.
b.
2 + 2 + 2 + 2 4 groups of 2 4 × 2 = 8
6 + 6 + 6 3 groups of 6 3 × 6 = 18
c. 3 + 3 2 groups of 3 2 × 3 = 6
Challenge
1. 5 × 5 = 25 means 5 times 5 = 5 groups of 5
5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 25
So, 5 dots on each bug.
Chapter Checkup
1. a.
b.
2. a.
b.
8 + 8 + 8 + 8 = 32
There are 32 mangoes in all.
5 + 5 = 10
There are 10 books in all.
4 groups of 5 pieces of chalk in each group.
3 groups of 10 marbles in each group.
Group 1
6 grapes
b.
Group 2 6 grapes
Group 3 6 grapes
There are 3 groups and 6 grapes in each group.
So, circle option c.
Group 1
2 tomatoes
Group 2 2 tomatoes
Group 3 2 tomatoes
Group 4 2 tomatoes
There are 4 groups and 2 tomatoes in each group.
So, circle option c.
4. Answer may vary. Sample answer: a.
3 groups of 6 apples in each = 6 + 6 + 6 = 3 × 6 = 18
b.
2 groups of 2 apples in each = 2 + 2 = 2 × 2 = 4
c.
3 groups of 7 apples in each = 7 + 7 + 7 = 3 × 7 = 21
5. a. 3 + 3 + 3 + 3 4 times 3 4 × 3 = 12
b. 3 + 3 2 times 3 2 × 3 = 6
6. a. 2 + 2 + 2 + 2 = 10 × 2 False
4 groups of 2 is 4 × 2 = 8
b. 4 groups of 10 is 14 False
4 groups of 10 is 4 × 10 = 40
c. 7 times 5 is 35 True
7 × 5 = 35
d. 10 + 10 = 10 × 2 True
2 groups of 10 is 2 × 10 = 20
7. Number of wheels a tuk-tuk has = 3
Total number of tuk-tuks = 4
4 groups of 3 = 3 + 3 + 3 + 3 = 4 × 3 = 12
So, 4 tuk-tuks have 12 wheels.
8. Number of players in Kabaddi team = 7
Number of teams = 2
Number of players in two teams = 2 groups of 7 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 2 × 7 = 14
So, there are 14 players in two teams.
Challenge
1. Adding 6 to itself 6 times is = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 36
6 groups of 6 = 6 times 6 = 6 × 6 = 36
So, Rohan is correct.
2. Number of lamps Rina placed near every pillar = 3
Number of pillars = 5
Total number of lamps Rina placed = 5 groups of 3 = 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 5 × 3 = 15
Number of lamps Shina placed near every corner = 2
Number of corners = 6
Total number of lamps Shina placed = 6 groups of 2 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 6 × 2 = 12
So, Rina placed more lamps.
Case Study
1. Number of neem saplings Jiya plants in each row = 2
Total number of rows = 5
So, total number of saplings = 5 groups of 2 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 5 × 2 = 10
Option b does not represent the number of saplings planted by Jiya.
2. Number of rows of mango saplings planted by Rahul = 2
Number of mango trees in each row = 4
Total number of saplings = 2 groups of 4 = 4 + 4 = 8
So, option a is correct.
3. a. 4 saplings each in 2 rows = 2 groups of 4
b. 10 saplings each in 3 rows = 3 groups of 10
4. Answer may vary.
Chapter 5
Let’s Warm-up
1. 3 pears + 3 pears = 6 pears
2. These are 2 groups of 3 pears each.
3. We can say, 2 × 3 pears = 6 pears
Do It Yourself 5A
1. Groups Multiplication fact
2 groups of 4 spoons.
2 groups of 6 balloons.
Do It Yourself 5B
1. Number of hands 1 2 3 4 5
Number of fingers 1 × 5 = 5
2. 5 × 3 = 15
3.
=
4. Number of jingles one jhika has = 10
Number of jhikas = 10
Total jingles = 10 × 10 = 100 jingles
Thus, there are 100 jingles.
10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = 100
Challenge
1. Product of 2 numbers = 40
One of the numbers is 10. Since, 10 × 4 = 40
So, the other number is 4.
Do It Yourself 5D
1. a. 3 groups of zero eggs are 3 × 0 = 0
b. 2 groups of 1 egg are 2 × 1 = 2
2. a. If 4 × 5 = 20, 5 × 4 = 20
b. 9 × 4 = 36, 4 × 9 = 36
3. a. Double of 4 is 4 × 2 = 8
b. Double of 22 is 22 × 2 = 44
c. Double of 15 is 15 × 2 = 30
d. Double of 20 is 20 × 2 = 40
a. Double of 4 44
b. Double of 22 40
c. Double of 15 8
d. Double of 20 30
4. Number of lamp posts on a road = 10
Number of LED lamps on each lamp post is 1.
Total number of lamps = 10 × 1 = 10
5. Amount saved by Diya every day = ₹2
4.
6 + 6 + 6 + 6 + 6 or 5 × 6 = 30 Thus, there are 30 grapes in total.
Challenge
1. When we skip count by 5 and jump, we get numbers 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40. Number 34 is marked incorrectly.
Do It Yourself 5C
1. a. 10 groups of 6 butterflies equal 60. 10 × 6 = 60
b. 20 groups of 2 chairs equal 40. 20 × 2 = 40
c. 5 groups of 10 skateboards equal 50. 5 × 10 = 50
2. a. 5 jumps of 10 each means 5 × 10 = 50
b. 7 jumps of 10 each means 7 × 10 = 70
3. Figures may vary. Sample figures: 10 groups with each group having 3 balls. So, a total of 10 × 3 = 30 balls.
Number of days she saved money = 10
Total amount of money Diya saved is 10 × 2 = 20
So, Diya saved ₹20.
Challenge
1. The number is between 20 and 30.
Double of a number is 48.
24 × 2 = 48
So, the number is 24.
Do It Yourself 5E
1. Number of bookshelves = 10
Number of books each shelf can hold = 6
The total number of books the bookstore can hold = 10 × 6 = 60 books
Thus, the bookstore can hold 60 books.
2. Number of Mishti Doi packet boxes Manan has = 9
Number of Mishti Doi packets each box can hold = 10
The total number of Mishti Doi packets = 9 × 10 = 90 Mishti Doi packets
Thus, there are 90 Mishti Doi packets.
3. Number of baskets = 10
Number of oranges in each basket = 6
The total number of oranges in 10 baskets = 10 × 6 = 60 oranges
Thus, the baskets can hold 60 oranges.
4. Number of batches with Tom = 4
Number of cupcakes made in each batch = 10
Total cupcakes = 4 × 10 = 40 cupcakes
Thus, Tom made 40 cupcakes altogether.
5. Answers may vary. Sample answer: Lisa collected 2 jars of marbles, and each jar contained 10 marbles.
How many marbles did Lisa collect in total?
Challenge
1. Seerat knows the table of 5. She can find 5 times 8 is 5 × 8 = 40
This is equal to 8 times 5. So, 8 × 5 = 40
Chapter Checkup
1. a. 2 × 6 = 12
2 times 6 is 12. So, it is true.
b. 5 × 1 = 0
5 times 1 is 5. So, it is false.
c. 7 × 0 = 1
7 times 0 is 0. So, it is false.
d. 10 × 5 = 50
10 times 5 is 50. So, it is true.
2. a. 2 × 5
b. 5 × 3
3. a. 5 + 5 = 10 b. 2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10
4. a. Double of 8 2 × 8 = 16
b. 5 times 8 5 × 8 = 40
c. 10 times 1 10 × 1 = 10
d. 0 times 8 0 × 8 = 0
5. 3 × 10 = 30 3 × 2 = 6
6.
7. Number of dosas that can be cooked on a single tawa = 7
Number of tawas = 10
Total number of dosas = 10 × 7 = 70
Thus, the total number of dosas cooked on 10 tawas is 70.
Challenge
1. Top to bottom
5 × 4 = 20
2 × 8 = 16 Left to right
4 × 2 = 8
4 × 10 = 40 10 × 2 = 20
8.
a. Hats 2 5 × 2 = 10 10 hats
b. T-shirts 6 5 × 6 = 30 30 t-shirts
c. Shoes 2 pairs 5 × 2 = 10 10 pairs
2. Number floors in a tower = 5
Number of blocks each floor has = 4
Total number of blocks = 5 × 4 = 20
So, the total number of blocks required = 20
Yes, you are right.
Case Study
1. There are lollipops, books, cookies, toys and pencils in the goody bag.
So, option b, c and d are correct.
2. Number of lollipops in a goody bag = 2
Number of kids in the orphanage = 10
Total lollipops = 10 × 2 = 20
So, 20 lollipops are needed in total.
3. Number of toys in a goody bag = 1
Number of kids in the orphanage = 10
Total toys = 10 × 1 = 10
So, 10 toys are needed in total.
4. 5 times 10 is the same as 10 times 5.
5 × 10 = 50
Then, 10 × 5 = 50
5. Answers may vary.
Chapter 6
Let’s Warm-up
1. 93 1 hundreds, 2 tens, 1 ones
2. 121 1 hundreds, 4 tens, 8 ones
3. 148 9 tens, 3 ones
4. 163 1 hundreds, 9 tens, 9 ones
5. 199 1 hundreds, 6 tens, 3 ones
Do It Yourself 6A
1. a. 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 b. 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 2.
3. Number of floors in Burj Khalifa = 163
Number name: one hundred sixty-three
4. a. 4 hundreds, 6 tens and 5 ones 465
b. 7 hundreds, 7 tens and 7 ones 777
c. 6 hundreds and 3 ones 603
d. 5 hundreds and 5 ones 505
5. for hundreds, for tens, and for ones.
a. 345
b. 459
c. 567
d. 678
Challenge
1. I have 2 hundreds.
So, the digits in the hundreds place is 2. I have no tens.
So, the digit in the tens place is 0.
1 more ones than the number of hundreds.
So, the digit in the ones place is 2 + 1 = 3 Hence, the number is 203.
Do It Yourself 6B
1. a. 3 hundreds + 9 tens + 8 ones
Expanded form: 300 + 90 + 8
b. 1 hundreds + 7 tens + 0 ones
Expanded form: 100 + 70 + 0
c. 6 hundreds + 5 tens + 4 ones Expanded form: 600 + 50 + 4
Number name for 984: Nine hundred eighty-four
Number name for 576: five hundred seventy-six
Number name for 702: seven hundred two
3. a. 7 is 700 701 679 57
b. 6 is 60 693 567 896
c. 3 is 300 345 639 130
4. Number of steps in Rameshwaram temple = 127 steps
Number name: one hundred twenty-seven Expanded form: 100 + 20 + 7
Challenge
1. My ones digit is less than 1. So, the digit in the ones place is 0.
My tens digit is the greatest single digit number. So, the digit in the tens place is 9. My hundreds digit is 5. Thus the number is 590.
Do It Yourself 6C
1. a. Let us compare the digit in the hundreds place. 1 < 8. So, 167 < 879.
167 879
b. Let us compare the digit in the hundreds place.
7 < 9. So, 799 < 901.
799 901
c. Let us compare the digit in the hundreds place.
1 < 2. So, 178 < 204.
204 178
2. a. 2-digit numbers are always smaller than 3-digit numbers. So, 97 is less than both 239 and 709.
Let us compare the digit in the hundreds place.
2 < 7. So, 97 < 239 < 709.
239 97 709
b. Let us compare the digit in the hundreds place.
4 < 5 < 7. So, 446 < 551 < 783.
551 446 783
c. Let us compare the digit in the hundreds place.
1 < 2 < 8. So, 175 < 269 < 865.
269 175 865
d. Let us compare the digit in the hundreds place.
1 < 5
So, 159 is less than both 537 and 538.
The digit in the hundreds place is the same in both numbers 537 and 538.
The digit in the tens place is also the same in both the numbers 537 and 538.
Let us compare the digits in the ones place.
7 < 8. So, 159 < 537 < 538.
159 537 538
3. The numbers are 789, 345, 100, 620.
100 is lesser than 345.
345 is lesser than 620.
620 is lesser than 789.
Increasing order: 100, 345, 620, 789
Decreasing order: 789, 620, 345, 100
4. Digits: 2, 5 and 7. 2 < 5 < 7.
Greatest number will have greatest digit in hundreds place.
Smallest number will have smallest digit in hundreds place.
Greatest 3-digit number = 752
Smallest 3-digit number = 257
5. Number of bricks used by Toni = 790
Number of bricks used by Ramu = 689
Let us compare the digit in the hundreds place.
6 < 7. So, 790 > 689
Thus, Toni used more bricks.
Challenge
1. The hundreds place has the greatest digit. So, the digit is 9.
The place value and face value of the digit in the tens place is the same.
So, digit is 0.
The digit in the ones place is 1. So, the number is 901.
Chapter Checkup
1.
2.
3.
4. a. Let us compare the digit in the hundreds place. 2 < 3. So, 345 > 232
b. Let us compare the digit in the hundreds place. 6 < 9. So, 999 > 678
c. The digit in the hundreds place, tens places and ones place are the same in both numbers 945 and 945. So, 945 = 945
d. 2-digit numbers are always smaller than 3-digit numbers. So, 34 < 344
e. Let us compare the digit in the hundreds place. 1 < 8. So, 123 < 856
f. Let us compare the digit in the hundreds place. 8 < 9. So, 899 < 999
5. a. 559, 678, 345 559 is greater than 345. 678 is greater than 559.
Decreasing order: 678, 559, 345
b. 109, 289, 678 289 is greater than 109. 678 is greater than 289. Decreasing order: 678, 289, 109
c. 345, 696, 873 696 is greater than 345. 873 is greater than 696. Decreasing order: 873, 696, 345
6. a. 540, 330, 257 257 is smaller than 330. 330 is smaller than 540.
Increasing order: 257, 330, 540
b. 678, 447, 567 447 is smaller than 567.
567 is smaller than 678.
Increasing order: 447, 567, 678
c. 600, 120, 499
120 is smaller than 499. 499 is smaller than 600.
Increasing order: 120, 499, 600
7. The four houses on a street with numbers in the order 223, 224, 225 and 226.
The next number after 226 will be 227.
So, the next house number will be 227.
8. Less than 500: 123, 229, 289, 459
More than 500: 590, 769, 890, 985
9. The digits are 6, 1 and 4.
Arrange the given digits in descending order: 6 > 4 > 1.
The greatest number is 641.
Arrange the given digits in ascending order 1 < 4 < 6. The smallest number is 146.
Challenge
2. There are six 3-digit odd numbers between 101 and 115. Count on your fingers the 3-digit odd numbers between 101 and 115.
The numbers are 103, 105, 107, 109, 111 and 113.
Hint: Do not count 101 and 115.
Case Study
1. There are 8 metro pillars. So, option b is correct.
2. Metro is moving towards the right, the pillar numbers are increasing.
3. The smallest pillar number is 576.
The number name is five hundred seventy-six.
4. The greatest pillar number is 583.
Arrange the given digits in ascending order 3 < 5 < 8 to get the smallest number formed using the digits 5, 8, 3 is 358.
Chapter 7
Let’s Warm-up
3. for 1 hundreds (H), for 1 tens (T) and for 1 ones (O).
a. 123 + 543 = 666 + =
b. 801 + 111 = 912 + =
c. 453 + 212 = 665 + =
4.
T O
Challenge
1. Yes, Yash is right. We need 111 to add 245 to get 356.
5 6
4
Do It Yourself 7B
1. for 1 hundreds (H), for 1 tens (T) and for 1 ones (O).
a. 457 – 14 = 443 b. 458 – 327 = 131
c. 668 – 118 = 550
2. a. H T O
4. We have to take away 167 from 567 to get 400.
Challenge
1. Arrange the given digits in descending order 5 > 4 > 3.
Largest possible number = 543
Arrange the given digits in ascending order 3 < 4 < 5. Smallest 3-digit number = 345
Subtraction = 543 – 345 = 198 H T O 13 4 3 13 5 4 3 3 4 5 1 9 8
So, the digit in the ones place of the difference is 8.
Do It Yourself 7C
1. a. Addition
H T O 1 1 4 5 6 + 1 9 8 6 5 4
There are 654 books on the table.
2. a. Number of sheep = 134
Number of goats = 227
b. Subtraction H T O 5 6 8 – 2 3 2 3 3 6
There are 336 toys left.
Total number of sheep and goats = 134 + 227 = 361
There are 361 sheep and goats in total.
b. Number of dogs = 189
Number of sheep = 134
Number of more dogs than sheep = 189 – 134 = 55
There are 55 more dogs than sheep.
3. Number of packets the shopkeeper had = 583
Number of packets he sold = 272
Number of packets left = 583 – 272 = 311
Shopkeeper is left with 311 packets.
4. Number of tigers at Corbett Tiger Reserve = 260
Number of tigers at Kanha Tiger Reserve = 105
Total number of tigers = 260 + 105 = 365
Challenge
1. Number formed by Vidit = 204
Number formed by Suhaan after reversing the digits = 402
Sum of the numbers = 204 + 402 = 606
Chapter Checkup
1. for 1 hundreds (H), for 1 tens (T) and for 1 ones (O). a. H T O
435 + 546 = 9 hundreds + 8 tens + 1 ones
5. Situation Addition Subtraction
a. Rahul bought 345 books and arranged 115 books on the shelf. How many books are left to be arranged on the shelf?
b. Mona had 123 marbles. Her friend Tina had 167 marbles. How many marbles are there in all?
6. Number of English books = 568
Number of Hindi books = 345 Hindi books are fewer.
Number of Hindi books fewer than English = 568 – 345 = 223
Hindi books are fewer than English books by 223.
7. Number of jhadus in a month = 145
Number of jhadus in another month = 206
Total number of jhadus = 145 + 206 = 351
There are 351 jhadus made.
8. Number of biscuits Rohit baked = 340
Number of more biscuits Rohit baked = 105
Total number of biscuits baked = 340 + 105 = 445
Number of biscuits he sold = 130
No. of biscuits left with Rohit = 445 – 130 = 315 Rohit is left with 315 biscuits.
9. a. Number shown with blocks = 2 hundreds + 5 tens + 6 ones = 256
b. The new number if 145 is added = 256 + 145 = 401 The new number will be 401 if 145 is added to it.
Challenge
1. a. Mr Parikhʼs house no. is 299. My number is 100 more than 216.
b. Mr Ahmadʼs house no. is 300. My number is 25 less than 267.
c. Ms Shahʼs house no. is 316. My number is the number before 300.
d. Mrs Paulʼs house no. is 242. My number is 10 less than 310.
2. Answers may vary. Sample answer: There are 456 coconuts in a farm. 124 coconuts are sold. How many coconuts are left in the farm?
Case Study
1. They first made 237 soaps. So, option a is correct.
2. Number of soaps made the first time = 237
Number of soaps sold for first time = 168
Number of soaps left after selling the soaps the first time = 237 − 168 = 69
3. Total number of soaps in the end = Soaps left after selling the soaps the first time + Soaps made later = 69 + 134 = 203
4. Answers may vary.
Chapter 8
Let’s Warm-up
1. 4 + 4 + 4
2. 6 + 6 + 6 + 6
3. 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2
4. 6 + 6 + 6
5. 8 + 8 + 8 + 8 + 8
Do It Yourself 8A
1. a. 3 × 6 = 18 b. 3 × 5 = 15
c. 3 × 3 = 9 d. 3 × 9 = 27
2. a. 3, 6, 9, 12 b. 18, 21, 24, 27 c. 12, 15, 18, 21 d. 21, 24, 27, 30 e. 9, 12, 15, 18 f. 15, 18, 21, 24
3. a. 3 × 6 = 18 b. 3 × 9 = 27 c. 3 × 5 = 15
d. 3 × 8 = 24 e. 3 × 10 = 30 f. 3 × 4 = 12
4. a. 3 × 6 = 18 b. 3 × 10 = 30 c. 3 × 2 = 6 d. 3 × 9 = 27 e. 3 × 8 = 24 f. 3 × 3 = 9
5. a. 3 × 8 = 24
b. 3 × 4 = 12
c. 3 × 10 = 30
Challenge
1. Let us write the multiplication table of 3 up to 20. 3, 6, 9, 12, 15, 18
A number that comes in the multiplication table of 3 and has 2 in the ones place is 12.
Do It Yourself 8B
1. a. 4 × 3 = 12 b. 4 × 8 = 32 c. 4 × 2 = 8
d. 4 × 6 = 24 e. 4 × 9 = 36 f. 4 × 1 = 4
2. a. 4 × 5 = 20 b. 4 × 3 = 12 c. 4 × 10 = 40
3. a. 4 fives are 20 b. 4 tens are 40 c. 4 nines are 36 d. 4 fours are 16 e. 4 twos are 8 f. 4 sixes are 24
4. Figures may vary. Sample figures:
a. 4 × 7 = 28
b. 4 × 9 = 36
c. 4 × 4 = 16
Challenge
1. Number of boxes = 4
a. 4 × 6 = 24 books
b. 4 × 8 = 32 books
c. 4 × 3 = 12 books
Do It Yourself 8C
1. a. 6 × 7 = 42 b. 6 × 5 = 30 c. 6 × 4 = 24
2. a. 30, 36, 42 b. 12, 18, 24 c. 24, 30, 36
3. a. 6 times 7 is 42 b. 6 times 4 is 24 c. 6 times 8 is 48
d. 6 times 10 is 60 e. 6 times 3 is 18 f. 6 times 9 is 54
4. a. 6 × 5 = 30 b. 6 × 7 = 42 c. 6 × 9 = 54
d. 6 × 2 = 12 e. 6 × 8 = 48 f. 6 × 3 = 18
Challenge
1. Table of 3 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30
Table of 3 + 3 6 9 12 15 18 21 24 27 30
Table of 6 6 12 18 24 30 36 42 48 54 60
Do It Yourself 8D
1. a. T O
T O 4 4 × 2 8 8
4. T O 1 3 × 3 3 9 13 jugs will have 13 × 3 = 39 glasses of chaach
Challenge
1. 4 times 13 is 52. So, the number is 4. T
Do It Yourself 8E
1. a. T O 1 4 8 × 2 9 6 b. T O 3 1 6 × 6 9 6 c. H T O 5 2 × 3 1 5 6
2. a. T O 3 1 8 × 4 7 2 b. T O 1 4 5 × 2 9 0 c. H T O
3. T O
1 1 3 × 6 7 8
13 multiplied by 6 is 78.
4. False, we will not get 7 ones. We have 6 ones as shown in the multiplication. H T O 4 1 × 6
2 4 6
5. We get 6 tens when we multiply 92 with 5. H T O 1 9 2 × 5 4 6 0
Challenge
1. 24 × 2 = 48 and 24 × 20 = 480 21 × 3 = 63 and 21 × 30 = 630
Do It Yourself 8F
1. Number of packets = 98
Number of candies in each packet = 5
Total candies = 98 × 5 = 490
There are 490 candies in all.
2. Number of seats in a bus = 46
Number of buses = 4
Total seats = 46 × 4 = 184 There are 184 seats in all.
3. Number of pouches = 52
Number of pins in each pouch = 6
Total pins = 52 × 6 = 312
There are 312 pins.
4. Number of poles needed to fence a garden = 6
Cost of each pole = ₹85
Total cost of all bamboos = 6 × ₹85
So, the total cost of all bamboos is ₹510.
Challenge
1. Answers may vary. Sample answer: A pond has 68 fish. If a lake has fish 3 times that of the pond, how many fish are there in the lake?
Chapter Checkup
1. a. 3 × 8 = 24 b. 3 × 5 = 15 c. 3 × 2 = 6
d. 3 × 1 = 3 e. 3 × 3 = 9 f. 3 × 10 = 30
2. a. 4 × 9 = 36 b. 4 × 8 = 32 c. 4 × 5 = 20
d. 4 × 6 = 24 e. 4 × 7 = 28 f. 4 × 10 = 40
3. a. 7 × 6 = 6 × 7 = 42 b. 6 × 10 = 10 × 6 = 60
c. 6 × 5 = 5 × 6 = 30 4. a. T O 1 3 7 × 2 7 4 b.
6. Number of runs on each ball = 6
Number of balls = 7
Total runs scored = 6 × 7 = 42
Thus, Rahul scored 42 runs for his team.
7. Number of rows = 4
Number of dancers in each row = 28
Total dancers = 4 × 28 = 112
So, there are 112 dancers in all.
8. Number of dosa plates = 6
Cost of each plate = ₹85
Cost of all plates = 85 × 6 = 510
Cost of all the dosas is ₹510.
2. Answers may vary. Sample answer: A vegetable vendor sells 5 baskets of tomatoes, and each basket contains 42 tomatoes. How many tomatoes does he sell?
Case Study
1. Answers may vary.
2. They have 5 jugs of juice. So, option a is correct.
3. Number of cups in each jug = 81 cups
4. Total number of cups = 81 × 5 = 405 cups
5. Answers may vary
Chapter 9
Let’s Warm-up 1. 2 groups of 4
3 groups of 2
groups of 2 4 groups of 6
Do It Yourself 9A
1. a.
b.
c.
2. a. Each rabbit will get 3 carrots.
b.
Each friend will get 4 biscuits.
3. a. There are 4 groups of 2 bananas. Each child will get 2 bananas.
b. There are 4 groups of 3 cupcakes. Each child will get 3 cupcakes.
4. a. Number of mangoes = 20
Number of children = 5 Each child will get 4 mangoes.
Challenge
1. Number of laddoos = 18
There are 3 laddoos in each plate.
Do It Yourself 9B
1. a. 18 – 6 = 12
12 – 6 = 6 6 – 6 = 0
6 is subtracted 3 times. 18 ÷ 3 = 6
So, 3 children will get 6 chocolates each.
b. 14 – 2 = 12 12 – 2 = 10 10 – 2= 8 8 – 2 = 6
6 – 2 = 4
4 – 2 = 2 2 – 2 = 0
2 is subtracted 7 times.
14 ÷ 2 = 7
So, 7 children will get 2 pens each.
c. 8 – 4 = 4
4 – 4 = 0
4 is subtracted 2 times.
8 ÷ 4 = 2
So, 2 children will get 4 apples each.
2. a. Total number of books = 12
Number of books in each group = 3
So, 12 ÷ 3 is the correct answer.
b. Total number of pencils = 15
Number of pencils in each group = 5
So, 15 ÷ 5 is the correct answer.
3. a. 15 ÷ 3
b. 10 ÷ 5
4. a. 15 ÷ 3 = 5
5 objects in each group is the correct answer. So, the given statement is true.
b. 12 ÷ 4 = 3
3 objects in each group is the correct answer. So, the given statement is false.
c. Total number of objects = 20
Number of groups = 4
So, 20 ÷ 4 is the correct division fact. Therefore, the given statement is false.
Challenge
1. Number of flowers Ravi has = 24
Number of vases Ravi has = 8
Ravi has already put 22 flowers in the vases. So, he needs to put 2 more flowers.
Do It Yourself 9C
1. There are 4 groups of 3 pastries. Multiplication fact: 4 × 3 = 12
Division fact: 12 ÷ 4 = 3
2. a. 5 × 4 = 20
20 ÷ 4 = 5
3. a. 4 × 2 = 8
8 ÷ 4 = 2
8 ÷ 2 = 4
4. Figures may vary. Sample figures:
a. 4 × 2 = 8, 8 ÷ 4 = 2
b. 6 × 3 = 18, 18 ÷ 6 = 3
Challenge
1. Each multiplication fact has 2 division facts. Multiplication fact: 6 × 4 = 24
Division facts: 24 ÷ 4 = 6
24 ÷ 6 = 4
Do It Yourself 9D
1. a. 12 ÷ 3 = 4
Say the table of 3 until we get 12. 3 × 4 = 12. So, 12 ÷ 3 = 4.
b. 20 ÷ 4 = 5
Say the table of 4 until we get 20. 4 × 5 = 20. So, 5 is the answer.
2. a. Say the table of 5 until we get 30. 5 × 6 = 30. So, 6 is the answer 6 5 30
b. Say the table of 4 until we get 28. 4 × 7 = 28. So, 7 is the answer.
c. Say the table of 3 until we get 21. 3 × 7 = 21. So, 7 is the answer
d. Say the table of 5 until we get 10. 5 × 2 = 10. So, 2 is the answer.
3. a. Say the table of 2 until we get 18. 2 × 9 = 18. So, 9 is the answer
b. Say the table of 5 until we get 20. 5 × 4 = 20. So, 4 is the answer.
c. Say the table of 2 until we get 16. 2 × 8 = 16. So, 8 is the answer
d. Say the table of 4 until we get 28. 4 × 7 = 28. So, 7 is the answer
e. Say the table of 6 until we get 42. 6 × 7= 42. So, 7 is the answer
4. Number of chocolates = 21
Number of groups = 7
Number of chocolates in each group = 3
Challenge
1. 4 ÷ 2 = 2
So, 2 is the missing number in the centre. 3 ÷ 3 = 1
So, 1 is the missing number in the bottom.
Do It Yourself 9E
1. Total number of pencils = 12
Number of boxes = 4
Number of pencils in each box = 12 ÷ 4 = 3
Each box will have 3 pencils.
2. Total number of cherries = 20
Number of cakes = 5
Number of cherries in each cake = 20 ÷ 5 = 4
Each cake will have 4 cherries.
3. Total number of apples = 10
Number of friends = 5
Number of apples each friend will get = 10 ÷ 5 = 2
Each friend will get 2 apples.
4. Number of jalebis with Nidhi = 18
Number of friends = 6
Number of jalebis each friend will get = 18 ÷ 6
Each friend will get 3 jalebis.
Challenge
1. Total number of candies = 35
Number of friends = 7
Number of candies each friend will get = 35 ÷ 7 = 5
Sherry can give 5 candies to each of her friends.
No, Merry is not correct. They need to divide.
Chapter Checkup
1. a. There are 3 groups of 4. b. There are 6 groups of 2.
2. a. 12 − 4 = 8 b. 18 − 3 = 15
8 − 4 = 4
4 − 4 = 0
4 is subtracted 3 times. So, 12 ÷ 4 = 3
Thus, there will be 3 balls in each box.
15 − 3 = 12
12 − 3 = 9
9 − 3 = 6
6 − 3 = 3
3 − 3 = 0
3 is subtracted 6 times. So, 18 ÷ 3 = 6 Thus, there will be 6 pencils in each box.
c. 20 – 5 = 15 d. 16 – 2 = 14 14 – 2 = 12 12 – 2 = 10 10 – 2 = 8 8 – 2 = 6
15 – 5 = 10
10 – 5 = 5
5 – 5 = 0
5 is subtracted 4 times. So, 20 ÷ 5 = 4
Thus, there are 4 marbles in each box.
6 – 2 = 4 4 – 2 = 2 2 − 2 = 0
2 is subtracted 8 times. So, 16 ÷ 2 = 8 Thus, there will be 8 books on each shelf.
3. a. 2 × 3 = 6 6 ÷ 3 = 2 6 ÷ 2 = 3
b. 3 × 8 = 24 24 ÷ 3 = 8 24 ÷ 8 = 3
c. 3 × 3 = 9 9 ÷ 3 = 3 9 ÷ 3 = 3
4. a. Say the table of 3 until we get 21. 3 × 7 = 21. So, 7 is the answer. 7 3
b. Say the table of 6 until we get 48. 6 × 8 = 48. So, 8 is the answer
c. Say the table of 5 until we get 45. 5 × 9 = 45. So, 9 is the answer.
d. Say the table of 2 until we get 9. 2 × 9 = 18. So, 9 is the answer.
5. a. Say the table of 5 until we get 25. 5 × 5 = 25. So, 5 is the answer
b. Say the table of 4 until we get 40. 4 × 10 = 40. So, 10 is the answer
c. Say the table of 3 until we get 30. 3 × 10 = 30. So, 10 is the answer
d. Say the table of 2 until we get 10. 2 × 10 = 20. So, 10 is the answer.
7. Number of amlas with Julia = 18
Number of packets = 6
Number of amlas in each packet = 18 ÷ 6
Each packet will have 3 amlas.
8. Number of packets of rice = 20
Number of families = 5
Number of packets of rice that each family will get = 20 ÷ 5
Each family will get 4 packets of rice.
Challenge
1. Division fact that we get by multiplying 2 same numbers is 9 ÷ 3 = 3
The multiplication fact for the above division fact can be given as:
3 × 3 = 9
2. Number multiplied by 6 gives 24.
6 × 4 = 24
4 times 9 is 36.
36 ÷ 9 = 4
So, the number is 4.
Case Study
1. There are 10 children. So, option a is correct.
2. We can make 10 ÷ 2 = 5 groups
3. No.
4 groups of 3 children in each group is 4 × 3 = 12
There are 10 children and not 12.
4. For making 4 groups of 3, we need 4 × 3 = 12 children
But we have 10 children.
Hence, 12 − 10 = 2 more children are needed
5. Answers may vary.
Chapter 10 Let’s Warm-up
Do It Yourself 10A
(Answers may vary.)
3. Yes, Raina did the correct thing. No, each piece will not be called a half since they are not equal.
4. Shapes may vary.
a. One-third b. One-half c. Three-fourths d. Two-thirds
5. Answers may vary. Sample answer: The
Challenge
1. Number of parts she cut = 4
Number of parts used = 1
Number of parts left unused = Number of parts she cut − Number of parts used = 4 − 1 = 3 = 3 out of 4 = 3 4
The part which was unused is three-fourth. Answers may vary. Sample answer: Old newspapers can also be used to make paper bags. Chapter Checkup
6. Colouring of parts may vary.
2. a. 1 2 means 1 part out of 2 equal parts. b. 1 4 means 1 part out of 4 equal parts.
8. a. One-half means 1 part out of 2 equal parts. So, the sentence is true.
b. Two-thirds means 2 parts out of 3 equal parts. So, the sentence is true.
c. One part out of 4 equal parts is shaded. So, the sentence is true.
d. If the top number is 3, it means that 3 parts of the figure are shaded. So, the statement is false.
9. Figures may vary. Sample figures:
a. b.
Challenge
1. Garima is correct because it shows 3 equal parts.
2. a. One-fourth is already shaded.
b. Two-fourths are yet to be shaded.
Case Study
1. The tomato is cut in half The fraction is 1 2
2. The cucumber is cut into unequal parts. So, option c is correct.
3. The watermelon is one whole. So, option b is correct.
4. Not all vegetables can be cut equally. Vegetables like spring onions cannot be cut equally.
Chapter 11
Let’s Warm-up
1. Do It Yourself 11A
1. a. A rope A ball
b. A sharpener A stick
2. a. The sofa is about 10 pencils long.
b. The mat is about 8 crayons long.
3. The bottle is about 14 blocks long. The car is about 13 blocks long. The box is about 5 blocks long. Since, 14 > 13 > 5, The bottle is the longest.
4. The height of Rani’s doll is about 4 crayons.
Challenge
1. B Longest path A B A Shortest path
Do It Yourself 11B
1. a. The car will be measured in metre. b. The spatula will be measured in centimetre.
2. The fork starts at 0 cm and ends at 9 cm. cm 9
3. Length of the given car = 2 m
Length of the average small car = 3 m The car is (3 − 2) m shorter, that is, 1 m.
4. Length of the mango tree leaf is 30 cm.
Length of the peepal tree leaf is 12 cm.
The mango leaf is longer
30 – 12 = 18 cm
So, mango leaf is longer by 18 cm.
Challenge
1. Length of 1 crayon = 10 cm
10 crayons will make 10 × 10 = 100 cm.
Since 1 m = 100 cm, 10 crayons of the same length are needed to measure the plant sapling.
Do It Yourself 11C 1.
4. A tree is bigger and heavier than a shrub, so the shrub is lighter.
5. 5 blocks = 15 chillies
So, 1 block = 15 ÷ 5 = 3 chillies
Challenge
1. Number of blocks equal to 1 brick = 5
Number of blocks equal to 2 bricks = 5 + 5 = 10
So, the weight of 2 bricks is about 10 blocks.
Do It Yourself 11D 1.
Items Units of Weight
b. A spoon of salt
c. A bag of wheat
a. A basket of tomatoes kilograms grams
d. Candyfloss
2. a. Tube of Toothpaste 200 g 200 kg
b. Suitcase 15 g 15 kg
3. a. 100 g + 100 g + 500 g = 700 g
b. 2 kg + 5 kg + 1 kg = 8 kg
4. 500 g + 500 g + 500 g + 500 g = 1 kg + 1 kg = 2 kg
2 kg < 3 kg
So,
Challenge
1. Tom will put a 2 kg weight along with the watermelon on one side and the 10 kg weight on the other side to balance the watermelon.
Do It Yourself 11E
1. A bucket can store more water than a pot.
= 7 glasses = 6 glasses
4. 5 glasses
Challenge
1. Capacity of 1 jug in glass = 3 glasses
Capacity of a glass = 2 cups
Capacity of 3 glasses = 3 × 2 = 6 cups
The capacity of 1 jug cups is = 6 cups
2. Capacity of half a pot = 6 glasses of water
Capacity of a full (half + half ) pot is = 6 + 6 = 12 glasses
The capacity of a full pot is 12 glasses of water.
Do It Yourself 11F
1. 2.
3. A pot can hold 500 mL of kheer
4. Answers may vary. Sample answer: Less capacity More capacity
Challenge
1. Leela’s water tank was full with 20 L of water.
Leela used half of the water for washing clothes = half of 20 L = 20 ÷ 2 = 10 L
Remaining water in the tank = Total water − water used for washing clothes = 20 L – 10 L = 10 L
Half of the remaining amount for cooking and drinking = half of 10 L = 5 L
So, 10 ÷ 2 = 5 L of water is left in the tank.
Chapter Checkup
1. Eraser can be used to measure the length of a lunch box. 2. Red strip = 4 blocks Green strip = 8 blocks
The green strip is longer.
3. The straw starts from 0 cm and ends at 7 cm.
Thus, the straw is 7 cm long.
4. a. b.
5. a. Weight of object = 2 + 2 + 2 + 2 = 8 kg
b. Weight of object = 100 g
6. 100 g + 100 g + 100 g + 100 g + 100 g + 100 g = 600 g
100 g + 100 g + 100 g = 300 g
300 g < 600 g
So, 300 g is lighter.
7. Pot A = 4 cups
Pot B = 5 cups
Since, 4 < 5, Pot A has less capacity
8. The capacity of the jug is around 2 L.
Students can draw individual figures.
Challenge
1. Number of 1 m sticks = 4
Number of 2 m sticks = 2
Number of 3 m sticks = 1
Possible combinations
1 m + 1 m + 1 m + 1 m + 2 m = 6m : 5 sticks
1 m + 1 m + 1 m + 3 m = 6 m : 4 sticks
1 m + 1 m + 2 m + 2 m = 6 m : 4 sticks
1 m + 2 m + 3 m = 6 m : 3 sticks
So, Tina will use one 3 m, one 2 m and one 1 m sticks since 3 + 2 + 1 = 6 m
2. 1 kg = Ten 100 g weights
1 kg = 10 × 100 g = 1000 g
Add 100 g to 500 g until we get 1000 g.
500 g + 100 g + 100g + 100 g + 100g + 100 g
We added 100g 5 times.
So, 100 × 5 = 500 g of weight needs to be put on the balance.
Case Study
1. The purple tent is the farthest.
So, option a is correct.
2. Distance Genie walked = 15 m
Distance Jai walked = 21 m
Since, 21 > 15, Jai walked more than Genie. He walked 21 − 15 = 6 m more than Genie.
3. Genie walked 15 m from her tent to the campfire.
Total distance Genie walked = Distance walked from tent to campfire + Distance walked from campfire to tent = 15 + 15 m = 30 m
So, Genie walked a distance of 30 m in total.
4. Answers may vary.
Chapter 12
Let’s Warm-up
1.
Do It Yourself 12A
1.
2. a. Sleeping lines – 4
b. Standing lines – 5
c. Slanting lines – 3
d. Curved lines – 0
3. a. straight lines
b. curved lines
4. LATIN
a. Letter with only a standing line – I
b. Letters with sleeping and standing lines – L, T
c. Letter with slanting and standing lines – N
Challenge
1.
a. Bruno ran on a curved line.
b. Foxy ran on slanting lines.
c. Montu ran straight.
d. Montu ran the least distance.
Do It Yourself 12B
1. a. Square b. Triangle
2. Oval Rectangle Square Triangle
a. Squares – 2, Rectangles – 1, Triangles – 2, Circles – 2, Ovals – 0
b. Squares – 5, Rectangles – 1, Triangles – 1, Circles – 4, Ovals – 0
c. Squares – 1, Rectangles – 4, Triangles – 3, Circles – 0, Ovals – 2
4. a. A square has 3 sides and 3 corners. False because a square has 4 sides, 4 corners.
b. A rectangle has 4 equal sides. False because rectangle has 2 opposite equal sides.
c. Both a circle and an oval have 0 sides and 0 corners. True 5. Figures may vary. Sample figure:
Challenge 1.
There are 8 triangles in the above rectangle.
Do It Yourself 12C 1.
3. a. Flat shapes made by a cube is square. Square
Foxy Montu Bruno
3.
2. a. b. c. d. e.
b. Flat shapes made by a cylinder are rectangle and circle/oval.
Rectangle Circle Oval
c. Flat shapes made by a sphere is circle. Circle
d. Flat shapes made by a cone are triangle and circle/oval.
b. The pattern is 1 blue circle and then 1 orange circle. Thus, the missing shapes will be 1 blue circle and 1 orange circle.
c. The pattern is 2 square shapes followed by 4 square shapes. So, each time, 2 square shapes are increasing. Thus, the missing shapes will be 8 squares.
d. The pattern is adding 3 each time.
1 + 3 = 4, 4 + 3 = 7, 7 + 3 = 10, 10 + 3 = 13, 13 + 3 = 16, 16 + 3 = 19
1, 4, 7, 10, 13 , 16 , 19
e. The pattern is 1 triangle, 1 rectangle and 1 circle; then, 2 triangles, 2 rectangles and 2 circles. So, each time 1 triangle, 1 rectangle and 1 circle are increasing.
a. Number of cubes Jon used in the tower = 4
f. The pattern is 1, 3, 2 and then again 1, 3, 2. So, each time 1, 3, 2 is repeated.
1, 3, 2, 1, 3, 2, 1 , 3 , 2
b. Number of cuboids Jon used in the tower = 2
c. Number of cylinders Jon used in the tower = 1
Challenge
3. Riya’s stickers:
5. Figures may vary. Sample figure:
1. 10 such bangles when put one over the other will make a cylinder.
Do It Yourself 12D
1. a.
Not a pattern.
b. 2, 3, 4, 2, 3, 4 Number pattern.
c. Growing pattern.
d. Repeating pattern.
e.
Repeating pattern.
2. a. The pattern is 1 triangle and then 1 circle. Thus, the missing shapes will be 1 circle and 1 triangle.
Joy’s stickers:
Riya does not create a pattern using the stickers because the design does not repeat itself in a fixed order.
Joy creates a pattern using the stickers. The pattern is 2 sad emojis and then 3 happy emojis, again 2 sad emojis and then 3 happy emojis.
4. a. The pattern is 1 green circle and then 1 red circle; then, 1 green circle and then 2 red circles. So, each time 1 red circle is increasing.
b. The pattern is 1 brown circle and then 1 green circle; then again 1 brown circle and then 2 green circles. So, each time 1 green circle is increasing.
c. The pattern is 1 red circle and then 1 yellow circle; then again 1 red circle and then 3 yellow circles. So, each time 2 yellow circles are increasing.
5. a.
In this pattern, we are adding one square each time. b.
In this pattern, we are adding 1 circle each time.
c.
In this pattern, we are adding 1 square and one triangle each time.
6. a. The pattern is adding 4 each time. 12 4 16 8 20 24
b. The pattern is subtracting 1 each time. 8 10 7 9 6 5
c. The pattern is 3, mirrored shape of 5, 3, 5 3 3 3 5 5 5
d. The pattern is 7 followed by mirror shaped 7. 7 7 7 7 7 7
Challenge
1. 5 4 3 5 3 4
No, this is not a pattern. The cards arranged in a pattern are 5 4
Chapter Checkup
Oval
Triangle
4. a. L Standing and sleeping b. V Slanting
c. M Standing and slanting d. Z Sleeping and slanting
5. a. The pattern repeats green triangle, red triangle, yellow triangle, blue triangle, brown triangle.
b. The pattern repeats yellow circle, green circle, red circle, brown circle, blue circle.
Cuboid Cylinder Cube Rectangle Circle Square
a. A cube will give us a square, each time it is traced.
b. A cylinder can give us a circle, when traced.
c. A cuboid can give us a rectangle, when traced.
9. Answers may vary. Sample answer:
Figures may vary. Sample figures:
a. Pattern from the above shapes
b. A growing pattern of the above shapes
Challenge
1. Jay 's pattern starts with 1 flower and 1 leaf, and grows by 2 flowers at each step.
Here, F represents flower and L represents leaf.
First term: FL
Second term: FFFL
Third term: FFFFFL
Fourth term: FFFFFFFL
Fifth term: FFFFFFFFFL
The pattern that Jay made up to 5 terms is FL FFFL FFFFFL FFFFFFFL FFFFFFFFFL
2. The seeds are sown in pairs, with 1 pair in the first row, 2 pairs in the second row and so on.
Since 1 pair = 2 things,
First row: 2 seeds
Second row: 2 × 2 = 4 seeds
Third row: 2 × 3 = 6 seeds
Fourth row: 2 × 4 = 8 seeds
Fifth row: 2 × 5 = 10 seeds and so on
The number pattern formed for the first 10 rows 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20.
Case Study
1.
Animals whose shadows are present in the picture are rabbits, dogs and snails. Hence, option d is correct.
2. Number of animal shadows in the picture = 5
Squares – 2, Rectangles – 1, Triangles – 5, Circles – 1, Ovals – 0 b.
Squares – 1, Rectangles – 0, Triangles – 5, Circles – 0, Ovals – 0
3. If we shine a light from the top on a cone, we get a shadow in the form of a circle. If we shine a light from the side, we get a shadow in the form of a triangle.
4. Answers may vary.
Chapter 13
Let’s Warm-up
1. Playing in the park Morning
2. Going to bed. Noon
3. Eating lunch. Evening
4. Waking up. Night
Do It Yourself 13A
1.
The minute hand is at 12.
The hour hand is at 2. This is 2 o’ clock or 2:00.
The minute hand is at 12. The hour hand is at 3. This is 3 o’ clock or 3:00.
c. The hour hand will be at 4 when the time is 2 o’ clock. False because the hour hand will be at 2 when the time is 2 o'clock.
4. Answers may vary. Sample answers: Afternoon nap - 2 o’ clock Breakfast - half past 8
2.
The minute hand is at 6.
The hour hand is between 9 and 10.
This is half past nine or 9:30.
The minute hand is at 6. The hour hand is between 10 and 11.
This is half past ten or 10:30.
Play time - Half past 12 Lunch time - 12 o' clock
Challenge
1. The time at which Suman starts playing is 5:30 p.m.
Playing time = 30 minutes
Therefore, the time at which Suraj takes turns = 5:30 p.m. + 30 minutes = 6:00 p.m.
Do It Yourself 13B
1. a. Thursday comes after Wednesday.
b. Thursday comes before Friday.
c. Tuesday lies between Monday and Wednesday.
d. If today is Monday, tomorrow will be Tuesday.
e. If today is Thursday, yesterday was Wednesday.
2. a. There are only 30 days in the month of August. False because there are 31 days in the month of August.
b. January and December each have 31 days. True
c. There are 7 months with 31 days. True
3. Twisha’s birthday comes in Magha (month) as per the Hindu calendar.
Twisha’s birthday is in the first month of the year.
This year, her birthday is before Sunday and after Friday.
3 o’clock: The hour hand will be at 3.
The minute hand will be at 12.
8 o’clock: The hour hand will be at 8.
The minute hand will be at 12.
1 o’clock: The hour hand will be at 1.
The minute hand will be at 12.
Half past 11: The hour hand will be between 11 and 12.
The minute hand will be at 6.
3. a. The long hand is the hour hand. False.
b. The minute hand will be at 12 when the time is 12 o’ clock. True.
a. Twisha’s birthday is in January.
b. Twisha’s birthday is on a Saturday.
4. Days in the week are Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday and Sunday.
The day Saina goes to an orphanage is Saturday.
The day Saina goes to an old age home is Sunday
Therefore, Saina does not go to the orphanage or old age home on Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday.
Challenge
1. There are 12 months in a year.
1. January
2. February
3. March
4. April
5. May
6. June
7. July
8. August
9. September
10. October
11. November
12. December
An even number is a number that can be divided by 2 without any remainder.
Example – 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18 …
From clue 1, the month is an even-numbered month. So, January, March, May, July, September, and November are impossible.
From clue 2, two months start with the same letter, March and May are only possible.
Hence, from clues 1 and 2, the even-numbered month between two months March and May is April.
Do It Yourself 13C
a Noni has 2 maths classes on Tuesday.
b Noni has the science class 5 days a week.
c. Noni has 2 sports classes in a week.
2. Time Jia wakes up = 7 o’ clock in the morning Jia takes 2 hours to get ready for school.
Since, 7 + 2 = 9, Jia goes to school at 9 o’clock.
3. Station A Station B Station C Station D Station E Station F 9:00 10:30 11:00 12:30 2:00 3:30
a. The train reaches Station D at 12:30
b. The train reaches Station E at 2:00.
c. The train reaches Station C at 11 o'clock.
d. The train reaches Station B at half past 10
4. a. Filling a large water tank hours
1.
2. a. Independence Day is celebrated in the monsoon season.
b. Summer season comes after spring.
c. Autumn comes after the monsoon season.
d. Christmas is celebrated in the winter season.
3. a. Spring comes after summer. False
b. Dussehra is celebrated in the summer season. False
c. Winter comes after autumn. True
4. a. No, Independence Day (15th August) is celebrated in the monsoon and Republic Day (26th January) in the winter.
b. There are 3 months of winter. December, January and February.
c. Summer starts from May.
5. Era spends her summer holidays with her grandparents every year.
So, Era spends May and June with her grandparents.
Challenge
1. Lily celebrates Holi every year with her grandmother. She visits her before school starts in April.
The month before April is March.
So, Lily visits her grandmother every year in March.
Do It Yourself 13D
1. Noni’s timetable:
1. Noni's timetable: DAYS PERIODS 1
Monday English Science EVS Maths Craft Sports
Tuesday Sports English Science Computer Maths Maths
Wednesday Maths Art English Music EVS Science
Thursday Maths Maths Art English Science Hindi
Friday Dance Science Maths EVS English Hindi
Saturday HOLIDAY
Sunday HOLIDAY
b. Knitting a sweater days
c. Growing a seed into a plant months.
d. Yoga class hours.
5. Answers will vary. Sample answer: Class timetable
Monday Maths Maths Sports English Science Social Science
Tuesday English Maths Hindi Science Library Social Science
Wednesday Maths Art English Science Computer Sports
Thursday Computer Maths Maths Hindi English Social Science
Friday Hindi Science Maths English English Music
Saturday OFF OFF OFF OFF OFF OFF
Sunday OFF OFF OFF OFF OFF OFF
Challenge
1. Sana has a lot of activities to do tomorrow.
So, Sana should choose a timetable.
Seeren has a wedding to attend on the last day of this month.
So, Seeren should choose a calendar.
Do It Yourself 13E
a. The cafe is to the east of the pharmacy.
b. Where is the museum? It is to the east of the school.
c. A line to show the route from the cafe to the museum:
Winter Spring Summer Monsoon Autumn
2. Answers may vary.
Challenge
1. Mia, Sia and Tia are going from place A to place B. Mia says they should use the map on the phone to reach B. Tia says they should just go straight and see where it goes. Sia says they would never be able to reach B. So, Mia is correct because maps show us the direction.
Chapter Checkup
1. a. b.
10:30 or half past 10 11:30 or half past 11
c. d.
4:00 or 4 o'clock 2:00 or 2 o'clock
2. Neha’s father’s schedule:
Has breakfast every day at 9 o' clock.
Leaves for the office every weekday at 10:30.
Goes for a walk every Monday, Wednesday and Friday.
Goes to the market every Sunday.
a. His breakfast time is 9 o' clock.
b. The time he leaves for the office is 10:30.
3.
c. Neha’s father does not go for a walk on Tuesday, Thursday, Saturday and Sunday.
d. Neha's father goes to the market every Sunday.
e. No, he does not go for a walk on Thursday
a. There are 5 Saturdays in this month.
b. There are 31 days in this month.
c. There are 5 Mondays in this month.
4. a. The year begins with winter season.
b. Monsoon comes after the summer season.
c. Spring falls in March and April.
d. July and August months are the monsoon seasons.
5. Answer may vary. Sample answer:
Activities that take hours –
i. Travelling by car. ii. Doing homework.
Activities that take days –
i. Growing a plant. ii. Making a project.
Activities that take months –
i. Building a house. ii. Making a bridge.
6. Time seen by Tanya in the shadow of the sundial’s arm is twelve thirty.
7. Sunita’s daily timetable: 7:00 8:30 9:30 1:30 4:30 8:30 10:00
Wake up Have breakfast Leave for office Come home Have tea Have dinner Go to bed
a. Sunita has her dinner at 8:30.
b. Sunita leaves for office at 9:30.
c. Sunita goes to bed at 10:00.
8. Taxi Rank
a. We are at the post box when we go north, 3 squares from the start.
b. We are at the café when we go east, 3 squares from the post box.
c. Answer may vary. Sample answer: Directions to get from the dentist to the pool: 2 squares north and then 3 squares east.
Challenge
1. From clue 1, the months starting with the first letter of the alphabet, which is A, are April and August.
From clue 2, the month has the same number of days as the month before me.
The month before April is March but March has 31 days while April has 30 days.
The month before August is July, and July and August both have 31 days.
So, from both clues, the month is August.
2. Sanya is walking to her house in the morning. The sun is to her right. She turns right twice and then turns left once.
The least possible figure is:
So, Sanya facing east direction.
Calender
1. We see a car park when we enter the zoo from the zoo gate and go left.
2. The birds are in the west direction when we stand facing the camel.
3. Ice cream is to the east of the ostrich.
4. The directions from the elephant to the café; Go straight; take the second left, then right; then left.
5. No, we should not tease animals in the zoo. By not disturbing them, we take care of animals in the zoo.
Chapter 14
Let’s Warm-up
1. We do not need money to buy things. F
2. We pay more money to buy a pen than for shoes. F
22/08/24 6:11 PM
3. All coins and notes have the same value. F
4. A shopkeeper takes money to sell things. T
Do It Yourself 14A
Challenge
1. =
So, eight 50-paise coins will be nedded to make ₹4.
Do It Yourself 14B
1. a. For ₹20 we can exchange four ₹5 coins. (₹20 ÷ ₹5 = 4)
b. For ₹100 we can exchange two ₹50 notes. (₹100 ÷ ₹50 = 2)
c. Seven ₹10 notes make ₹70. (₹70 ÷ ₹10 = 7)
2. Answer may vary. Sample answer: Cost of the crayons = ₹56
He can pay for the crayons using ₹10 and ₹2 coins in the given manner.
• Five ₹10 notes (5 × ₹10 = ₹50)
• Three ₹2 coins (3 × ₹2 = ₹6) = ₹56
3. Answer may vary. Sample answer: Cost of the crayons = ₹200
He can pay for the crayons using ₹20-rupee notes or ₹10-rupee notes in the given manner.
• Ten ₹20 notes (10 × ₹20 = ₹200)
• Twenty ₹10 notes (20 × ₹10 = ₹200)
4. Answer may vary. Sample answer.
Cost of ticket = ₹70
Two ways in which Sana can pay for the tickets are:
a. Ten ₹20 notes.
b. Twenty ₹10 notes.
2. Rama sells each cup for ₹20. a. b. c. d.
Challenge
4. a. Riya bought a box of crayons for ₹100.
b. Raj bought a packet of balloons for ₹50.
c. Tina bought a red pen for ₹10.
1. Tick () if the note or the coin shows the correct cost.
1. Raj can get a 50-rupee note and five 10-rupee notes (5 × ₹50 = ₹50) in exchange for a 100-rupee note (₹50 + ₹50 = ₹100).
Do It Yourself 14C
1.
₹10 ₹45 ₹72 ₹36 ₹14
a. Price of 1 ice cream = ₹45
Price of 1 packet of chips = ₹10
Total amount to be paid = ₹45 + ₹10 = ₹55
3. a. There is a ₹15 coin. False
b. There is a ₹300 note. False
c. There is a ₹2 coin. True
d. There is a ₹10 coin and note. True
₹55 will be paid altogether
b. Amount paid to the shopkeeper = ₹87
Price paid for a cap = ₹36
Amount received back = ₹87 − ₹36 = ₹51
Nisha will get ₹51 back from the shopkeeper.
c. Amount paid to the shopkeeper = ₹90
Price of the toy car = ₹72
Amount received back = ₹90 ₹72 = ₹18
Tina will get ₹18 back from the shopkeeper.
2.
₹75 ₹36 ₹20 ₹49
a. Cow's meal is ₹75.
b. 1 goats's meal is ₹49. So, 2 goats' meals = ₹49 + ₹49 = ₹98
Riya’s uncle pays ₹98 for 2 goats' meals.
c. Cost of 1 hen's meal is ₹20.
Cost of 3 hens meals = ₹20 + ₹20 + ₹20 = ₹60
3. Answers may vary. Sample answer: Suresh bought a book for ₹50 and a pencil box for ₹30. How much money did he spend on the 2 items?
Challenge
1. Number of 5-rupee coins Rina had = 3
Money value of the 5-rupee coins = ₹5 + ₹5 + ₹5 = ₹15
Number of 2-rupee coins Rina had = 2
Money value of the 2-rupee coins = ₹2 + ₹2 = ₹4
Total money with Rina = ₹15 + ₹4 = ₹19
Price of pencil = ₹7
₹19 > ₹7
So, Rina can buy the pencil with the coins she has. Money that she will get back = ₹19 – ₹7 = ₹12
Chapter Checkup
1. a. ₹10 using ₹1 coins = (₹10 ÷ ₹1 = 10) ₹1 ₹1 ₹1 ₹1 ₹1 ₹1
b. ₹50 using ₹10 notes (₹50 ÷ ₹10 = 5) ₹10 ₹10 ₹10 ₹10 ₹10
2.
a. Price of curry leaves = ₹5
b. Price of semolina = ₹70
Price of curd = ₹22
Total price = ₹70 + ₹22 = ₹92
Kriti will pay ₹92.
c. Amount Kriti gives = ₹80
Price of the vegetables = ₹65
Amount that Kriti will get back = ₹80 − ₹65 = ₹15 Kriti will get back ₹15.
4. a. Three notes of ₹10 will make ₹10 + ₹10 + ₹10 = ₹30
Three notes of ₹10 will make ₹30.
b. Five coins of ₹1 will make ₹1 + ₹1 + ₹1 + ₹1 + ₹1 = ₹5
Tina has five coins of ₹1 each. She has ₹5 in all.
c. Cost of pencil = ₹10
Cost of eraser = ₹7
Total cost = ₹10 + ₹7 = ₹17
Raj bougth a pencil for ₹10 and an eraser for ₹7.
He paid ₹17 to the shopkeeper.
d. Money given by mother = ₹35
Price of a candy = ₹8
Money left = ₹35 − ₹8 = ₹27
My mother gave me ₹35 and I purchased a candy for ₹8. Now, I have ₹27 left.
5. Money Ravi has = ₹15
Money he wants to save = ₹10
Money he will have = ₹15 + ₹10 = ₹25
Ravi will have ₹25 after saving.
6. Money Priya had = ₹74
More money given by her father = ₹50
Total money she has = ₹74 + ₹50 = ₹124
Priya has ₹124 now.
7. Money Raj had = ₹30
Price of a toy car = ₹15
Price of a ball = ₹10
Total money Raj spent = ₹15 + ₹10 = ₹25
So, Raj spent ₹25 in total.
8. Money my brother had = ₹67
Money given to me = ₹35
Money left with him = ₹67 − ₹35 = ₹32
He has ₹32 left now.
9. Cost of sweets = ₹300
Money with Rishabh and his friends = ₹130
Money needed to buy sweets = ₹300 − ₹130 = ₹170
Challenge
1. Money Aanya had = ₹25
Price of a toy = ₹15
Price of a chocolate box = ₹8
Total money spent = ₹15 + ₹8 = ₹23
Money left with Aanya = ₹25 − ₹23 = ₹2
For household chores, money given by her friend = ₹5
Money Aanya has now = ₹25 + ₹5 = ₹30
Money left with Aanya now = ₹30 − ₹23 = ₹7
₹7 > ₹2. So, Aanya must buy the deal because Aanya will be left with more money and helping is a good deed.
2. Three coins that can make ₹17 are ₹10, ₹5 and ₹2.
₹10 + ₹5 + ₹2 = ₹17
So, Nita has coins of ₹10, ₹5 and ₹2.
Three coins that can make ₹20 are ₹10, ₹5 and ₹5.
₹10 + ₹5 + ₹5 = ₹20
So, Rita has coins of ₹10, ₹5 and ₹5.
Case Study
1. Mira’s mother gave her ₹300.
2. Mira’s mother gave her ₹300. Rectangles to show ₹300:
₹100 ₹100 ₹100 = ₹300
3. Money mother gave = ₹300
Money spent on buying tickets = ₹200
Money left = ₹300 − ₹200 = ₹100
Hence, option a is correct.
4. Answers may vary
Chapter 15
It Yourself 15A
b. No, she has not done the right thing. We should not pluck flowers from plants.
Challenge
1. Number of circles = 2
If 2 more circles are added, then total circles = 2 + 2 = 4
Number of rectangles = 3
Number of circles that are more than rectangles = 4 − 3 = 1
Do It Yourself 15B
1.
4.
Challenge
Do It Yourself 15C
1. a. The most number of pages were read on Day 2.
b. The number of pages read on Day 1 is 10.
c. The number of pages read on Day 3 is less than the number of pages read on Day 1.
2. a. The most chocolates were sold on Day 2. True
b. 16 chocolates were sold on Day 4. True
c. Only 6 chocolates were sold on Day 3. True
d. More chocolates were sold on Day 1 than on Day 4. False because 13 < 16.
3. a. 40 students participated in football.
b. Football had the greatest number of students.
c. Yes, table tennis had only 10 students.
4. a. In the spring season, he counted the most birds.
b. In the rainy season, he counted the least birds.
c. Number of birds he counted in winter = 10
Number of birds he counted in summer = 15
Total number of birds he counted altogether in winter and summer = 10 + 15 = 25
d. Number of birds he counted in autumn = 20
Number of birds he counted in spring = 40
Number of fewer birds he counted in autumn than in spring = 40 – 20 = 20 Challenge
Do It Yourself 15D
1. 1 = 1 student
Stationery items No. of students
2. a. Sahil bought the most number of carrots.
b. Sahil bought 5 mushrooms.
c. Mushrooms are more than tomatoes. Number of tomatoes = 4
Number of more mushrooms than tomatoes = 5 – 4 = 1
3. a. February had the most number of flowers.
b. April had the least number of flowers.
c. 6 flowers grew in January.
d. Total number of flowers = 6 + 8 + 5 + 4 = 23
4. Answer may vary. Sample answer: 1 = 1 member
Name of the friend No. of family members
Rakhi Sana Suraj Mayank Garvit
Challenge
1. a. Number of carrots that Sahil bought = 10
5 less carrots than what Sahil bought = 10 – 5 = 5
So, the number of carrots that the customer bought = 5
b. Number of mushrooms that Sahil bought = 5
5 more mushrooms than what Sahil bought = 5 + 5 = 10
So, the number of mushrooms that the customer bought = 10
Chapter Checkup
2. a. 13 students have crayons.
b. There are 19 pencils in all.
c. Students have the least chalks.
d. Most of the students have pencils.
3. a. There are 4 bugs.
b. There are 4 bees.
c. Bees and bugs are the most in the picture.
d. Bees and bugs are in equal numbers and ants and snails are also in equal numbers.
4. a. Toys
b. Total number of things Mona bought = 3 + 4 + 2 + 1 = 10
5. a. 5 sandwiches were sold on Thursday.
b. Number of sandwiches sold on Friday = 9
Number of sandwiches sold on Monday = 6 As 9 > 6, more sandwiches were sold on Friday.
Difference = 9 − 6 = 3
So, 3 more sandwiches were sold on Friday compared to Monday.
c. Total number sandwiches sold in the week = 6 + 3 + 4 + 5 + 9 = 27
So, 27 sandwiches were sold in the week.
6. Blue = 7
Red = 3
Green = 7
Yellow = 4
1 = 1 colour
Favourite colour Number of students
Blue
Red Green
Yellow
Challenge
1. a. There are 6 blue butterflies.
b. There are 5 yellow butterflies.
c. The number of red butterflies is 3 less than the number of blue butterflies. ()
The above statement is incorrect because the number of red butterflies is equal to the number of blue butterflies.
d. The number of red and yellow butterflies is the same. ()
The above statement is incorrect since there are 6 red butterflies and 5 yellow butterflies.
2. a. Aadya draws 1 picture to show 2 butterflies. Number of blue butterflies = 6
She can show 6 butterflies as 2 + 2 + 2 = 6
So, the number of pictures she will draw to show the blue butterflies = 3
Case Study
1. 1 child =
Activites
Working with a garbage bag
Sweeping with a broom
Wraping a cap or hat
Number of children
2. Number of children carrying a garbage bag = 4
3. 3 children are wearing a hat.
4. Answers may vary.