Page 1

+

CLUB ONE ’I ELUSTIILIAJAKIRI – SINU TEEJUHT MAAL JA MEREL

3 | 2016

STOCKHOLM, RIIA, HELSINGI, TALLINN Tallink toetab:

LIIGU & NAUDI

PALUN TANTSULE!

Sügisesed meelelahutuskavad

Elamusi Läänemere kuldses nelikus

CLUB ONE UUENEB Alati parimad pakkumised!

Kirglikud reisisellid

kruiisil VANEMBAARMEN RITA RABA: reisijad ootavad mind ja mina ootan neid


SÜ GI S 2016 | SISUKORD

48 34 KIRGLIKE REISISELLIDEGA KRUIISIL Eleri ja Daniel Levi Viinalass räägivad meeleolukatest reisiseiklustest ning elamustest Romantika pardal.

42 SÜGISVÄRVIDE LUMMUSES 44 PALUN TANTSULE! Sügisel seilavad Tallinki laevad tantsurütmis, sest Tallinna–Stockholmi ja Riia–Stockholmi liinidel saab nautida lõbusaid show-etendusi „Let’s Dance!“.

42

48 PIDU JÄTKUB!

7

Jätkub üritustesari „Let’s Party @ the Club“ − igal reedel ja laupäeval mängivad laeva showbaaris plaate Eesti parimad DJ-d.

50 UUS KIIRLAEV MEGASTAR RISTITI JA LASTI VETTE Kiirlaev Megastar ristiti pidulikult 1. juulil ja laeva ristiemaks sai Soome president Tarja Halonen.

56 TALLINK – ÜKS SUUREMAID JA EDUKAMAID LÄÄNEMEREL Huvitavaid fakte.

58 NUPUTAMINE

44 22 7 ELAMUSED KULDSES NELIKUS Tallinki laevadega saad mugavalt seilata meie naaberpealinnadesse, et nautida kosutavat linnapuhkust, kust ei puudu toiduja kunstielamused, mõnus meelelahutus ning erksad emotsioonid.

14 CLUB ONE UUENEB Värske ajakiri Avastaja on suur avalöök Club One’i uuendustele. Palju üllatusi on veel tulekul.

16 RÕÕMSA MEELEGA LAEVALE Tallinki parima teenindaja tiitli saanud vanembaarmen Rita Raba jutustab oma tööst, reisijatest ja paikadest, kus ta on käinud.

22 MIDA ME TEAME VIIKINGITEST? Viikingeid ümbritseb vapruse, sõjakuse ja müstilisuse aura, mis paneb neist rääkima veel praegugi.

26 LIIGU JA NAUDI! Õpetaja Pille Juus tegutseb selle nimel, et kõik naudiksid sporti ja liikumist.

30 PARIM HOMMIKUSÖÖK SIINPOOL LÄÄNEMERD Tallinki hotellide hommikusöögivalik on nüüd rikkalikum ja tervislikum.

AVASTAJA | 3


JUHTKIRI | M ERILIN-IN GRID M Ü NTER

Uuendusi maalt ja merelt S

iin ta ongi – uues kuues ja põneva sisuga Club One’i ajakiri, mis on ühtlasi teerajaja paljudele eesseisvatele uuendustele meie püsikliendiprogrammis. Värske ajakiri koondab endas varasemast veelgi enam põnevat infot meie reisisihtkohtade kohta, rohkelt soovitusi meie toredatelt koostööpartneritelt ning loo­ mulikult sisukaid artikleid ja lugusid Tallinki töötajate ja teiste huvita­ vate persoonidega. Lisaks uuele ajakirjale on meil hea meel tutvustada uue aasta alguses valmivat Megastari, mis on Tallinki suurim kiirlaev, mahutades oma pardale ligi 2800 reisijat. Uus laev Megastar on loodud eksklu­ siivselt Tallinna−Helsingi liinile ning järgib kõiki praegusi ja tulevasi õhu­emissioonide seireala nõudeid, mille alla kuulub ka Läänemere piirkond. Värskeid uudiseid Megastari valmimisest saab jälgida veebis http://megastar.tallink.com. Uuendusi tuleb tõesti nii maalt kui merelt. Sel sügisel on Tallinki laevadel enneolematu meelelahutusprogramm – nimelt on alates septembrist Tallinna–Stockholmi ja Riia–Stockholmi liinidel lõbusad showetendused „Let’s Dance!“. Loe etenduste kohta täpsemalt ajakirja mahukast meelelahutuse rubriigist. Uuendusi on teinud ka Tallinki ho­ tellid, kes värskendasid hotellide hommikusöögivalikut, mis on varase­ mast veelgi tervislikum ja rikkalikum, pakkudes rõõmu igale kliendile. Sellest kõigest ja paljust muust lugege värskest Avastajast.

Sel sügisel on Tallinki laevadel enneolematu meelelahutus­ programm – nimelt on alates septembrist Tallinna–Stockholmi ja Riia–Stockholmi liinidel lõbusad showetendused „Let’s Dance!“.

Head Avastamist! Merilin-Ingrid Münter, turunduse projektijuht ja Avastaja vastutav toimetaja

AVASTAJA VASTUTAV TOIMETAJA Merilin-Ingrid Münter TOIMETAJA Sirje Maasikamäe KUJUNDUS Anu Hammer REKLAAM Ander Sibrik ander@menuk.ee TEOSTAJA Menu Meedia VÄLJAANDJA AS Tallink Grupp Sadama 5/7, 10111 Tallinn TRÜKIKODA AS Vaba Maa CLUB ONE’I INFO +372 640 9808 clubone@tallink.ee, www.clubone.ee Club One’i püsikliendiajakiri on kõigile Gold- ja Silver-taseme klientidele postiga saadetav väljaanne. Ajakiri ilmub neli korda aastas. Järgmine ajakiri ilmub detsembris 2016.

4 | AVASTAJA


SÜGIS 2016

Parim VALIK

ELAMUSED LÄÄNEMERE KULDSES NELIKUS

ELUSTIIL PUHKUS ŠOPING INIMESED SÖÖK & JOOK

Tallinki laevadega saad muretult ja mugavalt seilata meie naaber­ pealinnadesse, et nautida kosutavat linnapuhkust, kust ei puudu toidu- ja kunstielamused, mõnus meelelahutus ning erksad emotsioonid. Panime kirja mõned mõtted, mida sügisel Läänemere kuldses nelikus – Tallinnas, Riias, Stockholmis ja Helsingis – plaani võtta. TEKST

KELLY KIPPER, SIRJE MAASIKAMÄE

AVASTAJA | 7


PARIM VALIK | SÜ GI S 2016 Tallinn

Sushiampsud Kui hing ihkab midagi eksootilisemat, siis suus sulavaid sushiampse saad näksata otse linna südames asuvas Sushi Pandas (www.sushipanda.ee), kus Club One’i kliendi­ kaardiga on kogu menüü 10% soodsam. Helsingi Tallinn

ÖÖS ON DISAINI! Järjekorras juba üheteistkümnes Tallinna Disainiöö Festival toimub 12.−18. septembrini. Disaini-, kunsti- ja käsitööhuvilisteni jõuavad moeetendused, rahvusvahelised näitused, ekskursioonid ja köitvad töötoad, sh lastele. Kava leiad siit www.tallinndesignfestival.com.

Trendikas Teurastamo Sea sammud Helsingi trendikasse toidu­ kultuurikeskusesse Teurastamosse. Teurasta­ mos on ideaalsed võimalused piknikuks ning samuti suur valik suurepäraseid restorane ja kohvikuid, mille menüüst miskit maitsvat ampsata – Hiina toidust hõrkude grillroogade ja käsitööjäätiseni. Piilu lähemalt www.teurastamo.com.

Tallinn

POPMUUSIKA + HARDROCK + TŠELLO Formed Stories’e tahuline betoonkell on hea näide Eesti kaasaegsest disainist.

Stockholm

Kuningalossi aarded Kui soovid lähemalt osa saada linna ajaloost, sea sammud kuningalossi suunas. Valides lossi kolmikpaketi, näed ära palee esindusruumid, varakambri ja lossi ajaloo muuseumi Tre Kronor. Club One’i kaardi esitamisel on sissepääsupilet soodsam. Vaata ka www.kungahuset.se.

8 | AVASTAJA

21. septembril ühendavad Estonia kontserdi­ saalis jõud Läti tšelloansambel Melo-M ja meie oma C-Jam, et ergutada meeli kavaga „Black Cello Sabbath“, mille raames kõlab valik igihaljastest pop- ja hardrock-lugudest.


Riia

KAS OLED LEIDLIK? Kui ihkad miskit tõeliselt põne­ vat, võta suund elamusterohkesse Escape Roomi. 2−4 inimesele mõel­ dud põgenemismäng paneb proovile nii nutikuse, leidlikkuse kui ka mees­ konnatöö. Sinu tiimi ülesanne on la­ hendada mõistatusi, leida vihjeid, peidetud objekte, paroole ja palju muud, et põgeneda lukustatud ruu­ mist ühe tunni jooksul. Club One’i kliendile on pileti hind 10% soodsam. Vaata ka www.escaperoom.lv.

Stockholm

Tallinn

Bryan Adamsi jäädvustatud emotsioonid

Hellita meeli Aqua Spas

Stockholmi muuseumite koore­kihti kuuluvas Fotografiskas on alati avatud mitu köitvat fotonäitust, mille teemad varieeruvad paeluvatest portreedest loodusimede, ausa dokumentalistika ja kullasärase kõrgmoeni. Kuni 25. septembrini on Fotografiskas avatud maailmakuulsa muusiku Bryan Adamsi fotonäitus „Exposed“, mis demonstreerib ilmekalt, et kummitama jäävatele meloodiatele lisaks oskab mees suurepäraselt läbi kaamerasilma jäädvustada inimesi ja emotsioone. Muuseumi ülakorrusel asub ka vahva kohvik, mille tohututest klaas­ akendest aveneb imeline vaade linnale ja Gröna Lundi lõbustuspargile. Uuri näituste kohta lisa www.fotografiska.eu.

Põgene linnakärast ja hellita meeli Tallink Spa & Conference Hoteli Aqua Spa veekeskuses (www.tallinkhotels. com/et/tallink-spa-conference-hotel/aquaspa), kus ootavad aurusaun, Soome saun, hamam-saun, mulli­vannid, aasta läbi avatud välibassein ja vahva basseinibaar. Väikestele külalistele on laste­ bassein. Aqua Spa helge interjöör aitab ammutada uut energiat ja mahe veesulin kosutab hinge värskete ideedega.

ŠEDÖÖVRID PÖFFIL! Kui sind paeluvad loomingulised, naljakad, šokeerivad, emotsionaalsed, naeru või nutuni liigutavad šedöövrid kinolinal, siis tea, et 11.−27. novembrini toimub järjekordne Pimedate Ööde Filmifestival, kus saad seda kõike nautida. Programm ootab uudistama siin: 2016.poff.ee. Stockholm

KIRJU MUUSIKAMAASTIK Stockholmi muusikamaastik on kirju nagu vikerkaar. Ka sügis toob kohale mitmed maailmanimed. 10. septembril esineb Tele2 Arenal Red Hot Chilli Peppers ning 29. septembril on lava Justin Bieberi päralt. 9. oktoobril astub aga Ericsson Globe Arenal publiku ette Suurbritannia rokkbänd The Cure, kelle kirjusse pagasisse kuulub ka legendaarne armastuslaul „Friday I’m In Love“.

AVASTAJA | 9


PARIM VALIK | SÜ GI S 2016

Helsingi

Idamaised maitsed Helsingi

Tükike eksootikat ootab sind Sandros (www.sandro.fi). See on koht, kus idamaised maitsed on saanud põhjamaise lihvi, üllatades põnevate koosluste, kõditavate vürtside ja mahedate kastmetega. Argipäevadel saab Sandros nautida Marrakechist inspireeritud lõunamenüüd, nädalavahetustel aga ootab maiustama ahvatlev brunchi-valik.

Sensatsiooniline Twenty One Pilots 5. oktoobril on Helsingi jäähall sensat­ sioonilise Ameerika duo Twenty One Pilotsi päralt, kellele kuuluvad näiteks sellised raadiohitid nagu „Stressed Out“ ja „Heathens“. Tallinn

KULINAARNE KUNST Igal sügisel leiab Tallinnas aset hea toidu fännide lemmiküritus Tallinn Restaurant Week, kus pealinna parimad restoranid ja kohvikud pakuvad meelde­ jäävaid kulinaarseid elamusi tava­ pärasest soodsama hinnaga. Uuri lisa restoranide, menüüde ja täpsete kuupäe­ vade kohta siit: tallinnrestaurantweek.ee. Kulinaarne kunst ootab maitsma! Tallinn Helsingi

Värske ilmega Pirita Spa Hotel

DISAINI SUURKUJU

Pirita Spa Hotelis valmis äsja 69 värsket Marine Lounge’i tuba, kust on parim vaade merele ja unikaalsele Tallinna kilukarbisiluetile! Hotelli ilu-, heaolu- ja raviteenuste valik on kindlasti üks Eesti parimaid, pakkudes nii klassikalisi kui ka erilisemaid hoolitsusi ja raviprotseduure. Värske kuue sai ka Nautica saal, mis mahutab kuni 200 külalist ja sobib hästi nii päevaseks konverentsiks, õhtuseks pidulikuks õhtusöögiks kui ka vastuvõtuks. Peakokk Tarvo Karu taktikepi all valmib maitsev menüü kliendi soovi ja sündmuse iseloomu järgi, olgu selleks meeskonna ajurünnak või nõupidamine, jõulupidu või hoopis pidu 1970ndate stiilis. Vaata lähemalt www.tallinkhotels.com.

Helsingi disainimuu­ seumis on kuni 25. sep­ tembrini avatud erakord­ selt mahukas väljapanek disainer Eero Aarnio töödest. 83aastane sise­ arhitekt ja tootedisai­ ner on nautinud vilja­ kat karjääri ning kuulub vaieldamatult nüüdis­ aegse disaini suur­kujude sekka. Uuri näituste kohta lisa www.designmuseum.fi.

10 | AVASTAJA


Tallinn

Riia

Retked ajalukku

NAUDI ILUHOOLDUSI HERA SALONGIDES! 1. LUKSUSLIKUD HOOLDUSED • Soe parafiinhooldus kätele ja jalgadele 35 minutit (33 €, Club One’i liikmele 25 €). • Luksuslik keha-, näo- ja dekolteemassaaž Freshdeli sojavahaküünaldega 75 minutit (65 €, Club One’i liikmele 55 €).

Tallink Spa & Conference’i hotellis (Sadama 11a), Tallink City hotellis (Laikmaa 5). 2. JÄLLE KOOLI! • Kuni 30. septembrini on kõik iluteenused lastele ja kuni 16aastastele noortele 15% soodsamad.

Tallink Spa & Conference’i hotellis (Sadama 11a), Tallink City hotellis (Laikmaa 5). 3. LÕÕGASTU REISIDES • Seljamassaaž ja näomassaaž niisutava maskiga 50 minutit (60 €, Club One’i liikmele 50 €). Hooldused on saadaval laevadel Romantika, Victoria I, Isabelle ja Baltic Queen. Loe lisaks www.herasalongid.ee.

Stockholm

Lõunata Vurmas Pärast seiklusrikast kola­ mist Stockholmi tänavatel kulub üks maitsev kõhutäis kindlasti ära. Vurma (www.vurma.se) on paik, kus ees ootavad põnevad ja värs­ ked lõunapakkumised (näiteks imemaitsev grillitud tuunikala värske kartuliga), mille juurde kuuluvad ka salatiamps, küpsised ja tassike kohvi. Ilusa ilma korral saab seda kõike nautida terrassi mummulistel toolidel. Ja juttu jätkub kauemaks!

Jalutuskäik maalilises juugend­ kvartalis on kaunis retk ajalukku. Võrratud arhitektuuri­šedöövrid tipnevad Art Nouveau muuseumiga, kus saab imetleda autentset sise­ kujundust, mille ajalugu ulatub tagasi aastasse 1903. Mõnus ajaloopärl, mis teeb silmadele ja loovusele pika pai. Lisainfot leiad www.jugendstils.riga.lv.

Riia

Tallinn

Harmoonia spaast

MAITSEELAMUSED CRUST

Riia südames asuv Attirance SPA (www.attirance.lv) pakub kuldset võimalust välja lülituda linnamelust ning nautida rahu ja harmooniat. Spaamenüüst leiad rikkaliku valiku protseduure ja rituaale (aroomivann, lõõgastav massaaž, eksootilised spaahoolitsused), mida nautida omaette või koos kallimaga. Club One’i kaardiga on spaateenused 10% soodsamad.

Meeldejääva söögielamuse garanteerib vanalinnas asuv restoran CRU (www.crurestoran.eu), mille peakokk Dmitri Haljukov esindas Eestit 2015. aastal Lyonis toimunud kokkade olümpiaks tituleeritud Bocuse d’Ori lõppvõistlusel, tuues koju väärika 14. koha. Club One’i kaardi omanikele on menüü 10% soodsam.

AVASTAJA | 11


PARIM VALIK | SÜ GI S 2016

Helsingi

VEEALUSED SALADUSED Veealuse elu ilu ja võlu ootab uudistamist meremaailmas Sea Life. Meresaladusi aitavad avastada 30 akvaariumi, kus elab üle 100 liigi veeasukaid. Club One’i klientidele kehtib aasta lõpuni soodsam piletihind. Lisa leiad www.visitsealife.com.

Riia

KIIRED SAIAAMPSUD Kiireks ampsuks pole paremat paika kui kohalike seas palavalt armastatud Big Bad Bagels (www.bigbadbagels.com), kus värske ümmargune sai täidetakse maitseküllaste segudega peekonist ja munast mozzarella ning salatini. Lisaks pakutakse seal tõeliselt maitseküllast kohvi.

Riia

Kontserdile Riiga Riia kontserdisügis toob lõunanaabritele 9. oktoobril külla Briti folkroki­ sensatsiooni Passenger, kes teeb oma etteaste kontserdiklubis Palladium. 22. oktoobril jõuab aga Arena Riga lavale juba aastakümneid loorbereid lõiganud alternatiivrokkbänd Placebo.

Tallinn

Restoran City muutus Sumeks! City restoran sai uue nime – Sume! Uus nimi peegeldab põhjamaist rahulikku meele­olu ja teenindust. Sume – see on augustiöö rohus siristavate rohutirtsude ja tumedas selges taevas säravate tähtedega. Suvi, mis vaikselt sügisesse kaob. Sume menüü on uute maitsete ja parimate klassikute kokkumäng meilt ja mujalt. Populaarsed ärilõunad ja meeleolukas pühapäeva-brunch jätkuvad oma tuntud headuses. Uudisena pakutakse tegusa päeva lõpetuseks maitsvat õhtubuffet’d iga päev kella 18–21. Valikus on salatid ja külmad lihaampsud, mitu sooja rooga ning desserdid ja puuviljad. Söö nii palju, kui jaksad! OOTAME TEID KÜLLA! E–P 12.00–23.00

Buffet -hommikusöök E–R 7.00–10.00 L–P 8.00–11.00 Kiire, soodne ja maitsev lõuna E–R 12.00–15.00 Õhtubuffet E–P 18.00–21.00 Hinnad: täiskasvanu 10 € Lapsed 4−11 aastat 5 € Kuni 3aastased tasuta

Tallinn

SÜGIS JAZZIGA Maheda jazzmuusikaga saab sügisõhtuid sisustada 16. sep­ tembrist 30. oktoobrini, mil toimub Sügisjazz 2016. Rambi­ valgusesse astuvad artistid ja huvitavad kooslused nii Eestist kui ka Hispaaniast, Prantsus­ maalt ja Brasiiliast. Piilu lisa: www.jazzkaar.ee.


Stockholm

JALGRATTAGA LINNA AVASTAMA Kuna Stockholm on linn, kus majesteetlik arhitek­ tuur vaheldub lopsaka loo­ dusega parkide, maalilise jahisadama ja hubaste väli­ kohvikutega, võiks selle kõige nautimiseks rentida jalgratta. Gamla Stans Cykel (www.gamlastanscykel.se) on hea koht, kus seda teha. PS! Kungsträdgårdeni par­ gis on ilusate ilmadega palju välikohvikuid, kuid talve saabudes kerkib sinna filmi­ lik liuväli ja töötab uisulae­ nutus. Teisisõnu: sport, head emotsioonid ja lõõgastus ühes!

Riia

Lastega seiklema Seikluspargis Mezakakis (asub nii Siguldas kui ka Riias Mežaparksi piirkonnas) leidub sport­ likke atraktsioone pea igale vanusele. Naudi värsket õhku ja põnevat ronimisretke, kaaslas­ teks sillad, võrgud ja takistused. Sügisseiklus alaku! Kiika ka www.kakiskalns.lv. Helsingi

Soome sauna! Miks mitte kostitada end külmal sügispäeval ühe sooja ja lõõgastava saunasessiooniga? Kulttuurisauna (www.kulttuurisauna.fi) on 2013. aastal avatud puu­ küttega avalik saun, mis võlub hubasuse, privaatsuse ja suurepärase asukohaga – saun asub kohe vee ääres, nii et kuumalt saunalavalt on võimalik hetkega jahuta­ vasse vette hüpata.

AVASTAJA | 13


CLUB ONE | S O O D U S T U SED

CLUB ONE UUENEB TEKST

SIRJE MAASIKAMÄE

FOTOD

TALLINK

Infot Club One’i soodustuste kohta leiad alati ajakirjast Avastaja. Parimaid ja uusimaid soodustusi saad vaadata ka kodulehelt clubone.ee.

Värske ajakiri Avastaja on suur avalöök Club One’i uuendustele. „Palju üllatusi on veel tulekul nii sel kui ka tuleval aastal,“ lubab Club One’i juht Helena Raud. muutub pidevalt samamoodi, nagu muutuvad meie kliendid.

Kui palju on püsikliendiprogrammil Club One liikmeid? Club One’i püsikliendiprogramm loodi 7. mail 2007. aastal ning juba 2011. aas­ taks koondas see miljonit inimest üle maailma. Viimase aasta jooksul on klientide arv kasvanud veel üle 10 prot­ sendi. Enamik on pärit Läänemere piirkonna riikidest: Soomest, Eestist, Rootsist ja Lätist. Club One’i liikmeid on 88 riigist, ka Hiinast, Kanadast ja Indiast. Club One on kasvanud üheks piirkonna juhtivaks lojaalsusprogram­ miks umbes 2,1 miljoni liikmega – kelle hulgas oled ka sina! Miks on kasulik olla Club One’i kaardi omanik? Meie moto on „Sinu partner maal ja merel“. Soovime pakkuda midagi huvi­ tavat ja kasulikku nii neile, kes reisivad palju, kui ka neile, kes eelistavad teha sisseoste või puhata pere ja sõpradega Eestis. Club One’i klient reisib Tallinki laevadega alati parima võimaliku hin­ naga ja saab soodustusi pardaostudelt, aga ka paljude meie partnerite juures.

Mille poolest on Club One’i püsikliendi­ programm unikaalne? Oleme unikaalsed selle poolest, et meie kliendid ei kuulu ühte konkreetsesse sihtrühma. Me oleme noored ja vanad, me reisime üksi või perega, sõidame tööle või puhkusele. Meie programm

Missugused uuendused Club One’i kliente ootavad? Üht suuremat muudatust hoiate paras­ jagu käes – meie uuenenud ajakirja Avastaja. Avastaja on suur avalöök Club One’i uuendustele, mis peaksid juba uuel aastal rõõmustama nii klassika­ lise kliendiprogrammi eelistajaid kui ka tehnoloogiainimesi. Tänavuse aasta jooksul oleme põhja­ likult uuendanud meie partnerite paku­ tavate soodustuste nimekirja nii Eestis, Soomes, Rootsis kui Lätis. Näiteks Eesti spordihuviline saab soodsamalt liituda MyFitnessi spordiklubiga, lapsevanema­ tele on abiks soodustus ühes suurimas mänguasjapoeketis XS Mänguasjad, kiirel päeval saab soodsalt kasutada kee­ milise puhastuse SOL teenuseid. Meie hooajalised partnerid on tuntud ja tutta­ vad perelemmikud Lottemaa, AHHAA keskus ja Spot of Tallinn. Need on vaid mõned uuendused. Palju üllatusi on tu­ lekul nii sel kui tuleval aastal. Kui sa ei ole veel Club One’i klubiga liitunud, saad seda teha aadressil clubone.ee.

14 | AVASTAJA


20€ EKS

KINGITUS

Kui mängid meie juures esimest korda, siis teeme Sulle kingituse. ESimese spordiennustuse panusega saad oma Paf.com kasutajakontole 20€ reaalset raha. tingimused leiad aadressilt: http://bit.ly/ClubOne

www.paf.com

Spordiennustus

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

18


PERSOON | RITA R ABA

laeva

Rõõmsa meelega

Kümme aastat Tallinkis vanembaarmenina töötanud Rita Raba räägib laevatööst ikka suure õhinaga. Sõnad „ülitore“, „vaimustav“ ja „super“ korduvad tihti, kui ta jutustab tööst, reisijatest ja paikadest, kus ta on käinud. Pole ime, et Rita on saanud ka Tallinki parima teenindaja tiitli. TEKST

K

SIRJE MAASIKAMÄE

ohtume vanembaar­ men Rita Rabaga hi­ lisel hommikutunnil, kui kruiisilaev Roman­ tika on jõudnud Tal­ linna sadamasse. Rei­ sijad on lahkunud, laeval on tavatult vaikne. Rita nägu on naerul, olek reibas ja puhanud. Kas ta tõesti ei tunne pä­ rast töist vahetust üldse väsimust? „Ei ole väsimust!“ naerab Rita, kuigi sel­ gub, et magama läks ta alles kell kolm öösel. „Oskan ennast laadida. Täna oli minu töövahetuse esimene reis, kaks nädalat on veel ees.“ Kui amet on hinge­lähedane, ei teki ka tüdimust, mainib ta mitmel korral. Isegi hilju­ tist töist erikruiisi Visbysse kirjeldab Rita, nagu oleks käinud vaimustaval puhkuse­retkel. Vanembaarmeni töö tähendab, et kell 21 te küll magama ei lähe. Töögraafik on kaks nädalat tööl, kaks vaba − kas

16 | AVASTAJA

FOTOD

ANU HAMMER

MEIK

KETLIN KIVI (GLOW MAKEUP STUDIO)

selline elustiil ära ei väsita? Aga see ongi see, mis hoiab palju­ sid inimesi laevatööl – pärast kaht nä­ dalat tööl on ju nii mõnus kaks nädalat kodus olla. Vahel mõned küsivad, kui­ das ma suudan niimoodi töötada – päev otsa töötan ja siis veel öösel ka. Kui töö on hingelähedane, siis ei teki väsimust. Olen kogu aeg olnud seda meelt, et tu­ leb teha seda, mis meeldib ja mida ar­ mastad, siis ei teki vastumeelsust, et ah, pean selle päeva kuidagi ära vedama, pean oma tunnid täis tegema, palka on ju vaja teenida. Kes on kogu aeg hir­ mus väsinud ja tunneb, et töö käib üle jõu, ei saa selles ametis olla − see oleks ju enda piinamine. Olen rääkinud noortele, et meil on päris raske töötada – kui tunnete, et see pole teie amet, on targem muu valida. Tulite hiljuti Visbyst tööreisilt, aga kõnelete sellest nii vaimustunult, nagu oleksite tulnud puhkuselt.

Jaa! See oli nagu kaks ühes, olin tööl, aga päeval jalutasime koos kollee­ gidega ka mööda Visby vanalinna, nau­ tisime jäätist ühes Euroopa suurema valikuga jäätisekohvikus, käisime ki­ rikus, panime soovide laekasse soovi. Kõik oli nii puhas, nii ilus, roosipõõ­ sad igal pool. See oli nii vaimustav! Üks ilusamaid kohti, kus olen käinud. Vis­ bys oleks ka pikemalt kohal olla ülitore. Visbys oli palju peresid, vana­vanemad ja lapsed olid kaasa võetud. See on ka rootslaste seas väga populaarne koht. Seal on ju Pipimaa ja veepark – saab valida, kus käia ja mida teha. Ja need välikohvikud... Nii super! Olen kõigile tuttavatele soovitanud – minge kindlasti. Mis ameteid pidasite enne Tallinkisse tööle tulekut? Ma olen lõpetanud TPI tsiviilehituse alal, kuid sel erialal töötasin väga vähe. Tegin baarmeni paberid ja töötasin

AVASTAJA | 16


Mida teeb vanembaarmen? RITA RABA: „Vastutan baaride töö eest: et kõik oleks korras ja töö sujuks, et kõik töövahendid oleksid olemas. Teen töögraafikuid jm. Baarides töötab paarikümne inimese ümber, suvel ja erikruiiside ajal ka rohkem. Öösiti käin showbaaris letis abiks, nii et teen ka baarmenitööd.“

AVASTAJA | 17


PERSOON | RITA R ABA

kunagises väga populaarses Võsu baa­ ris Neptun. Olen ka lilleseadet õppi­ nud. Võin teha pruudikimpu, matuse­ kimpu – kõik asjad on ära õpitud! Mul oli aastaid oma firma, pidasin poodi, aga ühel hetkel otsustasin, et ei soovi enam. Mul polnud ei laupäeva ega pühapäeva. Tundsin, et tahan minna kellegi juurde tööle, teha seda, mis mulle meeldib, ja et mul poleks töö kogu aeg kaasas. Kuidas sattusite Tallinkisse? See oli täiesti juhus. Kui panin poe kinni, siis tuttavad soovitasid, et saa­ daksin oma CV Tallinkisse, kus oli just vanembaarmeni konkurss. Tegin proovi­reisi ära – ja mulle ei meeldinud. Siis mõtlesin mitu kuud. Poeg Kevin oli tookord 12 ja oli juba siis õudne mere­ haige, ta oli merest nii vaimustuses. Tema hakkas mulle muudkui rääkima: ema, mine ja ema, mine. Ja kui mind ikka kutsuti, et teeksin mõned reisid, et kui ei meeldi, saan ju ära minna, asu­ singi laevale tööle. Niimoodi ma jäingi Tallinkisse – hakkas meeldima! Huvitav, et kui ma merel ei tööta­

18 | AVASTAJA

„Mulle meeldib, kui inimesed lähevad laevalt ära rõõmsalt, kiidavad ja lubavad: me tuleme tagasi, teil on nii tore!“ nud, siis ma ei kannatanud väga laeva kõikumist, kui näiteks pojaga Soomes käisime. Mulle pole lapsest saati meel­ dinud kiikuda. Aga kui hakkasin laeval tööle, ma merehaigeks ei jäänud. Võibolla sellepärast, et mulle meeldib väga minu töö. Ja meri on nii ilus. Meri on ilus, kui päike loojub, meri on ilus, kui see on sile, ja tormi ajal on ka ilus. Et kaks nädalat kodunt eemal töötada, on oluline pere toetus. Jah, see on väga oluline. Kodu toe­ tus oli suur. Kui tulin laevale tööle, oli poeg 7. klassis, ta käis korralikult koo­ lis ja õppis. Isa oli küll ka kodus, aga

mõned ütlesid mulle, et jumal küll, su poeg on just niisuguses eas, kus poi­ sid võivad minna libedale teele. Oli ülim õnn, et ta ei leidnud endale halbu sõpru, talle olid tähtsad teised asjad. Teda huvitas tohutult meri, ta käis pur­ jetamas. Ja saime ju telefoni teel su­ helda või kohtuda sadamas, kui vaja. Ei olnud ju enam nagu vanasti, mil pidi telegrammi saatma! Kevin ütles juba väiksena, et temast peab ükskord saama suure valge laeva kapten. Ta töötab praegu samuti Tallinkis. Te näete päevast päeva pidutsevaid inimesi. Kas see ei tekita ahvatlusi? Ei. Absoluutselt mitte. Eks olen se­ dagi näinud, kuidas inimesed ei saa oma ahvatlustest võitu. Kui joon klaasi šampust, on see kõik. Midagi rohke­ mat ma ei taha ja kangemat alkoholi ei joo ma üldse. Kui teised on lõbu­ sad, pole mul selle vastu midagi. Laeval on töö ajal alkoholiga null, see on töö­ koht, mitte pidu ja pillerkaar – teistel on pidu, aga töötaja peod on vabal ajal ja teises kohas.


Rita Raba soovitab STOCKHOLM •

ajal. Käin jõuluturgudel. Kui ostan, siis ikka midagi rootsipärast. NG kaubamaja aknad vanalinnas väärivad jõuluajal kindlasti vaatamist, need on tõesti vahvad oma liikuvate kaunistustega. Igal aastal on eri teema.

HELSINGI •

Helsingis on väga peresõbralik koht Linnan­mäki. Ka Sea Life on huvitav nii täis­ kasvanule kui ka lapsele. Kindlasti võiks sõita Helsingist välja ja nautida loodust. Soomes on graniitkaljud, Eestiga võrreldes on see nii teistmoodi. Põnev koht on näiteks Hanko. Mu poeg oli seal mitmel aastal merelaagris ja räägib siiamaani, et need olid tema elu ilusaimad suved. Serena veeparki viib Helsingi kesklinnast buss. See on nii kuum koht, pooled eestlased on seal juba ära käinud. Aga Serenas on tõesti tore!

Shutterstock

Shutterstock

Stockholmis on huvitavaid kohti ja kultuuri­­ väärtusi tohutult palju! Poodides võib ka käia, aga eks neid leidub meil endalgi. Soovitan külastada pigem muuseume, millest paljud on tasuta. Kindlasti peaks minema Vasa muuseumi. Mere­huvilistele soovitan meremuusemi, hästi huvitav on ka disainimuuseum. Vahtkonnavahetus kuningalossi ees on uhke vaatepilt. Lastega peredele on Gröna Lund superkoht. Käisin seal, kui mu poeg oli väike. Seal on nii palju teha! Võid sõita Ameerika mägedel, aga võid ka lihtsalt istuda, seal on tihti mõnusad kontserdid. Tean inimesi, kes kruiisi ajal mujal ei käigi. ABBA muuseum − kindlasti, kindlasti soovitan külastada! Kui suunduda Vasa muuseumisse, leiab lihtsalt üles ka ABBA muuseumi. Eriti meeldib mulle Stockholm talvel, jõulu-

MÕNULE PARDAL •

Kui juhtub olema ilus sügis, on laeval ka septembris päikesetekk lahti ja see on superkoht, kus nautida vaadet ja teha pilte, eriti Rootsi poolt tulles. Laeval on uhked meelelahutuskavad, septembris alustavad uued show’d ja artistid. On ka karaoke ning baarid-restoranid, kus mõnusalt aega veeta – omapärased kohad on Grill House ja Vene restoran. Laeval on võimalik inimesi õnnitleda. Kui lähedasel või sõbral on olnud mingi tähtpäev, saab lasta ta kutsuda õhtul lavale, kus teda õnnitletakse. See on nii meeldejääv! Kõik tõusevad püsti, laulavad. Olen seda ka oma tuttavate puhul teinud. Romantikal tasub üles otsida baar Seaside, kus toimub muusikaviktoriin. Kruiisijuht laseb muusikat ja palub ära arvata kas loo autori või esitaja. Mängul on ka auhinnad – võita saab näiteks joogikuponge, uue reisi jm. See on väga tore!

Laev on tore koht, kus tantsida. Siin pole oluline, kas keegi võtab või ei võta sind tantsima. Tantsuplatsil on kõiki – mehi ja naisi, noori ja vanu. Vahel inimesed mõtlevad, et ei tea, kas sobib tantsima minna, ma olen juba 70, või et mul pole midagi selga panna. Ole kas või 80 – miks mitte tantsida, kui jaksad! Keegi ei vaata, et oled kuidagi kummaline. Laeval saad end vabalt tunda. Laevas on ka vaiksemaid kohti. Näiteks Romantika lounge’is on hästi mõnus istuda ja nautida kokteile, mängib vaikne muusika. Telli lapsele vahva kokteil! Kui teen lastekokteile, siis lapsed vaatavad suurte silmadega. Praegu on ju igasugu vilkuvaid kuubikuid, valgustikke, vihmavarje jm, millega kaunistada. Lisan veel maasikaid ja ananassi­tükke. Mõni laps teeb kohe – ohh! Lapsele on see elamus, mis jääb meelde. Mu poeg meenutab siiamaani laevadel tehtud kokteile, kuigi sellest on nii palju aastaid möödas.

AVASTAJA | 19


PERSOON | RITA R ABA

Praegu räägitakse sageli, et häid teenindajaid on raske leida. Jah, meile tuleb tööle noori inimesi, kes pole varem kusagil töötanud, ja siis pead neid vormima. On väga tublisid noori, aga ka neid, kes ainult näpiksid telefoni, ja siis ütlevad, oi kui väsinud ma olen. Ma olen tööl küllaltki range. Olen alati öelnud, et solvuda pole mõ­ tet – kõik ei sobi teenindajaks. Pole ju vaja, et turtsud või nähvad kelle­ legi halvasti. Kui sulle ei meeldi inime­ sed ja sa ei taha suhelda, ei tule sellest tööst mitte midagi välja. Olen oma töö­ tajatele rääkinud, et pangu ennast alati kliendi asemele. Kas neile meeldiks, kui baarmen on vingus? Vaatan mujal ka teenindajaid oma mätta otsast. Kui on ebameeldiv teenindaja, tige nagu tikker – ega siis hästi ei tahagi midagi küsida. Mida teete vabadel nädalatel? Ma ei ole selline inimene, kes pärast töövahetust magab kaks nädalat kodus ega tee mitte midagi. Ma ei saa paigal olla. Mu vanaema ei suutnud ka olla midagi tegemata. Ma olen väga tema moodi – mul peab kogu aeg mingi te­ gevus olema. Kui olen kodus, laen ennast hästi palju. Mulle meeldib sporti teha, loo­ duses käia, sõpradega kokku saada – see annab nii palju. Kuna olen vana ujuja, meeldib mulle ujuda. Talvel käin basseinis ja suvel naudin ka vett nii palju kui võimalik. Sõidan rattaga. Mulle meeldib seenel käia. Teen aia­ tööd, käin külas. Naudin seda, mis on mulle antud. Kuna poeg on nüüd suur, 23aastane, siis naudin ka hetki ise­ endaga. Kas rohke suhtlemine ei tekita läbipõlemist? Siis ei saa kahjuks seda tööd teha. Mulle õudselt meeldib suhelda! Olen nii palju tuttavaid ja sõpru leidnud, inimesed on nii toredad ja tagasiside on ka selline, et oi kui tore, et sa oled tööl, rõõm sind näha. Kui sinust pee­ takse lugu, on kerge töötada. Siis ei te­ kigi tunnet, et peaks mossis või vihane olema või et tahaks kodust kaasa too­ dud probleeme kellegi peal välja elada. Kliendid tulevad ka tänaval minuga

20 | AVASTAJA

„Kui töö on hingelähedane, siis ei teki väsimust.“

juttu ajama, näiteks lähen vabal näda­ lal Viru keskusesse ja rootslased kõ­ netavad: tere, sa ei olegi tööl? Nii hea tunne on, kui inimesed on minu vastu head! Võib-olla mul sellepärast läkski sisseelamine laevatöösse nii kergelt. Eelmisel aastal tõid ühed rootslased mulle sünnipäeva puhul lilli ja kingi­ tusi, nad olid õige päeva välja uurinud. Ma olin tõesti üllatunud. Nad kirju­ tasid ka kiituse, et oi kui tore vanem­ baarmen teil on. Tunnen inimesi, kes on aastaid sõitnud, nad tulevad juttu ajama. Mõned on ju lausa nagu vana­ isad ja vanaemad. Laevaga sõidab ka väliseestlasi, kes on kunagi ammu siit

ära läinud, nad on juba 86–87aasta­ sed – tulevad kättpidi tervitama, kallis­ tama. Üli-ülitoredad inimesed! Minu meelest võiksid inimesed roh­ kem suhelda. Ma ei saa aru neist noor­ test, kes istuvad kogu aeg telefoniga nurgas ega märka isegi tere öelda. Tervitage vähemalt ja suhelge natuke! Sinust ei saa ju mitte midagi, kui sa ainult telefonis istud! Mulle meel­ dib, kui inimesed lähevad laevalt ära rõõmsalt, kiidavad ja lubavad: me tuleme tagasi, teil on nii tore! See annab nii palju. Lähen alati rõõmsa meelega tööle. Inimesed ootavad mind ja mina ootan neid.


Tervitame Sind oma meeskonda! AS Tallink Grupp on suurim Eesti kapitalil baseeruv ettevõte. Meil on ligi 7000 töötajat ja me teenindame üle 9 miljoni rahvusvahelise kliendi aastas. Oleme suurim laevaoperaator tervel Läänemerel ja suurim hotellikett Eestis. Tallink on läbi aastate olnud kõrgelt hinnatud tööandja, sest suhtume oma töötajatesse lugupidavalt, arvestades inimeste iseärasuste ja vajadustega. Meie tugevuse taga peituvad erinevad inimesed, kel on ühine siht ja kes tegutsevad ühtse meeskonnana võttes aluseks meie põhiväärtused – pühendumuse, professionaalsuse, koostöö ja rõõmu.

Meie juures leiad • vaheldusrikka ja põneva tööelu • toetava meeskonna • ettevõttesisesed soodustused

Tutvu tööpakkumistega: tallink.ee/toopakkumised küsi lisa: 640 9928

Rainer Kurikjan, Romantika peakokk / rahvasportlane

AVASTAJA | 21


LÄÄNEMERI | VIIKIN GID

Shutterstock

MIDA ME TEAME VIIKINGITEST?

Tuhat aastat tagasi elanud viikingeid ümbritseb vapruse, sõjakuse ja müstili­ suse aura, mis paneb neist rääkima veel praegugi. Kas ka muistseid eestlasi võib pidada viikingiteks?

TEKST JA FOTOD

22 | AVASTAJA

EESTI MEREMUUSEUM

V

iikingid on andnud nime tervele ajastule Euroopa ajaloos: 8.–11. sajandit nime­ tatakse viikingiajaks. Ent mida me neist põhjaeurooplastest õigupoolest teame? Võib kindlalt öelda, et sarvedega kiiv­ reid kannavad viikingid vaid multi­ filmides ja koomiksites! Laialt on levi­ nud legendid viikingitest kui headest meresõitjatest ja brutaalsetest valluta­ jatest – lausa Ameerika avastajatest –, kuid vähem teatakse nende ühiskon­ nast ja kultuurist. Legendid muistse­ test põhjala kangelastest on roman­ tilised ja uhked, kuid nende varju on jäänud viikingite põnev ja omanäoline kultuur ning argielu.

Kes nad olid ja millega iga päev te­ gelesid? Sellele aitab vastused leida Eesti Meremuuseum, kes tutvustab vii­ kingite kultuuri lausa kahe näitusega.

Elu legendide taga 13. augustil avati Lennusadamas maa­ ilma tippnäitus „Viikingid: elu legen­ dide taga“, mis on rännanud nii Euroopas kui ka Ameerikas. Rootsi ajaloomuuseumi koostatud näitus toob külastajateni rikkaliku valiku viikingi­ aegseid leide, avades lugusid viikingite kultuuri ja igapäevaelu vallast. Näitusel on suur hulk relvi ja võidetud aardeid, mis annavad tõepoolest tunnistust vii­ kingite sõjakusest ja vallutamistungist, kuid see pole kaugeltki kõik. Peenutse­ vad kuld- ja hõbeehted, oskuslikult


sepistatud relvad ja muud käsitöö­ esemed ning Araabia päritolu mün­ did viitavad arenenud sepakunstile ja kauplemisele naabermaadega. Näitusel on väljas üle 500 viikingi­ aegse leiu. Originaalesemete seas on münte, relvi, majapidamistarbeid, talis­ mane ja laevadetaile, mis asetavad meie teadmised viikingite kaubavahetusest, sõjakusest, maagiast, uskumustest ja igapäevaelust täiesti uude valgusesse. Arheoloogilistele originaalesemetele li­ saks pakub näitus proovimis- ja avas­ tamisrõõmu oma eksklusiivsete koo­ piate ja interaktiivsete eksponaatidega, loomulikult ei puudu ka viikingiajastu keskne sümbol – elusuuruses viikingi­ laev!

Viikingiaja aarded Eestist Skandinaavia kaupmeestest meresõit­ jad suhtlesid juba 1000 aasta eest kau­ gete araabia maadega. Nende kaubatee läbis ka Eesti alasid, mille tõestu­ seks on hulk hinnalisi aardeid. Avasta­ maks viikingite jalajälge Eestis, avati 15. juulil Paksus Margareetas näitus „Viikingi­aja aarded Eestist“, mis toob esimest korda avalikkuse ette suurima valiku Eestist leitud haruldasi viikingi­ aegseid aardeid. Lisaks sellele tut­ vustab näitus Eesti alade tähtsust vii­ kingite kauba­teel Põhja-Euroopast araabia maadesse. Viimastel aasta­ tel on maapõuest välja tulnud hulgali­ selt leide, mis on muutnud senist käsit­ lust viikingiaegsest elust Eesti aladel. Tolleaegsete hõbe­aarete rohkuselt jääb Eesti alla vaid Rootsile – viikingitele müüdud raua eest kogunes Eesti ala­ dele hõbedat, mis maapõue sattununa on säilinud meie ajani. Seni on oma

silmaga neid hõbe- ja rauatööaardeid peale leidjate näha saanud vaid muu­ seumide, ülikoolide ja muinsuskaitse­ ameti töötajad. Näitusel eksponeeritavad arheoloo­ gilised leiud, tõendid oma ajastu eluolu kohta, on andnud aluse uuteks põneva­ teks teaduslikeks järeldusteks viikingi­ aegse Eesti kohta. Näiteks võib julgelt väita, et üks peamisi viikingite kaubateid kulges piki Põhja-Eesti ranni­ kut ja mööda Virumaa jõgesid-järve­ sid. Tuleb välja, et Eesti oli viikingite tähtsa kauba­tee osa ning siinsetel ala­ del elanud inimesed olid väärtuslikud kaubandus­partnerid nii Euroopale kui ka araabia maadele. Näitus käsitleb ka viikingiaja teisi tahke, nagu linnused, uskumused ja matmiskombestik. Väljapanekut täien­ davad põnevad ekskursioonid ja spet­ siaalsed programmid nii täiskasvanu­ tele kui ka lastele.

Viimastel aastatel on Eesti maapõuest välja tulnud hulgaliselt leide, mis on muutnud senist käsitlust viikingiaegsest elust Eesti aladel.

Club One’i kaardiga kaks näitust ühe hinnaga! Club One’i kliendikaart annab võimaluse külastada Eesti Meremuuseumi kaht näitust ühe näituse hinna, 14 euroga. Alla 8aastased lapsed pääsevad muuseumisse tasuta. 8–18-aastastele lastele ja üliõpilastele kehtib soodushind 7 eurot. Kui ostad pileti Lennusadama näitusele „Viikingid: elu legendide taga“, pääsed sama piletiga ka Paksu Margareetasse uudistama Eesti maapõuest leitud viikingiaja aardeid. NÄITUSTE HINNAD: „Viikingid: elu legendide taga“ Lennusadamas: täispilet 14 eurot, sooduspilet 7 eurot. „Viikingiaja aarded Eestist“ Paksus Margareetas: täispilet 6 eurot, sooduspilet 3 eurot.

AVASTAJA | 23


REIS | KIN D LU S T U S

KASULIKKE NIPPE

reisi­kindlustuse valimiseks

Elus ei saa kõike ette planeerida ja vahel võib juhtuda, et õnnejumalanna keerab sulle ajutiselt selja. Nutikas on end selliste olukordade vastu kindlus­ tada. Eriti siis, kui reisid kodust kaugemale – olgu siis naaberriiki või suisa teise maailma otsa. Mis kasu on reisikindlustusest?

Kui suur kindlustussumma valida?

If Kindlustuse reisikindlustusega saad kindlustada oma kõige kallima vara – enda ja lähedaste elu ja tervise. Reisi­ kindlustuse kohustuslik osa on: • Meditsiiniabi kindlustus, mis hüvitab sulle reisil olles ootamatu haigestumise või õnnetusse sattumise taga­ järjel tekkinud kulud. Kindlustus katab ka transpordi­ kulud, kui pidid näiteks taksoga haiglasse sõitma. Tais Koh Phangani saarel sõitis rolleri rentinud eestlasele otsa teine rolleriga turist. Eestlane kukkus, murdis jalaluu ja pidi jääma paariks päevaks haiglaravile. Pealtnäha mitte väga tõsine õnnetus läks raviarvete, öömajade ja transpordiga maksma 20 000 eurot, mille tasus kindlustus. Meditsiiniabi kindlustusele saad juurde osta lisakindlustusi. • Pagasikindlustus hüvitab kulud, kui pagas saab kahjus­ tada või läheb sootuks kaduma. Kui pagas hilineb, kor­ vab kindlustus sulle hügieenitarvete ja hädavajalike esemete soetamise kulu. • Reisitõrkekindlustus hüvitab kulud, kui sina või su lä­ hedane peaks enne reisi haigestuma ja sõit seetõttu ära jääb. Enne reisi algust viidi kindlustatu äi kiirabiga haiglasse. Kindlustatu ja tema abikaasa jätsid reisi ära, et viibida Eestis lähedase juures. Ärajäänud 1200-eurose reisi hinna hüvitas kindlustus. • Kui oled juba reisil, kuid pead plaanitust varem koju sõitma, saad enneaegse ärasõidu tõttu lisandunud ku­ lude tasumisel samuti reisitõrkekindlustusest abi. Kurb tõsiasi, aga vajadus reisilt enneaegselt naasta on terrori­rünnakute tõttu aina sagedasemaks muutunud.

Meditsiiniabi kindlustuse puhul soovitab If valida kind­ lustussummaks kas 100 000 või 300 000 eurot. Esma­pilgul tunduvad summad suured. Kuid kui mõelda halvimatele stsenaariumitele, siis ulatuvad reisil õnnetusse sattunud ini­ meste raviarved kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Pagasikindlustust sõlmides kalkuleeri, kui palju mak­ saks kogu Sinuga reisil kaasas oleva kraami – rõivad, teh­ nika jms – asendamine uute samaväärsetega. Reisitõrkekindlustuse puhul arvuta, kui palju reis kokku maksma läheb (sõidupiletid, majutus, ürituste piletid) – kindlustussumma võiks olla vähemalt sama suur kui kogu reisi hind. Arvesta sellegagi, et kui pead reisilt enneaegselt naasma ja ostma uue kojusõidupileti, on n-ö viimase hetke pilet palju kallim. Reisikindlustuse puhul kehtivad alati ka välistused. Need on kahjud või kulud, mida kindlustusselts ei hüvita. Enne le­ pingu sõlmimist tutvu välistustega!

Millest sõltub reisikindlustuse hind? Reisikindlustuse hind on nagu pusle, mis pannakse kokku erinevatest tükkidest. Kindlustuse hind sõltub muu hulgas reisijate vanusest, sihtpunktist ja reisi pikkusest, samuti Sinu valitud kindlustussumma suurusest.

24 | AVASTAJA

Ifi reisikindlustust saab osta kiirelt ja mugavalt Ifi e-büroost www.if.ee

Uus kindlustus Tallinki reisijatele If Kindlustus pakub Eestis unikaalset laevapiletikindlustust. See tähendab, et Tallinki reisijad saavad laevapiletile lisada ka piletikindlustuse, mis hüvitab pileti hinna, kui reis ettenägematutel asjaoludel ära peaks jääma. Kindlustussumma on ühe kindlustatu kohta kuni 250 eurot. Piletikindlustusega saad piletiraha tagasi, kui sa ise või sinu reisikaaslane peaks enne reisi haigeks jääma ja reis seetõttu ära jääb. Samuti kehtib piletikindlustus su sõidukipiletile, kui masinaga peaks enne reisi õnnetus juhtuma, mis reisile minemist takistab. Tavalisest reisitõrkekindlustusest erineb piletikindlustus selle poolest, et kui reisitõrkekindlustuse saamiseks pead soetama ka meditsiini­abi kindlustuse, siis piletikindlustuse saad eraldi osta. Piletikindlustus maksab vaid mõned eurod ja selle saad osta Tallinki veebipoest koos laevapiletiga.


Muretult reisid IFI REISIKINDLUSTUSEGA •

UUS! Meditsiiniabikindlustus kuni 300 000 eurot

• Võimalus valida välismaal endale sobiv raviasutus • Reisitõrke kaitse, kui terrorismi või loodusõnnetuse tõttu jääb puhkus pooleli • Abi eestikeelselt infotelefonilt 24 tundi ööpäevas


TALLINK TOETAB | SP O RD INÄDAL

Liigu ja

naudi!

Õpetaja Pille Juus tegutseb selle nimel, et sporti ja liikumist naudiksid ning armastaksid kõik ja igas eas. TEKST

MARET EINMANN

„U

FOTOD

ERAKOGU, GERTRUD ALATARE, SHUT TERSTOCK

us aeg kutsub liikuma teistmoodi,“ ütleb sütitavalt Pille, kes on Tallinna 21. Kooli kehalise kasvatuse õpetaja ja olnud ka Eesti Kehalise Kasvatuse Liidu juhatuses. Ta ergutab kasutama kõiki häid sportimis- ja liikumisvõi­ malusi, mida elu pakub. Esiteks on see mõnus ja lahe, kuid Pille südames on soov, et laste hoiak kasvaks eluterve juba päris pisikesest peale ning soov ja harjumus liikuda saa­ daksid kõiki kogu elu – mitte ainult kohustuslikus korras või siis, kui süda ootamatult pup-pup teeb või on keha äkit­ selt üüratult lopsakad vormid võtnud. Head vormi peaks hoidma kogu aeg. „Tänapäeval on kõik muutumises,“ nendib Pille. „Lap­ sed pole enam sellised nagu siis, kui ma ise või mu ema või vana­ema olid väikesed. Aeg on muutunud. Lapsed on teist­ sugused, nende maailm on täis nutivahendeid, ekraane, mis teevad nad mugavaks. Kas laps läheb praegu hoovist hoovi mängima, nagu meie kunagi käisime? Kui tänapäe­ val ütleb lapsevanem, halloo, minge nüüd õue! – siis vanasti ütlesid vanemad, kuulge, hakake nüüd tuppa tulema! See on pannud mõtlema.“ Ka uuringud kinnitavad, et lapsed peaksid liikuma palju rohkem.

26 | AVASTAJA

10.−18. septembrini peetakse üle­ euroopalist Spordinädalat. Tallink toetab Spordi­nädalat Eestis auhindade ja meenetega.


Eeskuju nakatab Pille rõõmustab, nähes, kui palju on tänapäeval spor­ tivaid ja aktiivseid täiskasvanuid. Vaimustavat on Pille jaoks palju: • Liikumine igas eas. Sageli võib kohata vanemaid mehi ja naisi, kes rulluisutavad, sõidavad rattaga, jooksevad – nendes on liikumise vajadus juba kinnistunud. • Tervisesport vabal ajal. On ainult tunnustamist väärt, kui laps tuleb tundi, jooksusarja särk seljas – ta on osalenud mõnel jooksul kas üksi või koos sõbraga. • Innustavad täiskasvanud. Lapsed satuvad õhinasse, saades teada, et nende geograafiaõpetaja jookseb ma­ ratoni. Positiivne eluhoiak motiveerib alati. Näiteks Kelly Sildaru on oma eeskujuga noori spordist vaimus­ tuma pannud. See on ainult hea! • Uuest huvitatud õpetajad. Ja alati teeb rõõmu, kui (kehalise)õpetajad on avatud värskele ja on valmis katsetama näiteks uut rada skatepargis või võtma re­ pertuaari kettagolfi. „Ma ei erguta siin äärmusteni mi­ nema ja mõistagi peab kõik olema turvaline,“ lisab Pille veel. „Õpetaja enda ergas meel ja innustus aita­ vad palju kaasa.“ • Aktiivsed vanemad. Palju on toredaid ja aktiivseid lapsevanemaid, kes heade ideedega kaasa tulevad. Tore on, kui koos lastega näiteks sünnipäeval jalgpalli mängitakse või firmapeol sporditakse ja sinna kaasa võetud lapsed sellest osa saavad. Näha, kuidas emaisa möllavad, on rikastav ja tähtis ka seetõttu, et prae­ gused lapsed on ühel hetkel ise vanemad, kes teadmisi ja oskusi edasi viivad.

„Mul ei ole midagi selle vastu, et tunnis saavutataks häid sportlikke tulemusi, kuid see soov peab tulema eelkõige lapse enese seest.“ Kuidas liikumine mõnusaks muuta? „Milleks mul seda kiirjooksu vaja on?“ poriseb õpilane õpetaja Pille tunnis. „Buss on peatuses, vaja kiiresti jõuda, kontsaking on ka veel all... Kui sul jalg on tugev, jõuad igast asendist joosta,“ on Pillel vastus võtta. „Kõik ju tahaksid, et lii­ kumine oleks rõõm, mitte et seda tehtaks, viu-viu nägu peas. Õpetajal ja täiskasvanul on oluline elulist vajadust rõhutada.“ „Milleks ujumine?“ „Ujumine on vaat et kõige vajalikum asi. Eluline os­ kus. Oluline on läbida distantse õige tehnika, õige hin­ gamisega ja tähtis on, et inimene suudab ennast aidata, kui vaja.“

AVASTAJA | 27


TALLINK TOETAB | SP O RD INÄDAL „Miks me võrkpalli mängima peame?“ „Mõtle, mõnus soe ilm – kui hea on mängida ilusa teh­ nikaga rannas võrkpalli, lisaks jääd kindlasti mõnele noor­ mehele silma ja leiad uusi mängukaaslasi.“ „Kitsehüpe?“ „See on muidugi toenghüpe,“ täpsustab Pille, „sul on tänu sellele vähemalt üks viis takistuse ületamiseks.“ „Muidugi ei saa kõikide alade puhul öelda, et see on sel­ leks, teiseks või kolmandaks,“ selgitab Pille. „Mõni oskus tu­ leb enda tunnetuse kaudu ja võid leida täiesti uue tee, kuidas midagi teha, või hoopis tunde, et see on nii mõnus! Täiskas­ vanu lihtsalt peab leidma võimaluse, kuidas need teadmi­ sed lapseni viia.“ Pille võtab aega aruteluks, analüüsiks, selgi­ tusteks – vahel kulub selleks 10–15 minutit tunnist. Tähtis on õpetada lastele märkama seoseid igapäevaeluga, kus näiteks keegi ei keela ju vihma käes kõndimist, jooksmist, liikumist – elus ongi olud erinevad. „Kui kaugushüppekastis on liiv märg või jooksu ajal tuleb taevast vett alla, siis toon näite, et rokk-kontserdil unustad sa ära, kui pori on jalge all või keha higist märg. Kas siis seal on meeldiv olla?“ ütleb Pille „Vägagi olulised on õpetaja oskused ja loovus. Kuidas teha jooks mõ­ nusaks ja pallimäng lõbusaks? Pane näiteks kaks spordiala kokku ja vaata, kui lõbus tulemus tuleb.“

Kehaline kirjaoskus: tunnen oma keha Kooli kehalise kasvatuse tundides tuleks Pille sõnul võtta suund sinnapoole, et laps mõistaks liikumise ja tervise hoid­ mise vajadust ning et soov sportida ja kehaliselt areneda tu­ leks tema enese seest. „Õpilane peaks saama aru, et ta õpib ja areneb ning see on talle endale kasulik. Tekkima peaks elu­ kestev liikumisharjumus. Tähtis on, et õpilane oskab ana­ lüüsida, miks ta midagi tegi või miks see talle hea on.“ Sama

SPORDINÄDAL ÜLE EUROOPA 10.–18. septembrini tähistatakse teist korda üleeuroopalist Spordinädalat, et pakkuda võimalikult paljudele noortele toredaid ja positiivseid liikumisega seotud kogemusi. Spordi­ nädala läbiviija Eestis on EOK ja Ühendus Sport Kõigile. Tallink toetab Spordinädalat auhindade ja meenetega. Spordinädalaga on liitunud 350 üldhariduskooli ja lisaks korraldavad spordi­klubid ca 100 võistlust ja avatud treeningut. „See on tore ja võimalusterohke üritus,“ ütleb Tallinna 21. kooli kehalise kasvatuse õpetaja Pille Juus. „Korraldasime eelmisel aastal koolis Spordinädalal tantsu-, jõu- ja kiiruspäeva, pallimängude ja kestvusalade päeva ning liikumisminutid tundides. Mulle meeldisid väga ka teistes koolides korraldatud tegevused. Ka selleks aastaks oleme Spordinädalale registreeritud ja ideid on juba mitmeid!“ Vaata kogu infot Spordinädala kohta www.spordinadal.ee.

28 | AVASTAJA

KEHALISEST KASVATUSEST LIIKUMIS­ÕPETUSEKS Pille Juus osaleb protsessis, mille eesmärk on kujundada kehalise kasvatuse õpetus koolis ümber liikumisõpetuseks. Liikumisõpetus peaks olema üha enam õppijakeskne ja oluline rõhk on elukestval liikumisharjumuse kujundamisel. Õpilased peaksid maast madalast saama teadmisi oma tervise, keha ja arengu kohta, erinevaid liikumiskogemusi ja -oskusi ning oskama omandatut analüüsida ja aktiivselt kaasa mõelda. Kehalise kasvatuse arendamises liikumis­ õpetuseks on kehalise kasvatuse õpetajatele lisaks oma osa Tartu Ülikoolil, Tallinna Ülikoolil, Haridus- ja Teadusministeeriumil ja sihtasutusel Innove. Ideed tutvustati ka Ühendusele Sport Kõigile. Tartu Ülikooli liikumislabor on algatanud programmi „Liikuma kutsuv kool“, pilootprogrammis osaleb kümme kooli. Kehalise kasvatuse ainekava uuendamine koolides algab 2017. aastal. Samalaadsed muudatused on juba toimunud Rootsis, Soomes ja Taanis.

PILLE IDEID LIIKUMIS­ SÕBRALIKUKS KOOLIKS Pille Juus leiab, et liikumissõbralik peaks kool olema tervikuna, sest kehaliselt aktiivse lapse õppimisvõime on tunduvalt parem. •

• • •

Koolides võiksid olla vahendid ja võimalused õues liikumiseks – ronimisseinad ja -puud, keksukastid, tasakaalupingid jpm. Vahetunnis vajab laps aktiivset liikumist. Peaks mõtlema võimalusele koolides taas sisse seada liikumispaus. Klassides võiksid olla ka püstijalalauad. Hea, kui liikumise vajalikkust toetaksid kõik aineõpetajad, nii et tervislik liikumine oleks koolielu loomulik osa ja liikumise väärtustamine kirjas kooli arengukavas.


oluline on ka teada, kuidas puhata ja taastuda, õigest toi­ tumisest rääkimata. Just seepärast ei peaks kehaline kas­ vatus olema mitte niivõrd üksikute spordialade õpetamise kogum, vaid õpetus sellest, kuidas tekitada liikumisrõõm, mille kaudu kasvab enesekindlus ja motivatsioon, arene­ vad liikumistegevuste oskused, oma keha ja tervise tund­ mine ja hoidmine ehk kehaline kirjaoskus. „Gümnaasiumi­ noor võiks juba väga hästi teada, kuidas ta tahab oma keha hoida – kas ta ihkab rohkem tulemust, numbreid, või ta­ hab veel rohkem oma teadlikkust kasvatada. Ja et üli­koolis saaks ta valida kohustuslike ainete hulka juba väga hea meelega ka mõne liikumisalaga seotud aine,“ arutleb Pille. „Mul ei ole midagi selle vastu, et tunnis saavutataks häid sportlikke tulemusi, kuid see soov peab tulema eelkõige lapse enese seest.“

Viit väärt pingutus Pille on seda meelt, et hindama ei peaks mitte niivõrd soo­ rituse tulemust, vaid lapse arengut, tema pingutust olla täna jooksurajal parem kui eile, kas või ühe sekundi võrra. „See on kunst, kuidas motiveerida last pingutama, ja see ei ole kerge. Paljud lapsed lausa vajavad seda, et ütleksid: usun sinusse ja sinu võimetesse,“ selgitab õpetaja Juus. „Ma võtan alati arvesse ka lapse individuaalsust. Ülekaalu­ liselt või ka haigelt lapselt ei saa ju eeldada samasugust tu­ lemust kui saledalt siresäärelt,“ ütleb Pille. „Lastele rõhu­ tan ma alati ka, et ükski hea arst ei ütle näiteks, et ei tohi liikuda, vaid vastupidi: kui liikuda on võimalik, siis tuleb seda teha. Isegi kehalise puude korral öeldakse, et liikuma peab vastavalt võimalustele, sest lihas tahab liigutamist. Valik on lapsel – kas aktiivsemalt või alguses rahulikumalt ja siis järjest edasi minnes.“

60 AKTIIVSET MINUTIT IGA PÄEV Soovitused 5–17aastastele: 1. Ole iga päev vähemalt 60 minutit kehaliselt aktiivne – mõõduka kuni tugeva intensiivsusega. 2. Aktiivse liikumise minuteid võid koguda terve päeva jooksul, näiteks mängides liikumis- ja sportmänge, matkates, rattaga kooli sõites, võimeldes, jõu­ harjutusi tehes, kehalise kasvatuse tunnis või treeningus osaledes. 3. Liikumine rohkem kui 60 minutit päevas toob tervisele lisakasu. 4. Meelelahutuslik aeg ekraanide, sh nutiseadmete ees, peaks jääma alla 2 tunni päevas. Kehalise aktiivsuse tasemed saab jagada neljaks: 1. Kehaliselt mitteaktiivne aeg, näiteks magamine, istumine, lugemine, arvutiga töötamine või mängimine. 2. Kerge kehaline aktiivsus, näiteks jalutamine. 3. Mõõdukas kehaline aktiivsus – kiirkõnd, rahulik ujumine, rahulik rattasõit, matkamine jm. 4. Tugev kehaline aktiivsus – jooksmine, suusatamine, hüppamine jm. Allikas: liikumislabor.ut.ee/liikumissoovitused


HOTELLID | H O M M IKU S Ö Ö K

Parim

hommikusöök siinpool Läänemerd „The best in Baltics!“ Just sellise hinnangu kirjutas hiljuti üks klient Trip­ advisorisse Tallink City Hoteli hommikusöögi kohta. See polegi üllatav, sest juuni lõpus uuendati kõikide Tallinki hotellide hommikusöögivalikut. Nüüd on kundedele päeva alustamiseks kaetud rikkalikum ja tervislikum söögilaud. TEKST

HELI LEHTSAAR-KARMA

FOTOD

REELIKA RIIMAND

T

allinki hotellide toit­ lustusjuht Svea Savik rõhutab, et hommiku­ söök on hotellikülas­ tuse tähtis osa, mille põhjal võib kujuneda kliendi hinnang kogu hotellile. „Ini­ mene alustab hommikusöögiga päeva ja see võib olla päeva meeleolu looja. Kui inimesed annavad Tripadviso­ ris või muudes reisiportaalides hotelli­ dele hinnanguid, siis kaks kolmandikku neist avaldab arvamust ka hommiku­ söögi kohta,“ põhjendab Savik, miks päeva esimene eine nii tähtis on. Pea­ legi peetakse Balti riikides ja Põhja­ maades enesestmõistetavaks, et hotellis on rikkalik hommikusöögivalik. Pelgalt saia ja džemmiga meie kandi rahvas juba piirduda ei taha!

Klassika + uued ja huvitavad maitsed Põhjuse menüüsid aeg-ajalt uuendada tingivad Saviku sõnul nii toidutrendide

30 | AVASTAJA

Tallinki hotellide toitlustusjuht Svea Savik.

ja inimeste toitumisharjumuste muu­ tumine kui ka tõsiasi, et järjest enam tuleb arvestada toidutalumatuse ja al­ lergiatega. Samuti on kliente, kel ter­ visehäda pole, kuid kes on otsustanud menüüst välja jätta näiteks liha või nisujahu. Nii ongi Tallinki hotellide uue hommikusöögimenüü märksõnadeks senisest mitmekesisem valik roogasid ning loomulikult tervislikkus ja värs­ kus. Samuti eelistatakse võimaluste pii­ res pakkuda eestimaist toitu. Kuigi hommikusöögivalikut uuen­ dati, jäeti loomulikult alles vana hea klassika: peekon, munapuder, puna­ sed oad tomatikastmes, singid ja juus­ tud jms – kõik see, mis lihtsalt peab ühes korralikus hotellis hommikul laual olema. Uut ja maitsvat leiab aga palju. Näiteks on tunduvalt suurenenud leiva- ja saiavalik. „Pakume klassika­ listele croissantidele lisaks mitmevilja­ jahust croissante. Olemas on täistera­ leib, 100% rukkijahust leib, klassikaline röstsai,“ kirjeldab Savik, lisades, et


Hotellides arvestatakse eri rahvaste maitseeelistustega, näiteks heeringat on kaht sorti: eestlastele meelepärane soolaheeringas ja skandinaavlastele harjumuspärane magusam sinepiheeringas.

värsked pagaritooted jõuavad Tallinki ho­ tellidesse varahommikul mitmest pagari­ kojast ning üht-teist tuleb ka hotelliköö­ kide ahjudest. Müslide laualt leiab suure valiku seem­ neid, näiteks päevalille- ja linaseemneid, samuti pähkleid ja banaanilaaste – igaüks saab meelepärase müsli ise kokku segada. Svea Savik teab, et see võimalus meeldib eriti Soome ja Rootsi klientidele. Laiene­ nud on ka salatikastmete – õlide ja äädi­ kate valik. Varem pakutud puuviljakompoti asemel on nüüd laual värske puuviljasalat. „Suurenenud tarbimisest on näha, et see meeldib inimestele väga,“ teab Savik. Neile, kelle magusaisu puuviljad täie­ likult ei rahulda, pakutakse marjakooke, muffineid ja loomulikult laste lemmikut maapähklivõid, mida on mõnus saiale mää­ rida. Kui aga süda magusast läikima hak­ kab, saab endale teha sprotivõileiva ja hau­ gata peale poolpehmet või kõvaks keedetud muna. Mereriigile kohaselt on laual kala: peale sprottide ka heeringas – nii soolane kui ka sinepikastmes –, samuti on Tallinki City Hotelis, Tallink Conference & Spa Ho­ telis ja Tallink Hotel Rigas valikus soolafo­ rell või -lõhe. Suu jookseb juba vett...

Kuidas teile maitseks põdralihasalaami? Erilisi roogasid leiab hommikusöögivali­ kust samuti. „Põdralihast salaami, laktoosi­ vaba juust, sojapiim, meie kokkade tehtud hummus,“ loetleb Svea Savik. Valikus on ka laktoosivaba piim, jogurt ning gluteeni­ vabad leivad, saiad ja isegi muffinid. Svea Savik mainib muiates, et tema jaoks on hommikusöögilaua veidraim roog rootslaste Kalles Kaviar – suitsuta­ tud tursa­marjast valmistatud kalamarja­ pasteet, mis on pakendatud tuubi. Umbes nagu Eestis oli kunagi Kosmose mar­ melaad. Rootslased ja soomlased on Kalles Kaviariga harjunud ning söövad seda isu­ kalt. Eri rahvaste maitse-eelistusega tuleb hotellides loomulikult arvestada, näiteks heeringat on kaht sorti: eestlastele meele­ pärane soolaheeringas ja skandinaavlas­ tele harjumuspärane magusam sinepihee­ ringas. Sinep maitseb meie põhjanaabritel mahedalt ja magedamalt, meil on aga au sees kange sinep. Kuna hommikusöögiva­ liku kokkupanekus osalenud hotellide pea­ kokkadel on ka laeval töötamise kogemus,

AVASTAJA | 31


HOTELLID | H O M M IKU S Ö Ö K tajuvad nad meie naaberriikide rah­ vaste maitse-eelistusi hästi. Võimaluste piires püütakse ka klien­ tide erisoovidele vastu tulla. Svea Sa­ vik meenutab, et kord soovis norralaste grupp hommikusöögiks praemuna. Nii pandigi hommikusöögisaali mobiilne küpsetuslett ja kõik, kes soovisid, said praemuna tellida. „Aasiast pärit grup­ pide puhul on palutud võimalust ser­ veerida hommikusöögiks riisi,“ toob Sa­ vik veel ühe näite.

Puit vahetas portselani välja Uuenenud toiduvalikule lisaks muu­ deti roogade serveerimise viise. Svea Sa­

vik selgitab, et kui klassikaliselt on toitu serveeritud valgetelt portselanvaagna­ telt, siis nüüd kasutatakse puitvaagnaid, lõikelaudu, kaste, purke ja muid julge­ maid lahendusi. „Kala serveerimiseks on meil konservikarbid,“ toob Savik näite. Esmapilgul võib tunduda imelik, et Tallinki hotellide hommikusöögivaag­ natelt ei leia ühtegi kaunistust: ei pe­ tersellitutsu ega tomatilõiku. Sel on kindel põhjus: aina rohkem esineb ini­ mestel allergiaid. „Kui näiteks singi­ vaagna kaunistuseks olev tomatilõik on singiviiluga kokku puutunud, võib see tomati vastu tundlikul inimesel allergi­ lise reaktsiooni esile kutsuda,“ põhjen­ dab Svea Savik.

Mis pääseb hommikusöögilauale ja kuidas? Tallinki hotellide hommikusöögimenüü uuendamine on meeskonnatöö, kus sadu roogasid maitstes selguvad võidutoidud, mis jõuavad hommikusöögilauale. Tallinki hotellide toitlustusjuht Svea Savik selgitab, et menüü uuendamiseks loodud töögrupis osalesid veel hotellide peakokad, laevade peakokk ja Tallink City Hoteli tegevjuht. „Vaatasime senise menüü läbi ja arutasime, mida juurde võtta, mida ära jätta, millised on tooted, mille kvaliteet meid ei rahulda. Seejärel võttis sisseostuosakond meie soovitud uute toodete kohta hinnapakku-

32 | AVASTAJA

mised ja proovitooted ning algas maitsmis­ maraton,“ avab Savik uue menüü kujundamise tagamaid. Öeldakse, et maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse. Kui palju töögrupi maitsed erinesid? Savik muigab ja mainib, et suuri erinevusi polnud, pigem oli arutelu selle üle, kas mingi toode vääriks maitsjate edetabelis esimest või teist kohta. Peale maitse oli hindajatele oluline ka kvaliteet. „Kui paned croissanti ahju ja see ei kerki või laguneb juust lõigates tükkideks, pole sellisel tootel meie laudadele asja,“ kinnitab Savik.


3

P Ö FF | FESTIVAL

PÕHJUST MINNA PÖFFILE TEKST

PÖFF

FOTOD

AHTO SOOARU

20. Pimedate Ööde filmifestival toimub 11.–27. novembrini 2016.

N

ovembris, umbes sa­ mal ajal, kui Tal­ linna vanalinna tä­ navad löövad juba jõulutuledest särama ja Raekoja plat­ sil seavad kauplejad jõuluturule üles oma hõrgutised ja käsitöökaubad, täi­ tub Tallinn tuhandete filmifännide ja sadade filmitegijatega kogu maailmast. Algab Põhja-Euroopa mõjukaim filmi­ sündmus – 20. Pimedate Ööde filmi­ festival ehk PÖFF!

nud PÖFF astus sellega maailma mõju­ võimsamate festivalide klubisse, kuhu kuuluvad näiteks Cannes’i, Berlinale ja Veneetsia filmifestival. Erinevalt pal­ judest glamuurile pühendunud suur­ festivalidest on PÖFF tuntud rohkem oma eksootilise ja mitmekesise filmi­ valiku ning hierarhiate puudumise poo­ lest: see on festival, kus piirdetarade ja VIP-pidude asemel on filmifännidel võimalik juhuslikult mõnes baaris või peol kohtuda äsjanähtud filmide režis­ sööride ja näitlejatega.

1. Rahvusvahelise mõõtmega, kuid mõnusalt hubane festival

2. Maailma parimad filmid

2014. aastal A-kategooria staatuse saa­

Festivali programmis on üle 200 filmi, mis on pärit rohkem kui 70 riigist. Vaataja saab valida nii eksootiliste

väike­filmide, moekino, dokumentaal­ filmide, õudukate jpm vahel või olla hoopis esimeste hulgas, kes näevad kvaliteetseid suurteoseid, mis järgmise aasta Oscarite ja Kuldgloobuste gala­ del auhindadele kandideerima hak­ kavad.

3. Hedonisti unistus PÖFFi ümber toimuv melu on peaaegu sama suur kui festivali filmi­programm. Projekti PÖFFi Maitsed raames pakub suur hulk Tallinna parimaid restorane ja baare filmifännidele soodustusi. Päevad lõppevad legendaarsete pidu­ dega, tänavu on PÖFFi-huntide tantsulavaks Tallinna värskeim  underground-ööklubi Lekker.

AVASTAJA | 33


ELUSTIIL | KRU II S

KIRGLIKE REISISELLIDEGA

kruiisil

Haarasime Stockholmi kruiisil nööbist kinni Eleri ja Daniel Levi Viinalassil, et vestelda naerusuise paari meeleolukatest seiklustest nii kodumaal kui ka seitsme maa ja mere taga. Loomulikult uurisime nende inspireerivaid elamusi Romantika pardal. TEKST

34 | AVASTAJA

KELLY KIPPER

FOTOD

ANU HAMMER


Alustame päris algusest: kui olulisel kohal on teie elus reisimine? ELERI: Väga olulisel. Meile meel­ dib koos reisida ja uusi paiku avastada. Lisaks annavad seiklused suhtele värs­ kust juurde. DANIEL: Igapäevaelust korraks eemale pääsemine paneb ka loomin­ gulisuse tööle. Olen nõus, et kui oleme koos uue olukorra ees, ümbritsetud võõrast keskkonnast, siis see mõjub suhtele hästi. ELERI: Alati ei pea ju tingimata kus­ kile kaugele rändama... DANIEL: Just! Me mõlemad läheme elevile, kui avaneb võimalus kas või paariks päevaks linnast eemale saada. Kui üks reis saab läbi, siis kas asute kohe järgmist planeerima? ELERI: Kui Taist tagasi tulime, siis mõtlesin küll, et oi, millal me juba uuesti sinna minna saaks (naerab)! Ega me tavaliselt pikki plaane tee, need tu­ levad pigem eksprompt. Hakkame vii­ masel hetkel mõtlema, kas ja kuhu võiks minna ning kuidas on lood sood­ sate piletitega. Milline on viimane eredalt meelde jäänud reis? DANIEL: Lühipuhkus Muhu saarel. Läksime sinna sõpradega nädalavahe­ tust veetma. Sõitsime ratastega ringi, käisime veinitalus ja külastasime Muhu pagareid. ELERI: Kuna Daniel teab, kui väga mulle meeldib värske leib, tõi ta mulle lausa leivatainast maitsta. Mõnusa

mulje jätsid ka saare elanikud, kes olid nii soojad, avatud ja sõbralikud. Nad kinkisid meile isegi jaanalinnumuna, mis praegu ootab külmkapis suuremat omletitegemist. DANIEL: Kaugematest paikadest on elavalt meeles Tai ja Austraalia reisid. Minu meelest on hästi äge ja värsken­ dav leida end täiesti teistsugusest kesk­ konnast, kus tuleb palju improviseerida ja äraeksimisi üle elada. ELERI: Danielile tõesti meeldib ära eksida! Ma ei tea, kas ma sellesse küll alati väga rahulikult suhtun, aga eks see ole põnev ka (naerab). DANIEL: Nüüd, kui me Stockholmis käisime, vaatasime ka jooksvalt, kuhu üks või teine tänav meid viib. Selline spontaansus, teadlik äraeksimine käib reisimise juurde.

„Meile meeldib

koos reisida ja uusi paiku avastada. Lisaks annavad seiklused suhtele värskust juurde“ ELERI LEVI VIINALASS

Mida põnevat soovitate Stockholmis ette võtta? DANIEL: Kuna Elerile meeldib to­ hutult jäätis, eriti gelato, siis oli ta välja uurinud Stockholmi kõige popima gelato-koha. Algul mõtlesime, et teeme lin­ nas väikese ringi, naudime lõunasööki ja siis võtame jäätist, aga läks ikka nii, et esimesena seadsime sammud Stikki­ Nikkisse ja sõime suure kuhja gelatot. ELERI: Algul mõtlesime, et vaatame lihtsalt ringi, aga kuna meie teenindaja oli niivõrd lahke ja sõbralik, kes andis meile jäätist ka proovida, siis me liht­ salt ei suutnud vastu panna! Need port­ sud olid tõeliselt suured ja maitsvad. DANIEL: Jaa, see oli ikka ilus kuhi! ELERI: Tegelikult oli meil plaan ka rattad laenutada, kuid selleks ei jää­ nud lihtsalt aega, kuigi ma kujutan ette, et nendega on Stockholmis päris hea ringi rallida. Minu vanemad soovitasid ka hop-on, hop-off bussi, millega näeb palju ja saab linnast hea ülevaate. DANIEL: Vanalinna (Gamla Stan – toim) võiks samuti uudistada ja lihtsalt miskit head süüa-juua, näiteks Kungs­ trädgårdeni pargis, kus meie nautisime väga maitsvat salatit. Kas kaugemaid reise plaanite pikalt või võtate vabalt? ELERI: Austraalias olime perega, seega pidime ka teiste soovidega arves­ tama, Tais aga käisime kahekesi. DANIEL: Võtsime rolleri ja vaata­ sime, mis saarele järgmisena põrutame! ELERI: Eks me tegelikult ikka

AVASTAJA | 35


ELUSTIIL | KRU II S natuke planeerisime ka, aga kohalikel tänavatel sõitsime küll kindla sihita ringi. DANIEL: Nii lihtsalt näeb kõige lahe­ damaid asju. Kord sõitsime öösel ringi ja märkasime, et keset sõiduteed on suur lõke. Selgus, et lõkke ümber on käimas kohalik rituaal, mille käigus saavad noor­ mehed meesteks. See oli hästi põnev, nii et jäime vaatama ja tegime ka pilti. Äkit­ selt osutas rituaali läbiviija meie peale ja pistis kisama. Alguses arvasime, et ehk talle ei meeldi, et me filmime, siis aga il­ mus meie selja tagant üks kohalik naine, kes tiris meid lõkkest eemale – tuli välja, et täpselt sellelt kohalt, kus seisime, sai alguse ilutulestik. Nii et jah – me oleks peaaegu ilutulestikuks saanud. Kuidas otsustate, kuhu järgmine reis viib? ELERI: Daniel on meie pere reisi­ agent. DANIEL: Eleri tavaliselt ei tea jah, kuhu sõidame. Ta usaldab mind ja eel­ dab, et kõik läheb hästi. ELERI: Olen lihtsalt kogenud, et Da­ niel oskab väga hästi organiseerida: otsib soodsaid pileteid, hea sihtkoha, mõnusa ööbimise... Kuna me hindame reisides

Daniel ja Eleri soovitavad: mida Tallinki Rootsi kruiisil kindlasti teha-maitsta-proovida. ELERI: Soovitan külastada Romantika Vene restorani, kust sain tõeliselt toreda kogemuse. Meie teenindaja Leila rääkis meile veinidest ja Vene kommetest, mis muutis õhtusöögi omaette elamuseks. DANIEL: Laeval peab kindlasti karaoket laulma. Lihtsalt peab! See on sama, et kui oled Ameerikas, siis sööd burgerit, kui Tais, siis prussakaid, aga kui oled laevas, siis laulad karaoket. Vali karaokebaaris välja oma lemmiklugu, mis on ilmselgelt liiga kõrges helistikus, ning lõõrita see ära. See on turvaline keskkond – keegi ei arvusta, kõik on sõbralikud ja elavad sulle kaasa. ELERI: Mulle jättis mõnusa mulje Hera ilusalongi külastus. Sealne näohooldus oli hästi lõõgastav – ma unustasin hetkeks lausa ära, et olen laeval. DANIEL: Kui ilm on ilus, soovitan Stockholmist tagasi tulles seada sammud päikesetekile, et nautida tuult ja päikest ning kuulata mõnusat livemuusikat. ELERI: Kindlasti tuleb Stockholmi saabudes ja sealt lahkudes imetleda loodust – saarestikuvaated on võrratud. DANIEL: Toidusoovitustest mainiks ära laevarestorani Grill House, kust saab väga head Rib Eye steiki. ELERI: Ka showbaari alkoholivaba Virgin Mojito kokteil on mõnus – ilus, maitsev ja värskendav jook.

36 | AVASTAJA


TALLINKI JA SILJA LINE’I ERIPRUULID Club One’i kaardiga −10% Kõikide laevade valikus on kaks eksklusiivset käsitööõlut, mille õllemeistrid on loonud spetsiaalselt Tallinkile ja Silja Line’ile. Försti Ale 4,5%, 33 cl 6.50 € Norrby Dunkeli tume laagriõlu 6,3%, 33 cl 6.50 €

GRILL HOUSE Mitmed road Club One’i liikmetele soodsama hinnaga

Naudi laevas! KOKTEILID

Eelroalaud. Hind 13.- €, Club One’i liikmele 12.- € Veise sisefilee, piprakaste, kartuligratään. Hind 29.- €, Club One’i liikmele 27.- € Grillitud angusveise välisfilee (200 g), Béarni kaste, krõbedad parmesani frii­ kartulid. Hind 26.50 €, Club One’i liikmele 25.- €

Septembris ja oktoobris soovitavad Tallinki baarmenid järgmisi kokteile. Club One’i liikmele on hinnad soodsamad!

Desserdilaud. Hind 10.- €, Club One’i liikmele 9.- €

Absolut Tom Collins

Maitse Vene köögi hõrgutisi!

4 cl Absoluti vodkat 2 cl värsket sidrunimahla 1 cl suhkrusiirupit 12 cl mullivett kaunistuseks sidruniviil Hind 7.- €, Club One’i liikmele 6.- €

Absolut Raspberri Cobbler 4 cl Absolut Raspberri vodkat 2 cl suhkrusiirupit 6 vaarikat 2 laimilõiku 3 apelsiniviilu kaunistuseks vaarikaid

VENE RESTORAN Soolakurgi sakuska Vodka 4 cl Kalamehe uhhaa Boeuf à la tartare Šašlõkk lambasisefileest, värske tomati-, kurgi- ja sibulasalat, teravamaitseline tomatipetersellikaste Pavlova värskete marjadega Hind 55.- €, Club One’i liikmele −5%

Hind 7.50 €, Club One’i liikmele 6.50 €

Gin St. Clements 4 cl Beefeater Dry Gini 2 cl värsket sidrunimahla 3 cl värsket apelsinimahla 1 cl suhkrusiirupit 10 cl toonikut kaunistuseks sidruni- ja apelsiniviile Hind 7.- €, Club One’i liikmele 6.- €

Sunny Lemonade (alkoholivaba) 4 cl apelsinimahla 4 cl ananassimahla 10 cl mullivett kaunistuseks ananassilõik, kokteilikirss ja valgustikk Hind 4.50 €, Club One’i liikmele 3.90 €

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist. AVASTAJA | 37


ELUSTIIL | KRU II S samu asja, saan teda usaldada. Tean, et kui ta planeerib aktiivset reisi, leidub seal aega ka puhkamiseks ja lõõgastu­ miseks. Pärast seda, kui ta pani kokku meie suurepärase pulmareisi, on väga raske teda mitte usaldada. Kus te pulmareisil käisite? ELERI: Vahemere kruiisil. Ega ma enne ei teadnudki, kuhu teel oleme, kui jõudsime Tartu lennujaama, sealt edasi Riiga ja siis Rooma. Roomas veetsime paar päeva, kust edasi läksime juba kruiisile, mis viis meid Kreeka saartele ja Türki. See oli hästi kihvt retk! DANIEL: Jaa! See on nii äge tunne, kui ärkad üles, teed rõduuksed lahti ja avastad ennast jälle uuest ilusast paigast. Nii et teie järgmine reisisihtkoht võiks olla... DANIEL: Kuna meile meeldib väga Mehhiko toit, siis äkki läheks just sinna? ELERI: Oleme ka mõelnud, et ta­ haks Danieli perele Kanadasse külla sõita, sest tal on väga head mälestused suvedest, mis ta perega kohaliku järve ääres veetis. Kindlasti on teil ette tulnud olukordi, kui mõtlete „oh, see on täpselt nagu filmis“? DANIEL: Filmides joostakse sa­ geli viimasel hetkel lennukile – ka meie oleme seda teinud. Pulmareisilt tagasi tulles olime nii omas mullis, täiesti tei­ ses maailmas, et jäime Rooma ron­ gist maha. Me lausa nägime, kuidas see nina eest minema sõitis! Ootasime siis järgmist rongi ja jõudsime suure hili­ nemisega Rooma, kust pidime oma­ korda lennujaama saama. Taksot otsi­ des vaatasime juhid üle ja hindasime, kes võiks olla see, kes meid kiirelt lennu­jaama sõidutab. Kui lõpuks so­ biva kandidaadi leidsime, siis ta reaal­ selt lidus munakiviteedel 120 km/h. ELERI: Lennujaama jõudes pakki­ sime veel kiirelt kohvreid ringi, et need piirkaalu ei ületaks, aga koju me jõud­ sime! DANIEL: Kui me Phi Phi saarel käi­ sime, ööbisime rannahütis. Kuna seal on palju kõiksugu putukaid, oli voodi ümber võrk, mis tuli alati hoolikalt kinni panna, et keegi ligi ei pääseks.

38 | AVASTAJA

Meil juhtus aga nii, et kui käisin tuale­ tis ja hakkasin peegli ees käsi pesema, nägin, et ohhoo, peegli kõrvalt ronib madu mööda seina üles. Läksin see­ peale Eleri juurde ja küsisin: nii Eleri, kas sa tahad teda näha või kutsun kohe töötaja. ELERI: Ma vastasin, et tahan madu koos töötajaga näha. DANIEL: Kutsusingi siis kohaliku töötaja, kes tuli õngega ussi püüdama. Talle järgnes terve seltskond inimesi, kellest osal oli äratundmisrõõm: „oh, teil on madu – meil oli ka“. Kahjuks jäi maokütt „saagita“, sest madu oli juba lahkunud, mis oli kokkuvõttes päris hirmus variant. Mis lugu mängiks kindlalt teie reisi-soundtrackil? DANIEL: Kui me Santa Monicas käisime, kohtasime palju tänavamuu­ sikuid. Üks kutt jäi meile eriti hästi meelde, sest ta tegi nii mõnusa suve­ vibe’iga akustilist R&B’d. Ostsime lausa tema plaadi, mis sobis kuidagi väga hästi meie reisiga. Kuulasime seda

terve ülejäänud reisi autoga sõites. ELERI: Ei tea, kas Katy Perry võiks ka nimekirja mahtuda? Kuna meie muusikavalik reisidel on pigem hoogne, siis võiksid Katy lõbusad lood hästi tee­ masse minna. DANIEL: Vampire Weekend on ka mõnus. Parim reisilt saadud toiduelamus? ELERI: Reisides meeldib meile proovida kohalikke asju ja minna kaasa kohalike kommetega. Näiteks kui tava­ elus Daniel espressot ei joo, siis Itaalias tegi ta seda. DANIEL: Jah, igas riigis peaks nau­ tima just sellele kohale omast. Tais oli meil muidugi ka nõrkusehetk, mil läk­ sime pitsat sööma. Kuigi sealne toit on imemaitsev, sai meil karrist ja vürtsi­ dest lihtsalt üks hetk villand. ELERI: Ka USAs saab mitmekülgset toitu nautida. DANIEL: Näiteks Mehhiko kööki, mmm... ELERI: USA puhul tahaks kindlasti mainida ka pitsakohta nimega


Antico, mis asub suures avaras laohoo­ nes, kuhu on sätitud pikad lauad, nii et korraga saavad ühe laua taga einestada eri seltskonnad. DANIEL: See on hästi lahe ja mait­ sev elamus! Kuna Anticosse võib minna oma joogiga, saab kõrvalselts­ konnale näiteks veini pakkuda ja see­ läbi uute inimestega kohtuda. Muide, sellesama resto kõrval­ restoranis toimusid meie külaskäigu ajal filmi „Anchorman II“ filmivõtted, nii et kohal olid Steve Carell, Will Fer­ rell ja kogu ülejäänud filmimeeskond. Mis ei puudu kunagi teie reisikohvrist? DANIEL: Eleril on kohvrist alati mõned outfitid puudu (naerab). Mina kannan reisides sketchbooki kaasas, et saaks näiteks rannaliival joonistada. Tagasiteel ei puudu meie kohvritest ka kingitused õelastele. ELERI: Mu ema paneb meile alati ravimipaki kaasa. Oleme vahel võtnud ka Eesti asju, näiteks šokolaadi kaasa, et seda siis reisil kellelegi jagada. Ja reisi­ snäkid! Pähklimiks on meie lemmik. Jagage mõned head nõuanded, et reis kindlasti õnnestuks. DANIEL: Kui reisida seltskonnaga, tuleb teha kompromisse, et kõik olek­ sid õnnelikud. Peab arvestama, et ini­ mesed tahavad näha ja kogeda erine­ vaid asju. ELERI: Tasub mõelda nii enda kui ka teiste ootustele ning neist ka oma­ vahel rääkida. DANIEL: Näiteks kui Eleri tahab rannapuhkust, mina aga seiklust, tuleb teha nii, et me saaksime mõlemat. Kui oleme teineteise vajaduste ja ootuste suhtes tähelepanelikud, siis as­ jad õnnestuvad. Ilma pärast pole mõ­ tet pabistada – sa ei saa seda kontrol­ lida, aga sa saad hoolitseda nende eest ja pöörata tähelepanu neile, kes sinuga kaasas on. ELERI: Kasuks tuleb ka suhtumine, et kui kõik ei lähe päris nii, nagu plaa­ nitud, pole hullu. Pole hullu, kui tuleb maksta viis eurot rohkem, pole hullu, kui jääd bussist maha, pole hullu, kui eksid ära – see kuulub reisimise juurde. Kõike ei saa planeerida ja see teebki reisimise põnevaks.

Parim veinivalik LAEVAVEINID • • •

Cava Heretat El Padruell Brut 75 cl 11,5% 25.- € Šampanja Pannier Brut Sélection 75 cl 12% 49.- € Valge vein St Ursula Sommelier Select Pinot Grigio Riesling Cuvee 75 cl 12,5% 24.- € Punane vein Saint Seine Grenache-Syrah 75 cl 12,5% 24.- €

CLUB ONE’I KAARDIGA −10%

KUU VEINIPAKKUMISED Laevarestoranidest leiad alati kuu veinipakkumised. Septembris ja oktoobris pakume Montecillo veine Hispaaniast. Valge vein Vionta Albariño Aroom: suurepärane valge vein. Kollakas, rohekaskuldse helgiga. Puuviljane, aroomis troopilisi vilju, rohelist õuna, banaani, kiivit ja melonit. Maitse: meeldivalt pehme happesusega ja küpse puuviljasusega, milles domineerib virsik. Pika meeldiva järelmaitsega, väga aromaatne, veidi on tunda viinamarja­ sordile omast mõrkjust. Naudi: kala ja muude mereandidega. Tänu suurepärasele struktuurile, aromaatsusele ja heale happesusele sobib ka eriliste hetkede seltskonnajoogiks. Hind 28.- €, Club One’i liikmele 25.20 € Punane vein Montecillo Reserva Aroom: vürtsikad noodid, vanill ja tumedad marjad, millele tammevaadis küpsemine on lisanud pehmust ja elegantsi. Maitse: hea struktuuriga, küpsed tanniinid elegantselt tasakaalustatud mõõduka

vürtsisusega. Pikk ja meeldiv järelmaitse. Naudi: grillitud punase liha ja igasuguste lihahautistega. Sobib ka vürtsikate roogade, juustu ja jõulisemate kalaroogadega. Hind 29.- €, Club One’i liikmele 26.10 € Punane vein Montecillo Gran Reserva Aroom: küpselt puuviljane, kompleksne ja elegantne. Maitse: eriliselt täidlane. On tunda küpseid tanniine, nahka, järelmaitses õrna lagritsat. Pikk järelmaitse. Naudi: grillitud punase liha, igasuguste liha­hautistega. Sobib küpsete laagerdunud juustudega, eriti hea koos Manchegoga. Hind 33.90 €, Club One’i liikmele 30.51 €

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist. AVASTAJA | 39


ELUSTIIL | Š O PIN G

Põnev poering laevas Tallinki tax-free-kauplused rõõmustavad paljude heade pakkumistega, et leida sobiv ja vajalik nii endale kui oma lähedastele.

E

leri ja Danieliga tax-free-kauplusesse sise­ nedes teeme ära terve poeringi, uudistades nii magusaletti, uusi parfüüme kui ka mõnu­ said kreeme ja vahvaid meeneid, mida lae­ valt lähedastele kingituseks viia. Danieli köi­ dab enim kommilett: „Kummikommi fännina kiidan head valikut,“ ütleb ta naljatades ja jääb uudistama, milliseid lemmikmaiustusi laeva valikus leidub – tundub, et Dumle kommid on võitnud laulja südame. „Tallinki tax-freepoes leidub palju põnevat kaupa, mis tavapoodides polegi silma jäänud,“ lisab Eleri ja kiikab lähemalt Hershey’s Brook­ side’i šokolaadikomme. „Samuti leidub siin väga hea hinnaga väga hea valik parfüüme,“ sõnab Eleri ja lippab koos Danie­ liga hooaja värskeid lõhnahitte nuusutama.

40 | AVASTAJA


ELUSTIIL | Š O PIN G

Hinnad kehtivad Tallinna−Stockholmi liinil.* Hind Club One’i liikmetele.

2

1 3

4

5

Lastele

Oodatud kingitus toob sära lapse silmadesse: oma lemmiku leiavad nii poisid kui tüdrukud.

7

9

6 8 1. YooHoo kapten 9.90 € 2. Angry Birdsi pehme lelu 12.90 € 3. Lego Nexo Knights Ultimate 7.90 € 4. Chou Chou väike nukk 7.90 € 5. Stikbot Studio 14.90 €* 6. TopModeli disainiraamat + video 12.90 € 7. My Little Pony 11.90 € 8. Minionsi müts ja kindad 8.90 € 9. Frozeni dressipluus 19.90 €

MAIUSTUSED Kommid Fazer Dumle Original 860 g 9 €* Malaco Treasury Box 418 g 7.50 € Šokolaadid Mars Mixed Minis 500 g 5 € Pähkli-šokolaadikommid M&M’s 1 kg 9.95 €

AVASTAJA | 41


ELUSTIIL | Š O PIN G

3

7

10

lummuses SÜGISVÄRVIDE

8

2

4

6

5

1

1. Sheep Dip Vatted Malt 70 cl 40% 42.90 € 2. Jameson Bold 100 cl 40% 39.90 € 3. Boss Bottled Intense EdP 50 ml 58.90 € 4. Fresh’n Rebel Rockbox Brick Bluetooth kõlar 54.90 € 5. Tommy Hilfiger kellad alates 142 € 6. Park Lane kardigan 43.90 € 7. Solid Jeans 59.90 € 8. Tommy Hilfiger vöö 39.90 € 9. Park Lane sviiter 39.90 € 10. 2 x Park Lane särk = 29.90 € (1 särk 19.90 €) 42 | AVASTAJA

* Sortiment võib olla liiniti erinev. Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

9


ELUSTIIL | Š O PIN G

10 6

Hinnad kehtivad Tallinna−Stockholmi liinil.

7 9 3

2

1 4

5 8

1. Tommy Hilfiger kellade hinnad alates 142 € 2. Guess rahakotid alates 49 € 3. Missoni Missoni EdT 50 ml 55.90 € 4. Lambretta kellad 59 € 5. Day ostukott 3 € 6. Lotus küünlaalus 5.90 € 7. Snö kaelakeed alates 9.90 € 8. Mutka kindad 15.90 € 9. Freequent kardigan 39.90 € 10. Estēe Lauder Micro Cleansing Foam 100 ml 26.50 € AVASTAJA | 43


MEELELAHUTUS | LE T ’ S DAN CE

PALUN TANTSULE!

Sel sügisel seilavad Tallinki laevad tantsu­r­ütmis, sest alates sep­ tembrist saab Tal­ linna–Stockholmi ja Riia–Stockholmi liini­ del nautida lõbusaid show-etendusi „Let’s Dance!“. Ka publikul on võimalus puusad nõksuma panna, sest ees ootavad haaravad töötoad, mida juhen­ davad tuntud tantsu­ treenerid meilt ja mujalt. TEKST

N

ovembrikuu lõpuni vallutab show-prog­ rammi tantsupala­ vik. Pealtvaatajateni jõuab kogu maailma tantsustiilide rikkus ja mitmekesisus. Oodata on klassikat Viini valsist rumbani, kirglikku tangot ja kaasahaaravat quickstepi. Hea tuju loovad hoogne lindy hop, tšarlston ja rock’n’roll. Urbanistlikke võnkeid too­ vad tänavatants ja hiphopi liigutused. Loomulikult on oma roll ka surematu­ tel diskosammudel ja aplausi­väärilisel akrobaatikal. Teisisõnu: etendusi ise­

44 | AVASTAJA

loomustab loomingulisus, pühendu­ mus, efektsus, sensuaalsus, hoogsus ja eelkõige vaatemängulisus. Romantika pardal toob showprog­ rammi publikuni Jammy Shows & Pro­ ductions Inglismaalt, laeval Victoria I Dance Factory Eestist ning Isabelle’i pardal näeb esinemas Bize Lizud Venemaalt. Lisaks show’dele korraldavad kõik agentuurid eri tantsustiilidele pü­ hendatud töötube. Workshopide ju­ hendajateks on tuntud ja armasta­ tud tantsutreenerid, näiteks Monika Tuvi, linetantsu maaletooja Kaie Se-

KELLY KIPPER

FOTOD

TALLINK

ger, popprintsess Kristel Aaslaid, rahva­ tantsuguru Märt Agu, saate „Su nägu kõlab tuttavalt“ osalejate tantsuõpetaja Villiko Kruuse, Eurovisioonil Tanjaga duetti esitanud Argo Liik ning kuuma­ vereline tantsuõpetaja Fabian Arocha Albial Kuubalt. Tantsustiilidest saab proovida kõike, mida hing ihkab – kavas on Ladina-Ameerika rütmid, merengue, line- ja klubitants, bachata ja reggaeton, Eesti rahvatants ja ClubFreestyle. Et saada paremat ettekujutust kõi­ gest põnevast, mis toimuma hakkab, uurisime tantsutreeneritelt ja trupi­ liikmetelt lisa.


LIHTNE JA LÖÖV „Tantsimine annab mõnusa emotsiooni, hea füüsilise vormi ja võimaluse end välja elada,“ ütleb tantsutreener Monika Tuvi, kes hakkab juhendama tantsutöötube Victoria I pardal.

T

reenerina ammutab Monika ins­ piratsiooni ja energiat heast muusikast, tantsust ja ilusa­ test inimestest. Monika kiirgab pakatavat rõõmsameelsust ka teistele! Ta on öelnud, et tantsida saavad kõik ja tantsima peavad kõik, sest see muudab maailma paremaks. Räägi palun lähemalt oma töötoast Victoria I pardal? Plaanin teha suhteliselt lihtsa ja lööva tantsuõpetuse, et võimalikult paljud saak­ sid kaasa lüüa ning et ka pealtvaatajatel oleks põnev vaadata. Kas osavõtuks on tarvis varasemat tantsukogemust? Selleks, et minu õpetatud tantsust head emotsiooni saada, ei pea proff olema. Pii­ sab, kui oled oma elus tantsupõrandal vii­ binud ning oskad end muusika saatel liigu­ tada – soovitatavalt kaastantsijatega ühes rütmis (naerab – toim). Tantsima ootan kõiki: noori ja vanu, kukki ja kanu! Milliseid stiile tantsupõrandal proovida saab? Stiil, mida workshopil õpetan, kannab nime ClubFreestyle ehk klubitants sõna kõige moodsamas võtmes. Kokkuvõttes hõlmab see üsna mitut stiili hiphopist džässi ja house’ini. Kui selle selgeks saad, võib sinust tulla tõeline tantsusaalide kuningas või kunin­ ganna (naerab – toim)! Miks peaks töötoas osalema ja

keda sinna ootad? Oodatud on kõik, kes taha­ vad ja jaksavad tantsida! Osaleda võiks – või lausa peaks – juba seetõttu, et tant­ sida on tore ning superhea emotsioon on garanteeritud. Mida ütled neile, kes arvavad, et tantsimine pole nende teema? Mul on inimestest, kes nii üt­ levad, natuke kahju. Kui nad tantsu enda sisse laseks, oleks elu palju lõbusam ja ilusam. Tege­ likult on tants igaühe teema – valida tuleb vaid õige aeg ja koht, et see pisik või tantsugeen eneses üles leida. Kuidas sina leidsid tee tantsuni? Mina olen saanud oma tantsugeeni ilm­ selt Aafrikast ning tundub, et rütmid on minusse sisse kodeeritud, sest nii kui ma muusikat kuulen, ei püsi jalad enam paigal. Sinu hea tuju lugu ehk laul, mis paneb alati jala tatsuma? Oi, neid on palju. Peaasi, et oleks rütmikas pala, uimamist ma väga ei seedi. Kui su elu oleks tants, siis milline? Kiire, rütmikas, kirglik, intensiivne ja ko­ hati isegi agressiivne – tants, mis ei jäta ke­ dagi külmaks. Selline ma olen ja mul on pa­ ganama põnev elu (naerab – toim)!

Monika Tuvi tantsukarjäär Monika Tuvi tantsukarjäär sai tuule tiibadesse alates 1998. aastast Eesti klubimuusika lipulaeva Caater koosseisus. Tema talent jäi silma mitmetele staaridele. Monika on koostööd teinud Eesti artistidest näiteks No-BigSilence’i, Rolf Roosalu, Janne Saare ja Hannah’iga, välismaiste artistide hulgas võib välja tuua Jocelyn Browni, Michael Boltoni, Technotronicu, Dr. Albani, Rocco, Croove Coverage’i ja mitmed teised. 2011. aastal asutas Monika partneriga kahasse tantsukooli TantsuGeen. Ta on saanud unustamatuid kogemusi USA maailmakuulsatest tantsustuudiotest. Monika täiendab ennast pidevalt koolitustega üle maailma, ta on õppinud selliste legendide nagu Tricia Miranda (IDA Hollywood), Dacia Jamesi (IDA Hollywood), Candace Browni (Debbie Reynolds Studio), Jayson Wrighti (Debbie Reynolds Studio), Dave Scotti (Millenium Dance Complex) jpt käe all, kes on teinud koostööd Beyonce’i, Janet Jacksoni ja Britney Spearsiga.

AVASTAJA | 45


MEELELAHUTUS | LE T ’ S DAN CE

TANTSI SÜDAMEST! Igale küsimusele vastas üks Jammy Shows & Productionsi trupi liikmetest. Räägi palun lähemalt teie töötubadest Romantika pardal? Meie töötubade eesmärk on tutvustada publikule etenduskunstide maailma ning pakkuda neile tantsu kaudu uusi põnevaid kogemusi ja teadmisi. Stephanie Lovett, laulja Kas osavõtuks on tarvis varasemat tantsukogemust? Ei ole, vaja on vaid valmidust õppida, soovi lüüa entusiastlikult kaasa ning mis kõige tähtsam – tahet lõbutseda! Lauren Rowley, laulja Milliseid stiile tantsupõrandal proovida saab? Workshop käsitleb paljusid stiile džäs­ sist hiphopi, kaasaegse ja show-tant­ suni. Meie soov on näidata, et „tants“ on väga mitmekülgne mõiste. Georgia Holland, laulja Kellele töötoad on mõeldud ja miks peaks neist osa võtma? Ootame osalema igas vanuses huvilisi, sest tantsukunst on mõeldud kõigile. Soovime inimesi tantsu kaudu inspireerida. Ryan Pellett, tantsija Mida ütled neile, kes arvavad, et tantsimine pole nende teema? Ma ütleks, et kui sa ei proovi, siis sa ei saa ka teada. Kuna töötubades võetakse läbi nii palju erinevaid tantsustiile, on väga tõenäoline, et leiad midagi, mis sulle meeldima hakkab ja inspireeri­ valt mõjub. Billy Harvey, laulja

46 | AVASTAJA

Tantsimise suurimad boonused? Tants rikastab elu. See mõjub hästi su füüsilisele vormile, loovusele, on lõbus, sotsiaalne, eksperimentaalne ja inspi­ reeriv. Minul aitas tants suurendada enesekindlust – olin noorena häbelik poiss. Tantsimine aga on hea viis ko­ hata uusi inimesi ja olla seltskondlik. Aaron Baker, tantsija Kuidas leidsid sina tee tantsuni? Olin siis 16aastane ja kandideerisin ilma igasuguse ettevalmistuseta kooli­ näidendisse. Tol aastal lavastati „Grea­ se’i“ ning endalegi üllatuseks valiti mind peaosasse, Danny Zuko rolli. See oli aeg, mil avastasin oma armastuse ja kire ning teadsin, et tahan sellega pro­ fessionaalselt tegelema hakata. Callum Hood, laulja Kuidas tants su elu rikastab? Tantsimine toob mulle õnne ja rõõmu. See on unikaalne viis olla loominguline ning end väljendada. Bethany Smart, tantsija Sinu hea tuju lugu ehk laul, mis paneb alati jala tatsuma? Minu praegune hea tuju lugu on Justin

Timberlake’i „Can’t Stop The Feeling“. (Juhuslikult on see laul ka ühes meie show’s sees!) Ma armastan selle sõnu ning ka biit on tõeliselt kaasahaarav. Josh Perry, tantsija Kui su elu oleks tants, siis milline? Kaasaegne tants, sest see pakub lõpu­ tuid võimalusi liigutusteks ja tunne­ teks, andes võimaluse kaevuda aina sü­ gavamale ja jutustada lugu tänapäevase kunstiliigi kaudu. Oskan tõmmata olu­ lisi paralleele selle stiili ja oma elu va­ hel. Michaela Stakim, tantsija


Tallinki kruiisilaevade meelelahutuskavad 1.09−30.11.2016

ROMANTIKA

VICTORIA I

JAMMY SHOWS & PRODUCTIONS ( INGLISMAA)

DANCE FACTORY (EESTI)

POST MODERN DANCE OFF Naudi ikoonilisi tantsustiile tšarlestonist hip­ hopini ja lindy hopist vogue’ni! See muusika on vapustav ja koreograafia silmipimestav! P@55WORD Isegi arvutifriike võib üllatada, kuidas inter­ aktiivsest tantsumängust saab reaalsus! Rambi­ valguses on hiphop-, street- ja urbanstiilid, Calvin Harrise, Daft Punki, David Guetta, Justin Timberlake’i ja Bruno Marsi inspireeriv muusika. MURDER ON THE DANCEFLOOR Kes on mõrvar? Müsteerium ootab lahendust otse tantsupõrandal. Pineva ja müstilise koreograafia ja muusikaga lavashow’s kohtuvad 1920ndate glamuur ja ikoonilised stiilid tänapäeva hoovustega. Kujutle, et „The Bodyguard“ kohtub „The Great Gatsbyga“. Muuseas, ka publikul on show’s oma osa. INNUENDO Rokkooperi muusika, võimsad lauluhääled ja hingemattev koreograafia toovad meieni igivana armastusloo. Romeo ja Julia põnev lugu rullub lahti Queeni, tänapäevase muusika ja džässi saatel, muusika lihtsalt kutsub endaga kaasa!

tid toovad lavale surematud diskoliigutused. Disko ei valitse praegu maailma, kuid ei ole kunagi kadunud meie südametest. Lase ennast üllatada!

PASSION AND POWER Viini valsist rumbani ja kizombast sambani, unustamata tangot ja quickstepi. Kava toob vaatajateni võistlustantsustiilid ja tutvustab pisut ka nende ajalugu. See on suure­pärane sulam traditsioonilisest võistlustantsust, sensuaalsusest, distsipliinist, loovusest ja tantsijate pühendumisest.

STAGE MASTERS Klassika, akrobaatika, stepptants, nüüdistants ja teised tantsustiilid köidavad meid alati. Suure­ pärane ja emotsionaalne esitus, pilkupüüdvad kostüümid ja dekoratsioonid ning muusika − see kõik teebki tantsushow’d nii köitvaks!

DANCE FUSION Show viib meid tantsustiilide mitmekesisesse ja efektsesse maailma: funky groove, James Brown shuffle, waacking jpm. Artistid toovad lavale ülinaljakad ja -populaarsed tantsuliigutused, mida kogu maailm teab ja mäletab. Äratundmisrõõmu jagub igal juhul!

POWER MOVES Tantsi südame, mitte jalgadega – selline on show’ moto. Artistid toovad publikuni praegu populaarsed tantsustiilid ja liigutused, mis olid tegelikult olemas juba 1970., 1980. ja 1990. aastatel. Laval on coolid street dance, house, reggae, dancehall, hiphop − saad näha poppingut, lockingut, krumpingut ja breakingut. Tule ela kaasa suurepärasele emotsionaalsele show’le!

JUMP’N JIVE Hullupööra energiline ja akrobaatiliste elementidega show tutvustab selliseid hoogsaid ja igihaljaid tantsustiile nagu tšarlston, rock’n’roll, swing, lindy hop, boogie-woogie ja paljud teised. DISCO FEVER Disko tähendab pidu, vabadust, rõõmu. Sa oled sunnitud laskma vabaks oma meeled, olema õnnelik ja lõbutsema! Diskomuusika paneb südame põksuma ja tõmbab su tantsima. Artis-

ISABELLE BIZE LIZU (VENEMAA ) Pole vaja sõita tingimata Pariisi, et nautida vaate­mängulist kabareed. Lõbusad ja värvikad etendused pakuvad palju rõõmu ja lõõgastust, võimalust unistada ja mõelda, et elu on ilus. YOU CAN FEEL IT PERHAPS, PERHAPS... GIVE ME THE LOVE WANNA SEE YOU DANCE

AVASTAJA | 47


MEELELAHUTUS | LE T ’ S PART Y

PIDU JÄTKUB! FOTOD

ANU HAMMER, SCANPIX, SHUT TERSTOCK

Koit Toome.

Koolivaheaja oodatumaid esinejaid on kindlasti JÜRI POOTSMANN, kes astub üles 21. oktoobril laeval Victoria I. Talle sekundeerib DJ Andres Puusepp. 28. oktoobril esineb LIIS LEMSALU Romantikal, plaate mängib DJ Andi Raig.

Jüri Pootsmann.

48 | AVASTAJA

Liis Lemsalu.


S

ügisel jätkub ürituste­ sari „Let’s Party @ The Club“ − igal reedel ja lau­ päeval mängivad laeva showbaaris plaate Eesti parimad DJ-d. Korra kuus põimub klubiüritus sarjaga „Let’s Party Live“, mis tähendab, et kruii­ sil saab kuulata nii Eesti tippbändi kui ka DJ-d.

VICTORIA I 16.−17.09 DJ Ale 30.09−1.10 DJ Sticky Bomb + Band (TBC) 14.−15.10 DJ Mike Kang 28.−29.10 DJ Ale 11.−12.11 DJ Mike Kang 25.−26.11 DJ Adam Linder + Smalare än Thord 9.−10.12 DJ Ale

ROMANTIKA 16.−17.09 Hirmo Faktor / Kristjan Hirmo & Kert Klaus 30.09−1.10 DJ Erkki Sarapuu 14.−15.10 Tanel Padar & The Sun + DJ Kermo Hert 28.−29.10 Liis Lemsalu Band + DJ Andi Raig 11.−12.11 Ott Lepland Band + DJ Erkki Sarapuu 25.−26.11 DJ Sven Arusoo & Andi Raig 09.−10.12 DJ Märt Rannamäe

VICTORIA I 9.−10.09 Shanon + DJ Sven Arusoo 23.−24.09 DJ Kermo Hert 7.−8.10 DJ Vaido Pannel 21.−22.10 Jüri Pootsmann + DJ Andres Puusepp 4.−5.11 DJ Andres Aljaste 18.−19.11 DJ Andres Puusepp & Andres Aljaste 2.−3.12 Koit Toome + DJ Vaido Pannel 16.−17.12 Hirmo Faktor / Kristjan Hirmo & Kert Klaus „Let’s Party @ The Clubi“ eriüritustel on esindatud ka Rootsi diskorid, kes män­ givad muusikat reedestel Stockholmist väljumistel. Kord kuus lisandub Stock­ holmi−Tallinna suunale energiline Rootsi peobänd, et kruiis oleks veelgi meeleolukam.

ROMANTIKA

Ott Lepland.

23.−24.09 DJ Mike Kang 7.−8.10 DJ Sticky Bomb 21.−22.10 DJ Sticky Bomb + Band (TBC) 4.−5.11 DJ Adam Linder 18.−19.11 DJ Ale 2.−3.12 DJ Ale 16.−17.12 DJ Sticky Bomb + Band (TBC)

JÕULUMUUSIKAT LÕUNA-AAFRIKAST Jõuluajaks saabuvad Tallinna−Stock­ holmi liinile vokaalansamblid Lõuna-­ Aafrika Vabariigist – Southside laevale Romantika ja Soulmakers Victoria I-le. Nende esinemist saab nautida nii enne kui ka pärast jõule − 17.11.2016−8.01.2017.

KOOLIVAHEAJA ERIPROGRAMM Lastele toovad sügisesel koolivaheajal põnevust eriesinejad ja -programm. 21.−30. oktoobrini on avatud mänguruum, kus on laste meelelahutajad, kes korraldavad mitmekesist tegevust. Kooli­ vaheajaks saabuvad põnevad esinejad Hispaaniast – batuudiartist Jonathan Fargas Victoria I-le ja mustkunstnik Txema Romantikale. Artistid esinevad suurel laval showkavaga ja lapsed saavad osaleda ka nende töötubades.

Koolivaheajal esinevad tantsufestivali Kuldne Karikas eri kategooriate ja vanuserühmade võitjad. Tantsustiilidest on esindatud showtants ja tänavatants. Festivali tantsutrupid ootavad lapsi ja noori oma tantsutundidesse.

TANTSI JA LAULA KAASA! Tantsi kruiisidel parimate ansamblite saatel laeva showbaaris! Pubis ootab kaasa laulma trubaduur ja pianobaaris kõlavad lounge’i meloodiad pianisti või duo esituses. Tallinki laevade meelelahutus­ programmi saab täpsemalt vaadata Tallinki kodulehelt www.tallink.ee.

AVASTAJA | 49


TALLINK | L AE VAD

Uus kiirlaev

Megastar ristiti ja lasti vette

Kiirlaev Megastar, mida ehitatakse Tallinkile Soomes Meyer Turku tehases, ristiti pidulikult 1. juulil. Laeva ristiemaks sai Soome president Tarja Halonen. TEKST JA FOTOD

TALLINK

R

istimistseremoonial andsid laevale head soovid kaasa ka Tallinki juhatuse esimees Janek Stalmeister ja Meyer Turku juha­ tuse esimees Jan Meyer. Sündmust väisas WWFi (Maailma Looduse Fondi) maskott Panda, kes aitab koguda annetusi WWF Su­ omi ja Tallinki ühisaktsioonile, millega toetatakse Läänemere viiger­hülgeid. 15. juulil avati kuivdoki ventiilid ning Megastar jõudis lõ­ puks sinna, kuhu laevad kuuluvad – vette. Kuigi ees on veel palju sise- ja välitöid, on laeva ehitus kenasti graafikus ning juba järgmise aasta alguses peaks see rõõmustama Tallinna– Helsingi liini kiirlaevareisijaid.

50 | AVASTAJA

Suurim kiirlaev Megastarist saab Tallinki suurim kiirlaev. Laev on 212 meetri pikkune ja mahutab ligi 2800 reisijat, mis on samaväärne kruiisilaeva Baltic Queeniga. Megastari kütuseks on veelda­ tud maagaas, kuid võimalik on sõita ka tavakütusega. Ka­ sutades veeldatud maagaasi, väheneb Megastari ökoloogi­ line jalajälg võrreldes tavapäraste laevadega märgatavalt, sest heitgaasides pole enam vääveloksiidi ega tahmaosakesi ning ka lämmastikoksiidi ja süsinikdioksiidi tase langeb olulisel määral. Uus laev on loodud eksklusiivselt Tallinna− Helsingi liinile ning järgib kõiki praegusi ja tulevasi õhu­ emissioonide seireala nõudeid, mille alla kuulub ka Läänemere piirkond.


koolitused Põhjamaades töötamiseks koolitused toimuvad soomes, eestis, lätis nii eesti kui vene keeles. Обучение проходит в Финляндии, Эстонии, Латвии как на эстонском так и русском языке

soome tööohutuskaardi koolitus

Põhjamaade tuletöökaardi koolitus

soome teetöölise ohutuskaardi koolitus

Megastari ehitus on kenasti graafikus ning juba järgmise aasta alguses peaks laev rõõmustama Tallinna− Helsingi liini reisijaid. Uus kontseptsioon Laeva teenusekontseptsioon kombineerib mugava kiirlaevateenuse, avatud sisealadega sotsiaalse ei­ nestamise, mitmekesise valiku istesalonge ja läbi­ mõeldud ostlemislahendused. Autoteki laadimine on kahe­tasandiline, mis võimaldab reisijate sõidukeid ja kaubaautosid laadida ja lossida eraldi, mis muu­ dab autoteki logistika palju lihtsamaks ja kiiremaks. Reisi­jateala on mugava ja kergesti ligipääsetava pla­ neeringuga, täiesti uus võimalus on näiteks vaikne is­ tumissalong. Pardale tuleb ka mitmeid nutilahendusi. Värskeid uudiseid Megastarist ja Tallink Shuttle’ist saab jälgida veebis http://megastar.tallink.com.

Megastari valmimine Megastari korpuse metalli lõikamine algas möödunud aasta 4. augustil, kiil pandi tänavu 9. veebruaril. Laev lasti vette 15. juulil ning käigukatsetused on kavas aasta viimastel kuudel. Laev on plaanis Tallinkile üle anda järgmise aasta alguses.

soome elektritööohutuskaardi koolitus soome hüdroisolatsioonipaigaldaja sertifikaadi koolitus (Vtt) soome asbestilammutustöö koolitus

seminarid - soome ehitusteenuste maksustamine ja osutamise reeglid soome sotsiaal- ja tervishoiutöötaja tööohutuskaardi koolitus Rootsi tellingupaigaldaja kaardi koolitus

Club one kliendikaardi esitamisel soodustus 10%, v.a eripakkumised.

tondi koolituskeskus Pärnu mnt 142, tallinn 11317 +372 56 44 054 info@koolitamine.ee www.koolitamine.ee


PARIM VALIK | SÜ GI S 2016

4

Stockholm

ERILIST PAIKA

1

Vasa laevamuuseum on eriline, kuna seal asub maailma ainus 17. sajandist säilinud laev. Kuna 95% suursuguse aluse originaalosadest ja sadadest puit­ skulptuurornamentidest on säilinud, on Vasa erakordne muinasjutulise atmosfääriga kunstiväärtus. Tegu on Skandinaavia kõige külastatuma muuseumiga, kus jagub uudistamist nii väikestele kui suurtele. Club One’i kaar­ diga on sissepääsupilet soodsam ja kuni 18aastastele soo­ tuks tasuta. Vaata ka www.vasamuseet.se.

2 Kui soovid näha troopilisi kalu ja muid eksootilisi mereelukaid, mine Aquaria veemuuseumisse. Peale müstilise veealuse maailma saad kogeda võimsat äikesetormi vihmametsas ja kõndida hommikuses udus mööda köissilda üle jõe. Club One’i kaardiga on piletid soodsamad. Piilu lisa www.aquaria.se.

3

Kui ilm on ilus, ei pääse üle ega ümber Rootsi vanimast lõbustus­ pargist Gröna Lund, mis on tõeline lustimisparadiis. Tivolis asub maailma suurim vabalangemistorn ja unikaalsed Ameerika mäed. Loo­ mulikult on mõeldud ka pisipõnnidele, keda ootavad klassikalised karus­ sellid, vahva rongisõit ja palju muud. Ampsa suhkruvatti, naudi melu ja loo naerukilgete saatel häid mälestusi! Alla 6aastastele ja üle 65aastas­ tele on sissepääs tivolisse tasuta. Gröna Lund on avatud septembri lõpuni. Lisa leiad www.gronalund.com.

52 | AVASTAJA

4 Veel üks tore koht, kus lastel lusti laialt, on Stockholmis Djugårdeni saarel asuv Junibacken ehk Astrid Lindgreni raamatukangelaste muinasjutumaailm. Aasta lõpuni on Club One’i kaardiga sissepääs soodsam. www.junibacken.se.


Hea kingitus!

Riia

SUPER TOIT, STIILNE ATMOSFÄÄR Fazenda (www.fazenda.lv) menüüs kohtuvad rahvusvaheline köök ja pari­ mad kohalikud komponendid. Super toit ning sõbralik ja stiilne atmosfäär! Stockholm

Kui otsid kingitust, siis väga hea valik on Tallinki kinkeka art – kingi saaja saab valida just tem ale meelepärase sihtkoha Tallinki  kodulehelt. Tallinki müügiesindustes on saadaval 1-, 5-, 10-, 20-, 50- ja 100 -eurosed kaardid.   KINKEKAARDI TINGIM USED • Kinkekaarti saab kas utada kas osaliselt või täielikult reisi ja reisiga seotud lisateenuste eest tasumiseks. • Reisi eest tasumisel võib korraga kasutada mitut kinkekaarti. • Kinkekaart kehtib 1 aasta pärast selle ostmist. • Broneerimise ja reis imise periood on kinkekaardil märgitud ja kaa rdi kehtivusaega ei saa pikendada. • Kinkekaart tuleb vah etada piletiks Tallinki müügiesindustes. • Kinkekaarti ei saa kas utada teenuste ja toodete eest tasumiseks laeval.

Võrratu vaade SkyView’lt Stockholmis asub maailma suurim ümmargune hoone Ericsson Globe, mille välisseina pidi sõi­ dab klaasist gondel kuni 130 meetri kõrgusele merepinnast, et pakkuda reisijatele võrratut vaa­ det linnale. SkyView’ külastus algab lühifilmi vaa­ tamisega, millele järgneb umbes 20minutiline gondlisõit. Club One’i kaardi esitamisel on kuni kaks sissepääsupiletit soodsama hinnaga. Lisa leiad www.globearenas.se.

AVASTAJA | 53


PARIM VALIK | SÜ GI S 2016 Tallinn

Kiirelt ja kergelt Kui soovid ampsata lõunaks miskit kiiret ja kerget, astu läbi Rotermanni kvartalis asuvast Carmen Cafest (www. facebook.com/CarmenCafeEstonia), kus sind tervitavad maitsvad värsked einevõileivad − parimad Tallinnas − ning ahvatlevad koogilõigud. Kohviku vaba ja sundimatu atmosfäär muudab selle ideaalseks paigaks, kus nautida hommiku­sööki, näiteks hõrke muna­ roogi, lugeda vihmasel pärastlõunal raa­ matut või teha kiire äri­kohtumine tassi­ kese kuuma kohvi seltsis. Tallinn Helsingi

LINNANMÄKIL UNUNEVAD ARGIMURED Võta aeg maha ja naudi päeva Linnanmäki lõbustuspargis, mis on üks Skandinaavia suurimaid tivoleid, kus on üle 40 atraktsiooni, hulgaliselt mänge, 4D-kino ja tasuta karussellid kõige väiksematele. Sissepääs parki on kõigile tasuta. Vaata lahtiolekuaegu jm infot www.linnanmaki.fi.

Tallinn

Kaks Kokka kutsuvad! Õhtusöögiks põika põhjamaiselt trendika interjööriga restorani Kaks Kokka, kust leiad kutsuva maitse­paleti, mida iseloomustavad värskus, hõrkus ja loomingulisus. See on paik, kus juttu jätkub kauemaks. (www.kakskokka.ee)

54 | AVASTAJA

Lõbutse koos lastega Millal sa viimati teatris käisid? Eesti Nuku- ja Noorsooteatris saad Club One’i kaardiga soetada pere pisimatele NUKU muu­ seumi ja teatripileti koguni 10% soodsamalt. Lustakad ja õpetli­ kud tükid ootavad! Kiika sügisest mängukava www.nuku.ee. Kui soovid põnnidega midagi hoogsamat ette võtta, siis miks mitte suunduda KU:LSA:Li bowlingut mängima? Lõbus kuuli­veeretamine on kõigile jõudu­mööda ja toob kaasa ka­ maluga positiivseid emotsioone. Club One’i kaardiga kaasnevad ka soodustused ning kingade laenu­ tus on lausa tasuta.


Pafi jaoks on mängimine meelelahutus ja mängimine Pafis peaks olema lõbus. Seetõttu tagame hoolikalt, et kogu mängimine Pafis toimuks turvalistes ja kontrollitud tingimustes ning mängimise negatiivsed tagajärjed oleks piiratud.


TALLINK | H UVITAVAD FAK TID

TALLINK –

üks suuremaid ja edukamaid Läänemerel

Kas teadsid, et Tallink on Läänemerel üks suuremaid ja edukamaid reisilaeva­ firmasid, mis teenindab aastas üle 9 miljoni reisija? TEKST JA FOTOD

TALLINK

Tallink pakub ainsana igapäevast reisijatevedu Riia ja Stockholmi vahel.

STAR Ehitatud: 2007 Pikkus: 186 m Reisijaid: 2080 Liinimeetreid: 2000 Liinil Tallinn–Helsingi

56 | AVASTAJA


A

S Tallink Grupp on Euroopa juhtiv lae­ vandusettevõte, mis tegeleb Lääne­merel reisijate- ja kauba­ veoga ning mini­ kruiisiteenuste osutamisega. Kaubamärkide Tallink ja Silja Line all sõidavad laevad pakuvad reisijateja kaubavedu kuuel liinil: Tallinn− Helsingi, Tallinn−Stockholm, Paldiski−Kapellskär, Helsingi−Stock­ holm, Turu−Stockholm/Kapellskär ja Riia−Stockholm. Tallinki laevastikus on 18 alust: kruiisilaevad, kiired ro-pax-laevad ja ro-ro-kaubalaevad. Tallink Grupp tegutseb ka hotelli­ äris: neli hotelli asub Tallinnas ja üks Riia südalinnas. 60% Tallinki Tallinna ja Riia hotellide külalistest saabub Tal­ linki laevadega. 2005. aastal noteeriti Tallink Grupi aktsiad Tallinna börsil. Ettevõttes töötab praegu 7000 inimest.

Miljonid kliendid Juulis 2009 teenindati esimest korda miljonit reisijat ühes kalendrikuus. Tallinkil on üle 9 miljoni kliendi ja üle 2,1 miljoni püsikliendi.

Tallinkil on vastutustundliku ettevõtte tiitel.

Tallinki laevades on kokku 69 baari ja pubi, 30 poodi, 57 restorani ning 133 konverentsiruumi.

Tallinkil on kõige edukama ettevõtte tiitel Kesk- ja IdaEuroopa ettevõtete hulgas.

Tallink on maailma 10 juhtiva reisijatele suunatud jaemüügiga tegeleva ettevõtte hulgas.

AVASTAJA | 57


LAPSED | N U PU TAM IN E

LEIA 10 ERINEVUST!

LAHENDA SUDOKUD Sudoku on Jaapanis populaarne mõistatus, mille puhul on ainult üks reegel: tühjad kohad ruudustikus tuleb numbritega täita nii, et üheski reas (jookseb vasakult paremale), veerus (jookseb ülevalt alla) ega tumedama joonega piiratud tükis poleks korduvaid numbreid.

58 | AVASTAJA


Be QUICK save time 1

Registreeri pardakaart

2

V천ta ostupult

3

Skaneeri, paki, maksa

Kiirlaeval Star avati mugav kiirostlemisteenus Q-Shopping. N체체d saad Star Supermarketis oma ostud sooritada j채rjekorras seismata, kasutades selleks Q-Shopping ostupulti. Skaneeri kaubad, paki need kohe ostukotti ja suundu maksma. Proovi kiiret ja mugavat ostlemist Star Supermarketis!


Profile for Tallink Eesti

Tallink Avastaja 03/2016  

Tallink Avastaja 03/2016  

Advertisement