Page 1

PËR MË SHUMË INFO LEXONI NË FAQE 23

E shtunë 9 korrik 2011 Nr. 187 (7802) Themeluar më 28 nëntor 1935

E përditshme e sportit në Shqipëri

Botues: Koço

Kokëdhima

Çmimi 30 lekë

Redaksia: Rruga: “Reshit Çollaku”, Pall. Shallvareve, Hyrja 47, Kat 2, Tiranë

nuk dyshoj për shitje, ndryshe thoja emrat

3

www.sportishqiptar.com.al

Tel: 04 4300731

Magani pohon zhgënjimin nga loja dhe rezultati, por nuk akuzon askënd

faqe

Në Greqi 1.5 euro

JoSa në hiStori Atë që arriti të enjten në darkë ai, nuk e ka arritur asnjë trajner i Vllaznisë më parë faqe

“Jo” pasaportave për shtatë talente kuqezi

faqe

5

trajneri më i suksesshëm i Vllaznisë në europë

skënderbeu Duro: të shfrytëzojmë në maksimum faktorin fushë E gjithë Korça po e pret me ankth ndeshjen e parë në Champions League me qipriotët faqe

7

tirana 2

Dabulla: nuk jemi gati, por në europë bëjmë të madhin

Skuadra ka përfituar shumë nga minifaza përgatitore, trajneri Hulian Rubio është “arkitekti” bardheblu faqe

4

«1979»

Kujtesë

KaMpionët e ShqipëriSë

“partizani” “Sëlltik” 1:0 mundin kampionët e Skocisë

Lorik Cana, simbol i krenarisë së kombit Nga Edmond Sufaj Në jetën e përditshme, shpeshherë jemi mësuar të dëgjojmë për figura të shquara të artit dhe kulturës, të cilët vlerësohen për kontributin e faqe 2 tyre në bartjen dhe...

faqe 617 faqe

BarCeLona

KuPa e ameriKëS

Ka një plan 50 milionësh për të marrë Gareth Bejlin

Brazili, ndaj Paraguajit për të harruar barazimin

faqe

18

Kuotat në "Sporti Shqiptar" faqet

19

-

21

faqe

10


Faqe 2 / E shtunë, 9 korrik 2011

Koment

Lorik Cana, simbol i krenarisë së kombit shqiptar!

futboll Vasil Shkurtaj, në provë te Roda e Roterdamit

Presidenca

Nga Ramadan Bigza

Nga Edmond Sufaj

Në jetën e përditshme, shpeshherë jemi mësuar të dëgjojmë për figura të shquara të artit dhe kulturës, të cilët vlerësohen për kontributin e tyre në bartjen dhe promovimin e vlerave të kombit shqiptar, në arenën ndërkombëtare, me anë të profesionit të tyre. Por një rol të pazëvendësueshëm dhe shumë të rëndësishëm për rritjen e krenarisë dhe vlerave të kombit tonë ka luajtur e vazhdon te luajë sporti, në përgjithësi, dhe loja e futbollit, në veçanti. Para pak ditësh mësuam lajmin, që prisnin të gjithë sportdashësit tanë, kalimin e liderit të kombëtares sonë, Lorik Cana, te skuadra e kryeqytetit të Italisë, Lacio. Në pamje të pare, kalimi i Lorikut nga skuadra turke e Gallatasarajit në Itali, tek Lacio, duket si një ngjarje e zakonshme e një lojtari shumë të mirë, i cili transferohet nga njëri klub tek tjetri, ashtu siç jemi mësuar të informohemi çdo sezon merkatoje futbollistike. Por në këndvështrimin tjetër, ky kalim shoqërohet duke mbartur vlera të jashtëzakonshme, në shumë aspekte. Së pari, Lorik Cana, në tri shtetet ku ka luajtur deri më tani, Francë (me PSG-në dhe Marsejën), Angli (Sanderlend) dhe së fundi në Turqi (Gallatasaraj) është cilësuar jo vetëm një lojtar i klasit botëror, duke marrë dhe nofkën “Luftëtari”, por edhe njeri që mbart vlera të jashtëzakonshme. Këto vlera i ka reflektuar në jetën e tij të përditshme, ndryshe nga një pjesë e mirë e yjeve të futbollit botëror, të cilët shpeshherë na kanë rezervuar skandale të mëdha personale, me ndikime negative per opinionin publik. Në këtë aspekt, Lorik Cana, për sa u përket vlerave njerëzore, ka ndikuar pozitivisht në imazhin e kombit shqiptar. Mediat italiane e konsiderojnë ndër të tjera si një “sex-simbol” lojtarin e kombëtares sonë, për shkak të fizikut dhe pamjes tërheqëse, si dhe lidhjeve të tij sentimentale. Por nga ana tjetër, shumëkush mendon që Lorik Cana, ndër të tjera, është simbol i vlerave mashkullore, të shprehura këto me anë të komunikimit, sjelljes, personalitetit dhe autoritetit të tij, duke reflektuar pozitivitet vlerash për imazhin e kombit tonë. Loriku mbart me vete ndjenjën e nacionalizmit, të të qenit shqiptar, por këtë ka ditur ta shoqërojë edhe me arsyetim të logjikshëm. Këtë ndjenjë kombëtare ai nuk ka ngurruar ta tatuazhojë edhe në trup, ku bie në si përkrenarja e flamurit tonë, në krahun e tij të majtë. Në botën e futbollit, tashmë është bërë zakon që futbollistët të lëvizin nga njëri klub tek tjetri, vetëm për shkak të ofertave më të mira financiare. Shembulli i Lorikut është në kontrast me realitetin aktual: ai preferoi të humbiste disa qindra-mijëra euro në vit, duke lënë Gallatasarajin për Lacion dhe duke dëshmuar kështu që vlerat e egos individuale mund të dalin edhe mbi interesin material. Duke mbartur këto vlera pozitive, Lorik Cana është ambasador i Qendrës së Kujdesit për Fëmijët në të gjithë botën. Mjaftojnë këto fakte, që kombi ynë të ndihet krenar që ka në gjirin e tij një vlerë njerëzore, një lider të padiskutuashëm në kombëtaren kuqezi. Por nuk është vetëm kaq, duke ditur rolin e drejtpërdrejtë të këtij futbollisti në imazhin e kombit tonë. Duke i uruar fat dhe sukses Lorik Canës te skuadra e tij e re, Lacio, urojmë dhe shpresojmë që edhe të rinj të tjerë të ndjekin rrugën e tij, të jenë dinjitozë, për të mbajtur lart emrin shqiptar.

Refuzon pasaportat për talentet kosovare Presidenca ka kthyer mbrapsht dokumentacionin e 7 futbollistëve të rinj Nga adi metaliu

Justifikimi i Presidencës është se “s’ka argumente bindëse.” Besoj se s’ka argument më bindes se fakti që aktualisht me Zvicrën luajnë 6 futbollistë me origjinë shqiptare, të cilët, nëse do të ishin pajisur me pasaportë qysh fëmijë, sot do të luanin për Shqipërinë”

Federata Shqiptare e Futbollit me të drejtë është kritikuar në të shkuarën për indiferentizëm karshi futbollistëve të rinj të talentuar, kryesisht me origjinë nga kosovare, të cilët, sapo kalojnë në futbollin profesionist, zgjedhin të përfaqësojnë shtete të tjera në arenën ndërkombëtare. Mund të përmendim vetëm disa emra, si Valon Behramin, Granit Xhakën, Sotir Ninin etj., për të kuptuar se sa e fortë do të ishte Shqipëria sot nëse do t’i kishte të organikën e saj të lartpërmendurit (ka shumë të tjerë që luajnë me Zvicrën, Suedinë, Finlandën etj.). Por problemi që trajtohet sot nuk i faturohet FSHF-së, por Presidencës së Shqipërisë, e cila ka kthyer mbrapsht dokumentacionet e 7 futbollistëve të rinj, nga mosha 12-19 vjeç, për pajisjen me pasaportë shqiptare. Në të vërtetë, bëhet fjalë për dhënien e pasaportës prindërve të tyre, pasi ata (shumica) janë nën 18-vjeç (përveç Agonit Sallajt). “Sapo

na është kthyer përgjigjja negative nga Presidenca për pajisjen me pasaportë të 6 futbollistëve të rinj. Argumentimi i Presidencës është se “s’ka argumente bindëse.” Besoj se s’ka argument më bindes se fakti që aktualisht me Zvicrën luajnë 6 futbollistë me origjinë shqiptare, të cilët, nëse do të ishin pajisur me pasaportë qysh fëmijë, sot do të luanin për Shqipërinë,” – është shprehur zëvendëssekretari i përgjithshëm i FSHF-së, Besnik Çela. Duket qartë që zyra juridike e Presidencës nuk e ka kuptuar mirë rëndësinë që ka për kombëtaren shqiptare afrimi i lojtarë të rinj kosovarë, të cilët para së veshin fanellën kuqezi duhet të pajisen me pasaportë. Agonit Sallaj: Luajti kundër Lionel Mesit në miqësoren me Argjentinën, më 20 qershor (nuk ishte ndeshje zyrtare), por nuk mund të jetë pjesë e kuqezinjve as në miqësoren me Malin e Zi, më 10 gusht. Agonit Sallaj, 19-vjeçari kosovar që luan me Nojshatëll Ksamaksin në Zvicër, ende nuk e ka marrë pasaportën shqiptare. Arsyeja?

U kthehen dokumentet: Matian Dauti U-12 (Zyrih) Shkumbin Ajredini U - 1 6 (Zyrih) Erzan Murtishi U-19 (Vinter) Getuart Asani U-19 (St. Gallen) Ardian Dervishi U - 1 9 “Nuk e ka pasur të noterizuar dëshminë e penalitetit.” Ky ka qenë argumenti që ka nxjerrë Presidenca. Sigurisht, në këtë praktikë, nuk mund t’u hiqen përgjegjësitë edhe zyrtarëve të FSHF-së, të cilët duhet të jenë më të kujdesshëm në hartimin e dokumenteve, për të mos i dhënë shkak Presidencës, e cila me të drejtë për mangësitë më të vogla e kthen dokumentacionin për plotësim. Në rastin e Sallajt problemi duket më e thjeshtë (dëshmia e penalitetit e noterizuar), por për 6 të rinjtë e tjerë “argumentet jobindëse” të Presidencës nuk e bindin opinionin futbolldashës në vend, që me të drejtë ka lëshuar kritika për qëndrimin pasiv të FSHF-së në të kaluarën. Presidenti Bamir Topi, si njeri që i qëndron afër sportit, duhet të ushtrojë të gjithë autoritetin e tij që Shqipërisë të mos i ikin talentet vetëm për “argumente jobindëse”.

Nga data 18 korrik, futbollisti i Shpresës së Shqipërisë, Vasil Shkurtaj, do të kalojë një periudhë prove te Roda e Roterdamit. Në adresë Panioniosit, klubit më të vjetër grek, këto ditë ka mbërritur një faks, ku midis të tjerave thuhet se një ekip i superligës holandeze kërkon ta bëjë të tijin futbollistin shqiptar. Futbollisti ynë është ftuar atje për t’u stërvitur dhe, në qoftë se gjithçka shkon mirë, atëherë ai do të bëhet pjesë e Rodës. Sulmuesi 19-vjeçar nuk ka qenë i kënaqur te Panionios. Sezonin e kaluar u huazua te klubi i kategorisë së dytë, Thrasivulos, ndaj, edhe pse kontrata me kuqeblutë i mbaron në qershor të vitit 2013, ai do të largohet më shpejt nga Athina. Futbollisti shtatlartë kohët e fundit është paraqitur mjaft mirë në ndeshjet miqësore të ekipit tonë shpresa. Duket se Roda do t’ japë fund edhe diskutimeve të shumta që kanë lindur ditët e fundit midis Panioniosit dhe agjentit të tij. Më në fund, çështja Shkurtaj do ta ketë një zgjidhje në të mirë të futbollistit tonë, por edhe klubit të njohur holandez.

FSHF: Ja kriteret për regjistrimin e klubeve Federata Shqiptare e Futbollit ka përcaktuar të gjitha kriteret dhe detyrimet për klubet e futbollit, të cilët do të regjistrohen për sezonin e ri futbollistik 2011-2012. Në rast të mosplotësimit të tyre, klubet rrezikojnë regjistrimin. FSHF kërkon t’u paraprijë problemeve të mundshme me regjistrimin e klubeve, ndaj kërkon që procesi të mbyllet para datës 15 gusht. Klubet shqiptare brenda kësaj date (15.08.2011) duhet të kenë dorëzuar pranë FSHF-së dokumentacionin si më poshtë:

1- Vendimin e komisionit të licensimit të klubit. 2- Kontratën me stadiumin ku do t’i zhvillojë ndeshjet. 3- Vërtetim shkresor nga policia për sigurinë në stadium për të gjithë sezonin futbollistik. 4- Vërtetim për mbulimin me financim të aktivitetit të klubit për sezonin 2011-2012. 5- Listën e zyrtarëve, të stafit dhe të lojtarëve. 6- Kopje të licensës së trajnerëve dhe sekretarit të klubit. 7- Kopje të diplomës së mjekut dhe masazhatorit.

8- Kontratat e noterizuara të trajnerëve dhe zyrtarëve. 9- Kontratat e noterizuara të lojtarëve, së bashku me fotokopjen e pasaportës së lojtarit. 10- Lejet përkatëse të lojtarëve që janë nën kontratë. 11- Leje qëndrimi për lojtarët e huaj. 12- Kartelat mjekësore për çdo lojtar. 13- Fotografi për çdo lojtar, anëtar stafi dhe zyrtar. Detyrimet financiare Në zbatim të vendimit nr. 29 datë 24.06.2011 të komitetit

ekzekutiv, kuota për pjesëmarrjen në kampionatin kombëtar të futbollit të kategorisë superiore për sezonin 2011-2012 është 1 130 500 lekë (për kategorinë parë dhe të dytë shifra është më e vogël), ndërsa detyrimet e tjera që duhen paguar janë: 1- Kuotë anëtarësimi 200 mijë lekë. 2- Kartonë federimi 1000 lekë për karton. 3- Kartonët e verdhë të fazës së dytë të 2010-2011. 4- Detyrimet e prapambetura


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 3

europa league Daniel Xhafaj: Golin e kam ruajtur për çekët Kam lënë një gol për Jablonecin. Sulmuesi i Flamurtarit, Daniel Xhafaj, kërkon që të mos abuzohet shumë mbi ndeshjen e dytë të Flamurtarit ndaj Buduçnostit, por sipas të tij, të mendohet ajo që ishte më kryesoja, që Flamurtari kaloi për më tej. “Goli që më ka munguar në këto dy ndeshjet e para, e kam ruajtur për kundërshtarin çek ditën e enjte në Vlorë. Nuk shënova ndaj malazezëve, por kaluam turin. I fal sërish golat e mi për një tjetër tur të Flamurtarit. Megjithatë, do të shënoj dhe do të tentojmë edhe ndaj ekipit çek, edhe pse mendoj se tani do të jetë më e vështirë. Të pamundur nuk ka, ne nuk nisemi ndoshta favoritë për këtë përballje dhe kjo mund të na ndihmojë ndaj Jablonecit. Sa e njohim? Nuk dimë shumë për këtë ekip, por që vjen nga kampionati çek i futbollit do të thotë se kanë një ekip të mirë. Do të tentojmë, pastaj fusha flet, futbolli është i paparashikueshëm, të shohim, ka ende ditë deri ditën e ndeshjes,” - ka përfunduar sulmuesi vlonjat.

Sot stërvitja rinis me analizën e humbjes Flamurtari starton përgatitjet për ndeshjen ndaj çekëve të Jablonecit, duke nisur nga sot. Kështu ka vendosur stafi teknik i ekipit vlonjat, duke lënë kështu një ditë pushim për futbollistët pas ndeshjes me Buduçnostin. Po kështu, pritet që me nisjen e përgatitjeve për ndeshjen e radhës me Jablonecin, në nisje të stërvitjes të ketë edhe një analizë të detajuar për ndeshjen e humbur përballë malazezëve. Burime nga klubi i Flamurtarit konfirmojnë se ndoshta në këtë analizë, veç futbollistëve dhe stafit teknik, pritet të jenë të pranishëm ndoshta edhe drejtues të klubit, për të folur gjerësisht rreth paraqitjes së Flamurtarit dhe humbjes me Buduçnostin ditën e enjte në Vlorë.

Pllakos heshtja pas humbjes me malazezët Situata një ditë më vonë pas ndeshjes me Buduçnostin ka qenë e qetë në klubin e Flamurtarit. Nuk ka pasur ndonjë dalje publike apo deklaratë rreth ndeshjes së ditës së enjte, ndërsa duket se të gjithë, veç faktit që kanë humbur, i kanë kushtuar rëndësi vetëm kualifikimit në turin tjetër. Nuk dihet se si do të veprohet në ditët në vijim për premiot e vendosura për futbollistët. Ndërsa duket se pritet dita e sotme për nisjen e përgatitjeve. Megjithatë, një ditë më vonë në Vlorë kanë nisur të mendojnë për ndeshjen e radhës dhe mes sportdashësve kanë nisur të vijnë kërkesat e para për biletat e ndeshjes. Pavarësisht humbjes, Flamurtari, arriti një kualifikim historik në turin e dytë dhe natyrisht në ndeshjen e ditës së enjte priten më shumë sportdashës në shkallët e stadiumit për ndeshjen Flamurtari-Jablonec.

Ndeshja me Jablonecin, gjykohet nga një rus Ndryshe nga turi i parë me malazezët e Buduçnostit, ku ndeshja e parë u luajt jashtë fushës, në turin e dytë Flamurtari do ta luajë në shtëpi ndeshjen e parë me çekët e Jablonecit. Ndeshja do të luhet të enjten më 14 korrik në orën 17:30, ky orar si pasojë e mungesës së ndriçimit në stadiumin “Flamurtari”. Ndeshja do të gjykohet nga një rus, Sergej Karasev. Kujtojmë që trajneri i ekipit kundërshtar çek ka qenë i pranishëm në ndeshjen e fundit në Vlorë dhe ka ndjekur lojën e Flamurtarit, ndërsa në Podgoricë ka qenë ndihmësi i tij. Ata tashmë kanë një ide për lojën e vlonjatëve, ndërsa Magani nuk e njeh ekipin e Jablonecit dhe këto ditë pritet të sigurohet ndonjë kasetë filmike e këtij ekipi.

1

Tur kaloi Flamurtari në Europa League, teksa mundi në Podgoricë ekipin malazez të Buduçnostit 3-1 dhe humbi në Vlorë 1-2, tani do të përballet me çekët e Jablonecit

Magani Nuk dyshoj për shitje, ndryshe flisja me emra

4 Trajneri i Flamurtarit pohon zhgënjimin nga loja dhe rezultati, por

Gola shënoi ekipi vlonjat në dy ndeshjet e para, ku sulmuesi Ardit Shehaj ka shënuar 2 të tillë, 1 sulmuesi tjetër i ri Olsi Idrizaj dhe 1 kapiteni Artan Sakaj me 11-m

s'akuzon askënd. “Kam burrëri dhe guxim, por s’dyshoj,” – pohon ai Nga ELTON NIKA

Flamurtari ka kaluar mes drithërimave për në turin tjetër të Europa League, aty ku tashmë e pret ekipi çek i Jablonecit. Për Flamurtarin, ndeshja me Buduçnostin ka qenë me dy fytyra, me një pjesë të parë mjaft të mirë dhe një pjesë të dytë që nuk ka zhvilluar ndeshjen e vet, duke u vënë jo pak herë nën presionin e kundërshtarëve. Rezultati 2-1 për kundërshtarin në fund ka sjellë edhe zhgënjim te tifozët, ndërkohë që pritej natyrisht një tjetër rezultat. Trajneri i Flamurtarit, Gugash Magani, ka qenë ndër personat që nuk ka dashur të pro-

noncohet, madje është larguar menjëherë nga ambientet e stadiumit “Flamurtari”. Duke folur dje, Magani ka pranuar se është ndier i zhgënjyer me lojën e ekipit të tij, duket mos e përtypur dot atë lojë dhe humbjen e pësuar. “Kam mbetur i zhgënjyer me lojën dhe rezultatin, nuk e prisja diçka të tillë. Është folur edhe se dyshoj te futbollistë të veçantë për shitje. Po të ishte kështu, kam aq guxim dhe burrëri sa të pranoj se e kam thënë këtë. Nëse do të kisha dyshuar për lojtarë të veçantë, për lojtarë që kanë shitur ndeshjen, sot do të kishit mësuar edhe emrat, pasi unë jam mësuar të mos flas në tym, por atë që ndiej ta them publikisht. Nuk

akuzoj njeri për shitje ndeshjeje apo lënie të saj, por thjesht shprehem se jam i zhgënjyer nga ekipi për rezultatin e arritur ndaj Buduçnostit. Pas ndeshjes kam folur me futbollistët, por asnjë akuzë nuk do të ketë pa fakte dhe emra konkretë,” – shprehet numri një i stolit vlonjat. Kualifikimi “Por përkundër kësaj çfarë është thënë, më duhet të ndalem edhe në një tjetër fakt, kemi arritur një kualifikim historik, për Flamurtarin nuk ka ndodhur prej vitesh të tëra dhe tashmë nuk duhet të ndalemi vetëm tek ana e keqe, por tek ajo pozitive e të dyja ndeshjeve me Buduçnostin. Flamurtari arriti objektivin, kaloi në turin tjetër dhe kjo është

e rëndësishme. Unë do të nis sërish stërvitjen me ekipin dhe natyrisht do të nisim tashmë përgatitjet për turin tjetër. Na pret një përballje shumë më e vështirë dhe do të synojmë të bëjmë një paraqitje sa më cilësore. Flamurtari do të jetë përballë Jablonecit dhe tashmë të mendojmë për këtë përballje. E kemi lënë pas Buduçnostin, pavarësisht se vijoj ende ta kem në mendje ndeshjen në Vlorë. Një humbje nuk e mendoja, barazimin ndoshta po. Me kët rast dua të falënderoj edhe publikun e mrekullueshëm që na ka përkrahur dhe i presim sërish pranë nesh me Jablonec në turin e tjetër, që nuk është larg,” - ka përfunduar trajneri i Flamurtarit, Gugash Magani.

PARTNERI I XHAFAJT KA QENË NË FORMË SHUMË TË MIRË NË NDESHJET E PARA

Shehaj, tani do gol edhe ndaj Jablonecit Sulmuesi vlonjat ka qenë përcaktues në kualifikimin për në turin tjetër, por premton se nuk do ndalet Dy gola në Kupat e Europës për fanellën e Flamurtarit. Një rekord për futbollistët vlonjatë, i arritur nga sulmuesi vlonjat Ardit Shehaj. Pas ndeshjes, Shehaj është shprehur me pak fjalë rreth kualifikimit të Flamurtarit, por tashmë sulmuesi mund të shprehet me qetësisht rreth asaj që ka përjetuar në këto përfaqësime. “Janë dy ndeshje, që veç faktit se kam shënuar dy herë, kanë  sjellë mbi të gjitha kualifikimin e Flamurtarit. Kemi vuajtur ndoshta në një moment kur nuk e prisnim në fund të pjesës së dytë, por ky është futbolli. Jam

në vijën e sulmit së bashku me Xhafajn mjaft mirë dhe kjo më ka ndihmuar edhe në lojën time. Dy gola të shënuar përballë Buduçnostit janë pa dyshim një arritje shumë e kënaqshme për mua personalisht, por dëshiroj më shumë, pse jo, sërish gol edhe ndaj Jablonecit,” – pohon mes të tjerash i riu Ardit Shehaj, që pas dy ndeshjeve shumë të mira të tij, të jetë edhe më i kërkuar në merkato. Kamza, Apolonia dhe ndonjë tjetër kanë shprehur interes për të, por ai ka deklaruar se do të qëndrojë te Flamurtari. Dhe në fakt ka

të drejtë. Ku ka më mirë se me Xhafajn partner në sulm. Momenti Është një moment mjaft i mirë dhe jam ndoshta në formën time më të mirë në këto momente, por loja ime ndikohet edhe nga shokët e ekipit, sidomos e Xhafajt. Do të vijoj te Flamurtari, s’kam thënë asnjëherë që do të largohem nga ekipi. Unë kam qenë gjithmonë në ndihmë të Flamurtarit, sa herë që kam luajtur. Këto ndeshje më kanë rritur më shumë dhe sot mund të flasim më të qetë, pavarësisht ndeshjes së dytë ku vuajtëm në fund, mendoj se e

Shehaj në ndeshjen e kthimit në Vlorë

kemi merituar kalimin për në turin tjetër dhe kjo është shumë e rëndësishme,” - ka përfunduar sulmuesi i Flamurtarit, Ardit Shehaj.


Superliga

Faqe 4 / E shtunë, 9 korrik 2011

Gjyqtarë rus në “Qemal Stafa” për takimin e parë Në ndeshjen e parë të turit të dytë që Tirana do të luajë të enjten e ardhshme ndaj Spartak Tërnavës do të gjykojë një gjyqtar rus, pikërisht Vladimir Kazenko. Përballja e parë do të zhvillohet në orën 20:00. Duket se është hera e dytë që në Europa League gjykon një rus skuadrat tona. Edhe Flamurtari në përballjen e parë që u zhvillua në Mal të Zi u gjykua nga një rus.

Kamerun Hejpëll, blerja e fundit para Europës Më datën dhjetë pritet që të vijë në Tiranë mesfushori i Bahamasit, Kamerun Hejpëll, i cili cilësohet një nga blerjet e bujshme të bardhebluve. Por duket se me ardhjen e Hejpëllit, drejtuesit e skuadrës së Tiranës do t’i thonë “stop” merkatos, të paktën para Kupave të Europës. Aktualisht në radhët e Tiranës janë 25 futbollistë të cilët po konkurrojnë për një vend titullari. Ka gjasa që merkatoja e bardhebluve të hapet sërish pas ndeshjeve të Kupave të Europës, kur do të fillojnë përgatitjet për Superkupën dhe sezonin e ri 2011-2012.

Dëmtimet, trajneri zgjedh kundërshtar U-19 Drejtuesit e Tiranës, pas miqësores me Ohrín, janë vënë në kërkim të një tjetër ndeshjeje miqësore. Vetë trajneri Sançez nuk ka preferuar një kundërshtar të skuadrave të superligës, sepse ka frikë se mos i dëmtohen lojtarët përpara ndeshjes së parë me Spartak Tërnavën. Kështu që ka zgjedhur si kundërshtar skuadrën e të rinjve bardheblu që drejtohet nga Bedri Omuri. Përballja do të luhet sot, në orën 10:00, në kompleksin “Skënder Halili”.

Dabulla Nuk jemi gati, por në Europë bëjmë Tiranën e madhe Sipas Rezart Dabullës, skuadra ka përfituar shumë nga minifaza përgatitore në Ohër, trajneri Hulian Rubio është “arkitekti” bardheblu Nga ERJON SALIU

Skuadra e Tiranës tashmë është e përqendruar te ndeshja e parë europiane ndaj Spartak Tërnavës, që do të luhet të enjten e ardhshme në “Qemal Stafa”. Sipas një prej lojtarëve “veteranë” që u ka mbetur aktualisht bardhebluve, Rezart Dabullës, skuadra ka marrë maksimumin nga faza përgatitore dhe do ta përballojë me sukses ndeshjen e parë që do të luajë në “shtëpi”. Por Dabullës i ka lënë shumë mbresa stërvitja e drejtuar nga spanjolli Hulian Rubio, për të cilin “Dabi” thotë se ai do të jetë “arkitekti” i skuadrës bardheblu. “Situata nuk është shumë e mirë pas largimeve, por ne për gati një javë kemi zhvilluar një stërvitje shumë të mirë në Ohër. Kështu që në ndeshjen e parë do të synojmë patjetër që të bëjmë më të mirën, sepse skuadra jonë ka traditë në Kupat e Europës. Do të përpiqemi që në ndeshjen e parë në “shtëpi” të tregojmë vlerat e vërteta që ka skuadra jonë, synimi është të zhvillojmë një lojë të bukur, pse jo, dhe të fitojmë,” - pohoi

fillimisht Rezart Dabulla. Trajneri “Gjatë fazës përgatitore e kam njohur më mirë, por falë eksperiencës që ka ai di shumë mirë që të bëjë stërvitje, e ka shumë të thjesht që të përshtatet me ne lojtarët. Na mirëkupton edhe kur ne i kërkojmë që të pushojmë. Jo vetëm kaq, por me të jam i bindur që do ta kemi më të lehtë, ai do të jetë “arkitekti” i Tiranës. Në fazën përgatitore që zhvilluam në Ohër, në pak ditë arritëm që të mësonim shumë gjëra që do të na vlejnë shumë në të ardhmen. Është një nga trajnerët e huaj më të mirë që ka ardhur deri më tani jo vetëm në Shqipëri, por edhe te Tirana. Kundërshtari “Nuk e njohim edhe aq mirë skuadrën sllovake me të cilën do të ndeshemi pas pak ditësh dhe kjo mund të ndikojë, por unë

Do të përpiqemi që në ndeshjen e parë në “shtëpi” të tregojmë vlerat që ka skuadra jonë, synimi është të zhvillojmë një lojë të bukur dhe të fitojmë

besoj se do t’ia arrijmë qëllimit që kemi. Por unë garantoj se Tirana do të futet në fushë për të fituar, sepse në asnjë ndeshje, qoftë brenda apo jashtë, ne nuk shkojmë për të humbur. Kemi probleme të vogla, sidomos në aspektin e kolaudimit të grupit. Na janë larguar disa titullarë, si Lila, Hyka, Lilaj, Pejiç, Gvozdenoviç e Zizoviç, madje është dëmtuar edhe Sina, këto mund të ndikojnë. Por edhe këto ditë që na kanë mbetur në dispozicion them se do të na shërbejnë që në ndeshjen e parë ne të futemi në fushë si zot shtëpie dhe jo të demoralizuar.” Shiriti i kapitenit “Është gjëja e fundit që mua më shkon në mendje për momentin. Po punoj fort që të luaj si titullar ndaj Spartak-Tërnavës. Sa i përket shiritit, unë e kam mbajtur disa herë edhe në sezonet e shkuara, kur luaanin edhe Blendi Nallbani dhe Devi Muka. Megjithatë, momentalisht unë duhet të jem i pari që më takon shiriti i kapitenit, sepse e kam eksperiencën që të udhëheq Tiranën në Kupat e Europës dhe kampionat,”pohoi në mbyllje të fjalës së tij, mbrojtësi me eksperiencë i bardhebluve, Rezart Dabulla.

Miliona për merkato, por bardheblutë pa mjek Drejtuesit e Tiranës deri më tani kanë qenë shumë aktiv në merkato, duke afruar lojtarë nga vend të ndryshme të botës, por kanë në krye një trajner shumë të njohur, si spanjolli Hulian Rubio Sançez, madje mbërritja e tij në Shqipri bëri bujë. Mirëpo ajo që shqetëson më shumë momentalisht ka të bëjë me faktin se bardheblutë nuk kanë asnjë mjek. Madje ka nodhur disa herë në seancat stërvitore që janë dëmtuar lojtarët dhe me ta është dashur që të merret trajneri apo edhe t’u japin ndihmën e parë mjekësore shokët e tyre të skuadrës. Kjo nuk i shkon aspak për shtat një klubi me emër si Tirana, që po kërkon për herí të parë të futet edhe në grupet e Europa League. “Më duhen patjetër një mjek dhe një masazhator për ekipin, sepse gara është e gjatë dhe mund të ketë probleme të natyrave të ndryshem,”- i patë thënë në sy shefit të klu-

bit bardheblu, Rauf Dimraj në ditën e parë që erdhi në Shqipëri trajner spanjoll Hulian Rubio Sançez. Mirëpo deri më tani nuk ka pasur asnjë lëvizje në këtë drejtim, madje edhe në seancën e djeshme kur u dëmtua futbollisti i ri Kërçiku, ndihmën e parë ia ka dhënë trajneri Sançez. Futbollisti për 2-3 minuta ka qëndruar i shtrirë në fushë pas një përplasjeje me kenianin Situma, por pritja e tij ka qenë e kotë. Mjek nuk ka pasur. Kjo është diçka vërtet shqetësuese, aqë më tepër kur bëhet fjalë për një skuadër të madhe si Tirana, skuadra me më shumë tituj në vendin tonë. Kjo është faza më delikate ku lojtarët dëmtohen më shpesh nga ngarkesat që marrin në fazën përgatitore, ndaj duhet ndërhyrë sa më shpejt në mënyrë që skuadra të ketë edhe një staf mjekësor ashtu siç ka nodhur edhe vitet e shkuara.

Doku: Laçianët korrektë, pres të nënshkruaj sërish

Vjen te Teuta bullgari Seçkov, pritet vetëm firma

Një nga futbollistët kryeqytetas, i cili duket se është tunduar nga oferta e kurbinasve, duket se është edhe mbrojtësi Elton Doku. Një mbrojtës pozicional, energjik, i cili ka luajtur më shumë se asnjë futbollist gjatë të gjitha ndeshjeve me ekipin e Laçit. Ndërsa ai ka nisur në Laç edhe fazën përgatitore me mbërritjen e trajnerit Nevil Dede. Edhe pse akoma nuk është nënshkruar një kontratë zyrtare mes tij dhe Laçit, mbrojtësi kryeqytetas thotë: “I jam përgjigjur me kënaqësi kërkesës

Bullgari Martin Seçkov, qendërmbrojtës 24-vjeçar, i cili cilësohet një lojtar cilësor, ka zhvilluar stërvitjen e tij të parë me Teutën. Ai ka mbërritur në Durrës të premten paradite dhe në orët e pasdites është paraqitur menjëherë në stërvitje, megjithëse dihet që ky lojtar nuk do të jetë në provë te Teuta, por pritet vetëm të firmosë kontratën. Për ta parë këtë futbollist në stërvitjen e parë, përveç stafit teknik të durrsakëve, ka qenë edhe presidenti Edmond Hasanbelliu, i

së drejtuesve të Laçit. Këtu i njoh të gjithë futbollistët. Kam ardhur këtë vit në Laç edhe për një arsye tjetër, e cila për mua mbetet e rëndësishme. Laçi në këtë kampionat synon një vend në Kupat e Evropës dhe nisur edhe nga përbërja e ekipit që është grumbulluar në fazën përgatitore, mendoj se këtë do ta realizojmë. Të jesh pjesë e një suksesi të tillë, mendoj se është ëndërr e çdo futbollisti. Kam zgjedhur Laçin edhe për faktin se drejtuesit e këtij ekipi edhe në kontratën e një viti

më parë kanë qenë shumë korrektë në gjithçka kemi nënshkruar. Mundë të them që, ashtu si edhe unë, asnjë nga futbollistët nuk është ndarë i pakënaqur me Laçin. Këtë vit ne jemi të përgjegjshëm që kampionati është bërë akoma më i fortë, pasi tashmë, përveç ekipeve që po luajnë në Europë, ka edhe ekipe të tjera që kanë hyrë në merkato. Por Laçi është më superior, pasi ka “miellin” e vitit të kaluar dhe “brumi” është i gatshëm,” përfundon Elton Doku.

cili pas stërvitjes, ka biseduar me bullgarin dhe menaxherin e tij. Presidenti i Teutës, Edmond Hasanbelliu, ka konfirmuar se ky futbollist pritet t’i bashkohet grupit pasi të arrihet marrëveshja përfundimtare. Bullgari do të bisedojë në detaje me drejtuesit e klubit durrsak për kontratën, që do të jetë njëvjeçare, gjithnjë nëse arrihet akordi me këtë futbollist. Seçkov ka luajtur me ekipin Slavia e Sofies, një nga ekipet prestigjioze të kampionatit bullgar. Ai është

qendërmbrojtës dhe një përforcim i rëndësishëm që do të kompletojë këtë repart. Hasanbelliu deklaroi se pothuajse është përfunduar marrëveshja me futbollistin dhe të shtunën pritet që Seçkov të nënshkruajë kontratën me ekipin e Teutës. Në stërvitjen e parë la përshtypje si një lojtar tepër i përgatitur fizikisht dhe teknikisht, ndërkohë që do të vendoset në një pikë kyçe të repartit të mbrojtjes, që duket se është reparti më i kompletuar i durrsakëve.


europa league

E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 5

Josa në histori, trajneri 2 më i suksesshëm i Vllaznisë në Europë Për herë të dytë në historinë e klubit shkodran, Mirel Josa kalon turin e parë, por ai kërkon më shumë, të kalojë edhe turin e dytë Nga GJERGJ KOLA

Atë që arriti të enjten në darkë ai, nuk e ka arritur asnjë trajner i Vllaznisë më parë. E kemi fjalën për në arenën ndërkombëtare. Mirel Josa për herë të dytë arrin që në krye të skuadrës të kalojë një tur në Europë. E ka bërë këtë në verën e vitit 2007, atëherë kur skuadra shkodrane eliminonte kroatët e NK Zagrebit në turin e parë të Kupës Intertoto dhe e bëri sërish këtë javë, duke eliminuar maltezët e Birkirkarasë. Këtë gjë nuk e kishte arritur askush më parë dhe për këtë arsye, tekniku kryeqytetas duhet të jetë ndier mirë mbrëmjen e së enjtes në “Loro Boriçi”. Por vetë Mireli nuk e sheh në aspektin personal këtë sukses. E lidh atë me klubin, skuadrën, tifozët dhe të gjithë që janë gëzuar nga një triumf i tillë. “Duhet të gëzojmë të gjithë, sepse me këtë kualifikim kemi arritur një sukses jo të vogël. Kemi kaluar një tur në Europë dhe për futbollin shqiptar nuk është gjë e vogël,” - thotë ai fillimisht. Ai nuk dëshiron të ndalet te suksesi personal. Nuk ka folur asnjëherë për këtë gjë, sepse nuk është nga ata që kërkon të mburret kur ka sukses skuadra. Turi i dytë Pavarësisht nga këto, dy netë më parë Josa duhet të ketë fjetur i qetë. Por vetëm atë natë, sepse që dje ka nisur puna për ndeshjet e tjera. Nëse suksesin e këtij viti e përsëriti atë të katër viteve më

parë, po në turin e parë, trajneri i Vllaznisë do të dëshironte që kurrsesi të mos përsëritej edhe ajo histori e turit të dytë të atij sezoni, kur Trabzonspori do t’i mundte thellë 6-0 dhe 4-0. Këtë herë është Thuni, një skuadër zvicerane me jo dhe aq emër, por me një buxhet disa herë më të madh se shkodranët. Megjithatë, në fushë zakonisht thuhet që luhet 11 me 11 dhe prandaj shanset e fitores ekzistojnë gjithnjë. Këtë thotë edhe Josa në prononcimin e tij të parë në lidhje me kundërshtarin e radhës: “Do të kemi mundësi të pushojmë dhe të gëzojmë vetëm 24 orë, sepse më pas do të nisim menjëherë të mendojmë për Thunin. Kuptohet, është një skuadër e një cilësie më të lartë, por do të bëjmë përpjekjet tona për të treguar se kemi vlera. Sigurisht që duhet të jemi shumë më të përqëndruar dhe shumë më të kujdesshëm ndaj një kundërshtari të tillë. E përsëris, Vllaznia do të luajë shanset e saj edhe në turin e dytë,”- deklaron numri 1 i pankinës kuqeblu. Shkodranët kanë qenë më të suksesshmit deri më tani në arenën ndërkombëtare nga skuadrat shqiptare, teksa kanë kaluar një tur përmes një fitoreje dhe një barazimi të arritur. Tifozët tashmë presin edhe një “sforco” të dytë. Do ishte e mrekullueshme kjo gjë nëse do të ndodhte, por Josa dhe djemtë e tij do ta bëjmë provë një herë.

Vllaznia-Thun, më 14 korrik në 20:30, gjykohet nga kroatë Shkodranët ndeshjen e parë në turin e dytë do ta luajnë në “Loro Boriçi”, madje përveç datës së caktuar, që do të jetë 14 korriku, është përcaktuar edhe ora, teksa do të luhet në 20:30, një orë e gjysëm më vonë se ndeshja e kthimit me Birkirkaranë. Pra, ndeshja do të luhet sërish nën dritat e projektorëve, kur pritet që tifozët të jenë më të shumtë në numër. Takimi do të gjykohet nga një treshe kroate, ku kryesor do të jetë Igor Pristovnik. Ndeshja e kthimit me Thunin do të luhet më 21 korrik, mbetet për t’u parë orari i kësaj ndeshje.

Herë në drejtimin e Mirel Josës, Vllaznia e ka kaluar turin e parë në “Vllaznit-Ultras”, nota 10 në Kupat e Eu- stadiumin "Loro Boriçi" ropës, më 2007 Nëse Vllaznia në fushë ka pasur oshilacionet e ndaj NK Zagrebit saj gjatë 90 minutave të ndeshjes me Birkirkaranë Intertoto në, ajo që nuk ka pasur asnjëherë ulje e ngritje ka qenë tifozëria kuqeblu. Në veçanti grupimi dhe sivjet ndaj “Vllaznit-Ultras”, i cili i vendosur në vendin Birkirkarasë në e tyre të zakonshëm, në të djathtë të tribunës përkarshi, kanë lënë mbresa të shkëlqyera te Europa League skuadra, trajneri, presidenti dhe gjithë të tjerët.

1

Ajo çfarë do të mbesë në mendje nga mbrëmja e 7 korrikut ka qenë shpalosja e flamurit gjigant me ngjyrat kuqeblu. Ka ndodhur kështu rreth minutës së 65-të, kur pjesëtarët e këtij grupimi, në mënyrë krejt të papritur kanë nxjerrë nga radhët e tyre një flamur që u hap gjithandej dhe i dha një koreografi të bukur stadiumit. Bashkë me ta edhe ndriçues të ndryshëm që u dhanë edhe më tepër shkëlqim projektorëve të “Loro Boriçit”. Drejtuesit e këtij grupimi ndërkohë kanë premtuar të tjera surpriza për ndeshjen e ardhshme me Thunin.

Tur ka kaluar Detyra e Josës, të “miqësojë” rregullisht ekipi sulmuesit "inatçorë" shkodran në Një nga problemet e mëdha që ka hasur Vllaznia dekadën ndaj Birkirkarasë në ndeshjen e kthimit ka qenë fare i lojtarëve të repartit e fundit, mosbashkëpunimi sulmues të shkodranëve. Me futjen në lojë të duke qenë ekipi Shtubinës dhe Sinanit, shkoi në katër numri i të kësaj skuadre, pasi në fushë ishin shqiptar më i sulmuesve edhe Sukaj e Vajushi. Pamë një Vllaznia sulmsuksesshëm në uese, por që nuk dinte të shënonte. Arsyeja? kompeticionet Egoizmi i tepruar i këtyre lojtarëve. Në disa raste vërtet mund të ketë ndikuar presioni për europiane, të shënuar me çdo kusht, ndërsa në disa mopo pa kaluar mente të tjera ka rënë në sy dëshira e tepruar për të shënuar secili për vete. Kjo gjë shkaktoi asnjëherë irritim edhe tifozët në disa momente, sepse u dy tyre vu në rrezik jo shënimi i një goli, por kualifkimi. Të krijohej ideja se sulmuesit e Vllaznisë nuk e njihnin njëri-tjetrin, ose edhe më keq, kishin inate personale. Ka qenë shija e hidhur që është krijuar te tifozët kjo marrëdhënie jo e mirë. Për rrjedhojë, detyra kryesore e trajnerit Josa duket se do të jetë “miqësimi” i këtyre lojtarëve.

KUQEBLUTË FILLOJNË TË MENDOJNË PËR KUNDËRSHTARIN E RADHËS, THUNIN E ZVICRËS

Smajli: Ndeshje dramatike, por e merituam Lezhjani pranon drithërimat, por pohon se ekipi e meritoi kualifikimin Paraqitja e tij në fushën e lojës ka qenë ajo e zakonshmja. E një lojtari që nuk pushon së vrapuari, por njëkohësisht është edhe i pakalueshëm. Dritan Smajli, numri 2 i Vllaznisë, ka pranuar të flasë pas kualifikimit drithërues ndaj Birkirkarasë. Ai e vlerëson në maksimum kualifikimin e skuadrës së tij, pavarësisht vështirësive që u hasën. “Ka qenë një ndeshje që mund të ishte kthyer në një dramë të vërtetë për ne nëse do të pësonim gol në fund. Por të mos

harrojmë se këto drama i kaloi më parë edhe porta malteze. Sulmuesit tanë patën disa mundësi për të shënuar, çka do të kishte bërë që ndeshja që mbyllej më herët, por kjo nuk ndodhi dhe prandaj ndenjëm deri në fund në ankth. Pavarësisht kësaj, nëse i marrim të dy ndeshjet së bashku, nuk mendoj se ka njeri që të thotë se nuk e merituam kualifkimin,”ka thënë mbrojtësi i djathtë i kuqebluve. Përveç ndonjë trofeu të munguar në karrierën

trevjeçare me Vllazninë, lezhjani Smajli ka arritur gjithçka ka dëshiruar me këtë skuadër. Paraqitje të mira, pjesëmarrje në Europë dhe pikërisht ndaj skuadrave të tilla, si Napoli, Rapid etj. Europa Ai për të tretën herë do të luajë në turin e dytë të Kupave të Europës dhe prandaj ka dëshirën e madhe që të kalojë edhe atë. “Jemi të kualifikuar. Objektivi ynë u arrit tashmë, por nuk duhet të kënaqemi me kaq. Luajmë në turin e dytë ndaj Thunit dhe do të shohim çfarë do të bëjmë. Kuptohet, koeficienti i vështirësisë është rritur

3

Herë e ka kaluar turin e parë në Europë, Dritan Smajli, të tri herët me Vllazninë

tashmë, por ne jemi të vetëdijshëm për këtë. Edhe në aspektin personal, nëse do të kalojmë këtë tur, do isha i kënaqur pa masë, sepse do të ishte një arritje e madhe në karrierën time sportive,”- vazhdon më tej Smajli, i cili gjen rastin të falënderojë pa masë tifozët kuqeblu, që e mbështetën si asnjëherë tjetër skuadrën e tyre të zemrës. “Kam qenë të mrekullueshëm në këtë ndeshje. Sidomos në pjesën e dytë. Na e bënë edhe më të lehtë punën në fushë dhe prandaj edhe për ta, duhet ta provojmë kalimin e turit të dytë,” – thotë në fund Smajli.


Faqe 6 / E shtunë, 9 korrik 2011

superliga

Bejzade: Kamza e re do të ndërtohet shpejt Sipas drejtorit teknik Skerdi Bejzade, kamzalinjtë do të jenë rivalizues në superligë Skerdi Bejzade dje, në stërvitjen e Kamzës Foto: A. Matraxhiu

Nga Andi Matraxhiu

Kamza e re e superligës ka filluar të ndërtohet. Dje, në orën 17:30, në kompleksin sportive të Kamzës, trajneri Ernest Gjoka dhe stafi i tij, së bashku me drejtorin teknik Skerdi Bejzade ka zhvilluar një seleksion me elementët e rinj të afruar në ekip. Por veç përzgjedhjeve të vogla nga ky seleksion, tashmë kamzalinjtë kanë hedhur “grepat” në disa lojtarë cilësorë jo vetëm në Shqipëri, por edhe jashtë territoreve shqiptare. Drejtori teknik Skerdi Bejzade, në një prononcim për “Sportin shqiptar”, ka analizuar hapat e

para të ndërtimit të skuadrës që nga trajneri Ernest Gjoka dhe deri tek afrimet e reja të lojtarëve, por edhe për zhvillimin e fazës përgatitore. Seleksionimi “Kemi filluar një seleksionim me futbollistët e rinj, që janë afruar pranë skuadrës dhe mund të afrojmë ndonjë “kokërr” për ta ndjekur më me kujdes në stërvitje gjatë këtyre ditëve. Është normale që disa futbollistë kërkojnë të aktivizohen dhe ata kanë të dhëna, por ngjeshja e organikës sonë është shumë e madhe dhe s’mund të kemi hapësira për të gjithë.” Afrimet “Së bashku me stafin teknik, me në krye trajnerin Er-

nest Gjoka, por edhe me konsultimin dhe ndihmën e kryebashkiakut Xhelal Mziu, por edhe të presidentit Naim Qarri, shumë shpejt do të kemi afrime të reja në skuadër. Deri tani ka afrime, si futbollisti Skënderaj nga Vlora. Por goditjet e radhës në merkato mund të vijnë shumë shpejt. Mund të afrohet edhe ndonjë lojtar nga jashtë Shqipërisë. Por gjithçka do të varet edhe nga fuqia financiare e skuadrës, pasi s’mund të bëjmë plane pa parë buxhet financiar vjetor të ekipit. Mbështetja kam bindjen se do të jetë e madhe ashtu si dhe një vit më parë ku arritëm të bëjmë një punë të mire, duke e nxjer-

Karapici bashkohet me ekipin e Kamzës Futbollisti Artan Karapici dje është stërvitur me skuadrën në mënyrë të diferencuar. Ai ka kërkuar të aktivizohet në lojë, por trajneri Gjoka ka kërkuar një stërvitje të diferencuar, duke parë se ishte dita e parë e stërvitjes. Karapici ka treguar cilësi të mira në kampionatin e kaluar me kamzalinjtë dhe pritet shumë edhe në këtë kampionatin nga mesfushori tiranas. Ndërkohë që Sokol Ishka ishte sërish i pranishëm dhe mund të stërvitet të hënën me ekipin. rë Kamzën për herë të parë në superligë. Si Mziu edhe Qarri janë pranë ekipit dhe e duan me zemër. Ndaj dhe kam bindjen se edhe ata mendojnë për të mirën e kësaj skuadre, për të cilën të gjithë të bashkuar tashmë po punojmë për ta rindërtuar shumë shpejt.” Përgatitorja “Pasi të zhvillojmë disa seanca stërvitore këtu deri në datën 20, mund të udhëtojmë më pas për të zhvilluar një fazë përgatitore, e cila me shumë mundësi do të bëhet brenda territoreve shqiptare, edhe pse nuk përjashtohet mundësia e Maqedonisë. Gjithsesi, jemi duke e shqyrtuar si staf destinacionin tonë të mundur, ku edhe Pogradeci është një alternativë. Trajneri Ernest Gjoka ka nisur një punë shumë të mirë dhe faza përgatitore duhet të jetë patjetër themeli i zhvillimit të ekipit. Kampionati është i gjatë dhe ne duhet të përgatitemi për të përballuar vështirësinë e tij.”

trajneri i bardhejeshileve pritet te shpalle listen perfun-

Memushi selekton Apoloninë, por nuk bëhen të ditur emrat Sot ekipi fierak do të luajë një ndeshje miqësore me Besën në Kavajë, ku do të testohen të tjerë lojtarë Ditë të ngjeshura me përgatitje për skuadrën fierake, Apoloninë. Bardhejeshilët, nën vëzhgimin dhe trajnimin e preparatorëve, me në krye Eqerem Memushin, kanë filluar pak nga pak të ngjiten në nivele më të larta të formës së tyre, parë kjo në aspektin fizik. Është përgatitësi

atletik, Gjergj Poloska, ai që flet me fjalë relativisht pozitive për kondicionin fizik të futbollistëve, sigurisht duke deklaruar se gjithçka do të përmbushet në ditët në vazhdim, atëherë kur skuadra të kryejë dhe fazën përgatitore. Ndërkohë, seancat stërvitore të skuadrës, ndonëse

me mundësi të kufizuara, po ndiqen dhe nga shumë sportdashës, të cilët janë të interesuar për ardhjet e reja në ekip dhe për përbërjen e re që do të ketë Apolonia këtë sezon. Në mjedisin bardhejeshil vazhdon të jetë një numër i madh lojtarësh që stërviten dhe testohen nga ana e stafit teknik

të fierakëve dhe gjendja duket se do të vazhdojë e tillë edhe për disa ditë. Memushi dhe grupi i tij ka bërë jo pak selektime këto ditë, teksa ka selektuar jo pak lojtarë, emrat e të cilëve nuk i bëjmë të ditur edhe për hir të etikës së merkatos. Megjithatë, pavarësisht kësaj, mbetet një grup relativisht i konsiderueshëm për t’u vlerësuar dhe kjo do të kërkojë kohë. Për të pasur një listë të gatshme për Apo-

Sekseni: Mund të largohem nga Dinamo Pas seleksionim të djeshëm nga elementët e rinj që janë afruar pranë skuadrës së Kamzës, futbollisti i ri Gledi Mici, mund të bashkohet me skuadrën e Kamzës

“Pasi të zhvillojmë disa seanca stërvitore këtu deri në datën 20, mund të udhëtojmë më pas për të zhvilluar një fazë përgatitore, e cila me shumë mundësi do të bëhet brenda territoreve shqiptare”

Nga Andi Matraxhiu

Mesfushori i bluve Isidor Sekseni është në qendër të vëmendjes në merkaton verore të futbollit shqiptar. Kampionati i mirë që ka zhvilluar ish-futbollisti i Shkumbinit, Lushnjës dhe Skraparit, ka qenë vërtet për t’u admiruar, pavarësisht dëmtimit në gju në fund të sezonit, i cili i kushtoi edhe një intervent kirurgjikal në Kroaci. Tashmë ai lakmohet nga skuadra të ndryshme të superiores, kur emrat e Kastriotit të Krujës apo edhe Tomori i Beratit janë në qarkullim. Por Sekseni ka edhe një vit kontratë me blutë dhe situata e vështirë në radhët e Dinamos ka vënë në dilemë të gjithë lojtarët. I tillë është edhe Sekseni, i cili kërkon sqarim për të ardhmen e tij, në të kundërt mund të largohet nga ekipi, edhe pse çdo lëvizje do të jetë tepër e vështirë, si pasojë e kontratës në fuqi me Dinamon. Ofertat “Kam pasur disa kontakte gjatë kësaj periudhe nga skuadra të ndryshme të superiores, të cilat janë interesuar për shërbimet e mia. Por ende s’ka asgjë konkrete. Janë disa skuadra, të cilave emrat i janë përmendur edhe në gazetë. Unë deri tani nuk jam bindur për një lëvizje të mundshme, pasi edhe ofertat s’më kanë pëlqyer 100%. Por do t’i shikoj në vazhdimësi me detaje gjithçka. Nuk dua të nxitohem.” Situata “Nuk është një moment i mirë për ne futbollistët e Dinamos, pasi edhe presidenca është në dilemë. Paratë e rrogave s’i kemi përfituar të gjitha, ndërkohë që nuk dimë ende nëse do të nisim stërvitjen apo jo. Askush s’ka guximin të na shpjegojë diçka. Nëse vazhdon kështu situata, unë do të kërkoj takim me presidencën, duke menduar seriozisht largimin nga Dinamo, edhe pse siç e thashë më lart, nuk dua të nxitohem dhe do të pres edhe pak sa gjërat të sheshohen.” Forma “Tashmë dëmtimin e kam hedhur pas krahëve dhe jam totalisht i gatshëm. Më duhet një stërvitje e mirë në fazën përgatitore, edhe pse tani nuk ka ndenjur shumë duarkryq, por kam punuar në anën individuale. Dëmtimi që kalova më ka bërë akoma më të fortë për të punuar në mënyrë që të rikthehem në fushë ai i mëparshmi. Siç e kam thënë edhe në deklaratat e mëparshme, më erdhi keq që u dëmtova në një moment që ekipi kishte nevojë për mua. Ndërkohë që kam vuajtur gjithë ecurinë e Dinamos, duke i parë ndeshjet nga shkallët e stadiumit, apo nga pankina.” loninë, sigurisht që Memushi dhe ndihmësit e tij nuk e kanë të vështirë, por problemi kryesor tanimë qëndron në faktin e nënshkrimit të kontratave. Drejtuesit fierakë janë të predispozuar që të nënshkruajnë kontrata afatgjata, kryesisht mbi 4-vjeçare, çka rrudh dhe shumë lojtarë që të ulen për të biseduar me krerët e klubit, pavarësisht dëshirave që kanë për të luajtur me Apoloninë. Ky është një problem që edhe trajneri Memushi e ka parë me rezervë, por në fund ka deklaruar: “Nuk jam unë ai që vendos në këtë drejtim.” Megjithatë, momentalisht, tek Apolonia vazhdojnë të stërviten shumë futbollistë, por asnjë nuk ka nënshkruar kontratë të re.


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 7

superliga 1500 tifoze femra në stadium ndaj APOEL-it Gjatë superligës që lamë pas, stadiumi “Skënderbeu” ka qenë ndër stadiumet e vetme në superligë që në shkallët e veta ka pasur të pranishme më shumë se kudo tjetër tifoze femra. Dhe edhe këtë herë ndaj APOEL-it, në një ndeshje Champions-i, duhet thënë se ky stadium është gati të presë numrin më të lartë të femrave të ulura ndonjëherë në të. Nga klubi “Skënderbeu” bëhet e ditur se deri tani kanë garantuar edhe ardhjen e tyre në stadium, madje pjesa më e madhe e tyre është pajisur edhe me bileta mbi 1500 tifozë femra, një numër vërtet i lartë.

Mbërrijnë sot biletat e prenotuara në Korçë Biletat e prenotuara on-line gjatë gjithë këtyre ditëve të fundit për ndeshjen ndaj APOEL-it do të mbërrijnë ditën e sotme në qytetin juglindor. Kompania private ka lajmëruar të gjithë ata që kanë edhe barkodet me vete, të paraqiten sot qysh në orët e para të mëngjesit pranë stadiumit “Skënderbeu” për të tërhequr edhe biletat e tyre, ndërkohë që pjesa tjetër e biletave që do të mbeten do të shiten përpara stadiumit për të gjithë sportdashësit korçarë. Kjo do të thotë që vetëm pak ditë përpara ndeshjes nuk do të ketë asnjë biletë dhe të gjithë korçarët duhet të “vrapojnë” për të siguruar një biletë për në stadium.

Rikuperohet Renato Arapi, gati për lojë Pak ditë më parë, një dëmtim i mbrojtësit të krahut të majtë Renato Arapi e ka trembur pak trajnerin e Skënderbeut, Shpëtim Duro, i cili duhet thënë se këtë futbollist e ka në planet e tij për të luajtur ndaj APOEL-it qysh nga minuta e parë. Duke parë që në këtë rol Arapi është i vetëm, stafi mjekësor është kujdesur shumë për rikuperimin e këtij futbollisti dhe ditën e djeshme nga Salcburgu është mësuar se Arapi e ka hedhur pas dëmtimin e tij dhe më 13 korrik do të jetë në fushën e lojës.

Korçarët duan orarin e ndeshjes së kthimit Ndërkohë që klubi korçar i është përgjigjur kërkesës së klubit qipriot, të cilët kanë mësuar gjithçka që ka të bjë në lidhje me ndeshjen e parë që do të zhvillohet në Korçë, tashmë janë korçarët që kërkojnë diçka nga klubi qipriot. Ditën e djeshme drejtuesit e skuadrës juglindore i kanë bërë me dije klubit qipriot që të zyrtarizojnë edhe ata nga ana e tyre orarin e saktë se kur do të luhet ndeshja e kthimit më 20 korrik. Në fakt, Skënderbeu di që ndeshja e kthimit do të luhet në orën 20:00 me orën qipriote dhe 19:00 me orën tonë, por kjo dihet vetëm nga burime të ndryshme, ndërkohë që korçarët e duan zyrtarisht të deklaruar nga vetë klubi qipriot.

Gjyqtarë sllovakë për takimin e parë Dje është bërë e ditur edhe treshja gjykuese e ndeshjes së parë në Korçë, mes Skënderbeut dhe APOEL Nikosia, që do të luhet më 13 korrik në orën 20:00 në stadiumin “Skënderbeu”. Ata do të jenë sllovakë, ku gjyqtar kryesor do të jetë Jan Valashek. Për korçarët pak rëndësi ka nga janë gjyqtarët, e rëndësishme është të gjykohet drejt. Të deleguarit e UEFA-s në muajin qershor kanë mbetur të kënaqur me kushtet e stadiumit dhe ndeshja do të luhet nën projektorët e dritave.

1 Herë e ka siguruar në historinë e vet klubi i Skënderbeut pjesëmarrjen në Ligën e Kampioneve, pikërisht këtë vit, teksa u shpall kampion për herë të dytë, pas 78 vitesh

4 Ditë na ndajnë nga ndeshja e parë mes Skënderbeut dhe APOEL-it, teksa më 13 korrik, në orën 20:00, në stadiumin “Skënderbeu”, do të luhet për herë të parë në Champions

Duro Në Korçë të shfrytëzojmë në maksimum faktorin fushë E gjithë Korça dhe jo vetëm ajo po e pret me ankth ndeshjen e parë më 13 korrik në Champions League ndaj qipriotëve Nga LEONARD TREBICKA

Vetëm 5 ditë na ndajnë nga ndeshja e turit të dytë të Champions-it në qytetin e Korçës, mes Skënderbeut dhe APOEL-it, një ndeshje që mezi pritet nga të gjithë në qytetin juglindor. Edhe pse skuadra korçare nuk ndodhet për momentin në Korçë, pasi është duke u stërvitur në Salcburg të Austrisë, interesimi për këtë ndeshje, që do të luhet për herë të parë në historinë e klubit korçar në këtë qytet, është i jashtëzakonshëm. Banderolat, lajmërimet për këtë ndeshje tashmë janë vendosur të gjithë në qytetin e Korçës, ndërkohë

që duhet thënë se e mërkura e ardhshme, më shumë se një ndeshje futbolli, pritet të jetë një nga festat më të mëdha të futbollit në këtë qytet. Debutimi Kampionët e Shqipërisë do ta bëjnë debutimin e tyre pikërisht më 13 korrik në ligën më të madhe të Europës, ndërkohë që të gjithë mezi presin këtë ndeshje, trajneri Shpëtim Duro është nga njerëzit që po ndien më shumë emocione se asnjëherë tjetër për këtë ndeshje, pasi edhe për të do të jetë hera e parë që do të marrë pjesë në Champions nën drejtimin e një skuadre. Gjatë gjithë këtyre ditëve në Austri, Duro thuajse e ka bërë gati for-

macionin, por sigurisht një gjë e tillë mund të ndryshojë edhe përpara ndeshjes, ndërkohë që njëshi i pankinës është tepër i kujdesshëm në deklaratat e tij, teksa edhe dje nga Salcburgu është shprehur se atë se kush do të jetë Skënderbeu do ta tregojë vetëm fusha e lojës. “Kolaudimi” “Është e vërtetë që jemi në përgatitjet e fundit dhe më vjen mirë që deri tani gjithçka ka kaluar mirë për skuadrën timë në këtë fazë përgatitore në Austri. Çdo gjë po kalon mirë deri tani, kur na ka mbetur edhe pak më shumë se një ditë deri në fundin e këtyre përgatitoreve. Nuk dua të flas shumë

përpara kësaj ndeshjeje, pasi kam menduar se atë që futbollistët kanë marrë deri tani do ta tregojnë vetëm në fushën e lojës. Si çdo trajner tjetër, unë besoj shumë tek ekipi im, por nuk dua të jem euforik përpara kësaj ndeshjeje. Të shfrytëzojmë në maksimum faktorin fushë, ku unë kam shumë besim se tifozëria do të jetë si gjithmonë lojtarin numër 12 për ne. Kemi edhe disa seanca stërvitore për të zhvilluar deri në fund dhe unë besoj se çdo gjë do të kalojë mirë përpara kësaj ndeshjeje, ku duhet të tregojmë edhe në fushë që jemi vërtetë kampionët e Shqipërisë,” - thekson trajneri Shpëtim Duro.

MBROJTËSI SLLOVEN DO TË LUAJË PËR HERË TË PARË ME FANELLËN E SKËNDERBEUT

Sulejmanoviç: Më mirë që nuk jemi favoritë, na nxit më shumë Përforcimi i vetëm i Skënderbeut në repartin e mbrojtjes në qendër të saj ka qenë slloveni Almir Sulejmanoviç, lojtar që ka luajtur sezonin e kaluar me Elbasanin dhe këtë sezon duhet të mbrojë ngjyrat e kampionëve të Shqipërisë. Slloveni njihet në Korçë, pasi në ndeshjen e fundit të sezonit të kaluar në stadiumin “Skënderbeu”, në atë fitore 1-0 të Skënderbeut ndaj Elbasanit, ka qenë Sulejmanoviç që u ndëshkua me kartonin e kuq. Tashmë 33-vjeçari nga Sllovenia duhet të bëjë më të mirën për kampionët e Shqipërisë dhe është lojtari më i vjetër në moshë në ekipin juglindor, teksa kjo do të thotë se ai ka një përvojë të

madhe në fushën e lojës. Trajneri Duro, në qendrën e mbrojtjes, nga tre futbollistë, Vrapi, Bicaj dhe Sulejmanoviç, duhet të zgjedhë dy prej tyre për të qenë në formacion. Pas një dëmtimi në kokë në miqësoren e dytë në Austri, Sulejmanoviç e ka kaluar këtë dëmtim dhe është duke vijuar normalisht fazën përgatitore. Prononcimi Vetë slloveni, në një deklaratë të tijën nga Salcburgu për gazetën “Sporti shqiptar”, ka deklaruar se veshja e fanellës kuqebardhë i ka dhënë atij më shumë përgjegjësi dhe do të përpiqet të bëjë më të mirën, ndërkohë që ka folur edhe për ndeshjen ndaj APOEL-it. “Jam shumë i kënaqur

që kam veshur këtë fanellë dhe tani u bënë më shumë se dy javë stërvitje me skuadrën dhe thuajse tashmë jam ambientuar. Grupi që ka skuadra korçare është një nga më të mirët që kam parë në kampionatin shqiptar. Jo më kot zgjodha të vishja këtë fanellë. Edhe pak ditë na ndajnë nga ndeshja me APOELin dhe kjo përballje me qipriotët do të jetë vërtet e fortë, madje shumë e vështirë, por unë kam besim se të paktën në ndeshjen e parë në Korçë do t’ia dalim. Më mirë që nuk jemi favoritë, pasi do të japim më të mirën në ndeshjen e parë dhe unë shpresoj te fitorja,” – thotë ndër të tjera Sulejmanoviç.


Faqe 8 / E shtunë, 9 korrik 2011

kategoria e pare

Memetaj

Stoja: Të shkelmohet një herë e mirë kriza e zgjatur e Luftëtarit

Pagat, ose iki nga Elbasani!

Nga SOKRAT PAPADHOPULLI

Luftëtari, pas themelimit të sh.a.-së, caktimit të stafit të trajnerëve, të enjten bëri dhe hapin e 3-të: filloi procesin stërvitor. Kështu, në ditët në vazhdim do të ingranohen gjirokastritë të tjerë, që nuk ishin në seancën e pare, si Sinani, Shalari, Braho, Brahimi dhe, ç’është më kryesorja, do të hyhet në merkato, sigurisht pasi të seleksionohen vendasit. Problem tjetër, por që lidhet me drejtuesit, mbetet shitja e 31% të aksioneve, pasi 51% i ka Bashkia e Gjirokastrës dhe 18% donatori Qazim Muho. Pra, janë disa nyje që duhen zgjidhur, ku pa dyshim më i rëndësishëm është fati i merkatos. Sipas pohimeve të vetë trajnerit Hysi, parashikimet janë për një furnizim me peshë nga Shkodra. Janë 2-3 futbollistë, duke përfshirë edhe një portier nga vatra e futbollit kombëtar. Gjatë sezonit të kaluar në Gjirokastër u ak-

Mbrojtësi kërkon t’i shlyhen detyrimet e sezonit të kaluar Nga Dylber Balla

Drejtuesit e Elbasanit po përgatitin projektin për t’u kthyer në fund të edicionit të ardhshëm mes më të mirëve të futbollit shqiptar, por, nga ana tjetër, në klubin verdheblu nuk janë zgjidhur problemet e sezoneve të kaluara. Futbollistët pretendojnë detyrimet e prapambetura, madje ka nga ata, si mbrojtësi Armand Memetaj, që e thotë troç: “Pagat, ose largohem!” Në një prononocim për “Sportin shqiptar”, mbrojtësi në fjalë shpjegon situatën ku ndodhet. “Përpara se të fillojë projektin për në kategorinë e parë, Elbasani duhet të mbyllë llogaritë me edicionin e kaluar. Kemi disa muaj pa marrë pagat dhe, për hir të së vërtetës, as vetë nuk e mbaj mend sa muaj kam pa marrë rrogë nga drejtuesit e ekipit të Elbasanit. Kemi marrë shumë premtime se do të likuidohemi nga dita në ditë, por asgjë nuk ka ndodhur realisht. Nuk di çfarë të them përveçse të pres rrjedhën e ngjarjeve. Fillimi i kampionatit është në prag dhe akoma nuk kemi zgjidhur prob-

lemet e mbartura, që mbeten një pengesë reale në lidhje me të ardhmen, duke e kushtëzuar plotësisht, - shprehet mbrojtësi i ekipit të Elbasanit, Armand Memetaj, i cili vazhdon më tej, duke pretenduar edhe premion e dy edicioneve më parë. - Për ngjitjen e Elbasanit në kategorinë superiore na u premtua një premio prej dyqind mijë lekësh, por që nuk e morëm kurrë pas realizimit të objektivit. E ndërsa ai premtim u harrua, nuk do të lejoj që të ndodhë e njëjta gjë këtë herë.” Revolta e futbollistit elbasanas është legjitime. Mbrojtësi me eksperiencë, me një deklaratë të tillë, lë të nënkuptosh mjaft qartë që nuk do të jetë në fushë ditën e hënë, më 11 korrik. Memetaj e sheh të ardhmen larg Elbasanit, pas kësaj situate që është krijuar. “Kam marrë disa oferta nga ekipe të kategorisë së parë, por edhe në superiore. Do të pres deri në fund për t’i qëndruar besnik Elbasanit. Pres reagimin e drejtuesve dhe më pas do të vendos. Dëshira është që të qëndroj këtu, por nëse nuk ndryshon klima, atëherë jam i detyruar të largohem për të vazhduar diku gjetkë,” - përfun-

Lushnja me pushime, ende pa objektiva të qarta

Besa, sot miqësore me Apoloninë

tivizuan tre shkodranë: Përfati, Mehja dhe Ramadani. Ky i fundit mund të jetë përsëri pjesë e Luftëtarit. Gjer tani çdo gjë është në kuadrin e bisedimeve, ndërkohë që duhet vepruar sa më shpejt që të bëhet formatimi i ekipit, sepse “vapa ikën me gushtin” dhe më 28 gusht do të shkelmohet zyrtarisht topi për sezonin e ri. Kapiteni Stoja Kapiteni i Luftëtarit, Nertil Stoja, i cili asistoi në seancën e parë pasi u kthye nga pushimet verore, shprehet: “U informova për gjithë zhvillimet që ka pasur dhe them se nga e hëna asnjë s’duhet të mungojë asnjë gjirokatstrit në stërvitje, ndërkohë që drejtuesit duhet të zgjidhin sa më shpejt që të jetë e mundur merkaton, pra të bëhen blerjet e nevojshme cilësore. Duhet të angazhohemi të gjithë, në mënyrë që në sezonin 20112012 t’i japim shkelmin një herë e përgjithmonë krizës në futbollin gjirokastrit.”

Mamurrasi, një muaj përgatitore në Patok

Nga Feriz ferizaj

Nga Altin Preçi

Pas gati një javë stërvitje, Besa do të zhvillojë miqësoren e parë. Kundërshtarja e saj do të jetë Apolonia e Fierit. Kjo miqësore do të zhvillohet në orën 18:00 në stadiumin “Besa”. Aktualisht te Besa stërviten kryesisht lojtarë të rinj kavajas dhe 2-3 lojtarë të tjerë që kanë ardhur për provë. Miqësorja e sotme ka si qëllim kryesor të shohë nxjerrë vlerat e të ardhurve. Ndërkohë, ka dështuar tentativa për ta kthyer Besën në “autoshkollë”, ku mund të vijë e të provohet çdo lojtar. Besa nuk është ekip dosido, ku lojtarët inferiorë mund të vijnë të provohen, por ekip elite, që 4 vitet e fundit ka koleksionuar 2 Kupa Shqipërie dhe një Superkupë.

Mamurrasi të hënen pritet të mbërrijë në “folenë” e tij, në Fushë-Kuqe, për të vijuar edhe fazën përgatitore në bregdetin e Patokut. Trajneri Sinan Bardhi është shprehur optimist për ekipin që ai drejton: “Të hënën ekipi do të kompletohet i gjithi. Do ta vijojmë stërvitjen në Lagunën e Patokut në bregdet, në një terren me rërë, ku kushtet e stërvitjes janë më të përshtatshme.

Kemi zhvilluar stërvitje edhe vitin e kaluar. Jam i bindur edhe ekipet e tjera nuk do të preferonin të iknin jashtë vendit, pasi ka një vënd të shkëlqyer për t’u stërvitur, me pisha, por edhe fusha stërvitjeje dhe është fresk. Në lagunë ekipi të qëndrojë rreth një muaj. Kam disa futbollistë, të cilët janë piketuar, që mendoj se do të përbëjnë dhe bazën e ekipit në repartin e sulmit, pasi do të kërkoj një skuadër sulmuese në tërësi.”

Dritan Bici siguron se bashkia do t’i mbulojë shpenzimet për sezonin e ri

Kryebashkiaku i Gramshit “shkarkon” Bahollin

Nga Julian Kasapi

Nga Artan Paja

Kryebashkiaku Fatos Tushe, i zgjedhur më 8 maj në këtë detyrë, pasi ka biseduar gjerë e gjatë me futbollistët dhe stafin teknik disa ditë më parë, pritet t’i zbardhë javën e ardhshme objektivat për sezonin e ri futbollistik. Ende nuk dihet nëse Lushnja do të ketë si synim superioren, apo do të qëndrojë edhe një vit tjetër në kategorinë e parë. Futbollistët lushnjarë janë të gjithë me pushime, por veshët i kanë nga bashkia, për të marrë vesh të rejat e fundit. Nuk ka akoma organizim dhe gjithçka është në kuadër të hamendësive. Të gjithë besojnë se stafi i ri i bashkisë do ta mbështesë fuqishëm futbollin, por realiteti i financave është shumë ndryshe. Varfëria e arkës së bashkisë e trashëguar nga mandati i shkuar nuk të bën optimist. Madje, nuk janë caktuar akoma as drejtuesit e rinj, që të ketë një orientim serioz.

Kryebashkiaku i Gramshit, Dritan Bici, duket se ka filluan nga puna me emërimet zyrtare. Kësisoj, kryebashkiaku ka rikonfirmuar në rolin e trajnerit elbasanasin Gentian Stojkun, ndërkohë ka ‘’liruar’’ nga angazhimet financiare presidentin Kujtim Baholli. Sipas numrit 1 të qytetit, Baholli mund të qëndrojë në rolin e sponsorizuesit të skuadrës, pasi tani do të jetë bashkia ajo që do të marrë përsipër gjithë financat e skuadrës. ‘’Dua të siguroj të gjithë sportdashësit se ekipi i ri i Gramshit do të jetë më i sigurt gjatë sezonit të ardhshëm, pasi për këtë janë angazhuar specialistë të afirmuar të futbollit. Dua të kon-

firmoj trajnerin Gentian Stojku, i cili do të jetë edhe për një sezon në krye të pankinës. Që nga dita e sotme Stojku ka gjithë të drejtat e zhvillimit të merkatos dhe krijimit të skuadrës së re,’’u shpreh për “Sportin shqiptar”, kryebashkiaku Dritan Bici, i cili nuk jep detaje mbi largimet e disa futbollistëve, apo mbi ata të cilët nesër do të konsiderohen surprizat e skuadrës. Shkarkimi i Bahollit: Bici ka sqaruar edhe rolin e presidentit Kujtim Baholli, i cili duket se qysh nga e enjtja është ‘’pushuar’’ nga detyra e presidentit. Sipas Bicit, Bashkia e Gramshit do të jetë “vetë zot e vetë shkop’’ në vendimmarrjet financiare, pasi edhe pse me president skuadra ka rrezikuar qëndrimin në kategorinë e parë: ‘’Dua ta falënderoj

Bahollin për kontributin e tij te Gramshi gjatë këtyre viteve të fundit, por gjykoj se ndonjëherë gjërat shkojnë më mirë kur nuk ke të tjerë mbi kokë. Fondi ynë për sportin është një ndër më të lartit. Në shenjë mirënjohjeje, unë e ftoj Bahollin të qëndrojë në pozicionin e sponsorizuesit të jashtëm të skuadrës, pasi procedurat për sh.a.-në kanë nisur nga bashkia. Përveç Bahollit, bashkia ka ftuar edhe donatorë të tjerë, të cilët mund ta ndihmojnë skuadrën në ripërtëritjen e saj,’’- ka përfunduar kryebashkiaku i Gramshit, Dritan Bici. Së fundmi, Bici tha se e ka gjetur arkën e bashkisë të boshatisur, ndaj për këtë kërkon sensibilizimin e opinionit sportdashës së qytetit për vonesat e deritanishme të formimit të skuadrës.


kategoria e dyte

E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 9

Partizani

Tepelena, në mes të muajit grumbullohet

12 Tifozët organizohen

për 12 korrikun

Pritet që para fillimit të seancës gjyqësore rreth 400 tifozë me uniforma të kuqe të manifestojnë Nga ILIR CARA

Është thënë prej kohësh që shpresat e tifozerisë së Partizanit për rimëkëmbjen e legjendës shikohen vetëm tek rikthimi i skuadrës tek “pronari” i vjetër, Ministria e Mbrojtjes. Dikasteri në fjalë në fillim të dhjetorit 2010 ka hapur një proces gjyqësor me shoqërinë aksionare “Partizani” sh.a., ku kërkohet rikthimi i markës si pronë intelektuale e Ministrisë së Mbrojtjes. Më 12 korrik, në Gjykatën e Tiranës pritet të zhvillohet seanca e radhës, e cila mendohet se do të ketë shumë peshë dhe rëndësi për të ardhmen e Partizanit. Për këtë arësye, grupimi i tifozëve “Ultras & Guerrils”, së bashku me “Shoqatën e Tifozëve të Partizanit”, janë vënë në lëvizje për të organizuar një tubim në mbështetje të rikthimit të Partizanit si pjesë e Ministrisë së Mbrojtjes. Në këtë mënyrë, tifozët e Partizanit kanë filluar të organizohen, që më datën 12 korrik në orën 10:00 të jenë të pranishëm përpara Gjykatës së Tiranës. Në një komunikatë, që kanë lëshuar për mediat, tifozët e kuq u kanë bërë thirrje të gjithë mbështetësve të skuadrës të jenë të pranishëm

Korrik, ora 10:30, nën drejtimin e gjyqtarit Ilir Çeliku do të kryhet seanca e radhës mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe shoqërisë “Partizani” sh.a.

400 Grupimi i tifozëve “Ultras & Guerrils”, së bashku me “Shoqatën e Tifozëve të Partizanit”, janë vënë në lëvizje për të organizuar një tubim në mbështetje të rikthimit të Partizanit

në këtë tubim, pasi vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë të Tiranës do të jetë vendimtar për të ardhmen e skuadrës. Të gjitha tifo-grupet e Partizanit për momentin janë shkrirë në një dhe kanë nisur fushatën e tyre sensibilizuese që më 12 korrik të jenë sa më të shumtë, me të vetmin qëllim, shpëtimin e skuadrës së zemrës nga degradimi i plotë. Fushata e tifozëve të kuq është shtrirë edhe në vijën bregdetare, pasi dihet se është kohë pushimesh dhe njerëzit janë disi të shkëputur nga ajo çfarë ndodh në terren. Organizimi i tifozëve të kuq për 12 korrikun ka nisur prej ditësh, madje mësohet se janë porositur rreth 400 uniforma të Partizanit për mbështetësit

që do të jenë para ambienteve të Gjykatës së Tiranës. Motoja e e tifozëve të kuq për këtë ditë do të jetë: “Partizan, ju kurrë nuk do të jeni vetëm”. Kështu që uniforma “zyrtare” e tifozerisë për më 12 korrik do të jetë fanella e kuqe e Partizanit, me mbishkrimin “ Ju kurrë nuk do të jeni vetëm”. Thelbi i tubimit të tifozëve të kuq ka të bëjë me kërkesën në adresë të trupit gjykues që të japë drejtësi në favor të shpëtimit të Partizanit dhe të mos zvarritet pa fund procesi. Sipas kalendarit të përcaktuar më parë, më 12 korrik, ora 10:30, nën drejtimin e gjyqtarit Ilir Çeliku do të kryhet seanca e radhës mes Ministrisë së Mbrojtjes dhe shoqërisë “Partizani” sh.a.

Uniforma të kuqe të Partizanit janë porositur nga organizatorët për tifozët e pranishëm

Nga Erjon SALIU

Drejtuesit më të lartë të skuadrës së Tepelenës janë duke punuar për afrimin e donatorëve në mënyrë që sezoni i ardhshëm t’i gjejë të përgatitur në kategorinë e dytë. Këto ditë kryebashkiaku i pasionuar pas skuadrës, Tërmet Peçi, në bashkëpunim me trajnerin Ilir Selimi, janë në bisedime me dy donatorë vendas, të cilët janë gati për të kontribuar financiarisht për skuadrën e futbollit. Vetë kryebashkiaku Tërmet Peçi, me dëshirën e mirë për t’i dhënë tjetër imazh futbollit në Tepelenë, po kërkon të afrojë të tjerë donatorë, në mënyrë që financat të jenë të garantuara dhe lojtarët të ndihen në kushte komode. “Besoj se jemi në rrugë të mbarë për sa u përket negoci-

atave me donatorët tepelenas, të cilët kanë shprehur gatishmërinë për të ndihmuar ekipin e qytetit. Vetë kryebashkiaku Tërmet Peçi është i interesur të përmirësojë futbollin në Tepelenë, kështu që jam i bindur se në sezonin e ardhshëm do të jemi dinjitozë. Mendoj se pas disa ditësh do të mblidhet ekipi. Fillimisht do të punojmë në Tepelenë, ku do të zhvillojmë edhe fazën seleksionuese, më pas do të shohim edhe mundësinë për zhvillimin e një fazë përgatitore në një vend të përshtatshëm. Një gjë është e sigurt, se të gjithë lojtarët që vjet derdhën djersë dhe e ngjitën Tepelenën deri në vend të katërt, janë të mirëpritur për të qenë të parët pjesë e ekipit,”- pohoi për “Sportin shqiptar” trajneri i Tepelenës, Ilir Selimi

Parid Vero kërkon të vijojë me Turbinën Nga artan paja

Sulmuesi i Turbinës, kryeqytetasi Parid Vero, pohon se dëshëron të qëndrojë tek skuadra cërrikase edhe për një tjetër sezon. Duke parë ndryshimet e ditëve të fundit, Vero tha se Turbina së shpejti do tregojë vlerat e një skuadre ambicioze, e cila pa dyshim do synojë të ngjitet një kategori më lart. ‘’Dua të them se kam kontakte të vazhdueshme me lojtarët që mbyllën sezonin e kaluar me Turbinën dhe natyrisht që dëshëroj të jem pjesë e Cërrikut edhe për sezonin e ardhshëm. Gjatë ditëve të fundit, Turbina po identifikohet me drejtuesit më të lartë të klubit dhe gjatë javës së ardhshme pritet të grumbullohet grupi

i lojtarëve. Në këtë kontekst, shpresoj që edhe për një sezon të jem pjesë e Turbinës, ku dua të demonstroj aftësitë e mia tek kjo skuadër,’’- u shpreh për “Sportin shqiptar” sulmuesi Parid Vero. Nga ana tjetër, siç është njoftuar më parë, sekretari i klubit të Turbinës, Thoma Plaka, ka urdhëruar hapjen e dyerve të stadiumit ‘’Nexhip Trungu’’, ku fillimisht trajneri i të rinjve, Engjëll Belshi, do të fillojë seancat stërvitore me grupin që ka në dispozicion. Pastaj me ata do të bashkohen edhe titullarët vendas, siç janë Metaj, Çekrezi, Shkoza dhe portieri Ervis Agolli. Gjithashtu, bashkia njofton se do të ketë një takim mes palësh me presidentin Gentjan Gjoka, ku do të përcaktohet projekti i Turbinës së sezonit të ri.

petrit syla do te jete presidenti i ri i ekipit ose me sakte rikthehet ne kete post

Syla: Dali Farruku do të jetë trajneri i ri i Tërbunit Bëhet e kryer, Petrit Syla, president i Tërbunit, të hënën prezantohet trajneri i ri dhe skuadra ka gati blerjet nga kontigjenti i kategorisë së parë Nga Erjon SALIU

Skuadra e Tërbunit të Pukës duket se do të ketë në krye njeriun që tri sezone më parë e ngjiti në kategorinë e parë, Petrit Sylën. Por ai nuk do të jetë i vetëm, sepse edhe grupi i donatorëve pukjanë i ka dhënë “besën” Sylës për ta mbështetur. Mbështetje pritet të jap edhe Bashkia e Pukës. Të hënën Tërbuni do të dalë në stërvitje dhe djo do të kry-

et në një prej fushave të ishkompleksit “Partizani”. Syla për “Sportin shqiptar” zbulon edhe emrin e trajnerit të ri të Tërbunit, pikërisht bëhet fjalë për një figurë të njohur të futbollit matjan, Dali Farruku. “Pas bisedimeve që patëm me drejtuesit e Bashkisë së Pukës vendosa të marr përsipër postin e presidentit tëi Tërbunit. Nuk mund të rrij dot larg skuadrës, sepse e ndiej si detyrim. Tre vjet më parë i vetëm, me mund e sakrificë e ngjita në

të parën, edhe pse kemi qenë 12 pikë larg vendit të parë. Tashmë besoj se rruga për t’u rikthyer do të jetë më e lehtë. Nuk do të jem i vetëm, sepse pres që të kem mbështetje financiare edhe nga biznesmenë të tjerë pukjanë. Trajner do të jetë Dali Farruku, i cili është një njeri serioz, por ka edhe eksperiencë. Besojmë shumë tek ai, duke ia lënë në dorë skuadrën,”- u shpreh Petrit Syla. Merkatoja “Në radhë të

pare, u bëj thirrje futbollistëve pukjanë, atyre që kanë qenë pjesë e Tëbunit, të tjerëve që kanë qenë pjesë e ekipeve të tjera të vijnë, sepse do të jenë të parët që do ta veshin këtë fanellë. Natyrisht, të mirëpritur janë edhe lojtarët që kanë luajtur në kategorinë e parë në sezonin e fundit. Jam në tratativa me dhjetëra lojtarë të kategorisë së parë. Skuadra të hënën do të dalë në stërvitje, ku fillimisht do të bëhen testimet për tri javë dhe më pas me grupin e lojtarëve që do të përfaqësojnë Tërbunin do të zhvillojmë edhe një fazë përgatitore dyjavore,”- përfundoi presidenti i Tërbunit, Petrit Syla.


kujtese

Faqe 10 / E shtunë, 9 korrik 2011

“Kujtesë”, do të jetë rubrika më e re e gazetës “Sporti Shqiptar”. Në të, redaksia ka për qëllim të revokojmë për lexuesit e saj episode, personazhe, ngjarje nga më të rendësishmet dhe më të spikatura të sportit tonë kombëtar. Gazeta “Sporti Shqiptar”, duke qenë gazeta edhe më e vjetër në vendin tonë, ka privilegjin në ditët e

1979

sotme, që njëherësh, të jetë edhe një dëshmitare e historisë dhe rrugës së zhvillimit të sportit shqiptar. “Sporti Shqiptar” nëpërmjet arkivit të pasur të saj, në rubrikën e saj të re “Kujtesë”, do të ribotojë shkrime, duke i ruajtur autenticitetin e kohës, në të cilat u bëhet jehonë ngjarjeve më të bujshme dhe të suksesshme të sportit shqiptar.

“Partizani” Shqipëri “Sëlltik” Skoci

1-0

“Partizani” – “Sëlltik” 1:0

Shënim i ynë:

“Partizani”: Musta, Millani, Berisha, Hysi, Ragami, Lame, Breca, Shyqyriu, Sefedini, Murati, Spiro (Ahmetaj). Trajner: B.Birçe. “Sëlltik”: Laçford, Snedon, Mekgrein, Eitken, Makadën, Konroj, Provën, Devidson, Mekllaski, (Doill), Lenoks. Trajner: S.Meknill Golashënues: Murati 35’ Pasditen e 19 shtatorit, ndërsa drejt stadiumit kombëtar “QemaI Stafa” të kryeqytetit vërshonin me mijëra njerëz për të parë ta­kimin e parë të turit të parë të Kupës së kampioneve të Evropës për edicionin 1979-80 ndërmjet “Partizanit” dhe “Sëlltikut” të Gllazgout (Skoci), bisedonim me trajnerin skocez Meknill, futbollistet Mekllaski dhe Lenoks. - Eshtë e vështirë të parashikojmë. “Partizani” është një ekip i fortë, kampioni juaj. Ndeshja me siguri do të jetë e forte - dhe trajneri i “Sëlltikut” ngre supet... Mekllaski, sulmuesi i dëgjuar si golashënues i aftë, ka luajtur 70 ndeshje ndërkombëtare, ndërsa Lenoks, sulmuesi i majtë luan vitin e 19-të si futbollist. - Do të je­të tepër e vështirë për ne. Nuk mund te flasim për rezultatin e saj. Një humbje minimale, ose më mirë një barazim do të ishte me vlerë. Të shikojmë... ...Në orën 16.30 në fushën e blertë të stadiumit, të dy ekipet janë rreshtuar për të nisur takimin e parë. Dhe fillon ai takim tepër emocionues që do të fiksojë në fundin e tij fitoren e bukur të ekipit tonë kampion “Partizani”, ndaj skuadrës së njohur “Sëlltik” të Gllazgout dhe do të tregojë se po luajte i mobilizuar e me shpirt gare mund të mposhtësh edhe kundërshtarë të tillë me emër të madh në futbollin evropian e madje atë botëror. Loja e “Partizanit” nisi e shpejtë, e gjallë, plot dinamizëm. “Partizani” po shpaloste para spectatorëve lojën e tij të njohur, futbollin e tij ritmik. Dhe nis kronika e këtij takimi të paharruar me inkursionin e papërmbajtshëm të Sefedinit, aksioni i të cilit përfundon me goditje nga këndi. E pastaj deri në minutën e 10-të do të regjistrohen edhe dy të tilla, për të vazhduar udhën e pandalshme të sulmit me rastet e Muratit e Spiros në minutat 1516. Sefedini, lojtari i talentuar e i papërmbajtshëm do të bëhet disa herë iniciator i sulmeve shqetësuese për mbrojtësit e “Sëlltikut”. Madje as Mekgrei (Nr. 4) me tërë eksperiencën e tij shumëvjeçare në futbollin evro­pian e botëror, nuk do të mund të ndalë vërshimin e tij. Sulmu­esi ynë bëhet një prob-

lem i pazgjidhshëm për skocezët, edhe për faktin se përherë në krah ai gjen mbështetjen e shokëve, të Muratit e të Spiros, të Shyqyriut e të La­mes, e jo rrallë edhe të Millanit. Pra, shihet se loja e “Partizanit” merr frymë plotësisht në këto çaste, duke u ngritur në lartësitë e futbollit të përparuar të kohës. Bllok në sulm e bllok në mbrojtje. Në krye të detyrës janë Berisha e Hysi; Lame lëviz gjallërisht në mesin e fushës; tërë ekipi është kompakt. Ragami krijor gjithnjë terren të lirë në krahun e majtë. E ndërsa “Sëlltiku” mundohet të mbyllë këtë shteg, krijohet e çara në të djathtë, në linjën Millani-Sefedini. Përpara një situate të ti­llë, lojtarët skocezë përpiqen të ngadalësojnë lojën, të pengojnë ritmin e “Partizanit”. Kronika e lojës shënon në këto çaste pikat kulminante të takimit: 20’ - Shyqyriu pason tek Sefedini, ky çan në qendër, Eitken nuk arrin ta mbulojë dhe shkakton goditje dënimi. Gjuan Shyqyriu, por jashtë. 25’- Krosim nga e djathta, pas kalimit elegant të Sefedinit, Ra­gami ka ndërhyrë me kokë e to­pi ka përfunduar jashtë. 32’ - Millani nis një sulm nga e djathta që krijon pështjellim pa­ra portës së Laçfordit... E kështu arrijmë në minutën e 35-të kur do të shënohet ai çast i paharruar i krejt takimit: Shy­ qyriu ka kaluar me shpejtësi nga e majta, ka krosuar me përpikmëri, dhe ndërkohë Murati ka ndjekur me vëmendje gjithëçka, ka kërcyer me elegancë du­ke goditur me kokë topin që pushon në rrjetën e “Sëlltikut”. Mbrojtësit dhe portieri skocez shikojnë njeri-tjetrin, ndërkohë që stadiumi përshëndet golin e bukur dhe lojën entuziazte të “Partizanit”. E ndërsa loja vazhdon rrjedhën e saj, shohim përsëri futbollistët tanë në rolin kryesor. Sulmi i fuqishëm i mbështetur në këto ças­te nga gjysmëmbrojtja e mbrojtja, vazhdimisht sjell shqetësime në portën e skocezëve. Inkursioni i Shyqyriut në minutën e 40-të, gjuajtja e Ragamit në të 41-tën, rasti i bukur i Muratit disa çaste më vonë, kanë vetëm një përgjigje nga “Sëlltiku” - gjuajtjen e fortë

Minuta e 35-të e ndeshjes. Murati godet me kokë dhe shënon golin e fitores ndaj Sëlltikut

të Meklloid në të 43-tën minutë. Musta mbeti këtë pjesë loje i pashqetësuar. Pjesa e dytë e lojës nisi me një sulm të “Sëlltikut”. Davidson gjuan nga distanca, jashtë. Dy minuta më vonë Sefedini përgjigjet menjëherë. E një minutë më vonë Spiro humbet ndofta rastin më të mirë të takimit. Pastaj loja ekuilibrohet dhe për disa çaste humbet di­sa nga vlerat e saj. Zbehet loja e mesit të fushës, ndihet një shkëputje e lehtë e reparteve. Në kë­to minuta loja e skocezëve ngjitet në vlerat e saj të njohura. Sulmi i shpejtë fillon të gjallërohet e të krijojë shqetësime në radhët e mbrojtjes sonë. Në minutën 59-të Musta tregon aftësitë dhe talentin e tij pas gjuajtjes së fortë të Doill (që ka zëvendësuar Mekllaskin). Po në këtë çast Millani shpëton një gol të sigurtë. Në minutën e 64-t Meklloid gjuan nga distanca dhe Musta sërish në gatishmëri e përcjell topin në goditje kendi. Po kështu shënohen rastet e minutave 82 e 89 për “Sëlltikun” kur Konroj e Doill gjuajnë. E ndërkohë edhe sulmuesit tanë janë përgjigjur, veç në këto çaste lo­ja jonë shpërndahet, shkëputet, du­ ke humbur homogjenitetin e saj. Sidoqoftë në përgjithësi ajo mbeti e fortë, e bukur, plot skena të ndërthurura me kujdes e fantazi. Nëqoftëse bëhet fjalë për disa të meta të tilla si mungesa e dublimit në disa momente në lojën mbrojtëse, mungesa e mbështetjes së sulmit në pjesën e dytë nga mesi i fushës, ulja e ritmit sidomos në minutat 70-90, e ndonjë tjetër, kjo nuk i zbeh aspak vlerat e lojës së “Partizanit”, e cila në këtë nde­

shje ishte më se e mirë. “Partizani” me lojën e tij tregoi se nuk është e pamundur të ndeshesh e të fitosh edhe ndaj ekipesh të ti­lla me famë si “Sëlltik” apo ndonjë tjetër. Fitorja e tij e merituar është fryt i punës këmbëngulëse dhe plot pasion të futbollistëve dhe i trajnerëve Bejkush Birçe e Panajot Pano. Disa çaste pasi ka përfunduar loja takojmë gjyqtarin grek Zllatanos, që gjykoi takimin e tij të 42-të në kuadrin e takimeve të organizuara nga UEFA. Para disa vitesh ka gjykuar takimin “Ajaks” – “17 Nëntori” në Amsterdam dhe shpreh kënaqësinë që drejtoi përsë­ri një ekip tonin. - Ka qenë një lojë shumë e bukur, me të vërtetë sportive. Sidomos pjesën e parë luajtët mjaft mirë, duhet të fitonit të pakten 3-1. Keni lojtarë të mrekullueshëm, ndër ta mund të përmend Nr.7. Mbi të gjitha keni një publik të mrekullueshëm. Mikpritjen tuaj të madhe nuk do ta harroj. Trajneri i “Sëlltikut” Meknill pas ndeshjes na tha: - “Partizani” luajti mirë në pjesën e parë. “Sëlltiku” e kishte të vështirë të levizte. Ju na krijuat shqetësim serioz, sidomos nëpërmjet daljes në sulm të Nr. 6 që kishte zonë të lirë. Vështirësi na krijoi edhe loja e Nr. 7. Sidoqoftë ne u munduam ta pengojmë lojën e “Partizanit”. Në pjesën e dytë e përmirësuam lojën. Megjithatë në Gllazgou mendojmë se do të luajmë më mirë. Jam i lumtur me përfundimin e takimit në këtë mënyrë. Bejkush Birçe, trajner i “Partizanit” na tha: - Zhvilluam dy pjesë të ndryshme përballë një skuadre të mirënjohur. Loja jonë duhet të

çonte në thellimin e rezultatit, por pikërisht këtu nuk ishim efikas, nuk mundëm të finalizonim aksionet. Në pjesën e dytë loja pati rënie, e cila erdhi ngaqë lojta­rët e mesit të fushës ndjen një farë lodhje. U shkëputën repartet, në një moment që kundërshtari hapi shumë zona, (sepse hodhi shumë forca në sulm), ku mund të vepronin sulmuesit ta­në. Sidoqoftë arritëm një fitore të merituar që duhet të na mobilizojë. Ja dhe mendimi i të deleguarit të UEFA-s zviceranit Jozef Gui­de: - Luajtët mjaft mirë. “Partizani” është një skuadër e fortë, që të imponohet. Pjesën e parë mund ta fitonit 3-0. Sidoqoftë fituat me meritë ndaj një skuadre shumë të njohur në futbollin evropian. Dhe së fundi mendimi i presidentit të klubit “Sëlltik”, Desmon Uajt: Erdhëm si të huaj, u pritëm si miq. Shpresojmë t’ua kthejmë këtë mikpritje në Gllazgou. U shqetësovam, pjesën e parë, për forcën lëvizëse në fushë të “Partizanit”, na krijuat vështirësi serioze. Patëm fat që shpëtuam me një gol. Skuadra juaj harxhoi shumë energji. Do të ishim të lumtur me barazimin. Ne e vlerësojmë “Partizanin” si skuadër të fortë. Për vendin tuaj kam përshtypje shu­më të mira. Vij për herë të pa­rë, do të dëshiroja të vija përsëri. Qyteti është mjaft i bukur, i pas­tër, me rrugë të gjera. Ju keni dhe një gjë më të mrekullueshme: klimën e bukur. Ju jam shumë mirënjohës për gjithçka. Nexhat GJUZI (Marrë nga gazeta “Sporti popullor”, nr. 39 (1957), 25 shtator 1979)

Për shkrimin e sotëm të botuar në rubrikën tonë “Kujtesë” e shohim të nevojshme të bëjmë një sqarim për lexuesin tonë, aq më tepër për brezin e ri, i cili nuk i ka përjetuar ato vite dhe këtë ndeshje, apo të ngjashme me të. Në ndeshjen Partizani Sëlltik (1:0), në radhët e skuadrës sonë Partizanit kanë luajtur 4 futbollistë, të cilët nuk ishin pjesë e këtij ekipi, por që ishin marrë si përforcim, duke mos u deklaruar në UEFAs, si lojtarë të huazuar, apo të blerë. Kjo ishte një praktikë “e ligjëruar” nga shteti për të gjitha ekipet shqiptare, e cila përdorej gjërësisht, kur ato konkurronin në arenën ndërkombëtare. Por duke qenë se sistemi dhe morali ynë socialiast i asaj kohe, e konsideronte shit-blerjen e futbollistëve si shfaqje të huaj, si të pamoralshme, si skllavërim të sportistëve, përdorte trukun, apo “hilen banale”, duke i rregjistruar lojtarët në UEFA me emra të fallsifikuar. Herë duke i ndërruar vendet emrit me mbiemrin, apo here-herë, duke i quajtur me emrat e baballarëve. Kjo dukuri asokohe askujt nuk i bënte përshtypje, të gjithë e quanin si diçka normale. Eshtë kjo një temë e gjatë, e cila meriton një shkrim të veçantë në të ardhmen. Për rastin në fjalë, në ndeshjen ndaj skocezëve të Sëlltikut, në radhët e Partizanit janë aktivizuar si futbollistë “të kuq” edhe Millan Baçi (17 Nëntori), Shyqyri Ballgjini (Dinamo), Sefedin Braho (Luftëtari) dhe Spiro Çurri (Flamurtari). Në protokollin e ndeshjes, gjatë transmetimit audio-viziv, por edhe në reportazhin e ndeshjes, të botuar në gazetën “Sporti popullor” të 25 shtatorit të vitit 1979, ata janë thirrur me emra, kështu siç po i botojmë. Bashkim TUFA


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 11

Seria a Uezli Shnejder dhe Xhianpaolo Pacini prezantojnë fanellat e reja të Interit për sezonin e ri 2011-2012

Shnejder tundohet nga milionat e Malagës Sheikët e klubit spanjoll janë gati të ofrojnë 35 milionë euro për të siguruar fantazistin holandez të Interit Përgatiti: denis hakani

Dhe nuk mbaron këtu… Sepse me Uezli Shnejder duhet të jesh gjithmonë gati: kur luan, por edhe kur vallëzon në dallgët e merkatos. Dhe fakti që këto dallgë rriten gjithnjë dhe më shumë, nuk është një shenjë e mirë për sa i takon qëndrimit të tij te zikaltrit. DARKA - Pas zërave për Mançester Junajtid, që duket se është gati të ofrojë 39 milionë euro për holandezin, kanë ardhur ato për sheikët e Malagës, të cilët janë gati të bëjnë një ofertë prej 35 milionë eurosh (plus bonuse), për t’i dhënë formë ëndrrës së tyre për t’u bërë Mançester Siti i Spanjës. Të enjten në mbrëmje duket se

është zhvilluar një darkë midis menaxherit të lojtarit Soren Lerbi dhe sheikut Al Thani. Kujdes! Është e vërtetë se në rast se largohet Shnejder do të preferonte Sër Fergusonin, por është e vërtetë edhe se me milionat e arabëve gjithçka mund të ndodhë. TAKIMI DHE ZËRAT - Interi pret dhe, ndoshta, do të dëgjojë: më shumë se një herë drejtori teknik zikaltër, Marko Branka dhe Soren Lerbi kanë folur dhe janë takuar dhe, çdo herë e kanë lënë të takohen në rast se do të vinte një ofertë e bujshme, që tani duket se do të vijë me të vërtetë. Sigurisht, Interi do të dojë të kuptojë se çfarë do lojtari, të largohet apo të qëndrojë. Dhe për këtë, në fillim të javës së ardhshme

do të zhvillohet një takim midis Ues dhe drejtuesve zikaltër, një përballje ndoshta vendimtare. Holandezi, që ndërkohë ka parë vëllain Rodni të bëhet pjesë e skuadrës së parë të Ajaksit, te Malaga do të ritakohej me Manuel Pelegrinin, tekniku që e ka drejtuar në sezonin shumë të vështirë te Reali i Madridit. RIKTHIM - Për sa i takon mesfushës, emisarët zikaltër të dërguar në “San Paolo” për Kasemiron, janë kthyer me të dhëna të rëndësishme: statusi i jokomunitarit (edhe pse Interi ka 2 vende) përfaqëson një vështirësi, pavarësisht cilësisë së brazilianit. Status që Ever Banega (jo bindës në Kupën e Amerikës, por gjithmonë i pëlqyer nga zikaltrit)

duhet ta ndryshojë shpejt, sepse është në pritje të pasaportës spanjolle. Stafi i tij nuk ka bërë asnjë deklaratë në këtë aspekt, por mesfushori i Valencias (i vlerësuar nga Interi jo më shumë se 9 milionë) duket se po pret prej një viti. Atëherë, ja që janë rikthyer zërat për Arturo Vidalin, kilian: kontrata i skadon në 2012-n dhe ndiqet nga Napoli dhe Juventusi; Interi e vlerëson prej kohësh, dhe shifra prej 10 milionë eurosh e kërkuar nga Bajern Leverkusen duket e pranueshme. Palasio? Duket se kjo çështje do të zgjasë: negociata e vërtetë që do të përfshijë Pandevin do të fillojë sapo Xhenoa dhe Interi të saktësojnë disa detaje.

Shtypi argjentinas

INTERI

“Tevez do vetëm Interin”

Prezantohen fanellat e reja

Sipas të përditshmes prestigjoze argjentinase “Klarin”, Karlos Tevez preferon Interin para Juventusit dhe Realit të Madridit. E përditshmja ka shkruar se: “Tevz do vetëm Interin”. Sipas gazetës argjentinasi, sulmuesi që ka prishur mardhëniet me Mançester Sitin, ka zgjedhur zikaltrit për të ardhmen. Ish-lojtari i Korinthiasit, Uest Hemit dhe Mançester Junajtid, duhet të zbarkojë shpejt në Milano dhe të shtojë numrin e kolonisë argjentinase që ndodhet në Pinetina.

Në pritje të goditjeve të radhës në merkato, është zbuluar dje në mëngjes fanella e re e Interit për sezonin 2011-2012. Uniforma është e karakterizuar nga një dizajn i rafinuar dhe bashkëkohor, nga përdorimi i copës së realizuar me materiale të ricikluara për të reduktuar impaktin me mjedisin, që ofron një sërë përfitimesh, në gjendje të përmirësojë rendimetin e lojtarëve. Më e mira e teknologjisë për të qëndruar në majat e futbollit Italian.

Pas zërave për Mançester Junajtid, që duket se është gati të ofrojë 39 milionë euro për holandezin, kanë ardhur ato për sheikët e Malagës, të cilët janë gati të bëjnë një ofertë prej 35 milionë eurosh (plus bonuse), për t’i dhënë formë ëndrrës së tyre për t’u bërë Mançester Siti i Spanjës

Për sa i takon mesfushës, emisarët zikaltër të dërguar në “San Paolo” për Kasemiron, janë kthyer me të dhëna të rëndësishme: statusi i jokomunitarit (edhe pse Interi ka 2 vende) për faqëson një vështirësi, pavarësisht cilësisë së brazilianit

Leonardo zemëron sheikët e PSG-së Në Francë, shfryrja e ish-trajnerit të Interit në konferencë për shtyp nuk është pëlqyer aspak

Tifozët e Paris St. Zhermenit nuk kanë reaguar mirë. Duket se as pronarët e rinj (sheikët e Katarit). Shfryrja e Leonardos ka ngritur dyshime në Francë, ku mediat nuk janë më shumë të sigurta për transferimin e brazilianit. “Çfarë loje po luan? Po sikur të mos vijë?”, ka shkruar “L’Equipe”. Leo në konferencë për shtyp ka thënë: “Prej 15 vjetësh PSG nuk merr rezultate të mira, pse nxitojnë tani?”. Por nxitimi i francezëve është i justifikueshëm: kampionati fillon më 6 gusht. “Qatar Investment Authority”, shoqëria shtetërore e Katarit, në përfundim të sezonit të kaluar është bërë aksioneria më e madhe e Paris St. Zhermenit . Projekti duket se është ambicioz: të transformojë skuadrën franceze në një nga klubet më të fortë të Europës, duke u nisur nga një drejtor i përgjithshëm, Leonardo, i cili do të ketë fuqi të plotë në merkato. Takimi i parë midis ish-trajnerit të Interit dhe pronarëve arabë duket se është zhvilluar në Doha, më 11 gusht. PSG-ja nxiton të mbyllë marrëveshjen me Leon, sepse në Francë kampionati fillon më 6 gusht, dhe deri në këtë moment merkatoja e klubit ka mbetur praktikisht e bllokuar. “E njoh pak atë që po ndodh atje, nuk kam folur kurrë me asnjeri me përjashtim të trajnerit. Nuk e njoh realitetin e skuadrës, kë duhet të blejë”, ka thënë Leonardo, që në të vërtetë me pronarët arabë të klubit ka diskutuar në lidhje me strategjitë për merkaton. Të enjten, befasisht, ka ardhur frenimi në konferencën për shtyp: “Nuk e di se çfarë do të ndodhë, sot nuk e di. Tani jam i papunë dhe i lirë. Çfarë pune bëj sot? Nuk e di”. Në Katar nuk kanë mbetur të kënaqur nga kjo. Ose, ndoshta, kanë kuptuar që tani se në futboll gjithçka mund të ndodhë.

Ish-drejtuesi i Juventusit

Ish-sekretari i UEFA-s

Moxhi: Morati përfiton nga vdekja e Faketit

Aigner: Titulli i 2006-s, vendim i Guido Rosit

Luçiano Moxhi është kthyer të flasë për “Calciopoli”-n dhe për titullin që i është dhënë Interit në 2006-n. “Gjëja e sigurt është se duhet t’ia heqin Interit. Është e kotë që Morati të fshihet mbrapa vdekjes së Faketit, një ngjarje për të cilën më ka ardhur shumë keq, por zërat nuk mund të fshihen”, ka thënë ishdrejtuesi juventin. Më pas ka ardhur edhe një thumbim ndaj Milanit. “Është si Interi. Krahasojini telefonatat e mia me

Ka qenë Guido Rosi ai që i ka dhënë Interit titullin në vitin 2006. Këtë e ka thënë Gerard Aigner, një nga tre anëtarët e këshillit të Federatës Italianë të Futbollit, të cilët kanë mbështetur vendimin e Rosit. “Unë nuk kam thënë kurrë se Interi duhej të shpallej kampion i Italisë. Vendimi për t’ia dhënë titullin ka qenë i Guido Rosit. Ai ka bërë maksimumin për të ruajtur futbollin italian. Më pas, nuk e di nëse ishte me

të tyret dhe unë do t’ju dukem një amator”. “Nëse do të isha në vend të presidentit të Interit, ka vazhduar Moxhi, - do ta jepja mbrapsht titullin. Ndër të tjera më duket se mungon edhe akti juridik për dhënien e atij titulli: ka pasur vetëm një komunikatë për shtyp, kështu që për mua ai titull është akoma i Juventusit. Në 2006-n janë kapur me më të dobtin, sepse kishin vdekur avokati dhe doktor Umberto Anjeli”.

të vërtetë i bindur se Interi e meritonte titullin”, ka shpjeguar ish-sekretari i përgjithshëm i UEFA-s. “Ne duhej të verifikonim nëse rregullorja e UEFA-s, federatës italine dhe LEGA-s jepnin mundësinë për të krijuar një renditje pas penalizimit të disa klubeve. Objektivi ishte të paraqitej një listë me skuadra që duhej të nënshkruheshin në kompeticionet europiane, por vendimi për dhënien e tiullit ka qenë i Guido Rosit”.


Faqe 12 / E shtunë, 9 korrik 2011

reklame

Shpallen 6 fituesit e parë të Llotarisë Verore të Shekullit dhe Sportit Shqiptar Këta 6 fitues do KontaKtohen nesër nga redaKsia dhe mund të vijnë të zgjedhin pranë ShekuLLit një nga 11 dhuratat e mëpoShtme: Mbrëmë në orën 21.00 në ambjentet e “Shekulli News Kafe” në zonën e Bllokut në Tiranë, u hodh shorti i parë i “Llotarisë Verore” me lexuesit e gazetës Shekulli dhe Sporti Shqiptar. Tërheqja e kuponave që janë dërguar këto ditë nga lexuesit ka përcaktuar 6 fituesit e parë të cilët janë:

1 - lexuesja Lida Paluka nga Tirana 2 - lexuesi Taulant Shaqollari nga Pogradeci 3 - lexuesi Ramiz Nasufi nga Cërriku 4 - lexuesi Gentian Vasku nga Librazhdi 5 - lexuesi Ramiz Fiçori nga Tirana 6 - lexuesi Gentiana Lulgjuraj nga Elbasani

Agim Çuodari lexues i Shekullit i pranishëm gjatë shorteut i cili u ftua nga organizatorët që të tërhiqte një prej biletave fituese

Këta 6 fitues do kontaktohen nesër nga redaksia, në numrat e telefonit që kanë shënuar në kupon dhe mund të vijnë të zgjedhin pranë Shekullit një nga dhuratat e mëposhtme:

1. Abonim 12 mujor interneti nga

Abissnet 2. Abonim 12 mujor Digitalb 3. Kurse Profesionale apo gjuhesh te huaja nga Universiteti Vitrinat, AQC dhe ISSAT 4. Ora të markave Romanson, Pierre Cardin, Festina 5. Produkte të ndryshme nga Top Shop 6. Abonime 12 mujore në gazetat Shekulli dhe Sporti Shqiptar 7. Dhurata me vlerë 20.000 lekë të reja nga Fresh Line 8. Shërbime me vlere 20.000 lekë të reja në qendrën e bukurisë Tuttestetica 9. Shërbime me vlerë 20.000 lekë të reja në klinikën mjekësore Prolife 10. Paketë me Libra e Revista me vlere 20.000 lekë të reja nga Botimet Max 11. Abonime me vlere 20.000 lekë të reja prane kompleksit te pishinave dhe kalçetove tek Liqeni

Shekulli dhe Sporti Shqiptar ju falënderojnë për pjesëmarrjen dhe ju ftojnë të vazhdoni të merrni pjesë në Llotarinë Verore. Kuponat i gjeni si çdo ditë në faqen 23 dhe shorti hidhet çdo të premte pranë Shekulli News Kafe në Bllok! Shekulli Media Group do të shpërblejë edhe gazetashitësit ku është shitur gazeta me kuponin fitues


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 13

Seria a

Tabela e përgatitësit Nxehmje 10 min. Vrap i lehtë Streçing (me intervale) Muskujt 60 min. Stabilizim i legenit* 10 sprinte në 100 m (1 minutë rekuperim) Fuqizim ushtrime me gjymtyrët e sipërme me vegla Shplodhje 20 min. Aerobi Zgjatje e muskujve të pasëm Streçing

Nxehmje 12 min. Vrap (me intervale) Streçing

Nxehmje Vrap i lehtë Streçing

Muskujt 68 min. Vrapim nga 400 m deri në 1.600 m; rikuperimi i barabartë me kohën e zhvillimit të ushtrimit Stabilizim i legenit Pilates (ushtrime fizike) Ushtrime force Ushtrime dinamike

Muskujt 60 min. 2 seanca vrapimi intensiv nga 30’’ dhe 1 minutë rikuperim Stabilizimi i legenit Ushtrime për kaviljen Fuqizim i gjymtyrëve të sipërme

Shplodhje Vrap i lehtë Streçing

10 min.

Shplodhje 20 min. Ushtrime për muskujt e përparmë dhe të pasmë Streçing

10 min.

Milan, lojtarët “punojnë” edhe në plazh Katër javë stërvitje gjatë pushimeve. Ja se si kanë punuar kuqezinjtë para grumbullimit më 12 korrik Përgatiti: DENIS HAKANI

Dita e grumbullimit është edhe dita e gjykimit. Në dhomat e zhveshjes hiqen rrobat, ngjitesh në peshore, maten përmasat e belit dhe trajneri e kupton nëse duhet të dëshpërohet apo nëse do të ketë në dispozicion një grup lojtarësh në formë të mirë fizike, pavarësisht pushimeve të verës. Varet nga mënyra sesi janë kaluar pushimet: kush ka zhvilluar me seriozitet detyrat që duhej të ndiqte gjatë pushimeve të marra nga përgatitësit atletikë, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar; ndërsa ata që nuk i kanë respektuar këto detyra do të duhet t’i nënshtrohen një kursi rikuperimi. Një vuajtje e sigurt. VENDI - Po si e zhvillojnë stërivtjen futbollistët kur janë me pushime? Sa ditë stërviten dhe për sa kohë? Si në të gjithë klubet profesioniste, edhe lojtarët e Milanit para pushimeve marrin një program të personalizuar për të

ndjekur në vendet ku do të kalojnë pushimet. Një program që përgatitësit atletikë kërkojnë ta bëjnë sa më të ndryshueshëm nga një ditë në tjetrën për të shamngur ndjesinë e përsëritjes së ushtirmeve dhe rrezikun e një rënieje të përqendrimit në zhvillimin e ushtrimeve. Bëhet fjalë për tabela pune që janë produkt i të gjitha të dhënavë biometrike të ruajtura gjatë gjithë sezonit. Në këtë aspekt, Milani, me mbështetjen e MilanLab, është përpara me kohën. Natyrisht veprohet edhe me aspektet fizike të lojtarëve që kanë pasur shqetësime gjatë sezonit. Por jo vetëm, duhet edhe të analizohet vendi ku do të kalohen pushimet,

Nuk qëndrojnë pa lëvizuar as gjatë dy javëve të para të pushimeve, që mund t’i kalonin në një relaks total

Tre ditë para grumbullimit. Nga e majta Gatuzo, Alegri, Kasano, shefi i përgatitësve, Tonjaçini e Ibra

për të kuptuar se çfarë terreni ka (vrapi është natyrisht gjëja kryesore) dhe çfarë strukturash ofron. PROFESIONALITET - “Ka tri tipologji pune në verë, - ka shpjeguar Daniele Tonjaçini, përgjegjësi i përgatitësve atletikë kuqezi, - programi është i thjeshtë: ai me mbështetje

që parashikon ndihmën e një fizioterapisti ose të një përgatitësi atletik dhe ai më teste, që na jep të dhëna të sakta në përfundim të punës. Duhet të them se nuk mund të ankohem, me rifillimin e stërvitjeve zakonisht lojtarët kanë bërë një punë të mirë gjatë pushimeve. Nuk ka pasur asnjë që

Tiago Silva: Ofertën e parë ma ka bërë Interi Mbrojtësi brazilian ka zbuluar se para transferimit te kuqezinjtë ka marrë një ofertë nga klubi zikaltër, që më pas është tërhequr

Ndoshta tifozët zikaltër do të kenë ndonjë keqardhje pasi të kenë lexuar këto deklarata të bëra nga Tiago Silva: “Interi më ka kërkuar para Milanit, - ka thënë qendërmbrojtësi kuqezi. - Në fakt, kur më ka telefonuar Leonardo për të më kërkuar nëse doja të transferohesha në Milanelo, i jam përgjigjur se do

të kisha qenë shumë i kënaqur, por kisha marrë një ofertë nga klubi i Masimo Moratit. Më pas zikaltrit janë tërhequr. Kështu, kur Leonardo më ka rimarrë në telefon dy javë më pas, gjithçka kishte ndryshuar”. Në këtë pikë negociatat morën rrugën e duhur: “Më kanë telefonuar shumë njerëz nga Milani për të më bindur dhe për të kuptuar nëse kisha me të vërtetë dëshirë për të luajtur në Itali. Unë i kam thënë Leonardos se nuk kishte më asnjë pengesë. Atëherë ai ka përshpejtuar operacionin: “Prit dy minuta sa të flas me Galianin”. Më ka ritelefonuar

menjëherë për të më thënë se gjithçka ishtë në rregull. Kanë kuptuar menjëherë se dëshira ime për të veshur fanellën kuqezi ishte e madhe”. Dhe kështu braziliani është bërë shumë shpejt një element kyç i mbrojtjes së Milanit. Në këtë moment Interi ka qendërmbrojtës shumë cilësorë, si Valter Samuel dhe Lusio, por në perspektivë tifozët zikaltër mund të ndiejnë keqardhje për ato dy javë në të cilat Interi ka marrë kohë, duke marrë parasysh edhe moshën e dy qendërmbrojtësve aktualë, të dy të lindur në vitin 1978, gjashtë më shumë se

Tiago Silva (e ardhmja te Pinetina për momentin përfaqësohet nga Andrea Ranokia, i lundur në 1988-n). “Pas transferimit në Itali, - ka vazhduar Tiago Silva, - kam pasur disa vështirësi, por më kanë mjaftuar dy javë për t’u përshtatur. Ka qenë bukur të stërvitesha me Karlo Ançelotin, edhe pse në ato muaj të parë nuk mund të luaja në ndeshjet zyrtare. Por e dija se në sezonin pasardhës do të kisha hapësirë, sepse Paolo Maldini do të largohej nga futbolli. Dhe, në fakt, me leonardon në stol kam pasur mundësi të mëdha”. Edhe tani po zhvillohet një derbi në merkato për një qendërmbrojtës të ri. Në qendër të vëmendjes së dy klubeve milaneze është Anxhelo Ogbona, 23 vjeç, i Torinos. Ideal për Milanin.

të ketë qëndruar pa lëvizur dhe që të jetë kthyer në formë të keqe.” GRADUALISHT - Nuk qëndrojnë pa lëvizuar as gjatë dy javëve të para të pushimeve, që mund t’i kalonin në një relaks total. Programi në fakt ka të bëjë me katër javët që vijnë para ditës së grumbullimit.

“Gjithsesi bëhet fjalë për një punë graduale, - ka treguar Tonjaçini. - Fillohet me tri ditë në javë, me seanca nga një orë në ditë, për të arritur në pesë ditë, me seanca nga një orë e gjysmë. Fazat janë tri: nxehmje, ushtrime fizike dhe shplodhje muskujsh. Objektivat janë: elasticiteti, rezistenca aerobike dhe forca. Është një vazhdim i punës së bërë gjatë sezonit, dhe për këtë arsye nuk duhet nënvlerësuar, por në fund të ditës lojtari nuk duhet të ndihet i lodhur”. PUNË DHE ARGËTIM – Krahas detyrave të marra për pushimet ka edhe sporte plazhi. “Lojtarët mund të bëjnë gjithçka në këtë aspekt, mund të notojnë, të luajnë tenis ose vollejboll në plazh, por nuk mund të luajnë kalçeto dhe çdo lloj sporti që ka të bëjë me këmbët. Palestra është një gjë e mirë dhe rekomandohen mbi të gjitha ushtrimet për muskuj e barkut”. Tani takimi është lënë te peshorja e Milanelos për të martën e ardhshme: do të jetë dita e gjykimit.

Merkato kuqezii

Paloski, çelësi për të çuar Montolivon te Milani Alberto Xhilardino duket se po largohet çdo ditë dhe më shumë nga Fiorentina, me sinjale gjithnjë dhe më tunduese, si për klubin ashtu edhe për lojtarin, që vijnë nga Spanja (Vilareal, Atletiko e Madridit dhe Valencia). Natyrisht, drejtori sportiv Korvino paralelisht punon për zëvendësimin e sulmuesit të parë të skuadrës dhe emrat kryesorë janë ato të Robert Akuafreskës (do të kalonte nga Xhenoa në bashkëpronësi, në këmbim të Freit dhe një shume parash), Rolando Biankit, Nikola Pocit dhe Alberto Paloskit. Sulmuesi i ri i Milanit mund të kalojë në Firence borxhë ose në bashkëpronësi,

një negociatë që vazhdon përpara, pavarësisht situatës që ka lidhje me Rikardo Montolivon, por që mund t’i japë një përshpejtim eksodit në drejtim të Milanos të mesfushorit vjollcë. Por në orët e fundit, emri i Montolivos ka përfunduar edhe në shënjestrën e Romës, duke parë se menaxheri i tij, Brankini, ia ka ofruar mikut të tij Sabatini. Te verdhekuqtë, 26-vjeçari mund të luajë në krah të De Rosit, rinovimi i të cilit duket gjithnjë dhe më afër, por edhe në krah të juventinit Klaudio Markizio, gjithmonë në qendër të zërave që flasin për një këmbim të tijin me sulmuesin malazias Vuçiniç.


Faqe 14 / E shtunë, 9 korrik 2011

Seria a

Roma shpërthen, merr talentin Lamela Mesfushori i River Plejtit konfirmon marrëveshjen. Presidenti i klubit Pasarela ndodhet në kryeqytet për të mbyllur gjithçka Përgatiti: Erion ABULE

“Daniel Pasarela është në Itali për të negociuar shitjen e Lamelës te Roma”. Kështu komunikon klubi i River Plejtit, i cili konfirmoi dje udhëtimin e presidentit të klubit amerikano-latin për shitjen e fantazistit 19-vjeçar, Erik Lamela. Ata që do të bisedojnë direkt me drejtorin sportiv verdhekuq, Valter Sabatini, do të jenë Pasarela e Daniel Bravo (sekretar i përgjithshëm i klubit), të asistuar nga avokati Daniel Krespo. Pra, çështja është drejt mbylljes. PRANIMI - Roma bën “show” në merkato: pasi ka gjetur marrëveshjen me Barcelonën për Bojanin, Erik Lamela, ylli 19-vjeçar argjentinas i River Plejtit, është duke formalizuar kalimin e tij te verdhekuqtë me drejtorin sportiv Valter Sabatini. Lojtari u transferua me tren nga Milano për në kryeqytet i shoqëruar nga menaxheri i skuadrës, Tempestili: “Do të shkoj të luaj me Romën, - pranoi ai nga faqja “Twitter”. – I falënderoj të gjithë për mbështetjen që më kanë dhënë”. Lamela më pas shkoi menjëherë në Trigoria. Pritet për firmën dhe zyrtarizimin e shitjes edhe presidenti i River Plejtit, Daniel Pasarela, që do të zbarkojë së shpejti në aeroportin roman të Fiumiçinos. KONFIRMIMI - Kalimi i Lamelës te Roma u dha si i sigurt edhe nga shtypi ar-

gjentinas. Sipas gazetës “Olè” dhe “Clarin”, trajneri i ri i River Plejtit, Matias Almeida, qenka dorëzuar para nisjes së mesfushorit të ri. Falë kësaj lëvizjeje, në arkat e klubit të Buenos Airesit do të hyjnë rreth 12 milionë euro, një ndihmë e madhe, duke parë problemet e rënda financiare që kanë shoqëruar kohët e fundit të ashtuquajturit “Millionarios”. Roma po tregon se ka vërtet ndër mend të përforcojë çdo repart të skuadrës. Luis Enrike pëlqen edhe Hoze Angelin, mbrojtësin e Sportingut të Gijonit, për të cilin ekziston që tani një marrëveshje mes dy klubeve (klubit spanjoll mund t’i shkojnë 4.5 milionë plus bonuse të mundshme). Po përcaktohet situata edhe sa i takon të ardhmes së titullarit të portës: Stekelenburg i ka deklaruar dashuri Romës, aq sa Arsenali, një nga pretendentët kryesorë për portierin holandez, duket se ka ndryshuar objektiv. MERKATO - Pas shitjes së Donit te Liverpuli (mungon vetëm zyrtarizimi), portieri i Ajaksit dhe i Holandës është vetëm një hap larg. Për mbrojtjen pastaj spikat emri i anësorit argjentinas Insua, në sezonin e fundit “i parkuar” në formë huazimi te Gallatasaraji, por që është ende në pronësi të Liverpulit. Roma e re e amrikanëve po “flet” gjithnjë e më shumë spanjisht. Ndërkohë Rise do të luajë në skuadrën e të vëllait

Sulmuesi

Matri i surprizuar nga prania e tifozëve E mban veshur fanellën e Juventusit që nga janari, por për Alesandro Matrin është faza e parë përgatitore me bardhezinjtë. Sulmuesi i ardhur nga Kaljari në merkaton dimërore, në grumbullimin në Bardonekia, po zbulon realitetin e ri, siç ka rrëfyer para tifozëve: “Çfarë më ka bërë më shumë përshtypje në ditën e parë? Organizimi dhe dhe numri i tifozëve të pranishëm. Nuk isha mësuar të shikoja kaq shumë njerëz që nga dita e parë e stërvitjes. Unë me shokët e mi duam t’ua shpërblejmë këtë mbështetje tifozëve”. Matri ka folur edhe për Andrea Pirlon, deri tani “xhevahiri” i merkatos së “Zonjës së vjetër”: “Është vërtet një lojtar i fortë, një blerje shumë e rëndësishme për Juven, sepse lojën që bën Andrea, nuk e bën asnjë në botë”.

Erik Lamela, gjatë një ndeshjeje me fanellën bardhekuqe të River Plejtit

Falë kësaj lëvizjeje, në arkat e klubit të Buenos Airesit do të hyjnë rreth 12 milionë euro, një ndihmë e madhe, duke parë problemet e rënda financiare që kanë shoqëruar kohët e fundit “Millionarios”

Talenti Erik Lamela është 19 vjeç. Një talent i lindur që luan prapa dy sulmuesve në rolin e fantazistit. Në Argjentinë e thërrasin “El Coco” (arrë kokosi). Karrierën e tij, fare të re tashmë, e ka filluar me klubin e River Plejtit, me të cilin ka luajtur 36 ndeshje, duke shënuar 4 gola, por që nuk mjaftuar për ta shpëtuar skuadrën e tij nga rënia një kategori më poshtë

të tij te Fulhemi. Në bazë të kalimit drejt klubit londinez, Roma do të përfitojë për norvegjezin 2.6 milionë euro. Por jo vetëm kaq. Skuadra e Luis Enrikes ka nevojë edhe për një qendërmbrojtës të aftë dhe të fortë me kokë e fizikisht, duke individualizuar Anxhelo Ogbona të Torinos dhe Simon Kjaerin e Volfsburgut si profilet ideale për rol. Konfirmimet mbi këto bisedime mund të vijnë në orët e ardhshme.

turneu

Me Çivasin, ndeshja e fundit në SHBA Juventusi ka bërë të ditur se ka plotësuar kuadrin e miqësoreve që do të zhvillojë në turneun e tij në Amerikën e Veriut, i programuar nga 19 korriku deri më 1 gusht. Për sfidën e tretë, skuadra e Antonio Kontes do të luajë me Çivasin e Guadalaharës. Ndeshja do të zhvillohet të enjten më 28 korrik në “Carter-Finley Stadium” të Raleigh, në Karolinën e Veriut. Mbas kësaj date faza përgatitore do të përqendrohet sërish në Itali, me nisjen e miqësoreve të luksit.

zvicerani prezantohet me fanellën e Juves

Ziegler: Modeli im është Roberto Karlos Në konferencën e shtypit për prezantimin e tij, Reto Ziegler rrëfen prapaskenën e tij kalimit të tij tek Juventusi: “Njohja me Marotën prej kohësh te Sampi ishte një pikënisje e mirë, Juves gjithsesi nuk mund t’i thuhet jo. Në janar isha kontaktuar nga Milani dhe Lacio, por parapëlqeva të përqendrohem te Sampi. Cilësia ime është vrapimi dhe e di që me Konten do të duhet të vrapoj shumë. Jam vërtet i lumtur që erdha këtu.” “Në Zvicër, - vazhdon anësori helvetik, - klubet synojnë shumë tek të rinjtë, por edhe në Itali po vijnë shumë lojtarë premtues në kombësisë sime. Në vitin 2003 fitova me Grasshopersin kampionatin zviceran, duke luajtur në krah të Likshtejnerit. Sot jemi të dy tek Juvja dhe besoj se do të jetë një premio për punën tonë”. Ish-lojtari i Sampit ka dinamizmin si armën e tij kryesore, edhe pse nuk finalizon shpesh drejt portës, si me goditjet standarde, ashtu edhe gjatë vrapimit: “Modeli im që fëmijë ishte Roberto Karlos, - tregon mëngjarashi bardhezi, - është lojtari nga i cili frymëzohem më shumë”. Në fund një batutë mbi rolin që parapëlqen në fushë: “Kur fillova të luaj futboll, më thanë që për të bërë karrierë të madhe duhej të luaja si mbrojtës. E fillova si mesfushor anësor, por ajo që kam bërë në fushë tregon që trajnerët e mi të parë kishin të drejtë”.

Flet menaxheri

Amauri provon të bindë trajnerin Konte Ka filluar të enjten sezoni i ri për Juventusin me ditën e parë stërvitore në Bardonekia. Mes të grumbulluarve të trajnerit Konte është edhe Amauri, i rikthyer pas huazimit 6-mujor te Parma, ku arriti të shënojë gola me peshë sa i takon shpëtimit. Por “bomberi” italo-brazilian, të cilit i skadon kontrata në 2012-n, duket drejt largimit nga Torino, me shumë klube të interesuara: “Isha në Madrid, por nuk pata bisedime me Atletikon, - shpjegon menaxheri i lojtarit, Xhiampiero Poceta. – Interesimet për të janë të shumta, por është akoma herët të flitet për një destinacion të ri. Tani është në stërvitje me Juven e Kontes dhe Amauri është njeri krenar dhe ka ndër mend t’i tregojë vlerat e tij trajnerit të ri bardhezi”.


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 15

futboll bota

Mançester Siti

Sulmuesi i Sitit

2.6 Milionë euro në vit paguan aktualisht për të drejtën e sponsorizimit të fanellës së Sitit, kompania ajrore me qendër në Abu Dabi

Adebajor lihet jashtë turit amerikan Sulmuesi i Mançester Sitit, Emanuel Adebajor, ka sulmuar drejtuesit e klubit për mungesë burrërie, pasi nuk i kanë thënë atij se është shtesë në formacion. Lojtari 27-vjeçar e ka pasur të vështirë të gjente vend titullari në skuadrën e Sitit sezonin që shkoi dhe në pjesën e dytë të sezonit u huazua te Reali i Madridit. “Kjo situatë është shumë e ulët dhe thotë shumë për klubin e Mançester Sitit, - ka thënë Adebajor. - Askush te Siti nuk pati burrëri të fliste me mua ballë për ballë, por mora një e-mail nga sekretarja e klubit që më thoshte se duhet të isha në klub më 9 korrik për fazën përgatitore. Por kam marrë vesh se klubi është nisur sot për në SHBA.”

Gjobat e shumta

112.5

Shet të drejtat për emërimin e stadiumit

Përgatiti: LEDIO BILALI

Klubi i Mançester Sitit ka bërë publike dje marrëveshjen më të shtrenjtë në historinë e futbollit për të drejtat e emërtimit të një stadiumi. Ky klub, që ka fituar të drejtën për të luajtur në Ligën e Kampionëve sezonin që vjen, ka nënshkruar një kontratë me sponsorin aktual të fanellës, Etihad, duke e emërtuar stadiumin e “City of Manchester Stadium” me emrin e ri “Etihad Airways”, duke nisur nga sezoni që vjen. Kompania ajrore me qendër në Abu Dabi paguan aktualisht 2.6 milionë euro në vit për të drejtën e sponsorizimit të fanellës së Sitit dhe tani do të paguajë edhe 11.3 milionë euro të tjera në sezon sipas marrëveshjes së re. Kjo shumë i kalon 112.5 milionë eurot e paguara nga Emirates për të marrë një marrëveshje të tillë me Arsenalin në vitin 2006. Klubi i Sitit ishte konsultuar me klubin e Arsenalit gjatë procesit të gjetjes së sponsorit të ri. Deklarata - Një deklaratë e klubit të Sitit thotë: “Klubi i futbollit i Mançester Sitit dhe “Etihad Airways” bëjnë publike

Marrëveshja e re, që ndryshon emrin e stadiumit të Sitit në “Etihad Airways”, i kalon 100 milionë paundët e paguar nga “Emirates” për "topçinjtë" e Arsenalit sot një marrëveshje partneriteti 10-vjeçar, duke zgjeruar marrëdhëniet e tyre tregtare ekzistuese. Marrëveshja është firmosur nga Geri Kuk, CEO i FC Mançester Siti dhe Xhejms Hugan, CEO i Etihad Airways, përpara se skuadra e Mançester Sitit të nisej për një turne parasezonal në SHBA.” Shefi ekzekutiv i Sitit, Geri Kuk, ka shtuar: “Jemi të lumtur që kemi zgjeruar partneritetin me “Etihad Airways” përmes kësaj marrëveshjeje të re. Më e rëndësishme për ne është që të shtojmë të ardhurat në një moment kur ato janë shumë të nevojshme për klubin gjatë rritjes dhe fuqizimit të tij, duke pasur parasysh objektivat tanë. Kjo marrëveshje krijon mundë-

si shumë të mira për biznes për të dyja palët, të cilat mund të bashkëpunojnë edhe më shumë komercialisht, krahas iniciativave mediatike dhe komunitare në të ardhmen.” Unikale - Shefi ekzekutiv i “Etihad Airways”, Xhejms Lohan, ka thënë: “Kjo marrëveshje e ndryshon shumë partneritetin tonë, sepse ridefinon paradigmën e sponsorizimeve në lojën e futbollit. Për këto dy emra të mëdhenj në fushën e biznesit është një mundësi unikale sepse ne ndajmë të njëjtin vizion për sa i përket promovimit të ndërgjegjësimit për një rritje globale të biznesit. Kjo marrëveshje do të largojë edhe frikën se mos Siti nuk do të

mund të pajtohet me rregulloren e re të UEFA-s për lojë të ndershme financiare, pasi pronari i klubit sheik Mansur ka shpenzuar deri tani 1.1 miliard euro që prej blerjes së klubit, në shtator të vitit 2008.” Humbje financiare- Vitin që shkoi, klubi i Sitit pati një humbje prej 136.5 milionë eurosh, një rritje me 31 për qind, pasi paguante një faturë financiare me vlerë 200,000 stërlina në javë për lojtarë si Karlos Tevez dhe Jaja Ture, një barrë e rëndë financiare për klubin. Siti kaloi në “Eastlands” nga “Maine Road” në vitin 2003 dhe ndërkohë ka marrë jetë plani për të zgjeruar kapacitetin e stadiumit nga 46,000 në 60,000 vende.

Mesfushori i Çelsit i druhet një mungese të gjatë

Esien dëmtohet në gju gjatë stërvitjes Çelsi duket se ka pësuar një goditje të fortë, sepse mesfushori ganez Mikael Esien mund të humbasë një pjesë të madhe të sezonit që vjen, pasi është dëmtuar në gju gjatë stërvitjes. Ende nuk dihet shkalla e dëmtimit të ganezit dhe testet priten të bëhen sot, por ekziston frika se ai është dëmtuar në ligamente si në vitin 2008, dëmtim që e la pa luajtur për pesë muaj. Ai pati dëmtim tjetër në ligamente në vitin 2010 dhe

nuk luajti në Kupën e Botës. Në deklaratën e Çelsit thuhet: “Mikael Esien pësoi një dëmtim në gjurin e tij të djathtë gjatë stërvitjes. Ai do të bëjë disa teste në ditët në vijim për të përcaktuar shkallën e dëmtimit. Deri në momentin që nuk do të kemi rezultatet finale të testeve, nuk do të japim komente të tjera për situatën e tij.” Ramires pritet të mos e nisë sezonin e ri bashkë me skuadrën sepse po luan në Kupën e Amerikës dhe dëmtimi i Esienit

për një kohë të gjatë mund të jetë një goditje e fortë për planet e trajnerit të ri Andres Vilas Boas, i cili synon t’i marrë titullin Mançester Junajtid. Esien ka qenë lojtar vendimtar për Çelsin që prej transferimit të tij nga Lioni për 24 milionë sterlina në vitin 2005, duke fituar edhe titullin e lojtarit më të mirë të vitit në sezonin 2007. Megjithatë, që prej atij sezoni ai ka luajtur vetëm 46 ndeshje në kampionat për Çelsin, sepse dëmtimet i kanë prishur shumë punë. Nëse ky dëmtim do të jetë me të vërtetë i gjatë, Vilas Boas mund të jetë i detyruar të futet në merkato për të gjetur zëvendësuesin e Esienit dhe për të forcuar mesfushën e skuadrës londineze.

Milionë euro pagoi "Emirates" për të arritur një marrëveshje të tillë me Arsenalin në vitin 2006

10 Vjeçare është marrëveshja e re e partneritetit mes Sitit dhe Etihadit duke zgjeruar marrëdhëniet ekzistuese tregtare

Baloteli në kërkim të një shoferi personal Ka marrë shumë gjoba, prandaj nuk do të donte të rrezikonte më shumë. Ideja e fundit e Mario Balotelit është e çuditshme, nëse është e vërtetë. Sipas tabloidit “Sun”, SuperMario ka vendosur ta parkojë makinën e tij “Maserati” në garazh dhe të marrë një shofer të cilin do ta paguajë 3 mijë sterlina në javë. Gjithçka për të evituar sanksionet e reja dhe gjobat e marra në trafik, që i kanë kaluar shifrën e 10 mijë sterlinave. Lojtari i Sitit është i zemëruar që Maserati i tij i bardhë është sulmuar shpesh nga vandalët kur parkohet para shtëpisë së tij. Ai ka vendosur për këtë arsye të marrë një shofer personal që do ta shëtisë në një limuzinë Mercedes.

Ish-mbrojtësi i Fulhemit

Kris Smolling kalon për 5 vjet te Junajtid Për shkak të sezonit të tij pozitiv, Mançester Junajtid i ka ofruar një rinovim 5-vjeçar mbrojtësit të ri, Kris Smalling, i cili erdhi te klubi nga Fulhemi, verën e kaluar. “Më vjen mirë që Kris rinovoi,- tha Sër Aleks Ferguson në faqen zyrtare të klubit në internet. – Ai ka qenë një lojtar i rëndësishëm që kur erdhi. Është një mbrojtës jashtëzakonisht i talentuar, i shpejtë, i fortë dhe i lexon aksionet fare lehtë. Ai është një vlerë e madhe për skuadrën.” Nga ana tjetër, Smalling u shpreh: “Ky është një klub i mrekullueshëm dhe, në këtë periudhë të shkurtër këtu, kam fituar më shumë nga ç’prisja të arrija. Dua të kaloj një karrierë sa më të gjatë dhe të suksesshme.” Smalling luajti 34 ndeshje në të gjitha kompeticionet, sezonin e shkuar.

Pronari i Liverpulit

Henri i largon "të kuqtë" nga "Anfield" Pronari i Liverpulit, Xhon W. Henri, deklaroi se klubi mund të largohet nga stadiumi i tij “Anfield”. “Të kuqtë” kanë marrë në konsideratë stadiumin e ri, që gjatë regjimit fatkeq të Tom Hiks dhe Xhorxh Xhillet, por pas ardhjes së Henrit është hamendësuar dhe një rindërtim i stadiumit aktual. Megjithatë, raportime të fundit të çojnë në të kundërtën e kësaj dhe Liverpuli hamendësohet të transferohet në “Stanley Park”. Henri dëshiron të zgjedhë opsionin e parë: rikonstruktimin e “Anfield”, por deklaroi se çdo gjë do të varet nga rrethanat: “Pa dyshim që “Anfield” është zgjedhja e parë, realiteti mund të na diktojë të kundërtën. Ka shumë pengesa”, tha ai.


Faqe 16 / E shtunë, 9 korrik 2011

futboll bota

Drejtori sportiv i Gjermanisë

Samer kundër turqve për rrëmbimin e talenteve Tensionohen marrëdhëniet mes federatave gjermane e turke të futbollit, pasi agjentët e këtyre të fundit duan të rrëmbejnë 17-vjeçarët e lindur në Gjermani Drejtori sportiv i Gjermanisë, Matias Samer, kritikoi zbuluesin e talenteve të Federatës Turke të Futbollit, Erdal Keser, për politikën e rekrutimit të talenteve të

reja të Federatës Gjermane të Futbollit (DFB). “Ne jemi diplomatë, por z. Keser shpesh flet gjepura”, tha ai për “Kicker”. Ai gjithashtu shtoi se Gjermania do të vazhdonte të af-

ronte lojtarët e ri më të mirë për skuadrat kombëtare, dhe pse i kanosej rreziku “Turqi”. “Ne po përpiqemi për të bindur dhe afruar më të mirët. Lojtarët mund t’i kuptojnë fare

mirë mundësitë që u ofrohen nëse zgjedhin DFB-në. Nëse një lojtar s’është i bindur me zemër dhe me logjikë, atëherë ai s’përmbush kriteret tona. Dyert e skuadrës janë të hapura. Të gjithë janë të mirëpritur. Dhe ne kemi përfituar nga të pasurit karaktere të ndryshme në ekip.” Samer e ka të qartë kërcënimin e mundshëm nga lojtarët që kanë lindur dhe janë stërvitur në Gjermani dhe që zgjedhin një ekip tjetër. “Janë disa kushte, që ne s’mund të mbrohemi kundër tyre.” Fjalët e Samerit vijnë si një përgjigje për deklaratat e kësaj jave të Keserit, duke rindezur debatet e zjarrta mbi identitetin etnikokulturor të turqve të lindur në

Gjermani. “2-3 lojtarë të Gjermanisë U-17 vendosën të luanin për skuadrën kombëtare turke. S’mund t’ua tregoj emrat e tyre, në të kundërt lojtarëve do t’u krijoheshin probleme”, tha Keser për televizionin

turk. Për momentin, 8 nga 21 lojtarët e Gjermanisë U-17 kanë origjinë turke: Emre Can, Korai Gunter, Kan Aihan, Robin Jalsin, Korai Kaçingolu, Samed Jesil, Okan Ajdin dhe Levent Ajsiçek.

Nga kampionati rus

Anzhi ofron 24 milionë euro për Zaraten

Bajerni distancohet nga ofendimet kundër Nojerit Grupi i vogël i tifozëve të paregjistruar, që sulmuan verbalisht portierin, përjashtohen nga klubi bavarez me efekt imediat Përgatiti: LEDIO BILALI

Bajerni i Mynihut lëshoi një deklaratë zyrtare, ku dënonte veprimet e një minoriteti tifozësh, të cilët sulmuan gojarisht portierin Manuel Nojër, gjatë miqësores në Trentino të mërkurën. “FC Bajern distancohet nga banderola “anti-Manuel Nojërit” dhe personave të këtij grupimi të vogël. Duam të sqarojmë se tifo-grupi në fjalë është i vogël dhe i paregjistruar në klubin tonë, -u tha në faqen zyrtare të Bajernit. – Si pasojë e ngjarjeve të Arkos (Trentino), individët e këtij grupi shpallen “të padëshiruar” për klubin e Bajernit.” Gjatë miqësores në

Mund të kapësh sa topa të duash, por s’do të pranojmë kurrë me këtë fanellë

Trentino, portieri Nojër u tall dhe fishkëllye nga disa tifozë, që mbanin një banderolë në duar: “Mund të kapësh sa topa të duash, por s’do të pranojmë kurrë me këtë fanellë.” Problemi u duk sikur u zgjidh pas takimit në tryezë të rrumbullakët mes klubit dhe tifozëve, por ngjarjet e fundit dhe masat e rrepta të marra nga drejtuesit, tregojnë se çështja mund të jetë më serioze, në krahasim me atë që u hamendësua në fillim. Rumenige – Shefi i klubit, Karl Hajnc Rumenige, foli mbi kërkesën e lartë të Mançester Sitit për Xherom Boateng dhe mundësinë e zëvëndësimit të tij: “Duhet ta shohësh objektivisht situatën. Lojtari është nën kontratë me Sitin dhe vendimin e marrin ata,- tha ai për “Spox”. – Ata kërkuan një çmim, që ne s’do ta paguajmë kurrë.” Bajerni në fillim ofroi 9 milionë euro për mbrojtësin, ndërsa Siti kërkoi 20 milionë. Pas kësaj, gjermanët e rritën ofertën në 12 milionë dhe këtë javë u fol se marrëveshja dukej pranë konkretizimit në vlerën 15 mil-

ionë. Por me sa duket ajo ka dështuar në fazën finale. “Ata po përdorin një strategji që s’e kisha parë më parë, s’përgjigjen kur i kontaktoj. Dhe pse kanë blerë 2 lojtarë, që luajnë në të njëjtin pozicion, Klishin dhe Saviçin, prap duan të mbajnë Boatengun, i cili është nën kontratë deri në 2014-n. Duket sikur do të kenë 48 lojtarë nën kontratë, gjë që bie ndesh me ligjet e “Fair play”-it financiar të UEFA-s, që lejon deri në 25 lojtarë të tillë. Dhe në bilancin e tyre, ata kanë një borxh prej 143 milionë euro dhe mendoj se s’do të lejohen të luajnë në Champions.” Kohët e fundit është folur për një kalim të Aleks të Çelsit dhe Gabriel Militos të Barcelonës drejt Bajernit, megjithatë Rumenige i ka lënë derën hapur Boatengut, i cili mund të vijë vetëm nëse Siti ul kërkesat. “Ne s’do ta paguajmë kërkesën stratosferike të Sitit.” Më në fund, Rumenige pohoi blerjen e Arturo Vidalit nga Leverkuseni, për të cilin kalimi i tij te Bajerni këtë verë është mohuar vazhdimisht.

Mbrojtësi i Dandit

Van der Meulen drejt bavarezëve Sipas “TZ”, Timoti van der Meulen i Dandi Junajtid është pranë kalimit te Bajerni i Mynihut. Mbrojtësi 21-vjeçar pritet t’i bashkohet skuadrës së rezervave. Van der Meulen u diplomua në akademinë e Ajaksit në 2010-n, para se të shkonte si hua tek Harlem. Pas falimentimit të klubit, i riu firmosi në janar një kontratë 6-mujore me ekipin e Premier Ligës skoceze, Dandi Junajtid, ku u paraqit pozitivisht. Lojtari mund të luajë dhe në krahun e djathtë të mbrojtjes. Pritet të jetë një element kyç për skuadrën e dytë.

FC Bajern distancohet nga banderola “anti-Manuel Nojër” dhe personave të këtij grupimi të vogël. Duam të sqarojmë se tifo-grupi në fjalë është i vogël dhe i paregjistruar në klubin tonë, - u tha në faqen zyrtare të Bajernit. – Si pasojë e ngjarjeve të Arkos (Trentino), individët e këtij grupi shpallen “të padëshiruar” për klubin e Bajernit

Sipas lajmit të fundit të gazetës italiane “Il Corriere dello Sport”, klubi i Anzhi Makhaçkala po bën çmos të joshë Mauro Zaraten e Lacios dhe, për këtë arsye, u kanë ofruar italianëve një ofertë për sulmuesin argjentinas, e cila vlen 24 milionë euro. Klubi lacial dëshiron ta mbajë 24-vjeçarin, por së fundmi, presidenti i klubit, Klaudio Lotito, tha se do të merrte në konsideratë ofertat e majme për Zaraten dhe oferta e Anzhit duket se është e vështirë për t’u refuzuar. Nga ana tjetër, Zarate ndodhet nën kontratë me skuadrën italiane deri në verën e 2014-s dhe, nga ajo që thuhet, ai s’dëshiron të largohet nga Lacio. Sulmuesi iu bashkua klubit në verën e vitit 2008, kur erdhi nga Al Sad, dhe që atëherë është përmirësuar ndjeshëm, duke u bërë një lojtar kyç për klubin që luan në “Stadio Olimpico”. Momentalisht, Anzhi është në vendin e 5-të në kampionat dhe do të përforcojë skuadrën, në mënyrë që të jetë në Champions-in e ardhshëm. Më parë, Anzhi bleu Balazs Dzsudzsak nga PSV dhe tani kërkonë Zaraten e Lacios.

shembja e stadiumit

Ndërron jetë në spital personi i dytë Një 24-vjeçar ka humbur jetën dje në spital pas aksidentit të së enjtes, kur një pjesë e çatisë që mbulon tribunat e stadiumit “Grolsch Veste” të Tventes është shembur. Mediat holandeze kanë njoftuar se viktima e dytë vdiq dje paradite si rezultat i plagëve të marra gjatë punës që po bënte se bashku me të tjerë në këtë stadium. Ky person kishte mbetur në vinçin me të cilin punonte gjatë momentin kur u shemb çatia. Ky është punëtori i dytë që humbi jetën pas konfirmimit se një 31-vjeçar kishte vdekur në vend, pasi ishte zënë poshtë nga betoni dhe materialet e tjera që ranë bashkë me çatinë në momentin që ndodhi aksidenti. Pas aksidentit u bë e njohur se në total ishin plagosur 14 njerëz, dhjetë prej të cilëve ishin dërguar në spital. Stadiumi i Tventes, kampione e Holandës në sezonin 2009/2010, po rindërtohet dhe zgjerohet si në fushë edhe në kapacitet. Çatia e tribunës u shemb pikërisht në vendin ku po bëheshin punime.


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 17

futboll bota

Barcelona

Aleksis Sançez

50 Milionë euro është oferta që po përgatit ekipi i Barcelonës për anësorin e talentuar të Totenhemit, Gareth Bejl, të cilin do ta lançojë merkaton e verës së ardhshme

Plan 50 milionësh për Gareth Bejlin Katalanasit do të monitorojnë paraqitjet e anësorit të Totenhemit këtë sezon, para se të arrijnë transferimin verën e ardhshme Përgatiti: Arjan KOÇI

Barcelona është duke përgatitur terrenin për një blerje sensacionale me vlerë 50 milionë euro për Garet Bejl, por është e përgatitur të presë edhe 12 muaj. Mesfushori i Totenhemit është identifikuar si objektivi primar i merkatos së kampionëve të Europës, të cilët janë të përgatitur të thyejnë rekordin e blerjeve për një lojtar britanik. Barcelona e ka bërë hapin e parë për “rrëmbimin” e Bejl duke pyetur nëse ai është i interesuar për një transferim në kontinentin e vjetër. Ata kanë besim se mund të mposhtin interesimin e Interit dhe Realit të Madridit për një lojtar që ka një reputacion të madh, të fituar falë lojërave të tij shumë të mira vitin që shkoi në Ligën e Kampionëve. Totenhemi ishte përgatitur për një interesim të

madh të klubeve të tjera për Bejlin, që mbush 22 vjeç javën që vjen, por këtë verë nuk pati oferta sepse sezoni i lojtarit u mbyll me disa dëmtime në pjesën e dytë të tij. Bejl do të qëndrojë në “White Hart Lane” edhe për një tjetër sezon, por klubi anglez e di se do ta ketë të vështirë të largojë konkurrencën e klubeve të tjera verën që vjen, nëse lojtari bën një sezon shumë të mirë. Lojtari i vitit - Lojtari uellsian mori sezonin që shkoi titullin e lojtarit më të mirë të vitit në Angli, por mezi e mori veten nga dëmtimi që ia mbylli sezonin para kohe, pasi dëmtoi ligamentet e kaviljes pas një ndërhyrjeje nga Çarli Adam. Bale është rikthyer në stërvitje këtë javë, por besohet se klubet më të mira në botë janë në pritje të shohin sesi do ta marrë veten nga dëmtimet e pësuara një lojtar

që e bëri Europën ta shihte me admirim pas disa ndeshjesh fantastike. Edhe rivalët e Totenhemit në Premier Ligë janë interesuar për Bejlin, ndonëse ato kanë prioritete të tjera në merkaton e kësaj vere. Çelsi dhe Mançester Siti nuk janë në ndjekje të këtij lojtari për momentin, Mançester Junajtid ka flirtuar me të, por nuk i janë vënë pas, ndërkohë që ai është jashtë kapacitetit blerës të Arsenalit dhe Liverpulit, sipas mediave britanike. Interesimi më i madh për Garetin vjen nga klubet në kontinent, por ai nuk është ende i gatshëm të luajë jashtë ishullit britanik dhe është i lumtur të luajë për Totenhemin edhe një sezon. Totenhemi ka qëndruar i palëkundur përballë kërkesave të Çelsit dhe klubeve të tjera për Luka Modriç këtë verë dhe do të jetë nën presion të ngjashëm për

Mourinjo, i kënaqur me blerjet, por do edhe Neimarin Trajneri portugez i Realit, Hoze Mourinjo, mirëpret blerjet e reja të klubit: Altintop, Kajehon, Koentrao, Shahin dhe Varane Trajneri i Realit të Madridit, Hoze Mourinjo, është i kënaqur me aktivitetin e klubit në merkato deri tani dhe beson se e ka ngushtuar shumë distancën mes tyre dhe Barcelonës. Sipas mediave spanjolle, trajneri portugez i ka arritur objektivat e merkatos pasi ka blerë këta lojtarë: Fabio Koentrao, Hamit Altintop, Hoze Maria Kalejon, Nuri Shahin dhe Rafael Varane. Shpenz-

imet e Realit gjatë merkatos aktuale kanë kaluar shifrën e 55 milionë eurove. Mourinjo i ka thënë presidentit të klubit, Florentino Perez, se është i lumtur me skuadrën që ka në dispozicion për sezonin tjetër të Primera Ligës dhe Ligës së Kampioneve, që janë dy objektivat e këtij klubi. Por ndonëse skuadra duket se është e kompletuar për këto kompeticione, Mourinjo synon të

të mbajtur Bejlin pas 12 muajsh. 50 milionë euro - Klubi beson se mund të nxjerrë afërsisht 50 milionë euro nëse reputacioni i Bejlit vazhdon të rritet. Bejl ka firmosur një kontratë të re të përmirësuar në muajin mars, që e lidh atë me klubin deri në vitin 2015, vetëm 10 muaj pasi kishte firmosur një tjetër kontratë me këtë klub. Barcelona e ka bërë të qartë se do të monitorojë performancat e Bejlit sezonin që vjen dhe se është e gatshme të pagujë këtë shumë të madhe. Drejtuesit e “Kamp Nou” e shohin Bejlin si një lojtar të tipit të Daniel Alveshit. Rikthimi në skuadër i Erik Abidalit e ka ulur prioritetin e blerjes së Bejlit këtë sezon, por francezi mbush 32 vjeç në shtator dhe zëvendësuesi i tij, Maksuell, 29 vjeç, ka zëra se do të largohet nga klubi.

ketë edhe ndonjë përforcim, po iu dha mundësia. Sulmuesi i Santosit, Neimar, aktualisht i grumbulluar me Brazilin në Kupën e Amerikës, është objektivi kryesor për drejtuesit e Realit. Lojtari 19-vjeçar e ka thënë publikisht se dëshiron të luajë për nëntë herë kampionët e Europës, por ardhja e tij mbetet në dyshim, sepse ai ka thënë gjithashtu se dëshiron të fitojë botërorin e klubeve me Santosin këtë dhjetor. Por Reali dhe Mourinjo nuk do të preken nga dëshirat e Neimarit dhe nuk kanë ndër mend të dorëzohen kaq shpejt, madje janë të interesuar që të shtojnë aktivitetin e tyre për ta marrë atë në Spanjë gjatë kësaj merkatoje verore. Neimar do të luajë sërish për Brazilin sot, në ndeshjen kundër Paraguait në Kupën e Amerikës.

Udineze në tratativa vetëm me Barçën Bosi i Udinezes, Xhianpaolo Poco, ka thënë më parë se për Sançez ishte interesuar edhe Napoli, por i biri, Xhino, ka thënë se klubet rivale i kanë hapur rrugë Barcelonës: “Në këtë moment duam ta mbyllim këtë marrëveshje me klubin katalanas dhe nuk duam të hyjmë në negociata me asnjë klub tjetër. Do të presim edhe javën që vjen për të parë se si do të përfundojnë bisedimet me klubin katalanas”, ka thënë Xhino Poco. Ose Barcelona ose asgjë, kjo është ideja e Sançezit dhe e Udinezes për momentin. Por bisedimet nuk janë të lehta. “Deri të hënën nuk do të ketë të reja. Duhet të presim takimet e javës që vjen, të cilat mendoj se do të jenë të gjata. Kemi pasur një kërkesë të Napolit, por do të presim edhe javën që vjen për të parë se çfarë do të vendosin spanjollët. Është një operacion i ndërlikuar i merkatos sepse flitet për shkëmbime, por ne kemi kohë sepse Sançez për mometin është i impenjuar në Kupën e Amerikës”, ka shtuar Xhino Poco. Fjalët e Pocos nuk lënë vend për hapësira: Sançezi ose te Barça ose në Friuli.

Mbrojtësi i Valencias

10 Muaj pasi kishte rinovuar për herë të parë kontratën me Spërsat, Bejl ka firmosur sërish në muajin mars kontratën e re të përmirësuar, që e lidh atë me klubin deri në vitin 2015

Katalanasit synojnë 22-vjeçarin Alba Barcelona është duke monitoruar me kujdes situatën e mbrojtësit të Valencias, Hordi Alba, pasi ka ndër mend të përforcohet me një mbrojtës të majtë para fillimit të sezonit të ri. Kampionët e Europës janë në merkato për një mbrojtës sepse nuk janë të sigurt për të ardhmen e Maksuellit dhe e shohin Hordi Alban si ideal për skuadrën e tyre. Barça i kishte vënë më parë sytë te Hoze Angel i Gijonit, por nuk ra dakord me lojtarin. Valencia është e gatshme ta shesë Alban për 5 milionë euro. Kiko Femenia - Barcelona ka konfirmuar se Kiko Femenia ka kalur me sukses vizitat mjekësore në klub dhe do t’i bashkohet skuadrës B për përgatitjet parasezonale. Një deklaratë e klubit katalanas thotë: “Lojtari i ri i Barcelona B ka kaluar vizitat mjekësore. Mjekët i kanë dhënë dritën jeshile bashkimit të tij me ne dhe lojtari tani do t’i bashkohet skuadrës që drejtohet nga trajneri Eusebio Sakristan.” Ish-lojtari i Herkulesit vjen te Barcelona, pasi klubi i tij ra në kategorinë e dytë. Femenia ka deklaruar për mediat spanjolle se mezi e pret transferimin e tij te Barcelona

trajneri argjentinas

Bielsa emërohet trajner i Bilbaos Klubi i Atletik Bilbaos ka lajmëruar se Marcelo Bielsa është trajneri i tyre i ri për sezonin që vjen. Ky lajm vjen pas shpalljes së Hozu Urrutias si president i klubit. Bielsa, që zëvendëson Hoakin Kaparrosin në bankinë, ka drejtuar Kilin nga viti 2007 deri në shkurt të vitit 2011. Thuhet se ishtrajneri i Argjentinës ka refuzuar postin e trajnerit tek Interi dhe tani do të ketë detyrën e rindërtimit të skuadrës, e cila zuri vendin e gjashtë vjet në Primera Divizion.


Faqe 18 / E shtunë, 9 korrik 2011

PROGRAMI 2 Korrik Argjentinë - Bolivi 1-1 Kolumbi - Kosta Rika 1-0 3 Korrik Brazil - Venezuelë 0-0 Paraguaj - Ekuador 0-0 5 Korrik Uruguaj - Peru 1-1 Kili - Meksikë 2-1 7 Korrik Argjentinë - Kolumbi 0-0 8 Korrik Bolivi - Kosta Rika 0-2 9 Korrik Meksikë - Peru (në mesnatë) Uruguaj - Kili (në mesnatë) Brazil - Paraguaj (21:00) Venezuelë - Ekuador (23:30) 10 Korrik Kolumbi - Bolivi (21:00) 12 Korrik Argjentinë - Kosta Rika (02:45) 13 Korrik Kili - Peru (00:15) Uruguaj - Meksikë (02:45) 14 Korrik Paraguaj - Venezuelë (00:15) Brazil - Ekuador (02:45) 16 Korrik Çerekfinalet: E para Gr. A - Më e mira e vendeve të 3-ta (21:00) 17 Korrik Çerekfinalet: E dyta Gr. A - E dyta Gr. C (00:15) Çerekfinalet: E para Gr. B - E dyta ndër të 3-tat (21:00) 18 Korrik Çerekfinalet: E para Gr. C - E dyta Gr. B (00:15) 20 Korrik Gjysmëfinalja 1 (02:45) 21 Korrik Gjysmëfinalja 2 (02:45) 23 Korrik Finalja për vendet 3-4 (21:00) 24 Korrik Finalja (21:00)

Renditja aktuale Grupi A

Ekipi P F B H Gola 1. Kolumbia 4 1 1 0 1-0 2. Kosta Rika 3 1 0 1 2-1 3. Argjentina 2 0 2 0 1-1 4. 1 0 1 1 1-3 Bolivia

Grupi B

Ekipi P F B H Gola 1. Brazili 1 0 1 0 0-0 2. Venezuela 1 0 1 0 0-0 3. Paraguaji 1 0 1 0 0-0 4. Ekuadori 1 0 1 0 0-0

Grupi C Ekipi

1. Kili 2. Uruguaji 3. Peru 4. Meksika

P F B H Gola 3 1 0 0 2-1 1 0 1 0 1-1 1 0 1 0 1-1 0 0 0 1 1-2

kupa e amerikes

“Selesao” kërkon të harrojë barazimin e ndeshjes së parë Kampionët në fuqi të Brazilit do të përballen me Paraguajin, ndërsa Venezuela me Ekuadorin, për ndeshjet e dyta të grupit B në kompeticionin e Amerikës Latine Formacionet e mundshme

Formacionet e mundshme

Brazili: H. Sezar, D. Alves, Lusio, T. Silva, A. Santos, L. Leiva, Ramires, Ganso, Robinjo, Neimar, A. Pato Paraguaji: Vilar, Piris, Da Silva,Veron, Torres, Barreto, Ortigoza, Riveros, Estigarribia, Santa Kruz, Barrios

Venezuela: Vega, Rozales, Vizkarrondo, Perozo, Çikero, Luçena, Gonzalez, Rinkon, Arango, Miku, Rondon Ekuadori: Elizaga, Reasko, Araujo, Erazo, Ajovi, Kastijo, Noboa, Mendez, Arrojo, Benitez, Kaisedo

Përgatiti: Admir GREMI

Mano Menezes do të luajë kartat e fundit në përballjen decizive të grupit B kundër Paraguajit. Brazili mund ta nisë me të njëjtin formacion si në ndeshjen e parë, edhe pse janë hedhur dyshime në lidhje me formën e Ramiresit dhe Robinjos, teksa Elano dhe Lukas janë alternativat e mundshme për t’u përfshirë në 11shen titullare. Po ashtu edhe Paraguaji pritet të aktivizojë në fushën e blertë të njëjtët lojtarë, të cilët arritën vetëm një barazim 0-0 kundër Ekuadorit, fundjavën e kaluar. Debutuesi Rodrigo Piris duket se do të vazhdojë të ruajë vendin e tij në formacionin bazë, në krahun e djathtë të mbrojtjes, ashtu sikurse dhe Estigarribia, një lojtar punëtor dhe gjallërues i lojës, mund të zbresë nga minuta e parë e ndeshjes së dytë në grup. Statistikat e Brazilit - Brazili është kampioni në fuqi

i Kupës së Amerikës, pasi mposhti Argjentinën në finalen e 4 viteve më parë në Venezuelë. Kapiteni Lusio, i cili arriti 100 përfaqësime me “Selesaon” kur luajti ndaj Venezuelës në ndeshjen e parë, është futur në listën e 4 lojtarëve brazilianë që e kanë arritur këtë rekord. Nga të gjitha listat prej 23 lojtarësh

të grumbualluar për turneun amerikano-latin, Robinjo është lojtari me më shumë gola ndërkombëtarë, teksa ka shënuar 25 gola në 87 përfaqësime. Djemtë e Menezes vijnë pas një ecurie jo konstante, pasi ekipi verdhëjeshil ka fituar 2, ka barazuar 2 dhe ka humbur po 2 nga 6 ndeshjet e fundit të zhvilluara.

LIBRI I ARTË

Episodi mes dy lojtarëve, kur hynë në dhomat e zhveshjes

1916 Uruguaj 1917 Uruguaj 1919 Brazil 1920 Uruguaj 1921 Argjentinë 1922 Brazil 1923 Uruguaj 1924 Uruguaj 1925 Argjentinë 1926 Uruguaj 1927 Argjentinë 1929 Argjentinë 1935 Uruguaj 1937 Argjentinë 1939 Peru 1941 Argjentinë 1942 Uruguaj 1945 Argjentinë 1946 Argjentinë 1947 Argjentinë 1949 Brazil 1953 Paraguaj 1955 Argjentinë 1956 Uruguaj 1957 Argjentinë 1959 Argjentinë 1959 Uruguaj 1963 Bolivi 1967 Uruguaj 1975 Peru 1979 Paraguaj 1983 Uruguaj 1987 Uruguaj 1989 Brazil 1991 Argjentinë 1993 Argjentinë 1995 Uruguaj 1997 Brazil 1999 Brazil 2001 Kolumbi 2004 Brazil 2007 Brazil

Burdiso kritikon Leo Mesin: “Budalla, vrapo më shumë!” Lojtarët e Argjentinës ishin duke iu drejtuar dhomave të zhveshjes, kur Mesi dëgjoi një zë që i tha: “Budalla, vrapo për topin e fundit! Nuk mund ta lësh gjithmonë të të ikë”. Kur ktheu kokën pas, zbuloi se ishte Nikolas Burdiso dhe, pavarësisht kësaj, “pleshti” ngriti dorën duke nënkuptuar “më lini të qetë”. Por problemi nuk ka përfunduar me kaq. Mbrojtësi ka vazhduar me “fjalimin” e tij deri në dhomat e zhveshjes, duke shtuar: “Dëgjo, çdo gjë mbaron këtu”. Gjithsesi, kritikat duket se nuk kanë lindur vetëm midis lojtarëve në fushë, por edhe babai i Mesit, në një deklaratë për “Radio 10” ka pranuar se Leo “nuk po tregon një nivel të mirë” në këtë kompeticion, në të cilin Argjentina është ndalur 2 herë në barazim,

1-1 me Bolivinë dhe 0-0 me Kolumbinë. Horge Mesi ka komentuar me diplomaci edhe ofendimin e Burdisos ndaj djalit të tij, duke thënë: “Me siguri që nuk ka ndonjë problem. Diskutime për futbollin do të ketë gjithmonë dhe ndodhin shpesh mes shokësh”. Ai shtoi gjithashtu se “njerëzit janë të lirë të flasin ç’të duan”, por më e bezdisshme është ajo që shkruan media. “Ata krijojnë probleme dhe situata që askush nuk i imagjinon. Duket sikur i hedhin benzinë zjarrit. Ata vërtet e kritikojnë Argjentinën dhe kjo është normale, pasi ekipi s’po luan mirë, por media duhet edhe t’i qëndrojë pranë ekipit në momente të vështira.” Sa i përket krahasimit midis Leos dhe Maradonës, babai i sulmuesit të Barcelonës ka thënë se

në Argjentinë gjithmonë bëhen krahasime, por “Diego është i paarritshëm”. “Mesi po luan në mënyrën e tij. A është duke u zënë me gjithë shokët e tij? Jo, djali im ka tjetër karakter. Është i fortë, por jo të gjithë e njohin. Diego ka pasur tjetër karakter nga Leo”.

Statistikat e Paraguajit Paraguaji ka qenë finalist i këtij kompeticioni në 5 raste, nga të cilat e fundit shënohet në vitin 1979, kur ata u shpallën edhe kampionë të Amerikës së Jugut. Hera e fundit që ata janë përballur me Brazilin u mposhtën 2-1 në ndeshjet kualifikuese për në Botërorin 2010, 2 vite më parë. Sulm-

uesi Salvador Kabanas, i cili u qëllua me armë në kokë në janar të vitit 2010, është një anëtar nderi i skuadrës, teksa po vazhdon me rehabilitimin e tij, me shpresën për t’u rikthyer të luajë. Në 10 ndeshjet e fundit të tyre, Paraguaji ka fituar 5, ka barazuar 3 dhe është mundur 2 herë. Venezuelë-Ekuador - Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, të dy ekipet do të mundohen të sigurojnë një fitore shpresëdhënëse për kualifikimin në çerekfinale. Venezuela surprizoi në ndeshjen e parë, teksa ndali kampionët në fuqi të Brazilit, duke shpresuar sërish te figura e tyre qëndrore, Tomas Rinkon, për të synuar kualifikimin nga grupi. Ndryshe ndodh për Ekuadorin e Reinaldo Ruedës, i cili ka bërë disa ndryshime pas atij barazimi pa gola kundër Paraguajit. Siç pritej, Mikael Arrojo do të zëvendësojë të dëmtuarin Antonio Valencia, anësorin sulmues të Mançester Junajtid, që është i dëmtuar.

Surprizon Kosta Rika e argjentinasit Volpe Ekipi me moshën mesatare më të re në këtë kompeticion mposht Bolivinë Bolivia

0

Kosta Rika

2

Shënues: Hosue Martinez 59’, Xhoel Kempbëll 78’ BOLIVIA: K. E. Arias, R. Raldes, L. Gutierrez, V. Flores, H. Robles (H. Çavez 67’), Xh. Kampos (R. Garsia 80’), E. Rojas (A. Penja 67’), H. K. Arçe, M. Moreno.  Trajner: Gustavo Kuinteros. KOSTA RIKA: L. Moreira, O. Duarte, Xh. Akosta, F. Kalvo, H. Salvatierra, D. Guzman, P. Leal, H. Mora (H. Kubero 82’ ), H. Martinez (S. Elizondo 81’), D. Madrigal (A. Guevara 46’), Xh. Kempbëll.  Trajner: Rikardo la Volpe. Gjyqtar: Karlos Vera (Ekuador) Kartonë të verdhë: L. Alvarez, M. Moreno, Xh. Kampos, R. Raldes, L. Gutierrez / D. Guzman, O. Duarte, H. Salvatierra. Kartonë të kuq: R. Raldes (70’), V. Flores (75’).

Sërish një surprizë në Kupën e Amerikës: Kosta Rika ka mundur 2-0 Bolivinë, në një ndeshje decizive për grupin A. Fituesit e trajnerit argjentinas, Rikardo la Volpe, të cilët kanë në përbërje lojtarë nën 22 vjeç, kanë arritur të kundërpërgjigjen pas asaj humbjeje 1-0 ndaj Kolumbisë. Ndeshja u vendos nga Martinez, i cili shënoi në minutën e 59-të, dhe nga ylli Xhoel Kempbëll, vetëm 18 vjeç, i cili shënoi golin e dytë, 20 minuta më vonë. Kostarikanët dukeshin tjetër ekip nga ai që u paraqit kundër kolumbianëve, ashtu sikurse edhe Bolivia, e cila fillimisht kishte ndalur në barazim Argjentinën e Lionel Mesit.


E shtunĂŤ, 9 korrik 2011 / Faqe 19

baste

Nr.

Ora

1000 1001

21:00 23:30

Nr.

Ora

400

21:00

Nr.

Ora

800

02:45

Nr.

Ora

300

17:30

DT.09.07.2011

REZ. FINAL

Kupa Amerikes 2011 ( Argjentine ) Brazil Ekuador

Paraguai Venezuele

DT.10.07.2011 Bolivi

DT.12.07.2011 Kosta Rika

DT.09.07.2011 TPS

Finlande Liga 2 301 302

15:00 15:00

Espoo KooTeePee

303

20:45

Sligo Rovers

PoPa PS Kemi

Irlande Premier

16:30

18:00

18:00

16:00 18:00 18:00

Gefle Norrkoping Trelleborg

310

16:00

Sundsvall

Angli (F) Gjermani (F)

314 315 316

23:30 23:30 23:59

Sao Paulo Vasco da Gama Atletico PR

320 321 322 323

23:59 23:59 23:59 23:59

Americana ASA Icasa Sport Recife

324 325 326 327 328

11:30 12:00 12:00 12:00 12:00

Ventforet Kofu Jubilo Iwata Kashiwa Reysol Kawasaki Frontale Vissel Kobe

329 330 331 332 333 334

11:00 11:00 11:30 12:00 12:00 12:00

Mito Hollyhock Tokyo Verdy Tokushima Vortis JEF United Chiba Oita Trinita Okayama FC

335 336 337

16:00 16:00 18:00

Illichivets Kryvbas Tavria

338 339 340 341 342

16:00 16:00 16:00 16:00 16:00

BunkefloI F Husqvarna Motala Oddevold Skovde AIK

343 344 345 346

16:00 16:00 16:00 18:00

Forward Karlstad BK Valsta Syrianska Dalkurd FF

313

18:00

Dortmund (N)

2/2

14,00 13,00

9,00 4,90

1

X

2

2,50 1,60

3,20 3,45

2,60 5,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

2,30

14,00

45,00

4,40

5,55

9,55

25,00

14,00

9,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1,50

17,00

70,00

4,15

8,80

17,00

25,00

15,00

16,00

X/2

2/1

2/X

2/2

30,00

13,00

3,90

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1

4,30 2,50

13,00 14,00

30,00 45,00

5,50 4,50

5,15 5,55

5,60 9,55

30,00 30,00

13,00 14,00

4,50 9,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

14,00 1

1,40

15,00

75,00

4,10

9,75

20,00

25,00

13,00

19,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3,10

12,00

35,00

4,65

4,75

7,55

30,00

12,00

7,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

2,10

16,00

55,00

4,35

6,00

10,00

25,00

14,00

9,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

2,00

16,00

60,00

4,30

6,40

13,00

25,00

14,00

12,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1

3,70 6,50 5,60

13,00 13,00 13,00

30,00 30,00 30,00

5,25 7,00 6,15

5,20 5,15 5,15

6,00 4,75 5,15

30,00 35,00 30,00

13,00 13,00 13,00

5,30 3,20 3,60

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1

3,10

13,00

35,00

4,75

5,15

7,55

30,00

13,00

7,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1

5,00 1,80

13,00 16,00

25,00 55,00

5,85 4,25

5,15 7,00

5,25 14,00

25,00 25,00

13,00 14,00

3,80 13,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1

3,70 3,80 2,70

13,00 13,00 14,00

25,00 25,00 35,00

5,15 5,25 4,60

5,10 5,15 5,35

5,80 5,75 8,00

25,00 25,00 25,00

13,00 13,00 14,00

5,00 4,80 7,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3 3

2,10 3,60 3,50 3,80

16,00 13,00 13,00 13,00

55,00 25,00 25,00 25,00

4,35 5,15 5,10 5,25

6,00 5,15 5,15 5,15

10,00 5,90 6,00 5,75

25,00 25,00 25,00 25,00

14,00 13,00 13,00 13,00

9,50 5,10 5,30 4,80

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3 3 3

5,00 4,20 3,50 1,55 5,50

13,00 13,00 13,00 17,00 13,00

25,00 25,00 25,00 70,00 25,00

5,90 5,45 5,10 4,15 6,00

5,15 5,15 5,15 7,60 5,15

5,15 5,50 6,00 14,00 5,00

25,00 25,00 25,00 25,00 25,00

13,00 13,00 13,00 15,00 13,00

3,60 4,30 5,00 13,00 3,30

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3 3 3 3

4,30 1,85 3,10 2,20 7,00 4,90

12,00 14,00 12,00 13,00 12,00 12,00

25,00 60,00 30,00 45,00 25,00 25,00

5,35 4,15 4,70 4,30 7,55 5,65

4,75 6,25 4,75 5,35 4,85 4,75

5,40 13,00 7,00 10,00 4,60 5,15

25,00 25,00 25,00 25,00 30,00 25,00

12,00 13,00 12,00 13,00 12,00 12,00

4,40 12,00 6,50 9,50 2,90 3,90

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3

6,00 3,30 2,30

12,00 12,00 13,00

25,00 25,00 40,00

6,55 4,75 4,35

4,50 4,50 5,25

4,75 6,55 9,55

25,00 25,00 25,00

12,00 12,00 13,00

3,30 6,00 9,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3 3 3

3,90 7,00 8,00 8,50 4,70

13,00 14,00 14,00 14,00 13,00

20,00 25,00 25,00 25,00 25,00

5,40 7,55 8,55 9,00 5,80

5,25 5,55 5,65 5,75 5,25

5,65 4,55 4,45 4,40 5,30

20,00 35,00 35,00 40,00 25,00

13,00 14,00 14,00 14,00 13,00

4,40 2,70 2,50 2,30 3,70

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3 3

2,30 4,70 5,40 2,80

14,00 13,00 13,00 14,00

40,00 25,00 25,00 35,00

4,45 5,80 6,00 4,65

5,75 5,25 5,25 5,55

9,00 5,30 5,10 7,00

20,00 25,00 25,00 25,00

14,00 13,00 13,00 14,00

8,50 3,70 3,30 6,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1

2,50

14,00

35,00

4,50

5,55

9,00

25,00

14,00

8,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

14,00 13,00 14,00 13,00 14,00 13,00 14,00 15,00 13,00 13,00 14,00 14,00 13,00 13,00 14,00 14,00 13,00 14,00

25,00 25,00 35,00 25,00 40,00 25,00 25,00 20,00 25,00 25,00 20,00 20,00 20,00 20,00 35,00 35,00 25,00 35,00

9,00 5,80 4,55 6,55 4,40 5,75 11,00 17,00 5,75 6,35 9,00 9,00 5,90 5,60 4,65 4,50 5,75 4,45

5,75 5,10 5,50 5,15 5,75 5,15 6,15 8,00 5,15 5,15 5,75 5,55 5,15 5,15 5,35 5,50 5,15 5,55

4,40 5,15 8,55 4,75 9,00 5,25 4,30 4,15 5,25 5,00 4,45 4,50 5,15 5,35 7,55 8,55 5,25 9,00

40,00 25,00 25,00 30,00 25,00 25,00 55,00 55,00 25,00 25,00 40,00 35,00 20,00 20,00 25,00 25,00 25,00 25,00

14,00 13,00 14,00 13,00 14,00 13,00 16,00 17,00 13,00 13,00 14,00 14,00 13,00 13,00 14,00 14,00 13,00 14,00

2,30 3,70 8,00 3,10 8,50 3,80 2,00 1,50 3,80 3,30 2,30 2,50 3,60 4,00 7,00 8,00 3,80 8,50

1,40

4,00

7,50

1

X

2

GAIS Malmo Kalmar

2,20 3,70 3,15

3,25 3,20 3,20

3,00 1,95 2,15

1

X

2

Degerfors

1,90

3,20

3,85

1

X

2

France (F) Japoni (F)

2,85 1,30

3,20 4,50

2,25 8,50

1

X

2

Cruzeiro Internacional Avai

2,20 2,25 1,70

3,15 3,20 3,35

2,85 2,75 4,25

Stromsgodset

Ituiutaba Parana Nautico Ponte Preta

Shimizu S.Pulse Yokohama F.Marinos Vegalta Sendai Avispa Fukuoka Nagoya Grampus Eight

Yokohama FC FC Gifu Thespa Kusatsu Roasso Kumamoto FC Tokyo Shonan Bellmare

1

X

2

1,45 2,15 2,10 2,25

3,75 3,20 3,20 3,20

6,00 2,90 3,00 2,75

1

X

2

2,90 2,45 2,10 1,25 3,25

3,20 3,20 3,20 4,75 3,20

2,15 2,50 3,00 9,00 2,00

1

X

2

2,50 1,35 1,90 1,50 4,00 2,80

3,05 4,05 3,10 3,45 3,15 3,05

2,55 7,50 3,70 6,00 1,80 2,30

1

X

2

Karpaty Volyn Zorya

3,55 2,00 1,55

2,95 2,95 3,40

2,00 3,55 5,50

1

X

2

Norrby Orgryte Sylvia Trollhattan FC Rosengard

2,30 4,00 4,50 4,85 2,70

3,30 3,45 3,55 3,60 3,30

2,55 1,70 1,60 1,55 2,20

IFK Lulea Vasby United Vasalunds IF Syrianska IF Kerbura

FC Zurich (Zvi)

Celtic (Sko) Hearts (Sko) Lierse AZ Alkmaar (Hol) Aberdeen (Sko) Rangers (Sko) Hibernian (Sko) Ajax (Hol) Inverness (Sko) Kaiserslautern Hamburg (Ger) PSG Hannover (Ger) FC Koln (Ger) FC Nordsjaelland (Dan) Sedan Charleroi Nice

Bjellorusi Liga 1 Naftan Neman FC Gomel

Kanada Liga 1 London City Toronto Croatia

1

X

2

1,55 2,70 3,05 1,75

3,60 3,30 3,30 3,45

4,85 2,20 2,00 3,75

1

X

2

1,60

3,45

4,85

1

X

2

5,00 2,85 1,65 3,55 1,55 2,75 6,75 11,00 2,75 3,25 5,00 4,85 2,90 2,60 1,75 1,65 2,75 1,60

3,60 3,15 3,40 3,20 3,60 3,20 3,85 5,05 3,20 3,20 3,60 3,45 3,20 3,20 3,35 3,40 3,20 3,45

1,55 2,20 4,50 1,90 5,00 2,25 1,40 1,20 2,25 2,00 1,55 1,60 2,15 2,35 4,00 4,50 2,25 4,85

1

X

2

3,50 2,00 1,70

2,90 2,90 3,15

2,00 3,50 4,50

1

X

1,20 4,85

4,85 3,60

1

X

1

1

1

3 8,50 3 5,00 3 2,60 3 6,00 3 2,30 3 4,80 3 10,00 3 16,00 3 4,80 3 5,80 3 8,50 3 8,50 3 5,10 3 4,50 3 2,80 3 2,60 3 4,80 3 2,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3

6,00 3,30 2,70

12,00 12,00 13,00

25,00 25,00 35,00

6,55 4,70 4,45

4,50 4,50 4,85

4,70 6,55 8,55

25,00 25,00 25,00

12,00 12,00 13,00

3,30 6,00 8,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

11,00 3 1,55 3

1,50 8,50

17,00 14,00

70,00 25,00

4,10 9,00

7,75 5,75

17,00 4,40

20,00 40,00

15,00 14,00

16,00 2,30

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

2

2

3 3

1/2

X/2

1,06 1,22

1,75

1/X 1

1/2

X/2

1,01 1,08

2,45

1/2

X/2

1,49 1,27

1/X

1,31

1/X

1/2

X/2

1 1

1,39 1,26 1,08 1,22

1,42 1,65

1/2

X/2

1

1,01 1,05

3,50

1/X

1/2

X/2

1,17 1,27

1,73

1/X

1/2

X/2

1,06 1,18

2,00

1/X

1/2

X/2

1,02 1,17

2,05

1/X

1/2

X/2

1 1 1

1,29 1,25 1,69 1,26 1,56 1,26

1,54 1,19 1,27

1/2

X/2

1

1,18 1,26

1,73

1/X

1/2

X/2

1 1

1,50 1,25 1,01 1,13

1,32 2,25

1/2

X/2

1 1 1

1,31 1,25 1,33 1,25 1,14 1,23

1,51 1,49 1,89

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1

1,06 1,30 1,28 1,33

1,18 1,25 1,25 1,25

2,00 1,54 1,56 1,49

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1 1

1,54 1,40 1,28 1,02 1,63

1,25 1,25 1,25 1,11 1,25

1,30 1,42 1,56 2,35 1,24

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1 1 1

1,38 1,02 1,19 1,06 1,78 1,47

1,27 1,15 1,26 1,21 1,25 1,27

1,40 2,10 1,70 2,00 1,16 1,32

1/X

1/2

X/2

1 1 1

1,63 1,29 1,20 1,29 1,07 1,22

1,20 1,63 1,75

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1 1

1,38 1,88 1,65 1,75 1,51

1,23 1,21 1,20 1,19 1,23

1,46 1,16 1,12 1,10 1,34

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1

1,10 1,51 1,61 1,18

1,19 1,23 1,23 1,21

1,65 1,34 1,27 1,82

1/X

1/2

X/2

1

1,10 1,21

1,65

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1,65 1,51 1,12 1,70 1,10 1,49 2,00 2,45 1,49 1,63 1,65 1,55 1,54 1,45 1,16 1,12 1,49 1,10

1,20 1,25 1,22 1,25 1,20 1,25 1,17 1,09 1,25 1,25 1,20 1,21 1,25 1,25 1,23 1,22 1,25 1,21

1,10 1,31 1,96 1,20 1,65 1,33 1,04 1,01 1,33 1,24 1,10 1,10 1,30 1,37 1,84 1,96 1,33 1,65

1/X

1/2

X/2

1 1 1

1,61 1,29 1,20 1,29 1,12 1,25

1,20 1,61 1,88

1/2

X/2

1 1

1,01 1,10 1,65 1,19

2,45 1,10

1/X

X/2

1

1/X

1

1

1

1/X

1/X

1/X

1/2

SGP 1

1

X

2

2,10 3,00

2,00 1,80

5,65 3,25

1+ 1 1

PJESA e 1

3

1

X

2

2,05

5,00

1

X

2

1,35

2,55

8,25

1

X

2

2,00

2,75

1

X

2

3 3

2,95 2,05

1,90 2,00

3,05 5,95

1

X

2

3

1,25

2,55

8,55

1

X

2

2,35

1,90

4,45

1

X

2

1,85

2,15

5,25

1

X

2

1,80

2,20

6,75

1

X

2

3 3 3

2,65 4,15 3,60

2,00 2,00 2,00

3,45 2,40 2,60

1

X

2

3

2,35

2,00

4,30

1

X

2

3 3

3,30 1,60

1,90 2,35

2,70 7,75

1

X

2

3 3 3

2,65 2,70 2,15

2,00 2,00 2,00

3,30 3,20 4,70

1

X

2

3 3 3 3

1,85 2,60 2,55 2,70

2,15 2,00 2,00 2,00

5,25 3,35 3,45 3,20

1

X

2

3 3 3 3 3

3,35 2,90 2,55 1,40 3,70

2,00 1,90 2,00 2,55 2,00

2,60 2,95 3,45 8,25 2,45

1

X

2

3 3 3 3 3 3

2,95 1,65 2,35 1,90 4,45 3,25

1,80 2,20 1,90 2,00 1,90 1,90

3,00 6,75 4,15 5,25 2,25 2,75

1

X

2

3 3 3

4,00 2,45 1,95

1,90 1,90 2,00

2,45 4,00 4,75

1

X

2

3 3 3 3 3

2,75 4,45 4,95 4,00 3,15

2,00 2,00 2,00 2,10 2,00

3,00 2,15 2,05 1,95 2,65

1

X

2

3 3 3 3

1,95 3,15 3,50 2,20

2,10 2,00 2,00 2,00

4,00 2,65 2,45 4,20

1

X

2

3

2,05

2,00

5,30

1

X

2

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

4,25 3,30 2,10 4,00 1,95 3,20 6,00 8,25 3,20 3,70 4,25 5,30 3,35 3,05 2,20 2,10 3,20 2,05

2,10 2,00 2,00 2,00 2,10 2,00 2,20 2,55 2,00 2,00 2,10 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00

1,95 2,65 4,95 2,35 4,25 2,70 1,80 1,35 2,70 2,45 1,95 2,05 2,60 2,80 4,45 4,95 2,70 5,30

1

X

2

3 3 3

3,95 2,45 2,15

1,90 1,90 1,90

2,45 3,95 4,95

1

X

2

3 3

1,35 4,00

2,55 2,10

8,25 1,95

1

X

2

3

3

3

2+

0-1

4+

4-6

0-2

2-3

3+

4+

4-6

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1,20 2,60 3,60 1,95 1,85 1,75 3,25 3,41

1+ 1

3+

2+ 2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1 1

1,15 2,30 4,00 2,10 1,88 1,65 2,55 2,95 1,20 2,40 3,60 1,95 1,85 1,75 2,75 3,15

1

1,04 2,00 6,50 3,20 2,25 1,30 1,95 2,15

1+ 1+ 1

0-1

0-2 0-2

2-3 2-3

3+ 3+

4+ 4+

4-6 4-6

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1,10 1,85 5,00 2,55 2,00 1,45 2,05 2,38

1+ 1

2+

0-1

1,20 2,65 3,20 1,75 1,85 1,95 3,70 3,82

1+ 1

2+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1,07 2,20 5,50 2,70 2,05 1,40 2,20 2,38

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1 1 1

1,20 2,65 3,20 1,75 1,85 1,95 3,70 3,82 1,20 2,60 3,60 1,95 1,85 1,75 3,25 3,41 1,15 2,40 4,50 2,30 1,93 1,55 2,60 2,77

1

1,15 2,50 4,00 2,10 1,88 1,65 2,90 3,06

1+ 1+

2+ 2+

7+ 40,00

0-1 0-1

0-2 0-2

2-3 2-3

3+ 3+

4+ 4+

4-6 4-6

15,00 20,00

30,00

10,00

12,00

30,00 20,00 15,00

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1,85 1,80 1,80 1,90

1,85 1,85 1,85 1,85

1,85 1,90 1,90 1,80

3,00 3,15 3,15 2,90

3,55 3,74 3,74 3,45

25,00 25,00 25,00 25,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 3 3 3 3

1,20 1,20 1,20 1,05 1,20

2,45 2,45 2,45 1,75 2,45

3,20 3,20 3,30 6,00 3,20

1,75 1,75 1,80 2,90 1,75

1,85 1,85 1,85 2,13 1,85

1,95 1,95 1,90 1,35 1,95

3,25 3,25 3,15 1,85 3,25

3,82 3,82 3,74 2,15 3,82

30,00 30,00 25,00 7,00 30,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 3 3 3 3 3

1,20 1,15 1,20 1,20 1,25 1,20

2,60 2,25 2,40 2,35 2,55 2,60

3,10 4,20 3,50 3,70 3,05 3,10

1,70 2,20 1,90 2,05 1,65 1,70

1,88 1,90 1,85 1,88 1,88 1,88

2,05 1,60 1,80 1,70 2,10 2,05

3,75 2,45 2,90 2,70 3,85 3,75

4,03 2,85 3,45 3,05 4,11 4,03

30,00 15,00 25,00 20,00 35,00 30,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

3 3 3

1,20 2,40 3,40 1,85 1,85 1,85 3,00 3,55 1,25 2,55 3,05 1,65 1,88 2,10 3,85 4,11 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 3 3 3 3

1,10 1,15 1,10 1,07 1,10

2,00 2,10 1,80 1,80 1,80

4,70 4,50 5,00 5,50 5,00

2,40 2,30 2,55 2,70 2,55

1,95 1,93 2,00 2,05 2,00

1,50 1,55 1,45 1,40 1,45

2,10 2,25 2,00 2,00 2,00

2,45 2,45 2,38 2,28 2,38

10,00 10,00 8,00 8,00 8,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 3 3 3

1,10 1,10 1,10 1,10

2,00 1,80 2,00 1,80

4,70 5,00 4,70 5,00

2,40 2,55 2,40 2,55

1,95 2,00 1,95 2,00

1,50 1,45 1,50 1,45

2,10 2,00 2,10 2,00

2,45 2,38 2,45 2,38

10,00 8,00 10,00 10,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1

1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55

30,00 12,00

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3

1,15 1,15 1,15 1,15 1,15 1,15 1,10 1,03 1,15 1,15 1,15 1,20 1,15 1,10 1,10 1,15 1,15 1,20

2,30 2,25 2,25 2,25 2,20 2,30 2,10 2,45 2,30 2,20 2,20 2,35 2,25 2,10 2,10 2,25 2,30 2,35

4,00 4,20 4,20 4,20 4,50 4,00 4,70 7,00 4,00 4,50 4,50 3,70 4,20 4,70 4,70 4,20 4,00 3,70

2,10 2,20 2,20 2,20 2,30 2,10 2,40 3,55 2,10 2,30 2,30 2,05 2,20 2,40 2,40 2,20 2,10 2,05

1,88 1,90 1,90 1,90 1,93 1,88 1,95 2,40 1,88 1,93 1,93 1,88 1,90 1,95 1,95 1,90 1,88 1,88

1,65 1,60 1,60 1,60 1,55 1,65 1,50 1,25 1,65 1,55 1,55 1,70 1,60 1,50 1,50 1,60 1,65 1,70

2,55 2,45 2,45 2,45 2,35 2,55 2,20 1,55 2,55 2,35 2,35 2,70 2,45 2,20 2,20 2,45 2,55 2,70

2,95 2,85 2,85 2,85 2,75 2,95 2,55 1,75 2,95 2,75 2,75 3,05 2,85 2,55 2,55 2,85 2,95 3,05

15,00 15,00 15,00 15,00 12,00 15,00 12,00 5,00 15,00 12,00 12,00 20,00 15,00 12,00 12,00 15,00 15,00 20,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

3 3 3

1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,25 2,55 3,05 1,65 1,88 2,10 3,85 4,11

3 3

1,07 1,80 5,50 2,70 2,05 1,40 2,00 2,28 1,15 2,20 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

3+

4+

4+

4-6

4-6

2 2 2 2

2 2 2 2 2

2 2 2 2 2 2

2 2 2

2 2 2 2 2

2 2 2 2

7+ 12,00

0-1

2-3

1 1 1

7+ 25,00 35,00 30,00

2+

0-2

1 1

7+ 25,00 25,00 15,00

1+

0-1

1

7+

3,40 3,30 3,30 3,50

2+

1 1 1

7+ 18,00

2+

4-6

1

7+

2,40 2,45 2,45 2,40

4+

1

7+

1+

3+

1

7+

1,20 1,20 1,20 1,20

2-3

1

7+

3 3 3 3

0-2

1 1

7+ 10,00

1,20 2,60 3,50 1,90 1,85 1,80 2,90 3,45 1,20 2,60 3,50 1,90 1,85 1,80 2,90 3,45 1,15 2,25 4,20 2,20 1,90 1,60 2,45 2,85

0-1

1

7+

1 1 1

1+

2

7+ 18,00

1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55

2+

2

7+ 20,00

1 1

1+

1 1

Sasia e golave perfundimtare

1,15 2,45 4,20 2,20 1,90 1,60 2,80 2,96

1+

7+ 35,00 40,00

Sasia e golave perfundimtare

SGP 1

3,35

2-3

1,25 2,85 2,70 1,55 1,93 2,30 4,25 4,32

1+ 3

0-2

Sasia e golave perfundimtare

SGP 1

PJESA e 1

3

0-1

1,25 2,80 2,85 1,60 1,90 2,20 4,20 4,32 1,25 2,85 2,70 1,55 1,93 2,30 4,25 4,32

1+ 3

PJESA e 1

3

2+

Sasia e golave perfundimtare

SGP 1

1,95

DOPIO. SH.

5,25

2

X/2 2,04 1,41

DOPIO. SH.

45'/90'

1

1/2

1,09 1,22 1,34 1,30

1/X 1

45'/90'

5,10

2

1/X 1 1

PJESA e 1

DOPIO. SH.

X/X

6,00

Estoni Liga 1

2/X

30,00 30,00

X/1

X

Miqesore Klube

Montreal Impact Academy TFC Academy

2/1

9,55 5,60

5,85

3,75

Uhren Kupe

19:00 20:00

X/2

5,60 4,80

1/2

1

Suedi Div.1 Veri

371 372

X/X

30,00

1,45

Thor Akureyri

Suedi Div.1 Jug

Brest Belshina S.Soligorsk

X/1 4,45 5,25

1/X

2

Ukraine Liga 1

16:00 17:00 19:00

1/2 45,00 30,00

13,00

4,00

Japoni J. Liga 2

368 369 370

1/X 14,00 13,00

1/1

X

Japoni J. Liga 1

Perth Glory (Aus) Union Berlin (Ger) Utrecht (N) Westerlo (Bel) Gladbach (Ger) Bochum (Ger) East Fife (Sko) Emmen (Hol) Livingston (Sko) FSV Frankfurt Ingolstadt (Ger) Sion (N) Sturm Graz (Aut) Thun (Zvi) NEC Nijmegen (Hol) St.Liege (N) Mons (N) Benfica (N)

1/1 2,60 4,40

5,00

3,10

Brazil Liga 2

11:00 15:00 15:00 15:30 15:30 15:30 16:00 16:00 16:00 16:30 17:00 17:00 17:30 17:30 19:00 19:00 20:00 20:30

2 2,30

1

Brazil Liga 1

350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367

X 3,15

1,90

Kupa Botes ( Gjermani 2011 ) Femra 18:00 20:45

1

2

Suedi Liga 2

311 312

1

2

2,90

DOPIO. SH.

45'/90'

11,00 1

X

Suedi Liga 1 307 308 309

X 5,50

1 Finn Harps

Rosenborg

1 1,20

X

Norvegji Liga 1 306

2 5,85

6,50

Longford

Breidablik

X 3,45

1

Islande Liga 1 305

1 1,55

1,15

Drogheda

Irlande Div.1 304

1 1

REZ. FINAL

Finlande Liga 1 Jaro

2 5,20 2,80

REZ. FINAL

Kupa Amerikes 2011 ( Argjentine ) Argjentine

X 3,50 3,00

REZ. FINAL

Kupa Amerikes 2011 ( Argjentine ) Kolumbi

1 1,65 2,55

45'/90'

1

2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2

7+ 30,00 30,00 35,00

2 2 2

7+ 8,00 12,00

7+

2 2


Faqe 20 / E shtunĂŤ, 9 korrik 2011

373 374

16:00 18:30

FC Ajax L Kuressare

375

13:30

Tanjong Pagar Utd. FC

baste

Tammeka Levadia Tallinn

Singapor S.Liga Gombak United FC

Korea Jugut Div.1 376 377 378 379 380

12:00 12:00 12:00 12:00 13:00

Daegu FC Gwangju FC Jeju United Pohang Steelers FC Seoul

381 382

15:00 16:00

FC Kuusysi Lahti Pallohonka

383

15:00

Musan Salama

384 385 386

15:00 15:00 15:00

FC Santa Claus PK 37 VIFK

387 388 389 390 391

16:00 16:00 16:00 16:00 16:00

Byasen KFUM Steinkjer Strindheim Ull Kisa

392 393 394 395

16:00 16:00 16:00 16:00

Orn Horten FK Tonsberg Senja Skarp

Nr.

Ora

BusanI Park Gangwon FC Gyeongnam FC Daejeon Citizen Gwangju Sangmu

Finlande Kakkonen Lohko A Atlantis FC Futura

Finlande Kakkonen Lohko B Turun Toverit

Finlande Kakkonen Lohko C JBK TP 47 SC Riverball

Norvegji Div.2 avd 1 Lorenskog Nesodden Kvik Halden Moss Nardo

Norvegji Div.2 avd 4 Skeid Tromsdalen Kjelsas Harstad

DT.10.07.2011

22:00

Brazil U17

Gjermani U17

Kupa Botes ( Gjermani 2011 ) Femra 402 403

13:00 17:30

Suedi (F) Brazil (F)

404 405 406

17:30 17:30 17:30

Honka IFK Mariehamn VPS

407 408 409

17:30 17:30 17:30

AC Oulu HIFK Jippo

410

16:00

St.Patricks

Australi (F) SHBA (F)

Finlande Liga 1

415 416 417 418 419 420 421 422

01:30 01:30 02:30 03:00 03:00 04:30 04:30 22:00

Kansas City New York Houston Colorado Salt Lake Los Angeles San Jose Portland

423 424 425 426 427 428 429

21:00 21:00 21:00 21:00 23:30 23:30 23:30

Atletico GO Bahia Fluminense Gremio P.A Atletico MG Figueirense Palmeiras

430

16:00

Guarani

Gainare Tottori Kyoto Purple Sanga Sagan Tosu

437 438

18:00 22:00

Vestmannaeyjar Fylkir

439 440 441

18:00 18:30 20:00

Shakhtar Dnk. Dynamo Kiev Chernomorets

442 443

13:00 13:00

Din.Minsk Lok.Vitebsk

444 445 446

01:00 22:30 23:00

Windsor Stars North York Capital City FC

447

18:30

FC Flora Paide

1

X

2

1,45 1,85 1,25

4,25 3,85 5,50

4,85 3,00 6,75

1

X

2

2,80 1,45 6,75 3,00 1,45

3,65 4,25 5,50 3,85 4,25

2,00 4,85 1,25 1,85 4,85

1

X

2

2,20 2,50 2,00 3,25

3,65 3,65 3,65 4,00

2,50 2,20 2,80 1,75

1

X

2

3 17,00 3 24,00

3

3 3 3 3 3

15,00 15,00

20,00 20,00

18,00 25,00

9,00 9,75

2,50

3,15

2,55

1

X

2

1,75 2,20

3,35 3,15

4,00 2,85

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

9,00

13,00

18,00

9,55

5,65

4,15

35,00

13,00

2,20

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3,90 3,10 2,80 1,85 1,50

12,00 12,00 13,00 14,00 15,00

25,00 30,00 35,00 55,00 70,00

5,10 4,65 4,50 4,15 4,10

4,65 4,75 5,00 6,25 7,50

5,60 6,55 7,55 12,00 17,00

25,00 25,00 25,00 25,00 20,00

12,00 12,00 13,00 14,00 13,00

4,90 6,00 7,00 11,00 16,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1/1

1/X

1/2

X/1

1/1

1/X

1/2

X/1

1/1

1/X

1/2

X/1

1/1

1/X

1/2

X/1

Suwo S.B.

X/2

2/1

2/X

2,80 3,70

14,00 13,00

35,00 25,00

4,55 5,15

5,35 5,00

7,55 5,80

25,00 25,00

14,00 13,00

7,00 5,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1

2,20 2,20 4,10

14,00 14,00 13,00

45,00 45,00 25,00

4,40 4,40 5,30

6,00 6,00 5,00

10,00 10,00 5,60

25,00 25,00 25,00

14,00 14,00 13,00

9,50 9,50 4,70

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1

3,50 4,40 2,70

13,00 13,00 14,00

25,00 25,00 35,00

5,05 5,50 4,55

5,10 5,10 5,25

6,15 5,45 8,55

25,00 25,00 25,00

13,00 13,00 14,00

5,60 4,30 8,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1

2,50

13,00

35,00

4,40

5,10

10,00

25,00

13,00

9,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

2,70

14,00

35,00

4,60

5,25

8,55

25,00

14,00

8,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1

1,85 4,60 2,20

16,00 13,00 14,00

55,00 25,00 45,00

4,25 5,70 4,40

6,80 5,20 6,00

13,00 5,40 10,00

25,00 25,00 25,00

14,00 13,00 14,00

12,00 4,00 9,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1 1 1 1 1 1

2,90 2,50 2,50 2,50 3,20 2,50 3,70 4,40

13,00 14,00 14,00 14,00 13,00 14,00 13,00 13,00

30,00 35,00 35,00 35,00 30,00 35,00 25,00 25,00

4,70 4,50 4,50 4,50 4,75 4,50 5,15 5,50

5,20 5,55 5,55 5,55 5,15 5,55 5,10 5,10

7,55 9,55 9,55 9,55 6,55 9,55 5,90 5,45

25,00 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00

13,00 14,00 14,00 14,00 13,00 14,00 13,00 13,00

7,00 9,00 9,00 9,00 6,00 9,00 5,20 4,30

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1 1 1 1 1 1 1

5,00 4,60 5,00 3,10 2,20 2,70 3,10

13,00 13,00 13,00 13,00 14,00 14,00 13,00

25,00 25,00 25,00 30,00 45,00 35,00 30,00

5,80 5,60 5,80 4,75 4,40 4,55 4,75

5,10 5,10 5,10 5,15 6,00 5,35 5,15

5,15 5,30 5,15 6,55 10,00 8,00 6,55

25,00 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00 25,00

13,00 13,00 13,00 13,00 14,00 14,00 13,00

3,70 4,00 3,70 6,00 9,50 7,50 6,00

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3

3,70

13,00

25,00

5,15

5,10

5,75

25,00

13,00

4,90

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3

2,20 6,50 3,60

14,00 13,00 13,00

45,00 25,00 25,00

4,40 7,00 5,15

6,00 5,20 5,15

9,55 4,65 5,90

25,00 30,00 25,00

14,00 13,00 13,00

9,00 2,90 5,10

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3

3,00 4,50 2,20

12,00 12,00 13,00

30,00 25,00 45,00

4,60 5,45 4,30

4,85 4,75 5,35

7,00 5,30 10,00

25,00 25,00 25,00

12,00 12,00 13,00

6,50 4,20 9,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3

4,00 7,00

13,00 14,00

25,00 25,00

5,40 7,55

5,15 5,35

5,55 4,50

25,00 35,00

13,00 14,00

4,40 2,80

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

13,00 3 6,00 3 2,10 3

1,40 2,20 5,50

15,00 13,00 12,00

70,00 45,00 25,00

4,10 4,30 6,00

8,85 5,35 4,50

20,00 10,00 4,85

20,00 25,00 25,00

13,00 13,00 12,00

19,00 9,50 3,50

X

2

3,15 3,15 3,15 3,20 3,70 3,35 3,20

2,20 2,35 2,20 3,55 5,50 4,25 3,55

1

X

2

2,20

3,15

2,80

1

X

2

1,50 3,85 2,15

3,70 3,25 3,20

5,50 1,80 2,90

1

X

2

1,85 2,60 1,50

3,15 3,05 3,45

3,80 2,45 6,00

1

X

2

2,40 4,00

3,20 3,35

2,55 1,75

1

1

2

1

X

2

1,30 2,80

4,25 2,95

8,00 2,30

1

X

2

5,50 3,55 1,25

3,55 3,25 4,50

1,50 1,85 9,25

1

X

2

6,50

4,25

1,35

1

X

2 1,20 2,10

1

X

2

2,45

3,05

2,55

1,47 1,68 1,82 2,10 2,45

1/X

1/2

X/2

1,27 1,17 1,27 1,17

1,72 1,72

1/X

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3

1,80 4,90

13,00 12,00

50,00 25,00

4,10 5,55

6,50 4,50

13,00 5,05

25,00 25,00

13,00 12,00

12,00 3,90

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3 3 3

9,00 6,00 1,55

14,00 13,00 17,00

25,00 25,00 70,00

9,55 6,55 4,15

5,65 5,20 7,00

4,40 4,75 14,00

45,00 30,00 20,00

14,00 13,00 15,00

2,20 3,00 13,00

1/1 3 10,00

1/1 3 16,00 3 5,60

3

1,01 1,01

1/2

X/2

1,39 1,19

1,51

1/2

X/2

1,10 1,14 1,27 1,17 1,04 1,07

1/X

2,00 1,72 2,35

1/X

1/2

X/2

1,61 1,10 2,35 1,72 1,10

1,19 1,14 1,07 1,17 1,14

1,32 2,00 1,04 1,27 2,00

1/X

1/2

X/2

1,39 1,51 1,32 1,82

1,19 1,19 1,19 1,16

1,51 1,39 1,61 1,24

3 3

8,25 8,55

1

X

2

3

4,00

2,00

1,90

1

X

2

2,75 2,35 2,20 1,65 1,35

1,90 1,90 1,90 2,15 2,25

3,25 4,00 4,45 6,25 8,25

1

X

1

3 3 3 3 3

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

14,00

20,00

11,00

6,80

4,25

50,00

16,00

1,85

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

15,00 12,00

20,00 25,00

17,00 6,15

7,75 4,80

4,10 4,90

55,00 25,00

15,00 12,00

1,50 3,50

1/1

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

4,20

12,00

25,00

5,30

4,75

5,40

25,00

12,00

4,40

1/X

1/2

X/2

1,39 1,26

1,41

1/X

1/2

X/2

1 1

1,16 1,23 1,31 1,25

1,84 1,51

1/2

X/2

1 1 1

1,07 1,19 1,07 1,19 1,35 1,27

2,00 2,00 1,44

1/2

X/2

1 1 1

1,26 1,26 1,41 1,26 1,12 1,24

1,58 1,39 1,91

1/2

X/2

1

1,07 1,25

1,65

1/X

1/2

X/2

1,12 1,24

1,91

1/X

1/2

X/2

1 1 1

1,02 1,14 1,46 1,24 1,07 1,19

2,25 1,36 2,00

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1 1 1 1 1

1,16 1,09 1,09 1,09 1,21 1,09 1,30 1,41

1,25 1,22 1,22 1,22 1,25 1,22 1,26 1,26

1,55 1,65 1,65 1,65 1,67 1,65 1,52 1,39

1/X

1/2

X/2

1 1 1 1 1 1 1

1,51 1,45 1,51 1,20 1,07 1,14 1,20

1,25 1,26 1,25 1,25 1,19 1,23 1,25

1,31 1,36 1,31 1,70 2,00 1,89 1,70

1/X

1/2

X/2

1

1,32 1,25

1,51

1/X

1/2

X/2

1 1 1

1,07 1,19 1,78 1,24 1,30 1,25

2,00 1,17 1,54

1/2

X/2

1 1 1

1,18 1,26 1,42 1,27 1,06 1,21

1,74 1,37 2,00

1/2

X/2

1 1

1,38 1,25 1,84 1,23

1,43 1,16

1/2

X/2

1 1 1

1,01 1,07 1,06 1,21 1,56 1,29

3,00 2,00 1,24

1/2

X/2

1 1

1,01 1,14 1,46 1,29

2,25 1,32

1/2

X/2

1 1 1

1,65 1,20 1,73 1,24 1,02 1,12

1,07 1,20 2,35

1/2

X/2

1

2,10 1,14

1,04

1/X

1/2

X/2

1 1

2,45 1,10 1,56 1,28

1,01 1,25

1/2

X/2

1

1,38 1,27

1,41

1

1/X

1/X

1/X

1

1/X

1/X

1/X

1/X

1/X

1/X

1/X

2,55 2,75

1,25 1,20

3 3

1,04 1,70 6,50 3,20 2,25 1,30 1,80 2,05 1,05 1,75 6,00 2,90 2,13 1,35 1,85 2,15

3

1,15 2,15 4,20 2,20 1,90 1,60 2,35 2,65

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7,00 7,00

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1,15 1,20 1,20 1,20 1,20

2,30 2,45 2,40 2,35 2,40

4,00 3,30 3,50 3,70 3,60

2,10 1,80 1,90 2,05 1,95

1,88 1,85 1,85 1,88 1,85

1,65 1,90 1,80 1,70 1,75

2,55 3,15 2,90 2,70 2,75

2,95 3,74 3,45 3,05 3,15

15,00 25,00 25,00 20,00 20,00

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1+

0-1

0-2

3 3 3 3 3

2 2

7+ 14,00

1+

2

2 2 2 2 2

3 3

3

3 3 3

3 3 3 3 3

3 3 3 3

DOPIO. SH.

1 1

1

1,28 1,26 1,24 1,15 1,10

45'/90'

2/2

2,85 2,65 2,85 1,90 1,50 1,70 1,90

1,32 1,20 1,16 1,03 1,01

1 1 1 1 1

2/2

2/X

2

Korea Jugut Div.1

X/X

2/1

4,05 5,15 5,15 5,15 3,50 5,15 2,95 2,50

X/2

3 3 3 3

X/2

X

1/2

2/2

X/X

3,25 3,45 3,45 3,45 3,20 3,45 3,15 3,15

11,00 4,85 3,15 3,00

2/X

X/1

1

FK Jelgava FC Jurmala

2/1

1/2

1,80 1,60 1,60 1,60 1,95 1,60 2,20 2,55

Letoni Liga 1

X/2

1/X

Chivas DC United Toronto Vancouver W. FC Dallas Chicago Philadelphia Seattle

Nomme JK Kalju

X/X

1/1

7,50 2,35 5,75

1/X

3 3 3 3 3

4,40

4,25 3,25 3,70

1,08

1/X

2/2

13,00

1,35 2,65 1,50

Italia Shooters Brantford Galaxy FC London City

2/X

25,00

Syrianska Hacken Orebro

Trans.Mogilev FC Minsk

2/1

5,50

2

X

X/2

5,00

4,55

5,75 3,45 2,95

X/X

5,45

X

X/2

2,00 1,18

3 3 3

25,00

3,30

1/2

1

2/2

13,00

1

1

2/X

4,30

1,70

1,15 1,50 3,25

2/1

2/2

2

Obolon Kiev Metalist Met.Donetsk

X/2

2/X

X

Hafnarfjordur KR Reykjavik

X/X

2/1

1

2,85 1,06 3,50 1,04

3

X/2

2

1 1

3 3

X/X

5,70

Giravanz Kitakyushu Tochigi SC Kataller Toyama

1,40 1,30

X/1

X

Albirex Niigata Gamba Osaka Cerezo Osaka

17,00 17,00

1/2

3,25

Corinthians Botefogo RJ Flamengo RJ Coritiba America MG Ceara Santos

75,00 75,00

1/X

1

Tromso

4,15 4,10

1/1

1,60

Estoni Liga 1

Chunnam Dragons

2 2,50

Dundalk

Kanada Liga 1

12:00

X 3,65

2

Bjellorusi Liga 1

450

1 2,20

3,15 2,50 4,55

Ukraine Liga 1

Olimps FK Jurmala V.

2 3,00 3,00

X

Islande Liga 1

17:00 18:00

X 3,85 3,85

3,15 3,15 3,30

Japoni J. Liga 2

448 449

1 1,85 1,85

1

Japoni J. Liga 1

11:00 11:00 12:00

2,80 3,55 4,00 7,00 11,00

2,10 2,55 1,70

ABC

434 435 436

3,00 3,10 3,25 4,05 4,85

PK 35 OPS jp KPV

Brazil Liga 2

Kashima Antlers Omiya Ardija Sanfrecce Hiroshima

2,30 1,90 1,75 1,35 1,20

2

Brazil Liga 1

11:30 12:00 12:00

2

5,75 5,75 2,70

SHBA MLS

431 432 433

X

X

Suedi Liga 1 IFK Goteborg Mjallby Elfsborg

1

3,70 3,70 3,10

Valerenga

16:30 16:30 19:00

2 1,50

1

Norvegji Liga 1

412 413 414

X 3,70

1,50 1,50 2,40

Irlande Premier

20:00

1 5,25

Mypa Haka KuPS

Finlande Liga 2

411

1,15 1,10

REZ. FINAL

Kupa Botes U17 ( V.3/4 ) Meksike 401

12,00 5,75 15,00 6,50

PJESA e 1

SGP 1

1

X

2

2,95

1,90

3,00

1

X

2

3 3

2,20 2,65

1,90 1,90

4,45 3,30

1

X

2

3 3 3

1,90 1,90 2,85

2,05 2,05 1,90

5,00 5,00 3,15

1

X

2

3 3 3

2,55 3,00 2,15

2,00 1,90 2,00

3,60 2,95 5,00

1

X

2

3

2,05

1,90

6,15

1

X

2

2,15

2,00

5,00

1

X

2

3 3 3

1,65 3,10 1,90

2,20 2,00 2,05

6,75 2,80 5,00

1

X

2

3 3 3 3 3 3 3 3

2,25 2,05 2,05 2,05 2,40 2,05 2,65 3,00

2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 2,00 1,90

4,50 5,60 5,60 5,60 3,95 5,60 3,40 2,95

1

X

2

3 3 3 3 3 3 3

3,30 3,10 3,30 2,35 1,90 2,15 2,35

2,00 2,00 2,00 2,00 2,05 2,00 2,00

2,65 2,80 2,65 4,00 4,85 4,70 4,00

1

X

2

3

2,65

2,00

3,25

1

X

2

3 3 3

1,90 4,30 2,60

2,05 2,00 2,00

4,85 2,25 3,35

1

X

2

3 3 3

2,30 3,05 1,90

1,90 1,80 2,00

4,25 2,90 5,25

1

X

2

3 3

2,85 4,45

1,90 2,00

3,00 2,20

1

X

2

3 3 3

1,25 1,90 3,70

2,35 2,00 1,80

8,25 5,25 2,55

1

X

2

3 3

1,60 3,25

2,15 1,80

7,25 2,75

1

X

2

3 3 3

4,85 4,00 1,40

2,05 2,00 2,35

1,90 2,30 8,55

1

X

2

3

5,75

2,20

1,65

1

X

2

3 3

8,25 3,60

2,25 1,80

1,35 2,55

1

X

2

3

2,90

1,90

3,00

3

3

3

2+

Sasia e golave perfundimtare 2-3

3+

4+

4-6

1,10 2,30 5,00 2,55 2,00 1,45 2,30 2,48

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

3 3

1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,20 2,45 3,30 1,80 1,85 1,90 3,15 3,74

3 3 3

1,20 2,35 3,70 2,05 1,88 1,70 2,70 3,05 1,15 2,20 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75 1,20 2,40 3,40 1,85 1,85 1,85 3,00 3,55

3 3 3

1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82

3

1,20 2,55 3,70 2,05 1,88 1,70 3,05 3,20

1+

1+

1+ 1+ 3

2+

2+

2+ 2+

0-1

0-1

0-1 0-1

0-2

0-2

0-2 0-2

2-3

2-3

2-3 2-3

3+

3+

3+ 3+

4+

4+

4+ 4+

4-6

4-6

4-6 4-6

1,20 2,55 3,70 2,05 1,88 1,70 3,05 3,20

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+ 13,00

30,00 25,00

20,00

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

2,60 2,60 2,60 2,65 2,65 2,65 2,65 2,65

3,40 3,60 3,40 3,20 3,20 3,30 3,20 3,20

1,85 1,95 1,85 1,75 1,75 1,80 1,75 1,75

1,85 1,85 1,85 1,85 1,85 1,85 1,85 1,85

1,85 1,75 1,85 1,95 1,95 1,90 1,95 1,95

3,50 3,25 3,50 3,70 3,70 3,60 3,70 3,70

3,64 3,41 3,64 3,82 3,82 3,74 3,82 3,82

25,00 20,00 25,00 30,00 30,00 25,00 30,00 30,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 3 3 3 3 3 3

1,20 1,20 1,20 1,15 1,15 1,20 1,20

2,40 2,40 2,35 2,25 2,20 2,35 2,40

3,60 3,40 3,70 4,20 4,50 3,70 3,60

1,95 1,85 2,05 2,20 2,30 2,05 1,95

1,85 1,85 1,88 1,90 1,93 1,88 1,85

1,75 1,85 1,70 1,60 1,55 1,70 1,75

2,75 3,00 2,70 2,45 2,35 2,70 2,75

3,15 3,55 3,05 2,85 2,75 3,05 3,15

20,00 25,00 20,00 15,00 12,00 20,00 20,00

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

3

1,20 2,40 3,40 1,85 1,85 1,85 3,00 3,55

3+

4+

4-6

3 3 3

1,20 2,40 3,60 1,95 1,85 1,75 2,75 3,15 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55 1,20 2,40 3,60 1,95 1,85 1,75 2,75 3,15

3 3 3

1,25 2,65 2,70 1,55 1,93 2,30 4,25 4,32 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82

3 3

1,15 2,20 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55

3 3 3

1,15 2,40 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 1,25 2,55 3,05 1,65 1,88 2,10 3,85 4,11

3 3

1,20 2,35 3,70 2,05 1,88 1,70 2,70 3,05 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82

3 3 3

1,15 2,25 4,20 2,20 1,90 1,60 2,45 2,85 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55

3

1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55

1+

1+

1+

1+

1+

1+ 1+

2+

2+

2+

2+

2+

2+ 2+

0-1

0-1

0-1

0-1

0-1

0-1 0-1

0-2

0-2

0-2

0-2

0-2

0-2 0-2

2-3

2-3

2-3

2-3

2-3

2-3 2-3

3+

3+

3+

3+

3+

3+ 3+

4+

4+

4+

4+

4+

4+ 4+

4-6

4-6

4-6

4-6

4-6

4-6 4-6

3 3

1,07 1,80 5,50 2,70 2,05 1,40 2,00 2,28 1,15 2,30 4,00 2,10 1,88 1,65 2,55 2,95

3

1,20 2,60 3,10 1,70 1,88 2,05 3,75 4,03

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

2

7+

1+

2-3

2

7+

1,20 1,20 1,20 1,20 1,20 1,20 1,20 1,20

0-2

2 2 2

7+ 20,00

3 3 3 3 3 3 3 3

0-1

2 2 2

7+ 30,00 30,00 30,00

1,15 2,50 4,00 2,10 1,88 1,65 2,90 3,06 1,20 2,60 3,60 1,95 1,85 1,75 3,25 3,41 1,15 2,50 4,00 2,10 1,88 1,65 2,90 3,06

2+

2 2

7+ 20,00 12,00 25,00

3 3 3

1+

2

7+

18,00 20,00 18,00

2 2 2

2 2 2 2 2 2 2 2

2 2 2 2 2 2 2

7+ 25,00

2

7+ 20,00 12,00 20,00

2 2 2

7+ 40,00 30,00 30,00

2 2 2

7+ 12,00 12,00

2 2

7+ 12,00 30,00 35,00

2 2 2

7+ 20,00 30,00

2 2

7+ 15,00 12,00 12,00

2 2 2

7+ 12,00

2

7+ 8,00 15,00

2 2

7+ 30,00

2


E shtunĂŤ, 9 korrik 2011 / Faqe 21

baste

451 452

12:00 12:00

Seongnam Ilhwa Ulsan Hyundai

Incheon United Jeonbuk FC

453 454

16:00 16:00

Lund Sleipner

455 456 457

14:00 15:00 16:00

Bodens Sirius Umea

458 459 460

17:30 17:30 17:30

461 462 463

15:00 17:30 17:30

464 465

17:30 17:30

Nr.

Ora

550

01:00

Meksike U17

551

18:30

FC Lustenau

552

17:30

JJK

553

17:30

Lahti

554 555

19:00 19:00

AIK Helsingborg

556 557 558

21:15 21:15 22:00

Fram Keflavik Valur

559

18:00

Arsenal Kiev

560

02:00

Mississauga Eagles FC

561

17:30

Suedi Div.1 Jug Varbergs BoIS FC Kristianstad

Suedi Div.1 Veri

Finlande Kakkonen Lohko A GrIFK Grankulla Sudet Mikkelin P.

Finlande Kakkonen Lohko B TiPS BK 46 I Kissat

Narpes Kraft TPV Tampere Pallolirot

Finlande Kakkonen Lohko C ViPa Warkaus JK

HauPa GBK

DT.11.07.2011

2,65 1,85

3 3

4,00 6,50

3 3

3,30 3,50

3,30 3,05 3 4,00 6,00 3 4,85 11,00 3

3,30 2,00 1,50

1

X

2

3,30 3,30

3,05 2,85

X

2

2,00 1,40 1,20

1

X

2

2,00 2,00 3,85

3,65 3,65 4,10

2,80 2,80 1,60

1

X

2

3,85 1,40 3,85

4,10 4,25 4,10

1,60 5,55 1,60

1

X

2

1,90 2,00

3,85 3,65

2,90 2,80

1/1

1/1

1/1

12,00 25,00 12,00 25,00

1/X

1/2

13,00 20,00 13,00 20,00

1/X

1/2

13,00 20,00 16,00 50,00 17,00 70,00

1/X

1/2

5,20 7,00

4,75 4,85

1

X

2

Uruguai U17

2,15

3,20

3,00

1

X

2

LASK Linz

3,30

3,25

1,95

X

2

Austri Erste Finlande Liga 1

1

1/1

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

5,25 5,25

6,00 5,95

20,00 20,00

13,00 13,00

5,40 5,00

2/X

2/2

X/1

X/X

X/2

2/1

5,10 4,30 4,15

5,25 6,40 7,75

6,00 10,00 17,00

20,00 20,00 20,00

X/1

X/X

X/2

2/1

1/1

X

2 5,15

1

X

2

Halmstad Djurgaarden

1,35 1,50

4,25 3,70

7,50 5,75

Suedi Liga 1 Islande Liga 1 Grindavik Vikingur Stjarnan

Ukraine Liga 1

1

X

2

2,10 1,60 1,55

3,20 3,45 3,60

3,00 4,85 5,00

1

X

2

Dnipro

6,50

3,60

1,45

1

X

2

Brampton Lions

1,95

3,20

3,30

Kanada Liga 1 Finlande Kakkonen Lohko C FC Kiisto

ORA 11:00

Perth Glory - Celtic

ORA 11:30

Kofu - Shimizu

ORA 12:00

Jubilo Iwata - Yokohama

ORA 12:00

Vissel Kobe - Nagoya

ORA 15:00

Espoo - Popa

ORA 15:00

KooTeePee - PS Kemi

ORA 16:00

Gefle - GAIS

ORA 16:00

Sundsvall - Degerfors

ORA 16:00

Illichivets - Karpaty

ORA 16:30

Longford - Finn Harps

ORA 17:00

Sion - PSG

ORA 17:30

Jaro - TPS

ORA 17:30

Sturm Graz - Hannover

ORA 18:00

Norrkoping - Malmo

ORA 18:00

Trelleborg - Kalmar

ORA 18:00

Rosenborg - Stromsgodset

ORA 18:00

Angli (F) - France (F)

ORA 18:00

Dortmund - Zyrich

ORA 20:30

Benfica - Nice

ORA 20:45

Gjermani (F) - Japoni (F)

ORA 20:45

Sligo Rovers - Drogheda

ORA 21:00

Brazil - Paraguai

ORA 23:30

Ekuador - Venezuele

ORA 23:30

Sao Paolo - Cruzeiro

1

X

2

2,00

3,30

3,05

2/X

2/2

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

1/X

1/2

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

45'/90' 1/1 1/1 1/1 1/1 3

2,50

3 3

1,85 2,20

3 3 3

3,50 2,50 2,30

1/1

1/1

1/1

1/X

1/2

13,00 25,00

1/X 1/2

X/2

1/X 1/2

X/2

1,90 1,90

3,10 2,30

1

X

2

2,45 2,55

2,00 2,00

3,50 3,30

3 1,20 2,40 3,40 1,85 1,85 1,85 3,00 3,55 25,00 2 3 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 30,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55 12,00 2 3 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55 12,00 2

1

X

2

2,45 1,80 1,35

2,00 2,15 2,35

3,50 5,25 8,25

1

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1/X 1/2

X/2

1

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1/X 1/2

X/2

1

X

2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

1/X

1/2

13,00 25,00

1/X

1/2

17,00 70,00

1/X

1/2

14,00 35,00

1/X

1/2

16,00 55,00 14,00 45,00

1/X

1/2

13,00 25,00 14,00 35,00 14,00 40,00

1/X

1/2

1/1 3,20

1/1

1/X

1/2

13,00 25,00

1/X

1/2

DOPIO. SH.

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

5,15

5,15

6,00

25,00

13,00

5,00

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

6,35

5,20

4,75

30,00

13,00

3,20

2/X

2/2

X/1

X/X

X/2

2/1

4,15

7,60

17,00

25,00

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

5,55

9,55

25,00

14,00

9,00

2/X

2/2

X/1

X/X

X/2

2/1

4,25 4,40

6,80 6,00

13,00 10,00

25,00 25,00

1/X 1/2

X/2

1 1,29 1,25 1,55 3

1/X 1/2

X/2

1 1,66 1,24 1,23 3

1/X 1/2

X/2

15,00 16,00 1 1,01 1,11 2,35 3

4,50

1/X 1/2

X/2

1 1,09 1,22 1,65 3

1/X 1/2

X/2

14,00 12,00 1 1,02 1,14 2,25 3 14,00 9,50 1 1,07 1,19 2,00 3

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

5,10 4,50 4,40

5,15 5,55 5,75

6,00 9,00 9,00

25,00 25,00 25,00

13,00 14,00 14,00

5,30 8,50 8,50

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

5,55

4,25

55,00

13,00

2,10

3 10,00 13,00 25,00 11,00

3

X/2

2,80 4,15

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,15 2,20 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75 12,00 2 3 1,10 2,10 4,70 2,40 1,95 1,50 2,20 2,55 12,00 2 3 1,07 1,80 5,50 2,70 2,05 1,40 2,00 2,28 8,00 2

1,29 1,17 1,68 3 1,32 1,19 1,61 3

1,55

3,45

1/X 1/2

1 1,27 1,23 1,61 3 1 1,31 1,23 1,56 3

13,00 5,40 1 1,27 1,23 1,61 3 14,00 9,50 1 1,06 1,16 2,00 3 15,00 16,00 1 1,01 1,10 2,35 3

3 3

4,75 10,00 3

1

1 1,35 1,27 1,44 3 1 1,73 1,25 1,18 3

1,65 1,15 1,17 3 1,07 1,14 2,00 3 1,65 1,15 1,17 3

5,75

1,60

4,60 3,00

3 3 3

3

Viikingit

Finlande Liga 2

12,00 12,00

1,32 1,19 1,61 3 1,32 1,19 1,61 3 1,65 1,15 1,17 3

3,60

1,25

25,00 30,00

3 3 3

3

RoPS

5,50 4,60

5,10 5,20

REZ. FINAL

Kupa Botes U17 ( Finale ) Meksike

Seinajoen JK

3,05 3,15

2,00 2,10

1

IK Frej Akropolis IF Hammarby TFF

Gnistan Kotkan Malmin Palloseura

2,35 3,70

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

4,75

5,15

6,25

20,00

13,00

5,75

X/1

X/X

X/2

2/1

2/X

2/2

3

1/X 1/2

X/2

1 1,28 1,25 1,56 3 1 1,10 1,21 1,65 3 1 1,10 1,20 1,75 3

1/X 1/2

X/2

1 2,00 1,20 1,04 3

1/X 1/2

X/2

1 1,23 1,24 1,65 3

1/X 1/2

X/2

PJESA e 1

SGP 1

1

X

2

2,60

1,90

3,45

1

X

2

3,75

2,00

2,40

1

X

2

1,40

2,35

8,25

1

X

2

2,05

2,00

5,60

1

X

2

1,65 1,90

2,20 2,05

6,75 5,00

1

X

2

2,55 2,05 1,95

2,00 2,00 2,05

3,45 5,30 4,25

1

X

2

5,75

2,05

1,85

1

X

2

2,40

2,00

3,75

1

X

2

1+

2+

Sasia e golave perfundimtare 0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

3,60 3,20 3,20 3,20 3,20 3,45 3,25 3,10 2,95 3,10 3,45 3,15 3,20 3,20 3,20 4,00 3,20 3,45 3,45 4,50 6,50 3,50 3,00 3,15

1,55 2,15 2,50 2,00 2,60 5,50 3,00 4,00 2,00 4,00 1,60 2,30 2,15 1,95 2,15 7,50 2,25 4,85 4,85 8,50 14,00 5,20 2,80 2,85

7+

3 1,10 2,35 4,70 2,40 1,95 1,50 2,45 2,61 15,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,15 2,40 4,50 2,30 1,93 1,55 2,60 2,77 15,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,20 2,60 3,60 1,95 1,85 1,75 3,25 3,41 20,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,20 2,55 3,70 2,05 1,88 1,70 3,05 3,20 20,00 2 3 1,15 2,45 4,20 2,20 1,90 1,60 2,80 2,96 18,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,15 2,30 4,00 2,10 1,88 1,65 2,55 2,95 15,00 2 3 1,15 2,25 4,20 2,20 1,90 1,60 2,45 2,85 15,00 2 3 1,15 2,20 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75 12,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,20 2,45 3,20 1,75 1,85 1,95 3,25 3,82 30,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

7+

3 1,15 2,20 4,50 2,30 1,93 1,55 2,35 2,75 12,00 2

1+

2+

0-1

0-2

2-3

3+

4+

4-6

1,27 1,23 1,61 3

5,00 2,90 2,45 3,25 2,50 1,60 2,25 1,90 3,55 1,90 4,85 2,90 2,90 3,70 3,15 1,40 2,85 1,60 1,60 1,30 1,15 1,65 2,55 2,20

7+

3 1,20 2,60 3,40 1,85 1,85 1,85 3,50 3,64 25,00 2

setanta sport 1

tv 4 sport trk futbol C + sport ( fra )

C + futbol ( sue )

Eurosport (fra) / zdf Sport tv 1 Sport tv 1 Eurosport (fra) / zdf premium 1 / sky calcio 1 premium 1 / sky calcio 1 premium 4 / Arena sport 4

7+


Faqe 22 / E shtunë, 9 korrik 2011

formula 1

Sipas revistës “Autosprint”, është Red Bull-i, skuadra kampione e botës, e cila në fshehtësi përfiton sërish nga ndryshimet e reja

Zbulohen favoret e FIA-s për Red Bull Nuk kuptohen shumë gjëra rreth ndryshimeve të reja mekanike në makina. Në këtë fundjavë hyn në fuqi rregulli i ri, që ka të bëjë me sistemin e shkarkimit të gazrave në pjesën e difuzorëve të këtyre makinave. Por një lajm në faqen e internetit të revistës “Autorsprint”, ka hedhur dyshime. Sipas saj, FIA i ka dhënë mundësinë skuadrave që përdorin motorët Renault, pra kësaj skuadre, skuadrës Lotus, por edhe kampionëve në fuqi, skuadrës Red Bull, që të lejojnë shkarkimin e gazrave deri në 50%, në momentin e frenimit. Ndërkohë, ndryshimi i ri nuk lejon më shumë se 20% të shkarkimit të gazrave, në bazë të regjimeve të motorit në momentet e frenimit. Në

konferencën për shtyp ditën e premte, shefi i skuadrës McLaren-Mercedes, Martin Uitmarsh, i është përgjigjur një pyetjeje pikërisht lidhur me këtë hipotezë. “Rregullat janë rregulla për të gjithë. Këtë pyetje duhet t’ia bëni drejtuesve të Red Bull-it.” Ndërkohë, që Kristian Horner, që ishte përkrah tij, me vështirësi është përgjigjur në atë mënyrë, që la të kuptojë se FIA ka pranuar një ide, sipas së cilës, mund të përdoren parametrat e vitit 2009. Megjithatë, në atë kohë gazrat e nxjerrë nga skapamentot nuk ndihmonin në aerodinamikën e makinës, ashtu siç po ndodh në vitin 2011. Në fillim, kur u vendos për këtë ndryshim, drejtuesit e skuadrës Red Bull, i kon-

Sipas saj, FIA i ka dhënë mundësinë skuadrave që përdorin motorët Renault, pra kësaj skuadre, Lotus, por edhe kampionëve në fuqi, skuadrës Red Bull, që të lejojnë shkarkimin e gazrave deri në 50%, në momentin e frenimit sideruan këto ndryshime, si një “dhuratë“ që po i bëhej skuadrës Ferrari, ndërsa në këto momente, me sa duket situata po ndryshon. Ka qenë pikërishtë kjo revistë, që ka zbuluar se ndryshimet e reja, që po tentohen të futen, janë sërish në favor të skuadrës Red Bull. Ky sezon i Formulës 1 po bëhet gjithnjë e më shumë i ndërlikuar.

Masa kryeson provat nën shiun britanik!

Felipe Masa ka kryesuar provat e dyta të lira, ndërkohë që në pistën e Silverstonit vazhdonte të binte shi i rrëmbyeshëm. Braziliani ia ka dalë mbanë t’i marrë në momentet e fundit kohën më të shpejtë pilotit gjerman të skuadrës Mercedes, Niko Rosberg, duke ndalur kronometrin në kohën 1’49”967. “Ishte një e premte e vështirë, - tregon piloti brazilian. - Shiu na kushtëzoi të gjithëve disi. Pilotuam shumë pak dhe kushtet ishin të ndryshueshme për secilin pilot. Të vetmen gjë, që mund të themi për momentin është se në pistë të lagur, makina u paraqit mirë dhe kjo është diçka pozitive, duke patur parasysh se parashikohet shi edhe në vazhdim për këtë fundjavë. Me këto kushte kaq të luhatshme klimaterike, është shumë e vështirë të thuhet se çfarë ka ndryshuar dhe si është gjendja e makinave. Na duhet që të zhvillojmë xhiro

në pistë të thatë për të kuptuar me mirë se ku jemi. Unë kam përdorur vetëm një komplet gomash për pistë të lagur. Në këtë mënyrë të paktën kemi marrë disa të dhëna rreth konfigurimit të makinës për kushte të tilla,” – shton Masa. Ndërkohë, Fernando Alonso ka qenë i kujdesshëm në këto prova dhe nuk ka mundur të japë maksimumin, ndikuar nga kushtet e vështira klimaterike. Pas vendit të 7-të në sesionin e parë të provave të lira, në të dytin, spanjolli i Ferrarit ka zbritur në vendin e 15-të me kohën 1’52”869. Megjithatë, pas përfundimit të tyre Alonso nuk ishte aspak i shqetësuar. “Shiu kushtëzoi gjithçka. Nëse do të na duhej të kuptonim diçka rreth ndryshimeve mund të konfirmoj se jemi ende në pikën e parë. U përpoqëm të bënim maksimumin, duke përdorur vetëm një komplet gomash të mesme.

Vetëm në fundin e sesionit të parë të provave të lira, zhvillova pak xhiro me goma për pistë të thatë edhe pse pista ishte ende e lagur. Nuk di në të vërtetë se çfarë ndryshojnë rregullat e reja, por kam përshtypjen se hierarkitë e deritanishme nuk ndryshojnë. Makina Red Bull vazhdon të jetë më e forta. Ferrari dhe McLaren vazhdojnë të qëndrojnë pas tyre. Në Valencia ne u paraqitëm më mirë dhe shpresojmë që të përsërisim të njëjtën gjë edhe në Angli. Si mund të përballohet dëshira për të mos u dorëzuar përballë Red Bull-it? Mënyra është shumë e thjeshtë, duhet të krijosh iluzionin se mund të fitosh. Iluzioni mban në jetë shpresën dhe motivon të gjithë grupin. Kampionati ende nuk ka mbaruar, sidomos nëse do të fillojmë të fitojmë, si unë apo edhe Masa,” – përfundon Fernando Alonso.

Çmimi i Madh i Silverstonit Të shtunën, më 9 korrik Provat:

ora 14:00

Të dielën, më 10 korrik Garat:

ora 14:00

Sebastian Fetel, pas përfundimit të provave të lira të ditës së premte, ka deklaruar se ka qenë shumë e vështirë për të kuptuar efektin real, që do të kenë ndryshimet që do të zbatohen në këtë fundjavë të Çmimit të Madh të Anglisë. FIA ka ndaluar nga kjo fundjavë përdorimin e shkarkuesve të gazrave në pjesën e difuzorëve të makinave, një sistem që ndihmonte në balancimin e aerodinamikës së makinave, sidomos në momentin e frenimit. Kjo gjë sillte një avantazh të ndjeshëm kryesisht te makinat Red Bull. Me këtë modifikim të rregullores thjesht do të ulet ngarkesa aerodinamike e makinave në momentin e frenimit, gjë që sjell rrjedhimisht edhe uljen e balancimit të makinave në kthesa, duke e bërë çdo gjë më të vështirë. “Pista ka ndryshuar shumë dje, pasi ishte e vështirë të kuptoje se çfarë efekti kishin në makinë modifikimet e reja. Gjithsesi besoj se do të mësojmë diçka më shumë gjatë provave zyrtare, - thotë Fetel. - Me aq sa testova në dy sesionet e provave të lira të ditës së djeshme, mund të them se jam i kënaqur nga balancimi i makinës, sidomos për sa i

Fetel: Ende nuk e kemi kuptuar diferencën! Për shkak të kushteve klimaterike, piloti gjerman i Red Bull-it nuk e ka vënë re ndryshimet në makinë

përket kushteve të vështira klimaterike.” Në këtë fundjavë Sebastian Fetel do të përdorë dhe një skafandër të re, me një dizenjo të ndryshme nga ajo çka ka përdorur deri më tani. Ajo ka të bëjë me një shenjë falënderimi, që piloti gjerman i skuadrës Red Bull, ka dashur t’i bëjë mekanikëve të skuadrës së tij për punën e madhe që kanë bërë

Dizenjo e skafandrës së re të Sebastian Fetelit, me të cilën kampioni i Botës falenderon stafin e tij të Red Bull-it

gjatë kësaj periudhe. “Kam çdo element të ri në skafandrën time, që lidhet me garat e këtij sezoni. Janë shenja të ndryshme, që unë doja t’ia dedikoja të gjithë skuadrës, për t’i thënë në një farë mënyre, një “faleminderit” të madhe për punën e madhe që kanë bërë,” – përfundon piloti gjerman, kampioni i botës në fuqi, Sebastian Fetel.


E shtunë, 9 korrik 2011 / Faqe 23

zoom - zoom bota

Usain Bolt

Sezon i mbyllur për Gei, operohet

Pas atletikës do të nis të luaj futboll Njeriu më i shpejtë në botë shpall objektivat e tij për të ardhmen: “Mund të luaj si mbrojtës krahu, jam i shpejtë, më pëlqen futbolli” Nga GENTI SPIRI

Kush mendon se pista e atletikës është dëfrimi i vetëm për njeriun më të shpejtë në botë gabon. Atleti xhamajkan Usain Bolt rekordmen botëror në 100 dhe 200 metra, e ka të qartë se çfarë do të bëjë në të ardhmen. Të gjithë e dinë pasionin e tij për futbollin, por tashmë për “birin e erës” aventura në një ekip futbolli është plotësisht e mundshme. Futbollist “E shoh shumë mirë veten në një ekip futbolli, një sport që më pëlqen dhe gjithnjë më ka tërhequr. Ndoshta jo si sulmues, pasi ata që luajnë këtë

rol kanë nuhatje për golin, por jam i shpejtë dhe mund të dal shumë kollaj përpara. Ndoshta si mbrojtës krahu, ku edhe mund të avancoj, një rol që e shoh të përshtatshëm për mua dhe ku mund të bëj gjëra të mira”, – ka thënë dje atleti xhamajkan Usain Bolt, për të përditshmen franceze “Le Parisien”, ku ndodhet për të marrë pjesë në etapën e 8-të të Ligës së Diamantit në atletikë. Ndoshta në karrierën e tij të re do të debutojë në moshë të madhe, por ai mendon se kjo gjë do të ndodhë patjetër. “Pasi të kem mbyllur karrierën time në atletikë do të luaj me çdo kusht si futbollist. Ndoshta për 2-3 sezone do të luaj në fushat

NBA: Deron Uilliams pranë Beshiktashit Pas Alen Iverson, një tjetër yll i NBA-së mund të zbarkojë së shpejti në kampionatin turk dhe pikërisht te Beshiktashi. Sipas thashethemeve që vijnë nga Amerika, organizatori i Nju Xhersit, Deron Uilliams, mund të luajë për turqit sezonin e ardhshëm 2011-2012. Duke parë grevën e NBA-së, lojtari ka vendosur që të luajë në Turqi deri sa të mbarojë ajo. Për të është gati një kontratë me vlerën e 200 mijë dollarëve. “Deron Uilliams është më i fortë se Iverson, do të jetë basketbollisti më i fortë në Europë. Jemi pranë marrëveshjes”, – tha dje për mediat trajneri i Beshiktashit, Ergin Ataman. Uilliams mund të “zbarkojë” në Turqi në fund të gushtit.

Bejzboll: Humbet jetën duke kapur topin Një tifoz i skuadrës së Teksasit në bejzboll ka humbur jetën teksa ishte duke kapur një top ëq gjatë lojës kaloi në tribaunat e spektatorëve. Tifozi ndodhej në radhën e parë kur pa që topi po i drejtohej atij dhe u zgjat për ta kapur, pa e kuptuar që ishte në murin ndarës me fushën, duke u rrëzuar dhe humbur ndjenjat. Disa miq që ishin pranë tij u munduan ta mbanin, por ai goditi keq kokën dhe më pas ndërroi jetë, rrugës për në spital.

Atleti Usain Bolt

e gjelbërta, në krah të të cilave kam garuar gjithnjë, - thotë Bolt, që nuk mohon admirimin që ka për yjet e këtij sporti, si Pele,

Maradona, Eto dhe Kristiano Ronaldo, të cilëvë u lëshon një sfidë. Pasi të lë atletikën, do t’ju dhuroj edhe në futboll shumë

Sezoni sportiv për atletin amerikan Tajson Gei mund të konsiderohet i mbyllur. Atleti amerikan, rivali kryesor i Bolt, i është nënshtruar dje një ndërhyrjeje kirurgjikale në këmbën e djathtë dhe nuk do të jetë i gatshëm të zbresë në pistë në asnjë turne në këtë vit. Lajmin e bëri publik menaxheri i tij në një komunikatë për shtyp. Sprinteri amerikan u dëmtua më 24 qershor të këtij viti, gjatë një nxehmjeje në gjysmëfinalet e garave të kampionatit amerikan. kënaqësi. Nuk jam si ata, por do të bëhem i famshëm si ata”. Atletika Daljet e tij në publik këtë vit kanë qenë të pakta, duke u përgatitur intensivisht për garat e kampionatit botëror, që zhvillohen nga 27 gushti deri më 4 shtator në Daegu të Koresë së Jugut. Ai është rekordmen botëror në 100 dhe 200 metra, ndërsa është kampion bote në fuqi në 100, 200 dhe stafetën 4x100 metra, të fituara në Botërorin e Berlinit 2 vjet më parë. Në etapën e Parisit ai do të garojë në 200 metra, ku të gjithë presin me padurim sfidën e tij me francezin Kristof Lemaitre, njeriun e bardhë më të shpejtë në botë. Në këtë discipline, diferenca mes tyre është 1 sekondë, ndërkohë që kohët e fundit Bolt ka qenë në formë të mirë sportive.

Dje u zhvillua etapa e 7-të

Mark Kavendish, Përgatiti: GENTI SPIRI

Etapa e 7-të (dje) Mark Kavendish 5h38’53” Alesandro Petaki “ Andre Greipel “ Renditja provizore Tor Hushovd 28h29’27” Kadel Evans +1” Frank Shlek +4” Çiklisti britanik Mark Kavendish fitoi dje etapën e 7-të të Turit të Francës, Le Mansh-Shatorux, 218km e gjatë, duke fituar me sprint duelin me italianin Alesandro Petaki (i dyti) dhe gjermanin Andre Greipel (i treti). Ky është suksesi i dytë i tij në këtë edicion, ndërkohë që asgjë nuk ndryshon në renditjen e përgjithshme, ku vazhdon të kryesojë norvegjezi Tor Hushovd. Etapa e djeshme nisi sërish me një shkëputje, ku 5 çiklistë, Urtasun, Perez, Delage, Mersman dhe Talabardon, krijuan një diferencë të ndjeshme. Por si gjithnjë, grupi i madh arrin t’i kapë të “arratisurit” e kështu ndodhi edhe dje, në 14 kilometrat e fundit, duke bërë që fundi të vendosej me sprint. Tërheqjet Edhe dje nuk kanë munguar rrëzimet e çiklistëve, ku sërish janë përfshirë disa prej pretendentëve. Njëri prej tyre, amerikani Bradlei Uigins, është detyruar të tërhiqet pas rrëzimit, pasi mendohet se ka thyer një këmbë.

Volejboll-Ballkaniada e të rejave në Serbi

Kombëtarja tjetër humbje, rrezikon fundin Nga GENTI SPIRI

Aventura ballkanike për ekipin kombëtar të të rejave në volejboll nuk po shkon ashtu siç pritej. Ekipi kuqezi, që drejtohet nga trajnerët Edmond Jazexhiu dhe Petrit Shpata, dje pësoi një tjetër humbje, sërish 3-0, këtë herë me Bosnje-Hercegovinën, sfidë e vlefshme për vendet 5-9 në renditjen përfundimtare. Një humbje që e dënon Shqipërinë të luajë për dy vendet e fundit në sfidën e ardhshme, duke qenë larg pretendimeve që

kishte para se të nisej drejt Serbisë, ku zhvillohet Ballkaniada e të rejave. Ndonëse në radhët e ekipit tonë kombëtar ka mjaft vajza shtatlarta dhe me përvojë, pasi luajnë në kampionatin e të rriturave, paraqitja e tyre në këtë turne ka lënë shumë për të

Ndonëse në radhët e ekipit tonë kombëtar ka mjaft vajza shtatlarta dhe me përvojë, paraqitja e tyre në këtë turne ka lënë shumë për të dëshiruar

dëshiruar. Tri humbje (dy nga të cilat në grup, me Greqinë dhe Malin e Zi), të gjitha 3-0 dhe, rivaliteti nga ana e skuadrës sonë thuajse ka munguar. Kështu ka ndodhur edhe dje në takimin me boshnjaket, ku ekipit ynë humbi 3-0. Seti i parë komandohet nga miket, që kanë epërsi dhe fitojnë 25-15, ndërsa në të dytin loja është më e bukur. Kuqezezat përpiqen të rivalizojnë, por pa forcën e duhur dhe humbasin 25-21, ndërsa në setin e tretë, Bosnja fiton me lehtësi 25-17.

Bosnjë – Shqipëri 3-0 (25-15, 25-21, 25-17) BOSNJE-HERCEGOVINE: Gajiç, Jovoviç, Zeljkoviç, Begiç, Okuka, Ristiç, Husiç, Kosutiç, Kostiç, Boskoviç, Lepiç, Popoviç. Trajner: Z. Vidakoviç SHQIPËRIA: Vokrri, Meta, Shahu, Dervishi, G.Smalaj, Braho, Bici, Gashi, Thaka, S.Smalaj, Meta, Gjermeni. Trajner: E. Jazexhiu Gjyqtarë: N.Masoniçiç, A.Suciu (Rum)


c m yk Faqe 24 / E shtunë, 9 korrik 2011

Reklamë reklame

Gazeta Sporti Shqiptar 9 Korrik 2011  

Gazeta Sporti Shqiptar 9 Korrik 2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you