Page 1

{Sh}

01.07.2011 www.shekulli.com.al

shekulli

E Premte 1 Korrik 2011 Viti XIII, Nr. 3371 Tel: 044302981 çmimi 20 lekë - Kosovë 30 - EU 1.5 € Themelues: Koço Kokëdhima

Reportazh dhe foto nga Libofsha e Fierit. Rrëfimet e Anës, Kejdit dhe Almës fëmijëve dhe ish-bashkëshortes së Ziver Veizit. Lotët e Anës: “Në shkollë më thanë: Do të të vrasin dhe mamin…”

Vizitë në shtëpinë e Anës dhe Kejdit, dy prej jetimëve të '21 janarit' >12,13

Në foto: Ana Veizi, duke përcjellë ekipin e Shekullit në dritaren e shtëpisë së tyre të varfër në Libofshë të Fierit. Në brendësi, fotot e reportazhit, nga Juta Benzenberg

Matura, 5 faqe speciale: Provimet me zgjedhje, përgjigjet sipas lëndëve >15-19

110.000€ &

udhëtim turistik

në dhurata

1864-1893 Lindja e një banke universale

>5

PËR MË SHUMË INFO LEXONI NË FAQE 23


1

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

02 {radar}

Jep fjalën IVO JOSIPOVIÇ Kroacia është partnere dhe mike e vendeve të Ballkanit dhe ju lutem të mbani mend se me hyrjen tonë në BE, ju do të keni një vend anëtar që nuk do të lodhet së lobuari për zgjerimin. Dinamika dhe shpejtësia varet nga ju, por është detyra jonë që t’i mbajmë dyert e hapura

Mospërputhje votash edhe te kutitë e këshillit zoom

Diferenca e fletëve të gjetura në kuti me fletët të vlefshme dhe të pavlefshme është 97 Thellohet skandali me zgjedhjet vendore të 8 majit. Mospërputhja e numrit të fletëve të votimit të gjetura në kuti me numrin e zgjedhësve është pasqyruar edhe në kutitë e këshillit. Sipas tabelës zyrtare të KQZ-së, diferenca ndërmjet fletëve të gjetura në kuti dhe shumatores së fletëve të vlefshme me ato të pavlefshme është 97 fletë. Ndërsa diferenca ndërmjet zgjedhësve që kanë marrë pjesë në zgjedhje me numrin e fletëve të votimit të gjetura në kutitë e gabuara është 94. Edhe në tabelën e subjekteve politike ka mospërputhje. Diferenca ndërmjet votave të vlefshme me numrin total të votave që iu është shpërndarë subjekteve politike ka një diferencë prej 31 votash duke rritur dyshimet e opozitës

për besueshmërinë në sistemin zgjedhor. Diferencën e pranoi edhe drejtori i Teknologjisë dhe Informacionit në KQZ, Petrit Gjokutaj. “Ne i kemi vërejtur se ka diferencë. Diferenca ngelet 31 vota dhe kjo vjen nga tabela e 1927/ 1 në zonën 51. Anëtarët e grupit të numërimit s’kanë mundur të japin shpjegim se si ka dalë diferenca”, tha Gjokutaj. Ndërkohë Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk mundi të shpërndajë mandatet e këshillave për minibashkitë e Tiranës për mungesë kuorumi pasi nuk mori 5 votat e nevojshme. PD pritet që ta ankimojë shpërndarjen e mandateve për këshillat e minibashkive në Kolegjin Zgjedhor.

●mandatet

Materiali i paraqitur

nga ana e KQZ-së nuk pasqyron ndryshimin e tabelave. Numri i fletëve të vlefshme dhe të pavlefshme nuk përputhen me fletët në kuti ndërsa numri i votave të gjetura në kuti nuk korrespondon me numrin e votuesve

ERIDIAN SALIANJI Përfaqësues i PS-së

L.Tanushi

1 2 3 4 polic në krye të detyrës u sulmua dje në Prrenjas nga shtetasi Petrit Kllogjeri. Forcat e rendit bënë të mundur autorin e goditjes së efektivit Durim Hasani, pa bërë të qarta motivet e ngjarjes

banorë të Rubikut janë

persona të paidentifikuar

konfliktuar për çështje pronësie. Gjatë konflikti mbeti i plagosur me armë zjarri Ndue Gjoni 72 vjeç. Policia mundi të arrestojë autorin e plagosjes Gjok Medhaj

kompani duhani janë gjo-

tentuan të grabisnin me armë në Kurbin, shtëpinë e shtetasit Tom Struga. Hajdutët plagosën të zonjën e shtëpisë L.S në përpjekje për ta marrë peng atë

bitur nga zyra e hetimit tatimor për reklamim ilegal të produkteve të duhanit. Këto kompani gjithashtu kanë organizuar ilegalisht promocionin e produkteve

●Sondazh ●EVROPë Rritet numri i azilkërkuesve në Belgjikë A do ta marrë Shqipëria statusin numri i shtetasve nga ven- viti, kërkesat për të marrë statu- për Refugjatët dhe Njerëzit pa det jashtë zonës Shengen që sin e azilantit kanë kapur shifrën Shtetësi.Sipas zyrtarëve belg, e kanditatit kërkojnë azil ekonomik në Bel- 11 281. Po i njëjti burim rapor- shqetësimi më i madh vjen nga në 2011? gjikë është rritur me 32 për toi dje se ka një rënie të numrit vendet në konflikt dhe kryesisht 81% jo

qind në krahasim me një vit më parë. Sipas sekretarit të shtetit, Melshior Uatle, vetëm në gjashtë mujorin e parë të këtij

●THAÇI NË INTERPELANCË Vetëvendosje: S'je kaq i trashë Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë inter-

pelancës së djeshme në Kuvend për ndërtimin e rrugës Morinë-Merdarë u shpreh se ajo do të jetë autostrada më moderne se pretendimet e kujtdo kanë karakter antikombëtar. Por në interpelancën e kërkuar nga Vetëvendosje, deputeti i saj, Glauk Konjufca, u shpreh se qeveria e Kosovës po manipulon me kontratat e prezantuara për ndërtimin e rrugës. “Ne kemi problem kontratën. S’mendoj që kryeministri të jetë aq i trashë sa të mos e dijë këtë dallim”, tha ai. Mocioni i lëvizjes vetëvendosje u rrëzua me 35 vota kundër dhe 19 pro.

2% pa koment

të azilantëve nga Ballkani dhe se vetëm 22.5 për qind e kërkesave të tyre janë aprovuar deri më sot nga ana e Komisariatit

nga Afganistani. Shifra të larta raportohen edhe nga vendet e varfra të Evropës lindore.

17% po

Polonia do të marrë sot presi-

dencën e Bashkimit Evropian por lexuesit e Shekullit Online shprehen pesimistë për marrjen e statusit të kandidatit gjatë drejtimit polak të Evropës.

Eliot Engel

Serbët e dijnë se jam ideator për pavarësinë e shtetit të Kosovës

Bamir Topi

Çdo skenar për ndarjen e Kosovës mbetet i papranueshëm

Stefanoviç

Bisedimet me Kosovën do të mërzisin Serbinë

Pierre Mirel

Aktivizimi civil është elementi kyç për demokracinë në Kosovë


Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

03

Haka: Nuk e kam vrarë unë Zenelin Konflikti mes Zenelit dhe Hakës ka nisur që në vitin 2003 për çështje të dyshimta në Itali Nadien (Bledar) Zeneli, i vrarë për motive hakmarrjeje me 13 qershor të këtij viti në zonën e ish-bllokut në Tiranë, ka qenë i dyshuar nga Policia e Krujës si një nga personat e mundshëm të përfshirë në vrasjen e Roland Hakës në vitin 2004 në qytetin e Fushë- Krujës. Edhe pse për të ka pasur dyshime të forta, asnjëherë nuk janë gjetur prova për ta arrestuar. Si shkak për vrasjen e Hakës, në atë kohë policia dyshonte se ishin konfliktet e krijuara mes palëve gjatë qëndrimit të tyre në Itali dhe që kanë të bëjnë me përfshirjen në trafikun e drogës. Burimet thonë se konflikti mes Hakës dhe Zenelit ka nisur që në vitin 2003, disa muaj pasi Haka kishte lënë qelitë e burgut në Tiranë, ndërsa ishte shpallur i pafajshëm

për akuzën e bashkëpunimit në vrasjen e Sulejman Demës në vitin 2000. Në atë kohë Roland Haka, u largua në drejtim të Italisë, ku qëndroi disa muaj deri në vitin 2004. Disa muaj përpara se të vritej ai u kthye në Shqipëri. Në këtë mënyrë dyshohet se ka rrjedhur hakmarrja e familjes Haka, ndaj 32-vjeçarit Zeneli, i vrarë më 13 qershor në rrugën “Ismail Qemali”, në një lokal luksoz të ish-“Bllokut”. Por i arrestuari i kësaj ngjarje, Marklen Haka ka mohuar krimin. I pyetur nga hetuesit e prokurorisë ai është shprehur se nuk ka lidhje me ngjarjen. “Po ta kisha kryer vrasjen për hakmarrje, do ta kisha pranuar këtë fakt. Por unë nuk kam lidhje me ngjarjen”, është shprehur Haka.  D.Biçaku

Flamurtari e Vllaznia pushtojnë Europa League

{deklarata}

●VRASJA E "BLLOKUT"

1 {Radar} TERESA BELLANOVA

Deputete italiane

Shpreh keqardhje që s'e kthyem Katerin e Radës në Vlorë. Mund të them se Italia ka humbur një rast të rëndësishëm për të treguar publikisht ndjenjën njerëzore, në ngushëllimet dhe respektet e orëve që pasuan tragjedinë kundrejt komunitetit shqiptar.

●KATERI I RADËS Gjykata italiane vendos asgjësimin e anijes Një ditë pasi dha dënimin për kapitenin italian dhe atë shqiptar të anijeve të përfshira në tragjedinë e Otrantos, gjykata e apelit në Leçe vendosi asgjësimin e asaj çka ka mbetur nga “Katerit të Radës”. Sipas medieve italiane, vendimi u mor në kundërshtim me kërkesën e familjarëve të viktimave të cilët kërkuan kthimin e anijes në Vlorë për ta shndër-

ruar atë në muze përkujtimor. Më parë, deputetja demokrate Teresa Belanova i kishte kërkuar qeverisë italiane kthimin me çdo kusht të Katerit të Radës në Vlorë, në shenjë respekti për viktimat. Gjykata e Apelit në Leçe, vendosi gjithashtu dy ditë më parë, uljen e dënimit për kapitenin e anijes “Sibilla” dhe kapitenin shqiptar Namik Xhaferri.

Ekipet shqiptare e kanë nisur aventurën

evropiane duke fituar jashtë fushe dhe duke hipotekuar kualifikimin. Flamurtari ka fituar bindshëm në ndeshjen e parë ndaj malazezëve të Buducnost me rezultatin 1-3 me gola të Shehaj, Radunovic (autogol) dhe Sakaj. Goli i vetëm për malazezët është shënuar nga D. Boskovic. Vllaznia ka fituar 0-1 me maltezët e Birkirkara me golin e shënuar nga Sukaj në minutën e dytë.

shqiptarët nuk kanë besim te njëri-tjetri Besojnë te njëri-tjetri Besojnë te policia Besojnë te shteti Besojnë te parlamenti

7.5% 65 % 58% 45%

●FOTO DITE

Teknologjia Papa Benedikti i XVI duke mësuar përdorimin e kompjuterit portativ më modern, iPad. Foto u publikua nga agjencia e lajmeve “Vatikani Sot”.

●RAPORTI TIA: Korrupsioni, problem i të tre pushteteve Ndërhyrje e lartë politike në gjyqësor, zbatim i dobët i ligjeve në të tre pushtetet, mungesë e dialogut politik në drejtim të zbatimit të reformave janë ato çka ka evidentuar Transparency International Albania në raportin e saj për luftën kundër kor-

rupsionit, i cili u publikua ditën e djeshme. Sipas TIA-s, Shqipëria po përballet me një regres në të gjitha aspektet e jetës institucionale, ndërsa gjyqësori dhe administrata publike mbeten sektorët më të dobët, me përkatësisht 52 dhe 51 për qind përmbushje

të ligjit. Raporti i Transparency International Albania, thekson gjithashtu nevojën për një ligj të posaçëm për organizimin dhe funksionimin e parlamentit, zvogëlim të kontrollit të ekzekutivit ndaj pushtetit gjyqësor dhe ndryshime në ligjin për statusin e punonjësit civil.


04

2 {Thellë}

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

Majko: Berisha i ktheu zgjedhjet në tragjikomedi Pandeli Majko komenton situatën politike dhe tensionimin e marrëdhënieve me mazhorancën Vendimi për ripërsëritjen e zgjedhjeve nuk është një zgjidhje politike, por ligjore mbi të gjitha denis dedej Zoti Majko, zgjedhjet e 8 majit u zhvilluan nën klimën e një situatë të acaruar politike. Cili është komenti juaj mbi atë që ndodhi para dhe pas zgjedhjeve? Mendoj se të flasësh për një situatë të acaruar politike në të cilën u zhvilluan zgjedhjet e 8 majit është shumë pak. Ato ishin zgjedhjet të cilat erdhën pas ngjarjeve shumë të rënda që ndodhën në Shqipëri dhe që kulmin e tyre e arritën pas krizës politike të prodhuara nga zgjedhjet e qershorit 2009, e cila u fiksua më 21 janar, ku përplasja e protestës me pushtetin arriti deri në nivelin e humbjes së jetëve. Pastaj deklarimet e paimagjinueshme që erdhën nga ekzekutivi për të ashtuquajturin organizim të grushtit të shtetit, nga ana e opozitës, ku s’mungoi as emri i Presidentit, as emri i Prokurores së Përgjithshme dhe kreut të SHISH. Kjo solli raportin më të dukshëm dhe më real, atë që funksiononte si krizë midis Partisë Demokratike dhe sistemi politik në Shqipëri dhe foli qartë edhe për pozitën e opozitës. Në thelb

nuk mund të pritej që situata politike e parazgjedhjeve të 8 majit të ishte një situatë e normalizuar. Në të kundërt do të thosha që në Europë kjo situatë si kjo që kemi në vend thuajse është harruar për nivelin e marrëdhënieve politike. Në këtë kontekst mendoj se nëse duam të shikojmë se çfarë ka ndodhur para 8 majit këtë nuk mund ta ndajmë ajo se si ishte situata e para 8 majit. Prandaj jam dakord me kontekstin e pyetjes suaj. Dëshiroj të them se këto janë këto dy gjëra të ndërlidhura dhe në thelb shprehin traumën dhe krizën politike që ekziston në Shqipëri. Ndërkohë që flasim, ende kryetari i Bashkisë së Tiranës nuk është finalizuar. A keni një koment mbi atë që ndodhi në KQZ? E gjithë kjo, në mënyrë të thjeshtëzuar, filloi si komedi. Të dyja palët në një moment të caktuar kujtuan se fituan dhe rrëmbyen flamujt për të festuar. Të parët ishin anëtarët e Partisë Demokratike që filluan të festojnë fitoren. Pas disa orësh u kuptua që nuk kishte fituar kandidati i PD-së, por kishte fitu-

Organizon me Dt.02/07/2011 konsulta mjekesore me doktor Ortoped-traumatolog maqedonas per semundjet e shtylles kurrizore, kyceve dhe traumave sportive Dr.Baceff, Dermatolog maqedonas per te gjitha semundjet e lekures alergjite, psoriasis, ulcerat e gojes dhe stomakut, etj. Ne Tirane ora 8°°-12°° dhe Elbasan ora 15-18°°. Elbasan: Perballe Poliklinikes se Specialiteteve, kati 2. Cel: 0672076990

ar kandidati i PS-së. Të gjithë përfaqësuesit e PD-së kishin firmosur dokumentacionin deri në më të fundit ku rezultonte që fituesi i zgjedhjeve i 8 majit ishte kryetari i PS-së, Edi Rama. Pastaj, nga komedi u kthye në tragjikomedi nga dalja e kryeministrit, i cili kërkoi të “dëgjohej” zëri i të gjithë votuesve. Në mënyrë të paprecedentë, ashtu siç u shpreh më pas edhe raporti paraprak i OSBE-ODHIR, KQZ-ja ndryshoi rregullat në një kohë që rezultati fundor ishte në mënyrë të dokumentuar i mbyllur. Më pas, kjo vazhdoi në dyert e Kolegjit Zgjedhor dhe sot që flasim, si rezultat i këtij deformimi ne jemi të detyruar të rishikojmë në dyert Kolegjit Zgjedhor për të kërkuar pavlefshmërinë e një procesi tanimë të dështuar. Pas procesit në KQZ, PS do t’i drejtohet Kolegjit Zgjedhor për pavlefshmëri të zgjedhjeve për Tiranën. Përsëritja e zgjedhjeve do të ishte zgjidhja e duhur për situatën e krijuar? Nuk mendoj se përsëritja e zgjedhjeve duhet të shikohet si një zgjidhje politike. Përsëritja e zgjedhjeve tanimë, është një zgjidhje ligjore përballë një procesi i cili ka dalë nga shinat e ligjshmërisë. Unë hyj tek njerëzit, të cilët besojnë se kur është e nevojshme politika përsëri duhet t’i thërrasim njerëzit që t’i drejtohen kutive të votimit. Është fakt dhe dramë njëkohësisht mosfunksionimi i sistem funksional zgjedhor. Opozita nuk ka komoditet të diskutojë gjatë për këtë çështje. Kreu i PS ka deklaruar se nëse nuk hiqet dorë nga vjedhja e Tiranës, zgjedhjet nuk do të njihen. Mosnjohja e zgjedhjeve çfarë pasojash do të sillte për vendin? Mendoj se duhet korrigjuar konteksti i asaj që më pyesni. Nuk ka arsye që ne të orientohemi në histori mosnjohjesh të përgjithësuara që do krijonin keqkuptime të pamerituara. Ajo që ne kemi konsideruar është fakti që simboli kryesor i zgjedhjeve lokale siç është Bashkia e Tiranës, e ka kthyer në një dështim të vërtetë funksionimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri. Ndërkaq në krahun

8

zgjedhjet e zhvilluara më 8 maj, sipas

deputeti socialist, erdhën pas ngjarjeve shumë të rënda që ndodhën në Shqipëri dhe që kulmin e tyre e arritën pas krizës politike të prodhuara nga zgjedhjet e qershorit 2009 dhe që u fiksua më 21 janar.

2005

për zyrtarin ps-së,

kjo që po ndodh në Shqipëri aktualisht është vazhdimi i një historie të re dhe të vjetër politike, një histori e cila ka pasur disa kulme të veta në marrëdhëniet midis mazhorancës dhe opozitës pas zgjedhjeve të vitit 2005, kur PS kaloi në opozitë.

tjetër, në të gjithë Shqipërinë, çdo qark, të gjitha strukturat tona po marrin kontakt me këshilltarët dhe drejtuesit lokalë socialistë, të cilët janë fitues apo kanë fituar të drejtën për të qenë në këshillat e bashkive dhe të komunave, me qëllim që ata të bëhen pjesa më efektive e pushtetit të komuniteteve lokale për të menaxhuar me përgjegjësi atë që kanë marrë nga vota e votuesve. Është jashtë çdo lloj konteksti logjika e një qëndrimi i cili të ketë lidhje me pavlefshmërinë totale të zgjedhjeve. Në përgjithësi pozicionet e PS-së kanë qenë racionale për situata të caktuara politike. Kjo ka të bëjë edhe me situatën aktuale, e cila në thelb nuk është një segment, një çudi që na ndodhi papritur dhe pakujtuar me Bashkinë e Tiranës, por shprehje e një fenomeni zinxhir. Pozicioni që ka marrë PS-ja nuk ekziston thjesht nga pozitat e një faktori politik që ndodhet përpara një situate të papëlqyeshme dhe “të çuditshme”, që s’kishte ndodhur më parë. Kjo që po ndodh në Shqipëri aktualisht është vazhdimi i një historie të re dhe të vjetër politike, një histori e cila ka pasur disa kulme të veta në marrëdhëniet midis mazhorancës dhe opozitës pas zgjedhjeve të vitit 2005, kur PS kaloi në opozitë. Ajo për të cilën ne jemi të shqetësuar në vazhdim është mënyra se si do të realizojmë kulturën e rezistencës përballë një qeverisjeje politikisht jofunksionuese, e cila protagonist ka kryeministrin aktual. Në këtë kuadër mendoj se ka shumë për të diskutuar, qoftë brenda PSsë, qoftë edhe me publikun. Kjo do të jetë pjesë e asaj që ne do të bëjmë në vazhdim. Në mbledhjen e AK ka pasur zëra të cilat kanë kërkuar që PS të mos sillet si një humbëse, por si një fituese, pasi

ka fituar në 2/3 e vendit. Si e konsideroni qëndrimin e deritanishëm të PS-së? Është një raport me atë që ekziston si realitet në Shqipëri. Ne nuk duam së pari të krijojmë ndjenjën e dëshpërimit. Së dyti, nuk duam që politika dhe vajtja tek kutitë e votimit të shikohet nga njerëzit si një akt fundor i cili është “ja vdekje, ja liri”. Historia e votës së lirë në Shqipëri është një histori në vazhdim, një histori e cila do të zgjasë derisa në Shqipëri do të kemi një sistem funksional zgjedhjesh dhe kjo do të realizohet përmes pjesëmarrjes në sistem, nxitjes së njerëzve për të qenë të pranishëm dhe pjesëmarrës në politikë pa i shtyrë ata në zgjidhje jofunksionale të cilat do të jenë fundore dhe shteruese njëkohësisht. E kam fjalën që pozita politike mbi të cilën po qëndron sot PS do të konsiderojë ndërtimin e një kulture politike që do të ndërtojë institucionin e rezistencës dhe të pozitës morale të opozitës në vazhdim. Fitorja e zgjedhjeve sigurisht është e rëndësishme, por përballja me qeverisjen dhe kolapsin atrofizues së saj ka bërë që politika në Shqipëri nuk mund të quhet një profesion i lehtë, sidomos ai në opozitë. Kështu që, në këtë kuadër mendoj se një varg veprimesh dhe hapash që do të ndërmarrë PS-ja në vazhdim janë të një rëndësie të veçantë, e cila s’do të ketë të bëjë vetëm me fatin e PS-së, por edhe të një zgjedhje që shoqëria shqiptare do të ketë përballë në çdo rast ku qytetarëve do t’i jepet e drejta për të shkuar sërish tek kutia e votimit. Ajo që ndjej se është e nevojshme për t’u rithënë është se rruga drejt kutisë së votimit nuk është një “rrugë e kotë”, pavarësisht se pushteti aktual po përpiqet ta dominojë, ta kthejë në një moment formal dhe stërlodhës për votuesin që ndihet në opozitë me qeverisjen aktuale. Vota është e vetmja rruge për të ndryshuar situatën në vend. Demotivimi, një frymë e përgjithshme anarkizmi sindikalist dhe shfryrjesh antipolitike janë në funksion të interesit që qeverisja aktuale kërkon të nxisë duke i kthyer këto fenomene në kundërshtarë realë të opozitës në Shqipëri.


{thellë} 05

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

Pandeli Majko analizon krizën politike duke përcaktuar fajet e dy forcave politike si dhe tregon strategjinë që do përdorë e majta shqiptare

Kush është fajtor për krizën në vend? Kryeministri Berisha ka kërkuar ndihmën e opozitës për të kaluar ligjet që kërkojnë 84 vota duke pohuar se janë të domosdoshme për integrimin. Në lidhje me këtë çështje kemi pyetur deputetin Majko se kush mban përgjegjësi për ngeljen e vendit sërish në “klasë”? "Po të pyesësh qeveritarët fajtore është vetëm opozita. Kam dëgjuar deklarime të pabesueshme në media. Sipas kësaj logjike kriza ka vetëm një dimension dhe lidhet me opozitën që nuk i voton ligjet, opozitën që proteston, opozitën që është radikalizuar, e kështu me radhë. Në kontekstin e asaj që ka ndodhur dhe po ndodh në Shqipëri, ajo që shikohet jo pa ironi është fakti i mosreflektimit nga mazhoranca politike. Po vihet re qartë se kemi një kryeministër i cili pavarësisht se e ndjen pozitën e vështirë në të cilën është futur vendi, nuk pranon në asnjë rast të rikuperojë ato të cilat janë të rëndësishme për përgjegjësitë e tij përballë sistemit, marrëdhëniet e qeverisë së tij me institucionet dhe me opozitën. Ajo që ndodhi me zgjedhjet e 8 majit dhe sidomos situata postzgjedhore me

Bashkinë e Tiranës në thelb po riprodhon një krizë edhe më të rëndë politike. Refuzimi i kontrollit opozitar po prodhon efektet e veta. Kemi një qeveri e cila po sfidon në mënyrë të hapur tanimë edhe “zërin opozitar” nga institucione të tilla siç janë FMN dhe Bashkimi Europian. Në këtë kontekst unë mendoj se gjetja e fajtorit sot nuk është një histori “e ka, kush e ka”, por nje drame e përbashkët që postkomunizmi ka prodhuar në Shqipëri. Në këtë kontekst mendoj se kjo marrëdhënie kaq e kushtëzuar me traumat e së kaluarës me vazhdimësinë politike të asaj që po ndodh në Shqipëri do të ndjekë një spirale të komplikuar. Është ende herët të flasim për zgjidhjen e balancuar të krizës politike në të cilën

ndodhet Shqipëria dhe klasa politike shqiptare. Kemi protagonistë të njëjtë që po përsërisin gabime të njëjta. Mendoj se ajo që mund të konsiderohet si reflektimi i parë i situatës postzgjedhore të 8 majit është fakti se integrimi europian si proces është një axhendë e cila sot mbart ballafaqimin midis opozitës dhe mazhorancës në interes të vendit. Nuk duhet të ndodhte kështu por ja që ndodh si shumë të tjera fakte të cilat po e mbajnë vendin të lidhur me fatet personale të atyre qe e qeverisin me “dorë të forte”. Nuk është hera e parë që ndodh me historinë e Shqipërisë, por në çdo rast ka qenë një humbje kohe dhe kosto kombëtare e shoqëruar sigurisht me “këngë trimërie” dhe dhimbje koke për shoqërinë shqiptare, pady-

shim. Unë mendoj se sot ironikisht, ecja në drejtim të standardeve europiane do të thotë më shumë probleme dhe kufizime për qeverisjen aktuale dhe më shumë lehtësi në funksionimin e sistemit politik në vend për interesat e opozitës. Kjo është një histori e cila ka nevojë të shikohet në vazhdim. Në këtë kontekst mendoj se opozita ka shumë për të bërë, jo vetëm për t’iu përgjigjur pyetjes se kush mban përgjegjësi për bllokimin e vendit në proceset integruese në familjen europiane. Ajo që ne po e ridiskutojmë edhe brenda vetes është fakti i marrjes së një varg qëndrimesh, të cilat nuk kanë të bëjnë thjesht me rikonsiderimin e marrëdhënies sonë me votuesit që kanë votuar historikisht të majtën dhe opozitën, por

edhe përgatitja për t’u përshtatur edhe me psikologjinë e njerëzve që nuk do të na votojnë. Është jashtë çdo logjike që një forcë politike do të vijë në pushtet vetëm me idenë se do t’u përshtatet vetëm atyre që do ta votojnë pa realizuar edhe momentin e marrëdhënies me ata që nuk e votojnë ose nuk e kanë votuar. Kultura e rezistencës dhe e bashkëpunimit, e përgatitjes dhe e nxitjes së njerëzve për të shkuar deri në fund në drejtim të kutisë së votimit si rruga e vetme për të ndryshuar dhe gjetur zgjedhjet dhe zgjidhjet në këtë vend do të mbetet sipas meje strategjia bazë e të majtës dhe të opozitës në Shqipëri".

NJOFTIM Njoftohen Aksionerët e sha Dajti Tiranë, me seli në Tiranë, rruga “5 Maji” (ish uzina Dajti), se me datë 22/07/2011, ora 1000 në sallën e Muzeut Kombëtar zhvillohet mbledhja e Asamblesë së Përgjithshme të Aksionerëve, me rend dite: -

Konfirmim i vendimeve te marra sipas rendit të ditës datë 08/03/2011 dhe date 08/04/2011 Miratimi i treguesve ekonomik-finaciarë, kërkesa, ndryshime, përshtatje statutit me ligjin 9901, date 14/04/2008 Ndryshime në statut Rivotimi i Këshillit Mbikqyrës Të ndryshme

2


2

06 {thellë}

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

shkurt Seanca më 6 korrik Ankimimi i PS-së do të shqyrtohet nga Kolegji Zgjedhor ditën e mërkurë më datë 6 korrik ora 10:00. Relatori i çështjes do të jetë gjyqtari Astrit Kalaja. Katër gjyqtarët e tjerë janë: Sashenka Jonuzi, Petraq Dhimitri, Marie Qiriazi dhe Dhurata Haveri, të cilët kanë marrë pjesë në dy seancat e mëparshme ku janë shqyrtuar kërkesat e PS-së.

Rasti i Kolshit Kolegji Zgjedhor vendosur shpalljen e pavlefshëm të votimit në komunën Kolsh në Lezhë, pas shkeljeve ligjore që kanë ndodhur ditën e votimit dhe atë të numërimit. Në këtë komunë diferenca mes kandidatëve ishte pesë vota në favor të përfaqësuesit të

PD-së. Por, gjatë nxjerrjes së tabelave të rezultateve në një qendër votimi dilte që numri i fletëve të votimit ishte tetë më shumë sesa numri i qytetarëve që kishin votuar më 8 maj. Pasi u dëgjuan pretendimet e të dyja palëve, u vendos pranimi i kërkesë-padinë.

Rasti i Armenit Kolegji Zgjedhor, ka pranuar kërkesën për shpalljen e pavlefshmërisë së zgjedhjeve të zhvilluar më 8 maj në komunën Armen pasi janë konstatuar mospërputje mos numrit të votave dhe votuesve. Në QV nr. 4422 rezulton se në tabelën e listës së votuesve kanë marrë pjesë 127 zgjedhës, ndërsa në kutinë e votimit kanë rezultuar 128 fletë votimi. Një fletë votimi e gjetur në kuti, mban një vulë të ndryshme nga vula e përdorur nga kryetari për QV 4422. Në total, në katër kutitë problematike të Armenit në dy kuti janë gjetur 4 fletë votimi më pak dhe në dy të tjerat 3 fletë votimi më shumë. Në këtë situatë, Kolegji vendosi pavlefshmërinë e zgjedhjeve.

Rezultati sipas KQZ-së Numrin e zgjedhësve që kanë votuar Numrin e fletëve të votimit të papërdoruara Numrin e fletëve të votimit të dëmtuara Numrin e fletëve të votimit të gjendura në kuti Numrin e votave të pavlefshme Numrin e votave të vlefshme

256 507 226 205 1 680 257 377 5 362 251 389

Votat e vlefshme për secilin nga kandidatët, Edi Kristaq RAMA 124 949 vota, Hysni Jashar MILLOSHI 1 398 vota dhe Lulzim Xhelal BASHA 125 042 vota.

Socialistët depozitojnë ankesën bazuar vetëm

PS-Kolegjit: Zgjedhjet

Rast pas rasti, të gjitha shkeljet e konstATuara në qendrat e votimit në Tiranë. Si u manipulua rezultati PS është fokusuar në çështjen teknike të prishjes së zgjedhjeve duke prodhuar një rezultat me më shumë vota se votues denis dedej TPartia Socialiste ka depozituar dje ankimimin në Kolegjin Zgjedhor duke e bazuar të gjithë çështjen vetëm në faktin e mospërputhjes së shifrave vota-votues, diferencë, e cila kalon disa herë diferencën mes dy kandidatëve. Duke hequr pretendimet politike, opozita është fokusuar në çështjen teknike të prishjes së zgjedhjeve duke prodhuar një rezultat që ka më shumë vota se sa votues. “Numri i fletëve të votimit të gjendura në kutinë e votimit duhet të jetë i barabartë me numrin e votuesve. Nga Tabela Përmbledhëse e Rezultatit Zgjedhor (TPRZ) kemi që numri i zgjedhësve që kanë votuar është 256 507 dhe numri i fletëve të votimit të gjenduara në kuti është 257 377. Sipas këtyre të dhënave rezulton se në kuti janë 870 fletë votimi më shumë se votues. Numri i fletëve të votimit të gjendura në kuti, në mënyrë absolute dhe në çdo rrethanë duhet të jetë i barabartë me shumën e numrit të votave të vlefshme me votat e pav-

lefshme”,- thuhet në animimin e PS-së. Në të shpjegohet se fletët e votimit që gjenden në kuti ndahen në të vlefshme, ose të pavlefshme. Nga TPRZ kemi që, numri i fletëve të votimit të gjendura në kuti është 257 377. Shuma e votave të vlefshme me votat e pavlefshme është 256 751 (251 389 vota të vlefshme + 5 362 vota të pavlefshme). Rezulton se janë 626 fletë votimi më shumë në kuti se gjithë fletët e votimit që janë vlerësuar. Më së pakti kjo do të thotë se 626 vletë votimi të gjetura në kuti nuk janë vlerësuar. Ndërkohë numri i votuesve duhet të jetë i barabartë me shumën e fletëve të votimit të vlefshme me ato të pavlefshme. Vota e një votuesi gjendet në kuti dhe ajo është gjithmonë ose e vlefshme ose e pavlefshme. Nga TPRZ kemi që, numri i votuesve është 256 507 dhe shuma e votave të vlefshme me votat e pavlefshme është 256 751 (251 389 vota të vlefshme + 5 362 vota të pavlefshme). Rezulton se janë vlerësuar 244 fletë votimi më shumë se numri i votuesve.

Në kërkesën e firmosur nga Xhafaj socialistët kërkojnë pavlefshmërinë e zgjedhjeve në 274 qendra votimi dhe për rrjedhojë në të gjithë zonën zgjedhore Bashkia Tiranë. Sipas tyre, mospërputhja e shifrave në këto qendra votimi ka ndikuar në rezultatin e bashkisë Tiranë

Fatmir Xhafaj Sekretar për Çështjet Ligjore në PS

Duke analizuar këtë fakt PS shprehet në ankimim: “Në këtë rast nuk ka gabim njerëzor pasi edhe nga shqyrtimi administrativ i realizuar nga KQZ këto mospërputhje nuk u arritën të rregulloheshin në asnjë lloj mënyre, sepse nuk përbënin thjesht një gabim në llogaritje, por ishin pasqyrim i asaj çfarë ka rezultuar nga shqyrtimi dhe numërimi i këtyre kutive me fletët e votimit”. Në kallëzim opozita ka renditur edhe problemet e konstatura me kutitë e numëruara nga KQZ duke nisur nga mosrakordimi i kodit të 5 të sigurisë të kutisë së votimit, kod i cili mbyll dritare nga ku futen fletët në kuti. Mosrakordimi tregon që kjo dritare është hapur dhe më pas është mbyllur sërish me një kod tjetër sigurie. “U konstatuan një sërë kutish votimi të dëmtuara para ardhjes në KQZ, dëmtime këto të paevidentuara si të tilla në librat e protokollit të KZAZ-ve. Këto kuti ishin të thyera dukshëm dhe me hapësira në paretet e tyre. Me gjithë kërkesat tona për të mos u marrë në shqyrtim, në kundërshtim me ligjin dhe me praktikat e mëparshme të zbatuara po nga kjo KQZ (procesi i hetimit të 117 kutive) votat e gjendura në këto kuti u numëruan nga ana e KQZ-së, pa u hetuar më parë kutia e materialeve zgjedhore”,thuhet në akimim. Sipas tij, janë evidentua qartazi mundësia e ndërhyrjes nga jashtë në një sërë kutish votimi për shkak të hapësirave të evidentuara në to, në të cilat mund të futeshin dhe nxirreshin lirisht fletë apo zarfa me


Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

870

{thellë} 07

Fletë votimi më shumë se zgjed-

hës janë gjetur në kutitë e votimit për kryetarin e Bashkisë së Tiranës. Nga tabela përfundimtare e rezultateve të zgjedhjeve në kryeqytet rezultatin se numri i zgjedhësve që kanë votuar është 256507 dhe numri i fletëve të votimit të gjendura në kuti është 257377.

626

Fletë votimi më shumë janë

gjendur në kuti se të gjithë fletët e votimit që janë vlerësuar. Nga tabelat e rezultateve vërehet se numri i fletëve të votimit të gjendura në kuti është 257 377 dhe shuma e votave të vlefshme me votat e pavlefshme është 256 751 (251 389 vota të vlefshme + 5 362 vota të pavlefshme).

portal Një material më të zgjeruar me shkeljet e konstatuara në çdo qendër votimi në Tiranë mund ta gjeni të plotë në: ëëë.shekulli.com.al në kategorinë Politika.

tek mospërputhja e shifrave vota-votues. Ja faktet

në Tiranë, të pavlefshme fletë votimi në kutitë e konsideruara “si të sigurta” nga ana e KQZ. “U evidentua gjatë këtij procesi, përveç sa më sipër, edhe një shkelje tjetër shumë e rëndë. Në disa kuti të QV-ve mungonin krejtësisht zarfet e fletëve të pavlefshme në kutitë e votimit, ndërkohë që në procesverbalet e mbyllura nga grupet e numërimit ekzistojnë shënime të qarta për ekzistencën e këtyre zarfeve dhe fletëve të pavlefshme në këto kuti. KQZ nuk thelloi hetimin administrativ për këtë fakt që përbën një shkelje të rëndë të procesit. Kjo dukuri negative u konstatua jo pak, por në rreth 25 raste”,- thuhet në kallëzim. Ndërkohë aty përmendet edhe fakti që në disa kuti u gjendën fletë votimi që nuk i përkisnin fare asaj qendre votimi, pra që kishin ardhur e futur në këto kuti votimi në mënyrë krejt të jashtëligjshme nga qendra të tjera votimi. Megjithëse ky përbënte një fakt të hapur manipulimi, KQZ-ja nuk pranoi të hetojë më tej për këtë fakt të kundraligjshëm. Duke analizuar situatën në të gjitha qendrat e votimit, rezulton se në rreth 30% të kutive të hetuara u konstatuan dhe dokumentuan probleme serioze të integritetit dhe sigurisë së tyre, gjë që vendos në pikëpyetje të drejtëpërdrejtë integritetin e materialit zgjedhor që ndodhet brenda tyre dhe për rrjedhojë bazueshmërinë dhe ligjshmërinë e vet vendimit të KQZ-së objekt të këtij ankimi. “Bazuar në sa më sipër, qartësisht është konstatuar se, procesi i realizuar nga KQZja pas urdhërimit të bërë me Vendimin Nr.67 datë 13.06.2011 të Kolegjit Zgjedhor

ka nxjerrë në pah shkelje dhe fakte të reja që kanë lidhje me integritetin e kutive të votimit dhe fletëve të votimit të gjetura në to gjë që nuk mund të pranohet dhe as të bëhet pjesë e rezultatit të zgjedhjeve për Kryetar të Bashkisë Tiranë. Këto rezultate të këtyre kutive që bartin shkeljet e paraqitura më sipër nuk mund të pranohen dhe as të përfshihen në rezultat, pikërisht për shkak të mangësive të konstatuara, mangësi që nuk duhet të ekzistonin, evidentimi i të cilave e bën rezultatin e tyre nul e të papranueshëm duke qenë se nuk është e garantuar mundësia e mos cënimit të rezultatit të votimit në këto QV. Tabela Përmbledhëse e Rezultatit të Zgjedhjeve e miratuar nga KQZ me këtë vendim nuk është një dokument i ligjshëm, pasi përmban të dhëna jo sipas Kodit Zgjedhor”,- thuhet në ankimim. Duke marrë parasysh diferencën mes dy kandidatëve, 93 vota dhe faktin që kjo shifër është shumë herë më e vogël se numri i zgjedhësve të qëndrave të votimit në të cilat dokumentacioni dhe materiali zgjedhor është në kundërshtim me Kodin Zgjedhor dhe shumë herë më e vogël se numri më tepër i fletëve të votimit të gjenduara në kuti krahasuar ky numër me atë të votuesve që kanë votuar në këto qendra votimi, socialistët i kërkojnë Kolegjit pavlefshmërinë në këto zona dendidedej@shekulli.com.al

Detaje

1Diferenca

ndërmjet votave të vlefshme dhe votave të pavlefshme me numrin e zgjedhësve për bashkinë Tiranë në 109 QV është 248 fletë votimi më shumë se zgjedhës. Pra 248 vota që nuk u përkasin vullnetit të zgjedhësve.

2Diferenca

ndërmjet votave të vlefshme dhe votave të pavlefshme me numrin e zgjedhësve për bashkinë Tiranë në 175 QV të tjera është 506 fletë votimi më pak se zgjedhës. Pra mungon vullneti i 506 zgjedhësve.

3Në shumë QV

sipër rezulton, nga tabelat përmbledhëse dhe shqyrtimi administrativ i zhvilluar prej KQZ, se ka më shumë fletë votimi të gjetura në kuti se sa zgjedhës që kanë votuar. Gjithashtu, në shumë QV rezulton se mungojnë fletë votimi ndërkohë që sipas listës së zgjedhësve ka më shumë zgjedhës që kanë votuar.

4Kështu provohet

se për 40 Qendra Votimi, të cilat kanë qenë të balancuara, pra numri i fleteve të votimit të gjetura në kuti është i barabartë me numrin e zgjedhësve, janë transformuar në kuti, të cilat kanë fletë votimi më shumë se zgjedhës, në total janë 75 fletë votimi më shumë.

5Gjithashtu provohet

se në 99 Qendra Votimi të tjera, të cilat kanë qenë të balancuara e tashmë kanë më pak fletë sesa zgjedhës, në total u mungojnë 240 fletë votimi.

6Në 109 QV

, në kutitë e votimit ka 248 fletë votimi të gjetura në kuti më shumë se sa numri i zgjedhësve që kanë votuar sipas listës së zgjedhësve së këtyre QV-ve. Pra, ka fletë votimi më tepër që nuk ka se si të shpjegohet se janë bërë pjesë e përmbajtjes së kutisë së votimit dhe as e rezultatit zgjedhor, përveç se me anë të shkeljes së ligjit në mënyrë flagrante.

2

shembulli

Rasti i QV Nr. 1941 Nr i zgjedhësve që kanë votuar 517 Fletë votimi të gjetura në kuti 517 (procesverbali i GNV)

Në 11 Maj: Vota të vlefshme 501 Vota të pavlefshme 16 Në total fletë votimi të gjetura 517

N

ë zbatim të vendimit të Kolegjit, KQZ hap kutinë e Kryetarit dhe nuk gjen asnjë fletë me ngjyrë tjetër në këtë kuti. Pra KQZ na çertifikon se në kutinë e kryetarit të 517 fletët e gjetura janë fletë të verdha të kryetarit të bashkisë. Kjo shifër e çertifikuar nga KQZ, është e vërtetuar dhe në videon e rregjistrimit të numërimit ku grupi i numërimit i KZAZ 52, në dt. 11 Maj 2011, ka filluar numërimin në Tavolinën Nr. 5, në orën 21:28:16, dhe në përfundim të tij janë gjithsej 517 fletë të verdha për kryetarin e bashkisë. Pra në 11 Maj kishim 517 zgjedhës dhe 517 fletë votimi për kryetarin në kutinë nr. 1941, në përputhje të plotë me parimin kushtetues 1

Si u manipuluan votat pas mbylljes së kutisë zgjedhës 1 votë. Me vendimin nr. 709, dt. 23 Maj 2011, KQZ pretendon se ka gjetur 4 fletë të tjera për kryetar bashkie në kutitë e tjera. Këto fletë të gjetura sipas vendimit nr.709, më dt.23 Maj, i janë bashkangjitur kutisë 1941 për kryetarin e bashkisë, duke e çuar numrin e fletëve të verdha për kryetarin e bashkisë 521 vota, ose 4 vota më shumë sesa numri i zgjedhësve. Fakti që në 11 Maj, ne kemi provuar, me dokumente zyrtare të miratura dhe firmosura nga GNV dhe KQZ dhe me video zyrtare të regjistrimit të numërimit, që vullneti i çdo zgjedhësi ishte hedhur në kutitë e votimit, këto 4 vota të tjera, të gjetura pas dt. 14 Maj, janë vota të futura nga jashtë procesit zgjedhor, në mënyrë manipulative, për të deformuar vullnetin e zgjedhësve që ishte i qartë në këto kuti, dhe duke çuar në prishje të procesit dhe në mospërputhje shifrash, dhe duke shkelur parimin kushtetues 1 zgjedhës 1 votë. Dukuri të tilla të shumta në këtë proces provohen qartazi me tabelat e rezultateve zgjedhore të hartuara nga GNV, me ato të hartuara e miratuara nga KQZ, me kqyrjen e kasetave filmike të VNV-ve etj.


2

08

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

letra e ditës Falënderim për ngushëllimet Fatmir Toçi Botues, Deputet Të dashur miq, Ju falënderoj nga zemra për ngushëllimet dhe ndjenjat e solidaritetit dhe të simpatisë së thellë që më keni përcjellë në këto ditë të vështira të ndarjes nga jeta të babait tim, Avni Toçi. Ngrohtësia dhe respekti që treguat Ju, jo vetëm ma lehtësuan dhimbjen, por edhe më bënë të përjetoj një dashuri të mrekullueshme njerëzore, për të cilën ne kemi dhe do të kemi gjithnjë nevojë. Në përpjekje për të gjetur fjalët e mirënjohjes që ndiej për të gjithë ju, më erdhi ndërmend një shprehje që populli ynë e përdor në kësi rastesh dhe që mishëron thelbin e mirësisë njerëzore: Ua shpërblefsha në të mira dhe gëzime!

240 mln që rrisnin pensionet 28% Letër e nënshkruar Klodian Lula Qeveria “SALI” e parajsës dhe e rekordit të rritjes së ekonomisë e mirëqenies “rekord në botë”, nuk ka mundur të mbajë dot premtimin e bërë në dhjetor 2010 e në mars 2011, për rritje 30% e 35% të pensioneve shqiptare. Edhe pse nuk jemi në krizë ekonomike, por në fuqizim të plotë, këto premtime butaforike e demagogjike kanë zbritur në 4% rritje. Qeveria “SALI” e ka të shkundur “thesin” BODE-FULLANI, për shkak të korrupsionit, të bllokimit të investimeve prodhuese e të riaktivizimit të burimeve të tjera strategjike prej mos shfrytëzimit e mos vënies në efiçencë, të pasurive të ekonomisë kombëtare. Shteti ka falimentuar, pushteti “SALI” e ka katandisur vendin në “zhele” financiare, duke bredhur e lypur borxhe në çdo cep të botës. Kjo rritje pensionesh, nuk do të bëhet nga të ardhurat që ka buxheti, por nga borxhet, prej të cilave qeveria “SALI”, për të “qetësuar” zemërimin popullor prej varfërisë maksimale, ka akorduar vetëm 4% financa për rritjen e pensioneve. Sipas llogarisë, për këtë rritje pensionesh në qytet e në fshat, qeveria do të “derdh” afro 40 miliardë

lekë, ose afro 5 miliardë me shumë se viti 2010. Por një llogari tjetër e bërë jashtë “letrave” të qeverisë, por që ka lidhje me punët e pista të njërit prej ish-ministrave të qeverisë e konkretisht me Lulëzim Bashën. (vjedhje zyrtare plotë 240 milion euro). Sipas kursit të këmbimit valutor, ky “mullar” me euro të vjedhura prej LULIT, rezulton 336 miliardë lekë. Nëse këto miliarda, nuk do të ishin bërë llogari bankare të dyshes SALI-LULI, por do të ishin në arkën e shtetit dhe sot do të përdoreshin për rritjen e pensioneve, sipas llogarisë, pensionet nuk do të rriteshin 4%, por me 28%.

Elitat dhe kultura e punës Pishak Zhgaba Peizazhe të Fjalës Largimi i madh pas kolapsit të Shqipërisë totalitare preku detyrimisht të gjitha elitat. Një pjesë e më të mirëve u larguan e u punësuan në vende të huaja, duke pranuar detyra të nënvleftësuara e më të ulëta se kompetencat e tyre. Për Shqipërinë e vogël, largimi i elitave ka qenë më e dëmshme se për vendet e tjera, sepse edhe koha për t’i zëvendësuar është më e gjatë. Talentet nuk krijohen vetvetiu, kanë nevojë edhe për politika ndihmëse e për humus kulturor. Nga ana tjetër, nuk duhet harruar se elitat ikën së bashku me atë kulturë të punës e të përkushtimit brenda të cilës ata vetë ishin përftuar. Edhe kjo kulturë e punës, që shkon përtej fitimit material, sepse lidhet me pasionin, etikën e talentin, nuk riprodhohet dot në seri, edhe pse fabrikat e panumërta të shkollave private punojnë sot me tre turne.

Si përherë, fanar ndriçues në Europë SMS (41271) Në 0692025445 Fjalimet e kryeministrit në grupin parlamentar më kujtojnë idhullin e tij Enver Hoxha. Me një ndryshim. Për krizën ekonomike në BE, Enveri shante sistemin dhe drejtuesit e shteteve, kurse Berisha për këta flet me superlativa pa kuptim. Ne, si përherë, fanar ndriçues në Europë.

Gazeta “Shekulli” eshte nje botim i “Shekulli Media Group” sh.p.k. me nipt K81324034S Adresa: ” Ismail Qemali” Nr 18, Tirane Shqiperi, Tel: +355 (0) 44300157, , info@shekulli.com.al Administratori: Endri Puka, endri.puka@shekulli.com.al Shitje & shperndare: ermir. avdaj@shekulli.com.al, Tel: +355 (0) 696070300 Reklama: reklama.shekulli@abissnet.al, reklamashekulli@hotmail.com, reklama@shekulli.com.al, Tel +355 (0) 42256994, Fax: +355 (0) 44302161 Tel: +355 (0) 692187272, Tel: +355 (0) 696065312, Tel: +355 (0) 696065313

E ardhmja e situatës politike

mendoj se

Europa nga dy "UFO" Vargje nga

Arben Duka

Analistët jetën, na kanë bombarduar, Po ju më të fortën, S’e keni dëgjuar! Dhe për gomarllëqet, Që na sjell ekrani, Mbi të tjerët shquhet, Shoku Arjan Çani! Në UFO - TV, Foli mirë e mirë: “S’na qas Europa? S’është ndonjë mynxyrë! Ke të drejtë, - tha Hoxha Dhe më i pështirë... - Ne këtu jetojmë, njëqind herë më mirë (!) - Ne nuk na pranojnë se zili na kanë, - Atje në Bruksel, Nuk kanë bukë të hanë (!) Këto i thotë Çani, Është a s’është i lënë? - Atje në Paris nuk kanë ku të flenë (!) Këto deklarata, S’janë llafe idioti, Kështu porosinë, E ka bërë i zoti: Të thonë “analistët”, Se s’na u prish gjiza, Të gjithë Europën, E ka kapur kriza! Dhe kjo gjë përkthehet, ndryshe natyrisht, Se Sala Europën, Paska lënë në bisht! Që të dy i thanë, Të zezë, të bardhës, Se do hajë Berisha, Shuplakën e radhës! Të dy shërbëtorët, Folën dhe jo pak, Për ta, mospranimi, s’është ndonjë shuplakë! Për ta s’ka ç’na duhet kjo palo Evropë, Ne jemi në majë, Ajo është në gropë (!)

Mediat e qeverisë përdorin deri në lodhje të njëjtën metodë: u flet për krimet e qeverisë, këta ndërrojnë temë e flasin si robotë për opozitën. Disa thonë që është karagjozllëk të sillesh kështu. Kurse unë mendoj se këto marifete janë të helmëta, e qelbin atmosferën, njëlloj si ato këmbët e lodhura që dalin, të nxehta si kalcone, prej atleteve të vjetra. E kanë bërë blozë. Fakti që opozita nuk ka fuqi retorike t’i spërkasë me insekticid, nuk do të thotë se këto media të qeverisë dhe këta marifetxhinj të paguar prej saj, nuk janë bërë si miza kali nga ato më të bezdisurat. Merita Rustemaj lexuese, shekulli

Asgjë nuk do të ndryshojë në procesin e zgjerimit për vendet e Ballkanit Perëndimor pas suksesit të Kroacisë. Do të vazhdojmë të dëgjojmë porosi retorike se “i tërë rajoni ka të ardhme evropiane”, por realizimi i kësaj ëndrre mbetet për dhjetëvjeçarin e ardhshëm dhe për një gjeneratë tjetër politikanësh të rajonit e jo për këtë që kemi sot. Agustin Palokaj publicist

Redaksia e Gazetes "Shekulli" Adresa: Rr. Ismail Qemali Nr. 18 Tirane, Shqiperi, Tel: +355 (0) 44302981, redaksia@ shekulli.com.al Kryeredaktor: Adrian Thano, kryeredaktori@shekulli.com.al Makroeditor Vizual Erind Mati, emati@shekulli.com.al Makroeditor Thellë, Arber Zaimi, azaimi@shekulli.com.al Makroeditor Radar&Online Arlinda Gjypi, agjypi@shekulli.com.al Makroeditor Jetë, Kristi Pinderi, kpinderi@shekulli.com.al

Ankesa, Sugjerime & PR: Tel: +355 (0) 696065323, kontakt@shekulli.com.al Burime Njerezore: burimetnjerezore@shekulli.com.al

marrja e zgjedhjeve me dhunë do të jetë nënshtrimi përfundimtar i opozitës në vend dhe pas saj do të shuhen një nga një zërat kritikë, për t’ia lënë vendin një autokracie të gjatë që do të fillojë më pas të hajë edhe vetë mbështetësit e saj.

kemi nga

njëra anë, një pushtet që ka arritur një shkallë të jashtëzakonshme arrogance dhe përdhunimi të së drejtës. Nga ana tjetër kemi një opozitë të paaftë për ta përballuar. Kjo situatë do të pjellë lëvizje anarkiste të pavarura nga politika.

sondazh 13.5%

asnjë prej të dyve

55 % bamir topi

31.5 %

sali berisha

Lideri i duhur për PD Pyetjes: “Cilin shihni si liderin

e duhur të PD-së, Sali Berishën apo Bamir Topin”, i janë përgjigjur online 3072 lexues, nga të cilët 55 % janë përgjigjur BAMIR TOPI, 31.5 % janë përgjigjur SALI BERISHA dhe 13.5 % janë përgjigjur ASNJË PREJ TË DYVE Anketat e botuara në këtë kënd, janë hulumtime joshkencore që reflektojnë vetëm opinionin e pjesëmarrësve

Molla duhet ngrënë me apo pa lëkurë? i nderuar lexues!

Fjala e urtë, "një mollë në ditë mban mjekun larg" tregon se ky frutë është i shëndetshëm. Por një studim i ri tregon se një substancë kimike e përqendruar në lëkurën e mollës mund të parandalojë dobësimin e muskujve. Kjo substancë quhet “acid ursolik”. Ky acid ndihmon dy hormone që trupi i përdor për të zhvilluar muskuj. Ndaj ekzistojnë arsye për të besuar se acidi ursolik mund të parandalojë atrofinë e muskujve. Ky lloj kimikati gjendet në lëkurën e dardhës, mollës dhe disa lloj manaferrash. Acidi ursolik gjithashtu gjendet edhe në disa bimë mjekësore në Azi dhe Amerikën e Jugut, që përdoren nga mjekësia popullore për trajtimin e diabetit. Këto përfundime janë botuar në revistën "Cell Metabolizm."


09

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

• {opinione} •

2

Manipulimi i fundit analizë

igli totozani Koalicioni antinjeri më i madh në historinë e tranzicionit të këtij vendi pritet të kalojë së shpejti në pikën e fundit të planit të tij me rastin e zgjedhjeve vendore në Shqipëri: ta ni do të “analizojnë” “humbjen” e kandidatit socialist për bashkinë e Tiranës. Ka dy arsye qartësisht të lexueshme në këtë sulm të radhës që prej kohësh po përgatitet me kujdes, në fakt qysh prej kohës kur është vendosur që me çdo mjet dhe pasojë, Tirana duhej fituar nga pushteti. Së pari, sepse nëpërmjet tymnajës së re, atë të kandidatit/shkaktar të humbjes do të mund të mbulohet sadopak veprimtaria e paligjshme e organeve të garancisë së zgjedhjeve si produkt tavoline, i të cilës erdhi ky rezultat. Së dyti, kjo zhurmë e fundit do të synojë gjithashtu, të eklipsojë fitoren e thellë opozitare në zgjedhjet e 8 majit dhe të dobësojë dhe demoralizojë sa të jetë e mundur atë dhe në veçanti pozitat e liderit opozitar. Është e qartë se të drejtosh, nëpërmjet shumicës së masmediave të Shqipërisë të kontrolluara nga pushteti, vëmendjen e publikut

në analiza mbi “shkaqet e humbjes”, ndërkohë që nuk kemi të bëjmë me humbje por me marrje të paligjshme të një mandati për kryetar bashkie, nuk është një ndërmarrje e thjeshtë. Anëtarët e koalicionit, pavarësisht nga profesioni i tyre, do të fillojnë të merren me kandidatin socialist, me kulturën, me mentalitetin, me korteksin dhe subkorteksin e tij, me fushatën e tij dhe tema e ardhshme e debateve nuk do të jetë më dëmi i jashtëzakonshëm që këto post-zgjedhje i sollën Shqipërisë dhe demokracisë së brishtë të saj, por kandidati opozitar si shkak dhe strumbullar i “humbjes”. Por cili “shkencëtar” në botë do të ishte në gjendje të formulonte një teori të tijën, duke e bazuar interpretimin e tij mbi të dhëna, minimumi të pasakta? Dhe për ta përkthyer në realitetin e sotëm shqiptar, cili analist do të shpjegonte dhe argumentonte një rezultat të prodhuar, në laboratorin e KQZ-së dhe për më tepër kur 870 vota figurojnë të hedhura nga “shpirti i shenjtë”? Asnjë profesionist i vërtetë, nuk do të mund të merrte guximin për ta bërë një gjë të tillë, pra të interpretojë të dhëna, (në këtë rast vota), të cilat më së paku janë të dyshimta. Megjithatë, në këtë rast, më e rëndësishme është që pyetja të ndërtohet ndryshe: cili qytetar i këtij vendi do të mund ta besonte realisht një analizë të tillë? Me këtë që po ndodh, edhe torollaku e kupton që e gjithë vëmendja qytetare duhet të përqendrohet në precedentin e rrezikshëm që sollën këto zgjedhje, që në thelb është emërimi i fituesve. Si do të dilet nga ky impas? Si do

të rikthehet pas kësaj besimi i publikut tek institucionet në përgjithësi dhe ai i zgjedhjeve në veçanti? Si do të zhvillohen zgjedhjet e ardhshme dhe kush do t’i garantojë ato? Këtu qëndron thelbi dhe problemi real i këtyre zgjedhjeve. Kjo ngjarje e rëndë, kjo krizë e pamerituar e institucionit thelbësor të demokracisë mund të jetë një moment sa fatkeq aq edhe i rëndësishëm kthese. Kthesë, e cila mund dhe duhet të vijë për një shoqëri që arrin të ndalojë e vetëpyetet për të ardhmen e saj. Duke abandonuar gjithashtu, individët, të cilët, për arsye krejtësisht personale, e orientojnë qëllimisht debatin në qorrsokakë të rrezikshëm që mund ta çojnë këtë vend në periudha të vështira e të dhimbshme, të jetuara kohë më parë. Aq më tepër, një situatë e tillë e pritshme, nuk do të duhet të tulasë opozitën e këtij vendi. Shoqëria Shqiptare ka kohë që ndjen nevojën e një ndryshimi të madh. Kjo nevojë e kërkesë ndjehet tashmë kudo, tek qytetarët e lodhur e të pashpresë, tek bizneset, tek administrata e paralizuar publike, tek institucionet e pavarura që s’janë më. Opozitës i takon ta kthejë në forcë dhe ide këtë ndryshim të mirëpritur. Ajo nuk ka dhe nuk mund ta ketë luksin të dëshpërohet e aq më tepër të demoralizohet. Asnjë lojë politike, asnjë koalicion sado i fortë e i lidhur në një mijë fije të funksionojë para saj, nuk duhet të tulasë këtë shpresë të madhe që prej kohësh po mbizotëron në shoqërinë tonë, jo si një dëshirë e ngushtë ndërrimi të ngjyrave të pushtetit por si një

ndërrim i madh mentaliteti qeverisjeje. Publiku i gjerë shqiptar i besoi këtë ndryshim të madh kësaj opozite në 8 maj. Janë miliona shqiptarë të ndershëm e të drejtë, që meritojnë një qeverisje europiane, një Shqipëri europiane. Është bash për këtë, që opozita e sotme, fituesja e 8 majit nuk duhet të bjerë në këtë kurth të ardhshëm të këtij grushti njerëzish, që kanë një axhendë krejt tjetër e të ndryshme me qytetarin hallexhi. Pavarësisht se këta të fundit kontrollojnë tashmë shumicën e mediave në vend e rrjedhimisht kanë një impakt të fortë publik opozitës i takon sot të mos harrojë për asnjë çast se në fund të fundit realiteti nuk prodhohet në zyrat e pushtetit dhe aq më pak në media, por përkundrazi në jetën e përditshme. Opozita e sotme nuk ka mundësi zgjedhjeje në këtë rast. Ajo ka vetëm një detyrim; t’i shërbejë qytetarëve të këtij vendi, duke administruar me qetësi dhe dinjitet atë çka po ndodh, për të reflektuar dhe kristalizuar këtë frymë, këtë dëshirë për ndryshim që prej kohësh ka pushtuar Shqipërinë. Kjo frymë e kjo dëshirë nuk mund të ngushtohet apo reduktohet në debatet shterpë që pritet të nisin së shpejti nga trupa e zakonshme televizive e klientëve të pushtetit. I vetmi debat real, me të cilin duhet të merret opozita është fryma e shtuar gjithëpërfshirëse e ndryshimit që bashkon zemra dhe mendje patriote që kanë si qëllim, një Shqipëri të drejtë, të ndershme, të pastër, të ligjshme. Ato zemra janë zgjuar sërish. Presin vetëm kushtrimin e drejtë

Përtëritja, Kuvendi dhe Presidenti niazi jaho

Në muajin nëntor 2010, Kuvendi i Shqipërisë vendosi të pezullonte procedurën e shqyrtimit të dhënies së pëlqimit të dekreteve të Presidentit të Republikës për katër anëtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe tre anëtarët e Gjykatës së Lartë. Në të njëjtën kohë, 1/5 e deputetëve ju drejtuan Gjykatës Kushtetuese me kërkesën për interpretimin e nenit 125, pika 1 dhe 2 të nenit 136, pika 1 dhe 5 të Kushtetutës (vetëm për gjyqtarët e Gjykatës së Lartë) dhe nenet 125, pika 3 të Kushtetutës (përtëritja çdo tre vjet e Gjykatës Kushtetuese). Opinionet e ndryshme gjatë një debati parlamentar janë normale, por ato nuk mund të jenë të barasvlefshme që të justifikojnë kërkesën për interpretimin e Kushtetutës. Megjithëkëtë, pavarësisht nga kjo, Gjykata Kushtetuese, e pa me vend të investohej në shqyrtimin e kësaj kërkese. Duke pasur parasysh se mandati i disa gjyqtarëve kishte kohë që kishte mbaruar, do të ishte ndoshta e rekomandueshme që vendimi që u dha mbas 7 muajsh (9 qershor 2011), të ishte dhënë më parë. Kjo sidomos, për interpretimin e nenit 125, pika 3 (përtëritja e Gjykatës Kushtetuese). E lexova me vëmendje vendimin e mësipërm, por jo në këtë shkrim, ndoshta në një rast tjetër, mund të shprehnim disa rezerva që mund të kishim në aspektin e trajtimit kushtetues të problemit. Kam mendimin se ajo që është kryesore në vendimin e Gjykatës, është

qëndrimi i saj lidhur me kërkesën për interpretimin e nenit 125, pika 3 të Kushtetutës (përbërja e Gjykatës Kushtetuese përsëritet çdo tre vjet me 1/3 e saj sipas procedurës së caktuar në ligj). 1/5 e deputetëve kishin kërkuar që Gjykata të përcaktonte “një mekanizëm të vlefshëm me qëllim respektimin e nenit 125/3 të Kushtetutës për përtëritjen e Gjykatës Kushtetuese çdo tre vjet me 1/3 e anëtarësisë së saj”. Gjykata Kushtetuese, interpretimit të dispozitës së mësipërme, i ka kushtuar një pjesë të mirë të këtij vendimi (shih paragrafët me nr. 34 deri 39). Pasi analizohet rëndësia e zbatimit të këtij parimi, Gjykata thekson: “në zbatim të parimit bazë të shtetit të së drejtës, atij të ndarjes dhe balancimit të pushteteve, kushtetutëbërësi ka përcaktuar për secilin nga organet që përfaqësojnë këto pushtete, kompetencat që përputhen / i përgjigjen qëllimit të tij. Për sa kohë që këto kompetenca janë përcaktuar nga normat kushtetuese, është e palejueshme që një organ tjetër t’i marrë ose t’i anashkalojë ato me vullnetin e tij”. Siç dihet, nga fillimi i vitit 2010, mbaronte jo vetëm mandati i tre gjyqtarëve që e ushtruan atë për 12 vjet, por edhe ai i tre gjyqtarëve që ishin zgjedhur për një mandat 9 vjeçar. Si rrjedhim, në vitin 2010, përfundonte mandati i të 6 gjyqtarëve, prandaj do të duhej që Kuvendi, qysh më parë të ndërmerrte nismën Kushtetuese, ku

të përcaktohej mekanizmi i përtëritjes së gjykatës dhe të mos priste situatën e krijuar. Kërkesa për interpretimin e nenit 125/3 të Kushtetutës, mendojmë se jo vetëm ishte e vonuar, por toleronte edhe shtyrjen e mëtejshme të zgjidhjes së kësaj çështjeje. Gjykata Kushtetuese, në vendimin e saj, i përgjigjet qartë dhe pa ekuivoke, kërkesës së 1/5 së deputetëve për përcaktimin e mekanizmit që do të rregullonte përsëritjen. Në vendimin e saj thuhet: “përcaktimi nga ana e gjykatës i një mekanizmi për të ruajtur balancën ndërmjet respektimit të rregullit të përsëritjes periodike dhe të pjesshme të kësaj gjykate dhe parimit të garancisë të kohëzgjatjes së mandatit të gjyqtarit Kushtetues, do ta nxirrte atë jashtë juridiksionit kushtetues”. Është kjo arsyeja, që Gjykata Kushtetuese, në pjesën e dispozitivit të vendimit thekson: “gjetja dhe zbatimi i një mekanizmi të përshtatshëm për të respektuar nenin 125/ 3 të Kushtetutës, është kompetencë e ligjvënësit kushtetues.” Me shprehjen “ligjvënësi kushtetues”, duhet kuptuar që Kuvendi në mbështetje të nenit 77 të Kushtetutës (rishikim i Kushtetutës) të ndërmarrë nismën për ndërhyrje në Kushtetutë, ose nëpërmjet amendamentit ose me dispozitë kalimtare. Komisioni i përhershëm i Kuvendit për çështjet ligjore, administratës publike dhe të drejtat e njeriut, në dt. 14 qershor 2011, u informua dhe

diskutoi lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese nr. 24, datë 9 qershor 2011. Pati mendime, që dekretet e Presidentit dhe raportet përkatëse të Komisionit, të shqyrtoheshin në seancën plenare, nëpërmjet votimit, por pati edhe sugjerime, që Kuvendit t’i dërgohej vetëm kandidatura, për të cilin komisioni ishte shprehur dakord, ndërsa kryetares së Kuvendit t’i përcillej propozimi që tre kandidaturat e tjera t’i ktheheshin Presidentit për t’i paraqitur ato “në afatin 3-vjeçar, nga plotësimi i vendeve vakant për rotacionin e dytë”. Nëpërmjet medias, u informuam se Kuvendi shqyrtoi dhe dha pëlqimin vetëm për një dekret të Presidentit. Ekziston mundësia që tre dekretet e tjera, t’i kthehen Presidentit të Republikës. Nëse do të veprohej kështu, mendojmë se ky qëndrim, nuk do të përputhej as me Kushtetutën dhe as me vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Të gjitha dekretet e Presidentit, pavarësisht nga opinioni i Komisionit Parlamentar të mësipërm, të shprehura në raportet përkatëse, do të duhej t’i dërgoheshin Kuvendit, sepse ai është i vetmi organ kompetent për të dhënë ose jo pëlqimin. Sipas nenit 125, pika 1, anëtari i Gjykatës Kushtetuese emërohet nga Presidenti me pëlqimin e Kuvendit. Kuvendi, pra, është seanca plenare vendimmarrëse. Gjykata Kushtetuese, siç u tha më lart, ka theksuar se zbatimi i mekanizmit për respektimin e nenit 125/3 të Kushtetutës, është në kom-

petencën e kushtetutëbërësit. Kjo do të thotë se asnjë organ tjetër nuk e ka një kompetencë të tillë. Kur gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese i mbaron mandati, detyrimi kushtetues i Presidentit është dërgimi në Kuvend i dekretit për emërimin e gjyqtarit të ri. Kur Kuvendit i dërgohet dekreti i mësipërm, detyrimi i tij kushtetues është ta shqyrtojë atë dhe të vendosë dhënien ose jo të pëlqimit. Kushtetuta, nuk njeh pezullim të kësaj procedure as nga Presidenti dhe as nga Kuvendi. Madje, edhe vonesat për zbatimin e kësaj procedure, që kanë ndodhur dhe që vazhdojnë, është e qartë se shoqërohen me pasoja të dëmshme. Kthimi i dekreteve Presidentit të Republikës, ose mos shqyrtimi i tyre, mund të krijonte një konflikt të panevojshëm në një kohë kur midis këtyre dy organeve, ashtu siç orienton edhe Gjykata Kushtetuese, duhet të vepronte parimi i luajalitetit. Duke e shtyrë mandatin e gjyqtarëve deri në vitin 2013, pa ndërhyrje në Kushtetutë, Kuvendi do t’i atribuonte vetes, një kompetencë që nuk e ka. Afati i mandatit, është garanci për pavarësinë e Gjykatës dhe të gjyqtarit Kushtetues, ndërsa shtyrja e tij në mënyrë të njëanshme dhe jo në përputhje me Kushtetutën, mund të ndikonte negativisht në vetë gjyqtarin që i ka mbaruar mandati. Ky do të ishte një precedent që mund të krijonte një praktikë të gabuar ekstra – kushtetuese.


10

reklama

emura

FORM. FUNCTION. REDEFINED. Njësia e re e kondicionimit të ajrit nga Daikin e montuar në mur, Daikin Emura, është një shkrirje e veçantë e dizajnit ikonik dhe e perfeksionit inxhinierik.

www.daikinemura.net Produktet Daikin shpërndahen nga:

Beair Technology sh.p.k. Rr. 3 Deshmoret Yzberisht, Tirane Tel.: +355 45 200 111 www.beairtechnology.al

Sanitermika sh.p.k Rr. Ndre Mjeda, Nd. 31, H.5, Nr. 2, Tirane Tel.: +355 42 274 719 www.sanitermika.al

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011


11

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

• {opinione} •

2

“Ristanët” e së nesërmes analizë

vjen fenomeni. Dhe nuk mbaron me kaq. Sot, ky nxënës, po ndjek studimet për juridik në një nga fabrikat e diplomave - më falni, universitet privat – në Tiranë. Afërmendsh, ai nuk mund të shkonte me studime as për Mjekësi, as për Fizikë, as për Kimi, as për Matematikë, as për Inxhinieri, as për Histori, as për Letër-

si, as për Arkitekturë, por mu për Juridik. Dhe në një universitet privat. Dhe natyrshëm rrjedh më pas gjithçka: djali merr diplomë; partia e mamit dhe e babit e punëson; ai bën atë që i thonë, fut paratë në xhep dhe kaq. Ky rrugëtim, ka zënë fill që prej asaj letrës së dytë, ku në fakt nuk

është thjesht sfida që një nxënës i bën mësueses në emër të parasë e pushtetit, por është indi i qelbëzuari i kësaj shoqërie, që prodhon kësisoj “ristanët” e së nesërmes. Ashtu siç ai, në moshën ku laton moralin dhe karakterin e tij, ia përcakton dhunshëm e paturpësisht mësueses së vet notën që duhet t`i vendosë, duke

qenë njëherësh edhe një gdhe, imagjinojeni nesër atë jurist, p.sh., në rolin e Ristanit sot, se ç`mund të bëjë më ligjin. Halli është se nuk është një, por janë shumë. Janë target-grup! *Autori është korrespodent i “Shekullit” për Sarandën

ermir hoxha* Ky shkrim mëton që modestisht, por bazuar mbi një realitet konkret, të ofrojë një lloj mbarsje prej aktit flirtues të injorancës me pushtetin, prej nga pillet më pas demoni padrejtësisë, arrogancës dhe paturpësisë, që në ligjërimin popullor, gjejnë shprehje te figura e “Maliqit” që luan me ligjin si të dojë vetë. E ç`prej dy muajsh, “Maliqi” metaforik, është bërë tashmë dhe një figurë e prekshme; një lloj target grupi madje, që gjithashtu, në ligjërimin e përditshëm, por zë vend duke u quajtur “Ristanizim”. Në foton e parë është një detyrë klase në informatikë e një nxënësi mature. Duke i hedhur thjesht një sy, lehtësisht kuptohet që është fjala për një nxënës gdhe, përfshirë dhe katastrofën gjuhësore të atyre që ka arritur të hedh në letër. E se ç`përfaqëson tej kësaj ky nxënës, është letra e dytë. Aty, ai i bën sfidë mësueses, se sido që të jetë, se çfarëdo që ai të shkruajë, (a më saktë të mos shkruajë - ngase nuk ka ç`të shkruajë), - se sido që të jetë vlerësimi me notë që mund t’i japë mësuesja, duke përfshirë dhe katrën, në fund të fundit, ajo – mësuesja pra, është e detyruar t`i vendosë vetëm 10. Edhe në këtë rast, veç dramatikes së mesazhit, edhe shqipja e nxënësit, është aq katastrofë, si për të përçuar të plotë një bëmë në arsimin e sotëm. Por nuk është vetëm kjo. Ky nxënës, kurajën për t`u shprehur në këtë mënyrë, e merr nga prindërit, soj i lidhur me pushtetin “për të bërë ca lekë”, ku një prej tyre, madje, i përfolur për pajisje me diplomë false të shkollës së mesme, arrin – sigurisht nga partia – të emërohet në majën e arsimit të rrethit përkatës prej nga

promocion Hygeia dhe Sellas: Protokolle Terapeutike të gjeneratës së fundit “Protokolle Terapeutike të gjeneratës së fundit”. Ky është premtimi i grupit Hygeia pasi konfirmoi dje bashkëpunimin me Qendrën Kërkimore Klinike Sellas. Në një deklaratë për shtyp të spitalit Hygeia të Tiranës thuhet që “synimi i këtij bashkëpunimi është sigurimi i një aksesi në rritje pranë varianteve novatore të terapisë dhe të punës kërkimore shkencore, për pacientë të cilët vuajnë nga sëmundje të rënda, nëpërmjet një rrjeti të perfeksionuar mjekësh dhe kërkuesish klinikë shkencorë”. Sellas është e specializuar në sëmundje të cilat u përkasin më tepër se 70 fushave të ndryshme të mjekësisë, si onkologjia, kardiologjia, neurologjia, reumatologjia etj. “Në sajë të bashkëpunimeve me Sellas, bëhet e mundur që të kryhen kërkime

mbi ilaçe të reja dhe metoda të reja, të cilat do të përbëjnë terapitë e së ardhmes, në mënyrë të tillë që pacientët të cilët i përzgjedhin ato, të përfitojnë përpara se këto zgjidhje të jenë në dispozicion të publikut të gjerë, - thuhet në deklaratën e spitalit Hygeia në Tiranë. Sipas drejtorit të Hygeia, Andreas Karpatanis: “ne duam t’u ofrojmë pacientëve të cilët na besojnë shëndetin e tyre, akses tek përzgjedhjet më të fundit novatore terapeutike dhe tek kërkimet shkencore mjekësore”. Nga ana e tij, presidenti i Sellas, Dr. Angjelos Stergiu, theksoi se “ne jemi në gjendje të ofrojmë kujdes shëndetësor në një mjedis të përkryer, pa qenë më nevoja që pacientët me probleme serioze të shëndetit, të detyrohen të shkojnë jashtë Shqipërisë”.

“Tuttestetica” në bashkëpunim me Iskra Medical – Slloveni ditën e premte dt. 01.07.2011 ora 16.00 dhe ditën e shtunë dt.02.07.2011 në orën 09.00 organizojnë seminar teorik dhe praktik për demostrimin e aparaturave të reja moderne dhe bashkëkohore dhe trajnimin e estetistëve për përdorimin e tyre. -

GREEN –CAVITAE – për dobësim të menjëhershëm 2-5 cm për seancë.

-

GREEN – VAC për tonifikimin e trupit dhe heqjen e celulitit.

-

DERMOABRIAZION – pastrim I thellë i fytyrës

-

PRESOTHERAPY – për heqjen e celulitit si dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut.

Për të gjithë të interesuarit seminari është i hapur dhe falas. Të pranishmit pajisen me çertifikatë. Adresa: Qendra “Tuttestetica” Rr. “Nikolla Tupe” Nr. 2 Tiranë (te ish blloku, pranë amb. Daneze). Tel: 04 224 3691 Mob: 067 20 80 527 Web: www.tuttestetica.al


12

3 {Jetë}

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

Një vizitë Anës dhe Kejdit, dy nga jetimët e 21 janarit Në shtëpinë ku jeton familja e Ziverit, vrarë në derën e kryeministrisë

ana veizi, në dhomën e varfër të shtëpisë në Libofshë ku jeton me vëllanë, nënën dhe gjyshërit

ky vit do jetë viti i parë që Ana nuk do mund të shkojë me pushime si çdo korrik të mëparshëm me babin

Lotët e Anës 11 vjeçare: Kam mall për babin e shoh në ëndërr. Në shkollë më thanë: Do të ta vrasim edhe mamin… nga libofsha: entela resuli Fotot: Jutta Benzenberg

e arrita dot. Dhe mu bë një bodrum i zi, dhe sikur mbeta aty dhe e humba...

Varrin e ka në Gjirokastër. Por shpirti i Ziver Veizit me siguri endet rreth një shtëpie të thjeshtë në Libofshë të Fierit. U vra në Tiranë, u varros në Gjirokastër, por kujtimi i burrit që humbi jetën në 21 janar me një plumb në gjoks poshtë zyrës së kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, është këtu në këtë fshat të Fierit. Aty jetojnë dy jetimët e tij të mitur, djali Kejdi dhe vajza Ana. Ana ka mall. Ne qëndrojmë përballë saj gojëkyçur dhe kokëulur, pa mundur të gjejmë fjalët e duhura për t’i thënë, kurse ajo merr në duar kornizën e drunjtë me fotografinë e të atit për të na thënë që i ati e thërriste “lepurush i babit” dhe çdo korrik e çonte në det. Kjo është vera e parë që Ana nuk do të shkojë me babin e saj për pushime. Këtë korrik ajo, vëllai dhe mami kanë vendosur të shkojnë sërish bashkë në Gjirokastër te varri i tij. Ana është 11 vjeç dhe sapo ka përfunduar klasën e pestë. Një javë pas 21 janarit Shekulli botoi në kopertinë foton e saj të bërë nga Juta Benzenberg. U ndiem mirë kur pamë që këtë kopertinë të Shekullit, familja e kishte prerë dhe e kishte varur në një kornizë në murin e shtëpisë.

Të merr malli? Po, shumë.. Ja, e kam këtë fotografinë në dhomë, shpesh herë e mbaj në dorë. Babi ishte shumë i dashur, na merrte në makinë dhe na bënte xhiro.. Babi më tregonte shumë histori. Babi ishte shumë i dashur (qan)

Ana, si e mban mend babin? Herën e fundit kur ishim në Gjirokastër, shkuam te një dardhë që kemi aty lart. Morëm dy tre dardhë, por ishin të papjekura. Babi më tha, herën tjetër kur të vish në fshat ato do jenë pjekur.. Po unë nuk shkova më... (qan)

një nga ambjentet e shtëpisë në Libofshë ku jeton Alma me prindërit e saj dhe me fëmijët Ana dhe Kejdi

Por ti ke shkuar prapë në Gjirokastër te shtëpia e babit më pas, apo jo? Po, isha, pardje erdha.. (fshin lotët).. Këto ditë e kam parë në ëndërr. Sikur e ndiqja me vrap por nuk e arrija dot. Unë i thosha: babi mos ik, mos ik, ku do shkosh... Pastaj u pengova dhe nuk

Si të përkëdhelte babi ty, kishte ndonjë fjalë që të thërriste? Po... Lepurush i babit.. (fshin lotët) Ke biseduar ndonjëherë me shoqet, më shokët për atë që ndodhi? Jo, nuk kam biseduar... Çfarë të flas... Kur u vra babi ata që janë me PD-në më thoshin, ai shkoi atje, u vra, ti e kishe budalla babin, ne do të vrasim edhe mamin.. (qan)

Poezi e Kejdit për të atin* Zogjtë në fluturim u çuan, E përshkuan Shqipërinë Në Tiranë atë ditë shkuan U copëtua zemër e tyre Poshtë panë njerëz të masakruar Erdh’ një zog në krahët e mi Mirëserdhe zog i bukur E ke parë gjë babin tim? Zogu iku fluturim Unë te varri babit shkova Për t’i thënë: Ba’ lamtumirë.. Për t’i thënë të kam në zemër se ti je heroi im... *E ka shkruar në 28 Janar, gjatë rrugës për në Tiranë për në mitingun përkujtimor një javë pas vrasjeve të 21 janarit.


{jetë} 13

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

3

Kejdi: Babi nuk ishte një leckë, që vajtën e vranë ashtu Dua të hakmerrem, po s'di si… Djali i xhaxhait më thotë: “Do ta marr unë hakun e xhaxhit” Kejdi, djali i Ziver Veizit është 14 vjeç. Ai i ngjan shumë të atit, ka një vështrim të vendosur dhe flet prerë. “Babi nuk kishte një leckë që vajtën e vranë ashtu...” – na thotë dhe kapërdin lotët pa i lënë të dalin.

kejdi veizi, jetimi 14 vjeçar i Ziver Veizit. “Në prilm mora pushim, shkova në Gjirokastër te varri babit”

Kejdi, si e more vesh vdekjen e babit? Në datën 22 Janar. Deri në ato momente nuk na kishin lënë të shikonim televizor dhe ne nuk e kishim kuptuar pse. Në datën 22 erdhi djali i xhaxhait të babait dhe tha është plagosur, është rëndë, por edhe mund të ketë vdekur, por në fakt ai kishte vdekur në atë kohë. Pastaj shkuam në Gjirokastër... Babi kishte fizik të fortë se punonte shumë, nuk doja ta besoja që sapo e kishte goditur plumbi të kishte vdekur.. Pastaj më mori halla në telefon dhe fillova ta besoja pak nga pak. Tani në

prill, mora një javë pushim, shkova në Gjirokastër, të shtëpia, te varrezat. E ke ndjekur rrjedhën e ngjarjeve, hetimet? Po e kam ndjekur. Deri para se të arrestohej ai gardisti, u bëra shumë nevrik, çdo gjë që më dilte përpara nuk doja ta shikoja, pastaj me arrestimin e atij sikur u qetësova pak. Unë dua që ajo që ndodhi atje të zbardhet. Kam dëshirë të hakmerrem, po nuk di se si të hakmerrem.... Kam edhe një djalë xhaxhai në Gjirokastër dhe babi rrinte shumë më të. Kur shkova në prill, më thoshte; do ta marr unë hakun e xhaxhit. Babi nuk ishte një leckë që vajtën e vranë ashtu... Të merr malli Kejdi? Po, më merr. Tani në korrik ka 6 muajt. Do shkojmë prapë te varri bashkë me mamin dhe Anën.

Alma: “Ana atë ditë më tha: Mami vërtet po qan për babin?” gjyshërit e anës e Kejdit. Në mur, në kornizë kopertina e Shekullit, 29 janar me titull “Ana pret drejtësi”

Rrëfimi i Almës, ish-bashkëshortes së Ziverit: I donte jashtëzakonisht shumë fëmijët... Alma Rredhi, ish-bashkëshortja e Ziver Veizit (ata ishin ndarë 6 vjet më parë) na pret me bujari në shtëpinë e thjeshtë në Libofshë të Fierit. I dorëzuam disa fonde të mbledhura nga lexuesit e Shekullit dhe disa libra, dhuratë nga redaksia. Alma, në momentin që të thanë se Ziveri është vrarë, si u ndjeve? Më ka ardhur shumë keq. Për atë vetë dhe për fëmijët. Sepse ata e përjetuan keq, sidomos Ana. I donte shumë fëmijët. Pasi përfundonte shkolla, i merrte gjithmonë për pushime. I ndjek lajmet? I ndjek më shumë vëmendje.

kejdi, ana dhe nëna e tyre Alma me fotografinë e të ndjerit Ziver Veizi. “Ata e përjetuan keq, sidomos Ana”

Vazhdoni të shpresoni se do ketë drejtësi për 21 janarin? E shpresoj për Anën dhe për Kejdin. Dua që e drejta e babait të tyre të dal në dritë e të vendoset në vend. Edhe për mua si grua, se unë kalova vitet

më të bukura të jetës më të, por më shumë për fëmijët. Ana, kur më ka parë sytë me lotë atë ditë, më tha: “Mami, vërtetë po qan për babin?” Më kanë prekur shumë ato fjalë... Ziveri kishte bindjen e tij politike për Partinë Socialiste. E adhuronte Edi Ramen dhe makinën e mbante gjithmonë me posterat e PS-ës. Unë gjithmonë i thosha sa herë takoheshim: pse bën kështu, ç’të duhet... Ai më thoshte: Nuk ka drejtësi, dua drejtësi, vetëm për drejtësi e bëj.. Erdhi enkas nga Selaniku për të marrë pjesë në atë protestë. Ana na tregoi se në shkollë disa i kishin thënë fjalë të rënda.. ? Po. Madje e bëra problem. Shkova të drejtoresha e shkollës. I thoshin vajzës, babin ta vranë por do të vrasim dhe mamanë. Unë po nuk fola në shtëpi, fëmija nuk ka ku i gjen fjalët.. Dhe ata i kanë dëgjuar diku ato fjalë...


14

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

reklama

Banka Societe Generale Albania sh.a, eshte nje mundesi e mire punesimi dhe i kushton vemendje te veçante politikave te zhvillimit dhe kompensimit te stafit. Aktualisht ju njoftojme për pozicionin e mëposhtëm:

Arkëtar/e

për degën e saj në

POGRADEC.

Detyrat Kryesore dhe Pergjegjesite: • Kryen arketime ose pagesa me klientet, ne perputhje me shumen perkatese ne dokumentin urdherues. • Kontrollon dokumentin e arketimit per rregullshmerine ne plotesimin e tij me te gjitha kerkesat qe permban. • Numeron dhe kontrollon mjetet monetare. • Me parate qe arketon, formon tufa me 100 cope, ne perputhje me rregullat e Bankes se Shqiperise. • Kryen veprimet e nevojshme per kuadrimin e arkes ne vlere dhe ne sasi (sipas prerjeve) duke patur parasysh: • Printimin e ditarit per veprimet e kryera.

• • • • • •

Perpunimin e vlerave qe ka ne ngarkim ne fund te dites. Krahasimin e gjendjes fizike me gjendjen kontabel. . Me perfundimin e kuadrimit dhe dorezimin e vlerave, dokumentet i jepen ekonomistit te sherbimit te klienteles i caktuar per kete qellim, per veprime te metejshme. Dorezon gjendjen e arkes ne tufa te plota, sipas dokumentit te pergatitur per kete qellim. Vendos ne arken e dores vlerat qe mbeten ne ngarkim te tij dhe kujdeset deri ne futjen e tyre ne kasaforte. Diferencat eventuale nga kuadrimi i dites dokumentohen me procesverbal.

Kualifikimi i kerkuar:

• • •

Me arsim te larte Ekonomik. Njohuri të mira në përdorimin e kompjuterit Njohuri të gjuhës angleze e preferueshme

Të interesuarit të dërgojnë : • •

Kërkesë punësimi. Curriculum Vitae.

Në adresën e-mail: sgal.humanresources@socgen.com Afati i fundit për pranimin e aplikimeve: 08 KORRIK 2011 Vetem kandidatet qe plotesojne kushtet do te kontaktohen.

Banka Societe Generale Albania sh.a, eshte nje mundesi e mire punesimi dhe i kushton vemendje te veçante politikave te zhvillimit dhe kompensimit te stafit. Aktualisht ju njoftojme për pozicionin e mëposhtëm:

• Bankier Personal (Junior) për degën e saj në SARANDE Detyrat dhe pergjegjesite: • •

• • • • • • • • •

Te perfaqesoje imazhin e Bankes Societe Generale Albania, si pike kontakti midis biznesit dhe bankes. Te menaxhoje marredheniet e bankes me biznesin ne fushen e produkteve te kredive, depositave, llogarive rrjedhese, trasfertave, kartave te kreditit dhe debitit, SMS dhe E-banking dhe cdo produkt tjeter te ri te hedhur ne treg nga banka. Te mireprese çdo klient biznesi qe tregon interes per kredite duke e sqaruar e ndihmuar. Te grumbulloje dhe verifikoje informacionin rreth vertetesise se dokumentacionit te paraqitur nga klienti dhe te verifikoje biznesin e klientit. Te beje vleresimin e situates ekonomike dhe financiare te aktivitetit te klientit (te vetepunesuarit) si dhe te Korporatave. Te jape mendimin e tij te pavarur, ne formen e nje analize te shkruar bazuar ne manualin e Kreditit, per dhenien ose jo te huase. Te ndjeke, menaxhoje dhe te jete pergjegjes per kthimin e kredive brenda afatit. Te kujdeset per nenshkrimin e marreveshjeve te pagave me Korporatat dhe / ose bizneset SME. Te pranoje dhe kontrolloje dokumentacionin e paraqitur nga bizneset per celjen e llogarise rrjedhese per biznesin. Te realizoje objektivat dhe targetat te parashikuara nga Divizioni i Retail, dhe te kuptoje funksionimin e sistemit Rekord. Te jete pergjegjes per ruajtjen dhe mirembajtjen e dosjes se kredise dhe te ruaje sekretin e cfaredo informacioni qe zoterojne per banken dhe klientet.

Kualifikimi i kerkuar: • • • •

Diplomë e shkollës së lartë, dega Ekonomik ose fusha te tjera te lidhura me te. Te pakten 1 (nje) vit eksperiencë pune në dhenien e kredive ne sistemin bankar. Të ketë njohuri shumë të mira në përdorimin e kompjuterit Njohuri shumë të mira të gjuhës angleze

Të interesuarit të dërgojnë : • •

Kërkesë punësimi. Curriculum Vitae.

Në adresën e-mail: sgal.humanresources@socgen.com Afati i fundit për pranimin e aplikimeve: 08 Korrik 2011 Vetem kandidatet qe plotesojne kushtet do te kontaktohen.

Banka Societe Generale Albania sh.a, eshte nje mundesi e mire punesimi dhe i kushton vemendje te veçante politikave te zhvillimit dhe kompensimit te stafit. Aktualisht ju njoftojme për pozicionin e mëposhtëm:

Arkëtar/e

për degën e saj në

TIRANE.

Detyrat Kryesore dhe Pergjegjesite: • Kryen arketime ose pagesa me klientet, ne perputhje me shumen perkatese ne dokumentin urdherues. • Kontrollon dokumentin e arketimit per rregullshmerine ne plotesimin e tij me te gjitha kerkesat qe permban. • Numeron dhe kontrollon mjetet monetare. • Me parate qe arketon, formon tufa me 100 cope, ne perputhje me rregullat e Bankes se Shqiperise. • Kryen veprimet e nevojshme per kuadrimin e arkes ne vlere dhe ne sasi (sipas prerjeve) duke patur parasysh: • Printimin e ditarit per veprimet e kryera.

• • • • • •

Perpunimin e vlerave qe ka ne ngarkim ne fund te dites. Krahasimin e gjendjes fizike me gjendjen kontabel. . Me perfundimin e kuadrimit dhe dorezimin e vlerave, dokumentet i jepen ekonomistit te sherbimit te klienteles i caktuar per kete qellim, per veprime te metejshme. Dorezon gjendjen e arkes ne tufa te plota, sipas dokumentit te pergatitur per kete qellim. Vendos ne arken e dores vlerat qe mbeten ne ngarkim te tij dhe kujdeset deri ne futjen e tyre ne kasaforte. Diferencat eventuale nga kuadrimi i dites dokumentohen me procesverbal.

Kualifikimi i kerkuar:

• • •

Me arsim te larte Ekonomik. Njohuri të mira në përdorimin e kompjuterit Njohuri të gjuhës angleze e preferueshme

Të interesuarit të dërgojnë : • •

Kërkesë punësimi. Curriculum Vitae.

Në adresën e-mail: sgal.humanresources@socgen.com Afati i fundit për pranimin e aplikimeve: 08 KORRIK 2011 Vetem kandidatet qe plotesojne kushtet do te kontaktohen.


{jeta} 15

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

Provimet, përgjigjet sipas lëndëve

3

“Shekulli” boton nesër notat e provimit të detyruar të matematikës Kanë përfunduar dje detyrimin e fundit të Maturës Shtetërore rreth 48 mijë maturantë në të gjithë vendin. Ata janë testuar për nivelin e njohurive në dy lëndë të zgjedhura paraprakisht. Kush ka qene më i zgjuar ka përzgjedhur lëndë me koefiçientë të lartë, për të pasur

më shumë mundësi gjatë procesit të përllogaritjes së pikëve, e kush ka dashur thjeshtë të marrë deftesën ka zgjedhur alternativat më të thjeshta. Mes 17 lëndëve të përgjithshme dhe profesionale maturantët kanë zgjedhur vetëm dy lëndë. Provimi i fundit i Maturës Shtetërore

zgjati rreth katër orë, ku nxënësit kishin rreth dy orë kohë për të zgjidhur një tezë me 20 pyetje. Pas përfundimit të provimit, 97 mijë testet e maturantëve dhe kandidatëve të tjerë u grumbulluan në Agjencinë Kombëtare të Provimeve për tu shpërndarë më pas në të 6 qendrat

Biologji

Fizik

e vlerësimit. Për përgjigjet e provimeve më zgjedhje maturantët duhet të presin së paku edhe dy javë, ndërkohë zyra e shtypit pranë Ministrisë së Arsimit pohon se maturantët do të njihen nesër me vlerësimet e provimit të matematikës.


Shekulli E Premte 1 korrik 2011

16 {extra} Fizik

Kimi


REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E ARSIMIT DHE E SHKENCËS AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE

MATURA SHTETËRORE 2011

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

{extra} 17

PROVIMI ME ZGJEDHJE SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

Histori Pyetjet me zgjedhje

Numri i Pyetjes

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Përgjigja e saktë

C

A

B

B

C

D

A

D

B

C

Varianti A

13. 3 pikë a) U ndoq politika e “dyerve të hapura”, duke i dhënë fund politikës maoiste të vetëizolimit 1 pikë b) U krijuan zonat e lira ekonomike për të tërhequr kapitalin e huaj(nuk paguheshin taksa doganore) 1 pikë c) U lejua ndërtimi i objekteve ekonomikë, hoteleve 1 pikë

Lënda: Histori •

Skema e vlerësimit

Lënda: Gjeografi

A

VARIANTI

Pyetjet me zhvillim

14. A – Gadishulli Skandinav B – Gadishulli Pirenej (Iberik) C – Gadishullli Apenin D – Gadishulli Ballkanik

4 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

15. a) Afërsia me SHBA-në b) Pjesa jugore e Kanadasë ka klimë më të butë se pjesa veriore e saj. c) Në atë zonë ndodhen qendrat industriale dhe rrugët e brendshme ujore

2 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

 Në skemën e vlerësimit të testit, për pyetjet nga 11 – 20 janë dhënë modele përgjigjesh të sakta. Nxënësi do të marrë pikët e merituara edhe nëse ai ka dhënë përgjigje me fjalë të tjera por që janë brenda kontekstit të përgjigjes së saktë.  Në pyetjet me zhvillim, ku kërkohen dy, tre apo katër nga të gjitha përgjigjet e sakta të mundshme, në rast se nxënësi ka dhënë aq përgjigje të sakta sa i kërkohen nga pyetja, atëherë atij do t’i jepen të gjitha pikët maksimale me të cilat është vlerësuar pyetja.  Nxënësi do të marrë aq pikë sa është vlerësuar pyetja edhe në rast se ai ka dhënë më shumë përgjigje të sakta nga sa i kërkohen. 11.

3 pikë 1 pikë 1 pikë

a) Shtetasit anglezë kishin liri të caktuara b) Mbreti nuk mund t’i dhuronte këto liri c) Fuqia qeverisëse nuk mund të ushtrohej vetëm nga mbreti, por prej mbretit e parlamentit së bashku.

1 pikë

12. a) b) c) d)

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

Rivendosja e ekuilibrit ndërmjet shteteve evropiane Vendosja e një paqeje të qëndrueshme Rikthimi në qeverisje i monarkive të përmbysura Parandalimi i lëvizjeve të reja revolucionare

13.

3 pikë a) Britania e Madhe parapëlqente lidhjet tradicionale me ShBA-në b) Frika se anëtarësimi në KE do të cenonte sovranitetin kombëtar c) Angazhimet e veçanta që kishin me vendet e Komunuelthit.

© AKP

a) b) c) d) e) 15.

30 qershor 2011

1 Skema e vlerësimit

Lënda: Histori

14.

1 pikë 1 pikë 1 pikë

Varianti A

3 pikë Përcaktonte drejtimet kryesore të politikës së brendshme dhe të jashtme të vendit 1 pikë Ishte kryekomandant i forcave të armatosur 1 pikë Emëronte kryeministrin 1 pikë Mund të shpërndante Asamblenë Kombëtare 1 pikë Në raste të veçanta përqendronte të gjithë pushtetin në duart e veta. 1 pikë

3 pikë a) Stabiliteti politik 1 pikë b) Marrja e masave për t’i dhënë fund tensioneve e krizave të brendshme dhe zhdukja e potencialeve ekzistuese për konflikte 1 pikë c) Vazhdimi i proceseve demokratike të bazuara në zgjedhjet e lira e të ndershme 1 pikë d) Sundimi i ligjit 1 pikë e) Respektimi i plotë i të drejtave dhe lirive themelore të njeriut, përfshi këtu dhe pakicat 1 pikë kombëtare f) Media e lirë e pavarur 1 pikë 1 pikë g) Drejtësi e pavarur h) Luftë kundër korrupsionit 1 pikë i) Krijimin e mardhënieve të fqinjësisë së mire 1 pikë

16.

3 pikë Shkruani dy njësitë më të mëdha administrative 1 pikë a) Ejalete b) Sanxhakë 1 pikë Çfarë synonin osmanët nëpërmjet këtij organizimi? a) nëpërmjet copëtimit të tokave shqiptare, synonin dobësimin e qëndresës shqiptare.1 pikë

17.

18.

4 pikë a) Nxirrte dekrete për mobilizimin e përgjithshëm të popullsisë 1 pikë 1 pikë b) Caktonte taksat dhe doganat c) Kishte të drejtën tu shpërndante zotërime tokësore bujarëve shqiptarë të dalluar për besnikëri dhe trimëri 1 pikë d) Kishte në varësi të drejtpërdrejtë aparatin administrativ (vecanërisht financat dhe mardheniet ndërkombëtare) 1 pikë e) Si komandant i ushtrisë ai udhëhiqte vetë operacionet ushtarake 1 pikë f) Emëronte dhe shkarkonte kuadrot e luftës 1 pikë g) Ushtronte edhe funksione gjyqësore dhe i takonte e drejta e dënimit për krime të rënda ndaj shtetit. 1 pikë

REPUBLIKA E SHQIPËRISË a) Rrugën e zhvillimitMINISTRIA kapitalist të E vendit ARSIMIT DHE E SHKENCËS b) U shpreh për mbrojtjen e borgjezisë vendase E PROVIMEVE AGJENCIA KOMBËTARE c) Reforma në fshat.

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

a) Kontrollin mbi administratën civile b) Kontrollin mbi financat e Shqipërisë

2 pikë 1 pikë 1 pikë

PROVIMI ME ZGJEDHJE a) Çështja e territorit të Republikës së Kosovës b) Simbolet kombëtare të saj: flamuri, stema, himni, organizimi shtetëror, etj. c) Qëndrimi ndaj pakicave kombëtare SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

19.

20.

MATURA SHTETËRORE 2011

Gjeografi

© AKP

Lënda: Gjeografi

VARIANTI

2

A

16. a) b) c) d) e)

3 pikë Përbëhet nga shkëmbinj magmatikë 1 pikë Gjendet minerali i bakrit 1 pikë Malet nuk i kalojnë lartësitë 2000m 1 pikë Dimri i ftohtë dhe vera e freskët 1 pikë Malet kryesore janë: Bjeshkët e Tërbunit dhe Kushnenit, Krabi, Maja e Malit, Munella etj. 1 pikë f) Ndër gropat përmendim ato të Iballës dhe Pukës 1 pikë 1 pikë g) Hidrografia e pasur h) Pyjet e shumta 1 pikë

17. 3 pikë a) Kanë dalje në detet Adriatik e Jon, të cilët janë pjesë e detit Mesdhe. (Ky i fundit ka qënë djepi i lindjes dhe i zhvillimit të qytetërimit të lashtë europian) 1 pikë b) Janë treva mesdhetare, që cilësohen si më të përshtatshme për jetesë 1 pikë c) Ndodhen në kryqëzimin e rrugëve të mëdha tregtare ndërkombëtare midis lindjes e perëndimit (rruga Egnatia, rruga e Vjosës, rruga e Arbrit etj) 1 pikë d) Luan rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik (shkëmbimet tregtare, kulturore etj)1 pikë Skema e vlerësimit e) Ka rëndësi të madhe strategjike (trevat shqiptare janë cilësuar si (porta hyrëse në Lënda: Gjeografi Varianti A Ballkan) 1 pikë

18.AKP 3 pikë © 2 30 qershor 2011 a) Mbetjet industriale( të ngurta apo të lëngëta me përmbajtje të rrezikshme për shëndëtin e njeriut si psh. Depozitmet e industrisë minerare të kromit, bakrit, hekur – nikelit, etj. Veçanërisdht të ndotura janë tokat në zonat e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës në Shqipëri 1 pikë b) Mbetejt urbane sidomos pranë qyteteve të mëdha si Tirana, Prishtina etj. 1 pikë c) Kimikatet e bujqësisë (plehrat kimike, pesticidet të cilat përdoren mbi normativat) 1 pikë 19. a) b) c) d) e)

AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE

20. a) Lum me regjim shiu dhe bore. MATURA SHTETËRORE 2011 b) Prurjet më të mëdha janë regjistruar në Maj. Kjo ndodh për shkak se në muajin Maj krahas reshjeve të shiut në pranverë ndodh PROVIMI ME ZGJEDHJE Edhe shkrirja e borës. Kjo sjell rritjen e nivelit të prurjeve në muajin Maj.

Ekonomi - Filozofi V

ARIANTI

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Përgjigja e saktë

A

C

A

D

B

C

A

D

C

A

• Pyetjet me zhvillim

1 pikë

A

Lënda: Ekonomi-Filozofi • Pyetjet me zgjedhje Numri i Pyetjes

1

3

7

8

9

11

14

18

19

20

Përgjigja e saktë

B

C

A

A

A

B

B

A

D

D

• Pyetjet me zhvillim ¾ Në skemën e vlerësimit të testit, për pyetjet me zhvillim janë dhënë modele përgjigjesh të sakta. Nxënësi do të marrë pikët e merituara edhe nëse ai ka dhënë përgjigje me fjalë të tjera por që janë brenda kontekstit të përgjigjes së saktë apo nëse jep një shembull që ilustron të njejtën ide. ¾ Në pyetjet me zhvillim, ku kërkohen dy, tre apo katër nga të gjitha përgjigjet e sakta të mundshme, në rast se nxënësi ka dhënë aq përgjigje të sakta sa i kërkohen nga pyetja, atëherë atij do t’i jepen të gjitha pikët maksimale me të cilat është vlerësuar pyetja. ¾ Nxënësi do të marrë aq pikë sa është vlerësuar pyetja edhe në rast se ai ka dhënë më shumë përgjigje të sakta nga sa i kërkohen. ¾ Pjesët në kllapa janë të barasvlefshme me ato jashtë kllape. 1. B) formë të mysët

Numri i Pyetjes

3 pikë 1 pikë 1 pikë

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

30 qershor 2011

• Pyetjet me zgjedhje

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

Ekonomi e centralizuar Mohimi i pronës private Zëvendësimi i saj me pronën shtetërore REPUBLIKA E SHQIPËRISË Izolimi total i vendit nga e gjithë bota MINISTRIA E ARSIMIT DHE E SHKENCËS Iu dha përparësi zhvillimit të industrisë së rëndë

1 pikë

2. 3 pikë a) llogaritni elasticitetin e kërkesës, EDP= (60% : 20%) = 3. 1 pikë b) tregoni si është elasticiteti i kësaj kërkese- më e madhe se 1, d.m.th. është kërkesë elastike 1 pikë c) bëni paraqitjen grafike të këtij elasticiteti 1 pikë

© AKP

3

30 qershor 2011

Shënim: Â Në skemën e vlerësimit të testit, për pyetjet nga 11 – 20 janë dhënë modele përgjigjesh të sakta. Nxënësi do të marrë pikët e merituara edhe nëse ai ka dhënë përgjigje me fjalë të tjera por që janë brenda kontekstit të përgjigjes së saktë. Â Në pyetjet me zhvillim, ku kërkohen dy, tre apo katër nga të gjitha përgjigjet e sakta të mundshme, në rast se nxënësi ka dhënë aq përgjigje të sakta sa i kërkohen nga pyetja, atëherë atij do t’i jepen të gjitha pikët maksimale me të cilat është vlerësuar pyetja. Â Nxënësi do të marrë aq pikë sa është vlerësuar pyetja edhe në rast se ai ka dhënë më shumë përgjigje të sakta nga sa i kërkohen.

11.

3 pikë Raporti Tokë - det është rreth 30: 70, pra ka më shumë ujë sesa tokë 1 pikë Pasojat gjeografike janë: a) Hemisfera jugore ka klimë më të butë oqeanike sesa hemisfera veriore 1 pikë b) Në hemisferën jugore nuk gjenden të njëjtat zona fiziko – gjeografike që gjenden në hemisferën veriore c) Zonat me trysni të lartë subtropikale në hemisferën veriore janë në gjerësi gjeografike më të larta se në hemisferën jugore 1 pikë

12. a) b) c) d) e) f)

© AKP

Ndryshimi i raportit tokë – det (transgresionet dhe regresionet) Ndryshimi i klimës(klima bëhet më oqeanike ose më kontinentale) Ndryshimi i tokave Ndryshimi i botës bimore dhe shtazore Ndryshimi i veçorive hidrografike Ndryshime në relievin pranëbregdetar(ndryshon forca e veprimit të valëve)

1

3pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

30 qershor 2011

Lënda: Ekonomi-Filozofi

© AKP

Skema e vlerësimit 1

Varianti A 30 qershor 2011

3. C) me rritjen e çmimit të mallit rritet sasia e ofruar për të

1 pikë

4. a) b) c) d)

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

bordi i drejtorëve e drejta e votës vlera e çdo vote varet nga përqindja e aksioneve që zotëron secili raportimi

5. a) mjetet qarkulluese para, (inventari) b) mjete aktive të trupëzuara makineri, (paisje) c) detyrime korrente pagesa të menjëhershme, (furnitorë)

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

6. a) M1 - para jashtë bankave dhe depozitave pa afat b) M2 - M1 dhe aktive të tjera që nuk janë plotësisht mjet këmbimi mund të kthehen lehtësisht në mjet këmbimi llogari kursimi depozitat me afat c) M3 – M2 dhe valuta e huaj

3 pikë 1 pikë 1 pikë

7. A) tregues real

1 pikë

8. A) oligopolit

1 pikë

9. A) shpenzime kapitale

1 pikë

10. a) C – konsumi b) I – investimet c) G – blerjet qeveritare

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

11. B) filozofisë dhe diskutimit fetar

1 pikë

1 pikë


a) mjetet qarkulluese para, (inventari) b) mjete aktive të trupëzuara makineri, (paisje) c) detyrime korrente pagesa të menjëhershme, (furnitorë)

1 pikë 1 pikë 1 pikë

MINISTRIA E ARSIMIT DHE E SHKENCËS AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE

6. a) M1 - para jashtë bankave dhe depozitave pa afat b) M2 - M1 dhe aktive të tjera që nuk janë plotësisht mjet këmbimi mund të kthehen lehtësisht në mjet këmbimi llogari kursimi depozitat me afat c) M3 – M2 dhe valuta e huaj

3 pikë 1 pikë 1 pikë

MATURA SHTETËRORE 2011

1 pikë

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

18 {extra}

7. A) tregues real

1 pikë

8. A) oligopolit

1 pikë

9. A) shpenzime kapitale

1 pikë

Ekonomi - Filozofi 10. a) C – konsumi b) I – investimet c) G – blerjet qeveritare

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

11. B) filozofisë dhe diskutimit fetar

1 pikë

12. 3 pikë a) substraktin e analizuar nga Aristoteli te parimet e lëvizjes së trupave tokësorëbazë e ndryshimit, (mbetet i pandryshuar) 1 pikë b) të mirën dhe të drejtën sipas Platonit – etalone matëse, të përjetshme, të pandryshueshme (vlera jo thjesht individuale) 1 pikë c) pse pozitivizmi logjik u mbiquajt empirik- njohja fillon nga shqisat 1 pikë 13. 3 pikë a) teorinë që ilustron tiparin dialektik të filozofisë së Hegelit- manovrat e arsyes, historia realizohet me anë të të kundërtës së saj shembuj.....forca- e drejta, individualja-universalja, shpirti-natyra, etj.(nuk i kërkohet shembulli, por e lehtëson marrjen e pikës nëse nuk shkruan emrin e teorisë) 1 pikë b) pse i drejtohet Dekarti dyshimit – për të arritur (t’u siguruar) për të vërtetën 1 pikë c) cili është problemi politik për Makiavelin- jetëgjatësia (mbajtja),e pushtetit, (bazat e politikës) 1 pikë Skema eekzistenca vlerësimit e tij është e mundshme 14. B) thelbi i një sendi është i domosdoshëm, Lënda: Ekonomi-Filozofi

1 pikë

Varianti A

15. 3 pikë AKP 2 e Frojdit për të pandërgjegjshmen – ka vazhdimësi 30 qershor 2011 a)©gjendjen patologjike dhe normale te analiza ndërmjet dy gjendjeve, (nuk ka kundërvënie për këto dy gjendje) 1 pikë b) raportin e kohës me ndërgjegjen sipas Bergsonit- përputhen në mënyrë absolute, (koha është vetë ndërgjegja) 1 pikë c) përse përdoret sinteza historike- për të kuptuar marrëdhëniet e shkakësisë në studimin e historisë si shkencë, (për të lidhur faktet me njëri tjetrin) 1 pikë 16. a) Zhan Piazhesë për hapësirën – • nuk është e dhënë objektive • nuk është veti e gjërave • nuk ka hapësirë në vetvete • përpunim intelektual • dimension i mendimit

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

PROVIMI ME ZGJEDHJE

Anglisht

19. D) autonomia e vullnetit

PROVIMI ME ZGJEDHJE

Ex. 1 / C

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

Ex. 2 / B

Çdo përgjigje tjetër nëse është shprehur ngjashëmSkema me dyetëvlerësimit sipërpërmendurat, do të marrë 1 pikë. Nëse nxënësi Lënda: Gjuhëshpreh anglezediçka që s’ka lidhje përmbajtjen e pyetjes do të marrë 0 pikë.

Ex. 10 (Possible answers for 1 point)

a) He didn’t want her to see the dead body of her husband. b) He wanted her not to see her husband hung on the tree above her car. c) He wanted her not to be terrified by her husband’s dead body. Nëse nxënësi shpreh diçka që s’ka lidhje me përmbajtjen e pyetjes do të marrë 0 pikë. Ex. 11 (Possible answers for 1 point) - Crazy killer (murderer). - Maniacal killer (murderer).

Ex. 12 (8 points)

Ex.13 / A

2. Determination 6. Ensure

Ex. 17 / b

Përgjigja e saktë

B

C

D

A

A

B

D

C

C

C

I wish it would stop snowing.

13.

3 pikë

a) ligjet kundër diskriminimeve nuk mund të orientohen në mënyrë vepruese 1 pikë b) mendësia (dhe sjelljet) ndyshojnë ngadalë 1 pikë Skema e vlerësimit c) Njohuri vetë njerëzit me ngjyrë e kanë të vështirë t’i kapërcejnë shpejt pasojat e diskriminimit të gjatë Lënda: per shoqerine Varianti A 1 pikë 14.

© AKP 1 a) punësimi i grave jashtë ekonomisë shtëpiake arsimimi i grave statuset e bashkëshortëve individualizmi në mënyrën e jetesës legjislacioni

a) në fushata zgjedhjesh dhe jeta politike b) emisionet për fëmijë c) dhuna televizive

Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep një nga përgjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme. 10) Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur përgjigjet janë si më poshtë:

Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep një nga përgjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigja e mësipërme.

They succeeded in finishing the Power Point in time for the presentation. Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë.

12) Nxënësi vlerësohet me 4 pikë kur përgjigjet janë si më poshtë:

Ex. 18 / a

a) verte b) noires

Vera offered to pick the children up from school today.

c) rouge d) noire

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë.

Nxënësi vlerësohet me 3 pikë kur jep tre nga përgjigjet e mësipërme. Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur jep dy nga pergjigjet e mësipërme. Nxënësi vleresohet me 1 pikë kur jep një nga përgjigjet e mësipërme. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigja e mësipërme.

Ex.18 / b Dy variante të përgjigjes së saktë -

The students were warned to stop doing that agaign The students were warned not to do that again.

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë. Lënda: Gjuhë angleze © AKP

Skema e vlerësimit

2

13) B

14) A

AKP ©Lënda: Gjuhë frënge

15) B

16) A

17) B

Skema e vlerësimit 2

30 qershor 2011 Varianti A

18a) Varianti A30 qershor 2011 Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep përgjigjen si më poshtë:

Ex. 18 / c He locked the gate to prevent the dog (from) escaping. He locked the gate to prevent the dog escaping.

-

La maitresse de maison a demandé aux invités: “asseyez – vous”.

Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme.

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga këto variante do të marrë 0 pikë.

18 b) Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep përgjigjen si më poshtë:

1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

Ex. 19 / a

-

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga këto variante do të marrë 0 pikë.

19 a) Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep përgjigjen si më poshtë:

Ex. 19 / b

-

- I needn’t have taken the umbrella. Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë.

Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme.

3 pikë

1 pikë

3 pikë a) kultura të ndryshme, përcaktime të ndryshme (edhe me ilustrim merret pikë, relativizmi i përcaktimit) 1 pikë b) disa shtresa privilegjohen nga ligji (shembull) 1 pikë c) me kalimin e kohës ndryshon kuptimi dhe mendësia për sjelljet deviante(shembull)1 pikë

a) ushtria, policia, ....mund të mos jenë të efektshme b) duhet paanshmëria e sistemit gjyqësor c) respekti për lirinë mund të çojë në organizata jodemokratike

Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep një nga përgjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme.

3 pikë

301qershor pikë 2011

a) metropol – qytet shumë i madh që shoqërisht dhe ekonomikisht mbizotëron një zonë urbane të gjërë 1 pikë b) megalopolis – rajon urban mjaft i gjerë që përmban një numër qytetesh dhe rrethinat e tyre 1 pikë c) urbanizim- rritje e përqëndrimit të njerëzve në zona gjeografike të kufizuara, që quhen qytete

njohja e ligjit (kuptueshmëria) parashikueshmëria zbatimi pjesëmarrja në hartimin e ligjit rishikimi i ligjit ndryshimi i ligjit kufizimi i ligjit justifikimi i ligjit

Contrôle d’accès. L’installation d’un système spécifique.

a) Le départ de la fusée Ariane dans l’espace. b) La modification des lois sur la securité routiére.

Ex. 17 / c

-

7c) C

11) Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur përgjigjet janë si më poshtë:

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë.

4 pikë kushte që shtonin dhe theksonin veçoritë vendase nënkulturore në zhvillimet shoqërore e kulturore 1 pikë ritualet përcaktonin ndryshime në mënyrën e të menduarit dhe të jetesës sipas përkatësisë fetare 1 pikë grupet joshqiptare që rrinin përkohësisht në Shqipëri shtonin elementë nënkulturash 1 pikë mësimi zhvillohej kryesisht në turqisht, greqisht dhe italisht që ndikonte në përhapjen e kulturave respektive 1 pikë

7 b) D

8) Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur përgjigjet janë si më poshtë:

Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep një nga përgjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigja e mësipërme.

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë. 10

Pyetjet me zhvillim

7 a) D

a) redire b) vraiment

Robert must have realized how wrong he was.

 Në skemën e vlerësimit të testit, për pyetjet me zhvillim janë dhënë modele përgjigjesh të sakta. Nxënësi do të marrë pikët e merituara edhe nëse ai ka dhënë përgjigje me fjalë të tjera por që janë brenda kontekstit të përgjigjes së saktë apo nëse jep një shembull që ilustron të njejtën ide. 3 30 qershor 2011 © AKP  Në pyetjet me zhvillim, ku kërkohen dy, tre apo katër nga të gjitha përgjigjet e sakta të mundshme, në rast se nxënësi ka dhënë aq përgjigje të sakta sa i kërkohen nga pyetja, atëherë atij do t’i jepen të gjitha pikët maksimale me të cilat është vlerësuar pyetja.  Nxënësi do të marrë aq pikë sa është vlerësuar pyetja edhe në rast se ai ka dhënë më shumë përgjigje të sakta nga sa i kërkohen.

Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep një nga përgjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme. Skema e vlerësimit Lënda: Gjuhë frënge Varianti A © AKP 1 30 qershor 2011

a) salutations b) découragé

Ex. 17 /a

9

20.

4. Discouraged 8. Enable

Ex. 16 / C

8

19.

3. Ambitious 7. Broaden

Ex. 14 / A në rastin kur nxënësi e trajton pyetjen thjesht si zbatim i Simple Past Tense. Ex. 14 / D në rastin kur nxënësi e trajton pyetjen si zbatim i Causative Form. Ex. 15 / D

a) Ils traversent des phases existentielles difficiles. b) Ils vivent des situations familiales difficiles.

Varianti A

9) Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur përgjigjet janë si më poshtë:

Correct Answers:

1 pikë

6) Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur përgjigjet janë si më poshtë:

-

Nëse nxënësi shpreh diçka që s’ka lidhje me përmbajtjen e pyetjes do të marrë 0 pikë.

7

a) b) c) d) e) f) g) h)

30 qershor 2011

1

6

18.

5) A

a) She was terrified because of a strange sound coming from the roof of the car. b) She was scared of the sound coming from the roof of the car.

© AKP

Ce sont celles qui peuvent s’équiper d’un ordinateur et s’abonner ál’ internet.

Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme.

Ex. 9 (Possible answers for 1 point)

5

17.

-

Nëse nxënësi shpreh diçka që s’ka lidhje përmbajtjen e pyetjes, do të marrë 0 pikë.

1. Misunderstand 5. Addition

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

2) B

4) Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur përgjigjja është si më poshtë:

a) He set off to the nearest house to call the Harrisons. b) He set off to walk to the nearest place to call his friends. c) He wanted to call for help.

4

16.

Në pyetjet me alternativa nxënësi vlerësohet me 1 pikë.

(Possible answers for 1 point)

3

15.

A l’image de la drogue. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur nuk jep asnjë përgjigje, ose kur përgjigjja e tij nuk është e saktë.

Nxënësi vlerësohet me 2 pikë kur jep dy nga përgjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep nje nga pergjigjet e sipërpërmendura. Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjet e tij janë të pasakta, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër.

1 pikë

12. Merret pika edhe kur thuhet e anasjellta. a) fondi themelor më ngadalë se leksiku b) format gramatikore më ngadalë se leksiku c) kultura materiale më ngadalë se teknologjia

1) Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur përgjigjja e tij është e ngjashme me përgjigjen e mëposhtme:

Çdo përgjigje tjetër nëse është shprehur ngjashëm me dy të sipërpërmendurat, do të marrë 2 pikë. Nëse shpreh vetëm një element të përgjigjes, nxënësi do të vlerësohet me 1 pikë.

2

b) c) d) e)

Ex. 6 / B

a) Les occasionnels b) Les excessifs c) Les dépendants

1

c) d)

Ex. 5 / A

a) He set off to walk to the nearest house to call the Harrisons for help. b) He set off to go to the nearest house to call the Harrisons. He wanted them to help him. c) He started to go to the nearest place where he could call Harrisons for help.

Numri i Pyetjes

b)

Ex. 4 / D

3) Nxënësi vlerësohet me 3 pikë kur jep përgjigjet si më poshtë:

Pyetjet me zgjedhje

a)

A

Ex.8 (Possible answers for 2 points)

Lënda: Njohuri për shoqërinë

11.

VARIANTI

Lënda: Gjuhë frënge Ex. 3 / D

Çdo përgjigje tjetër nëse është shprehur ngjashëm me tri të sipërpërmendurat, do të marrë 1 pikë. Nëse shpreh diçka që s’ka lidhje përmbajtjen e pyetjes, do të marrë 0 pikë.

ARIANTI

Frëngjisht

A

a) He was described as large, very strong and extremely dangerous. b) He was described as a very dangerous and strong man who acts strangely. c) He was described as a dangerous killer, a strong and strange man.

V A Njohuri për Shoqërinë

VARIANTI

Ex. 7 (Possible answers for 1 point)

1 pikë

20. D) të tria alternativat e mësipërme

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

Lënda: Gjuhë angleze

17. 3 pikë a) qartësia e idesë – nuk është përcaktuar kuptimi i qartësisë, (ka qartësi të gabuar), edhe në ëndërr gjërat janë të qarta, por nuk janë të vërteta, 1 pikë - qartësia është e dhënë subjektive, b) kopja e realitetit – është i pasaktë sepse duhet interpretuar besnikëria e së vërtetës ndaj realitetit, REPUBLIKA - e vërteta është një rindërtim intelektual i reales E SHQIPËRISË 1 pikë E ARSIMIT DHE E SHKENCËS c) pragmatizmi – e vërtetaMINISTRIA pushon së qeni vlerë e arsyes, AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE edhe gabimi bëhet vlerë e pseudoarsyes, për njerëz të ndryshëm, ka kuptime të ndyshme 1 pikë

2011

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

PROVIMI I MATURËS SHTETËRORE 2011

PROVIMI ME ZGJEDHJE

b) Niçes për mëshirën kur analizohet nocioni“ tjetri” - është shkatërruese (llogari hipokrite) 1 pikë c) Montenjit për vdekjen – të filozofosh do të thotë të mësosh të vdesësh 1 pikë

18. A) ankthi i referohet asgjësë, frika i referohet diçkaje MATURA SHTETËRORE

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E ARSIMIT DHE E SHKENCËS AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

3 pikë 1 pikë 1 pikë 1 pikë

2 pikë

a) individual (mazhoritar) – me shumicë votash për kandidatin 1 pikë b) proporcional (përpjestimor) – me listë shumemërore të partive politike, votohet për partinë politike 1 pikë

-

There is a great deal of confusion and the authorities are still trying to sort out the situation. There is a great deal of confusion and the authorities are still trying to sort the situation out.

Ex. 19 / c Because I was not used to making speeches, I was nervous. Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë. Ex.19 / d -

Seldom do we see such stormy conditions.

J’ai un ordinateur à la maison dont je ne me sers jamais parce que c’est trop compliqué.

Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme.

de

19 b) Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep përgjigjen si më poshtë: -

soit

Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme. 19 c) Nxënësi vlerësohet me 1 pikë kur jep përgjigjen si më poshtë:

Çdo përgjigje e dhënë ndryshe nga ky variant do të marrë 0 pikë.

Remond va leur télèphoner.

Ex. 20

Nxënësi vlerësohet me 0 pikë kur ai nuk jep asnjë përgjigje ose kur përgjigjja e tij është e pasaktë, pra ndryshe nga përgjigjja e mësipërme.

Writing (6 points)

20)

Udhëzim: Nxënësi për këtë ushtrim do të vlerësohet me 6 pikë kur ai të plotësojë të pesë kërkesat e dhëna në tabelën e vlerësimit sipas standardit të kërkuar mbështetur në kurrikulën dhe tekstet shkollore që ata kanë bërë gjatë viteve të shkollës së mesme. Për mos plotësim të çdo elementi nxënësi, ndëshkohet me heqjen e aq pikëve sa ka elementi që ai nuk plotëson në shkrimin e temës së zgjedhur prej tij.

Udhëzim: Nxënësi për këtë ushtrim do të vlerësohet me 6 pikë kur ai të plotësojë të pesta kërkesat e dhëna në tabelën e vlerësimit sipas standardit të kërkuar mbështetur në kurrikulën dhe tekstet shkollore që ata kanë bërë gjatë viteve të shkollës së mesme.

the content the organization vocabulary grammar punctuation and spelling 2 points 1 point 1 point 1 point 1 point

Contenu Organisation Lexique Grammaire Ponctuation et Orthographe 2 points 1 points 1 points 1 points 1 points Nxënësi do të vlerësohet për çdo njësi të sipërpërmendur me 1 pikë me përjashtim të njësisë së parë ku do të marrë 2 pikë. Në tabelën e përgjigjeve do të hidhni pikët mbështetur në këtë tabelë.

© AKP

3

30 qershor 2011


VARIANTI

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E ARSIMIT DHE E SHKENCËS AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE

Esercizio 1/B

Esercizio 2/A

Esercizio 4/B

Esercizio 5/A

VARIANTI

A

Nxënësi do të vlerësohet me 1 pikë në ushtrimet me alternativa nëse bën zgjedhjet si më poshtë: 1) B

Esercizio 7

4) B

5) B

6) A

7) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur përgjigjja e tij të jetë e ngjashme me përgjigjen si më poshtë vijon: - Weil Sie der Meinung sind, dass man die wenige Freizeit die man hat, nützen muss. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë lloj përgjigje; kur të japë përgjigje që del jashtë tekstit dhe asaj që i kërkohet, dhe kur të japë ndonjë përgjigje që s’është e ngjashme me të sipërpërmendurën. 8) Nxënësi do të marrë 5 pikë kur përgjigjja e tij të jetë e ngjashme me përgjigjen si më poshtë vijon: - Sie gehen aus, treffen Freunde, gehen ins Kino, baden, fahren Ski. Nxënësi do të marrë 4 pikë kur ai të japë vetëm katër nga informacionet e sipërpërmendura. Nxënësi do të marrë 3 pikë kur ai të japë vetëm tre nga informacionet e sipërpërmendura. Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të japë vetëm dy nga informacionet e sipërpërmendura. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë vetëm një nga informacionet e sipërpërmendura. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë lloj përgjigje; kur të japë përgjigje që del jashtë tekstit dhe asaj që i kërkohet, dhe kur të japë ndonjë përgjigje që s’është e ngjashme me të sipërpërmendurën.

4/B

5/B

6/A

7/D

- El Instituto Cervantes se fundó para la promoción y la enseñanza de la lengua española y para la difusión de la cultura española e hispanoamericana. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që s’përkon me përmbajtjen e tekstit. 9/C

L’unico adulto della compagnia teatrale è il padre di un bambino che interpreta il padre di Amleto. L’unico adulto è il padre di un bambino che interpreta il padre di Amleto. Il padre di un bambino è l’unico adulto della compagnia teatrale.

-

3/C

{extra} 19

Esercizio 3/A

Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep përgjigje si më poshtë: -

2/B

8. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme:

Esercizio 6

Lënda: Gjuhë gjermane

3) B

1/A

Për ushtrimet me alternativa nxënësi do të marrë 1 pikë kur në përgjigjet e tij të ketë rrethuar alternativat si me poshtë:

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

2) C

Lënda: Gjuhë spanjolle

Lënda: Gjuhe italiane

MATURA SHTETËRORE 2011 Shekulli E Premte 1 korrik 2011 PROVIMI ME ZGJEDHJE

Gjermanisht

A

11 / D

12 (a) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme: - ¿En qué sitio está la boda? Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që s’përputhet me modelin e përgjigjes të dhënë më sipër.

Nxënësi do të marrë 1 pikë kur të ketë përkthyer rreshtin e parë: Nxënësi do të marrë 2 pikë kur të ketë përkthyer rreshtin e parë dhe të dytë. Nxënësi do të marrë 3 pikë kur të ketë përkthyer rreshtin e parë, të dytë dhe të tretë. Nxënësi do të marrë 4 pikë kur të ketë përkthyer rreshtin e parë, të dytë, të tretë dhe të katërt. Nxënësi do të marrë 5 pikë kur të ketë përkthyer pesë rreshtat. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur përgjigjja e tij të mos ketë lidhje fare më përmbajtjen, domethënë të dalë jashtë tekstit.

12 (b) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme: - Hoy es su día de descanso. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që s’përputhet me modelin e përgjigjes të dhënë më sipër.

… Për të thënë të vërtetën, këtë herë Bavera nuk punoi me femijet e lagjes, protagonistët e vegjël të ‘Hamletit’ nuk banojnë në një lagje popullore, nuk janë ‘mish i keq’ (varfanjakë). Prindërit e tyre janë profesionistë, intelektualë, artistë. Por gjithsesi mbeten femijë, sepse në momentin e zgjedhjes së kostumit për prezantimin apo kur pyeten nga kostumografi për të dizenjuar veshjen e personazhit të tyre, fantasia e tyre nuk ka kufi (limit)...

12 (c) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme: - Su esposo es natural de Ávila. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që s’përputhet me modelin e përgjigjes të dhënë mëesipër. Skema vlerësimit

Esercizio 8 Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep njërën nga përgjigjet si më poshtë: Skema e vlerësimit

Lënda: Gjuhe italiane

10 / C

Varianti A

Lënda: Gjuhe apanjolle © AKP

1

Varianti A

30 qershor 2011

© AKP 1 30 qershor 2011 Perché nonostante i mancati finanziamenti e le varie difficolta’ che il Teatro Garibaldi deve affrontare per continuare a vivere, c’è ancora chi crede nei sogni, nelle sfide e continua ad inventare ogni giorno cose nuove che nascono da momenti di vita quotidiana, a volte dalla semplicitá e dalla parola di un bambino.

13 (a) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme:

Perché c’è ancora chi crede nei sogni, nelle sfide e continua ad inventare ogni giorno cose nuove che nascono da momenti di vita quotidiana, a volte dalla semplicitá e dalla parola di un bambino.

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

13) Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë:

Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep përgjigje të pjesëshme si psh: Perché c’è ancora chi crede nei sogni, nelle sfide.

13 (b) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme:

a) Nachdem Kolumbus die Karibischen Insel entdeckt hatte, kehrte er nach Europa zurück.

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur përgjigjja e tij të mos ketë lidhje fare më përmbajtjen, domethënë të dalë jashtë tekstit.

9) A

10) C

11) A

12) B

b) Immer wenn ich koche, höre ich Musik./ Wenn ich koche, höre ich Musik.

Esercizio 9.

Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy përgjigjet e dhëna më sipër. Lënda: Gjuhë gjermane

© AKP

Skema e vlerësimit

Varianti A

30 qershor 2011

1

Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga dy përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur t’i plotësojë jo saktë, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër 14) Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë: a) b)

13 (c) Nxënësi do të marrë 1pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme:

Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

- Lleva estudiando tres años en el mismo curso.

Esercizio 11/C

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

Esercizio 12

An deiner Stelle gäbe ich ihm wenige Süβigkeiten. Du bist zwei Wochen in Italien geblieben.

14 Nxënësi do të marrë 3 pikë kur ai të japë të treja përgjigjet sipas modelit.

Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep një përgjigje si më poshtë: farmacista, macellaio

Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga dy përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur t’i plotësojë jo saktë, pra pa respektuar kërkesën e ushtrimit.

Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

15) Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë:

Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep përgjigjen e saktë.

a) Er brachte der Mutter ein Geschenk zum Geburtstag b) Das Lied ist ( von mir) gehört worden.

chiachierare

Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga dy përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur t’i plotësojë jo saktë, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër.

(1) … señores oyentes, muy buenas tardes. Estos son los espacios que ustedes van a escuchar a continuación: Después del noticiario de (2) la una y media,(3) el señor Alcalde, nos hablará del nuevo plan urbanístico. Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të japë saktë dy nga përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë saktë një nga përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

Esercizio 13

15 (a) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm:

Esercizio 14 Nxënësi do të marrë 3 pikë nëse jep tre përgjigje të sakta si më poshtë.

-Cuando volvíamos de Viena se nos paró el coche y nos quedamos tirados en la carretera.

14/ a-sa, 14/b-sappiamo 14/c-si produce

16) Nxënësi do të marrë 3pikë kur ai të plotësojë tre përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë:

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep dy përgjigje të sakta. Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

a) Sparsamkeit b) Frechheit c) Weiblichkeit

15 (b) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm:

Esercizio 15

Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy nga përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur t’i plotësojë jo saktë, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër. 17) Nxënësi do të marrë 3 pikë kur ai të plotësojë tre përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë: a) ....... stellen b) ....... kommen c) ........ haben

- Todavía no tengo escrito el testament. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep një përgjigje si më poshtë: A) Falso B) Falso

Esercizio 10/B

- Estaba cantando mientras cocinaba.

Skema esivlerësimit Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep dy përgjigje më poshtë:

Varianti B

Lënda: Gjuhe italiane

© AKP

30 qershor 2011

2

Nxënësi do të marrë 3 pikë nëse jep tre përgjigje të sakta. Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep dy përgjigje të sakta. Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

-Julián y Antonio tenían un gato, pero se les escapó hace unos días. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes. 15 (c) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm: -Y a vosotros ¿ qué?, ¿ se os ha pasado ya el enfado?

Esercizio 16 Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep dy përgjigje si më poshtë:

© AKP

Lënda: Gjuhe apanjolle

Skema 2 e vlerësimit

30 qershor 2011 Varianti A

Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur t’i plotësojë jo saktë, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër.

A-sará andato, B-participeremo Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

18) Nxënësi do të marrë 3 pikë kur ai të plotësojë tre përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë:

Esercizio 17 Nxënësi do të marrë 3 pikë nëse jep tre përgjigje të sakta si më poshtë.

16 (a) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm:

14/ a-sa, 14/b-sappiamo 14/c-si produce Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep dy përgjigje të sakta. Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

-

Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur ta plotësojë jo saktë, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër.

Esercizio 18 Nxënësi do të marrë 2 pikë nëse jep dy përgjigje si më poshtë: a) Avendo giocato a pallone ho bisogno di fare una doccia. b) Mangiando cosi ti sentirai male.

16 (b) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm:

19) Nxënësi do të marrë 3 pikë kur ai të plotësojë tre përgjigjet e sakta të dhëna si më poshtë:

Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep vetëm një përgjigje të saktë. Nxënësi do të marrë 0 pikë nëse nuk jep asnjë përgjigje të saktë.

a) verbreiten b) verschönert c) verlängern

Esercizio 19

16 (c) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm:

Risposta: Stanchissimo, assai stanco, stanco morto

-

Esercizio 20

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

a) Mündlich Lënda: Gjuhë gjermane

© AKP b) nass c) faul

Skema e vlerësimit

Varianti A

30 qershor 2011

2

Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të plotësojë dy nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të plotësojë një nga tre përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos plotësojë asgjë nga ajo që i kërkohet, ose kur ta plotësojë jo saktë, pra ndryshe nga përgjigjet e dhëna më sipër. 20) Udhëzim: Nxënësi për këtë ushtrimREPUBLIKA do të vlerësohet me 6 pikë kur ai të plotësojë të pesta kërkesat E SHQIPËRISË e dhëna në tabelën e vlerësimit sipas standardit të kërkuar në kurrikulën dhe tekstet MINISTRIA E ARSIMIT DHEmbështetur E SHKENCËS shkollore që ata kanë bërë gjatë viteve të KOMBËTARE shkollës së mesme. AGJENCIA E PROVIMEVE Për mos plotësim të çdo elementi nxënësi, ndëshkohet me heqjen e një pike. Inhalt Stil Wortschatz Grammatik Rechtschreibung MATURA1 Punkt SHTETËRORE 2011 2 Punkte 1 Punkt 1 Punkt 1 Punkt Nxënësi do të vlerësohet për çdo njësi të sipërpërmendur me 1 pikë me përjashtim të njësisë së parë PROVIMI ME ZGJEDHJE ku do të marrë 2 pikë. Në tabelën e përgjigjeve do të hidhni pikët mbështetur në këtë tabelë.

Italisht

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

VARIANTI

A

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E ARSIMIT DHE E SHKENCËS AGJENCIA KOMBËTARE E PROVIMEVE Organizzazione del tema Lessico Grammatica Ortografia e punteggio

20b 1punto

20c 1punto

20d 1punto

MATURA SHTETËRORE 2011

20e 1punto

Nxënësi do të vlerësohet për njësinë e parë me 2 pikë, ndërsa për të gjitha njësitë e tjera me 1 pikë. Në tabelën e përgjigjeve do të hidhni PROVIMI pikët sipas tabelës së mësipërme. ME ZGJEDHJE

Spanjisht

VARIANTI

Esercizio 1/B

Esercizio 2/A

Esercizio 4/B

Esercizio 5/A

Esercizio 3/A

Esercizio 6 Nxënësi do të marrë 1 pikë nëse jep përgjigje si më poshtë: L’unico adulto della compagnia teatrale è il padre di un bambino che interpreta il padre di Amleto. - L’unico adulto è il padre di un bambino che interpreta il padre di Amleto. ©- AKPIl padre di un bambino è l’unico adulto 3della compagnia teatrale. 30 qershor 2011

1/A

2/B 3/C 4/B 5/B 6/A 7/D 3 30 qershor 2011 8. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme:

© AKP

- El Instituto Cervantes se fundó para la promoción y la enseñanza de la lengua española y para la difusión de la cultura española e hispanoamericana. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që s’përkon me përmbajtjen e tekstit. 9/C

10 / C

El camarero les sirve el flan a los niños.

17. Nxënësi do të marrë 3 pikë kur ai të japë te treja përgjigjet sipas modelit: Cuando yo tenía quince años, lo que quería hacer más que nada era viajar a España. Un día, mi tío me dijo que él iría a España a trabajar durante tres meses. Nxënësi do të marrë 2 pikë kur ai të japë saktë dy nga përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë saktë një nga përgjigjet e dhëna më sipër. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes. 18 (a) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm:

A

Lënda: Gjuhë spanjolle

Për ushtrimet me alternativa nxënësi do të marrë 1 pikë kur në përgjigjet e tij të ketë rrethuar alternativat si me poshtë:

Esercizio 7

- Los estudiantes buscan los papeles para la maestra. Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

SKEMA E VLERËSIMIT TË TESTIT

Lënda: Gjuhe italiane

-

Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

Udhëzim: Nxënësi për këtë ushtrim do të vlerësohet me 6 pikë kur ai të plotësojë të pestë kërkesat e dhëna në tabelën e vlerësimit sipas standartit të kërkuar mbështetur në kurrikulën dhe tekstet shkollore që ata kane bërë gjatë viteve të shkollës së mesme. Për mos-plotësim të çdo elementi, nxënësi ndëshkohet me heqjen e një pike.

Contenuto 20a 2 punti

Pepe no les da la solicitud a sus amigas.

Raro - Raramente Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes. 18 (b) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të përgjigjet sipas modelit të mëposhtëm: Tímido - Tímidamente Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që është ndryshe nga modeli i mësipërm i përgjigjes.

11 / D

12 (a) Nxënësi do të marrë 1 pikë kur ai të japë një përgjigje të ngjashme me përgjigjen e mëposhtme: - ¿En qué sitio está la boda? Nxënësi do të marrë 0 pikë kur ai të mos japë asnjë përgjigje, ose kur të japë një përgjigje që

© AKP

3

30 qershor 2011


20 {extra}

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

• {moti sot në tiranë dhe parashikimi deri të premten} •

• {kanë lindur sot} •

• {të dimë më shumë} •

"missy" elliott lindi më

Shprehja latine “Cave canem” do

1971, sot bën 40 vjeç. Është artiste amerikane. Këngëtare, shkruese tekstesh, kërcimtare dhe dizejnuese rrobash.

të thotë ruaju nga qeni!

Tirana sot Monedha (paraja) e Etiopisë quhet birr!

pamela anderson lindi

më 1967, sot bën 44 vjeç. Është modele, aktore e cila u bë e famshme në serialin “Baywatch”

Perëndia “Anubi” në Egjiptin antik e misterioz, përfaqësonte të vdekurit! Re të shpërndara dhe diell

sally kirkland lindi më

Re të shpërndara dhe diell

19˚C

1912, vdiq më 1989. Ishte menaxhere tek Lord & Taylor, redaktore mode tek Vogue dhe redaktore tek revista Life.

29˚C

Kohë me vransira dhe me shira lokal

Kohë e kthjellët me pak vransirë

19˚C

Makinën që filtronte dhe shkriptë-

16˚C

zonte u jin e kripur për ta bërë të pijshëm e shpikën R. Dickinson dhe Harry Ë.Mandlay më 1812!

Për vërejtje, sugjerime dhe korrigjime: zbavitje@shekulli.com.al

• {lojëra, problemëza logjikë dhe rebuse} •

kriptogram 1+2+3+4+5+6 - Qënia e gjallë më e lartë, që është e aftë të mendojë e të flasë … të krijojë e të ndërtojë… (emër i shquar,njëjës, në rasën dhanore) 20+21+22 - Lidhës kundërshtuese …duke nxjerr në pah për të mirë a për të keq… 15+16+17+18+19 - Veshje e trashë e bërë me lesh dhie, si një pelerinë e gjatë deri nën gjunjë pa mëngë e me kapuç (emër i shquar njëjës në rasën kallzore) 7+8+9 - Pjesëz. Përdoret zakonisht me folje të mënyrës urdhërore, lidhore e dëshirore… për t’i dhënë fjalisë kuptim mohues a nu-

PERGJIGJA

ance dëshire, urimi, mallkimi, këshillimi etj. 23+24+25+26+27 - Veprimtaria e dobishme që kryen njeriu, duke përdorur forcën e vet të krahut e të mendjes, për të prodhuar të mira materiale… (emër i shquar, njëjës, në rasën kallzore) 11+12+13+14 - Folje e rregullt. Mënyra urdhërore, veta e dytë njëjës...hedh sytë mbi dikë a mbi diçka, për ta parë…drejtoj vështrimin mbi të; përpiqem të dalloj diçka më anën e të parit… 10 - shkronja e 13-të e alfabetit tonë Mitro Kuli

ktheje faqen përmbys

Njeriut mos i shiko gunën, por punën.

• {humor} •

• {Sudoku} • 1833 Elementar 1 6 5

8

3 9 6

7

4 3 3 9

mesatar

1

5 8 7

9 5 1

7 2 9

2 7 4

3

1

4 5

1

7

2

5 6

3

8 4

8

3

1

1 2

9 6

8 1

5

4 1 7

4

2 3

1 8 4

4

9 1

9

7

9 1 7

5

1

5 2 8

3

3

1

5

3

6

9

4 2

5

4 6

9

4

4 7

• {horoskopi} • dashi

21/3 - 20/4

Kjo është kohë e ndryshimeve të mëdha, edhe pse shumëçka fshihet në plan të dytë. Dashuria Jeta juaj sentimentale do të jetë e shkëlqyer. Mund të arrini të ndiheni pak konfuz në lidhje me partnerin tuaj por çdo gjë do të qartësohet dhe ju do të shihni dashurinë me sy tjetër.

demi

21/4 - 21/5

Planetet sugjerojnë që veprimet tuaja mund të humbasin qartësinë e drejtimit, ndërsa mendimet tuaja mund të jenë konfuze ose të orientuara nga problemet globale. Edhe më tutje do të jeni të suksesshëm në punë, pavarësisht problemeve.

binjakët

22/5 - 21/6

Mos reagoni shpejt e në mënyrë ofenduese, por shqyrtoni propozimet dhe kritikat e bashkëpunëtorëve. Disa mund ti vlerësoni dhe disa jo, varet nga pozita në të cilën ju ndodheni.Dashuria dhe romanca po çel për binjakët. Përgatituni për lidhje të reja.

GAFORRJA

22/6 - 22/7

8

9

1

6

9 6

i avancuar

Sot mund të paraqiten disa ide, ndoshta edhe për shkak të shtypjeve të mëdha dhe gjithsesi duhet të shqyrtoni çdo gjë që paraqitet. Nevoja juaj për kontroll po ashtu mund të ketë kulminacionin e vet, që nuk është edhe aq mirë.

-Babi, babi ku gjendet Afrika?

-Pff...nuk e di bre bir, veç sigurisht nuk është larg, se në punë tek unë, punon një afrikan e gjithmone vjen me biçikletë, nuk vonohet.

Një burrë shkon të blejë një gjel

në treg. I pyet tregëtarët sa lek e kishin gjelin, të gjithe e kishin nga 15.000 lek. Në fund të pazarit sheh një grua dhe i thotë: - A po ma le 10000 lek. Gruaja i thotë: Po, por nuk di ku ta le gjelin.

LUANI

23/7 - 21/8

Faktori i juaj i tërheqjes është i pabesueshëm dhe pushteti i juaj mbi të tjerët është më i fuqishëm se zakonisht. Gjatë fundjavës do të prekni në disa probleme të vogla, por që do të zgjidhen shumë shpejt. Dita sot ju rezervon diçka qe mezi e prisnit.

VIRGJËRESHΑ

22/8 - 23/9

Përpiquni të jeni pak më e hapur kundrejt asaj që të tjerët kanë për të thënë gjë që mund të jetë krejt e ndryshme nga fjalët që thonë zakonisht. Mos besoni shumë në gjithcka çfarë thuhet.


{zbavitje} 21

Shekulli E Premte 1 korrik 2011

1 9

2

3

10

24

6

15 18

16

19

20

29 33

36

37

41

42

21

26

28

27

30

34

31

35

38

39 43

47

• {shah} •

8

mesatar

25

32

7

12

14

17 23

5

11

13

22

4

40 44

45

46

I ziu fiton lojen me nje levizje

48

1...Da2! dhe 0:1

2. Kupa e Anglisë. 4. Në krye të bashkisë. 6. Girone aktor. 9. Shabani i volejbollit. 11. Shkruhet kv. 13. Eshtë aromë kafeje. 15. Campbell top model. 17. Aktorja në foto. 20. Tatum që qe pianist. 22. Pak amatorizëm. 25. Regjisori në foto. 27. Fundi i një heroi. 28. Një super në video game. 29. Mbyllin një simbol. 30. Një mesfushor i Arsenal. 31. Ngel në kufij. 32. Fillojnë herët 33. Janë pikat në ligj. 35.Ente Ekonomike Ndërkombëtare. 36. Lila këngëtare. 38. Nisin nga kreu

41. 42. 43. 47. 48.

Rite pa ri. Numër i shkurtër. Eshtë çnjerëzore. Eshtë i shtatë ai i kinemasë. Ndalohet në kthesë

VERTIKAL

1. Kë zë skuqet. 2. Corot piktor. 3. Inicialet e Klee piktor. 4. Juliette akore. 5. France shkrimtar. 6. Memoria në computer. 7. Kazan regjisor. 8. Fundi i një filmi. 10. Eshtë edhe ai ombelikal. 12. Një skuadër angleze. 13. Copland kompozitor. 14. Falet pa kufij. 16. Një mund të jetë barok. 18. Hidhen për të parë. 19. Inicialet e Santanas. 21. Dennis i McLaren. 22. Inicialet e Moravia-s.

23. 24. 26. 34. 36. 37.

Gustav kompozitor. Marsi i akejve. Tremb në ekstreme. Mbeten në fund. Mbledh baskët separatistë. Panik pa kufij.

1 2 3

Një jetë e kaluar me gabime jo vetëm që

është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.

Koha është një mësues i mirë, por i vret

të gjithë nxënësit e saj.

Martirizimi është e vetmja mënyrë që

një njeri mund të bëhet i famshëm pa aftësi.

R O N T E L M

PESHORJA

Hëna e plotë në ditën e plotë sot do të mund të sjellë shumë gjëra në dritë. Do të merreni me punë organizative dhe këtu, dëshira juaj për të kontrolluar apo manipuluar gjërat e të tjerëve (partnerit/es, mund të jetë e frytshme.

AKREPI

Ndonjë keqkuptim mund të lindë sot, por në ndihmë do ju vijë natyra juaj diplomatike. Do të dini si të reagoni, ashtu siç bëni gjithmonë. Yjet ju favorizojnë për të nisur një karrierë. Eshtë koha juaj që të tregoni sesa dini dhe sesa vleni.

I R A N I

L

T R O F E U S S

M U T U

T

I R

E M I R

M O U S E

B E N A F F L E C K

R U B L A T

E E

N O E L

A N T I K E

T U

T

T A N K U

T O

B I O

I bardhi fiton lojen me tre levizje

T

• {fjalëkryq i kriptografuar} • 7

P 8A 4R 2K

4

4

8

2

2

68

3 6 2

8 4

8

15 1

14 68 2 7

16

8

14

1 9

10

1

2

8

1

2

5

3

1

9

1

3

10

8

7

8

11

8

6

16

13

3

4

4

6

4

1

3

1

6

3

8

5

3

8

6

2

18

3

SHIGJETARI

23/11 - 22/12

8 10

1 5

13

3

17

4

8

5

2

1

7

10

6

4

7

5

5

8 12

24/10 - 22/11

I R

E B T P E N E L O P E C R U Z

Jetëshkrimi

24/9 - 23/10

T A M

i avancuar

O P E N

L A V

I R A K K L E E

3

George Bernard Shaw lindi më 1856, vdiq më 1950. Ishte dramaturg dhe shkrimtar irlandez.

Një pjesë e moabitëve. Ai dhe ajo. Në krye të trupave. Mbyllin një hark. Përfundojnë pingul. Rifillojnë nga kreu.

U L A N B A T O R

• {Anektoda} • Nga jeta e George Bernard Shaw

39. 40. 43. 44. 45. 46.

1.Fg6 hg6 2.Dg6 Mh8 3.Kh5 dhe 1:0

horizontal

Gjërat nuk po ndodhin në fushën tuaj dhe kjo ju bezdis. Duhet të tregoni kujdes për punët tuaja në kohën e duhur dhe të shpresoni që të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë tregohuni i duruar.

11 17

1

1

2

3

6

8 2

7

Përgjigjet e numrit të djeshëm E R

6

7

6

16

16

2

8

10

R

2

1

13

3

K

8

4

4 1 13

8 11 8

3 5 4

BRICJAPI

23/12 - 20/1

Shpesh here ndodh që në fillim ta adhuroni një person ndërsa pasi ta njihni më mirë tju duket më pak se çe menduat. Shëndeti, jeni të fortë si bricjap edhe shumë të vendosur në ato që kërkoni.

6 15 6

N

E T

A

I

K

H

E

L

I

K O N

A

I

E

T

I

T

E N O R

U

O N

A

A H U A

I

K R

E M

K

L

A

S

I

T

U R

I

S

B

A

D

E

T

U

T

T

L

M O R

E

I

I

I

E K

A

G

P R

L I

M

A

P

I

O B

R

A N

E

A

S

T

I

L

I M

A R T

T N

H O N

E

E

H A P

I

Duhet të mendoni për reputacionin tuaj dhe në një ditë si e sotmja mund të harxhoni gjithë kohën e lirë. Lajmi i mirë është se, nëse vërtetë dëshironi, do të keni një efekt tepër pozitiv.

E

D

R B

K M

T

UJORI

21/1 - 19/2

H

S

M E

H A R R

10

5 16

Fjalëkryqi i Kriptografuar është një fjalëkryq që stimulon intuitën e atyre që luajnë me të. Zgjidhja e tij bëhet sipas parimit shkronjës së njëjtë i përgjigjet numër i njëjtë, duke pasur parasysh se gjithmonë jepet një fjalë me shkronja me numër përkatës

I

E R

T

T

O A

P

PESHQIT

20/2 - 20/3

Është mirë të praktikoni humor sa më tepër. Interesat tuaja të brendshme edhe më tutje ju tërheqin në atë anë, edhe pse jeta e përditshme posedon kërkesat e veta praktike.Financat tuaja janë në përmisim e sipër.


Shekulli E Premte 1 korrik 2011

{Trupi&Shpirti} jeta ime

Mikail Papuçiu, Piktor

Mosha: 41 Vendlindja: Fier Studimet: në Akademinë e Arteve “Në vitet ‘90, Akademia ka pasur profesorë piktorët më të mirë shqiptarë. Isha pjesë e atij brezi ku studiohej dhe punohej. Nuk mësohej historia e artit kontemporan, por ama merrnim lëndët bazë që çdo piktor duhet t’i marrë. Më vonë u ndje një frymë liberalizmi, ndryshuan konceptet e të bërit art. Kishte më tolerancë në mendime, në shprehje, studenti mund të shprehte atë që ndiente edhe nëse i “kundërvihej” mënyrës klasike”, flet për kohën e formimit në Shqipëri Mikail Papuçiu. Më vonë emigroi në Greqi, vente e vinte për të përfunduar shkollën. I vuri synim vetes që nuk do merrej me asgjë tjetër veç pikturës dhe ashtu bëri. Punoi për disa vjet në Greqi dhe në vitin 2002 shkoi në Itali. Jeton prej 11 vitesh në Milano dhe punon te “Studio Restauri Formica”, ku merret me restaurime pikturash murale, afreskesh, mozaikësh, pastrime skulpturash.

Mikail Papuçiu piktor

Mikaili i "realitetit të ndryshkur" Punë nga ekspozita e hapur në Muzeun Historik Kombëtar

për akademinë

Mikail Papuçiu ka mbaruar studimet për pikturë në Akademinë e Arteve në vitin 1993. I filloi në kohën e regjimit komunist dhe po i përfundonte në një kohë kur po ndihej një erë ndryshimesh në Akademi. “Në Akademi mora bazat, por në formimin tim kanë ndikuar më tepër përvoja e viteve të punës jashtë vendit”.

portal Ju mund të na shkruani në lidhje me sugjerimet, vërejtjet apo këshillat tuaja për "Jetë", në adresën kpinderi@shekulli.com.al

Piktori i larguar nga Shqipëria në kohën kur filloi të ndihej liberalizmi në arte, sot punon restaurues në Milano. Sa i realizuar ndihet në një vend të huaj? jorida pasku Mikail Papuçiu e la Shqipërinë në vitin 1993, por kur u kthye këto ditë për të hapur ekspozitën personale “Fugit Irreparabile Tempus” (Koha ikën në mënyrë të pariparueshme) u çudit kur vuri re se “koha paska mbetur në vend, këtu”... “Rrëmuja, mungesa e arkitekturës në ndërtime, rrugët e dëmtuara, mbeturinat nga të katërta anët, vendet e braktisura”! Të gjitha këto bënë ta shohë me pesimizëm realitetin. Një hapësirë që ka mbetur në vend që nga koha e fëmijërisë së tij ishte p.sh. stacioni hekurudhor i Fierit. Pa aty trena jashtë funksionimit, xhama të thyer, ofiçina dhe vagona që rrinë në vend qysh nga vitet ‘90, të mbuluara nga ndryshku. Imazhin e hekurudhës së braktisur ai e sjell në ekspozitën e parë vetjake, me 37 punë, vaj në kanavacë.

Bashkë me trenat, janë në ekspozitë edhe dy piktura të kamionëve rusë të tipit Zis, që i sjellin më të freskëta kujtimet për kohën. Ndërsa punët që tregojnë çaste intime nga jeta në familje, që zënë vend në një kënd tjetër të ekspozitës, bëjnë kontrast me gjithçka materiale të cilën koha e zbeh, e venit, e ndryshk. Aty, edhe gjembaçët janë tharë, në lëndina nuk mbin bari dhe pemëve u ka mbetur vetëm zgavra. Pikturat e Mikailit ta ngacmojnë syrin me ngjyrat natyrale, ku spikat grija e përhirtë dhe ndryshku. Mikaili punon me bojëra të cilësisë së parë, “pigmente puro”, me produkte natyrale që i afrohen ngjyrës perfekte që dëshiron të realizojë në pikturat e stilit “hiperealist”, që për nga përmasat, mund të ngatërrohen me imazhe fotografike të realizuara në 3D. Piktori nuk i vë

edhe aq rëndësi anës teknike në këtë stad të krijimeve të tij. Teknika është thjesht mjeti, që me kalimin e viteve, i jep liri në të shprehur. Në plan të parë është ana kompozicionale dhe mesazhi që kërkon të japë nëpërmjet veprave. Papuçiu nuk ka nostalgji për kohën para viteve ‘90, por ndjen keqardhje për gabimet që koha nuk i merr me vete, por i lë dëshmi. Papuçiu është thelluar në studimet për punët e artistëve të Rilindjes Italiane, duke u ndalur më gjatë te Leonardo dhe Rafaelo. Studimet dhe përvoja si restaurues i veprave të artit në Milano, e ndihmoi të kuptonte kiminë e pikturës, përbërjen e ngjyrave, bashkimin dhe dekompozimin e tyre. Tani ndjen siguri qysh në fillimin e një vepre. E ka në mendje imazhin që do ngelet në fund mbi kanavacë.

Interesi fokusohet vetëm te arritja e “krijimi sa më i gjallë dhe i freskët i realitetit”. Piktori 41-vjeçar, ka bërë një jetë gjithmonë në lëvizje. Pas largimit nga Shqipëria u vendos në Greqi dhe më tej në Itali, ku jeton prej 11 vitesh. Bën punën e restautuesit atje, por ambicia është realizimi i një ekspozite personale. Sa është e mundur? “Mundësitë nuk janë të shumta. Në kohën kur kam shkuar në shtetet e huaja ka qenë një periudhë më produktive. Një piktor, sot nuk mund të gjejë atë realitet që kam njohur unë para 10 vitesh. Megjithatë, për të aftët gjithmonë gjenden mundësitë”, thotë me bindje Mikaili, që i gjykon mundësitë sipas veprave që artisti nxjerr nga duart, duke qenë syhapët për të ditur ç’ndodh nëpër galeri, në ekpozitat e reja që hapen, nëpër bienale. Shkurt, artisti të mos mbyllet në studio.

Ndjej keqardhje për kaosin që të sheh syri: arkitektura e çrregullt, rrugët e pandërtuara, mbeturinat nga të katërta anët, vendet e braktisura. Nuk ndiej nostalgji për atë kohë. Thjesht më vjen keq për gjërat që lëmë pas dore, për gabimet që nuk i ndreqim


Shekulli E Premte 1 korrik 2011

Nëntë grup- ishuj të Paqësorit Jugor

{jetë} 23

Extra Summer Vende që mund të vizitoni

Samoa

Vanatu

Numri I ishujve: 2 ishuj kryesorë dhe disa të pabanuar Sipërfaqja: 2,831 km 2 Popullsia: 220. 000 Kufiri Ndërkombëtar i Datës, kufiri imagjinar që shënon se ku fillon një ditë dhe ku mbaron tjetra, ndodhet pak më në perëndim të Samoas, që do të thotë se aty është vendi më skajor i Tokës ku mund të shihet perëndimi I diellit. Ishujt pak më në lindje janë një ditë para Samoas.

Numri I ishujve: 4 ISHUJ KRYESORË DHE 80 ISHUJ MË TË VEGJËL Sipërfaqja: 12.189 km2 Popullsia 219. 000 Vanuatu është një varg ishujsh malorë, vullkanikë. Të mbuluar me pyje tropikale të harlisura. Në Vanuatu ekzistojnë nëntë vullkanë active, ku përfshihet dhe Mali Jasur, në ishullin e Tanës. Klima subtropikale e Vanuatut është ideale për të rritur kakao, kafe, banana dhe arra kokosi.

Fixhi

Ishulli i Pashkëve

Numri I ishujve: Rreth 330 110 të banuar Sip: 18,274 km2 Popullsia: 945.000 Fixhi është një vend i mrekullueshëm me pyje tropikale dhe plazhe me rërë të bardhë, i rrethuar nga shkëmbinj koralorë. 87% e popullsisë jeton në dy ishujt kryesorë të Fixhit, Viti levu dhe Vanua Levu

Tahiti Numri I ishujve: 1 Sip: 1045 km2 Popullsia 180. 000 Tahiti është ishulli kryesor i Polinezisë Franceze, ndonëse gjatësia e tij më e madhe është vetëm 45 km. Lagunat e tij të shumta gëlojnë nga lloje të ndryshme krijesash, si manta rais, barrakuda, kastravecat e detit, peshkaqenët dhe delfinët.

Numri I ishujve: 1 Sip: 164 km2 Popullsia: 4780 Ky ishull i izoluar është I famshëm për 887 statujat e tij gjigante, moai, të cilat përfaqësojnë stërgjyshërit e lashtë. Për të transportuar këto statuja u prenë pothuajse të gjithë drurët e ishullit.

Ishujt Solomon

Numri I ishujve: 992; 347 të banuar Sip: 28. 896 km2 Popullsia: 596.000 Ishujt Solomon janë të mrekullueshëm për zhytje dhe gjeti nënujore. Shkëmbinjtë koralorë dhe anijet e mbytura që nga koha e Luftës së Dytë Botërore përzihen me peshqit

3

Tonga

Numri I ishujve: 169; 36 të pabanuar Sip: 747 km2 Popullsia: 121. 000 Kur zbarkoi në Tonga, në vitin 1773, eksploratori britanik, Kapiteni Kuk, tha se ky vend duhej të quhej “Ishujt Miqësorë”, sepse banorët e tij ishin shumë mikpritës

Kaledonia e Re

Numri i ishujve: 1 ishull kryesor dhe disa të tjerë koralorë. Sip: 18. 575 km Popullsia 227. 400 Pothuajse gjysma e popullsisë së Kaledonisë së Re përbëhet nga një popull i njohur si Kanakë. Kanakët kanë kulturë dhe identitet të fortë, të bazuar në fise. Çdo fis ka “ kasollen e tij të madhe”, ku pjestarët mblidhen për takime të rëndësishme.

Ishujt Kuk

Numri I ishujve: 15 Sip: 236 km2 Popullsia 11.870 Këta ishuj janë të shpërndarë në një sipërfaqe të madhe, duke u shtrirë 1433 km nga veriu në jug. Pjesa më e madhe e ishullorëve kanë prejardhje maore dhe jetojnë në Rarotonga, ishulli më i madh.

*Të dhënat e kësaj faqeje janë përmbledhur në “Unë Di”, një botim i Arba Editions dhe shtëpisë botuese britanike Dorling Kindersley.

Sa më shumë kupona prisni dhe dërgoni aq më tepër shanse keni për të fituar

Fito dhjetra dhurata me vlerë 10 mijë euro

Çmimi i madh një udhëtim turistik

Plotësoni këtë kupon dhe dërgojeni pranë redaksisë të gazetës Shekulli me adresë: Rr.Ismail Qemali, nr.2 Tiranë ose dorëzojeni tek gazetashitësi juaj

Emër

Fituesit do të përzgjidhen nëpërmjet shortit që do të hidhet ç'do të premte pranë Shekulli news cafe me adresë: Rr.Ismail Qemali, nr.2 Tiranë (ish-Blloku)

Nr. telefoni

Fituesi i udhëtimit turistik do të përzgjidhen nëpërmjet shortit që do të hidhet më datë 12 gusht direkt në televizion

Mbiemër

Qyteti

Gazeta shitësi Në këtë shorte nuk lejohet të marrin pjesë punonjës të Shekulli Media Group apo të afërmit e tyre


24

Shekulli E Premte 1 Korrik 2011

reklama

Mësohu të marrësh sa më shumë nga jeta!

INTERNET 2Mbps me 8GB limit

MODEM & INSTALIM FALAS

TE GJITHA

1999 Çmimi nuk përfshin TVSH.

Gjithmonë më shumë

123

133 | albtelecom.al Për të gjithë abonentët e rinj ALBtelecom ofron modem dhe instalim falas.

LEKE

Gazeta Shekulli 1 Korrik 2011  
Gazeta Shekulli 1 Korrik 2011  

Gazeta Shekulli 1 Korrik 2011

Advertisement