Page 1

Leonard Tresa

Aksioni anti-drogë

Pranga bosit të drogës, i merret vila në Itali

Alfred Moisiu

Avioni italian zbulon kanabis edhe në Shkodër

ɽ Faqe 7

Imunitetet, të mos e bëjmë leckë Kushtetutën ɽ Faqe 5

ɽ Faqe 7

TELEVIZIONI MË I RI INFORMATIV NË SHQIPËRI

origjina e lajmit...

LEKË 30 SHQIPTARJA.com + Suplementi THASH&THEM

VITI II - NR. 171 E shtunë, 21-07-2012

CEREMONIA/ Presidenti medalje për ish-të burgosurin Hysen Shoshori

TOPI SFIDON BERISHEN I DEKORON AKUZUESIN Akuza në 2002: Më 1975 kryeministri aktual urdhëroi të më varnin në litar. Burgimi pse mbushi Tiranën me trakte. Skënder Tufa: “Shoshori tha që në 1990 se Berisha do na marrë në qafë” Lajmi ɽ Faqe 10 Koment GRABITJA ɽ Faqe 11 INTERVISTE EKSKLUZIVE Kanaçet, Florenc Hoxha vazhdon fushatën kundër romëve

“THASH&THEM” ɽ Faqe 13-20

Presidenti në largim Bamir Topi vetëm pesë ditë përpara se t’i dorëzojë postin kreut të ri të shtetit, Bujar Nishani ka dekoruar Hysen Shoshorin, njeriun që ka akuzuar në mënyrë publike kryeministrin Berisha se i kishte dalë dëshmitar në gjyqin e diktaturës ndaj tij më 1975 duke kërkuar për të varje në litar.

NGA

Thyerja e një dere të hapur

M

TIRANE JAKIN MARENA

Blerim Destani: Fama më ka sjellë telashe me femrat Rezarta Shkurta del nudo. Topalli me gomone në Karaburun

PREÇ ZOGAJ

K

reu i shtetit në detyrë, vetëm pesë ditë përpara se të dorëzojë postin që mban prej pesë vitesh, ka dekoruar njeriun që ka akuzuar kryeministrin Berisha si spiun të diktaturës dhe që kishte kërkuar varje në litar. Kështu dje Presidenti Bamir Topi i akordoi Hysen Shoshorit Medaljen e Mirënjohjes me motivacionin: “Për sakri¿cat dhe qëndresën e papajtueshme ndaj diktaturës komuniste,... ɽ vijon në faqe 2-3

Kadare: Dua drejtësi, Nexhmija të më kthejë dorëshkrimin

ilioneri apo miliarderi Tom Doshi, deputet i Partisë Socialiste, është pa imunitet prej disa muajsh, ndërkohë që kryeministri Berisha po zhvillon një fushatë intensive kundër “miliarderëve” socialistë, sikur këta nuk lejojnë Ramën dhe opozitën të votojë heqjen e imuniteteve siç do shumica dhe kur do shumica. Majfton ky fakt emblematik për të shfryrë e zhvlerësuar retorikat e... ɽ vijon në faqe 6

Koment NGA

Shkrimtari Àet për gjyqin. Avokati: Hoxha s’ka dokument për dhurimin

MASAKRA NE PUKE

Familjarët: Policia ndihmoi vrasësit Rrë¿mi për vrasjet në “A1 Report”. Igli Totozani: Ndjekje penale policisë TIRANE ELTON QYNO

B

ardhok Markaj, vëllai i Paulin dhe Hil Markaj që u ekzekutuan në pritë nga anëtarët e ¿sit Përmarkaj, shprehet se shkak i konÀiktit ka qënë lakmia e tre vllezërve për të zënë... ɽ Faqe 8-9

Bardhok Markaj

Tone Markaj

STEFAN FULE

Drejt udhës së zgjerimit

G

jashtë muajt e fundit është bërë një progres i madh në dosjen e zgjerimit falë bashkëpunimit mes Komisionit Evropian dhe Presidencës Daneze. Në ¿llim ishim mjaft të vetëdijshëm për nevojën e ruajtjes së ritmit të zgjerimit në mes të krizës ¿nanciare. Në fund, pasi i kishim dhënë përparësi zgjerimit në agjendat tona, është e drejtë të thuhet se jo vetëm që e ruajtëm ritmin, por... ɽ vijon në faqe 6


2

E shtunë, 21 korrik 2012

POLITIKE

Zgjedhja President, Nishani dorëhiqet nga funksionet në PD

P

residenti i zgjedhur i vendit, Bujar Nishani përmes një letre dërguar dje Kryetarit të PD Berisha, e njofton për largimin nga anëtarësia në PD dhe dorëheqjen nga të gjitha funksionet e zgjedhura në këtë parti. Ky fakt u bë i ditur përmes një deklarate për shtyp, ku sqarohej se ky largim vjen pas zgjedhjes së tij në postin e Presidentit dhe në zbatim të

përcaktimit kushtetues, ku Presidenti nuk mund të jetë anëtar i asnjë partie politike. Presidenti i zgjedhur, Nishani, i ka adresuar kryetarit të PD falenderimet për të gjithë vlerësimet që ka patur nga strukturat e PD gjatë viteve të angazhimit e veprimtarisë së tij politike. Nishani, ka shprehur të gjithë vlerësimin e tij për hapësirën dhe ambientin bashkëpunues që

ka patur në strukturat e PD, në promovimin e të gjitha vlerave demokratike dhe parimeve në të cilat ka besuar gjatë të gjithë kësaj periudhe. Ai ka nënvizuar të gjithë përgjegjshmërinë e tij për të qenë një President tërësisht jashtë ndikimeve politike të çdo pale dhe një përfaqësues i interesave të qytetarëve, vendit dhe kombit.

Medalje Mirënjohjeje për ish-të burgosurin e komunizmit

Bamir Topi dekoron “armikun” e Berishës Shoshori akuzoi kryeministrin se dëshmoi kundër tij „„„

TIRANE

Sot

JAKIN MARENA

"Edhe sot, mbas 18 vjetësh në liri, Shoshori provon në një mënyrë tjetër viktimizimin. Mbi 75 vjeç ai mund të bëjë një bilanc të trishtuar duke shtuar dhe një detaj më shumë në jetën e tij të trazuar: arrijnë deri sa t´i mohojnë ekzistencën".

vijon nga faqja 1 ...për aktet kurajoze dhe angazhimin jetësor në mbrojtje të vlerave të lirisë dhe demokracisë". Mund të duket një dekorim normal ky i bërë dje nga kreu i shtetit në largim Bamir Topi për një ish-të burgosur të diktaturës komuniste sikurse është Hysen Shoshori. Por duke parë se kush është personi i dekoruar, çfarë e lidh atë me emrin Sali Berisha dhe për më tepër marrëdhëniet e acaruara të Topit me kreun e qeverisë, dekorimi përtej vlerësimit për vuajtjet e këtij ish-të burgosuri nga diktatura, është parë dhe si një provokim për kryeministrin Berisha. Hysen Shoshori është njeriu që ka akuzuar në mënyrë të drejtëpërdrejtë ish-kreun e opozitës së parë shqiptare, njëherësh kryeministrin aktual Sali Berisha se i ka dalë dëshmitar të vitin 1975, duke tundur në dorë një trakt të Shoshorit që e kishte mbajtur për 12 vite të fshehur dhe kishte kërkuar varjen në litar për të. Një akuzë tepër e rëndë kjo, për të cilën Berisha është shprehur se nuk qëndron. Por sërish Shoshori ka akuzuar në intervista se ishte tepër i kthjellët në kujtesën e tij dhe e mbante mend Sali Berishën që kishte kërkuar në mes të sallës së gjyqit varjen në litar për të, duke tundur traktin që Shoshori kishte vënë në muret e fakultetit të mjekësisë 12 vite para dhe që Berisha e kishte ruajtur sipas tij, me fanatizëm. Ndërkohë që Topi, me sa duket duke firmosur dekretet e fundit si president, nuk ka munguar që të përfshijë në listën e të dekoruarve dhe viktimën e Sali Berishës, sipas pretendimeve të vetë Shoshorit. Po kush është Hysen Shoshori, si mbahet mend në vitet '70-të. Eshtë ende një nga misteret e mëdha të së shkuarës. Për tiranasit e vjetër emri i tij ka qenë mjaft i njohur. Shoshori konsiderohej si një nga mendjet më të "krisura" të kohës, me një guxim të jashtëzakonshëm që krejt i vetëm, kishte vendosur të sfi-

Në foto: (majtas) Faksimile e motivacionit të dekorimit (djathtas) Dekorata

Bëri trakte anti-Hoxha

Shoshori: Sali Berisha në vitin 1975 kërkoi varje në litar për mua „„„

TIRANE

H

ysen Shoshori, i cili për 13 vite me radhë shtypi e shpërndau i vetëm plot 41100 trakte kundër Enver Hoxhës akuzon Berishën. Si u zhvillua gjyqi dhe ai i mbani mend dëshmitarët? Unë në atë sallë gjyqi, të mbushur me popull, fiksova një fytyrë që m'u ngulit në mendjen time. Po priste mes këtij populli duke thënë "ky njeri që është marrë me këto trakte të varet në litar", dhe në këtë moment nxori një trakt duke ia tundur kryegjykatësit. Çfarë bëri ky dëshmitar nëse ju kujtohet? Ky njeri që priste pranë këtij populli, nxori traktin nga xhepi dhe duke iu drejtuar kryetarit të gjykatës, "të varet në litar, që u mor me këto", duke e tundur para popullit dhe sytë e kryetarit të gjykatës. Më habiti se viti që po u gjykoja ishte viti 1975. I kujt viti ishte trakti? Ky trakt, duhet të ishte i vitit 1962, sepse m'u kujtua koha që e kisha vendosur na fakultetin mjekësor. Tha "dëgjo, populli kërkon varje në litar, por prapë se prapë donte diktaturën e Enver Hoxhës. Edhe sipas aktakuzës, edhe sipas asaj që ai vetë ka pranuar fillimisht në proces e më pas edhe publikisht me gojën e tij gjatë periudhës 1961-1974 ka

Faksimile e vendimit të gjykatës më ‘75 partia do të mendojë për ty". Çfarë dënimi iu dha gjykata? Me vdekje. Po kush ishte ky njeri që dëshmoi kundër jush? Ky njeri, i cili është një komunist pasionant e fanatik i pandreqshëm, që për me arrit në majat më të larta të hierarkisë së pushtetit komunist ka përdorur dhe traktin tim, duke ndikuar drejtpërdrejtë në dënimin tim me vdekje, ishte Sali Ram Berisha. A jeni i sigurtë z.Hysen? M'u kujtua që ky emër, ishte i asaj fizionomie që thoshte për mua "të varet në litar". Unë mund t'ju them që asnjëherë nuk mund të harrohet bisha që të kafshon.

shpërndarë 41 100 trakte. Nga gjithë ky mal urrejtje, poshtërimi publik për diktaturën, organet e saj kanë mundur të sigurojnë një sasi prej 277 copësh. Sipas Shoshorit njërën nga ato e

ka pasur kryeministri i sotëm, kurse sipas bashkëvuajtësve të tij, një tjetër trakt ishte dorëzuar nga një tjetër emër publik në Shqipëri, deri vonë diplomat. Dhe diplomati shqiptar, u penalizua

fillimisht për një gjë të tillë në 1996, duke ju hequr e drejta e konkurimit për deputet, por që më pas mundi të rifitojë pastërtinë e figurës së tij. Në gjyq, ndryshe nga sa pretendohet për Berishën ai thjesht ka shpjeguar rrethanat në të cilat ka gjetur traktin. Sipas vendimit të gjykatës së Tiranës, të datës 10 shkurt 1975, vërtetohet se Shoshori ka pranuar se ka vepruar me ndërgjegje të plotë: "duke pasur për qëllim që traktet t´i lexonin njerëzit që populli të bëhej sa më i pakënaqur nga Partia dhe të ngrihej për të shpëtuar nga kthetrat e diktatorëve…", shkruhet në këtë vendim. Por Shoshori nuk është ndalur këtu. Me një guxim që edhe sot ngjan i jashtëzakonshëm, ai arrinte deri aty sa të shkruante: "…ai njeri që ka një armë dhe nuk shtie në udhëheqësat kryesorë dhe në levat e tyre si të këshillave të lagjeve është i lig, është frikacak, është servil…" Ky trakt mban datën 22 janar 1968. Mbas një viti të gjatë në hetuesi, Shoshori fillimisht dënohet me vdekje nga gjykata e Tiranës, por në një rikualifikim vërtet të habitshëm të veprave penale me të cilat e akuzonte drejtësia komuniste, pleniumi i gjykatës së lartë e dënon atë me 25 vjet heqje lirie. Më pas, për të fillon kalvari i gjatë i burgjeve. Spaç, Burrel dhe së fundi Sarandë, ku ishte nga të fundit të burgosur politikë të liruar nga burgu. Mbas 16 vjetësh në qeli, pa u vizituar kurrë nga të afërmit e tij, në 17 mars 1991, Shoshori do kthehej sërish në Tiranë.

Të hënën

Dekorohet Ardian Klosi pas vdekjes

K

reu i shtetit në detyrë, Bamir Topi vetëm një ditë përpara se të dorëzojë postin e tij tek Presidenti i zgjedhur Bujar Nishani do të firmosë dekretet e fundit. Kështu ditën e hënë mësohet se Topi do të dekorojë publicistin, përkthyesin dhe veprimtarin e shquar Ardian Klosi, që u nda nga jeta muaj më parë. Dekorimi i tij do të bëhet pas vdekjes për merita të larta në fushën e gjuhësisë, publicistikës, përkthimit dhe veprimtarisë së shoqërisë civile. Mësohet se do marrin pjesë elita intelektuale dhe përfaqësues të shoqërisë civile, më të cilët Klosi ka ndarë për vite me radhë të gjitha gëzimet e shqetësimet e tij. Dekorimi është një homazh për të.


E shtunë, 21 korrik 2012

3

POLITIKE

Ish-i dënuari me vdekje: Po fle nëpër bordurat e rrugëve

K

alvari i mundimeve të Hysen Shoshorit nuik ështëg ndalur as pas daljes nga burgu. "Jeta ime që po e bëj është një burg në ambient të hapur, sepse jam i pastrehë nga që streha ime ishte atdheu im. Ajo m'u grabit. Në këtë moshë për strehë kam bordurat e rrugëve", ka qënë deklarata e tij për mediat, duke akuzuar shtetin shqiptar për moskujdesjen

për të. "Një e mirë që i ndodh kësaj jetës sime, po i bëhet nga një bashkëvuajtës që më ka marrë për të kaluar natën, një pjesë tjetër të ditës e kaloj në bibliotekë, por një e keqe tjetër që po i ndodh moshës sime është se po dremis gjumin nëpër bordurat e rrugëve", thotë ai. Duke nënvizuar se mbahet me një pension shumë të vogël. "Burimi i jetesës sime, duke qenë i vetëm,

që është një nga fatkeqësitë më të mëdha të jetës sime, qenka vetmia. Burimi i jetesës është vetëm një pension qesharak prej 60 mijë lekësh. Unë i them vetes sepse shihesh i gjallë nga të tjerët, nuk do të thotë se po jeton", ka qënë deklarata e Shoshorit, përmes të cilës ka shpjeguar tërë dhimbjen e shkaktuar nga regjimi komunist, por dhe moskujdesi pas demokracisë.

Flet kryetari i shoqatës së të burgosurve politikë

„„„

TIRANE

JAKIN MARENA

K Në foto: Hysen Shoshori

Berisha:

"Eshtë i dehur, nuk e njoh fare"

K

reu i qeverisë i ka cilësuar shpifje akuzat e ish-të dënuarit me vdekje Hysen Shoshori. "S'kam qënë kurrë në asnjë proces gjyqësor gjatë gjithë jetës sime, as civil as penal, as politik dhe as jopolitik. Unë nuk e njoh fare këtë familje e kjo përbën thjeshtë një fantazi nga më vulgaret. Nuk e di nëse është i dehur apo jo i dehur, nuk e di se në ç'gjendje psiqike bën ky këto deklarata, nuk kam fare të drejtë ta paragjykoj. Di që gjatë gjithë jetës sime s'kam marrë pjesë në asnjë proces civil apo penal. Jo nga viti 1975 por që nga viti 1944 kur kam lindur e deri më sot", tha Berisha. Ai i ka cilësuar shpifje akuzat, ndërsa thotë se djali i Shoshorit i ka thënë kryeredaktorit të RD se 'babai im po manipulohet'.

ryetari i shoqatës së të burgosurve politikë të Sh qipërisë, Skënder Tufa, bashkëvuajtës në burgjet e diktaturës bashkë me Shoshorin në një intervistë për gazetën "Shqiptarja.com" thotë se ai që kur ishin në burgun e Sarandës në vitin 1990 tha se Berisha do marrë Shqipërinë më qafë. Tufa flet për vuajtjet e diktaturës dhe akuzon Berishën si persekutor dhe diktator si Enver Hoxha. Si e vlerësoni dekorimin nga Presidenti të Hysen Shoshorit? Ndonëse i vonuar, dekorimi i z.Hysen Shoshori nga shumë i nderuar zoti President i Republikës, Bamir Topi, është një nderim për Hysenin, për familjen e tij të persekutuar në skajin më ekstrem të fjalës "persekutim" si dhe për ne miqtë, bashkëvuajtësit e tij. Vepra e Hysen Shoshorit është unike jo vetëm në Shqipëri por në të gjithë evropën postkomuniste, për arësye se ai me guxim dhe kurajo të pakrahasuar për 13 vite me radhë ka shtypur dhe shpërndarë 41 100 trakte, të cilat kanë shërbyer sadopak për ndërgjegjësimin e qytetarëve ndaj regjimit diktatorial të Hoxhës. Po vonë ama...? Ky dekorim nderon dhe atë shtresë që sot po persekutohet nga qeverisja aktuale e cila është vazhduese e regjimit të kaluar, me trajtimin që u bën të burgosurve politikë, me uzurpimin e të gjitha pushteteve, diktatori i ri Sali Berisha i ka kaluar kufinjtë e një diktatori të tillë. I cili nëse do të bëhej një barazim arithmetik do të na dilte Enver+Ramiz=Sali. Dekorimi i zotit Shoshori është frymëzim për ne të burgosurit politik të brezit të ri, njëkohësisht duhet t'i shërbejë ndërgjegjes së fjetur aktuale shqiptare, që ta thotë fjalën e saj pa frikë, ashtu sikurse ky martir në kohën më të egër të diktaturës, i vetëm, foli qartë për 13 vite me radhë. Pse zoti Shoshori nuk ishte prezent në marrjen e dekoratës..? Me sa kemi dijeni zoti Shoshori është në gjendje të rëndë shëndetësore. Kontaktet me mikun tim Hysen Shoshori nuk kam mundur që ti kem pas daljes time nga burgu i dytë. Për të sqaruar diktaturën e kamufluar vetëm për intervistën që kam bërë me zotin Shoshori në vitin

Tufa: Shoshori na tha se Berisha do na marrë më qafë "Paralajmërimi më '90 në burgun e Sarandës" Dëmshpërblimi "Që nga viti 2007 kur ka dalë ligji 9831 e deri më sot leku është zhvlerësuar rreth 30 për qind. Pra e thënë thjeshtë të burgosurve politikë sot u jepen 30 përqind më pak para se sa në ditën kur është miratuar ligji. Dhe ky është kësti i parë, por çfarë do të ndodhë te kësti i tetë".

Kryetari i shoqatës së të burgosurve politikë të Shqipërisë, Skënder Tufa 2002, njerëzit e Berishës më kanë kërcënuar me jetë për ta tërhequr atë. Dhe kur unë nuk kam pranuar ta tërheq akuzën, më ka burgosur me akuza absurde, për t'u hakmarrë ndaj këtij veprimi. Persekutimi që po bën pushteti aktual kundër të burgosurve politikë, është i pashoq. Dhe në disa drejtime ia kalon atij të diktaturës së vjetër. Konkretisht, sot kemi gjyqe politike kundër të burgosurve politikë. Kemi ndalime nëpër komisariate, nga tubimet që bëjnë të burgosurit politikë, për të cilat

janë delja e zezë e këtij regjimi, i cili duke fyer, rrahur, riburgosur dhe dënuar të burgosurit politikë për motive politike, dëshmon se është një regjim diktatorial, i aftë të shtypë çdo përpjekje qytetare për liri dhe drejtësi. Presidenti në largim Topi, me dekorimin e Shoshorit që ka akuzuar Berishën se i ka dalë dëshmitar duke kërkuar dënimin me varje, është një provokim ndaj kryeministrit, njëherësh dhe

"Diktatura vazhdon direktivën e planit "B" për të ruajtur themelin e diktaturës. Këtu e ka burimin dhe frika qytetare" është në dijeni dhe ka ndërhyrë dhe Avokati i Popullit. Ku konsiston kjo dhunë....? Të burgosurve politikë ju ndalohet e drejta e tubimit, duke iu kthyer përgjigjie absurde. Këto veprime të njëanshme kundrejt kësaj shtrese, për të cilën qeverisja aktuale ka publikuar se janë themeli i demokracisë, realisht

rivalit politik? Jo aspak. Zoti Topi gjatë mandatit të tij ka dëshmuar ekuilibër dhe qytetari që u mungon shumë politikanëve të sotëm. Dekorimi i Shoshorit është tepër i vonuar për arësye se, vepra e tij unike që është tregues për një rend demokratik, nuk ka mundur që të nxirret në pah, për arësye se ky martir është fisnik. Ai kurrë nuk tha se: unë jam heroi që kam bërë

veprën e shpërndarësit të trakteve kundër diktaturës dhe vetëm diktatorit Hoxha. Sali Berisha, përgjatë gjithë kohës që drejtonte qeverinë, vazhdoi persekutimin kundër Hysen Shoshorit. Kalvari i këtij personi nuk ka mbaruar ende. Dekorimi që i bëri presidenti është vetëm njëra anë e medaljes së veprës së tij që u ndriçua. Po për politikën shqiptare...? Ky vlerësim i merituar është dhe një thirrje që i bëhet politikës aktuale shqiptare për të trajtuar shtresën e të burgosurve politikë të diktaturës hoxhiane sipas standardeve ndërkombëtare. Lojrat e qeverisë aktuale me ç'dëmtime për burgun për të burgosurit politik duhet të marrin fund menjëherë. Të burgosurit politikë duhet të integrohen në jetë dhe qeveria në bazë të ligjeve të dala nga parlamenti, jo nga VKM-të e qeverisë, duhet të trajtojë financiarisht këtë shtresë sa më parë që të jetë e mundur, për arësye se po i bëhet një spekulim financiar me paratë e burgut, duke ju vjedhur çdo ditë me anë të inflacionit. Sa vite burg bëri Shoshori dhe si u trajtua

familja e tij? Ai bëri 17.5 vite burg dhe jemi liruar në të njejtën ditë, më 17 mars të vitit 1991. Asnjeri nuk kishte që të na priste te dera e burgut, ditën e lirimit, për arësye se familjet tona ishin të internuara. Familja e Shoshorit, e ndjeu thellësisht kalvarin e persekutimit. Berisha e mohon të ketë qënë dëshmitar, jo më të ketë kërkuar varje në litar për Shoshorin. Si është shprehur dhe në konfidencë Shoshori për këtë çështje? Berisha e ka zakon ta mohojë krimin e tij. Kështu ka ndodhur me çështjen "Trebicka", me të nderuarin Remzi Hoxha, me "Gërdecin", më "21 janarin" etj. Deklaratat e tij nuk surprizojnë askënd sepse janë të mbushura me mashtrime dhe gënjeshtra. Nuk dua të zgjatem shumë, por dua t'ju citoj këtu një thënie të shkurtër të gruas së diktatorit Hoxha, Nexhmije Hoxhës. E cila pas pyetjes që i bëri moderatori i një emisioni televiziv se përse nuk e morët Berishën si doktor të familjes, ajo u shpreh: Nuk donim të fusnim UDB-në jugosllave në familje. Miku im Hysen Shoshori, ka qënë tepër i afërt me mua dhe me një rreth të ngushtë miqsh. Në burgun e Sarandës, kur kemi parë për herë të parë protestat e studentëve e të popullit të etur për liri që drejtoheshin nga Sali Berisha, Hysen Shoshori tepër i pikëlluar, i habitur dhe njëkohësisht i indinjuar është shprehur mes nesh: "Populli shqiptar nga shiu do të bjerë në breshër. Për arësye që ky që drejton këto protesta është dëshmitari që ka klërkuar varjen time në litar në vitin 1975". E mbante mend dhe si emër...? Në intervistën që unë kam botuar në gazetën e të burgosurve politikë "Plaga", botues i të cilës isha unë, zoti Shoshori është shprehur pas pyetjes që i kam bërë për herë të dytë, nëse është i sigurtë që Sali Berisha ishte dëshmitari i tij në gjyqin politik se: "S'mund të harrohet kurrë bisha që të kafshon". Eshtë pikërisht kjo thënie lapidare e këtij martiri, e cila sot ndihet nga çdo qytetar i thjeshtë. Unë nëpërmjet gazetës suaj do t'i ktheja dhe një përgjigjie disa diplomatëve të huaj të cilët janë prononcuar në media të habitur për mopsreagim qytetar. Të nderuar zotërinj, pushteti i sotëm është vazhduesi i pushtetit të djeshëm dhe pse i ngjyrosur.


4

E shtunë, 21 korrik 2012

POLITIKE TOPALLI HARRON T'I JAPË UJË PS

PD SKARCON DRAFTIN I LSI

Dje gjatë zhvillimit të forumit për ndryshimet në Kushtetutë, Topalli i ka bërë kritikë stafit të saj për mungesën e bidonave të ujit në tavolinë nga krahu i sociaslitëve. Me përjashtim të dy tre deputetëve, pjesa tjetër nuk ka pasur ujë. Ndërsa vetëm pak minuta më vonë, ku askush prej tyre nuk hapi bidonin për të pirë për shkak të mungesës së gotës, Topalli i tërheq stafit prap veshin për të sjellë gotat.

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli e ka quajtur të pavlefshëm dje amendamentin e Lëvizjes Socialsite për Integrim në lidhje me ndryshimet në Kuhstetutë që lidhet me imunisttin. Sipas Topallit, ky draft do skarcohej për shkak të mungesës së 28 fimave. Ky draft ishte dorëzuar ditën e martë në Kuvendin e Shqipërisë nga deputeti i LSI, Nasip Naço.

Demokratët ultimatum opozitës për të mbyllur procesin në 6 gusht

PD presion PS: Votoni sot imunitetin Topalli: E heqim sot. Majko: Ju jeni të paprekshëm Lajmi Pas shumë diskutimeve në lidhje me amendimet që do t'i bëhen Kushtetutës u vendos që Pandeli Majko dhe Edi Paloka të jenë dy deputetët e mandatuar për t'i çuar Kuvendit për votë në datë 6 gusht, një variant të unifikuar të PD-së e PS-së për heqjen e imunitetit.

„„„

TIRANE

FERNADA CENKO

P

artia Demokratike i ka vënë ultimatum Partisë Socialiste për ta mbyllur çështjen e imunitetit deri në 6 gusht, dje në mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit dhe

Komisioni i Ligjeve, që u mblodh për të filluar procedurat për ndryshimet në Kushtetutë. Ndryshe nga Partia Demokratike, Partia Socialiste kërkon ndryshime të tjera në Kushtetutë, përveç atij të imunitetit, duke kërkuar kështu një reformë në Drejtësi. Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli është shprehur se

Gramoz Ruçi "Të nderuar deputetë atë do ta votoni sot, sot!". Edhe pse opozita ka shprehur gadishmëri për ligjin si dhe rekomandimet që janë dhënë nga

EURALIUS dhe PACA, ajo ka propozuar dje ndryshime të reja në Kushtetutë që lidhem me votimin e gjyqtarëve dhe të Prokurorit të përgjithshëm. Opozita ka rënë dakord që të bëhen së pari këto ndryshime dhe me fillimin e sesionit të bëhen ndryshemet e tjera të propozuara nga Partia Socialiste. Duke dhënë konsensusin, Partia Socialiste zgjodhi si relator për këtë çështje, Pandeli Majkon, ndërsa Partia Demokratike Edi Palokën. Sot pjesë e kësaj tryeze do të bëhen edhe një sërë institucionesh të pavarura si dhe ekspertë në fyshën e jurisprudencës. Pas një debati për të ftuarit që kishte bërë administrata e Kuvendit, më në fund u miratua lista duke marrë parasysh edhe propoz-

imet e Partisë Socialiste. Ndërsa deputeti socialist, Gramoz Ruçi, deklaroi: "Ju nuk keni të drejtën të na anatemoni, të na privoni, të na rrëzoni këtu nismën tonë. Nuk votohet sot, po të votohet sot, po, të gjithë janë dakord, të ngremë dorën. Për ju është e rëndësishme data, për mua nuk është data, është filozofia, por ama një proces serioz

nuk është dhe nuk mund të bëjmë ajo që ne e kemi quajtur një andrim sot, një andrim nesër, jo". Ndërsa ndryshimi tjetër kushtetues, që socialistet depozituan në Kuvend paraditen e së premtes, për zgjedhjen me 84 vota të Prokurorit të Përgjithshëm, anëtarëve të Gjykatës së Lartë e Kushtetuese do të shqyrtohen pas imunitetit.

Debati

Zbardhen debatet për ndryshimin e Kushtetutës

Topalli: Pardje është depozituar në kuvend një shkresë për variantin që paraqiste LSI për këto ndryshime, por nuk plotëson kriteret formale juridike, me këtë shkresë kanë dashur të përcjellin vullnetin e tyre politik. Sot, është depozituar një iniciativë e PS për ndryshimet kushtetuese të cilat në fakt janë përtej imunitetetit. Do mendoja të fillojmë nga grupi i mazhorancës. I kemi kërkuar Komisonit të Venecias opinion, duke menduar se kjo nismë mund të votohet edhe me 3/5, ka pasur në vitin e kaluar disa seminare konsultime me EURALIUS për imunitetin, si një ndër momentet për të realizuar një standartat më të lartë për ta kufizuar këtë çështje tek korrupsioni. Sugjerimi ishte ndryshimet kushtetuesa, iniciativa e ardhur më datën 6, i përgjigjet këtyre insititucioneve dhe sot jemi në vazhdim të procedurës së hapur nga data 6 gusht. Shpresoj që në këtë çështje sot ka ardhur momenti

të ecim përpara e të tregojmë vullnetin politik. Topalli: Imuniteti është kërkuar nga Bashkimi Europian. Majko: Fryma e ndryshimeve tona ka të bëjë pikërisht me këtë, të heqim imunitetin dhe të diskutojmë disa nene që kanë të bëjnë me funksionalitetin e sistemit të drejtësisë. Nuk mund të dënojë një gjykatës që e ke emëruar ti, s'mund të të hetojë një prokuror që e ke hetuar ti, prandaj duam që këto detaje, ku fle 'djalli i mosgoditjes së korrupsionit' dhe jo i frikës së opozitës, ne të gjykojmë së bashku me qetësi atëherë ne po shtojmë edhe dy detaje të tjera, të cilat të mos garantojnë paprekshmërinë. Unë mund të mos kem imunitet, por jam i paprekshëm për arsye të tjera, se prokurorin e kam emëruar unë dhe gjykatësin e kam emëruar unë. Hazem Hajdarit për një shpullë i është

hequr imuniteti. Nuk lidhet kaq shumë imuniteti, ju prap ngeleni të paprekshëm. Unë prap do ta përdor atë shprehjen që e përdor shpesh "Fut dorën në qyp e nxjerr një magjyp". Topalli: Do ta votoni sot, sot! Majko: Në Shqipëri ka të paprekshëm. Edhe kryprokurorin e votuat, edhe presidentin e votuar po ju kundërvutë pastaj Topalli: E keni Sollakun në Asamble. Topi votoi për Ramën, merreni edhe atë bëjeni pjesë të Asamblesë së PS. Kjo është çështje vullneti. Keni rastin për të treguar para shqiptarëve vullnetin politik për të qenë të barabartë dhe se doni të luftoni korrupsionin. Ka 'klub miliarderësh'. Unë e di që në parlament janë disa që hyjnë për të marrë imunitetin, që ata të mos sulmohen kurrë dhe të vazhdojnë të bëjnë para në mënyrë

të paligjshme. Ruçi: Si do të vijojë ky debat. Kjo është mbledhja dhe unë kështu e kuptoj se kështu na thotë rregullorja. Thelbin e problemit e kam theksuar dhe siç e tha dhe Rusmaili, janë dy që duhet të bëhen; 1. nëse duhet të jemi parlament serioz. Ne kemi zbatuar nenin e rregullores që thotë se kur gjatë shqyrtimit të nismës ka amendamente të reja duhet të përmbushin kërkesat e Kushtetutës, që Rusmaili e pranon se përmbush. E kemi keq ne? Bëni politikë në media, por ju nuk mund të na rrëzoni nismën tonë. Për ju është e rëndësishme data, për mua është e rëndësishme filozofia. Ju datën e keni vendosur në mënyrë të njëanshme. Nuk është proces serioz. Ju zgjodhët një president në mënyrë të njëanshme dhe ndoshta nuk do vinit te këto propozime nëse nuk do e zgjidhnit në mënyrë të njëanshme. Sot nuk do vinit nëse nuk do ndodhte ajo që

ka ndodhur me dekret e presidentet. Nuk do të ndodhte nëse nuk do ndodhte shkarkimi i Prokurorëve. Ky është problemi se korrupsionin e bëjnë pushtetarët, jo opozita. Ne duam të mbrojmë pushtetin tuaj sot dhe tonin nesër, por kjo ndodh kur shteti është i pa kapur nga pushteti. Majko: Ne s'kemi frikë, imunitetin unë e heq, por dal përballë një gjykatësi që e kam emëruar unë, një prokurori që e kam emëruar unë, si thoni ju do ju prekë, do ju gjykojë ai person të cilin e keni emëruar ju. Pra problem është paprekshmëria. Drejtësia duhet të funksionojë, ajo nuk e godet korrupsionin. Ju nuk doni të ndryshoni 1 nen, por 6 nene. Për këtë çështje duhet të ndryshoni 6 nene, ne po shtojmë edhe dy detaje të tjera, të mos garantojmë paprekshmëri, sepse unë mund të mos kem imunitet por mund të jem i paprekshëm nga mosfunksionimi i drejtësisë.


E shtunë, 21 korrik 2012

5

POLITIKE

Diplomohen studentët e Akademisë Politike, Rama: Bashkë fitojmë zgjedhjet

J

anë diplomuar studentët e rinj të Akademisë Politike, ku merrte pjesë dhe kreu i PS, Edi Rama. Në fjalën e tij, ai theksoi se PS do ti fitojë zgjedhjet e ardhshme, për të hapur një kapitull të ri, që duhet të sjellë punësim për të rinjtë e të rejat që sapo diplomohen. "Kjo rrugë hyn në një fazë të rëndësishme me zgjedhjet e ardhshme, të cilat jam i bindur se ne së bashku do i fitojmë për të

mbyllur një kapitull të zgjatur zvarritje e rrënimi të vazhdueshëm e për të hapur një kapitull të ri, që duhet të jetë një kapitull që në çdo faqe të tij, shqiptarët të gjejnë përgjigje për pikëpyetjet që kanë përpara", u shpreh Rama gjatë fjalës së tij. Në ceremoninë e zhvilluar e morën fjalën Drejtori i Fondacionit Friedrich Ebert Frank Hantke, si dhe Sekretari për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në PD

Italiane, Giacomo Fillibeck. Nuk kanë munguar përgëzimet për të rinjtë nga Maqo Lakrori drejtues më shumë kontribut në Akademinë Politike. Në vitin e dytë të këtij kursi u diplomuan 36 studentë. Por pati një veçanti, pasi me nismë të Kryetarit të PS, Edi Rama dhe në bashkëpunim me drejtues dhe kontribuues të PS, pati dhe një kurs tjetër të veçantë të kësaj akademie.

Paralajmërimi i ish-presidentit Alfred Moisiu „„„

TIRANE

I

sh-presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu, deklaroi dje për "Zëri i Amerikës" se heqja e imunitetit të zyrtarëve dhe ndryshimet në Kushtetutë duhen bërë me kujdes.

Propozimi

Prokurorët: Hiqni imunitetet

Shkëlqim Hajdari

E

dhe prokuroria këm bëngul që për deputetët dhe gjyqtarët të ketë kufizim me ligj të imunitetit gjatë kryerjes së veprimeve hetimore e tillë që grupi i hetimor të mos ketë pengesë për të mbledhur provat dhe për të kryer veprimet e domosdoshme hetimore. Gjatë një interviste për Top Channel kreu i Shoqatës së Prokurorëve e njëkohësisht kryeprokuror i Apelit, Shkëlqim Hajdari deklaroi se autorizimi për imunitetin të kërkohet vetëm në rastin e komunikimit të akuzës apo të arrestimit. "Për zyrtarët e lartë, pra deputetët dhe gjyqtarët organi i hetimit të ketë të drejtë të hetojë dhe të kryejë veprime hetimore përsa i përket grumbullimit të provave ", deklaron zoti Hajdari.

Zoti Moisiu! Cili është në thelb shqetësimi juaj mbi nismat e fundit për ndryshimet e Kushtetutës lidhur me imunitetet e zyrtarëve të lartë shtetërorë. Ju jeni kundër heqjes së imuniteteve apo po analizoni çështje të tjera të këtij procesi? Përkundrazi, ne nuk jemi kundër heqjes së imunitetit. Kjo doli qartë edhe nga diskutimet e pjesëmarrësve të forumit, por ne jemi kundër kësaj procedure që po ndiqet. Nëse duhet ndërhyrë në Kushtetutë, atëherë duhet të ndërhyjmë për të gjitha problemet, jo të na bëhet Kushtetuta si një leckë, një pjesë sot, një pjesë nesër e një pjesë pasnesër. Kemi përvoja shumë negative si ajo e vitit 2008, për të cilën ne po paguajmë kosto si qytetarë ende sot. Nëse vazhdojmë kështu sipas oreksit të politikës të ditës të fusim duart në Kushtetutë, kjo nuk është e drejtë. Këtë nuk e bën asnjë vend. Nëse duhet ta bëjmë këtë punë, duhet ta bëjmë ashtu si duhet bërë. Nëse bindemi se duhet ndërhyrë, atëherë duhet të krijohet një komision, të bëhet një punë e madhe, të thithen mendime nga shoqëria civile, nga konstitucionalistët, nga specialistët kryesorë dhe pastaj të arrihet në konkluzione se çfarë duhet bërë dhe çfarë jo. Ne për këtë jemi. Zoti Moisiu! Ndërkohë që po diskutohet heqja e imunitetit për zyrtarë të lartë, apo kufizimi i imuniteteve për gjyqtarët në Shqipëri, bota e krimit vazhdon të sofistikohet dhe gjyqtarë dhe njerëz të drejtësisë ndeshen me krimin e organizuar. Si mendoni se mund të zgjidhet kjo mospërputhje në debatin për im-

Të mos e bëjmë kushtetutën një leckë Ndryshimet, pas thithjes së mendimeve nga specialistët Forumi Civil

Kundërshtohet ndryshimi i Kushtetutës

F

Korruptimi Unë 5 vjet në krye të shtetit u ktheva në shtëpinë ku isha, tani i ke deputetët dhe nuk merret vesh se si i bëjnë nga 2-3 shtëpia, në Tiranë, në bregdet e në mal, me disa makina… Me rrogë këto nuk bëhen se me rrogë nuk i bën as presidenti që e ka pagën më të lartë nga të gjithë.

unitetet e tyre? Ligji për krimet e rënda është miratuar që në vitin 2002, dhe siç e dini Gjykata e Krimeve të Rënda është organizuar më 2003. Kam qenë në krye të shtetit atëherë dhe jam marrë me këtë problem, sipas detyrimeve kushtetuese që kisha. Mund t'u them që ende në atë ligj figuron që këta anëtarë dhe Gjykatës së Kri-

meve të Rënda duhet të kenë makina të blinduara, duhet të kenë truproje dhe akoma kjo punë nuk është zbatuar. Zoti Moisiu! Prokurorja e përgjithshme, Ina Rama, ka thënë që imuniteti i zyrtarëve i pengon prokurorët që të hetojnë për korrupsionin. Cili është mendimi juaj lidhur me punën e drejtësisë apo me mungesën e vullnetit të politikanëve shqiptarë për të luftuar më mirë korrupsionin edhe pa qenë nevoja për të prekur imunitetet e zyrtarëve? Në fakt edhe kur është hequr imuniteti politikanëve nga parlamenti dhe prokuroria ka bërë atë punë që ka bërë, kur ka vajtur në gjyqësor, këto gjëra janë sfumuar. Ende janë edhe 2 procese të njohur, por ende janë "pending". Dihet që kam bërë një libër "Midis Nanos dhe Berishës" dhe në parathënie kam theksuar: "Rilindasit tanë shkrinë jetën dhe pasurinë e tyre për të bërë Shqipërinë, ndërsa sot, më vjen keq që po shkrihet Shqipëria për t'u pasuruar politikanët".

orumi Civil 2010', krijuar nga dy ish-presidentët Al fred Moisiu dhe Rexhep Meidani gjatë një tryeze diskutimi për ndryshimet e pritshme të Kushtetutës, fajësuan klasën politike, se është duke bërë po të njëjtin gabim si në 2008-ën, kur Kushtetuta pësoi disa ndryshime. Konstitucionalistët dhe anëtarët e shoqërisë civile apeluan për nevojën e një diskutimi të pjekur qytetar. Sipas tyre nuk duhet toleruar ngutja, që po vihet re në kryerjen e këtyre ndryshimeve në emër të integrimit europian. Gjatë tryezës është kritikuar edhe roli i ambasadorëve, të cilët për fatet kushtetuese të shqiptarëve vendosin afate, se kur duhet të ndodhin ndryshimet. "Sikur edhe një presje të duam të ndryshojmë në Kushtetutë duhen bërë analiza të raporteve të këtij ndryshimi, me raportin e ndryshimeve që sjell në përgjithësi në kuadrin e sistemit, sepse Kushtetuta është një sistem, që nëse ne lëvizim edhe diçka të vogël, absolutisht mund të krijojmë boshllëqe të tilla që rrëzojnë stivën", tha Aurela Anastasi, konstitucionaliste.

KAB INETI KABINETI AP ARA TE D ËGJIMI APARA ARATE DË Mbi bazën e një experience 10-vjecare në fushën e vendosjes së APARATEVE të dëgjimit kabineti "SALAJ" ju vjen në ndihmë në këto shërbime: Â Â Â Â

Matjen e dëgjimit (audiogram) FALAS. Marrjen e masës si dhe përgatitjen e saj (silikon apo akrilike) në kohë rekord brënda dy ditëve. Përcaktimin dhe programimin e aparatit sipas shkallës së dëgjimit. Shërbime (servis) për të gjitha tipet e aparateve. Adresa: Pallatet e Shallvareve, Rr. Dëshmorët e 4 Shkurtit, përballë Taiwan Nd. 24, Shk. 4, Ap.5 - Tiranë Tel: +355 4 2262 304 / Mob: 068 23 800 95 E-mail: info@salajakustik.com Website: www.salajakustik.com


6

E shtunë, 21 korrik 2012

OPINION

Koment

Thyerja e një dere të hapur NGA

PREÇ ZOGAJ

vijon nga faqja 1 ...kësaj vere kundër armiqve imagjinarë të heqjes së imunitetit. Prokuroria mund të hetojë pa pengesa çdo akuzë dhe madje çdo dyshim në adresë të Tom Doshit dhe të çdo milioneri, apo miliarderi tjetër me imunitet. Siç e kanë vwnë në dukje disa kolegë gazetarë, Prokuroria e Shqipërisë nuk ka patur e nuk ka arsye për t’u qarë në lidhje me heqjen e imunitetit të deputetëve. Në shumicën dërmuese të rasteve kërkesat e saj gjatë dy dekadave të fundit janë miratuar nga Kuvendi. Në këtë pikë pushteti ligjvwnës dhe pushteti i drejtësisë në Shqipëri kanë shkuar grurë në krahasim me pushtetet analoge në Itali, apo në vende të tjera të Europës ku shpeshherë Parlamentet kanë hedhur poshtë kërkesat e Prokurorive për zhveshjen e deputetëve nga imuniteti. Nëse ka një gjë që mund edhe ta nderojë Kuvendin e Shqipërisë këto njëzet vjetër e fundit është mospengimi i Prokurorisë për të hetuar persona me imunitet kur kjo e fundit ka ndërmarrë veprime zyrtare në këtë drejtim. E megjithatë, në analizë të fundit kjo nuk ka vlejtur për gjë. Kemi qenë dhe mbetemi një vend kampion i korrupsionit dhe pandëshkueshmërisë në sferat e larta. Që do të thotë se nuk çalon gomari nga veshët, se tjetërkund duhet kërkuar zgjidhja, se Brukseli dhe Uashingtoni janë në iluzion në lidhje me efektet që ka heqja e imuniteteve në luftën kundër korrupsionit. Në thelb, lufta apo gjoja luftë për heqjen e imunitetit në Shqipëri është si të thyesh një derë të hapur. Kjo tashmë ka marrë rrugë dhe nuk ia vlen ta diskutosh më shumë. Konteksti i çwshtjes tregon qartë se duke shpikur një luftë boshe me kundërshtarë imagjinarë, tani që iu mbush mendja për heqjen në rrugë ligjore të imunitetit, kryeministri është duke ia futur kot me ato që thotë përditë për ketë temë. Ai nuk ka hallin e bllokimit. Nga përvoja e tij e pasur politike e di se një opozitë serioze nuk mund të funksionojë kështu, “amin o hoxhë”, edhe për gjëra kaq të rëndësishme. Ai e ka të qartë gjithashtu se do të këtë një zgjidhje, sa kohë që heqjen apo kufizimin e imuniteteve e kërkojnë edhe ndërkombëtarët. Në këto kushte atij me sa duket i shijon loja e vjetër e marrjes zvarrë të opozitës, sikur kjo nuk po i afrohet zgjidhjes me opsionin e saj, por po e tërheq me forcë kryeministri. Kështu mendon të nxjerrë kapital politik për vete. Nëse për dreq nuk do ta tërheqë dot në afatin e parashikuar, do të mundohet t’ja faturojë asaj refuzimin për herë të tretë të statusit të vendit kandidat në BE. Sido që të shkojnë punët, në res-

pekt të popujve dhe vendeve që kanë sakrifikuar për demokracinë dhe në respekt të inteligjencës së publikut shqiptar gjithashtu, është rasti të sqarohen disa gjera të thjeshta. Së pari, imuniteti nuk ka lindur për të diferencuar qytetarët para ligjit, por për t’i dhënë frymëzim, mbështetje dhe garanci me të madhe lirisë së të zgjedhurve me votë të lirë nga populli në organin ligjvenës. Imuniteti është një arritje e demokracisë. Imuniteti ka fituar vlerë në histori si mburojë e opozitës kundër arbitraritetit dhe tundimeve hakmarrëse të pushtetit. Është pasuria e opozitës, për rrjedhim e demokracisë. Po të ishte për kulturën dhe traditën politike shqiptare imuniteti nuk dot vendosej kurrë. E kemi marrë nga kushtetutat e botës. Duke e huazuar si një gjë të huaj, nuk e ndjejmë as kur e kemi, as kur duam ta heqim. Diktaturat që reklamojnë barazinë nuk e kanë njohur e nuk e njohim imu-

nitetin. Kjo nuk do të thotë që në vartësi të pjekurisë së demokracisë dhe problematikës së kohës të mos rishikohet heqja apo kufizimi. Por një gjë që është vendosur me përpjekje si arritje e shekujve nuk mund të hiqet duke parë orën se mos po mbyllet kazinoja. Së dyti, siç e cekëm edhe ma lart, heqja e imunitetit le të bëhet,

vetvete në luftën kundër korrupsionit. Mendoj se do të jëtë kozmetikë dhe asgjë me shumë. Shqiptarët e dinë dhe ndërkombëtarët nuk kanë përse të mos e dinë: ka vetëm një “imunitet” që pengon drejtësinë dhe ndëshkueshmërinë në Shqipëri. Është mbrojtja politike që kryeministrit i vendit dhe një sistem i twrë politik, ekonomik

Nëse ka një gjë që mund edhe ta nderojë Kuvendin e Shqipërisë këto njëzet vjetër e fundit është mospengimi i Prokurorisë për të hetuar persona me imunitet kur kjo e fundit ka ndërmarrë veprime zyrtare në këtë drejtim. meqenëse janë lëshuar edhe ndërkombëtarët me “eureka”, duke provokuar kukurizma dhe të qeshura në pallatet politike të Tiranës, por nuk na bind njeri se kjo do të ketë ndonjë ndikim domethënës në

dhe mediatik u bëjnë të gjithë atyre zyrtarëve që nuk duhet të preken, nuk duhet të hetohen, nuk duhet të gjykohen dhe ca më pak të dënohen ngaqë pandëshkueshëria e tyre është dega ku mbahet qeveria. Duhet

hequr ky “imuniteti” tjetër piksëpari. Ky politiku, ky që mban ligjin larg ministrit të korruptuar, ky që tremb prokurorin dhe gjykatësin, duke i bërë dora-dorës ortakë në të keqe. Sepse drejtësia që nuk godet shkeljet korruptohet. Sqarimi i tretë, është më i thjeshtë: heqja e imunitetit nuk krijon vende të reja pune, siç u tha një ditë në një mbledhje qeverie. Ky është një spekullim populist. Është një lajthitje në fakt. Kush mund ta besojë këtë? Askush, përveç ndonjë trushplari që ka mbetur i tillë që nga koha e komunizmit. Sqarimi i katërt është midis sqarimit dhe pyetjes: sa do të ndikojë heqja e imunitetit në fatin e ftesës së Shqipërisë për të marrë statusin e vendit kadidat në BE? Kam përshtypjen se pikat e pazbatuara të listës së kritereve peshojnë me shumë se ato të zbatuarat. Opozita duhet të ketë një ide të saktë për ketë. Sëpaku të mos i shkojë vota kot.

Koment

Drejt udhës së zgjerimit NGA

STEFAN FULE

NGA

NICOLAI WAMMEN

vijon nga faqja 1 ...edhe e shtuam atë. Ky progres dhe interesi i vazhdueshëm i vendeve fqinje - dhe më tej - për të hyrë në BE, është votëbesimi më domethënës i projektit evropian. Dhënia e statusit të kandidatit Serbisë nga Këshilli i Evropës më 1 mars 2012 i kushtohet jo pak vendosmërisë dhe vizionit të udhëheqjes serbe, përparësisë që i dhanë gjithë institucionet shtetërore serbe agjendës së reformës së BE-së dhe rritjes së efikasitetit nga ana e Serbisë në miratimin dhe zbatimin e reforma kyçe, veçanërisht sipas kritereve politike. Tani marrëdhëniet tona me Serbinë kanë kaluar në një nivel më të lartë me fokus në

progresin që ka bërë Serbia për normalizimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës dhe në vazhdimësinë dhe kryerjen e reformave, veçanërisht në fusha kyçe si gjyqësori dhe lufta kundër korrupsionit. Ne kemi besim se Serbia do të luajë një rol të rëndësishëm në bashkëpunimin rajonal duke mbështetur dhe forcuar pajtimin në rajonin që ka kaluar konflikte të mëdha në të kaluarën jo të largët. Negociatat e anëtarësimit me Malin e Zi u hapën më 29 qershor. Fillimi i negociatave është një sukses për Malin e Zi: për autoritetet, politikanët dhe gjithë shoqërinë e Malit të Zi. Konsensusi i gjerë kombëtar dhe përpjekjet për reforma kanë dhënë rezultate. Ato gjithashtu konfirmojnë se ne i gjykojmë kandidatët sipas meritave të tyre. Mali i Zi ka bërë shumë, por duhet bërë edhe më shumë. Faza tjetër e procesit të pranimit nënkupton më shumë punë në më shumë fusha, me fokus të vazhdueshëm tek liritë themelore, gjyqësori, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. I gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor po ecën përpara. Ne kemi nisur një Dialog Anëtarësimi në Nivel të Lartë me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Ai siguron një platformë për një diskutim intensiv dhe të qenësishëm mbi përparimin e reformave që lidhen me BE-në. Diskutimi fokusohet në objektiva konkrete dhe veprime për ta shtyrë përpara procesin e reformës në pesë zona kyçe: liria e shprehjes në media; sundimi i ligjit; reforma e administratës publike; reforma zgjedhore; forcimi i ekonomisë së tregut. Në qershor nisëm edhe një Dialog në Nivel të Lartë për Procesin e

Anëtarësimit me Bosnje-Hercegovinën për ta ndihmuar të përparojë në udhën e saj drejt BE-së, duke shpjeguar kërkesat dhe metodologjinë e anëtarësimit dhe çfarë pritet konkretisht nga Bosnje-Hercegovina në procesin e anëtarësimit në BE. Ne shpresojmë që BosnjeHercegovina do të arrijë t'i përmbushë sa më shpejt kërkesat e Marrëveshjes së Stabilizimit dhe Asocimit që do të hyjë në fuqi dhe se vendi do të përmbushë shpejt kushtet e tjera për një aplikim të besueshëm për anëtarësi në BE. Këtë pranverë kemi nisur edhe një Studim Fizibiliteti me Kosovën. Objektivi i studimit të fizibilitetit është sigurimi i një analize gjithëpërfshirëse dhe të thelluar të gatishmërisë së Kosovës për të negociuar dhe zbatuar Marrëveshjen e Stabilizimit dhe Asocimit, që përbën bazat ligjore të marrëdhënieve të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe një trampolinë drejt anëtarësimit. Studimi do të fokusohet në aspektet politike, ekonomike dhe ligjore të gatishmërisë së Kosovës për Marrëveshjen e Stabilizimit dhe Asocimit. Pas nisjes së dialogut me Kosovën në janar për liberalizimin e vizave, në qershor Komisioni i dorëzoi qeverisë kosovare Hartën e Vizave, që i afron edhe më shumë qytetarët kosovarë me lëvizjen pa viza. Në vijim të marrëveshjes politike mes qeverisë dhe opozitës të arritur në nëntor 2011, në vitin 2012 në Shqipëri janë bërë përpjekje të vërteta nga të dyja palët politike për çuarjen përpara të reformave. Progresi i mëtejshëm do të varet në shkallë të gjerë nga qëndrueshmëria dhe vendosmëria e dialogut mes forcave politike dhe gjithashtu nga arritja e rezultateve konkrete dhe të prekshme nga ana e Shqipërisë në trajtimin e reformave të rëndësishme që lidhen

me Bashkimin Evropian , që njihen si 12 përparësitë kyçe. Duke iu kthyer Islandës, është bërë një progres i mirë në negociatat e anëtarësimit me pjesëmarrjen aktive dhe mbështetjen e Presidencës Daneze. Përqasja jonë ka marrë parasysh veçoritë e Islandës duke respektuar në të njëjtën kohë strukturën që mbështet procesin e negociatave. Në lidhje me Konferencën Ndërqeveritare të 22 qershorit, janë hapur 18 kapituj, 10 nga të cilët janë mbyllur përkohësisht. Nisja e agjendës pozitive me Turqinë, që mbulon një spektër të gjerë fushash me interes të përbashkët dhe puna që është kryer në ketë kontekst ka qenë një hap i rëndësishëm përpara. Kjo iniciativë është një urë, jo mbi apo rreth negociatave të anëtarësimit, por drejt tyre. Komisioni, Presidenca Daneze dhe kolegët tanë turq kanë punuar shumë për ta shndërruar atë çka dukej si një koncept para disa muajsh, në një kuadër të ri të një përqasjeje pozitive për marrëdhënien tonë të rëndësishme. Miratimi i konkluzioneve të Këshillit në fund të qershorit, ku përmendej qartë - për herë të parë - perspektiva e liberalizimit të vizave me Turqinë tregon angazhimin e fuqishëm të Bashkimit Evropian për të çuar përpara një çështje kaq të rëndësishme për Turqinë dhe qytetarët e saj. Si përfundim, gjatë gjashtë muajve të fundit Komisioni dhe Presidenca Daneze kanë punuar mirë së bashku për të gjetur zgjidhje praktike dhe mënyra të përshtatshme për të pritur dhe mbështetur në BE ata fqinjë që duan të ndajnë me ne demokracinë, prosperitetin dhe stabilitetit. Janë hedhur themelet që BE të vazhdojë të zgjerohet dhe duke thelluar integrimin e vet të brendshëm, ato do të bëhen edhe më të forta.


E shtunë, 21 korrik 2012

7

POLITIKE

Itali, bllokohen 21 ton mbetje të nisura drejt Shqipërisë

R

reth 21 tonë mbeturina jo të rrezikshme që ishin drejtuar drejt Shqipërisë, janë ndaluar dhe sekuestruar në portin e Barit, ndërkohë që ishin vendosur në 56 thasë në një kamion të destinuar nga bari drejt Durrësit. Operacioni u drejtua nga karabinierët e NOE (Nucleo Operativo Evologico per la Tutela dell Ambiente) dhe forcat e policisë, në bashkëpunim me

Byronë e Doganave. Arsyeja kryesore e bllokimit të mbeturinave drejt Shqipërisë ishte mungesa e një lejeje për trafikun ndërkufitar të mbeturinave. Ceshtja është duke u ndjekur nga autoritetet e Barit. Pas miratimit të ligjit që lejon importimin e plehrave vitin e kaluar në Shqipëri u krijua Aleanca Kundër Importit të Plehrave e cila ka depozituar në KQZ dhe firmat për të

zhvilluar një referendum kombëtar për këtë çështje. KQZ pranoi kërkesën e Aleancës kundër Importit të Plehrave për të zhvilluar referendumin popullor por thotë se më 3 janar 2013 KQZ do t'ia përcjellë kërkesën Gjykatës Kushtetuese, për të marrë në shqyrtim ligjshmërinë e saj. Nga ana e saj Aleanca kundër Importit të Plehrave e quan farsë vendimin e marrë nga KQZ.

Arrestohet Leonard Tresa kreu i një organizate që sillte heroinë nga Shqipëria

Pranga ‘bosit’ shqiptar në Itali Droga vinte nga Shqipëria dhe më pas shitej në tregun italian. Gjatë operacionit policia italiane ka sekuestruar vilën luksoze të Tresës si dhe 600 mijë euro prona të miqve të tij

Lajmi Aksioni

Arrestohet në Itali Leonard Tresa kreu I një organizate të narkotrafikut. Sëbashku me tresën janë arrestuar dhe antarët e tjerë të bandës së tij. Policia italiane ka sekuestruar edhe vilën e shqiptarit, të blerë me të ardhurat e narkotrafikut

„„„

TIRANE

P

olicia italiane ka arres tuar një grup trafi kantësh, të cilët merreshin kryesisht me shpërndarjen e lëndëve narkotike dhe grabitje me dhunë. Gjatë këtij operacioni është arrestuar për të dytën herë shqiptari nga Tirana, 35-vjeçari Leonard Tresa dhe bashkëshortja e tij 30-vjeçare Luciana Michela Cavallo, thuhet në deklaratën e komandës provinciale të Fogia-s. Të arrestuarit ishin pjesë e trafikut të lëndëve narkotike në qytete të ndryshme të Italisë, dhe kreu i bandës kriminale ishte shqiptari, i cili është arrestuar edhe në vitin 2009 në Pescara.Policia italiane ka sekuestruar edhe vilën e shqiptarit, të cilën e kishte blerë falë fitimeve të majme që arrinte nga trafiku ndërkombëtar i heroinës, që trafikohej direkt nga Shqipëria. Por, Tresa gjithashtu kishte një bazë operacionale në San Severo si dhe një bashkëpunëtore, Rosalia Fasullo, e cila kujdesej për trafikimin e drogës nga njëri qytet i Italisë në tjetrin. Shqiptari Leonard Tresa realizonte shpërndarjen e sasisë më të madhe të drogës, ndërsa të arrestuarit e tjerë shpërndanin heroinë, kokainë dhe hashash.

ORGANIZATA

Organizata e Tresës importonte drogë nga Shqipëria dhe e shpërndanin në Itali. Në momentin e parë kanë bërë pazare të ndryshme në Puglia, mes përmes dhe rreth San Severos, më pas e kuptuan se

Hetimet kishin si epiqendër San Severon, dhe një seri komunash të Garganos ku karabinierët kishin pikasur nga 2006 dhe 2007 rreth 4000 episode të shpërndarjes së drogës, për një vlerë 600 mijë euro.

Leonard Tresa kishin përfunduar në rrjetin e përgjimeve të karabinierëve dhe në 2007 u transferuan në Abruzzo ku spostuan ndërkohë edhe aktivitetin e tyre të shpërndarjes së drogës. Militarët nuk i spostuan kurrë nga vëmendja dhe mëngjesin e së enjtes burrë e grua përfunduan në pranga në Montesilvano, ku jetonin që prej pak kohe. Bëhet fjalë për Leonard Tresën, i quajtur Nardi, shqiptar 35 vjeçar, i mbyllur në burg dhe Luciana Michela Cavallo, 30 vjeç. Karabinierët i arrestuan në vend, të kordinuar nga kapiteni Enzo Marinelli, dhe ata të ko-

mandës së provincës së Foggias në kuadër të një operacioni të gjerë antidrogë që fillonte nga Puglia dhe që çoi 9 persona në burg dhe 6 shtëpiakë ndërkohë që për dy të tjerë është shpallur kërkimi. Në kuadër të operacionit blitz janë sekuestruar edhe pasuri në vlerën e 1.5 milionë eurove. Urdhrat e sekuestrimit janë prerë edhe për një apartament dhe një makinë. Hetimet kishin si epiqendër San Severon, dhe një seri komunash të Garganos ku karabinierët kishin pikasur nga 2006 dhe 2007 rreth 4000 episode të shpërndarjes së drogës, për

një vlerë 600 mijë euro. Për karabinierët, roli i Tresës ishte primar, sepse ishte ai që furnizonte me lëndën narkotike disa qendra tregtie, duke siguruar edhe dorëzime javore, që i merrte nga Shqipëria ndërmjet një bashkëkombasit të vet që jeton në provincën e Leços dhe i shpërndante me një makinë që qarkullonte me dokumenta.

OPERACIONI

Nga përgjimet telefonike rezulton se Tresa furnizonte me heroinë edhe disa organizata të tjera për shpërndarjen e mallit ndërmjet Brindizit, Tarantos, Potenza, Cosenza, Campobasso dhe Pescara, ku e dërgonte drogën. Karabinierët kanë vëzhguar edhe gruan e tij, që e përdorte për të njëjtin qëllim. Prokurori i Barit Antonio Laudati ia dedikoi këtë operacion të madh Paolo Borsellinos, i vrarë 20

vjet më parë: "Kjo e sotmja është një operacion i madh i dyfishtë që duam tia dedikojmë Borselinos, i kthyer në një simbol i legalitetit e një martir laik i krimit të organizuar" tha Laudati. Ndërmjet pasurive të sekuestruara janë marrë edhe një Audi A3, një motocikletë Honda, një furgon Iveco me një rimorkiator një traktor, dhe një volsvagen golf. Dy javë më parë policia italiane shkatërroi një tjetër organizatë shqiptaro-italiane e dedikuar në shitjen e kokainës në Brindizi ndërsa u arrestuan 18 persona. Tre krerët e grupit ishin Vilson, Daniel dhe Marte Kokli, bënë të ditur autoritetet italiane. Gjatë kontrolleve të zhvilluara ndërsa po kryeshin arrestimet, u sekuestruan mbi 700 gramë kokainë: droga, sipas hetuesve, shpërndahej në lokalet e natës dhe diskoteka. Gjithashtu është sekuestruar edhe një pronë e paluajtshme dhe disa autovetura luksoze, me një vlerë totale prej 250 mijë eurosh. Operacioni policor që mundësoi shkatërrimin e këtij rrjeti mbante emrin "Muri" ndërsa dosja hetimore e prokurorëve italianë zbulon se hetimet kanë nisur nga dyshimet paraprake të hetuesve në lidhje me jetën luksoze që bënin disa prej shqiptarëve të arrestuar.

Aksioni në Shkodër

Avioni italian zbulon drogë në ishull „„„

TIRANE

D

rejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj i shoqëruar nga zv.ambasadori italian Giuseppe Berlendi ka kryer dje nga ajri inspektimin me qëllim evidentimin e parcelave të mbjella me kanabis. Kryepolici Hysni Burgaj shprehu vendosmërinë për luftë pa kompromis ndaj kultivimit të kanabisit në Shqipëri, duke shprehur objektiv që 2013-ta të jetë viti që në Shqipëri të mos jetë mbjellë asnjë rrënjë kanabis. Zv/Ambasadori Italian në Tiranë, Z. Giuseppe Berlendi gjatë fjalës së tij theksoi se situata për sa i përket kultivimit të bimëve narkotike në Shqipëri është më e mirë dhe ka një progres të madh në këtë drejtim, po ashtu evidentoi dhe bashkëpunimin e shkëlqyer. “Situata është sigurisht më e

Hysni Burgaj dhe Giuseppe Berlendi mirë. Ka një progres të madh. Ndërkohë ky projekt po vijon në kuadër të marrëveshjes së bashkëpunimit të nënshkruar mes ministrive respektive dhe për-

shinë 2 mjete fluturuese të Guardia di Finanza dhe një program të universitetit Napoli 2, program i cili parashikon mundësinë që të dallosh frekuencën e bimëve, pra çdo bimë e reflekton ngjyrën në një mënyrë të ndryshme dhe nga kjo kuptohet çfarë bime është dhe kjo është e shkëlqyer. Është në interesin tonë të bashkëpunojmë me Shqipërinë dhe ky bashkëpunim duhet të them është i shkëlqyer”-tha diplomati italian. Në kuadër të këtij monitorimi u zhvillua dhe një operacion i përbashkët ndërmjet strukturave të Policisë së Shtetit dhe Policisë Italiane në zonën e Vaut të Dejës në Shkodër, për asgjësimin e një sipërfaqe me bimë narkotike të kultivuar në një zonë shumë të vështirë, ishull. Në përfundim të këtij operacioni u bë i mundur asgjësimi i sipërfaqes së mbjellë me rreth 1.000 bimë narkotike kanabis sativa.

LAJME SHKURT Aksidentoi 4 francezë, 21 vjet burg shqiptarit

„

Gjyqtarët italianë kanë dënuar me 21 vjet dhe 4 muaj burg shtetasin shqiptar Ilir Beti, 37 vjeç, i cili gushtin e vitit 2011 shkaktoi një aksident me fuoristradën e tij që po ngiste në gjendje të dehur ku humbën jetën 4 të rinj francezë dhe mbeti i plagosur një tjetër. Beti akuzohej për vrasje me dashje dhe lëndime të rënda, drejtim të mjetit në gjendje të dehur dhe mbajtjen abuzive të një thike. Prokurori kishte kërkuar dy muaj më shumë dënim nga sa vendosi dje gjykatësi i çështjes. Sipas prokurorit, shqiptari nuk ka bërë asnjë tentativë për të evituar përplasjen. "Ecte si një tren me 150 [km] në orë me një fuoristradë prej 3 tonëshe, me kapacitet reagimi zero. Indiferent edhe kur automjete të tjera i afroheshin". Familjarët e viktima shpërthyen në lot në momentin që gjyqtari lexoi dënimin. Avokati i shqiptarit pretendoi se aksidenti nuk ishte me dashje pasi nuk kishte vullnet për të marrë jetë njerëzish. Por gjykatësi nuk e ka pranuar këtë version. "Një dënim ekzemplar që e prisnim", tha Christine Lorin, e ëma e një prej të rinjve francezë që humbën jetën.

Kukës, banorët në protestë për ujin e pijshëm

„

Qindra banorë të qytetit të Kukësit, por edhe fshatrave rreth tij, kanë protestuar sot përpara institucioneve shtetëore si Bashkia, Prefektura dhe Këshilli i Qarkut për mungesën e ujit të pijshëm. Të udhëhequr edhe nga opozita, e cila vetëm një ditë më parë paralajmëroi ndërmarjen e iniciativave të tilla, në këtë protestë është kërkuar që uji të mbërrijë në çezmat e konsumatorëve pasi prej kohësh detyrohen të blejnë ujin ose ta mbushin atë në vendburime të cilat nuk dihet nëse janë të sigurta apo jo. Madje ata kanë deklaruar se ka zona që uji mbushet edhe përtej kufirit, në Vërmicë të Kosovës, apo banorë që gjymtohen në kërkim të ujit, përmes çeljes së puseve. Deputeti socialist, Asllan Dogjani, ka deklaruar se për ndërtimin e ujësjellësit të ri u dhanë 3.5 milion euro, por fati i tyre ende nuk dihet përderisa ujësjellësi i ri nuk është ndërtuar.


8

E shtunë, 21 korrik 2012

AKTUALITET

Grabiti 27 milion nga kreditë, arrestohet agjenti i bankës

M

errte kredi në emër të personave të tjerë dhe detyrimet ua fatoronte klientëve. Daut Beu, 59- vjeç nga Kavajë, me profesion oficer kredia në një bankat e qytetit, ka rënë në prangat e policisë pasi akuzohet për veprën penale të "Falsifikimit" e "Mashtrimit". 5 persona kanë bërë kallzim penal ndaj Beut pasi ky kishte marrë kredi në emër të tyre, shuma të cilat varionin deri në 500 mijë lekë.

Sipas burimeve pranë prokurorisë së Kavajës, shuma totale e vjedhur, ka rezultuar se shkon në 27 milion lekë të vjetra, ndërkohë që pritet se gjatë hetimeve në vijim kjo shifër mund të ritet. Ka mjaftuar vetëm një kallëzim penal i një qytetari në Kavajë, të cilit banka kishte shkuar ti bënte sekuestrimin e pasurisë me pretekstin se nuk kishte paguar kredinë. Mirëpo ai ka kundërshtuar duke pohuar se

kishte bërë detyrimet e tij të pagesave dhe se lekët ia kishte dhënë agjentit të kredisë shtetasit Daut Beu. Menjëherë pas kësaj banka por edhe qytetari i janë drejtuar prokurorisë së Kavajës, të cilët brenda një muaji kanë arritur të grumbullojnë provat duke bërë dhe arrestimin e agjentit të kredisë Daut Beu, për akuzën e "Falcifikimit të dokumentave" dhe "Mashtrimit"

Vëllai i viktimave: Konflikti nisi për linjën e udhëtarëve

Prangosni Përmarkajt lëvizin të armatosur Policia neglizhoi disa herë denoncimet tona Lajmi Bardhok Markaj, vëllai i Paulin dhe Hil Markaj që u ekzekutuan në pritë nga anëtarët e fisit Përmarkaj, shprehet se shkak i konfliktit ka qënë lakmia e tre vllezërve për të zënë linjën e tranportit të udhëtarëve nga Tirana në Pukë. Kjo linjë i përkiste me leje nga bashkia e Tiranës, Paulinit dhe Hilit. Ai kërkon arrestimin sa më parë të dy vllezërve të tjerë, për shkak se ata ende vazhdojnë të shfaqin rrezik për familjen e tij.

„„„

TIRANE

ELTON QYNO

V

rasja e Paulin dhe Hil Markaj nga anëtarët e familjes Përmarkaj në Pukë, nuk ka pasur si motiv sherin për vijën e ujit apo për bagëtitë siç u tha nga policia, por konflikti ka lindur për linjat e transportimit të udhëtarëve nga Puka në Tiranë dhe anasjelltas. Konflikti që në shumicën e rasteve është provokuar nga vllezërit Përmarkaj me rahje, kërcënime dhe deri në vrasje, është denoncuar disa herë në polici nga Paulin Markaj, i cili së bashku me autorët e krimit është ballafaquar në polici, ku në prani edhe të shefit të rendit, palët i kanë dhënë besën njëri-tjetrit për të shuar konfliktet. Edhe pas dhënies së besës, vllezërit Bardhok, Anton, Sokol Përmarkaj dhe djemtë e xhaxhait të tyre, kanë vijuar sërisht provokimet kriminale, raste këto që janë denoncuar në policinë e Pukës, por që në fakt shefi i rendit i ka neglizhuar, duke lejuar që konflikti të shkonte deri në vrasje. Në një intervistë për gazetën "Shqiptarja.com", vëllai i Paulin dhe Hil Markaj, Bardhok Markaj tregon se sërisht shefi i komisariatit nuk bën detyrën

Përgjigjia "Kur të qëllojnë, na merrni në telefon dhe do të reagojmë menjëherë, por unë u përgjigja se kur të qëllojnë do na kenë vrarë e s'do kem mundësinë t'ju telefonoj",tregon Bardhok Markaj

Bardhok Markaj, vëllai i dy viktimave

për arrestimin e dy vllezërve të tjerë Sokol dhe Anton Përmarkaj, të cilët lëvizin të armatosur duke përbërë një rezik serioz për anëtarët e tjerë të familjes që mundën të mbijetonin nga prita e 29 qershorit. Zoti Markaj, si ka ndodhur vrasja e dy vllezërve tuaj dhe plagosja e rëndë e anëtarëve të

tjerë të familjes që ndodheshin në mikrobuz? Dy vllezërit së bashku me bashkëshortet e tyre dhe fëmijët kanë qënë në një festë. Atë natë kanë qëndruar në shtëpinë e nënës tonë, dhe që në mëngjes janë çuar ku kanë udhëtuar në drejtim të banesës së tyre në Tiranë. Jo shumë larg fshatit, vllezërit e familjes Përmarkaj së bashku

me djemtë e xhaxhallarëve të tyre Fran Përmarkaj e të tjerë, i kanë zënë pritë vëllait tim. Tre persona i kanë qëndruar përpara mikrobuzit dhe pa palajmërim kanë filluar të qëllojnë, ndërsa nga dy persona të tjerë kanë qëndruar në dy anët e autobuzit, të cilët edhe ata kanë qëlluar. Aty janë vrarë dy vllezërit e mi, kanë mbetur të plagosur dy kunatat dhe nipi. Çfarë ka shërbyer si konflikt i mëparshëm që çoi deri në vrasje, vija e ujit apo ndonjë sher për sipërfaqen e tokës në fshat? Vija e ujit apo sheri për

tokën është një sajesë e policisë së Pukës. Gjithçka ka ndodhur për marrjen e lejës së transportit të udhëtarëve nga Tirana në Pukë. Dy vllezërit e mi të vrarë, kishin një shoqëri dhe kishin të drejtën nga bashkia e Tiranës të transportonin me autobus udhëtarët nga Tirana në Pukë. Ndërkohë që vllezërit Përmarkaj zotërojnë linjën nga Puka në Tiranë. Ata herë pas here kanë kërkuar që të merrnin dhe linjën e Paulinit, prandaj dhe kanë filluar konfliktet. Si fillim kanë rrahur dy herë rradhazi nipin tim dhe më pas shkuan deri aty sa na vranë. Këtë konflikt ja kemi denoncuar policisë,

por të gjitha ankesat tona janë neglizhuar. Për këtë unë nuk e di pse. Ata ose kanë njerëz të fuqishëm në polici ose janë shtyrë nga dikush për të na vrarë. Aktualisht kush nga vllezërit Përmarkaj është arrestuar? Vetëm njëri është arrestuar nga policia, Bardhok Përmarkaj ky që ka pranuar se i ka vrarë ai. Ndërsa autorët e tjerë që kanë qëlluar atë ditë, jetojnë të lirë me armë në krahë. I kam kërkuar që të shkojnë e ti arrestojnë pasi dhe ne që kemi mbetur gjallë ndjehemi të kërcënuar, shefi

Bashkëshortja e viktimës

"Më ndihmoni, plumbi më ka paralizuar" „„„

TIRANE

T

one Markaj, bashkëshortja e Pau lin Markaj vazhdon të qëndrojë prej 20 ditësh e shtruar në spitalin ushtarak. Si pasojë e një plumbi të marrë në shpatull ajo është paralizuar në të dyja këmbët duke mos lëvizur që prej ditës kur është plagosur. Tone Markaj thotë për gazetën "Shqiptarja.com" se në mëngjesin e 29 qershorit kanë hipur në furgon së bashku me fëmijët për btë ardhur në Tiranë. Mirëpo gjatë rrugës, tre vllezërit Përmarkaj kanë dalë përpara të armatosur, ndërsa djali i xhajës së tyre ka qëndruar prapa furgonit, dhe dy të tjerë janë pozicionuar në të dry

Tone Markaj

krahët. Të ndodhur në këtë situatë, bashkëshorti i saj ka rritur shpejtësinë e makinës, por në këtë moment ata janë qëlluar me breshëri. Tone Markaj, teksa është përpjekur të dalë para burrit të saj Paulinit, ka marrë një plumb në shpatull, i cili i ka shkatuar paralizimin e dy këmbëve. Sipas saj, nipi më i madh është përpjekur të mbrojë fëmijët, por dhe ai ka marrë plumba në trup. Ndërkohë që pas gati 30 minuta, në vendgjarje ka mbëritur helikopteri i cili ka bërë transportimin e saj në drejtim të spitalit ushtarak. Tone Markaj bën apel për arrestimin sa më parë të autorëve të këtij krimi, ndërkohë që kërkon nga shteti ndihmë ekonomike ose

mundësimin e kryerjes së mjekimit në një klinikë më të specializuar. Ajo tregon se deri në këto momente asnjë nga strukturat shtetërore nuk i ka dhënë ndihmë, por përgjatë këtyre 20 ditëve që po qëndron e shtruar në spitalin ushtarak gjithçka e ka përballuar me forcat e veta. Ngjarja kriminale ka ndodhur në fshatin Qelëz të Pukës, ku që në orët e para të mëngjesit të datës 29 qershor, familja Markaj ka rënë në pritën e organizuar nga anëtarët e fisit Përmarkaj. Ngjarja ishte denoncuar disa herë në polici, por në fakt strukturat policore të Pukës kanë neglizhuar me denoncimet, gjë e cila solli dhe vrasjn e dy vllezërve Paulin dhe Hil Markaj.


E shtunë, 21 korrik 2012

9

AKTUALITET

Marrëveshja qytetarët sauditë pa viza në Shqipëri

N

evojë për viza për të hyrë në Shqipëri, ndërkohë që vendi ku shumica e maxhorancës është myslimane ka një strategji në rritje bashkëpunimi me Arabinë Saudite. Eleminimi definitiv i vizave ndjek një projekt pilot që e Saudite në vitet e fundit janë zhvilluar në mënyrë të shpejtë edhe për shkak të kompanive saudite të mëdha që operojnë në fushën infrastrukturore sikurse është edhe

projekti i ri i parlamentit shqiptar me vlerë afërsisht 160 milionë dollarë. Banka Islamike e Zhvillimit ka financuar rreth 373 milionë dollarë për realizimin e autostradës Tiranë Elbasan, një projekt që mbështetet edhe nga Fondi i Zhvillimit Saudit dhe të tjera institucione. Shqipëria dhe Arabia Saudite nënshkruan në muajin shkurt të këtij viti Protokollin e Bashkëpunimit Ndërqeveritar

gjatë një takimi mes zv/kryeministrit dhe ministrit të Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto dhe zëvendësministrit të Zhvillimit Bujqësor dhe Kërkimeve Shkencore, Dr. Abdullah A. Alobaid, i cili ndodhej në muajin shkurt në Shqipëri në cilësinë e kryetarit të delegacionit të Mbretërisë së Arabisë Saudite në Komisionin e Përbashkët Ndërqeveritar.

Përmarkaj u denoncuan për tentativë vrasje, por nuk u hetuan

Avokati:Policia fshehu krimin Kallëzim penal shefit të komisariatit Ridvan Bushati „„„

TIRANE

ELTON QYNO

P

olicia e Pukës i ka fshe hur prokurorisë konf liktin mes fisit Markaj dhe Permarkaj, konflikt ky që 20 ditë më parë prodhoi dy

viktima dhe tre persona të tjerë të plagosur. Skandali është bërë publik dje nga Avokati i Popullit Igli Totozani, i cili ka deklaruar se për këtë ngjarje do dërgojë për ndjekje penale shefin e rendit në Pukë shtetasin Ridvan Bushati si dhe disa prej efek-

tivave të komisariatit Pukë, të cilët kanë kryer veprime për të fshehur ngjarjen. Sipas avokatit Totozani, edhe pse polcia ka administruar kallëzimet penale të familjes Markaj, në asnjë rast nuk ka referuar në prokurori materialet dhe deklarimet e kallë-

JOB ANNOUNCEMENTS Në foto: Autobuzi ku udhëtonin anëtarët e familjes Markaj, pas atentatit në Pukë

i komisariatit thotë filmoi kur janë me armë dhe çfarë vendi ndodhen dhe më lajmëro që ti arrestojmë.Çfarë me i thënë kësaj që thotë policia, të lajmëroj shefin, pasi të më kenë vrarë Përmarkaj me armë. Gjatë kësaj kohe keni marrë kontakte me ndonjë nga anëtarët e familjes Përmarkaj? Jo me ata nuk jemi takuar fare. Për çfarë ti takoj, ata vazhdojnë të jenë rezik për ne, lëvizin të armatosur. Në vend që ata të ishin të rezikuar, jam ne që na kanë vrarë njerëzit tanë. Tani duhet me marrë armët dhe të lëvizim të armatosur se skemi çfarë të bëjmë tjetër. I kërkoj ministrit të Brendshëm që të marrë masat e menjëhershme dhe të arrestojë autorët e krimit, se tek policia e Pukës na ka humbur besimi. Aktualisht si ndihen personat e tjerë që mbetën të plagosur, kanë dalë nga spitali? Nipi dhe njëra kunatë kanë dalë nga spitali, ndërkohë që kunata tjetër vazhdon të qëndrojë e shtruar në Spitalin Ushtarak. Kërkojmë ndihmë nga shteti, të na ndihmojë për mjekimin e saj pasi ka mbetur e paralizuar. Nipi ka dalë, por ende ka një plumb në trup. Në datën 29 gusht, kishim planifikuar dasmën e nipit, por në këtë situatë që jemi nuk mund të bëjmë asnjë gjë, vetëm të shkojmë të marrin nusen pa zhurmë.

Bankers Petroleum Albania Ltd (Bankers) is a subsidiary of Bankers Petroleum Ltd, a Canadian oil & gas company headquartered in Calgary, Alberta. We are listed on the Toronto stock exchange and also on AIM London. Our web address is www.bankerspetroleum.com Bankers had its plans for the development of the Patos-Marinza and Kucova oilfields approved by the Government of Albania. We are also pursuing additional oilfield development opportunities in Albania. The Shareholders, Management and Employees of Bankers are extremely excited by the challenging prospects and opportunities which lie ahead. Having already experienced 8 successful years and established ourselves as the leading oil company in Albania, Bankers will continue to make significant investment in its oilfields in the years to come, with demanding targets for increases in reserves, production, and sales. Bankers strives to attain the highest Environmental, Health and Safety standards in all its areas of operation. We are required to comply with our own policies and procedures derived from International Standards and Albanian Law. To help us meet our objectives, we are continually looking to add suitably qualified people who can demonstrate qualities including enthusiasm, initiative, team-working, leadership and humility. Bankers’ offers competitive compensation and benefits and has a culture of rewarding good performance. We are committed to the principle of equal opportunity in employment and promote a fair and non-discriminatory work environment. We are currently looking for qualified candidates to fill the following vacant positions. FACILITIES INSPECTOR - ONE VACANT POSITION Location: The role will be mainly field based mainly in the Patos-Marinza and Kucove oilfields. Key Requirements: • Minimum of 15 years project experience in Oilfield and Pipeline construction supervision • Excellent understanding of work processes within large projects throughout all project phases from concept development to detailed design, construction and commissioning • Excellent organizational skills in a multicultural/multidiscipline environment • Proven record of accomplishment in delivery and completing actions • Knowledge of welding processes and general piping fabrication methods • Ability to make drawings of piping layouts as well as material take offs from those sketches. • Very good knowledge of Canadian piping standards and be able to apply relevant standards. • Knowledge of civil work needed for pipeline ditching as well as road and lease building. • Understanding of all heavy equipment and

the limitations of those pieces of equipment. • Oversee execution of pipelines and process piping construction and related systems. • Coordinate activities of technical, inspection, and support personnel. • Monitor and appraise contractor construction activities and performance • Determine corrective actions needed in order to meet project objectives and work to have these implemented • Coordinate interfaces and interactions with contractors and subcontractors, and with operations personnel on site • Report progress, performance, initiatives, issues, and challenges to the Facility Engineer • Track and sign all invoices and report any cost over runs to the Supervisor • Excellent English verbal and written communications skills required • Motivated team player • Excellent computer skills including MS Excel, MS Word and job related software • Cleaned driving license.

zuesve. Kjo neglizhencë ka sjellë përshkallëzimin e konfliktikt, duke bërë që në 29 qershor familja Markaj të bjerë në pritë, ku mbetën të vdekur në vend dy vllezërit Paulin dhe Hil Markaj.

HETIMI I TOTOZANIT

Nga hetimet e kryera nga punonjësit tanë, ndërmjet të tjerave, rezultoi se në datën 26 maj 2012, në afërsi të banesës së nënës së të ndjerëve, shtetasve F. e K. M (janë nipat e të ndjerëve) u kanë dalë para rreth 20 metra larg shtetasit B. P, A.P dhe S. P. Sipas tyre, B. kishte në dorë një automatik, kurse Seferini kishte në dorë një

ENVIRONMENTAL SUPERVISOR – ONE VACANT POSITION Location: The role will be both field and office-based mainly in the Patos-Marinza and Kucove oilfields. Key Requirements: • Professionally qualified with a suitable environmental science degree or diploma, plus continuing professional development. • Minimum 7 years experience working in similar role relating to Environment Management, in the onshore oil industry, some of which may have been overseas. • Self motivated, energetic and also able to work in team, in a challenging environment. • Good planning, reporting and organisation skills. • Excellent communicator with the ability to quickly gain the confidence of the workforce. • Ability to mentor, train and develop other employees. • Computer Literate. • Cleaned driving license Applications including a C.V. and cover letter, in English, should be sent in a sealed envelope to the Human Resources Department at the following address: Lagja “Sheq i Madh”, Rr.”Leonardo Murialdo”, Fier, Albania. Tel: +355 34 2208 45 /6/7/8 Fax: +355 34 220850 or by E-mail to: humanresources@bankerspetroleum.com The deadline for submitting applications is July 31, 2012. All applications will be considered, and responses sent out as soon as possible.

Avokati i Popullit Igli Totozani

levë. F. dhe K. pasi i kanë parë që po vinin në drejtim të tyre të armatosur, kanë ikur me vrap dhe kanë hyrë në shtëpinë e gjyshes së tyre që ndodhej më afër tyre. Ata janë ndjekur me vrap nga B. që mbante automatikun në dorë. F. dhe K. deklaruan se qëllimi i B. duke i ndjekur me vrap me armë në dorë ka qënë për t'i vrarë ata për konfliktet e ndodhura midis dy familjeve të tyre. Sapo kanë hyrë në shtëpi, F. ka telefonuar Komisariatin e Policisë Pukë. Ai ka biseduar me një punonjës policie të quajtur F., të cilin e ka informuar për ngjarjen ndodhur me ta. F. i ka thënë se do të vinte në vend policia, por në fakt nuk

ka shkuar. Meqënëse policia nuk ka shkuar, F. ka telefonuar përsëri policinë. Në telefon i është përgjigjur i njëjti punonjës policie, F., i cili i ka thënë atij që të shkonte në komisariat e të bënte kallëzim. F. i është përgjigjur F. se nuk mund të vinte dot, sepse personat janë duke i pritur ata dhe po të dalin nga shtëpia mund t'i vrasin. F. i ka thënë se nuk kishte se çfarë të bënte, por të gjente kohën e të shkonte në polici për të bërë kallëzimin.

KALLËZIMI NË POLICI

Shtetasi F. M ka ardhur në komisariatin e Policisë Pukë në datën 28 maj 2012 dhe ka bërë kallëzim me shkrim tek inspektori i policisë së zonës oficeri i policisë gjyqësore L. L. Pasi ka bërë kallëzimin me shkrim, një punonjës policie civil, i cili i është prezantuar si i krimeve të rënda, i ka thënë që ta tërhiqte kallëzimin se do ta sqaronte ai këtë problem. F. ka nguruar sepse në të njëjtën zyrë ka qënë edhe A. P i cili ishte njëri prej personave të kallëzuar prej tij. Më pas A. është nxjerrë jashtë dhe F. i është kërkuar me insistim nga punonjësit e policisë që të tërheqë kallëzimin, sepse edhe po të mos e tërhiqte ata nuk do ta çonin në Prokurori.Ndodhur në këto kushte, F. është detyruar që të bënte një deklaratë për tërheqjen e kallëzimit të bërë. Sipas tij, pas pak minutash kallëzuesi ka tërhequr kallëzimin e bërë dhe në këto kushte ai nuk ka bërë asnjë veprim tjetër. Gjithashtu ai deklaroi se vepra penale e kallëzuar nuk i ishte referuar organit të Prokurorisë dhe kallëzimi e materialet procedurale nuk i ishin dërguar këtij organi, por ishin mbajtur prej tij me pretendimin se kallëzuesi kishte hequr dorë nga ankimi.


10

E shtunë, 21 korrik 2012

SOCIALE

Myslimanët, nisi dje ramazani, një muaj agjërim

A

gjërim të lehtë! Me këtë urim kanë nisur muajin e ramazanit, mëngjesin e djeshëm të gjithë besimtarët myslimanë. Besimtarët thonë se devotshmëria para Allahut do t'i bëjë ata të mos e ndërpresin agjërimin, gjatë gjithë muajit të Ramazanit. Ata thonë se ky muaj, veç privimit nga ushqimi, duhet të shoqërohet me shumë falje, lutje dhe me sjellje të mira. Ka dhe

kategori të veçanta besimtarësh, që nuk duhet të agjërojnë si të moshuarit, që janë të sëmurë, gratë shtatzëna dhe fëmijët nga 0 në 15 vjeç. Këta persona mund të të dhurojnë ushqime besimtarëve të tjerë që agjërojnë dhe kështu atyre u njihet agjërimi. Gjatë agjërimit, për një muaj me radhë, sipas besimtarëve, ai nuk është mirë të ndërpritet për arsye subjektive.

Agjërimi zhvlerësohet dhe nëse gjatë këtij muaji besimtarët gënjejnë, shpifin apo kryejnë sjellje të këqija. Syfyri i parë ka filluar të premten deri në 03.20 minuta dhe më pas iftari parë është çelur në orën 20:16 minuta. Nata e madhe e Kadrit është më 14 gusht, ndërsa Fiter Bajrami, i njohur ndryshe si Bajrami i madh është më datën 19 Gusht.

U marrin thasët me shishe plastike, i dërgojnë në Sharrë Lajmi Policia bashkiake ka "sulmuar" romët brenda në banesat e tyre, u ka marrë me forcë thasët me shishe plastike që kanë mbledhur nga kazanët e plehrave të Tiranës dhe i ka ngarkuar me kamionët e tyre për t'i çuar në Sharrë. Në krye të aksionit, i cili ngjan me një situatë lufte, ka qenë sërish Florenc Hoxha. „„„

Florenc Hoxha u merr plehrat romëve Policia bashkiake terrorizon fëmijët te “5 maji” ELSA BALLAURI

"Është diskriminim i hapur Bashkia të ndalë sulmet"

TIRANE

ESMERALDA KETA

P

G

juetia" e policisë bash kiake ndaj romëve vazhdon madje edhe brenda në banesat e tyre. Një video amatore e regjistruar nga vetë romët, tregon qartë se si policia bashkiake, në mesditen e së enjtes, futet në banesat e romëve, në fund të rrugës "5 Maji" ku ndodhet edhe një pikë e grumbullimit të mbeturinave të riciklueshme, por edhe të hekurit, dhe u merr me forcë thasët e mbushur me shishe plastike. Aksioni drejtohet nga kreu i policisë Bashkiake, Florenc Hoxha, i cili ka terrorizuar jo vetëm fëmijët me situatën e krijuar, por edhe të rriturit që nuk dinë si të reagojnë. Në video duket qartë se si punonjësit e policisë bashkiake, u marrin romëve thasët me shishe plastike, të cilët ata i kanë mbledhur në kazanët e mbeturinave të qytetit dhe i ngarkojnë në dy kamionë të mëdhenj që i kanë sjellë me vete dhe më pas i dërgojnë në venddepozitimin e mbeturinave në Sharrë. Fillimisht romët nuk kanë mbetur të habitur nga sulmi i papritur dhe nuk kanë ditur si të reagojnë, ndërsa më pas ata kanë nisur të kundërshtojnë këtë veprim. Në video duket qartë se romët kundërshtojnë, por askush nuk dëgjon se çfarë thonë ata. "Pse të vijnë të na i marrin neve të gatshëm, bërtet një grua rome, ndërsa bashkiakët tërheqin zvarrë një thes të madh me shishe plastike, - lë të shkojnë dhe t'i mbledhin vetë të kazanët. Neve na del shpirti, në mes të kësaj vape, duke i marrë te kazanët e plehrave, ndërsa këta vijnë e na i marrin neve gati", - kërkon llogari ajo, por bashkiakët vazhdojnë punën e tyre dhe i ngarkojnë të gjithë thasët nëpër kamionët që presin aty pranë. Ndërhyrja e policisë bashkiake në banesat e romëve për të

Gjatë aksionit të dy ditëve më parë në banesat e romëve

marrë thasët me mbetje të riciklueshme apo për skrap ka ndodhur në mes të ditës dhe situata e krijuar ka terrorizuar edhe të vegjlit. Në video, jo vetëm dëgjohen të qara dhe ulërima fëmijësh, por edhe shikohet qartë se sa të trembur janë ata nga kjo ndërhyrje e papritur e uniformave të policisë, por

Analiza

NGA

as kjo situatë nuk shërben për të ulur disi tensionin apo bashkiakët të sqarojnë romët për atë që po ndodh. Në momentin që thasët ngarkohen nëpër kamionë, situata tensionohet shumë duke i përngjarë një situate lufte, por sërish janë bashkiakët ata që fitojnë. Ashti si edhe në rastet e mëparshme, policia

bashkiake nuk i ka njoftuar më parë romët për këtë aksion, por gjithçka ka ndodhur në befasi. Kjo në fakt është pika e dytë e grumbullimit që polica bashkiake sulmon brenda pak ditësh. Që prej gati dy javësh policia bashkiake ka nisur një aksion, i cili ka si qëllim që të ndalojë romët të mbledhin mbeturina

të riciklueshme nëpër kazanët e mbeturinave të Tiranës, me pretendimin se ata shkaktojnë trafik dhe ndotin ambientin gjatë realizimit të këtij procesi. Por dyshohet se pas kësaj nisme në të vërtetë qëndron një aferë e madhe për t'ia dhënë monopolin e mbetjeve të ricikluara vetëm një firme të caktuar.

Shëndeti mendor, në Shqipëri do aplikohet modeli anglez

„

Në vendin tonë do të fillojë të aplikohen modeli anglez, sa i përket trajtimit të personave që vuajnë nga çrregullime të ndryshme psikologjike. Gjatë një takimi të zhvilluar një ditë më parë mes ministrit të ri të Shëndetësisë, Vangel Tavo dhe ambasadorin anglez në vendin tonë, Nicholas Cannon, kreu i bluzave të bardha i ka kërkuar këtij të fundit që ky projekt të mund të marrë sërish një mbështetje nga Mbretëria e Bashkuar. "Një përqasje të modelit anglez në lidhje me shëndetin mendor tashmë kemi praktikuar në Tiranë. Një tjetër mbështetje në këtë fushë do të ishte shumë e mirëpritur", - ka deklaruar ministri Tavo.

„ Bashkia, 500 mln lekë për një rrugë në Laprakë

Banorët e Laprakës, që i kanë shtëpitë paralel me shinat e Trenit, do të kenë tashmë një rrugë të re. Një rrugë krejtësisht me parametra modernë, me trotuarë dhe ndriçim, me një sistem të ujësjellës-kanalizimeve të ndërtuara që nga themelet, me gjatësi prej 940 metrash, i ka kushtuar buxhetit të bashkisë së Tiranës plot 500 milionë lekë të reja, para të dhëna këto nga qeveria. Në ceremoninë e inaugurimit të këtij investimi, ka qenë i pranishëm dje edhe kreu i bashkisë, Lulzim Basha, i cili ka deklaruar se shumë shpejt në këtë zonë do të vijojnë edhe 6 projekte të mëdha i nfrastrukturore.

Pyetje provimesh në ndihmë të Ministrisë sonë të Arsimit!

PËLLUMB KULLA

M

ër aktivisten e njohur të të drejtave të njeriut, 'persekutimi" që bashkia po u bën romëve është jo vetëm diskrimin i hapur, por edhe prepotent. "Rasti i diskriminimit është shumë i hapur dhe prepotent. Një grup policësh veprojnë në mënyrën më të ashpër dhe përballen me jetën dhe mbijetesën e tyre. Është një rast i pastër diskriminimi dhe i indiferencës së bashkisë për të punuar për integrimin e një komuniteti"- ka qenë ky reagimi i Ballaurit, pas vides të shfaqur në A1Report.

LAJME SHKURT

beta i mahnitur para ca ditësh nga zbulimi i një pyetje në tezat e provimit për shkollarët shqiptarë. Ishte ajo pyetja që për sigurimin e lëvizjes së lirë, nxënësit duhet të afirmonin sukseset e qeverisë. Fantastike! E mrekullueshme. Ja një pyetje e tërthortë që bën që lëvizjet e shqiptarëve të jenë hiçgjë para sukseseve të qeverisë! Ishte një gjetje që të shpon fantazinë. E meqenëse provime të tjera na presin e meqenëse zgjedhjet po afrojnë unë vendosa t'i jap një dorë Ministrisë së Arsimit, që ajo deri në provimet e ardhshme të ketë një arsenal pyetjesh të gatshme që provimet të jenë sa më të dobishëm për edukimin e shkollarëve shqiptarë. Po dërgoj bllokun e pyetjeve të para. Në fushën e shkencave sho-

qërore mund të pyetet: "Citoni tri mëkatet kryesore të Opozitës që bëjnë që në Shqipëri të mos kemi rotacion të pushtetit". Në fushën e gjeografisë: "Gjeni për secilin nga kontinentet e tjerë nga një vend ku zgjedhjet zhvillohen me standarde të larta dhe i afrojnë këto në familjen e vendeve evropiane, ku zhvillohen zgjedhje të lira, si Shqipëria, Gjermania e tjerë". Për lëndën e historisë: "Thoni dhe tre emra të tjerë veç Sali Berishës dhe Gjergj Kastriotit që do të plotësonin pesëshen e madhërishme të burrave më të shquar të kombit shqiptar". Në lëndën e fizikës fare mirë mund të kërkohet: "Tregoni trukun televiziv se si mund të montohet me zë dhe portret një njeri fare i papranishëm në një skenë allishverishi dhe cilat elementë të elektronikës u përdorën poshtërsisht vitin që shkoi për të hedhur baltë mbi

zv. kryeministrin shqiptar". Në matematikë: "Problem i tezës: Një kallashnikov kushton sa një raketë krahu. Në rast se shesim 10.000 kallashnikovë dhe nuk arrijmë të marrim të hollat… dhe pastaj shesim raketa krahu të cilave u vëmë çmimet 60 përqind më shumë. Sa raketa duhen shitur që të mbulohen humbjet nga kallashnikovët?" Në fushën e gjuhës shqipe ka më shumë material, por unë hëpërhë propozoj një kërkesë të thjeshtë: "Gjeni në fjalitë e mëposhtme dhe hiqni pjesëzën që përdorim për shkallën sipërore të mbiemrave: 1. Vendi ynë ka gjendjen ekonomike më të shkëlqyer në Evropë. 2. Shqipëria është vendi më i kërkuar nga turistët e planetit. 3. Para tre vjetësh patëm zgjedhjet më të pastra dhe më të lira që janë zhvilluar tek ne. 4. Kjo është Opozita më destruktive në Evropë. Pasi ta hiqni pjesëzën që thamë, a do ta vini

re vallë, të dashur nxënës, se sa humbje ka imazhi i një vendi të lirë që përparon nga dita në ditë drejt të ardhmes të ndritur?" Këto janë pyetjet e para në ndihmë të ministrisë. Kryeministri ynë jep çdo ditë material për formulime të tilla pyetjesh, sa që të jemi të garantuar se po na vjen një brez i ri, i rritur në begati posepo, por edhe i edukuar më së miri. Dhe kam besimin se pas maturës këta të rinj shqiptarë do të kërkojnë të drejta studimi vetëm për Fakultetin e ri që Ministria e Arsimit do ta hapë së shpejti dhe po kërkon këto ditë miratimin e qeverisë. Ky do të jetë Fakulteti i Komisionerisë për Qendrat e Votimit! Dhe do ta marrë miratimin pa dyshim. Se qeveria ia ka kërkuar vetë projektin për këtë fakultet të. Në vendin tonë ky specialitet është i domosdoshëm dhe me shumë leverdi.


E shtunë, 21 korrik 2012

11

SPECIALE

Intervista

DREJTËSIA Çështja e dorëshkrimit të Ismail Kadaresë, që gjendet në shtëpinë e zonjës Nexhmije Hoxha, pas një debati të madh mediatik, ka çelur siparin e debateve edhe në "portat e ligjit". A do të fitojë Kadareja, me çfarë do të mbrohen palët në gjyq. Cilat janë pikat e dobëta që rrëzojnë pretendimin e zonjës Hoxha

ISMAIL KADARE Dua drejtësi. Vepra më përket mua Avokati Rama: Nexhmije Hoxhës t'i sekuestrohet dorëshkrimi. E mori nga arkivi i PPSH-së „„„

TIRANE

DHURATA HAMZAI

U

në do ta bëja publike këtë çështje kur të mbaronte gjy qi. Tani për tani kjo është një çështje që i përket drejtësisë", ka deklaruar shkrimtari Ismail Kadare dje në një intervistë për "Shqiptarja.com". Çështja e dorëshkrimit "Dimri i vetmisë së madhe" të Ismail Kadaresë, që gjendet në shtëpinë e zonjës Nexhmije Hoxha, pas një debati të madh publik e mediatik, ka çelur siparin e debateve edhe në "portat e ligjit". Ndërsa palët janë në pritje të gjyqit të shpallur nga Kadareja është kërkuar paraprakisht konservimi i dorëshkrimit të Kadaresë. Pas kësaj do të sillen fakte nëse zonja Hoxha e ka të dhuruar dorëshkrimin dhe nëse po a ka të drejtë ajo ta mbajë në shtëpi. Avokati Përparim Rama, thotë se sipas ligjit dorëshkrimi i përket dhe duhet të jetë në pronësi të atij që ka autorësinë, në këtë rast Ismail Kadaresë. Sipas ligjit e drejta i takon atij edhe 70 vjet pas vdekjes. Madje ligji i sotëm mbron edhe rastin e veprimeve të bëra nën presione dhe nën diktaturë, gjë që nuk do ta përjashtonte dot Kadarenë nga e drejta e tij, kur dihet botërisht censura që është ushtruar mbi të dhe ndaj veprës "Dimri i vetmisë së madhe". Ismail Kadare pohon për "Shqiptarja.com" se ka kohë që është interesuar për kthimin e këtij dorëshkrimi. Me keqardhjen që çësh-

A do të fitojë Kadareja, me çfarë do të mbrohen palët në gjyq. Cilat janë pikat e dobëta që rrëzojnë pretendimin e zonjës Hoxha tja mori kaq bujë, Kadare rrëfen me pak fjalë ndodhinë me dorëshkrimin dhe thotë se është në pritje të vendimit të Drejtësisë. Ndaj ai premton të mos të flasë më gjatë për këtë histori. Ndërkohë avokati Përparim Rama kritikon ashpër drejtuesit e Arkivës Qendrore të Shtetit në vite dhe drejtuesit e Muzeut historik Kombëtar që e detyruan Kadarenë të rendë nëpër gjyqe, kur ligjet thonë se shteti duhet t'ia sekuestrojë zonjës Nexhmije Hoxha dorëshkrimin "Dimri i vetmisë së madhe" Zoti Kadare për ditë me radhë mediat përpiqen të zbardhin çështjen pse u detyruat të hidhni në gjyq zonjën Nexhmije Hoxha. E keni dhuruar siç pretendon ajo dorëshkrimin? -Si mendoni ju, a mund të

dhurohet një dorëshkrim… Atëherë si mundet që zonja Hoxha ta mbajë në shtëpinë e saj kopjen unikale të romanit "Dimri i vetmisë së madhe"? -Vetëm ajo mund ta dijë pse e mban. Unë kam vite që e kërkoj dorëshkrimin. Ndaj iu drejtova gjyqit, por s'doja kurrsesi që kjo çështje të hapej më media. Është një çështje që ka të bëjë me të drejtat e

mia si autor i dorëshkrimit. Zonja Hoxha, vetëm në një pikë ka të drejtë, që dorëshkrimin e ka marrë në shtëpinë time. Por, ajo e ka marrë me pretendimin për ta ruajtur. Unë jetoja në një hyrje të ngushtë dhe me lagështi në atë kohë. Ajo, si duket, me syrin e saj prej arkivisteje, e pa që në raftet e bibliotekës sime nuk mund të ishin të mira kushtet e ruajtjes. Kemi biseduar për të dhe më tha: "A mund ta mbaj unë në

Nexhmije Hoxha dhe Ismail Kadare (fotomotazh)

shtëpinë time?". Dorëshkrimi iu dha asaj sipas një mirëkuptimi nga ana ime për ruajtjen tij. Pra, zonja Hoxha duhet të

Avokat Përparim Rama

Zonja Hoxha s'ka dokumentin ku shkruhet dhurimi „„„

TIRANE

P

as bisedës me Ismail Kadarenë, i cili është pye tur për rrethanat e marrjes së dorëshkrimit nga shtëpia e tij prej zonjës Hoxha, iu drejtuam një përfaqësuesi ligjor për të kuptuar rëndësinë e çështjes në fjalë, e cila prej dy ditësh është kthyer në një debat të madh publik e mediatik. Vetë Kadare e përfundoi intervistën e tij me fjalët "Unë mendoj se do të ishte me interes edhe për ju, edhe për mua dhe për të gjithë të tjerët të dinim se çfarë thonë ligjet dhe drejtësia.". Meqë avokatja e Kadaresë zonja Flonja Boriçi nuk pranon të flas për mediat, ne kontaktuam një përfaqësues ligjor që njeh problemin. Avokat Përparim Rama, duke iu referuar ligjeve të sotme, pohon se shkrimtarit Ismail Kadare i takon pronësia e dorëshkrimit. Ju lutem zoti Rama, ju keni dëgjuar për çështjen e gjyqit Kadare-Hoxha. Si përfaqësues i ligjit, a mund të na qartësoni nëse ka të drejtë zonja Hoxha të mbajë dorëshkrimin e shkrimtarit? -Unë nuk jam avokat i Ismail Kadaresë, por njoh problemin. DorëshAvokat Përparim krimi me ligj i përket dhe duhet të jetë në pronësi të atij që ka autorësinë. Në këtë rast i përket Ismail Kadaresë. Ligji shkruan se e drejta autorit të dorëshkrimit i takon edhe 70 vjet pas vdekjes. Po pretendimi i zonjës Hoxha që thotë se "e kam dhuratë", si mund të rrëzohet? -Nuk e kuptoj sesi mund të mbrohet ajo me fjalët ma dhuruan. Si u dhurokan gjëra të tilla në diktaturë. Ajo duhet ta kujtojë se ligji i sotëm ka edhe përcaktime të veçanta për veprimet e personave, qofshin edhe kur këta japin dhurata nën presionin ose shtypjen e shtetit, në mbrojtje të pronësisë. Këtu bëhet fjalë për presionin e një regjimi që është deligjitimuar tashmë. Pra Kadareja edhe nëse ia ka dorëzuar zonjës Hoxha, sepse në atë kohë vetëm bëhej fjalë se mund të dorëzohej, jo të dhurohej, aktualisht ka të drejtë ta ketë dorëshkrimin si pronë të tijën.

E ka dorëzuar apo dhuruar dorëshkrimin Kadareja? -Unë di saktë faktin që dorëshkrimi i Kadaresë ruhej në Arkivën e Komitetit Qendror të PPSH-së si vepër me rëndësi historike, ku flitej për ngjarje të veçantë historike dhe aty ka qenë arshivuar. Prej arkivit të PPSH-së zonja Hoxha e ka marrë dhe e ka çuar në shtëpi. Ende nuk e kuptoj se ç'kërkon ky dorëshkrim në shtëpinë e saj, kur dihet se një pjesë e madhe e pasurisë kombëtare që ajo zotëronte iu sekuestrua. Ditari asaj duhej t'i sekuestrohej si pasuri kombëtare. Bëhet fjalë për veprën e një shkrimtari kombëtar. Unë di që në atë dorëshkrim ka gjëra me interes, ka shënime speciale të autorit, kujtime që janë më së paku një historishkrim i letërsisë shqiptare. Por këtu pesha e fajit bie mbi Muzeun Kombëtar dhe Arkivin Qendror të Shtetit. Ka hapësira ligjore që AQSH-ja dhe MHK t'ia sekuestrojnë dorëshkrimin Nexhmijes? -Këto janë institucione të shtetit dhe duhet t'ia kishin sekuestruar dorëshkrimin zonjës Hoxha si vepër të rëndësisë kombëtare. Unë nuk kuptoj një gjë, ish-drejtorin e muzeut Kasëm Biçokun, që flet më media Rama marrëzira "që i qenka lutur zonjës Nexhmijes" t'ia sillte pak sa për të ekspozuar dorëshkrimin dhe ta kthente sërish në shtëpi. Unë nuk i kuptoj as drejtuesit e arkivës. Si është e mundur që shteti i sekuestron Nexhmijes Hoxhës pallton e bashkëshortit, Enver Hoxha, për ta mbajtur në muze dhe nuk i sekuestron dot dorëshkrimin e shkrimtarit të madh Kadare. Nëse duhet të vihen në veprim ligjet, dorëshkrimi është pasuri kombëtare dhe zonja Hoxha duhet t'ia dorëzonte shtetit. Si thënka ajo e ka të dhuruar. Zonja Hoxha nuk ka një dokument me shkrim se ku të jetë nënshkruar dhe firmosur kjo dhuratë. Në këtë pikë, Kadareja del i mbrojtur. Gjithashtu ekziston sot edhe ligji për personat që kryejnë veprime në kushte presioni. Pra, ju e dini se diktatura të detyronte ta jepje atë që të përkiste, nuk të pyeste kush. Dorëshkrimi është prona e Kadaresë. Dhe mua më vjen keq që nuk e bën shteti këtë punë, por detyrohet vetë ai të rend në gjyqe.

ketë abuzuar me mirëbesimin tuaj? -Ju lutem, mos shkruani asgjë nga këto në media. Madje nuk do të doja të thosha asnjë fjalë për këtë. Më bën nervoz kjo gjë. Mua më vjen keq që mori përmasa të tilla më media kjo punë. Ju duhet të dini se kjo më shumë është një çështje që i përket ligjit. Duhet të ketë ligje dhe rregulla shtetërore, ligje të muzeve, të arkivave, që vendosin se kujt i përkasin dorëshkrimet, pikturat ose gjëra të kësaj natyre. Unë jam nisur të kërkoj dorëshkrimin tim, që më përket mua, sepse jam autori. Është absurde që unë të kem menduar ose të kem pasur dëshirë që t'ia dhuroja dorëshkrimin zonjës Hoxha. Interesi im ishte dhe është që të ruhet ky dorëshkrim. Zoti Kadare, mungesa e një dorëshkrimi për një vepër aq të njohur si "Dimri" është një mangësi e madhe për vetë Arkivën e Shtetit. Po për ju çfarë rëndësie merr mungesa e tij? -Mua më mungon origjinali. Është gjithë teksti aty. Është vepra ime, që më përket mua. Ju e kishit shkruar të gjithë historinë e këtij gjyqi në gazetë, ndaj s'ka kuptim që kjo histori të zgjas me këto përmasa që ka marrë publiciteti para këtij gjyqi. Zoti Kadare, për mediat është normale, emri juaj si shkrimtar i madh përbën lajm; historia e zonjës Hoxha gjithashtu … -Ju kuptoj, por unë nuk doja ta bëja publike çështjen për pronësinë e dorëshkrimit. Edhe pse kam kohë që jam interesuar për kthimin e këtij dorëshkrimi jam munduar që të mos ta bëjë publike. Unë do të doja ta bëja publike këtë çështje kur të mbaronte gjyqi. Tani për tani kjo është një çështje që i përket drejtësisë. Unë mendoj se do të ishte me interes edhe për ju, edhe për mua se çfarë thonë ligjet dhe drejtësia. Ju premtoj që do të marrim edhe mendimin e drejtësisë, por ne informuam publikun për rëndësinë e dorëshkrimit dhe arsyet pse e mban në shtëpi zonja Hoxha -Mirë, mirë, unë ju kuptoj ju, e kuptoj punën e gazetarëve, vështirësitë, por nuk duhet të flasë para se të mbarojë gjyqi.


12

E shtunë, 21 korrik 2012

Për t'u abonuar ju lutemi kontaktoni me: To Subscribe please contact: Agjensia e Abonimeve të Shtypit (TRENOVA) Mobile: +355 682047825 e-mail: arbentrenova@yahoo.com POSTA SHQIPTARE Telefon: +355 4 2375598 e-mail: abonime@postashqiptare.al ADRION Ltd Telefon: +355 4 2240018 e-mail: sales@adrionltd.com

origjina e lajmit...


ANXHELA MARTINI

M MODELJA PREZANTON TTE DASHURIN E SAJ TE RI WWW.SHQIPTARJA.COM

KENGETARJA

ARGJENTINA RAMOSAJ NJE BARBI E VERTETE

Suplementi i së shtunës te SHQIPTARJA.com

THASH& THEM NR. 24 E shtu shtunë, unë në, 21-0 21-07-2012 077--20 201122

E-mail: thashethem@shqiptarja.com qiptarja.cco com com om

A T R A Z E R SHKUReTdAhe

EKSKLUZIVE FLET AKTORI

Pozon m e pa të brendshm

I N A T S E D M I BLER

L L E J S E FAMA M T A R M E F E M E H S TELA KTI KINEMATOGRAFIK NE HOLLANDE GATI PROJE

A N I F E Z O J TOPALLIe

n o m o g e m e im h s u P në Karaburun

ENCA HAXHIA

Muzika është tashmë “droga” ime

LI” “PORTOKAL

arë Aktoorët të ppaunshdim e edhe në

DaÀna Zeqiri KENGETARJA GET SULMOHET PERSERI PERS NGA GA HACKERAT


14

E shtunë, 21 korrik 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

SUADA DACI

Ë

shtë i suksesshëm jo vetëm në karrierën e tij ku po njeh kulmet e saj, por aktori i pashëm Blerim Destani, nuk mbetet pas as në dashuri. Filmi i tij” The Berlin Project”, ka filluar të shfaqet nëpër të gjitha kinematë gjermane, ndërsa shumë shpejt Destani do të nis një tjetër projekt të ri në Hollandë. Në një intervistë ekskluzive për suplementin TH&TH, aktori flet për profesionin, jetën dhe dashurinë. I renditur shpesh në top listën e meshkujve më të bukur shqiptar, Destani flet edhe për marrdhënien e tij komplekse me femrat, që mesa duket është jo vetëm një burim kënaqësie por edhe telashesh. Blerim me çfarë po merreni aktualisht, keni ndonjë projekt të afërt kinematografik? Momentalisht jam në përgatitje të një projekti të ri në Hollandë. Si po ecën karriera juaj kinematografike, jeni i kënaqur me suksesin e arritur deri tani? Përderisa gjithçka shkon sipas planifikimeve, jam i kënaqur. Kuptohet që karriera ime është gjithmonë në rritje ndaj dhe kam ende plane dhe punë të mëdha përpara meje. Nëse do të bëjmë një kthim mbrapa e kujtoni rolin tuaj të parë? E kujtoj me shumë emocion, pasi ishte koha kur unë brenda vetes kisha shumë energji dhe pasion, por më mungonin çelësat e shprehjes së qartë të asaj që dëshiroja të shprehja. Por më duhet të them se ishte një përvojë shumë e rëndësishme për mua, pasi edhe gabimet janë mësime të rëndësishme në jetë. Do të donit të ndryshonit ndonjë gjë, apo mendoni se e keni luajtur mirë? Në jetë gjithçka që ndodh, ndodh në kohën e vet, dhe në atë kohë e në ato rrethana mendoj se gjithçka ishte në rregull. Do ishte e padrejtë që nga kjo kohë dhe me këtë përvojë të gjykoj për rolin e parë. Për publikun shqiptar jeni bërë i njohur në filmin “Koha e Kometës”, ju vet si e kujtoni atë film? “Koha e kometës” ndodhi në një fazë të jetës dhe karrierës sime kur unë kisha disa përvoja pas meje dhe kisha shumë pasion dhe përkushtim për të ardhmen e karrierës sime, dhe ky film në njëfarë mënyre ishte një pikë sublime në jetën dhe karrierën time. Dhe kuptohet suksesi i filmit më hapi shumë dyer të reja në kinematografinë ndërkombëtare.

BLERIM DESTANI

Të qënit i famshëm, më ka sjell telashe me femrat Shumë shpejt një projekt i ri kinematografik në Hollandë Në fakt ju kemi parë të vini shpesh në Tiranë, ju pëlqen Tirana? Është mirë kur njeriu vjen në shtëpinë e vet, kur e them këtë nuk mendoj në shtëpi si godinë, pasi shtëpi quhen njerëzit që asaj godine i japin shpirt dhe ngrohtësi. Kjo është ndjenja që kam kur shkoj në Tiranë, Prishtinë, Tetovë. Mes Tiranës, Tetovës, Gjermanisë ku ndihet më mirë Blerim Destani? Kudo kam miq të sinqertë që më bëjnë të ndihem mirë. Vetëm se nuk kam shumë kohë për të qenë më shumë në këto trojet tona. Keni miq të ngushtë? Pa miq të ngushtë jeta nuk do kishte kuptim. Po në rrethin e aktorëve keni miq të afërt? Kuptohet. Aktorët përveç se miq i kam edhe koleg. Blerim ç’mendim keni për shqiptarët që po korrin sukses

Është mirë kur njeriu vjen në shtëpinë e vet, kur e them këtë nuk mendoj në shtëpi si godinë, pasi shtëpi quhen njerëzit që asaj godine i japin shpirt dhe ngrohtësi

edhe në show bizin botëror (flas këtu për Eliza Dushkun, Rita Ora, etj)? Çdo shqiptar i suksesshëm është ambasador i kombit dhe nëse falë punës dhe sukseseve të tyre arrijnë që të përmendet kombi është një sukses i përbashkët. Unë gëzohem për sukseset e kolegëve dhe nuk më ka rastisur që mos t’i uroj. Në dokumentarin e Eliza Dushkut, pamë që ishit prezent edhe ju. Njiheni me Elizën?


THASH& THEM

E shtunë, 21 korrik 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

15

E kam thënë disa herë që tani për tani ndihem mirë para kamerës filmike, kjo punë më përmbush plotësisht. Por në një të ardhme të afërt mendoj që do të gjendem edhe pas kamerës, pasi për disa gjëra që dua t’i shpreh, më mungon hapësira e aktorit para kamerës

gle” por jo edhe i vetmuar (qesh). Çfarë duhet të ketë një femër që të tërheq vëmendjen e Blerim Destanit? Duhet që të jetë vetvetja, pa zbukurime të formës. Mua më shumë më intereson përmbajtja, jo forma. Të qënit i famshëm detyrimisht ju bën që të jeni në faqet e mediave rozë, sa ju bezdisin thashethemet? Më krijojnë bezdi, pasi ka shumë manipulime, por edhe kjo është tan-

Natyrisht që njihemi. Njihemi shumë më herët dhe kemi pasur disa mundësi të luajmë bashkë por nuk na u përputhën terminet. Kam respekt për Elizën. Si u ndjetë përkrahë saj në këtë udhëtim të sajin? Si pranë një kolegeje, të cilën e respektoj dhe më respekton. Vazhdoni të mendoni akoma që një ditë do të jeni pas kuitave të një filmi? E kam thënë disa herë që tani për tani ndihem mirë para kamerës filmike, kjo punë më përmbush plotësisht. Por në një të ardhme të afërt mendoj që do të gjendem edhe pas kamerës, pasi për disa gjëra që dua t’i shpreh, më mungon hapësira e aktorit para kamerës. Mendoni që do të keni të njëjtën sukses, që e keni fituar si aktor? E thashë edhe më lartë, do provoj të shpreh atë që mendoj që shoqëria jonë ka nevojë t`a përjetoj. Shpresoj që edhe suksesi nuk do mungoj. Kush është pika juaj më e fortë? Sinqeriteti. Sa kujdeseni për lukun tuaj? Jo shumë. Mendoni që pamja e jashtme ka qenë një pikë e juaja e fortë për të ecur përpara?

Po me femrat ju ka sjell sukses të qënit i famshëm dhe i bukur? Më duhet të them që më ka sjell më shumë telashe, e kam fjalën për thashethemet e shpeshta që paraqiten në media.

Cili ka qenë thashethemi më i keq që keni dëgjuar? Në parim asnjëherë nuk i komentoj thashethemet.

Keni menduar për pushimet verore? Ende jo.

Përveç aktrimit keni parë që keni pasion edhe sportin, palestrën, boksin. Ju mban në formë? Sportet janë pjesë e domosdoshme e profesionit tim, prandaj dhe mbajtja e trupit në formë, është pjesë e punës sime.

Kujt ia dedikoni

Cilat kanë qenë pushimet tuaja më të çmendura? Aktrimi është një profesion që ofron shumë “çmenduri” kështu që gjatë pushimeve mundohem të qetësohem. Bëni pushime me prindërit tuaj? Kur gjej kohë, preferoj t’i vizitoj qoftë për disa ditë kur dhe ata janë me pushime. E konsideroni veten njeri me fat? Zakonisht thuhet që fati i ndjek të guximshmit. Dhe më duhet të them po, jam me fat. Nga se ka frikë aktori Destani? E çmoj shumë sinqeritetin, dhe më lëndon mos-sinqeriteti Cila është ëndrra juaj në jetë? Jam duke e jetuar, ende jo në formën e plotë të saj.

Mendoni që seksi i kundërt mund t’iu afrohet për faktin që jeni i famshëm dhe i suksesshëm? Kjo mund të jetë një pikënisje, por më pas vlerat tjera duhet të dalin në pah.

Jeni i apasionuar pas makinave? Po, makinat janë një pasion i imi i hershëm.

Çfarë domethënie ka tatuazhi juaj i ri? Është një emër i rëndësishëm për mua dhe familjen time.

Në fakt jeni në një lidhje aktualisht? Sa i përket kësaj kam statusin e “sin-

suksesin tuaj? Familjes sime.

Çfarë mendoni kur jeni duke u stërvitur? Çdo aktor thellë në vetvete ka disa plane, apo ambicie. Dhe gjatë stërvitjeve unë i kaloj në kokë figurat e personazheve, që i kam në plan t’i realizoj.

Ka mendime të tilla, por duhet pasur parasysh se pamja e jashtme mund të jetë një pikënisje e mirë, por më pas duhet edhe shumë gjëra tjera. Dhe sukseset e mia i vërtetojnë pikërisht gjërat përtej pamjes së jashtme.

Në media flitet se është emri i të dashurës suaj të re? Në tatuazh janë dy emra shumë të rëndësishëm për mua dhe familjen time.

imë në njëfarë mënyre pjesë e punës.

Cfarë makine keni aktualisht? Një benz. Kur do t’iu kemi në Shqipëri? Shpresoj së shpejti. Si është raporti juaj me fansat? Mundohem maksimalisht të jem korrekt. Në foto: Blerim Destani

Si po ecën biznesi juaj i xhinseve? Ecën shumë mirë, jam mjaft i kënaqur. Është po aq i suksseshëm sa në art? Sukseset janë të përbashkëta.


16

E shtunë, 21 korrik 2012

THASH& THEM

WWW.SHQIPTARJA.COM

ANGELA MARTINI

Promovon linjën e të brendshmeve, prezanton të dashurin e ri

M

iss Universe Albania 2010, Anxhela Martini do të paraqesë gjatë kësaj jave në New York linjën e saj me bikini.”The Swim Week” do të nisë këtë të enjte dhe pjesëmarrja e Martinit ka ngjallur mjaft interes tek me-

ARGJENTINA RAMOS

AJ

diat, duke pasur parasysh edhe disa nga thashethemet që e kanë shoqëruar modelen shqiptare në dy vjetët e fundit. “Miami Herald” i ka kushtuar një artikull modeles së lindur në Shqipëri dhe rritur në Zvicër. Me kë po tako-

het bukuroshja shqiptare Anxhela Martini?- pyet gazeta. Së fundi, Martini po përflitet shumë se po shoqërohet me Russell Simmons, biznesmen, i cili është në listën e të ftuarve në prezantimin e linjës së modeles shqiptare, bashkë me, Hank Azaria dhe Q-Tip. Pak kohë më parë, bukuroshja shqiptare i pati thënë Global Grid se Simmons ishte një djalë i mrekullueshëm, personi më i këndshëm që kishte njohur ndonjëherë dhe se ata të dy ishin miq shumë të ngushtë.

REPERI Çfarë ka

Një “barbi” e vërtetë

Ledri që mendohet?!

A

ak ditë më parë reperi kosovar dhe pjesëtari i grupit Skillz, Ledri Vula ka deklaruar largimin e tij përfundimtar nga muzika për t’iu dedikuar regjizurës. Në këtë fotografi që këngëtari ka postuar në profilin e tij në Facebook, duket shumë i menduar dhe i habitur njëkohësisht. Nuk e dimë se çfarë ka parë Ledri që ka reaguar në këtë lloj mënyre, por një gjë është e sigurt që nëse largohet nga muzika, do ti mungoj shumë repit kosovar por njëkohësisht edhe fansave të tij.

P

nga femrat jo është një dhe plot më të bukura bizit shqiptar. ow sh të arm sh to gr af i na e Dh e ja kjo fo ri këtë fakt. mi vërteton më së gjentina RaBukuroshja Ar umë bukurosh t ke du j, mosa mën e saj më for në e dh e sh t me onde e tre të mirë. Flokë ren shumë të gojnë këngëta mo brishtë. Ra ëmbël dhe të lisht në Titua ak t he od nd saj pu no n pë r një ra në ku po ri muzikor dhe tjetër singëll të në të një jtë n ku po sh ijo n su ks es in e he ed ko hë iu”. sh i “S ës ng kë

LINDA HALIMI

Dobësohet dhe bën ekstension

P

ërveçse ka humbur shumë kilogram këngëtarja kosovare, Linda Halimi ka ndryshuar edhe pamjen e saj kohët e fundit. Halimi është bërë bjondje, por njëkohësisht edhe i ka shtuar flokët e saj, duke i bërë më të gjata. Fotografia që këngëtarja ka postuar në rrjetin social Facebook,

vërteton që ajo është në formën e duhur dhe që ka humbur vërtet shumë kile. Dhe nuk ka si të ndodh ndryshe, pasi kohën më të madhe e kalon në qëndrën e saj estetike. Linda ka nxjerrë se fundmi në treg edhe një duet me djalin e ambasadorit amerikan në Kosovë Christopher Dell.

KËNGËTARJA

Hackerat nuk lenë rehat Dafina Zeqirin

K

ëngëtarja Dafina Zeqiri sërish Hack ohet! “Tonight” ishte videoklipi i fundit që bukuroshja kosovare lançoi para pak muajsh, për të cilin thuhet se ka shpenzuar një shumë të konsiderushme të parash, duke bërë xhirimet në Amerikë. Kënga që erdhi si bashkëpunim me reperin kosovar Ledri Vula, pati një sukses të jashtëzakonshëm duke grumbulluar shumë klikime, po thuaj e kaloi mbi 1 milion. Por tani Duffy ka një problem, i është fshirë videoja nga You Tube duke i’a hackuar edhe fanpage-in e saj në rrjetin social facebook. Kjo nuk është hera e parë që Dafina ballafaqohet me probleme të tilla.

i tregon RENIS Kujt gishtin e GJOKA mesit?!

Ë

shtë tashmë e konfirmuar, këngëtari i grupit “Burn”, Renis Gjoka nuk do të jetë më

pjesë e këtij grupi, duke zhvilluar karrierën e tij solistike. Në një prononcim për TH&TH, Gjoka ka thënë se do ta zhvilloj karrierën e tij solo, shoqëruar nga një bandë e re. Por ajo që duam të dimë, është se kujt ia tregon gishtin e mesit, këngëtari i talentuar?! Kemi zbuluar se këngëtari do ti filloj më 3 gusht koncertet e tij, dhe shumë shpejt do të lançojë edhe një duet me xhaxhanë e tij, këngëtarin e mirënjohur, Aleksandër Gjoka.


THASH& THEM

E shtunë, 21 korrik 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

17

KËNGËTARJA

Enca Haxhia: Muzika është “droga” ime Së shpejti nisin xhirimet për klipin më të ri SUADA DACI

M

uzika ka qenë pasioni i saj që kur ishte në moshë të vogël. Enca Haxhia, do të merrte pjesë në shumë talent show dhe i fundit do të ishte “The voice of Albania, ku nuk u përzgjodh nga juria, por nuk do të dorëzohej këtu pasi ka nxjerr në treg një videoklip me titull “The Best of”. Në një intervistë për suplementin TH&TH, 17 vjeçarja flet për lidhjen e saj të ngushtë me muzikën dhe artin, por edhe për projektet e ardhshme në këtë fushë. Enca do të sjell së shpejti një klip të ri veror, si dhe po punon për albumin e saj të parë, të cilin ia ka besuar reperit të mirënjohur Big Basta.

Jeni një këngëtare e re në tregun muzikor, si lindi ideja për tu marr me muzikë? Pasioni im ka lindur që kur isha 5 vjeç, ndërsa në moshën e 9 vjeçare mora pjesë në Festivalin “Zërat e rinj”. Aty provova për herë të parë emocionet e skenës dhe pastaj mu bë si drogë (qesh). Kënga juaj e parë ishte “The Best of”, kishit kohë që punonit me të? Pas pjesëmarrjes në festivale dhe pas shumë coverave të mia në You Tube, mendova që ishte momenti i duhur për këngën time të parë, të cilën e shoqërova edhe me një klip. Muzika dhe teksti janë realizuar nga Big Basta, ndërsa video është realizuar nga produksioni kosovar “Kulla”. Pse ia besuat Big Bastës, këngën tuaj të parë? Sepse Big Basta është një nga kompozitorët e mi të preferuar. Është një kantautor shumë i talentuar dhe modern, që në të njëjtën kohë i përshtatet stilit tim. Me të po punojmë gjithashtu edhe për albumin tim të parë. Si do të jetë albumi juaj, sa këngë do të përmbajë? Ky album do të jetë 1 eksperiment i rrymave dhe stileve të ndryshme, kështu që të gjithë të rinjtë mund t’a gjejnë veten tek këngët e mia. Do të ketë Hip hop, RnB, ku i dihet mbase edhe Jazz (qesh). Do të përmbajë rreth 15 këngë.

nxjerra e një albumi është një sipërmarrje e guximshme, për një artiste te re? Albumi do të lançohet pas një viti, kur unë të kem nxjerr edhe disa singëlla të tjerë. Në cilën rrymë ndiheni më komode? Unë e gjej veten mirë tek të gjitha rrymat, por të preferuarat e mia janë Hip hop dhe RnB. Do donit të ishit një nga femrat repere, pasi janë të pakta këngëtaret e tilla? Pse jo (qesh). Por unë nuk do të ngelem vetëm tek hip hopi, do të sjell gjëra të reja dhe mjaft origjinale. Jeni një artiste e re në tregun muzikor, ju duket e vështira hyrja në industrinë e muzikës? Për një artist të ri besoj se fillimi është shumë i vështirë, pasi duhet t`i tregosh të tjerëve sesa vlen dhe sepse duhet t`a dëgjojnë muzikën time, pra në një farë mënyre duhet të dish të ndjekësh rrugën e duhur. Deri tani klima qoftë nga artistët, qoftë nga publiku ka qenë e mirë. Por gjithashtu jam duke punuar shumë për të sjellë krijime të mira. Sa kohë i kushtoni muzikës në ditë dhe a keni një këngëtar të preferuar? Mund të them që muzikë dëgjoj gjatë gjithë kohës, idhulli im mund të them që është Lady Gaga. Gaga është një vërtet një artiste dhe sjell risi dhe mesazhe në muzikë, që për mua janë të vlefshme. Megjithatë me pëlqen shumë Jessie. J, Katy Perry, Maroon 5, Valeria është një këngëtare ruse, etj.

Nuk mendoni që është

Në foto: Enca Haxhia:

Keni një hobi tjetër veç muzikës? Pasionet e mia mbeten në kuadrin e artit. Më pëlqen shumë fotografia, televizioni, aktrimi, prezantimi, etj. Pse jo në një të ardhme mund ta gjej veten tek këto. Pra, studimet e larta do t`i vazhdoni për aktrim? Jo kam qejf të studioj për shkenca sociale. Po investoj për artin duke marr edhe leksione kantoje dhe piano, kështu që kohën tjetër preferoj t’ia kushtoj diçkaje që nuk ka lidhje me të. Por sigurisht që do të jenë paralelisht të dyja gjërat. Çfarë kuptimi ka emri juaj Enca? Enca është shkurtimi i emrit tim Rubensa, që në fakt është bashkim emrash. Meqë të gjithë më thërrasin

Enca mendova që ta përdorja edhe në art (qesh). Sa ju mbështet familja në këtë zgjedhje tuajën? Familja më ka mbështetur shumë deri tani dhe mbështetja ime kryesore ka qenë mami im, e cila më shoqëron kudo. Keni marr pjesë në koncerte këtë vit? Sapo jam kthyer nga një koncert dhe pikërisht nga “Summer Fest”, ishte eksperienca ime e parë në skenë, por besoj që këtë verë do të marr pjesë edhe në koncerte të tjera. Do të kemi një klip të ri nga ju? Klipin e radhës presim ta realizojmë këto ditë. Është një këngë shumë verore, shumë e freskët ndryshe nga e para. Keni menduar që në të ardhmen mund ti realizoni vet tekstet e këngëve tuaja? E kam menduar (qesh) por nëse dal në të ardhmen me një tekst timin, duhet që ai të jetë shumë i mirë pasi kërkoj shumë nga vetja. Në të ardhmen mund të realizoj pse jo një krijim muzikor.

Ju ka penguar muzika në studimet tuaja? Jam përpjekur ta menaxhoj mirë kohën, pasi edhe studimeve i kam kushtuar vëmendjen maksimale. Ndaj mund të them që kam dal me rezultate shumë të mira, por është pak e vështirë t`i bësh mirë të dyja. Keni menduar për pushimet verore? Kam qenë disa ditë në Itali dhe kam bërë disa pushime të vogla, nëpër disa qytete bregdetare. Por nga vera në verë kam shumë pak kohë për pushime sepse merrem me muzikë dhe kjo gjë më pëlqen. Po për lukun sa kujdeseni? Për një artist luku dhe imazhi janë shumë të rëndësishëm, ndaj dhe unë i kushtoj një vëmendje të veçantë. Përpiqem të vij sa më thjesht duke iu përshtatur moshës sime. Më pëlqen të merrem vet me lukun tim, por është mami ajo që më jep këshilla të vlefshme. Mendoni që do të jetë e vështirë rruga juaj në muzikë? Jam e sigurt që do të jetë e vështirë, por do të punoj shumë për të arritur më të mirën. Me cilin nga këngëtarët shqiptar do të dëshironit një duet? Unë kam disa këngëtar shqiptar të preferuar, si Dafina Zeqirin, Jonida Maliqin Vesa Lumën etj. Deri tani kam bërë disa bashkëpunime, dhe mendoj që ato do të jenë të suksesshme dhe të pëlqyera.

Çdo të premte Lounge Bar, me çmime 200L Lounge Drink, Çdo të shtune Karaoke Night me Kelly, Blerina dhe Graciela Çdo ditë një menu e pasur me gatime shtepie dhe Italiane. Çdo ditë Menu ofertë 500Lku është e përfshirë një pjatë e parë, pjatë mishi ose gatime shtëpie, dhe një pije. Catering të shpejtë në shtëpinë tuaj

RRUGA "MUSTAFA MATOHITI", PËRBALLË PALLATIT ME BIRRILA

Cel. 0696070651

Do të merrni pjesë nëpër festival? Besoj se po. Do të marr pjesë ose në Këngën Magjike, ose në Top Fest. Është diçka që mezi e pres dhe uroj të përfaqësohem denjësisht aty. Ëndrra juaj më e madhe? Ëndrra ime më e madhe është të kem një jetë sa më të bukur familjare dhe personale dhe në të njëjtën kohë të realizoj të gjitha pikësynimet e mia në muzikë.


18

S

E shtunë, 21 korrik 2012

hpat Kasapi ka vendo sur të bëj album këtë verë, duke i’u bashkangjitur listës së këngëtarëve të cilët kishin vendosur që këtë vit të sjellin albume të reja muzikore. Ne zbuluam se këto ditë do të lançohet edhe klipi i parë i cili do të bëj hapjen e albumit dhe kënga të cilën e ka realizuar Shpati me videoklip është përsëri në duet me këngëtarin e ri, Ton Voka. ‘’Kënga është e Shpatit dhe mua më ka ftuar si mysafir tek kënga që ai e ka në albumin e ri. E kemi punuar me një producent të njohur në botë është nga Suedia dhe është e

WWW.SHQIPTARJA.COM

SHPAT KASAPI

THASH& THEM

ZANFINA ISMAJLI

Kënga e re me një producent suedez

Shumë sensuale dhe shik

zhanrit dance për verë. Teksti është komplet për femra, kurse videoklipi është punuar nga një produksion nga Kosova, ndërsa xhirimet janë bërë nëpër vende të ndryshme në Prishtinë’’, thekson për gazetën tonë këngëtari Ton Voka për të cilin ky është bashkëpunimi i dytë me Shpat Kasapin pas këngës ‘’Shumë hot’’ që ishte hit i verës së kaluar.

LEONORA POLOSKA

N

uk po realizon ndon jë projekt të ri, por është duke vazhduar me koncerte nëpër vendet ku këndohet ‘’live’’. Këngëtarja e njohur Leonora Poloska pasi është kthyer në formë të mirë fizike, vazhdon me aktivitetin e saj muzikorë edhe pse fansat e saj kanë nevojë për ndonjë këngë apo klip të ri. Është përfolur një bashkëpunim me këngëtaren kosovare Linda Halimin, por kënga akoma nuk ka dal në eter. Për të treguar se është dhe një kërcimtare e mirë, Leonora këto ditë në profilin e saj ka vendosur disa foto në të cilat tregon se din të kërcejë shumë bukur kërcimin ‘’belly dance’’. Leonora ka kohë që

‘’Jam profesioniste në belly-dance’’

është tërhequr nga realizimi i projekteve muzikore për shkak të piraterisë së madhe që ekziston në internet,

ERL A MËHILLI

Vajza sharmante e Kryeministrisë mban pos rej disa vitesh se s së ën dh zë e tin risha dhe Erla Be trit nis mi ye Kr r kur gjithnjë pë Mëhilli ka spita saj. Edhe në elegancën e ën fi, të cil kë të fot og ra ka bërë jashtë zëdhënësja e shillit të Minis dyerve të Kë formën e saj trave, duket në roshja Erla ku më të mirë. Bu feruar të kaloj Mëhilli, ka pre nga përdtishnjë ditë ndryshe ke u relaksuar mëria e saj, du ka veshur një në bregdet. Ajo gjyrësh dhe fustan shumën uluar me mb ka e n mi shiki errëta. syzet e saj të

P

ndërsa ka theksuar se do rikthehet me projekte pikërisht në momentin kur tregu muzikorë do të normalizohet.

K

ëngëtarja koso vare, Zanfina Ismaili është gjithnjë në formën e duhur. Kohët e fundit ajo ka realizuar një set të ri fotografik, ku duket shumë sensuale dhe shik. Bukuroshja kosovare ka veshur një palë pantallo-

na të shkurtra, këmishë të bardhë dhe taka të larta me platformë dhe duket shumë mirë. Pak ditë më parë, Ismaili ka lançuar edhe singëllin e saj “2 minuta”, që sipas saj pritet të jetë një hit veror.

REZARTA SHKURTA

Pozon me dhe pa të brendshme

A

jo është e njohur jo vetëm si këngëtare por edhe si modele. Bukuroshja nga qyteti bregdetar i Durrësit, Rezarta Shkurta ka realizuar një set të ri fotografik nga fotografi, Armand Sallabanda, ku vjen shumë provokuese. Këngëtarja shfaqet herë më të brendshme, herë pa to duke treguar format e saj trupore. Në disa fotografi Rezi ka veshur një kostum të zi , që e tregon shumë seksi. Ajo që na bie në sy është edhe një tatuazh, që Rezarta ka bërë në trupin e saj. Ndërsa një tjetër fotografi e veçantë e saj, është edhe ajo ku këngëtarja pozon nudo dhe e lyer e gjitha me vaj dhe graso. Fotoja bardh e zi është realizuar në një ambient të errët dhe shumë të vjetër makinash. Rezarta Shkurta edhe këtë herë ka ditur sesi të godas shijet e publikut, duke ardhur shumë ndryshe dhe sensuale.


THASH& THEM

E shtunë, 21 korrik 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

19

KRYETARJA E KUVENDIT

K

ryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli nuk e ka shumë të le htë që në këtë stinë tepër të nxehtë e me temperatura të larta të qëndrojë në Tiranë, edhe pse ka punime kuvendore, edhe pse duhet miratuar Kodi Zgjedhor e mandej në 6 gusht edhe ndryshimi kushtetues për imunitetet. Meqënëse nuk largohet dot nga Shqipëria ka gjetur një zgjidhje të ndërmjetme, për të pushuar në bregdetin e Vlorës. Dhe siç shihet nga këto dy foto, paparazzi ynë e ka kapur zonjën Topalli, së bashku me familjen e saj, bashkëshortin, vajzën e vet me të fejuarin por edhe djalin, në bordin e një gomoneje, ku duket qartazi se shkruhet Polizia. Sigurisht, është Kryetare e Kuvendit dhe patjetër do të shoqërohet nga forcat e sigurisë apo të gardës. Dhe gomonia ka mbërritur drejt

Topalli, pushime me gomone drejt Karaburunit Shfrytëzon fundjavën e kaluar për të pushuar me familjen e në Gjirin e Karaburunit, në një nga plazhet aty, larg syve dhe vëmendjes së qytetarëve të tjerë të cilët pushojnë në bregdetin e Vlorës. Por ajo që të bie në sy, ka të bëjë me drejtorin e kufirit, që siç tregojnë dësh-

AKTORËT E “PORTOKALLISË” Të pandarë dhe në pushime

A

ktorët e spektaklit të humorit “Portokalli” nuk ndahen nga njëri- tjetri edhe kur janë me pushime. Në këto fotografi shohim që ata janë jo vetëm kolegë, por edhe miq shumë të mirë. “Skuadra” e humorit është fotografuar në Orikum të Vlorës dhe duken që po kalojnë mirë në shoqërinë e njëri-tjetrit, dhe nuk ka si të ndodh ndryshe kur batutat dhe momentet gazmore janë pjesë e pandarë e tyre. Në fotografi shikojmë që ka qenë të pranishëm aktorët, Romir Zalla, Florian Binaj, Marin Orhanasi, Renada Caci, Bes Kal-

laku, si dhe moderatori dhe humoristi Salsano Rrapi. Në këtë drekë të nuk ka munguar as aktori i mirënjohur, Luftar Paja i cili është ulur në krye të tavolinës. Nuk e dimë ku ndodhet djali i tij, Gazmend Paja, i njohur nga të gjithë si Nasi i “Portokallisë”, ose Gazi ka zgjedhur të bëj rolin e paparacit. Sigurisht që me stafin ka qenë edhe regjizori, Altin Basha, ndërsa ajo që të bie në sy është mungesa e moderatores simpatike Eneda Tarifa si dhe shumë aktorë të tjerë të trupës së “Portokallisë”.

mitarët, është në këtë gomone, dhe shquhet se ka rroba banje të kuqe. Nuk dihet nëse edhe shefi ka shkuar për plazh, apo për shkak të ujit është veshur me rroba banjo. Gjithsesi, familja e kryetares së

kuvendit ka pushuar mirë për disa orë në Karaburun për tu kthyer më pas në vilën qeveritare të Vlorës, gjatë fundjavës së kaluar. Kryetarja e Kuvendit është e dhënë pas pushimeve. Prej kohësh në suplementet

e ndryshme të thashethemeve, janë evidentuar pushimet dhe eksperiencat e gruas së hekurt të Kuvendit të Shqipërisë, që jo vetëm ka qejf pushimet, por nuk ka frikë as nga fotot që shkrepen ndaj saj për to.

BESJAN PESHA

Bëm baba të të ngjaj

P

rej dy vitesh Drej tori Ekzekutiv i Agjensisë Kombëtare të Burimeve Natyrore pranë Ministrisë së Ekonomisë, Besjan Pesha, është bërë baba i Darisit të vogël. Duket se vogëlushi sa vjen edhe i ngjan më shumë të atit duke u bërë kopja e tij. Thonë që vajzat ngjajnë shumë me baballarët e tyre, por ja që Darisi i vogël bën përjashtim. Në këtë fotografi shikojmë, që anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Socialiste për Intergrim, Besjan Pesha është shumë i lidhur me të të birin e tij. Ai e ka ngritur në

krahë Darisin e vogël dhe të dy duket se po kalojnë shumë mirë me njëri-tjetrin. Mesa duket Pesha është jo vetëm një zyrtar i mirë, por edhe një baba i përkushtuar.


20

E shtunë, 21 korrik 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

GENTA BB5

“Nënëmadhja” mbledh gjithë banorët e Big Brother

I

sh-banorja e BB5, Gentiana Gjalpi, ose siç njihet ndryshe Genta e “bejteve” ka festuar ditëlindjen e saj. Në këtë festë të vajzës nga fshati Baban,kanë qenë të pranishëm shumë banorë të këtij reality show. Ajo, që të bie në sy është edhe prania e Edgarit, i cili e ka cilësuar vazhdimisht Gentën si një vajzë pa vlera që nuk transmetonte asgjë. Po në këtë fotografi i shikojmë shumë të

afërt me njëri-tjetrin, njësoj si dy miq të vërtet. Nuk kanë munguar në këtë festë as banorë të tjerë të BB, vëme re Anilën, Lorenën, mikun e saj të ngushtë Gracianon , por edhe ishbanorin e BB3, Erionin. Genta ka prezantuar në të njëjtën kohë edhe të dashurin e saj të ri, ndërsa ka thënë se ka marr një mesazh urimi edhe nga ish-i dashuri i saj Rubensi, me të cilin ajo kishte realizuar disa fotografi intime.

TOROSI

Me një të dashur të re

I

ELIA SHENA

Bashkëpunimi i radhës me këngëtarin rumun Lucky Man

Ë

shtë cilësuar si fenomeni më i ri i muzikes modern shqiptare, pasi Elia Shena se fundmi është ndër këngëtaret më aktive në klubet e natës. Për herë të parë, ajo ra në sy gjatë spektaklit të vitit të kaluar, në talent shoë “Top Girls” që transmetohej gjatë spektaklit “E diell” në TCH. Mes dhjetëra konkurrenteve, Elia u shqua si një ndër më të mirat, për të mos thënë absolutisht më e mira, por që mosha e vogël e penalizoi suksesin absolut të saj. Këngëtarja e re për momentin është aktuale për lidhjen e saj të dashurisë, por duke mos zbuluar shumë detaje rreth djaloshit që i’a ka vjedhur zemrën 16 vjeçares. Ekspozimi i madh në publik dhe shndërrimi i saj i menjëhershëm në yll të muzikës, e kanë bërë edhe më tërheqëse për sytë e meshkujve. E nuk kishte se si të zgjasnin akoma më shumë ditët e saj si ‘’single’’, por Elia

sh banori i BB4, Toros Shahnaian duket se ka gjetur një të dashur të re. Fotoja që shikojmë na tregon sesi ai ndan një biskotë, me një vajzë që duket se është e dashura e tij e re. Aktualisht Torosi ndodhet në Venecia të Italisë, ku mesa duket po kalon disa ditë të “çmendura” dhe të këndshme njëkohësisht. Ai ka qenë edhe një mbësh-

vazhdon suksesin e saj në muzikë. ‘’Aktualisht jam duke punuar për këngët e sezonit të verës në studion Threedots ku jam në menaxhimin e producentit tim Ervin Gonxhi, për momentin jam stabël nga një karaoke në fundjavë por kam nisur dhe disa koncerte si në kryeqytet ashtu edhe në qytetet bregdetare si çdo verë. Do të kem këtë verë një klip të bukur dhe të këndëshëm, djali është këngëtari i mirënohur Lucky Man Project nga Bukureshti-Romania, gjithashtu është dhe kolegu im, kaq mund të them. Jam duke punuar një baladë dhe gjithashtu një këngë verore ritmike këtë verë do të vij shumë ndryshe akoma më e kuruar në imazh’’, kështu thekson këngëtarja Shena gjatë një bisede për ‘’TH & TH ‘’.

tetje kryesore për Gentianën e BB5, dhe shpeshherë janë fotografuar në shoqërinë e njëri-tjetrit. Ne i urojmë Torosit pushime të mbara.

ERMALI

Kthehet në Memaliaj merr dhe Françesk ën me vete

D

uket se histor ia e dashurisë mes Ermalit dh po shkon shum e Françeskës ë mirë. Ata jan pa rë dh e fot og ra fua r gji thn ë ba sh kë dh e jë të lum tu r në përkrahë njëri-t jetrit. Çifti i BB ka preferuar 5, të kalojë këtë herë një fundajvë të ve bregdet, por në çantë dhe jo në lumë. Ermali i cili ka lindur në Me maliaj, ka vend o-

sur të marr me vete Françesk pë r ti tre gu ën ar qy te tin e tij të lindjes, por ed he në ujin e ftohtë për të freskuar të Vjosës. Me duket kjo ka qe sa në një fundajvë ve ça nt ë pë r e dy mo de let , du ke n të lum që tur ed he ng a fotografitë që sh ohim.

GRACIANO Pret me padurim “Amicin”

K

a kaluar dy fazat e para dhe tani është në pritje të fazës së tretë, të “Amici”. 20 vjeçarin nga Tirana, i cili ka marr pjesë në Big Brother Albania, e pret tashmë një

tjetër sfidë e rëndësishme dhe këtë herë në fushën e baletit, ku ai është i njohur prej vitesh. Sapo kam përfunduar dy fazat e para të audicioneve dhe jam në pritje të fazës së tretë ka thënë në një prononcim për TH&TH, Tagani. Në Big Brother u bë i njohur jo vetëm për lojën e tij, por edhe për lidhjen e tij me Lorenën një tjetër banore e këtij reality show, me të cilën ka pak kohë që është ndarë.


KULTURE

In memoriam „„„

TIRANE

DHURATA HAMZAI

K

ur dëgjova se profesor Tefiku kish mbyllur sytë përgjith monë në mënyrë të nënvetëdijshme, më erdhën në mendje tri kujtime të fiksuara në kujtesë; nga koha studentore - mënyra aq elegante dhe autoritare me të cilën na shpjegonte leksionin", ka thënë dje poetja Rita Filipi Petro. Dje është ndarë nga jeta në moshën 86 vjeçare shkrimtari dhe studiuesi i njohur i letrave shqipe, Tefik Çaushi. Lajmi për vdekjen profesor Tefik Caushit, i cili ndërroi jetë në orën 11.00 të paradites është pritur me hidhërim nga të gjithë miqtë dhe studentë e tij, që nga Akademia e Arteve deri tek studentët e Gjuhës dhe të Letërsisë. Poetja Rita Petro e ka pasur profesor Ccaushin një nga bashkëpunëtorët më të mirë në shtëpinë e librit shkollor "Albas" që ajo drejton, ndaj duke e kujtuar atë ajo tha: "Gjatë bashkëpunimit me shtëpinë tonë botuese Albas - ishte befasuese për mua dhe kolegët e mi mënyra se si profesori që i kish kaluar të tetëdhjetat ta përdorte në mënyrë aq perfekte kompjuterin dhe të ishte aq i saktë, sa nuk lejonRita Petro Filipi te t'i shpëtonte as edhe një presje materialit të tij; nga koha e fundit - e takonim nga kodrat e Liqenit Artificial, ku ai shëtiste përditë pasditeve. Pasi ndaheshim përzemërsisht me të, miku im më thoshte gjithnjë: "…nëse nuk do ta takojmë më profesor Tefikun këtej, do të thotë se ai nuk

Ndërron jetë akademiku Tefik Caushi Poetja Rita Petro: Eleganca dhe autoriteti i profesorit jeton më." Vetëm para një jave e kujtuam, se nuk po e shihnim së fundi. Sot mora vesh lajmin e largimit të tij nga kjo botë. "Uroj që profesori, i cili jetoi aq bukur në këtë jetë, të shëtitë përgjithnjë në parajsën e mbushur plot gjelbërim e ngjyra të kulluara estetike", tha poetesha e njohur, e cila ka qenë një nga ishnxënëset e tij.

KUSH ISHTE TEFIK CAUSHI

Tefik Caushi ka qenë një nga studiuesit kryesorë të veprës së Ismail Kdaresë. Gjatë kërkimeve letrare spikaste mënyra e veccantë e studimit, ku thellohej në veçantitë e gjuhës dhe të stilit. Në librin e tij më të fundit që e ka bërë bashkë profesor Gjovalin Shurtaj, i cili titullohet "Gjuha shqipe në vizionin artistik të Kadaresë", kanë renditur një fjalor zbuluar me 2000 fjalë të rralla ose pak të për-

dorura, shqipërime, fjalë të reja ose kuptime të reja të fjalëve të njohura, fjalëformime të gjithfarshme, shumica e të cilave nuk gjendet as në Fjalorin e Gjuhës së Sotme Shqipe. "Tefik Çaushi është marrë me tiparet kryesore të punës fisnikëruese me fjalën shqipe të Ismail Kadaresë, duke e vlerësuar këtë si një kontribut me vlerë të jashtëzakonshme për kulturën kombëtare", pohon gjuhëtari i njohur Gjovalin Shkurtaj. Tefik Çaushi ka pasur një karrierë tepër të gjatë në fushën e letrave shqipe duke mbajtur edhe poste të rëndësishme si Drejtori i Akademisë së Arteve në vitet 1969-1973. Autor i më shumë se 20 veprave dhe studimeve letrare, Çaushi është fokusuar kryesisht në veprën e Ismail Kadaresë. Tefik Çaushi është edhe një nga personazhet më të shquar të kulturës shqiptare në fushën e estetikës ku përveç dhjetëra publikimeve të ndryshme, ka hartuar edhe Fjalorin e Estetikës. Varrimi i akademikut, shkrimtarit dhe studiuesit të letrave shqipe, Tefik Çaushi, bëhet sot në orën 12.00.

10 rapsodë të Labërisë marrin titullin "Mjeshtër i madh" TIRANE

D

hjetë emra të njohur, poetë e rapsodë të këngës dhe polifonisë labe janë vlerësuar nga Presidenti i Republikës Bamir Topi për veprën dhe punën e tyre të jashtëzakonshme artistike dhe atdhetare. Ky vlerësim vjen në 100 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Shumica e tyre janë ende në jetë aktive krijuese si: Lefter Çipa, Kujtim Mici, Muhamet Tartari, Feti Brahimaj, Teno Lona, Sejmen Gjokoli dhe Tomorr Lelo, dhe disa "pas vdekjes"si: Dule Havari - Hamdi Pulo - Zaho Balili. Ata ia kanë dalë që në këto dhjetëvjeçarët e fundit, të skalisin emrat e tyre në trashëgiminë e stërlashtë shpirtërore të Labërisë, përmes krijimeve artistike të njohura anë e mbanë. Vlerësimi i tyre me

21

LAJMI PËR VDEKJEN profesor Tefik Caushit, i cili ndërroi jetë dje në orën 11.00 të paradites është pritur me hidhërim nga të gjithë miqtë dhe studentë e tij, që nga Akademia e Arteve deri tek studentët e Gjuhës dhe të Letërsisë.

Dekorimi

„„„

E shtunë, 21 korrik 2012

Presidenti Bamir Topi me 10 rapsodët pas dekorimit

titujt Mjeshtër i Madh, Naim Frashëri i Artë dhe Naim Frashëri i Argjentë vjen pas propozimit të bërë nga Akademia e Shkencave si një vlerësim për kontributin e tyre. Duke përshëndetur në emër të këtij grupi

poeti Muhamet Tartari tha se çdokush ka detyrë të mbrojë traditën e kulturën kombëtare dhe falënderoi Presidentin Topi dhe Akademinë e Shkencave për vlerësimin e këtyre emrave, disa pas vdekjes.

Në foto: Akademiku Tefik Caushi

VEPRA DHE PUBLIKIME TË AKADEMIK TEFIK ÇAUSHIT „ Kadare: Fjalor i Personazheve" / Tefik Çaushi „ Universi Letrar i Kadaresë / Tefik Çaushi; Besnik Mustafaj „ Fjalor i estetikës / Tefik Çaushi „ Klubi i personazheve : (shënime për personazhe të shquara të letërsisë shqipe) / Tefik Çaushi „ Universi i Kadaresë : (vepra, portrete, trajtesa) / Tefik Çaushi „ Erosi te Kadareja / Tefik Çaushi „ Kadareja përmes pasqyrave : sprovë kritike / Tefik Çaushi „ Kadareja dhe fjala shqipe / Tefik Çaushi; Gjovalin Shkurtaj; Nora Malaj „ Shkrimtari përballë krimit : me të gjallët dhe të vdekurit e Kadaresë / Tefik Çaushi „ Eros : dashuria dhe seksi te Kadareja : plotësuar me vepra të reja të Kadaresë / Tefik Çaushi „ Dashuria dhe besa : ese për romanin e Kadaresë "Kush e solli Doruntinën" / Tefik Çaushi; Lumturi Çela „ Fjalor i estetikës / Tefik Çaushi „ Bisedë për estetikën / Tefik Çaushi „ Estetika në edukimin komunist / Tefik Çaushi „ Dukuri estetike në art : studime dhe artikuj / Tefik Çaushi; Iskra Thoma „ Për mendimin estetik të PPSH : 1941-1981 / Tefik Çaushi; Adriatik Kallulli

Festivali

Humbet në Francë poeti Ali Podrimja M

ediat kosovare kanë njoftuar sot poeti Ali Podrimja ka ndërprerë lidhjet me familjen që nga e marta. Ai ishte ftuar në festivalin e poezisë "Vox de la Mediterranii" në qytetin Lodeve në Francë. Shkrimtarja Ilire Zajmi, po ashtu e ftuar në këtë manifestim poetik, para pak çastesh ia konfirmoi "Kohës Ditore" se që nga ajo ditë nuk e kishte parë dhe se tashmë policia franceze ka shpërndarë fotografinë e tij me kërkesën që të njoftohej për vendndodhjen e tij. "Është e vërtetë. Ai nga e marta është zhdukur. Policia dhe ambasada jonë këtu dhe po merren me rastin. Në qytet janë shpërndarë posterë me fotot e tij", i ka thënë ajo "Kohës..." përmes një mesazhi me telefon. Artan Behrami, këshilltarë i ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, u tha medieve se Ambasada e Kosovës në Paris ka kërkuar menjëherë nga autoritetet franceze që të ndërmerret gjithçka është e mundur për të identifikuar vendndodhjen e poetit. "Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, i shqetësuar shumë për këtë ngjarje, ka kontaktuar MPJ-në e Francës dhe ambasadorin francez në Kosovë, Jean Fraçois Fitou dhe ka kërkuar që të bëhet gjithçka për gjetjen e vendndodhjes së poetit Podrimaj", citon Kosova Times këshilltarin Behrami. MPJ u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve kosovarë dhe francezë, që gjenden në Francë, e që kanë ndonjë informatë për vendndodhjen e poetit Ali Podrimja, të njoftojnë Ambasadën e Kosovës në Paris, autoritetet franceze apo MPJ-në e Kosovës.


22

E shtunë, 21 korrik 2012

SPORT

Champions League

Skënderbeu 90' minuta larg historisë „„„

NION

S

kënderbeun e presin kundërsh tarë shumë të vështirë nëse do të arrijë të kalojë turin e dytë, pasi do të përballet me Bate Borisov të Bjellorusisë ose me Vardarin e Shkupit në turin e tretë kualifikues të Champions League nëse do të arrijë të eliminojë skuadrën hungareze të Debrecenit. Shorti është hedhur ditën e premte në Nion të

zvicrës ku të gjithë ekipet pjesëmarrëse në Europa League janë njohur me kundërshtarët e tyre hipotetikë. Për Skënderbeun gjërat

Shorti i hedhur ditën e premte në Nion ka përcaktuar përplasjet në turin e tretë të Uefa Champions League

nuk duken aspak të thjeshta nëse përballë do të ketë ekipin e Bate Borisov. Bjellorusët edicionet e fundit kanë treguar rritje në nivelin e lojës duke marritur deri në fazën e grupeve në Champions League. Nuk është e cuditshme që një gjë e tillë të ndodhë edhe këtë edicion. Disi më të thjeshta janë gjërat nëse korcarët do të kenë përballë ekipin maqedonas të Vardarit, i cili nuk është në lartësinë e

Batës, megjithatë për Skënderbeun do të ishte një kundërshtar që mund të kalohet me pak fat. Maqedonasit më parë janë ndeshur me ekipin e Elbasanit dhe kanë kaluar më tej vetëm falë diferencës së golave në fushë kundërshtare. Gjithësesi më parë se të mendojnë për Bate Borisovin dhe Vardarin, Skënderbu duhet të kalojë ekipin e Debrecenit, për të bërë një gjë të tillë është në rrugë të mbarë.

Komiteti Ekzekutiv pritet të vendosë së shpejti Lajmi Në prag të startit të kampionatit kombëtar, dy nga 14 ekipet që do të garojnë në Super Ligë nuk i plotësojnë kushtet për të zhvilluar ndeshjet në qytetet e tyre. FSHF do të presë deri në momentin e fundit të afatit të liçensimeve, më pas do të vendosë se si do të procedojë, nëse ekipet e Kukësit dhe Bylisit nuk arrijnë akorin për të luajtur jashtë fushës së tyre. „„„

Fushat, FSHF apel Kukësit dhe Bylisit Dy klubet nuk plotësojnë kushtet e licensimit Historia Kukësi është ngjitur për herë të parë në Super Ligë, drejtuesit e ekipit kanë siguruar financa të shëndosha duke synuar një nga vendet e para në rënditje. Merkato ka qënë mjaft pozitve, pasi janë afruar shumë emra cilësorë.

TIRANE

DYLBER BALLA

K

ur na ndan edhe pak më shumë se një muaj nga starti i kampionatit kombëtar të futbollit, kategorisë superiore, ekipet që do të militojnë janë në përgatije intensive për edicionin e ri. Këtë edicion që starton më datë 25 gusht do të marrin pjesë 14 ekipe në Super Ligë, në garë për të fituar dy trofetë e lakuar. E ndërsa përgatitjet vazhdojnë me ritëm të lartë, jo gjithcka shkon mirë për kushtet e licensit të terreneve sportive nga ekipet pjesëmarrëse. Pas një interviste me shefin e sektorit të Licensimeve pranë Federatës Shqiptare të Futbollit, Elton Gjipali, vërejmë që edhe pse jemi në vitin 2012 problemet me terrent sportive të ekipeve që luajnë në Super Ligë nuk kanë të sosur. Disa ekipe, si Bylisi dhe Kukësi, nuk i plotësojnë parametrat përsa i përket infrastrukturës së stadiumit, tribunës, dhomave të zhveshjes, etj. Nga Sektori i Licencimeve, klubeve në fjalë u është lënë detyrë për kompletimin e stadiumit në standardet e kërkuara. Nëse nuk ndodh një gjë e tillë deri në momentin e mbedhjes së Komitetit Ekzekutiv, atëherë dy klubet në fjalë rrezikojë që ti zhvillojë ndeshjet jashtë fushës së tyre, nëse duan të vazhdojnë të garën në Super Ligë. Theksojmë që dy klubet në fjalë, i kanë plotësuar kushtet financiare dhe janë në rreg-

Fusha sportive e klubit të Kukësit

ull me dokumentacionin. I vetmi problem është kushti i stadiumeve, që nuk garantojnë siguri maksimale për të zhvilluar një ndeshje brenda rregullave. "Pas një inspektimi që kemi zhvillluar në të gjithë stadiumet që do të presin ndeshjet e kampionatit ko-

Ferguson

35 mln për Van Persin

E

kipi i Manchester United është gati të bëjë një ofertë zyrtare mbi 35 milionë euro ekipit të Arsenalit për shërbimet e sulmuesit hollandez Robin Van Persi. Trajneri Ferguson është një nga adhuruesit e lojës së sulmuesit të Arsenalit, por do të jetë shumë e vështirë që drejtuesit e Arsenalit dhe Venger të pranojnë të forcojnë një kundërshtar direkt në Premier Ligë. Van Persi pëlqehet nga Milani dhe Juventusi.

mbëtar të edicionit 2012 2013 mund të themi që 12 prej tyre i plotësojnë të gjitha kushtet duke qënë brenda parametrave të përcaktuara mjaft qartë në legjislacion. Problemi i vetëm janë ekipet e Kukësit, i cili sapo është ngjitur në Super Ligë dhe Bylisi" shprehet

Gjipali, i cili na shpjegon më pas edhe kushtet që duhet të plotësojnë këto dy ekipe. "Ekipi i Kukësit aktualisht nuk ka një stadium të mirëfilltë për të pritur ndeshjet, ky është një problem serioz që duhet të zgjidhet, nëse drejtuesit nuk arrijnë të ndërtojnë sta-

diumin 7 ditë përpara fillimit të kampionatit, atëherë duhet të arrijnë marrëveshjen me një qytet tjetër për të zhvilluar ndeshjet. Në të kundërt rrezikon mos licensimin, megjithatë fjalën e fundit e ka Komiteti Ekzekutiv" thotë Gjipali. I njëjti problem duket se është edhe në Ballsh. "Kemi probleme me dhomat e zhveshjes, sigurinë e zhvillimit të ndeshjeve dhe infrastrukturën. Ballshiotët duhet të nxitojnë për të zgjidhur edhe ngërcet e fundit përpara afatit të fundit të licensimeve" përfundon Elton Gjipali.

Cavani

De Laurentis: Do të kalbet në stol

„„„

NAPOLI

P

as shumë muajve pritje duke vlerësuar gjithcka me qetësi absolute, më në fund ka shpërthyer edhe presidenti i Napolit De Laurentis duke akuzuar menaxherin e futbollistit sllovak Marek Hamshik dhe sulmuesin uruguajan Edison Cavani. "Nëse Cavani do të më kërkojë rritje të pagës në 7 apo 8 milionë euro, atëherë do të kalb në stol" ka deklaruar i nevrikosur napoletani pas kërcënimeve indirekte të sulmuesit se edicionin tjetër do të largohej

Në foto: Edison kavani

nga Napoli për një ekip më të madh. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me menaxherin e mesfushorit Marek Hamshik, Mino Raiola. "Mino po i bën shumë presim futbollistit që të largohet nga Napoli, sigurisht që një gjë e tillë nuk është aspak e drejtë, prandaj i bëj thirrje që të tërhiqet nga ambicja për të larguar Hamshik nga Napoli sepse nuk do t'ja arrijë një gjë të tillë" përfundon bosi i Napolit. Në përfundim të edicionit dhe me fillimin e merkatos së verës nga Napoli është larguar Ezekiel Lazevci drejt ekipit të PSG në Francë.

LAJME SHKURT

„ Golnzalo Higuanin mbetet te Reali

Sulmuesi argjentinas i Realit të Madridit Gonzalo Higuanin do të qëndrrojë në Spanjë të paktën deri në vitin 2016, sipsa kontratës së re që ka nënëshkruar me madrilenët. Lajmin e ka bërë të ditur e përditshmja madrilenë Marca në faqen e saj zyrtare. Argjentinsai kohët e fundit ishte lakuar shumë në media për një largim nga Spanjë në drejtim të Italisë ose Anglisë, por trajneri Hose Murinjo nuk ka pranuar të lërë të lirë një futbollit me cilësi të vecanta. Golnzalo Higuain ka nënëshkruar me një rritje page, e cila shkon nga 3.5 milionë euro në 4.5 milionë euro. Rritja prej 1 milionë euro i ka kënaqur të dy palët duke ju dhënë fund njëherë e mirë të gjitha spekullimeve që janë ngritur, të cilët e shohin Gonzalo Higuain larg klubit Mbretëror.

„ Thellohet skandali në Itali

Nuk njeh kufi skandali i fiksimit të basteve në Itali, pas hetimeve që ka filluar prokuroria e Kremonës, një tjetër hetim ka hapur edhe prokuroria e Xhenoas. Hetuesit kanë hedhur dyshime për fiksim të rezultatit të ndeshjes Xhenoa - Sampdoria të dy sezoneve më parë. Për këtë nën hetim janë Criscito dhe Palacio. Kundër dy futbollistëve që para dy sezoneve luanin bashkë për ngjyrat e Xhenoas, nisi hetimi pas të dhënave që prokurorët e Xhenoas morën nga kolegët e tyre të Kremonas që janë në hetim e sipër. Përveç këtyre dy emrave, nën hetim janë edhe Milanetto, Dainelli dhe kreu i tifozëve ultras të kuqebluve, Massimo Leopizzi.

„ Konkurentja 8 muajshe shtatzanë

Surian Nur Mohamed Taib është femra e parë cila do të përfaqëojë Malajzinë në Lojërat Olimpike të Londrës. Pas një muaji, ajo pritet të lindë një vajzë, pasi është shtatëzënë. Surian konkuron në disiplinën pushkë ajrore nga 10 metra largësi. Përfaqësuesit e Komitetit Olimpik të Malajzisë kanë dashur ta dërgojnë dikë tjetër në Londër. Megjithatë, pas kontrollimeve të mjekëve, ajo ka marr pëlqimin e tyre për të përfaqësuar kombin e saj.


E shtunë, 21 korrik 2012

23

ZBAVITJE

HOROSKOPI Kur në burg është më mirë se jashtë

Njëqindmijë euro dalin nga lavatriçja

Në verën e vitit 2001, një estonez, i cili ndodhej Stokholm, papritur e pa kujtuar u hodh mbi një pensionist dhe e goditi disa herë me një çekiç. Për fatin e mirë të plakut, agjentët e policisë u ndodhën fare pranë dhe patën kohë të ndërhynin në kohë. Por kur e panë se agresori nuk bëri as tentativën më të vogël për të ikur, menduan se mos kishin të bënin me ndonjë të marrë që në një moment krize mendore iu vërsul plakutr të gjorë. Por agresori deklaroi i qetë si ishte në gjendje shumë të mirë mendore dhe plakun e kishte goditur me ndërgjegje të plotë. Estonezit i ishte tekur të futej në burg dhe për t’ia arritur kësaj dite kishte sulmuar plakun. Dhe kishte të drejtë, kur mëson se si trajtohen të burgosurit në Stokholm. Me qeli të veçanta, të pajisura më së miri, me televizor me ngjyra, me mundësi për të studiuar gratis, pa folur për ushqimin që u zgjidhet nga dietologu, për të drejtën për t’u marrë me ¿zkulturë në një palestër të posaçme dhe për të pasur një rrogë javore. “Më mirë brenda se jashtë” –u shpreh ai .

Dënohet më për vjedhje dhe keqtrajtim kafshë Një hajdut në Ashdod të Izraelit u fut i qetë në një apartament për të vjedhur.Mirëpo duket se i kishte bërë llogaritë gabim, sepse sapo e hapi derën u gjend para një të papriture aspak të këndshme. Një qen i vogël, që sigurisht të zotët e shtëpisë e kishin lënë brenda, ¿lloiu të lehte si in tërbuar, aq sa rrezikonte të zgjonte të tërë lagjen. Atëherë hajduti e kapi dhe e futi menjëherë në frigorifer, ku kujisjet e lehjet e tij nuk mund të dëgjoheshin më dhe pastaj, vodhi ç’gjeti e u largua duke e lënë kafshën brenda në friforifer. Por për fatin e mirë të qenit, të zotët e shtëpisë u kthyen tamama në kohë për ta nxjerrë që andej dhe për ta shpëtuar. Pas kësaj bënë dy denoncime; një në komisariat të policisë dhe një tjetër në Një Organizatë të njohur për Mbrojtjen e Kafshëve. Nuk kaloi shumë kohë dhe vjedhësi, u kap nga policia lokale gjatë një tentative për një vjedhje tjetër. Pas një procesi trë përshpejtuar, u dënua me një afat të gjatë burgimi për vjedhjen dhe me 30 muaj për keqtrajtimin qën i kishte bërë qenit që e kishte mbyllur në frigorifer.

Zonja Consuelo Bernat, nga qyteti Hospitalet në Spanjë, jo shumë kohë më parë bleu një biletë të Llotarisë së Krishtlindjeve. Mirëpo meqenëse nuk ishte një lojtare e rregullt e llotarive, kur erdhi dita e hedhjes së shortit, e kishte harruar fare se ku e kishte lënë biletën. E kërkoi gjithandej por nuk e gjeti. Vetëm në fund u kujtua se e kishte lënë në xhepin e një përparëseje dhe bashkë em të kishte përfunduar në lavatriçe. Me gjithëse i ishte nënshtruar të gjithë procesit të larjes, bileta ishte dëmtuar, por jo në atë pikë sa të mos lexoheshin fare numrat. Dhe pikërisht numri i saj in korrespondonte numrit ¿tues të çmimit të dytë. Menjëherë zonja Bernat e paraqiri biletën e saj te organizatorët e llotarisë, për të kërkuar çmimin që i takonte. Bileta i nënshtrua ekzaminimit të ekspertëve të “Fabrikës Kombëtare të Monedhave dhe Pullave” , të cilët konfirmuan vlefshmërinë dhje autenticitetin e biletës, duke i dhënë njëkohësisht të drejtën zonjës në fjalë të ¿tonte një shumë prej gati 100 mijë eurosh.

SUPER FJALEKRYQ 1

2

3

4

5

6

7

20

9

21

24

25

33

10

11

12

28

36

38

58

72

85

ɷ HORIZONTAL

60

66

68

1. Qe Diana e akejve. 7. Alessia top model dhe aktore italiane 10. Rritennnë kënetë. 16. Sharif aktor. 20. Ha të pikëlluarin. 21. Gjysmë penale. 22. Irrituese. 23. Një… dollar. 24. Andrea aktore 25. Cocker këngëtar 26. Më të nxjerrin trarë. 27. Vendosen në ku¿j. 28. Eshtë zonjë që ha gurë. 29. Fillojnë një temë 31. Loredana këngëtare italaine. 33. Nota e diapazonit. 34. Gjysmë meraku. 35. Mund të përfshijnë edhe embargon. 38. Detektivi i Rex Stout. 41. Qan te Turandot. 42. Janë udhëheqës totalitarë. 44. Armand dramaturg. 45. Vreri pa ku¿j. 46. Janë emisonet që edhe dëgjohen edhe shihen. 48. Tiran pa ku¿j. 49. E famshme ajo e djalit plëngprishës. 51. Halili këngëtare. 52. Gjysma e vendit. 53. Kanto pa zë. 54. Një repart në ambulancë. 57. Inicialet e Pacino-s. 58. Një Fitnete këngëtare.

81

54

62

A

82

83

82. Inicialet e Moravia-s. 83. Mbarojnë fare. 84. Ata të punës janë kolegë. 85. Trima pa çifte. 86. Një garë mes cowboys. 87. Bëhen duke kushtuar. 88. Eshtë ndriçues.

P A R

I M E T

E D

Z A

1. Eshtë e ftohtë si thika. 2. Chris këngëtar. 3. Takohen në ku¿j 4. Eshtë det i Greqisë. 5. Një indigjen neozelandez. 6. Ekstreme në duel. 7. Eshtë tregu.

A U O U D R K

T E L A

D E P O Z

L A K

A L

S

S H I

K O H A N

I

E M E S M E T A M A K T

N

I

T S

I

I

T

T

I

I

G I

J

G J

A T E O

E E P

K A Z

O E D

A

P L E

I

I

L

I

C

I

T A T E T

I

T A D R R O T U L L

I

D A V

I

M E R I

E D

N T A K S

E

I

N A

I K E T

A K U L L T

T O K A

T E R A P

Z A L L

A A S A B

M I M A R

E I

A

I

T A E T E K N

I

E

M A R C E L P R O U S K A R

I

T O D R

Z A N T R O P

M A N D R A K E

I M R O S

A L A

L E M E R

M I

K O N E T

Peshorja

Sot dyshja Afërditë-Mars do të dominojë qiellin tuaj dhe, me shumë frenezi do t’ju shkpëpusë nga përditshmëria, routine dhe e mërzitshmëe për t’ju orientuar më shumë drejt kënaqësissë se sa detyrës. Sa mirë! Apo jo?

Akrepi

Deri sa të kemi ndryshme më esenciale në kuadrin yjor, gjërat për ju do të vazhdojnë të ecin thuajse në një mënyrë të njëtrajtshme, pak të bezdishme, por pa shumë probleme për ju. Mirë erosi.

Shigjetari

Sot ka shumë të ngjarë që të jeni në qendër të vëmendjes, pasi Marsi ju bën shumë tërheqës, por kujdes, mos e shkëputni vënendjen tuaj nga një njeri shumë i afërt për ju. Sa vështirë e keni të thoni “Jo”!

Bricjapi

Afërdita sot “ambicioze” ndaj jush mund të komprometojë ditën dis në aspektin sentimental, por sot është hëna ajo që do “t’ju marrë në mbrojtje”. Kujdes, kontrolloni veoprimet se jeni impulsivë.

Ujori

Shumë, punë, shumë impenjime e jo me pak probleme,. Por kur keni çelësin në dorë të zgjidhjes së tyre a nuk provoni një sodisfaksion të patregueshëm? Dhe në dashuri a nuk ndjeni se jeni kaq i rëndësishëm për partnerin?

Peshqit

Parashikohet një ditë mirë me Aërditën që ju ripërtërit forcat dhe me Hënën që sot ju sjell stimuj të fuqishëm në planin sentimental. Duhet të konsolidoni pozitat aktuale të realizuar synime të tjera.

71

84

8. Mbetën në fund 9. Janë dy në diftong. 10. Eshtë nxënës ushtar. 11. Nuk i tregohen babait. 12. Një pjesë e lumenjve. 13. David regjisor. 14. Në fund majtas. 15. Janë kartrorë në sipërfaqe të tillë. 17. Janë studimet e strukturës gramatikore të fjalëve. 18. Merrte fuqi nga toka. 19. Janë tek në rreze. 20. Bartok kompozitor. 21. Janë recitime pa... fjalë. 26. Një pije e jona. 27. Një instriment Stradivari.

ɷ VERTIKAL

C M

56

88

T A B E L A T E I

55

76

PERGJIGJET E NUMRIT TE DJESHEM

O M E L

Virgjëresha

Pritni diçka tjetër sot, por në vend të saj sikur “bien” nga qielli pengesa të vogla por aq të bezdisshme sa do t’ju acarajonë. Me gjithë problemet e shumta, ndoshta sot është më mirë të merreni me gjëra që ju zbavitin.

63 70

87

59. Fund turni. 60. Mbyllin komentin. 61. Prosper që krijoi Carmen. 63. U printe jeniçerëve. 64. Eshtë zog mikroskopik. 66. Zola që shkroi Nana. 68. Mamaqi shkrimtare. 70. Një regjim që rekomandohet nga mjeku. 72. Një mjet tramporti publik. 73. Janë numrat 1, 2, 3. 75. Eshtë edhe ai Baribal. 76. Eshtë lumëi i yni. 77. Një racë kombi. 78. Hapet me editorial. 80. Një pikë në ligj.

32

53

75

80

86

31

69

74

79

Luani

Në përgjithësi jeni të stimuluar mirë dhe tregoheni shumë të zellshëm në punë, por “Hëna” ju bën që t’ju duket se shefat sot e kanë me ju, prandaj nuk ju ecën edh aq puna. Por për tuaj ecën mirë dashuria.

19

48

61

67

73

18

Gaforrja

“Ngacmimet” e bezdishme që vijnë nga Marsi dhe Afërdita në një orbitë aspak harmonioze, mund të nervozojnë edhe më engjëllorin, prandaj është mirë të mos përziheni në diskutime me të tjetër.

40

52

59

78

30

47 51

65

17

Binjakët

Kur jua njohin aftësitë, e ca më shumë meritat është “shpërblimi” më i mirë që i mirë moral që ju bëhet. Por ju keni nevojë edhe për para, prandaj lëvizni në këtë aspekt. Afërdita “ndez” pasionet.

44

46

77

16

39

43

50

57

15

29

37

42

49

14

Demi

Edhe pak të këmbëngulni e të bëni durim dhe situata me siguri që do të kthehet në favorin tuaj. Keni një mori yjesh që ju mbështësin dhe me aletë të tillë nuk ka “betejë” që të mos e ¿toni.

23

27

35

45

13

22

26

34 41

64

8

Dashi

Në një periudhë kur qielli mbi kokën tuaj duket i ngrysur, është më e udhës të ndiqni instinktet, sidomos kur është Merkuri pozitiv ai që i stimulon ato. Kokëfortësia, si gjithmonë është një “këshilltar” i keq.

G U A R R E G U L L

E R A

I

P E T K

C A L A F

N E R I

P

I

I

O R N E R R E

30. Eshtë energjia e erës. 31. Janë skica letrare. 32. Ente Lokale Rumune. 34. Eshtë aprovim. 35. Shkaktohet nga HIV. 36. Shteropë si kirurgu. 37. Ka kryeqytet Carson City. 39. Sergej poet rus. 40. ... Bros shtëpi e njohur kinematogra¿ke amerikane. 41. Me të bëjnë një letër. 42. Lama i Tibetit. 43. Bëhet duke rrafshuar. 45. Mbahet në mbledhje. 46. Një emër i Dos Passos. 47. Tregohet nga busulla. 49. Janë marrëveshje. 50. Një pjesë e buburrecave. 55. Maria Rilke poet. 56. Eshtë ku¿ që s’duhet kaluar. 59. Rocco që qe trainer i Milan. 61. Kush nuk ka... s’ka kujdes. 62. Kanë qafa për t’u kaptuar. 63. Llakaj i Kush do të bëhet Milioner. 65. Turner aktore. 67. Institucione Botuese Autonome. 69. Inicialet e Argernto regjisor. 71. Një lidhëz. 73. Nazet pa ku¿j. 74. Në mes të Tommy dhe Jones aktor. 79. Inicialet e Delon. 80. Fillojnë ndeshjen. 81. Mbyllin një kuvend. 83. Mbarojnë fare. 84. Fillojnë s¿dën.


24

E shtunë, 21 korrik 2012

LAJME NGA BOTA ɷ Masakër në premierën e “Batman” në SHBA, 14 të vrarë Të paktën 14 persona kanë mbetur të vrarë në një incident me armë zjarri të veri¿kuar gjatë ceremonisë së premierës së ¿lmit “Batman”, në qytetin e Denverit, në SHBA. Policia amerikane, e cituar nga radioja lokale “850 KOA”, ka deklaruar se rreth 50 persona kanë mbetur të plagosur në këtë ngjarje. Ndërsa dëshmitarë të ndryshëm kanë deklaruar se një person, i veshur me maksë anti-gaz, ka hapur zjarr dhe ka hedhur disa objekte që ngjasonin me bomba gazi. Mësohet se agjentët e policisë kanë ndaluar një person, por sipas burimeve mediatike, mund të ketë më shumë se një vrasës. I ndaluari, raportojnë mediat, u ka thënë agjentëve se ka sasi të mëdha eksplozivi në apartamentin e tij. ɷ Ban Ki Mun në Slloveni, nis turi ballkanik Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun, nisi sot turneun e tij në rajonin e Ballkanit. Ban u takua me kryeministrin slloven, Janezh Jansha, ndërsa pritet të zhvillojë bisedime edhe me presidentin Danillo Turk për t’iu drejtuar, më pas, parlamentit të vendit. Në ditët e ardhshme, Ban pritet të vizitojë shtetet e ishJugosllavisë si Kroacinë, Malin e Zi, Bosnjën, Serbinë, Kosovën dhe Maqedoninë. Sllovenia është i vetmi vend i dalë nga luftërat ballkanike që është anëtar i Bashkimit Evropian. ɷ Hague: Rusia do të pendohet Britania do të rrisë mbështetjen për opozitën siriane pasi Rusia dhe Kina bllokuan një rezolutë të Këshillit të Sigurimit kundër regjimit të Bashar Al Asadit, citon agjencia e lajmeve AFP ministrin e jashtëm britanik, William Hague. Hague tha se veçanërisht Rusia do të pendohet për veprimet e saja, të cilat sipas tij, do t’i dëmtojnë synimet afatgjata të Moskës në rajon. “Ne të gjithë do të bëjmë më shumë jashtë Këshillit të Sigurimit dhe do të forcojmë punën për ta mbështetur opozitën siriane, për të ofruar ndihma humanitare jashtë angazhimeve të Këshillit të Sigurimit”, i tha Hague radios së BBC-së. Duke komentuar kritikat e Moskës se me rezolutën e paraqitur të enjten synohet t’i hapet rruga ndërhyrjes së huaj ushtarake, Hague u shpreh: “Mendoj se ata nuk duan që në Siri të ketë një fitore të radhës së diplomacisë perëndimore…por ky nuk është perëndimi”. ɷ FBI u bashkohet hetimeve në Bullgari - Autoritetet bullgare njoftuan se FBI i është bashkuar hetimeve mbi sulmin e së mërkurës nga i cili u vranë gjashtë persona, ndërsa u plagosën më shumë se 30 të tjerë-kryesisht turistë izraelitë. Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, akuzoi Iranin dhe “bashkëpunëtorin e tij terrorist” Hezbollahun për sulmin në fjalë. Teherani, ndërkaq, hodhi poshtë këto akuza duke i quajtur “qesharake”. Bullgaria publikoi të enjten një video, ku shihet një person që dyshohet të ketë qenë sulmuesi vetëvrasëspërgjegjës për incidentin. ɷ Suzuki: Punëtorët sulmuan eprorët dhe shkatërruan fabrikën Prodhuesi më i madh i veturave Maruti Suzuki njoftoi se ka mbyllur për një kohë fabrikën në Manesar, vendbanim ky rreth 50 kilometra larg kryeqytetit New Delhi. Këtë vendim udhëheqësit e kësaj fabrike janë detyruar ta marrin pasi punëtorët kishin sulmuar rreth 100 eprorë të tyre, ndërsa udhëheqësin e burimeve njerëzore e kanë vrarë. Punëtorët e tërbuar gjithashtu kanë shkatërruar zyrat, ndërsa kanë dëmtuar rëndë edhe repartet e prodhimit. Policia njoftoi se ka arrestuar 88 punëtorë, të cilët tani rrezikojnë të akuzohen edhe për vrasje dhe djegie të qëllimshme të pronës private. ”Të gjithë të punësuarit në poste më të larta janë detyruar të ikin para masës së tërbuar”, tha njëri nga udhëheqësit e ndërrimit në fabrikë, i cili edhe vetë ka përjetuar dëmtime të lehta në kokë.

• Alba Malltezi Drejtore e Përgjithshme e Free and Fair Media Group

• Anila Basha Drejtore e Shqiptarja.com • Arben Rrozhani Kryeredaktor

Politika: Jakin Marena Sociale: Esmeralda Keta Ekonomia: Genc Kondi Kronika: Elton Qyno

Kulturë: Admirina Peçi

Design: Altin Aliaj Genti Manelli Website: Suela Gera Indrit Maraku

Departamenti i Marketingut: Cel: +355696060419 marketing@shqiptarja.com

Shpërndarja: Saimir Zenelaj cel: +355696060418 Ermal Kacaniku cel: +355696088847

Redaksia: Rruga: “Dervish Hima” tre kullat, kulla e dytë-Tiranë. E-mail: redaksia@shqiptarja.com - Website: www.shqiptarja.com - Mobile: +355696060421 - Shtypur në shtypshkronjën: A.K shpk, Rruga 5 Maji, Tiranë

Shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you