__MAIN_TEXT__

Page 1

ISSN 1425-8307 / wiosna 2016 (178) / rok XXI / www.semestr.pl


DO PIERWSZEJ PRACY BY SIĘ SZŁO! Pierwsza praca to ważny moment, dlatego warto się do niego przygotować Zapewne na razie obracasz się w świecie staży i praktyk, ale już niedługo przyjdzie czas na pierwszą poważną pracę. Czy łatwo ją zdobyć i płynnie przejdziesz od studiowania do pracy? Jak znaleźć zajęcie dla siebie? Jak będzie to wyglądało od strony formalnej?

po prostu o wyjazd zagraniczny, często wolontariat, podczas którego możesz się wiele nauczyć o sobie i świecie. Na ogół nie jest to czas stracony i wiedzą o tym też rekruterzy, dlatego śmiało możesz wpisać gap year do swojego CV!

A PIENIĄDZE?

ZARAZ po STUDIACH Ukończenie studiów nie jest już czymś wyróżniającym na rynku pracy. Jak zatem stać się atrakcyjnym kandydatem i znaleźć ciekawą pracę zaraz po studiach? Odpowiedź jest prosta – być aktywnym jeszcze w czasie ich trwania! Koła naukowe, organizacje studenckie, wolontariat, uczestnictwo w konferencjach, staże i praktyki – to właśnie elementy, na które zwracają uwagę rekruterzy. – Pracodawcy są dziś świadomi bogatej oferty, jaką prezentują studentom przeróżne organizacje i  stowarzyszenia – mówi Oliwia Cyranowicz, Konsultant z  Antal Engineering & Operations. – Opieranie swojego życiorysu zawodowego na działalności powiązanej wyłącznie z  życiem studenckim jest niekorzystne dla wartości kandydata na rynku pracy – przestrzega Cyranowicz.

Wiadomo, że pieniądze są ważne, ale wynagrodzenie zdecydowanie nie powinno być najważniejszym czynnikiem, który bierzesz pod uwagę przy decydowaniu o podjęciu pracy, a zwłaszcza tej pierwszej. Być może w krótkim czasie, gdy pokażesz się z dobrej strony, będziesz mógł negocjować swoją stawkę. Nie bądź więc zbyt roszczeniowy (na służbowy samochód też możesz chwilę poczekać). – Pierwsze doświadczenia zawodowe są kluczowym fundamentem dla naszej przyszłej kariery, dlatego niezwykle ważna jest jakość tego doświadczenia – profil i wielkość firmy, zakres pełnionych obowiązków, odpowiedzialność za pewien obszar pracy lub niezależny projekt – tłumaczy Oliwia Cyranowicz. Warto więc zaangażować się w proces rekrutacyjny spełniający te kryteria, nawet jeśli oferowane wynagrodzenie nie jest najwyższe na rynku.

CZEGO SZUKAĆ?

FORMALNOŚCI

Nie musisz mieć pomysłu na siebie już od początku studiów – przecież kierunek wcale nie determinuje przyszłej kariery zawodowej. Pamiętaj, że wszystkie dodatkowe aktywności mogą Ci tylko pomóc. Łatwiej odpowiesz sobie na pytania, do jakiego działu rekrutować, czy wolisz pracować w małej firmie czy międzynarodowej korporacji. Najlepiej angażuj się w różne projekty, które pozwolą sprawdzić Ci się w różnych rolach. Wyjedź na wymianę lub praktyki zagraniczne. Erasmus to nie tylko zabawa, ale też szkoła życia i zdobywanie doświadczenia w międzynarodowym środowisku. A jeśli po skończeniu studiów nadal nie będziesz wiedział, gdzie chcesz aplikować, możesz pomyśleć o tzw. gap year – i wcale nie musi to być aż rok. Chodzi

Gdy zaczynasz pierwszą pracę będziesz musiał poddać się wstępnym badaniom lekarskim i dostarczyć pracodawcy odpowiednie zaświadczenie o zdolności do pracy. Jeśli masz wadę wzroku, a pracować będziesz przy komputerze, przysługiwać Ci będzie refundacja zakupu okularów. Są też dalsze dobre wiadomości. W pierwszej pracy zaraz po studiach przysługiwać Ci będzie 20 dni urlopu wypoczynkowego, ale ponieważ studia traktowane są jak przepracowane 8 lat, już po 2 latach można cieszyć się 26 dniami wolnymi. Inne benefity z tytułu umowy o pracę to np.: karnety sportowe, ubezpieczenie czy pakiet medyczny. A  w  dobrym wyborze pracy, praktyki lub stażu – mamy nadzieję, że pomoże Wam to wydanie SEMESTRU! Agata Blinkiewicz

Już dziś zatroszcz się o pierwszą pracę – po obronie może być za późno

4


WIOSNA 2016 (nr 178)

MECENAS WYDANIA 2 KPMG Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

12 Studiujesz KARIERA W BRANŻY ICT – I CO TO? na kierunku związanym z technologiami

i marzysz o ciekawej, nowoczesnej pracy? Pracodawca z branży ICT byłby dla Ciebie idealny – nowoczesność widać tutaj na każdym kroku.

24

KARIERA INŻYNIERA – NA CAŁYM ŚWIECIE! Już w czasie studiów możesz poczuć, jak wygląda międzynarodowe środowisko pracy.

46

CO NOWEGO W BANKOWOŚCI?

Nowe technologie to jedno z głównych wyzwań dla banków. Co oznacza to dla studenta?

70

JAKA PRACA W RETAILU?

Handel i FMCG to praca dla specjalistów z bardzo wielu dziedzin

KARIERA w IT 8 Software architects... 10 Nietypowa korporacja 12 ICT – I Co To? 14 Współczesny informatyk 16 Testuj... testuj! 18 Programista (bardzo) mobilny KARIERA INŻYNIERA 22 Stabilna przyszłość 24 Inżynier na świecie! 26 Zgodnie z wykształceniem 28 Kto szuka inżyniera? 30 Praktyczne szkolenia KARIERA w BPO / SSC 34 Finance Campus 36 Praktyka czyni mistrza 38 Praca dla lingwistów 40 KPO – raporty i analizy KARIERA w FINANSACH i UBEZPIECZENIACH 44 Talenty wartością firmy 46 Co nowego w bankach? 48 Przyjazne miejsca pracy 50 Pracować w finansach? KARIERA w FMCG 54 Branża od kuchni 56 Zawładnąć sercem konsumenta 58 Rozwijaj się szybko! 60 Dla kogo FMCG? KARIERA w HANDLU i OBSŁUDZE KLIENTA 64 Nowoczesny Junior Buyer 66 Zabłyśnij w sieci 68 Twoja kariera – w handlu! 70 Jaka praca w retailu? 72 TARGI & IMPREZY

Czytaj też wydanie elektroniczne:

Odwiedź nas na Facebooku:

www.issuu.com/ semestr/docs/wiosna_2016

www.facebook.com/ MagazynSemestr

EDUKACJA & WYJAZDY 78 Study in Gdańsk 80 Efektywna nauka 82 Jakie języki obce? 84 Twoje plany...

5


W REC – a GlobalLogic company pracują eksperci z wielu obszarów związanych z rozwojem oprogramowania dla systemów wbudowanych, aplikacji enterprise oraz mobilnych. To szansa również dla tych, którzy zaczynają pracę i  chcą uczyć się od najlepszych. Dołączając do nas, każdy może pójść swoją własną ścieżką kariery: wybierać projekty z różnych domen i lokacji, pracować dla klientów z wielu branż i kontynentów oraz próbować sił na różnych stanowiskach, a przy tym wszystkim świetnie się bawić!

Roman Sorokiewicz Head of Delivery

6

REC – a GlobalLogic company to firma dostarczająca profesjonalne usługi z zakresu inżynierii oprogramowania, software’owe rozwiązania dedykowane oraz profesjonalne doradztwo dla firm z całego świata. Inżynierowie REC tworzą oprogramowanie dla wielu wysokiej klasy produktów, takich jak luksusowe samochody, telefony, czy też sprzęt AGD najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. www.semestr.pl


Dobra passa dla specjalistów IT potrwa jeszcze długo. Warto jednak się zastanowić, w czym się specjalizować.

www.semestr.pl

7


WRO C Ł AW

K R A KÓW

SZCZECIN

KOS Z A LI N

ZIELONA GÓR A

8

www.semestr.pl


www.semestr.pl

9


HR

kariera w IT

W międzynarodowej i… nietypowej korporacji Wywiad z Katarzyną Przybysz, Wiceprezydent HR w firmie GTECH Poland (Grupa IGT) GTECH Poland jest częścią spółki IGT – lidera we wdrażaniu systemów IT dla loterii i kasyn na całym świecie. Setki zrealizowanych projektów i  klienci z  różnych stron świata – a czy równie imponujące jest zatrudnienie w całej firmie? W ubiegłym roku firma GTECH połączyła się ze spółką IGT, przyjmując jej nazwę. Pozwoliło to na rozszerzenie naszego biznesu o  dostawy rozwiązań IT dla kasyn (dotychczas dostarczaliśmy głównie systemy dla loterii). Jesteśmy obecnie blisko 14-tysięczną załogą, z biurami na całym świecie.

zagranicznych klientów. Ale nasz polski oddział to nie tylko pracownicy centrum technologicznego – z Warszawy zarządzamy także dużym obszarem HR na całym świecie oraz finansami w regionie Wschodniej Europy. Czy praca na rzecz zagranicznych klientów oznacza częste wyjazdy pracowników? Podróże służbowe to stały element naszej pracy. Są takie kluczowe momenty wdrażania systemu, kiedy jest wymagana niemalże stała obecność w  siedzibie klienta. Ale są też w naszej firmie stanowiska, które nie wymagają tak częstych wyjazdów.

Skoro firma ma biura na całym świecie, jak przebiega praca w tak międzykulturowym środowisku? Czy pracownicy współpracują ze A czy zdarza się, że gdzieś na świecie klient dosobą na co dzień? maga się udziału w projekcie talentów z Polski? Zarządzam obszarem HR w  firmie od Polacy wyrobili sobie świetną renomę ponad 20 lat. Odpowiadam za politykę wśród loterii na całym świecie. Nie tylko kadrową dla kilku tysięcy osób – z  różdzięki wysokim kwalifikacjom, ale także wysokiemu etosowi pracy. Zdarzyło się nych krajów, różnych ras, wywodzących się z różnych kręgów kulturowych. Ci ludzie współpracują ze sobą na nam usłyszeć od klienta, że byłby zadowolony, gdyby dany projekt co dzień i co więcej, z sukcesem realizują projekty na rzecz klientów, wykonywał właśnie zespół z Polski. często z drugiego końca świata. Uważam to za jeden z  naszych największych firmowych sukcesów, KARIERA NA CAŁYM ŚWIECIE mający dwa podłoża. Pierwszy z nich to kultura organizacyjna, jaką udało nam się zbudować. Ma ona silne podstawy w poczuciu równo- A czy polscy inżynierowie, zaczynając karierę w GTECH Poland, mogą konści naszych pracowników bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie. tynuować ją w innym oddziale za granicą? Czy stawiacie również na rozwój Drugi z powodów to dobre procedury rekrutacyjne. I nie mam tu na i mobilność wewnątrz organizacji? myśli sformalizowanych procesów, tylko bardzo indywidualne podej- To właśnie jedna z zalet pracy w naszej firmie. Mamy nie tylko możście do każdego kandydata. Musimy go dobrze poznać, zanim zatrud- liwość podróżowania i poznawania świata w ramach projektów, któnimy. Wychodzimy z założenia, że programować czy testować może- re prowadzimy, ale także szansę, by kontynuować i rozwijać karierę w innych oddziałach firmy. Mamy wewnętrzny system remy nauczyć praktycznie każdego. Ale są cechy, których jeśli nie nabędzie się w najmłodszych latach, to nie uda krutacyjny, w którym umieszczane są wolne stanowiska nam się ich wpoić dorosłej osobie. To między innymi tona całym świecie. Jeśli jest coś, co akurat zainteresuje System rekrulerancja i otwartość na innych. tacyjny GTECHu daną osobę i spełnia ona zawarte w ofercie wymagania, nikt nie stawia przeszkód, by jej kariera toczyła się dalej obejmuje wolne w innym kraju. Co ważne, nasz dział HR wspomaga taką POLSKIE CENTRUM R&D stanowiska na osobę na wszystkich etapach zmiany miejsca pracy. Czy także polscy pracownicy mają okazję prezentować te cecałym świecie. chy, biorąc udział w międzynarodowych projektach? Jaka jest Kariera każdego Czy także stażyści, których zapraszacie do warszawskiego Centrum Technologicznego, mają szansę na międzynarodową rola polskiego oddziału? pracownika może karierę? W  Polsce znajduje się największe centrum R&D dla rozwinąć się Nasi stażyści mają możliwość pracy w  projektach realicałej branży loteryjnej. Zatrudniamy ponad 300 osób, z czego praktycznie wszyscy realizują projekty na rzecz zowanych najczęściej przez międzynarodowe zespoły. To w innym kraju. 10

www.semestr.pl


kariera w IT

chyba najlepszy sposób na sprawdzenie swoich umiejętności pracy w wielokulturowym środowisku. Jeśli ktoś po stażu zostaje z  nami na dłużej, ma możliwość wyjazdów zagranicznych.

TYMCZASOWO I NA STAŁE

Nasi stażyści pracują najczęściej w międzynarodowych zespołach. To najlepszy sposób sprawdzenia swoich umiejętności.

Wobec tego jakie wymagania trzeba spełnić, aby wyjechać do innego oddziału GTECH? Jakie języki obce należy znać? Czy sam język angielski wystarcza? Znajomość języka angielskiego jest w zasadzie podstawą, by w ogóle zacząć pracę w naszej firmie. Każdy dodatkowy język to na pewno wzrost szans na bezpośrednią pracę z klientem. Jest nadal wiele krajów, gdzie sam język angielski nie wystarcza, by zarządzać projektem i być w bezpośrednim kontakcie z usługobiorcą. Nie ma z góry określonych wymagań, jakie muszą zostać spełnione, by otrzymać pracę w innym oddziale naszej firmy (prócz tych ściśle związanych z wykonywanymi obowiązkami). Ale na pewno nie każdy nadaje się do tego, by planować karierę poza granicami kraju. Czym innym jest wyjazd na z góry określony okres (np. czas trwania projektu), a czym innym wyjazd na stałe. To bardzo indywidualna kwestia, np. na ile jesteśmy związani rodzinnie z krajem. Na pewno ludzie młodzi szybciej aklimatyzują się w nowych warunkach.

HR

BYĆ CZĘŚCIĄ NIEZWYKŁEJ KORPORACJI… Czy podczas codziennej pracy, poza wyjazdami, pracownicy mogą odczuć, że są częścią globalnej korporacji? Jesteśmy korporacją, ale bardzo nietypową. Jako korporacja firma daje możliwość awansów i rozwijania kariery we wszystkich jej strukturach na świecie. Daje także poczucie stabilności poprzez fakt, że jest organizacją o  ugruntowanej, międzynarodowej pozycji. Z  drugiej jednak strony mamy w Polsce oddzielny zarząd, składający się wyłącznie z Polaków i wiele decyzji podejmujemy niezależnie.

Czy zatem w tej nietypowej korporacji nie wszystkie procesy są scentralizowane i jest też miejsce na lokalne inicjatywy? Wiele procedur jest ujednoliconych. Wymaga tego choćby fakt, że firma IGT (w skład której wchodzi GTECH Poland) jest spółką giełdową. Ale jest także duża swoboda dla działań lokalnych, o których decyduje polski zarząd i pracownicy. Skoro już o  Zarządzie mowa – jak sama Pani wspomniała, spędziła Pani w GTECHu ponad 20 lat i wiem też, że nie jest Pani jedynym przykładem długoletniej kariery w tej firmie. Czy oznacza to, że nie można się u Was znudzić pracą? Czym wygrywacie jako pracodawca? Wiem, że w dzisiejszych czasach praca w jednym miejscu przez tyle lat wydaje się czymś nierealnym, ale w naszej firmie to nie są rzadkie przypadki. Wiele osób, które 25 lat temu tworzyły polski oddział GTECH, pracuje w nim do dziś. Co więcej, praktycznie wszyscy jesteśmy obecnie wysoko w strukturach korporacji. Każdy z nas pracuje tutaj tak długo z wielu różnych powodów ale sądzę, że jest tego jeden wspólny mianownik – zespół ludzi, z którymi pracujemy i kultura organizacyjna. My naprawdę czujemy się jej częścią i zawsze wiedzieliśmy, że mamy realny wpływ na jej kształtowanie. Co więcej, mieliśmy możliwość sami określać w którym kierunku chcemy pójść w naszej karierze. Tak jest do dziś. Możliwość próbowania sił w różnych działach czy projektach nie pozwala na nudę.

Zgadzamy się więc, że wyjazd za granicę to ważna decyzja. A co dzieje się w  przypadku, gdy mamy do czynienia z  osobą bardziej związaną z  krajem i w grę wchodzi tęsknota? Czy pracownicy mają możliwość odwiedzin najbliższych? Czy czeka na nich praca w polskim oddziale po powrocie? W przypadku przenosin na stałe zakładamy, że pracownik wyjeżdża wraz z najbliższą rodziną. Natomiast przy wyjazdach tymczasowych (np. przy realizacji projektów zagranicznych) pracownik ma możliwość albo powrotu do kraju co pewien czas, albo zaproszenia najbliższej rodziny do siebie. Zmiana miejsca pracy to zawsze poważna decyzja, zwłaszcza jeśli wiąże się z przeprowadzką do innego kraju, czasem na inny kontynent. Musi być dobrze przemyślana. Przez lata zbudowaliśmy w firmie mocne struktury HR-owe, których zdaniem jest między innymi wsparcie pracownika podczas takiej zmiany. W  jego ramach odbywają się także rozmowy podczas których przedstawiamy „za” i „przeciw”, by jak najbardziej pomóc w  podjęciu trafnej decyzji. Również dlatego, że powrót na „stare” stanowisko nie zawsze jest możliwy, bo na przykład został już na nie zatrudniony ktoś inny. Najczęściej jednak decyzję o zmianie miejsca pracy podejmują osoby, które wcześniej realizowały projekt w danym kraju i doskonale potrafią ocenić czy jest to miejsce, które im w pełni odpowiada. To pozwala uniknąć poważnych pomyłek.

KARIERA STUDENTA Co poradziłaby Pani studentom, którzy marzą o karierze takiej, jak Pani? Na co powinni zwrócić uwagę jeszcze podczas studiów, jeśli chcą pracować w międzynarodowej firmie? Na pewno podstawa to nauka języków obcych. Ale to taka oczywistość, że chyba nie powinnam nawet o tym wspominać. Dużą rolę odgrywają umiejętności społeczne: współpraca w zespole, umiejętność komunikowania się i  rozwiązywania problemów. Z  pewnością zachęcam do podejmowania staży już od pierwszych lat studiów. To świetnie przygotowuje do przyszłej pracy, ale i daje nam odpowiedź, co tak naprawdę chcemy robić w życiu zawodowym. Czasem nasze wyobrażenia są zupełnie inne niż rzeczywistość. Staż pozwoli je zweryfikować. Wszystkich, którzy chcieliby pracować w międzynarodowej korporacji, zachęcam także do poznawania innych kultur. Takie doświadczenia są bardzo pomocne w określeniu, czy odnajdziemy się kiedyś w takim środowisku, czy też lepiej zaplanować swoją karierę zupełnie inaczej. Rozmawiała Agata Blinkiewicz

© Scanrail /Bigstock®

Dziękuję za rozmowę.

www.semestr.pl

11


kariera w IT

Kariera w branży ICT – I Co To? Studiujesz na kierunku związanym z technologiami i marzysz o ciekawej, nowoczesnej pracy? Pracodawca z branży ICT byłby dla Ciebie idealny – nowoczesność widać tutaj na każdym polu.

ICT w pigułce Sektor ICT (ang. information and communication technologies) obejmuje technologie informacyjne i  komunikacyjne: przetwarzające, gromadzące i  przesyłające informacje w formie elektronicznej. Jest to zatem branża nieco szersza niż samo IT, czyli technologie informacyjne dotyczące stricte oprogramowania i komputerów. 12

Firmy ICT to nowoczesne środowisko pracy, rozwojowe projekty i najlepsze narzędzia

W centrum zainteresowania firm ICT znajduje się przede wszystkim Internet, telefonia komórkowa oraz elektroniczne środki masowego przekazu. Obecnie w Polsce w tej branży działają głównie firmy dostarczające nowoczesne usługi, a zdecydowana większość działa na rynku ITO (czyli outsourcingu usług informatycznych). Centra nowoczesnych usług ICT zlokalizowane są zwłaszcza w dużych miastach, a głównie: Krakowie (np. Nokia, Samsung, Cisco), Wrocławiu (np. Siemens, Atos, Tieto, Luxoft), Katowicach (Oracle, Capgemini, Ericsson) i Warszawie (np. Lionbridge, Comtegra, Sygnity). Miejsc pracy zatem nie braknie. www.semestr.pl

© Sergey Niven / Fotolia

HR


Dla kogo?

Nowocześnie na każdym kroku Nowoczesne firmy to także nowoczesne środowisko pracy, uczestnictwo w rozwojowych projektach i  korzystanie z  najlepszych narzędzi. – Nasi pracownicy mogą czuć się częścią nowoczesnej firmy, bo takie też rozwiązania dostarczamy naszym klientom. Bez podążania za nowinkami technologicznymi i trendami w branży IT, nie bylibyśmy w stanie dostarczać usług na najwyższym poziomie – stwierdza Katarzyna Kraj. Inżynierowie mają także dostęp do laboratoriów i zajmują się testowaniem najnowszych technologii. – W  krakowskim centrum Nokii pracujemy nad rozwojem technologii LTE 4G, a  także nad nowatorskimi rozwiązaniami dla sieci 5G. Praktyka pokazuje, że funkcjonalności systemów telekomunikacyjnych, które tworzą i testują nasi inżynierowie, dopiero po pewnym czasie wdrażane są przez polskich operatorów sieci komórkowych. To, nad czym aktualnie pracujemy, będzie można zobaczyć w reklamach telewizyjnych dopiero za 2–3 lata – z dumą opowiada Paulina Radosz. W branży ICT nowoczesny jest jednak nawet sam charakter pracy. – Większość projektów prowadzonych jest w  metodyce scrumowej. Jest to nowatorskie rozwiązanie pozwalające na pracę całego zespołu jednocześnie. Dzięki niemu można rozwiązywać projekty w sposób wielozadaniowy, bez konieczności czekania na ukończenie konkretnych etapów danego projektu – tłumaczy Paulina Radosz z krakowskiego centrum Nokii. Taki model pracy z pewnością wpływa bardzo pozytywnie na zaangażowanie i łatwość współpracy w zespole. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl

Centrum R&D Kraków

Praca dla studenta: IT w najnowocześniejszych laboratoriach! REKLAMA

Kariera w branży technologii informacyjno-komunikacyjnych bez wątpienia dotyczy absolwentów studiów technicznych, ale niekoniecznie tylko jednego kierunku. – Nie zamykamy się na kandydatów tylko po studiach informatycznych. Wiele osób w naszej firmie ukończyło inne kierunki techniczne, ale ich zainteresowania i chęć rozwoju skierowały je na ścieżkę IT – opowiada Katarzyna Kraj, Specjalista ds. HR z firmy Comtegra. Którzy specjaliści są najbardziej poszukiwani na rynku? – Poszukujemy kandydatów na rozmaite profile stanowisk, oczywiście nie zabraknie miejsca dla programistów i testerów oprogramowania – mówi Paulina Radosz, Specjalista ds. rekrutacji z Nokia Networks. Na ciekawe oferty pracy mogą liczyć między innymi programiści i testerzy najpopularniejszych języków oprogramowania, jak Java/ JEE,.NET, C++, CSS 3, HTML, JavaScript oraz developerzy aplikacji mobilnych dla systemów Android, Windows Phone OS oraz iOS. Coraz więcej oferty pracy kierowanych jest też do specjalistów w  zakresie komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), komunikowania w czasie rzeczywistym (RTC), usług w modelu Cloud oraz bezpieczeństwa IT. Ale są też inne niespodzianki – Jeśli chodzi o nowości, to ostatnio pojawiła się ciekawa oferta dla osoby administrującej krakowskimi laboratoriami – dodaje Paulina Radosz. A gdybyś chciał spróbować swoich sił w branży ICT już teraz, aplikuj na staż lub praktykę. – Studenci i absolwenci mogą aplikować do naszej firmy mając nawet niewielkie doświadczenie, pod warunkiem, że są gotowi do zdobywania nowej wiedzy w  branży IT i ciągłego uczenia się – podpowiada Katarzyna Kraj. Pracodawcy często umożliwiają również częściową pracę zdalną, przez co łatwiej jest połączyć studia i pierwszą pracę. Comtegra uruchomiła też specjalny program: – Osoby, które są dyspozycyjne jedynie 2–3 dni w tygodniu, mogą dołączyć do Programu „zComtegruj się z IT”. Wówczas biorą udział w pracach wdrożeniowych pod okiem doświadczonych inżynierów – dopowiada Katarzyna Kraj.

Praca podczas studiów kojarzyła się kiedyś z dorabianiem w weekendy czy darmowym stażem. Dziś to niejako must have dla wszystkich, którzy chcą liczyć się na rynku zawodowym. Branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie. Nabywanie wciąż nowych kwalifikacji oraz obcowanie z branżą na co dzień pozwala zwiększać kompetencje zawodowe oraz pozostać konkurencyjnym na rynku. Poznawanie międzynarodowego środowiska pracy z pewnością ma wpływ na późniejsze umiejętności komunikacyjne.

Centrum R&D

Centrum R&D Nokii w Krakowie przez cały rok prowadzi nabór na stanowisko working student. Firma oferuje nie tylko płatne wakacyjne praktyki i  staże, ale przede wszystkim pracę – już od 3/5 etatu. Dzięki temu osoby studiujące mają możliwość dokształcania się i praktycznego „przełożenia” uniwersyteckiej wiedzy na grunt zawodowy. Firma, oprócz elastycznych godzin pracy, udostępnia sprzęt oraz fachowe wsparcie mentorów. Nokia stawia również na indywidualny rozwój pracowników, poprzez liczne wewnętrzne i zewnętrzne szkolenia pogłębiające wiedzę techniczną, jak również rozwijające kompetencje miękkie.

Laboratoria…

Na co dzień poszukiwani są specjaliści z dziedziny programowania i testowania systemów mobilnych, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejsze laboratoria LTE. Posiadamy również doświadczone zespoły scrumowe, a także teamy pracujące nad zaawansowaną technologią sieci 5G.

…i znacznie więcej!

Dbamy o zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą (work-life balance), dlatego też wspieramy naszych pracowników w rozwijaniu swoich pasji, m.in. poprzez udział w  licznych zawodach sportowych (np. Business Run, Bieg Niepodległości, Krakowska Biznes Liga), organizowaniu na terenie firmy hobby day czy wewnętrznych turniejów. Chcemy także, aby nasze działania były widoczne w krakowskim ekosystemie, stąd też nasi pracownicy wspierają koła naukowe, prowadzą warsztaty i wykłady na uczelniach. Wychodzimy równiez naprzeciw potrzebom rynku, organizując Nokia Academia czy Open Day, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów. Małgorzata Zarzeczna

Więcej na: www.nokiakrakow.pl


HR

kariera w IT

Współczesny informatyk – kto to taki? Umiejętności miękkie cenione są także w IT

PODEJŚCIE BIZNESOWE Ponad 60% przychodów w IT generowanych jest obecnie przez sektor biznesowy, więc sama branża pokazuje bardziej biznesową twarz. Liczy się nie tylko wiedza techniczna, ale i umiejętności miękkie. Oczywiście informatyk informatykowi nierówny i w branży można pracować np. w helpde-

14

sku, jako administrator sieci, programista czy menedżer. Ale skoro IT coraz bliżej do biznesu, bez względu na specjalizację informatycy powinni prezentować podejście biznesowe, a przede wszystkim posiadać niezbędne umiejętności miękkie. – Wiedza techniczna, choć niewątpliwie kluczowa w  pracy informatyka, nie jest jedynym zasobem potrzebnym do zdobycia wymarzonej pracy w  IT. Różne kompetencje miękkie przydatne są w  każdym zawodzie, również na poszczególnych stanowiskach w IT – mówi Agnieszka Buczek, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji IT Connect. Radosław Chłodowicz, Koordynator ds. komunikacji Comarch, podkreśla, że szczególnie ważne w branży IT są zdolność do poszerzania wiedzy i samodzielnego rozwoju. Umiejętności miękkie są cenne nie tylko w korporacjach, ale też w mniejszych firmach. – Co z tego, że masz świetny pomysł, rozwiązanie technologiczne, ale nie jesteś w stanie tego zaprezentować kolegom z  zespołu, za-

komunikować jasno i przejrzyście? Konieczne jest odpowiednie komunikowanie się, współpraca, zarządzanie czasem oraz skuteczność w działaniu – uważa Natalia Dykiert, HR Manager w  firmie Currency One SA, operatorze serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat. pl. Z jej opinią zgadza się Martyna Wójcik, Starszy konsultant Randstad Technologies: – Pracodawcy coraz częściej chcą pracowników „uniwersalnych”, którzy będą mogli zarówno być „twarzą do klienta”, jak też napisać efektywny, wydajny kod (w  przypadku programisty) w zaciszu biura.

Sama wiedza techniczna nie wystarcza do zdobycia pracy w IT

WIĘCEJ KOBIET Nie da się ukryć, że branża IT jest zdominowana przez mężczyzn. Jednak coraz częściej do tego męskiego świata puka płeć piękna. – Kobiet w branży IT jest rzeczywiście mniej niż mężczyzn, ale mam wrażenie, że ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać, co ma

www.semestr.pl

© VLADGRIN / Bigstock®

Trzeba przyznać, że wizerunek informatyka się zmienił. Dziś to już nie samotnik w okularach i  kraciastej koszuli lub dziwnym sweterku. Coraz częściej informatycy zajmują prestiżowe stanowiska w znanych firmach, prowadzą własne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa i  przychodzą do pracy w  garniturach! – Specjaliści z  obszaru IT często kontaktują się z biznesem, w tym z osobami zajmującymi wysokie stanowiska zarządcze, z  innymi użytkownikami, członkami zespołu projektowego. Dlatego bardzo ważne są komunikacja i  wysoka kultura osobista – zauważa Anna Harmacińska, Kierownik ds. Rekrutacji i  HR, Sii Wrocław.


kariera w IT zapewne związek z rosnącą popularnością technicznych kierunków studiów – zauważa Radosław Chłodowicz. Drzwi otwierają pracownicom sami pracodawcy, którzy zrozumieli, że w różnorodności siła. – Kobiety wprowadzają równowagę do zespołów, często łagodzą obyczaje i potrafią spojrzeć na pojawiające się wyzwania z  zupełnie innej perspektywy. Ma to ogromną wartość przy budowie systemów czy aplikacji informatycznych, które przecież służą wszystkim użytkownikom, bez względu na płeć – ocenia Anna Harmacińska.

Z drugiej strony kandydaci z dyplomem często mogą liczyć na bardziej atrakcyjne propozycje zawodowe, wyższe wynagrodzenie, a  przede wszystkim możliwość zdobycia pracy w  bardziej renomowanych firmach. Potwierdza to Martyna Wójcik: – W  dużych firmach bardzo często wykształcenie wyższe jest niezbędne, aby dana firma mogła kandydata w ogóle zatrudnić. Mówimy tutaj o ukończonych studiach wyższych wraz z  obroną pracy. Pracodawcy coraz częściej odmawiają rozmów z kandydatami, którzy przerwali studia lub mają wyłącznie absolutorium.

STUDIOWAĆ?

RÓŻNE DROGI

Konieczność posiadania dyplomu szkoły wyższej w karierze informatyka jest nadal kwestią sporną. Z jednej strony w tej branży, jak żadnej innej, często więcej można się nauczyć samemu, a nie podczas studiów, z czego rekruterzy zdają sobie sprawę. – Na spotkania rekrutacyjne chętnie zapraszamy także kandydatów, którzy nie ukończyli kierunków informatycznych, a  nawet im pokrewnych. Pośród tzw. samouków można znaleźć naprawdę wartościowych pracowników, posiadających dużą wiedzę, zdobytą innymi sposobami niż przez uczęszczanie na zajęcia w  szkole wyższej – zdradza Agnieszka Buczek.

Najczęściej w branży poszukiwani są programiści, zwłaszcza znający takie języki jak Java, PHP, C/C++ i  .NET. Tradycyjnie najłatwiej pracę znaleźć w  stolicy, ale trudno nie powinno być także we Wrocławiu i Krakowie. Dla dobrze wykształconych i znających języki obce informatyków drzwi są otwarte także w firmach w Europie, a nawet USA. Nie jesteś jednak skazany na korporacje. Coraz więcej polskich start-upów podbija rynek aplikacji mobilnych, gier czy oprogramowania. Jest też trzecia droga – własna działalność gospodarcza lub nawet łączenie pracy na zlecenie u jednego pracodawcy i przyjmowanie

HR

zleceń dla własnej firmy. – Specjaliści w IT coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, więc od pracodawców oczekują elastyczności, jeśli chodzi o  formę zatrudnienia. Coraz częściej też spotykamy się z pytaniami o możliwość pracy zdalnej – mówi Martyna Wójcik z  Randstad Technologies. – Obecnie świat IT daje duże możliwości i  wszystko zależy od zainteresowań kandydatów i od tego, w którą stronę dana osoba chce się rozwijać – podsumowuje Agnieszka Buczek z IT Connect. Agata Blinkiewicz

REKLAMA

Jesteśmy integratorem systemów informatycznych oferującym rozwiązania z zakresu konsolidacji i wirtualizacji serwerów, stacji roboczych oraz pamięci masowych. Dostarczamy rozwiązania odtwarzania danych po katastrofie (Disaster Recovery) oraz zarządzania środowiskiem IT – Cloud Computing. Od lat współpracujemy ze światowymi liderami w swojej dziedzinie: EMC, Cisco, Citrix, CheckPoint, NetApp, Quantum czy Vmware.

Wejdź na www.comtegra.pl/praca i aplikuj już dziś! www.semestr.pl

15


HR

kariera w IT

Testuj... testuj... testuj! W tej specjalności IT wciąż brakuje talentów

© Wavebreak Media Ltd / Bigstock®

T

ypowy dzień pracy testera polega na przygotowywaniu scenariuszy testów, a następnie ich wykonywaniu. – Na co dzień tester pracuje z  dokumentacją projektu, na podstawie której tworzy własne przypadki testowe, sprawdza, czy oprogramowanie działa prawidłowo, tworzy raporty, ściśle współpracuje z programistami, którym zgłasza znalezione błędy – potwierdza Magdalena Sobańska, Team Manager Tieto. Z kolei Barbara Klein, Dyrektor ds. planowania zasobów, GTECH Poland, dodaje: – Bardziej doświadczeni testerzy zajmują się też ustalaniem i przeglądaniem wymagań klienta do projektu, przygotowują cały plan testów oraz tworzą cotygodniowe raporty z jego realizacji. Testowanie można podzielić na dwa obszary: funkcjonalny i techniczny. Podczas testowania funkcjonalnego tester wczuwa się w rolę przeciętnego użytkownika i sprawdza sprawność oraz przydatność oprogramowania. Przy testach technicznych jest on natomiast specjalistą IT. Ponadto, jak opowiada Łukasz Ossoliński, Analityk Systemowy ds. Testów, Pion Bankowo-Finansowy, Sygnity: –Tester jest osobą, która weryfikuje poprawność działania określonego produktu także na poziomie niefunkcjonalnym: chodzi o wygląd, bezpieczeństwo, użyteczność, a  nawet poprawność ortograficzną opisu. Produkt może być urządzeniem, programem, w tym grą, bądź procesem. W zależności od formy zatrudnienia tester może pracować w biurze od 9 do 17 lub wykonywać swoje zadania zdalnie. Musisz być jednak przygotowany, że czasami przyjdzie Ci testować różne warianty tego samego oprogramowania, cierpliwość w tej pracy jest więc zdecydowanie zaletą.

KTO SIĘ NADAJE? Zwykle testerzy kończą kierunki informatyczne lub inne techniczne. Na niektórych uczelniach pojawiły się specjalności związane z testowaniem oraz studia podyplomowe. Nie jest to jednak wymóg klu-

REKLAMA

16

www.semestr.pl


kariera w IT czowy: – Osoby zatrudnione w Tieto na stanowisku Test Engineera posiadają różnorodne wykształcenie, nie tylko techniczne. Mamy doskonałych testerów oprogramowania po kierunkach humanistycznych, takich jak historia, filologia polska. Wśród pracowników na tym stanowisku znajdziemy także osoby po kierunkach ekonomicznych, chemii, matematyce – opowiada Magdalena Sobańska. W  tej pracy równie duże znaczenie jak wykształcenie mają określone cechy. W przypadku testera funkcjonalnego są one nawet ważniejsze. – Tester jest kimś w rodzaju detektywa. Powinien mieć zdolności analityczne, umieć logicznie rozumować, być dociekliwy i  opanowany – zauważa Łukasz Ossoliński z Sygnity. Musi umieć wczuć się zarówno w rolę początkującego, jak i  zaawansowanego użytkownika i  przewidzieć ich zachowania. – Mówi się, że tester powinien być profesjonalnym pesymistą i rzeczywiście tak jest – dodaje Ossoliński. Jednak w każdym przypadku przyda się choćby minimum wiedzy na temat oprogramowania. – Kandydat powinien znać teorię związaną z  testowaniem, wiedzieć, jakie są rodzaje testów i kiedy się je stosuje. Dobrą bazą wiedzy na początek jest standard wyznaczany przez ISTQB – opowiada Magdalena Sobańska. Ponadto Barbara Klein z GTECHU dodaje: – Plusem jest doświadczenie w testowaniu, a co za tym idzie znajomość narzędzi typu HP Quality Center, Jira. Tester musi posiadać także mniej lubiane w branży IT umiejętności miękkie, bo przecież skuteczna komunikacja w przypadku testowania oprogramowania jest bardzo ważna. – Tester na pewno będzie współpracował z wieloma innymi stanowiskami w zespole, np. programistą, kierownikiem projektu – zauważa Magdalena Sobańska z Tieto. Jednym z wymagań stawianych kandydatom jest także znajomość języka angielskiego, zwłaszcza w firmach międzynarodowych.

HR

PERSPEKTYWY Zarobki testerów kształtują się podobnie jak w przypadku programistów: analityk testów i  test manager z  kilkuletnim stażem otrzymują wynagrodzenie na poziomie starszego programisty, czyli ponad 10 tys. złotych brutto. Najpopularniejszym certyfikatem dla testerów jest wspomniany wcześniej ISTQB, który zdecydowanie może ułatwić awans na wyższe stopnie. Choć w  GTECHu nie ma jednej ścieżki kariery dla testera, jak przyznaje Barbara Klein: – Najbardziej naturalne jest awansowanie w ramach działu Quality Assurance, poprzez zdobywanie coraz większego doświadczenia w testowaniu i wykonywanie coraz bardziej odpowiedzialnych zadań. Z  kolei w  Tieto osoba rozpoczynająca karierę testera pracuje na stanowisku Junior Test Engineer. – W miarę nabywania doświadczenia i nowych kompetencji może po pewnym czasie awansować na stanowisko Test Engineera, a  po kolejnych latach pracy na stanowisko Senior Test Engineera lub w  dalszej kolejności Managera Testów –  opowiada Magdalena Sobańska, Team Manager. Rekrutacje na stanowiska testerskie odbywają się dość często. – W naszej firmie istnieje wiele działów testerskich, w związku z czym można powiedzieć, że rekrutacja trwa nieustannie, gdyż zawsze znajdzie się dział, który w  danej chwili ma zapotrzebowanie na nowych pracowników – potwierdza Martyna Kosiorek, Project Manager Recruitment Team Nokia Networks we Wrocławiu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jest to zajęcie dla Ciebie, możesz zacząć od beta testów. Nawet jeśli będziesz wykonywać je za darmo, zyskasz pierwszy wpis do CV. Agata Blinkiewicz

Tester to ktoś w rodzaju detektywa

REKLAMA

www.semestr.pl

17


HR

kariera w IT

Programista

Jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów

(bardzo)

mobilny

SPECJALIZACJA Podobnie jak w przypadku aplikacji webowych, programista aplikacji mobilnych przede wszystkim tworzy kod dla aplikacji. Oprócz czystej developerki do jego zadań należy uaktualnianie dokumentacji, refactoryzacja kodu, czyli jego całościowy przegląd, czy naprawa błędów. Jeśli chodzi o różne platformy, dla których tworzone są kody, w Europie króluje Android. Programiści pracują zwykle z jednym systemem – Androidem, iOS-em lub Windowsem. Projekty dotyczą zarówno aplikacji, które trafiają na rynek, jak i zleceń firm wykorzystujących aplikacje na potrzeby wewnętrzne. Popularne są projekty reklamowe oraz wspierające nowe strony internetowe.

© dashek / Bigstock®

W

szyscy korzystamy coraz większej liczby aplikacji mobilnych, zarówno w celach biznesowych, jak i rozrywkowych. Rośnie więc zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych programistów. – Programiści stanowią jedną z  nielicznych grup zawodowych, w której od wielu lat utrzymuje się rynek pracownika i najbardziej konkurencyjne zarobki. Jednak to programiści aplikacji mobilnych mogą liczyć na najszybciej rosnące wynagrodzenie – potwierdza Karolina Waszkiewicz, konsultant Antal IT Services. Jeśli studiujesz na kierunku technicznym, może warto rozważyć taką specjalizację?

pozwalają na podjęcie zatrudnienia na dogodnych warunkach – podkreśla Karolina Waszkiewicz. Słowem, jest w czym wybierać i  każdy może znaleźć coś dla siebie. Developerzy mogą znaleźć zatrudnienie u  gigantów, a  także w  mniejszych firmach informatycznych. Często opracowują wtedy aplikacje dla klientów od A do Z. Podobnie wygląda praca w  branży outsourcingu usług informatycznych, czyli firmach typu ITO. Ale pracować jako programista aplikacji mobilnych Wynagrodzenia NIE tylko WIEDZA Coraz częściej programiści można też jako freelancer. Wystarczy po prostu być programistów aplikacji mobilnych zajmują się nie tylko zaprojektoaktywnym użytkownikiem smartfona, lubić programoaplikacji mobilnych wanie i wychwytywać trendy. Są platformy, które wywaniem samego programu, ale także wdrożeniem go zgodnie z  celami biznesowymi. Powoduje to, że magają, aby zainwestować w odpowiednie narzędzia rosną najszybciej od kandydatów wymaga się nie tylko wiedzy merytodeweloperskie czy sprzęt. Są też takie, w przypadku w całej branży których wystarczy sam smartfon, komputer i  trochę rycznej, ale także umiejętności prowadzenia rozmów pieniędzy na certyfikat, który pozwoli umieścić stwoz przedstawicielami biznesu oraz objaśniania swoich pomysłów. Nie wszyscy klienci znają podstawy programowania: często rzoną aplikację w appstorze. Bardziej uregulowaną formą zatrudnienia przy tłumaczeniu pewnych rozwiązań należy używać naprawdę proste- jest kontrakt, który daje dużo elastyczności, a jednocześnie bardziej go języka, rezygnując z programistycznej nowomowy. Dodatkowo liczy przypomina pracę na etacie. się znajomość języków obcych. – Prowadzący projekt programista prowadzi komunikację z klientem, TAKŻE dla STUDENTA – Najchętniej ścieżką programisty aplikacji a w 90% przypadków odbywa się ona w języku angielskim – potwier- mobilnych kierują się studenci i absolwenci, którzy po prostu pasjonudza Małgorzata Wasilewska z  Nearshoring Solutions. Nie bez zna- ją się nowinkami technologicznymi. W naszej firmie mile widziani są już czenia jest też umiejętność pracy w  zespole, gdyż wykonywanie co- studenci III roku – opowiada Małgorzata Wasilewska z Nearshoring Sodziennych zadań opiera się na współpracy programistów, kierowników lutions. Coraz częściej zdarzają się również developerzy, którzy zajmują zespołów i project menedżerów. się aplikacjami niezależnie od swojej głównej specjalności lub po kilku Programiści mogą także uczestniczyć w wizji powstawania produktu latach pracy z aplikacjami webowymi przebranżawiają się. oraz konkretnych rozwiązań, które doprowadzą do jego rozwoju. Nie Trzeba pamiętać, że póki co rynek aplikacji mobilnych dopiero się rozchodzi więc już tylko o mechaniczne wklepywanie kodu, ale o wyczu- wija i rzadko można znaleźć ogłoszenie o pracę dla programisty aplikacie biznesowe. – Kreatywność wychodząca poza obszary programo- cji mobilnych na pozycję seniora. Jednak zarobki już teraz są całkiem wania jest jak najbardziej wskazana, a wręcz pożądana, zaś pomysły niezłe. – Android jest obecnie najczęściej wybieraną platformą przez na usprawnienie procesów i zarządzania czasem lub projektem są na polskich programistów. Natomiast iOS, mimo mniejszej popularności, jest lepiej opłacany – stwierdza Karolina Waszkiewicz z Antal IT Sewagę złota – dodaje Małgorzata Wasilewska. rvices. Według danych Antal International osoba z  doświadczeniem ETAT czy FREELANCER? Programiści aplikacji mobilnych po- nieprzekraczającym 2 lat zarabia w tej branży do 6000 zł brutto, zaś trzebni są w różnego rodzaju firmach. – Praca etatowa na podstawie developer z 3–4 letnim stażem pracy może liczyć na 8000 zł brutto. Agata Blinkiewicz umowy o  pracę, współpraca na zasadzie B2B czy też praca zdalna 18

www.semestr.pl


kariera w IT

www.semestr.pl

HR

19


HR

kariera inżyniera

Dobre wykształcenie to jedno. Liczy się także pracowitość, kreatywność, lojalność i otwartość. Ważne jest również doświadczenie, które można zdobyć np. podczas wakacyjnych praktyk. Inwestujemy w młodych, bo wierzymy że są potencjałem regionu i naszej branży.

Joanna Jodłowska członek zarządu Kronospan Szczecinek Sp. z o.o.

20

www.semestr.pl


kariera inżyniera

HR

Kierunki inżynierskie dają szansę na szybkie znalezienie pracy. Jednak każdy młody inżynier musi przebrnąć przez trudny start w karierze.

www.semestr.pl

21


HR

kariera inżyniera

BRANŻA DRZEWNA TO STABILNA, DOBRA PRZYSZŁOŚĆ Jakie jest – Pani zdaniem – źródło sukcesu branży drzewnej, która stanowi koło zamachowe polskiej gospodarki? Na sukces, jakim jest świetna obecnie, wysoka pozycja branży pracuje każdego dnia wiele przedsiębiorstw i pracujących w  nich osób. Branża drzewna obejmuje tysiące przedsiębiorstw, produkujących m.in. komponenty, meble czy płyty do ich produkcji. Polskie meble są dzisiaj jednym z naszych najlepszych towarów eksportowych. Są wysoko cenione na całym świecie, zarówno ze względu na design, jak i najwyższej jakości płyty, z których są wykonane. Plasujemy się na 4 miejscu w  świecie, jeśli chodzi o  wartość eksportu. Jedynie co 10-ty wyprodukowany w Polsce mebel pozostaje sprzedany na rynku krajowym. Branża meblarska jest motorem polskiej gospodarki. Z dumą możemy powiedzieć, że nasza firma ma w tym znaczący udział – co 4 mebel, wyprodukowany w naszym kraju jest wykonany z płyty meblowej Kronospan. Jaką pozycję w  branży drzewnej zajmuje dzisiaj Kronospan? Jakich obszarów tej branży Kronospan jest liderem? Kronospan jest przedsiębiorstwem prywatnym z ogromnym, pozytywnym doświadczeniem i tradycjami. Prowadzimy produkcję od 1897 roku. Naszym pierwszym zakładem był rodzinny tartak w Austrii. W skład grupy Kronospan wchodzi wiele spółek produkcyjnych oraz ponad 40 zakładów. Większość z nich znajduje się w Europie. Produkujemy płyty drewnopochodne – wiórowe, MDF i  OSB – oraz komponenty do ich wytwarzania. Kronospan jest światowym liderem produkcji płyt drewnopochodnych. Jaka jest geneza pomysłu powstania Wydziału Przemysłu Drzewnego w Szczecinku? Skąd potrzeba uruchomienia jednostki? Branża drzewna cierpi na brak specjalistów, a ponieważ rozwija się bardzo dobrze i  jest to stały, wznoszący trend, będzie ich potrzeba jeszcze więcej, niż obecnie. A skąd pomysł na utworzenie wydziału drzewnego w  Szczecinku? Ponieważ tu mieści się największy zakład Kronospan, przy którym utworzyliśmy Szczecinecki Klaster Meblowy. Pierwsze firmy już prowadzą w  nim działalność produkcyjną, niedawno dołączył do nich duński producent mebli – firma Tvilum, która rozpocznie produkcję mebli w lipcu bieżącego roku.

22

Idea rozwoju klastra jest taka, że będzie tu funkcjonować dynamiczne centrum drzewno-meblarskie. Aby tak się stało, oprócz świetnych warunków dla uczestników klastra, które zapewniamy, niezbędni będą dobrze wykształceni specjaliści branży drzewnej, zarówno z wykształceniem wyższym, jak i średnim czy zawodowym. Wybór tego kierunku studiów przez absolwentów szkół średnich to mądra inwestycja w ich rozwój zawodowy, zapewniająca dobrą, stabilną przyszłość. Jaka była – jest i będzie – rola Kronospanu w tym wspólnym – z samorządem i uczelnią – przedsięwzięciu? Od początku byliśmy inicjatorem utworzenia w  Szczecinku wydziału politechniki, kształcącego specjalistów branży drzewnej. Kronospan objął go patronatem. Przy współpracy z Politechniką Koszalińską, władzami miasta i powiatu szczecineckiego oraz Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego czynimy wielotorowe działania, aby pierwsi studenci rozpoczęli naukę już w październiku 2016. Jakie kwalifikacje zawodowe są niezbędne do podjęcia pracy w Kronospanie? Poszukujemy przede wszystkim dobrze wykształconych specjalistów branży drzewnej, automatyków, technologów drewna. Jeśli natomiast pyta Pan o cechy kandydatów, to ważne dla nas są przede wszystkim: pracowitość, kreatywność, lojalność i otwartość. Doceniamy osoby, które wykazują się inicjatywą, mają ciekawe pomysły i  potrafią wcielać je w życie. Dobre pomysły, usprawniające pracę i wpływające pozytywnie na rozwój firmy zasługują na uwagę i poważne potraktowanie. W jakim stopniu Kronospan wesprze proces kształcenia studentów Wydziału Przemysłu Drzewnego? Kronospan już go wspiera. Oprócz akcesu finansowego, który jest mocną podstawą, wkładamy mnóstwo zaangażowania i  pracy w  ten projekt. Od początku prowadzi go Dział Personalny Kronospan, ale włączają się w to także inne osoby. W  naszej firmie zawsze pracujemy zespołowo, dzięki czemu osiągamy świetne rezultaty i jednocześnie integrujemy zespół. Jaki będzie profil zawodowy absolwentów Wydziału Przemysłu Drzewnego? Na wydziale będą się kształcić przyszli inżynierowie automatycy, którzy znajdą zatrudnienie w przemyśle drzewnym.

Rozmowa z Joanną Jodłowską, członkiem zarządu Kronospan Szczecinek Sp. z o.o. Kronospan jest także patronem klasy o  profilu drzewnym w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Zależy nam, aby młodzież, która ukończy tę klasę mogła kontynuować naukę na Politechnice Koszalińskiej tutaj, na miejscu i by po ukończeniu studiów absolwenci znaleźli dobrą, stabilną pracę w  Kronospanie lub w  jednej z  firm, działających w  Szczecineckim Klastrze Meblowym. Jak Pan widzi, nasze działania są od początku do końca przemyślane. Ich celem jest z jednej strony - ułatwienie młodym ludziom rozwoju zawodowego w  oparciu o  solidne podstawy edukacyjne, zaś z  drugiej – pomoc przedsiębiorstwom branży drzewnej i  meblarskiej w  uzyskaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Według szacunków, jaki procent absolwentów Wydziału Przemysłu Drzewnego znajdzie pracę w Kronospanie? Kronospan to kilkadziesiąt zakładów na całym świecie, więc możliwości zatrudnienia mamy ogromne, jednak na tego rodzaju szacunki jest, moim zdaniem, zdecydowanie za wcześnie. Najpierw muszą się pojawić pierwsi absolwenci, musi upłynąć kilka lat, abyśmy mogli pokusić się o pierwsze dane statystyczne. Czy będą to miejsca pracy zlokalizowane wyłącznie w Szczecinku? Zdecydowanie nie, absolwenci tego kierunku z pewnością znajdą pracę nie tylko w  Kronospan, ale w całej branży drzewnej. Oczywiście zależy nam, aby jak najwięcej dobrych specjalistów pozostało w Szczecinku, ale to od nich zależeć będzie, jaką ścieżkę kariery i miejsce do życia wybiorą. Jakie perspektywy rozwoju ma przed sobą polska branża drzewna? Jak wyżej – mówiłam już, że polskie meble są produktem świetnej jakości, docenianym na całym świecie. Polskie meble są dziś marką z  fantastycznym wizerunkiem. Taką pozycję buduje się latami. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby ten wizerunek podtrzymać. Wymaga to oczywiście wysiłku i  zaangażowania wszystkich podmiotów branży. Niezbędni do tego są także świetnie wykształceni specjaliści. Dziękujemy za rozmowę

www.semestr.pl


kariera inżyniera

HR

Studenci na praktykach w Kronospan

K

ronospan od lat oferuje studentom niepowtarzalną szansę zdobycia cennego doświadczenia zawodowego na płatnych praktykach w wielu różnych działach firmy. W 2015 roku przyjęto 115 praktykantów. Atrakcyjne warunki, interesujące wyzwania oraz możliwość realizowania własnych pomysłów sprawiają, że studenci chętnie wybierają Kronospan. Praktyki realizowane są w  kilkunastu różnych obszarach, odmiennych pod względem specyfiki i charakteru wykonywanych prac. Z uwagi na rodzaj prowadzonej przez Kronospan działalności, firma najchętniej zatrudnia studentów z wykształceniem technicznym, jednak przyjmowane są również osoby innych specjalności, jak filologia, administracja czy finanse. W ubiegłym roku zaproponowano praktykantom udział w  konkursie, który odbywał się już we wcześniejszych latach. Do wykonania były prace w  dowolnej formie, w  zależności od inwencji twórczej uczestników. Ich zadaniem było w  dowolny sposób podzielenie się doświadczeniami, zebranymi w  trakcie odbywania wakacyjnych praktyk oraz przedstawienie nowego spojrzenia www.semestr.pl

na zagadnienia, związane z kulturą pracy w  firmie, organizacją pracy, zarządzaniem produkcją oraz zasobami ludzkimi (innowacje i wdrożenia). – Chcieliśmy sprawdzić, czy praktyki spełniają swoją rolę, czy pozwalają rozwijać się studentom i  zdobywać wiedzę. Pozwoliło to na weryfikację ich zaangażowania. Każda z  osób miała możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia i  swoich refleksji na temat sposobu realizacji praktyk przez naszą firmę. Studenci wykazali się dużą wyobraźnią – począwszy od prac pisemnych, poprzez prezentacje, zachęcające do odbycia praktyk przedstawiające to, czego praktykanci się nauczyli aż po utwory poetyckie. Prace zostały wykonane z  dużym zaangażowaniem i  pomysłem. Jeden ze studentów przedstawił sposoby modyfikacji funkcjonowania wybranych urządzeń, co pozwoliło na ulepszenie procesu technologicznego – mówi Dorota Pieńkos, Specjalista ds. personalnych Na konkurs wpłynęły 22 prace. Przeprowadzono głosowanie pośród członków komisji konkursowej, wyłaniające laureatów. Przy dokonywaniu oceny pod uwagę brane były: treść merytorycz-

na, efekt, jaki został osiągnięty, przesłanie a także forma i  estetyka. Kronospan docenił kreatywność uczestników, przyznając cztery nagrody główne oraz dwie dodatkowe. Pierwsze miejsce jednogłośnie przyznano studentowi Politechniki Koszalińskiej, który swoim pomysłem usprawnił proces technologiczny. – Chcemy inwestować w  młodych ludzi. Dlatego co roku organizowane są dla nich praktyki. W tym roku powróciliśmy także do organizacji konkursu, co było trafną decyzją. Poza tym, że praktykanci uczą się nowych rzeczy, my również czerpiemy z ich wiedzy i innego spojrzenia na świat. Praktyki pozwoliły nam dodatkowo na wyłonienie nowych pracowników. Dzięki temu zatrudnienie w  różnych obszarach znalazło u nas 6 osób. W efekcie zyskaliśmy młodą kadrę, gotową do podejmowania wyzwań – mówi Dorota Pieńkos. Program praktyk jest też częścią procesu rekrutacyjnego. Kronospan docenia starania najlepszych, którzy mają większe szanse zatrudnienia w późniejszym procesie rekrutacyjnym. Praktyki zapewniają im przewagę konkurencyjną podczas późniejszego ubiegania się o pracę. 23


HR

kariera inżyniera

Międzynarodowe środowisko to dla inżynierów już standard

jakości. Na wyjazdy zagraniczne często decydują się również inżynierowie z sektora energetycznego (tzw. Oil & Gas). Najczęstszymi kierunkami obieranymi przez nich są Niemcy, Norwegia, Finlandia oraz Wielka Brytania – mówi Tomasz Kowalski. Zdarza się też, że europejskie firmy wysyłają swoich pracowników na projekty do odległych krajów, np. do Afryki.

ZAGRANICA NA CO DZIEŃ Wielu pracodawców zatrudniających inżynierów to firmy międzynarodowe. Dzięki temu, realizując projekty o zasięgu globalnym we współpracy z zespołami z innych oddziałów, polscy inżynierowie mogą czuć się częścią wielkiego międzynarodowego teamu. – Z naszych doświadczeń wynika, iż wielu inżynierów zatrudnionych w polskich oddziałach, w międzynarodowych firmach pracuje jako część globalnego zespołu. Mają możliwość bliskiej współpracy z kolegami z innych krajów – potwierdza Katarzyna Kaszuba, Junior Recruitment Consultant z Grafton. Zdarza się też, że inżynierowie nie tylko na co dzień pracują we współpracy z zagranicznymi pracownikami, ale także ich wspierają i przekazują swoje know-how. – Projekty, które są przez takich inżynierów wdrażane w firmie w Polsce, bardzo często są później transferowane do innych fabryk – tłumaczy Tomasz Kowalski, Team Leader Manufacturing & Operations z Hays Poland. Międzynarodowa współpraca i  komunikacja opiera się także na raportowaniu. W wielu firmach ścieżka raportowania jest rozbudowana i oprócz kierownika w  Polsce, inżynier z  polskiego oddziału równocześnie raportuje do kierowników danych komórek za granicą. – Przykładem tego rodzaju stanowisk mogą być inżynierowie projektów, inżynierowie jakości, a także bardzo często specjaliści pracujący w działach zakupów – mówi Tomasz Kowalski.

JĘZYKI OBCE Myśląc o międzynarodowej karierze, musisz pamiętać, że bez języków obcych ani rusz. Potrzeba komunikacji w  języku obcym pojawia się na poziomie tworzenia dokumentacji technicznej, ale także podczas współpracy z zagranicznym klientem, dostawcą lub w międzynarodowych zespołach rozproszonych w różnych częściach świata. Wymagania co do znajomości konkretnego języka i  jego poziomu są na ogół uzależnione od specyfiki firmy, jej pochodzenia oraz stanowiska pracy i związanych z tym obowiązków. Niemniej nie powinno to być zaskoczeniem, że najczęstszym wymogiem jest znajomości języka angielskiego. – Język angielski jako wymóg pojawia się w  blisko 50% ogłoszeń publikowanych na portalu Pracuj.pl. Dlatego także inżynierowie nie powinni zapominać o nauce języków, gdyż oczekiwanie co do znajomości języka angielskiego pojawia się w ponad połowie wszystkich ofert pracy do nich skierowanych – opowiada Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji w Grupie Pracuj. Dzięki wzrastającej liczbie projektów w  krajach niemieckojęzycznych pracodawcy coraz częściej wymagają też znajomości języka niemieckiego. – Wśród inżynierów najczęściej język ten przydatny jest specjalistom ds. konstrukcji i  technologii, monterom czy serwisantom oraz inżynierom elektronikom i elektrykom – mówi Zyzik.

Realizując projekty z zagranicznymi zespołami, polscy inżynierowie stają się częścią wielkiego międzynarodowego teamu

WYJAZDY Praca w międzynarodowej firmie oznacza też wyjazdy zagraniczne. – Często inżynierowie są wysyłani do innych jednostek, aby dowiedzieć się, czym zajmują się osoby na równoległych stanowiskach lub realizować wspólne projekty – opowiada Agnieszka Lipińska, Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji w ZF TRW. Ale bycie inżynierem to także możliwość wyjazdów na dłużej. Polscy inżynierowie, którzy są przecież doceniani za granicą, coraz częściej decydują się na pracę w innych krajach. Z jednej strony polskie oddziały zagranicznych firm umożliwiają pracownikom rozwój w innych oddziałach lub spółce matce i wyjazd w ramach prowadzonych projektów czy transferów produkcji. Z drugiej strony polscy inżynierowie konkurują na globalnym rynku pracy i wyjeżdżają na kontrakty bezpośrednio do firm zagranicznych. – Jest to rozwiązanie bardzo popularne wśród specjalistów, a w szczególności wśród inżynierów konstruktorów, inżynierów projektów czy inżynierów 24

ZACZNIJ OD TERAZ Jeśli już w czasie studiów chcesz poczuć, jak może wyglądać międzynarodowe środowisko pracy, spróbuj swoich sił na stażu lub praktyce w  międzynarodowej firmie. – Oferujemy możliwość odbycia płatnego stażu lub praktyk, w  czasie których można poznać specyfikę pracy w międzynarodowej korporacji oraz sprawdzić się w różnorodnych zadaniach. Najlepsi stażyści zostają później przyjęci do grona specjalistów i kontynuują karierę w ZF TRW – zachęca Agnieszka Lipińska. Pamiętaj też, że część korporacji oferuje staże, które częściowo lub w całości odbywają się za granicą. Uważnie śledź więc ogłoszenia rekrutacyjne i uczęszczaj na targi pracy dla inżynierów, bo staż może się okazać startem do międzynarodowej kariery. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl

© Nosnibor137 / Bigstock®

Kariera inżyniera na całym świecie!


Jeszcze niedawno w Polsce co chwilę otwierane były nowe fabryki zagranicznych koncernów. Dzisiaj rozwija się inny trend: zagraniczni inwestorzy coraz chętniej decydują się na ulokowanie w naszym kraju centrów technicznych, a co za tym idzie – tworzą nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych specjalistów.

Przykładem jest firma ZF TRW, która posiada w Polsce dwa centra inżynieryjne. Jedno z wieloletnią tradycją, powstałe w  Częstochowie w 2004 roku oraz Centrum Techniczne w Bielsku-Białej otwarte kilka miesięcy temu.

CENTRUM INŻYNIERYJNE Częstochowskie Centrum Inżynieryjne specjalizuje się w projektowaniu samochodowych systemów bezpieczeństwa, takich jak: pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne oraz układy elektroniczne. W roku 2008 wydzieliły się w nim dwie grupy: Mechanicy oraz Elektronicy. – W Centrum Inżynieryjnym istnieją ogromne możliwości rozwoju, zaczynając od wsparcia, jakie nowy pracownik dostaje w pierwszych miesiącach pracy, a kończąc na szkoleniach specjalistycznych, językowych, delegacjach w kraju i za granicą. Często inżynierowie są wysyłani do innych jednostek, aby dowiedzieć się, czym zajmują się osoby na równoległych stanowiskach, jak wyglądają tam podobne procesy. – mówi Monika Suchańska, Specjalista ds. Human Resources Centrum Inżynieryjnego w Częstochowie.

CENTRUM INŻYNIERYJNE

CZYLI PRACA DLA PASJONATÓW

CENTRUM TECHNICZNE Prężnie rozwija się również Centrum Techniczne w Bielsku-Białej, otwarte pod koniec października 2015 roku. Jest to dziewiąty w skali światowej ośrodek tego typu z grupy Układów Kierowniczych. Skupia się przede wszystkim na projektowaKOGO POSZUKUJEMY? niu oprogramowania oraz przeprowadzaniu testów i procesów walidacji dla elektrycznych Szukamy przede wszystkim absolwentów naukładów wspomagania kierownicy (EPS). stępujących kierunków: Elektronika i TelekomuCentrum Techniczne, oprócz aktywnikacja, Elektrotechnika, Informatyka, ności globalnych, wspomaga również ZF TRW to Mechatronika, Mechanika, Automatyzakład produkcyjny w Bielsku-Białej, ogromne ka i Robotyka oraz pokrewnych. którego produktem są układy kierow- możliwości Ciekawą propozycją, jaką oferujemy, nicze dedykowane dla szerokiej gamy rozwoju są również staże oraz praktyki letnie. z różnych pojazdów na całym świecie. Praca w  Centrum Inżynieryjnym to – Praca w  centrum to także źródło dziedzin przede wszystkim możliwość rozwinowych doświadczeń w zakresie pro- – od techjania swoich umiejętności z różnych dziedzin – od technicznych po języwadzenia samodzielnych projektów. nicznych po Pracują u nas osoby zarówno zaraz językowe. kowe. Wyzwania, jakie stawia przed świeżo upieczonymi absolwentami, po studiach, jak i posiadające bogate doświadczenie zawodowe. – mówi Natasza często kształtują przyszłe życie zawodowe. Swacha, Specjalista ds. Rekrutacji Centrum Ciekawe projekty tworzone w międzynarodoTechnicznego w Bielsku-Białej. wych zespołach pozwalają zdobyć doświadcze-

nie istotne z punktu widzenia pracodawcy, ale również wymagają zaangażowania, dlatego tak bardzo cenimy pasjonatów, którzy z entuzjazmem podchodzą do nowych zadań. Agnieszka Lipińska Młodszy Specjalista ds. Rekrutacji, ZF TRW

Chciałbyś dołączyć do naszego zespołu? Dowiedź się więcej i prześlij swoją aplikację:

rekrutacja.zf@zf.com

Możesz znaleźć nas również tutaj:

www.facebook.com /trwprogramstazowy www.trw.pl


HR

kariera inżyniera

Kariera zgodna z wykształceniem – – inż. elektryk i elektrotechnik

© .shock / Bigstock®

Możliwości pracy dla elektrotechników jest wiele

A

by zostać inżynierem elektrotechnikiem, trzeba skończyć jedną z uczelni technicznych, na ogół na kierunku elektrycznym, elektrotechnicznym lub informatycznym. Ci, którzy już się na nie dostali, wiedzą, że nie są to łatwe studia. Za to możliwości pracy dla ich absolwentów jest naprawdę wiele.

W KAŻDEJ BRANŻY Kandydaci po kierunkach elektrotechnicznych zwykle trafiają do firm zajmujących się outsourcingiem usług elektrotechnicznych i telekomunikacyjnych, do branży budowlanej, przemysłu, energetyki lub do działów R&D dużych firm, czasami do laboratoriów oraz firm zajmujących się naprawą sprzętu i  instalacji elektrycznych. Zakres obowiązków może znacznie różnić się w  zależności od stanowiska. Inne zadania powierzane są bowiem developerom instalacji elektrycznych, inne inżynierom procesu, a  jeszcze inne specjalistom ds. zakupów. Często inżynierowie elektrotechnicy na początku kariery są odpowiedzialni za przetwarzanie danych, realizację dokumentacji projektowej, dokumentację techniczną czy pomoc przy wdrożeniach oprogramowania. – Nie od dziś wiadomo, że absolwenci studiów technicznych mogą liczyć na świetne oferty pracy zgodne z  ich wykształceniem – uważa Katarzyna Dąbrowska, Associate Consultant, 26

Antal Engineering & Operations. Absolwenci elektryki i  elektrotechniki są doceniani na rynku pracy i  mogą znaleźć zatrudnienie także w  IT czy w  budownictwie. – Inżynierowie elektrycy są pożądanymi kandydatami zarówno w  biurach projektów, gdzie rozpoczynają ścieżkę zawodową od stanowiska asystenta projektanta, jak również w firmach wykonawczych, które poszukują absolwentów na stanowisko inżyniera budowy wspierającego bezpośrednio proces budowy lub dołączającego do działu wycen/ofertowania i odpowiadającego za kosztorysowanie robót elektrycznych – opowiada Piotr Siewierski, Senior Consultant w Construction & Property w Hays Poland. Inżynierowie elektrotechnicy sprawdzają się nawet jako programiści! – Znają niezbędne dla nas podstawy programowania, równocześnie dzięki studiom mają więcej bezpośredniego doświadczenia z  hardwarem i  często lepiej niż studenci kierunków typowo informatycznych rozumieją, jak działają urządzenia i sprzęt, dla którego oprogramowanie jest two-

Na absolwentów studiów technicznych czekają świetne oferty pracy rzone – zachwala absolwentów elektrotechniki Jan Malkiewicz, Marketing and Communication Department Manager Ericpol.

NOWE TRENDY Wśród stanowisk, które zajmują absolwenci kierunków elektrotechnicznych, szczególnie wyróżnia się inżynier sprzedaży. W tym wypadku oprócz odpowiedniej wiedzy technicznej ważne są także umiejętności miękkie. Nietrudno zgadnąć, że nie każdy inżynier ma ku temu predyspozycje, bo nie ma mowy o  sprzedaży bez umiejętności prowadzenia negocjacji, rozmów z  klientem i  prezentacji oferty firmy. Zakres obowiązków inżyniera sprzedaży jest więc w pewien sposób zbliżony do przedstawiciela handlowego. Jednak osoba zatrudniona

na tym stanowisku musi bardzo dobrze znać oferowane produkty i rozwiązania, a  przede wszystkim umieć merytorycznie rozmawiać z  technologami i  kierownikami technicznymi. Inżynier sprzedaży może także sprawować nadzór nad wykonaniem i uruchamianiem instalacji oraz udzielać później swoim klientom wsparcia technicznego. – Jeszcze 5 lat temu stanowisko inżyniera sprzedaży praktycznie nie istniało, dziś to jeden z  najbardziej popularnych zawodów na rynku pracy inżynierów. Jak wynika z naszych obserwacji i  rozmów z  pracodawcami, nawet dwie na pięć firm z branży inżynierskiej poszukuje takiego pracownika – zauważa Paulina Woźniak, Dyrektor Operacyjny Bergman Engineering. Rynek pracownika sprawia, że wynagrodzenia inżynierów sprzedaży kształtują się obiecująco. Zarobki inżynierów sprzedaży są w  wysokim stopniu uzależnione od wyników ich pracy i  oprócz podstawy opierają się na prowizji i  bonusach. Zwykle zaczynają się od kwoty przekraczającej 5000 zł na rękę i mogą sięgać nawet jej dwukrotności.

NAJLEPSZE POCZĄTKI – Świeżo upieczony inżynier elektryk myślący długofalowo o planowaniu swojej kariery zawodowej powinien za wszelką cenę szukać angażu w dobrze rozpoznawalnych, wiodących firmach realizujących skomplikowane projekty o dużej skali. Nawet kosztem niższego wynagrodzenia na początku czy pomimo konieczności relokacji – uważa Piotr Siewierski. Na praktyki i  staże studentów studiów technicznych zaprasza np. Thales. – Stażyści mogą rozwijać swoje umiejętności w  Thales Polska lub spróbować swoich sił w jednostkach Thales w  innych krajach, w  innych dziedzinach – opowiada Anna Sosińska, Koordynator Projektów HR Thales Polska. – Stażyści mają nie tylko możliwość poznania praktycznej strony zawodu, ale również wejścia na stałe w struktury naszego zespołu. Między innymi to spośród nich corocznie rekrutujemy naszą nową kadrę, oferując wybranym osobom stałą pracę w Thales – dodaje Anna Sosińska. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl


kariera inĹźyniera

www.semestr.pl

HR

27


HR

kariera inżyniera

? A R E I N Y Ż N I A K U Z S O KT KTO ZATRUDNIA?

Współczesny inżynier to nie tylko projektant, ale także: kontroler, organizator, ekspert, menadżer... Praca inżyniera najczęściej polega na myśleniu w sposób nieszablonowy i rozwiązywaniu problemów w oparciu o własną wiedzę, doświadczenie i osąd. Musi umieć nadzorować pracę zespołu od strony technicznej i administracyjnej. Wynika z tego, że każdy inżynier powinien znać się na wszystkim, a w szczególności na swojej dziedzinie. Wymagające studia procentują – obecnie na rynku pracy jest najmniej osób bezrobotnych z dyplomem inżyniera.

JAK i GDZIE? Inżynieria obejmuje swoim zasięgiem dziedziny od żywienia po IT. Czego zatem i gdzie ma szukać na rynku pracy absolwent kierunku technicznego? I czego szukają pracodawcy? Odpowiedzi będą różne, w  zależności od branży, ale mimo to pewien zbiór cech jest zawsze mile widziany. Praca inżyniera zwykle polega na współpracy z zespołem, często – na kierowaniu nim. Elastyczność, umiejętność reagowania na zmiany, podejmowania szybkich decyzji i  odpowiedzialność – to najwyżej cenione i najczęściej poszukiwane właściwości kandydatów. Ścieżki kariery również układają się rozmaicie. Najlepszą firmą dla młodego inżyniera będzie ta, która operuje strukturą pionową. Poziomy organizacji firmy pozwalają myśleć o stanowisku menedżerskim, zarządzaniu projektami. Na początku drogi zawodowej są najlepszym wyborem – umożliwiają stopniowe rozwijanie kompetencji. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń możecie stwierdzić, że interesuje Was bardziej rozwój ekspercki, pozwalający na większą samodzielność. Wtedy lepiej sprawdzą się firmy o płaskiej strukturze organizacyjnej.

Inżynierów potrzebują nie tylko firmy IT, budowlane lub telekomunikacyjne, ale także np. lokalne browary, koncerny żywieniowe, branża paliwowa czy laboratoria naukowo-badawcze. Tytułowy bohater będzie mile widziany wszędzie tam, gdzie potrzebna jest logika i kreatywność, poparta wiedzą i umiejętnościami analitycznymi. W każdej dziedzinie specyfika pracy jest inna, inny jest też profil najbardziej poszukiwanego kandydata. Wszystkie łączy jedno – zapotrzebowanie na umiejętność przewidywania, planowania i kompetencje. W  firmach z  branż niekoniecznie dla wszystkich oczywistych, takich jak spirytusowa, tytoniowa czy piwowarska, inżynierowie często mogą wykazać się daleko idąca kreatywnością. Kandydat idealny to osoba o wysoko rozwiniętych zdolnościach interpersonalnych, konsekwentna w dążeniu do celu, lubiąca szybkie zwroty akcji i wyzwania. Z uwagi na specyfikę tych branż często dostępne są w  nich indywidualne ścieżki kariery. Najczęściej poszukiwani są inżynierowie produkcji i jakości oraz specjaliści w zakresie marketingu lub zarządzania.

BARDZIEJ TRADYCYJNE Z kolei w  gałęziach gospodarki ściśle kojarzonych z  inżynierią, czyli motoryzacji, energetyce, transporcie i logistyce oraz inżynierii materiałowej, optymalny kandydat powinien prezentować cechy doskonałego organizatora, wykazywać się umiejętnością analitycznego myślenia, precyzją wypowiedzi i umiejętnością argumentowania. Powinien także posiadać doświadczenie, zdobyte chociażby na praktykach. W budownictwie i inżynierii wodno-lądowej poza dyplomem magistra inżyniera wymagane są uprawnienia budowlane. Do standardu należy biegła znajomość programów do projektowania, dyspozycyjność, asertywność i konsekwencja. Ten typ pracy pozwala za to na zdobywanie szlifów eksperckich w najbardziej przejrzysty sposób. Inżynieria chemiczna i farmaceutyka to pole do popisu dla urodzonych menedżerów. Największe firmy z  branży wybierają kandydatów kreatywnych, odpowiedzialnych, potrafiących pracować zarówno w  grupie, jak i samodzielnie, często pod presją czasu. Inżynier IT może pracować w  firmach tworzących oprogramowanie, telekomunikacyjnych czy elektronicznych. Większość firm rekrutuje już podczas studiów, uzupełniając wiedzę absolwentów i  szkoląc nowe kadry. Kreatywność, zaangażowanie, otwarcie na nowe technologie to najczęściej poszukiwane cechy kandydata, który oprócz nich powinien jeszcze prezentować wysoko rozwinięte umiejętności społeczne, inicjatywę oraz samodzielność.

Najmniej osób bezrobotnych to inżynierowie

28

WYMAGANIA – WYZWANIA Inżynier powinien być jednocześnie badaczem, projektantem, kontrolerem, wynalazcą i konstruktorem, technologiem i ekspertem. Na rynku pracy absolwenci szkół technicznych muszą umieć wykorzystać wszystkie swoje atuty w warunkach wciąż powstających nowych stanowisk i potrzeb pracodawców. Aleksandra Udolf www.semestr.pl


HR

kariera inżyniera

Praktyczne Szkolenia dla Inżynierów Oferta SIMLOGIC., wspomagająca rozwój zawodowy młodej inteligencji technicznej w Polsce – automatyka przemysłowa, komunikacja, programowanie maszyn na platformie CODESYS, szkolenia specjalistyczne, warsztaty i praktyki studenckie – oraz opracowywanie i dostarczanie dedykowanych zestawów dydaktycznych wraz z koncepcją specjalizacji zawodowej.

Centrum Serwisowo-Szkoleniowo-Kompetencyjne Rozwiązań Automatyki Motto naszej kompleksowej oferty usług najlepiej oddają słowa ks. Stanisława Staszica (1758–1826): „Nauki i umiejętności dopiero stają się użytecznymi, gdy są w praktyce do użytku publicznego zastosowane". Jednym słowem: to praktyka czyni Mistrza, a jak powiedział Leonardo Da Vinci: „Ci, którzy uprawiają praktykę bez pilności lub – by rzec lepiej – bez nauki, są jak żeglarze wypływający na morze statkiem bez steru i busoli, nie mając nigdy pewności, dokąd się skierują”. Oczywiście dotyczy to także tych, którzy uprawiają naukę bez praktyki, a przykłady tego znajdziemy nawet w Piśmie Świętym. Biorąc głęboko do serca powyższe rady, naszym zadaniem jest łączenie nauki z praktyką, pozwalające na ciągłą implementację najnowszych technologii, bazy wiedzy i doświadczeń do szeroko rozumianej edukacji. Pozwala to na ciągły rozwój kadry: fachowców, aktywnie wspierających transfer zaawansowanej wiedzy technologicznej do polskiego przemysłu.

Potrzeba wspomagania rozwoju zawodowego inżynierów Doświadczenia zebrane przez wiele lat pracy pozwoliły nam dostrzec, jakie potrzeby mają polskie uczelnie (realizowaliśmy serie szkoleń dla kierunków zamawianych), dzięki temu lepiej rozumiemy aktualny stan szkolnictwa oraz staramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Możemy zaproponować wykładowcom i studentom opracowanie indywidualnej koncepcji wykładowo-ćwiczeniowej w ramach zajęć 30

dodatkowych lub szkoleń, które mogłyby dla grup zorganizowanych odbywać się w szkołach, uczelniach lub siedzibie SIMLOGIC.

Automatyka przemysłowa, komunikacja i programowanie maszyn na platformie CODESYS Firma SIMLOGIC. od ponad dziewięciu lat rozwija swoją ofertę serwisowo-modernizacyjno-szkoleniową dla przemysłu. W zakresie szkoleń aktywnie rozwijamy Centrum Szkoleń Specjalistycznych, w ofercie którego znajduje się ponad 200 różnych modułów szkoleniowych oraz ponad 100 zestawów dydaktycznych z zakresu specjalizowanego zastosowania rozwiązań automatyki przemysłowej. Nasza oferta skierowana była dotychczas głównie do zakładów przemysłowych. Z uwagi jednak na zmiany w programach nauczania w  polskim szkolnictwie, w  ramach których znacznie zredukowano materiał zawodowy, kierunkowy, specjalizacyjny oraz laboratoria i możliwość praktykowania, zdecydowaliśmy się wesprzeć studentów w zdobywaniu wiedzy, jej poszerzaniu i utrwalaniu. Promujemy uniwersalną platformę programistyczną CODESYS (niezależna od sprzętu lub unifikująca oprogramowanie; pozwalająca na tworzenie systemów czasu rzeczywistego na komputerach PC) do zastosowań przemysłowych (aplikacje), szkoleniowych (moduły programistyczno-technologiczne) oraz edukacyjnych. Ujawnia się tu interdyscyplinarność dziedzin nauki i techniki z uwagi na zastosowanie CODESYS do programowania PLC, napędów elektrycznych, komunikacji sieciowej – większość znanych standardów, Motion Control, regu-

lacji, maszyn numerycznych, wizualizacji, baz danych, wymiany danych poprzez OPC, wizualizacji i rejestracji przebiegów. Oprogramowanie jest bezpłatne w zakresie programowania i wizualizacji oraz testowania. CODESYS jest uniwersalną platformą programistyczną, która łączy w sobie wiele możliwości programowania różnych urządzeń automatyki przemysłowej, począwszy od sterowników PLC do rozwiązań Motion Control, a nawet programowania maszyn CNC. Struktura tej platformy dopasowana jest do rozwiązań wielu producentów (aktualnie korzysta z tej idei ok. 350 producentów sprzętu na całym świecie), dzięki czemu nauka na platformie jest dobrą bazą do zdobywania wiedzy niezależnej od sprzętu – pozwala tworzyć uniwersalne aplikacje, przy wykorzystaniu urządzeń różnych firm. Platforma pozwala na wybór typu procesora lub systemu operacyjnego do kontrolera oraz typ i producenta urządzenia dla nowej maszyny. Zintegrowane kompilatory, programowanie obiektowe, dodatki teleinformatyczne, takie jak UML lub integracja SVN – to tylko kilka z wielu cech, które sprawiają, że CODESYS jest potężnym i przełomowym narzędziem. Platforma potrafi zebrać wiele informacji i wyeksportować dane poza obręb sterownika, dzięki czemu można dokładnie zaplanować produkcję. CODESYS w swej funkcjonalności daje możliwość zarządzania nie tylko sterownikiem PLC, ale również całą siecią przemysłową, stworzoną pomiędzy sterownikiem PLC, modułami I/O, Motion Control, panelami operatorskimi HMI oraz modułami SAFETY. Dzięki TEMU w jednym miejscu zarządzamy całym naszym projektem. W ostatnich dniach oprogramowanie to zdobyło Złoty Medal na Targach Automaticon. www.semestr.pl


kariera inżyniera

Szkolenia specjalistyczne i warsztaty dla studentów Dla zorganizowanych grup studenckich możemy zaproponować atrakcyjne rabaty cenowe – zarówno na szkolenia standardowe, jak również dedykowane do potrzeb i realizowane u Klienta. Zajęcia mogą dotyczyć obsługi i programowania urządzeń, mogą być również technologiczne, stanowiąc merytoryczne i praktyczne uzupełnienie wiedzy teoretycznej. Mogą odbywać się w naszych laboratoriach lub mobilnie u Państwa, w udostępnionych nam salach wykładowych czy laboratoryjnych. Dodatkowo możemy zaproponować zajęcia weekendowe lub realizowane w wakacje, pomiędzy świętami, czy w trakcie przerw semestralnych.

zdobywaniu wiedzy i motywacji – szkolimy, doradzamy. Nasze działania pomagają studentom w rozwoju zawodowym i zdobywaniu wiedzy interdyscyplinarnej.

Projekty dofinansowane Pragniemy zaproponować merytoryczną współpracę w zakresie opracowywania wspólnych dofinansowanych projektów rozwojowych: nowe koncepcje rozwoju poprzez szkolenia ukierunkowane na potrzeby edukacji, przemysłu i kreowanie spójnej ścieżki kariery zawodowej. Proponujemy realizacje niezwiązane z produktami, a z wiedzą i technologią. Tym samym – poprzez programowanie systemów (np. bezpłatna platforma CODESYS), sterowania maszyn i  systemów technologicznych, ko-

HR

szkoły średniej. Maszyny – ludzie – przemysł – edukacja – rozwój: to zawsze stanowiło dla mnie spójną całość. Jestem technikiem elektromechanikiem, inżynierem elektrykiem, magistrem w zakresie metod i obliczeń komputerowych, doktorem nauk technicznych z zakresu algorytmów sterowania i technik falownikowych, a obecnie dyrektorem we własnej firmie rodzinnej, którą rozwinąłem w kilka lat po odejściu z Politechniki. W tracie pracy na etacie naukowo-dydaktycznym na Politechnice od 1997 roku współpracowałem z przemysłem, gdzie osobiście wykonałem wiele implementacji, byłem opiekunem wielu praktycznych prac dyplomowych – kilka realizowanych było np. na obiektach maszyn górnictwa odkrywkowego. Brałem udział w wielu ciekawych uruchomieniach i projektach, jak np. uruchomienie zwa-

Nauki dopiero stają się użytecznymi, gdy są w praktyce do użytku publicznego zastosowane. Stanisław Staszic Tematyka ich może być dostosowana do Waszych wymagań – łącznie z opracowaniem szkoleń tylko dla Klienta według uzgodnionej tematyki oraz toku cyklu szkoleniowego, do których otrzymacie materiały do samodzielnego utrwalania przekazywanej przez nas wiedzy.

munikacji przemysłowej, diagnostyki maszyn i komunikacji oraz aspektów związanych z bezpieczeństwem maszyn – stworzymy koncepcje dopasowane do potrzeb, oczekiwań i wymagań oraz wprowadzimy do szkół tematykę nowych technologii.

Praktyka przemysłowa dla studentów

Opracowywanie zestawów dydaktycznych zgodnie z wymogami studentów lub jako uzupełnienie kierunków studiów

SIMLOGIC. dobrze rozumie oczekiwania polskiego przemysłu oraz tego, czego w nim brak. Od lat zajmujemy się specjalistycznymi rozwiązaniami technologicznymi, obsługujemy serwisowo i szkoleniowo firmy zagraniczne ulokowane w Polsce. Jako jedni z nielicznych prowadzimy, dedykowane do rozwiązań zastosowanych na maszynach kontrahentów, szkolenia technologiczne. Aktywnie współpracujemy z zagranicą, bo niestety tylko tam są rozwijane i implementowane najnowsze technologie. Każdego roku w seminariach technicznych, konferencjach, czy szkoleniach, które prowadzimy, uczestniczy ponad 1000 osób z różnych branż przemysłu. Dzięki temu SIMLOGIC. może pomóc w zdobyciu wiedzy praktycznej w trakcie udziału w realizowanych projektach, akcjach serwisowych lub stażach.

Praktyki studenckie Firma posiada potencjał finansowy oraz pięć laboratoriów szkoleniowych (szóste jest w fazie projektowania) i zaplecze serwisowe, które możemy przeznaczyć do współpracy przy realizacji ciekawych projektów badawczo-rozwojowych. SIMLOGIC. pomaga w rozwoju zawodowym, www.semestr.pl

Jesteśmy w stanie dostarczyć kompletne stanowiska laboratoryjne / egzaminacyjne oraz indywidualne stanowiska szkoleniowe przeznaczone do kierunkowego kształcenia studentów. Nasze stanowiska produkcyjne to modele wykonane w skali 1:10 – 1:20, programowane za pomocą klasycznych PLC i  sterowników technologicznych. Urządzenia pozwalają na programowanie według inwencji użytkownika: wizualizacja na HMI, komunikacja sieciowa: PROFIBUS, PROFINET, bezpieczeństwo. Aktualnie opracowujemy koncepcje integracji zestawów egzaminacyjnych z pozostałymi modelami szkoleniowymi, które tworzą całość – zespół maszyn – i pozwalają na zaprogramowanie całej linii produkcyjnej (robot, maszyna CNC, transport, wizualizacja, komunikacja, zdalny dostęp do maszyn).

Warto poznać oczekiwania przemysłu Zawodowo zajmuję się łączeniem edukacji z przemysłem od czasu studiów, a nawet od

łowarki, budowa dźwigu przeładunkowego, suwnicy hakowo-bramowej. Na Uczelni przepracowałem 13 lat na etacie naukowo-dydaktycznym, ale nie mogłem się jednak pogodzić z tym, że nauka w Polsce jest głównie teoretyczna i nieaplikacyjna. Jestem Polakiem i jestem z tego bardzo dumny, co zawsze podkreślam w moich prezentacjach, szkoleniach, seminariach, czy konferencjach, szczególnie tych zagranicznych. Przykro mi, gdy widzę jak marnuje się nasz narodowy potencjał, serwując młodzieży wykształcenie ogólne zamiast kierunkowego specjalistycznego – np. inżynier teoretyk. Za niestosowne wobec Was uważam ciągłe uaktualnianie i zmiany nazw kierunków, niewłaściwe opracowanie profilu kształcenia, w którym brak spójności oraz praktyki, a także wymyślanie modnych zawodów, po których nie ma pracy lub wykonywana praca nie jest zgodna w poziomem wykształcenia. Stopnie zawodowe i naukowe powinny być odzwierciedleniem rozwoju osobowego oraz wiedzy i ściśle związane z poziomem i umiejętnościami jej wykorzystania. Dobrze wyedukowana młodzież jest najważniejszą siłą napędową państwa. Aby to zmienić, należy uporządkować struktury państwa (co pewnie zajmie sporo czasu) lub biorąc przykład z najbardziej rozwiniętych krajów globu – samodzielnie zadbać i zaplanować własną ścieżkę rozwoju zawodowego. W tej kwestii jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zapraszam do wielowymiarowej współpracy! dr inż. Mariusz Jabłoński Dyrektor SIMLOGIC. „Doktor Przemysł” 31


HR

kariera w BPO/S SC

Jedną z nowych inicjatyw Infosys BPO Poland jest Infosys Finance Campus, zaadresowany do osób znających języki obce. W jego ramach oferujemy intensywne 6-tygodniowe szkolenie z zakresu księgowości i finansów. Ukończyło je już ponad 100 osób. Zapraszamy!

Aneta Kluzińska

Finance Center of Excellence Planning and Infosys Finance Campus Senior Lead 32

www.semestr.pl


kariera w BPO/S SC

HR

Centra BPO/SSC/CC poszukują studentów i absolwentów praktycznie wszystkich kierunków. Szczególnie ceniona jest znajomość języków obcych, często także tych mniej popularnych.

www.semestr.pl

33


HR

kariera w BPO/S SC / Call Centers

Infosys Finance Campus One of the new initiatives within Infosys BPO Poland is Infosys Finance Campus, addressed to language dependent people with no or limited F&A background. New joiners undergo an intensive 6 week Finance and Accounting induction training that aims to deliver properly trained employees to operations. In Finance Campus, trainers focus not only on finance and accounting area, they also conduct technical trainings – related to excel and SAP – it helps to increase confidence in usage of mentioned applications, soft trainings – where we focus on teambuilding and orientation on customer needs. A great positive of the Finance Campus methodology is that there is a dedicated group of trainers who are also coaches/mentors for group, they are observing trainees, gathering feedback from other trainers, giving regular feedback to trainees and supporting their progress immediately when it’s needed. The Campus Leader and Main Trainers also build strong relationships with Campus joiners to ensure their involvement in the program and to strengthen their motivation. As a result, the Campus program guarantees a better quality of employees, ensures finance knowledge and understanding of particular processes and, thanks to a 6 week intensive program focused on their development, provides us with motivated, operationally awarded people. Currently over 100 people has successfully finished Campus program. If you are interested in joining our company, don’t hesitate to send your resume with a note “Finance Campus” to: rekrutacja_ldoz@infosys.com Aneta Kuzińska and Elżbieta Grzegorczyk 34


kariera w BPO/S SC / Call Centers

www.semestr.pl

HR

35


HR

kariera w BPO/S SC

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA Płatne praktyki z ciekawymi wyzwaniami: Shell Business Operations w Krakowie Studenci traktują programy staży i praktyk coraz poważniej – jako szansę zdobycia doświadczenia zawodowego. Kluczowa jest więc jakość staży, a zwłaszcza ich poziom merytoryczny.

C

iekawe oferty praktyk są coraz bardziej pożądane przez osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Z badań Deloitte wynika, że 81,2% respondentów szukając doświadczenia zawodowego w  pierwszej kolejności koncentruje się na znalezieniu praktyk zgodnych z  kierunkiem studiów. Wielu studentów kuszą duże międzynarodowe marki, szczególnie te z  sektora nowoczesnych operacji biznesowych.

Realne obowiązki Jednym z takich centrów, do którego oprócz specjalistów z  kilkuletnim doświadczeniem poszukiwani są również studenci, jest SBO w Krakowie – jedno z siedmiu na świecie strategicznych ośrodków wspierających działalność biznesową całej grupy Shell. Każdego lata krakowskie centrum organizuje program płatnych praktyk w  działach: finan36

sowym, logistycznym, HR i Customer Service. Są one doskonałą szansą, aby pod okiem doświadczonego managera zrealizować prawdziwy biznesowy projekt. – Pełną ofertę praktyk w Shell poznałam podczas targów pracy. Szczególnie zainteresowała mnie możliwość pracy w dziale HR. Ponieważ studiuję na kierunku International Business, chciałam, aby pierwsza praca była związana właśnie z  nim. Podczas trzymiesięcznych praktyk miałam opiekuna, który poznawał mnie z zespołem, wprowadzał w pracę i przedstawiał niezbędne narzędzia. Cały okres praktyk to także, poza możliwością uczestniczenia w  międzynarodowych projektach, doskonała okazja do podszlifowania angielskiego, poznania wielu ciekawych osób oraz rozwoju niezwykle istotnych kompetencji miękkich – mówi Kamila Dworak, HR Policy, Processes and Systems Associate, SBO Krakow. To od pracownika zależy, jaką wybierze dla siebie drogę i obszar, w którym będzie chciał się rozwijać. – Dzięki pracy w  SBO w  Krakowie, już podczas praktyk mogłam przeprowadzać szkolenia dla innych praktykantów. Firma oferuje narzędzia, obdarza bardzo dużym zaufaniem, ale to pracownik decyzuje o  tym, w  którym kierunku chce się rozwijać. Dzisiaj pracuję

w tym samym dziale i w tym samym zespole, w  którym odbywałam praktyki – dodaje Kamila Dworak. Praktyki w SBO kierowane są między innymi do studentów kierunków ekonomicznych. Kluczowym aspektem ocenianym podczas naboru do programu jest komunikatywność, otwartość, a przede wszystkim – chęć uczenia się i poszerzania wiedzy. – O praktykach w SBO dowiedziałem się podczas Dni Kariery organizowanych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Byłem wtedy na pierwszym roku studiów, więc program praktyk nie był skierowany bezpośrednio do mnie. Po rozmowie z  pracownikami SBO wysłałem swoje CV i ku mojemu zaskoczeniu zostałem zaproszony na rozmowę. Staż odbywałem w dziale finansów i w zasadzie już od trzeciego dnia zacząłem wykonywać bardzo odpowiedzialne zadania, m.in. przygotowywałem analizy ryzyka. Każdy praktykant jest traktowany w  Shell jako równorzędny partner, menedżerowie obdarzają nas dużym zaufaniem, a  wszystkie projekty, które wykonujemy, dostosowane są do naszych zainteresowań – mówi Robert Białas, Finance Associate, SBO Shell.

Nie samą pracą praktykant żyje Shell, jako globalny lider, oferuje swoim pracownikom pracę w dynamicznym zespole i  przyjaznej atmosferze. Chwile oddechu od codziennych obowiązków, zebranie sił do nowych wyzwań, jak również integracja z  kolegami z pracy – to niezwykle istotne elementy w życiu społeczności tej firmy. – Podczas trzymiesięcznych praktyk firma organizowała nam lunche z  innymi praktykantami. Były one doskonałą możliwością do poznania się i nawiązania relacji pozazawodowych – mówi Kamila Dworak. Centrum organizuje także mniej formalne spotkania z  kadrą zarządzającą, w  których mogą uczestniczyć zarówno praktykanci, jak i stali pracownicy. – W  zasadzie po dwóch tygodniach pracy zostałem zaproszony na spotkanie z  menedżerem. Była to dobra okazja do poznania się, a dla mnie znak tego, że jestem w firmie traktowany jak równorzędny pracownik. Organizowane były również wyjścia na obiady czy kręgle – dodaje Robert Białas. Rosnąca liczba ciekawych programów stażowych, organizowanych przez międzynarodowe firmy, a  także wysoki odsetek stażystów zatrudnianych na stałe po odbyciu tego typu kursów – to ważna wskazówka dla studentów, których czeka wejście na rynek pracy. Taka aktywność pozwala zdobyć niezbędne doświadczenie, a co najważniejsze: przybliża do znalezienia najlepszego miejsca dla rozwoju swojej kariery. www.semestr.pl


kariera w BPO/S SC

www.semestr.pl

HR

37


HR

kariera w BPO/S SC

Praca dla lingwistów Rośnie liczba ofert dla znających nietypowe języki

Jest to szczególnie widoczne w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, zatrudniającym ponad 128 tys. osób posługujących się łącznie 40 językami. Jak podkreślają eksperci, kompetencje lingwistyczne to klucz do kariery w outsourcingu. Według raportu ABSL w  Polsce funkcjonuje 470 centrów z kapitałem zagranicznym należących do inwestorów z 28 krajów i realizujących usługi w aż 40 językach. Zdaniem Marty Aserigadu, Delivery Managera w HAYS Poland, liczba obsługiwanych języków stanowi wartość Polski, która w  połączeniu ze specjalistycznymi usługami finansowo-księgowymi czy IT sprawia, że oferta polskich firm jest konkurencyjna na globalnych rynkach. To właśnie dlatego prestiżowi pracodawcy chętnie zatrudniają filologów.

w firmach o globalnym zasięgu, gdzie współpracuje się z osobami z innych krajów. W naszej firmie 100% pracowników posługuje się językiem angielskim na poziomie co najmniej komunikatywnym – mówi Anna Kosińska. Coraz częściej na znaczeniu zyskują niestandardowe kompetencje językowe. W 75% centrów biznesowych w Polsce wykorzystuje się język niemiecki, w co najmniej połowie – francuski i hiszpański, a w więcej niż co trzecim – rosyjski, holenderski i czeski. Rośnie liczba ofert dla osób posługujących się takimi językami jak np. serbski czy chorwacki.

MNIEJ ZNANE JĘZYKI Niestandardowe kompetencje lingwistyczne pracowników przynoszą pracodawcom korzyści, dlatego rośnie popyt na absolwentów mniej popularnych filologii. Na przykład w ubiegłym roku Shell Business Operations zatrudniło kilkuset pracowników ze znajomością języka angielskiego, niemieckiego, węgierskiego, rosyjskiego i holenderskiego. – Kompetencje językowe pracowników to jeden z  najważniejszych aspektów działalności SBO Kraków. Także dzięki nim do Polski trafiają zaawansowane operacje biznesowe z Austrii, Czech, Rosji, Włoch, krajów Beneluksu czy Republiki Południowej Afryki i  Ameryki Łacińskiej – wymienia Maciej Wituszyński, manager ds. rekrutacji z  Shell Business Operations (SBO) Kraków. Przynajmniej 200 kandydatów planuje pozyskać Capgemini, globalny dostawca usług consultingu IT. Firma rekrutuje m.in. studentów ze znajomością angielskiego, niemieckiego, francuskiego, norweskiego i  fińskiego. Z  kolei łódzkie centrum Infosys, świadczące usługi BPO i  ITO w  24 językach obcych, regularnie rekrutuje osoby ze znajomością niemieckiego, holenderskiego oraz języków nordyckich.

Kompetencje językowe to wielki atut

NIE TYLKO ANGIELSKI Zdolność posługiwania się językiem angielskim staje się jednym z podstawowych wymogów przy rekrutacji. Według pracuj.pl ten warunek występuje w 70% ofert pracy w IT oraz 62% w finansach. Jak przekonuje Anna Kosińska, Menedżer ds. Marketingu w Luxoft Poland, jednym z liderów branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej, dobra znajomość języka angielskiego to dziś na rynku pracy absolutna podstawa. – Płynny język angielski staje się podstawowym wymogiem, zwłaszcza

POMOC z ZAGRANICY Jak przyznaje Magdalena Jóźwiak, Dyrektor HR w Infosys BPO Poland, potrzeby rekrutacyjne pracodawców często wykraczają poza dostępną na rynku pulę osób władających płynnie innymi językami niż angielski. Dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na rekrutację specjalistów z zagranicy. Na przykład w Infosys w Łodzi pracuje 270 osób z  innych państw, co stanowi około 10% wszystkich zatrudnionych. Z kolei Shell Business Operations w Krakowie zatrudnia przedstawicieli 30 narodowości. Poszukiwanie pracowników za granicą związane jest jednak z wysokimi kosztami. Dlatego w sytuacji niedoboru osób mówiących mniej popularnymi językami decydują się oni na organizację wewnętrznych kursów językowych dla swoich specjalistów. – Naukę bardziej znanych języków, z  wyjątkiem angielskiego, zaczynamy od poziomu A2. W  przypadku języków niszowych kursy organizowane są często od poziomu podstawowego. W  ten sposób prowadzone są m.in. lekcje szwedzkiego, czeskiego i niderlandzkiego. Pracownicy sami mogą się zgłaszać. Osoby kontynuujące naukę mają pierwszeństwo – mówi Magdalena Jóźwiak.

PRACA dla WSZYSTKICH Według raportu Komisji Europejskiej dotyczącego znajomości języków obcych (2012 r.) w ostatnich latach skurczyła się podaż Polaków znających języki obce (w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2005 r.). Tymczasem popyt na specjalistów z  językami rośnie. To doskonała wiadomość dla przyszłych i obecnych filologów, których kompetencje stają się na rynku pracy ogromnym atutem. Przemysław Kuć 38

www.semestr.pl


kariera w BPO/S SC

HR

Groupon uruchamia Międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych w Polsce 300 nowych miejsc pracy w Warszawie Od początku czerwca 2015 r. działa w Warszawie międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych Groupon (SSC), obsługujące klientów z dziesięciu państw, w tym z Polski. W polskim centrum powstanie 300 nowych stanowisk, które zostaną obsadzone pracownikami z lokalnego rynku pracy. Po szczegółowych badaniach i analizie rynku centrala firmy podjęła decyzję o zlokalizowaniu centrum SSC w sercu Europy – w Polsce. Klientów obsługiwać będą polscy pracownicy Groupon oraz pracownicy zatrudnieni w ramach trwającego procesu rekrutacji. Ponadto polska centrala będzie obsługiwać klientów linii biznesowej Groupon Produkty na region EMEA. Aniela Hejnowska, dyrektor zarządzająca Groupon Polska: Od 5 lat Groupon pozostaje wiodącym graczem na rynku e-commerce i m-commerce w Polsce. Lokalizacja Centrum Usług Wspólnych jest potwierdzeniem efektywności operacyjnej naszego zespołu. Wysokie standardy pracy to kluczowy element strategii Groupon. Groupon zapewnia atrakcyjne benefity dla pracowników i wyjątkową atmosferę pracy, co wyróżnia nas na rynku. Potrafimy również zaproponować warunki zatrudnienia, które zapewniają maksymalną elastyczność naszym bardzo utalentowanym zespołom. Tym samym dołączamy do grona najlepszych pracodawców w Polsce – dodała. W Centrum Usług Wspólnych w Polsce zatrudnienie znajdzie docelowo 500 osób. Z  myślą o  rozwoju działalności Groupon na rynku EMEA,

www.semestr.pl

firma planuje zrekrutować do zespołu ponad 300 osób na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Polski rynek jest pełen młodych, uzdolnionych ludzi, posługujących się kilkoma językami, którzy doskonale odnajdują się w  środowisku usług e-commerce i w sposób organiczny rozpoznają potrzeby nowoczesnego klienta – skomentowała Barbara Weisz, dyrektor ds. obsługi klienta na region EMEA. Od czasu pojawienia się Groupon na polskim Aniela Hejnowska rynku w  2010 r. wiele się zmieniło. Liczba ofert na stronie zwiększyła się z 300 do 14 tys. dziennie. Do zmienionego w 2014 r. układu strony dodano nowe funkcje oraz wprowadzono wysoko ocenianą aplikację mobilną, dzięki której klienci mogą odkrywać znajdujące się w  pobliżu miejsca i  zawierać transakcje przy pomocy jednego kliknięcia. Otwarcie centrum to kolejny krok na drodze rozwoju działalności Groupon w Polsce. Osoby zainteresowane pracą w Groupon na tworzonych stanowiskach mogą zgłosić się do Koordynator ds. Rekrutacji Monika Jakubek–Skultecka rekrutacja@groupon.pl

39


HR

kariera w BPO/S SC

Raporty i analizy

cyjne i negocjacyjne, gdyż częściej dochodzi tu do bezpośredniego kontaktu z  klientami i  pojawia się potrzeba prezentacji wyników pracy, argumentowania, proponowanie alternatyw. – Specyfika tego zawodu wiąże się też z  umiejętnością szybkiej reakcji czy licznymi wyjazdami służbowymi, w związku z tym bardzo pożądaną cechą jest także elastyczność – dodaje Cyran. Nie obędzie się też oczywiście bez znajomości języka angielskiego, który jest wymagany we wszystkich centrach usług dla biznesu.

Centra KPO w Polsce

© pressmaster / Fotolia

INŻYNIEROWIE

Centra usług wspólnych coraz częściej zajmują się zaawansowanymi procesami, w tym związanymi z transferem wiedzy Polska stała się popularnym krajem dla centrów usług wspólnych i outsourcingowych. Choć nadal przeważają centra obsługi oraz finansowo-księgowe, coraz wyraźniej dają o sobie znać te świadczące najbardziej zaawansowane usługi, czyli: R&D, ITO oraz kompleksowe usługi, w tym analizy i ekspertyzy biznesowe.

firmy na światowych rynkach. Krakowskie Shell Business Operations to jedno z sześciu światowych centrów Royal Dutch Shell. Jego pracownicy wspierają globalny biznes i mają bezpośredni wpływ na wiele strategicznych operacji biznesowych realizowanych w  skali globalnej.

ZAAWANSOWANE USŁUGI

ANALITYCY BIZNESOWI

Część z zaawansowanych usług realizowana jest w tradycyjnych centrach BPO/SSC, ale powstają także wyspecjalizowane jednostki z najwyższej półki, wykonujące przede wszystkim analizy i ekspertyzy, a także świadczące usługi prawne i  przeprowadzające badania rynkowe. Bywają one nazywane KPO od angielskiego knowledge process outsourcing, czyli outsourcing procesów związanych z wiedzą. Funkcje KPO coraz częściej pojawiają się w centrach usług zlokalizowanych w Polsce. – KPO to coraz istotniejszy element projektów biznesowych, które prowadzimy w Krakowie – mówi Katarzyna Cyran z Shell Business Operations w  Krakowie, po czym dodaje: – Dla przykładu, specjaliści z obszaru raportowania i  księgi głównej, stanowiącego część działu Finance Operations, uczestniczą w  przygotowaniu sprawozdań finansowych dla giełd w Londynie i Nowym Jorku. Nasi eksperci są też odpowiedzialni za przygotowanie analiz rynkowych, planów inwestycyjnych czy projektowanie narzędzi, które optymalizują i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszej

Popularnym stanowiskiem związanym z KPO, na które będzie coraz większe zapotrzebowanie, jest analityk biznesowy. – Praca analityka biznesowego to złożona specjalizacja, która obejmuje mocną wiedzę ekspercką, np. umiejętność oceny modeli biznesowych czy zagadnienia związane z  kontrolą finansów – wyjaśnia Katarzyna Cyran. Najlepiej sprawdzą się w  tej roli absolwenci kierunków związanych z  bankowością i  finansami. Analitykiem nie zostaniesz jednak od razu po studiach, gdyż potrzebne jest tu kilkuletnie doświadczenie – np. z  dziedziny finansów, planowania lub konsultingu – oraz pewne obycie biznesowe. Warto przyjrzeć się tej pracy i najpierw zdobyć doświadczenie w zespole zajmującym się analizami i raportami. Zastanawiasz się, czy nadajesz się na to stanowisko? Oprócz oczywistych umiejętności analitycznych, należy mieć dobrze rozbudowane kompetencje miękkie, w tym komunika-

40

Pracę w nowoczesnych centrach typu KPO znaleźć z powodzeniem mogą nie tylko absolwenci finansów, ekonomii, prawa czy zarządzania, ale także inżynierowie, zwłaszcza ci zajmujący się zarządzaniem procesami. Do nowoczesnych i  przyszłościowych stanowisk pracy zaliczyć można te związane z inżynierią procesową, np. Process Improvement Engineer, do którego zadań należy optymalizacja procesów biznesowych oraz koordynacja wdrażanych zmian. Inżynier może też brać udział w przenoszeniu procesów czy koordynowaniu testów przed wdrożeniem nowych systemów. Aby dobrze pełnić swoją rolę, Process Improvement Engineer powinien posiadać wiedzę procesową, a  także znać zasady metodyki projektowej i zarządzania projektami oraz potrafić modelować procesy biznesowe.

KARIERA dla KAŻDEGO? Praca w centrach usług dla biznesu, choć zwyczajowo kojarzona głównie z  call center, jest coraz bardziej wymagająca i może być sposobem na rozwój kariery dla wszystkich zainteresowanych zaawansowanymi procesami. Coraz częściej tacy pracodawcy potrafią zatrzymać najlepsze talenty, oferując dwie drogi: managerską lub ekspercką. W pierwszym wypadku pracownik doskonali swoje umiejętności miękkie i  zarządcze, a  w  drugim pogłębia wiedzę analityczną i biznesową. Działalność w  centrach usług możesz zacząć od postaw zaraz po studiach lub jeszcze w ich trakcie, gdyż zapraszają one na praktyki, a to najlepszy sposób na sprawdzenie, jak czujesz się w danej tematyce. – Każdego lata organizujemy praktyki projektowe, podczas których studenci dołączają do naszych zespołów i pod okiem doświadczonych managerów i  specjalistów realizują prawdziwy biznesowy projekt – mówi Katarzyna Cyran. Czy nie jest to zaproszenie warte zainteresowania? Agata Blinkiewicz

Polscy specjaliści przygotowują sprawozdania nawet dla giełd w Londynie i Nowym Jorku

www.semestr.pl


kariera w BPO/S SC

www.semestr.pl

HR

41


HR

kariera w finansach i ubezpieczeniach

LINK4 poszukuje ekspertów, którzy nie tylko będą dobrze czuli się w naszej nieformalnej kulturze, zaznajomią się z nowinkami technologii komunikacyjnych, ale także zyskają umiejętność rozmawiania na trudne tematy finansowe i chcą rozwijać się w tym kierunku. Czeka na nich wiele naszych programów szkoleniowych i motywacyjnych.

Krystyna Matysiak Dyrektor Pionu HR LINK4

42

www.semestr.pl


kariera w finansach i ubezpieczeniach

HR

Kariera w Finansach i Ubezpieczeniach jest kuszącą propozycją. Ale jakie stanowiska czekają na studentów i absolwentów?

www.semestr.pl

43


HR

kariera w finansach i ubezpieczeniach

Talenty wartością firmy czyli: ubezpieczyciel przyjazny pracownikom

Link4 od kilku lat przoduje w zestawieniach jako firma przyjazna pracownikom. Wielokrotnie wyróżniana nagrodami branży HR, od początku swojego istnienia w Polsce stawia na młode talenty.

PASJA do PRACY

© Flynt / Bigstock®

– Kiedy zatrudniamy nowych ludzi, obserwujemy, czy dzielą się z nami pasją do pracy i stawiają sobie wyzwania – tak Dyrektor Pionu HR i członek zarządu Link4 Krystyna Matysiak podsumowała filozofię firmy. Tę receptę na sukces potwierdzają kluczowe wartości firmy, które jednocześnie przyciągają potencjalnych kandydatów. Pierwszą z nich jest uczciwość i  bezpośredniość w  kontaktach zawodowych. Firma stawia na rzetelną współpracę, popartą doświadczeniem i wiedzą pracownika. Sprzedaż ubezpieczeń dla klientów indywidualnych

i przedsiębiorstw to bowiem nawiązanie autentycznych relacji, udzielanie fachowych porad i  dobieranie takiej usługi, aby spełniała oczekiwania klientów. Jak podkreśla Krystyna Matysiak: – LINK4 poszukuje ekspertów, którzy nie tylko będą dobrze czuli się w naszej kulturze, zaznajomią się z  nowinkami technologii komunikacyjnych, ale także zyskają umiejętność rozmawiania na trudne tematy finansowe i chcą rozwijać się w tym kierunku.

BEZPOŚREDNI STYL

W kulturze organizacyjnej LINK4 wartości te są poparte licznymi przykładami. Pracownicy mają realny wpływ na funkcjonowanie swojego miejsca pracy i dzielą się swoimi spostrzeżeniami z  przełożonymi. Służy do tego specjalna zakładka w intranecie, są także w działach osoby, które zbierają pomysły i przekazują je potem komitetowi eksperckiemu. Inną inicjatywą w  świetle zasady „przejrzystość i bezpośredniość” jest comiesięczny list prezesa firmy do pracowników, w którym nakreśla on cele, a także ocenia efekty dotych44

czasowych działań. Każdy pracownik może na taki list odpowiedzieć. Spółka poszła jednak dalej w swoich działaniach usprawniających komunikację – tutaj każdy, od pracownika po menedżera, traktuje się z wzajemnym szacunkiem, ale bez sztywnej hierarchii. Taka strategia firmy przyciąga zwłaszcza młodych kandydatów. Jak podaje Krystyna Matysiak, średnia wieku pracowników to ok. 30 lat. To ludzie kreatywni, energiczni, przyjaźnie nastawieni do życia, komunikatywni, i tacy, którzy preferują partnerskie relacje w pracy. – Od początku naszego istnienia w Polsce w roku 2003 byliśmy wyjątkowi. Od zawsze preferowaliśmy mniej formalny styl pracy i to do dziś się nie zmieniło – przyznaje Dyrektor Pionu HR.

ROZWIJAJ SIĘ

MULTUM NAGRÓD

Rodzinna atmosfera jako element budowania kapitału społecznego firmy oraz innowacyjne podejście w polityce personalnej potwierdziły sukces LINK4 w  rankingach i  konkursach. Spółka po raz drugi z  rzędu została uznana Najlepszym Pracodawcą przez firmę doradczą AON Hewitt. Towarzystwo dostało główną nagrodę w konkursie pod patronatem pary prezydenckiej „Dobry klimat dla Rodziny”. Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wyróżniło LINK4 certyfikatem HR Najwyższej Jakości. Spółka została też uhonorowana tytułem Odpowiedzialny Pracodawca – Lider HR 2015. Agnieszka Szmidel

LINK4 szczególnie przyciąga młodych kandydatów

Priorytetem polityki personalnej LINK4 jest wspieranie indywidualnych umiejętności swoich pracowników, wyzwalanie ich kreatywności i otwartości na nowe doświadczenia. Służą temu autorskie programy rozwoju talentów: Link4Potential – dla świeżo upieczonych doradców chcących rozwijać się jako menedżerowie albo eksperci w  konkretnym segmencie; Akademia Przywództwa – dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki jako menedżerowie; LDP – roczny program dla menedżerów czy wreszcie Sales Power Academy – przeznaczony dla pracowników zespołów sprzedażowych. Większość osób, które wzięły udział w programach odkrywania talentów, jak przyznaje Krystyna Matysiak, czeka wcześniej czy później awans. Ale talentów, czyli osób nastawionych na sukces, LINK4 szuka już na uczelniach. Poprzez LINK4Career – unikalny program stażowy dopasowany do profilu Towarzystwa, prestiżowy konkurs „Grasz o  staż” czy Staże Wysokiej Jakości.

BĄDŹ OTWARTY

piriada”, w czasie której oddajemy krew – opowiada Matysiak. Ubezpieczyciel wychodzi z założenia, że przyjaciela można poznać w pracy. Albo go wręcz do niej sprowadzić. Jeśli pracownik poleci kandydata, który przejdzie pomyślnie proces rekrutacji, może liczyć na punkty motywacyjne. Takie punkty może potem wymienić na nagrody.

Talenty tworzą utalentowany zespół – i uczą się efektywnej współpracy. W  LINK4 współpraca ma miejsce także poza godzinami pracy, a przykładem niech będą akcje charytatywne i społeczne, a także liczne „wyjścia” i wyjazdy integracyjne. – Na przykład pracownicy sami wyremontowali dom dziecka w Równem, a firma sfinansowała zakup mebli, ubrań oraz materiałów szkolnych. Co roku organizowana jest „Wam-

WYGRAJ PŁATNY STAŻ W LINK4! LINK4 proponuje czytelnikom SEMESTRu konkurs na płatny STAŻ! Wymyśl hasło promujące zatrudnienie w LINK4. NAGRODA: płatny 1-miesięczny staż w obszarze marketingu i sprzedaży. ODPOWIEDZI WRAZ Z CV należy przesyłać na adres: link4@semestr.pl w terminie do 30.04.2016. W treści maila wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych. www.semestr.pl


kariera w finansach i ubezpieczeniach

www.semestr.pl

HR

45


HR

kariera w finansach i ubezpieczeniach

CO NOWEGO

w bankowości? S

ektor bankowy dynamicznie się zmienia i choć wciąż jest to stabilny pracodawca, stanowiska pracy ewoluują. Nikt nie rezygnuje z tradycyjnej bankowości, jednak nacisk położony jest na nowoczesne rozwiązania internetowe i mobilne oraz ciągły rozwój oferty produktowej i doświadczenie klienta. Jacy specjaliści będą więc coraz pilniej poszukiwani? W jakich obszarach bankowości będziesz mógł szukać pracy?

piej takich łączących wiedzę techniczną z wiedzą dotyczącą finansów. Coraz większe znaczenie mają technologie mobilne, identyfikacja biometryczna, a także media społecznościowe. W  związku z tym praca będzie czekała na programistów, webmasterów, ale też innych inżynierów i specjalistów ds. komunikacji w mediach społecznościowych i marketingu internetowego.

Wokół produktów

Podobnie jak w innych branżach, także w  bankowości coraz intensywniej rozwijają się business inteligence i big data, co sprzyja zapotrzebowaniu na analityków. – Analitycy pracują w różnych obszarach organizacji – zarówno od strony technicznej (systemy transakcyjne, hurtownie danych), jak i  przy procesach wsparcia (projekty, wsparcie sprzedaży, analizy klienckie, analizy rentowności, analizy rynku, modelowanie finansowe, raportowanie), w  których rozwój big data ma istotne znaczenie – wymienia Paweł Koffmahn, Manager Zespołu Modelowania i Analiz Biznesowych w Credit Agricole. A czym zajmują się analitycy? Można powiedzieć, że głównym zadaniem analityka jest transformacja danych w informację. – Typowe obowiązki to pozyskiwanie, przetwarzanie i  analizowanie danych przy użyciu dostępnych narzędzi. Analitycy zajmują się również modelowaniem i analizowaniem przypadków takich, jak np. rozwój linii biznesowych, wdrożenie nowych produktów i modyfikacja istniejących, współpraca z partnerami oraz modele danych w systemach – dopowiada Koffmahn.

Odpowiedź na pytanie, czy posiadasz konto bankowe, jest chyba oczywista. Bankowość bardzo się upowszechniła i instytucje finansowe działają na rynku, gdzie prawie cały tort jest już podzielony. Aby przekonać do siebie i przyciągnąć nowych klientów potrzebne są więc ciągle nowe i coraz lepsze produkty, które czymś wyróżnią się na tle konkurencji. W tym celu banki pozyskują specjalistów do działów tworzenia, utrzymania i rozwijania produktów. – Product managerowie to osoby zajmujące się wyznaczaniem kierunków rozwoju produktów oraz utrzymaniem ich przewagi konkurencyjnej przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiednich przychodów z produktu – tłumaczy Bogumiła Polak, Dyrektor Departamentu Zarządzania Segmentami i  Produktami w Credit Agricole Bank Polska. Jeśli interesuje cię bycie merytorycznym i  wewnętrznym ekspertem opiekującym się produktem, product manager to stanowisko dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że najpierw trzeba zdobyć odrobinę doświadczenia w zespole związanym z tworzeniem produktów lub sprzedażą. A kierunek studiów? – Preferowane jest wykształcenie wyższe ekonomiczne, marketingowe, ew. socjologiczne – dopowiada Bogumiła Polak.

Analityka jest wszędzie

Nowe technologie to jedno z głównych wyzwań dla banków

Technologie zmieniają banki

Zmienia się sposób korzystania z banków. Pamiętasz, kiedy ostatni raz byłeś w oddziale, a kiedy skorzystałeś z bankowości internetowej? Właśnie! – Niewątpliwie dynamiczny rozwój nowych technologii w bankowości jest jednym z kluczowych wyzwań, jakie stoją obecnie przed bankami – potwierdza Katarzyna Seifert-Kies, Starszy Koordynator ds. Zarządzania Relacjami z Dostawcami IT z banku Credit Agricole, po czym dodaje: – Konsumenci żądają szybkiej obsługi i łatwego dostępu do usług, a banki chcąc zbudować swoją przewagę konkurencyjną muszą spełniać nowe oczekiwania konsumentów i stale wykorzystywać nowe technologie. W związku z tym poszukują specjalistów IT, a najle46

Customer experience

Banki przekonują się też, jak ważny jest klient i to jego doświadczenie (czyli customer experience) powoli staje się centrum ich zainteresowania. Nie chodzi tu jednak tylko o zadowolenie klienta związane z obsługą w  momencie podpisywania umowy, ale o  cały proces, przez jaki przechodzi on od momentu związania się z bankiem po obsługę posprzedażową – i to na wszystkich możliwych etapach. Oznacza to, że bankowcy inwestują w dobrych pracowników zajmujących stanowiska operacyjne związane z  obsługą klienta, tj. w  sieci sprzedaży, a  także call center. Oprócz tego pojawiają się nowe stanowiska pracy integrujące customer experience w całej firmie i rozwijające personalizację usług. Ścieżek kariery w bankowości jest więc mnóstwo – każdy może znaleźć coś dla siebie. Agata Blinkiewicz

© pichetw / Bigstock®

Banki zatrudniają wciąż nowych specjalistów


Credit Agricole Bank Polska S.A. – wszystko zaczyna się tu Od kilku lat możemy zaobserwować wyraźny rozwój sektora bankowego – jest to kwestia nie tyle zwiększania się liczby placówek bankowych czy wzrostu ilości zaciąganych kredytów, ale przede wszystkim rozwoju świadomości finansowej Polaków. Sektor finansowy to jeden z większych rynków pracy dla młodych osób, nieposiadających zbyt dużego doświadczenia zawodowego.

Niezależnie od wieku, wykształcenia, profilu zawodowego, dotychczasowej ścieżki kariery – oczekiwania względem pracowników są różnorodne i każdy może znaleźć ofertę dla siebie. Bank często kojarzy się z miejscem, w którym pracują wyłącznie doradcy klienta, ekomoniści, finansiści, księgowi i prawnicy. Nic bardziej mylnego. Bank Credit Agricole zatrudnia pracowników na kilkuset rozmaitych stanowiskach. W związku z tym szansę na ciekawą pracę mają osoby o zróżnicowanym profilu zawodowym doświadczeniu oraz wykształceniu. Warunkiem koniecznym jest chęć pracy z ludźmi. Poszukujemy pracowników z dłuższym stażem zawodowym, ale dajemy szansę także wielu młodym. Jak rozpocząć z nami swoją przygodę zawodową? Najczęstsze są dwie drogi – można rozpocząć od praktyk podczas studiów w ramach Programu Praktyk Letnich First@CA w Centrali Banku oraz w naszych placówkach bankowych. Inna ścieżka to pierwsza umowa o pracę na stanowisku Młodszego Doradcy w  placówkach bankowych czy też Doradcy w naszym Contact Center. Prowadzimy również program rozwojowy Career Ahead, do udziału w którym zapraszamy najzdolniejszych studentów ostatnich lat oraz absolwentów do 2 lat po studiach. Podstawą jest rodzaj wykształcenia (np. finanse, IT) oraz predyspozycje osobowościowe, które dają nadzieję, że młody pracownik szybko odnajdzie się w strukturach naszej firmy. Przede wszystkim szukamy osób zmotywowanych do realizacji swoich celów zawodowych i osobistych, które potrafią wykorzystać dostępne w Banku możliwości. Cenimy również umiejętność dostosowania się do różnych sytuacji, ponieważ nowe projekty wymagają otwartości i elastyczności zarówno na zadania, jak i na innych współpracowników. Lubimy pracować zespołowo i w przyjaznej atmosferze. Realizujemy szereg projektów, a za wdrożenie najciekawszych jesteśmy doceniani w konkursach branżowych. Dlatego tak ważne sa umiejętności interpersonalne oraz umiejętność swobodnego a zarazem zwięzłego komunikowania swych myśli. Na części stanowisk znajomość języka angielskiego jest niezbędna – jesteśmy częścią międzynarodowej Grupy Credit Agricole – pracujemy w międzynarodowym środowisku a wielu naszych kolegów to obcokrajowcy. Niezależnie od zajmowanego stanowiska wysoko ceniona jest biegła obsługa MS Excel. Zatrudniamy około 4,5 tysiąca pracowników, a każdy wbogaca nasz Bank o swoje know-how, kulturę, osobowość.

Chcesz dołączyć do naszego Banku? Więcej informacji znajdziesz na stronie www.credit-agricole.pl/kariera

Razem – prosto i z sensem Stabilne warunki zatrudnienia oraz pakiet benefitów to u nas standard. Podobnie jak możliwość rozwoju kariery zawodowej w ramach Banku lub szerzej, w ramach Grupy Credit Agricole. U nas każdy może wziąć udział w procesie rekrutacji wewnętrznej, najlepszych promujemy awansem. Każdego roku nawet kilkuset młodych ludzi rozpoczyna z nami swoją podróż zawodową.


HR

kariera w finansach i ubezpieczeniach

STAŻE w Grupie ERGO Hestia!

Doradztwo online dla studentów

i absolwentów z niepełnosprawnościami

Fundacja Integralia stworzyła platformę internetową, która ułatwi studentom z niepełnosprawnościami zaplanowanie kariery i znalezienie pracy. Już od kwietnia tego roku niepełnosprawni studenci i absolwenci bezpłatnie skorzystają ze wsparcia specjalistów rynku pracy i to bez wychodzenia z domu, gdyż usługa będzie dostępna online. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.doradza.my.

Rozmowa z Moniką Truszkowską-Bednarek, prezes Fundacji Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia – Fundacja Integralia jest jednym z kluczowych przedsięwzięć współtworzących program aktywnej odpowiedzialności Grupy ERGO Hestia. Czym zajmuje się Fundacja? – Zgadza się – Fundacja Integralia została powołana w 2004 r. przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. Głównym zadaniem Fundacji jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami na drodze do samorealizacji zawodowej, w szczególności poprzez współtworzenie przyjaznych miejsc pracy w  Grupie ERGO Hestia oraz w  innych firmach i instytucjach. Zespół Fundacji to specjaliści, którzy podpowiadają osobom z niepełnosprawnością, jak stać się konkurencyjnym na rynku pracy, jak budować i wykorzystywać własny potencjał, swoje umiejętności i atuty, zamiast koncentrować się na ograniczeniach. – Teraz postanowiliście szczególnie wesprzeć młodszą grupę zawodową. Czy wie Pani, ilu jest obecnie w Polsce niepełnosprawnych studentów? – Na uczelniach wyższych uczy się obecnie ok. 30 tys. niepełnosprawnych studentów. Studiują m.in. po to, by się rozwijać i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Nierzadko nie mają jednak konkretnego pomysłu na przyszłość zawodową. – Skąd pojawił się pomysł, by ułatwić im zaprojektowanie ścieżki kariery i zwiększyć szanse na rynku pracy? –Nasze przypuszczenia, co do problemów z planowaniem kariery potwierdziło badanie przeprowadzone wśród studentów z niepełnosprawnością na czterech trójmiejskich uczelniach. Zauważyliśmy wtedy, że

funkcjonują dwie główne kategorie problemów. Pierwsze są związane z niepełnosprawnością i dotyczą: bezradności wobec swojej sytuacji, braku akceptacji siebie, lęku przed postrzeganiem przez pryzmat osoby niepełnosprawnej. Te drugie odnoszą się do kariery zawodowej – studenci nie mają planu na przyszłość zawodową, mają niewystarczającą wiedzę nt. praw i obowiązków jako pracownika oraz nie wiedzą czy i w jaki sposób informować o niepełnosprawności na rynku pracy. – Aby pomóc im w  rozwiązaniu tych dylematów Fundacja Integralia uruchomiła projekt doradza.my. Proszę powiedzieć o  nim coś więcej. – To pierwsza taka platforma w Polsce. Projekt został opracowany w  oparciu o  metodykę Design Thinking. Usługa na każdym etapie, od koncepcji, po wdrożenie powstawała przy udziale potencjalnego odbiorcy – studenta z niepełnosprawnością. Na projekt składa się cykl 10 spotkań online prowadzonych na platformie www.doradza.my. Tematyka spotkań dotyczy m.in. planowania kariery, skutecznego poszukiwania pracy, sposobów rozwoju kompetencji, przełamywania barier czy lęków. Oprócz inspiracji szkolenia mają dostarczyć niezbędnej wiedzy, by już w czasie studiów bez kompleksów i z pełną świadomością wykonać pierwszy krok w kierunku zdobycia satysfakcjonującej pracy. – A kto będzie prowadził wirtualne spotkania? – Spotkania prowadzone będą przez różnych ambasadorów – doradców zawodowych, coachów czy pośredników pracy. Oprócz specjalistów ds. kariery, webinary poprowadzą również eksperci – przedstawiciele różnych zawodów, którzy opowiedzą o swojej profesji. Nie zabraknie też osób prezentujących swoje pasje i  historie sukcesu. Użytkownicy będą mogli zadawać pytania w trakcie trwania webinarów i będą mieli również szansę odbycia indywidualnej konsultacji z wybranym ambasadorem. – Wiem, że jest jeszcze coś, co może zachęcić do wzięcia udziału w projekcie. – To prawda. Końcowym etapem jest 3–miesięczny płatny staż w Grupie ERGO Hestia dla uczestników spełniających kryteria projektowe. – Proszę jeszcze powiedzieć, do kogo skierowany jest projekt i kiedy startuje? – Projekt doradza.my jest skierowany do studentów i  absolwentów z niepełnosprawnością, którzy chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, świadomie wyznaczyć cele zawodowe, wzmocnić swój potencjał i  pewność siebie. Rejestracja do projektu będzie możliwa w marcu, a pierwsze webinary odbędą się na początku kwietnia bieżącego roku. – Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Przyjazne miejsca pracy w Grupie ERGO Hestia


kariera w finansach i ubezpieczeniach

www.semestr.pl

HR

49


HR

P

kariera w finansach i ubezpieczeniach

PRACOWAĆ W FINANSACH – ALE JAK?

raca w banku to kusząca kariera w zasadzie od wieków. Ale czym jest właściwie kariera bankiera? Na jakie stanowiska mogą liczyć młodzi absolwenci?

NA PIERWSZEJ LINII W bankowości karierę zawodową najwięcej osób rozpoczyna od pracy w  dziale obsługi klienta. Większość młodych osób pracuje w  obszarze sprzedaży detalicznej. Są to doradcy klienta w placówkach banku, ale i pracownicy call centre. Do podstawowych obowiązków doradców należy bieżąca obsługa klientów, czy to w placówce, czy przez telefon. – Patrząc z perspektywy dziewięciu lat, jakie spędziłam w Raiffeisen Polbanku, mogę zdecydowanie powiedzieć, że najlepszym miejscem na rozpoczęcie kariery jest call center – uważa Anna Kwiatkowska, Kierownik Zespołu ds. Telefonicznej Obsługi Klienta w Raiffeisen Polbanku. Do działów call center banki za50

trudniają często studentów bez doświadczenia, więc jeśli lubisz rozmawiać z ludźmi, to może być dobry start kariery w  bankowości. Pracę tutaj rozpoczyna się od szkoleń produktowych, a obsługa klienta pozwala na nabycie cennego doświadczenia. – Każda rozmowa z  klientem jest indywidualna, a  problemy przez nich zgłaszane pozwalają wypracować

cji, pracują tu zdolni ludzie, którzy są zmotywowani do działania. To miejsce to prawdziwa kuźnia talentów, wiele razy obserwowałam jak osoby, które rozpoczynały u nas pracę, odnosiły sukcesy i  pięły się po szczeblach kariery – dodaje Anna Kwiatkowska. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie kariery w bankowości są także praktyki studenckie. – Stąd dro-

Praktyki to dobry sposób na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, a dobre referencje dają szansę na zdobycie pracy w finansach innowacyjne rozwiązania. Bywają one potem wdrażane do zbioru dobrych praktyk bankowych – są przejmowane przez inne jednostki banku, jak też służą poprawianiu samych produktów oraz procesów obsługi klientów – zauważa Anna Kwiatkowska. Pracowicy call center są więc ważną częścią organizacji. – Każde call center jest „twarzą” danej instytu-

ga jest już otwarta do aplikowania na starszego doradcę klienta czy doradcę biznesowego oraz w przyszłości rozwijanie kompetencji zarządczych do kierowania placówką lub siecią placówek – opowiada Beata Pietrzykowska-Stachnik, Dyrektor Biura Rekrutacji i Outplacementu Banku Zachodniego WBK. Także do obsługi klientów korporacyjnych trawww.semestr.pl


kariera w finansach i ubezpieczeniach fiają często osoby z doświadczeniem albo młodzi absolwenci dzięki stażom. – Praca w sieci korporacyjnej często zaczyna się dla młodych osób od stanowiska stażysty, gdzie pracownik nabywa wiedzę i  doświadczenie pod opieką starszych kolegów – opowiada Ewa Sokolik, Manager Zespołu Rekrutacji Centrum Polityki Rozwoju i Rekrutacji ING Banku Śląskiego.

BACK OFFICE Jednak w bankowości zatrudnieni są nie tylko doradcy klientów, istotne są także liczne stanowiska wspierające działania konsultantów. Do najczęściej obsadzanych stanowisk back office w bankowości należą te z obszaru IT. Wraz z  rozwijającymi się usługami nowoczesnej bankowości, banki potrzebują pracowników, którym nieobce są nowoczesne technologie i  narzędzia IT. – Są to kluczowe elementy, które wspierają budowanie trwałych relacji z  klientami i  tym samym mają wpływ na sukces banku na rynku – potwierdza Hanna Kinowska, Dyrektor ds. Wyceny i Pozyskiwania Kapitału Ludzkiego w Departamencie Zarządzania Kapitałem Ludzkim Raiffeisen Polbank. Pracę w banku mogą znaleźć więc młodzi specjaliści IT na stanowisku pro-

gramisty, programisty aplikacji mobilinych czy webmastera. Ideałem kandydata są osoby łączące wiedzę finansową i techniczną, które mogą zostać zatrudnione np. jako menedżerowie nowoczesnych produktów. – W Raiffei­ sen Polbank osoby łączące wiedzę z zakresu IT i  bankowości mogą się rozwijać nie tylko w działach informatycznych, ale również analiz, operacji i w wielu innych miejscach naszej organizacji – mówi Hanna Kinowska.

PRZYSZŁOŚCIOWO Back office to także działy merytoryczne, wśród których są te w fazie rozwoju i dostosowujące się do zmieniającego się otoczenia banków. Dla kandydatów to kolejna szansa na ciekawą karierę. Jak dotąd niszowym zawodem jest analityk AML. Ten tajemniczy skrót oznacza analityka ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i  bierze się od angielskiego anti-money laundering. Brzmi ciekawie? Praca analityka AML polega na weryfikacji źródła pochodzenia środków finansowych oraz określeniu relacji pomiędzy podmiotami przesyłającymi sobie te środki, czyli na tym stanowisku jesteś trochę detektywem w nowoczesnym wydaniu. A R T Y K U Ł

HR

Często jest to praca w międzynarodowym środowisku, więc znajomość angielskiego to konieczność, a  przy specjalizacji w  rozpoznawaniu transakcji dla konkretnych krajów przydaje się także drugi język. Po rozpoczęciu kariery na stanowisku młodszego analityka można ją kontynuować jako starszy analityk AML, a  następnie ekspert AML. Kolejnymi etapami kariery dla najlepszych mogą być wysokie stanowiska w dziale monitoringu zgodności w  banku lub przejście do regulatorów, w Polsce np. Komisji Nadzoru Finansowego. Innym ciekawym obszarem są analizy rynkowe. Odpowiedzialne za nie działy monitorują trendy kształtujące się w  różnych branżach gospodarki, np. sektorze rolno-spożywczym czy energetycznym. Banki coraz częściej pełnią funkcje doradcze i nie chodzi tylko o doradztwo finansowe, ale także biznesowe. Stąd zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny ekonomii może rosnąć. Oprócz wiedzy ekonomicznej niezbędna jest umiejętność analitycznego myślenia. Zanim zostaniesz ekspertem, możesz rozpocząć karierę jako młodszy analityk. W przyszłości możesz zostać nawet głównym ekonomistą banku! Agata Blinkiewicz

S P O N S O R O W A N Y

STUDENCKI BUDŻET – zarządzaj mądrze! Zarządzanie budżetem osobistym polega na zrozumieniu oraz oszacowaniu źródeł i wielkości kształtujących go strumieni pieniężnych. To zadanie może w praktyce okazać się jednak bardziej złożone niż się pozornie wydaje. Analizę prywatnego budżetu warto rozpocząć od rozpoznania wszystkich przychodów i wydatków. Po stronie przychodów znajdą się otrzymywane środki na życie od rodziny, wynagrodzenia i stypendia. Zidentyfikowane źródła warto spisać, a  w  szczególności przewidzieć ich częstotliwość i wysokość. Następnie należy sporządzić analizę ponoszonych wydatków. Dobrym rozwiązaniem jest ich kategoryzowanie, np. na wydatki na żywność, mieszkanie, opłaty, naukę, ubrania, rozrywkę i inne. Na podstawie historii wydatków szacujemy ich wysokość i częstotliwość. Optymalnie budżetem rodzinnym zarządza się w  ujęciu miesięcznym, do tego celu można wykorzystać internetowe kalkulatory wydatków typu eCashflow.pl lub arkusze kalkulacyjne.

www.semestr.pl

Podstawowym sposobem poprawy sytuacji finansowej jest zwiększenie przepływów po stronie przychodów (nowa praca, praca w nadgodzinach). W  krótkim czasie trudno jest jednak zwiększyć lub stworzyć nowe przepływy po stronie przychodów, łatwiej dokonać optymalizacji po stronie wydatków. Już samo opisanie budżetu i przegląd jego pozycji może nam podsunąć pomysły na optymalizację. Na przykład możliwe jest ograniczenie zakupów żywności „na zapas” lub też ograniczenie wizyt w kawiarni. Warto, aby wśród pozycji budżetowych znalazł się tzw. bufor bezpieczeństwa na nieprzewidziane wydatki, a część przychodów przeznaczana była na regularne, choćby niewielkie oszczędności. Regularne zestawianie budżetu domowego pozwoli bardziej skrupulatnie przestrzegać przeznaczania części przychodów na te dwie bardzo istotne pozycje. A co zrobić w sytuacji, gdy nie widzimy możliwości zredukowania wydatków lub przychody nie pozwalają na pokrycie wydatków? W  tej sytuacji na pewno złym pomysłem jest udanie się jest po prostą do uzyskania, ale bardzo kosztowną i  kłopotliwą tzw. szybką pożyczkę lub kredyt. Zaciągnięcie takiego zobowiązania może spotęgować problemy i  spowodować konieczność ponoszenia dodatkowych wysokich kosztów jego obsługi. Lepszym rozwiązaniem są kredyty studenckie, udzielane na preferencyjnych warunkach i praca w wakacje, która umożliwi nam zgromadzenie oszczędności, z których będziemy mogli finansować luki w przepływach pieniężnych w trakcie roku akademickiego. Zespół Ecashflow.pl

Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.

51


HR

kariera w FMCG

Branża spożywcza daje wiele możliwości rozwoju zawodowego – nie tylko specjalistom i managerom, ale również studentom i absolwentom. To właśnie dla nich przygotowaliśmy szereg aktywności pod hasłem „Dobrze skolibrowana kariera”. Hasło nawiązuje do logo naszej firmy oraz do szerokich możliwości, jakie daje praca w Grupie Maspex. Poza znanym i cenionym Programem Praktyk Letnich, w tym roku wychodzimy z ofertą cyklu szkoleń pod nazwą Akademia Umiejętności czy Programem Ambasadorskim. Śledź nasze działania na: www.maspex.com

52

www.semestr.pl


kariera w FMCG

HR

FMCG to jedna z najszybciej rozwijających się branż. Odnajdą się w niej osoby aktywne, dynamiczne i lubiące zmiany.

www.semestr.pl

53


HR

kariera w FMCG

Branża FMCG od kuchni Nic nie pozwoli Ci na lepsze poznanie branży FMCG niż praktyki Branża spożywcza oferuje szerokie możliwości kariery oraz interesującą pracę. Najlepiej przekonać się o tym podczas praktyk, które organizuje większość firm z sektora FMCG. Na szczęście w tej branży nie ma co obawiać się, że jako praktykant skończysz na parzeniu kawy czy kserowaniu dokumentów – czeka Cię o  wiele więcej! Ważne natomiast, aby przed podjęciem decyzji o  praktyce dowiedzieć się, jakie wybrana przez nas firma ofertuje możliwości, tak, aby praktyka była zgodna z naszymi oczekiwaniami lub nawet je przerosła. Jak dostać się na praktyki do firmy z branży FMCG? Najlepiej odwiedzić targi pracy lub przeszukać portale rekrutacyjne i strony wybranych firm. Już wkrótce znajdziesz ogłoszenie o  programie praktyk w zakładce Kariera na stronie www.maspex.com Grupa Maspex to firma, która jest liderem w branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej, a jeśli się uczyć, to przecież od najlepszych! Nie bez powodu Program Praktyk Letnich Grupy Maspex otrzymał certyfikat Praktyk Najwyższej Jakości. Obecnie trwa rekrutacja do 8 już edycji Programu, dlatego nie zwlekaj i aplikuj już dziś.

Praktyki w Grupie Maspex

Do udziału w Programie Praktyk Letnich w firmie zapraszani są studenci trzeciego roku studiów licencjackich oraz studenci studiów magisterskich. Kto ma szansę dostać się do Programu? – Kierunek nie ma dla nas pierwszorzędnego znaczenia, bardziej liczą się umiejętności uczestników i cechy charakteru oraz motywacja do podjęcia praktyki. Natomiast z naszego doświadczenia wynika, że dobrze sprawdzają się u nas osoby z kierunków takich jak marketing, zarządzanie, ekonomia, handel oraz z kierunków ścisłych – wymienia Magdalena Gibas, specjalista ds. rekrutacji i  rozwoju. Dodatkowo kandydaci powinni być nastawieni na rozwój osobisty, poszerzanie wiedzy, pełni inicjatyw i własnych pomysłów. – Proaktywność ma dla nas kluczowe znaczenie – takie osoby sprawdzają się w branży spożywczej – dodaje.

Jak przebiega cały proces?

Rekrutacja na praktyki była kilkuetapowa, ale profesjonalnie przeprowadzona i, mówiąc szczerze, wspominam ją jako bardzo miłe doświadczenie – opowiada Barbara Socha, która brała udział w Programie Praktyk Letnich. Po wysłaniu aplikacji, na co masz czas w  marcu i  kwietniu, możesz czekać na kontakt telefoniczny. Podczas rozmowy rekruterzy firmy zadadzą Ci kilka pytań, m.in. o powód aplikacji. Następnie, po pomyślnym przejściu tego

etapu, zostaniesz zaproszony na sesję Assessment Center, która pozwoli sprawdzić Twoją aktywność, umiejętność pracy w zespole czy komunikatywność. Może to być także ciekawa informacja zwrotna dla Ciebie! – Jestem po studiach związanych z finansami, ale na tym etapie rekruterzy uznali, że mam również predyspozycje do pracy w marketingu lub sprzedaży i zaproponowali mi praktykę w innym miejscu – opowiada Mateusz Jelonek, który był praktykantem w Dziale Sieci Polskich. Ostatnim etapem rekrutacji jest rozmowa z managerem działu, po której podjęta zostaje ostateczna decyzja.

Który dział wybrać?

FMCG to branża, w której zatrudnienie mogą znaleźć specjaliści z wielu dziedzin, więc i na praktykantów czeka szeroka oferta. W całej historii Programu Praktyk Letnich Grupy Maspex praktykanci wspierali już pracę kilkunastu działów firmy. – Formularz aplikacyjny


HR

pozwala wybrać kilka preferowanych obszarów. Chociaż Dział Zagranicznych Sieci Handlowych nie był moim pierwszym wyborem, to tam właśnie trafiłam, z czego, patrząc z  perspektywy czasu, bardzo się cieszę. Dział ten nie do końca pokrywał się z moim kierunkiem studiów, ale myślę, że jest to powód, dla którego nauczyłam się jeszcze więcej – dzieli się swoimi doświadczeniami Barbara Socha. Dlaczego tak się dzieje? Swoim doświadczeniem dzieli się Magdalena Gibas: – Na kandydatów patrzymy całościowo, przez pryzmat ich kompetencji i  potencjału, jaki w  nich dostrzegamy, dlatego zdarza się, że proponujemy pracę w innym obszarze. Pozwala to kandydatom na sprawdzenie się w innym środowisku, nowych dla nich zadaniach i pozwala na poznanie możliwości jakie przed nimi stoją. Sercem firm spożywczych są zwykle działy handlowy i  marketingu. Nic więc dziwnego, że Maspex zaprasza studentów również do tych działów. Na praktykantów czekają też miejsca w Zespole Programów Lojalnościowych i Customer Marketing oraz Go to Market, który zajmuje się szeroko pojętymi analizami. Jednak żadna firma nie obyłaby się bez działów wspierających, więc również studenci innych kierunków mogą znaleźć ofertę dla siebie, w działach: IT, Prawnym, Technicznym, Administracji oraz Księgowości.

Pozytywne wrażenia

Oprócz wiedzy charakterystycznej dla każdego działu, niezależnie od miejsca odbywania praktyk możesz poznać kulturę firmy oraz specyfikę pracy w branży. – Bardzo cenię sobie wiedzę, dotyczącą całego toku produkcji, zamawiania i  dostawy produktów oraz organizacji wszelkiego rodzaju promocji – wcześniej nigdy nie pomyślałabym, że cały ten proces może być tak złożony i skomplikowany – opowiada Barbara Socha. Praktyki konfrontują też wiedzę zdobytą na studiach z praktyką biznesową. – Cała wiedza podręcznikowa ginie w zderzeniu z realnymi problemami i zadaniami, z którymi przyszło mi się zmierzyć. Na szczęście moi opiekunowie praktyk mieli do mnie ogromną cierpliwość i tłumaczyli kilkakrotnie każde zadanie. Cenna była pomoc wszystkich pracowników, również tych z  innych działów, którzy zawsze chętnie służyli radą i swoim doświadczeniem – wspomina Sylwia Radomska, która odbyła praktyki w Dziale Marketingu. Ale udział w  Programie Praktyk Letnich w  Grupie Maspex to nie tylko doświadczenie zawodowe. – Dla uczestników organizowane są liczne szkolenia i  spotkania integracyjne. Sprawia to, że wakacyjny staż jest idealnym połączeniem zdobywania wiedzy i nowych przyjaciół – dodaje Sylwia Radomska.

Kierunek: Wadowice, Tychy i Warszawa...

Centrala firmy znajduje się w Wadowicach i  tutaj zapraszani są uczestnicy Programu Praktyk.

Wadowice to miasto położone w południowej Polsce, około godziny drogi od Krakowa. – Do siedziby Grupy Maspex dojeżdżałam z Krakowa. Między Wadowicami a Krakowem kursuje wiele busów, a  podróż nie jest czasochłonna – zapewnia Sylwia Radomska, a Mateusz Jelonek dodaje: – Wielu pracowników organizuje się i dojeżdża do Wadowic wspólnie, zapraszając także praktykantów. W tym roku firma po raz pierwszy zaprasza również Praktykantów do biura w Warszawie, gdzie czekają działy administracyjne oraz dział IT i Techniczny zlokalizowane w Tychach. Praktyki, w zależności od działu, trwają 2 lub 3 miesiące. – Jest to kwestia indywidualna, do porozumienia pomiędzy praktykantem a opiekunem praktyk – opowiada Magdalena Gibas. Co więcej, firma proponuje 32-godzinną pracę w tygodniu, co oznacza 4 dni aktywnej praktyki i wolny piątek, a w konsekwencji przedłużony weekend. A co po praktykach? Szansa na stałe zatrudnienie! Decyduje o nim Twoje podejście do praktyk, proponowanych zadań oraz realne zapotrzebowanie na pracownika w danym dziale. Ale jeśli w danej chwili nie ma wakatu – nic straconego. Często w przypadku pojawienia się potrzeby rekrutacyjnej firma wraca do osób z Programu. – Przez 7  lat trwania Programu zostało z  nami aż 37 pracowników, w  tym 8 osób podjęło pracę po ostatniej edycji – opowiada Magdalena Gibas z Grupy Maspex. Pokaż się więc od najlepszej strony, bo praktyki mogą być pierwszym krokiem do rozpoczęcia kariery w sektorze FMCG! Agata Blinkiewicz

• 8 edycja • 37 osób zatrudnionych od rozpoczęcia Programu • 8 osób zatrudnionych w ostatniej edycji • Trzy lokalizacje: Wadowice, Tychy i Warszawa • Zajęcia językowe dla uczestników • Wycieczki i dodatkowe atrakcje • Wynagrodzenie • Certyfikat Praktyk Najwyższej Jakości

Rekrutacja do Programu:

• Start: od 14.03 szukaj ogłoszeń na www.maspex.com/kariera • Spotkaj się z nami podczas Targów Pracy: – w Warszawie – 10 marca – w Krakowie – 17 marca – Katowicach – 21 marca • Poznaj nas „od środka” podczas Dnia Otwartego – 22 kwietnia


HR

kariera w FMCG

ZAWŁADNĄĆ

SERCEM

I KOSZYKIEM

Pomyśl o karierze w  branży FMCG (czyli Fast Moving Consumer Goods). Jest to branża dóbr szybko zbywalnych, czyli takich, które kupujemy często. Oprócz żywności są tu kosmetyki, artykuły higieniczne, chemia gospodarcza, wyroby tytoniowe i alkoholowe oraz leki sprzedawane bez recepty. Z pewnością możesz wymienić tu wiele marek. A pracodawcy? To właśnie Ci najwięksi, jak np. Mars, Nestle, Unilever, Danone, Mondlez, Henkel, Procter&Gamble czy RB.

Serce FMCG… W firmach branży FMCG wszystko kręci się wokół konsumenta i tego, żeby wybrał produkty danej marki. Ale etapów wiodących do tego jest wiele, tak samo jak wiele jest stanowisk pracy mających wspólny cel: trafić do koszyka konsumenta. Najpierw trzeba się czegoś o konsumencie dowiedzieć, dlatego niezwykle istotne są działy zajmujące się badaniami. – Dział Badań Rynku w  Mars Polska odpowiedzialny jest za głębokie zrozumienie i  poznanie charakterystyki zarówno konsumenta, jak i kupującego. Na podstawie analiz wyciągane są wnioski i  tworzone rekomendacje mające wspomagać rozwój biznesu – opowiada Katarzyna Prządka, Employer Branding Specialist z tej firmy. W takim dziale odnajdą się zwłaszcza osoby lubiące pracę z  liczbami, wykresami oraz umiejące analizować i  wyciągać wnioski. Niemniej istotne są także umiejętności komunikacyjne. – Dział ten blisko współpracuje z Działem Marketingu i Sprzedaży oraz z zewnętrznymi dostawcami – dopowiada Prządka. Gdy upodobania konsumentów są już znane, można oferować im określone produkty. Aby mieć pewność, że spełniają one najwyższe normy, wszystko powinno odbywać się pod

czujnymi okiem działu jakości. Tutaj z kolei licznie pracują absolwenci szkół technicznych, np. z wykształceniem towaroznawczym.

…i zarządzanie Kluczową rolę odgrywają działy sprzedaży. – Dział Sprzedaży to jeden z najbardziej rozbudowanych działów w strukturach RB w Polsce. Jego pracownicy odpowiedzialni są za współpracę z  klientami rynku tradycyjnego i  nowoczesnego. Cześć z  nich koordynuje procesy sprzedażowe z biura w Warszawie, a część pracuje w terenie utrzymując bezpośredni kontakt z klientami RB – opowiada Anna Glinka, HR Coordinator w RB. W ramach struktur sprzedażowych zlokalizowane są zespoły KAM (Zarządzania Kluczowymi Klientami), które zarządzają największymi kluczowymi klientami sieciowymi firmy. Bo choć handel odbywa się też z  małymi sklepikami osiedlowymi, to właśnie sieci mają największe znaczenie. – KAMowie są odpowiedzialni za negocjacje w ramach kontraktów handlowych, koordynują procesy sprzedaży i  promocji na poziomie poszczególnych klientów – dopowiada Glinka. Gdy osoby odpowiedzialne za analizę ustalą ceny i  prognozowaną sprzedaż, dział logistyki może zadbać o  odpowiednią dystrybucję i  tzw. zatowarowanie sklepów. Wtedy do gry wchodzą też specjaliści od trade marketingu, którzy dbają o  to, by towar dobrze prezentował się na półce. Pamiętasz świąteczne czy walentynkowe standy i  materiały POS? To właśnie ich dzieła! Niemniej ważny jest też dział marketingu, od którego w  firmach FMCG zależy przecież bardzo wiele. Marketing nieustannie dba o promocję produktów, wprowadza na rynek nowości, obmyśla kolejne kampanie, współpracuje z do-

Plusem jest obserwowanie efektów pracy i udziału w sukcesie znanych marek niezależnie od działu, w którym pracujesz

56

mami mediowymi przy zakupie mediów, zleca przygotowanie kreacji agencjom marketingowym itd. – W dziale tym zarządzamy poszczególnymi markami firmy, dbając o  ich aspekt finansowy oraz stojąc na straży ich reputacji – dodaje Katarzyna Prządka z Mars Polska.

Obszary wspierające W firmach branży FMCG miejsce dla siebie znajdzie też wielu innych specjalistów z obszarów wspierających, więc jeśli daleko Ci do wykształcenia marketingowego, FMCG to nadal może być ścieżka kariery dla Ciebie. Ogromnym plusem branży jest możliwość obserwowania pośrednich efektów swojej pracy i świadomość udziału w sukcesie znanych marek niezależnie od działu, w  którym się znajdziesz. W dzisiejszym świecie firmy nie mogą już funkcjonować bez zespołów IT. Ci pracujący w głównej siedzibie zajmują się głównie wsparciem serwisowym i  rozwiązywaniem bieżących problemów. W  firmach FMCG ważne role pełnią też doradzający przy podpisywaniu wszelakich umów prawnicy oraz osoby zajmujące się finansami i księgowością spółki. – Dział Finansów odpowiada za wiele zróżnicowanych obszarów, do których zaliczamy księgowość, monitorowanie i  raportowanie wyników finansowych spółki do struktur regionalnych i globalnych, a także biznesowe wsparcie dla działów marketingu i  sprzedaży przy realizacji strategicznych, taktycznych i  operacyjnych planów – mówi Anna Glinka z RB. A ponieważ zatrudnienie w firmach FMCG jest bardzo duże, nad wszystkim czuwać muszą działy HR, które często są bardzo rozbudowane. Można więc podjąć pracę w kadrach, czyli twardym HR, jak i w zespołach zajmujących się rekrutacjami, a także nagradzaniem i motywowaniem pracowników, ich rozwojem czy komunikacją wewnętrzną. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl

© Gilmanshin / Bigstock®

KONSUMENTA


kariera w FMCG

www.semestr.pl

HR

57


HR

kariera w FMCG

ROZWIJAJ SIĘ SZYBKO – w FMCG Jako pracodawcy mają one kilka przewag nad firmami z innych dziedzin. Co więcej, zainteresowanie jest dwustronne: o pracy w nich marzy wielu studentów.

DLA KOGO PRACA? Największe zapotrzebowanie w jest zwłaszcza na pracowników działów logistyki i sprzedaży, którzy są odpowiedzialni za to, by towar danej marki znalazł się w odpowiednim czasie w konkretnym miejscu i we właściwej ilości. – Firmy FMCG to najczęściej duże organizacje, w których można się rozwijać w różnych działach – zauważa Agnieszka Niebutkowska, Team Leader z Antal Sales & Marketing. Właśnie dzięki różnorodności operacji pracę w nich może znaleźć wielu absolwentów: od specjalistów ds. personalnych, prawników, marketingowców, przez finansistów oraz specjalistów z zakresu IT aż do specjalistów ds. jakości. Oprócz wykształcenia kierunkowego liczą się takie cechy, jak: umiejętność pracy w sytuacjach stresowych i  pod presją czasu, kreatywność, zdolności analityczne i komunikacyjne oraz pracy w grupie.

ach m r fi W CG FM zień d każdynowe to ania w yz w

DYNAMIKA i GLOBALIZACJA Firmy produkujące towary szybkozbywalne oferują pracę w globalnym środowisku, więc nie można zapomnieć o  znajomości języków obcych – podstawą jest oczywiście angielski. Rynek FMCG jest niezwykle dynamiczny i  taka jest też praca w branży – tutaj każdy dzień oferuje nowe wyzwania. Albo jest się, na przykład, w trakcie jednej kampanii marketingowej, albo właśnie trwają przygotowania do kolejnej. Odczuwają to właściwie wszystkie działy w przedsiębiorstwie.

RÓŻNORODNOŚĆ DZIAŁÓW

Specjalista ds. nowych rynków czy zakupów negocjuje umowy ze sklepami, dział analiz prognozuje możliwą sprzedaż i określa np. ceny. Z kolei logistycy muszą zadbać o odpowiednie zamówienie i zaopatrzenie sklepów, tak by pracownicy sprzedaży i trade marketingu mieli czym handlować i mogli zadbać o odpowiednią ekspozycję. Wtedy do akcji wkracza marketing, który zleca zadania domom mediowym i agencjom marketingowym, a także dział PR-u, który w odpowiednim momencie podejmuje aktywność w mediach. – Marketing jest odpowiedzialny za tworzenie i  utrzymywanie optymalnego portfela produktów RB. Osoby pracujące w tym dziale odpowiadają za monitorowanie sytuacji marki na rynku, tworzenie i realizację strategii marketingowych oraz koordynację projektów realizowanych dla danej marki – wyjaśnia Anna Glinka, Koordynator HR w RB. Można by tak wymieniać dalej. FMCG oferuje możliwość uczestniczenia w realizowanych procesach od początku do końca i  obserwowania, w  jaki sposób wpływają one na markę. Jest to duża przewaga tej branży, gdyż możliwości zweryfikowania efektów działań pracowników często brakuje w innych firmach.

POCZĄTEK KARIERY Są też jednak inne powody, dla których warto zainteresować się tym sektorem – np. stosunkowo dobre pensje. Tu nie ma z góry narzuconej ścieżki kariery i wszystko zależy od Twoich aspiracji i chęci.

58

Nie oznacza to, że już zawsze trzeba obracać się w strukturach tej branży. Wręcz przeciwnie, FMCG jest dobrym startem do dalszej kariery. Uważa się, że osoba, która radziła sobie z marką na tak trudnym rynku, sprawdzi się także gdzie indziej. Dzieje się tak też dlatego, że przedsiębiorstwa te wymagają bardzo dużej kreatywności. – Każdego dnia, w  ponad 60 krajach, pracujemy w  najlepszych zespołach, kwestionując dotychczasowe myślenie i  starając się dotrzeć do jeszcze lepszych, przełomowych rozwiązań, które podniosą standard życia naszych konsumentów. W ten sposób powstają rewolucyjne pomysły, leżące u podstaw dziewiętnastu rozpoznawalnych na całym świecie marek – podkreśla Anna Glinka z RB.

STAŻE i TARGI Jak zwykle najprostszą drogą do rozpoczęcia kariery są praktyki, a także licznie oferowane staże menedżerskie. Są one świetną okazją, by obserwować wszystkie procesy zachodzące w  firmie i wybrać miejsce dla siebie, bo podczas stażu pracownicy często rotują pomiędzy różnymi działami. – Warto pamiętać, że na stażu dobrze jest wykazać się dużym zaangażowaniem, kreatywnością, chęcią do nauki oraz dynamizmem w  działaniu. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że kandydat zostanie w tej branży na dłużej. Dla wielu absolwentów kariera rozpoczynająca się od stanowiska stażysty często ma swoją kontynuację na wyższych szczeblach – doradza Agnieszka Niebutkowska z Antala. Większość oferowanych staży jest płatna. Można zatem połączyć przyjemne z pożytecznym. Warto wybrać się zwłaszcza na targi pracy, by móc osobiście spotkać się z przedstawicielami firmy i sprawdzić, czy to pracodawca dla Ciebie. Spółki z branży FMCG często organizują też warsztaty dla studentów i dni otwarte, podczas których można podpatrzeć, jak wyglądają codzienne obowiązki pracowników. Agata Blinkiewicz

© PureSolution / Bigstock®

Największe firmy z branży FMCG (towarów szybkorotujących, inaczej: szybkozbywalnych) coraz bardziej poszukują do pracy studentów i  absolwentów.

www.semestr.pl


kariera w FMCG

www.semestr.pl

HR

59


HR

kariera w FMCG

Dla kogo kariera w FMCG? Wymagająca branża z możliwościami kariery w różnych działach Każda branża rządzi się swoimi prawami i tak też jest z FMCG – branżą dóbr szybko zbywalnych (od angielskiego fast moving consumer goods), czyli tych kupowanych regularnie, jak żywność, kosmetyki, środki higieny, ale też alkohol i papierosy. Dla kogo FMCG będzie idealne na rozpoczęcie kariery i dalszy rozwój zawodowy?

© chagin / Bigstock®

NIE MA CZASU NA NUDĘ Rynek dóbr szybko zbywalnych, jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle dynamiczny – i taka właśnie jest też codzienna praca w branży. Wiąże się to z ciągle nowymi wyzwaniami, zróżnicowanymi zadaniami i presją czasu – nie ma mowy o nudzie i monotonii. Pracownicy powinni pracować szybko, ale jednocześnie ich działania powinny być przemyślane i często poparte analizami. – Firmy poszukują pracowników, którzy nie będą się poddawać pomimo przeszkód, będą proponować niestandardowe rozwiązania i  wychodzić poza wypracowany schemat działania – opowiada Monika Wojciechowska, Team Leader z  Antal Sales & Marketing. Trzeba być więc zaangażowanym, kreatywnym i łatwo nawiązywać kontakty. Nade wszystko ważna jest umiejętność pracy zespołowej. – Branża FMCG jest szczególnie nastawiona na poszukiwanie osób, które potrafią wspólnie tworzyć, w  sposób jasny komunikować się, dzielić wiedzą i  doświadczeniami, ale też walczyć o realizację celów biznesowych – potwierdza Wojciechowska.

Tu nie ma narzuconej ścieżki, wszystko zależy od Ciebie

ZNAJDŹ MIEJSCE FMCG to wiele obszarów, więc znajdą się stanowiska pracy dla handlowców, sprzedawców, logistyków, marketingowców, analityków, prawników, a nawet inżynierów i specjalistów ds. jakości! Niemniej nie da się ukryć, że najwięcej ofert pochodzi z działów sprzedaży i  marketingu. – Wynika to głównie z  faktu, że te zespoły są z reguły najliczniejsze, a bez skutecznego zespołu handlowego firma nie 60

www.semestr.pl


kariera w FMCG osiągnie założonych celów biznesowych. Podobnie jest z działem marketingu – jeśli firma chce być o krok przed konkurencją, potrzebny jest zgrany i kreatywny zespół, który będzie tworzył nowe produkty i promował je na rynku – tłumaczy Wojciechowska.

STUDENT W FMCG Na rynku FMCG dominują duże globalne firmy, takie jak np. Mars, Maspex, RB, Procter & Gamble, Unilever, Grupa Żywiec, Henkel, Danone, Nestle, Mondlez, Coca-Cola HBC czy Imperial Tobacco. Pewnie większość z nich brzmi znajomo, ale nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak często sięgasz po ich produkty. Taka popularność globalnych marek z perspektywy rynku pracy oznacza duże zapotrzebowanie na nowych pracowników i tym samym szansę na ciekawą pracę dla młodych osób. Koncerny aż prześcigają się w  oferowaniu studentom i  młodym absolwentom możliwości współpracy. Do wyboru jest więc szeroki wachlarz: od szkoleń i programów ambasadorskich przez praktyki, staże i programy menedżerskie, aż po stałe zatrudnienie. Śledź informacje uczelnianego Biura Karier i strony internetowe największych firm, zapisz się na cykliczne szkolenia, np. Akademię Wiedzy Praktycznej Mars. Możesz też rekrutować do programu ambasadorskiego, do którego zapraszają m.in. Unilever, AVON czy NUTRICIA. Praktyki są oferowane zwykle dla studentów 2–4 roku i są możliwością sprawdzenia się w konkretnym dziale firmy. Jest w czym wybierać. – Praktyki są płatne i  odbywają się w  biurze głównym w  Warszawie oraz zakładach produkcyjnych: Radzyminie, Staniątkach oraz Tyliczu – wyjaśnia Katarzyna Rutkowska, Lider ds. Programów Studenckich i Pozyskiwania Talentów w Coca-Cola HBC Polska.

HR

Z kolei dłuższe staże menedżerskie są świetną okazją, by poobserwować różne procesy zachodzące w firmie i wybrać miejsce dla siebie, bo podczas programu stażyści często rotują pomiędzy różnymi działami. – Program Menedżerski Coca-Cola Experience jest adresowany do studentów studiów magisterskich i absolwentów zainteresowanych szybkim rozwojem w  kierunku stanowisk menedżerskich w  naszej organizacji. Program trwa 2 lata i odbywa się w działach: sprzedaży, marketingu, finansów, HR, łańcucha dostaw i produkcji – dopowiada Rutkowska.

CO DALEJ? W tej branży, w  odróżnieniu od np. bankowości czy konsultingu, nie ma narzuconej ścieżki kariery i wszystko zależy od ambicji i zaangażowania. Można zmienić dział i sprawdzić się przy nowych projektach, ale nie trzeba na zawsze wiązać się z jedną firmą – w FMCG często występuje duża rotacja pracowników i przejścia do konkurencji. Branża ta jest dobrym startem do dalszej kariery także w  innym dziedzinach. Osoby z  doświadczeniem na trudnym rynku dóbr szybkozbywalnych są dobrze postrzegane przez pracodawców. – Ktoś, kto sprawdził się w  tej branży, nie powinien mieć problemów z odnalezieniem się w nowej tematyce, jeśli potrzebuje zmiany – mówi Monika Wojciechowska, po czym dodaje: – Moje doświadczenie we współpracy z kandydatami pracującymi na co dzień w środowisku FMCG pokazuje, że osoby, które wychodzą z doświadczeniem z tej branży, z reguły po jakimś czasie do niej wracają. Głównie jest to spowodowane poziomem adrenaliny. Agata Blinkiewicz

Pracę znajdą m.in. logistycy, marketingowcy, analitycy, prawnicy, a nawet inżynierowie!

R E K L A M A

Dołącz do naszej paczki! Poszukujemy osób do PROGRAMU

STAŻOWEGO

w działach marketingu handlowego, wsparcia sprzedaży, produkcji i księgowości. Wejdź na stronę www.lorenz-snackworld.pl zakładka KARIERA i wyślij nam swoje CV.

www.semestr.pl

61


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

Obecnie Lidl Polska rekrutuje kandydatów na stanowisko Junior Buyer – przede wszystkim absolwentów lub studentów ostatnich lat kierunków ekonomicznych, handlowych, ze specjalizacją manager produktu lub po towaroznawstwie. Firma poszukuje kandydatów, którzy wyróżniają się zdolnościami analitycznymi, negocjacyjnymi oraz kreatywnością i komunikatywnością. Z uwagi na udział w zagranicznych szkoleniach i późniejszą międzynarodową współpracę, do składania aplikacji Lidl zachęca osoby znające w stopniu co najmniej dobrym język niemiecki lub angielski. Rekrutacja rozpoczyna się 14 marca 2016 roku. Więcej informacji na kariera.lidl.pl

62

www.semestr.pl


kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

HR

Handel to branża, która najlepszym daje szansę nas szybką ścieżkę kariery. Znajdą w niej pracę absolwenci wielu kierunków.

www.semestr.pl

63


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

Przyszłościowy zawód:

Junior Buyer SPOSÓB NA ROZPOCZĘCIE I DYNAMICZNY ROZWÓJ KARIERY

Czy wchodząc do sklepu zastanawiasz się skąd biorą się w nim Twoje ulubione produkty i z czego wynika ich cena? Jak tworzone są nowe marki? Dlaczego możesz brać udział w licznych promocjach? Jest to efektem zaangażowania wielu pracowników sieci handlowych, a szczególnie takich specjalistów, jak Junior Buyer. DYNAMICZNY WZROST Handel detaliczny umożliwia rozwój kariery. Branża ta bowiem odnotowuje nieustanny wzrost, dając jednocześnie pewne zatrudnienie. W sposób pośredni lub bezpośredni związanych jest z nią aż 3,6 mln osób w Polsce – czyli 26% ogółu pracujących. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że sklepy wielkopowierzchniowe generują 2/3 obrotów i zatrudniają ponad 8% pracowników w skali narodowej – to rzeczywiście warto zastanowić się nad pracą w  sieciach handlowych.

KARIERA NA STARCIE Wyjątkowo dynamicznie rozwija się sieć Lidl Polska. Każdego roku otwiera kilkadziesiąt nowych sklepów, wciąż poszukując kandydatów do pracy w takich działach, jak np. sprzedaż, zakupy, IT, PR, marketing, inwestycje czy logistyka. Obecnie Lidl Polska rekrutuje kandydatów na stanowisko Junior Buyer – przede wszystkim absolwentów lub studentów ostatnich lat kierunków ekonomicznych, handlowych, ze specjalizacją manager produktu lub po towaroznawstwie, dla których jest to zazwyczaj świetny start kariery zawodowej. Jakie umiejętności powinny posiadać takie osoby? – Szukamy kandydatów, którzy wyróżniają się zdolnościami analitycznymi, negocjacyjnymi oraz kreatywnością i komunikatywnością – wyjaśnia Anna Wieczorek, HR Manager z Lidl Polska. – Z uwagi na udział w zagranicznych szkoleniach i  późniejszą międzynarodową współpracę, do składania aplikacji zachęcamy osoby znające w  stopniu co najmniej dobrym język niemiecki lub angielski. Ważne jest, aby przyszli kandydaci posiadali już pewną wiedzę na temat rynku i produktów, dlatego dobrze, gdy mają już za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą w branży handlowej. Powinni też umieć odnajdywać się 64

w dynamicznie zmieniającym się środowisku oraz wyznaczać i osiągać cele.

TWORZENIE NOWYCH MAREK Ale kim właściwie jest Junior Buyer? Odpowiedzialny jest on za określoną grupę asortymentową (czyli np.: produkty nabiałowe; chemię gospodarczą; kosmetyki; mięso itp.) i jednocześnie współpracuje z  kupcem posiadającym większe doświadczenie oraz staż pracy. Junior Buyer codziennie nie tylko ulepsza produkty, którymi się opiekuje – przekazując sugestie co do ich składu, wyglądu i  opakowania, czy renegocjując ceny – ale także tworzy i  wprowadza do sprzedaży zupełnie nowe! Dlatego ważną częścią jego zadań jest analiza rynku i trendów, wyników sprzedaży, wskaźników i  zachowań konsumentów. Dzięki temu dobiera najlepsze strategie sprzedażowe i stara się trafić z  produktami w  gusta klientów. Wyszukuje dostawców, którzy zaproponują artykuły najlepszej jakości, a następnie negocjuje z nimi ceny, terminy dostaw – i wreszcie: zawiera kontrakty oraz dba o  przestrzeganie ich warunków. Współpracuje przy tym ściśle z działami takimi jak: marketing, jakość, projektowanie opakowań oraz administracja – w zakresie zawieranych kontraktów i umów. Oprócz kompetencji adekwatnych do stanowiska, dobry Junior Buyer powinien być odporny na stres, elastycznie reagować na zmiany i lubić wyzwania.

służbowy samochód, system premii za osiągnięcia) – w ten sposób Lidl docenia i wynagradza swoich pracowników. Firma wszystkim umożliwia rozwój. W  przypadku Junior Buyera, w ramach oferowanego pakietu szkoleń, może on przykładowo wyjechać do jednego z  krajów europejskich, najczęściej są to Niemcy. Jak podkreśla Anna Wieczorek: – Większość naszych kluczowych stanowisk obsadzamy przez rekrutacje wewnętrzne. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia Junior Buyer ma szansę awansować na stanowisko kupca. Osoby pełniące obie te funkcje w znacznym stopniu rozwijają swoje dotychczasowe kompetencje, dlatego bardzo dobrze odnajdują się także w wielu innych obszarach firmy. Za spełnienie najwyższych standardów zarządzania personelem, dbanie o rozwój talentów i  bogaty pakiet socjalny firma Lidl Polska została w  2016 roku odznaczona prestiżowym certyfikatem Top Employers.

Branża handlowa to zróżnicowane projekty i nowe wyzwania.

BENEFITY i ROZWÓJ Praca w międzynarodowym środowisku, atrakcyjne wynagrodzenie oraz liczne benefity (jak np. prywatna opieka medyczna oraz ubezpieczenie na życie dla pracownika i jego rodziny,

Agnieszka Szmidel, (TSz)

Na zgłoszenia przyszłych Junior Buyerów Lidl Polska czeka od 14.03.2016 roku. Aplikować można pod adresem: kariera.lidl.pl

Lidl to: l l l l l

ok. 10.000 sklepów w 26 krajach ponad 14.000 pracowników w całej Polsce ponad 550 sklepów w kraju 10 Biur Ekspansji 8 Biur Sprzedaży z Centrami Dystrybucji


kariera w handlu, sprzedaşy, obsłudze klienta

www.semestr.pl

HR

65


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

Zabłyśnij w sieci Handel to branża, która najlepszym daje szansę na szybką ścieżkę kariery stanowi źródło pozyskiwania kandydatów do pracy przede wszystkim w  przypadku, gdy poszukujemy umiejętności, bądź doświadczenia, których nie posiadają aktualnie nasi obecni pracownicy. – O istocie rekrutacji wewnętrznej w firmie świadczą też liczby. – W skali całej firmy promocja wewnętrzna wśród kadry menedżerskiej kształtuje się na poziomie 70%, a w sklepach ten procent jest jeszcze wyższy – dodaje Justyna Orzeł.

W CENTRALI

© Bigedhar / Bigstock®

Międzynarodowe sieci handlowe oferują szeroki wybór miejsc pracy – zarówno dla pracowników operacyjnych, jak i pracowników centrali firmy. Jeśli tylko dajesz coś z siebie, Twoja kariera przebiega tu szybko, a  czasami, dzięki Programom Menedżerskim, może nawet jeszcze szybciej!

SIEĆ DYSTRYBUCJI Przede wszystkim sieć sprzedaży tworzą asystenci sprzedaży i doradcy klienta pracujący w punktach sprzedaży. W halach hiper- i supermarketów wyodrębnia się też funkcje, np. piekarz, rzeźnik, kierownik konkretnego stoiska czy lider zespołu kas. Wraz z  rozwojem sprzedaży internetowej sieci zatrudniają też pracowników ds. sprzedaży internetowej, którzy kompletują zamówienia, oraz kierowców. Ale nie tylko oni należą do sprzedaży – zalicza się tu także kierowników sklepów i  ich zastępców, a  dalej – kierowników rejonów i  okręgów, którzy nadzorują działanie sklepów. Wielu z  nich awansowało właśnie z pozycji asystenta lub doradcy. Dla sieci handlowych rekrutacje wewnętrzne są niezwykle istotne. Potwierdza to Justyna Orzeł, Dyrektor Zasobów Ludzkich Carrefour Polska: – W  naszej firmie promocja wewnętrzna zajmuje uprzywilejowaną pozycję. Rekrutacja zewnętrzna

66

Sieci do swoich centrali zatrudniają szerokie grono profesjonalistów. Do najważniejszych specjalistów należą ci z działów: handlowego i  marketingu. Jednak zawsze wspierają ich pracownicy działów: HR, prawnego, IT, finansów i księgowości, ale też związanych z  nieruchomościami. Każdy może tu więc znaleźć miejsce dla siebie. – W ubiegłym roku najwięcej młodych osób, dopiero wchodzących na rynek pracy, zostało zatrudnionych u  nas w  logistyce, dziale handlowym, BHP oraz księgowości – wymienia Justyna Orzeł. A  czym zajmują się handlowcy i  marketingowcy w  sieciach handlowych? Specjaliści ds. zakupów są odpowiedzialni za negocjowanie umów z  dostawcami i  producentami – głównie firmami z branży FMCG – oraz nieustannie dbają o ciekawy asortyment w sklepach. Ponieważ jest tu spora rotacja i kilka szczebli kariery, to stosunkowo nietrudno o awans. Z  kolei pracownicy marketingu dbają, by klienci trafiali właśnie do ich sieci – przygotowują materiały reklamowe, gazetki, ale także reklamy w prasie, Internecie i telewizji. Ich pracę zauważyć więc najłatwiej.

ki zawodowej, odbycie stażu w firmie bądź udział w programie ambasadorskim – z dumą opowiada Justyna Orzeł z Carrefour. Dla doświadczonych pracowników sieci handlowe otwierają dwie główne możliwości rozwoju kariery: ścieżkę menedżerską bądź ekspercką. – W  ramach ścieżki menedżerskiej pracownicy obejmują coraz większy zakres odpowiedzialności oraz bardziej złożone zespoły do zarządzania. Z  kolei ścieżka ekspercka zakłada cykl szkoleń, który poprzez umacnianie wiedzy i umiejętności pozwala osiągnąć najwyższy poziom specjalizacji w wybranej dziedzinie – tłumaczy Orzeł. Ponadto rozwój obejmuje awanse na wyższe stanowiska, awanse poziome pomiędzy różnymi działami, a także lokalizacjami.

PROGRAMY MENEDŻERSKIE A jeśli marzy Ci się jeszcze szybsza kariera, wypróbuj swoich sił w rekrutacji do Programów Menedżerskich, które oferują przyspieszoną ścieżkę rozwoju. Zwykle są one skierowane do studentów ostatnich lat i młodych absolwentów. W trakcie trwania kilkunastomiesięcznego lub nawet kilkuletniego programu pracownicy mają szansę zapoznać się z funkcjonowaniem wielu działów firmy, a następnie trafiają do tego, w którym mogą się najlepiej odnaleźć i  kontynuują ścieżkę kariery w tym obszarze. W  dodatku wiele firm oferuje odbycie części stażu za granicą. – W  trakcie trwania Programu Rozwojowego dla Absolwentów EKSTRAKLASA uczestnicy mają możliwość zdobywania doświadczeń w  ramach międzynarodowej współpracy z  innymi uczestnikami programu z Czech, Słowacji i Węgier – podaje przykład Karolina Zadęcka, Kierownik ds. Rekrutacji i Planowania Karier w Tesco Polska. Rekrutacje na programy są wieloetapowe i mają za zadanie wyłonić najlepszych z  najlepszych. – Program Rozwojowy dla Absolwentów EKSTRAKLASA ma na celu rozwijanie przyszłych liderów. Dlatego szukamy przedsiębiorczych, ambitnych, empatycznych, gotowych do działania i  innowacyjnych absolwentów, którzy uczą się szybko i chętnie współpracują z innymi – mówi Karolina Zadęcka. Rekrutacji niebawem startują. Powinieneś uważnie śledzić portale rekrutacyjne i strony karierowe interesujących pracodawców. Zapewne spotkasz ich także podczas wiosennych edycji targów pracy. Agata Blinkiewicz

Programy Menedżerskie oferują przyspieszoną ścieżkę rozwoju

ROZWÓJ Sieci handlowe to bez wątpienia dobre miejsce na start kariery, a firmy chętnie otwierają się na młode osoby. – W  ramach naszego autorskiego programu „Smak Kariery” funkcjonują projekty „Apetyt na handel” oraz „Przepis na mistrza”, które umożliwiają między innymi zdobycie prakty-

www.semestr.pl


kariera w handlu, sprzedaşy, obsłudze klienta

www.semestr.pl

HR

67


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

Twoja kariera – w handlu! P

raktyki i staże w  branży handlowej przeznaczone są najczęściej dla studentów ostatnich lat i młodych absolwentów. Bardzo ważna jest tu znajomość języka angielskiego, a w przypadku niektórych firm – także niemieckiego. Doceniana jest kreatywność, samodzielność i  gotowość do podjęcia pracy w różnych miejscach w Polsce.

WYMAGAJĄCA REKRUTACJA Proces rekrutacji nie jest jednak łatwy. Na przykład program menedżerski Managament Trainee firmy Eurocach składa się z pięciu etapów: analizy aplikacji, testów analitycznych, rozmowy kwalifikacyjnej, Assessment Centre oraz odbywającego się w  języku angielskim spotkania z zarządem grupy, podczas którego uczestnicy prezentują rozwiązania zadanego problemu biznesowego. Dla młodszych studentów, którzy przed programami stażowymi chcą zapoznać się z daną firmą czy branżą, świetną możliwością są praktyki wakacyjne. Staże rozwojowe oferują nie tylko znane sieci handlowe (Tesco, Carrefour, Lidl, Netto), ale też z branży FMCG – np. Mars, Maspex, RB – czy odzieżowe, jak choćby Peek & Cloppenburg. – Założeniem naszego rocznego programu EKSTRAKLASA jest intensywne szkolenie w  miejscu pracy, przygotowujące do objęcia stanowiska kierowniczego. W przypadku programu realizowanego w operacjach sklepowych, uczestnicy poznają cztery stanowiska: Doradca Klienta, Lider Zespołu, Kierownik Stoiska, Kierownik Sklepu. W ciągu roku uczestnicy powinni roz-

winąć swoje umiejętności i być gotowi do objęcia stanowiska Kierownika Sklepu – wyjaśnia Karolina Zadęcka, Kierownik ds. Rekrutacji i Planowania Karier w Tesco Polska.

ZAAWANSOWANE PROGRAMY Staże menedżerskie trwają od pół roku do dwóch lat i dają możliwość dokładnego poznania struktur firmy poprzez rotację stanowisk i przy wsparciu mentora. – Celem prowadzonego w Netto od kilku lat programu International Management Trainee jest przygotowanie przyszłej kadry specjalistycznej i zarządzającej poprzez 18-miesięczną praktykę we wszystkich działach firmy, m.in. przez udział w projektach dotyczących kluczowych procesów: zakupów, zarządzania sprzedażą, logistyki, rozwoju sieci, zarządzania personelem, marketingu – podkreśla Mariola Skolimowska. Z kolei w Jerónimo Martins zaczyna się jako pracownik sklepu, by następnie pełnić funkcję kierownika, a  w  końcu zapoznawać się ze strukturą regionów obejmującą biura regionalne i centrum dystrybucyjne oraz centralę. Niektórzy stażyści wysyłani są do siedziby firmy w Portugalii. Podobnie jest w Lidlu, gdzie można liczyć na prawdziwie międzynarodowy program i spędzić 6 miesięcy za granicą, najczęściej w  centrali w Niemczech. Poza możliwością poznania firmy, stażystom oferowane są także intensywne programy szkoleniowe: począwszy od kursów językowych, poprzez szkolenia z  zakresu umiejętności miękkich, aż po te związane z  danym stanowiskiem.

Najlepsi absolwenci programów stażowych pracują przy międzynarodowych projektach

68

Firmy handlowe szukają młodych talentów i starają się zatrzymać zdolnych, wyszkolonych pracowników. – Wynagrodzenie oferowane na stażu menedżerskim zależy od profilu firmy. Może ono osiągać poziom wynagrodzeń osób na stanowiskach asystenckich, a czasami nawet specjalistycznych – zapewnia Marta Makarewicz, konsultantka Randstad Polska.

DALSZA KARIERA Plusem staży menedżerskich jest często umowa o pracę i objęcie samodzielnego stanowiska zaraz po jego zakończeniu. – Wielu absolwentów naszego Fashion Management Program to dziś kierownicy sklepów i kupcy – potwierdza Magda Tarkowska z Peek & Cloppenburg. Staże te są dobrą ofertą dla osób, które nie wiedzą dokładnie, czym chcą zajmować się po studiach. Jednak biorąc udział w  programie menedżerskim, w  jakimś stopniu pozwalamy pracodawcy decydować o  naszej przyszłej karierze, gdyż nie zawsze można samemu wybrać lokalizację i stanowisko pracy po zakończeniu programu. Na szczęście jednak, jak zauważa Makarewicz: – Odbyty staż menedżerski zwiększa nasze szanse na zewnętrznym rynku pracy, szczególnie jeżeli możemy się pochwalić ciekawymi osiągnięciami oraz konkretnymi sukcesami. Bardzo ważny jest także aspekt międzynarodowy. Jak podkreśla Karolina Zadęcka z  Tesco: – Najlepsi absolwenci mogą pracować w  międzynarodowych projektach, które pozwalają na zdobycie cennego doświadczenia oraz odkrywanie nowych rynków i perspektyw biznesowych. Agata Blinkiewicz www.semestr.pl

© DMPhoto / Bigstock®

Staże to świetny początek ścieżki zawodowej


kariera w handlu, sprzedaşy, obsłudze klienta

www.semestr.pl

HR

69


HR

kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta

Jaka kariera w retailu? Praca dla specjalistów z bardzo wielu dziedzin

S

ieci handlowe nie tylko zatrudniają rzesze pracowników w punktach sprzedaży, ale również oferują atrakcyjne miejsca pracy w swoich centralach. Jeśli po studiach chcesz związać się zawodowo z handlem, masz do wyboru tradycyjną ścieżkę kariery w  konkretnym dziale danej sieci lub przyspieszoną – dzięki Programom Menedżerskim. Ta druga opcja jest atrakcyjna zwłaszcza dla osób, które nie do końca wiedzą, czym chcą się zajmować.

Choć każda sieć ma inaczej zorganizowaną strukturę w centrali, najważniejsze działy zwykle się powtarzają. Należą do nich np. Działy: Zakupów, Marketingu, Jakości, Rozwoju, Finansowy, Zasobów Ludzkich oraz cały Pion Operacyjny, którego struktury często rozsiane są po kraju. Na pierwszy rzut oka widać więc, że pracę w strukturach centralnych mogą znaleźć specjaliści po różnych kierunkach studiów i  z  różnymi zainteresowaniami. – Rekrutujemy głównie osoby z  wykształceniem kierunkowym lub po studiach na kierunkach ekonomicznych. Zwracamy także uwagę na znajomość języków obcych: niemieckiego oraz angielskiego – opowiada Kamila Mastalerz z Działu Rekrutacji i Budowania Marki Pracodawcy sieci Lidl. Charakterystyczne dla retailu są zwłaszcza Działy Zakupów, Marketingu oraz Operacyjny, które zatrudniają najwięcej pracowników. Pracownicy Działu Zakupów są odpowiedzialni za strategie produktowe, a  także wybór dostawców i  negocjowanie warunków umów. Dział Marketingu odpowiada za obmyślanie i realizację strategii marketingowej, czyli komunikację z klientami. Do zadań pracowników marketingu należy przygotowywanie promocji, a  także materiałów z nimi związanych, w tym gazetek i reklam, a także zarządzanie programami lojalnościowymi. Z kolei piony operacyjne odpowiedzialne są za sprawne i efektywne funkcjonowanie punktów sprzedaży, poprzez procesy operacyjne oraz odpowiednie zatowarowanie. Najwyżsi stanowiskiem pracownicy operacyjni pracują w  centrali, jednak większość to kierownicy rejonów 70

Programy Menedżerskie to szybka kariera w retailu i  okręgów, którzy bezpośrednio nadzorują działanie sklepów. Wielu z nich awansowało z pozycji Pracownika Sklepu lub Kierownika Sklepu właśnie do struktur operacyjnych.

REKRUTUJ SIĘ! Można zresztą powiedzieć, że w sieciach handlowych rekrutacje wewnętrzne są na porządku dziennym. –Regułą jest rozpoczynanie każdej rekrutacji na zwalniające się lub nowo tworzone stanowisko wewnątrz organizacji – mówi Marta Chlewicka, p.o. Rzecznika Prasowego LPP. – Przykładem najbardziej spektakularnej kariery w LPP jest droga www.semestr.pl

© agencyby / Bigstock®

TWOJE MIEJSCE


kariera w handlu, sprzedaży, obsłudze klienta zawodowa Huberta Komorowskiego, który rozpoczynał pracę w firmie jako Regionalny Kierownik Sprzedaży, następnie był Dyrektorem Handlowym marki RESERVED, a  obecnie pełni funkcję Członka Zarządu LPP – dopowiada Chlewicka. Podobną szansę na rekrutację wewnętrzną często dostają stażyści, którzy pozostawili po sobie dobre wrażenie. – Każdego roku średnio co drugi stażysta otrzymuje ofertę pracy w Lidlu. Jeśli współpracy nie uda się nawiązać po zakończeniu stażu, najlepsi kandydaci, którzy się sprawdzili, trafiają do bazy talentów. Gdy w danym dziale pojawia się wakat na określone stanowisko, kontaktuje się z nimi przedstawiciel Lidla i oferuje możliwość stałego zatrudnienia – wyjaśnia Kamila Mastalerz. Jeśli jednak marzysz o szybkiej karierze w retailu, najlepszym wyborem są Programy Menedżerskie. Zwykle są one kierowane dla najlepszych studentów ostatnich lat i  młodych absolwentów maksymalnie do dwóch lat po zakończeniu studiów. Jak się do nich dostać? Rekrutacja do Programów Menedżerskich jest wieloetapowa, gdyż pracodawcom zależy, by wybrać najlepszych z  najlepszych, w  których warto zainwestować. Na przykład w  Jeronimo Martins proces rekrutacji trwa kilka miesięcy i  składa się z 5 etapów: analizy nadesłanych aplikacji, rozmowy w siedzibie firmy z przedstawicielami HR, Assessment Centre przeprowadzanego przez firmę zewnętrzną, rozmowy z lektorem w języku angielskim oraz odbywającego się w języku angielskim spotkania z Zarządem Grupy. Podobnie wyglądają poszukiwania najlepszych kandydatów w innych sieciach.

HR

PROGRAMY MENEDŻERSKIE – Podczas dwóch lat trwania programu kandydat odbywa szkolenie w różnych działach firmy oraz w międzynarodowej centrali Lidla w Niemczech, a także ma możliwość zrealizowania własnego projektu w naszej centrali w  Polsce – opisuje Mastalerz. Uczestnicy Programu poznają więc w szybkim tempie niemal całą organizację i przygotowują się do prowadzenia własnych projektów i funkcjonowania w świecie biznesu. – Staż ukazuje też specyfikę branży oraz pomaga w określeniu przez młodego pracownika swoich predyspozycji do dalszego rozwoju – zauważa Daria Dąbrowska, Senior Consultant w Antal Sales & Marketing. A co po zakończeniu Programu? – Dajemy możliwość zatrudnienia na etacie, indywidualnie negocjowane wynagrodzenie, ciekawą ścieżkę rozwoju, nowoczesne moduły szkoleniowe z  zakresu wiedzy handlowej, umiejętności zarządzania i  efektywności osobistej, planowaną karierę na samodzielnym lub kierowniczym stanowisku – opowiada Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager sieci Netto. Można powiedzieć, że pracownicy, którzy ukończyli Program Menedżerski, są na uprzywilejowanej pozycji w organizacji. Programy Menedżerskie otwierają też drzwi do kariery poza organizacją. – Rekruterzy z dużym zainteresowaniem patrzą na młodych profesjonalistów po stażach organizowanych przez sieci handlowe. Są to zazwyczaj osoby charakteryzujące się dużym zaangażowaniem, entuzjazmem oraz mające konkretne kwalifikacje, które mogą okazać się atrakcyjne dla innych pracodawców – podsumowuje Daria Dąbrowska. Agata Blinkiewicz

R E K L A M A

SZUKASZ PRACY? CHCESZ WPROWADZAĆ NA RYNEK NOWOŚCI? DOŁĄCZ DO NASZEGO TEAMU PROMOTORÓW I HOSTESS. OFERUJEMY ELASTYCZNE GODZINY PRACY W TYGODNIU LUB W WEEKENDY. Oferty pracy dostępne po zarejestrowaniu na:

71


TAR FIN t a r g i p r a c y

Najlepsze... największe... Spośród wielu imprez studenckich te polecamy najbardziej

l Career EXPO, Kraków, Wrocław, Poznań W kwietniu odbędą się targi Career EXPO, które skierowane są przede wszystkim do absolwentów i  młodych specjalistów, ale również studentów stawiających pierwsze kroki na drodze zawodowej. Terminy wiosennych edycji Career EXPO: • 12.04 – Kraków – ICE Kraków; • 14.04 – Wrocław – Hala Stulecia; • 20.04 – Poznań – Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon nr 3 72

Godziny otwarcia: 10:00–18:00 Dużą część wystawców stanowią przedsiębiorstwa działające w dynamicznie rozwijających się sektorach inżynierii, IT, finansów, sprzedaży, BPO/SSC, FMCG, marketingu, logistyki, consultingu lub obsługi klienta. Udział w Career EXPO jest darmowy, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja na: www.careerexpo.pl. Z poziomu swojego konta może zgłosić chęć wzięcia udziału w Szybkiej Rekrutacji podczas targów. www.semestr.pl


FIN t a r g i p r a c y TAR HR

najciekawsze Targi Pracy! l Inżynierskie Targi Pracy

i Przedsiębiorczości, Gliwice

8 marca 2016 r., w godzinach 9.00–15.00 w Hali „Nowej” Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej (Gliwice, Kaszubska 28) odbędzie się XVIII edycja Inżynierskich Targów Pracy i Przedsiębiorczości. Targi stanowią doskonałą okazję do poznania ofert rynku pracy skierowanych do studentów, absolwentów i pracowników naukowych określonych specjalizacji i kierunków kształcenia. Pod czas Targów dostępne będą: • JobWall z papierowymi ofertami pracy, staży i praktyk udostępnianymi przez Pracodawców; • fotoPunkt do robienia zdjęć–portretów kandydatów z przeznaczeniem do dokumentów aplikacyjnych.; • pokój symulacji rozmów kwalifikacyjnych kandydatów z Pracodawcami; • punkt konsultacji dokumentów aplikacyjnych. Szczegółowy opis wydarzenia: www.targipracy.polsl.pl

l Prawnicze Targi Praktyk i Pracy, Warszawa W dniach 15–16 marca 2016 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie po raz szósty zaprezentują się prestiżowe polskie i międzynarodowe kancelarie oraz firmy związane z branżą prawną. Dla studentów i absolwentów prawa będzie to niepowtarzalna okazja do uzyskania z  pierwszej ręki informacji na temat aktualnych ofert pracy, praktyk i staży. Organizatorzy przygotowali również cykl szkoleń i warsztatów tematycznych.Więcej informacji: www.targiprawnicze.pl oraz na Facebooku Targi Prawnicze.

l XVII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników

i Informatyków, Warszawa

Już po raz siódmy w dniach 29.02–2.03.2016 r. między 9:30 a 15:30. na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych odbędą się Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków. W 3-dniowych targach uczestniczy ponad 60 wystawców z branży elektronicznej i  IT. Zapraszani są studenci i  absolwenci ze zbliżonych profilem wydziałów i uczelni z całej Polski. Szczegóły na stronie: www.elka.pw.edu.pl

l GRADUATE PROGRAMME DAY

– Targi Programów Menedżerskich, Warszawa

23 lutego 2016 roku na Auli Spadochronowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbędzie się tegoroczna edycja Graduate Programme Day. Podczas całodniowych targów absolwenci i studenci będą mieli możliwość zapoznania się z ofertą programów menedżerskich, praktyk i staży w największych korporacjach z różnych sektorów gospodarki. Dodatkowo, dla wszystkich zainteresowanych, którzy tego dnia nie mogą pojawić się w SGH, organizatorzy oferują innowacyjne Wirtualne Targi Pracy, dostępne od 1 do 23 lutego 2016. Znajdą się tam oferty wszystkich partnerów biorących udział w Targach. Targi dostępne na stronie internetowej gpd-sgh.pl.Więcej szczegółów można sprawdzić też na fanpage Graduate Programme Day na Facebooku.

www.semestr.pl

STUDENCKI NOBEL Niezależne Zrzeszenie Studentów przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu jak co roku organizuje konkurs Studencki Nobel. Rywalizacja ma na celu wyłonienie najaktywniejszych i najwybitniejszych studentów z całego kraju. Zamiarem jest nie tylko nagradzanie wysiłków naszych laureatów. To także promocja szeroko rozumianej aktywności studenckiej zarówno w środowisku akademickim, jak i  poza nim. Szukamy najzdolniejszego ze zdolnych, wyróżniającego się na wielu płaszczyznach – istnego Studenta Renesansu. Aby zasłużyć na ten zaszczytny tytuł należy uzyskać łącznie, ze wszystkich zamkniętych semestrów na danym poziomie studiów, na pierwszym kierunku studiów, średnią ocen równą minimum 80% z maksymalnej średniej możliwej do zdobycia na danej Uczelni, a na pozostałych kierunkach minimalną średnią ocen równą 70% z maksymalnej średniej możliwej do zdobycia na danej Uczelni; niezależnie od trybu studiów (stacjonarne, zaoczne), kierunku oraz rodzaju uczelni (państwowa, prywatna). Centrum Krajowe Projektu postanowiło wydłużyć zapisy do 24 kwietnia 2016 r. Więcej na: http://www.studenckinobel.pl/

XXII Wrocławskie Targi Książki Naukowej W dn. 16–18 marca odbędą się organizowane przez Politechnikę Warszawską – Oficynę Wydawniczą XXII Wrocławskie Targi Książki Naukowej, które są spotkaniem najlepszych polskich oficyn akademickich i  znanych wydawców książki naukowej. Wrocławskie spotkania dopracowały się własnej formuły, umożliwiającej bezpośredni kontakt czytelnikowi o bardzo konkretnych zainteresowaniach z wydawcą książki specjalistycznej. Podczas trwania Targów zostaną przeprowadzone konkursy: pierwszy rozstrzygnie, która publikacja naukowa charakteryzuje się najtrafniejszą szatą edytorską, w drugim to czytelnicy wybiorą najlepszą książkę, w trzecim zostanie wyłoniony wydawca najlepszej książki popularyzującej naukę, a  w  czwartym zostanie uhonorowany autor najlepszej książki popularyzującej naukę. 73


TAR FIN t a r g i p r a c y

Najlepsze... największe... najc

l XX Targi Pracy Politechniki

l IV Targi Pracy, Staży i Praktyk

9 i 10 marca w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej odbędzie się już dwudziesta, jubileuszowa edycja Targów Pracy. Przedsięwzięcie co roku daje szansę studentom na znalezienie atrakcyjnej oferty praktyk, stażu, czy też pracy. W tym roku Targi Pracy wspierają firmy takie jak: Volkswagen, Gilette, Velux, Roche, a także Samsung, który ponownie zasponsoruje atrakcyjne nagrody! Więcej informacji na stronie www.targipracy.put.poznan.pl oraz Facebooku: www.facebook.com/targipracy.

1 marca 2016 roku na Wydziale Informatyki i Matematyki UAM w Poznaniu odbędą się IV Targi Pracy, Staży i Praktyk branży IT, organizowane przez Fundację Science To Business. Celem wydarzenia jest ułatwienie nawiązania współpracy między przedsiębiorcami z branży IT i branż pokrewnych oraz studentami. W  tym roku będzie można spotkać przedstawicieli firm takich jak: Accenture, Comarch, Fibaro, Apollogic, Capgemini, Cognifide, GSK, Light For Website, Pearson, Roche, Slideworx, XTM International Limited, Light4website, JCommerce, Mentor Graphics, Profitroom, PSI.

Poznańskiej, Poznań

l IX Targi Pracy i Praktyk Studenckich,

Dąbrowa Górnicza

branży IT, Poznań

l Targi Praca.pl, Warszawa

4 marca w godzinach 9.00–14.00 Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza na 9. edycję Targów Pracy i Praktyk Studenckich. W Targach weźmie udział blisko 50 wystawców z różnych branż, m.in.: Saint Gobain, Doradztwo Personalne Menedżer Sp. z o. o., Coig SA, Aterima Sp. z o.o. Sp.k., UPC Sp. z o.o., Slet Sp. z o.o., NBP Katowice, DSA Investment S.A., MENNICA Finance S.A., IBM Global Services Delivery Polska Sp. z o. o., American Instutute for Foreing Study (Poland) Sp z o. o., Studio fitness Energys, Nationale Nederlanden Usługi Finansowe S.A., Synegry Platform Sp z .o. o. Ponadto w trakcie Targów Pracy i Praktyk Studenckich odbywać się będzie Akademia Rozwoju Kompetencji, w ramach której zainteresowani wezmą udział w szkoleniach i prezentacjach prowadzonych przez firmy.

9 i 10 marca gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej odbędzie się druga edycja Targów Praca.pl organizowanych przez portal rekrutacyjny Praca.pl. Na odwiedzających czekać będzie kilkudziesięciu pracodawców, bardzo ciekawi prelegenci oraz wiele niespodzianek. Udział w  targach jest bezpłatny, jednak aby skorzystać z wszystkich atrakcji i dać znaleźć się pracodawcom, również po targach, koniecznie należy się zarejestrować. Dzięki temu zyskujesz możliwość, m.in.: zrobienia sobie profesjonalnego zdjęcia do CV, skorzystania z  porad doradcy kariery, korekty Twojego CV w  języku angielskim (Native Speaker), stworzenia profilu zawodowego w bazie CV przeglądanej przez pracodawców, nawet kilka miesięcy po targach. Więcej informacji na stronie www.targi.praca.pl

l Akademickie Targi Pracy, Wrocław

l JOBS SPOT 2/3 marca 2016

W dniach 8–9 marca 2016 roku w godzinach 9:30–16.00 w Zintegrowanym Centrum Studenckim Politechniki Wrocławskiej,w budynku C-13 odbędą się Akademickie Targi Pracy, które są cyklicznym projektem Fundacji Manus organizowanym przy współpracy z Biurem Karier Politechniki Wrocławskiej. Podczas jubileuszowa 25. edycji organizatorzy spodziewają się około 80 pracodawców z całej Polski, co dla studentów stanowić będzie niepowtarzalną okazję do zapoznania się z najnowszymi ofertami pracy i staży. Więcej informacji: www.atp.manus.pl

Już 2 i 3 marca 2016 r. odbędzie się wiosenna edycja targów Jobs Spot Kraków i Jobs Spot Śląsk. Targi odbywają się na uczelniach i są dobrym sposobem bezpośredniego dotarcia z ofertą do studentów i absolwentów. Serdecznie zapraszamy pracodawców do udziału w  targach. Terminy i lokalizacje: – 2 marca 2016 r. Jobs Spot Kraków, Wydział Zarządzania i Komunikacji UJ, ul. Łojasiewicza 4, Kraków (Kampus UJ) – 3 marca 2016 r. Jobs Spot Śląsk, Wydział Filologiczny, ul. Grota Roweckiego 5, Sosnowiec.

l 14. Środkowopomorskie

Targi Pracy Kronospan Job Fair 2016, Koszalin

Biuro Karier Politechniki Koszalińskiej zaprasza do uczestnictwa w 14. Środkowopomorskich Targach Pracy Kronospan Job Fair 2016, które odbędą się 17.03.2016 r. w godz. 10.00–15.00 w Hali Widowiskowo – Sportowej w Koszalinie. Targi są jedną z największych tego typu imprez w  województwie zachodniopomorskim. W  poprzednich edycjach Targów udział brało ponad 70 firm i instytucji oraz blisko 3000 osób poszukujących pracy. Targi są kierowane do wszystkich osób zainteresowanych podjęciem pracy w  regionie, w  tym szczególnie do studentów i absolwentów naszej Uczelni. Więcej informacji: www.targipracy.koszalin.pl 74

l 15. Forum Młodej Logistyki oraz Targów

Pracy Transportu i Logistyki

W dniach: 10.03.2016–11.03.2016 w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej odbędzie się 15. Forum Młodej Logistyki oraz Targi Pracy Transportu i Logistyki organizowane przez Studenckie Koło Logistyki Stosowanej działające przy Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. FML to największa i najstarsza konferencja, która rozpoznawana jest przez przedstawicieli czołowych firm logistycznych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Podczas tych dwóch dni dochodzi do konfrontacji teorii z  praktyką oraz wymiany wiedzy i doświadczeń między specjalistami i studentami. Uczestnicy konkursu mają świetną okazję, aby wykazać się swoją wiedzą przed Kapitułą Ekspertów, która ocenia ich rozwiązania. www.semestr.pl


FIN t a r g i p r a c y TAR HR

iekawsze imprezy studenckie! l Akademickie Targi Pracy JOBBING Już 2 marca 2016 w Centrum Konferencyjnym Kopernik odbędzie się 10-ta edycja Akademickich Targów Pracy JOBBING organizowana przez biura karier i Stowarzyszenie ABK. Nasze doświadczenie mówi, że klasyczne targi pracy to za mało, aby połączyć potrzeby Pracodawców i Kandydatów do pracy. Dlatego Jobbing to targi z misją efektywnego kontaktu obu stron. Jobbing podzieliliśmy na specjalne strefy: praca–praktyki–staże, careerdate, warsztaty, interaktywna prezentacja i strefa wizerunku.

l Targi Pracy Zielona Góra 2016 Biuro Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na Targi Pracy 2016, które odbędą się w dniu 16 marca 2016 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczestnictwo w Targach to dla przedsiębiorców możliwość pozyskania dobrze przygotowanej, wykwalifikowanej kadry pracowników, stażystów i  praktykantów oraz trwałego zaistnienia w  świadomości akademickiej jako pracodawca. Dla Studentów i  Absolwentów to doskonała okazja na znalezienie wymarzonej pracy, określenia swojej drogi zawodowej na najbliższe lata czy zdobycia rozeznania w  rynku. Jak co roku targom towarzyszyć będą wykłady i warsztaty poruszające zagadnienia związane z rynkiem pracy. Oprac.: Teresa Szymczyk, Agata Blinkiewicz

DYSK SSD Slim S55 Przechowywanie danych dla wymagających

Filigranowy dysk SSD Slim S55 to optymalne rozwiązanie dla użytkowników ceniących jakość i wydajność w rozsądnej cenie. Dzięki wysokiej wydalności Slim S55 z łatwością ożywi nawet najbardziej wysłużone notebooki i komputery stacjonarne. Szereg wbudowanych mechanizmów zadba aby Twoje dane były bezpieczne a dzięki niskiemu poborowi energii Dysk SSD Slim S55 wydłuży pracę Twojego laptopa. Wydajność, wygoda i bezpieczeństwo danych – to znaki firmowe Slim S55. Dysk SSD Slim S55 objęty jest 3-letnią gwarancją producenta. Dstępny jest w pięciu pojemnościach: 60GB, 120GB, 240GB, 480GB oraz 960GB.

Silicon Power został uznany najlepszym dostawcą pamięci flash na targach branży IT Distree EMEA Monako 2016!

REKLAMA

www.semestr.pl

75


EW

76

edukacja i wyjazdy

www.semestr.pl


edukacja i wyjazdy

www.semestr.pl

EW

77


EW

edukacja i wyjazdy

A może nad morzem?

Dlaczego warto studiować w Gdańsku? S

tudia to szczególny czas w życiu każdego człowieka. To szczególny moment, w którym życie staje się bardziej dorosłe, rozwijasz się, decydujesz o swojej przyszłości, nawiązujesz znajomości i relacje, które mogą przetrwać długie lata, angażujesz się społecznie czy podejmujesz pierwsze prace. Podczas studiów tyle się dzieje! Dlatego tak ważne jest miasto, w którym studiujesz. Uwielbiasz miejsce, gdzie teraz mieszkasz i studiujesz, ale ciągnie Cię do czegoś nowego? A może chcesz całkowicie zmienić środowisko? System boloński dzielący okres studiów na licencjackie i magisterskie na szczęście to znacznie ułatwia. Nie musisz już przenosić się do innego miasta i zaliczać na uczelni różnic programowych. Wystarczy po prostu podjąć studia drugiego lub trzeciego stopnia w innym mieście. Gdzie? Najlepiej w Gdańsku, który kusi morzem możliwości.

Uczelnia dla Ciebie

Gdańskie uczelnie nie pozostają w tyle, jeśli chodzi o kontakty z biznesem. Politechnika Gdańska wraz z partnerami utworzyła w swoich murach nowoczesne centra: Centrum Nanotechnologii, gdzie prowadzone są badania na poziomie atomu, Centrum Energetyki Odnawialnej LINTE oraz Centrum Dydaktyczno-Badawcze Technologii Informacyjnych TASK. Brzmi profesjonalnie, prawda?

Klimat dla biznesu Studia, studiami, ale już wkrótce będzie czekała na Ciebie kariera zawodowa. Na szczęście w Gdańsku łatwo postawisz swoje pierwsze kroki na ścieżce kariery. Miasto jest przyjazne dla biznesu i stale się rozwija, przyciągając nowych inwestorów, coraz częściej z nowoczesnych branży, m.in. ICT. Tylko w ubiegłym roku swoje placówki otworzyły tu niemiecki ThyssenKrupp, hinduskie Wipro oraz PwC. W Gdańsku powstają też nowoczesne przestrzenie biurowe, jak np. BCB Business Park w Gdańsku Rębiechowie czy zlokalizowane w sąsiedztwie Uniwersytetu Gdańskiego Olivia Business Centre, która jest największym centrum biznesowo-biurowym w Polsce północnej. Gdańsk należy też do czołówki polskich miast, pod względem lokalizacji centrów usług dla biz-

Zapraszamy na stronę www.study-gdansk.com 78

fot. M. Szajewski

fot. M. Nicgorski

fot. M. Nicgorski

W Gdańsku czeka na Ciebie szeroki wybór uczelni publicznych i prywatnych. Wśród tych pierwszych najwięcej studentów mają Uniwersytet Gdański i  Politechnika Gdańska. Uniwersytet Gdański kształci w niemal wszystkich możliwych dziedzinach i oferuje studia na 65 kierunkach,

łącznie w zakresie 198 specjalności. Czym pochwalić ma się także Politechnika Gdańska, która należy do najlepszych uczelni technicznych w kraju, w dodatku po raz piąty z rzędu uplasowała się na drugim miejscu w ministerialnym rankingu mierzącym popularność uczelni wśród kandydatów na studia. Myślisz o czymś bardziej specjalistycznym? Inne uczelnie, które również cieszą się dobrą renomą, to Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i  Sportu, Akademia Muzyczna oraz Akademia Sztuk Pięknych. Mało tego, w Gdańsku znajduje się ponadto 9 uczelni niepublicznych. Jest więc w czym wybierać. Z pewnością znajdziesz tu dla siebie wymarzony kierunek studiów. Bez dwóch zdań wszystkie uczelnie stale się rozwijają i stawiają na nowoczesność. Wystarczy popatrzeć na nowiusieńkie kampusy, które przypominają te z amerykańskich filmów. Nie gorzej jest też z nowoczesnymi pracowniami. Na przykład studenci GUM mogą ćwiczyć umiejętności praktyczne w coraz liczniejszych pracowniach fantomowych i multimedialnych, np. Pracowni Pacjenta Symulowanego, Aptece Szkoleniowej, Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich czy Centrum Medycyny Inwazyjnej.

www.semestr.pl


edukacja i wyjazdy

nesu, które zatrudniają wielu młodych ambitnych absolwentów, a także oferują stanowiska umożliwiające łączenie pracy i studiów. Działają tu np. oddział IT niemieckiej Lufthansy, centrum usług finansowo-księgowych firmy Bayer czy Arla Global Financial Service Centre, w którym pracę znajdują zarówno absolwenci kierunków związanych z finansami, jak i biegle władający językami obcymi. Niedawno w Gdańsku otworzyła się także amerykańska korporacja z branży finansowej State Street. Uruchamiany oddział na początku zatrudni 350 specjalistów, a docelowo nawet 1200 pracowników. Na brak miejsc pracy nie można więc w Gdańsku narzekać. A może marzy Ci się własny biznes? W Gdańsku to także jest możliwe, a miasto jest otwarte na młodych przedsiębiorców. Znajdziesz tutaj przestrzenie coworkingowe i biura do wynajęcia na godziny – np. w przestrzeni O4 na terenie Olivia Business Centre czy zlokalizowany w Garnizonie Kultury w Gdańsku Wrzeszczu Clipster. Clipster to unikatowe na skalę krajową miejsce, gdzie osoby pracujące nad swoim pomysłem, oprócz miejsca do pracy, dostaną nie tylko wsparcie mentorów, ale mogą tam także zamieszkać w mikroapartamencie! Na wsparcie mogą liczyć także inni start-upowcy dzięki inicjatywom akceleracyjnym Alfabeat oraz Gdańskiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości STARTER.

Międzynarodowo Nie można też zaprzeczyć, że Gdańsk to wyjątkowo międzynarodowe miasto. Nie chodzi tu tylko o licznych zagranicznych turystów przechadza-

jących się nad Motławą. Prawdą jest, że między innymi dzięki gdańskiemu portowi lotniczemu i połączeniom morskim, miasto odwiedzają rzesze turystów. Ale w języku angielskim na ulicach rozmawiają także mieszkańcy miasta! Dzięki rozwojowi biznesu w Gdańsku pracuje wielu młodych profesjonalistów z zagranicy, a dzięki ofercie uczelni na miejsce studiów wybierają je studenci z innych, często bardzo odległych krajów. Najwięcej studentów zagranicznych ma Gdański Uniwersytet Medyczny, który na Wydziale Lekarskim otworzył anglojęzyczne studia otwarte dla kandydatów z całego świata. Na całej uczelni studiuje ponad 700 studentów z zagranicy! Wysoką liczbą studentów zagranicznych mogą się też poszczycić Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska. Co ciekawe, już drugi rok z rzędu w ogólnopolskim konkursie INTERSTUDENT, organizowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, laureatami zostają studenci uczący się w Gdańsku – w zeszłym roku była to studentka z USA ucząca się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a w tym studentka z Hiszpanii studiująca architekturę na Politechnice Gdańskiej. – Z roku na rok w Gdańsku studiuje coraz więcej obcokrajowców. Internacjonalizacja gdańskich uczelni ma wpływ nie tylko na ich pozycje w rankingach, ale także znaczenie w środowisku naukowym. Umiędzynarodowienie uczelni jest też czynnikiem rozwoju dla miasta i regionu. Korzystają na tym także polscy studenci, którzy mają dzięki temu nie tylko szlifować swoje umiejętności językowe, ale także uczą się współpracy w międzynarodowym środowi-

EW

sku – Monika Zdroik, koordynatorka projektu „Study in Gdańsk” z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Gdańsk cieszy się też ogromną popularnością jako miejsce na odbycie wymiany Erasmus. Wielu zagranicznych studentów zakochuje się jednak w mieście i postanawia tu zamieszkać na dłużej.

Sport, kultura i morze Tu ciągle się coś dzieje. Gdańsk znany jest z organizacji dużych imprez sportowych, takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA 2012™, FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 czy Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej 2016. Na porządku dziennym są jednak także wydarzenia sportowe mniejszej rangi, które można nie tylko oglądać jako widz, ale także wziąć w nich udział. W Gdańsku dzięki szerokiej ofercie kulturalnej nie brakuje też innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Koncerty? W licznych obiektach sportowo-widowiskowych ciągle odbywają się jakieś wydarzenia. Imprezy? Trójmiasto nocą to nie tylko imprezowy Sopot, ale też liczne studenckie puby i kluby rozsiane po starówce. Wreszcie, nie oszukujmy się – Gdańsk ma jeszcze to coś. Bo gdzie indziej w Polsce zaraz po zajęciach wyskoczysz na plażę, a późnym wieczorem zabierzesz dziewczynę na romantyczny spacer brzegiem morza o zachodzie słońca? To wcale nie muszą być historie znane z Erasmusa – takie rzeczy czekają na Ciebie tylko w Gdańsku.

Budynek Neofilologii oraz administracji centralnej UG fot. Sekcja ds. Marketingu UG

www.semestr.pl

79


EW

edukacja i wyjazdy

EFEKTYWNA NAUKA Zmysły a nauka

© Minerva Studio / Bigstock®

Dzięki zmysłom poznajemy świat, odbieramy informacje. Pomagają nam one również w nauce. Bardzo często bywa tak, że któryś z  nich jest rozwinięty lepiej niż inne. Metodę utrwalania wiedzy powinniśmy dostosować do naszych wrodzonych predyspozycji. Istnieją cztery style uczenia się związane z naszymi zmysłami: R E K L A M A

Zapraszamy do studiowania naszych kierunków: ENG

Inżynieria Zarządzania

NOWY KIERUNEK

Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej reprezentuje najwyższy, europejski poziom kształcenia. Wykwalifikowana kadra naukowa, zajęcia praktyczne, sale dydaktyczne z wyposażeniem multimedialnym, nowoczesne pracownie komputerowe to tylko niektóre zalety, 80

Zarządzanie

Management

Zarządzanie w języku angielskim NOWY KIERUNEK

które umożliwią Ci komfortową naukę. Tutaj nowoczesność spotyka się z historią, ponieważ zajęcia odbywają się w odrestaurowanych budynkach należących niegdyś do elity łódzkich fabrykantów. Jednak nauka to nie wszystko, co oferujemy. Nasz Wydział‚ to także możliwość realizacji

Zarządzanie i inżynieria produkcji

Inżynieria Bezpieczeństwa Pracy

swoich ambicji i zdobywania nowych umiejętności w Organizacjach Studenckich i Kołach Naukowych. To także możliwość realizacji sportowych pasji, a w wolnych chwilach, oderwania się od nauki w klubach studenckich.

www.oizet.pl

Studiuj na wyjątkowym Wydziale jednej z najlepszych uczelni w Polsce!

www.semestr.pl


l wzrokowy notatki wzrokowców powinny zawierać tabelki, wykresy, podkreślenia, mapy myśli, czyli wszystko to, co będzie skupiało wzrok, zdecydowanie ułatwi naukę; l czuciowy wykorzystujący zmysł dotyku, węchu, smaku. Nauka odbywa się poprzez wykonywanie czynności, angażowanie w naukę wielu zmysłów. Eksperymenty i doświadczenia będą idealnym sposobem na jej urozmaicenie. Osoby preferujący ten styl bez problemu radzą sobie z egzaminami ustnymi;

INSTYTUT BADAŃ SYSTEMOWYCH POLSKIEJ AKADEMII NAUK NIESTACJONARNE STUDIA DOKTORANCKIE

l słuchowy studenci będący słuchowcami powinni chodzić na wykłady, nagrywać je, uczyć się i czytać na głos, a także używać audiobooków. Hałas działa na nich szczególnie rozpraszająco;

„TECHNIKI INFORMACYJNE TEORIA I ZASTOSOWANIA”

l ruchowy osoby preferujące ten styl powinny np. rytmicznie chodzić po pokoju i powtarzać notatki. W ten sposób aktywują własne mięśnie oraz mózg. Dobrym pomysłem będzie też nauka poprzez odgrywanie ról czy uczestniczenie w różnych czynnościach.

OFERUJEMY • najnowsze światowe kierunki badań

Metody szybkiej i efektywnej nauki

Jak przygotować siebie oraz otoczenie do nauki? Przede wszystkim należy zrobić porządek w miejscu przeznaczonym do nauki, a następnie wywietrzyć pokój. Usiądź wygodnie przy biurku w  dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Wyłącz telefon, czat na Facebooku, a  najlepiej w  ogóle komputer. Koncentruj się tylko na nauce. Najlepiej czytaj rano, zaraz po przebudzeniu. Jeśli lubisz, możesz uczyć się przy muzyce, to żaden problem. Pamiętaj jednak, żeby nie była ona zbyt głośna. Naukowcy polecają muzykę barokową, która zwiększa naszą wydolność umysłową. Oprócz tego na rynku dostępne są specjalne nagrania pobudzające prace mózgu. Istotne jest również to, co jesz i pijesz. Szczególnie polecana jest dieta wegetariańska, które nie obciąża organizmu (owoce, warzywa). Pij też dużo wody! Ubytek 10% wody powoduje złe samopoczucie, bóle głowy, kłopoty z oddychaniem, a co za tym idzie spadek koncentracji. Dbaj również o swoją kondycję. Ciało i umysł są elementami tego samego systemu. Ćwiczenia powodują wytwarzanie w naszym organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które ułatwiają naukę. Paulina Sobczyk www.semestr.pl

• indywidualny tok studiów pod kierunkiem ekspertów z szeregu instytucji naukowych • interesujący program nauczania • udział w wykładach i seminariach • coroczną monografię z recenzowanymi R E K L A M A

Opanowanie obszernego materiału w krótkim czasie jest rzeczą bardzo trudną, jednak istnieje wiele sposobów, dzięki którym uporamy się z grubymi podręcznikami szybciej i skuteczniej. Przede wszystkim wskazane jest podzielenie całego materiału na mniejsze porcje, np. przy użyciu kryterium tematyki. Mniejsze partie wiedzy są przyswajane zdecydowanie lepiej i na dłużej. Po opanowaniu mniejszego fragmentu materiału zrób krótką przerwę, a po przerobieniu np. całego tematu – przerwę 30–90 minutową. Czemu mają służyć te okresy odpoczynku? Mózg nie lubi monotonii i zaczyna zmniejszać swoje obroty po ok. 30 minutach nauki. Spada wówczas poziom przyswajania, zrozumienia i zapamiętywania. Bardzo ważne są też powtórki. Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus badał krzywą zapominania, czyli zależność pomiędzy ilością przechowywanych informacji a upływem czasu. Zauważył, że najwięcej zdobytej wiedzy tracimy w  ciągu pierwszych dni od momentu jej opanowania. Co więcej, dostrzegł, iż w ciągu pierwszej godziny po zakończeniu nauki zapominamy 50% materiału. Jeśli zdamy sobie sprawę z istnienia tego procesu, będziemy mogli skutecznie mu zaradzić. Mnemotechniki są idealnym sposobem na uniknięcie szybkiego zapominania. Wykorzystują nasze naturalne zdolności oraz zmysły. Dzięki nim nie wkuwamy na pamięć, lecz uczymy się poprzez zabawę. Nauka staje się przyjemnością i przestaje być nieprzyjemną koniecznością.

artykułami doktorantów • pomoc materialną w formie stypendiów i zapomóg • rozwój kariery naukowej • spotkania integracyjne TEMATYKA • zagadnienia i zastosowania sztucznej inteligencji oraz inteligencji obliczeniowej • tworzenie algorytmów i budowa oprogramowania • techniki internetowe i multimedialne • metody informatyki w badaniach systemowych, podejmowanie decyzji • modelowanie matematyczne KONTAKT I INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE ul. Newelska 6, 01-447 Warszawa, Poland tel. +48 22 3810 277 e-mail: Joanna.Runowska@ibspan.waw.pl http://www.ibspan.waw.pl/kategorie/ studia_doktoranckie


EW

edukacja i wyjazdy PwC utrzymają się one w czołówce trzech światowych potęg ekonomicznych przez co najmniej najbliższe 36 lat. Dzisiaj język hindi nie cieszy jeszcze się w  Polsce dużą popularnością, niewykluczone jednak, że w  przeciągu kilku lat może to ulec zmianie. Nauka języków rodem z Azji może okazać się strzałem w  dziesiątkę, szczególnie dla osób planujących karierę w  międzynarodowych korporacjach.

Obywatele Europy

NAJWAŻNIEJSZE JĘZYKI OBCE Który język obcy będzie najcenniejszy w przyszłości?

Z

prognozy gospodarczej firmy PwC wynika, że wkrótce przydatna może być znajomość takich języków obcych jak chiński, rosyjski czy nawet hindi. Co do jednego nie ma wątpliwości: absolutną podstawą rozwoju zawodowego jest i będzie znajomość języka angielskiego. W czasach globalizacji posługiwanie się językami obcymi to jedna z  najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Rozwijając kompetencje lingwistyczne – inwestujemy w  swoją przyszłość. Warto zatem wiedzieć, która inwestycja może z  biegiem lat okazać się najbardziej trafiona.

Egzotyczna nisza Nauka języka chińskiego jest w Polsce stosunkową nowością i od około 5 lat wzbudza 82

coraz większe zainteresowanie. Ten trend spowodowany jest ogromem potęgi, jaką stanowią Chiny, przede wszystkim pod względem gospodarczym. Z raportu firmy PwC „World In 2050” wynika, że w już 2030 r. Chiny zdetronizują USA, które obecnie dominuje na rynku ekonomicznym i  konsekwentnie utrzymają pierwsze miejsce przez kolejne 20 lat. Obecnie chiński już jest najbardziej rozpowszechnionym językiem świata. Używa go ponad miliard osób na całej planecie i liczba ta nieustannie rośnie. Znaczenie chińskiej gospodarki razem ze stopniem rozpowszechnienia tego języka może znacząco wpłynąć na rynek pracy i  ustalić nowe kryteria przy rekrutacji pracowników, a  także w  wyborze partnerów biznesowych. Drugim azjatyckim krajem najlepiej rozwiniętym gospodarczo są Indie i według prognozy

Nasz kraj jest na różne sposoby powiązany z innymi państwami należącymi do Unii Europejskiej, może warto zatem zaangażować się w  naukę języków europejskich. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie języków rodem z Europy jest hiszpański. Choć estymowane liczby osób posługujących się nim na całym świecie są różne w zależności od źródła, to wszystkie nasuwają jeden wniosek: hiszpański zdecydowanie plasuje się w czołówce czterech najbardziej przydatnych języków świata. Jest używany nie tylko w Europie, ale i  w  krajach Ameryki Południowej, przyciąga prostotą form gramatycznych oraz przyjemnym brzmieniem.

Głównie angielski Niezależnie od charakteru przyszłych przemian gospodarczych, bez wątpienia w najbliższych latach to język angielski pozostanie podstawowym narzędziem komunikacji na świecie. – Liczba osób mówiących po angielsku na całej planecie przekroczyła już 500 milionów. Ten język nie tylko zdominował świat przedsiębiorstw i  handlu, ale jest też dodatkowo popularyzowany przez hollywoodzkie produkcje filmowe. Dzięki rozwojowi biznesu zmienił się także cel nauki języka angielskiego. W  dzisiejszych czasach większość osób nie uczy się go po to, żeby doskonale naśladować brytyjską wymowę, a raczej stawia na umiejętność skutecznej komunikacji” – tłumaczy Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou. Nawet przy uwzględnieniu potencjału Chin Stany Zjednoczone wciąż będą jednym z najbardziej wpływowych państw w  jutrzejszym świecie ekonomicznym, co potwierdzają badacze z firmy PwC. Razem z gospodarką USA na topie utrzyma się język angielski – obowiązujący jako urzędowy nie tylko w Stanach i Wielkiej Brytanii, ale i w innych państwach takich, jak Nowa Zelandia, Australia czy Kanada. Dlatego największe szanse sukcesu zawodowego mają osoby, które potrafią dobrze nim posługiwać się i  uzupełniają tę wiedzę znajomością innego, może jeszcze nie tak popularnego w Polsce języka obcego. Korneliusz Smolik www.semestr.pl


edukacja i wyjazdy

WIE

SIEB W Z R E I W U D Z I, U L W Y M Y Z R

ZAC Status

ZNI

J ST

UDI

AD

EW

I E!

OKT ORA

doktor anta u NCK możliw wiedz y oraz i IE uzyska Ci rozwój n au nie róż nych S kowy, pogłę TYPEN b DIÓW. ienie

!

Zapraszamy wszystkich chętnych absolwentów do wzięcia udziału w rekrutacji na stacjonarne i niestacjonarne studia doktoranckie od roku akademickiego 2016/2017.

Termin składania dokumentów upływa: 29 kwietnia 2016r studia stacjonarne 26 sierpnia 2016r. studia niestacjonarne

www.semestr.pl

Serdecznie zapraszają pracownicy Studium Doktoranckiego, Plac Hallera 1, piętro II, pokój 236 i 237 , telefon: 42 272 50 79; 272 50 80; 272 50 81; 272 50 82 , http://doktoranckie.umed.pl/

83


ed n a usktaucdj iaa ci hw y j a z d y

Twoje plany

© dolgachov / Bigstock®

EDU EW

Ile razy w życiu mówiłeś sobie, że chcesz coś zrobisz, stawiałeś sobie pewne cele, ale nigdy ich nie zrealizowałeś? Pewnie było tak nie raz. Wiosna jest idealnym czasem, by doprowadzić do skutku wiecznie odkładane na przyszłość plany.

Skąd te problemy? Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, nie zostały postawione konkretne cele („Nauczę się języka obcego”). Po drugie, zamierzenia nie były realne („W ciągu miesiąca zrobię kurs na prawo jazdy”). Po trzecie, nie został określony moment ich realizacji („Zapiszę się na kurs komputerowy”). Po czwarte, zostały sformułowane w sposób negatywny („Nie będę marnował czasu na oglądanie telewizji”). To najczęstsze błędy, jakie popełniamy. Wyznaczenie drogi Weź kartkę, długopis i spisz wszystkie swoje cele. Podziel je na główne i poboczne. Działaj metodą małych kroczków. Realizacja konkretnych, codziennych zadań przybliży Cię do osiągnięcia sukcesu. Określając swoje plany, nie zapominaj, że muszą być one wyłącznie Twoje. Nie sugeruj się opiniami członków rodziny czy przyjaciół. Sam wiesz, czego tak naprawdę pragniesz. Myśl realistycznie Postanowienie musi być realne. Ustal kolejność realizacji swoich założeń. Zastanów się, czego potrzebujesz do wykonania celu głównego. Może powinieneś zapisać się na dodatkowy kurs, poszerzyć swoją wiedzę, by ła-

twiej było Ci zrealizować plan? Podejdź do całego procesu ze spokojem i cierpliwością. Pamiętaj, że każdy dzień przybliża Cię do sukcesu. Ustal końcowy termin realizacji Nie zapominaj o  tym, że realizacja celu musi dać się określić według obiektywnych kryteriów. Określ, ile dajesz sobie czasu. Realizując swoje postanowienia, ustalaj tygodniowe zadania. Kontroluj i  weryfikuj swoje osiągnięcia. Może się okazać, że ustawiłeś poprzeczkę zbyt wysoko. Zmniejsz limit, ale nie rezygnuj i konsekwentnie pracuj dalej. Myśl pozytywnie Nasz mózg nie odróżnia wyobrażeń od prawdziwych wydarzeń. Pozytywne myślenie o sukcesie i wiara w to, że uda się go zrealizować, dają duże szansę na to, że faktycznie tak się stanie. Nikt nie zagwarantuje, że na twojej drodze nie pojawi się żaden problem. Pojawi się, i to niejeden! Traktuj je jako wskazówkę, odnajdź przyczynę niepowodzenia i wyeliminuj ją. Spróbuj jeszcze raz, a potem ponownie. Próbuj do skutku, to zbuduje chęć do walki. Pomocna dłoń W dążeniu do realizacji celu nieocenioną rolę odgrywają bliskie osoby, nie zapominaj o tym. Mów im o swoich planach, o tym, co chcesz osiągnąć, i proś o wsparcie, gdy będziesz go potrzebował. A może Twoi bliscy mają podobne plany? Połączcie siły i wspólnie wytrwale dążcie do ich realizacji. Razem wspaniale przeżywa się sukcesy, ale i lepiej znosi porażki. Kieszonkowa motywacja Spisz na kartce wszystkie swoje plany i miej ją w zasięgu ręki. Będziesz mógł kontrolować drogę, którą zmierzasz, sprawdzisz, gdzie jesteś, jaką odległość masz za sobą i co jeszcze Cię czeka. Za każdym razem, gdy będziesz ją przeglądać, przypomnisz sobie, do czego dążysz. Da Ci to siłę, by wytrwać w staraniach. Podsumowując... Żeby żyć życiem, jakiego pragniesz, musisz wiedzieć, czego chcesz. Gdy już się tego dowiesz, staraj się to realizować. Dzięki ciężkiej pracy i konsekwencji będziesz mógł to osiągnąć. Uwierz, że dasz radę. Miej realną wizję, wracaj do niej w myślach, zobacz jakie korzyści czekają na Ciebie, gdy wytrwasz w swoim postanowieniu. Otaczaj się ludźmi, którzy będę Cię dopingować i wspierać. Ucz się na błędach. Koncentruj się na swoim zadaniu. Bądź cierpliwy i pamiętaj: „Nie nabędzie mądrości, kto nie ma cierpliwości”. Emilia Jędrzejczyk

R E K L A M A

84

www.semestr.pl


edukacja i wyjazdy

www.semestr.pl

EW

85


rys. © Bartek Belniak

BeLNiak rYsujE

LUZ

Epitafia dla studentów

Strofy ŻakA

Student

Student geografii

Reinkarnacja rzeczą jest bezsprzeczną Student. Skserował się na wieczność

Tu leży student geografii Do grobu łatwo trafił

Student medycyny

Żył w euforii dla historii Do praktyki przeszedł z teorii

Student historii

Nie zdążył nabytych mądrości wdrożyć I dożyć

Student filologii germańskiej Kaputt Nicht gut

Student matematyki

Student chemii Wlał H2O do SO(OH)2 W swym błędzie trwa

Student fizyki Przekonał się, że fizyka To podejmowanie ryzyka

Liczył I się przeliczył

Student politechniki

Student biologii

Umarł – czym udowodnił, że na polibudzie Też żyją ludzie

Paradoks prawdziwy Uczył się o organizmach żywych

www.semestr.pl Bezpłatny ogólnopolski magazyn studencki ISSN 1425-8307 Nakład: 100.000 egz. REDAKCJA Witold Przydróżny (redaktor naczelny), Paweł Orłowski (koordynator projektu), Agata Blinkiewicz, Anna Wielaka (korekta) WSPÓŁPRACA Bartłomiej Belniak, Marzena Cyboran, Kamil Dyba, Paweł Skarżyński, Teresa Szymczyk, Damian Wojciechowski, Joanna Biedalska, Tomasz Wiśniewski, Emilia Kieliszewska, Karolina Pajkiert, Joanna Doktorska, Joanna Biegalska, Aleksandra Sudowska, Małgorzata Zdanewicz, Magdalena Urbaniak,

Mateusz Bernat, Katarzyna Marcisz, Anna Streczeń, Emilia Jędrzejczyk, Anna Tabisz, Sylwia Konik, Aleksandra Dobrowolska, Marzena Majsan BIURO REKLAMY Jacek Knysak, Katarzyna Perdek, Grzegorz Szewczuk PROMOCJA Teresa Szymczyk KOLPORTAŻ I DYSTRYBUCJA Grzegorz Szewczuk, Ewelina i Robert Lewandowscy, Paweł Skarżynski, Marta Rzymka, Katarzyna i Tomasz Sołtys, Adam Gamrot, Jakub Albin, Adam Kwiatkowski, Michał Skowron, Stanisław Nidecki, Andrzej Żurkowski STUDIO DTP Wojciech Miatkowski, www.literro.com GRAFIKA NA OKŁADCE Tomasz Wiśniewski ADMINISTRATORZY WWW Tomasz Babczyński, Krzysztof Bojakowski ADRES REDAKCJI I WYDAWCY Magazyn Semestr, Media Service, ul. Hufcowa 14, 52-244 Wrocław

DRUK Media Magazines, Bydgoszcz WYDANIE INTERNETOWE www.semestr.pl, www.issuu.com/semestr Materiałów niezamówionych nie zwracamy oraz zastrzegamy sobie prawo ich redagowania, adiustacji, skracania i zmian. Za treść reklam i ogłoszeń Redakcja ani Wydawca nie odpowiada oraz rezerwuje sobie prawo do odmowy ich publikacji. Wszystkie prawa zastrzeżone. Przedruki i inne rozpowszechnianie tylko za pisemną zgodą Wydawcy. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY: WSPOLPRACA@SEMESTR.PL


www.silicon-power.com

Dysk SSD Silicon Power S55

Silicon Power daje kopa! Przyspiesz swój komputer!

Z dyskami SSD Silicon Power Twój komputer będzie otwierał aplikacje w mgnieniu oka i pracował wydajnie, jak nigdy dotąd! To nowa generacja urządzeń do przechowywania danych: lekkie, łatwe w obsłudze i optymalne dla kieszeni. Instalacja dysku Silicon Power jest banalna.Skopiuj najważniejsze dane, usuń stary dysk, zastępując go jednym z dysków SSD Silicon Power – i gotowe!

Szukasz modelu najlepszego dla siebie? Silicon Power ma w ofercie dyski w seriach Slim (S) do notebooków i Velox (V) do komputerów stacjonarnych. Jeśli szukasz mocy w przystępnej cenie – wybierz bestsellery Slim/Velox 55 albo S/V 60. Wydajność jest dla Ciebie priorytetem? Model S/V 70 będzie komfortowym rozwiązaniem i ma aż 5 lat gwarancji. Dużo grasz? Postaw na ultraszybkie modele S/V 80 i S/V 85.

Zaufaj liderowi branży! Silicon Power to najlepszy dostawca pamięci flash nagrodzony na targach Distree EMEA Monako 2016.

karty pamięci | przenośne dyski twarde | dyski SSD | pamięci DRAM | pendrive`y Tu między innymi kupisz produkty Silicon Power:

www.allegro.pl

Profile for Magazyn SEMESTR

Magazyn SEMESTR Wydanie Wiosna 2016  

Kariera: * w ITC / Inżyniera * w BPO / SSC * w Finansach i Ubezpieczeniach * w FMCG i Handlu # Studia & Wyjazdy! * Praca za granicą * Targi...

Magazyn SEMESTR Wydanie Wiosna 2016  

Kariera: * w ITC / Inżyniera * w BPO / SSC * w Finansach i Ubezpieczeniach * w FMCG i Handlu # Studia & Wyjazdy! * Praca za granicą * Targi...

Profile for semestr