Page 1


GELECEĞİN SAKARYA’SINI İNŞA EDİYORUZ ... .

Değerli Hemşehrilerim Her şey insan içindir anlayışıyla, sizlerin günlük yaşamını kolaylaştırmak için göreve gelen ve bu makamları bir emanet olarak gören bizlerin temel hedefi, güzel Sakarya’mızı dünyanın en yaşanabilir kentleri arasına sokmaktır. Bu anlayış doğrultusunda hareket etmeyi kendisine misyon edinen bizler, siyasette

ve yönetimde yepyeni bir dil ve çağdaş bir anlayış geliştirdik. Görev yaptığımız bu iki yıllık süre zarfında, yerel hizmetleri imkânlarımız ölçüsünde zamanında, hızlı, kaliteli ve daha ucuz sunmak için çalıştık. Önümüze somut ve rasyonel hedefler koyduk ve bu hedefleri gerçekleştirmek için çalıştık.


Halkımızın talepleri konusunda hassasiyet gösterdik ve başarımızı hemşerilerimizin memnuniyetinde aradık. İstişareye, işbirliğine ve katılıma dayalı bir yönetim anlayışı sergiledik. Ortak akılla hareket ettik; hemşerilerimizin, gönüllü kuruluşların, meslek odalarının, hemşeri derneklerinin ve paydaşların görüşlerine değer verdik.

İki yıl böyle geçti. Şimdi ileriye bakıyoruz. Yaptığımız işleri tabii ki yeterli görmüyoruz. İyisini yapan daha iyisini de yapar anlayışından hareketle gelecekte dönemde bugüne kadar yaptıklarımızın daha fazlasını yapmayı amaçlıyoruz.

Sosyal belediyecilik anlayışı doğrultusunda hareket ettik. İmkânlarımız ölçüsünde, kimsesizlerin, yetimlerin, yoksulların, garibanların, özürlülerin yanında yer aldık. Kentimizi bir kültür kenti yapmaya çalıştık. Bu doğrultuda kültürel faaliyetlere ağırlık verdik. Çoğulculuktan yana tavır aldık. Toplumun tüm kesimlerini kucakladık.

Biz Büyükşehir Belediyesi olarak ilk günkü heyecanımızla yolumuza devam ediyoruz.

Şehrimizin daha yaşanabilir bir şehir olması için;Vatandaşlarımızın yaşamlarını daha da Hizmetlerin sunumunda halkımızın tercihleri ile kolaylaştıracak çalışmaların hayata geçirilmesi kentimizin gereklerini bağdaştırmaya çalıştık. için; Sakarya’nın çok kültürlü yapısıyla sadece Halkımıza karşı hep dürüst olduk. Şeffaf ülkemizde değil, dünya da örnek gösterilen ve hesap verebilen bir yönetim oluşturduk. bir kent olması yolunda atacağımız adımlar, Kaynakların nereye nasıl harcandığını açıkladık. gerçekleştireceğimiz çalışmalar için;

Bu kitapçıkta da ortaya koyduğumuz gibi, verdiğimiz sözlerin arkasında durmanın ve siz değerli halkımıza hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Daha güzel bir Sakarya’da buluşmak umuduyla…

Çevreye duyarlı, sürdürülebilir sanayileşmeden yana tavır aldık. Sakarya’nın varlıklarını ekonomik değer haline getirmeye çalıştık. Halkımızın çıkarlarını her şeyin üzerinde gördük. Uzun dönemli düşündük, stratejik hareket ettik, sorunlara kalıcı çözümler üretmeye çalıştık.

Zeki TOÇOĞLU

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı


İçindekiler 06

22

38

08

24

40

10

26

42

12

28

44

30

46

16

32

48

18

34

50

20

36

52

TEKNOLOJİNİN GERİSİNDE KALMADIK

ELEKTRONİK ATIKLARI TOPLAMA PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

RÜSTEMLERDE SENTETİK SAHA YAPTIK

HİDRO ELEKTRİK SANTRALLERİNDEN İLKİNİN TEMELİNİ ATTIK

HAYVAN PAZARI YENİ YERİNDE

III. İSALE HATTI DEVREDE

İTFAİYEYE KAPALI SPOR SALONU YAPILDI

TARİHİ ÇARK ASLINA UYGUN İNŞA EDİLDİ

SÜPÜRGECİLER SİTESİ İNŞAATI TAMAMLANDI

HAREKET AMİRLİĞİNE MODERN BİNA

14

ULAŞIM FİLOMUZA 36 YENİ OTOBÜS

TIBBİ ATIK TESİSİ DEVREYE GİRDİ

AKILLI KART (KART 54) UYGULAMASI BAŞLADI

315 BİN TON (246 KM) ASFALT ÇALIŞMASI YAPILDI

.

1. OSB’YE DUBLE YOL YAPILDI

SOKAK HAYVANLARI BAKIMEVİ HİZMETE GİRDİ

SAKARYA KENT ORKESTRASI KURULDU

YENİ YERLEŞİMLERDE YENİKENTPARKI KURDUK

ADNAN MENDERES CADDESİ YENİLENDİ

YAZLIK REKREASYON 1. ETAP ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

TEHLİKE ARZ EDEN 7 ORTA HASARLI BİNA YIKILDI

ANADOLU’NUN KÜLTÜR BAŞKENTİ SAKARYA

MAKİNE PARKIMIZI GENİŞLETTİK

132 ÇOCUK PARKI


54

72

90

56

74

92

58

76

94

60

78

96

62

80

98

64

82

100

66

84

102

68

86

104

KANALİZASYON ŞEBEKE YATIRIMLARIMIZ

ENGELLİLERİMİZİN YANINDA OLDUK

70

88

106

TMO’NUN YERİ BÜYÜKŞEHİRE DEVREDİLDİ

İÇMESUYU ŞEBEKE YATIRIMLARIMIZ

ERENLER’DE SENTETİK FUTBOL SAHASI YAPTIK

3. GİRİŞ AÇILDI

ERENLER’E YENİ DUBLE YOL

YAZLIK KAVŞAĞI ULAŞIMI RAHATLATTI

TERMİNAL KAVŞAĞI DÜZENLEMESİ

875 BİN ÇİÇEK DİKTİK

DONATIM KAVŞAĞI ELDEN GEÇİRİLDİ

TERMİNAL AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

HER HAFTA DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK

YENİKENT KÜLTÜR MERKEZİNİN İHALESİ BİTTİ

SAMEK’TE 40 FARKLI BRANŞTA EĞİTİM VERİYORUZ

YAZ KURSLARI AÇTIK

CENAZE HİZMETLERİ ARTIK ÜCRETSİZ

AKILLI KAVŞAK SİSTEMİNİ KURDUK

YAĞMURSUYU ÇALIŞMALARINDA DURMAK YOK

FERİZLİ VE SÖĞÜTLÜ’NÜN ATIKSU SORUNUNU ÇÖZDÜK

ARİFİYE KOLEKTÖR HATTINI TAMAMLADIK

5 YENİ İÇMESUYU ARITMA TESİSİ KURUYORUZ

ÇARK CADDESİ ÇEVRE DÜZENLEMESİNE BAŞLIYORUZ

YAZLIKTA SPOR MERKEZLERİ KURUYORUZ

KENT PARK’A SANAT GALERİSİ

ORHAN CAMİİ MEYDAN PROJESİ

NAKİL AMBULANSLARI ÜCRETSİZ HASTA TAŞIYOR


6

HİDRO ELEKTRİK SANTRALLERİNDEN İLKİNİN TEMELİNİ ATTIK Belediyemiz tarafından Sakarya Nehri’nin üzerinde kurulan santrallerin ilkinin temeli Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından atıldı. Santral yaklaşık 10 megawatt gücünde olacak ve 49 milyon kilowatt elektrik üretecek. . akan suyu, kurulacak HES’lerle birlikte bundan böyle Sakarya Nehri’nin boşa hem enerji üretimi hem de su kaynaklarının geliştirilmesi için kullanılacak. HES’in bir diğer önemli özelliğiyse, Türkiye’de ilk kez bir belediyenin enerji santrali kurması.


7


8

3. İSALE HATTI DEVREDE SASKİ tarafından inşa edilen ve Sakarya’nın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak nitelikte olan 3. İsale Hattı’nın çalışmaları tamamlandı. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Üçüncü İsale Hattı, Sakaryalı’nın hizmetine. sunuldu.


9


10

Tarihimize Sahip Çıkıyoruz

TARİHİ ÇARK ASLINA UYGUN İNŞA EDİLDİ Kent kültürü açısından büyük bir öneme sahip olan Tarihi Çark’ı şehre tekrar kazandırdık. Sakarya’nın simgelerinden olan Tarihi Çark, 1901 yılına ait kartpostaldan elde edilen görüntüsünden esinlenerek, Büyükşehir Belediyemiz tarafından Kent Park’ın içerisinde yeniden inşa edildi. Sakarya Nehri’nden verilen su ile dönmeye başlayan Tarihi Çark’ın çapı 16.30, genişliği ise 2,2 metre. Dakikada bir devir dönen Çark, tamamen ahşaptan ve hiç metal bağlantı elemanı kullanılmadan imal edildi.


11


12

HAREKET AMİRLİĞİ’NE MODERN BİNA Orta Garajlarda bulunan Hareket Amirliği’ne yeni bina inşa ettik. Orta Garajlar dediğimiz bu alandan birçok bölgemize belediye otobüslerimiz, özel halk otobüslerimiz ve minibüslerimiz hareket ediyor. O yüzden burası çok önemli bir yer. Burada hareket amirliğimiz vardı. Fakat prefabrike bir binada hizmet vermeye çalışıyordu. Şimdi o prefabrike binayı ortadan kaldırdık ve yerine çok güzel bir bina inşa ettik.. İnşallah bu güzel mekânda çok daha güzel hizmet vereceğiz. Ayrıca oradaki binanın ardından yeni peronlarda yapacağız. Etraftaki kötü görüntüleri de ortadan kaldıracağız.


13


14

ULAŞIM FİLOMUZA 36 YENİ OTOBÜS Ulaşım filosunun yenilenmesi amacıyla kent içinde toplu taşımada kullanılan araç filosunu ilk etapta 20 yeni otobüsle güçlendirdik. Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında üretilen 20 belediye otobüsü teslim törenin ardından 6 Kasım 2009 tarihinde seferlerine başladı. Vatandaşlarımızın daha rahat ve konforlu bir şekilde ulaşımlarını sağlamak adına 14 adet yeni otobüs almak için ayrıca . otobüslerimiz Nisan ayının başında ulaşım filomuza ihale gerçekleştirdik. Yeni dahil olacak. Son olarak Büyükşehir Belediyesi olarak 2 adet körüklü otobüs alarak ulaşım filomuzun gücüne güç katıyoruz.


15


16

TIBBİ ATIK TESİSİ DEVREYE GİRDİ Tıbbi Atık Tesisimizi 18 Ocak 2010 tarihinde hizmete açtık. Tesisimiz 2000 metrekare alan üzerinde kurulu ve 627 metrekare kapalı alana sahip. Tesis 5 ana üniteden oluşuyor. Tıbbi Atık Tesisimiz sayesinde ilimizdeki ve çevre . illerdeki bütün tıbbi atıklar bertaraf ediliyor.


17


18

PARALI BİNİŞLER TARİH OLDU.

AKILLI KART (KART 54) UYGULAMASI BAŞLADI Toplu taşıma araçlarında ücret ödemeleri, nakit kullanım yerine artık Kart . Kart 54 sistemi kurduk. Kart 54, Sakarya için özel 54 ile yapılmaya başlandı. tasarımı ile hızlı, ucuz ve kolay ulaşımı bir arada sunuyor.


19


20

TEKNOLOJİNİN GERİSİNDE KALMADIK Zamanın etkili kullanımı ve israfın önüne geçilmesi adına çağdaş bir uygulama başlattık ve Elektronik belge yönetim sistemini hayata geçirdik. Bu sayede belediyemizdeki tüm yazılı evrak akışı bilgisayar ortamında yürütülmekte olup, vatandaşlarımızın belediye hizmetleriyle ilgili olarak başvurularını internet ortamından yapabilmesini sağladık. Yeni Sistem ile İlgili Daire Başkanlıklarının düzenlemiş olduğu eğitim, kurs, seminer, gezi, turnuva gibi faaliyetlere de vatandaşlarımızın katılım kayıtları internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmekte Online Ödeme Kolaylığı Yeni uygulamasına başladığımız E-Belediye uygulaması ile vatandaşlarımız internet ortamından talep ve şikayetlerini çözüm masasına ulaştırabilmekte, meclis ve encümen kararlarına ulaşabilmekte, vergi mükellefi olan şahıs ve kurumlar (tc ve vergi no’larını kullanarak) sicil, borç, tahakkuk ve tahsilat bilgilerini sorgulayabilmekte, kredi kartı ile anında ödeme yapabilmektedirler. . İhaleler Canlı Yayında Şeffaf belediyecilikten asla uzaklaşmayacağız, hesap verebilirliği önemseyeceğiz dedik ve kamu sektöründe şehrimizde bir ilki gerçekleştirdik. Belediye meclis toplantılarımız ve ihalelerimiz web sitemiz üzerinden canlı olarak yayınlanmakta. Araç Takip Sistemini Kurduk Belediye araçlarımızın otokontrolünü sağlamak ve hemşerilerimizin konfor ve güvenliğini tesis etmek adına araç kontrol sistemini kurduk. Bu sayede belediye araçlarımızın ne kadar hız yaptığını, nerede bulunduğunu, nerelere gittiğini ve özellikle itfaiye araçlarımızın olay yerlerine varış sürelerine yönelik net verilere ulaşılmasını sağladık.


21


22

HAYVAN PAZARI YENİ YERİNDE Yeni Hayvan Pazarı’nı Ticaret Borsamız ile birlikte Alancuma’da yaptık. Erenler’de şehir merkezinde kalan Hayvan Pazarı yeni yerine taşınmış oldu. Böylelikle merkezdeki .kötü görüntüden ve kokudan kurtulmuş olduk.


23


24

İTFAİYE’YE KAPALI SPOR SALONU YAPILDI İtfaiye Daire Başkanlığımıza yeni kapalı spor salonu inşa ettik. İtfaiyecilerimiz artık bu salonda sporlarını yapıyorlar. Spor salonumuz toplam 300 metrekare. İçerisinde basketbol potaları, voleybol fileleri, kondisyon aletleri ve spor . yapabilmek için gerekli olan bütün malzemeler mevcut.


25


26

SÜPÜRGECİLER SİTESİ İNŞAATI TAMAMLANDI Zirai Aletler Sanayi Sitesi’nde toplam 2.5 dönüm arazi üzerine kurulan Süpürgeciler Sitesi’nde 48 süpürgeci esnafımıza yer yapıldı. Süpürgelerin teknolojik açıdan gelişmiş makineler kullanılarak yapılmaya başlandığı sitede zanaatkarlarımız. daha modern, daha çağdaş şartlarda çalışmalarını sürdürmektedirler.


27


28

315 BİN TON (246 KM) ASFALT ÇALIŞMASI YAPILDI 2009 ve 2010 yılı içerisinde de şehir merkezimiz başta olmak üzere, sınırlarımız içerisindeki bütün ilçelerde asfaltlama çalışması gerçekleştirdik. 2009 yılında toplam 90 bin ton asfalt çalışması yaparken 2010 yılı asfalt sezonunda toplam 225 .bin ton asfalt döktük. Büyükşehir Belediyemiz sınırları içinde yer alan ilçelerimizin büyük bir kısmında yapılan asfalt çalışmalarında ilçe belediyelerimizle ortak hareket edilerek, öncelikli ihtiyaçların giderilmesi sağlandı.


29


30

1. OSB’YE DUBLE YOL YAPILDI 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalar yapan Fen İşleri ekiplerimiz, OSB’nin kuzeyinde duble bağlantı yolu yaptı. Duble yol 720 metre uzunluğunda ve 7.5 metre genişliğinde yapıldı. Fen İşleri ekipleri, bağlantı yolunda 3500 ton da . asfalt dökerek, yolun yapımını tamamlandı.


31


32

SOKAK HAYVANLARI BAKIMEVİ HİZMETE GİRDİ Geçici Hayvan Bakımevi’ni kurduk. Tesis, 6000 metrekarelik bir alan üzerinde kuruldu. Tesis: 1 adet teknik bina, 1 adet kontrol kulesi, 1 adet müşahede ve geniş toplu bölümler, 1. adet hasta bakım ve operasyon sonrası bölümler, 1 adet yavru ve yavrulu hayvan bölümlerinden oluşuyor.


33


34

SAKARYA KENT ORKESTRASI KURULDU Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı oluşturulmasına yönelik önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, alanında deneyimli personelin istihdamı da sağlanarak oluşturuldu. Orkestranın ihtiyacı olan. yeni bir hizmet binasının çalışmaları da tamamlandı. Kent Park’ın içerisinde modern bir binayı Kent Orkestramıza kazandırdık.


35


36

ELEKTRONİK ATIKLARI TOPLAMA PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ Çevre konusunda çok hassas davranıyoruz. Elektronik atık toplama projemiz de çevreye hizmet eden projelerimizden. Şehrin muhtelif yerlerine koyduğumuz toplama kaplarıyla elektronik atıkları topluyoruz. Ayrıca bu tarz . atıkları evlerden veya kurumlardan da alıyoruz. Belediyemize haber verilmesi durumda ekiplerimiz ücretsiz olarak bu tarz atıkları alıyorlar.


37


38

YENİ YERLEŞİMLERDE YENİKENT PARK’I KURDUK Yenikent’te inşa edilen Yenikent Park, bölgede yaşayanların ve Sakaryalıların gözdesi oldu. Toplam 35 dönüm alan üzerine inşa edilen parkta, 480 metrekare iç mekanı, 200 metrekare verandası, toplamda 680 metrekarelik alanıyla cafe restorantta hizmet veriyor. 300 kişi kapasiteli cafe restoran, toplu yemek organizasyonlarında da kullanılabiliyor. Yenikent Parkı’nın içerisinde ayrıca spor alanları da yer alıyor.


39


40

ADNAN MENDERES CADDESİ YENİLENDİ Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, Sigorta Kavşağı’ndan Yeni Cami’ye kadar olan akstaki orta refüjü yeniledi. Aydınlatma direkleri yenilendi. Sakarya için dizayn edilen, 70 adet aydınlatma direği monte edildi. Sulama sistemi kurup, 4500 metrelik alana rulo çim serdik ve mevsimsel çiçekler diktik. Orta refüjdeki 4800 metrelik . bordürlerin hepsini değiştirerek yeniledik.


41


42

YAZLIK REKREASYON 1. ETAP ÇALIŞMASI TAMAMLANDI Yazlık Köprüsü’nden Yenikent’e doğru giden dere güzergahı boyunca bir çalışma başlatmıştık. Yazlık-Yenikent Çark Deresi Rekreasyon Projesi ismini verdiğimiz projenin ilk etabını tamamladık. İlk etapta 11 bin metrekare alanda çalışmalar yaptık ve yürüyüş yollarının, çocuk parklarının, yeşil alanlarının . ve anfi tiyatronun yapımını tamamladık.


43


44

TEHLİKE ARZ EDEN 7 ORTA HASARLI BİNA YIKILDI 17 Ağustos depreminde hasar gören ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Encümeni’nin kararıyla yıkılmasına karar verilen orta hasarlı binaların yıkımları sürdürüyoruz. Bu güne kadar şehir merkezinde tehlikeye sebep olan 7’inci . binanın yıkımını da tamamladık. Halkımızın mal ve can güvenliğini tehdit eden hasarlı binaları yıkmaya devam edeceğiz.


45


46

ANADOLU’NUN KÜLTÜR BAŞKENTİ SAKARYA Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımızın bünyesinde her ay birbirinden güzel kültür etkinlikleri düzenliyoruz. Tiyatrolardan sinema gösterimlerine, konserlerden söyleşilere, panellerden konferanslara kadar birçok programda; yazarlar, oyuncular, düşünürler Sakaryalı hemşerilerimizle buluşuyorlar. Sakarya adeta kültür başkenti oluyor. .


47


48

MAKİNE PARKIMIZI GENİŞLETTİK Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak daha kaliteli hizmet vermek amacıyla araç sayımızı arttırıyor ve filomuzu gençleştiriyoruz. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı olarak yol, onarım ve bakım hizmetlerinde kullanılmak üzere 10 adet kamyon alımı yaptık. . Ayrıca 3 adet Hidromek kazıcı - yükleyici, yol çizgi aracımız da hizmete girdi.


49


50

132 ÇOCUK PARKI Belediyemiz sınırları içerisindeki köy ve mahallelerde 72 adet çocuk oyun parkı inşa ettik. Bu parkların içerisinde tahterevalliden, salıncaklara; spiral kaydıraklardan çatılı kulelere kadar birçok oyun grupları var. Bu parkların içerisinde ayrıca çevre düzenlemeleri de yaptık. Parklarımızın etrafındaki yeşillendirme çalışmalarını bitirdik. Yine her köye bir park projesi çerçevesinde köy ve mahallelerimize yeni parklar yapmaya devam ediyoruz. 60 adet çocuk parkınında ihalesi yapıldı. . 60 tane daha park kuruyoruz.


51


52

RÜSTEMLER’DE SENTETİK SAHA YAPTIK Erenler’de yaptığımız sentetik çim sahanın ardından Rüstemler’de de sentetik saha yaptık. Rüstemler Sentetik Sahası’nın yapımı tamamlandı ve hizmete girdi. Rüstemlerdeki sahamız 2 bin 720 metre kare alan üzerine yapıldı. .


53


54

ERENLER’DE SENTETİK FUTBOL SAHASI YAPTIK Erenler Stadyumu’nun toprak zeminini sentetik çim ile kapladık. Yaşanan saha sıkıntısının önüne geçmek amacıyla başlatılan çalışma sonunda 9 bin 600 metrekarelik alan. üzerine serilen çimler sahaya estetik bir görünün kazandırdı. Sahanın her iki tarafında 4 şeritten oluşan koşu bantları yer alıyor. Tribün kapasitesinin 600’den 1.200’e çıkarıldığı Erenler Stadyumu, yeni yüzüyle Sakarya’da faaliyet gösteren 145 amatör spor kulübünün hizmetine sunuldu. Işıklandırma sisteminin de kurulduğu stat, 24 saat boyunca futbol oynanabilecek kapasitede tasarlandı.


55


56

ÜÇÜNCÜ GİRİŞ AÇILDI Şehrin 3. girişi niteliğinde olan ve Serdivan’ı D-100 Karayolu’na bağlayacak olan duble yol ulaşıma açıldı. Duble yol 1050 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde, 7’ye 7 bölünmüş. Üçüncü giriş yolunda toplam 5 bin bin ton asfalt döktük ve üç tane kavşak . yaptık. Bölünmüş yolun kenarlarında 2 metre yaya yolu ve 1.5 metre de bisiklet yolu da yaptık.


57


58

ERENLER’E YENİ DUBLE YOL Büyükşehir Belediyesi olarak asfalt, kavşak ve yol çalışmalarında hız kesmedik. Bu çerçevede Sakarya Caddesi ile Türbe Caddesi’ni birbirine bağladık. 16 metre genişliğinde, 700 metre uzunluğundaki duble yolun çalışmasını tamamladık ve orta refüjde ağaçlandırma çalışması gerçekleştirdik.


59

.


60

YAZLIK KAVŞAĞI ULAŞIMI RAHATLATTI Yazlık Kavşağı’nda gerçekleşen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ulaşım da rahatladı. Fen İşleri ekiplerince 1 bin 500 ton asfalt dökülen kavşakta sinyalizasyon sistemi. için alt yapı ve bordür döşeme çalışmaları yapıldı. Ekipler tarafından kavşağın yapıldığı yol boyunca 3 bin metre uzunluğunda bordür döşendi. Kavşaktaki aydınlatma direkleri dikilerek, sinyalizasyon sistemleri kuruldu.


61

Eski Hali


62

TERMİNAL KAVŞAĞI DÜZENLEMESİ Şehir içi trafik akışını rahatlatmak adına yürüttüğümüz kavşak çalışmalarından biri de Terminal kavşağı. Terminal kavşağı, şehrimizde trafiğin en yoğun olduğu kavşakların başında geliyor. Bu bölgede gerçekleştirdiğimiz çalışmayla birlikte terminal kavşağında ciddi rahatlama yaşandı. Trafik akışı hızlandı, yollarımız genişledi, sinyalizasyon. sistemi ortadan kaldırıldı. Kavşak girişlerine hız kesici kasisler konuldu. Artık o bölgede trafik çok daha rahat işliyor, trafik sıkışmıyor. İhtiyaç duyulan kavşaklarda çalışmalarımız devam edecek.


63


64

875 BİN ÇİÇEK DİKTİK Şehir estetiğine katkı sağlamak ve doğal bir görünüm kazandırmak adına çevre çalışmalarına büyük önem verdik. Bu çerçevede şehrimizin yeşiline yeşil katmak için 875 bin adet çiçek diktik. Ayrıca muhtelif noktalarda 20 bin ağaç dikimi gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi olarak çevre hassasiyetimizden asla taviz vermedik.


65


66

DONATIM KAVŞAĞI ELDEN GEÇİRİLDİ Donatım kavşağı eski haliyle standart dışı bir kavşaktı, yapmış olduğumuz çalışmayla yolu trafiğe uygun bir hale getirdik. Geçidin yerini değiştirerek yolun birbirini karşılamasını sağladık. Yol çalışmamızı tamamladık, asfaltını attık, çizgilerini çektik. ve yolu trafiğe açtık, hayırlı olsun. Ayrıca yapmış olduğumuz çalışmayla hem yollarımız genişledi, hem yaya yolumuz daha geniş ve güvenilir bir hale geldi, hem de bisiklet yolu kazandırdık


67


68

TERMİNAL AÇILIŞA HAZIRLANIYOR Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hanlı’da Eski Mısır Araştırmaları Merkezi’nin alanına yaptırılan yeni terminalin inşaatı tamamlandı. Yeni terminalin toplam alanı 83 bin metrekare, inşaat alanı ise 24 bin metrekare. .


69


70

TMO’NUN YERİ BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİLDİ Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bulunduğu 5 bin 230 metrekare arazi Büyükşehir Belediyemize devredildi. İnşallah orada şehrimiz için çok önemli bir çalışmaya imza atacağız. Bu arazinin devredilmesinde Tarım Bakanımız . Mehdi Eker’in büyük desteklerini gördük, kendisine çok teşekkür ediyoruz.


71


72

HER HAFTA DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK Hem sağlıklı yaşama katkı sağlamak hem de Sakaryamızın doğal güzelliklerini hemşerilerimize göstermek için Doğa Yürüyüşleri düzenledik. Yürüyüşlerimiz 3 dönem boyunca gerçekleştirildi ve yüzlerce hemşerilerimiz bu yürüyüşlere katıldı. Her hafta farklı bir mekana düzenlediğimiz bu yürüyüşlere şehir . dışından katılan vatandaşlarımız da oldu. Talebin olması halinde bu yürüyüşleri düzenlemeye devam edeceğiz.


73


74

YENİKENT KÜLTÜR MERKEZİ’NİN İHALESİ BİTTİ Yeni yerleşim bölgesinde kültür merkezi yapımı için çalışma başlatmıştık. Kültür Merkezi için ihaleyi gerçekleştirdik. Kültür merkezinin içerisinde; . modern sinema salonları, kafe, sergi salonları ve alışveriş merkezi yer alacak. Bu projeyle yeni yerleşim bölgemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sağlayacağız.


75


76

SAMEK’TE 40 FARKLI BRANŞTA EĞİTİM VERİYORUZ SAMEK kurslarımız hemşerilerimiz tarafından büyük ilgi görüyor. 40 ayrı branşta verdiğimiz kurslarımızda her yıl 5 bin civarında hemşerimiz faydalanıyor. 11 ayrı merkezde verdiğimiz SAMEK kursları, Sakaryaların gözdesi olmaya devam edecek. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Ayrıca kurs merkezlerimize bir yenisini daha ekleyerek Korucuk’ta SAMEK merkezi açtık.


77

.


78

YAZ KURSLARI AÇTIK Kent Park Eğitim Merkezi ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Binası’nda verdiğimiz kurslarda toplam 1202 kişi eğitim gördü. Yazın 7 branşta kurs açtık. Yani yaz aylarında da SAMEK kurslarımız hizmete devam etti. .


79


80

CENAZE HİZMETLERİ ARTIK ÜCRETSİZ Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tüm cenaze işlemlerini ücretsiz yerine getiriyor. Cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, nakil edilmesi, cenaze evine ulaşım desteğinin sağlanması, mezarlarının kazılması, defnedilmesi gibi tüm cenaze işlemleri ücretsiz yapılıyor. Cenaze araçlarını da yenileyen Büyükşehir Belediyesi 3 adet klimalı yeni cenaze nakil aracı aldı. Yeni alınan araçlar . ile cenaze işlerinde hizmet veren araç sayısının 15’e yükseldiği belirtildi. Mezarlıklar Müdürlüğü’nün, şehir içinde 8 adet cenaze nakil aracı, 4 adet yıkama aracı ve şehir dışında 3 adet cenaze nakil aracı olmak üzere, toplam 15 araç ile hizmet veriyor. Büyükşehir Belediyemiz bu hizmetlerinin yanısıra 11 mezarlıkta toplam 4500 metre ihata duvarı yaptı, ayrıca 147 mezarlığın çevre düzenlemeleri ve bakımları da düzenli olarak yapılmaktadır.


81


82

AKILLI KAVŞAK SİSTEMİNİ KURDUK Kavşak bağlantı yollarına ve yayalara belirli sürelerde sıra ile yeşil ışık yakarak araç ve yaya geçişlerini güvenli hale getirmek için “Aklı kavşak sistemini” kurduk. Akıllı kavşak sisteminde bütün yollara ve yayalara sıra ile ışık yakılmakta olup günün belli saatlerinde trafik yoğunluğuna bağlı olarak, yeşil ışık süreleri ihtiyacı karşılayacak şekilde kavşak kontrol cihazına girilmiş program tarafından otomatik olarak değiştiriliyor. Akıllı kavşak sisteminde . yayalar da bas-geç butonlarını kullanıyor. Yan yollardan katılımın ve yan yollara dönüşlerin az olduğu, aynı zamanda sık yaya geçişi olmayan yollarda ana yolların kırmızı ışıkta bekleme süreleri azalıyor.


83


84

YAĞMURSUYU ÇALIŞMALARINDA DURMAK YOK 156 Kilometre olan yağmursuyu şebeke uzunluğumuza 90 kilometre daha ekleyerek 246 kilometreye çıkardık. Şehrimizde yağmursularını sorun . olmaktan çıkartıp, yoğun yağışlarda dahi su birikintilerinin yaşanmaması için yağmursuyu şebeke yatırımlarımızı yoğun bir şekilde sürdürdük.


85


86

KANALİZASYON ŞEBEKE YATIRIMLARIMIZ Göreve geldiğimizde 1583 kilometre olan kanalizasyon şebekemizi geliştirmek adına 85 kilometre daha şebeke çalışması yaparak şehrimizin kanalizasyon şebekesini 1668 kilometreye çıkardık. .


87


88

İÇMESUYU ŞEBEKE YATIRIMLARIMIZ Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaremiz (SASKİ) yapmış olduğu içmesuyu yatırımlarıyla 2443 kilometre olan içmesuyu şebeke uzunluğumuzu 2674 kilometreye çıkardı. 2 yıl içinde toplam 231 kilometre içmesuyu yatırımı gerçekleştirdik. .


89


90

FERİZLİ VE SÖĞÜTLÜ’NÜN ATIK SU SORUNUNU ÇÖZDÜK Ferizli ve Söğütlü ilçelerimizin atıksu sorununun çözümü için başlattığımız çalışma kapsamında 4830 metre kolektör hattı döşedik. 2 etaptan oluşan . tamamladık ve 2. etap çalışmalarına da kısa bir çalışmanın birinci etabını süre içerisinde başlayacağız.


91


92

ARİFİYE KOLEKTÖR HATTINI TAMAMLADIK Arifiye ilçemizin kanalizasyon sorununu kalıcı çözüme kavuşturmak için başlattığımız Arifiye Atıksu Kollektör hattını tamamladık. 2 etaptan oluşan çalışmanın toplamında 2700 metre atıksu kolektörü döşendi. Bu çalışmanın bitmesi ile Arifiye’de hem kanalizasyon hem de yağmursuyu sorunu kalıcı . çözüme kavuşmuş oldu.


93


94

5 YENİ İÇME SUYU ARITMA TESİSİ KURUYORUZ Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nce (SASKİ) şehrimizin çeşitli bölgelerinde yaptırılacak 5 içme suyu arıtma tesisinin ihalesi gerçekleştirildi. Hızır-İlyas Tepesi’ne kurulacak olan arıtma tesisinin kapasitesi saatte 9 bin metreküp, Sapanca’ya kurulacak olan 640 metreküp, . Karapürçek’e 320 metreküp, Hendek-Yeşilyurt’a ve Akarca grubu köylerine 320 metreküp, Hacı Mercan bölgesindeki 640 metreküp şeklinde olacak.


95


96

ÇARK CADDESİ ÇEVRE DÜZENLEMESİNE BAŞLIYORUZ. İHALESİ YAPILDI. Biz şehirlerin hikâyeleriyle, mekânlarıyla, tarihiyle, caddeleriyle, mimarisiyle bir şehir olabileceğine inanıyoruz. Bu bağlamda Sakarya’nın kent kimliğinde Çark Caddesi çok özel bir yere sahiptir. İnşallah Çark Caddesi için hazırladığımız . projeyi hayata geçireceğiz. Proje için ihaleyi yaptık. Yapacağımız bu çalışma sayesinde Çark Caddesi aydınlatmalarıyla, çevre düzenlemeleriyle, zemine döşenen taşlarıyla özellikli bir cadde olacak.


97


98

YAZLIK’TA SPOR MERKEZLERİ KURUYORUZ Yazlık-Yenikent Çark Deresi Rekreasyon Projesi’nin 2. etap çalışmasına başlıyoruz. 2. etabımızda 13 dönümlük alanda çalışmalar yapacağız. 2. etap çalışması 1. etaba göre daha kapsamlı olacak. 2. etap çalışmasının içerisinde; büyük bir otopark, biri açık biri kapalı olmak üzere 2 adet halı saha, dört tanesi açık iki tanesi kapalı . olmak üzere 6 adet tenis kortu, 1 adet yarı olimpik yüzme havuzu ve içerisinde oturma alanlarının, çay bahçelerinin, kafelerin yer alacağı 1 adet sosyal tesis yer alacak.


99


100

KENT PARK’A SANAT GALERİSİ Her ay düzenlediğimiz kültür-sanat etkinliklerimiz büyük ilgi görüyor. Kültür alanında yaptığımız çalışmalarla Sakarya adeta kültür başkenti oluyor. İnşallah görev süremiz içinde Sakarya’ya bir sanat galerisi ve kongre merkezi de kazandıracağız. Kent Park’ın içerisinde kuracağımız Sanat Galerisi için . çalışmalarımız devam ediyor. Yakında ihaleye çıkacağız.


101


102

ORHAN CAMİİ MEYDAN PROJESİ Orhan Camii’nin önünde ve caminin çevresinde düzenleme yapacağız. Bu çalışma Uzunçarşı’dan Adapazarı Belediyesi’nin önüne kadar gerçekleştirilecek. Camimiz başta olmak üzere bütün çevrede düzenlemeler yapacağız. Yolları yeniden düzenleyeceğiz, kaldırımları yeniden yapacağız. Projenin içerisinde; yeşil alanların yeniden düzenlenmesi, ışıklandırmanın yeniden yapılması gibi çalışmalar da var. Proje için muhataplarımızla konuyu uzun uzun . bir karara vardık. Proje için start vermiş bulunuyoruz. değerlendirdik ve ortak Çalışmalara en kısa sürede başlayacağız, yakında ihaleye çıkıyoruz.


103


104

ENGELLİLERİMİZİN YANINDA OLDUK Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi ve sağlıklı bir şekilde yaşam koşuıllarının düzenlenmesi adına önemli projeleri hayata geçirdik. Hizmetlerimiz kapsamında belediyemizi arayan zihinsel, spastik ve tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdüren tüm engelli vatandaşlarımız hangi yaşta olurlarsa olsunlar, hastanelere, bankalara ve kendi imkânları ile gidemedikleri sosyal ve kültürel mekânlara ulaşımları ücretsiz olarak sağlıyoruz, engelli vatandaşımız ve ailelerine rehberlik ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca “Sevgiye Engel Yok” projesiyle, engellilerin sosyal hayata katılmasına katkı sağlamak amacıyla okullarda seminerler düzenliyor, engellilerimize ve ailelerine ev ziyaretleri yaparak, gereksinimlerini yerinde, evlerinde ziyaret ederek tespit ediyoruz.


105

.


106

NAKİL AMBULANSLARI ÜCRETSİZ HASTA TAŞIYOR Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tıp Merkezi, sosyal hizmetler kapsamında yürüttüğü bu hizmetiyle vatandaşlarımıza destek olmaktadır. Hasta Nakil ambulanslarımız, acil tıbbi müdahale gerektirmeyen hasta veya yaralıları şehir içinin yanı sıra, şehir dışındaki hastanelere de taşımaktadır. Nakil araçlarımızla . vatandaşlarımızı bulunduğu yerden alarak çeşitli hastanelere rahatça ulaşmalarını sağlıyoruz. Şehir içinde bu hizmeti alan vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep edilmiyor.


107


108

.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2009-2011  

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 2009 ile 2011 yılları arasında gerçekleştirdiği hizmetleri özet olarak görmek istiyorsanız doğru yerdesini...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you