Page 1


DEĞİŞEN SAKARYA’NIN GELİŞEN YÜZÜ


Değişen Türkiye’nin hızla gelişen şehri Sakarya’nın daha yaşanabilir bir kent olması hedefiyle yürüttüğümüz çalışmaları ilk günkü heyecanımızla sürdürüyoruz. Hizmet yolculuğunda bizimle birlikte yürüyen aziz milletimizin desteğiyle, şehrimiz için daha fazla çalışıp, daha fazla üreteceğiz ...

Zeki TOÇOĞLU Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı


ULAŞIM “Ulaşım alanında yaptığımız yeniliklerle Sakarya’da yeni bir dönem başlattık.”


ŞEHRİN 3. GİRİŞİ AÇILDI

Yeni yollar açarak “Hem şehir içerisindeki trafiği rahatlatmış oluyoruz hem de yeni giriş kapıları açıyoruz”

önceki hali Serdivan’ı D–100 Karayolu’na bağlayan duble yolun çalışmalarını tamamlandı. Yeni duble yol 1050 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde. Gerçekleştirilen çalışmada 5 bin ton asfalt 2 tabaka olarak döküldü.

Duble yol boyunca 3 tane kavşak yapıldı. Bölünmüş yolun kenarlarında 2 metre yaya yolu ve ayrıca 1,5 metre bisiklet yolu yapıldı.

sonraki hali 8 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

9


Büyükşehir Belediyemiz üniversite ve şehir merkezi arasındaki ulaşım sıkıntısına neşter vurdu.

ÜNİVERSİTE D-100 ARASI YENİ DUBLE YOL

*Üniversite yoluna asfalt ...

D–100 Karayolu’ndan üniversite Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından kampüsünün Esentepe girişine giden yeni duble yola 4250 ton asfalt 1550 m. uzunluğundaki yolda duble döküldü. yol çalışması gerçekleştirildi. Genişliği 14 metre olan yol, 2 şerit gidiş 2 şerit geliş şeklinde.

10 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

11


Çevre düzenleme ve ışıklandırma çalışmaları sayesinde caddelerimiz tertemiz bir görüntüye sahip oldu.

ADNAN MENDERES CADDESİ YENİLENDİ

Sigorta Kavşağı’ndan Yeni Cami’ye kadar olan aksta bütün aydınlatma direkleri yenilendi. Sakarya için dizayn edilen 70 adet aydınlatma direği dikildi. Ayrıca orta refüjün zemininde iyileştirme yapıldı, sulama sistemi kuruldu.

12 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*Caddeler çiçek açtı

4500 metrelik alana rulo çim serildi. Orta refüj boyunca mevsimsel çiçekler dikildi. 4800 metrelik bordürlerin tamamı değiştirildi.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

13


BOSNA ve ORHANGAZİ CADDELERİ YENİLENDİ *Sakarya artık daha güzel

Bosna Caddesi’nin tamamı elden geçirildi. Orta refüjlerdeki ağaçlar trafik emniyetini olumsuz etkiliyordu. Bu ağaçlar zarar görmeyecek şekilde yenilendi. Ayrıca orta refüjlerdeki zemin değiştirildi ve rulo çimler serildi. Refüjlere sulama sistemleri kurularak bordürler de elden geçirildi. Orta refüjlere mevsimsel çiçekler dikilerek Bosna Caddesi çok daha güzel ve şehre yakışır bir hale getirildi.

14 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Bosna Caddesi’ndeki çalışmaların benzeri Orhangazi Caddesi’nde gerçekleştirildi. Şehrin giriş arteri olan, Sigorta Kavşağı’ndan Dörtyol Köprüsü’ne kadar olan güzergâhta düzenleme çalışmaları yapıldı. Şehrin can damarı olan caddeler artık çok daha güzel.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

15


*Cadde ve Sokakları Şehir estetiğine uygun hale getiriyoruz

MİLLİ EGEMENLİK CADDESİ YENİLENDİ Büyükşehir Belediyesi şehrin ihtiyacı olan her yerde çevre düzenleme çalışmaları yapıyor, cadde ve sokakları şehir estetiğine uygun hale getirmek için hız kesmeden yeni çalışmalara devam ediyor.

16 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gar’ın her iki tarafında bulunan Ali Necdet Güven ve Milli Egemenlik Caddelerindeki kaldırımlar engelli vatandaşların ulaşımları da düşünülerek elden geçirildi ve ağaçlar korunarak orta refüj yenilendi.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

17


ERENLERE YENİ DUBLE YOL 1063 NOLU CADDE

Erenlere Yeni Bir Duble Yol Kazandırdık

Sakarya Caddesi ile Türbe Caddesi’ni bağlaya- Toplam 16 metre genişliğinde, 400 metre cak olan alanda ilk olarak kazı ve düzenleme uzunluğundaki yol iki şerit olarak düzenlendi. çalışması gerçekleştirildi. Düzenlemenin ardından 3 metre uzunluğundaki orta refüj yapıldı.

Erenler için önemli bir kazanım olmasının yanısıra şehrimize yeni bir arter açarak trafiğe nefes aldırdık.

18 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

19


750 BİN TON 2009 - 2012 ASFALT ÇALIŞMASI Toplam 750 bin ton asfalt çalışması gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan ilçelerinin büyük bir kısmında yapılan asfalt çalışmalarında ilçe belediyeleri ile ortak hareket edilerek, öncelikli ihtiyaçların giderilmesini sağladık.

20 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Asfalt Çalışmalarımız şehrimizin dört bir yanında hızla devam ediyor Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

21


60 YENİ OTOBÜS İLE ULAŞIM FİLOSU GÜÇLENDİ Ulaşımda yeni bir dönem Büyükşehir belediyemiz ulaşım filomuzu yenileyerek halkımıza konforlu bir şehiriçi seyahat imkanı sağladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, ulaşım filosunun yenilenmesi amacıyla kent içinde toplu taşıma araç filosunu 60 yeni otobüsle güçlendirdi. 60 otobüsle çok daha güçlü ulaşım filosuna sahip olan Büyükşehir Belediyesi 2023 projeksiyonuyla şehrin ulaşımına köklü çözümler getirmek için hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor.

22 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

6 KÖRÜKLÜ OTOBÜS ALINDI Büyükşehir Belediyesi ulaşım filosunu önemli bir güce kavuşturan körüklü otobüsleri halkımızın hizmetine sundu. 6 körüklü otobüs ulaşım alanında kaliteyi artırdı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

23


AKILLI KART PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ (KART 54)

Toplu taşıma araçlarında ücret ödemeleri, na- 76 bini aşkın Sakaryalı Kart 54’ü kullanıyor ve kit kullanım yerine artık Kart 54 ile yapılmaya Kart 54’ün kullanımı her geçen gün yaygınbaşladı. Kart 54, Sakarya için özel tasarımı ile laşıyor. hızlı, ucuz ve kolay ulaşımı bir arada sunuyor.

Ulaşımda yenilikler devam ediyor ... 24 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

25


KAVŞAK DÜZENLEME ÇALIŞMALARI Korucuk Kavşağı Korucuk girişinde bulunan kavşak dar olması nedeniyle trafik yoğunluğuna neden oluyordu. Bölgede oturan vatandaşlardan kavşak ile ilgili çok fazla şikâyet alan Büyükşehir Belediyesi, gelen talepler doğrultusunda kavşağı trafik standartlarına uygun şekilde genişletme kararı aldı. Ekipler yaklaşık 1 ay boyunca bu kavşakta çalışmalar yaptı. Altyapısı tamamlanan kavşak kısa süre içinde ulaşım standartlarına uygun şekilde genişletildi. Gerekli düzenlemelerin ardından 200 metre uzunluğundaki yola; bin metrekare kaldırım, 2 bin metre bordür ve bin ton asfalt döküldü. Artık ulaşım çok daha rahat ve düzenli.

Yazlık Kavşağı Yazlık Kavşağı’nda gerçekleşen çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ulaşım da rahatladı. Fen İşleri ekiplerince 1500 ton asfalt dökülen kavşakta sinyalizasyon sistemi için alt yapı ve bordür döşeme çalışmaları yapıldı. Ekipler tarafından kavşağın yapıldığı yol boyunca 3 bin metre uzunluğunda bordür döşendi. Kavşaktaki aydınlatma direkleri dikilerek, sinyalizasyon sistemleri kuruldu.

Yazlık Kavşağı

Yeni kavşaklarla trafik akışını rahatlatıyoruz Sakarya Büyükşehir Belediyesi Trafik güvenliğinin ve ulaşım konforunun arttırılması amacı ile kavşak düzenlemeleri gerçekleştirildi. önceki hali

Korucuk Girişi kavşak düzenlemesi

26 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

27


önceki hali

Donatım Kavşağı Donatım kavşağı eski haliyle standart dışı bir kavşaktı, yapılan çalışmayla yol trafiğe uygun hale getirildi. Geçidin yeri değiştirilerek yolun birbirini karşılaması sağlandı. Yol çalışması tamamlandı, asfalt atıldı, çizgiler çekildi ve yol trafiğe açıldı. Ayrıca yapılan çalışmayla yollar genişledi ve yaya yolu daha geniş ve güvenilir bir hale geldi. Donatım kavşağına bisiklet yolu da kazandırıldı. Eski Terminal Kavşağı Şehir içi trafik akışını rahatlatmak adına yürütülen kavşak çalışmalarından biri de Terminal Kavşağı. Terminal kavşağı, trafiğin en yoğun olduğu kavşakların başında geliyor. Bu bölgede gerçekleştirilen çalışmayla birlikte terminal kavşağında ciddi rahatlama yaşandı. Trafik akışı hızlandı, yollar genişledi, sinyalizasyon sistemi ortadan kaldırıldı. Kavşak girişlerine hız kesici kasisler konuldu. Artık o bölgede trafik çok daha rahat işliyor. İhtiyaç duyulan kavşaklarda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

28 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

SEDAŞ, Eser Okulu ve Turan Caddesi Kavşakları Büyükşehir Belediyesi şehrin giriş arteri olan Orhangazi Caddesi’nde oluşan uzun kuyrukları ortadan kaldırmak için SEDAŞ’ın önünde yeni bir kavşak çalışması hayata geçirdi. Yapılan kavşakla beraber sinyalizasyon da kaldırıldı. Şehrin girişinde oluşan o eski uzun kuyruklar ortadan kaldırıldı.

*Yeni kavşaklarla ulaşım konforunu artırıyoruz.

Eser Okulu ve Turan Caddeleri de gerçekleştirilen program çerçevesinde daha rahat trafik akışına kavuştu. Caddelerde yapılan kavşaklarla birlikte sinyalizasyon sistemi artık yok. Yollar daha akıcı, rahat ve düzenli.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

29


PARKOMAT SİSTEMİNE GEÇİŞ Parklanma sorununda modern dönüşüm sağladık

Büyükşehir Belediyesi, sınırları dâhilinde yollar üzerinde parklaşmayı disipline etmek ve trafik akışını düzene sokmak için parkomat uygulamasını başlattık.

30 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

31


*Projelerimizi milletvekillerimizin destekleriyle hayata geçirdik

ULAŞIM MASTER PLAN ÇALIŞMALARI Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin 2023 vizyonu çerçevesinde, taşıt, yaya, yolcu, mal ve hizmet hareketlerinin bilimsel ve teknik kriterler göz önüne alınarak insanı ve çevreyi merkeze alan sürdürülebilir ulaşım sistemlerinin planlanması için tasarlanan Sakarya Ulaşım Ana Planı (SUAP) çalışmaları

32 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Ulaşımın anayasasını hazırladık

hızla sürüyor. Anket çalışmaları tamamlandı ve 40 bin kişi ile yüz yüze görüşüldü. Katılım oranı %98. Ulaşım alanında atılacak önemli adımları, anketlerden çıkan sonuçlar belirleyecek.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

33


ARAÇ TAKİP SİSTEMİ, BİLGİSAYARLI NAVİGASYON SİSTEMİ, YEŞİL DALGA SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLDİ

YEŞİL DALGA SİSTEMİ Trafik akışını hızlandırmak amacıyla yeşil dalga sistemine geçildi. Şehrin birçok noktasında bu sistemi uygulamaya başladık. Yeşil dalga sistemine göre, ışıklandırma lambaları senkronize olarak çalışıyor.

34 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ Şubat 2010’ da devreye girdi. İtfaiye, Belediye otobüsleri ve diğer hizmet araçlarında kullanılmaya başlandı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

35


ŞEHİRLERARASI TERMİNALİMİZ AÇILDI Arifiye’de yapımı tamamlanan ülkemizin en modern şehirlerarası otobüs terminalini hizmete açtık. Artık otobüsler, yeni terminalden kalkıyor. Geniş peronlarıyla, sahip olduğu donanımlarıyla Yeni Terminal

36 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Sakarya’nın yeni yaşam merkezi. Kapatılan Güney Terminali de Sosyal Gelişim Merkezi olarak değerlendirilecek. Terminalin açılışını Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.

Terminalin açılışını Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

37


DÖRTYOL SANAYİ KAVŞAĞI AÇILDI Dörtyol Sanayi Kavşağı

Dörtyol Sanayi esnafına verdiğimiz sözü tuttuk. Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan çalışmalar tamamladık. Kavşakta alınabilecek bütün tedbirler alınarak ve Dörtyol Sanayi Kavşağını hizmete açtık.

38 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Sanayi esnafımıza verdiğimiz sözümüzü tuttuk

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

39


ŞEHİRİÇİ RAYLI SİSTEM PROJESİ

Raylı ulaşıma geçiyoruz Ulaşımda yeni bir döneme imza atıyoruz ...

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile şehir içi raylı sistem projesi protokolünü imzaladı. Protokole göre, TCDD Genel Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi’ne 3 takım tren seti tahsis etti. Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen tren setleri klimalı, engellilere uygun, modern ve son derece konforlu araçlar. Tren setlerine bisikletle de binişler yapılabilecek ve Büyükşehir Belediyesi Akıllı

40 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Kart Uygulaması Sistemi (Kart54) trenlerde geçerli olacak. Ayrıca güzergâh üzerinde 4 yeni ara istasyon yapılıyor. 80 metre uzunluğunda 2,5 metre genişliğinde döşemesi granit olan ve betonarme platform oluşturularak yapılan istasyonlar Kentpark, 32evler, Terminal ve Arifiye Bahçelievler’de olacak.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

41


MODERN İLÇE TERMİNALLERİ YAPTIK *Şehrin Merkezi modern bir görünüme kavuştu Büyükşehir Belediyesi vatandaşların daha rahat seyahat edebilmesi için ulaşım noktalarını yeniliyor, eksikleri hızla ortadan kaldırıyor. Çalışmalar kapsamında Donatım 2. Geçit’in karşısında Yeni İlçe Garajı vatandaşların hizmetine sunuldu. Karaağaç Bulvarı Polis

42 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Karakolu’nun arkasında Yeni Karaağaç Garajı da hizmete girdi. Orta Garaj gerçekleştirilen çalışma ile modern bir görünüme kavuştu. Çok yakında yeni düzenlemeler ve yepyeni duraklar Sakaryalıların hizmetinde olacak.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

43


ÇEVRE “Çevre alanında yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin en temiz kenti seçildik.”


ÇARK CADDESİ ÇEVRE DÜZENLEMELERİ YAPILDI

*ÇARK CADDESİNİ DÜZENLEDİK Hayata geçirilen çevre düzenlemeleri ile şehrimizin gözbebeği Çark Caddesi ve ara sokakları daha modern bir görünüme kavuşturduk. *Kafeler Sokağı Çark Caddesine çıkan sokakların en önemlilerinden olan Kafeler Sokağı’nda çevre düzenleme çalışması yapıldı. Eski haliyle kötü görüntü sergileyen market binası yıkılarak iki küçük sokak birleştirildi. Yeni haliyle büyük ilgi çeken Kafeler Sokağı Sakaryalıların hizmetinde. *Papatya, Menekşe ve Gökalp Sokak Çark Caddesi ara sokaklarından Papatya, Menekşe ve Gökalp sokaklarını da yenilenen hali ile değişen Sakarya’ya yakışır hale getirdik.

Şehrimizin gözbebeği

Çark Caddesi ışıl ışıl 46 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

47


ŞEHRİN SİMGESİ

“ORHAN CAMİİ MEYDANI” Orhan Camii Meydan Projesi ile Orhan Camii, Uzun Çarşı ve Adapazarı Belediyesi önündeki alanlarda yenileme çalışmaları gerçekleştirildi. Yeşil alanlar yeniden düzenlenerek, meydan zemini değiştirildi. Işıklandırma yapılarak oturma grupları yenilendi. Yeraltı tuvaletinin yanına büyük bir yeraltı şadırvanının yapıldığı

48 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*Orhan Camii Meydanı ışıl ışıl

meydanda ayrıca 100 yıllık şadırvana dokunulmayarak restore edilip hizmete açıldı. Bahçe duvarlarının da yıkılarak caminin merkeze alındığı çalışma sonunda, bölgenin tarihi dokusuna ve kültürel mirasına uygun bir şekilde şehre büyük bir meydan kazandırdık.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

49


ŞEHRİN MERKEZİ NEFES ALDI (ŞEHRİN VİTRİNİ GAR MEYDANI) Gar Meydanı’nda da çalışmalar yapılarak Sakarya’ya yakışan modern bir meydan kazandırıldı. 1999 depreminin ardından faaliyetlerini sürdüren prefabrike yapılar kamulaştırılarak yıkıldı ve bu alanda yeni bir meydan çalışması yaptık.

50 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Meydanın zeminine granit ve küp taşları döşenerek zemin yenilendi. Yeşil alanları, oturma grupları, aydınlatmaları, ışık ve ses gösterili havuzuyla Gar Meydanı, artık Sakarya’mızın yeni vitrini.

önceki hali

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

51


FERİZLİ PARK PROJESİ

önceki hali

*Ferizli Parkta oyun grupları, kafeteryalar

Seçim öncesi verilen sözlerden biri daha yerine getirildi ve Ferizli’ye muhteşem bir eser kazandırıldı. Ferizli Park’ın toplam alanı 12 bin metrekare. Parkın içerisinde 9 bin metrekarelik yeşil alan var.

52 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

1200 metre uzunluğunda yürüyüş yolunun da olduğu parkta; çocuk oyun grupları, kafeteryalar, fitnes aletleri, futbol ve basketbol sahaları da mevcut.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

53


KARAPÜRÇEK’E MEYDAN YAPILDI SIRA ARİFİYE’DE KARAPÜRÇEK Karapürçek ilçesinde bir meydan eksikliği vardı. Bu eksikliğin giderilmesi için 3 dönüm bir arazi üzerinde yapılan çalışmayla Karapürçek’e yepyeni bir meydan kazandırıldı. Oyun gruplarının, yürüyüş yollarının, havuz ve verandaların içerisinde yer aldığı meydandaki çalışmalar tamamlandı ve Karapürçeklilerin hizmetine sunuldu.

54 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

ARİFİYE Daha önce sözü verilen Arifiye’ye yeni bir meydan için ihale yapıldı ve yaklaşık 5 dönüm alanı kapsayan meydan çalışması hayata geçirildi. Arifiye, güzel bir meydana kısa süre içerisinde kavuşmuş olacak.

Karapürçek önceki hali

*Büyükşehir şehrimizin her köşesinde

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

55


AKYAZI YENİ MEYDANINA KAVUŞTU *Akyazı’ya modern ve şık bir meydan

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Akyazı çarşı merkezindeki trafiğe kapalı bulvarda başlattığı meydan çalışmasını tamamladı. Yapılan çalışmalar sonucunda bulvar zemini yenilendi,

56 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

modern ve şık aydınlatma direkleri kuruldu. Ayrıca bir de havuzun yapıldığı meydan ile Akyazı’nın kalbi olan Akyazı Çarşısı artık çok daha güzel.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

57


NAKLİYECİLERE MODERN KAMYON GARAJI *Modern bir tır parkı ve kamyon garajı

Erenler’de miadını dolduran Kamyoncular Garajı kaldırıldı. 1’inci OSB’nin karşısına yeni kamyon ve tır parkı inşa ediyoruz. 30 dönümlük alanda kurulan yeni kamyon ve tır parkı ile nakliyeci esnafı rahat ve modern bir çalışma imkânına kavuşmuş olacak. Mevcut Kamyoncular Garajı’nın kaldırıldığı alanda

58 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

yapılacak sosyal donatı alanı ile bölge halkı rahat bir nefes alacak. Yeni tır ve kamyon parkında 22 adet yazıhane, cafe, lokanta, idari büro, yıkama yağlama ünitesi, WC, banyo, otopark, dinlenme ve konaklama tesisi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

59


AĞA CAMİİ MEYDAN DÜZENLEMESİ *Uzunçarşıya tarihi dokusuna uygun meydan

Büyükşehir Belediyesi olarak eski haliyle kötü tamamlandığında Uzunçarşı’nın tarihi dokubir görünüm sergileyen Ağa Camii çevresuna uygun yepyeni bir meydan Sakaryalıların sinde, yeni bir çalışma başlattık. Çalışmalar hizmetine sunulacak. kapsamında bahçe duvarları yıkılacak, oturma grupları yenilecek, yeraltı tuvaleti ve şadırvanı inşa edilecek. Gerçekleştirilen çalışmalar

60 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

61


TIBBİ ATIK STERİLİZASYON TESİSİ

Çevre ile alakalı Projeleri Önemsiyor, Büyükşehir Belediyesi olarak adım adım hayata geçiriyoruz.

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi sadece 5 ana üniteden oluşan tesiste ayrıca sosyal Sakarya’nın değil çevre illerin ihtiyaçlarını da alanlar da mevcut. Tesis Ocak 2010 tarihinden karşılamaktadır. Tesis 2 bin metrekare alan itibaren hizmet vermeye devam ediyor. üzerinde kurulu ve 627 m2 kapalı alana sahip.

62 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

63


217 ADET ÇOCUK OYUN GRUBU ve FITNESS ALANI YAPILDI

* İlçelerimiz çocuk parkları ile şenlendi

Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki köy ve mahallelerde 217 adet çocuk oyun parkı ve fitness alanları inşa ettik. Bu parkların içerisinde tahterevalliden, salıncaklara; spiral kaydıraklardan çatılı kulelere kadar birçok oyun grupları var.

64 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

65


ELEKTRONİK ATIK PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ Proje kapsamında; yeniden kullanımı ve geri kazanımı mümkün olabilecek bilgisayarlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanarak kayıt altına alınmakta, yeniden kullanımı mümkün olanlar ile olmayanlar şeklinde ayrıştırılmaktadır.

66 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Çevre Projelerimiz şehrimizin geleceği ...

Bu şekilde hem ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlanmakta hem de çevre kirliliğinin önüne geçilmektedir.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

67


EN TEMİZ KENT ÖDÜLÜ ŞEHRİMİZİN Büyükşehir Belediyemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından

“En temiz kent ödülüne layık görüldü”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafın- Geliştirdiğimiz çevre projeleri ile dan düzenlenen “En Temiz Kent” çevre Sakaryamızı daha temiz ve daha yarışmasında Sakarya Büyükşehir sağlıklı bir şehir haline getirdik. Belediyesi “En Temiz Kent” ödülüne layık görülerek “Çevre Beratı” ile onurlandırıldı.

68 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

69


SAKARYAMIZIN SEMBOLLERİNDEN

TARİHİ ÇARK

ASLINA UYGUN İNŞA EDİLDİ Tarihi Çark Sakarya’ya kazandırıldı.

Sakarya’da bir su kültürü oluşturulması maksadıyla Tarihi Çark’ı Sakarya’ya kazandırdık. Bir fotoğraf üzerinden gerçekleştirilen incelemelerden sonra aslına uygun bir şekilde inşa edilen Adapazarı’nın simgelerinden Tarihi Çark’ı Kent Park içerisinde sizlerle buluştur-

70 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

duk. Çapı, 16.30 m. Genişliği 2,2 m olan ve dakikada bir devir dönecek olan Çark, tamamen ahşaptan ve hiç metal bağlantı elemanı kullanılmadan imal edildi.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

71


Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN; Sakarya ziyaretlerinde rekreasyon çalışmasından ötürü Büyükşehir Belediyemizi tebrik etti.

ÇARK DERESİ KENARI REHABİLİTASYONU PROJESİ 1. ETAP

Çark Deresi kenarı hayat buluyor ...

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Yazlık Yenikent yürüyüş yolları, çocuk parkları, yeşil alanlar ve arası rekreasyon projesini hayata geçirdi. açık hava tiyatrosu Sakaryalıların hizmetine Proje kapsamında 11 bin metrekare alanda sunuldu.

72 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

önceki hali

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

73


önceki hali

Çark deresi kenarını rehabilite ediyoruz

ÇARK DERESİ KENARI REHABİLİTASYONU PROJESİ 2. ETAP 1. etabın ardından 2. etap çalışması da gerçekleştirildi. 2. etabın içerisinde; bir otopark, biri açık biri kapalı olmak üzere 2 adet halı saha, dört tanesi açık iki tanesi kapalı olmak

74 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

üzere 6 adet tenis kortu ve içerisinde oturma alanlarının, çay bahçeleri, kafe ve 1 adet sosyal tesis yer alıyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

75


ÇARK DERESİ KENARI REHABİLİTASYONU PROJESİ 3. ETAP

3. etapta toplam 46 bin metrekarelik bir alanda çalışma gerçekleştirdik. 3. etabın içerisinde; 2500 metrekare yürüyüş yolu, toplam 550 metrekare 2 adet çocuk oyun alanı, toplam 400 metrekare 2 adet fitness alanı, 3 adet basketbol sahası, araba yarış pisti,

76 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

piknik alanları, pergolalar ve donatı malzemeleri yer alıyor. Yazlık Bölgesi ile Rekreasyon alanı arasında 2 adet modern köprü Sakarya’ya kazandırıldı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

77


ÇARK DERESİ KENARI REHABİLİTASYONU PROJESİ 4. ETAP (AQUA PARK )

4’üncü etap çalışmaları kapsamında bölgenin en büyük aquaparkını hizmete açtık. Yap-işlet-devret modeliyle halkımızın hizmetine sunulan Aquapark, 15 bin metrekare üzerine

inşa edildi. Aquapark’ta büyük havuz, bir çocuk havuzu, dinlenme alanları ve kafeteryalar yer alıyor.

önceki hali 78 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

79


YENİKENTLİLERİN YÜZÜ GÜLDÜ Yenikent Park hayırlı olsun

Yenikent Park, bölgede yaşayanların ve Sakaryalıların gözdesi oldu. Toplam 35 dönüm alan üzerine inşa edilen parkta, 480 metrekare iç mekanı, 200 metrekare verandası, toplamda 680 metrekarelik alanıyla cafe restorant da

80 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

hizmet veriyor. 300 kişi kapasiteli cafe restorant, toplu yemek organizasyonlarında da kullanılabiliyor. Yenikent Parkı’nın içerisinde ayrıca spor alanları da yer alıyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

81


KORUCUK PARK HALKIMIZIN HİZMETİNDE *Korucuk sosyal donatılarla canlanıyor Camili’de yapılan Yenikent Park’ın bir benzeri bu kez Korucuk’ta yapıldı. Korucuk’ta yaklaşık 40 dönüme yakın bir alanda kurulan Korucuk Park’ta

82 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

fitness aletleri, çocuk oyun grupları, yürüyüş yolları ve piknik alanları yer alıyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

83


KORUCUK’A YENİ DUBLE YOL

*Yeni Yerleşime yeni duble yol

önceki hali Yenikent Bölgesi’ne her alanda olduğu Yeni duble yolun genişliği 30 m, gibi ulaşım alanında da yatırımlar uzunluğu 1 km. Bu yol ile ulaşım daha gerçekleştiriliyoruz. da rahatladı.

84 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

85


KARAAĞAÇ BULVARI ÇEVRE DÜZENLEMESİ sonraki hali

Kaldırımlar yeni haliyle pırıl pırıl, şehir estetiğine yakışır

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İhsaniye Camii’nden Yenicami’ye kadar olan hat üzerinde olan Karaağaç ve Atatürk Bulvarlarında yenileme çalışmaları gerçekleştirdi. Şehir estetiğini olumsuz etkileyen kaldırımlar yenilendi. 86 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gerekli çevre düzenleme çalışmaları engelli vatandaşların kolay ulaşımları da düşünülerek gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalardan esnaflar oldukça memnun. önceki hali Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

87


KÜLTÜR “Anadolu Kültür Başkenti Sakarya”


SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

KARAMAN SAMEK BİNASI HİZMETE GİRDİ

YENİKENT’E SAMEK BİNASI KAZANDIRDIK “YENİKENT”TE YÜZLER GÜLÜYOR”

Karaman’a da kendine has mimari Mimari tarzıyla dikkat çeken SAMEK özelliği olan bir SAMEK binası kazan- binamızı diğer ilçelerimize de yaygındırdık. laştırma çalışmalarımız devam ediyor. Çeşitli branşlarda kurslar verilen Karaman SAMEK, Yenikentlilerin kültür ve sosyal yaşamını hareketlendirdik. 90 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

91


KENT ORKESTRASI KURULDU VE ÖZEL BİR YER YAPILDI Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı için yeni bir hizmet binası yaptık. Orkestramız yurtiçi ve yurtdışında vermiş olduğu konserlerle önemli başarılara imza attı. Alanında deneyimli personeli ile her geçen gün büyüyen

92 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*Yeni bir hizmet binasıyla Kent Orkestrasını kurduk

orkestramız artık yeni hizmet binasında başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Yeni yapılan bina ile orkestramızın ses yalıtımı ile ilgili tüm teknik ihtiyaçlarını gidermiş olduk.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

93


TMO’NUN YERiNE YENi SERGi SALONU

Mevcut haliyle şehir estetiğini olumsuz yönde etkileyen, terk edilmiş bir harabe görüntüsü veren 5 bin 230 m2lik alanda, Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirilen çalışma neticesinde, Sakarya’ya yakışacak modern 94 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

bir sanat merkezi vatandaşların hizmetine sunuyoruz. Sanat Merkezi’nde bir cep sinema, kafeterya, kitap satış yeri ve sergi salonu yer alacak. önceki hali

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

95


ESKİ NÜFUS İL MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI

SANAT GALERiSiNE DÖNÜŞÜYOR

Eski TZDK Yemekhanesini (Eski Nüfus Müdürlüğü) çağdaş sanat standartlarına uygun bir şekilde Kültürevi ve Sanat Galerisi’ne dönüştürüyoruz. Mevcut bina yaklaşık 750 m2 taban alanlı bodrum ve 750 m2 zemin katla birlikte toplam 1500 m2 inşaat ala96 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

önceki hali

*Atıl Mekanları restore ederek sanat dostlarının hizmetine sunuyoruz

nından oluşuyor. Tüm hızı ile devam eden çalışmalar sonucunda, 375 m2 ve 280 m2 büyüklüğünde iki sergi salonu, ayrıca birer sunum odası ve kafeteryayı da Sakaryalıların hizmetine sunulacak.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

97


SOSYAL SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ Vatandaşımızın her zaman yanındayız

Toplumumuzun her kesimini kucaklayan sosyal projeler üretiyoruz. Çocuk, yaşlı, kadın, mağdur tüm vatandaşlarımıza danışmanlık ve rehberlik hizmetleriyle sağlıklı, huzurlu bir toplum için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 98 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

1 uzman psikolog ve 6 personelin hizmet verdiği Sosyal Gelişim Merkezi’nde, Aile Danışma Merkezi, Yaşlı Hizmet Birimi ve Çocuk Kulüpleri yer alıyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

99


CENAZE HİZMETLERİ ARTIK ÜCRETSİZ *Halkımızı en acılı günlerinde yalnız bırakmıyoruz.

Halkımızı en acılı günlerinde yalnız bırakmıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin sınırları içerisindeki bütün cenaze hizmetleri artık ücretsiz. Cenazesi olan vatandaşlar Alo 188’e 24 saat ulaşarak

100 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

cenaze hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, nakil edilmesi ve defnedilmesine kadar tüm hizmetlerini karşılıyoruz.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

101


YENİKENT SOSYAL TESİSLERİ HAYIRLI OLSUN

Yenikent Park’ın hemen yanında Yenikent Sosyal Tesislerini tamamladık. Yaptığımız yatırımlarla Yenikent’i çekim merkezi haline getirdik. 4 bin m2 kapalı alandan

102 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

önceki hali

*Yenikent Sosyal Donatılarıyla hayat buldu

oluşan Yenikent Sosyal Tesisleri’nin içerisinde; sinema salonları, tiyatro salonu, alışveriş merkezi, kafeteryalar ve sergi salonu yer alıyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

103


MUHTARLARA OTOMASYON SİSTEMİ KURULDU 313 BİLGİSAYAR HEDİYE EDİLDİ Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Elektronik Muhtarlık Otomasyon Sistemini (SEMOS) hayata geçirdik. SEMOS, muhtarların yetkili oldukları mahalle sınırlarında ikamet eden vatandaşlara muhtarlık hizmetlerini, daha aktif, daha hızlı ve çağın şartlarına daha uygun bir şekilde erişimini sağlıyor.

104 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

SEMOS

Muhtarlarımız artık tek tıkla belediyemize ulaşabiliyor

Ayrıca SEMOS ile muhtarlarımız tek tıkla belediyemize istek ve şikâyetlerini iletebiliyorlar. SEMOS kullanıcısı 311 muhtarımıza, SEMOS programlarını kullanabilecekleri bilgisayarları da hediye ettik.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

105


DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ SAKARYA’NIN GÜZELLİKLERİNİ SİZLERLE PAYLAŞTIK

Doğa yürüyüşleri; Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü tarafından yıl içerisinde ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki farklı dönemde gerçekleştiriliyor. 2009 yılının sonbahar

106 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

aylarında başlanan yürüyüşler şimdiye kadar 6 dönem yapıldı. Düzenlenilen doğa yürüyüşleri ile Sakaryalılar hem spor yapma imkânı buluyor hem de Sakarya’nın eşsiz güzelliklerini keşfediyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

107


Doğa Bisikleti turlarını başlattık

DAĞ BİSİKLETİ TURLARI Sakarya Büyükşehir Belediyesi, doğa yürüyüşlerinden sonra katılımın ücretsiz olduğu dağ bisikleti turlarını da ekleyerek doğa sporlarına yeni bir başlangıç yaptı.

108 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Doğaseverler 8 parkurda spor yaparak Sakarya’nın eşsiz doğal güzelliklerinin tadını çıkardı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

109


FEN İŞLERİ “Sakarya’yı geleceğe taşıyacak büyük projeleri hayata geçiriyoruz.”


ESNAFIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRDİK

SÜPÜRGECİLER SİTESİ YAPILDI

önceki hali

Büyükşehir Belediyesi olarak esnafımızı asla unutmadık. 2 katlı olarak tasarlanan ve 48 dükkândan oluşan Süpürgeciler Sitesini hizmete açtık. 112 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Çalışmalarını daha önce elverişsiz şartlarda sürdüren süpürgeci esnafımız yeni hizmet binasına kavuşmuş oldu.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

113


453 konut için TOKİ ile anlaştık.

ORTA HASARLI BİNALAR SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Sakarya’da sürdürülecek kentsel dönüşüm çalışmalarımızda afet yasasını göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Vatandaşın can güvenliğini teh-

114 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

dit eden hasarlı binaların tamamı yıkılacak. 453 konut için TOKİ ile anlaştık. Konutların yapımı için TOKİ’ye Korucuk’ta arsa tahsisini gerçekleştirdik.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

115


İTFAİYEMİZİ MODERNİZE EDİYORUZ İTFAİYE SPOR SALONU Sakarya Büyükşehir Belediyesi personelinin kullanması için tasarlanan spor salonunun çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir Belediye Spor Kulübü de bu salondan yararlanıyor.

116 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*İtfaiyemizin araç parkını ve çalışma koşullarını modernize ediyoruz

MODERN ARAÇLAR Aynı zamanda itfaiyemizi yeni modern araçlarla takviye ederek filomuzu genişleterek hemşehrilerimizin hizmetine sunduk.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

117


BİLİM MERKEZİ GELİYOR

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle Serdivan ilçesinde Bilim Merkezi inşa edecek. 4 bin 4 yüz 67 metrekare kapalı alanda kurulacak olan Bilim Merkezi’nde sadece sergiler değil, eğitim programları, bilimsel

118 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Belediyemiz Serdivan ilçesinde Bilim Merkezi inşa edecek. *Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle

Hedef bilimi seven nesiller ...

etkinlik ve şenlikler ile bilim fuarları gibi organizasyonlar olacak. Ayrıca bu merkezde kullanılacak materyallerle ilgili TÜBİTAK’ın 14 milyon TL’lik bir katkısı olacak. TÜBİTAK ile protokol imzalanarak çalışmalar başladı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

119


Sadece sevgimiz yetmez

GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ Geçici Hayvan Bakımevi Tesisi, 6000m2 lik bir alan üzerinde kuruldu. Tesis: 1 adet teknik bina, 1 adet kontrol kulesi, 1 adet müşahede ve geniş toplu bölümler, 1 adet hasta bakım ve operasyon sonrası

120 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

bölümler, 1 adet yavru ve yavrulu hayvan bölümlerinden oluşmakta. Sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamasını sağladık.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

121


HAYVAN PAZARI PROJESİ

*Esnaflara daha rahat çalışma imkanı

(Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, Valilik)

Sakarya Valiliği ve Sakarya Ticaret Borsası Alancuma’da 3500 metrekare alan üzerine ortaklığıyla gerçekleştirilen Hayvan Pazarı kurulan tesis bu alanda ihtiyacı giderecek Projesi ile Hayvancılık ile uğraşan esnaflarımız nitelikte yapıldı. daha rahat şartlarda faaliyetlerini sürdürme imkânına kavuştu.

122 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

123


ŞEMSİYELİ PARK GELİYOR Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi ile özdeşleşmiş olan Atatürk Parkı’nda bulunan işletmeleri kaldırarak Sakarya’yı Şemsiyeli Park’ına kavuşturuyor. Yapılan çalışmayla, parkın duvarları yıkılıyor, yeşil alanlar

124 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*Şemsiyeli Park yeniden hayat buluyor ...

korunarak Şemsiyeli Park halkın kullanıma açılıyor. Şemsiyeli Park ile şehir merkezi çok daha güzel bir görünüme kavuşuyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

125


SPOR “ Spora ve Sporcuya olan desteğimiz her zaman artarak devam etti.”


TÜRKİYE’NİN GURURU ENES ve ŞEYDA

Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü yurtiçi ve yurt dışında birçok başarıya imza attı. 9 ayrı branşta faaliyet gösteren kulübümüz başta karate olmak üzere hentbol, atletizm ve halter gibi birçok spor dalında şehrimizin adını başarıyla duyurdu.

128 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Büyükşehir Belediyesi sporcuları Enes Erkan ve Şeyda Burucu, Fransa’da gerçekleştirilen 2012 Dünya Karate Şampiyonası’ndan zaferle dönerek tüm Türkiye’ye büyük bir sevinç yaşattı.

TÜRKİYE’NİN GURURLARI SAKARYALI EVLATLARIMIZ Büyükşehir Belediyesi sporcuları Enes Erkan ve Şeyda Burucu, Fransa’da gerçekleştirilen 2012 Dünya Karate Şampiyonası’ndan zaferle dönerek tüm Türkiye’ye büyük bir sevinç yaşattı. Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

129


önceki hali

*Amatör kulüplerin hep yanında olduk

SAKARYA’NIN İLK SENTETİK SAHASINI YAPTIK

SENTETİK SAHA 145 AMATÖR KULÜBE ADETA HAYAT VERDİ

Sakarya Büyükşehir Belediyesi spor hayat verdi. Seçimlerde sözü verilen alanında şehrin önemli eksikliklerin- sentetik saha Erenler’de tamamlanaden biri olan sentetik saha çalışmasını rak Sakarya’nın hizmetine sunuldu. hayata geçirerek 145 amatör kulübe

130 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

131


SAKARYASPORUMUZA SENTETİK SAHA KAZANDIRDIK

RÜSTEMLER’DE İKİNCİ SENTETİK SAHA YAPILDI Sakaryaspor’un antremanlarını yaptığı Rüstemler Tesisleri’nde yapımı Rüstemler Tesisleri’ne sentetik saha tamamlanan sentetik sahada, bir çalışmasını tamamladık. 2 bin 720 sahada olması gereken her şey var. metre kare alan üzerine yapılarak kullanıma hazır hale getirilen sentetik çim sahanın çevresini 4 metre yüksekliğinde tel ile çevirdik.

132 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

133


AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE ÖNEMLİ YATIRIMLAR *Spora desteğimiz sürecek Amatör Sporevi ile kalıcı başarılar hedefliyoruz

*AMATÖR KULÜPLERE OTOBÜS DESTEĞİ Sakarya’yı amatör sporların başkenti yapma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Sakarya Büyükşehir Belediyesi amatör kulüplere malzeme desteğinin yanı sıra otobüsler de teslim ediyor. Daha evvel 12 aracı törenle amatör kulüplere teslim eden Büyükşehir Belediyesi hız kesmiyor. 2013 yılında hedef 10 araç. 134 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*AMATÖR EVİ Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek amatör spor kulüplerine Amatör Sporevi açtık. Amatör spor kulüpleri camiasının bir araya gelmesine zemin hazırlayan Amatör Evi açıldı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

135


SAKARYA VİZYONUNA YAKIŞAN MUHTEŞEM BİR STADYUMA KAVUŞUYOR

SAKARYA’YA YENİ STADYUM Hızla gelişen ve değişen Sakarya, vizyonuna yakışır bir yapıda modern bir stadyum kazanıyor. Çevre yolunda kendilerine ait olan 60,5 dönümlük araziyi Spor Bakanlığı’na devreden

136 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Büyükşehir Belediyesi, sportif anlamda da büyük başarılar kazanan bir şehir hedefiyle yatırımlarını aralıksız sürdürüyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

137


SASKİ “Hayatımızın özü olan su kaynaklarımızı korumak adına dev yatırımlarla Sakarya’da geleceğin altyapısını inşa ediyoruz.”


“AKIŞINA BIRAKMIYORUZ”

HES

TÜRKİYE’DE İLK KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN ŞEHİR

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kendi Hidro Elektrik Santralimizi kurduk. ADASU HES Santrali 10 megawatt gücünde ve yılda 49 milyon kilowatt elektrik üretecek. 40 milyon TL’ye mal olan santral sayesinde SASKİ’nin

140 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

yıllık on milyon TL’yi aşkın enerji giderinin 7 milyon TL’si bu santralden karşılanmış olacak. Santralin enerji üretmesi ile birlikte yatırımlarımız hız kazanacak.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

141


YAZLIK’IN KANALİZASYON SORUNU ÇÖZÜLDÜ

*Serdivan ilçemizdeki çalışmanın maliyeti 13 milyon TL Yazlık bölgesinin kanalizasyon sorununu kökten çözüme kavuşturuluyor. 13 milyon TL’ye mal olan çalışma büyük ölçüde tamamlandı. Modern anlamda kanalizasyon altyapısı

142 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

bulunmayan Yazlık Bölgesi çalışmanın tamamlanmasıyla kanalizasyon altyapısına kavuşmuş olacak.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

143


*Arifiyeli vatandaşlarımıza hayırlı olsun

ARİFİYE KOLLEKTÖRÜ TAMAMLANDI Arifiye-Söğütlü İlçelerinin atık sulaİkinci kısım inşaat çalışmalarının ise rını Karaman Atıksu Arıtma Tesisi’ne ihale hazırlıkları sürüyor. ulaştıracak olan projenin birinci kısmı tamamlandı.

144 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

145


YENİKENT İÇMESUYU TAMAMLANIYOR

Yenikent İçme Suyu Projesi ile Karaman, Camili, Korucuk, Alandüzü, Karapınar ve Evrenköy Mahalleleri ile Meşeli, Mahmudiye, Beşevler ve Kızılcıklı köylerinin gelecekteki içme suyu ihtiyaçları karşılanacak. Toplam 17 milyon TL’lik bir yatırım olan Yenikent İçme Suyu Projesi’ne göre; 16 bin metre uzunluğunda bin milimetre çapında Çelik İsale Hattı, 962 met146 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

re Çelik Terfi Hattı, 2 adet 5000 m2 İçmesuyu Deposu, 3 adet İçmesuyu Terfi Merkezi, 7142 metre Depolar Arası İletim hatları, 2 adet Branşman Odası, 15 adet tahliye ve 11 adet Vantuz Odası yapılacak. Toplamda 24 kilometre uzunluğunda çelik hatlar döşenecek. Proje, 400 bin kişilik nüfus öngörerek hazırlandı.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

147


KAYNARCA’YA TEMİZ İÇMESUYU

Kaynarca’nın içmesuyu sorununu çözdük. Kaynarca İçmesuyu Projesi ile birlikte SapanKaynarca Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi ca Gölü’nün suyu Kaynarca’ya ulaşacak. arasında imzalanan protokol ile birlikte, Kaynarca ilçesinin su ve kanal işleri artık SASKİ tarafından yürütülecek.

148 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

*40 kilometrelik İsale Hattı 2013 yılının başında hizmete girecek...

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

149


ÇELİK İSALE HATTI

ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

14 MİLYON TL’LİK DEV YATIRIM ÇELİK İSALE HATTI

Sakarya’ya Sapanca Gölü’nden temin edilen içmesuyunu ulaştıracak olan Çelik İsale Hattı inşa ediyoruz. 14 milyon 747 bin TL’lik yatırımla hayata geçirilen ve tamamen Çelik borulardan inşa edilen bu hat sayesinde isale hatlarından kaynaklanan su kesintileri tarihe karışacak. Yıllık 110 milyon metreküp su

150 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

taşıma kapasitesi olan proje kapsamında toplam 10 bin 806 metre isale hattı döşenecek. Ayrıca 453 metrelik tünelin inşa edileceği projenin çalışmaları büyük bir hızla sürüyor.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

151


6 YENİ İÇMESUYU ARITMA TESİSİ *Sakarya’da su musluktan içilir İlçelerimize yeni arıtma tesisleri yapıyoruz

Son teknoloji kullanarak şehrimize 6 edilen 6 yeni arıtma tesisi, temiz ve yeni içmesuyu arıtma tesisi kuruyoruz. bol su konusunda yaşanması muhteÇalışmalar tamamlandı. 2013 yılının mel sorunları ortadan kaldıracak. ilk aylarında Sakaryalı’ların hizmetine girecek. Adapazarı Hızırilyas Tepesi, Arifiye, Hendek, Karapürçek ve Sapanca’da iki adet olmak üzere inşa

152 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

153


67 MAHALLEYE SU TEMİN EDECEK İSALE HATTININ TEMELİNİ ATTIK *Şehrin geleceğine dev yatırım

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Sakarya’nın güney bölgesini çok yakından ilgilendiren Arifiye-Hacımercan-Çaybaşı İçmesuyu İsale Hattı’nın temelini atarak çalışmaları başlattı. 7,7 Milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilen

154 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

ve duktil malzeme kullanılarak hazırlanan proje ile Hızırilyas Tepesi’nde inşa edilen arıtma tesisinde arıtılan su, 35 km. uzunluğundaki hat ile 67 adet yerleşim birimine ulaştıracak.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

155


RÜYA PROJEYE START VERİLDİ

SAKARYA NEHRİ REKREASYON PROJESİ *Rüya projeyle Sakarya Nehri şehir ile bütünleşecek. Sakarya’ya yeni yaşam alanları kazandırmak için yoğun bir şekilde çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi, bir hayali daha gerçekleştirerek Sakarya Nehri Rekreasyonu Projesi’ni başlattı. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı projenin 1. Etabı

156 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

için 2013 yılında ihaleye çıkılacak 1. Etap kapsamında anfi tiyatro, yürüyüş yolları, piknik alanları, kafeterya, restaurant ve yeşil alan düzenlemeleri yer alacak. Rüya projeyle Sakarya Nehri şehir ile bütünleşecek.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

157


AKÇAY BARAJI İÇİN İHALEYE ÇIKILIYOR Pamukova-Geyve Eskiyayla Havzasında inşa edilecek olan baraj yaklaşık 900 metre rakımında olacak. Akçay ve İkramiye Dereleri değerlendirilerek inşa edilecek baraj sayesinde hem Sapanca Gölü’ne alternatif bir kaynak oluşturulacak hem de suyu kendi hareketiyle

158 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

isale ederek enerjiden büyük bir tasarruf sağlanacak. İhale hazırlıkları süren Barajın yapım ihalesi 2013 yılı başlarında başında gerçekleştirilecek.

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

159


KUZEY KUŞAKLAMA KOLLEKTÖRÜ

SAPANCA GÖLÜ KORUMAMIZ ALTINDA

Sakarya’nın yegâne içme suyu kayköy, Aşığıdereköy) kanalizasyon alt nağı olan Sapanca Gölü’nün kirlilikten yapılarının yapılması ile gölün komple korunması amacıyla Sakarya İl sınırları kuşaklanması sağlandı. içerisinde olup gölün kuzeyinde kalan yerleşimlerin (Esentepe, Yukarıdere-

160 Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

Gelişen Sakarya’nın Değişen Yüzü

161


“Siz iyi niyetli olun Allah yardım eder” Zeki Toçoğlu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı


SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2009-2012  
SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2009-2012  

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN 2009 İLE 2012 YILLARI ARASINDAKİ FAALİYETLERİNİ GÖSTEREN TANITIM KİTABIDIR.

Advertisement