Page 1

Świat Filtrów

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.

Nr 2 (18) / kwiecień-czerwiec 2018

Z myślą o elektromobilności

Im częściej, tym zdrowiej

Str. 6

Serwisowanie maszyn rolniczych Str. 10

Str. 12


OD REDAKCJI

Szanowni Państwo, Nie da się ukryć, że w bieżącym roku dużo podróżujemy. Prezentujemy ofertę PZL Sędziszów na wszystkich najważniejszych eventach, skierowanych do branży motoryzacyjnej, rolniczej i transportowej. Nasze firmowe stoisko jest rozpoznawalne na targach krajowych i zagranicznych. W kwietniu zadebiutowaliśmy jako wystawcy na rynku chińskim. Na tamtejszych targach motoryzacyjnych BEIJING INTERNATIONAL AUTOMOTIVE EXHIBITION AUTO CHINA 2018 zetknęliśmy się z innowacyjnymi nowościami technicznymi w branży motoryzacyjnej. Wszystkie te wydarzenia bardzo nas inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań i stałego udoskonalania naszych wyrobów. Naszą fotorelację z tych eventów możecie Państwo obejrzeć na łamach bieżącego numeru, a obszerniejszą wersję – na profilach PZL Sędziszów na Instagramie i Facebooku. Zachęcam Państwa do lektury tekstów poradnikowych. Tym razem nasz ekspert z zakresu motoryzacji wyjaśnia, dlaczego filtry kabiny należy wymieniać częściej niż raz w roku. Z kolei użytkownicy maszyn rolniczych znajdą kilka wskazówek na temat serwisowania tych pojazdów. Na łamach opisujemy też dwa nowe sklepy naszych dystrybutorów. Sklepy zostały uruchomione w ostatnich miesiącach i posiadają bogatą ofertę filtrów PZL Sędziszów dla branży motoryzacyjnej i rolniczej. Polecam Państwu również rubrykę Strefa Pracownika, w której przybliżamy ciekawą historię jednego z naszych pracowników. Dominik, który na co dzień jest Doradcą Klienta ds. Technicznych, po pracy pokonuje na rowerze imponujące trasy. Specjalnie dla naszych Czytelników opowiada o swojej pasji i największych sportowych osiągnięciach. Z życzeniami przyjemnej lektury Adam Sikorski Prezes Zarządu PZL Sędziszów S.A.

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A. (kwartalnik) Wydawca: PZL SĘDZISZÓW S.A. Redakcja: Marta Bilonowicz e-mail: marta.bilonowicz@pzlsedziszow.pl, tel. 500 006 078 Adres redakcji: Ul. Fabryczna 4, 39-120 Sędziszów Młp.

Projekt graficzny i skład: Studio Grafpa, tel. 696 045 760, www.grafpa.pl Druk: Drukarnia MDRUK ul. Partyzantów 2, 32-700 Bochnia

Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania korekty i skrótów nadesłanych materiałów.

2

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


W NUMERZE

4

5

7

10

16

18

NA BIEŻĄCO

4

Wdrożyliśmy elektroniczny system zamówień Sponsorujemy XIX Olimpiadę Techniki Samochodowej Szkolimy młode pokolenia

5 6 7

Mamy nowy certyfikat jakości Spotkanie z partnerami biznesowymi Z myślą o elektromobilności Fotorelacja

TEMAT NUMERU

10 11

Serwisowanie maszyn rolniczych Branża rolnicza w pierwszym kwartale 2018

ABC FILTRACJI

12

Im częściej, tym zdrowiej

Świat Filtrów

NOWOŚCI

13

Nowe referencje

NASI PARTNERZY

14

Zaopatrzenie i serwis w jednym

DYSTRYBUCJA

16

Nowe sklepy z filtrami PZL Sędziszów

STREFA PRACOWNIKA

18 20 SPONSORING 21 SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI 22 ZNAJDŹ NAS Na rowerze czuję się wolny

3


NA BIEŻĄCO

Wdrożyliśmy elektroniczny Sponsorujemy system zamówień XIX Olimpiadę

PZL Sędziszów wdrożył specjalną platformę (Infinite EDInet), odpowiadającą za wysyłanie i odbieranie zamówień drogą elektroniczną. Dzięki temu proces wymiany zamówień został przyspieszony i uproszczony. Zapewni to firmie płynny obieg zamówień w ramach komunikacji z klientami. Elektroniczna forma obiegu dokumentów pozwala nie tylko przyspieszyć pro-

ces wymiany zamówień, ale także wyeliminować błędy pojawiające się w trakcie manualnego wprowadzania danych. Jest to też ważny aspekt w zakresie optymalizacji kosztów, czyli ograniczenia wydatków na wydruk, pakowanie czy wysyłkę dokumentów. Ponadto system odciąża pracowników zakładu od zadań typowo administracyjnych.

Szkolimy młode pokolenia Po raz kolejny gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół im. Ks. Dra Jana Zwierza w Ropczycach, którzy odbywali praktyki w naszym zakładzie. Przez cały marzec praktykanci mieli możliwość poznania wszystkich procesów produkcyjnych naszych wyrobów oraz szczegółów związanych z funkcjonowaniem naszej organizacji.

4

Techniki

Samochodowej Wspieramy uczniów w poszerzaniu wiedzy i kompetencji z zakresu mechaniki samochodowej, dlatego po raz kolejny sponsorujemy Olimpiadę Techniki Samochodowej. II etap zmagań olimpijskich odbył się 17 marca br. Wzięło w nim udział 356 uczniów z całej Polski. Do III etapu Olimpiady, który odbędzie się w maju br., zakwalifikowano 13 osób. Oprócz trzech finalistów komisja wyłoni też Samochodową Szkołę Roku – tytuł otrzyma szkoła, której dwaj uczniowie zdobędą łącznie największą liczbę punktów. Laureaci Olimpiady zostaną zwolnieni z pisemnego egzaminu zawodowego. W trakcie Olimpiady oceniana jest wiedza z podstaw konstrukcji maszyn, budowy pojazdów samochodowych, diagnozowania i naprawy zespołów oraz układów pojazdów samochodowych, umiejętności posługiwania się narzędziami i przyrządami, a także z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska. Organizatorami Olimpiady Techniki Samochodowej są Auto Moto Serwis i Wydawnictwo Komunikacji i Łączności. Honorowy patronat objął Minister Edukacji Narodowej.

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


NA BIEŻĄCO

Mamy nowy certyfikat jakości Pozytywnie przeszliśmy audyt nowego, międzynarodowego standardu, przeprowadzonego przez TÜV Rheinland, i uzyskaliśmy najnowszy certyfikat IATF 16949:2016. Celem standardu IATF jest rozwój systemu zarządzania jakością, co pozwala zapobiegać błędom i redukuje straty w łańcuchu dostaw. IATF opracowało specyfikację techniczną ISO/TS 16949 (wydanie pierwsze w 1999 r.), której zadaniem jest harmonizacja systemów oceny, certyfikacji w łańcuchu dostaw dla branży motoryzacyjnej. W kolejnych latach opublikowano nowe, poprawione wydania (wydanie drugie w 2002 r. i trzecie w 2009 r., co było związane ze zmianami

wprowadzonymi do normy ISO 9001. Certyfikat ISO/TS 16949 jest także wspólnym zestawem technik oraz metod rozwoju wyrobu i procesu dla branży motoryzacyjnej. – Uzyskanie najnowszego certyfikatu to dla nas duże wyróżnienie, które potwierdza nie tylko jakość produkowanych przez nas filtrów, ale też

wartość naszych starań oraz zaangażowanie wszystkich pracowników – zaznacza Paweł Dudek, Kierownik Działu Techniczno-Konstrukcyjnego PZL Sędziszów. Najnowszy standard IATF 16949:2016 unieważnia i zastępuje ISO/TS 16949:2009 (wydanie trzecie). Organizacja International Automotive Task Force (IATF) skupia producentów samochodów i inne przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej. Głównym celem IATF jest zapewnienie lepszej jakości produktów dla branży motoryzacyjnej. IATF współpracuje z Międzynarodową Organizacją Normalizacji (ISO) w celu zapewnienia zgodności z normą ISO 9001.

Spotkanie z partnerami biznesowymi

W marcu br. zaprosiliśmy naszych klientów i partnerów biznesowych na szkolenie techniczne. Kierownicy poszczególnych działów PZL Sędziszów chętnie dzielili się wiedzą i ujawniali ciekawostki techniczne naszych wyrobów. Przeszkoliliśmy ponad 30 osób z działów sprzedaży.

Świat Filtrów

5


NA BIEŻĄCO

Z myślą o elektromobilności Zgodnie z zapowiedziami, PZL Sędziszów S.A. zakupił większościowy pakiet udziałów w czeskim przedsiębiorstwie Böhm Plast-Technik. Dzięki temu firma zwiększy zastosowanie tworzyw sztucznych przy produkcji filtrów. Przejmując 69% udziałów w BPT, Sędziszów uzyskał dostęp do najnowocześniejszych technologii wtrysku tworzyw sztucznych. Firma zamierza wykorzystać te możliwości m.in. do rozwoju produkcji nowych wyrobów filtracyjnych, dedykowanych dla pojazdów elektrycznych. – Akwizycja czeskiej firmy Böhm Plast-Technik jest dla nas bardzo ważnym krokiem w kierunku unowocześnienia technologii produkcji – wyjaśnia Adam Sikorski, Prezes PZL Sędziszów S.A. – Nasza firma zamierza aktywnie uczestniczyć w rozwoju elektromobilności w Polsce. Dla

producentów części motoryzacyjnych oznacza to m.in. większe zastosowanie tworzyw przy produkcji w celu zmniejszenia masy pojazdu. Pierwszym etapem działań po przejęciu czeskiego przedsiębiorstwa będzie integracja struktur handlowych obu firm. Następnie rozpocznie się ścisła współpraca między działami badań i rozwoju. – Chcemy jak najszybciej rozpocząć współpracę przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii wtrysku, jakimi dysponuje BPT – dodaje Adam Sikorski. – Zależy nam na tym również dlatego, że jako członek Polskiej Grupy Motoryzacyjnej intensywnie wspieramy projekt CURIE+, mający na celu budowę pierwszego, polskiego samochodu elektrycznego. CURIE+ to zwycięski projekt konkursu zorganizowanego przez spółkę ElectroMobility Poland (EMP) na wizualizację nad-

wozia samochodu elektrycznego. Projektem zainteresowały się firmy członkowskie PGM, wśród nich PZL Sędziszów, które na początku br. złożyły do EMP wniosek o dofinansowanie budowy prototypu polskiego samochodu elektrycznego. BÖHM PLAST-TECHNIK (BPT) od 1991 dostarcza produkty i usługi dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma wykonuje precyzyjne wtryskiwanie części technicznych dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej, radiowej i innych gałęzi przemysłu. Dysponuje najnowocześniejszymi wtryskarkami światowych marek, m.in. ENGEL, DEMAG, ARBURG i SELEX. Współpracując z dostawcami Tier 1 na całym świecie, BPT wdraża niezbędne systemy i procedury związane z wymaganiami i normami oczekiwanymi przez przemysł samochodowy.

Fot. Hala produkcyjna BÖHM PLAST-TECHNIK (BPT) w Czechach

6

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


FOTORELACJA Z TARGÓW AGRO-PARK - LUBLIN W spotkaniu rolników z Polski Południowo-Wschodniej, czyli targach Agro-Park (3–4 marca), braliśmy udział dzięki uprzejmości naszego wieloletniego dystrybutora – firmy KORWEX, która prezentowała gamę filtrów PZL Sędziszów na swoim stoisku.

FILTECH – KOLONIA, NIEMCY Na najważniejszych dla branży filtracyjnej targach FILTECH (13–15 marca) ofertę PZL Sędziszów prezentowali przedstawiciele Działu Technicznego oraz Działu Zakupów.

AGROTECH – KIELCE Targi Techniki Rolniczej AgroTech (16–18 marca) były znakomitą okazją do poznania tegorocznych trendów w branży rolniczej.

Świat Filtrów

7


FOTORELACJA Z TARGÓW MT TSL - NADARZYN Międzynarodowe Targi Transportu, Spedycji i Logistyki (20–22 marca) to wielkie wydarzenie branży transportowej. Filtry PZL Sędziszów dla samochodów ciężarowych prezentowaliśmy gościnnie na stoisku UNIMOT – największego, niezależnego importera paliw w Polsce.

INTERNATIONAL SPRING BJELOVAR FAIR – CHORWACJA Na Bałkanach kontynuowaliśmy promocję naszej marki eksportowej PZL Filters. Nasz dystrybutor – firma Motomariner d.o.o. wspierał nas podczas największych w tym regionie targów rolniczych w Bjelovarze (6–8 kwietnia).

8

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


FOTORELACJA Z TARGÓW

ZADEBIUTOWALIŚMY NA RYNKU CHIŃSKIM W dniach 24–29 kwietnia wzięliśmy udział w BEIJING INTERNATIONAL AUTOMOTIVE EXHIBITION AUTO CHINA 2018. Po raz pierwszy prezentowaliśmy naszą ofertę w tej części świata, równocześnie promując Polskę. Poznaliśmy tu nowinki z branży motoryzacyjnej oraz szereg innowacyjnych rozwiązań. Targom towarzyszyły konferencje branżowe. Podczas jednej z nich prezentację wygłosił Adam Sikorski, Prezes PZL Sędziszów, który przybliżył działalność firmy oraz Polskiej Grupy Motoryzacyjnej.

Świat Filtrów

9


TEMAT NUMERU

SERWISOWANIE MASZYN ROLNICZYCH

Sezon rolniczy w pełni. Gospodarze serwisują swoje maszyny, żeby w trakcie żniw nie było niespodzianek. Jednak niektórzy wolą zadbać o stan techniczny urządzeń dopiero po żniwach. Poniżej wyjaśniamy dlaczego. Wpływ na dobry stan techniczny kombajnu mają profesjonalne przeglądy. W przypadku kombajnów, sieczkarni samojezdnych, pras zwijających i kostkujących oraz przyczep samozbierających serwisy zalecają wykonywanie przeglądów pożniwnych. Przede wszystkim chodzi o komfort pracy. Rolnik nie będziea się denerwował, że w czerwcu czy lipcu otrzyma odpowiedź o kilkudniowym okresie oczekiwania na przyjazd serwisu. Z ko-

10

lei pracownicy serwisów mogą wtedy spokojnie rozplanować pracę i wykonać wszystkie przeglądy na czas, bez nerwowych działań w przeddzień żniw. Ponadto w okresie jesienno-zimowym części są objęte promocjami i dużo tańsze niż w miesiącach wiosenno-letnich. Przegląd weryfikacyjny kombajnu prowadzony przez profesjonalnych serwisantów trwa cały dzień. Wiele autoryzowanych serwisów kombajnów zaleca, aby w czasie pierwszej pożniwnej wizyty weryfikacyjnej wymienić olej w silniku oraz filtr. Olej po sezonie zawiera zanieczyszczenia zebrane z układu smarowania. Po pewnym czasie następuje jego defragmentacja, czyli na dno opadają części stałe. Odpalenie silnika spowoduje zassanie tych cząstek jako

pierwszych, co wpływa na skrócenie żywotności silnika. Dlatego im szybciej po żniwach układ zostanie zalany nowym olejem, tym lepiej. W maszynie samojezdnej takiej jak kombajn czy sieczkarnia lepiej dmuchać na zimne i wymieniać niektóre części wcześniej, przed ich całkowitym zużyciem, bo jeśli coś się urwie w trakcie pracy, może wywołać sporo problemów. Bardzo ważne jest też okresowe jej odpalanie po sezonie w celu nasmarowania części. Należy to robić kilka razy w ciągu zimy. Dzięki temu układ smarowania będzie sprawny i latem nie zatrze się sprężarka. Po takim kompleksowym przeglądzie i serwisowaniu właściciel maszyny otrzymuje coś bezcennego – święty spokój przez całe żniwa. Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


Branża rolnicza w Polsce w pierwszym kwartale 2018

ŁĄCZNA SPRZEDAŻ CIĄGNIKÓW ROLNICZYCH W MIESIĄCACH STYCZEŃ-MARZEC 2017r.

SPRZEDAŻ CIĄGNIKÓW NOWYCH W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH [W SZT.] MAZOWIECKIE

329

WIELKOPOLSKIE

2018r

ŁÓDZKIE

-12%

1674

150 158 145

LUBELSKIE PODLASKIE

1874

KUJAWSKO POMORSKIE

110 108 104 102 98

MAŁOPOLSKIE WARMIŃSKO-MAZURSKIE DOLNOŚLĄSKIE

81 83

ŚWIĘTOKRZYSKIE

80

180 175

134 132

352

208

206

2017

95

2018

SPRZEDAŻ NOWYCH CIĄGNIKÓW [W SZTUKACH]

363

246

New Holland Kubota

234

John Deere

179

Zetor

127

NAJWIĘKSZY UDZIAŁ W RYNKU

66

Valtra

51

Steyr

43

Claas

John Deere powyżej 200

New Holland 70-100, 71-140, 141-200 km

Kubota 51-70, 31-50, do 30 km

KUBOTA 14,6% JOHN DEERE 14,0%

Świat Filtrów

94

Ursus

MOC CIĄGNIKÓW

NEW HOLLAND 21,7% INNE 49,7%

102

Case IH Deutz-Fahr

* Źródło: Informator PIGMIUR oraz dane CEPiK

11


ABC FILTRACJI

Im częściej, tym zdrowiej Nasz ekspert z zakresu motoryzacji – Robert Rak wyjaśnia, dlaczego filtry kabiny należy wymienić częściej niż raz w roku.

Jak często należy wymieniać filtry kabiny? Jeżeli samochód jest eksploatowany w normalnych warunkach, filtry kabiny powinniśmy wymieniać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem wiosennym, czyli w miesiącach marzec-kwiecień. W przypadku, gdy samochód jest użytkowany np. na budowie filtr powinno się wymienić 2 razy: przed wiosną oraz po sezonie, czyli w miesiącach wrzesień-październik. W warunkach dużego zapylenia powietrza filtry te szybciej się zapychają.

Czy kierowca może się zorientować, że filtr kabiny jest zapchany? Tak, można to zauważyć m.in. po słabo działającej wentylacji wewnątrz samochodu. Sygnałem mogą być także zaparowane szyby, jednak w tym wypadku przyczyną może być również źle działający układ klimatyzacji. Dlatego najlepszym sprawdzianem czystości filtra

12

kabiny jest siła dmuchawy w wentylacji – im mniejsza, tym bardziej zapchany filtr. Dlaczego przyjmuje się, że filtr z węglem aktywnym jest lepszy od standardowego? Filtr standardowy zatrzymuje tylko kurz i pył, natomiast filtr z węglem aktywnym eliminuje z powietrza szkodliwe substancje, wchodząc z nimi w reakcję chemiczną. Neutralizuje alergeny, a nawet nieprzyjemne zapachy. Osobiście zawsze zalecam tego rodzaju filtr zamiast standardowego. Szczególnie w mieście, gdzie wychwytuje on większość zanieczyszczeń ze spalin.

A nie wystarczy, że mamy dobrze oczyszczony układ klimatyzacji? Nawet jeśli układ klimatyzacji jest bardzo sprawny i znakomicie schładza powietrze, do wnętrza samochodu dostają się zanieczyszczenia. Powietrze jest chłodne czy nawet zimne, ale nadal zawiera szkodliwe substancje. Gdyby nie było filtra kabiny, takie powietrze szybko zapchałoby parownik układu klimatyzacji i uszkodziło go. Dlatego najlepiej działająca klimatyzacja nie zastąpi funkcji filtra kabiny.

Czy wymiana takiego filtra jest skomplikowana? Nie, to dość łatwa czynność, którą można wykonać samodzielnie. W najgorszym wypadku wymiana filtra wiąże się w demontażem schowka w kabinie, ale to jedyna trudność. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas montażu? Po demontażu zużytego filtra należy wyczyścić wszystkie kanały i miejsca, którymi powietrze dociera do filtra. Podczas montażu filtra bardzo ważny jest kierunek przepływu powietrza. Na każdym filtrze jest on oznaczony specjalną strzałką.

A jak to wygląda cenowo? Filtry kabiny są najtańszymi filtrami w samochodzie, natomiast różnica między filtrem standardowym a tym z węglem aktywnym jest bardzo niewielka. Dlatego nie warto oszczędzać i w trosce o nasze zdrowie od razu zainstalować filtr z węglem aktywnym. Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


NOWOŚCI W OFERCIE FILTR PALIWA PDS7210

FILTR OLEJU PP467

WYMIARY: DŁUGOŚĆ ŚR. OTW. GÓRN. WYSOKOŚĆ 85 69 197

WYMIARY: DŁUGOŚĆ ŚR. ZEWN. USZ. 78 71

ZAMIENNIKI: MANN-FILTER WK8161

ZAMIENNIKI: MANN-FILTER W719/45

HENGST H301WK

FLEETGUARD FS19975

FILTRON OP 526/7

WYSOKOŚĆ 141 HENGST H14W30

ZASTOSOWANIE: MASZYNY ROBOCZE: LIEBHERR MASZYNY ROLNICZE: CLAAS, JOHN DEERE

ZASTOSOWANIE: OSOBOWE: AUDI, SEAT, SKODA, VOLKSWAGEN

WKŁAD HYDRAULICZNY HP204

FILTR POWIETRZA WA53231

WYMIARY: DŁUGOŚĆ ŚR. ZEWN. USZ. 128 101

WYSOKOŚĆ 228

WYMIARY: DŁUGOŚĆ 164

SZEROKOŚĆ 254

WYSOKOŚĆ 54

SF-FILTER SPH28093

ZAMIENNIKI: HYUNDAI 28113-2S000

KIA 28113-2S000

HIFI FILTER SA 8570

ZAMIENNIKI: MANN-FILTER W13010

ZETOR 53420903

ZASTOSOWANIE: MASZYNY ROLNICZE: ZETOR

ZASTOSOWANIE: OSOBOWE: HYUNDAI, KIA MOTORS

FILTR POWIETRZA WA45365

FILTR POWIETRZA WA35365

WYMIARY: DŁUGOŚĆ 211

SZEROKOŚĆ 109

WYSOKOŚĆ 39

WYMIARY: DŁUGOŚĆ 246

SZEROKOŚĆ 151

WYSOKOŚĆ 180.5

ZAMIENNIKI: CASE IH FENDT JCB 87037985 H 260 200 090 11032/925683, 333E8789

ZAMIENNIKI: AGCO CASE CONSTRUCTION CASE IH 528741D1 82988916 87037984

ZASTOSOWANIE: MASZYNY ROBOCZE: CASE, JCB, LIEBHERR

ZASTOSOWANIE: MASZYNY ROBOCZE: CASE, JCB, LIEBHERR

Świat Filtrów

13


NASI PATRNERZY

ZAOPATRZENIE I SERWIS W JEDNYM MIEJSCU

O rozwoju firmy JARO-FILTR rozmawiamy z jej właścicielem - Jackiem Wrzoskiem SF: - W jaki sposób docierał Pan do klientów na początku działalności firmy? Jacek Wrzosek: - Firma powstała w 1993 r. i - jak wskazuje nazwa - koncentrowała się tylko na handlu filtrami. Z tak wąską ofertą docieraliśmy wówczas do sklepów i warsztatów, głównie dlatego, że od początku naszej działalności sami dowoziliśmy towar do klienta. Duże sieci działały bardziej stacjonarnie, mechanicy przyjeżdżali bezpośrednio do nich. W naszej ofercie, zarówno wtedy, jak i obecnie, są specjalistyczne filtry do maszyn budowlanych i rolniczych, jak również do samochodów ciężarowych. Z czasem wprowadziliśmy do oferty oleje, później akumulatory oraz żarówki. - Który moment w rozwoju firmy uważa Pan za najważniejszy? - Kluczowym momentem w historii firmy było wybudowanie własnego obiektu. Przenieśliśmy tam nam naszą działalność w 2003 r.

14

i stopniowo zaczęliśmy poszerzać asortyment części tak, aby warsztaty mogły się u nas zaopatrywać kompleksowo. - Wtedy wprowadził Pan również dodatkowe usługi dla klientów? - Tak, w nowej siedzibie uruchomiliśmy także serwis maszyn. Początkowo była to tylko wymiana oleju, ale stopniowo poszerzaliśmy zakres usług. Obecnie świadczymy szeroki wachlarz napraw - od diagnostyki komputerowej, przez wymianę rozrządów, uszczelek pod głowicę, opon, klocków hamulcowych, amortyzatorów, a skończywszy na naprawie elementów zawieszenia. - W tym roku Jaro-Filtr obchodzi 25-lecie istnienia. Jakie zamiany dostrzega Pan w funkcjonowaniu firmy w tym czasie? - Podstawowa zmiana jest taka, że w pierwszym etapie firmę prowadziły dwie osoby: mój wspólnik i ja. Obecnie zatrud-

niam ok. 20 osób i posiadam dwie filie firmy. Mogę więc śmiało stwierdzić, że firma odniosła sukces i rozwinęła się wraz z rozwojem rynku. - Czy handel internetowy i przyspieszenie procesu zakupów nie są zbyt dużym wyzwaniem dla dystrybutorów części? - Mamy świadomość wyzwań, jakie stawia przed nami rozwijający się rynek części, dlatego m.in. uruchomiliśmy sprzedaż w kanale e-commerce i przystępujemy do dużej sieci warsztatów, w której klient ma możliwość umówienia się na serwis samochodu przez aplikację mobilną. Nasi klienci w sklepach i warsztatach mogą skorzystać z elektronicznego katalogu części i składania zamówień za pośrednictwem aplikacji, dostępnej na naszej stronie internetowej. Wysyłkę towaru prowadzimy 2 razy dziennie, a własnym transportem docieramy do naszych klientów nawet 3 razy dziennie. Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


JARO-FILTR - Od kiedy Jaro-Filtr współpracuje z PZL Sędziszów? - Nasza współpraca rozpoczęła się w 2017 r. Filtry marki PZL Sędziszów są cenione za wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Klienci są coraz bardziej zainteresowani tą marką z uwagi na coraz szerszą ofertę. Bardzo dobrze odbierana jest też nowa szata graficzna opakowań. Mechanicy szczególnie chwalą filtry kabinowe – za bardzo dobrą jakość i sposób wykonania bocznego wzmocnienia, które jest miękkie i ułatwia montaż. - Czego życzyłby Pan firmie na kolejne 25 lat? - W następnym ćwierćwieczu chciałbym kontynuować rozwój firmy, a dokładniej przyspieszyć go na tyle, aby oprzeć się narastającej konkurencji i nadążyć za ciągle zmieniającym się rynkiem motoryzacyjnym (m.in. nowe wyzwania, jakie niesie elektromobilność). JARO-FILTR oferuje części do każdej popularnej marki samochodu. W szerokiej ofercie firmy znajdują się m.in.: akumulatory, amortyzatory, elementy metalowo-gumowe, filtry, klocki hamulcowe, sprzęgła, świece, tarcze hamulco-

Świat Filtrów

we, termostaty, tłumiki, wycieraczki, żarówki, i wiele innych. Hurtownia i serwis znajdują się w Warszawie, przy ul. Mechaników 12C. Pracownicy serwisu, oprócz napraw, udzielają porad na temat prawidłowej eksploatacji pojazdu,

informują o jego stanie technicznym i zbliżających się wymianach bądź naprawach, prowadzą też historię wszystkich serwisowanych samochodów. Firmowe oddziały JARO-FILTR znajdują się w Radzyminie i Tłuszczu.

15


DYSTRYBUCJA – NOWE SKLEPY

NOWE SKLEPY Z FILTRAMI PZL SĘDZISZÓW Szeroki asortyment naszych filtrów oferują dwa nowe sklepy, które w ostatnim czasie uruchomiono w Gdańsku i Wrześni. Pierwszy z nich zaopatruje w części branżę motoryzacyjną, drugi – rolniczą. Przekonajcie się, dlaczego oba te punkty są tak atrakcyjne i w jaki sposób wspieramy je działaniami promocyjnymi.

Filtrytotu.pl Firma PPHU FILTRY JAROSŁAW RYCHERT prowadzi hurtową i detaliczną sprzedaż chemii motoryzacyjnej, chemii do myjni, części samochodowych oraz akcesoriów. Dzięki wielu klientom korzystającym ze sklepu stacjonarnego oraz prężnie rozwijającej się sprzedaży internetowej, firma powiększyła swoje zaplecze handlowe o nową lokalizację. W Gdańsku Oliwie (przy ul. Grunwaldzkiej 487) uruchomiła wielkopowierzchniowy sklep pod ciekawą nazwą Filtrytotu.pl. Oficjalne otwarcie sklepu odbyło się 14 kwietnia br. W wydarzeniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli PZL Sędziszów. Nasi eksperci odpowiadali na pytania klientów z zakresu filtracji, udzielali porad dotyczących wyboru asortymentu, wyjaśniali wątpliwości związane z zamiennikami. Prezentowali też symulację zatrzymywania zanieczyszczeń przez filtr. W tym dniu rozdaliśmy wiele upominków i zachęcaliśmy do wzięcia udziału w zabawie „Nagroda za największy zakup miesiąca”.

16

Jeszcze bliżej klienta Profesjonalne gospodarstwa rolne wymagają coraz bardziej zaawansowanej obsługi. Współpraca między gospodarstwem a firmą będącą dostawcą towarów i usług musi się odbywać sprawnie, szybko, a przede wszystkim lokalnie. Ten ostatni czynnik powoduje, że firmy z branży techniki rolniczej otwierają kolejne oddziały, punkty handlowe i serwisowe po to, aby być jak najbliżej klienta. Specyfika tej branży, a przede wszystkim sezonowość użytkowania ciągników i maszyn rolniczych wymaga szybkiej reakcji działów serwisu i części zamiennych. Biorąc to pod uwagę, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe AGRO-RAMI Raniś i Wspólnicy S.C., będące wielkopolskim dilerem maszyn i ciągników rolniczych CASE IH i Steyr, na początku br. otworzyło swój kolejny oddział handlowo-serwisowy. Nowy oddział mieści się we Wrześni, bezpośrednio przy trasie w kierunku Konina.

Serwis na wyciągnięcie ręki W nowym oddziale firmy prowadzona jest działalność handlowa, a także świadczone są usługi serwisowe oraz dostawa części zamiennych. Hala serwisowa została przygotowana do obsługi największych maszyn z oferty CASE IH, czyli stwarza możliwość wykonywania przeglądów serwisowych oraz napraw kombajnów zbożowych. Wykwalifikowany zespół serwisantów prowadzi czynności związane z okresowymi przeglądami technicznymi nie tylko na miejscu, w hali warsztatowej, ale przede wszystkim bezpośrednio w gospodarstwie klienta. Wiąże się to z dużym zaangażowaniem czasowym pracowników serwisu, gdyż poza świadczeniem usługi serwisowej dochodzi czas dojazdu do klienta. To właśnie ten czynnik decyduje o otwieraniu kolejnych oddziałów handlowych i serwisowych. Klienci powinni mieć komfort korzystania z punktów obsługi oddalonych o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów. Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


Pełna gama ciągników i maszyn Od 9 lat AGRO-RAMI jest wyłącznym dilerem ciągników i maszyn marek należących do koncernu CNHI na terenie Wielkopolski. Oferowane są ciągniki rolnicze CASE IH oraz Steyr, a także kombajny zbożowe, prasy i ładowarki teleskopowe CASE IH. Poza ofertą maszyn i ciągników tego globalnego koncernu, AGRO-RAMI oferuje także sprzęt uprawowy, przyczepy, ładowarki przegubowe. Najważniejszymi dostawcami, reprezentowanymi przez AGRO-RAMI, są: Weidemann, Kverneland, Krukowiak, Pronar, Agromasz, Akpil. Wieloletnia współpraca z dostawcami oraz z wielkopolskimi gospodarstwami rolnymi pozwala firmie AGRO-RAMI plasować się w czołówce lokalnych dostawców nowoczesnej techniki rolniczej.

Sygnał GPS z Wrześni Nowy oddział handlowo-serwisowy firmy AGRO-RAMI świadczy też pełną gamę usług związanych z dostawą precyzyjnego rolnictwa. Pod tym pojęciem mieści się nie tylko nadawanie sygnału GPS dla odbiorników zlokalizowanych w ciągnikach i maszynach rolniczych, ale również pełen pakiet szkoleń i usług związanych z obsługą tych systemów. Precyzyjne rolnictwo, w tym szczególnie układy prowadzenia równoległe-

Świat Filtrów

go ciągników i maszyn, powodują znaczące i wymierne oszczędności dla gospodarstw rolnych. To przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy, ale również możliwość precyzyjnego wykonywania prac polowych. Dzięki temu, że oddział we Wrześni należy do globalnej sieci nadawców sygnału korekcyjnego GPS w ramach struktury CNHI, okoliczni rolnicy (z odległości 50 km) mają możliwość zakupienia i korzystania z tego sygnału.

Części zamienne i opony BKT Geneza działającej na rynku ponad 25 lat firmy AGRO-RAMI wiąże się z dostawą części zamiennych do wszelkiego rodzaju maszyn i ciągników rolniczych. W centrali firmy, w Kościelnej Wsi k. Kalisza, na powierzchni kilku hektarów są magazynowane i sprzedawane części zamienne dla rolnictwa. Ponad stuosobowa załoga obsługuje magazyny z częściami zamiennymi, dostarczając je w każdy zakątek kraju. Własna logistyka AGRO-RAMI powoduje z kolei, że hurtowe dostawy części do lokalnych sklepów i punktów sprzedażowych dokonywane są niemal codziennie. Kolejna działalność firmy, blisko związana z częściami zamiennymi, to import i dostawa na rynek Polski opon rolniczych BKT. AGRO-RAMI jest wyłącznym importerem i dystrybutorem w Polsce opon tego globalnego koncernu. Również w nowym oddziale we Wrześni dostępna jest pełna oferta opon i części zamiennych proponowanych przez AGRO-RAMI. Odpowiedzią na zmieniający się rynek i potrzeby klientów jest także ciągły proces szkolenia i certyfikacji pracowników firmy, nie tylko pod względem umiejętności serwisowym, ale również w zakresie sprzedażowym.

17


STREFA PRACOWNIKA

NA ROWERZE CZUJĘ SIĘ WOLNY Dominik Zwierzyk Stanowisko: Doradca Techniczny Po pracy: rowerzysta wysokogórski Należy do osób, które nie lubią się nudzić, choć przyznaje, że zdarza mu się wylegiwać na kanapie. Wśród jego licznych zainteresowań jest kilka dyscyplin sportowych, m.in. piłka nożna i koszykówka. Ale jazda na rowerze stała się…..jego miłością. „To ona dała mi prawdziwego kopa. I wpadłem po uszy” – twierdzi Dominik. Jako młody chłopiec Dominik najbardziej interesował się muzyką. Co prawda, nie ma talentu muzycznego, więc nie uczył się gry na instrumencie, ale namiętnie słuchał różnych gatunków muzyki, szczególnie rocka i jego ostrzejszych odmian. - Ciągle kupowałem i nagrywałem kasety [dawne nośniki plików dźwiękowych – przyp. red] – przyznaje.

18

- Zainteresowanie muzyką rockową zostało mi do dziś. Szczególnie ciekawe i energetyczne jest słuchanie jej na żywo, dlatego staram się często jeździć na koncerty, których obecnie jest w naszym kraju naprawdę sporo. Jego przygoda z rowerem rozpoczęła się w dość nietypowy sposób. - Pewnego popołudnia poszliśmy ze znajomymi do sklepu AGD – wspomina. – Przy dziale z wagami kolega rzucił hasło: „Ważymy się! Zobaczymy kto jest najcięższy”. Niestety… ja wygrałem. Postanowiłem coś z tym zrobić. Odgrzebałem w garażu stary rower, doprowadziłem do stanu używalności i wyruszyłem w pierwszą od lat trasę. Początki były bardzo trudne. Po przejechaniu zaledwie 10 km Dominik regenerował siły przez godzinę. Do tego bóle mięśni i zakwasy następnego dnia. Ale po dwóch dniach powtórzył dystans. Było znacznie le-

piej. Stopniowo wydłużał trasę do 15 km, 20 km, 30 km. Swoim odkryciem, że rower może być fajny, zaraził przyjaciela. Wspólnie zaczęli pokonywać coraz większe dystanse: 50 km, 100 km, 200 km! Na wyprawy całodniowe lub kilkudniowe zawsze wybiera się w towarzystwie. - To bezpieczniejsze, no i jest z kim pogadać – twierdzi. Ale na krótkie wypady po pracy lubi jeździć sam. Na rowerze stara się spędzać każdą wolną chwilę, choć nie traktuje tego w kategorii regularnego treningu. - Jazda na rowerze górskim musi być przyjemnością; oprócz zaliczonych kilometrów, liczy się coś jeszcze – wyznaje Dominik. – Celem jest np. dotarcie nad Solinę, ale przy tym zrobienie 10 stromych podjazdów, zdobycie szczytu, np. Radziejowa w Beskidzie Sądeckim (1266 m n.p.m.), przejazd z Komańczy do Cisnej szlakiem, po szczytach. Dzięki taMagazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


kim wyprawom zobaczyłem kawałek Polski, i nie tylko. Na pytanie, dlaczego jazda na rowerze górskim stała się miłością, odpowiada: Ogromną zaletą tego sportu jest wolność, możliwość zjechania z głównej trasy i pojechania, gdzie oczy poniosą. Bardzo mnie to relaksuje. W ten sposób oczyszczam głowę z problemów. Dla Dominika sezon rowerowy trwa przez cały rok. Przyznaje, że jazda zimą nie jest tak intensywna, a trasy krótsze, ale nie wyobraża sobie odstawienia dwóch kółek na pół roku. Do tej pory szczęśliwie omijały go większe kontuzje. - Upadki się zdarzają, czasem nawet bardziej bolesne, a czasem tylko zadrapania – przyznaje. Największym marzeniem Dominika było pojeździć rowerem po Himalajach. Znalazł podobnego do siebie zapaleńca w Krakowie – Tomka, który był w Himalajach kilka razy. Jego opowieści o wyprawie rowerowej na Annapurnę sprawiły, że już nic nie mogło powstrzymać Dominika. - W październiku ub.r. wyruszyliśmy na podbój najwyższych gór świata szlakiem Annapurna Circuit – wspomina. - Celem była przełęcz Thorung La Pass, położona na wysokości 5416 m n.p.m. Dla mnie to było największe wyzwanie. Ogromną radość i satysfakcję sprawiło mi wspięcie się z rowerem na szczyt przełęczy otoczonej majestatycznymi górami. Dominik zrealizował marzenie i choć ma przed sobą jeszcze wiele tras do przejechania, ciężko mu będzie podnieść poprzeczkę. Wyprawy rowerowe stały się popularne wśród ludzi w każdym wieku. Znajomi Dominika często proszą go o radę w kwestii wyboru roweru, ciekawych tras. Stara się niczego nie narzucać, ale gdy widzi zainteresowanie tego rodzaju aktywnością, chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Do najciekawszych wypraw Dominik zalicza zwiedzanie na rowerze Kuby. – Wraz z grupą zapaleńców z całej Polski spakowaliśmy nasze rowery do kartonów, kartony do samolotu i w drogę – wspomina. - Przez dwa tygodnie zwiedzaliśmy wyspę. Co najważniejsze, nie tylko kurorty, ale też wioski i miejsca, do których przeciętny turysta nie dociera. To było wspaniałe rowerowe wydarzenie. Świat Filtrów

19


SPONSORING

Kluby sportowe, które wspieramy, odnotowują bardzo dobre wyniki. Pilnie śledzimy ich poczynania i na bieżąco informujemy o wszystkich rozgrywkach na naszym profilu facebookowym. Poniżej w pigułce prezentujemy osiągnięcia poszczególnych drużyn w ostatnich miesiącach.

SIATKARKI Drużyna KS MARBA PZL SĘDZISZÓW zakończyła rozgrywki II Ligi żeńskiej Polskiego Związku Piłki Siatkowej, rywalizując z dziesięcioma zespołami. Na koniec rundy zasadniczej uplasowała się na 5. miejscu (najlepszy wynik w dotychczasowych startach zespołu). W trakcie sezonu drużyna aż jedenastokrotnie schodziła z parkietu jako zwycięzca.

SIATKARZE Znakomicie poradzili sobie także siatkarze PZL SĘDZISZÓW. Po sezonie zasadniczym drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli III Ligi. Teraz zawodnicy powalczą o wejście do II Ligi.

20

Magazyn Klientów PZL SĘDZISZÓW S.A.


KOLARZE Drużyna PZL SĘDZISZÓW MTB TEAM GNIEZNO bierze udział w dwóch cyklach zawodów: SOLID MTB (składający się z 10 maratonów) i GOGOL MTB (składający się z 9 maratonów).

SZTANGIŚCI Sekcja podnoszenia ciężarów MLKS LECHIA PZL SĘDZISZÓW, po okresie intensywnych przygotowań, przystąpiła do rozgrywek Drużynowych Mistrzostw Polski, czyli zmagań ligowych. Klub, jako jedyny w Polsce, wystawił do walki dwa zespoły - w I i II lidze. Pierwsze zawody ligowe zostały rozegrane 25 marca w Sędziszowie Młp. Pierwszy zespół wystąpił w I lidze, pokonując ubiegłorocznego medalistę Drużynowych Mistrzostw Polski - Górnika Polkowice. Drugi zespół, w II lidze, uplasował się na 5. miejscu. Starty indywidualne sztangiści rozpoczęli od zawodów Okręgowych do 20 lat. W dniach 13-15 kwietnia w Mistrzostwach Polski Juniorów wzięło udział 7 osób z klubu LECHIA PZL SĘDZISZÓW: zawodniczka Olga Fidor (w kategorii do 63 kg zajęła 6. miejsce) oraz sześciu zawodników: Maciej Trznadel, Kamionka Dominik, Podstawski Michał, Kamionka Piotr, Drwal Filip oraz Damian Felon. Zawodnicy zdobyli w sumie 23 punkty do Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Świat Filtrów

21


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI! PZL Sędziszów S.A. ul. Fabryczna 4 39-120 Sędziszów Młp. (17) 745-02-00, fax: (17) 745-03-33 sekretariat@pzlsedziszow.pl

BIURO OBSŁUGI KLIENTA

Elżbieta Ozga (17) 74 50 161, 609 012 103 elzbieta.ozga@pzlsedziszow.pl Witold Świder (17) 74 50 129, 609 012 101 witold.swider@pzlsedziszow.pl

DORADCA TECHNICZNY

Dominik Zwierzyk (17) 74 50 217, 693 376 946 dominik.zwierzyk@pzlsedziszow.pl

OPIEKUNOWIE RYNKU Region 1 665 100 577

Region 2

607 605 328

Region 3

609 566 117

Region 4

609 012 103


AGROMA POZNAŃ S.A KIELPOL SKO-POL TECH-ROL

świętokrzyskie

AUTOMEDAN BEHAMOT MOTOROL TECH-ROL

małopolskie

TECH-ROL

ARAMIS AUTO-AGRO KORWEX

lubelskie

ARMICAR AUTO MOTO BRZOZÓWKA AUTO MOTO BRZOZÓWKA UNIGUM UNIGUM UNIGUM

AGROMA OLSZTYN

AGROMARKET JARYSZKI AGROMA POZNAŃ S.A

PIŃCZÓW KIELCE BUSKO ZDRÓJ JĘDRZEJÓW

KRAKÓW KRAKÓW KRAKÓW TARNÓW

TOMASZÓW LUBELSKI RYKI LUBLIN HRUBIESZÓW ŁUKÓW PONIATOWA ZAMOŚĆ

ŻNIN PAKOŚĆ BRODNICA CHEŁMNO INOWROCŁAW LUBRANIEC MROCZA RADZIEJÓW WĄBRZEŹNO GNIEZNO TORUŃ INOWROCŁAW BRODNICA BYDGOSZCZ TORUŃ

41 357 29 55 41 345 38 74 41 379 71 04 509 293 866

12 637 68 77 12 655 24 52 12 420 44 00 530 418 100

84 665 88 63 502 885 550 81 446 55 22 531 692 915 531 648 451 531 708 327 531 684 725

52 351 30 02 52 351 80 50 519 541 459 519 541 403 506 181 855 519 541 464 519 541 402 515 205 321 519 541 421 61 423 74 80 56 657 40 40 509 185 461 56 498 28 10 52 345 11 93 56 657 40 50 GOSTYNIN OŻARÓW MAZ. SOKOŁÓW PODLASKI 510 257 302

ROL-MAR TECH-ROL TECH-ROL

OPOLE OPOLE BRZEZIE K/OPOLA

AGROMA FILTRO MAK

OLSZTYN EŁK

warmińsko-mazurskie

DAV JANEX OPOLTRANS

opolskie

ARIS CHORZÓW EURPOL HYDROTRADE POLHO PROMOTOR BIS RUDFIL STADMAR

CHORZÓW MYSŁOWICE PSZCZYNA RYBNIK BIELSKO-BIAŁA RUDA ŚLĄSKA KATOWICE

PŁOŃSK

MOTPOL

śląskie

WARSZAWA

CER MOTOR

89 537 53 00 87 621 69 25

77 457 66 59 77 47 44 670 77 409 96 29

32 346 18 36 32 292 00 83 32 431 01 42 510 126 407 33 829 53 67 32 240 70 62 32 352 06 32

22 731 26 00

24 362 30 01

23 662 69 36

22 612 83 33

22 781 31 62

MARKI

BREMS CAR

604 497 771

MICHAŁOWICE OPACZ 22 723 04 03

502 308 965

ŻELECHÓW

515 205 322

PRZASNYSZ 607 922 775

519 541 412

MŁAWA

TROJANÓW

24 275 67 19

SIEDLCE

29 752 50 42

SIERPC

23 672 91 12

24 355 32 00 24 355 32 28 24 355 30 21 42 684 24 09 43 822 45 57 44 616 41 64 44 723 37 74

PRZASNYSZ

CIECHANÓW

KUTNO KUTNO KUTNO ŁÓDZ SIERADZ CHORZĘCIN TOMASZÓW MAZ.

BEST

AUTO-AGRO

ATA CAR

AGROMA OLSZTYN

AGROMA POZNAŃ S.A

mazowieckie

AGROMA POLSAD SP. Z O.O. AGROMA POZNAŃ S.A AGROMARKET JARYSZKI ODDZIAŁ KUTNO AUTO-SAM MOTOMARK PANAS RUTMAX

kujawsko-pomorskie

łódzkie 76 850 63 11 76 746 17 16 71 381 94 42 61 875 97 94 76 746 73 32

BUWAR KATPOL POSICZ POLMOZBYT JELCZ STOMIL SANOK DYSTRYBUCJA SF-FILTER

LEGNICA LUBIN JELCZ-LASKOWICE WROCŁAW LUBIN

dolnośląskie BIAŁA PISKA BISKUPIEC BRANIEWO DZIAŁDOWO DZIERZGOŃ ELBLĄG EŁK GIŻYCKO IŁAWA KĘTRZYN KOLNO KORSZE LIDZBARK MORĄG MRĄGOWO NIDZICA NOWY DWÓR GD. OLSZTYN OSTRÓDA PASŁĘK PISZ STAROGARD GD. SZCZYTNO SZTUM NOWY DWÓR GDAŃSKI GDAŃSK

ARMICAR AGROMA POZNAŃ S.A AGROMARKET JARYSZKI HURTECH

lubuskie

AUTO MOTO BRZOZÓWKA SKLEP PATRONACKI

AGROMA OLSZTYN

AGROMA KOSZALIN

GNIEZNO KROSNO ODRZAŃSKIE JARYSZKI WOLSZTYN

KOSZALIN CHOSZCZNO PYRZYCE KOŁOBRZEG SZCZECIN

zachodnio-pomorskie

AGROMA POZNAŃ S.A IWEX PPHU FILTRY JAROSŁAW GDAŃSK RYCHERT GDAŃSK TECH-ROL IŁAWA PASŁĘK

AGROMA OLSZTYN

pomorskie

61 423 74 80 68 383 40 30 606 523 921 68 347 23 41

94 343 93 32 519 541 456 515 205 313 505 156 566 91 460 07 62

58 685 33 530 482 683 530 408 953

58 554 22 19

519 541 415 512 821 214 512 821 268 519 541 422 519 541 419 515 205 307 515 205 317 515 205 318 519 541 407 519 541 409 515 205 319 515 205 353 519 541 411 519 541 413 519 541 416 519 541 414 501 871 802 515 205 328 519 541 417 515 205 325 515 205 338 519 541 423 515 205 324 501 871 797 55 246 10 68 58 301 83 50

GŁUCHÓW WĄGROWIEC CHOSZCZNO PYRZYCE BOGUCIN / K. POZNANIA JARYSZKI GNIEZNO OPATÓWEK POZNAŃ NOWE SKALMIERZYCE WOLSZTYN PLESZEW POZNAŃ

SUWAŁKI WYSOKIE MAZ. ZAMBRÓW BIAŁYSTOK BIELSK PODLASKI BRAŃSK CZYŻEW DĄBROWA BIAŁOSTOCKA GRAJEWO KOLNO MOŃKI SUCHOWOLA SUWAŁKI ZABŁUDÓW

MŁODOCHÓW KROSNO WOLA MIELECKA SĘDZISZÓW MŁP. RZESZÓW ROPCZYCE TUSZÓW NARODOWY NISKO

partnerzy handlowi

AGROMA POZNAŃ S.A AGROMARKET JARYSZKI ARMICAR ASO OPATÓWEK CONTAR TARASKA FARMER RANIŚ HURTECH MOTO- LAND POLPARTS

AGROMA OLSZTYN

AGRO - RAMI AGROMA

wielkopolskie

MOTO – AGRO

GOSK

AGROMA OLSZTYN

podlaskie

AGRO-BIS ARGE PALIWA AUTOCENTRUM MIELEC MICS MOTORES MOTO-HURT TARAPATA ZBI-MAR

podkarpackie

Nasze filtry są dostępne na terenie całej Polski dzięki sieci dystrybutorów i partnerów handlowych

62 761 62 15 67 26 20 826 519 541 456 515 205 313 61 877 38 21 606 523 921 61 423 74 80 62 761 43 09 61 848 33 59 62 762 90 03 68 347 23 41 536 374 400 61 873 21 40

515 205 308 519 541 410 86 271 15 40 85 651 33 44 601 900 563 533 363 843 500 002 541 85 712 03 33 86 272 88 79 780 160 713 85 716 23 62 85 712 52 03 533 043 343 575 035 650

17 581 90 36 13 436 76 79 17 583 05 35 17 745 01 15 17 864 22 77 17 221 86 23 17 774 36 40 15 841 25 45


Kupuj paliwo taniej przez aplikację Tankuj24 CO DAJE APLIKACJA: ▪ ZNIŻKI NA ZAKUP PALIWA ▪ PORÓWNYWANIE CEN NA STACJACH ▪ JEDNA ZBIORCZA FAKTURA NA MIESIĄC

www.Tankuj24.pl

Jakość paliwa kupowanego przez aplikację jest monitorowana przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT)

Magazyn Klientów PZL Sędziszów, Świat Filtrów 18  

Oddajemy w Państwa ręce nowe wydanie kwartalnika Świat Filtrów. W numerze 18. będziecie mogli przeczytać poradnik o wymianie filtrów kabino...

Magazyn Klientów PZL Sędziszów, Świat Filtrów 18  

Oddajemy w Państwa ręce nowe wydanie kwartalnika Świat Filtrów. W numerze 18. będziecie mogli przeczytać poradnik o wymianie filtrów kabino...

Advertisement