__MAIN_TEXT__

Page 1

(Ne)Zábavný park / Joanna Zemanek , Grzegorz Sztwiertnia

Program január február 2018


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

→ výstavy → koncerty → prednášky → kurzy poľštiny → filmy → divadlo

→ knižnica → čitáreň → noviny → časopisy → informačné centrum → podpora akcií


Košice 14. 1. / 19:00

E. Bryll, K. Gärtner: Maľované na skle Štátne divadlo, www.sdke.sk

Bratislava 15. 1. – 15. 2.

História Židov v Poľsku v 16. – 17. storočí

Bratislava 19. 1. / 17:00

Za horami, za lesami, za Tatrami

Bratislava 23. 1. / 17:30

Porcelánové sochy AS Ćmielów / Lubomir Tomaszewski

Bratislava 25. 1. / 17:00

Diskusný večer ÚPN: Začiatky Pražskej jari 1968

Bratislava 25. – 31. 1.

Prehliadka filmov pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu

Nitra 27. 1. / 18:30 29. 1. / 18:30 30. 1. / 18:30

Povolanie pápež Divadlo Andreja Bagara, www.dab.sk

Bojnice 31. 1. / 17:30

Andrzej Saramonowicz: Testosterón KC Bojnice

Prešov 8. – 9. 2.

Prešovské dni klasickej gitary Ryszard Bałauszko

Bratislava 15. 2. – 2. 3.

Hviezdy športu v medzivojnovom Poľsku

Košice 18. 2. / 19:00

E. Bryll, K. Gärtner: Maľované na skle Štátne divadlo, www.sdke.sk


Bratislava 22. 2. / 17:00

Diskusný večer ÚPN: Keď moc prevzali komunisti. Víťazný február 1948

Bratislava 26. 2. / 19:30

Dagadana

Bratislava 28. 2. / 17:00

Neoblomní vojaci. Poľská protikomunistická ilegalita po roku 1944

Bratislava 1. 3. / 17:00

Inka 1946

Informácie: Čitáreň a knižnica zatvorená Milí priatelia Poľského inštitútu, z dôvodu dokončenia rekonštrukcie priestorov čitárne a knižnice budú tieto priestory pre verejnosť zatvorené. V prípade, ak máte záujem zapožičané knihy vrátiť, môžete ich odovzdať pracovníkom Poľského inštitútu v galérii.


Milí priatelia, Poľský inštitút v Bratislave začína ďalší rok svojho pôsobenia. Rok 2018 je ako pre Poľsko, tak aj pre Slovensko veľmi dôležitý najmä vďaka historickým výročiam. Pre Poliakov budú mať najväčší význam oslavy 100. výročia získania nezávislosti. V novembri 1918 po 123 rokoch rozdelenia Poľska medzi Prusko, Rusko a Rakúsko-Uhorsko a obdobia neslobody sa na svetovej mape opätovne objavil poľský štát. Prostredníctvom našich podujatí sa budeme snažiť toto výročie pripomenúť a upriamiť pozornosť na poľské dejiny, významné osobnosti, najdôležitejšie udalosti a procesy. Takisto by sme chceli slovenskej verejnosti atraktívnym spôsobom priblížiť poľskú históriu, ktorá je v mnohých prípadoch kľúčom k pochopeniu dnešného Poľska. Zároveň budeme pokračovať v propagácii Poľska a poznatkov o Poľsku prostredníctvom kultúry – literatúry, filmu, výtvarných umení, hudby – vedy, kreatívneho priemyslu či kurzov poľského jazyka. Do plánovaných aktivít chceme v čo najväčšej miere zapojiť našich slovenských priateľov a sympatizantov. Veríme, že celý tohtoročný program Poľského inštitútu v Bratislave bude pre Vás všetkých rovnako atraktívny a zaujímavý ako po minulé roky. Dovoľte, aby sme Vám pri tejto príležitosti ešte zaželali dobrý a úspešný nový rok 2018. Dovidenia na podujatiach organizovaných Poľským inštitútom v Bratislave! Vedenie a pracovníci Poľského inštitútu v Bratislave


ti duja e v pr i

Po

Bratislava 15. 1. – 15. 2.

och Po tor ľs es

Neformálna galéria Poľský inštitút, Klobučnícka ul. www.polinst.sk

Výstava v Neformálnej galérii Poľského inštitútu približuje dejiny a osudy Židov žijúcich za čias Republiky oboch národov, teda Republiky poľskej koruny a Litovského veľkokniežatstva počas 16. a 17. storočia. Židia tvorili v tomto štátnom útvare dôležitú menšinu. Expozíciu pripravilo Múzeum histórie poľských Židov POLIN vo Varšave v spolupráci s Poľským inštitútom v Prahe.

inštitút ho u ké

História Židov v Poľsku v 16. – 17. storočí


ti duja e v pr i

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polonia.sk

Po

Bratislava 19. 1. / 17:00

och Po tor ľs es

inštitút ho u ké

Za horami, za lesami, za Tatrami

Klub Polski, spolok Poliakov a ich priateľov na Slovensku, vydáva prvý album Za horami, za lesami, za Tatrami, ktorý obsahuje 14 piesní, pričom bol nahraný v rámci projektu S hudbou nás baví svet. Na CD sa nachádzajú piesne rôznych žánrov: od titulnej pesničky založenej na ľudových motívoch cez latino, bossa novu, blues atď. CD vzniklo vďaka spolupráci slovenskej skupiny Jablco a interpretov ako Ewa Sipos, Łukasz Cupał, Tomek Olszewski, ale aj svetoznámeho slovenského basistu poľského pôvodu Juraja Grigláka, Dominiky Morávkovej, Richarda Danela či sláčikového kvarteta Laugaricio z Trenčína a ďalších. Piesne sú v poľskom a slovenskom jazyku ako poľsko-slovenské duety.


ti duja e v pr i

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

inštitút ho u ké

Bratislava 23. 1. / 17:30

och Po tor ľs es

Po

Porcelánové sochy

Od roku 1804 sídli v mestečku Ćmielów manufaktúra, ktorá sa zaoberá výrobou porcelánu. Kumšt remesla a tradičný spôsob výroby sú kľúčovými charakteristikami porcelánovej továrne Fabryka Porcelany AS Ćmielów. Dizajnéri úzko spolupracujú s najskúsenejšími pracovníkmi, aby sa zákazníci mohli tešiť na unikátnu kolekciu porcelánových výrobkov. Firma sa zaoberá predovšetkým výrobou porcelánových figúrok, pohárikov, šálok, kávových, čajových a obedových súprav, porcelánovej bižutérie, ako aj obrazov na porceláne. Všetky výrobky sa vyrábajú ručne. Na výstave v Bratislave firma predstaví svoje porcelánové výrobky a kurátorka Katarzyna Rij priblíži tradičnú a súčasnú výrobu porcelánových diel. Hlavní organizátori výstavy: Centrum umeleckého porcelánu a Živé múzeum porcelánu v Ćmielówe. Výstava potrvá do 9. marca. Pri príležitosti expozície sa uskutoční aj prednáška kurátorky výstavy Katarzyny Rij (23. 1. / 9:00 – 10:30) o histórii poľskej fabriky keramiky a porcelánových figúrkach v Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru (Dúbravská cesta 11).


Diskusný večer ÚPN: Začiatky Pražskej jari 1968 Bratislava 25. 1. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.upn.gov.sk

Tradičný cyklus diskusných večerov, ktoré organizuje Ústav pamäti národa, predostrie na prvom tohtoročnom stretnutí tému začiatkov Pražskej jari v roku 1968, teda obdobia od konca roku 1967 do okupácie Česko-Slovenska v auguste 1968. V týchto mesiacoch došlo postupne k uvoľneniu politickej situácie v Československej socialistickej republike, demokratizácii spoločnosti a k pokusu o opatrnú reformu socialistického politického systému. Diskutujúci experti budú zverejnení na stránke Ústavu pamäti národa.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Prehliadka filmov pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu

Bratislava 25. – 31. 1.

Kino Lumiére Špitálska 4 www.kino-lumiere.sk

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu pripravil Poľský inštitút v Bratislave v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a Kinom Lumiére prehliadku filmov, ktorú otvorí vo štvrtok 25. 1. / 18:00 (K1) projekcia poľského fabularizovaného dokumentu Dotyk anjela (Dotknięcie anioła, rež. Tomasz Pawłowski, 2014, 65 min.) o spomienkach Henryka Schoenkera na záchranu svojej najbližšej rodiny, ako aj na nevydarený pokus legálnej emigrácie sliezskych Židov. Premietania sa osobne zúčastní režisér Tomasz Pawłowski, ktorý prednesie úvodné slovo a po filme bude k dispozícii na diskusiu. O deň neskôr v piatok 26. 1. / 18:00 (K2) bude prehliadka pokračovať projekciou ďalšieho poľského filmu Spravodlivý (Sprawiedliwy, rež. Michał Szczerbic, 2016, 95 min.) o osirotenom šesťročnom židovskom dievčati, ktoré sa spriatelí s miestnym čudákom, čo im pomôže prežiť vojnu. Následne bude prehliadka pokračovať projekciami ďalších filmov podľa tohto harmonogramu:


27. 1. / 20:00 (K1) – Popieranie holokaustu (Denial, rež. Mick Jackson, USA/Veľká Británia, 2016, 110 min.) 28. 1. / 18:00 (K2) – Saulov syn (Saul fia, rež. László Nemes, HUN, 2015, 107 min.) 29. 1. / 18:00 (K4) – V tichu (rež. Zdeněk Jiráský, 2014, 84 min.) 30. 1. / 18:00 (K4) – Obchod na korze (rež. Ján Kadár, Elmar Klos, ČSSR, 1965, 120 min., s poľskou herečkou Idou Kamińskou) 31. 1. / 18:00 (K4) – Optimista (rež. Dušan Trančík, 2006, 55 min.)


Prešovské dni klasickej gitary Prešov 8. – 9. 2.

PKO Čierny orol Hlavná 50 www.gfpresov.sk

V dňoch 8. – 9. februára sa bude konať už 8. ročník medzinárodného gitarového festivalu Prešovské dni klasickej gitary. Tento rok bude jedným z pozvaných zahraničných hostí, ktorí vedú majstrovské interpretačné kurzy, aj medzinárodne uznávaný poľský gitarista a profesor Ryszard Bałauszko. Tento popredný gitarista pôsobí v súčasnosti na Hudobnej akadémii F. Chopina vo Varšave a Białystoku, vedie majstrovské kurzy v Poľsku, Nemecku aj Španielsku, koncertuje a nahráva s renomovanými umelcami a často je členom poroty rôznych gitarových súťaží.


Hviezdy športu v medzivojnovom Poľsku Bratislava 15. 2. – 2. 3.

Neformálna galéria Poľský inštitút, Klobučnícka ul. www.polinst.sk

Februárová výstava v Neformálnej galérii Poľského inštitútu predstaví históriu medzivojnového poľského športu (1918 – 1939) prostredníctvom najvýznačnejších postáv tohto obdobia na pozadí spoločensko-politických podujatí. V rámci expozície uvidíte medailóniky poľských športových hviezd dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia vrátane Haliny Konopackej (hod diskom, prvá poľská zlatá medailistka na Olympijských hrách v Amsterdame v roku 1928), Janusza Kusocińského (atletika), Stanisława Marusarza (lyžovanie), Bronisława Czecha (lyžovanie), Heleny Marusarzównej (lyžovanie), Jadwigy Jędrzejowskej (tenis) či Wacława Kuchara (futbal, krasokorčuľovanie, hokej, tenis). ch ti duja e v pr i

Po

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Poľ

s

inštitút ho u ké

o tor es


Diskusný večer ÚPN:

Keď moc prevzali komunisti. Víťazný február 1948 Bratislava 22. 2. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.upn.gov.sk

Tradičný cyklus diskusných večerov, ktoré organizuje Ústav pamäti národa, predostrie na druhom tohtoročnom stretnutí tému prevzatia moci komunistami, ako aj tému procesov, ktoré k tomu viedli. Diskusie sa zúčastní tiež poľský expert Inštitútu národnej pamäti dr. hab Mirosław Szumiło, ktorý bude hovoriť o poľskom pohľade na tieto udalosti na pozadí prevzatia moci komunistami v Poľsku. Mená diskutujúcich expertov budú zverejnené na stránke Ústavu pamäti národa v priebehu februára.

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Dagadana Bratislava 26. 2. / 19:30

Divadlo Malá scéna STU Dostojevského rad 7 www.dagadana.pl

Poľsko-ukrajinská skupina Dagadana vznikla v roku 2007 a dnes má za sebou takmer 500 koncertov po celom svete. Všade tam, kde vystupujú, dokazujú, že úprimnosť v hudbe prináša neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré sa odohráva medzi ľuďmi. Dagadana zahrá v zložení Daga Gregorowicz (spev, elektronika), Dana Vynnytska (spev, klavír), Mikołaj Pospieszalski (kontrabas, basgitara, spev) a Bartosz Mikołaj Nazaruk (perkusie). Sú to hudobníci, ktorí sa pohybujú na vlnách rôznych žánrov – od klasickej hudby až po džez, world music a elektroniku. Predpredaj vstupeniek v pokladni a na stránke divadla Malá scéna STU.


Neoblomní vojaci. Poľská protikomunistická ilegalita po roku 1944 Bratislava 28. 2. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

V súvislosti s Národným pamätným dňom Neoblomných vojakov, ktorý pripadá na 1. marca, sa v posledný februárový deň uskutoční prednáška poľského experta o problematike a vzťahoch protikomunistickej ilegality bojujúcej za slobodu v povojnovom Poľsku. Poľský inštitút predstaví tiež komiks Inka, ktorý pripravilo v roku 2016 Múzeum vojska v Białystoku približujúci históriu protikomunistického odboja v Poľsku po roku 1944 a justičnú vraždu mladej sanitárky Danuty Siedzikównej (pseudonym Inka).

ti duja e v pr i

Po

inštitút ho u ké

och Po tor ľs es


Inka 1946 Bratislava 1. 3. / 17:00

Kino Mladosť Hviezdoslavovo nám. 18 www.kinomladost.sk

Pri príležitosti Národného pamätného dňa Neoblomných vojakov v Poľsku sa uskutoční projekcia televízneho predstavenia Inka 1946 (rež. Wojciech Tomczyk, 2006, 84 min.). Film zobrazuje príbeh o justičnej vražde ani nie 18-ročnej Danuty Siedzikównej (pseudonym Inka), sanitárky a spojky v 5. Wileńskej brigáde Armie Krajowej. Jedným z obvinení, ktoré bolo voči nej vznesené, boli vraždy ranených zajatcov zo Štátnej bezpečnosti – ľudí, ktorým v skutočnosti zachraňovala život.


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00 Všetky zmeny vyhradené. Na všetky podujatia v Poľskom inštitúte je vstup voľný, ak nie je uvedené inak.


Profile for Poľský inštitút v Bratislave

program Januar-Februar  

program Januar-Februar  

Advertisement