Page 1

6-2018

petmedia 8

přírodní a ekologická krmiva

20

osamělý kocour v džungli

10

misky: designové variace

28

pet osobnost roku

PAMLSKY

JSOU VÍC NEŽ JEN ODMĚNA

časopis je distribuován zdarma výrobcům, dovozcům, maloobchodům a velkoobchodům v daném oboru a dále do vybraných veterinárních klinik a ordinací


Vážené čtenářky a vážení čtenáři, rádi bychom Vám poděkovali za Vaši přízeň, které si velice ceníme, a popřáli Vám harmonické vánoční svátky plné klidu a rodinné pohody. Těšíme se na Vás v příštím roce a doufáme, že bude stejně inspirativní jako ten letošní. Ve spolupráci se společností Blue Events jsme pro Vás připravili soutěž o nejlepší PET SHOP ROKU 2019. Pokud jste provozovateli prodejny s ochotným personálem, který zákazníkům dokáže vždy poradit, a nabízíte široké spektrum chovatelských potřeb, přihlaste se do 31. ledna 2019 do soutěže a vyhrajte čestný certifikát a hodnotné ceny od partnerů soutěže. Přihlášku i podrobnější informace najdete v tomto čísle. Přejeme Vám šťastné vykročení do dalšího roku! Celá redakce časopisu

petmedia

PETmedia 6-2018

3


OBSAH

6

20

6

TREND

10

8

14

Pamlsky jsou víc než jen odměna Průzkum Wellness Natural Pet Food zjistil, že přibližně 70 % majitelů se zajímá, jestli jejich mazlíčka nenudí jíst stále stejné krmivo. Až 28 % dotázaných přiznává, že mazlíčci jídlo z nudy bojkotovali. Kolem 85 % majitelů uvádí, že jejich psi a kočky vykazují viditelné známky vzrušení, když jim k jídlu přinesou něco nového.

PET FOOD

Přírodní a ekologické krmivo Podle nového průzkumu společnosti GlobalData více než 70 % spotřebitelů uvádí, že při výběru obchodu s potravinami nebo potravinového výrobku berou v úvahu i dopad na životní prostředí. Výrobci se proto v souladu s trendem doby musí snažit minimalizovat negativní vliv své produkce na přírodu.

4 PETmedia 6-2018

10

28

DESIGN

Není miska jako miska Nic nevyvolá takovou chuť k jídlu jako dobrý design ve spojení s kvalitním pokrmem – alespoň u lidí. I když pes či kočka nejspíš neocení úžasnou krásu designové misky, určitě si zamiluje její tvar. Hladké křivky eliminují nekončící boj, který svádí každý mazlíček, aby dosáhl i na poslední sousto v misce.

ZOOM

GfK: Krmiva za prvních osm měsíců roku 2018 Tržby na českém trhu krmiv se za prvních osm měsíců letošního roku meziročně zvedly o 8 %. Přírůstek vykázalo všech šest hlavních segmentů trhu – suché a vlhké krmivo včetně pamlsků, a to pro psy i kočky. V hodnotě trh narostl v každém z prvních osmi letošních měsíců.


20

ROZHOVOR

Osamělý kocour z džungle V oblasti východního Kalimantanu probíhá výzkumný projekt zabývající se výskytem a chováním orangutanů. Většina lidí z týmu bydlí v dřevěné chatě v deštném pralese a spolu s nimi je tam i Manis, tak trochu smutný a osamělý kocour. Jak se mu asi v bornejské džungli plné predátorů žije?

28

KOKTEJL

PET osobnost roku 2019 Pavel Bouška, majitel společnosti VAFO PRAHA, v Budapešti převzal ocenění PET osobnost roku. Prestižní cenu uděluje od roku 2004 mezinárodní magazín PET worldwide producentům krmiv pro domácí mazlíčky. Bouška se tak stal prvním Čechem, který si ocenění vysloužil.

6-2018 PETMEDIA

14

pet media

PETmedia 6-2018

5


TREND

Pamlsky jsou víc než jen odměna

V předvánočním období většinou připravujeme pro rodinu a přátele různé mimořádné pochoutky a je pravděpodobné, že velká část majitelů bude chtít totéž učinit i pro své čtyřnohé členy rodiny. Na jednu stranu je zpestření stereotypní stravy přínosem v boji proti "nudným miskám", ale na druhou stranu má jakékoliv krmení mimo obvyklou dávku vyváženého krmiva svá úskalí.

6 PETmedia 6-2018


Nový průzkum společnosti Wellness Natural Pet Food zjistil, že přibližně 70 % majitelů se zajímá, jestli jejich mazlíčka nenudí jíst každý den stejné krmivo. Až 28 % dotázaných totiž přiznává, že jejich pes nebo kočka jídlo z nudy bojkotovali. Na druhou stranu přibližně 85 % majitelů uvádí, že jejich mazlíčci vykazují viditelné známky vzrušení, když jim k jídlu přinesou něco nového. Projevují to například nadšeným vrtěním ocasu nebo nedočkavým chvěním těla.

Představte si, že byste každý den dokola jedli jenom své jedno oblíbené jídlo – třeba po celý život. Jak by vám asi tato stravovací monotónnost byla příjemná? Byla by pro vás v průběhu času ta chuť ještě vzrušující? Jak víme, změna je kořením života a mazlíčci si ji zaslouží zažívat stejně jako jejich majitelé. V tomto smyslu pamlsky pozitivně nabourávají zažitou monotónnost. Nejen chutí, ale i textur a vůní. Dokonce ani psy se speciálními dietními potřebami není nutné ochuzovat o možnost poznat nové chutě, neboť jsou k dispozici bezlepkové, nízkokalorické, zeleninové a další specifické doplňky. Výsledky průzkumu Packaged Facts ukazují, že v USA koupilo za poslední rok nějaký pamlsek 92 % majitelů psů a 80 % majitelů koček. Během roku 2017 dosáhly v USA maloobchodní tržby za tuto kategorii téměř 6,5 miliardy dolarů.

bez umělých přísad, a 17 % majitelů kupuje GMO-free pamlsky. Průzkumy ukazují, že mnoho majitelů denně přidává k běžné stravě 10 až 30 % kalorií tím, že zvířeti poskytují pamlsky, žvýkací pochoutky, dentální výrobky, léčivé a výživové doplňky. Vzhledem k tomu, že trénink a aktivitu obvykle nezvyšují, pozorujeme, že vysoké procento domácích zvířat má nadváhu. Všechny tyto dobroty navíc však přinášejí víc než jen kalorie. Jsou zdrojem bílkovin, tuků, vlákniny a minerálů. Pamlsky s vysokým obsahem fosforu mohou například nabourat celkový poměr vápníku k fosforu, vysoký obsah sodíku v pamlscích a odměnách zase může narušit absolutní hladinu sodíku, která je v kompletním krmivu vyvážená.

POZOR NA NADBYTEČNÝ PŘÍJEM ENERGIE

Stejně jako u lidské populace, tak i u psů a koček je celosvětovým problémem obezita a její výskyt prudce stoupá. Hlavní příčinou obezity je přebytek denního příjmu energie v potravě oproti dennímu výdeji energie. Odhaduje se, že téměř polovina psů a koček trpí nadváhou či obezitou, za posledních 10 let se však počet zvířat s nadváhou vyšetřovaných veterináři zvýšil o 170 % u koček a o 160 % u psů. Jen pro upřesnění pojmů: zvířata s nadváhou přesahují svou optimální váhu o 15 %, zatímco zvířata s obezitou o 30 %. Některá plemena psů (např. retrívr, kokršpaněl, jezevčík, rotvajler) a koček (např. domácí, mainská mývalí, britská, perská) jsou k obezitě náchylnější.

ODMĚŇUJTE BEZPEČNĚ A HLAVNĚ S MÍROU

Pozitivní interakce s našimi čtyřnožci se mohou projevovat více způsoby. Nejen pamlsky, ale i společnou hrou nebo procházkami. Majitel, který myslí na zdravý životní styl svého mazlíčka, se z jeho společnosti bude těšit déle. Téměř čtvrtina majitelů se shodla na tom, že věnují více pozornosti charakteristikám produktů nebo informacím o výživových hodnotách. Tento požadavek platí i pro pamlsky: zhruba třetina majitelů psů a koček dbá na to, aby nakupovali pamlsky

PETmedia 6-2018

7

TREND

CHUŤOVÝ STEREOTYP


Přírodní & ekologické

Majitelé psů a koček si nyní více než kdykoliv předtím uvědomují důležitost složení krmiv. Stává se pro ně samozřejmostí, že krmivo pro jejich domácí mazlíčky je vyrobeno bez umělých barviv, příchutí nebo konzervačních látek, antibiotik, syntetických hormonů, geneticky modifikovaných přísad či toxických pesticidů. Jejich zájem je však často ještě hlubší.

PET FOOD

ZÁJEM O BIO A ORGANICKÉ PRODUKTY POROSTE

Zvýšené povědomí o zdraví mazlíčků vede k popularitě ekologických produktů. Ty mají často i větší nutriční hodnoty než běžná krmiva (např. díky vysokému obsahu proteinu v kombinaci s ekologicky pěstovanou zeleninou a ovocem). Organická krmiva pro psy a kočky obsahují kvalitní vitaminy, bílkoviny, aminokyseliny, mastné kyseliny a minerály. Sociální média se na podpoře zodpovědné péče o domácí zvířata aktivně podílejí. Díky tomu, že roste obliba

8 PETmedia 6-2018

organických a ekologických produktů v lidské stravě, majitelé chtějí totéž pro své domácí mazlíčky. Předpokládá se, že celosvětový trh s organickými krmivy pro mazlíčky bude v období 2017-2012 růst zhruba o 9 % (CAGR). Výrobci ve snaze využít tento trend a vstoupit na rostoucí trh uvádějí nové řady přírodních a ekologických produktů.

ZÁKAZNÍCI ŘEŠÍ DOPAD NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Dalším hnacím motorem je poptávka po průhlednosti složení produktů a také původu surovin, protože faktor

šetrnosti k životnímu prostředí má na výběr zákazníka stále větší vliv. Nově se objevuje environmentální úsilí supermarketů, které má zpětně také pozitivní dopad na veřejnost. Podle průzkumu GlobalData, provedeného letos v září, více než 70 % spotřebitelů uvedlo, že při výběru obchodu s potravinami nebo potravinového výrobku berou v úvahu i dopad na životní prostředí. Výrobci proto v souladu s trendem doby musí minimalizovat negativní vliv své produkce na přírodu, jasné sdělení této skutečnosti se pomalu, ale jistě stává jejich závazkem k nakupujícím.


MOSAZNÁ HEAVY

Nic nevyvolá takovou chuť k jídlu jako dobrý design ve spojení s kvalitním pokrmem – alespoň u lidí. Tato krásná kombinace nerezové misky a masivní ocelové základny s leštěným mosazným povrchem působí nadčasovým dojmem. Miska Heavy navíc bude ladit s jakýmkoli dekorem.

em3ld.myshopify.com

PRO OPTIMÁLNÍ POLOHU PŘI JÍDLE

DESIGN

Dvě o 15 stupňů nakloněné misky vhodné pro kočky a malé psy zvyšují pohodlí při jídle, poskytují snadné krmení a podporují zdravou stravovací polohu. Skleněné misky jsou odnímatelné pro snadné umytí v myčce a případné ohřátí pokrmu v mikrovlnné troubě. Robustní moderní stojan z eloxovaného hliníku je takřka nezničitelný.

www.amazon.com/stores/ --- 4Claws

PAWFEKTNÍ MISKA!

Moderní stojan z bambusu je robustní a dává vyniknout kráse dřeva, které je ceněné pro svou voděodolnost. Výrobce garantuje, že je navržen tak, aby mazlíčkovi vydržel po celý život – bez ohledu na to, kolik při jídle slintá nebo stříká vodu kolem sebe.

www.pawfectpets.com

PRAKTICKÉ NOMNOM PRO KOČKY

Mělké nerezové misky se dají vylízat do posledního zbytku a široký okraj zásobníku z kvalitního plastu zachytí drobky a kapky, aby podlaha zůstala čistá. Ideální!

www.hepper.com

FUNKČNÍ DESIGN & PŘÍRODNÍ ZPRACOVÁNÍ

Howl & Home se zaměřuje na funkční design moderního nábytku pro milovníky psů. Minimalistické objekty, čisté linie, přírodní materiály, ekologické a bezpečné povrchové úpravy. Každý kus je ručně vyroben na zakázku v Kanadě.

www.howlandhome.ca

10 PETmedia 6-2018


NAS ROZDIL

SPOciVA V PEcENÍ

PR0

100%-ní

DOBŘE SE NAKRMIT - DOBŘE VYPADAT - DOBŘE SE CÍTIT - DOBŘE ŽÍT Výživa psů a koček jak má být - všechno zajistí náš rozdíl od jiných - krmivo pečené v peci! Objevte aj naše lahodné pochoutky vhodné na trénink nebo jednoduše jako odměna.

ŠTESTÍ

S hrdostí vyrobeno v Kanade

Výhradní dovozce pro ČR: COBBYS PET ČESKÁ REPUBLIKA s.r.o. tř. Míru 609/29 77900 Olomouc www.cobbyspet.cz info@cobbyspet.cz Tel. č.: 603/203693

Nejlep sí je p ec e né

ovenbakedtradition.cz


ELEGANTNÍ LAZYCAT

Ohýbaná překližka potažená vodotěsnou dýhou, misky z nerezové oceli a gumové nožičky bránící posouvání po podlaze. To jsou moderní misky od polské firmy LazyCat Furniture – podle názvu jsou navržené pro kočky, ale určitě skvěle poslouží i pro menší psy.

www.etsy.com/shop/lazycatfurniture

JEDNODUCHOST A PŘIROZENÁ KRÁSA SKLA

Ručně foukané sklo v jemném, ergonomickém tvaru, který perfektně sedí na libovolném povrchu. I když pes nejspíš neocení úžasnou krásu této skleněné misky, určitě si zamiluje její tvar. Hladké křivky eliminují nekončící boj, který svádí každý pes, aby dosáhl i na poslední sousto v misce.

DESIGN

www.mrdognewyork.com

IKONICKÝ EAMES JAKO INSPIRACE

Tvůrci tohoto moderního stojanu na misky pro domácí mazlíčky se nechali inspirovat ikonickým stolem od Eamese. Stojan ručně vyráběný z baltské břízy, vysokotlakého laminátu a svařované oceli pojme dvě nerezové misky a vyzdvihuje je pro pohodlnější a zdravější krmení.

www.etsy.com/shop/modernmews

OTEVŘÍT, NEBO ZAVŘÍT?

Proč si nedopřát trošku legrace? Tuto báječnou misku je možné otevřít nebo zavřít, kdykoli budete chtít. Nenasytní psí jedlíci tak ke svým granulím nemusí mít stálý přístup. Design pro milovníky psů, který rozjasní celou místnost.

www.qualydesign.com

12 PETmedia 6-2018


87 %

syrového masa v granulích (před sušením)

0%

chemie obilí sóji

Nejzdravější česká krmiva pro psy DEJTE JIM TO NEJLEPŠÍ Z PŘÍRODY • Syrová potrava B.A.R.F. • Granule lisované za studena Yoggies • Konzervy s kousky masa • Voňavé a zdravé pamlsky • Přírodní doplňky potravy ZDRAVÍ ZAČÍNÁ V MISCE

www.yoggies.cz

Pro více informací a objednávky neváhejte kontaktovat našeho obchodního zástupce: +420 722 359 079; gabriela@doglife.cz


GfK: Český trh s krmivem pro psy a kočky od ledna do srpna roku 2018

ZOOM

Tržby za prvních osm měsíců letošního roku se ve sledovaných odbytových cestách¹ zvedly meziročně o 8 %. Přírůstek vykázalo všech šest hlavních segmentů trhu – suché a vlhké krmivo včetně pamlsků, a to ve složení pro psy i kočky.

V hodnotě trh narostl v každém z prvních osmi letošních měsíců, o což se zasloužila nejen meziročně vyšší průměrná cena², ale také většinou vyšší poptávka (vyjádřená v kg). Výrazněji se zvedl obrat u krmiva určeného kočkám, nicméně dařilo se i krmivu pro psy. To i nadále generovalo včetně pamlsků pro psy podstatnou část tržeb – za leden až srpen tohoto roku 82 %.

SUCHÉ KRMIVO

Prodej suchého krmiva se meziročně zvýšil v kilogramech o 3 %, v hodnotě o 6 % – přičemž na celkových tržbách se suché krmivo podílelo z 82 %. Kupující zaplatili za suché krmivo v průměru meziročně o 2 koruny více – jak u krmiva pro psy (89 korun/kg), tak i pro kočky (99 korun/kg). U granulí pro psy rostl prodej speciálního krmiva výrazněji než běžnému složení. Konkrétně se jednalo o krmivo se zdravotním benefitem a dále

14 PETmedia 6-2018


VLHKÉ KRMIVO

Cenový průměr vlhkého krmiva pro psy se meziročně zvýšil na částku 92 korun/kg, což se příznivě odrazilo na 6% navýšení obratu. Krmivo pro kočky stálo v období

ledna až srpna letošního roku průměrně 141 korun/kg, což bylo o 2 koruny méně než před rokem. Jeho prodej stoupl zhruba o čtvrtinu, i když výrazněji právě v nižších cenových kategoriích, což se promítlo i do výkonu v hodnotě (vyšším o 21 %). Přesto vlhké krmivo pro kočky meziročně rostlo napříč cenovým spektrem, zatímco u vlhkého krmiva pro psy poklesl zájem o nejlevnější v ceně do 50 korun/kg.

Zdroj: Zdeněk Bárta, Market Insights Director CZ&SK, GfK Czech

GfK Czech, oddělení Market Insights, kontinuálně monitoruje trh

se zbožím dlouhodobé spotřeby v České republice a na Slovensku

metodou panelového výzkumu. Jeho základem jsou pravidelně zjišťované údaje o prodejích konečnému spotřebiteli ze stálého reprezentativního

vzorku maloobchodních prodejen. Více

na www.gfk.com/cz, případně kontaktujte Zdeňka Bártu, Market Insights Directora CZ&SK (zdenek.barta@gfk.com).

¹ Sledované distribuční kanály: Specializované prodejny – maloobchodní prodejny zaměřené na krmivo pro psy a kočky. Prodávají převážně soukromým spotřebitelům, ale také mohou zčásti velkoobchodně (velkoobchodní prodej není zahrnut). Do této skupiny jsou zahrnuty specializované prodejny se sortimentem pet food, které se obratově na celkovém prodávaném sortimentu podílí více než 50 %. Zahrnují řetězce i nezávislé prodejny. Internetový prodej – nabízený specializovanými online prodejci – nezávislými nebo řetězci, a širokosortimentními e-shopy. ² Průměrná cena je statisticky vážena množstvím kilogramů prodaného druhu krmiva.

Suché krmivo pro psy – struktura a vývoj trhu u jednotlivých typů krmiva vyjádřené v hodnotě prodeje za období I–VIII 2018 ve srovnání s I–VIII 2017 ve sledovaných distribučních kanálech v České republice.

SUCHÉ KRMIVO PRO PSY

Krmiva natural I–VIII 17

31,7

I–VIII 18

Panelový trh GfK/Česká republika

I–VIII 2017/2018

Struktura a vývoj trhu podle typu

Prodej v Kč/%

Grain-free krmivo

Krmivo se zdravotním benefitem I–VIII 2018 : I–VIII 2017

32,6

8%

I–VIII 17

26,6

I–VIII 18

29,6

I–VIII 2018 : I–VIII 2017

16%

I–VIII 17

25,5

I–VIII 18

I–VIII 2018 : I–VIII 2017

28,4 17%

1%

3%

68,3

73,2

67,4

Běžné krmivo 100 %

71,6 1%

Se zdravotním benefitem Běžné krmivo Jiné

Natural

100 %

74,5

70,2

100 %

100 %

Grain-free krmivo Ostatní 100 %

100 %

© GfK 2018 - All rights reserved | 10/2018

PETmedia 6-2018

15

ZOOM

také typu natural či grain-free. V srpnu již odpovídalo krmivo natural zhruba za třetinu tržeb granulí pro psy a grain-free složení zajistilo bezmála 30 % uvedeného obratu. Pokles poptávky zaznamenalo nejlevnější suché krmivo pro psy – v ceně do 60 korun/kg, zájem kupujících se posunul k mírně dražší nabídce. Z příchutí ztrácela kuřecí, naopak nejvýrazněji se zvedl prodej jehněčí a u přírůstku zůstala také ostatní drůbež a losos. Větším tempem se navýšily prodeje menších balení než například gramáže 10 až 16,99 kg, u balení od 17 kg se dokonce poptávka meziročně snížila. Suchému krmivu pro kočky se rovněž zvedl prodej složení grain-free větším tempem než obilnému provedení, v srpnu již zajistilo čtvrtinu obratu granulí pro kočky. Přes 80 % obratu s granulemi pro kočky za leden až srpen vygenerovala nabídka pro dospělé jedince (pro srovnání u krmiva určeného psům to bylo 71 %).


Šťastné Vánoce i pro pejsky

navštivte nás na:

www.vitakraft.cz

/vitakraftCZ


Sokol Falco slaví 25 let aneb Z maringotky až na Interzoo

KOKTE JL

Již 25 let se snažíme vyrábět kvalitní výrobky a na naší myšlence se nic nezměnilo. Vždy chceme udělat maximum, aby byl spotřebitel spokojený, a především nám jde o spokojenost čtyřnohého zákazníka. Pes i kočka jsou masožravci, tak by se měli krmit masem. Jsme česká rodinná firma, která se specializuje na masové výrobky pro psy a kočky již od roku 1993. Do našeho sortimentu patří mražené maso, masové konzervy a sušené pochoutky. Zákazníkovi můžeme nabídnout obrovský výběr, protože v současné době vyrábíme přes 80 druhů konzerv, 50 druhů mraženého masa a více než 30 sušených pochoutek. Do výrobků nepřidáváme žádné náhražky, dochucovadla, ani barviva. Konzervy, mražené maso i sušené výrobky jsou složeny ze svaloviny, drobů či jejich kombinace. Jsme rádi, že naši odběratelé dokáží ocenit kvalitu a táhnou s námi za jeden provaz při stravování svých mazlíčků. Jsme velice hrdí a vděční za projevenou důvěru a věrnost našich zákazníků. Nezáleží na tom, jak je firma velká či malá, pro nás jsou zákazníci vždy na prvním místě. Jsme rodinná a česká firma a tak chceme k našim zákazníkům a partnerům

také přistupovat. Již 25 let se snažíme vyrábět kvalitní výrobky a na naší původní myšlence se nic nezměnilo. Vždy chceme udělat maximum pro to, aby byl spotřebitel spokojený, především nám jde o spokojenost zákazníka toho čtyřnohého. Pes i kočka jsou masožravci, takže by se měli krmit masem. Proto je po celou dobu naším heslem „Vyrábíme opravdu z masa“, a tím se řídíme. Chceme, aby nejspokojenější byl hlavně chlupatý přítel každého majitele, aby měl pestrou a přirozenou stravu. Naším cílem je vyrábět kvalitní výrobky, za které dáme ruku do ohně, ale také spokojenost zákazníků, partnerů a našich zaměstnanců. V letošním roce slavíme významné jubileum, a to 25 let od vzniku naší firmy. Oslavujeme již po celý rok a naše čtvrt stoleté narozeniny vyvrcholily na konci října velkolepou oslavou s našimi věrnými zákazníky, dodavateli, obchodními partnery, zaměstnanci a přáteli. Tento den pro nás byl odměnou za naši výdrž a přesvědčení. Udělalo nám radost, že jsme ho mohli strávit s těmi, kteří nám věří a podporují nás. Ale ani ostatní nepřijdou zkrátka, chystáme totiž speciální nové výrobky, které uvedeme na trh letos v prosinci a začátkem příštího roku.

ZÁSADNÍ MILNÍKY FIRMY Dvě generace a kolektiv s týmovým duchem = rodinná firma

18 PETmedia 6-2018

Firmu založil v roce 1993 MVDr. Jiří Sokol ve staré maringotce. Mezi první výrobky patřilo kusové maso,


A NAŠE VIZE DO BUDOUCNA?

Nyní navyšujeme naše výrobní kapacity. Od roku 2015 jsme narostli asi čtyřikrát a v tom chceme pokračovat i nadále. Chystáme se také více exportovat a proniknout na trhy dalších evropských zemí. Pro rok 2019 připravujeme mnoho novinek, takže určitě je na co se těšit. S tím samozřejmě souvisí i nárůst pracovních míst, proto stále hledáme do naší firemní rodiny další členy. | 1993 | První prodej s prvním zaměstnancem

KOKTE JL

ke kterému se postupem času přidalo mražené mleté maso. V roce 1996 jsme koupili vlastní prostory ve Vížkách u Slatiňan, které sloužily jako jatka a výrobna mraženého masa. Z důvodu nutnosti skladování jsme museli přistavět další budovy – mrazírny, chladírny a zázemí pro zaměstnance. V roce 1998 jsme začali s výrobou masových konzerv. Kolem roku 2000 do České republiky dorazil velký boom granulí. Z tohoto suchého krmiva se rychle stal pro většinu zákazníků trend. Granule pro ně byly (a pro některé stále jsou) cestou snadného a časově nenáročného způsobu krmení. Jsou však často vyrobeny především z obilovin, ale pes i kočka jsou masožravci. Proto pro nás toto období bylo velmi kritické až téměř devastující. Lidé přestali své mazlíčky krmit masem a přešli na průmyslově vyráběné granule. V posledních letech se situace změnila a majitelé se navracejí k přirozené potravě psů i koček a do jejich jídelníčků opět zařazují svalovinu, droby a kosti. Krokem vpřed bylo i spuštění firemního e-shopu v roce 2013, který nám umožnil bližší kontakt s konečným spotřebitelem. Až v roce 2015 jsme se pustili do větších změn – strategických i strukturálních. Jedním z našich cílů je i posílit export do zahraničí, proto jsme se v roce 2016 poprvé zúčastnili jako vystavovatelé prestižního celosvětového veletrhu chovatelských potřeb INTERZOO v Norimberku. Právě rok oslav 25. výročí fungování firmy, tedy letošní rok, je pro nás velmi významný, jelikož jsme do našeho sortimentu zavedli mnoho novinek a především jsme začali s rozsáhlou rekonstrukcí celé naší firmy. Zvětšujeme výrobní haly, stavíme nové kanceláře, mrazírnu, modernizujeme výrobní stroje a zlepšujeme i rozšiřujeme skladovací prostory. Samozřejmě nechceme zaspat ani v příštím roce, takže připravujeme další velmi zajímavé novinky.

| 1999 | Původní budova jatek

| 2018 | Tým, o který se můžeme opřít

PETmedia 6-2018

19


ROZHOVOR

Osamělý kocour & obyvatelé džungle TEXT Marcela Vaškovicová | FOTO autorka a Natalia Schuchardt

20 PETmedia 6-2018


Přístup do této oblasti je pouze pramicí po kalné řece obklopené hustou vegetací, tak se neodbytně nabízí otázka, kde se tady vzal obyčejný domácí kocour? Přišel k nám s členem týmu, který se ho ujal na ulici a vzal ho s sebou. A Manis už tady zůstal. Stal se z něj projektový kocour. Všimla jsem si, že jen málokdy sejde z vyvýšeného dřevěného chodníku. Musí být frustrující, mít kolem sebe tolik predátorů.

Od koho mu hrozí největší nebezpečí? Kocour by určitě byl chutnou svačinkou pro mohutného krokodýla mořského, ale ti jsou spíš o kousek dál u jezer. Zato varani skvrnití tady kolem slídí neustále a představují reálné nebezpečí. Jsou to masožravci, a přestože loví spíš menší kořist jako žáby, ptáky nebo hlodavce, tak větší jedinec by takovou kočičí pochoutku určitě uvítal. Jsou aktivní pouze ve dne

PETmedia 6-2018

21

ROZHOVOR

V oblasti východního Kalimantanu, severně od řeky Mahakam, probíhá výzkumný projekt zabývající se výskytem a chováním orangutanů. Většina lidí z týmu bydlí v dřevěné chatě v deštném pralese a spolu s nimi je tam i Manis, tak trochu smutný a maličko rezignovaný kocour. Jeho život je přitom určitě lepší a pestřejší než život kočky bytové. Celý den se tady něco děje, ve dne i v noci se kolem pohybuje tolik živočišných druhů, že má pořád co pozorovat, přesto působí osaměle. Nejen o tom, jak se mu asi v džungli žije, jsme si popovídali s Dede Naelem, rangerem na jednom z mála míst, kde je možné pozorovat impozantní lidoopy v jejich přirozeném prostředí.


ROZHOVOR

a umí dokonce i dobře šplhat. Tady se skvěle přizpůsobili blízkosti lidí, takže se částečně živí i zbytky našeho jídla. To nejsou sami, před chvilkou nám tlupa makaků ukradla pár manioků tak rafinovaně, že jsme to sotva stačili postřehnout. S těmi má Manis stejný problém. Někdy mám pocit, že kradou jen pro zábavu, že se před sebou navzájem předvádějí, kdo má lepší techniku. Žijí zde i velice vzácné kočkovité šelmy, podařilo se vám nějakou zahlédnout? Levharta obláčkového jsem neviděl, dokonce ani endemickou kočku bornejskou, a neznám nikoho, kdo by ji viděl, zachytila ji před pár lety fotopast, takže tady skutečně žije, ale jednou velice časně ráno se mi v koruně stromu

povedlo zahlédnout kočku mramorovanou, která tak trochu připomíná malého levharta obláčkového. Jsou to velice vzácná setkání, žijí skrytě a ani na černém trhu moc nenarazíte na jejich kožešinu, což je samozřejmě jen dobře. Takže nějaké "kočky" tady Manis jen tak nepotká... Jak velká je zdejší populace orangutanů? Větší, než se původně předpokládalo. V této lokalitě žije podle odhadů více než tisícovka jedinců. Kvůli odlesňování, aby bylo možné vytvářet nové plantáže pro pěstování palmy olejné na výrobu palmového oleje, je však orangutan kriticky ohroženým druhem. A nejen masivní a nelegální kácení a vypalování pralesa, ale i lov a zabíjení farmáři pro něj představuje nebezpečí. Je smutné vidět utrpení inteligentních lidoopů,

obzvlášť když si uvědomíte, že s námi mají společných asi 97 procent DNA... Mohli jsme pozorovat, jak se samice snažila mláděti, které uvízlo v koruně stromu, kam za ním nemohla, přiklánět okolní pružné kmeny, aby se z nepříjmné situace dostalo. Samice se o mládě stará asi do sedmi let a orangutani jsou opravdu inteligentní, umí používat nástroje – dokážou si třeba opracovat hůl a shazovat s ní plody, na které nedosáhnou. Může být setkání s orangutanem nebezpečné? Jak se v takové situaci chovat? Včera nás (dvě ženy) obří samec nechtěl nechat projít a přiznám se, že jsem už propadala beznaději, navíc začínal padat soumrak. Orangutani si každý večer staví nové hnízdo a vy jste ho přitom asi vyrušily. Zjeví se před vámi zničeho nic, rozpětí jeho paží může být až tři metry, zhoupne se z jednoho stromu na druhý, takže mu neutečete, a umí vydávat výhružné zvuky, určitě dokáže vyděsit. Dospělý samec má sílu pěti až šesti mužů. Rozhodně není dobré se mu dívat do očí a nejlepší je poklidně co nejdřív zmizet, pokud je to možné. Ničení přirozeného biotopu představuje pro všechny tvory pralesa fatální riziko. Co s tím můžeme dělat? I z velké dálky jiného kontinentu je možné vyvíjet tlak na nelegální, vládou tolerované praktiky a bojkotovat výrobky, kvůli nimž deštné pralesy mizí.

MAJÍ INDONÉSKÉ KOČKY USEKNUTÉ OCÁSKY?

Tak přesně tahle otázka nám zpočátku vrtala hlavou... A jak jsme zjistili, tak nejen nám. Když zapátráte na internetu, najdete spoustu vtipných až konspiračních teorií, jak je možné, že indonéské kočky mají tak krátký ocas, že někdy spíš připomíná pahýl. Některé teorie tvrdí, že jim je usekli Japonci, jiné, že kočky jsou z Číny, kde byly chovány v malých krabicích, takže jim z nedostatku prostoru ocas zakrněl, další zase vysvětlují, že se jedná o recesivní gen či o zvláštní asijské plemeno.

22 PETmedia 6-2018


Nebojte se vyzkoušet něco nového

PET FOOD

Vánoce jsou za dveřmi a vy sháníte něco dobrého pod stromeček pro svou kočku? A co takhle nové krmivo? Vyzkoušejte superprémiovou řadu Fitmin Purity Cat a uvidíte, že vaše kočka bude nadšená. Během listopadu a prosince si navíc můžete na stránkách Fitmin.cz napsat o speciální vánoční vzorek krmiva Fitmin Purity Cat Delicious s vlastním věnováním. KVALITNÍ ČERSTVÉ MASO JE ZÁKLAD

Kočky jsou od přírody masožravci, proto by jejich strava měla obsahovat vysoký podíl čerstvého masa. „Lidé si uvědomují, že kočky jsou i přes svou domestikaci stále masožravými šelmami. To je také jedním z důvodů, proč jsou hlavní složkou krmiv Fitmin Purity různé druhy kvalitního čerstvého masa, které neprochází žádným mezistupněm výroby, jako je například vysušení či rozemletí. Tím se značka Fitmin odlišuje od konkurence,“ vysvětluje Adéla Palacká, specialistka na výživu značky Fitmin, a dodává: „Maso v čerstvém stavu přidáváme přímo do směsi v rámci procesu extruze, nikoli pouze jako předsušenou

24 PETmedia 6-2018

surovinu – masokostní/kostní moučku.“ Rybí, hovězí, krůtí, kuřecí, zvěřina, jehněčí či králičí maso je vždy v dané variantě produktu zastoupeno s ohledem na potřeby konkrétní kategorie jedinců. Kromě vysokého podílu živočišných složek obsahuje krmivo také řadu dalších přísad, které podporují zdraví koček. Prebiotika, vyvážený poměr omega-3 a 6 mastných kyselin nebo bylinky jako lípa, heřmánek, kopřiva, pampeliška a meduňka pomáhají udržovat správnou vitalitu zvířete. Důležitými přísadami jsou i různé druhy ovoce a zeleniny – například kustovnice neboli góji, která příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, černý rybíz, jenž zpoma-

luje stárnutí, borůvky pro zlepšení kvality zraku nebo brusinky známé pro své antibakteriální účinky.

S GRAIN FREE PROTI ALERGIÍM

Receptura Fitmin Purity je založena na hrachu a bramborách, neobsahuje tedy žádné obiloviny, které by mohly být potencionálními alergeny. Navíc je díky těmto surovinám snižován glykemický index krmiva, čímž dochází ke snížení rizika obezity. Hrášek obsahuje vlákninu, která má pozitivní vliv na trávení. Je bohatým zdrojem bílkovin a přispívá tak k prevenci proti vzniku močových kamenů. Nejinak je tomu u brambor, které často bývají vnímány jako nevhodná surovina kvůli obsahu solaninu v zelené části a u klíčků. Solanin je ale po tepelné úpravě znehodnocen, a tím pádem nijak neovlivňuje kvalitu krmiva. Naopak brambory jsou velmi dobře stravitelnou složkou krmiva a výborným zdrojem sacharidů.


Společnost Blue Events a oborový časopis PETmedia vyhlašují soutěž

PET SHOP ROKU 2019 KONEČNĚ SOUTĚŽ PRO VÁS! PŘIHLASTE SE DO SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ CHOVATELSKOU PRODEJNU ROKU 2019 NEJPOZDĚJI DO 31. LEDNA 2019.

Proč se zúčastnit?

Prvních deset finalistů získá VSTUP ZDARMA na odborné setkání FRIENDS OF PETS 2019, které se koná 3. 4. 2019 v Praze, a certifikát kvalitní obsluhy zákazníků. První tři vybrané prodejny získají hodnotné ceny od partnerů soutěže a titul PET SHOP ROKU 2019.

Jak se do soutěže zapojit?

Vyplňte přihlášku a pošlete ji spolu se 2 fotografiemi vaší prodejny (zevnitř a zvenku) elektronicky na adresu: vaskovicova@petmedia.cz, nebo poštou na adresu: PETmedia, U Vinohradské nemocnice 6, 130 00 Praha 3 do 31. ledna 2019. Přihlášku je možné vyplnit také online na www.petmedia.cz nebo www.friendsofpets.cz. Soutěž je určena pro jakoukoliv nezávislou maloobchodní prodejnu provozovanou na území České republiky a Slovenska. Podrobné podmínky průběhu soutěže a hodnocení jsou uvedené v samostatných pravidlech soutěže na webu časopisu PETmedia: www.petmedia.cz.

www.petmedia.cz

|

www.friendsofpets.cz


PET SHOP 2019

PŘIHLÁŠKA PRO ÚČAST V SOUTĚŽI Název prodejny: Adresa: Majitel/provozovatel: Prodejní plocha (v m²):

Jaký sortiment trvale nabízíte? (zatrhněte vše, co máte v nabídce) Potřeby pro: Sortiment: psy kočky hlodavce a menší savce ptáky teraristiku akvaristiku koně

Otevírací doba:

suché krmivo mokré krmivo velká balení krmiva doplňky stravy pet kosmetika další potřeby pro mazlíčky (stelivo, vodítka, pelíšky, klece, hračky…)

Po – Pá

Nabídka a prodej živých zvířat v prodejně Pokud ano, konkrétně jakých:

So

Ne

Kolik lidí zajišťuje chod prodejny? Parkování u prodejny:

ANO

NE

Příjem platebních karet:

ANO

NE

Povolujete vstup mazlíčků s majiteli do prodejny? Jak často obměňujete výlohu?

alespoň 1x měsíčně

Máte u pokladny zónu pro impulsní nákup? Jak zobrazujete ceny zboží?

ANO

NE alespoň 4x ročně

ANO

cenovka na obalu výrobku

Využíváte propagační materiály od dodavatelů? před obchodem Poskytujete věrnostní program/odměny pro pravidelné zákazníky? Umožňujete zákazníkům kromě nákupu v prodejně i nákup na internetu?

méně než 2x ročně

NE etiketa na čele regálu ve výloze

v prodejně

ANO ANO

NE NE

Pokud ano, v jaké podobě? Objednávkový formulář a vyzvednutí v prodejně Doručení na zákazníkem zvolenou adresu Co je nejsilnější stránkou vaší prodejny? Čím se podle svého názoru odlišujete od konkurence?

Kontakty: Lída Charvátová, Project Manager, M: +420 731 623 700 E: lida.charvatova@blueevents.eu Marcela Vaškovicová, Editor PETmedia, M: +420 739 665 826 E: vaskovicova@petmedia.cz


JEREMY SCOTT V NOVÉ KOLEKCI MOSCHINO [TV] H&M PŘEDSTAVIL I MÓDNÍ KOUSKY PRO PSY

KOKTE JL

H & M každoročně spolupracuje s high-end módní značkou. Pro rok 2018 je to Moschino. Kreativní ředitel Moschino Jeremy Scott vytvořil kolekci pro ženy i muže, doplňky a také speciální kousky pro psy. Moschino [tv] H&M je kolekce, v níž se energie ulice střetává s pop kulturou, nádechem glamour, hravostí a humorem. Kolekce byla uvedena online v listopadu na HM.com a v rámci ČR v Nákupní galerii Myslbek Praha.

TRUE LEAF EXPANDUJE

Výrobky pro mazlíčky True Leaf se nyní prodávají ve více než 2 800 obchodech po celé Severní Americe a Evropě, což představuje v loňském roce nárůst o 86 %. Společnost True Leaf Pet spolupracuje s novými distributory v Norsku, Holandsku, Belgii, Švýcarsku a Řecku,

po celé Evropě jejich produkty najdeme ve více než 800 obchodech, což představuje v loňském roce 100% nárůst. Majitelé mazlíčků ve Francii, Německu a Velké Británii nyní mohou výrobky True Leaf Pet nakupovat online na stránkách www.trueleafpet.eu a nechat si je dodat až domů. K dostání jsou však také na Amazonu.

JAK SI UKOUSNOUT KUS KOLÁČE NA ROSTOUCÍM PET TRHU?

Konference, kterou pořádá společnost Blue Events 3. dubna 2019 v KC City v Praze, dává příležitost k odbornému setkání výrobců, prodejců a distributorů pet sortimentu a dalších příznivců domácích mazlíčků, které zajímají aktuální trendy na trhu. Zatímco dopolední program se bude věnovat novinkám a změnám v nabídce pro spotřebitele, odpolední program se rozdělí na dva praktické workshopy, které přinesou tipy a návody, jak mohou malí i velcí obchodníci lépe uspořádat svou nabídku a více prodávat. Setkání se zaměří na to, jaké trendy se za poslední rok objevily a jak se změnily potřeby zákazníků a přizpůsobily se nabídky v prodejní síti. Cílem je ukázat, které prodejní kanály zákazníci upřednostňují a jak lze zlepšovat prodejní výsledky. Pomocí praktických tipů a ukázek se účastníci dozvědí, jak uspořádat prodejnu nebo e-shop, jak pracovat s cenou v prodejně a na internetu a jak může menší kamenný obchod konkurovat těm ostatním. Akce je určena obchodníkům, kteří prodávají potřeby pro domácí mazlíčky, ať už jsou to generalisté, specialisté, velké supermarkety, hobby markety, malé pet shopy či e-shopy, ale také výrobcům sortimentu chovatelských potřeb, nákupčím, category managerům či brand manažerům pet sortimentu, dodavatelům služeb, včetně logistiky, designu, veterinární péče atd. A samozřejmě i odborníkům, zástupcům médií a všem přátelům domácích mazlíčků. Na setkání Friends of Pets budou slavnostně vyhlášeni výherci soutěže PET SHOP ROKU 2019, kterou ve spolupráci s Blue Events pořádá časopis PETmedia. Podrobné informace a přihlášku najdete na straně 26–27. Uzávěrka přihlášek do soutěže je na konci ledna 2019!

28 PETmedia 6-2018


Pavel Bouška, majitel společnosti VAFO PRAHA, v Budapešti převzal ocenění PET osobnost roku. Prestižní cenu uděluje od roku 2004 mezinárodní magazín PET worldwide producentům krmiv pro domácí mazlíčky. Bouška se tak stal prvním Čechem, který si ocenění vysloužil. Společnost VAFO PRAHA, známá především díky značkám krmiv pro psy a kočky Brit či Carnilove, začínala jako malá rodinná firma obchodující pouze v Česku a na Slovensku. Pod vedením Pavla Boušky se v průběhu let stala předním světovým výrobcem v oblasti krmiv pro domácí zvířata. Velmi krátkou dobu, za kterou se vývoj firmy odehrál, ostatně vyzdvihli také organizátoři z PET worldwide. Českou rodinnou firmu vyrábějící krmivo pro psy založil František Bouška v roce 1995. V roce 2006 se však rozhodl z vedení společnosti odejít a kormidlo předal svému synu Pavlovi. S novým ředitelem v čele začala firma růst. Na jejím krmivu si už nepochutnávali jen mazlíčci v Česku a na Slovensku, ale také v dalších 70 zemích světa. Tržby společnosti přesáhly v minulém roce 3,5 miliardy korun. VAFO PRAHA se v současnosti pyšní 4 továrnami na výrobu krmiv, na jejichž výrobních pásech vzniká zhruba 90 tisíc tun krmiv ročně. V roce 2017 se Bouškovo miliardové impérium navíc rozrostlo o první zahraniční firmu, německého distributora krmiv pro domácí mazlíčky Allco. „Děkuji časopisu PET worldwide za cenu. Tohle ocenění ale nepatří mně, patří mému týmu, jemuž děkuji, každý podnikatel dobře ví, že bez skvělého týmu nedokáže vůbec nic. Rád bych poděkoval i našim zákazníkům, bez jejich podpory bychom nikdy nedokázali dojít tak daleko, a na závěr mi dovolte poděkovat i naší konkurenci, děkuji jim za to, že nás neustále vyzývají k tomu být lepší,“ uvedl Pavel Bouška.

AMAZON UVEDL NA EVROPSKÝ TRH SVOU PRIVÁTNÍ ZNAČKU LIFELONG COMPLETE

Amazon uvedl v Evropě na trh svou první privátní značku krmiv pro mazlíčky Lifelong Complete, která zahrnuje suchá i mokrá krmiva pro psy a kočky. V červnu Amazon představil svou privátní značku Solimo nabízející široké spektrum výrobků od opalovacího krému přes krmivo až po kávu. Spolu se vstupem Lifelong Complete na evropský trh je nyní krmivo Solimo k dispozici také ve Velké Británii, doposud bylo nabízeno pouze ve Spojených státech. Amazon sází na vyvážené bezobilné receptury s obsahem prebiotik bez umělých dochucovadel a chemických látek.

PETmedia 6-2018

29

KOKTE JL

MEZINÁRODNÍ OCENĚNÍ PET OSOBNOST ROKU ZÍSKAL PAVEL BOUŠKA


Aktuální veletrhy & akce Expozoo

10.–11. ledna 2019 veletrh B2B 12.–13. ledna 2019 Animal Show B2C Hall 2.1, Paris Porte de Versailles Paříž, Francie www.expozoo.com

10.–11. února 2019 Sandown Park Esher, Velká Británie www.patshow.co.uk

Registrace na lednové GlobalPETS Forum 2019 jsou v plném proudu a již bylo zarezervováno přes 90 % dostupných míst. Konference se účastní zájemci z více než 25 zemí celého světa. Tématem v pořadí již dvacátého fóra jsou proměny maloobchodu s chovatelskými potřebami. Pořadatelé připravili zajímavou sestavu profesionálních a inspirativních hostů. Je mezi nimi Torsten Toeller – zakladatel a majitel Fressnapf Group, Yi Liu (Louis) – vedoucí kategorie pet na Alibaba, nebo Om Marwah – vedoucí behaviorální vědy Walmartu. Účastníci fóra se mohou těšit na odpovědi na některé klíčové otázky jako např.: Kde bude online trh s domácími zvířaty v roce 2020? Jak budou online hráči ovlivňovat chovatelský průmysl a jak se na to můžete připravit? Kdo jsou milleniálové a co potřebujete k tomu, abyste jim přizpůsobili své produkty a služby? Jak takovým zákazníkům můžete přizpůsobit svou marketingovou komunikaci? Jaký vliv na vás budou mít proměňující se způsoby distribuce v online světě?

China Pet Expo 2019

globalpets.community/globalpets-forum-europe-2019-welcome

GlobalPETS Forum 23.–25. ledna 2019 Hotel Huis ter Duin Noordwijk, Nizozemsko globalpets.community

VELETRHY

GlobalPETS Forum Europe 2019: více než 90 % míst rezervováno

PATS Sandown

14.–17. března 2019 China International Exhibition Center Peking, Čína cpse-expo.com/en

Global Pet Expo

20.–22. března 2019 Orange County Convention Center Orlando, Florida, USA globalpetexpo.org

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, tel.: +420 739 665 826, inzerce: Irena Frindová, frindova@seznam.cz, tel.:+420 777 629 844, obrazové materiály: Adobe Stock, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, grafické zpracování: ARTEO, jazyková korektura: Jana Hrušková, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku, pod číslem MK ČR E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. On-line verze časopisu na www.issuu.com/PETmedia. Více informací na www.petmedia.cz

30 PETmedia 6-2018


Správný výběr steliva je stejně důležitý, jako výběr krmiva. Ten rozdíl poznáte hned.

ARTEO | PR servis, grafika, předtisková příprava | 739 665 826 | 777 629 844

Dovozce: BJ Partners s.r.o. * Jarka Vránová tel 724 343 628 * Na Štamberku 36/10 * Praha 8 Ďáblice * www.biomillcz.com/stelivo


ZNAČKA DOPLNĚNA O MOKRÉ KRMIVO A PAMLSKY:

92% MASA

MONOPROTEINOVÉ KONZERVY KUŘE A RÝŽE 400 g

KUŘE A RÝŽE 400 g

HOVĚZÍ A RÝŽE 400 g

Pro štěňata všech plemen

Pro dospělé psy všech plemen

Pro dospělé psy všech plemen

LOSOS A BRAMBOR 400 g

KRÁLÍK A BRAMBOR 400 g

KACHNA A BRAMBOR 400 g

Pro dospělé psy všech plemen

Pro dospělé psy všech plemen

Pro dospělé psy všech plemen

ZAVÁDĚCÍ AKCE 10+2 ZDARMA

FUNKČNÍ MONOPROTEINOVÉ MASOVÉ PAMLSKY LOSOS

KACHNA

JEHNĚ

KRÁLÍK

Dodavatel: JUKO Petfood s.r.o. www.juko-krmiva.cz

PETmedia 6-2018  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

PETmedia 6-2018  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Advertisement