__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

1-2020

petmedia 12

vášeň pro mazlíčky a design

16

řešte problémy pozitivně

22

akvárium jako umění

28

friends of pets

NOVÉ TRENDY 2020 STORYTELLING: ZNAČKY VYPRÁVĚJÍ SVÉ PŘÍBĚHY

časopis je distribuován zdarma výrobcům, dovozcům, maloobchodům a velkoobchodům v daném oboru a dále do vybraných veterinárních klinik a ordinací


O čem letos bude konference Friends of Pets, kterou pořádá společnost Blue Events a která se koná 1. dubna v KC City v Praze? Hlavní téma zní: „Svezte se na vlně rostoucího trhu!“ Setkání se zaměří na to, jaké trendy se za poslední rok objevily a jak se změnily potřeby zákazníků a přizpůsobily se nabídky v prodejní síti. Cílem je ukázat, jaké prodejní kanály zákazníci upřednostňují a jak lze zlepšovat prodejní výsledky. Pomocí praktických tipů a ukázek se účastníci dozvědí, jak uspořádat prodejnu nebo e-shop, jak pracovat s cenou v prodejně a na internetu a jak může menší kamenný obchod konkurovat těm ostatním. Nezapomeňte se přihlásit!

ZAPOJTE SE DO SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ PET SHOP ROKU 2020 Přihlásit se můžete do 29 .února!

EDITORIAL EDITORI A L

Od 1. listopadu 2019 do 29. února 2020 probíhá ve spolupráci s Blue Events soutěž PET SHOP ROKU 2020, jejímž cílem je najít nejlepší prodejny na českém (i slovenském) trhu, ukázat příklady dobré obchodní praxe a kultivovat maloobchodní trh. Všechny prodejny, které splní kvalitativní standardy kultivovaného prodeje (vysoký bodový limit celkového hodnocení), získají možnost zúčastnit se oborového setkání Friends of Pets 2020, kde se mohou setkat s ostatními obchodníky, výrobci a dalšími odborníky z oboru pet sortimentu a péče o domácí mazlíčky. Tři nejlépe hodnocené prodejny získají titul PET SHOP ROKU 2020 (nálepku na dveře a diplom k vystavení) a hodnotné ceny od partnerů soutěže.


OBSAH

12

6

TREND

22

Storytelling: Značky vyprávějí své příběhy Pokud chtějí značky v současné době oslovit zákazníky, musí – zejména ty, které patří do kategorií, jako je pet food, kde mají zákazníci výraznou emoční investici plus vazbu – vyprávět svůj příběh. Společnost Innova Market Insights dokonce označila „storytelling: vítězství slovy“ za vrcholný trend v oblasti lidské stravy pro rok 2020.

12

DESIGN

Posedlost mazlíčky a designem V dnešní době spolu s rostoucím počtem jednočlenných domácností přibývá také lidí, kteří si pořizují domácí mazlíčky, aby se necítili tolik osamělí. Jejich byty jsou často malometrážní a je nutné v nich chytře pracovat s uspořádáním obytného prostoru. Designéři proto navrhují víceúčelové doplňky pro mazlíčky i jejich majitele.

4 PETmedia 1-2020

16

16

ROZHOVOR

Problémové je chování, nikoliv pes Každý majitel psa chce, aby ho pes poslouchal. Jak to ale zařídit? „Věřím a vím, že všichni psi jsou v jádru skvělí. Jen dostali vrozené nebo získali životem špatné návyky, špatnou zkušenost, strach či něco podobného,“ vysvětluje Ing. Pavel Bradáč, který majitelům radí, jak se mají ke svému psovi správně chovat.

22 AKVA

Inspirováno přírodou Přírodní akvárium je jiné. Jeho cílem je napodobit dokonalost přírody. Vytvořit krásné přírodní akvárium je podle mnohých umění. Říká se mu „aquascaping“. Zakladatelem a průkopníkem přírodní akvaristiky byl mistr Takashi Amano, který hledal inspiraci v samotné přírodě a dokonale jí rozuměl.


KOKTEJL

Jak rostla v roce 2019 produkce pet foodu? Podle nového průzkumu trhu krmiv, který každoročně realizuje společnost Alltech, se v roce 2019 produkce krmiv pro domácí mazlíčky celosvětově zvýšila o 4 %. V měřítku jednotlivých zemí nejvíce zvýšily objem produkce pet foodu ve srovnání s jinými národy Čína, Indonésie, Portugalsko, Maďarsko, Ekvádor a Argentina.

28

KONFERENCE

Svezte se na vlně rostoucího trhu! Letošní konference Friends of Pets, která se koná 1. dubna v KC City v Praze, se zaměří na to, jaké trendy se za poslední rok objevily, jak se změnily potřeby zákazníků a přizpůsobily se nabídky v prodejní síti. Cílem je ukázat, jaké prodejní kanály zákazníci upřednostňují a jak lze zlepšovat prodejní výsledky.

OBSAH

1-2020 PETMEDIA

26

6

pet media

PETmedia 1-2020

5


TREND

TRENDY 2020: Značky vyprávějí své příběhy

Pokud chtějí značky v současné době oslovit zákazníky, musí – zejména ty, které patří do kategorií, jako je pet food, kde mají zákazníci výraznou emoční investici a vazbu – vyprávět svůj příběh. Jak uvádí ve svém článku o nových trendech i americký časopis Petfood Industry, to samé platí také pro značky lidské výživy. Společnost Innova Market Insights dokonce označila „storytelling: vítězství slovy“ za vrcholný trend v oblasti lidské stravy pro rok 2020.

6 PETmedia 1-2020


Innova Market Insights na svém webináři o trendu vyprávění uvedla, že podle jejich průzkumů až 56 % spotřebitelů z různých zemí světa přiznává, že příběhy značek ovlivňují jejich rozhodnutí o nákupu potravin. Stále častěji se budeme setkávat s tím, že značky sdílejí své příběhy a to, co za nimi stojí. Zákazník si tak uvědomí, že i majitel firmy má život jako oni a že například miluje psy nebo kočky. Tento trend lze skvěle využít, s jeho pomocí můžete vybudovat loajalitu zákazníků. Když je

zapojíte do dění ve firmě, dáte jim vědět, jak moc si jich vážíte, pozvete je na oslavu úspěchů a výročí a sdílíte s nimi všechny zajímavé informace na sociálních sítích, budou se pak cítit zainteresováni na úspěchu vašeho podnikání téměř jako vy.

vazbě mezi dlouhodobým krmením psů bezobilnou stravou a zvýšeným výskytem dilatační kardiomyopatie. Důraz na rostlinné složky v potravinách pro člověka však nejspíš bude mít vliv i na pet food.

ZELENÁ REVOLUCE

Přestože humanizace mazlíčků je jedním z hlavních faktorů, který výrazně podporuje neustálý růst pet foodu, občas je těžké pochopit, jak mohou majitelé na své mazlíčky aplikovat některé lidské stravovací preference, aniž by brali ohled na to, že zvíře má odlišné výživové požadavky. Všímá si toho ve svém článku i Debbie Phillips-Donaldson z Petfood Industry. Také například nová data z Mintelu ukazují, že ve Velké Británii 43 % majitelů, kteří nakupují krmiva pro psy, věří, že je pro mazlíčky zdravější omezit množství červeného masa,

Revoluce založená na rostlinách sice může znít v pet foodu poněkud diskutabilně až ironicky, vzhledem k tomu, že na základě pozorování FDA (Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv) se spekuluje o možné

VÝŽIVOVÉ PREFERENCE MAZLÍČKŮ JSOU ODLIŠNÉ

PETmedia 1-2020

7

TREND

PŘÍBĚHY OVLIVŇUJÍ ROZHODNUTÍ O NÁKUPU


TREND a kolem 34 % se jich domnívá, že je pro domácí mazlíčky dobré „pravidelně přijímat rostlinnou stravu“ místo masové. Vyplynulo to z průzkumu provedeného v květnu 2019 mezi 2000 uživateli internetu ve věku 16 a více let. Průzkum mimo jiné ukázal, že celá řada majitelů domácích zvířat požaduje, aby se jejich kočky a psi podřídili některým z alternativních stravovacích trendů, které přijali lidé.

HLAVNÍM TRENDEM JE OSTŘE SLEDOVANÁ UDRŽITELNOST

Za pouhý jeden rok, od roku 2018 do roku 2019, podle údajů Innovy vzrostlo procento spotřebitelů, kteří očekávají, že firmy budou investovat do udržitelnosti, ze 68 % na 87 %. Z průzkumu společnosti Innova rovněž vyplynulo, že téměř polovina respondentů tvrdí, že jsou ochotni si připlatit za výrobky s redukovaným obsahem plastu v obalech

8 PETmedia 1-2020

nebo za výrobky zaměřené na boj proti plýtvání potravinami, jako jsou například produkty, které upcyklují ingredience (např. z potravinářského průmyslu). Témata udržitelného rozvoje stále více přitahují. Zákazníci pozitivně vnímají výrobky, které jsou spojeny se společenskou odpovědností firmy. Stále více platí, že odpovědná firma je udržitelná firma. Podniká v souladu s etickými principy, pečuje o své zaměstnance, podporuje region, ve kterém působí, a snaží se minimalizovat negativní dopady na životní prostředí. Nemyslí jen na současný ekonomický výsledek, ale také na roky následující. Tento trend formuje takřka všechna průmyslová odvětví, nejen chovatelský sektor. Je to důsledek přání spotřebitelů snížit jejich dopad na životní prostředí, a to logicky začíná u produktů, které preferují a kupují. Z průzkumu agentury Nielsen vyplývá, že přibližně tři čtvrtiny spo-

třebitelů by změnily své spotřební návyky, jen aby se snížil dopad na životní prostředí. Očekávají, že i balení výrobků bude zřetelně vykazovat prvky udržitelnosti – produkty pro mazlíčky samozřejmě nejsou výjimkou. Kolem 60 % účastníků nedávného evropského průzkumu udržitelnosti mezi majiteli domácích mazlíčků souhlasí s tím, že společnosti v zájmovém chovu musí být udržitelné a očekávají, že jim poskytnou jasný důkaz, jak se k tomuto trendu hlásí. Zejména mileniálové jsou si více vědomi toho, jak jejich vlastní výběr produktů přispívá k jejich ekologické stopě. Hledají produkty, které nabízejí organické složky z místních zdrojů, ze zvířat, která byla eticky chována, biologicky rozložitelné nebo skutečně recyklovatelné obaly aj. Snaží se preferovat výrobní procesy, které chrání přírodní zdroje a směřují k nulovému plýtvání. Je to více než trend. Je to postoj.


+++ 4 veletržní dny +++ úterý až pátek +++ 2.000 vystavovatelů +++ celosvětový přehled +++

19.– 22.5.2020 | Norimberk, Německo

36. Mezinárodní odborný veletrh chovatelských potřeb

Celý svět chovatelských potřeb Které produkty jsou v kurzu? Objevte nejdůležitější trendy, obrat zvyšující inovace a rozsáhlou nabídku produktů! Přední světový veletrh chovatelských potřeb nabízí Vám a 39.000 návštěvníkům z oboru kompaktní přehled o trhu. Různorodost, která se vyplatí: ■ 2.000 mezinárodních vystavovatelů ■ jedinečný přehled o trhu ■ nové produkty a aktuální trendy ■ důležité obchodní kontakty ■ nápady pro skladbu sortimentu

Sledujte nás!

Vstup pouze pro odborné návštěvníky s legitimací.

Pro Váš úspěch – Interzoo ukáže, co bude důležité!

INTERZOO.COM Pořadatel

Ideová záštita

Realizace


STOP PLÝTVÁNÍ

Vyhazování potravin je obrovským problémem s důsledky pro řešení globálního hladu a zajištění udržitelných dodávek složek pet foodu, zejména bílkovin. Naštěstí krmivo pro domácí zvířata může také hrát roli při snižování odpadu. Podle organizace pro výživu a zemědělství při OSN se každý rok třetina veškeré lidské produkce vyhazuje do odpadu.

TREND

NEOBVYKLÉ INGREDIENCE A JEJICH PRONIKÁNÍ DO MAINSTREAMU

Původ ingrediencí je významnou součástí příběhu značek, na který zákazníci slyší. Tento trend se však konkrétně týká zejména nových složek – neobvyklých ingrediencí. Pokud se s nimi spotřebitelé dobře seznámí a přijmou je, postupně se začlení do hlavního proudu. Jako příklad složek, které se postupem času staly známými a jsou obecně přijímané, můžeme jmenovat probiotika a CBD. Oba příklady lze apli-

10 PETmedia 1-2020

kovat také na pet food. Hledání tzv. nových ingrediencí bude pravděpodobně pokračovat, ale méně intenzivně. Dovoz ingrediencí z exotických dálek zřejmě ztratí svůj lesk, protože je velmi často v rozporu s jinými trendy, jako je povědomí o uhlíkové stopě a udržitelnosti obecně.

ZNOVUOBJEVENÉ MAKRONUTRIENTY

Tento trend je zaměřen na složky potravy a na to, jak se postupem času mění a vyvíjejí na základě vědeckého bádání a dostupnosti nových informací. V lidské stravě může jako příklad sloužit cukr, který je dnes označován za „velkého démona“. V krmivech pro domácí mazlíčky by zase časem mohlo dojít ke změně postojů k obsahu obilovin a luštěnin.

CHYTRÉ TECHNOLOGIE

V příštích pěti letech budou technologie hlavním tahounem růstu v domácím průmyslu. Ale to není nic

nového. Inteligentní technologie od Alexy po Siri nám už každodenní život usnadňují. Také obliba nových chytrých produktů, jejichž cílem je usnadnit život majitelům domácích mazlíčků, stále roste. Chytré obojky pro sledování času a vzdálenosti, kamery pro domácí mazlíčky, které majitelům umožňují kontrolovat chlupáče odkudkoliv pomocí aplikace v telefonu, automatické hračky a krmítka se spoustou praktických funkcí a pod. Technologie mohou například pomoci také s řešením obezity mazlíčků a vzdělávat majitele o výživě a krmivech.

KUSTOMIZACE BUDE SÍLIT

Masová kustomizace je strategií, která integruje zákazníka do dodavatelského řetězce za účelem výroby podle jeho požadavků. Tato strategie má výrazný vliv. Cílem je vybudovat a posílit vztah se zákazníkem a identifikovat jeho požadavky na výrobek.


MINIMALISTICKÁ & SOFISTIKOVANÁ ZNAČKA BOO OH

DESIGN

Boo Oh je stylová značka jedinečně koncipovaná tak, aby obyčejné okamžiky povýšila na mimořádné. Na první pohled se jedná o minimalistický design doplněný výběrem těch nejlepších materiálů a pečlivě domyšlený do posledního detailu. Lumi, sada vodítka s obojkem, je jednoduchá a sofistikovaná, byla navržena tak, aby v sobě kombinovala funkčnost a pohodlí s moderní klasickou estetikou. Působí jako luxusní módní doplněk. Vše začíná už samotnou kruhovou rukojetí, přesně vyfrézovanou z lehkého hliníku a ošetřenou eloxací, která na povrchu vytváří saténový lesk a je i příjemná na dotek. Originální italská kůže Buttero, která je pověstná svými sytými barvami, je 100% ručně vyráběná, takže váš chlupatý kamarád si kvalitní obojek a vodítko bude užívat řadu let. Kombinace obsidiánově černé se zlatou nebo přírodní pleťové barvy se stříbrnou se skvěle doplňují. Podobně oslnivý design má i taštička Toto, která je vyrobena z jednoho kusu kůže složeného do jedinečného geometrického tvaru a doplněného magnetickým zámkem. Je navržena tak, aby ji bylo možné snadno připojit k vodítku Lumi nebo postroji Ray. Boo Oh ji nabízí v paletě moderních barev, takže si můžete zvolit takovou, aby vyhovovala jakékoli náladě nebo stylu. Taštička Toto je velice užitečná během procházek pro uložení čehokoliv od sáčků přes pamlsky až po klíče. Oslnivě minimalistický design pochází z dílny jihokorejské umělkyně a návrhářky Jay Sae Jung Oh. Vše testuje její milovaný francouzský buldoček Boo.

www.boo-oh.com

12 PETmedia 1-2020


MÉNĚ JE ČASTO VÍCE

Designér Filip Gordon Frank dokazuje, že méně je skutečně více. Nerezové misky Cena od luxusní německé značky MiaCara jsou zapuštěné do kovového stojanu a přizpůsobené kočičím potřebám. Vyvýšená poloha napomáhá zdravému držení těla kočky, protože se nemusí u krmení nepřirozeně ohýbat, a může se tak pohodlně najíst. Misky mají pod svým okrajem silikonovou podložku, která je pomáhá udržet ve stojánku a zamezuje nepříjemnému zvuku. Misky Cena z nerezové oceli je možné mýt v myčce a lze je zakoupit také samostatně. Součástí balení jsou čtyři plastové patky, které zabraňují posouvání misky. Tato novinka je jednoznačně elegantní, stylová a funkční.

www.miacara.com V dnešní době spolu s rostoucím počtem jednočlenných domácností přibývá také lidí, kteří si pořizují domácí mazlíčky, aby se necítili tolik osamělí. Jejich byty jsou často malometrážní a je nutné v nich chytře pracovat s uspořádáním obytného prostoru. Studio Pesi proto navrhlo víceúčelový pelíšek pro kočky a menší psy, který může posloužit jako úložný prostor pro věci majitele, a zároveň zvířeti nabízí místo ke klidnému odpočinku. Nejnižší přepážka má tvar střechy, což vyvolává představu domečku. Její výšku ze upravit podle potřeb mazlíčka a přidat nebo odebrat další police. Pelíšek Ground Floor je vyroben z vrstvené dřevotřískové desky v zelené, béžové, růžové a modré barvě. Je dodáván v rozloženém stavu, což zjednodušuje jeho skladování a přepravu.

www.studiopesi.com

PETmedia 1-2020

13

DESIGN

GROUND FLOOR: ŘEŠENÍ PRO MALÉ BYTY


DESIGN

TOSCA PRO ELEGANCI NA CESTÁCH

Často cestujete s kočkou a chcete ji mít v krásné stylové tašce? Tosca, navržená holandskou designérkou Reginou Mol, je tou pravou volbou, pokud toužíte po něčem výjimečném. Stylově zajímavá taška je vyrobena z měkké semišové kůže s ozdobnými průřezy, které se mazlíčkovi postarají o přísun čerstvého vzduchu. Je vybavena dvěma zipy, které umožňují, aby kočka v případě potřeby mohla z tašky pohodlně vyskočit. Otvor jí zároveň poskytuje krásný výhled. Vnitřní část je z umělé kůže nappa, která vypadá jako opravdová kůže, ale je voděodolná a snadno se čistí.

www.miacara.com

POSEDLOST DESIGNEM A KOČKAMI

Tuft and Paw je komorní kanadský tým, jehož členy spojuje posedlost designem a kočkami. Tráví čas přemýšlením o problémech a výzvách, jež přináší život s mazlíčky, a snaží se nacházet způsoby, jak je vyřešit. Většina milovníků koček bude nejspíš souhlasit s tím, že kočičí toalety jsou často buď jen jednoduché plastové bedničky, které vypadají jako z obchodu "vše za dolar", nebo naopak seženete automatického robota z vesmíru, který je obrovský, hlasitý a často i poruchový. Toto zjištění stálo za návrhem jednoduché, ale vysoce kvalitní toalety Cove. Je vyrobena ze silného, lehce strukturovaného matného plastu. Je to krásný objekt s integrovanou lopatkou a elegantním smetáčkem.

www.tuftandpaw.com

14 PETmedia 1-2020


HNÍZDO ZE STOVKY LEPENKOVÝCH PANELŮ

www.katriscat.com

PETmedia 1-2020

15

DESIGN

KATRIS patří k těm výrobcům, kteří se stejně jako funkcí produktu zabývají i jeho estetikou, což oceňují všichni majitelé mazlíčků, pro něž je design na prvním místě. Značka nedávno představila svůj nejnovější produkt pro kočky – KATRIS Nest (neboli Hnízdo), které mazlíčkovi poskytuje útulné místo, kde může odpočívat, brousit si drápky nebo si jen tak blaženě otírat hlavičku o příjemně drsné hrany pelíšku. KATRIS Nest tvoří sto vertikálních panelů, jež se kočce při odpočinku přizpůsobují. Když se o ně kočka otírá, aby se poškrábala na zádech, nepatrně se pohybují. Majitelé koček samozřejmě vědí, že se kočky rády otírají o nábytek a další předměty v domácnosti. To má však za následek, že na koberci nebo podlaze zůstávají chomáčky srsti. O Nest (Hnízdo) se kočky mohou svobodně otírat, aniž by měl jejich majitel starost s nepořádkem v podobě chlupů. Pelíšek vyrobený z ekologického materiálu je navržen tak, aby dokázal kočičí náklonnosti odolávat co nejdelší dobu. Vnitřní část hnízda je pokryta plstí, která díky svému měkkému povrchu kočce poskytuje maximální pohodlí pro spánek. Pokud však některá kočka preferuje pouze vlnitý lepenkový materiál, není problém plsť z pelíšku vyjmout.


ROZHOVOR

Problémové je chování, nikoliv pes Každý majitel psa samozřejmě chce, aby ho pes poslouchal. Jak to ale zařídit? Je dobré psa vychovávat pomocí trestů, nebo ne? „Věřím a vím, že všichni psi jsou v jádru skvělí. Jen dostali vrozené, nebo získali životem špatné návyky, špatnou zkušenost, strach či něco podobného,“ vysvětluje Ing. Pavel Bradáč, který majitelům radí, jak se mají ke svému psovi správně chovat, aby mu pomocí pravidel a motivací vytvořili prostředí, kterému rozumí a ve kterém bude spokojený a šťastný.

Často říkáte, že když je šťastný pes, tak je šťastný i jeho majitel... Může být pes zároveň poslušný i šťastný? Určitě ano, jen vědět, jak na to. Při výchově psů máte vždy na výběr: Buď si vyberete možnost cvičit a vychovávat strachem a nátlakem, nebo učit správnému chování a poslušnosti pozitivním přístupem, motivovat radostnými prožitky, pocitem sounáležitosti, týmové spolupráce a sdílením společné radosti nad výkony. Problémové chování vyvolané stresem nebo strachem řeším řadu let v podstatě denně a přistupuji k nim zásadně bez trestů a násilí. Vztah člověka a psa může být založený na důvěře, respektu a komunikaci. Základní princip je ten, že při pozitivním přístupu pes dělá něco, protože chce a ne protože musí.

16 PETmedia 1-2020

S jakým problémovým chováním si majitelé psů nejčastěji nevědí rady? Problémového chování je celá škála. K velmi častým patří neposlušnost. Pes nechce přijít na přivolání, tahá na vodítku, skáče po lidech, trucuje… Pes také může na všechno a všechny okolo nepřiměřeně reagovat, nebo vykazovat známky agresivity, takže vrčí, vyjíždí na jiné psy, útočí na lidi, na zvířata, kouše majitele nebo jiné lidi. Někteří psi se prostě jen chovají divoce a hyperaktivně, takže můžete mít pocit, že místo psa máte nezkrotného hřebce. Opakem je pak bázlivost – bojí se všeho či jen něčeho, je nervózní, reaguje panikou a útěkem, nechce se nechat pohladit. A někteří psi si zase jen hlídají své zdroje. Útočí a hlídá si misku, majitele, místo,


ROZHOVOR PETmedia 1-2020

17


ROZHOVOR

pelíšek a podobně. Zanedbatelné nejsou ani problémy s hygienickými návyky. Co všechno se dá ve štěněcím věku zanedbat? Toho není vůbec málo, a hlavně se to pak v dospělosti zúročí – záleží na člověku, jestli bude mít stabilního a pohodového psa, anebo psa potížistu. Téměř všechny problémy, které řeším jak při individuálních konzultacích, tak i o víkendech, jsou způsobeny chybou ve výchově, jejím zanedbáním, často i „dobrou“ radou někoho „zkušeného“. Velmi důležitá pro následný vývoj chování psa je doba od narození do jeho přibližně dvanácti týdnů. Pro vývoj psa má toto období značný význam, protože vše, co se v tomto období stane, a hlavně nestane, má tzv. pákový efekt – tedy projeví se v dospělosti mnohonásobně zesílené a ve stavu, kdy by pár minut ve štěněcím věku vyřešilo problém, kterému je pak nutné věnovat dny, týdny i měsíce intenzivní práce. Jen pro představu: například psi, kteří se nesetkali s člověkem do sedmého týdne svého věku, budou celý život považovat lidi za cizí druh a budou s nimi mít problém!

čátečních činností, které byste měli od prvních dnů se svým štěnětem postupně provádět. Je někdy až neuvěřitelné, jak dokážou psi reagovat – například když z nepříjemné činnosti uděláte hru, pes tuto činnost pojme po svém a bude schopen radovat se i z původně velmi nepříjemných činností nebo situací. Co dalšího majitelé zvířat podceňují? Stává se, že si vyberou psa, který se nehodí k jejich životnímu stylu, který potřebuje více času či jiný přístup k výchově. Už sama volba vhodného plemene či konkrétního psa či feny není vždy jednoduchá. Podle psích atlasů je každý pes vhodný pro každého a podobný názor často mají i ti, kteří jednotlivá plemena prodávají. Chovatelé většinou nemají možnost porovnat jednotlivá plemena mezi sebou, vidí jen to své plemeno a často jsou také smířeni i s jeho negativními vlastnostmi. V ideálním případě by vám s výběrem měl pomoci někdo, kdo má zkušenosti s co nejvíce plemeny, dokáže posoudit jejich rozdíly, jejich nároky a také určitou kompatibilitu s vaším životním stylem.

Emoce se přenášejí obousměrně, nenechte se tedy psem „vytočit“, protože i emoce se zrcadlí a pak vše graduje. Pouze klidný majitel může uklidnit psa.

Platí, že učení správného chování je daleko jednodušší a rychlejší řešení než odnaučování špatného chování. Vytváření základů důvěry a autority pomocí her a zábavy je jednou z po-

18 PETmedia 1-2020

Co všechno by měl budoucí majitel zvážit před rozhodnutím, které plemeno psa si pořídí? Před volbou plemene zvažte, jaký máte životní styl a jaké aktivity

se psem plánujete, kolik času mu chcete denně věnovat. A také je dobré zvážit finanční možnosti – náklady na chov psa jsou přímo úměrné jeho hmotnosti, a to nejen pokud jde o krmení, ale i veterinární léčiva se dávkují a účtují podle hmotnosti. Vybrat správné plemeno je nelehký úkol, informací je mnoho a často si protiřečí. Nejdůležitější jsou asi tři vlastnosti, kterými se jednotlivá plemena liší: temperament, tvrdohlavost (snaha prosazovat si svou) a důvěřivost vůči cizím lidem a psům. Nejvíc se asi psi liší svým temperamentem, dá se to tak říct? Je to takový nejvýraznější prvek psí povahy. Sice se v knihách píše, že pes může spát až 22 hodin, ale to rozhodně pro některá plemena či jedince neplatí. Jsou i takoví psi, kteří spát nepotřebují skoro vůbec. Zájemci často volí psy temperamentní, s vlohami pro sporty a výcvik, protože někde viděli sportovně úspěšné psy stejného plemene. Ale pokud si pořídíte aktivního psa, počítejte s tím, že to množství energie, kterou tito psi mají, budete muset nějakým způsobem denně řešit. A pokud to nezvládnete, to znamená správným způsobem psa neunavíte (tedy psychicky – kdo se snaží psa unavit fyzicky, tak psovi paradoxně posiluje kondici a pes má pak ještě víc energie), potom si pes najde způsob sám. Může pak následkem toho být třeba separační úzkost, kdy pes nemůže zůstat sám doma či jinde a devastuje domácnost? Někdy může jít o devastační chování, ať už v podobě nežádoucího zahradničení či údržby bytu, dále též hodiny zpěvu, za které vám sousedi nepoděkují, nebo si udělá hračku z vás. Ovčácká plemena pak pasou třeba auta nebo děti. Jedna z našich trenérek například musela denně každý večer učit svou fenku jeden cvik, aby spala déle než do půl třetí… Separační úzkost u psů je komplexní


S láskou!

s viditelnou náplní bez obsahu cukru

šťavnaté pochoutky s vysokým obsahem masa a viditelnou náplní bez obsahu cukru

více chuťových variant

více chuťových variant

varianta s mátou obohacena o dentální péči

funkční varianta s kočicí trávou podporuje trávení

Navštivte nás na:

www.vitakraft.cz

/vitakraftCZ


ROZHOVOR

Než psa potrestáte, zamyslete se, jak problém vyřešit jinak, pozitivně. Jde to vždy.

problém a jako takový by měl být řešen. Neřešená separační úzkost je v některých státech brána jako týrání psa. Je to proto, že i když pes nemá žádné nežádoucí projevy, samotný prožitek stresu je utrpením. Tedy řešení pomocí protištěkacích obojků a podobných pomůcek sice odstraní vnější projevy, vnitřní traumatický prožitek psa ale zůstává. Učím majitele, jak to změnit. Máme vůbec při pracovní vytíženosti na mazlíčky dost času? Jedním ze základních principů při budování důvěry je také pochopení toho, že není tak důležité, kolik času se psem strávíte, ale jakým způsobem a jak intenzivně. Podle mých zkušeností 15 až 20 minut správné intenzivní spolupráce obvykle stačí k rychlému posuvu ve vzájemném vztahu v týdnech až měsících. Moje základní otázka často zní, zda vycházky se psem prožíváte, nebo přežíváte. Takřka všichni si po zamyšlení

20 PETmedia 1-2020

uvědomí, že denně promarňují jak šanci zlepšit svůj vztah se psem, tak zvyšovat kvalitu jeho života, a také možnost užít si vycházky. Pokud se náhle mění nebo změní chování psa, zkuste se zamyslet, co se stalo – čím dříve se s řešením problému začne, tím je náprava kratší. Před časem jsem řešil případ, kdy partner majitelky dobře socializované a bezproblémové pitbulky dostal v hospodě od kamarádů bezva radu: když si nevynutíš pozici vůdce, v noci tě napadne a sežere. Takže ji začal přivazovat k topení a „vychovávat“. A z bezproblémového psa byl najednou pes velmi problémový! Na závěr by se asi hodila nějaká praktická rada... Těch je nespočet, ale obecně platí například to, že psí jméno je pro psa jen zvuk se speciálním významem. A ten význam tomu zvuku dáváte vy. Nepoužívejte proto jméno jako trest, jako výhrůžku a podobně, snažte se

mu dávat pouze pozitivní význam. Negativním používáním si kazíte porozumění a pochopení vaším psem.

ING. PAVEL BRADÁČ,

PORADCE PRO VZTAH ČLOVĚKA A PSA Z vlastní zkušenosti ví, jaký je to pocit mít psa s problémovým chováním a že je to pro majitele vždy velmi složitá situace. Už od roku 2009 pomáhá nacházet majitelům a jejich psům ten správný vztah a tvořit tak harmonické týmy založené na důvěře, respektu a komunikaci. Vždy se snaží najít cestu, jak problémy se psem vyřešit bez trestů a násilí. Velkou část jeho práce tvoří náprava problémového chování psů, ať už pomocí individuálních konzultací nebo skupinových akcí. Jak sám říká, jeho posláním je pomáhat řešit problémové chování psů POZITIVNĚ.

www.PsychologPsu.cz www.DobraPsiSkola.cz


AKVA

Inspirováno přírodou Přírodní akvárium je jiné. Jeho cílem je napodobit dokonalost přírody. Vytvořit krásné přírodní akvárium je podle mnohých umění. Říká se mu „aquascaping“. Zakladatelem a průkopníkem přírodní akvaristiky byl mistr Takashi Amano, který hledal inspiraci v samotné přírodě a dokonale jí rozuměl.

HI-TECH NEBO LOW-TECH AKVÁRIUM?

Před založením nádrže je důležité vše dobře naplánovat. Ušetříte si tím jak spoustu starostí, tak dodatečné finanční náklady. Nejdříve byste se měli rozhodnout, jaký typ akvária budete vytvářet. Z hlediska vybavení rozlišujeme high-tech a low-tech akvária. High-tech akvárium dává díky rozsáhlejší technické vybavenosti větší svobodu v tvořivosti a možnosti pěstovat i náročné druhy těch nejkrásnějších rostlin. Na druhou stranu je jeho pořízení nákladnější a akvaristovy chyby mohou mít kvůli rychlejším procesům v akváriu větší dopad a způsobit nechtěné (většinou negativní) změny. V neposlední řadě vyžaduje tento typ nádrže i častější údržbu. Low-tech akvárium je méně nákladné, ale umožňuje pěstovat jen nepříliš náročné rostliny. Na rozdíl od high-tech akvária „toleruje“ některé chyby a není tak náročné na údržbu. Proto ho lze doporučit všem, kteří s aquascapingem začínají, nebo těm, kteří chtějí akvárium méně závislé na technice. High-tech je naopak spíše pro ty, kteří už nějakou zkušenost s akvaristikou mají, chtějí pěstovat například kobercové rostliny a mají rádi výzvy.

POROZUMĚT UZAVŘENÉMU EKOSYSTÉMU

Akvaristé mohou mít dojem, že vytvořit rostlinné akvárium neboli podvodní zahradu plnou krásných svěžích rostlin a zdravých ryb je složité. Stačí však po-

22 PETmedia 1-2020

rozumět základním vztahům a pochopit procesy probíhající pod vodou v uzavřeném ekosystému. Jakákoli rostlina pro správný růst potřebuje zajištění optimálních parametrů, světlo, vodu a substrát.

SVĚTLO A FOTOSYNTÉZA

Od světla se v akváriu odvíjí vše. Fotosyntéza je jedním ze základních biochemických procesů, během kterých v důsledku absorbované sluneční energie vznikají chemické sloučeniny bohaté na energii. Fotosyntézu ovlivňují faktory jako koncentrace CO2, okolní teplota či intenzita světla. Světlo totiž urychluje růst rostlin, ale pouze do určité intenzity. Je třeba vybrat vhodné světlo, které bude pro dané akvárium optimální. Pod slabým


VODA

Voda jako nejlepší rozpouštědlo na světě obsahuje nejen základní prvky (draslík, dusík, fosfor aj.), ale také řadu dalších prvků, které rostliny potřebují, ale které ve vodě nemusí být obsaženy v požadovaném množství. V přírodě se tyto prvky dostávají do vody díky srážkám nebo z povrchových toků řek. Rostliny potřebují výživu, která je pro ně to pravé v absorbovatelné formě. Jednotlivé druhy rostlin mají odlišné nároky na živiny. Rostlina po vstřebání živin, které voda sama zpočátku obsahuje, vykazuje pouze mírné nedostatky a poté umírá. Neustále musí být udržována správná

rovnováha jednotlivých prvků, aby kvůli jejich nedostatku nedocházelo k úhynu rostlin, ale aby podporovaly jejich správný a silný růst.

JAKÉ DNO, TAKOVÉ AKVÁRIUM

Půda neboli substrát hraje v rostlinném akváriu klíčovou roli. Dostatečná spodní vrstva substrátu by měla mít strukturu, která usnadňuje a stimuluje růst kyslíkových bakterií potřebných pro kořeny rostlin. Dobrý substrát bude v akváriu působit jako filtr a při pravidelném dodávání živin tak vznikne biologická symbióza mezi rostlinami a mikroorganismy. Existuje mnoho substrátů pro rostlinná akvária, absolutní jedničkou jsou však substráty z pálené hlíny, které rostlinám poskytují vynikající podmínky a živiny. Nemají za úkol jen výživu rostlin, ale dokáží ovlivnit i celkový stav akvária. Díky revoluční technologii výroby byl vytvořen homogenní a porézní substrát, který nabízí ideální prostředí pro rozvoj mikroorganismů a kořenového systému rostlin. Použití těchto substrátů v akváriu zajišťuje dlouhodobé uvolňování živin. Další výhodou je schopnost dokonale stabilizovat parametry vody. Snižují celkovou a uhličitanovou tvrdost, upravují pH a vytvářejí tak ideální prostředí pro pěstování rostlin i chov tropických ryb z mírně kyselých vodních biotopů.

Založení funkčního přírodního akvária není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Inspirujte se u zkušenějších a přeneste se na vyšší hladinu akvaristiky.

AKVA

světlem neporostou náročnější rostliny dobře a příliš silné světlo zase může způsobit růst řas. Nejvhodnější je tedy zvolit osvětlení, u kterého je možné intenzitu libovolně regulovat. Další důležitou vlastností světla je jeho barevná teplota. Po vzoru přírody je vhodné co nejpřirozeněji napodobit denní světlo, tedy volit spíše odstíny studené bílé, které lépe odpovídají přímému slunečnímu světlu v domovině pěstovaných rostlin a chovaných ryb.


AKVA

ROSTLINY DĚLAJÍ AKVÁRIUM KRÁSNÉ A ZDRAVÉ ZÁROVEŇ

Vodní rostliny mají obrovský dopad především na vzhled akvária. Propůjčují mu jeho jedinečný charakter. Plní však i mnohem důležitější funkci – pomáhají v akváriu udržovat biologickou rovnováhu. Pokud ekosystém v rostlinném akváriu funguje správně, udržuje parametry vody na konstantní úrovni. Při správném fungování je nám odměnou krystalický vzhled vody. Správný růst rostlin odstraní z vody toxické sloučeniny, které podporují rozvoj řas a sinic, a vytváří optimální podmínky pro rozvoj fauny. Známe-li základní stimulanty vývoje rostlin, víme pak, jak provozovat osázené akvárium. V původních biotopech se rostliny dlouhodobě přizpůsobovaly podmínkám prostředí, které jsou pro ně tím pádem ideální. Podmínky v různých biotopech jsou různé, a tak se může stát, že např. pro asijskou rostlinu nemusí být vhodné podmínky v amazonských pralesech, které jsou ale ideální pro druhy, pro které je toto prostředí přirozené. Každá rostlina má své specifické potřeby, některé druhy se spokojí s málem, jiné pro svůj růst vyžadují velmi specifické podmínky. Při volbě rostlin bychom proto měli brát v potaz nároky jednotlivých druhů. Nejideálnější je z hlediska společenstva kombinace rostlin ze stejného biotopu. Potom bychom tvořili tzv. biotopní akvárium, které by doplňovali i živočichové původem z dané lokality. Ne vždy ale chceme takové akvárium vytvářet a ne vždy je to možné. Potom musíme volit rostliny s co nejvíce podobnými nároky, případně jim přizpůsobovat jejich umístění v akváriu apod., aby si příliš nekonku-

rovaly a dokázaly vedle sebe růst. Představte si nízkou světlomilnou rostlinu, vedle které když vysadíte mohutné a vysoké rostliny, zastíníte ji a výsledkem bude zpomalení nebo zastavení jejího růstu. Při zakládání akvária je proto důležité množství rostlin a jejich kvalita. Pro zdravý život akvária je třeba osázet alespoň 80 % plochy dna a část rostlin (cca 20 %) by měla být rychle rostoucích, aby rychle odčerpávaly živiny, které by se mohly stát potravou pro řasy. Co se týká jejich kvality, přebytky ze starších nádrží většinou nejsou nejlepší volbou. Rostliny z kvalitních pěstíren jsou většinou v lepší kondici a v akváriu se lépe uchytí. Jestli se na něčem v přírodní akvaristice nevyplatí šetřit, jsou to právě rostliny.

ZDROJ a FOTO: Archiv společnosti Akvamex Ukázky rostlinných akvárií fungujících na systému produktů Yokuchi, vlevo akvárium ve stylu Iwagumi (160 litrů).

24 PETmedia 1-2020


JAKÝ OBSAH VLÁKNINY V GRANULÍCH JE V POŘÁDKU?

Zdroj: Alltech 2020 Global Feed Survey

Zdroj: vse-o-krmivech.cz

KOKTE JL

Největší podíl co se týče výroby krmiv pro domácí mazlíčky však stále zaujímá Evropa a Severní Amerika, jejichž produkce loni dosáhla 8,8 milionu tun. Růst byl však pomalejší než ve zbytku světa. Evropští výrobci navýšili produkci o 3 %, zatímco Severní Amerika co se týče objemu stagnovala. Podobně ani regiony Oceánie a Středního východu nezvýšily v roce 2019 objem výroby pet foodu. Oceánie vyprodukovala 0,5 milionu tun, zatímco výrobci na Středním východě vyprodukovali 0,1 milionu tun. V měřítku jednotlivých zemí nejvíce zvýšily objem produkce krmiva pro domácí mazlíčky ve srovnání s jinými národy Čína, Indonésie, Portugalsko, Maďarsko, Ekvádor a Argentina. Průzkum Alltech zahrnuje údaje ze 145 zemí od 30 000 společností.

Vláknina se nachází především v zelenině a ve vnější části zrna obilovin. Zahrnuje strukturální sacharidy, které se nacházejí v buněčných stěnách rostlinných buněk a představují základní stavební látky rostlin. Maso vlákninu neobsahuje. Vláknina v krmivu zaplňuje žaludek a navozuje u psa či kočky pocit sytosti, podporuje a reguluje peristaltiku a správnou funkci a zdraví střev, omezuje příjem a stravitelnost krmiva a reguluje konzistenci stolice. Vláknina funguje také jako prebiotikum. To znamená, že vytváří vhodné prostředí (slouží jako zdroj potravy) pro „přátelské” bakterie. Tyto bakterie jsou důležité pro správné fungování střev. Zároveň také zpomaluje trávení ostatní potravy. To může být užitečné zvláště u psů, kteří trpí cukrovkou, protože jim vláknina pomáhá zajistit pomalé a rovnoměrné uvolňování cukru do krve. Krmivo s vyšším obsahem vlákniny může také pomoci při redukční dietě, protože zpomaluje trávicí proces. Pes se tak cítí sytější po delší dobu při méně kalorickém krmivu. Obsah vlákniny snižuje celkovou stravitelnost krmné dávky a je do určitého množství prospěšný. Každé procento vlákniny v sušině snižuje stravitelnost organických látek (hlavně sacharidů) o cca 1,6 %. Množství vlákniny v granulích mezi 2 až 6 % je normální a v pořádku. Termínem rostlinná vláknina, kdy není specifikován zdroj vlákniny, bývá velmi často označována vláknina z řízků cukrové řepy. Existuje ale celá řada jiných zdrojů vlákniny. Například psyllium jsou ve skutečnosti slupky semen jitrocele a přidávají se do krmiv pro psy jako vynikající zdroj vlákniny pro dobré trávení.

NOVÝ PRŮZKUM ALLTECH: JAK ROSTLA PRODUKCE PET FOODU V JEDNOTLIVÝCH ČÁSTECH SVĚTA?

Podle nového průzkumu trhu krmiv, který každoročně realizuje společnost Alltech, se v roce 2019 produkce krmiv pro domácí mazlíčky celosvětově zvýšila o 4 %. Ve srovnání s ostatními regiony zaznamenala v roce 2019 největší růst africká produkce pet foodu, i když celkový objem byl stále nižší než ve většině ostatních částí světa. Afričtí výrobci loni vyprodukovali 0,4 milionu tun krmiva pro domácí mazlíčky. Výrobci pet foodu v asijsko-tichomořském regionu zvýšili produkci o 10 % na 3,1 milionu tun. Také latinskoamerické společnosti vyprodukovaly větší objem krmiv, a to 6 milionů tun, což představuje zvýšení o 7 %.

26 PETmedia 1-2020


Susanne Schötz

TAJNÁ ŘEČ KOČEK Lámali jste si už někdy hlavu nad tím, co vám chce vaše kočka vlastně říct? Susanne Schötz se této záhadě snaží přijít na kloub pomocí foneticko-lingvistických metod. Jako hrdá majitelka pěti koček analyzovala celou paletu jejich zvukových projevů a zkoumala, co mohou v různých situacích znamenat. O své poznatky se nyní dělí se čtenáři. Kromě rychlokurzu v kočičí fonetice nabízí jejich milovníkům i praktické tipy, které mohou využít při péči o vlastní kočku. Po přečtení knihy je mohou čekat překvapivá zjištění. Nebo mohou svému miláčkovi lépe porozumět. Každopádně se však jejich vzájemný vztah zlepší.

KNIHY

www.knihydobrovsky.cz

Kolektiv autorů

PSI - PŘÍBĚHY Z CELÉHO SVĚTA

Olga Krumlovská

LÉČBA KOČKOU

Virginia Morellová

MOUDROST ZVÍŘAT

Ádám Miklósi

PES – FAKTA, HISTORIE A VZTAH K ČLOVĚKU

Znáte psí desatero? Víte, jaký je rozdíl mezi asistenčním a canisterapeutickým psem? Co si představit pod pojmem „provozní poslušnost“? Během dlouhé historie, kdy pes provází člověka, bylo vyšlechtěno mnoho psích plemen, která se od sebe liší velikostí, stavbou těla, barvou srsti, vlastnostmi i povahou. V této knize plné krásných fotografi í se blíže seznámíte s některými z nich a dozvíte se základní informace o výchově a výcviku psa.

Autorka vypráví o historii zdomácnění koček i o tom, proč si kočka i po své domestikaci uchovává velkou míru nezávislosti a svobody. O hloubce kočičí duše, o její empatii i o schopnosti léčit. Kniha jistě udělá radost nejen milovníkům koček, ale také těm, kteří se zajímají o alternativní terapie a přírodní energie. Olga Krumlovská má s léčivou schopností koček zkušenosti zejména díky svému autistickému synovi a také díky zdravotním problémům, které překonala, jak říká, hlavně díky své kočce Mao.

Víme, co si zvířata myslí a co cítí? Ponořte se do fascinujících hlubin zvířecí mysli, o níž současná věda zjišťuje zcela nové poznatky! Dozvíte se, že krysy jsou lechtivé, delfíni se dokážou rozeznat v zrcadle, sloni truchlí nad svými mrtvými, psi si jsou schopni zapamatovat spousty slov a mnoho dalšího. Virginia Morellová se vydala do terénu a laboratoří předních současných vědců a povídala si s nimi o jejich nejnovějších výzkumech – výsledky vás překvapí, ohromí a možná i trochu znepokojí.

Krásná výpravná publikace si v širších souvislostech všímá všech aspektů života psů – odkud pocházejí, jaké je jejich přirozené prostředí, kdo jsou jejich předkové a kdy nastaly první kontakty s člověkem. Podrobněji se věnuje anatomii psů, jejich smyslům a genomu a zděděným vlastnostem. Samostatná kapitola pojednává o sociálním chování psovitých, hierarchii ve smečce, teritoriálním chování, komunikaci i způsobu myšlení a poznání okolního světa.

www.egmont.cz

www.fortunalibri.cz

www.albatrosmedia.cz

www.esence-knihy.cz

PETmedia 1-2020

27


1. dubna 2020 KC City, Praha 11:30–13:30

B. PET CARE OBCHOD | Jak na to?

KONFERE N C E

Jak změnit pravidla hry … a úspěšně prodávat prémiové Pet Food produkty v hypermarketech (případová studie Finsko) Timo Pärssinen, Chief Operating Officer, Prima Pet Premium Trendy v prodeji pet sortimentu on-line Štěpánka Vílová, Segment Director Lifestyle, Mall Group

SVEZTE SE NA VLNĚ ROSTOUCÍHO TRHU PROGRAM 8:30–9:00

Registrace účastníků 9:00–11:00

A. PET CARE TRH | Novinky a trendy Trendy v péči o psy a kočky v USA a v Evropě Wim Petermans, Managing Director Europe Middle East Russia & Africa, WellPet Posílení imunity psů má řešení Patricia Heydtmann, Product Development Director, PPF Specifika výživy kastrovaných koček MVDr. Petra Miklišová, veterinářka, Brno Trend lokalizace veterinární péče do PET prodejen (pohled investora) bude upřesněno Umělá inteligence ve službách majitelů psů (vývojová karta zvířete, LinkedIn pro pejskaře) David Navrátil, Founder, Fiddo Jak vznikl fenomén Gump – pes, který naučil lidi žít a pomáhat Filip Rožek, autor knihy o Gumpovi a tvůrce televizních pořadů o zvířatech

Trendy na nezávislém trhu: Čím může bodovat malá prodejna chovatelských potřeb? Andrea a Karel Jindrovi, majitelé prodejny, ZOOshop Český Krumlov (Vítězná prodejna loňského ročníku soutěže Pet Shop roku 2019) Jak stanovit „správnou“ cenu zboží Milan Havlíček, Sales Director, Yieldigo Vychytávky a tipy pro specializované prodejny chovatelských potřeb Mirek Černý, Consultant, Blue Events Vyhlášení výsledků soutěže PET SHOP ROKU 2020 13:30–14:30

Oběd, networking 14:30–16:00

C. PRAKTICKÉ WORKSHOPY C1. Zaměření na velké formáty (Pro hypermarkety, supermarkety, DIY, specializované pet shop prodejny, velké e-shopy) • Role privátních a/vs prémiových značek • Posun prémiové kvality do supermarketů/hypermarketů • Aktivity pet marketů v oblasti doplňkových služeb (veterinární péče, psí salony, hotely apod.) C2: Zaměření na malé specializované PET prodejny • Konkurenční výhoda osobního kontaktu se zákazníky • Jak správně komunikovat na sociálních sítích • Orientace zákazníků na kvalitu a udržitelnost • Sdílení best practices malých prodejen ze soutěže PET SHOP ROKU 16:00

AFTERPARTY, víno od Michlovských

www.friendsofpets.cz


10. VELETRH CHOVATELSKÝCH POTŘEB PRO DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Souběžné veletrhy:

FOR KIDS | FOR HORSE

www.for-pets.cz

16.–19. 4. 2020 SPOLUPOŘADATEL VELETRHU

OFICIÁLNÍ VOZY


Aktuální veletrhy & akce Anido

Iberzoo + Propet

Interpets Asia Pacific

Global Pet Expo

China International Pet Industry Fair

SUPERPET

China Pet Expo 2020

FOR PETS

16.–17. února 2020 Kortrijk Xpo Kortrijk, Belgie www.anido.be

PETS & MONEY

27. února 2020 Londýn, Velká Británie petsandmoneysummiteu.com

6.–8. března 2020 G. International Sourcing Center Guangzhou, Čína www.chinapetfair.com

13.–16. března 2020 China Internat. Exhibition Center Peking, Čína www.cpse-expo.com/en

26.–29. března 2020 Tokyo Big Sight Tokio, Japonsko interpets.jp.messefrankfurt.com

14.–16. dubna 2020 Campinas São Paulo, Brazílie www.feirasuperpet.com.br

16.–19. dubna 2020 PVA EXPO Praha Praha-Letňany, Česká republika for-pets.cz

Interpets Asia Pacific, © Messe Frankfurt Japan Ltd.

VELETRHY

26.–28. února 2020 Orange County Convention Center Orlando, Florida, USA globalpetexpo.org

5.–7. března 2020 IFEMA Madrid, Španělsko www.ifema.es/en/iberzoo-propet

IMPRESSUM

Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, tel.: +420 739 665 826, inzerce: Irena Frindová, frindova@seznam.cz, tel.: +420 777 629 844, obrazové materiály: Adobe Stock, Depositphotos, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, grafické zpracování: ARTEO, jazyková korektura: Jana Hrušková, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku pod číslem MK ČR E 16901. Distribuce: Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. On-line verze časopisu na www.issuu.com/PETmedia. Více informací na www.petmedia.cz


Pro naše přátele citlivé na jídlo. Naše novinka v sortimentu: Pure Sensitive Insect Protein

· 100 % hmyzí protein · Pouze jeden zdroj proteinů a sacharidů · Nejlepší možná stravitelnost pro vašeho čtyřnohého přítele · Udržitelný chov hmyzu šetřící zdroje

Jen přirozeně krmte – nic víc a nic méně.

N

KA N I V O

!

meradog.cz info@meradog.cz


www.friendsofpets.cz

Profile for PETmedia

PETmedia 1-2020  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

PETmedia 1-2020  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Profile for petmedia
Advertisement