Page 1

5-2019

petmedia 6

spotřebitelské trendy pet foodu

design automatických toalet

12

16

extravagantní anthony rubio

24

pejskaři, nebo kočkomilové?

NOVINKA

MATERIÁLY BUDOUCNOSTI EKOLOGICKÉ ALTERNATIVY Z ANANASU, HUB NEBO BAMBUSU LNĚNÝ OLEJ

ŠPENÁT

SPIRULINA

O L I VOV Ý O L E J

OBJEVTE NUTRIČNÍ SÍLU PROPOJENÍ VĚDY A PŘÍRODY SPECIÁLNÍ ŘADA GRANULÍ PRO KAMENNÉ PRODEJNY Více informací žádejte e-mailem na adrese: pavel.kalus@cz.nestle.com

jedog distribuován zdarma- inzerce výrobcům, dovozcům, maloobchodům a velkoobchodům v daném oboru a dále do vybraných veterinárních klinik a ordinací PURINA časopis - PROPLAN - NATURE ELEMENTS 210x210mm - 9-19 - var2.indd 1 9.9.2019 12:10:51


Podzimní číslo vám v rubrice Design přináší hi-tech výrobky, které svými funkcemi přispívají k pohodlí majitelů a usnadňují jim péči o jejich čtyřnohého kamaráda. Některé z nich po letošním veletrhu CES zmiňoval článek s poněkud překvapivým titulkem „Nepotřebné technologie pro mazlíčky“. Mnohé z nás by možná donutil se zamyslet, co ještě vlastně děláme opravdu pro mazlíčky a co už spíše pro sebe. Nově se totiž velký prodejní potenciál projevuje v kategorii, kterou lze označit jako „mazlíček sám doma“. Právě sem lze zařadit celou škálu technologických novinek, které pomáhají řešit situace, kdy majitel musí své zvíře zanechat delší dobu doma bez možnosti vyvenčení. Výrobci se nově zaměřili i na vývoj sofistikovaných robotických toalet pro psy. Ty však nemusí být jen luxusním výstřelkem, ale ocení je například i majitelé psů trpících artritidou nebo inkontinencí, jsou vhodné pro asistenční psy, kteří pomáhají vozíčkářům, hodí se na dog-friendly pracoviště, do veřejných prostor, jako jsou nádraží nebo letiště, do bytů, pro psy starších majitelů, nebo je lze využít k tréninku správných hygienických návyků štěněte. Zdánlivě luxusní „zbytečnosti“ navrhuje i extravagantní Anthony Rubio z New Yorku, který své nové kolekce pravidelně představuje na proslulém NY Fashion Weeku. Podle jeho slov jsou psí modelové na přehlídkách těmi, o které jde především, a lidé by je nikdy neměli považovat za rekvizity nebo módní doplňky. Na přehlídkové molo si vybírá i pejsky z útulků, aby zviditelnil problematiku nechtěných a starších zvířat a pomohl pro ně získat finance. Opět tak zjišťujeme, že prvoplánový názor nemusí být ten nejobjektivnější a že na většinu věcí existuje více úhlů pohledu, stačí jen trochu nahlédnout pod pokličku. Jedna věc ale platí a je mnohonásobně v praxi ověřena: Lidé, kteří jsou propojeni s přírodou, jsou šťastnější a cítí se lépe. Péče o živého tvora jim zároveň dává určitý smysl života. V době, kdy žijeme v přelidněných městech a bojujeme s pracovním stresem, může být malou oázou klidu a relaxace i miniaturní akvárium. A což teprve bioluminiscenční, které umožňuje pozorovat jeden z nejkrásnějších jevů přírody. Je dokázáno, že už jen samotné rostliny v bytě či na pracovišti pomáhají stimulovat myšlení, zvyšovat výkon a zlepšovat duševní zdraví. Proto si udělejte pauzu od každodenních úkolů a na chvíli se zastavte, nebo si dopřejte malý výlet do podzimní přírody.

PETmedia 5-2019

3

EDITORI A L

Spojení s přírodou nás činí šťastnějšími


OBSAH

24

6

12

PET FOOD

16

12

24

Spotřebitelské trendy a jejich vliv na krmiva V příštích letech bude pro výrobce poměrně náročnou výzvou, aby při vývoji nových produktů dokázali reagovat na požadavky spotřebitelů na vysoce kvalitní přírodní složky, výběr správných funkčních přísad a na přehledné etikety s vědecky prokázanými přínosy pro zdraví mazlíčků.

DESIGN

Toalety nejen pro kočky, ale i pro psy Jakou největší nepříjemnost způsobuje člověku soužití s kočičím kamarádem? Chlupy? Škrábance? Možná. Ale pro mnoho lidí je to právě čištění toalety. Na trhu se objevuje stále víc technologických novinek, které vypadají elegantně, takže je můžete umístit do bytu, aniž by působily rušivě. A výrobci se zaměřují i na psy!

4 PETmedia 5-2019

6

OSOBNOST

Extravagantní návrhář Anthony Rubio Anthony Rubio se narodil v New Yorku a je známý jako „Master Pet Couturier“. Módní návrhář portorikánského původu ve svých kreacích s hrdostí přiznává vášeň pro kulturu, hudbu a latinskoamerickou módu. Během New York Fashion Week představil svou novou kolekci Canine Couture a Women Wear pro jaro/léto 2020.

TÉMA

Pejskaři, nebo kočkomilové? Nějakého domácího mazlíčka vlastní 71 % obyvatel České republiky – nejčastěji psy (44 %), kočky (29 %) a rybičky (13 %). Ukázal to nejnovější průzkum společnosti Mars mezi širokou veřejností, který zároveň odhalil, že naprostá většina české populace (77 %) jsou pejskaři, zatímco zbývající menšina kočkomilové.


AKVA

BioGlo: Bioluminiscenční akvárium BioGlo je jedinečné akvárium elegantního tvaru přesýpacích hodin, které umožňuje pozorovat jeden z nejkrásnějších jevů přírody: bioluminiscenci. Obsahuje stovky malých mikroorganismů zvaných dinoflageláti, kteří mají přirozenou schopnost během dne absorbovat sluneční paprsky a v noci vydávají tajemnou modrou záři.

28

KOKTEJL

Cyb-Org otevírá automatizovaný obchod s krmivem V srpnu spustil izraelský NowPet v Tel Avivu první bezobslužný obchod s chovatelskými potřebami. Na jeho realizaci spolupracoval s izraelskou společností Cyb-Org, která se zaměřuje na náročné technologie pro správu maloobchodu a velkoobchodu. Na ploše přibližně 40 m² mohou zákazníci vybírat ze 60 různých produktů.

5-2019 PETMEDIA

26

16

pet media

PETmedia 5-2019

5


Spotřebitelské trendy a jejich vliv na krmiva PET FOOD

Pet food a produkty péče o domácí mazlíčky představují z celosvětového pohledu velký byznys. Podle údajů GlobalData překročily v roce 2016 celosvětové výdaje za domácí mazlíčky 87 miliard dolarů. Mezi pět největších trhů na základě celkové hodnoty patří USA (27,1 mld. USD), Velká Británie (4,7 mld. USD), Německo (4,6 mld. USD), Francie (4,1 mld. USD) a Japonsko (3,9 mld. USD).

NEJVÍCE ROSTE PET TRH V POLSKU

Ačkoli se jedná o zavedené trhy, regiony, které vykazují největší roční růst, jsou odlišné. Podle GlobalData (Top Trends in Pet Products 2018) je na vrcholu žebříčku predikce růstu Polsko s +7,0 % CAGR (2016–2021), těsně následované Thajskem (+6,6 %), Čínou (+5,8 %), Malajsií (+5,4 %) a Českou republikou (+5,2 %). Mezi klíčové segmenty trhu s domácími produkty, které v následujících letech vykazují růstový potenciál, patří péče o psy a kočky (+2,9 % a 2,2 %), stejně jako péče o ryby, ptáky a hlodavce. Je bezesporu zajímavé pojmenovat i konkrétní trendy, které v současné době ovlivňují vývoj nových produktů.

KVALITA JE PRIORITOU PRO 41 % NÁKUPŮ

Péče o domácí mazlíčky je velmi emotivní téma, jelikož většina majitelů považuje své mazlíčky za součást rodiny. S ohledem na to mnoho trendů, které můžeme pozorovat na spotřebitelské scéně, přechází i na trh s chovatelskými potřebami. Celosvětově je nejdůležitějším faktorem rozhodujícím o nákupu kvalita. Ta je prioritou pro 41 % zákazníků, po ní následuje cena a reklama (31 %) a znalost značky/produktu (13 %).

6 PETmedia 5-2019

PŘIROZENÉ A PŘÍRODNÍ

Dalším velice vlivným trendem pet foodu jsou přirozené složky. To odráží spotřebitelský trend požadavku přehledných a jednoduchých etiket a nárůst zákazníků, kteří si tyto etikety před nákupem pečlivě čtou. Průzkum společnosti BENEO ukázal, že při nákupu nového produktu si 51 % britských,

amerických a německých zákazníků prohlíží seznam složek, zatímco 45 % se dívá na značku. Podle tohoto průzkumu o krmivech pro domácí mazlíčky více než polovina majitelů domácích zvířat v Německu, Velké Británii, USA, Číně a Brazílii tvrdí, že formulace „vyrobeno z přírodních ingrediencí“ na produktu skutečně zvyšuje


pravděpodobnost, že si produkt koupí. Přibližně 48 % zákazníků uvedlo, že pokud má produkt na etiketě uvedeno „bez umělých přísad“, je pravděpodobnější, že si ho koupí.

INFORMACE O NUTRIČNÍ HODNOTĚ OVLIVŇUJÍ NÁKUP

PET FOOD

Nutričním informacím, jako je například obsah bílkovin v produktu, „vždy“ nebo „obvykle“ věnuje pozornost 69 % majitelů mazlíčků. Následují zdravotní tvrzení, jako například „kloubní péče“, „pomáhá udržovat zdravé trávení“ atd., která jsou považována za „vždy“ nebo „obvykle“ důležitá 68,5 % majiteli.

8 PETmedia 5-2019

POVĚDOMÍ O ZDRAVÝCH INGREDIENCÍCH

Na otázku, které ingredience majitelé považují za zdravé pro své mazlíčky, polovina dotázaných odpověděla, že za „velmi zdravou“ nebo „zdravou“ považuje rýži, po ní následovala kukuřice (37 %) a pšenice (36 %). V rámci výzkumu BENEO si měli majitelé vybrat, které ingredience se jim zdají nejzdravější/ nejpřirozenější. Nijak nepřekvapilo, že nejlepšími ingrediencemi byly ty, jejichž názvy odkazovaly na přírodní a známé složky, jako je rýžový protein či vláknina kořene čekanky, které zněly až 64 % lidí přirozeně a asi 68 % zdravě.

Funkční složky, jako je kořen čekanky, rýžové proteiny a škroby, mají kromě podpory zdraví trávicího traktu celou řadu dalších výhod, které mohou majitelům pomoci udržet normální hmotnost zvířete nebo zlepšit kvalitu jeho srsti. V příštích letech bude pro výrobce poměrně náročnou výzvou, aby při vývoji nových produktů dokázali reagovat na požadavky zákazníků na vysoce kvalitní přírodní složky, výběr správných funkčních přísad a přehledné etikety s vědecky prokázanými přínosy pro zdraví. Zdroj: BENEO – Ingredients in pet food, 2018


Z průzkumu American Pet Products Association (APPA) vyplynulo, že majitelé v USA v roce 2018 utratili za psy v průměru 259 USD, zatímco za kočky 228 USD. Průměrná částka, kterou v roce 2018 utratili majitelé v USA za krmivo a pochoutky pro svá zvířata, se pohybovala od 37 USD za akvarijní ryby až po 1 577 USD za krmení pro koně. Kromě

těchto mezních hodnot roční průzkum APPA odhalil, že majitelé psů mají tendenci utrácet za své čtyřnohé kamarády více než majitelé koček. Účastníci průzkumu v roce 2018 utratili za psy v průměru 259 USD, zatímco majitelé koček utratili 228 USD. Trend prodeje pamlsků byl podobný. Majitelé koček v roce 2018 utratili 58 USD v porovnání se 76 USD, které investovali majitelé psů. Zatímco chovatelé ptáků utratili za krmivo 136 USD, za pochoutky vynaložili více než majitelé koček. Pro papoušky a jiné ptáky nakoupili různé pamlsky v průměru za 73 USD.

JE PRO MAJITELE PŘI NÁKUPU KRMIVA DŮLEŽITÁ ZNAČKA?

Ze všech respondentů průzkumu APPA byla značka krmiva nejdůležitější pro chovatele mořských ryb, přičemž 46 % uvedlo, že je pro ně velmi důležitá. Majitelé koní obsadili s 35 % druhou příčku. Co se týká majitelů psů a koček, pro 26 % byla značka velmi důležitá. U chovatelů ptáků to bylo o něco více – 29 %. V kategorii sladkovodních ryb 19 %, u plazů 17 % a nejméně důležitá byla značka pro majitele malých zvířat (16 %). Průzkum APPA oslovil 10 090 současných majitelů domácích zvířat, z nichž 3 425 vyplnilo dotazník.

PET FOOD

AMERIČANÉ UTRÁCEJÍ ZA KRMIVO A PAMLSKY PRO PSY VÍCE NEŽ PRO KOČKY


Fitmin Apotéka – komplexní řada výživových doplňků pro psy

PET FOOD

Tradiční česká značka Fitmin přichází na trh s novými výživovými doplňky pro psy. Tato zcela nová řada doplňků, skrývající se pod označením Fitmin Apotéka, představuje kombinaci osvědčených postupů a nových poznatků vědy. Doplňky obsahují pečlivě vybírané suroviny a extrakty z přírodních látek v podobě, která je pro psí organismus nejlépe vstřebatelná. Tato unikátní řada obsahuje 9 produktů, které lze užívat preventivně jako kúru nebo jako podpůrný prostředek během fyzicky náročnějšího období. Vybrané doplňky pomohou řešit také konkrétní problém, který zvíře trápí.

„Pohyb je nedílnou součástí spokojeného života každého psa, která klade vysoké nároky na jeho organismus. Ve Fitminu jsme spojili zkušenosti s výživou a novými poznatky ze světa vědy, abychom našim čtyřnohým parťákům zajistili vše, co potřebují pro aktivní a spokojený život,“ říká Petr Křivohlávek, generální ředitel firmy Dibaq a.s., která produkty Fitmin vyrábí.

10 PETmedia 5-2019

FITMIN PURITY KLOUBY

Zdravý pohybový aparát je pro zvířata jednou z nejdůležitějších věcí, neboť díky bezbolestnému pohybu jsou nejen zdravá, ale i šťastná. Vzhledem k tomu, že klouby jsou každodenně namáhány, i ony potřebují ochranu, která pomůže udržet jejich funkčnost po co nejdelší dobu. Mezi nejvýznamnější rizikové faktory, jež přispívají ke vzniku osteoartritidy, patří velikost psa, nadváha, genetická predispozice a případná zranění. Proto je dobré řešit zdraví kloubů předem. Prevence


FITMIN PURITY DLOUHOVĚKOST A IMUNITA

Pro starší psy a psy v rekonvalescenci byl sestaven doplněk Fitmin Purity Dlouhověkost a imunita. Je obohacen o BIORIGIN´s MacroGard® (zdroj beta-glukanů), chlorellu, prebiotika, L-karnitin a antioxidanty (vitamin E, vitamin C, selen aj.). Vzhledem k rozdílnosti velikosti plemen a „nástupu stáří“ je Fitmin Purity Dlouhověkost a imunita doporučován od cca 5 do 8 let věku psa. Doplněk můžete používat při zvýšené zátěži organismu v důsledku onemocnění, po náročnějším chirurgickém zákroku nebo po farmakologické léčbě, především po podávání antibiotik, či preventivně jako regenerační prostředek. V případě rekonvalescence je vhodné jej podávat po dobu 4 až 6 týdnů. U starších psů ho lze používat jako preventivní kúru (podávat 1 měsíc a poté 1 až 2 měsíce pauza).

V nabídce Fitmin Apotéky naleznete výživové doplňky: • Fitmin Purity Klouby a prevence • Fitmin Purity Sport a regenerace • Fitmin Purity Klouby a úleva • Fitmin Purity Dlouhověkost a imunita • Fitmin Purity Lososový olej • Fitmin Purity BARF a vaření kompletně a vyváženě • Fitmin Purity Srst a kůže • Fitmin Purity Zažívání a detoxikace • Fitmin Purity Zuby a dásně Součástí Fitmin Apotéky je také poradenství, jehož základním pilířem je tištěná brožura, a také elektronický ebook, který je ke stažení na www.fitmin.cz/doplnky-stravy. Více informací o produktech naleznete na www.fitmin.cz.

FITMIN PURITY ZAŽÍVÁNÍ A DETOXIKACE

Fitmin Purity Zažívání a detoxikace pomáhá zklidnit zažívání při výskytu trávicích obtíží. Například když pes pozře něco zkaženého a objeví se u něj řidší exkrement, je vhodné zařadit doplněk Fitmin Purity Zažívání a detoxikace, který by měl pomoci navrátit trávení rychleji do normálu (pozn. řešený průjem je způsoben nevhodnou stravou, nikoli např. virovou nákazou). V případě výskytu řídkého exkrementu doporučujeme alespoň 5denní (případně i delší) čisticí kúru. Další situací, kdy je možné doplněk Fitmin Purity Zažívání a detoxikace použít, je období před odčervením a po něm či v době přechodu na jiné krmivo. V případě odčervení začněte podávat přípravek cca 3 dny před odčervením a pokračujte alespoň 2 dny po odčervení.

PETmedia 5-2019

11

PET FOOD

z hlediska zdraví pohybového aparátu je velmi významná a neměla by být podceňována. Ve chvíli, kdy už jsou jednou klouby poškozeny, je velmi těžké, v pokročilém stádiu poškození až nereálné, jejich funkčnost zcela obnovit. Fitmin Purity Klouby a prevence slouží jako kvalitní preventivní kúra. Je určena pro psy, kteří nemají problém s pohybem (např. rychle rostoucí mladí psi velkých a obřích plemen, aktivní psi aj.). Obsahuje organicky vázaný zinek, měď a mangan pro tvorbu kloubní tkáně. Dále je obohacen o vitamin C, který hraje významnou roli v tvorbě kolagenu a může být významným faktorem v otázce dysplazie kyčelního kloubu. Produkt Fitmin Purity Klouby a prevence neobsahuje protizánětlivé složky (např. MSM, Boswellia), protože jsou-li podávány mladým psům, kteří ještě netrpí problémy s klouby, dojde u nich ve vyšším věku ke snížení účinnosti těchto protizánětlivých složek. Fitmin Purity Klouby a úleva má trochu jiné složení a na rozdíl od produktu Fitmin Purity Klouby a prevence obsahuje suroviny s protizánětlivým účinkem (MSM, Boswellia). Tento typ doplňku je vhodné používat u dospělých a starších psů, kteří mají problémy s pohybovým aparátem (ať už způsobené úrazem, nadměrným zatěžováním či stářím).


DESIGN

LAVVIEBOT: CHYTRÁ KOČIČÍ TOALETA

Jakou největší nepříjemnost způsobuje člověku soužití s kočičím kamarádem? Chlupy? Škrábance? Možná. Ale pro mnoho lidí je to právě čištění toalety. Toho využila jihokorejská společnost PurrSong, která na letošním veletrhu CES představila novou samočisticí toaletu LavvieBot. Je to vlastně takový malý robot, navíc vypadá elegantně, takže ji můžete umístit do obývacího pokoje nebo do kuchyně, aniž by působila rušivě. LavvieBot je v nabídce pouze v bílé barvě. Zařízení čistí stelivo pomocí shrnovače a odpad ukládá do vnitřního sáčku, který je nutné jednou za 1–2 týdny vyhodit. Stelivo se doplňuje z 6,5litrového zásobníku. Toaletu je možné ovládat rovněž pomocí aplikace pro smartphony, která je k dispozici pro Android i iOS. Pomocí aplikace lze nastavit intervaly čištění a dokonce dostávat upozornění, jakmile kočka toaletu použije. Majitel může průběžně monitorovat i hmotnost kočky, zařízení dokonce dokáže rozlišit mezi více kočkami v jedné domácnosti. Pokud však máte mimořádný exemplář mainské mývalí kočky nebo podobně urostlé krasavice jiného plemene, LavvieBot není pro vás – tato plemena jsou nad maximální hmotností, která se podle výrobce pohybuje kolem 8 kg. Problém může nastat, i pokud je kočka stará nebo má slabé nohy. Vstupní otvor do toalety se nachází poměrně vysoko nad zemí. V případě nouze je nutné pod něj umístit nějakou krabici nebo polštář jako schůdek, případně vyrobit žebřík. PurrSong zahájil crowdfundingovou kampaň pro LavvieBot v květnu 2019.

12 PETmedia 5-2019

A jaký příběh stojí za vznikem této chytré toalety vybavené mnoha nadstandardními funkcemi? Taegu Noh, zakladatel PurrSong, jako dítě snil o tom, že se stane inženýrem robotiky, ale po ukončení studia nastoupil jako důstojník do námořnictva. Poblíž jejich základny žila toulavá kočka, které mu bylo líto, a nechal si ji. Asi po roce jí veterinář diagnostikoval selhání ledvin a o týden později zemřela. Taegu byl zaskočený a smutný a začal přemýšlet, jak by se dalo náhlému úmrtí způsobenému tímto onemocněním předejít. Rozhodl se vytvořit automatickou toaletu, která mimo jiné dokáže sledovat zdravotní stav koček, a vznikla LavvieBot.

www.lavviebot.com


Už žádné nabírání použitého steliva! Jakmile kočka opustí toaletu, samočisticí iKuddle za vás oddělí odpad od čistého steliva, zabalí a uzavře ho do sáčku a ještě zvládne odstranit zápach. Cyklus čištění můžete aktivovat pomocí aplikace nebo stisknutím tlačítka přímo na toaletě. iKuddle eliminuje 80–90 procent zápachu z toalety. Po použití toalety se na dobu pěti minut aktivuje ventilátor a uhlíkový filtr. Míra eliminace zápachu závisí na několika faktorech: například na množství koček, které toaletu používaly, nebo na typu použitého steliva. Nemusíte kupovat žádné speciální stelivo, pouze musí tvořit hrudky. iKuddle Smart Litter Box jednoduše pracuje s hrudkujícím bentonitovým stelivem – odpad automaticky zabalí do malého sáčku. Pokud je v domácnosti jen jedna kočka, většinou zcela postačí použité stelivo vyhodit jednou týdně. Pokud se kočka během čištění do toalety vrátí, bezpečnostní senzor cyklus automaticky pozastaví. Poté, co kočka zase vyjde ven, čištění je znovu aktivováno.

Speciální iKuddle aplikace umožňuje majiteli sledovat zdravotní stav kočky. Snímací systém monitoruje, jak často kočka toaletu používá. Data jsou shromažďována a vyhodnocována formou sloupcového grafu v aplikaci, což majiteli dává určitý přehled o tom, zda je jeho kočka v dobrém zdravotním stavu. Ušetřete čas, ušetřete peníze a snižte spotřebu podestýlky až o 30 procent. Na serveru indiegogo.com si tuto chytrou toaletu objednalo přes 3500 majitelů koček, ještě než vůbec byla vyrobena.

ikuddle.com

DESIGN

iKUDDLE: VYCHUTNEJTE SI POHODLÍ


TREND: DOGGY BATHROOM

DESIGN

Trendem poslední doby nejsou jen automatické kočičí toalety, ale také toalety pro psy. Především samozřejmě pro štěňata a menší plemena. Představují určitou alternativu v nepředvídatelných situacích, kdy majitel z různých důvodů nemůže svého čtyřnohého kamaráda vyvenčit, ať už z důvodu extrémního počasí, uvíznutí v dopravní zácpě cestou domů nebo třeba kvůli nemoci. Většinu psů je možné s určitou dávkou trpělivosti vycvičit, aby si osvojili nové hygienické návyky. Doggy Bathroom existuje ve dvou verzích: pro psy (má speciální lišty na upevnění podložky i po stranách toalety) a pro feny, kterým postačí podložku umístit pouze na dno boxu, neboť při venčení nezvedají nohu.

www.doggybathroom.com

BRILLIANTPAD® ZVLÁDÁ SVŮJ ÚKOL BRILANTNĚ!

BrilliantPad® umožňuje majitelům, aby úklidem po svých miláčcích trávili co nejméně času. Je to samočisticí psí toaleta, která zpracovává, balí a utěsňuje odpad, aby vás domov byl čistý a bez zápachu. Jeho vývoj trval 18 měsíců a průběžně ho testovalo přes 20 psů. Za jeho vznikem stojí tým BRILLIANT PET 2 LLC. Tvoří ho lidé, kteří milují zvířata a rádi vyvíjejí inovativní a užitečné produkty, jež zlepšují životy lidí i jejich mazlíčků. Mají za sebou vývoj samočisticí toalety ScoopFree® a rodiny elektronických hraček pro mazlíčky FroliCat®, které získaly řadu ocenění v oboru. BrilliantPad je určen pro psy do 12 kg a lze ho skvěle využít i pro trénink štěňat. Můžete nastavit automatický časovač pro výměnu podložky, nebo podložku kdykoli posunout stisknutím tlačítka. BrilliantPad je překvapivě tenký. Výrobce uvádí, že je o 80 % tenčí než běžná podložka, díky čemuž ušetříte zhruba třetinu materiálu a vytváříte méně odpadu. Celou roli můžete zlikvidovat naprosto hygienicky, bez znečistění rukou. Její tyč a koncové kryty jsou biologicky rozložitelné na většině skládek.

www.brilliantpad.com

14 PETmedia 5-2019


INUBOX: INOVATIVNÍ A DESIGNOVÉ ŘEŠENÍ

DESIGN

Inubox je plně automatizovaná toaleta pro psy, která umí detekovat aktivitu psa. Tento inovativní produkt navrhl jedinečný tým profesionálů z různých oborů. Inubox vyvinula společnost Newtons Box z texaského Austinu. Bude dodáván teprve koncem letošního roku 2019. Zkušení designéři navrhli produkt, který psům nabízí možnost alternativního řešení jejich přirozené potřeby, a pomáhá jim získat větší samostatnost a nezávislost na časových možnostech majitele, a předcházet tak potenciálním onemocněním. Inteligentní toaleta rozpozná, kdy pes vstoupí na plošinu a detekuje odpad. Jakmile pes toaletu opustí, systém uzavře plošinu a za méně než jednu minutu zahájí čisticí cyklus. V případě potřeby se opět otevře. Všechny pevné i kapalné exkrementy procházejí speciálním procesem a poté jsou uloženy v uzavřeném vaku. Jakmile je toaleta plná, připraví zapečetěný obal k likvidaci. Na první pohled je patrné, že designéři na výrobu Inuboxu použili jen samé vysoce kvalitní materiály. Konstrukce je z galvanizované oceli, povrch z hliníku a tvrdého dřeva tropického stromu banaku, který roste ve Střední Americe. Inubox není jen luxusní výstřelek, ocení ho majitelé psů trpících artritidou nebo inkontinencí, je vhodný pro asistenční psy, kteří pomáhají vozíčkářům, na pracoviště, jež jsou dog-friendly, do veřejných prostor, jako jsou nádraží nebo letiště, do bytů, pro psy starších majitelů, nebo jen za účelem tréninku štěněte.

www.inubox.net

PETmedia 5-2019

15


OSOBNOST

Anthony Rubio

Extravagantní mistr dog couture

TEXT Marcela Vaškovicová FOTO © Arun Nevader - Getty Images, Johnathan Sutton, Brian deRivera Simon, Thierry Brouard a archiv Anthonyho Rubia

Anthony Rubio se narodil a vyrostl v New Yorku a po celém světě je známý jako „Master Pet Couturier“. Módní návrhář portorikánského původu ve svých kreacích s hrdostí přiznává svou vášeň pro kulturu, hudbu a latinskoamerickou módu. Po studiích na technologickém institutu v New Yorku našel opuštěné štěně, které pojmenoval Bandita, rozmazloval ho, zahrnoval láskyplnou péčí a navrhl pro něj neotřelé módní kousky. Stal se tak jedním z prvních, kteří objevili byznys, jenž celosvětově neustále roste.


OSOBNOST PETmedia 5-2019

17


OSOBNOST

Anthony Rubio představil svou novou kolekci Canine Couture a Women Wear pro jaro & léto 2020 během New York Fashion Week. Ta se letos konala v historické budově Angel Orensanz postavené v roce 1850, která původně sloužila jako synagoga. Extravagantní výtvory Anthonyho Rubia jsou pro naše čtyřnohé přátele mnohem víc než jen mimořádnými kousky oblečení. Čivava ve fraku, vestičce a cylindru, jorkšír ve flitrovém oblečku s pštrosím peřím, mopslík v třpytivém brokátu – tvorba Anthonyho Rubia je inspirována uměním, filmem, světem fantazie a haute couture. Jeho láska ke zvířatům ho motivuje k pomoci opuštěným a týraným zvířatům. Stal se rovněž členem mnoha organizací, aby mohl pomoct získat finanční prostředky pro zvířata, která to potřebují. Jeho dvě čivavy Bogie a Kimbu si zahrály v kampani na podporu adopce zvířat z útulků. Svou novou kolekci jste v rámci show New York Fashion Week představil již devětkrát po sobě. Čím jste se tentokrát inspiroval? Toto je moje kolekce dámského oblečení, psí couture a pánských doplňků pro jaro/léto 2020, která byla inspirována vlivy z regionů kolem jižní hranice Spojených států. Mezi pozoruhodné osobnosti tohoto regionu, které mě inspirovaly, patří zejména Frida Kahlo, její láska ke zvířatům a rostlinstvu. V kolekci však můžete najít i kousky inspirované náboženskou ikonografií,

18 PETmedia 5-2019

konkrétně Pannou Marií Guadalupskou, a samozřejmě také typickými barvami slavností a textiliemi takových míst, jako je Mexiko se svým pověstným Dnem mrtvých nebo část Střední Ameriky. Mezi vašimi psími modely jsou často také psi z útulků – nalezenci nebo odebraní majitelům z důvodu týraní. Je to tak? Zatímco moje modelky jsou profesionálky, mojí psí modelové a modelky pocházejí z různých oblastí života a často i z velkých vzdáleností. Ano, někteří z nich jsou zachránění psi, to platí zejména pro Henryho, který zastupuje Bideawee Animal Rescue, ale třeba také vodicí psi ve výcviku, jako například Gil, a nově zde představuji také francouzské lovecké plemeno nazvané podle své bílé lesklé srsti „porcelán“. Zvláštní pozornost věnujeme tomu, aby na přehlídkovém


OSOBNOST PETmedia 5-2019

19


OSOBNOST

Psí modelové jsou na mých přehlídkách těmi, o které jde především, a lidé by je nikdy neměli považovat za rekvizity nebo módní doplňky.

20 PETmedia 5-2019


mole byli zastoupeni i starší psi. To, že jsou starší, totiž neznamená, že stejně jako jejich lidské protějšky nemohou být perfektními modely. Představení nové kolekce se zúčastnili také slavní psi z Instagramu, kteří jsou celebritami sami o sobě, a když už mluvíme o celebritách, tak naši přehlídku zahajují a uzavírají má čivaví dvojčata Bogie a Kimba.

Rád podotýkáte, že čtyřnožci jsou na přehlídce těmi hlavními, o které jde, a že krásné modelky jsou jen jejich doplňkem... Opravdu to není naopak? Psí modelové jsou v mé show těmi skutečnými modely, o které jde, a lidé by je nikdy neměli považovat za rekvizity nebo módní doplňky. Na této přehlídce nové kolekce jsou záměrně zviditelněni použitím spousty třpytek a flitrů, které zajistí jejich velkolepé entrée. Mazlíčci jsou nadšeni nejvíc, protože cítí, že se děje něco výjimečného a že zapůsobili. Jak vaši show plnou barev a extravagantních kreací přijímá publikum? Abych mohl vytvořit tuto kolekci, na kterou jsem dostal nápad během mých letních cest do San Antonia v Texasu, musel jsem ty správné látky a ozdoby doslova lovit, abych mohl vyjádřit ducha místa a radost, kterou jsem tam cítil. Hledal jsem látky, které představovaly skutečné ikony. Ano, moje látky musí mít bohatou barevnost. Byly tam různé přehozy s ručně vyšitými ozdobnými aplikacemi, ručně vytvořenými květinami, s nádherným peřím, a to vše dohromady vytvářelo pocit, že jste se ocitli na nějaké přehlídce. Když se pak moje nové kousky dokončovaly, uvědomil jsem si, že moje přehlídka získává divadelní nádech. A kdo nemiluje divadlo? Když se modelky před přehlídkou připravovaly a jejich účesy a make-up se proměňovaly, cítil jsem obrovskou radost. A když se oblékly, všichni se usmívali, psí modelové vrtěli ocásky a vyjadřovali tak svou radost. Nálada byla skvělá. Když první skupina modelek vyšla na molo, slyšel jsem, jak publikum zalapalo po dechu a pak už jsem viděl jen záblesky z mobilů a fotoaparátů. Každá sada modelů získala zasloužený potlesk. Publikum bylo dojato, úsměvy a neustávající ovace vyjadřovaly, jak moc si všichni tuto chvíli užili. Není to totiž jen show, je to opravdu zážitek. Když odcházíte, cítite se vzrušení a šťastní.

PETmedia 5-2019

21

OSOBNOST

Jak si pejsci přehlídku užívají? Tato show je opravdu slavnostním zážitkem, jehož cílem je vyloudit všem účastníkům úsměvy na tváři a zároveň připomenout, že naši mazlíčci jsou skutečnými členy rodiny. Je lepší způsob, jak je oslavit a uctít, než jim umožnit, aby mohli být chvíli středem pozornosti?


Jak vybrat zdravé pamlsky pro králíky a hlodavce Majitelé svým králíčkům a hlodavcům často rádi přilepšují něčím dobrým na zub. Prodávané pochoutky ale mnohdy mají ve složení nezdravá barviva, sladidla a další zchutňovadla. Pro ty, kteří by rádi nabídli svým mazlíčkům zdravou alternativu, je tak těžší si v pamlscích vybrat a a orientovat se ve složení.

PET FOOD

NA CO SI DÁT POZOR?

Nejdůležitější je hledat výrobky, které mají transparentní složení, tedy poctivě rozepsané všechny suroviny. Jedině tak zákazník ví, že nekupuje „zajíce v pytli“. Dávat pozor je potřeba zejména na obsah cukru či medu, různých barviv a konzervantů. Tyto složky jsou pro králíky a drobné hlodavce rozhodně nevhodné. Ani vysoký obsah sladkého ovoce není úplně v pořádku a zejména u některých druhů zvířat, jako jsou křečíci či osmáci, může vést nejen k tloustnutí, ale i k rozvoji diabetu.

ZDRAVÁ ALTERNATIVA Z PŘÍRODY

Nejjednodušší je zvolit pochutiny, které se samy o sobě vyskytují v přírodě. Jedná se o různé větvičky nejedovatých dřevin, kořeny rostlin, sušené bylinky a zeleninu. I tyto dobroty je možné zakoupit s jistotou zdravého původu. Německá značka Bunny Nature má v nabídce například jabloňová dřívka, pampeliškové kořeny nebo kousky sušené zeleniny. Pro dlouhotrvající zábavu jsou ideální interaktivní pamlskové pytlíčky plněné výborným senem a sušenou zeleninou, květy a dalšími přírodními surovinami.

SUŠENÉ BYLINKY

Ne každý má vlastní zahrádku a čas na sběr a sušení bylinek. Mnoho majitelů proto ocení již hotové sušené směsi. Bunny Botanicals obsahují vybrané druhy bylin a květů, které chutnají skvěle, a navíc jsou plné zdravých látek. Jsou proto ideálním doplňkem stravy králíčků, morčat, činčil a osmáků degu.

22 PETmedia 5-2019

SUŠENKY A BONBONY

Někteří zákazníci preferují různé sušenky a bonbony pro zvířata. Často si vybírají podle atraktivního obalu a zajímavého tvaru pamlsků. I takové produkty je možné najít ve zdravé variantě. Bunny Nature sušenky a srdíčka mají na výběr z různých příchutí, vybere si tak každý zákazník. Kromě zeleninových a ovocných variant nezapomínáme ani na milovníky červů, což ocení zejména majitelé potkanů, myší a křečků. Více najdete na www.canipet.cz


Pejskaři, nebo kočkomilové? Nějakého domácího mazlíčka vlastní 71 % obyvatel České republiky – nejčastěji psy (44 %), kočky (29 %) a rybičky (13 %). Ukázal to nejnovější průzkum¹ společnosti Mars mezi širokou veřejností, který zároveň odhalil, že naprostá většina české populace (77 %) jsou pejskaři, zatímco zbývající menšina kočkomilové.

TÉMA

PES PŘES INZERÁT, KOČKA OD ZNÁMÝCH

Podle průzkumu1) si psa majitelé nejčastěji pořizují, aby nebyli sami, jako hlídače k domu nebo pro děti. Kočku si majitelé nejčastěji pořizují, protože jim jí bylo líto v útulku nebo na ulici, pro děti nebo aby nebyli sami. Zatímco psa si nejvíce majitelů opatřilo přes inzerát, kočku si lidé nejčastěji obstarali od známého nebo někoho z rodiny. Psa z útulku vlastní 11 % majitelů, nalezence mají 2 %, kočku z útulku vlastní 9 %, nalezenou kočku (na ulici, v lese, přišla sama atp.) má 14 % majitelů.

DEJTE ZVÍŘATŮM NOVÝ DOMOV

„V útulcích často končí zvířata, která se narodila jako nechtěná, která své majitele omrzela nebo se pro ně stala časovým, finančním či bytovým problémem. I když se útulky snaží postarat o své svěřence co nejlépe, někdy na to nestačí. Na ostatních je, aby útulkům podle svých možností pomáhali,“ vysvětluje Eva Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat, a doplňuje: „Nadace na ochranu zvířat je již 11. rokem hlavním partnerem kampaně »Pomozte naplnit misky v útulcích«, protože jejím cílem je konkrétní podpora útulků v celé ČR. Vedle toho kampaň nabádá veřejnost k odpovědnému vztahu ke zvířatům, seznamuje ji s problematikou opuštěných zvířat v útulcích a upozorňuje na možnost adopcí těchto zvířat.“ Milovníci domácích mazlíčků jsou lidé, kteří milují zvířata a chtějí pro ně jen to nejlepší. I když sami žádné zvíře nevlastní, pomáhají třeba těm v útulcích. V dotazníkovém průzkumu¹ tito lidé nejčastěji uváděli, že žádné zvíře v domácnosti nemají, protože na něj nemají dost času, mají příliš malý byt nebo nechtějí mít starosti navíc. Důvod, že nemají rádi zvířata, uvedla jen 2 % respondentů. Také patronka Nadace na ochranu zvířat Markéta Procházková zvířata miluje, hlavně psy, kočky a koně, ale doma žádné zvíře nemá. Při povaze a náročnosti její práce by bylo nezodpovědné si nějaké zvíře pořídit. „Trhalo by mi srdce, kdyby muselo být doma samotné a nemohla bych se mu věnovat. O zvířeti určitě uvažuji do budoucna, až se mé pracovní tempo trochu zpomalí,“ říká herečka a zpěvačka, která v roli patronky navštěvuje útulky a pomáhá jejich svěřencům. „Zvířat v útulcích přibývá a já bych si opravdu přála, aby každé z nich našlo nový domov. A dokud ho nenajde, aby mělo v útulku potřebnou péči a stále plnou misku,“ uvádí Markéta Procházková.

24 PETmedia 5-2019

KAMPAŇ "POMOZTE NAPLNIT MISKY V ÚTULCÍCH"

Za 10 let trvání této unikátní charitativní kampaně bylo útulkům v České republice darováno přes 420 tun krmiva Pedigree a Whiskas, které uspokojily kompletní půlroční stravovací potřeby 16 000 psů a koček v nouzi. Více informací o kampani najdete na www.naplntemisky.cz.

¹ O průzkumu Reprezentativní průzkum iniciovaný společností Mars zjišťoval, zda má česká populace raději psy nebo kočky, kdo jsou pejskaři a kdo kočkomilové, proč „nemajitelé“ nevlastní žádného domácího mazlíčka, jaký je postoj široké veřejnosti k pomoci zvířatům v útulcích. Sběr dat probíhal formou online dotazování prostřednictvím panelu respondentů společnosti Médea Research. Průzkum proběhl v srpnu 2019, zúčastnilo se ho 519 respondentů ve věku 18+. Vzorek byl vybrán kombinací náhodného a kvótního výběru a byl převážen tak, aby byl reprezentativní na online populaci ČR z hlediska pohlaví, věkových skupin (18 +), vzdělání, regionu a velikosti místa bydliště.


TÉMA

Tři čtvrtiny české populace jsou pejskaři.

PETmedia 5-2019

25


AKVA

KRMÍTE RYBY A TY VYŽIVUJÍ ROSTLINY, KTERÉ ŽIVÍ VÁS

EcoGarden je kombinací inteligentního miniaturního skleníku a samočisticího akvária. Tento ekosystém dokáže vypěstovat celou řadu čerstvých bylin a zeleniny po celý rok, a to bez nutnosti neustálé péče a starostí se zaléváním rostlin a čištěním akvária. EcoGarden byl vytvořen tak, abyste jej mohli vzdáleně ovládat a sledovat celý proces pěstování rostlin od semen až po sklizeň. O zalévání rostlin nebo čištění vody vůbec nemusíte přemýšlet, EcoGarden to udělá za vás! Díky integrovaným senzorům a inovativní technologii se aktivuje automaticky, nebo reaguje na vaše pokyny. Akvaponie je unikátní stará metoda pěstování plodin – využívá odpadu vylučovaného rybami jako zdroje živin pro rostliny, zatímco rostliny přirozeně filtrují vodu, která proudí znova zpět k rybám. Přirozený a efektivní způsob čištění akvária, vytvoření dokonalého soběstačného a zdrojově efektivního ekosystému, kde rostliny a ryby žijí v symbióze. Nevyžaduje žádná hnojiva a obejde se zcela bez pesticidů.

ecobloom.se

26 PETmedia 5-2019

BIOGLO: BIOLUMINISCENČNÍ AKVÁRIUM

BioGlo je skutečně jedinečné akvárium elegantního tvaru přesýpacích hodin, které umožňuje pozorovat jeden z nejkrásnějších jevů přírody: bioluminiscenci. Existuje celá řada organismů různých biotopů schopných tohoto jevu – může to být světélkování bakterií na hnijícím substrátu, modrá luminiscence prvoků na březích tropických moří nebo svit světlušek. BioGlo obsahuje stovky malých mikroorganismů zvaných dinoflageláti. Asi 30 fotosyntetizujících a několik nefotosyntetizujících dinoflagelátů svítí. Mají přirozenou schopnost během dne absorbovat sluneční paprsky a v noci při otřesech vydávají tajemnou modrou záři. Kromě základní jednotky BioGlo přichází Science Explorer Edition s dalšími nástroji a materiály potřebnými k provedení několika experimentů a k seznámení se s fascinující bioluminiscencí. Sada BioGlo usnadní péči o mikrorganismy a umožní pozorovat jejich bioluminiscenční efekt z pohodlí domova.

magicalmicrobes.com


Speciální krmivo s probiotiky sera ImmunPro

Immun Pro je další průlomová inovace firmy sera v oblasti krmiv pro okrasné ryby. Toto výborné krmivo poprvé obsahuje stabilizátor střevní flóry Bacillus subtilis pro zlepšení růstu ryb a využití krmiva, který je pro okrasné ryby povolený teprve od června 2016. Toto probiotikum výslovně doporučuje EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) pro použití v krmivu pro okrasné ryby. Optimalizované využití krmiva dlouhodobě podporuje rychlý a vyvážený vývoj a zdraví ryb. Posílené ryby onemocní jen velmi zřídka. Kromě toho se výrazně sníží pro ryby toxické a růst řas podporující zatížení vody výkaly.

sera ImmunPro krmivo pro rychlý a zdravý růst ryb sera ImmunPro je pomalu klesající krmivo pro chovatele všech okrasných ryb od 4 cm ve sladké i mořské vodě. Díky vysokému podílu bílkovin (přes 50 procent), přidání probiotik a dalších funkčních látek, jako je MOS, Haematococcus a spirulina, podporuje krmivo rychlý růst, výrazný rozvoj a brilantní vybarvení ryb.

AKVA

sera ImmunPro Mini pomalu klesající krmivo pro okrasné ryby do 4 cm sera ImmunPro Mini je pomalu klesající krmivo pro všechny okrasné ryby do 4 cm ve sladké i mořské vodě. Probiotika jsou nanesena na krmivo obzvlášť šetrným způsobem a stabilizují střevní flóru malých okrasných ryb. Díky vysokému podílu bílkovin (přes 50 procent), přidání probiotik a dalších funkčních látek, jako je MOS, Haematococcus a spirulina, podporuje krmivo rychlý růst, výrazný rozvoj a brilantní vybarvení ryb.

7

ImmunPro Novinka

s probiotickými kulturami bakterií

Optimalizuje využití krmiva Posiluje imunitní systém Podporuje růst Usn adňuje ŽIVOT akvaristů

www.sera.cz


KOKTE JL

CYB-ORG OTEVÍRÁ PRVNÍ AUTOMATIZOVANÝ OBCHOD S KRMIVEM

Plně automatizovaný obchod s krmivy pro domácí mazlíčky by měl maloobchodníkům pomoci snížit náklady, aby mohli lépe konkurovat elektronickému obchodu. V srpnu spustil izraelský NowPet v Tel Avivu první bezobslužný obchod s chovatelskými potřebami. Na jeho realizaci spolupracoval s izraelskou společností Cyb-Org Auto Shop Ltd., která se zaměřuje na náročné technologie pro správu maloobchodu a velkoobchodu. Na ploše přibližně 40 čtverečních metrů mohou zákazníci vybírat ze 60 různých produktů. V nabídce jsou známé značky krmiv jako Acana nebo Whiskas (zatím pouze granule), spolu s dalšími produkty, jako jsou vodítka a hračky. Maloobchodní prodejny bojují proti neúprosné konkurenci gigantů typu Amazon a snaží se snižovat náklady a vyrovnávat marže. Erez Gur, Cyb-Org CEO, vysvětluje: „V našem řešení je skutečně zahrnuta nulová pracovní síla.“ Gur jako zakladatel izraelského řetězce Petbuy byl sám prodejcem krmiv pro mazlíčky. Jako důvod pro založení Cyb-Org uvádí svůj vlastní boj s měnící se dynamikou trhu s krmivy. Od doby, co řídí Cyb-Org, prodal Gur většinu svých akcií v Petbuy. „Jako velmi zkušený prodejce znám všechny možné problémy, s nimiž se maloobchodníci potýkají, a na základě toho jsem vyvinul nové řešení.“ Společnost NowPet chce investovat do dalších 20 obchodů a cílem je postupně mít kolem stovky automatizovaných prodejen v Izraeli, které nabídnou až 300 různých produktů pro mazlíčky.

MISCANTHUS JAKO ALTERNATIVNÍ ZDROJ VLÁKNINY

Pro řadu odborníků v oboru je v současné době jedním z aktuálních témat, jaký typ vlákniny je ideální pro použití do krmiv pro mazlíčky. Vláknina sama o sobě sice pro psy nebo kočky není nezbytnou živinou, může však mít přínos pro zdravé zažívání a u koček náchylných ke vzniku bezoárů pomáhá eliminovat jejich vznik. Navíc ji lze využít jako prostředek ke snížení energetické hodnoty krmiva, což je s ohledem na fakt, že např. v USA trpí nadváhou nebo obezitou více než polovina psů a koček, docela cenný nástroj pro kontrolu a redukci hmotnosti zvířat. Vláknina v krmivu navozuje pocit sytosti, podporuje a reguluje peristaltiku a správnou funkci střev, omezuje příjem a stravitelnost krmiva a ovlivňuje konzistenci stolice. Zpomaluje také trávení ostatní potravy. To může být užitečné zvláště u psů, kteří trpí cukrovkou. Řada v současné době využívaných zdrojů vlákniny v pet foodu je často kritizována zejména proto, že se jedná o vedlejší produkty zpracování potravin a průmyslových materiálů. Možnou alternativou by mohla být tráva miscanthus (Miscanthus giganteus), která rychle roste a vytváří značné množství odnoží. Její stonky se sklízejí, balí a skladují. Pro využití v potravě a krmivech se rozemele na jemné částice, které lze přímo použít nebo dále granulovat. Hmota má vysoký obsah vlákniny (kolem 90 %), přičemž většinu tvoří nerozpustná vláknina (83 %) a ostatní živiny jsou zastoupeny v relativně nevýznamném množství.

TECHNOLOGIE CELLIANT

Outdoorové firmy stále zkoumají ideální kombinace vlastností materiálu, který by měl být komfortní při pohybu, a zároveň hřejivý v klidu. Tyto požadavky splňuje infračervená termální technologie Celliant®, která se původně používala ve vědě a díky níž směřuje vydaná tělesná energie zpět k tělu formou retence tepla a infračerveného odrazu. Celliant je směs třinácti termoaktivních minerálů, které se smíchají s pryskyřicí a přidávají se do vlněného vlákna. Takto upravený přírodní materiál člověka i zvíře zanechá pěkně v teple, i když si během zimní procházky dají delší pauzu. Skvěle se uplatní i u pelíšků. Materiál Celliant® byl laboratorně testován s vynikajícími výsledky, pokud jde o uchování tělesného tepla a urychlení jeho obnovy.

28 PETmedia 5-2019


Oborové setkání Friends of Pets se znova spojuje se soutěží PET SHOP ROKU 2020 Úspěch letošního dubnového setkání Friends of Pets, jehož odborný program přilákal přes 200 účastníků z řad menších i větších obchodníků s chovatelskými potřebami, dodavatelů krmiva pro zvířata a dalších odborníků, motivuje společnost Blue Events k uspořádání dalšího ročníku této akce, a to 1. dubna 2020, opět v KC City v Praze. Jednou z hlavních myšlenek setkání Friends of Pets je kultivace trhu a zejména podpora činnosti malých nezávislých prodejen. Proto v uplynulém roce organizátoři ve spolupráci s časopisem PETmedia uspořádali soutěž PET SHOP ROKU 2019, do které se zapojilo 36 prodejen z 28 měst České republiky. Celkem 12 finalistů získalo za odměnu vstup zdarma na setkání Friends of Pets 2019 a certifikát pro prodejnu splňující standard kvalitní obsluhy zákazníků. Titul PET SHOP roku 2019 si odnesly tři nejlepší prodejny: ZOO shop z Českého Krumlova, PETHOME z Brna a HafHaf Shop z Varnsdorfu. Vzhledem k tomu, že se soutěž i účast na setkání setkaly s nadšeným ohlasem prodejců chovatelských potřeb, vyhlašují organizátoři nový ročník PET SHOP roku 2020, na který se bude možné přihlásit v termínu od 1. 11. 2019 do 15. 2. 2020. Informace o soutěži jsou uvedeny v boxu napravo a blíže rozpracovány na webových stránkách PETmedia a Blue Events.

Slovo projektového manažera:

„Společně s kolegy věříme, že se do soutěže PET SHOP ROKU letos zapojí ještě více prodejen z různých regionů České republiky. Trh s chovatelskými potřebami neustále roste, a dnešní zákazníci stále více při nákupu vyžadují osobní poradenství a především zážitek. Na základě zpětné vazby jsme proto upravili kritéria posuzování tak, aby se v celkovém hodnocení kromě splnění kvalitativních standardů kultivovaného prodeje mohla více projevit i jedinečnost a originalita jednotlivých prodejen. Pro zjednodušení přihlášek jsme připravili stručný online formulář, jehož vyplnění zabere maximálně 15 minut. Podporu soutěže pro rok 2020 přislíbilo mnoho partnerů, takže se soutěžící prodejci mohou těšit na opravdu zajímavé ceny. A já se společně s dalšími členy poroty zase těším na to, jak nás při našich cestách po České republice provozovatelé malých prodejen mile překvapí a potěší svým nadšením, profesionalitou i originálními nápady.“

Soutěž PET SHOP roku 2020: •

• •

Pro nezávislé maloobchodní prodejny s potřebami pro zvířata, případně síť chovatelských prodejen s max. pěti pobočkami na území České republiky Přihlášení zdarma, stačí vyplnit jednoduchý online formulář a zaslat tři fotografie prodejny (zvenčí, interiér a detail pokladní zóny) na e-mail: petshoproku@blueevents.eu Přihlášené prodejny bude následně při osobní návštěvě hodnotit nezávislá porota. Úplné znění pravidel a přihlašovací formulář najdete na: petmedia.cz/pet-shop-roku-2020

Finalisté získají: 1. vstup zdarma na oborové setkání Friends of Pets (1. dubna 2020 v Praze) 2. certifikát (diplom) pro prodejnu splňující standard kvalitní obsluhy zákazníků 3. První tři prodejny s nejvyšším ziskem bodů obdrží navíc titul PET SHOP ROKU 2020 (nálepku na dveře a diplom k vystavení) a hodnotné ceny od partnerů soutěže.

Za organizační tým: Marek Míča, Blue Events

Kontakt na organizátory: Marek Míča | marek.mica@blueevents.eu | +420 730 804 077 Marcela Vaškovicová | vaskovicova@petmedia.cz | +420 739 665 826


Aktuální veletrhy & akce Impact Unleashed

PETEX India

CIPS'19

PETZOO Türkiye

GlobalPETS Forum Asia

PetIndustry

VELETRHY

10.–11. října 2019 Boulder Colorado, USA petsustainability.org/ impact-unleashed/

31. října – 3. listopadu 2019 Istanbul Expo Center, haly 9 & 11 Istanbul, Turecko www.petfuari.com

IMPRESSUM

1.–3. listopadu 2019 Hitex Exhibition center Hajdarábád, Indie www.petex.in

19. listopadu 2019 Šanghaj, Čína Téma: Global Business globalpets.community/ globalpets-forum-asia

20.–23. listopadu 2019 Shanghai New International Expo Center, Šanghaj, Čína en.cipscom.com

27.–29. listopadu 2019 EXPOFORUM Petrohrad, Rusko petindustry.expoforum.ru/en

Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, tel.: +420 739 665 826, inzerce: Irena Frindová, frindova@seznam.cz, tel.:+420 777 629 844, obrazové materiály: Adobe Stock, Depositphotos, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, grafické zpracování: ARTEO, jazyková korektura: Jana Hrušková, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku pod číslem MK ČR E 16901. Distribuce: Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. On-line verze časopisu na www.issuu.com/PETmedia. Více informací na www.petmedia.cz


Profile for PETmedia

PETmedia 5-2019  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

PETmedia 5-2019  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Profile for petmedia
Advertisement