Page 1

2-2019

petmedia 6

psi nás udržují v kondici

10

rudolf desenský o parazitech

18

chytré moderní technologie

26

sdílíte postel se psem?

JARO PROBOUZÍ KLÍŠŤATA MNOHO CHOVATELŮ PODCEŇUJE ZÁKLADNÍ PREVENCI

časopis je distribuován zdarma výrobcům, dovozcům, maloobchodům a velkoobchodům v daném oboru a dále do vybraných veterinárních klinik a ordinací


Do soutěže o nejlepší PET SHOP ROKU 2019 se přihlásilo 36 různorodých nezávislých prodejen s chovatelskými potřebami z různých částí České republiky. Zastoupeny byly prakticky všechny regiony. V průběhu března objížděla čtyřčlenná porota celou republiku, všechny prodejny navštívila a podle předem určených kritérií je ohodnotila. Vybrat vítěze nebylo jednoduché, většina prodejen byla něčím jedinečná a zajímavá. Ať už se jednalo o vlastní chov zvířat, výjimečnou šířku sortimentu, originální bezobalový koncept s podporou lokálních výrobců nebo třeba zajímavé propojení prodejny s proskleným salonem pro psy, takže zákazníci mohou při nákupu pozorovat úpravu psího klienta. Jinde to zase byl neuvěřitelně milý, informovaný a ochotný personál nebo fakt, že na provozu obchodu se podílí již třetí generace, takže je možné mluvit o rodinné tradici v chovu zvířat. Zaujal nás také originální nápad půjčovat přepravní boxy nebo umístit do obchodu váhu pro psy, jinde nás zase upoutaly mimořádně estetické dávkovače na krmivo nebo odvaha otevřít si designový pet shop mimo metropoli. Velkým benefitem byla rovněž pestrá nabídka živých zvířat, která v prodejně měla velký prostor pro život. Zástupci starší generace si určitě pamatují tradiční Zverimexy, kam se jako děti chodili dívat především na papoušky, hlodavce, ještěry, hady, pavouky a akvarijní rybičky, bez nichž by to nebylo tak zajímavé. Už jen ptačí prozpěvování pet shopy neuvěřitelně oživuje... Vítězné prodejny budou slavnostně vyhlášeny na akci Friends of Pets, která se koná začátkem dubna v KC City v Praze. Blahopřejeme vítězům a všem, kteří se soutěže PET SHOP ROKU 2019 zúčastnili, děkujeme! Speciální poděkování patří také obchodním zástupcům Nestlé PURINA PetCare, kteří soutěž u prodejců výrazně podpořili. V dalším čísle vám přineseme podrobnější informace a rozhovor s vítězi soutěže. Pokud máte zajímavou prodejnu a soutěž jste přehlédli, nebo nestihli, těšíme se na vaši účast v dalším ročníku!

1. místo: ZOO SHOP, Český Krumlov

2. místo: PETHOME, Brno

3. místo: HAFHAF SHOP, Varnsdorf Soutěž PET SHOP ROKU 2019 pořádala ve spolupráci s časopisem PETmedia společnost Blue Events, organizátor setkání Friends of Pets.

PETmedia 2-2019

3

EDITORI A L

KDO ZÍSKAL TITUL PET SHOP ROKU 2019?


OBSAH

26

18

6

TREND

14

10

18

Psi své majitele udržují v kondici (a naopak) Majitelé a jejich psi mohou profitovat ze společně stráveného času. Pobytem venku a pohybem zlepšují své zdraví a kondici. Pokud je to možné, proběhnout se v přírodě je přirozenou potřebou každého zdravého mazlíčka. A člověk jen těžko najde lepší způsob, jak si užít vycházku, než v doprovodu čtyřnohého přítele.

ROZHOVOR

Klíšťata a blechy stále podceňujeme „Problém vidím v tom, že chovatelé podceňují rizika spojená s vnějšími parazity. Zatímco naprostá většina lidí ví, že se pes musí pravidelně každé tři měsíce odčervovat a snaží se to dělat, k vnějším parazitům přistupujeme laxněji,“ podotýká Rudolf Desenský, kynolog, etolog a odborník na problémové psy.

4 PETmedia 2-2019

22

14

TÉMA

Repelentní účinky rostlin Přírodní repelenty hmyz sice odpuzují, ale nehubí. Na druhou stranu však nezatěžují organismus chemickými látkami. Díky přírodnímu složení zbytečně nedráždí pokožku zvířete a navíc se nemusíte obávat nepříjemností, pokud zvíře sérum na srsti olízne. Repelentní účinky má ve větší či menší míře celá řada rostlin.

DESIGN

Trh chytrých technologií roste Trh s hi-tech pomůckami pro naše čtyřnohé kamarády roste. Výrobci inteligentních zařízení pro mazlíčky cílí na požadavek majitelů být se zvířecími společníky v kontaktu. Transparency Market Research předpokládá, že globální trh s tzv. pet wearable technologiemi do roku 2024 vzroste alespoň o 2,5 miliardy USD.


26

KOKTEJL

Ženám se spí lépe vedle psa než vedle partnera Již bylo potvrzeno, že sdílení lůžka s partnerem či partnerkou má jak pozitivní, tak negativní dopad na lidský spánek. Vliv mazlíčků na kvalitu spánku byl však zatím zkoumán jen velice málo. Průzkumu, který si kladl za cíl poodhalit vztahy mezi vlastnictvím zvířat a lidským spánkem, se zúčastnilo 962 žen žijících v USA.

29

VELETRH

Dubnový FOR PETS vás vtáhne do života mazlíčků Letos si vystavovatelé z oboru připravili vychytávky pro páníčky i jejich zvířata. Například Sokol Falco představí novou řadu lahůdkových masových konzerv s vkládanými kusy masa v mletém hovězím, Yoggies zase zaujmou unikátními omáčkami, Man Mat bude mít připraveno vybavení pro psí i koňské sporty.

2-2019 PETMEDIA

10

pet media

PETmedia 2-2019

5


TREND

Psi udržují své majitele v kondici

6 PETmedia 2-2019


Majitelé a jejich psi mohou profitovat ze společně stráveného času. Pobytem venku a pohybem zlepšují své zdraví a kondici. Pokud je to možné, proběhnout se v přírodě je přirozenou potřebou každého zdravého mazlíčka. A člověk jen těžko najde lepší způsob, jak si užít vycházku, než v doprovodu svého čtyřnohého kamaráda.

ZA 40 LET SE VÝSKYT OBEZITY VÍCE NEŽ ZDVOJNÁSOBIL

Nadváha a obezita není problémem pouze lidské populace, avšak čím dál častěji ohrožuje i domácí mazlíčky. Pokud má člověk nezdravý přístup ke svému stravování, většinou má podobný i ke krmení svého psa či kočky. Kvůli zdravotním problémům plynoucím z nadváhy zvířete pak často musí navštívit veterináře. Vyšší než normální hmotnost má podle dat WHO (z roku 2014) 52 % světové dospělé populace. Nárůst obezity je zaznamenán ve všech zemích a od roku 1980 se výskyt obezity více než zdvojnásobil. Stejně tak obezita psů a koček je celosvětovým problémem a její výskyt strmě stoupá. I když si mnoho lidí uvědomuje, že příliš mnoho energeticky vydatných potravin škodí jak našemu zdraví, tak i našich mazlíčků, stále se zvyšující dostupnost

zábavných a atraktivních produktů, kterým se věnujeme na úkor fyzické aktivity, podporuje nadměrné lenošení. Výsledkem je, že někteří majitelé nechodí se svým psem ven, vyběhnou pouze před dům na dobu, která je nezbytně nutná k vyvenčení.

ZDRAVOTNÍ RIZIKA

Výzkumy hovoří jasně: obezita je potenciálním rizikem pro vznik mnoha patologických stavů. U psů může poškodit pohybový aparát nebo kardiovaskulární systém, což způsobuje řadu onemocnění. Bohužel, nadváha a obezita přesto zůstávají nemocemi s nejvyšším rizikem recidivy, a to jak pro majitele psů, tak pro psy. Důvod je zřejmý. Majitelé mají tendenci projevovat psímu kamarádovi svou lásku podporováním jeho chuťových rozmarů a radostí. Přitom tuší, že ideálně by své city měli mazlíčkovi vyjádřit tím,

PETmedia 2-2019

7

TREND

... a totéž platí i naopak


že ho udrží ve skvělé fyzické kondici do co nejvyššího věku. Veterináři i experti radí majitelům, aby se svým psem sdíleli své sportovní a outdoorové aktivity. Tento způsob má pak dvojí přínos: jak pro majitele, tak i pro psa. Fyzická aktivita a hraní jsou rovněž velmi důležité, aby pes získal dostatečné mentální stimuly, důležité socializační dovednosti a uchoval si svalovou hmotu. Naučí ho také disciplíně a posílí vazbu s majitelem.

TREND

NESNIŽOVAT KRMNOU DÁVKU, ALE NABÍDNOUT LIGHT VERZI KRMIVA

Pokud má pes sklon k nežádoucímu přibývání na váze, ať už z důvodu nemoci, nedostatečného výdeje energie nebo např. proto, že je kastrovaný či psí senior, a je u něj nutné omezit nebo kontrolovat příjem energie, doporučuje se mu podávat light

8 PETmedia 2-2019

verzi granulí, které díky vyššímu obsahu vlákniny umožňují pomalejší průchod tráveniny střevem a živiny v krmivu obsažené se tak více využijí. Pes by měl dostávat stále stejnou krmnou dávku, omezovat by se měla jen její energetické hodnota. Pokud by jen dostával méně krmiva, trpěl by pocitem hladu a jeho tělo by nemělo dostatek potřebných živin jako aminokyselin, vitaminů a minerálů. Krmiva určená k hubnutí mají menší obsah kalorií a vyšší množství esenciálních živin. Pes by měl být v ideálním případě krmen ve 2 až 4 dávkách, není proto správné, když ho členové rodiny s dobrým úmyslem nekontrolovaně přikrmují.

OUTDOOROVÉ DOPLŇKY

Na trhu je celá řada doplňků pro společnou zábavu člověka a jeho čtyřnožce. Od automatických

vrhačů míčků přes frisbee, chytré obojky, outdoorové botičky, plovací vesty, batohy na výlety do hor až po postroje umožňující společný běh přírodou bez nutnosti držet vodítko. Přestože existuje řada sportovních disciplín pro psy, které se často praktikují jako soutěžní sporty (canicross, bikejöring apod.), stále oblíbenější jsou nesoutěžní závody a procházky.

ŘEŠENÍ: DOMÁCÍ FITNESS

Při nedostatku volného času, špatném počasí a nebo v případě zdravotních problémů si majitelé mohou se svými psy zacvičit doma. Koncept, který je teprve ve fázi přípravy, byl navržen pro společné domácí cvičení člověka a psa. Speciální malá domácí posilovna nabízí skvělý způsob, jak psa zaměstnat, i když se zrovna z nějakého objektivního důvodu nemůže proběhnout venku.


JE VÁŠ PES STÁLE BYSTRÝ? I psí mozek stárne. Viditelné zlepšení do 30 dnů 7+ s

Jsou reakce vašeho psa s přibývajícím věkem pomalejší? Krmivo PURINA® PRO PLAN® OPTIAGE obsahuje výtažky z rostlinných olejů, které podporují funkce mozku u psů od 7 let věku.

Zjistěte více na www.proplanoptiage.cz TM


ROZHOVOR

Rudolf Desenský:

TEXT Zdeněk Vesecký I FOTO Archiv Rudolfa Desenského

10 PETmedia 2-2019


Rudolf Desenský je kynolog, etolog, psycholog psů a odborník na problémové psy. Sám sebe nazývá praktikem v oboru psychologie, behaviorismu a poruch chování psů se specializací na výuku lidí v komunikaci se psy. Spolu se svou smečkou žije na své farmě Vlčáry u Písku, kde pořádá kurzy pro veřejnost a často za svými klienty vyjíždí do všech koutů České republiky. Je autorem řady publikací, mimo jiné titulů Pes přítel člověka a Jak poznat psí duši. Od roku 2017 je průvodcem edukativního pořadu České televize Kočka není pes. Své služby nabízí na webu psycholog-psu.com.

Investujeme tedy do ochrany psů před parazity dostatečně? Chovatelé, kteří se nebojí investovat víc peněz do kvalitního krmení, obyčejně nakupují i dražší a spolehlivé prostředky ochrany před parazity. Ten, kdo se spokojí s nákupem nejlacinějších granulí ze supermarketu, často neřeší ani kvalitu antiparazitních přípravků. Vím, že v tom někdy mohou hrát roli peníze, ale měli bychom si uvědomovat, že léčba bývá dražší než prevence. To platí stejně u psů jako u lidí. Problém vidím v tom, že chovatelé podceňují rizika spojená s vnějšími parazity. Zatímco naprostá většina lidí ví, že se pes musí pravidelně každé tři měsíce odčervovat a snaží se to dělat, k vnějším parazitům přistupujeme laxněji. Když lidem řeknu třeba o všenkách, tak na mě obyčejně koukají s otevřenou pusou. Vůbec netuší, že takový parazit existuje a co zvířeti způsobuje. Asi tak 9 z 10 lidí zná jen blechy a klíšťata a často si myslí, že zablešeného psa stačí vykoupat v nejlevnějším šamponu a přisáté klíště jednoduše odstranit.

PETmedia 2-2019

11

ROZHOVOR

Klíšťata a blechy stále podceňujeme

Lidé si často neví rady nejen s výchovou svých psů. Konzultují s vámi i otázky týkající se výživy a ochrany zdraví. Jak hodnotíte informovanost chovatelů právě v péči o zdraví jejich zvířat? Nedá se to úplně paušalizovat, ale obecně si myslím, že bychom v tomto ohledu měli být vzdělanější a mít větší rozhled. Jsou mezi námi lidé, kteří pro své psy dělají maximum, ale na druhou stranu se setkávám i s těmi, kteří berou péči o psy dost povrchně. Větší zájem o zdravotní stav, prevenci onemocnění nebo ochranu před parazity vnímám obvykle u majitelů čistokrevných psů s průkazem původu. Když už někdo investuje peníze do takového psa, tak samozřejmě dbá na to, aby byl zdravý. Stejnou péči ale člověk může dát i voříškovi z útulku. Tam to zase závisí na citech, ochotě pomáhat a osobním závazku zajistit zvířeti co nejkvalitnější život.


ROZHOVOR

Jaká další klišé týkající se parazitů slýcháváte? Když už mluvíme o všenkách, tak se často lidé mylně domnívají, že je to problém venkovských psů. To ale nemusí být pravda. Měl jsem tu klienta žijícího v městském bytě, který přišel s fenkou se všenkami a zaneřádili mi celý psinec. Páníček na té feně neviděl blechy, tak se domníval, že se kouše a drbe jen tak. Velmi často lidé také podceňují přenos parazitů mezi psy a kočkami. Přitom právě kočka může vzhledem ke způsobu života, přinést domů i mnohem pikantnější typy parazitů, než jsou klíšťata. Často jsou to taky blechy, kterých je pak poměrně složité a zdlouhavé se zbavovat. Musíme si uvědomit, že na zvířeti se drží jen naprosté minimum blech. Uvádí se, že je to jen asi 5 procent, zbylých 95 se usadí v peleších a pokud máte zvíře doma, tak taky v kobercích, na gaučích a podobně. Věřit takovému mýtu tedy může být dost problematické. Bohužel je mezi lidmi tak silně zakořeněný jako ten, že psí blechy na člověka nejdou. Nerad používáte elektrické nebo ostnaté obojky. Naopak si na vašich psech můžeme všimnout antiparazitních obojků. Proč k ochraně před vnějšími parazity volíte právě obojky? Protože s nimi mám dlouhodobě velmi dobré zkušenosti. Na blechy a klíšťata fungují skvěle. Oblíbil jsem si obojky výrobce Bayer, a to hlavně díky jejich fungování. Je mi sympatické, že mají spolehlivý repelentní účinek a nedovolí se parazitům na těle zvířete vůbec usídlit, natož se přisát. Na trhu jsou k dostání i přípravky, které klíšťata hubí až poté, co se zakousnou a začnou sát, což mi přijde zbytečné. Proč riskovat jakoukoli nákazu zvířete nebo ho vystavovat nepříjemnému svědění, když

12 PETmedia 2-2019

je možné parazity odpudit ještě před tím. Čím menšímu riziku zvíře vystavíme, tím lépe. Některým psům, kteří nejsou zvyklí na obojek, může antiparazitní obojek zpočátku vadit. Jak na něj psa navyknout? Ano, setkal jsem se i se psy, kteří byli na antiparazitní obojky alergičtí a osypávali se. Mně osobně se osvědčilo používat u psů, kteří ještě takový obojek nikdy neměli, starší obojky. Přestože se obojek musí napevno dotýkat kůže, takže je potřeba ho pořádně utáhnout, jsou už použité obojky přeci jen trochu volnější a pro zvíře pohodlnější. Tady bych ale rád upozornil, že se obojky musí přitahovat s rozumem a pes se nikdy nesmí škrtit. Pro tyto případy zase doporučuji sáhnout zase po obojku Foresto. Ten totiž podle výrobce působí až 8 měsíců, takže zvíře ochrání i ve chvíli, kdy mu nasadím i půl roku používaný obojek. Taková příprava na nasazení nového obojku by měla trvat zhruba týden. Poté už pes obyčejně bez problémů akceptuje i nový obojek. Zmínil jste, že někteří psi mohou být na obojky alergičtí. Je pak vhodné hledat k nim alternativu? Není problém aplikovat spot-on, tedy kapku mezi lopatky. Někdy mají tyto kapky i širší spektrum účinků než obojky. Skvěle zabírají například proti komárům, což se hodí ve vlhčích oblastech nebo třeba když máte psa na zahradě s jezírkem. A některé spolehlivě působí třeba právě i proti zmiňovaným všenkám. Když už jste zmínil vodu, někteří psi se také rádi a pravidelně koupou. Je pak lepší spot-on nebo obojek? Jak říkám, já nedám dopustit na obojky Foresto, které jsou i voděodolné.

Když už ale pes nějakého toho parazita chytne, jak ho naučit, aby se nechal v klidu prohlédnout a případně si nechat i odstranit přisátá klíšťata? V první řadě musíte na takovou situaci myslet ještě předtím, než k ní dojde, a psa na to připravit. Já takhle své psy chystám třeba na očkování. Týden před návštěvou veterináře je v partiích, kde se očkuje, tahám za chloupky nebo je štípu. Pes si na to postupně zvykne a při očkování nebude tolik stresovaný. Stejně tak to funguje s preventivními kontrolami srsti a odstraňováním klíšťat. Trénujte se psy probírání srsti po celém těle, položte ho na bok nebo záda a klidně si k tomu vezměte i pinzetu. Důležité je, aby to pes bral jako součást hry. Když začne být nesvůj a jak já říkám „tuhnout“, tak trochu zvolněte. Nikdy by to ale nemělo skončit tak, že když se to psovi nelíbí, tak to prostě nebudete dělat. Někdy to chce trpělivost, ale každého psa nakonec dostanete do stavu, kdy takové banality jako je probírání srsti nebo vytahování klíšťat vůbec neřeší. Jste známý jako znalec psí duše. Poznáte také například, kdy není vhodné se psem pracovat, protože není kvůli napadení infikovaným klíštětem ve fyzické pohodě? Jakým projevům by chovatelé měli věnovat pozornost? Radím přistupovat ke všemu s chladnou hlavou. Ani psi se nemusí každý den vyspat do růžova a nemusí být dobře naladění a plní elánu. Až když jsou zvadlejší i druhý nebo třetí den, tak začnu hledat příčinu. Právě proto, abychom se vyhnuli zbytečným stresům z obav před nákazou lymskou boreliózou nebo jinou nemocí, doporučuji používat kvalitní antiparazitika.

* Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg a Foresto 1,25 g + 0,56 g obojek pro kočky a psy ≤ 8 kg jsou veterinární léčivé přípravky. **Advantix spot-on roztok pro psy do 4 kg, od 4 do 10 kg, od 10 do 25 kg, od 25-40 kg a 40 – 60 kg je veterinární léčivý přípravek. Nepoužívejte u koček.

L.CZ.MKT.AH.02.2019.0639


9. VELETRH CHOVATELSKÝCH POTŘEB PRO DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Souběžné veletrhy:

FOR KIDS | AKTIV 55+ | FOR HORSE

www.for-pets.cz

4.–7. 4. 2019 HLAVNÍ PARTNER VELETRHU

OFICIÁLNÍ VOZY


TÉMA

Repelentní účinky rostlin

Přírodní repelenty hmyz sice odpuzují, ale nehubí. Na druhou stranu však nezatěžují organismus mazlíčka chemickými látkami a případnými nežádoucími účinky chemických repelentů. Repelenty je dobré vybírat s přírodním složením a v bio kvalitě, protože je aplikujeme většinou přímo na kůži. Kvalita daného repelentu by tak měla být prioritou. Přírodní repelenty využívají jako účinné odpuzovací složky především silně vonné éterické oleje, které nejenže hmyz odpuzují, ale také mohou sloužit jako dezinfekce pro místa, kde před aplikací už k bodnutí mohlo dojít. Repelentní účinky má ve větší či menší míře celá řada rostlin. Našim domácím mazlíčkům proti nepříjemným parazitům pomáhá například nimbový olej, který odpuzuje obtížný hmyz a navíc podporuje imunitní systém, zdravou kůži, lesklou srst a silné a zdravé zuby. Má rovněž antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky a zmírňuje svědění na postižených místech. Vynikajícím repelentem je i šanta kočičí (Nepeta cataria). Látky obsažené v šantě odpuzují dokonce i šváby a krysy. Šanta se používá v bylinkářství a chovatelství koček. Její druhové jméno souvisí s přitažlivostí pro kočky. Šanta se

14 PETmedia 2-2019

již dlouhá staletí používá jako léčivá rostlina a také jako ochucovadlo, v poslední době se prokazují i její skvělé repelentní vlastnosti. Z antiseptických éterických olejů lze mícháním vytvářet i speciální séra proti blechám a klíšťatům, která jsou velice dobře snášena i tou nejcitlivější pokožkou. Vhodná je například kombinace jojobového oleje, který spolehlivě pronikne do pokožky, s esenciálními oleji z tea tree, levandule a rozmarýnu. Ty působí lehce antisepticky a antibakteriálně a současně svou výraznou vůní i účinky odpuzují nejrůznější parazity, jako jsou blechy, vši, roztoči, štěnice, ale i klíšťata a komáři. Díky přírodnímu složení zbytečně nedráždí pokožku zvířete a navíc se nemusíte obávat nepříjemností, pokud zvíře sérum na srsti olízne. Repelentní účinky má i geránie, eukalyptus, cedr, citronela, tymián a dokonce i karafiát. A nebo jen obyčejný citron vyluhovaný v horké vodě, kterou jste nechali přes noc odstát.


Bez blech a klíšťat bez chemie Na trhu je široká nabídka antiparazitik. Stále nejpopulárnější jsou ta chemická, neboť jejich výhodou je to, že parazity nejen odpuzují, ale také hubí. Mezi nejrozšířenější chemické látky, obsažené v chemických antiparazitních přípravcích, patří deltametrin, propoxur, flumethrin, permethrin či fipronil. Látka deltametrin a permethrin je ale pro kočky silně toxická. Chemické látky obsažené v antiparazitních přípravcích mohou být také toxické pro štěňata a koťata a ohrozit jejich imunitu. Jejich nevýhodou je také to, že si na ně parazité snadno vytvářejí rezistenci. Proč tedy k boji proti přirozenému nepříteli nevyužít raději přírodu než chemii? Účinnost přírodních antiparazitik je srovnatelná s těmi chemickými, na rozdíl od nich ale nejsou toxická ani pro zvíře, ani pro majitele. Jsou ideální alternativou pro zvířata, která nesnesou silný účinek právě chemických látek. Přírodní ochrana proti parazitům je šetrná a parazité si na ni nevytvářejí rezistenci jako na chemické přípravky. Účinnou látkou těchto přírodních produktů jsou různé éterické oleje a vý-

tažky z bylin s antiparazitními účinky, jako je např. olej z čajovníku, levandule, eukalyptu nebo velmi účinné margosy. Margosa, s latinským názvem Azadirachta indica, je strom, který roste v tropických oblastech. Jeho využití je velmi široké, jedním z nich je využití výtažků jako přírodní alternativy k syntetickým pesticidům, kdy působí jako preventivní a repelentní prostředek proti hmyzu. Novinkou na evropském trhu jsou produkty registrované obchodní značky MARGUS, které nabízejí komplexní přírodní program péče o srst zvířete i často opomíjené péče o prostředí. Účinná látka margosa v nich obsažená přirozenou cestou chrání proti napadení parazity. Přípravky mají okamžitý repelentní a biocidní účinek proti blechám a klíšťatům. Jsou bez organofosfátů, bezpečné, netoxické a biologicky odbouratelné. Přípravky MARGUS, zejména pak šampon a spray, rozšiřují v tomto směru zatím stále omezenou nabídku antiparazitik pro kočky. Všechny produkty MARGUS jsou určeny pro psy a kočky od 8. týdne věku. S přípravky MARGUS budou mazlíčci bez blech i klíšťat snadno, efektivně a bez chemie.

TÉMA

Napadení blechami je vůbec nejčastější vnější parazitóza, se kterou se chovatelé psů a koček setkávají. Postihuje zvířata bez rozdílu rasy i věku.

BEZBLECH.CZ Bez blech a klíšťat snadno, efektivně i bez chemie s přípravky MARGUS • Komplexní přírodní program péče o zvíře i prostředí • Okamžitý repelentní a biocidní účinek proti blechám a klíšťatům • Účinná látka Margosa přirozenou cestou chrání proti napadení parazity • Bezpečné i pro koťata a štěňata od 8. týdne věku

www.bezblech.cz | www.marguscz.eu

Účinná látka: výtažek z Margosy (strom Azadirachta indica) Extrakt z Margosy je bez organofosfátů, bezpečný, netoxický a biologicky odbouratelný. Veterinární biocidní přípravky skupiny 19. Držitel rozhodnutí o registraci a vyrobeno pro: Tommi CZ s.r.o.


Máte doma zvífiecího parÈáka? Je to vበmazlíãek, kamarád do nepohody i spoleãník na v˘lety? Pokud ano, pak pro nûj jistû chcete to nejlep‰í. Ne jinak tomu bylo v pfiípadû mlad˘ch majitelÛ pejska Agiho rasy akita-inu, kterého si pofiídili v roce 1993. Jejich požadavky na kvalitu stravování i péči o pejska však převyšovaly nabídku tehdejšího trhu, a tak se z nadšených páníčků stali podnikatelé se smělými plány. Založili AKINU. S hrdostí vám můžeme prozradit, že jim tato vášeň vydržela celé čtvrtstoletí a nakazili jí i ostatní. Nás, členy týmu AKINU. Naše podstata se taky nezměnila. Pečujeme s láskou o zvířecí společníky, chceme pro ně to nejlepší a v kvalitní péči pomáháme i Vám. Pokud si jako chovatelé neudržíte vysoké nároky na to, co svým mazlíčkům podáváte, projeví se váš přístup na jejich zdraví, vitalitě i délce života. Jen osvícený chovatel se dokáže správně rozhodnout, co je pro jeho miláčka nejlepší. Buďte takovými chovateli!

Tipy a rady v péči o zvířátka nebo příběhy chovatelů najdete na blogu AKINU a na sociálních sítích. Přidejte se do naší rodiny Akiňáků! Stačí, když u svých příspěvků použijete #akinak. V AKINU víme, že společný čas a zážitky s vašimi miláčky jsou nejdůležitější. Abyste si užili opravdu každou volnou minutu, spustili jsme také e-shop s chovatelskými potřebami www.akinu.cz . Vybírat a nakupovat můžete tedy online s parťákem na klíně. Kromě krmiva a pamlsků zde pořídíte i podestýlky, hračky, vodítka a další nezbytnosti.

Slevový kód: AKINU23fgres7 10% sleva na AKINU produkty (platnost duben-květen 2019, neplatí pro IČO zákazníky)


Z historie AKINU: hlavní milníky 1992 – Manželé Koneční si pořizují pejska Agiho, rasy akita-inu a řeší, jak ho kvalitně krmit. 1993 – Vzniká AKINU CZ s.r.o., fakturuje se doma z obýváku. 1998 – 1. podnikatelský úspěch – Dodáváme do supermarketu DELVITA! 1999 – Stěhujeme firmu z bytu do kanceláří a skladů. 2002 – Nahrazujeme ruční evidenci obchodním a skladovým systémem. 2003 – 2. podnikatelský úspěch – Stáváme se dodavateli privátních značek supermarketů! 2008 – Zaniká manželství majitelů, AKINU pokračuje pod novým vedením Aleše Korbela. 2011 – 3. podnikatelský úspěch – Dostáváme se na mezinárodní trh a pečujeme o zvířátka i v zahraničí. 2012 – Vzniká dceřiná společnost v Srbsku. 2013 – Soustředíme se na oživení značky AKINU, která se schovala za supermarketové výrobky. 2014 – Stěhujeme se do vlastního areálu, výrazně zlepšujeme skladový systém. 2015 – Značka AKINU dostává novou tvář díky rebrandingu. 2016 – Zakládáme profily na sociálních sítích a začínáme denně komunikovat s velkou rodinou Akiňáků. 2018 – Spouštíme zcela NOVÝ e-shop www.akinu.cz s cílem zpřístupnit všechny své výrobky a slavíme 25. narozeniny! Loňský 25. rok byl vydařený. V září jsme uspořádali narozeninovou oslavu Den pro psa v Pesoparku, soutěžili jste s námi o ceny v hodnotě 350 000 Kč, mohli jste nás vidět v TV, slyšet v rádiu a přečíst si o nás v časopisech.

www.akinu.cz


Trh chytrých technologií roste Trh s hi-tech hračkami a inteligentními pomůckami pro naše čtyřnohé kamarády roste. Výrobci inteligentních zařízení pro domácí mazlíčky cílí na požadavek majitelů být se zvířecími společníky v kontaktu a moct je kontrolovat, i když jsou doma sami, případně zmírnit jejich pocit úzkosti.

DESIGN

POPTÁVKA PO HI-TECH PRODUKTECH STOUPÁ

Mezi nejoblíbenější zařízení patří kamery pro dálkové monitorování mazlíčka, multifunkční automatické dávkovače krmiva a interaktivní hračky, které lze ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu. Produkty jsou navrhovány především s ohledem na bezpečí domácího mazlíčka, které je prioritou. Všechno od tvaru přes materiály až po funkci musí být do detailu promyšlené. Žádné zbytečné rohy, hrany nebo kabely, které by zvíře mohlo případně rozkousat. Majitel čtyřnožce musí mít důvěru, že je zařízení bezpečné, plně výkonné a funkční. Tito chytří pomocníci umožňují majiteli zkontrolovat, že jejich psovi nebo kočce nic nechybí. Transparency Market Research odhaduje, že celosvětový trh se sledovacími doplňky pro mazlíčky, tzv. pet wearable market, se pohybuje kolem 1,3 miliardy dolarů a předpokládá se, že do roku 2024 vzroste alespoň o 2,5 miliardy dolarů.

Do výčtu byly zahrnuty GPS obojky, RFID technologie a senzory usnadňující péči o zdraví a bezpečnost domácích zvířat. Celý "smart pet market" podle odhadů Crunchbase dosahuje mnohem vyšší hodnoty a rychlým tempem roste.

ROZŠÍŘENÍ INTERNETU VĚCÍ (IoT)

Na crowdfundingových serverech jako je Kickstarter nebo Indiegogo se neustále objevují nové a často i velmi úspěšné kampaně zaměřené na podobné produkty. Technologické hračky pro chovatele jsou přirozeným rozšířením rostoucího Internetu věcí (IoT) – zařízení podporovaných internetem, která mohou uživatelé vzdáleně ovládat pomocí smartphonu. Aplikace sledují čas a množství vydávaného krmiva, takže lze uchovávat podrobné záznamy a zpětně je vyhodnocovat. Živé vysílání ve vysokém rozlišení, kvalitní reproduktory a mikrofony... Majitelé mohou zavolat svým čtyřnožcům – téměř nic není nemožné.

© VARRAM | varram.com

18 PETmedia 2-2019


FURBO: ODMĚNA NA DÁLKU

DESIGN

Chytrá kamera Furbo umožňuje díky aplikaci v mobilním telefonu na dálku sledovat chování zvířete. Dokáže zmírnit úzkost u psů, kteří jsou sami doma. Díky chytrému dávkovači může majitel mazlíčka kdykoliv odměnit oblíbeným pamlskem, a tak ho i trénovat, případně mu zlepšit náladu, když se sám doma nudí. Integrovaná kamera má navíc funkci nočního vidění, zvládá obousměrné zvukové propojení, nahrávání videa či vytváření fotek, které lze díky mobilní aplikaci bezprostředně sdílet s přáteli na sociálních sítích. Upozorní majitele na štěkání psa v reálném čase, takže sousedi už nebudou mít důvod si stěžovat!

shopus.furbo.com

PAWBO JE PLNÝ PAMLSKŮ I ZÁBAVY

Multifunkční dávkovač je plný nejen pamlsků, ale i zábavy. Čtyřnohé kamarády rozhodně nenechá zahálet a zlepší jim náladu. Hraje, baví, nakrmí! S Pawbo se běžný dávkovač pamlsků mění na báječnou interaktivní hračku, komunikátor s kamerou – a to všechno s ovládáním na dálku telefonem pomocí aplikace, nebo přímo ovladačem. Majitel si může nastavit velikost porcí podle druhu psa a vkládat do zásobníku granule či pamlsky libovolných rozměrů. Jakmile se majitel v aplikaci dotkne ikonky pro krmení, na prostorném LCD displeji dávkovače Pawbo Munch se aktivuje světelná ikonka a Pawbo pobízí mazlíčka ještě melodií, aby zpozorněl a procvičil svůj postřeh. Z dávkovače se vysype porce granulí. Funkce lze rozšířit o interaktivní laserovou hru s ovládáním na dálku. Aplikace umožňuje až osmi různým uživatelům komunikovat se zvířetem ve stejnou dobu. Jelikož Pawbo je možné nastavit na automatický režim nebo ho ovládat v reálném čase na dálku, zabaví chlupáče, i když ho zrovna nikdo nehlídá. Nabízí skvělý způsob, jak rozptýlit pozornost mazlíčka a předejít jeho smutné náladě a úzkosti. Pamlsek nebo granule chlupáče motivují. Multifunkční dávkovač Pawbo je nabízen ve dvou designových verzích. Pawbo Smart má kameru značky Acer vybavenou širokoúhlým objektivem s HD živým obrazem a čtyřnásobným digitálním zoomem.

www.pawbo.com

20 PETmedia 2-2019


Inteligentní a úsporný dávkovač, díky němuž bude mít mazlíček stálý přístup k čisté a čerstvé vodě, je vybavený světelným senzorem a ukazatelem objemu vody – ihned tedy vidíte, kdy je potřeba vodu doplnit. Navíc má ultratichý chod, takže neruší. Filtraci vody má Petkit Eversweet opravdu propracovanou. Díky patentované technologii čistí vodu hned třemi způsoby – odstraňuje chlupy a nečistoty, filtr s aktivním uhlím neutralizuje zápach a ionizace si poradí s těžkými kovy. Výsledkem je průzračně čistá a chutná voda.

Speciální síto

Filtr s aktivním uhlím

Ionizace vody

www.petkit.com

CATSPAD MÁ KRMENÍ KOČIČÍ ŠELMY POD KONTROLOU

Catspad jako jediný dávkovač krmení poskytuje kočkám zároveň granule i vodu. Vyvinutý ve spolupráci s veterináři pomáhá u koček předcházet obezitě nebo např. onemocnění ledvin. Kromě bezkonkurenčního designového řešení disponuje Catspad precizní technologií, která umožňuje dosáhnout optimálních stravovacích návyků kočky snadno a přesně podle individuálního plánu. Vše jednoduše přes bezplatnou mobilní aplikaci. Historii krmení si lehce zobrazíte i jeden měsíc zpětně.

catspad.com

PETmedia 2-2019

21

DESIGN

PETKIT EVERSWEET S PATENTOVANOU FILTRACÍ VODY


INTERAKCE S MAZLÍČKEM

Buďte se svým milovaným čtyřnožcem po celý den a ujistěte se odkudkoliv, že je v pořádku. Videotelefon PetChatz Greet & Treat poskytuje mazlíčkovi pozitivní smyslový zážitek. Vidí vás, slyší vás a navíc dostane chutný pamlsek. Čas o samotě je tak hned o něco kratší. Zcela nový PetChatz HD je vybaven kvalitním reproduktorovým systémem a HD kamerou s nízkou světelností. Je kompatibilní s příslušenstvím PawCall, takže mazlíček vám může zavolat.

petchatz.com

ČENICHEM, NEBO TLAPKOU?

DESIGN

Někteří psi při interakci s okolním světem používají raději své tlapky než čenich, proto je možné Doggie Doorbell namontovat jak na zeď do výšky, kde na něj může pes snadno dosáhnout, tak i přímo na podlahu. Nepřehlédnutelné žluté tlačítko pomáhá naučit psa zvonek rychle používat. V žádném případě se však při tréninku nedoporučuje spěchat, pes se nejlépe učí hrou – používat zvonek se pes většinou naučí v rozmezí několika minut až týdnů. Stejně jako u lidí i u psů platí, že každý je prostě jiný.

pebblesmart.com

DING DONG! POTŘEBUJI VEN!

Zapomeňte na škrábání, štěkání a kňučení! Psa snadno naučíte, aby zazvonil na Smart Bell od Mighty Paw a sdělil vám, že potřebuje vyvenčit. Je to prvotřídní a velmi jednoduché řešení problémů s tréninkem psa. Bezdrátový vysílač je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Balení obsahuje lepicí pásku pro montáž na stěnu či dveře bez nutnosti vrtání a použití šroubků. K dispozici jsou čtyři různé velikosti zvonku. Jeho použití je velmi snadné a zvládne to mazlíček jakékoli velikosti, neboť na zazvonění stačí tlak 0,35 kg čenichem nebo tlapkou. A můžete si nastavit ten nejpříjemnější z 38 různých vyzváněcích tónů!

22 PETmedia 2-2019


OFTUZ: HLASITĚJŠÍ A VÍCE MELODIÍ

Spolehlivý zvonek pro psy s hlasitým a příjemným zvukem nabízí navíc ještě i funkci blikajícího světla. Jeho dosah se na volném prostranství pohybuje kolem 300 metrů a lze nastavit čtyři úrovně hlasitosti od 25 dB do 110 dB. Pokud vás nudí klasické "ding dong", můžete si vybrat jinou z 52 volitelných melodií. Signál vysílače je stabilní, proto si nemusíte dělat starosti s případnou chybou zvonku.

www.oftuzz.com

BEZDRÁTOVÝ A VODOTĚSNÝ ZVONEK PRO PSY

DESIGN

Další varianta psího zvonku od Mighty Paw: Inovativní Smart Bell vypadá skvěle a využívá elegantní dotykovou podložku, kterou dokáže snadno aktivovat malý i velký pes. Bezdrátová technologie usnadňuje instalaci, která je hotová doslova za minutu. Na ochranu proti mokrým čenichům a špinavým tlapkám je zvonek vodotěsný, odolný proti prachu a otřesům. Značka Mighty Paw byla vytvořena milovníky psů pro milovníky psů. V této malé americké rodinné firmě testuje produkty mazlíček a firemní maskot Barley. Mighty Paw vyvíjí kvalitní a funkční produkty, které mazlíčkům i jejich majitelům zpříjemňují život a zároveň podporují jejich společné aktivity.

mightypaw.com

PETmedia 2-2019

23


Cat Liquid Snack Pochoutkám pro kočky jsme se tady již věnovali. Víckrát. Ale pojďme se blíže podívat na nepříliš běžné tekuté pochoutky. Vitakraft je nabízí jako jeden z mála výrobců. Zeptali jsme se paní Jany Klodové, obchodní ředitelky, proč zrovna tekuté? Tekutá pochoutka Cat Liquid Snack má hned několik výhod. Všichni víme, že kočky nemají přirozený pocit žízně, což může v některých případech vést i k selhání ledvin. Proto je nutné dodávat jim co nejvíce tekutin ve stravě. Dalším důvodem je to, že málokterá kočka má ráda suché krmivo. Pro nás je ale pytlík granulí často mnohem pohodlnější, než zásoby konzerv, odnášení odpadu z nich atd. Cat Liquid Snack je kompromisem, který udělá z nechutných granulí neodolatelnou pochoutku. Krmivo jím prostě polijeme, zamícháme a kočka sní granule, kterých by se jinak ani nedotkla. Myslíte, že přeháním? Ani trochu. Vyzkoušejte a uvidíte. No a ten nejpádnější důvod? Zatím jsem neviděla kočku, které by Cat Liquid nechutnal. Je to lahodná voňavá pochoutka, kterou není třeba kousat. Je zabalena v jednotlivých porcích, takže žádné uskladňování otevřeného balení v lednici. Jen odtrhnout a vymáčknout – klidně i kočce přímo na jazýček. Na výběr jsou čtyři chuťové varianty a jak je dobrým zvykem Vitakraftu, každá z nich má i zdravotní benefit: kuře + taurin pro podporu zraku a srdeční činnosti, kachna + beta glukan pro zvýšení imunity, hovězí + inulin pro zdravou střevní flóru, a losos + omega3 pro lesklou srst a zdravou kůži. Pochoutka je nízkokalorická, tzn. bez cukru, bez barviv, umělých aromat a konzervačních látek a je vhodná pro kočky od tří měsíců. Balení obsahuje 6 jednotlivých porcí v papírové krabičce.

JE TO VAŠE?


KOKTE JL

Nová studie tvrdí, že ženám se spí vedle psa lépe než vedle partnera Dr. Christy L. Hoffman, profesorka oddělení chování zvířat, ekologie a ochrany na Canisius College v Buffalu ve státě New York, se spolu s výzkumným týmem snažila zjistit, jaký vliv má přítomnost domácích mazlíčků na kvalitu spánku. Dotazovali se 962 dospělých žen ve Spojených státech a zjistili, že se ženám spí lépe vedle psa než vedle partnera. Nová studie zjistila, že ženy považují spánek za lepší, pokud sdílejí své lůžko se psem. Partneři a kočky naopak jejich spánek často narušují. Z výsledků studie vyplývá, že 55 % respondentů sdílí lůžko s alespoň jedním psem a 31 % s alespoň jednou kočkou. Navíc 57 % účastnic studie sdílí postel s partnerem. Ženy, které sdílely své lůžko se psem, měly klidnější spánek a tvrdily, že je jejich psi méně ruší než jejich lidští partneři a že jim naopak přinášejí větší pocit pohodlí a bezpečí.

26 PETmedia 2-2019

Účastnice studie uváděly, že spící kočky jsou podobně rušivé jako jejich lidští partneři a jejich přítomnost v posteli byla většinou spojována s menším pocitem pohodlí a bezpečí než u psů a partnerů. Majitelky psů také chodily spát a probouzely se dříve než ženy, které mají pouze kočky. Christy Hoffmanová upozorňuje, že pro získávání dat bylo klíčové slovo "vnímání", neboť tato studie vychází ze subjektivních zjištění a pocitů žen, které popisují, jak se cítí a jak byl jejich spánek ovlivněn. Je důležité si uvědomit, že studie je založena na primárních kumulovaných datech a průměrných reakcích. Pokud si člověk pořídí psa, nejspíš


podřimovat jako jejich divocí příbuzní. Až 75 % kočičího spánku sestává z krátkých zdřímnutí, během nichž se síla zvířete obnoví, aniž by se tím narušila jeho ostražitost. Kočka nepřestává přijímat podněty, jen na ně nereaguje. Tento cyklus lehkého spánku je dobře viditelný – můžete vidět, jak kočka chvilkami trhavě pohybuje svýma citlivýma ušima, což jí umožňuje rychle reagovat na každé nebezpečí. Řádný spánek s fází hlubokého spánku je u kočky nejdůležitější součástí regeneračního procesu. Zabírá sice pouze 25 % jejich denní potřeby spánku, ale kočka během této doby nereaguje na vnější podněty. Prostě se schoulí do klubíčka a odpočívá. V této fázi se jí mohou zdát sny, během kterých občas máchne packou nebo napřímí své citlivé vousy. A pak je tady také kočičí chrápání! Ačkoli tento problém u většiny koček nenastává, některé kočky opravdu chrápou. Důvodem je nejčastěji hypertrofie měkkého patra. Postihuje většinou plemena s plochým čumáčkem, jako např. perské nebo himalájské kočky. Problém s chrápáním též často postihuje viditelně obézní kočky.

KOKTE JL

tím tedy nevyřeší své problémy se spánkem. I v rámci studie se logicky objevily individuální rozdíly, které ovlivnily reakce účastnic výzkumu. Jako příklad lze uvést, že někteří psi ve spánku vydávají rušivý zvuk připomínající lidské chrápání. Předchozí studie z roku 2017, kterou realizovala americká Mayo Clinic, zjistila, že přítomnost psa v ložnici nemusí narušovat lidský spánek, jak se dříve mylně předpokládalo. Profesorka Hoffmanová však doporučuje další výzkum tohoto tématu. Podle ní by byl také zajímavý výzkum, zda je mužský spánek ovlivněn přítomností mazlíčků stejným způsobem jako u žen. Pro kvalitní noční spánek tedy není potřeba vyhazovat psa z ložnice, když se chystáte jít spát. To je dobrá zpráva především pro majitele, kteří mají psy jako domácí mazlíčky a považují je za společníky a členy své rodiny.

KOLIK HODIN DENNĚ SPÍ KOČKY? A PROČ? Vše souvisí s přirozeným kočičím biorytmem, který se v zásadě dělí na lov a odpočinek. Čtyřnohé šelmy moc rády spí. Svůj ranní spánek dokážou přerušit jen proto, aby se přesunuly do jiného křesla, a v něm ve svém podřimování pokračují. Jejich časový rozvrh, v němž má spánek vyhrazen 16 hodin, potvrzuje jejich predátorskou povahu a lovecký instinkt. A to dokonce i když žijí v bytě. Kočky jsou predátoři. Jsou to rození lovci, což ale vyžaduje hodně úsilí a energie. Proto je pro ně velmi důležitá regenerace. Ačkoli domestikované kočky již nepotřebují svou kořist lovit, jejich fyziologie se nezměnila, a proto mají stejnou potřebu Zdroj: nutrilovepetfood.com

PETmedia 2-2019

27


PŘESYCENOST REKLAMOU NA INTERNETU STOUPÁ

Křivka přesycenosti reklamou na internetu má oproti loňskému roku stoupající tendenci. Ta svým negativním vnímáním již výrazně nezaostává za reklamou na soukromých televizních stanicích, naopak se s ní vyrovnává. Nízká míra tolerance vůči těmto typům médiím a vysoká míra přesycenosti je způsobena zřejmě tím, že na lidi útočí v momentě, kdy se věnují jiné činnosti a nechtějí jí být obtěžováni. Při sledování oblíbeného pořadu, vyhledávání informací na internetu či poslouchání hudby na hudebním serveru.

PROČ IN-STORE REKLAMA VÍTĚZÍ?

KOKTE JL

Reklama v místě prodeje totiž zákazníky neobtěžuje. Mnohdy ji nevnímají ani jako propagaci daného výrobku, spíše se pro ně stává vítaným pomocníkem při nákupním rozhodování, bezprostřední inspirací a vodítkem ke správnému zorientování. Nabídka v místě prodeje může zákazníkovi také vsugerovat potřebu daný výrobek mít, i když ve skutečnosti nezastupuje žádnou položku v jeho nákupním seznamu. Dalo by se to nazvat jakýmsi podprahovým vnímáním, když prochází kolem vystaveného zboží na propagačních paletách a uvědomí si, že konkrétní výrobek mu doma dochází a mohl by vyzkoušet nový či jiný.

Češi a reklama

NEJVYHLEDÁVANĚJŠÍ JSOU OCHUTNÁVKY

Důkazem pozitivního vnímání in-store reklamy jsou především ochutnávky, které se stávají nejvítanější a mnohdy i nejvyhledávanější formou tohoto typu média. S její intenzitou je spokojena polovina Čechů. Třetina populace by dokonce uvítala častější výskyt ochutnávek na prodejnách. Jde o tu nejvíce bezprostřední formu komunikace mezi zákazníkem a prodávajícím. Výrobek si mohou vyzkoušet či ochutnat a v případě spokojenosti okamžitě zakoupit.

In-store reklama i letos obsadila první příčku v celkovém pozitivním vnímání u zákazníků. Z dlouhodobého hlediska je zřejmé, že lidé jsou stále nejméně přesyceni reklamou v místě prodeje, což potvrzují výsledky průzkumu Češi OBRAZOVKY V MÍSTĚ PRODEJE: ANO ČI NE? V kategorii in-store reklamy se na prvním místě v žebříča reklama, jenž monitoruje postoje ku přesycenosti reklamou umístily digitální obrazovky. Až 34 % dotázaných vyslovilo nízkou toleranci vůči točeské veřejnosti k reklamě. Výzkum zadala Česká marketingová společnost (ČMS), následovaná asociací POPAI CE a Českým sdružením pro značkové výrobky (ČSZV). Šetření realizovala výzkumná agentura ppm factum research na reprezentativním vzorku 1000 zástupců české populace. Do šetření byla zahrnuta také ATL reklama, jiná reklama (internet, sociální sítě, letáky, product placement, písemné pozvánky do spotřebitelských soutěží a loterií) a outdoor reklama.

28 PETmedia 2-2019

muto typu reklamy. Z tohoto zjištění vyplývá, že in-store obrazovky jsou dosud stále vnímány jako nástroj reklamy v místě prodeje a zákazníci je nepovažují za prostředek, který jim pomáhá při nákupu.

JAK TEDY ČEŠI VNÍMAJÍ REKLAMU?

Ne moc pozitivně. Podle 78 % lidí je využívána k manipulaci. Nákup na základě reklamy přiznalo v letošním roce 36 % dotázaných, Sociální média nám připadají reklamou čím dál více přesycená a s větší nelibostí neseme i venkovní reklamu v centrech měst.


Veletrh FOR PETS vás vtáhne do života mazlíčků

Přijďte prozkoumat, co nového je ve světě mazlíčků právě na trhu. Nebudou chybět prezentace firem s chovatelskými potřebami, krmivy, psí módou nebo designovými doplňky.

PSÍ KAVÁRNA I NOVÉ LAHŮDKY

Pro letošní ročník si vystavovatelé z oboru na veletrh FOR PETS připravili vychytávky pro páníčky i jejich zvířata. Například firma Sokol Falco představí v Letňanech novou řadu lahůdkových masových konzerv s vkládanými kusy masa v mletém hovězím, Yoggies zase zaujmou unikátními

jímavé přednášky, workshopy, ale také mnoho atraktivních vystoupení. Těšte se na agility, dog dancing nebo zvířecí záchranáře. Jednou z velkých novinek veletrhu bude mezinárodní akce PRAGUE OPEN, která v Hale 6 letňanského výstaviště předvede závod v Králičím hopu. Součástí programu bude také umisťovací výstava koček nebo výstava morčat Českého svazu chovatelů s názvem 33rd – 36th CAVY SHOW FOR PETS 2019. Veletrh FOR PETS se koná v unikátním souběhu akcí pro všechny členy rodiny, společně s FOR KIDS a FOR HORSE.

Více na www.for-pets.cz.

VELETRHY

Majitelé a chovatelé domácího zví- omáčkami. Pro psí, ale i koňské sporty bude mít připraveno vybavení společnost Man Mat. Novinkou se pochlubí spořectva se sejdou na 9. veletrhu lečnost Dogs and fun, která se návštěvníkům veletrhu předchovatelských potřeb pro domácí staví společnou kavárnou pro psy a jejich majitele. zvířata FOR PETS. Populární akce se koná ve dnech 4. až 7. dubna 2019 OD AGILITY PO KRÁLIČÍ HOP V rámci čtyřdenního zvířecího svátku v Letňanech bude v prostorách výstaviště PVA EXPO organizátory spolu s Nadací na ochranu zvířat připraven PRAHA v Letňanech. také bohatý doprovodný program. Chybět nebudou za-


Aktuální veletrhy & akce 9. VELETRH CHOVATELSKÝCH POTŘEB PRO DOMÁCÍ ZVÍŘATA

PetFood Forum USA 2019

For FOR Pets KIDS | AKTIV 55+ | FOR HORSE Souběžné veletrhy:

4.–7. dubna 2019 veletržní areál PVA Expo Praha, Česká republika for-pets.cz

29. dubna www.for-pets.cz

- 1. května 2019 Kansas City, Missouri, USA www.petfoodforumevents.com

4.–7. 4. 2019

VELETRHY

HLAVNÍ PARTNER VELETRHU

OFICIÁLNÍ VOZY

ExpoZooUA & AquaTerra

PETS+soubeh_18_210x297_partner.indd 1

Aquarama

31. května – 2. června 2019 Guanghzou Import & Export Pazhou Complex Kanton, Čína www.aquarama.com.cn

24.01.19 14:25

5.–7. dubna 2019 International Exhibition Center Kyjev, Ukrajina www.expozoo.com.ua

PetExpo Romania

12.–14. dubna 2019 Romexpo Exhibition Center Bukurešť, Rumunsko www.petexpo.ro

PetExpo Singapore 12.–14. dubna 2019 Singapore Expo Hall 7 Singapur petexposg.com

Zoomark

6.–9. května 2019 BolognaFiere Boloňa, Itálie www.zoomark.it

PLMA’s 2019 World of Hong Kong Houseware Fair Private Label 20.–23. dubna 2019 Convention and Exhibition Centre Hongkong, Čína event.hktdc.com/fair

21.–22. května 2019 RAI Exhibition Centre Amsterdam, Nizozemsko www.plmainternational.com

PetFood Forum Europe 2019

13. června 2019 Koelnmesse Kolín nad Rýnem, Německo www.petfoodforumevents.com

Superzoo

20.–22. srpna 2019 Mandalay Bay Las Vegas, USA superzoo.org

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, tel.: +420 739 665 826, inzerce: Irena Frindová, frindova@seznam.cz, tel.:+420 777 629 844, obrazové materiály: Adobe Stock, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, grafické zpracování: ARTEO, jazyková korektura: Jana Hrušková, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku, pod číslem MK ČR E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. On-line verze časopisu na www.issuu.com/PETmedia. Více informací na www.petmedia.cz

30 PETmedia 2-2019


ARTEO | PR servis, grafika, předtisková příprava | 739 665 826 | 777 629 844


Profile for PETmedia

PETmedia 2-2019  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

PETmedia 2-2019  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Profile for petmedia
Advertisement