Page 1

5-2013

20

hlodavci a jejich aktivity

24

retail očima velkoobchodu

30

design pro bytové kočky

10

MÓDA PRO CHLADNÉ MĚSÍCE

MAJITELÉ CHTĚJÍ SLADIT ŠATNÍK SVÉHO PSA S NEJNOVĚJŠÍMI TRENDY

kdo krmí klause?


2 PETmedia 5-2013


EDITORIAL Zcela náhodou jsem objevila fotografie vycpaných koček, myší, králíků, veverek a dalších zvířat, které mi doslova vyrazily dech. Vycpaná zvířata totiž byla naaranžována do bizarních scének z našeho lidského světa, takže například velká skupina koček, oblečených do šatů, seděla za stolem s čajovým servisem, talířky s dezerty, koláčky, dortíky a dalšími delikatesami. Celý ten výjev tak trochu připomínal Poslední večeři, přestože se jednalo o klasický britský čajový dýchánek. Každá z koček byla v jiném „pohybu“ a některým nechyběly ani takové detaily jako náušnice nebo korále. Další scénka zase představovala vesnickou školu, ve které kolem padesáti zajíců píše na břidlicové tabulky. Na jiném snímku byla vidět policejní razie do krysího doupěte, na dalším zase hrála morčata kriket... Všechno samozřejmě dotaženo do posledního detailu – jak jsem se dozvěděla, tak na „svatbě koťat“ mají vycpané kočky pod honosnými brokátovými šaty dokonce i nabírané kalhotky, které se tehdy nosily. Pro dnešního člověka je to každopádně lehce morbidní podívaná, přesto ve viktoriánské době byla podobná aranžmá velmi oblíbená. Jak jsem zjistila, jedná se o výjevy z Muzea kuriozit Waltera Pottera, které najdete v Bramberu v hrabství Sussex na jižním pobřeží Anglie. Tento anglický preparátor žil v 19. století a byl svými antropomorfní výjevy – dioramaty – doslova proslulý. Z Brightonu sem svého času jezdily speciální zájezdy a v Bramberu kvůli náporu zájemců o prohlídku originálních expozic dokonce muselo být rozšířeno nádraží. Když Potter v roce 1918 zemřel, jeho muzeum mělo ve svých sbírkách kolem deseti tisíc exemplářů. V roce 2003 byla sbírka vydražena za více než půl milionu liber. Jak je vidět, doba se sice stále mění, ale zájem o extravagantní věci zůstává... Ještě jen poznámka na závěr – Walter Potter údajně žádná zvířata pro své „živé obrazy“ záměrně nezabíjel. Jednalo se o kočky, psy a další domácí zvířata, která mu lidé sami přinášeli. Buď je hubili jako škůdce (například veverky nebo krysy) nebo lovili. Nesmíme zapomínat, že tehdy byly pravidelně zemědělci redukovány i vrhy koťat od koček z jejich farem. I v tomto se doba podstatně změnila – důkazem toho je silný a perspektivní obor, ve kterém se pohybujeme.

PETmedia 5-2013

3


3

10

32

20

10

PORTRÉT

24

Kdo krmí Klause?

Už Tomáš Baťa věděl, že když zaměstnancům umožní účast na zisku, zvýší to prosperitu. Podobným směrem se ubírá i akciová společnost Dibaq, jeden z největších tuzemských výrobců krmiv. „Myslím, že se mi podařilo docílit, že zaměstnanci se na firmu začínají dívat jako na celek. Uvědomili si, že i oni ovlivňují, zda budeme prosperovat,“ říká Ing. Petr Křivohlávek, MBA, generální ředitel společnosti.

Retailový byznys očima velkoobchodu

V rozhovoru s Martinem Grohem (CZanidis) se dočtete nejen to, že český trh chovatelských potřeb krásně dozrává. Majitelé obchodů se podle něj stávají reálnými manažery, kteří vědí, jak prodejny řídit. Těm obchodníkům, kteří chtějí, se více či méně daří, a ti, kteří to dělají jen ze setrvačnosti, nebo nemají dostatek motivace nebo času, to postupně zavírají nebo přinejlepším stagnují.

ROZHOVOR

18

ANKETA

29

Proměny českého maloobchodu

Několika profesionálům z oboru jsme položili otázku, jak se během několika posledních let změnil maloobchod chovatelských potřeb. Podle ing. Michala Kabelky (Dibaq) si dnes nejen konečný zákazník, ale i prodejce mnohem více všímá kvality zboží. Lenka Karafiátová (Tommi CZ) zase upozorňuje, že nejvýznamnějším faktorem jsou patrně e-shopy, které vytvářejí tlak na cenu (obzvlášť v kategorii krmiv).

Mazlíčci ve městě

Moderní doba přináší odklon člověka od přírody, se kterou byl po celá staletí úzce spjat. Lidé žijící ve městech se všemi civilizačními vymoženostmi přestávají podléhat přirozeným biologickým rytmům, není pro ně tak důležité například ani střídání ročních období. Možná právě proto si dnes tolik rodin pořizuje domů živé zvíře, které jim má nahradit to, o co přicházejí současným stylem života.

4 PETmedia 5-2013

ZOOM


30

ZE SVĚTA

Vše pro bytové kočky

Kočky v bytě se dnes nemusí nudit. Naopak. Často jsou svými majiteli doslova hýčkány a mají k dispozici prolézačky, šplhadla, důmyslné úkryty, pelíšky – někdy je to přímo „kočičí bytová architektura“. Objevují se i neotřelá řešení, jako například „Upcycled“ – vysloužilé monitory Apple, které jsou svými elegantními tvary předurčeny stát se kočičími pelechy, jež upoutají na první pohled.

32 AKVA

Optimální kvalita vody v akváriu

Ryby potřebují v závislosti na biotopu stejné vlastnosti vody. Cítí se pak dobře a zpravidla žijí déle než v přírodě. Důležité je uzpůsobit životní prostor a vodu tak, jak jsou ryby zvyklé z přírody. Jestliže akvárium obývají ryby ze stejného přírodního prostředí, lze vlastnosti vody dobře nastavit. Jestliže slučujete ryby z různých vod, vyplývají z toho někdy velmi rozdílné požadavky na hodnoty vody.

5-2013 P E T M E D I A

30

6

TREND

Psí móda 2013/2014

Móda pro psy dnes není jen okrajovou záležitostí. V každoročně aktualizované nabídce předních značek „dog couture“ najdete v podstatě veškeré oblečení a doplňky, které by pes kdy mohl potřebovat – od stylových kabátů, luxusních společenských a extravagantních doplňků, přes psí pyžama až po mimořádně propracované obojky.

PETmedia 5-2013

5


TREND

HUMANIZACE & PSÍ MÓDA FOTO Dog Gone Smart, Kiki Hamann, Urban Pup, Paul Frank/Heads Up For Tails, Chilly Dog, Anthony Rubio

Podle nové studie prezentované na výroční schůzi americké sociologické společnosti lidé cítí více empatie ke psům a dětem vystaveným týrání a jinému způsobu zneužívání než k jiným dospělým, které trpěli podobně. Proč? Odborníci vysvětlují, že je to tím, že ke psům máme podobnou míru zodpovědnosti, co se týče zabezpečení jejich zdraví a pohody, jako k dětem. Většina z nás tráví více času zkoumáním složení psího krmiva než našeho vlastního jídla. A co víc, technologie původně určené pro věci lidské potřeby se uplatňují i v chovatelském průmyslu ve snaze najít co nejlepší řešení pro domácí mazlíčky. Právě nejmodernější technologie tam totiž novinkám zaručují úspěch. U psí módy a pelechů jsou to například nanotechnologie, na obrázku v záhlaví článku je parka Aspen značky Dog Gone Smart, která využívá Repelz It™ Nanoprotection.

6 PETmedia 5-2013


TREND

NEJEN PRO CHLADNÉ MĚSÍCE U módy se humanizace psů ukazuje v celé své kráse. Ve skutečnosti totiž potřebuje oblečení jen velice málo psů. Jejich srst je v zimě zahřívá a v létě chladí. Přesto tržby za oblečky pro psy rok od roku rostou. Spotřebitelé pro své mazlíčky požadují totéž, co se prosazuje v lidském oděvním průmyslu. Psí bundy musí být stylové a držet krok s lidskými módní trendy v oblasti barev, materiálů a doplňků. Stejně jako v lidském oděvním průmyslu, spotřebitelé chtějí vidět každý rok nové styly, aby mohli obnovovat v souladu s nejnovějšími módními trendy i šatník svého psa. Pes může klidně vypadat jako zdvořilý britský gentleman, třeba při procházce centrem města v krásném, měkkém manšestrovém kabátku s decentním límcem, který ho navíc ochrání před větrem a deštěm. Psí móda dnes není jen okrajovou záležitostí. V každoročně aktualizované nabídce předních značek „dog couture“ najdete v podstatě veškeré oblečení a doplňky, které by pes kdy mohl potřebovat – od stylových kabátů, luxusních společenských šatů, extravagantních doplňků, přes psí pyžama až po mimořádně propracované obojky s vodítky. NOVÉ STYLY PRO PODZIM A ZIMU 2013/2014 Ulice měst ovládne temná romance, která si zakládá na krajce, transparentních materiálech a nápadných límcích. Renesanci zažije také styl baroko, který se inspiruje vitrážemi, upoutá skleněnými knoflíky a lemy podobnými rámům obrazů. Podzimní móda inspirovaná sedmdesátými léty je poněkud divoká. Typické pro ni jsou pestrobarevné potisky (včetně orientálních květinových motivů), geometrické tvary, odvážné vzájemné kombinace potisků. Srdíčka, hvězdičky, ale i oblíbený Bambi a další postavičky od Walta Disneye, nebo třeba opičák Paula Franka. Venkovský a přitom vysoce sofistikovaný skotský styl vrátí do módy kostku a hrubé huňaté kabáty, tvíd a eleganci, zatímco v rebelském, až punkově laděném stylu se prosadí spíše mužsky vyhlížející kousky, ale i kůže a cvočky. Jedním z top trendů bude každopádně inspirace dávnou minulostí (viktoriánskou érou, obdobím baroka) ve spojení s moderními prvky. Mezi barvami podzimu bude vládnout bílá, černá, oranžová, zlatá, fialová, ale hlavně krvavě červená, granátová, smaragdově zelená, safírově modrá, pastelově modrá a pastelově růžová. K tomu všemu přidejte spousty ozdob a dekorací, čeká nás sezona šperků. Na vlně zájmu jsou drahokamy i polodrahokamy. Do módy se opět vrací samet a svetry by se měly co nejvíce podobat těm doma upleteným.

PETmedia 5-2013

7


TREND

FUNKČNÍ MÓDA PRO PSY

ČEŠI A LUXUS Móda pro psy se u nás postupně prosazuje přesto, že hodně kousků patří spíše do kategorie luxusního zboží. Říká se, že u Čechů se luxus projevuje hlavně ve spotřebním zboží, ale chybí v trvalých hodnotách a prožitcích. Zatím si ho ještě příliš neumíme dopřát v péči o sebe sama, o vlastní osobnost. Také se u nás těžce prosazují české značky, stále je v nás uložen pocit, že to, co je české, není dost dobré. Mnohem ochotněji akceptujeme zboží velkých globálních firem, než tuzemské produkty. Aby se česká značka stala symbolem luxusu, to je až na výjimky zatím téměř nemožné. Člověk však svému zvířeti často dopřeje více, než je ochoten dopřát sobě, a to včetně doplňků nebo třeba zdravotní péče. Pro mnohé výrobce a distributory je proto segment psí módy velkou výzvou. Praktické kousky psího šatníku v podobě pláštěnek, mikin, triček, bund a kabátků tak nacházejí své místo v každém dobře zásobeném petshopu a v sezoně mají potenciál, který se rok od roku zvyšuje.

8 PETmedia 5-2013

Oblečení pro psy není dnes jen módní záležitostí nebo rozmarem, ale zejména v zimním období je vhodně zvolené oblečení pro psa funkční a účelová záležitost, která psům pomáhá, což potvrzují i veterinární lékaři. Nachladnout může každý pes, nejenom krátkosrstý. Kromě psů, kteří jsou celoročně venku a plemen typu severský husky či malamut, je oblečení vhodné pro každé plemeno, a pro štěňata a seniory je takřka nezbytností. Psi, kteří většinu života tráví ve vytápěném bytě, nejsou tak odolní a jejich organismus se s teplotními nárazy během zimního venčení nedokáže účinně vyrovnat. Prochladlý pes je pak náchylnější k nejrůznějším nemocem a nákazám, a hrozí mu tak různě závažné zdravotní problémy. Dá se říci, že ideální šatník pro psa by měl obsahovat alespoň tři oblečky – svetřík, nepromokavou bundu a kombinézu na zimu. Každé plemeno má však jinak stavěné tělo, a tudíž i jiné nároky. Jinou výbavu potřebuje roční chrt sportovec a jinou jedenáctiletý knírač. Výběr správného oblečení ovlivní samozřejmě i účel – zda je určeno pro procházku v dešti či v mrazu, sport v přírodě nebo krátkou vycházku ve městě. S tím vším, samozřejmě mimo sledování módních trendů, počítali návrháři oblečení pro psy od Tommi, kteří vytvořili ucelenou kolekci oblečků Doggies Fashion Line. Rozhodujícím hlediskem při vytváření návrhů byla funkčnost použitých materiálů. V kolekci jsou použity membránové materiály, tedy stejné materiály jako u sportovního outdoorového oblečení pro lidi. Jednoznačným hitem se stalo softshellové oblečení Windy. Softshell je materiálem „nové generace“. Je prodyšný, nepromokavý, větru vzdorný, pružný a pro psy více komfortní než dříve používaný Gore-Tex. Návrháři neustále reagují na podněty chovatelů a upravují podle nich i stávající modely. S novou zásilkou bude například model Atlet upraven tak, aby se lépe a snadněji oblékal, a model Windy s upraveným střihem na bocích lépe „padne“. V kolekci Doggies Fashion Line najdete pouze funkční modely, které jsou maximálně pohodlné, pejskům nijak neškodí a nevydávají žádné zvuky (např. nešustí). Široká nabídka velikostí uspokojí i obří plemena, např. model Derby je nabízen i ve velikosti 85 cm. Kvalitní modely kolekce Doggies Fashion Line jdou ruku v ruce s kvalitním servisem a rychlými dodávkami ze strany distributora Tommi CZ, což obchodníkům zaručuje flexibilní doručení bez nutnosti velkých skladových zásob.


Inka

Fit For Trip

Derby

Pet's Party Time

Aviator

Taurus

praktické funkční modely

Windy

kvalitní outdoorové materiály

v XXS až XXL velikostech

Polar

Andora

Montana

Tommi CZ s.r.o. www.tommiland.cz

Kaprun Winea


PORTRÉT

KDO KRMÍ KLAUSE A VELBLOUDY KATARSKÉHO PRINCE? TEXT Marcela Vaškovicová FOTO archiv Petra Křivohlávka

Za úspěšnými firmami téměř vždy stojí silné osobnosti. Už Tomáš Baťa věděl, že když zaměstnancům umožní účast na zisku, zvýší to prosperitu. Demokratický styl řízení prosazoval například i Bill Gates nebo Akio Morita. Podobným směrem se ubírá i akciová společnost Dibaq, jeden z největších tuzemských výrobců krmiv. „Myslím, že se mi podařilo docílit, že zaměstnanci se na firmu začínají dívat jako na celek. Uvědomili si, že i oni ovlivňují, jestli budeme prosperovat,“ říká Ing. Petr Křivohlávek, MBA, generální ředitel společnosti. Když jsme si spolu povídali v pražské kavárně Slavia, překvapil mě nejen svým vyzrálým, optimistickým a koncepčním pohledem na svět, ale také schopností naslouchat. Má mimořádný nadhled, ale navíc i schopnost vytvářet a usměrňovat energii. Napadlo mě, že musí být radost pro něj pracovat. Jaký je příběh Dibaqu? Jak to vlastně všechno začalo? Ten příběh je takový, že Zdeněk Štěpánek, zakladatel firmy, v roce 1991 získal v restituci hospodářství, které patřilo jeho dědečkovi. Původně

10 PETmedia 5-2013

začal s chovem ovcí a prasat a jeho prvotním záměrem a vizí byl šlechtitelský chov, pro který si začal vyrábět vlastní krmivo. A protože jeho chov vypadal dobře a dařilo se mu, začali to krmení kupovat i jeho obchodní

partneři z okolí, takže nakonec rozjel klasickou výrobu. Vzhledem k tomu, že zemědělství bylo víceméně na okraji společnosti, hledal nějakou cestu, jak firmu stabilizovat, a rozhodl se pustit do výroby kvalitního pet


Klaus? Mám samozřejmě na mysli hnědáka, který si letos na Velké pardubické doběhl pro krásné třetí místo, což nám udělalo velkou radost. (směje se) Jaká byla vaše cesta do čela firmy? Víceméně to byla náhoda. Tuším někdy v roce 2003 jsme se se Zdeňkem začali bavit o tom, že bych do firmy nastoupil jako výrobní technik. Začal jsem pro něj zpracovávat analýzy a během diskusí mi jednoho dne řekl: „Chci tě jako ředitele výroby, ber nebo nech být.“ Já jsem tehdy souhlasil, a až doma mi došlo, k čemu jsem se upsal. Léta jsem pracoval jako výrobní ředitel a dá se říct, že to byl právě Zdeněk Štěpánek, kdo ze mě udělal manažera, jakým jsem. Také díky tomu ve firmě zůstává zachován stále podobný duch, přestože jsem v pořadí už třetím generálním ředitelem. Do funkce jste nastoupil v roce 2011, právě v době největší krize, což určitě nebylo jednoduché... Nebylo. Stalo se to, že jsme měli nasmlouvané dodávky krmiv obchodním partnerům včetně cen a v té době vzrostla cena surovin zhruba o sto procent. Byla to obtížná situace a v podstatě šlo především o to, jak přežít. Moje postavení nebylo lehké, přišel jsem na pozici po ředitelce, kterou měli všichni moc rádi, a musel jsem začít redukovat náklady a hledat cestu, jak z toho všeho ven, což se nám nakonec podařilo. Faktem je, že

celý tým si uvědomil vážnost situace a všichni mi v tom hodně pomáhali. V souvislosti s důsledky ekonomické krize bývá často zmiňováno Španělsko, kde sídlí vaše mateřská firma, ale zároveň je pet food uváděn jako jeden z mála krizeodolných oborů. Jaká je aktuální situace? Naše mateřská společnost byla primárně zaměřena na výrobu privátních značek a dodávky do řetězců. Dlouhou dobu to byl stabilní obchod, ale když nastala krize a do toho se změnily ceny surovin, tak je dlouhodobé kontrakty sice s obrovskými obraty, ale s nízkou marží málem zničily. Aby se naše matka ze vztahů s obchodními řetězci vyvázala, vstoupila do dobrovolné insolvence. Toto kritické období ustála a dnes už opět funguje, říkají si „Nový Dibaq“. A pokud jde o krizi obecně, tak když se na to dívám s odstupem, ani nevím, jestli současný stav nazývat krizí. Nazval bych ho spíš transformací, přijde mi, že systém potřeboval přeuspořádat. Není prostě možné, aby všechny firmy donekonečna meziročně rostly o pět procent. Pak se stane, že je to za cenu, že roste obrat, ale neroste profit. Že se roste snižováním cen, kvality a životnosti výrobků. A nesmyslnou spotřebou... Kolik máte zaměstnanců? Kolem sto dvaceti. Zdeněk Štěpánek se dnes věnuje koučinku a školí špičkové manažery. Co jste se od něj naučil? Řekl bych, že po tom všem, co jsem vystudoval, jsem se od Zdeňka naučil především vést firmu logickým sedláckým uvažováním a selským rozumem. Upřímně řečeno u sebe začínám identifikovat všechny ty vlastnosti, které jsem na něm nesnášel. (smích) Další věcí, kterou mi dal a která mi zůstala, je to, že se bavil s každým. Jeho způsob managementu byl ovlivněn tím, že znal problematiku

napříč celou firmou. Což je pozitivní v tom smyslu, že lidé na nejnižší úrovni mohou mít informace přímo od generálního ředitele a naopak. Co jste naopak vy vnesl do firmy nového? Myslím, že se mi podařilo docílit, že zaměstnanci se na firmu začínají dívat jako na celek. Vytvořili jsme takový projekt, kdy jsme všechny pozvali na dvoudenní workshop, ale protože se nevejdeme do žádného školicího centra, rozdělili jsme se do šesti skupin s tím, že každá skupina zahrnovala celofiremní linku počínaje dělníky z výroby, přes účtárnu až po členy top managementu. Díky tomuto workshopu si lidé uvědomili, jakým způsobem ovlivňují chod celé firmy - co se podaří, zda budeme prosperovat atd. Mělo to v praxi nějaký efekt? Celý ten projekt nás stál přibližně půl milionu, dokonce jsme na něj získali i dotaci od EU, a dnes mohu říct, že už nám ti lidé přinesli dva a půl milionu zpátky. Jeden zaměstnanec nás například upozornil, byť to nebylo jeho denní pracovní náplní, že jezdíme špatně závozové linky, a dohodli jsme se, že to zanalyzuje. Nabídli jsme mu jedno procento z roční úspory, díky němu jsme úplně předělali distribuční systém a opravdu jsme ušetřili. Projekt nezpůsobil žádný převrat, jsou to spíše takové střípky, které nás posouvají dopředu... Jak vnímáte konkurenci? Jestli mám být upřímný, nejlepší by bylo, kdybychom žádnou neměli. (směje se) Kdybych to měl charakterizovat, tak řeknu, že pozitivně vnímám zdravou konkurenci. Mám samozřejmě na mysli tuzemské výrobce krmiv. Pak se na trhu pohybuje spousta dovozců, které bych označil za seriózní konkurenty, ale pak je na trhu taky spousta firem, které k nám přivezou nebo si nechají vyrobit nějakou značku, se kterou tak rok dva obchodují,

PETmedia 5-2013

11

PORTRÉT

foodu. Tak se začala psát historie dnešního Dibaqu. Zdeněk založil také chovnou stanici, nebo tenkrát vlastně ještě testační centrum, a dostihovou stáj. Protože byl srdcem zemědělec, díval se na to tak, že sedlák bez koní není sedlák. Firma se tak postupně stala jedním z nejprestižnějších dodavatelů krmiv do dostihových stájí. V této souvislosti se musím pochlubit, že také Klaus je krmený naším krmivem.


Češi v sobě bohužel mají nějak chybně zakódované to, že apriori věří západní značce a brání se něčemu, co vzniklo tady.

PORTRÉT

a pak skončí. V horším případě krmivo nakonec prodají za nesmyslné ceny, jenom aby se ho zbavili. Je těžké přijít na tuzemský trh s něčím novým? Není, těžké je něco skutečně nového vymyslet. Silný konkurenční boj se v současné době odehrává výrazně více na obalech krmiva než v rámci obsahu. Když se pak na ty obaly podíváte, zjistíte, že každý vymýšlí nejrůznější benefity s jediným cílem: zaujmout zákazníka. Z výživářského pohledu pak dost často vlastní složení granulí ztrácí smysl. A jak je tomu u vás? My stavíme na kvalitních surovinách a skutečně čerstvém mase. Je pro nás primární, aby krmivo fungovalo jako celek. Má vůbec majitel zvířete šanci se v tom nějak zorientovat, když na něj ze všech stran „útočí“ různá krmiva svými superlativy? Myslím, že se v tom nemůže vyznat. Podle mě existuje část zákazníků, kteří se v tom ani vyznat nepotřebují, protože jim zaleží jen na ceně, druhá část zákazníků ale vědět chce. A právě tato druhá skupina jsou zákazníci, na které cílíme. Dá se odhadnout, jak velká je ta skupina zákazníků, kteří stojí o informace? Za vše hovoří fakt, že masa obratu se v České republice odehrává v řetězcích. Takže si myslím, že zájem vědět má odhadem asi dvacet procent zákazníků. Ze špatné stravy vznikají zdravotní problémy. Často se nám stává, že se chovatelé vracejí k našemu Fitminu právě proto,

12 PETmedia 5-2013

že jiná nebo levnější značka způsobila jejich psovi nebo kočce zdravotní problémy. Spousta případů tak funguje, koneckonců ani já se ke svému tělu nechovám nejlíp – nepravidelně jím, málo spím – a kdybych měl problém, tak vím, kde hledat příčinu. Stejně tak to ví většina chovatelů. Myslíte, že přibývá těch, kteří chtějí vědět? Ta skupina určitě roste, což nás těší a snažíme se to podporovat. Řekl bych, že Češi v sobě mají nějak zakódované to, že apriori věří západní značce a brání se něčemu, co vzniklo tady. Jak se říká – doma není nikdo prorokem. Ale situace se zlepšuje. Kuriózní je, že spousta z nás víc dbá o své okolí než sama o sebe. Takže hodně chovatelů řeší stravu svého zvířete víc než to, co sami obědvají. V pozadí toho se skrývá odpovědnost za tvora, který je členem rodiny. Dnes je vztah ke zvířeti často až povýšený na lidský vztah – zvíře v rodině často supluje dítě nebo osamělému člověku zase partnera. Také mě někdy takové otázky napadají. Například když vidím balenou vodu pro hlodavce, která se dováží z Francie, a mnoho dalších produktů... Jak jste se ptala, jestli je možné přijít na trh ještě s něčím novým, tak musím říct, že konkurence se opravdu vyostřila – to vidíte třeba už na tom, že když koupíte tři produkty, čtvrtý dostanete zdarma. Už to je známkou toho, že firmy prodávají obtížněji. Na druhou stranu je fakt, že už dávno nepřišel nikdo s nějakou opravdu převratnou novinkou. A je tady ještě vůbec prostor pro nějaké převratné novinky? Třeba

o pet foodu se obrazně říká, že je na vysokém stupni evoluce, na rozdíl od lidské stravy, která je někde v době kamenné... Výživařina je dnes opravdu kvalitní a natolik standardní, až je to trošičku nuda. Když vezmete lidskou stravu, tak někde je třeba salát křehčí, někde zase rajče aromatičtější, maso šťavnatější... To je pro mě zajímavé. Myslím si, že prostor tady ještě je a že vývoj krmiv zdaleka neskončil. Můžete to trochu nastínit? Máte na mysli něco zásadního nebo jen nuance ve stylu třeba španělské sušené šunky z černých prasat, která voní po žaludech? Myslím, že pet food se začne ubírat k ještě větší pestrosti. Ale kdybych přesně věděl, jaký ten trend bude, tak to začneme dělat už dnes. Příkladem, který mohu nastínit, jsou například měkké granule, které jsou pro zvíře chutnější, šťavnatější a celkově atraktivnější. Speciální krmiva jsme ale schopni prodat spíš než u nás třeba ve Francii. Snadněji prodáváme v Rusku a dokonce i v arabských zemích a v západní Evropě než v Čechách. Tady je náročnější přesvědčit zákazníka a pak si ho ještě udržet, protože podléhá dalším tlakům. Jak se z vašeho úhlu pohledu liší český a slovenský trh? V Čechách máme velice dobře vybudovanou pozici se super prémiovým krmivem, ale na Slovensku je podle našich zkušeností horší kupní síla a mnohem výraznější poptávka po levnějších krmivech, což je samozřejmě dáno mírou zaměstnanosti a životní úrovní. Kromě Slovenska máte pobočku ještě v Polsku – jaká jsou specifika tamního trhu? Musím se přiznat, že Polsko začínám mít opravdu rád. Především je to čtyřikrát větší trh, takže nabízí ohromný potenciál. Z našeho pohledu polskému


Pokud se velká část boje odehrává na obale, jaké benefity tam zdůrazňujete? K našim benefitům každopádně patří čerstvé maso, čerstvost surovin a průhlednost receptury. Důležité je, aby maso bylo opravdu maso, protože někdy se na krmivech uvádí, že to je dehydrované maso, což je prakticky pouze synonymum pro moučku. Hodně také pracujeme s přírodními antioxidanty, prebiotiky, organicky vázanými stopovými prvky nebo s bylinami. Průhlednost receptury a pravdivost údajů na našich obalech je pro nás také velice důležitá, záleží nám na tom, aby naši zákaznici skutečně věděli, čím krmí. Zákazníka totiž vnímáme jako našeho partnera – když bude spokojený on, budeme spokojení i my. Je pravda, že někdy můžeme i na ceduli v řeznictví vidět poněkud paradoxně „upřímný“ nápis „špekáčky z masa“ a vedle toho jen „špekáčky“, což nezasvěceného člověka může zarazit... Na vině této situace jsou řetězce, které příliš tlačily na cenu, a teď můžeme vidět výsledek. Na druhou stranu faktem zůstává, že pouze reagovali na poptávku zákazníka. Dnes stále častěji vidíme, že někteří lidé mají svého řezníka nebo uzenáře, který to dělá poctivě a kterému věří. Naše firma má výhodu v tom, že v ní vždy pracovali lidé, kteří se zabývali výživou, a stále se tam spojuje to, že se sice držíme trendů, ale zároveň to má logiku a smysl. Jak už jsem zmínil, na některých produktech totiž můžeme vidět spoustu benefitů, které ale žádný smysl nedávají.

Pokud vím, tak i vy máte doma několik zvířat... Máme devítiletého bullmastifa, dvě fenky německého ovčáka, rybičku bojovnici pestrou a koně. Ani nevím, u kterého z nich začít... Jak třeba nejraději trávíte čas společně se psy? Ten bullmastif se jmenuje Archibald, ale říkáme mu Arči, a je to takové zvíře celé naší rodiny, zatímco s fenečkami Yassy a Xandy se věnuji spíš sportovní kynologii, kterou se zabývám už od dětství. Jejich matka několikrát vyhrála národní klubovou výstavu německých ovčáků a myslím, že jedna z našich fenek se po ní docela povedla. Koně jste chtěl vy nebo děti? Pořídili jsme si ho na můj popud, ale ke koním nás původně přivedla dcera. Nakazila tím mě, manželku i syna, a ji samotnou to nakonec přestalo bavit. Kobylka se nám hned za dva měsíce nešťastnou náhodou ve stáji vážně poranila. Zpočátku to vypadalo hodně špatně, ale měli jsme štěstí jednak na veterinářku, a jednak i ta kobylka to všechno dobře psychicky zvládala. Dnes mám takový pocit, že nám to všechno vrací a je to radost. A pro mě ohromná relaxace.

Všechny problémy mají v životě nějaký smysl, ale často na to přijdeme až později. Taky se na život tak dívám a vždycky, když už nevím co a jak, tak si říkám, že se mi to jednou musí vrátit. Vždycky se snažím k problémům přistupovat s pokorou a trpělivostí a nějak je překonat... Slyšela jsem, že jste také dvorními dodavatelem krmiv pro velbloudy katarského prince. To je poněkud kuriózní, ale zároveň velmi prestižní zakázka. Jak jste ji získali? V arabských zemích jsme poměrně známí s našimi krmivy pro koně a při jednom jednání nás oslovili lidé z princova týmu, který se zabývá chovem velbloudů, což je tam velké hobby, jestli bychom jim byli schopni připravit nejen výživu, ale celý systém výživy pro sportovní dromedáry. Prvním problémem bylo, že u nás není kde takové krmení otestovat, takže jsme se nakonec domluvili se zoologickou zahradou. Taky jsme recepturu museli zvládnout tak, aby se to na tom zvířeti skutečně projevilo. První dodávka byla jen jedna paleta krmiva, kterou jsme posílali letadlem asi za šedesát tisíc, takže ta doprava byla dražší než to krmivo, poté ji ještě jednou zopakovali, a pak už si objednali šest kontejnerů. Probíhalo to tak, že na testování krmiva vyčlenili tři dromedáry

PETmedia 5-2013

13

PORTRÉT

zákazníkovi záleží na tom, čím krmí, a má rád značky. Polský trh klade větší důraz na marketing a více preferuje vnější vzhled produktu. Zaměřujeme se tam skutečně na náše prémiové produkty a super prémiový výživový program a s nějakým levným zbožím v Polsku neztrácíme čas.


Rusové mají ten postoj, že jestli jim má dodavatel dodávat kvalitní věci, tak oni mu musí nechat prostor, aby mohl žít. Je nutné dát vydělat všem – těm před vámi i za vámi. Náš ruský obchodní partner dokonce rád platí daně, protože stát je podporuje.

s tím, že pokud se jim bude dařit, tak se pro naše krmivo rozhodnou. Dva z nich pak vyhráli v jejich šampionátu, čímž úplně odpadla diskuse o cenách. Jak se obchoduje v arabských zemích? A jak se uzavírá obchod s princem? V arabském světě se můžete splést jen jednou, když se vám něco nepovede, cesta je pak už zavřená. Na první jednání s princem naši lidé čekali týden, a když už to chtěli vzdát a odletět, přišel člověk z jeho realizačního týmu a řekl, ať nikam nejezdí, že se s nimi princ chce setkat. Tak museli zase zrušit letenku a všechno přeorganizovat. Navíc se na to jednání vypravili v oblecích a s notebooky a ono k jejich nesmírnému překvapení probíhalo u stanu v poušti. Na druhou stranu pak ale kolegové mluvili o tom, že to jednání bylo neuvěřitelně příjemné, obohacující a inspirující. Jednání s velice vzdělaným člověkem, a nejen o obchodě, ale i o kultuře a hlubších hodnotách života. Říká se, že Arabové mají zcela jiný přístup k obchodu... Pokud mohu soudit z podobných jednání například v Jordánsku, tak to často probíhá tak, že postupně roste napětí, všechno graduje, trvá to třeba i tři dny, kdy oni to jednání neustále přerušují třeba jídlem, ale když se to pak povede, tak je to obrovská úleva a všechna nervozita opadne. Myslím si, že k obchodování mají úplně jiný přístup – je to pro ně tak trochu zábava, radost a seberealizace. Stalo se nám, že jsme ani nepoznali, že už to dopadlo v náš prospěch, ani to nebylo vyřčeno a přesto ta zakázka byla naše. Prostě nám poděkovali za příjemné jednání a to, že obchod je uzavřen, jsme pochopili až při řešení formalit.

14 PETmedia 5-2013

Arabové, které jsem poznal, mají úplně jinou úroveň společenské odpovědnosti a jiný přístup k majetku, jehož část zůstává rodu, a pokud se třeba někomu z rodiny nedaří, má ho jako takovou jistotu, aby mohl získat prestižní vzdělání a podobně. Jejich názor je takový, že nejlepší investice je do budoucna, tedy do dětí a do vzdělání. Co vám takové poznání přináší? Dává vám něco jiný pohled na svět? Je to pro mě velmi obohacující a poznávám, že v principu je každá kultura dobrá, jen je potřeba jí porozumět. Také se mi velmi líbí, jak se obchoduje v Rusku. Chtějí prvotřídní kvalitu, na rovinu vám řeknou, jakou potřebují marži a za kvalitní produkt a služby jsou ochotní zaplatit. Zatímco my jsme se tady v Čechách systémem slev a cenových válek dostali do podivného režimu. Ano, tady to je bohužel naopak. Pak končíme na párkách ze sóji. To by asi ještě nebylo to nejhorší, ale tady ta zrada spočívá v tom, že si kupujete něco jiného, než chcete. Aby ten dodavatelský řetězec byl čistý, je nutné dát vydělat všem – těm před vámi i těm za vámi. Jakmile začnete partnery příliš tlačit do kouta, tak z toho nemusí být nic dobrého. To je logické. Čím vám stát nejvíc komplikuje život? Bude to znít divně, ale paradoxně dotacemi a nerovnými podmínkami v rámci EU. Pokud vím, tak jste také nějaké dotace využili... Rád bych se jich vzdal, pokud by se zrušily všechny. Dotace nabourávají trh, nejsou pak pro všechny jednotné podmínky. Je to také o tom, kdo si

k nim umí pomoct. Kuriózně podnikáme v Čechách v době, kdy stát dotuje zemědělce, kteří produkují dotované suroviny, třeba obilí, ale ono se pak všechno nespotřebuje a spálí se v dotovaných bioplynových stanicích, což nám zvýší cenu obilí o sto procent. Funguje tady určitý systém, který je tvrdší než třeba v Polsku, takže pro nás by bylo jednodušší vyrábět tam a do Čech dovážet hotové produkty. Podporu ze strany státu naprosto necítíme. Máte vlastní chovnou stanici border kolií. Jaké to má výhody? Pro borderky jsme se rozhodli proto, že jsou to takoví psi s úsměvem na tváři. Vlastní chov nám dává možnost si rychle otestovat například chutnost našeho krmiva oproti konkurenčnímu, ale zároveň můžeme také sledovat dlouhodobý vliv našich krmiv na stav zvířete, protože v chovu máme psy od štěňat až po seniory. Například jeden z našich psů má už 12 let a i díky Fitminu je stále ve výborné kondici. I v tomto věku se nejen účastní, ale také vyhrává sportovní soutěže. Druhou stranou mince je to, že jsme kolem našich aktivit vytvořili kynologický kroužek, a tak si našich psů mohou užít i děti, které svého vlastního psa třeba nemají. V čem je vaše firma jedinečná? Jsme zvláštní v tom, že spousta lidí u nás vyrostla do velkých pozic. Když dnes vybíráme zaměstnance, tak mimo jiné podle toho, jestli mají potenciál dalšího růstu. Konkurenční výhodu stavíme na tom, že si spoustu technologií vyvíjíme sami prostřednictvím naší dceřiné společnosti. Právě teď si hrajeme s vývojem zařízení, které by nám umožnilo vyrábět pochoutky. Podařilo se nám také docílit, že naši akcionáři chápou, že musíme investovat i do zaměstnanců a část dát zase zpět do dalšího rozvoje firmy. A mám pocit, že se nám v tom daří udržet rovnováhu.


ochrana kloubů posílení imunity fyzická zátěž

regenerace organismu zdravá srst

chuť k jídlu

Výživové doplňky

Výživové doplňky Fitmin dodávají potřebné látky v případech, kdy ani kompletní a vyvážené krmivo nemůže pokrýt specifické potřeby konkrétního psa. Doplňují vitamíny a stopové prvky, podporují přirozené procesy probíhající v těle. Preventivně předcházejí potížím, zmírňují jejich následky a zvyšují odolnost psů.

www.fitmin.cz


JSOU VÝŽIVOVÉ DOPLŇKY V DOBĚ KOMPLETNÍCH KRMIV ZAPOTŘEBÍ? Mnohé z nás jistě jako první myšlenka napadne, že kompletní krmiva jsou přece od toho, aby byla „kompletní“, takže není potřeba výživu psa čímkoli doplňovat. Co je ale zapotřebí si uvědomit je to, že kompletní krmiva jsou připravována pro standardní psí jedince. Každý pes je ale individuální a může mít specifické potřeby, které mohou souviset nejen s činnostmi, kterým se věnuje (sportovní zátěž, výstavy apod.), ale také s určitými životními situacemi (narození štěňat, léčba onemocnění, prevence kloubních potíží…). V takových případech je využití výživových doplňků více než vhodné. Pravděpodobně nejznámějšími výživovými doplňky jsou ty na podporu kloubů (mohou se podávat preventivně nebo jako podpora léčby onemocnění kloubů) nebo na podporu správné činnosti kůže a pro hezkou srst. Existuje ale celá řada dalších situací, kdy výživový doplněk může pomoci… vysoká fyzická zátěž Pro chovatele, kteří se svými psy intenzivně sportují nebo jinak fyzicky pracují. Tyto výživové doplňky podporují dosahování vysokého fyzického výkonu, a zároveň minimalizují vyčerpání psího organismu. Obsahují látky nezbytné pro ochranu svalových tkání před oxidativním stresem vyvolaným vysokým výkonem. regenerace organismu Pro chovatele, jejichž psi potřebují podpořit ochranné a regenerační funkce organismu. Ať je to v případě zvýšené toxické zátěže, ke které může dojít v souvislosti s onemocněním, léčbou antibiotiky či s chirurgickým zákrokem, nebo čistě preventivně pro aktivaci organismu po zimě na jaře a před zimou na podzim.

16 PETmedia 5-2013

chuť k jídlu Snad každému chovateli se již stalo, že ve výživě svého psa „spáchal“ v rámci dobré vůle nějaký ten „dietní zločin“, čímž svému parťákovi příliš nepomohl. Není nutné jen čekat, jak se s tím organismus psa sám vypořádá, stačí vybrat doplněk, který podpoří trávení, a zároveň napomůže regeneraci trávicího systému. Doplněk pomůže nejen v případě dietních chyb, ale také v době onemocnění trávicí soustavy nebo při nevolnostech. posílení imunity Imunitní systém je souhrn mechanismů, které se starají o zdraví organismu. Posílení imunity a zvýšení přirozené obranyschopnosti organismu je důležité zvláště u malých štěňat v období jejich odstavu. V dalších fázích života psa pak před vakcinací a v situacích, kdy je zvýšené riziko infekčních onemocnění (cestování soutěže, výstavy…). podpora laktace fen Narození štěňat je snad nejkrásnějším, ale zároveň nejnáročnějším obdobím v životě chovatele a samozřejmě i feny, která štěňata na svět přivedla. Pro fenu je toto období obzvlášť náročné, protože kojení štěňat z jejího organismu odčerpává mnohé živiny. Podporu mléčnosti, ale také obnovu kostí a obranyschopnosti organismu feny posilují výživové doplňky, které jsou určené právě pro kojící feny. Výživové doplňky Fitmin jsou zaměřeny na pokrytí široké škály specifických požadavků, se kterými se chovatel může u svého psa setkat. Nenahrazují léčbu nemocných psů, ale preventivně předcházejí potížím a chorobám určitého typu, zmírňují jejich následky a zvyšují odolnost psů. Zároveň jsou také pomocníkem veterinárního lékaře, který je může používat v rámci prevence nebo jako prostředek přirozené aktivace organismu.


Komplexní ochrana proti vnějším i vnitřním parazitům za příznivou cenu.

spot-on solution

fipronilum spot-on Přípravek pro nakapání na kůži pro psy a kočky.

Účinný proti blechám, klíšťatům a všenkám

LNT 08/2013, Czech Republic, 2013-I-V012A4.

www.fypryst.cz

Trojsložkové odčervovací tablety pro psy.

Účinné proti oblým i plochým červům. Přípravek Fypryst je vyhrazený veterinární léčivý přípravek s  účinnou látkou fipronilum, který je volně k dostání u veterinárních lékařů, v lékárnách nebo v obchodech s chovatelskými potřebami. Přípravek Dehinel plus je volně prodejný veterinární léčivý přípravek, který je volně k  dostání u veterinárních lékařů nebo v lékárnách. Před použitím obou přípravků si pečlivě pročtěte příbalový leták. Nepřetržitá veřejná informační služba: tel. /zázn./fax: +420 221 115 150, e-mail: info@krka.cz

Krka ČR, s.r.o. Sokolovská 79/192, 186 00 Praha 8 – Karlín, Tel.: +420 221 115 115, Fax: +420 221 115 116, www.krka.cz, info.cz@krka.biz

Invence a znalosti pro účinné a bezpečné výrobky nejvyšší kvality.


ANKETA

JAK SE ZMĚNIL MALOOBCHODNÍ PRODEJ CHOVATELSKÝCH POTŘEB V PRŮBĚHU NĚKOLIKA POSLEDNÍCH LET?

Lenka Karafiátová obchodní ředitelka Tommi CZ s.r.o.

Martin Groh obchodní ředitel CZ Anidis

Ing. Michal Kabelka obchodní a marketingový ředitel Dibaq a.s.

Ing. Ivan Koštýř jednatel Vzdělávací agentura

Řekla bych, že se maloobchod příliš nezměnil, spíše se vyvíjí jako vše v naší společnosti. Hlavním hybatelem je samozřejmě zákazník, jeho požadavky a očekávání. Zdrojem informací je v největší míře internet, zákazník získal větší přehled o cenovém rozpětí na trhu a vyžaduje stejně dobrou cenu jako na internetu. Vlivem „krize“, kterou vyvolávají v mysli lidí spíše média, než skutečný stav, se zvýšila citlivost na promoce a akce. Promoce „20 procent grátis“ ztratila opodstatnění, zákazník pod vlivem chování řetězců vyžaduje slevu 40 a více procent, aby byl ochoten nakoupit. Podle mého názoru jsou dnes zákazníci více vyprofilovaní – existuje skupina zaměřená na nejvýhodnější cenu, bez ohledu na kvalitu, a druhá, která akceptuje vyšší cenu, ale chce si vybrat, mít možnost porovnat s ostatními nabídkami. Pokud k tomu dostane službu, zázemí existující prodejny, kam se může vrátit, pak není cena tím nejdůležitějším faktorem. Prodej v e-shopech včetně veškerého servisu je patrně nejvýznamnějším faktorem měnícím způsob maloobchodního prodeje. Zvláště v kategorii krmiv tak vzniká tlak na cenu, z čehož může profitovat jedině spotřebitel, nikoli obchodník. Jak se zdá, mnoho obchodníků se nikdy nepoučí – budou svůj čas a peníze věnovat nadnárodní značce, která po ověření a zavedení produktu na nezávislém trhu začne prodávat paralelně v řetězcích, a obchodník je překvapen a zaskočen. Dá se předpokládat, že s avizovaným příchodem Amazonu se situace ještě zostří. Trh roste, poptávka je a bude. Kdo má zboží skladem, prodává dobře, byť za většího úsilí a nasazení. Bez přidané hodnoty, jakou jsou služby, poradenství nebo pozáruční servis, se prodeji přes internet konkuruje obtížně. Budoucnost vidím pozitivně, pracujeme ve skvělém oboru, který má potenciál.

Podle mého názoru je nejvíce vidět změna v tom smyslu, že se majitelé obchodů stávají reálnými manažery, kteří ví, jak prodejny řídit, aby byly úspěšné. A co víc - jsou už vidět i výsledky. Prodejny jsou na stále vyšší a vyšší profesionální úrovni jak svým vzhledem, tak skladbou sortimentu, který odpovídá potenciálu lokality, kde obchod funguje s ohledem na konkurenci v okolí. Je vidět, že obchodníci chápou důležitost odlišení se od hypermarketů. Rozjíždějí se vlastní lokální marketingové aktivity. Ale hlavně a především stávají se zdatnými v prodeji a umí prodávat i kvalitnější a dražší věci. V pet shopech potkávám stále více prodejců, kteří umí učit koncové zákazníky jak a co si vybírat vzhledem k jejich možnostem a potřebám. Díky tomu už není tolik vidět taková ta honba za co nejlevnějším produktem s pocitem, že nic dražšího prodat prostě nelze. Pochopili, že lze a že je to jen a jen na nich. A není to jen můj názor, ale i kolegů Belgie, kteří sem často jezdí.

Zákazníci dnes mnohem více přemýšlejí o tom, co koupí, takže pokud se v maloobchodě pro ně nedělá nic navíc a není tam zvýšená marketingová aktivita, projeví se to poklesem tržeb. Podle mě nastal posun i v tom smyslu, že maloobchodníci se začali specializovat na určité značky a nechtějí sortiment moc rozšiřovat. Jednoduše řečeno: drží si to, na co si zákazníka naučili, a samozřejmě je v tom výběru zohledněna i výše marže. Jsou také samostatnější a umí se o sebe postarat, takže není výjimečná situace, že si část zboží po malých dodávkách importují přímo ze zahraničí, např. z Číny. Posun nastal i v tom smyslu, že nejen konečný zákazník, ale i prodejce si všímá kvality, a je mnohem míň ochoten tolerovat nedostatky a pochybení ze strany dodavatele. Lze to pochopit, protože situace maloobchodníka není lehká, neboť byznys pet foodu se z velké části přesunul do retailových řetězců a cenová konkurence je pro ně špatná. Obchodníci dnes také mnohem více využívají všech prodejních kanálů a řada prodejen má i svůj internetový obchod, což dříve rozhodně nebylo běžné.

S narůstajícím zájmem občanů o zvířata zájmových chovů se mění i rozsah a kvalita maloobchodního prodeje. Narůstající sortiment je předmětem dalšího rozvoje jak drobných prodejen, tak i velkokapacitních obchodních řetězců, a právě zde je rozhodujícím faktorem přístup prodejce k zákazníkovi. Drobné prodejny chovatelských potřeb zákazníci vyhledávají především kvůli možnosti kvalitní komunikace s prodávajícím. Velkokapacitní prodejny sice nabízejí mnohem větší výběr zboží, ale odborný přístup k nakupujícím nebývá vždy na odpovídající úrovni. Nejvíce se tento rozdíl projevuje v prodejnách se zvířaty zájmových chovů, kde je vysoká odbornost prodavačů velmi důležitým předpokladem. Odborně zdatný prodavač, který plně ovládá prodávaný sortiment a současně dokáže zákazníkovi poradit se způsobem chovu prodávaného zvířátka, je velkým přínosem pro další příznivý rozvoj této mimořádně náročné činnosti. K získání odborné způsobilosti prodejců a prodavačů v této činnosti v oblasti chovatelství, péči o zvířata a využívání léčivých veterinárních přípravků pořádá odborné kurzy naše vzdělávací agentura v Kostelci nad Černými lesy.

18 PETmedia 5-2013


VĚRNOSTNÍ PROGRAM Superprémiová řada granulí pro psy - ORIGINÁL Z BELGIE

BENEFITY •Prodávejteprodukt,kterýnebude mítkaždáVašekonkurence= zákaznícibudoupronějchodit VÝHRADNĚkVám! •Odměňujtevěrnostsvých zákazníkůtím,coVásneobírá ozisk(například10.pytel zdarma). •Vytvořtesitěmitodárkypoptávku podalšíchrychloobrátkových produktech,jakojsoupamlsky, hračkyapodobně. •Vášzákazníknemusínakoupt několikpytlů,abydostalodměnu =můžejídostatklidněhned.

Koncoví zákazníci sbírají body, za které získají různě hodnotné dárky:

OBCHODNÍCI PRO ČR: VýchodPrahy,středníČechy,Karlovarský,Ústecký aLibereckýkraj|Petra Maršálková,725/015247, marsalkova@anidis.cz

KrajLiberecký,Královehradecký,PardubickýaVysočina Petr Rulíček,724/194245,rulicek@anidis.cz

KrajMoravskoslezský,Olomoucký,ZlínskýaJihomoravský ZápadPrahy,středníČechy,PlzeňskýaJihočeskýkraj Romana Martínková,725/022040,martinkova@anidis.cz Jiří Jahoda,602/588575,jahoda@anidis.cz


DESIGN

HLODAVCI A AKTIVITA Pro hlodavce a malé savce je důležitá především prostorná a bezpečná klec. Co se týče jejího zařízení, chovatel může naplno povolit uzdu fantazii, neboť hlodavci rádi tráví volný čas hrou a sportem. Nesmíme ovšem zapomínat na jejich bezpečnost, nikde nesmí být žádné ostré hrany, rohy či v případě dřevěných doplňků vyčnívající hřebíky. Všechno, co by mohlo spadnout, je nutné pořádně upevnit - to platí zvláště pro patra, běhací kola, žebříky, šplhací větve a další velké nebo těžké věci. Některé příbytky hlodavců připomínají doslova rozlehlé labyrinty a lapidária plné tunelů, chodeb a skrýší, ve kterých se dá dělat spousta báječných věcí.

AKTIVNÍ KOULE PRO KŘEČKY Dutá koule je ideální produkt pro malá domácí zvířata, dokáže jim poskytnout celé hodiny zábavy. Savic nebo také třeba IMAC dodávají koule vyrobené z kvalitního čirého plastu, takže je malého mazlíčka možné při dovádění pozorovat. Dohled nad zvířetem je v tomto případě doslova nutností, aby se nestalo, že se kutálející mazlíček ztratí někde mezi nábytkem, nebo i s koulí spadne ze schodů. Pokud by byl bez dozoru, mohl by se zranit. Koule je samozřejmě opatřena otvory, které zajišťují optimální přísun kyslíku.

KLECE S POČÍTADLEM OTÁČEK Některé klece pro křečky jsou dokonce vybaveny digitálními počítadly otáček integrovaných běhacích koulí (např. Astro Super od výrobce Liberta), které jsou umístěny v horní části. Můžete tak sledovat každodenní trénink domácího mazlíčka, aby byl stále fit a zdravý.

20 PETmedia 5-2013


ORIGINÁLNÍ PLASTOVÉ DOMKY

DESIGN

Savic nabízí pod příznačným názvem Sputnik originální plastový domeček pro hlodavce. Lze jej použít jako klasický domek, nebo jej zavěsit za mřížku klece. Svou velikostí je vhodný například pro myši, křečky či malého potkana. V sortimentu Savic najdete spoustu dalších originálních doplňků pro hlodavce a malé savce - plastové domky různých tvarů a zářivých barev nebo lehké moderní plastové přepravky, u nichž oceníte spoustu praktických detailů.

MODULÁRNÍ SYSTÉMY OD FERPLASTU Aktivní myšky a křečkové mohou vybít přebytečnou energii a udržovat se v kondici díky přídavné tělocvičně Gym od firmy Ferplast, kterou lze připojit k tunelům. Podobně lze připojit i další variabilní díly, jako kostku Cube nebo třeba modul Lab atd. Všechny výrobky značky Ferplast jsou vyrobeny v souladu se stávajícími bezpečnostními normami zemí EU. Plastové části výrobků Ferplast neobsahují chemická rozpouštědla ani fosfáty. Do ovzduší tak neuvolňují žádné škodlivé toxické látky a jsou zcela bezpečné pro zdraví zvířátek i jejich majitelů a v žádném případě neohrožují zdraví dětí.

DOBRÁ PODESTÝLKA JE DŮLEŽITÁ Ač se to nezdá, nevhodná podestýlka může napáchat mnoho škod. Ideální je bezprašná podestýlka, která neobsahuje žádné potenciálně nebezpečné chemické látky (včetně pryskyřic obsažených například ve dřevě) a nehrozí od ní ani poškození mechanické (není v ní nic tvrdého a ostrého, například třísky nebo pichlavé hobliny). Jinak se u zvířete mohou projevit kožní problémy, podráždění sliznic, záněty spojivek, podráždění horních cest dýchacích a další drobná poranění, ze kterých se mohou vyvinout závažnější potíže. Podestýlek je na trhu velké množství, důležitou vlastností také je, aby stelivo dobře absorbovalo vlhkost.

PETmedia 5-2013

21


ASAN ROZDÁVAL DÁRKY A VY JSTE BYLI U TOHO Trendem dnešní doby je narůstající obliba chovu malých hlodavců. Asan s tímto trendem drží krok. Přináší komfort, bezpečnost a hygienickou čistotu, což je jeden ze základních kamenů úspěchu, který se projevuje neustále rostoucím prodejem Asanu na českém i světovém trhu. Dalším je pak fungující marketingová podpora produktu. Hlavním spotřebitelem Asanu jsou rodiny s dětmi vlastnící zvířecího mazlíčka. Protože jsou u této cílové skupiny velmi oblíbené sběratelské akce a soutěže, připravili jsme na jaře hravou kampaň „Asan rozdává dárky“. V rámci této akce Asan rozdal více než 8000 figurek hlavních postav z filmu Ratatouille, 300 DVD tohoto filmu a také 200 kupónů na stelivo Asan Pet 14 l zdarma. Tyto dárky a výhry našli zákazníci chovatelských prodejen přímo v balení steliva Asan Pet 14 l. Do kampaně se zapojilo 460 obchodů, které jsme vybavili propagačními materiály k akci. Tím podpora této akce samozřejmě nekončila. Akci „Asan rozdává dárky“ předcházela a provázela ji rozsáhlá mediální kampaň v tisku, na rozhlasových stanicích, internetových portálech a chovatelských přehlídkách. Ta zahrnovala nejen klasickou formu inzerce, ale byla rovněž doprovázena zábavnými soutěžemi na těchto kanálech. O tom, že akce byla mimořádně úspěšná, svědčí nejenom 43% nárůst prodejů Asanu Pet 14 l v době trvání akce oproti běžnému období, ale zejména jen mírný pokles prodejů po jejím ukončení. Těší nás, že jsme dostáli svému příslibu obchodníkům – zvýšení poptávky po stelivu Asan Pet. Jsme si vědomi, že tohoto úspěchu jsme dosáhli i díky jim, a všem zapojeným obchodům si touto cestou dovolujeme za jejich spolupráci při této akci (zejména při směně výherních kuponů, které jsou platné do konce tohoto roku) poděkovat. Protože jsme dostali mnoho pozitivních ohlasů jak od Vás, obchodníků, tak od samotných spotřebitelů a médií, kde kampaň probíhala, nebyla tato forma podpory prodeje poslední. Již nyní připravujeme pro příští rok další zajímavé akce a kampaně, o kterých Vás budeme včas informovat. Váš Asan tým

22 PETmedia 5-2013


Proč Asan ? • Jedinečný produkt v kategorii prémiových steliv • Výrobek s mnoha prodejními argumenty a ochrannou známkou • Zvyšuje obrat a �m i zisk prodejny • Spotřebiteli žádané akce na podporu prodeje (dárky, soutěže, přeplňované balení) • Spokojený zákazník se k Vám vrací (až 93 % spokojených spotřebitelů dle www.heureka.cz) • Oslovuje dě� a mládež – Vaše budoucí nakupující zákazníky • Sponzorujeme klubové soutěže a výstavy • Pomůžeme s jeho zviditelněním v místě prodeje (wobblery, podlahové polepy, plakáty) • Podestýláme živá zvířata ve Vašich obchodech = inspirace spotřebitele ke koupi • Používání Asanu zvyšuje hygienický standart prodejny a spoří čas personálu věnovaný úklidu

www.asan.cz


RETAILOVÝ BYZNYS OČIMA VELKOOBCHODU

ROZHOVOR

TEXT Bc. Tereza Lahvičková ILUSTRACE Dreamstime

Na stránkách tohoto časopisu se již několikrát debatovalo o tom, jaký je stav českého maloobchodu s chovatelskými potřebami. Koneckonců, v aktuálním čísle je na proměny maloobchodu v posledních letech zaměřená i anketa. Když jsem se potkala s Martinem Grohem, obchodním ředitelem jednoho z důležitých hráčů na poli velkoobchodů, debata s ním mě zaujala natolik, že jsem si řekla, že by stálo za to rozebrat toto téma ještě jednou a s nadhledem někoho, kdo se setkává s různými obchodníky ze všech koutů země a český trh díky tomu vidí v širších souvislostech.

Vaše společnost prý patří k nejrychleji rostoucím na českém trhu, takže od vás asi neuslyším, že český pet food jde s prominutím do háje, jak jsem se dozvěděla od některých maloobchodníků…

24 PETmedia 5-2013

Ono to spolu úplně nemusí souviset – můžete růst na trhu, který v celkových výsledcích klesá. Ale ne, tohle ode mě určitě neuslyšíte. Podle mě český trh krásně dozrává. Těm obchodníkům, kteří chtějí, se

více či méně daří, ale daří! A ti, kteří to dělají jen ze setrvačnosti, nebo nemají dostatek touhy, času, chuti či jiných hnacích sil k úspěchu, to postupně zavírají nebo přinejlepším stagnují.


Co hypermarkety a jejich vliv? Ten vliv je velký – bohužel. Už mockrát jsem si říkal, jestli by nestálo za to dát se dohromady s našimi konkurenty a udělat nějakou osvětovou kampaň pro koncové spotřebitele, aby nenakupovali tyto produkty v hypermarketech, ale chodili do specializovaných prodejen, kde by se jim mělo dostat odborné rady, jak a čím krmit lépe. Bohužel stále zatím zůstává pouze u myšlenky. Každopádně hypermarkety budou mít velký vliv a o to víc se musí snažit majitelé pet shopů stát se atraktivnějšími pro koncového spotřebitele a hlavně umět ho dostat do své prodejny, aby jim dal přednost před hypermarketem. Snadno se řekne, hůř udělá, že? Je to tak. Chce to hodně úsilí a hodně vlastní invence. Ze zkušeností našich zákazníků ale můžu říct, že co jim funguje nejvíc a nejčastěji, jsou tři věci – letáky do schránek lidem v okolí se zajímavými akcemi, odborný personál a dobře zvolený sortiment adekvátní tomu, v jaké lokalitě mám svůj obchod. No a co internet? To je palčivější téma pro majitele

kamenných prodejen. IT gramotnost stále stoupá, stejně tak dostupnost připojení k internetu. Díky tomu samozřejmě vliv internetových obchodů na náš trh stále roste. Hodně majitelů kamenných prodejen si na internet stěžuje. Nicméně osobně si myslím, že problémem není internet obecně, ale internetové obchody, které odmítají hrát fér a staví svůj úspěch pouze na extrémně nízkých cenách. Existuje na to nějaký lék? Jestli ano, tak já jsem ho ještě nenašel. V tomto je to bohužel na nás výrobcích, abychom si hlídali své zákazníky. Respektive ne hlídali, protože ono to de facto ani nejde, ale kulantně řečeno spíš vedli dialog s těmi prodejci, kteří mají tyto tendence a pokoušeli se jim vysvětlit, proč tato strategie není v dlouhodobém hledisku správná a vítězná, a v případě neúspěchu pak přehodnotili cenu, za kterou to těmto zákazníkům nabízíme. Teď nedávno přišel ale jeden z velkoobchodů s docela geniální myšlenkou, jak tomu předcházet více efektivně. Uvidíme, jak se jim to osvědčí v praxi. Jak velkou roli v tom hraje druh sortimentu? To je moc dobře položená otázka! Velkou. Jsem přesvědčený o tom, že například obchody ve větších městech, kde je počítačová gramotnost na nejvyšší úrovni, v brzké budoucnosti budou prodávat jen minimální množství velkých pytlů granulí vyšší kvality, tedy ty s vyšší cenou. Stejně tak na tom je a bude dražší příslušenství. Dobře je to aktuálně vidět třeba na akvaristice, kde internetové prodeje techniky drasticky převyšují její prodej na kamenných obchodech. Když jsme spolu mluvili osobně naposledy, říkal jste mi, že v pet foodu ale internet nemá takový drtivý vliv jako v jiných odvětvích. Je to tak. Samozřejmě největší vliv

má ve spotřební elektronice. Zkuste si najít kamenný obchod, který prodává foťáky, ledničky, televize nebo počítače výhradně přes reálnou prodejnu. My ale máme pořád jednu velkou, ale často opomíjenou výhodu - náš byznys je o emocích, kdežto e-byznys je převážně racionální záležitostí. Lidé, kteří mají své domácí mazlíčky, je mají převážně proto, že k nim mají nějakou citovou vazbu, emoci. Lze tedy říci, že jsou to spíše citově založení lidé, kteří potřebují interakci. A tito lidé si zpravidla raději nakoupí někde, kde si promluví s živým prodavačem, než na anonymním internetu. Což nás přivádí zpět k tomu, o čem jsme se bavili před chvilkou, a to, jak zásadně důležité je, koho si postavíte na prodejnu. Nevím o jediném obchodě, který zkrachoval, kde by pracovali lidé, kteří taky milovali zvířata, rozuměli jim a uměli dobře komunikovat se zákazníky. Existuje tedy nějaký nástroj nebo univerzální rada pro provozovatele obchodů, jak se bránit internetu? Existuje. Službami zatraktivnit svůj kamenný obchod. Věrnostní programy fungují báječně, dobře zafungovaly například stříhací služby a podobně. Ale pořád je potřeba mít na paměti, že internetu není nutné se bát. Je to jiný distribuční kanál pro jiné zákazníky, než pro které jsou určeny kamenné prodejny. Musíme se tomu přizpůsobit, ale rozhodně bych se nebál, že dny kamenných prodejen jsou sečteny. Jak byste vy, coby obchodník, školitel obchodních dovedností a kouč, ohodnotil úroveň prodejních dovedností českých maloobchodníků? Mám pocit, že je hodně rozdílná. Je hodně obchodů, kde prodává opravdu hodně zdatný personál, ať už v prodejních dovednostech, komunikaci se zákazníkem, tak i v odborných chovatelských znalostech,

PETmedia 5-2013

25

ROZHOVOR

Jaký je podle vás vývoj počtu zvířat na trhu? Stagnuje počet strávníků, roste nebo naopak klesá? Na tohle se v podstatě nedá odpovědět příliš přesně. Musíme to rozdělit podle druhu zvířat. Každopádně podle mě se v celkových číslech nedějí žádné dramatické změny žádným směrem. Víme, že obecně pomaličku roste trh s hlodavci. Klesá poptávka po velkých a obřích plemenech psů, ale naopak narůstá po těch středních a malých. U koček by měl být setrvalý stav, maximálně nějaký drobný nárůst, a exotické ptactvo určitě klesá. Respektive od našich chovatelů slýcháme, že poptávka klesá.


ROZHOVOR

ale na druhou stranu vidím obchody, kde je to přesně obráceně, kde ještě dodnes nepochopili rozdíl mezi pojmy prodávat a podávat.

více než 100% pracovní nasazení a že tedy toho času pro plánování dalších mimopracovních aktivit moc není.

Čím to podle vás je? Podle mě tím, že se prohloubil rozdíl mezi těmi, kteří chtěli, ale nic pro to neudělali, a těmi, kteří chtěli a udělali pro to maximum. Znám spousty obchodníků, kteří když jsem před pěti lety začal pracovat pro Versele-Lagu sotva začínali, spíš tápali ve tmě a učili se, ale dneska mají prosperující obchody. Když se jich ale zeptáte, co se za tím skrývá, tak svorně odpoví, že dřina, spousty chyb a většinou i nutnost nemalého odříkání si, aby byli schopni zainvestovat do vlastního rozvoje. Na druhé straně jsou ale obchody, které jsou na tom stejně nebo i hůř, kde prodejce pouze sedí a čeká, až přijde zákazník a sám si něco z regálu vezme.

Jak jsem říkala na začátku našeho rozhovoru, vaše společnost patří k těm rychleji rostoucím, dá se říci docela úspěšným. Čím to podle vás je? Pominu-li to, že máme dobrý sortiment, který se dobře prodává, tak jsou to hlavně dvě věci. Belgická škola a velice loajální tým lidí, který funguje tak, jako by ta firma byla každého z nás. Zní to jako klišé, ale je to tak.

Dá se tomu nějak pomoci? Podle mě se dá pomoci jen té skupině lidí, kteří sami chtějí. S jedním známým jsme uvažovali, že bychom udělali sérii seminářů pro naše zákazníky, kam bychom pozvali odborníky ve svém oboru a kde bychom uspořádali přednášky na témata, jako jsou právě prodejní dovednosti, komunikace se zákazníkem, marketingová témata jako vystavení zboží, skladba sortimentu vzhledem k umístění prodejny, práce s interiérem prodejny, nebo třeba obchodní analýza informací z účetních systémů a podobně. Žádná školení, ale formou přednášek, zkušeností, ukázek toho, co funguje, tak, aby si každý mohl hledat to svoje, co vyzkouší, co změní... Copak, nebyl o to zájem? Zatím nikdy nedošlo k realizaci – tedy k tomu, aby se z fáze záměru či přání stala reálná nabídka. Na to je potřeba někoho, kdo by se tomu plně věnoval. Kdo zná práci pro belgické nebo německé firmy ví, že tady je potřeba

26 PETmedia 5-2013

Co si mám představit pod pojmem belgická škola? Dřinu, jakou jste ještě nikdy nezažila! (směje se) Ale ne, vážně – naši belgičtí majitelé mají toto rozpracováno do nejmenších detailů a především jim není zatěžko investovat do vzdělávání svých zaměstnanců nemalé peníze! Minimálně každé dva měsíce máme koučovací sezení s kolegy z Belgie, hledáme cesty jak dělat to či ono lépe nebo efektivněji, učíme se ze zkušeností kolegů na celém světě… Už je docela známá historka, kdy jsme s mým kolegou odcházeli z jednoho takového sezení společně s jedním ze členů rodiny Verselů po jedné hodině ráno a druhý den jsme vstávali v šest, abychom byli zase připravení na značkách. Člověk se ale tímto způsobem hodně naučí a hodně posune. Co je podle vás největší brzdou masivnějšího rozvoje úrovně českých obchodů s chovatelskými potřebami? Obávám se, že mě za to pár lidí nebude mít rádo, ale podle mě je to lenost, hned po nedůvěře vůči obchodnímu zástupci a nebo strachu ze změny, respektive z udělání chybného rozhodnutí. Dalším faktorem je pak i strach z produktů s vyšší cenou,

že takový produkt je neprodejný českému spotřebiteli a podobně. Počkejte, to musíte trošičku rozvést… Tak ta nedůvěra a strach z chybného rozhodnutí je jasná. Dělal jsem si vlastní malý průzkum u majitelů obchodů, kolik z nich má špatnou zkušenost s nějakým obchodním zástupcem ve smyslu, že jim vnutil něco, co bylo od začátku koncepčně špatně a odsouzeno k neúspěchu a neexistoval jediný, který by ji neměl. Není potom divu, že se ti, kteří rozhodují, bojí, že udělají zase chybu. Navíc mám dojem, že my Češi se obecně bojíme experimentovat, zkoušet, hledat nové cesty, jít cestou pokusů a omylů, učit se z vlastních chyb a podobně. Ale je to škoda, protože když se podíváte na ty nejúspěšnější, tak zjistíte, že mají za sebou spousty omylů, přehmatů a chybných úsudků. A co se týče té lenosti, tak hrozně nerad bych někomu křivdil, ale pořád se ještě docela často setkávám s reakcí, že majitel obchodu nechce nic měnit, protože ono to tak nějak funguje. Sice se při další debatě dozvíte, že pan majitel uvažuje o tom, že to zavře, protože to skoro nevydělává, ale přesto nechce nic měnit. A co naopak rozvoj směrem ke koncovým zákazníkům? Nedostatek času a možná i chuti pátrat po informacích. Používám jako příklad svoji maminku, která dostala od mého táty před osmi lety svého prvního psa. Navzdory faktu, že je vysokoškolská profesorka, uvěřila televizním reklamám, a přestože svého psa miluje minimálně stejně jako mě a moji sestru, krmila ho hypermarketovou značkou. Naštěstí jen do doby, kdy jí to nedalo, zašla si do specializovaného obchodu, kde ji znalý a zkušený personál vyvedl z nevědomosti. Osobně si myslím, že takových lidí je opravdu hodně.


Pešek

248,60 Kč s DPH

TESTOVANÉ SPOJE S PEVNOSTÍ 715 kg V TAHU

Tahací lanový míček

144,80 Kč s DPH

PRŮMĚR LANA 8 AŽ 10 MM DÉLKY VODÍTEK OD 1 M DO 4 M

Vodítko 326,30 Kč s DPH

ORIGINÁLNÍ SYSTÉM VARIABILITY VODÍTKA EASY LONG

OBCHODNÍCI PRO ČR: Východ Prahy, střední Čechy, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj | Petra Maršálková, tel. 725 015 247, marsalkova@anidis.cz Západ Prahy, střední Čechy, Plzeňský a Jihočeský kraj | Romana Martínková, tel. 725 022 040, martinkova@anidis.cz Kraj Liberecký, Královehradecký, Pardubický a Vysočina | Petr Rulíček, tel. 724 194 245, rulicek@anidis.cz Kraj Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský | Jiří Jahoda, tel. 602 588 575, jahoda@anidis.cz


ZOOM 28 PETmedia 5-2013


MAZLÍČCI PRO ŽIVOT VE MĚSTĚ Moderní doba přináší odklon člověka od přírody, se kterou byl po celá staletí úzce spjat. Lidé žijící ve městech se všemi civilizačními vymoženostmi přestávají podléhat přirozeným biologickým rytmům, není pro ně tak důležité například ani střídání ročních období. Nejsou životně odkázáni na jiné lidské bytosti, jako tomu bylo dříve. Možná právě proto si dnes tolik rodin pořizuje domů živé zvíře, které jim má svou přítomností a přítulností nahradit to, o co přicházejí současným stylem života. Péče o domácí mazlíčky 2013-2018 v jednotlivých regionech absolutní maloobchodní zisky (podle hodnoty - v miliardách)

ZOOM

MĚSTSKÁ POPULACE POROSTE Už dnes žije velká část populace ve městech, navíc podle dostupných prognóz tento počet výrazně poroste. Zatímco podle dostupných statistik žila v roce 2008 v městských aglomeracích přibližně polovina populace, v roce 2050 už by to mělo být až 70 procent. Z toho vyplývá předpoklad stále se zvyšující humanizace mazlíčků spojeným s nárůstem výdajů za jejich péči. Rozvíjí se také segment specializovaných služeb, jako jsou psí školky, salony, pet sitteři, zvířecí psychologové nebo hotely pro kočky a psy. Obecně roste zájem o malá plemena psů a také o kočky. Tyto údaje se však výrazně liší podle tradic jednotlivých zemí.

A

IDEÁLNÍ PSI DO BYTU To, že spousta lidí žije v malých městských bytech, neznamená, že z nich přestanou být milovníci zvířat a že mít psa nebo kočku je pro ně zcela vyloučeno. Jen je třeba pečlivě zvažovat, jaké psí plemeno je vhodné do malých prostor. Například podle The Huffington Post jsou ideálními psy pro život ve městě (hodnoceno podle jejich potřeby prostoru, aktivity a péče) tito: doga (docela velký pes, ale skvělý společník, kterému postačí blízkost parku), čivava (doslova kultovní plemeno celebrit, pravděpodobně vzhledem k jejich malé velikosti a schopnosti sedět v kabelce), mopslík (oblíbený filmový pes a lenoch, který nejspíš bude milovat všechno, co se rozhodnete podnikat), chrt (je překvapivé, že mezinárodně proslulý závodní pes je ideální do bytu, údajně nepotřebuje velký prostor, aby byl šťastný, a podle některých mu postačí kolem půlhodinky intenzivní aktivity denně), shih-tzu (rovněž nenáročný na prostor, velmi inteligentní a aktivní pes, který miluje svého pána).

B A B C D

C

D

SEVERNÍ AMERIKA LATINSKÁ AMERIKA ASIE A TICHOMOŘÍ VÝCHODENÍ EVROPA

E

F

G

E ZÁPADNÍ EVROPA F STŘEDNÍ VÝCHOD A AFRIKA G AUSTRÁLIE A OCEÁNIE

Prognóza nárůstu městské populace 2008 2020 2050

50,2 % 55 % 70 %

PETmedia 5-2013

29


Ideální místo pro montáž je roh místnosti, nejlépe v blízkosti stropu. Šetří tak obytný prostor, kterého někdy v malých bytech není dost, a kočkám přitom dává vynikající přehled o domácím dění. Vše je vyrobeno z ekologických materiálů (dřevěná konstrukce, nátěrové hmoty vysoké kvality), jejichž povrch se snadno čistí. Více na www.catissa.com.

ZE SVĚTA

MODERNÍ ČTYŘPATROVÝ KOČIČÍ DŮM Často stačí jen mít vizi a dokonale ji realizovat. Nápad vytvořit kočkám čtyřpatrový příbytek Catissa se zrodil v ruském studiu Mojorno. Dřevěné pelíšky Catissa, které jsou připevněny na zeď, dávají kočkám možnost pozorovat byt z ptačí perspektivy, a zároveň jim poskytují bezpečné místo, kde si mohou v klidu zdřímnout. Nezanedbatelnou výhodou je, že se k nim nedostanou ani děti, ani psi.

PERFEKTNÍ DESIGN S VEŠKERÝM KOMFORTEM V Modernist Cat přesně vědí, s jakými problémy se současní majitelé koček v bytě potýkají. Přišli proto s perfektním designem, dotaženým do posledního detailu, takže ani nepoznáte, že se jedná o běžné potřeby pro mazlíčky. Přitom však skvěle plní svou funkci. Tak třeba skříňka, do které dokonale ukryjete kočičí toaletu... Tento víceúčelový kus nábytku je ideální pro menší prostory a jakékoliv místnosti dodá elegantní vzhled a moderní styl. Je navržen tak, aby pohodlně zamaskoval nežádoucí pohled na stelivo, ale může se využít také jako domeček pro kočku, nebo dokonce malého psa. Ti se v ní mohou schovávat, hrát si nebo spát. Do malých bytů se dokonale hodí také škrabadlo, které je zároveň konzolovým stolkem. Vše „made in USA“ z kvalitních a ekologických materiálů. Více na www. modernistcat.com.

30 PETmedia 5-2013


Pohovky pro mazlíčky Pixie vycházejí z jednoduchosti švédského designu a vypadají tak trochu jako nízká sedátka pro lidi. Doma na nich mohu lenošit nejen kočky, ale i malá plemena psů. Pixie jsou vyrobeny z tvrdé překližky s pravou ořechovou dýhou a nohy mají z masivního ořechu. Dřevěný povrch je ošetřen třemi vrstvami laku a zachovává si vkusný pololesk. Polštář je vyroben z téhož materiálu jako běžné čalouněné polštáře na pohovkách. Má pěnové jádro obalené tenkou vrstvou měkkého polyesteru a potažené bavlněnou tkaninou. Každý polštář je dodáván se snímatelným potahem z polyesterového mikrovlákna, který je velmi odolné a snadno se udržuje. Polštář je k dispozici ve 4 barvách: břidlicově šedé, chladně meteoritově šedé, petrolejově modré se vzorem a avokádově zelené. Více na www.cairudesign.com.

UPCYKLOVANÉ PELÍŠKY „OD APPLE“ Retro a recyklace se v posledních letech těší velkému zájmu. Na kreativním serveru Etsy. com můžete pro své mazlíčky najít neuvěřitelné kousky! Například Miles & Aimee Harrisonovi (Atomic Attic) přišli na to, že je škoda vyhazovat staré monitory, zejména ty od Apple, které mají krásný vzdušný design, a pod značkou Upcycled je předělávají na pelíšky pro kočky. Ty se v nich nádherně schovají, mají tam naprosté pohodlí a přitom báječný výhled. Skvělá myšlenka, jak zužitkovat a povýšit na design již nepotřebnou věc, nemyslíte? A to jsme ani nezmínili nesporné ekologické poselství, které v sobě tato značka nese. Více na www.etsy.com/shop/AtomicAttic.

PETmedia 5-2013

31

ZE SVĚTA

STYLOVÉ PIXIE OD CAIRU DESIGN


OPTIMÁLNÍ KVALITA VODY V AKVÁRIU

AKVA

Ryby potřebují v závislosti na biotopu stejné vlastnosti vody. S těmito předpoklady a s pomocí přípravků na úpravu vody se péče o akvárium znatelně zjednoduší. Ryby se cítí dobře a zpravidla žijí déle než v přírodě. Důležité je uzpůsobit životní prostor a vodu tak, jak jsou ryby zvyklé z přírody. Základ je vytvořen už při založení nového akvária. Jestliže akvárium obývají ryby ze stejného přírodního prostředí, lze vlastnosti vody dobře nastavit. Jestliže slučujete ryby z různých vod, vyplývají z toho někdy velmi rozdílné požadavky na hodnoty vody. Například v oblasti Amazonie jsou jiné podmínky než v jezeře Malawi. Ztěžuje to pak samozřejmě i péči o akvárium. BIOLOGICKY ZDRAVÁ VODA Kvalita vody má rozhodující vliv na zdraví a pohodu ryb. Avšak voda není všude stejná, požadavky živočichů na prostředí jsou podle jejich původu velmi různorodé. Pro druhově správný chov je proto nezbytné realizovat v akváriu poměry co nejvíc podobné přírodním podmínkám. Jen tak lze ryby a také rostliny úspěšně dlouhodobě chovat a pěstovat. Voda z vodovodu, studny nebo dešťová voda se přidáním správných přísad změní na perfektní prostředí pro ryby a rostliny. Eliminují se škodlivé látky, voda je obohacena základními minerály, a vytvoří se tak ideální prostředí pro zdravý a dlouhodobý chov ryb. Díky navzájem sladěným regulátorům vody se podaří vytvořit biotop vhodný pro jednotlivé druhy ryb a přitom snadný pro udržování. Spolehlivě odstraňují škodlivé látky a upravují vodovodní vodu pro ryby i rostliny jak při nově zřizovaném akváriu, tak při výměně vody. Tím se výrazně zlepší životní podmínky pro ryby, rostliny a mikroorganismy v akváriu. Ryby se v přírodní, zdravé, čisté vodě cítí viditelně lépe, rozzáří se svými nejkrásnějšími barvami (díky přidanému jódu) a péče o akvárium se výrazně usnadní. V případě problémů – například s řasami nebo akutní otravou ryb – pomáhají speciální přípravky pro péči o vodu rychle a spolehlivě znovu nastavit rovnováhu, a přitom je jejich použití snadné a bezpečné jak pro živočichy, tak pro rostliny. SYSTÉM PRODUKTŮ JEDNÉ ZNAČKY Přípravky na úpravu vody se doporučuje používat od jednoho výrobce (značky – jako např. Sera), neboť jsou navzájem perfektně vyváženy a funkčně se navzájem doplňují. Všechny lze samozřejmě navzájem kombinovat,

32 PETmedia 5-2013

aniž by to mělo nějaké nežádoucí vedlejší účinky, ať už se jedná o okamžité odstranění agresivního chlóru nebo vyvázání těžkých kovů. Chlór je ve většině případů pro ryby smrtelný již od 0,1 mg/l. Žábry ryb jsou napadeny a poškozeny. Zvýšené odlučování slizu a poškození žáber způsobují také ionty těžkých kovů jako např. mědi. Díky koloidům je zajištěn ochranný sliz kůže i žáber, magnesium aktivuje enzymy potřebné pro zdravý růst ryb a vitamin B zase posiluje nervový systém - ryby tak méně podléhají stresu. Rychlé snížení hodnoty pH např. během transportu ryb nebo výměně vody může způsobit poranění kůže ryb a krvácení žáber, kvalitní přípravky s neutrální formulí pH nemění hodnotu pH ani při předávkování a zajišťují, mimo jiné, i bezproblémový transport ryb. TESTOVÁNÍ VODY Testy vody slouží ke zjištění odchylky od optimálních hodnot vody. Pokud leží mimo určité hranice tolerance, můžete včas reagovat. Moderní testy se vyznačují vysokou přesností a jednoduchým použitím. Nejčastěji se zjišťuje hodnota pH (ideální hodnota pro většinu ryb a rostlin z tropického pralesa je 6 až 7, pro cichlidky z jezer Malawi a Tanganika ale 7,5 až 8,5), celková tvrdost vody (většina akvarijích ryb pochází z měkkých vod), uhličitanová tvrdost, amonium/amoniak, nitrit (při vysokých koncentracích účinkuje jako krevní jed), nitrát, fosfát, železo, měď nebo chlór. Zkušení akvaristé kontrolují hodnoty vody ve svém akváriu pravidelně, což jim umožňuje zahájit opatření, například proti řasám, rychle a snadno bez nutnosti použít chemikálie.


SPOLEČNÝ CHOV krabů, krevetek a ryb TEXT Dieter Untergasser (upravil Oldřich Šimeček) Bezobratlí obyvatelé akvárií získávají v posledních letech na popularitě, neboť je lze chovat v poměrně malých akváriích. Obzvlášť atraktivní jsou akvária pěkně osázená rostlinami, v nichž žijí společně krevety, krabi a ryby. VHODNÍ OBYVATELÉ Velikost ryb musí být porovnána s očekávanou velikostí krabů. Při nákupu mají krabi často jen poloviční velikost, než je pozdější konečná velikost. Loupežnické druhy, většinou američtí krabi jako známí Procambarus clarkii, považující menší spolubydlící za kořist, jsou nevhodní. Mohou být chováni se stejně velkými nebo většími rybami. Jako obzvláště vhodní pro společenské akvárium s krevetami a rybami se jeví druhy Cherax z Austrálie a z indonéských ostrovů: Cherax sp. „Blue Moon“, C. boesemani nebo C. destructor. Jako ryby se hodí malé labyrintky, tetry, parmičky, živorodky Endlerovy, platy a malé cichlidy. Tyto druhy Cherax jsou tak přátelské, že je možno je držet společně s malými krevetkami v odchovničce, kde na ně krevetky lezou. Každopádně je potřeba dbát na to, aby měli krabi k dispozici vhodné jeskyňky a úkryty pro převlékání kůže. Lze je velmi dekorativně postavit z plochých vápenců a osadit mechem, kapradím nebo Anubias. Korýši se musí převlékat, aby mohli růst. Během a po převlečení kůže jsou krabi velmi měkcí a bez ochrany, dokud jejich nový krunýř neztvrdne. Malé hliněné trubičky, skořápky z kokosu a jeskyně z kořenů slouží jako úkryty. PÉČE O KORÝŠE Při péči o korýše je obzvlášť důležitým faktorem neustálá péče o vodu při pravidelné nutné výměně vody. I nejmenší množství chlóru nebo těžkých kovů ve vodovodní vodě korýše zabije. Proto je třeba přidávat sera aquatan, po odsátí staré vody a před přidáním čerstvé vody, na celý objem akvária. Dvojitá dávka v žádném případě není škodlivá, dokonce ještě lépe chrání. Při silném znečištění vody je třeba nejdříve přidat sera toxivec, a teprve pak sera aquatan. Vzhledem k tomu, že huminní látky jsou pro korýše velmi potřebné, lze místo sera aquatan použít také sera blackwater aquatan. VÝŽIVA BEZOBRATLÝCH Vyvážená výživa je pro korýše zrovna tak důležitá jako pro ryby, neboť potřebují speciální bílkoviny a kvalitní uhlovodany, aby dobře rostli, převlékali se a zpevňovali svůj krunýř. Tyto výživné látky jsou obsaženy v krmivech sera shrimps natural a crabs natural. Navíc je zcela nezbytné dodávání vyvážených minerálních látek. Přibližně hodinu po výměně vody je potřeba přidat na 100 litrů akvarijní vody plnou lžičku přípravku sera mineral salt. Pro kombinovanou péči krabů, krevet a ryb jsou velmi vhodné kompaktní systémy sera Biotop Cubes, které lze podle velikosti a potřeb jejich obyvatel upravit. Můžeme se pak dlouhou dobu těšit ze zajímavého pozorování čilých korýšů.


Doplňky stravy Pamlsky a pochoutky Vše pro kočky Péče o srst, oči a uši Teraristika (specifika chovu pavouků)

Časopis PETMEDIA č. 6/2013 vychází 6. prosince 2013

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz Jazyková korektura: Jana Hrušková Grafické zpracování: Irena Frindová, frindova@petmedia.cz Inzerce: Lucie Houdková, houdkova@petmedia.cz Tel.: +420 222 310 562 +420 606 260 546 Obrazové materiály: Dreamstime, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem Objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o. Litvínovská 590/8 190 00 Praha 9 Zapsána v OR, vedeným MS v Praze Oddíl C, vložka 11991 IČO: 27447863 DIČ: CZ27447863 Zapsán do evidence periodického tisku pod číslem MK Čr E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. Nevyžádané rukopisy, CD, DVD a fotografie se nevracejí. ADRESA REDAKCE: V Jirchářích 2, 110 00 Praha 1 tel.: +420 222 310 562 +420 22 310 563 e-mail: info@petmedia.cz www.petmedia.cz


Vyluštěnou tajenku zasílejte do 30. Listopadu 2013 SMS nebo e-mailem: tel.: 739 665 826, e-mail: info@petmedia.cz Tři výherci obdrží balíček, který obsahuje: 12pack kapsičky pro psy, Denties, 2x Sušené maso. Cenu věnovala firma Partner in Pet Food CZ s.r.o.


. .. e d u b m i z d o p o t Ten

Inovovaná receptura! Chutneˇjší než kdy drive!

Tento Listopad Lara představí svojí inovovanou řada granulí pro kočky. Vyvážené krmivo pro naše čtyřnohé miláčky bylo kompletně přepracováno a připraveno tak, aby bylo chutnější, než kdy drive. Nová Lara bude pro Vás připravena od začátku Listopadu 2013. Všechny kočky vašich zákazníků se už těší

PETmedia 5-2013  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

PETmedia 5-2013  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Advertisement