Page 1

5-6 2016

6

alternativní zdroje proteinu

12

design: pelíšky pro kočky

18

námluvy a páření zvířat

26

pomáháme zvířatům z útulku?

AKVÁRIA S MEDÚZAMI DOKONALÁ RELAXACE & SKVĚLÝ DOPLNĚK INTERIÉRU

časopis je distribuován zdarma výrobcům, dovozcům, maloobchodům a velkoobchodům v daném oboru a dále do vybraných veterinárních klinik a ordinací


Specifická hypoalergenní dieta s hmyzím proteinem

Čistá hmyzí bílkovina a brambory zřídka vyvolávají alergickou reakci

Brambory jako jediný zdroj uhlohydrátů

Obsahuje směs pouze přírodních antioxidantů

Podporuje správnou funkci ledvin

Řešení pro psy s chronickým renálním selháním 2 roky klinických studií 85 - 89% sledovaných psů prokázalo stabilizaci nebo zlepšení bez vedlejších účinků

60 kapslí


EDITORI A L

Milí čtenáři, nejednou jsme zmiňovali pozitivní čísla v oboru. Nelze se tomu ubránit, obzvlášť když se podíváte na graf APPA znázorňující průměrnou roční útratu za mazlíčka v USA během uplynulých pěti let, tak uvidíte nádhernou diagonálu, která strmě stoupá od nějakých 225 dolarů v roce 2011 až na 275 dolarů v letošním roce. Když poté náhodně zavítáte na stránky New York Dog Spa & Hotel, uvědomíte si, že o prosperitě oboru vůbec nemůže být pochyb. Za pět hodin hlídání malého psa zde majitel zaplatí 60 dolarů, a to v nich je zahrnuta jen jedna kratší procházka. Pokud se právě potýkáte s nějakým problémem, ať už byrokratickým, nebo jakýmkoliv jiným, dívejte se do budoucnosti optimisticky, protože jste vsadili na báječný obor a dočasné mraky na chovatelském nebi se jistě brzy rozplynou. Kdyby se tak nestalo, zachrání vás terapie medúzami. Pořiďte si domů či do kanceláře několik těchto křehkých a magických tvorů v krásném designovém akváriu. Například v Japonsku se tento druh terapie, která spočívá v audio-vizuálním léčení, stává takovým malým trendem. Pusťte si meditační hudbu, udělejte si pohodlí a pozorujte nasvícené a vznášející se medúzy. Blahodárně to působí proti negativním důsledkům dnešního hektického životního stylu. Můžete se inspirovat v tomto čísle. Zajímají-li vás perspektivy internetového prodeje, tak asi tušíte, že jeho růstový potenciál bude na trhu krmiv i nadále nabývat na významu, protože smartphony jsou doslova všudypřítomné a zejména mladší zákazníci mají tendenci využívat pohodlného nakupování po internetu. Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že poroste obliba on-line předplatitelských služeb, kde se majitelé zvířat zaregistrují a objednají si pravidelné dodávky krmiva, které jim ušetří čas. V delším časovém horizontu se jako jedna z možností jeví doručování krmiva pro mazlíčky pomocí dronu. Ale to je ve větším měřítku zatím pouze hudba budoucnosti. Za celou redakci vám přeji krásné vánoční svátky, děkuji za příjemnou spolupráci a těším se na vás v roce 2017...

PETmedia 5-6 2016

3


OBSAH

12 6

18

TREND

18

12

24

Nové proteiny v pet foodu Nové proteiny v pet foodu budou následovat trendy ve výživě lidí. Většina alternativních zdrojů bílkovin se těší větší popularitě jak u krmiv pro mazlíčky, tak v lidské stravě. Někteří progresivní výživoví specialisté uvažují o hmyzu jako o zdravém a udržitelném zdroji bílkovin a celé řady dalších látek.

DESIGN

Nadčasové pelíšky pro kočky Přinášíme vám malou exkurzi do světa designu kočičích pelíšků. Teď, v zimním období, je to obzvlášť aktuální téma. Najdeme mezi nimi i takové, které lze připevnit přímo na okenní sklo. Můžete obdivovat hamaku z trička, původně sice navrženou pro pejsky, ale to kočkám nezabrání, aby si ji neobsadily pro sebe.

4 PETmedia 5-6 2016

6 26

TÉMA

Co nám námluvy a páření zvířat prozrazují o nás? Možná zjistíte, že zmínky o tokajících tetřívcích prérijních, o vybíravých lvicích nebo o nevěrných labutích představují dokonalý úvod k debatě o některých velmi běžných lidských problémech. Ať už jde o tereje modronohého nebo zrnokaza čínského, je toho mnoho, co nás mohou zvířata o lásce a vztazích naučit.

KOKTEJL

On-line maloobchod má potenciál pro silný růst Internetový maloobchod bude na trhu krmiv i nadále nabývat na významu. Pohodlného nakupování on-line mají tendenci využívat především mladší zákazníci. Je velmi pravděpodobné, že poroste obliba on-line předplatitelských služeb, kde se majitelé zvířat zaregistrují a objednají si pravidelné dodávky krmiva.


ROZHOVOR

Terapie medúzami Akvária s medúzami představují trend, který vstupuje do našich hektických životů a alespoň na chvíli zastavuje nemilosrdné tempo doby. Akvária vypadají skvěle a pohled na nasvícené medúzy je naprosto okouzlující. Navíc má doslova terapeutický účinek. Specifika chovu medúz nám vysvětlil Ing. Vilém Vedral.

40 ZOOM

GfK: Český trh s krmivem za první polovinu roku V hodnotě tento sortiment vykázal ve sledovaných odbytových cestách meziroční přírůstek ve výši necelých 2 %. Z 90 % se na celkovém obratu za první pololetí 2016 podílelo suché krmivo (včetně pamlsků), vlhké odpovídalo za desetinu trhu. Obratově nejsilnějším se z prvních šesti měsíců roku 2016 ukázal leden a duben.

PETMEDIA 5/6-2016

32

32

PETmedia 5-6 2016

5


TREND

Nové proteiny v pet foodu? Z celé řady provedených průzkumů je patrné, že si lidé stále více uvědomují obrovské možnosti využití hmyzu jako potraviny nebo krmiva. Postupně narůstající zájem o jedlý hmyz je aktuálně patrný nejen ve světě, ale i u nás. Jediné, co chybí, je dostatek infomací a legislativní rámec. V některých částech světa je konzumace hmyzu naprosto běžná, zatímco v jiných se hmyz teprve nedávno dostal na pozici gurmánské lahůdky nabízené v luxusních restauracích. Ostatně široké možnosti uplatnění hmyzu objevila už dávno medicína, včetně veterinární. Těla hmyzu, jejich části či extrakty byly používány k léčbě různých chorob již před 3600 lety.

6 PETmedia 5-6 2016


ALTERNATIVY JSOU NUTNOSTÍ

Lidská populace roste geometrickou řadou a podle názoru odborníků jsme velmi blízko globální potravinové krizi. Do roku 2050 by se podle předpovědí měla světová populace rozrůst na 9 miliard lidí, což si nutně vyžádá zvýšenou produkci potravin i krmiv pocházejících z dostupných zemědělských ekosystémů, a to povede k ještě většímu tlaku na životní prostředí. Už teď mají některé oblasti nedostatek zemědělské půdy, vodních zdrojů, lesních porostů, dochází k omezení rybolovu a ubývá biologické rozmanitosti zdrojů, jakož i živin a neobnovitelných zdrojů energií. To vše hovoří ve prospěch hledání kvalitních alternativních zdrojů proteinů.

TRENDY VE VÝŽIVĚ

Už teď je zřejmé, že nové proteiny v pet foodu budou následovat trendy ve výživě lidí. Většina alternativních zdrojů bílkovin se současně těší větší popularitě jak u krmiv pro mazlíčky, tak u lidské potravy. Krmiva pro psy a kočky jejich majitelé stále častěji nakupují na základě nutričních, ekologických a etických aspektů výroby krmiv. Oblibu si získávají zejména některé alternativní nebo specifické zdroje bílkovin.

ZVÍŘATA KRMENÁ TRÁVOU

I když je maso ze zvířat krmených trávou dražší než běžné maso, pět procent majitelů psů a šest procent majitelů koček, kteří kupují krmiva vyrobená z červeného masa, tvrdí, že preferují nákup krmiv, jejichž suroviny pocházejí ze zvířat chovaných na farmách, krmených trávou nebo podobným typem potravy. Tady se prosazuje snaha preferovat vše přírodní, organické a ekologické. Jako další zdroj cenných látek se uplatňuje i kostní vývar, jenž obsahuje minerály, které podporují imunitní systém, a kromě toho i kolagen pro zdravé klouby. Trend zdraví podporujícího vývaru v lidské kultuře lze aplikovat do mokrých formulací pet foodu nebo do omáček, šťáv a zvlhčovadel granulí.

jako jsou fazole a hrách, obsahují 23-26 % bílkovin spolu se sacharidy a vlákninou. Fazole může sloužit jako bezpečná a stravitelná funkční přísada do krmiv pro psy s nadváhou. Luštěniny navíc díky symbióze se specifickými bakteriemi umí vázat dusík ze vzduchu, což znamená, že vyžadují méně hnojiva než obiloviny, a proto mohou být ekologicky udržitelnější a ekonomicky efektivnější než kukuřice a některé další obiloviny.

A KONEČNĚ HMYZ...

Přestože ve vyspělých zemích je hmyz zatím stále ještě velmi neobvyklou složkou potravy, někteří progresivní výživoví specialisté uvažují o hmyzu jako o zdravém a udržitelném zdroji bílkovin, protože hmyz je oproti například hospodářským zvířatům mnohem méně náročný na

SUPERFOODS A LUŠTĚNINY

Pet food ingredience ze superfoods, jako je quinoa a chia semínka, mohou mazllíčkům poskytnout protein, který neobsahuje sóju, GMO, lepek ani alergeny. Ale strava bez obsahu masa může masožravcům, obzvlášť kočkám, způsobit zdravotní problémy. Naproti tomu rostlinné proteiny jako součást proteinového mixu mohou být někdy velice prospěšné – pomáhají zmírnit problémy s trávením, kůží a srstí spolu s dalšími nepříznivými reakcemi, jež jsou někdy spojené s konzumací krmiv na bázi masa. Luštěniny,

PETmedia 5-6 2016

7

TREND

VÍCE NEŽ 80 % RESPONDENTŮ ZE 71 ZEMÍ SE VYJÁDŘILO, ŽE BY MĚLY BÝT DOSTUPNÉ INFORMACE O VYUŽITÍ HMYZU JAKO ZDROJE POTRAVY PRO ZVÍŘATA I LIDI.


citlivělostí na stravu. Jeho jediným zdrojem živočišného proteinu jsou larvy bráněnky.

80 % LIDÍ MÁ ZÁJEM O INFORMACE

zdroje. Navíc divoké i domácí kočky a psi hmyz běžně jedí. Hmyzí protein také obsahuje mnoho makroa mikroživin, včetně bílkovin, aminokyselin, vitaminů a minerálů, které jsou doporučovány jako vhodné složky průmyslově vyráběného pet foodu. První vlaštovky se již objevují - stačí otočit pár stran našeho časopisu a podívat se na druhou stranu obálky, kde je specifická hypoalergenní dieta Trovet Hypoallergenic s hmyzím proteinem, která je určena pro dospělé psy s pře-

8 PETmedia 5-6 2016

Neumíte si představit, že byste pozřeli hmyz? Je vám nepříjemná už jen samotná představa? To se nejspíš brzy změní. Kolem 80 % lidí má zájem o podrobnější informace o jedlém hmyzu jako potravě. A není se čemu divit: hmyz je zdravý a jeho chov má jen velmi malý ekologický dopad a navíc je údajně i velmi chutný – ti, kteří ho ochutnali, tvrdí, že v některých případech se jedná o skutečné delikatesy! Většina spotřebitelů požaduje více informací o možném využití hmyzu jako proteinového zdroje v krmivech pro zvířata i lidi, vyplynulo to z výsledků průzkumu PROteINSECT financovaného EU, který byl realizován již před 2 lety. Z více než 1300 respondentů napříč 71 zeměmi se tak vyjádřila drtivá většina (88,2 %).

Dvě třetiny respondentů uvedly, že larvy much jsou vhodným zdrojem bílkovin pro krmiva pro zvířata a více než polovina (52,4 %) jich potvrdila, že by se nenechali odradit od konzumace ryb, kuřat nebo vepřového masa, přestože by věděli, že tato zvířata byla krmena stravou obsahující hmyzí protein. Výsledky ukázaly, že lidé jsou ochotni přijímat myšlenku jedlého hmyzu v potravinách a krmivech mnohem více, než se předpokládalo. Existuje velká poptávka po více informacích o tomto tématu.

HMYZÍ PERSPEKTIVY

Pozřít celý hmyz nebo jeho části může být pro většinu obyvatel západních společností problém. Labužníci zase chtějí, aby byl hmyz v jídle viditelný. Některé národy konzumují jedlý hmyz ve velkém, upravený nejrůznějším způsobem. Obyvatelé vyspělých zemí jsou často ochotni hmyz pozřít pouze z důvodu jeho vysoké nutriční hodnoty, ale jen jako neviditelnou součást jiných pokrmů. Právě tento způsob pravděpodobně v budoucnu umožní konzumaci hmyzu po celém světě.


PRECIZNÍ Dlouholeté pozorování a výzkum umožnil vývoj unikátního krmiva

VÝŽIVA zohledňující věk, životní styl a individuální specifika.

NA MÍRU.

© ROYAL CANIN ® SAS 2016. All Rights Reserved.

Vědecký tým Royal Canin vytvořil více než 250 receptur pro kočky a psy.

royalcanin .cz


Vánoční dárky pro mazlíčky jsou běžnou záležitostí Většina majitelů svým mazlíčkům letos koupí dárky a polovina dotázaných dokonce plánuje nákup dárků pro čtyřnožce svých známých a příbuzných. Zjistil to letošní listopadový průzkum realizovaný americkým řetězcem Petco. Neuvěřitelných 84 procent respondentů uvedlo, že plánují zahrnout své psy a kočky do seznamu obdarovaných. Toto číslo se může zdát opravdu hodně vysoké (a také vysoké je), přitom oproti loňsku je to jen o dvě procenta více. „Pro majitele se jejich mazlíčci stávají nedílnou součástí všech oslav a svátků. Tento trend je silný jako nikdy předtím,“ říká Rebecca Frechette ze společnosti Petco. „Od společně tráveného času přes pózování mazlíčků například se Santou až po jejich přítomnost na veškerých slavnostních příležitostech.” Průzkum také zjistil, že nejoblíbenějšími dárky pro mazlíčky budou o letošních Vánocích nejrůznější pamlsky a hračky.

Vitakraft Cat Liquid Snack® Originální pochoutka v tekuté formě, která potěší každou kočku. Hodí se především jako omáčka k ochucení granulí, které kočkám mnohdy příliš nevoní. Liquid Snack® se vyrábí v několika funkčních příchutích: losos + omega 3 – pro zdravou kůži a lesklou srst, kuře + taurin – pro podporu správné funkce očí a srdce, kachna + beta-glukany – pro posílení imunitního systému, hovězí + inulín – pro zdravou střevní flóru. Všechny varianty jsou přirozeně nízkokalorické a neobsahují barviva, umělé aroma nebo konzervační látky. Každé balení obsahuje 6 samostatně balených porcí pro maximální čerstvost a pohodlné dávkování.

10 PETmedia 5-6 2016


Ta pravá zimní pohodicka... ˇ

Liquid Snack & Cat Yums Lahodná tekutá pochoutka a měkké kousky s vysokým obsahem masa.

Protože kočka má také právo na relax... www.vitakraft.com


WANMOCK: HAMAKA Z TRIČKA

Japonské studio Torafu Architects vymyslelo pro Jack Russell teriéry dva typy pelíšků nazvaných Wanmock. Jsou tvořeny překližkovou kostrou, kterou si majitel psa sám sestaví, a tričkem. Designéři studia totiž pozorovali svého Jack Russela a všimli si, že je nejšťastnější, když se může válet na nějakém kousku páníčkova oblečení, jehož vůně mu dává pocit klidu a bezpečí. Proto vymysleli kus nábytku pro psa, který by toto respektoval. Wanmock je v podstatě jednoduchý dřevěný rám, na který je možné natáhnout tričko, jež funguje jako hamaka. Oblečení lze měnit s ročními obdobími, takže v létě slouží jako hamaka lehké tričko, zatímco v zimě o něco teplejší. Wanmock pomáhá k vytváření dobrého vztahu mezi lidmi a psy.

DESIGN

www.torafu.com/works/wan

VARIACE OD THORPEDESIGN

Mladý designér Joshua Thorpe vytvořil pod značkou ThorpeDesign svou modulární řadu nábytku pro kočky v rámci studia na univerzitě. Zadání projektu obsahovalo požadavek, aby výsledný návrh bral v úvahu jak chování koček, tak i preference jejich majitelů. Základ Jinxy Cat Bed tvoří trojboký hranol z jasanového dřeva, uvnitř s luxusním polštářem, který kočce poskytuje potřebné pohodlí. Polly Cat Bed je jen variací předchozího – pelíšek je mírně vyvýšený a na boční stěně má škrabadlo. Molly Luxury Cat Bed je vyroben z odlehčeného keramického materiálu, a rovněž je vybaven odnímatelným polštářem. Joshuu k volbě materiálu inspiroval fakt, že spousta koček ráda odpočívá v umyvadle v koupelně. Vnitřní stěny pelíšků zdobí barevné vzory. Poslední produkt této řady je určen k připevnění na zeď a jeho součástí je plošinka s malými schůdky, po níž může kočka sešplhat a seskočit třeba na pohovku. Ideální pro domácnosti s více kočkami.

www.behance.net/thorpedesign

12 PETmedia 5-6 2016


DESIGN

JAKÝ JE PŘÍBĚH CAT BALL?

Cat Ball si klade za cíl je vytvářet jedinečné, vysoce kvalitní pelíšky, které jsou sice primárně určené kočkám, ale zároveň není vyloučeno, že si je mohou oblíbit i menší psi. Původně malá firma vznikla ve státě Washington a dnes exportuje do celého světa. Jak se stalo? A kde se vzal ten zvláštní kulatý tvar se dvěma otvory? Designérkou kočičích pelíšků Cat Ball je Jennifer Boaro, které vydatně pomáhá její siamská kočičí modelka. Jennifer v roce 2009 pracovala jako kostýmní výtvarnice a dostala zakázku, kdy měla pro profesionální fotbalový tým navrhnout maskota ve tvaru míče o velikosti člověka. Nejdříve si vytvořila zmenšený prototyp míče nahoře s malým otvorem pro hlavu nositele a ve spodní části s větším otvorem pro jeho nohy. Tento prototyp se pak Jennifer více než rok válel v dílně, až ji napadlo, že by se mohl líbit jejím novým koťatům. A měla pravdu, kočky si tento nový pelíšek hned zamilovaly. Jennifer tak v roce 2011 začala prodávat první ručně vyrobené kočičí pelíšky Cat Ball na kreativním serveru Etsy. Dnes jich má celou produktovou řadu. Cat Ball se prodávají na pěti kontinentech, mají fanoušky z celého světa a získávají jen ta nejlepší hodnocení.

www.thecattball.com

ZELENÉ RETRO Z ETSY

Zajímavé a profesionální pelíšky pro kočky můžeme najít i na kreativním serveru Etsy. Z dílny Likekittysville pochází tento retro model ve tvaru bumerangu. Základna je z dýhované překližky a zelené čalounění má odstín evokující 50. léta – něco mezi mechem, olivou a bující džunglí. V pelíšku se pohodlně uvelebí i menší pes.

www.etsy.com/shop/likekittysville

14 PETmedia 5-6 2016


Koncept Meyou Paris vzešel z jednoduchého postřehu, že na trhu existuje spousta výrobků pro kočky, ale jen málo z nich splňuje nároky na kvalitní design. Meyou Paris nabízí rafinovaný a elegantní nábytek, který respektuje styl a harmonii domova stejně jako kočičí pohodlí. „Cube“ představuje dokonalost grafického tvaru krychle v kontrastu s oblou linií bavlněné bubliny, která je ideálním kočičím úkrytem. Malá pohodlná koule, ve které může kočka spát a brousit si na ní drápky. „Ball“ představuje organickou rovnováhu mezi dřevem a kovem v kombinaci s komfortem bavlny. Také varianta „Bed“ je vyrobena pouze z kvalitních a elegantních materiálů: masivního dřeva, 100% vlněné plsti a pohodlného polštářku. Kočka odtud může sledovat okolí nebo se věnovat své oblíbené činnosti, kterou je bezesporu podřimování a spánek. Projekt Meyou Paris byl zahájen na Kickstarteru v říjnu 2015, kde se setkal s velkým ohlasem. Požadovaná finanční částka 35 tisíc eur byla rychle překonána a za 9 dní se vybralo přes 83 tisíc eur. Projekt podpořili milovníci koček ze 49 zemí!

meyou-paris.com

PETmedia 5-6 2016

15

DESIGN

ELEGANTNÍ NADČASOVOST MEYOU PARIS


DESIGN

BÁJEČNÁ KOČIČÍ VYHLÍDKA

Díky geniální EZ Mount Window Bed™ se jakékoliv okno může takřka okamžitě změnit na kočičí vyhlídku a malé zábavní centrum. Montáž okenního pelíšku je velmi jednoduchá a zvládne ji během několika sekund každý. Přísavky jsou spolehlivé a zajišťují bezpečné uchycení pelíšku na takřka jakémkoliv okně. Pelíšek má dvě varianty - může být nahoře otevřený, což kočkám umožňuje snadný přístup a mohou tak rychle vlézt dovnitř a zase vylézt ven. Vyhlídkový pelíšek láká k dlouhým hodinám pohodlného lenošení a bdění nad chodem domácnosti, ale i k sledování dění za oknem na ulici nebo zahradě. Asi bychom jen těžko hledali kočku, které by taková vyhlídka neudělala radost!

Dalším oblíbeným výrobkem tohoto výrobce je Mod Dream Pod™, jehož velkorysé rozměry zajišťují pohodlí kočkám všech velikostí. Má odolný nylonový exteriér, zatímco uvnitř je z měkké lycry. Dvě části drží pohromadě zipy a v nabídce je i vyhřívaná verze, která poskytuje teplé a pohodlné místo k odpočinku. Vyhřívané pelíšky však kromě pohodlí nabízejí i zdravotní benefity. Prohřátím se zvířeti uvolňují svaly, což pomáhá například starším mazlíčkům trpícím artritidou. Společnost K&H Pet Products sídlí v Colorado Springs (USA) a K&H Manufacturing patří k největším americkým výrobcům vyhřívaných pelíšků pro mazlíčky. Nabízí výrobky vysoké kvality a každý rok přichází s novinkami, které zpříjemňují život doma chovaným psům, kočkám a ptactvu. Klasické K&H pelíšky mají matraci s paměťovou nebo ortopedickou pěnou vyrobenou mimo jiné z bio materiálů a recyklovaných lahví.

www.khpet.com

VENKOVNÍ ÚKRYTY

Když se do navrhování nábytku pro kočky pustí architekti, vznikají často svěží a nápadité kousky. Tyto veselé tubusy vznikly v rámci akce Architects for Animals a mají sloužit opuštěným kočkám, které se v nich mohou schovat před nepřízní počasí, a pokud je hezky, není problém si v nich zadovádět. Barevné obdélníky z vnější strany tubusů evokují střešní tašky. Skrýše vytvořili CAD architects z Los Angeles.

www.architectsforanimals.com

16 PETmedia 5-6 2016


Expert in day-to-day pet care

www.mevet.eu


TÉMA

Co nám námluvy a páření zvířat prozrazují o lidských vztazích? Stejně jako mnoho jiných živočišných druhů i my musíme přijít na to, jak si najít partnera a úspěšně se množit. Je to sice hodně obtížné, ale mluvit o tom se zdá být ještě mnohem náročnější. A právě v tom nám mohou jiné živočišné druhy pomoci. Možná zjistíte, že zmínky o tokajících tetřívcích prérijních, o vybíravých lvicích nebo o nevěrných labutích představují dokonalý úvod k debatě o některých velmi běžných lidských problémech. Ať už jde o tereje modronohého, zrnokaza čínského nebo spoustu dalších druhů, je toho mnoho, co nás mohou zvířata o lásce a vztazích naučit. Nechte se inspirovat knihou Jennifer Verdolinové Divocí příbuzní, která je jednou z předvánočních novinek nakladatelství Barrister & Principal. PROČ A PROČ?

Čím je jednotlivec atraktivní pro opačné pohlaví? Proč máme ve svých vztazích tendenci počítat a vést si účty? Záleží na velikosti? Je tělesná vůně důležitým ukazatelem vzájemné přitažlivosti? Proč se ji tedy my lidé snažíme zamaskovat mýdlem, deodoranty a různými parfémy? Ať už k tomu používáme cokoli, hlavním životním cílem je u většiny z nás snaha někoho si najít a vytvořit s ním úspěšný vztah. Proč jsou ale u lidí láska a milostné vztahy tak komplikované, za tímco zvířata s tím většinou nemají problém?

18 PETmedia 5-6 2016

MOHU VÁM NABÍDNOUT OCHRANU, MADAM?

Samčí obtěžování samic není jen lidský problém, nepřístupné samice se musí i u mnoha jiných živočišných druhů vyrovnávat s neodbytnými samci. Nenechte se například zmást zubatým úsměvem delfína. V australském Shark Bay budou samci delfína skákavého z jedné skupiny spolupracovat na únosu samice z jiné skupiny a klidně ji pak budou držet jako rukojmí i déle než měsíc! Samice delfína skákavého jsou promiskuitní, a tak ne každé z nich vadí, když ji banda samců odežene z původní skupiny. Nicméně pro ty, jež se brání,


prostřednictvím sexuálního obtěžování. I když se to může zdát dost drastické, u jiných druhů k tomu dochází mnohem přímočařeji. Samci se nerozpakují zabíjet cizí mláďata, protože se samice často okamžitě po smrti svého potomka dostane do říje.

JEN SE TO NEBOJTE VYSLOVIT: VELIKOST PENISU

Člověk by si mohl myslet, že přes dva metry dlouhý penis plejtváka obrovského je skutečně působivý, ale je třeba si uvědomit, že to vzhledem k velikosti jeho těla (plejtvák obrovský je asi 30 metrů dlouhý) prostě v konkurenci neobstojí. Zato takový malý korýš je hned na druhém místě, co se týče relativní délky penisu. Penis chce vždy dosáhnout svého cíle, a je-li samička daleko a vy jste svijonožec s usedlým způsobem života, který se sám nemůže pohy-

JENNIFER L. VERDOLINOVÁ se odborně věnuje studiu zvířat a zaměřuje se na různé projevy jejich společenského chování s důrazem na páření. Ve své vědecko-populární knize Divocí příbuzní srovnává rituály námluv, páření i sexuální a rodinný život zvířat s jejich lidskými protějšky. „Úžasné čtení. Ať už jste spíše z rodu promiskuitních a sexuálně nestřídmých berušek, nebo osamělého a po věrné lásce toužícího hraboše prériového, který hledá partnerku na celý život, v království divočiny Jennifer Verdolinové zcela jistě najdete svou zvířecí obdobu a navíc se skvěle pobavíte.“ – Jesse Bering, PhD „Divocí příbuzní je kniha, kterou si nemůže nechat ujít žádný zájemce o podrobný, vědecky podložený, čtivě a zábavně napsaný text o tom, co nám lidem mohou ptáci, včely a mnoho dalších živočichů prozradit o našich vlastních sexuálních rituálech… Z této přelomové knihy jsem se toho dozvěděl opravdu hodně.“ – Marc Bekoff, PhD.

PETmedia 5-6 2016

19

TÉMA

může někdy agresivní samčí šikana zahrnující bití a kousání vést až ke zranění. Delfíni skákaví nejsou ve volné přírodě jedinými únosci. Paviáni pláštíkoví žijí v obrovské komunitě, která je rozdělena do menších skupin, jimž se také říká klany. Klanu vládne jeden dominantní samec, který vlastní celý harém samic, a pomáhá mu mladší, většinou příbuzný samec. Samci z jiných klanů uvnitř i vně komunity se snaží samice unést. Proč riskovat únos samice? Zdá se, že stockholmský syndrom není výhradně lidská reakce. Pokud se únoscům podaří udržet samici od jejího původního samce dostatečně dlouho, osamělá samice se svým únoscem naváže partnerský vztah. A nepotřebuje k tomu ani příliš mnoho času. Je docela časté, že samice potřebuje samce, aby ji ochránil před jinými obtížnými samci, kteří se s ní chtějí pářit. Ve většině případů je pro samce nesmírně důležité, aby kvůli jinému samci nepřišli o svou samici, takže její ochrana je výhodná pro ně pro oba. I hřebci jsou pro ochranu svých klisen klíčovým faktorem. Samice mnoha druhů koňovitých včetně zeber se zdržují v blízkosti určitého samce, zejména pokud kojí. Během pečování o mláďata jsou samice zebry Grévyho obtěžovány čtyřikrát častěji než nekojící samice. Proč by probůh měli samci chtít obtěžovat samici, která se již stará o potomka? V případě zebry Grévyho obtěžovaná samice ztrácí při jednom obtěžování asi devadesát šest minut, během nichž by mohla mládě krmit. Ještě podstatnější je, že se samice při pokusech dostat se mimo dosah obtěžujícího samce pohybuje poměrně rychle, a to vede k tomu, že je hříbě vystaveno nebezpečí, že bude od matky odděleno. Toto oddělení může u hříběte vést k smrti. Jestliže hříbě umře, u klisny je větší pravděpodobnost, že bude chtít rychle znovu zabřeznout, což obtěžujícímu samci zvyšuje šanci pářit se s ní a stát se otcem jejích dalších hříbat. Jedná se tedy o formu záměrného, byť nepřímého usmrcení mláděte


TÉMA

POKUD SE SAMEC O SVÉ MASO PODĚLÍ SE SAMICÍ, MÁ DVAKRÁT VYŠŠÍ PRAVDĚPODOBNOST, ŽE MU SAMICE POZDĚJI DOVOLÍ, ABY SE S NÍ PÁŘIL.

bovat, budete potřebovat skutečně dlouhý penis, abyste se k ní vůbec dostali. Jak by se vám líbilo, kdybyste mohli zůstat sedět a jen penisem šmátrat po okolních samicích? Přesně tohle zvládne jeden ze svijonožců Balanus Glandula. Pokud jste tento korýš a žijete tam, kde je plno samic vašeho druhu, nemusí být váš pohlavní orgán zas tak dlouhý. Ale v případě, že vaše vyvolená nebude na dosah, můžete svůj elastický penis natáhnout až na pětadvacet milimetrů, přestože v průměru je jeho délka jen nějakých pět milimetrů. Někdy je délka penisu jediným způsobem, jak dosáhnout až k potenciální partnerce. U mnoha zvířat je to tak, že pokud penis sám o sobě není velký, může si to vynahrazovat ozdobami ve formě trnů, ostnů a háčků, skoro jako to vidíme u vojenské výzbroje. Pro samce tyto přidané struktury slouží ke dvěma účelům: Zaprvé, zvyšují úspěšnost oplodnění, a zadruhé, zabraňují samicím v páření s jinými samci tím, že jim při kopulaci způsobí poranění. Například u kachnice malé není zvláštní jen velikost penisu, ale i to, že je ve tvaru vývrtky s měkkými štětinami v horní části a tvrdými ostny na spodku.

20 PETmedia 5-6 2016

Vzhledem k tomu, že většina kachen je promiskuitní, dá se předpokládat, že trny a štětiny mají sloužit jako kartáč k odstranění spermatu jiných samců z pochvy samice, čímž se zvyšuje šance na oplodnění vlastními spermiemi.

TICHÁ SOUTĚŽ: VÁLKA SPERMIÍ

U některých živočišných druhů je velikost varlat nepřímo úměrná k velikosti penisu. Co odlišuje samce s velkými varlaty od ostatních, je to, že jim jejich spermie dávají konkurenční výhodu. Jsou rychlejší a delší (větší), a mohou se tedy dostat k vajíčku jako první. Skutečně důmyslný způsob, jak své sperma prodloužit a zvýšit tím šanci, že oplodní „zlaté“ vejce, je vytvořit ze spermií takzvaný vláček. U mnoha myšovitých, což je čeleď hlodavců s více než sedmi sty druhy, zahrnující i evropskou myšici křovinnou, mají spermie na hlavičce malou strukturu, jíž se říká apikální háček. Jakmile jsou uvnitř samice, vzájemně se spojí a vytvoří řetěz. Ten se pohybuje rychleji a s větším důrazem, než by mohly individuální spermie. Spermie jednoho samce se zorganizují a navzájem spolupracují, aby zvítězily nad spermiemi jiného samce. U druhů s proporcionálně většími varlaty (ukazatel intenzity soutěže mezi spermiemi) je apikální háček delší, pravděpodobně proto, aby umožnil lepší propojení spermií. U savců je zdokumentováno, že velikost varlat souvisí přímo úměrně nejen s velikostí spermií, ale i s objemem ejakulátu a počtem spermií, jejich rychlostí a s frekvencí páření. To vše naznačuje, že si samci navzájem konkurují i na úrovni spermií. Pokud se jedná o velikost varlat, lidé spadají někam mezi gorily a vysoce promiskuitní šimpanze. Stejně jako v případě penisu existuje jen málo důkazů o tom, že by velikost varlat jakkoli souvisela s velikostí ostatních částí těla. Laicky řečeno, být velký ještě neznamená mít velké koule.


NO

Complete, všechno v jedné peletce! Tak zůstanu stále v kondici!

Výživa bez obav = prodej bez obav

Pro zákazníky, kteří opravdu chtějí pro své zvíře jen to nejlepší, je tady Versele-Laga Complete. Kompletně přepracovaná řada vědecky vyvinutých krmiv a snacků pro králíky a malé savce. Chutné all-in-one peletky předcházejí vybíravosti našich mazlíčků v jídle a přitom nejlépe vyvážené složení krmiv spolu s nejlépe zvládnutým procesem výroby je udržuje ve zdraví a kondici. Tato “výživa bez obav“, vyvinuta a doporučována veterináři, zcela rozhodně přinese přidanou hodnotu pro Váš obchod.


PAMLSKY PRO PSY A KOČKY jsou velmi oblíbenou odměnou mezi všemi milovníky domácích mazlíčků. V dnešní době je však velmi težké vyznat se ve výběru kvalitních a nezávadných pamlsků. Chovatelské potřeby jsou tímto sortimentem doslova přeplněné... Milovníci domácích mazlíčků často sledují jen chutnost pamlsků, ne však jejich SLOŽENÍ či výrobní postupy. Což je však daleko důležitější, než jen samotná chutnost odměny. U většiny výrobků se bohužel setkáváme s chemickými přísadami, jako jsou například barviva, která pro zvíře nejsou zdravá. Vyvarujte se tedy všech „barevných“ pamlsků. Barva by měla odpovídat složení, pokud jsou vyrobeny z MASA, setkáme se převážně s přírodní hnědou barvou. Vyvarujte se především zelených, červených a podobných barev, které značí chemickou přísadu, nikoli zdravý produkt. Než pamlsek pro mazlíčka zakoupíte, prostudujte si důkladně jeho složení. Vyvarujte se hlavně vedlejším produktům a doplňkům. Každý vedlejší produkt může znamenat nekvalitní surovinu a každý doplněk zase CHEMICKOU PŘÍSADU - například kvůli dochucení, anebo konzervaci. Pamlsky musí obsahovat především maso a kvalitní ŽIVOČIŠNÉ SUROVINY, které jsou pro psa nebo kočku přirozeně výživné a zdravé. Čím více takovýchto surovin, tím lépe. Vyvarujte se hlavně obilovinám, které jsou nejčastější příčinou onemocnění, obezity a cukrovky... NEJOCEŇOVANĚJŠÍ PAMLSKY SVĚTA NALEZNETE NA

ESHOP.WEBER-MLYN.CZ


I VÁŠ PES BY MĚL MÍT

NA VÁNOCE RYBY CO TAKHLE DOPŘÁT PEJSKOVI NEBO KOČIČCE KVALITNÍ PORCI RYB! Naše krmiva obsahují až 80% rybích surovin, a to až ze 7 druhů ryb - to jinde nenajdete! Náš candát, jezerní síh, okoun žlutý a štika severní jsou loveni ve volné přírodě z našich studených severských jezer. Jejich domovem jsou nesčetná sladkovodní jezera napříč celou severní Kanadou. Losos, sleď a platýs jsou loveni z tichomořských vod u severního pobřeží ostrova Vancouver místními rybáři a pak jsou dodáváni do našich kuchyní tak čerství a studení, jako jsou vody, ze kterých pocházejí.

VÁŠ MAZLÍČEK SI ZASLOUŽÍ JEN TO NEJLEPŠÍ, TEĎ O VÁNOCÍCH MÁTE ZVLÁŠTNÍ PŘÍLEŽITOST MU OPRAVDU TO NEJLEPŠÍ DOPŘÁT!

Pro více informací nás kontaktujte na tel.: 311 514 300. email: orijen@acana.cz, ESHOP.WEBER-MLYN.CZ


KOKTE JL

Internetový prodej se v pet foodu stává hlavním prodejním kanálem

Díky rozšíření smartphonů využívají majitelé zvířat možnosti pohodlného nakupování on-line. Internetový prodej neustále roste a v rámci globálního trhu pet foodu nabývá na významu zejména v oblasti Asie a Tichomoří.

Jižní Korea ukazuje cestu

Internetový maloobchod i nadále nabývá na významu - ze 75 miliard dolarů globálního trhu krmiv pro mazlíčky na něj letos podle údajů Euromonitoru International připadly 4 % procenta z hodnoty prodeje, oproti 3 % v roce 2011. V tomto ohledu je světovým lídrem Jižní Korea, neboť zde si internetový prodej letos z celkové hodnoty prodeje pet foodu odkrojil neuvěřitelných 30 %. Nicméně jihokorejský trh je v tom velmi atypický - na žádném jiném trhu pet foodu nepředstavuje podíl internetového maloobchodu více než 10 % celkové hodnoty. Epicentrem on-line prodeje krmiv je zejména východní Asie – v Japonsku tento prodejní kanál představuje kolem 10 % z celkové hodnoty prodeje a v Číně je to kolem 9 %.

níků chytrých telefonů ještě markantnější – vzrostl na 86 %. K dalším faktorům, které usnadňují růst internetového maloobchodu, patří premiumizace - prémiová krmiva mají vysoký poměr ceny a hmotnosti, což je pro doručování výhodnější než u kategorie ekonomických krmiv. Dalším plusem je fakt, že se stále častěji používají nové obalové formáty, které jsou relativně lehké, ale přitom odolné proti roztržení a poškození. Složité ekonomické podmínky na mnoha trzích způsobily, že zákazníci stále více berou ohled na cenu, což také mluví ve prospěch on-line nakupování, kdy je mnohem snadnější najít obchod nabízející výhodnou cenu.

On-line prodej se stává každodenním obchodem

Zejména v Číně probíhala expanze internetového maloobchodu obzvlášť pozoruhodně. Podíl čínských domácností s přístupem k internetu se v letech 2010 a 2015 více než zdvojnásobil na 50 % (z velké části podporován prodejem chytrých telefonů), a v březnu 2016 se zde pet food stal jednou z nejrychleji rostoucích on-line kategorií, vedle kojenecké a dětské výživy. Stejně jako na mnoha dalších rozvíjejících se trzích byl růst internetového maloobchodu pet foodu v Číně usnadněn nedostatečně rozvinutou infrastrukturou kamenného maloobchodu v některých částech země. Mezitím začal magnát místní e-commerce Alibaba poskytovat virtuální prodejní příležitosti pro celou řadu výrobců a prodejců, spolu s celostátní logistickou sítí.

Spotřebitelům nakupování on-line vyhovuje stále více. Průzkum Eurostatu realizovaný v průběhu roku 2015 zjistil, že zboží či služby on-line nakoupilo v průběhu předchozích 12 měsíců 65 % spotřebitelů v EU ve věku mezi 16 a 74 lety. Chytré telefony jsou doslova všudypřítomné, a to jak v rozvinutých ekonomikách, tak na rozvíjejících se trzích. V roce 2014 a 2015 se na světě prodala více než miliarda těchto přístrojů. Průzkum The Pew Research Institute provedený v průběhu roku 2015 zjistil, že smartphone mělo v roce 2015 kolem 68 % dospělých Američanů, zatímco v roce 2011 to bylo jen 35 %. Ve věkové kategorii 18 až 29 let je podíl vlast-

24 PETmedia 5-6 2016

V Číně jsou on-line velcí i malí hráči


Severní Amerika je miliardový trh

V severní Americe díky vyspělé infrastruktuře kamenných prodejen nemá zatím internetový maloobchod tak velký potenciál, ale i zde se podíl on-line prodejů pet foodu mezi lety 2011 a 2016 zdvojnásobil na 3 %. Avšak vzhledem k tomu, že hodnota prodeje krmiv v tomto regionu letos dosáhne přibližně 31 miliard dolarů, připadá na on-line prodej téměř jedna miliarda USD! Klíčovým hráčem je zde Amazon.com, který nabízí doručení týž den za fixní roční poplatek a vlastní internetové stránky s názvem Wag.com, jež se zaměřují na pet food. Aplikaci Amazon.com má na svých smartphonech spousta majitelů domácích zvířat, což pro Amazon představuje výrazný náskok před konkurencí. Řetězec Petco díky partnerství s doručovací službou Instacart nabízí v některých oblastech dodání v den objednávky, u vybraných produktů dokonce slibuje dodání do 60 minut.

Potenciál pro silný růst

Internetový maloobchod bude na trhu krmiv i nadále nabývat na významu. Pohodlného nakupování on-line mají tendenci využívat především mladší zákazníci. Je velmi pravděpodobné, že poroste obliba on-line předplatitelských služeb, kde se majitelé zvířat zaregistrují a objednají si pravidelné dodávky krmiva, které jim ušetří čas, zatímco supermarkety v rozvinutých ekonomikách, jako je Petco v USA a Pets at Home ve Velké Británii, budou muset začít využívat prodej prostřednictvím více prodejních kanálů, aby zůstaly konkurenceschopné. V delším časovém horizontu se jako jedna z možností jeví dodávky krmiva pro mazlíčky pomocí dronu. Potenciál růstu prodeje krmiv prostřednictvím internetového maloobchodu je významný zejména na rozvíjejících se trzích, jako je Indie, kde mezi bohatými zákazníky přibývá majitelů psů a koček, ale maloobchodní infrastruktura zůstává relativně málo rozvinutá.

inzerce

Vánoční balení přináší nové chutě

Sokol Falco přichází s vánoční novinkou, která mazlíčkům zpestří jejich často stereotypní jídelníček. Speciální vánoční balíček obsahuje různé druhy konzerv a majitelé tak mohou vyzkoušet, co jejich čtyřnohému příteli nejvíc chutná. Společnost Sokol Falco s.r.o. je rodinná firma s tradicí od roku 1993, která byla založena MVDr. Jiřím Sokolem. V současné době je Sokol Falco specialistou na masové výrobky pro psy a kočky. Produkuje široký sortiment mražených masových výrobků a sušených pochoutek pro zvířata, ale především také masových konzerv pro domácí mazlíčky, které jsou ze 100% kusového masa. Zákazníci si mohou vybírat ze tří gramáží (400 g, 800 g, 1200 g) a z mnoha druhů: celé kuře, kuřecí prsa, hovězí a vepřová svalovina, krůtí, losos, srdce, kombinace svaloviny a drobů, zvěřina, kuřecí žaludky atd. Konzervy jsou opatřeny praktickým plastovým víčkem pro zachování čerstvosti obsahu. Sokol Falco dodává svým klientům produkty nejvyšší kvality. Výrobky neobsahují obiloviny ani žádná dochucovadla, barviva nebo konzervanty. Ze široké nabídky si pro svého mazlíčka snadno vyberou majitelé všech ras a velikostí psů a koček od kotěte a štěněte až po seniora. Na začátku prosince přichází Sokol Falco s novinkou, která je zároveň skvělým dárkem pod stromeček. Jedná se o vánoční balíček konzerv, který nabízí více chutí, takže mazlíček každý den najde v misce jiný obsah. Majitelé tak mohou objevovat, co jejich chlupatému kamarádovi nejvíc chutná. A mazlíček bude mít pestřejší Vánoce!

PETmedia 5-6 2016

25


Jaký mají Češi postoj ke zvířatům z útulku?

KOKTE JL

Věděli jste, že každý desátý chovatel má doma zvíře z útulku a že třetina dotázaných útulku také někdy pomohla, nejčastěji v podobě finančního nebo materiálního daru? Ukázal to průzkum společnosti STEM/MARK zaměřený na vztah české populace ke zvířatům v útulcích, který proběhl letos v létě a kterého se zúčastnilo 1052 osob starších 15 let.

Kdo má doma psa nebo kočku? Psa nebo kočku má 46 % českých domácností (majitelů zvířat je obecně více v malých obcích do 5 tisíc obyvatel). Psa vlastní 24 % respondentů, kočku chová 10 % dotázaných. Psa i kočku vlastní 12 % domácností (převážně obyvatelé malých obcí). Žádné zvíře nemá 54 % Čechů (jsou to zejména muži, Pražané a obyvatelé větších měst nad 20 tisíc obyvatel). Je toto zvíře z útulku? Útulkové zvíře má doma 11 % chovatelů. Rozhodnutí vzít si zvíře z útulku se zvyšuje s velikostí místa bydliště a vzděláním dotázaných, naopak klesá s věkem. Proč není z útulku? Pět nejčastějších důvodů pro pořízení zvířete mimo útulek: Většina chovatelů domácích zvířat, která nepocházejí z útulku, o pořízení zvířete nerozhodovala – 54 % respondentů dostalo zvíře (častěji kočku) od někoho z okruhu své rodiny nebo známých, 13 % chovatelů požaduje konkrétní plemeno (zejména majitelé psů). Přibližně 11 % dotázaných má doma nalezence – zvíře, které k nim přišlo a které si nechali (častěji se jedná o kočky), 7 % respondentů chová potomka vlastního zvířete a 6 % chovatelů odmítá zvíře z útulku, protože neví, čím si zvíře prošlo v minulosti. Proč je z útulku? Pět nejčastějších důvodů pro pořízení zvířete z útulku: 49 % majitelů zvířete z útulku tak učinilo, protože jim bylo zvířete líto, 27 % majitelů zvířete z útulku považuje psy a kočky z útulku za vděčnější a přítulnější než koupená či darovaná zvířata, 22 % majitelů zvířete z útulku bylo motivováno dobročinností a snahou pomoci zvířatům tímto způsobem a 11 % majitelů zvířete z útulku má obecně rádo zvířata z útulku, protože jsou přirozenější a nejsou

26 PETmedia 5-6 2016


VYSOCE KVALITNÍ PŘÍRODNÍ KRMIVO PRO PSY A KOČKY

PRO SKUTEČNĚ ZDRAVOU VÝŽIVU

OD TOHOTO VÝROBCE NYNÍ V SORTIMENTU TAKÉ 6-TI A 12-TI PACKY KONZERV

Dodává: JUKO petfood s.r.o., www.juko-krmiva.cz


KOKTE JL přešlechtěná. Výrazně se změnil důvod pro pořízení zvířete z útulku, kterým je cena – pouze 5 % majitelů (v roce 2011 to bylo 15 %) preferuje zvíře z útulku, protože je levnější. Co se zvířetem, o které se už majitel nemůže starat? Pokud by se majitelé nemohli z finančních, zdravotních, případně bytových problémů nadále o své zvíře starat, 82 % z nich by ho věnovalo někomu z rodiny nebo známému (častěji chovatelé psů). Do útulku by své zvíře dalo 9 % chovatelů (častěji majitelé koček). Cizím zájemcům by své zvíře svěřily 4 % majitelů. Napospas svému osudu by v takovém případě nechalo své zvíře 1 % chovatelů a stejně tolik chovatelů by své zvíře utratilo. Kdo by se měl postarat o opuštěná a nalezená zvířata? O opuštěná zvířata by se podle 50 % respondentů měl postarat především stát, a to buď sám, nebo prostřednictvím obcí a krajů. Druhá největší část dotázaných, 43 %, by zvíře svěřila do péče soukromých dobročinných organizací. Kolik lidí zná nějaký útulek pro zvířata ve svém okolí? Více než polovina dotázaných, 57 %, zná ve svém okolí útulek pro zvířata, 23 % respondentů již útulek někdy navštívilo. Až 43 % dotázaných žádný útulek ve svém okolí nezná

28 PETmedia 5-6 2016

(zejména lidé, kteří nevlastní zvíře, respondenti s nižším vzděláním, senioři). Jak pomáhají Češi útulkům? Zvířatům v útulcích již někdy pomohlo 32 % respondentů, naopak nikdy útulkům žádným způsobem nepomohlo celých 68 % dotázaných (častěji lidé, kteří nevlastní zvíře, muži). Nejčastější formou pomoci jsou finanční dary a virtuální adopce, materiální dary a nákup krmiva Pedigree nebo Whiskas v rámci kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích. Pomáhat zvířatům v útulcích může každý Nemusí to být nutně časově náročná ani finančně nákladná pomoc. Například v rámci kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích půjde z 1 tuny prodaného krmiva značek Pedigree nebo Whiskas do útulků 65 psích nebo 255 kočičích misek (1 miska odpovídá denní krmné dávce pro dospělého zdravého psa nebo kočku). Za 7 let trvání této unikátní charitativní kampaně pořádané Nadací na ochranu zvířat a společností Mars Czech bylo útulkům v ČR darováno přes 285 tun krmiva, které pokryly kompletní půlroční stravovací potřeby 5782 psů a 4573 koček v útulcích. Více informací o kampani najdete na www.naplntemisky.cz.


MEATSNAX - FUNKČNÍ PAMLSKY Canipet nabízí zcela unikátní masové salámky pro psy z irského hovězího, mořských řas, kloubní výživy, kurkumy a bylinek. V nabídce jsou varianty Dental+ pro zdravé zuby, JointAid+ na klouby, AntiWormer+ proti parazitům a 100% čisté irské hovězí.

DENTAL+ pro zdravé zuby Obsahuje mořské řasy a citrusové bioflavonoidy, které ničí bakterie tvořící zubní plak. ANTIWORMER+ hubí střevní parazity Obsahuje červenou řasu Palmaria palmata, která hubí a vyhání střevní parazity. JOINTAID+ pro zdravé klouby Obsahují komplex látek pro zdravé klouby - slávku zelenoústou, glukosamin, MSM, chondroitin a kurkumu. Tyto složky pomáhají udržovat zdravé klouby a pohybový aparát, mají protizánětlivé účinky a podporují obnovu kloubních chrupavek a kloubní tekutiny. 100% hovězí maso pro psí gurmány Ručně zpracované hovězí maso usušené při nízkě teplotě. Světově proslulé hovězí maso pochází z trávou krmeného irského skotu. Vzhledem ke způsobu sušení si maso zachovává svou úžasnou chuť i obsah vitaminů a minerálů. Výhradní dovozce do ČR: Petr Novotný – Canipet. Více najdete na www.canipet.cz

CANIPET

DOVOZCE KVALITNÍCH A ORIGINÁLNÍCH POTŘEB

PRO PSY A KOČKY

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY OBCHODNÍ ASISTENT

veškerá administrativa spojená především s prodejem komunikace se zákazníky, fakturace skladové hospodářství organizace a správa e-shopu, koordinace expedice zboží

OBCHODNÍ ZÁSTUPCE

péče o stávající zákazníky budování a udržování trvalých obchodních vztahů aktivní oslovování a získávání nových zákazníků zodpovědnost za obchodní výsledky

NABÍZÍME zodpovědnou práci s vysokou mírou samostatnosti a vlastní iniciativy motivující finanční ohodnocení

VÍCE INFORMACÍ ZÍSKÁTE

práci s atraktivními produkty ve své kategorii práci v malém a přátelském kolektivu

WWW.CANIPET.CZ

tel.: 777 324 428

e-mail: info@canipet.cz

KOKTE JL

Kvalitní suroviny pocházejí z lokálních zdrojů v Irsku a z irských jatek produkujících maso pro lidskou spotřebu. Čerstvé maso se nejdříve najemno umele, přidají se bylinky a mořské řasy, a poté se plní do střívek. Takto vzniklé salámky se pak tradiční metodou šetrně a pomalu vzduchem usuší při nízké teplotě. Salámky jsou vyrobené tak, že je lze snadno rozdělit na malé kousky, nebo dát jeden velký jako extra odměnu. Skvěle poslouží jako pamlsek při odměňování nebo výcviku psa. Meatsnax neobsahují žádné obiloviny, škrobová plnidla, konzervační látky ani barviva.


Značka Fitmin představila novou řadu grain free krmiv pro kočky s obsahem čerstvého masa Český výrobce krmiv Fitmin přichází s novou řadou superprémiových krmiv pro kočky Fitmin Purity s obsahem kvalitního čerstvého masa. Receptury jsou obohacené také o ovoce, zeleninu a léčivé bylinky. Fitmin uvádí na trh celkem osm druhů, které pokryjí život jedince od kotěte až po seniora. Zákazníci mohou vybírat také dle typu kočky či příchutě krmiva. Předním benefitem řady Fitmin Purity je složení s obsahem vysoce kvalitního čerstvého masa bez kostí. „Lidé si uvědomují, že kočky jsou i přes svou domestifikaci stále masožravými šelmami. To je také jedním z důvodů, proč jsou hlavní složkou krmiv Fitmin Purity různé druhy kvalitního čerstvého masa, které neprochází žádným mezistupněm výroby, jako je například vysušení či rozemletí. Tím se značka Fitmin odlišuje od konkurence,“ vysvětluje Adéla Palacká, specialistka na výživu značky Fitmin, a dodává: „Maso v čerstvém stavu přidáváme přímo do směsi v rámci procesu extruze, nikoli pouze jako předsušenou surovinu – masokostní/kostní moučku.“ Rybí, hovězí, krůtí, kuřecí, zvěřina, jehněčí, či králičí maso je vždy v dané variantě produktu zastoupeno s ohledem na potřeby konkrétní kategorie jedinců.

BYLINKY A OVOCE, KTERÉ KOČKÁM POMÁHAJÍ Kromě vysokého podílu živočišných složek obsahuje krmivo také řadu dalších přísad, které pozitivně podporují zdraví koček. Prebiotika, vyvážený poměr Omega 3 a 6 mastných kyselin nebo bylinky, jako lípa, heřmánek, kopřiva, pampeliška a meduňka, pomáhají udržovat správnou vitalitu zvířete. Důležitými ingrediencemi jsou i rozličné druhy ovoce a zeleniny – například kustovnice neboli goja, která příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, černý rybíz, jež zpomaluje stárnutí, borůvky pro zlepšení kvality zraku nebo brusinky známé pro své antibakteriální účinky. S GRAIN FREE PROTI ALERGIÍM Receptura Fitmin Purity je založena na hrachu a bramborách, neobsahuje

tedy žádné obiloviny, které by mohly být případnými potencionálními alergeny. Navíc je díky těmto surovinám snižován glykemický index krmiva, čímž dochází ke snížení rizika obezity. „Veškeré suroviny byly pečlivě vybírány a v rámci jednotlivých produktů kombinovány tak, aby celá řada Fitmin Purity napomáhala k udržení plnohodnotného a spokojeného života koček. Granule navíc nejsou vyráběny z geneticky modifikovaných surovin,“ doplňuje Petr Křivohlávek, ředitel značky Fitmin. VARIANTY KRMIV FITMIN PURITY Kitten pro koťata do stáří 12 měsíců a pro březí a kojící kočky Hairball pro dlouhosrsté kočky Castrate pro sterilizované a kastrované kočky Indoor pro kočky chované v bytě Delicious pro vybíravé a mlsné kočky Dental pro kočky s dentálními problémy Senior pro jedince starší osmi let Urinary pro kočky, které mají problémy s močovými cestami

Více informací o značce Fitmin naleznete na stránkách www.fitmin.cz a www.vimcimkrmim.cz.


DELICIOUS

KITTEN

INDOOR

URINARY

DENTAL

NOVINKA

Purity Holistic Cat Food

Superprémiové granule bez obilovin pro skvělou kondici vaší kočky, vyrobené z čerstvého masa a zdraví prospěšných darů přírody. CASTRATE

HAIRBALL

SENIOR

fitmin.cz

Protože vím, čím krmím


Terapie medúzami ROZHOVOR

TEXT Marcela Vaškovicová I FOTO Dmitrijs Mihejevs a archiv redakce

Akvária s medúzami představují trend, který vstupuje do našich hektických životů a alespoň na chvíli zastavuje nemilosrdné tempo doby. Akvária vypadají skvěle a pohled na nasvícené medúzy je naprosto okouzlující. Navíc má doslova terapeutický účinek. „Přestože jsem s medúzami v kontaktu neustále každý den, často se přistihnu, že jsem na chvíli přestal vnímat okolí a zadíval se do akvária. Ten pohled je totiž opravdu fascinující a uklidňující,“ říká Ing. Vilém Vedral, který se chovu medúz intenzivně věnuje. „Myšlenka chovat medúzy se rodila postupně. Nejdříve jsem viděl video s medúzami a moc se mi líbilo, ale nejvíce mě medúzy uchvátily, když jsem je uviděl poprvé „naživo“ v mořském světě v Lago di Garda v Itálii. Začínali jsme přibližně před třemi lety – zpočátku to byl jen koníček, ale jakmile jsme zvládli počáteční problémy s chovem medúz, začali jsme se aktivně snažit popularizovat medúzy i u nás. Zájemci o chov medúz mají možnost se na tyto úžasné tvory podívat v našem showroomu v Praze-Libuši.“

32 5-6 2016 32PETmedia PETmedia 5-6 2016


Musím říct, že pohled na vznášející se medúzy na člověka opravdu působí magicky, možná až trochu psychedelicky. Hezky nasvícené akvárium má údajně podobný efekt na psychiku jako lávová lampa... Zajímavé je, že v asijských zemích, například v Japonsku, se stává trendem takzvaná terapie medúzami, která spočívá v audio-vizuálním léčení. Pustí se meditační hudba, uděláte si pohodlí a pozorujete nasvícené a vznášející se medúzy. Tato terapie blahodárně působí proti negativním důsledkům dnešního hektického životního stylu. Akvária s medúzami fungují jako dokonalá relaxace. Slyšela jsem, že například v Británii je o medúzy takový zájem, že firma, které tam před časem začala nabízet speciální akvária, prodala své veškeré zásoby a nyní jen stěží udrží krok s poptávkou. Je to u nás podobné? Nemyslím si, že by u nás byla po medúzách tak velká poptávka, že by nestíhali vyrábět akvária. Stále o tomto trendu moc lidí neví, a to nejen u nás, ale ani ve světě. Na jednu stranu je to i dobře, jelikož medúzy zůstávají unikátní záležitostí. Pro chov v akváriu asi nejsou vhodné všechny druhy medúz. Které jsou nejoblíbenější? Nejvíce rozšířeným druhem medúz, který se chová v akváriu, chcete-li medúzáriu, je Aurelia Aurita neboli měsíční medúza. Měsíční medúzy žijí v přírodě ve velkých skupinách a jejich hlavním poznávacím znakem jsou čtyři kolečka uprostřed, která vypadají jako měsíc v úplňku. Živí se drobnými mořskými živočichy, které uloví pomocí chapadel, jenž jsou pro tyto živočichy jedovatá. Pro lidi jsou tyto medúzy zcela neškodné, jelikož jed do lidského těla přes kůži nepronikne. Měsíční medúzy dorůstají různých velikostí a velikostně se přizpůsobují akváriu. Mohou dorůst od 5 až do 40 cm. Je možné chovat třeba jen jednu medúzu? Medúzy žijí v přírodě ve velkých skupinách, nedoporuču-

jeme proto chovat jen jednu medúzu. Záleží na druhu medúz a velikosti akvária, ale vždy je vhodné mít v akváriu alespoň tři medúzy. Liší se délka jejich života v přírodě a v akváriu? Ve volné přírodě se kvůli přirozeným predátorům dožívají více než půl roku, ovšem v zajetí se díky neexistenci těchto predátorů dožívají okolo jednoho roku. Záleží na druhu medúzy. Máme i takové druhy, které žijí roky dva. Životnost jednotlivých medúz máme u konkrétních druhů vždy uvedenou. Je péče o medúzy náročná? Jsou to živí tvorové, takže je potřeba medúzky jednou denně nakrmit, jedenkrát týdně se může krmení vynechat. Dále je nutné hlídat a testovat kvalitu vody. To doporučujeme provádět minimálně třikrát týdně, což obnáší asi 5 minut práce. Akvárium je vhodné umístit mimo dosah slunečního svitu, čímž minimalizujeme možnost růstu řas. Pak stačí jednou či dvakrát za týden očistit při výměně vody i sklíčka akvária. V menších typech akvárií měníme asi 10 až 25 procent vody jednou týdně či jednou za 14 dní. Nikdy bychom však neměli vyměnit více jak polovinu vody najednou. Speciální akvária jsou nutností nebo je to spíš jen takový designový doplněk? V normálních akváriích nemohou medúzky přežít, protože se snadno nasají do filtrů, kde pak rychle zahynou. Pravé medúzárium je v principu jiné – využívá k čištění mořské vody speciální systém, který uvnitř akvária pro medúzy vytváří dostečně silný, kontrolovaný proud vody, bez něhož by se medúzy nalepily na stěnu akvária nebo usadily na dně. Uvádí se, že takové hezky nasvícené medúzárium předčí i drahá umělecká díla. Na kolik zájemce o chov takové akvárium přijde? Na internetu lze najít nabídky začínající na částkách již něco přes tisíc korun, v těchto případech ale jde o barevně nasvícené medúzárium s několika litry tekutiny a umělými medúzkami. Efekt samozřejmě do značné míry odpovídá ceně, ale o tyto umělé tvory se není potřeba starat. I tady se díky jemnému proudění vody, vycházejícímu z nahoře umístěného víka nádrže, budou medúzy naprosto nahodile a poměrně realisticky pohybovat. Pokud to však myslíte vážně a nespokojíte se s plastovou náhražkou, můžete si vybrat jak ze široké nabídky akvárií, tak i z více druhů medúz. Kompletní sadu můžete pořídit již od přibližně 12 tisíc korun, ale v nabídce samozřejmě máme i větší a luxusnější typy akvárií. Záleží na konkrétním interiéru, jeho předpokladech a možnostech.

PETmedia 5-6 2016

33

ROZHOVOR

Ještě před několika lety jsme si o chovu medúz mohli nechat jen zdát. To se však změnilo díky nabídce speciálních akvárií, která navíc úžasně vypadají. Kde má tento trend kořeny? Tento trend k nám přichází z Ameriky a Asie, kde medúzy sklízejí velký úspěch již několik let. Akvária s medúzami si lidé pořizují do domácností jako ,,domácí mazlíčky“, designový doplněk a také jako relaxační prostředek, jelikož pohled na nasvícené vznášející se medúzy je opravdu uklidňující. Ve světě se s medúzami můžeme ještě setkat v různých medúzáriích, hotelech, restauracích a obchodních centrech, kde také využívají půvabu a kouzla medúz k oslnění svých hostů a zákazníků.


kolem dokola zvonu. K důležitým smyslovým orgánům patří statocysta, což je orgán sloužící k určování polohy, obvykle i jednoduchá očka umožňující vnímání světla a občas také speciální orgány hmatu.

ROZHOVOR TÉMA

Potenciální chovatelé se vás asi často ptají, jestli jsou medúzy nebezpečné... Měsíční medúzy jsou pro člověka neškodné, neboť jejich jed přes lidskou kůži nepronikne. V současné době ale máme v naší nabídce i medúzy, které mohou způsobit lehké popálení kůže. Asi jen málokdo z běžných obdivovatelů těchto křehkých tvorů si uvědomuje, že medúza je jen jedním životním stádiem žahavce. Jak to přesně je? Prvním stádiem medúzy je polyp, který je součástí životního cyklu žahavců. To, co nazýváme medúzou, je vlastně až druhé stádium jejich životního cyklu, které se projevuje jako volně plovoucí forma se zvonem a žahavými rameny. Medúzy mají různý tvar, nejen zvonovitý, ale i zploštělý, takže nahoře jsou jen mírně vypouklé a dole jen málo vyduté. Horní plocha se nazývá exumbrella a spodní část subumbrella. Ústa jsou umístěna ve spodní části. Trávicí dutina se skládá z láčky a paprsčitě umístěných kanálků, které směřují ven. Na okraji disku jsou smyslové orgány a chapadla, která primárně slouží k pohybu a k uchvacování kořisti. Medúzy představují čtyřstranně souměrné, volně plovoucí a samostatně žijící stadium. U korálnatců (Anthozoa) je polyp jediným životním stadiem. U polypovců (Hydrozoa) se obě stadia střídají. U medúzovců (Scyphozoa) je medúza dominantní a polyp někdy ani není přítomný. Ve kterých mořích se medúzy vyskytují nejvíce? Medúzovci žijí v mořích po celém světě od jižního pólu k severnímu, nejčastěji v pobřežních šelfech, ale jsou známé i hlubinné druhy. Například medúzy z řádu Kalichovek (Stauromedusidae) obývají pouze vody chladných moří na severní polokouli. Oproti nim se liší Talířovka svítivá (Pelagia noctiluca), která naopak žije pouze v teplých vodách. Talířovky ušaté (Aurelia aurita) zase obývají zejména evropská moře. Jakou stavbu má jejich tělo? Tělo, které je složené z 97 procent z vody, bývá zvonovité a poloprůhledného či mléčného vzhledu. Na povrchu se nachází pokožka, pod ní tlustá želatinózní vrstva mezoglea a zcela uvnitř je gastrovaskulární dutina s obalem zvaným gastrodermis. Na okrajích zvonu se tyto tři vrstvy spojují. Naspodu zvonu se nachází ústní otvor. Medúzy se pohybují vypuzováním vody pod zvonem pomocí svaloviny po obvodě zvonu. Nervová soustava má síťovitou stavbu, u některých druhů se nachází nervový kruh

34 PETmedia 5-6 2016

Čím je krmíte? Nejlepší potravou pro medúzy jsou čerstvě vylíhlé artémie. Ty totiž plavou v akváriu až do jejich zkonzumování, tudíž u nich nehrozí riziko, že zašpiní vodu. Dále můžeme krmit mraženými artemiemi, cubic sušeným jídlem, baby brine shrimps (sterilizovanými artémiemi), nebo mraženým či sušeným fytoplanktonem. Jídlo, které spadne na dno akvária, je nutné odsát hadičkou. Jen pro představu - denní dávka pro tři medúzy je u mraženého fytoplanktonu velká přibližně jako zrníčko hrášku. Medúzy bez krmení vydrží i delší dobu, ovšem důrazně to nedoporučujeme praktikovat příliš často, jelikož jim to nedělá dobře a mohou se mimo jiné začít zmenšovat. Medúzy v přírodě vyplouvají za slunečním i měsíčním svitem, potřebují v akváriu stále světlo? I v akváriu jim musíme co nejvíce přiblížit přírodní podmínky. Ve dne doporučujeme světlo spíše světlejší barvy a na večer a noc pak barvy tmavší. Svítíme jim 24 hodin denně, případně můžeme v noci na 5 až 10 hodin světlo vypínat. A co voda – mají nějaké speciální nároky na teplotu a podobně? Medúzy mohou mít teplotu od 15–30 °C. Nesvědčí jim však přílišné kolísání teploty. Proto se snažte udržovat medúzám stálou teplotu a změnu teploty provádět vždy jen velmi postupně. Nejoptimálnější teplota je pro ně v rozmezí 18–22 °C. Mořskou vodu si lze namíchat doma pomocí destilované vody či osmotické vody a mořské soli. Pokud se vám z nějakého důvodu nezdá zdravotní stav medúz – například se smršťují, obracejí se naruby nebo plavou ke dnu, je vhodné zkontrolovat kvalitu vody v akváriu. Doporučujeme použít testovací sadu pro měření parametrů kvality vody, jako je PH, amoniak, dusitan, dusičnan, dále změřte salinitu a teplotu vody v akváriu.

Více informací o chovu medúz najdete na

www.design-meduzy.cz.


LED X-Change

systém osvětlení vašich akvárií V porovnání s běžnými fluorescentními trubicemi moderní diody nejen že spotřebují méně energie a mají delší životnost, takže je není třeba měnit, ale naopak poskytují stálou a neblikající kvalitu a intenzitu světla po celou dobu jejich životnosti. Stálé spektrum světla a výkon jsou i prevencí proti růstu řas. Díky vysoké schopnosti ustát přepínání není vůbec citlivé na časté vypínání a zapínání. V přírodě se od jasného slunečního svitu po nastávající černou noc světelné podmínky nemění během sekundy, ale mění se plynule. Napodobovat přirozený denní cyklus s pomalu se měnícím světelnými podmínkami je vhodné pro prevenci stresu.

sera LED X-Change trubice umožní nastavení osvětlení vašeho akvária individuálně dle vašich požadavků. Například můžete podpořit fotosyntézu s trubicemi sera LED X-Change plant color sunrise, nebo ve svém akváriu zlepšíte kontrasty barev s trubicemi sera LED X-Change neutral brilliant white. Všechny typy X-Change trubic jsou dostupné v různých délkách a jsou chráněny před vlhkostí křišťálově čirou skleněnou trubicí. Jsou snadno aplikovatelné i do stávajících krytů a různých délek akvárií, i atypických.

sera LED X-Change sunrise trubice v kombinaci se sera LED digitálním stmívačem umožní simulaci východu i západu slunce stejně jednoduše jako simulaci mraků se všemi ostatními LED X-Change trubicemi. Napodobení přirozeného diurnálního rytmu je tak velmi snadné. Individuálně programovatelný stmívač umožní nejen regulaci jasu, ale souběžně slouží i jako vhodný časovač. Použití stmívače umožní zjednodušit dlouhodobé snížení intenzity světla, což je zapotřebí například při aplikaci léčiv.

Více: http://sera.cz/blog/11-led-x-change-system-osvetleni-vasich-akvarii


AKVA

MAGICKÁ A STYLOVÁ ŘADA PULSE

Akvária s medúzami jsou dokonalým designovým prvkem interiéru a pohled na nasvícené medúzy je naprosto okouzlující a relaxující. Akvária pro medúzy Pulse jsou dostupná v černé nebo v bílé barvě ve dvou velikostech (87 a 160 l). Řada Pulse si klade za cíl zajistit maximálně úspěšný chov medúz. Jelikož se jedná o akvária s větším objemem, je i jejich údržba a péče o medúzy mnohem jednodušší. Každá část akvária Pulse od zabudovaného LED osvětlení s RF dálkovým ovládáním citlivým na dotek přes filtrační systém až k leštěnému rámu kombinuje stylový vzhled se spolehlivostí a jednoduchým ovládáním.

36 PETmedia 5-6 2016

Vestavěný filtrační systém, který se skládá ze dvoustupňového filtru pro mechanickou i biologickou filtraci, vyžaduje minimální údržbu. Akrylová konstrukce má 20 mm silný externí rám. Pulse 80 je střední typ akvária s optimální velikostí, jež zároveň nabízí skvělý design za příznivou cenu. Je ideální pro chov malých medúz, doporučuje se maximálně pro třicet jedinců. Větší typ Pulse 160 má zabudovanou filtraci z obou stran a lze v něm chovat až deset větších medúz (kolem 15 cm). Stylová řada akvárií Pulse umožňuje připojení externích filtrů, takže je v nich možné úspěšně chovat i více druhů medúz. Případně lze rovněž propojit více akvárií tak, aby fungovala na jeden filtr.


Orbit 20, nejmenší typ akvária pro medúzy (o objemu 23 litrů), je speciálně navržený pro malé druhy medúz. Díky skvělému vzhledu je perfektním designovým doplňkem interiéru. Pro tento typ akvária se doporučují maximálně tři až čtyři malé medúzy. Orbit 20 má zabudovaný filtrační systém, barevné LED osvětlení s dálkovým ovladačem a možností změny barevného spektra, kvalitní DC čerpadlo a výměnný přední kryt prstence, takže není problém si dokoupit takovou barvu, která se do konkrétního interiéru hodí. Průtok v nádrži je navržen tak, aby medúzy udržoval daleko od filtrace, a zároveň aby kvalita vody byla na optimální úrovni. Filtrace je úhledně skrytá ve vnějším prstenci akvária. Voda nejdříve prochází houbou, kde se odstraní jakékoliv nespotřebované potraviny a nečistoty. Dále protéká přes vysoce kvalitní keramické korálky, kde bakterie rozkládají veškeré zbývající nežádoucí chemické látky ve vodě. Orbit 20 je dodáván s přípojkami, které umožňují použití externího zařízení (speciální externí filtrace, chlazení či topení).

www.cubicaquarium.com | www.designjellyfish.com | www.design-meduzy.cz

PETmedia 5-6 2016

37

AKVA

PERFEKTNÍ DESIGNOVÝ DOPLNĚK INTERIÉRU


Klíšťata a blechy jsou aktivní po celý rok Měli jste pocit, že klíšťata už řešit nemusíte? Omyl, jsou aktivní stále! K tomu se nabaluje i bleší sezona, takže celoroční ochrana je tou nejlepší ochranou. A spolu s odblešením by se měl mazlíček i odčervit!

Ačkoliv by se mohlo zdát, že chovatelé budou mít po létě o starost míň, opak je pravdou. Aktivita klíšťat už sice nedosahuje vrcholu, ale jsou stále hrozbou. Na scénu přichází stejně nebezpečný a zákeřný parazit – blecha. Bleší sezona je v ČR nejsilnější v období od září do listopadu. Zbavit se blech, je na rozdíl od klíšťat, složitější. Blechy se přímo na zvířeti vyskytují, jen pokud potřebují sát krev, což je denně zhruba 20 minut až 4 hodiny. Zbývající čas tráví blechy v pelíšcích, kobercích, v sedačce v obýváku anebo přímo ve vaší posteli. Zde nakladou vajíčka, ze kterých se vyvíjejí larvy. Populační exploze blech je navíc nemilosrdná – z jedné blechy se během osmi týdnů stane bleší kolonie čítající 125000 jedinců. Nejúčinnější prevencí je pravidelné

odblešování psů i koček, které jde ruku v ruce s pravidelným odčervováním zvířete každé tři měsíce. Blecha je totiž nejčastějším mezihostitelem tasemnice. Je to blecha nebo není? Mnohem lepší je jim raději předcházet Jasným důkazem, že je domácí mazlíček napaden blechami, je jeho časté škrábání. Stačí vyčesat srst jemným hřebínkem, zejména u kořene ocasu. Pokud ze zvířete vypadávají tmavá kroutící se “semínka”, která když je položíte na mokrý papír, vylučují červenou tekutinu, jedná se o dospělé blechy. Vhodnější a jednodušší je však napadení blechami u zvířat předcházet. Pro kočky můžete pravidelně používat například veterinární léčivý přípravek Advantage 40 mg, roztok

pro nakapání na kůži – spot-on pro malé kočky a králíky (do 4 kg) nebo Advantage 80 mg roztok pro nakapání na kůži – spot-on velké kočky a králíky (nad 4 kg) . Jeho aplikace je velmi jednoduchá a stačí ji opakovat jednou za měsíc. Kočku před blechami nejen chrání, ale funguje i jako léčba při napadnutí blechami. Advantage spot-on se může aplikovat také jako součást léčby alergické dermatitidy vyvolané blechami. Pouze pro psy je určený veterinární léčivý přípravek Advantix roztok pro nakapání na kůži-spot-on pro psy do 4 kg, od 4 kg od 10 kg, od 10 kg do 25 kg, nad 25 kg, který chrání zvíře proti blechám po dobu 4 týdnů. Jeho přidanou hodnotou je zároveň repelentní účinek, který zabrání klíšťatům, komárům, flebotomům (bodavý hmyz) a bodalce stájové, aby pronikli pod kůži psa. Advantix se nesmí používat u koček. Jak již bylo zmíněno, blechy si hoví i jinde, než jen v kožichu vašeho mazlíčka. Pro psy i kočky je proto možné využít Bolfo sprej, který zbaví blech nejen zvíře, ale lze jím také ošetřit prostředí, ve kterém zvíře žije. Někteří chovatelé využívají pro své psy a kočky také dlouhodobou ochranu ve formě antiparazitárního obojku Foresto, který odpuzuje a hubí klíšťata po dobu až 8 měsíců a zároveň i hubí blechy. Pokud jejich domácí mazlíček nosí obojek Foresto poctivě celou sezonu, je na čase myslet již na jeho výměnu za nový, který bude zvířeti poskytovat plnohodnotnou ochranu před vnějšími parazity na dalších 8 měsíců a majiteli dodá klid, že si ve své sedačce hoví sám bez parazitů..

Další zajímavé informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete na: animalhealth.bayer.cz

38 PETmedia 5-6 2016


GfK: Český trh s krmivem pro psy V hodnotě tento sortiment vykázal ve sledovaných odbytových cestách1 meziroční přírůstek ve výši necelých 2 %. Z 90 % se na celkovém obratu za první pololetí letošního roku podílelo suché krmivo (včetně pamlsků), vlhké odpovídalo za desetinu trhu. Z celkové poptávky (v kg) zajistilo suché krmivo 92 % trhu. Meziročně jeho prodeje v hmotnostním vyjádření sice klesly o 3 %, nicméně díky mírnému růstu cenového průměru2 krmiva zůstalo obratově na stejné výši jako před rokem.

40 PETmedia 5-6 2016

Zvýšení průměrné ceny krmiva však prakticky neznamená jeho „zdražování“, ale často souvisí s určitou změnou ve struktuře trhu, například dojde ke zvýšení podílu některých menších balení, které v průměru na kilogram vychází dráže než větší („ekonomická“) balení. Struktura trhu Poměrně stabilní se však jeví základní struktura trhu z hlediska druhu krmiva, a to především z pohledu jeho příjemce, ale i běžného účelu. Krmivo pro psy se na celkových tržbách letošního prvního pololetí podílelo 84,5 %, což oproti stejnému období předchozího roku znamenalo změnu pouze v řádu několika desetin procentního bodu. Běžné krmivo se v korunovém vyjádření promítlo do celku 86 %, před rokem dosahoval jeho podíl na celkovém obratu za krmivo pro psy a kočky k 85 %, podíl krmiva se zdravotním benefitem tak meziročně drobně klesl. Jedná se však


a kočky za první polovinu roku 2016

Vývoj průměrné ceny Obratově nejsilnějším se z prvních šesti měsíců letošního roku ukázal leden a duben, ve kterých se krmivo pro psy a kočky prodávalo průměrně za 89 Kč/kg. Za celý půlrok dosáhla průměrná cena u krmiva pro psy k částce 85 Kč/kg s pro kočky na 115 Kč/kg, což u obou verzí krmiva odpovídalo jejímu mírnému meziročnímu nárůstu.

U krmiva pro psy generovalo cenový nárůst suché i vlhké krmivo, zatímco u krmiva pro kočky pouze suché.

Zdroj: Zdeněk Bárta, Consumer Choices Director CZ&SK, GfK Czech GfK Czech, oddělení Consumer Choices, kontinuálně monitoruje trh se zbožím dlouhodobé spotřeby v České republice a na Slovensku metodou panelového výzkumu. Jeho základem jsou pravidelně zjišťované údaje o prodejích konečnému spotřebiteli ze stálého reprezentativního vzorku maloobchodních prodejen. Více na www.gfk.com/cz, případně kontaktujte Zdeňka Bártu, Consumer Choices Directora CZ&SK (zdenek.barta@gfk.com).

1 Sledované distribuční kanály: Specializované prodejny – maloobchodní prodejny zaměřené na krmivo pro psy a kočky. Prodávají převážně soukromým spotřebitelům, ale také mohou zčásti velkoobchodně (velkoobchodní prodej není zahrnut). Do této skupiny jsou zahrnuty specializované prodejny se sortimentem pet food, které se obratově na celkovém prodávaném sortimentu podílí více než 50 %. Zahrnují řetězce i nezávislé prodejny. Internetový prodej – nabízený specializovanými online prodejci – nezávislými nebo řetězci, a širokosortimentními e-shopy. 2 Průměrná cena je statisticky vážena počtem kilogramů prodaného krmiva pro psy a kočky.

Krmivo pro psy a kočky – struktura objemového (podíl v kg) a hodnotového podílu jednotlivých typů krmiva za období I–VI 2015 a I–VI 2016 a jejich vývoj za období I–VI 2016 ve srovnání s obdobím I–VI 2015 ve sledovaných distribučních kanálech v České republice. KRMIVO PRO PSY

Panelový trh GfK/Česká republika

KRMIVO PRO PSY A KOČKY

Prodej v kg/% I–VI 2015/2016

Typ krmiva

Prodej v kg/Kč/%

Prodej kg/% I–IV 2015 I–IV 2016 I–IV 2015 : I–IV 2016 I–VI 2015 I–VI 2016 I–VI 2016 : I–VI 2015 11,8

12,0

88,2

31%

-1% -1%

100 %

100 %2016 | GfK Consumer 100 %Choices | Pet Food CZ © GfK

15,5

0% 6%

Kompletní suché krmivo

87

Běžné krmivo

88 -9%

Kompletní tekuté krmivo Kompletní krmivo ostatní

33%

6

1%

Kompletní vlhké krmivo

92

Hodnota prodeje v Kč/% I–IV 2016 I–IV 2015 : I–IV 2016 I–VI 2016 I–VI 2016 : I–VI 2015

14,9

88,0

100 %

I–IV 2015 I–VI 2015

-2%

26%

93

I–IV 2015/2016

Typ krmiva Panelový trh GfK/Česká republika

PamlskyPRO KOČKY

85,1

Ostatní

84,5

PRO PSY

-3%

10

9

100 %

100 %

100 %

Krmivo pro specifické zdravotní potřeby

1%

100 %

1 1

© GfK 2016 | GfK Consumer Choices | Pet Food CZ

PETmedia 5-6 2016

41

ZOOM

o celkové trendy zaznamenané souhrnně v rámci panelového trhu za celou Českou republiku, tj. ve sledovaných distribučních kanálech, které nemusí nutně odpovídat dílčím trendům zaznamenaným některými maloobchodníky či distributory, nebo které se mohou projevovat pouze v určitých lokalitách nebo u některých značek krmiva.


Aktuální veletrhy & akce GlobalPETS Forum 2017 25.–27. ledna 2017 The Nature of Pet Business Sofitel Victoria Varšava, Polsko

globalpetsforum.com

PETSConnect Asia 2017 14. března 2017 The Okura Prestige Bangkok, Thajsko

VELETRH Y

petsconnectconference.com

Global Pet Expo 2017

22.–24. března 2017 Orange County Convention Center Orlando, Florida, USA

globalpetexpo.org

Global Pet Expo je prestižní akce chovatelského průmyslu, kterou zaštiťuje American Pet Products Association (APPA) a Pet Industry Distributors Association (PIDA). V roce 2016 se na Global Pet Expo prezentovalo 1087 vystavovatelů na 3218 stáncích. Akci navštívilo 6170 obchodníků ze 76 zemí. Global Pet Expo je platformou pro nezávislé prodejce, distributory, nákupčí řetězců, experty z oboru a zástupce odborných médií.

VIV Asia 2017

15.–17. března 2017 Bangkok International Trade & Exhibition Centre Bangkok, Thajsko

vivasia.nl

Propet 2017

16.–18. března 2017 Feira de Madrid Madrid, Španělsko

ifema.es/propet_06

PATS 2017

21.–22. března 2017 Sandow Park Exhibition Centre Esher Surrey, Velká Británie

www.patshow.co.uk

Interpets Asia Pacific 2017 31. března – 2. dubna 2017 Tokyo Big Sight Tokio, Japonsko

interpets.jp.messefrankfurt.com

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, tel.: +420 739 665 826, inzerce: Lucie Houdková, houdkova@petmedia.cz, tel.: +420 606 260 546, Irena Frindová, frindova@seznam.cz, tel.:+420 777 629 844, obrazové materiály: Adobe Stock, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, grafické zpracování: ARTEO, jazyková korektura: Jana Hrušková, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku, pod číslem MK Čr E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. On-line verze na www.issuu.com/PETmedia.

42 PETmedia 5-6 2016


www.biomillcz.com Dovozce krmiv

To nejlepší u nás!

BJ Partners sro

Na Štamberku 36/10 182 00 Praha 8 Jarka Vránová tel. 724343628

BiOMill Swiss Prof. GRAIN FREE DUCK & TROUT 12 kg Vzkaz od zákaznice Dany N.: "Zdarec, tak už třetí den Tekiš baští kachnu a můžu říct, že jsou mu fakt šité na míru! Kakejše krásný, tuhý, a baští to jak nenažraný nenažranec, takže teď budeme brát kachnu se pstruhem."

30 % čerstvý pstruh 25 % sušené kachní maso 0 % obilovin Bez obilí, bezlepkové. Žádný kuřecí ani drůbeží protein. Optimální trávení: s M.O.S. a F.O.S. Kůže & srst: lněné semínko a biotin pro zdravou kůži a krásnou srst. Kontrola zápachu: snižuje zápach stolice.

Princess Premium Classic Gold 170 g

PRINCESS PREMIUM Classic Gold je funkční, zdravotně přínosné krmivo pro kočky. Má preventivní i léčebné účinky na zdravotní problémy. Krmivo pro kočky plné živin pro optimalizaci imunitního systému, podporuje trávení a zdravější životní styl koček.

Healthy Urinary - Healthy Liver / zdravé močové cesty, sty, zdravá d avá játra ját a Controls Hairball / omezení trichobezoárů ezoárů Healthy Joints / zdravé klouby Healthy Intestines / zdravé trávení Stool Odour / omezení zápachu

Reakce z útulku: "Paní Vránová, co jste mi to dala za konzervu? To nemocný kotě začalo jíst, nemá průjem a okamžitě přestalo zvracet. Zázrak! Potřebuju nutně další!"

konzerva pro kočky s praktickým víčkem obsahuje maso - svalovinu ve stejné podobě jako Princess Zest a Classic

Již brzy! J !

Princess Ultrapremium i Prince Ultrapremium

nová monoproteinová krmiva bez obilovin! Pro kočky: kuře - kachna - losos. Pro psy: krůta - losos - jehně - kachna.

... a mnoho dalšího!

Značky BiOMill, Prince/Princess a Delimill jsou na sobě zcela nezávislé. Jsou vyráběny v různých zemích. Registrace na www.biomillcz.com je zcela nezávazná! Svým klientům poskytujeme maximální péči. Poradenství s výběrem krmiv je samozřejmostí. Zajímavé ceny pro vet. ordinace, obchodníky, slevy pro chovatele, program pro útulky. Nemáme "minimální" objednávky a informační e-maily zasíláme pouze my, nikoliv marketingové společnosti. ti.


BRZY BUDE 90X VĚTŠÍ NEŽ TEĎ Může se vám zdát malý… během 12 měsíců však dosáhne 90násobku porodní hmotnosti.

© ROYAL CANIN ® SAS 2016. All Rights Reserved.

Krmiva Royal Canin pro štěňata jsou speciálně vyvinuta pro správný vývoj svalů, kostí, zubů a zajištění silného imunitního systému. Každá dávka krmení je tedy dalším krokem k růstu v opravdu nádherného psa.

royalcanin .cz

PETmedia 5/6-2016  
PETmedia 5/6-2016  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Advertisement