Page 1

1-2014

12

psí detektiv na stopě

22

designové hračky pro mazlíčky

6

pet byznys bude prosperovat

AQUASCAPING

10

fitmin otevřel pestauraci

TAJEMSTVÍ PODVODNÍCH ZAHRAD


Více rozmanitosti, více vitality

Každý, kdo chce zdravého a vitálního psa ví, že rozmanitá strava je klíčem k úspěchu. Happy life je speciálně vyvinut tak, aby odpověděl na všechny tyto potřeby. Happy life zaručuje:

pestré a vyvážené složení

správné množství vitamínů a

minerál ních látek lahodnou chuť

optimální zažívání

DISTRIBUTOR ČR/SR: CZanidis, s.r.o., Košíkov 76, 595 01 Velká Bíteš, www.anidis.cz T.: +420 566 591 230, e-mail pro obchody: obchod@anidis.cz, e-mail pro chovatele: chovatel@anidis.cz


EDITORIAL Rádi bychom vás více inspirovali. Vzhledem k tomu, že současným trendem je dopřát všechny příjemné věci, které sami zažíváme, i našim mazlíčkům, objevují se stále nové a nové nápady a malá nevyužitá místa nebo díry na trhu, které chovatel-

EDITORIAL

ský byznys činí ještě atraktivnějším a zajímavějším. V nové rubrice KNOW-HOW bychom vám rádi průběžně představili jak neotřelé a inovativní nápady, tak i ty z vás, kterým se podnikání daří o něco lépe než ostatním, protože prostě vědí „jak na to“, neboli mají své vlastní „know-how“. Ač by se mohlo zdát, že průmysl, který se točí kolem mazlíčků, je už tak rozvrstvený, že není moc co nového vymyslet, v tomto čísle se nám sešly hned dva zajímavé nápady. Fitmin přišel se zajímavým konceptem Pestaurace, což je mobilní restaurace pro psí gurmány, a manželé Carbovi se nechali inspirovat v USA a založili profesionální službu Psího detektiva, který majitelům pomáhá najít jejich ztracené čtyřnohé kamarády. Pokud kolem sebe máte lidi, pro něž je práce pro zvířata vášní a koníčkem, nebo chcete-li zviditelnit svůj inovativní nápad, případně se třeba jen podělit o zajímavé zkušenosti, dejte nám vědět, rádi o všem inspirativním napíšeme. Chovatelskému byznysu je i do budoucna předpovídán nárůst. Není se čemu divit, neboť jak vyplynulo z průzkumu americké asociace APPA, kdyby to bylo nutné, svůj vlastní život by pro mazlíčka riskovalo až 93 procent majitelů. Téměř dvě třetiny jich slaví narozeniny svého čtyřnohého parťáka a více než polovina z nich si alespoň někdy bere volno z práce, aby mohli pečovat o své nemocné zvíře. Pokud máte v zaměstnání na stole fotografii svého miláčka, není to nic neobvyklého - podobně to mají čtyři majitelé z deseti. A pozor! Celých 40 procent majitelů by dalo přednost psovi před člověkem, kdyby si museli vybrat svého jediného společníka na pustém ostrově. Z toho je nad slunce jasné, že trend humanizace psů a koček neúprosně sílí a na trhu se vynořují stále nové příležitosti jako psí lázně a masáže, psí jóga („Doga“) a mnoho dalších.

PETmedia 1-2014

3


6

12

17

10

6

16

Chovatelský byznys bude prosperovat

Pet food Oscar pro českou značku

TREND

AKTUÁLNĚ

Můžeme být optimističtí – odborníci na trendy líčí perspektivy pet byznysu v těch nejzářivějších barvách! A není divu - celých 40 % majitelů by dalo přednost psovi před člověkem, kdyby si museli vybrat svého jediného společníka na pustém ostrově!

Český výrobce superprémiových krmiv značky Brit, společnost VAFO PRAHA, získal světové ocenění Global PETS Forum Award 2014, které každoročně uděluje B2B magazín PETS International na základě nezávislého hodnocení odborníků z Nizozemska.

KNOW-HOW

AKVA

10

Pestaurace

17

Aquascaping: Tajemství podvodních zahrad

Fitimin přišel s novým konceptem mobilní a stylové Pestaurace, kde si psí kamarád může vybírat z řady laskomin od Dášenčina kuřátka až po jehně Baskerville s rýží a jehněčím demi glace. V průběhu roku se s ní setkáte v parcích a na různých akcích.

Aquascaping je důmyslně navržená podvodní říše, která do prostředí domova přináší klid, příjemnou relaxaci a harmonii. Od položení základů Takashi Amanem v 80. letech minulého století si podvodní zahrady nacházejí další a další příznivce.

ROZHOVOR

22

DESIGN

Klára a Tomáš Carbovi se rozhodli nabídnout pomoc majitelům, kterým se ztratil jejich mazlíček. „Psí detektiv“ je první profesionální služba tohoto typu v Evropě, manželé Carbovi se inspirovali v USA, kde pátrací servis už nějakou dobu úspěšně funguje.

Tentokrát jsme se zaměřili na zajímavé hračky pro mazlíčky z dílny designéra Tristana Christiansona ze San Franciska, k jehož silným stránkám patří smysl pro estetiku a schopnost zaujmout spotřebitele na přeplněném maloobchodním trhu.

12

Psí detektiv

4 PETmedia 1-2014

Kdo je Tristan Christianson?


27

PRODUKTY

Kloubní přípravky

Onemocnění pohybového aparátu a především kloubů patří mezi nejčastější příčiny návštěv ve veterinárních ordinacích. Na trhu proto najdeme široké spektrum chondroprotektiv neboli klouby chránících přípravků od různých výrobců pro účinnou léčbu i prevenci.

32 ZOOM

Optimální výživa zvířat

Podle jedné z nejrozšířenějších teorií zvířata přijímají potravu proto, aby uspokojila své energetické potřeby. Organizmus zvířete ale vyžaduje víc než jen samotnou energii. Důležitými faktory při výběru potravy jsou i potřeba doplnění specifických živin, chuť a individuální preference.

34

VELETRH

Jarní veletrh pro milovníky zvířat

V dubnu se v pražských Letňanech již počtvrté otevřou brány veletrhu pro domácí zvířata FOR PETS. Milovníci zvířat se mohou těšit na expozice více než 80 vystavovatelů na ploše 1500 m². Firmy, které by měly zájem se veletrhu zúčastnit, tak mohou stále učinit.

1-2014 P E T M E D I A

6

ZTRATIL SE VÁM ČTYŘNOHÝ KAMARÁD? Na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Spoléhat na to, že se pes vrátí sám od sebe, je ta největší chyba. Volejte psího detektiva! více na www.psidetektiv.cz A v rozhovoru na straně 12

PETmedia 1-2014

5


CHOVATELSKÝ BYZNYS

Můžeme být optimističtí – odborníci na trendy líčí perspektivy pet byznysu

TREND

v těch nejzářivějších barvách! Počet majitelů zvířat poroste, trend humanizace se bude stále prohlubovat, přestože by se mohlo zdát, že už dosáhl svého vrcholu, a za zvířata se bude utrácet stále více, přičemž důraz bude kladen na kvalitu. Američané vzorně shromažďují různá čísla, protože si lépe než my uvědomují, jak je to pro vytváření priorit a cílů v byznysu důležité, a jelikož trendy v USA vždy o několik let předbíhají situaci v Evropě, a tím pádem i u nás, uvádíme několik napůl vážných a napůl možná lehce úsměvných až kuriózních statistik, které uveřejnila americká asociace APPA (American Pet Productions Association).

6 PETmedia 1-2014


BUDE PROSPEROVAT JAKÁ JSOU FAKTA O MAJITELÍCH DOMÁCÍCH ZVÍŘAT? Přes 60 % amerických domácností chová více než jednoho mazlíčka. Více než polovina majitelů je s sebou bere i na cesty a 67 % z nich i na dovolenou. Prodej pojištění domácích zvířat vykázal v posledních 5 letech 20% nárůst. Veterinární služby zaujímají na trhu chovatelských potřeb a péče 35% podíl. Téměř všichni dávají svému mazlíčkovi na vánoce dárek. Přibližně 94 % majitelů svému mazlíčkovi přisuzuje lidské povahové vlastnosti. Kdyby to bylo nutné, svůj život by pro mazlíčka riskovalo až 93 % majitelů. V 86 % domácností je mazlíček důležitou součástí oslav a svátků. Svému psovi nebo kočce alespoň někdy zatančilo či zazpívalo 65 % páníčků. Až 63 % majitelů slaví narozeniny svého čtyřnožce. Asi 53 % lidí si někdy bere volno z práce, aby mohli pečovat o nemocného mazlíčka. Více než polovina majitelů věnuje péči o mazlíčka více času než před třemi lety. Speciální jídla pro domácího mazlíčka připravuje 52 %. Téměř polovina majitelů vozí svému zvířeti dárky z dovolené. Až 44 % bere svého mazlíčka někdy nebo dokonce pravidelně do práce. Více než 40 % jich má v zaměstnání fotografii svého miláčka. A pozor! Celých 40 % majitelů by dalo přednost psovi před člověkem, kdyby si museli vybrat svého jediného společníka na pustém ostrově!

VĚTŠINA FIREM MÁ MÉNĚ NEŽ ČTYŘI ZAMĚSTNANCE Kladete si otázku, jakou má váš byznys perspektivu po roce 2014 a kam se bude chovatelský obor komplexně ubírat? Pokud jste majiteli pet shopu nebo vaše podnikání jiným způsobem jakkoliv souvisí s mazlíčky, pak se s největší pravděpodobností budoucnosti vůbec nemusíte obávat – samozřejmě za předpokladu, že svou práci děláte dobře. Podívejme se na situaci v USA, neboť u nás (a v podstatě kdekoliv jinde v Evropě) to v horizontu několika příštích let bude přinejmenším podobné. Nejvíce firem v oboru patří do skupiny malých, nezávislých domácích podniků, které mají méně než čtyři zaměstnance. Ve Spojených státech to platí pro 92,2 procenta všech firem (podle IBISWorld Industry Report). Jen 7,8 procenta z celkového počtu firem v tomto oboru má více než 20 zaměstnanců. V chovatelském byznysu existuje

celá řada různých typů maloobchodního podnikání. Nejčastěji se jedná o prodej domácích zvířat, krmiv a chovatelských potřeb nebo o psí salony a další služby zajišťující péči o mazlíčky. K dalším úzce souvisejícím profesím samozřejmě patří veterináři, kteří jsou stále častěji do určité míry zároveň prodejci krmiv, diet a dalších specializovaných přípravků, doplňků, potřeb a dokonce i pojištění pro domácí zvířata. V USA připadá více než polovina obchodních tržeb chovatelského průmyslu na národní maloobchodní řetězce PetSmart a PETCO, o zbytek se dělí menší obchody a franšízy.

i nadále zvyšovat – spolu s nárůstem příjmů v souvislosti s probíhajícím postupným oživením ekonomiky. Tyto dva faktory budou stát za zvyšující se poptávkou po prémiových produktech, krmivech, pochoutkách a službách. Podle zprávy IBISWorld by se měl počet domácností vlastnících mazlíčka zvyšovat o cca 2,2 procenta ročně. Na základě studií APPA můžeme porovnat, že v roce 1998 vlastnilo asi 51 milionů domácností (v USA) alespoň jednoho domácího mazlíčka, v roce 2005 jich už bylo 69 milionů a z nejnovější studie vyplývá, že se jejich počet zvýšil na 82,5 milionu, takže zhruba v 68 procentech amerických domácností dnes najdeme nějaké domácí zvíře. Samotný prodej mazlíčků je otázkou sporadického a jednorázového nákupu, takže představuje pouze malou část příjmů v rámci odvětví. Za rok 2013 dosáhl segment živých zvířat asi 5,6 procenta z celkových tržeb. Speciální služby pro mazlíčky reprezentují v oboru nejrychleji rostoucí segment, který i nadále poroste. Také počet firem, které se jakkoliv zabývají mazlíčky a jejich potřebami, by se měl stále zvyšovat (předpokládá se zvýšení o 1,6 procenta ročně). Jestliže dnes je v USA aktivních přibližně 13 470 firem, mělo by jich v roce 2018 být odhadem 14 610.

TRENDY PO ROCE 2014 Až do roku 2018 se pet průmyslu předpovídá každoroční nárůst o přibližně 4 procenta (pro srovnání: v období 2008-13 rostl podle IBISWorld v průměru o 3,4 procenta ročně). Očekává se, že počet domácností vlastnících domácí zvířata se bude

PETmedia 1-2014

7

TREND


TREND

PET BYZNYS Z CELOSVĚTOVÉHO POHLEDU Světovými lídry chovatelského průmyslu jsou již řadu let Spojené státy a Velká Británie. Na scénu však postupně vstupují další a další země. Jak jsme již zmínili, většinu domácích aktivit v oboru ve Spojených státech zajišťují malé a střední podniky, které působí v rámci regionu. Podle zprávy IBISWorld by rostoucí globalizace neměla mít žádný výrazný dopad na retail. Co se však týče výrobců chovatelských potřeb, podle prognóz se budou produkty ještě více dovážet a vyvážet. Euromonitor International ve své zprávě uvádí, že trend globální humanizace domácích zvířat v posledních pěti letech exponenciálně vzrostl. Můžeme pozorovat, že k nebývalému nárůstu o chov domácích mazlíčků dochází i v ostatních kulturách a členy rodiny se postupně začínají stávat i v řadě rozvojových zemí. Tento jev nepozorujeme jen na číslech růstu lokálních trhů, ale projevuje se také tím, že spousta zemí plánuje nebo realizuje své první specializované chovatelské veletrhy. Patří mezi ně například Čína, kde s rostoucí ekono-

mikou přibývá lidí s vyšším disponibilním příjmem. Během posledních pěti let tady došlo k opravdu razantním změnám. Také indický trh pozvolna roste a pomalu i sem začínají pronikat komerční krmiva, děje se tak zejména díky vyššímu počtu rodin s dvěma příjmy a hektičtějšímu životnímu stylu – v příštích letech se právě v Indii očekává vysoký nárůst chovatelského trhu. Obrovský růst v oblasti komerčních krmiv pro domácí zvířata zažívá také Rusko, projevil se zejména v letech 2010-11. K dalším perspektivním trhům se řadí například Japonsko, Vietnam a Latinská Amerika, kde by k budoucím superstar měla patřit především Brazílie a Mexiko.

VÝHLED DO BUDOUCNA Jak jsme už zmínili v úvodu – s malou nadsázkou můžeme říct, že budoucnost chovatelského průmyslu nemá na své modré obloze takřka žádný mráček. Po hospodářském poklesu v posledních pěti letech nyní přichází pomalé oživení, takže situace vypadá docela slibně. Malé petshopy musely čelit poměrně velké konkurenci ze strany supermarketů, hypermarketů a obchodních řetězců, které nabízejí

celou řadu chovatelského sortimentu za nižší ceny, a tento trend bude pokračovat i nadále. Maloobchodní sítě specializované na chovatelské potřeby, jako je PetSmart a Petco (u nás například Pet Center), budou mít i nadále silnou pozici na trhu. Nabízejí širokou škálu krmiv, chovatelských potřeb a služeb v dobrém poměru kvality a ceny, což je jejich předností. V následujících letech budou majitelé své mazlíčky rozmazlovat i nadále a s rostoucími disponibilními příjmy budou hledat více než jen nízké ceny. Zvýší se poptávka po prémiových a superprémiových krmivech, přírodních a organických krmivech, dietách, kvalitních výrobcích a speciálních službách. Prostor stále zůstává v oblasti odměňování mazlíčků, kde se uplatňují i estetická kritéria, která ocení pouze majitel, v oblasti speciálních a personalizovaných dárků a doplňků. Očekává se také zvýšení poptávky po službách jako je venčení domácích mazlíčků a jejich trénink. Zvýší se také obliba různých prémiových služeb jako pet terapie, stravování psů přímo ve městě, speciální přeprava zvířat apod. Z této změny by měly nejvíc těžit právě malé nezávislé firmy a pet shopy. Nezávislí provozovatelé mají šanci uplatnit své znalosti a zkušenosti v oboru a měli by být schopni nabídnout zákazníkům odborné poradenství a odpovědi na řadu otázek souvisejících s chovem mazlíčků. Především malé firmy by se měly zaměřit na různé speciality, ať už v oblasti krmiv, produktů nebo služeb, a začlenit je do své nabídky. V tomto směru mohou být vždy o krok napřed před konkurencí a nabídnout svým zákazníkům personalizované služby, o které bude stále větší zájem. Koneckonců to dokazuje i zkušenost z uplynulých let, kdy více než 20 procent malých domácích podniků vyrovnalo pokles svých maloobchodních tržeb tím, že do nabídky přidaly další speciální služby a produkty.


PESTAURACE GASTRONOMICKÝ ZÁŽITEK PRO PSÍ MILÁČKY

Většina lidí ráda chodí do restaurací nejen proto, že nemají čas nebo energii připravit jídlo doma, ale zejména z toho důvodu, že tady mohou objevovat a poznávat nové chutě a nacházet inspiraci. Pro všechny, kteří by totéž chtěli dopřát svému psímu mazlíčkovi, je tady nová Pestaurace, kde si psí kamarád může vybírat z řady

KNOW-HOW

laskomin od Dášenčina kuřátka až po jehně Baskerville s rýží a jehněčím demi glace. Nový koncept stylové psí restaurace představila česká značka výživových programů, doplňků a krmiv nejen pro psy - Fitmin. Pestaurace je mobilní a v průběhu roku se s ní setkáte ve vybraných parcích napříč celou republikou. Chybět nebude ani na odborných akcích, jakými jsou například výstavy psů.

VOŇAVÉ MENU V samotném menu nechybí superprémiové krmivo značky Fitmin, při jehož výrobě bylo použité čerstvé maso ve vysoké kvalitě, která se používá také v potravinářství. Pejsek si z menu může vybrat sám podle vůně, případně páníčkovi s volbou pomůže proškolený personál. Nabídka je velmi bohatá, a tak čtyřnohý kamarád může ochutnat například dobroty obsahující jehněčí nebo králíka s rýží, lososa s bramborem, pět druhů mas či kuřecí. Degustační menu je zdarma. „Cílem Fitmin Pestaurace je především potěšit psíky a jejich páníčky, kterým nabídne občerstvení v místech, kde se běžně pohybují, ať už se jedná o výstavy nebo o každodenní venčení,“ říká za značku Fitmin Petr Křivohlávek, generální ředitel.

JAK VYPADÁ PESTAURACE? Interiér Fitmin Pestaurace je přizpůsoben potřebám psů, kteří se v ní budou cítit dobře. Fitmin však nezapomíná ani na jejich doprovod, a tak zatímco si budou psí mazlíčci pochutnávat, páníčkové se mohou v zimě ohřát a v létě osvěžit vybraným nealkoholickým nápojem. Celá konstrukce je velmi variabilní, takže se v létě prostor snadno změní v otevřený koutek s dostatkem pelíšků pro psy a dek na sezení pro jejich majitele. Pestaurace byla slavnostně otevřena v 22. ledna 2014 a jedním z prvních pejsků, který si zde vybíral z lákavého menu byla Bambule herečky Sandry Novákové, kterou můžete vídat především v televizním seriálu Ordinace v růžové zahradě.

10 PETmedia 1-2014


KDE JI NAJDETE? První zastávkou Pestaurace bude veletrh chovatelských potřeb For Pets, který se koná od 3. do 6. dubna 2014 v Praze. V parcích se na Fitmin Pestauraci můžete těšit především v letních a podzimních měsících. Přehled konkrétních míst a termínů bude průběžně zveřejňován na stránkách www.fitmin.cz. ZEPTALI JSME SE …Tamary Šimkové, marketingové manažerky značky Fitmin, kterou vyrábí akciová společnost Dibaq: Kdo nebo co stojí za nápadem otevřít psí restauraci neboli Pestauraci? Koncept Fitmin Pestaurace navázal na loňský úspěšný sampling, který jsme realizovali v průběhu naší letní komunikační kampaně. S našimi hosteskami jsme vyrazili do parků, ve kterých lidé rádi venčí své čtyřnohé parťáky, a přímo tam jsme rozdali více než 2500 vzorků krmiv Fitmin. Překvapilo nás, jak příznivě byla tato aktivita ze strany majitelů psů přijata, a proto jsme se rozhodli, že na ni navážeme, a zároveň posuneme myšlenku dál, na úroveň zážitku, a to nejen pro psy, ale také pro majitele. Nelze popřít, že je to zároveň velmi originální, neotřelý a dobře cílený marketingový koncept, který jistě vzbudí velkou pozornost...

Cílem Fitmin Pestaurace bylo překvapit, udělat něco, co lidi pobaví a zároveň potěší, nechat je vstoupit do příběhu značky Fitmin. Potkat se s nimi v místech, kde se svými čtyřnohými parťáky tráví svůj čas, a dát psům možnost trochu jiným způsobem okusit z menu našich výrobků. Příprava nám zabrala hodně času, ale práce nás moc bavila. Že se jedná o originální nápad, nám sami majitelé psů potvrdili, velký zájem nás moc potěšil. Vidět pak Pestauraci plnou překvapených hostů a veselých psů, bylo tou nejlepší odměnou. Už teď se vážně moc těšíme na další aktivity, které s naší Pestaurací podnikneme… Budou si moci v Pestauraci majitelé zároveň i zakoupit krmivo Fitmin, v případě, že by jejich mazlíčkovi mimořádně zachutnalo? To, že bychom v Pestauraci krmivo přímo prodávali, není naším záměrem. Psům dáváme možnost, aby si z našeho speciálního jídelního lístku vybrali krmivo sami. Majitelům pak tento nápad může napovědět, jaké chutě jejich pes má. Pokud majitelé následně projeví zájem zakoupit krmivo, které si jejich pes sám vybral, doporučíme jim návštěvu našich webových stránek, kde si mohou najít svého nejbližšího prodejce, případně je odkážeme na eshopy, pokud jsou zvyklí nakupovat online. Podporujeme tím prodejce krmiva Fitmin a s ohledem na to, jak nadšené byly reakce majitelů, tak bych řekla, že tato podpora je velmi úspěšná.

PETmedia 1-2014

11


NA STOPĚ ZTRACENÝM MAZLÍČKŮM Pokud se člověku ztratí jeho čtyřnohý přítel, většinou se pustí do chaotického hledání a zaplavený emocemi nemusí jednat úplně logicky a s rozvahou. Často ani netuší, jak na to. Domácích mazlíčků se přitom ročně ztratí víc, než byste nejspíš tipovali, proto se Klára a Tomáš Carbovi rozhodli nabídnout nešťastným majitelům pomoc v pravou chvíli a začali se věnovat neobvyklé profesi, která vzbudila velký ohlas. „Psí detektiv“ je první služba tohoto typu v Evropě, manželé Carbovi se inspirovali v USA, kde pátrací servis už nějakou dobu úspěšně

ROZHOVOR

funguje. Psí detektivové dokážou ztraceného mazlíčka doslova „vyčenichat“ pomocí několika osvědčených pátracích strategií. „Když se nám ztratil roční pejsek Džek, byli jsme úplně zoufalí a nevěděli jsme, co máme dělat. Uvědomili jsme si, že v Česku není v podstatě nikdo, na koho byste se při ztrátě psa mohli obrátit a kdo by vám nabídl aktivní pátrání. Takže vlastní zkušenost je jedním z důvodů, proč jsme založili občanské sdružení Psí detektiv,“ vysvětluje Tomáš Carba.

Jaké byly ty další důvody? Druhým impulsem byla inspirace v USA, kde na rozdíl od Evropy už asi osm let s velmi dobrými výsledky funguje Dog Finding System. Tato služba se vyvinula z tzv. Amber Alert systému, který v USA vznikl v roce 1996 a sloužil ke hledání ztracených a unesených dětí, což samozřejmě financovala vláda. Později se tento systém začal využívat

12 PETmedia 1-2014

i na komerční bázi pro hledání ztracených zvířat. V Evropě to zatím prostě nikoho nenapadlo. Navíc Češi jsou v rámci Evropy největšími milovníky domácích zvířat - podle průzkumu vlastní každá druhá domácnost v ČR psa nebo kočku, takže máme potenciál, aby tato služba dobře fungovala i tady. Další důvod je ten, že nám tato práce prostě dává smysl.


Jak takové pátrání Psího detektiva probíhá? Každé pátrání má zpočátku stejné schéma. Položíme majiteli několik otázek typu kdy a kde se pejsek ztratil, jak vypadá, jestli má nějaká zvláštní poznávací znamení, jak se chová k lidem a jak k ostatním zvířatům a podobně. Majitelé zvířete si pak mohou sami zvolit intenzitu pátrání a v závislosti na tom si vybrat z několika různých služeb od e-mailingu přes SMS zprávy, detektiva v terénu až po pátrání letadlem. Začneme tím, že do našeho mapového systému vložíme přesnou adresu, kde se mazlíček ztratil. Tento bod vytvoří střed zóny, ve které se bude pátrat, velikost pátrací oblasti je závislá na počtu objednaných e-mailů a SMS. E-maily rozesíláme do naší unikátní databáze, kterou pravidelně aktualizujeme. Obsahuje všechny důležité kontakty, kam se informace o ztrátě mazlíčka musí dostat. Jsou to útulky, veterináři, pet shopy a zverimexy, městské policie, myslivci, autoškoly, správci silnic, psí zájmové organizace, městské úřady a ostatní spolky… Některé se vám tam mohou zdát nelogické, ale vše má svůj význam – například autoškoly jezdí pořád dokola po obci či městě, tak se může stát, že pejska třeba zahlédnou.

Kolik času vám zabrala příprava celého projektu? Máme za sebou zhruba rok příprav a doposud jsme proinvestovali zhruba milion korun. Ale nejdůležitější je, že se Psí detektiv úspěšně rozvíjí a že o něm majitelé zvířat vědí. Nejde o ziskovou aktivitu, ale na druhou stranu chceme pátrat na profesionální úrovni. Zatím se Psímu detektivovi věnujeme ve čtyřech lidech. Jsme majitelům psů k dispozici 24 hodin denně, 365 dní v roce. Máme dokonce non-stop hot linku a reagujeme okamžitě, protože víme, že každá minuta je důležitá. Aby to takto mohlo fungovat, musíme být z něčeho financováni, do této fáze jsme projekt dostali z vlastních prostředků. Intenzivně hledáme generální partnera, sponzora, který by nám Psího detektiva pomohl financovat.

V takové chvíli asi také hodně záleží na rychlosti. Určitě. Pokud se zvíře ztratí, není důvod otálet. Po celé republice máme možnost oslovit kolem čtyř milionů lidí. Emaily rozesíláme okamžitě, takže doslova během minuty oslovíme všechny kontakty důležité pro záchranu mazlíčka, které by jeho majitel jen těžko sháněl, a objížděl nebo obvolával by je dny a týdny. Využíváme i svůj profil na Facebooku a také pátrací letáky za pár minut visí na všech podstatných nástěnkách. Dále existují dva typy SMS - podle místa trvalého bydliště nebo podle místa výskytu osoby, které bude pátrací zpráva doručena. V každé SMS je obsažena fotka zvířátka a veškeré důležité informace. Během chvilky se tak o ztrátě mazlíčka dozví tisíce lidí v okolí nebo v okolí místa ztráty. Vyjíždíte na místo ztráty i osobně? Společně s majitelem se vždy snažíme zvolit variantu, která je v dané situaci nejefektivnější. Buď s pátráním

PETmedia 1-2014

13

ROZHOVOR

Předpokládám, že Džeka jste tehdy našli… Naštěstí ano. Ztratil se nám v brdských lesích, hledali jsme ho asi pět hodin v mraze, sněžilo, byla už tma a my jsme byli zoufalí. Chaoticky jsme běhali po lese, volali ho, jezdil jsem autem po okolí a pátral po něm… V té chvíli jsem si uvědomil, že bych dal téměř cokoliv, kdyby mi ho někdo pomohl najít. Když jsme ho pak našli, byli jsme samozřejmě nesmírně šťastní a později jsme přemýšleli, jak by se dalo pomoci lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci. Služba Psího detektiva se nám jevila jako ta správná cesta.

pomáháme, nebo pátráme sami – vyhodnocujeme různé stopy, rozvěšujeme letáčky, necháme vyhlásit pátrání v místních rozhlasech, v případě zájmu můžeme zadat komerční pátrání do rádií… Na střeše auta máme při pátrání billboard s fotkou ztraceného mazlíčka. V případě, že se zvíře ztratilo v odlehlých oblastech s lesy, loukami, pastvinami bez zástavby a od jeho ztráty neuplynulo víc než pár hodin, je možné využít i pátracího letadla, které se pohybuje ve výšce 150 - 200 metrů a v lokalitách, kde letecké předpisy umožňují pohyb ultralehkých letadel, může za dobrého počasí a viditelnosti pátrat.


ROZHOVOR

To může být výzva například pro výrobce krmiv… Jak už to v tomto oboru bývá, všechny zainteresované nakonec spojuje láska ke zvířatům. My sami se už několik let aktivně věnujeme práci pro psí útulek v Broumově, píšeme články pro časopis Psí kusy a několikrát jsme se účastnili záchranných akcí například pro psy, kterým na Slovensku hrozí utracení. Jak už jsem zmínil, máme psa Džeka, který pochází právě ze slovenské karanténní stanice. Vzali jsme si ho jako malé štěně, protože měl být za tři dny utracen. Máme ještě fenku Valery, křížence německého ovčáka, ta pochází z broumovského útulku. Dnes jsou z nich nerozluční kamarádi. Psí detektiv sice funguje teprve od listopadu minulého roku, přesto těch případů nebylo málo, takže už určitě dokážete vyhodnotit, jaká je pravděpodobnost, že ztracené zvíře vypátráte. Samozřejmě se snažíme sledovat statistiku a můžeme říct, že tam, kde se aktivně podílíme na pátrání, se naše úspěšnost pohybuje kolem 50 procent. Ztracené zvíře se často najde jen několik málo kilometrů od místa ztráty, například v sousední vesnici. Pokud tedy nejde o krádež. Jsou časté případy, že je pes ukraden? Za relativně krátkou dobu fungování projektu jsme vysledovali, že se počet ukradených psů pohybuje v Česku kolem 10 procent. Domníváme se, že ukradení psi jsou následně prodáni novému majiteli, nebo v horším případě do tzv. množíren. Spekuluje se o tom, že jsou využívání na trénink bojových psů, že končí v restauračních zařízeních a že část z nich je určena k prodeji v zahraničí. Ale k tomu chybí důkazy. Našim klientům se stalo třeba to, že byl pes ukraden z auta před obchodním domem, nebo zloděj přeskočil plot u domu, chytil psa a stejnou cestou s ním zase utekl, což majitelka všechno viděla. Je pátrání po ztraceném zvířeti nákladné? Někdy obsahuje placené prvky, jindy ne. Zpoplatněné jsou pouze ty služby, které sami musíme platit. Všechno ostatní je zadarmo. Nejčastější placená pátrací kombinace zahrnuje 500 lokalizačních pátracích SMS a e-mailing na jeden okres. To pak majitele celkem stojí něco přes 3 000 korun. Prioritou je nejvhodnější strategie s největší pravděpodobností nalezení zvířete, nikoliv zda je služba placená nebo zdarma. Majitelé nalezeného zvířete nám pak projevují vděčnost, což je pro nás samo o sobě velkou satisfakcí. Když naopak do pátrání investujete čas a nedaří se zvíře najít, musí to být frustrující… Jsou případy, kdy se zdá všechno zbytečné a i my někdy propadáme skepsi. Když se nám pak případ podaří rozlousknout, jsme nevýslovně šťastni. Velmi často pátráme

14 PETmedia 1-2014

také po kočičkách, ale tam je to složitější, už jsme hledali i papouška a nevyhýbáme se ani jiným zvířatům. Každý zvířecí osud za to stojí a je pro nás velkou motivací k pátrání. Často se mi v noci zdává o pátrání v nejrůznějších terénech a po nejrůznějších plemenech. Převracím se v posteli a volám pejsky ze spaní. Když to ve snu všechno skončí dobře, o to krásnější je pak probuzení, i když to nebyla realita. Jak se nejčastěji ztracený pes chová? Ukrývá se někde, nebo vyhledává lidskou společnost? Pes, který má rád lidi, bude nejspíš někde u někoho doma, takže e-mailing v takovém případě má smysl, zatímco bázlivý pejsek se naopak nejspíš schová do kůlny nebo prostě někam zaleze. Například ztracená fenka jezevčíka Ťapka se našla hned druhý den, pár kilometrů od místa ztráty. Vešla do otevřených dveří restaurace, vlezla přímo do kuchyně, lehla si a nenápadně předstírala, že tam patří! Máte nějaký zajímavý příběh nebo složitý případ, který byl zdárně vyřešen? Všechno jsou to příběhy a právě o ten šťastný konec nám vždycky jde nejvíc. Stalo se nám, že jsme pejska vypátrali až po téměř dvou týdnech. Pán chtěl osmiměsíční fenku šarpeje Joriku darovat na vánoce, ale při předávání se lekla a utekla. Do pátrání se zapojil i Psí detektiv, poslali jsme 500 lokalizačních SMS v okolí obce a výsledek pátrání přišel až po 13 dnech, kdy už nás napadaly ty nejpesimističtější scénáře. Až po Novém roce se na základě pátracích SMS ozval svědek, který ji viděl pár kilometrů od místa ztráty. Na místo ihned vyrazila původní majitelka se svým loveckým psem a také nový majitel. Pes ji nakonec v této lokalitě vyčenichal. Jorika nebyla v dobré kondici, byla vyhladovělá, ale co je důležité, skončila šťastně doma v teple. Na základě našich bohatých zkušeností mohu poradit všem, kterým se ztratí mazlíček, že vždy je důležité jednat okamžitě a na nic nečekat. Spoléhat na to, že se pes vrátí sám od sebe, je ta největší chyba.


ení naše jel ky polovič pro

Na psy působí velmi atraktivně. Larsson snacky jsou ideální zábavou pro Vašeho psa, s dlouhou trvanlivostí.

y

ník č e t á č za

í, pochop k e č á l i áš m !! S nimi V to pochoutka! co je

é naše cely aroh jelení p

pro

Všechny LARSSON snacky čistí a zabezpečují péči o zuby a dásně Vašeho psa.

ly á n o i s rofe

p

všechny o r p a v ába výkací z vníky parohů! ž í n l á e Id milo zkušené

NAVÍC JDE O ČISTĚ PŘÍRODNÍ PRODUKT!!! LARSSON parohy jsou velmi tvrdé a bohaté na vápník a ostatní minerální látky.

Trvalá žvýkací zábava s garancí od Matky Přírody…

naše hy osí paro

l pro

ré a t s a ladé tka

m

á pro štěň é n e č r u ačně Jednozn a pro seniory

hodně živin a minerálních látek přirozené čištění zubů bez konzervačních látek bez přidaných barviv

... po staletí preferované vlky...

KONTAKTY NA OBCHODNÍ ZÁSTUPCE: Východ Prahy, střední Čechy, kraj Karlovarský, Ústecký a Liberecký Petra Maršálková, 725/015 247, marsalkova@anidis.cz Západ Prahy, střední Čechy, kraj Plzeňský a Jihočeský Romana Martínková, 725/022 040, martinkova@anidis.cz Kraj Liberecký, Královehradecký, Pardubický a Vysočina Petr Rulíček, 724/194 245, rulicek@anidis.cz Kraj Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský Jiří Jahoda, 602/588 575, jahoda@anidis.cz

Důzloežrnitěéní upo

na to, prosím lili Dbejte nákupu zvo rohů pa při h e t u s r y d b a áčka! kost a ou veli řnohého mil n v á r p s ty šeho č zábavy pro Va hodně uby :) e m je e éz Př a zdrav a čisté

Larsson

Snacks


PET FOOD OSCAR PRO ČESKOU ZNAČKU BRIT ZÍSKAL SVĚTOVÉ OCENĚNÍ GLOBAL PETS FORUM AWARD 2014

Český výrobce superprémiových krmiv značky Brit, společnost VAFO PRAHA, reprezentoval na konferenci Global PETS Forum, kde získal hlavní ocenění světové úrovně. Cenu každoročně uděluje prestižní B2B magazín PETS International na základě nezávislého hodnocení odborníků z Nizozemska. Global PETS Forum Award 2014 je jakýmsi Oscarem v byznysu pro domácí mazlíčky. Světovým králem pro rok 2014

AKTUÁLNĚ

se stala rodinná firma z Chrášťan u Prahy.

PETS International působí v oblasti potřeb pro domácí zvířata ve 136 zemích světa. Každoročně při příležitosti konference Global PETS Forum vyhlašuje soutěž, ve které jsou posuzovány otázky strategie, obchodně-partnerské vazby, marketing, flexibilita a adaptace na nové podmínky. Letošním tématem konference byla budoucnost oboru a jak se na ni připravit volbou správné strategie. Ze všech světových uchazečů byla cena udělena poprvé české společnosti. V Amsterodamu si ji osobně převzal majitel VAFO PRAHA Pavel Bouška. Firma v soutěži mimo jiné představila i svůj projekt Brit Training Snack&Tips, který nyní startuje na hlavních trzích Evropy. Tento unikátní koncept kombinuje produkt a službu pro spotřebitele. Brit Training Snack je produktová řada pamlsků navržená speciálně pro výcvik psů. Pomocí QR

kódu na obalu, přes web či mobilní aplikaci má zákazník přístup do vícejazyčného tréninkového programu. Uživatelé také mohou nahrávat a sdílet vlastní videa z výcviku. „Pomocí tohoto edukativního nástroje chceme podpořit odpovědný a správný přístup k výchově a společnému soužití se psem,“ představuje nový koncept Pavel Bouška. Společnost získala ocenění také na základě pet-friendly přístupu a podpory chovatelství. Pavel Bouška říká: „I přes poměrně dynamický růst stále zůstáváme rodinnou firmou a naše práce je pro nás koníčkem. Naší základní filozofií je výroba kvalitních krmiv s důrazem na zdraví a kondici zvířat.“ Proto například všechny používané komponenty pocházejí z Evropské unie s výjimkou jehněčí moučky dovážené z Nového Zélandu. V případě obilnin a drůbežích surovin firma preferuje lokální dodavatele. Stejně tak u obalového materiálu, který by jinak byl levnější z asijského dovozu. V minulém roce společnost investovala do softwaru, výrobních technologií, ale i skladovacích kapacit. Nedaleko svého největšího závodu v Chrášťanech u Prahy vybudovala centrální sklad o kapacitě 20 tisíc paletových míst. Již za první měsíc se ukázala vysoká účinnost logistického kroku – došlo k nárůstu vyexpedovaných kamionů o 25 % a navýšení obratu o 32 %. Společnost VAFO PRAHA se zabývá vývojem, výrobou a distribucí krmiv pro psy a kočky už 20 let. V roce 2013 vyprodukovala 48 tisíc tun krmiva s obratem 48,5 milionů EUR. Pro představu se jedná zhruba o 2 400 plných kamionů. Výrobu zajišťuje 82 zaměstnanců ve třech moderních závodech. Zhruba 30 % produkce připadá na český trh a Brit tak patří k tuzemským lídrům v oblasti pet foodu. Zbylých 70 % tvoří úspěchy ve sféře zahraničního obchodu na evropských i exotických trzích: značka Brit je zastoupena ve Skandinávii, Polsku, Německu, Francii, Pobaltí, Rusku, ale třeba i v Malajsii – celkem v 50 zemích světa. Corine van Winden předává Pavlu Bouškovi cenu Global PETS Forum Award 2014

16 PETmedia 1-2014


AQUASCAPING

PŘÍRODA PŘENESENÁ POD VODNÍ HLADINU TEXT Adam Votava FOTO Aquascape.cz

Zahoďte umělé rostliny, potápěče a temné vzpomínky na akvária podobné vesnickým bahňákům. Akvárium může být dechberoucí podvodní krajinou či zahradou. Z Japonska se světem šíří trend „přírodních akvárií“, která v sobě skloubí odkaz na přírodní principy fungování těchto malých ekosystémů a vliv japonské kultury – zahrad, bonsaí, landscapingu. Inspiraci hledá v přírodních scenériích, zahradách a ty se pak tvůrci těchto akvárií snaží přenést pod vodní hladinu. Často se také tento směr označuje jako AQUASCAPING. A troufáme si tvrdit, že to není jen směr akvaristiky, je to komplexní obor, umění, životní styl opírající se o úctu k přírodě. Díky rozšiřující se nabídce kvalitní techniky a pomůcek pro tento styl akvárií se můžete směle pustit do tvorby vašeho prvního přírodního akvária i vy!

CO K TOMU BUDETE POTŘEBOVAT? SAMOTNÉ AKVÁRIUM, ideálně slepené z extračirého skla Optiwhite, které postrádá zelený nádech. Bez zbytečných přetahů lepidla a výztuh, které kazí dojem čistoty a jednoduchosti. Volte akvária s větší plochou dna a menší výškou, lépe se posléze pracuje s dojmem prostorové hloubky layoutu a snáze prosvítíte vodní sloupec až na dno tak, aby prosperovaly všechny rostliny. Co nejjedodušší ČISTÝ DESIGN, neutrální barvy podstavců a techniky, sklo, nerezová ocel, vše musí ladit a pokud možno nepoutat více pozornosti než samotný layout akvária. Dostatečně SILNOU FILTRACI – Používejte zásadně vnější filtry s velkým objemem a průtokem. Ideálně by měl filtr přečerpat objem akvária až 5x za hodinu. Filtrační náplně musí tvořit kvalitní biologická media,

v prvotní fázi ustalování ekosystému akvária vám pomohou i adsorbční média (např. aktivní uhlí, selektivní iontoměniče). OSVĚTLENÍ – Volit dnes lze mezi lineárními trubicemi označovanými jako T5, vysokotlakými HQI výbojkami a i LED diodami. Ať už jde o akvárium s krytem či otevřenou nádrž se zavěšenými světly. Obecně platí pravidlo 0,5-1W na litr objemu akvária. Vždy však mějte na paměti, že investice do kvalitního osvětlovacího tělesa a zdrojů se vám vrátí v efektivnějším využití energie, bezproblémové funkci a bezpečnosti. Doba fotoperiody by neměla přesáhnout 10 hodin denně. DNO – Bez nadsázky se dá o dnu mluvit jako o „srdci přírodního akvária“. Šetřením na této položce může mít katastrofální následky na fungování a udržitelnost Vašeho akvária. Profesionálové po celém světě používají aktivní jílové substráty, které byly speciálně vyvinuty pro přírodní akvária. Dobře drží tvar i ve svažitých

PETmedia 1-2014

17

AKVA

Ticho před bouří, 180 x 60 x 60 cm ADA, 7. místo GAPLC 2014, Adam Votava


AKVA

ADA 90 X 45 X 45 cm při založení

layoutech, příznivě ovlivňují parametry vody v akváriu, uvolňují a absorbují živiny, poskytují obrovský životní prostor pro prospěšné bakterie podílející se na mineralizaci odpadních látek vznikajících v akváriu. Dle parametrů vodovodní vody, druhů rostlin a živočichů můžete volit z několika typů substrátu. Vyvarujte se ostrohranných štěrků, písků s obsahem vápníku a podobných nevhodnch materiálů. OXID UHLIČITÝ – Dnes již běžná součást akvária. Rozpouštěním oxidu uhličitého do vody dodáváme rostlinám základní stavební kámen – uhlík. Při jeho užívání CO2 zároveň snižujeme pH vody a tvoříme tak příjemné prostředí pro většinu rybek či bezobratlých, které v těchto akváriích chováme. Musíme mít na paměti, že CO2 je dobrý sluha, ale zlý pán! Jeho předávkováním si můžeme živočichy přidusit, proto vždy volte kvalitní CO2 sety vyrobené jen a pouze k akvaristickým účelům! Investice do setu s opětovně plnitelnou lahví, elektromagnetickým ventilem pro vypnutí přívodu plynu v noci a kvalitním difuzorem či reaktorem se vám vyplatí. VÝŽIVA ROSTLIN – Stejně jako ryby i rostliny potřebují svoji „potravu“ v podobě širokého spektra živin. Denně je nutné přidávat malé množství draslíku, mikroprvků (Fe, Mn, B, Mg, atd..), ve slabě zarybněných a silně osvětlených nádržích pak i dusík a fosfor. Zvláště u mikroprvků dbejte na kvalitu a používejte jen kvalitní hnojiva od renomovaných výrobců! Ušetříte si tak mnoho starostí s řasami a studiem chemie.

PODOBA AKVÁRIA: OD MYŠLENKY, PŘES SKICU, HARDSCAPE AŽ PO FINÁLNÍ LAYOUT Vše je jen na vaší fantazii a zkušenostech. Pokud vás příroda neobdařila přirozeným citem pro danou věc, je mnoho cest jak „architektuře“ a základním pravidlům aquascapingu porozumět. Můžete využít i služeb profesionálů, kteří se věnují realizacím a údržbě přírodních akvárií.

18 PETmedia 1-2014

ADA 90 X 45 X 45 cm po 1 měsíci

Pro výběr dekorací platí jednoduché pravidlo: Nebojte se pořízení většího množství kvalitního materiálu a nespěchejte s podobou hardscapu (kompozice dekoračních materiálů) si hrajte klidně měsíce. Mějte na paměti i roli měřítka dekorací v poměru se samotným akváriem. I 30litrová nádrž nakonec může působit dojmem 300litrového akvária! Těžko však tohoto docílíte s měkkým uhnívajícím kořenem z rybníka a kameny sesbíranými u silnice… ROSTLINY – Kvalita sazenic má opět obrovský vliv na finální výsledek! Z dnešní široké nabídky akvarijních rostlin je kolikrát složité si vybrat. Zde vám rádi poradí ve specializovaném obchodě, tak aby rostliny odpovídali vaší představě, ale aby jste také byli schopni je úspěšně pěstovat a udržovat. NÁSTROJE – Aquascaping je o trpělivosti a přesnosti. Osadit i ta nejmenší zákoutí akvária rostlinami a posléze je udržovat není možné bez speciálních pinzet, nůžek a jiných, nástrojů. Stejně jako doktor nemůže operovat s rybičkou, i my musíme použít kvalitní, ergonomické a ostré nástroje. Minimalizujete tím poškození rostlin, práce bude rychlejší, přesnější a pohodlná. Od věci není vybavit se i pár kartáčky, škrabkami či stěrkami na sklo, pro čištění skleněných komponentů a CO2 difuzorů pak speciálním čistícím roztokem. ČAS – Aby vaše akvárium fungovalo a dlouhodobě prosperovalo, je třeba pravidelné údržby. Týdně vyměnit třetinu objemu vody, očistit skla, zkontrolovat funkci techniky a dle zvoleného layoutu zastříhnout rostliny. Čištění filtrace pak přijde na řadu jednou za 1 až 3 měsíce. Výměna zdrojů světla po 1 až 1,5 roce provozu. Pokud všechny tyto aspekty skloubíte, budete se moci zanedlouho radovat z krásného akvária a zcela jistě aquascapingu propadnete tak jako my! Zaujala vás přírodní akvária a aquascaping, avšak nemáte zkušenosti či čas pro jejich údržbu? Kontaktujte profesionály, kteří jsou schopni zařídit akvárium na klíč a nabídnout i jeho následný servis, poradenství či školení o údržbě!


Ticho před bouří, 180 x 60 x 60 cm ADA, 7. místo GAPLC 2014, Adam Votava

- detail po

žení h od zalo 6 měsícíc

PETmedia 1-2014

19

AKVA

45 X 45 cm ADA 90 X


TAJEMSTVÍ PODVODNÍCH ZAHRAD TEXT Elena Rathgeberová (upravil Oldřich Šimeček) FOTO archiv sera Aquascaping je důmyslně navržená podvodní říše, která do prostředí domova přináší klid, příjemnou relaxaci a harmonii. Od položení základů Takashi Amanem v osmdesátých letech minulého století si aquascaping neboli podvodní terénní úpravy nacházejí další a další příznivce. Ale jak se tato estetická díla vlastně liší od zcela běžných akvárií? Už na první pohled je na nich nápadné to, že ústředním prvkem v nádrži jsou rostliny a že se používá mnoho konstrukčních prvků, tzv. “hardscapes”. Živočišná osádka – pokud nechybí vůbec – není obvykle volena pro sebe samotnou, ale je zaměřena na podporu a umocnění celkového harmonického dojmu z vodní krajiny. Kromě této neobvyklé rovnováhy je dalším zásadním rozdílem oproti konvenční péči o akvárium touha prezentovat přírodní dojem. Tím se však zároveň liší od formálních zahrad v takzvaných holandských akváriích. Tato „přírodní akvária” vyžadující spoustu údržby však nesmíme zaměňovat s nízko

AKVA

údržbovými „přirozenými akvárii“.

ZÁKLADY: začněte snadnými plány Aquascapes bezpochyby potřebují určitou míru angažovanosti a vybavení. Ale nebojte se, pro založení vodní krajiny se nepotřebujete ponořit ani do tajemných znalostí Dálného východu ani platit vysoké částky za příslušenství. Nenechte se odradit, pokud první pokusy nenaplní vaše představy. Ponaučíte se z chyb. Začátečníkům se na začátku doporučuje realizovat poměrně snadné plány. Ujistěte se, že hardscapes (kořeny a kameny), stejně jako dekorativní dno (písek a štěrk), jsou vhodné – tzn. že neuvolňují nežádoucí látky, kořeny nehnijí apod. Na začátku si vyberte rostliny, které se snadno udržují, a také spíše skromnou živočišnou osádku. Přidejte odpovídající počet rychlerostoucích rostlin, čímž předejdete problémům s řasami. Jinak se řiďte vlastním estetickým cítěním. Hrajte si s různými strukturami a barvami rostlin, kořenů a kamenů. Na závěr přidejte zlatý hřeb, například malé hejno ryb nebo krevetek.

ZALOŽENÍ: ústřední bod a prostorová iluze Existují různé možnosti skladby vodní krajiny jako takové. Všechny mají společné to, že ústřední bod by neměl být na středu, ale mírně posunut stranou. To vytváří harmonický a příjemný dojem. Barevné prvky nebo zrak přitahující struktury (např. velký kámen, červená rostlina, rozvětvený kořen) mohou sloužit jako poutavý bod. Menší nádrže by měly obsahovat pouze jedno poutavé místo, jinak budou působit neklidným dojmem.

20 PETmedia 1-2014

Optické vytvoření hloubky je dalším základním vodítkem při založení přírodního akvária. Prostorové iluze můžete docílit, mimo jiné, scénickou výsadbou rostlin (malé, půdokryvné rostliny v popředí, velké solitérní rostliny spíše v pozadí). Zatímco tmavé rostliny s velkými listy by se měly spíše umísťovat po stranách, světlejší, jemné kadeřavé rostliny by se měly sázet především do středu. Tím, že si pohrajete s kontrasty, zvýšíte dojem hloubky a vytvoříte rovnováhu i napětí. Volná místa jsou dalším důležitým stylistickým prvkem. Nádrž by neměla být přeplněna konstrukčními prvky a rostlinami. Volné prostory vytvářejí klid, hloubku a šířku. Jsou navíc důležité pro druhově specifické návyky plavání ryb. Vyhněte se statické, přímočaré nebo přísně symetrické konstrukci. Vypadá nepřirozeně a nevyváženě. Kameny a kořeny by měly být osázené rostlinami, vytváří to přírodnější dojem.

ÚDRŽBA: zahradničení pod vodou Po založení je klíčem k úspěšné a dlouhodobé vodní krajině pravidelná a pečlivá údržba nádrže – zahradničení. Hlavně rostliny s mnoha stonky potřebují časté zastřihávání (přednostně před částečnou výměnou vody). Abyste na oplátku získali nádherně intenzivně vybarvené rostliny s vyváženým a silným růstem, musíte splnit základní potřeby rostlin vhodným způsobem. Všechny rostliny potřebují světlo pro fotosyntézu. Dostatečná


inzerce

intenzita světla je zásadní. Barva světla se však může lišit v rámci určitých mezí za účelem sladění s požadovaným dojmem z vodní krajiny. Pro optimální a individuálně nastavitelné osvětlení doporučujeme technologii LED diod s mimořádně nízkou spotřebou energie.

Tito pomocníci pomocníci vám Tito vám zahradu pod vodou zajistí. zahradu zajistí.

Uhlík je základem pro život na Zemi. Nedostatek oxidu uhličitého je jednou z nejčastějších příčin nedostatečného růstu vodních rostlin. sera CO2 hnojící systém zajistí rostlinám bezpečné a intenzivní zásobování touto základní živinou. Dostatečnou úroveň některých parametrů lze zkontrolovat testy vody (např. sera Fe-Test). Nicméně nedostatečné zásobování ostatními živinami lze často zjistit nepřímo skrze poškození (mimo jiné např. draslík – nekrózy, malé černé tečky). Churavějící, bledé nebo špatně rostoucí rostliny mohou být také známkou pro nevyhovující podmínky (např. špatná teplota nebo pH, nedostatečné osvětlení) nebo choroby (např. plísně a viry). sera florena v případě rostlin upřednostňujících příjem živiny skrze listy a sera florenette v případě rostlin upřednostňujících příjem rostlin skrze kořeny zajistí základní zásobování vašich vodních rostlin všemi důležitými živinami. sera systém produktů péče o rostliny zaceluje určité mezery v zásobování. Například můžete také hnojit své rostliny se sera flore 1 carbo jako alternativním zdrojem uhlíku místo CO2 hnojícího systému. Kombinované použití s hnojícím systémem má také smysl. sera flore 2 ferro pomáhá pokrýt zvýšenou potřebu železa, např. v případě atraktivních červených rostlin. Vzácné stopové prvky a podpůrné vitamíny v sera flore 3 vital zajistí zvýšenou odolnost, a to zejména u náročných rostlin. Nízká nebo žádná živočišná osádka, ale také velmi silný růst rostlin (silné osvětlení a CO2) často vedou k nedostatku hlavních živin jako nitrátů, fosfátů a draslíku. V tomto případě pomáhá sera flore 4 plant.

Akvaristé, teraristé i vy, kdo se tomuto hoby chcete teprve věnovat – POZOR! Znáte nejnovější trend této sféry?

AQUASCAPING! Seznamte se s jeho zásadami a vybudujte si vlastní podvodní říši – ať už s vodními živočichy anebo „jen“ s rostlinami.

Pro všechny sera produkty pečující o rostliny je charakteristická výborná kompatibilita pro bezobratlé. Nová komplexní skladba železa používaná v sera florena a sera flore 2 ferro zůstává velmi stabilní i pod vlivem silného UV záření. Řasy se nemohou množit díky konkurenci efektivního růstu rostlin. Všechny popsané konstrukční strategie a údržbová doporučení jsou samozřejmě bez problémů vhodná také pro konvenční akvária. Proč by běžné společenské nádrže nemohly být také obohaceny estetickými základními nápady aquascapingu?

SERA CZ, Chlístovice 32, 284 01 Kutná Hora tel.: +420 327 595 092, mob. +420 776 112 064 simecek@sera.biz, ww.sera.cz

PETmedia 1-2014

21

Recepty prima nápadů

62


KDO JE TRISTAN CHRISTIANSON? Všechny zajímavé hračky v rubrice Design v tomto čísle pocházejí z dílny nezávislého průmyslového designéra Tristana Christiansona ze San Franciska, který se vývoji produktů a spotřebního zboží od konceptu přes finální výrobu až po obal a prodejní

DESIGN

displej věnuje už více než deset let. K jeho silným stránkám patří smysl pro estetiku a schopnost zaujmout spotřebitele na stále více přeplněném maloobchodním trhu.

HRA PLNÁ ENERGIE Hračky Squeeze Bones byly původně navrženy jako privátní značka PetSmart, v roce 2012 byly nabízeny pod značkou Toys R Us a také ANI Pet Toy. Nadchnou a stimulují především energické psy. „Kost“ je z transparentního plastu a je naplněna pamlsky, takže je pes vidí a také slyší, jak uvnitř chrastí, což ho motivuje ke žvýkání a kousání, obzvlášť když pak vytoužené pochoutky vypadávají ven. Pryžové části mají speciální povrch a unikátní konstrukci s drážkami, které pomáhají udržovat čisté zuby a zdravé dásně. Hračka je vyrobena z odolného netoxického syntetického a přírodního kaučuku, aby si zachovala co nejdelší životnost. K dispozici je v několika různých barvách a ve třech různých velikostech (pro malé, střední a velké psy). Se Squeeze Bones si čtyřnohý kamarád vyhraje celé hodiny, obzvlášť pokud mu jeho pán bude doplňovat zásoby pamlsků. Pryžové konce hračky jsou šroubovací, takže ji lze snadno rozebrat a umýt.

TŘI V JEDNOM Hračky Smart Bells jsou v podstatě variací na výše zmíněné Squeeze Bones. Tyto odolné zábavné hračky představují typický produkt „3 v 1“. Jednak je to zásobník na pamlsky, jednak žvýkací hračka, a také přetahovací hračka – to vše v jednom produktu. Koncovky z přírodního kaučuku fungují jako klasický pamlskovník, pes je kouše a žvýká, aby dostal ven pamlsek. Stejně jako u předešlého produktu mají rýhovaný povrch pro dentální hygienu a vybrat si je možné ze tří velikostí podle toho, jaká bude konkrétnímu pejskovi vyhovovat. Podporuje hravost psa, motivuje ho k aktivitě a pomáhá ho zbavit přebytečné energie.

22 PETmedia 1-2014


DESIGN

STOP NEPOŘÁDKU PŘI HŘE S PAMLSKY Dalším zajímavým konceptem, který vymyslel Tristan Christianson pro ANI Pet na základě zkušeností, jež získal vývojem hraček pro psy, jsou Chew Buoys. Chovatelé zvířat si totiž často stěžují na nepořádek, který po psím hraní a dovádění s různými pamlskovníky zůstává. Jednak jsou to zbytky rozkousaných pamlsků, a jednak mokrá místa na podlaze či koberci, která jsou důsledkem zvýšené produkce slin během hry, při níž se pes z hračky snaží získat pamlsek. Christianson proto vymyslel speciální tvar hračky, takže podlaha je v maximální možné míře chráněna, a díky zaoblené základně hračky se hra navíc pro psa stává dynamičtější a zajímavější. Hračka se houpe a kývá a je těžší z ní pochoutku vydobýt. Součástí konceptu je několik unikátních tvarů a povrchů kaučukového konce pamlskovníku, které by umožňovaly ještě dokonalejší péči o zuby a dásně psa. Vše je sice teprve ve fázi vývoje, už nyní je však jasné, že se jedná o mimořádně zajímavý a praktický design, který čtyřnožci i jejich majitelé určitě ocení – samozřejmě každý po svém. Pes bude mít více zábavy a jeho páníček ušetří čas, neboť nebude muset tolik uklízet – zbytky pamlsků i sliny se zachytí v „misce“, ve které je hračka ukotvena. A nekonečná zábava může začít.

PETmedia 1-2014

23


KOČKY MILUJÍ HRAČKY NAPODOBUJÍCÍ KOŘIST Různé kočky preferují různé typy hraček. U většiny z nich však neuděláte chybu, pokud jim pořídíte hračky, které vypadají jako skutečná kořist. Téměř všechny kočky milují jakoukoliv hru, při které mohou něco honit nebo pronásledovat.

DESIGN

Multifunkční hračka Tip ‘n Twirl určitě vzbudí zájem zvědavých koček, obzvlášť pokud do ní vložíte několik lístků šanty kočičí – ať už čerstvých, nebo i celou rostlinku, která v hračce může růst, případně alespoň sušené. Už tak velkou přitažlivost ještě umocní chrastivý zvuk a peříčka v horní části hračky, která je konstruována tak, že se nikdy zcela nepřevrátí, jen se pohupuje. Peříčka tak jsou v pohybu a vypadají jako opravdový ptáček nebo jiná kořist. Hračku lze používat jak na koberci, tak i na podlaze z tvrdého materiálu.

Zábavu a hru plnou energie stimulují také nápadité Roll Play v kónickém nebo kulatém tvaru. Uvnitř nádherně voní pamlsky a sisálový povrch dovoluje kočkám pořádně zatnout drápky. Kdo by takovému lákadlu odolal. Když pamlsky dojdou, zásobník lze zase snadno naplnit a hra může začít znova. Je to vlastně škrabadlo, pamlskovník a pohyblivá „kořist“ v jednom. Není divu, že Roll Play získala cenu na Global Pet Expo 2012.

24 PETmedia 1-2014


. .. e d u b m i z d o p o t Ten

Inovovaná receptura! Chutneˇjší než kdy drive!

Tento Listopad Lara představí svojí inovovanou řada granulí pro kočky. Vyvážené krmivo pro naše čtyřnohé miláčky bylo kompletně přepracováno a připraveno tak, aby bylo chutnější, než kdy drive. Nová Lara bude pro Vás připravena od začátku Listopadu 2013. Všechny kočky vašich zákazníků se už těší


Hračky pro psy francouzské značky Riga

Plovoucí přetahovadlo s ragbyovým míčem, momentálně nejprodávanější hračka z portfolia značky Riga. Cena 58 Kč. Známá a osvědčená motivační hračka z nového extrémně pevného a super elastického materiálu: Rolly Mega Strong (velikosti XS, S, M a L). Cena od 65 do 210 Kč. Plovoucí triangle frisbee, který je výjimečný tím, že se psům velice snadno chytá (na rozdíl od klasických talířů jej pes zvedne i ze země). Cena 49 Kč . Výhradní dovozce CZanidis, s.r.o.

Novinky od Huntera

Hunter nabízí velký výběr misek z melaminu v krásných barvách a designovém provedení. Melaminová kolekce je vyhledávaná nejen kvůli výdrži, odolnosti vůči oděru a dlouhé životnosti, ale také pro pěkné a výrazné barvy, které rozjasní každou místnost, a zajímavý design. Vnitřní vyjímatelné nerezové misky usnadňují každodenní čištění a jsou také k dostání samostatně. Lze je mýt v myčce nádobí. Miska “Fast food” je v nabídce ve třech velikostech: 160 ml, 350 ml, 700 ml. Cena od 325 Kč Rovněž v kategorii pelíšků si dává Hunter velice záležet na kvalitě a přístupu k životnímu prostředí. Všechny jsou pro psa zárukou pohodlí. Pelíšek “University” má vrchní materiál polyester a vnitřní bavlnu. Uvnitř je oboustranný polštářek se zipem a spodní strana pelíšku je protiskluzová. Jednoduše se o něj pečuje - může se prát v pračce na 30°C. Podle plemene psa si majitel může vybrat ze tří velikostí: 40x60 cm, 60x80 cm, 80x100 cm. Cena od 1563 Kč. Více na www. justhunter.cz

POTŘEBUJETE ZÍSKAT ODBORNOU KVALIFIKACI K PRODEJI ZVÍŘAT ZÁJMOVÝCH CHOVŮ A K PRODEJI VYHRAZENÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ? Jarní termíny odborných a rekvalifikačních kurzů Vzdělávací agentura v Kostelci nad Černými lesy pořádá pro podnikatele, prodavače a ostatní zájemce: 22. února 2014 „Odborný kurz pro prodejce vyhrazených léčivých přípravků 10. – 12. března 2014 „Rekvalifikační kurz „Chovatel zvířat se zaměřením na péči v zoo prodejnách a zájmových chovech“ (závěrečná konzultace a závěrečná zkouška proběhne 1. dubna 2014 v zoologické zahradě v Praze) V kurzech bude opět využita t.zv. distanční forma vzdělávání (t.j. minimální čas na společné proškolování a větší podíl času na domácí studium elektronicky zpřístupněných studijních materiálů). Přihlášky ke všem kurzům je možné podávat okamžitě elektronickou cestou. Podrobné informace naleznete na: http : www.ivankostyr.cz, e-mail: ikostyr@quick.cz, tel.: 728004219; 321697192

26 PETmedia 1-2014


NEJČASTĚJŠÍ KLOUBNÍ ONEMOCNĚNÍ PSŮ Onemocnění pohybového aparátu a především kloubů patří mezi nejčastější příčiny návštěv ve veterinárních ordinacích. Rozvoj kloubních onemocnění je nejčastěji podmíněn nesprávným nebo nadměrným zatěžováním zvířete, neustále se opakujícími mikrotraumaty, trvalou stereotypní zátěží kloubů, vrozenými či získanými chybnými postaveními kloubů, stárnutím a výživou bez dostatku látek vyživujících kloubní chrupavku. Proto je vhodné zejména štěňatům, ale i dospělým psům velkých a obřích plemen preventivně podávat chondroprotektiva neboli klouby chránící přípravky, které jim dodají látky potřebné pro správný vývoj kostí a kloubů. Starším jedincům pak pomohou prodloužit aktivní věk. Účinné jsou i při problémech a poraněních pohybového aparátu, po operacích a ke zlepšení hojení ran a pro regeneraci kloubních chrupavek, kostí a vazů. Kloubní výživa pro psy může mít tekutou formu, nebo může být v tabletách či v prášku. Na trhu najdeme široké spektrum přípravků od různých výrobců.

Dysplazie kyčelních kloubů patří v chovu čistokrevných psů k nejsledovanějším onemocněním. Jedná se o dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů – je to tedy vývojové, nikoli vrozené onemocnění, k jehož vzniku dochází až během růstu následkem působení mnoha faktorů (genetický základ jedince, vnější prostředí jako výživa a fyzická zátěž organismu atd.). Uvádí se, že podíl genotypu na rozvoji této dědičné choroby je většinou menší, než podíl vlivu vnějšího prostředí. Četnost výskytu se však liší v závislosti na plemeni. Z hlediska vývoje kyčelního kloubu jsou klíčové první dva měsíce po narození štěněte, kdy jsou součásti kloubu dosud měkké, protože jsou tvořeny převážně chrupavčitou tkání. Důležité je proto krmit opravdu kvalitně a vyhnout se zbytečnému přetěžování mladého zvířete.

je partnerem akce


PRODUKT Y

DYSPLAZIE LOKETNÍCH KLOUBŮ Dalším závažným problémem v chovu psů je dysplazie loketního kloubu, která se rovněž řadí do skupiny vývojových onemocnění. Je to komplexní onemocnění, jehož podkladem je osteochondróza – defekt v kostnatění chrupavky v rostoucí kosti. Postižen může být jeden kloub nebo také klouby oba, jak u psů, tak i u fen. Dysplazii loktů lze pozorovat již ve stáří 4 – 6 měsíců. Lze ji operativně odstraňovat. Postižena bývají především velká plemena psů, přičemž největší výskyt byl zjištěn u německého ovčáka, dále pak u bernského salašnického psa, rotvailera, německé dogy atd. Loketní kloub má složitou strukturu a jakákoliv změna v normálním uspořádání vede k bolestivosti a omezenému používání končetiny. Obvyklým příznakem je kulhání, vytáčení postižené končetiny od těla, případně úplné odlehčení postižené končetiny. S postupujícím věkem probíhají v postiženém kloubu změny a vzniká artróza, jejíž léčba není jednoduchá.

OSTEOCHONDRÓZA Jak již bylo zmíněno výše, u osteochondrózy dochází k poruše v přeměně růstové chrupavky v kost. Postihuje nejen loket, ale i jiné klouby, hlavně ramenní, kolenní a hlezenní kloub mladých, rychle rostoucích psů velkých plemen a postihuje také v nemalé míře páteř. Dochází k uvolnění části chrupavky kloubní plochy. Mezi příčiny osteochondrózy patří jak genetické faktory (většinou postihuje plemena nad 25 kg v dospělosti), tak traumatizace, a především chyby ve výživě a rychlý růst.

BomaZeal SENIOR

Vitamínový a minerální doplněk každodenní stravy pro stárnoucí psy obsahuje kombinaci protizánětlivých látek, přírodních stimulantů a antioxidantů. Extrakt zelených mušlí redukuje zánětlivé procesy a degenerace kloubů, snižuje bolestivost a pozitivně ovlivňuje pohyblivost kloubů. Žraločí chrupavka se využívá k léčbě zhoubných onemonění a má protizánětlivý účinek. Obsahuje mj. kolgen, vitamínA, B a C a 20-25 % vápníku, čímž působí preventivně také proti vzniku artritidy. Lýčí z jeleního paroží stimuluje krvetvorbu, posiluje imunitní systém a kardiovaskulární funkce. Enzogenol, přírodní antioxidant získaný z kůry borovice, se podílí na detoxikaci organismu, inhibuje volné radikály, zabraňuje vzniku artritidy a má významný protirakovinný účinek. Vele, spol.r.o. tel.: +420 567 275 046, e-mail: odbyt@vele-leciva.cz www.vele-leciva.cz

OPTI JOINT

• účinný preventivní přípravek • účinné řešení akutní léčby Každý pátý pes nad rok věku trpí problémy s klouby. Nejsou viditelné na první pohled, ale až když je nutná akutní léčba. Produkty kvalitní kloubní výživy umí zaujmout přední příčky prodejnosti na pultech obchodů s chovatelskými potřebami. OPTI JOINT obsahuje glukosamine sulfát, chondroitin sulfát, MSM, pivovarské kvasnice, Boswellii a Čertův dráp. Vyživuje a regeneruje kloubní chrupavky, šlachy, vazy i kosti. Zmírňuje až odstraňuje poškození kloubů vlivem špatné výživy nebo, účinně jim předchází. Zlepšuje hybnost, zmírňuje bolestivost. Velkoobchodní cena: 343,70 s DPH za 700g CZanidis s.r.o. tel.: +420 566 591 230, e-mail: obchod@anidis.cz www.anidis.cz

VYKLOUBENÍ ČÉŠKY (PATELY) Na rozdíl od dysplazií je luxace čéšky především problémem trpasličích a malých plemen (jorkšírský teriér, čivava, miniaturní a toy pudl apod.) a postiženy bývají častěji feny než psi. Jde o defekt, při kterém je čéška dočasně nebo trvale dislokována ze své normální (středové) polohy v kolenním kloubu. Čéška je oválná kost, která je součástí kolenního kloubu. Při pohybu kolene se za normální situace pohybuje nahoru a dolů ve žlábku stehenní kosti. V případě vykloubení dochází k pohybům čéšky do stran, čímž je narušena funkce kloubu a pes nedokáže koleno natáhnout a není schopen normálního pohybu. Luxace může být buď vrozená, nebo získaná (např. po úraze).

Zdroj: Orling

28 PETmedia 1-2014

INTENZIVNÍ KLOUBNÍ VÝŽIVA • • • • • • •

Intenzivní výživa kloubní chrupavky. Prevence kloubních potíží v období růstu a při dysplazii kloubů. Zlepšuje pohyblivost kloubů a prodlužuje aktivní věk.

Extrakt z kůry stromů Boswellia serrata má protizánětlivý účinek a příznivě se uplatňuje při arthrotickém poškození kloubů. Dávkování: 1 tableta na 20kg hmotnosti psa denně Balení: 60 tablet a 180 tablet Doporučená doba podávání: 2-3 měsíce ZWILLING s.r.o. - GIOM tel.: 775 686 949, e-mail: giom@giom.cz www.giom.cz


CANVIT CHONDRO MAXI

FITMIN KLOUBY

Canvit Chondro Maxi je speciální přípravek na klouby a šlachy, vyvinutý firmou Trouw Nutrition Biofaktory s.r.o. přímo na míru pro velká plemena psů. Je určený na podporu a regeneraci pohybového aparátu těchto psů a je v tabletové formě pro snadné dávkování. Obsahuje účinné látky ze skupiny chondroprotektiv: chondroitin, glukosamin a hydrolyzát kolagenu. U mladých psů velkých plemen Canvit Chondro Maxi zajišťuje správný vývoj vazivových tkání, u pracovních psů umožňuje jejich zatížení a u starších psů prodlužuje jejich pohyblivost do pozdního věku.

Pro podporu kloubních chrupavek Sypké nebo tabletové doplňkové krmivo, kterépodporujepřirozenéregeneračníschopnosti kloubní chrupavky. Doplněk Fitmin Klouby obsahuje protizánětlivě působící MSM, žraločí chrupavku a moučku z mušlí pro obnovu kloubní chrupavky, účinnou hladinu organického zinku, mědi a manganu pro tvorbu kloubního vaziva a vysokou hladinu antioxidantů pro ochranu a regeneraci kloubů. Sypká forma se podává jako prevence kloubních potíží, ve formě tablet pak jako podpora léčby akutních i degenerativních onemocnění kloubů.

Trouw Nutrition Biofaktory s.r.o. tel.: +420 281 925 075, e-mail: odbyt.biofaktory@nutreco.com www.canvit.cz, www.biofaktory.com

Dibaq a.s. tel.: +420 460 000 180, e-mail: fitmin@fitmin.cz, dibaq@dibaq.cz, www.fitmin.cz, www.dibaq.cz

CHONDROCAN® BIOSOL

CHONDROCAT® BIOSOL Intenzivní a komplexní výživa kloubů koček • • • • •

pro intenzivní regeneraci kloubních chrupavek, kostí a vazů vhodný pro výživu kloubů, kůže a srsti koček vysoce vstřebatelný a využitelný vynikající přijímání při zhoršené pohyblivosti a neochotě k pohybu

ORLING s.r.o. Infolinka: 800 108 999, tel.fax.: +420 465 523 414 e-mail: orling@orling.cz, www.orling.cz

ARTHRO TABS

Intenzivní a komplexní výživa kloubů psů

• • • • •

pro intenzivní regeneraci kloubních chrupavek, kostí a vazů vhodný pro výživu kloubů, kůže a srsti psů vysoce vstřebatelný a využitelný vynikající přijímání při zhoršené pohyblivosti a neochotě k pohybu ORLING s.r.o. Infolinka: 800 108 999, tel.fax.: +420 465 523 414 e-mail: orling@orling.cz, www.orling.cz

CANHYDROX GAG

Jedinečný přípravek ke zvýšení úrovně metabolismu v kostní tkáni. Obsahuje speciální směs stopových prvků (železo, mangan, zinek, kobalt. molybden, měď) přírodního původu, výtažky z kostivalu lékařského, vrby bílé, pryšce chvojky a vitamin E. Stopové prvky a bylinné extrakty zajišťují tvorbu dostatečného množství enzymů nezbytných pro hladký průběh biochemických reakcí, které vedou k bezchybnému růstu, osifikaci a kalcifikaci kostí. Stabilizuje a zpevňuje klouby, urychluje hojení kostí po zlomeninách a chirurgických výkonech, předchází pohybovým potížím u rychle rostoucích mladých jedinců velkých a obřích plemen, kloubním zraněním u psů a fen v zátěži a zhoršování hybnosti u jedinců stárnoucích. Vitamin E se uplatňuje jako tzv. vychytávač volných radikálů a brání tak vzniku zánětů.

Kombinovaný přípravek unikátního složení zabezpečující dokonalý stav kostry a kloubů u štěňat, mladých, dospělých i starých psů. Obsahuje hydroxyapatit tvořící podstatnou část nerostných látek mezibuněčné hmoty kostí, citran vápenatý - nejrychleji využitelný zdroj vápníku, přírodní komplex glykosaminoglykanů (v němž je chondroitinsulfát, glukosaminsulfát, keratinsulfát, keratansulfát a kyselina hyaluronová), které udržují metabolismus přívodem vody na patřičné úrovni, a tím i správnou funkci kloubních chrupavek, kloubních pouzder, vazů a šlach. Dále obsahuje kyselinu eikozatetraenovou (ETA), která působí protizánětlivě při případných pohybových obtížích, a vitamin C - nezbytný pro tělu vlastní biosyntézu kolagenu. Souhrn těchto složek předchází vzniku a mírní následky vadných postojů končetin, těžkých stupňů dysplazie kyčelních a loketních kloubů, artrózy, osteoporózy a dalších onemocnění.

CANINA Tel.: 777 759 405, e-mail: info@canina.cz www.canina.cz

CANINA Tel.: 777 759 405, e-mail: info@canina.cz www.canina.cz

PETmedia 1-2014

29


PSŮM NA MÍRU Zmenšení porce – takové řešení jistě napadne většinu chovatelů ve chvíli, kdy se jejich pes začne povážlivě zakulacovat. Existuje přitom mnohem jednodušší a pro psího přítele příjemnější řešení. Nabízí ho výživový program v České republice vyráběného krmiva Fitmin. V rámci každé řady je totiž připraveno krmivo ve třech energetických úrovních, takže chovatel může snadno reagovat na aktuální fyzickou kondici svého psa. Krmivo je superprémiové, a tak si mazlíček pochutná na vysoce kvalitních granulích obsahujících čerstvé kuřecí maso vysoké jakosti, které se používá také v potravinářství. Chutnost ještě umocní játrový obal na povrchu každé granule.

„Vycházíme z toho, že je při výživě psa potřeba pracovat s energetickou hodnotou krmiva, nikoliv s jeho množstvím. Pokud totiž psovi s nadváhou odeberete například třetinu krmiva, zároveň mu odeberete také potřebné vitamíny a minerály. Navíc se pes cítí nenasycený, což pro něj může představovat stresovou situaci,“ vysvětluje za značku Fitmin Petr Křivohlávek, generální ředitel.

Fitmin proto připravil výživový program, jehož základem jsou tři řady rozdělené podle velikosti psa, tedy Mini, Medium a Maxi. V rámci každé řady si pak chovatel může vybrat ze tří energetických úrovní – se středním, sníženým nebo zvýšeným obsahem energie podle toho, v jaké kondici se jeho pes právě nachází. Součástí každé řady je také krmivo přizpůsobené pro potřeby štěňat a pro potřeby psích seniorů. Všechna krmiva v dané řadě mají navíc stejné složení surovin, takže je možné přecházet z jednoho krmiva na druhé, případně se dají i kombinovat, a to bez rizika zatížení psího trávení.

30 PETmedia 1-2014

Při výrobě granulí Fitmin nejsou používány sója a geneticky modifikované suroviny.

Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI

ČERSTVÉ MASO CHUTNÁ Granule Fitmin ocení i majitelé vybíravých psů. Obsahují totiž kuřecí maso, které je do granulí přidáváno v čerstvém stavu, což pozitivně ovlivňuje jejich chutnost. Pomyslnou třešničkou na dortu je játrový obal na povrchu každé granule. Granule dále obsahují například prebiotika na podporu trávení, extrakt z juky nebo přírodní antioxidanty.

Granule Fitmin se vyrábějí v České republice, a to v obci Helvíkovice u Žamberka. Součástí společnosti je vlastní chovatelská stanice. Kvalitu i chutnost granulí tedy prověřují také zdejší psi plemene border kolie, kteří se věnují z podstaty plemene například pasení ovcí, ale také agility, dogfrisbee či canisterapii. Podrobnější informace o krmivech značky Fitmin najdete na www.fitmin.cz.


Rozdíl je ve výživě

ž

bílkovin živočišného původu

BLUE STAR AGNES z paneláku

z chovatelské stanice Krmivo pro pripravu na vystavu

Krmivo pro redukci váhy

CORNY sportovec

Krmivo pro pohyb a aktivitu

Fitmin - výživový program pro psy

• moderní receptury s vysokou chutností, garanto-

vanou čerstvým masem, a vysokým podílem kvalitních bílkovin

•s

optimálním obsahem prebiotik a přírodních antioxidantů pro podporu imunitního systému a pohodové trávení

• široký

sortiment 16 produktů umožňuje vybrat krmivo psovi na míru podle velikosti, věku a kondice psa

www.fitmin.cz


ZOOM

OPTIMÁLNÍ VÝŽIVA Jak u lidí, tak i u zvířat je obezita nemoc, která má spoustu negativních dopadů na celkový zdravotní stav. Navíc bylo dokázáno, že zvířatům výrazně zkracuje život. Obezita domácích mazlíčků se stále ještě hodně podceňuje, její závažné zdravotní důsledky se však časem vždy projeví. Majitelé zvířete si často nechtějí připustit, že má jejich zvíře nadváhu – v mnoha případech je obezita diagnostikována až tehdy, když majitelé se svým mazlíčkem vyhledají pomoc pro zdravotní potíže, které mohou být způsobené právě nadbytečným tukem. Potenciální rizika představují například problémy se srdcem, ledvinami, játry, ale i s pohybovým aparátem, dýcháním, únavou, a zvyšuje se také riziko nádorových onemocnění, cukrovky atd. Ve Spojených státech si dokonce získávají popularitu rozporuplné show, v nichž tlustí mazlíčci pomocí diety a pohybového režimu hubnou – například Jack Russell teriér Ruby ze Sunderlandu za půl roku zhubnul z 9 na 6 kilo. Byl to nalezenec a jeho noví majitelé mu dobrotami chtěli kompenzovat strádání během života na ulici. Přestože to majitel zvířete může myslet dobře, obezita pro zvíře vždy představuje život ohrožující zátěž.

ZVÍŘATA POTŘEBUJÍ VÍC NEŽ JEN ENERGII Nutriční požadavky psů se mění během života a jsou řízeny faktory jako například věk, stav reprodukce, hladina aktivity, stavem zdraví a vnějšími podmínkami. Ke splnění těchto potřeb jednotlivého zvířete, musí majitel podat požadované množství a přesnou rovnováhu

32 PETmedia 1-2014

energie a důležitých živin v takovém množství krmiva (nebo kombinaci krmení), které je zvíře schopné aktuálně zkonzumovat. Poněvadž zvíře žere do sytosti, jeho požadavky na energii a esenciální živiny musí být předloženy v přesném množství vztaženém k obsahu energie v krmivu. Existuje mnoho teorií, které vysvětlují, jak a proč si zvířata

vybírají určitou potravu. Jedna z těch nej rozšířenějších tvrdí, že zvířata přijímají potravu proto, aby uspokojila své energetické potřeby. Organizmus zvířete ale vyžaduje víc než jen samotnou energii. Důležitými faktory při stravování zvířat je i potřeba doplnění specifických živin, chuť a individuální preference, které u psů a koček ovlivňují


Zdroj: www.vyzivapsuakocek.cz

PSI VYUŽÍVAJÍ PŘEDEVŠÍM TUKY Stravování vlka (jako jediného přímého předka psa) v přirozeném prostředí je považováno za podobné stravování domácího psa. Některé studie divokých vlčích smeček prokázaly, že ačkoliv vlci nejraději loví velké kopytnatce, jsou vcelku přizpůsobivými dravci a loví i jiná zvířata. Mohou lovit kořist s hmotností jednoho kilogramu nebo i jedné tuny, přičemž nezapomínají na výživnou hodnotu různých druhů bobulí, ovoce i zeleniny. Psi se ale během dlouhé doby zdomácnění změnili, proto se jejich metabolizmus od vlčího částečně liší. Jejich zažívací systém je flexibilnější, je schopný přeměnit všechny základní živiny (bílkoviny, tuky a uhlohydráty) tak, aby vyhovovaly jejich metabolickým potřebám. Několik výzkumných týmů zkoumalo stravovací návyky a metabolická specifika domácích psů. Různé studie ukázaly, že psi jsou schopni velmi účinně trávit uhlohydráty. Pokud ale mají možnost výběru, upřednostňují potravu s vysokým obsahem bílkovin až do 30 % metabolizované energie, zvyšují příjem tuků a omezují příjem uhlohydrátů, což se podobá přirozené skladbě potravy vlka. Díky těmto poznatkům tedy víme, že psi ve výživě využívají především tuky, a že optimální složení krmiva by mělo obsahovat 30 % energie z bílkovin a 30 – 60 % energie z tuků. Vyvážená strava by samozřejmě měla obsahovat přiměřené množství uhlohydrátů, a kromě všech makro i mikroživin, také zdraví prospěšné látky, jako jsou vitamíny, minerály či antioxidanty. Některým druhům

(např. lidem) by strava s tak vysokým obsahem tuků přivodila zdravotní potíže, ale u psů to zjevně není problém. Potrava s vysokým obsahem tuků u nich nezvyšuje riziko arterosklerózy a také není známá souvislost mezi konzumací velkého množství tuků a zvýšeným výskytem infarktu, pokud denní příjem kalorií nepřevyšuje jejich energetické potřeby. Veterináři by však měli upozornit majitele psů, aby sledovali energetické potřeby svých psů a optimálními dávkami krmení je chránili před překrmováním.

PŘIBÝVÁ PŘÍPADŮ OBEZITY A CUKROVKY KOČEK Kvůli krátké domestikační době se stravování divokých koček považuje za dobrý příklad pro přirozenou potravu domácích koček. Divoké kočky mají, stejně jako vlci, velkou zálibu v lovu různých zvířat. Malí savci, hlodavci, ptáci, ryby, plazi a bezobratlovci (např. hmyz) se v mnoha studiích zmiňují jako oblíbený zdroj živin. „Výživový” profil kočičí potravy je tedy tvořen vysokým podílem bílkovin (>50 % „suché masy”), průměrným podílem tuků (30 % „suché masy”) a relativně nízkým obsahem uhlohydrátů. Přestože víme, že tato strava co do obsahu všech živin není vždy naprosto vyvážená, musíme zohlednit, že metabolický proces koček se vyvinul a přizpůsobil takovému modelu stravování. Kočky jsou masožravci a jako takové nemohou být bez živin jako taurin a polynenasycené mastné kyseliny (ze skupiny omega-6 a omega-3), které se nacházejí pouze v mase. Kočičí metabolismus je přizpůsoben stravě s vysokým obsahem bílkovin a vykazuje vysokou glukoneogenickou schopnost. Uvolňování inzulínu může být ovlivňováno spíše aminokyselinami než glukózou. Dospělé kočky mají přirozeně nižší úroveň amylázy, maltázy, izomaltázy a sacharózy než psi.

nadváha

normální váha

55 % mazlíčků má nadváhu

0%

10 %

20 % 30%

40 %

Podváha Hubený/Normální Ideální váha Nadváha Obezita Podváha Hubený/Normální Ideální váha Nadváha Obezita

Je zajímavé, že navzdory těmto metabolickým přizpůsobením jsou kočky schopny strávit různé uhlohydráty (s potvrzenou stravitelností 94 – 99 %). Vliv stravy s vysokým obsahem uhlohydrátů na kočičí metabolizmus a potenciální negativní vliv na inzulínové vyčerpání endokrinní slinivky a výskyt obezity jsou v současnosti ve vědecké obci tématem široké diskuze. Na základě výsledků výzkumu a dostupných informací můžeme doporučit, aby kompletní krmivo pro kočky co možná nejvíce zohledňovalo jejich přirozené stravovací návyky. Veterináři a odborníci na výživu volají po zvýšené obezřetnosti vzhledem ke znepokojivému nárůstu výskytu obezity a cukrovky u koček. Zdraví ohrožující faktory, které většinou souvisí s nevhodným stravováním, lze poměrně jednoduchým způsobem eliminovat. Majitelé koček by měli vybírat vysoce kvalitní krmivo s poměrem energetické energie z bílkovin okolo 40 % a omezeným množstvím uhlohydrátů. Všechny ostatní základní živiny by měly být obsaženy v optimálním množství, stejně jako další zdraví prospěšné látky. Kočka konzumuje malé porce krmiva, a proto by měla být krmena několikrát denně v menších dávkách, aby se předešlo podvyživení nebo překrmení.

PETmedia 1-2014

33

ZOOM

výběr potravy. V rámci domestikace přišla zvířata o možnost přirozeného výběru potravy. Proto lidé museli převzít zodpovědnost za každodenní krmení a uspokojení stravovacích potřeb svých mazlíčků.


– JARNÍ VELETRH PRO MILOVNÍKY ZVÍŘAT V dubnu se v PVA EXPO v Praze v Letňanech již počtvrté otevřou brány veletrhu pro domácí zvířata FOR PETS. Do kalendářů si tak již nyní můžete zapsat termín jeho konání, který je

VELET RH

3. – 6. dubna 2014.

NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT? Milovníci zvířat se mohou těšit na expozice více než 80 vystavovatelů na ploše 1500 m². A jaká lákadla si připravili pořadatelé pro letošní rok? „Hlavním partnerem veletrhu FOR PETS je opět Nadace na ochranu zvířat, která pro návštěvníky chystá velmi zajímavé přednášky a ukázky odborníků z veterinární správy, vodicích a asistenčních psů, útulků a záchranných stanic pro volně žijící zvířata. V rámci ukázek se představí například Alena Smolíková, známá z pořadu Československo má talent, s dog dancingem, dog frisbee nebo Záchranná brigáda kynologů Praha. Celý program veletrhu již brzy najdete na webových stránkách,“ říká manažerka veletrhu Zuzana Bílá. Ta dále dodává, že na veletrhu nebudou chybět ani služby pro zvířata, jako například záchranná služba PET - MEDIC, etologické konzultace s odborníky nebo poradenství v oblasti výživy.

KRMIVA, PAMLSKY, PELÍŠKY, ALE I SPECIALIZOVANÉ VÝSTAVY ZVÍŘAT Na své si přijdou jak majitelé psů, koček, exotického ptactva, terarijních zvířat, drobných savců a hlodavců, tak i ti, kteří se teprve rozmýšlejí, jakého kamaráda si pořídit. Již tradičně zde nebudou chybět firmy prezentující novinky a trendy v oblasti krmiv, veterinárních přípravků, kosmetických přípravků nebo chovatelských potřeb. Z českých výrobců můžeme jmenovat například výrobce pelíšků I LOVE PETS, výrobce krmiv BRIT CARE, Nativia a DELIKAN. Z distributorů krmiv lze jmenovat například Versele Laga, Royal Canin, Hill´s, Purinu Pro Plan a mnoho dalších. Veletrh rovněž nabídne bohatou

paletu hraček, pelíšků, obojků nebo vodítek (mimo jiné i ručně šitých). Majitelé zvířat zde mohou načerpat informace o nejvhodnější ochraně proti parazitům, veterinárních a kosmetických přípravcích a výcvikových pomůckách. Nedílnou součástí veletrhu jsou také specializované výstavy zvířat. Časopis Haf a Mňau zde pořádá Umisťovací výstavu koček z útulku. Jen pro představu – loni v rámci této výstavy našlo svůj nový domov 29 koček. Základní organizace chovatelů morčat a drobného zvířectva chystá na FOR PETS specializovanou výstavu morčat a potkanů, kde budou vystavena všechna plemena uznaná českým standardem. Návštěvníci se pravděpodobně i letos mohou těšit na výstavu zakrslých králíků, včetně velmi vzácných druhů. Stále je možnost se veletrhu zúčastnit! Firmy, které by měly zájem se veletrhu zúčastnit tak mohou stále učinit. Až do poloviny března je možné organizátory veletrhu kontaktovat a zajistit si tak svou účast. V případě zájmu je ceník, závěrečná zpráva z loňského ročníku a veškeré informace o nadcházejícím ročníku k nalezení na webových stránkách veletrhu. Organizátoři chtějí na veletrh přilákat nejen majitele zvířat, ale celé rodiny, proto společně s tímto veletrhem probíhají také další veletržní akce – FOR KIDS, FOR TEENS a FOR SENIOR. Na jednu vstupenku tak mohou návštěvníci projít všemi čtyřmi specializovanými veletrhy. Více informací o veletrhu chovatelských potřeb pro domácí zvířata najdete na stránkách www.for-pets.cz nebo na facebooku.

IMPRESSUM Šéfredaktor: Mgr. Marcela Vaškovicová, vaskovicova@petmedia.cz, jazyková korektura: Jana Hrušková, grafické zpracování: Irena Frindová, frindova@petmedia.cz, inzerce: Lucie Houdková, houdkova@petmedia.cz, tel.: +420 222 310 562, +420 606 260 546, obrazové materiály: Dreamstime, ISIFA Image Service, FOTOLIA, archiv redakce, prezentační materiály firem, objednávky časopisu a administrace: info@petmedia.cz. Vychází 6x ročně. Vydává: TRIVIA GROUP s.r.o., Litvínovská 590/8, 190 00 Praha 9. Zapsána v OR, vedeným MS v Praze, Oddíl C, vložka 11991, IČO: 27447863, DIČ: CZ27447863, zapsán do evidence periodického tisku, pod číslem MK Čr E 16901. Distribuci zajišťuje Česká pošta, s.p. Vydavatel není odpovědný za obsah a grafické řešení inzerátů a nenese odpovědnost za případné způsobené škody. Nevyžádané rukopisy, CD, DVD a fotografie se nevracejí. ADRESA REDAKCE: V Jirchářích 2, 110 00 Praha 1, tel.: +420 222 310 562, e-mail: info@petmedia.cz, www.petmedia.cz


pets 4. VELETRH CHOVATELSKÝCH POTŘEB PRO DOMÁCÍ ZVÍŘATA 4th TRADE FAIR OF PET SUPPLIES

pets www.for-pets.cz

3. – 6. 4. 2014 PETmedia 1-2014

35


MADE IN GERMANY

just your friend...

Uspějte s kvalitou a věhlasem značky Hunter! Zařaďte se mezi prodejny, které nabízí svým zákazníkům to nejlepší!

Collar CANADIAN ELK black/cognac 43692

1373 Kč

Cena s DPH 21%

Péče o velkoobchodní klienty: Václav Žák, +420 608 832 406, vasek@justhunter.cz Hunter store – Just your friend..., Újezd 35, Praha – Malá Strana Hunter store – Just your friend..., Špitalská 272, Hradec Králové - Velké náměstí

www.facebook.com/justyourfriendprague www.justhunter.cz

PETmedia 1-2014  

B2B magazine for pet industry in the Czech Republic / oborový časopis pro majitele pet shopů, výrobce, dovozce a distributory chovatelských...

Advertisement