Page 1

An覺lar


Önsöz

Festival biter, konserlerle söyleşilerle, atölye çalışmalarıyla dolu günler geçer. Elimizde kalan afişler, kataloglar depoya kaldırılır, bilgisayarlardaki dosyalar DVD’lere kopyalanır. Site son kez güncellenir ve bir sonraki festival hazırlıklarına kadar rehavete çekilir. Dokuz yıl böyle geçti, bu yıl arşivimizi yeniden açtık. Çatı katına gerçekten çıkıldı, DVD’ler teker teker incelendi. Fotoğraflar tarayıcıdan geçti ve şu an elinizde tuttuğunuz ya da ekrandan okuduğunuz anı kitapçığı ortaya çıktı.

Üniversitenin pek çok kurumu geçen yıllar içinde desteklerini esirgemedi. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Radyo A, TVA, ve üniversite matbaası profesyonel bir organizasyon için her türlü olanağı kulübümüze sundular.

Anıların metinlerini Devrim Dikkaya (A.Ü. İBF Reklam ve Halkla İlişkiler mezunu) yazdı, Ozan Tortop (A.Ü. GSF - Grafik Bölümü mezunu) destek oldu. Ozan ayrıca kitapçığın tasarımını da üstlendi.

Fakat bu festivalin en önemli özelliği bir öğrenci kulübü organizasyonu olarak on yıldır devam etmesi. Anadolu Üniversitesi Caz Kulübü’nün son başkanı Tuğrul Gültepe başta olmak üzere gelmiş geçmiş tüm başkanları ile on yıldır bu kulübün danışmanlığını yapan Yard. Doç. Dr. Emin Germen’e ayrıca teşekkürlerimizi sunarız.

Kitapçığın metinler dışında en önemli belgeleri tabi ki fotoğraflardı. 9 yıl boyunca sahne önü ve arkasından, jamsession ve kulislerden pek çok fotoğraf çekildi. Bu fotoğrafların bazılarına hiç ulaşılamadı, digital olanların bir kısmı da disklerden silindi. Yine de elimizdeki binlerce fotoğraftan en önemlilerine kitapçıkta yer verdik. Bu fotoğrafları çeken adlarını unuttuğumuz çok sayıda fotoğrafçı var. Onları saygıyla anıyoruz.

Festivalin bir de eski mezun destekçileri bulunmakta. Bugün kendilerine “Genç Cazcılar” sıfatı yakıştıran, ve her biri Eskişehir’in dışında yaşayan bu caz ve Anadolu Üniversitesi sevdalıları festivalin devamı için ter dökmeye devam ediyorlar. Bu isimler arasında koordinatör Devrim Dikkaya, tasarımcılar Ozan ve Anıl Tortop, fotoğrafçı Yalçın Aydın, bilişim işleri sorumlumuz Mert Torun ve diğer arkadaşlarımıza selam gönderiyoruz.

Kitapçığın arkasında geniş bir listemiz var; ama buradan Anadolu Üniversitesi’nin geçmiş rektörlerinden Prof. Dr. Engin Ataç ve Prof. Dr. Fevzi Sürmeli ile bugünkü rektörümüz Prof. Dr. Davut Aydın’a teşekkürlerimizi sunarız.

Bir zamanlar açılış konuşmasında söylediğimiz gibi: “Bu iyi bir festival... Bu festivale tüm sanatçılar iyi niyetleriyle geliyorlar. Yerel sponsorlar iyilik kredilerini bu festival için harcıyor ve siz dinleyiciler iyi ki buradasınız.”


İlk festivali haftasonuna sıkıştırdık. Her güne 4 konserin olduğu bu yoğun maraton sorunsuz geçse de izleyicilerin “Festivali neden 4 gün yapmıyorsunuz, konserler o kadar iyi ki, birinden aldığımız keyif bitmeden diğeri başlıyor” yorumları üzerine gelecek festivalleri dört güne yaydık. Festivalde yer alan topluluklar Anadolu Üniversitesi Caz Kulübü yöneticilerinin kişisel dostlukları ve arayışları ile belirlendi. Fakat güzel rastlantılar da gerçekleşti. Festivale Ankara’dan katılan “F-inity” grubuna teklif, o dönem kulüp yöneticilerinden birinin öğrenci işçi olarak çalıştığı vestiyerde yapılmıştı. Festivalin açılış sunuculuğunu o dönem Anadolu Üniversitesi Sahne Sanatlarından öğrenci olan Özdoğru Cici yaptı. Şu an sanat yönetmeni olarak Kurtlar Vadisi, Sardunya Sokağı, Tılsım Adası gibi önemli dizilerde çalışan genç sanatçı açılışta, müzisyen bile olmayan sahte bir grupla caz çalarak önce herkesi şaşırttı. Ardından “Gördük ki caz yapmak kolay değilmiş” diyerek sunumuna geçti. Festivale katılan grupların ses ayarlarını o yıl Bilgi Üniversitesi’nde öğrenci olan Efe Bahadır yaptı. Sanatçı şu an “Sıla” gibi önemli pop sanatçılarına beste üretmekte. İlk yılımızda festivale davet edilen müzisyenler kulüp üyelerinin öğrenci evlerinde kalıyorlardı. Daha sonra üniversitenin lojmanlarında ağırlansa da ilk yılların keyfi bir başkaydı. Eskişehir’den Dünyaya açılan “Gevende” henüz kurulmamıştı ama bu müthiş grubun üyelerinden Can Ömer Uygan ve Okan Kaya ilk önemli sahne deneyimini “Bibap” adını verdikleri grupları ile festivalde yaşadılar.

1. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2003)

Festivalin ilk yılında Ankara’da “Gordion Caz Akademisi” adlı bir kurum vardı. Çok sayıda başarılı müzisyen yetiştiren kurum şu an yaşamasa da festivalde temsil edildi.


Serhan Erkol (A26) Provada

Ömer Can Uygan (Bi-Bap)

Çağla Pınar Tunçel (Gordion Academy Caz Topluluğu)

Festivali yaratan caz kulübü yöneticileri Serdar, Gökçe, Devrim ve Yalçın açılış konuşması için sahnede


Festivalin ardından ülkemizin tek caz dergisi Jazz’la olan işbirliğimiz Ankara Caz Derneği vasıtasıyla başladı. Festivali merak edip, Eskişehir’e gelen dernek yöneticilerinden Özlem Köseoğlu’nun uyarıları ve referansıyla derginin basıma girmesine bir gün kala haber hazırlandı ve gönderildi. Artık her yeni festival, öncesi ve sonrasıyla Jazz Dergisi’nde yer alacaktı. 1. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Ferit Odman (Davul): William Paterson Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. Türkiye dönüşü ardından düzenli olarak Kerem Görsev’in grubunda çalmakta. Çok sayıda albüm kaydına davet edildi. “Nommo” ve “Autumn in New York” adlı iki solo albümü yayınlandı. Halen İstanbul Agop zillerinin temsilcisi. Serhan Erkol (Saksafon): ABD New England Konservatuarı’da yüksek lisans yaptı. Kendi adıyla kurduğu grubu ile ilk albümü yayınlanacak. TRT Caz orkestrasında da çalan müzisyen çok sayıda usta müzisyenle sahne aldı.

1. festival için emek harcıyanlar her birlikte…

Kürşad Deniz (Piyano): Usta vokalist Sibel Köse Quartet ile Finlandiya’da (Pori ve Helsinki) konserler verdi. Özgür Salıcı (Kontrbas): TRT Caz Orkestrasında uzun süre çaldı. Ayşe Tütüncü gibi usta müzisyenlerin albüm kayıtlarında yer aldı. Bilge Susar (Vokal): Kendi adını verdiği grubuyla başta Nardis Caz Kulüp olmak üzere çeşitli mekanlarda sahne almakta. Onur Aymergen (Gitar): Nardis gitar yarışmasında üçüncü oldu. Kendi bestelerinden oluşacak albümü ve caza başlangıç bililerinin yer aldığı müzik kitabı çok yakında yayınlanacak. Can Ömer Uygan (Trompet): Gevende grubunun kuruluşunda ve ilk albümünde yer aldı, Şenol Küçükyıldırım, Şevket Akıncı gibi ustalarla çalıştı. Usta caz vokalisti Senem Diyici’nin 2012 albümüne davet edildi. Okan Kaya (bas gitar): O da Gevende’nin kurucuları arasında ve halen bu grupta çalmakta. “Büyük ev Ablukada” gibi ilginç projelerde de görülmekte. Çoşku Turhan (piyano): Yurtdışına gitti. Los Angeles’taki dev stüdyolardan Sony Imageworks’te animasyon yönetmeni (Johny Deep’li alice Harikalar Diyarı...) ve besteci olarak çalışmakta.

Organizasyon çalışmaları festival süresince devam ediyor


Gordion Academy Caz Topluluğu provada

Konser sonrası Gordion Academy Caz Topluluğu festival ekibiyle…

Onur Aymergen ve Murat Yatmaz (F-Inity)

Çoşku Turhan (F-Inity)

Konser sonrası “Ela Kori Mu”yla…

“A26” ekibi festival yönetimi ile…

Altay Dönmez, Ferit Odman ve Serhan Erkol (A26)

Kürşad Deniz (Staj)

Festival fotoğrafçıları dinlenme anında


Festivalin ilk yılında kendimize söz vermiş, “Asıl, Anadolu’da var olan caz gruplarını ve müzisyenlerini bu festivale çağırmalıyız!” demiştik. İkinci festivalde amacımıza kısmen ulaştıksa da festivale Erzurum’dan katılmak isteyen grup son anda sağlık nedenleri yüzünden gelemedi. Jazz Dergisi haberlerinden sonra festivale katılmak isteyen grup ve müzisyenlerin sayısı hızla arttı. Festival ekibi artık grup aramayacaktı. Festivalin afişleri Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümüne proje ödevi olarak verildi. Birbirinden başarılı  çok sayıda çalışma arasında daha sonra festivalin sanat yönetmeni olarak birçok görsel üretecek  olan Ozan Tortop’un çalışması, 2. ACMF’nin afişi olarak belirlendi. Afişte oyun hamurlarıyla oluşturulmuş onlarca C, A ve Z harfi yer aldı. 2. ACMF’nin tanıtımında Ozan Tortop’un afişi kullanılsa da, Grafik Bölümü öğrencilerince hazırlanan yaklaşık 15 diğer çalışma da festival boyunca sergilendi. Kısacık da olsa, festivalin ilk animasyonu yapıldı. 12 saniye boyunca oyun hamurundan harfler, CAZ’ı oluşturdu. Animasyonu İsmail Günbay ve Ozan Tortop, animasyonun müziğini Serdar Çelik hazırladı. Katılan gruplara ve sponsorlara verilmek üzere ilk kez plaket hazırlandı. Yaklaşık 40 kadar plaketin seramik parçaları Esra Korkmaz tarafından tek tek elde hazırlandı. Dönemin Kulüp başkanı Ferhat Önol; Anadolu Üniversitesi Seramik Atölyesi, Serigrafi Atölyesi ve Ahşap Atölyesi arasında mekik dokuyarak plaketlerin zamanında yetişmesini sağladı. Festivale ulusal çapta gücü olan maddi destekçi arayışına devam edildi, fakat bugüne kadar sadece yerel kurumlar destek verdi. Ankara Caz Derneği ise, “hiç amatör bir festival değil” diyerek birinci festivalde başlayan manevi desteğini maddi boyuta yükseltti. Halen de en büyük desteği bu güzel kurum vermekte. Onları çok seviyoruz.

2. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2004)

İkinci festivalin açılışında Anadolu Üniversitesi Sahne Sanatları topluluğundan bir grup öğrenci caz temalı doğaçlama bir gösteri yaptı.


Engin Recepoğulları’nın grubu Logos’un katalog fotoğrafı

Acapella Boğaziçi’nin katalog fotoğrafı

NTV Gece Bülteni’nde Banu Güven’in sorularını yanıtlarken.

Festivalin ekibi katalogları dağıtmaya hazırlanıyor.


Festivalin açılışına profesyonel caz müzisyenleri davet edilmeye başlandı. İlk konuklar o yıllar Hollanda’da yaşayan gitarist Çağlayan Yıldız ve bas klarnet sanatçısı Oğuz Büyükberber oldu. Kendilerine, konserlerinde konuk sanatçı olarak festivale davet edilen nefesli çalgılar ustası Yahya Dai eşlik etti. “Acapella Boğaziçi” festivalde sahne aldı. Sadece vokallerle müzik yapan grup daha önce İstanbul Caz festivale katılmışsa da ilgisizlikten yakınarak müziğe ara vermek istedikleri bir dönemde festivalimize başvurmuşlardı. Grup daha sonra Eskişehir’den dönerken yanlarında götürdükleri olumlu geri bildirimlerle yeniden katıldıkları İstanbul Caz Festivali’nde Kerem Görsev tarafından fark edildiler ve ilk albümleri yayınlandı. Festivale katılmak için Bilgi Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan Teneffüs grubu uzun bir süredir albüm hazırlığı içinde...

“Logos” grubuyla festivale katıldı. İlk önemli sahne deneyimini yaşayan sanatçı İstanbul’a taşınmasının ardından kısa bir sürede fark edildi. Engin şu an Kerem Görsev, Önder Focan, Sarp Maden gibi ustalarla çalışmakta ve pek çok albümde yer almakta. Barış Ertürk (Saksafon): Ricky Ford Orchestra, TRT Hafif Müzik ve Caz orkestrası, CRR Big Band, İstanbul Superband, Önder Focan Purple in Blue, Ayhan Sicimoğlu Latin All Stars gibi önemli orkestralarda yer aldı. Koray Ergünay (Elektrik Bas) : Konuk sanatçı olarak çeşitli projelerde yer alan sanatçı “Miro’nun Askı” ve “Inner Circle” isimli iki solo albümü de yayınlandı. Olcay Saral (Piyano): Kendi müziğinin peşinden koştu. 18. Caz Festivaline projesi “Anadolu Evolution”la katıldı. Seren Akyoldaş (Vokal): Caz dışında bir soprano olarak klasik müzikte de kendini geliştiren sanatçı Floransa ve Berlin’de konserler verdi.

Gevende ilk kez festivale katıldı. Gruba konserlerinde üç viyolonsel, bir keman ve yaylı tamburdan dan oluşan kalabalık bir yaylı grubu (sanırız ilk ve tek olarak) eşlik etti. Caz festivallerinin olmazsa olması jam-session geleneği 2. ACMFde başladı. İlk “jam” müthiş oldu, bir daha da aynısı yaşanmadı. Öyle ki sahnede Yahya Dai, Oğuz Büyükberber, Serhan Erkol, Engin Recepoğulları, Barış Ertürk gibi beş önemli saksafoncu aynı anda çalmaktaydı. Jazz Dergisi dışında ulusal medyada fark edildik, NTV Gece bültenine canlı yayınla bağlandık ve Banu Güven’le söyleştik. Gruplar hala öğrenci evlerinde konaklamaktalar. :) Konserlerin sonunda festivale katılan farklı gruplardan müzisyenler Olcay Saral şefliğinde sahne aldılar ve muhteşem bir final yaptılar. 2. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Engin Recepoğulları (Saksafon): İzmir’li genç saksafoncu,

Biletler, festival yönetimi tarafından numaralandırılıyor.


2. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali Hatırası

Usta saksafoncu Yahya Dai bizimleydi.

Erdem Göğmen (Teneffüs)


an Festival Yazışmalarınd

Merhabalar Jazz dergisini çıktığı gün aldık ve festival tanıtım yazısını beğenerek okuduk.Sanırım dergide ufak bir basım hatası olmuş.Evren Karakul perküsyoncu olarak gösterilmiş ancak kendisi keyboard ve piyano çalıyor :) Ulaşım için bizde treni tercih ediyoruz ve biletleri buradan alacağız.Kalış ile ilgili olarak ise sizden bazı bilgiler almak istiyoruz.İlk olarak 17 Mart gecesi yola çıkıp 18 mart günü orda olmayı düşünüyorduk ancak yol yorgunluğu + soundcheck +konser gibi faktörleri gözönüne alıp bu konuyu size danışmayı düşündük. Eskişehir amatör caz festivalindeki diğer konserleri izlemeyi ve diğer müzisyenlerle de tanışmayı çok istiyoruz.Ancak bu festivalin sizlerin kişisel gayretleri ile oluşturulduğunu biliyoruz, bu sebeple konaklama konusunda sizin şartlarınız dahilinde en fazla ne kadar konaklayabileceğimizi merak ediyoruz. Şu an için 17 mart günü Eskişehir’de olup 21 Mart’ta dönmeyi düşünüyoruz ancak konaklama sorunu oluşursa kendi imkanlarımızla da Eskişehir’de kalabiliriz. Jam session projesi ise bizim için gerçekten çok çok güzel olur. Böyle bir imkan doğarsa tereddütsüz katılmak isteriz. Saygılarımızla LOGOS (Engin Recepoğulları)

Festival Yorumları Eskişehir 2.Amatör Jazz festivali beklediğime göre çok daha büyük ve başarılı bir organizasyondu. Türkiye’de oldukça az sayıda dinleyicisi olduğunu düşünüyorum, buna paralel olarak genç kuşakta bu müziğe bu kadar gönül veren olduğunu da sanmıyordum bu nedenle. Oysa daha trenden iner inmez, gözlerinde jazz adına bir şeyler yapabilmek için festival komitesinden arkadaşların sabaha karşı bir saat de olsa gözlerindeki o ışıltıyı yititmemiş olması, düşüncelerimi değiştirmem gerektiğinin yalnızca bir göstegesiydi. Festivalde yer alan grupların da adları amatör olsa da profesyonelce hazırlanmış olmaları festivalin diğer bir başarısıydı. Seyirci konusu da değinmem gereken diğer önemli bir nokta,müzisyenlere bu kadar pozitif elektrik dağıtıp bunun sahneye yansımasını sağlayan bir seyirci ile bizleri buluşturabildiği için festival komitesindeki arkadaşlara ayrıca çok teşekkür etmeliyiz, zira şehir turunda cafelerde bile festival afişi görmüş olmamız onların ne kadar disiplinle bizi doğru seyirciye ulaştırmak için çalıştığının göstergelerinden biri. Bu kadar kaliteli bir organizasyona katılmış olmamızı sağlayan festival koordinatörü Devrim Dikkaya, Jazz kulübü başkanı Ferhat Önol başta olmak üzere, festivalde emeği geçen, bizlerle evlerini bile paylaşan organizasyon komitesine, rehberlerime Emine’ye(soyadını bilmiyorum eklerseniz sevinirim.)çok teşekkür ediyorum. P.S: Aldığım bilgilere göre festivalin uluslararası bir statüye sahip olması için çalışmalar başlamış. Umarım, başarılı olur. Buradan verebileceğim ne destek varsa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. İyi çalışmalar. Acapella Boğaziçi (Seren Akyoldaş)


den örnekler Diğer Festival afişlerin

Ozan Tortop

Ozan Tortop

Emre İdacıtürk

Erdinç Üskent

Yasin Yaylı

Hale İtak

Esra Ertuncay

Deniz Demirbaş

Aslı Kocataş


Festivalin o yılki afişi, geçen yıl yapılan afiş projeleri arasından seçildi. Afiş, katalog ve brandalar yanında tasarıma uygun kırık yumurta temalı plaketler de yapıldı. Festivale profesyonel kategoride Şenol Küçükyıldırım ve gitarist Onur Türkmen’le katıldı. İkili deneysel caza da ulaşan etkileyici bir konser verdiler. İkinci festivale katılamayan Erzurum’lu topluluk “Pythia” nihayet sahne aldı. Anadolu katılın ikinci grup ise Gaziantep’ten katılan caz grubu “Tüttürio”ydu. İki grup da kendi bestelerinden oluşan hiç de fena olamayan konserler verdiler. Festivale “Tamburada” katıldı. 2005 yılının yılının gözde caz grubu sounduna verdiği aşırı önem nedeniyle festivalimizin ses sisteminin arızalanmasına neden oldu. :) Fakat bu durum daha kaliteli ses sistemine sahip olmamıza önayak oldu. Jam-session geleneğine Eskişehir’in ilk ve tek caz kulübü (şu an yaşamıyor) Jazzpub’da devam edildi. 3. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Murat Çopur (Elektrik Bas): Onu Okan Bayülgen’in programı “ZagaBand”da çalmış çılgın gitarist olarak tanıyorsak da kendisi çok sayıda caz projesinde çalan bir usta bir müzisyen. Eski grubu “Anima”, yeni grubu “Zaga Band”la geniş çevrelerce tanınmakta. Ekin Cengizkan (Davul): Anima grubunda yer aldıysa da caz dünyasından Kerem Görsev, Önder Focan, Sibel Köse, Selen Gülün gibi ustalarla da çaldı. Berklee müzik akademisine girdi, ödüller kazandı.

3. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2005)


Onur Türkmen

Şenol Küçükyıldırım

Özlem Şimşek (Tamburada)

Murat Çopur ve Ozan Erkan (OEM)


an Festival Yazışmalarınd

Merhaba! Ben Ozan Erkan. OEM grubunun elektro gitaristiyim. Ben, basta Murat Çopur ve davulda Ekin Cengizkan’dan oluşan bir Trio’yuz. Grubumuzla kendi bestelerimizi icra ediyoruz. Kesin bir çizgiyle sınırlandırılmış bir tarz benimsememiş olmakla birlikte müziğimizi progressive jazzrock (fusion) olarak tanımlayabiliriz. Bestelerimizin genel bir teması, cümle yapısı, giriş-gelişme-çözülmeler eşliğinde kompzisyonal bir yapısı olduğundan tipik bir caz standart modeli oluşturmuyorlar. “Sound”umuzda swing’den rock’a uzanan bir yelpaze mevcut. Bu sene İstanbul Caz Festivali’nin Genç Caz bünyesinde Caz Vapuru’nda çaldık. Bu festivale de, kendi müziğimizle bizi dinleyip yaptıklarımızdan bizimle birlikte keyif alabilecek kitlelere seslenebilmek için katılmak istiyoruz. Size gönderebileceğimiz bir canlı kayıt CD’miz var. Yalnız, bazı parçalar daha kaliteli stüdyo ortamında kaydedilmişken bazıları da prova sırasında MD’ye çekilmiş vaziyette. Adres bildirirseniz en kısa zamanda elinize ulaştırabiliriz. P.S. Ben ve davulcu arkadaş gelecek hafta başına kadar İstanbul dışındayız. Size gerekli olabilecek döküman ve CD’yi ancak gelince ulaştırabilriz. İlginize teşekkürler. Saygılar, Ozan Erkan (OEM)

Festival Yazışmalarından

Sayın K.Devrim Dikkaya Festival Koordinatörü İlgi: 16.12.2003 tarihli yazınız. Yazınızda belirtmiş olduğunuz 17-20 Mart 2004 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Anadolu Üniversitesi 2.Amatör Caz Müzisyenleri Festivali”ne Bankamızca katkıda bulunulması ile ilgili öneriniz Müdürlüğümüzce titizlikle değerlendirilmiştir. Ancak, Bankamızın reklam ve halkla ilişkiler programı yıllık olarak hazırlanan bir bütçe ve program çerçevesinde yürütülmektedir. Önümüzdeki dönem için belirlenen programımızdaki yoğunluk nedeniyle talebinize olumlu yanıt veremeyeceğimizi üzülerek bildirir, çalışmalarınızda başarılar dileriz. Saygılarımızla, Türkiye ….. Bankası A.Ş. Genel Müdürlük


NTV Radyo’da Tunçel Gülsoy’un programındayız.

Konser sonrası Tamburada ekibi festival plaketiyle…

Jazz Dergisi’nde festival haberimiz…


Festivalin afişleri artık standartlaştı. 2. festivalimizde çalışması onlarca afiş arasından seçilen grafik tasarımcı Ozan Tortop, festivalin sanat yönetmeni oldu. Afişler artık çocukların kullandığı resim teknikleri teması üzerine yapılacaktı. İlk çalışma pastel boyayla yapıldı. İnternet sitesinden kataloğuna, sahne arkası dev brandadan, tramvay durak reklamlarına kadar bir görsel bütünlük sağlandı. Afişte kullanılan görseli oluşturmak için bir öğrenci evinde toplanan Ozan Tortop, Hayat S. Kılınçkap, İsmail Günbay, Gürsoy Şeref, Yücel Çavdar, Diren Ayhan ve birkaç kişi daha, bine yakın dosya kağıdı ve birkaç kutu pastel boyayı bitirdiler. Tüm baskılı işlerde Gürsoy Şeref ’in hazırladığı illüstrasyon kullanıldı. Bu duruma içerleyen İsmail Günbay, “çocuk resmini herkes yapar, önemli olan kıpraştırmak!” diyerek animasyonu hazırladı. Bu hazırlık için yaklaşık 150 kare çocuk resmi çizdiğini söylemek ironik olacaktır, onun için söylemeyelim. Animasyonun müziğini bir kez daha Serdar Çelik hazırladı. Açılış konserleri duo’lardan trio’lara geçiş yaptı. Türkiye cazının usta piyanisti Selen Gülün arkadaşları ile sahne aldı. Konser, hastalığı nedeniyle riske girmesine karşın Eskişehir’e gelen Selen Gülün’ün büyük özverisiyle gerçekleşti. Türlü kaprisleri ile festival ekibini yoran Akdeniz Üniversitesi Caz Topluluğu’nun piyanoya yönelik eleştirilerine karşın “Böyle bir piyano Bilgi Üniversitesi’nde bile yok” diyen Selen Gülün yüreklere su serpti. Festivalin en genç ve en renkli topluluğu “Jazzabesk” oldukça beğenildi. Bu yıl Jam’lar Ares’te yapıldı. İzmir’den katılan grup “Equinox Trio”’nun çaldığı Sting’in ünlü bestesi “Englishman In New York” akıldan çıkmadı. Festivale ilk kez latin jazz çalan bir topluluk katıldı. Şu an caz dünyasından saygın bir yer edinen “Funda Sezer”, sesiyle ve profesyonel sahne duruşuyla büyüledi.

4. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2006)

O yıl basın danışmanımız olan Eray Aytimur, (Bugün


Selen Gülün açılış konserinde

İstanbul Quintet’in katalog fotoğrafı

Eskişehirli Re-Sim grubunun katalog fotoğrafı

Festivale Muğla’dan katılan Jazzabesk grubunun katalog fotoğrafı


müzik yazarı olarak önemli medyalarda görülmekte) TRT 2’de canlı yayına katıldı. Söyleşinin başlamasına dakikalar kala televizyon kanalı canlı yayınla bir açılış haberine geçti. Neyse ki 10 dakika süren haberden sonra Eray’la olan söyleşi başladı.

an Festival Yazışmalarınd

4. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Tamer Temel (Saksafon): İzmir’den İstanbul’a taşınmasıyla caz dünyasında hızla yükselmekte. 2010 yılında çıkardığı “Barcelona” isimli albümü eleştirmenlerce oldukça beğenildi. Evrim Özşuca (Vokal): Bir süre Bodrum’a taşındıysa da İstanbul’a geri döndü. 20. Akbank Caz Festivali tanıtım filmi performansıyla oldukça beğenildi. Yiğit Özatalay (Piyano): Milano Konservatuarı’nda okudu. Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünde tam zamanlı araştırma görevlisi oldu. Birçok bestesi bulunan Özatalay, Engin Gürkey Ensemble, Uzunyol Üçlüsü ve Nâzım Kumpanya’da besteci ve yorumcu olarak çalışmalarını sürdürmekte. Nazım Hikmet Akademisin’de eğitmen olarak da görev yapmakta. Funda Sezer (Vokal): Nardis vokal yarışmasında dereceye girdi. Bir sosyal sorumluluk olan Social Inclusion Band ile 19. Akbank Caz Festivali  kapsamında konser verdi. Halen kendi projesi olan “FundoLatino” ve “Fundoswings” ile samba, bossa nova, caz ve Güney Amerika ezgilerinden oluşan repetuarıyla çeşitli mekanlarda konserler vermekte.

Olcay Saral Atölye Çalışmasında

Merhaba, Ben Tamer... İzmir’den yazıyorum. Caz festivaline trio grubumuzla katılmak istiyoruz. Grup elemanları olarak İzmir’de başta jazz ve latin olmak üzere çeşitli yerlerde çaldık. Grup elemanları ve enstrümanları şöyle: Tamer Temel: Tenor sax, soprano sax, flüt, keyboard Cüneyt Sönmez: Kontrabas Cüneyt Özkorkut : Drums Misafir olarak Yalım Akın: Vokal Repertuar olarak kendi bestelerimizin yanında, caz standartlarına ve sevdiğimiz müzisyenlerin bestelerine (Joe lovano, John Scofield, Kenny Garrett, Pat Metheny, Joe Henderson, Wayne Shorter, Kurt Rosenwinkel vb.) yer vermekteyiz. Ben (Yani Tamer) bu yaz İtalya’da Siena Jazz Masterclass’a burslu olarak katıldım. Aklıma gelenler şimdilik bunlar... Umarım görüşürüz... Tamer Temel....


Adnan Dura ve Ferhat Değer (Jazzabesk) Jam Session’da…

Jazzabesk seyirciyi selamlarken

Equinox Trio kuliste…

Tamer Temel (Equinox Trio)

Ahmet Türkmenoğlu, Evrim Özşuca, Canbay Kılıç ve Yiğit Özatalay

Olcay Saral ve Devrim Dikkaya fuayede

Emre Tankal (Flat Five)

Tamer Temel ve Olcay Saral jamsession’da.

Re-Sim grubu konserlerinden hemen önce kuliste


Festivali yaratan Anadolu Üniversitesi Caz Kulübü mezunları “Genç Cazcılar” kurdu. Kendilerini “Genç Cazcılar, genç caz müzisyenlerine profesyonellik yolunda rehberlik edecek projelere imza atan gönüllü caz sever inisiyatifidir.” diyerek tanıtan cazsever grup, ilk gözağrıları festivale destek vermekteler. Genç Cazcıların logosunu o dönem Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Ar. Görv. olan İpek Torun, “genccazcilar.org” sitesini ise endüstriyel tasarımcı kardeşi Mert Torun hazırladı. En uzun açılış konserini 5. festivale gelen “Ayşe Tütüncü Piyano ve Perküsyon Grubu” yaptı. “Eskişehir’e tüm perküsyonlarını getirmezler, üşenirler.” düşüncemizin aksine onlarca enstrümanla gelen topluluk unutulmaz bir konser verdi. Festivalin afişi yırt yapıştır tekniği ile hazırlandı. İllüstrasyonu bir kez daha Gürsoy Şeref yaptı. Yüzlerce kağıt yırtıldı, öğrenci evinin bir odasına güzelce dağıtıldı, ara ara yapıştırıldı, tekrar yırtıldı, tekrar yapıştırıldı, sonuçta ortaya afişte kullanılan görseller çıktı. Afiş, sahne arkasında kullanılan branda, açıkhava panoları, konser programı, internet sitesi vb. için birbirinin devamı olan beş ayrı görsel oluşturuldu. Sanat yönetmenimiz Ozan Tortop, Yücel Çavdar’la birlikte bir animasyon oluşturmaya çalışsa da ne yazık ki mevz-u bahis kıpırdaklı film, festival gününe yetişmedi. Festivalin bugüne kadar cazdan esinlenen tek klasik müzik eserini Eskişehir’den katılan “Küğ Jazz” seslendirdi. Claude Bolling’in ünlü eseri “Flüt ve Caz piyano için süit”i başarıyla yöneten ve grupta yan flüt çalan Emin Germen, Caz Kulübü’nün danışman hocası olmaya devam ediyor. Festivalin bugüne kadar yapılan en keyifli ikinci jamsession etkinliği, Eskişehir’in (Şu an maalesef yaşamayan) 6.45 mekanında yapıldı.

5. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2007)

Festivale Mersin’den katılan “Epilog” ve İzmit’ten katılan “Arıza Band” Anadolu’da yaşayan cazı simgelediler.


Festival koordinatörü Devrim Dikkaya açılış konuşmasını yaparken

Konserlerinden sonra Küğ Jazz

Grup rehberi Ekrem Yanık’ı (Arıza Band) konsere hazırlıyor.

Ayşe Tütüncü Eskişehir tren garında


5. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Ferhat Öz (Vokal): Nardis Caz Kulüb’ün düzenlediği vokal yarışmasındaki birinciliği ardından Estonya’da da halk birincisi seçildi. Paris’te Ted Curson’la albüm kaydında bulundu. İstanbul’da sıkça sahne almakta. Elif Çağlar’ın ilk albümüne de konuk oldu. Bakış Üstün (Gitar): Festivale Gebze’den katılan sanatçı kendini hızla yetiştirdi. Şevket Akıncı’nın çok sayıda gitaristten kurulu “Mutant” isimli özgür doğaçlama gurubuyla çalışmaya başladı, çeşitli konserler verdi. Volkan Topakoğlu (Kontrbas): Caz dünyasının aranan genç kuşak kontrbasçılarından. Çok sayıda müzisyene eşlik etmekte. Sertaç Ekiz (Elektik Bas): Bas gitarist, besteci, aranjör ve müzik prodüktörü olarak müzik yaşamı devam etmekte. Sanatçı “Lakland” baslarının Türkiye endorseridir.

Festival Yorumları

“Dernek olarak destek verdiğimiz bu festival bizi gururlandırmakta.” Özlem Varoğlu / Ankara Caz Derneği “Pek çok genç gruba müzik yaşamlarında önemli fırsat sağlayan bu festival önemli bir boşluğu doldurmakta.” Selen Gülün / Caz Müzisyeni ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi “Festivalde çalan gruplara amatör demekte zorlanıyorum.“ Tuncel Gülsoy / NTV Radyo Programcısı “Festivalde çalmaları öğrencilerimiz için önemli bir fırsat. Bu tür festivallerin çoğalması gerekmekte.” İmer Demirer / Caz Müzisyeni “Çok güzel bir organizasyon.” Oğuz Büyükberber / Caz Müzisyeni “Amatör Caz Müzisyenleri Festivali beklediğimize göre çok daha büyük ve başarılı bir organizasyondu. Festivalde yer alan grupların da adları amatör olsa da profesyonelce hazırlanmış olmaları festivalin diğer bir başarısıydı.” Acapella Boğaziçi / Caz Grubu

Festival Hatırası


Lori Şen kuliste konsere hazırlanıyor

Barış Özbilgin ve Sertaç Ekiz konserlerinden önce birbirlerine şans diliyorlar.

İçses Trio festival fotoğrafçılarına poz veriyor.

Ferhat Öz

Festivale Mersin’den katılan Epilog

Timuçin Gürer (Ayşe Tütüncü Piyano ve Perküsyon Grubu)

6.45’de Jam Session

Jam Session 6.45’de

Festival ekibinden bir parça


Festivalin açılışını Sarp Maden, Eylem Pelit ve Tuğrul Alp Bekoğlu’undan oluşan muhteşem üçlü yaptı. Davulcu olarak Volkam Öktem katılacaksa da, Tarkan turnesi nedeniyle yerine gelen usta davulcu Tuğrul Alp Bekoğlu herkesi büyüledi. Festivalin açılışına ilk kez bir rektör katıldı. Sevgili Prof. Dr. Fevzi Sürmeli yaptığı açılış konuşması ile festivalimizi onurlandırdı. Bu yılın afişi ip baskı tekniğiyle yapıldı. İp baskıyla önceden planlanmış bir form yaratmak çok zor olduğundan, 4. festivalde birlikte çalışan beş altı kişilik çocuk resmi yaparak dünyayı kurtarma ekibi bir araya geldi. Belki üç, belki dört top A4 hunharca baskılandı. İlginçtir ki sonunda bir enstrümana benzeyen bir şekil yaratmayı başaran, yine Gürsoy Şeref oldu. Üstelik hava atmak için Ozan Tortop’a ip baskı tekniğiyle hazırladığı bir portresini hediye etmeyi de ihmal etmedi. Elde kalan ve bir şeye benzemeyen ip baskılar, Rorschach Mürekkep Testi Enstütüsücülüğü Sanayi ve Turizm Limited Anonim Ticaret Şirketi’ne bağışlandı. Festivale Anadolu kontenjanından Balıkesir’den Bozlak Trio katıldı. Grup türlü imkansızlıklarla fusion caz üzerine besteler yapmıştı ve gruptaki lise öğrencisi Tansel Geleş oldukça beğenildi. İzmir’den festivale katılan “İnce Quartet” ve “Fastrip” damgasını vurdu. Her iki grupta yer alan müzisyenler bugün caz ve müzik dünyasında hızla yükselmekte. Festivale bugüne kadar katılan ikinci latin caz topluluğu Çanakkale’den katılan topluluk “Caz Kentet” oldu.

6. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2008)

Festivalimizi NTV Radyo’da Tunçel Gülsoy tarafından hazırlanan “Evde Çalamadıklarım” programına katılarak tanıttık.


Açılış konserinde konuklarımız ve izleyicilerimiz

Sarp Maden açılış konserini verirken

Evrim Yapıcılar Özkaynak (Fastrip)


6. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Evrim Yapıcılar Özkaynak (Vokal): Sesinin güzelliği ile dinleyicileri büyülemeye devam ediyor. Sezen Aksu’nun geri vokalistliğini yaparken, Fatih Erkoç’la beraber program yapmakta. Solo albümü yayınlanacak olan sanatçı “Fastrip” ile zaman zaman İzmir’de konser de vermekte. Olgun Acar (Davul): İKSEV’in yarışmasını kazanarak İtalya Siena’da kampa katıldı. İstanbul’a taşınması ardından caz çevrelerinde sıkça görülmekte. Buğra Balcı (Kontrbas): Caz kariyeri yurtdışında biçimlenmeye devam ediyor. Genç yaşına rağmen çeşitli müzik okullarından burslar ve ödüller kazandı. Başarıları buraya yazamayacağımız kadar fazla. Gelecekte isminden çok söz ettirecek. Eylül Biçer (Gitar): Çeşitli gruplar ile yurtiçi ve yurtdışında düzenli olarak konserler verip bir çok festivale katıldı. Kenny Wollesen, Manuel Dunkel, Alex Harding gibi bir çok önemli müzisyenle de aynı sahneyi paylaşma fırsatı buldu.

Tuğrul Alp Bekoğlu (Sarp Maden Trio)

Evo Trio’nun katalog fotoğrafı

Can Ercan ve Olgun Acar (İnce Quartet)


Çanakkale’den katılan latin caz grubu, Çanakkale Caz Kentet

Özgür Bektaş (Çanakkale Caz Kentet)

Evo Trio konser sonrası grup rehberleri ile…

Hatasız kul olmaz: Afişler elde düzeltiliyor

Balıkesirli topluluk Bozlak Trio

Özgür Bakkaloğlu (Fastrip)

Gece karanlığında ses sistemi kuruluyor

Eskişehir festivalimizin farkında…

Trenle festivale giderken


Festivalin açılışını Türkiye cazının en önemli müzisyenlerinden Önder Focan ve grubu yaptı. Gruba vokalleri ile eşlik edense muhteşem Sibel Köse’ydi. Konserin ilk yarısında gitar sanatçısı Önder Focan, akustik basta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu ile sahne aldı. Sibel Köse’nin katılımıyla caz standartlarından latin caza kadar çok sayıda eser seslendirildi. Festival görselleri için bu yıl origami tekniği kullanıldı. Görsellerin oluşturulması sırasında hiçbir tavşana zarar verilmedi. Ama görseli oluşturan Gürsoy Şeref ’in gözleri ve parmak uçları için aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Sanat yönetmenimiz Ozan Tortop, bine yakın fotoğraf çekerek içlerinden seçtikleriyle festivalin görsellerini tamamladı. Festival animasyonu, ilk kez bilgisayar yardımıyla oluşturuldu. Bu yılki animasyonu hazırlayan Anıl Tortop, Önder Focan’ın müziğiyle origamiyi buluşturdu. 7. festivalde tüm konserler ücretsizdi. O yıl üniversitenin etkinlik dersi kapsamına giren festivalimiz öğrencilerin not kaygısı nedeniyle rekor seyirci çekti... :) Buna rağmen hayatında belki ilk defa canlı caz dinleyen bazı öğrencilerin konserlerden etkilendikleri görülmeye değerdi. Bu seneki konserlerde Ankaralı grupların ağırlığı vardı. Rock kadar cazın da iyi yapıldığı başkentten katılan Betone ve MCNKY (Macunköy) fusion’dan deneysel caza kadar ulaşan soundlarıyla muhteşem performanslar sergilediler. Festivale 2011’in en popüler genç caz topluluklarından Boğaziçi Caz Korosu katıldı. Henüz bu kadar popüler değildiler ve 6 kişilik minimal grup sayısına rağmen caz standartlarından, Anadolu türkülerine kadar pek çok şarkıyı kendi düzenlemeleri ile seslendirdiler. İlk kez yabancı topluluklar festivalde sahne aldı. Alman Goethe Enstitüsü’nün girişimleri ile festivale katılan Bodek Janke ve Kristjan Randalu ikilisi piyano ve davulun uyumsuz birlikteliğini olağanüstü yaratıcılıkları ile bütünleştirdiler.

7. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2009)

Sanal dünyanın önemli caz portalı “cazkolik.com” festivalimzi için özel bir afiş hazırladı.


Sibel Köse, Önder Focan’a scat yaptırırken…

Sibel Köse

Ankaralı fusion caz grubu Betone

Usta kontrbascı Erdal Akyol festivalimizde


Yurtdışından festivale katılan diğer topluluk ise Amsterdam Konservatuarı’nda öğrenim gören bas sanatçısı Oğan Şadan’ın önderliğinde çoğunluğu yine bu okulun öğrencilerinden oluşan topluluktu. 7. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen gençler: Ediz Hafızoğlu: Festivale Önder Focan ile katıldığında zaten caz dünyasında oldukça tanınmakta, pek çok proje ve albüm kaydında yer almaktaydı. Çıkardığı “Drum&Bass” ve “Gitar” dergileri ile müzik dünyamızdaki önemli bir boşluğu doldurmakta. Bugünlerde kurduğu “Serbest Müzisyenler ve Yapımcılar Derneği” ile de müzik insanlarının hakları için koşturmakta. Oğan Şadan: Hollanda’dan festivale katılan Oğan Şadan, yurtdışında yaşamaya devam etmekte. Caz dışında farklı müzik projelerinde de yer alan sanatçı “Komşu” adını verdiği kendi grubu ile dünyayı dolaşmakta.

Sarpay Özçağatay (Betone)

Ediz Hafızoğlu (Önder Focan & Sibel Köse Band)

Konser Sonrası Betone Grubuyla


BÜMK Caz Korosu

BÜMK Caz Korosu

Masis Aram Gözbek (BÜMK Caz Korosu)

Önder Focan


Gevende yıllar sonra ve müziklerinde epeyce bir yol aldıktan sonra festivale profesyonel kategoride katıldı. Fakat konser repertuvarlarının büyük bir bölümünü konuk sanatçı olmaları nedeniyle Damien Cluzel ve Tobias Klein’in parçalarına ayırmışlardı. Hollanda’nın yaratıcı plak şirketi Trytone firmasından çıkan albümlerinde yer alan eserlerin Gevende soundu ile birleşmesi o geceye tanık olanlar için unutulmazdı. Festivalin bu yılki görsellerinde balonlar kullanıldı. Üç bine yakın balon şişirildi. Festivalin sanat yönetmenliğini Ozan Tortop, balon katlayıcılığını Anıl Tortop yapmış olsa da; en büyük payın balon pompasında olduğunu söylüyorlar. Bir ay boyunca ofisin bir odasında kalan şişirilmiş - katlanmış balonlar kendi kafalarına göre patladıklarından, tüm ofis çalışanlarının ani çay dökme sendromu, ‘ayy’ ve ‘hieyy’ler üzerine geliştirdikleri yeni bir dil, hareket sensörlerinin ‘kedidir kedi’ lafının yerini ‘balondur balon’ lafının alması ve buna benzer eğlenceli durumlar; tüm balonların bir depoya taşınıp bir kez daha fotoğraflanmasıyla son buldu. Artan balonlar sanat yönetmeninin yeğenince hunharca katledildi. Festivalin ilk bigband konseri yapıldı. ODTÜ’den gelen caz orkestrası ilk başta ses ayarlarını nasıl yapacağımız konusunda bizi korkutsa da ses mühendisliği de yapan Caz Kulübü danışmanı Yard. Doç. Dr. Emin Germen’in ustalığıyla kolaylıkla halledildi. Bu konser ODTÜ Caz Orkestrası’nın Ankara dışında verdiği ilk konserdi. Festivalin bir başka ilki bugüne kadar en küçük yaş grubuna ait müzisyenleri barındırmasıydı. İstanbul Açı Okulları’nın öğrencileri usta perküsyoncu Gökhan Özcan’ın şefliğinde beklenenden müthiş bir açılış gerçekleştirdiler.

8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2010)

Festival için belki jam yapılmadı ama açılış konseri için buluşulan güzel mekan Los Amigos’a İstanbul’dan festival için gelen doğaçlama tiyatro topluluğu “İstanbul İmpro” keyifli bir gösteri gerçekleştirdi.


Ahmet Kenan Bilgiç (Gevende)

Gevende soundcheck yaparken…

Koordinatör Devrim Dikkaya ve Danışman Yard. Doç. Emin Germen 8 yılın gururuyla…

ODTÜ Caz Orkestrası


Ankaralı grup Turiya

Almanya’dan konuğumuz Tobias Klein Gevende ile…

Festival tarihinin en genç ekibi “Sound Factory”

Ankaralı grup Rocky Swing Project


ODTÜ Caz Orkestrası ilk defa Ankara dışında

Eşlerimiz hep yanımızda. Ozan & Anıl Tortop, Devrim & İlke Dikkaya

Doğaçlama tiyatrosu İstanbul İmpro cazdan ilham aldı


Bu yıldan itibaren festivalin açılış konserlerine ilk albümünü yayınlayan genç profesyonellerin davet edilmesi kararlaştırıldı. Bu politika değişikliğinin ilk ismi “Barcelona” adlı albümünü yayınlayan ve Türkiye caz ortamında kendine saygın bir yer edinen Tamer Temel ve grubu oldu. Usta saksafoncu 4. festivale İzmir’den grubu “Equinox Trio” ile katılmıştı. Yıllar sonra kendisini profesyonel kategoride ağırlamak bizler için övünç kaynağı. Açılış konseri için Tamer Temel Quartet’te yer alan diğer müzisyenler ise saksafoncu Serhan Erkol, Kerem Görsev ile yıllardır beraber çalan akustik basçı Kağan Yıldız ve ülkemizin saygıdeğer davulcusu Cem Aksel’di. Afiş ve diğer baskılı görseller için kağıt üzerine akrilik tekniği kullandı. Başka bir deyişle kağıt üzerine püskürtme, pipet patlatmacılığı, deneysel boyamacılık, spontan kürdancılık. Belki de karışık teknik demek daha doğru olur. Hem söylemesi kolay, hem çok geniş bir kavram olduğundan herkes istediğini anlar. Afiş ve diğer baskılı görseller için karışık teknik kullanıldı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da illüstrasyon Anıl Tortop, sanat yönetimi Ozan Tortop tarafından yapıldı. Eskişehir’den katılan “On Your Horizon”un rock kimliği festivale zenginlik kattı. Festival olarak caz dışında müziklere çok yer vermek istemesek de, grubun deneysel rock ve cazı harmanlayan soundu tercihimizde önemliydi. Yıllardır desteğini esirgemeyen Ankara Caz derneği, bu sene bu derneğin önemli bir yükünü omuzlayan yöneticisi Erdinç Aktuğ’u sahnede ağırladı. Gruba Ankara kökenli olmasına rağmen İstanbul’da da yaşayan Meltem Ege, büyüleyici sesi ile eşlik etti.

9. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (2011)

9. Festivale katılıp daha sonra caz (ya da diğer müzik) dünyasında ünlenen genç olmadı.... Nedeni İstanbul Bilgi üniversitesinin performans bölümün kapanması ile yaratıcı genç cazcı kuşağının kan kaybetmesiydi. Festival sanırız artık zaten caz camiasında kabul edilen genç ustalar ile henüz müziğin çok başında olan etkileyici amatörler katılacak. Biz yine de onlara ses vermekten çok mutlu olacağız.


Genç profesyonel olarak Tamer Temel Quartet

Ankara Caz Derneği sahnede de bizimle (Erdinç Aktuğ)

Olgu Benli (Jazz-Up Band)

Festivalin başarılı grup Spooky, kampüsü turluyor.


Eskişehirli post-rock grup On Your Horizon

Erdinç Aktuğ ve Meltem Ege kuliste

Ankaralı genç yetenek Su İdil

Spooky konserleri sırasında


ibi 10. ACMF Festival Ek

Genel Koordinatör: Devrim Dikkaya (Genç Cazcılar - Tuğrul Gültepe (Anadolu Üniversitesi Caz Kulübü) Koordinatör: Can Korkut Yürütme Kurulu: Barışcan Öztuna / Can Korkut / Hatice Demir / Tuğrul Gültepe Halkla İlişkiler - Sponsorluk: Hatice Demir / Cüneyt Özgür / Zeki Taha Kiremitçi / Burçin Özkale / Ogün Çoşkun Sanat Yönetmeni: Ozan Tortop Ses Mühendisi: Yard.Doç.Dr.Emin Germen Sahne: Barışçan Öztuna / Ogün Çoşkun / Suat Cevdet Yüksel / Ozan Kartal Sergi Ekibi: Oğuz Çığtekin / Tümsev Sayar / Elif Tekin Uygulayıcı Ekip: Suat Cevdet Yüksel / Taha Zeki Kiremitçi / Çağrı Akoğlu / Ogün Coşkun / Oğuz Özcan / Cüneyt Özgür / Sina Erselim / İrem Mercanoğlu / Hatice Demir / Burçin Özkale / Ceren Torun / Gülce Yılmaz / Merve Tuncer / Melike Mutlu / Hande Dumrul / Derya Öztürk / Ceyda Başbuğa / Ozan Kartal / Burcu Ceren Dabak


Teşekkürler Anadolu Üniversitesi Yönetimi’ne Prof.Dr. Davut Aydın - Rektör Prof.Dr. Fevzi Sürmeli - Eski Rektör Prof.Dr. Engin Ataç - Eski Rektör Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür - Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ender Suvacı - Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak- Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cavcar - Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Gündoğan - Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Gürgen - Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Zühtü Altan - Eski Rektör Yardımcısı

Genç Cazcılar’a - genccazcilar.org Devrim Dikkaya - Koordinatör Ozan Tortop - ACMF Sanat Yönetmeni Mert Torun - Bilişim Sorumlusu Gürsoy Şeref - İllüstratör Anıl Tortop - İllüstratör & Animatör İpek Torun - Sanat Yönetmeni Yalçın Aydın - Görsel Kayıt Sorumlusu Ezgi Kızıldere - Editör Sarp Dökmeci - Fotoğraf ve diğer gönüllülere...

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne Yrd. Dç. Dr. Berrin Özkanal - Müdür Öğretim Görevlisi Kenan Şanlıer - Eski Müdür Öğr. Gör. Dr. M. Gökhan Turan - Öğrenci Kulüpleri Genel Koordinatörü Uzm. Nebiye Ak Özaydemir

Destekçilerimize Özlem Oktar Varoğlu & Lütfi Varoğlu - Ankara Caz Derneği Antalya Caz Derneği & İzmir Caz Derneği Ankara Goethe Enstitüsü Zuhal Focan - JAZZ Dergisi Tunçel Gülsoy - JAZZ Dergisi&NTV Radyo Kerem Görsev - TV8 Feridun Ertaşkan - cazkolik.com Eray Aytimur - Radikal Gazetesi Murat Beşer - Milliyet Gazetesi Ediz Hafızoğlu - Drum&Bass TRT Radyo, Açık Radyo, Cumhuriyet ve Hürriyet Gazeteleri, grizine.com Şeref Çinpolat - Varuna Los Amigos ve Ailesi’ne Fuat Gürcüoğlu - Pino Muharrem Döngel & İlkay Döngel - Ekol Digital Uğur Egemen & Erkan İnal - ANFO Murat Eraslan - Morfil Dilek Savaş, Bade Kaya, Merve Ak

A.Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi Yönetimi’ne A.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Yönetimi’ne TVA, Radyo A ve Anadolu Haber’e Hayri Ergin ve Sinema Anadolu Çalışanları’na Anadolu Üniversitesi Matbaası Çalışanları’na Atatürk Kültür Merkezi Çalışanları’na Misafirhane Çalışanları’na Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Müdürlüğü’ne Anadolu Üniversitesi Caz Kulübü Yönetimi’ne Yard. Doç.Dr. Emin Germen - Caz Kulübü Danışmanı Tuğrul Gültepe - Başkan 2011 - 2012 Ergin Karahan - Eski Başkan 2009 - 2010 Volkan Yavaş - Eski Başkan 2008 Bahar Güneş - Eski Başkan 2007 Sıla Beliz Tepe - Eski Başkan 2006 Fehmican Gözüm - Eski Başkan 2005 Ferhat Önol - Eski Başkan 2004 Devrim Dikkaya - Eski Başkan 2003

Gönüllülerimize Gizem Dik / Mehmet Saygın Çağlar / Mehmet İlkay Nişancı / Emre Argın / Oktay Zengin / Ümit Zafer Kaya / Çağdaş Bektaş / Hüseyin Demir / Emre Atmaca / Sonay Erol / Umut Yumurtacı / Serdar Aşut / Emine Muslu / Özüdoğru Cici / Erdem Korkmaz / Ali Düzgün / Şerif Ali Ünal ve tüm ismini hatırlayamadıklarımıza... Ailelerimize... Festival Takipçilerine...


Sponsorlar

Anilar  

Amatör Caz Müzisyenleri Festivali'nin onuncu yılı için hazırlanmış bir anılar kitapçığı

Anilar  

Amatör Caz Müzisyenleri Festivali'nin onuncu yılı için hazırlanmış bir anılar kitapçığı

Advertisement