oC Nr. 3 Pavasaris 2012

Page 1

Numeris 3 / pavasaris 2012

! r a k r ! a i r k u r s a e t e K m a p a n Var

49 receptai Kas skanaus auga ant jūsų palangių?

Ką valgo Europa? Saulėtos

vElyKų vaišėS

aBC

Ėriena fetos sūris grikiai


Žurnale naudojami matų vienetai valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

Projekto koordinatorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, villa.alps@gmail.com

Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

Logotipas: Salvinija Buivydaitė, salvinija.b@gmail.com Viršelio foto: Asta, Villa Alps Dizainas (abėcėlės tvarka): Asta Eigėlytė-Gunnarsson, villa.alps@gmail.com Diana Žylienė, dianascreation@gmail.com Salvinija Buivydaitė, salvinija.b@gmail.com Vyr. kalbos redaktorė: Jurgita, Duonos ir žaidimų Kalbos redaktorės (abėcėlės tvarka): Asta, Saulėta virtuvė Julė, Kepykla Nr. 5

2|

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Žiemos speigai tikriausiai ne vieną privertė tvirčiau susisukti į palto

apykaklę ar storą šaliką. Visi ieškojome šilumos, valgėme sočius patiekalus ir – vieni patyliukais, o kiti garsiai – svajojome apie tolimus kraštus. Apie tas šalis, kur amžinai šviečia saulė, kur mes, palikę darbų šūsnis, gulėtume pajūryje ir gurkšnotume gaiviuosius gėrimus iš pusiau perskeltų kokosų, kur... Ak, gana!

Juk pamažu pavasario šiluma ir gyvybingumas atkeliauja ir į mūsų

namus! Ant palangių kalasi pirmieji svogūnų laiškai, pipirnių, garstyčių, ridikėlių daigai. Lauke medžių šakas nusėda sugrįžę paukščiai ir nusėja pumpurai. Žemė alsuoja gyvybe. Pro nedrąsiai pravertus langus į virtuves įsisuka gaivūs pavasariniai vėjai, ant sienų šokinėja saulės zuikučiai. Visa gyva, visa alsuoja!

Šis metų laikas – tai netikėtumų, staigmenų metas. Viliamės, jog šiuo

bei tuo nustebinsime ir mes – juk kalendoriuje ryškiau apsibraukėme ne tik Velykas bei Kaziuko mugę: papasakosime Jums ir apie Gandrines, ir apie Jurgines, ir apie Fotografijos dieną; patarsime, kaip ant palangės susidaiginti savo žalumynų sodelį, pasidalinsime net ir pačioms netikėtais skonių deriniais... Be to, kišenėse pasiliksime dar keletą siurprizų, kurių laukite jau netrukus!

Tad plačiai atverkime langus ir kvėpuokime pavasariu!

Kvapnaus ir saulėto pavasario! Kūrybinė grupė °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|3


Asta iš Villa Alps Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo. Kulinarinį tinklaraštį rašau nuo 2009 m.

Asta iš Saulėta virtuvė Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

Rennie iš Sezoninė virtuvė Mėgstu gaminti, valgyti bei savo maistu vaišinti šeimą ir draugus. Šią meilę man įskiepijo abi močiutės ir mama, kurių namai visada kvepėjo naminiu maistu. Sezoninė virtuvė - taip galima būtų apibūdinti mano virtuvę, kuri pavasarį kvepia pienių medumi, vasarą - gardžiomis uogomis, rudenį - įvairiaspalvėmis daržovėmis, o žiemą - kvapniaisiais pyragais. Mano maistas spalvingas ir besikeičiantis kaip kalendoriaus lapeliai, o kartu paprastas, jaukus ir sveikas. Viktorija iš Receptų medis Esu mama, programuotoja, dėstytoja, stalo žaidimų fanė. Mėgstu fotografuoti, suktis virtuvėje ir vaišinti draugus. Tinklaraštį rašau nuo 2009 m., bet neseniai jis patyrė kardinalius pakeitimus. Tikiuosi, dar jaunas receptų medžio daigelis augs stiprus ir padės Jums atrasti naujus skonius ir kvapus savo virtuvėje.

Indrė iš Gėrimų ir patiekalų magija Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

4|

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Egidija iš Tinginiai irgi verda... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

Julė iš Kepykla nr. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo padan, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik trejus metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

Ineta iš Gamyklėlė Dar vaikystėje atradau, kad virtuvė – pati geriausia vieta eksperimentams. Su laiku šis pomėgis išaugo ir dabar užima didelę mano gyvenimo dalį. Ir, nors virtuvėje skraido puodai, šaukštai, šakutės, sninga miltais ir ji po mano eksperimentų atrodo kaip po cunamio – visa tai teikia man patį didžiausią džiaugsmą.

Neringa iš Neringos blogas Nuo pat mažens mėgau skaniai pavalgyti, deja, negaliu pasigirti vaikystėje išsiugdytu pomėgiu sukiotis virtuvėje – mama joje grojo pagrindiniu smuiku. Meilė virtuvei atsirado visai neseniai ir maisto ruošimas tapo mano gyvenimo dalele, kuria džiaugiuosi pati ir džiuginu aplinkinius. Tikiuosi ir Jus suvilioti ir nenuvilti savo gaminamais patiekalais!

Skirmantė iš Impossible is Nothing Vadovaujuosi moto, jog nieko nėra neįmanomo ir savo virtuvėje kepu pyragus garuose, spaudžiu iš jogurto sūrį, gaminu žemės riešutų chalvą bei ruošiu dar daugiau skanių ir gal kiek neįprastų patiekalų.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|5


Karolina iš Citrinos žievelė Kiekvienas iš mūsų turime susikūrę savo įvaizdį kitų akyse: vienus vadina sportininkais, kitus – moksliukais ar namų šeimininkėmis. O mane visi žino kaip merginą, kuri mėgsta gaminti; merginą, nešančią obuolių pyragus į darbą ir dalinančią sausainius Kalėdų proga.

Jurgita iš Duonos ir žaidimų Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.

Dovilė iš DR food blog Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

Saulius iš Mano virtuvė Jei ne manovirtuve.com, mano mityba būtų labai nuobodi – kasdieninę duoną sudaro kiaušiniai, vištiena, daržovės, lęšiai ir duona, o receptų rašymas šią monotoniją gerokai paįvairina. Be abejo, maisto įvairovė – privalumas, bet ne pagrindinis tikslas: svarbiausia, kad galiu gaminti maistą ir dalintis patirtimi su kitais. Stengiuosi rašyti paprastus receptus naudodamas produktus, kurių galima nusipirkti daugelyje parduotuvių, nors retkarčiais įmaišau ir sudėtingesnį receptą mėgstantiems iššūkius. Arčiausiai širdies – prancūzų ir moderni Europos virtuvė.

6|

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Aušra iš Vaikai ir vanilė Būdama gal keturiolikos, tapau atsakinga už mūsų gausios šeimos maitinimą, ir nuo to laiko mano pareigos išliko nepakitusios. Aš visada gaminu daug ir visada gausioms valgytojų kompanijoms. Neperdėdama pasakysiu, kad be jokio vargo galiu sočiai prikimšti pilvukus ir nevalgiems vaikams, ir išrankiems suaugusiems. Virtuvė – tai mano kasdieninis darbas ir poilsis, mano laimė, meilė ir stichija. Gyvenu Amerikos kaime, didžiąją laiko dalį praleidžiu prie puodų ir retkarčiais parašau lietuviškai apie savo virtuvinius kūrinius. Giedrė iš Photo Sprinkles Fotografija yra mano aistra, o receptų ieškojimas, idėjų gaudymas, maisto puošyba ir dekoravimas – naujai atrastas pomėgis. Tinklaraštį sukūriau kaip alternatyvų atsiskaitymo darbą fotografijos kursui. Iki šiol fotografavau viską, dabar gaminu ir fotografuoju saldėsius. Kuriu mielą, jaukią ir saldžią aplinką. Skanaus!

Kristina iš Virtuvės fėjos Dažnai stengiuosi kilti, kad skrisčiau. Mylėti, kad kiti jaustųsi mylimi. Saugoti, kad turėčiau. Gaminti, kad būtų suvalgyta. O valgyti tam, kad GYVENČIAU! Gaminu, nes man patinka pats procesas – nuo sudedamųjų dalių iki galutinio rezultato. Gaminu, nes noriu, kad mano šeima valgytų šviežią, visavertį ir skanų maistą. Mano virtuvėje gyvena dvi mažos mano virtuvės fėjos, kurios vis mesteli idėjų ir kartais niukteli į pašonę, kad greičiau sukčiausi. Virtuvėje man GERA!

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|7


Foto: GiedrÄ—, Photo Sprinkles 8|

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Turinys 11-109 34-67 88-103 110-149 150-153 154-159 160-161

Skonių kalendorius Velykos Europos diena Skonių abėcėlė Pasakiški skoniai Skoniai nuo palangės Sezoninių produktų lentelė

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|9


Foto:10 Asta, Villa Alps | Numeris 3 | Pavasaris 2012 | 째C


Skonių

kalendorius Pavasaris 03.04 Kazinės 03.10 Keturiasdešimties paukščių diena 03.19 Kliento diena 03.21 Tarptautinė miego diena 03.22 Pasaulinė vandens diena 03.25 Gandro diena 03.27 Tarptautinė teatro diena 04.02 Tarptautinė vaikiškos knygos diena 04.07 Pasaulinė sveikatos diena 04.08 Velykos 04.12 Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena 04.23 Jurginės 04.25 Daržų diena 04.29 Camera obscura diena 04.30 Valpurgijos naktis 05.06 Motinos diena 05.06 Tarptautinė diena be dietų 05.08 Cibulinis 05.09 Europos diena 05.15 Tarptautinė šeimos diena 05.25 Tarptautinė Afrikos diena

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|11


03.04 Kazinės

Ar prisimenate tas vaikystės dienas, kai dar spaudžiant paskutiniam žiemos šaltukui su

šeima traukdavote į Kaziuko mugę? Karameliniai žvėreliai ant pagaliukų, milžiniški meduoliai, amatininkų dirbiniai – niekada negrįždavote namo tuščiomis! Bet turbūt sutiksite, kad tikrasis mugės simbolis – tie riestainiai, kuriuos, suvertus ant virvelės, išdidžiai kabindavote matomiausioje namų vietoje. Kaziuko mugei paminėti siūlome išsikepti gardžių sezamo sėklomis apibarstyti riestainių. Šie iš Vokietijos Bavarijos regiono kilę kepiniai traškia išore ir minkštu viduriuku puikiai tiks užkandžiams, prie sūrių lėkštės, su bokalu alaus ar arbatos puodeliu. Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas

Bavariški

riestainiai pretzels

12 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


12 didokų riestainių 1 ½ st. šilto vandens 1 valg. š. cukraus 2 arb. š. druskos 4 ¼ st. miltų 2 ¼ arb. š. sausų mielių 5 valg. š. tirpinto sviesto 3 litrai vandens 2/3 st. maistinės sodos 2 kiaušinio tryniai 2 valg. š. vandens arba pieno 1 valg. š. stambios jūros druskos 3 valg. š. sezamo sėklų šlakelis aliejaus

Dubenyje sumaišykite šiltą vandenį, cukrų, druską, kelis šaukštus miltų bei mieles ir palikite 5 minutėms, kad mielės suputotų, tuomet suberkite likusius miltus, supilkite ištirpintą pravėsusį sviestą. Tešlą minkykite apie 10 minučių, kol ji taps glotni, elastinga ir nelips prie rankų. Dubenį patepkite aliejumi, iš tešlos suformuokite rutulį, įdėkite jį į dubenį ir palikite šiltoje vietoje maždaug 1 valandai, kol tešlos padvigubės. Pakilusią tešlą padalinkite į 12 dalių. Iš kiekvienos dalies suformuokite ploną, ilgą (apie 50 cm ilgio) virvelę, ją sulenkite suformuodami U raidę. Virvelę susukite ir prispauskite jos kraštelius prie U raidelės pilvuko. Taip pat suformuokite likusius riestainius. Užvirkite vandenį su maistine soda. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi ir patepkite plonu aliejaus sluoksniu. Riestainius imkite po vieną, atsargiai pamerkite 30 sekundžių į verdantį vandenį, išgriebkite ir padėkite į kepimo skardą. Tą patį atlikite su likusiais riestainiais. Riestainius aptepkite kiaušinio ir pieno arba vandens plakiniu bei pabarstykite stambia druska ir sezamo sėklomis. Kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 10– 12 minučių. Iškeptus riestainius atvėsinkite ant grotelių ir mėgaukitės.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|13


03.10 Keturiasdešimties paukščių diena

Dar pagonybės laikais Lietuvoje buvo švenčiama

kovo 10 –ąją

40 paukščių diena.

Tikėta, kad kaip tik sugrįžta 40 rūšių paukščiai, rudenį išskridę į kitus kraštus žiemoti. Atėjus krikščionybei, ši šventė pervadinta į 40 kankinių dieną. Tą dieną žmonės stengdavosi nedirbti. Būdavo keliami inkilai, kad grįžę giesmininkai turėtų naujus namus, jaustųsi laukiami. Žemaitijos gyventojai stengdavosi tą dieną niekur toli nuo namų nevažiuoti – kad su kaimynais netektų pyktis visus metus, o Rytų Lietuvoje šeimininkės kepdavo

Pusryčių bandelės

40 bandelių.

su raugu, jogurtu ir sėklomis Užmaišymui skirtus produktus sumaišykite ir palikite šiltai 6 valandoms rūgti. Sėklas ir grūdus pakepinkite keptuvėje, atvėsinkite ir užpilkite vandeniu. Palikite brinkti 6 valandoms. Į gilų indą supilkite visą užmaišą ir plikinį. Suberkite abiejų rūšių miltus, įtrupinkite mieles ir supilkite jogurtą. Išmaišykite. Tešlą minkykite 20 minučių, kol pasidarys tąsi ir nebelips prie rankų. Jei tešla labai lipni, įberkite dar 100 g ruginių miltų. Paruoštą tešlą uždenkite ir palikite šiltai 20 minučių, kad pakiltų. Pakilusią lengvai perminkykite ant miltais pabarstyto paviršiaus. Tešlą padalinkite į 40 vienodo dydžio dalių. Iš kiekvienos jų pirštais formuokite apvalų paplotėlį – vieną kraštinę lenkite iki vidurio, priešinga kraštine uždenkite užlenktąją. Suformuotas bandeles dėkite į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą palikdami tarpus tarp bandelių. Skardą su bandelėmis uždenkite ir padėkite šiltai 30 minučių, kad pakiltų. Orkaitę įkaitinkite iki 230°C temperatūros. Pakilusias bandeles patepkite pienu. Pašaukite į orkaitę jos apačioje padėję skardą su vandeniu. Kepkite 15 minučių, tuomet kaitrą sumažinkite iki 190°C temperatūros ir kepkite dar 15 minučių.

Patarimas

Raugą pasigaminsite taip: 1 stiklinę ruginių miltų užpilkite 1 stikline drungno vandens. Išmaišykite ir, indą uždengę maistine plėvele (joje pradurkite keletą skylučių), laikykite šiltai 2 paras. Paruoštą raugą pamaitinkite 1 valgomuoju šaukštu ruginių miltų ir įpilkite 1 valgomąjį šaukštą vandens. Išmaišykite ir dar parai palikite šiltai. Jūsų raugas paruoštas naudoti!

14 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Užmaišymui: 250 g kvietinių miltų 200 ml šilto vandens 4 valg. š. raugo Plikiniui: 6 valg. š. skaldytų rugių 6 valg. š. skaldytų kviečių 1 valg. š. druskos 2 valg. š. linų sėmenų 2 valg. š. moliūgų sėklų 2 valg. š. saulėgrąžų sėklų 2 valg. š. sezamo sėklų vandens, kad viską apsemtų Tešlai: 400 g kvietinių miltų 100 g ruginių miltų 10 g šviežių mielių 120 g natūralaus jogurto

Receptas ir foto: Kristina, Virtuvės fėjos

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|15


03.19 Kliento diena

Jei dirbate darbą, kuriame nuo-

lat klientus vaišinate kava ar arbata, nustebinkite juos šiais nesaldžiais sausainėliais!

Foto: Karolina, Citrinos žievelė Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

16 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


1 skarda

Sausainiai su juodosiomis alyvuogėmis ir rozmarinais

70 g konservuotų juodųjų alyvuogių 1 šviežio rozmarino šakelė 240 ml miltų 180 ml tarkuoto kietojo sūrio (pavyzdžiui, Džiugo) 2 valg. š. kukurūzų krakmolo žiupsnis druskos 1 kiaušinis 60 g sviesto Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Alyvuoges nusausinkite ir susmulkinkite. Rozmarino lapelius sukapokite mažais gabalėliais. Dubenyje sumaišykite miltus, sūrį, krakmolą ir druską. Įmuškite kiaušinį, sudėkite gabalėliais supjaustytą sviestą. Viską išminkykite iki vientisos masės. Gautą tešlą susukite į plėvelę, suformuodami pailgą ritinį (dešrą), ir padėkite šaltai bent 30 minučių. Tešlą supjaustykite centimetro storio apskritimais (taip, tarsi pjautumėte vyniotinį ar dešrą) ir dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kepkite 20–25 minutes, kol sausainių apačia parus. Atvėsinkite juos ant grotelių.

Patarimas Jei nusipirkote rozmariną šakelėmis ir viso jo nesunaudojote – užšaldykite. Atitirpęs jis bus toks pat kvapnus kaip ir šviežias. °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|17


03.21 Tarptautinė miego diena

Geras miegas – lengvesnis ir sveikesnis gyven pavyktų greičiau užmigti ir kiečiau miegoti, pa levandomis kvepiančius receptus Tarptautinei Receptai ir foto: Giedrė, Photo Sprinkles

18 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


nimas. O tam, kad naktį aruošėme kelis paprastus, i miego dienai paminėti. Jei

Levandų

Levandų arbata

Levandų cukrus

norite, kad greičiau atkeliautų dėdė Miegas ir nereikėtų skaičiuoti avelių, prieš guldamiesi į lovą išsivirkite kvapnios ir gardžios levandų arbatos. Ji nuramina, atpalaiduoja ir padeda užmigti.

1 puodelis 2 valg. š. levandų žiedų Levandų žiedus užpilkite puodeliu verdančio vandens. Palaikykite 5–10 minučių. Perkoškite ir, pasaldinę cukrumi arba medumi, gerkite prieš miegą.

žiedais kvepiantis cukrus tinka ne tik arbatai, bet ir įvairiems kepiniams gardinti.

200 g cukraus 100 g levandų žiedų Sumaišykite cukrų su levandų žiedais ir suberkite į indelį ar stiklainiuką. Sandariai uždarykite ir laikykite nuo 1 iki 2 savaičių. Indelį retkarčiais pakratykite.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|19


03.22 Pasaulinė vandens diena

Vanduo ir maisto gaminimas yra neatsiejami: jei vanduo nera butinas recepte, jo visada prireiks plaunant indus. Šįkart siūlome receptą, kurio viena iš sudedamųjų dalių - gazuotas vanduo. Tempura – tai tradicinis japoniškas patiekalas, paruoštas su traškia tešlos plutele, kuriuo galite mėgautis nesibaimindami dėl savo sveikatos! Neseniai BBC, remdamasi tyrimų duomenimis, pranešė, kad maistas, gruzdintas alyvuogių aliejuje, nesukelia širdies ligų ir su jomis susijusios ankstyvos mirties. Tiesa, maistas sugeria aliejų, todėl jis kaloringas – mėgaukitės su saiku. Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvė

20 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


2 porcijos Saldžiarūgščiam padažui: 4 valg. š. raudonojo vyno acto 3 valg. š. cukraus 1 valg. š. kečupo 1 valg. š. kukurūzų krakmolo 100 ml ananasų sulčių 1 žiupsnis druskos 1 žiupsnis aitriųjų paprikų dribsnių Tešlai: 1 valg. š. kukurūzų krakmolo 3 valg. š. miltų ½ arb. š. druskos ½ arb. maistinės sodos 130 ml gazuoto vandens Įvairių daržovių: svogūnų cukinijų baklažanų saldžiųjų paprikų brokolių alyvuogių aliejus kepimui

Sumaišykite visus padažo ingredientus, pakaitinkite, kol padažas pradės virti, ir nuimkite nuo ugnies. Paragaukite ir, jei norite, pagal skonį galite įberti daugiau cukraus, įpilti acto ar sulčių. Supjaustykite daržoves kiek smulkesniais, poros kąsnių dydžio, gabalėliais. Ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų. Stengdamiesi kuo mažiau maišyti, sumaišykite visus tešlos ingredientus. Imkite po vieną daržovių gabalėlį, pamirkykite tešloje ir dėkite į aliejų. Kepkite maždaug dvi minutes arba kol daržovės gražiai apskrus. Padėkite ant popieriaus, kad sugertų aliejaus perteklių, ir patiekite su saldžiarūgščiu padažu.

Patarimai Kad tempura tešla pavyktų lengva ir traški, būtina, kad tiek gazuotas vanduo, tiek daržovės būtų labai šalti, todėl prieš pradėdami ruošti patiekalą, laikykite juos šaldytuve. Tešlą stenkitės maišyti kuo mažiau ir neišmaišykite krakmolo gumuliukų – jie tešloje turėtų likti. Tam, kad nereikėtų naudoti daug aliejaus, kaitinkite jį mažame puode ir gruzdinkite po kelis daržovių gabalėlius vienu metu.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|21


03.25 Gandro diena

Patarimas Sėmenis galima keisti saulėgrąžomis, kmynais, į tešlą labai tinka įberti kalendros. 22 | Numeris 3 | Pavasaris 2012 | °C


Gandro kukelės Gandrinės – tai diena, kai grįžta gandrai. Senovėje tai buvusi džiaugsminga diena, simbolizavusi galutinę pavasario pergalę prieš žiemos ledus. Šeimininkės per Gandrines keldavusios anksti, kad visus metus būtų sveikos ir stiprios, o ūkininkai apžiūrėdavo javų sėklas, žadindami grūdus. Gandro kukelės – sluoksniuoti ruginių ir kvietinių miltų paplotėliai, tiksiantys ir pusryčiams, ir pavakariams.

24–26 paplotėliai

Receptas ir foto: Skirmantė, Impossible is Nothing

200 g ruginių miltų 200 g kvietinių miltų ¾–1 arb. š. druskos 0,6–0,7 st. karšto vandens ½ kiaušinio saujelė linų sėmenų gabalėlis lašinių

Ruginius ir kvietinius miltus sumaišykite. Druską ištirpinkite karštame vandenyje. Vandenį pamažu pilkite į miltus ir maišykite, kol tešla taps standi. Tešlą uždenkite ir palikite 15–20 minučių pastovėti. Tešlą plonai iškočiokite, patepkite pašildytu lašinuku, sulenkite pusiau ir dar sykį iškočiokite. Vėl patepkite lašinuku ir sulenkite. Taip kartokite dar du kartus. Paskutinį kartą iškočioję, apvalia sausainių formele ar stikline išspauskite paplotėlius, aptepkite kiaušinių plakiniu, pabarstykite linų sėmenimis, dėkite ant riebalais pateptos ar kepimo popieriumi išklotos skardos, leiskite tešlai pailsėti kelias minutes ir kepkite iki 190–200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 12–15 minučių.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|23


03.27 TarptautinÄ— teatro diena

Tortas Opera

24 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Teatras

– tai klasika. Moterys, pasipuošusios dailiomis suknelėmis ir aukštakulniais bateliais, ir vyrai, iš spintos išsitraukę marškinius ir kaklaraištį. Prieš spektaklį, prie durų būriuojantis žmonėms, jauti pakilią šventinę nuotaiką, ir supranti – vakaras, kai žmonės susiruošia į teatrą, nėra eilinis vakaras. Tai maža šventė. Teatro dieną paminėti, žinoma, reikėtų teatre. Stebint puikų spektaklį, žavintis aktorių vaidyba ir išgyvenant visus čia pat verdančius jausmus kartu su jais. O po spektaklio, vis dar pilni įspūdžių, galite pasimėgauti tortu „Opera“, kurio pavadinimas simboliškai tinka teatro dienai atšvęsti. Tortas „Opera“ – pasaulyje puikiai žinomas prancūziškas desertas, netrukus švęsiantis 109-ąjį gimtadienį, todėl jį drąsiai galime vadinti desertu, tapusiu klasika. Torto skonių derinys taip pat klasikinis, atrandantis kelią į daugelio širdis: šokoladas, kava, purūs riešutiniai biskvitai. Ir nors tortas, perskaičius receptą, gali pasirodyti pernelyg riebus, neišsigąskite – šiuo atveju pirmasis žvilgsnis gali stipriai apgauti. Iš tiesų desertas nėra nei pernelyg riebus, nei per saldus. Ypač jei mėgausitės nedideliu gabalėliu prie puodelio kavos, šnekučiuodamiesi apie neseniai matytą puikų spektaklį... Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|25


03.27 Tarptautinė teatro diena 30 gabaliukų Biskvitui: 6 dideli kiaušinių baltymai, kambario temperatūros 2 valg. š. (30 g) cukraus 2 st. (225 g) maltų migdolų 2 ¼ st. (225 g) cukraus pudros 6 dideli kiaušiniai ½ st. (70 g) miltų 3 valg. š. (45 g) sviesto Kavos sirupui: ½ st. vandens 1 ½ valg. š. (7 g) tirpios kavos 1/3 st. (67 g) cukraus Sviestiniam kavos kremui: 2 valg. š. (10 g) tirpios kavos

1 valg. š. (7 g) verdančio vandens 140 g cukraus pudros ½ st. (60 g) vandens 2 kiaušinių baltymai 200 g sviesto, kambario temperatūros Šokoladiniam kremui: 265 g juodojo šokolado ½ st. (125 g) pieno ¼ st. (30 g) plakamosios grietinėlės 60 g sviesto, kambario temperatūros Šokoladinei glazūrai: 150 g juodojo šokolado 115 g sviesto

Įkaitinkite orkaitę iki 220°C temperatūros. Kepimo popieriumi ištieskite du 35x41 cm dydžio kepimo indus. Kiaušinių baltymus išplakite iki minkštų putų. Suberkite cukrų ir plakite, kol gausite standžias putas. Kitame dubenyje sumaišykite migdolus, cukraus pudrą. Į dubenį įmuškite kiaušinius ir elektriniu plaktuvu plakite apie 3 minutes, kol gausite purią masę. Suberkite miltus ir lėtai plakite, kol neliks sausų miltų. Į šią masę sudėkite išplaktus baltymus ir lengvai išmaišykite. Galiausiai supilkite ištirpintą ir atvėsintą sviestą. Išmaišykite. Paskirstykite tešlą į du kepimo indus, paviršių išlyginkite. Kepkite biskvitus 5–7 minutes arba kol jie gražiai parus, o paspausti pirštu ims spyruokliuoti. Išimkite kepimo indus su biskvitais iš orkaitės ir palikite atvėsti. Paruoškite sirupą. Tirpią kavą ir cukrų ištirpinkite verdančiame vandenyje. Atidėkite į šalį. Paruoškite sviestinį kavos kremą. Pirmiausiai sumaišykite tirpią kavą su verdančiu vandeniu. Atidėkite į šalį, kol atvės. Tuomet paruoškite cukraus sirupą. Sumaišykite vandenį ir cukraus pudrą nedideliame puode ir kaitinkite ant silpnos ugnies nemaišydami, tik drėgnu teptuku nuvalydami nuo puodo sienelių susidariusius kristalus. Virkite tol, kol cukraus sirupo temperatūra pasieks 116–118°C temperatūrą. Jei neturite termometro, sirupo būklę galite patikrinti kitu būdu: į vandenį su ledukais įpilkite ketvirtį arbatinio šaukštelio sirupo. Jei cukraus sirupas jau tinkamos temperatūros, iš sirupo vandenyje susidarys minkštas kamuoliukas, kurio forma, paspaudus pirštais, keisis. Kol verdate cukraus sirupą, kiaušinių baltymus išplakite iki purumo. Lėtai plakdami į išplaktus baltymus pilkite ką tik nuo ugnies nukeltą verdantį cukraus sirupą. Padidinkite plaktuvo plakimo greitį ir plakite apie 5 minutes, kol gausite standžias putas ir masė atvės iki kambario temperatūros. Išplakite sviestą iki purumo, dalimis sumaišykite su atvėsusia kavos mase. Dalimis sudėkite sviestą į baltymų masę, lengvai išmaišydami. Sudėję visą sviestą, išmaišykite, kol gausite vientisą masę, tačiau neperplakite. Sviestinį kavos kremą dėkite į šaldytuvą ir kas kelias minutes išimkite, išmaišykite. Taip kartokite apie 20 minučių, kol masė sutvirtės ir sutirštės. Paruoškite šokoladinį kremą. Šokoladą sulaužykite gabalėliais ir sudėkite į vidutinio dydžio dubenį. Pieną ir grietinėlę užvirinkite nedideliame puode, supilkite ant šokolado, palaukite apie minutę ir išmaišykite. Masė 26 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


turi būti vientisa ir lygi. Sviestą išplakite iki kreminės konsistencijos. Per 2 ar 3 kartus sudėkite į šokoladinę masę, išmaišykite. Padėkite paruoštą kremą į šaldytuvą. Kas 5 minutes išimkite iš šaldytuvo ir gerai išmaišykite. Taip kartokite, kol masė sutirštės, apie 20 minučių. Surinkite tortą. Supjaustykite kiekvieną biskvitą į dvi dalis: vieną 24x30 cm dydžio stačiakampį ir vieną 12x30 cm dydžio stačiakampį – turėsite du didesnius ir du dvigubai siauresnius stačiakampius. Iš dviejų siauresnių stačiakampių sudėsite trečiąjį didesnį stačiakampį, taigi, turėsite tris 24x30 cm dydžio biskvitus. Vieną stačiakampį dėkite į kepimo indą, ištiestą kepimo popieriumi, ir sulaistykite kavos sirupu. Ant viršaus tolygiai užtepkite sviestinį kavos kremą. Ant sviestinio kremo dėkite du biskvito stačiakampius. Sulaistykite sirupu. Viršų tolygiai aptepkite šokoladiniu kremu, ant jo dėkite trečiąjį biskvitą. Lengvai paspauskite delnais ir dėkite į šaldytuvą. Šaldykite tortą nuo 1 valandos iki 6 valandų – jis turi būti visiškai šaltas ir sustingęs, kai apipilsite jį glazūra. Paruoškite glazūrą. Sviestą ištirpinkite ir atvėsinkite. Šokoladą sulaužykite gabalėliais ir suberkite į dubenėlį. Jį statykite ant puodo su karštu vandeniu (taip, kad dubenėlio dugnas neliestų vandens) ir kaitinkite, kol šokoladas ištirps. Įmaišykite sviestą. Išimkite indą su tortu iš šaldytuvo. Nuimkite nuo torto kepimo popierių ir apliekite torto viršų ir šonus šokoladine glazūra. Tortą dėkite atgal į šaldytuvą ir laikykite, kol glazūra sustings. Prieš patiekdami, tortą supjaustykite gabalėliais. Patogiausia pjaustyti ilgu, aštriu peiliu, prieš tai pamirkius jį karštame vandenyje ir nusausinus.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|27


04.02 Tarptautinė vaikiškos knygos diena

28 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Ar

Tikrai

taip, mes tikriausi visi kadaise buvome mažieji knygiai. O dabar daugelis mūsų – mamos, išjungiančios šviesas vakarais ir linkinčios labos nakties savo mažyliams. Ir prieš miegą jiems skaitančios savo vaikystės knygas. Nes pažinti raides, sudėti skiemenis, atrasti žodžius ir sakinius – vienas nuostabiausių dalykų gyvenime. Ir tik vaikiškos knygos gali nuvesti į pasakų šalį, praskleisti paslapties šydą į dar nepažįstamą pasaulį, o puslapių virpėjimai sukurti stebuklus mažose širdelėse.

Tarptautine vaikiškos knygos diena, mažieji ir didieji skaitytojai!

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

Foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

Su

Tekstas: Jurgita, Duonos ir žaidimų

pamenat tuos tylius vakarus, kai, mamai apkamšius šonus antklode ramiam miegui, užgesinus šviesą ir privėrus duris, tylutėliai išsliūkindavote iš lovos knygų spintos link, atsargiai išsitraukdavote mylimiausią pasakų knygą, iš rašomojo stalo stalčiaus – žibintuvėlį, ir, stengdamiesi žingsniuoti iki skausmo pažįstamomis – negirgždančiomis! – parketo vietomis įsiklausydami, ar nepažadinot namiškių, grįždavot į lovą. Tam, kad užsitemptumėte antklodę ant galvos. Ir skaitytumėt. Nes miegoti dar visai visai nesinorėdavo, o skaityti – dar ir kaip! Ar pamenat knygas nučiupinėtais viršeliais, atmintinai mokamus eilėraščius apie raudonskruostį pomidorą ar žibutes mamai, lengvus it debesėlis pasakojimus apie Muminukus, Hanso Kristiano Anderseno Undinėlę ar bauginančias, bet ne mažiau traukte traukusias Haufo pasakas? O Merę Popins? O Danuką Dunduliuką? O Alfonsą Bailių? Šeherezadą? Robinzoną Kruzą? Baroną Miunhauzeną? O Pepę?

|29


Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

04.02 Tarptautinė vaikiškos knygos diena

Citrininis imbierinis limonadas Jei kur nors netoliese stovi paslaptingas namas neįstiklinta veranda, vadinamas Vila Vilaite, o joje pokaičio miego sapną audžia arklys, gerai apsižiūrėkite – visai galimas daiktas, jog pro antrojo aukšto langą išvysite kyštelint morkų spalvos galvutę. Tai Pepė – šių namų šeimininkė. O jei šalia namo auga senutėlaitis ąžuolas, pabandykite patikrinti, ar jo kamienas – ne tuščiaviduris: gali būti, jog jame rasite užaugusius kelis butelius skanutėlio limonado…

PATARIMAS

Imbieras gėrimams suteikia aštroką skonį, tad vaikams jo naudokite mažiau.

30 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


1 litras 2–3 nedidelės citrinos 25 g šviežio imbiero šaknies 1 l gazuoto mineralinio vandens 4–6 valg. š. rudojo cukraus saujelė šviežių mėtų Išspauskite citrinų sultis. Imbierą smulkiai sutarkuokite – žievelės galima ir nelupti. Į gilų dubenį supilkite mineralinį vandenį, citrinų sultis, sudėkite tarkuotą imbierą ir suberkite cukrų. Gerai išmaišykite ir palikite 10 minučių pastovėti. Tuomet nukoškite per tankų sietelį į grafiną, sudėkite mėtų lapelius ir, jei norite šalto gėrimo – ledų kubelius.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|31


04.07 PasaulinÄ— sveikatos diena

32 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Naminis jogurtas 1 litras 1 l 2,5 proc. riebumo arba naminio pieno 1 nedidelis indelis (125 g) natūralaus jogurto be priedų

V

algyti jogurtą yra ne tik skanu, bet ir sveika! Juk jame gausu kalcio, reikalingo kaulams stiprinti, gerųjų žarnyno bakterijų, gerinančių virškinimo sistemos veiklą. O pasigaminę naminio jogurto būsime tikri, kad jame nėra jokių skonio stipriklių, tirštiklių ar dažų.

N

aminis jogurtas – puikus pasirinkimas Pasaulinei sveikatos dienai paminėti!

Pieną supilkite į puodą ir kaitinkite ant nedidelės ugnies, kol užvirs. Užvirusį pieną dar 3–4 minutes pavirkite nuolat maišydami, kad neprisviltų. Nukelkite nuo ugnies ir maišydami atvėsinkite – pienas neturėtų būti per daug atvėsęs ar pernelyg karštas. Jei neturite virtuvinio termometro, pieno temperatūrą pamatuokite taip: panardinkite pirštą į pieną ir palaikykite 5–10 sekundžių. Jei nedegina ir tiek laiko pirštą galite išlaikyti, temperatūra tinkama. Į pieną įmaišykite natūralų jogurtą, išmaišykite, puodą uždenkite dangčiu, apklokite rankšluostėliu ir palikite kambario temperatūroje 8–12 valandų arba per naktį. Ryte jogurtas jau bus tinkamas valgyti. Sumaišykite jogurtą su mėgstama uogiene, valgykite vieną arba su granola (Nr. 2, 44-45 psl.). Pagamintą jogurtą laikykite šaldytuve ir suvartokite per savaitę.

Receptas ir foto: Ineta, Gamyklėlė °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|33


Ve ly k s 34 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


Foto: Neringa, Neringos blogas

째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|35


SVENTOS

VELYKOS

Visi žmonės yra skirtingi ir būtent tuo nuostabūs. Nors didžiosios metų šventės mus visus suburia prie vieno stalo, mes vis tiek išliekame skirtingi – su skirtingomis svajonėmis, vertybėmis, siekiais. Artėjančios šv. Velykos – viena iš didžiųjų metų švenčių, kurios suvienija. Ir, nors šią šventę mes kiekvienas suprantame skirtingai, tačiau daugelis iš mūsų tikriausiai sutiks, kad Velykos – tai ne tik kiaušiniai, jų marginimas, ridenimas, daužymas ir valgymas. Tai ne tik vaišėmis nukrautas stalas. Velykos – gražus šeimos susibūrimo metas. Tai atgimimo šventė – į mūsų kiemus ateinantis pavasaris, giedras dangus, pirmieji saulės spinduliai ir pro dar šaltą žemę besikalantys pirmieji žolės stiebeliai. Velykos – tai juokas, šypsenos ir širdys, bundančios iš žiemos miego. Mes linkime Jums saulėtų, gražių ir linksmų šv. Velykų! Atmerkite akis bundančiam pavasario grožiui, atsukite skruostus glostantiems šiltos saulės spinduliams, ištieskite rankas į tuos, kuriuos mylite.

Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė

Foto: Asta, Villa Alps

Gražių ir skanių švenčių!

36 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Marguciai

Iš kur ir kada atsirado paprotys marginti kiaušinius, iki šiol nėra tiksliai žinoma. Etnologai mano, kad į dabartinę Lietuvos teritoriją kiaušinių marginimo tradicija atkeliavo iš Bizantijos per slavus. Lietuvoje kiaušiniai buvo dažomi per Jurgines ir Sekmines. Galbūt ši tradicija buvo perimta iš Jurginių, juolab, kad abi šventės švenčiamos panašiu laiku, kartais net jų datos sutampa.

Kiaušiniai visais laikais simbolizavo naują gyvybę. Pagonybės tikėjime jie buvo siejami ir su Visata – manyta, kad ovalus kiaušinis atkartoja Žemės formą. Buvo manoma, kad pradaužus kiaušinį, iš jo išlenda gyvybė gyvatės pavidalu. Dažyti margučiai būdavo ridenami siekiant prikelti požemio gyventojus, kurie saugo derlių, pabudina augmeniją.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Tekstas: Kristina, Virtuvės fėjos

Įvairiais raštais ir spalvomis marginti kiaušiniai – svabiausias velykinių pusryčių valgis. Margučius dėdavo į žalumynais – pataisais, bruknių lapais, rugių želmenimis – puoštus dubenis. Taip papuoštą indą statydavo stalo centre. Šiais laikais, ruošiantis Velykų šventei, vis dar įprasta marginti kiaušinius naudojantis gamtos teikiamais turtais – žolelėmis, gėlių pumpurais, kruopomis, svogūnų laiškais ir kitomis natūraliomis priemonėmis. Tokie kiaušiniai ne tik papuoš Jūsų šv. Velykų stalą, tačiau ir suteiks daug džiaugsmo – visi margučiai bus skirtingi, saviti ir vienas už kitą gražesni.

Foto: Asta, Villa Alps

Marginant kiaušinius dominavo juoda – žemės spalva. Geltonai dažyti kiaušiniai būdavo siejami su saule, subrendusiais javais. Žali – bundančia gamta. Mėlyni kiaušiniai atvaizduodavo dangų. Raudoni – gyvybę. Ant kiaušinių išskutinėdavo arba vašku išpiešdavo saulutes, paukščiukus, gyvatėles – visa, kas asocijuojasi su pavasariu, bundančia gamta ir požemių pasauliu, saugančiu Žemės gyventojus.

Numeris 3

|37


Receptas ir foto: Kristina, Virtuvės fėjos 38 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


MARGUCIAI

째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|39


10 vienetų 10 kiaušinių baltu lukštu 11 valg. š. 9 proc. acto 2 didelės saujos svogūnų lukštų kviečių želmenys šienas arba žolė įvairūs pumpurai gėlių žiedeliai ryžiai perlinės kruopos samanos kiaušinių dažai medžiagos skiautės kiaušiniams įvynioti ritė plono siuvimo siūlo

Kiaušinius virkite 10 minučių į vandenį įpylę 1 valgomąjį šaukštą acto. Išvirusius užpilkite šaltu vandeniu ir palikite atvėsti. Skirtinguose karščiui atspariuose induose pasiruoškite dažus kiaušiniams pagal gamintojo rekomendacijas. Į kiekvieną indelį įpilkite po 2 valgomuosius šaukštus acto. Ant kiekvieno išvirto ir atšalusio kiaušinio dėkite svogūnų lukštų, samanų, ant medžiagos skiautės paberkite kruopų. Kruopščiai medžiagos skiaute suvystykite kiaušinį ir apvyniokite siūlu, kad neišbirtų įdėti papuošimai. Fantazuokite – vienus kiaušinius apdenkite vienomis siūlomomis gamtinėmis medžiagomis, kitus – kitomis, jas derindami tarpusavyje. Samanos suteiks smulkių lietaus lašelių tekstūrą, kruopos – subtilius ornamentus, o svogūnų laiškai išmargins raudonai oranžiniais tonais. Paruoštus kiaušinius dėkite į indelius su paruoštais dažais. Pastaruosius sudėkite į didelį puodą, pripiltą vandens, kad jis apsemtų indelius bent iki pusės. Puodą virinkite ant vidutinio karštumo ugnies apie 30 minučių. Leiskite atvėsti. Nuo kiaušinių nuimkite apvyniojimus ir žoles. Nuplaukite juos po tekančiu vandeniu, netrindami nusausinkite ir kiekvieną apglostykite riebalais pateptomis rankomis – margučiai gražiai žvilgės.

40 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|41


Benedikto

kiaušiniai

Benedikto kiaušiniais yra vadinami minkštai virti kiaušiniai marškinėliuose. Jie

tiekiami ant apskrudintos bandelės su griežinėliu rūkyto kumpio ir tirštu sviestiniu hollandaise padažu. Tai šventiški, iškilmingi, puošnūs kiaušiniai, ruošiami ypatingai progai. Tradiciniai. Nepaprasti. Benedikto kiaušiniai puikiai tiks Jūsų Velykų stalui papuošti. Receptas ir foto: Aušra, Vaikai ir vanilė 42 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|43


4 porcijos 2 bandelės 150 g sviesto 3 kiaušinių tryniai 1 valg. š. citrinos sulčių druska šviežiai malti juodieji pipirai 2 valg. š. acto 4 kiaušiniai 4 griežinėliai rūkyto kumpio

44 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Bandeles perpjaukite pusiau ir plonai aptepkite sviestu. Sviestą supjaustykite maždaug 1 cm storio riekelėmis ir palikite šiltai, kad suminkštėtų (arba trumpai pakaitinkite mikrobangų krosnelėje, kad sviestas ne ištirptų, bet taptų labai minkštas). Į karščiui atsparų dubenį sudėkite kiaušinių trynius. Dubenį statykite ant puodo su verdančiu vandeniu ir plakite elektriniu plakikliu, kol tryniai taps šviesūs ir tiršti. Į išplaktus trynius vis dar plakdami pamažu, po vieną gabalėlį, dėkite sviestą kaskart jį išplakdami. Supilkite citrinos sultis. Paskaninkite druska ir šviežiai maltais pipirais. Puodą nukelkite nuo ugnies. Dubenį su padažu uždenkite ir palikite ant karštų garų, kol ruošiate kiaušinius. Plačiame žemame puode pakaitinkite vandenį. Vanduo turi būti beveik užviręs, bet ne kunkuliuojantis. Vandenį stipriai pasūdykite, supilkite actą. Atsargiai, nesuardydami trynio, kiaušinius praskelkite ir supilkite į keturis atskirus žemus puodelius. Puode esantį karštą vandenį energingai pamaišykite šaukštu, kad susidarytų vandens ratilai. Į verpetais besisukantį vandenį atsargiai supilkite vieną kiaušinį. Judantis karštas vanduo neleis kiaušinio baltymui pasklisti, o apsuks jį aplink trynį ir tokiu būdu suformuos dailų ovalo formos kiaušinį marškinėliuose. Virkite ant silpnos ugnies maždaug 4 minutes, kol kiaušinio baltymas visiškai sustandės, o trynys vis dar bus minkštas. Po poros minučių į puodą tokiu pačiu būdu galite dėti antrą kiaušinį, prieš tai energingai pamaišę vandenį šaukštu. Išvirusį kiaušinį kiaurasamčiu išgriebkite iš vandens ir nusausinkite ant popieriniu rankšluostėliu ištiestos lėkštės. Sviestu apteptas bandelių puseles apskrudinkite orkaitėje arba karštoje keptuvėje. Ant dar karštų bandelių dėkite kumpio griežinėlį, ant jo – kiaušinį. Ant viršaus užpilkite šilto padažo ir iškart neškite į stalą.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|45


Receptas ir foto: Dovilė, DR Food Blog Viena 35 cm ilgio pynė Tešlai: 120 g sviesto 100 ml pieno 2 valg. š. cukraus 50 g šviežių mielių 2 kiaušiniai apie 400 g miltų

Įdarui: 125 g marcipano 90 g sviesto 80 g cukraus 4 valg. š. apelsinų marmelado 80 g maltų migdolų (be odelių)

Papuošimui: 50 g migdolų plokštelių 1 kiaušinis

Daniška Velykų pynė su marcipaniniu įdaru ir apelsinų marmeladu

46 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Žavimės ne tik italų, prancūzų, kinų ar japonų patiekalais. Neabejingi mes ir skandinavų virtuvei. Ankstesniame numeryje siūlėme Jums išbandyti šafranines bandeles, skirtas Šv. Liucijos dienai, kuri po truputį atkeliauja ir į Lietuvą. Šįkart – daniška pynė su marcipanais ir apelsinų marmeladu Jūsų Velykų stalui. Skandinavai, o ypač danai, labai mėgsta tokias pynes (kringle) su įvairiausiais įdarais. Jos gali būti skirtingų formų – tiesios, puslankio formos ar sujungtos į apskritimą.

Puode ištirpinkite sviestą, supilkite pieną, suberkite cukrų. Gerai išmaišykite ir palikite, kol atvės iki kambario temperatūros. Į sviesto ir pieno mišinį sutrupinkite mieles, pamaišykite, kad mielės ištirptų. Sudėkite išplaktus kiaušinius, pusę miltų ir išmaišykite. Suberkite likusius miltus ir išminkykite minkštą tešlą. Jei ji labai lipni, naudokite truputį daugiau miltų. Tešlą padėkite į dubenį, uždenkite rankšluosčiu ir palikite šiltoje vietoje apie 45 minutes, kol padvigubės. Marcipaną sutarkuokite ir išsukite dubenyje iki purios masės kartu su sviestu ir cukrumi. Iš pakilusios tešlos iškočiokite 30x40 cm dydžio stačiakampį. Tešlos viduryje išilgai paskleiskite marcipaninį įdarą. Ant viršaus užtepkite apelsinų marmelado ir pabarstykite maltais migdolais. Tešlos stačiakampio kraštus supjaustykite 4 cm pločio juostelėmis palikdami neįpjautus apie 2–3 cm nuo įdaro. Iš juostelių, pindami lyg kasą, suformuokite pynę. Gerai užspauskite galus ir pynę dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Tai darykite ypač atsargiai, nes pynė labai minkšta. Sulenkite ją į puslankį. Aptepkite kiaušinio plakiniu, pabarstykite migdolų plokštelėmis ir leiskite 45 minutes pakilti kambario temperatūroje. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros ir kepkite pynę apie 25 minutes. Iškepusią išimkite iš orkaitės ir leiskite pastovėti apie 15 minučių. Skaniausia, kol šilta.

patarimas

Įdarui apelsinų marmeladą galite keisti obuolių džemu ar abrikosų marmeladu, o migdolų riešutus – šokolado gabalėliais, džiovintais vaisiais ar kitais riešutais. °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|47


48 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


KIAUSINIAI

en cocotte Šventinis Velykų stalas nebūtinai turi būti dengiamas pietums

arba vakarienei. Labai graži tradicija yra paruošti vėlyvus Velykų pusryčius (arba angl. brunch). Juk Velykos – tai pirmiausia patiekalai iš kiaušinių, o kiaušiniai, kaip žinia, yra tradicinis pusryčių atributas. Kiaušinių patiekalai dažniausiai yra visų mėgstami, jie gali būti ir paprasti bei buitiški, ir prašmatnūs bei šventiški, tad, paruošę vaišėms kiaušinių, įtiksite bene kiekvienam valgytojui. Receptai ir foto: Aušra, Vaikai ir vanilė

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|49


Orkaitėje kepti kiaušiniai en cocotte ypač tinka

šventiniams pusryčiams. Pirmiausia, jie yra puošnūs ir nekasdieniški. Juos galima paruošti pačiais įvairiausiais būdais: su šviežiomis arba apkepintomis daržovėmis, su sūriu, su aštria dešra arba su grybais. Ir, svarbiausia – be jokio vargo tokius kiaušinius galima patiekti visiems svečiams iš karto, dar karštus ir garuojančius.

4 porcijos 1 valg. š. sviesto 4 valg. š. tarkuoto parmezano sūrio 1 valg. š. susmulkintų šviežių čiobrelių lapelių ½ st. riebios grietinėlės 8 kiaušiniai druska šviežiai malti juodieji pipirai

Orkaitę įkaitinkite iki 160oC temperatūros. Sviestu ištepkite 4 nedidelių keraminių kepimo formelių vidų, pabarstykite tarkuotu sūriu ir smulkintais čiobreliais. Formeles įstatykite į platų ir gilų kepimo indą. Į kiekvieną formelę įpilkite porą šaukštų grietinėlės, įmuškite po 2 kiaušinius, pabarstykite druska ir pipirais. Ant viršaus užbarstykite likusį sūrį ir čiobrelius. Į kepimo indą pripilkite karšto vandens maždaug iki pusės keraminių formelių aukščio. Kepimo indą atsargiai įstatykite į orkaitę ir kepkite maždaug 7–8 minutes, kol kiaušinių baltymai sukeps, o tryniai vis dar bus skysti. Į stalą tiekite karštus, su apkepintos duonos skrebučiais arba šviežiais smidrais.

Orkaitėje kepti kiaušiniai en cocotte

50 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


4 porcijos 1 valg. š. sviesto 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 2 skiltelės česnako 2 askaloniniai česnakai (žr. pastabą) 1 raudonoji paprika 5 saujos šviežių špinatų 4 kiaušiniai druska šviežiai malti juodieji pipirai

Orkaitę įkaitinkite iki 160oC temperatūros. Sviestu ištepkite nedidelių keraminių kepimo formelių vidų. Formeles įstatykite į platų ir gilų kepimo indą. Keptuvėje ant vidutinės ugnies pakaitinkite aliejų. Suberkite smulkintą česnaką, smulkiai supjaustytus askaloninius česnakus ir smulkiais kubeliais supjaustytą papriką. Pakepinkite, kol daržovės suminkštės. Suberkite nuvalytus ir stambiai supjaustytus špinatų lapus ir viską pakepinkite dar maždaug 1 minutę, kol špinatai suminkštės. Paskaninkite druska ir pipirais. Špinatų ir paprikos masę paskirstykite keturiose paruoštose keraminėse formelėse. Daržoves pastumkite link formelės kraštų, o viduryje palikite nedidelį įdubimą kiaušiniui. Į kiekvieną formelę įmuškite po vieną kiaušinį, viršų pabarstykite druska ir pipirais. Į kepimo indą pripilkite karšto vandens maždaug iki pusės keraminių formelių aukščio. Kepimo indą atsargiai įstatykite į orkaitę ir kepkite maždaug 7–8 minutes, kol kiaušinių baltymai sukeps, o tryniai vis dar bus skysti. Į stalą tiekite karštus, su apkepintos duonos skrebučiais.

Pastaba: Askaloniniai česnakai (lot. Allium ascaloni-

cum, angl. shallot) – maži, rausvos spalvos ir švelnaus skonio svogūniniai česnakai, išvaizda primenantys laiškinius svogūnus. Šių česnakų galvutės ir laiškai dažniausiai valgomi žali, nes taip labiau atsiskleidžia jų aromatas. Jais gardinamos sriubos, troškiniai, salotos, kepsniai.

Orkaitėje kepti kiaušiniai en cocotte

su špinatais ir paprikomis °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|51


52 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


Q UICHE

LORRAINE

Kiaušinienė su šonine, troškintais svogūnais ir sūriu

Ar galima šventiniams pusryčiams iškepti kiaušinienės? Dar ir kaip galima!

Ypač jeigu tai ne šiaip sau kiaušinienė, o aukšta, puri, burnoje tirpstanti quiche lorraine. Jos neiškepsite per pusvalandį – neišvengiamai teks paplušėti, bet rezultatas tikrai bus vertas viso patirto vargo. Quiche lorraine iškepkite iš vakaro ir palikite nakčiai šaldytuve, kad sustingtų – tokią kiaušinienę bus daug lengviau pjaustyti. Prieš sėsdami už stalo, supjaustytus gabalėlius trumpai pašildykite karštoje orkaitėje ir skanaukite. Labai tikėtina, kad tai bus pati skaniausia Jūsų ir Jūsų svečių kada nors valgyta kiaušinienė. Receptas ir foto: Aušra, Vaikai ir vanilė

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|53


8–10 porcijų Tešlai: 225 g atšaldyto sviesto 2 st. miltų ½ arb. š. druskos ¼ st. šalto vandens Įdarui: 1 kg svogūnų 100 g sviesto 2 lauro lapai ¼ st. vandens ½ kg kiaulienos šoninės 1 valg. š. šviežių čiobrelių lapelių 100 g fermentinio sūrio 6 kiaušiniai 2 st. pieno 2 st. riebios grietinėlės šviežiai tarkuotas muskato riešutas druska šviežiai malti juodieji pipirai

54 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Paruoškite tešlą. Sviestą susmulkinkite mažais gabalėliais. Persijokite miltus ir druską. Aliejumi plonai patepkite apvalią 23 cm skersmens kepimo formą nuimamais kraštais. Elektriniu plakikliu maišykite smulkintą sviestą ir miltų mišinį, kol visas sviestas susimaišys su miltais ir nebeliks sviesto gabaliukų. Nenustodami maišyti, pamažu pilkite vandenį, kol susiformuos vienalytė nelipni tešla. Gali neprireikti viso vandens, tačiau, jeigu supylus visą vandenį tešla bus per sausa, įpilkite papildomai dar 1–2 šaukštus šalto vandens. Iš tešlos suformuokite maždaug 15 cm skersmens rutulį, jį įsukite į maistinę plėvelę ir palikite 1–2 valandoms šaltai – neatšalusi tešla kepdama trauksis ir sutrūkinės. Atšalusią tešlą dėkite ant sviestiniu popieriumi iškloto paviršaus, pabarstykite miltais ir iškočiokite maždaug 4–5 mm storio apskritimą. Iškočiotą tešlą atsargiai įklokite į paruoštą kepimo formą, ją lengvai prispausdami prie formos kraštų. Tešlos jokiu būdu negalima tempti! Per formos kraštus išlendančią tešlą užlankstykite į išorę ir lengvai prispauskite prie išorinės kepimo formos sienelės. Tešla išklotą kepimo formą statykite į šaldytuvą 20–30 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 190oC temperatūros. Į tešla išklotą kepimo formą įtieskite iš sviestinio popieriaus iškirptą apskritimą. Ant popieriaus iki pat viršaus pripilkite džiovintų pupelių arba žirnelių. Kepkite maždaug 35–45 minutes, kol tešlos kraštai lengvai paruduos. Ištraukite iš orkaitės, atsargiai išimkite pupeles ar žirnelius ir sviestinį popierių. Palikite, kad atvėstų. Kol tešla vėsta, paruoškite įdarą. Svogūnus supjaustykite pusžiedžiais. Į didoką keptuvę storu dugnu dėkite sviestą, svogūnus ir lauro lapus, supilkite vandenį, įberkite druskos, maltų pipirų ir kepkite ant silpnos ugnies maždaug 1 valandą, kol svogūnai taps visiškai minkšti, bet nepagels. Iškepusius svogūnus perdėkite į kiaurasamtį, kad nubėgtų didžioji dalis skysčio, ir perkelkite į nedidelį puodą. Šoninę supjaustykite nedideliais gabaliukais, juos paskleiskite vienu sluoksniu ant plačios kepimo skardos ir kepkite iki 190oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje maždaug 20–25 minutes, kol aptirps riebalai, bet lašinukai vis dar bus minkšti ir nesausi. Lašinukus ištraukite iš orkaitės ir paskleiskite ant popieriniais rankšluostėliais ištiestos lėkštės arba grotelių, kad nubėgtų riebalai. Nusausintus lašinukus sudėkite į puodą su troškintais svogūnais. Suberkite smulkintus čiobrelius, druską, šiek tiek maltų pipirų. Viską trumpai pakaitinkite. Fermentinį sūrį stambiai sutarkuokite. Elektriniu plakikliu sumaišykite 3 kiaušinius, 1 stiklinę pieno, 1 stiklinę grietinėlės, žiupsnelį druskos, pipirų ir tarkuoto muskato. Viską plakite maždaug 30 sekundžių, kol stipriai suputos. Ant iškepto ir ataušusio tešlos pagrindo užbarstykite maždaug trečdalį tarkuoto sūrio, sudėkite maždaug pusę svogūnų ir šoninės įdaro. Ant įdaro užpilkite išplaktą kiaušinių ir grietinėlės mišinį. Viršų užbarstykite sūriu ir sudėkite likusį įdarą. Plakikliu suplakite likusį pieną, grietinėlę, kiaušinius ir prieskonius, kol suputos. Išplaktą mišinį supilkite ant įdaro, pripildydami kepimo formą iki pat viršaus. Apibarstykite likusiu tarkuotu sūriu. Kiaušinienę atsargiai pašaukite į iki 165oC temperatūros įkaitintą orkaitę. Kepkite maždaug 1,5 valandos, kol kiaušinienės viršus taps sodrios auksinės spalvos. Ištraukite iš orkaitės ir palikite kambario temperatūroje, kad visiškai atvėstų. Atvėsusią kiaušinienę padėkite 2–3 valandoms (arba pernakt) į šaldytuvą, kad sustingtų. Prieš tiekdami į stalą, aštriu peiliu nupjaukite į formos išorę užlankstytus tešlos kraštus. Atsargiai nuimkite kepimo formos kraštus. Kiaušinienę supjaustykite nedideliais trikampiais gabalėliais ir pašildykite iki 190oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Į stalą tiekite šiltą.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|55


Kokteilis MIMOZA Receptas ir foto: Aušra, Vaikai ir vanilė

56 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Mimoza – tai šventinis pusrytinis kokteilis. Gaivus, kvapnus ir lengvas, garantuojantis gerą apetitą ir dar geresnę nuotaiką. Puikiai šventės pradžiai!

8 kokteiliai 750 ml šampano 2 st. šviežiai išspaustų apelsinų sulčių ½ st. apelsinų likerio (Grand Marnier)

Šampaną ir apelsinų sultis atšaldykite. Į 8 aukštas šampano taures įpilkite po maždaug ¼ stiklinės apelsinų sulčių. Ant sulčių supilkite šampaną. Į kiekvieną taurę įpilkite po 1 šaukštą apelsinų likerio.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|57


S M I DRŲ pyragėliai su kiaušiniais

4 porcijos 1 lakštas šaldytos sluoksniuotos arba sviestinės tešlos 2 valg. š. kreminio sūrio 1 arb. š. Dižono (Dijon) garstyčių 2 ryšeliai (apie 20 vnt.) smidrų druska, pipirai 4 kiaušiniai maistinė plėvelė mažas indelis žirklės

Po sočių Velykų pusryčių ar pietų, jei dar neatsivalgėte kiaušinių, siūlome pavasariškai lengvą patiekalą vakarienei su šviežutėliais, tik ką išdygusiais smidrais.

Orkaitę įkaitinkite iki 2200C temperatūros. Į skardą įtieskite kepimo popieriaus. Ant jo dėkite šaldytos tešlos lakštą ir palikite šiek tiek atitirpti. Peiliu prarėžkite tešlos paviršių 2 cm atstumu (1 cm, jei naudojate sviestinę tešlą) nuo lakšto krašto. Būkite atsargūs ir neperpjaukite tešlos. Šakute subadykite lakšto vidurį. Kepkite 5–6 minutes arba kol tešla vos vos parus. Kol tešla kepa, sumaišykite kreminį sūrį ir garstyčias, nuplaukite smidrus ir nupjaukite apatines kiečiausias kotelio dalis. Išimkite tešlą iš orkaitės. Vidurį patepkite kreminio sūrio ir garstyčių mišiniu. Ant viršaus sudėkite smidrus. Pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite orkaitėje dar apie 8 minutes (sviestinę tešlą – apie 5 minutes). Kiekvienam kiaušiniui be lukšto atsikirpkite maždaug 40 cm ilgio maistinės plėvelės gabalą. Atsargiai išklokite juo indelio vidų. Į indelį įmuškite kiaušinį. Suimkite plėvelės kraštus ir užriškite kuo arčiau kiaušinio. Surištus kiaušinius dėkite į verdantį vandenį ir virkite 5 minutes – baltymas bus išviręs, o trynys vis dar skystas. Jei norite ne visai išvirusio, bet ir ne tokio skysto trynio, virkite 6 minutes. Kiaušinius išimkite iš puodo, nukirpkite mazgus ir nuimkite plėvelę (žr. Žingsnis po žingsnio nuotraukas). Iškepusį smidrų pyragėlį padalinkite į keturias dalis. Ant kiekvieno gabaliuko uždėkite po kiaušinį ir pradurkite jį šakute, kad ištekėtų šiek tiek trynio. Kiaušinį pagardinkite druska ir šviežiai maltais pipirais.

58 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|59 Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


V E LY K E

V

Velykė – tradicinis Velykų desertas, slavų dar vadinamas Paskha. Tradiciškai ji gaminama su žaliais kiaušinių tryniais, tačiau šiame recepte jų nėra. Velykė yra labai skani, soti, šiek tiek primena kokybišką varškės sūrelį ar desertinį sūrį. Ją ruošti galima su įvairiais mėgstamais geltonos spalvos džiovintais vaisiais ir skaninti migdolais. Receptas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

60 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|61


12 porcijų 100 g geltonųjų razinų 50 ml brendžio 100 g migdolų skiltelių 1 kg riebios varškės 400 ml riebios grietinėlės 400 g sviesto 1 st. cukraus 1 kg kreminės varškės (pavyzdžiui, President) 4 valg. š. apelsinų žievelių cukatų 1 arb. š. vanilinio cukraus

Razinas užpilkite brendžiu ir palikite mirkti per naktį. Migdolų skilteles paskrudinkite sausoje keptuvėje ant mažos ugnies. Varškę pertrinkite per tankų rėtį. Grietinėlę išplakite iki standumo. Minkštą, kambario temperatūros sviestą ištrinkite su cukrumi, tada sudėkite kreminę varškę ir grietinėlę, ir vėl gerai išsukite. Galiausiai sukrėskite pertrintą varškę. Į pagamintą varškės masę sudėkite išmirkusias razinas, apelsinų žievelių cukatas, vanilinį cukrų, pakepintas migdolų drožles ir gerai išmaišykite. Paruoštą masę sukrėskite į rėtį, išklotą drobele, ir paslėkite kokiu nors sunkiu daiktu – švariu akmeniu arba pilnu stiklainiu. Paslėgtą velykę laikykite šaldytuve mažiausiai parą, dar geriau – dvi, kad gerai nuvarvėtų. Velykų rytą desertą išverskite ant padėklo ir puoškite migdolais bei šviežiomis mėtų šakelėmis.

Patarimas 62 |

Numeris 3

|

Velykę, prieš patiekdami į stalą, palaikykite šaldytuve, kad galėtumėte lengviau supjaustyti.

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|63


Mazurek – tradicinis Velykų skanėstas, ruošiamas Lenkijoje. Tai

plokštainis, kurio pagrindas kepamas iš trapios tešlos ir sutepamas įvairiais sluoksniai – dažniausiai karamelizuotu sutirštintu saldintu pienas („Rududu“), įvairiais džemais, šokoladine mase. Dekoruojamas desertas dažniausiai džiovintais vaisiais ar riešutais. Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas

64 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

m azurek

| °C


4–6 porcijos Trapiam pagrindui: 150 g miltų 100 g bulvių krakmolo 50 g cukraus 150 g sviesto 1 kiaušinis žiupsnelis druskos

Grietinėlės sluoksniui: ½ l grietinėlės ½ st. cukraus pudros 3 valg. š. vandens 1,5 arb. š. želatinos

Šokoladinei masei: 1 st. grietinėlės 200 g juodojo šokolado ½ stiklinės slyvų džemo džiovinti vaisiai ir riešutai papuošimui

Sumaišykite miltus su krakmolu, druska ir cukrumi, sudėkite smulkintą šaltą sviestą. Peiliu sukapokite mišinį iki grūdelių, įmuškite kiaušinį ir greitai suminkykite tešlą. Suformuokite tešlos rutuliuką, įsukite į maistinę plėvelę ir atvėsinkite bent 1 valandą šaldytuve. Atvėsintą tešlą padalinkite pusiau. Vieną tešlos dalį iškočiokite iki ½ cm storio tarp dviejų maistinės plėvelės lakštų. Kepimo skardelę (16x16 cm) išklokite kepimo popieriumi, įtieskite iškočiotą tešlos lakštą, subadykite šakute ir dėkite 15 minučių į šaldytuvą. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros ir kepkite atvėsintą pagrindą apie 10–15 minučių. Atvėsinkite ant grotelių. Tą patį atlikite su kita tešlos dalimi. Želatiną užpilkite vandeniu ir palikite, kol išbrinks. Tuomet ištirpinkite ir palikite atvėsti. Išplakite grietinėlę iki grietinės tirštumo, supilkite želatiną ir išmaišykite. Plokštainio pagrindą dėkite į kepimo formelę, užtepkite slyvų džemo, ant jo tolygiai paskleiskite pusę paruoštos grietinėlės. Uždėkite antrą trapios tešlos pagrindą, aptepkite jį džemu ir vėl tolygiai paskleiskite antrą dalį grietinėlės. Suteptą plokštainį dėkite į šaldytuvą, kad sustingtų. Kol plokštainis stingsta, pasigaminkite šokoladinę masę. Į puodelį supilkite grietinėlę, sudėkite smulkintą šokoladą ir ant silpnos ugnies pakaitinkite, kol šokoladas ištirps. Palikite, kad masė atvėstų. Atvėsusią užpilkite ant paruošto plokštainio, papuoškite džiovintais vaisiais ir riešutais. Palikite plokštainį pastovėti mažiausiai per naktį arba 36 valandas.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|65


PIENIŲ VYNAS

Receptas ir foto: Kristina, Virtuvės fėjos

Gėrimas, kvepiantis laukais, pievomis, švelniais vėjo gūsiais, pavasarine gaiva… Kas tai? Tai – pienių vynas, užkonservavęs savyje ankstyvos vasaros jėgą, skaisčius saulės spindulius, budinančius mus, gamtą ir viską aplinkui.

66 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Gurkšnyje šio gėrimo rasite visko: subtilų žolynų aromatą, liežuvio galiuku pajusite muskato skonį, persipinantį su lengvu citrinos dvelksmu, žiupsnį saldumo ir gurkšnį geros nuotaikos. Tie, kurie ragavo pienių vyno, jo skonio ilgai nepamirš. Nusprendę vyno pasigaminti, apsišarvuokite kantrybe ir susitaikykite su mintimi, kad galutinio rezultato laukti teks ilgai. Ir ragaukite šį gėrimą pamažu, neskubėdami. Mėgaudamiesi.

3 litrai 10 l didelių, prasiskleidusių pienių žiedų 6 apelsinai 400 g geltonųjų razinų 500 ml cukraus sirupe konservuotų svarainių 500 g cukraus 3 l vandens Chereso vyno mielės maistingosios medžiagos vynui 3 l indas vynui rauginti dangtelis su plastikiniu vamzdeliu

Parsineštus pienių žiedus 2 valandoms paskleiskite pavėsyje, kad išsibėgiotų juose esantys vabaliukai. Nuo kiekvieno žiedelio nuplėšykite žalius apatinius lapelius ir dalį likusio kotelio – žiedsostį. Geltonus žiedlapius dėkite į švarų indą – jie ir bus vyno pagrindas. Jei paliksite žaliąją žiedų dalį, vynas apkars ir bus neskanus, tad dirbkite kruopščiai ir neskubėdami. Sutvarkę žiedus, švariai (kad liktų tik gelsvas minkštimas be baltos odelės) nulupkite apelsinus ir kiekvieną skiltelę smulkiai supjaustykite. Nuplaukite razinas ir susmulkinkite maisto smulkintuvu. Svarainius (arba smulkintas žaliąsias citrinas – žr. patarimą) išgriebkite iš sirupo. Viską sukrėskite į indą ant pienių žiedlapių ir užpilkite 2 litrais verdančio vandens. Išmaišykite ir, indą užrišę marliniu audiniu, palikite kambario temperatūroje 2 paroms, karts nuo karto pamaišydami. Tuomet viską nusunkite į švarų indą, o tirščius stipriai nuspauskite ir išmeskite. Pakaitinkite 1 litrą vandens iki virimo ir jame ištirpinkite 500 g cukraus bei sirupą, kuriame buvo svarainiai arba žaliosios citrinos. Išmaišykite ir supilkite į indą su sunka, ten pat pilkite ir pagal gamintojo rekomendacijas pasigamintą mielių bei maistingųjų medžiagų tirpalą. Užraugtą pienių vyno misą pilkite į švarų, iškaitintą vyno rauginimui skirtą indą. Uždenkite dangteliu, vamzdelio apatinę dalį įmerkite į buteliuką su vandeniu, kad vynui rūgstant pasišalintų dujos, bet nepatektų oro. Indą pastatykite kambaryje, ramioje vietoje, uždenkite audeklu ir palikite rūgti – rūgimo procesas vyks apie 2 savaites. Nustojus kilti burbuliukams, palaukite dar 1 savaitę – vynas nuskaidrės. Tada per tankų audinį vyną perkoškite ir supilstykite į švarius butelius. Sandariai užkimškite kamščiais ir palikite vėsioje, tamsioje patalpoje. Vynas ramiai bręs 6 mėnesius – gegužę pasigaminę, per Kalėdas jau galėsite ragauti. Skaniausias pienių vynas – brandintas mažiausiai 2 metus.

Patarimas: Jei neturite cukraus sirupe konservuotų svarainių, 3 žaliąsias citrinas susmul-

kinkite ir, užpylę 600 g cukraus, palikite per naktį.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|67


04.12 Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena

Kosminiai burokėliai Receptas ir foto: Egidija,Tinginiai irgi verda...

Turbūt nerasite berniuko, vaikystėje ne-svajojusio tapti kosmonautu. Ne gaisrininku ar lakūnu, o būtent kosmonautu. Narsiu, šauniu, į mėnulį raketa skriejančiu. Pabandykite paspėlioti, kuo gi labiausiai viliojo kosmonautų kasdienybė. Jie patiria nesvarumo būseną, sakot? Teisybė. Ir jie valgo iš tūbelių – visai tokių, kaip dantų pastos! 68 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


os 2ž tik lai 2 p ali vid niu r u ka 1 n inok tinio s ęa e d d sau ide vok ydž 2 š jelė d lis sv adai io bu o rok 1 s aukšt žiovi gūn ė l ia a n t a s . i 1 c s k r i gar t ų p om ud i s t r t y i int šlu na ų a čių idorų o šlu telė n ak ote švi ard lė š ežių žių vie rie žių čiobr šut baz e l ių ų ilik ų

litr 0,5

Burokėlius nulupkite ir sutarkuokite. Nulupkite avokadus, išimkite kauliukus. Nulupkite svogūną, susmulkinkite nuluptą citrinos žievelę, išspauskite sultis. Visas sudedamąsias dalis sudėkite į maisto kombainą arba smulkintuvą ir sumalkite į tyrę. Naudokite kaip užtepą ant juodos duonos. Be to, užtepas tinka prie kiaušinienės ir bet kokios rūšies mėsos. Galite valgyti ir iš savadarbių tūbelių!

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|69


04.23 Jurginės

70 |

Numeris 3

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

|

Pavasaris 2012

| °C


„Šventas Jurgis atrakina žemę ir paleidžia žolę“

, sakydavo

senoliai.

Jurginės – pavasario žalumos, žemės ir gyvulių šventė. Manoma, kad Jurginių šventė yra labai senos kilmės, menanti senojo tikėjimo dievaičių – gyvulių ir augalų globėjų Ganiklio ar Jorės – garbinimo apeigas. Balandžio 23-iąją, pamažu sprogstant pumpurams ir imant žaliuoti pievoms, pirmą kartą metuose šeimininkas į lauką išgindavo gyvulius. Jo laukdama, šeimyna pasninkaudavo ir tik šeimos galvai grįžus namo šeimininkė paduodavo valgį. Apeiginės vaišės lydėjo visus su Jurginėmis susijusius papročius. Jurginių rytą iškeptus kelis duonos kepalėlius, kuriuose įkepdavo po penkis kiaušinius, apnešdavo aplink lauką ir vieną jų užkasdavo į žemę prašydami gero derliaus, saugoti gyvulius nuo žvėrių ir ligų. Kitą kepalėlį sulaužydavo į tiek dalių, kiek yra šeimos narių, ir visi suvalgydavo išdalytą duoną – tai turėdavę užtikrinti santarvę ir vienybę šeimoje. Rytų Lietuvoje ilgai gyvavo paprotys Jurginių rytą tris kartus apeiti arklius ir kitus gyvulius su duona ir druska rankoje maldaujant šv. Jurgio juos globoti. Kadaise buvo tradicija per Jurgines ir kiaušinius dažyti – juos vadindavo jurgučiais. Parginus šeimininkės kviesdavo piemenėlius prie stalo ir vaišindavo sūriu, sviestu – kad karvės būtų sveikos, pieningos, ir baltais bei margais kiaušiniais – gerai ganiavai. Su gyvulių sėkme, pieningumu sietini ir per Jurginių apeigas valgyti pieno produktai – piemenis šeimininkė sutikdavo ir su varške, kad visus metus nestigtų varškės. Šiukštu būdavo draudžiama su gyvuliais dirbti, arti, važiuoti, net kuolą į žemę įkalti. Pagal seną paprotį per Jurgines nevalia ir medžio šakelės nulaužti – būdavo tikima, kad namo parnešta nulaužta šaka gali pavirsti gyvate ir užtraukti nelaimę visiems ten esantiems. Šeimininkės spausdavo sūrius, kepdavo ragaišius, pagardintus saldžia varške, jaunimas žaisdavo žaidimus, traukdavo dainas, arkliaganiai, iš šeimininkių prisirinkę kiaušinių, kepdavo arkliaganių kiaušinienę. Senovėje Jurgines dar vadindavo žemdirbių Naujaisiais metais ir švęsdavo net keliolika dienų! Gražaus ir spalvingo pavasario! °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|71


04.23 Jurginės 1 didelis ragaišis Ragaišiui: 250 ml pieno 2 arb. š. sausų mielių 100 g cukraus 100 g sviesto 2 kiaušinių tryniai 1 valg. š. vanilinio cukraus 500 g miltų

Įdarui: 360 g varškės 1 kiaušinis 100 g cukraus 1 valg. š. vanilinio cukraus

100 ml pieno pašildykite, suberkite mieles, šaukštą cukraus, išmaišykite ir palikite šiltoje vietoje 5 minutėms, kol mišinys ims putoti. Ištirpinkite sviestą ant nedidelės ugnies, kitame prikaistuvyje pašildykite likusį pieną. Kiaušinių trynius išsukite su likusiu cukrumi ir vaniliniu cukrumi. Į didelį dubenį įsijokite miltus, supilkite mielių mišinį, tirpintą sviestą, pašildytą pieną ir su cukrumi ištrintus trynius. Gerai išsukite mediniu šaukštu, kol tešla sulips, tada išverskite ant miltais pabarstyto stalo ir minkykite 5 minutes, kol tešla taps elastinga. Jei tešla limpa prie rankų, įberkite šiek tiek miltų. Išminkytą tešlą suspauskite į kamuolį, paguldykite į dubenį ir pridenkite drobele ar virtuviniu rankšluosčiu. Palikite šiltoje vietoje 1–1,5 valandos, kol tešlos padvigubės. Varškę pertrinkite šakute, įmuškite kiaušinį, suberkite cukrų ir gerai išmaišykite. Pakilusią tešlą lengvai paminkykite, atskirkite gabalėlį tešlos. Didesnę tešlos dalį suspauskite į kamuolį – suformuokite apvalų kepalėlį – ir padėkite į miltais pabarstytą kepimo skardą. Viduryje padarykite duobutę. Iš mažesnės tešlos dalies rankomis iškočiokite siaurą, maždaug 30 cm ilgio, volelį. Kepaliuką patepkite pienu, duobutę apjuoskite voleliu, į ją sudėkite varškės įdarą. Iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite 40–45 minutes arba kol kepinys gražiai pagels.

72 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Jurginių ragaišis su varške

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|73


04.25 Daržų diena

Morkų keksiukai su kreminio sūrio glaistu Šią dieną nuo senų senovės lietuviai pradėdavo dirbti daržus. Pirmiausia tradiciškai sėdavo morkas ir lysvių gale įbesdavo kuolą, kad jos augtų tiesios ir didelės. Atėjus krikščionybei, ši diena sutapatinta su šv. Morkaus varduvėmis. Šv. Morkus – vienas iš Naujojo Testamento evangelijų rašytojų. Pasakojama, kad jis buvęs apaštalo Petro palydovas ir vertėjas, krikštijęs pagonis, persekiotas ir už tai nužudytas. Nesikuklinkite ir prisipažinkite: kas Jums pirmiausia šauna galvon, išgirdus vardą Morkus? 74 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


12 keksiukų 175 g rudojo cukraus 200 g miltų 2 arb. š. kepimo miltelių 1 valg. š. maistinės sodos 2 valg. š. prieskonių mišinio 1 apelsino nutarkuota žievelė 2 kiaušiniai 150 ml saulėgrąžų aliejaus 200 g morkų puošybai – oranžinės spalvos cukrinių papuošimų arba 1 apelsino nutarkuota žievelė

Prieskonių mišinį visai paprastai galite pasigaminti ir namuose: sumaišykite po vieną valgomąjį šaukštą malto cinamono, muskato, gvazdikėlių, kalendros ir imbiero. Prieskonius suberkite į sandarų indą ir naudokite kepiniams – mišinys ypač tinka imbieriniams sausainiams gardinti!

Receptas ir foto: Giedrė, Photo Sprinkles

Glaistui: 100 g minkšto sviesto 300 g kreminio sūrio 100 g cukraus pudros 1 valg. š. vanilės ekstrakto

Patarimas

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Keksiukų kepimo formą išklokite popierėliais. Pirmiausia paruoškite glaistą keksiukams. Sviestą išplakite iki purumo, sudėkite kreminį sūrį, cukraus pudrą, supilkite vanilės ekstraktą. Gerai išmaišykite ir atšaldykite. Dideliame dubenyje sumaišykite cukrų, miltus, sodą, kepimo miltelius, prieskonių mišinį ir nutarkuotą apelsino žievelę. Atskirame inde išplakite kiaušinius su aliejumi. Plakinį supilkite į sausų produktų mišinį. Suberkite sutarkuotas morkas. Viską išmaišykite iki vientisos masės ir paruoštą keksiukų tešlą išdalinkite po lygiai į formeles. Kepkite orkaitėje 20–22 minutes. Iš šaldytuvo išimkite jau paruoštą glaistą. Stalo peiliu užtepkite jį ant keksiukų, apibarstykite nutarkuota apelsino žievele arba cukriniais papuošimais. °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|75


04.29 Camera obscura diena

Šokoladiniai keksiukai su minkšto sūrio įdaru Receptas ir foto: Giedrė, Photo Sprinkles

Camera obscura – pirmasis atrastas fotografijos būdas: pro mažą skylutę įsiskverbianti šviesa ant visiškai tamsios patalpos sienos projektuoja apverstą vaizdą. Pinhole technika šiais laikais fotografai naudojasi tik iš smalsumo ar noro sukurti ypatingas, meniškas nuotraukas. Kameras jie gaminasi patys iš kavos, arbatos, tabako ar kitokių dėžučių: dėžėje pragręžia skylutę, o į jos vidų deda šviesai jautrią medžiagą. Fotografuojant šiuo būdu vaizdas gali būti fiksuojamas labai ilgai: minutę, valandą ar net parą. O kuo čia dėti keksiukai, paklausite? Tamsiame kakavinio pyragėlio paviršiuje iškilusi grietinėlės sūrio salelė išsyk primena camera obscura konstrukciją – ypatingoms dienoms įamžinti.

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Keksiukų kepimo formą išklokite popierėliais. Sviestą ištirpinkite ir kiek atvėsinkite. Pasiruoškite keksiukų įdarą. Vidutinio dydžio dubenyje sumaišykite minkštą sūrį, cukrų, druską, kiaušinių baltymus ir grietinę. Maišykite, kol masė taps vientisa. Pagamintą įdarą atšaldykite. Dideliame dubenyje užmaišykite keksiukų tešlą. Suberkite cukrų, druską, miltus, kakavą ir maistinę sodą, viską išmaišykite ir išsijokite. Kitame dubenėlyje sumaišykite grietinę, vandenį, sviestą ir vanilės ekstraktą. Miltų mišinio viduryje padarykite duobelę ir supilkite grietinės bei sviesto plakinį. Išmaišykite. Paruoštą keksiukų tešlą išdalinkite po lygiai į formeles. Išimkite iš šaldytuvo sūrio įdarą. Ant kiekvieno keksiuko uždėkite po šaukštą įdaro. Vietoje šaukšto galite naudoti konditerinį švirkštą: į jį pridėję sūrio įdaro, įleiskite į keksiukų tešlą. Gaminant šiuo būdu, įdaras bus mažiau matomas – keksiuko viduryje valgydami rasite netikėtą staigmeną. Gali būti, kad nesunaudosite viso pasiruošto sūrio įdaro. Kepkite keksiukus 20–25 minutes. Patiekite atvėsusius. 76 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


12 keksiukų Minkšto sūrio įdarui: 450 g Philadelphia sūrio ½ st. cukraus ¼ arb. š. druskos 2 kiaušinių baltymai 2 valg. š. grietinės Keksiukams: 1 ¼ st. cukraus ½ arb. š. druskos 1 ½ st. miltų ½ st. kakavos 1 ¼ arb. š. maistinės sodos ¾ st. grietinės 1 1/3 st. vandens ½ st. sviesto 1 arb. š. vanilės ekstrakto

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|77


04.30 Valpurgijos naktis

Receptas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė 78 | Numeris 3 | Pavasaris 2012 | °C


T

rinta daržovių sriuba Balandžio 30-osios naktis ypatinga tuo, kad tąnakt visos raganos gali drąsiai raganauti nebijodamos būti sudegintos ar apmėtytos akmenimis. Kodėl? Nes tada yra švenčiama Valpurgijos naktis. Manoma, kad raganos rengiasi šiai nakčiai virdamos labai maistingą sriubą iš daržovių, kurią gardina žolelėmis ir aštriais prieskoniais. 6 porcijos 2 bulvės 500 g moliūgo 1 svogūnas 3 morkos 2 porai 2 skiltelės česnako aliejaus kepimui 1 l daržovių sultinio ½ arb. š. kario miltelių po ½ arb. š. rozmarinų, čiobrelių ir bazilikų pipirai, druska grietinės sriubai patiekti

Visas daržoves susmulkinkite vienodo dydžio kubeliais, porus žiedeliais, o česnaką smulkiai sukapokite. Svogūną ir porą pakepinkite aliejuje, kol šie suminkštės, galiausiai sudėkite česnaką ir dar trumpai paskrudinkite. Daržoves sudėkite į puodą, užpilkite sultiniu. Sudėkite prieskonius bei kepintus svogūnus ir česnakus su porais. Užvirkite ir ant nedidelės ugnies virkite, kol daržovės suminkštės. Puodą nukelkite nuo ugnies ir viską sutrinkite daržovių smulkintuvu. Statykite puodą atgal ant viryklės ir pašildykite, kol sriuba pradės burbuliuoti. Paragaukite, ar netrūksta druskos. Patiekite su grietine.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|79


05.06 Motinos diena

80 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


Foto: Asta, Villa Alps

Laukite siurprizo balandžio mėnesį!

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|81


05.06 Tarptautinė diena be dietų

82 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Spurgos

su įdaru Tobulos kūno fomos, grakščios

kojos, dailūs užpakaliukai ir ne daugiau kaip penkiasdešimt kilogramų svorio viską sudėjus, nesvarbu, kokio esi ūgio – ar neprimena šiuolaikinės podiumų mados, kuri sėkmingai persikėlė ir į mūsų miestų gatves? Jei sugalvosite internete paieškoti informacijos apie mitybos įpročius, nenustebkite – informacija apie dietas ir mitybos sutrikimus tikriausiai užgoš tuos kelis paviršutiniškus straipsnius apie subalansuotą mitybą ir sveiką gyvenimo būdą. Kartais gali atrodyti, jog dabar, kai televizijoje, ant žurnalų viršelių ir gatvėse iškabintuose plakatuose karaliauja labai lieknų merginų kultas, mums – paprastiems žmonėms – belieka vien… dietos! O jų yra milijonai, milijardai ir dar daugiau. Tačiau mes – kulinarinio žurnalo „°C“ kūrybinė grupė – pasisakome už valgymą. Už skanų maistą. Už subalansuotą mitybą ir jokių dietų. Taip taip, mes manome, kad šokoladas yra vienas iš geriausių merginų draugų, ir nieko čia blogo! O kartais neatsisakome ir tokios nuodėmės kaip gardžios, minkštutės spurgos su šokoladinio kremo įdaru, kurios puikiai tinka Tarptautinei dienai be dietų paminėti. Jums linkime to paties – gyventi skaniai ir labai laimingai! Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|83


05.06 Tarptautinė diena be dietų

84 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Apie 30 nedidelių spurgų 200 g varškės 2 dideli kiaušiniai 3–4 valg. š. grietinės 150 g cukraus 350–400 g miltų ½ arb. š. kepimo miltelių ~ 3 valg. š. šokoladinio kremo

Varškę, kiaušinius, grietinę ir cukrų išmaišykite dubenyje iki vientisos masės. Suberkite miltus, sumaišytus su kepimo milteliais. Išmaišykite ir suminkykite minkštą, lipnią tešlą. Šiek tiek drėgnomis rankomis imkite po nedidelį gabalėlį tešlos, išplokite tarp delnų ir į vidų dėkite šiek tiek šokoladinio kremo. Suspauskite tešlos kraštelius ir suformuokite apvalią spurgą. Puode įkaitinkite aliejų (tiek, kad apsemtų spurgas). Įpilkite šaukštelį spirito, kad spurgos nepritrauktų labai daug riebalų. Į įkaitusį aliejų dėkite spurgas ir virkite ant vidutinės ugnies, kartais apversdami, kol jos gražiai apskrus iš visų pusių. Išimkite ant popierinio rankšluostėlio, nusausinkite. Perdėkite į lėkštę ir apibarstykite cukraus pudra.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|85


05.08 Cibulinis

86 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


Cibulynė Senovės lietuviai tikėjo, kad būtent šią dieną pasodinti svogūnai ir žirniai duos gausiausią derlių. Sodindavo svogūnus arba labai anksti ryte, kol nepatekėjo saulė, arba vėlai vakare, kol dar dangaus nenušviesdavo mėnulio spinduliai. O žemaičiai ir dabar pavasarėjant ant žarijų kepa silkę, ieško dar užsilikusios svogūno galvos ir gamina neįmantrią, bet labai gaivinančią ir gardžią cibulynę. Sakoma, kad ši sriuba ypač palengvina pagirias.

4 porcijos

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

1 silkė ½ svogūno galvutės šluotelė svogūnų laiškų 1 l šalto virinto vandens 2 valg. š. acto druska, pipirai

Silkei nupjaukite galvą, išdarinėkite. Pienius galite palikti. Silkę, kad būtų patogiau, įpjaukite ties centrine ašaka ir išskleiskite kaip knygą. Išrankiokite didesnes ašakas. Suvyniokite į kepimo popierių ir kepkite ant žarijų arba iki 250°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Kuo smarkiau silkė apskrus, tuo cibulynė bus gardesnė. Iškepusią silkę pertrinkite per sietelį, sudėkite žiedais supjaustytą svogūną, smulkintus svogūno laiškus, užpilkite šaltu virintu vandeniu. Pagardinkite pipirais, druska ir actu. Prieš patiekdami, palaikykite porą valandų šaltoje vietoje skoniui sustiprėti. Valgykite su karštomis, su lupenomis virtomis, bulvėmis.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|87


Europos Sąjungos

diena

K a i būna liūdna, kai būna linksma, kai nori išeiti iš proto, laipioti

sienomis ar stogais, per balas šokinėti, pernakt žiūrėti filmus, vaikščioti į universitetą, apsikrovęs sumuštinių dėželėmis su sausainiais; kai bijai vienas grįžti iš kino teatro ar dovanas dovanoti, ar žiūrėti į akis ir balsą gyvą girdėti; kai nori apsikabinti ir nepaleisti, ir tylėti, ir važiuoti per pusę miesto ar tik saują metrų; kai nori atrasti, surasti, neprarasti; skaičiuoti, maišyti, tranzuoti, puošti, statyti, žaisti šaradas; dalintis istorijomis ir (ne)atrastais pasauliais – tada visai užmiršti, kad Jie – už tūkstančio (–ių) kilometrų. Paryžiaus filmų laboratorijose, geriausių Edinburgo keksiukų namuose, Roterdamo universitetuose. Taip arti – už klaksinčių klavišų; taip toli – dviračiu nenuvažiuosi. Ačiū tau, Europos Sąjunga, kad pažinti pasidarė taip paprasta, ir eik velniop, kad prarasti tapo ne ką sunkiau. Linkėjimai skaitytojams iš pirmųjų ES narių virtuvių! Tekstas: Julė, Kepykla Nr. 5, Foto: Asta, Villa Alps

88 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|89


L J E Ž O SALOTOS Receptas ir foto: Viktorija, Receptų medis

90 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Išgirdę frazę „Belgijos virtuvė“, pirmiausia, matyt, pagalvojame apie belgiškus

vaflius, keptas bulvytes su įvairiais padažais ir, aišku, šokoladą. Visi šie patiekalai turistų Belgijoje laukia bene kiekvienoje užeigoje ar kavinėje. O ką gi gamina belgų šeimininkės? Vienas iš plačiai žinomų patiekalų – Lježo salotos. Sotus, tikras, naminis maistas, kuris tiks ne tik belgų, bet ir lietuvių skrandžiams. Kadangi Belgijoje yra trys oficialios kalbos – olandų, prancūzų ir vokiečių, linkime Jums Eet smakelijk! Bon appétit! Guten Apetit! 2 porcijos 4 vidutinės bulvės (250 g) 100 g šparaginių pupelių 100 g rūkytos šoninės 1 mažas svogūnas (40g) 1 valg. š. obuolių acto

Bulves nulupkite, supjaustykite vidutiniais gabaliukais, sudėkite į verdantį vandenį ir virkite apie 15 minučių. Jos turi būti minkštos, bet ne byrančios. Nupilkite vandenį. Šparagines pupeles trumpai apvirkite. Šoninę supjaustykite plonomis juostelėmis ir kepkite ant vidutinės ugnies, kol gražiai apskrus ir išskirs visus riebalus. Išimkite šoninę iš keptuvės taip, kad liktų kuo daugiau riebalų. Padidinkite ugnį ir sudėkite į keptuvę bulves ir šparagines pupeles. Maišydami kepkite, kol bulvės gražiai apskrus iš visų pusių. Išimkite iš keptuvės bulves bei pupeles ir sudėkite į dubenį. Svogūną smulkiai supjaustykite ir apkepinkite keptuvėje likusiuose riebaluose. Kai svogūnai apskrus, supilkite į keptuvę obuolių actą, išmaišykite. Į dubenį su bulvėmis sudėkite keptus svogūnus ir šoninę. Išmaišykite. Valgykite salotas dar šiltas.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|91


C iambellette a l l ’a n i c e

(Anyžiniai žiedai)

Patarimas

Anyžių sėklas galite pakeisti pankolių sėklomis – sausainiai įgaus ne tokį stiprų anyžių skonį. Receptas ir foto: Asta, Villa Alps

92 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Italija. Tikriausiai pirmiausia pagalvojote apie picą, spagečius ir visus kitus ma-

karonus, po to prisiminėte pomidorus, alyvuoges, mocarelos ir parmezano sūrius, prosciutto kumpį ir saliami dešrą, minestrone sriubą, ciabatta duoną, brusketas, stiprią espresso kavą ir tiramisu. Visų gardėsių, kuriuos Italija padovanojo pasauliui, nė nesuminėsi! Tačiau šiandien dalinamės paprastos Romos gyventojos sausainių receptu, kuris pažadins visus Jūsų skonių receptorius. Pirmuoju smuiku čia griežia anyžių sėklos, kurios dar nuo Romos imperijos laikų yra plačiai vartojamos italų virtuvėje. Buon appetito!

1 skarda sauja anyžių sėklų 500 g miltų 125 ml rapsų arba saulėgrąžų aliejaus 125 ml baltojo desertinio vyno 150 g cukraus 1 kiaušinis sausainiams aptepti

Anyžių sėklas lengvai patrinkite grūstuvėje arba pakepinkite keptuvėje be riebalų. Miltus suberkite į krūvelę, kurios viršuje padarykite duobutę. Į duobutę suberkite ir supilkite likusias sudedamąsias dalis. Išminkykite iki vientisos masės. Tešlą padalinkite į dvi dalis ir minkykite jas kiekviena ranka atskirai apie 10 minučių. Suminkykite tešlą į vieną gabalą ir padalinkite jį į 28 dalis. Kiekvieną tešlos gabalėlį paminkykite, o tada iš karto iš jo iškočiokite apie 10–12 cm ilgio juostelę, kurią sujunkite į žiedą. Žiedus dėkite ant kepimo popieriumi ištiestos skardos ir aptepkite juos išplaktu kiaušiniu. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 20–25 minutes.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|93


2–3 porcijos 1 didelis poras (baltoji dalis) 2 valg. š. sviesto 1 arb. š. aliejaus 3 didelės bulvės 350 ml verdančio vandens 200 ml pieno 1 kiaušinio trynys 70 g grietinės (30 proc. riebumo) ½ arb. š. druskos žiupsnis pipirų skrudinto kumpio gabalėlių sriubai patiekti

Patarimas:

94 |

Numeris 3

|

Porą padalinkite į 2–3 dalis, tuomet perpjaukite išilgai ir gerai išplaukite. Susmulkinkite mažais pusžiedžiais. Nesvylančiame puode įkaitinkite 1 valgomąjį šaukštą sviesto ir aliejų. Suberkite porus ir kaitinkite puodą uždengę kelias minutes, kol porai suminkštės. Bulves supjaustykite kubeliais. Suberkite į puodą, užpilkite verdančiu vandeniu ir virkite 20–30 minučių, kol bulvės suminkštės. Pieną pakaitinkite beveik iki užvirimo. Kiaušinio trynį išsukite su grietine. Išvirusias bulves ir porus sutrinkite rankiniu maisto smulkintuvu. Supilkite pieną, išmaišykite ir supilkite grietinės bei trynio plakinį. Įdėkite likusį gabalėlį sviesto. Pakaitinkite ant mažos ugnies porą minučių ir nukaiskite. Įmaišykite druską, pagardinkite pipirais. Sriubą pagardinkite skrudinto kumpio gabalėliais ir patiekite karštą.

Trindami sriubą palikite šiek tiek daržovių gabalėlių – bus dar skaniau.

Pavasaris 2012

| °C


K reminė

porų ir bulvių sriuba

Liuksemburge viskas liuks. Ir ekonominė padėtis stabili, ir bankų pridygę it grybų

po lietaus, o dar ir valgo jie skaniai bei sočiai – sakoma, jog prie šalies kulinarinio lobyno letenas prikišo kaimyninės Vokietija bei Prancūzija. Ragauja liuksemburgiečiai ir kraujinių dešrų, ir grūstų bulvių kepsnelių su raugintais kopūstais, ir tradicinių slyvų pyragų rudenį. Šios paskutinės didžiosios hercogystės gyventojai verda ir nuostabią kreminę sriuba. O, kad būtų dar gardesnė ir sotesnė, gardina ją dešra arba kumpiu. Gudden appetit! Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|95


G

reičiausiai Nyderlandus (Olandiją) visi atpažįstame iš vėjo malūnų, sūrio su didelėmis skylutėmis, gausybės tulpių ir sostinės Amsterdamo. Nuo šiol siūlome Nyderlandus sieti ir su puikiu bei lengvai pagaminamu pyragu. Boterkoek – tradicinis olandiškas pyragas. Dėl kieto paviršiaus ir minkšto vidaus jis šiek tiek primena didelį sausainį. Kadangi viena iš pagrindinių pyrago sudedamųjų dalių yra sviestas, rekomenduojame jį rinktis itin geros kokybės. Eet smakelijk! Receptas ir foto: Dovilė, DR Food Blog

96 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


ndiškas la O SVIESTINIS PYRAGAS

10 riekelių 160 g sviesto 200 g cukraus 4–5 lašeliai migdolų esencijos 1 kiaušinis 200 g miltų 1 arb. š. kepimo miltelių 50 g maltų migdolų (be odelių) 1 arb. š. vandens sviestas skardai ištepti

PATARIMAI:

Dubenyje iki purios masės išsukite sviestą, cukrų ir migdolų esenciją. Išplakite kiaušinį. Vieną arbatinį šaukštelį plakto kiaušinio atidėkite į šalį – jo reikės pyragui aptepti. Plaktą kiaušinį supilkite į sviesto masę ir išmaišykite. Suberkite miltus, sumaišytus su kepimo milteliais, ir maltus migdolus. Išmaišykite tešlą. 23 cm skersmens kepimo formą ištepkite sviestu. Sudėkite tešlą ir ją pirštais (arba šaukštu) tolygiai paskirstykite. Stenkitės, kad jos paviršius būtų kuo lygesnis. Atidėtą kiaušinį sumaišykite su 1 arbatiniu šaukšteliu vandens. Pyragą aptepkite gautu plakiniu ir šakute kelis kartus įstrižai įbrėžkite pyrago viršų. Kepkite 180°C temperatūros orkaitėje 25–30 minučių, kol pyrago viršus sukietės.

Prieš kepdami, pyrago paviršių galite apibarstyti migdolų plokštelėmis. Migdolų esenciją galite pakeisti 1 ½ arbatinio šaukštelio migdolų ekstrakto.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|97


P ISSALADIÉRE

98 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Pissaladiére arba mielinės tešlos paplotėlio su saldžiais svogūnais, sūriais

ančiuviais ir alyvuogėmis, šiek tiek primenančio picą, Jums tikrai pasiūlytų kiekvienoje užeigoje Prancūzijos pietuose. Gardus, kvapnus ir sotus kepinys, pagardintas šviežiais čiobreliais, skanus tiek ką tik ištrauktas iš orkaitės, tiek ir atšalęs. Bon appétit! Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|99


Pirmiausia paruoškite tešlą. Mieles užpilkite vandeniu, suberkite cukrų, išmaišykite ir palikite šiltoje vietoje 5 minutėms, kol mišinys ims putoti. Miltus ir druską suberkite į gilesnį dubenį, supilkite aliejų ir mielių mišinį. Maišykite mediniu šaukštu, kol tešla sulips. Tešlą išverskite ant lengvai miltais pabarstyto stalo ir minkykite 10 minučių, kol taps elastinga. Jei tešla limpa prie rankų, įberkite šiek tiek miltų. Išminkytą tešlą suspauskite į kamuolį ir paguldykite į lašeliu aliejaus suteptą dubenį. Jį uždenkite drobele ar virtuviniu rankšluosčiu ir palikite šiltoje vietoje 1–1,5 valandos, kad pakiltų. Kol tešla kyla, paruoškite įdarą. Svogūnus nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais. Puode nesvylančiu dugnu ištirpinkite sviestą, įpilkite šaukštą aliejaus, sudėkite svogūnų griežinėlius ir suberkite pusę čiobrelių lapelių. Puodą uždenkite ir retsykiais pamaišydami kepkite svogūnus ant nedidelės ugnies maždaug 45 minutes, kol jie suminkštės. Stebėkite, jog svogūnai nepridegtų! Iškepusius svogūnus lengvai pasūdykite, paskaninkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir palikite atvėsti. Kiekvieną ančiuvį perpjaukite perpus. Pakilusią tešlą kelis kartus paminkykite ir iškočiokite į 35x25 cm stačiakampį. Jį įtieskite į aliejumi pateptą kepimo formą, į vidų užlenkite kraštelius ir patepkite likusiu aliejumi. Ant tešlos sudėkite ir mentele tolygiai paskirstykite svogūnus, išdėliokite ančiuvius grotelėmis, o į kiekvieną susidariusį langelį įsprauskite po alyvuogę. Iki 200oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite maždaug 20 minučių arba kol pyrago krašteliai dailiai pagels. Pabarstykite likusiais čiobrelių lapeliais ir patiekite.

PATA R I M A I : Jei nemėgstate ančiuvių, juos keiskite sardinėmis. Pissaladiére pagrindas – sūrių ir saldžių skonių harmonija, tad pasistenkite nepersūdyti svogūnų – jiems pakaks vos žiupsnelio druskos, nes ančiuviai yra labai sūrūs!

100 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


6 porcijos Tešlai: 2 arb. š. sausų mielių 125 ml šilto vandens ½ arb. š. cukraus 250 g miltų ½ arb. š. druskos 3 valg. š. alyvuogių aliejaus Įdarui: 1 kg svogūnų 20 g sviesto 2 valg. š. alyvuogių aliejaus 2 valg. š. šviežių čiobrelių lapelių šviežiai maltų juodųjų pipirų 16 ančiuvių filė aliejuje juodųjų alyvuogių be kauliukų

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|101


Sakykite, ką norite, bet su Vokietija mes vis draugiškai susimirksime – ar tai

būtų spintelėje vis dar įsitaisusios lėkštės iš VDR, ar po langais ištikimai laukianti tautos mašina. Ir virtuvės mūsų gana panašios – bulvėmis ir mėsa besiremiančios, grietine gardinamos – čia tau ne kokie Viduržemio jūros žalumynai ar japonų sušiai! Esame tikri – panašius bulvių pirštelius rasite ir savo močiutės kulinariniame repertuare. Vokiečiai juos gardina muskato riešutu ir patiekia tiek saldžius su aguonų padažu, tiek ir kaip garnyrą prie kopūstų ar mėsos. Mes sumanėme juos aplieti švelniu garstyčių padažu ir špinatais, bet čia puikiai tiktų ir grietinės bei sviesto padažas, ir troškintos daržovės. Guten Apetit! Receptas ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 Nepjaustytas bulves išvirkite su lupenomis arba iškepkite orkaitėje. Pravėsusias nulupkite ir sutrinkite bulvių trintuve. Įmaišykite kitus ingredientus ir šiek tiek paminkykite. Rankomis formuokite piršto storio lazdeles. Didelėje keptuvėje išlydykite sviestą ir apkepkite pirštelius, kol iš visų pusių gražiai apskrus. Nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Špinatus perplaukite šaltu vandeniu. Svogūną smulkiai supjaustykite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir suberkite svogūną bei druską. Kepinkite, kol svogūnas suminkštės ir taps skaidrus. Sudėkite į keptuvę susmulkintus špinatus ir uždengę dangčiu patroškinkite, kol jie suminkštės. Padažui užvirkite sultinį, supilkite grietinėlę, raudonėlius ir garstyčias. Gerai išmaišykite ir pavirkite ant vidutinės ugnies keletą minučių, kol padažas šiek tiek sutirštės. Pirštelius patiekite dar karštus su troškintais špinatais ir šiltu padažu.

102 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


2 porcijos 500 g bulvių 1 kiaušinio trynys 1 valg. š. miltų žiupsnis druskos žiupsnis malto muskato riešuto sviesto piršteliams kepti 200 g špinatų 1 svogūnas 1 valg. š. aliejaus žiupsnis druskos ¼ st. daržovių sultinio ½ st. riebios grietinėlės 1 arb. š. raudonėlių 2 arb. š. garstyčių

B U LV I N IA I piršteliai su

garstyčių padažu ir špinatais

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|103


05.15 Šeimos diena

Š

eimos dienos proga palepinkite namiškius saldžiais pusryčiais ir iškepkite jiems bananinių keksiukų su šokoladu, puikiai tinkančių su kava arba stikline šalto pieno. Keksiukai minkšti, lengvučiai ir kvapnūs, o jų receptas toks greitas ir paprastas, kad, kol namiškiai bunda, netruksite sumaišyti tešlą ir į orkaitę pašauti skardą puikių pusryčių. Virtuvė kaipmat pakvips keptais bananais ir šokoladu, o namai prisipildys jaukumo ir meilės. Keksiukai skaniausi karšti, ką tik ištraukti iš orkaitės, kol šokoladas dar skystas ir bananais kvepianti plutelė minkšta ir lipni – skubėkite ragauti! 12 keksiukų 3 vidutiniai minkšti bananai ½ st. cukraus ¼ st. rudojo cukraus ½ st. (115 g) ištirpinto sviesto ¼ st. pieno 1 kiaušinis 1 ½ st. miltų 1 ½ arb. š. maistinės sodos 1 arb. š. druskos 1 st. smulkinto tamsaus šokolado

Orkaitę įkaitinkite iki 175°C temperatūros. Keksiukams skirtas kepimo formeles plonai patepkite aliejumi arba į jas įklokite popierines formeles. Bananų minkštimą sutrinkite šakute iki vientisos masės. Įmaišykite cukrų, rudąjį cukrų, tirpintą sviestą, pieną ir kiaušinį. Atskirame dubenyje sumaišykite ir persijokite miltus, sodą ir druską. Į miltų mišinį supilkite bananinę masę ir atsargiai išmaišykite. Suberkite šokolado gabalėlius, dar kartą atsargiai išmaišykite. Nepermaišykite! Tešlą paskirstykite į paruoštas kepimo formeles, pripildydami tik ¾ jų tūrio. Kepkite maždaug 20–25 minutes, kol keksiukai taps sodrios auksinės spalvos. Į stalą tiekite karštus, tiesiai iš orkaitės.

Receptas ir foto: Aušra, Vaikai ir vanilė 104 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Bananiniai keksiukai su šokoladu

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|105


05.25 Tarptautinė Afrikos diena

Marokietiški ėrienos

k k liai pomidorų padaže su

kr opainiais ir mezgaldi

(orkaitėje keptais svogūnais) Afrika – didelis ir platus kraštas. Jos neapibūdinsi vienu patiekalu, o daugeliui valgių ir produktų sunku surasti. Šįkart Afrikai atstovaus Marokas – įspūdingų spalvų ir kvapų šalis. Maroko virtuvėje vieną svarbiausių vietų užimą kruopainiai, taip pat vartojama daug ėrienos ir daržovių. Ir nepamirškite gausybės prieskonių! Pabandėme visa tai sujungti į vieną patiekalą ir Afrikos dienos proga pasimėgauti nuostabiais kvapais ir skoniais!

106 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|107 Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


05.25 Tarptautinė Afrikos diena

Patarimai Ėrienos faršą galite keisti neriebiu jautienos faršu. Kruopainius farše galite keisti šviežiais džiūvėsėliais. Nesupainiokite kumino su kmynais! Šviežiai malti prieskoniai skleidžia intensyvesnį aromatą ir patiekalui suteikia daugiau skonio. Iškepti kukuliai ir padažas gali būti užšaldomi ir laikomi šaldiklyje iki 3 mėnesių. Atšildykite juos šaldytuve, o po to pašildykite keptuvėje. Kruopainius galite išbrinkyti ne verdančiame vandenyje, o daržovių arba mėsos sultinyje –tuomet reikės mažiau druskos. Tradicinis mezgaldi gaminamas tik iš geltonųjų svogūnų, bet nebijokite eksperimentuoti su įvairiomis svogūnų rūšimis.

108 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


4 porcijos Mezgaldi: 1 geltonasis svogūnas 1 raudonasis svogūnas 1 baltasis svogūnas 2 valg. š. vandens 1 valg. š. alyvuogių aliejaus žiupsnis cinamono žiupsnis malto imbiero žiupsnis juodųjų pipirų žiupsnis ciberžolės 1 valg. š. cukraus Kukuliams (28 vnt.): 500 g ėrienos faršo 50 g kruopainių 1 arb. š. malto kumino 1 arb. š. malto kardamono 2 valg. š. maltos saldžiosios paprikos 2 valg. š. smulkintos šviežios kalendros Padažui: 1 geltonasis svogūnas 1 raudonasis svogūnas 3 skiltelės česnako 600 g konservuotų smulkintų pomidorų savo sultyse 100 ml vandens 2 valg. š. medaus 2 cinamono lazdelės 1 arb. š. malto cinamono saujelė smulkintų šviežių kalendrų Kruopainiams: 250 g kruopainių 250 ml vandens 4 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 arb. š. druskos žiupsnis malto kardamono žiupsnis malto kumino žiupsnis malto imbiero 2 valg. š. citrinų sulčių 2 valg. š. sviesto

Marokas Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Pirmiausia paruoškite mezgaldi. Svogūnus supjaustykite horizontaliai 1,5–2 cm storio apskritimais. Sudėkite juos į kepimo indą, supilkite vandenį. Svogūnai gali persikloti, nebūtina sudėti jų vienu sluoksniu. Dubenėlyje sumaišykite aliejų bei prieskonius ir šiuo mišiniu aptepkite svogūnus. Aliejaus su prieskoniais likučius supilkite į vandenį. Kepimo indą uždenkite folija. Kepkite apie 40 minučių arba kol svogūnai suminkštės. Nuimkite foliją, svogūnus apibarstykite cukrumi ir kepkite orkaitėje įjungę kaitinimą iš viršaus dar 5 minutes arba kol cukrus gražiai parus. Kol kepa svogūnai, faršą sudėkite į dubenį, suberkite kruopainius, visus prieskonius ir gerai išmaišykite. Suformuokite 28 kukulius. Palaikykite juos šaldytuve 15 minučių. Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu alyvuogių aliejaus, apkepkite kukulius, kol gražiai apskrus iš visų pusių, ir perkelkite į lėkštę. Keptuvėje pakepinkite svogūnus, kol suminkštės. Sudėkite trintus česnakus ir pakepkite dar minutėlę. Supilkite pomidorus, vandenį, medų ir sudėkite cinamoną. Kaitinkite ant mažos ugnies, kol padažas šiek tiek sutirštės. Sudėkite kukulius ir patroškinkite juos apie 5 minutes, keptuvę uždengę dangčiu. Suberkite kalendrą ir nukelkite keptuvę nuo ugnies. Kruopainiams puode užvirkite vandenį su aliejumi ir druska. Puodą nuimkite nuo ugnies, supilkite kruopainius ir, uždengę dangčiu, palikite pastovėti 2–3 minutes. Suberkite visus prieskonius, supilkite citrinos sultis ir sudėkite sviestą. Maišydami šakute, kaitinkite ant mažos ugnies porą minučių, kol ištirps sviestas, o kruopainiai taps birūs.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|109


SKONU ABECELE 110 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


A B C Č D E

Ėriena Fetos suris Grikiai H I J K L M N O P R S Š T U Ū V Z Ž

Receptas Foto: Asta, ir Villa foto:Alps Asta, Villa Alps °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|111


Eriena Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė 112 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

Foto: Asta, Villa Alps


K

Skonių abc

as naują pradžią skelbia Naujųjų metų išvakarėse, o kas – atėjus pavasariui. Tačiau teisybė yra ta, kad nauja pradžia yra sudėtingas ir dažniausiai valios bei nemenkų jėgų reikalaujantis sprendimas. Juolab kad mes, žmonės, dažniausiai norime visko ir iš karto – prižadame sau tiek daug, kad po savaitės pusę pažadų pamiršę, kitą pusę neįsivaizduojame kaip įgyvendinti. Norime būti gražesni, geresni, mielesni, norime viens-du-trys ir atrasti savo gyvenimo kelią, ir karjeros laiptais norime užkopti ant daugiaaukščio namo stogo, dar gi norime uždirbti milijoną, apkeliauti pasaulį ir išmokti nuoširdžiai džiaugtis kiekviena smulkmena. Žavūs, drąsūs, ambicingi ir sėkmingi – štai tokie mes nuo šiandien būsime, ar ne? Taip, tokiems dideliems tikslams įgyvendinti reikia daug jėgų. Ir, nors pavasarinis vėjas visada atpučia optimizmo bei energijos gūsį, mes ir patys turime šiek tiek pasistengti. Tikriausiai nenustebsite, jei jums pasakysime, kad ieškodami jėgų naujai pradžiai, neaplenkite ir virtuvės. Ir kai suabejosite savimi, kai sekundei prarasite viltį, pasiruoškite sau gardžius pusryčius, sočius pietus ar lengvą vakarienę su ėriena. Patiekalai su šia sveika, maistinga ir skania mėsa, tikime, sugrąžins viltį ir ryžtą. Dar vienai sėkmingai, pavasario saulės nušviestai pradžiai.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|113


V

ėlyvas pavasaris – puikus metas mėgautis ėriena bei ant palangės ar darže suvešėjusiais krapais. Ėrienos ir krapų derinys mums nėra įprastas, tačiau jis sutinkamas ne tik europietiškose, bet ir islamo valstybių virtuvėse. Kiekvieną rytą tokių pusryčių gal ir nevalgysite, bet kodėl gi nepasilepinus vėlyvais sočiais pusryčiais savaitgalį?

Receptas foto: Asta, Villa Alps 114 |irNumeris 3 | Pavasaris 2012 | °C


a n e i r e

s o t s kim

pusrycu bandeles 8 BANDELĖS Bandelėms:

300 g ėrienos faršo 1 valg. š. aliejaus 8 vyšniniai pomidoriukai arba 2 pomidorai 4–5 valg. š. smulkintų šviežių krapų 6 valg. š. graikiško jogurto žiupsnis druskos šviežiai malti pipirai

Keptuvėje įkaitintame aliejuje apkepinkite faršą. Susmulkinkite pomidorus ir sudėkite į keptuvę. Pakepkite kelias minutes ir nuimkite nuo ugnies. Suberkite krapus ir supilkite jorgurtą. Pagardinkite druska ir pipirais. Viską gerai išmaišykite.

-pusryciai

Įdarui:

Skonių abc

15 g šviežių arba 4 g sausų mielių žiupsnis cukraus 200 ml šilto vandens žiupsnis druskos 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 2 valg. š. smulkintų šviežių krapų 300 g kvietinių miltų

M

ieles ir cukrų suberkite į dubenį ir užpilkite šiltu vandeniu. Išmaišykite ir palikite pastovėti keletą minučių, kol mielės pradės šiek tiek putoti. Į dubenį sudėkite visus likusius produktus ir išminkykite tešlą. Uždenkite maistine plėvele ir palikite kilti apie 40 minučių. Pakilusią tešlą padalinkite į 8 dalis, suformuokite bandeles, uždenkite rankšluosčiu ir palikite kilti dar 20 minučių. Kepkite bandeles 8 minutes iki 225ºC temperatūros įkaitintoje orkaitėje.

Nupjaukite bandelių viršų ir išskobkite apie pusę minkštimo. Į duobutes sudėkite ėrieną.

Patarimai Savaitgaliniam tinginiui užvaldžius, naudokite pirktines bandeles. Ėrienos faršą galite pakeisti vakarykščiais smulkiai pjaustytais ėrienos kepsnio likučiais. Vieną dieną padžiovinę bandelių minkštimo likučius, gausite šviežius džiūvėsėlius, kurie pravers ruošiant įdarą vištai, daržovėms, kiaušiniams arba gaminant patiekalus su faršu.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|115


Receptas ir foto: DovilÄ—, DR food blog 116 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


A

tsibodo įprastos formos picos? Nebeįdomu įdarui naudoti vien sūrį, kumpį ir pievagrybius? Štai Jums turkiška pica (pide) su ėriena, raudonųjų paprikų padažu, karūnuota keptais kiaušiniais. Šaunus derinys savaitgalio pietums!

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|117


3 MAŽESNĖS ARBA 2 DIDELĖS PICOS Tešlai: 200 ml šilto vandens 1 arb. š. cukraus 2 arb. š. sausų mielių 350 g miltų 1 arb. š. druskos 2 ½ valg. š. alyvuogių aliejaus

Padažui: 2 raudonosios paprikos alyvuogių aliejus druska šviežiai malti juodieji pipirai Įdarui: alyvuogių aliejus 1 svogūnas 3 skiltelės česnako ½ arb. š. cinamono 1 arb. š. rūkytos aitriosios paprikos 600 g maltos ėrienos druska šviežiai malti juodieji pipirai Papuošimui: 3 kiaušiniai smulkinti žalumynai

118 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Turkška pca D

Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apie 5 minutes pakepinkite smulkiai pjaustytą svogūną. Sudėkite sutrintą česnaką, cinamoną, rūkytą aitriąją papriką ir kepinkite kelias minutes. Sudėkite maltą ėrieną ir kepkite apie 10–15 minučių. Pagardinkite druska ir pipirais. Iškepusią ėrieną perkoškite, kad neliktų riebalų.

Kepkite pide apie 8–10 minučių, kol kraštai lengvai paruduos. Kol picos kepa orkaitėje, keptuvėje iškepkite kiaušinius. Stenkitės nepradurti kiaušinio trynio. Po kiaušinį uždėkite ant iškeptos picos ir pabarstykite smulkintais šviežiais žalumynais.

-pietus

Paprikas padeginkite atvira liepsna, kol pajuoduos odelė. Sudėkite į dubenį, sandariai uždenkite ir palikite pasigarinti 15–20 minučių. Nulupkite paprikų žievelę, išimkite kotelį ir sėklas. Stambiai supjaustykite ir sutrinkite maisto smulkintuvu. Įpilkite šlakelį alyvuogių aliejaus, paskaninkite druska ir pipirais.

Įkaitinkite orkaitę iki 260°C temperatūros. Tešlą padalinkite į dvi dalis (į tris dalis, jei kepsite mažesnes picas). Dirbkite su viena tešlos dalimi, kitą palikite uždengtą dubenyje, kad nesudžiūtų. Darbastalio paviršių gausiai pabarstykite miltais ir iškočiokite norimo storio pailgą ovalo formos picos pagrindą. Perkelkite jį į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kelis šaukštus paprikų padažo paskleiskite ant picos palikdami po maždaug 3–4 cm nuo kraštų neužpildytus. Uždėkite paruoštos ėrienos ir kruopščiai užlenkite picos kraštus, galuose suformuodami trikampį. Tokiu pat būdu paruoškite ir antrą picą.

Skonių abc

ubenyje sumaišykite šiltą vandenį su cukrumi. Suberkite mieles ir leiskite 10–15 minučių pastovėti. Suberkite miltus, druską, aliejų ir išminkykite tešlą. Tešla bus lipni, todėl minkydami, jei reikia, naudokite šiek tiek daugiau miltų. Suformuokite kamuolį. Jį dėkite į aliejumi išteptą dubenį, pasukiokite, kad visas paviršius pasidengtų riebalais. Uždenkite rankšluosčiu ir leiskite 1–2 valandas pakilti.

su

a n e eri

Patarimas Vietoje ėrienos galite naudoti avieną ar jautieną, o į padažą įdėti pomidorų. Jei turite malto kumino, juo paskaninkite ėrienos įdarą – šio prieskonio užteks ½ arbatinio šaukštelio.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|119


Receptas ir foto: Asta, Villa Alps

S

ukate galvą, ką greitai ir lengvai pasigaminti vakarienei? Šis receptas tikrai Jūsų nenuvils – jau po pusvalandžio galėsite mėgautis skaniu maistu! 120 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Bazlkas rešutas r medum apkept 4 PORCIJOS

O

-vakariene

40 g pinijų arba kedro riešutų 8 ėrienos pjausniai su šonkauliais sauja baziliko lapelių 1/3 st. šviežių džiūvėsėlių 30 g sviesto 1 skiltelė česnako 1 valg. š. medaus 1/3 mažos citrinos sulčių druska, pipirai

rkaitę įkaitinkite iki 200ºC temperatūros. Kepimo indą ištieskite kepimo popieriumi. Sausoje keptuvėje paskrudinkite riešutus. Į smulkintuvą suberkite baziliko lapelius ir riešutus. Susmulkinkite iki vientisos košelės. Sudėkite džiūvėsėlius, mažais gabaliukais pjaustytą sviestą, sutraiškytą česnaką, medų ir citrinos sultis. Išmaišykite iki vientisos masės, pagardinkite druska ir pipirais.

Skonių abc

i a i n s u ja p s i s a o i n l e i u r a e k n o su s

Kepimo inde išdėliokite ėrienos pjausnius, plonai aptepkite juos riešutų ir bazilikų mase. Kepkite 15 minučių orkaitės viduryje. Valgykite karštus. Patiekite su šviežių daržovių salotomis ar, jei norite, su keptomis bulvėmis.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|121


T

ai – klasikinis prancūzų virtuvės patiekalas: ėriena apskrudinama ir kepama orkaitėje, vėliau apiberiama trupiniais, sumaišytais su žolelėmis, ir vėl pakepama, kad susidarytų plutelė. Nors receptas gana ilgas, neišsigąskite, patiekalą paruošti neužtruksite – turėtumėte suspėti per valandą. Niekad to nedarius, pačiam išdarinėti mėsą gali būti sudėtinga, todėl patiekalui geriausia naudoti jau paruoštą ėrieną – su nupjautais riebalais ir nuvalytais kauliukais. Parduotuvėse parduodama mėsa dažniausiai būna jau paruošta, o jei perkate mėsą iš mėsininko, galite paprašyti, kad jis paruoštų ėrieną kepimui. Bulvės ir smidrai šiame recepte patie-kiami su beurre noisette arba, išvertus iš prancūzų kalbos, „lazdynų riešutų sviestu“ – labai lengvai paruošiamu, skaniu ir kvapniu padažu.

Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvė 122 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|123


2 PORCIJOS 6 nedidelės bulvės druska 400 g smidrų viršūnėlių (maždaug 4–5 cm ilgio) 1 valg. š. sviesto 4 valg. š. baltos duonos trupinių petražolės

124 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

mėtos šalavijai 1 ėrienos išpjova druska, pipirai aliejus 1 valg. š. garstyčių Papuošimui (nebūtina): šalavijai 1 valg. š. aliejaus


erena su bulvems

s i a r mid

ir s

B

ulves (jas galite virti ir neskustas) sudėkite į pasūdytą šaltą vandenį, užvirkite ir virkite 15–20 minučių, kol išvirs. Nupilkite vandenį ir, jei norite, su-pjaustykite kąsnio dydžio gabaliukais.

Įkaitinkite orkaitę iki 180ºC temperatūros. Ant vidutinės arba aukštos ugnies įkaitinkite keptuvę ir įpilkite aliejaus. Pabarstykite ėrieną druska bei pipirais ir apkepkite kiekvieną šoną, kol mėsa apskrus. Įdėkite ėrieną į kepimo indą ir kepkite orkaitėje maždaug 8 minutes. Aptepkite mėsą garstyčiomis ir apibarstykite trupiniais (galite trupinius paspausti, kad jie geriau priliptų). Grąžinkite mėsą į orkaitę ir pakepkite dar 8 minutes. Kepimo laikas

-vakariene

Suberkite trupinius į smulkintuvą. Įdėkite didelę saują petražolių lapų, perpus mažiau mėtų ir keletą šalavijų lapelių. Įberkite druskos bei pipirų, įpilkite valgomąjį šaukštą aliejaus ir viską gerai sumalkite.

Padažui kaitinkite sviestą ant nedidelės ugnies, kol jis pradės ruduoti ir pakvimps riešutais. Nupilkite sviestą, kad jame nebeliktų parudavusių dalelių, ir supilkite atgal į puodą ar keptuvę. Sudėkite bulves bei smidrus, pagardinkite druska, pipirais ir kiek pakaitinkite, kad bulvės ir smidrai sušiltų.

Skonių abc

Užvirkite puodą pasūdyto vandens. Sudėkite smidrus ir virkite ant aukštos ugnies 2–3 minutes, kol smidrai išvirs, bet bus dar traškūs. Išimkite smidrus ir sudėkite į kuo šaltesnį vandenį. Jei turite, galite į vandenį įberti ledukų – smidrai išliks gražios žalios spalvos.

priklauso nuo ėrienos išpjovos dydžio – nedidelis mėsos gabalėlis per tiek laiko bus jau vidutiniškai iškepęs, t.y. mėsa bus rožinės spalvos. Didesnį gabalėlį gali tekti pakepti keliomis minutėmis ilgiau. Ar mėsa pakankamai iškepusi, galite patikrinti kiek įpjaudami mėsą tarp kauliukų: jei ji dar per žalia, įdėkite atgal į orkaitę ir pakepkite kelias minutes. Iškepusią ėrieną išimkite iš orkaitės, uždenkite su folija ir palikite pastovėti 5–10 minučių.

Jei norite, galite papuošti patiekalą keptais šalavijų lapais: keptuvėje įkaitinkite aliejų, įdėkite šalavijų lapelius ir pakepkite 10–15 sekundžių, kol lapai apskrus ir pakeis spalvą. Atsargiai, stengdamiesi nesulaužyti, sudėkite lapelius ant popieriaus, kad sugertų aliejų. Įpjaudami tarp kiekvieno kauliuko, supjaustykite ėrieną gabalėliais, ir patiekite su bulvėmis, smidrais ir šalavijų lapais.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|125


Feta Ž

inot, mes labai laukėme pavasario. Nekantriai ir nuoširdžiai. Už lango krentant snaigėms, gerdami arbatą su medumi, įsisupę į šiltą pledą ir spintoje ieškodami dar vieno megztuko, mes tyliai skaičiavome dienas. Svajojome apie pirmuosius žolės daigelius, nedrąsiai lendančius iš pamiršusios ištirpti pusnies, apie paukščių čiulbėjimą, giedrą dangų ir jame besiridinėjančią saulę... Ir štai, pagaliau! Dabar, žiemą išvijus iš kiemo, taip ir norisi į vieną kampą mesti nusibodusį paltuką, į kitą – šiltus ir sunkius batus, ir bėgti, lėkti, nesustoti! Įkvėpti to tyro, gaivaus ir šviežio pavasario oro. Ir širdy toks nenusakomas lengvumas, kad, rodosi, pakilsi nuo žemės ir imsi skrist...

Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto: Skirmantė, Impossible is Nothing 126 | Numeris 3 | Pavasaris 2012 | °C


O juk pavasaris – pats metas spintelėse slėpti didelius puodus, kuriuose žiemą virdavote šildančias sriubas ir sočius troškinius, ir įsileisti lengvumą. Jeigu žiemą ją pamiršote, šiame numeryje norime Jums priminti apie fetą. Puikią, skanią, sočią, tačiau pavasariškai lengvą. Su feta galite pasigaminti ne tik gardžius pusryčius, pietus ar vakarienę, tačiau ir be galo skanų desertą – patikėkite mumis ir įsileiskite šį universalų sūrį į savo jaukias virtuves!

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|127


Receptai ir foto: Karolina, Citrinos žievelė 128 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


B

rusketa (bruschetta) – maži, dailūs ir netgi šiek tiek elegantiški itališki sumuštinukai. Jie retai būna vienodi – ant skrudintų duonos riekelių galite dėti kaskart skirtingus įdarus ir mėgautis vis naujais, stebinančiais skoniais. Sumuštinukai su feta ir pomidorais – itin lengvas, gardus ir pavasariškas derinys.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|129


130 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

talšk sumuštnuka


(bruschetta)

r i a t e f s su i a or d i pom

D

uoną supjaustykite piršto storio riekelėmis ir paskrudinkite orkaitėje. Išėmę apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir įtrinkite česnaku. Mažame indelyje sumaišykite supjaustytus pomidorus, fetą, baziliką. Apšlakstykite aliejumi ir citrinos sultimis. Pomidorus sudėkite ant skrebučių, pabarstykite šviežiai grūstais pipirais ir patiekite.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

-pusryciai

nedidelis kepaliukas pailgos baltos duonos 1 česnako skiltelė 2 nedideli pomidorai (arba 4 vyšniniai pomidoriukai) 100 g fetos sūrio keli lapeliai pjaustytų šviežių bazilikų 1 valg. š. alyvuogių aliejaus šlakelis citrinos sulčių pipirai

Skonių abc

4 PORCIJOS

|131


P

ietus

Receptai ir foto: Karolina, Citrinos žievelė 132 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Makarona

s i a t s u p o k s i a i n i d u i su ie r u s s o t e f r i

J

U

žvirkite vandenį, įberkite žiupsnelį druskos ir išvirkite makaronus pagal gamintojo instrukciją. Kol makaronai verda, supjaustykite žiedinį kopūstą ir pakepinkite keptuvėje įkaitintame aliejuje, kol ims minkštėti. Pabarstykite druska, pipirais ir raudonųjų paprikų dribsniais. Sudėkite pjaustytus svogūnus ir kartu su žiediniais kopūstais kepkite, kol svogūnai apskrus. Kai svogūnai pradės geltonuoti, sudėkite smulkintą česnaką ir nuimkite nuo ugnies.

-pietus

2 PORCIJOS 200 g makaronų 1 nedidelis žiedinis kopūstas 1 nedidelis svogūnas 2 skiltelės česnako alyvuogių aliejus druska, pipirai ¼ arb. š. raudonųjų paprikų dribsnių 150 g fetos sūrio 1 valg. š. baltojo vyno acto ¼ citrinos sulčių

Skonių abc

eigu namuose turite makaronų, galima sakyti, jog alkanas tikrai neliksite. Makaronai ne tik sotūs, tačiau puikūs ir tuo, jog, pasitelkę savo fantaziją, kasdien su jais galite paruošti vis kitokį patiekalą. Šįkart Jums siūlome šaldytuve susirasti žiedinį kopūstą, gabalėlį fetos sūrio, dar truputį šio bei to ir pasigaminti skanių ir sočių makaronų.

Išvirusius makaronus sumaišykite su žiediniais kopūstais ir trupintu fetos sūriu. Apšlakstykite aliejumi, baltojo vyno actu ir citrinos sultimis.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|133


5 KREPŠELIAI ARBA VIENAS DIDELIS PYRAGAS Tešlai: 1 ½ st. miltų 80 g sviesto ir papildomai šiek tiek formelėms patepti ½ st. tarkuoto kietojo sūrio 1 arb. š. druskos 1 arb. š. Provanso žolelių mišinio ½ arb. š. aitriųjų paprikų dribsnių 1 kiaušinis

Receptas ir foto: Indre, Gėrimų ir patiekalų magija 134 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

Įdarui: 1 nedidelis svogūnas poro žalioji dalis (apie 10 cm ilgio) 1 skiltelė česnako 1 st. brokolio žiedynėlių 1 arb. š. aliejaus 200 g fetos sūrio 3 kiaušiniai


Krepšela

, a t e s i a su f r o p r i s i a oli

brok

N

Svogūną sukapokite. Porą supjaustykite siauromis juostelėmis. Česnaką susmulkinkite. Brokolių žiedynėlius apvirkite, kol šiek tiek suminkštės (apie 5 minutes). Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepkite svogūną ir porą. Į dubenį sudėkite česnaką, fetą, įmuškite kiaušinius ir išplakite (gali likti fetos gabaliukų – nuo to bus tik skaniau). Ten pat sudėkite šiek tiek atvėsintą porą ir svogūną.

Įkaitinkite orkaitę iki 170°C temperatūros. Kepimui skirtas formeles ištepkite sviestu. Tešlą iškočiokite iki 2–3 mm storio ir išklokite formeles. Subadykite šakute. Kepkite krepšelius 10–15 minučių, kol gražiai parus. Į iškepusius krepšelius iš karto supilkite įdarą ir išdėliokite brokolių žiedynėlius. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 20–30 minučių, kol įdaras sutvirtės.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

-vakariene

dubenį suberkite miltus ir sudėkite sviestą. Trinkite tarp pirštų tol, kol masė pavirs trupiniais. Įmaišykite sūrį, druską, žoleles ir paprikų dribsnius. Įmuškite kiaušinį ir greitai užminkykite tešlą. Įvyniokite ją į plėvelę ir padėkite šaltai, kol ruošite įdarą.

Skonių abc

esaldūs nedideli pyragėliai su daržovėmis – tikrai puikus pasirinkimas vakarienei. O jei namiškiai būtinai reikalauja mėsos, papildykite šiuos krepšelius kepinta šonine ar virta vištiena – visi liks patenkinti!

|135


K

as gali būti geriau šiltą pavasario dieną nei kaušelis vėsių, gaivinančių ledų? Ypač jei tai nepabodę, maloniai netikėto skonio naminiai fetos ir medaus ledai, gaminti su meile ir patiekti gausiai pagardinti medumi ir riešutais. Pasiduokite šių ledų pagundai ir dovanokite sau akimirką palaimos...

Receptas ir foto: Skirmantė, Impossible is Nothing 136 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Fetos r medaus

i a d le

1L

K

-desertas

Kai masė atvės, sudėkite fetą ir gerai išmaišykite iki vienalytės masės. Jeigu turite ledų gaminimo aparatą, sudėkite paruoštą masę ir gaminkite pagal instrukciją. Jeigu neturite, dėkite į šaldymo kamerą ir kas pusvalandį ledus permaišykite, kad nesusidarytų ledo kristalėliai. Kai masė sutirštės, įmaišykite medų ir užšaldykite.

Skonių abc

1 ½ st. pieno 3 valg. š. kukurūzų krakmolo 1 ½ st. riebios grietinėlės 2 valg. š. auksaspalvio arba cukraus sirupo 1/3 st. cukraus 180 g fetos sūrio ¼ st. skysto medaus ir papildomai medaus užpylimui smulkinti pakepinti riešutai (nebūtinai)

etvirtadalyje puodelio šalto pieno išmaišykite kukurūzų krakmolą. Į nedidelį puodą supilkite likusį pieną, grietinėlę, sirupą, suberkite cukrų ir užvirkite. Pavirkite porą minučių ir supilkite pieno ir krakmolo mišinį. Užvirkite ir maišydami pavirkite apie porą minučių, kol mišinys sutirštės. Nukelkite nuo ugnies ir leiskite atvėsti.

Prieš patiekdami užpilkite skystu medumi ir pabarstykite riešutais.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|137


Ateina pirmadi pamato grikių košę,

Receptai ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 ir Viktorija, Receptų medis

Pamenate, kas nutinka toliau?

138 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Yra toks anekdotas:

ienį šuo prie dubenėlio, , ir sušunka: „Valio, grikiai!.

N

uo seno manome, jog anekdotų aiškinimas (kitaip nei horoskopų) – dalykas gana liūdnas. Tad ištraukę iš spintelės stiklainį su kruopomis papurtome, papurtome, ir mąstome – kokį baisų melą čia surietėme! Juk grikis – tai ne kruopa; jam artimesnė giminė – rabarbaras, o ne puikiai pažįstamas kvietys. Anksčiau laikytas varguolių maistu, grikis išgarsėjo ėmus sklisti kalboms apie kviečių glitimo negeroves (tikras ar tariamas – priklauso nuo požiūrio). Sako, dabar net alų iš jo gamina! O jei jau prakalbome apie sveikatą – grikis esti tikras vegetarų džiaugsmas, savy slepiantis geležies, cinko ir seleno bei tokių mistinių dalykų, vadinamų antioksidantais. Ir dar mažytė paslaptis – jis žiauriai skanus. Net jei darželiuose mus mėgino įtikinti kitaip. Artimiausiuose puslapiuose – keturi receptai, dėl kurių sušuksite: „Valio, grikiai!”. Ir šįsyk – be jokios ironijos.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|139


- G

140 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

Receptai ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 ir Viktorija, Receptų medis


– tradiciniai ploni prancūziški lietiniai, populiariausi Bretanės regione. Nante, Pornike ar Breste bene ant kiekvieno kampo rastume po jaukią creperie, tvirtinančią, kad jos lietiniai – patys gardžiausi, o įdarai – išradingiausi! Siūlome Jums gana tradicinį lietinių variantą, tinkantį nesaldiems pusryčiams – su sūriu ir kiaušiniais. Tačiau tyliai pašnibždėsime, jog čia tiktų ir varškė su vyšniomis, ir pelėsinis sūris su kriaušėmis, ir špinatai su bešamelio padažu, ir sūdyta karamelė, ir...

Galettes_°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|141


G

rikiai

142 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

Receptai ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 ir Viktorija, Receptų medis


i a i n i t kiu lie

gri

8 LIETINIAI

K

Norėdami iškepti lietinių su kiaušiniais, supilkite tešlą į keptuvę ir šiek tiek ją apkepinkite. Įmuškite per vidurį kiaušinį, pabarstykite sūriu, druska ir maltais pipirais. Užlankstykite lietinio kraštus, uždenkite keptuvę dangčiu ir kepkite, kol kiaušinis sukietės tiek, kiek jums patinka.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

-pusryciai

Jei tešla pavyko per tiršta, įpilkite vandens tiek, kad ji lengvai lietųsi iš samčio, bet nebūtų vandeninga – kaip ir paprastų lietinių. Įpilkite į keptuvę truputį aliejaus, įkaitinkite. Paskirstykite tešlą plonu sluoksniu ir apkepinkite lietinį iš abiejų pusių.

Skonių ABc

1 kiaušinis 60 ml grikių miltų 90 ml kvietinių miltų 1 st. pieno žiupsnelis druskos 1 arb. š. cukraus 15 g sviesto vandens tešlai praskiesti

iaušinį lengvai suplakite šakute. Po truputį, visą laiką maišydami, berkite miltus ir pilkite pieną, kad nesusidarytų gumulėliai. Įberkite žiupsnelį druskos, cukrų, supilkite tirpintą sviestą. Viską gerai išmaišykite. Palikite tešlą kelioms valandoms pastovėti.

|143


144 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

Receptai ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 ir Viktorija, Receptų medis


Daržovu sruba su

s i a i grik

aliejaus kepti 1 svogūnas 1 morka ½ paprikos 2 st. vandens 2 st. sultinio skardinė (400 g) pupelių ½ skardinės (200 g) kukurūzų ½ st. grikių kruopų druska

M

ažoje keptuvėje įkaitinkite aliejų. Sudėkite smulkiai kapotą svogūną, apkepinkite. Ten pat sudėkite tarkuotas morkas, išmaišykite ir kepkite, kol morkos suminkštės. Sudėkite kubeliais pjaustytą papriką. Kepkite dar kelias minutes.

-pietus

4–5 PORCIJOS

Skonių ABC

talai į savąją minestrone saujomis žeria smulkius makaronus. Mudvi susižvalgėme, pasikrapštėme pakaušius ir nutarėme – o kodėl gi neišvirus sriubos su... kruopomis? Nustebsite: rezultatas labai gardus, sotus, šildantis ir vos vos netikėtas!

Puode užvirinkite vandenį, sumaišytą su sultiniu. Sudėkite kepintas daržoves, pupeles, kukurūzus, praplautas grikių kruopas. Įberkite šiek tiek druskos. Virkite apie 20 minučių arba kol išvirs grikiai. Patiekite su tamsia duona.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|145


V

akariene

Receptai ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 ir Viktorija, Receptų medis 146 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Grku kepsnela J

eigu nuo pietų ar pusryčių liko virtų grikių kruopų, nesukite galvos ir vakarienei išsikepkite veganiškų grikių kepsnelių.

M

Atvėsusius grikius sumaišykite su kepintomis saulėgrąžomis, žiupsneliu druskos, kapotomis petražolėmis, krakmolu, miltais ir vandeniu. Viską gerai išmaišykite. Iš gautos masės formuokite kepsnelius ir kepkite aliejuje. Iškepusius sudėkite ant popierinių servetėlių tam, kad susigertų nereikalingi riebalai.

-vakariene

1 st. vandens ½ st. grikių kruopų ½ st. kepintų saulėgrąžų žiupsnelis druskos 3 šakelės petražolių 1 ½ valg. š. krakmolo 1 ½ valg. š. kvietinių miltų 2 valg. š. vandens

ažame prikaistuvyje užkaiskite vandenį, įberkite druskos ir suberkite praplautas grikių kruopas. Sumažinkite ugnį iki minimumo, uždenkite prikaistuvį dangčiu ir virkite, kol visas vanduo susigers į kruopas (nekilnokite dangčio). Išvirusius grikius atvėsinkite.

Skonių ABC

8 KEPSNELIAI

Ragaukite su šviežių daržovių salotomis bei grietinės ir sviesto padažu.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|147


G

rikių miltuose nėra glitimo – medžiagos, kuri „suriša“ įprastus kepinius, todėl kepti šių miltų biskvitą galėtų būti sudėtinga. O štai smėliniams trapiems sausainėliams šie miltai suteikia ne tik ypatingo skonio, tačiau ir tekstūros. Norėdamos pabrėžti žemišką grikių skonį, dar įbėrėme saują kitą kepintų graikinių riešutų.

Receptai ir foto: Julė, Kepykla Nr. 5 ir Viktorija, Receptų medis 148 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


Svestna grku sausana

r i s i a t u s s e i r m e l su o u g n spa

D

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

-desertas

1 ¼ st. kvietinių miltų ¾ st. grikių miltų 230 g sviesto 2/3 st. rudojo cukraus 1 arb. š. vanilinio cukraus žiupsnelis druskos 1/3 st. kepintų graikinių riešutų sauja džiovintų spanguolių

ubenyje sumaišykite kvietinius ir grikių miltus. Kambario temperatūros sviestą išplakite su cukrumi, vaniliniu cukrumi ir žiupsneliu druskos. Įmaišykite kapotus graikinius riešutus ir spanguoles. Suberkite miltus ir minkykite tol, kol neliks sausų miltų – tešla bus kiek biresnė nei įprastai. Tešlą sudėkite ant maistinės plėvelės ir suvyniokite į volelį. Padėkite bent 2 valandoms į šaldytuvą (geriausia ten palikti per naktį). Įkaitinkite orkaitę iki 180ºC temperatūros. Ištraukite tešlą iš šaldytuvo ir aštriu peiliu supjaustykite ją 1 cm storio gabaliukais. Sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite 12–14 minučių. Atvėsinkite sausainius ant grotelių. Laikykite orui nepralaidžiame inde.

Skonių ABC

16 SAUSAINIŲ

|149


Foto:150 Egidija, Tinginiai verda...2012 | 째C | Numeris 3 |irgi Pavasaris


Pasakiški skoniai

Varna

Lietuvių liaudies pasaka

ir sūris

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|151


Sūrio rutuliukai

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda....

Kokį sūrį snape laikė varna? Džiovintą? Ožkos pieno? Ar karvės? O visą sūrį ar tik jo gabalą? Ar varna gali snape išlaikyti visą sūrį – tokį, kokį antrą vestuvių dieną visiems demonstruoja svočia? Vargu. Ir ką moderni varna snape laikytų šiandien? Gal visai ir ne sūrį, o madingą sūrio tortą (cheesecake) ar dubenį graikiškų salotų? Jūsų valia fantazuoti. O mes siūlome varnoms, lapėms ir gerbiamiems skaitytojams paragauti kelių rūšių sūrio rutuliukų su šviežių žolelių užpilu.

20 rutuliukų

100 g rikotos sūrio 100 g parmezano sūrio 100 g lydyto sūrelio 125 g kreminio sūrio 100 g moliūgų sėklų 100 g baltųjų ir juodųjų sezamų sėklų mišinio pora šaukštų maltos rūkytos paprikos šviežiai grūsti juodieji pipirai Užpilui: sauja šviežių bazilikų sauja šviežių kalendrų sauja šviežių mėtų 100 ml tyro alyvuogių aliejaus Parmezaną sutarkuokite. Visus keturis sūrius sudėkite į dubenį ir išmaišykite iki vientisos masės. Pagardinkite pipirais. Moliūgų ir sezamų sėklas pakepinkite sausoje sunkioje keptuvėje. Ataušinkite. Moliūgų sėklas sukapokite. Dviem šaukštais iš sūrio masės darykite rutuliukus, apvoliokite sezamų arba moliūgų sėklose, rūkytoje paprikoje. Nuplautas ir nusausintas žoleles kartu su alyvuogių aliejumi sutrinkite smulkintuvu. Užpilkite ant sūrio rutuliukų.

152 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|153


Skoniai

Receptas ir foto: Renni, Sezoninė virtuvė 154 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

nu


uo palanges 째C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|155


156 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


A

nksčiausiai Lietuvoje pavasaris prasideda ant mūsų palangių – čia rikiuojasi ir namus ar virtuves puošia nedideli indeliai su daiginamomis daržovių ir gėlių sėklomis. Kai pirmieji saulės spinduliai ims glostyti Jūsų langus, pasidaiginkite pipirnių, lapinių ridikėlių, garstyčių sėklų. Kiekvieną dieną keisdami daigykloje vandenį, jau po savaitės galėsite mėgautis pirmaisiais savo užaugintais žalumynais. Neapsakomai smagu bet kurią akimirką ištiesti ranką, nusiskabyti porą vienos ar kitos prieskoninės žolelės lapelių ir jais pagardinti ruošiamus pietus! °C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|157


158 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| 째C


Žalass sumuštns

s i m o t n i g i a su d elemis ol

4 riekelės čiabatos (ciabatta) duonos 1 skiltelė česnako 100 g fetos sūrio daigintų garstyčių daigeliai džiovinti ir aliejuje marinuoti pomidorai daiginti pipirnių daigeliai malti juodųji pipirai alyvuogių aliejus

Skoniai nuo palangės

2 PORCIJOS

D

uonos riekeles apšlakstykite alyvuogių aliejumi, paskrudinkite grilio keptuvėje arba orkaitėje ir įtrinkite česnako skiltele. Sūrį sutrinkite šakute ir sumaišykite su kapotais garstyčių daigeliais. Ant duonos tepkite sūrio su garstyčiomis ir uždėkite džiovintų, aliejuje marinuotų pomidorų. Sumuštinius gausiai apibarstykite šviežiai maltais pipirais ir pipirnių daigeliais.

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|159


Lietuvoje užaugintų maisto produktų sezoninė lentelė

● - patys šviežiausi Ant palangės Svogūnų laiškai

Petražolės Salotinės sultenės Garžgarstės Lapiniai ridikėliai Pipirnės Daigintos sėklos Darže Cikorijos (salotinės trūkažolės) Daržinės rūgštynės Gražgarstės Rabarbarai Šparagai Špinatai Salotų lapai Ridikėliai Svogūnų laiškai Krapai Petražolės Gelsvės Topinambai (žieminės bulvės) Krienai Miške Bobausiai (grybai) Beržų sula Rūgštynės (laukinės) Kiaulpienės (žiedai) Kiaulpienės (jauni lapeliai) Meškiniai česnakai (laukiniai) Šeivamedžiai (žiedai) Balandos (jauni lapeliai) Garšvos (jauni lapeliai) Dilgėlės (jauni lapeliai)

160 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C

Kovas ●

Balandis ●

● ● ● ● ● ●

● ● ● ● ● ●

Gegužė

● ● ● ●

● ●

● ●

● ●

● ● ●

● ● ●

● ● ● ● ●

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

● ● ● ● ●


Mėsa ir paukštiena Ėriena Triušiena Veršiena Žuvys Lydekos Menkės Ešeriai Karšiai Kuojos

Kovas ● ● ●

Balandis ● ● ●

Gegužė ● ● ●

● ● ● ● ●

● ● ● ● ●

● ● ● ● ●

Lentelę sudarė: Rennie, Sezoninė virtuvė

Foto: Asta, Villa Alps

°C

|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|161


Skanaus! Kito numerio laukite birželio mėnesį!

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti šaltinį.

162 |

Numeris 3

|

Pavasaris 2012

| °C


|

Pavasaris 2012

|

Numeris 3

|163

Foto: Neringa, Neringos blogas

째CTurn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.