oC Nr. 2 Žiema 2011/2012

Page 1

Šildantys skoniai Žiemiškos sriubos, troškiniai ir karšti gėrimai

Pasakiški skoniai

Spragtuko lašiša

Skonių kalendorius

Šventinių vaišių idėjos

Skoniai Stiklainiuose

Citrusiniai džemai ir uogienės

ir daug skanių dovanų!

Žiemos skonių abėcėlė

63receptai

Česnakai, džiovinti vaisiai ir egzotiški produktai Numeris 2 | Žiema 2011/2012


Žurnale naudojami matų vienetai

Projekto koordinatorė: Asta, Villa Alps, villa.alps@gmail.com Dizainas: Asta, Villa Alps Logotipas ir grafinis dizainas: Salvinija Buivydaitė, salvinija.b@gmail.com Priekinio viršelio foto: Asta, Saulėta virtuvė Priekinio viršelio ir 4-7, 84-85, 88-89 puslapių dizainas: Diana Žylienė, dianascreation@gmail.com

Foto: Viktorija, Receptų medis

valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai


Sveiki

,

Atskubėjusi žiema ir didžiuliais šuoliais artėjančios žiemos šventės primena mums, kad laikas niekada nestovi vietoje. Atėjo metas, kai daugelis žmonių apmąsto dar vieną savo gyvenimo atkarpą, išmeta iš širdies visus liūdesius ir noriai pasiduoda besąlygiškam džiaugsmui bei gerumui. Mes visi lygiai taip pat, artėjant Naujiesiems, pamirštame sukritusius keksus, perplaktą puslitrį grietinėlės (visiems pasitaiko!) ir visas kitas skaudžias nesėkmes. Ir į širdis įsileidžiame džiaugsmą. Džiaugiamės, kad kulinarijos žurnalo „°C“ debiutas buvo įvertintas susižavėjimo šūksniais. Džiaugiamės, jei sugundėme išbandyti mūsų receptus. Jūsų palaikymas ir įkvepiantys žodžiai mums užaugino sparnus, tad šiandien be galo džiaugiamės Jums pristatydami antrąjį žurnalo numerį, skirtą žiemai. Tikimės ir tikime, jog sklaidydami šio numerio puslapius truputį nustebsite ir dar kartelį nudžiugsite – jį kūrė dar gausesnė kūrybinė grupė, vedina dar didesnio įkvėpimo. Norėdami nuspalvinti jaukumu vis labiau ilgėjančius žiemos vakarus dovanojame gerokai storesnį žurnalą. Gal jo puslapiuose ir nerasite baltų lengvučių snaigių, tačiau pilną glėbį žiemiškų ir šventinių receptų mes Jums tikrai pažadame! Taip pat labai nuoširdžiai pažadame, kad dubenėlis šiltos sriubos, riekė česnakinės duonos ar iš orkaitės sklindantis magiškas sausainių kvapas nejučia Jūsų namus pripildys šilumos ir jaukumo. Pasiduokite šiam jausmui, įsileiskite į širdį, į kiekvieną namų kertelę ir pajuskite, kaip mažos smulkmenos – snaigių šokis už lango, karštas šokoladas vėlų vakarą, kalėdinių dovanėlių pakavimas ir kortelių bei atvirukų rašymas – tampa mažais žiemos stebuklais. Linkime Jums nuostabios žiemos, jaukių žiemos švenčių šeimos rate ir mažų bei didelių stebuklų!

Sočios ir skanios žiemos! Kūrybinė grupė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

|3


Asta iš Villa Alps Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo. Kulinarinį tinklaraštį rašau nuo 2009 m.

Asta iš Saulėta virtuvė Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

Kas mes?

Rennie iš Sezoninė virtuvė Mėgstu gaminti, valgyti bei savo maistu vaišinti šeimą ir draugus. Šią meilę man įskiepijo abi močiutės ir mama, kurių namai visada kvepėjo naminiu maistu. Sezoninė virtuvė - taip galima būtų apibūdinti mano virtuvę, kuri pavasarį kvepia pienių medumi, vasarą - gardžiomis uogomis, rudenį - įvairiaspalvėmis daržovėmis, o žiemą - kvapniaisiais pyragais. Mano maistas spalvingas ir besikeičiantis kaip kalendoriaus lapeliai, o kartu paprastas, jaukus ir sveikas. Viktorija iš Receptų medis Esu mama, programuotoja, dėstytoja, stalo žaidimų fanė. Mėgstu fotografuoti, suktis virtuvėje ir vaišinti draugus. Tinklaraštį rašau nuo 2009 m., bet neseniai jis patyrė kardinalius pakeitimus. Tikiuosi, dar jaunas receptų medžio daigelis augs stiprus ir padės Jums atrasti naujus skonius ir kvapus savo virtuvėje.

Indrė iš Gėrimų ir patiekalų magija Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

4

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Egidija iš Tinginiai irgi verda... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

Julė iš Kepykla nr. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo padan, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik trejus metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

Kas mes?

Ineta iš Gamyklėlė Dar vaikystėje atradau, kad virtuvė – pati geriausia vieta eksperimentams. Su laiku šis pomėgis išaugo ir dabar užima didelę mano gyvenimo dalį. Ir, nors virtuvėje skraido puodai, šaukštai, šakutės, sninga miltais ir ji po mano eksperimentų atrodo kaip po cunamio – visa tai teikia man patį didžiausią džiaugsmą. Eglė iš Monkey dinner Kadangi savo laiku lietuviškai gaminti neišmokau, pradėjau gaminti itališkai ir net norėdama negaliu paslėpti Italijos kultūros įtakos savo gyvenime ir juo labiau virtuvėje, tinklaraštyje ir, greičiausiai, naujajame ‘‘°C’’. Buon appetito visiems žurnalo skaitytojams!

Marta iš Skanios Dienos Vieni piešia, dainuoja, šoka, kiti stato namus ar kuria naujus išradimus, o aš gaminu. Ir tegu nieks nedrįsta sakyti, jog maistas skirtas tik alkiui numalšinti! Man tai šis tas daugiau. Ir, kai palaipsniui tai supratau, mano kartojimai „na, mano vyras tai jau turės pats gamintis!“ nebeteko reikšmės. Man Skanios Dienos – ne tik puodai ir keptuvės, bet ir visas aplinkinis skanus gyvenimas.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

|5


Neringa iš Neringos blogas Nuo pat mažens mėgau skaniai pavalgyti, deja, negaliu pasigirti vaikystėje išsiugdytu pomėgiu sukiotis virtuvėje – mama joje grojo pagrindiniu smuiku. Meilė virtuvei atsirado visai neseniai ir maisto ruošimas tapo mano gyvenimo dalele, kuria džiaugiuosi pati ir džiuginu aplinkinius. Tikiuosi ir Jus suvilioti ir nenuvilti savo gaminamais patiekalais!

Skirmantė iš iMPOSSiBLE iS NOTHiNG Vadovaujuosi moto, jog nieko nėra neįmanomo ir savo virtuvėje kepu pyragus garuose, spaudžiu iš jogurto sūrį, gaminu žemės riešutų chalvą bei ruošiu dar daugiau skanių ir gal kiek neįprastų patiekalų.

Kas mes?

Karolina iš Citrinos žievelė Kiekvienas iš mūsų turime susikūrę savo įvaizdį kitų akyse: vienus vadina sportininkais, kitus – moksliukais ar namų šeimininkėmis. O mane visi žino kaip merginą, kuri mėgsta gaminti; merginą, nešančią obuolių pyragus į darbą ir dalinančią sausainius Kalėdų proga.

Jurgita iš Duonos ir žaidimų Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.

Saulius iš Mano virtuvė Jei ne manovirtuve.com, mano mityba būtų labai nuobodi – kasdieninę duoną sudaro kiaušiniai, vištiena, daržovės, lęšiai ir duona, o receptų rašymas šią monotoniją gerokai paįvairina. Be abejo, maisto įvairovė – privalumas, bet ne pagrindinis tikslas: svarbiausia, kad galiu gaminti maistą ir dalintis patirtimi su kitais. Stengiuosi rašyti paprastus receptus naudodamas produktus, kurių galima nusipirkti daugelyje parduotuvių, nors retkarčiais įmaišau ir sudėtingesnį receptą mėgstantiems iššūkius. Arčiausiai širdies – prancūzų ir moderni Europos virtuvė.

6

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

|7

Fono foto: Neringa, Neringos blogas


Foto: Neringa, Neringos blogas

8

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Turinys 11

Nobelio diena

12

Šv. Liucija, Šviesos diena

14

Kūčios

16

Kalėdos

42

Naujieji metai

72

Trys karaliai

84

Duonos diena

86

Šv. Valentinas, Įsimylėjėlių diena

88

Valstybės atkūrimo diena

90

Užgavėnės

92

Kinų Naujieji metai

94

Skonių abėcėlė

97

Česnakai

98

Džiovinti vaisiai

108

Egzotika

118

Pasakiški skoniai

129

Skoniai Stiklainiuose

132

Šildantys skoniai

139

sezoninė lentelė

152

Iškarpos

154

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

Turinys

Skonių kalendorius

|9


Foto: Asta, Villa Alps


Skonių kalendorius Žiema 12.10 Nobelio diena 12.13 Šv. Liucija, Šviesos diena 12.24 Kūčios 12.25 Kalėdos 12.31 Naujieji metai 01.06 Trys karaliai 02.05 Duonos diena 02.14 Šv. Valentinas, Įsimylėjėlių diena 02.16 Valstybės atkūrimo diena 02.21 Užgavėnės 02.23 Kinų Naujieji metai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 11


12

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 13


Šv. Liucijos, šviesos nešėjos, diena nėra žinoma daugumai lietuvių. Ši šventė kilusi iš Italijos, bet labiausiai švenčiama Skandinavijoje, kur žiemos tamsa karaliauja labai ilgai. Jauki ir šilta, šaltą žiemos dieną visus suvienijanti šventė kiekvienų metų gruodžio 13-ąją švenčiama darželiuose, mokyklose, sporto klubuose, asociacijose ir darbovietėse. Kiekvienas švedas atmintinai moka Šv. Liucijos giesmę, kiekviena mergaitė svajoja būti savo miestelio Liucija ir nešti šviesos karūną, kiekvienas švedas tą dieną valgo saulės šviesa šviečiančias šafranines bandeles lusekatter. Žavėdamiesi gražiomis skandinavų prieškalėdinėmis tradicijomis, kvapniomis, minkštutėmis, geltonomis bandelėmis norime nušviesti ir sušildyti tamsias ir žvarbias, o kartais ir šlapiai drėgnas lietuviškos žiemos dienas. 1 kepimo skarda

Skonių kalendorius

12.13

¼ g šafrano 50 ml cukraus ¼ arb. š. druskos 10 džiovintų abrikosų (60-70 g) 45 g sviesto 200 ml migdolų pieno arba paprasto pieno

6 g mielių 110 g kreminio sūrio 600 ml kvietinių miltų (405D) razinos arba džiovintos spanguolės puošimui 1 plaktas kiaušinis

Šafrano plaušelius pagrūskite grūstuvėje su ½ arb. š. cukraus ir druska. Abrikosus susmulkinkite. Puode ištirpinkite sviestą, supilkite pieną, suberkite šafrano mišinį ir kaitinkite iki 37°C temperatūros. Jei neturite virtuvinio termometro, į pieną panardinkite pirštą ir, jei nedegina, pienas nėra per karštas. Dubenyje mieles užpilkite pieno mišiniu ir gerai išmaišykite. Supilkite cukrų, suberkite abrikosų gabaliukus, sudėkite kreminį sūrį ir gerai išmaišykite. Suberkite miltus ir užminkykite tešlą.

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

Tešlą uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite kilti apie 40 minučių arba kol tešlos padvigubės. Trumpai paminkykite tešlą ir padalinkite ją į 20 lygių dalių. Iš kiekvieno tešlos gabaliuko iškočiokite centimetro skersmens juostelę ir susukite ją į norimos formos bandelę. Bandeles dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Uždenkite jas rankšluosčiu ir palikite kilti 10–15 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Į bandelių linkius įspauskite po raziną ar spanguolę. Bandeles aptepkite plaktu kiaušiniu ir kepkite 12–15 minučių. Bandelės skaniausios šiltos, bet skanios bus ir po savaitės, jei laikysite sandariame inde.

14

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


su džiovintais abrikosais

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 15

Šv. Liucija, Šviesos diena

Šafraninės bandelės


Metuose

Skonių kalendorius

12.24

yra viena diena, kuri visuomet prie bendro stalo suburia visą šeimą. Ši ypatinga diena – Kūčios. Tai pats jaukiausias ir šilčiausias vakaras metuose. Vakaras, kurį praleidi su tais, kuriuos myli labiausiai. Vakaras, kurio metu vėl iš naujo supranti, kodėl visų prie stalo sėdinčių žmonių akys tau tokios artimos ir brangios. Tai vakaras, kai bent kartą metuose visa širdimi pajauti, koks laimingas esi žmogus – nes turi tuos, su kuriais kartu šįvakar laužai kalėdaitį ir kalbi maldą, iš visos širdies linkėdamas pačios didžiausios laimės.

Kūčių

vakaro stalas ypatingas tuo, jog tradiciškai ant jo patiekiame dvylika skirtingų patiekalų, bent kartą metuose pamiršdami mėsą, kiaušinius ar kitus gyvulinės kilmės produktus. Kūčių stalas tikrai nėra tas, kuris stebina, pritrenkia ar juo labiau šokiruoja. Prie šio stalo, aplink kurį sėdi Jums artimiausi žmonės, viskas kiekvienais metais būna sava, paprasta ir miela širdžiai. Truputį nostalgiška... ir be galo jauku.

16

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kūčios

Tačiau

jeigu Jums pritrūks idėjų, jei norėsite artimuosius nustebinti šiek tiek kitokiu patiekalu nei įprastai patiekiate ant Kūčių stalo, čia – mažas Jūsų pagalbininkas ir įkvėpėjas. Dvylika patiekalų, kuriuos kruopščiai gamino visa kulinarinio žurnalo „°C“ kūrybinė grupė, linkėdama pačio šilčiausio Kūčių vakaro Jums ir Jūsų šeimai.

Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė

°C

|

Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 17


Avižų

Skonių kalendorius

12.24

kisielius su trintomis spanguolėmis

Tekstas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

18

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Nors avižų kisielius – vienas seniausių ir tradiciškiausių Kūčių patiekalų, šiais laikais jis, deja, nepelnytai pamirštas ir retuose namuose beverdamas. Avižų kisielius labai skanus, primena kreminį pudingą ar pieno želė, tik jam išvirti nereikia nei želatinos, nei krakmolo. Švelnus kisielius su saldžiarūgštėmis spanguolėmis puikiai dera – išmėginkite ir iš naujo atraskite tikrąjį Kūčių skonį.

6 porcijos Kisieliui: 400 g avižinių dribsnių 1 ½ l vandens riekelė ruginės duonos (natūralaus raugo) 2 valg. š. cukraus žiupsnelis druskos Spanguolių padažui: 1 st. šviežių spanguolių ½ st. cukraus

Kūčios Avižinius dribsnius užpilkite vandeniu, įmeskite duonos riekelę ir palikite šiltoje namų kertelėje rūgti 24 valandas. Po paros duona bus sutęžusi, o avižiniai dribsniai išmirkę ir įrūgę. Duonos riekelę išimkite. Avižinius dribsnius perkoškite per smulkų rėtį į puodą, ant likusios masės užpilkite tiek vandens, kad susidarytų apie 1 l skysčio, ir dar kartą perkoškite. Likusius tirščius išmeskite. Nuvarvėjusį kisieliaus ruošinį statykite virti, suberkite cukrų ir druską. Kai užvirs, nuolat maišydami virkite dar kelias minutes, kol kisielius sutirštės. Pasiruoškite indelius, kuriuose šaldysite kisielių, jų sieneles sudrėkinkite vandeniu (kad vėliau lengviau galėtumėte kisielių iš indelių išimti) ir supilkite avižų kisielių. Palikite aušti. Spanguoles ir cukrų elektriniu plaktuvu išsukite į saldžiarūgštį padažą. Kisielių atsargiai atskirkite nuo indelių sienelių ir išverskite į lėkštes. Puoškite spanguolių padažu, aguonomis ir cukruotomis spanguolėmis.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 19


Skonių kalendorius

12.24

Kūčių vakaras neįsivaizduojamas be spanguolių kisieliaus, kurį nuo seno virdavo mūsų močiutės. Šį kartą siūlome išbandyti kiek kitokį – džiovintų abrikosų kisielių, kurį skanu gerti ne tik Kūčių vakarą, bet ir susisukus į šiltą antklodę užpuolus šaltukui.

6 stiklinės 300 g džiovintų abrikosų 6 st. vandens ½ st. cukraus (galima ir daugiau) 1 citrinos sultys 2 valg. š. krakmolo

20

|

Numeris 2

|

Abrikosus gerai nuplaukite ir supjaustykite į keturias dalis, jei jie mažesni – į dvi. Į verdantį vandenį suberkite cukrų, supjaustytus abrikosus ir virkite 15 minučių. Kai abrikosai suminkštės, supilkite citrinos sultis, paragaukite: jei per rūgštu, įberkite cukraus, jei per saldu – įspauskite dar truputį citrinos sulčių. Nuolat maišydami supilkite vandenyje tirpintą krakmolą, vėl užvirinkite ir patiekite.

Žiema 2011/2012

| °C


Džiovintų abrikosų kisielius

Tarptautinė Kūčios mokytojų diena

Tekstas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 21


12.24 Skonių kalendorius

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

22

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Griliažas Apie 50 griliažo gabalėlių 300 g lazdyno riešutų 500 g cukraus

Kūčios

Skonių kalendorius

10.16

Tikriausiai niekas Kūčių vakarienės neįsivaizduoja be didelio dubens kūčiukų bei aguonpienio, be kelių rūšių silkių, be pyragėlių su grybais ar uogomis ir be kisieliaus. Tačiau kartais, kai norisi trupučiuką pakeisti įprastą tvarką, kai norisi šiek tiek nustebinti susirinkusius prie stalo, galima leisti sau nekaltai paeksperimentuoti. Be mėsos, kiaušinių ir kitų gyvulinės kilmės produktų – taip, kaip įprasta Kūčių dieną. Tik šiek tiek kitaip.

Patarimas Griliažas gana kietas, tad patariame jį supjaustyti labai nedideliais kvadratėliais ar siauromis juostelėmis.

Lazdyno riešutus suberkite į kepimo skardą ir pakepinkite apie 10 minučių iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Nuo apkepusių riešutų nuimkite luobelę. Maisto smulkintuvu ar tiesiog peiliu susmulkinkite riešutus nedideliais gabaliukais. Į puodą suberkite cukrų ir nuolat maišydami kaitinkite ant silpnos ugnies tol, kol jis ištirps. Būkite kantrūs, kadangi tai – pakankamai ilgas procesas. Taip pat būkite atsargūs, nes puodas ir cukrus yra tokie karšti, jog galite nusideginti! Kai cukraus kristalai išnyksta ir cukrus ištirpsta iki vientisos, auksinės spalvos tąsios masės, išjunkite ugnį ir iš karto suberkite smulkintus riešutus. Gerai išmaišykite. Nedelsdami masę supilkite į kepimo popieriumi išklotą 20x30 cm dydžio kepimo indą. Tolygiai paskleiskite masę visame inde. Kadangi ji stingsta labai greitai, indą būkite pasiruošę iš anksto ir viską darykite greitai. Griliažui sustingus, labai aštriu peiliu supjaustykite norimo dydžio gabaliukais. Griliažą galite pjaustyti ir dar nevisiškai sustingusį, tik pradėjusį stingti – tada, kai jis jau išlaiko savo formą, tačiau cukrus dar yra tąsus ir ne visai sustingęs. Tuomet aštriu peiliu griliažą įpjaukite, o tada, kai jis bus visiškai sustingęs, griliažą tiesiog sulaužykite – įpjovų vietose jis lengvai ir gražiai perluš, o Jums nereikės vargti su peiliu, bandant jį supjaustyti gražiai ir lygiai.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 23


Kanapynė – būtinas Kūčių patiekalas ant žemaičių stalo, valgomas su karštomis, su lupyna virtomis bulvėmis. O jei kanapynę ruošite ne Kūčioms, jai į porą labai tiks ir žemaitiško kąstinio dubenėlis. sauja kanapių sėklų žiupsnis druskos

Skonių kalendorius

12.24

Kanapes pakepinkite sausoje sunkioje keptuvėje, kol pradės skleisti gardų aromatą ir pokšėti. Šiek tiek atvėsinkite ir gerai sugrūskite piestoje. Tinginiai gali naudoti elektrinę kavamalę! Sumaišykite su žiupsniu druskos ir patiekite.

Kanapynė 24

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kūčios

Tekstas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 25


Keptos

Skonių kalendorius

12.24

Nototenijos su grybų pagardu

26

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Žuvis ir grybai – šaunus derinys. Paprastai paruošiamos nototenijos, patiekiamos su kvapniu ir gardžiu miško grybų pagardu, gali būti ne tik sotus užkandis, bet ir puikiai tinka Kūčių stalui. Nepamirškite patiekti su šviežios duonos riekele ir virtais burokėliais – bus dar skaniau! 4–5 porcijos 1 kg nototenijų filė ar kitos mėgstamos žuvies jūros druska šviežiai malti juodieji pipirai 300–400 g šaldytų arba sūdytų tvirtų miško grybų (baravykų, šilbaravykių, voveraičių, rudmėsių ar pan.) 2 didesni svogūnai 1 puodelis graikinių riešutų aliejus kepti ½ citrinos sultys 1–1 ½ arb. š. džiovintų čiobrelių 2–3 valg. š. alyvuogių aliejaus 3–4 valg. š. miltų

Tekstas ir foto: Neringa. Neringos blogas

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 27

Kūčios

Žuvies filė pabarstykite druska, pipirais ir, kol žuvis pasimarinuos, paruoškite pagardą. Grybus supjaustykite šiaudeliais, svogūnus – plonais pusžiedžiais. Graikinius riešutus stambiai sukapokite. Keptuvėje įkaitintame šlakelyje aliejaus pakepinkite svogūnus su grybais, kol jie suminkštės, suberkite riešutus, pakepinkite dar keletą minučių ir pagardinkite citrinos sultimis, čiobreliais, druska bei pipirais. Paruoštą pagardą palikite atvėsti, o prieš patiekdami sumaišykite su alyvuogių aliejumi. Žuvies filė apvoliokite miltuose, jo perteklių nukratykite ir apkepkite iš abiejų pusių keptuvėje įkaitinę šiek tiek aliejaus. Iškeptas nototenijas nusausinkite ant popierinio rankšluosčio. Patiekite su grybų pagardu. Žuvytes galite sudėti ant pagardo, padėti šalia ar tiesiog juo užkloti.


Tikriausiai sutiksite, kad Kūčios be minkštutėlių, neįkyriai saldžių, nubarstytų aguonomis ar kietesnių, valgomų su aguonų pienu, kūčiukų – ne Kūčios. Ir, nors kiekviena šeima turi savo patį tikriausią ir laiko patikrintą jų receptą, esame tikri, jog kūčiukai, pagardinti saldžiu aguonų įdaru, nepastebėti pranyks nuo Jūsų šventinio stalo pirmieji! Į puodelį su šiltu vandeniu suberkite mieles ir šaukštą cukraus, išmaišykite ir palikite šiltoje vietoje 5 minutes, kol ims lengvai putoti.

Skonių kalendorius

12.24

Miltus įsijokite į gilesnį dubenį, sumaišykite su 15 g aguonų, supilkite mielių mišinį, aliejų, suberkite 4 šaukštus cukraus ir užminkykite tešlą. Dubenį pridenkite drobele ir palikite šiltai, kad pakiltų. Pakilusią tešlą minkykite ant miltais pabarstyto stalo, kol ji taps elastinga ir nebelips prie rankų. Jei tešla atrodytų per minkšta, įsijokite šiek tiek miltų.

2 nedidelės kepimo skardos 150 ml šilto vandens 3,5 g sausų mielių (pusė pakelio) 6 valg. š. cukraus 250 g miltų 1 valg. š. aliejaus 70 g aguonų

Tradicinis kūčiukų paruošimo būdas Pakilusią ir išminkytą tešlą padalinkite pusiau. Iš vienos tešlos dalies rankomis suformuokite piršto storio volelius, supjaustykite nedideliais gabaliukais ir sudėkite į miltais pabarstytą kepimo skardą. Iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite 10–15 minučių pavartydami mediniu šaukštu, kol dailiai pagels. Kūčiukai, pagardinti saldžiu aguonų įdaru Likusias aguonas nuplikykite karštu vandeniu, nukoškite nuspausdami ranka, kad kuo daugiau vandens pasišalintų, ir dubenėlyje sumaišykite su likusiu šaukštu cukraus. Kitą tešlos dalį plonai iškočiokite ant miltais pabarstyto stalo, šaukšteliu sudėkite siaurą eilutę aguonų, suvyniokite volelį, nupjaukite tešlos likutį. Supjaustykite nedideliais gabaliukais ir sudėkite į miltais pabarstytą kepimo skardą. Iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite 10–15 minučių pavartydami mediniu šaukštu, kol dailiai pagels. Patarimai Jei mėgstate traškesnius kūčiukus, išjungę orkaitę dar padžiovinkite juos kelias minutes. Ingredientų kiekį paprasta dvigubinti, tad nesunkiai iškepsite kūčiukų ir didesnei šeimynai.

28

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kūčios

Tekstas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

Kūčiukai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 29


12.24 Skonių kalendorius Patarimai Vietoje lašišos upėtakį.

tinka

naudoti

Žuvies kepimo laikas priklauso nuo filė storio: 2–3 pirštų storio gabaliukai iškeps per maždaug 20 minučių, o jei ruošite plonesnius gabaliukus, kepkite kiek trumpiau.

30

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šiam patiekalui galite naudoti jau virtus burokėlius. Paprikų dribsniai yra labai aštrūs, todėl jų pakaks įberti vieną žiupsnį. Jei mėgstate aštrius patiekalus, paprikų dribsnių galite įberti ir daugiau, o jei nemėgstate – galite iš viso nedėti.

Lašiša

su aštriais burokėliais 4 porcijos

Aštriems burokėliams: 1 kg burokėlių 1 apelsino sultys (maždaug 50 ml) 2 valg. š. medaus 2 valg. š. sojų padažo 100 ml raudonojo vyno acto 2 gvazdikėliai žiupsnis aitriųjų paprikų dribsnių

Kūčios

Lašišai: 1 valg. š. aliejaus 2 valg. š. medaus 4 valg. š. sojų padažo 800 g lašišos filė (gali būti supjaustyta gabaliukais)

Tekstas ir foto: Saulius, Mano virtuvė

Paruoškite lašišą: dubenyje sumaišykite aliejų, medų bei sojų padažą, įdėkite lašišą ir palikite šaldytuve, kol paruošite burokėlius. Sudėkite burokėlius į puodą, užpilkite šaltu vandeniu ir virkite apie 1 valandą arba kol burokėliai suminkštės tiek, kad galėsite juos lengvai persmeigti peiliu. Išimkite burokėlius, palikite šiek tiek atvėsti, nulupkite ir sutarkuokite stambia tarka. Sudėkite burokėlius bei likusius burokėlių ingredientus į puodą ir užvirkite. Virkite ant nedidelės ugnies tol, kol didesnė dalis skysčio išgaruos ir liks tik tirštas sirupas. Kol burokėliai verda, iškepkite lašišą. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Sudėkite lašišą į kepimo indą ir kepkite maždaug 20 minučių. Prieš patiekdami pamaišykite burokėlius, kad jie pasidengtų sirupu, ir patiekite su lašiša.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 31


Kūčių stalui paruošti reikia kupinų rieškučių išmonės: juk ne kasdien gaminame net dvylika skirtingų patiekalų! O kur dar galvoje ūžiantys apribojimai – nei kiaušinių, nei pieno produktų... Manote, šį vakarą teks apsieiti be deserto? Netiesa: iš gabalėlio moliūgo, kelių žieminių obuolių, poros šaukštelių meduolių prieskonių ir saujos riešutų iškepėme šį dailutėlį šventėmis kvepiantį pyragą, panašų tiek į žymiuosius keletą mėnesių brandinamus džiovintų vaisių pyragus, tiek į senovinį minkštą meduolį.

12 gabalėlių

Skonių kalendorius

12.24

apie 400 g moliūgo 2 st. įvairių džiovintų vaisių (spanguolių, slyvų, obuolių, datulių ir pan.) 2 st. stiprios atvėsintos arbatos 4 vidutiniai obuoliai ¼ st. aliejaus (geriausiai tinka nerafinuotas saulėgrąžų aliejus) 2 arb. š. vanilės ekstrakto 2/3 st. cukraus 2 st. miltų 2 valg. š. krakmolo 3 arb. š. kepimo miltelių 3 arb. š. malto cinamono 1 arb. š. maltų gvazdikėlių 1 ½ arb. š. malto imbiero ¼ arb. š. druskos 2/3 st. graikinių riešutų

Moliūgą nulupkite ir sutarkuokite smulkia burokine tarka. Džiovintus vaisius pamirkykite arbatoje apie pusvalandį. Riešutus pakepinkite sausoje keptuvėje ant nedidelės ugnies, kol ims kvepėti. Neluptus obuolius supjaustykite gabaliukais ir sudėkite į nedidelį prikaistuvį. Įpilkite šiek tiek vandens ir troškinkite, kol obuoliai pavirs į vientisą košę. Pamatuokite – pyragui reikėtų ½ stiklinės trintų obuolių masės. Sudėkite ją į tarkuotus moliūgus, supilkite aliejų bei vanilės ekstraktą, cukrų ir gerai išmaišykite. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, krakmolą, kepimo miltelius, prieskonius ir druską. Sudėkite moliūgų bei obuolių masę ir išmaišykite. Jei masė atrodo per tiršta, įpilkite šiek tiek vandens, arbatos arba sulčių – turėtumėte gauti kiek tirštesnę už grietinę tešlą. Galiausiai suberkite riešutus ir pasmulkintus džiovintus vaisius, išmaišykite. Tešlą sukrėskite į kepimo popieriumi išklotą 25 cm skersmens kepimo formą ir kepkite 30 minučių iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Vėliau karštį sumažinkite iki 180°C temperatūros ir kepkite, kol į pyrago vidurį įsmeigtas pagaliukas ištrauktas liks švarus – 30–60 minučių. Prieš patiekdami apibarstykite cukraus pudra.

32

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Moliūginis meduolis

Kūčios Tekstas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 33


34

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C

12.24

Tekstas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Skonių kalendorius


Gardi silkė – būtinas Kūčių stalo akcentas. Silkė su burokėliais ir obuoliais kai kam bus gerai pažįstama, o kažkas galbūt ją atras iš naujo.

Silkė su burokėliais ir obuoliais 4 porcijos 4 nedideli burokėliai 200 g marinuotų silkių filė 1 didelis svogūnas 1 obuolys 100 g karališkųjų konservuotų arba virtų pupelių

Svogūną ir obuolį supjaustykite Sumaišykite su burokėliais ir marinatu.

kubeliais.

Į silkinę dėkite gabaliukais supjaustytą silkę pakaitomis su pupelėmis. Užpilkite burokėlių ir obuolių mišiniu. Ant viršaus išdėliokite silkės gabaliukus formuodami eglutę, o pupeles išdėliokite kaip žaisliukus. Pupeles sudėkite prieš pat patiekdami silkę, kad jos nenusidažytų burokėlių sultimis.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 35

Kūčios

Marinatui: 6 valg. š. citrinos sulčių 3 valg. š. aliejaus žiupsnis pipirų žiupsnis druskos žiupsnis krapų

Burokėlius išvirkite su lupenomis ir dar šiltus nulupkite. Sutarkuokite burokine tarka. Sumaišykite marinatui skirtus ingredientus ir jais užpilkite burokėlius. Palikite marinuotis bent 1 valandą.


Turbūt nė vienoje lietuviškoje šeimoje Kūčių stalas neapsieina be silkės. Tikimės, kad tarp įprastų šventinių silkių svogūnų ar burokėlių pataluose vietos ras ir gaivi bei lengva silkė, kvepianti rozmarinais.

500 ml indelis

Silkių filė supjaustykite 1,5–2 cm pločio gabaliukais ir sudėkite į stiklainį, ant silkės uždėkite keletą obuolio skiltelių. Likusias obuolio skilteles ir pusę rozmarino šakelės atidėkite į šalį – jų prireiks vėliau. Silkes apipilkite acto marinatu ir palikite bent pusdieniui. Silkės gabaliukus kartu su atidėtomis į šalį obuolio skiltelėmis ir nuskabytais nuo rozmarino šakelės lapeliais valgykite su karštomis bulvėmis. Pagardinkite šviežiai maltais pipirais.

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

Skonių kalendorius

12.24

50 ml obuolių sidro acto 100 ml cukraus 150 ml vandens 1 raudonas obuolys 10 kadagio uogų 1 rozmarino šakelė 300 g silkių filė virtos bulvės

Actą, cukrų ir vandenį supilkite į puodą, ten pat sudėkite skiltelėmis supjaustytą išvalytais sėklalizdžiais obuolį ir lengvai sutraiškytas kadagio uogas. Suberkite nuo pusės rozmarino šakelės nupešiotus lapelius ir pačią šakelę. Užvirinkite, pavirkite 1 minutę ir uždengę puodą dangčiu palikite atvėsti.

36

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kūčios

Silkė su

obuoliais, rozmarinais ir kadagio uogomis °C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 37


12.24 Skonių kalendorius

Tradicinė mišrainė kitaip

Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis

38

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Ši burokėlių mišrainė gaminama kiek kitaip nei tradicinė – iš tų pačių daržovių, tik ne virtų, o keptų su medumi orkaitėje. Tokiu būdu paruoštos daržovės praranda mažiau vitaminų, o cukrus, esantis šakninėse daržovėse, karamelizuojasi ir paverčia jas lengvai salstelėjusiomis ir labai aromatingomis. 4–6 porcijos 2 nedideli burokėliai (300g) 2 nedidelės morkos (100 g) 3 bulvės (400 g) ½ st. šaldytų arba konservuotų žirnelių 1 valg. š. medaus 1 valg. š. alyvuogių aliejaus ½ arb. š. druskos Padažui: 2 arb. š. obuolių acto 1 arb. š. medaus 1 arb. š. vandens

Burokėlius, morkas ir bulves nulupkite, supjaustykite plonais griežinėliais ir sudėkite į didelį dubenį. Medų sumaišykite su alyvuogių aliejumi (jei medus kietas, pašildykite jį, kol ištirps). Užpilkite padažą ant daržovių ir gerai išmaišykite. Įkaitinkite orkaitę iki 190°C temperatūros. Skardą išklokite kepimo popieriumi, ant jo tolygiai paskirstykite daržoves ir kepkite apie 50 minučių. Jei naudojate šaldytus žirnelius, trumpai juos apvirkite. Sumaišykite padažui skirtus actą, medų ir vandenį. Iškepusias daržoves sudėkite į dubenį, suberkite žirnelius, supilkite padažą, pasūdykite pagal skonį ir išmaišykite.

Kūčios

Patarimas Jei norite sodresnio skonio, įpjaustykite nedidelį raudonąjį svogūną arba raugintą agurką.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 39


Skonių kalendorius

12.24

Žuvies iešmeliai su paprikomis – išradingas, spalvingas ir labai gardus patiekalas nesibaidantiems naujų skonių ant Kūčių stalo.

3 porcijos

Žuvies filė supjaustykite apie 3x3 cm dydžio gabaliukais.

800 g jūros lydekos filė 2 arb. š. žuvies kepsnių prieskonių (pipirai, ciberžolė, saldžioji paprika, čiobreliai, kalendros) 1 arb. š. garstyčių 2 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 valg. š. citrinos sulčių 1 valg. š. rupių kvietinių miltų žiupsnelis druskos 1 saldžioji paprika 10 medinių iešmelių

40

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

Sumaišykite prieskonius, garstyčias, alyvuogių aliejų, citrinos sultis ir užpilkite ant žuvies filė gabaliukų. Palikite marinuotis 20–30 minučių, tuomet juos apvoliokite miltuose. Papriką supjaustykite panašaus dydžio gabaliukais kaip ir žuvies filė. Iešmelius pamirkykite vandenyje ir ant jų pakaitomis maukite žuvies gabaliukus ir papriką. Kepkite įkaitintoje keptuvėje rantytu dugnu (grill), kol žuvis gražiai apskrus ir iškeps.

| °C


Žuvies

iešmeliai

Tekstas ir foto: Ineta, Gamyklėlė

Kūčios

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 41


Kalėdos

– stebuklų metas. Ir visiškai nesvarbu, jog niekada gyvenime neteko timptelėti Kalėdų Seneliui už žilos barzdos, skrieti elnių traukiamomis rogėmis per žvaigždėmis nubarstytą dangų ar kepti sausainių kartu su mažučiais žaviais elfais. Nes, nepaisant viso to, Kalėdos – didelių ir mažų stebuklų metas, ir šiuos stebuklus kuriame kiekvienas iš mūsų.

Į

Skonių kalendorius

12.25

namus ir širdis atėjus baltoms žiemos šventėms, į mūsų kasdienybę įsiveržia švelnus pokyčių vėjelis. Ir po truputį, rodos, visas pasaulis ima skęsti vieningame šurmulyje, kuris užburia... Mes rūpinamės artėjančiomis šventėmis, kruopščiai planuojame gausų vaišių stalą, iš palėpių išsitraukiame ir dulkes nupučiame nuo dėžių su kalėdiniais žaisliukais, karpome baltas snaiges ir paskęstame miltų debesyje kepdami gardžius imbierinius meduolius... Mes, kaip visada, skubame, lekiame ir bandome suspėti gyventi. Tačiau galbūt net patys to nejausdami šypsomės dažniau ir nuoširdžiau. Juokiamės iš visos širdies. Nedvejodami dosniai daliname savo gerumą. Meilę ir šilumą. Mėgaujam Atveriame savo širdis ir tampame bent truputį geresniais.

Nes Mes

tai stebuklų metas. Metas, kuris mums dovanoja tiek daug gėrio ir gro

norime ir Jums šį tą padovanoti! Visą glėbį idėjų, kaip per Kalė brangiausius ir artimiausius žmones. Neskatiname Jūsų bėgti į parduotuvę – svarbiausios dovanos yra tos, kurias sukuriame mes patys, atseikėdami po dosnų ž dėmesio, atidumo… Jūsų virtuvėje gali gimti nuostabios kalėdinės dovanėlės – sa lengvos kaip pūkelis… O gal net gėrimas ar nuostabūs kvapai namams?

Nustebinkite

42

|

Numeris 2

|

ir pradžiuginkite. Sukurkite mažą stebuklą savo rank

Žiema 2011/2012

| °C


Kalėdos - Skanios dovanos

mės akimirkomis.

ožio!

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

ėdas galite nustebinti sau juk pačios gražiausios ir žiupsnį meilės, rūpesčio, aldžios, sūrios, sočios ar

komis – mes visi tai galime!

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 43


12.25 Skonių kalendorius

Granola su

spanguolėmis ir baltuoju šokoladu 44

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Granola (saldus grūdų ir sėklų mišinys su riešutais) – tiesiog idealiai subalansuota puikiai dienos pradžiai. Ji maistinga, ji saldi, ji soti. Patiekite su jogurtu, grietinėle ar šlakeliu pieno. Tai puiki dovana pusryčių nepraleidžiantiems draugams. Dubenyje sumaišykite visus sausus produktus, išskyrus šokoladą. Apie 950 g

Paruoštą mišinį paskleiskite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kepkite iki 175°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 20–30 minučių, kas 10 minučių pamaišydami. Atidžiai stebėkite, kad granola neperkeptų – ji turi būti švelniai auksinės spalvos. 100 g šokolado smulkiai sutarkuokite. Baigus kepti granolai, iškart į ją suberkite šokoladą ir gerai išmaišykite. Palikite atvėsti. Likusius 50 g šokolado smulkiai sukapokite peiliu ir sumaišykite su atvėsusia granola. Supilkite ar supakuokite į norimus indus.

Tekstas ir foto: Marta, Skanios dienos

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 45

Kalėdos - Skanios dovanos

400 g avižinių dribsnių (ne greito paruošimo) 100 g migdolų plokštelių 100 g žemės riešutų 2 valg. š. sezamo sėklų 50 g kokoso drožlių 100 g džiovintų spanguolių 2 apelsinų nutarkuota žievelė 100 ml saulėgrąžų aliejaus 100 ml medaus 150 g baltojo šokolado

Į nedidelį puodą supilkite medų ir aliejų, kaitinkite ant ugnies, kol medus taps skystas. Aliejaus ir medaus masę užpilkite ant sausų produktų mišinio ir gerai išmaišykite.


Dailūs imbieriniai nameliai – vienas populiariausių Šv. Kalėdų kepinių pasaulyje. Nors dažniausiai jais puošiami šventiniai stalai, šį kartą siūlome Jums kiek kitokią idėją – asmeninius kalėdinius namukus. Jie bus puiki maža saldi dovanėlė vaikams, kolegoms ar draugams. Taip pat galite nustebinti savo svečius ir namukus naudoti vietoje stalo kortelių ištaigingai Kalėdų vakarienei. Namelio trafaretus rasite p. 154-155 Patarimas

Skonių kalendorius

12.25

Jei Jums reikia mažiau nei aštuonių namukų, nemažinkite recepte naudojamų produktų kiekio – iš likusios tešlos išsikepkite gardžių sausainių!

Mažame prikaistuvyje sumaišykite cukraus sirupą (arba vandenį su cukrumi) ir prieskonius. Užvirinkite ir palikite atvėsti.

8 namukai Namukų tešlai: 2 valg. š. cukraus sirupo (arba 1 valg. š. vandens + 1 valg. š. cukraus) 1 arb. š. cinamono 1/2 arb. š. malto imbiero 1/2 arb. š. maltų gvazdikėlių 1/2 arb. š. kvapiųjų pipirų 210 g sviesto 200 g cukraus 1 kiaušinis 1 valg. š. grietinės 2 arb. š. kepimo miltelių 500 g miltų Papuošimui: morenginių sausainių vandens

46

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

Sviestą išsukite su cukrumi. Įmuškite kiaušinį ir gerai išmaišykite. Supilkite prieskonių sirupą, įmaišykite grietinę, suberkite kepimo miltelius bei miltus ir išminkykite tešlą. Paruoštą tešlą suvyniokite į maistinę plėvelę ir palikite bent porai valandų šaldytuve. Namuko dalių trafaretus atspausdinkite ant A4 formato lapo. Iškirpkite. Tešlą plonai iškočiokite. Peiliu ir liniuote pagal turimus trafaretus iš tešlos išpjaukite reikalingas detales. Patogiausia kočioti tešlą ant kepimo popieriaus lapo (kad popierius neslidinėtų, galite po juo patiesti virtuvinį rankšluostį) ir kartu su juo išpjautas detales perkelti ant skardos. Kepkite 8–10 minučių iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Morenginius sausainius sudėkite į polietileninį maišelį ir kočėlu sutrupinkite iki miltelių. Suberkite miltelius į dubenėlį, po arbatinį šaukštelį pilkite vandenį ir maišykite, kol masė taps grietinės tirštumo. Gauta mase suklijuokite namuko sienas ir palikite išdžiūti. Tokiu pačiu principu priklijuokite stogą ir papuoškite namukus.

| °C


Imbieriniai kalėdiniai namukai

Kalėdos - Skanios dovanos

Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 47


Krekeriai

Skonių kalendorius

12.25

ir užtepas

Jeigu pažįstate dėdę Joną ar bičiulę Mortą, kurie tikrai nemėgsta saldumynų, nenusiminkite. Nustebinkite juos stiklainėliu sodraus skonio užtepo, kurį galėsite kabinti aguonomis dailintais krekeriais, dėti į padažus, sumaišyti su makaronais ar salotų lapais.

Tekstas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

48

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Apie 30 krekerių ir 1 mažas indelis užtepo

Kalėdos - Skanios dovanos

Krekeriams: ½ st. I rūšies kvietinių miltų ½ st. rupių ruginių miltų žiupsnis druskos 1 arb. š. rudojo cukraus 2 valg. š. aguonų 1 valg. š. šalto sviesto 8 valg. š. riebios grietinėlės Užtepui: 90 g anakardžių riešutų 20 šviežio baziliko lapelių 140 g saulėje džiovintų pomidorų aliejuje 60 ml alyvuogių aliejaus

Krekeriai: Orkaitę įkaitinkite iki 165°C temperatūros. Sumaišykite abiejų rūšių miltus, druską, cukrų ir aguonas. Pirštų galiukais įtrinkite sviestą į miltus, kol šis tolygiai pasiskirstys. Supilkite grietinėlę ir suminkykite vidutinio kietumo tešlą. Jei ji atrodo pernelyg sausa (lieka daug nesulipusių miltų), įpilkite dar šiek tiek grietinėlės, kol tešla taps minkoma. Uždenkite drėgna skepetaite ir palikite pusvalandį pastovėti. Tešlą plonai (iki maždaug 2 mm storio) iškočiokite. Supjaustykite gabalėliais – galite pjaustyti tiek nedidukais kvadratėliais, tiek ir spausti tešlą sausainių formelėmis. Sudėkite tešlą į kepimo popieriumi išklotas skardas ir kepkite, kol krekeriai taps traškūs, bet vis dar bus šviesūs. Kepimo laikas priklauso nuo orkaitės, todėl būtina trapučius nuolat prižiūrėti. Atvėsinkite kambario temperatūroje ir laikykite sandariame inde. Užtepas: Anakardžių riešutus virtuviniu kombainu sumalkite iki smulkių miltų. Sudėkite kitus produktus ir malkite, kol masė taps vientisa. Laikykite sandariame inde, geriausia – šaldytuve.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 49


Kreminis likeris

Skonių kalendorius

12.25

Šis gėrimas bus nuostabi Kalėdų dovanėlė žmogui, mėgstančiam saldžius kreminius likerius. Likeriui paruošti pakaks vos kelių minučių, tačiau Jūsų draugai ar artimieji tikrai bus nustebinti!

50

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Apie 750 ml likerio 1 valg. š. karšto vandens 2 arb. š. tirpios kavos 1 indelis (400 g) karamelizuoto sutirštinto pieno „Rududu“ 1 st. neriebios grietinėlės 1 arb. š. vanilės ekstrakto 300–400 ml brendžio

Karštame vandenyje ištirpinkite kavą. Ant nedidelės ugnies pašildykite karamelizuotą sutirštintą pieną, kol jis taps skystesnis. Tuomet į jį supilkite kavą, grietinėlę, vanilės ekstraktą ir viską išmaišykite iki vientisos masės. Į gautą masę supilkite brendį ir išmaišykite. Jeigu norite stipresnio likerio, įpilkite šiek tiek daugiau brendžio. Paruoštą gėrimą supilkite į švarų ir sterilizuotą butelį. Suvartokite likerį per dvi savaites.

Tekstas ir foto: Ineta, Gamyklėlė

Kalėdos - Skanios dovanos

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 51


Iš virtuvėje randamų lobių artimiesiems galite sukurti ne tik valgomas dovanas. Ar kada susimąstėte, kaip smagu padovanoti jaukiai kvepiančius namus neimant paskolos iš banko! Pakaks įteikti savo gamybos kvapų skleidiklį – tereikia žinoti, koks kvapas patinka žmogui, kurį norite nustebinti. 1 stiklinis aliejaus, acto arba padažo butelis siauru kakleliu su piltuvėliu 100 ml vynuogių kauliukų aliejaus 15 ml apelsinų esencijos šlakelis degtinės keli bambukiniai iešmeliai

Skonių kalendorius

12.25

Išimkite kamštį su piltuvėliu iš pasirinkto buteliuko. Sumaišykite visus skysčius ir supilkite juos į buteliuką. Įstatykite kelis bambukinius iešmelius. Supakuokite dovanėlę ir, atnešę ją į dovanos gavėjo namus, išimkite iešmelius ir įstatykite juos sausais galais į aliejų – šlapios iešmelių galūnės ims skleisti malonų kvapą. Buteliuką su kvapniu aliejumi reikia kas porą dieną sukratyti, kad aliejus vėl susimaišytų su esencija, o iešmelius apversti. Patarimai Kvapų skleidiklio gamybai galite naudoti bet kokius stiklinius buteliukus ar keramines vazeles siaurais kakleliais. Bambukiniai iešmeliai turėtų būti maždaug dvigubai ilgesni už pasirinktą indą. Aliejaus kiekį didinkite arba mažinkite atsižvelgdami į turimo butelio tūrį. Užpildykite maždaug pusę butelio. Galite naudoti ne tik apelsinų, bet ir visas kitas kulinarines esencijas, pavyzdžiui, vanilės, romo, migdolų, rožių. Jei norite intensyvesnio kvapo, pilkite daugiau esencijos, tik nepadauginkite – per daug intensyvus kvapas gali erzinti. Ilgiau kvepiančius ir įvairesnius kvapų skleidiklius galite pasigaminti su kosmetikos gamybai naudojamais eteriniais aliejais.

52

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


iš virtuvės

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 53

Kalėdos - Skanios dovanos

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

Dekoracijos: Kate Sowden

Kvapai


12.25 Skonių kalendorius

Prieskonių

mišinys garam masala 54

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Indiško pavadinimo garam masala pažodinis vertimas į lietuvių kalbą reiškia karštą mišinį. Šis šildantis, kvapnus prieskonių mišinys suteiks Jūsų patiekalams nepakartojamą skonį ir aromatą. Indijoje šiuo prieskonių mišiniu patiekalas pagardinamas pačioje gaminimo pabaigoje, tačiau ieškodami neatrastų skonių galite juo įtrinti ir marinuojamos pasirinktos rūšies mėsos gabalėlius. Ruošiant šį prieskonių mišinį virtuvėje pasklis nepakartojami kvapai. Pabandykite – tikrai verta nustebinti namiškius namie gamintais prieskoniais!

Apkeptus prieskonius perdėkite į lėkštę, o kai atvės, suberkite į kavamalę. Ten pat suberkite smulkintus lauro lapelius, tarkuotą muskato riešutą ir sumalkite. Jei mėgstate aštresnius prieskonius, galite įdėti gabalėlį aitriosios paprikos. Prieskonių mišinį suberkite į sandarius indelius. Paruoštą prieskonių mišinį sandariame indelyje galite laikyti apie 4–6 mėnesius. Patarimas Jei neturite kavamalės, prieskonius galite susmulkinti grūstuvėje.

Tekstas ir foto: Neringa, Neringos blogas

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 55

Kalėdos - Skanios dovanos

4 valg. š. kalendros sėklų 4 valg. š. kumino 4 valg. š. kardamono 4 valg. š. juodųjų pipirų 5 lauro lapeliai 3 cinamono lazdelės 2 arb. š. tarkuoto muskato riešuto 2 arb. š. gvazdikėlių

Keptuvėje storu dugnu keletą minučių pakepinkite kalendros sėklas, kuminą, kardamoną, juoduosius pipirus, cinamoną ir gvazdikėlius. Vis pamaišykite, kad prieskoniai tolygiai apkeptų – jau po keliolikos sekundžių pajusite nepakartojamą aromatą.


Išvertę žodį biscotti iš italų kalbos sužinotume, jog taip yra vadinami du kartus kepti sausainiai, kurie dažniausiai būna saldūs ir labai kieti, ir paprastai yra valgomi mirkant juos į kavą arba vyną. Šie sausainiai yra nesaldūs, todėl puikiai tiks ir kiekvienam tėveliui, prie alaus mėgstančiam užkąsti šį bei tą įdomesnio nei įprasta kepta duona.

50 didelių arba 70 mažų biscotti

Skonių kalendorius

12.25

1 ¾ st. miltų ½ arb. š. kepimo miltelių ½ arb. š. druskos ¼ st. kieto tarkuoto sūrio „Džiugas“ ¼ arb. š. pipirų 1 ½ arb. š. džiovintų rozmarinų 2 kiaušiniai ¼ st. šalto vandens

Dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius, druską, tarkuotą sūrį, pipirus ir džiovintus rozmarinus. Įmuškite kiaušinius ir supilkite šaltą vandenį. Mediniu šaukštu viską maišykite, kol tešla taps kieta ir ją bus galima minkyti rankomis. Gerai išminkykite. Jei tešla šiek tiek limpa prie rankų, įdėkite papildomą šaukštą miltų. Iš tešlos suformuokite du pailgus kepaliukus ir dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių. Palikite atvėsti. Sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 150°C. Supjaustykite kepaliukus plonomis riekelėmis, sudėkite atgal į kepimo formą ir kepkite dar 20 minučių. Po to išjunkite orkaitę ir palikite biscotti trumpai padžiūti.

Tekstas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė

56

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kalėdos - Skanios dovanos

Rozmarinų

ir kietojo sūrio biscotti

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 57


12.25 Skonių kalendorius

Sausainiai su sūriu

Tekstas ir foto: Saulius, Mano virtuvė

58

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šie sausainiai bus puiki ir originali dovana – tiesiog sudėkite juos į dėžutę ar permatomą maišelį ir perriškite kaspinu. Sausainius galite patiekti prie alaus ar vyno, ar tiesiog valgyti vienus pačius. 1 skarda Sausainiams: 100 g sviesto 100 g aštraus sūrio Cheddar (čederio) 100 g miltų 1 kiaušinis 1 ½ arb. š. druskos 1 arb. š. maltos paprikos

Nors sustingusią tešlą galima pjaustyti ir peiliu, patogiausia tai daryti storu siūlu ar žvejybiniu valu. Išvyniokite tešlą iš plėvelės ir supjaustykite ją maždaug ½ cm storio apskritimais. Įklokite į skardą kepimo popieriaus ir sudėkite apskritimus, palikdami bent jau 1 cm tarpus tarp sausainių. Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Patepkite sausainius plaktu kiaušiniu ir apibarstykie sėklomis ar prieskoniais. Kepkite apie 10–12 minučių arba kol sausainių kraštai kiek patamsės. Bekepant iš sausainių pradės skirtis ir putoti riebalai, o patys sausainiai atrodys lyg tirptų – neišsigąskite, taip turi būti. Iškepusius sausainius atvėsinkite ir patiekite.

Patarimai Sausainių tešlą lengviausia paruošti virtuviniu kombainu, tereikės visus produktus sudėti ir sumalti. Sausainiams papuošti buvo naudojami kmynai, aguonos, sezamo sėklos ir paprikų dribsniai, tačiau galite naudoti ir kitus priedus, pavyzdžiui, jūros druską ir stambiai maltus pipirus, maltą papriką, pankolio sėklas ir pan. Aitriųjų paprikų dribsniai yra labai aštrūs, todėl jų berkite labai nedaug.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 59

Kalėdos - Skanios dovanos

Patepimui ir pabarstymui: 1 kiaušinis kmynai, aguonos, sezamo sėklos ir paprikų dribsniai

Sudėkite kubeliais supjaustytą sviestą, tarkuotą sūrį ir likusius sausainių ingredientus į virtuvinį kombainą ir sumalkite, kol gausite vientisą masę. Šią masę iškrėskite ant maistinės plėvelės ir išplokite į ilgą, maždaug 2 cm skersmens ritinį. Susukite tešlą į plėvelę ir pakočiokite, kad tešla visur būtų panašaus storio. Padėkite į šaldiklį, kad sustingtų.


12.25 Skonių kalendorius

Spanguolių saldainiai

60

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Spanguolės – žiemos uogos, neatsiejamos nuo Kalėdų. Iš šių uogų galima pagaminti skanius ir vitaminų gausius saldainius, kurie bus puiki ir saldi kalėdinė dovana.

1 st. šviežių spanguolių 1 kiaušinio baltymas ½ st. cukraus pudros

Spanguoles perrinkite, nuplaukite ir gerai nusausinkite. Lengvai išplakite kiaušinio baltymą ir juo užpilkite uogas. Drėgnas uogas po vieną gausiai apvoliokite cukraus pudroje ir sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Uogas trumpai padžiovinkite vos šiltoje orkaitėje. Išėmę palikite visiškai išdžiūti.

Kalėdos - Skanios dovanos Tekstas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

1 stiklinė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 61


Trapūs sausainiai, užlieti neįprastai sūria karamele ir šokoladiniu glajumi patiks ne tik smaližiams. Supakuokite juos į dailius stiklinius indelius ar dėžutes ir per Kalėdas išdalinkite skanumynus mėgstantiems draugams. Tik atminkite: sausainiai ne tik puikiai atrodo ir yra nesudėtingai paruošiami, bet ir tokie puikūs, jog neabejotinai norėsite pasislėpti kelis sau...

Skonių kalendorius

12.25

Dubenyje miltus sumaišykite su cukrumi ir prieskoniais, sudėkite kubeliais supjaustytą šaltą sviestą. Pirštais sviestą su miltais trinkite tol, kol gausite trupinius. Supilkite šaltą vandenį arba pieną ir užminkykite tešlą. 20x20 cm (arba panašių išmatavimų, nebūtinai kvadratinės) kepimo formos dugną ir kraštus išklokite kepimo popieriumi arba folija. Sudėkite tešlą, prispauskite prie dugno ir išlyginkite pirštais. Iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite 20–25 minutes, kol kepinys dailiai pagels. Ištraukite iš orkaitės ir palikite šiek tiek atvėsti. Paruoškite karamelę. Nedideliame puode nesvylančiu dugnu and vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą. Suberkite cukrų, supilkite sutirštintą pieną, sirupą arba medų, ugnį sumažinkite perpus ir virkite, nuolat maišydami šaukštu, apie 7 minutes, kol karamelė sutirštės ir pagels. Nukelkite nuo ugnies, įmaišykite druską ir iš karto užpilkite ant dar šilto sausainio.

20 sausainių Sausainiams: 1 ½ st. miltų 50 g cukraus po žiupsnelį cinamono ir maltų gvazdikėlių 125 g šalto sviesto 2 valg. š. šalto vandens arba pieno Karamelei: 125 g sviesto ½ st. cukraus 200 g saldinto sutirštinto pieno 2 valg. š. auksaspalvio sirupo arba medaus 1 ½ arb. š. smulkios druskos Šokoladiniam glajui: 200 g juodojo arba pieniško šokolado

Kai karamelė beveik sustings (maždaug po 15 minučių), karšto vandens vonelėje ištirpinkite gabalėliais sulaužytą šokoladą, užpilkite ant karamelės ir tolygiai paskirstykite metaline mentele arba peiliu. Palikite visiškai sustingti, išimkite iš formos, nulupkite kepimo popierių ir kepinį supjaustykite kvadratėliais.

62

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Trapūs sausainiai

su sūdyta karamele ir šokoladu

Kalėdos - Skanios dovanos

Tekstas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 63


12.25 Skonių kalendorius Tekstas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

64

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Triufeliai

su vafliais ir kokosu

Kalėdos - Skanios dovanos

Triufeliai su vafliais ir kokosu – saldi dovanėlė, kurią paruošti ir laikyti šaldytuve galima likus savaitei iki žiemos švenčių. Karčiųjų apelsinų likeris suteikia puikų aromatą, bet, jei Jums labiau patinka kitos rūšies – drąsiai naudokite kitokį. Žinoma, jei šio deserto ragaus ir vaikai, alkoholio verta atsisakyti ir pakeisti jį pienu ar šaukštu kavos. Šiuos triufelius paprasta pagaminti, be to, dėl vaflių ir sviesto jie yra tvirtesni, lengviau formuojami. Apie 30 triufelių 80 ml 35 proc. riebumo grietinėlės 200 g juodojo šokolado 25 g sviesto 3 valg. š. kakavos 1 valg. š. karčiųjų apelsinų likerio 1 valg. š. prieskonių mišinio iš kakavos, maltų aitriųjų paprikų ir cinamono 2 lakštai paprastų vaflių kokoso drožlės Grietinėlę pašildykite ant silpnos ugnies, nukaiskite, sudėkite gabalėliais sulaužytą šokoladą ir maišykite, kol ištirps. Ten pat sudėkite gabalėliais supjaustytą sviestą, kakavą, likerį ir prieskonius. Viską gerai išmaišykite. Vaflius sutrupinkite ir suberkite į šokolado masę. Viską vėl išmaišykite ir palikite šaldytuve bent 2–3 valandas. Kai masė bus pakankamai tvirta, imkite jos šaukšteliu ir formuokite rutuliukus rankomis. Juos apvoliokite kokoso drožlėse ir dėkite į popierinius krepšelius.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 65


Žaliosios citrinos marmeladui suteikia nepakartojamai gaivų aromatą, o jei įpjaustysite gabaliuką moliūgo, stiklainėliai pasipuoš akį traukiančiais oranžiniais kubeliais. Apie 2 litrai 8 žaliosios citrinos 2 citrinos 1 1/5 kg uogienių cukraus 1 l vandens

Užvirkite nedidelį puodą vandens. Vaisius užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite 10 minučių. Vandenį nupilkite, palaukite, kol vaisiai atauš. Supjaustykite kiekvieną į 8 skilteles, kurias susmulkinkite kuo plonesnėmis juostelėmis. Sudėkite į puodą, užpilkite 1 litru verdančio vandens. Palaukite, kol užvirs, ir kaitinkite 10 minučių. Suberkite cukrų ir pavirkite dar 10 minučių. Supilstykite į sterilizuotus indelius.

12.25

Patarimas

Skonių kalendorius

Šį marmeladą galite paskaninti moliūgu: 400 g moliūgo supjaustykite nedideliais kubeliais ir suberkite į puodą prieš užpildami verdančiu vandeniu. Kai subersite cukrų, virti reikės ilgiau – 20 minučių.

66

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Žaliųjų

citrinų marmeladas

Tekstas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

Kalėdos - Skanios dovanos

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 67


Žemės

Skonių kalendorius

12.25

riešutų sviesto saldainiai su šokolado glaistu ir riešutais

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

68

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Jeigu pažįstate saldumynams neabejingą žmogų, kuriam keliai linksta pamačius saldainių dėžutę, neskubėkite į parduotuvę – pagaminkite saldainių patys! Žemės riešutų sviesto saldainiai yra sodraus skonio, o vos juntamas sūrumas tobulai dera su saldžiu šokoladiniu glaistu. Būkite tikri, jog daili dėžutė su gardžiais saldainiais tikrai pradžiugins Jums artimo žmogučio širdį.

45 saldainiai

45 kepinti migdolai 150 g šokolado perlinis cukrus

Tuomet garų vonelėje ištirpinkite šokoladą – kaitinkite pamaišydami, kol gausite lygią, glotnią masę, tuomet išjunkite ugnį. Kiekvieno saldainio viršų aptepkite tirpintu šokoladu ir apibarstykite perliniu cukrumi. Dėkite į šaldytuvą ir palaukite, kol šokoladas sustings. Šokoladui sustingus, išdėliokite saldainius į dovanų dėžutes ar patiekite ant šventinio stalo.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 69

Kalėdos - Skanios dovanos

600 g žemės riešutų sviesto 150 g cukraus pudros 120 g rudojo cukraus 65 g kambario temperatūros sviesto šlakelis romo ekstrakto 290 g sausainių trupinių

Sumaišykite žemės riešutų sviestą, cukraus pudrą, rudąjį cukrų, sviestą, romo ekstraktą ir sausainių trupinius dideliame dubenyje iki vientisos masės. Imkite po gabalėlį masės ir tarp drėgnų delnų suformuokite apie 2 cm skersmens kamuolėlius. Į kiekvieno vidų įspauskite po migdolą. Jei norite, migdolus galite pakepinti 10 minučių iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Saldainius išdėliokite lėkštėje ir dėkite į šaldytuvą mažiausiai valandai.


Naminis ir kvapnus žolelių aliejus puikiai pagardins ir salotas, ir makaronų patiekalus.

Žolelių aliejus

12.25

įvairių prieskoninių žolelių: peletrūnų, rozmarinų, šalavijų, čiobrelių 1 skiltelė česnako alyvuogių aliejaus

Skonių kalendorius

Žoleles ir česnako skiltelę sudėkite į butelį, užpilkite aliejumi, sandariai užkimškite ir palikite tamsioje vėsioje vietoje mėnesiui.

Tekstas ir foto: Eglė, Monkey dinner

70

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kalėdos - Skanios dovanos

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 71


12.31 Skonių kalendorius Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė

72

|

Numeris 2

|

Foto: Neringa, Neringos blogas

Žiema 2011/2012

| °C


Naujųjų metų

Nauji metai

Jei tik naktį atidžiai įsiklausytume į žmonių kalbas likus kelioms valandoms iki laikrodžiui mušant vidurnaktį, išgirstume, kaip ore sklando pažadai, planai ir gražios viltys: kažkas kitais metais numes penkis kilogramus, kažkas pagaliau susitaupys naujam automobiliui, o kažkas išmoks atrasti laiko sau. Dar kažkas pasižada, jog apkeliaus pusę pasaulio, o kažkas – kad išmoks iškepti prancūziškus raguolius ir taip virtuvėje atras bent trupinėlį išsvajotos Prancūzijos.

Naujųjų metų

Kai ant stalo vienas po kito keliauja stebuklingai gardūs patiekalai, mes mintyse jau būname parašę visą kitų metų gyvenimo planą. Nusišypsome stalo kaimynui, užsimerkiame, šaukšteliu kabiname paskutinį beprotiškai gardaus kremo kąsnelį ir, kol dar neišmušė vidurnaktis, visa širdimi tikime, kad viskas bus taip, kaip suplanavome. Nes svajoti yra be galo gera. Nes svajonės mums dovanoja sparnus, kuriais nuskristi galime į tolimiausią pasaulio kraštą... Šilto ir svajingo

Naujųjų metų °C

|

vakaro, mielieji!

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 73


12.31 Skonių kalendorius

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

74

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kriaušės

ir nektarinai, apsukti kumpiu Šį užkandį paruošite labai greitai – paskutinę minutę prieš sėsdami iškilmingos vakarienės, tad galėsite daugiau laiko skirti puošimuisi, stalo dekoravimui ar pokalbiams su ankstėliau atvykusiais svečiais. 2 porcijos kieta kriaušė nektarinas labai plonai pjaustytas itališkas džiovintas kumpis prosciutto

Nauji metai

Kiekvieną vaisių supjaustykite į aštuonias skilteles ir jas suvyniokite į kumpio juosteles. Patiekite iškart.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 75


Turistams, besilankantiems San Francisko mieste JAV, kone privaloma apsilankyti Žvejų prieplaukoje ir paragauti moliuskų sriubos (angl. clam chowder), patiekiamos išskobtame duonos kepalėlyje. Pamėginkite jos pasigaminti ir namuose – sodraus ir nekasdieniško skonio sriuba puikiai paįvairins Naujųjų metų stalą. 4 porcijos

Skonių kalendorius

12.31

100 g šoninės 1 saliero stiebas 1 vidutinio dydžio svogūnas 3 nedidelės bulvės aliejus kepimui 1 česnako skiltelė 200 g konservuotų ar šviežių kukurūzų 500 ml žuvies ar daržovių sultinio 300 ml grietinėlės 280 g konservuotų moliuskų druska, pipirai žiupsnis petražolių keletas nedidelių duonos kepaliukų sriubai patiekti (nebūtina)

Supjaustykite šoninę, salierą, svogūną ir bulves nedideliais gabaliukais. Įkaitinkite puodą ant vidutinės ugnies ir įpilkite į jį šlakelį aliejaus. Sudėkite šoninę, salierą bei svogūną ir kepkite 3–5 minutes. Suberkite susmulkintą česnaką, bulves bei nusunktus kukurūzus ir pakepkite dar 1 minutę. Supilkite sultinį bei grietinėlę ir virkite ant nedidelės ugnies, kol bulvės išvirs. Supilkite moliuskus, pagardinkite druska bei pipirais, papuoškite petražolėmis ir patiekite sriubą išskobtuose duonos kepaliukuose ar lėkštėse.

Patarimai Jei mėgstate tirštesnes sriubas, sutrinkite po šaukštą miltų ir sviesto iki vientisos masės. Ją įmaišykite į sriubą ir pavirkite bent 5 minutes. Recepte naudoti konservuoti moliuskai. Didžiojoje Britanijoje jų galima nusipirkti Asda ir Morrisons parduotuvėse (arba užsisakyti Ocado), o šviežius moliuskus pardavinėja žuvies turguose. Jei jų nerasite, galite pakeisti midijomis ar žuvimi – puikiai tiks konservuotas tunas ar lašiša.

76

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kreminė moliuskų sriuba

Nauji metai Tekstas ir foto: Saulius, Mano virtuvė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 77


Skonių kalendorius 12.31

Sluoksniuotas desertas su meduoliais

78

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Purus maskarponės kremas, kepinti persikai ir ką tik praėjusiomis Kalėdomis kvepiantys meduoliai priverčia akimirkai sustoti ir paskęsti saldžioje palaimoje. Šis lengvas, tirpstantis burnoje ir užburiančiai gardus desertas – mažutis stebuklas ant Naujųjų metų stalo. Persikus nulupkite, perpjaukite pusiau ir išimkite kauliuką. Įkaitinkite orkaitę iki 160°C temperatūros ir persikų puseles pakepkite ant grotelių apie 10 minučių. Išimkite ir atvėsinkite. Vaisius supjaustykite skiltelėmis. 6 stiklinės 4 persikai 500 g maskarponės sūrio 220 g cukraus 2 valg. š. citrinos sulčių 500 ml grietinėlės 230 g meduolių

Puode ant vidutinės ugnies užvirkite šiek tiek vandens. Ant puodo viršaus pastatykite dubenėlį taip, kad jo dugnas neliestų vandens. Rudąjį cukrų, cinamoną, citrinos sultis ir medų sudėkite į šį dubenėlį ir kaitinkite garų vonelėje, kol cukrus ištirps. Nuimkite nuo ugnies. Meduolius sulaužykite mažais gabalėliais. Susluoksniuokite desertą šešiose aukštose stiklinėse (stikliniuose puodeliuose arba kitokiuose indeliuose): ant dugno berkite šiek tiek meduolių, ant jų užpilkite šaukštelį sirupo, dėkite persiko puselę ir galiausiai porą šaukštų maskarponės bei grietinėlės kremo. Taip susluoksniuokite visus meduolius, sirupą, persikus ir kremą.

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

Paruoštą desertą dėkite į šaldytuvą bent kelioms valandoms arba palaikykite per naktį. Prieš patiekdami viršų apibarstykite cinamonu, šokoladu ar kakava.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 79

Nauji metai

Sirupui: 80 g rudojo cukraus 2 valg. š. cinamono 2 valg. š. citrinos sulčių 3 valg. š. medaus

Maskarponės sūrį sumaišykite su cukrumi ir citrinos sultimis. Grietinėlę išplakite iki standžių putų ir atsargiai įmaišykite į sūrį – masė turi būti vientisa.


Nors virtos grietinėlės kremą (panna cotta) nepaprastai lengva paruošti, jis atrodo įspūdingai ir yra idealus Naujųjų metų, vakarėlių ar gimtadienių desertas! Pistacijų gabalėliai dar labiau paryškina egzotišką aukštose taurėse patiekto šviesaus kremo ir ryškiai geltonos spalvos mangų želė duetą bei atskleidžia neįprastą deserto skonį.

Skonių kalendorius 12.31

Želatiną užpilkite verdančiu vandeniu ir maišykite, kol ištirps. Į puodelį supilkite grietinėlę ir pieną, suberkite smulkintą baltąjį šokoladą, cukrų bei vanilės ankšties grūdelius. Maišydami kaitinkite ant nedidelės ugnies, kol šokoladas ištirps, tik neužvirinkite. Nukelkite nuo ugnies, maišydami supilkite želatiną. Paruoštą masę supilstykite į taures ar stiklines ir palikite kambario temperatūroje, kol atvės. Atvėsusį kremą dėkite į šaldytuvą, kad visiškai sustingtų. Kol desertas šąla, paruoškite mangų želė. Nulupkite vaisius, išimkite kauliukus, o minkštimą supjaustykite kubeliais, sudėkite į dubenėlį ir sutrinkite trintuvu. Pertrinkite per sietelį iki vientisos konsistencijos. Želatiną ištirpinkite verdančiame vandenyje ir supilkite į mangų tyrelę. Viską gerai išmaišykite. Ant sustingusio kremo supilstykite mangų masę ir dėkite į šaldytuvą, kad desertas visiškai sustingtų. Prieš patiekdami pistacijomis.

desertą

papuoškite

5 taurės (apie 130 ml) Grietinėlės kremui: 2 arb. š. želatinos 3 valg. š. verdančio vandens 450 ml 30 proc. riebumo grietinėlės 100 ml pieno 150 g baltojo šokolado ½ vanilės ankšties 30 g cukraus Mangų želė: 2 dideli prinokę mangai 2 valg. š. verdančio vandens 1 ½ arb. š. želatinos saujelė pistacijų desertui papuošti

smulkintomis

Tekstas ir foto: Neringa, Neringos blogas

Patarimai Jei mėgstate saldesnius desertus, į mangų želė galite įberti kelis šaukštelius cukraus pudros. Jei naudosite 36 proc. riebumo grietinėlę, skieskite ją pienu, pavyzdžiui, 300 ml grietinėlės imkite 150 ml pieno – desertas bus kiek liesesnis.

80

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Virtos

grietinėlės kremas su baltuoju šokoladu ir mangų želė

Nauji metai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 81


Skonių kalendorius 12.31

Baltojo

šokolado tortas su spanguolėmis 82

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kvapnus, skaniai šokoladinis, perteptas saldžiarūgšte spanguolių uogiene ir nesudėtingai pagaminamas tortas neabejotinai taps pagrindiniu Jūsų šventinio stalo akcentu.

14 gabalėlių tortas Spanguolių įdarui: ¼ st. vandens ½ st. cukraus ½ apelsino sultys 250 g spanguolių, šviežių arba šaldytų ½ arb. š. cinamono ½ arb. š. malto imbiero ¼ arb. š. maltų gvazdikėlių

Nauji metai

Nedideliame puode užvirkite vandenį, cukrų ir apelsino sultis. Baltojo šokolado ir grietinėlės glajui: Sudėkite spanguoles bei prieskonius ir ant vidutinės ugnies virkite 200 ml riebesnės grietinėlės retsykiais pamaišydami apie 20 minučių, kol įdaras sutirštės. Palikite 250 g baltojo šokolado atvėsti. Tortui: Pašildykite grietinėlę, sudėkite gabalėliais sulaužytą šokoladą ir 120 g minkšto sviesto maišydami ištirpinkite. Leiskite truputį atvėsti ir kelioms valandoms ½ st. cukraus 4 kiaušiniai palikite šaldytuve. 210 g miltų 2 ½ arb. š. kepimo miltelių Šokoladą torto pagrindui ištirpinkite garų vonelėje. Gilesniame dubenyje plaktuvu arba šaukštu išsukite minkštą 1 valg. š. vanilinio cukraus sviestą, sukdami po truputį suberkite cukrų, po vieną įmuškite ½ arb. š. cinamono kiaušinius. Įmaišykite vanilinį cukrų, cinamoną, po kaušelį suberkite ¾ st. pieno su kepimo milteliais sumaišytus miltus ir supilkite pieną. Galiausiai 150 g baltojo šokolado įmaišykite tirpintą šokoladą. Dviejų 20 cm skersmens kepimo formų atsegamais kraštais dugnus padenkite kepimo popieriumi, jį lengvai sutepkite sviestu ir pabarstykite miltais. Supilkite po pusę tešlos, paviršių išlyginkite šaukštu arba mentele ir pašaukite į 180°C temperatūros orkaitę 30 minučių. Ar torto pagrindai iškepė, tikrinkite mediniu smeigtuku. Ištraukę iš orkaitės, palikite atvėsti, išimkite iš formų, nuimkite kepimo popierių ir leiskite visiškai atšalti. Atvėsusį šokolado ir grietinėlės glajų iki purumo išsukite plaktuvu. Ilgu ir labai aštriu peiliu torto pagrindus horizontaliai perpjaukite perpus. Vieną pagrindą nupjautąja dalimi į viršų dėkite ant lėkštės arba tortinės ir aptepkite spanguolių įdaru. Dėkite antrą pagrindą, jį aptepkite šokolado ir grietinėlės glajumi. Trečią pagrindą vėl aptepkite spanguolėmis, o viršutinį ir šonus – likusiu glajumi. Tortą kelias valandas arba per naktį laikykite šaldytuve. Puoškite šokolado garbanomis ir cukraus pudros debesėliu.

Tekstas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 83


84

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


K

rupnykas (lietuviškas likeris)

Trys karaliai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 85


Skonių kalendorius 02.05

Saldi fokačija su vyšniomis ir migdolais

86

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Itališka fokačija duona (focaccia) su alyvuogėmis, rozmarinais, stambiais jūros druskos kristalais ar kitais priedais yra gerai žinoma daugeliui, bet šiaurės vakarų italai mėgsta ir saldžią šios duonos versiją – focaccia dolce. Saldi fokačija nėra tokia saldi kaip pyragas, bet puikiai tinka prie karštos arbatos šaltais žiemos vakarais. Kadangi žiemą trūksta vitaminų, pats laikas traukti iš šaldiklių užšaldytas vasaros gėrybes ir vaišintis cukrumi apibarstyta fokačija su vyšniomis bei migdolais! 1 kepaliukas

Pieną šiek tiek pašildykite - jo temperatūra negali viršyti 37°C temperatūros. Jei neturite virtuvinio termometro, į pieną panardinkite pirštą ir, jei nedegina, pienas nėra per karštas. Dubenyje sumaišykite mieles, pusę cukraus ir šiltą pieną. Palikite pastovėti apie 10 minučių, kol pieno paviršius suputos. Suberkite druską ir išmaišykite. Suberkite miltus ir išminkykite tešlą. Išminkytą tešlą uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite kilti apie 40 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 190°C temperatūros. Iškilusią tešlą lengvai paminkykite ir suformuokite stačiakampę arba apvalią fokačiją, kurios storis neviršytų 1 cm. Jei duoną kepsite formoje, nepamirškite jos apipurkšti arba patepti aliejumi. Į fokačijos paviršių įspauskite vyšnias ir apibarstykite duoną migdolų drožlėmis bei likusiu cukrumi. Apipurkškite alyvuogių aliejumi. Kepkite 15 minučių. Iškepusią fokačiją šiek tiek atvėsinkite ir skanaukite. Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 87

Duonos diena

160 ml pieno 1 arb. š. sausų mielių 2 valg. š. cukraus ½ arb. š. druskos ½ arb .š. alyvuogių, avokadų arba vynuogių kauliukų aliejaus 250 g kvietinių miltų (405D) 100 g šaldytų vyšnių be kauliukų saujelė migdolų drožlių


T Skonių kalendorius 02.14

iramisu

Kiekvienų metų vasario 14-oji diena pasaulyje ir Lietuvoje yra minima kaip Šv. Valentino diena Šios dienos nepastebėti tiesiog neįmanoma – rodos, viskas aplinkui pasipuošia raudonomis širdelėmis, pliušiniais niekučiais ir mielomis rausvomis smulkmenėlėmis. Nes tai – įsimylėjėlių diena. Nors nepaneigiama tiesa yra ta, jog mylėti reikia ne vieną, tačiau kiekvieną dieną metuose, vis tik Meilė yra toks nuostabus jausmas, kurį norisi švęsti. Jausmas, kuris Tave pakylėja virš žemės, o širdį priverčia plakti stipriau. Jausmas, kuris verčia Tave daryti dalykus, kurių niekada gyvenime neįsivaizdavai galėsiantis padaryti. Jausmas, kuris dovanoja neapsakomai plačią nuoširdžią šypseną ir pasaulį nudažo ryškesnėmis spalvomis. Nes kai Jūsų rankos susiliečia, kai Jūs šypsotės vienas kitam, kai į ausį šnabždate mielus žodžius ar net kai piktai šūkaujate dėl kasdienių smulkmenų, o tada nurimstate vienas kito glėby – visas pasaulis išnyksta ir liekate tik Judu. Nes tai Meilė. Meilė, kuri įkvepia. Skatina. Džiugina. Meilė, kuri verčia žmones būti geresniais. Meilės dienos desertu pelnytai gali būti vadinamas tiramisu – visame pasaulyje žinomas sluoksniuotas itališkas desertas. Daugelio garbinamas dėl savo dangiško skonio, burnoje tirpstantis tiramisu gali būti gaminamas labai įvairiai: su kiaušiniais, tik su kiaušinių tryniais ar visai be kiaušinių, tradicinis ar su įvairiais priedais. Kiekvienas gali atrasti savo tobuliausiąjį tiramisu, o šios paieškos neabejotinai bus vienos iš pačių skaniausių. Nes ragauti tiramisu – lyg vis iš naujo įsimylėti...

88

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


6 PORCIJOS

Kiaušinių trynius, cukrų, vanilės ekstraktą ir smulkiai tarkuotą citrinos žievelę išplakite iki vientisos, purios masės. Sudėkite maskarponės sūrį ir kruopščiai išmaišykite. Kiaušinių baltymus išplakite iki standžių putų ir atsargiai įmaišykite į kremą. Kitame inde sumaišykite stiprią juodą kavą, cukrų ir brendį ar romą. Atvėsinkite. Pasiruoškite indelius, kuriuose norėsite patiekti desertą. Tai gali būti vienas didesnis indas ar keli maži indeliai – stiklinės, puodeliai. Jei desertą norite patiekti originaliau, galite jį sluoksniuoti dailiuose birių produktų indeliuose. Po vieną imkite biskvitinius sausainius ir merkite juos į kavos ir brendžio ar romo mišinį. Porą sekundžių palaikykite, ištraukite ir dėkite į indo ar indelio, kuriame patieksite desertą, dugną. Sausainiais išklokite visą dugną. Ant sausainių tolygiai paskleiskite dalį kremo. Taip susluoksniuokite visus turimus biskvitinius sausainius ir kremą. Deserto viršų apibarstykite smulkintu šokoladu ar kakava.

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 89

Šv. Valentinas

Skonių kalendorius

11.17

4 kiaušiniai 1 st. cuakraus 1 arb. š vanilės ekstrakto 1 arb. š. smulkiai tarkuotos citrinos žievelės 1 st. cukraus 1 st. stiprios kavos ½ st. brendžio ar romo 500 g maskarponės sūrio 280 g biskvitinių sausainių juodasis šokoladas arba kakava


Skonių kalendorius 02.16

Medaus

tortas su šokoladiniu cinamono glajumi 90

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Tikriausiai nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų ragavęs ar bent jau girdėjęs kalbant apie medaus tortą. Tai daugiasluoksnis skanėstas, kurį pagaminti nėra jau taip sudėtinga. Torto lakštus iškočiojus plonai, šis tampa labai drėgnas, todėl net nesudrėkintas sirupu tortas tiesiog tirpsta burnoje. Jei nenorite ar nemėgstate šokoladinio glajaus, vieną torto lakštą smulkiai sutrupinkite ir trupiniais pabarstykite šonus. Gražios Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos! 12 gabalėlių

Kremui: 1 l grietinės 4 valg. š. cukraus ½ citrinos sulčių Glajui: 150 g juodojo šokolado 8 valg. š. kambario temperatūros sviesto 3 st. cukraus pudros 2 valg. š. kakavos 1 arb. š. vanilės 4–8 valg. š. pieno

Kiaušinius, abiejų rūšių cukrų, medų ir sviestą maišydami kaitinkite garų vonelėje, kol cukrus ištirps ir masė sušils, bet jokiu būdu neužvirinkite. Baigdami kaitinti, sudėkite actu gesintą sodą. Dar kiek pakaitinkite, nukelkite nuo garų ir suberkite miltus, cinamoną bei maltus gvazdikėlius. Gerai išmaišykite ir palikite, kad atšaltų. Tešlą labai plonai iškočiokite ir išpjaukite norimo dydžio apskritimus. Subadykite šakute, kad jie kepdami tolygiai iškiltų. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros ir kepkite lakštus po vieną. Atvėsinkite. Kremui visus produktus išmaišykite iki vientisos masės ir pertepkite torto lakštus. Glaistui šokoladą ištirpinkite garų vonelėje ir atvėsinkite iki kambario temperatūros. Išsukite sviestą, kol šis taps purus ir kreminis. Supilkite šokoladą, cukraus pudrą, kakavą, vanilę. Maišydami po vieną šaukštą pilkite pieną, kol glaistas taps norimos konsistencijos. Juo aptepkite tortą ir palikite sutvirtėti per naktį.

Tekstas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 91

Valstybės jaunoatkūrimo vyno diena diena

Tešlai: 4 kiaušiniai 1 st. rudojo cukraus 1 st. cukraus 2 valg. š. medaus 100 g sviesto 2 arb. š. sodos 5 st. miltų ¼ arb. š. malto cinamono ¼ arb. š. maltų gvazdikėlių


Užgavėnės – labai sena šventė, švenčiama likus 7 savaitėms iki Velykų. Visiems smaguriams tai turėtų būti puiki diena, nes per Užgavėnes ne tik atsisveikinama su žiema, bet ir leidžiama paskutinį kartą riebiai pavalgyti, kadangi jau kitą dieną prasideda Gavėnia. Tikriausiai niekas neįsivaizduoja Užgavėnių be auksaspalvių blynų. Šįkart mes Jums siūlome išbandyti ne tradicinius blynus, o šiek tiek kitokį skanumyną – bananais ir cinamonu kvepiančius vaflius. Visi kartu Užgavėnių dieną išvarykime žiemą iš kiemo ir įsileiskime pavasarį!

2 porcijos

Skonių kalendorius 02.21

2 kiaušiniai 4 valg. š. cukraus 1 ½ st. kefyro 4 valg. š. sviesto 2 st. miltų 1 ½ arb. š. kepimo miltelių ½ arb. š. kepimo sodos ½ arb. š. cinamono 2 bananai

Išplakite kiaušinius su cukrumi. Į kiaušinių ir cukraus masę supilkite kefyrą, tirpintą sviestą ir viską gerai išmaišykite. Atskirai sumaišykite sausus produktus: miltus, kepimo miltelius, kepimo sodą ir cinamoną. Sausą mišinį sumaišykite su drėgnais produktais ir įmaišykite šakute sutrintus bananus. Įkaitinę vaflių keptuvę, įpilkite porą šaukštų tešlos ir kepkite, kol dailiai paruduos. Iškepusius vaflius papuoškite bananų riekelėmis ar riešutais ir apipilkite klevų sirupu arba skystu medumi.

Tekstas ir foto: Ineta, Gamyklėlė

92

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Bananiniai vafliai

Užgavėnės

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 93


Skonių kalendorius 02.23

Kantonietiška žuvis garuose

94

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


2–4 porcijos 1 kg žuvis su galva (menkė) sauja rupios druskos 100 g imbiero šaknies 1 valg. š. šviesaus sojų padažo 1 valg. š. tamsaus sojų padažo 3 valg. š. šalto spaudimo sezamų aliejaus pora saujų supjaustytų svogūnų laiškų šluotelė šviežios kalendros Išdarinėtą žuvį nuplaukite ir gerai nusausinkite. Ištrinkite su druska žuvies išorę ir vidų. Užkaiskite didelį puodą su vandeniu. Kai vanduo užvirs, įdėkite garinimo groteles taip, kad jos nesiektų vandens. Ant grotelių paguldykite žuvį ir sudėkite supjaustytą šiaudeliais imbiero šaknį. Uždenkite puodą dangčiu. Žuvį garinkite 15 minučių. Žuvį išimkite ir įdėkite į lėkštę. Ant jos užpilkite šviesų ir tamsų sojų padažus. Sezamo aliejų supilkite į nedidelį puodą. Kaitinkite, kol pradės rūkti ir iš karto užpilkite ant žuvies. Papuoškite svogūnų laiškais ir kalendros lapeliais. Valgykite su garuose virtais ryžiais. Tekstas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 95

Kinų Žvejų Naujieji diena metai

Kinų Naujieji metai švenčiami pirmąją kinų kalendoriaus pirmo mėnesio dieną. Kadangi kinų kalendorius nesutampa su Grigaliaus, kinų Naujųjų metų data pagal visuotinai naudojamą sistemą kasmet išpuola vis kitą dieną, tarp sausio 21 ir vasario 20 dienų. Paprastai tai būna antra (rečiau – trečia) jaunatis po žiemos saulėgrįžos – Naujieji metai prasideda per jaunatį ir baigiasi pilnatimi. Tad naujus, Juodojo Drakono, metus kinai pasitiks 2012 m. sausio 23 dieną. Naujuosius metus kinai švenčia ilgai – visas penkiolika dienų. Ir vienas didžiausių vaidmenų tenka maistui – valgomas simbolinis, „laimingas“ valgis. Pavyzdžiui, makaronai reiškia ilgą gyvenimą ir valgant negalima jų smulkinti, tai – blogas ženklas. Tradicinis Naujųjų metų patiekalas koldūnai kinams simbolizuoja pinigus, turtą – anksčiau Kinijos pinigai savo forma labai priminė koldūnus. Vienas iš privalomų desertų ant kinų stalo – lipnus ryžių pyragas, taip pat turintis savo simbolinę reikšmę. Jo saldumas reiškia turtingą, „saldų“ gyvenimą, sluoksnių skaičius – ateinančių metų gausą, o apvali forma – šeimos tvirtybę. Kinams svarbus ir maisto pavadinimo skambesys. Pavyzdžiui, „žuvis“ kiniškai – „Yu“, taip pat skamba žodžiai „palinkėjimas“ ir „gausa“. Todėl iškilmingos šventinės vakarienės pabaigoje tiekiama žuvis reiškia, jog susirinkusiems prie stalo linkima gausių ir turtingų atėjusių metų. Žuvis būtinai serviruojama visa, t.y. su galva ir uodega – ji simbolizuoja gerą Naujųjų metų pradžią ir pabaigą, o žuvies galva turėtų būti nukreipta į garbingiausią svečią.


Foto: Marta, Skanios dienos


Skonių abėcėlė A B C Č D E Ė F G H I J K L M N O P R S Š T U Ū V Z Ž esnakai

žiovinti vaisiai

gzotika

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 97


Žiema

Česnakai

– toks nelemtas metas: pakanka sykį grįžti namo šlapiomis kojomis, kiek sparčiau paėjėti atlapota krūtine, pamiršti išgerti citrinų ir imbiero arbatos, ir rytą lovoje pabundi nebe vienas, o su kupstu vienkartinių nosinaičių ir bičiuliu peršalimu. O kur dar kosčiojantys bendradarbiai, nosimis šniurkščiojantys autobusų keleiviai, čiaudintys tų autobusų vairuotojai... Gelbėkite, puola žiemos pabaisos!

Turbūt

nė vienam nereikia priminti, jog česnakas padeda apsisaugoti nuo kraujasiurbių vampyrų – tad gal padės ir šių siaubukų išvengti? Juk ne veltui nuo senovės tikima, kad jis padeda peršalus. Be to, ir šiuolaikiniai tyrimai rodo, jog česnakas pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Bet nesileiskime į tuos medicininius pašnekesius – galų gale svarbiausia juk tai, kokių gardumynų galime priruošti iš šios daržovės. Tik nenustebkite – česnakas tinka ne tik keptai duonai prie alaus bokalo paskaninti...

98

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Česnakai Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5 Foto: Marta, Skanios dienos

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 99


Česnakinė

Česnakai

duona su česnakiniu sviestu

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

100

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Ši duona puiki: kvapni, gardi, viduje minkšta, o jos plutelė traški. Be to, uždengta rankšluostėliu duona išliks skani ne dieną ir ne dvi – net trečią rytą ji bus minkštutėlė. O jei norite dar ryškesnio skonio, aptepkite ją česnakiniu sviestu. Geriausiai jame jaučiamas česnakas, o raudonėliai prideda dar žiupsnelį subtilaus skonio, kuriuo norisi mėgautis vėsiais žiemos rytais. Nedideliame puode sumaišykite pieną ir cukrų. Kaitinkite ant nedidelės ugnies, kol cukrus ištirps. Šiek tiek atvėsinkite. 1 kepalas 500 g pieno ½ valg. š. cukraus 600 g miltų 1 valg. š. druskos 1 valg. š. sausų mielių 8 skiltelės česnako

Dubenyje sumaišykite miltus, druską ir sausas mieles. Į šį dubenį supilkite pieno mišinį. Gerai išmaišykite, išminkykite. Įminkykite išspaustą ar maisto smulkintuvu susmulkintą česnaką. Paruoštą tešlą dėkite į didelį aliejumi išteptą indą, uždenkite rankšluostėliu ir palikite porai valandų pakilti. Tešlai pakilus, keletą kartų ją paminkykite, tuomet miltais pabarstytomis rankomis perkelkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir suformuokite dailų pailgą kepaliuką. Palikite dar 30 minučių pakilti.

Kepkite duoną apie 35–45 minutes. Ar duona iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku: jei jis, įsmeigtas ir ištrauktas iš kepinio centro, bus švarus – duona iškepė. Tuomet ją atvėsinkite ir patiekite.

Sviestą palaikykite kambario temperatūroje, kol suminkštės. Česnaką išspauskite, susmulkinkite elektriniu maisto smulkintuvu arba labai smulkiai sukapokite. Jei naudojate šviežią raudonėlį, jį taip pat smulkiai sukapokite. 150 g sviesto 5 skiltelės česnako 1 arb. š. džiovintų arba ryšelis šviežių raudonėlių druska, pipirai

Sviestą išsukite mediniu šaukštu. Suberkite česnakus, raudonėlį, pagardinkite pipirais ir druska pagal skonį. Viską gerai išmaišykite. Paruoštą sviestą suvyniokite į maistinę plėvelę ar sudėkite į indelį ir palikite šaldytuve, kol sustings. Jeigu norite, sviesto galite pasigaminti daugiau – laikykite jį šaldiklyje. Prieš naudodami, išimkite ir atšildykite šaldytuve. Patarimas Sviestą pagardinti galite ne tik raudonėliais, tačiau ir kitomis jums patinkančiomis prieskoninėmis žolelėmis, pavyzdžiui, bazilikais ar petražolėmis.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 101

Pusryčiai

Įkaitinkite orkaitę iki 230°C temperatūros. Keliose vietose kepaliuko viršų įstrižai įpjaukite aštriu peiliu ir dėkite duoną į orkaitę. Žemiau nei skarda su duona į orkaitę įstatykite dar vieną skardą. Ant jos padėkite indą su vandeniu, kuris garuodamas kepamos duonos plutelę pavers gardžia ir traškia.


Česnakai

Tiršta ir soti sriuba, kvepianti česnaku, tinka tiek kasdieniams pietums, tiek norint nustebinti į svečius užsukusius draugus. Su sūrio skrebučiu patiekta kiaušiniais tirštinta sriuba – kiek neįprastas, bet maloniai gomurį nuteikiantis derinys.

4 porcijos 2 valg. š. sviesto 1 ½ galvutės česnako (apie 16 skiltelių) 1 valg. š. miltų 1,2 l vištienos sultinio 120 ml baltojo sauso vyno 4 kiaušiniai šluotelė petražolių pipirai, druska žiupsnelis muskato

Puode ištirpinkite sviestą, į jį suberkite smulkiai sukapotą česnaką ir miltus. Viską maišydami kepinkite apie 7 minutes, kol gražiai apskrus. Į apkepintą česnaką supilkite karštą sultinį bei vyną, išmaišykite ir virkite ant mažos ugnies maždaug 20 minučių. Tuo metu atskirai išplakite kiaušinius. Baigę virti, puodą nukelkite nuo ugnies, greitai maišydami mentele iš lėto supilkite išplaktus kiaušinius. Kiaušiniams standėjant, sriuba tampa tirštesnė. Pagal skonį pagardinkite ją muskatu, druska ir pipirais. Prie sriubos patiekite skrudintas prancūziško batono riekeles su sūriu, kurias paruošite taip: prancūzišką batoną supjaustykite maždaug 2 cm storio riekelėmis, apibarstykite mėgstamu kietuoju sūriu ir kepkite orkaitėje, kol sūris išsilydys, o duona taps traški.

Tekstas ir foto: Marta, Skanios dienos

102

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Pietūs

Česnako

ir baltojo vyno sriuba °C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 103


Česnakinis

Česnakai

užtepas

104

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Tekstas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

Vakarienė

Šis užtepas iš keptų česnakų labai tiks jaukiam vakarui su vyno taure. Kepti česnakai netenka savo gaižumo, tad mes siūlome juos įmaišyti į gaivų padažą, puikiai derantį su traškiomis duonos lazdelėmis arba minkšta duona. 2 porcijos 2 didelės česnakų galvutės 8 valg. š. tiršto jogurto (turkiško arba graikiško) 1 valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus 1 valg. š. grūdėtųjų garstyčių malti juodieji pipirai, druska

Neluptus česnakus kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 20–30 minučių. Iškepusius nulupkite ir gerai sutrinkite šakute. Sutrintus česnakus sumaišykite su jogurtu, aliejumi, garstyčiomis ir skaninkite prieskoniais. Užpylę česnakinį užtepą papildomu šlakeliu alyvuogių aliejaus ir papuošę čiobrelio šakele, patiekite su duonos lazdelėmis.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 105


Česnakai

Saldus sūrio

pyragas su karamelizuotais česnakais 106

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Įprasta česnaku gardinti bet ką, tik ne desertus – ir be reikalo! Sūrio pyragas su mažyčiais karamelizuotais česnako gabaliukais privers ne tik kilstelti antakį, bet ir pakeisti nusistovėjusį įprotį česnakus naudoti tik ruošiant nesaldžius patiekalus. 12 porcijų

Orkaitę įkaitinkite iki 260°C temperatūros. Pasiruoškite apvalią išardomą 21 cm skersmens kepimo formą.

Pagrindui: 5 pakeliai pusrytainių (su medumi ir riešutais) 100 g tirpinto sviesto 1 kiaušinis

Pagrindui pusrytainius sutrupinkite iki smulkių trupinių, sumaišykite su tirpintu sviestu ir išplaktu kiaušiniu. Gauta mase išklokite kepimo formos dugną ir šonus; formą padėkite į šaldytuvą.

Karamelizuotiems česnakams: 1 galvutė česnako 2 valg. š. cukraus 2 valg. š. šalto vandens

Česnaką nulupkite, sudėkite į nedidelį puodą su verdančiu vandeniu ir virkite 3 minutes. Karštą vandenį nupilkite, perliekite skilteles šaltu vandeniu, palaukite, kol jos atvės, ir supjaustykite mažais kubeliais (1 cm dydžio). Į nedidelį puodą sudėkite česnakus, suberkite cukrų ir įpilkite šalto vandens. Kaitinkite ant mažos ugnies apie 5–7 minutes atsargiai maišydami, kol cukrus paruduos ir karamelizuosis. Atvėsinkite. Kreminį sūrį sumaišykite su kiaušiniais. Geriau naudokite ne elektrinį maišytuvą, o medinį šaukštą, kad nesusidarytų oro burbuliukų. Maišykite, kol neliks sūrio gumuliukų. Cukrų sumaišykite su vaniliniu cukrumi, citrinos žievele ir miltais. Suberkite į sūrio masę ir išmaišykite. Galiausiai suberkite karamelizuotus česnakus, atsargiai išmaišykite.

Desertas

Sūrio masei: 5 indeliai kreminio sūrio „Philadelphia“ 3 kiaušiniai 1 st. cukraus 2 arb. š. vanilinio cukraus 1 citrinos žievelė 1 valg. š. miltų

Sūrio masę sukrėskite ant sausainių pagrindo, išlyginkite paviršių. Kepimo formą dėkite ant grotelių, po grotelėmis įstatykite tuščią kepimo skardą (kepant iš pyrago pagrindo gali ištekėti šiek tiek sviesto). Kepkite įkaitintoje orkaitėje 5 minutes, tada sumažinkite temperatūrą iki 100 °C ir kepkite dar 1 valandą 30 minučių. Jei naudosite didesnę kepimo formą, pyragas turėtų iškepti per 1 valandą. Stenkitės, kad jis neperkeptų – palietę pyragą turite jausti, kad jo viršus dar minkštas, panašus į želė. Iškepusį pyragą palikite orkaitėje porai valandų, kol visai atauš. Ataušusį pyragą dėkite į šaldytuvą bent 12 valandų. Patiekite šaltą.

Tekstas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 107


Išduosime

paslaptį: rudeniui nė nespėjus dorai įsivažiuoti, ėmėme ilgėtis vasaros. Tų ilgų vakarų, kai grįžtant iš darbo dar nereikėjo žiebti žibintuvėlių; rugpjūčio dangaus, kai krintančių žvaigždžių suskaičiavome daugiau nei turėjome norų.

Kai

Džiovinti vaisiai

iš spintos traukiame šilčiausias vilnones kojines, prisimename braidžiojimą po ankstyvą rasą. Trečiąsyk suskambus žadintuvui, netikėdami užuodžiame rytus, kai keltis (o kai kam, ne paslaptis – gulti) vos saulei patekėjus atrodė taip natūralu.

Virtuvėje

imant karaliauti sočiosioms bulvėms su bičiuliais burokais, braukiame kiškio ašaras prisimindami nesibaigiančias braškių lysves (o kiek

108

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


keiksnotasi, kai teko jomis keliais ropinėti!) ir šviežiausias avietes, sodria ciklameno spalva išmarginusias pirštus bei nosis.

Išties

nežinia, ar ilgimės tų skonių ir kvapų, ar laisvės, ar paprasčiausiai saulės šviesos. Juk, sako, būtent jos stygius ir atriša rankas visokio plauko žieminėms negandoms.

Tikriausiai

jau pastebėjote – ne tik šiame žurnalo skyrelyje šmėkšteli

Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5

°C

|

Žiema 2011/2012

Foto: Asta, Villa Alps

|

Numeris 2

| 109

Džiovinti vaisiai

džiovintos slyvos, spanguolės ar datulės. Ne veltui, mat šaltuoju laikotarpiu jų beriame visur: į pusryčių košę, rimtą vakarienę ir net gėrimus! Čia sudėjome dar keletą receptų, kuriais tiesiog negalėjome nepasidalinti. Pamėginkite ir jūs – gal atrasite dar negirdėtą derinį?


Avižinių dribsnių batonėliai – patogūs ir itin greiti pusryčiai ar užkandis darbo dienai persiritus į antrąją pusę. Šie, kitaip nei dauguma, be cukraus ar medaus – manome, kad vien džiovintų vaisių saldumo ir kvapniojo cinamono pakanka tam, kad jie būtų gardūs. Jei visgi manote, kad cukraus pasigesite – įberkite porą šaukštų, geriausia – rudojo. 8–12 porcijų

Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Didesnius džiovintus vaisius susmulkinkite. Sumaišykite visus sausus ingredientus ir juos užpilkite pieno ir vanilės ekstrakto mišiniu. Palikite pabrinkti 10–15 minučių. Supilkite į kepimo popieriumi išklotą 20x20 cm dydžio kepimo formą ir kepkite uždengę folija 20 minučių. Tada foliją nuimkite ir dar kepkite 15–20 minučių, kol gražiai paruduos. Supjaustykite dar šiltus – vėliau bus sunku! – ir palikite atvėsti.

Tekstas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

Džiovinti vaisiai

1 st. mėgstamų džiovintų vaisių (spanguolių, razinų, kriaušių, slyvų) ½ st. greitai paruošiamų avižinių dribsnių 1 st. stambių avižinių dribsnių 1 ½ arb. š. cinamono ½ arb. š. druskos 1 ¼ st. pieno 1 arb. š. vanilės ekstrakto

110

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Pusryčių

batonėliai

Pusryčiai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 111


Džiovinti vaisiai 112

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kiaulienos

vyniotinis su džiovintomis slyvomis ir džiovintais obuoliais

2–3 porcijos 700 g kiaulienos sprandinės ½ arb. š. garstyčių grūdelių 1 arb. š. saldžiosios paprikos miltelių ½ arb. š. aitriosios paprikos miltelių ½ arb. š. grūstų juodųjų pipirų ½ arb. š. džiovintų petražolių ½ arb. š. džiovintų raudonėlių žiupsnelis druskos 10 vnt. džiovintų slyvų 1 maža saujelė džiovintų obuolių 1 st. obuolių sidro

Sprandinę įpjaukite per vidurį, tik ne iki galo, o šoninius galus įpjaukite tiek, kad sprandinė išsiskleistų lyg didelis kepsnys. Sumaišykite visus prieskonius ir įtrinkite jais sprandinę. Mėsą palikite marinuotis bent kelias valandas. Ant mėsos išdėliokite džiovintas slyvas ir obuolius, susukite kaip vyniotinį ir apriškite virvele. Orkaitę įkaitinkite iki 180°C temperatūros. Kepimo formą patepkite sviestu, į ją įdėkite mėsą. Kepkite orkaitėje ir kas 15– 20 minučių sulaistykite sidru. Jį pilkite dalimis, o ne visą iš karto. Vyniotinį kepkite apie 1 valandą ir 20 minučių. Iškepusią mėsą įvyniokite į foliją ir palikite 15 minučių, kad nusistovėtų sultys. Vyniotinį pjaustykite riekelėmis ir patiekite karštą.

Tekstas ir foto: Ineta, Gamyklėlė

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 113

Pietūs

Švelnios vištienos ir saldžių vaisių deriniu mažai ką tenustebinsi, tačiau ne kiekvienas yra mėginęs obuolius ar slyvas derinti su tvirtesne mėsa. Veltui! Šie vaisiai puikiai tinka prie kiaulienos. Obuolių sidras tik sustiprina šių žieminių vaisių skonį ir paverčia vyniotinį drėgnu ir aromatingu.


Kiek primenantis tradicinį varškės apkepą, bet puresnis ir švelnesnis rikotos sūrio apkepas, pagardintas džiovintais vaisiais – puikus pasirinkimas vakarienei. Jį galite valgyti tiek karštą, tiek šaltą, patiekti su mėgstama uogiene, grietine ar jogurtu. Tiesą sakant, apkepas toks gardus, kad tiktų net desertui! 4 porcijos

Džiovinti vaisiai

3 valg. š. manų kruopų 8 valg. š. pieno 2 dideli kiaušiniai 2 valg. š. cukraus 400 g rikotos sūrio 60–80 g įvairių džiovintų vaisių (abrikosų, razinų, džiovintų spanguolių ir pan.) 1 arb. š. cukraus su tikra vanile

Manų kruopas užpilkite pienu ir 15–25 minutes brinkinkite. Atskirkite kiaušinių baltymus nuo trynių. Baltymus išplakite iki standžių putų su vienu šaukštu cukraus. Likusį cukrų išplakite su tryniais, rikotos sūriu, brinkintomis manų kruopomis ir cukrumi su vanile. Atsargiai įmaišykite baltymus bei nuplautus ir susmulkintus džiovintus vaisius. Masę sukrėskite į sviestu pateptą didesnį kepimo indą ar kelis mažesnius ir kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 25–40 minučių, atsižvelgdami į indų dydžius. Apkepą patiekite šiltą arba atvėsusį.

Tekstas ir foto: Skirmantė, Impossible is nothing

114

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Vakarienė

Rikotos apkepas su džiovintais vaisiais

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 115


Trapios bandelės

Džiovinti vaisiai

su džiovintomis vyšniomis ir šilauogėmis

116

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šių bandelių gimtinė – Škotija, bet jos kėsinasi užkariauti visą pasaulį. Stebėtis neverta – jos lengvai ir greitai pagaminamos, labai skanios, trapios ir tirpstančios burnoje. Pagardintos Jūsų mėgstamais džiovintais vaisias ir riešutais, bandelės gali būti tikras išsigelbėjimas į duris pasibeldus netikėtiems svečiams.

12 bandelių 85 g šalto sviesto 2 st. miltų 1 valg. š. kepimo miltelių 1/2 st. cukraus žiupsnelis druskos 1/3 st. džiovintų vyšnių 1/3 st. džiovintų šilauogių 1/3 st. kepintų sūdytų žemės riešutų 140 ml riebios grietinėlės juodojo šokolado papuošimui

Desertas

Sviestą supjaustykite mažais gabaliukais. Sudėkite į dubenį. Suberkite miltus, kepimo miltelius, cukrų ir druską. Rankomis trinkite sviestą su miltais tarp pirštų tol, kol masė taps panaši į smulkius trupinius. Suberkite vyšnias, šilauoges ir kapotus žemės riešutus. Išmaišykite. Supilkite grietinėlę ir rankomis minkykite, kol visi miltai sušlaps ir tešla sušoks į vieną gabalą. Padarykite iš tešlos rutulį, suplokite jį į dviejų centimetrų aukščio apskritimą. Supjaustykite gautą apskritimą į dvylika dalių, pradėdami nuo centro ir pjaudami link kraštų – kaip tortą. Skardą išklokite kepimo popieriumi ir sudėkite į ją bandeles. Palikite tarpus, nes kepdamos jos plėsis. Kepkite iki 220°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 15 minučių. Atvėsinkite ir papuoškite tirpintu šokoladu.

Patarimas Bandelėms galite naudoti ir kitokius mėgstamus džiovintus vaisius ir riešutus Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 117


Kai

žiemą spaudžia tas tikrasis šaltukas, kai radiatoriai pleškina iš visų jėgų, o saulę danguje tematome penketą valandų, sykiais palūžtame. Susikrauname keletą reikalingiausių daiktų į lagaminą, paliejame gėles. Patikriname, ar gerai uždaryti langai ir vonioje užsuktas vanduo. Pamojame rankele ilgesingais žvilgsniais stebintiems kolegoms, užsimetame milžiniškus akinius nuo saulės ir – sveiki, šiltieji kraštai!

Tikra

Egzotika

svajonė, ar ne? Deja, kai kurie iš mūsų savo keturias atostogų savaites vėjais paleido dar vasarą, kitiems gi žiema – pats darbymetis: tik spėk suktis tarp biuro, kalėdinių dovanų ir nevidono sniego, it tyčia užvertusio būtent mūsų kiemą!

Turime

jums pasiūlymą: mažutėmis detalėmis susikurkime tą šilumą, tą šviesą aplink save. Nepagailėkime poros litų gėlių puokštei, papuoškime stalą rytietiškų motyvų skepetaitėmis. Galų gale, žiūrėkime į dangų, ne į žemę: kai to sniego nematyti, gal visai ir šilta..?

Arba

žinote, ką? Bėkime virtuvėn, ir, pasinėrę į prieskonių ir dar nemėgintų gardėsių jūrą, nors valandėlei išskriskime iš čia. Žinote, kas stebuklingiausia? Nereikės nė kelionės bilieto!

Egiptas? Kur

Marokas? O gal tolimoji Indija? Meksika?

keliausime šiandien?

118

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Egzotika

Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5

°C

|

Foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 119


Kynva (angl. quinoa) arba bolivinė balanda – pilnavertė grūdinė kultūra. Joje yra devynios nepakeičiamos amino rūgštys, gausu skaidulų, mangano, fosforo, magnio, vario ir geležies, vitaminų E ir B2. Bolivines balandas naudokite ten, kur paprastai bertumėte ryžius ar kitokias kruopas: kaip garnyrą, ruošdami plovą ar virdami gardžią pusryčių košę. Neįprasta tekstūra, žavios išvirtų kruopų „uodegėlės“ ir švelnus viliojantis riešutų prieskonis nepaliks abejingų! 2 porcijos

Keptuvėje ištirpinkite sviestą, sudėkite riekelėmis pjaustytas kriaušes. Pakepkite po porą minučių iš abiejų pusių, kol pradės minkštėti. Kriaušes pabarstykite ruduoju cukrumi ir pakaitinkite, kol jis ištirps. Paruoštą košę išpilstykite į pašildytas lėkštes, ant viršaus išdėliokite kriaušių griežinėlius. Patiekite iškart.

Tekstas ir foto: Skirmantė, Impossible is nothing

Egzotika

1/2 st. bolivinių balandų 2/3 st. vandens 1 st. pieno 1/2 arb. š. malto cinamono 2 valg. š. cukraus saujelė džiovintų vaisių 1 valg. š. sviesto 2 kriaušės 4 valg. š. rudojo (Demerara) cukraus

Kruopas labai gerai perplaukite tekančiu vandeniu. Užpilkite vandeniu, ½ stiklinės pieno, suberkite cinamoną ir vis pamaišydami kaitinkite, kol užvirs. Tada puodą uždenkite, sumažinkite ugnį ir pavirkite 15–20 minučių. Supilkite likusį pieną, suberkite džiovintus vaisius, cukrų ir dar keletą minučių pavirkite.

120

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Kynvos

košė su kriaušėmis

Pusryčiai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 121


Šildantis avienos troškinys (curry) patiks indiško maisto mėgėjams. Jis aštrokas, todėl vaikams siūlykite atsargiai. Jei nenorite, kad patiekalas būtų labai aštrus, geriau nedėkite aitriųjų paprikų. Jogurtą naudokite šviežesnį, nerūgštų – jo pasirinkimas lemia patiekalo skonį. 4 porcijos 1 valg. š. baltųjų aguonų 800 g avienos arba ėrienos (su kaulu) 1 arb. š. garstyčių miltelių 1 arb. š. maltos kalendros 1 arb. š. malto kumino 1 valg. š. imbiero tyrės (arba 1 arb. š. smulkiai tarkuoto imbiero) 1 valg. š. grūsto česnako (2–3 skiltelės) 1 arb. š. ciberžolės druska

Egzotika

vienas didelis svogūnas 1–2 žalių aitriųjų paprikų ankštys augalinis aliejus 300 ml natūralaus jogurto 1 valg. š. garam masala prieskonių mišinio malti juodieji pipirai kalendros lapeliai 200 ml grietinėlės 4 arb. š. želatinos granulių citrininis alyvuogių aliejus

122

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C

Aguonas sugrūskite į košelę su keliais šaukštais vandens. Avieną supjaustykite apie 4 cm skersmens gabaliukais, sumaišykite su prieskoniais (garstyčiomis, kalendra, kuminu, aguonų tyrele, imbieru, česnaku, ciberžole, druska) ir jogurtu, palikite pasimarinuoti bent pusvalandį. Smulkiai supjaustykite svogūną, šakute subadykite aitriųjų paprikų ankštis. Keptuvėje įkaitinkite kelis šaukštus augalinio aliejaus ir iki rudumo apkepinkite svogūnus bei aitriąsias paprikas. Sudėkite mėsą su visu padažu, kelias minutes pakepinkite nuolat maišydami ant didelės ugnies. Sumažinkite kaitrą, uždengę dangčiu troškinkite kartais pamaišydami apie 50 minučių arba kol suminkštės mėsa. Suberkite garam masala prieskonių mišinį ir pipirus, išmaišykite, pabarstykite kapotomis kalendromis ir patiekite.


Aštrus

avienos troškinys (curry) Patarimai

Pietūs

Jei troškinys pernelyg sausas, troškindami vis įpilkite vandens. Jei norite patiekalo be padažo, baigdami troškinti padidinkite ugnį ir nugarinkite vandenį.

Tekstas ir foto: Eglė, Monkey dinner

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 123


Egzotika Tekstas ir foto: Neringa, Neringos blogas

124

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Ar rastumėte nors vieną keistuolį, kuriam nepatiktų namuose keptos bulvytės? Pamėginkite įdomią alternatyvą ir į orkaitę dėkite ne įprastas, o saldžiąsias bulves. Pikantiškos, kvapnios ir šildančios saldžiųjų bulvyčių skiltelės tiks užkandžiams arba kaip priedas prie pietų patiekalo.

Saldžiųjų

2–3 porcijos

bulvių lazdelės arba keptos saldžiosios bulvės su prieskoniais

2 didesnės saldžiosios bulvės (batatai) 3 skiltelės česnako šakelė šviežio rozmarino 1 arb. š. rūkytos paprikos miltelių 2 valg. š. alyvuogių aliejaus žiupsnelis druskos žiupsnelis šviežiai maltų pipirų

Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros ir kepkite apie 20 minučių. Kepimo trukmė priklauso nuo to, kaip supjaustėte bulves. Iškeptas bulves nusausinkite ant popierinio rankšluosčio ir patiekite. Valgykite su česnakiniu padažu arba kaip priedą prie keptos mėsos ar žuvies.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 125

Vakarienė

Bulves gerai nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite šiaudeliais ir sudėkite į kepimo indą. Jei jis metalinis, galite įtiesti kepimo popieriaus. Česnako skilteles sutraiškykite ir sudėkite prie bulvių. Suberkite kapotus rozmarinus, likusius prieskonius, supilkite aliejų ir viską gerai sumaišykite.


Šafranas – vienas brangiausių pasaulyje prieskonių. Jis gaunamas iš krokų ir visiems labiausiai žinomas kaip privalomas ispaniškos paelijos (paella) prieskonis. Ne visi žino, kad šafranas puikiai tinka ir desertams paskaninti. Jiems šis prieskonis suteikia ne tik gražią gelsvą spalvą, bet ir subtilų aromatą. 8 porcijos

Egzotika

20 g želatinos 500 ml riebios grietinėlės 500 ml pieno 1/3 st. cukraus žiupsnelis šafrano

Želatiną išbrinkinkite keturiuose šaukštuose karšto vandens. Prikaistuvyje sumaišykite grietinėlę, pieną, cukrų ir šafraną. Kaitinkite ant mažos ugnies tol, kol nuo dugno pradės kilti burbuliukai, bet skystis dar nebus užviręs. Nukelkite prikaistuvį nuo ugnies, mišinį perkoškite, kad neliktų šafrano gijų. Sudėkite išbrinkintą želatiną ir viską gerai išmaišykite – želatina turi visiškai ištirpti. Atvėsinkite, dar kartą išmaišykite ir supilkite į permatomus stiklinius indelius. Palikite šaldytuve bent 3 valandoms, kad desertas visiškai sustingtų. Prieš patiekdami papuoškite mėgstamomis uogomis arba vaisiais.

126

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Virtos

grietinėlės desertas (panna cotta) su šafranu

Desertas Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 127


Foto: Asta, Villa Alps

128

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C

Dekoracijos: Kate Sowden


Pasakiški skoniai Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas Spragtukas ir pelių karalius

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 129


Lašiša

po cinamonine riešutine plutele

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

130

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Esame tikri: jei neskaitėte E.T.A.Hofmano pasakos „Spragtukas ir pelių karalius“ ir nematėte puikaus P.Čaikovskio baleto „Spragtukas“, senosios animacijos šedevrą tikrai pamenate. Nuostabi ekranizacija! Kaip mielai lietuviai pavadino medinį kareivėlį Spragtuku, kai kitur jis tėra Riešutų Gliaudyklė ir populiarus kalėdinės eglutės žaisliukas... Ne, ne, ne, kepsneliais iš begėdžių pelių nevaišinsime ir sausais riešutais nespranginsime. Geriau mostelsime stebuklinga lazdele ir palepinsime sultinga lašiša su traškia riešutų plutele. Negėda būtų ir patį Spragtuką, į gražuolį princą atvirtusį, tokia pavaišinti! 1 princui ir 1 princesei sauja migdolų, makadamijų, karijų riešutų mišinio 2 kubeliai sviesto (1x1 cm dydžio) žiupsnis cinamono 2 lašišos filė gabaliukai su oda (apie 500 g)

druska. pipirai šlakelis alyvuogių aliejaus 2 saujos įvairių rūšių salotų lapų mišinio kelios citrinos skiltelės

Riešutus susmulkinkite peiliu arba virtuviniu kombainu iki smulkių gabaliukų. Tik nesumalkite jų į dulkes, nes nusičiaudėsite ir susprogsite kaip pelės. Juokus į šalį! Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Riešutus sumaišykite su kambario temperatūros sviestu ir cinamonu. Lašišos gabaliukus apibarstykite druska ir pipirais. Juos apkepkite šlakelyje aliejaus ant karštos ugnies po 1–2 minutes iš kiekvienos pusės. Žuvies gabaliukus sudėkite į orkaitei tinkantį indą, apipilkite keptuvėje susikaupusiais skysčiais, o viršų aptepkite riešutų mase. Kepkite orkaitėje apie 5 minutes, kol žuvis visiškai iškeps. Patiekite su salotų lapais ir citrinos skiltelėmis.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 131


Skoniai

stiklainiuose

Tekstai ir foto: Karolina, Citrinos žievelė

132

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Apelsinų džemas

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 133


Imbierinis citrinų džemas

134

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šokolado ir

bananų džemas

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 135


Skoniai stiklainiuose

Apelsinų džemas

Imbierinis citrinų džemas

1,5 l džemo

2 l džemo

1 kg apelsinų 900 g cukraus 1 l vandens

600 g citrinų 1 ½ l vandens 1 ½ kg cukraus 2 arb. š. tarkuoto imbiero

Vaisius nuplikykite verdančiu vandeniu. Atsargiai nutarkuokite dviejų apelsinų žieveles. Kitus apelsinus nulupkite, kartu išpjaukite ir baltąsias dalis. Skilteles supjaustykite mažais gabaliukais. Suberkite vaisių minkštimą, nutarkuotas žieveles ir cukrų į puodą su vandeniu. Kai užvirs, nugriebkite putas ir virkite 50 minučių arba kol džemas sutirštės. Supilstykite į švarius stiklainius.

136

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C

Nuplaukite citrinas. Nutarkuokite žieveles ir išpjaukite vaisių minkštimą, pašalindami baltąsias dalis. Minkštimą ir nutarkuotas žieveles užpilkite vandeniu, uždenkite ir palikite nakčiai. Citrinas su visu vandeniu ir žievelėmis supilkite į puodą ir virkite 1 valandą. Praėjus laikui, supilkite cukrų ir maišykite, kol jis ištirps. Virkite dar 15 minučių, kol džemas sutirštės. Galiausiai įmaišykite imbierą ir supilstykite į švarius indelius.


Skoniai stiklainiuose

Šokolado ir bananų džemas 500 ml džemo 4 vidutinio dydžio bananai 1 puodelis cukraus cinamonas 100 g juodojo šokolado (70 proc. kakavos) 1 citrinos sultys 100 ml vandens

Bananus nulupkite nedideliais gabaliukais.

ir

supjaustykite

Puode užvirkite vandenį, sumaišytą su cukrumi. Sudėkite bananus ir cinamoną, supilkite citrinos sultis. Virkite ant nedidelės ugnies 10 minučių kartais pamaišydami. Nukelkite nuo ugnies ir sudėkite kapotą šokoladą. Maišykite, kol šis ištirps. Džemą trinkite smulkintuvu, kol taps vientisas. Supilstykite į švarius stiklainius ar indelius ir laikykite šaldytuve ne ilgiau nei 3 savaites. °C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 137


Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5

138

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C

Foto: Karolina, Citrinos žievelė


Šildantys skoniai Kalėdinį

žurnalo numerį Jums norėjome atnešti ypatingą. „Koks gi jis turėtų būti?“, – klausėme savęs. Storesnis. Šiek tiek ūgtelėjęs. Profesionalesnis. Ir ne mažiau jaukus.

Visame

žurnale pasakojome apie varvančias nosis ir kitus peršalimo džiaugsmus, sniegą už lango ir balas batuose. Tad kaip pristatyti paskutinį skyrelį tokiu paprastu pavadinimu „Šildantys skoniai“? Kokiais žodžiais dovanoti Jums, mielieji, paskutinius trupinius nuo savo pjaustymo lentučių, tuos receptus, kuriuos traukiame iš sunkiai besiveriančių stalčių, uraganams ir pūgoms siaučiant už lango ar... širdelėj?

Kartais

žodžių nereikia, pakanka tik šiltų minčių. Ir puodelio šildančio serbentų gėrimo.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 139


Trinta

Šildantys skoniai

burokėlių sriuba

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

140

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Tiršta

bulvienė su šonine ir čiobreliais

Šildantys skoniai Tekstas ir foto: Neringa, Neringos blogas

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 141


Šildantys skoniai

Trinta burokėlių sriuba Trinta burokėlių sriuba visiškai nesudėtingai paruošiama, tačiau yra labai soti ir neabejotinai nustebins savo ryškiu ir sodriu skoniu, o akis pradžiugins gražia spalva. Burokėlius nulupkite, bulves nuskuskite. Daržoves perpjaukite į kelias dalis ir sudėkite į puodą. Užpilkite vandeniu taip, kad apsemtų, pagardinkite druska. Virkite ant vidutinio stiprumo ugnies.

8–10 porcijų 1 kg burokėlių 3 nedidelės bulvės (apie 250 g) 2 svogūnai 3 skiltelės česnako 30 g sviesto 600 g vištienos sultinio 300 g pieno ar liesos grietinėlės žiupsnelis kario žiupsnis džiovintų raudonėlių druska pipirai

Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir pakepinkite smulkiais kubeliais pjaustytus svogūnus ir česnakus, kol svogūnai suminkštės. Burokėliams ir bulvėms išvirus, nupilkite vandenį. Į puodą supilkite vištienos sultinį, pieną ar grietinėlę, sudėkite kepintus svogūnus ir česnakus, pagardinkite druska, pipirais, žiupsniu kario ir džiovintų raudonėlių. Dar šiek tiek pakaitinkite ant vidutinio stiprumo ugnies, kol sriuba bus karšta. Užgesinkite ugnį ir sutrinkite sriubą maisto smulkintuvu iki visiškai vientisos, lygios masės. Dar karštą išpilstykite į dubenėlius ir patiekite.

142

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šildantys skoniai

Patarimas Jei sriuba atrodytų skystoka, dalį bulvių bemaišydami sutrinkite.

Tiršta bulvienė su šonine ir čiobreliais

Greitai ir nesunkiai paruošiama bulvienė tokia soti, kad gali atstoti ir pietus!

Nuluptas bulves supjaustykite kubeliais, užpilkite vandeniu, kad vos apsemtų bulves ir virkite apie 8–10 minučių šiek tiek pasūdytame vandenyje. Kol bulvės verda, svogūną supjaustykite kubeliais, o šoninę – juostelėmis. Svieste pakepinkite svogūną. Kai svogūnas suminkštės, sudėkite šoninės juosteles ir dar kelias minutes apkepkite. Tada į keptuvę suberkite miltus, pakepinkite ir palaipsniui, nuolatos maišydami, supilkite stiklinę sultinio. Visą keptuvės turinį supilkite į puodą, kuriame verda bulvės, supilkite likusį sultinį, grietinėlę, suberkite pipirus ir čiobrelius. Paragaukite, ar netrūksta druskos. Viską gerai išmaišykite, pavirkite dar kelias minutes ir patiekite.

°C

|

2–3 porcijos 8 vidutinės miltingos bulvės 1 didelis svogūnas 150–200 g liesos šoninės 4 valg. š. sviesto 2 nubraukti valg. š. miltų 1 ½ litro vištienos arba jautienos sultinio 200 ml 30 proc. riebumo grietinėlės 1 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų 1 valg. š. džiovintų čiobrelių 2 arb. š. druskos

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 143


Troškinta

kiauliena su datulėmis

Troškiniui geriausiai tiks riebesnė mėsa, pavyzdžiui, kiaulienos sprandinė ar mentis. Mėsą reikės troškinti palyginti žemoje temperatūroje ir gana ilgai, bet taip paruošta kiauliena bus minkštutė ir tirpstanti burnoje.

Šildantys skoniai

4 porcijos aliejus 800 g kiaulienos mentės ar sprandinės 1 didelis svogūnas 1 saliero stiebas 150 g džiovintų datulių 1 česnako skiltelė 2 arb. š. cinamono 1 arb. š. maltų kmynų 1 arb. š. maltos paprikos 1 arb. š. ciberžolės 200 ml sultinio 800 g konservuotų kapotų pomidorų druska šviežios kalendros lapeliai Supjaustykite kiaulieną kąsnio dydžio gabalėliais. Ant aukštos ugnies įkaitinkite puodą ir įpilkite aliejaus. Sudėkite kiaulieną, apkepkite, kol visos pusės apskrus, ir išimkite iš puodo. Įkaitinkite orkaitę iki 150°C temperatūros. Supjaustykite svogūną bei salierą nedideliais gabalėliais ir sudėkite į tą patį puodą, kuriame kepė mėsa. Sumažinkite ugnį iki vidutinės ir kepkite 3–5 minutes, kol daržovės kiek suminkštės. Sudėkite datules, česnaką bei prieskonius ir kepkite dar 1 minutę. Supilkite į puodą sultinį bei pomidorus, sudėkite kiaulieną ir uždenkite puodą dangčiu. Troškinkite mėsą orkaitėje maždaug 2 valandas 30 minučių. Troškinį galima valgyti iš karto, tačiau jis bus skanesnis, jei paliksite šaldytuve 1–2 dienas ir valgysite pašildytą. Prieš patiekdami troškinį pabarstykite susmulkinta kalendra. Patarimai Troškinį patiekite su ryžiais ar kuskusu. Saldžios datulės puikiai dera prie kiaulienos, tačiau jei jų nemėgstate, galite datules pakeisti džiovintomis figomis ar džiovintomis slyvomis. Į patiekalą būtinai įberkite cinamono, o kitus prieskonius galite pakeisti pirktiniais kario milteliais ar prieskonių mišiniu garam masala.

144

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Tekstas ir foto: Saulius, Mano virtuvė

Šildantys skoniai

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 145


Aštrus

Šildantys skoniai

pupelių ir paprikų troškinys

Tekstas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė

146

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šis troškinys yra ne tik sotus, ugningas ir šildantis, bet ir paprastai pagaminamas.

4 porcijos 400 g džiovintų pupelių aliejus 1 nedidelis svogūnas 3 česnako skiltelės 2 aitriosios paprikos 2 saldžiosios paprikos (skirtingų spalvų) 380 g konservuotų pjaustytų pomidorų 4 puodeliai jautienos sultinio šviežios petražolės grietinė (nebūtina)

Pupeles užmerkite ir palikite per naktį. Kitą dieną išvirkite ir nusausinkite. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame apkepkite smulkiai pjaustytą svogūną, kol šis pagels. Po to sudėkite kapotas česnako skilteles, pjaustytas aitriąsias paprikas ir trumpai pakepkite kartu su svogūnais. Į puodą sudėkite supjaustytas saldžiąsias paprikas, virtas pupeles, keptus svogūnus su aitriosiomis paprikomis ir česnakais, supilkite konservuotus pomidorus ir sultinį. Viską troškinkite ant nedidelės ugnies 30–40 minučių. Baigdami troškinti, pagardinkite druska ir pipirais. Patiekite su grietine.

Jei nemėgstate aštraus maisto, galite nedėti aitriosios paprikos ir pagardinti kitais mėgstamais prieskoniais – troškinys bus toks pat gardus

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 147

Šildantys skoniai

Patarimas


Karštas

Šildantys skoniai

šokoladas Jis kvepia vaikyste, Operos ir baleto teatro kavine tarp spektaklio pertraukų, karamele, ruduoju sviestu ir kažkuo nenusakomu... 2 didelės arba 3 mažesnės porcijos 250–300 g geros kokybės baltojo šokolado 300 ml pieno žiupsnis maltos vanilės žiupsnis druskos

Orkaitę įkaitinkite iki 120°C temperatūros. Šokoladą sulaužykite mažesniais gabalėliais, suberkite į stiklinį kepimo indą (geriausia nestoru sluoksniu) ir pašaukite į orkaitę. Po dešimties minučių išmaišykite. Kaitinkite dar 30–60 minučių, kas 10 minučių vis pamaišydami, kol šokoladas patamsės (taps maždaug riešutų sviesto spalvos) ir ims kvepėti karamele. Paruoštą palikite atvėsti. Vėsdamas jis kietėja, tada gaminį galima laikyti spintelėje, toliau nuo saulės spindulių. Kai norėsite pasiruošti karšto šokolado, prikaistuvyje užvirkite pieną. Įberkite vanilės ir druskos, pavirkite. Suberkite visą karamelizuotą šokoladą ir gerai išmaišykite. Jei atrodo kiek per tirštas, įpilkite dar šiek tiek pieno. Patiekite stiklinėse.

148

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Šildantys skoniai

Patarimai Gali būti, kad kaitinamas šokoladas taps rupus – neišsigąskite ir tęskite, gėrimui tai neturi įtakos. Netemperuoto šokolado paviršiuje gali atsirasti baltų dryžių, tačiau tai jo kokybei įtakos neturi.

Tekstas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 149


Masala chai Kiek netikėto, tačiau nepaprastai malonaus skonio tradicinis indiškas gėrimas masala chai, kitaip dar vadinamas jogų arbata, gardinamas pienu ir prieskoniais. Aromatinga, prieskonių kupina arbata pakelia nuotaiką, išsklaido mieguistumą ir puikiai sušildo vėsų vakarą. 2 puodeliai

Šildantys skoniai

1 stiklinė vandens 2 arb. š. juodosios arbatos (arba 1 maišelis) puodelis pieno 2 valg. š. rudojo cukraus ½ arb. š. malto kardamono 1 arb. š. malto cinamono ½ arb. š. maltų juodųjų pipirų ¼ arb. š. maltų gvazdikėlių ½ arb. š. malto imbiero Prikaistuvyje arba arbatinuke užvirkite vandenį, suberkite arbatžoles, uždenkite, nukelkite nuo ugnies ir palikite pritraukti kelias minutes. Kitame prikaistuvyje ant vidutinės ugnies pakaitinkite pieną, kol jis ims garuoti. Suberkite prieskonius bei cukrų ir toliau kaitinkite kelias minutes neužvirdami. Arbatą supilkite į pašildytą pieną su prieskoniais, išmaišykite, nukoškite ir išpilstykite į puodelius. Patarimai Nors masala chai paruošti paprastai naudojami keturi pagrindiniai prieskoniai – kardamonas, imbieras, pipirai ir cinamonas, papildomo skonio ir aromato arbatai suteiktų ir anyžiai ar pankolio sėklos. Arbata paprastai saldinama cukrumi, tačiau ne mažiau skanu gardinti ir medumi.

Tekstas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

150

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


Nykštukų gėrimas Kai tėveliai mėgaujasi karštu vynu, vaikams galima pasiūlyti šio karšto saldaus gėrimo. 2 puodeliai

Šildantys skoniai

1 pakelis juodosios arbatos 200 ml vandens 100 ml juodųjų serbentų arba spanguolių sirupo 150 ml natūralių obuolių sulčių 1 valg. š. rudojo cukraus 1 lazdelė cinamono 6 gvazdikėliai 1 žvaigždinis anyžius 3 kvapiųjų pipirų grūdeliai džiovintos spanguolės arba razinos mandarinai Užvirinkite vandenį. Įdėkite arbatos pakelį ir pavirkite 1 minutę, tuomet arbatos pakelį išmeskite. Supilkite sirupą, obuolių sultis, suberkite cukrų ir visus prieskonius (kvapiuosius pipirus lengvai sutrėkškite). Užvirinkite. Nuimkite nuo ugnies, uždenkite puodą dangčiu ir palikite, kad įsigertų prieskoniai ir gėrimas šiek tiek atvėstų. Gėrimą supilkite į puodelius ir įmeskite po keletą džiovintų spanguolių ir mandarino skiltelių.

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 151


Lietuvoje augančių maisto produktų sezoninė lentelė ■ - patys šviežiausi □ - laukia aruoduose Sode Obuoliai Kriaušės Dumplainiai Darže Bulvės Morkos Žieminiai ridikai (juodieji) Salierai (lapkotiniai) Salierai (šakniniai) Burokėliai Cikorijos (salotinės trūkažolės) Cukinijos 152

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

Gruodis □ □ □ Gruodis □ □ □ □ □ □ ■ □

| °C

Sausis □

Vasaris □

Sausis □ □ □

Vasaris □ □ □

□ □ ■

□ □ ■


Moliūgai Patisonai Aguročiai Porai Kopūstai Kaliaropės Briuselio kopūstai Raudongūžiai kopūstai Kininiai kopūstai (Pekino) Česnakai Svogūnai Griežčiai Ropės Pastarnokai Petražolės (šakninės) Gelteklės Topinambai (žieminės bulvės) Krienai Miške Spanguolės Mėsa ir paukštiena Žąsys Antys Žuvys Stintos

□ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ ■ ■ Gruodis ■ Gruodis ■ ■

□ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ □ ■

□ □ □

Sausis ■ Sausis

Vasaris ■ Vasaris

□ □ □ □ □ □ □ ■

Žiemą mūsų kraštuose nėra gausu šviežių sezoninių vaisių ir daržovių – šiuo metų laiku valgome tai, kuo pasirūpinome dar vasarą ir rudenį. Reikia pripažinti, kad ilgai laikomi vaisiai ir daržovės praranda dalį savo vitaminų ir naudingųjų medžiagų, todėl organizmo vitaminų atsargas papildyti galime ir kitų kraštų soduose išaugintomis gėrybėmis, ypač citrusiniais vaisiais, kurie per daugelį metų virto kvapnia ryškiaspalve žiemos tradicija ir mūsų kraštuose. Džiugu žinoti, kad granatai, mandarinai, apelsinai ir ananasai dera būtent žiemą, o citrinos veda vaisius ištisus metus – šaltuoju metų laiku jų, greičiausiai, suvalgome daugiausiai. Ar pastebėjote, kad visi atvežtiniai sezoniniai vaisiai yra natūraliai apsaugoti tvirta žievele? Tai natūralus vaisių šarvas, padedantis juos transportuoti ir išsaugoti po žievele slypintį turtą. Šiais vaisiais galime ir saikingai papildyti žiemos racioną, ir džiaugtis turėdami galimybę iš šiltesnių kraštų pasiskolinti nors trupinėlį saulės, besislepiančios mažame skaisčiai oranžiniame apelsine.

Rennie, Sezoninė virtuvė °C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 153


154

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C156

|

Numeris 2

|

Žiema 2011/2012

| °C


°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 157


Foto: Neringa, Neringos blogas


Skanaus! Kito numerio laukite kovo mėnesį!

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti šaltinį.

°C

|

Žiema 2011/2012

|

Numeris 2

| 159


Ieškokite mūsų Facebook’e Ieškokite mūsų Facebook’e https://www.facebook.com/oCzurnalas