OC Nr. 1 Ruduo 2011

Page 1

Pasakiški skoniai Karlsono tortas

Skonių kalendorius

Skanios šventės rudenio niūrumui išsklaidyti

Rudens skonių abėcėlė

Dienos meniu iš antaninių obuolių, burokėlių ir cukinijų Numeris 1 | Ruduo 2011


Žurnale naudojami Matų vienetai valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

Foto: Eglė, Mokey Dinner

Projekto koordinatorė: Asta, Villa Alps, villa.alps@gmail.com Logotipas: Salvinija Buivydaitė, salvinija.b@gmail.com Priekinio viršelio foto: Egidija, Tinginiai irgi verda... Dizainas: Asta, Villa Alps


Sveiki, ar pastebėjote – aplinkui viskas dūzgia. Dūzgia lekiantys, nespėjantys, besiverčiantys per galvas; tie, kurie grįžę iš atostogų po lietaus rado pridygusių ne pilvotų baravykų ir gardžiųjų voveraičių, o stirtas naujų darbų. O jūs mano ausys ir ūsai, kaip susivėlinau! Ir kai vienas pasaulis kėsinasi užgriūsiąs ant galvos, o kitas mėgina slysti iš po kojų, mes atsisukame į senąją išmintį. Kur du stos, visada daugiau padarys, o dvi galvos geriau nei viena. Tad nors mes visos – dažniausiai pavieniui - jau kurį laiką gyvename virtuvėje ir savo atradimais dalijamės virtualiojoje erdvėje, norėjosi kažko Didesnio, kažko Bendresnio. Į šią iki standžių putų išplaktą idėją įmaišėme gerą saują darbo, žiupsnį rūpesčio, ir kiekviena nuo savęs pridėjome po lašelį šio bei to. Temperatūrą padidinome keletu laipsnių Celsijaus, ir šiandien nešame jums nė nespėjusį ataušti pirmąjį blyną. Mes tikime, kad virtuvėje tą beprotišką kasdienybės dūzgesį transformuojame į dūzgesį bičių, kibirėliuose nešančių paskutinį medų. Mes žinome, kad kiekviena diena ypatinga – ir eilinis pirmadienis, ir Baltijos jūros diena, - ir stengiamės ją išgyventi iki galo, įkvėpti pilnus plaučius Dabarties. Mes neskubame, nes būtent dabar gardžiausi šakas lenkiantys antaniniai obuoliai ir paskutinės cukinijos. Mes norime, kad tai pajustumėte ir Jūs.

Kvapniausi linkėjimai , oC kūrybinė grupė

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

|3


Asta iš Villa Alps Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo. Kulinarinį tinklaraštį rašau nuo 2009 m.

Asta iš Saulėta virtuvė Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai virtuvei prisipažįstu meilėje ir ruošiuosi būti ištikima visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

Kas mes?

Rennie iš Sezoninė virtuvė Mėgstu gaminti, valgyti, bei savo maistu vaišinti šeimą ir draugus. Šią meilę man įskiepijo abi močiutės ir mama, kurių namai visada kvepėjo naminiu maistu. Sezoninė virtuvė, taip galima būtų apibūdinti mano virtuvę, kuri pavasarį kvepia pienių medumi, vasarą - gardžiomis uogomis, rudenį - įvairiaspalvėmis daržovėmis, o žiemą - kvapniaisiais pyragais. Mano maistas spalvingas ir besikeičiantis kaip kalendoriaus lapeliai, o kartu paprastas, jaukus ir sveikas. Viktorija iš Receptų medis Esu mama, programuotoja, dėstytoja, stalo žaidimų fanė. Mėgstu fotografuoti, suktis virtuvėje ir vaišinti draugus. Tinklaraštį rašau nuo 2009 m., bet neseniai jis patyrė kardinalius pakeitimus. Tikiuosi, dar jaunas receptų medžio daigelis augs stiprus ir padės Jums atrasti naujus skonius ir kvapus savo virtuvėje.

Indrė iš Gėrimų ir patiekalų magija Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

4

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Egidija iš Tinginiai irgi verda... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

Julė iš Kepykla nr. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo padan, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje, ar penktoj kepykloj, kur beveik trejus metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

Eglė iš Monkey dinner Kadangi savo laiku lietuviškai gaminti neišmokau, pradėjau gaminti itališkai ir net norėdama negaliu paslėpti Italijos kultūros įtakos savo gyvenime, ir juo labiau - virtuvėje, tinklaraštyje ir, greičiausiai, naujajame ‘‘°C’’. Buon appetito visiems žurnalo skaitytojams!

Rūta iš Kas nutiko virtuvėje? Gyvenu ne tam, kad valgyčiau, o tam, kad valgyčiau skaniai! Mėgstu eksperimentuoti virtuvėje, o kulinarines knygas skaitau kaip romanus. Neatsispiriu pagundai paragauti naujų skonių ir tirpstu iš malonumo jais vaišindama savo šeimą ir draugus. Meilė virtuvei įkvėpė rašyti tinklaraštį, skaičiuojantį jau trečius metus.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

|5

Kas mes?

Jurga iš Savaitgalio rendez-vous Kodėl aš rašau maisto tinklaraštį? Nežinau. Jokia dvasia manęs nenušvietė ir jokia magija nesimėto mano šaldytuve už pelėsinio sūrio (už 49 Lt 99 ct). Man tiesiog tai patinka. Kaip kitiems patinka rinkti pašto ženklus ar smeigtukais smaigstyti peteliškes, taip man patinka gaminti.


6

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C

Foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija


Turinys Skonių kalendorius

9 10

Programuotojų diena

12

Pasaulinė vegetarų diena

14

Tarptautinė mokytojų diena

16

Pasaulinė maisto diena

18

Vaiduokliškai baisi diena

20

Jauno vyno diena

22

Žvejų diena

24

Skonių abėcėlė

27

Antaniniai obuoliai

28

Burokėliai

36

Cukinija

44

Pasakiški skoniai

53

Lietuvoje augančių maisto produktų sezoninė lentelė

56

°C

|

Ruduo 2011

|

Turinys

Mokslo ir žinių diena

Numeris 1

|7


8

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| 째C

Foto: Viktorija, Recept킬 medis


Skonių kalendorius Ruduo 09.01 Mokslo ir žinių diena 09.13 Programuotojų diena 10.01 Pasaulinė vegetarų diena 10.05 Tarptautinė mokytojų diena 10.16 Pasaulinė maisto diena 10.31 Vaiduokliškai baisi diena 11.17 Jauno vyno diena 11.23 Žvejų diena

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

|9


Keksiukai su

Skonių kalendorius

09.01

rudeninėmis daržovėmis, sūriu bei kalakutiena

10

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Kiekvienos mamos galvos skausmas – ką įdėti mokinukui užkąsti. Užkandis turi būti sveikas, greitai pagaminamas ir, svarbiausia, mielai vaikų valgomas. Šie keksiukai tiks ir susirūpinusioms mamoms, ir jų mažiesiems genijams. 12 keksiukų

Mokslo ir žinių diena

1 nedidelė cukinija (150 g) 1 gabaliukas moliūgo arba 3 nedidelės morkos (150 g) 150 g fermentinio sūrio 150 g rūkytos arba virtos kalakuto krūtinėlės 1 ½ st. miltų 3 arb. š. kepimo miltelių ½ st. kefyro 80 ml alyvuogių aliejaus 2 kiaušiniai ½ arb. š. maltų juodų pipirų druska Daržoves ir sūrį sutarkuokite stambia burokine tarka. Saują sūrio atidėkite į šalį. Mėsą susmulkinkite šiaudeliais. Miltus sumaišykite su druska, pipirais ir kepimo milteliais. Į daržoves, mėsą ir sūrį suberkite miltus. Išmaišykite. Kiaušinius išplakite su kefyru ir aliejumi. Supilkite į dubenį su daržovėmis, mėsa ir miltais. Gerai išmaišykite. Keksiukų formeles išklokite popierinėmis formelėmis, į jas paskirstykite paruoštą tešlą. Kiekvieną keksiuką apibarstykite atidėtu sūriu. Kepkite iki 180°C laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių. Ar iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku. Įbeskite pagaliuką į keksiukų vidurį. Jei ištrauktas iš kepinio pagaliukas yra sausas – keksiukai iškepė.

Tekstas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 11


Skonių kalendorius

09.13

Programuotojų diena švenčiama 256-ą metų dieną. Šioje vietoje, tikri programavimo entuziastai nusijuokia ir sušunka: „Puiki mintis!“. Kitiems paaiškinu. Kaip žinote smulkiausias informacijos vienetas yra bitas. Šiek tiek didesnis – baitas, jis susideda iš 8 bitų. 28 = 256, taigi būtent tokį skaičių reikšmių galima pateikti viename baite. Manau, daugelis iš Jūsų nustebo. Kodėl kulinariniame žurnale minima programuotojų diena? O gi todėl, kad maistą gamina ne tik kulinarijos mokslą baigę. Tarp maisto fanatikų pasitaiko ir kitos specialybės žmonių, programuotojų irgi. Viena iš jų esu aš. Todėl negalėjau nepaminėti profesinės šventės ir nepasiūlyti jums valgio smegenims, kurį patogu valgyti net prie kompiuterio. Receptas visiškai nesudėtingas, jam net nereikia orkaitės. Manau su juo susidorotų kiekvienas tikras programuotojas. 1 st. greito paruošimo avižinių arba penkių grūdų dribsnių ¼ stiklinės kokoso drožlių ¼ stiklinės migdolų ¼ stiklinės džiovintų spanguolių 80 ml medaus 15 g sviesto 1 valg. š. rudojo cukraus 1 valg. š. vandens Avižinius dribsnius, kokoso drožles, kapotus migdolus ir džiovintas spanguoles išmaišykite ir suberkite į keptuvę. Kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol viskas gražiai apskrus. Atsargiai, ant per didelės ugnies kokoso drožlės greitai pradeda degti. Suberkite apkepintus produktus į dubenį. Sudėkite į keptuvę medų, sviestą, cukrų ir vandenį. Kaitinkite ant mažos ugnies, kol masė pradės burbuliuoti. Išjunkite ugnį, suberkite į keptuvę sausus produktus. Viską gerai išmaišykite. Dar karštą masę sukrėskite ant kepimo popieriaus lapo, tolygiai paskleiskite šaukštu taip, kad gautumėte maždaug 1 cm storio sluoksnį. Uždenkite kitu kepimo popieriaus lapu. Lengvai paspauskite. Palaukite 5 minutes, kol masė atvės. Nuimkite viršutinį lapą, supjaustykite norimo dydžio batonėliais. Palikite atvėsti ir sustingti. Batonėlius laikykite orui nepralaidžiame inde.

12

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Programuotojų diena

Javų batonėliai Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 13


10.01 Skoni킬 kalendorius

Falafeliai Tekstas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

14

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| 째C


Falafeliai (angl. falafel) – gardus Vidurio Rytų kąsnelis pagamintas iš avinžirnių. Šiais skaniais rutuliukais be jokių sąžinės priekaištų gali mėgautis ir vegetarai. Visus produktus rasite didžiuosiuose prekybos centruose. Sezamų sėklų pastos tahini galima pasigaminti ir patiems: paskrudintas sezamo sėklas atvėsinkite ir sumalkite kavamale iki vientisos masės. 30 rutuliukų

Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Nustatykite mažesnę nei vidutinę ugnį. Suformuokite golfo kamuoliuko dydžio rutuliukus. Dėkite į karštą aliejų po 5 – 6 kamuoliukus ir kepkite, kol gražiai apskrus. Iškeptus rutuliukus dėkite ant popierinės servetėlės, kuri sugers riebalų perteklių. Falafelius valgykite su pitos duonelėmis, daržovėmis ir jogurto padažu. Padažui sumaišykite indelį natūralaus jogurto su šaukšteliu sezamų sėklų pastos, skiltele česnako bei šlakeliu citrinos sulčių.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 15

Pasaulinė vegetarų diena

250 g džiovintų avinžirnių 200 g kopūsto ryšelis petražolių 1 ½ arb. š. maltos kalendros 1 ½ arb. š. malto kumino žiupsnelis maltų kajeno arba čili pipirų 1 arb. š. maltų juodų pipirų 1 nubrauktas arb. š. kepimo miltelių 2 arb. š. druskos saulėgražų aliejus

Avinžirnius užpilkite šaltu vandeniu ir palikite išbrinkti per naktį. Prieš gamindami, vandenį nupilkite, avinžirnius perplaukite. Bulvių tarkavimo mašina arba kitu maisto smulkintuvu susmulkinkite avinžirnius, kopūstą ir petražoles. Suberkite prieskonius, kepimo miltelius, gerai išmaišykite rankomis.


Kodėl gi nepavaišinus savo mokytojo skaniais sausainiais?

10.05

200 g marcipanų masės 100 g kambario temperatūros sviesto 100 g cukraus 1 kiaušinis 300 g miltų 1 arb. š. kepimo miltelių 1 paplaktas kiaušinis sausainiams patepti cukraus ir cinamono mišinys sausainiams apibarstyti sviestas kepimo skardai patepti

Skonių kalendorius

Sviestą ir marcipanų masę trinkite šaukštu, kol gausite vientisą masę. Įmaišykite cukrų ir kiaušinį, toliau trinkite iki vientisos masės. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais. Dalimis berkite miltus į marcipanų masę, kaskart gerai išmaišykite. Sudėję visus miltus, suminkykite tešlą į vientisą rutulį. Dėkite tešlą pusvalandžiui į šaldymo kamerą. Ištraukę tešlą iš šaldymo kameros, iškočiokite kelių milimetrų storio lakštą, aptepkite jį išplaktu kiaušiniu ir apibarstykite cukraus ir cinamono mišiniu. Formele išspauskite žvaigždutės formos sausainius ir išdėliokite juos ant sviestu pateptos kepimo skardos. Sausainius kepkite iki 180°C orkaitėje apie 8 - 10 minučių, kol sausainiai gražiai parus.

Tekstas ir foto: Rūta, Kas nutiko virtuvėje?

16

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Tarptautinė mokytojų diena

Marcipaninės žvaigždutės

Marcipaninės žvaigždutės

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 17


Skoni킬 kalendorius

10.16

Paprastoji duona

18

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| 째C


½ st. pirmos rūšies miltų 1 st. rupių kvietinių miltų ⅛ arb. š. sausų mielių ½ - 1 arb. š. druskos avižų dribsniai saulėgrąžos sezamo sėklos

Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, druską ir mieles. Įpilkite apie 4/5 stiklinės vandens ir išmaišykite – tešla bus drėgnesnė nei paprastai. Uždenkite dubenį maistine plėvele ir palikite kambario temperatūroje 12 - 18 valandų. Joms prabėgus, tešlos paviršiuje turėtų būti oro burbuliukų. Duoną truputį perminkykite – paimkite už kraštų ir perlenkite ją pusiau kartą ar du. Uždenkite ir palikite dar porai valandų. Įkaitinkite orkaitę iki 190°C. Į ją įstatykite nedidelį metalinį ar stiklinį puodą (maždaug 20 cm skersmens) su dangčiu ir leiskite jam gerai įkaisti. Į įkaitusio puodo dugną įklokite kepimo popieriaus apskritimą, o puodo šonus suvilgykite aliejumi – taip iškepusią duoną bus paprasčiau išimti. Jei norisi, pabarstykite dugną saulėgrąžomis ar moliūgų sėklomis. Sukrėskite tešlą į puodą, apibarstykite smulkiais avižų dribsniais bei sezamo sėklomis. Uždenkite dangčiu ir kepkite orkaitėje apie valandą. Duoną išimkite iš puodo ir leiskite jai atvėsti ant grotelių. Tekstas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 19

Pasaulinė maisto diena

1945 m. spalio 16 dieną buvo įkurta Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (MŽŪO) – JTO padalinys bado problemai spręsti. Dėl šios priežasties jau kurį laiką daugelyje pasaulio šalių spalio šešioliktoji vadinama Pasauline maisto diena – diena, kai verta stabtelėti, nuryjant sumuštinio kąsnį, ir pamąstyti prieš metant lauk vakarykščius maisto likučius. MŽŪO šūkis – Fiat panis, arba Tebūnie duonos! Tad tikriausiai sutiksite, jog visai tikėta pasidalinti dar vienu duonos receptu. Dabar, kai jie puola visais įmanomais kanalais – iš žurnalų, tinklaraščių, bendradarbių kalbų per pietų pertrauką – paklausite: kuo ši duona ypatinga? Ogi savo paprastumu ir ypač – elementariu (ir tinginiams tinkamu) ruošimo metodu: jokio minkymo! Šis būdas išpopuliarėjo prieš penketą metų New York Times pasirodžius Mark Bitman straipsniui, kuriame Jim Lahey pasakojo apie stebuklingą duonos kepimą namuose – tereiks tik ketvirčio šaukštelio mielių ir... 24 valandų. Metodas išties užburiantis: jau po keleto dienų tinklaraščiai ėmė lūžte lūžti šio recepto variacijomis: su riešutais ir džiovintais vaisiais; rupių miltų; net išradingomis saldžiomis šokoladinėmis bandelėmis! Jei vis dar nesiryžtate duonos kepti namuose, jei vis dar teisinatės, jog neturite duonkepės, ližės ar jėgų duonai minkyti, – sukluskite. Pasaulinę maisto dieną pasitikite naminiu garuojančios duonos kepalėliu. Atriekite ir kaimynams.


Skonių kalendorius

10.31

VAiduokliškai baisi diena (Helovinas) yra švenčiamas spalio 31 dieną. Šventė yra ypač populiari JAV. Žmonės persirengę įvairiais kostiumais vaikšto po namus prašydami saldainių arba pokšto (angl. trick or treat). Manoma, kad ši tradicija yra kilusi iš keltiškos šventės. Lapkričio 1-ąją buvo švenčiami keltų naujieji metai. Taip pat buvo tikima, kad tą pačią dieną mirties dievas Samhaimas leidžia mirusiųjų sieloms grįžti į savo namus. Pagrindinis šventės maistas yra moliūgas ir įvairūs patiekalai iš jo.

700 g moliūgo 5 nedidelės morkos 2 svogūnai 1 česnako skiltelė 1 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 arb. š. rūkytos paprikos žiupsnis druskos 400 ml daržovių sultinio

Moliūgą supjaustykite 2 cm storio riekelėmis, morkas perpjaukite išilgai, svogūną padalinkite į keturias dalis. Viską sudėkite į skardą. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska ir rūkyta paprika. Daržoves gerai permaišykite rankomis. Kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių arba kol daržovės suminkštės. Iškepusias daržoves susmulkinkite smulkintuvu. Į puodą supilkite sultinį ir susmulkintas daržoves. Viską užvirinkite. Jei norite, kad sriuba būtų skystesnė, tiesiog įpilkite daugiau sultinio.

Tekstas ir foto: Jurga, Savaitgalio rendez-vous

20

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Trinta moliūgų sriuba

Vaiduokliškai baisi diena (Helovinas)

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 21


Kalakuto

Skonių kalendorius

11.17

kepenėlių paštetas

22

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Kiekvieną trečiajį lapkričio ketvirtadienį visas pasaulis sutinka jaunąjį raudoną vyną iš Božolė regiono Prancūzijoje. Kasmet šio vyno išpilstoma 45 mln. litrų ir tai yra labiausiai pasaulyje laukiamas vynas. Iš božolė sprendžiama apie būsimą tų metų derlių. Šis vynas pasižymi baltojo vyno savybėmis: lengvas, be taninų, vaisinio skonio, o kvepėti jis turi bananais, avietėmis, kriaušėmis, vyšniomis ir gėlėmis. Božolė yra siūloma patiekti atšaldytą kartu su švelniais ir lengvais sūriais (pav., Camembert, Brie, Roquefort), jautiena, kepta vištiena ar kalakutiena, įvairiais nesaldžiais pyragais (quiche), ant grotelių kepta žuvimi, salotomis, makaronais, paštetu, kumpiais ar vaisiniais desertais. Svogūnus supjaustykite kubeliais. Sviestą ištirpinkite keptuvėje ir suberkite svogūnus. Uždenkite dangčiu ir kepkite ant lėtos ugnies apie 10 minučių. Kol kepa svogūnai, sutvarkykite kepenėles – nuplaukite, išpjaustykite plėveles ir perpjaukite į kelias dalis. Į iškepusius svogūnus sudėkite kepenėles, suberkite prieskonius ir kepkite apie 5-6 minutes. Nuimkite nuo ugnies, sudėkite likusį sviestą ir viską gerai sutrinkite smulkintuvu. Paštetą sudėkite į nedidelius indelius. Tekstas ir foto: Jurga, Savaitgalio rendez-vous

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 23

jauno vyno diena

30 g sviesto kepimui 2 svogūnai 600 g kalakuto kepenėlių ½ arb.š. čiobrelio ½ arb.š. raudonėlio ½ arb.š. druskos 70 g sviesto


Galbūt nedaug kam yra žinoma, kad lapkričio 23-oji paskelbta taip pat ir Šv. Klemenso, Žvejų globėjo diena. Klemensas pirmasis ragino skelbti krikščionybę raštu, o tikėjimą pagrįsti mokslu ir filosofija. Graikų filosofiją jis vertino kaip Dievo duotą dovaną, nes graikai patys tokių žinių nebūtų sugebėję pasiekti. Lapkričio 23-ąją, Lietuvoje paprastai iš ežerų būdavo išvelkamos valtys. Jos paliekamos saugiai žiemoti krante – šis žūklės sezonas baigtas. O sezono uždarymui puikiai tiks šis prabangus ir sveikas patiekalas. 2 porcijos

Skonių kalendorius

11.23

300g lašišos filė su oda 2 valg. š. sviesto 1 skiltelė česnako druska pipirai ½ citrinos sultys + 2 valg. š. 1 valg. š. kukurūzų krakmolo sauja mėlynių ar šilauogių kuokštelis šviežių arba šiek tiek džiovintų čiobrelių 100 ml nesūraus daržovių sultinio 2 valg. š. tiršto balzaminio acto su avietėmis arba vynuogėmis 1 arb. š. cukraus 2 valg. š. raudonojo vyno sauja špinatų alyvuogių aliejus moliūgų sėklos Sviestą ištirpinkite, suberkite į jį kapotą česnaką ir užpilkite ant lašišos. Pagardinkite druska ir pipirais. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir dėkite kepti žuvį odele žemyn. Kepkite kol žuvis bus pusiau iškepusi (1 - 3 minutes). Pusės citrinos sultis sumaišykite su kukurūzų krakmolu. Į puodą sudėkite mėlynes, čiobrelius, supilkite sultinį, actą, vyną, suberkite cukrų. Kai masė užvirs, supilkite krakmolą su citrinų sultimis. Virkite apie 20 - 30 minučių. Žuvį perkelkite į indą skirtą kepti orkaitėje. Supilkite ir susidariusius riebalus. Kepkite iki 200°C laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 10 minučių. Špinatus apvirkite garuose arba tiesiog nuplikykite. Pagardinkite aliejumi, citrinos sultimis ir moliūgų sėklomis. Žuvį valgukite su špinatais ir mėlynių padažu. Tekstas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

24

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Žvejų diena

Lašiša su mėlynių padažu

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 25


26

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C

Foto: Rennie, Sezoninė virtuvė


Skonių abėcėlė A

B C Č DE Ė F G H I J K L M N O P R S Š T U Ū V Z Ž urokėliai

ntaniniai obuoliai

ukinija

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 27


OrkaitÄ—je kepti

Antaniniai obuoliai

blynai su obuoliais ir rozmarinu

28

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Idealus receptas tingiems pusryčiams. Juk taip smagu, kai ryte nereikia ilgai stovėti prie viryklės. Juk orkaitė ir pati gali Jums iškepti purius blynus su obuolių rūgštele ir lengvu rozmarino aromatu. 2 porcijos 125 ml pieno 2 kiaušiniai 125 ml miltų 2 valg. š. cukraus 15 g sviesto 1 obuolys 2 valg. š. rudojo cukraus rozmarino šakelė (~ 5 cm)

Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Nulupkite obuolį, išimkite sėklas. Supjaustykite jį skiltelėmis. Keptuvėje ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą, suberkite rudąjį cukrų. Kai cukrus ištirps, sudėkite obuolius ir rozmarino šakelę. Kepkite, kol obuoliai suminkštės. Išimkite rozmarino šakelę. Dubenyje paruoškite tešlą. Kiaušinį išplakite su dviems šaukštais cukraus, suberkite miltus, išmaišykite. Supilkite pieną, vėl gerai išmaišykite. Dvylika keksiukų formelių ištepkite sviestu (jei naudojate silikonines formeles, to daryti nereikia). Sudėkite į jas obuolių skilteles. Ant jų užpilkite tešlą. Kepkite 20 – 25 minučių, kol blynai taps auksinės spalvos.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 29

Pusryčiai

Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis


Antaniniai obuoliai

Šią tirštą ir spalvingą rudeninę sriubą verta išbandyti! Ji vegetariška, saldžiarūgštė, saldūs švieži kukurūzai jai suteikia lengvo saldumo, o obuoliai - rūgštelės. Tikra rudeninių skonių puokštė! 1 vidutinė kaliaropė 2 didelės morkos 2 saliero koteliai 1 saldžioji paprika 2 saldžių kukurūzų burbuolės 4 antaniniai obuoliai 2 l daržovių sultinio 250 ml riebios grietinėlės švieži krapai druska, cukrus, malti juodieji pipirai (pagal skonį) alyvuogių aliejus ir sviestas kepimui

Sriubai skirtame puode, alyvuogių aliejuje su sviestu, lengvai apkepkite nuluptas ir kubeliais pjaustytas kaliaropes kartu su žiedeliais pjaustytomis morkomis. Kai morkos su kaliaropėmis suminkštės, sudėkite pjaustytus saliero kotelius ir pjaustytą papriką. Troškinkite apie minutę ir supilkite į puodą sultinį. Sriubai pavirus apie 15 minučių ant silpnos ugnies, sudėkite kubeliais pjaustytus nuluptus obuolius ir nupjautus nuo burbuolių kukurūzus. Po 5 minučių supilkite grietinėlę, užvirkite, paskaninkite prieskoniais ir pjaustytais krapais, dar kelias minutes palaikykite uždengę puodą ir skanaukite su šviežia duona ar duonos lazdelėmis. Tekstas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

30

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Rudeninių

daržovių sriuba su obuoliais

Pietūs

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 31


Kiaulienos nugarinÄ—s

Antaniniai obuoliai

kepsneliai su antaniniais obuoliais

Tekstas ir foto: EglÄ—. Monkey Dinner

32

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Vakarienė

Rudens vakarams ilgėjant, puikus šildantis patiekalas 6 kiaulienos nugarinės kepsneliai 3 antaniniai obuoliai 2 mėlynieji svogūnai šviežiai malti juodieji pipirai, druska cinamonas ir žiupsnelis kmynų pabarstymui 3 valg. š. raudonųjų serbentų drebučių 1 valg. š. raudonojo vyno acto 1 st. vištienos sultinio alyvuogių aliejus kepimui Kiaulienos nugarinę supjaustykite apie 1 ½ cm storio kepsneliais. Pabarstykite pipirais, cinamonu, kmynais, pasūdykite. Obuolius perpjaukite per pusę, išimkite sėklas ir padalinkite į aštuonias dalis. Svogūną nulupkite, padalinkite ketvirčiais į aštuonias dalis. Keptuvėje įkaitinkite kelis šaukštus alyvuogių aliejaus, dėkite kepsnelius ir apkepkite iš abiejų pusių (vienai pusei apie 3 minutes). Išimkite iš keptuvės. Įpilkite dar šaukštą aliejaus, pakepkite porą minučių svogūnus, tada sudėkite obuolių skilteles ir kepkite dar 3 minutes. Įmaišykite drebučius, supilkite actą, pamaišykite, tada supilkite sultinį. Patroškinkite apie 10 minučių. Kai sutirštės, sudėkite atgal kepsnelius ir pakaitinkite dar porą minučių. Labai tinka su bulvių koše. Pastaba: jei padažas pasirodo per rūgštus, arba uogienė nelabai saldi, įdėkite šaukštelį cukraus.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 33


Antaniniai obuoliai

Kokosinės

bandelės su cinamonu ir antaniniais obuoliais

Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

34

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Minkštutės, purios ir burnoje tirpstančios bandelės tikriausiai ne vienam primena nostalgiškus mokyklos laikus, kai pagaliau sulaukus ilgosios pertraukos ir žengiant į valgyklą, nosis pakutendavo viliojantis dar šiltų bandelių kvapas... Ir tikriausiai daugelis žino, koks gėris yra bandelė su stilkine šalto pieno vasarą ar su puodeliu garuojančios kvapnios arbatos žiemą... Mielos, jaukios ir gardžios - tokios yra bandelės, kurios daro stebuklus. Akimirkai sugrąžina į vaikystę ir pasaulį nuspalvina skaniausiom spalvom... Desertas

30-35 bandelės Tešla: 250 g pieno 100 g sviesto 90 g cukraus 1 arb. š. druskos 2 kiaušiniai 550 – 600 g miltų 1 arb. š. cinamono 11 g sausų mielių

Įdaras: 70 g minkšto sviesto 100 g kokosų pieno 3 antaniniai obuoliai 3 valg. š. cukraus 2 valg. š. cinamono

Į nedidelį puodą supilkite pieną, sudėkite sviestą, cukrų ir druską. Ant nedidelės ugnies maišydami kaitinkite, kol sviestas ištirps. Truputį atvėsinkite. Įmuškite kiaušinius ir išmaišykite. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, cinamoną ir sausas mieles. Pieno ir kiaušinių plakinį įmaišykite į miltus. Jei tešla labai lipni ir pernelyg minkšta, pridėkite dar šiek tiek miltų. Tešlą minkykite, kol ji taps vientisa ir lygi, apie 5 minutes. Išminkytą tešlą dėkite į aliejumi pateptą dubenį, uždenkite rankšluostėliu ir palikite maždaug valandai, kol pakils dvigubai. Paruoškite bandelių įdarą. Obuolius nulupkite, išimkite sėklalizdžius ir sutarkuokite. Sumaišykite su cukrumi ir cinamonu. Pakilusią tešlą dar šiek tiek paminkykite ir iškočiokite stačiakampį (maždaug 25 x 37 cm. dydžio). Jį tolygiai aptepkite kambario temperatūros sviestu. Ant sviesto tepkite kokosų pieną. Galiausiai ant viršaus paskleiskite tarkuotus obuolius. Įdarą švelniai paspauskite prie tešlos. Tešlos stačiakampį suvyniokite, pradėdami ilgesne kraštine, į ritinį. Jį supjaustykite apie 1 cm storio riekelėmis. Riekeles suguldykite į kepimo popieriumi ištiestas kepimo skardas. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 20 minučių, kol gražiai pagels. Bandelės skaniausios, kaip ir visi mieliniai kepiniai, kepimo dieną. Jei norite pasilikti rytojui, laikykite sandariame inde.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 35


Vos išgirdę “burokėlių sultys” daugelis suka nosį. O veltui - jos puikus geležies šaltinis, mažina kraujospūdį, suteikia energijos, kovoja su uždegimais. Pačios sultys yra saldoko skonio, o sumaišius jas su kriaušėmis kokteilis nei iš tolo nepanašus į burokėlius ir tik spalva išduoda jo tikrąją prigimtį (apie kurią skeptikams galima meluoti, kad tai mėlynės...) 2 dideli kokteiliai Bananus ir kriaušes supjaustykite gabalėliais, sudėkite į kokteilių plaktuvą. Ten pat sudėkite ir visas likusias kokteilio dalis. Išplakite iki vientisos masės. Labai skanu su naminiais javainiais.

Burokėliai

2 prinokę bananai 250 g mėgstamo jogurto 2 nuluptos kriaušės be sėklalizdžių 150 ml burokėlių sulčių žiupsnis vanilinio cukraus

Tekstas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

36

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Tirštas

burokėlių kokteilis

Pusryčiai

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 37


Burokėliai

Burokėlių ir ožkos sūrio salotos

38

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Dienoms trumpėjant, o saulei vis mažiau glostant, salotas iš pietų valgiaraščio tuoj tuoj išstums tirštos garuojančios sriubos. Pamažu prisijaukinkime rudenį, lėkštėje kurdami simfoniją iš žemiško skonio burokėlių, sodraus ožkų pieno sūrio ir švelnučių kedro riešutų.

2 porcijos 5 virti burokėliai 100 g ožkos sūrio 1 valg. š. kedro riešutų šviežiai malti juodieji pipirai Užpilas: 5 valg. š. citrinos sulčių 3 valg. š. moliūgų sėklų aliejaus ryšelis šviežių mėtų lapelių

Pietūs

Burokėlius ir sūrį supjaustykite vienodo storio riekelėmis ir išdėliokite lėkštėse. Sausoje keptuvėje, vis pamaišydami, pakepinkite kedro riešutus, kad paskrustų. Užpilui gerai sumaišykite moliūgų sėklų aliejų ir citrinos sultis, smulkiai pjaustytus mėtų lapelius. Apšlakstykite užpilu lėkštėse išdėliotus burokėlius ir sūrį, pabarstykite šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir kedro riešutais.

Tekstas ir foto: Rūta, Kas nutiko virtuvėje?

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 39


Keptų burokėlių saldumas ir krienų aštrumas puikiai dienos pabaigai. Įvairių rūšių ir spalvų bulvės bei burokėliai suteiks patiekalui patrauklumo 4 porcijos

Burokėliai

6 vidutiniai burokėliai 6 didelės bulvės alyvuogių aliejus druska šviežiai malti pipirai džiovintos petražolės arba čiobreliai 4 valg. š. grietinės 4 arb. š. krienų Orkaitę įkaitinkite iki 220°C temperatūros. Burokėlius ir kiekvieną bulvių rūšį pjaustykite, maišykite ir kepkite nesumaišydami. Daržoves nulupkite ir supjaustykite maždaug 2 x 2 cm dydžio gabalėliais, apšlakstykite šiek tiek aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais, apibarstykite žolelėmis. Paskleiskite vienu sluoksniu ant kepimo folija išklotos skardos ir kepkite apie 30 minučių arba kol daržovės taps minkštos. Po pirmųjų dešimties minučių orkaitės temperatūrą sumažinkite iki 200°C. Krienus sumaišykite su šalta grietine, pagardinkite druska ir pipirais. Daržoves valgykite karštas su šaukštu šalto krienų padažo. Jei vegetariškas variantas netenkina, supjaustykite 400 g kiaulienos sprandinės panašaus dydžio gabalėliais kaip ir daržoves, apibarstykite prieskoniais ir kepkite kartu su daržovėmis.

40

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Orkaitėje kepti

burokėliai ir bulvės su krienų padažu

Vakarienė

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 41


Šokoladiniai

Burokėliai

burokėlių keksiukai su gira

Tekstas ir foto: Viktorija, Receptų medis

42

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Burokėliai desertuose - ekstremalu? Tikrai ne! Pasirodo, nuo 9 iki 16 % burokėlių masės sudaro cukrus. Bet vis dėlto, tai daržovė, todėl desertai iš jų ne tik skanūs, bet ir sveiki. Galbūt, Jūsų mažyliai nemėgstantys daržovių, pamėgs šiuos keksiukus? 12 keksiukų Keksiukai 75 g nesaldintos kakavos miltelių 175 g miltų 2 arb. š. kepimo miltelių 225 g cukraus pudros 3 kiaušiniai 225 g nevirto burokėlio 100 ml giros 100 ml saulėgrąžų aliejaus

Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Keksiukų kepimo formą išklokite vienkartiniais popieriukais arba ištepkite sviestu. Į didelį dubenį persijokite kakavą, cukraus pudrą, miltus ir kepimo miltelius. Suberkite cukrų ir išmaišykite. Burokėlius sutarkuokite smulkia (bulvių) tarka. Įmuškite į juos kiaušinius, išplakite. Įmaišykite girą ir aliejų. Burokėlių masę supilkite į miltus. Maišykite tik tiek, kad visi miltai sušlaptų – nepermaišykite. Gautą tešlą sukrėskite į keksiukų formeles (užpildykite apie du trečdalius jų tūrio). Visą tešlą būtina iškepti vienu kartu, nes pastovėjusi ji blogai kyla. Kepkite 20 – 25 minutes. Išimkite iš orkaitės ir palikite ant grotelių vėsti. Kol keksiukai aušta, paruoškite kremą̨. Varškę išsukite su minkštu sviestu. Įmaišykite klevų sirupą bei cukraus pudrą. Ataušusius keksiukus papuoškite kremu ir apibarstykite kepintomis saulėgrąžomis.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 43

Desertas

Papuošimas 200 g švelniosios varškės 200 g minkšto sviesto 2 arb. š. klevų sirupo 50 g cukraus pudros saujos pakepintų saulėgrąžų


Itališkas omletas (frittata) skanus tiek šiltas, tiek šaltas ir puikiai tinka vėlyviems pusryčiams. Cukinijas omlete galite pakeisti svogūnais, bulvėmis, morkomis, žirneliais, saldžiaisiais pipirais ar kitomis rudeninėmis daržovėmis ir kaskart džiaugtis nauju skoniu.. 2-3 nedidelės cukinijos 6 kiaušiniai 1 česnako skiltelė druska, pipirai 25 g smulkiai tarkuoto kieto parmezano tipo sūrio („Džiugo“, „Grana padano“, „Parmigiano Reggiano“) žalumynai papuošimui alyvuogių aliejus kepimui Cukinijas supjaustykite plonomis riekelėmis. Keptuvėje nesvylančiu dugnu ant vidutinio kaitrumo ugnies įkaitinkite aliejų su per pusę perpjauta česnako skiltele.

Cukinijos

Sudėkite cukinijas, kepkite apie 10 minučių, kad jos paruduotų, bet nebūtų per minkštos. Iškepusias išimkite į indą ir palikite atvėsti, o česnaką išmeskite. Kiaušinius išplakite su druska, pipirais ir sūriu, sumaišykite su šiek tiek pravėsusiomis cukinijomis. Keptuvę grąžinkite ant ugnies, jei trūksta, įpilkite šaukštą aliejaus. Mišinį supilkite į įkaitintą keptuvę ir kepkite ant vidutinio stiprumo ugnies apie 10 minučių. Patikrinkite mentele, ar kepinio apačia jau parudavusi. Reikia, kad dugnas gražiai paruduotų ir viršus būtų kiek perkepęs. Toliau galima kepti keliais būdais. Lengviausias jų – keptuvę dėti į įkaitintą orkaitę (grill funkcija), kad apkeptų viršus. Geriausias būdas – apvertus itališką omletą, baigti jį kepti keptuvėje. Tam reikės dviejų lėkščių. Į vieną jų iš keptuvės išimkite omletą (jis turėtų gražiai išslysti į lėkštę), uždėkite kitą lėkštę, apverskite ir tokiu pačiu būdu grąžinkite į keptuvę. Baikite kepti, išimkite į lėkštę, kiek pravėsusį apibarstykite žalumynais.

44

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Itališkas

omletas (frittata) su cukinijomis

Pusryčiai

Tekstas ir foto: Eglė, Monkey Dinner

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 45


Sultinga vištiena su gaiviu virtu cukinijų kremu (panna cotta) bei traškiomis cukinijų salotomis puikiai numalšins alkį vidury dienos. Cukinijų kremą galite paruošti iš vakaro ar net prieš kelias dienas 4 porcijos

Cukinijos

4 vištienos krūtinėlės puselės alyvuogių aliejus druska ir šviežiai malti pipirai 3 vidutinės cukinijos 1 arb. š. druskos šviežiai malti pipirai 1 valg. š. citrinos sulčių 200 ml grietinėlės 4 arb. š. želatinos granulių citrininis alyvuogių aliejus

Želatiną išmirkykite pagal pakuotės nurodymus. Dvi cukinijas perpjaukite išilgai į aštuonias dalis. Pakepinkite cukinijas su šiek tiek aliejaus, kol jos lengvai apskrus. Cukinijos gabaliukus sutrinkite rankine trintuve. Supilkite citrinos sultis, pagardinkite druska ir pipirais. Užvirinkite grietinėlę, suberkite želatiną ir maišykite, kol ji ištirps. Supilkite grietinėlę į sutrintą cukiniją. Viską gerai išmaišykite. Paragaukite, ar jūsų skoniui netrūksta druskos ir pipirų. Žemą kepimo skardelę ar indą išklokite kepimo popieriumi. Supilkite atvėsusią cukinijų masę, ji turėtų būti maždaug 1 cm aukščio. Palikite sustingti šaldytuve. Orkaitę įkaitinkite iki 200°C temperatūros. Vištienos krūtinėles, apibarstytas druska ir pipirais, apkepinkite su šiek tiek alyvuogių aliejaus gerai įkaitintoje keptuvėje po 2 minutes iš kiekvienos pusės. Krūtinėles perkelkite į kepimo indą, apipilkite keptuvėje likusiu aliejumi ir kepkite orkaitėje 10 minučių. Kol vištiena kepa, sutarkuokite trečiąją cukiniją, apibarstykite druska ir pipirais, užlašinkite kelis lašus citrininio alyvuogių aliejaus. Stikline išpjaukite virto kremo apskritimus, dėkite juos į lėkštės vidurį. Ant apskritimų dėkite po ketvirtadalį cukinijos salotų ir supjaustytą vištienos krūtinėlę. Apšlakstykite citrininiu alyvuogių aliejumi. Likusius kremo gabaliukus kitą dieną galite sunaudoti kaip padažą prie karštų makaronų.

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

46

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Pietūs

Vištienos krūtinėlė

su cukinijų panakota ir salotomis

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 47


Nesaldus cukinijų

Cukinijos

tortas

Tekstas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė

48

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Rudenį daugelyje namų apstu didelių cukinijų. Jeigu pabosta iš jų kepti paprasčiausius blynus, galite išbandyti pikantišką cukinijų tortą, kuris kuo puikiausiai tiks nekasdienei vakarienei. Jį kepkite bent kelios valandos iki vakarienės, kad kremas spėtų įsigerti į cukinijų blynus - juk vis dėlto tai tortas! Cukinijų blynai 2 kg nuluptų ir sutarkuotų cukinijų 4 kiaušiniai 8 valg. š. miltų druska, malti juodieji pipirai vynuogių kauliukų aliejus kepimui Pertepimas 500 ml tiršto turkiško jogurto 1 st. smulkiai pjaustytų petražolių 1 st. smulkiai pjaustytų bazilikų 5 smulkiai kapotos česnako skiltelės 1 valg. š. citrinos sulčių druska, malti juodieji pipirai

Nuplautas cukinijas nulupkite, išimkite sėklas ir sutarkuokite burokine tarka. Cukinijų tarkius gausiai apibarstykite druska ir palikite rėtyje valandai, kad nuvarvėtų jų sultys. Nuvarvintas cukinijas sumaišykite su kiaušiniais, miltais, gardinkite pipirais ir kepkite blynus per visą keptuvę: keptuvėje ant įkaitinto aliejaus paskleiskite cukinijų masę ir kepkite, kol pirma pusė iškeps. Tada blyną išverskite ant lėkštės apkepusia puse žemyn, po to vėl neiškeptąja puse verskite atgal į keptuvę, kad ir ši apkeptų. Blynus kepkite atsargiai, nes gana sunku juos vartyti. Iš šio kiekio cukinijų turėtumėte iškepti penkis didelius blynus, kuriuos reikia palikti aušti ant atskirų lėkščių. Kol blynai aušta, pagaminkite kremą. Jogurtą gausiai pagardinkite druska ir pipirais, paskaninkite kapotais žalumynais, smulkintais česnakais ir citrinų sultimis. Kremas turėtų būti gana tirštas, aštrus ir pikantiškas - susigėręs į cukinijų blynus, jis sušvelnės. Ataušusius blynus aptepkite kremu ir dėkite vieną ant kito. Viršutinį blyną ir torto šonus irgi aptepkite kremu. Paruoštą tortą palikite šaldytuve nors kelioms valandoms, kad kremas susigertų ir tortas sutvirtėtų. Pagamintą tortą prieš patiekdami puoškite spalvotais pomidorais ir smulkintais bazilikais bei petražolėmis, o per vidurį įsmeikite baziliko šakelę. Tortas skaniausias su pomidorų salotomis. Pastaba: Vietoj tiršto turkiško jogurto galima naudoti mėgstamą majonezą, tada tortas bus dar pikantiškesnis, aštresnis bet ir riebesnis.

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 49

Vakarienė

Papuošimas spalvoti pomidorai (geltoni, raudoni) petražolės ir bazilikai


Cukinijos

Nuo senų laikų cukinijas buvo įprasta naudoti ruošiant sočius pietus ar lengvą vakarienę, tačiau pastaruoju metu ši daržovė keliauja ir į dubenį, kuriame maišoma tešla saldžiam desertui. Ypač dažnai sutinkamas šokolado ir cukinijų derinys, kurio visiškai nereikia bijoti. Cukinija kepiniams suteikia drėgnumo, o pačios daržovės nė nesijaučia! Todėl jei prie vaišėmis nukrauto stalo susėdote su gana konservatyviais žmonėmis, šią smulkmeną drąsiai galite nutylėti. Ir, be abejo, paslaptingai šypsotis, kai visi gardžiuodamiesi aikčios, kaip kepinys tiesiog tirpsta ant liežuvio galiuko. Vyniotinis 4 kiaušiniai 150 g „Demerara“ cukraus 1 arb. š. vanilės ekstrakto ¾ st. (100 g) miltų ¼ st. (35 g) kakavos miltelių 4 valg. š. krakmolo 2 arb. š. kepimo miltelių ¼ arb. š. druskos 1 arb. š. cinamono 200 g tarkuotos cukinijos 100 g juodojo šokolado

Varškės kremas 350 g pertrintos varškės 200 g plakamosios grietinėlės 100 g baltojo šokolado 1 arb. š. vanilės ekstrakto citrinos sultys

Kiaušinius išplakite su cukrumi ir vanilės ekstraktu iki putų, kol tūris padidės du - tris kartus. Į kitą dubenį išsijokite miltus, kakavos miltelius, krakmolą. Suberkite kepimo miltelius, druską ir cinamoną. Išmaišykite. Į miltų mišinį supilkite kiaušinių plakinį ir maišykite, kol neliks sausų miltų. Cukinijas nulupkite ir sutarkuokite. Šokoladą susmulkinkite labai mažais gabalėliais. Cukiniją ir šokoladą suberkite į tešlą ir išmaišykite. Kepimo orkaitės skardą (25 x 37 cm dydžio) išklokite kepimo popieriumi. Supilkite ir tolygiai paskleiskite šokoladinę tešlą. Kepkite iki 180 oC temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 20 minučių. Stebėkite kepimą, neleiskite tešlai perkepti, kitaip vyniojamas kepinys ims negražiai trūkinėti. Ar vyniotinis jau iškepė, patikrinkite mediniu pagaliuku. Įsmeigtas ir ištrauktas iš kepinio, jis turi būti švarus. Iškepusį vyniotinį išimkite iš orkaitės, su kepimo popieriumi iškelkite iš kepimo skardos ir dar nespėjusį atvėsti suvyniokite kartu su kepimo popieriumi, pradėdami siauresniąja kraštine. Suvyniotą desertą palikite visiškai ataušti. Paruoškite varškės kremą. Varškę gerai pertrinkite, kad neliktų gumuliukų. Grietinėlę išplakite iki standžių putų. Šokoladą ištirpinkite ant garų vonelės. Varškę sumaišykite su vanilės ekstraktu, išplakta grietinėle ir tirpintu šokoladu. Varškės kremą pagal skonį pagardinkite citrinos sultimis, kad jis būtų maloniai saldžiarūgštis. Atvėsusį vyniotinį atsargiai išvyniokite. Jį tolygiai aptepkite paruoštu varškės kremu. Vyniotinį ir vėl taip pat suvyniokite, šiek tiek paspauskite ir dėkite į šaldytuvą. Po poros valandų galite jį pjaustyti riekelėmis ir patiekti. Tekstas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė

50

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Šokoladinis cukinijų vyniotinis su varškės kremo įdaru

Desertas

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 51


Foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

52

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| 째C


Pasakiški skoniai Astrida Lindgren Mažylis ir Kalrsonas, kuris gyveno ant stogo

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 53


Lietini킬 tortas

su maskarpone

54

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| 째C


“Stokholmo mieste, paprastoje gatvėje, paprastame name gyvena paprasta švedų Svantensonų šeima. Toje šeimoje rasite paprastą tėtį, paprastą mamą ir tris visai paprastus vaikus – Bosę, Betaną ir Mažylį.” * Ar užuodžiate, kuo kvepia šita istorija? Aštuoniais tortais ir viena žvakute! Nesame tikri, ar Karlsonas yra smaližiavęs ir lietinių tortais, bet sutikite – pirmajam ‘‘°C‘‘ žurnalo blynui jis kaip tik. 8 santūriems smaližiams arba 1 Karlsonui Lietiniai 3 kiaušiniai 6 valg. š. miltų 1 valg. š. aliejaus 2 valg. š. cukraus žiupsnelis druskos 1 st. pieno 3 arb.š. tirpios kavos granulių

Pertepimas 300 g maskarponės sūrio 3 kiaušinio tryniai 50 ml balto vyno 4 valg. š. cukraus 1 arb. š. vanilės ekstrakto

Papuošimas 200 ml grietinėlės 20 g šokolado sauja uogų

Dideliame dubenyje šluotele iki vientisos masės sumaišykite visus produktus lietiniams, išskyrus pieną ir kavą. Po truputį maišydami pilkite pieną, kad mišinyje nesusidarytų gumulėlių. Galiausiai supilkite kavos granules ir išmaišykite, kad ištirptų. Ruošinį palikite bent valandai (o dar geriau – pernakt) išbrinkti. Jei mišinys pernelyg sutirštėjo, įpilkite dar šiek tiek pieno (turi būti ne itin tirštas, lengvai lietis, maždaug ištirpusių ledų ar riebios grietinėlės konsistencijos). Gerai įkaitinkite nedidelę nelimpančio paviršiaus keptuvę. Pilkite šiek tiek mišinio ir jį greitai paskirstykite plonu sluoksniu. Kepkite, kol viršus kiek apdžiūva, o pakraščiai tampa sausi (apie 1 minutę). Apverskite, vos vos pakepkite kitą pusę (apie ½ minutės). Palikite lietinius atvėsti. Kremui iki vientisos masės išplakite maskarponės sūrį. Metaliniame dubenyje sumaišykite visus produktus ir nuolat plakdami šluotele maišykite virš garų vonelės, kol tūris padvigubės, masė pabals, o paviršiuje šluotelė palieks šiokias tokias žymes. Pravėsusią masę įmaišykite į maskarponės sūrį. Į didesnę lėkštę dėkite vieną lietinį, ant jo nestoru sluoksniu paskleiskite dalį kremo. Užklokite kitu lietiniu ir taip sluoksniuokite, kol baigiasi arba lietiniai, arba kremas. Viršuje turėtų būti lietinis neužteptas kremu. Puošikite šonus ir viršų: jei liko kremo, aptepkite juo; jei neliko, puoškite gerai išplakta grietinėle. Pabarstykite šokolado drožlėmis bei uogomis ir palikite pastovėti nors porą valandų. Supakuokite į didelę dėžę ir, parimę ant palangės, laukite, kol atskris Karlsonas ir pasiųlys gerti popiečio arbatą. Juk žinote, ji jau greit. Tekstas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

*Astrida Lindgren. “Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo”. 1974, Vaga, vert. R. Saukienė

°C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 55


Lietuvoje augančių maisto produktų sezoninė lentelė ■ - patys šviežiausi □ - laukia aruoduose Sode Obuoliai Kriaušės Slyvos Avietės (rudeninės) Svarainiai Vynuogės Aronijų uogos Dumplainiai Šilauogės Darže Bulvės Morkos Ridikėliai (vėlyvieji) Žieminiai ridikai (juodieji) Pomidorai Agurkai Paprikos Saldieji kukurūzai Baklažanai Špinatai Salierai (lapkotiniai) Salierai (šakniniai) Pankoliai (šakniniai) Burokėliai Cikorija (salotinė trūkažolė) Cukinijos Moliūgai Patisonai Aguročiai 56

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

Rugsėjis ■ ■ ■ ■

Spalis ■ ■

■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ □ Rugsėjis Spalis ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ □ ■ ■ □ ■ ■ ■ □ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ □ ■ ■ ■ ■ ■

| °C

■ ■ ■ ■

Lapkritis □ □

□ Lapkritis □ □ □

□ □ □ ■ □ □ □ □


Porai Kopūstai Kaliaropės Brokoliai Žiediniai kopūstai Briuselio kopūstai Raudongūžiai kopūstai Kininiai kopūstai (Pekino) Česnakai Svogūnai Griežčiai Ropės Pastarnokai Petražolės (šakninės) Gelteklės Topinambai (žieminės bulvės) Krienai Miške Bruknės Gervuogės Spanguolės Erškėtuogės Šaltalankiai Šermukšniai Putinų uogos Lazdynų riešutai Rudeniniai grybai (baravykai, kazlėkai, rudmėsės, raudonviršiai, šilbaravykiai, žaliuokės) Mėsa ir paukštiena Aviena Žąsiena Antiena

■ ■ ■ ■

■ ■

■ ■ ■ ■ □ ■ ■ ■ □ □ ■ ■ ■ ■ ■

■ □ □ □

■ Rugsėjis Spalis ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ □ ■ ■ Rugsėjis Spalis ■ ■

■ □ ■ □ □ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ Lapkritis

■ ■ ■ ■ □ ■ Lapkritis ■ ■

Lentelę sudarė Rennie, Sezoninė virtuvė °C

|

Ruduo 2011

|

Numeris 1

| 57


© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją, būtina nurodyti šaltinį. 58

|

Numeris 1

|

Ruduo 2011

| °C


Skanaus! Kito numerio laukite gruodžio mėnesį!


Ieškokite mūsų Facebook’e https://www.facebook.com/oCzurnalas


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.