oC Nr. 4 Vasara 2012

Page 1

1

NUMERIS 4 / VASARA 2012


Projekto koordinatorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, villa.alps@gmail.com Logotipas: Salvinija Buivydaitė, salvinija.b@gmail.com Viršelio foto: Karolina, Citrinos žievelė

Vyr. kalbos redaktorė: Jurgita, Duonos ir žaidimų Kalbos redaktorės (abėcėlės tvarka): Asta, Saulėta virtuvė Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Julė, Kepykla Nr. 5

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.

Foto: Asta, Villa Alps

Dizainas (abėcėlės tvarka): Asta Eigėlytė-Gunnarsson, villa.alps@gmail.com Diana Žylienė, celsijusd@gmail.com


3

REDAKCIJOS ŽODIS Brangieji,

Ar galite patikėti, kad į mūsų pasaulius jau atskubėjo ilgai laukta vasara? Šiek tiek neįtikėtina, ar ne? Bet laikas visada bėga truputį greičiau už mus, ir vis nustebina. „Ar jau tikrai vasara?“, – norėtųsi paklausti garsiai. Negalėdami patikėti mirksim akimis ir bandome skaičiuoti laiką. Juk ar labai seniai į pintinę iš po obelų rinkome raudonskruosčius obuolius ir kepėme rudeniu kvepiančius moliūgų pyragus? Ar seniai kėlėme šampano taures už Naujuosius metus? Ir, atrodo, tik prieš akimirką skaičiavome dienas iki pavasario ir džiūgavom, pagaliau kieme išvydę sužydėjusias vyšnias. Šiandien jau vasara. Ilgai laukta, svajota ir sapnuota. Šilta ir saulėta. Su mėlynu dangum aukštai virš mūsų ir ryškiai žaliuojančiomis pievomis. Su ore sklandančiu nerūpestingumu ir gerumo nuojauta... Pasklaidykite mūsų žurnalo puslapius ir suprasite, ką norime Jums pasakyti – vasara gali būti visokia. Gaivi lyg gurkšnis šalto gėrimo. Lengva lyg kąsnelis burnoje tirpstančio pudingo su vasaros uogomis. Saldi lyg skaisčiai raudonos braškės ir netikėta lyg... ledai su grikiais. Ir pašėlusi! It Joninių naktis beieškant svajones dovanojančio paparčio žiedo. Vasara gali būti svajinga ir jauki, šilta ir miela, kupina nuotykių ir stebuklinga... Nepamirštama. Tad pats laikas nušveisti kepsnines, nupūsti nuo sodo baldų dulkes, ištiesti pledus ir atsiduoti vasaros skoniams. Pasipuošę margomis suknelėmis, trumpais šortais ir raštuotais marškinėliais, išsimaudę ir pasideginę, sėskite prie vasariško stalo. Semkitės idėjų iš mūsų, o išbandę – būtinai pasidalinkite. Mes, brangūs skaitytojai, linkime Jums išgyventi kiekvieną vasaros akimirką. Nesigręžioti nei pirmyn, nei atgal. Tegul laikas bėga, jo nesustabdysime – o mes būkime čia ir dabar. Džiaukimės, šėlkime, svajokime. Naktinio dangaus platybėse suraskime krintančią žvaigždę ir sugalvokime savo didžiausią vasaros norą visa širdimi tikėdami, jog jis išsipildys.

Švęskime vasarą kiekvieną dieną ir kiekvieną akimirką!


4

ASTA, VILLA ALPS Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo. Kulinarinį tinklaraštį rašau nuo 2009 m.

ASTA, SAULĖTA VIRTUVĖ Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

RENNIE, SEZONINĖ VIRTUVĖ Mėgstu gaminti, valgyti bei savo maistu vaišinti šeimą ir draugus. Šią meilę man įskiepijo abi močiutės ir mama, kurių namai visada kvepėjo naminiu maistu. Sezoninė virtuvė - taip galima būtų apibūdinti mano virtuvę, kuri pavasarį kvepia pienių medumi, vasarą - gardžiomis uogomis, rudenį - įvairiaspalvėmis daržovėmis, o žiemą - kvapniaisiais pyragais. Mano maistas spalvingas ir besikeičiantis kaip kalendoriaus lapeliai, o kartu paprastas, jaukus ir sveikas.

VIKTORIJA, RECEPTŲ MEDIS Esu mama, programuotoja, dėstytoja, stalo žaidimų fanė. Mėgstu fotografuoti, suktis virtuvėje ir vaišinti draugus. Tinklaraštį rašau nuo 2009 m., bet neseniai jis patyrė kardinalius pakeitimus. Tikiuosi, dar jaunas receptų medžio daigelis augs stiprus ir padės Jums atrasti naujus skonius ir kvapus savo virtuvėje.

INDRĖ, GĖRIMŲ IR PATIEKALŲ MAGIJA Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...


EGIDIJA, TINGINIAI IRGI VERDA... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

JULĖ, KEPYKLA NR. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik trejus metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

INETA, GAMYKLĖLĖ Dar vaikystėje atradau, kad virtuvė – pati geriausia vieta eksperimentams. Su laiku šis pomėgis išaugo ir dabar užima didelę mano gyvenimo dalį. Ir, nors virtuvėje skraido puodai, šaukštai, šakutės, sninga miltais ir ji po mano eksperimentų atrodo kaip po cunamio – visa tai teikia man patį didžiausią džiaugsmą.

NERINGA, NERINGOS BLOGAS Nuo pat mažens mėgau skaniai pavalgyti, deja, negaliu pasigirti vaikystėje išsiugdytu pomėgiu sukiotis virtuvėje – mama joje grojo pagrindiniu smuiku. Meilė virtuvei atsirado visai neseniai ir maisto ruošimas tapo mano gyvenimo dalele, kuria džiaugiuosi pati ir džiuginu aplinkinius. Tikiuosi ir Jus suvilioti ir nenuvilti savo gaminamais patiekalais!

SKIRMANTĖ, IMPOSSIBLE IS NOTHING Vadovaujuosi moto, jog nieko nėra neįmanomo ir savo virtuvėje kepu pyragus garuose, spaudžiu iš jogurto sūrį, gaminu žemės riešutų chalvą bei ruošiu dar daugiau skanių ir gal kiek neįprastų patiekalų.

5


6

KAROLINA, CITRINOS ŽIEVELĖ Kiekvienas iš mūsų turime susikūrę savo įvaizdį kitų akyse: vienus vadina sportininkais, kitus – moksliukais ar namų šeimininkėmis. O mane visi žino kaip merginą, kuri mėgsta gaminti; merginą, nešančią obuolių pyragus į darbą ir dalinančią sausainius Kalėdų proga.

JURGITA, DUONOS IR ŽAIDIMŲ Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.

DOVILĖ, DR FOOD BLOG Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

SAULIUS, MANO VIRTUVĖ Jei ne manovirtuve.com, mano mityba būtų labai nuobodi – kasdieninę duoną sudaro kiaušiniai, vištiena, daržovės, lęšiai ir duona, o receptų rašymas šią monotoniją gerokai paįvairina. Be abejo, maisto įvairovė – privalumas, bet ne pagrindinis tikslas: svarbiausia, kad galiu gaminti maistą ir dalintis patirtimi su kitais. Stengiuosi rašyti paprastus receptus naudodamas produktus, kurių galima nusipirkti daugelyje parduotuvių, nors retkarčiais įmaišau ir sudėtingesnį receptą mėgstantiems iššūkius. Arčiausiai širdies – prancūzų ir moderni Europos virtuvė.

REDA, LAISVALAIKIS VIRTUVĖJE Aistra! Taip galėčiau pavadinti meilę maistui, jo ruošimui, fotografavimui, o vėliau ragavimui... Didelis užsidegimas tam, ką darau, kuo užsiimu, suteikia gyvenimui spalvų, tampa savotiška saviraiška ir, be abejonės, įdomesne kasdienybe!


AUŠRA, VAIKAI IR VANILĖ Būdama gal keturiolikos, tapau atsakinga už mūsų gausios šeimos maitinimą, ir nuo to laiko mano pareigos išliko nepakitusios. Aš visada gaminu daug ir visada gausioms valgytojų kompanijoms. Neperdėdama pasakysiu, kad be jokio vargo galiu sočiai prikimšti pilvukus ir nevalgiems vaikams, ir išrankiems suaugusiems. Virtuvė – tai mano kasdieninis darbas ir poilsis, mano laimė, meilė ir stichija. Gyvenu Amerikos kaime, didžiąją laiko dalį praleidžiu prie puodų ir retkarčiais parašau lietuviškai apie savo virtuvinius kūrinius.

GIEDRĖ, PHOTO SPRINKLES Fotografija yra mano aistra, o receptų ieškojimas, idėjų gaudymas, maisto puošyba ir dekoravimas – naujai atrastas pomėgis. Tinklaraštį sukūriau kaip alternatyvų atsiskaitymo darbą fotografijos kursui. Iki šiol fotografavau viską, dabar gaminu ir fotografuoju saldėsius. Kuriu mielą, jaukią ir saldžią aplinką. Skanaus!

KRISTINA, VIRTUVĖS FĖJOS Dažnai stengiuosi kilti, kad skrisčiau. Mylėti, kad kiti jaustųsi mylimi. Saugoti, kad turėčiau. Gaminti, kad būtų suvalgyta. O valgyti tam, kad GYVENČIAU! Gaminu, nes man patinka pats procesas – nuo sudedamųjų dalių iki galutinio rezultato. Gaminu, nes noriu, kad mano šeima valgytų šviežią, visavertį ir skanų maistą. Mano virtuvėje gyvena dvi mažos mano virtuvės fėjos, kurios vis mesteli idėjų ir kartais niukteli į pašonę, kad greičiau sukčiausi. Virtuvėje man GERA!

BEATA, BRAŠKĖS SU PIPIRAIS Tikriausiai galėčiau pasakyti, kad myliu gyvenimą. Jo skonių gausybę. Ir skoniais čia vadinu beveik viską – jausmus, emocijas, įvykius, keliones, sutiktus ir pažintus žmones, rytus ir vakarus, naktis ir dienas. Galiausiai – pačius tikriausius skonius, kurie užburia ragaujant naujus patiekalus ar gardžiuojantis rafinuotais gėrimais. Todėl aš mėgstu gaminti. Galbūt taip išreiškiu savo meilę gyvenimui ir tai, ką išgyvenu pati.

RENATA, VALGOM EUROPĄ Gaminti mėgstu nuo vaikystės. Jau tuomet skaitydavau kulinarines knygas ir net rašiau receptus. Tiesa, nelabai vykusius. Kas gi valgytų aštrų omletą su braškėmis?! Kita mano aistra – kelionės. Kiek daugiau nei prieš metus, sujungus šiuos du pomėgius gimė „Valgom Europą“. O dabar džiaugiuosi galėdama prisidėti ir prie pirmojo Lietuvoje tinklaraštininkų žurnalo apie maistą.

7


8

DANGIRA, CRANBERRY JAM Pirmasis mano gyvenime iškeptas pyragas buvo visai nevykęs ir nevalgomas, tad maniau, kad niekada nieko nebegaminsiu, nebekepsiu... ir kurį laiką tikrai vengiau virtuvės. Kasdien gaminti pradėjau tik po to, kai ištekėjau, ir prieš mane atsivėrė stebuklingas indiškos virtuvės ir prieskonių pasaulis... Tuomet pradėjau rašyti tinklaraštį, virtusį tarsi virtualiu receptų sąsiuviniu, kuriame sudėti visi man patikę ir išbandyti receptai.

PAULIUS, VYRAI VIRTUVĖJE Facebook puslapis Vyrai virtuvėje – tai mano erdvė, kurioje galiu dalintis vyriška patirtimi virtuvėje, neatrastais receptais ar naujomis idėjomis. Mėgstu tiek tradicinį lietuvišką maistą, tiek naujus ir netikėtus atradimus. Čia dalinuosi savo nusisekusiais (ir, pasitaiko, ne visai) eksperimentais, o skaitytojų komentarai, pagyros ar kritika priverčia tobulėti. Virtuvė – tai erdvė, kurioje galiu pasireikšti, tiesiog atsipalaiduoti nuo darbų ir pailsėti.

JOLITA, SURFING THE WORLD CUISINE Tinklaraštį pradėjau rašyti tik persikrausčiusi gyventi į Stambulą, nes šviežių daržovių gausa visus metus, nauji patiekalai vis viliojo gaminti ir išbandyti. Vis dėlto aš rašau ne tik apie turkų virtuvę, nes mėgstu įvairų maistą. Tad vieną dieną renkuosi turkiškus, kitą – kiniškus, graikiškus, itališkus, Vidurinių Rytų patiekalus ar grįžtu į lietuviškos virtuvės lobynus.

VALERIJA, MANO SALDUS GYVENIMAS… Pasirinkau gyvenime labai rimtą kelią – esu teisininkė, bet kasdien išsiilgstu atradimų, todėl bandau jų ieškoti savo vaikuose, kūrybinėse mintyse ir... virtuvėje. Mėgstu saldžius kokosų sausainius, naminius ledus, vasaros ryto kvapą ir savo vaikų juoką. Gaminu sau, gaminu vyrui ir vaikams, gaminu tam, kad kiekviena diena atrodytų lyg good tasty life.

DIANA Turėdama skaniai gaminančią kaimynę, kuri gyvena ir kvėpuoja šiuo žurnalu, tiesiog negalėjau likti nuošalyje. Turiu progą ir stebėti gaminimo procesą, ir paragauti, o kartais ir padirbėti asistente fotografuojant patiekalus žurnalui. Tačiau labiausiai man patinka suteikti žurnalui skanią formą.


9 ŽURNALE NAUDOJAMI MATŲ VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

NORITE PRISIDĖTI PRIE ŽURNALO TURINIO?

Kviečiame maisto tinklaraštininkus prisidėti prie smagaus kūrybinio proceso. Rašykite el.paštu villa.alps@gmail.com

IEŠKOME SAVANORIO VERTĖJO Į ANGLŲ KALBĄ. Rašykite el.paštu villa.alps@gmail.com

NORITE REKLAMUOTIS ŽURNALE?

O gal norite įgyvendinti bendrą projektą? Rašykite el. paštu imbierodebesys@gmail.com

Foto: Asta, Saulėta virtuvė


10

Foto: Reda, Laisvalaikis virtuvÄ—je


11

TURINYS 12

SKONIŲ KALENDORIUS

14 18 24 26 34 38 56 58 60 64

Tėvo diena Europos futbolo čempionato pradžia Tarptautinė tinklaraštininkų diena Tarptautinė iškylų diena Tarptautinė olimpinė diena Joninės Mindaugo karūnavimo diena Tarptautinė aludarių diena Jūros diena

66

Halloumi sūris

76 88 98

Ispanija Javai

102 104 122 136 146 156 166 184 200

SKONIŲ ABĖCĖLĖ

PASAKIŠKI SKONIAI KOKIA VASARA BE... ... braškių ... rabarbarų ... arbūzų ... ledų ... šaltų gėrimų ... salotų

MAŽŲJŲ GIMTADIENIO VAIŠĖS SEZONINIŲ PRODUKTŲ LENTELĖ


SKONI킨 KALENDORIU Foto: Asta, Villa Alps


US

VASARA 06.03 Tėvo diena 06.08 Europos futbolo čempionato pradžia 06.14 Tarptautinė tinklaraštininkų diena 06.18 Tarptautinė iškylų diena 06.23 Tarptautinė olimpinė diena 06.24 Joninės 07.06 Mindaugo karūnavimo diena - Valstybės diena 07.18 Tarptautinė aludarių diena 07.30 Jūros diena


14

Receptas ir foto: Marta, Skanios dienos


06.03 Tėvo diena

15

Bemielė pica su vištiena

Kas

ir pievagrybiais

gi savo mielas dukrytes ar drąsuolius sūnelius lepina labiau nei Tėčiai? Jie niekada nepagailės dar vieno saldainio ir neatsisakys pažaisti kamuoliu išvydę prašančias savo mažylių akis. Jie kaip niekas kitas puikiai laido aitvarus pajūryje vasarą, kaip niekas kitas nuoširdžiai kalba apie automobilius ir moko atpažinti pačius geriausius iš geriausių, ir kaip niekas kitas nuolat saugo – lyg didžiausią ir brangiausią turtą. Tai Tėčio nugara bėgant metams visada išlieka toji, už kurios gali pasislėpti nuo didžiausių gyvenimo audrų, negandų ir baimių. Tėtis niekada neleidžia pasiduoti, visada pakelia mūsų nosis aukštyn ir išdėsto faktus taip, kad belieka pripažinti – gyvenimas yra puikus. Ypač, kai šalia turi tokį Tėtį! Pirmąjį birželio sekmadienį palepinkim Tėčių pilvus šia sočia ir greitai paruošiama pica pietums. Picos pagrindui be mielių nereikia jokių specialių įgūdžių, o vištieną galite naudoti keptą keptuvėje, orkaitėje ar likusią nuo iškylos. Viens–du, ir pietūs bus paruošti, o Tėčiui nereiks laukti ilgų valandų iki sekmadieninių pietų!06.03 Tėvo diena

17

BEMIELĖ PICA SU VIŠTIENA IR PIEVAGRYBIAIS 1 pica Pagrindui: 280 g miltų žiupsnelis druskos 2 arb. š. kepimo miltelių 200 ml vandens 75 ml alyvuogių aliejaus Viršui: 2 skiltelės česnako 2 valg. š. tepamo sūrelio 150 g keptos vištienos žiupsnelis druskos žiupsnelis pipirų 6 vidutinio dydžio pievagrybiai 1 svogūnas keli petražolių lapeliai mėgstamas tarkuotas sūris

Dubenyje sumaišykite miltus, druską ir kepimo miltelius. Supilkite vandenį, aliejų ir elektriniu plaktuvu išsukite iki vientisos masės – tešla turi pavykti minkšta ir elastinga. Ketaus keptuvę ištepkite šaukštu aliejaus. Aliejumi pateptomis rankomis iš tešlos suformuokite paplotį ir išklokite juo keptuvės dugną. Česnaką kruopščiai susmulkinkite ir įmaišykite į tepamą sūrelį, pagardinkite druska ir pipirais. Sūrelio mase ištepkite picos pagrindą. Vištieną supjaustykite arba suplėšykite gabalėliais ir sudėkite ant sūreliu ištepto pagrindo. Tuomet ant viršaus sudėkite skiltelėmis supjaustytus pievagrybius ir žiedais supjaustytą svogūną. Viršų apibarstykite sūriu ir petražolių lapeliais. Kepkite iki 200˚C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 30 minučių.


18

UEFA EUROPOS FUTBOLO ČEMPIONATAS


19


20

Yra

taisyklių, kurių nesilaikant dangus gali nieko nepranešęs užgriūti ant galvos. Jei pavasarį neprirenkame nors vienos puokštelės žibučių; jei vasarą ant smilgos nesuskaitome saujos žemuogių; jei sukame kairėn iš pirmos juostos ir nepraleidžiame važiuojančių žiedu; jei nepasiklojame lovos; jei picą skandiname vokiško vardo padaže; jei tingėdami prieskonių stalčių iškeičiame į vieną maišelį su V raide – visais šiais atvejais galim laukt perkūno iš giedro dangaus. Atrodytų, nuodėmė maža, net nepastebima, NET NE NUODĖMĖ visai, bet kas čia tą dangų supaisys..! O kas nutiktų, jei, prisikvietę draugų futbolo žiūrėti, paliktumėte juos salotų lapų graužt..? Juk visi žinome, kokius užkandžius reikia siūlyti tokia proga: maistą, kurį patogu valgyti rankomis, šiek tiek sūrų, šiek tiek riebų, gal vos mažiau subtilų nei paprastai – tokį, prie kurio tik ir norisi gurkšnio šalto šaltutėlio alaus. Sako, streso nesuvalgysi, bet kai Tavo Mėgstama Rinktinė (deja, ne Tavo Rinktinė – bent kol kas) aikštėj elgias kaip ne sava, visi tie patarimai skrenda lauk pro atvirą langą. Tarp mūsų yra futbolo mylėtojų. Tarp mūsų yra ir tokių, kurios (-ie) gyvena, dirba ar bendrauja su žmonėmis, kurių nuo birželio aštuntosios iki liepos pirmosios neverta nė klaust, „ką veiksi vakare?“ O mylimaisiais mes rūpinamės – kad jie būtų sotūs ir laimingi. Na, priešininkų baudinio pakreipt link mėnulio galbūt ir negalime, bet prisiekiame stengtis, kad nors jų pilveliai džiaugtųs... Tad už ką sergate šiemet? Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5


06.08 Europos futbolo čempionato pradžia

21

VELNIAS ANT ŽIRGO

Receptas ir foto: Beata, Braškės su pipirais

Velnias ant žirgo arba karštas džiovintų slyvų, apsuktų rūkytos kiaulienos šoninės gabalėliais, užkandis nuostabiai tinka prie alaus ar tvirto kūno raudonojo vyno!

2 porcijos 6 džiovintos slyvos 6 griežinėliai plonai supjaustytos karštai rūkytos kiaulienos šoninės 2 mediniai iešmeliai

Gerai nuplaukite džiovintas slyvas, nusausinkite. Paimkite griežinėlį šoninės, ant jos dėkite slyvą ir tvirtai suvynio-kite. Persmeikite iešmeliu taip, kad šoninė neatsivyniotų. Ant vieno iešmelio susmeikite po tris tokius suktinukus. Įkaitinkitę keptuvę (riebalų naudoti nereikia), dėkite iešmelius ir apkepkite iš abiejų pusių, kol šoninė apskrus. Iešmelius galite tiekti vienus arba su salotomis, pesto padažu apteptais skrebučiais ar indeliu aštraus pomidorų padažo.


22

VIŠTIENOS SPARNELIAI

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...

Kepta duona su česnaku – klasikinis alaus ir futbolo priedas. Kepti vištų sparneliai, jei tik būtų atlikta apklausa, greičiausiai užimtų antrą vietą. O jei tie sparneliai bus įtrinti rūkytos paprikos milteliais ir kmynais, neatsispirs nė vienas valgantysis.

4 porcijos 10 vištienos sparnelių 1 valg. š. kmynų 2 arb. š. rūkytos paprikos miltelių 3 skiltelės česnako druska, pipirai

Orkaitę įkaitinkite iki 200˚C temperatūros. Sparnelius padalinkite ties sąnariu į dvi dalis, kruopščiai nuplaukite. Suberkite prieskonius ir smulkiai supjaustytus česnakus. Mėsą gerai įtrinkite ir palikite pusvalandžiui ar valandai pasimarinuoti. Į skardą įtieskite kepimo folijos, išdėliokite sparnelius. Kepkite 30–40 minučių. Sparnelius keletą kartų apverskite, kad abi pusės gražiai apskrustų. Valgykite karštus.


06.08 Europos futbolo čempionato pradžia

23

ŽUVIES JUOSTELĖS KOKOSŲ DROŽLĖSE

Receptas ir foto: Ineta, Gamyklėlė

Futbolą žaidžia, mėgsta ir žiūri ne vien vyrai. Būkite pasirengę artėjančiam Europos futbolo čempionatui ir Jūs – šį lengvą patiekalą, sirgdami už mylimiausią komandą, tikrai įvertins visi: ir merginos, ir patys didžiausi futbolo mėgėjai vyrukai.

400 g baltos žuvies filė 4–5 valg. š. graikinių riešutų aliejaus ½ citrinos sulčių 1 arb. š. kario miltelių ½ arb. š. kajeno pipirų žiupsnis druskos ir pipirų 2 valg. š. miltų 1 kiaušinis 80 g kokosų drožlių žiupsnis džiovintų petražolių

3–4 užkandžiai Žuvies filė supjaustykite plonomis juostelėmis. Graikinių riešutų aliejų sumaišykite su citrinos sultimis, druska, pipirais, kariu ir kajeno pipirais, apipilkite žuvies juosteles ir leiskite 20 minučių pasimarinuoti. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus. Prieš kepdami, žuvį apvoliokite miltuose, po to pamerkite į kiaušinio plakinį ir galiausiai apvoliokite kokosų drožlėse. Iškeptas žuvies juosteles nusausinkite ant popierinės servetėlės.


Receptas: Kristina GavutienÄ—, skaitytoja Foto: Viktorija, ReceptĹł medis


Kokosiniai

06.14 Tarptautinė tinklaraštininkų diena

rutuliukai

Iki

šiol puikiai prisimename tas dienas, kai tinklaraščiai Lietuvos padangėje buvo retenybė, o kulinarinius tinklaraščius buvo galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Pirmieji žingsniai – tokie nedrąsūs ir truputį atsargūs – buvo visko pradžia. Nuo jų pradėjo kurtis gražus, jaukus ir skanus kulinarinių tinklaraščių pasaulis. Ir šiandien žmonių, kurie yra jų autoriai, tikrai nesuskaičiuosime ant rankų pirštų – gali būti, kad tam prireiks net lapo popieriaus, rašiklio ir neblogo skaičiuotuvo, nes mūsų jau tikrai ne vienas šimtas. Kodėl yra gera ir smagu rašyti tinklaraštį? Atsakymas labai paprastas. Tinklaraštis – nuostabi savirealizacijos vieta. Čia tu gali būti šimtu procentų savimi. Sakyti tai, ką manai. Rašyti tai, ką jauti. Veikti, ką mėgsti. Pasakoti apie tai, kas palietė širdį. Tinklaraštyje gali dalintis tavo gyvenimą pakeitusiais atradimais ar mažomis smulkmenomis, kurios verčia nusišypsoti. Ir kažkas, sėdintis kitapus ekrano, tave skaito, jaučia, supranta. Atsiliepia į tavo žodžius. Galbūt tavyje ir tavo tinklaraštyje atranda trupinėlį savęs. Ir visai nesvarbu, kokie tinklaraščiai bebūtų, kulinariniai ar apie klaidų technologijų pasaulį – visi jie nuostabūs, saviti ir nepakartojami. Tad ir mes tikrai negalime nepaminėti Tarptautinės tinklaraštininkų dienos. Galvoti apie ją pradėjome neįtikėtinai anksti: kai už lango dar niekaip nenorėjo šviesti pavasariška saulė, o mes ėmėme svarstyti, kuo nudžiuginsime savo skaitytojus vasaros numeryje. Ir tada supratome – nėra didesnio džiaugsmo kaip pačiam būti įtrauktam į šią skanią žurnalo virtuvę! Paskelbėme konkursą, skatinome dalintis pačiais puikiausiais savo patiekalais, balsavome ir sveikinome laimėtoją – Kristiną Gavutienę, kuri mus sužavėjo paprastu, greitu, tačiau labai gardžiu desertu – kokosiniais rutuliukais. Receptu dalinamės su Jumis ir raginame – išbandykite! Birželio 14 d. švęskime Tarptautinę tinklaraštininkų dieną drauge!

25 rutuliukai 250 g kokosų drožlių 1 skardinė (397 g) saldinto sutirštinto pieno 10 kardamonų ankščių arba 2 arb. š. malto kardamono sauja pistacijų

Pistacijas sukapokite. Dideliame dubenyje gerai išmaišykite 200 g kokosų drožlių, sutirštintą pieną, kardamoną ir riešutus. Keptuvę nesvylančiu dugnu įkaitinkite ant silpnos ugnies. Sukrėskite į ją paruoštą masę ir nuolat maišydami kaitinkite apie 8–10 minučių. Atvėsinkite. Šlapiomis rankomis formuokite rutuliukus ir apvoliokite juos likusiose kokosų drožlėse. Prieš patiekdami, pusvalandį palaikykite šaldytuve.

25


IŠKYLA su draugais PRIE JŪROS

Žinote, net nesvarbu, ar tai viso savaitgalio žygis baidarėmis, ar pusdienio išvyka prie jūros, ar priešpiečiai ant pievelės trys šimtai metrų nuo dangoraižio, kuriame dirbame. Vasarą reikia atokvėpio, vasarą reikia iškylų. Ar jau pasiruošėte pintines? Receptai ir foto: Dovilė, DR Food Blog


06.18 Tarptautinė iškylų diena


KEPTŲ RAUDONŲJŲ SVOGŪNŲ UŽTEPĖLĖ

AVOKADŲ UŽTEPĖLĖ

6–8 porcijos

6-8 porcijos

3 raudonieji svogūnai 6 skiltelės česnako 200 g kreminio sūrio 2 valg. š. aliejaus šviežiai malti juodieji pipirai druska

3 avokadai 3 valg. š. citrinos sulčių 30 g migdolų plokštelių 3 valg. š. alyvuogių aliejaus saujelė šviežių bazilikų lapelių žiupsnelis šviežiai malto penkių pipirų mišinio druska

Svogūnus nulupkite, padalinkite į keturias dalis. Nedidelę skardelę patepkite aliejumi, sudėkite svogūnus ir neluptas česnako skilteles. Kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių arba kol svogūnai suminkštės. Iškepusius česnakus nulupkite. Atvėsusias daržoves sudėkite į maisto smulkintuvą ir gerai susmulkinkite. Gautą masę sumaišykite su kreminiu sūriu, pagardinkite druska ir pipirais.

Avokadus perpjaukite pusiau, pašalinkite kauliuką, minkštimą išskobkite ir sudėkite į maisto smulkintuvą. Supilkite citrinos sultis, aliejų, sudėkite migdolus, bazilikų lapelius ir susmulkinkite. Paskaninkite druska ir pipirais.


06.18 Tarptautinė iškylų diena

29

P/

Prie abiejų užtepėlių tiks įvairių daržovių juostelės ir trapučiai (krekeriai). Avokadų užtepėlę suvalgykite tą pačią dieną, kai ją pagaminote.


30

MAŽOS BANDELĖS SU ALYVUOGĖMIS IR pesto PADAŽU 30 mažų bandelių Tešlai: apie 170 ml šilto vandens 25 g šviežių mielių 250 g miltų žiupsnelis druskos Įdarui: 15 juodųjų alyvuogių 100 g pesto padažo 2 valg. š. alyvuogių aliejaus

Pirštais sutrupinkite mieles, suberkite į šiltą vandenį ir ištirpinkite. Kitame dubenyje sumaišykite miltus ir druską, supilkite paruoštą skystį ir išminkykite tešlą. Palikite pakilti apie 45 minutes. Tešlą padalinkite į 5 dalis, tada kiekvieną dalį – per pusę, ir, galiausiai, kiekvieną gabalėlį į 3 dalis – gausite 30 gabalėlių. Suformuokite nedidelius rutuliukus ir dėkite juos į kepimo popieriumi išklotą skardą. Į pusės paruoštų bandelių vidurį įspauskite po alyvuogę, o iš likusių bandelių suformuokite šulinukus ir užpildykite juos maždaug ½ arbatinio šaukštelio pesto padažo. Bandeles užklokite rankšluosčiu ir leiskite 10 minučių pakilti. Prieš pašaudami į orkaitę bandeles su alyvuogėmis aptepkite alyvuogių aliejumi. Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros ir kepkite bandeles 8–10 minučių.


06.18 Tarptautinė iškylų diena

31

P/

Įdarui galite rinktis graikinius riešutus arba saulėje džiovintus pomidorus.06.18 Tarptautinė iškylų diena

33

SALDŪS SEZAMŲ SĖKLŲ IR KOKOSŲ DROŽLIŲ TRAŠKUČIAI Apie 50 traškučių 2 kiaušinio baltymai 6 valg. š. cukraus pudros 6 valg. š. lydyto sviesto 4–5 valg. š. miltų 100 g sezamų sėklų 100 g kokosų drožlių

Kambario temperatūros kiaušinio baltymus išplakite iki baltų putų. Suberkite cukraus pudrą ir dar šiek tiek paplakite. Supilkite atvėsintą lydytą sviestą, gerai išmaišykite. Suberkite persijotus miltus ir išsukite viską iki vientisos masės. Galiausiai sudėkite kokosų drožles ir sezamų sėklas, išmaišykite. Neišsigąskite – tešla bus sausoka, tokia ji ir turi būti. Ant kepimo popieriumi išklotos skardos dėkite po maždaug 1 arbatinį šaukštelį tešlos. Kiekvieną tešlos gabaliuką suplokite šakute – traškučiai turėtų būti apie 2–3 mm storio. Kepkite iki 170°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 10–12 minučių arba kol pagels. Iškepusius traškučius atvėsinkite ant grotelių.


Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas


06.23 Tarptautinė olimpinė diena

Londonas 2012.07.27-08.12

O

limpinės žaidynės buvo pradėtos rengti 776 m. pr. Kr. Graikijoje siekiant pagerbti mitinį pusdievį Heraklį. Jos trukdavo penkias dienas ir visos šios dienos buvo ypatingos. Žaidynėms prasidėjus atletų priesaika, vėliau sekdavo įvairios varžybos, religiniai ritualai Dzeuso garbei ir, žinoma, nugalėtojų vainikavimas alyvmedžio šakelių vainikais. Nors olimpinės žaidynės ir buvo laikinai neberengiamos, 1896 m. šis renginys vėl buvo atgaivintas, o renginiui sutraukiant vis daugiau sportininkų ir žiūrovų, 1912 m. vienuolis Henri Didon sugalvojo jam šūkį „Citius, Altius, Fortius“ (liet. „Greičiau, Aukščiau, Stipriau“). Kiekvienas iš šių trijų žodžių olimpinėse žaidynėse turi simbolinę, tačiau svarbią prasmę. „Greičiau“ – būk greitesnis, pranašesnis sporto varžybose. „Aukščiau“ – būk aukštesnės moralės. „Tvirčiau“ – būk stipresnis, tvirtesnis kovoje su gyvenimo sunkumais ir negerovėmis. Šis šūkis perteikia tobulumo siekį, kuris turi tapti kiekvieno olimpiečio asmenine gyvenimo filosofija. 1915 m. olimpinėms žaidynėms buvo sukurta speciali vėliava, kurios baltame fone pavaizduoti penki skirtingų spalvų žiedai. Baltas fonas simbolizuoja visuotinę taiką pasaulyje olimpinių žaidynių metu, o penki žiedai – penkis žemynus: Australiją ir Okeaniją, Aziją, Afriką, Europą ir Ameriką. Olimpinių žaidynių metu visi šie žemynai tampa tarsi vienas žemynas, viena šeima. Šiais, 2012 metais, vasaros olimpinės žaidynės vyks Didžiojoje Britanijoje, Londone, nuo liepos 27 d. iki rugpjūčio 12 d. Laiko liko jau visai nedaug, tiesa? Todėl pats metas pradėti galvoti apie užkandžius, kurie papuoš Jūsų stalą olimpinių žaidynių metu stebint visada įdomias ir intriguojančias varžybas. Mes turime Jums ypatingą pasiūlymą – spurgų žiedelius. Šios spurgos puikiai tiks paminėti Londone vyksiančias žaidynes dėl kelių priežasčių. Visų pirma, tikriausiai daugelis nesugebėtų įsivaizduoti Didžiosios Britanijos be spurgų. Antra, spurgos yra sotus, greitas ir skanus užkandis. Ir, trečia, papuošę spurgų žiedelius įvairiais pabarstukais ar glajais, galėsite džiaugtis dailiai atkartota olimpinių žaidynių vėliava!

3506.23 Tarptautinė olimpinė diena

37

SPURGŲ ŽIEDELIAI Apie 15 žiedelių 150 ml pieno 50 g cukraus 260 g kvietinių miltų 3 g sausų mielių 35 g sviesto 1 kiaušinis žiupsnelis druskos aliejus virimui Glajui: 5 valg. š. cukraus pudros 1 valg. š. citrinos sulčių įvairūs pabarstukai

Pieną (70 ml) pašildykite su cukrumi, sumaišykite su keliais šaukštais miltų, suberkite mieles, išmaišykite ir padėkite į šiltą vietą, kad masė suputotų. Kai masė pakils (maždaug po 15 minučių), supilkite likusį pieną, įmuškite kiaušinį, įberkite žiupsnelį druskos ir gerai viską išmaišykite. Supilkite likusius miltus, tirpintą sviestą ir užminkykite tešlą. Iš tešlos suformuokite rutuliuką, jį dėkite į dubenį, uždenkite maistine plėvele ir palikite šiltai, kol tešla iškils ir jos tūris padvigubės. Tai turėtų užtrukti apie 1 ½–2 valandas. Pakilusią tešlą ant lygaus ir švaraus paviršiaus iškočiokite į ½ cm storio lakštą. Apvalia formele išspauskite apskritimą, o mažesne formele viduryje išspauskite dar vieną. Mažesnįjį tešlos apskritimą išimkite iš vidurio – gausite tuščiavidurį žiedą. Nedideliame puode įkaitinkite aliejų ir virkite iš abiejų pusių, kol žiedeliai gražiai pagels. Iškeptas spurgas nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Glajui cukraus pudrą išsukite su citrinos sultimis. Merkite vieną žiedelio pusę į glajų ir dėkite ant grotelių, kad nuvarvėtų glajaus perteklius. Papuoškite įvairiais pabarstukais.


38

Joninės J

oninės – viena didžiausių vasaros švenčių, kurioje susipina senosios religinės apeigos ir naujosios tradicijos. Kaip ir senais laikais, trumpiausią vasaros naktį deginame laužus, kurių liepsnų liežuviai kyla lig dangaus, piname vainikus, leidžiame juos į vandenį ir, žinoma, ieškome laimę nešančio paparčio žiedo. Joninių nebeįsivaizduojame ir be ant laužo keptų kepsnių bei bokalo šalto alaus... Ši šventė – šauniausias metas surengti vasarišką iškylą gamtoje su šeima ar būriu gerų draugų: džiaugtis vasara, šokinėti per laužą ar šokti aplink jį, juoktis, linksmintis. Ilgiausią metų dieną ir trumpiausią metų naktį išnaudoti iki paskutinės minutės ir švęsti gyvenimą. Kadangi tai šventė, kurią, viliamės, švęsite gamtoje, rinkitės vaišes, tinkamas iškyloms. Būtinai ant laužo išsikepkite kelių rūšių vištienos iešmelių bei daržovių, sumaišykite didelį dubenį gaivių šviežių salotų ir nepamirškite spalvingų vieno kąsnio užkandėlių. Desertas? Iškepkite drėgną šokoladinį pyragą su alumi ir kepintais lazdynų riešutais. Tai paprastos, greitos ir skanios vasariškos vaišės – manome, jog būtent tokios ir turėtų puikuotis ant Jūsų iškylos stalo ar patiesalo. Sakoma, kad Joninių naktį pildosi norai. Linkime Jums, kad trumpiausią vasaros naktį laužo kibirkštyse atrastumėte bent kruopelę magijos ir pasiryžtumėte išpildyti savo svajonę. Net jei nerasite stebuklingo paparčio žiedo – juk dažniausiai viskas gyvenime priklauso tik nuo mūsų pačių.


06.24 Joninės

Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Foto (šiame puslapyje): Egidija, Tinginiai irgi verda... Foto (visos tolimesnės): Jurga, Savaitgalio rendez-vous06.24 JoninÄ—s


Receptas: Reda, Laisvalaikis virtuvÄ—je


06.24 Joninės

43

UŽTEPAS SU SILKE IR KIAUŠINIAIS 4–6 porcijos ½ didelės silkės filė 3 kietai virti kiaušiniai 1 raudonasis svogūnas žiupsnelis krapų 2 valg. š. majonezo Smulkiai supjaustykite silkę, kiaušinius ir svogūnus. Sudėkite į dubenį, suberkite su-smulkintus krapus, sudėkite majonezą ir viską gerai išmaišykite.

UŽTEPAS SU KRABŲ LAZDELĖMIS IR POMIDORAIS 4–6 porcijos 200 g krabų lazdelių 200 g pomidorų žiupsnis krapų 2 valg. š. majonezo Krabų lazdeles ir pomidorus smulkiai su-pjaustykite. Suberkite smulkintus krapus, sudėkite majonezą ir viską išmaišykite.

UŽTEPAS SU GRŪDĖTĄJA VARŠKE IR AGURKAIS 4–6 porcijos ½ ilgavaisio agurko 250 g grūdėtosios varškės 1 valg. š. grietinės pora žiupsnių krapų žiupsnelis druskos Smulkiai supjaustytą agurką sumaišykite su varške, grietine, druska ir krapais. Prancūzišką batoną supjaustykite plonomis riekelėmis ir paskrudinkite skrudintuvėje arba orkaitėje. Po šaukštelį paruošto užtepo tepkite ant skrudintų atvėsintų riekelių ir iš karto patiekite.


44

VIŠTIENOS IEŠMELIAI SU ŠALAVIJAIS 6–8 porcijos 500 g vištienos filė Marinatui: ½ svogūno 1 skiltelė česnako 1 valg. š. balzaminio acto kremo ½ citrinos sulčių 5–6 valg. š. alyvuogių aliejaus sauja kapotų petražolių sauja kapotų krapų druska, pipirai Kepimui: mediniai, vandenyje išmirkyti iešmeliai švieži šalavijų lapeliai

Marinatui skirtus produktus sudėkite į smulkintuvą. Smulkinkite, kol svogūną smulkiai sukapos, skysčiai susimaišys ir marinatas taps gana vientisos konsistencijos. Užpilkite ant kubeliais supjaustytos vištienos ir gerai išmaišykite. Uždenkite, pastatykite šaltai ir leiskite marinuotis bent kelias valandas ar per naktį. Prieš kepdami, verkite vištienos gabalėlius ant iešmelių, tarp jų įsmeigdami po šalavijų lapelį. Kepkite ant grotelių virš žarijų, kol vištiena gražiai apskrus ir bus visiškai iškepusi.


06.24 Joninės

Receptas: Beata, Braškės su pipirais


P/

Nuolat vartykite iešmelius – ypač atidžiai stebėkite svogūnus ir pievagrybius, kad nesudegtų.

Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija


06.24 Joninės

47

PIKANTIŠKI VIŠTIENOS IEŠMELIAI SU DARŽOVĖMIS 6–8 porcijos 500 g vištienos filė 1 cukinija apie 20 pievagrybių 2 raudonosios paprikos 2–3 svogūnai aliejus mediniai iešmeliai Prieskonių mišinys vištienai: 3 arb. š. rudojo cukraus 1 arb. š. rūkytos aitriosios paprikos miltelių 1 arb. š. druskos 1 arb. š. česnako miltelių ½ arb. š. malto imbiero ½ arb. š. aitriosios paprikos miltelių ½ arb. š. šviežiai malto penkių pipirų mišinio Marinatas grybams: alyvuogių aliejus druska pipirai balzaminis actas žiupsnis džiovintų čiobrelių žiupsnis džiovintų raudonėlių žiupsnis džiovintų mairūnų

Supjaustykite vištieną nedideliais gabalėliais. Prieskonius, skirtus vištienai, sumaišykite ir įtrinkite jais mėsą. Palikite šaltai per naktį, kad vištiena pasimarinuotų. Pievagrybius nuplaukite. Sudėkite į indą, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, balzaminiu actu, pagardinkite druska, pipirais, prieskoninėmis žolelėmis ir taip pat palikite šaltai per naktį. Pamerkite medinius iešmelius į vandenį bent 20 minučių prieš verdami mėsą ir daržoves. Cukinijas supjaustykite griežinėliais, o jei šie per dideli – perpjaukite per pusę. Papriką supjaustykite kvadratėliais, svogūnus – žiedais. Ant iešmelio verkite cukiniją, vištieną, pievagrybį, papriką, svogūną. Šią seką kartokite iš naujo, kol suversite visą iešmelį. Kepkite ant grotelių virš žarijų, kol, praplėšę šakute mėsą, pamatysite, jog ji jau balta ir iškepusi.


48

Receptas: Beata, Braškės su pipirais

ANT GROTELIŲ KEPTOS DARŽOVĖS 2–3 porcijos 1 baklažanas 1–2 paprikos 4–5 pomidorai Daržovių marinatui: 2–3 valg. š. balzaminio acto kremo 1/3 st. alyvuogių aliejaus druska, pipirai

Baklažaną supjaustykite griežinėliais, paprikas – skiltelėmis. Pomidorus perpjaukite pusiau. Marinatui skirtus produktus sumaišykite. Virtuviniu teptuku aptepkite daržoves marinatu ir kepkite ant grotelių virš įkaitintų žarijų, kol daržovės iškeps – apskrus ir suminkštės. Ypač skanu su ant grotelių kepta mėsa ar šašlykais!


06.24 Joninės

49

Receptas: Beata, Braškės su pipirais

IŠKYLOS SALOTOS 6–8 porcijos 1 gūžė traškiųjų salotų (Iceberg) 4 pomidorai 1 nedidelis svogūnas 150 g fetos sūrio 1 avokadas 15–20 juodųjų alyvuogių Garstyčių ir aliejaus padažui: 1 valg. š. įprastų arba grūdėtųjų garstyčių 2–3 valg. š. vandens 3 valg. š. citrinos sulčių 1/5 st. alyvuogių aliejaus 1 valg. š. Modenos balzaminio acto ½ arb. š. cukraus druska, pipirai mėgstamos žolelės(nebūtini)

Padažui skirtus produktus gerai sumaišykite iki vientisos masės. Salotų lapus nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite ar suplėšykite nedideliais gabalėliais. Pomidorus supjaustykite griežinėliais, svogūną smulkiai sukapokite. Fetą ir avokadą supjaustykite kubeliais. Prieš patiekdami, salotas užpilkite padažu ir išmaišykite.

P/

Geriausia avokadą į salotas įpjaustyti prieš pat valgant, kadangi jis greitai juoduoja.06.24 JoninÄ—s


52

Šokoladinis pyragas ( su alumi ir lazdynų riešutais

Receptas: Asta, Saulėta virtuvė


06.24 Joninės

53

(brownie)

20 porcijų

200 g sviesto 300 g juodojo šokolado 50 g baltojo šokolado 175 g cukraus 75 g rudojo cukraus 4 dideli arba 5 maži kiaušiniai 200 ml tamsaus alaus 100 g miltų 40 g kakavos miltelių 1 ½ arb. š. druskos 200 g kepintų lazdynų riešutų be luobelių Glaistui: ½ st. (250 ml) grietinėlės 110 g juodojo šokolado

Įkaitinkite orkaitę iki 180˚C temperatūros. Kepimo popieriumi išklokite 20x30 cm dydžio kepimo indą. Sviestą, juodąjį ir baltąjį šokoladus sudėkite į puodą ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol gausite vientisą masę. Įmaišykite abiejų rūšių cukrų. Nukelkite puodą nuo ugnies. Masę šiek tiek atvėsinkite. Tuomet po vieną įmuškite kiaušinius ir kiekvienąkart gerai išplakite. Atskirame dubenyje sumaišykite miltus, kakavos miltelius ir druską. Miltų mišinį, pakaitomis su alumi, supilkite į kiaušinių plakinį. Pirmąjį ir paskutinįjį kartą įmaišomas turi būti miltų mišinys, t.y. pirmiausia įmaišykite dalį miltų, tuomet dalį alaus, vėl dalį miltų ir dalį alaus, ir, galiausiai, paskutinę dalį miltų. Įmaišykite smulkintus kepintus lazdynų riešutus be luobelių. Paruoštą tešlą sudėkite į kepimo popieriumi išklotą indą ir kepkite 25–30 minučių. Jokiu būdu neperkepkite pyrago – net jei jis Jums dar atrodo nepakankamai tvirtas, išjunkite orkaitę ir palikite atvėsti. Jei kepsite per ilgai, pyragas praras jam būdingą drėgnumą. Iškepusį pyragą visiškai atvėsinkite. Paruoškite glaistą. Grietinėlę supilkite į puodą ir kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol užvirs. Į grietinėlę suberkite gabalėliais sulaužytą šokoladą. Leiskite pastovėti porą minučių ir tuomet išplakite iki vientisos, purios konsistencijos. Palaikykite šaldytuve porą valandų, kol glaistas šiek tiek sutirštės. Aptepkite pyrago viršų. Palikite sustingti. Supjaustykite pyragą kvadratėliais ir apibarstykite smulkinto šokolado trupinukais.06.24 Joninės

Stebuklingų, gražių ir skanių Joninių!


Receptas ir foto: Valerija, Mano saldus gyvenimas


07.06 Mindaugo karūnavimo diena

57

Ar

švenčiate Mindaugo karūnavimo dienos šventę? Trumpam pamirškite politinę ir istorinę šios dienos svarbą ir pabandykite įsivaizduoti tvirtą barzdotą vyrą, sėdintį prie pietų stalo su didinga karūna ant galvos. Kas gi būtų karališkų pietų lėkštėje? Mes ten matome mėsą. Kuo puikiausiai tiktų kiaulienos šonkauliai, gardžiai paskaninti ypatingais prieskoniais ir pasaldinti slyvų džemu. Susukite šonkaulius į karūną ir šią reikšmingą Lietuvai dieną turėsite puikius karališkus pietus!

Šonkaulių karūna 7 porcijos

1,7 kg kiaulienos šonkaulių 300 g baltų pievagrybių 6 česnakų skiltelės 50 g sviesto 7 vidutinės bulvės (450 g) 4 valg. š. slyvų džemo 50 g krapų 50 g petražolių 7 valg. š. alyvuogių aliejaus 4 arb. š. druskos 4 arb. š. pipirų mišinio 2 valg. š. prieskonių mišinio plovui

P/

Grūstuvėje sutrinkite druską, pipirų mišinį, mišinį plovui, 4–5 česnakų skilteles, 3 valg. š. alyvuogių aliejaus. Šiuo mišiniu iš visų pusių įtrinkite šonkaulius ir marinuokite bent 3–4 valandas iki gaminimo pradžios. Užvirkite puodą vandens (jo nesūdykite), sudėkite bulves ir virkite apie 5–7 minutes. Nukoškite ir palikite ataušti. Paruoškite grybų įdarą. Grybus nuplaukite ir nulupkite, supjaustykite kubeliais arba juostelėmis. Keptuvėje įkaitinkite likusį alyvuogių aliejų ir suberkite grybus. Tuo metu smulkiai supjaustykite 2 česnako skilteles. Grybus kepkite apie 5–7 minutes ir sudėkite į keptuvę česnaką. Pakepkite dar 1 minutę ir sudėkite sviestą – jis suteiks grybams švelnų grietinėlės skonį. Įberkite ¼ arb. š. druskos ir pipirų, nukelkite nuo ugnies. Ataušinkite. Orkaitę įkaitinkite iki 190˚C temperatūros. Surinkite karūną. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi, kad šonkauliai nepridegtų prie skardos. Ant popieriaus pastatykite šonkaulius suformuodami ratą. Mėsą suriškite kulinariniu siūlu, o jeigu tokio neturite, suformuokite ilgą juostą iš folijos, ir apvyniokite ja šonkaulius maždaug iki pusės. Į vidų sluoksniais sudėkite bulves (kiekvieną jų sluoksnį šiek tiek pasūdykite) ir apkeptus grybus. Paskutinis sluoksnis turėtų būti bulvių. Apšlakstykite jas alyvuogių aliejumi. Šonkaulių viršų ir pačią mėsą iki pusės sutepkite slyvų džemu, uždenkite folija. Kepkite šonkaulių karūną 1 valandą iki 190˚C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Sumažinkite ugnį ir kepkite dar 1 valandą 160˚C temperatūros orkaitėje. Paskutines 30 minučių kepkite nuėmę folijos lakštą, kad mėsa gražiai apskrustų. Iškeptą karūną apibarstykite smulkiai sukapotomis žolelėmis.

Vienas svarbiausių darbų gaminant šį patiekalą – geros šonkaulių mėsos parinkimas. Ji ne tik turi būti šviežia – šonkaulių eilę pageidautina išrinkti nepažeistą, vientisą, be įpjovimų. Tokiu atveju sėkmingai surinksite karūną ir ji išlaikys savo didingą formą tiek kepdama, tiek patiekta ant Jūsų stalo. Mėgstantys aštresnę mėsą pipirų mišinį gali pakeisti aitriaisias pipirais ir rožinių pipirų žirneliais. Vietoje baltų pievagrybių galite naudoti tamsius pievagrybius arba kitus Jūsų mėgstamus miško grybus ar jų mišinį.


Receptas, Paulius, Vyrai virtuvÄ—je

Foto: Gediminas Grazys


07.18 Tarptautinė aludarių diena

59

M

intis švęsti Tarptautinę aludarių dieną kilo JAV žurnalistui Džei Bruks (Jay Brooks), rašiusiam apie alų. Pasinaudojęs jo idėja, žurnalas Beer&Brewer Magazine šia proga pradėjo rinkti geriausią vietos aludarį. Aludarių dienai minėti buvo pasirinkta liepos 18-oji – šv. Arnoldo vardadienis, nes šis šventasis kai kuriuose bažnyčios raštuose minimas kaip aludarių globėjas. Beje, alaus globėjais laikoma ir daugiau šventųjų: šv. Matas, šv. Augustinas iš Hipo, šv. Lukas gydytojas, šv. Armandas ir net šv. Nikolas (Kalėdų Senelis), mat jie prieš tapdami apaštalais buvo smuklininkai. Alus – vienas seniausių alkoholinių gėrimų. Jis gaminamas rauginant mieles ir miežius arba kviečius (kartais ryžius). Ge-resniam skoniui išgauti naudojami papildomi prieskoniai – apyniai, medus, kartais net uogos ir vaisiai. Alaus stiprumas – 2,5–12 proc. alkoholio tūrio.

Vištienos iešmeliai

su apelsinais ir cukinijos juostelėmis

4 porcijos

½ l kvietinio alaus 100 ml sojų padažo 400 g vištienos krūtinėlės 200g sūdytos kiaulienos šoninės vyšniniai pomidorai 1 cukinija 2 apelsinai rozmarinai pipirai druska

Alų ir sojų padažą sumaišykite. Vištienos krūtinėlę supjaustykite kubeliais, apibarstykite šviežiais rozmarinais, druska, pipirais ir dėkite marinuotis į alaus ir sojos padažo marinatą 3–4 valandoms (arba ilgesniam laikui). Pasiruoškite verti iešmelius tokia tvarka: vištienos gabaliukas, šoninės juostelė, vyšninis pomidoras, šoninės juostelė, vištienos gabaliukas ir t.t. Ta pačia tvarka suverkite visus iešmelius. Įkaitinkite keptuvę (jei turite keptuvę rantytu dugnu (grill), naudokite ją) ir kepkite iešmelius, kol apskrus ir vištiena taps aukso spalvos. Itin plonai supjaustytas cukinijos juosteles ir apelsinus apkepkite keptuvėje. Vištienos iešmelius patiekite su apelsinais ir vištienos juostelėmis.


60

Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvÄ—


07.30 Jūros diena

61

Jūros gėrybių

daugiaryžis (risotto)

Jei

švenčiate Jūros dieną, mėgstate žuvį ar jūros gėrybes ir norite kiek kitokių pietų, išmėginkite šį daugiaryžį. Jam pagaminti galite naudoti krevetes, midijas, kalmarus, langustus arba vėžius. Jei norite patiekti labai prašmatnų patiekalą, naudokite šviežias jūros gėrybes, tik už jas reikės mokėti daugiau ir gali tekti patiems jas išvalyti. Ruošiant šį patiekalą buvo naudojamos šaldytos jūros gėrybės, ypač parankios virtuvėje besisukančiajam, mat jos yra ir pigesnės nei šviežios, ir iš karto paruoštos naudoti. Tik nepamirškite prieš gamindami patiekalą jų atšildyti – geriausia palikti per naktį šaldytuve. Atšildyti kambario temperatūroje nepatariame, nes jūros gėrybėse gali pradėti daugintis bakterijos ir galite apsinuodyti. Jūros gėrybes galima paruošti „tinginio metodu“ – paprasčiausiai sumesti jas į daugiaryžį likus 5 minutėms iki virimo pabaigos, bet daug skaniau bus, jei jas prieš tai apkepsite. Kepti reikia labai trumpai, kitaip jos perkeps ir pasidarys tamprios, tartum guminės. Jei jūros gėrybės mažos, pakaks 30 sekundžių pakepti iš kiekvienos pusės, jei didelės – kepkite ne ilgiau nei 1 minutę. Paruoštas daugiaryžis turėtų būti kiek skystokas, jo konsistencija turi būti tokia, kad, įdėjus šaukštą į lėkštę, ryžiai po truputį išsklistų per ją visą – jokiais būdais neturėtų būti sausi ir išlikti sulipę į gumulą. Jei matote, kad išvirę ryžiai sugėrė daug sultinio ir pasidarė sausoki, prieš dėdami sviestą įpilkite šlakelį sultinio ar vandens.07.30 Jūros diena

63

JŪROS GĖRYBIŲ DAUGIARYŽIS 2 porcijos 600 ml žuvies ar daržovių sultinio 1–2 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 vidutinio dydžio svogūnas ½ nedidelio pankolio 3 skiltelės česnako 200 g risotto ryžių (Arborio, Carnaroli ar Vialone Nano) 100 ml baltojo sauso vyno druska, pipirai 60 g tarkuoto puskiečio sūrio 30 g (apie 2 valg. š.) sviesto 1–2 valg. š. alyvuogių aliejaus 400 g įvairių jūros gėrybių (krevečių, kalmarų, midijų, jūros šukučių, langustų ir pan.)

Supilkite sultinį į puodą, užvirkite ir laikykite šiltai. Ant vidutinės ugnies įkaitinkite gilią keptuvę ar puodą ir įpilkite aliejaus. Svogūną ir pankolį susmulkinkite vienodo dydžio gabalėliais. Sudėkite į keptuvę ir pakepinkite 3–5 minutes, kol daržovės suminkštės. Įdėkite susmulkintą česnaką, suberkite ryžius ir maišydami pakepinkite 1 minutę. Supilkite vyną ir maišykite, kol jo beveik nebeliks. Įpilkite porą samčių karšto sultinio ir atsargiai maišykite, kol sultinys susigers. Pakartokite procesą. Kartokite tol, kol ryžiai išvirs – turėtų užtrukti apie 18– 20 minučių. Baigdami virti, pradėkite ragauti: ryžiai turėtų būti al dente – išvirę, bet kiek kietoki. Jei pritrūksite sultinio, įpilkite karšto vandens. Likus porai minučių iki virimo pabaigos, sumeskite sviesto gabaliukus ir maišykite, kol jie visiškai ištirps. Nukelkite keptuvę ar puodą nuo ugnies, įmaišykite tarkuotą sūrį, pagardinkite druska ir pipirais. Likus kelioms minutėms iki daugiaryžio virimo pabaigos, ant vidutinės arba aukštos ugnies įkaitinkite keptuvę ir įpilkite aliejaus. Sudėkite jūros gėrybes ir kepkite apie 30–60 sekundžių iš vienos pusės. Apverskite ir kepkite tiek pat laiko iš kitos pusės. Sudėkite jūros gėrybes į daugiaryžį, papuoškite sūrio drožlėmis ir patiekite.


64

SKONIŲ ABĖCĖLĖ

Foto: Dovilė, DR Food Blog


65

ABCČ DEĖFG Halloumi sūris Ispanija Javai KLMNO PRSŠT UŪVZŽ


Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5

Foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų


67

Halloumi SŪRIS Kai

pirmąsyk įžengi į rimtėlesnę virtuvę, už nugaros palikęs kotletų (atsiprašau, maltinukų) pilis, jautiesi nelyg Šimtamylėj girioj. Iš visų pusių atakuoja panna cotta, ravioli, al dente; skirtumai tarp trisdešimt penkių ir trisdešimt šešių procentų grietinėlės; nepažįstamos E621 koduotės, karamelizuoti svogūnai, lavašas ir penki tūkstančiai patarimų, kaip teisingai išvirti makaronus. Šimtas knygų, kurių Reikia Dabar; penkissyk tiek – receptų, kuriuos Būtina Išbandyti Kuo Greičiau; kasdien tinklaraščių skaityklėje pasitinkantis pluoštas naujų įrašų. Pažįstama? Ir kai žongliruoti parmigiano-reggiano, panyru, mozzarella ir Brie pasidaro ne itin įdomu, iš kišenės (šaldytuvo) ištraukiame naują kortą. Ha-llou-mi. Halloumi tinka vasarai. Halloumi atskrenda pas mus iš Kipro ir atneša pilnas rieškučias Viduržemio jūros oro. Halloumi – pusiau kietas, nebrandintas sūrokas sūris, tradiciškai gaminamas iš avių ir ožkų pieno, nors mūsų dienomis pasitaiko ir mums įprastesnio – karvės pieno – sūrio. Kadangi halloumi lydosi tik aukštoje temperatūroje, jis, kaip ir indiškasis panyras, puikiai tinka kepti aliejuje ar ant grotelių – ir toks jis pats skaniausias! Dažniausiai halloumi tiekiamas salotose ar užkandžiuose. Bet jis toks gardus, toks šaunus, toks... vasariškas, kad mes pabandėme su šiuo sūriu sukurti visą dienos meniu. Tikimės, tai bus dar vienas atradimas į Didelių, Gražių, Skanių Dalykų sąsiuvinį.


68

SUVOŽTINIAI SU halloumi SŪRIU Pusryčių meniu nesibaigia sumuštiniais, sakysit. Tikra tiesa. Tačiau jei tik jie bus paruošti su šviežiomis daržovėmis, kreminio sūrio užtepu ir vis dar šiltu, ką tik iš keptuvės, halloumi – neatsispirsite.

2 suvožtiniai 150 g kreminio sūrio keli krapų stiebeliai 10 juodųjų alyvuogių be kauliukų 2 saulėje džiovintų pomidorų gabalėliai 1 nedidelė česnako skiltelė 100 g halloumi sūrio 1 nedidelis pomidoras 6–8 švieži bazilikų lapeliai 2 bandelės druska šviežiai malti juodieji pipirai alyvuogių aliejus sūriui kepti

Į kreminį sūrį įmaišykite susmulkintus krapus, alyvuoges, saulėje džiovintus pomidorus ir sugrūstą česnako skiltelę. Pagardinkite žiupsneliu druskos, pipirų ir gerai išmaišykite. Sūrį supjaustykite plonomis riekelėmis ir apkepkite iš abiejų pusių keptuvėje įkaitintame aliejuje. Pomidorą supjaustykite plonomis riekelėmis, bazilikų lapelius nuplaukite ir nusausinkite. Bandeles perpjaukite pusiau. Visas keturias puseles aptepkite kreminio sūrio užtepu. Ant vienos puselės uždėkite kelias pomidorų riekeles, pabarstykite jas pipirais, ant jų sudėkite keptą sūrį, bazilikų lapelius ir užvožkite likusia bandelės pusele.


P/

Galite naudoti saulėje džiovintus pomidorus, konservuotus aliejuje. Kreminį sūrį skanu keisti varške – prieš sumaišydami ją su kitomis sudedamosiomis dalimis, sutrinkite šakute.

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų


Receptas ir foto: Jolita, Surfing the World Cuisine


71

ORKAITĖJE KEPTŲ DARŽOVIŲ SRIUBA SU halloumi SŪRIU Halloumi sūris puikiai tinka ne tik salotoms, sumuštiniams, bet ir sriuboms pagardinti. Sūrį galite apkepti arba jo gabalėlius tiesiog suberti į dar verdančią sriubą. Kadangi Kipre ypač mėgstami pomidorai, paprikos, cukinijos ir baklažanai, būtent šių daržovių sriubose atsiskleidžia tikrasis halloumi skonis. 5–6 porcijos 3 saldžiosios paprikos 5 vidutinio dydžio pomidorai 1 svogūnas 2 skiltelės česnako žiupsnelis druskos ½ arb. š. juodųjų pipirų ½ arb. š. aitriosios paprikos miltelių 2 l vandens saujelė bazilikų 50 g halloumi sūrio aliejus sūriui ir daržovėms kepti

Įkaitinkite orkaitę iki 200°C temperatūros. Kepimo skardą ištieskite kepimo popieriumi. Nuplaukite ir nusausinkite saldžiąsias paprikas ir pomidorus. Sudėkite daržoves ant kepimo skardos ir kepkite apie pusvalandį. Iškeptas paprikas nulupkite ir išimkite jų sėklas. Supjaustykite svogūną gabalėliais ir suberkite į puodą kartu su šlakeliu aliejaus. Apkepkite svogūnus 5 minutes, tuomet sudėkite keptas daržoves. Pagardinkite druska, pipirais, aitriąja paprika, česnaku. Supilkite vandenį ir užvirkite. Rankiniu smulkintuvu sutrinkite sriubą. Pagardinkite šviežiais bazilikais. Sūrį sutrupinkite. Įkaitinkite keptuvėje šiek tiek aliejaus ir apkepkite, kol jis gražiai apskrus. Supilkite sriubą į dubenėlius ir apibarstykite kepintu halloumi.


Receptas ir foto: Jolita, Surfing the World Cuisine


73

Halloumi SŪRIO VĖRINUKAI Kadangi halloumi sūris puikiai išlaiko formą ir yra daug skanesnis šiltas, jis puikiai tinka vėrinukams. Vos per kelias minutes galėsite mėgautis puikia vakariene. 5–6 porcijos 200 g halloumi sūrio 1 svogūnas 2 raudonos saldžiosios paprikos 2 geltonos saldžiosios paprikos 300 g vyšninių pomidorų 2 valg. š. alyvuogių aliejaus žiupsnelis druskos ½ arb. š. maltų juodųjų pipirų ½ arb. š. džiovintų raudonėlių 1 citrina

Supjaustykite sūrį kubeliais, o saldžiąsias paprikas ir svogūną – mažais gabalėliais. Daržoves ir sūrį sudėkite į dubenį, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagardinkite druska, pipirais, raudonėliais. Palikite 15 minučių, tuomet suverkite daržoves ir sūrį ant iešmelių. Įkaitinkite keptuvę. Į ją įpilkite truputį aliejaus ir kepkite daržoves ir sūrį apie 6–8 minutes, kol gražiai apskrus ir suminkštės. Apšlakstykite citrinos sultimis ir patiekite su šviežia duona, alyvuogėmis, jogurtu.


Receptas ir foto: Renata, Valgom EuropÄ…


75

KEPTAS halloumi SŪRIS SU MEDUMI Meduje ir citrinos sultyse marinuotas ir svieste apkeptas halloumi – gardus, subtilus ir vasariškai lengvas desertas. 4 porcijos 1 valg. š. medaus 1 valg. š. citrinos sulčių 200 g halloumi sūrio 30 g sviesto sauja šviežių mėtų lapelių

Medų sumaišykite su citrinos sultimis. Sūrį supjaustykite riekelėmis ir užpilkite medaus bei citrinos sulčių marinatu. Palikite pastovėti bent 1 valandą. Prieš patiekdami, keptuvėje ant nedidelės ugnies išlydykite sviestą. Apkepkite sūrį iš abiejų pusių po kelias minutes – atsargiai, nesudeginkite! Sudėkite į nedideles lėkštutes ir apibarstykite šviežiomis mėtomis.


Tekstas: Asta, SaulÄ—ta virtuvÄ—

Foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


77

ISPANIJA I

spaniją neabejotinai būtų galima pavadinti ta šalimi, kuri pakeri. Ji turi savo žodžiais neapsakomą charizmą, nepalaužiamą vidinės energijos užtaisą ir mus, santūrius šiaurės gyventojus, užkrečia savo nenustygstamu gyvybingumu. Ispanija – jausminga, karšta ir aistringa šalis, alsuojanti gyvybe ir šėlsmu, užburianti ir užkrečianti nevaldomomis emocijomis ir netaupomu gyvenimo džiaugsmu. Taip, Ispanija tikrai yra viena tų šalių, kurią norisi aplankyti, pajausti ir pažinti. Įsisukti į tą šėlstantį gyvenimo verpetą ir pabūti kitu žmogumi. Galbūt karštakošiu, galbūt truputį rėksniu, o gal net šiek tiek bepročiu, kokius ispanus dažnai regime televizijos ekranuose ir saldžiose muilo operose. Tačiau vienu abejoti negalima – ispanai moka švęsti gyvenimą. Ir jie tai daro kasdien. Nuo ryto lig vakaro. Virtuvėje – taip pat. Ispanai jai skiria ypatingą dėmesį – greičiausiai nerasite Ispanijoje namų šeimininkės, kuri nejaustų malonumo ištisas valandas besisukdama savo spalvingoje jaukioje virtuvėje, nekvepintų namų gardžiausiais patiekalais ir neruoštų savo didelei šeimai pačių puikiausių patiekalų. Ispanės neskaičiuoja laiko, kurį praleidžia virtuvėje, ir jokiu būdu nežino mums taip būdingo posakio „maisto gaminimui laiko aš tikrai neturiu!”. Maisto gaminimas ir pats valgymas – tikras ritualas, be kurio Ispanijoje gyvenimas tikrai neįsivaizduojamas. Ir, žinia, ispanai vertina tikrą, kokybišką naminį maistą – amerikietiškais greitojo maisto išradimais jie nesusivilioja. Žino – namuose ruoštas maistas visuomet bus nepalyginti puikesnis, skanesnis ir sveikesnis. O mes, vasaros numeryje pristatydami Ispanijos virtuvę, tokią skirtingą kiekviename šalies regione, norime Jus užkrėsti ispaniška meile maisto ruošimui. Nesumeluota, tikra, nuoširdžia, vedančia iš proto meile. Tokia, kurios akivaizdoje gimsta patys nuostabiausi skoniai. Atraskite žiupsnį Ispanijos – paruoškite ispaniškus saldžius pusryčius savo šeimai, nustebinkite sočiais pietumis, gardžia vakariene ar desertu, po kurio norėsis apsilaižyti pirštus. Paragaukite Ispanijos skonių ir galiausiai pripažinkite – jie paperka…


Receptas: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija

Foto: Beata, Braškės su pipirais


79

ISPANIŠKI PUSRYČIŲ KEKSIUKAI Nemažai daliai skaitytojų tikrai patiktų pusryčiauti Ispanijoje – čia pusryčiaujantiems dažniausiai patiekiami saldumynai. Nors tradicinis pusryčių arba el desayuno stalas ir nėra gausus, visada galėsite pasimėgauti dideliu puodeliu kavos su pienu ar mažu puodeliu stiprios espresso. O ko gi verta pusryčių kava be bandelės! Siūlome ir Jums išsikepti ispaniškų keksiukų saldiems pietietiškiems pusryčiams.

12 nedidelių arba 9 standartiniai keksiukai 3 kiaušiniai 125 g cukraus 1 citrinos nutarkuota žievelė 50 g aliejaus 100 ml grietinėlės (35 proc. riebumo) 180 g miltų ½ arb. š. kepimo miltelių Glajui: 2 valg. š. citrinos sulčių cukraus pudra

Įkaitinkite orkaitę iki 230°C temperatūros. Plakite kiaušinius su cukrumi, kol masė pabals ir 2–3 kartus padidės. Sudėkite tarkuotą citrinos žievelę, supilkite grietinėlę, aliejų ir išmaišykite. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir įmaišykite į likusią masę. Maišykite tik tol, kol neliks sausų miltų. Neplakite. Tešla pripildykite ¾ keksiukų formelių tūrio. Įdėkite kepti ir iškart orkaitės temperatūrą sumažinkite iki 190°C temperatūros. Kepkite apie 15 minučių, kol kepinių viršus gražiai parus. Glajui maišykite citrinos sultis su cukraus pudra, kol gausite tirštą masę. Aptepkite ja dar šiltus keksiukus.


Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


81

Kelias valandas po vidurdienio ištuštėjusios Ispanijos gatvės reiškia tik vieną – tai šventas pietų metas. La comida, ispaniški pietūs – ilgi ir gausūs. Mėgaujamasi naminiu lengvu maistu, padedančiu įveikti karštį, bet neapsunkinančiu. Įvairūs užkandžiai, tapas, šalta gaspačo sriuba, pasta, mėsos ar žuvies patiekalai, lengvi desertai – po tokių pietų ne nuodėmė ir nusnausti, juk siesta. Įprasta gaspačą įsivaizduoti kaip šaltą trintų pomidorų ir kitų daržovių sriubą. O mes siūlome pasimėgauti ne mažiau įdomiu ir gardžiu šaltu migdolų gaspaču su švelniu česnako prieskoniu.

BALTASIS GASPAČAS (gaspacho) 4 porcijos 180 g migdolų riešutų 4 riekės baltos forminės duonos 2 skiltelės česnako 200 ml tyro alyvuogių aliejaus 3 valg. š. baltojo vyno acto 300 ml ypač šalto virinto vandens 12 žaliųjų besėklių vynuogių

Migdolus užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite ne ilgiau nei 1 minutę. Karštą vandenį nupilkite, užpilkite šaltą. Nulupkite riešutų odelę. Duonos riekėms nupjaustykite plutą, o pačias riekes užpilkite šaltu vandeniu. Kai išbrinks, vandenį nuspauskite. Migdolus ir susmulkintą česnaką sutrinkite maisto smulkintuvu. Sudėkite duoną, įberkite žiupsnį druskos. Susmulkinkite iki vientisos masės. Po truputį supilkite alyvuogių aliejų, palaukite, kol gerai susimaišys su migdolų ir duonos tyre. Supilkite actą ir vandenį. Perkoškite per tankų audinį ar sietelį. Prieš patiekdami, palaikykite porą valandų šaldytuve. Vynuoges nuplaukite, perpjaukite išilgai pusiau. Dėkite po kelias į lėkštes su sriuba. Galite pagardinti keliais lašeliais alyvuogių aliejaus.


Receptas ir foto: EglÄ—, Monkey Dinner


83

KUKULIAI SU MIGDOLŲ PADAŽU (Albóndigas con salsa de almendras) Šis patiekalas kilęs iš Andalūzijos, Malagos, ir galėtų būti tituluojamas paprastų žmonių paprastu patiekalu. Mėsos kukuliai su migdolų padažu skanūs tiek su duona, tiek su keptomis bulvėmis papas a lo pobre (žr. kitame puslapyje). O jei pasigaminsite per daug, galėsite užšaldyti – vėliau atšildytas patiekalas bus lygiai toks pats skanus.

4 porcijos 500 g maltos mėsos (pavyzdžiui, jautienos, maišytos su kiauliena) 1 skiltelė česnako 1 batono riekė, išmirkyta piene 1 kiaušinis 3 valg. š. džiūvėsėlių druska, pipirai šviežios arba džiovintos petražolės aliejus kepimui 1 valg. š. miltų pabarstymui Padažui: 2 skiltelės česnako 100 g migdolų 1 padžiūvusio batono riekė ¾ l vištienos sultinio žiupsnelis šafrano druska, pipirai alyvuogių aliejus kepimui

Į dubenį sudėkite mėsą, smulkiai kapotą česnaką, piene išmirkytą batoną, įmuškite kiaušinį, suberkite kapotas petražoles. Gerai išmaišykite, įberkite druskos ir pipirų bei dar kartą gerai išminkykite. Palikite 15 minučių kambario temperatūroje, kad pasimarinuotų. Iš masės formuokite kiek didesnius už graikinį riešutą kukulius ir labai lengvai pabarstykite miltais. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, kukulius iš abiejų pusių apkepkite, kol gražiai paruduos ir iškeps mėsa. Išimkite iš keptuvės, sudėkite į popieriniu rankšluosčiu išklotą lėkštę. Padažui česnaką supjaustykite griežinėliais. Keptuvėje įkaitintame šaukštelyje aliejaus pakepinkite česnaką ir migdolus. Nuolat stebėkite, kad ne sudegtų, o būtų tik lengvai auksinės spalvos. Suberkite į smulkintuvą. Toje pačioje keptuvėje apkepkite riekę batono. Jį taip pat dėkite į smulkintuvą ir viską sutrinkite kartu su puodeliu sultinio. Iškeptus kukulius sudėkite į puodą, užpilkite migdolų padažu, supilkite likusį sultinį, pagardinkite šafranu, druska ir pipirais. Užvirkite ir troškinkite ant nedidelės ugnies, kol padažas sutirštės, apie 5 –10 minučių. Jei mėgstate skystesnį padažą, įpilkite tiek sultinio, kad gautumėte norimą konsistenciją. Patiekite su papas a lo pobre (keptomis bulvėmis).85

KEPTOS BULVĖS (Papas a lo pobre) Tai – tradicinis neturtingų žmonių valgis Ispanijos pietuose, ne vieno ispano seneliai net kelerius metus kadaise būdavo vien juo gyvi. Mūsų siūlomas variantas labai primena lietuviškas keptas bulves, o pagal autentišką versiją bulvės turėtų būti ruošiamos su paprikos juostelėmis arba, jei patiekiamos kaip atskiras patiekalas – su kiaušiniu. 4 porcijos 4 bulvės 1 didelis svogūnas 1 nelupta česnako skiltelė aliejus kepimui druska ir pipirai

Bulves perpjaukite per pusę ir supjaustykite riekelėmis. Svogūnus supjaustykite griežinėliais. Česnaką suspauskite plokščiu peiliu ir įdėkite į keptuvę su įkaitintu aliejumi. Apkepinkite svogūnus ant vidutinės ugnies. Sudėkite bulves ir kepkite, kol bus gražiai auksinės spalvos.


Receptas ir foto: Beata, BraĹĄkÄ—s su pipirais


87

Churros (tarkite čiuros) – dažnai Ispanijoje pusryčiams patiekiamas desertas. Jam paruošti reikia šiek tiek laiko ir pastangų, bet nedaugelis šeimininkių ryte norėtų stovėti prie karšto aliejaus puodo. Mes siūlome ispaniškas tradicijas šiek tiek pakeisti ir churros patiekti nebūtinai pusryčiams – išbandykite šį skanėstą kaip desertą ypatingai progai!

Churros 6–8 porcijos 125 ml vandens 125 ml pieno 110 g sviesto 3 valg. š. cukraus žiupsnis druskos 150 g miltų 1 arb. š. kepimo miltelių žiupsnis cinamono 1 valg. š. vanilinio cukraus 3 kiaušiniai saulėgrąžų aliejus virimui

Vandenį su pienu, sviestu, cukrumi ir druska kaitinkite puode ant vidutinės ugnies, kol masė užvirs. Nukelkite nuo ugnies ir įmaišykite miltus, kepimo miltelius, cinamoną ir vanilinį cukrų. Palikite tešlą praaušti. Kai tešla nustos garuoti, po vieną įmuškite kiaušinius ir po kiekvieno kiaušinio gerai išmaišykite – tešla turi būti blizgi ir elastinga. Storadugniame puode įkaitinkite aliejų. Aliejaus į puodą įpilkite tiek, kad jis būtų apie 3–4 cm gylio. Konditeriniu švirkštu su gėlytės antgaliu išspauskite pailgas juosteles tiesiai į aliejų ir nupjaukite peiliu tešlą išspaudę kiekvieną juostelę. Virkite iš vienos pusės iki auksaspalvės ar rausvos spalvos, tada šakutėmis apverskite ir apskrudinkite kitą pusę. Iškeptus churros dėkite ant lėkštės su popierinėmis servetėlėmis, kad sugertų aliejaus perteklių. Galite pabarstyti cukraus pudra.

ŠOKOLADINIS PADAŽAS 100 ml pieno 50 ml riebios grietinėlės (35 proc. riebumo) 100 g juodojo šokolado 50 g pieniško šokolado žiupsnis maltų aitriųjų paprikų žiupsnis cinamono

Šokoladą sulaužykite gabalėliais ir sudėkite į nedidelį puodą. Supilkite pieną ir grietinėlę. Kaitinkite ant silpnos ugnies ir visą laiką maišykite. Kai šokoladas ištirps ir gausite vientisą masę, nukelkite nuo ugnies ir įmaišykite aitriąsias paprikas bei cinamoną. Valgykite churros pamirkydami į šokoladinį padažą.


Tekstas: JulÄ—, Kepykla nr. 5

Foto: Asta, Villa Alps


89

JAVAI K

artais girdžiu kalbas apie mistinę pabaisą. Kalbas autobusuose, per kavos pertraukėlę darbe ar iš lėto gurkšnojant vyną su seniai matytomis draugėmis. Kalbas apie pabaisą, kuri persekioja tamsiuose koridoriuose ir nenusakomai aštriais dantimis mėgina perkąsti mums, svajokliams, gerkles. Žmonės vadina ją rutina ir ne, dėkui, man nėra itin malonu su jumis susipažinti. Rutina užpuola, kai kiekvieną rytą mini vis tą patį kelią ligi universiteto, kas dieną valgai toje pačioje kavinėje, o kas vakarą nemąstydamas spaudi raudoną pultelio mygtuką on. Kai kalbi tuos pačius dalykus ir važiuodamas tuo pačiu autobusu klausai tų pačių dainų. Ir vis taip pat kartoji – gyvensiu rytoj. Virtuvėje ypač lengva pasiduoti rutinai – penktus metus iš eilės pusryčiams teptis sumuštinius su sūriu ar nejučiom naudojamų prieskonių asortimentą sutraukti iki bazilikoraudonėlio-pipirų. Arba, pavyzdžiui, išgirdus žodį javai, įžiebti lempelę kviečiai, rugiai. O juk yra kitaip! Kukurūzai, ryžiai ir kviečiai, miežiai, soros ir avižos, ir dar visas glėbys kitų gėrybių. Tikriausiai yra bent milijonas variacijų javų tema, viena už kitą gardesnių ir įdomesnių. Tad štai Jums didžiausias iššūkis: kuriuo receptu šiandien gąsdinsim rutiną?


Receptas ir foto: SkirmantÄ—, Impossible is Nothing


91

KRUOPAINIŲ PUDINGAS Iš kruopainių galite paruošti skanų pudingą ir patiekti jį su šviežiu medumi ar klevų sirupu. Jeigu norite minkštesnio, sultingesnio pudingo, berkite mažiau kruopainių, bet jei patinka tvirtas, lengvai pjaustomas – kruopų negailėkite. 6–8 porcijos 1 st. grietinėlės 2 st. pieno 2/3 st. cukraus 1 arb. š. vanilinio cukraus 1 ½–1 ¾ st. kruopainių (kuskuso) 1 st. mėlynių ar kitų uogų 1 arb. š. cinamono

Grietinėlę sumaišykite su pienu, vaniliniu cukrumi bei cukrumi ir pakaitinkite, kol cukrus ištirps. Supilkite į kepimo indą, suberkite kruopainius, išmaišykite. Suberkite uogas, pabarstykite cinamonu ir kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 30–35 minutes. Ištraukę iš orkaitės, palikite 15 minučių pastovėti ir tik tada tiekite į stalą.


P/

Receptas ir foto: Julė, Kepykla nr. 5

Kario lapus galima keisti lauro lapais – skonis bus kitoks, bet vis tiek puikus. Jei pasitikite savo keptuve ir žinote, kad paprastai prie jos niekas nelimpa, sūrį galite kepti ir be aliejaus. Jei naudosite ne baltąsias, o raudonąsias bolivines balandas, patiekalas bus dar spalvingesnis ir įdomesnės tekstūros.


93

Šiame vos vos Indiją primenančiame patiekale suporuojame ryžius – vieną populiariausią pasaulio javų – su bolivinėmis balandomis (angl. quinoa), javais-apsimetėliais (angl. pseudocereal) iš Andų kalnų. Keptuvėje maišosi kepintų kruopų, sezamų, indiškų prieskonių aromatai ir visa tai pagardina minkštučiai kepinto sūrio gabalėliai bei netikėtai ant šakutės užšokusi razina – paragauti privaloma!

KRUOPŲ PLOVAS SU SALDAUS PIENO SŪRIU 4 porcijos 1/3 st. bolivinių balandų 1/3 st. sezamų sėklų 1 saliero stiebas 1 mažas svogūnas 1/3 st. ilgagrūdžių ryžių 200 g saldaus pieno sūrio ¼ arb. š. gvazdikėlių 2 kario lapai ½ arb. š. malto cinamono ½–1 arb. š. kario miltelių ½ arb. š. maltos ciberžolės sauja geltonųjų razinų druska aliejus daržovėms ir sūriui kepti

Bolivines balandas ir sezamus pakepinkite sausoje keptuvėje, kol ims gardžiai kvepėti. Mažoje keptuvėje įkaitinkite aliejų ir jame apkepinkite smulkiai supjaustytus svogūnus bei salierus, kol suminkštės. Į prikaistuvį suberkite ryžius, pakepintas daržoves ir nemažą žiupsnį druskos, užpilkite kiek mažiau nei 2 stiklinėmis vandens ir užvirkite. Pavirę penkias minutes, išjunkite kaitrą ir palikite kruopas išbrinkti. Kol javai brinksta, supjaustykite sūrį nedideliais (maždaug 1 cm kraštinės) kubeliais. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepkite sūrio gabalėlius, kol dailiai apskrus. Išimkite sūrio kubelius, šliūkštelėkite dar šiek tiek aliejaus ir suberkite gvazdikėlius, kario lapus, maltą cinamoną, kario miltelius ir ciberžolę. Pakepinkite apie pusę minutės. Į keptuvę sudėkite razinas ir sūrį, išmaišykite. Sudėkite išbrinkusias kruopas, gerai išmaišykite, uždenkite dangčiu ir palikite, nukėlę nuo kaitros, keletui minučių.


Receptas ir foto: Renata, Valgom EuropÄ…


95

Bulgur KRUOPŲ SALOTOS SU FETOS SŪRIU IR MĖTOMIS Bulgur – tai skaldytų kviečių kruopos, kurios išverdamos ir dar kartą sudžiovinamos, kad jas būtų galima greitai paruošti. Šios kruopos turi daug skaidulinių medžiagų, baltymų, vitaminų ir mineralų. Puikus pasirinkimas greitai, skaniai ir sveikai vasaros vakarienei! 2 nemažos porcijos 1 st. bulgur kruopų 2 pomidorai sauja šviežių mėtų 100 g fetos sūrio 10 juodųjų alyvuogių 3 valg. š. alyvuogių aliejaus 2 valg. š. citrinos sulčių druska ir pipirai

Kruopas užpilkite verdančiu vandeniu, uždenkite ir palikite, kad pabrinktų, maždaug 30 minučių (laikas priklauso nuo kruopų dydžio). Kol kruopos brinksta, stambiai supjaustykite pomidorus, susmulkinkite mėtas. Išbrinkusias kruopas papurenkite šakute ir sudėkite į didelį dubenį. Ten pat sudėkite pomidorus, alyvuoges, mėtas ir užtrupinkite fetos sūrį. Atskirai sumaišykite alyvuogių aliejų, citrinos sultis bei prieskonius ir užpilkite ant salotų.


Receptas ir foto: SkirmantÄ—, Impossible is Nothing


97

GRIKIŲ MILTŲ KEKSAS Norite sveikesnio, įdomesnio skonio pyrago? Dalį įprastų kvietinių miltų pakeiskite grikių miltais – gausite drėgnesnį, biresnį kepinį, nustebinsiantį Jus savo skoniu. 12 gabaliukų 100 g rupių kvietinių miltų 120 g grikių miltų 2 arb. š. kepimo miltelių 100 g sviesto 110 g cukraus 3 kiaušiniai Glajui: 50 g juodojo šokolado 10 g baltojo šokolado 13 g kakavos sviesto

Sumaišykite abiejų rūšių miltus su kepimo milteliais. Kambario temperatūros sviestą kartu su cukrumi išsukite iki purios vientisos masės. Nuolat plakdami, po vieną įmuškite kiaušinį. Atsargiai įmaišykite miltų ir kepimo miltelių mišinį. Masę sukrėskite į riebalais pateptą kepimo formą ir kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 30–35 minutes. Išėmę iš formos, atvėsinkite ant grotelių. Šokoladus atskirai ištirpinkite vandens vonelėse. Ištirpinkite ir kakavos sviestą. 10 g kakavos sviesto supilkite į juodąjį šokoladą ir išmaišykite, likusį supilkite į baltąjį šokoladą. Glajumi apipilkite atvėsusį keksą.


Receptas ir foto: Marta, Skanios dienos


99

PASAKIŠKI SKONIAI

Karalaitė HANSAS KRISTIJANAS ANDERSENAS

ANT ŽIRNIO


100

Makaronai

su mėtų sviestu ir žirneliais

V

isos mergaitės vaikystėje svajoja tapti princesėmis. Rožinės pūstos suknelės, burtų lazdelės, dailūs bateliai ir ilgi banguoti plaukai – argi ne svajonių išsipildymas? O kai mergaitės ima augti, jų princesiškos svajonės keičiasi. Galiausiai vienos svajoja savo spintoje sutalpinti visą madingiausių drabužių parduotuvę, kitos – ant sienos susikabinti kiek įmanoma daugiau diplomų. Vienos trokšta atidaryti savo restoraną, kitos – sukurti pačią jaukiausią, šilčiausią bei nuostabiausią šeimą pasaulyje ir jai kiekvieną savaitgalį kepti gardžiausius pyragus. Kiekviena mergaitė, mergina ir moteris turi savo princesiškų svajonių. Didelių ir nepakartojamų. Tokių, kurios verčia trupučiuką pakilti nuo žemės ir pirštų galiukais paliesti dangų. Juk kartais šiek tiek pabūti princese ne tik smagu, bet ir labai teisinga. Vien tik bandymas mojuoti burtų lazdele ir siekti svajonės išsipildymo veda mus į priekį, priverčia nugalėti net didžiausias kliūtis, įveikti didžiausias baimes ir atrasti savyje niekada nesapnuotų gebėjimų. Kai kažko labai labai norime – ir nesvarbu, jei kažkam tai atrodo pats paikiausias noras pasaulyje – mes galime padaryti viską. Ir joks niekingas žirnis, besislepiantis kažkur giliai po dvidešimt čiužinių, dvidešimt paklodžių ir niekaip neleidžiantis ramiai miegoti, mums nesutrukdys. Nes šiandien mes truputį princesės. Ir mums nieko nėra neįmanomo! Tiesa, kai vėl grįžtame į realų pasaulį ir puošnią princesės suknelę pakabiname atgal į spintą, žirnius iš lovos taip pat galime grąžinti į virtuvę ir jais pagardinti sočius pietus – lėkštę makaronų su mėtų sviestu.


101

2 porcijos 200 g makaronų (pavyzdžiui, farfalle) 1 nedidelis svogūnas 2 saujos šviežių arba šaldytų žirnelių Mėtų sviestui: 50 g sviesto 7 šviežių mėtų lapeliai 1 arb. š. smulkintų džiovintų mėtų 1 ½ arb. š. citrinos sulčių žiupsnelis druskos ¼ arb. š. kajeno pipirų

Visų pirma, paruoškite mėtų sviestą: į trintuvę sudėkite sviestą, suberkite susmulkintus šviežius mėtų lapelius, džiovintas mėtas, supilkite citrinos sultis, suberkite druską ir kajeno pipirus. Viską gerai sutrinkite iki vientisos masės. Makaronus išvirkite atsižvelgdami į instrukciją ant pakelio. Nukoškite. Keptuvėje išlydykite šaukštą mėtų sviesto, jame apkepkite smulkiai supjaustytą svogūną, kol šis suminkštės. Tuomet suberkite žirnelius, įpilkite porą šaukštų vandens ir patroškinkite porą minučių. Į keptuvę su žirneliais sudėkite makaronus ir pakaitinkite dar kelias minutes. Patiekite su šaukšteliu mėtų sviesto. Galite pagardinti mėtų lapeliais arba smulkiai tarkuotu kietuoju sūriu.


102

Foto: DovilÄ—, DR Food Blog


103

be ...

KOKIA

VASARA


104

... braškių Jei

reikėtų išsirinkti vieną vienintelį gardumyną, kuris šaukia Vasara, vasara! yra jos nenuginčijamas simbolis, kurio ilgimės per žiemą, nekantriai laukiame pavasarį ir kartais nusiviliame, per anksti susivilioję parduotuvių lentynų pasiūla – be abejo, tai būtų braškės. Ir nė nesvarbu, ar iš tikrųjų galvose joms skiriame Pačių Uogiškiausių Iš Uogų titulą, ar išties jas tempiame namo bene kibirais ir kramsnojame kiekvienai progai pasitaikius, kol dantys pasopsta ir pirštai nusidažo skaisčiai raudonai, ar visgi nešiojamės su savimi tik jų atsiminimą ir su niekuo nesupainiojamą aromatą, ateinantį iš saulėtų vaikystės dienų. Neabejojame, kad Jūsų galvoje, paminėjus šią didelę, raudoną, prisirpusią uogą, gimsta bent sauja asociacijų, Kaip, Su Kuo ir Kada jas skanauti. Be abejo, šviežias braškes su pienu ir cukrumi nurungti būtų itin sudėtinga, tačiau siūlome peržvelgti ir mūsų idėjas – gal rasite ir tokių, apie kurias nė nesapnavot?


105

Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5 Akvarelė: Reda, Laisvalaikis virtuvėje


106

Salsa

Ruošdamiesi kepsnių sezonui atminkite, kad braškės, nenusileisdamos nemažai daliai kitų saldžių vasariškų uogų, puikiai dera ne tik su cukrumi ir cinamonu, bet ir mėsos kepsniais!

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


107

Braškių salsa


108


109

BRAŠKIŲ SALSA 2–3 kepsniams pagardinti 6 didesnės braškės ½ avokado ½ mėlynojo (raudonojo) svogūno ½ žaliosios citrinos sulčių ir nutarkuota žievelė 1 valg. š. alyvuogių aliejaus šluotelė šviežių čiobrelių šviežiai malti juodieji pipirai druska Braškes, avokadą ir svogūną supjaustykite mažais kubeliais. Pagardinkite žaliosios citrinos žievele, čiobrelių lapeliais, supilkite sultis ir aliejų. Paskaninkite juodaisiais pipirais, druska ir atsargiai išmaišykite. Patiekite iš karto su ant grotelių kepta mėsa.


110

P/

Vištiena gali būti kepta, virta, paruošta garuose ar kepsninėje. Trintas braškes balzaminiame padaže galima pakeisti 1–2 valgomaisiais šaukštais braškių uogienės.

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


111

PICA SU VIŠTIENA IR BRAŠKĖMIS Picą mėgsta visi. Su sūriu, pomidorais ir bazilikais, ančiuviais, pomidorų padažu ir žolelėmis. O jei pamėgintumėte išsikepti picos su vištiena ir braškėmis? 4 asmenims 1 raudonasis svogūnas 10 g sviesto 2 arb. š. rudojo cukraus 300 g braškių 1 valg. š. vandens 1 valg. š. cukraus 50 ml balzaminio acto 200 g termiškai apdorotos vištienos 200 g tarkuoto sūrio švieži maži špinatų lapeliai Tešlai: 7 g sausų mielių 150 ml šilto vandens ½ arb. š. cukraus ½ arb. š. druskos 1 arb. š. alyvuogių aliejaus 220 g aukščiausios rūšies kvietinių miltų

Vandenį sumaišykite su mielėmis, cukrumi ir druska. Palikite pastovėti keletą minučių, kol suputos. Miltus suberkite į didelį dubenį ir viduryje padarykite duobutę. Į ją supilkite suputojusias mieles ir aliejų. Minkykite tešlą apie 10 minučių. Dubenį su tešla uždenkite drėgnu rankšluosčiu arba maistine plėvele ir palikite kilti apie 45 minutes arba kol tešlos padvigubės. Orkaitę įkaitinkite iki 220°C temperatūros. Svogūną susmulkinkite. Apkepinkite jį svieste 5–6 minutes, kol suminkštės. Apibarstykite cukrumi, išmaišykite ir pakepinkite dar kelias minutes. Braškes padalinkite į tris dalis. Vieną dalį susmulkinkite ir dėkite į puodą kartu su šaukštu vandens ir šaukštu cukraus. Virkite ant mažos ugnies 5 minutes arba kol suminkštės. Braškes vos vos sutrinkite bulvių grūstuve ir perkelkite į keptuvę su svogūnais. Balzaminį actą supilkite į mažą prikaistuvį ir užvirinkite. Sumažinkite ugnį ir virkite 5 minutes arba kol pusė jo nugaruos ir actas sutirštės. Smulkiai supjaustykite antrąją dalį braškių. Sudėkite į puodą kartu su trintomis braškėmis ir svogūnais. Gerai išmaišykite. Iškilusią tešlą lengvai paminkykite, iškočiokite 4 nedideles picas. Picų pagrindus aptepkite balzaminiu braškių padažu. Apibarstykite vištienos gabaliukais ir tarkuotu sūriu. Kepkite 10 minučių. Tuo metu supjaustykite likusias braškes ketvirčiais. Iškepusias picas apibarstykite braškėmis ir špinatų lapeliais.


112

Receptas ir foto: Saulius, Mano virtuvÄ—


113

Braškių niekutis

N

iekutis (angl. Trifle) – tai sluoksniuotas desertas, kuris paprastai susideda iš vaisių ar uogų, kiaušinių kremo, pyrago ir plaktos grietinėlės. Moderniose šio deserto versijose naudojama dar ir želė. Desertui galima naudoti vien tik pirktinius, vartoti paruoštus produktus – taip nereikės nieko patiems gaminti ir tereiks tik susluoksniuoti produktus į indą. Tie, kas nori įdėti kiek pastangų ir laiko, gali deserto dalis pasigaminti savo virtuvėse – taip pasirinksite kokybiškesnius produktus, tad deserto skonis bus geresnis ir, galiausiai, galėsite pasigirti, kad (beveik) viską pagaminote patys. Viena iš patiekalo dalių, kurią vertėtų nusipirkti jau paruoštą, yra biskvitas. Galite naudoti daug ką: paprastą biskvitą, damų pirštelius, įvairius pyragus (recepte naudojamas pirktinis Madeiros pyragas), saldžias bandeles ir pan. Nors to daryti nebūtina, galite pyragą apšlakstyti vaisių ar uogų likeriu (recepte naudojamas juodųjų serbentų Crème de cassis) ar brendžiu – taip bus skaniau. Taip pat nebūtina naudoti amaretti sausainių, bet jie papuoš desertą ir suteiks papildomą traškią tekstūrą. Desertą galite dėti tiek į atskiras stiklines, tiek į vieną didelį indą. Svarbiausia, kad indai būtų permatomi, kad matytųsi deserto sluoksniai. Prieš dėdami želė į desertą, ją sukapokite peiliu – taip paruošta želė bus malonesnės tekstūros ir desertą bus lengviau pasemti šaukštu.


114

BRAŠKIŲ niekutis 4 porcijos Braškių želė: 100 g cukraus 100 ml vandens 600 g braškių želatinos (1 lakšto 100 ml skysčio arba naudokite tiek, kiek nurodyta ant įpakavimo) Plikytam kremui: 250 ml pieno ½ vanilės ankšties arba ½ arb. š. vanilės esencijos 2 kaušinių tryniai 50 g cukraus 1 valg. š. kukurūzų krakmolo 200 ml riebios grietinėlės gabalėlis biskvito ar pyrago keletas šaukštų likerio ar brendžio Desertui papuošti: keli amaretti sausainiai ar džiūvėsėliai

Ištirpinkite cukrų vandenyje. Braškes nuplaukite, supjaustykite pusiau ar ketvirčiais ir sudėkite į puodą. Užpilkite cukraus sirupą ant braškių ir užvirkite ant vidutinės ugnies. Virkite maždaug 5–6 min, kol braškės suminkštės, bet visiškai neištiš. Perkoškite masę per smulkų sietelį. Sietelyje likusias braškes sudėkite į dubenį, atvėsinkite ir padėkite į šaldytuvą. Pamatuokite skysčio kiekį (turėtų likti apie 300 ml skysčio) ir pagal tai apskaičiuokite, kiek prireiks želatinos. Išmirkykite želatiną vandenyje, sudėkite į šiltą braškių sirupą ir gerai išmaišykite. Padėkite į šaldytuvą bent 6 valandoms, kol želė sustings. Norėdami paruošti kremą, užvirkite pieną. Į dubenį sudėkite cukrų, trynius bei vanilę (jei naudojate vanilės ankštį, perpjaukite ją išilgai ir atsargiai peiliu braukdami per ankšties vidų išgramdykite sėklas ir sudėkite jas į dubenį) ir gerai išsukite. Supilkite krakmolą ir gerai išmaišykite. Nuolat maišydami plaktuvu į kiaušinių masę įpilkite šiek tiek užvirusio pieno ir paplakite, kad kiaušiniai nesuvirtų. Vis dar maišydami po truputį supilkite likusį pieną. Supilkite visą masę atgal į puodą ir pastatykite ant vidutinės ugnies. Nuolat maišydami plaktuvu pavirkite 1–2 minutes. Supilkite kremą į indą ar skardą ir palikite atvėsti. Uždenkite kremą maistine plėvele taip, kad ji liestų kremo paviršių, kitaip paviršius pasidengs nemalonia plėve. Įdėkite kremą į šaldytuvą, o prieš vartodami suplakite plaktuvu. Sudėkite amaretti sausainius į dubenį ir sugrūskite kočėlu. Sustingusią želė išverskite ant pjaustymo lentelės ir sukapokite peiliu. Grietinėlę plakite dubenyje tol, kol plaktuvo paviršiuje paliktos žymės pradės išlaikyti formą. Sudėkite nedideliais gabalėliais supjaustytą biskvitą ir pašlakstykite keliais šaukštais likerio. Ant viršaus sudėkite braškes, o ant jų supilkite plikytą kremą. Sudėkite sluoksnį sukapotos želė, ant jos – sluoksnį plaktos grietinėlės. Pabarstykite grūstais sausainiais. Desertą tiekite iš karto ar laikykite šaldytuve keletą dienų.


115

} s a t r e s e d {


116

P/

Braškes galite pakeisti kitokiomis uogomis ar vaisiais, kurie prapjauti kambario temperatūroje neparuduoja. Rožių žiedlapius galite pakeisti šviežiais mėtų lapeliais.

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


117

ŠALDYTAS BRAŠKINIS JOGURTAS Apie 1,2 litro 1 l braškių 1 skardinė saldinto sutirštinto pieno 1 l natūralaus arba graikiško jogurto 1 sauja valgymui skirtų rožių žiedlapių

Braškes padalinkite pusiau: vieną dalį sutrinkite, o kitą supjaustykite gabalėliais. Sumaišykite sutirštintą pieną su trintomis braškėmis, įmaišykite jogurtą ir, galiausiai, braškių gabalėlius. Supilkite į maistine plėvele ištiestą formą. Formos viršų uždenkite maistine plėvele, priglausdami ją prie masės. Palaikykite 8–10 valandų šaldiklyje. Prieš valgydami palaikykite 10 minučių kambario temperatūroje. Norėdami patiekti, išimkite šaldytą jogurtą iš formos, padėkite ant lėkštės ar padėklo ir apibarstykite rožių žiedlapiais.


118

ŠALDYTAS jogurtas SU BALZAMINIAME ACTE MARINUOTOMIS BRAŠKĖMIS Šaldytas jogurtas – lengvesnė ir sveikesnė ledų versija. Nors skanus jis ir su šviežiomis sezoninėmis uogomis, mes siūlome pagardinti šaldytą jogurtą braškėmis, marinuotomis balzaminio acto padaže. Jei turite ledų gaminimo aparatą, šaldytą jogurtą pagaminsite labai greitai ir paprastai. 2–3 porcijos Šaldytam jogurtui: 400 g graikiško jogurto 100 g cukraus 1 arb. š. vanilinio cukraus 1 valg. š. šviežių citrinos sulčių Marinuotoms braškėms: 2 valg. š. balzaminio acto 1 valg. š. cukraus 200 g šviežių braškių

Suplakite balzaminį actą, cukrų ir gautu padažu apliekite pjaustytas braškes. Indą su braškėmis dėkite į šaldytuvą ir palikite pasimarinuoti pusvalandžiui. Suplakite graikišką jogurtą su cukrumi, vaniliniu cukrumi ir citrinos sultimis. Jogurto masę supilkite į ledų gaminimo aparatą ir nustatykite veikimo programą atsižvelgdami į instrukciją. Kai jogurtas sutirštės ir taps panašus į ledus, sudėkite jį į ledaines bei užpilkite balzaminiame acte marinuotomis braškėmis.


Receptas ir foto: Rennie, SezoninÄ— virtuvÄ—


P/

Desertą galite patiekti ir paprastuose dubenėliuose ar puodeliuose, tačiau taurėse ar stiklinėse atrodo įspūdingiau. Citrinų kremu pagardinsite ne tik sluoksniuotas vaisių salotas, bet ir pyragus, bandeles ir kitus desertus. Granolą galite laikyti sandariame inde iki 2 savaičių.

Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė


121

SLUOKSNIUOTAS VAISIŲ IR JOGURTO desertas SU CITRINŲ KREMU Traški granola, mėgstamiausias jogurtas ir daug šviežių uogų pasakoja pusryčių istoriją. O jei pamėgintumėte visa tai susluoksniuoti ir įdėti truputuką saldžiarūgščio citrinų kremo? Esame tikri, jog kepti pyrago tvankią vasatros popietę neprireiks, jei pamėginsite pasigaminti šį nepaprastai gardų desertą! 2 porcijos 4 didelės braškės 6 valg. š. trintų mėlynių 6 valg. š. mėgstamo jogurto 10 išlukštentų graikinių riešutų 4 valg. š. naminio citrinų kremo 4 valg. š. naminių dribsnių (granolos) braškės salotoms papuošti Citrinų kremui (apie 500 ml): 4 citrinos 200 g cukraus pudros 100 g tirpinto sviesto 4 kiaušiniai Granolai (apie 3-4 puodeliai): 2 st. avižinių dribsnių ¼ st. migdolų riekelių ¼ st. kokoso drožlių ¼ st. rudojo cukraus ½ arb. š. druskos 1 arb. š. cinamono 3 valg. š. medaus ¼ st. alyvuogių aliejaus 1 arb. š. vanilės ekstrakto

Aukštose stiklinėse ar taurėse susluoksniuokite ketvirčiais supjaustytas braškes, sutrintas mėlynes, mėgstamą jogurtą, smulkintus graikinius riešutus, citrinų kremą ir dribsnius. Papuoškite braškėmis. Valgykite kiekvieną sluoksnį atskirai arba prieš tai susimaišykite. Citrinų kremui išplakite citrinų sultis, nutarkuotas žieveles, cukraus pudrą, tirpintą sviestą ir kiaušinius iki vientisos masės. Supilkite į puodą. Kaitinkite ant silpnos ugnies nuolat maišydami, kol masė sutirštės. Neleiskite užvirti! Masei sutirštėjus, nuimkite prikaistuvį nuo ugnies ir supilkite į stiklainėlį. Atvėsinkite ir sandariai uždarykite dangteliu. Granolai įkaitinkite orkaitę iki 200oC temperatūros. Sumaišykite avižinius dribsnius, migdolų riekeles, kokoso drožles, cukrų, druską ir cinamoną. Nedideliame puode ištirpinkite medų, sumaišykite jį su alyvuogių aliejumi ir vanilės ekstraktu. Supilkite į dubenį su sausais ingredientais, išmaišykite. Paskleiskite dribsnius kepimo skardoje, ištiesoje kepimo popieriumi. Kepkite apie 30 minučių, pamaišydami kas 10 minučių. Išimkite iš orkaitės ir atvėsinkite.


122

... rabarbarų

R

abarbarai į Europą atkeliavo viduramžiais tiesiai iš Indijos. Nuo tada ši daržovė kuo šauniausiai karaliauja ne vienos šeimininkės virtuvėje ir keliauja į nemažą glėbį patiekalų: įvairūs gėrimai, kisieliai, pagardai, uogienės, kepiniai ir konditerijos gaminiai su rabarbarais netrunka atrasti kelią į mūsų širdis. Drąsiai sakome, kad vasarą sunku įsivaizduoti be rabarbarų, nes būtent pavasario antrojoje pusėje ir vasaros pradžioje Lietuvoje yra pats rabarbarų sezonas. Rabarbarai puikūs tuo, kad patiekalai su jais pasižymi malonia rūgštele ir taip vasarą trokštamu gaivumu. Maistui naudojami tik rabarbarų lapkočiai, kuriuos rekomenduojama valgyti iki vidurvasario, o tuomet jau pats metas juos užšaldyti. Užšaldyti rabarbarai nepraranda savo gerųjų maistinių savybių ir toliau išlieka puikiu produktu Jūsų virtuvėje. Laikas atrasti dar vieną puikų vasaros skonį!


123

Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Akvarelė: Reda, Laisvalaikis virtuvėje


124

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


125

Kitaip...


126


127

R

abarbarai, žinia, labai draugauja su obuoliais saldžiuose kepiniuose. Iš jų skanu išvirti gaivų, vasara kvepiantį, kompotą. Rabarbarai dera ir su mėsa! Ypač kiaulienos kepsneliais – tereikia išsivirti šiek tiek salžiarūgščio rabarbarų pagardo ir patiekti po šaukštelį – kitą valgantiesiems, nesibaidantiems naujų skonių lėkštėse.

RABARBARŲ PAGARDAS 300 ml pagardo ½ st. cukraus 1–2 valg. š. baltojo vyno acto ½ valg. š. malto imbiero 2 nedidelės česnako skiltelės po ¼ arb. š. kumino, cinamono, maltų gvazdikėlių ir šviežiai maltų juodųjų pipirų 300 g rabarbarų ½ svogūno 2 valg. š. razinų, džiovintų vyšnių arba spanguolių

Į puodą suberkite cukrų, supilkite actą, suberkite prieskonius, sudėkite išspaustas česnako skilteles. Ant silpnos ugnies virkite tol, kol cukrus ištirps. Sudėkite nedideliais gabalėliais supjaustytus rabarbarus, susmulkintą svogūną ir razinas. Padidinkite ugnį iki vidutinės ir virkite maždaug 5 minutes, kol rabarbarai suminkštės, o pagardas šiek tiek sutirštės. Sudėkite į stiklainius. Atvėsusį laikykite šaldytuve.


128

Receptas ir foto: GiedrÄ—, Photo Sprinkles


129

Rabarbarai su kiniškais ryžių makaronais kario ir kokosų padaže

N

oodles – tai makaronai, pagaminti iš įvairių rūšių miltų ir vandens, kartais į jų sudėtį įeina ir kiaušiniai. Šie makaronai yra supjaustyti plonomis juostelėmis, paprastai plonesnesnėmis nei itališki makaronai. Jų būna įvairių ilgių ir storių, galite rinktis džiovintus arba šviežius. Noodles dažniausiai naudojami Tolimųjų Rytų virtuvėse, iš kurių ir yra kilę. Manoma, kad šie makaronai atsirado Kinijoje ir pirmą kartą buvo pagaminti prieš 4000 m. Šiame recepte naudojami ryžių miltų noodles – vieni populiariausių Azijos regione. Norėdami paruošti Rytų ir Pietryčių Azijos patiekalų, Jums prireiks gerų maisto produktų, kulinarinio įkvėpimo bei žinių. Tačiau yra ir dar vienas dalykas, kuriuo privalo pasirūpinti tikri kiniško maisto mėgėjai – tai tinkami virtuvės indai, visų pirma – wok keptuvė. Ši keptuvė šiek tiek primena puodą, turintį į apačią siaurėjantį dugną, tad maistas joje gali būti troškinamas, kepamas ir verdamas.


130

{noodles}


131

&

Rabarbarai su kiniškais ryžių makaronais kario ir kokosų padaže 2 porcijos

Kiniškiems makaronams (angl. noodles): 200 g plokščių ryžių noodles 2–3 askaloniniai česnakai 125 g sojų varškės (tofu) 250 g rabarbarų 4–6 česnako skiltelės 125 g morkų Padažui: ¾ st. kokosų kremo 1 išspaustos citrinos sultys ¾ valg. š. kario miltelių (arba daugiau, jeigu mėgstate aštrų maistą) 1 valg. š. cukraus žiupsnelis druskos šlakelis aliejaus kepimui

Pamerkite noodles į dubenį vandens ir mirkykite apie 1,5 valandos ar kiek ilgiau. Morkas ir rabarbarus supjaustykite pailgomis 2–3 cm ilgio juostelėmis, tofu supjaustykite kubeliais, o askaloninius česnakus – žiedeliais. Pasiruoškite aštrų kokosų padažą. Sumaišykite kokosų kremą, citrinos sultis, druską, kario miltelius ir cukrų. Ant vidutinės temperatūros kiniškoje keptuvėje įkaitinkite aliejų, sudėkite supjaustytus askaloninius česnakus ir kepkite, kol taps skaidrūs. Sudėkite supjaustytą tofu ir rabarbarus. Maišydami kepkite, kol tofu truputį paruduos, tuomet sudėkite išspaustą česnaką ir supjaustytas morkas. Nusunkite vandenį nuo mirkomų makaronų ir sudėkite juos į kinišką keptuvę. Maišykite, kol suminkštės. Užpilkite kokosų padažu ir maišykite toliau, kol padažas susigers į makaronus ir jie sukris.


132

Receptai ir foto: Dangira, Cranberry Jam

MIGDOLINIS PYRAGAS SU RABARBARAIS 10–12 gabalėlių ½ st. lieso pieno 125 g sviesto ½–¾ st. cukraus 1 kiaušinis ½ st. migdolų miltų arba maltų migdolų ¾ st. miltų 1 arb. š. kepimo miltelių ½ arb. š. cinamono ¼ arb. š. malto muskato riešuto ¼ arb. š. maltų gvazdikėlių 150–200 g nuluptų ir supjaustytų nedideliais gabaliukais rabarbarų

Orkaitę įkaitinkite iki 150–160°C temperatūros. Išklokite kepimo popieriumi 20x10 cm dydžio kepimo formą. Į puodą supilkite pieną, sudėkite sviestą ir, nuolat maišydami, ištirpinkite jį ant nedidelės ugnies. Nukėlę puodą, suberkite cukrų ir gerai išmaišykite. Įmuškite kiaušinį ir viską išmaišykite iki vientisos masės. Suberkite migdolų miltus, miltus, kepimo miltelius ir prieskonius, išmaišykite. Galiausiai sudėkite rabarbarų gabalėlius ir įmaišykite juos į tešlą. Supilkite tešlą į kepimo formą ir kepkite maždaug 45 minutes. Pyragui atvėsus, pabarstykite cukraus pudra ir skanaukite.


133

Receptai ir foto: Dangira, Cranberry Jam

KEKSIUKAI SU BALTUOJU ŠOKOLADU IR RABARBARAIS 12 keksiukų 85 g baltojo šokolado 1 st. miltų 1 arb. š. kepimo miltelių ½ st. cukraus 75 g sviesto 2 kiaušiniai 150 g nuluptų ir supjaustytų gabaliukais rabarbarų Paprastam sviestiniam kremui: 125 g kambario temperatūros sviesto 3–4 st. cukraus pudros 2–3 valg. š. pieno

Įkaitinkite orkaitę iki 180–190°C temperatūros. Baltąjį šokoladą sulaužykite gabaliukais ir ištirpinkite mikrobangų krosnelėje arba garų vonelėje (uždėję dubenį virš puodo su verdančiu vandeniu). Išmaišykite ir palikite šiek tiek atvėsti, kol gaminsite tešlą. Į dubenį suberkite miltus, kepimo miltelius, cukrų, sudėkite kambario temperatūros sviestą, įmuškite kiaušinius. Viską gerai išplakite plaktuvu iki purios vientisos masės. Įmaišykite tirpintą baltąjį šokoladą ir rabarbarus. Supilkite tešlą į kepimo formeles ir kepkite orkaitėje apie 20 minučių. Iškepusius keksiukus palikite ant grotelių atvėsti. Kambario temperatūros sviestą, cukraus pudrą ir pieną išplakite plaktuvu iki vientisos masės, kol gausite tirštą kremą. Atvėsusius keksiukus papuoškite sviestiniu kremu.


134

Receptas ir foto: GiedrÄ—, Photo Sprinkles


135

RABARBARŲ IR BRAŠKIŲ KOKTEILIS 2 porcijos 1 ½ st. supjaustytų rabarbarų 1 ½ st. supjaustytų braškių 2 valg. š. medaus 1 ½ st. pieno ⅔ st. vynuogių sulčių Sudėkite vaisius, supilkite visus skysčius į maišyklę ir sutrinkite iki švelnios bei glotnios masės. Supilstykite kokteilį į stiklines ir nedelsdami patiekite.


136

... arbūzų

Ž

monės kartais sako, kad jie vasarą paprasčiausiai nenori valgyti. Ir tai teigia anaiptol ne tos gražuolės, kurios žiemą vasarą salotos lapą kramsnoja, ne ne! Net ir mes, grietinėlės, blynų, sūrių (ir šokolado... Ypač šokolado) mylėtojai vasarą pamirštame šaldytuvą – na, nebent tam, kad pagriebtume porciją ledų ar maišelį ledukų, ar tiesiog atvėrę dureles stebėtumėmės, kaip ten gaivu ir gera. (Tiesa, kartais ir šokolado ten paliekam. Dėl viso pikto.) Taigi, kai ateina tos tikrosios tvankiosios vasaros dienos – ar tik mums atrodo, jog jos kiekvienais metais eina vis karštyn?, – kai asfaltas alsuoja plius keturiasdešimt, kai atrodo, kad automobilių dūzgesys pripildo visą orą ir daro jį tokį sunkų ir tirštą, kad, regisi, šaukštu pakabintum – į trasą lekia arbūzai. Turguje paslėpti po ryškiai raudonais skėčiais, namuose paslapčiomis kabinami šaukštais iš paties centro (labai skanu, bet labai negražu kitų šeimos narių atžvilgiu) – arbūzai kvepia vasara ir nerūpestingumu. Tiesa, tenka pripažinti, jog neretas šiom didelėm uogom mėgaujamės tiesiog taip – atsipjovę didelę riekę. Todėl norėtume Jums parodyti keletą puikių derinių, kuriuose arbūzas poruojamas su kitais vasariškais produktais, taip sukurdamas puikią saulėtą harmoniją.


137

Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5 Akvarelė: Reda, Laisvalaikis virtuvėje


138

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


139

Gaivu...

K

ai akinamai žydru dangumi ritinėjas saulės kamuoliukas, kai karšta taip, jog, atrodo, nesuvalgytum nė gabalėlio pusrytinio sumuštinio ar lengvų salotų, o vandenį geri kibirais, braškės ir arbūzai – pats tikriausias išsigelbėjimas vasarą. Skanūs ir vieni patys, abu sudaro dvigubai gaivų užkandį suporuoti.


140

GAIVUS UŽKANDIS SU BRAŠKĖMIS IR ARBŪZAIS 2 porcijos saujelė braškių kelios arbūzo riekelės gabalėlis mėgstamo sūrio (parmezano, čederio) šviežių bazilikų ir čiobrelių lapelių 1–2 valg. š. klevų sirupo ar skysto medaus žiupsnis šviežiai maltų juodųjų pipirų

Braškes nuplaukite, nusausinkite ir supjaustykite ketvirčiais. Nupjaukite arbūzo luobelę, išimkite sėklas, o riekeles supjaustykite gabalėliais. Sūrį supjaustykite plonomis riekelėmis. Vaisius sudėkite į lėkštes, užpilkite klevų sirupu ar medumi ir padėkite į šaldytuvą 15 minučių. Tuomet sudėkite sūrį, žoleles, pagardinkite pipirais ir patiekite.


141


142

{ gaivu }

Gaivus arbūzas, sodraus skonio sūris ir kvapni bazilikų želė – vasariška trijulė, kuriai neįmanoma atsispirti. Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


143

&

Arbūzo, halloumi sūrio bazilikų želė salotos

¼ vidutinio arbūzo 250 g halloumi, fetos arba ožkų sūrio šviežiai malti juodieji pipirai švieži bazilikų lapeliai Bazilikų želė: 200 ml vandens 4 želatinos lapeliai (skirti sustingdyti 330 ml skysčio) ryšelis bazilikų 1 valg. š. cukraus

Iš vakaro pasigaminkite bazilikų želė. Puode užvirinkite vandenį, nuimkite puodą nuo ugnies ir į vandenį sumeskite plėšytus bazilikų lapelius. Uždenkite dangčiu ir palikite stovėti 30 minučių. Jei norite neskaidrios, tamsios spalvos želė, bazilikus sutrinkite rankiniu elektriniu maišytuvu. Jei norite labai tamsiai žalios spalvos želė, galite įlašinti ir 1–2 lašus žalių maistinių dažų. Jei norite skaidrios, šviesios samanų spalvos želė, bazilikų lapelius nukoškite. Skystį pašildykite ir ištirpinkite jame želatiną. Šiek tiek atvėsinkite ir supilkite į nedidelį indą plokščiu dugnu, ištiestą maistine plėvele. Želė storis turėtų būti apie ½ cm. Palikite sustingti uždengę maistine plėvele. Arbūzo minkštimą ir sūrį supjaustykite panašaus dydžio kubeliais. Želė supjaustykite mažesniais kubeliais. Arbūzo ir sūrio kubelius sumaišykite ir sudėkite į dubenį. Ant viršaus užbarstykite želė kubelius ir šviežius baziliko lapelius. Salotas valgykite su skrudinta duona arba su kepsninėje kepta mėsa.


144

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


145

KEPTAS ARBŪZAS Rudeniop kepame obuolius, o vasarą pamėginkite išsikepti arbūzo – šiuo netikėtu užkandžiu tikrai nustebinsite ir nudžiuginsite draugus! 4 maži užkandžiai apie 200 g arbūzo be žievės 2 valg. š. alyvuogių aliejaus 2 valg. š. cukraus 2 valg. š. balzaminio acto 2 plonos riekelės jautienos kepsnio (rostbifo) ryšelis laiškinių česnakų

Arbūzą supjaustykite maždaug 2 cm kraštinės kubeliais. Ant vidutinės ugnies keptuvėje įkaitinkite aliejų ir trumpai iš visų pusių apkepinkite arbūzo gabalėlius. Apibarstykite juos cukrumi ir apšlakstykite balzaminiu actu. Pakepinkite dar keletą minučių. Nuimkite nuo ugnies. Dalį laiškinių česnakų sudėkite į lėkštes. Likusią dalį smulkiai supjaustykite. Susmulkinkite jautienos kepsnį. Ant laiškinių česnakų dėkite po kelis gabalėlius arbūzo, apšlakstykite juos keptuvėje susidariusiu padažu ir apibarstykite kepsnio gabalėliais bei likusiais laiškiniais česnakais. Patiekite iš karto.


146

... ledų

E

same visiškai tikri, kad kiekvieno iš mūsų gyvenime yra tokių dalykų, be kurių negalime įsivaizduoti savęs. Ar savo kasdienybės. Arba savo Vasaros. Tobulos, saulėtos ir karštos vasaros, apie kurią svajojome tiek ilgai. Ar gali vasara būti tikra vasara be išvykos prie jūros? Be atostogų? Be ilgų pasivaikščiojimų ir smagių iškylų su draugais žaliuojančioje gamtoje? Be savaitgalių sode, skinant žemuoges, skaitant knygas ir šildantis prie laužo saulei nusileidus? O gal vasara nebūtų vasara be… ledų? Ar visi pritariamai linksite galvomis? Mes tikrai linksime! Na, ar Jūs prisimenate, kam iš tiesų vaikystėje išleisdavote tą mažą pinigėlį, už gerus darbus ar gražias akis gautą iš tėvelių šiltą vasaros dieną? Ar nebėgdavote tą pačią akimirką iki artimiausios parduotuvės ir neįsisukdavote tiesiai į ledų prikrautus šaldytuvus? O mokykloje, šiltuoju metų laiku ar net nebūtinai, kuo gardžiuodavotės per ilgąją pertrauką? Taip, ledais. O vėliau, žinoma, ėmėte ir užaugote, bet ir laikui bėgant kai kurios silpnybės mūsų nepalieka. Jos nesikeičia. Ir mes vis dar negalime sau atsakyti į tokį paprastą ir kartu sudėtingą klausimą: ar įmanoma (ir kaip, jei vis tik įmanoma) nemėgti ledų? Šokoladiniai, vaniliniai ir braškiniai. Karameliniai, riešutiniai ir bananiniai. Mėtiniai, arbūziniai, o gal visiškai pašėlę ir su grikiais! Su glaistais, riešutais, sausainiais ar vaisiais. Vaisiniai, pieniški ir plombyrai. Tūkstančiai skonių ledų yra užkariavę ne tik didžiausius šaldytuvus parduotuvėse, ne tik kavinių ir restoranų meniu, bet pamažu – pagaliau! – jie ima užkariauti ir mūsų namų virtuvėje esančius šaldiklius. Nes juos paruošti be proto paprasta, o ir ledų gaminimo mašina tam visai nebūtina! Reikia tik kelių mažų dalykų. Tik kelių labai mažų ir labai svarbių dalykų. Didelio noro. Ir vaikiškai nuoširdžios meilės ledams!


147

Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Akvarelė: Reda, Laisvalaikis virtuvėje


148

Receptas ir foto: Viktorija, Recept킬 medis


149

ŠOKOLADINIAI LEDAI SU VYŠNIOMIS Šokoladiniai ledai – daugelio silpnybė. Pagardinę juos vyšniomis ir šlakeliu brendžio, atrasite dar daugiau naujų skonių, pranoksiančių daugelį iki šiol pažintų. 8 porcijos 150 g šaldytų vyšnių 2 valg. š. cukraus 1 valg. š. brendžio 100 g juodojo šokolado 250 g saldinto sutirštinto pieno ¼ arb. š. tirpios kavos 2 valg. š. nesaldintos kakavos miltelių 400 ml riebios grietinėlės

Vyšnias sudėkite į mažą prikaistuvį. Suberkite cukrų, supilkite brendį. Išmaišykite. Užvirinkite ir pavirkite porą minučių. Nukoškite susidariusias sultis, tačiau jų neišpilkite. Vyšnias stambiai sukapokite. Tame pačiame prikaistuvyje užkaiskite ¼ stiklinės susidariusių vyšnių sulčių. Nuimkite nuo ugnies, sudėkite kapotą juodąjį šokoladą ir maišykite, kol šokoladas ištirps. Įmaišykite saldintą sutirštintą pieną, kavą ir persijotus kakavos miltelius. Grietinėlę išplakite iki standumo. Supilkite šokoladinę masę ir lėtai išmaišykite. Stebėkite, ar ant dugno neliko neišmaišytos šokoladinės masės. Sudėkite kapotas vyšnias ir dar kartą išmaišykite. Supilkite masę į šalčiui atsparų indą, uždenkite maistine plėvele arba folija ir per naktį palaikykite šaldiklyje.


150

Receptas ir foto: JulÄ—, Kepykla nr. 5


151

GRIKIŲ LEDAI Šiais laikais Jūs labai lengvai galite paragauti pačių įvairiausių ledų – nuo klasikinių vanilinių iki viskio skonio. Bet jei esate truputį pašėlęs ir visada ieškote naujų, stebinančių skonių, grikių ledai tiesiog privalo Jus suvilioti! Ledai: ½ litro ½ st. grikių kruopų ½ st. pieno žiupsnis druskos ¼ st. cukraus ½ st. grietinėlės 1 arb. š. mėgstamo medaus (geriausia – intensyvaus skonio: grikių, viržių ar pan.) 2 kiaušinių tryniai

Vafliai: 4–6 vafliai 2 kiaušinių baltymai 50 g cukraus 1 arb. š. vanilės ekstrakto žiupsnis druskos 90 g miltų 30 g tirpinto sviesto ½–1 st. pieno

Prikaistuvyje nuolat maišydami kepinkite grikius, kol jie šiek tiek paruduos ir ims kvepėti – apie 5–10 minučių. Nukelkite nuo ugnies. Porą šaukštų grikių grūstuvėlėje susmulkinkite – juos įmaišysite į ledus jų gaminimo pabaigoje. Į prikaistuvį supilkite pieną ir druską. Pakaitinkite, kol skystis vos užvirs, ir palikite pastovėti maždaug valandą, kad pienas sugertų grikių skonį. Prabėgus valandai, mišinį nukoškite į kitą prikaistuvį ir gerai nuspauskite kruopas. Jų šiame recepte nebeprireiks, tačiau kruopas galima sunaudoti įprastai (visą saują idėjų rasite kulinarinio žurnalo „°C “ pavasario numeryje!). Į pieną įmaišykite cukrų ir mišinį pakaitinkite, kol beveik užvirs. Kiaušinių trynius sudėkite į kitą dubenį. Nuolat maišydami šluotele, po truputį pilkite karštą pieną. Atsargiai – jei pieną pilsite per greitai, tryniai gali suvirti! Pieno ir kiaušinių masę supilkite atgal į prikaistuvį ir kaitinkite ant mažos arba vidutinės ugnies nuolat maišydami, kol masė sutirštės (jokiu būdu jos neužvirkite). Ar masė tinkama, patikrinti galite taip: pirštu perbraukus per šaukšto ar mentelės nugarėlę, takelis neturi iškart subėgti (galima patikrinti ir termometru: masė turėtų būti apie 80°C temperatūros). Įmaišykite medų ir masę atvėsinkite. Šiek tiek paplakite grietinėlę (nepersistenkite – nereikia formą laikančių putų, pakaks įplakti tik šiek tiek oro, kad ledai būtų puresni) ir įmaišykite į atvėsusią masę. Šaldykite ledų gaminimo aparate atsižvelgdami į gamintojo instrukciją. Prieš pat išimdami ledus iš aparato, suberkite grūstas kepintas grikių kruopas. Dubenyje išmaišykite kiaušinių baltymus, cukrų, vanilę ir žiupsnį druskos, kol masė truputį suputos. Įmaišykite pusę miltų. Supilkite tirpintą sviestą ir pieną, ir gerai išmaišykite. Suberkite antrą pusę miltų, ir vėl išmaišykite. Turėtumėte gauti vientisą blynų tirštumo tešlą – jei ji atrodo per sausa, po truputį įpilkite dar šiek tiek pieno, kol gausite tinkamos konsistencijos masę. Kepkite vaflių kepyklėje atsižvelgdami į gamintojo instrukcijas. Dar šiltus vaflius suvyniokite į kūgelius ir palikite ataušti.


152

{ saldu }

Jeigu jaučiate silpnybę saldiems ledams, Jums neabejotinaipatiks šie – kreminės tekstūros, su burnoje tirpstančiais šokoladinių sausainių trupinėliais.

Receptas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė


153

&

Ledai su saldintu sutirštintu pienu šokoladiniais sausainiais 1 l ledų 600 g grietinėlės (35 proc. riebumo) 1 arb. š. vanilinio cukraus 200 g saldinto sutirštinto pieno 8 smulkiai sutrinti šokoladiniai sausainiai

Grietinėlę, vanilę ir saldintą sutirštintą pieną plakite plaktuvu, kol masė taps grietinės tirštumo. Suberkite smulkintus sausainius ir viską išmaišykite. Supilkite į šaldymo indą ir palikite sustingti. Saldintas sutirštintas pienas šiems ledams suteikia kreminę tekstūrą, todėl juos puikiai paruošite be ledų gaminimo aparato.


154

Receptas ir foto: Reda, Laisvalaikis virtuvÄ—je


155

Šaldytas ŽEMĖS RIEŠUTŲ SVIESTO, ŠOKOLADO IR BANANŲ DESERTAS Sodraus skonio, neįmantriai pagaminamas desertas – artimas ledų giminaitis, kuris niekada Jūsų nenuvils karštą ir saulėtą vasaros dieną! 10–12 porcijų 100 g juodojo šokolado 150 g žemės riešutų sviesto (kambario temperatūros) 3 gerai prinokę bananai 500 g plakamosios grietinėlės (35 proc. riebumo) 180 g saldinto sutirštinto pieno sauja šokoladinių pabarstukų ar kepintų žemės riešutų

Pirmiausia paruoškite apatinį deserto sluoksnį. 60 g juodojo šokolado išlydykite. Likusį supjaustykite nedideliais gabalėliais arba sutarkuokite stambia tarka. Į dubenį su išlydytu šokoladu sudėkite 80 g žemės riešutų sviesto ir vieną iki košelės sutrintą bananą. Išmaišykite. Atšaldytą grietinėlę išplakite, padalinkite pusiau ir vieną jos dalį (250 g) sukrėskite į dubenį su šokolado, banano ir žemės riešutų sviesto mase. Atsargiai išmaišykite. Supilkite 100 g saldinto sutirštinto pieno ir suberkite smulkintą šokoladą. Išmaišykite. Visą paruoštą masę sukrėskite į norimą formą, išklotą maistine plėvele arba kepimo popieriumi, ir tolygiai paskirstykite. Tuomet paruoškite viršutinį deserto sluoksnį. Į dubenį su likusia grietinėle (250 g) supilkite likusį saldintą sutirštintą pieną, atsargiai išmaišykite. Kitame dubenėlyje sutrinkite likusius bananus ir sumaišykite su likusiu žemės riešutų sviestu. Gautą masę sudėkite į grietinėlės ir sutirštinto pieno masę, išmaišykite ir sukrėskite ant jau į formą supilto apatinio sluoksnio. Tolygiai paskirstykite ir pabarstykite šokoladiniais pabarstukais arba kepintais riešutais. Deserto paviršių apdenkite maistine plėvele ir palaikykite šaldiklyje kelias valandas. Prieš valgydami, 10 minučių palaikykite kambario temperatūroje ir tuomet patiekite.


156

... gėrimų

V

asara. Pagaliau vasara. Ir dienos vis šiltesnės, ir saulė kaitresnė. Ir troškulys, tiesą sakant, vis didesnis... Paslėpę puodus giliai spintelėje ir visiškai pamiršę tas gardžias ir sočias sriubas, kurias taip mylėjome visą žiemą, dairomės aplinkui, ieškodami gaivių, šaltų ir vėsinančių gėrimų. Tokių, kurie atgaivintų karštą vasaros dieną ir suteiktų dar žiupsniu daugiau energijos džiaugtis nuostabiu metų laiku. O tam, kad turėtume energijos, vien skrybėlė nuo saulės nepadės... Reikia labai artimai susidraugauti su įvairiausiais gaiviais gėrimais. „Pageidautina, kad jie būtų dar ir skanūs“, – svarstote, dairydamiesi virtuvėje ir laužydami įkaitusią galvelę, kuo užpildyti ant stalo stovintį tuščią ąsotį... Štai čia atskubame mes – greitoji ir skanioji vasariškų karščių pagalba, pasiruošusi padėti net ir kaitriausią dieną, net ir didžiausiems išlepėliams, kurie į paprastą vandenį jau net žiūrėti nenori. Nes mes siūlome Jums ne vieną puikų vasarišką gėrimą. Visi jie ne tik gardūs, bet ir puikiai gaivinantys! Jei esate dideli arbatos mėgėjai, norime priminti, kad dabar pats geriausias metas pasiruošti didelį ąsotį gaivinančios šaltos arbatos su uogomis. Jei su nostalgija prisimenate vaikystėje mėgtus saldžius limonadus, taip pat nudžiuginsime – dabar Jūs jau tikrai pakankamai didelis žmogutis, kad namuose pasigamintumėte stiklinę naminio limonado! Gal vyšninio..? Dargi neabejojame, kad neliks abejingų vaisiniams švelnučiams, kurių visuomet galima susiplakti pačių įvairiausių, iš šviežių vaisių ir uogų – vis kitokių ir taip pat nuostabių. Na, o kur dar kvepianti šalta kava su kaušeliu ledų ir dosniu grietinėlės kupstu ant viršaus – sakykite, ar atsispirtumėte tokiai pagundai karštą vasaros dieną? Pasaka! Ir viskas paprasčiau nei dukart du. Pažadame, kad gaiviuosius gėrimus savo virtuvėje paruošti paprasta, greita ir – trečias bei didžiausias privalumas – šie gėrimai visada bus nepalyginti sveikesni ir skanesni! Ar jau pasiruošėte stiklinę? Keliaujam į virtuvę!


Tekstas: Asta, Saulėta virtuvė Akvarelė: Reda, Laisvalaikis virtuvėje


158

{ limonadas }

Vasarą šaltą limonadą visuomet galite pasiruošti iš įvairiausių sezoninių uogų ar vaisių – apsidairykite sode ar turguje ir išsirinkite labiausiai sau patinkančius. Mes šįkart siūlome išbandyti gaivinantį vyšnių limonadą su malonia citrinos rūgštele.

Receptas ir foto: Karolina, Citrinos žievelė


159

ŠALTAS VYŠNIŲ LIMONADAS 1 l limonado 375 ml vyšnių (šviežių ar šaldytų) 4 valg. š. cukraus 1 ½–2 citrinų sulčių 1 l vandens Vyšnias ir cukrų truputį pakaitinkite, kol cukrus ištirps ir taps sirupu. Palikite, kad atvėstų. Į atvėsusį sirupą pilkite kuo šaltesnį vandenį, įspauskite citrinų sultis. Išmaišykite ir patiekite su ledo kubeliais.


160

P/

Šią arbatą patogiausia užsiplikyti iš vakaro: per naktį ji visiškai atauš, o ryte beliks tik sudėti pjaustytus vaisius ir gaivintis visą karštą dieną.

Receptas ir foto: Rennie, Sezoninė virtuvė


161

K

inrožių žiedlapių (lot. Hibiscus) arba raudonoji arbata – tradicinis šiaurės Afrikos šalių gėrimas. Ji idealiai tinka vasarai, nes yra rūgštaus skonio ir puikiai gaivinanti. O jei šią arbatą paskaninsite pjaustytomis braškėmis ir žaliąja citrina, ji įgis dar daugiau spalvų ir aromatų.

Šalta RAUDONOJI ARBATA 2 l gėrimo 4 valg. š. kinrožių žiedlapių (Hibiscus) arbatos 1 cinamono lazdelė 2 valg. š. cukraus 1 žalioji citrina 250 g šviežių braškių 2 l verdančio vandens

Džiovintus kinrožių žiedlapius ir cinamono lazdelę užpilkite verdančiu vandeniu. Suberkite cukrų ir leiskite arbatai gerai pritraukti bei ataušti. Kai arbata visiškai atšals, ją nukoškite. Į arbatą sudėkite žaliosios citrinos riekeles ir ketvirčiais pjaustytas braškes. Raudonąją arbatą atšaldykite šaldytuve arba patiekite su ledukais.


162

MĖTINIS KOKTEILIS SUAUGUSIEMS 4 porcijos sauja (apie 60 g) šviežių mėtų lapelių 1 valg. š. rupaus rudojo cukraus 600 ml žolelių ar kito mėgstamo likerio ledukai Mėtų lapelius užberkite cukrumi ir prieskonių trintuvėje sutrinkite iki vientisos tyrelės. Į stiklines pridėkite ledukų ir po ½ arbatinio šaukštelio trintų mėtų. Pamaišykite, kad mėtos vienodai pasiskirstytų ant ledukų. Užpilkite likeriu ir papuoškite mėtų šakelėmis.


163

{ kokteilis }

Jei kartais mėgstate pasilepinti alkoholiniais kokteiliais, vasarą pats metas į juos įberti didžiausią saują ledukų ir pagardinti šviežiais mėtų lapeliais. Dar šlakelis žolelių likerio, šaukštelis rudojo cukraus, ir Jūsų rankose – mėtinis kokteilis. O mėtos, žinia, labai gaivina... Receptas ir foto: Kristina, Virtuvės fėjos


164

P/

Jeigu nemėgstate saldžios kavos, galite ją ruošti ne su ledais ir grietinėle, o su kavos skonio ledo kubeliais. Juos paruošti labai paprasta: tirpią kavą užplikykite verdančiu vandeniu ir atvėsinkite. Supilstykite į ledukų formeles ir sušaldykite. Įsiberkite ledo kubelių į puodelį kavos ir mėgaukitės karštą vasaros popietę.

Receptas ir foto: Asta, Saulėta virtuvė


165

PIENIŠKA ŠALTA kava SU VANILINIAIS LEDAIS IR GRIETINĖLE Saldi, truputį karamelinė, dosniai pagardinta grietinėle ir vaniliniais ledais. Ši šalta kava puikiai tiks atsivėsinti karštą vasaros popietę, kai norėsis ir gėrimo, ir deserto vienoje stiklinėje. 1 porcija 1 arb. š. tirpios kavos 1 arb. š. rudojo cukraus 1 arb. š. vanilės ekstrakto 2 valg. š. saldinto sutirštinto pieno 1 stiklinė pieno pora kaušelių vanilinių ledų plakta grietinėlė kakava

Puodelyje sumaišykite tirpią kavą, rudąjį cukrų, vanilės ekstraktą ir sutirštintą pieną. Užpilkite verdančiu pienu ir išmaišykite. Šiek tiek atvėsinkite. Dėkite į puodelį porą kaušelių vanilinių ledų. Viršų apipurkškite plakta grietinėle ir apibarstykite kakava.


166

... salotų Jau

drąsiai į tolimiausias spintas ar tamsiausius sandėliukus ištrėmėme paltus, puspalčius ir aulinius batus. Kad ir koks nenuspėjamas buvo pavasaris, po plius dvidešimt atsiuntęs pūgas ar bent jau šlapdribas, vasarai taip pokštauti neleisime, tiesa? Ir jei pavasarį gaivumo vėjas tik nedrąsiai bandė įsisukti pro virtuvės duris ir langus, ant stalo palikdamas ridikėlių ir agurkėlių, vasarą jo gaivališkos jėgos nepastebėti neįmanoma. Sodai (ar turgaus lentynos tiems, kam mažiau pasisekė) lūžte lūžta nuo puikiausiai prinokusių daržovių, akys raibsta nuo ryškiausių vaisių ir uogų, uoslė, rega, lytėjimas, skonis, klausa – nėra nė vieno pojūčio, kuris šiuo metu galėtų snausti. Kai pastarąjį kartą mėginome tiesti ranką link greitpuodžio ir keptuvės, kai kilo mažutė nekalta mintis apie karštą ir tirštą pertrintą sriubą ir sotų troškinį – iš dangaus trenkė perkūnas, ir supratome – metas salotoms, metas žalėsiams. Paneikime visus tuos mitus apie salotas-valgai-kopūstą-grauži. Šalin, krabų lazdelių mišraine ir Cezari – turime Jums rimtų konkurentų!


167

Tekstas: Julė, Kepykla nr. 5 Akvarelė: Reda, Laisvalaikis virtuvėje

Įžanga – Julė


168

Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬


169

Salotos su avin탑irniais ir s큰riu


170

P/

Nesunaudotą aliejų laikykite indelyje arba stikliniame inde atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių.


171

S

alotos, kvepiančios Viduržemio jūros virtuve. Nerūpestingom dienom po saule ir tingiais ilgais vakarais. Sočios ir gardžios, su gausiais baltymų avinžirniais, aštrokomis gražgarstėmis, prinokusiomis daržovėmis, trupučiu mėgstamo sūrio, alyvuogių ir bazilikų, apšlakstytos česnaku kvepiančiu alyvuogių aliejumi – subalansuotos skaniai vasarai.

SALOTOS SU AVINŽIRNIAIS IR SŪRIU 2 porcijos Česnakinio aliejaus užpilui: 60 ml pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus skiltelė česnako Salotoms: 100 g džiovintų avinžirnių 100 g gražgarsčių 4 vyšniniai pomidorai ½ ilgavaisio agurko juodųjų alyvuogių be kauliukų nedidelis ryšelis šviežių bazilikų gabalėlis mėgstamo šviežio sūrio (minkšto ožkų sūrio arba varškės sūrio su žolelėmis) druska, šviežiai malti juodieji pipirai

Česnako skiltelę išspauskite ir drauge su išspaudomis sudėkite į puodelį. Užpilkite aliejumi. Puodelį pridenkite ir palikite kelioms valandoms arba pernakt kambario temperatūroje. Praėjus laikui, aliejų nusunkite per ploną drobės gabalėlį į ąsotėlį ar dubenėlį. Giliame dubenyje avinžirnius užpilkite šaltu vandeniu iki pat dubens viršaus ir palikite pernakt. Kitą dieną vandenį nupilkite, avinžirnius suberkite į puodą su vandeniu. Užvirkite ir virkite apie 1 valandą arba tol, kol avinžirniai suminkštės. Vandenį nupilkite, avinžirnius suberkite į sietelį, kad apdžiūtų. Gražgarstes nuplaukite ir nusausinkite. Vyšninius pomidorus perpjaukite į 4 dalis, agurką supjaustykite juostelėmis. Į salotinę sudėkite gražgarstes, pomidorus, agurkus, alyvuoges, suberkite avinžirnius, paskaninkite druska, pipirais, sudėkite bazilikų lapelius ir atsargiai dviem šaukštais išmaišykite, kad nesutrintumėte pomidorų. Salotas užpilkite česnakiniu aliejumi, sudėkite sūrio gabalėlius ir tuojau pat patiekite su gabalėliu šviežios šviesios duonos.


172

Receptas ir foto: Neringa, Neringos blogas


173

Egzotika...

Truputėlį egzotiško skonio šioms salotoms suteikia mangai, o kriaušės ir lašiša puikiai papildo C vitamino gausias aštrokas gražgarstes.


174

P/

Jeigu salotas ruošiatės patiekti vėliau, kriaušes apšlakstykite citrinos sultimis, kad nepatamsėtų. Vietoje graikinių riešutų galite naudoti kedrines pinijas arba sezamo sėklas. Salotas taip pat galite pagardinti šviežiais ridikėlių ar saulėgrąžų daigais.


175

GRAŽGARSČIŲ salotos SU RŪKYTA LAŠIŠA, KRIAUŠĖMIS IR MANGAIS 2 porcijos 80 g gražgarsčių 1 didesnė kriaušė (sultinga, bet tvirta) 1 nedidelis arba ½ didelio prinokusio mango 200 g rūkytos lašišų filė sauja graikinių riešutų 3 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 valg. š. sezamų aliejaus ½ nedidelės citrinos sulčių

Gražgarstes nuplaukite, nusausinkite ir sudėkite į lėkštes. Kriaušę nulupkite ir supjaustykite skiltelėmis. Kiekvieną kriaušės skiltelę apvyniokite rūkytos lašišų filė gabalėliu, mangą nulupkite, supjaustykite skiltelėmis ir sudėkite pakaitomis su kriaušėmis ant gražgarsčių. Sausoje keptuvėje šiek tiek pakepinkite graikinius riešutus ir jais apibarstykite salotas. Stiklinėje sumaišykite alyvuogių ir sezamų aliejus su citrinos sultimis. Apšlakstykite paruoštas salotas ir patiekite.


176

Receptas ir foto: Kristina, VirtuvÄ—s fÄ—jos


177

ŠPINATŲ salotos SU VYNUOGĖMIS IR MOLIŪGŲ SĖKLOMIS Kramsnojami špinatų lapai vienam animacinio filmo veikėjui užaugindavo dideliausius raumenis. O mes esame tikri, jog šios špinatų salotos, pagardintos vynuogėmis ir moliūgų sėklomis, suteiks energijos visai dienai. 4 porcijos 300 g šviežių špinatų lapelių 150 g žaliųjų besėklių vynuogių sauja pakepintų moliūgų sėklų 2 valg. š. pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus žiupsnelis druskos žiupsnelis cukraus vienos citrinos sultys

Špinatų lapelius nuplaukite ir nusausinkite. Vynuoges nuskabykite nuo kotelių, nuplaukite, nusausinkite ir susmulkinkite (didesnes perpjaukite skersai į 3 dalis, mažesnes – pusiau). Į lėkštes dėkite špinatus, vynuoges, apiberkite kepintomis moliūgų sėklomis. Aliejų, cukrų, druską ir citrinos sultis maišykite, kol cukrus ir druska ištirps. Pagamintą užpilą pilkite ant salotų ir ragaukite.


178

Receptas ir foto: Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija


179

MAKARONŲ SALOTOS SU TUNU Palepinkite šeimyną puikiomis ir greitai paruošiamomis makaronų salotomis su tunu – jos atstos ir sočius pusryčius, ir lengvus pietus. 2 porcijos 100 g mėgstamų makaronų 50 g konservuoto tuno gabalėlių 10 vyšninių pomidorų 16 alyvuogių 1 valg. š. alyvuogių aliejaus pašlakstymui šiek tiek citrinos sulčių žiupsnelis šviežiai maltų juodųjų pipirų šviežūs bazilikų lapeliai Padažui: 3 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 ½ valg. š. balzaminio acto 1 arb. š. citrinos sulčių ½ arb. š. garstyčių ½ arb. š. medaus 4–5 rozmarinų lapeliai 1 skiltelė česnako druska pipirai

Užvirkite vandenį, pasūdykite ir virkite makaronus atsižvelgdami į instrukciją ant pakelio. Kol makaronai verda, nuvarvinkite tuną, supjaustykite pomidorus, pasmulkinkite alyvuoges. Į indelį supilkite alyvuogių aliejų, balzaminį actą, citrinos sultis, sudėkite garstyčias, medų. Susmulkinkite rozmarinus ir suberkite į padažą, įspauskite skiltelę česnako. Išmaišykite, paragaukite, pagardinkite druska ir pipirais. Išvirusius makaronus nukoškite. Apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir citrinos sultimis, pagardinkite pipirais. Sudėkite makaronus į lėkštes, suberkite pomidorus, alyvuoges, tuną. Apšlakstykite padažu ir papuoškite bazilikų lapeliais.


180

reda

Receptas ir foto: Reda, Laisvalaikis virtuvÄ—je


181

SALOTOS SU SŪRIŲ kamuoliukais IR TRAŠKIA VIŠTIENA Gardžios salotos su traškia vištiena ir lengvučiais, bet sočiais sūrio kamuoliukais įtiks ir sūrių mėgėjams, ir norintiems truputį įmantresnių ir rimtesnių pietų. 4–6 porcijos Vištienai: 450 g vištienos filė 3 valg. š. miltų 2/3 arb. š. druskos ½ arb. š. pipirų ½ arb. š. vištienos prieskonių ½ arb. š. raudonosios paprikos miltelių ½ arb. š. meškinio česnako miltelių 1 kiaušinis 50 ml vandens 2 st. kukurūzų dribsnių aliejus vištienai kepti Sūrio kamuoliukams: 130 g mocarelos sūrio 100 g fermentinio sūrio kuokštelis šviežių petražolių 1 kiaušinis ½ st. maltų džiūvėsėlių aliejus kamuoliukams kepti

Vištienos filė nuplaukite, nusausinkite, supjaustykite plonomis juostelėmis ir sudėkite į vidutinio dydžio dubenį. Viename dubenėlyje sumaišykite miltus, druską, pipirus ir visus prieskonius, kitame išplakite kiaušinį su vandeniu, o į trečią suberkite į miltus sutrintus kukurūzų dribsnius (tai padaryti galite trindami dribsnius tarp pirštų arba smulkintuvu). Miltų ir prieskonių mišinį suberkite ant vištienos juostelių ir lengvai papurtykite, kad kuo tolygiau pasidengtų. Juosteles pamirkykite kiaušinio plakinyje, apvoliokite sutrintuose kukurūzų dribsniuose ir kepkite įkaitintame aliejuje, kol įgaus gražią auksinę spalvą. Sūrius sutarkuokite smulkia tarka, įmaišykite petražoles ir suformuokite nedidelius kamuoliukus. Viename dubenėlyje paplakite kiaušinį, į kitą suberkite džiūvėsėlius. Kiekvieną kamuoliuką pamirkykite kiaušinio plakinyje, apvoliokite džiūvėsėliuose, tuomet dar kartelį kiaušinyje ir džiūvėsėliuose. Nedideliame puodelyje įkaitinkite aliejų ir ant vidutinės ugnies apie 1 minutę kepkite po keturis sūrio kamuoliukus iš karto. Išėmę sudėkite juos ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų riebalų perteklius.


182

SALOTOS SU SŪRIŲ kamuoliukais IR TRAŠKIA VIŠTIENA Salotoms: 200 g salotų lapų 250 g vyšninių pomidorų 1 ilgavaisis agurkas Užpilui: 5 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 valg. š. balzaminio acto 1 arb. š. skysto medaus žiupsnelis druskos

Užpilui visas sudedamąsias dalis sumaišykite. Salotų lapus nuplaukite, suplėšykite, agurką supjaustykite kubeliais arba juostelėmis, pomidorus perpjaukite pusiau, sudėkite viską į didelį dubenį. Ten pat sudėkite sūrio kamuoliukus ir vištienos juosteles (jei reikia, jas pasmulkinkite). Apšlakstykite paruoštu užpilu.


183


184

MAŽŲJŲ

GIMTADIENIO VAIŠĖS

L

aukėme, laukėme ir pagaliau sulaukėme! Kasmet ateina ta didžioji diena, kai pernakt ūgtelėjama visais metais, kai ant puošnaus torto uždegtų žvakučių atrodo tiek daug ir kai sugalvoti gimtadienio norai yra tokie dideli. Tikriausiai ne vienoje šeimoje didžiausios ir svarbiausios metų šventės yra ne Kalėdos ir ne Velykos, o būtent gimtadieniai, ypač – mažųjų gimtadieniai, kurių laukia kiekvienas vaikas. Metų skaičiavimas vaikystėje atrodo svarbus kaip niekad, nes ketveri yra visai kas kita nei treji, o penkeri – tai jau apskritai solidus amžius. Gimtadienių mažieji laukia su džiaugsmu ir jauduliu, nes gyvenimas sulaukus ketverių, penkerių ar šešerių turi iš esmės pasikeisti. Todėl šiam svarbiam įvykiui privalu surengti deramą šventę. Ruošiantis šventei svarbu nepamiršti, kad gimtadienio vaišės, deja, tikriausiai nebus pats svarbiausias mažųjų šventės atributas. Ypač jeigu dauguma švenčiančiųjų visai neseniai praaugo stalą. Svarbiausias gimtadienio šventėje bus juokas, išdaigos, žaidimai ir lakstymas lyg be galvos. Vaišės bus tik „tarp kitko“. Bet, nepaisant galimos dėmesio stokos, vaišės yra būtinos, nes kaip gi be jų? Taigi, kad gimtadienio stalas neliktų visiškai nepastebėtas, šventei gaminkite tai, ką mėgsta Jubiliatas (arba Jubiliatė) ir jo (arba jos) mažieji draugai: dažnai tai būna makaronai arba nedidukai, į mažą delną telpantys sumuštiniai arba neišvaizdūs, bet oi, kokie skanūs, mėsos kukuliai. Retas pyplys atsilaikys prieš sūrį, vaisius, želė. Sveikos sezoninės daržovės gali tapti itin populiarios tarp mažųjų svečių, jei jas bus galima padažyti į gaivų padažą. Na, ir galiausiai, pagrindinė šventinio stalo pažiba – gimtadienio tortas. Tebūnie jis toks, kurį atnešus į stalą, akimirksniu nurimtų visi aplink siaučiantys uraganai; kad narsieji superherojai trumpam netektų savo stebuklingų galių, o jų akyse suspindėtų neslepiamas susižavėjimas. Taip, tortas turi būti toks, kad svečiai netektų žado, ir toks, kad bent trumpam sustotų laikas. Nes tas gimtadienio momentas toks trumpas ir toks brangus. Deja, jūsų mažylis to dar nežino. Jam kol kas svarbu tik kuo greičiau užaugti!


Receptai: AuĹĄra, Vaikai ir vanilÄ—

Foto: Shawn Milano


186

MENIU

Jautienos kukuliai bandelėse Makaronų ir sūrio užkepėlės Grietinės padažas su krapais Rausvas limonadas Vaisiai drebučiuose Tortas su citrininiu ir šokoladiniu kremais188

JAUTIENOS KUKULIAI BANDELĖSE


189

20 sumuštinių Padažui: 2 l konservuotų pomidorų savo sultyse 5 skiltelės česnako 1 svogūnas 3 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 arb. š. cukraus žiupsnelis druskos Kukuliams: 6 storos riekės baltos duonos arba batono 4 skiltelės česnako

nedidelė saujelė šviežių petražolių lapelių 2 kiaušiniai 2/3 st. pieno 1 kg jautienos faršo 1 st. tarkuoto parmezano ½ arb. š. džiovintų raudonėlių ½ arb. š. druskos ½ arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų aliejus kepimui Sumuštiniams: 20 nedidelių mielinių bandelių 20 nedidelių iešmelių (medinių arba plastikinių)

Virtuviniame kombaine sumalkite konservuotus pomidorus ir jų sultis į vientisą, tirštą tyrę. Peiliu perspauskite česnako skilteles, smulkiai supjaustykite svogūną. Didelėje, gilioje keptuvėje ant vidutinės ugnies pakaitinkite aliejų. Apkepkite česnako skilteles, kol lengvai apskrus iš visų pusių. Suberkite smulkintą svogūną ir pakepinkite, kol suminkštės. Į keptuvę supilkite pomidorų tyrę, suberkite cukrų, pasūdykite, uždenkite, sumažinkite ugnį ir troškinkite ant silpnos ugnies maždaug 30 minučių. Nukelkite nuo ugnies. Virtuviniame kombaine sumalkite duoną į rupius trupinius. Peiliu smulkiai sukapokite česnaką, susmulkinkite petražoles. Nedideliame dubenėlyje šakute išplakite kiaušinius. Dideliame dubenyje sumaišykite duonos trupinius ir pieną. Sudėkite faršą, smulkintas česnako skilteles, tarkuotą sūrį, petražoles, raudonėlius, išplaktus kiaušinius, druską ir pipirus. Rankomis viską sumaišykite iki vientisos masės. Formuokite golfo kamuoliuko dydžio kukulius ir dėkite juos ant lėkštės arba padėklo. Keptuvėje ant vidutinės ugnies pakaitinkite porą šaukštų aliejaus, dėkite po kelis kukulius ir kepkite apversdami, kol jie gražiai apskrus iš visų pusių, maždaug 4–6 minutes. Apkeptus kukulius sudėkite ant popieriniais rankšluosčiais ištiestos lėkštės. Apkepintus ir nusausintus kukulius sudėkite į keptuvę su karštu padažu. Atsargiai pamaišykite, kad visi kukuliai būtų panirę padaže. Keptuvę uždenkite ir troškinkite ant silpnos ugnies maždaug 20 minučių, kol kukuliai sušils ir bus visiškai iškepę. Bandeles perpjaukite horizontaliai pusiau. Ant apatinės puselės dėkite vieną šaukštą padažo. Ant padažo dėkite kukulį. Užvožkite antrąja bandelės pusele. Persmeikite iešmeliu.


190

12 porcijų 150 g sviesto 2 st. džiūvėsių trupinių 6 st. tarkuoto fermentinio sūrio 6 valg. š. miltų 5 st. pieno druska šviežiai malti juodieji pipirai šviežiai tarkuotas muskato riešutas 500 g smulkių makaronų

Orkaitę įkaitinkite iki 200oC temperatūros. Sviestu patepkite 8 nedidelius kepimo indelius ir vieną didoką (maždaug 1,5 l talpos) karščiui atsparų indą. Į vidutinio dydžio dubenį suberkite džiūvėsius ir 1 ½ stiklinės tarkuoto sūrio. Nedideliame puodelyje ištirpinkite 50 g sviesto ir, supylę į džiūvėsių ir sūrio mišinį, gerai išmaišykite. Vidutinio dydžio puode ištirpinkite likusį sviestą. Suberkite miltus. Maišydami kaitinkite ant vidutinės ugnies maždaug 2–3 minutes. Nuolat maišydami pamažu supilkite pieną ir kaitinkite ant vidutinės ugnies apie 3 minutes, kol padažas pradės tirštėti. Nukelkite nuo ugnies. Į karštą pieno ir miltų mišinį suberkite tarkuotą sūrį, druską, prieskonius ir maišykite, kol sūris ištirps, o padažas taps vientisas. Makaronus suberkite į verdantį pasūdytą vandenį ir virkite, kol išvirs, bet bus dar kiek kietoki (al dente). Nusemkite 1 stiklinę vandens, kuriame virė makaronai. Makaronus nukoškite, suberkite atgal į tą patį puodą, kuriame virė. Į makaronus supilkite 1 stiklinę nuoviro ir visą sūrio padažą. Makaronų mišinį sudėkite į kepimui paruoštus indus, pabarstykite paruoštais trupiniais. Kepkite maždaug 10–12 minučių, kol apkepėlių viršus taps sodrios auksinės spalvos. Į stalą apkepėles tiekite karštas arba šiltas.


191

MAKARONŲ IR SŪRIO APKEPĖLĖS


192

Apie 2 stiklinės padažo 1 skiltelė česnako ½ st. grietinės 1 st. majonezo 2 valg. š. smulkintų krapų ¼ st. smulkintų šviežių petražolių lapelių ½ arb. š. švelnaus acto 1 arb. š. Vusterio padažo ¼–½ st. pieno arba pasukų druska šviežiai malti juodieji pipirai

GRIETINĖS PADAŽAS SU KRAPAIS

Česnaką susmulkinkite, užbarstykite trupučiu druskos ir šakute sutrinkite į vientisą tyrelę. Ją dubenėlyje sumaišykite su grietine, majonezu, smulkintomis petražolėmis, krapais, Vusterio padažu ir actu. Įpilkite šiek tiek pieno arba pasukų atsižvelgdami į norimą padažo tirštumą, paskaninkite druska ir maltais pipirais. Dar sykį gerai išmaišykite. Dubenį uždenkite maistine plėvele ir įdėkite pusvalandžiui į šaldytuvą. Į stalą tiekite atšaldytą. Tinka su šviežiomis daržovėmis arba kaip salotų padažas.

196

10 – 12 asmenų Biskvitui: 2 ¼ st. miltų 1 valg. š. kepimo miltelių ½ arb. š. druskos 1 ¼ st. pieno 4 kiaušinių baltymai 1 ½ st. cukraus 2 arb. š. tarkuotų citrinų žievelių 113 g minkšto sviesto ½ arb. š. citrinų ekstrakto

Citrininiam kremui: 225 g cukraus 4 kiaušinių baltymai 340 g minkšto sviesto ¼ st. šviežiai išspaustų citrinų sulčių 1 arb. š. vanilės ekstrakto Šokoladiniam kremui: 225 g juodojo šokolado, susmulkinto 200 ml riebios grietinėlės 112 g cukraus 1 valg. š. kukurūzų sirupo 35 ml vandens 225 g minkšto sviesto

Tortui: mėgstamos tirštos uogienės arba džemo 6 vafliniai indeliai ledams


197

GIMTADIENIO TORTAS

P

aruoškite dvi apvalias 15 cm skersmens kepimo formas, jų dugną ir šonus patepkite sviestu. Į dugną įklokite iš sviestinio popieriaus iškirptą skritulį ir patepkite sviestu. Abi formas sudėkite ant plačios, žemos kepimo skardos. Į keksiukams skirtą kepimo formą (arba atskiras keksiukų formeles) įstatykite vaflinius ledų indelius. Orkaitę įkaitinkite iki 175oC temperatūros. Sumaišykite ir išsijokite miltus, kepimo miltelius ir druską. Vidutinio dydžio dubenyje išplakite kiaušinių baltymus ir pieną iki vientisos masės. Į didoką dubenį suberkite cukrų ir tarkuotas citrinų žieveles. Pirštais sutrinkite, kol cukrus taps drėgnas ir kvapnus. Suberkite smulkintą sviestą ir plakite elektriniu plaktuvu maždaug 3–4 minutes, kol masė taps balta ir puri. Įmaišykite citrinų ekstraktą. Nenustodami plakti, suberkite trečdalį išsijotų miltų, supilkite pusę baltymų ir pieno mišinio. Suberkite dar pusę likusių sausų ingredientų, pamažu supilkite likusį baltymų ir pieno mišinį ir, galiausiai, likusius sausus ingredientus. Plakite dar maždaug 2 minutes, kol tešla taps vientisa ir puri. Trečdalį paruoštos tešlos sukrėskite į konditerinį maišelį su prakirpta maždaug 1 cm pločio anga. Tešlą iš maišelio išspauskite į paruoštas vaflines ledų formeles, užpildydami maždaug 2/3 formelės tūrio. Likusią tešlą po lygiai paskirstykite į dvi paruoštas apvalias formas. Vaflius kepkite maždaug 15–20 minučių, o biskvitus – apie 20– 25 minutes, kol tešla nebelips prie peilio arba medinio dantų krapštuko. Iškeptus vaflius ir biskvitus traukite iš orkaitės. Vaflius palikite kepimo formelėse, kol visiškai atvės. Peiliu atsargiai atlaisvinkite biskvitų kraštus, prikibusius prie kepimos formos sienelių. Biskvitus apverskite ant sausos lygios lėkštės arba pjaustymo lentelės, nuo dugnų nulupkite sviestinį popierių, vėl atverskite ant sauso ir lygaus padėklo arba grotelių ir palikite, kad visiškai atvėstų. Paruoškite citrininį kremą. Didoką dubenį uždėkite virš puodo su verdančiu vandeniu taip, kad jis neliestų dubens dugno. Į dubenį sudėkite kiaušinių baltymus ir cukrų. Intensyviai plakite šluotele arba elektriniu plakikliu maždaug 3–4 minutes, kol baltymai taps tiršti ir blizgantys. Dubenį nukelkite nuo garų. Toliau plakite, kol

masė atvės, maždaug 5 minutes. Nenustodami plakti, į baltymų masę dalimis dėkite sviestą, kaskart gerai išmaišydami, kad neliktų sviesto gabaliukų. Kai sudėsite visą sviestą, dar plakite maždaug 6–10 minučių, kol kremas taps baltas, vienalytis ir purus. Jeigu beplakant sviestas ir pasukos atsiskirtų – ne bėda. Plakite toliau, ir masė galų gale taps vienalytė. Į išplaktą kremą įmaišykite citrinų sultis ir vanilės ekstraktą. Kremo paviršių uždenkite maistine plėvele. Paruoškite šokoladinį kremą. Į didoką dubenį suberkite smulkintą šokoladą. Nedideliame puodelyje pakaitinkite grietinėlę. Kitame puodelyje ant karštos ugnies pakaitinkite cukrų, kukurūzų sirupą, vandenį ir retsykiais pamaišykite, kol cukrus visiškai ištirps. Toliau kaitinkite nemaišydami, kol cukrus taps sodrios gintarinės spalvos. Nukelkite nuo ugnies. Į karštą cukrų supilkite karštą grietinėlę ir gerai išmaišykite, kad neliktų neištirpusios karamelės gumulėlių. Karštą cukraus ir grietinėlės mišinį supilkite į dubenį su šokoladu. Palikite 1–2 minutėms, kad šokoladas aptirptų. Išmaišykite. Plakite elektriniu plakikliu, kol mišinys visiškai atvės. Į atvėsusį mišinį, nenustodami plakti, dalimis sudėkite sviestą ir kaskart gerai išmaišykite, kad neliktų sviesto gabaliukų. Sudėję visą sviestą plakite toliau, kol kremas taps vientisas ir tirštas. Dubenį su kremu pastatykite į šaldytuvą, kad sustingtų. Vaflinius indelius perpjaukite išilgai pusiau. Atvėsusius biskvitus perpjaukite horizontaliai pusiau. Ant lėkštės arba padėklo dėkite vieną biskvito puselę, pjautąja dalimi į viršų. Ant biskvito užtepkite ploną sluoksnį uogienės. Ant uogienės užtepkite maždaug ketvirtadalį citrininio kremo. Uždėkite antrą biskvito puselę, ant jos užtepkite uogienės sluoksnį ir kremo sluoksnį. Uždėkite trečią biskvitą, vėl užtepkite uogienės ir kremo. Uždėkite paskutinį – ketvirtą – biskvitą. Torto viršų ir šonus aptepkite citrininio kremo sluoksniu. Prie torto šonų prispauskite vaflių puseles.


198

VAISIAI DREBUČIUOSE 8 porcijos 4 arb. š. želatinos 2 ½ st. vaisių sulčių: vynuogių, spanguolių, apelsinų, obuolių arba kitų mėgstamų 2 valg. š. cukraus 3 st. šviežių vaisių arba uogų

Želatiną suberkite į vidutinio dydžio dubenį, užpilkite ½ stiklinės sulčių ir palikite, kad išbrinktų. Likusias sultis ir cukrų pakaitinkite vis pamaišydami, kol cukrus ištirps. Karštas sultis supilkite ant išbrinkusio želatinos ir maišykite, kol ji ištirps. Palikite, kad atvėstų. Vaisius ir uogas nuplaukite ir paskleiskite ant virtuvinio rankšluosčio, kad nudžiūtų. Didesnius vaisius supjaustykite kąsnio dydžio gabalėliais. Citrusinius vaisius (apelsinus, mandarinus arba greipfrutus) padalykite skiltelėmis. Į 8 nedidelius indelius po lygiai paskirstykite uogas arba vaisių gabalėlius. Užpilkite maždaug 1/3 stiklinės želatinos ir sulčių mišinio. Palikite šaltai, kad sustingtų.


199

RAUSVAS LIMONADAS 3 l limonado 4 citrinos 2 ½ st. cukraus 2 ½ st. šviežiai išspaustų citrinų sulčių 2 st. spanguolių sulčių 2 ½ l vandens ledukai

Citrinas supjaustykite plonais griežinėliais. Nedideliame puodelyje ant karštos ugnies užvirinkite 1 stiklinę vandens ir 1 stiklinę cukraus. Maišykite, kol cukrus ištirps. Nukelkite nuo ugnies ir pastatykite šaltai maždaug 1–2 valandoms, kad sirupas atvėstų. Į 3 ½–4 l talpos indą arba ąsotį supilkite vandenį, citrinų ir spanguolių sultis, likusį cukrų ir atvėsusį sirupą. Viską maišykite tol, kol cukrus visiškai ištirps. Atšaldykite. Į stiklines įdėkite ledukų ir citrinos griežinėlių. Užpilkite šaltu limonadu.


200

LIETUVOJE UŽAUGINTŲ MAISTO PRODUKTŲ SEZONINĖ LENTELĖ ● - patys šviežiausi Sode Braškės Sodo žemuogės Juodieji serbentai Raudonieji serbentai Baltieji serbentai Agrastai Vyšnios Avietės Trešnės Šilauogės Slyvos Kriaušės Alyviniai obuoliai Darže Žirneliai Daržinės rūgštynės Gražgarstės Rabarbarai Šparagai Špinatai Salotų lapai Ridikėliai Svogūnų laiškai Krapai

Birželis ●

Liepa ●

Rugpjūtis

● ● ● ● ● ●

● ● ● ● ●

● ● ●

Birželis ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Liepa ● ●

● ● ●

● ● ● ● Rugpjūtis ● ●

● ● ● ● ●


201

Petražolės Bazilikai Gelsvės Burokėliai (jauni) Agurkai Ankstyvieji kopūstai Svogūnai (ropiniai) Salierai (lapkotiniai) Pankoliai Cukinijos Aguročiai Šviežios ankstyvosios bulvės Šviežios morkos Baklažanai Paprikos Šparaginės pupelės Pupos Švieži česnakai Pomidorai Miške Žemuogės Voveraitės (grybai) Mėlynės Rūgštynės (laukinės) Avietės Gervuogės Bruknės Šeivamedis (žiedai) Erškėtuogės Mėsa ir paukštiena Triušiena

● ● ●

● ● ● ● ● ● ●

● ● ●

Birželis ● ● ●

● Liepa ● ● ● ● ●

● Birželis ●

Liepa ●

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● Rugpjūtis ● ● ● ● ● ● ● Rugpjūtis ●

Lentelę sudarė: Rennie, Sezoninė virtuvė


Foto: Jurgita, Duonos ir 탑aidim킬

202


Skanaus! KITO NUMERIO LAUKITE RUGSĖJO MĖNESĮ!

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


204

IEŠKOKITE MŪSŲ FACEBOOK'E https://www.facebook.com/oCzurnalas


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.