Najwspanialsze 2017 02

Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

www.najwspanialsze.pl

2/2017 (17) lato

18,00 zł (w tym 8% VAT)

oblicze piękna i zdrowia


2017/2

4

NIC ŚMIESZNEGO? Wszystko już znamy. Obserwując to, co dzieje się na naszym polskim podwórku można odnieść wrażenie, że wszystko już było i niczym nie damy się zaskoczyć, ani tym z prawa, ani tym z lewa, czy w końcu całej reszcie okupującej środek pola walki. Przecierając oczy ze zdumienia obserwujemy rozgrywającą się tragifarsę z hasłami przeniesionymi żywcem z filmu „Nic śmiesznego”. Grupy przekrzykują się, że to ich Polska jest najmojsza. Ma-sa-kra! Niejeden dobry chrześcijanin z uśmiechem wbiłby w serce sztylet każdemu, kto inny, gorszy, mniej polski. A na placach i teatrach łysi wyciągnięci z siłowni klęcząc pod niebiosa ślą kolejne wzniosłe wersy. I byłoby to może zabawne, gdyby nie było straszne. Ten, którego myśli nie są zgodne z ideą narodową, staje się wrogiem. Telewizja przebiła chyba już wszystko, wiadomości o planach wykonanych ponad limity o tysiąc, czy dwa tysiące procent już nikogo nie dziwią. Jeszcze tylko czekać, aż stolica jak Opole pojawi się w Kielcach. Trzeba podkreślić, że zarówno to miasto, a zwłaszcza jego wspaniali mieszkańcy, są na tyle wyjątkowi, że takich „wyróżnień” im nie potrzeba. W tym całym zgiełku warto jednak pochylić się też nad resztą sceny, która raz skacze, raz oburza się, a wszystko w rytm falujących słupków procentowych poparcia. I można by tak bez końca… gdyby nie sprawy o wiele ważniejsze, przy których ta cała polityczna zawierucha wydaje się być zabawą dzieciaków w piaskownicy. O czym? O miejscu, na którym żyjemy i tym, co nas otacza. Ostatnio pewien blondyn, z przydługim nieco krawatem, odrzucił porozumienie klimatyczne, skazując nasze przyszłe pokolenia na przegraną w walce z globalnym ociepleniem. Niestety, podobne decyzje, podejmowane przez

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Marta Baranowska, dr inż. Iwona Białas, Rafał Bielawa, Dorota Bąkała, Katarzyna Błasik, Iwona Galacka, mgr Bogusława Gawron, Anita Gołębiowska, Aleksandra Janicka, Ewa Kumorek-Fedor, mgr Anna Marcjasz, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Agnieszka Mikołajczyk, Anna Mikos, Magdalena Młotkowska, Aneta Muller, mgr Alicja Palacz, Anna Paruzel-Bakoś, Paulina Pastuszak, dr Paweł Piątkowski, dr Katarzyna Piórkowska, Roman Rybacki, mgr Agnieszka Sowa, Monika Szatkowska, Piotr Szczotka, Małgorzata Wiatr, Barbara Włudyka, Anna Wydra-Nazimek, Halina Theodorakopoulos-Drogitis, Małgorzata Zdziebko-Zięba.

pryzmat tylko i wyłącznie pieniędzy, do niczego dobrego nie prowadzą. Nasze otoczenie z roku na rok jest coraz bardziej zanieczyszczane, a walka ze smogiem w tym roku nie była tylko chwytem propagandowym i modnym hasłem szerzonym przez producentów maseczek przeciwpyłowych. O czym zresztą łatwo można było się przekonać odwiedzając niektóre znane lub mniej znane „kuracyjne” miejscowości. Na wszelki wypadek „nasi” podjęli decyzję, że kornik atakuje i trzeba to WSZYSTKO jak najszybciej wyciąć, nawet gdyby miało to być równoznaczne z ogołoceniem polskiej puszczy z najstarszego drzewostanu. Niestety, nie jesteśmy sami na tym ziemskim padole. Warto zastanowić się, co za kilkadziesiąt lat pozostanie dla naszych potomnych. I na koniec, jako nieistotną można było odebrać zapowiedź ustawy przygotowanej w pałacu prezydenckim ograniczającej dostęp do usługi solaryjnej dla osób poniżej 18. roku życia, a także zakazującej reklamowania zdrowotnych aspektów korzystania ze sztucznego słońca. Mam wrażenie, że to działanie pod publiczkę. Przecież sama branża solaryjna od lat podkreśla, że usługa ta przeznaczona jest tylko dla osób dorosłych. Zaś o pozytywach związanych z opalaniem mówią nie tyle producenci tych urządzeń, ile lekarze i naukowcy. Widocznie jednak nie jest to istotne, liczy się przecież tylko, że nam się to nie podoba. Nie ma tu miejsca na dyskusję, a w Sejmie przejdzie dzisiaj każdy przepis.

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji za jedyne 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.

Dariusz Idkowiak redaktor naczelny2017/2

6

SPIS TREŚCI

8

LATO Marketing 8 86

EFEKTYWNA SPRZEDAŻ ANTI-CHURN

Porady 12

ASERTYWNOŚĆ POPŁACA

12 18

22

Premiera 18

NOWA GENERACJA

24

DOTKNIJ TECHNOLOGII!

32

PRZEŁOM W WALCE O JĘDRNOŚĆ

90

POSTAW NA VEGAZ!

Pielęgnacja 20

JADALNE KOSMETYKI

38

PRZYPŁYW ENERGII

44

WŁOSY PEŁNE WITAMIN

70

Z MYŚLĄ O TOBIE!

72

MOC NATURY

Bezpieczne opalanie 22

DBAJ O KONDYCJĘ SKÓRY!

52

TEGO JESZCZE NIE BYŁO!

54

0,3 W/m2 - EFEKTYWNIE I BEZPIECZNIE

26

42


7

32

Zarządzanie

44

26

NIE ZASTANAWIAJ SIĘ. ZRÓB TO!

48

ZADBAJ O SWÓJ ZESPÓŁ

Eko-kosmetyki 30

ŁĄCZY NAS PASJA!

Kosmetologia 34

WIDOCZNE EFEKTY

Targi 36

SPOTKAJMY SIĘ JESIENIĄ

Relacja

30

56

INSPIRACJE KOLOREM

80

PIĘKNY JUBILEUSZ!

Beauty

82

40

W STRONĘ SŁOŃCA

Wywiad 42

ŻYCIOWA PASJA

68

ANALIZA TO PODSTAWA

Franczyza 46

ZADBANY INTERES

Nowości 58

56

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Aromaterapia 76

TERAPEUTYCZNA ULGA

Day spa 78

CZAS DLA CIEBIE

Joga 82

JOGA NA STRES

Zdrowie 84

90

DAJ PONIEŚĆ SIĘ FANTAZJI

Relaks 88

LETNIE CHWILE W UROCZYSKU


2017/2

8

Marketing

EFEKTYWNA SPRZEDAÅ»


9

Produkty powinny być dobrze zaprezentowane i z dostępnymi testerami. Sprzedaż detaliczna to słaby punkt wielu obiektów SPA i salonów kosmetycznych, a przecież może stanowić bardzo interesujące źródło dodatkowych dochodów przy niedużym tak naprawdę nakładzie. Oto kilka prostych pomysłów, sztuczek, które pomogą wzmocnić sprzedaż waszych produktów. Najpierw rzecz ewidentna: aby osiągnąć sprzedaż, trzeba naprawdę chcieć sprzedawać i uczynić z rekomendowania kosmetyków priorytet. Im częściej się próbuje sprzedać, tym częściej udaje się sprzedać. Zacznijcie od ustalenia konkretnego celu sprzedaży detalicznej na minimum 15% całkowitych przychodów. Aby zmaterializować ten cel i przedstawić go zespołowi, zróbcie segmentację celu z podziałem na miesiące, dni, na terapeutę, na zł i na ilość. Weźmy taki przykład: jeżeli ustalacie bardzo rozsądny cel 50 zł. ze sprzedaży kosmetyków/ terapeutę / dzień, a pracuje on 5 dni w tygodniu to każdy terapeuta wygeneruje 12.500 zł dodatkowego przychodu rocznie. Powieście kartkę z waszymi celami sprzedażowymi w biurze, w pomieszczeniu socjalnym zespołu i przypominajcie o tym regularnie. Opracujcie globalną strategię sprzedaży. Samo ustawienie kosmetyków w witrynach nie wystarczy. Szkolenie zespołu z technik sprzedaży jest oczywiście niezbędne, ale

długoterminowo nie będzie wystarczające, jeżeli menedżer SPA nie wprowadzi i nie będzie wykorzystywał odpowiednich narzędzi aby utrzymać i jak najlepiej wykorzystywać zdobyte umiejętności współpracowników. Systematycznie mówcie o kosmetykach i prezentujcie je wszystkim klientom z pasją i wiedzą techniczną. Status wykwalifikowanego kosmetologa / kosmetyczki sprawia, że klientki oczekują od was porad i rekomendacji. I wreszcie najdelikatniejszy temat: musicie włączyć zespół do swoich celów sprzedażowych, finansowo oczywiście (procent od sprzedaży, wyzwania i konkursy między pracownikami...) ale także, a raczej przede wszystkim uświadamiając im, że sprzedaż stanowi integralną część ich zawodu, logiczne przedłużenie zabiegu i przekazywanych porad. Jak to będzie wdrożone, wasza sprzedaż detalu szybko wzrośnie.

6 osi strategii sprzedaży

Menadżer tworzy i zarządza odpowiednim stanem magazynowym produktów sprzedażowych. Bez

Aneta Muller. Od 15 lat związana z branżą SPA jako menedżer i

Fot. Pałac Mierzęcin

niezależny konsultant. Z ogromną satysfakcją tworzy koncepcje obiektów SPA, buduje zespoły i standardy obsługi. Przeprowadza szkolenia i z dumą obserwuje sukcesy obiektów. Autorka koncepcji SPA m.in.: Pałac Mierzęcin wellness & wine resort, Herbarium Hotel & Spa; Zamek Topacz Resort & Art Spa.

magazynu nie ma możliwości zrealizowania określonych celów. Źle oszacowany magazyn to zamrożone lub stracone pieniądze. Terapeuci przeprowadzają wywiady z klientami. Audyty tajemniczego klienta pokazują, że w większości przypadków tych wywiadów nie ma lub są nie najlepiej przeprowadzane, podczas gdy stanowią one zasadnicze źródło wiedzy przy identyfikowaniu potrzeb klienta, co pozwala na profesjonalną i dostosowaną rekomendację. Gabinet jest uprzywilejowanym miejscem kontaktu z klientem. Stanowi ogromną możliwość której paradoksalnie SPA i gabinety kosmetyczne często nie wykorzystują w celu zwiększenia sprzedaży detalicznej, a dobrze prowadzona sprzedaż nie jest wymuszona, staje się natomiast naturalnym zwieńczeniem dobrych rad. Sprzedaż finalizuje się w recepcji. Jest to decydujący etap, podczas którego podsumowuje się potrzeby zidentyfikowane w gabinecie. („Zapraszam. Pokażę serum, o którym Pani mówiłam”.) Dobrze jest uprzedzić codzienne potrzeby klientki zadając dobre, proste pytania („Czy ma Pani jeszcze peeling w domu?”) Nie stosujcie sztywnych formuł bez szerszego wytłumaczenia typu: „Krem na dzień jest dzisiaj w promocji” wypowiadanych automatycznie przy drukowaniu paragonu. Często są odbierane za agresywne. Merchandising: Produkty powinny być dobrze zaprezentowane z dostępnymi testerami. Szczególną uwagę zwróćcie na czystość. Zdarza się, że w obiektach w których higiena w gabinecie jest ewidentna, znajduje się klejące się testery i przeterminowane produkty. W jednej chwili przekreśla to cały wysiłek, jaki wkładacie w sprzedaż. Pamiętajcie o udostępnieniu klientom serwetek i szpatułek. Zwróćcie się do partnerskich marek w kwestiach merchandisingu. Są ekspertami w tej dziedzinie i pomogą Wam w pozycjonowaniu produktów. Jest to w ich interesie. Marketing: Określcie strategię, która będzie bazowała na przekonaniu i pasji, jakie macie do produktów. Przygotujcie oferty specjalne dostosowane do sezonu i stanu magazynu. Wykorzystujcie sieci społecznościo-

we, pokażcie video z produktem miesiąca, pamiętajcie o mailingu, blogu… Jeszcze raz, potrzeba pewnej zręczności, porad, rozwiązań, a nie agresywnego marketingu typu spam. Klient: Jest w centrum waszych działań i nie ma żadnych uzasadnionych przyczyn żeby nie rekomendować mu kosmetyków: Klient przychodzi do waszego specjalistycznego obiektu, więc z założenia jest zainteresowany swoją urodą, a w konsekwencji produktami, które ją podtrzymują. Do was należy przekonwertowanie go na konsumenta waszych kosmetyków.

Ocena

Wprowadźcie wskaźniki, by mierzyć waszą wydajność sprzedaży: skalkulujcie średni koszyk w zł i w sztukach; policzcie % klientów którzy kupili kosmetyki w stosunku do całkowitej klienteli, określcie poziom sprzedaży markami i na terapeutę w zł i ilościowo, określcie top sprzedaży kosmetyków. Te wskaźniki powinny być przekazane pracownikom, aby wiedzieli gdzie się znajdują jeżeli chodzi o ich cele. Powinniście wykorzystać je, by modyfikować działania i przede wszystkim aby określać kolejne cele, wyższe oczywiście.

Opracujcie globalną strategię sprzedaży.

Aneta Muller Menedżer i niezależny konsultant. Spa Consulting www.spaconsulting.com.pl
2017/2

12

Porady

ASERTYWNOŚĆ POPŁACA 8 powodów dla których najczęściej mówimy TAK, nawet jeśli nie chcemy. Brak asertywności często jest rozumiany jako nieumiejętność powiedzenia słowa NIE. To nieco zawężone pojęcie, niemniej rzeczywiście, jeżeli nie chcemy czegoś robić, a mimo to zgadzamy się wbrew sobie – może to świadczyć o braku asertywności.

Pochopna zgoda ma swoje nieciekawe konsekwencje nie tylko w postaci tego, co zobowiązaliśmy się zrobić, czy powiedzieć, ale także z powodu zadręczania się pytaniami: dlaczego się na to zgodziłem?

Powód 1: ZASKOCZENIE Niektórzy na niespodziewane propozycje zawsze w pierwszym odruchu mówią „nie” i dopiero potem ewentualnie rozważają zmianę stanowiska. Inni zaś w pierwszym odruchu mówią „tak” i potem – nawet jeżeli chcieliby się wycofać, nie robią tego z różnych względów (np. żeby kogoś nie urazić, albo w obawie przed


13

KONTAKT WZROKOWY to manifestacja zainteresowania i szacunku.

jednak masz problem z przedwczesnym godzeniem się na wszystko – poobserwuj właśnie zachowanie flegmatyków (więcej o flegmatykach pisałam w numerze 2/2015 magazynu NAJWSPANIALSZE). Czasem warto zastosować ich taktykę (o ile robimy to świadomie).

Powód 2: CHĘĆ PRZYPODOBANIA SIĘ

pomówieniem o brak konsekwencji). Jeżeli należysz do drugiej grupy i zaskoczony propozycją częściej pochopnie się zgadzasz, wyrób w sobie nawyk odpowiadania z opóźnieniem. Będąc świadomym tego jak reagujesz w zaskoczeniu, możesz równie świadomie nauczyć się WOLNO odpowiadać, poprzedzić odpowiedź chwilą milczenia (przeznaczoną na zastanowienie się), bądź nauczyć się nie deklarować w pierwszym odruchu. Warto zapamiętać takie stwierdzenia: „rozważę to”, „pozwól, że sprawdzę kalendarz / terminarz, który zostawiłam w domu zanim odpowiem”, „chcę to skonsultować z mężem / bratem / przyjacielem”, „trudno mi w tej chwili jednoznacznie powiedzieć”, „zastanowię się nad tym”, „jeszcze nie wiem”. To ostatnie jest szczególne ważne – mówić „nie wiem” też trzeba się nauczyć. Niestety, naleciałością z lat

szkolnych jest jakże często jakiś wewnętrzny wstyd przed przyznaniem się do niewiedzy, a przecież to zupełnie normalne, że najpierw chcemy poznać więcej faktów, zastanowić się spokojnie, skonsultować z kimś itd., zanim podejmiemy jakąś decyzję. I zarówno dotyczy to wielkich decyzji (gdy np. szef proponuje nam przeniesienie do innego działu), jak i małych decyzji (gdy dziecko pyta czy może kupić sobie wafelka). Czasem granie na zwłokę pozwala także rozeznać się w intencjach drugiego człowieka. Wiele osób, przeważnie o dość flegmatycznym temperamencie, posiada zdolności dyplomatyczne niejako na wyposażeniu swojego charakteru. Te osoby właśnie potrafią tak odpowiadać, nie dając jednoznacznej odpowiedzi. W dłuższej mierze przy częstych kontaktach z taką osobą, pozostałych może to doprowadzić do szewskiej pasji bądź do wykluczenia danej osoby z grupy – jeżeli

Pragnienie bycia lubianym nosi każdy z nas, niektórzy jednak potrafią się solidnie pogubić w przypodobaniu innym. Choć warto cenić towarzystwo przyjaznych nam ludzi i pomagać bliskim, to nie warto robić tego wbrew sobie i swoim potrzebom. Dlatego jeżeli robisz coś dla kogoś, bo chcesz i ta osoba się na to zgadza świadomie – to jest ok. Jeżeli zaś nieustannie robisz coś dla kogoś bo chcesz, żeby: • dana osoba Ciebie lubiła; • chcesz tę osobę uszczęśliwić; • boisz się utraty aprobaty tej osoby, to trudno mówić tutaj o postawie asertywnej. Wiele jest książek na temat „jak sprawić aby polubili nas inni” i w zasadzie mają one jedynie inny tytuł od książek typu „jak manipulować ludźmi”, choć chciałabym wierzyć, że każdy kto czyta takie poradniki ma dobre intencje. Jeżeli robisz coś dla kogoś, bo chcesz, żeby ta osoba Ciebie lubiła, ale w tym zgadzaniu się na wszystko zatracasz siebie, to nie ma to nic wspólnego z miłością czy przyjaźnią. Bardzo często niedojrzała miłość charakteryzuje się robieniem „wszystkiego” i dawaniem „całego siebie” drugiej osobie. A ja chciałabym Ciebie zapytać – skoro dasz już drugiej osobie wszystko, to

co Ci zostanie? Co będziesz dawać później? W przypadku zaś chęci zdobycia aprobaty – większość ludzi wyczuwa jednak różnicę pomiędzy tym, gdy robimy coś, bo chcemy tego szczerze, a sytuacją w której robimy coś, by osiągnąć konkretne korzyści (patrz punkt 8). I stąd już bardzo blisko do manipulacji.

Powód 3: STRACH

Wbrew pozorom nie każdy od razu rozpozna tego rodzaju źródło swojego braku asertywności – nie zawsze strach dociera do racjonalnej części naszego mózgu – bywa, że skutecznie mu zaprzeczamy, albo nawet sobie go nie uświadamiamy. Gdzieś tam jednak ciało daje wtedy wskazówki – te dziwne skurcze w brzuchu, zaschnięte gardło, kołatanie serca, chęć na słodycze po spotkaniu z taką osobą itd. Lęk może być różny, najczęściej jest to: • lęk przed zranieniem drugiej osoby (i de facto utratą aprobaty, bądź jakiś korzyści – jak w punkcie 2); • lęk przed karą lub stratą (gdy robimy coś wbrew sobie, w obawie, że konsekwencje odmowy byłyby jeszcze gorsze do zniesienia, np. godzimy się na ta krzywdzące zachowanie bliskich z obawy, iż jakikolwiek sprzeciw byłby jeszcze większym zagrożeniem dla nas, bądź wiązałby się z utratą bliskiej osoby i samotnością z tym związaną). Wzbudzenie w drugiej osobie lęku czy strachu to jakże piękne narzędzie manipulacji. Z pewnością kiedyś napiszę na ten temat coś więcej – na potrzeby jednak tego artykułu ograniczmy się do stwierdzenia, że jeżeli robicie coś wbrew sobie ze strachu, z lęku, z obawy (przy czym nie mówimy tutaj o zachowaniach związanych z obroną zdrowia lub życia w sytuacji zagrożenia), to zdecydowanie należy się przyjrzeć sobie, swojemu poczuciu własnej wartości i relacji z osobą, która wzbudza w nas takie emocje. Czasem wystarczy zdobycie wiedzy na temat, którego dotyczy dyskusja, czasem trzeba poświęcić kilka tygodni czy miesięcy na wzmocnienie siebie, a czasem nie-


2017/2

14

latami przez jej pretensje i oczekiwania do ciągłego wynagradzania jej krzywd doprowadzą do rozpadu związku (nawet jeżeli nie formalnie, to emocjonalnie).

Powód 5: ULEGŁOŚĆ wobec władzy bądź autorytetu

Wiele osób posiada zdolności dyplomatyczne niejako na wyposażeniu swojego charakteru.

stety lepiej zerwać relację. Nie ma tutaj jednego złotego środka, natomiast już sama świadomość z jakiego powodu działamy tak, a nie inaczej, może być przepustką do zmiany własnego zachowania.

Powód 4: POCZUCIE WINY

Poczucie winy to jeden z większych ciężarów jaki nosimy na swoich barkach. Potrafi prześladować dzień i noc, potrafi odebrać radość życia. Poczucie winy jest nam potrzebne – dzięki temu charakteryzujemy się moralnością, mówiąc w wielkim skrócie, jednak czasem przesadne reakcje są związane z niedowartościowaniem siebie, z przekonaniem, że nie warto dbać o własne potrzeby, że inni znaczą więcej niż ja sama / ja sam, że należy poświęcać się dla bliskich. Jeżeli nazbyt często kieruje Tobą poczucie winy i przerażenie na myśl, że ktoś mógłby oskarżyć Ciebie o egoizm, działanie samolubne, albo

zaniedbanie – pora wzmocnić poczucie własnej wartości i przygotować się na to, że przyzwyczajeni do wygody wysługiwania się Tobą bliscy mogą robić problemy w związku z przyszłą przemianą. I jeszcze jedna sprawa – czasem zdarzy się, że wyrządzimy komuś krzywdę – umyślnie, czy nie, i wtedy targa nami poczucie winy. W takiej sytuacji dla własnego sumienia pewnego rodzaju zadośćuczynienie jest konieczne. Bywa jednak, że pokrzywdzona osoba bez końca wykorzystuje nasze poczucie winy. Przykładem niech tutaj będzie Marek, który zdradził Kasię. Po szoku i pełnym szarpaniny czasie, para nadal jest razem. Przy każdej kłótni jednak Kasia wykorzystuje poczucie winy Marka dla osiągnięcia własnych korzyści. Czasem jest to wypominanie wprost, czasem sugestia, a czasem wściekłe spojrzenie. Taki związek nie wróży dobrze, to relacja-pułapka. Jeżeli nawet Marek jeszcze kocha Kasię, to poczucie winy podsycane

Powód z którym mamy bardzo często do czynienia na gruncie zawodowym. Robię tak i tak, bo szef każe, chociaż nie mam na to ochoty, albo uważam, że to głupie. Ulegamy też wtedy, gdy wierzymy, że ktoś ma więcej wiedzy na dany temat. Z tego powodu w gabinetach lekarskich najczęściej ludzie po prostu głupieją – wydaje im się, że lekarz ma wiedzę niemal absolutną i potulnie zgadzają się na proponowane leczenie itd., nawet jeżeli coś wydaje im się dziwne, podejrzane, nietrafione, albo nawet jeżeli czują, że nie jest to dobra droga. Autorytet w takiej sytuacji jeszcze potrafi często wyciągnąć broń w postaci wzbudzania lęku – nie ma to jak postraszyć hipotetycznymi chorobami i krzywdami. Zaś autorytarny szef potrafi powiedzieć wprost: „Nie podoba Ci się coś? Jest 5 innych na to miejsce”. Uległość wobec władzy + lęk, to kajdany, w których potrafimy żyć całymi latami.

Powód 6: ZOBOWIĄZANIE

Czasem jest to poczucie rewanżu, gdy czujemy się w obowiązku oddać komuś przysługę, a czasem zobowiązanie wynikające z pajęczyny wzajemnych relacji, bądź pełnionych ról społecznych (i związane z tym poczucie winy – jak pisałam w punkcie 4). W pierwszym przypadku warto pamiętać, że choć czujemy się w obowiązku oddać komuś przysługę, to nadal możemy mieć wpływ na to w jaki sposób się zrewanżujemy i nie musimy się godzić na pierwsze wymagania drugiej strony. W drugim, musimy świadomie wartościować pełnione role i związane z nimi obowiązki. Jeżeli nastoletnia córka dzwoni do Ciebie w środku nocy z prośbą o przywiezienie jej od koleżanki, bo rozmyśliła się i już nie chce tam nocować – to od Ciebie zależy czy2017/2

16

na pierwszym miejscu postawisz poczucie obowiązku wobec dziecka (i troskę) czy własny komfort. Sytuacja może wyglądać także zupełnie inaczej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka – gdy jest to jednorazowy wyskok, zapewne będziesz zadowolony, że dziecko nie miało oporów i zwróciło się do Ciebie z prośbą o pomoc. Gdy zaś niemal dorosłe dziecko robi z Ciebie taksówkę, mimo iż poinformowałeś wcześniej, że jazdy samochodem po godzinie 23 są niemożliwe – to zdecydowanie czas popracować nad swoją asertywnością. Poczucie zobowiązania wobec bliskich bywa nader często wykorzystywane – i niestety zauważamy to dopiero wtedy, gdy spełniając prośby innych zaczynamy być coraz bardziej wyczerpani, sfrustrowani, podirytowani, a ktoś nam wtedy mówi: „bo ty już nie jesteś taki jak kiedyś”.

Powód 7: NADMIERNE PRZEJAWY EMPATII

Osoby nadmiernie empatyczne mogą wpaść w pułapkę przedwczesnego zgadzania się na wszystko, dlatego iż od razu stawiają siebie w roli osoby szukającej pomocy, tłumacząc sobie: „ja też chciałbym, aby mi ktoś pomógł w takiej sytuacji”. Nie ma nic złego oczywiście w pomaganiu innym, jednak nie poprzez nieustanne wyzbywanie się siebie. Ilekroć bowiem mówimy TAK dla innych kosztem siebie, czujemy złość i wewnętrzną frustrację. Stopniowo może narastać rozczarowanie własną osobą, a także – powolna utrata

sympatii dla osoby nas „wykorzystującej”. Jeżeli jesteś bardzo wrażliwy, masz w sobie wiele empatii i otoczenie często wykorzystuje Twoje dobre serce – warto nauczyć się stawiać granice, zwłaszcza takie, które pomogą Ci w regeneracji. Dając siebie innym, potrzebujemy czegoś w zamian – czasem jest to czas w samotności, odpowiednio długi sen, bądź rozrywka, która sprawia nam radość. Za przykład podam Agnieszkę, która miała „na głowie” dom, dzieci, działanie w lokalnej społeczności związanej ze szkołami, ogrodami i tak dalej. Wieczorami lubiła odpocząć od ludzi i w spokoju poczytać książkę w samotności w kuchni, bądź – także w kuchni – zajmować się rękodziełem. Takie samotne chwile były jej niezbędne do regeneracji, o czym przekonała się, gdy została ich pozbawiona. Najpierw z wizytą na 2 tygodnie przyjechała dalsza rodzina, w związku z czym w małym mieszkaniu w ogóle nie było okazji do samotności. Potem mąż zaczął się skarżyć, że żona się przed nim izoluje i nalegał na to by wieczory spędzała razem z nim na kanapie oglądając mecze czy filmy. Samopoczucie stopniowo spadało, ponieważ Agnieszka nie regenerowała swoich sił w taki sposób, w jaki lubi, jaki jest akurat jej potrzebny. Dopiero gdy zdała sobie sprawę, że jej rękodzieło to nie jest „jakaś tam robótka”, jak to określał jej mąż, a sposób na własny relaks (tak jak dla męża relaksem było wieczorne leżenie na kanapie przed telewizorem), miała odwagę o to zawalczyć. I tutaj kolejna wskazówka – nie zawsze to, co NAM się wydaje naj-

lepsze dla drugiej osoby, rzeczywiście takie jest. Czasem warto zastanowić się, czy ta pomoc, wyświadczenie przysługi, rzeczywiście będzie korzystne dla drugiej strony, czy może lepiej, by ktoś poradził sobie ze swoim problemem sam. Gdy syn wiecznie zaciąga kolejne długi i zamiast je spłacać – żyje frywolnie, zarabiając jedynie na własne przyjemności, a na spłatę długów ciągle pożycza od rodziców – to odcięcie strumienia pieniędzy może być oczyszczające i stanowić bodziec do zmiany. Nie da się także ukryć, że takie działanie kompletnie zmieni dotychczasowe relacje rodzica z synem i wywróci do góry nogami strefy komfortu wszystkich zaangażowanych – z tego względu takich zmian boimy się najbardziej.

Powód 8: WŁASNE KORZYŚCI

Manipulacja przeplata się w relacjach ze wszystkimi ludźmi – o tym, czy jest to faktycznie manipulacja, decydują często intencje. Jeżeli jednak chcemy nad kimś sprawować kontrolę (potocznie „mieć baczenie”), mieć określony wizerunek własny, przewidujemy z danego zachowania określone korzyści dla siebie – to zdarza się, że zgadzamy się na coś, na co nie mamy ochoty. W ten sposób możemy zgodzić się na delegację z szefem w innym mieście, choć nie darzymy człowieka ani krztą sympatii. Liczymy jednak na to, że poza biurem łatwiej będzie o luźniejszy kontakt i rozmowę o podwyżce. Jeżeli uważamy się za kogoś ważnego, wpływowego, to możemy ulec prośbie sąsiadki o wstawienie się za jej synem u od-

powiednich osób i pomoc w zdobyciu dla niego pracy – nawet jeżeli nie mamy na to ochoty, a chcemy nadal uchodzić za kogoś kto ma władzę. Możemy również po raz kolejny zrezygnować z własnych sobotnich planów i pilnować dzieci na kolejnym spotkaniu urodzinowym, bo chcemy mieć kontrolę nad tym co dziecko je, z kim się bawi i w jaki sposób – a np. nie ufamy ojcu dziecka na tyle dostatecznie, by przejął te obowiązki. Powodów dla których zgadzamy się na coś, na co nie mamy tak naprawdę ochoty może być jeszcze więcej i zależą one od naszych doświadczeń, przekonań, światopoglądu. Mam nadzieję, że wymienione przeze mnie główne powody sprawią, iż bardziej świadomie spojrzycie na swoje zachowanie i zaczniecie szukać asertywnych rozwiązań. Tego Wam życzę! :)

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu; trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego (rozwoj-osobisty.info). Współautorka książki „Coaching relacji ze sobą i bliskimi”2017/2

18

Premiera

NOWA GENERACJA Ergoline Affinity 900. Odkąd firma Profi została autoryzowanym przedstawicielem firmy Ergoline na terenie Polski, sprzedaż fabrycznie nowych urządzeń nabiera nowego wymiaru.

Jeszcze dwa lata temu nikt nie pomyślałby, że Polski rynek jest w stanie rocznie przyjąć kilkadziesiąt nowych fabrycznie urządzeń. A jednak! Tajemnica tkwi w doskonałej

współpracy i możliwościach tworzenia produktów w cenie odpowiedniej na dany rynek. Doskonale pamiętamy stworzony kilka lat temu przez firmę Ergoline


Fot. Ergoline

19

z Windchagen model fantastycznego solarium jakim była SUNTANA, do tej pory jest to jedno z najchętniej kupowanych urządzeń opalających na rynku wtórnym. Idąc za potrzebą branży solaryjnej, pragnąc spełniać obecne wymagania klientów, firma Profi po raz kolejny w uzgodnieniu z Ergoline stworzyła nowe urządzenie o nazwie AFFINITY 900, które cechują nowoczesne funkcje, wygląd i konstrukcja. Urządzenie to urzeka nowoczesną stylistyką i zaskakuje niesamowitym wyglądem podświetlonych i zmieniających kolor elementów. Zaawansowana technologia i łatwość obsługi poprzez zastosowanie nowej generacji pulpitu sterującego wykonanego w całości ze szkła z dużym wyświetlaczem, zapewnia nam bezawaryjność i odporność na zużycia wynikające z rutynowego czyszczenia

po każdej sesji opalania, czy obsługi przez użytkownika. Przestronne, wygodne i jasno oświetlone wnętrze z wyprofilowaną do kształtu ciała dolną pleksi spełni oczekiwania w zakresie wygody i komfortu każdego klienta. Przewodnik głosowy przyjemnym głosem wytłumaczy każdą funkcję w języku polskim, moduł MP3 wraz z głośnikami i wzmacniaczem, oraz możliwością podłączenia indywidualnego źródła dźwięku, przenoszą klienta w niesamowitą atmosferę relaksu i wypoczynku. Jednak największym przełomem w tym urządzeniu okazuje się wykorzystanie lamp hybrydowych. Co to oznacza? Opalanie nabiera nowego wymiaru dzięki zastosowanym naprzemiennie lampom o świetle czerwonym i blisko podczerwonym z zawartością promieniowania UV, oraz klasycznych lamp opalających.

Użytkownik po kilku sesjach w solarium z lampami HYBRID RED może cieszyć się nie tylko intensywnym i naturalnym kolorem opalenizny, ale zauważy poprawę kondycji skóry w zakresie zmarszczek i nierówności, jej jędrności, zabliźnianiu ran i poprawę krążenia i ciśnienia krwi. (Dzieje się tak przez przyspieszenie regeneracji uszkodzonych komórek i pobudzenie fibroblastów, które produkują kolagen, oraz pobudzenie nukleotydu ATP, który bierze udział w regulacji ciśnienia krwi). Eksponowanie skóry na działanie światła ultrafioletowego i światła czerwonego możemy swobodnie określić nie tylko jako rutynowe opalanie, ale także naukowym terminem – fotobiomodulacja. Urządzenie Ergoline Affinnity 900 oferowane jest na rynku polskim w doskonałej promocyjnej cenie 17.300 EUR netto z pełnym

wyposażeniem, montażem i dwuletnią gwarancją producenta. Dużym ułatwieniem dla klientów nie posiadających środków finansowych jest współpraca z Europejskim Funduszem Leasingowym w zakresie finansowania. Posiadając tylko 10% wartości urządzenia, właściciel salonu może otrzymać finansowanie nawet do 48 miesięcy.

Więcej informacji: Profi tel. (68) 323 11 88 www.profispj.pl


2017/2

20

Pielęgnacja

JADALNE KOSMETYKI Nakładaj na skórę tylko to, co sam mógłbyś zjeść. Nastały czasy, w których dla większości z nas stało się niezmiernie ważne, czym karmimy swoje ciało. Niezależnie, czy bliższa nam jest dieta wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, czy cukru, jedno jest pewne – nasza świadomość w zakresie żywienia wzrosła i ciągle wzrasta. Nie sięgamy po dany produkt tylko po to, by zaspokoić głód lub zadowolić nasze kapryśne kubki smakowe. Robimy to, mając na uwadze korzyści, jakie niesie naszemu ciału ów wybór. Zdrowie i dobre samopoczucie stanowią w tej

kwestii cel nadrzędny. Co więcej, łatwy dostęp do informacji sprawił, że dietetyka stała się dziedziną wiedzy powszechnej. Tym samym, my zostaliśmy niedyplomowanymi specjalistami w dziedzinie żywienia. Nie kupujemy w ciemno. Czytamy i analizujemy listy składników na opakowaniach. Mamy pewność, co trafia na nasz talerz i dalej do naszego żołądka. Zapewne Ty także znajdujesz się w tej grupie osób. Osób żyjących świadomie, dbających o swoje zdrowie, sprawne ciało i dobry wygląd. Rozumiesz przecież jak kolosalny wpływ na wszystkie te aspekty życia ma właśnie sposób odżywiania się. Odpowiedz zatem mi, a raczej sobie na pytanie: czy zjadłbyś / zjadłabyś swój krem? Krem, balsam, żel pod prysznic, szampon lub mleczko do oczyszczania twarzy. Mimo iż większość z nich z pewnością pachnie bardzo apetycznie, wątpię byś odważył się je skonsumować. Odważniejsi stanęliby może na wysokości zadania, świętując jednak swoje zwycięstwo dłuż-


21

szym pobytem w toalecie lub wątpliwą przyjemnością w postaci bólu brzucha. Dlaczego więc karmisz tym swoją skórę? Ona przecież jest nieodłączną częścią Twojego ciała, którego w końcu nie chcesz faszerować chemią. Powiesz, że przezskórna przenikalność substancji szkodliwych zawartych w kosmetykach jest znikoma i nie ma większego znaczenia. Masz rację, nasza skóra stanowi doskonałą barierę, chroniącą nas przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz. Barierę skuteczną dopóty, dopóki nic nie zaburzy jej prawidłowej fizjologii. Niestety, każdego dnia robimy krok przeciwko niej. Prawdopodobnie nie mając pojęcia, ile szkody wyrządzają jej, użyte przez nas preparaty, a w szczególności agresywne środki myjące. Detergenty pozbawiają bowiem naszą skórę oraz włosy naturalnej warstwy lipidowej, a tym samym cennej ochrony. Potęgują stopień ich przesuszenia, zwiększają ryzyko wnikania szkodliwych związków chemicznych w głąb skóry i do krwiobiegu. Sprzyjają powstawaniu reakcji alergicznych lub łojotoku, który sygnalizuje, że skóra próbuje się bronić. Koniecznością staje się wówczas regularne sięganie po krem

Jeśli dbasz o jakość żywienia na co dzień, z pewnością znajdziesz w lodówce to, czym nakarmisz skórę także od zewnątrz. do twarzy, balsam do ciała, czy odżywkę do włosów. Kiedy już wiesz, że Twoje ciało to nie talerz, z którego koniecznie trzeba zmyć cały tłuszcz, spytasz co teraz? To proste! Zacznij traktować dobór kosmetyków tak samo jak wybór jedzenia. Stopniowo zgłębiaj temat zawartych w nich substancji. Czytaj, porównuj składy. Nie ufaj jedynie napisom na etykiecie. W końcu wszyscy wiemy, że parówka z drobiu nie wie co to kurczak. Sięgaj po łagodne preparaty, certyfikowane, ekologiczne, których składniki bazują głównie na surowcach roślinnych. Poznaj moc hydrolatów, olejów, olejków eterycznych, przypraw. Ciesz się nowymi odkryciami. Testuj, doświadczaj. Nie bój się zajrzeć do lodówki! Jeśli dbasz o jakość żywienia na co dzień, z pewnością znajdziesz tam coś, czym nakarmisz skórę także od

zewnątrz. Woda różana, olej z wiesiołka, olej rycynowy wystarczą by stworzyć płyn do demakijażu. Rozcieńczony ocet jabłkowy posłuży jako tonik, likwidując problem trądziku i przebarwień. Mąka z ciecierzycy zastąpi mydło i szampon. Oleje roślinne zapewnią skórze i włosom niebywałą gładkość. Niech Twoim mottem w pielęgnacji ciała będzie od dziś, wywodząca się z ajurwedy sentencja: Nakładaj na skórę tylko to, co sam mógłbyś zjeść. Bardzo szybko zauważysz tego efekt. Twoja skóra odwdzięczy się za łagodne traktowanie. Znikną uporczywe problemy z cerą, którym wytoczyłeś walkę całym arsenałem kupnych kosmetyków. Osiągniesz minimalizm w stosowaniu środków pielęgnacyjnych, a w tym przypadku mniej znaczy lepiej. Nie poddawaj się mówiąc, że nie masz na to czasu. Nie sięgaj po kosmetyczny fast-food. Do przygo-

towania zdrowych posiłków na co dzień również musiałeś / musiałaś się przekonać. Teraz, kiedy masz w tym wprawę, nie wyobrażasz sobie bez tego życia. W tej dziedzinie będzie tak samo. Nie przejmuj się tym, co powiedzą Twoi domownicy. Początkowo będą zdumieni, że wynosisz połowę kuchni do łazienki, ale z czasem nikogo już nie zdziwi, że chodzisz z bananem na twarzy.

mgr Bogusława Gawron Kosmetolog, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Innowacyjne Techniki SPA. Pasjonatka masażu i holistycznego podejścia do człowieka. Nauczyciel przedmiotów zawodowych. www.twoj-kosmetolog.pl


2017/2

22

Bezpieczne opalanie

DBAJ O KONDYCJĘ SKÓRY! O czym warto pamiętać wybierając się do solarium? Kiedy opalasz się w solarium, używaj kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych.

Jak powstaje opalenizna?

Pod wpływem promieniowania UV zwiększa się ilość melaniny, naszego naturalnego barwnika skóry i skóra ciemnieje. Proces ten w zależności od karnacji trwa od 48 do 72 godzin, dlatego bądźmy cierpliwi w oczekiwaniu na pierwsze efekty. Melanina zabezpiecza skórę przed niepotrzebnym przenikaniem promieni UV do głębszych jej warstw. Wystarczy kilka minut w solarium i profesjonalny kosmetyk, żeby rozpocząć proces budowania zdrowej opalenizny. Pamiętajmy, że w solarium zarówno dawka promieniowania jak i czas opalania są ściśle kontrolowane, dzięki czemu opalamy się stopniowo i zdrowo. Podczas opalania nie tylko powstaje opalenizna widoczna na skórze. Całe ciało czerpie korzyści z ekspozycji na UV. Organizm zwiększa produkcję witaminy D, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego i nerwowego, poprawia się nastrój, gdyż uwalniają

się hormony szczęścia – endorfiny. Opalanie łagodzi również stany zapalne skóry (lampy UVA są często wykorzystywane do leczenia schorzeń dermatologicznych) oraz zmniejsza wrażliwość na słońce.

Dlaczego do opalania w solarium stosujemy kosmetyki solaryjne?

Dzięki kosmetykom solaryjnym w 100% wykorzystujemy czas opalania podczas sesji. Opalenizna w rezultacie jest zdrowsza, ciemniejsza, a efekty widoczne są już po pierwszej wizycie. Ważne! Skóra podczas opalania w solarium bez użycia kosmetyku solaryjnego opala się efektywnie tylko w 40-60 % tego czasu.

Rola kosmetyku w procesie opalania

W składzie preparatów solaryjnych znajdziemy przede wszystkim substancje przyspieszające opalanie oraz substancje brązujące, które zwiększają zdolność skóry do opalania. Oczywiste jest, że skóra poddana intensywnej ekspozycji na promienie UV wymaga równie intensywnej ochrony i pielęgnacji. Dlatego też w przyspieszaczach opalania, bronzerach, preparatach z ochroną tatuażu (zapobiegają wybarwianiu pigmentu),

Fot. Fotolia

Koniecznie zadbaj o ochronę oczu – zawsze stosuj okularki ochronne. Opalaj się krótko i częściej. Nie wydłużaj sesji opalania, myśląc, że dodając kolejne minuty przyspieszysz jego proces.

dotleniających i rozgrzewających skórę z efektem tingle, znajdziemy najwyższej jakości substancje nawilżające, antyutleniające i filmotwórcze, dzięki czemu opalanie jest nie tylko bardziej skuteczne, ale i bezpieczne. W regeneracji skóry pomagają preparaty po opalaniu, które łagodzą podrażnienia i – co najważniejsze – znakomicie przedłużają atrakcyjność opalenizny przy jednoczesnej dbałości o kondycję skóry.

Więcej informacji: Aroma Trend tel. (22) 721 19 21, 509 557 901 www.aromatrend.pl2017/2

24

Premiera

DOTKNIJ TECHNOLOGII! Nowy megaSun® to synonim głębokiej opalenizny i prawdziwego piękna. 2017 to astrologiczny rok Słońca. To także rok, w którym megaSun® obchodzi swoje 30. urodziny. I robi to naprawdę hucznie.

Premiera nowego dzieła KBL – megaSun® 8000 alpha Hybrid – potwierdza dominację niemieckiego producenta w segmencie premium. Fot. megaSun by KBL

Podczas kwietniowych targów FIBO w Kolonii – największego wydarzenia w branży fitness, wellness i beauty, miała miejsce premiera nowego dzieła KBL – megaSun® 8000 alpha Hybrid. Ponad 153 tys. międzynarodowych gości miało okazję na żywo przekonać się, że innowacyjność, o której producent tak często wspomina, jest widoczna w każdym produkcie opatrzonym logo megaSun®. Już na pierwszy rzut oka urządzenie wyróżnia się niespotykanie dużym zewnętrznym wyświetlaczem. Ten 12-calowy panel sterowania pozwala na kontrolowanie każdej dostępnej w urządzeniu funkcji, a ustawienie własnych preferencji jest wręcz banalnie proste. Sterowanie urządzeniem jest podobne do obsługi smartfonu lub tableta – tutaj również mamy do czynienia z podpisanymi ikonami i czytelnymi przyciskami, umożliwiającymi zwiększenie lub zmniejszenie temperatury wewnątrz urządzenia, mocy nawiewu, ustawienia programu opalania czy funkcji komfortowych. Siła nowego megaSun® 8000 alpha Hybrid leży również w wyjątkowej technologii, która łączy w sobie zalety różnych rodzajów światła. 34 lampy Intellisun idealnie odzwierciedlają światło słoneczne, a dzięki funkcji PreSelection użytkownik może decydować o intensywności opalania, wybierając jeden z dostępnych programów: Basic, Mediterra-

nean lub Caribbean. Jednocześnie, w trakcie sesji opalania, 16 lamp Hurricane dodatkowo stymuluje produkcję melaniny i witaminy D w skórze, a także dba o jej atrakcyjny wygląd. Dodatkowo 60 lamp Ruby Collagen Booster dba o optymalne nawilżenie skóry, stymuluje produkcję kolagenu i działa rewitalizująco w szczególnie wrażliwych obszarach: twarzy, dekolcie i nogach. Oczywiście nowy megaSun® to również dobrze znane funkcjonalności wpływające na komfort w trakcie opalania, dzięki którym staje się ono

nie tylko kolejnym zabiegiem, ale faktycznym relaksem dla ciała i umysłu. Ekscytujące zapachy (aroma), własna muzyka (dzięki funkcji Bluetooth lub zintegrowanemu odtwarzaczowi mp3) i przestrzenny dźwięk z funkcją musicVibration, pozwolą zregenerować siły i dostarczą energii na resztę dnia. Nowy megaSun® to synonim idealnej opalenizny i prawdziwego piękna, gwarancja jedwabiście gładkiej i ujędrnionej skóry, doskonałej cery, a także obietnica głębokiego relaksu w środku intensywnego dnia.

Więcej informacji: Maximus Solaria Autoryzowany dystrybutor megaSun® tel. (58) 624 90 50 www.maximus-solaria.pl2017/2

26

Zarządzanie

NIE ZASTANAWIAJ SIĘ. ZRÓB TO! Jak pozbyć się słabych miesięcy? W większości gabinetów kosmetycznych okresy zwiększonego zainteresowania klientek przeplatają się ze słabszymi miesiącami. Nie brakuje opinii, że biznes kosmetyczny jest biznesem w pewnym stopniu sezonowym. Czy tak jest w rzeczywistości, czy może mniejsze zainteresowanie klientek w wybranych miesiącach jest związane z nie do końca przemyślaną strategią reklamową? Czy da się zapełnić grafik niezależnie od zewnętrznych czynników, które powodują mniejsze zainteresowanie klientek zabiegami kosmetycznymi?

Skąd biorą się martwe okresy? Błędne koło…

Istnieją okresy, w których klientek nie trzeba specjalnie namawiać do wizyty w gabinecie kosmetycznym. Wystarczy wspomnieć choćby o okresie przedświątecznym, sezonie


ślubnym, komunijnym itd. Klientki nie przychodzą do gabinetu dlatego, że włożyłyśmy w ich pozyskanie sporo pracy, ale dlatego, że po prostu mają taka potrzebę. Kluczem do zapełnienia kalendarza wizyt w gorszych miesiącach jest więc nasze zaangażowanie. Wiele gabinetów w sezonie intensywnej pracy zaniedbuje prowadzenie jakichkolwiek działań reklamowych. Brakuje czasu, rąk do pracy, ciężko wcisnąć gdziekolwiek choćby jedną dodatkową osobę. Na planowanie marketingu po prostu brakuje czasu. Czas pojawia się wtedy, kiedy naturalne zainteresowanie klientek słabnie. Zastanawiamy się wtedy co zrobić, żeby skutecznie pozyskać nowe osoby i zapełnić dziury w grafiku. Planujemy, kombinujemy, gimnastykujemy się, podejmujemy nawet jakieś działania. Efektem jest zwiększenie ruchu w gabinecie, co nieprzypadkowo ma miejsce w momencie, w którym klientki znowu mają potrzebę, żeby do nas wrócić. Kalendarz znowu pęka w szwach, znowu nie mamy na nic czasu, aż do kolejnego martwego okresu. Koło się zamyka. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Aktywizuj swoje klientki w martwych okresach!

Rozwiązanie jest bardzo proste w teorii, ale nieco trudniejsze w realizacji. Zdradzę Ci jednak kilka tajemnic, które pomogą wdrożyć nowe zasady i zapełnić kalendarz na cały rok! Kluczem do rozwiązania problemu sezonowości jest zaktywizowanie klientek w gorszych miesiącach. Swo-

Wiele gabinetów w sezonie intensywnej pracy zaniedbuje prowadzenie jakichkolwiek działań reklamowych.

je działania reklamowe powinnaś planować w ten sposób, żeby ich szczyt przypadał na szczyt zainteresowania Twoimi usługami. Reklama zacznie przynosić efekty dokładnie wtedy, kiedy Ty zaczniesz mieć mniej pracy! Brzmi logicznie, prawda? Tylko jak to zrobić, jeśli w szczycie sezonu kompletnie na nic nie masz czasu? Istnieje kilka rozwiązań tego problemu. Wykorzystaj to, które będzie możliwe do wdrożenia zarówno z praktycznego, jak również finansowego punktu widzenia: • zatrudnij nowego pracownika (menedżera), który zajmie się planowaniem i realizowaniem działań reklamowych, ale również odciąży Cię w części innych uciążliwych obowiązków; • przyjrzyj się pracy swojej i swoich pracowników, poszukaj czasu, który jesteście w stanie przeznaczyć na pozyskiwanie nowych klientek – być może okaże się, że można tak przeorganizować niektóre zadania, że uda się wygospodarować kilka godzin tygodniowo na nowe zajęcia; • zastanów się, jakie zadania możesz zlecić zewnętrznej firmie, sprawdź ile będzie Cię to kosztowało i czy Cię na to stać; • jeśli nie jesteś w stanie zrealizować żadnego z powyższych punktów, musisz planować i działać z większym wyprzedzeniem, tzn. w najbliższym martwym okresie planować działania i realizować ile się da z myślą o kolejnym martwym okresie – możesz przygotować artykuły na stronę, wpisy na Facebooka, które opublikują się same we wskazanym terminie, podobnie da się zrobić z mailingiem, esemesami – dzięki nowoczesnym narzędziom 90% zadań możesz zrobić ze znacznym wyprzedzeniem.

Co zaoferować klientkom?

Dodatkowe zabiegi – o to musisz zatroszczyć się jeszcze w szczycie sezonu. Jeśli choćby 1/3 klientek, które korzystają z Twoich usług sprzedasz dodatkowy zabieg, zapewnisz sobie już całkiem sporo osób na martwy okres. Masz opory, żeby sprzedawać? Zdarzyło Ci się pójść do sklepu po sukienkę i wrócić z sukienką, spodniami i trzema bluzkami? Chyba


2017/2

28

Dowiedz się, dlaczego klientki nie przychodzą i wyeliminuj przyczynę!

każda z nas miewa takie przygody. Z zabiegami kosmetycznymi może być dokładnie tak samo – trzeba tylko odpowiednio je zareklamować! Pamiętaj, że zwiększając sprzedaż wśród obecnych klientek nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów związanych z marketingiem! Programy lojalnościowe – słabsze okresy to świetny czas na rozwijanie wszelkich programów lojalnościowych. Możesz nagradzać swoje klientki za regularne wizyty lub zachęcać je do przyprowadzania znajomych. Okres, w którym masz więcej wolnego to idealny czas na przyjmowanie nowych klientek – jesteś w stanie poświęcić im 100% swojej uwagi. Nowości – zostaw sobie coś ekstra na gorszy miesiąc. Wprowadź

nowy zabieg i zrób wokół niego naprawdę sporo szumu. Reklamuj na długo przed tym jak będzie dostępny, polecaj klientkom w okresie poprzedzającym gorszy czas. Wywołaj u klientek ciekawość, którą zaspokoi wyłącznie wizyta w Twoim gabinecie i przetestowanie nowego zabiegu. To naprawdę działa! Przemyślane promocje – jeśli oferujesz zniżkę lub gratis, rób to z głową! Daj klientce możliwość skorzystania z prezentu w konkretnym (gorszym dla Ciebie) okresie. Unikniesz w ten sposób kłopotliwej sytuacji, w której musisz odmówić stałej klientce na korzyść klientki „gratisowej”.

Zanim zaczniesz planować działania reklamowe, przyjrzyj się dokładnie częstotliwości wizyt klientek w Twoim gabinecie na przestrzeni ostatnich lat. Być może istnieje powód dla którego konkretne miesiące są u Ciebie słabsze. Teoretycznie istnieją pewne standardowe dla wszystkich gabinetów martwe okresy, takie jak początek roku, okres urlopowy czy początek jesieni. Podczas mojej pracy z właścicielkami i menedżerkami gabinetów kosmetycznych mam jednak okazję słuchać naprawdę różnych historii. Miesiące, które w wielu gabinetach wydają się być gorszymi, w innych są wręcz doskonałe. Co ciekawe, nie jest to do końca związane z ofertą, ponieważ dwa obiekty o podobnym profilu mogą mieć zupełnie inne obłożenie w skali roku. Sprawdź: • które miesiące są u Ciebie najgorsze, a które najlepsze; • skąd może wynikać akurat taka prawidłowość; • czy ma to związek z realizowanymi przez Ciebie działaniami reklamowymi; • czy ma to związek z innymi wydarzeniami, np. okresem urlopowym Twoich pracowników; • czy w stosunku do poprzednich lat nastąpiły w tym zakresie jakieś zmiany i ewentualnie z czego mogą one wynikać? Znalezienie odpowiedzi na te pytania ułatwi Ci planowanie Twoich działań reklamowych i znacznie zwiększy ich skuteczność.

Ograniczenia są tylko w Twojej głowie!

Wiesz co należy zrobić, jeśli powstał problem, którego nikt nie potrafi rozwiązać? Znaleźć kogoś kto nie wie jak trudne jest zadanie! Znaczna część ograniczeń i barier, na które natrafiamy w naszej codziennej pracy istnieje wyłącznie w naszej głowie! Podążając znanymi, dawno wytyczonymi ścieżkami, powielamy błędy sprzed lat i tak naprawdę ani o krok nie posuwamy się do przodu. Jeśli chcesz mieć stałe obłożenie przez cały rok, nie zastanawiaj się czy możesz to zrobić, tylko po prostu to zrób! Z takim podejściem będzie Ci znacznie łatwiej wymyślać naprawdę skuteczne sposoby na tanią i skuteczną reklamę, która nie zaburzy codziennej pracy Twojego gabinetu.

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl2017/2

Fot. Mokosh Cosmetics

30

Eko-kosmetyki

ŁĄCZY NAS PASJA! Mokosh Cosmetics stworzył niezbędnik do kompleksowej pielęgnacji ciała w okresie letnim. Do idealnej pielęgnacji skóry latem poleca pięć wyselekcjonowanych kosmetyków, które ochronią, nawilżą i zregenerują skórę podczas słonecznych miesięcy, a także poprawią jej koloryt.

Fot. Mokosh Cosmetics

Kompleksowa pielęgnacja skóry na lato od Mokosh.


Mokosh Cosmetics to wyłącznie naturalne produkty, wykonane z czystych biologicznie składników. Zdecydowanym hitem tego lata jest Brązujący balsam do ciała i twarzy Pomarańcza z cynamonem. Jest to nowość w ofercie Mokosh i choć zagościł na rynku dopiero kilkanaście dni temu, już stał się ulubieńcem wielu klientek. Balsam łagodnie przyciemnia skórę nie powodując typowego dla innych samoopalaczy nieprzyjemnego zapachu. Zawiera bogactwo naturalnych olejów, ekstraktów i wosków, m.in. olej z baobabu, olej z marchewki, wosk z borówki i macerat z kwiatów gorzkiej pomarańczy, które długotrwale nawilżają i regenerują skórę. Dodatkowo wyciąg z niepokalanka pospolitego stymuluje skórę do produkcji melaniny, tym samym wyrównując jej koloryt. Tłoczony na zimno Olej z pestek malin to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i przeciwutleniaczy. Stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny, nawilża skórę i chroni ją przed starzeniem. Przyspiesza regenerację naskórka po opalaniu a dzięki delikatności może być stosowany również u dzieci.

Balsam do ciała Melon z ogórkiem przeznaczony jest do pielęgnacji ciała po opalaniu. Dzięki połączeniu cennych olejów, witaminy E oraz ekstraktów roślinnych odżywia, ujędrnia i regeneruje skórę. Zawiera unikalny i odświeżający olej z ogórka o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Balsam pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Do letniej pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu, Mokosh zaleca Wygładzający krem do twarzy Figa. Ten naturalny kosmetyk to połączenie ekstraktów z lnu, figi i bawełny oraz pięciu egzotycznych olejów. Dzięki temu łagodzi podrażnienia, regeneruje i widocznie wygładza skórę. Wzbogaca także jej koloryt i usprawnia mikrokrążenie. Ostatni w kolekcji Korygujący krem pod oczy Zielona herbata poprawia wygląd i pielęgnuje wrażliwą skórę wokół oczu. Zestawienie ekstraktów z alg morskich, kofeiny i naturalnych olejów redukuje opuchnięcia i delikatnie rozświetla cienie. Krem tworzy ochronną warstwę, która zapobiega rozszerzaniu naczynek krwionośnych. Dobór produktów do tego zestawu podyktowany jest specyficznymi potrzebami skóry w okresie letnim. Całość zapewnia jej kompleksową ochronę. Letni niezbędnik to propozycja dla osób, które cenią kosmetyki stworzone w bliskim kontakcie z naturą, a z drugiej strony oczekują od produktów wyraźnych efektów działania. Mokosh Cosmetics to marka specjalizująca się w produkcji naturalnych kosmetyków. Firma starannie dobiera surowce do swoich produktów, nie uznając kompromisów pod względem jakości. Mokosh popularyzuje edukowanie i uważność na skład wybieranych przez klientów kosmetyków.

Więcej informacji: Mokosh Cosmetics tel. 884 385 536 www.mokosh.pl www.facebook.com/mokoshcosmetics


2017/2

32

Premiera

PRZEŁOM W WALCE O JĘDRNOŚĆ Ultradźwięki drugiej generacji docierają do warstwy podskórnej i napinają tkanki aż na poziomie SMAS, na którym działają chirurdzy plastycy, wykonujący liftingi chirurgiczne. Taki właśnie najgłębszy lifting bez skalpela zapewnia BTL HIPRO, maszyna drugiej generacji HIFU (High Intensity Focused Ultrasound). Skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości robią furorę w medycynie estetycznej, ponieważ ujędrniają i napinają nie tylko skórę, lecz także tkanki podskórne. SMAS, czyli system podskórno-mięśniowo-rozcięgnowy, to jedna z najważniejszych podpór dla rysów twarzy. W standardowym face-liftingu chirurgicznym to właśnie położeniem tkanek SMAS manipuluje chirurg plastyk. Dzięki urządzeniu BTL HIPRO i technologii HIFU drugiej generacji,

medycyna estetyczna zyskała nieinwazyjną alternatywę dla skalpela, w której rozwiązania high-tech pozwalają uniknąć ryzyka operacji i związanej z nią rekonwalescencji. Ciągłość skóry zostaje nienaruszona, podczas gdy na poziomie skóry właściwej i pod nią dochodzi do koagulacji tkanek, dającej efekt liftingu. Nieoperacyjny lifting BTL HIPRO może być wykonywany z powodzeniem nie tylko w rejonie twarzy, sprawdza się również w modelowaniu ciała w tych miejscach, gdzie dochodzi do utraty jędrności.

Wskazania

Zabieg BTL HIPRO w technologii HIFU2 to przełom w walce o jędrność nawet przy nasilonym procesie wiotczenia tkanek. Ultradźwięko-

Fot. BTL Polska

BTL HIPRO w technologii HIFU2 – najgłębszy lifting niechirurgiczny. Wiesz, że z wiekiem napięcie i elastyczność traci nie tylko skóra, lecz także leżące pod nią tkanki miękkie oraz niewielkie mięśnie mimiczne? Na tym poziomie większość zabiegów medycyny estetycznej jest bezsilna, ponieważ ich moc ujędrniania sięga maksymalnie do poziomu skóry właściwej. Dla pełnego efektu anti-aging niezbędna okazuje się technologia HIFU2.


33

CZOŁO

LINIA BRWI

OKOLICE OCZU

Fot. BTL Polska

POLICZKI

LINIA ŻUCHWY

SZYJA

wy lifting stosuje się do ujędrniania wiotczejącej skóry szyi, podbródka, dekoltu, ramion, wnętrza ud, a także pośladków, kolan i brzucha. W rejonie twarzy daje efekt napięcia skóry, poprawia owal, likwiduje tzw. chomiki, będące efektem wiotczenia policzków. Jest alternatywą dla

chirurgicznego liftingu opadających brwi i dolnych powiek. BTL HIPRO stosuje się również dla wygładzenia zmarszczek wokół ust i oczu oraz na czole. Jest alternatywą, a często skutecznym uzupełnieniem frakcyjnych zabiegów laserowych, radiofrekwencji mikroigłowej, a także zastosowania wypełniaczy, toksyny botulinowej i nici liftingujących. Jego zaletą jest skuteczność i głębokość oddziaływania na tkanki przy całkowitej nieinwazyjności i braku okresu rekonwalescencji.

Jak działa BTL HIPRO?

W przeciwieństwie do laserów, częstotliwości radiowej oraz innych technologii, HIFU2 omija naskórek, aby dostarczyć energię w optymalnej temperaturze na ściśle określoną

głębokość. Fale przechodzą bezinwazyjnie przez wierzchnie warstwy i ogniskują (skupiają) się punktowo dopiero wewnątrz skóry właściwej lub na poziomie SMAS, w zależności od potrzeb na głębokości 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm lub 8 i 13 mm w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej. Dochodzi do podgrzania tkanek do temperatury 65-75°C i punktowej koagulacji włókien kolagenowych, które skracając się, dają pierwszy, natychmiastowy efekt lekkiego liftingu na poziomie, stanowiącym fundament skóry. Właściwy efekt liftingu, napięcia skóry i odmłodzenia rysów, następuje po 2-3 miesiącach od zabiegu i wynika z procesu regeneracji tkanek. Proces ten uruchamia się, ponieważ kontrolowana punktowa koagulacja

wywołana przez HIFU2 traktowana jest przez organizm jak uszkodzenie, a naprawa polega przede wszystkim na tworzeniu przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych. Dlatego przez kolejne miesiące po zabiegu obserwowane jest wzrastające napięcie i ujędrnienie skóry. Stopniowy efekt liftingu jest szczególnie ceniony przez pacjentów, którym zależy na naturalnym odbiorze metamorfozy przez otoczenie. Warto podkreślić, że efekt liftingu daje wykonanie zabiegu na poziomie 4.5 mm, ponieważ na tym poziomie znajduje się warstwa SMAS (mięśniowo-powięziowa), na której operują chirurdzy plastycy. Bezoperacyjny lifting za pomocą fali ultradźwiękowej HIFU2 to zabieg szczególnie wybierany przez pacjentów, którzy rozważają interwencję chirurgiczną, jednak obawiają się operacji i związanego z nią ryzyka komplikacji. BTL HIPRO równie skutecznie można wykorzystać do redukcji tkanki tłuszczowej. Służą do tego specjalnie zaprojektowane dwie końcówki zabiegowe o głębokości działania 8 i 13 mm. Lifting BTL HIPRO w technologii HIFU2 nie wymaga specjalnych przygotowań i ma niewiele przeciwwskazań. Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Występujące u niektórych pacjentów zaczerwienienie skóry trwa maksymalnie godzinę i może zostać przykryte makijażem. Delikatna tkliwość obszaru zabiegowego ustępuje po kilku dniach. Pierwszy efekt ujędrnienia skóry występuje bezpośrednio po zabiegu, ostateczny ocenia się po 2-3 miesiącach. Zabieg jest na tyle skuteczny, że nie wymaga stosowania serii. Efekty utrzymują się przez ok. 2 lata.

Więcej informacji: BTL Polska tel. (22) 667 02 76 www.btlestetyka.pl www.btlnet.pl


2017/2

34

Kosmetologia

WIDOCZNE EFEKTY LipoRadioLogie® tajemnica pięknej sylwetki, zdrowej skóry ciała i twarzy, zawarta w unikalnej i niepowtarzalnej technologii i filozofii jej twórców. LipoRadioLogie® VINCI™ II to jedyne urządzenie na rynku posiadające w swoim wyposażeniu siedem systemów, w celu uzyskania spektakularnych efektów w krótkim czasie: • bipolarne fale radiowe; • laser biostymulacyjny; • promieniowanie LED; • kriolipolizę; • therma lifting RF frakcyjny; • masaż próżniowy; • mechaniczny masaż profilowanymi rolkami. Idealnie dobrane parametry oraz niezależna i płynna ich regulacja pozwalają wykonywać zabiegi niezwykle skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne. Połączenie kilku technologii w LipoRadioLogie® VINCI™ II umożliwi operatorowi dobranie najlepszego systemu pracy dla poszczególnych pacjentów, a także pozwoli uzyskać widoczne oraz odczuwalne efekty już po pierwszych zabiegach. Wykorzystane technologie: • 2 głowice do zabiegów antycellulitowych, modelujacych, wyszczuplających oraz ujędrniających. Wykorzystano w nich masaż próżniowy, rolki, bipolarne fale radiowe, laser biostymulacyjny oraz promieniowanie LED; • głowica do kriolipolizy z zassaniem fałdu skórnego – dedykowana do zabiegów niwelowania nadmiaru tkanki tłuszczowej; • głowica do zabiegów liftingujących na okolicę twarzy, szyi i dekol-

tu. Wykorzystuje ona fale radiowe, LED oraz delikatne zassanie; • głowica do therma liftingu RF – specjalna budowa głowicy, którą wyposażono w mikroelektrody idealnie nadaje się do bardzo silnego liftingu, niwelowania opadającej powieki, wygładzania zmarszczek oraz głębokiego odmładzania. Głowica posiada

dwie wymienne końcówki do twarzy oraz do ciała, z odpowiednim zagęszczeniem elektrod odpowiedzialnych za głębokość wnikania fali radiowej. LipoRadioLogie® VINCI™ oraz LipoRadioLogie® VINCI™ II to technologie zastrzeżone w Polsce i na świecie objęte bardzo szerokim programem marketingowym. Wraz z rozpoczęciem zabiegów klient otrzymuje płytę CD z zestawem ćwiczeń wspomagających terapię, opracowanch przez trenera personalnego oraz wskazówki dietetyczne stworzone przez specjalistę dietetyka. LipoRadioLogie® VINCI™ jest idealnym połączeniem najwyższej jakości, przystępnej ceny oraz gwaracjii zadowolenia. Najlepszym dowodem na to są bardzo pozytywne opinie gabinetów oraz ważnych ośrodków opiniotwórczych na rynku kosmetycznym i medycznym w naszym kraju i za granicą.

Fot. Lesthezone

Są różne maszyny... i jest system LipoRadioLogie®.

Dominika Żemła kosmetolog

Więcej informacji: Grupa LestheZone tel. 533 344 766, 501 509 569, 508 143 567 www.lesthezone.pl2017/2

36

Targi

SPOTKAJMY SIĘ JESIENIĄ 8. Targi BEAUTY FORUM & SPA, 23-24.09.2017 r. Po wakacjach po raz ósmy spotkamy się na targach BEAUTY FORUM & SPA w Warszawie. Centrum Targowo-Kongresowe zapełni się wystawcami, prezentującymi nowinki ze świata szeroko rozumianej kosmetyki oraz SPA.

Więcej wiedzy

Horyzonty poszerzy ambitny program kongresowy, zaś emocji i inspiracji dostarczą wymagające i widowiskowe konkurencje mistrzowskie. W tym roku po raz pierwszy od trzech lat targi BEAUTY FORUM & SPA oraz targi fryzjerskie Hair Forum Poland odbędą się w innych terminach. Kosmetyka, koncepcje SPA, medycyna estetyczna, makijaż, stylizacja paznokci i wiele, wiele więcej. Targi BEAUTY FORUM & SPA to całe portfolio szeroko rozumianej branży kosmetycznej. Bogata oferta wystawców, prezentacje na scenie Meeting Point, seminaria o różnorodnej tematyce oraz mistrzostwa – wszystko, co profesjonaliście z branży beauty jest potrzebne do szczęścia.

Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać do udziału w bogatym programie Międzynarodowego Kongresu Kosmetycznego IFC oraz Międzynarodowego Kongresu Pielęgnacji Stóp i Podologii. Szczegółowy program obu kongresów znajdziesz na stronie targowej. Kongres Kosmetyki Zaawansowanej BEAUTY FORUM ELITE – nowość! Nie spoczywamy na laurach! Wychodząc naprzeciw potrzebom branży, przygotowaliśmy ambitny program merytorycznych wykładów

Termin: 23-24 września 2017 r.

i firmowych prezentacji, odbywających się na scenie kongresowej zlokalizowanej na hali wystawienniczej. Udział w kongresie będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających, posiadających bilet wstępu na targi. Jeśli interesuje Cię tematyka kosmetyki zaawansowanej, nie możesz przejść obojętnie obok sceny BEAUTY FORUM ELITE. To tu znajdziesz tematyczne perełki i najlepszych wykładowców.

Sięgnij po puchar!

Mierzysz wysoko? Lubisz poczuć adrenalinę? Już dziś zapewnij sobie

miejsce w wybranej konkurencji mistrzowskiej! Na Wasze zgłoszenia czekamy do 14 sierpnia 2017 r. 23.09.2017 | Polskie Mistrzostwa Manikiuru Hybrydowego Black & White. 24.09.2017 | Facepainting Trophy. 23.09.2017 | Polskie Mistrzostwa Przedłużania Rzęs.

Konkurs wSPAniałe miejsce na mapie urody

Konkurs wSPAniałe miejsce na mapie urody jest skierowany do ośrodków SPA z bazą noclegową i mniejszych salonów Beauty SPA. Szukamy miejsc niezwykłych, wyróżniających się wyjątkowym klimatem, oryginalnym menu zabiegowym i profesjonalnym podejściem do klienta. Do zobaczenia!

Miejsce: Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska, ul. Marsa 56C, Warszawa.

Przedsprzedaż biletów: od czerwca 2017 r.

Więcej informacji: Fot. Beauty Forum & SPA

Godziny otwarcia: • 23 września 2017 r. w godz. 9.00-18.00 • 24 września 2017 r. w godz. 9.00-17.00

Health and Beauty Media tel. (22) 858 79 55 e-mail: targi@health-and-beauty.com.pl www.beauty-fairs.com.pl www.beauty-forum.com.pl2017/2

Fot. Shutterstock

38

Pielęgnacja

PRZYPŁYW ENERGII Piękno… Energia… Kawa! Nic tak nie pobudza o poranku, jak filiżanka aromatyczej kawy. Już sam jej zapach wystarczy, by poczuć przypływ energii. Ale to tylko jedna z całego szeregu korzyści, jakie dają niewielkie ziarenka kawy. Znali je już Persowie i dawni mieszkańcy Indii, a o zbawiennym wpływie na ciało pisali francuscy lekarze, którzy żyli przed stuleciami. Kawa od dawna wykorzystywana jest też w przemyśle kosmetycznym. Jej ziarna zawierają między innymi

kofeinę, teofilinę i kwas chlorogenowy – substancje, które są zbawienne dla naszej urody. Wzbogacają skład

większości dobrych preparatów i balsamów do pielęgnacji ciała, również tych mających wyszczuplić i wygładzić skórę.

Kawa jest świetna na problemy z cellulitem

Zawarta w kawie kofeina to nieustraszony pogromca cellulitu i zwiotczałej skóry: pomaga redukować obrzęki, zapobiega zastojom limfy, a także wygładza i napina. To

wszystko sprawia, że prawie każdy kosmetyk antycellulitowy zawiera ją w swoim składzie. Aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie takich preparatów, lub przygotować taki kosmetyk we własnym domu, można do ulubionego balsamu dodać kilka łyżeczek mocnej mielonej kawy. Regularne masaże przyniosą naprawdę zaskakujące efekty. Warto zadbać o to, by kawowe masaże były jak najdłuższe, dzięki czemu odżywcze składniki zdążą się


39

Naturalny kawowy detoks dla skóry Złe odżywianie, substancje chemiczne i zanieczyszczenia powodują, że nasza skóra jest ze wszystkich stron atakowana przez wiele różnych toksyn. Staje się matowa, pozbawiona blasku i ma nierówny koloryt. Potrzebny jest jej naturalny detoks, który usunie toksyny i oczyści organizm. W roli koła ratunkowego idealnie sprawdzi się kawa, która nie dość, że skutecznie poprawi przepływ krwi, to przyspieszy odpływ limfy, dzięki czemu unikniemy obrzęków. Kosmetyki do pielęgnacji, zawierające kofeinę, działają wielokierunkowo, przez co pomagają rozprawić się z wieloma problemami skórnymi. Po pierwsze, neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za przyspieszony proces starzenia i powstawanie zmarszczek. Chronią skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV, a DNA przed uszkodzeniem. Regenerują skórę, przywracając jej naturalny blask i dotleniając. Poprawiają także mikrokrążenie skórne, dzięki czemu skóra ma ładny i zdrowy wygląd. Zatem, by na dłużej zachować młodzieńczy wygląd, warto

sięgać po produkty, mające w swoim składzie kawę – szczególnie kofeinę.

Jak przywrócić blask zmęczonemu spojrzeniu?

Kofeina, która będzie działać na skórę od zewnątrz, spowoduje obkurczenie naczynek krwionośnych. Czy to ważne? Dla osób mających problem z cieniami pod oczami – na pewno. Wystarczy wypróbować preparat mający w swoim składzie kofeinę lub samodzielnie przygotować maseczkę z fusów wzbogaconych o niewielką ilość miodu oraz białko jajka. Ten sposób zadziała też na nieestetyczne obrzęki i worki pod oczami, których obecność nikomu nie dodaje uroku. Kawa, a zwłaszcza kofeina, to szybki sposób na rozprawienie się z nimi i przywrócenie spojrzeniu młodzieńczego blasku.

Zapach kawy – w jaki sposób na nas wpływa?

Zastosowanie kawy w kosmetyce nie tylko poprawia wygląd skóry – sprawdza się również w aromaterapii. Zawarte w ziarnach kawy substancje relaksują, odprężają oraz podnoszą nastrój. W końcu dobry humor to podstawa, by dobrze się czuć we własnym ciele. Nic więc dziwnego, że kawowe masaże są jednymi z chętniej wybieranych przez bywalczynie salonów odnowy biologicznej.

Fot. Fotolia

wchłonąć. Taki kawowy peeling ma też inną zaletę, po jego wykonaniu skóra staje się przyjemna w dotyku, gładka i świetnie nawilżona. A do tego fantastycznie pachnie.

Kawowy olejek eteryczny pozyskiwany jest z ziaren oraz łodygi rośli. W tym celu stosuje się metodę destylacji parowej i chociaż sam proces wydaje się dość trudny, to otrzymany zapach zachwyca świeżością i intensywnym aromatem. Stosuje się go zarówno podczas kawowych zabiegów w gabinetach kosmetycznych i SPA, jak również w produkcji kosmetyków – w tym perfum. Kawa ma naprawdę dużo zalet, a korzystanie z nich w sposób umiejętny, daje nam mnóstwo korzyści. Warto jednak zachować umiar, bo o ile jej obecność w używanych kosmetykach nie jest niczym szkodliwym, to pita w nadmiarze może podnosić ciśnienie i wypłukiwać z organizmu cenne biopierwiastki.

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2017/2

40

Beauty

W STRONĘ SŁOŃCA Niezastąpiony towarzysz letnich podróży.

Wszędzie tam, gdzie nasza skóra woła o wodę, tam na pomoc spieszy Skin Up. Pozostawia naszą skórę nawilżoną, rozświetloną, bardziej elastyczną – wyraźnie młodszą. Kilkakrotne stosowanie Skin Up'a w ciągu dnia przywraca właściwe parametry nawilżenia i ochrony naskórka. To działanie kwasów hialuronowego i liponowego, niezbędnych dla zachowania młodej skóry. Do ultradźwiękowego urządzenia, które atomizuje cudownie kojącą mgiełkę, możemy dopasować wkłady według naszych potrzeb. Przed wyjściem na słońce aplikujemy wkład Deeply, który oprócz stałego koktajlu antygaing (kwas hialuronowy, kwas liponowy, koenzym Q10 i Aloe Vera) zawiera wyciąg z dzikiej karotki i Tyrozynę stymulującą wydzielanie melaniny i zdecydowanie przyspieszającą opalanie, skracając czas ekspozycji na słońce z doskonałymi efektami: skóra pozostaje opalona, ale i miękka, elastyczna i nawilżona. Atomizacja roztworu do cząsteczek o niskiej masie molekularnej powoduje, że każdy z cennych składników pokonuje barierę naskórka i trafia tam, gdzie pojawia się problem. Kolejny wariant Skin Up'a to Open Air Sport – Active Energy będący bazą antyaging z dodatkiem oligominerałów, które pomagają zachować właściwe pH skóry po utracie znacznych ilości wody. Przy uprawianiu sportów na powietrzu wystawianie skóry na słońce i wiatr jest nieuniknione. Active Energy za-

Fot. Phil Pharma

Skin Up proponuje na lato produkty szczególnie potrzebne w czasie gorących dni – w ciągu długiej jazdy samochodem, na plaży, w samolocie, także w pomieszczeniach klimatyzowanych, które przez chwilę dają uczucie chłodu, ale po kilku godzinach przebywanie w nich mocno wysusza skórę.

formuły oraz włoskiej stylistyki. Phil Pharma z Ferrary stworzyła produkt przełomowy o przepięknym designie – wygląda jak smartfon, przedmiot westchnień kobiet, który działa dla zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników. Efekt widoczny po dwóch dniach stosowania cieszy i mobilizuje; twarz pozostaje promienna, miękka i jędrna, po prostu młodsza. Włoska firma wciąż udoskonala swój koncept i już na jesień przygotowuje nowe, fantastyczne produkty.

Uwaga: W obu przypadkach należy dodatkowo używać filtrów przeciwsłonecznych. wiera tzw. miękki filtr przeciwsłoneczny, czyli Likopen otrzymywany ze skórek pomidora. Wreszcie ostatni produkt to samoopalacz do twarzy i dekoltu – Logical Tan. Jeśli na urlop musimy

zaczekać, już teraz możemy cieszyć się piękną opalenizną i jednocześnie głęboko nawilżać skórę. Logical Tan nada naszej twarzy wakacyjny odcień muśniętej słońcem skóry już po dwóch minutach aplikacji. Logical Tan to także ratunek dla osób uczulonych na słońce oraz dotkniętych bielactwem. Skin Up to połączenie innowacyjnego konceptu, nowoczesnej technologii, ciągłych badań nad ulepszaniem

Więcej informacji: Skin Up tel. 601 271 481 www.skin-up.pl www.philpharma.it2017/2

Fot. Dariusz Ossowski

42

Wywiad

ŻYCIOWA PASJA Kocham Cię… CIAŁO – to już 70 lat bikini. W modelowaniu sylwetki i w walce z cellulitem pomocne są zaawansowane technologie i aparatura. Nie ma jednego skutecznego sposobu na niedoskonałości. Jednak łączenie zmian w stylu życia i nowoczesnych technologii pozwoli stworzyć efektywne programy modelujące – warto przyjrzeć się im bliżej. Rozmawiamy z kosmetologiem Martą Baranowską z Salonu Kosmetologii Cleopatra w Płocku – związaną z zawodem od 10 lat. Jakie technologie zabiegowe są najbardziej efektywne w terapii problemów takich jak: cellulit, miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej czy utrata jędrności skóry?

Jedną z najbardziej tradycyjnych metod jest masaż podciśnieniowy – vacum, podczas którego skóra jest lekko zasysana, a tkanki lekko ugniatane. Wykorzystuje ciśnienie ujemne, skutecznie rozbijając twarde złogi, pobudza pracę układu limfatycznego i krążenie. Stymuluje także wydalanie nadmiaru płynów, działa ujędrniająco i modelująco na sylwetkę. Masaż vacum w połączeniu z falą radiową jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, podczas którego dochodzi do ogrzania warstw skóry przez prądy o częstotliwości radiowej. Fale radiowe wnikają w skórę na głębokość 2 cm, gdzie nagrzewają komórki tłuszczowe i włókna kolagenowe. Pod wpływem temperatury dochodzi do rozpuszczenia i rozbicia komórek tłuszczowych, prowadzi to do wydzielania tłuszczu, który trawiony jest przez wątrobę i wydalany przez układ wydalniczy. Interesującą technologią jest zastosowanie mikroprądów TENS, przez elektryczną stymulację nerwów i mięśni. Mikroprądy TENS to prądy impulso-


43

we niskiej częstotliwości, pobudzają one mięśnie do pracy, przyspieszają ich naturalne procesy regeneracyjne oraz kształtują je i wzmacniają. Nowoczesne technologie wykorzystują również światło w postaci lasera biostymulującego i fototerapii LED. Laser biostymulujący oddziałuje na poziomie komórkowym. Ma bezpośredni wpływ na przebieg procesów na błonach komórkowych, które odpowiadają za transport substancji wewnątrz organizmu. Biostymulacja laserowa reguluje usuwanie produktów przemiany materii i przyczynia się do lepszej wchłanialności substancji odżywczych. Fototerapia LED działa terapeutycznie na nasz organizm, zabieg polega na naświetlaniu przez diody o odpowiednio dobranych parametrach i kolorach. Przyspiesza metabolizm komórkowy, krążenie krwi, poprawia elastyczność skóry. Warto wspomnieć o zabiegu liposukcji ul-

tradźwiękowej, podczas którego dochodzi do wykorzystania fali ultradźwiękowej o niskiej częstotliwości do rozbicia nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Zabieg jest alternatywą dla iniekcji chirurgicznej, poprawia sprężystość tkanek, pobudza krążenie krwi i redukuje cellulit. NAJWSPANIALSZE: Dla kogo przeznaczone są zabiegi modelowania sylwetki? Marta Baranowska: Zabiegi przeznaczone są dla osób, które pragną pozbyć się zalegającej tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała oraz dla osób, które pomimo prowadzenia aktywnego trybu życia pragną ciało wymodelować. Pamiętajmy jednak, że do osiągnięcia pełnego efektu nie wystarczy samo zastosowanie urządzeń. Potrzebna jest do tego ocena stanu zdrowia, właściwe odżywianie i regularna aktywność fizyczna.

Fot. Dariusz Ossowski

Biostymulacja laserowa reguluje usuwanie produktów przemiany materii i przyczynia się do lepszej wchłanialności substancji odżywczych.

N: Z jaką częstotliwością powinny być wykonywane zabiegi? M. B.: Zabiegi powinny być wykonywane 1-2 razy w tygodniu, od 6-10 w serii, a następnie raz w miesiącu w celu podtrzymania efektu. Pamiętajmy, że podczas ustalonej serii bardzo istotna jest liczba zabiegów i systematyczność spotkań. Ważne jest, aby łączyć je z profesjonalnymi preparatami o właściwościach ujędrniających i antycellulitowych. N: Który zabieg według Pani jest najskuteczniejszy? M. B.: Każdy zabieg powinien być dobrany indywidualnie do pacjenta. Parametry podczas zabiegu można indywidualnie zwiększać lub zmniejszać. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja, podczas której oglądamy poszczególne partie ciała, wykluczamy przeciwwskazania i układamy plan zabiegowy. Wymienione zabiegi można stosować samodzielnie lub łączyć ze sobą, co znacznie poprawia osiągane efekty. N: Czy istnieją przeciwwskazania? M. B.: Do przeciwwskazań możemy zaliczyć rozrusznik serca, nowotwory, radioterapię, ciążę, karmienie piersią oraz metalowe implanty. N: Czym powinien kierować się pacjent podczas wyboru gabinetu?

M. B.: Pacjent powinien wybrać gabinet z renomą i z wykwalifikowaną kadrą kosmetologów, miejsce które posiada certyfikaty bezpieczeństwa urządzeń. Gabinet, w którym może liczyć na profesjonalną obsługę i indywidualny plan zabiegowy. N: Na co może liczyć stały pacjent w profesjonalnym gabinecie kosmetologii? M. B.: Stały pacjent może liczyć przede wszystkim na indywidualną, profesjonalną obsługę. Mam możliwość pracy w gabinecie, w którym dba się o pacjenta. Dla stałych pacjentów zawsze czekają niespodzianki i specjalistyczna oferta programu lojalnościowego zdrowia i urody z kartą rabatów. Współpracujemy z dietetykiem. Z duchem czasu wprowadzamy dla naszych pacjentów nowości zabiegowe. Każdy z Państwa znajdzie coś specjalnie dla siebie. Motto naszego zespołu Salonu Kosmetologii Cleopatra: „ZAUFANIE DZIĘKI SKUTECZNOŚCI’’. Obecnie prowadzimy nowy projekt: Kocham Cię… CIAŁO dla pacjentów zainteresowanych zdrowym trybem życia, zabiegami ujędrniającymi, modelującymi i wyszczuplającymi na ciało. N: Co najbardziej satysfakcjonuje Panią w zawodzie kosmetologa? M. B.: Szczególnie satysfakcjonuje mnie realizacja pasji w zawodzie. Możliwość udzielania się w kongresach i seminariach wraz z zespołem kosmetologów Salonu Kosmetologii Cleopatra. Szczególnie cieszą i motywują mnie usatysfakcjonowane pacjentki, których uwielbiam słuchać i podpowiadać im trafne porady. Regularnie razem z zespołem Salonu Kosmetologii Cleopatra biorę udział w kongresach, seminariach i profesjonalnych szkoleniach, dzięki czemu wiem jak należy dbać o ciało. W czasie wolnym chętnie uczęszczam na zajęcia jogi, jeżdżę na rowerze, rolkach i udaje się na marszobiegi – w końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. N: Pięknie dziękuję za rozmowę i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Red.


2017/2

44

Pielęgnacja

WŁOSY PEŁNE WITAMIN Spełnij marzenie o pięknych, zdrowych i lśniących włosach. Halier to nowa marka, która pojawiła się w ostatnim czasie na polskim rynku kosmetycznym. W jej portfolio znajdują się kosmetyki, dzięki którym każda kobieta oraz każdy mężczyzna może cieszyć się pięknymi, zdrowymi i zadbanymi włosami.

Unikalne formuły zawarte w kosmetykach są połączeniem bogactw natury z mądrością odkryć naukowych oraz najnowszymi trendami fryzjerskimi.

Fot. Halier

Halier to skuteczność, bezpieczeństwo i najwyższa jakość produktów, które powstały pod okiem specjalistów, aby kompleksowo zadbać o włosy kobiet i mężczyzn. Unikalne formuły zawarte w kosmetykach są połączeniem bogactw natury z mądrością odkryć naukowych oraz najnowszymi trendami fryzjerskimi. Halier to również doświadczenie zdobyte po wprowadzeniu na rynek nutrikosmetyku Hairvity. Marka posiada w swojej ofercie produkty oparte na autorskich recepturach. Są one odpowiedzią na potrzeby oraz oczekiwania klientów, którzy na co dzień borykają się z problemami włosowymi. Zadaniem kosmetyków jest kompleksowa pielęgnacja skóry głowy oraz włosów – od przesuszonych i łamliwych, aż po przetłuszczające się i te z tendencją do łupieżu lub wypadania. W portfolio marki znajdują się aktualnie dwie kolekcje: Fortesse oraz Fortive. Produkty z kolekcji Fortesse to kompleksowa pielęgnacja dla kobiet, która stymuluje wzrost włosów. Specjalnie opracowane formuły szamponu i odżywki sprawiają, że włosy szybciej rosną, a dodatkowo są lekkie i lśniące. Kosmetyki z kolekcji Fortive to intensywna regeneracja męskich włosów z tendencją do wypadania. Produkty stymulują włosy do wzrostu oraz spowalniają ich wypa-

danie. Nadają się również do pielęgnacji włosów siwiejących. Uzupełnieniem jest zestaw dedykowanych nutrikosmetyków – Hairvity dla kobiet i Hairvity Men dla mężczyzn. To kompleks witamin i minerałów ze specjalnymi formułami, dobranymi w taki sposób, aby jak najlepiej wpływać na kondycję włosów oraz skóry głowy. Hairvity jest obecny na rynku od 2015 roku i od

tego czasu zdobył dużą popularność wśród klientów oraz specjalistów, którzy przyznali nutrikosmetykowi wiele nagród. Szampony i odżywki marki Halier dostępne są na stronie www.halier.pl oraz w najlepszych salonach fryzjerskich na terenie całego kraju. Nutrikosmetyki Hairvity można znaleźć również w dobrych aptekach.

Więcej informacji: Halier tel. (22) 250 45 03 www.halier.pl2017/2

Fot. Yasumi

46

Franczyza

ZADBANY INTERES Salon kosmetyczny franczyzowy – czy to się opłaca? W Polsce model franczyzowy salonów kosmetycznych, inaczej niż innych krajach Europy, to wciąż rzadkość. U nas dominują pojedyncze salony bez konkretnej identyfikacji wizualnej i strategii marketingowej. Zastanawia mnie, skąd wynika fakt braku zaufania do franczyzowego modelu biznesowego. Czy przedsiębiorcy obawiają się braku decyzyjności we własnej firmie? A może po prostu nie chcą jej prowadzić pod cudzym szyldem? Jakie są plusy i minusy bycia franczyzobiorcą? Jak szacować szanse powodzenia biznesu i czy może być on opłacalny?

Franczyza franczyzie nierówna

We franczyzowym modelu biznesowym istnieje kilka różnych jej odmian, a każda z nich daje inne możliwości i pole do rozwoju danej marki. Wyróżniamy tutaj np. masterfranczyzę, która daje możliwość rozwoju biznesu w całym kraju, czy też franczyzę indywidualną z wyłącznością na dany produkt w obrębie danej lokalizacji. Rozpoczynając jakikolwiek biznes musimy liczyć się z ryzykiem przedsiębiorcy i wpisanym w to ryzyko prawdopodobieństwem jego niepowodzenia. Franczyza to model, dzięki któremu możemy zagrożenia minimalizować. Jako franczyzobiorca dostajemy gotową instrukcję, gdzie krok po kroku możemy tworzyć biznes na własny rachunek, korzystając z know-how marki, którą reprezentujemy. Oczywiście, nic za darmo. Franczyza bowiem wiąże się z jednej strony z eliminacją ryzyka, ale z drugiej również z dodatkowymi kosztami. Jakie to koszty? Zależy od franczyzodawcy.


Pierwsza opłata to tzw. entry fee, czyli opłata wstępna za licencję. W zależności od wyceny marki i wsparcia biznesowego ze strony franczyzodawcy opłaty oscylują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W ramach powyższych płatności franczyzobiorca może (ale nie musi) otrzymać „pakiet startowy” w postaci szkoleń dla siebie i całego zespołu, materiały promocyjne czy też dostęp do specjalnego oprogramowania. Drugim obciążeniem finansowym dla franczyzobiorcy jest comiesięczna opłata, która znowu może się różnić. Niektórzy ustalają procent od obrotu, a ten może występować w postaci rozliczenia: progresywnego, regresywnego, regularnego. Inną formą comiesięcznego rozliczenia jest kwota ustalona na podstawie liczby mieszkańców na danym terenie.

Co w zamian za stałe opłaty? Niektórych przedsiębiorców odstręcza sama myśl o comiesięcznej dodatkowej opłacie. Warto jednak pamiętać o tym, że w zamian za to dostajemy szereg świadczeń, które, prowadząc własny biznes, kosztowałyby o wiele więcej – i czasu, i pieniędzy. Weźmy na przykład pod uwagę rozpoznawalność marki. Wypracowanie silnego, liczącego się na rynku brandu nie jest dzisiaj łatwym zadaniem i niejednokrotnie potrzeba kilku lat i ogromnych nakładów finansowych, aby osiągnąć poziom, który przy franczyzie otrzymujemy na „dzień dobry”.

Fot. Yasumi

47

Franczyza to model, w którym zagrożenia są zminimalizowane. Innym przykładem są szkolenia ze sprzedaży czy zarządzania, z których wiedzę możemy wykorzystać, tworząc kolejne biznesy, nawet w innych branżach. Nieocenioną wartością, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, jest wsparcie marketingowe ze strony franczyzodawcy. Jako partner dostajemy gotowe wytyczne co do strategii marki, jak również materiały niezbędne do jej realizacji – spersonalizowane ulotki, bannery czy materiały promocyjne. Nie trzeba szukać grafika, drukarni i nadzorować całego procesu produkcyjnego.

Wszystko pięknie, ale…

Franczyza ma również swoje wady. Jedną z nich jest, jak już wspomniałam, ograniczona decyzyjność. W ramach systemu dostajemy pełną listę „wolno” i „nie wolno”. Pomimo

tego, że jesteśmy właścicielami firmy, to jednak mamy pewne ograniczenia i realizacja własnej wizji okazuje się w wielu przypadkach niemożliwa. Dlatego też, nie będzie to odkryciem, że franczyza nie jest dla każdego. Trzeba mieć świadomość, że w tym modelu biznesowym nigdy nie będziemy panami własnego ogródka. Warto więc zadać sobie pytanie, czy zależy nam na budowaniu nowej marki i realizacji własnych pomysłów z uwzględnieniem wszelkich możliwych niedogodności i ryzyka. Czy też wolimy rozwijać czyjąś markę i być pod swego rodzaju parasolem ochronnym, jaki daje nam franczyza i dostępne w jej ramach świadczenia? Kolejnym minusem franczyzy są długoterminowe umowy i wysokie koszty odstąpienia od umowy. Może się okazać, że minimalny okres współpracy to 3-4 lata. Jeżeli marka

działa na rynku międzynarodowym, zmiany ustawodawcze bądź też wewnętrzne decyzje franczyzodawcy mogą się okazać dla naszego biznesu dłużej nieopłacalne. Dlatego też, prowadząc rozmowy z potencjalnym partnerem, warto do tej dyskusji zaprosić prawnika, który pomoże przeanalizować całą umowę i przeprojektować ją w taki sposób, aby jej treść stanowiła zabezpieczenie na wypadek sytuacji nieprzewidzianych zarówno po stronie franczyzodawcy jak i franczyzobiorcy. Podsumowując – jeśli rozważamy różne oferty dostępne na rynku, konfrontujmy ze sobą trzy czynniki – obciążenie finansowe, wsparcie jakie otrzymamy w ramach współpracy oraz rozpoznawalność marki, która w znaczący sposób zwiększa szanse powodzenia naszego przedsięwzięcia.

Małgorzata Wiatr Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) na kierunku Psychologia Społeczna oraz studia podyplomowe Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej. Właścicielka firmy marketingowej Brigatta, specjalizującej się w marketingu marek lokalnych, również w branży beauty.


2017/2

48

Zarządzanie

ZADBAJ O SWÓJ ZESPÓŁ Dobra organizacja to recepta na większą efektywność. Zgrany i wydajny zespół to jeden z najważniejszych elementów składających się na sukces salonu czy gabinetu. Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy go stworzyć i pozostawić samemu sobie. Aby pracownicy byli efektywni, należy zapewnić im odpowiedni komfort i dobrą organizację pracy.

Kontrola jakości pracy

Mając wiele zadań, menedżer nie jest w stanie na bieżąco obserwować aktywności każdego pracownika. Jednak ewentualne problemy można rozwiązać tylko wtedy, gdy jest się ich świadomym. Jak więc upewnić się, że poszczególne osoby dobrze wywiązują się ze swoich obowiąz-

Fot. Fotolia

Pośród wielu obowiązków spoczywających na barkach menedżera salonu lub gabinetu, znalezienie czasu na troskę o zespół bywa czasami nie lada wyzwaniem. Aby nie zaniedbać tej kwestii, jednocześnie nie poświęcając jej połowy swojego czasu, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

ków, a swoim zachowaniem sprawiają, że klienci chętnie wracają? Z pomocą profesjonalnego oprogramowania do zarządzania salonem, wiedzę o jakości pracy salonu czerpać można u źródła – wprost od klientów. Komentarze wystawiane przez nich po zrealizowanych wizytach dają menedżerowi dostęp do cennych, opisowych opinii na temat usług oraz wykonujących je specjalistów. Z kolei narzędzie do tworzenia statystyk pozwala na całościową ocenę wyników każdego pracownika – na podstawie jasnych i przejrzystych raportów, które odzwierciedlają wyniki pracy zespołu czarno na białym – w liczbach.

Dobrze zorganizowany grafik

Elektroniczny grafik i kalendarz wizyt pomagają uniknąć błędów i niedomówień w planowaniu czasu pracy czy umawianiu klientów.

Bez odpowiedniej koordynacji czasu pracy, zapewnienie wysokiej efektywności zespołu jest niemal niemożliwe. Układanie grafiku to nie lada wyzwanie, gdyż pod uwagę trzeba brać wiele zmiennych, w tym także indywidualne potrzeby i możliwości pracowników. Elektroniczny grafik i kalendarz wizyt pomagają uniknąć błędów i niedomówień w planowaniu czasu pracy czy umawianiu klientów. Dodatkowe udogodnienie stanowi fakt, że personel ma do nich dostęp o każdej porze i na dowolnym urzą-

dzeniu – nawet poza salonem czy gabinetem. Dzięki temu każdy może na bieżąco sprawdzać w jakich godzinach powinien stawić się w pracy, a także ilu wizyt może spodziewać się w najbliższych dniach. Utrzymanie wysokiej wydajności zespołu wymaga dobrej organizacji i zaangażowania ze strony przełożonego. Choć dotychczas były to zadania niełatwe i czasochłonne, dziś stanowią o wiele mniejsze wyzwanie. A to za sprawą profesjonalnych narzędzi do planowania i kontrolowania czasu pracy, analizy wyników, zbierania opinii klientów czy rozliczania prowizji sprzedażowych. Wszystkie te funkcje – i wiele więcej – dostępne są w oprogramowaniu do zarządzania salonem i gabinetem Versum.

Więcej informacji: Versum oprogramowanie dla salonów i gabinetów tel. (33) 482 49 49 www.versum.pl

2017/2

52

Bezpieczne opalanie

TEGO JESZCZE NIE BYŁO! American Sun – kosmetyki do opalania bogate w naturalne składniki. Pozwól swojej skórze poczuć długotrwałe nawilżenie, głęboką opaleniznę i nadaj jej naturalny blask. Wypróbuj kosmetyki do opalania bogate w naturalne składniki, jak olej marula, który poprawia nawilżenie skóry, jej elastyczność, a także działa przeciwzmarszczkowo i chroni przed rozkładem kolagenu. Kolejnym składnikiem jest olej macadamia mający działanie antyoksydacyjne, zmiękczające i wygładzające, nadając skórze aksamitną gładkość. W składzie znajdziemy też masło cupuacu zapobiegające utracie wilgoci ze skóry, mające właściwości nawilżające, ujędrniające i odżywiające skórę. Dodatkowo formuły Anti-Fade, Body Nectar, pozwalające utrzymać się opaleniźnie na skórze znacznie dłużej.

Kosmetyki do opalania bogate w naturalne składniki. Black Choco

To skoncentrowana w jednej saszetce formuła dwustukrotnych bronzerów, pozbawionych parabenów. Zaawansowany bronzer z podwójnym ekstraktem z czekolady, pełen antyoksydantów zadba o to, aby skóra w trakcie opalania nie straciła swej jędrności, elastyczności i aby pozostała gładka. Wyciąg z czekolady wykazuje właściwości opóźniające starzenie się skóry oraz właściwości ujędrniające. Formuła balsamu bogata w silikony zapewnia natychmiastową miękkość oraz gładkość skóry.

Tahiti

Formuła 200 bronzerów nada Twojej skórze fantastyczną głęboką, ciemną opaleniznę. Olej marula, olejek arganowy oraz olejek macadamia zapewnią długotrwale nawilżoną, miękką skórę z naturalnym blaskiem. Zawiera kompleks chroniący przed blaknięciem tatuaży oraz formułę ujędrniającą.

Gold Honey

Zawiera formułę Body Nectar, Anti-Fade, która zapewni długotrwałą nie blaknącą opaleniznę. Wyciągi nawilżające pełne antyoksydantów, jak podwójny ekstrakt z czekolady, jagód oraz masła kokosowego ujędrnią i nawilżą skórę. Oliwa z oliwek, olejek arganowy, masło shea, cupuacu oraz

maxi silikony zadbają o miękkość i naturalny blask skóry. Formuła 200 bronzerów sprawi, że skóra uzyska głęboką, ciemną opaleniznę. Wyciąg

z orzechów pozwoli osiągnąć piękny efekt złotobrązowej, delikatnej opalenizny, a balsam z witaminą E zadba o nawilżenie i miękkość naszej skóry.

Więcej informacji: Solarex tel. (12) 264 97 00 tel. 602 495 737 www.solarex-iso.pl2017/2

54

Bezpieczne opalanie

0,3 W/m - EFEKTYWNIE I BEZPIECZNIE 2

Opalaj się zgodnie z europejskimi standardami. Sunmax A-class to szeroki program lamp oferujący bezpieczne i wyjątkowo skuteczne opalanie zgodnie z normą 0,3 W/m2. zdrowie i bezpieczeństwo, a przy tym zaskakują przystępną ceną. Seria A-class Ultimate Bronze to lampy w segmencie premium – zupełnie nowa generacja bezpiecznych i efektywnych lamp w standardzie 0,3 W/m2. Na rynku są uznawane

za najskuteczniejsze lampy opalające spełniające wymogi normy europejskiej. Specjalna konstrukcja reflektora i unikalna mieszanka fosforów sprawiają, że Ultimate Bronze to nie tylko synonim naturalnie złotej opalenizny, ale także porządna dawka witami-

ny D – tak niezbędnej dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wśród lamp A-class znalazły się również lampy opalająco-kolagenowe Red Rave, które przyciągają wzrok swoim wyjątkowym, spiralnym kształtem. Red Rave zapewnia nie tylko intensywną i długotrwałą opaleniznę, ale dba także o kondycję skóry. Teraz bezpieczeństwo, zdrowie, opalenizna i piękna skóra mogą iść w parze i nie wykluczać się. Nowatorskie technologie oraz selekcja najkorzystniejszych długości fal sprawiły, że Red Rave są prawdziwą rewolucją na rynku, a opinie klientów, którzy z nich korzystali, nie pozostawiają złudzeń, że nasz zachwyt jest uzasadniony. Pamiętaj, że różne urządzenia mogą wymagać różnych lamp opalających, aby opalać zgodnie z europejską normą. Szeroki program Sunmax A-class pozwoli Ci dobrać tą naprawdę idealną. Skontaktuj się z nami, a zagwarantujemy bezpieczeństwo i niesamowite efekty Twoim klientom.

Więcej informacji: Fot. Sunmax

Sunmax A-class to szeroki program najefektywniejszych lamp o irradiancji nie przekraczającej 0,3 W/m2. Wśród nich znalazły się także lampy w kategorii premium oraz opalająco-kolagenowe. Unikalne mieszanki szlachetnych gazów, najwyższej jakości elektrody, idealnie dobrane szkło – to wszystko decyduje o ogromnym sukcesie Sunmax i pozostawia konkurencję daleko w tyle. Zmniejszenie mocy promieniowania sprawia, że proces opalania jest łagodniejszy, bezpieczny dla skóry oraz dodatkowo zminimalizowane jest ryzyko powstania rumienia. Wielu właścicieli solariów obawia się, że efekty opalania na lampach 0,3 W/m2 nie zadowolą wszystkich klientów. Specjalna konstrukcja i perfekcyjnie wyselekcjonowane spektrum promieniowania UV zapewniają naprawdę skuteczne opalanie, nawet bez konieczności mocnego wydłużania czasu sesji – szczególnie w segmencie lamp premium. Efekt takiego seansu jest nieco inny niż sesji na lampach o wysokim współczynniku UVB/ UVA, jednak to wcale nie znaczy że gorszy – uzyskana opalenizna jest bardziej naturalna i trwalsza, a skóra pozostaje w świetnej kondycji. Coraz więcej osób jest zainteresowanych takim rodzajem opalania. A-class Intensive Power to podstawowe lampy spełniające wymogi europejskiej normy opalania. Gwarantują one naturalną opaleniznę oraz

Sunmax www.sunmax-uv.com2017/2

56

INSPIRACJE KOLOREM beautyVISION i LOOK – tu spotyka się branża. W kwietniu największą w Polsce imprezę kosmetyczno-fryzjerskąą odwiedziło kilkanaście tysięcy specjalistów. Na miejscu czekały na nich nowości, trendy i szkolenia podnoszące umiejętności. Targi beautyVISION i LOOK łączą przyjemne z pożytecznym. Wystarczy jeden dzień spędzony na wydarzeniu, aby poznać nową ofertę kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych, akcesoriów oraz wyposażenia salonów od blisko 400 marek. Pawilon kosmetyczny obejmował dwa poziomy – parter był zdominowany przez stoiska wystawców, natomiast na antresoli (na ponad 1.000 m2) odbywały się mistrzostwa dla stylistów paznokci.

Paznokcie gwiazd

Wydarzenie odwiedziły gwiazdy show businessu, które promowały nowe kolekcje wystawców. Na stoisku Semilac można było spotkać się z Margaret i Rafałem Maślakiem, markę Neess reprezentowała Cleo, firmę ChiodoPro odwiedziła Edyta Górniak, Michał Szpak zaśpiewał

dla fanów marki Nails Company, ny, zdjęcie z Agnieszką Kaczorowską ką można było zdobyć na ekspozycji cji Peggy Sage, a Natalia Siwiec rozdaawała autografy u Indigo. Obecność śćć znanych twarzy nie odciągała jednak ak od zakupów – kolejki do celebrytów ów w były równe tym, które ciągnęły się sięę do kas. Uczestnicy targów docenili nilli też pokazy stylizacji organizowane na na stoiskach wystawców. Dzięki krótkim m prezentacjom można było podejrzeć eć jaki efekt jest do osiągnięcia dzięki ęki zastosowaniu konkretnego produktu. tuu.

Prace mistrzów

Odwiedzając targi, nie możżna było przegapić przestronnych ch stref konkursowych. Do rywalizacji cji o atrakcyjne nagrody i tytuł mistrza za stanęło kilkaset uczestników. Styliyli-zacje zawodników Mistrzostw Nails ilss Olympic Show urzekły publiczność ść

Fot. Targi beautyVISION

Relacja

precyzją, a w przypadku kategorii rii artystycznej – kreatywnością i oddwagą. Zainteresowaniem cieszyły yłyy się również Mistrzostwa Przedłużaania Rzęs oraz organizowane w Pooznaniu po raz pierwszy Otwarte tee Mistrzostwa Microblading. Osoby byy biorące udział w konkursach musiaały zwalczyć tremę wywołaną przez ezz setki zwiedzających, którzy obsererwowali ich technikę. Drugiego dnia niaa wystartowały Otwarte Mistrzostwa wa Polski Fryzjersko-Kosmetyczne nee w konkurencji Makijaż Profesjonalny. nyy. Zadaniem uczestników było przygootowanie prac o tematyce: linearny ny make-up i kobieta z gwiazd – inspipipi racje kosmosem. W tym roku do listy ty konkursów targów LOOK i beautyyVISION dołączył plebiscyt Mistrzoowie Urody, który został zorganizowawany przez wydawnictwo Polska Press esss dla salonów z województwa wielel-kopolskiego, kujawsko-pomorskiego go i lubuskiego. Zgodnie z zasadami, mi, na podium stanęły osoby z najwiękkszą liczbą głosów wysłanych przez ez klientów.

Piękno niejedno ma imię

Ciekawym punktem programu był pokaz fundacji „Nigdy nie jest za późno”, w którym wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami. Na scenie głównej modelki i modele podczas układów tanecznych prezentowali na scenie fryzury, makijaże oraz wyjątkowe stroje. Celem inicjatywy było pokazanie zgromadzonej publiczności, że prawdziwe piękno to stan umysłu i wrażliwości, który jest niezależny od stopnia sprawności. Pokaz miał przypomnieć, że osoby z zespołem Downa oraz niepełnosprawne ruchowo mają wiele powodów do tego, aby czuć się i wyglądać pięknie.

Wiedza zawsze jest w cenie

W pracy kosmetyczki czy kosmetologa nigdy nie można spocząć na laurach. Konieczne jest stałe podnoszenie kompetencji, szukanie nowych rozwiązań, aby zainteresowanie salonem nie słabło. Z tego powodu organizatorzy co roku wraz z partnerami przygotowują specjalistyczne spotkania i konferencje. W minionej edycji dużym zainteresowaniem cie-


57

szyły się m.in. kongres podologiczny i kongres Salon Kosmetyczny XXI Wieku czy prezentacje innowacyjnych produktów w przestrzeni Speakers’ Corner.

Poznaj recenzje blogerów

Imprezy branżowe rangi targów LOOK & beautyVISION są wielkim świętem dla blogerów zajmujących się tematyką fryzjerską i kosmetyczną. Dzięki takim eventom mają okazję pokazać i przetestować produkty, które jeszcze są niedostępne na rynku. Organizatorzy w ramach spotkania Blog Beauty Day zaprosili grupę 50. blogerów, aby wspólnie mogli poznać nowe kosmetyki topowych firm, ale też młode marki z rewelacyjnymi rozwiązaniami, które dopiero zaczynają być rozpoznawane przez klientów. Linki do blogów, a także fotorelacje, filmy z targów i wyniki konkursów znajdziecie na stronach organizatora: www.beautyvision.mtp.pl oraz www.look.mtp.pl. Dziękujemy wystawcom za piękne stoiska i przygotowane atrakcje, a zwiedzającym za tak liczne przybycie!

Więcej informacji: Targi beautyVISION www.beautyvision.mtp.pl


2017/2

58

PREMIERY, NOWOŚCI LATO

Brązujący balsam Balsam do ciała i twarzy o zapachu pomarańczy z cynamonem, w naturalny sposób nadaje skórze piękny odcień opalenizny. Bogactwo naturalnych olejów zapobiega wysuszeniu skóry, wosk z borówki silnie nawilża, zaś macerat z kwiatów gorzkiej pomarańczy rewitalizuje i łagodzi podrażnienia. Innowacyjny składnik „MelanoBronze” z niepokalanka pospolitego zwiększa naturalną pigmentację skóry.

i szeroki wybór wariantów zostały stworzone w oparciu o wnikliwe badania konsumenckie, które dla marki przeprowadził instytut Millward Brown. W składzie nowych produktów Soraya oprócz fotostabilnych filtrów przeciwsłonecznych znalazły się także nawilżające algi morskie oraz odżywcze olejki roślinne, które sprawiają, że opalona skóra jest gładka, wygląda zdrowo i atrakcyjnie, a efekt opalenizny jest trwalszy. Również opakowania zyskały nowy wygląd. Specjalnie dla marki Soraya została zaprojektowana nowa, unikalna, ale również poręczna butelka, a dopełnieniem całości jest atrakcyjna szata graficzna z dobrze czytelnymi komunikatami dla konsumenta.

Przełom w walce o jędrność

Krem Tonujący SPF 30

Kolorowe opalanie

W sezonie letnim 2017 roku Soraya prezentuje nową odsłonę linii słonecznej. Udoskonalone formuły, nowe, atrakcyjne opakowania

www.7sunscosmetics.com

www.soraya.pl

www.mokosh.pl

Nowa odsłona

– nowy energetyczny przyspieszacz opalania, nawiązuje stylistyką do odległych Indii. W serii pozostają Bloom of Youth, Jet Black oraz Posh!, które dzięki wprowadzonym zmianom będą jeszcze lepiej dbać o skórę w trakcie opalania. Seria Coloured będzie dostępna w salonach solaryjnych na początku wakacji.

Coloured to radosna i dobrze znana na rynku seria kosmetyków do opalania marki 7suns. Wraz z nadchodzącymi wakacjami 7suns odświeża serię wprowadzając do niej nowe produkty, wzbogacając skład już istniejących, a także zmieniając szatę graficzną. Aloha i Paradiso to dwa nowe bronzery, które przywodzą na myśl hawajskie plaże. Z kolei Tantric

Polecany dla każdego typu skóry wrażliwej, w szczególności naczynkowej, wymagającej skutecznej ochrony przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Wskazany dla skóry z tendencją do zaczerwienień i rumienia, powstałych pod wpływem czynników zewnętrznych, stresu, emocji, spożywania alkoholu, gorących dań lub ostrych przypraw. Rekomendowany także dla osób z cieniami i obrzękami pod oczami oraz ze skórą naczynkową i trądzikiem różowatym w trakcie farmakoterapii. Delikatny CC-krem stanowi idealne rozwiązanie dla osób poszukujących pielęgnacji, ochrony oraz wyrównania kolorytu skóry. www.drirenaeris.com

Niechirurgiczny lifting najnowszej generacji. Urządzenie wykorzystuje technologię HIFU (HIGH Intensity Focused Ultrasound) zogniskowanych ultradźwięków o dużym natężeniu do bezinwazyjnego liftingu skóry twarzy i ciała. BTL HIPRO w technologii HIFU 2 to przełom w walce o jędrność. Ultradźwiękowy lifting stosuje się do ujędrniania wiotczejącej skóry szyi, podbródka, dekoltu, ramion, wnętrza ud, a także pośladków, kolan i brzucha. Jest alternatywą dla chirurgicznego liftingu opadających brwi i dolnych powiek. BTL HIPRO można wykorzystać także do redukcji tkanki tłuszczowej. Służą do tego specjalnie zaprojektowane końcówki. www.btlestetyka.pl


59

osób, które oczekują szybkich efektów opalania z intensywną odnową i działaniem przeciwstarzeniowym. Witamina E, aloes oraz olejek thaitan monoi dopełnia intensywną pielęgnację skóry podczas opalania. Przeznaczenie: do opalania twarzy i ciała. Opakowanie: tuba 200 ml, saszetka 15 ml. www.sklep.soleo.pl

Nowa generacja Na potrzeby Profi firma Ergoline stworzyła konfigurację urządzenia, które posiada cechy najbardziej zaawansowanego solarium Affinity 900, zachowując przy tym rozsądną cenę. Bardzo duży tunel opalania, dopasowana do ciała pleksa ze zintegrowanym podgłówkiem, funkcja LED LIGHT SHOW dzięki której dostosujemy oświetlenie do indywidualnych potrzeb to tylko kilka zalet tego urządzenia. Przełomowym jest nowoczesny, dotykowy panel sterowania, który jest niebywale intuicyjny i prosty w obsłudze. www.profispj.pl

Innowacyjny program Umożliwia rezerwację on-line i prawidłowo wylicza przysługujące opalania gratisowe wraz ich średnim czasem, komunikuje dezynfekcję solarium, a także powala kontrolować liczbę godzin pracy lamp w urządzeniach. Główną zaletą systemu jest niewątpliwie wbudowany magazyn kosmetyków, baza danych klientów z poglądem on-line, możliwość zdalnego zarządzania studiem solarium lub całą siecią solariów z każdego miejsca za pomocą internetu on-line. www.solarex-iso.pl

Ciesz się życiem! Kochasz słońce, plażę i zabawę? Ale tak samo lubisz czasem romantyczny wieczór na plaży w blasku ognia i przy akompaniamencie fal? Celebrujesz życie i potrafisz się głośno śmiać? Jeżeli do tej pory przynajmniej raz pomyślałeś – „dokładnie tak, to lubię” – to mamy coś idealnego dla Ciebie. Inky to nowa marka kosmetyków do opalania skierowana przede wszystkim do osób, które chcą cieszyć się życiem i celebrować każdą jego chwilę. Wśród dostępnych produktów z pewnością znajdziesz taki, który nie tylko spełni Twoje oczekiwania, ale pozwoli beztrosko relaksować się w trakcie opalania, nie martwiąc o efekt. Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą stronę internetową i pozwól się oczarować magicznym formułom. www.inkycosmetics.com

Kolagenowy Przyspieszacz Opalania Soleo Collagen Accelerator to pierwszy polski, nowoczesny kolagenowy przyspieszacz do opalania w solarium. Nie zawiera bronzerów oraz parabenów. Doskonale się wchłania, nawilża i regeneruje, pozostawiając na skórze urzekający zapach. Przeznaczony do opalania w solarium pod tradycyjną lampą UV, w kolagenariach oraz w urządzeniach oferujących zarówno światło UV jak i lampy kolagenowe. Kolagenowy przyspieszacz opalania Soleo to idealny produkt dla

LipoZone LipoZone to bezkonkurencyjne urządzenie wykorzystujące technologię HIFU. Działanie LipoZone wykorzystuje skupione ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, ukierunkowane bezpośrednio na tkankę tłuszczową, na której pozbyciu najbardziej nam zależy. Urządzenie zawiera dwie osobne końcówki, o różnej głębokości penetracji w głąb tkanek. Jest idealnym rozwiązaniem u osób nie potrafiących sobie poradzić z miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. www.lesthezone.pl

Szczoteczka do twarzy Poznaj najmniejsze na świecie urządzenie do oczyszczania twarzy! Wypróbuj LUNA™ play od FOREO

jeśli zależy ci na wyjątkowo miękkiej i promiennej cerze. Do 8000 pulsacji na minutę jest przenoszonych na miękkie, silikonowe wypustki, usuwając 99,5% brudu, tłuszczu i pozostałości makijażu. Do tego usuwa martwy naskórek, redukując tym widoczność porów, przez co skóra jest bardziej podatna na wchłanianie zaaplikowanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Cera jest widocznie oczyszczona, dzięki czemu nabiera zdrowego wyglądu i blasku. Szczoteczka do twarzy LUNA™ play zapewnia do 100 zastosowań i jest nieładowalna. Dostępna w Perfumeriach Douglas. www.foreo.com


2017/2

60

blaskiem, to wszystko mieści się w jednej saszetce.

paznokci, które stają się mocne, gładkie i błyszczące.

www.solarex-iso.pl

Kwas hialuronowy posiada właściwości silnie nawilżające – zatrzymując znaczne ilości wody w głębszych warstwach skóry, poprawia jej integralność i elastyczność. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. W efekcie regularnego stosowania, skóra dłoni odzyskuje gładkość, miękkość i elastyczność. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.

Naturalny blask Nowe produkty amerykańskiej firmy American Sun do opalania w solarium z 200-krotnym bronzerem: Tahiti, Black Choco, Gold Honey nadadzą skórze głęboką, ciemną opaleniznę i zadbają o długotrwałe nawilżenie. Dzięki takim składnikom jak: olej marula, olejek arganowy oraz olejek macadamia skóra będzie nadal elastyczna. Miękka, zadbana, opalona skóra z naturalnym

www.loton.pl

Piękne dłonie Specjalnie dobrany kompleks olejków (słodkie migdały, makadamia, kokos) zapewnia komfortową pielęgnację dłoni i paznokci. Uelastycznia i wzmacnia płytkę paznokcia, chroniąc ją przed łamaniem i rozdwajaniem. W efekcie regularnego stosowania poprawia się stan Twoich

Komfortowo…

www.soraya.pl

Wysokie loty

ORPHICA została wybrana do współpracy w drodze konkursu. Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. doceniły wysoką jakość kosmetyków inspirowanych naturą, ich właściwości aplikacyjne oraz nowoczesne opakowania. www.orphica.pl

Zastosowanie elektronicznych dławików w urządzeniach solaryjnych pozwala obniżyć koszty energii elektrycznej minimum o 15%. Wersja E-control to jeszcze większa oszczędność, gdyż daje pełną swobodę regulacji mocy opalania oraz pozwala na zachowanie stałej mocy lamp przez cały okres ich użytkowania. www.maximus-solaria.pl

Make-upy AQUA to odpowiedź na potrzeby kobiet, które od podkładu oczekują nie tylko skutecznego działania matującego, kryjącego czy wygładzającego. To podkłady, które jednocześnie doskonale nawilżają skórę, dając poczucie komfortu i świeżego wyglądu przez cały dzień. Dzięki formułom bogatym w składniki pielęgnujące, tj. kwas hialuronowy, proteiny jedwabiu, witaminy, cera jest pięknie nawilżona i nie ma mowy o przesuszeniu, podkreślaniu zmarszczek, czy tzw. efekcie maski.

Z satysfakcją informujemy, że marka ORPHICA nawiązała współpracę z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT S.A. Od 1 kwietnia br. wszyscy klienci zainteresowani zakupem kosmetyków marki ORPHICA mogą zamówić je na pokład samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. Wystarczy tylko wybrać produkty na stronie www.airkiosk.lot.com i poprawnie wypełnić formularz dostawy, podając datę rejsu oraz numer lotu. Produkty, które kompleksowo pielęgnują delikatną skórę wokół oczu i podkreślają kobiece spojrzenie, zostaną bezpłatnie dostarczone na pokład samolotu.

jakości materiałami, wyjątkową funkcjonalnością, łatwą obsługą i przystępną ceną sprawiają, że jest to idealne urządzenie zarówno dla małych, jak i dużych salonów. W tym roku producent wprowadził do swojej oferty 3 nowe wersje urządzenia: unikalną, 44-lampową wersję z elektronicznymi dławikami (Eco Power) oraz 48-lampowe wersje Eco Power i E-control.

Oszczędna i funkcjonalna Luxura V6 to popularne na rynku solarium pionowe. Świeży, nowoczesny design połączony z wysokiej

Rozpieszczanie skóry Kneipp® Olejek do ciała Tajemnica piękna – nieoceniony w pielęgnacji ciała, wygładza, regeneruje, nawilża i odżywia dzięki kompozycji 4 wartościowych, naturalnych olejków: arganowego, maruli, rącznika i oliwy z oliwek. Kneipp® Ujędrniający olejek do ciała Piękne ciało na poprawę kondycji skóry, szczególnie partii problematycznych. Efekt już po 2 tygodniach regularnego stosowania za sprawą połączenia składników aktywnych z owoców drzewa sandałowego z czystym, wygładzającym olejem z pestek winogron. Składniki aktywne z owoców drzewa sandałowego, dzięki działaniu pobudzającemu krążenie, odczuwalnie poprawiają jędrność i elastyczność skóry. Olejek wnikając w głąb skóry pozostawia ją delikatnie otuloną zapachem cytrusów. www.kneipp.pl2017/2

62

rozjaśniają skórę, w widoczny sposób pomagając zmniejszyć cienie pod oczami. Ekstrakt z soli morskiej oraz arktycznej algi przeciwdziałają powstawaniu obrzęków. Mieszanka sfermentowanych drożdży oraz kwasu hialuronowego pomaga uzyskać efekt liftingu. www.dermalogica.pl

Ultimate Lash Trio Opatentowany BioPeptin Complex® doktora Michaela Brinkenhoffa. RevitaLash®ADVANCED 2 ml – stymulująca odżywka do rzęs – 3 miesiące codziennej kuracji – wyróżniona międzynarodowymi nagrodami. RevitaLash® Volumizing Mascara 3 ml – wydłużający tusz do rzęs – sygnowana zalotka RevitaLash®. Oryginalne produkty marki RevitaLash® są dostępne wyłącznie w gabinetach medycyny estetycznej, kosmetycznych i SPA. www.revitalash.com.pl

wzmocnienia efektów zabiegów medycyny estetycznej. Polecany do stosowania 1-2 dwa razy dziennie w połączeniu z PRP Rejuvenator. www.arkana.pl

Stymuluje fibroblasty Mieszanina fosforowa w lampie HYBRID RED od firmy Profi emituje światło UV, światło czerwone i blisko podczerwone. Nie jest to

zwykła lampa „RED” czy „kolagenowa”. Jest to lampa, która opala jak tradycyjna lampa do solarium, zachowując przy tym właściwości światła czerwonego, które stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, niweluje wiotkość skóry, poprawia jej kondycję w zakresie zmarszczek i nierówności, zapobiega wypadaniu włosów, przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek i gojenie się ran, czego efekty można zauważyć po zabiegach kosmetycznych ingerujących w skórę, takich jak chociażby mikrodermabrazja. www.profispj.pl

Peeling migdałowy Peeling całoroczny do każdego typu cery, łącznie z wrażliwą i naczynkową. Zawiera 45% mieszaniny kwasów. Oczyszcza, łagodzi i reguluje wydzielanie sebum. Doskonale wygładza, rewitalizuje i napina skórę oraz ujednolica jej koloryt. Zawiera stabilną formę witaminy C. Już po jednym zabiegu cera nabiera jaśniejszego, jednolitego kolorytu, jest aksamitnie gładka, dobrze napięta i nawilżona. Rozjaśnienie przebarwień widoczne jest po serii zabiegów. www.medesthetic.yonelle.pl

Stress Positive Eye Lift Zaawansowany technologicznie preparat pod oczy pobudza skórę, pomagając zmniejszyć widocznie oznaki stresu. Aktywna, chłodząca formuła kremowo-żelowej maski łagodzi cienie oraz przeciwdziała powstawaniu obrzęków i wiotczeniu skóry wokół oczu, zwiększa świetlistość skóry, liftinguje okolicę oczu oraz pomaga przywrócić integralność bariery ochronnej skóry. Unikalny, chłodzący aplikator do masażu umożliwia wykonanie masażu zmniejszającego obrzęk. Formuła Stress Positive Eye Lift zawiera wyjątkowo aktywne składniki: nasiona dzikiego indygo, które aktywnie

20. Jubileuszowe Targi URODA

Terapia odmładzająca Remodelujący eliksir z efektem plasma-lift, z zawartością wysokiej dawki peptydów W3 Peptide oraz GHK-Cu o działaniu naśladującym zabieg PRP (z osoczem bogatopłytkowym). Niezbędny w utrzymaniu młodego wyglądu, jak i silnej regeneracji skóry dojrzałej oraz dla

Zapraszamy serdecznie na największe targi kosmetyczno-fryzjerskie w Północnej Polsce, w dn. 7-8 października 2017 r. Ponad 300 wystawców i marek, tysiące produktów w super cenach, inspiracje, nowości, trendy. Ofertę przygotowaną przez wystawców uzupełnia niezwykle bogaty i ciekawy program imprez towarzyszących – łącznie ponad 50 wydarzeń. Począwszy od międzynarodowych konkursów i mistrzostw (makijażu i wizażu, fryzjerskich, barberingu, zdobienia paznokci), kongresów, seminariów, certyfikowanych szkoleń i warsztatów, po wiele pokazów, prezentacji i porad specjalistów. URODA – po prostu piękne targi! www.urodatargi.pl


63

kilkakrotne użycie w czasie ekspozycji na słońce oraz po opalaniu, aby utrwalić i przedłużyć efekt pięknie opalonej skóry. www.skin-up.pl www.philpharma.it

Przyspieszacz do twarzy Soleo Face Tan to szczególnie ważny kosmetyk do opalania twarzy podczas opalania w solarium. Przyspiesza proces powstawania opalenizny dzięki zawartości L-Tyrozyny odpowiedzialnej za szybkie naturalne brązowienie skóry. Kosmetyk silnie nawilża oraz działa przeciwstarzeniowo chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników. Wygodna tubka 50 ml zapewnia jeszcze lepszy komfort użytkowania produktu i opalania. Przeznaczenie: do opalania twarzy. www.sklep.soleo.pl

Relax nad morzem Relaksująca muzyka jest syntezą dźwięku i ciszy. Dźwięk stwarza ciszę, czyni ją piękniejszą, a cisza stwarza możliwość odbioru dźwięku. Dźwięk daje więcej miłości dla muzyki, więcej możliwości dla ciszy. Słuchając relaksującej muzyki połączonej z odgłosami natury, ciało i dusza spotykają się i scalają ze sobą. Spacerując nad morzem i odczuwając delikatne muskanie fal jedyne co stracisz to stres, napięcia i zmęczenie. Taki spacer przyda się każdemu. Licencja w cenie płyty! www.najwspanialsza.pl

Perfekcyjna harmonia Rubino to idealnie zbalansowane spektrum światła, pozwalające maksymalnie wykorzystać najlepsze właściwości UV i światła czerwonego. Nowa lampa Cosmedico została stworzona po to, by Twoja skóra zachwycała nie tylko równomiernym i intensywnym kolorem, ale także zniewalającą gładkością i miękkością. Czerwone światło wnikając do głębszych warstw skóry wpływa nie tylko na przyspieszenie procesów metabolicznych skóry i zwalcza wolne rodniki, ale również zwiększa zdolność skóry do pochłaniania promieni UV, co znacząco skraca czas potrzebny na uzyskanie pięknej, złotej opalenizny. Pigmentacja bezpośrednia jest aż do 50% wyższa w porównaniu z innymi lampami kolagenowo-opalającymi dostępnymi na rynku. Dzięki Rubino Twoja opalenizna zintensyfikuje się i utrwali, a skóra będzie zachwycała świetną kondycją i idealnym wyglądem. www.cosmedico.info

W stronę słońca Skin Up Deeply firmy Phil Pharma to propozycja na lato, aby szybciej uzyskać kolor pięknej równej opalenizny, czyli mniej przebywać na słońcu z lepszym skutkiem, Skin Up Deeply przyspiesza opalanie dzięki zawartości tyrozyny, która pobudza działanie melaniny w skórze. Produkt nie zawiera faktorów chroniących przed słońcem, ale dzięki ekstraktom z aloesu i pantenolu skóra jest bardziej jędrna i lepiej nawilżona. Oczywiście w kompozycji ze znanym już „koktajlem” antyaging czyli kwasami hialuronowym i liponowym, a także koenzymem Q10. Zaleca się

Basil Element Mleczko wzmacniające przeciw wypadaniu włosów. Mleczko do częstej, nawet codziennej wzmacniającej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Tworzy na włosach ochronny film, dzięki czemu zapobiega rozdwajaniu się końcówek i chroni je przed uszkodzeniami. Nałożone na skórę głowy hamuje wypadanie włosów. W tej serii znajdują się także: szampon do włosów, odżywka oraz maska wzmacniająca. www.elfa-pharm.pl

Innowacja LNE CREME GG GENERATION to prawdziwy bestseller marki GERnétic. Produkt ten został wyróżniony w prestiżowej Galerii Innowacji na 35. Kongresie LNE w Krakowie.

Krem do twarzy 6w1, który działa stymulująco, odżywczo i ochronnie, stanowi idealne dopełnienie pozostałych kosmeceutyków GERnétic. Aplikuje się go na koniec zabiegu, równomiernie nakładając na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Dzięki zawartym mikrosferom i mikrokapsułkom, które uwalniają cząsteczki pigmentu podczas aplikacji, cera staje się perfekcyjnie wygładzona i pełna blasku. Idealnie sprawdzi się jako baza pod makijaż lub zamiennik klasycznego podkładu. Dzięki lekkiej konsystencji i SPF6 CREME GG stanowi doskonałą propozycję na wiosenne i letnie dni. www.tristarcosmetics.pl facebook.com/TRISTARCosmetics


2017/2

64

gąbeczka, dzięki której z łatwością rozetrzesz narysowaną kreskę uzyskując zmysłowy efekt „smoky eyes”. Kredka ARROW dostępna jest w 5 kolorach: czarnym, brązowym, grafitowym, miętowym i nude. www.orphica.pl

Wielofunkcyjne kremy Kremy Nude Beauty Balm to kosmetyki wielofunkcyjne, które upiększają, pielęgnują, chronią oraz nadają świeży i promienny wygląd skórze. Zawierają specjalnie wyselekcjonowane składniki aktywne, dobrane do określonego rodzaju cery. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego kremu i podkładu. Ich stosowanie nie tylko dobroczynnie wpływa na skórę, ale pozwala szybko uzyskać efekt perfekcyjnego, świeżego wyglądu. Ich atutem jest ochrona cery przed nadmiernym promieniowaniem UV. W ofercie Organique dostępne są dwa rodzaje kremów: dla skóry tłustej i mieszanej oraz dla skóry suchej i normalnej. www.organiquecosmetics.com

Zabieg antyoksydacyjny Seria BIO owoce goji, z wyciągiem z organicznych owoców goji, to naturalny intensywny zabieg antyoksydacyjny czyli przeciwutleniający, który spowalnia rozwój wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia się skóry. Aktywne działanie Anti Aging! Kombinacja owoców goji i oleju z ogórecznika, oleju migdałowego, oleju lnianego z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega 3 i Omega 6 ma decydujący wpływ na młody wygląd, kondycję i zdrowy koloryt skóry. Tak dobrane składniki roślinne nie pozwalają na odwodnienie i przesuszenie skóry, niwelują zmarszczki, wygładzają i napinają skórę. Z owocami goji zdrowa i piękna skóra! www.salex.com.pl

Makijaż w lecie ARROW to miękka kredka do oczu od marki ORPHICA, której trwałość gwarantuje doskonały wygląd przez cały dzień. Unikalna formuła sprawia, że skóra wokół oczu jest wypielęgnowana, a rzęsy wzmocnione i bardziej lśniące. W składzie kredki znalazły się najwyższej jakości naturalne ekstrakty, m.in. z kwiatów nagietka, ekstrakt z lnu oraz wyciąg z tataraku zwyczajnego. Do produktu została dołączona specjalna

Lekkie orzeźwienie Perfumowane mgiełki do ciała Allverne subtelnie otulają urzekającym zapachem o intrygujących,

kwiatowych nutach, a jednocześnie zapewniają delikatne odświeżenie. Idealne do stosowania na całe ciało, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. To propozycja zarówno dla aktywnych, pełnych energii kobiet, poszukujących świeżych zapachów, jak i pań, które są zwolenniczkami bardziej wyrafinowanych nut kwiatowych. W ofercie 6 zniewalających zapachów: Karambola / Gruszka, Róża / Geranium, Bergamotka / Limonka, Lotos / Jaśmin, Papaja / Kwiat Lei i Peonia / Irys. Mgiełki, dzięki poręcznemu opakowaniu, doskonale mieszczą się w każdej torebce i mogą być stosowane wielokrotnie w ciągu dnia. www.allverne.pl www.facebook.com/allverne

Lipolytic MesoCocktail Purlés 86 – aktywny mesococktail antycellulitowy do mezoterapii mikroigłowej lub bezigłowej, przyśpieszający miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Fosfatydylocholina oraz ekstrakt z ruszczyka działają lipolitycznie, zwiększając rozpuszczalność lipidów, modelując sylwetkę i zwiększając ogólną kondycję skóry. Dezoksycholan niszczy błony adipocytów, umożliwiając szybszą redukcję depozytów tłuszczowych. Dodatkowo ekstrakt z oczaru wirginijskiego reguluje krążenie podskórne. www.purles.eu

Zdrowe bakterie Jogurt L+ ze względu na bogaty i różnorodny skład bakteryjny jest najbardziej uniwersalny i odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Polecany na początek diety w celu odbudowy flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Oprócz tego, że Jogurt L+ korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy: poprawa trawienia i wchłanianie pokarmów, polepsza perystaltykę jelit, to wytwarzane przez bakterie substancje takie jak, m.in.: kwas mlekowy powodują zwalczanie szkodliwych bakterii, grzybów, przeciwdziałają zakażeniom i stanom zapalnym. Jogurt L+ wpływa na poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego. Produkt nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie, zagęszczaczy ani żadnych dodatków chemicznych. www.leczeniezywieniem.pl

10 sekund Serum Dermika RF-Therapist Lift & Matt – stworzone z myślą o potrzebie ekspresowej poprawy wyglądu, zapewnia natychmiastowy efekt liftingu i idealnie matowej cery. 10 sekund dla 8-godzinnego efektu liftingu i idealnie matowej cery. W zaledwie 10 sekund nadaje skórze perfekcyjny wygląd, który utrzymuje się nawet przez cały dzień. Serum wizualnie odejmuje lat dzięki podwójnemu działaniu odmładzającemu: Liftinguje, przywracając pogodny wyraz twarzy. Matuje, nadając skórze szlachetne, „pudrowe” wykończenie. www.dermika.pl


jednorazowego wykorzystania przy zamówieniu na kwotę powyżej 500 zł. * Do Oferta ważna od 1 lipca do 15 sierpnia 2017.


2017/2

66

jest kluczowe dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Multikolagenowe kremy oparte zostały na zaawansowanych składnikach wzmacniających i regenerujących, dzięki czemu kremy efektywnie redukują zmarszczki, poprawiają napięcie, przywracają komfort, wygładzają i odmładzają. www.soraya.pl

Aplikacja do rezerwacji Moment.pl to stworzony przez Versum nowoczesny portal i aplikacja do rezerwacji online, skupiające najlepsze salony i gabinety z branży beauty. Szczególną zaletą dołączenia do Moment.pl jest funkcja darmowych powiadomień SMS dla wizyt zarezerwowanych za jego pośrednictwem. Specjalnie zaprojektowany system automatycznie wysyła do klientów wiadomości z przypomnieniem o nadchodzącym terminie, pozwalając specjalistom zaoszczędzić czas poświęcany dotąd na telefoniczne potwierdzanie wizyt. www.moment.pl

– Bardzo cieszymy się, że w gronie tegorocznych laureatów nagrody znalazła się stworzona przez nas innowacyjna rękawica do oczyszczania twarzy wyłącznie za pomocą wody – GLOV – która obecna jest już na ponad 40 światowych rynkach – mówi Monika Żochowska, prezes zarządu, Phenicoptere Sp. z o.o. Wręczenie statuetek odbyło się 29 maja br. podczas Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Opalenizna to za mało! Tworząc nowy bronzer Island Black chcieliśmy uzyskać nie tylko wyjątkowo głęboki, wielowymiarowy kolor, ale również odtworzyć ten wyjątkowy blask wakacyjnej opalenizny. Bogaty w naturalne ekstrakty balsam nie tylko pozwoli Ci osiągnąć wymarzony efekt przełamując barierę plateau skóry, ale także odżywi ją i doda młodzieńczego blasku dzięki zawartości m.in. aktywnego węgla i ekstraktu z hawajskiego białego imbiru. Ta wyjątkowa kompozycja składników to spełnienie marzeń każdego miłośnika opalania. Island Black już niebawem będzie dostępny w naszej ofercie. www.maximus-solaria.pl

Przywraca komfort Dermika NEOCOLLAGEN to seria wyspecjalizowanych kremów, stworzona z myślą o kobietach dojrzałych od 50. r.ż., których skóra potrzebuje intensywnej odbudowy, zagęszczenia i odżywienia. Kolagen odpowiada za gęstość i jędrność skóry. W dojrzałym wieku intensywne działanie mające na celu odbudowę kolagenu,

Polska” w kategorii produkty. Fundacja „Teraz Polska” od ponad 25 lat nagradza najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym, wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych.

„Teraz Polska” Rękawice GLOV ON-THE-GO i GLOVE Comfort firmy Phenicoptere Sp. z o.o. zostały nagrodzone w XXVII edycji Konkursu „Teraz

www.terazpolska.pl

Siła oceanu Dar dla Twojej skóry. Dodaje energii, regeneruje i nawilża. Nowa linia Douglas Home Spa została stworzona specjalnie po to, by rozpieszczać ciało i duszę. Stymulujące składniki z głębi oceanu zadbają o twoją skórę, a cudowny zapach pozwoli Ci zanurzyć się w morzu przyjemności – wszystko to w domowym zaciszu. Cudowne nuty kwiatowo-drzewne to efekt połączenia jaśminu, bzu i kwiatu pomarańczy z piżmem oraz drewnem cedrowym. Zapach kosmetyków Seathalasso pozwoli Ci na chwilę odprężenia, a Twojej skórze na doświadczenie niespotykanej świeżości. www.douglas.pl

Wakacje na Bali Multikrem firmy Hagi Cosmetics to wakacyjna odpowiedź na kompleksową pielęgnację skóry oraz limity bagażowe! Krem zawiera bogatą mieszankę naturalnych składników. Specjalnie dobrane oleje, ekstrakty i substancje czynne są odpowiednie do pielęgnacji skóry całego ciała, twarzy a także rąk, szczególnie w okresie letnim.

GLOV Dry Skin

Multikrem idealnie sprawdza się w podróży. Jego pojemność – 50 ml, pozwala na łatwy transport. Kosmetyk jest odpowiedni do pielęgnacji skóry latem – zimnotłoczone oleje z truskawki i zielonej kawy posiadają naturalne filtry UV a d-pantenol łagodzi podrażnienia po opalaniu. Dodatkowo ekologiczna woda pomarańczowa i wyciąg z bambusa zadbają o odpowiednie nawilżenie, a oleje: ryżowy, jojoba i z pestek moreli zapewnią łagodną pielęgnację całego ciała.

To rękawiczka do demakijażu przeznaczona specjalnie dla skóry suchej, wymagającej szczególnie delikatnej pielęgnacji. Włókna zastosowane w nowym produkcie firmy Phenicoptere nie posiadają właściwości peelingujących, są jedwabiste, długie, niezwykle miękkie i elastyczne. Jednocześnie pozwalają na dokładne zmycie wszelkich kosmetyków kolorowych. Rękawiczka GLOV Dry Skin jest niezwykle miękka, nie powoduje podrażnień oraz oczyszcza twarz w bardzo delikatny sposób.

www.sklep.hagi.com.pl

www.glov.co2017/2

Fot. Studio Makijażu Permanentnego i Medycznego w Bielsku-Białej

68

Wywiad

ANALIZA TO PODSTAWA Technika i kolor! Makijaż na 200%. W przypadku makijażu zarówno technika wykonania, prowadzenie kresek, ruch ręki, jak i dobór odpowiedniej kolorystyki do kolorytu skóry, oczu ma znaczenie. W przypadku makijażu permanentnego – szczególnie. Makijaż trwały zostaje z nami na klika lat, warto zatem odpowiednio dopasować kolor, warto by był on wykonany zgodnie z budową naszej twarzy, warto

by brwi były brwiami, a nie kreskami, a usta nie powalały mocną czerwienią od rana. O tym, jak tego dokonać, opowiada Aleksandra Wójtowicz – ekspert makijażu permanentnego i medycznego. NAJWSPANIALSZE: Jakie znaczenie ma kolor? Klient wybiera go sam? Aleksandra Wójtowicz: Absolutnie nie! Klientka może zasugerować, w jakich tonacjach czuje się dobrze, w jakich źle, ale ostatecznie kolor zawsze powinna dobrać linergistka. Posiadając poczucie estetyki, znając teorię barw, zasady ich łączenia, tonacje ciepłe i zimne. I co ważniejsze, patrząc – na oczy,


69

na cerę, na włosy. Wszystkie te elementy mają znaczenie przy doborze kolorystyki makijażu. Oczywiście stawia się na naturalność, ale zdarzają się Panie, które dobrze czują się w konkretnych kolorach, zawsze jednak dopasowuję wskazany kolor do całości. Zabieg poprzedza szeroka analiza budowy twarzy, ruchów, całego ciała. N: Po co to analiza? A. W.: Robiąc komuś makijaż permanentny nie można od tak „narysować” sobie brwi. Każda twarz jest inna, każdy łuk brwiowy jest inny. Praktycznie każdy z nas ma asymetryczną twarz – to nasze indywidualne piękno, które należy wydobyć, a nie popsuć tatuażem. Makijaż permanentny to rodzaj tatuażu, należy o tym pamiętać. Dlatego tak ważna jest znajomość wykresu kolorów, teorii barw, anatomii twarzy i metod, którymi możemy wykonywać zabieg. Wizualizacja, rysunek, szkic musi być wykonany, by móc ocenić efekt końcowy. Nie pracuje się „na żywo” bez planu i koncepcji. Makijaż ma poprawić nasz wygląd, dlatego konieczne

są pomiary, osadzenie włosów właściwie w łuku brwiowym (a przecież każdy jest inny), odpowiednie proporcje ust, dopasowanie do kształtu twarzy, kolor naskórka z którym miesza się barwnik. Analiza to podstawa. N: Jest jakaś różnica między poszczególnymi metodami pracy? A. W.: Kolosalna! Są lepsze i gorsze, ale ilu linergistów, tyle metod. Najgorszą moim zdaniem jest microblading, który polega na nacinaniu skóry. To najbardziej inwazyjna i najbardziej sztuczna metoda wykonywania makijażu permanentnego brwi. Po pierwsze, wykonując ją, nacinamy skórę na łuku brwiowym ostrzem – to porównywalne z nacinaniem jej za pomocą skalpela. Nacina się ją bardzo głęboko, tak by w warstwy skórę wprowadzić pigment – inaczej on po prostu „nie wejdzie” głęboko w skórę, a ona go nie przyjmie. Tylko bardzo wprawna ręka jest w stanie to zrobić idealnie. Jednak pamiętajmy, że nigdy w 100% nie możemy być pewni za swoją rękę, a wystarczą ułamki minimetrów, by coś poszło nie tak! Po

drugie, po nacięciach zostają blizny, pigment na skutek połączenie ze składnikami organicznymi skóry, rozlewa się, zmienia kolory. W dodatku proces gojenia się jest bardzo długi. Pracując cieniem, techniką ombre daję moim klientkom pewność, że brwi będą idealne, a czas gojenia się krótki. Nie pozostawiam też ran, nie ryzykuję zmiany koloru i idealnie wyprowadzam łuk brwiowy. N: A kiedy jeszcze makijaż może zmieniać kolor? A. W.: Jak wspominałam, makijaż permanentny to rodzaj tatuażu, jednak nie wprowadzany aż tak głęboko w skórę właściwą. Po około 2-3 latach staje się coraz bardziej blady, pigment się wypłukuje, wtedy warto go poprawić. Jeśli dobrze dobierzemy kolor, zmieszamy pigment i co ważniejsze – użyjemy pigmentu dobrej jakości, kolor nie ulegnie zmianie. Zmienia się wtedy, kiedy mamy niezbyt dobre produkty do pracy, kiedy zbyt głęboko wprowadzimy go w skórę. Tylko wtedy. Doświadczona linergistka raczej nie popełni podobnych błędów.

N: Czy zawsze można poprawić makijaż? A. W.: Zawsze, kiedy nie ma przeciwwskazań. Tak samo jak z wykonaniem pierwszego zabiegu. Wszelkie stany chorobowe, zapalne, opryszczka, ciężkie choroby są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Z poprawą makijażu jest podobnie. Każda z Pań poprawi go też wtedy, kiedy ona sama poczuje, że już jest ten czas, kiedy nie do końca będzie się dobrze czuła z „wypranymi” brwiami czy ustami. Przez pierwsze lata to oczywiście nie jest konieczne, później – zależy od nas. N: A na co zwracać uwagę wybierając gabinet? A. W.: Przede wszystkim na doświadczenie i wiedzę osoby wykonującej zabieg i jej prace. Prośmy linergistów o wgląd do ich certyfikatów, sprawdzajmy w jakich instytutach są zdobywane, sprawdzajmy gdzie szkolą się Ci, którym powierzamy następnie swoją twarz. To one powiedzą nam najwięcej o umiejętnościach i odbytych kursach, warsztatach. Pamiętajmy też o pigmentach, te gorsze zmieniają kolory, wypłukują się. Podejrzanie niska cena powinna być zatem dla nas alarmem. Zwracajmy także uwagę na bezpieczeństwo oraz sterylność warunków pracy, czystość i terminowość. Dobra linergistka zrobi 2-3 makijaże dzienne, więcej sugeruje niedokładność, zmęczenie, a tym samym kiepski efekt końcowy. N: Pięknie dziękuję za rozmowę i życzę zadowolenia z wykonywanej pracy.

Fot. Studio Makijażu Permanentnego i Medycznego w Bielsku-Białej

Rozmawiała: Małgorzata Ludwiczak Studio Komunikacji Naprzód PR

Aleksandra Wójtowicz Prowadzi Studio Makijażu Permanentnego i Medycznego w Bielsku-Białej, pracuje technikami cienia, unikając inwazyjnych metod.


2017/2

70

Pielęgnacja

Z MYŚLĄ O TOBIE! Przygotuj skórę na nadejście lata. Słoneczne dni. Wraz z ich nadejściem, marzeniem każdej kobiety jest ładnie opalona twarz.

Jak przygotować twarz do opalania?

Nigdy nie zapominaj o nałożeniu na twarz kremu z odpowiednio wysokim filtrem, musisz też pamiętać o regularnym oczyszczaniu i złuszczaniu cery, aby osiągnąć efekt równomiernej opalenizny. Wzięliśmy pod lupę szczoteczkę do twarzy LUNA™ 2 szwedzkiej marki FOREO. To nowoczesne urządzenie wykonane z silikonu klasy medycznej, oparte na rewolucyjnej technologii sonicznej T-Sonic™

z pewnością zmieni rutynę pielęgnacyjną każdej kobiety w prawdziwy rytuał. Oczyszczanie za pomocą technologii T-Sonic™ generującej 8 000 pulsacji na minutę, usuwa 99.5% brudu i sebum oraz pozostałości makijażu. Martwy naskórek zostaje złuszczony, przez co zwiększa się wchłanianie wszelkich produktów do pielęgnacji jak również zwężają się pory, a koloryt skóry zostaje wyrównany. Co więcej, ultrahigieniczny silikon zastosowany w urządzeniu jest szybkoschnący oraz ma nieporowatą strukturę, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii i oferować oczyszczanie 35x bardziej higieniczne od szczoteczek z nylonowym włosiem. Futurystyczny design sprawia, że szczoteczka jest miła dla oka, ergonomiczna i łatwa w utrzymaniu w czystości.

Fot. Foreo

Ale jak zrezygnować z ciężkich podkładów i odsłonić piękną, gładką cerę o wyrównanym kolorycie gotową na przyjęcie pierwszych promieni słońca? Pomogą nam w tym najnowsze technologie!

Tylna strona urządzenia przenosi pulsacje o niższej częstotliwości za pomocą koncentrycznego ułożenia silikonowych prążków na powierzchni anti-aging, na obszary skłonne do zmarszczek, pozostawiając cerę jędrniejszą i gładszą. Szczoteczka jest dostępna w czterech wersjach, dopasowanych do odpowiedniego typu skóry.

smetycznego. Urządzenie oferuje te same korzyści pielęgnacyjne co jej pełnowymiarowa wersja, zamknięte w bardziej kompatybilnym designie, abyś mogła się cieszyć pełnowartościową pielęgnacją twarzy, gdziekolwiek jesteś. Nowoczesne urządzenia marki FOREO – LUNA™ 2 i LUNA™ go możesz zakupić w Perfumeriach Douglas.

Fot. Foreo

Wersja podróżna LUNA™ go

Wybierasz się w podróż i nie masz zbyt wiele miejsca w swojej walizce? LUNA™ go jest stworzona z myślą o Tobie! To urodowe odkrycie jest mniejszą wersją szczoteczki LUNA™ 2 o wielkości… płatka ko-

Więcej informacji: Foreo www.foreo.com2017/2

72

Pielęgnacja

MOC NATURY Drugi filar filozofii Sebastiana Kneippa – Rośliny. Kneipp® Egzotyczna pokusa z Ylang Ylang i Nawilżająca świeżość z Aloesem - to pielęgnujące żele pod prysznic wykorzystujące moc natury. Rośliny są ważnym elementem całościowej filozofii zdrowia Sebastiana Kneippa. W ciągu swojego życia Sebastian Kneipp, twórca marki Kneipp®, rozwijał wiedzę o leczniczym działaniu wody i roślin, wzbogacił ją o własne doświadczenia, tworząc usystematyzowaną filozofię opartą na 5 filarach: wody, roślin, ruchu, żywienia i balansu. W ten sposób stworzył wizjonerską koncepcję życiową, w której człowiek, jego przyzwyczajenia i jego naturalne środowisko, postrzegane są jako nierozerwalna, zrównoważona całość. W tej tradycji od ponad 125 lat pozostaje marka Kneipp® ze swoimi kosmetykami, wykorzystującymi bogactwo roślin. Wśród zalet surowców roślinnych wymienia się m.in. ich naturalność, łagodność i wyjątkowe działanie. Ekstrakty z roślin, bogate w witaminy i minerały, dobroczynnie wpływają na nasz organizm. Składniki aktywne pozyskane z roślin są delikatne dla skóry, rzadko wywołują podrażnienia i uczulenia. Systematyczne stosowanie kosmetyków z wyciągami z roślin daje dobroczynne efekty i pozwala utrzymać skórę we właściwej kondycji. Pielęgnujące żele pod prysznic Kneipp® oparte są na bazie naturalnych ekstraktów i olejków: z aloesu oraz egzotycznych kwiatów drzewa ylang-ylang. Zapewniają kompleksową rozkosz dla ciała i zmysłów. Kremowa konsystencja żelu otula ciało delikatnym zapachem, jednocześnie pielęgnując skórę, aby była miękka, nawilżona i jedwabiście gładka. W miąższu aloesu znajduje się ponad 140 biologicznie czynnych składników, m.in. aminokwasy, enzymy, witaminy i związki mineralne. Pozyskiwany z kwiatów drzewa ylang ylang olejek eteryczny od XIX w. jest bardzo pożądanym surowcem dla przemysłu perfumeryjnego (również znany na całym świecie, m.in. „Chanel No.5” zawiera ylang-ylang). Jego zapach uchodzi wśród aromaterapeutów jednocześnie za rozluźniają-


cy i pobudzający wszystkie zmysły, przez co zajmuje wysokie miejsce w grupie zmysłowych, mających nawet charakter afrodyzjaków aromatów. W Indonezji znany jest zwyczaj przystrajania łóżka nowożeńców wiankami z kwiatów ylang-ylang.

Egzotyczna pokusa

Egzotyczna pokusa Kneipp® to pielęgnujący żel pod prysznic o aksamitnie kremowej konsystencji, wzbogacony w zmysłowy olejek z kwiatów ylang-ylang (Cananga odorata), który wpływa odprężająco i zarazem stymulująco na zmysły i dobre samopoczucie. Egzotyczna kąpiel uspakaja, odpręża oraz wspomaga sen. Dzięki zawartości bogatego w składniki masła shea (m.in. w alantoinę i witaminę E), żel Egzotyczna pokusa pozostawia skórę wygładzoną, otuloną egzotycznym zapachem kwiatów ylang-ylang. Nie zawiera mydeł alkalicznych, pH neutralne dla skóry.

Nawilżająca świeżość

Pielęgnujący żel pod prysznic Nawilżająca świeżość Kneipp® zawiera intensywnie pielęgnujące substancje z dobroczynnego aloesu (Aloe Vera) – magii zielonego uzdrowiciela,

Pielęgnujące żele pod prysznic Kneipp® oparte są na bazie naturalnych ekstraktów i olejków. którego właściwości lecznicze znane są od tysięcy lat. Dzięki nawilżającemu działaniu, aloes pomaga skórze zachować naturalną równowagę, a bogate w składniki masło shea chroni skórę przed wysuszeniem oraz daje uczucie aksamitnej gładkości. Żel pod prysznic Nawilżająca świeżość, o delikatnym zapachu aloesu i cytrusów (m.in. grejpfruta i słodkich pomarańczy) jest przeznaczony dla skóry suchej i wrażliwej. Nie zawiera mydeł alkalicznych, pH neutralne dla skóry.

Żele pod prysznic Kneipp®:

• zawierają roślinne składniki pielęgnacyjne i zapachowe; • bez barwników i substancji konserwujących (zgodnie z rozporządzeniem WE dot. produktów kosmetycznych); • bez olejów parafinowych, silikonowych i mineralnych; • tolerancja skóry potwierdzona klinicznymi badaniami dermatologicznymi; • nie testowane na zwierzętach. Dostępność w drogeriach: Rossmann, Hebe.

Więcej informacji: Kneipp www.kneipp.pl facebook i instagram: Kneipp Polska blog: swiatkneippa.com
2017/2

76

Aromaterapia

TERAPEUTYCZNA ULGA Olejek jałowcowy do inhalacji, masażu i kąpieli. Wszyscy znamy jałowiec z naszych kuchni. Jego jagody używane jako przyprawa doskonale podkreślają smak poszczególnych dań, szczególnie mięsnych, takich jak potrawy z dziczyzny, kaczki czy wieprzowiny. Wykorzystuje się je również przy wędzeniu wędlin. Mogą też nadawać aromat napojom alkoholowym.

Olejek jałowcowy Jałowiec pospolity jest rośliną występującą na wszystkich kontynentach w strefie umiarkowanej. Rośnie dziko także w naszym kraju i trudno poddaje się uprawie. Jego polska nazwa podkreśla wyjątkowo dużą odporność na jałowość gleby. Chociaż cała roślina zawiera olejki eteryczne, najcenniejszy olejek otrzymywany jest z szyszkojagód. Ta wartościowa naturalna substancja o charakterystycznym, ciepłym zapachu powsta-

je w wyniku destylacji jagód z parą wodną. Olejek posiada wiele właściwości terapeutycznych. Obniża ciśnienie krwi, reguluje gospodarkę płynami, jest moczopędny, przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny. Ze względu na wymienione cechy, najczęściej używany jest przy zmęczeniu umy-

UWAGA: nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Fot. Wirginia Bryll

Ze względu na miły zapach i właściwości oczyszczające powietrze stosowany jest także do wykadzania pomieszczeń. Oprócz wymienionych właściwości jałowiec, a dokładnie olejek jałowcowy posiada również zalety lecznicze.


Olejek jałowcowy posiada wiele właściwości terapeutycznych.

słowym, bezsenności, bólach menstruacyjnych, w otyłości i cellulite, a także nadciśnieniu, zapaleniu skóry, zakażeniach dróg moczowych i w bólach reumatycznych. We wszystkich tych problemach warto sięgnąć po tę niezwykłą substancję. Najlepiej, jeśli znajdzie się ona w naszej prywatnej naturalnej apteczce obok innych olejków eterycznych. Jak zatem używać olejku jałowcowego? Aromaterapeuci wykorzystują go do masażu, kąpieli i inhalacji. Jednak niektóre z tych zabiegów możemy wykonywać w domowym zaciszu. Najprostszym z nich będzie rozpylanie olejku z wodą przy pomocy specjalnego kominka aromaterapeutycznego. W zależności od wielkości pomieszczenia, stosujemy 5-10 kropli olejku lub mieszaniny olejków. Olejek jałowcowy, podobnie jak inne olejki roślin iglastych używane w kominkach aromaterapeutycznych wspaniale odświeża powietrze. Niestety, czasami bywa on fałszowany tańszym olejkiem z całych gałązek, o działaniu podobnym do olejku sosnowego oraz terpentyną. Dlatego przy jego zakupie musimy zachować czujność.

Przykładowe receptury z użyciem olejku jałowcowego marki Dr Beta®: Otyłość, cellulite i nadciśnienie • Olejek Eteryczny Jałowcowy – 2 krople. • Olejek Eteryczny Cytrynowy – 2 krople. • Olejek Eteryczny Cyprysowy – 1 kropla. 5 kropli mieszanki rozpuszczone w łyżce stołowej oleju roślinnego stosować do masażu 2 razy dziennie. Zmęczenie umysłowe • Olejek Eteryczny Jałowcowy – 4 krople. • Olejek Eteryczny Mięty Pieprzowej – 2 krople. • Olejek Eteryczny Goździkowy z Pąków – 2 krople. • Olejek Eteryczny Ylangowy – 2 krople. Olejki stosować w kominku aromaterapeutycznym lub do masażu raz dziennie (5 kropli mieszanki na łyżkę stołową oleju roślinnego). Literatura • Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007. • Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008. • Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2016.

Więcej informacji: Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl


2017/2

78

Day spa

CZAS DLA CIEBIE Zapraszamy do nowej siedziby Ambra Day SPA w Krakowie.

Fot. Ambra Day SPA

Z myślą o komforcie klientów, aby relaks był jeszcze pełniejszy, i co najważniejsze, aby podwyższyć standard świadczonych usług, salon Ambra Day SPA zmienił lokalizację. Jesteśmy salonem, w którym nowoczesność łączy się z wieloletnim doświadczeniem naszego personelu. Nasza kadra to ludzie z pasją, którzy kochają swoją pracę, stale pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Nowy, dwupoziomowy salon został zaprojektowany z niezwykłą starannością. Nasze SPA zajmuje dwa piętra budynku. Na pierwszym piętrze znajduje się recepcja, gabinety kosmetyczne oraz obszerna stre-

fa nail baru. Natomiast poddasze to strefa Day SPA, miejsce sprzyjające całkowitemu relaksowi. W budynku znajduje się również gabinet medycyny i stomatologii estetycznej Dr. Wójcik Aesthetic. Nasze doświadczenie i standard wykonywanych usług dokumentują dyplomy i liczne przyznane nam wyróżnienia m.in.: • rekomendacja w rubryce „Salony & Spa” przez miesięcznik Uroda w 2009 roku;


79

• wyróżnienie w plebiscycie o Srebrne Lustro Miasta Kobiet 2011 w kategorii: „Najlepsze miejsce”; • dyplom za drugie miejsce w kategorii: „Najpopularniejszy Zakład Kosmetyczny” w konkursie „Mistrzowie Urody Małopolski 2015” zorganizowany przez Gazetę Krakowską; • „Certificate of Excellence” w kategorii „Best place for services” przyznany przez cracow-life.com w 2007, 2008, 2009, 2012, 2016 roku; • dyplom „Złoty Partner” w kategorii: „Najlepsze otwarcie 2016” przyznany przez Nova Group; • podziękowanie za partnerowanie przy Festiwalu OFF PLUS CAMERA w 2014 roku. Pracujemy na znanych światowych markach min: Maria Galland, Skeyndor i Arosha. Marki te cieszą się od lat powszechnym uznaniem i zapewniają trwałe rezultaty. W Ambra Day SPA dominuje kosmetyka holistyczna, jednak od wielu lat wzbogacamy systematycznie naszą ofertę o urządzenia najnowszej generacji, dające spektakularne efekty w kosmetyce twarzy i ciała: mikrodermabrazja diamentowa, peeling kawitacyjny, Cryolift, mezoterapia bezigłowa, Endermologie, GeneO+, Tripollar.

zachęcamy. Przy blasku świec, relaksującej muzyce można wypoczywać i delektować się wyśmienitą herbatą lub kawą. Organizujemy spotkania integracyjne, wieczory panieńskie. Nasze menu jest bogate w wiele różnorodnych pakietów SPA. Oferujemy także sprzedaż bonów upominkowych. Salon o wieloletniej już tradycji, który zaistniał przy ulicy Św. Krzyża w 2003 roku, od roku 2007 witał Państwa przy Placu Szczepańskim 6, mieści się obecnie 3,5 km od centrum miasta, przy Krakowskich Błoniach, niedaleko Kopca Kościuszki na trasie do zoo. Nasz nowy adres to ul. Królowej Jadwigi 100 w Krakowie. Salon posiada darmowy własny parking dla klientów. Do miejsca łatwo również dojechać komunikacją miejską. Żywimy nadzieję, że adres ten będzie szczęśliwy zarówno dla klientów, jak i dla nas. W Ambra Day SPA czas płynie tylko dla Ciebie i na Twoją korzyść. To najlepiej zainwestowany czas. Czas ukojenia ciała, duszy i zmysłów... Zapraszamy do Ambra Day SPA.

Strefa Day SPA

Więcej informacji: Ambra Day SPA tel. (12) 421 66 66 www.ambraspa.pl

Fot. Ambra Day SPA

Pakiety SPA, zabiegi we dwoje odbywają się w tym wyjątkowym miejscu. Pakiety i masaże dla dwojga wykonujemy w jednym gabinecie, w którym można również się poddać relaksującej kąpieli we dwoje. Po zabiegach można również odpocząć w strefie relaksu, do czego bardzo


2017/2

80

Relacja

PIĘKNY JUBILEUSZ! 20. Targi BEAUTY FORUM 2017 20. urodziny targów BEAUTY FORUM dostarczyły niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom. Jubileuszowa impreza przyciągnęła tłumy, zapisując się jednocześnie jako rekordowa edycja wiosennych targów BEAUTY FORUM.

Ponad 16 000 profesjonalistów odwiedziło jubileuszowe 20. Targi BEAUTY FORUM. Ofertę i nowości prezentowało ponad 220 wystawców z kraju i ze świata. Blisko 1000 osób wzięło udział w seminariach, a 155 osób uczestniczyło w organizowanych podczas targów konkursach i mistrzostwach. To nasz kolejny rekord!

Poszerzając horyzonty

sie ambitni seminarzyści zasypywali wykładowców pytaniami – dyskusje w kuluarach trwały jeszcze długo po zakończeniu wystąpień.

Międzynarodowy Kongres Kosmetyczny IFC, Międzynarodowy Kongres Makijażu Permanentnego – atrakcyjna merytorycznie oferta edukacyjna tegorocznych targów, obejmująca 24 tematy, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Na większość wykładów bilety zostały wyprzedane już w ramach internetowej przedsprzedaży. Po kongre-

Emocje, talent, show

Na obleganej przez publiczność scenie MEETING POINT emocje sięgały zenitu. Wręczenie nagród w konkursie BEAUTY FORUM AWARDS 2017, ceremonie uhonorowania laureatów mistrzostw i konkursów a także najnowsze trendy i osiągnięcia w kosmetyce w formie ciekawych prezentacji firmowych – a wszystko to na wyciągnięcie ręki!

THE MAKE-UP DAY

Kolejny już raz odbył się THE MAKE-UP DAY, ekskluzywny event, przygotowany z myślą o wszystkich, dla których makijaż jest największą miłością i pasją. Tysiące fanów wizażu wzięło udział w spotkaniach z najlepszymi wizażystami, zapoznając się z nowościami i aktualnymi trendami w kolorowym królestwie makijażu. Spektakularne pokazy na scenie głównej oraz na scenie charakteryzacji dostarczyły niezapomnianych wrażeń!

Mistrzowie na podium

Fot. Beauty Forum

Targi w liczbach

W trakcie jubileuszowej edycji targów BEAUTY FORUM nie zabrakło emocji związanych z ambitnymi konkurencjami, skierowanymi do profesjonalistów sztuki makijażu pod-

czas 20. Polskich Mistrzostwach Makijażu oraz w dziedzinie stylizacji paznokci na 10. Mistrzostwach NailArt Trophy i 19. Polskich Mistrzostwach Modelowania Paznokci. Uczniowie szkół kosmetycznych mogli spróbować swoich sił podczas 12. Konkursu Młodych Talentów o Puchar BLUE DIAMOND i 5. Konkursu Młodych Talentów o Puchar RED DIAMOND.

Kolejna edycja targów tuż po wakacjach!

Już dziś zapraszamy Was na jesienne targi 8. BEAUTY FORUM & SPA 23-24 września br. oraz na Hair Forum Poland 21-22 października! Już dziś zarezerwuj sobie ten termin! Więcej informacji znajdziesz na www.beauty-fairs.com.pl i www.hair-forum.com.pl.

Więcej informacji: Health and Beauty Media tel. (22) 858 79 55 e-mail: targi@health-and-beauty.com.pl www.beauty-fairs.com.pl www.beauty-forum.com.pl


OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

• MUZYK A

chillout jazz orient beauty spa medical hair

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

najwspanialsza.pl PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT

Vocal Chill

The Best of Chillout

SPA Music

Relax przy strumyku

Coffee Time

Cena det. 40,00 zł Czas płyty CD: 69 min.

Cena det. 39,00 zł Czas płyty CD: 64 min.

Cena det. 39,00 zł Czas płyty CD: 72 min.

Cena det. 40,00 zł Czas płyty CD: 68 min.

Cena det. 40,00 zł Czas płyty CD: 64 min.

Doskonałe uzupełnienie zabiegów pielęgnacyjnych jako podkład muzyczny! PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl


2017/2

Fot. Międzynarodowy Dzień Jogi

82

Joga

JOGA NA STRES Stres dotyka niemalże każdego z nas. Jest naturalną reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dopóki nas mobilizuje do działania, jest zjawiskiem pozytywnym. Niestety, szereg współczesnych badań pokazuje, że stres zbiera także prawdziwe żniwo w organizmie współczesnego człowieka i staje się jego największym wrogiem. Dlatego należy działać w myśl starej maksymy „Jeśli nie możesz pokonać swojego wroga, zaprzyjaźnij się z nim”.

Trudno nie docenić walorów jogi w oswajaniu stresu. Odpowiedni trening ciała, właściwe techniki oddychania pozwalają nie tylko poprawić nasz stan fizyczny, ale także ukoić nerwy, a co ważniejsze – osiągnąć stan wyciszenia i równowagi. Wystarczy zaledwie kwadrans jogi dziennie,

a już można zauważyć jej dobroczynne działanie. Wykonywane ćwiczenia (asany) doskonale uspokajają, wyciszają i rozluźniają organizm. Przynoszą ulgę zmęczonym mięśniom i głowie po wyczerpującym dniu. A do tego odżywiają tkanki, co pozwala opanować codzienny stres, poprawić nastrój, wreszcie wpływają na zdrowie i urodę. Tego typu ćwiczenia angażują wszystkie partie mięśni, przez co harmonijnie kształtują sylwetkę. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni praktykowane w jodze, zwiększa elastyczność stawów, likwiduje upor-

czywe bóle i poprawia kondycję. Ale przede wszystkim – dotlenia organizm i usprawnia działanie narządów wewnętrznych oraz mózgu. Reguluje krążenie krwi, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, poprawia koloryt skóry, harmonizuje i rozciąga kręgosłup, gwarantując prostą postawę. Wreszcie, joga wspiera naszą psychikę: regularne ćwiczenie przynosi lepsze zrozumienie siebie, własnego ciała, także własnych potrzeb i ograniczeń. Dlatego praktykując jogę często uczymy się pokonywać stare nawyki, prawidłowo siedzieć,


83

Międzynarodowy Dzień Jogi w Polsce

Pod hasłem „Joga na stres” świetnie więc wpisuje się w aktualne potrzeby mieszkańców polskich miast, którzy szukają sposobów na uwolnienie się od stresu. Obchody w Polsce Międzynarodowego Dnia Jogi odbywają się 25 czerwca 2017 r. dzięki Jego Ekscelencji Ajay Bisaria, ambasadorowi Republiki Indii, który objął to wydarzenie swoim patronatem honorowym. Z kolei organizatorami tego Wydarzenia są: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL). Partnerzy Wydarzenia: Indian Association of Poland oraz Fundacja Life Change, Patron Wydarzenia: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Tak samo również, jak w poprzednich edycjach, tegoroczny Dzień Jogi w naszym kraju wspierają i promują pro bono, w roli ambasadorek wydarzenia: Edyta Herbuś (zawodowa tancerka i aktorka), Małgorzata Pieczyńska (aktorka), Natalia Przybysz (wokalistka), Agnieszka Cegielska (prezenterka TV), Paulina Holtz (aktorka), a także osoby publiczne od lat uprawiające jogę.

Fot. Międzynarodowy Dzień Jogi

poruszać się, po prostu bardziej świadomie i zdrowiej żyć. Joga jest więc doskonałym treningiem dla każdego; bez względu na poziom zaawansowania i stan fizyczny osób ją ćwiczących. Jest polecana w szczególności tym, którzy nie mają czasu na regularne ćwiczenia na siłowni, są zapracowani, żyją w ciągłym stresie i z szeregiem dolegliwości wynikających z takiego stanu. We współczesnym świecie takich osób jest coraz więcej. Najnowsze badania pokazują, iż w Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Szacuje się, że aż ok. 45% nieobecności pracowników może być spowodowanych stresem związanym z pracą (wg brytyjskiej organizacji rządowej Health and Safety Executive). Z kolei eksperci m.in. od doradztwa personalnego, dodają, iż to właśnie stres odpowiada nawet za ok. 60% absencji zawodowych. Z badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że ok. 30% pracowników w Europie odczuwa skutki stresu. Natomiast analiza przeprowadzona kilka lat temu wśród austriackich tzw. białych kołnierzyków pokazała, że 42% z nich przeszło na wcześniejszą emeryturę, właśnie z powodu chorób związanych ze stresem w pracy. Tego typu absencja oznacza ogromne koszty dla firm oraz systemu ubezpieczeń. Okazuje się, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie (wg badania „The Workforce View in Europe 2017”, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę ADP). Więcej niż co piąty z nas doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. W naszych firmach jest więc dość nerwowo. Aż 22% ankietowanych codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy. Polacy to największa zestresowana grupa wśród wszystkich przebadanych pracowników. W Hiszpanii, która znalazła się na drugim biegunie tej analizy, wskaźnik odczuwania codziennego stresu wyniósł zaledwie 10%.

Agnieszka Cegielska prezenterka TV

Joga daje mi niezwykłą możliwość w zabieganym XXI wieku połączenia mojej duszy i ciała.. Jest dla mnie formą balsamu, wędrówki w głąb siebie i możliwości zadbania o ciało w sposób holistyczny. Dzięki jodze mogę poczuć tak bardzo ważne tu i teraz, wyciszyć się i posłuchać nie tylko ciszy, ale wsłuchać się w siebie... Joga to oczyszczenie, spokój i niezwykła, bo piękna energia.

Natalia Przybysz wokalistka

Paulina Holtz aktorka

Więcej informacji: Międzynarodowy Dzień Jogi: www.dzien-jogi.pl facebook.com/dzienjogi www.Bosonamacie.pl

Zatrzymaj się, zamknij oczy i patrz. Na co? W głąb siebie. Nie zawsze to co tam zobaczysz będzie idealne, ale każda chwila poświęcona na budowanie od środka siebie lepszego jest krokiem w stronę słońca.

Joga pomaga mi znaleźć swoje centrum. Centrum energetyczne, gdy myślę o bandhach i spokój umysłu, do którego prowadzi oddech. Joga i pranajama oraz jogiczne zasady dbania o siebie i świat, takie jak Ahimsa ułatwiają mi pozostawanie w stanie spokoju. Każda sytuacja stresowa może być jakby ćwiczeniem duchowym. Pomiędzy akcją a reakcją istnieje dzięki jodze większa przestrzeń, gdzie mogę zadecydować, czy mój kolejny ruch będzie świadomy i czy będzie pomocny i konstruktywny.


2017/2

84

Zdrowie

DAJ PONIEŚĆ SIĘ FANTAZJI Wody smakowe – przepisy na orzeźwiające napoje. Kiedy robi się ciepło, wszyscy chętnie sięgamy po szklankę wody, jeszcze lepiej gdy zawiera ona orzeźwiające owoce i warzywa, jest bogata w witaminy i bardzo łatwa w przygotowaniu. przyprawy, świeżo filtrowaną wodę i opcjonalnie lód. Po zrobieniu napoju należy odstawić go do lodówki aby wydobyć całe bogactwo smaku i aromatów. Napój można przechowywać do 24 godzin. Aby uzyskać jeszcze więcej wartościowych składników z wód owocowych, przechowuj wodę szczelnie zamkniętą w słoiku. Po wypróbowaniu przepisów, pozwól ponieść się fantazji i wymyślaj własne kombinacje smaków.

Domową wodę przygotowuje się na bazie owoców, ziół, warzyw i przefiltrowanej wody. To wspaniały specjał nie tylko na lato. Woda smakowa działa zbawiennie na nasze organizmy. Przede wszystkim oczyszcza i pomaga w pozbyciu się toksyn. Szczególnie pomagają w tym cytryna czy ogórek. Efekty detoksykacyjne mają swoje granice, lecz na pewno picie tej wody przyniesie wiele korzyści. Do przygotowania wody smakowej nie potrzebujemy wiele: dzbanek, owoce, warzywa, zioła,

Domowa woda truskawkowa

Fot. Aquaphor

Składniki: • świeżo przefiltrowana woda (1,5 l) z np. dzbanka Aquaphor. • kilka listków mięty; • świeże truskawki (50 g); • limonka; • lód.

Owoce leśne z miętą

Składniki: • owoce leśne (jagody, jeżyny, borówki, maliny); • gałązka mięty; • świeżo przefiltrowana woda z np. dzbanka Aquaphor. Przygotowanie: Opłucz składniki, ułóż owoce leśne na dnie naczynia. Wrzuć kostki lodu i nalej świeżo przefiltrowanej wody do pełna. Wstaw do lodówki.

Lemoniada limonkowo-miętowa

Składniki: • dwie limonki; • kilka gałązek mięty; • lód; • świeżo przefiltrowana woda z np. dzbanka Aquaphor. Przygotowanie: Wyciśnij sok z limonki, do wysokiego dzbanka wlej wodę, dodaj sok oraz umytą miętę. Podawaj z lodem.

Przygotowanie: Do dzbanka wrzucić pokrojone truskawki oraz kilka plasterków cytryny. Dodać świeże listki mięty. Całość zalać wodą, dosłodzić odrobiną miodu do smaku. Napój schłodzić w lodówce. Podawać z kostkami lodu.

Źródło: Uroda i Zdrowie www.urodaizdrowie.pl2017/2

86

Marketing

ANTI-CHURN Klient naszym lojalnym przyjacielem. Marketing lojalnościowy to dziedzina nauki, która pozwala nam zrozumieć, dlaczego klienci stają się wierni firmie. Kluczową kwestią wydaje się tutaj budowanie silnej marki, perfekcyjna obsługa i wysoki standard usług (wykwalifikowani i zaangażowani pracownicy, rozwój i innowacyjność, testy jakości). Jest to baza, początek drogi do lojalności. Nie gwarantuje ona jednak

sukcesu. Budowanie sieci lojalnościowej udaje się tylko tym, którzy za-

przyjaźnią się z klientem, zachwycą go i spełnią wszystkie, mniej lub bardziej uświadomione potrzeby. Poznaj więc swoich klientów, przebywaj z nimi, rozmawiaj. Salon kosmetyczny to miejsce wyjątkowe. Tutaj kobiety i mężczyźni przychodzą nie tylko poprawić stan skóry, ale również samopoczucie. Powinni czuć, że są mile widzianymi gośćmi, których traktuje się z szacunkiem i uwagą.

Programy lojalnościowe, zbieranie punktów, bonusy i prezenty to techniki, które nie przynoszą już efektów. Wręcz przeciwnie, przyciągają do firmy osoby, dla których priorytetem jest niska cena i dodatkowe korzyści. Jeśli odnajdą salon z korzystniejszą ofertą – odejdą. Podobnie jak turyści, którzy szukają tanich wakacji czy dzieci kolegujące się z córką cukiernika.


87

Zjawisko churn (ang. odchodzenia) jest dla firmy bardzo niebezpieczne. Okazuje się bowiem, że zdobywanie nowych klientów przynosi dużo mniejsze zyski niż dbanie o stałych bywalców. Osoby regularnie odwiedzające salon dużo chętniej korzystają z nowych zabiegów, są mniej podatne na działania konkurencji i stają się ambasadorami marki. Zadowolone, stałe klientki z chęcią polecą nas przyjaciółkom. Prawdziwa lojalność wynika więc ze zbudowanej relacji, zaufania, sympatii, przyjaźni i zaangażowania. Podobnie jak w związkach międzyludzkich trzeba pamiętać o zaspokajaniu potrzeb, ciągłej trosce o dobro drugiej osoby i wzajemnej uczciwości. Prawdziwa sztuka budowania lojalności bazuje na emocjach i relacji.

Zaprzyjaźnij się

Przyjaźń to relacja bazująca na wzajemnej sympatii i pomocy. Jako specjalistka od urody powinnaś dzielić się z klientkami swoją wiedzą na temat m.in. doboru kosmetyków i naturalnych sposobów pielęgnacji. Bądź na bieżąco z trendami, opowiadaj o nowościach na rynku. Koreańskie kosmetyki, technologia HIFU, infuzja tlenowa, DIY, draping, glossy look – bądźmy dla klientek cenną bazą wiedzy. Każda kobieta chce być piękna, dlatego z chęcią będzie korzystała z porady kosmetyczki, która zaprojektuje jej pielęgnację gabinetową i domową, skoryguje dietę, zaproponuje suplementację i zmianę stylu życia. Na tym polega m.in. Beauty Coaching. Bazuje na szczegółowej diagnozie i indywidualnie dobranym Beauty Planie.

Zachowaj czujność – bądź krok przed konkurencją

Lojalne klientki są pod ciągłym ostrzałem działań konkurencji. Zjawisko churnu czyli odpływu konsumentów jest dla firmy bardzo niebezpieczne. Dlatego należy zastosować szereg działań profilaktycznych. Na bieżąco monitoruj stopień zadowolenia klientek, szybko reaguj w razie reklamacji. Ostrzegaj przed nieuczciwymi zagraniami konkurencji. Podkreślaj swoje atuty, wyróżniaj się na rynku. Stwórz niepowtarzalna atmosferę, zaprojektuj oryginalny wystrój wnętrza, pracuj na niszowych markach, stosuj zaawansowane techniki manualne. Daj klientowi salon, który będzie miejscem absolutnie wyjątkowym.

Przełamuj schematy – improwizuj

Zapomnij o programach lojalnościowych opatrzonych regulaminem. Nie wrzucaj wszystkich stałych klientów do jednego worka. Kluczowy konsument odwiedzający twój salon powinien dostać nagrodę, ale niech będzie ona spersonalizowana, nieszablonowa i odpowiadająca jego potrzebom. Voucher na zabiegi dla ukochanej mamy lub babci, darmowy zabieg na spierzchnięte dłonie, nawilżanie skóry po wakacjach... Nieustannie obserwuj klientki i staraj się dać im to, czego pragną lub co przyniesie im korzyść. Każdy człowiek lubi czuć, że jest wyjątkowy. Dlatego też indywidualnie podarowana nagroda za lojalność będzie odebrana jako wartościowsza. W końcu domowe ciasto

upieczone przez mamę tylko dla nas smakuje lepiej niż wypiek z cukierni.

Bądź uczciwy – buduj zaufanie

Najczęstszą przyczyną rozpadu związków uczuciowych i biznesowych jest zdrada. Nadszarpnięte zaufanie trudno jest odbudować, dużo łatwiej jest znaleźć nowego partnera lub konkurencyjną firmę. Dlatego bycie uczciwym wobec klienta jest bardzo ważne. Mówiąc o efektach zabiegów / kosmetyków do pielęgnacji domowej zachowaj umiar i nie koloryzuj. W razie reklamacji staraj się być empatyczny, przeproś i poproś o możliwość naprawy błędu. Rozmawiaj szczerze i słuchaj uważnie – może się okazać, że klient podpowie ci w jaki sposób uniknąć dalszych błędów. Reklamując swoje usługi np. makijażu permanentnego, body-piercingu lub nail-artu wykorzystuj tylko własne prace. Daje to realny obraz twoich możliwości i stylu pracy.

Prawdziwa sztuka budowania lojalności bazuje na emocjach i relacji.

Doskonal się – podkreślaj swoją wartość

Rozwijając i doskonaląc firmę często zapominamy aby osiągnięciami dzielić się z klientami. Sukcesy firmy, nagrody i wyróżnienia na konkursach, udział w akcjach charytatywnych, inwestycja w nowy sprzęt, udział w szkoleniach i targach – podkreślajmy zalety przy każdej okazji. Twórzmy wizerunek silnej firmy. Klientki powinny czuć, że jesteśmy wartościowi – rozwijamy się i wzmacniamy naszą pozycję na rynku.

Monika Szatkowska Blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów. Kosmetolog w salonie „Lucyna” w Zamościu. www.OtwartySalon.pl


2017/2

Fot. Uroczysko Siedmiu Stawรณw

88

Relaks

LETNIE CHWILE W UROCZYSKU


Luksusowy wypoczynek na najwyższym poziomie.

Fot. Uroczysko Siedmiu Stawów

Lato to doskonały czas, żeby zadbać o zdrowie, kondycję i samopoczucie. Uroczysko Siedmiu Stawów oferuje wyjątkowe letnie sesje urody i odrodzenia. W XVI-wiecznym zamku, którego wnętrza urządzono w nowoczesnym stylu, można poddać się rytuałom regeneracji ciała i ducha w komfortowych warunkach i pięknym otoczeniu przyrody.

Do dyspozycji gości są: bogata strefa SPA, studio masażu, sauny, gabinety, 16-metrowy basen, studnia do schładzania oraz komfortowa strefa wypoczynku z tarasem widokowym i wellness barem. Specjalne rytuały w SPA by L’Occitane pozwolą poczuć błogi relaks, odprężenie i przypływ sił witalnych. Zabiegi na twarz i ciało wykonywane są tylko na bazie organicznych kosmetyków. Na ciepłe miesiące szczególnie polecane są rytuały na bazie werbeny. Jej ekstrakt uwalnia najszlachetniejsze olejki eteryczne, które pobudzają zmysły w trakcie zabiegów oraz wygładzą skórę czyniąc ją przyjemnie delikatną. Czarodziejska moc tego zioła ujawni się w pełni w trakcie masażu Harmonia Werbeny sprawiając, że zrelaksowane ciało powróci do energetycznej równowagi. Dopełnieniem oferty SPA jest zdrowa kuchnia, bazująca na wysokiej jakości produktach lokalnych, w tym pozycje: zielone szparagi, pstrąg kłodzki czy wykwintne policzki z dzika. Otoczenie zamku zachęca do przebywania na świeżym powietrzu – położony wśród lasów i pól, stanowi wymarzone miejsce do aktywnego wypoczynku i czerpania przyjemności z otaczającej przyrody. Uroczysko Siedmiu Stawów położone jest w Goli Dzierżoniowskiej, nieopodal Wrocławia. Rozciąga się na ponad 100-hektarach terenu, obok

12-hektarowego parku. W 2000 roku w zamku rozpoczęły się tu intensywne, trwające 13 lat prace, które pozwoliły na przywrócenie mu dawnej świetności przy zachowaniu pierwotnych walorów obiektu. Zamek wybudowany w XVI wieku, jako jeden z nielicznych, zachował charakter epoki Odrodzenia i nie został znacząco przebudowany w czasach późniejszych. Gdy możliwe stało się przywrócenie mu historycznego układu przestrzennego, budynkom nadano nowe funkcje. Wieloletnie prace umożliwiły ich adaptację do potrzeb luksusowego hotelu. Zamek jest częścią większej kompozycji przestrzennej, na którą składają się: dawny folwark, wieniec murów z bramami oraz kompozycja parkowa z siecią ścieżek i stawami. W Uroczysku Siedmiu Stawów powstało pierwsze SPA marki L’Occitane w Polsce.

Więcej informacji: Uroczysko Siedmiu Stawów**** Luxury Hotel tel. 885 544 100 www.uroczysko7stawow.pl


2017/2

Fot. VDL Hapro

90

Premiera

POSTAW NA VEGAZ! Oszałamiające, nowatorskie, inteligentne – takie właśnie są nowe urządzenia VDL Hapro. W trakcie kwietniowych targów FIBO – najważniejszego wydarzenia w branży fitness i wellness – VDL Hapro, producent urządzeń marki Luxura, zaprezentował dwa spektakularne urządzenia otwierające nową serię VEGAZ.


91

Nowa seria to oszałamiające pod względem wizualnym urządzenia, w których zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne, aby zmaksymalizować ich wydajność energetyczną i zapewnić jeszcze lepsze efekty opalania. VDL Hapro zaprojektował wielofunkcyjny interfejs komunikacyjny, który pozwala na dostęp do nowego specjalnie zaprojektowanego portalu myluxura.com. Mały moduł z dwoma kanałami Wi-Fi oraz połączeniem LAN pozwala nam uzyskać dostęp zarówno przez internet, jak i bez połączenia z siecią. Przejrzyste i czytelne statystyki ułatwią zarządzanie pracą urządzeń w salonach – możesz sprawdzić ile godzin przepracowały

Wybór należy do Ciebie, ale decydując się na VEGAZ nie możesz wybrać źle!

urządzenia, czy pojawiły się komunikaty o błędach itp. Jest to wyjątkowe ułatwienie zarówno dla właścicieli solariów, jak i serwisantów. Nie przesadzimy pisząc, że oba modele VEGAZ – 8200 i 9200 – są po prostu ogromne. Są to największe urządzenia sygnowane logiem Luxura. Większa przestrzeń oznacza także lepsze samopoczucie użytkownika i widać to nie tylko w rozmiarach, ale szczególnie w rozbudowanych funkcjach komfortowych, które można kontrolować za pomocą czytelnego i łatwego w obsłudze dotykowego wyświetlacza. Solaria VEGAZ umożliwiają bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z dowolnego urządzenia wyposażonego w Bluetooth. Wyjątkowy, przestrzenny dźwięk SoundAround Plus doskonale umili czas spędzony na opalaniu. Dzięki wspomnianemu wcześniej wewnętrznemu wyświetlaczowi możesz kontrolować nie tylko głośność, ale także temperaturę wewnątrz urządzenia, moc nawiewu oraz Qsens (orzeźwiającą wodną mgiełkę) i Xsens III (wybierając jeden z trzech dostępnych aromatów).

Brzmi nieźle? A to jeszcze nie wszystko! W serii VEGAZ po raz pierwszy zastosowano opalające lampy LED. To światowa premiera tej technologii, opracowanej specjalnie po to, by zwiększyć wydajność kluczowego dla procesu pigmentacji widma światła. UV-LED Tanning Booster wyznacza zupełnie nowy poziom opalania twarzy, gwarantując przy tym natychmiastowo widoczny i równomierny efekt. VEGAZ stawia czoło najtrudniejszym wyzwaniom związanym z opalaniem, w tym także problemom związanym z nierównomiernym opalaniem niektórych części ciała. Zintegrowany opalacz Shoulder Tanner+ jest nie tylko przykuwającym wzrok elementem designu, ale zapewnia doskonałe opalanie w obszarze szyi, karku i ramion. Jednak kluczem do zwycięstwa VEGAZ jest technologia Intelligent Power Control 2 (IP Control 2), która pozwala na zachowanie optymalnego poziomu promieniowania UV, zgodnego z europejską normą, przez cały czas eksploatacji lamp. IP Control 2 nie tylko zwiększa żywotność lamp, ale optymalizuje ich wydajność

przez cały cykl życia, co przekłada się na oszczędność energii nawet do 25%. System ten umożliwia indywidualną kontrolę każdej lampy, tak aby te oddalone od ciała mogły opalać z nieco większą mocą, rekompensując tym samym dystans jaki dzieli je od użytkownika. Dzięki temu każda część ciała otrzymuje taką samą dawkę promieniowania – 0,3 W/m2. Innowacyjne lampy Maxlight Premium zastosowane w urządzeniach VEGAZ gwarantują równomierną opaleniznę dzięki idealnej równowadze promieniowania UV na całej długości lampy. Zastosowanie dwóch rodzajów lamp: Premium Blue i Premium Red pozwoliło połączyć intensywne opalanie z pielęgnacją skóry. Widmo światła i ułożenie lamp w urządzeniu są dopasowane tak, by zapewnić piękną i długotrwałą opaleniznę. Oba modele VEGAZ dostępne są w różnych wersjach i konfiguracjach wyposażenia. Standardowo model 8200 posiada Ambient Flow Light, Smart Cooling, IP Control 2 (z wyjątkiem wersji Balance), a także Smart Voice i Bluetooth oraz wyprofilowaną leżankę Contour Plus. Wersja Pure Intelligence jest wyposażona w niebieskie i czerwone lampy Maxlight Premium oraz UV-LED Tanning Booster. Opcjonalnie może zostać doposażony w Climate Control, Qsens oraz Xsens II. Model 9200 oferuje bogate wyposażenie już w standardzie, m.in. Shoulder Tanner+ oraz UV-LED Tanning Booster i dwukolorowe lampy Maxlight Premium w wersji Pure Intelligence. Wyposażeniem opcjonalnym, podobnie jak w wypadku modelu 8200, jest Climate Control, Qsens i Xsens III. Wybór należy do Ciebie, ale decydując się na VEGAZ nie możesz wybrać źle!

Fot. VDL Hapro

Więcej informacji: Maximus Solaria Autoryzowany dystrybutor Luxura tel. (58) 624 90 50 www.maximus-solaria.pl

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.