najwspanialsze 2019-04

Page 1

spa

wellness

4/2019 (27) zima

cosmetics

18,00 zł (w tym 8% VAT)

medical

sun

fashion

beauty

oblicze piękna i zdrowiaZ wielką satysfakcją i radością w obdarowujemy Was muzycznym prezentem w postaci albumu CD: WDZIĘCZNOŚĆ utrzymanego w klimacie subtelnego chilloutu. Projekt ten powstał dzięki pomocy Partnerów i Sponsorów. Pragnę bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie i wsparcie. Święta Bożego Narodzenia to taki magiczny czas przesycony dobrocią, miłością, spokojem i otwartością na drugiego człowieka. Niech ta najwspanialsza chwila przyniesie niepowtarzalną atmosferę, by otaczały Nas przyjazne gesty i ciepłe słowa. Otwórzmy się na życzliwość i serdeczność! Tego nigdy za wiele! Tytuł projektu muzycznego nie jest przypadkowy. WDZIĘCZNOŚĆ – tym się kieruję na co dzień! W sposób wyjątkowy pragnę podziękować Pani Beacie Mąkolskiej, która jest autorem rys. z łąbędziem. Z najwspanialszymi

życzeniami pod słońcem!

SZ E

zm uzy k

ą re l ak sac y

le! lkie sze •W

a z as praw trzeżo

Rys. Beata Mąkolska

wellness

cosmetics

medical

sun

fashion

beauty

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

oblicze piękna i zdrowia

• MUZYK A

spa

l

Wdzięczność

ht ne • Copyrig © VICTOR 11 • w w w.vic tore l. p

NIE DO SPRZED AŻY • OCYJNY • PROM DOD ATE KC ZA SO

wt

PIS MA

IAL AN SP W AJ

l • Harmonia zmysłów dla du nialsze.p jwspa szy i w.na ciał w w a

jną

N

Wydawca NAJWSPANIALSZE RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak

RZ PLA EM Z G E

oblicze piękna i zdrowia

beauty fashion sun medical cosmetics wellness spa

Drodzy Czytelnicy!

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

WDZIĘCZNOŚĆ To klimat wewnętrznego spojrzenia duszy w zadowolenie i kreację pozytywnego życia. Klimatyczna muzyka w obrębie radosnego chilloutu nadaje specjalną atmosferę pozytywnego nastawienia. To ważne, abyśmy potrafili zawsze się uśmiechać i promieniować radosnym spojrzeniem. Enigmatyczne melodie w sposób lekki i przyjemny wspomagają w redukcji napięcia dnia codziennego. Muzyka w swojej lekkości zdecydowanie buduje tło wyszukanego klimatu dla zadowolenia i optymizmu!

Pięknie dziękujemy Partnerom projektu: COLUMBIA � FENIX JEWELLERY & COSMETICS � IKOR � NAJWSPANIALSZA.PL SEAWEEX � SLAAP HOME RITUALS � SPA PROFESSIONALS WELLNESSDAY.EU � VENUS BEAUTY � VICTORIA VYNN VICTOR 11 � YOGA FOR HARMONY & PEACE


Zaprasza

4-5.04 2020, POZNAŃ

NAJWIĘKSZE PROFESJONALNE TARGI FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE W POLSCE Lokalizacja:


20. EDYCJA TARGÓW

Weź udział w jubileuszowej, 20. edycji największych targów branży hair&beauty w Polsce! Jak co roku, przez dwa dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbędzie się prawdziwe święto fryzjerów, kosmetyczek, kosmetologów, lingeristek i manicurzystek. Poznaj najnowsze trendy w stylizacjach paznokci, włosów, brody oraz w makijażu! Zapoznaj się z ofertą najlepszych, profesjonalnych kosmetyków, produktów, zabiegów oraz sprzętu renomowanych marek, a także weź udział w szkoleniach branżowych, które pozwolą Ci wykorzystać zdobytą wiedzę podczas pracy w Twoim salonie.

20 lat targów LOOK i beautyVISION – tego nie można przegapić!

Odwiedź nas na: www.look.mtp.pl

www.beautyvision.mtp.pl

Polub nas na:

/LOOKbeautyVISION


OD

R E DA KCJI

JESTEM WDZIĘCZNY Gdy raz poczujesz, że wszystko jest niezwykłe, nigdy nie zabraknie ci miłości, ponieważ będziesz ją otrzymywał od całego świata.

Kiedy byłem dzieckiem, padał taki piękny śnieg… wielkie puszyste płatki leciały na ziemię miękko i wolno. Stałem oczarowany przy oknie i nie mogłem oderwać wzroku. Taka śnieżna hipnoza. Wydawało mi się, że jesteśmy niepowtarzalni jak płatki śniegu.

Polubmy, że czas przemija… dojrzałość w nas podpowiada: spokojnie, po zimie znowu będzie wiosna. Przemijanie to nic strasznego, bo przecież wierzymy, że dalej też coś jest. Naprawdę. Wiem, bo w tym mijającym roku musiałem stanąć twarzą w twarz z niepewnością o jutro. I wiecie co? Ono nadeszło… Życzę Wam nadziei. Nawet jeśli ona jest malutka, prawie zupełnie niewidoczna. Niech Wam świeci jasno jak Gwiazda Betlejemska. Życzę Wam zdrowia i miłości. Nic więcej nie trzeba! Aby uśmiech gościł na Waszych twarzach i radość wypełniała Wasze myśli.

Z okazji świąt życzę Wam uważności. Dostrzegania dni i godzin. Malutkich uciech i szczęść. Zachwycających minut. Życzę też małych dobrych uczynków. Żebyśmy mieli czas dla drugiego człowieka. Obecność, ofiarowanie komuś swojego czasu i wsparcia na co dzień, to najwspanialszy prezent jaki możemy uczynić – nie tylko w czasie oczekiwania na święta, ale przez cały rok i kolejne lata naszego ziemskiego życia! To najlepsza terapia i nie lada wyzwanie: „CZŁOWIEKIEM DOBRYM BYĆ".

Niech ten magiczny najwspanialszy czas przesycony dobrocią, miłością, spokojem, otwartością na drugiego człowieka zagościł w naszych sercach! Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery!

Jakie to cudowne uczucie sprawić komuś radość – niech ono pomoże Ci otworzyć serce. Jakie dobre uczynki, drobne przysługi, być może niespodzianki dałeś z siebie innym? Jaka energia sprawia, że ludzie chcą wzajemnie wspierać się – zamiast ze sobą walczyć? To za co jesteśmy wdzięczni, to co szczerze doceniamy w naszym życiu – tego doświadczymy więcej. Wdzięczność jest fundamentem obfitości oraz szczęścia.

SŁOŃCA BEZ KOŃCA!

To jak patrzymy na innych oraz jak patrzymy na świat zależy od tego jak postrzegamy siebie. Gdy przestaniemy wierzyć w ograniczenia – zaczniemy dostrzegać świat i ludzi wokół nas zupełnie inaczej. Im więcej dajesz, tym więcej wciąż możesz DAĆ. Energia duchowa jest nieograniczona. Co jest największym darem, który otrzymaliśmy? Nasze życie! Czy jesteśmy wdzięczni za ten dar? Życie to podróż, a każde wyzwanie to tylko lekcja, która zawsze nam służy, abyśmy wzrastali duchowo. Kochaj coraz bardziej, a staniesz się radośniejszy. Radość automatycznie podąża za miłością niezależnie od tego, czy jest ona odwzajemniona, czy nie, czy druga osoba podziela ją, czy nie. Na tym polega piękno miłości, że jej skutek jest nieodłączny – jej wartość jest niezależna od tego, co się dzieje na zewnątrz. Nie zależy ona od odzewu drugiej osoby, jest całkowicie Twoja.

Dariusz Idkowiak Redaktor Naczelny

2019/4

4


www.victoriavynn.com


SPIS TREŚCI

10

16

18

PORADY

TARGI

10 MENTALNY ZERO WASTE

26

NAJWSPANIALSZY CZAS

16

PSYCHOKOSMETOLOGIA

28

PREZENT OD SERCA ZARZĄDZANIE

18 34

TRENDY I INSPIRACJE

KOSMETOLOGIA HOLISTYCZNA KOSMETOLOGIA ESTETYCZNA

ROZWIŃ MOCNE STRONY BIZNESU

30

TECHNOLOGIE PIĘKNA OCZU

RENTOWNE SPA MARKETING PREMIERA

22

32

#ZACZNIJODSNU PSYCHOLOGIA KLIENTA

MAKIJAŻ

24

KONKURENCJA W BIZNESIE

40

PRZYJAZNE BARWY

2019/4

6

JAK PIĘKNIE BYĆ SOBĄ! CZ. 1
zima

34

46

62

ZDROWY STYL ŻYCIA

42

PREMIERY, NOWOŚCI – ZIMA

POZWÓLMY SOBIE NA DOJRZAŁOŚĆ

54

ODNOWA BIOLOGICZNA

44

UZDROWISKA

IDEALNY PREZENT

58

WIZAŻ

46

WIZAŻ by KLAUDIA

60

LIFESTYLE

62

WŁOS Z GŁOWY

Z WIATREM I POD WIATR MASAŻ

BEZPIECZNE OPALANIE

52

STYLOWO I WYGODNIE

PIĘKNO LIVE ZABIEG

50

POLSKIE UZDROWISKA FASHION

RELACJA

48

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

64

ZMYSŁY RZĄDZĄ!

2019/4

9

ORIENTALNA RÓWNOWAGA


P O R A DY

MENTALNY ZERO WASTE

TREND ZERO WASTE NIE PRZEMIJA! I bardzo dobrze, bo mamy tylko jedną planetę, tylko jedną Matkę Ziemię i ostatnio mocno ją zaniedbywaliśmy. Pamiętajmy jednak, że świat zewnętrzny, który nas otacza, jest odzwierciedleniem naszego świata wewnętrznego. Dlatego proponuję Ci rozciągnąć koncepcję zero waste na… własny umysł!

MNIEJ ŚMIECI, MNIEJ MARNOWANIA Zero waste, to jakże modna obecnie nazwa na coś, co w swojej czystej, pierwotnej formie stosowane było od dawien dawna – życie w zgodzie z naturą, przy wykorzystaniu jej darów i szacunku dla każdego przejawu życia (przynajmniej w szerokim postrzeganiu).

Dziś najczęściej zero waste kojarzymy z chodzeniem na zakupy z własną, materiałową eko-torbą i unikaniem plastiku, na rzecz np. opakowań ze szkła, które można wielokrotnie wykorzystywać. Wraz z ekspansją tej chwytliwej nazwy, pojawiły się podręczniki zawierające setki porad jak być zero waste, jak prowadzić taki dom i takie życie. W przepełnionej nadmiarem wszystkiego cywilizacji taki powiew gospodarności i prostoty jest niezwykle pożądany i potrzebny, choć na szczęście wiele

cudownych polskich kobiet w ogóle nie potrzebuje takiej zachęty, gdyż nie wpadły w szał konsumpcjonizmu (czy to z uwagi na rozsądek, czy ze względów ekonomicznych). Zero waste to oczywiście także zachęta do pewnego minimalizmu, refleksji nad tym, czego naprawdę potrzebujesz, co jest ci naprawdę potrzebne do (prze) życia, co jest konieczne, a co jest jedynie fanaberią umysłu, ckliwą zachcianką wzbudzoną przez kolorowy,

2019/4

10


P OR A DY medialny świat celebrytów, koncernów i reklam. Jak się tak dobrze zastanowić, to wszelkie książki z poradami są także niepotrzebne – wszystkie odpowiedzi są bowiem w nas, o ile potrafimy do nich dotrzeć. Niestety, lata „socjalizacji”, nacisku na to, by nie słuchać siebie, a jedynie autorytetów wszelkiej maści, często sprawiają, że wychodząc naprzeciw swojej własnej intuicji wkraczamy na obszar bezkresnej pustyni – znikąd podpowiedzi. Ten powrót do siebie, powrót do serca, dla niektórych jest długą podróżą, jednakże nie ulega wątpliwości, że aby być na dobrej drodze, należy okiełznać umysł. Zachęcam Cię drogi czytelniku do rozszerzenia perspektywy i wykorzystania chwytliwego hasła zero waste, do rewolucji w zakresie własnego umysłu. Być może ta koncepcja pozwoli Ci zapanować nad programami własnego umysłu, jakże często wywodzącego nas na manowce.

ŚMIECIOWE MYŚLI, NIEPOTRZEBNE EMOCJE Jak wiele z każdego tysiąca myśli przewijających się każdego dnia przez Twój umysł jest rzeczywiście wartościowych? Jak wiele z nich to ciekawe pomysły, rozwiązania, miłe wspomnienia czy życzliwość względem innych? A jak wiele

rodzaju obsesji, perfekcjonizmu, co jest przesadą w drugą stronę).

z nich to myślenie o kłopotach, martwienie się, analizowanie bez końca i krytyka w stosunku do siebie i innych ludzi? Jak wiele z nich to myśli pełne złości i bezsilności, gdy dobiegają Cię kolejne wypowiedzi polityków, szefów i ich obietnice dotyczące „ulepszenia” życia przeciętnego człowieka, pracownika?

Przyjrzyjmy się zatem zasadom zero waste, opisanym przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste*): 1. Refuse (odmawiaj). 2. Reduce (ograniczaj). 3. Reuse (używaj ponownie).

Wyobraź sobie,

4. R ecycle (segreguj i przetwarzaj).

że przenosisz koncepcję zero waste na poziom własnego umysłu.

5. Rot (kompostuj). Parafrazując te zasady, aby stworzyć mentalny zero waste, możemy uzyskać takie zasady:

ODMAWIAJ Tak jak nie godzisz się na zanieczyszczenie środowiska, tak nie gódź się na zanieczyszczenie własnego umysłu śmieciowymi ideami. Nie czytaj wiadomości – śmieci, plotek, sensacji i innych, kompletnie nieprzydatnych, a jedynie zajmujących czas „informacji” i „newsów”. W dobie prześcigania się „mediów” o to kto da więcej „tweetów”, kto szybciej zamieści kolejnego „newsa”, uczestniczenie w tym wyścigu poprzez czytanie często pisanych na kolanie wypocin (albo nawet samo czytanie nagłówków), to zaśmiecanie własnego umysłu. Nie widzisz świata wokół, nie widzisz własnych dzieci, nie widzisz otoczenia, widzisz

Zero śmieciowych myśli, zero bezwartościowych, jednorazowych osądów, zero bezproduktywnego marudzenia, zero chwil pogrążania się odmęcie negatywnych myśli, zero ulegania ponurym opiniom, zero krytycznych uwag względem siebie… Brzmi jak bajka, prawda? Tak jak w bajkach jest sporo prawdy przedstawionej w symboliczny sposób, tak uznajmy, że owo „zero” jest symboliczne – chodzi bowiem o zminimalizowanie śmieciowych myśli (czyli tych, które niczemu dobremu nie służą, które są niepotrzebne), a nie o całkowitą eliminację (to by nas doprowadziło do pewnego

2019/4

11

ekran komputera, smartfona albo telewizora. Zaśmiecasz umysł czyimiś opiniami i koncepcjami, otwierasz go na manipulację, na kolejne porcje lęku, strachu, niepokoju. To nie jest Ci potrzebne. Odmawiaj wysłuchiwania wiadomości, które Ciebie nie interesują, albo budzą Twój lęk (słowem: nie wnoszą nic konstruktywnego do twojego świata), odmawiaj czytania artykułów czy książek, które Ciebie nie interesują, które są jałową pożywką dla umysłu i nie sprawiają nic a nic przyjemności.

Odmawiaj

pojawiającym się myślom, które Ci nie służą – zauważ je i im podziękuj uprzejmie tak, jak odmawiasz nadgorliwym tele-handlowcom kolejnej „oferty”. OGRANICZAJ Zero waste zachęca nas do prowadzenia w miarę minimalistycznego życia – i tutaj jeżeli twoje życie będzie rzeczywiście proste, twoje myśli także zaczną biec spokojniejszym torem. Za przykład niech posłużą słowa Kasi, która po zajęciach relaksacyjnych podeszła do mnie mówiąc: „Wiesz, do tej pory spędzałam


P O R A DY weekendy w galeriach handlowych, byłam często sfrustrowana, bo nie mam tylu pięknych rzeczy, dekoracji, ubrań, mebli, strojów… Ciągle gadałam mężowi, co potrzebujemy kupić, co bym chciała, co widziałam ładnego, co moglibyśmy zmienić… A teraz tak się wyciszam na zajęciach, że wróciły do mnie radości z dzieciństwa. W weekendy ciągnę męża za miasto. Spacerujemy wśród drzew, szukamy dzikich miejsc, podpatrujemy ptaki, obserwujemy zmiany w przyrodzie. I wiesz co? Okazało się, że nie tylko potrafimy razem rozmawiać, ale i milczeć. Nigdy dotąd nie czułam się tak blisko niego. To mi wystarcza”.

Proste życie,

to umiejętność zauważania co Ci jest naprawdę potrzebne – i to na wielu poziomach. Wystarczy spojrzeć co masz na sobie, wokół siebie, co masz w kuchni, co masz w lodówce, co na łazienkowej półce. Tutaj, jeżeli obrosłaś / obrosłeś w rzeczy i różne „przydasie”, warto

odgracać i dom, i przestrzeń umysłu. Na początek dobra będzie metoda Marie Kondo, ze swoją prostotą przekazu „zostaw to, co kochasz”**), która zachęca by odgracać kategoriami, wyciągając na środek pokoju wszystkie przedmioty z jednej kategorii, bo najczęściej mamy je porozkładane w różnych miejscach w domu i nie jesteśmy świadomi ile i czego tak naprawdę jest. Na poziomie mentalnym, ograniczenie możemy zastosować także do umiejętności skupiania się – ograniczaj rozpraszacze, które sprawiają, że zaczynasz działać (i myśleć) wielotorowo, co w efekcie rodzi większy stres i zmęczenie. Jeżeli zmywasz naczynia – tylko zmywaj, skupiaj się na ruchu dłoni, gąbki, na tym, jak woda opłukuje talerz. Jeżeli piszesz raport – pisz tylko raport, ścisz i odłóż dalej telefon, wyłącz pocztę, poproś współpracowników, aby Ci nie przeszkadzano. Jeżeli jesz – tylko jedz, skup się na przeżuwaniu pokarmu, na jego smaku, na odbiorze struktury pożywienia (nie oglądaj w tym czasie telewizji czy smartfona). Wiem, że to nie zawsze wychodzi, jeżeli jednak udaje Ci się w 70 procentach przypadków – to już jest sukces.

w twoim życiu do odniesionych przez ciebie sukcesów (tutaj przyda Ci się zwykła tabelka – w jednej kolumnie wypisujesz swoje sukcesy, miłe chwile, udane znajomości, w drugiej kolumnie cechy, myśli, zachowania, które przyczyniły się do tych osiągnięć, np. Ania za sukces uważa opracowanie szablonu przyjmowania klientów salonu fryzjerskiego i zapisywanie usług z jakich korzystają, zatem w drugiej kolumnie wpisuje: zorganizowanie, skrupulatność, zamiłowanie do porządku i harmonii, dobra pamięć, troska o życzliwe traktowanie klientów) i przenieś te zachowania / myśli na inny obszar życia (Ania dzięki temu opracowała sobie sposób na bezstresowe święta). Często okazuje się, że mamy kilka naprawdę świetnych przekonań, które w ciężkich chwilach pomogły nam przetrwać, odbić się od dna czy znaleźć rozwiązanie (np. „zawsze miałam szczęście do ludzi”, „umiem szybko podejmować trafne decyzje”, „zawsze potrafiłam uzbierać pieniądze na to, na czym mi naprawdę zależy”). Czasem to powtarzane afirmacje stają się naszymi sprzymierzeńcami, nawet jeżeli nie są to sformułowania wyczytane w duchowych książkach, a ściągnięte z obejrzanych niegdyś filmów.

UŻYWAJ PONOWNIE Zobacz jakie twoje cechy, zachowania, myśli przyczyniły się

Pamiętaj, że dopiero okiełznany umysł, umożliwi Ci dotarcie do przestrzeni serca, do prawdziwego centrum siebie. Jak Ci się podoba koncepcja mentalnego zero waste? Daj znać, czy coś udało Ci się wdrożyć! :)  beata@wellnessday.eu

Patrz, które myśli Ci służą. I tych używaj często! :)

SEGREGUJ I POWTARZAJ Zobacz jak często umysł jest porównywany do komputera – fantastycznej maszyny, o niezwykłych właściwościach. Mówi się, że umysł jest potęgą, że potrafimy poprzez wpływanie na umysł dojść do niezwykłych rzeczy. W dużej mierze to prawda. Jeżeli jednak pozostajemy przy porównaniu umysłu do komputera – zastanów się ile masz wgranych programów i jak często robisz w swoim umyśle porządki.

Niektóre

„programy” wymagają aktualizacji, a wiele „plików” wymaga usunięcia. To co było wkodowane, gdy byłaś / byłeś dzieckiem, może już być zupełnie nieaktualne, może wymagać solidnej weryfikacji. Niektóre programy wymagają

2019/4

12P O R A DY skasowania i wgrania nowych, działających w inny, bardziej przyjazny dla Ciebie sposób. Niektórzy są już na takim etapie, że właściwie zajmują się tylko usuwaniem programów, mając świadomość, że każdy program umysłu ogranicza serce.

zastanów się, w jakie pozytywne działanie możesz przekuć tę emocję. Jeżeli złości Cię niepłacący o czasie klient, zastanów się jakie możesz wdrożyć zasady współpracy (także doboru klientów), aby zminimalizować ryzyko w przyszłości. Jeżeli złości cię, że jest kolejka w sklepie, stojąc w niej, zacznij planować wyjazd wakacyjny, czy inną ekscytującą wyprawę. Moja znajoma przy pierwszych objawach złości zabiera się za odkurzanie domu – po pół godzinie dom jest wysprzątany, a ona dumna z siebie i uspokojona. (Jedna uwaga – nigdy nie gotuj w złości, jedzenie stworzone w złości jest bardzo szkodliwe!)

Umysł jest też

podatny na wirusy i manipulacje. Mając to na względzie, okaż czujność, gdy w twojej głowie pojawi dziwna myśl, myśl pełna niepokoju, myśl zrodzona z lęku, bądź mająca krytyczne przesłanie. Ujmę to tak: nie wszystkie myśli są naprawdę twoje. Czasem powtarzamy coś, co zostało nam wmówione, gdy byliśmy małymi dziećmi, a rodzic był dla nas niemalże jak bóg. Czasem w naszej głowie odzywają się slogany z gazet (jeżeli zastanawiasz się, czy w takim, a takim wieku coś wypada – to NIE JEST twoja myśl, to są przekonania kształtowane przez środowisko zewnętrzne: rodzinę, prasę, a nawet twoją własną kosmetyczkę). Dlatego wyrób w sobie nawyk przyglądania się myślom, obserwacji. A potem je segreguj: które są korzystne (sprawiają, że naprawdę czujesz się lepiej, że się rozwijasz, wzrastasz, że jest w tobie spokój), a które nie są korzystne (wpływają na ciebie negatywnie, podkopują twoje poczucie własnej wartości itd.). Myśli, które Ci nie służą – przetwarzaj. Zmieniaj je tak, by tobie służyły, a jeżeli nie

da się ich zmienić – odrzuć je, poprzez zastąpienie ich innymi. Tutaj mała dygresja – wiesz, jaki jest jeden z najbardziej popularnych artykułów na portalu Wellnessday.eu? Artykuł o tytule „Jak przestać o kimś myśleć”. Wiesz jak przestać o kimś myśleć? Trzeba myśleć o czymś innym! Umysł lubi pożywki, jest często głodny, jeżeli ugrzęźniesz w myśli „dlaczego właśnie mi się to przydarzyło”, on nie spocznie na jednej odpowiedzi, tylko będzie wypluwał Ci kolejne i kolejne… (bardziej i mniej absurdalne). Zamiast tego skup się na tym co lubisz. Pomyśl o kimś, kogo kochasz i kto kocha Ciebie. Sprawdź, jakie rośliny kochają pszczoły i obiecaj sobie, że wiosną wysiejesz takie rośliny w swoim ogrodzie, aby zrobić coś dobrego dla planety. Zrób listę swoich 50 świetnych cech. Zrób listę najpiękniejszych komplementów, jakie w życiu usłyszałaś / usłyszałeś. Wiesz już o co chodzi, prawda?

KOMPOSTUJ Ha! Jak to zastosujesz do mentalnego zero waste? Wiesz już, jak sobie radzić z niechcianymi myślami, jak je minimalizować, czym zastępować. Teraz powiem ci o złości, bo złość jest świetnym przykładem wtórnego wykorzystania. Złość czasem nam służy, bywa motorem do działania. Jeżeli czujesz narastającą w sobie złość, przekuj ją w pozytywne działanie – to będzie odzyskiwanie energii! Złość sama z siebie (czyli jeżeli nic z nią nie zrobimy) nas wypala – miętoli nasz umysł i wysysa z nas energię. Po takim epizodzie zezłoszczonych myśli, gdy ciało spina się, a w klatce piersiowej bulgoczą nam niewypowiedziane słowa, jesteśmy wyczerpani, a problem pozostaje nierozwiązany. Dlatego gdy tylko czujesz narastającą złość, zauważ ją, weź kilka oddechów z długimi wydechami, a następnie

2019/4

14

*)

Zasady dostępne na stronach stowarzyszenia: www.zero-waste.pl

**)

Gorąco polecam książkę: „Magia sprzątania Japońska sztuka porządkowania i organizacji” – Marie Kondo. Pełna recenzja na www.wellnessday.eu

Beata Mąkolska Life coach, mistrzyni reiki, trenerka rozwoju osobistego, prowadzi warsztaty i konsultacje indywidualne z zakresu energii serca, praktyki wdzięczności, radzenia sobie z emocjami (rozwoj-osobisty.info). Wydawca kobiecego portalu zdrowego stylu życia Wellnessday.euCZ A S Fot. www.facebook.com/spawdrzewach/

NAJWSPA N IA L SZ Y

PREZENT OD SERCA BĄDŹMY TYM ŚWIATŁEM!

Czas wypełniony wspólnym biesiadowaniem przy stole, długimi rozmowami, nastrojową muzyką, śpiewem, modlitwą, wzajemnymi podarunkami. Wszystko to w aurze spokoju, radości, życzliwości i miłości.

Niezależnie od wieku, wykształcenia, pozycji zawodowej, poglądów, a nawet wyznawanej wiary okres grudniowych świąt to przede wszystkim czas cudownych spotkań w gronie najbliższych.

2019/4

16

Niestety nim zasiądziemy do wspólnego stołu, ogarnia nas nierzadko gorączka przygotowań, powodując u nas pośpiech, stres, frustrację i zmęczenie. Zapominamy, że nie chodzi tu o bogate dekoracje, wykwintne


NAJW SPA NIA L SZ Y potrawy czy ekskluzywne prezenty. Zwłaszcza te ostatnie skutecznie spędzają nam sen z powiek. Tymczasem mniej znaczy lepiej. Bardziej liczy się ile włożyliśmy w to serca, aniżeli pieniędzy. Nie rezygnujmy oczywiście z aktu obdarowywania, który niesie ze sobą moc pozytywnych uczuć. Stawiajmy jednak na minimalizm, nie dając się wciągnąć w zakupowe szaleństwo. Tonący w górach śmieci świat tego akurat potrzebuje najmniej. Poniżej przygotowałam dla Was propozycje kilku kosmetyków, które z łatwością wykonacie własnoręcznie. Potrzebujecie jedynie kilku naturalnych składników i odrobinę czasu. Gwarantuję, że osoby nimi obdarowane docenią je szczególnie.

SOSNOWA SÓL DO KĄPIELI Składniki: • świeże igły sosnowe; • sól kłodawska / himalajska / morska / Epsom. Wykonanie: • zebrane igliwie opłucz i wysusz na papierowym ręczniku; • użyj blendera, elektrycznego młynka lub urządzenia typu thermomix do rozdrobnienia igieł; • otrzymany proszek przesiej przez sito i dodaj do wybranej

CZ A S • 20 kropli olejku cynamonowego;

OD REDAKCJI Uwielbiamy takie energie! Pękamy z dumy! To najpiękniejszy i najwspanialszy DAR OD SERCA móc zrobić i obdarować najbliższych. #BRAWOBOGUSIA. Jesteś SKARBEM!

• 20 kropli olejku goździkowego; • 10 kropli olejku pomarańczowego. Wykonanie:

soli w proporcjach zależnych tylko od Twoich upodobań.

• przefiltruj otrzymany macerat i rozpuść w nim masło shea, stosując ponownie kąpiel wodną;

CYNAMONOWY PEELING DO CIAŁA

• odstaw mieszaninę do ostudzenia. Gdy nabierze konsystencji masła zmiksuj całość, by nadać jej przyjemnej konsystencji.

Składniki: • szklanka brązowego cukru; • 3 łyżki dowolnego oleju; • ½ łyżeczki mielonego cynamonu;

ŻURAWINOWA POMADKA DO UST

• opcjonalnie kilka kropel olejku pomarańczowego.

Składniki:

Wykonanie:

• 2 łyżeczki maceratu olejowego z suszonej żurawiny;

• odmierz i wymieszaj ze sobą wszystkie składniki.

• 1 łyżeczka wosku pszczelego.

• zmaceruj tarty imbir w oleju, podgrzewając go na małym ogniu przez ok. 30 minut; • przecedź olej i rozpuść w nim wosk; • gdy olej nieco ostygnie, ale jeszcze nie stężeje dodaj olejki eteryczne*). *)

Jeśli nie masz olejków eterycznych nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast nich zmacerować wcześniej w oleju goździki, cynamon i skórkę pomarańczy.

Wykonanie:

MASŁO DO CIAŁA ,,SPICE LATTE”

• zmaceruj w oleju suszone owoce żurawiny (w sposób opisany w przepisie wyżej);

Składniki:

• połącz w kąpieli wodnej olej z woskiem;

• 1 łyżka mielonej kawy z przyprawami korzennymi;

• możliwie jak najszybciej przelej do pojemniczka.

• 50 g oleju kokosowego rafinowanego; • 100 g masła shea.

MAŚĆ ROZGRZEWAJĄCA

Wykonanie:

Składniki:

• zmaceruj mielone ziarna kawy z przyprawami w oleju kokosowym podczas 1h kąpieli wodnej;

• 1 łyżka tartego imbiru; • 100 ml wybranego oleju; • 10 g wosku pszczelego;

2019/4

17

mgr Bogusława Gawron Kosmetolog, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Innowacyjne Techniki SPA. Pasjonatka masażu i holistycznego podejścia do człowieka. Nauczyciel przedmiotów zawodowych. www.twoj-kosmetolog.pl www.facebook.com/spawdrzewach/


ZA R Z Ą D Z A N IE

ROZWIŃ MOCNE STRONY BIZNESU charakteryzuje wiele możliwości terapeutycznych oraz luksusowe produkty kosmetyczne.

PROSTOTA KLUCZEM DO SUKCESU. Rozwiń mocne strony biznesu i wykorzystaj potencjał swojego salonu. Każdy salon beauty dysponuje pewnym zapleczem, na które składają się urządzenia, specjalistyczne produkty kosmetyczne i/lub medyczne oraz pracownicy. Jednak zasoby, którymi dysponuje dane miejsce, nie zawsze są w pełni

Oprócz kosztów związanych z zakupem sprzętu, kosmetyków są też koszty marketingowe, bo przecież trzeba pokazać klientom, że posiada się takie luksusowe urządzenia. Owszem, bardzo ważnym

wykorzystywane. Przeważnie są to obiekty wyposażone w bardzo dobry i drogi sprzęt, który

2019/4

18

elementem jest promowanie zakupionego sprzętu, tylko dlaczego ograniczać się jedynie do pokazania możliwości danej technologii. Dlaczego nie pokazać terapii łączonych, które zdecydowanie są skuteczniejsze i pozwalają wyróżnić się na rynku? Istotne jest, aby w pełni wykorzystać zasób


Z A R Z Ą D Z A NIE salonu (sprzętu, kosmetyków, personelu), wdrożyć w rozwój biznesu i cieszyć się dużo większym zyskiem.

BEATA ADAMCZYK Beauty Coach, Trener Biznesu, Przedsiębiorca. Od 25 lat edukuję i konsultuję przedsiębiorców w branży beauty. Wspieram, motywuję i dodaję skrzydeł klientom. Efektem mojej pracy jest wzrost rentowności Twojego biznesu, poprzez pracę nad aspektami finansowymi, marketingowymi i strukturalnymi.

Jak zatem

optymalnie wykorzystać potencjał narzędzi, które już są? W którą stronę iść i jak dalej rozwijać mocne strony biznesu?

LUDZIE Jednym z klasycznych błędów popełnianych przez właścicieli salonów urody jest brak wykorzystania potencjału pracowników, a to oni są siłą napędową i najważniejszym ich zasobem. Wykwalifikowana kadra pracownicza jest jednym z najważniejszych czynników

Najczęściej moimi klientami są osoby będące pasjonatami tego co robią, ale cierpiące na brak czasu. Moją rolą jest spójne podejście do wszystkich najważniejszych aspektów Twojego biznesu pozwalających na wyzwolenie pełni potencjału zyskowności. wpływających na wyniki każdej firmy. Stąd też trzeba zatrudniać pracowników z odpowiednim wykształceniem, dbać o rozwijanie ich umiejętności oraz o dodatkowe szkolenia poszerzające ich wiedzę.

wizyty w salonie i wówczas należy precyzyjnie zaplanować kolejność zabiegów, tak aby klient mógł się zrelaksować, a kolejność zabiegów miała sens np.: seans z saunie przed masażem czy zabiegiem na ciało. Umiejętność planowania kolejnych wizyt, a co za tym idzie sprzedaż zabiegów, owocuje zyskaniem klienta na stałe. Warto nauczyć personel jak tworzyć kompleksowe programy zabiegowe np.: modelowania sylwetki, a nie tylko opierać się na sprzedaży serii zabiegów.

W realiach funkcjonowania salonu każdy wykwalifikowany pracownik musi mieć podstawowe umiejętności planowania, by móc zapewnić odpowiedni poziom usługi. Dość często klienci korzystają z kilku zabiegów podczas jednej

• MUZYK A

PŁAT • ZO

OLNIONA ZW

Istotnym przykładem złego wykorzystania zasobów personelu jest brak profesjonalnego podejścia do pracownika w pierwszym etapie jego pracy. Wybór właściwej osoby na właściwe stanowisko to jeszcze nie wszystko. Każda nowa osoba w firmie to pewna zmiana, pierwsze dni pracy przez wiele osób są wspominane jako szczególnie stresujące.

SŁOŃCA BEZ KOŃCA!

najwspanialsza.pl

Misterium dźwięku, chilloutu i relaksu

NOWY PRACOWNIK

Muzyka zwolniona z opłat za publiczne odtwarzanie!

LICENCJA w cenie zakupionej muzyki.

Szeroki wybór gatunków: chillout, ambient, oriental music, light music, relaxation, soul, techno, smoth jazz…

Warto zainwestować w muzykę zwolnioną z opłat z licencją bezterminową!

Zadbaj o nastrój w gabinecie kosmetycznym i salonie fryzjerskim!

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

Salon kosmetyczny i fryzjerski pełen dźwięków! POWITAJ DZIEŃ Z MUZYKĄ DLA POZYTYWNEGO NASTAWIENIA DO ŻYCIA!

PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT Dariusz Idkowiak  603-695-454  sklep@najwspanialsza.pl  dariusz.idkowiak  najwspanialsza.pl

2019/4

19


ZA R Z Ą D Z A N IE To wyzwanie nie tylko dla nowego pracownika, lecz także dla firmy, która dokonuje angażu. Wbrew pozorom, od procesu wdrożenia pracownika bardzo wiele zależy. Jeśli pracownika pozostawimy samemu sobie, to spowoduje, że jego potencjał będzie wykorzystany z opóźnieniem lub wcale. W konsekwencji będzie to groziło kolejną rekrutacją, bo nowa osoba z jakichś powodów się nie sprawdziła. Wprowadzając nowego członka do zespołu, dobrze przemyśl strategię wdrażania uwzględniając czynniki psychologiczne, społeczne i kulturowe, zarówno nowego pracownika, jak i pozostałych członków zespołu. Ten etap jest bardzo często zaniedbywany, a odpowiednie jego zaplanowanie pozwoli na pomyśle zwieńczenie procesu rekrutacji.

CZAS Jeżeli jesteś właścicielem i sam zajmujesz się zarządzaniem to upewnij się, czy masz na to czas. Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga też zaangażowania oraz specjalistycznej wiedzy. Praca na kilku etatach – 12 godzin na dobę na dłuższą metę się nie sprawdza, zaczniesz popełniać błędy, ale nie z braku wiedzy lecz braku czasu i przemęczenia.

Jako właściciel

– menedżer musisz pełnić wiele ról.

Od roli lidera przez analityka, stratega, motywatora, inspiratora, a kończąc na koordynatorze codziennych zajęć. To wcale nie jest łatwa praca, a do tego jeszcze bardzo odpowiedzialna.

WYPOSAŻENIE Większość salonów beauty jest wyposażona w bardzo dobre jakościowo preparaty kosmetyczne oraz wysokiej klasy sprzęt. Wciąż poszukują one nowości na rynku kosmetycznym, inwestując w kolejne urządzenia i wzbogacając tym samym swoją ofertę zabiegową. Nie byłoby w tym nic nieprawidłowego, gdyby posiadane wyposażenie było w pełni wykorzystane. Nie warto więc inwestować w następny sprzęt, jeśli z powodzeniem można wykorzystać ten, który już się posiada. Pamiętajmy, że sam zakup nowoczesnej technologii nie zapewni salonowi sukcesu. Trzeba jeszcze umiejętnie wykorzystać potencjał danej technologii. Dodatkowo warto posiąść umiejętności dotyczące łączenia technik, które pozwalają na uzyskanie naprawdę szybkich i bardzo widocznych efektów, co jest niezmiernie istotne dla dzisiejszych klientów. Wymaga to jednak kompleksowej wiedzy operatora na temat stanu skóry pacjenta, jego zdrowia, predyspozycji i przeciwwskazań do stosowanych preparatów oraz zjawisk fizykalnych.

NIESTANDARDOWA OFERTA Skoro jesteś właścicielem, managerem obiektu beauty, to zapewne wiesz, że wizyta w salonie nie polega tylko na pielęgnacji i upiększaniu ciała, ale przede wszystkim na budowaniu świadomości zdrowotnej i kształtowaniu zachowań u osób korzystających z usług. Klient, który chętnie korzysta z tradycyjnych usług, takich jak masaże, zabiegi pielęgnacyjne na ciało i twarz czy z osiągnięć medycyny estetycznej, jest również często zainteresowany zdrowym stylem życia. Dlaczego więc tego nie wykorzystać i nie zaoferować czegoś odpowiadającego jego potrzebom. Jedną z możliwości może być forma cyklicznych warsztatów o dowolnej tematyce związanej z urodą i zdrowiem. Pamiętaj, aby poruszać tematy użyteczne w codziennym życiu oraz nieskomplikowane. Prostota to klucz do sukcesu. Jest natomiast wiele tematów, które mogą zainteresować twojego klienta. Postaraj się wymyślić coś niepowtarzalnego, co zwróci uwagę na twój gabinet i wyróżni go spośród wielu innych. Warunkiem jest, aby oferta warsztatów była ciekawa, prowadzona przez wysokiej klasy specjalistów oraz żeby zajęcia powtarzały się cyklicznie. Część menedżerów salonów beauty już docenia korzyści płynące z takich spotkań i chętnie je powtarza, ponieważ przekonali się, że ma to spory wpływ na wyniki finansowe.

2019/4

20

Jak widać sukces takiego przedsięwzięcia, jakim jest prowadzenie salonu beauty jest bez wątpienia procesem, w którym każdy z etapów jest niezmiernie ważny i jednocześnie zależny od pozostałych. Ważna jest przy tym konsekwencja. Jej efektem jest wypracowanie przemyślanych rozwiązań, tworzących razem spójny układ.

Klienci

wolą przychodzić do miejsc, gdzie czują, że zawsze są mile widziani. Niechętnie kupują produkty, ale za to chętnie zapłacą za rozwiązania ich problemów.

Beata Adamczyk Beauty Coach, Trener Biznesu, Przedsiębiorca. Od 25 lat edukuję i konsultuję przedsiębiorców w branży beauty. Wspieram, motywuję i dodaję skrzydeł moim klientom.P R E M IE R A

#ZACZNIJODSNU To nowa polska marka beauty, której misją jest szerzenie idei zdrowego snu i wyspanych kobiet. To zupełnie nowe podejście do pielęgnacji, które stawia kobietę i jej realne potrzeby na pierwszym miejscu.

Fot. Slaap Home Rituals

SLAAP HOME RITUALS.


P R E M IE R A Tym razem chodzi o coś więcej niż produkt wysokiej jakości. SLAAP to marka dla (niewyspanych) SUPERBOHATEREK, czyli aktywnych i nowoczesnych kobiet, które niestety często zaniedbują własny sen.

SLAAP jest

pierwszą marką, która koncentruje tak dużą uwagę na zdrowym i jakościowym śnie. – „Chcemy zwrócić uwagę wszystkich kobiet na to, że to właśnie sen jest absolutnie najważniejszym 'lekiem' zapewniającym energię, zdrowie i piękną skórę. Tworząc produkty SLAAP synchronizujemy naturalne, silne składniki i wieczorne rytuały z mocą snu, abyś budziła się wypoczęta, piękna i gotowa na kolejny dzień” – podkreśla założycielka firmy Sylwia Rajkiewicz.

#ZACZNIJODSNU Jaka jest więc recepta na piękno? W profilaktyce przeciwzmarszczkowej należy zapewnić swojej skórze zdrowy, 8-godzinny sen. To on sprawi, że skóra będzie jędrna i atrakcyjna. A co zrobić, aby wyciągnąć ze snu dla naszej skóry jeszcze więcej? Zadbać o wieczorną pielęgnację! Produkty SLAAP zostały stworzone właśnie po to, by wspomóc Twoją skórę w nocnej regeneracji! Poprzez komunikację opartą na haśle #ZacznijOdSnu marka chce edukować, budzić świadomość kobiet, podpowiadać jakie działania mają realny wpływ na ich dobrostan.

PRODUKTY SLAAP Wśród produktów SLAAP znajdziecie Moon Drops, czyli wielozadaniowe serum olejowe na noc, kwarcowy roller do masażu twarzy, jedwabną opaskę na oczy do spania. Cały zestaw umożliwia przeprowadzenie rytuału SLAAP, łączącego w sobie dwie proste techniki masażu (masaż punktowy i masaż rollerem), pielęgnację i aromaterapię. To łatwe i przyjemne doświadczenie, które niesie za sobą moc relaksu i wyciszenia przed snem.

Całość pozbawiona presji, nastawiona na pozytywne odczucia, relaks i poczucie piękna wynikającego z natury.

Zdrowy sen to wg SLAAP początek holistycznej pielęgnacji.

Fot. Slaap Home Rituals

Filozofia marki SLAAP sprowadza się do fundamentalnych zasad pielęgnacji skóry. Chcąc zapewnić jej zdrowy blask i pełne odżywienie sięgamy

po kosmetyki. Tymczasem nie zdziałają one zbyt wiele, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość i jakość snu.

2019/4

23

Więcej informacji: SLAAP Home Rituals tel. 882 099 320 www.slaap.pl


M A KIJA Ż

PRZYJAZNE BARWY W sumie określono, aż 16 kolorów, spośród nich oprócz zieleni wyraźnie dominują:

NEO MINT KOLOREM ROKU 2020. Każdego roku, topowi projektanci, gwiazdy światowego show biznesu, ale także największe światowe korporacje, dyktują trendy w modzie, make-upie, designie i aranżacji wnętrz. Jedną z najbardziej prestiżowych organizacji, która tworzy kolorystyczne palety inspiracji jest Pantone Color Institute. Ta najpopularniejsza światowa agencja przewiduje, że najmodniejszym kolorem 2020 roku będzie Neo Mint. To optymistyczny odcień pastelowej zieleni. Neo Mint jest neutralnym płciowo odcieniem zieleni o świeżym tonie, kojarzącym się

• Flame scarlet – Szkarłatny płomień. • Faded denim – Wyblakły jeans. • Coral pink – Koralowy różowy.

z naturą. Kolor został wybrany przez ekspertów WGSN po gruntownych badaniach, które objęły obserwację mody ulicznej, danych rynkowych, bieżących tendencji, wydarzeń społecznych i social mediów.W związku z powyższym okazało się, że to własnie mięta zdominuje świat mody i urody.

Paryski Tydzień Mody już za nami. To właśnie pokazy wytypowały najważniejsze tendencje w makijażu. Hitem na pewno będą ultrakolorowe makijaże w stylu malarskiej palety, mocno podkreślone usta w odcieniach od różu, przez czerwień aż po bordo. Do tego będziemy rysować dużo kresek

2019/4

24

eyelinerem, ale nie tylko tych klasycznych! A skórę będziemy podkreślać różem aż po linię brwi oraz bronzerem! W kwestii cery liczą się dwa trendy – totalna neutralność i skóra wyraźnie muśnięta bronzerem. Dzięki temu drugiemu, zawsze możemy wyglądać jak po powrocie z wakacji. Dodatkowo umiejętnie przyciemniona skóra sprawia, że wygląda się młodziej! Uwaga: powracają także piegi! Już ich nie zakrywamy, a eksponujemy. Jeśli nie masz naturalnych, zawsze możesz je… namalować eyelinerem


lub kredką! Natomiast nie zmienia się trend cery zadbanej, nawilżonej, wygładzonej i naturalnie rozświetlonej. Jest to wręcz nieodzowny element codzienności!

W makijażu oczu

bez dwóch zdań królują kolory – zieleń, pomarańcz, błękit i róż.

Powracające do łask, optycznie powiększają usta, nawilżają skórę i odbijają światło. Bardzo istotną rolę w looku wiosennym będą odgrywać brwi. Stworzą one sufit dla twarzy, chodź w tym sezonie będą bardzo naturalne, nie ułożonone, jednak podkreślone w odcieniach brązu. Świetnie będą komponować się właśnie z piegami brązowymi i złocistymi. Co roku zmianie ulegają również trendy ślubne. Sezonem ślubnym 2019 rządził Living Coral, a według Pantone kolorami roku 2020 będą:

Z lekką przewagą różu: od odcieni pastelowych aż po magentę. Nosimy go na ustach, powiekach i policzkach. Bardzo mocno będzie się trzymał trend nakładania różu na kości policzkowe i… powieki. Znamy ten look już z sezonu jesiennego, ale będzie równie modny latem. Więc najwyższy czas się z nim oswoić! Wyżej przedstawione kolory łączy się w dowolny sposób, tworząc bajkowy look. Co ważne, przy takim makijażu nie wszystko musi być perfekcyjne – artystyczny luz jest wręcz wskazany!

• Noe-Mint (stonowana, ale wyrazista zieleń).

Jednym z ciekawszych trendów w makijażu oczu na wiosnę jest też biały eyeliner. Widać go było na kilku pokazach, i na każdym z nich był użyty inaczej – albo klasycznie, albo namalowano nim linie bardzo blisko brwi, a u Cynthii Rowley posłużył do stworzenia kwiatów wokół oczu. To idealny wariant na letnie festiwale! I warto pamiętać, że biały eyeliner doskonale odświeża spojrzenie i nadaje całemu makijażowi lekkości. Dopełnieniem makijażu będą zaznaczone rzęsy, świetnie sprawdzi się tusz wydłużający, idealnie pogrubiający i podkręcający rzęsy z kwasem hialuronowym Etre-belle do oczu bardzo wrażliwych i wymagających. Natomiast spektalularny look możemy uzyskać tuszem 1:1 Etre-belle.

Nowy sezon ślubny będzie skłaniał się bardziej ku naturze. W dekoracjach nie zabraknie kłosów, zboża, a nawet siana. Kompozycje kwiatowe będą bardziej obfite niż w tym roku, a podwieszane konstrukcje z kwiatów coraz częściej będą pojawiać się w dekoracjach sali.

Usta, podkreślać będziemy soczystymi kolorami. Najmodniejsze będą wszelkie odcienie pomarańczu, czerwieni i różu. Uwaga: można je też ze sobą łączyć malując każdą wargę inną pomadką jak u Vivetty! Efekt jest spektakularny! Alternatywą dla pomadki są supermodne w tym sezonie błyszczyki.

• Purist Blue (purystyczny niebieski). • Cassis (czarna porzeczka). • Cantaloupe (pomarańcza, melon). • Mellow Yellow (łagodny żołty). Do ślubnych stylizacji wkrada się błękit, a także odcienie mięty. Nie zabraknie również popularnej brzoskwini, a także mocnego akcentu w postaci fioletu.

Sezon 2020 zapowiada się bardzo obiecująco. Otaczające nas kolory zbliżają do natury… są inspiracją, a także zaproszeniem do budowania relacji między ludźmi!

Magdalena Młotkowska Kosmetolog, dyplomowany mezoterapeuta, wizażystka, szkoleniowiec, prelegent, autorka licznych artykułów.


TA R G I

TRENDY I INSPIRACJE Fot. Health and Beauty Media

33. TARGI BEAUTY FORUM 7-8 marca 2020 r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym GLOBAL EXPO w Warszawie. Najnowsze propozycje produktowe i zabiegowe, seminaria, pokazy, mistrzostwa, prelekcje i dyskusje ekspertów oraz gorące trendy sezonu – już wiosną zaprosimy na 33. Targi BEAUTY FORUM 2020. Ta prestiżowa impreza dla profesjonalnej branży kosmetycznej zachęca do udziału inspirującym programem i bogatą ofertą wystawienniczą. Przez dwa dni 7-8 marca 2020 roku, odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z gorącymi nowościami, które zaprezentuje ponad 900 firm i marek. Do dyspozycji goście targów otrzymają nieomal 12 500 m2 powierzchni wystawienniczej, przejrzyście podzielonej na strefy tematyczne: Kosmetyka Klasyczna i Aparaturowa, Makijaż Klasyczny i Permanentny, Paznokcie i Rzęsy, Podologia oraz strefa Exclusive dla profesjonalistów zainteresowanych nawiązaniem kontaktów biznesowych, bez oferty bezpośredniej sprzedaży, i International Business Forum dla zagranicznych producentów i inwestorów szukających partnerów biznesowych i dystrybutorów w Polsce. Barwnym, tętniącym życiem sercem targów będzie scena BEAUTY POINT. Tutaj odbędą się atrakcyjne pokazy firmowe i ceremonie wręczenia nagród laureatom mistrzostw i konkursów. Podczas targów BEAUTY FORUM odbędzie się wielkie święto makijażu

THE MAKEUP DAY. Organizowane wraz z magazynem „Make-up Trendy", skupia pasjonatów i ekspertów wizażu. Czekają nas dwa dni pełne oszałamiających pokazów, szkoleń i spotkań z międzynarodowymi gwiazdami.

będzie podzielony na bloki tematyczne: BODY EXPERT & FOOT EXPERT, HIGH TECH BEAUTY & BEAUTY CLASSIC, LASHES & BROWS, NAILS, PMU, BEAUTY BUSINESS. Ponadto zaprosimy producentów i dystrybutorów do udziału w AKADEMII LEGISLACJI KOSMETYCZNEJ, organizowanej wspólnie z Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego.

Podczas 33. edycji targów BEAUTY FORUM 2020 odbędą się następujące mistrzostwa i konkursy: • Konkurs Młodych Talentów o Puchar BLUE DIAMOND – temat „Gothic Geisha”.

BEAUTY FORUM AWARDS – 7 marca 2020 r. na scenie BEAUTY POINT odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu BEAUTY FORUM AWARDS 2020. W ramach tego prestiżowego podsumowania mijającego roku nagrodzimy innowacyjne produkty i zabiegi kosmetyki profesjonalnej docenione przez fachowe jury. Swoich faworytów wybiorą także internauci i czytelnicy w plebiscycie Reader’s Choice.

• Konkurs Młodych Talentów o Puchar RED DIAMOND – temat „Art of make-up – power of colors!”. • Polskie Mistrzostwa Makijażu – temat „Natural Glow”. Rejestracja trwa do 8 stycznia 2020 roku. Program MIĘDZYNARODOWEGO KONGRESU KOSMETYCZNEGO

2019/4

26

Na stoisku magazynu BEAUTY FORUM będziemy gościć FUNDACJĘ PIĘKNIEJSZE ŻYCIE, która organizuje warsztaty pielęgnacji i makijażu w ośrodkach onkologii. Jej działalność wspierają jako wolontariusze kosmetyczki, wizażystki, kosmetolodzy, a firmy kosmetyczne przekazują zestawy produktów. Zachęcamy do zapoznania się z tą wspaniałą inicjatywą.

Więcej informacji: Health and Beauty Media Sp. z o.o. tel. (22) 858 79 55 www.beauty-fairs.com.pl www.beauty-forum.com.pl


7-8 marca 2020 GLOBAL EXPO, ul. Modlińska 6D, Warszawa

NAJWIĘKSZE WIOSENNE TARGI KOSMETYCZNE W POLSCE

INSPIRUJEMY PROFESJONALISTÓW OD 22 LAT! • PONAD 950 FIRM I MAREK Z KRAJU Z ZAGRANICY • EDUKACJA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE • EMOCJONUJĄCE MISTRZOSTWA I KONKURSY • THE MAKEUP DAY – OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO MAKIJAŻU

www.beauty-fairs.com.pl

www.beauty-forum.com.pl

Kontakt: 22 858 79 54

targi@health-and-beauty.com.pl


PSYCHOKOSM E T OLO GIA

KOSMETOLOGIA HOLISTYCZNA „(…) skoordynowane procesy fizjologiczne, które zachowują większość stanów stacjonarnych w organizmie, są tak złożone i tak charakterystyczne dla żywych istot – angażują, jak mogą, mózg i nerwy, serce, płuca, nerki i śledzionę, wszystkie pracując wspólnie – że ja zaproponowałem specjalne oznaczenie dla tych stanów, homeostazę. Słowo to nie oznacza czegoś ustalonego i nieruchliwego, stagnacji. Oznacza to stan – stan, który może się różnić, ale który jest względnie stały.”

OPIEKA I PIELĘGNACJA. Opiekując się drugim człowiekiem należy mieć na uwadze, iż organizm to całość, zarówno psyche jak i soma, które wzajemnie na siebie wpływają.

(z gr. Holos – całość)

jest uzależnione zarówno od czynników psychicznych jak i fizjologicznych.

Kosmetologia jest dziedziną związaną z poprawą kondycji człowieka, przynoszącą korzyści fizyczne, psychiczne i społeczne. Jak wiadomo organizm człowieka stanowi całość, wymaga więc holistycznej (tj. całościowej) opieki i pielęgnacji. Prawidłowe funkcjonowanie tej jednostki na optymalnym poziomie

Taki stan nazywany jest homeostazą. W celu utrzymania homeostazy, dochodzi do szeregu procesów wzajemnie na siebie wpływających. W. B. Cannon w książce „The wisdom of the body” w 1932 r. sformułował pierwszą definicję homeostazy:

HOLISTYCZNY

Kosmetologia zazwyczaj jest kojarzona z opieką i pielęgnacją skóry człowieka. Należy jednak pamiętać, że na wygląd skóry i jej

2019/4

28

przydatków mają wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne; między innymi odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy styl życia, gospodarka hormonalna, prawidłowa pielęgnacja, otaczające środowisko, psychika. Nieprawidłowe funkcjonowanie w różnych częściach organizmu (np. jelita, tarczyca, wątroba) może powodować wiele schorzeń i niedoskonałości skóry. W związku z tym osoby zmagające się z problemami skórnymi nierzadko potrzebują interdyscyplinarnego podejścia w celu odpowiedniej diagnostyki, leczenia i pielęgnacji. Wówczas mogą być pomocne konsultacje dermatologiczna,


PSYCH O KOSM E T OLO GIA dietetyczna, endokronologiczna, niekiedy psychologiczna lub psychiatryczna, oraz odpowiednia pielęgnacja kosmetologiczna.

MARTA KOLANKOWSKA-TRZCIŃSKA Kosmetolog, pasjonatka i propagatorka psychokosmetologii w Polsce, założycielka instytutu kosmetycznego Cosmetology & Mind, szkoleniowiec.

PSYCHE & SOMA

Autorka książki „Kosmetologia holistyczna. Wstęp do psychokosmetologii” oraz nowatorskiej pracy dyplomowej „Wpływ medytacji buddyjskiej na organizm człowieka – możliwości wykorzystania medytacji w kosmetologii” napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogdana Sadowskiego. Autorka eksperckich artykułów dotyczących kosmetologii, prelegentka na kongresach branży kosmetycznej. Organizatorka warsztatów związanych z psychokosmetologią oraz I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Psychokosmetologia.

Psychokosmetologia Biorąc pod uwagę holistyczną opieką nad organizmem człowieka trzeba pamiętać, że na stan zdrowia fizycznego ma wpływ również psychika. Tematyką wzajemnego wpływu psyche i soma zajmuje się medycyna psychosomatyczna, do której nawiązuje psychodermatologia. Dziedzina ta zajmuje się wtórnymi i pierwotnymi chorobami psychicznymi, w których występują zmiany skórne. Przedmiotem jej zainteresowania jest również badanie wpływu czynników emocjonalnych i stresowych na przebieg chorób dermatologicznych. Według prof. Anny ZalewskiejJanowskiej: „Psychodermatologia jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy z pogranicza dermatologii, psychologii, psychiatrii, medycyny estetycznej oraz kosmetologii”. Wzajemny wpływ procesów psychicznych i fizjologicznych brany jest pod uwagę również w kosmetologii, czym zajmuje się jej nowa gałąź zwana psychokosmetologią. Dotyczy ona holistycznej opieki nad organizmem człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem stresu, zaburzeń psychosomatycznych oraz naturalnych terapii antyaging.

z reprezentacją na skórze. Stres jest także czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry, w wyniku czego staje się ona sucha, cienka, pozbawiona blasku oraz traci jędrność.

WPŁYW STRESU NA SKÓRĘ Nieodzownym towarzyszem codziennego życia jest stres, który odgrywa ogromną rolę w procesach fizjologicznych i psychicznych.

ZABURZENIA PSYCHOSOMATYCZNE

Działanie stresu

Pacjent / klient kosmetologiczny

oddziałuje na cały organizm i widoczne jest również na skórze. Należy pamiętać, że niedoskonałości dermatologiczne wywołują stres (np. trądzik, blizny, łysienie, bielactwo) i odwrotnie: stres potęguje choroby skórne. Stres ma największy wpływ na dermatozy z tzw. wielkiej czwórki: trądzik, trądzik różowaty, łuszczyca i egzema (jako zespół chorób, w tym atopowe zapalenie skóry) i inne choroby autoimmunologiczne

Do gabinetów kosmetologicznych zgłaszają się nie tylko osoby pragnące zadbać o zdrową skórę, ale również potrzebujące pomocy w walce z niedoskonałościami. Nierzadko do kosmetologów zgłaszają się osoby cierpiące na zaburzenia związane z percepcją własnego ciała. W kulcie otaczającego „piękna” coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami odbioru wizerunku swojego ciała w aspekcie społecznym (kult młodości, obecne kanony piękna: szczupły, wysoki). W wyniku dążenia do „doskonałości” bardzo często dochodzi do nadmiernego dbania o siebie (zabiegi kosmetologiczne, zabiegi

2019/4

29

z zakresu medycyny estetycznej i operacje plastyczne, solarium (tanoreksja), do obniżenia samooceny, wycofania społecznego oraz chorób związanych z pożywieniem (bulimia, anoreksja). Pacjent, który cierpi na zaburzenia związane z odbiorem wizerunku własnego ciała wymaga opieki psychiatrycznej, zadaniem kosmetologa jest w delikatny i taktowany sposób przekonać go o konieczności konsultacji ze specjalistą.

Marta Kolankowska-Trzcińska Kosmetolog, pasjonatka i propagatorka psychokosmetologii w Polsce.


KOSM ETO LOGIA

E ST E T Y CZ N A

krwionośne. Ten proces prowadzi do rzucania cienia na powiekę dolną i powstawania tzw. cieni. Często w procesie pojawiają się obrzęki powiek, tzw. worki pod oczami. W wielu przypadkach to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również problemy związane z chorobami laryngologicznymi, chorobami nerek, lub z nadmiernym spożyciem produktów mlecznych.

TOP ZABIEGI NA STREFĘ OCZU. Oczy i wzrok to najważniejszy zmysł człowieka i element twarzy. Niestety, strefa oka oraz skóra w tym miejscu starzeje się dwa razy szybciej niż w innych częściach twarzy. Jest ona zdecydowanie cieńsza (5 mm), włókna kolagenowe i elastynowe są rzadziej umiejscowione, brak w niej komórek tłuszczowych oraz występują liczne i ruchliwe mięśnie, które sprawiają, że skóra w tej partii szybciej się starzeje. Jest ona przez to bardziej podatna na czynniki zewnętrzne oraz na niekorzystny wpływ

zanieczyszczeń środowiskowych, przez co wymaga specjalnego traktowania.

DEFEKTY SKÓRY WOKÓŁ OCZU Pierwszym objawem starzenia się skóry jest jej ścieńczenie, przez co uwidaczniają się naczynia

Kolejnym etapem starzenia się skóry wokół oczu jest pojawienie się pierwszych zmarszczek, czyli kurzych łapek. Są one efektem nadmiernej mimiki twarzy,

2019/4

30

Fot. IFA PRO medical and aesthetics

TECHNOLOGIE PIĘKNA OCZU braku odpowiedniej ilości snu, nadmiaru promieniowania słonecznego, ale także palenia papierosów. Czasami po 40. roku życia obserwujemy pojawienie się tzw. „fałdu mongolskiego” powyżej brwi, czyli inaczej wałka tłuszczu.

INTENSYWNA PIELĘGNACJA SKÓRY WOKÓŁ OKA, SKŁADNIKI AKTYWNE Pierwszym oraz podstawowym krokiem jest jej skrupulatny i delikatny demakijaż.


KOSM ET O LO GIA Następny krok to dobór odpowiedniego preparatu, kremu. Zgodnie z tym, czego nasza skóra potrzebuje, dobieramy produkt: przeciwzmarszczkowy, zmniejszający obrzęk, rozjaśniający, nawilżający. W celu natłuszczenia, nawilżenia tej strefy dobieramy preparaty z olejami roślinnymi, masłem shea, które dodatkowo wzmacniają skórę. Dzięki witaminie C uzyskamy rozjaśnienie skóry oraz działanie antyoksydacyjne, stymulację syntezy kolagenu oraz spłycenie drobnych zmarszczek. Witamina F zapewnia długotrwałe nawilżenie. Należy również podkreślić dbałość o ochronę przeciwsłoneczną (odpowiednie okulary, daszek, kapelusz, filtry UV).

ZABIEGI NA STREFĘ OKA Współczesna kosmetologia estetyczna daje wiele możliwości na poprawę jakości skóry wokół oczu. Największą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem technologii HiTech. Technologie takie jak Liporadiologia Vinci, StyleEye Ifapro, Plasonic, EyeLift, fototerapia działają hybrydowo:

E ST E T Y CZ N A roślinny, który stanowi bezpieczną i nieinwazyjną alternatywę dla botoksu. Działa wygładzająco i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek. Zabiegi z użyciem kwasów przeznaczonych dla strefy oczu (Summe Cosmetics) rozjaśniają skórę pod oczami, nawilżają i są szczególnie polecane dla skór z tendencją do cieni.

Najpóźniej w okolicy 30. roku życia należy udać się do wykwalifikowanego oraz doświadczonego kosmetologa, aby zaplanować własną, indywidualną kurację piękności oraz dobrać odpowiednią pielęgnację domową. • Pobudzają pracę fibroblastów, które są odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. • Następuje wzmożona przemiana materii. • Zwiększa się ukrwienie, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona, naczynia krwionośne uszczelniają się. • Drenują limfę, zapobiega to obrzękom i opuchnięciom. • Masują, usuwając uczucie bólu, relaksując mięśnie.

Często w zabiegach liftingujących na strefę oka wykorzystuje się mezoterapię (bezigłową, mikroigłową oraz igłową). Stosowane są mieszaniny wielu substancji rewitalizujących i regenerujących (takich jak: kwas hialuronowy, krzemionka organiczna i kompleksy multiwitaminowe). Poprawia ona nawilżenie, napięcie i gęstość skóry. Skutkuje to wygładzeniem drobnych zmarszczek i bardziej elastyczną skórą w tym obszarze, redukuje się ilość płynów ustrojowych gromadzących się pod oczami w postaci opuchnięć. Na zakończenie zabiegów dedykowanych dla strefy oka warto uzupełnić je o stylizację brwi i rzęs. NOWOŚĆ! Stylizacja pudrowa – produkt ten nie tylko skutecznie barwi, lecz także pielęgnuje skórę i włoski dzięki zawartości minerałów i witamin. Efekt na skórze 2-3 tygodnie.

• Następuje trening mięśni, są one wzmocnione. Dużą popularnością cieszą się również zabiegi oparte na składnikach aktywnych. Zabieg liftingujący botoksopodobny wykorzystuje składnik ARGIRELINĘ. Jest to peptyd

Wisienką na torcie w estetyzacji tej okolicy jest makijaż permanentny brwi, powiek górnych i dolnych. Dzięki intensywnym zabiegom, dobranym indywidualnie przez wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę kosmetologów, w krótkim czasie jesteśmy w stanie osiągnąć spektakularne efekty. Gabinet z którym współpracuję to autoryzowany salon. Każdy Pacjent zyskuje wiele korzyści, indywidualną terapię, program lojalnościowy oraz wiele projektów. Dostaje usługi klasy „Mercedes” branży beauty, w najlepszej cenie! Wspólnie z całym personelem (@saloncleopatraplock) tworzymy salon sprzyjający nawet najbardziej wymagającej skórze!

mgr Urszula Różycka Kosmetolog twarzy i ciała, licencjonowany stylista paznokci, miłośniczka makijażu, autorka artykułów w prasie.

Zapraszamy do udziału w pierwszej edycji konkursu dla branży profesjonalnej kosmetyki w Polsce. Konkurs ma na celu wyróżnienie wybitnych osobistości w branży profesjonalnej kosmetyki w Polsce, docenienie najlepszych marek, firm i wydarzeń, osiągających sukcesy na rynku oraz produktów, zabiegów i aparatury, które odznaczają się wyjątkową innowacyjnością i skutecznością. Chcemy, aby konkurs wspierał rozwój branży profesjonalnej kosmetologii w Polsce. Nagrody przyznawane będą przez Kapitułę Konkursu jak również przez Internautów. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26 kwietnia 2020 roku podczas Wielkiej Gali art of BEAUTY w Warszawie. organizator:

patronat medialny:

ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA: 601 620 455, e.cesarz@esteticapolska.pl, www.artofbeauty.com.pl

2019/4

31


M A R KE T IN G

KONKURENCJA W BIZNESIE CZY WARTO JEJ SIĘ PRZYGLĄDAĆ?

WYRÓŻNIJ SIĘ!

Czy to moralne? Co zrobić, żeby klienci przychodzili właśnie do mnie? Jak sprawić, żeby wygrać z lokalną konkurencją? To pytanie zadaje sobie chyba każdy właściciel salonu.

Warto dążyć do idealnej sytuacji, w której każdy z gabinetów działających w tej samej okolicy ma własny styl, charakter, unikalną ofertę. Jeśli chcę kupić warzywa, idę do warzywniaka. Jeśli pieczywo, idę do piekarni. Jeśli obok siebie powstają dwie identyczne piekarnie z taką samą ofertą i takimi samymi cenami, pojawia się problem.

W jakich sytuacjach warto przyglądać się konkurencji? Jak konkurować uczciwie i zachować zdrowe relacje z właścicielami sąsiednich salonów? Konkurencja jest w biznesie czymś absolutnie normalnym. Każda funkcjonująca

na rynku firma musi zmierzyć się z ryzykiem, że jej klienci pójdą gdzie indziej. W drugą stronę działa to oczywiście dokładnie tak samo – i nam trafiają się klienci, którzy wcześniej korzystali z usług innych gabinetów.

2019/4

32

Różnica między warzywniakiem a piekarnią jest oczywista. Pytanie, czy dwie piekarnie mogą się od siebie różnić na tyle, żeby nie podbierać sobie klientów? A może klientów jest na tyle dużo, że starczy ich dla wszystkich? Jeśli na swoim lokalnym rynku masz analogiczną sytuację – kilka salonów z podobną ofertą i podobnymi cenami walczy o tych samych klientów, to w pierwszej kolejności należy


M A R KE T IN G zastanowić się, czy jest dla Was wszystkich wystarczająco dużo miejsca? Jeśli wszyscy macie problemy z zapełnieniem grafiku, pora odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie: co mogę zrobić, żeby się wyróżnić?

musisz znaleźć coś, co sprawi, że klient przyjdzie właśnie do Ciebie.

ANALIZA KONKURENCJI

• ciekawa oferta pakietowa;

Po co i jak to zrobić? Ciężko będzie Ci się wyróżnić, jeśli nie poznasz dokładnie tego, co ma do zaoferowania Twoja konkurencja. Bywa, że do podglądania konkurujących z nami firm jesteśmy nastawieni sceptycznie, bo „nie wypada”, bo „ja i tak robię lepiej”. Poza tym podglądanie często kojarzy nam się z kopiowaniem czyichś rozwiązań. Tu jednak chodzi o coś zupełnie odwrotnego.

Żeby zrobić

coś lepiej lub po prostu inaczej, musisz poznać punkt startowy. Warto przeanalizować: • jakie zabiegi oferuje konkurencja; • czy są to zabiegi jednego rodzaju, czy może szeroka oferta; • jakie jest wykształcenie i doświadczenie pracowników; • jakie konkurencja ma ceny; • jak często i jakiego typu promocje robi; • z których kanałów reklamy korzysta; • w jaki sposób pozyskuje klientów; • jak wygląda salon; • jak wygląda obsługa klienta; • jakie są opinie klientów o konkurencji itd. Im bardziej się od siebie różnicie, tym lepiej dla wszystkich. Jeśli usługi konkurencji są na słabym poziomie, wystarczy że u Ciebie ten poziom będzie znacząco wyższy. Jeśli oba salony świetnie sobie radzą i oferują klientom usługi na najwyższym poziomie,

brzemienny w skutkach, a już nieuświadomiony przez wielu problem, mianowicie cenową walkę o klienta.

Co może go przekonać? Np.: • nowoczesne, niedostępne w innych salonach urządzenia, zabiegi;

TANIEJ, NIE ZNACZY LEPIEJ! Jeśli dasz się wciągnąć w licytację z gatunku: kto zrobi taniej, jesteś z góry skazana na porażkę.

• ceny zabiegów last minute i first minute;

Cen

• zapisy online; • kącik dla dzieci;

nie można obniżać w nieskończoność.

• oryginalny wystrój wnętrza; • dodatkowe usługi/zabiegi – niedostępne w innych salonach; • dopracowana do perfekcji obsługa klienta; • ciekawy program lojalnościowy; • nietypowe akcje reklamowe itd.

SPECJALIZACJA Sposób na konkurencję? Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych salonów, które wykonują tylko jeden lub kilka podobnych do siebie zabiegów. Depilacja, wyszczuplanie, paznokcie, rzęsy. To tylko kilka przykładów. Zasadniczą korzyścią wynikającą z wykonywania tylko jednego rodzaju usług jest fakt, że prędzej czy później stajemy się ekspertem w naszej dziedzinie. Nie musimy walczyć o klientów, bo to klienci walczą o wolny termin u nas. Nie musimy się zastanawiać, jak być lepszym od konkurencji, bo po prostu nie mamy w okolicy nikogo, kto dorównuje nam doświadczeniem i jakością usług. To my dyktujemy ceny na lokalnym rynku. Ceny – słowo klucz. Co zrobić, jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć specjalistyczny gabinet lub po prostu stawiasz na szeroką ofertę, a Twoja konkurencja notorycznie zaniża ceny. Nie daj się wciągnąć w zabójczą walkę cenową! Kluczowe jest to, aby sposób, w jaki konkurujesz z innymi firmami, był pozytywny. Nie mam tutaj na myśli wzajemnego oczerniania, czy zwyczajnego kopania pod sobą dołków, bo naganność takiego postępowania dla znacznej większości przedsiębiorców jest – mam nadzieję – sprawą oczywistą. Chodzi mi o inny, wcale nie mniej

Każda obniżka będzie się wiązała z mniejszym lub większym obniżeniem jakości usługi, a to prosta droga do upadku salonu. Zamiast impulsywnie reagować na kolejne promocje u konkurencji, warto zastanowić się, jak przekonać swoich klientów, że warto przyjść do Ciebie i zapłacić więcej! Spójrz na rynek kosmetyków detalicznych. Znajdziesz tam zarówno kremy za 5 zł, jak i za 5000 zł. Każda propozycja znajdzie swojego odbiorcę. Kremów za 5 zł sprzeda się oczywiście znacznie więcej, ale warto pamiętać, że w przypadku drogiego kremu nie musisz tak mocno dbać o liczbę klientów. Czy fakt, że sprzedałaś jeden krem za 5000 zł, jest powodem do niepokoju, w sytuacji, w której Twoja konkurencja sprzedała 500 kremów za 5 zł? Oczywiście trzeba uwzględnić koszty, podatki itd., ale w tym uproszczonym przykładzie i tak jesteś mocno na plus. Ty kończysz dzień z przychodem 5000 zł, a Twoja konkurencja z przychodem 2500 zł. Na sprzedaż profesjonalnych zabiegów kosmetycznych warto spoglądać w analogiczny sposób. Nawet jeśli u Twojej konkurencji jest taniej, to nie musi automatycznie oznaczać, że Ty, jako właścicielka salonu z wyższymi cenami, zarobisz mniej. Jeśli tylko będziesz w stanie przekonać klientów, że wysoka cena idzie w parze z wysoką jakością, zarobisz znacznie więcej przy tych samych lub nawet mniejszych nakładach czasu.

2019/4

33

CZY WARTO SIĘ UCZYĆ OD KONKURENCJI? Nie zawsze jest tak, że konkurencja jest od nas gorsza. Równie często zdarza się, że jest po prostu lepsza. Jeśli masz w zasięgu kogoś, kto świetnie sobie radzi, warto podpatrywać dobre rozwiązania. Nie mam tu na myśli kopiowania. Każdy pomysł, który nam się spodoba, warto przefiltrować przez własną filozofię, założenia, ofertę, styl salonu. W czasach powszechnego dostępu do informacji ciężko o naprawdę nowatorskie rozwiązania. Mnóstwo świetnych pomysłów powstaje w wyniku zbierania doświadczeń, wiedzy i inspiracji. Widzisz coś fajnego u konkurencji? Zastanów się, jak to zrobić inaczej, lepiej, uwzględniając własne doświadczenia i potrzeby Twoich klientek. Nie ma w tym nic złego, o ile faktycznie podchodzisz do sprawy kreatywnie i tworzysz coś nowego, a nie wyłącznie powielasz sprawdzone przez kogoś wcześniej rozwiązania. Nie traktuj swojej konkurencji jak wroga. Skoncentruj się na pozytywnej, konstruktywnej rywalizacji. Dobre pomysły, które widzisz u innych, traktuj jak wyzwanie. Wyzwanie do tego, żeby postarać się bardziej, wymyślić coś ciekawszego. Nie musisz się przyjaźnić z właścicielkami konkurencyjnych salonów, ale działaj tak, żeby ze szczerym uśmiechem na ustach wymienić z nimi „dzień dobry” gdy spotkacie się np. na zakupach w osiedlowym sklepiku.

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl


Fot. www.spaprofessionals.pl

ZA R Z Ą D Z A N IE

RENTOWNE SPA 9 BŁĘDÓW ZARZĄDZANIA, KTÓRE ZABLOKUJĄ TWÓJ ZYSK W 2020 R.! Masz duże obroty, lecz SPA nie generuje zysku? Czujesz, że gdzieś uciekają Twoje pieniądze? Poddaj analizie swoje Menu SPA i sprawdź, czy jest ono rentowne. Aby mieć pewność, że Twoje SPA będzie rentowne, przyjrzyj się swojemu cennikowi i zweryfikuj wszystkie koszty związane z wykonywaniem

skalkulowaną cenę zabiegu na przykładzie 9 najczęstszych błędów zarządzania przychodem SPA – raport SPA PROFESSIONALS.

usług. Wprowadź kontrolę kosztów, procedur zabiegowych oraz ich realizacji. W poniższym materiale wyjaśnię, co składa się na dobrze

2019/4

34

1. NIE LICZYMY CZASU USŁUGI W zarządzaniu przychodem z zabiegów SPA jednostka czasu wykonania usługi jest różna, w zależności od usługi. Średni czas zabiegu w SPA to 60 minut. Zdarzają się usługi 30- lub 45-minutowe, zdarzają się też


Z A R Z Ą D Z A NIE

75-, 90-minutowe i dłuższe. Dlatego każda usługa powinna podlegać oddzielnej wycenie, która uwzględnia ten aspekt.

2. ,,OBCINAMY” CZAS NA PRZERWY MIĘDZY ZABIEGAMI Aby nie popełnić błędu w szacunkach opartych na czasie trwania usługi pamiętaj o tym, że po każdym zabiegu terapeuta powinien odprowadzić Gościa do pokoju relaksu lub szatni, zamknąć sprzedaż kolejnej usługi i detalu, uzupełnić kartę klienta oraz posprzątać gabinet. Zatem czas trwania usługi to jedno, a czas pracy terapeuty nim przejdzie do kolejnej usługi to drugie. Warto więc od początku założyć w kalkulacji rentowności zabiegu cały czas, który terapeuta potrzebuje na pełne wykonanie usługi i opieki nad Gościem. Jeżeli masaż trwa 50 minut to do kalkulacji rentowności zabiegu zalicz minimum 60 minut. Zdarza się, że wymuszamy na pracownikach skracanie przerw między zabiegami w myśl, że przerwa między zabiegami to starta czasu i pieniędzy. Nie jest to właściwy tor myślenia. Klient potrzebuje atencji, przywitania i pożegnania. Proces

kilka procedur, wykonując je z dokładnością bliską farmaceuty. Z powodu różnic w wadze i wzroście klientów oraz kondycji i poziomu nawilżenia naszej skóry ilość zużytego preparatu będzie odmienna, dlatego wartości, które przypisujemy do zabiegu, powinny być uśrednione.

preparatów, lecz również ile gram lub mililitrów należy użyć. Następnie przygotujmy takie wyposażenie gabinetów, aby każdy terapeuta mógł odmierzyć ilość pobranego kosmetyku do masażu lub zabiegu. Ryzykownym jest nalewanie oleju do masażu z dużego

5. NIE STOSUJEMY PRACY Z KSIĘGĄ PROCEDUR ZABIEGOWYCH

np. 5-litrowego opakowania bezpośrednio do podgrzewacza. Jeżeli terapeuta naleje przez przypadek, pośpiech lub nieuwagę za dużo oleju, to po zakończonym masażu musi go wylać, nie wolno użyć go dla następnego klienta. 10 ml straty na jednym masażu przy 10 wykonanych dziennie masażach daje wielkość 100 ml. Po 10 dniach strata wynosi już 1 litr. Średni koszt 1 litra dobrego oleju do masażu to 150-250 zł. Jeżeli Twoje SPA wykonuje więcej niż 10 masaży dziennie, straty na niegospodarnym zużyciu podstawowego oleju mogą miesięcznie sięgać kwot przekraczających tysiąc złotych.

Fot. www.spaprofessionals.pl

Rys. 1

sprzedaży też jest złożony z etapów gdzie na początku należy zainteresować klienta, a na końcu domknąć sprzedaż. Nie możemy zamknąć sprzedaży w gabinecie podczas np. masażu. Pod koniec usługi klient zazwyczaj jest pogrążony w głębokim relaksie, nierzadko śpi. Nie ma z nim kontaktu. Natomiast po masażu, w pokoju relaksu, przy aromatycznej herbacie terapeuta może uzyskać wysoką skuteczność sprzedażową.

3. NIE PRZELICZAMY ZYSKU NA MINUTĘ Aby porównać rentowność usług o różnym czasie trwania najlepiej jest przeliczyć jaki zysk na minutę generuje każdy z zabiegów. W ten sposób określisz prawdziwą rentowność każdej z usług.

4. NIE LICZYMY KOSZTÓW ZUŻYCIA To co jest pewne i łatwe do policzenia to koszty kosmetyków zużytych do zabiegów, które powinien udostępnić nam dystrybutor kosmetyków. Upewnijmy się, że ilości i koszty zużycia podawane przez marki kosmetyczne pokrywają się z rzeczywistością. Wyrywkowo sprawdźmy

Gdy znamy już prawdziwe ilości i koszty zużycia kosmetyków, wprowadźmy do pracy księgę procedur zabiegowych, które określą nie tylko przebieg zabiegu i kolejność nakładania

ANNA TAFELSKA Wieloletni praktyk SPA z doświadczeniem w kraju i poza jego granicami. Współzałożyciel SPA Professionals – lidera w doradztwie i szkoleniach dla branży Beauty & SPA. Wykładowca uniwersytecki z zakresu sprzedaży, marketingu i zarządzania przychodami SPA. Swoje doświadczenie w zakresie najwyższej jakości obsługi klienta zawdzięcza współpracy z najlepszymi hotelami SPA 4 i 5* w Europie. Z pasji do SPA stworzyła markę Fito Spa – pierwsze w pełni naturalne kosmetyki bazujące na oleju z rokitnik,a posiadające właściwości odmładzające i regenerujące skórę. Idealne do masażu, kąpieli oraz pielęgnacji domowej.

2019/4

35

6. NIE KONTROLUJEMY Ostatnim etapem wdrożenia i funkcjonowania procedur zabiegowych jest kontrola.


ZA R Z Ą D Z A N IE

7. ŹLE USTALAMY PROPORCJE KOSZTÓW DO CENY POPRZEZ UDZIAŁ W PROMOCJACH CENOWYCH

Rys. 2

Pamiętaj też o kosztach materiałów jednorazowych użytych do wykonania usług takich jak np. bielizna jednorazowa, waciki, chusteczki, folie do zabiegów itp. oraz koszt prania ręczników po zabiegu. Przyjmijmy uśrednioną wartość „jednorazówek” na zabieg i dodajmy ją do kosztów kosmetyków. Łączna wartość kosztów kosmetyków oraz materiałów jednorazowych nie powinna przekraczać 25-30% ceny netto zabiegu.

8. NIE STERUJEMY SPRZEDAŻĄ W powyższej tabeli możesz też zauważyć, że tak samo rentowne będzie wykonanie zabiegu, który kosztuje 200 zł i trwa 60 minut jak zabiegu, który kosztuje 320 zł i trwa 90 minut. Ponieważ terapeuci SPA są wynagradzani prowizyjnie, najczęściej jest to procent od wykonanych usług, dlatego czym większy obrót wypracują tym większą otrzymają prowizję. Nie zawsze jednak najdroższe może być dla Ciebie najbardziej rentowne. Dlatego tak ważnym jest abyśmy przewidzieli to świadomie kalkulując zabiegi i świadomie sterowali tym co „się sprzedaje”.

Fot. www.spaprofessionals.pl

Comiesięczna inwentura wykaże, czy ilości preparatów, które zostały zużyte w miesiącu pokrywają się z tym co wykazuje raport sprzedaży usług. SPA to nie apteka, więc uwzględnijmy w inwenturze granice błędu lub zniszczenie materiałów. Nie zachęcam do comiesięcznego obciążania terapeutów SPA za każdy mililitr kremu czy olejku, którego nadmierne zużycie wykaże inwentura. Jednak kontrolowanie tych wartości daje nam bardzo transparentny obraz pracy terapeutów i ich szacunku do wartości produktów. Przy dużej ilości zabiegów i dużej ilości terapeutów niegospodarne zachowanie może znacząco podnieść koszty zabiegów, co obniży rentowność naszej oferty.

9. JESTEŚMY ZMUSZENI DO CORAZ WYŻSZYCH KOSZTÓW PRACOWNICZYCH Koszty pracownicze mogą stanowić taką samą wartość procentową kalkulacji ceny jak koszty kosmetyków do zabiegu, czyli 25, maksymalnie 30%.

2019/4

36

Podsumowując, koszty kosmetyków, produktów jednorazowych oraz koszty pracownicze mogą stanowić około 50% ceny. Te proporcje ukazuje rys. 2.

PAMIĘTAJ! Dobrze skalkulowane SPA MENU, kontrola kosztów oraz dynamiczne zarządzanie sprzedażą daje nam pewność uzyskania zakładanej przez nas rentowności.

Anna Tafelska Wieloletni praktyk SPA z doświadczeniem w kraju i poza jego granicami. Współzałożyciel SPA Professionals. Wykładowca uniwersytecki z zakresu sprzedaży, marketingu i zarządzania przychodami SPA.


Odkryj sekret irlandzkich wodorostów Luksusowy rytuał SPA z naturalnych liści wodorostów Laminaria Digitata to najbardziej innowacyjny, nieinwazyjny zabieg liftingująco-pielęgnacyjny na świecie. Już po jednym zabiegu ekspresowy efekt liftingu!

Ekstrakt z irlandzkich alg chroni keratynocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników oraz poprawia produkcję kolagenu w skórze nawet o 200%!

Seaweex®

Al. Witosa 31 lok. 21c 00-710 Warszawa tel. 660 449 190, 22 858 35 12 info@seaweex.pl www.seaweex.pl


Wielkie święto branży beauty już za nami! Jubileuszowa, 40. edycja Kongresu i Targów LNE już za nami. Ta wyjątkowa edycja najważniejszego wydarzenia dla profesjonalistów z branży beauty była pełna wiedzy na najwyższym, światowym poziomie, pozytywnych emocji i inspirujących spotkań. Najwyższą jakość i wartość wydarzenia potwierdza rekordowa frekwencja – podczas kongresowego weekendu Expo Kraków odwiedziło ponad 11000 profesjonalistów, a 8500 osób wzięło udział w sesjach edukacyjnych! Fakt, że tak duża grupa specjalistów stawia na ekspercką wiedzę i rozwój, skuteczne rozwiązania i nowe kontakty biznesowe to świetna wiadomość dla całej branży. Jeśli dodamy do tego 220 wystawców prezentujących ponad 600 najlepszych polskich i światowych marek kosmetycznych, to staje się jasne dlaczego Kongresy i Targi LNE noszą miano wydarzeń kultowych! W kongresowy weekend odbyło się aż 10 sesji edukacyjnych: sesja główna (advanced beauty, trend reports, praktyka własna), medical beauty, biznes i rozwój osobisty, trychologia estetyczna, edu: pierwsze kroki w biznesie beauty, podologia, stylizacja: make-up, nails & lashes, makijaż per-

manentny oraz kosmetologia w praktyce: pokazy firmowe. Nie zabrakło też cieszących się sporym zainteresowaniem warsztatów Masterclass o tematyce biznesowej, medical beauty i makijażu. LNE docenia specjalistów, którzy działają na rzecz rozwoju branży, dlatego po raz kolejny przyznaliśmy specjalne wyróżnienia - IKONY LNE. Podczas jubileuszowego Kongresu tytuł „Beauty Industry Icon” otrzymali Ewa Loga-Skarczewska i Marek Hajduczenia, a wyróżnienie „Holistic Beauty Award” wręczyliśmy Ewie Wasiak. Szczególne podziękowania kierujemy do Sponsora Kongresu – firmy Bielenda Professional, Sponsora strefy nails – Allepaznokcie oraz do naszych Partnerów – Dermatic.pl i Simildiet. Gratulujemy także laureatom Innowacji LNE – 21 firmom, których produkty będą w nadchodzącym sezonie wyznaczały nowe kierunki rozwoju branży beauty. Po intensywnym i udanym 40. Kongresie i Targach LNE z nową energią zaczynamy prace nad kolejną edycją wydarzenia i zapewniamy, że uda się nam Was pozytywnie zaskoczyć! Tym bardziej, że rok 2020 będzie dla nas wyjątkowy – polska edycja LNE będzie obchodziła swoje 25. urodziny!


Główna sala kongresowa Paryż

Firmowe jubileusze

od lewej: Katarzyna Bołądź, Ewa Wasiak i Hanna Dolecka

Laureaci konkursu „Innowacja 40 Kongresu i Targów LNE

Już teraz zapraszamy Was na wiosenny

41. Kongres i Targi LNE 28-29 marca 2020 Zaznaczcie tę datę w swoich kalendarzach! WWW.LNE.PL


PSYCH OLO GIA

KL IE N TA

JAK PIĘKNIE BYĆ SOBĄ! CZ. 1

Na wizerunek firmy, poza jej określonym przedmiotem i sposobem działania, składa się cały szereg elementów:

CZYLI O ŚWIADOMYM BUDOWANIU WIZERUNKU I KOMPETENCJI. Termin image zarówno w języku angielskim, jak i francuskim, oznacza w marketingu obraz lub wizerunek danej firmy. Jest to wyobrażenie o naszej firmie, istniejące w bezpośrednim otoczeniu. Promowanie dobrego wizerunku jest bardzo istotne, raz wytworzone, a potem utrwalone przez klientów, złe wyobrażenie

• papiery firmowe; • broszurki i druki reklamowe, np. gazetka z aktualną ofertą rabatową;

Promowanie usług firmy nie wymaga wysokich nakładów finansowych, ale głębokich

• logo czyli znak graficzny firmy;

2019/4

40

• wygląd personelu; • oraz to, co nas interesuje najbardziej, czyli formy kontaktowania się z klientami, a nawet określony rozpoznawany styl obsługi klienta.

• nazwa firmy;

o firmie jest potem bardzo trudne do naprawienia oraz wymaga wielu kosztownych i nie zawsze skutecznych zabiegów.

• firma, jej wygląd i wyposażenie;


PSYCH OLO GIA przemyśleń na temat jak pragniemy być odbierani przez otoczenie oraz konsekwentnego działania. Świadome podejście do budowania wizerunku i przyjęcie określonej strategii marketingowej wymaga od firmy myślenia kategoriami klientów. Do tego niezbędne są następujące warunki, które powinniśmy brać pod uwagę: • poznanie i zrozumienie istoty potrzeb klientów; • określenie, za co klienci są skłonni płacić; • dostrzeganie oraz wykorzystanie szans i możliwości będących rezultatem zmian zachodzących w społeczeństwie; • pozycjonowanie naszych klientów; • zrozumienia, że de facto to klient płaci pensje wszystkim zatrudnionym w firmie i decyduje o tym, gdzie rozpoczyna się i kończy biznes. Każdy klient ma określone potrzeby i szuka najbardziej efektywnego sposobu ich realizacji. Wyobraźmy sobie sytuację, że klient chce skorzystać z produktu naszej firmy. W związku z powyższym

KL IE N TA

Każdy klient ma określone potrzeby

i szuka najbardziej efektywnego sposobu ich realizacji. gromadzi informacje na ten temat. Zbiera je z różnych źródeł (prasa, Internet, opinie znajomych czy rodziny itp.) Klient wyszukuje informacji w czasopismach, szuka odpowiedniego miejsca przez Internet, pyta znajomych, czy korzystali z produktów naszej firmy. Następnie dokonuje analizy zebranych informacji w kontekście własnych preferencji. Może przeanalizować dostępną ofertę pod kątem tego gdzie chodzą jego znajomi i jakie przyniosło to efekty oraz gdzie dodatkowo może skorzystać ze specjalnych okazji. Klient decyduje się na określone rozwiązanie (np. wybiera produkty naszej firmy, którą polecała znajoma). Po podjęciu decyzji, zachowania po zakupie produktu naszej firmy nie są w pełni zależne od zadowolenia lub niezadowolenia klienta. Nie możemy więc założyć z całą pewnością, że klient, który wyszedł od nas, wróci. Oczywiście, zadowolenie zwiększa to prawdopodobieństwo, ale nie jest głównym czynnikiem wpływającym na budowanie lojalności klienta. Wszystkie one podporządkowane są działaniom mającym na celu pełną koncentrację na potrzebach klienta. Pamiętajmy! Dzisiaj budując świadomy wizerunek naszej firmy budujemy świadome i lojalne relacje z naszymi klientami. Jedną z podstawowych zasad rządzących rynkiem jest zasada wkładu – zysku. Mówi ona, że jakaś część naszego wkładu daje nam jeszcze większą część naszego zysku. Są to klienci, z którymi udało nam się zbudować trwałe relacje tzw. stali klienci, którzy cyklicznie korzystają z naszych usług i swoim zadowoleniem i przywiązaniem stanowią najlepszą reklamą naszej firmy. Wiele działań promocyjnych podejmowanych przez firmy ma na celu zbudowanie takich relacji z klientami, których efektem

byłaby właśnie świadomość i lojalność klienta. Budowanie wizerunku naszych pracowników oraz firmy ma na celu zbudowanie trwałych, nierozerwalnych relacji zarówno w zespole jak również z klientami, czyli stworzenie tzw. relacji świadomych i lojalnych. Świadomy pracownik naszej firmy będzie budował wizerunek w oparciu o kompetencje, postawę oraz zaangażowanie w relacje z klientami i współpracownikami. Swoją postawą spowoduję, że klienci będą naszymi stałymi – a co najważniejsze lojalnymi klientami. Lojalność wobec danej firmy czy usługi jest to stopień, w jakim klient konsekwentnie utrzymuje pozytywną postawę w stosunku do firmy. Aby taka sytuacja miała miejsce, należy w sposób przemyślany i z pełną odpowiedzialnością dbać o klientów.

KTO JEST ŚWIADOMYM KLIENTEM? Jak go rozpoznać? Świadomy klient to klient, który wykazuje chęć współpracy mimo istnienia czynników ekonomicznie przemawiających za zakupem oferty konkurencyjnej. Każdego z klientów wiążą pewne określone czynniki. Zaliczamy do nich po pierwsze jasno określone procedury, a co za tym idzie ciągłe rozwijanie umiejętności pracowników dotyczących szybkiego rozpatrywania zażaleń, uwag, obiekcji. Każdy klient ma świadomość, że nie ma firm idealnych. Jednak profesjonalna obsługa w sytuacjach trudnych daje poczucie bezpieczeństwa i najlepiej przekonuje do tego, na ile jest ważny dla firmy. Po drugie, pozytywnie nastawienie pracownicy, którzy działają dynamicznie i są w pełni przekonani do atrakcyjnie oferowanych produktów. Warto, więc zainwestować

2019/4

41

w dobry system motywacyjny dla pracowników. Dzięki temu będą oni identyfikować się z firmą, w której pracują, a co za tym idzie, swoją postawą będą czynnie wpływać na budowanie świadomego i kompetentnego wizerunku w relacji z klientami. Usługa wówczas będzie warta dla klientów każdych pieniędzy. Nawet, jeżeli Twoje usługi będą droższe od konkurencji, klient zdecyduje się na Twoją firmę, ponieważ zyska wysoką jakość i gwarancję zadowolenia. Zrozumienie potrzeb klienta i znalezienie najbardziej adekwatnych rozwiązań indywidualnie dopasowanych do jego oczekiwań. Pozwala to na zbudowanie bliskich, osobistych relacji, których utrata zawsze będzie jak sygnał ostrzegawczy, odwodziła klienta od skorzystania z usług konkurencji. Każdy klient stawia swoje oczekiwania przychodząc do firmy. Sukcesem businesswoman jest spełnienie tych oczekiwań, a przede wszystkim przekroczenie oczekiwań klienta. Połowa sukcesu, jeśli przekroczymy oczekiwania klienta, pracownika. Jest to możliwe wtedy, jeżeli będziesz potrafił pokazać drugiej stronie korzyści, które może osiągnąć wybierając Twoją firmę, a które wyróżniają cię na rynku (np. program lojalnościowy dla klientów, specjalne oferty pakietowe szyte na miarę, kompetencje pracowników itp.). W przeciwnym razie klient zawsze będzie skupiał się tylko na cenie, ponieważ nie będzie widział dla siebie innego uzasadnienia zakupu. W kolejnym wydaniu NAJWSPANIALSZE na wiosnę przedstawię plan działania świadomego budowania wizerunku i kompetencji.

Katarzyna Świtalska Psycholog, trener zarządzania www.katarzynaswitalska.pl


Z DROW Y

ST Y L

Ż Y CIA

POZWÓLMY SOBIE NA DOJRZAŁOŚĆ CZYLI NOWA JA! Zawsze w głębi duszy wiedziałam czego chcę, tylko nie miałam odwagi mówić o tym głośno.

Dziś do każdego z tych określeń mogę dodać „szczęśliwą”. Tak, dziś jestem naprawdę szczęśliwa! Odkąd pozwoliłam sobie na dojrzałość, na bycie prawdziwą sobą – mówię „głośno” co czuję, czego potrzebuję, co mnie zachwyca, a czego nie chcę. Nauczyłam się akceptować siebie, sytuacje, które niesie mi każdy dzień, zaprzestałam sprzeciwiać się życiu i obwiniać świat za niepowodzenia. Nie tracę energii na sprawy, na które nie mam wpływu, nie oglądam się za siebie, bo to co było już było i nie zmienię tego, nie zastanawiam się nad tym co będzie, bo to dopiero przyjdzie… najważniejsze jest

TU i TERAZ, gdzie tworzę, zawsze z intencją dawania najlepszej wersji siebie dla świata. Kiedy zrozumiałam, co jest fundamentem szczęścia, wtedy zaczął się nowy rozdział mojego życia, piękny, radosny i pełen nowych wyzwań.

„Nigdy więcej

nie mów sobie: nie potrafię, nie mogę, nie dam rady…”

Fot. Grzegorz Fabiszewski

Jestem jedną z wielu kobiet wrzuconą w stereotypowe role: matki, córki, przyjaciółki, kobiety pracującej, bizneswoman, ale jedna rola, której doświadczam od pewnego czasu i którą pokochałam nade wszystko, podoba mi się najbardziej. To rola BYCIA SOBĄ!

Dziś wiem, że w każdym z nas tkwi moc, która potrafi zdziałać cuda. Wystarczy ją odkryć. Potrzebujemy tylko postawić się przed jedną jedyną i niezaprzeczalną prawdą: „Jesteśmy stworzeni by być szczęśliwymi i radosnymi”. Zaakceptowanie tego faktu – wyzwala niemożliwe. Doświadczam tego każdego dnia.

„Chcesz zmian na lepsze, bo tylko takie są naszą intencją, to zacznij od siebie!”

2019/4

42


ST Y L

Ż Y CIA

Fot. Grzegorz Fabiszewski

Z D R O W Y

Akceptacja i pokochanie siebie w pełni to najważniejsze etapy dojrzewania. One są kluczem do naszego szczęścia. Kiedy doświadczamy tego, każda z naszych ról ubrana jest właśnie w najlepszą wersję siebie. Życie prywatne i zawodowe stają się coraz ciekawsze, zaczynamy widzieć nieograniczone możliwości, relacje z naszymi bliskimi stają się prostsze, a my jesteśmy wzorem dla innych.

dojrzałość, moje życie stało się proste, spokojne, a ja szczęśliwa. Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi, poznawać ich, uczyć się od nich. Dziś kocham to robić, dziś kocham zarażać swoją energią, dzielić się nią z innymi, uwielbiam dawać dobro i patrzeć jak wraca do mnie. To jest recepta na szczęście. To sprawia, że przyciągam do siebie fantastycznych ludzi i często razem tworzymy piękne projekty.

„Im więcej dobra

Przy jednym z takich projektów poznałam cudownego człowieka o ogromnej wrażliwości i poczuciu piękna. To on pomógł mi spełnić jedno z moich marzeń. Dziękuję Grzegorzu, że mogłam być częścią twojego artyzmu, że tak cudownie ująłeś mnie w tych wnętrzach, że pokazałeś mi, że można podobać się sobie i czerpać z tego radość. Dziękuję za tę lekcję!

dajesz do świata, tym więcej wraca do Ciebie…”

Od 11 lat poruszam się w branży beauty prowadząc ze swoim zespołem Day Spa – Centrum Zdrowia i Urody Anamed – miejsce stworzone z pasją, dla każdego, kto chce poczuć się wyjątkowo i wSPAniale. Słuchamy tam wielu historii, życiowych rozważań i rozterek. Większość z nich ma jeden mianownik – brak akceptacji zarówno siebie jak i świata zewnętrznego. To jest przyczyną największych frustracji człowieka – brak akceptacji.

Z okazji tak magicznych Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam kochani czytelnicy, byście pozwolili sobie na dojrzałość w prawdzie o sobie, by praca nad sobą zaczęła się właśnie od tego momentu. Życzę Wam, by każdy dzień witany uśmiechem zbliżał Was do tej najlepszej wersji siebie. Spełniajcie marzenia, bądźcie ciekawi życia i zarażajcie tym swoich najbliższych, pamiętając, że zostaliśmy stworzeni by być radosnymi i szczęśliwymi.

ANNA WOŁKOWICZ Od 11 lat w branży beauty wraz ze swoim zespołem prowadzę DAY SPA CENTRUM ZDROWIA I URODY ANAMED. To wyjątkowe miejsce o niepowtarzalnym klimacie, położone w samym centrum Łomży. Nasze Day SPA jest niezwykle kameralne, stworzone specjalnie dla Państwa, gdzie można zasmakować ciszy, relaksu, harmonii oraz odnaleźć piękno i dobre samopoczucie. Każdy nasz Gość, który zaszczyci nas swoją obecnością i przekroczy nasze progi, rozpocznie podróż w kierunku zdrowia i zbawiennych technik poprawy jakości życia.

Kiedyś byłam częścią podobnych historii, lecz zrozumiałam, że za większość emocji, które mnie dotykały byłam odpowiedzialna ja sama, kiedy odpuściłam sobie i innym, kiedy zaczęłam pracę nad sobą i pozwoliłam na

www.anamed-spa.pl

2019/4

43

Wdzięczna

Anna Wołkowicz Fot. Grzegorz Fabiszewski  /fabik75  /fabiszewski.fotograf/


B IOLO GICZ NA Fot. Piotr Szałański

ODNOWA

IDEALNY PREZENT i nietuzinkowy prezent, który każdy obdarowany odbierze jako szczery gest podziękowania.

KAŻDY DLA NAS JEST WYJĄTKOWY! Nadchodzą Święta – czas podarunków – podaruj więc bliskiej Ci osobie idealny prezent w postaci Zaproszenia Upominkowego do Ambra Day SPA. Zaproszenia na zabiegi są jedną z najwyższych i eleganckich

Osoba obdarowana będzie mogła wybrać dowolny zabieg w ramach określonej przez Państwa kwoty. Można również wybrać dla Niej / Niego konkretny

form wdzięczności oraz uznania. To niewątpliwie ekskluzywny

2019/4

44

zabieg lub skomponowany przez nas dowolny pakiet. Do wyboru: masaże, rytuały, pielęgnacja twarzy, ciała, stylizacja paznokci i wiele innych zabiegów z naszej bogatej oferty. Przygotowujemy elegancko opakowane i gotowe


• Bo bony podarunkowe mają formę ekskluzywnych, imiennych zaproszeń, gotowych do wręczenia. • Są idealne na każdą okazję. • To doskonała alternatywa dla tradycyjnych prezentów. • Bo jesteśmy elastyczni: oferujemy zaproszenia dedykowane na konkretny zabieg lub zaproszenia wartościowe, określając kwotę do dowolnego wykorzystania. • Bo termin ich realizacji to aż pół roku! • Ponieważ oferujemy najlepszej jakości usługi i kosmetyki. • Posiadamy wysoko wykwalifikowany personel. • Wykorzystujemy nowoczesne urządzenia do odnowy biologicznej i pielęgnacji twarzy i ciała.

do wręczenia prezenty. Wartość bonu może być dowolna, a w zależności od ustaleń może być widoczna lub niewidoczna dla Obdarowanego. Zaproszenie wypełniamy przekazanymi przez Państwa danymi osobowymi.

• Zaproszenia możemy wzbogacić o najwyższej jakości francuskie i hiszpańskie kosmetyki. • Wystawiamy faktury VAT. Zatem to zapewne idealny prezent dla Niej, dla Niego, dla dwojga…

Zakup zaproszenia leży w Państwa gestii – my natomiast sprawimy, że osoba obdarowana poczuje się wyjątkowo, bo każdy jest dla nas wyjątkowy!

Fot. Piotr Szałański

Zapytacie dlaczego vouchery podarunkowe do Ambra Day SPA to idealny prezent dla pracownika, żony, męża, dziewczyny, chłopaka, mamy, taty lub pary?

Więcej informacji: Ambra Day SPA tel. (12) 421 66 66 @ambraspa www.ambraspa.pl


Fot. Wizaż by Klaudia

W IZ A Ż

WIZAŻ by KLAUDIA PASJA ZWIĄZANA Z MAKIJAŻEM. Zainspirowany pracami Klaudii poprosiłem mamę, panią Monikę Hauza o podzielenie się i przybliżenie zainteresowań córki. Pisane od serca! Niech ten przykład rozpromieni nasze serca! Klaudia już jako kilkuletnia dziewczynka z ogromnym zainteresowaniem przyglądała się swojej mamie jak robi sobie makijaż. Zdarzało się, że przy okazji małymi paluszkami rozmazała sobie troszkę cieni na powiekach, różu na policzkach oraz szminki na usta. Potem przeglądała się w lustrze kiwając głową z zachwytu, co powodowało uśmiech na twarzach całej rodziny. Takie samodzielne jej makijaże tworzyły się również podczas nieobecność mamy w domu. Ukradkiem skradała się do toaletki w sypialni rodziców aby skorzystać z kosmetyków kolorowych i zadziałać nimi na swojej małej twarzyczce. Z zatarciem śladów było już gorzej. Posprzątać nieład

artystyczny i wykonać demakijaż musiała już mama. Nic w tym niesamowitego, ponieważ dzieci od najmłodszych lat naśladują swoich rodziców. Jednak dla niej to nie było coś przeciętnego. Klaudia Czabajska z małej miejscowości Pępowo w woj. wielkopolskim urodziła się z kilkoma wadami: przepuklina oponowordzeniowa, wodogłowie, pęcherz neurogenny, częściowe porażenie kończyn dolnych oraz stopy końsko-szpotawe. Już w pierwszej dobie życia przeszła operację, a w późniejszym czasie kolejne. Zaczęła raczkować mając cztery latka. Jako mama od najmłodszych jej lat uczyłam ją samodzielności.

2019/4

46


W IZ A Ż ponad 100 km od miejsca zamieszkania. Dlaczego tak daleko? To była jedyna szkoła z windą, dostosowana do osób niepełnosprawnych. W tym wszystkim bardzo wpiera ją rodzina. Dziadek Henryk, który ma 73 lata, pomaga dostać się Klaudii na autobus 20 km w jedną stronę – mama w tym czasie jest w pracy. Dziadek asekuruje ją podczas wchodzenia do autobusu, pomaga wnieść bagaż i włożyć wózek inwalidzki do bagażnika. W Poznaniu musi już radzić sobie sama lub z pomocą życzliwych ludzi. Tam przemieszcza się tramwajem i autobusem. Nocleg i wyżywienie na miejscu zapewnia jej ciocia Dorotka – kuzynka mamy i jej mąż Tomek, którzy mają trójkę małych dzieci. W drodze powrotnej ze szkoły z autobusu odbiera Klaudię mama. Po uzyskaniu tytułu Technika Usług Kosmetycznych Klaudia chce kształcić się dalej w branży beauty. Jej marzenie to praca jako wizażystka.

Dzisiaj Klaudia jest 21-letnią kobietą z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu znacznym. W większości przemieszcza się na wózku inwalidzkim. Samodzielnie może zrobić tylko kilka kroków. Mieszka z rodzeństwem i mamą. Jej zainteresowania i pasja związane z makijażem nigdy nie przeszły. Jako nastolatka stała się właścicielką kilku kolorowych kosmetyków. Nie zawsze była jednak zadowolona z efektów swoich makijaży. Zbliżało się wesele jej kuzynki. Klaudii bardzo zależało, aby zrobić sobie na tę okoliczność piękny makijaż, ponieważ nieczęsto zdarza się, aby bywała na takich uroczystościach. Większość czasu spędza jednak w domu. Zaczęła więc zaglądać na różne strony internetowe związane z wizażem. Dołączyła do kilku wirtualnych grup w tej branży. Na podstawie filmików instruktażowych wyszukanych w sieci podjęła próby samodzielnego wykonania bardziej zaawansowanych już makijaży. Każdego dnia tworzyła nowy – inny od poprzedniego. Założyła swoją stronę na FB Wizaż by Klaudia, na którą wstawia swoje prace jako samouk. Zapragnęła jednak, aby to stało się jej pracą zawodową. W tym roku podjęła zaocznie naukę w Policealnym Studium Kosmetycznym w Poznaniu. Chce poznać wszystko od podstaw. Musi dojechać do szkoły

Monika Hauza

Fot. Wizaż by Klaudia

Mama Luizy, Klaudii i Patryka.

2019/4

47

OD REDAKCJI Mimo przeciwności losu i barier jakie napotyka na swojej drodze Klaudia, przy pomocy rodziny jest osobą aktywną, uśmiechniętą i pozytywnie nastawioną do życia i ludzi. Życie nauczyło ją optymizmu, dążenia do celu, samorealizacji w pasjach i marzeniach. Próbujcie zmieniać coś w swoim życiu, szukajcie inspiracji. Niech ten cudowny przykład doda Wam sił, że dla takich chwil życie nabiera innego wymiaru. Gorąco zachęcam do polubienia strony na  /Wizaż by Klaudia


R E L A CJA

PIĘKNO LIVE Na stoisku magazynu BEAUTY FORUM gościliśmy FUNDACJĘ PIĘKNIEJSZE ŻYCIE, organizującą warsztaty pielęgnacji i makijażu w ośrodkach onkologii.

32. TARGI BEAUTY FORUM Za nami 32. Targi BEAUTY FORUM, które odbyły się 21-22.09.2019 r. w Warszawie. Dla profesjonalistów branży kosmetycznej to od lat obowiązkowa pozycja w kalendarzu.

Prowadzona kwesta

zasiliła fundusz na rzecz kobiet chorujących na raka.

Jesienną edycję otwieraliśmy po raz pierwszy w Centrum Targowo-Konferencyjnym GLOBAL EXPO – nowoczesnym miejscu na miarę rosnących potrzeb wystawców i programu towarzyszącego.

Przejrzysty podział na strefy tematyczne: Kosmetyka klasyczna i aparaturowa, Makijaż klasyczny i permanentny, Podologia, Paznokcie i rzęsy ułatwiał dostęp do poszukiwanych produktów i firm. Dodatkowe możliwości biznesowe oferowały dwa specjalne działy: Strefa Exclusive

Na kolejną, wiosenną edycję Targów BEAUTY FORUM zapraszamy 7-8 marca 2020 roku do Centrum Targowo-Konferencyjnego GLOBAL EXPO w Warszawie.

Fot. Health and Beauty Media

Na nieomal 12,5 tys. m2 ponad 950 firm i marek zaprezentowało najnowsze produkty, urządzenia i gorące trendy beauty. W targach wzięło udział ponad 13 000 odwiedzających. Mieli oni okazję zobaczyć i przetestować nowości, nawiązać ciekawe kontakty biznesowe, poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne i marketingowe.

oraz International Business Forum.

Ważnym zawodowym tematom poświęcone były dodatkowo trzy panele dyskusyjne. Wysoki poziom merytoryczny prelekcji, starannie dobrana tematyka oraz imponująca wiedza i doświadczenie polskich i zagranicznych wykładowców spotkały się z dużym uznaniem słuchaczy.

Na otwartych scenach BEAUTY POINT oraz MAKE-UP & NAIL POINT oglądaliśmy na żywo pokazy nowości zabiegowych i kreacje utalentowanych stylistów, świętowaliśmy jubileusze firmowe i oklaskiwaliśmy zwycięzców mistrzostw.

Nowością była konferencja INFLUENCERS ABOUT BEAUTY – dla blogerów, vlogerów oraz influencerów, tworzących wysokiej jakości profesjonalne treści związane z branżą beauty i kosmetykami.

W ramach MIĘDZYNARODOWEGO KONGRESU KOSMETYCZNEGO 1159 profesjonalistów wzięło udział w 32 seminariach.

2019/4

48

Niezapomniane emocje towarzyszyły MISTRZOSTWOM rozgrywanym podczas targów. Podążając za rozwojem branży, dodaliśmy dwie konkurencje. Oprócz 10. Mistrzostw Manikiuru Hybrydowego Black & White, 9. Mistrzostw Facepainting Trophy i 7. Mistrzostw Stylizacji Rzęs metodą objętościową po raz pierwszy wyłoniliśmy najbardziej utalentowane stylistki brwi Perfect Brows oraz stylistki zdobienia salonowego NailArt Express. Zwycięzcy Polskich Mistrzostw Stylizacji Rzęs oraz Polskich Mistrzostw Facepainting Trophy wezmą udział w konkursach międzynarodowych podczas targów BEAUTY FORUM w Monachium 2019.

Więcej informacji: Health and Beauty Media Sp. z o.o. tel. (22) 858 79 55 www.beauty-fairs.com.pl www.beauty-forum.com.plFot. Akademia Well Concept

Z A B IE G

WŁOS Z GŁOWY TRYCHOLOGIA W GABINECIE KOSMETOLOGICZNYM. Trychologia kosmetologiczna obejmująca zagadnienia związane z problemami skóry głowy i włosów coraz częściej zostaje wprowadzana do gabinetów i ośrodków SPA. Wynika to w dużej mierze z potrzeb klientów, którzy zgłaszają problemy np.: z nadmierną utratą włosów, łupieżem czy łojotokiem. Jednym z zabiegów trychologicznych, który jest w ostatnim czasie wprowadzany do oferty gabinetów kosmetologicznych jest zabieg Hydroxygen Trichotherapy. Opiera się on na oczyszczaniu wodno-wodorowym oraz infuzji

tlenowej. Jest to obecnie najmodniejsze wykorzystanie technologii urządzeń nieinwazyjnych (tzw: duo zabiegi). Zabieg ten wpływa na utrzymanie higieny okołomieszkowej obejmując działanie oczyszczające (etap oczyszczania wodno-wodorowego) oraz dotlenienie, nawilżenie, rewitalizację skóry i włosów (etap infuzji tlenowej).

ETAP OCZYSZCZANIA WODNO-WODOROWEGO Oprócz czynników endogennych na stan skóry głowy i włosów wpływają czynniki egzogenne do których należy zaliczyć: • niedokładne mycie owłosionej skóry głowy; • brak utrzymania higieny okołomieszkowej;

2019/4

50

• depozyt substancji na skórze i włosach, który wynikać może np.: z stosowania środków do stylizacji i zanieczyszczeń z powietrza. Jednym z głównych celów trychologii kosmetologicznej jest regulacja i kontrola stanu skóry głowy w tym ujść mieszków włosowych. Tego rodzaju działania wymusza niejako specyficzne środowisko owłosionej skóry głowy, które charakteryzuje się bogatym biofilmem. Oczyszczanie skóry z depozytu i martwego, zalegającego naskórka jest ważne, gdyż przygotuje skórę


Z A B IE G Skóra głowy przed i po zabiegu Hydroxygen Trichotherapy

na skórze i włosach są widoczne już po pierwszym zabiegu. Oczywiście by wypracować poprawę lub doprowadzić do równowagi, należy wykonać serię zabiegów (6-10).

do dalszych etapów terapii i kuracji trychologicznych.

Rozwój technologii daje wiele możliwości poszerzania oferty gabinetów i ośrodków SPA.

ETAP INFUZJI TLENOWEJ

Z pewnością

zabieg Hydroxygen Trichotherapy jest ciekawą propozycją, która wzbogaci ofertę gabinetu kosmetologicznego.

Fot. Akademia Well Concept

Dzięki infuzji tlenowej możemy przekazywać składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry głowy i wzrostu włosów. Według badań opublikowanych na łamach Dermatology Practical & Conceptual podawanie preparatów stymulujących wzrost włosów przy wykorzystaniu infuzji tlenowej (czyli urządzeniem, które podaje tlen o stężeniu ok. 93-96%) daje lepsze efekty w porównaniu z manualną aplikacją. Te same badania wykazywały lepsze efekty w terapiach przeciwtrądzikowych, w terapiach leczenia i łagodzenia łuszczycy czy atopowego zapaleniu skóry.

• poparzenia słoneczne;

Efekty działania zabiegu Hydroxygen Trichotherapy wpływają na wiele obszarów:

Zabieg jest nieinwazyjny i przyjemny w odczuciach, niemniej jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania:

• dogłębne oczyszczenie;

• przerwana ciągłość skóry;

• dotlenienie;

• uczulenia na składniki zawarte w preparatach aplikowanych na skórę głowy i włosy;

• brodawki w obszarze zabiegowym;

• nawilżenie; • załagodzenie lub zlikwidowanie stanów zapalnych;

• grypa;

• regulacja pracy gruczołów łojowych;

• przeziębienie;

• poprawa kondycji włosów.

• epilepsja;

• łuszczyca (aktywna); • medycyna estetyczna (nie wcześniej niż 7-14 dni po zabiegu – do ustaleń indywidualnych);

• zapalenie zatok;

• pobudzenie mikrokrążenia;

• wzmocnienie bariery naskórkowej;

• leczenie: izotretynoina, leki przeciwzakrzepowe;

• gorączka;

• ciąża (według uznania specjalisty i zgody klientki).

• nowotwory zlokalizowane w miejscu zabiegowym i leczenie onkologiczne;

Zabieg ten z racji braku okresu rekonwalescencji jest ciekawą propozycją, tym bardziej że efekty

2019/4

51

mgr Weronika Patrycja Słupek Trycholog, kosmetolog, fryzjer, socjolog, autorka książek: „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”, „Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty”. Szkoleniowiec Akademii Well Concept, nauczyciel akademicki.


BEZ PI E CZ NE

O PA L A NIE

ZMYSŁY RZĄDZĄ! POZA UTARTE SCHEMATY. Zmysł węchu to jeden z pięciu zmysłów. Wydaje się, że mniej ważny od pozostałych i niepotrzebny do prawidłowego funkcjonowania, jednak niezwykle pobudzający emocje, dający wspomnienia wrażeń węchowych i odgrywający ogromną rolę w budowaniu nastroju i relacji z innymi ludźmi. Nigdy nie zdarza się zbudowanie pozytywnych emocji lub wrażeń w zestawieniu z nieprzyjemnym zapachem. Ta banalna prawda była początkiem procesu tworzenia nowej serii kosmetyków do opalania w solarium – BE YOU.

MADEMOISELLE

W TYCH KOSMETYKACH JEST WSZYSTKO TO, CO KOBIETY KOCHAJĄ

Piękna, młoda panna towarzyszy nam wraz z delikatnym, orzeźwiającym aromatem świeżo zaparzonej filiżanki herbaty.

Pielęgnacja – użyte, niebanalne i nieoczywiste, składniki jak np. kwiat plumerii, biała herbata, kwiat jabłoni, owoc truskawki, nasiona guarany i kawy wygładzają skórę, nawilżają, łagodzą świąd, redukują wykwity skórne, pobudzają krążenie i rozbijanie podskórnej tkanki tłuszczowej.

LADY Czarująca kobieta proponuje słodki, sugestywny, „smaczny” aromat truskawek z bitą śmietaną z dodatkiem migdałów (aromat plumerii). Wyobraźnia podsycona tym zapachem podsunie nam obraz pysznego deseru w ciepły letni wieczór.

MADAME

Bezpieczeństwo – kremy są wolne od alergenów, nie zawierają parabenów, a więc ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest minimalne.

Elegancka dama zaprosi nas na filiżankę aromatycznej kawy z kroplą rumu. Zapach kawy wzmaga poczucie relaksu, daje poczucie wytchnienia i przyjemności.

Poprawa samopoczucia – przyjemność, którą czerpiemy z seansu opalania, kilka minut wytchnienia w zabieganym dniu, może być zakłócona świadomością wysuszania skóry, uczuciem delikatnego pieczenia lub swędzenia, nieprzyjemnym zapachem skóry po opalaniu. Nasze nowe kremy eliminują te

Rynek kosmetyczny proponuje wiele produktów do opalania w solarium. BE YOU oferuje nie tylko to, co oczywiste w kosmetykach z tej grupy. To co wyróżnia je spośród innych to oferowanie pozytywnych doznań na płaszczyźnie wielu zmysłów i wyjście poza utarte schematy.

Fot. Profil-Solar

Efektywność – mocne bronzery pochodzenia roślinnego dają spektakularny efekt głębokiej opalenizny.

wszystkie nieprzyjemne doznania, wzmacniając te pozytywne. Towarzyszy nam piękny, sugestywny i bardzo realistyczny zapach tego co przyjemne.

Autor projektu: Profil-Solar s.j. Autor kompozycji zapachowych: Aroma Praha A.S.

2019/4

52

Więcej informacji: Profil-Solar tel. (32) 276 66 60 www.profil-solar.plPREMI ERY,

N OWOŚ C I

oznaczonych numerami 01, 02, 03, pozwala uzyskać efekt naturalnej, lekko opalonej skóry. Na Słoneczną Ziemię Lavertu możesz liczyć w każdej sytuacji! Lekki makijaż do pracy i kusząco opalona cera na wieczór, dzięki jednemu kosmetykowi! Sama decyduj, na jaki makijaż masz ochotę! www.ikor.pl

Klasyka zawsze się sprawdza! Od wielu lat Słoneczna Ziemia Lavertu znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kosmetyków do makijażu. Klientki doceniają ją za niesamowitą wydajność, komfortową aplikację oraz możliwość wyboru intensywności makijażu według własnych potrzeb. Produkt dostępny w trzech odcieniach

ZI M A

jest metodą elektromagnetyczną, wykorzystująca silne pole magnetyczne powstające na skutek przepływu prądu przez uzwojenie. Intensywne impulsy fali uderzeniowej powodują mechaniczne rozbijanie tkanki łącznej włóknistej otaczającej guzki cellulitu, neowaskularyzację kapilary tętniczo-żylnej, a także stymulację regeneracji kolagenu za pomocą fal wibracyjnych i wirtualnej mezoterapii. Intensywność oddziaływania fali uderzeniowej powoduje powstawanie zjawiska implozji, czyli zapadania się komórek tłuszczowych i zanikania ich. Zjawisko jest początkiem procesu lipolizy. www.venus-beauty.pl

Skuteczne technologie Urządzenie V-MAT wykorzystuje wysoce skuteczną technologię fali akustycznej, która generowana

Hydrolaty, czyli wody kwiatowe, to uniwersalne kosmetyki idealne dla osób z każdym rodzajem cery, również z cerą wrażliwą. Ich moc doceniły Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene, tworząc receptury trzech nowych kosmetyków: 100% hydrolatu z róży, 100% hydrolatu z lawendy oraz 50% hydrolatu – toniku z chabru. Kosmetyki długotrwale nawilżają, odświeżają oraz wygładzają cerę.

Witamina C przyjmowana w pożywieniem i w postaci suplementów ma niewielki wpływ na urodę, dlatego ważne jest zastosowanie jej miejscowo, w postaci preparatu kosmetycznego. Stosowanie kosmetyku z witaminą C znacznie poprawia kondycję skóry. Witamina C jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że skutecznie zwalcza wolne rodniki i pozwala długo cieszyć się młodym wyglądem. Chroni przez szkodliwym działaniem promieniowania UV, promuje syntezę kolagenu, którego produkcja naturalnie zwalnia wraz z upływem lat. Hamuje syntezę melaniny odpowiedzialnej za występowanie przebarwień skórnych. Uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega obrzękom i siniakom.

Hydrolaty – esencje powstające w wyniku destylacji jako efekt uboczny powstawania olejków eterycznych, znane były już w starożytności. Uzyskana w wyniku parowania woda kwiatowa to preparat bardzo delikatny, który stosować można jako tonik, mgiełkę odświeżającą czy naturalne subtelne perfumy. Ze względu na swoje właściwości i duże rozcieńczenie, bez obaw stosowane mogą być nawet przez osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Są wyjątkowo łatwe w stosowaniu – wystarcz rozpylić je na skórze, bez konieczności przecierania twarzy płatkiem kosmetycznym.

Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w kosmetykach dla każdego typu skóry. Ma doskonałe zdolności wiązania cząsteczek wody, które znacząco poprawiają nawilżenie skóry. Dzięki stosowaniu kosmetyku z tym składnikiem, poprawia się jędrność i elastyczność skóry. Działa przeciwzapalnie, niweluje nadmierne łuszczenie, tworząc ochronny film na powierzchni naskórka. Serum CRISS rekomendujemy do zabiegów infuzji tlenowej oraz ręcznej aplikacji na skórę klienta. www.criss.pl

www.Lirene.pl

2019/4

54

Piękna, gładka skóra oraz zdrowe, mocne włosy i paznokcie stanowią naturalną ozdobę każdego człowieka, a szczególnie kobiety. Wygląd włosów, skóry i paznokci jest wskaźnikiem ogólnego stanu organizmu. Dlatego zalecamy stosowanie Suplementu Diety VITAE, który będzie świetnym uzupełnieniem diety oraz efektywnie wpłynie na ładny wygląd paznokci, skóry i włosów. Jedna kapsułka zawiera m.in. ekstrakt z ziela skrzypu polnego / krzemionkę, standaryzowany ekstrakt z owoców palmy sabałowej, ekstrakt z liści pokrzywy, cynk (glukonian), witaminę C oraz siarkę organiczną MSM. www.fenix-jewellery.pl

Esencja natury

DOBROCZYNNE WŁAŚCIWOŚCI

Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie

Hipnotyzujący manicure GEL POLISH STONE CAT EYE to kolekcja magnetycznych lakierów hybrydowych z efektem 5D, którą wzbogaciliśmy o 3 nowe odcienie: różu, czerwieni i zieleni. Dzięki nowym kolorom stworzysz hipnotyzujący manicure w okresie świąteczno-karnawałowym! Zastosowanie specjalnego magnesu powoduje, że na powierzchni paznokcia powstanie świetlista łuna, przywodząca na myśl źrenicę oka kota. Zainspiruj się bogactwem świata minerałów i stwórz niesamowite, hipnotyzujące stylizacje! Mieszaj i łącz ze sobą wszystkie z 9 wyjątkowych kolorów, żeby uzyskać oszałamiający efekt. www.victoriavynn.com


PREMI E RY,

NOWOŚ C I

ZI M A

nutą migdałów. Tych doznań dostarczy nam Lady. Aby seans opalania dał prawdziwy relaks i wytchnienie, otoczy Cię cudowny aromat mocnej, świeżej kawy wzmocnionej kroplą rumu. Niezwykle realistyczny zapach będzie Wam towarzyszył wraz z Madame. www.profil-solar.pl

Leczenie niedoskonałości skóry Wieczorny rytuał SLAAP – Serum Moon Drops & Roller do masażu. Połączenie mocy olejowego serum Moon Drops z działaniem rollera z różowego kwarcu! Dzięki temu zestawowi, wykonasz wieczorny rytuał SLAAP: serum zapewni idealną nocną pielęgnację, a masaż rollerem wprowadzi Cię w stan głębokiego relaksu, wygładzi skórę i ułatwi wchłanianie substancji aktywnych.

POCZUJ SIĘ WYJĄTKOWO Najnowsza linia SKIN care EXPERT® SPHERE-3D marki FLOSLEK Laboratorium to jedna z najbardziej nowatorskich premier 2019 roku na polskim rynku kosmetycznym. Kremy sferyczne i Koncentraty są wyjątkowe pod każdym względem. Subtelna szata graficzna, ekskluzywne opakowania są wstępem do magicznego rytuału ich aplikacji – to zaproszenie do zanurzenia się w luksusie i poczucia wyjątkową.

www.slaap.pl

Gama produktów z kwasem hialuronowym, koenzymem Q10 i witaminą C umożliwia stworzenie własnego, spersonalizowanego zestawu. Wystarczy określić potrzeby swojej cery i dopasować skoncentrowane substancje. Jak? Wybierz koncentrat, a następnie dobierz dla siebie sferyczny krem, który najlepiej spełni Twoje wymagania. Pamiętaj – możesz dowolnie miksować kosmetyki i składniki aktywne i połączyć w pielęgnacji np. Sferyczny krem z kwasem hialuronowym z ENERGY Koncentratem z witaminą C. Wybór należy do Ciebie!

www.coherent.com.pl

www.floslek.pl

Wspaniałe emocje

do stworzenia tej linii było piękno kwiatów i ich dobroczynne właściwości dla zdrowia i urody naszej skóry. Kremy działają na kilku płaszczyznach, ale przede wszystkim pobudzają zmysł węchu pięknym, intensywnym zapachem.

Pobudzają zmysły! Firma Profil-Solar jest od lat uznanym producentem kosmetyków do opalania w solarium. Właśnie weszła do sprzedaży nowa seria kosmetyków BE YOU. Inspiracją

APS® to chronione trzema patentami włoskie urządzenie do zabiegów medycznych – estetycznych twarzy i ciała. Jest to innowacyjne urządzenie, które dzięki specjalnej głowicy łączy różne zabiegi, mające na celu leczenie większości niedoskonałości skóry. APS® znacząco poprawia elastyczność, jędrność i teksturę skóry, eliminując zmarszczki, blizny i jej wiotkość, a także cellulit i tkankę tłuszczową. Dzięki wielu technologiom, możliwe jest uzyskanie prawdziwego odmłodzenia- komórkowej stymulacji regeneracyjnej, która nadaje skórze nowe życie, poprawiając kształt tkanek ciała i dłoni.

Wakacyjne podróże zawsze pozostawiają przyjemne wspomnienia. Egzotyczne klimaty wyzwalają wspaniałe emocje, do których często wracamy. Takie wartości pozostają ponad czasem. Muzyczna podróż kompozytora podczas hiszpańskich wakacji dostarcza namiastkę ciepłego klimatu Hiszpanii. Bądźmy tym SŁOŃCEM! Muzyka dostarcza wspaniałych wrażeń, zwłaszcza w zimowej porze roku i podczas wcześnie zapadających wieczorów. FLAMENCO VIBES dobrze komponuje się z zabiegami pielęgnacyjnymi w gabinecie kosmetycznym. LICENCJA w cenie płyty!

Dla podkreślenia niezwykłego znaczenia tych składników i charakteru krem Mademoiselle ma intensywny, ale niezwykle odświeżający zapach białej herbaty z nutą słodyczy jabłek. Przyjemność z seansu opalania będzie intensywniejsza w otoczeniu pięknego, urzekającego, słodkiego zapachu truskawek z bitą śmietaną, przełamanego subtelną

www.najwspanialsza.pl

2019/4

55

Prawdziwie kwiatowe Długo szukaliśmy odpowiednich receptur na naszą nową linię. Udało się! Flower SPA to linia, która przeznaczona jest do intensywnej pielęgnacji skóry suchej i wymagającej, a słodkokwaśny zapach to prawdziwa uczta dla zmysłów! Znajdziecie w niej między innymi: płyn micelarny z panthenolem; krem do stóp i pięt z mocznikiem (aż 30%!); peeling solno-cukrowy do ciała oraz masło do ciała. www.secret-soap.com


PREMI ERY,

N OWOŚ C I

ZI M A

zwalcza szkodliwe bakterie, grzyby, przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym m.in. Helicobacter pylori. Jogurt L+ na dobre samopoczucie. Produkt nie zawiera składników GMO, zagęszczaczy ani żadnych dodatków chemicznych. www.leczeniezywieniem.pl

Z Pasji do Piękna i Natury

PŁYN DO KĄPIELI O ZAPACHU MLEKA Z MIODEM

Czas radości Prostota rockowego klimatu w subtelnym brzmieniu gitarowego relaksu to nowa recepta muzyczna na fantastyczny czas! Genialny optymizm i radość wynikają z faktu, że jest się zwyczajnie obecnym. To chyba jedyny obowiązek i prawo każdego człowieka – być szczęśliwym! Bądźmy tym SŁOŃCEM! Taki przekaz Bartosz Domagała wyraża w swojej muzyce. Jak sam tytuł HAPPY TIME wskazuje – czas radości jest właśnie teraz. Bez względu na to, kiedy słucha się tej muzyki, czas na optymizm jest właściwy. LICENCJA w cenie płyty!

Otul się puszystą pianą i rozkoszuj się wyjątkowym aromatem mleka z miodem. Płyn tworzy z wodą pachnącą i długo utrzymującą się pianę. Zawarty w kompozycji zapachowej zapach mleka i miodu pozwala na zrelaksowanie się i odprężenie po ciężkim dniu, dzięki czemu niweluje stres i zmęczenie, a skóra pozostaje subtelnie pachnąca przez długi czas. Wystarczy wlać niewielką ilość płynu (ok. 50 g na 100 l wody) pod strumień bieżącej wody, aby móc cieszyć się kąpielą w gęstej i pachnącej pianie. Pojemność: 500 ml www.fenix-jewellery.pl

jeden kabel łączący urządzenie z wybraną głowicą zabiegową. Dzięki wielofunkcyjności i mobilności urządzenia, można wykonywać zabiegi zarówno na twarz jak i ciało w różnych pomieszczeniach naraz. Przenieś się w kosmiczną podróż z urządzeniem Polderma Satellite!

www.itpsa.pl

www.najwspanialsza.pl

Białka Tatrzańska, kurort idealny na zimę

www.venus-beauty.pl

Jedyny taki kombajn na świecie! Polderma Satellite to innowacyjne urządzenie kosmetyczne, które oprócz 24 podstawowych funkcji występujących w standardowych kombajnach kosmetycznych posiada 6 najnowszych technologii, takich jak endermomasaż, oczyszczanie wodorowe, HIFU na twarz, HIFU na ciało, IPL oraz plazmę. Dzięki zastosowaniu satelit jako mobilnych przenośników funkcjonalności kombajnu kosmetycznego, możliwe jest wykonywanie nieograniczonej liczby zabiegów podczas jednej godziny zabiegowej. Dodatkowo zastosowany został

VAGHEGGI to marka zrodzona z pasji do Piękna i Natury z czterdziestoletnim doświadczeniem. Łączymy działanie Natury z efektem dobrego samopoczucia, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Co nas wyróżnia? Szeroki wachlarz produktów do pielęgnacji twarzy i ciała, wspaniałe masaże autorskie oraz bogata gama zapachów i roślinnych substancji aktywnych zamkniętych w pięknych opakowaniach. Vagheggi przyciąga wzrok, kusi wspaniałymi kompozycjami olejków esencjonalnych i urzeka konsystencjami swoich produktów.

Nowa odsłona aplikacji Moment.pl Pyszny i zdrowy Zdrowe bakterie startowe do jogurtu – zrób sobie pyszny i zdrowy własny jogurt z różnych rodzajów mleka, również roślinnego. Jogurt L+ wpływa na poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego. Korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy: odbudowuje florę bakteryjną, poprawia trawienie i wchłanianie pokarmów, polepsza perystaltykę jelit,

Przejrzysty design, wygodna nawigacja, tryb nocny, możliwość edycji wizyty – to tylko część funkcjonalności, które teraz ułatwiają odkrywanie nowych salonów i umawianie się do specjalistów beauty. Aplikacja mobilna najpopularniejszej platformy rezerwacyjnej w Polsce przeszła dużą metamorfozę, będącą odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez użytkowników. W tej chwili dokonują oni 200 000 rezerwacji miesięcznie, a liczba ta stale rośnie. www.moment.pl

2019/4

56

Świetna lokalizacja oraz idealne warunki do uprawiania sportów sprawiają, że liczba przebywających tu turystów przewyższa liczbę stałych mieszkańców! Trudno się temu dziwić, w końcu w Białce Tatrzańskiej znajdują się jedne z najlepiej przygotowanych stacji narciarskich na Podhalu. Do wyboru jest m.in. Kotelnica, Bania oraz Kaniówka ze świetną infrastrukturą. Białka Tatrzańska kusi też ofertą basenów Terma Bania, gdzie temperatura wody sięga 38 stopni Celsjusza. Poza kąpielami, na miejscu można korzystać z saunarium, gdzie prowadzone są cieszące się zainteresowaniem rytuały saunowe. www.nocowanie.pl


PREMI E RY,

NOWOŚ C I

i termorefleksyjna podszewka Omni-Heat Reflective. Osłona na suwaku zapobiega podrażnieniu podbródka i szyi. Kurtka posiada elastyczne mankiety i kieszenie zapinane na zamek. Dostępna w różnych kolorach, w wersji damskiej i męskiej. Sugerowana cena detaliczna wynosi 729 PLN. www.columbia.com

Zakochasz się W czasie zimowych wypraw na łono natury i aktywności w mieście zakochasz się w zimowej kurtce Columbia Delta Ridge. Dzięki konstrukcji HeatSeal, wszystkie szwy są termicznie uszczelnione, uniemożliwiając przenikanie wiatru. Utrzymywanie komfortu cieplnego zapewnia wypełnienie puchowe o sprężystości 650 warstw

Odżywcze właściwości dla organizmu Superfood to składniki o niezwykłych właściwościach odżywczych dla organizmu. Zawarte w żywności, dostarczają

ZI M A

nam cennych witamin i minerałów. Superfood możemy dostarczać naszej skórze nie tylko w postaci dań z jarmużem czy nasionami chia, ale również w postaci kosmetyków pielęgnacyjnych. Dlatego Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene opracowały nową linię Lirene Superfood for Skin, która bazuje na składnikach aktywnych występujących w przyrodzie, a jednocześnie mających udowodnione działanie odżywcze, silnie nawilżające i odmładzające. Autorskie połączenie superskładników: ekstraktów, olejów i wód roślinnych tworzy delikatną, ale jednocześnie skuteczną linię pielęgnacyjną, w której znajdziemy Goji – odmładzający krem regenerujący, Żurawina – lekki krem nawilżający, Chia & Goji – naturalny żel myjący do twarzy, Chia – przeciwzmarszczkowy bogaty krem odżywczy oraz Chia & Goji krem – odżywkę na okolice oczu. www.Lirene.pl

ds. marketingu i zarządzania w branży beauty, jest dostępny w sklepie na stronie Gabinet od zaplecza. www.gabinetodzaplecza.pl/sklep/

Odporne na wilgoć i mróz Damskie śniegowce SOREL to doskonały wybór dla aktywnych kobiet. Jeśli lubisz piesze wędrówki i wypady za miasto, Sorel Whitney Short Lace Premium zapewnią odpowiednią ochronę Twoim stopom nawet przy bardzo niskich temperaturach (poniżej 30°C). Dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i brązowym – doskonale dopasują się do wielu stylizacji. Wodoodporna nubukowa cholewka, ocieplana wyściółka, zapewniają komfort i ciepło. www.sorel.com

Jedyny taki salon! Strategia liderki na lokalnym rynku! – PREMIERA KURSU. Z myślą o właścicielach salonów beauty, którzy chcą: wyróżnić się na rynku; opracować strategię rozwoju salonu na najbliższe lata; stworzyć najlepszy salon w okolicy; zbudować trwałą przewagę konkurencyjną; zwiększyć dochody z prowadzonej działalności; poprawić stabilność twojego biznesu i zwiększyć odporność salonu na rynkowe zawirowania, powstał kurs online „Jedyny taki salon! Strategia liderki na lokalnym rynku!”.

BODYBOOM DLA PIĘKNEJ SKÓRY Sweet Coco to najdelikatniejszy i najsłodszy ze wszystkich peelingów BodyBoom. Znajdziesz w nim bogaty w kwasy tłuszczowe miąższ z kokosa, ciemny cukier oraz odżywiające skórę oleje: kokosowy, arganowy, ze słodkich migdałów i witaminę E. Peeling delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, jednocześnie zachowując równowagę mikrobiomu. Skóra staje się miękka i gładka, jest doskonale nawilżona i obłędnie pachnie kokosem. Jeżeli jednak wolisz mocniejszy efekt złuszczania, wybierz jeden z ich peelingów kawowych, a na pewno się nie zawiedziesz. Każdy z nich skutecznie złuszcza warstwę rogową naskórka, odblokowując ujścia gruczołów łojowych, a przy okazji doskonale nawilża, wygładza, uelastycznia i wyrównuje koloryt skóry. Dzięki zawartej w ziarnach kawy Robusta kofeinie, peelingi BodyBoom to prawdziwi sprzymierzeńcy w walce z cellulitem. Teraz wszystkie peelingowe bestsellery dostępne są w wariantach 100 g i 30 g – idealne na prezent dla bliskiej Ci osoby, lub do wypróbowania na własnej skórze.

Kurs zawiera ponad 11 godz. lekcji wideo i ponad 130 ćwiczeń, w trakcie których krok po kroku pokazane zostanie jak zbudować przewagę strategiczną Twojego salonu. Kurs autorstwa Anny Wydry-Nazimek, specjalistki

www.bodyboom.pl

2019/4

57

Szybkie i proste Nasza fantazyjna kolekcja atramentów do zdobień BLUR INK powiększyła się właśnie o osiem metalicznych kolorów! Dzięki nim każde zdobienie będzie wyjątkowe i niepowtarzalne! Możesz bawić się odcieniami i dowolnie łączyć różne kolory na jednej stylizacji! Odkryj, jak łatwo wykonać oryginalne zdobienia za pomocą naszych METALLIC BLUR INK! Właściwości BLUR INK: płynna konsystencja; bardzo łatwa i szybka aplikacja; duża wydajność; możliwość łączenia różnych kolorów na jednej stylizacji; mocna pigmentacja. www.victoriavynn.com


Fot. Adobe Stock

UZ D R OW ISKA

POLSKIE UZDROWISKA na wybrzeżu czy Mazurach, jak też w południowych, typowo górskich regionach. Wyruszmy więc w krótką podróż do najciekawszych miejsc.

MIEJSCA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ. Polskie uzdrowiska już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z wyjazdami sanatoryjnymi. Teraz są to prężnie działające ośrodki turystyczne, w których można znaleźć bogatą ofertę relaksujących zabiegów Wellness & Spa, a do tego również cieszyć się wyjątkowym otoczeniem.

CIECHOCINEK PRAWDZIWY NUMER JEDEN

Jakie miasta uzdrowiskowe warto odwiedzić przede wszystkim? Pobyt w uzdrowisku to świetny pomysł na weekendowy wyjazd albo nawet na dłuższy urlop – szczególnie że zimą miejsca te mają wyjątkowy urok, a do tego nie są tak zatłoczone jak wiosną i latem. Można też w pełni cieszyć się warunkami klimatycznymi, zwłaszcza nad morzem, gdzie

zawartość jodu w powietrzu jest wyższa niż w miesiącach wakacyjnych. Do tego liczy się również kryterium ceny, gdyż poza głównym sezonem wiele obiektów uzdrowiskowych wprowadza atrakcyjne rabaty i oferty pobytowe.

Trudno zaprzeczyć, że Ciechocinek jest najsłynniejszym polskim uzdrowiskiem i właśnie o tym mieście mówi się najwięcej. Jest malowniczo zlokalizowane nad brzegiem Wisły, a jego bogactwo naturalne, do jakich należą źródła solankowe, tworzą klimat porównywalny do nadmorskiego! Mamy tu oczywiście na myśli stężenie

Śladem polskich uzdrowisk można przemierzyć całą Polskę! Znajdują się bowiem zarówno

2019/4

58

jodu w powietrzu unoszącym się przy tężniach. Swoją drogą, właściwości zdrowotne solanki zostały odkryte przez przypadek! Wcześniej konstrukcje służyły do jej odparowywania do celów przemysłowych, ale szybko okazało się, że aerozol doskonale wpływa na zdrowie, szczególnie na układ oddechowy.

GOŁDAP JEDYNE UZDROWISKO NA WARMII I MAZURACH

Największym atutem Gołdapi są źródła wód mineralnych, złoża borowiny oraz powietrze, które uważane jest za najczystsze w Polsce! Można tu odetchnąć


U Z D R OW ISKA pełną piersią i cieszyć się wyjątkowym urokiem dzielnicy zdrojowej. Lokalny park można uznać za jej centrum, skąd da się dotrzeć do najważniejszych miejsc – jeziora czy Pijalni Wód Mineralnych z minitężnią i grotą solną. Gołdapska woda pomaga szczególnie na niedobór elektrolitów i kłopoty z żołądkiem oraz wątrobą.

KOŁOBRZEG RELAKS PRZY SZUMIE FAL

chętnie odwiedzana niezależnie od pory roku. Największym naturalnym bogactwem Krynicy-Zdroju są lecznicze szczawy, które wydobywane są zarówno z naturalnych źródeł, jak i odwiertów. To właśnie stąd pochodzi słynna woda Zuber, mająca dość specyficzny smak, ale niezwykłe właściwości dla zdrowia. Krynickie wody stosowane są także w zabiegach leczniczych – inhalacjach oraz kąpielach.

KRYNICA-ZDRÓJ NAJPIĘKNIEJSZA W BESKIDACH

Krynica-Zdrój jest miastem, które niezmiennie zachwyca swoim urokiem. Duża w tym zasługa dzielnicy uzdrowiskowej z przepięknym Parkiem Zdrojowym i malowniczymi drewnianymi willami oraz stylowymi budynkami sanatoryjnymi. Poza tym to znany zimowy i letni kurort, więc jest

NAŁĘCZÓW PERŁA LUBELSZCZYZNY

Niedaleko stolicy regionu – Lublina – położony jest spokojny Nałęczów, przyciągający kuracjuszy już od ponad dwustu lat! Uzdrowisko słynie oczywiście z wód mineralnych. Można ich spróbować podczas spaceru po Parku Zdrojowym w Pijalni Wód Mineralnych. Tam również zlokalizowane są zabytkowe obiekty sanatoryjne, na przykład Stare Łazienki, czyli pierwszy w mieście profesjonalny obiekt kuracyjny, oraz sanatorium Książę Józef, charakterystyczny żółty budynek odbijający się w wodach parkowego stawu. W Nałęczowie można korzystać z bogatej oferty Spa i Medical Spa, a także zrelaksować się Kompleksie Wodnym Atrium, w którym znajdują się między innymi sauny a także basen wypełniony białą glinką.

Fot. iStock

Miasto jest znanym nadmorskim kurortem, gdzie latem przyjeżdżają osoby korzystające z uroków wypoczynku na kołobrzeskich szerokich plażach. Nie wszyscy pamiętają jednak, że to również uzdrowisko, w którym wykorzystywana

jest borowina oraz lecznicza woda solankowa. Ich działanie wzmacnia oczywiście specyficzny nadmorski mikroklimat. Przy wietrznej pogodzie wytwarza się dodatkowo morski aerozol, mający w składzie między innymi cząsteczki jodu, chloru, soli, a także bromu.

2019/4

59

SZCZAWNICA NATURALNIE W PIENINACH

Wartym odwiedzenia uzdrowiskiem jest położona w Pieninach malownicza Szczawnica. Już sama nazwa wskazuje, co może być naturalnym bogactwem miasteczka. Są to oczywiście kwaśne wody mineralne, tzw. „szczawy”, wykorzystywane do wspomagania leczenia chorób dróg oddechowych, alergii czy też schorzeń układu ruchu. Szczawnica jest miejscem, w którym można się zakochać również zimą – wystarczy wybrać się do ukrytego pod śniegiem Parku Zdrojowego lub nad potok Grajcarek, skąd można podziwiać niezwykłą panoramę Pienin.

Katarzyna Błasik Największy Polski Portal Noclegowy Nocowanie.pl www.nocowanie.pl


FA SH ION

STYLOWO I WYGODNIE Waterproof), który jest trwały i łatwy do wyczyszczenia. Wewnętrzna wyściółka to ciepły polar. Od podłoża stopę izoluje tekstylna wkładka oraz podeszwa z wysokogatunkowego, antypoślizgowego tworzywa.

ZIMA Z BUTAMI SOREL. Kiedy na zewnątrz spada temperatura, często poświęcamy styl na rzecz ochrony przed zimnem. Z butami SOREL to niepotrzebne!

w Kanadzie marka SOREL jest ekspertem w kwestii wymagających warunków pogodowych. Obuwie firmy, wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów, chroni przed nieprzyjemnym wiatrem i ostrym mrozem, nawet do minus 70 stopni! Na początku lat 60. ubiegłego stulecia SOREL jako pierwsza marka na świecie zaproponowała modele wykonane ze skóry, z gumową podeszwą i wyjmowaną wkładką ocieplającą. Od tego czasu firma przeszła długą drogę, poprawiając wizualny aspekt swoich butów i dopasowując kolekcje do obecnie panujących trendów modowych – ku wdzięczności klientów na całym świecie!

CO NOSIĆ W SEZONIE ZIMA 2019?

Out N About Puffy Lace to niebanalne sneakersy w miejskim stylu, dobrze przystosowane do niskich temperatur. Dodają sportowego, futurystycznego charakteru codziennej, miejskiej garderobie.

Z tymi butami

nawet kanadyjska zima przestaje być straszna.

Klasyk SOREL-a: Caribou to model wykonany z połączenia skóry naturalnej i materiału syntetycznego. Chroni stopy nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -40°C. Wodoodporne, wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

Cholewka uszyta została z odpornego na przemakanie materiału (z systemem

Fot. Sorel

Założona

Posiadają charakterystyczny dla SOREL – okrągły, usztywniany nosek.

Zaawansowane technologie Waterproof w butach SOREL zapewniają m.in. brak efektu mokrych stóp przy zmoczeniu obuwia. Wodoodporne cholewki chronią stopy i zapewniają im ciepło, a wytrzymałe podeszwy z wyraźnym bieżnikiem nie pozwolą stracić równowagi na śliskim podłożu.

Zimowe kozaki Kinetic Boots to najnowsza propozycja kanadyjskiej marki SOREL. Wodoodporna cholewka, ocieplana wyściółka oraz wkładki z pianki EVA pokryte mikropolarem, zapewniają komfort i ciepło. Designerski szlif nadaje botkom grubsza podeszwa – platforma z oryginalnym bieżnikiem i dużym logo pod podeszwą. Dzięki długim sznurówkom oraz gumce wszytej w górną części cholewki, buty można wygodnie dopasować do łydek.

Więcej informacji: Sorel www.sorel.com

2019/4

60


BEAT THE CHILL LOOK COOL AND STAY WARM IN KICKS MADE FOR THE CITY CHILL.


L IF E ST Y L E

tę technologię, aby stworzyć elegancki i luksusowy wygląd swoich kurtek. W połączeniu z pozostałymi unikatowymi technologiami Columbia, Heat-Seal gwarantuje ciepło i funkcjonalność.

BĄDŹMY ZA PAN BRAT Z TECHNOLOGIĄ W MODZIE SPORTOWEJ. Marka Columbia w nowej kolekcji jesień / zima 2019 przedstawia technologię Heat-Seal. Columbia jest liderem w zakresie innowacyjnych i funkcjonalnych technologii odzieży do aktywności na świeżym powietrzu i sportów zimowych. Jej misją jest zapewnienie komfortu swoim klientom w każdych warunkach pogodowych, przy jednoczesnej dbałości o stylowy wygląd. Columbia wprowadza do swojej jesienno-zimowej kolekcji zaawansowaną technologię Heat-Seal, którą zastosowano w kurtkach damskich i męskich.

Fot. Columbia

Z WIATREM I POD WIATR W kolekcji zimowej zastosowano również inne wyrafinowane technologie:

Technologia ta opiera się na zastąpieniu przeszyć przez laminowanie termiczne. Eliminacja szwów zapobiega stratom ciepła, przenikaniu wiatru i wilgoci w miejscach pikowania. Jednocześnie utrzymuje puch w danej strefie i umożliwia pełen zakres ruchów. Columbia wykorzystuje

TurboDown i TurboDown Wave, łączące naturalny puch z certyfikatem RDS (Responsible Down Standard) z syntetyczną izolacją termiczną. Popularną termorefleksywną technologię Columbia

2019/4

62

Omni-Heat Reflective oraz OmniHeat 3D, która podnosi komfort cieplny i zapewnia optymalną temperaturę 37°C. W kurtkach zastosowano wodoodporne technologie, takie jak Omi-Tech lub innowacyjną wodoodporną, oddychającą technologię OutDry Extreme. Obok wysokiej funkcjonalności, kolekcja jesień-zima 2019 oferuje także eleganckie kroje, stonowane i wyraziste kolory, które pozwalają łączyć poszczególne elementy odzieży w atrakcyjny strój zgodnie z gustem klienta. Uzupełnieniem kolekcji outdoorowej i narciarskiej


L IF E ST Y L E Columbia są funkcjonalne miejskie kurtki, swetry i codzienne bluzy sportowe. Kolekcje jesienne i zimowe oferują duży wybór butów, zarówno na jesienne wędrówki, jak i do aktywności w czasie mroźnej zimy. Buty zapewniają wysoki komfort i wodoodporność oraz, dzięki antypoślizgowej podeszwie, stabilność. Modele zimowe oferują dodatkowo izolację termiczną.

cena detaliczna to 1249 PLN. Kurtka dostępna jest w kolorze niebieskim, czarnym i oliwkowym.

w najbardziej wymagających warunkach pogodowych. Sugerowana cena detaliczna to 1499 PLN. Dostępna jest w wariantach dla mężczyzn i kobiet oraz w różnych wersjach kolorystycznych.

WYBRANE KLUCZOWE PRODUKTY I NOWOŚCI COLUMBIA NA JESIEŃ I ZIMĘ 2019.

Męska kurtka puchowa Columbia Wild Card przeznaczona jest do sportów zimowych. Jest wodoodporna, a ciepło oprócz puchowego wypełnienia gwarantuje podszewka z technologią OmniHeat Reflective. Wykonana jest z elastycznego materiału i jest wyposażona we wszystko, czego można oczekiwać od kurtki narciarskiej (fartuch przeciwśnieżny, kieszenie na karnet, gogle itp.). Atrakcyjny krój kurtki zapewnia technologia Heat-Seal, która dzięki termicznie laminowanym szwom w kształcie litery T tworzy ekskluzywny wygląd, co gwarantuje, że kurtka świetnie sprawdzi się również poza stokiem. Sugerowana

Kurtka puchowa męska Lake 22™ Hybrid Down Jacket. Ocieploną puchem o sprężystości 650 męską kurtkę Lake 22™ Hybrid Down Jacket można nosić samodzielnie oraz jako warstwę docieplającą pod kurtkę wodoodporną. Wyposażona jest w dwie, zapinane na zamki, kieszenie. Elastyczne panele pod pachami oraz na plecach zapewniają swobodę ruchów. Izolacja posiada certyfikat RDS, a puch zamknięty jest w zgrzewanych komorach, co zapobiega jego wydostawaniu się na zewnątrz oraz zwiększa wiatroodporność. Cena: 499 PLN. Kolekcja jesienna i zimowa Columbia oferuje również duży wybór kurtek i płaszczy, polarowych bluz i kurtek tworzących środkową warstwę odzieży, funkcjonalnej bielizny i wielu akcesoriów w postaci czapek i rękawiczek.

Fot. Columbia

Kurtka puchowa Columbia OutDry Ex Alta Peak z kolekcji Titanium jest całkowicie wodoodporna, a jednocześnie oddychająca. Ma klejone szwy i wodoodporne zamki. Dzięki wysokiej izolacji termicznej puchowej o sprężystości 700, doskonale chroni nawet

Evergreenem pomiędzy zimowymi kurtkami damskimi i męskimi z kolekcji Columbia jest kurtka zimowa Columbia Powder Keg II Down Jacket z serii Titanium, oferująca wodoodporność i oddychalność dzięki membranie OmniTech, wysoki poziom ciepła dzięki technologii Omni-Heat 3D i wypełnieniu z gęsiego puchu o sprężystości 700 oraz wyrafinowany krój i pełną elastyczność. Kurtka ma wiele rozwiązań narciarskich, w tym wentylację pod pachami oraz odpinany i regulowany kaptur, który można wygodnie naciągnąć na kask podczas burzy śnieżnej. Zamki błyskawiczne są wodoodporne, jest też kieszeń bezpieczeństwa, kieszeń na karnet, wewnętrzne elastyczne mankiety itp. Dostępna w wersji męskiej i damskiej w cenie 1749 PLN. Zestaw uzupełniają ocieplane spodnie narciarskie Powder Keg.

Omni-Tech. Izolację termiczną zapewnia wypełnienie z puchu kaczego o sprężystości 650. Gwarantuje to niską wagę oraz ciepło nawet w mroźną pogodę. Kurtka posiada termo refleksyjną podszewkę Omni-Heat™ Reflective, która zatrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm i wykorzystuje je do dogrzania ciała. Komory na puch zostały zgrzane w technologii Heat-Seal, co zapobiega przesuwaniu się ociepliny i odpowiada za równomierne jej rozmieszczenie. Sugerowana cena detaliczna to 929 PLN

Tegoroczna nowość – kurtka damska Grand Trek Down Jacket łączy w sobie lekkość puchu z wodoodpornością. Ta zimowa kurtka wyposażona jest w pełni wodoodporną i oddychającą membranę

2019/4

63

Więcej informacji: Columbia www.columbia.com


M A SA Ż

ORIENTALNA RÓWNOWAGA Kobieta trzymająca kamień w dłoni zwiększała swoją siłę i witalność podczas porodu. Zafascynowała mnie lecznicza moc kamieni, a przede wszystkim oddziaływanie ciepłem i zimnem w celu dostrojenia energetycznego. W tym rodzaju masażu urzekło mnie także holistyczne podejście do problematyki ludzkiego zdrowia.

WARTO AFIRMOWAĆ SWÓJ ŚWIAT. Historia masażu gorącymi kamieniami sięga 5000 lat wstecz. Kamieni jako pierwsi użyli Hindusi. Owe masaże praktykowano także w Chinach i Japonii. Mieszkańcy Ameryki Południowej – tak zwani „curandero”: uzdrowiciele stosowali je głównie przy leczeniu spraw kobiecych. Oczywiście posługiwali się

oni kamieniami zimnymi np. do łagodzenia dolegliwości bólów menstruacyjnych. Ludowe wierzenia opierały się na filozofii tamtego świata.

2019/4

64

Meridiany są to szlaki przepływu prany (energii). Łączą się one z odpowiednimi narządami wewnętrznymi. Rozróżniamy m.in.: meridian płuc, jelita grubego, żołądka, śledziony, trzustki, serca, jelita cienkiego, pęcherza moczowego, nerek, osierdzia, potrójnego ogrzewacza, pęcherzyka żółciowego, wątroby. Aktywne punkty dzielimy na główne,


M A SA Ż czyli te wyżej wymienione i dodatkowe.

Kamienie

podgrzewa się w specjalnym garze. Dzięki odpowiedniej temperaturze uzyskuje się dobry przepływ energii, co służy efektowi głębokiej relaksacji. Oprócz rozluźnienia mięśni, masaż daje świetne rezultaty przy przetrenowaniu, czy też długotrwałym przemęczeniu. Kiedyś pacjentka spytała mnie: „Pani Kasiu gorące kamienie to rozumiem, bo sobie poczytałam, ale dlaczego stosuje się też te kryształki?”. Otóż wszystko ma odpowiedź w medycynie niekonwencjonalnej. Kryształ górski to kamień neutralny / uniwersalny. Można go używać w pracy z każdą czakrą, ponieważ działa na wszystkich poziomach energetycznych. Obrzęki limfatyczne leczymy właśnie zimnem.

• poprawa metabolizmu; • usuwanie toksyn; • dotlenienie i odżywienie skóry; • głęboki relaks; • lepszy sen; • poprawa nastroju. Masaż nie jest wskazany przy nadciśnieniu. Oprócz

W moim porządku dnia ważna jest pewna cykliczność. Staram się robić większość rzeczy w określonych porach / godzinach, dzięki temu mój organizm wpada w pewien biologiczny rytm, co prowadzi do pewnej stabilizacji. Złapałam się na tym, że ciało oprócz ruchu, potrzebuje zabawy np. taniec – wyzwala pozytywne i negatywne odczucia. Jednak, czy jest coś lepszego niż relaks i odpoczynek? To na pewno zapewni Ci masaż gorącymi kamieniami i wizyta w SPA. W ten piękny czas życzę Wam Drodzy Czytelnicy zdrowia i miłości, żeby każda cząstka Waszych pragnień urodziła się w Was na nowo. Wysyłam Wam pozytywne wibracje i niech to dobro pójdzie gdzieś tam w świat.

wspomnianych praktyk warto afirmować swój świat. Prawie codziennie, jeśli masz czas zrób sobie wizualizację swojego dnia. Zaprojektuj radość w swoim życiu. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego nastawienia. Zamiast obowiązków zrób sobie piękny upominek w formie spędzenia czasu, jak najlepiej potrafisz. Nałóż sobie maseczkę, wypij ulubioną herbatę, odwiedź koleżankę, czy pójdź na basen, siłownie. Obojętnie, po prostu żyj chwilą i radością.

pomogę drugiemu człowiekowi, czuję ogromną satysfakcję i wdzięczność. Wszystko bierze się z miłości, bo cóż by warte było życie bez niej? Takie jest moje pojmowanie świata. Twoje może być zupełnie inne i szanuję to. Jednakże obojętnie od poglądów każdy z Nas chce być zdrowy. Oto korzyści płynące z masażu gorącymi kamieniami: • zwiększenie wydolności organizmu; • działanie przeciwzapalne;

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

• MUZYK A

Kiedyś w jednej książce zaciekawiło mnie stwierdzenie T. Manna. Opowiadał on tak: jeśli człowiek stanie w sposób taki, iż wzniesie ręce do niebios, Stwórcy a stopy spoczną na ziemi to zauważy pewną rzecz. Meridiany Yang to niebo, kosmos a yin ziemia. Także odpowiedź jest jednoznaczna, wszystko musi pozostać w równowadze.

• przeciwbólowe;

Czy wiecie, że kamienienie szlachetne najlepiej wystawić na pełne słońce? Dlaczego? Dlatego, iż nie ma lepszej energii niż ta pochodząca od Boga. Czasami taką energię można dostać w prezencie, co jest fantastycznym bodźcem do pomagania innym ludziom. Co dzień praktykuję masaż i spotykam się z problemami natury zarówno fizycznej jak i psychicznej. Dzięki temu, że

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

mgr Katarzyna Karska Masażystka z praktyką w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie. Prowadzi samodzielny gabinet masażu Twoje Zdrowie. Zawód to jej wielka pasja, lubi pomagać ludziom, czerpie z tego pozytywną energię na cały dzień. http://masaz-twojezdrowie.blogspot.com

najwspanialsza.pl MUZYKA BEZ OPŁAT ZA PUBLICZNE ODTWARZANIE! PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

2019/4

65W NASTĘPNYM WYDANIU…

Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak

Z CYKLU PSYCHOLOGIA KLIENTA

JAK PIĘKNIE BYĆ SOBĄ! CZ. 2

Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek

Klienta należy traktować indywidualnie. Świadoma kompetencja naszych pracowników zauważalna jest właśnie w indywidualnym podejściu do klienta. Świadomy i kompetentny pracownik pamięta o upodobaniach klienta, zna jego / jej imię, pamięta o urodzinach. Istotnym elementem są tu drobne niespodzianki, specjalne przywileje. Często stosowanym i bardzo skutecznym zabiegiem w budowaniu wizerunku firmy są programy lojalnościowe dla klientów. Klienci w zamian za swoją decyzję otrzymują określone korzyści (rabaty, darmowe usługi, gratisy, nagrody itp.). Program taki przynosi sukces, kiedy wszyscy potencjalni klienci znają jego cel i zasady.

Współpraca: Beata Adamczyk, Marta Baranowska, Rafał Bielawa, Katarzyna Błasik, lek. med. Urszula A. Chorzępa, Małgorzata Ekert, mgr Bogusława Gawron, Anita Gołębiowska, Monika Hauza, Joanna Jedynak, mgr Katarzyna Karska, Marta Kolankowska-Trzcińska, Dariusz Kubiak, Piotr Künstler, Przemysław Nadolny, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Magdalena Młotkowska, Aneta Muller, dr Alicja Palacz, Paulina Pastuszak, Adam Puda, mgr Urszula Różycka, mgr Weronika Patrycja Słupek, Adrianna Suska, Katarzyna Świtalska, Anna Tafelska, Małgorzata Wiatr, Anna Wołkowicz, Anna Wydra-Nazimek Reklama prasowa i Brand Music: Dariusz Idkowiak,  603 695 454,  reklama@najwspanialsze.pl

Plan działania świadomego budowania wizerunku i kompetencji przedstawi Katarzyna Świtalska – psycholog i trener zarządzania.

Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak • 86-031 Osielsko • ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER • ul. Orawska 19 • Bydgoszcz Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko • ul. Kasztanowa 7  (52) 324 03 26,  603 695 454  redakcja@najwspanialsze.pl  najwspanialsze.pl  najwspanialsza.pl najwspanialszepl Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko • ul. Kasztanowa 7

Z CYKLU POWITAJ DZIEŃ Z MUZYKĄ

NAJWSPANIALSZE KLIMATY

© Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła.

Dla naszych najwspanialszych klientów przygotowujemy na wiosnę wiele atrakcyjnych zestawów muzycznych, a także nowości w klimacie subtelnego chilloutu. Zapowiadamy super niespodziankę i kontynuację edycji muzycznych serii VOCAL CHILL. Ukaże się kolejna płyta o wyrafinowanej palecie barw chilloutu w odsłonie wokalnej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.

Muzyka strojona na częstotliwości 432 Hz bardziej harmonizuje z ludzką naturą. Ta częstotliwość to głębsze rozluźnienie i działanie poprzez bodźce dźwiękowe, dzięki którym organizm się znacznie szybciej regeneruje.

2019/4

67

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.