Najwspanialsze 2014 04

Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

www.najwspanialsze.pl

4/2014 (7) zima

18,00 zł (w tym 8% VAT)

oblicze piękna i zdrowia
2014/4

2

W ŚWIETLE GWIAZD Najwspanialszy czas oczekiwania. Chciałoby się powiedzieć, że wszystko płynie, czas ucieka nam przez palce jak zwariowany, pędzi w szalonym tańcu, a my zmuszeni jesteśmy do pląsów w rytm tej dziwacznej muzyki. Jednak jak co roku zbliża się czas dla wszystkich nas szczególny. Mimo chwilowego ogromnego przyspieszenia, gdzieś przy rodzinnym stole, strojnych nakryciach, wszystko nagle zwalnia, a nasze serca i głowy wypełnia radość, która z nutą nostalgii, zadumy, czyni te momenty jeszcze bardziej niezwykłymi. Święta bez względu na kolor skóry, wyznanie, preferencje, to chwile wszystkim smakujące w ten sam niezwykły i bliski sposób. Na chwilę wysiadamy z pędzącego pociągu, porzucamy nasze auta gdzieś na parkingach i wtapiamy się w domowe pielesze. Warto się zatrzymać, poczuć bliskość domowników, przesłać uśmiechy znajomym i nieznajomym i... dać coś od siebie ot tak, bez oczekiwania czegoś w zamian. Spieszmy się... każdy z nas zna ciąg dalszy tego pięknego motta, ale czy potrafimy je odpowiednio wykorzystać? Czy sięgamy po nie równie często, jak po odarte z uczuć karty kredytowe, pieniądze, czy inne plastikowe bożki? Nie wiem jak Wy, ale coraz częściej widzę, jak odchodzą spośród nas ludzie bliscy, krewni, znajomi, czy też bohaterowie ulubionych filmów i seriali. Pozostaje po nich pustka i chwila zadumy, i to pytanie: Czy warto tak żyć? Czy tylko ścigać się z wszystkimi i wszystkim dookoła? Co mogę jeszcze coś zmienić? Każdy z nas może zrobić wszystko i nic jednocześnie. My decydujemy o sukcesie i porażce, to od naszej determinacji i woli zależy końcowy rezultat.

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Rafał Bielawa, Katarzyna Błasik, Magdalena Czekaj, Monika Dołkowska, Joanna Drążkiewicz, Iga Fiedorow, Katarzyna Filo, Iwona Galacka, Anita Gołębiowska, Aleksandra Janicka, Justyna Jankowska, Emilia Kowalczyk, Kinga Kowalska, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Agnieszka Mikołajczyk, Anna Mikos, Magdalena Młotkowska, dr Grażyna Pająk, mgr Alicja Palacz, Anna Paruzel-Bakoś, Paulina Pastuszak, dr Paweł Piątkowski, dr Katarzyna Piórkowska, Agnieszka Piskała, Patrycja Rabińska, mgr Katarzyna Skoropada, Agnieszka Sosenko-Zalaszewska, mgr Agnieszka Sowa, Anna Szczypek, Monika Świerczewska, Katarzyna Świtalska, mgr Rafał Uryzaj, Anna Wydra-Nazimek, Małgorzata Zdziebko-Zięba.

Dlaczego o tym? Otoczenie, w którym się obracamy, w którym tworzymy, można porównać do wielkiej rodziny. Spotykamy się podczas uroczystości (święta stanowią tutaj targi, konferencje, itp.) i przeżywamy kolejną rocznicę. Cieszymy się z sukcesów, a niepowodzenia malują w naszych duszach smutek. Oglądamy siebie, doskonale nam znane twarze, czujemy się jak pośród krewnych i tak jak wśród najbliższych tak i tu czasem nie zabraknie złośliwości i... Nie warto jednak o tym teraz pisać! Nie łamiemy się z tej okazji opłatkiem, ale dzielimy się dobrym słowem, pomocą, szczerością. Warto tak żyć, my decydujemy o tym co w nas i wokół nas! Najlepszego i aby uśmiech gościł na Waszych twarzach i radość wypełniała Wasze myśli. Niech ten magiczny najwspanialszy czas przesycony dobrocią, miłością, spokojem, otwartością na drugiego człowieka zagości w naszych sercach! Aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery.

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji za jedyne 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.

Dariusz Idkowiak redaktor naczelny2014/4

4

SPIS TREŚCI

6

ZIMA

14 Porady 6

SZEF JEST TYLKO JEDEN CZ. 2

Beauty 10

NATURALNE PIĘKNO

12

ZRELAKSOWANA MAMA

32

KOJĄCY ŚWIAT ALG

Eko-kosmetyki 14

POWRÓT DO NATURY

Aromaterapia 16

NAJWSPANIALSZY CZAS

70

LECZENIE ZAPACHAMI

Bezpieczne opalanie 18

WIĘCEJ NIŻ PIELĘGNACJA

Zabiegi 22

ZASKOCZ KLIENTÓW SKUTECZNOŚCIĄ

38

SEKRET MA JEDNO IMIĘ

40

SIŁA JADU WĘŻA

Zarządzanie 24

DAJ SIĘ ZAUWAŻYĆ

16

24


5

Wywiad 28

ZAPOMNIANE JARZYNY

Kosmetyki organiczne 34

SEKRET PIĘKNA

Pielęgnacja

18

36

TERAPIA NACZYNKOWA

60

DROGA MAMO!

Zdrowe żywienie 42

ODZYSKAJ ENERGIĘ

84

JEDZ SMACZNIE, ŻYJ ZDROWO

Premiera 44

TĘCZOWY KAMELEON

Wydarzenie

46

32

46

LNE WYZNACZA TRENDY!

Nowości 50

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Kosmetyka 64

KRIOLIPOLIZA

Masaż 66

72

NAWILŻENIE I RELAKS

Muzyka relaksacyjna 68

MASZ WYBÓR

Marketing 72

JAK ZMIERZYĆ JAKOŚĆ

Medycyna estetyczna 76

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

Makijaż 78

MAGIA MAKIJAŻU

Profilaktyka 82

78

BADAMY SERCE MIASTA

Innowacje 86

CZYSTA WODA


2014/4

6

Porady

SZEF JEST TYLKO JEDEN O wykorzystywaniu potencjału temperamentu w pracy. Gdy ktoś się wścieka, krzyczy, jest nerwowy – mówimy o nim właśnie „choleryk”. To prawda, cholerycy łatwo się wkurzają, jednak jeżeli chodzi o przywództwo – mają to we krwi i dążenia do władzy nie sposób wybić im z głowy.

CZ. 2


7

Król i władca

Artur formalnie jest szefem od pięciu miesięcy – nieformalnie zaś od pięciu lat. Zanim jego poprzedni szef wybrał się na emeryturę i Artur mógł oficjalnie awansować, każdy nowy pracownik szybko orientował się komu lepiej nie podpadać i kto tutaj ma ostateczne zdanie. Bo choć podpis poprzedniego szefa widniał na wszystkich papierach, to wiadomo było, że od tego co powie Adam zależy, gdzie „stary” postawi ów podpis. Nikt się nie zdziwił także gdy Adama uczyniono formalnym szefem, wielu wręcz odetchnęło z ulgą, bo oficjalna tabliczka na drzwiach gabinetu nowego szefa wpływała kojąco na jego ego i zaczął mniej się czepiać, a częściej sypać żartem. Nie obyło się także bez zwolnień – poleciał niezwykle energiczny Maciej, który miał ambicję na większą władzę i wcale się z tym nie krył, poleciała Agnieszka, która ciągle brała zwolnienia na dzieci (co zbulwersowało damską załogę, gdyż zwolnienie przyprawiło ją o potok łez, co nic a nic nie wzruszyło Artura). Anka, która toczyła z Arturem wieczne wojny, zwolniła się sama, gdyż jak stwierdziła „praca pod takim tyranem byłaby poniżej jej godności”. Artur zaś swoją asystentką ustanowił przemiłą, przesympatyczną panią Janinę, wpatrzoną w niego jak w obrazek, która od lat parzyła mu kawę i kserowała wszystkie dokumenty,

nie prosząc nawet w zamian o wolne w Wigilię.

Racjonalizm i chłodna kalkulacja

Zatem Artur pozbył się konkurencji gdy tylko mógł i rozpoczął oficjalne panowanie. Król może być tylko jeden, nie dziwmy się zatem, że cholerycy szybko są w stanie namierzyć konkurencję. Decyzje co do zachowania poprzedza błyskawiczna ocena sił – czasem bowiem lepiej wykorzystać silniejszego choleryka do wzbijania się przy nim, a czasem lepiej szukać nowego pola do sprawowania władzy (co zrobiła Anka). Nie wzruszają ich łzy ani ckliwe historie, a konkrety i wyniki – dlatego Agnieszka ze swoimi dniami nieobecności w pracy była dla Artura jedynie niepotrzebnym kosztem, a na jej miejsce został zatrudniony bezdzietny student. Dzieci i kredyt bowiem nie są dostatecznym argumentem dla Artura na trzymanie pracownika, zaś oszczędności wynikające z płacenia mniejszego ZUS i posiadania pracownika na zawołanie – są zdecydowanie mierzalną korzyścią.

Ucz się charyzmy od choleryka

Charyzma, realna i bieżąca ocena sytuacji, szybkie podejmowanie de-

Cholerycy to zadaniowcy, którzy nie spoczną, dopóki mają co robić. W dużej mierze sami sobie generują pracę, dlatego tak trudno namówić ich na odpoczynek i zwolnienie tempa.


2014/4

8

cyzji, konkretne działanie w kryzysie – to obraz człowieka, który w dużej mierze jest cholerykiem. Cholerycy to zadaniowcy, którzy nie spoczną, dopóki mają co robić. W dużej mierze sami sobie generują pracę, dlatego tak trudno namówić ich na odpoczynek i zwolnienie tempa (to typ, który nie rozumie po co pracownikowi urlop). Choleryk pracuje także w weekendy i na urlopie (który ma miejsce najczęściej wtedy, gdy partner zagrozi porzuceniem i zmusi go do wypoczynku), choćby w głowie – ponieważ jest to typ bardzo odpowiedzialny, zaangażowany w to, co robi, dlatego niezwykle trudno jest mu oddzielić życie zawodowe od prywatnego. (Do tego też dochodzi fakt, że większość jego znajomych pochodzi z pracy, ponieważ przyjaźnie jako takie, w zasadzie nie są cholerykowi potrzebne).

Uwaga na serce

Ciśnienie potrafi im skoczyć bardzo szybko, dlatego chodzą wiecznie „nakręceni”. Jeżeli jest to napędzenie pozytywne, to jeszcze nie odbija się to tak na ich zdrowiu, natomiast jeżeli jest to napędzenie gniewem, złością (do których ów temperament ma gigantyczne predyspozycje), to wtedy

Złość to emocja – masz prawo ją odczuwać, zaś agresja, to zachowanie – i nad tym warto popracować. biada tym, co stoją wściekłemu cholerykowi na drodze. Od tego gniewu zagrożone jest także serce choleryka, co potwierdziły badania doktor Laury Kubzansky, profesor na Harvardzkiej szkole publicznego zdrowia w Cambridge, która dowiodła, że często odczuwany wysoki poziom wściekłości, charakteryzujący się krzykiem, agresją, rzucaniem przedmiotów sprzyja rozwijaniu się chorób układu krążenia.

Czego chce choleryk?

Choleryk, który wyznaczy sobie cel, zadanie, uparcie do niego dąży. Jest często niezależny w swoich działaniach, nie znosi narzucania mu z góry zasad, nienawidzi podporządkowania się. Jest to człowiek skłonny

do manipulacji, do wykorzystywania innych dla realizacji swoich własnych przedsięwzięć, z tego też względu potrafi ukrywać się pod maską potulnego, bądź podporządkowanego, jeżeli widzi w tym korzyści dla siebie, bądź ma nad sobą jeszcze większego choleryka i od bycia uległym zależy jego „być albo nie być”. Cholerycy nie przebierają w słowach, stąd często mówi się o nich, że są gruboskór-

ni, niewrażliwi, czepialscy, krytyczni. Choleryk wie jak należy coś wykonać i swoją wizję narzuca innym – nie przyjmując do wiadomości, że ktoś może chcieć inaczej. Jest tylko jedna racja – RACJA CHOLERYKA – i to ona jest tą jedynie słuszną. Trudno wzbudzić w nim empatię, choć trzeba przyznać, że ma niezwykłe poczucie sprawiedliwości. Ocenia bez emocji, dlatego ocenia


9

dość obiektywnie. Pamięć ma dość wybiórczą – słów wypowiedzianych we wściekłości w życiu nie zapamięta – wyprze się ich i oskarży Was o kłamstwo – za to będzie pamiętał ludzi, których może wykorzystać do swoich celów, bądź takich, którzy zaleźli mu za skórę.

Jak wykorzystać potencjał temperamentu choleryka w pracy?

Naturalną tendencją choleryka jest dążenie do władzy. Musi być pole, na którym choleryk będzie sprawował niepodzielną władzę. Jeżeli w pracy ma takie możliwości, jest szansa, że w domu będzie potulniejszy i łagodniejszy (bo się już „narządzi” w pracy). Czasem wystarczy powierzyć mu kierowanie projektem czy zespołem kilku osób, powierzyć mu konkretne, mierzalne zadanie. Dobrze też sprawdza się na stanowiskach, na których trzeba szybko podejmować decyzje, mając w sumie nawet niewiele danych. W zawodach, w których panuje ogromna rywalizacja, możemy postawić na równorzędnych stanowiskach kilku choleryków – obecność rywala będzie mocno ich dopingować do cięższej pracy i lepszych wyników (ale o atmosferze życzliwości i współpracy wtedy nie ma mowy). Z tego względu dużo przedstawicieli handlowych to cholerycy – jest to praca, w której wiele mogą regulować sobie sami i ta niezależność im bardzo odpowiada. Parcie na uzyskanie wysokich wyników jest zgodne z ich temperamentem, choć

ich wybuchowy charakter może być przyczyną pogarszania się niektórych relacji zawodowych. Dlatego warto by choleryk przepracował swoje toksyczne nawyki i zapanował nad umiejętnością redukcji stresu. Prowadząc trening indywidualny radzenia sobie z gniewem i złością u choleryków, szczególny nacisk kładę na to, by to oni sami wybrali sobie najbardziej odpowiednie narzędzia (niezależność), a ich realizację wpisali w kalendarz (powstaje konkretne zadanie). Choleryk ceni sobie siłę (choć może tego w ogóle nie pokazać), dlatego przy współpracy z cholerykami zawsze trzeba ustanawiać konkretne granice – inaczej choleryk wejdzie nam na głowę. Choleryk to także zacięty, wytrwały charakter – popatrzmy na wszystkie te osoby, które prowadzą stowarzyszenia czy fundacje na rzecz poszkodowanych, czy też walczą o prawa danej grupy społecznej czy zawodowej. Często kieruje taką organizacją osoba w dużej mierze choleryczna – tylko ten typ nie poddaje się przy przeszkodach, uparcie brnie do celu, nie straszna mu krytyka innych, ponieważ on w głębi duszy wie, że ma rację. I na to, moi drodzy – nie ma mocnych. Stąd też tak wielu choleryków w polityce, którzy kłócą się między sobą nieustannie. Im bardziej choleryk ma przepracowane negatywne aspekty swojego temperamentu, tym bardziej jest cenny. Gdyby nie cholerycy, świat pogrążyłby się w ignorancji, pesymizmie, przesadnej zabawie bądź lenistwie. Choleryk działa dużo sam i narzuca działanie innym. I gdy się wali, gdy się pali, gdy już nie ma nadziei – to

właśnie choleryk pierwszy wstanie, otrzepie się i huknie: „Trzeba posprzątać ten bajzel!”.

Wskazówki dla CHOLERYKA

Naucz się panować nad swoim gniewem Złość to emocja – masz prawo ją odczuwać, zaś agresja (także słowna), to zachowanie – i nad tym warto popracować. Nie pozwól by dopiero tragiczne wydarzenia (utrata pracy, rozstanie z partnerem) zwróciły Twoją uwagę na problem. Masz w sobie wiele niezłomności, a opanowania wybuchów gniewu można się nauczyć. Warto więc uczestniczyć w warsztatach, czy treningach indywidualnych. Wyznacz granice kontroli Przyjmij do wiadomości, że tak jak ty nie cierpisz kontroli, tak dla innych nie jest ona przyjemna. W pracy wyznacz jasne zasady kontroli i się ich trzymaj. Zaglądanie co dziesięć minut do pracownika z pytaniem „Już to zrobiłeś?” będzie wpływało frustrująco i demotywująco. Oficjalnie zatem podkreślaj w jaki sposób kontrolujesz pracowników, co dla ciebie jest najistotniejsze i na co absolutnie się nie zgadzasz. Twoi pracownicy muszą to wiedzieć – zaoszczędzi Wam to wielu konfliktów i nieporozumień. Wyznaczanie granic kontroli jest także szalenie istotne na gruncie rodzinnym – jeżeli jesteś choleryczką i „ustawiasz” całą swoją rodzinę, prędzej czy później część życia będzie toczyć się poza Tobą – co będzie Ciebie jeszcze bardziej denerwować. Jest różnica pomiędzy „pomaganiem” i „chce-

niem dla kogoś dobrze”, a wścibską ingerencją. Nie wiesz jaka to różnica? Zapytaj bliskich, obiecując, że cokolwiek odpowiedzą – Ty się nie wściekniesz (a potem dotrzymaj słowa!). Słowem: żyj i daj żyć innym. Deleguj zadania Nauczyć się delegować zadania, nie bierz wszystkiego na swoje barki. Nie zawsze szybciej, znaczy lepiej, dlatego unikaj prac wymagających dokładności i skrupulatności. Naucz się przyjmować krytykę albo przynajmniej nie atakuj bez refleksji. Trenuj cierpliwość, pozwól innym zrobić coś po swojemu – nie nauczą się samodzielności, jeżeli we wszystkim będziesz ich wyręczać w przekonaniu, że i tak zrobisz to lepiej / szybciej / poprawniej. W kolejnym numerze zapraszamy do poczytania o MELANCHOLIKACH.

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu. Trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego. Doradza w zakresie kreowania i zarządzania wizerunkiem osób i firm Admolto.com


2014/4

10

Beauty

NATURALNE PIĘKNO Hildegard Braukmann to więcej niż jakość.

Fot. Hildegard Braukmann Kosmetik

Z chwilą utworzenia firmy w 1962 r. Hildegard Braukmann przekonana była o tym, iż pięknej i zdrowej skóry nie osiągniemy w inny lepszy sposób, niż z pomocą sił natury. Od samego początku propagowała i wspierała kosmetykę ziołową, torując tym samym drogę dla rozwoju filozofii efektywnej i delikatnej kosmetyki, której to do dnia dzisiejszego nadawany jest kierunek. Za sprawą wizjonerki Hildegard Braukmann powstała w Niemczech marka kosmetyczna, rozprowadzana w instytutach kosmetycznych, wybranych sklepach handlu detalicznego oraz sieciach sklepów, a także w specjalnych działach domów towarowych. To, co w dzisiejszych czasach na rynku kosmetycznym jest trendem, Hildegard Braukmann Kosmetik uznaje za swój koncept produkcyjny już od początku istnienia firmy. Od ponad 50 lat firma Hildegard Braukmann Kosmetik sukcesywnie rozwija się wprowadzając na rynek kosmetyki ziołowe na bazie witamin oraz ziół oraz wykorzystując bliskie naturze receptury w produkcji delikatnych kosmetyków pielęgnacyjnych. W swoim asortymencie firma posiada szeroką gamę wysoce wydajnych produktów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała, indywidualnie dopasowanych do potrzeb skóry i uzupełnionych dodatkowo dekoracyjną linią preparatów koloryzujących Coloured Emotions.

Fot. Hildegard Braukmann Kosmetik

Od ponad 50 lat marka Hildegard Braukmann jest obecna na rynku niemieckim – od czterech na rynku polskim.

Najwyższa jakość produkcyjna oraz innowacyjne receptury w wymiernym stosunku cen do jakości już od wielu lat zaskakują swoich konsumentów. Cenią sobie oni przede wszystkim skuteczność produktów oraz to, że są one wydajne, bardzo dobrze przyswajane i akceptowane przez skórę.

Nowoczesne kosmetyki ziołowe delikatne, skuteczne, wysoce wydajne.

• Bliskie naturze receptury roślinnych substancji czynnych oraz witamin. • Surowce pochodzące z kontrolowanej uprawy biologicznej, jakość farmaceutyczna. • Bez środków konserwujących.

• Bez olejków parafinowych i konserwantów. • Inteligentny wkład substancji czynnych. • Optymalne działanie pielęgnacyjne. • Bardzo dobrze przyswajane przez skórę: polecane również dla alergików i przy atopowym zapaleniu skóry. • Nie testowane na zwierzętach.

ścisła współpraca z dermatologami klinik uniwersyteckich, a także intensywny kontakt z Klientem stanowią podstawę pracy w firmie Hildegard Braukmann Kosmetik oraz świadczą o uznanym poziomie jakości. • Globalny system kosmetyczny dla Niej i dla Niego. • Indywidualne rozwiązania dla problemów skórnych. • Przyjazne dla skóry.

Łagodne. Czyste. Wysoko wydajne. Atrakcyjne cenowo.

W jednej z najnowocześniejszych fabryk w Europie, w oparciu o standardy higieniczne, wytwarzane są produkty Hildegard Braukmann, poddawane zawsze ścisłej kontroli jakości. Własne badania oraz rozwój,

Więcej informacji: Hildegard Braukmann Kosmetik tel. (22) 498 14 46 www.hbkosmetik.pl www.hildegard-braukmann.de/pl2014/4

12

Beauty

ZRELAKSOWANA MAMA Zabiegi kosmetyczne w ciąży – co mi wolno? Jak wszystkim wiadomo, nic tak nie wpływa pozytywnie na dziecko w łonie matki, jak zdrowa, wypoczęta i zrelaksowana mama. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie kosmetycznym. W trakcie ciąży wiele kobiet zastanawia się jednak, czy korzystanie z zabiegów kosmetycznych będzie bezpieczne dla ich maleństwa.

• zamykanie naczynek; • likwidacja przebarwień i blizn; • przedłużanie paznokci za pomocą akrylu czy żelu.

Co mogę?

Gabinety kosmetyczne oferują szeroki wachlarz zabiegów przygotowanych z myślą o kobietach w ciąży.

Jakie zabiegi są bezpieczne, a jakich unikać?

Kosmetolodzy do końca nie są pewni, które zabiegi są bezpieczne. Przede wszystkim przed wizytą w gabinecie informujcie o tym, że jesteście w ciąży. Jedno jest wiadome, podstawowym kryterium doboru zabiegów dla kobiet w ciąży jest wykorzystywanie do zabiegów tylko i wyłącznie preparatów naturalnych, bezpiecznych zarówno dla matki jak i dziecka. Najlepiej, gdyby były również bezzapachowe, gdyż w trakcie ciąży wiele kobiet ma wyczulony węch i może nie tolerować zapachu użytego do zabiegu. Bezwzględnie kobieta w ciąży (oraz podczas karmienia piersią) powinna zrezygnować z zabiegów wykorzystujących działanie prądu czy ultradźwięków (kawitacja, galwanizacja, sonoforeza, jonoforeza). Oprócz tego do zabiegów, których należy unikać w okresie ciąży, należą: • peelingi chemiczne; • mikrodermabrazja; • kwasy owocowe; • zabiegi z użyciem lasera;

Oferta zabiegów przygotowanych z myślą o kobietach w ciąży jest bardzo szeroka.

Zaczynając od masaży twarzy, różnorodnych masek na ciało, peelingów, po masaże stóp, manicure i pedicure. Coraz bardziej popularne natomiast stają się specjalnie dobrane do klientki masaże na ciało z uwzględnieniem miesiąca ciąży i dolegliwości kobiet występujących w konkretnym okresie ciąży. Pamiętajcie jednak, że masaż może wykonywać jedynie dobrze wykwalifikowany masażysta z dużym doświadczeniem. Bezwarunkowo należy unikać masażu powłok brzusznych.

Agnieszka Sosenko-Zalaszewska Wyszukiwarka salonów, zabiegów i promocji SPA w Trójmieście i okolicach www.SPAfanki.pl2014/4

14

Eko-kosmetyki

POWRÓT DO NATURY Stwórz własny Eko-Kosmetyk. Kosmetyczki i terapeuci wiedzą co dla nas najlepsze. Nie bez powodu zatem coraz chętniej sięgają po rytuały z użyciem organicznych kosmetyków i sami przygotowują w gabinecie autorskie produkty. Taki powrót do natury daje okazję do osiągnięcia stanu głębokiego relaksu i odprężenia, jak również pozwala na indywidualne dobranie najlepszego kosmetyku do potrzeb naszej skóry.

Powrót do znanych od wieków naturalnych metod pielęgnacyjnych, stosowanie w stu procentach naturalnych produktów oraz samodzielne tworzenie kosmetyków w domowym zaciszu, to widoczny trend na rynku kosmetycznym. Nie bez powodu naturalne kosmetyki cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Samodzielne przygotowanie skutecznego produktu nie zabiera dużo czasu, a pozwala na sporządzenie specyfiku, który będzie skutecznie pielęgnował naszą skórę. Co więcej, taki stworzony przez nas kosmetyk jest dużo tańszy niż te gotowe, dostępne na rynku. Nie będzie również zawierał niepotrzebnych substancji konserwujących, ani sztucznych zagęstników, a dodatkowo możemy sami zadecydować jak będzie pachnieć. Poniżej przykładowe pomysły na sprawdzone, domowe kosmetyki.

Maska przeciwtrądzikowa

Efekty po zastosowaniu maski: odświeżona, zmatowiona, lekko napięta skóra, przyspieszone gojenie stanów zapalnych. • 4 g zielonej glinki (2 łyżeczki), zmieszać z 3 ml toniku oczarowego. • W dwóch 2 ml oleju bazowego (z kiełków pszenicy lub z pestek winogron albo sezamowego) roz-


15

puścić dwie krople olejku z drzewa herbacianego i dolać do maski. • Energicznie rozmieszać składniki aż do uzyskania gładkiej masy. • Gotową maskę nałożyć na twarz cienką warstwą i odczekać 10-15 min. Nie dopuszczać do zaschnięcia maski na skórze spryskując tonikiem oczarowym. • Zmyć maskę ciepłym kompresem i nałożyć odpowiedni krem.

Fot. Organique Professional

Maska rozjaśniająca do twarzy

Efekty po zastosowaniu maski: skóra wyraźnie rozjaśniona, odświeżona, mniej widoczne przebarwienia. • 4 g białej glinki (2 łyżeczki), zmieszać z 3 ml toniku oczarowego. • W dwóch 2 ml oleju bazowego (z kiełków pszenicy lub z pestek winogron) rozpuścić 3 krople olejku cytrynowego i dolać do maski. • Energicznie rozmieszać składniki aż do uzyskania gładkiej masy. • Gotową maskę nałożyć na twarz cienką wartwę i odczekać

10-15 min. Nie dopuszczać do zaschnięcia maski na skórze spryskując tonikiem oczarowym. • Zmyć maskę chłodnym kompresem i nałożyć odpowiedni krem.

Aromatyczna maska antycellulitowa

Efekty po zastosowaniu maski: pobudzenie mikrokrążenia, eliminacja toksyn, ujędrnienie i wygładzenie skóry, widoczne zmniejszenie cellulitu. • 100 g glinki Ghassoul zmieszać z 180 ml wody. • W 10 ml oleju bazowego (z kiełków pszenicy lub z pestek winogron) rozpuścić 5 kropli olejku cynamonowego i dwie krople olejku pomarańczowego i dolać do maski. • Energicznie rozmieszać składniki aż do uzyskania gładkiej masy. • Maskę nałożyć na całe ciało lub na wybrane partie ciała np. brzuch, uda, pośladki. • Zawinąć w folię i koc na 10-15 min. • Zmyć pod bieżącą wodą.

Chłodzący okład na ból głowy

Efekty po zastosowaniu okładu: znaczne złagodzenie bólu głowy, poprawa nastroju, odprężenie, udrożnienie dróg oddechowych. • Zmieszać 10 ml oleju bazowego (z kiełków pszenicy lub z pestek winogron) z 5 kroplami olejku miętowego. • Wlać do miseczki z letnią wodą. • W mieszaninie zamoczć bawełniany ręcznik, schłodzić 10 min. w lodówce i ułożyć go na karku. • Pozostawić 20-30 min.

Aktywny olej przeciw rozstępom

Efekty po zastosowaniu oleju: widoczne ujędrnienie i uelastycznienie skóry, poprawa kolorytu, rozjaśnienie rozstępów. • Zmieszać 20 ml oleju arganowego z 5 kroplami olejku mandarynkowego. • Tak przygotowanym preparatem nacierać miejsca narażone na powstawanie rozstępów. Wszystkie produkty do samodzielnego przygotowywania kosmetyków można kupić w sieci salonów Organique lub w sklepie internetowym – więcej informacji na www.organique.pl.

Zapraszamy do aromatycznego świata Organique.

Więcej informacji: Organique Professional tel. (71) 791 60 04 www.organique.pl www.facebook.com/organique.cosmetics instagram.com/organique.pl


2014/4

Fot. Wirginia Bryll

16

Aromaterapia

NAJWSPANIALSZY CZAS Aby każda choinka pachniała lasem. Święta tuż, tuż. Przypominają o nich kolorowe dekoracje w sklepach i na ulicach, a także lubiane przez większość z nas kolędy, dochodzące z ukrytych pomiędzy ozdobami głośników. Powoli poddajemy się tej niezwykłej atmosferze, ulegamy niepowtarzalnej magii i... często wpadamy w wir świątecznych zakupów. Prezenty, prezenty, prezenty, choćby symboliczne, ale w wigilijny wieczór nie może ich zabraknąć

pod choinką. Wybierając je myślimy o osobie, którą chcemy obdarować, a później cieszymy się z jej radości podczas otwierania podarunku. Boże Narodzenie to czas spotkań w gronie najbliższych, czas wybaczania i odnawiania, być może zaniedbanych w ciągu roku, relacji międzyludzkich. Ale Święta muszą mieć też swoją zewnętrzną oprawę – oprócz uroczystej kolacji wigilijnej z tradycyjnymi dla danych regionów daniami, dekoracji stołów i prezentów, niemal w każdym domu powinna pojawić się choinka lub jeśli wolimy – drzewko bożonarodzeniowe. Niekiedy są to gałązki jodły czy sosny umieszczone w wazonie ustawionym w centralnym miejscu mieszkania, bądź


17

łość umysłową. Olejek jodłowy natomiast o leśnym, żywicznym zapachu łagodzi między innymi przeziębienia, choroby zatok i oskrzeli, ale także bezsenność. A może zechcemy mieć obie substancje w jednym produkcie? W bogatej kolekcji olejków eterycznych Dr Beta® znajdziemy specjalny Vapomix® na święta FS-1, w którym znalazł się zarówno olejek sosnowy jak i jodłowy. Jeśli wkropimy do kominka kilka kropli preparatu, zapewnimy sobie i naszym gościom niepowtarzalny świąteczny nastrój, zdezynfekujemy i odświeżymy powietrze, wypełniając mieszkanie naturalną, leśną wonią. Fot. Dr Beta

całkiem mała lub niemal sięgająca sufitu reprezentacyjna choinka. Wśród tych „prawdziwych” przeważają świerki, choć można spotkać też jodły. Średniemu i starszemu pokoleniu takie naturalne drzewka przypominają dzieciństwo, kiedy place targowe pełne były choinek o różnej wielkości, bo w każdym domu spotykało się tylko takie – „żywe”. Dziś miejsce „prawdziwych” bardzo często zajmują tzw. „sztuczne” drzewka. Każdego roku producenci prześcigają się w przygotowaniu propozycji świątecznych choinek, które będą wyglądały niemal identycznie jak jodły czy świerki. Jeśli w naszym domu zagości choinka „sztuczna”, to warto już teraz pomyśleć, by poza naturalnym wyglądem, na pewno bardzo istotnym dla każdego, obdarzyć ją również całkowicie naturalnym świeżym zapachem iglastego lasu. Ta miła woń może wypełnić pomieszczenie, w którym ustawimy nasze bożonarodzeniowe drzewko. Wystarczy, by obok niego postawić aromaterapeutyczny kominek, na-

pełnić miseczkę wodą, wlać do niej kilka kropli olejku sosnowego bądź jodłowego i... zapalić świeczkę. Warto pamiętać także, że olejki sosnowy i jodłowy posiadają nie tylko piękne zapachy, ale również właściwości terapeutyczne, pod warun-

Więcej informacji: Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl

www.najwSPAnialsza.pl

Z O

CJA!

N LICE ww

U

AT

Ł

P

KA ZY ZW

IONA

OLN

kiem, że używamy substancji najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych. Olejek sosnowy należący do serii Dr Beta® wyprodukowany został z igieł polskiej sosny, jest doskonały na wszelkie dolegliwości dróg oddechowych, a nawet ocięża-

• MUZYKA ZWOLNIONA Z OPŁAT! • LICENCJA W CENIE PŁYTY! • ZADBAJ O NASTRÓJ I KLIMAT W SALONIE!

.pl

a ialsz p an ajws w.n

M

Kaskada Mix Sam wybierasz, sam miksujesz! Pakiety od 145,00 zł do 250,00 zł

Smooth Jazz Cafe

Fantasmagorie

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 60 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

Portal z muzyką relaksacyjną e-mail: sklep@najwspanialsza.pl tel. (52) 324-03-26 tel. kom. 603-695-454

• MUZYK A

Warto zainwestować w muzykę relaksacyjną z licencją! LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

najwSPAnialsza.pl

to nie tylko nasz cel, ale również nasza pasja!


2014/4

18

Bezpieczne opalanie

WIĘCEJ NIŻ PIELĘGNACJA


Fot. Devoted Creations

19

Nowa jakość w salonach solaryjnych. Moda na zadbaną sylwetkę, naturalną cerę, piękną i zdrową opaleniznę z pewnością nie przeminie. Nic więc dziwnego, że coraz większą uwagę poświęcamy sobie samym, a powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” nigdy jeszcze nie było tak prawdziwe.

Polska stała się jednym z największych rynków medycyny estetycznej, kluby fitness pękają w szwach, a salony solaryjne pełne są miłośników pięknie wyglądającego, opalonego ciała. Choć w przypadku gabinetów kosmetologicznych i medycyny estetycznej tak duże zainteresowanie

jest zrozumiałe, to mając na uwadze solaria, można powiedzieć o zaskoczeniu. Analizując jednak wnikliwie rozwój tego rynku w ostatnich latach widać, że po okresie stagnacji rozpoczęła się pora zmian na lepsze. Nic dziwnego, najnowsze regulacje prawne, nowoczesne urządzenia i lampy solaryjne, to wszystko razem tworzy nową jakość w salonach solaryjnych, czyniąc usługę zdrową i bezpieczną jak nigdy dotąd. To jednak nie wszystko! Powszechnie wiadomo, że w gabinetach medycznych i kosmetycznych wielkie znaczenie mają profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne, jednak także w przypadku solariów profesjonalne preparaty odgrywają ważną rolę. Kosmetyki stosowane na co dzień wybieramy bardzo starannie. Podobnie w przypadku preparatów solaryjnych sięgamy po to, co najlepsze, najbardziej efektywne i stworzone pod indywidualne potrzeby naszego ciała. Stawiamy na jakość i szukamy produktów spełniających oczekiwania. Jakie kryteria powinny spełniać nowoczesne kosmetyki solaryjne? Jakie produkty cieszą się największą popularnością? Profesjonalne kosmetyki do solarium to dzisiaj o wiele więcej niż tylko produkty oferujące dobre nawilżenie skóry i przyjemny zapach po opalaniu. Nowoczesne linie kosmetyków, takie jak Devoted Creations oferują receptury przeciwzmarszczkowe, formuły kremów BB, zapobiegające przebarwieniom, chroniące kolor i połysk tatuaży, stymulujące melaninę, bądź hipoalergiczne itd. Tego właśnie oczekują miłośnicy zdrowego i bezpiecznego opalania. Obecnie w gabinetach coraz trudniej jednak znaleźć odpowiedniej jakości produkty. Wiele firm ograniczyło produkcję ze względów ekonomicznych, zapominając o swoich odbiorcach. Mamy dla was dobrą wiadomość: to już przeszłość! Marka Devoted Creations nie tylko nieprzerwanie dostępna jest na polskim rynku, ale także stale unowocześnia swoje receptury, podążając za oczekiwaniami miłośników opalania w solarium. Ostatnio byłem świadkiem takiej oto rozmowy:


2014/4

Fot. Devoted Creations

20

Aniu, jeszcze kiedyś używałam jednego z oferowanych przez was kosmetyków, nie pamiętam nazwy – to była znana marka, ale niestety już dawno nie ma go w salonie, co proponujesz? Kochana, miałam podobnie – przez kilka tygodni nie można było zamówić kosmetyków i zmieniłam markę. Jestem zachwycona! Moja skóra odżyła, jest świetnie nawilżona, jest jędrna, a jej struktura się poprawiła. Ania, nie daj się prosić, co to jest? Masz spróbuj, to Devoted Creations – będziesz zachwycona! Jeszcze niedawno synonimem dobrej jakości był pewien australijski kosmetyk, ale w biznesie jak w przyrodzie – wszystko płynie. Dzisiaj wspólnie z Devoted Creations świętujemy kolejną, piątą już rocznicę obecności na polskim rynku i z tej okazji wprowadzamy kilka nowych produktów: Lil’ Bit Country – balsam ujędrniający i tonizujący skórę z mieszanką mocnych bronzerów dla uzyskania optymalnego koloru opalenizny. Dodatkowo posiada formułę kremu BB oraz formułę chroniącą kolor i połysk tatuaży.

Lil’ Bit Country Moisturizer – balsam hipoalergiczny do codziennej pielęgnacji skóry oraz do stosowania po opalaniu z aloesem oraz masłem Shea. Utrzymuje nawilżenie skóry do 24 godzin. Pauly D’s InstaFamous – ten balsam został stworzony na potrzeby nowego poziomu opalania. Głęboki brąz, perfekcyjnie wyglądająca skóra dzięki stymulatorom melaniny i zwiększonej pigmentacji oraz ekstremalnej mieszance bronzerów. Lion in the Sun – lekki, brązujący balsam przeciwzmarszczkowy i ujędrniający. Zawarty w nim wosk pszczeli nawilża skórę i uwalnia od toksyn. Jagody camu camu przyspieszają odbudowę kolagenu. The #Tanlife – luksusowe masło do opalania dla skóry wrażliwej, które nada skórze jedwabistą miękkość oraz długotrwałe nawilżenie. Piękna opalenizna, działanie przeciwzmarszczkowe oraz ujędrniające. Pełna ochrona tatuażu przed wyblaknięciem i utratą połysku. Crazy Sexy Beautiful – silikonowa emulsja, która wygładzi i ekstremalnie nawilży skórę zapewniając jednocześnie maksymalnie ciemną

opaleniznę. Dodatek esencji chłodzącej zapewni skórze odczucie świeżości po opalaniu. Super Model in a Bottle – perfekcyjne połączenie – supermodelka zamknięta w butelce to Twój sekret piękna. Bardzo szybko działający bronzer, który pogłębi efekt opalenizny do 4 godzin po opalaniu, a także zostawi skórę miękką i doskonale nawilżoną. W emulsji znajduje się specjalna formuła chroniąca przed podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry w trakcie opalania. Camo King – balsam do skóry wrażliwej dla idealnie złotego koloru opalenizny. Zapewnia 24-godzinne nawilżenie skóry. Mieszanka DHA, naturalnych i kosmetycznych bronzerów zapewni natychmiastową opaleniznę. Kosmetyk bardzo bogaty w przeciwutleniacze, pomaga w walce z przebarwieniami. Devoted Creations wprowadza na rynek solaryjny to, czego na nim ostatnio zabrakło. Kosmetyki wysokiej jakości, które dzięki szerokiej gamie produktowej stosowane mogą być przez wszystkich korzystających z opalania. Piękna i zdrowa opale-

Marka Devoted Creations stale unowocześnia swoje receptury, podążając za oczekiwaniami miłośników opalania w solarium. nizna wraca do łask, ale w nowej, udoskonalonej odsłonie. Po okresie, w którym salony dostosowały sprzęt do wymogów technicznych gwarantujących bezpieczne i zdrowe opalanie, przyszła pora na kolejny etap – udoskonalenie kosmetyków.

Więcej informacji: Nova Group tel. (22) 646 33 00 www.novagroup.info.pl2014/4

22

Zabiegi

ZASKOCZ KLIENTÓW SKUTECZNOŚCIĄ Przywróć skórze blask z BCL SPA White Radiance. Zimą klientki przychodzą do Ciebie na zabiegi złuszczające i rozjaśniające. Czy zdarza Ci się słyszeć od nich pytania o sposoby na redukcję przebarwień na ciele? Co im wtedy proponujesz? Wprowadź do swojej oferty kosmetyki BCL SPA White Radiance i zaskocz klientów niezwykłą skutecznością i jakością zabiegu SPA.

Dlaczego produkty są tak skuteczne?

Fot. BCL SPA

Za proces wybielania odpowiada kwas kojowy (dipalmitynian kwasu kojowego), uważany za jeden z najskuteczniejszych środków zwalczających problem nadmiernej pigmentacji. Blokuje proces powstawania melaniny – trafia więc bezpośrednio w źródło problemu. Nawet w wysokich stężeniach nie ma tendencji do podrażniania skóry. Bezpieczny, wy-

bielający, nawilżający antyoksydant – tak w czterech słowach można określić ten niezwykły składnik.

Działanie kwasu kojowego:

• usuwa przebarwienia pigmentacyjne, plamy starcze, potrądzikowe; • nawilża i wygładza skórę; • poprawia koloryt i strukturę skóry;

• usuwa objawy fotostarzenia; • rewitalizuje.

Prosty skład – niesamowite rezultaty

BCL SPA White Radiance z kompleksem Pearl Moon zmniejsza cienie, plamy, ujednolica odcień skóry. W formule ujęto wyciąg z korzenia żeń-szenia, aby stymulował mikrokrążenie. Perły podkreślają naturalny blask skóry. Pył wulkaniczny oczyszcza niedoskonałości. Woda ryżowa i proteiny mleczne redukują zmiany pigmentacyjne.

Dla kogo polecana jest linia White Radiance?

Zabieg sugerowany jest każdemu, kto marzy o redukcji drobnych zmarszczek, przebarwień posłonecznych, piegów. White Radiance sprawdzi się także w przypadku ujednolicenia kolorytu, rozjaśnienia oraz ożywienia szarego odcienia skóry.

w serii pielęgnacyjnej dłoni, stóp i ciała. Krok 2: PEELING CUKROWY Bazą tego popularnego peelingu jest naturalny cukier rozpuszczony w olejach ze słodkich migdałów, arganowym, macadamia. Doceniany za swoje niebywałe właściwości złuszczające, rozświetla skórę i sprawia, że staje się ona jedwabiście gładka. Krok 3: MASKA NAWILŻAJĄCA Baza z glinki doskonale skomponowana ze składnikami wybielającymi i masłem shea rozjaśnia, zapewniając przy tym głębokie nawilżenie. Sprawdza się znakomicie jako body wrap, wybiela i odżywia. Krok 4: MASSAGE CREAM Krem do masażu zawiera między innymi: glony morskie, olej z oliwek i marokański olej arganowy. Chroni również przed promieniowaniem UV. Używany jest jako jedwabiste zakończenie zabiegów.

Łatwe procedury zabiegowe

Linia składa się z 4 kroków: Krok 1: SÓL Stworzona z mieszanki najwyższej jakości soli, olejków eterycznych i certyfikowanych składników organicznych sól stanowi pierwszy krok

Więcej informacji: Helmark tel. (22) 674 50 66 www.bclspa.pl www.bclspa.blogspot.com2014/4

24

Zarządzanie

DAJ SIĘ ZAUWAŻYĆ Jak znaleźć wymarzoną pracę w gabinecie? Od dłuższego czasu szukasz pracy i nic z tego nie wychodzi? Wysłałaś już kilkadziesiąt CV i nie otrzymałaś żadnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Zdradzę Ci jak znaleźć dobrą pracę w wymarzonym gabinecie!

Szukanie pracy, szczególnie bezpośrednio po skończeniu szkoły czy studiów, może być naprawdę frustrujące... Poświęcasz na to sporo czasu, a efektów nie widać... Dlaczego pracodawcy nie zapraszają Cię na roz-

mowę, a jeśli już uda się dobrnąć do etapu osobistego spotkania, dostajesz odmowę lub propozycję, która jest poniżej Twoich oczekiwań?

Spróbuj na chwilę odwrócić role...

Jeśli nie wiesz jak dostać swoją wymarzoną pracę, spróbuj na chwilę wejść w skórę swojego potencjalnego pracodawcy. Wyobraź sobie, że szukasz pracownika. Co robisz? Dajesz ogłoszenie i czekasz. Na co? Aż Twoją skrzynkę mailową zaleją setki CV, których choćbyś chciała, nie jesteś w stanie przeczytać. I nie chodzi tu o to, że lekceważysz swoich potencjalnych pracowników. Doba ma 24 godziny, Twoja doba, jako właścicielki firmy, ma ich około 48 – w teorii – bo musisz je zmieścić w tych 24. Możesz nie dosypiać przez tydzień, po to, żeby znaleźć swojego wyma-


w gorszej pozycji niż pracodawca, ale prawda jest taka, że również nie wszyscy potencjalni pracownicy podchodzą poważnie do procesu rekrutacji, co niestety odbija się na osobach, które są zaangażowane i naprawdę czekają na swoją szansę. Dlaczego o tym wszystkim piszę? Tylko po to, żeby zasygnalizować, że uzyskanie zatrudnienia w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie to tak naprawdę najtrudniejsza droga do znalezienia wymarzonej pracy. Osoby, które prowadzą gabinet, są naprawdę mocno zniechęcone tym, jak zazwyczaj przebiega proces rekrutacji i w natłoku setek niezwiązanych z ogłoszeniem CV, mogą przeoczyć Twoją aplikację. Najlepszym momentem na kontakt z przyszłym pracodawcą jest chwila, w której on nie szuka pracownika!

Bądź szybsza niż myśli Twojej przyszłej szefowej!

rzonego pracownika, ale zastanów się czy masz na to ochotę, jeśli na swoje pieczołowicie przygotowane ogłoszenie dostałaś oferty od osób po szkole gastronomicznej, po zarządzaniu i psychologii. Nie umniejszając nikomu, Ty przecież szukasz kosmetyczki i jasno o tym poinformowałaś. Załóżmy, że udało Ci się jakimś cudem przebrnąć przez te wszystkie aplikacje, z których co najmniej połowa nie miała najmniejszego związku ze stanowiskiem pracy. Zapraszasz najlepszych kandydatów. Rezerwujesz na to cały dzień, umawiając aplikujących powiedzmy z rezerwą co 40 minut. Na 10 umówionych osób przyszły trzy. Cztery napisały w ostatniej chwili SMS-a, żeby odwołać, a po pozostałych trzech słuch zaginął. Straciłaś dużo czasu i pieniędzy... Tak to niestety bardzo często wygląda... Owszem, na rynku pracy to pracownik jest

Wiesz już jak wyglądają standardowe problemy związane z przeprowadzaniem rekrutacji. Wyobraź sobie, że zaczynasz się zastanawiać nad znalezieniem nowego pracownika i dokładnie w tym momencie otrzymujesz bardzo ciekawego maila od osoby, która idealnie spełnia Twoje wymagania. Co robisz? Zapraszasz na rozmowę i zatrudniasz, unikając całej tej czasochłonnej i męczącej procedury. Czy wiesz, ze ja sama właśnie tak znalazłam swoją pierwszą pracę?

Jak zaimponować pracodawcy?

Co umieścić w mailu, który powinien przekonać pracodawcę, że warto z Tobą porozmawiać? Droga do serca Twojej przyszłej szefowej jest bardzo prosta! Pokaż jej, że potraktujesz jej salon tak, jakbyś sama była jego właścicielką! Nie chodzi oczywiście o wchodzenie w buty szefa, ale o Twoje zaangażowanie. Najbardziej znienawidzonym przez pracodawców pytaniem jest: „A tak właściwie to czym zajmuje się firma?” Jeśli przychodzisz na rozmowę i nie wiesz gdzie przyszłaś, jesteś od razu na straconej pozycji. Pokaż, że naprawdę zależy Ci na pracy. Nie na pracy jako takiej, ale na pracy w tym


2014/4

26

konkretnie miejscu! Napisz dlaczego wybrałaś akurat ten gabinet, co Cię zainteresowało, które z Twoich umiejętności będą przydatne w kontekście zabiegów wykonywanych w gabinecie. Jesteś specjalistką w dziedzinie podologii? Zasygnalizuj, że przeglądając stronę internetową gabinetu zauważyłaś, że wśród zabiegów nie ma pedicure medycznego, a Ty się na tym znasz i możesz pomóc w rozszerzeniu oferty. Może masz pomysł na ulepszenie strony internetowej lub np. doskonale znasz się na mediach społecznościowych, a gabinet nie ma swojego profilu na facebooku? Możliwości jest wiele, należy jednak uważać z formułowaniem propozycji – nie krytykować obecnego stanu, a delikatnie sygnalizować swoje umiejętności i możliwości.

Co jeśli nie mam doświadczenia?

W najcięższej sytuacji na rynku pracy są osoby, które nie zdążyły jeszcze zdobyć doświadczenia. Jeśli nadal się uczysz, postaraj się maksymalnie wykorzystać ten czas i oprócz obowiązkowych praktyk, postaraj się o dodatkowe możliwości pracy, nawet bezpłatnej. Im więcej doświadczeń zdobędziesz podczas nauki, tym lepsza będzie Twoja pozycja startowa po skończeniu szkoły. Owszem, to wymaga wysiłku i poświęcenia swojego prywatnego czasu, ale efekty są naprawdę widoczne. Wśród tysięcy absolwentek będziesz tą jedną z nielicznych, która zamiast kolejnej imprezy wybrała pracę. Potraktuj to jak inwestycję, która na pewno się zwróci i to w całkiem niedługim

czasie. Podczas gdy Twoje koleżanki, które miały inny pomysł na spędzanie popołudnia, będą biegać z dokumentami i aplikacyjnymi, Ty będziesz już zarabiać pieniądze!

Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

Załóżmy, że zaimponowałaś przyszłej szefowej swoją inicjatywą i zaprosiła Cię na rozmowę. Co zrobić, żeby dobrze wypaść? Przygotowałam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek: • zrób listę swoich zalet i wad dotyczących pracy – nie wspominaj o zabiegach, w których nie czujesz się najlepiej, mów o tym w czym jesteś najlepsza, stawiaj nacisk na zabiegi, którymi możesz wzbogacić ofertę gabinetu oraz na te, które są przez gabinet najbardziej promowane; • do każdej swojej wady przygotuj argument, który pozwoli Ci udowodnić, że wada jest też zaletą, albo że jesteś na najlepszej drodze, żeby się jej pozbyć (np. uczestniczysz w szkoleniu z zabiegu, w którym jesteś słaba); • jeśli padną trudne pytania, mów prawdę – kłamstwo ma krótkie nogi, a uczciwość imponuje i dobrze o Tobie świadczy; • zapoznaj się z ofertą gabinetu – bądź przygotowana teoretycznie i praktycznie ze wszystkich zabiegów – poćwicz to co możesz na bliskich; • dowiedz się jak najwięcej o gabinecie, pracownikach, szefowej – możesz poprosić znajomą, żeby skorzystała z drobnego zabiegu i zdała Ci szczegółową relację ze standardów obsługi klienta, zwycza-

jów i atmosfery w salonie – upewnij się, że chcesz tam pracować; • przygotuj swoje pomysły na nowe zabiegi, reklamę – pokaż, że wniesiesz do salonu coś więcej; • zastanów się nad swoimi dodatkowymi umiejętnościami – jeśli pracodawca nie szuka pracownika, ale zaprosi Cię, bo szkoda mu stracić kontakt z wartościową osobą, możesz zyskać np. tym, że znasz się na reklamie, jesteś bardzo komunikatywną osobą lub doskonałym organizatorem – marketingowiec, recepcjonistka i menedżer to stanowiska na które może sobie pozwolić mało który gabinet... Może właśnie brakuje akurat „pół kosmetyczki” i „pół recepcjonistki”, a na zatrudnienie dwóch osób właściciela nie stać – będziesz brakującym ogniwem; • przygotuj się na pytania dotyczące zarobków, godzin pracy, trudnych sytuacji z klientkami; • pamiętaj, że Ty też decydujesz – jeśli na samym początku coś Ci nie odpowiada, zrezygnuj, bo problemy mają tendencję do narastania z biegiem czasu.

się do małego osiedlowego gabinetu, a inaczej do ekskluzywnego SPA; • nie przesadzaj z ozdobami – bezpieczne będą delikatne kolczyki, subtelny makijaż i bezbarwny manicure – zapomnij o długich tipsach i dużej biżuterii, intensywna opalenizna z solarium również nie jest wskazana, chyba że właśnie tam chcesz pracować.

Pamiętaj, że praca sama Cię nie znajdzie! Im więcej energii włożysz w szukanie, tym szybciej zaczniesz spełniać swoje marzenia!

Jak wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej?

• postaw na elegancki, ale wygodny strój – być może będziesz miała okazję zaprezentować swoje praktyczne umiejętności – idealnym rozwiązaniem jest klasyczna, elegancka koszula, pod którą nałożysz wygodny podkoszulek bez rękawów i czarne klasyczne spodnie; • dostosuj swój wizerunek do charakteru salonu – inaczej ubierz

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl2014/4

28

Wywiad

ZAPOMNIANE JARZYNY Sezon na zapomniane warzywa. Kilkadziesiąt lat temu warzywa takie jak topinambur, wężymord, pasternak czy jarmuż gościły regularnie w diecie Polaków. Nasze babcie potrafiły upichcić z nich prawdziwe rarytasy. Te tajemnicze dziś nazwy z łatwością odnajdziemy w starych, polskich książkach kucharskich.

Dlaczego do nich nie zajrzeć? Zapomniane jarzyny, ze względu na swoje niezwykłe właściwości, wracają do łask. Z jakich powodów warto sięgać po te modne warzywa radzi Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.

Agnieszka Piskała: Jako głównego winowajcę możemy wskazać po prostu czas. Z biegiem lat zmienia się moda na wszystko, również na naszą kuchnię. Po drugiej wojnie światowej, powszechnie uprawiany pasternak zamieniono na popularnego ziemniaka, a jarmuż na znaną nam dobrze kapustę. W czasach komunizmu, topinambur, wężymord czy wspomniany wcześniej pasternak były składnikami pasz zwierzęcych ze względu na swe niezwykłe wartości odżywcze. Współcześnie zapomina się już nawet o samej kulturze gotowania. Zabiegani, zapracowani ludzie sięgają po niezdrowe, szybkie dania, przez co zapominają o rodzinnych potrawach i wypierają tradycje kulinarne. Warto zatrzymać się na chwilę w codziennym biegu i przygotować posiłek „jak u mamy”. n: Niezwykłe wartości odżywcze? Co takiego kryją w sobie te zapomniane warzywa, co mogłoby skłonić nas do sięgnięcia po nie? Kiedy są dostępne? A. P.: Korzyści, które przyniesie nam spożywanie wspomnianych warzyw jest o wiele więcej niż sobie wyobrażamy. Pomijając oczywiste walory smakowe, warto wspomnieć o ponadprzeciętnych wartościach odżywczych.

Fot. Winiary

najwspanialsze: Dlaczego zapomnieliśmy o warzywach, które teraz przeżywają swoją drugą świetność?


„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w polskich gimnazjach. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w czterech edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział ponad 57,1% szkół gimnazjalnych z całej Polski. Program marki WINIARY jest częścią szerszej kampanii zatytułowanej „Jedz smacznie i zdrowo” prowadzonej od czterech lat przez wiele marek z portfolio firmy Nestlé, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród konsumentów. Wiąże się on z przyjęciem przez Nestlé strategii NHW (Nutrition, Health, Wellness) będącej strategią odpowiedzialnego biznesu firmy Nestlé, w imię której zobowiązuje się ona produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbałości o zdrowie oraz zapewniając dobre samopoczucie konsumentów. Patroni honorowi • Rzecznik Praw Dziecka. • Ministerstwo Sportu i Turystyki. • Ośrodek Rozwoju Edukacji. • Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. • Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. • Fundacja Klubu Szefów Kuchni. Partner społeczny • Federacja Polskich Banków Żywności. Przykładowo jarmuż jest uważany za superfood, czyli za produkt o bardzo wysokiej zawartości składników korzystnie wpływających na nasz organizm, za tak zwaną „bombę witaminową”. Sezon na niego właśnie trwa, więc warto wybrać się do pobliskiego sklepu. Jarmuż jest warzywem z rodziny kapustowatych, ma piękne zielone liście w których kryje się bardzo dużo chlorofilu, karotenu, witaminy E czy witamin z grupy B. Jeden kubek surowego jarmużu to aż 70% naszego dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Ponadto jarmuż zawiera błonnik, magnez, cynk, żelazo, wapń oraz luteinę, która wpływa na poprawę wzroku. Umieszczenie jarmużu w naszej diecie to z pewnością dobry pomysł, ale musimy pamiętać, że jedzenie jego dużej ilości spowalnia wchłanianie jodu, na co powinny uważać osoby z tarczycą. To warzywo zawiera również szczawiany, więc zbyt duże spożycie nie jest wskazane z kolei dla ludzi, którzy mają problemy z kamieniami nerkowymi typu szczawianowego.

n: Coraz częściej spotkany jest również egzotycznie brzmiący topinambur. Co to takiego? A. P.: Ukochany przez restauratorów topinambur, nazywany również ziemną gruszką lub ziemnym jabłkiem jest dostępny od późnego lata aż do połowy lutego. Przyczynia się on do budowania naszej odporności, gdyż zawiera inulinę, czyli jeden z najcenniejszych probiotyków odżywiających florę bakteryjną jelit. Posiada bardzo niski indeks glikemiczny, między innymi wspomaga leczenie chorób płuc i wspaniale koi napady suchego, męczącego kaszlu. Niewątpliwe jest naturalnym lekarstwem i dodatkowo sprzyja naszej urodzie. Dzięki ogromnej zawartości koloidalnej krzemionki odbudowuje jędrność skóry, nadaje blask włosom oraz paznokciom. Ponadto jest bogaty w potas, zawiera dwa razy więcej witaminy C i B niż ziemniak, a kilka jego bulw pokrywa dzienne zapotrzebowanie na żelazo u dzieci. n: O jakich wartościach pasternaka i wężymordu powinniśmy wiedzieć?


2014/4

30

n: Żadne z tych niezwykłych warzyw raczej nie gości codziennie na naszych stołach. Warto byłoby odkurzyć babcine książki kucharskie i znaleźć sposób na przyrządzenie czegoś pysznego i zdrowego. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość. Jak je przygotowywać, by smakowały i nie straciły swoich wartości odżywczych?

polecają najczęściej blanszowanie, podobnie jak w przypadku szpinaku. Co ciekawe, z jarmużu można zrobić przepyszne chipsy. Surowy, doskonale nadaje się jako dodatek do wszelkich sałat. Pamiętajmy wtedy jednak, żeby przed spożyciem opłukać go pod bieżącą wodą. Topinambur również można przygotowywać na wiele sposobów i co ciekawe, tę wielką bulwę można spożywać na surowo. Doskonale skomponuje się z jabłkiem i marchewką w surówce, a jego plasterek w herbacie będzie lepszym wyborem niż dodatek cytryny. Pasternak będzie zarówno doskonałym składnikiem bulionu warzywnego, jak i świetnym substytutem oklepanego ziemniaka na naszym stole. Wężymord w smaku przypomina szparagi, chociaż jest nieco twardszy i nie ma włókien. Ugotowany może być dodatkiem do porannej jajecznicy, a jako przekąska sprawdzi się upieczony w towarzystwie soku z cytryny i natki pietruszki. W przygotowaniu dań z tych warzyw może nas ograniczyć jedynie nasza kreatywność. Zatem, do dzieła!

Fot. Winiary

A. P.: Pasternak, który w przeszłości był królem polskich stołów, ma właściwości odtruwające i moczopędne, dlatego jest doskonały dla osób cierpiących na reumatyzm, bądź osób z dolegliwościami pęcherza czy nerek. To „zdetronizowane” przez ziemniaka warzywo zawiera duże ilości białka, węglowodanów, potasu, fosforu, wapnia, żelaza i co ciekawe, ma tyle samo witaminy C, co owoce pomidora. Nie powinniśmy mieć większych problemów z odnalezieniem go o tej porze roku w sklepach, gdyż jest to warzywo letnio-jesienne. Wężymord możemy spotkać pod wieloma nazwami. Skorzonera, czarne korzonki czy zimowe szparagi to jedno i to samo warzywo zawierające dużo węglowodanów, żelaza i fosforu. Poza tym jest bogate w witaminy z grupy B, C, E. Tę skarbnicę witamin i wartości odżywczych możemy znaleźć w warzywniakach do końca listopada.

Red.

A. P.: Jarmuż można przyrządzać na wiele sposobów, nawet wyciskać z niego sok, jednakże restauratorzy

Fot. Winiary

Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.2014/4

Fot. Repêchage Polska

32

Beauty

KOJĄCY ŚWIAT ALG Ocean ukojenia z Hydra 4® Repêchage®. Skóra wrażliwa, nadreaktywna, zaczerwieniona i podatna na podrażnienia to jeden z głównych problemów z jakimi trafiają do nas klienci. Występowanie nadwrażliwości skóry zdarza się coraz częściej przy każdym typie cery. Ma to związek z coraz bardziej agresywnymi czynnikami zewnętrznymi oddziałującymi na naszą skórę (słońce, wiatr, mróz, zanieczyszczenia środowiska, drażniące środki chemiczne) oraz ze stylem życia, który nie sprzyja odpoczynkowi, regeneracji, zdrowemu odżywianiu i odpowiedniej ilości snu.

Marka Repêchage® pionier w pielęgnacji skóry bazującej na ekologicznych algach stworzyła linię Hydra 4® składającą się z czterech różnych ekologicznych alg morskich i oliwy z oliwek, by regenerować, łagodzić, nawilżać, odżywiać i uspokajać wrażliwą skórę.

Płaszcz hydro-lipidowy Płaszcz hydro-lipidowy to emulsja, która składa się z wody i lipidów pochodzących z potu i łoju. Jest on niezwykle ważny, aby skóra funkcjonowała prawidłowo. Pomaga ochraniać skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz mikroorganizmami. W połączeniu ze zbalansowaną mikroflorą naszego


33

Powstawanie stanu zapalnego

Reakcje nadwrażliwości, zaczerwienienia, rumień, obrzęki i nadwrażliwość na bodźce mechaniczne to wynik trwającego w skórze stanu zapalnego. Skóra wrażliwa charakteryzuje się podwyższoną odpowiedzią układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, co skutkuje występującym przewlekle stanem zapalnym z odpowiedzią naczyń krwionośnych (rumień, zaczerwienienia) oraz stanem alergicznym skóry.

Regenerująca oliwa

Podczas gdy większość kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej działa na sam stan zapalny – kojąc i łagodząc – przyczyna występowania reaktywności cery

Kojący świat alg Repêchage®

ma duże podłoże w zaburzonym płaszczu hydro-lipidowym. Należy zatem przywracać prawidłowe funkcje płaszcza ochronnego skóry, by nie był on przepuszczalny dla substancji wewnętrznych i zewnętrznych. Występujący w linii Hydra 4® oliwa z oliwy oraz wyciąg z liści oliwnych suplementują skórę w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które uszczelniają barierę hydro-lipidową. Oliwa z oliwek jest również jednym z najsilniejszych antyoksydantów, posiada właściwości foto-ochronne. Wyciąg z liści oliwnych ma bardzo silne działanie przeciwzapalne, wspomaga pracę układu immunologicznego oraz regeneruje zniszczoną skórę. Jest również doskonałym środkiem przeciwwolnorodnikowym. Te dwa składniki aktywne przyczyniają się do niezwykle skutecznej ochrony skóry poprzez odbudowanie płaszcza ochronnego i działanie przeciwzapalne.

Skóra wrażliwa nieustannie wymaga łagodzenia, ukojenia i zmniejszenia zaczerwienień. Użyte w linii Hydra 4® cztery odmiany ekologicznych alg morskich: Entermorpha compressa, Ahnfeltia concinn, Chondrus chrispus, Laminaria digitata będą nie tylko łagodzić i koić, lecz również nawilżać, odżywiać i pielęgnować skórę. Dostarczają skórze 12 witamin – w tym witaminy C, E, K, Beta-karoten oraz kompleks witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Algi Repêchage® dostarczają skórze również 18 aminokwasów i 42 pierwiastki śladowe oraz mikroelementy, by wspomagać przemiany zachodzące w skórze i jej regenerację.

Zabieg S.O.S.

Stworzony przez naukowców Repêchage® zabieg Hydra 4® Facial to istne S.O.S. dla skóry wrażliwej. Zabieg ma na celu ukoić skórę, zredukować stany zapalne i zaczerwieniania, odbudować warstwę hydro-lipidową, nawilżyć, odżywić i zbalansować skórę. Wycisza, łagodzi i chroni zestresowaną skórę pomagając jednocześnie zmniejszyć jej nadwrażliwość. Oliwa z oliwek i ekstrakt z liści oliwnych zapewniają doskonałą ochronę przed wolnymi rodnikami oraz wzmacniają barierę ochronną, natomiast odżywcze algi sprawiają, że skóra staje się mniej wrażliwa i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.

Należy przywracać prawidłowe funkcje płaszcza ochronnego skóry, by nie był on przepuszczalny dla substancji wewnętrznych i zewnętrznych. który dzięki zawartości olejku lawendowego uspokoi zestresowaną skórę; • tonizacji skóry łagodzącym tonikiem, który pomaga zredukować podrażnienie dzięki występującej w nim soli morskiej o silnych właściwościach remineralizujących; • łagodzeniu skóry przy pomocy maski kojącej, która w 10 minut działa jak plaster ochronny i redukuje nadwrażliwość skóry; • ochronie skóry za pomocą kremu, który zmniejsza uszkodzenia skóry wywołane podróżami, zmianami klimatu i zanieczyszczeniami, uelastycznia skórę i zmniejsza widoczność zmarszczek oraz posiada ochronę przeciwsłoneczną. Zrozumienie skłonności do występowania nadwrażliwości i alergii skóry są podstawą w prawidłowym procesie kuracji tego typu cery. Należy pamiętać, aby nauczyć pacjenta gabinetu kosmetycznego ochraniać i skutecznie pielęgnować tą niezwykle wymagającą cerę. Dzięki linii Hydra 4® marki Repêchage® skóra otrzymuje „drugą szansę” by stać się zdrowa i promienna.

Niezbędna pielęgnacja domowa

Fot. Repêchage Polska

naskórka tworzy skuteczną warstwę ochronną, zapobiega niszczeniu skóry i odparowywaniu wody z naskórka. Zaburzenie składu płaszcza hydro-lipidowego przyczynia się do powstania nieszczelności, przez które łatwo penetrują drażniące substancje i patogeny. Skóra staje się bezbronna, a w konsekwencji nabywa znamiona wrażliwości i reaktywności.

Chcąc w pełni osiągnąć efekt złagodzonej skóry, należy wspomóc terapię pielęgnacją domową linii Hydra 4®. Składa się ona z czterech kroków: • zmycia twarzy i makijażu delikatnym mleczkiem oczyszczającym,

Więcej informacji: Repêchage Polska tel. (71) 340 09 77 www.repechagepolska.pl


2014/4

34

Kosmetyki organiczne

SEKRET PIĘKNA Alteya® Organics z Doliny Róż.

Wśród wyrastających jak grzyby po deszczu marek oferujących „zielone”, „ekologiczne” a nawet „organiczne” kosmetyki, jedynie mała część rzeczywiście spełnia wszystkie kryteria, by zasłużyć sobie na miano rzetelnej, certyfikowanej organicznie firmy. W Polsce marka Alteya® Organics gości od niedawna. Na świecie, głównie w USA, Azji oraz Australii ma już ugruntowaną pozycję lidera wśród certyfikowanych kosmetyków organicznych. Świadczą o tym nagrody jakie zdobyła w prestiżowych konkursach (m.in. wyróżnienie dla najlepszych kosmetyków organicznych na szczycie Sustaninable Beauty Awards w Paryżu, pierwszą nagrodę w konkursie UK Pure Beauty Awards w Londynie oraz nagrodę w konkursie Biofach Organic Novelty Recognition w Niemczech). Czym się wyróżnia marka Alteya® Organics wśród innych marek kosmetyków ekologicznych? Alteya® Organics tworzy kosmetyki najwyższej klasy jedynie ze składników organicznych. Pośród szeregu organicznych licencji posiada certyfikat USDA Organic – najbardziej restrykcyjne na świecie odznaczenie przyznawane kosmetykom organicznym. Mając do dyspozycji własne, ekologiczne pola róż i lawendy, nowoczesne laboratoria i starannie

dobrany zespół ekspercki, Alteya® Organics opracowała autorski sposób destylacji parowej olejku różanego i lawendowego o najwyższej klasie czystości. Dzięki temu kosmetyki marki Alteya® Organics nie mają w składzie żadnych syntetycznych konserwantów, barwników, perfum czy nawet wody, a ich dobroczynne i skuteczne działanie opiera się na stężonych olejkach eterycznych w połączniu z nierafinowanymi olejkami leczniczymi. Znajdujący się w kosmetykach do aromaterapii, w serii Bio Damascena i w odmładzającym olejku do masażu eteryczny olejek różany to najcenniejszy i najbardziej poszukiwany olejek w kosmetyce. Jest to też jedyny olejek nie posiadający daty ważności, którego zdrowotne działanie z upływem czasu staje się coraz silniejsze. W naturze trudno znaleźć bardziej skuteczny środek o właściwościach odmładzających, regenerujących i aromaterapeutycznych.

Fot. Alteya Organics

Rynek kosmetyków organicznych w Polsce dopiero zaczyna się rozkręcać, ale widać, że zainteresowanie zdrowszymi produktami pielęgnacyjnymi rośnie z dnia na dzień.

Nic dziwnego, że przemysł kosmetyczny od dawna stara się stworzyć chemiczne substytuty dla tego cudownego, ale bardzo drogiego (jego ceny są notowane na giełdach i aktualnie wynoszą ok. 8 ooo euro

Kosmetyki marki Alteya® Organics nie mają w składzie żadnych syntetycznych konserwantów, barwników, perfum czy nawet wody.

za kilogram) i trudnego do zdobycia olejku (do uzyskania kilogramu olejku różanego potrzeba ok. 5 ton płatków róży). W większości produktów i kosmetyków „różanych” znajdują się chemiczne mieszanki, które z autentyczną różą mają niewiele wspólnego. Na oryginalny olejek różany otrzymywany metodą destylacji parowej mogą sobie pozwolić jedynie nieliczne marki z najwyższej półki. Efekt? Przepiękne nuty zapachowe i niezwykle skuteczne działanie pielęgnacyjne, które zadowoli najbardziej wymagających klientów.

Więcej informacji: Alteya® Organics tel. 502 162 350 www.alteyaorganics.pl


Podaruj skórze zdrowie… … a ona odpłaci Ci pięknem!


2014/4

36

Pielęgnacja

TERAPIA NACZYNKOWA Program leczniczo-pielęgnacyjny „Cleopatry”. Problem rozszerzonych naczynek rozwija się na podłożu zarówno cery suchej wrażliwej, często alergicznej, jak również mieszanej i tłustej. Dotyczy naczynek twarzy, dekoltu, kończyn dolnych.

Etopatogeneza Tło genetyczne, często emocjonalne osób nadreaktywnych, sprzyjające ekstremalne warunki klimatyczne, kruchość i słaba elastyczność ścian kapilar, rozszerzone naczynka często pojawiają się ok. 5 m-ca ciąży oraz przy porodzie, po dłuższym leczeniu sterydami, hormonami, przy niezrównoważonej diecie, stosowaniu środków antykoncepcyjnych, chronicznych zaparciach, nowotwo-


37

rach, guzach, bardzo często nieodpowiedniej pielęgnacji lub jej braku, po intensywnym opalaniu w solarium lub na słońcu, przy ucisku np. okularów na grzbiecie nosa. U dzieci ok. 8. roku życia tzw. „pajączki” mogą ulec wchłonięciu, natomiast dojrzała cera po 50. roku życia, szczególnie u kobiet, jest podatna na rozszerzanie naczyń.

Przeciwwskazania

Przy nadmiernym rozszerzaniu naczynek oraz skórze hiperreaktywnej do przeciwwskazań należą: gorąca sauna, wyczynowy sport, bieganie, solarium, systematyczny pośpiech, emocje, gorące, pikantne i ciężkostrawne potrawy, gorące kąpiele oraz nadmiar tzw. KAT (Kawa, Alkohol, Tytoń), które niszczą witaminę C i powodują zanik włókien kolagenu oplatającego naczynia. Należy pamiętać, że problem rozszerzonych naczynek można zmniejszyć lub całkowicie wyleczyć stosując skrupulatną, odpowiednią pielęgnację domową oraz systematyczne zabiegi (kuracje) indywidualnie opracowane dla pacjenta przez wykwalifikowanego kosmetologa.

Profesjonalna terapia naczynkowa w salonie, pielęgnacja domowa

W zabiegach stosujemy aktywne substancje czynne: witaminę C, A, E, PP, K, B, 100% algi z cytoplazmą (patent Medyczny), kolagen, elastynę, miłorząb japoński, polisacharydy, wyciąg z kasztanowca, hamamelis, krzem, bioflawony, rutynę, biorubinę. Bardzo ważną rolę odgrywają koncentraty i zawarte w nich substancje czynne oraz skład ilościowy i jakościowy produktów, a także szerokie wielokierunkowe spektrum oddziaływania na skórę opracowanych zabiegów. W salonie korzystamy ze sprawdzonych, nowoczesnych i skutecznych metod mało inwazyjnych i nieinwazyjnych: lodowe, biologiczne liftingi, aparatura krio, maski aktywne, plastry, płaty kolagenu, koncentraty lecznicze, jontoforeza, galwan, sonoforeza, kawitacja, ultradźwięki, krionawilżenie, oxybrazja, mezoterapia bezigłowa, igłowa lasery redukujące naczynioruchowość,

profesjonalna elektrokoagulacja naczynek. Nowością niezwykle skuteczną jest nieinwazyjne zamykanie naczynek metodą ultraszybkich fal radiowych RF.

Suplementacja od wewnątrz

Okresowo warto zastosować odpowiednią kurację wzmacniającą naczynka, krążenie np. witaminy C, A, PP, K, B2, kolagen, wyciąg z kasztanowca, skrzyp, dietę lekkostrawną bogatą w owoce i warzywa. Dla skóry wrażliwej, alergicznej, naczyniowej ogromną rolę odgrywa odpowiedni dobór dermokosmetyków, ochronnych filtrów UV, a także upiększających, kamuflujących, biomineralnych, jak np. podkład, puder sypki. Odpowiedni makijaż może pomóc ukryć rumień wyeksponowaniem strefy oczu np. eyelinerem, czy pokreśleniem policzków rozświetlającą terakotą, bronzerem. Specjaliści kosmetolodzy oferują szerokie spektrum terapii naczynek i skór wrażliwych z zakresu kosmetologii estetycznej, profilaktyki, kosmetyki kolorowej czy porad pielęgnacji w domu. Od ponad 20 lat zajmuję się prowadzeniem pacjentów z wrażliwymi, problematycznymi skórami, również naczyniowymi. Bardzo często wyedukowani, świadomi pacjenci systematycznie stosujący kuracje lub pojedyncze zabiegi raz w miesiącu połączone z odpowiednio zaleconą pielegnacją w domu, mogą na stale pożegnać się z uporczywymi rumieniami, rozszerzonymi kapilarami. Popękane naczynka krwionośne, pajączki, teleangiektazje (sieć naczynek na twarzy), wenektazje (na nogach) to położone podskórnie drobne żyłki w kolorze czerwonym lub fioletowo-niebieskim. Mogą układać się liniowo, punktowo lub tworzyć strukturę rozgałęzioną z widocznym naczyniem zasilającym. Problem rozszerzonych naczyń jest częstszy u kobiet. Wpływ na to mają hormony estrogenowe działające rozluźniająco na włókienka mięśniowe naczyń, co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się oraz powodują wzrost przepuszczalności śródbłonka naczyń. Popękane naczynka (oraz przebarwienia) często postarzają twarz

W salonie korzystamy ze sprawdzonych, nowoczesnych i skutecznych metod mało inwazyjnych i nieinwazyjnych. bardziej niż zmarszczki! Pierwszym etapem, który już powinien skłonić do bezpłatnej porady u kosmetologa, są pojawiające się rumienie na twarzy, ale też na szyi, dekolcie. Świadczyć one mogą o pobudzeniu naczynio-ruchowym, które po dłuższym czasie przekształcają się w trwałe rumienie i sieć popękanych naczynek. O cerę z problemami naczyniowymi należy dbać systematycznie, najlepiej w profesjonalnym salonie. Wykwalifikowana kadra kosmetologów posiada oręż w postaci kuracji (serii zabiegów) i pojedynczych zabiegów z użyciem bezpiecznych certyfikowanych, nowoczesnych urządzeń i dermokosmetyków, kosmeceutyków profesjonalnych firm. Pamiętajmy; do walki z siecią naczyń nie wystarczy jeden zabieg i jeden krem! Czarodziejskich różdżek brak, ale zabiegi laserowe czy elektrokoagulacja profesjonalnymi metodami, diatermia, fale radiowe RF, elektroliza czy metoda „blend” (połączenie elektrolizy z diatermią) wraz z zabiegami w salonie, suplementacją od wewnątrz wraz z indywidualnie dopasowaną pielęgnacją w domu mogą cofnąć wskazówki zegara i zredukować problem. Poruszając temat naczyń nie sposób nie wspomnieć o trądziku różowatym (Rosacea), który przebiega w kilku etapach. Bardzo często rumień występujący na twarzy w postaci „motyla”, czyli w okolicy nosa, części policzków i czoła, a nawet brody, może świadczyć już o pierwszej fazie Rosacea. W następnych etapach mogą pojawić się nasilające się objawy w postaci drobnych krostek, podrażnień, rozszerzonych naczynek. Trądzik może przybierać jeszcze bardziej na sile, aż do przerostów śródskórnych, naczyniowych oraz doprowadzić do tzw. Rynophyna (przerostu naczyń i narośli kalafiorowatych np. na nosie). Dlatego jeszcze raz zachęcam do jak najwcześniejszej, systematycznej dbałości o skórę, w szczególności naczyniową.

Anita Gołębiowska Ekspert kosmetologii z ponad 20-letnim doświadczeniem, Mistrz Polski w makijażu permanentnym, szkoleniowiec, autorka licznych publikacji. Właściciel salonu Cleopatra w Płocku. www.cleopatra-plock.pl


2014/4

38

Zabiegi

Fot. 123rf.com

SEKRET MA JEDNO IMIĘ

Celebrytek sposób na seksowną figurę. Aktorki, piosenkarki, prezenterki telewizyjne – większość z nich ma zgrabną, atrakcyjną sylwetkę. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek co zrobić by tak wyglądać? Będziesz zaskoczona, gdy dowiesz się w jaki sposób celebrytki dbają o figurę.


Shar-Pol jest ekspertem i prekursorem w dziedzinie medycznych zastosowań laserów w Polsce. Bogate portfolio spółki tworzą urządzenia z zakresu medycyny estetycznej przeznaczone m.in. do wykonywania zabiegów: redukcji tkanki tłuszczowej, ujędrniania skóry, usuwania zmian naczyniowych, fotoodmładzania, lipolizy laserowej, a także dermatochirurgii. Firma od 20 lat obsługuje duże szpitale publiczne, kliniki prywatne oraz gabinety lekarskie i kosmetyczne, zapewniając pełny zakres usług. Bycie rozpoznawalną osobą nie jest związane tylko z przyjemnościami, lukratywnymi kontraktami reklamowymi, spotkaniami na szczycie i prezentami. Wymaga poświęcenia, dyspozycyjności, bycia w dobrej formie i przestrzegania zdrowej diety. Utwierdzają nas w tym gwiazdy, które w celu osiągnięcia seksownej figury wylewają siódme poty na siłowni i pilnują jadłospisu pod okiem specjalistów. To niezwykle ważne, ponieważ szczupła sylwetka od dawna jest synonimem dbałości o siebie, zdrowia i witalności, co wpływa pozytywnie na wizerunek. Tymczasem wiele spośród celebrytek, aby pochwalić się nową sylwetką bądź zachować smukłą linię bez cellulitu na dłużej, korzysta z zabiegów medycyny estetycznej.

Sekret ma jedno imię

– „Życzeniem wielu kobiet jest cieszyć się szczupłym, pięknym oraz nietkniętym cellulitem ciałem. Wiele z nich mimo to uważa, że walka z cellulitem jest z góry przegrana, a zrzucenie zbędnych kilogramów wiąże się z niewspółmiernym poświęceniem. Jest jednak prosty i przystępny sposób na osiągnięcie zgrabnej figury, który praktykują gwiazdy takie jak Madonna, Demi Moore, Jennifer Aniston, Britney Spears czy Kim Kardashian, a w Polsce Beata Sadowska. Mowa o zabiegu VelaShape” – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. – „Zabieg z wykorzystaniem nowoczesnego aparatu VelaShape jest bezpieczny i relaksujący, w niczym nie przypomina zabiegów plastycznych czy tych polegających na odsysaniu tłuszczu. Mimo to jest skuteczny, a efekt to redukcja cellulitu i tkanki tłuszczowej o 1,5-2 cm po jednym zabiegu. Zresztą patrząc na efekty gwiazd, chyba lepszej rekomendacji

nie potrzeba” – uzupełnia Urszula Sztwiertnia.

VelaShape

VelaShape™III to nowy aparat do nieinwazyjnego oraz trwałego modelowania wszystkich obszarów ciała. Redukuje tkankę tłuszczową i ujędrnia skórę w miejscach, gdzie innych aparatów nie wolno lub nie powinno się stosować np. podbródek, bawoli kark. Dzięki możliwości dopasowania aplikatorów do małych obszarów oraz bardzo wysokiej mocy bipolarnego prądu RF 150W, zabieg jest bezpieczny i skuteczny w obszarach niedostępnych dla innych urządzeń (głowa, kręgosłup). Skuteczność wynosi 97% już po pierwszym zabiegu. Opatentowany System SmartRF™ gwarantuje efekt zabiegu niezależnie od osobniczych cech. Działanie podciśnienia oraz masażu mechanicznego równocześnie z prądem RF powoduje podgrzanie tkanki tłuszczowej w całym przekroju do temperatury 45°C oraz ujędrnienie skóry. Zabieg jest szybki i nieuciążliwy. Zabieg VelaShape sprawi, że marzenia o smukłej sylwetce nabiorą realnych kształtów. Jest to lepsze rozwiązanie niż diety, które, stale stosowane, są niezdrowe i szkodzą systemowi immunologicznemu oraz przemianie materii. Kolejna zaleta to brak skutków ubocznych i efektu jo-jo.

Więcej informacji: Shar-Pol tel. (32) 231 36 07 www.shar-pol.pl


2014/4

40

Zabiegi

SIŁA JADU WĘŻA Alternatywa dla botoksu. Jad węża zamiast botoksu? Brzmi nietypowo, ale mimo wszystko zabieg jest przyjemniejszy, bo bez użycia igieł. Firma M’onduniq proponuje rewolucyjny, a w dodatku przyjemny, zamiennik. Krem z linii „Siła jadu węża” to kompleks składników aktywnych hamujących proces starzenia się skóry oraz redukcję zmarszczek. Krem „Siła jadu węża z technologią komórek macierzystych” zawiera opatentowaną cząsteczkę Syn-Ake®, zawierającą peptyd jadu węża Temple Viper, zapobiegający powstawaniu zmarszczek poprzez hamowanie skurczów mięśni oraz wykazujący silne działanie antyoksydacyjne. Siła

jadu węża poparta technologią komórek macierzystych wspiera zdolności ochronne i regeneracyjne naskórka, stymulując komórki i przedłużając ich żywotność. Dzięki mechanizmowi analogicznemu do hormezy, Resistem™ wspomaga budowę systemu obrony przeciwstarzeniowej skóry,

tywnie na kilka warstw skóry. Powoduje to powstrzymanie procesu biologicznego i mechanicznego starzenia się skóry. – „Badania kliniczne pokazują, że dzięki zawartości Syn-Ake® dochodzi do redukcji nawet aż 52% zmarszczek i do 24% 'kurzych łapek'.” – mówi Aleksandra Milczarek, project manager M’onduniq Polska. Po zastosowaniu kremu „Siła jadu węża” skóra wytwarza własny system obrony przed zmarszczkami. Substancje zawarte w kremie walczą z procesem starzenia wielowymiarowo i na każdej płaszczyźnie skóry. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii komórek macierzystych skóra szybko się regeneruje i zyskuje na elastyczności, a efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Rewolucyjny skład i nieinwazyjna aplikacja to przyszłość nowoczesnej kosmetyki.

Fot. M'onduniq Polska

Skóra każdego dnia traci na sprężystości, nawet najdrobniejsze emocje, które pojawiają się na naszej twarzy przyczyniają się do powstawania zmarszczek mimicznych. Seria „Siła jadu węża” zawiera naturalne składniki, które powstrzymują starzenie się skóry.

Siła jadu węża poparta technologią komórek macierzystych wspiera zdolności ochronne i regeneracyjne naskórka, stymulując komórki i przedłużając ich żywotność.

a składnik aktywny Liftonin® Xpress zapewnia natychmiastowy efekt liftingu, poprawę owalu twarzy oraz wygładzenia naskórka. Wykorzystanie innowacyjnych składników aktywnych powoduje, że krem „Siła jadu węża z technologią komórek macierzystych” działa ak-

Więcej informacji: M'onduniq Polska tel. 507 387 727 www.monduniq.pl www.facebook.com/MonduniqProfessionnel2014/4

42

Zdrowe żywienie

ODZYSKAJ ENERGIĘ Południowe słońce w zimowym menu. Ciepło w zimie? Słońce mimo szarych dni? Tak, dzięki kuchni, która może przypomnieć nam wakacje. Zima to idealny czas, aby cieszyć się potrawami kuchni włoskiej – gorącymi i bogatymi w składniki odżywcze. Skierujmy się więc w stronę południowego słońca!

Odzyskaj energię

Ospałość i zmęczenie to zjawiska nieodłączne podczas zimy, warto więc działać profilaktycznie i zadbać o zbilansowaną dietę, która nie tylko rozgrzeje, ale dostarczy witamin

i minerałów niezbędnych podczas chłodnych dni. W jesienno-zimowym menu nie powinno zabraknąć również składników bogatych w białko i zdrowe tłuszcze. Smakowite i zdrowe dania idealne podczas słoty czy

Spaghetti z serem i pieprzem Składniki dla 4 osób: • 400 g spaghetti Barilla; • 40 ml oliwy z oliwek extra vergin; • 100 g startego sera pecorino; • czubata łyżka pieprzu tłuczonego w moździerzu; • sól. Czas: 5 min. na przygotowanie + 5 min. na gotowanie. Przygotowanie: Wrzuć makaron do wrzącej, osolonej wody i odcedź gdy będzie al dente. Dodaj oliwę z oliwek extra vergin, starty ser pecorino, pieprz i łyżkę lub dwie (według uznania) wody pozostałej z gotowania makaronu. Dobrze wymieszaj i podawaj.

Ospałość i zmęczenie to zjawiska nieodłączne podczas zimy, warto więc działać profilaktycznie i zadbać o zbilansowaną dietę. mrozu to te energetyczne. Makarony z pszenicy durum, rybne buliony, suszone owoce, orzechy i miód. Brzmi smacznie, prawda?

Fot. Barilla

Zainspiruj się

Barilla to włoski producent najwyższej jakości makaronów, sosów i gotowych dań dystrybuowanych na terenie całego świata od ponad 135 lat. W Polsce dostępne są makarony w wersji klasycznej, takie jak na przykład: farfalle, penne, fusilli, spaghetti, po bardziej wyszukane z linii La Collezione: conchiglie, casarecce, tagliatelle, papardelle, lasagne czy cannelloni. Oprócz odmian klasycznych, Barilla stworzyła również makarony pełnoziarniste. Aby skomponować idealne dania, Barilla oferuje aż 12 rodzajów sosów i pesto, od znanych i popularnych, jak na przykład Bolognese, Arrabbiata czy Pesto alla Genovese, po bardziej unikalne receptury, takie jak Pecorino, Ricotta i Tonno.

Powinniśmy jeść wysokoenergetyczne dania, które dodadzą organizmowi siły. Zimą warto łączyć owoce i warzywa z rybami (idealnie nadają się do tego brokuły i jabłka), świetnie rozgrzeją nas też buliony. Kiedy mamy więcej czasu, możemy poeksperymentować w kuchni. Jednak gdy czasu mało, sprawdzi się niezwykle szybki i niezawodny makaron z serem i pieprzem prosto z włoskiego Lazio. Powyżej przedstawiamy łatwą recepturę.

Więcej informacji: Barilla Poland Sp. z o.o. tel. (22) 335 21 50 www.barilla.pl www.academiabarilla.com2014/4

Fot. Hapro

44

Premiera

TĘCZOWY KAMELEON Więcej niż zdrowe i bezpieczne opalanie. Doskonała jakość opalania, bezpieczeństwo i komfort, zastosowanie najnowocześniejszych technologii i rozwiązań, efektowny design, ekonomiczna praca, czy wreszcie opalanie klasy Lux także dla osób cierpiących na klaustrofobię to tylko wybrane zalety nowych kabin opalających Luxura V8 i V6. Od Hapro otrzymujecie to wszystko, co można sobie tylko zamarzyć! Luxura i... opalanie stało się prostsze. Luxura V8, najnowsza kabina opalająca Hapro, to olśniewające ele-

gancją rozwiązanie, które rozświetla się tęczą barw. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki Ambient FlowLight Twój salon solaryjny rozświetli się atrakcyjnym blaskiem kolorów. To Ty decydujesz czy zapanuje jeden

kolor idealnie wpisujący się w estetykę gabinetu, czy raczej będzie to „kolorowa karuzela”, która co chwilę zmieni swój wygląd, jak tęczowy kameleon. Teraz także podczas seansu opalającego, towarzyszyć nam będą fantastycznie zmieniające się barwy, a to za sprawą Central FlowLight. Jest kilka rzeczy bez których trudno sobie wyobrazić efektowną, bezpieczną i komfortową sesję opalającą. Należą do nich bez wątpienia wydajna wentylacja, efektywna bryza, wysokiej klasy system muzyczny,

Nowe rozwiązania, ciekawe projekty, lepsza i bezpieczniejsza wizja opalania. intuicyjny panel sterujący i... to coś. Wszystko, co niezbędne oferują nowe kabiny Luxura, jednocześnie wyróżniając się niespotykanym roz-


Fot. Hapro

45

wiązaniem, które pozwala na pełen seans opalający, odbywający się przy otwartych drzwiach solarium. Każdy z nas lubi rozwiązania przygotowane pod nasze potrzeby i oczekiwania. Nie mogliście trafić lepiej! Opalanie i muzyka – cudowne połączenie, a w zaoferowanym przez Hapro rozwiązaniu nie może już brzmieć czyściej! Sięgnij po swój odtwarzacz, telefon i słuchaj własnej muzyki prosto z MP3. Wszystko w jakości SoundAround przez połączenie Bluetooth. Cudowne opalanie w rytm twojej ulubionej muzyki! To jeszcze nie koniec wspaniałych rozwiązań. Odkryj nowy panel sterujący. Unikalny design, nowoczesna grafika i magia świateł FlowLight zapewniają intuicyjne nawigowanie za pomocą inteligentnego sterowania dotykowego. Wszystko po to, aby dowolnie, kierując się własnymi

Atuty obok których nie przejdziesz obojętnie: • • • • • • • • • •

Wyjątkowy design z unikalnym podświetleniem. Wysoka jakość wykończenia. Intuicyjna nawigacja za pomocą inteligentnego sterowania dotykowego. Atrakcyjna kolorystyka: Crystal White, Rose Pink, Uptown Blue. Eco-Power – stateczniki elektroniczne (bezpośredni start lamp, pozwala zaoszczędzić do 15% energii, mniejsza waga). Oddzielny system chłodzenia w drzwiach. Wygodna antypoślizgowa podłoga. System wentylacji z regulacją. Wyższa pozycja dyszy Qsens dla uzyskania większego komfortu. Prosta konserwacja (łatwa wymiana lamp, łatwe czyszczenie akrylu, łatwy dostęp do wszystkich elementów elektronicznych, proste i szybkie napełnienie kartridży Xsens i Qsens).

potrzebami tworzyć seans opalający wykorzystując moc 48 dwumetrowych lamp. Obok nowych rozwiązań Luxura oferuje to wszystko, z czego Hapro jest tak znane i za co jest cenione przez miłośników opalania. Dosko-

nała jakość wykonania, bezawaryjna praca, elementy aluminiowe ukryte wewnątrz, prosta i szybka obsługa. Nowa Luxura to także wydarzenie dla branży solaryjnej bez precedensu na przestrzeni ostatnich lat.

Luxura – opalanie w klasie lux!

Więcej informacji: Nova Group tel. (22) 646 33 00 www.novagroup.info.pl


2014/4

46

Wydarzenie

LNE WYZNACZA TRENDY! Kraków stolicą piękna. 15 i 16 listopada 2014 roku były wyjątkowym świętem nie tylko dla zespołu polskiej edycji LNE, ale i dla całej branży beauty. W tych dniach w nowoczesnych wnętrzach EXPO Kraków odbył się 30. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne LNE & spa, który otworzył nową erę imprez edukacyjno-targowych w kosmetyce. Jubileuszową edycję Kongresu LNE świętowało ponad 6000 profesjonalistów z całej Polski oraz grono wybitnych ekspertów z całego świata. Nowa formuła Kongresu LNE – podział na sesje tematyczne: ogólną, masażową, biznesową, makijażową i podologiczną oraz certyfikowane warsztaty Masterclass w połączeniu z funkcjonalną i o 100% większą przestrzenią targową obiektu EXPO Kraków nadały Kongresowi LNE nową jakość i zdobyły uznanie tysięcy

pasjonatów branży beauty z całej Polski. Zagraniczni i polscy wykładowcy byli pod ogromnym wrażeniem jubileuszowej edycji Kongresu, a dyrektor francuskiej, macierzystej edycji LNE – Michele de Lattre uznała, że to wydarzenie jest wręcz początkiem nowej ery w polskiej kosmetyce! „Cieszę się, że nowe miejsce uświetniło nasz jubileusz” – podkreśla Rafał Długosz, dyrektor LNE Polska – „Tę nową jakość docenili nasi partnerzy oraz goście – odnotowaliśmy rekordową frekwencję i otrzymaliśmy mnóstwo wyrazów uznania oraz Gil Amsallem (Francja)

30. Kongres LNE & spa w liczbach: • najlepsza publiczność – ponad 90% profesjonalistów; • ponad 6000 odwiedzających; • ponad 4000 uczestników sesji edukacyjnych; • 170 wystawców – najlepsze firmy kosmetyki profesjonalnej; • międzynarodowe grono ekspertów z Polski, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA, Indii, Włoch i Japonii!

Ilona Kurczaba i Rafał Dlugosz, LNE


Panel dyskusyjny: Lekarz i kosmetolog – konkurencja czy współpraca? od lewej: dr Waldemar Jankowiak, dr Andrzej Ignaciuk (PTMEiAA), Beata Wątorowska (Przyjazna Kosmetyka), Grzegorz Maciaszek (Medlegalis)

Fot. Witold Bączyk, Tomasz Leszczyński, Tomasz Majda, Piotr Tonkiel, Bartek Wróblewski

47


2014/4

48

akademickiego, doświadczeni praktycy i tysiące profesjonalistów z całej Polski.

Prestiżowe wyróżnienia LNE

30. Kongres LNE stał się również doskonałą okazją do podziękowań tym osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju LNE & spa w Polsce.

Fot. Witold Bączyk, Tomasz Leszczyński, Tomasz Majda, Piotr Tonkiel, Bartek Wróblewski

Kongres LNE to już marka sama w sobie i ważny gracz na rynku kosmetyki profesjonalnej. Wyznacza trendy i ma wiele do powiedzenia, zarówno pod kątem treści jak i formy.

BEAUTY INDUSTRY ICON

ciepłych opinii. Bardzo dobre sygnały z rynku są dla nas siłą napędową do kolejnych działań. W EXPO Kraków na pewno mamy jeszcze duży potencjał do rozwoju” – dodaje Ilona Kurczaba, redaktor naczelna LNE.

Kongres LNE to miejsce, gdzie głos i obecność zaznaczają wszystkie środowiska związane z branżą. Z LNE współpracują najlepsze marki, wybitni, międzynarodowi eksperci oraz przedstawiciele środowiska

Michał Piróg

Prestiżowymi tytułem Beauty Industry Icon redakcja LNE uhonorowała wyjątkowe postaci, które od lat współtworzą najwyższą jakość w branży beauty i dzielą się swoją wiedzą z profesjonalistami na całym świecie. Wyróżnienie otrzymali: • Michele de Lattre (Francja), wieloletnia redaktor naczelna, dziś dyrektor wydawnicza LNE w Paryżu

Hidemi Morimasa (Japonia)


Fot. Witold Bączyk, Tomasz Leszczyński, Tomasz Majda, Piotr Tonkiel, Bartek Wróblewski

49

dzynarodowych kongresów LNE w Polsce; • dr Partap Chauhan za wyjątkowy wkład w propagowanie Ajurwedy na całym świecie i stworzenie unikatowej oraz nowoczesnej koncepcji Instytutu Jiva Ayurveda; • Hidemi Morimasa za szczególne propagowanie holistycznych metod masażu łączących w niezwykły sposób tradycje Wschodu i Zachodu; • Gil Amsallem za niezwykłą kreatywność i autorską wizję holistycznego masażu stanowiącą źródło inspiracji dla najlepszych terapeutów wellness na całym świecie.

Podczas 30. Kongresu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia pierwszej edycji Collegium Cosmeticum, rocznego, ekskluzywnego studium kształcenia kosmetyczek i kosmetologów. Dyplomy z rąk inicjatora i opiekuna merytorycznego projektu – dr. Artura Markowskiego otrzymało 25 absolwentek. Współorganizatorami Collegium Cosmeticum są: LNE oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Kosmetyka”.

– za zbudowanie silnej pozycji marki LNE we Francji i na rynkach międzynarodowych oraz znaczący wkład w rozwój i budowanie prestiżu branży beauty. • Lydia Sarfati (USA), międzynarodowy ekspert kosmetyki profesjonalnej, prezes CIDESCO w USA oraz założycielka marki Repêchage, za całokształt działalności i wyjątkowe zaangażowanie w propagowanie kosmetologii na arenie międzynarodowej. • David Molina (Hiszpania), artysta makijażu, wizażysta gwiazd – za kreatywność, pasję tworzenia wyjątkowych stylizacji oraz inspirowanie tysięcy artystów makijażu na całym świecie.

31. Międzynarodowy Kongres LNE odbędzie się 11 i 12 kwietnia 2015 r. w EXPO Kraków. HOLISTIC BEAUTY AWARD

Jakość i najwyższe edukacyjne standardy Kongresów LNE tworzy wspaniałe grono wybitnych wykładowców. Mocnym wyróżnikiem LNE jest propagowanie holistyki w branży beauty. Wykładowcom, którzy wnoszą w ten obszar najwięcej inspiracji

LNE podziękowało nagrodami Holistic Beauty Award, które podczas jubileuszowej edycji otrzymali: • dr Artur Markowski za unikalne i całościowe spojrzenie na rozwiązywanie problemów skóry i wyjątkowo cenny wkład merytoryczny w rozwój międzynarodowych kongresów LNE w Polsce oraz za unikatowy, autorski projekt edukacyjny – Collegium Cosmeticum; • dr n. med. Krzysztof Krupka za znaczący wkład w rozwój medycyny holistycznej i wyjątkowo cenny wkład merytoryczny w rozwój mię-

Dziękujemy Sponsorom i Partnerom 30. Kongresu LNE – firmom: Bielenda Professional, Ziaja, Klapp Cosmetics, Image Skincare, Ericson Laboratoire, Anna Lotan i Farmona oraz wszystkim Wystawcom i Uczestnikom Kongresu!

Do zobaczenia wiosną!

Zapraszamy na kolejną edycję najlepszej imprezy edukacyjno-wystawienniczej w Polsce!

Więcej informacji: www.lne.pl


2014/4

50

PREMIERY, NOWOŚCI ZIMA kombinacja naturalnych BIO składników, witamin A, B, E i D zapewnia głębokie i długotrwałe nawilżenie skóry, reguluje gospodarkę hydro-lipidową. Prawidłowo zadbana skóra odzyskuje dobrą kondycję, elastyczność i jędrność, zdrowy wygląd i naturalny koloryt. Produkty nie zawierają parafiny, parabenów, PEG-ów, silikonów, sztucznych barwników ani syntetycznych zapachów.

Maska LED

www.biokosmetyki24.com.pl

Innowacyjny i niezwykły zabieg fotobiomodulacji wykorzystywany do pobudzania wzrostu komórek i regeneracji skóry. Nieinwazyjny lifting skóry z efektem widocznym już po pierwszym zabiegu. Maska LED w połączeniu z kosmetykiem Activa 40 spowalnia proces starzenia, redukuje zmarszczki, przywracając elastyczność i jędrność skóry. www.intersun-spa.pl

Seria Intensive Do pielęgnacji twarzy i ciała, zapewnia efekt intensywnego nawilżenia. Wykorzystuje właściwości nawilżające egzotycznych składników – owoców i olejów, które pomagają w pielęgnacji wysuszonej, odwodnionej i zmęczonej skóry. Aktywna

Dwufazowe maski do masażu twarzy

Intensywne nawilżanie Nawilżane to podstawa prawidłowej pielęgnacji skóry. Dlatego też specjaliści firmy Klapp Cosmetics stworzyli serię Hyaluronic do codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Formuły preparatów oparte są na zastosowaniu kompleksu kwasu hialuronowego o zróżnicowanej wielkości cząsteczek, dzięki czemu wnika on nawet w najgłębsze warstwy skóry. Efekty? Natychmiastowa poprawa elastyczności i jędrności skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek i bruzd, zniwelowanie szorstkości naskórka, a także wyrównanie kolorytu skóry. www.klapp-cosmetics.pl

Aromatyczne maski do masażu twarzy, profilem działania i aromatami dostosowane do produktów w liniach Terapie SPA. W połączeniu z nimi dają możliwości skomponowania całego holistycznego zabiegu, obejmującego ciało i twarz. Maski posiadają dwufazową formułę: I faza – odżywczo-odmładzająca baza do masażu (wspólna dla wszystkich masek) – połączenie oleju rzepakowego, arganowego i roślinnej gliceryny. W celu aktywacji składników i uzyskania „wtórnego poślizgu”, po aplikacji, przed rozpoczęciem masażu, maska powinna pozostać na skórze około 5 minut. II faza – koktajl substancji aktywnych dostosowanych do profilu działania każdej z masek. www.organiquecosmetics.com

Serum zimowe Hyaluron Plus to koncentrat pielęgnacyjny z olejkiem arganowym i skoncentrowanym kwasem Bio-Hyaluronowym. Dwufazowy koncentrat regeneruje wymagającą barierę hydrolipidową skóry; zwiększa nawilżenie skóry; łagodzi podrażnienia i napięcia skóry. www.hbkosmetik.pl


51

a zastosowane kursy są konkurencyjne do tych stosowanych przez banki. Transakcja w walucie karty jest możliwa w przypadku płatności kartami Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard oraz Maestro. www.six-payment-services.com/pl/home.html

Soufflé do ciała Soufflé do ciała z linii Vita Cura® to szybko wchłanialny, lekki balsam, przynoszący skórze natychmiastowe uczucie gładkości i luksusu. Zawarte w nim oleje z marchwi i drzewa Mufura o działaniu wyrównującym koloryt i ujędrniającym pozwalają na przywrócenie skórze młodszego wyglądu. Twoje zmysły ukoi aromat rumianku, herbaty Rooibos i wanilii. Rewelacyjna lekkość, prawdziwy balsam dla skóry i zmysłów. www.repechagepolska.pl

Zmarszczki? Nie znam!

Panestetic – Zoner – Antiage Trilogy

Becos to absolutna ewolucja w zabiegach z zastosowaniem lasera, fal radiowych oraz mezoterapii bezigłowej. Szeroka gama specjalistycznych kosmetyków ma jeden wspólny cel – niwelowanie objawów starzenia się skóry. Potwierdzone badaniami działanie produktów Becos, bogatych w liczne składniki aktywne gwarantuje skuteczne zwycięstwo w walce ze zmarszczkami. Efekty widoczne już po pierwszym zabiegu. www.becos.pl

Nowoczesne płatności W hotelach SPA oraz Day SPA, odwiedzanych przez klientów zagranicznych, szczególnie przydatną usługą jest DCC, czyli dynamiczna wymiana walut. W ramach usługi, po dokonaniu stosownego wyboru przez klienta, terminal dokonuje automatycznego przeliczenia transakcji na walutę, w której została wydana karta. Dzięki temu, klient już w momencie dokonywania transakcji wie, jaką kwotą zostanie obciążony przez bank. Jednocześnie, realizacja transakcji DCC wiąże się z dodatkowymi przychodami, którymi SIX Payment Services dzieli się z obsługiwanymi akceptantami kart. SIX przelicza kilkadziesiąt najpopularniejszych walut,

SkinovagePX Xmas Set Zestaw produktów Babor w eleganckim pudełku, skomponowany tak, aby zapewnić skórze kompleksową, 24-godzinną pielęgnację. Doskonały upominek, set podróżny lub zestaw, który umożliwi klientom zapoznanie się z niezwykłymi walorami produktów z serii SkinovagePX. www.babor.pl

Włoska technologia Panestetic, obecna od 30 lat na światowym rynku estetycznym, dostępna już w Polsce. Przedstawiamy Zoner – Antiage Trilogy. Biostymulacja, Radiolift i Mezoporacja – trzy najnowocześniejsze technologie przeciw starzeniu się twarzy, szyi, dekoltu i ciała w jednym urządzeniu. Zoner gwarantuje widoczne i długotrwałe efekty już po pierwszym zabiegu. To idealna odpowiedź na każdą potrzebę, ekskluzywne protokoły zabiegowe, wygodne i skuteczne głowice, prosta obsługa, menu w języku polskim. Dystrybutor: Slandi Sp. z o.o.

W świetle księżyca „Fantasmagorie” to zbiór najpiękniejszych kompozycji muzyki z naszej kolekcji, którą od wielu lat proponuje Łukasz Kaminiecki. Tym razem w całkiem nowej aranżacji. Wzbogacanie klimatu relaksu, harmonii i odprężenia o taką właśnie nutę to nieoceniona dawka zdrowia dla współcześnie zagonionych osób. Muzyka płynąca w naturalnym rytmie melodii to najwspanialsza fala doznań, do których zawsze chętnie się powraca. Zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym

z wykorzystaniem tej muzyki są zdecydowanie przyjemniejsze i efektywniejsze nie tylko dla klienta. www.najwSPAnialsza.pl

Ekskluzywne zabiegi 4, 3, 2, 1. .. Start! Zestaw startowy BCL SPA White Radiance to cztery produkty, dzięki którym wykonasz aż 18 ekskluzywnych rozjaśniających zabiegów na dłonie, stopy i ciało. Składniki aktywne: kwas kojowy, witamina C, kompleks Pearl Moon. www.bclspa.pl


2014/4

52

3URIHVMRQDOQH V]NROHQLD GOD EUDQő\ 63$ :HOOQHVV MRQDOQH V]NROHQLD GOD EUDQő\ 63$ :HOOQHVV Manager SPA • Sprzedaż • Procedury • Obsługa klienta Finanse • Moderacje (programy naprawcze)

Zdobądź silną pozycję na rynku SPA & Wellness

Chcesz zwiększyć sprzedaż, wprowadzić wysoki prestiż usług, wzmocnić pozycję na rynku? Nie zwlekaj!

Iwona Galacka • tel. 606 96 11 44 • www.conswel.pl grzejnika tradycyjnego, który ogrzewa tylko powietrze w pomieszczeniu. Promieniowanie podczerwone wnika bezpośrednio w głąb organizmów i przedmiotów, z pominięciem powietrza. Zalety: zastosowanie w pomieszczeniach i na zewnątrz; natychmiastowa emisja ciepła: po 3 sek. od włączenia. www.comfortsun.pl

Piękno ciała Serwetki i ręczniki Cotton z włókniny w 100% bawełnianej, całkowicie biodegradowalnej. Superchłonne i delikatne. Idealne do zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. www.def-pol.pl

Aromatyczne pobudzenie

Promienniki IR Zasada działania grzejnika „podczerwonego” ComfortSun jest inna niż

Zanurz się w puszystej pianie o egzotycznym zapachu. Arganowy olejek do kąpieli ma działanie myjące, pielęgnujące, wyciszające i łagodzące. Delikatna formuła zawiera olejek arganowy i alantoinę, które zapobiegają przesuszeniu skóry, pozostawiając ją nawilżoną, wygładzoną i aksamitną w dotyku. Delikatna formuła do każdego rodzaju skóry. www.marionkosmetyki.pl

Bezbolesna epilacja Niezależnie od koloru karnacji, czy pory roku, już w 5 minut można skutecznie usunąć zbędne owłosienie. Z pomocą Mediostar Next Pro, najnowszej wersji lasera diodowego, którego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma Nova Group, całkowicie bezbolesna epilacja stała się faktem. Dzięki zaawansowanej technologii, m.in. sześciu zróżnicowanym głowicom zabiegowym, terapeuta przedstawia pacjentowi indywidualny program zabiegowy, który jest w 100% efektywny. Dwa unikalne czytniki: melaniny i stopnia nawilżenia skóry umożliwiają idealne dopasowanie programu do danego fototypu i rodzaju włosa. Co ważne – skróceniu uległ standardowy czas usuwania owłosienia – z Mediostar Next Pro jest to możliwe nie po 6, a po 4 zabiegach epilacji. Zabiegi są bezbolesne dzięki doskonałemu systemowi chłodzenia, który bazuje na ogniwie Peltier’a. www.mediostar.info.pl2014/4

54

Organiczne serum Oparte na opatentowanej formule Bio Damascena™ – o silnych właściwościach regenerujących i odmładzających Alteya® Organics. Wysokie stężenie aktywnych antyoksydantów z olejku różanego odmładza i wzmacnia komórki skóry i naskórka. Serum posiada certyfikat USDA Organics przyznawany kosmetykom ekologicznym. Silne stężenie odżywczych składników, witamin i minerałów w widoczny sposób poprawia kondycję i zdrowie skóry twarzy i dekoltu. www.alteyaorganics.pl

Paragony fiskalne Z dniem 1 stycznia 2015 roku salony fryzjerskie i kosmetyczne będą miały obowiązek używania kasy fiskalnej bez względu na wysokość

generowanych obrotów. Do nowych przepisów szybko adaptował się system Versum, który wprowadza możliwość podpięcia drukarki fiskalnej i drukowania paragonów bezpośrednio z programu, bez konieczności zakupu i instalowania dodatkowego, specjalistycznego oprogramowania. Ta funkcja systemu jest opcjonalna, salon może ją uruchomić w dowolnej chwili w zależności od tego, czy chce z niej korzystać. www.versum.com

Cytoserum z alg To intensywne serum Cell Renewal C-Serum jest „suplementem multiwitaminowym” dla skóry. Stworzone, aby przyspieszyć regenerację komórek, kojenie i odnowę cery. Cytoserum z alg jest bogate w odmładzające aminokwasy, witaminy i mikroelementy. Stosuj na skórę twarzy, szyi i dekoltu dwa razy dziennie samo lub pod krem nawilżający Hydro-Complex PFS. www.repechagepolska.pl

Podaruj bliskim prezent Z myślą o znalezieniu podarunku idealnego Arkana przygotowała aż 9 limitowanych zestawów kosmetyków, zarówno w wersji Mini jak i Maxi. Zestawy Maxi w eleganckich opakowaniach to upominek zawierający profesjonalne kosmetyki z kluczowych linii pielęgnacyjnych polskiej marki. Poza cieszącym się dużym uznaniem Klientów Arkana kosmetykami Sakura, Amino, Biommimetic Lift Up, oraz Acne Out Therapy, nie zabrakło także nowości produktowych z serii Reti Fusion. W każdym z pakietów poza produktem bazowym znajdziemy 2 gratisy o pojemności 50 ml. Alternatywą dla wersji XXL są 4 minizestawy świąteczne zapakowane w praktyczne i wygodne kosmetyczki strunowe. Dołączony jest do nich drobny upominek, który z pewnością doda uroku zawieszanym na choince dekoracjom. www.arkana.pl

Kompleksowa obsługa reklamowo-poligrafi p g czna najwyższa jakość niskie ceny terminowość najnowsza technologia

Producent toreb papierowych p p y DRUKARNIA „POLRASTER” s.c. Adam Chmielewski i S-ka 85-353 Bydgoszcz, ul. Orawska 19, tel. 509 09 39 09, 604 493 377 e-mail: polraster@wp.pl

www.polraster.pl

dowolny nadruk reklamowy dowolne wymiary laminowane • ozdobne • ekologiczne dystrybucja na terenie całego kraju2014/4

56

Anti-Acne Program Bielenda Professional proponuje spersonalizowany, kompleksowy zabieg eksfoliujący do cery mieszanej, tłustej, trądzikowej o działaniu anti-aging. Stworzony specjalnie dla dwóch grup wiekowych: młodej 20+ oraz dojrzałej 40+. Jego zadaniem jest intensywne złuszczenie naskórka, zmniejszenie porów i normalizacja wydzielania sebum.

działaniu wspomagającym redukcję przebarwień posłonecznych oraz stabilizowanie fizjologii naskórka i skóry właściwej w przypadku problemów cery tłustej z łojotokiem i skłonnością do trądziku. Dzięki zawartości kwasów owocowych serum reguluje procesy odnowy komórkowej oraz pracę gruczołów łojowych, złuszcza wierzchnią warstwę naskórka. Regularne stosowanie preparatu ogranicza nawracanie zmian trądzikowych, zapewnia rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry. www.klapp-cosmetics.pl

www.bielendaprofessional.pl

Best Beauty Buys

Serum, które wiele potrafi Asa Peel Serum marki Klapp Cosmetics jest preparatem o intensywnym

Odżywka do włosów oraz szampon z bestselerowej linii Bloom Essence zostały docenione przez jury konkursu Best Beauty Buys 2014. To jedyne eko-kosmetyki do włosów, które zdobyły w tym roku to prestiżowe wyróżnienie. Według ekspertów, nagrodzone produkty sprawiają, że włosy są miękkie i delikatnie się układają. Best Beauty Buys to konkurs organizowany przez wszystkie międzynarodowe edycje magazynu „In Style”. www.organiquecosmetics.com

„Sukces w Twoich Rękach” W środę 29 października 2014 r. w Operze Narodowej w Warszawie miała miejsce uroczysta polska premiera książki „Sukces w Twoich Rękach” Lydii Sarfati – założycielki marki Repêchage, bazującej zbawiennym na skórę działaniu alg. Kobiety polskiego pochodzenia, która w Stanach Zjednoczonych została okrzyknięta Najlepszą Kosmetyczką! Premiera spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno osób działających w branży kosmetyki profesjonalnej, jak również mediów biznesowych, lifestylowych oraz artystycznych. Podczas premiery zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji pani Lydii oraz krótkiego wywiadu z dziennikarką i wieloletnią konferansjerką panią Katarzyną Pakosińską na temat sposobów na odniesienie sukcesu zarówno zawodowego jak i prywatnego. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy Lydii Sarfati i marki Repêchage z Ambasadą Amerykańską w Warszawie oraz Repêchage Polska – polskiego właściciela i dystrybutora marki. www.repechagepolska.pl

Extreme Energy Do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, dodaje sił i energii. Dzięki wyjątkowej kombinacji BIO owoców noni, mango i grejpfruta oraz naturalnej sile kofeiny z owoców guarana, zapewnia natychmiastowy przypływ energii i sił witalnych oraz komfortowe odczucie świeżości. www.biokosmetyki24.com.pl2014/4

58

Z dziewiczej Syberii

z ryb morskich, wzbogacony o elastynę i silne antyoksydanty (witaminę C i E, ekstrakt z winogron). To jedyny preparat w tabletkach, w którym kolagen i elastyna są w takiej proporcji jak w ludzkim organizmie. Tak dobrany skład pozwala: wzmocnić i chronić stawy – ulga już podczas zastosowania pierwszego opakowania, zadbać o naszą skórę – jej nawilżenie, elastyczność, odmłodzenie, zahamowanie procesu starzenia – efekty podczas używania drugiego opakowania.

Siberian Beauty Secret to nowa linia dermokosmetyków dla SPA. Zawiera: krystaliczną sól jeziorową (oczyszcza, relaksuje, zwalcza cellulit); mineralne błoto iłowo-siarczkowe (maski, okłady, kąpiele, zabiegi odchudzające), glinki kosmetyczne: żółta i niebieska (detoksykujące, remineralizujące). Choć naturalne, preparaty te są niezwykle skuteczne. Bogactwem minerałów i biologicznie aktywnych składników przewyższają te z Morza Martwego. Kompleksowo pielęgnują skórę, przywracają blask, redukują zmarszczki, pozostawiają ją świeżą, i co ważne, są niezwykle wydajne. www.secret-soap.pl

Naturalny kolagen Pure Collagen to innowacyjny suplement z największą dawką kolagenu

www.mododesign.pl

www.noblemedica.pl

Jednorazowe saszetki Jak wygląda zabieg BCL SPA? Od teraz każda z czterech linii organicznych dostępna jest w poręcznych saszetkach. Sprawdź Mandarynkę i Mango o właściwościach anti-aging, odświeżającą Trawę Cytrynową z Zieloną Herbatą, relaksującą Lawendę z Miętą i głęboko nawilżający Miód z Mlekiem i Białą Czekoladą. Pojemność saszetki wystarcza na 1 obszar zabiegowy.

i wrażliwej. Serie stworzone przez ekspertów Laboratorium Naukowego BioDermic powstają zgodnie z najnowszymi trendami światowej kosmetologii w oparciu o potencjał naturalnych komponentów roślinnych i wyciągów organicznych, sprowadzanych z całego świata, m.in. wyciągu z pereł, ekstraktu z kawioru, wyciągu z owoców, liści i pestek oliwnych, protein owsa, minerałów morskich, oleju z marakui, makadamii, avocado i słodkich migdałów, masła shea, kwasu hialuronowego oraz kompleksów multiwitaminowych A, C, E, B5, B6, B7. www.biodermic.pl

www.bclspa.pl

Zadbaj za darmo o zdrowie! Moje Leczenie to bezpłatna aplikacja mobilna, dzięki której zawsze będziemy mogli przyjmować przepisane leki na czas i zwiększać skuteczność leczenia. Aplikacja monitoruje przebieg leczenia i wyświetla statystyki. Bardzo ważnym elementem działania jest funkcja „udostępniania”. Dzięki niej możemy na bieżąco sprawdzać, czy bliska osoba wyposażona w smartfona nie pominęła zalecanej dawki. Aplikację wspierają fundacje i stowarzyszenia pacjentów. Moje Leczenie to dla Ciebie wsparcie w codziennej walce o zdrowie! Możliwość bezpłatnego pobrania aplikacji. www.moje-leczenie.pl

Przywróci blask Twoim oczom

W świecie pielęgnacji BioDermic inauguruje działalność wprowadzając trzy serie detaliczne dermokosmetyków dla wymagających kobiet, ceniących jakość i luksus. Seria Kawiorowa – do cery dojrzałej, Perłowa – do cery wrażliwej i Oliwkowa – do cery suchej

Eye Lift Complex, ekskluzywny krem liftingujący o starannie wyselekcjonowanym składzie substancji aktywnych, takich jak GemmoDrain®, opatentowany lipopolimer Suberlift®, tetrapeptyd Eyeseryl®, Belisomy AP®, zapewnia kompleksową pielęgnację skóry wokół oczu. Specjalna formuła oparta na unikalnej strukturze DMS® zmniejsza obrzęki i opuchliznę, redukuje cienie pod oczami. Krem doskonale zapobiega tworzeniu się zmarszczek i kurzych łapek. Z każdym dniem skóra okolic oczu jest bardziej rozjaśniona i wzmocniona. www.belter.pl

508 187 1492014/4

Fot. Magda Wernerowska

60

Pielęgnacja

DROGA MAMO! Powrót do formy po ciąży. Już nie jesteś tylko kobietą, ale także mamą. Dokonałaś rzeczy niezwykłej – wydałaś na świat małego człowieka. Pamiętajmy, najlepsza mama to szczęśliwa kobieta, która dba o swoich bliskich, a także o siebie.

Organizm kobiety ma naturalną zdolność regeneracji dlatego nie powinnaś martwić się zmęczeniem, jakie Cię dopadło po porodzie i obawiać się, że już nigdy nie wrócisz do wyglądu sprzed ciąży. Z pewnością

pomogą Ci w tym specjalnie opracowane ćwiczenia gimnastyczne – nieskomplikowane i łatwe, które można wykonać samemu w domu, a jeśli będziesz miała czas pod okiem swojego trenera. Poza tym specjalnie


61

stworzone programy powrotu do formy po ciąży przygotowane przez kosmetyczkę, kosmetologa czy trenera personalnego.

Szczęśliwa mama równa się szczęśliwe dziecko

Nie od dziś wiadomo, że mamy to najlepsze klientki nie tylko aptek, sklepów z ubrankami czy zabawkami, ale również gabinetów kosmetycznych, medycyny estetycznej, SPA, a także klubów fitness. Czy gabinety beauty w Polsce (w większych miastach i mniejszych miasteczkach) posiadają specjalną ofertę dla kobiet po ciąży? Nie jestem w stanie osobiście sprawdzić takiej informacji. Jednak zapominalskim przypominam o świeżo upieczonych mamach. Wystarczy stworzyć specjalnie dla tej grupy kobiet ciekawe pakiety – program odnowy duszy i ciała przed, w trakcie i po ciąży. Już podczas wizyt w czasie błogosławionym wspominajmy klientkom co będę mogły poprawić, ulepszyć z waszą pomocą po porodzie. Zaskoczcie swoje klientki troską o nie w postaci perfekcyjnie przygotowanego planu odnowy po porodzie. Pamiętajmy o piersiach, bo to one spędzają nam sen z powiek.

Zaskoczcie swoje klientki troską o nie w postaci perfekcyjnie przygotowanego planu odnowy po porodzie. Obawiamy się, że po okresie karmienia staną się obwisłe i stracą na wyglądzie. Brzuch, stresujące rozstępy, rozciągnięta skóra. Nadmierne kilogramy, co z nimi zrobić? Czy uda się wrócić do figury sprzed dziewięciu miesięcy? Zaproponujmy poprawę ciała przez odpowiednie ćwiczenia w naszym klubie fitness, nie zapomnijmy również o odpowiedniej diecie.

Propozycje zabiegów Prawda jest taka, że hormony w dalszym ciągu szaleją! A my przecież nie chcemy jeszcze większego „bałaganu” na skórze. Dlatego wszelkie zabiegi z prądem i ultradźwiękami pozostawiamy na okres po karmieniu piersią. Jeśli nie karmimy i nie ma innych przeciwwskazań, możemy zaszaleć.

Dla poprawienia samopoczucia polecam: manicure, pedicure, regulacje brwi, masaże twarzy, stóp, dłoni, a także relaksujący całego ciała bądź częściowy, maseczki, których składniki nie przenikają do krwiobiegu, kąpiele relaksujące do woli. Moment kiedy odstawimy pierś jest czasem, w którym możemy wprowadzić wszystkie zabiegi, również inwazyjne, aby poprawić swój wygląd. Wszystko zależy od czasu, zasobu portfela i chęci naszej klientki. No i nie ukrywajmy naszej oferty i zaangażowania. Świeże powietrze i spacery z naszym bobasem praktykujmy bez ograniczeń.

Pod lupę weźmy piersi

Jak pielęgnować piersi podczas karmienia? Prawda jest taka, że tkanka łączna piersi rozciągnie się ze względu na zwiększone gabaryty. Na

powrót do wyglądu przed porodem trzeba trochę poczekać. A zatem dbajmy o swoje piersi. Już podczas ciąży wiele kobiet musi zmienić rozmiar biustonosza. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji piersi jest dobór odpowiedniego rodzaju stanika. Powinien być miękki, najlepiej bawełniany, wygodny, dobrze obejmujący i podtrzymujący piersi, najlepiej na szerokich ramiączkach. Zbyt małe miseczki mogą uciskać piersi, co może wywołać stan zapalny, a za duże nie będą ich właściwie podtrzymywać. Prawidłowo pielęgnowane piersi nie muszą zmieniać swojej wielkości po okresie ciąży i karmienia piersią. W czasie laktacji przede wszystkim przystawiaj prawidłowo dziecko do piersi, kończąc karmić, odstawiaj swoje dziecko powoli, żeby piersi przyzwyczaiły się do mniejszej ilości pokarmu, jak również miały czas na spokojny powrót do wcześniejszej formy, stosuj naprzemienny zimny i ciepły prysznic, co ujędrni skórę i nie zapominaj o kosmetykach ujędrniających do biustu. Podczas karmienia nakładajmy kosmetyki na pierś poza brodawkami, większość z nich ma działanie tylko naskórkowe. Nie miejmy obaw, że przenikną przez skórę i zaczną krążyć w naszym

AYCOM | Warszawa, Witwickiego 10, tel. 22 671 50 44, GSM 600 249 900 | www.criss.pl | email: biuro@criss.pl


2014/4

62

krwiobiegu, a co gorsza przekażemy je w mleku maleństwu. Szczególnie polecam preparaty: Pharmaceris M Bustfirm, Bielenda Sexy Mama. Preparaty skutecznie ujędrniają skórę osłabioną rozciąganiem. Nawilżają i odżywiają skórę, dzięki czemu jest ona doskonale elastyczna i bardziej odporna na rozciąganie i powstawanie rozstępów. Łagodzą bolesne obrzmienia, zapobiegają powstawania rozstępów, uelastyczniają i wzmacniają skórę, a także łagodzą podrażnienia sutków. Kremy nie zawierają: alergenów, sztucznych barwników i parabenów. Są bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Po okresie karmienia rekomenduję krem kawiorowy Clareny. W okresie karmienia unikaj mycia piersi zwykłym mydłem, które może wysuszyć skórę, a sucha skóra może się łuszczyć i pękać, unikaj zimnych kąpieli i chłodu, utrzymuj swoje piersi w suchości, u nikaj mechanicznych podrażnień spowodowanych za ciasnym stanikiem czy otarciami od ubrań, czy torebki. Piersi są tak zbudowane, że obecne na otoczce brodawki gruczoły łojowe produkują wydzielinę o działaniu bakteriobójczym. Brodawki nie wymagają specjalnego przygotowania przed okresem karmienia, nie jest konieczne użycie specjalnych maści czy preparatów ziołowych. Profilaktycznie możesz po kąpieli smarować brodawki swoim pokarmem.

bóle brzucha zarówno u dziecka jak i matki. Unikajmy produktów wzdymających: fasoli, grochu, warzyw kapustnych, cebuli, ostre przyprawy również na czas karmienia piersią pozostawmy dla innych członków rodziny. Produkty konserwowane: potrawy z puszek, koncentraty, produkty sztucznie barwione. Przyprawy ostre mogą zmienić smak mleka i powodować niechęć do ssania piersi przez dziecko. Unikajmy mocnej kawy i herbaty. Bezwzględnie przeciwwskazane są napoje alkoholowe, nikotyna i narkotyki.

Spacery, ćwiczenia i świeże powietrze

Ćwiczenia można wykonywać już kilkanaście godzin po porodzie. Wzmocnią Twoje mięśnie, pozwolą lepiej znieść trudny okres połogu i sprawią, że szybciej wrócisz do normalnej aktywności życiowej. Pamiętaj, gimnastyka poporodowa jest równie ważna jak ćwiczenia przed porodem. Dowiedziałam się, że do wykonania ćwiczeń fizycznych należy przystąpić już po upływie 12 godzin od porodu. Tylko pytanie, która z młodych mam ma na to siłę? Dlatego wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Będziesz sama wiedziała kiedy chcesz zacząć gimnastykę, a także wizyty w gabinetach odnowy biologicznej. Ważne są codzienne spacery do parku czy lasu. Warto wspomnieć, że nadmierny wysiłek zwiększa ilość kwasu mlekowego w pokarmie i może zmienić jego smak, jednak nie powinno stanowić to problemu dla Ciebie ani Twojego malucha.

Dieta – co jeść bez obaw, a czego unikać?

Bez wątpienia karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm matki dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych, naturalnych przeciwciał chroniących niemowlę przed infekcjami. Pamiętajmy o podstawowych zasadach diety matki karmiącej piersią. Dieta powinna być lekkostrawna, powinna uwzględniać 4-5 posiłków dziennie, w tym trzy większe (I śniadanie, obiad i kolację), urozmaicona – stosowanie różnych produktów spożywczych wysokiej jakości. Produkty zalecane: będące źródłem białka – mleko i przetwory mleczne

(jogurt, kefir, maślanka, sery, żółte sery, sery twarogowe, mięso wędliny, ryby, jaja). Druga grupa to produkty będące źródłem węglowodanów – produkty zbożowe (pieczywo, kasze, ryż, makaron) warzywa, owoce. Trzecia grupa: produkty będące źródłem tłuszczu – masło, oleje roślinne. Pamiętajmy o spożywaniu płynów nawet do trzech litrów dziennie w postaci naturalnych wód źródlanych

i mineralnych, słabej herbaty, mleka lub napojów mlecznych. Poza tym dużo ruchu i świeżego powietrza – wszystko bez ograniczeń i do woli.

Ograniczenia w diecie matki karmiącej

Unikajmy potraw smażonych, tłustych serów, śmietany, tortów, kremów, które mogą powodować

Anna Paruzel-Bakoś Kosmetolog, dziennikarka.2014/4

64

Kosmetyka

KRIOLIPOLIZA Jedną z najnowocześniejszych metod redukcji tkanki tłuszczowej jest kriolipoliza. Kriolipolizę, czyli zabieg polegający na mrożeniu tkanek tłuszczowych, odkryli w 2008 r. dr med. Dieter Manstein oraz dr med. R. Rox Anderson z USA. Lekarze udowodnili, że miejscowe chłodzenie tkanek może powodować redukcję komórek tłuszczowych i utratę podskórnego tłuszczu.

Wybrane do zabiegu miejsce smarowane jest przez kosmetyczkę zimną żelową substancją, w celu

Przeciwwskazania

ochrony skóry, następnie w to miejsce przykładany jest specjalny aplikator próżniowy, który pobiera ciepło z komórek tłuszczowych. Aby

• • • • • • • • • • • • •

cukrzyca; padaczka; zaburzenia krążenia; zaburzenia wątrobowe; zaburzenia nerek; wszczepiony rozrusznik serca; krioglobulinemia; choroba Raynaud; pokrzywka z zimna; ciąża i karmienie piersią; choroby nowotworowe; choroby krwi; miejscowe stany zapalne, otwarte rany.

osiągnąć zamierzony cel rozpadu komórek tłuszczowych stosuje się temperaturę od -5 do -10ºC. Klientka nie odczuwa zimna podczas zabiegu, ale może odczuwać lekki ból, w trakcie gdy aplikator zasysa tkankę tłuszczową.

Jak często?

Proces usuwania przez organizm uszkodzonych komórek tłuszczowych trwa zazwyczaj kilka tygodni, dlatego na końcowe efekty trzeba niestety poczekać. Dla uzyskania optymalnych efektów, zabieg przeprowadza się w kilku sesjach (1-3) w zależności od obszaru zabiegowego oraz wielkości depozytów tłuszczowych. Zalecany odstęp między kolejnymi zabiegami to 6-8 tygodni.

Ile to kosztuje?

Cena za jedno przyłożenie waha się od 200-500 zł. W zależności od obszaru, na który ma być stosowany zabieg, potrzebne będą jedno, dwa lub nawet trzy przyłożenia w trakcie jednej sesji.

Jak działa?

Fot. Abacosun

Jak wygląda zabieg?

Chłodzenie komórek tłuszczowych, ma spowodować ich obumarcie. Ochłodzone komórki stopniowo są eliminowane z organizmu, w wyniku czego grubość tkanki tłuszczowej z tygodnia na tydzień maleje. W trakcie zabiegu zniszczeniu ulegają tylko komórki tłuszczowe. Cel zabiegu: • Wyszczuplanie ciała, ramion, pośladków, ud. • Cellulit. • Nadmierny tłuszcz wokół brzucha i w pasie. Czas zabiegu: • Około 1 godziny.

Agnieszka Sosenko-Zalaszewska Wyszukiwarka salonów, zabiegów i promocji SPA w Trójmieście i okolicach www.SPAfanki.pl2014/4

66

Masaż

NAWILŻENIE I RELAKS Wkroczyliśmy w kolejny zimowy sezon. Przed nami radosne harce na śniegu, wyprawy narciarskie, ale też mroźne dni, przeszywający wiatr, który powoduje, że nasze ciała szybciej się wychładzają, skóra pierzchnie i czerwieni się, a mięśnie samoistnie kurczą powodując, nieraz, bolesność. The Secret Soap Store, specjalnie przygotowanej z myślą o profesjonalistach w zakresie masażu: relaksacyjnego, sportowego czy leczniczego, a także tych z salonów odnowy czy SPA. Masła do masażu z linii SPA The Secret Soap Store oparte są na naturalnych certyfikowanych ekologicznie składnikach, a ich bazą jest czyste masło Shea, które stanowi aż 80% ich składu, kolejne 20% to mieszanka

Fot. The Secret Soap Store

Zmiany temperatur z zimna na ciepło, ogrzewanie i klimatyzacja, które wysuszają skórę, krótkie dni i długie wieczory, a do tego przedświąteczny kierat, który zwykle kończy się przysłowiowym bólem głowy, a w rzeczywistości podświadomym spięciem mięśni ciała, a zwłaszcza pleców. Jeśli doliczymy do tego bóle mięśniowe na skutek uprawiania sportów zimowych, to mamy już całkiem sporo argumentów, aby wybrać się do SPA, oddać w ręce specjalisty – masażysty i zaznać zasłużonego relaksu. Zima to faktycznie czas kiedy klienci jakby chętniej zaglądają do SPA, aby się wygrzać i zrelaksować, a najlepszym na to sposobem jest właśnie masaż, do którego doskonale sprawdzi się masło do masażu, o którego walorach opowiemy tu nieco szerzej. W kolejnych kilku zdaniach zaprezentujemy Państwu masła do masażu z profesjonalnej linii SPA marki


Fot. Shutterstock

Wszystkich, których zachęciliśmy i zainteresowaliśmy masłami do masażu z oferty The Secret Soap Store zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z firmą Scandia Cosmetics.

olejów roślinnych: sezamowego, z pestek winogron, słodkich migdałów, avocado i arganowego, jak również zmysłowe aromaty czekolady (które dodatkowo stymulują wytwarzanie endorfin i wprowadzają w błogi nastrój), limonki z miętą (odświeża i stymuluje), passiflory i róży (koją i uwodzą delikatnym, szlachetnym zapachem), żurawiny, maliny z cytryną i świeżej pomarańczy (relaksują świeżym owocowym zapachem). Dla panów szczególnie polecane jest Masło do masażu – Drzewo cedrowe, o świeżym, męskim, szlachetnym, drzewnym zapachu. Przypomnijmy, że Masło Shea (Karité), o dużym udziale w produktach SPA The Secret Soap Store, słynie z właściwości odżywczych, nawilżających i zmiękczających. Wygładza, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry oraz cement międzykomórkowy, a także łagodzi podrażnienia. Jest nośnikiem cennych witamin A, E i F oraz kwasów tłuszczowych, które są niemal identyczne w składzie jak te naturalnie znajdujące się w skórze, przez co jest przez nią tak doskonale tolerowane. Masła do masażu The Secret Soap Store choć można spokojnie używać w podgrzewaczach SPA, to niekoniecznie trzeba, gdyż poprzez 20% zawartości olejów roślinnych w jego recepturze, masło łatwiej się topi pod wpływem ciepła rąk i kontaktu ze skórą, równomiernie się po niej rozprowadzając. Warto dodać, że masła z linii profesjonalnej The Secret Soap Store można swobodnie stosować także w domowym zaciszu, gdzie doskonale sprawdzą się jako remedium na spierzchniętą czy mocno przesuszoną i podrażnioną skórę, przynosząc jej natychmiastową ulgę. Wszystkie masła z linii SPA The Secret Soap Store prócz niezaprzeczalnych walorów pielęgnacyjnych, odżywczych, regeneracyjnych, a także oczywistych właściwości zwiększających poślizg i ułatwiających masażyście pracę oraz naturalnego składu, charakteryzuje także niezwykła wydajność, znacznie większa niż olejów do masażu, tak ważna z punktu widzenia osób prowadzących działalność w tej branży.

Więcej informacji: The Secret Soap Store tel. (12) 281 13 20, 603 723 723 e-mail: spa@secret-soap.pl www.secret-soap.pl


2014/4

68

Muzyka relaksacyjna

MASZ WYBÓR Uważaj na pozory „muzyki bez opłat”! Warto wiedzieć o zasadach funkcjonowania opłat tantiemowych (m.in. ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP) w miejscach swojej pracy. Nie tylko w gabinecie kosmetycznym czy fryzjerskim, ale wszędzie tam, gdzie prowadzimy swoją działalność. Każda odtwarzana w tych miejscach muzyka posiada status „publiczny”. To zobowiązuje właścicieli lokali do przestrzegania Ustawy z dn. 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24 poz. 93) oraz ochronie z Ustawy z dn. 08.06.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. nr 47 poz. 211). Na tej podstawie prowadzący działalność i odtwarzający muzykę muszą wnosić stosowne tantiemy dla twórców muzyki. Dodatkowym obciążeniem jest fakt, że nieznajomość powyższych aktów prawnych nie stanowi dla nikogo usprawiedliwienia. Na polskim rynku jest wiele zamieszania w tej kwestii. Oficjalnie pod ustawą podpisuje się aż kilkanaście różnego rodzaju Organizacji Zbiorowego Zarządzania (Prawami Autorskimi, m.in. ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP). Chociaż sami twórcy niewiele mają z tego faktu korzyści, to brak konkretnych regulacji prawnych pozwala takim OZZ na „łupienie” każdego przedsiębiorcy poprzez wymaganie stosownych opłat. W związku z tym decydując się na komercyjną muzykę w miejscu pracy (np. odtwarzaną w radiu), jesteśmy zobligowani do płacenia abonamentu OZZ.

Jak się okazuje, muzyka komercyjna odtwarzana w popularnych stacjach radiowych jest tak naszpikowana reklamami i zbędnymi informacjami, że często powoduje efekt odwrotny od zamierzonego – tzn. zamiast komfortu dla klienta, atmosfera w takich lokalach staje się mało przyjemna. Na rynku pojawiło się wiele ofert z „muzyką bez opłat ZAiKS” (i innych OZZ). Byłaby to znakomita alternatywa dla komercjalizacji tych stowarzyszeń „chroniących prawa autorów”, gdyby nie fakt, że owe alternatywne firmy oferują znacznie mniej popularną muzykę na zasadach... abonamentowych opłat! Czyli tak, jak np. ZAiKS. A więc każdy przedsiębiorca decydujący się korzystać z usług alternatywnej firmy jest „łapany” w sieć abonamentu na podobnych zasadach jak ogólnie działające OZZ. Ten sprytny mechanizm działania wykorzystuje niewiedzę i nieświadomość osób odtwarzających muzykę i słuchających jej w miejscu swojej pracy. Czy firmy oferujące „muzykę bez opłat ZAiKS i innych OZZ” działają uczciwie? Czy nowo powstałe „radia internetowe” oferujące wątpliwej jakości blok muzyczny są warte wymaganych opłat abonamentowych? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Zanim zdecydujemy się na korzystanie z takiej alternatywy, warto zapoznać się dokładnie z warunkami (zwłaszcza abonamentowych opłat), jakie znajdują się w umowie licencyjnej. Firmy oferujące „muzykę bez opłat” nie zawsze działają uczciwie wobec odbiorców, gdyż sposób licencjonowania oferowanej muzyki (pobierania opłat za publiczne odtwarzanie), niczym nie odbiega od ogólnie przyjętych przez OZZ. Można jednak próbować „ominąć” ten system chociażby tak, jak pewien przedsiębiorca. Sprawa fryzjera z Wałbrzycha stała się stosunkowo głośna


Fot. Depositphotos

69

w całej Polsce w sierpniu 2014 r. Wygrał proces sądowy z ZAiKS-em. Klienci stanęli za nim murem, zakładali stopery, podpisywali oświadczenia. Wielomiesięczna batalia sądowa i dziesiątki klientów wzywanych na świadków do sądu raczej jednak nie należą do komfortowych zajęć, nie wspominając już o zaniedbywaniu z tego powodu zakładu czy gabinetu. Marzeniem każdego właściciela gabinetu (przedsiębiorcy) prowadzącego działalność jest komfort, spokój i dobra muzyka bez zobowiązań. Firm oferujących wysoki komfort korzystania z muzyki z jednoczesnym zachowaniem jakości spełniającej oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających odbiorców, jest zasadniczo niewiele. W coraz większym wyborze różnych możliwości „muzyki bez opłat” są tacy, którzy oferują

Państwu znakomitą alternatywę bez obciążeń abonamentowych.

Dlatego jesteśmy dla Państwa!

Muzyka na licencji Victor 11 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom właśnie tych, którzy chcą mieć najwspanialszą muzykę u siebie w gabinecie nie ponosząc z tego tytułu zobowiązań abonamentowych. Licencja Victor 11 oferuje najbardziej wymagającym odbiorcom znakomite uzupełnienie klimatu wszelkiej „przestrzeni publicznej”, w której prowadzona jest działalność. Twórcy muzyki sprzedawanej na licencji Victor 11 nie są zrzeszeni w żadnej Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawami autorskimi. W związku z tym w detalicznej cenie płyty jest

Licencja jest na czas nieokreślony! Oznacza to możliwość odtwarzania tak długo, jak długo prowadzona jest działalność w gabinecie czy salonie. już zawarta opłata za publiczne odtwarzanie. Kupując jakąkolwiek płytę z Wydawnictwa Victor 11 nabywacie Państwo automatycznie licencję na jej publiczne odtwarzanie bez dodatkowych opłat. Uważajmy zatem na oferty „muzyki bez opłat ZAiKS”. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami takiej oferty oraz jakością oferowanej muzyki. Płatność abonamentowa to obciążenie, które nie zawsze jest komfortowe. Współczesny klient stawia coraz wyższe wymagania, które opierają się na potrzebie komfortu i wspaniałego samopoczucia. Tym nietuzinkowym kryterium może być właśnie muzyka, dzięki której każdy chętnie powróci tam, gdzie uzyskał profesjonalny produkt i czuł się przy tym znakomicie. Harmonia zmysłów dla duszy i ciała z muzyką relaksacyjną w tle to chyba najważniejszy aspekt dobrego samopoczucia. Dokładając do niego muzykę na licencji Victor 11 powodujemy wysoki komfort prosperowania swojego miejsca pracy. Dodatkowo niezaprzeczalnym atutem naszych płyt jest licencja bez zobowiązań i na czas nieokreślony. Pamiętajmy o tym! Firma Victor 11 życzy Państwu miłego odbioru i efektywnych działań w swojej pracy z muzyką w tle na licencji!

Roman Rybacki Producent Victor 11 www.victorel.pl


2014/4

70

Aromaterapia

LECZENIE ZAPACHAMI Niezwykła moc zapachu. Aromaterapia to naturalna kuracja mająca ogromny wpływ nie tylko na wygląd, ale także samopoczucie człowieka. Najprościej można ją określić jako leczenie zapachami, ale w rzeczywistości zagadnienie jest o wiele bardziej skomplikowane. Aromaterapia jest kuracją wykorzystującą olejki eteryczne, czyli substancje otrzymywane w procesie destylacji roślin. Są to koncentraty o unikalnych

właściwościach – rozgrzewających, bakteriobójczych, przeciwzapalnych – i o wiele silniejszym działaniu od tradycyjnych mieszanek i wyciągów ziołowych. Mogą być wprowadzane do organizmu zarówno poprzez skórę, jak i drogi oddechowe.

Znana już przez starożytnych

Obecnie aromaterapia przeżywa prawdziwy renesans. Jednak właściwości lecznicze olejków eterycznych odkryto już kilka tysięcy lat temu! Olejki eteryczne wysoko ceniły kultury antyczne, używano ich nie tylko do pielęgnacji


71

ciała, ale również religijnych obrzędów, stąd możemy się domyślać, jak ważne miejsce w życiu ówczesnych ludzi zajmował zapach. Jednak znaczenie aromaterapii dla zdrowia odkryto w starożytnej Grecji. Ojciec medycyny, Hipokrates, zalecał kąpiele i masaże z zastosowaniem olejków eterycznych. Kilkaset lat później, w czasach gdy nad Europą szalały groźne epidemie, zauważono, że osoby zajmujące się wytwarzaniem orientalnych perfum rzadziej zapadają na śmiertelne infekcje. Tak więc odkryto antyseptyczne właściwości olejków zapachowych.

Właściwości olejków eterycznych

Lecznicze właściwości olejków eterycznych zostały w pełni docenione dopiero sto lat temu. Od tego czasu z powodzeniem stosuje je zarówno medycyna naturalna, jak i kosmetyka. Tajemnica leży w odpowiednim dobraniu olejków eterycznych. Olejki eteryczne występują właściwie we wszystkich częściach roślin i są pozyskiwane rozmaitymi sposobami: poprzez destylację, ekstrakcję oraz tłoczenie. Od pochodzenia oraz sposobu pozyskania zależą właściwości poszczególnych olejków eterycznych – olejek z kwiatów lawendy przynosi ulgę napiętym mięśniom, olejek sandałowy sprawdza się podczas terapii relaksacyjnej, a olejek

Olejki eteryczne zawierają najcenniejsze składniki roślin i wykazują niezwykłe właściwości lecznicze. sosnowy doskonale rozgrzewa. W kosmetyce wykorzystywany jest również olejek grejpfrutowy, gdyż pomaga redukować cellulit i może być stosowany do masażu. To tylko kilka wybranych olejków z szerokiego wachlarza stosowanych w medycynie i kosmetyce. Wiele naturalnych substancji zapachowych wykorzystywanych do aromaterapii, nie tylko świetnie relaksuje i poprawia stan skóry, ale również łagodzi bóle, podnosi odporność i pomaga w szybkim powrocie do zdrowia!

Jak stosować olejki eteryczne?

Z dobrodziejstw aromaterapii bardzo często korzysta kosmetyka. Klienci salonów odnowy biologicznej i SPA mogą korzystać z wielu ofert zabiegów relaksujących i upiększających. Do najpopularniejszych należy oczywiście masaż aromaterapeutyczny. Jest to masaż całościowy lub wybranych partii ciała z wykorzystaniem specjalnie dobranych olejków eterycznych. Zadaniem masażysty

jest wybranie odpowiedniego olejku, który nie tylko poprawi stan skóry, ale spotęguje uczucie relaksu i odprężenia. Kolejną propozycją jest kąpiel aromaterapeutyczna. Odpowiednio dobrana, może poprawić samopoczucie, rozluźnić ciało, ukoić lub wręcz przeciwnie – dodać energii. Kąpiel aromaterapeutyczna to kilkunastominutowe zanurzenie się w ciepłej, nasyconej olejkami eterycznymi wodzie. Dobroczynne działanie ciepłej wody i lecznicza siła aromatycznych olejków czynią z kąpieli zabieg niezwykle korzystny dla organizmu. Olejki stykają się z całą powierzchnią skóry i szybko przenikają przez nią dostając się do limfy i krwiobiegu. Olejki eteryczne zawierają najcenniejsze składniki roślin i wykazują niezwykłe właściwości lecznicze. Odmianą kąpieli jest kompres aromaterapeutyczny. Polega na na przykładaniu nasączonego olejkiem eterycznym ręcznika do określonego obszaru ciała. Olejek do kompresu musi być jednak rozpuszczony w wo-

dzie, gdyż jego czysta forma może podrażnić lub uczulić skórę. Moc zapachu znają również osoby, które stosują klasyczne inhalacje. Najczęściej rozpyla się olejki w powietrzu lub korzysta ze specjalnego, ogrzewanego świeczką kominka. Wystarczy już kilka kropli, by w pełni odczuć korzyści płynące z aromaterapii. Chociaż aromaterapia niesie wiele korzyści dla zdrowia człowieka, to muszą z niej zrezygnować kobiety w ciąży i alergicy.

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2014/4

72

Marketing

JAK ZMIERZYĆ JAKOŚĆ Jakość stanowi niezwykle ważny czynnik budowania marki oraz istotny element budowania przewagi rynkowej. W świecie coraz bardziej zunifikowanych produktów i usług to właśnie jakość stanowi wyróżnik, który „łapie za serce” Klienta i powoduje, że Klient decyduje się na naszą ofertę. Wyboru tego dokonuje na podstawie swoich odczuć związanych z doświadczeniem powstałym w trakcie kontaktu z nami. Żeby to doświadczenie było jak najlepsze, my z kolei, budujemy jakość wokół produktów, usług, miejsca, a także obsługi Klienta. Często jednak powstaje pytanie jak sprawdzić czy kierunek, w którym podążamy, jest właściwy. Czy nasze starania przyciągają Klientów, czy też nie mają wpływu na wzrost ich satysfakcji i lojalności?

Nasze osobiste odczucia okazują się tu często niewystarczające, bowiem perspektywa właściciela czy osób obsługujących jest z natury rzeczy subiektywna i w tym subiektywizmie najczęściej z założenia zbyt optymistyczna. Gdyby zapytać pracowników, najprawdopodobniej otrzymamy zapewnienie, że z ich strony Klient otrzymuje wszystko w takim standardzie, który powinien powodować jego najwyższe zadowolenie. Takie przekonanie nie pcha nas jednak do rozwoju ani osiągania coraz wyższej jakości. Najistotniejsze przecież jest jak widzi i ocenia nasze starania Klient. W dalszej części artykułu zajmiemy się zatem narzędziami umożliwiającymi spojrzenie z perspektywy Klienta.

Istnieje kilka metod, aby ocenić własne działania z perspektywy Klienta Pierwszy ze sposobów jest jednocześnie najbardziej oczywisty – to nieubłagana matematyka, czyli liczba stałych Klientów, która jest najlepszym barometrem jakości obsługi. Jeżeli analizując portfel Klientów można zauważyć


Pojedyncze negatywne uwagi nie powinny nas frustrować, ale warto rozważyć czy nie należy na nie zareagować. Najbardziej jednak należy skupić się na tym czy komentarze, opinie się powtarzają i czy dotyczą podobnych obszarów. rosnącą liczbę stałych Klientów oznacza to, że nasze działania w zakresie jakości idą w dobrym kierunku. Należy jednak pamiętać, że parametr jakim jest liczba stałych Klientów należy odróżnić od drugiego parametru – czyli liczby nowych Klientów. Ten drugi pokazuje bowiem wyłącznie odpowiedź na pytanie, na ile jesteśmy w stanie wzbudzić zainteresowanie naszą ofertą na rynku i nie stanowi w żadnej mierze o satysfakcji z usług czy obsługi. Po pierwszej wizycie Klient dokonuje weryfikacji swoich wyobrażeń zbudowanych na podstawie reklamy, promocji, miejsca czy poleceń ze stanem faktycznym i wydaje werdykt. Jeżeli jesteśmy w stanie spełnić te wyobrażenia, albo co jeszcze bardziej cenne – przekroczyć je, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo ze werdykt będzie na naszą korzyść i Klient zdecyduje się powtórzyć kontakt z nami. Dopiero po dwóch, trzech wizytach Klient przekonuje się, czy jego oczekiwania są regularnie realizowane i czy można przyjąć, że jest to rodzaj standardu, JAKOŚCI którą będzie tu otrzymywał. Kolejne wizyty pokazują nam zatem, że jakość stanowi w odbiorze Klienta wartość, dla której warto wracać oraz że działania przez nas podejmowane przynoszą zamierzone efekty. Należy pamiętać jednak, że ta optymistyczna wersja nie zawsze ma miejsce. Może się okazać że portfel stałych Klientów zamiast rosnąć topnieje. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być obniżenie standardu lub jego brak albo rosnący lub po prostu wyższy standard u konkurencji.

Matematyczna analiza portfela Klientów nie daje nam jednak wyczerpujących informacji co do przyczyn opisanych zjawisk ani kierunku potrzebnych zmian. Tu z pomocą przychodzi nam drugi sposób oceny naszych działań z perspektywy Klienta, a jest nim wyłonienie czynników satysfakcji bądź jej ewentualnego braku. Żeby zyskać pogłębioną analizę, musimy poznać opinie naszych Klientów, czyli najprościej rzecz ujmując zapytać ich o zdanie i odczucia. Tak pozyskana opinia stanowi niezwykle istotną informację pozwalająca na rozwój firmy. Zadowolenie Klientów pokazuje nam czy idziemy we właściwym kierunku. Niezadowolenie pokazuje nam co powinniśmy poprawić. Najprostszą metodą zbadania tych opinii jest krótka ankieta, w której zapytamy o najważniejsze parametry. Można zapytać o ocenę kontaktu z obsługą, atmosferę samej usługi, kompetencji personelu, dostępności usług, sposobu umówienia się, ale także poprosić Klienta o jego pomysły i sugestie. W końcu nasi Klienci sami najlepiej wiedzą czego potrzebują i czego im zabrakło. Mogą nas często zaskoczyć zwracając uwagę na elementy, na które my w codziennym biegu nie zwrócilibyśmy uwagi. Ankieta nie może być długa i powinna zostać przygotowana w estetycznej formie, zachęcającej do jej wypełnienia. Warto prowadzić ją cyklicznie lub w sytuacji wprowadzania zmian. Nie zapominajmy, że ankiety nie są tylko po to żeby Klient je wypełnił, ale po to, żeby je potem przeanalizować, wyciągnąć wnioski i wdrożyć zaplanowane zmiany. Często zdarza się nieste-


2014/4

74

ty, że samo przeprowadzenie ankiety powoduje poczucie iż sprawdzając poziom jakości już na nią w ten sposób wpłynęliśmy. Jednak bez analizy wyników, wyciągnięcia wniosków oraz wdrożenia działań – ankieta będzie wyłącznie stratą czasu Klientów. Pamiętać należy o jednym – nie musimy oczywiście wprowadzać wszystkich wniosków racjonalizatorskich czy pomysłów naszych Klientów – aby je wdrożyć, muszą mieć swoje uzasadnienie biznesowe. Ale nie można też zaprzeczać wszystkim uwagom Klientów! Ankieta ma tym większą wartość im większą liczbę Klientów „przebadamy”. Pojedyncze opinie mogą niestety prowadzić nas do niesłusznych wniosków. Zawsze bowiem może znaleźć się ktoś, komu żaden standard nie odpowiada. Natomiast im więcej osób zwraca uwagę na jakiś aspekt, tym bardziej należy poddać go analizie. Kolejnym sposobem sprawdzenia samych siebie jest posłuchanie co mówią o nas „na mieście”. W obecnych czasach ogromną siłę w kształtowaniu opinii Klientów stanowią media społecznościowe i fora internetowe. Warto w związku z tym trzymać rękę na pulsie i przeglądać opinie Klientów na forach tematycznych czy komentarze pod umieszczanymi przez nas informacjami. Pojedyncze negatywne uwagi nie powinny nas frustrować, ale warto rozważyć czy nie należy na nie zareagować. Najbardziej jednak należy skupić się na tym czy komentarze, opinie się powtarzają i czy dotyczą podobnych obszarów. Kanały te są również dlatego tak istotne, że kształtują w dużej mierze

Jeżeli Klienci zgłaszają problemy ze skontaktowaniem się lub jakością obsługi – należy się tym zająć. opinie naszych potencjalnych Klientów. Klienci coraz częściej decydując się na jakąś usługę sprawdzają opinie i informacje właśnie w ten sposób. A więc oprócz sprawdzenia samej jakości sprawdzajmy jak wypadamy w jednej z największych tub marketingowych współczesnego rynku. Opinie Klientów oprócz jakości wynikają również z samego faktu wystąpienia lub zaniechania jakiegoś zachowania. Żeby mieć zatem pewność, że działania jakościowe które wprowadziliśmy są stosowane, warto sprawdzić czy statystycznie wszyscy Klienci dostają ten sam „standard obsługi”. Do tego celu służy tak zwane badanie Tajemniczego Klienta. Do przeprowadzenia tego badania potrzebne jest ustalenie elementów, które mają podlegać sprawdzeniu. Najczęściej są to elementy, które przyjęliśmy jako kluczowe działania budujące jakość w obsłudze Klienta np.: sposób odbierania telefonu, powitania, z czasem oczekiwania na usługę itd. Samo badanie polega na wysłaniu osoby badającej, która wcielając się w rolę zwykłego Klienta korzysta z naszej usługi. Od standardowego Klienta różni ją to, że wie na co należy zwrócić uwagę aby później móc zanotować swoje spostrzeżenia. Po wizycie Tajemniczy Klient dokonuje oceny zerojedynkowej wystąpienia ustalonych elementów i dodaje swój komentarz ogólny. Trzy, cztery wizy-

ty w kwartale pozwalają wyciągnąć jasne wnioski co do tego czy każdy nasz Klient otrzymuje to samo, a tym samym na ile przyjęte standardy funkcjonują. Wybrane elementy można sprawdzać też częściej np.: szybkość odbierania telefonu, sposób przedstawienia się, możliwość umówienia się przez stronę internetową. Jakość własnych usług czy obsługi można również sprawdzić osobiście – wcielając się w swojego własnego Klienta. Zmiana miejsca siedzenia pozwala na zobaczenie z innej perspektywy całego procesu obsługi Klienta. Usiądźmy czasem na miejscu, na którym normalnie siedzi Klient, posłuchajmy tego co na ogół on słyszy. Okazuje się często, że zmiana perspektywy pozwala odkryć rzeczy, na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi. Łatwo nam będąc Klientem zwracać uwagę na niedociągnięcia innych, dlaczego więc nie zdobyć się na odwagę rzetelnej oceny własnych dokonań. Tylko na tej podstawie będziemy w stanie dostarczać pozytywnych doświadczeń Klientom. Badania satysfakcji i opinie zamieszczane w internecie sprawdzają zadowolenie z przyjętych przez nas rozwiązań i ocenę sposobu ich realizacji. Wnioski z nich wyciągane dają podstawę do wprowadzania zmian lub inwestowania w dotychczasowe rozwiązania. Badania Tajemniczego Klienta sprawdzają na ile wypracowane procesy funkcjonują a więc

również na ile ludzie mają motywację do ich stosowania. Może bowiem się okazać, że wszystko mamy opracowane, ale kiedy nie patrzymy obsługa nie stosuje się do obowiązujących zasad. Może to wynikać z braku umiejętności, ale bardzo często jest wynikiem braku motywacji. Wszystkie z opisanych powyżej metod pozwolą na wyciągnięcie wniosków i przygotowanie działań rozwojowych, ale tylko jedna metoda zapewni skuteczne wdrożenie zaplanowanych zmian. Metodę tę najlepiej opisuje stare przysłowie „Pańskie oko konia tuczy”, które bardzo celnie wskazuje na funkcję obserwacji w procesie rozwoju własnego biznesu. Pamiętajmy, że tak jak chcemy zmienimy tylko to na co zwracamy uwagę. Reszta pewnie też się zmieni, ale z wysokim prawdopodobieństwem w kierunku innym niż wyznaczony przez nas.

Joanna Drążkiewicz Trener, coach, menedżer z wieloletnim doświadczeniem. Dyrektor zarządzająca w firmie doradczo-szkoleniowej Do It Development Group www.doitdg.com2014/4

76

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ Profilaktyka w trosce o młody wygląd. „Kurze łapki”, cienie pod oczami, przebarwienia – czy to już? Nadeszła starość? W pewnym wieku pojawienie się tych niedoskonałości trudno sobie inaczej wytłumaczyć, jednak mając lat 20 i całe życie przed sobą, można zrzucić to na tak zwany gorszy dzień i zacząć działać. Jak? Odpowiada dr Katarzyna Nielepkowicz z wrocławskiego Perfect Glamour.

Grunt to zasady

Nasza skóra, przez lata poddawana szkodliwemu działaniu promieni słonecznych, wolnych rodników i sile naszych przyzwyczajeń, nie ma łatwego zadania. Częste wizyty w solarium, niewłaściwa pielęgnacja i dieta, a także złe nawyki, jak np. palenie

papierosów, zostawiają na niej ślad, którego wraz z upływem czasu niełatwo jest się pozbyć. Dlatego coraz więcej osób – świadomych wpływu różnorodnych czynników na proces starzenia – korzysta z rad ekspertów, którzy zalecają działania profilaktyczne. Racjonalne opalanie się, rzucenie

Fot. 123rf.com

Medycyna estetyczna


77

palenia, przestrzeganie zasad zdrowej, zbilansowanej diety oraz ruch to niekwestionowane pewniaki w walce o młodą skórę. Jeśli dodamy do tego wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, czyli przeprowadzanie co jakiś czas odświeżających lub – wedle potrzeb – regenerujących zabiegów, otrzymamy swoiste kompendium długowiecznej urody. Kto powiedział, że starzeć nie można się pięknie?

Dieta bogata w przeciwutleniacze

Pierwszy krok – dieta. Nasze komórki codziennie toczą bój z wolnymi rodnikami – cząsteczkami atakującymi nasz organizm i utleniającymi przy okazji każdy związek chemiczny, który napotkają na swojej drodze. W ten sposób dochodzi do przyspieszenia procesu starzenia. Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku wewnętrznych reakcji metabolicz-

nych, ale mogą pochodzić również z zewnątrz, np. z dymu papierosowego lub mocno przetworzonej żywności. Zdrową dietę warto więc zacząć od ograniczenia spożywania: chipsów, produktów typu fast food, krakersów i ciastek, a codzienne posiłki uzupełnić o produkty bogate w przeciwutleniacze, szczególnie w witaminy A, C, E. Jedzmy zatem dużo owoców (np. kiwi, moreli, malin, jagód, jabłek), warzyw (m.in. brokułów, marchwi, pomidorów, buraków i cebuli), przypraw (kminku, bazylii, oregano) oraz orzechów i pełnych ziaren.

Pierwsza wizyta w gabinecie

A kiedy najlepiej udać się do gabinetu medycyny estetycznej? – „Przyczynkiem do wizyty w gabinecie staje się często pojawienie się pierwszych zmarszczek, ale tak naprawdę liczy

się ogólny stan skóry i cery. Jeśli zauważymy ubytki nawilżenia, delikatne przebarwienia czy też zaczniemy odczuwać utratę elastyczności i jędrności skóry, będzie to znak, że proces starzenia już się rozpoczął. Zwykle dzieje się tak około 25. roku życia, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Jeżeli ktoś nadużywa opalania, pali papierosy, jest pod wpływem dużego stresu lub nie dosypia, to proces starzenia organizmu zaczyna się wcześniej i postępuje szybciej. Skóra po pewnym czasie wygląda znacznie gorzej, my gorzej się czujemy, a co za tym idzie – również gorzej wyglądamy” – wyjaśnia dr Katarzyna Nielepkowicz z gabinetu Perfect Glamour we Wrocławiu. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, po pomoc do gabinetu warto udać się jeszcze zanim zauważymy pierwsze zmiany na skórze. Doświadczony lekarz oceni jakość naszej skóry i podpowie, jaki zabieg warto wykonać, by wyglądała ona ładniej i zdrowiej. Zabiegi profilaktyczne można podzielić na dwie grupy.

II grupa zabiegów profilaktycznych

Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim zabiegi regenerujące, np. mezoterapię igłową, którą można przeprowadzić z użyciem osocza bogatopłytkowego, czystym kwasem hialuronowym lub koktajli z kwasem hialuronowym, który jest ważnym składnikiem naszego organizmu. Do tego celu wykorzystuje się nieusieciowany kwas hialuronowy o głęboko nawilżających właściwościach, np. Teosyal Redensity I lub Teosyal Meso. Oprócz zabiegów ważny jest również ruch. Regularne uprawianie sportu 2-3 razy w tygodniu nie tylko wymodeluje naszą sylwetkę, ale również dotleni skórę, dzięki czemu będzie ona wyglądała pięknie i zdrowo.

I grupa zabiegów profilaktycznych To wszelkiego rodzaju zabiegi dostosowane do konkretnego problemu, np. niwelowania blizn potrądzikowych czy też delikatnych przebarwień. Składają się na nie zabiegi z użyciem kwasów, np. glikolowego lub migdałowego oraz peelingi. Zabiegi te pozwalają usunąć martwy naskórek, przywrócić naturalny koloryt skóry oraz ją odświeżyć.

Monika Świerczewska Royal Brand PR, specjalistka w branży medycznej. Konsultacja merytoryczna: dr Katarzyna Nielepkowicz, Perfect Glamour, Wrocław


2014/4

78

Makijaż

MAGIA MAKIJAŻU Makijaż jest prawdziwą sztuką, swoistego rodzaju arcydziełem. Makijaż to bardzo istotny element naszego wizerunku, pozwala nam ujrzeć inną siebie. Eksponuje to co piękne, subtelne, godne podkreślenia, chowając przy tym niedoskonałości. Dobrze wykonany sprawia, że z kopciuszków stajemy się księżniczkami, w każdej z nas odkrywa piękno i wdzięk. Oczekiwanym efektem makijażu jest przybliżenie wyglądu do aktualnie obowiązujących kanonów piękna. Niezależnie od sezonu i trwających aktualnie trendów, podstawę makijażu stanowi nieskazitelna cera. Aby taka była, należy ją dokładnie i precyzyjnie pielęgnować poprzez nawilżanie, wygładzanie i rozświetlanie. Pod makijaż należy aplikować preparat hydroaktywny, nie tłusty,

o neutralnym pH (ampułki, koncentraty). Pomocna okaże się również baza, która zapewni skórze wygładzenie i nada jej aksamitne wykończenie. Na rynku znajdziemy bazy liftingujące do cery dojrzałej, nawilżające do cery suchej, silikonowe, matujące do cery tłustej, a do pozbawionej blasku bazy rozświetlające. Kosmetyk ten przede wszystkim przedłuża trwałość makijażu. Krok drugi to odpowiednio dobrany podkład, czyli taki, który po nałożeniu sprawia wrażenie jakby go wcale nie było, a mimo to cera wygląda zdrowo i promiennie. Makijażysta to architekt owalu twarzy. Za pomocą modelingu światłocieniem możemy uzyskać makijaż odmładzający (np. ukrywając bruzdy nosowo-wargowe). Zadaniem fluidu jest wyrównanie kolorytu oraz zatuszowanie niedoskonałości skóry. Podkłady mogą występować pod postacią: musów, kompaktów, sztyftów, pianek i najczęściej płynnych fluidów. Wyznacznikiem ich doboru jest rodzaj skóry. Do wykończenia i utrwalenia makijażu służy puder w postaci sypkiej. Puder w kamieniu natomiast warto nosić w torebce.


Aby balować do rana, czuć się świeżo i promiennie w nienagannym makijażu, należy go utrwalić. Na rynku są dostępne specjalne bazy utrwalające, które sprawią, że makijaż jest w stanie utrzymać się nawet do 24h. Najczęściej są to utrwalacze w sprayu (np. Malu Wilz lub Kryolan). Aplikowane na twarz tworzą lekką mgiełkę, która daje niesamowity komfort w postaci orzeźwienia i odświeżenia. Najzdrowsze dla skóry są pudry mineralne z zawartością cynku, kaolinu, krzemu, dwutlenku tytanu, żelaza. Poza rewelacyjnym kryciem, posiadają właściwości kojące i lecznicze. Wyraziste, urokliwe spojrzenie to jeden z ważniejszych atrybutów kobiecej urody. Aby nim magnetyzować, makijaż oka musi być perfekcyjny. Dobór cienia do powiek zależy od koloru oka; barwy kontrastowe uwydatniają tęczówkę. Korekty kształ-

tu oka można dokonać za pomocą modelowania światłocieniem. Dla wzmocnienia spojrzenia warto użyć czarnej, brązowej lub grafitowej kredki bądź eyelinera, który delikatnie wyciągnięty za powiekę dodatkowo otworzy oko. Eyelinery królują 2014/15 HOT LATA 60-te! Ekstremalnie wydłużone, pogrubione i podkręcone – takie rzęsy pragnie mieć każda kobieta. Spektakularne efekty można uzyskać dzięki istniejącym na rynku maskarom z efektem rzęs 1:1; to kosmetyk, który pokryje rzęsy głęboką czernią dokładnie i precyzyjne. Makijaż ust dodaje kobiecie wdzięku i klasy. Aby był efektowny, należy użyć wodoodpornej konturówki, pomadki oraz błyszczyka, który sprawi, że usta będą wydawać się pełniejsze. Aby zapewnić trwałość pomadce, wykorzystać trzeba specjalne utrwalacze w płynie. Bez względu na trwające trendy, w ma-


2014/4

80

kijażu obowiązuje zasada, że do 40. roku życia podkreślamy mocniej oczy, a po 40. usta. Choć czasami makijażem możemy odwrócić zasady, wszystko zależy od budowy oka, ust i ich wyrazistości. Dopełnieniem makijażu są zadbane brwi. Wcześniej nienagannie wyregulowane i wyczesane za pomocą specjalnych odżywek. Przyciemnić je możemy szaro-grafitowym cieniem, bądź wodoodporną kredką. Na koniec warto dodatkowo wymodelować twarz bronzerem, a policzki musnąć rozświetlającym różem – to wszystko sprawi, że nasz look będzie świeży i promienny. Spośród wielu rodzajów makijażu należy wyróżnić też makijaż pana młodego czy biznesowy. Mężczyźni powinni zacząć od odpowiedniej pielęgnacji skóry (złuszczenia, nawilżenia i zabiegów anty-age). Warto zadbać również o brwi, nadać im odpowiedni kształt i wyczesać przy pomocy odżywki. Dominujące w makijażu panów są kontrasty światło-cień, błysk-mat. Pomocne okażą się lekkie beże i delikatna biel. Z upływem przemijających pór roku trendy w makijażu ulegają jednak zmianie. Sezon jesienno-zimowy jest okresem trudnym dla skóry ze względu na przebarwienia jakie zafundowało słońce i przesuszenia jakie wywołała letnia opalenizna (dla rozwiązania tego problemu pojawił się makijaż-kamuflaż). Jesień to czas kobiety silnej, wojowniczki, bogini, której atutem jest mocne i wyraźne spojrzenie – kocie smoky eyes. Ważne jest przełamywanie zasad i odważne łączenia. Jednym z najciekawszych trendów zimy 2015 są metaliczne akcenty w makijażu – mocno metaliczne usta równoważy lekko cieniowane oko. Cały makijaż ma delikatną, metaliczną poświatę glamour. Metaliczne złoto gości w makijażu, ale i akcesoriach, manicure i zapachach (Givenchy). Jesień/zima to renesans eyelinerów w dominujących odcieniach srebra oraz granatu (dyskretne kreski ultragraficzne, dwukolorowe multikreski). Graficzne wyrysowana kreska dochodzi do linii wyznaczonej przez koniec łuku brwiowego. Bezapelacyjnie dzienny kolor nr 1 jesień/zima 2015 to szarość. Powieka wycieniowana

np. w czterech odcieniach szarości, grafitu: jasnosrebrzysty cień na górnej powiece, mat jasnoszary wzdłuż załamania, jasny metaliczny wewnątrz kącika. Ciemnoszary mat – kącik zewnętrzny. Obrys oka tworzy czarna kredka na dolnej i grafitowy eyeliner na górnej powiece. Szary makijaż górnej powieki równoważy niebieski akcent na dolnej – dolne rzęsy wytuszowane niebieską maskarą, a górne czarną. Propozycją dla odważnych kobiet są powieki fluo jak na wybiegu Chanel; mile widziany kolor limonki oraz fuksji. Na oczy przenosi się również róż z policzków. Zarówno w odsłonie romantycznej (Ashish) jak i sportowej (Chanel), po wieczorową (Casasola). Karmin, burgund, cyjan i maki – to także barwy, którymi nasze usta będą kusić w sezonie jesień/ zima 2015. Wraz z nimi w duecie idą mocno zagęszczone, ekspresyjne (zaczesane do góry) brwi. Kryjące, ciężkie podkłady są passe, bowiem jesień stawia na skórę nawilżoną, rozświetloną z bronzerem w roli głównej. Aby przedłużyć trwałość podkładu i zapewnić mu naturalny wygląd, należy nakładać go w dwóch bardzo cienkich warstwach. Całość tworzy modny i wyraźny wizerunek kobiety zdecydowanej, odważnej z nutą szaleństwa. Makijaż jest prawdziwą sztuką, arcydziełem stworzonym konkret-

nie dla potrzeb klienta. Zatem warto dobierać go zgodnie z indywidualną analizą kolorystyczną (wiosna, lato, jesień, zima), przeprowadzoną po wnikliwej obserwacji koloru włosów (odrostów także), barwy oczu, odcienia skóry, a także do konkretnej stylizacji (ubioru, charakteru). Makijaże w sezonie jesień/zima 2015 dotyczą różnych spotkań i okoliczności (biznesowy, bankietowy, foto, sylwestrowy, studniówkowy, karnawałowy, dzienny i wieczorowy, a nawet leczniczy, kamuflujący). Ze względu na zbliżający się koniec roku, sylwester i huczny karnawał, styliści makijażu nie śpią. Przygotowali już nowości jakimi będą się cieszyć damy na tegorocznych balach. Makijaże z pokazów są błyszczące i rozświetlone migoczącymi drobinkami. Cera powinna być jasna, lekko blada i matowa. Pierwszą rolę odgrywa brokatowy eyeliner w postaci grubej wyciągniętej kreski na matowym smoky eyes. Głębi spojrzeniu mogą dodać kępki rzęs czarne bądź kolorowe z fantazyjnymi dodatkami cyrkonii czy piórek. Trendy okażą się również barwne maskary, zwłaszcza błękitne i limonkowe, którymi oprócz rzęs można ozdobić i zagęścić brwi. Usta czerwonokrwiste, podobnie jak w sezonie jesiennym, będą kusić swą intensywną barwą. Karnawał to świetna okazja do sza-

leństw nie tylko na parkiecie, lecz także w makijażu. Makijaż upiększający perfekcyjnie wykonany przez wizażystę-architekta, absolutnie nie gryzie się, a wręcz podkreśla i może wzmacniać lub łagodzić profesjonalnie wykonany makijaż permanentny. Podsumowując, dobry makijaż powinien: • wydobywać i podkreślać piękno – każda kobieta ma w sobie coś pięknego; • dodawać pewności siebie; • sprawiać, że lepiej się czujemy same ze sobą.

Magdalena Młotkowska Kosmetolog i wizażystka, wykładowca i instruktor zawodu. Pasjonatka kosmetologii oraz miłośniczka makijażu, związana z zawodem od 10 lat.2014/4

82

Profilaktyka

BADAMY SERCE MIASTA Nie istnieją odległości, które są w stanie nas zatrzymać. Pierwszy etap badań profilaktycznych w ramach akcji 1000 serc zakończył się wynikiem 234 przebadanych osób. KardioBus, który był jednocześnie mobilną przychodnią, odwiedził 7 miejscowości w okresie od 16 do 22 października 2014 r.

Potrzeba informacji

Największym powodzeniem profilaktyczne badania serca cieszyły się w Lęborku, gdzie przebadano prawie 50 osób. Tu kolejka była najdłuższa. „Pacjenci czekali na nas od samego rana” – tłumaczy Paweł Klimczak z Fundacji Dr.Max, organizator kampanii 1000 serc – „U nikogo w tej miejscowości badanie elektrokardiograficzne nie wykazało odstępstw od normy w pracy serca, za to lekarz odpowiadał na wiele pytań związanych ze sposobem żywienia i profilaktyką zdrowotną w ogólnym tego słowa znaczeniu. Okazuje się, że pacjenci nie przychodzą do lekarza tylko z problemami, ale chcą również dowiedzieć

Fot. www.1000serc.pl

Na trasie liczącej blisko 2000 km aż 4 razy interweniowało pogotowie. Stan przedzawałowy wykryto u 3 osób. Na badania zgłosiły się osoby w przedziale wiekowym 24-80 lat, z czego najwięcej, bo aż 96 pacjentów to osoby między 51. a 65. rokiem życia. W trakcie badań w Wolbromiu karetka pogotowia interweniowała trzykrotnie z uwagi na wykrycie bloku lewej odnogi pęczka Hisa, co oznacza stan przedzawałowy. W 8 przypadkach lekarz stwierdził bradykardię, a w 30 – zmiany w zapisie EKG. „Cel profilaktyczny I etapu kampanii uważamy za osiągnięty” – podsumowuje Paweł Klimczak z Fundacji Dr.Max – „Dzięki konsultacjom i popularności akcji 1000 serc, udało nam się zwrócić uwagę na problem, jakim w dzisiejszych czasach są choroby układu sercowo-naczyniowego. Cieszymy się, że nasi pacjenci tak entuzjastycznie podeszli do tej inicjatywy, bo to oznacza, że przekonaliśmy przynajmniej 234 osoby do tego, że o serce warto dbać” – dodaje.

Redakcja NAJWSPANIALSZE objęła patronat medialny nad kampanią badań profilaktycznych „1000 serc”. Zawsze na sercu nam leży zdrowy styl życia i poprawa kondycji serca.


5 symptomów ostrzegawczych przed zawałem Do zawału serca dochodzi w momencie zamknięcia blaszką miażdżycową naczynia wieńcowego, którego zadaniem jest doprowadzenie do serca utlenionej krwi. Kiedy krew nie przepływa swobodnie – mięsień z czasem ulega martwicy. Do typowych objawów zawału serca należą: • Ucisk w klatce piersiowej zlokalizowany na jej środku określany również mianem dławienia lub pieczenia. • Drętwienie lewej ręki i języka lub zaburzenia czucia (swędzenie, drapanie, uczucie zimna lub gorąca). • Nagła duszność nie związana z wysiłkiem fizycznym. • Ból brzucha, który przypomina ból podczas ataku choroby wrzodowej (może to być też ból pleców między łopatkami). • Silny lęk, który powoduje atak paniki. Najważniejsze w takich momentach jest zachowanie spokoju oraz jak najszybsze wezwanie karetki. Im szybsza reakcja tym większa szansa na podanie w szpitalu leków rozpuszczających zakrzep lub przeprowadzenie zabiegu udrożnienia żył, które uratują życie pacjenta. Na zawały szczególnie powinny uważać osoby po 45. roku życia, walczące z otyłością, palące, cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, z wysokim poziomem cholesterolu. się czegoś więcej na temat prawidłowych nawyków w życiu codziennym” – podsumowuje.

Darmowa przychodnia

KardioBus w ciągu 7 dni spełniał funkcję bezpłatnego punktu badań, ale również bezpłatnego punktu konsultacyjnego. „W jednej z miejscowości do KardioBusu zawitała 69-letnia kobieta, której sen z powiek spędzał skład medykamentów zapisanych przez lekarza rodzinnego” – opowiada lek. med. Kamil Szyszow, przeprowadzający badania podczas kampanii – „Odpowiadaliśmy na wszystkie pytania szczegółowo, ponieważ pacjentom brakuje bieżącej konsultacji. Długie kolejki w przychodniach państwowych skutecznie im to uniemożliwiają. Wizyta u prywatnego specja-

Lek. med. Kamil Szyszow

listy to z kolei koszt około 60-70 zł, więc bezpłatne badania okazały się być idealną okazją do weryfikacji nie tylko stanu swojego serca, ale również stanu wiedzy” – dodaje. Więcej informacji na temat II i III etapu kampanii 1000 serc na stronie www.1000serc.pl.

Więcej informacji: www.1000serc.pl


2014/4

84

Zdrowe żywienie

JEDZ SMACZNIE, ŻYJ ZDROWO Czy dieta leży nam na sercu? Nieprawidłowa, tłusta i bogata w cukier dieta to prosta droga do miażdżycy, zawału i innych chorób serca. We wrześniu obchodziliśmy Światowy Dzień Serca – jak dbać o nie, nie tylko od święta podpowiada Agnieszka Piskała, koordynatorka III edycji projektu Natalia Honorata Witalna firmy Nestlé Polska.

Czy codzienna dieta ma wpływ na stan zdrowia naszego serca?

Pracuję w zawodzie dietetyka ponad 10 lat. Z perspektywy czasu wiem, że jedzenie traktujemy bardzo instrumentalnie. Towarzyszy nam ono podczas pracy przy komputerze, oglądaniu telewizji, czy spotkaniach towarzyskich. Często wiemy lepiej, co wlewamy do baku samochodu, co wklepujemy na twarz, a nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie, co zjedliśmy wczoraj na obiad. Serce jest bardzo pokorne – przecież nie widać zapchanych tętnic, czy nadciśnienia, ale przychodzi taki czas, że ono również wystawia bolesny rachunek za złe traktowanie. Stres, niezdrowy tryb życia, nadmiar alkoholu, brak ruchu i nieprawidłowa dieta to prosta droga do zawału.

Jakie choroby serca może wywołać złe odżywianie?

Okazuje się, że nieprawidłowa dieta może mieć w ponad 60% wpływ na rozwój chorób serca. Biorąc poprawkę na czynniki niezależne od nas (geny, zanieczyszczenie środowiska, stresujący tryb życia), codzienna dieta wydaje się być czynnikiem nie tyle istotnym, co całkowicie zależnym od nas. Żywność fastfoodowa, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i cukry proste, to pierwszy krok do cholesterolemi i miażdżycy. Jest to również bardzo prosta droga do niewydolności serca, a w konsekwencji do tragicznego w skutkach zawału lub udaru.


85

Ogólnopolski projekt żywieniowy Nestlé, Natalia Honorata Witalna, skierowany do studentów i absolwentów, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z obszarów zdrowia i prawidłowego odżywiania. Inicjatywa Nestlé, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, magazynu Eurostudent oraz Europejskiego Forum Studentów AEGEE, realizowana jest w ramach strategii Nutrition, Health & Wellness popularyzującej prawidłowe żywienie, dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Ma na celu praktyczne przygotowanie do podjęcia pracy, wsparcie rozwoju i kariery zawodowej osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Projekt realizowany jest od 2012 roku. Obecnie trwa jego III edycja.

Co jeść, by uchronić się przed miażdżycą i zawałem serca?

Warto wprowadzić do diety produkty pełnoziarniste (kasze, razowe pieczywo, ciemny ryż). Ograniczają one wchłanianie w jelitach, niebezpiecznego dla serca, cholesterolu. Dodatkowo warto zaprzyjaźnić się z tłustymi rybami (mintaj, morszczuk, sola, tuńczyk, łosoś) i chudym mięsem (kurczak, indyk). To, czego nie powinno zabraknąć w „diecie dla serca” to kolorowe warzywa (w nieograniczonej ilości) i owoce (maksymalnie dwie porcje dziennie – porcja to tyle, ile mieści nam się w dłoni).

Czym różni się tzw. zły i dobry cholesterol?

Warto wiedzieć, że robiąc badanie cholesterolu otrzymujemy trzy wartości – cholesterol całkowity, cholesterol LDL, który jest głównym sprawcą chorób serca, oraz HDL – tzw. dobry, który chroni układ krążenia przed chorobami serca.

Które produkty mają złego cholesterolu najwięcej?

Czy powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować? To, co powinni-

śmy wykluczyć, a przynajmniej ograniczyć w diecie to: • tłuste produkty zwierzęce widoczne (boczek, karkówka, smalec, słonina), oraz ukryte (parówki, mortadela, serdelki, pasztetowa, kaszanka); • cukry proste i tłuszcze typu „trans” – wyroby ciastkarskie i cukiernicze; • białe bułeczki, makaron, ziemniaki, produkty garmażeryjne (pyzy, kluski, pierogi, naleśniki, makarony). Pieczywo typu graham, ciemny ryż, czy razowy makaron smakują tak samo doskonale, a skutecznie „czochrają” tętnice i jelita z nadmiaru niebezpiecznego dla serca cholesterolu.

Czy tzw. wysokociśnieniowiec może bez obaw pić kawę?

Dla wielu osób picie kawy nie ma na celu podniesienia ciśnienia – jest raczej rytuałem. Jednak jeśli decyzją lekarza kawa nie jest naszym sprzymierzeńcem, to warto zastąpić lub wymieszać ją ze zbożówką. Warto jednak pamiętać, że kawa to doskonałe źródło naturalnych polifenoli, które mają korzystny wpływ na wal-

kę z wolnymi rodnikami, mającymi destrukcyjny wpływ na serce. I znów kłania się nam zasada „złotego środka i umiaru”. Dwie kawy dziennie to maksimum dla sercowców.

wość na sól, kofeinę, metabolizm kwasu foliowego czy detoksykację organizmu. Jeśli mamy taką możliwość, warto zrobić sobie, a szczególnie dzieciom, nieinwazyjne badanie wybranych genów. Zastosowanie opracowanej przez dietetyka genodiety pozwala na odpowiedni dobór produktów, które mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, zmniejszając jednocześnie szanse na rozwój chorób układu krążenia. Genodieta, jako nowa dyscyplina naukowa, pozwala w jeszcze bardziej zindywidualizowany sposób podejść do tematu dbania o swoje serce już od najmłodszych lat.

A co z aktywnością fizyczną?

Aktywność fizyczna jest dużym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i dobrą kondycję serca. Oczywiście nie ma mowy o ekstremalnych sportach wysiłkowych. Bezpiecznym ruchem dla każdego będzie tzw. 3x30x130, czyli trzy razy w tygodniu, 30 minut aktywności, by tętno wzrosło do 130. Aby uzyskać takie efekty wystarczy spokojna jazda na rowerze, marszobieg, nordic walking czy pływanie.

Czy choroby serca mają genetyczne pochodzenie?

Wiele naszych genów odpowiedzialnych jest za zwiększoną wrażli-

Agnieszka Piskała Koordynatorka III edycji projektu Natalia Honorata Witalna firmy Nestlé Polska.


2014/4

86

Innowacje

CZYSTA WODA Urzekający projekt z unikalną technologią filtracji Cleansui. Cleansui prezentuje filtry do wody według projektu Guzzini, wykorzystujące zaawansowaną technologię mikrofiltracji. chorobotwórcze, jak pierwotniaki cryptosporidium, algi i rdza. W porównaniu, inne wiodące marki filtrów wody dostępne w Europie mają niższe parametry filtracji. Dodatkowo, wkład filtrujący zawiera żywicę jonowymienną, mającą zdolność usuwania soli wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za poziom twardości wody oraz aktywny węgiel, który obniża poziom ołowiu i chloru w wodzie pitnej. Dzięki obniżeniu twardości wody, woda traci nieprzyjemny metaliczny smak oraz poprawia się smak potraw i napojów (kawy lub herbaty). Niska twardość wody przedłuża trwałość i czas życia domowych urządzeń (takich jak

Sugerowana cena produktów (MSRP) Cleansui jest następująca: • Filtr wody Guzzini* (GP001 czerwony/zielony/niebieski) – 159,99 zł. • Dodatkowy zestaw 3 wkładów z filtrem (CPC5AC3) kosztuje 79,99 zł. • Membrana oraz wkład z filtrem (CPCMA) to koszt 79,99 zł. * Zestaw zawiera dzbanek, membranę i wkład z filtrem.

Fot. Cleansui

Cleansui, wiodąca japońska marka w zakresie oczyszczania wody, wprowadza w Europie, za pośrednictwem Verbatim, filtry do wody według projektu Guzzini. Aby poprawić jakość wody pitnej, filtry wykorzystują zaawansowaną technologię mikrofiltracji. Dostępne w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym, filtry do wody wykorzystują opatentowaną przez Cleansui technologię mikrofiltracji Hollow Fibre Membrane, pozwalającą na usuwanie z wody mikrocząstek, które są większe od 0,1 mikrometra. Są to m.in. bakterie E.coli, inne z grupy coli, bakterie

czajnik, ekspres do kawy, żelazko), zapobiegając tworzeniu się kamienia kotłowego oraz osadu mineralnego. Włoska firma Fratelli Guzzini zaprojektowała filtr do wody zgod-

nie z linią „Aqua” – plastikowych, dostępnych w wielu kolorach urządzeń kuchennych. „Projekt wyróżnia się delikatnym wzorem i ciekawym połączeniem grubości materiału i in-


O firmie Verbatim Verbatim to globalny lider na rynku pamięci masowych i oświetlenia LED, z szerokim portfolio produktów do zastosowań domowych i profesjonalnych. Od 1969 r. Verbatim nadaje kierunek rozwojowi technologii nośników danych i jest największym światowym dostawcą nośników optycznych (Blu-Ray, DVD i CD). Verbatim dostarcza również wysokiej jakości produkty z segmentu pamięci Flash, zewnętrznych dysków twardych i SSD, a także rozmaitych akcesoriów komputerowych. Ponadto, firma jest jednym z największych innowatorów w szybko rosnącym segmencie produktów oświetleniowych LED i OLED, rozwijając technologie oferujące niższy pobór energii, dłuższy czas pracy i lepsze światło. Jest także rosnącym producentem systemów filtrowania wody; należąca do Verbatim marka Cleansui oferuje najchętniej wybierane przez klientów w Japonii filtry wody pitnej. Jako spółka zależna Mitsubishi Kagaku Media, Verbatim należy do grupy Mitsubishi Chemical Corporation, jednej z największych na świecie firm chemicznych, inwestującej ogromne środki w działania badawczo-rozwojowe w wielu zdywersyfikowanych segmentach rynku. Zasady działania firmy opierają się na pomocy ludziom w prowadzeniu zdrowego, wygodnego i zrównoważonego trybu życia. Lokalne oddziały firmy znajdują się w regionach EMEA, APAC i w Ameryce, z biurami w większości państw na całym świecie. Główna siedziba europejskiego oddziału Verbatim znajduje się w Wielkiej Brytanii.

została nagrodzona najwyższymi ocenami za jakość mikrofiltracji.

Czas życia i recykling

tensywności koloru w miejscach załamań kształtu” – powiedział Gianni Romandini, marketing manager w firmie Guzzini. „Łącząc urzekający projekt z unikalną technologią filtracji Cleansui, stworzyliśmy filtr do wody o nieprzeciętnej jakości i wyglądzie”. „Filtry do wody Cleansui stanowią znacznie bardziej atrakcyjną alternatywę niż woda butelkowana. Oferują najwyższy poziom mikrofiltracji, pozwalający usunąć 99,99% bakterii z wody” – powiedział Tsuyoshi Doi, Mitsubishi Rayon Cleansui. „Klienci, poszukujący gwarancji czystej wody w stylowym filtrze zaprojektowanym przez uznanych projektantów, nie muszą dłużej szukać. Linia filtrów Cleansui / Guzzini spełnia wszystkie wymagania”. Słowo „Cleansui” po japońsku znaczy „czysta woda”. W wielu krajach azjatyckich marka

Wkład filtrujący wystarcza na co najmniej miesiąc przy założeniu 100 litrów przefiltrowanej wody (3 litry na dzień). Membrana wystarcza na co najmniej rok przy założeniu 1200 litrów przefiltrowanej wody (trzy litry na dzień). Po zużyciu, membrana i wkład filtrujący mogą być powtórnie przetworzone, jak inne tworzywa sztuczne.

Więcej informacji: Vakomtek S.A. tel. (61) 652 91 89 www.vakomtek.com


ćZLöWD %RÄ”HJR 1DURG]HQLD WR WDNL PDJLF]Q\ F]DV SU]HV\FRQ\ GREURFLñ PLäRĈFLñ VSRNRMHP RWZDUWRĈFLñ QD GUXJLHJR F]äRZLHND $E\ PDU]HQLD ]PLHQLä\ VLö Z U]HF]\ZLVWRĈè D VXNFHV\ SU]HURVä\ RF]HNLZDQLD $E\ SU]\ ĈZLñWHF]Q\P VWROH QLH ]DEUDNäR ĈZLDWäD L FLHSäD URG]LQQHM DWPRVIHU\ D 1RZ\ 5RN SU]\QLÑVä ]H VREñ V]F]öĈFLH L SRP\ĈOQRĈè = Ä”\F]HQLDPL QDMZVSDQLDOV]\PL SRG VäRþFHP 5HGDNFMD 1DMZVSDQLDOV]H
Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.