Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

1/2014 (4) wiosna

sun

fitness

18,00 zł (w tym 8% VAT)

beauty

www.najwspanialsze.pl


2014/1

2

Z WIOSNĄ W SERCU Wiosna to czas, w którym po zimowej bezczynności budzimy się do życia. To także moment, kiedy czujemy w sobie narastającą moc, gotowi jesteśmy do wielkich wyzwań, staramy się wprowadzać zmiany we własnym otoczeniu, nie zapominając o sobie samym. Ktoś zapewne zauważy, że lepsze postanowienia czynione są pod koniec roku. Dużo w tym racji, ale często te noworoczne deklaracje zostają przysypane masą śniegu (jeśli prawdziwa zima na ziemi zagości) i o tych planach szybko udaje się nam zapomnieć. Wiosna natomiast daje jeszcze energię, jakiej zimą na próżno by szukać. Do tego wszystkiego każde postanowienie mające na celu poprawę naszej sprawności, kondycji, czy wyglądu znajduje od razu wsparcie ze strony otoczenia. Wychodząc na zewnątrz, czy to do parku, lasu, czy wreszcie gdzieś pomiędzy betonowo-trawiasty świat, widzimy już nie pojedyncze jednostki, a rzesze ludzi ćwiczących. Ludzi tak różnych wiekiem, a jednak bardzo do siebie podobnych. A wszyscy, mimo częstego zmęczenia, uśmiechnięci, radośni, pełni życia. Zmieniła się moda, a zatem i kultura uprawiania sportu. Okazuje się, że decydując się czy to na rower, buty biegowe, czy kijek, momentalnie stajemy się członkami pewnej społeczności, wszyscy są sobie znajomi, pozdrawiają się na każdym kroku, machają do siebie i ślą rozpromienione spojrzenia. Stanowienie części takiej grupy jest naprawdę bardzo miłe. Nie starajmy się szukać dziury w całym, że to snobistyczne grupy wsparcia, czy też jednostki nastawione wyłącznie na lansowanie siebie. Dla części liczy się tylko i wyłącznie modny ciuch, świetny sprzęt, a cała reszta nie ma żadnego znaczenia, ale jest to znikomy odstetek. To już jednak było. Zapewne wielu z nas pamięta

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Rafał Bielawa, Katarzyna Błasik, Magdalena Bytys, Magdalena Czekaj, Joanna Drążkiewicz, Iga Fiedorow, Katarzyna Filo, Iwona Galacka, Aleksandra Janicka, Emilia Kowalczyk, Kinga Kowalska, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, mgr Agnieszka Pająk, dr Grażyna Pająk, Anna Paruzel-Bakoś, Paulina Pastuszak, Ludmiła Petrenko, dr Paweł Piątkowski, dr Katarzyna Piórkowska, Barbara Poniatowska, Patrycja Rabińska, mgr Katarzyna Skoropada, mgr Agnieszka Sowa, Katarzyna Świtalska, Angelika Tomaszewska, mgr Rafał Uryzaj, Marta Wojciechowska, Anna Wydra-Nazimek, Małgorzata Zdziebko-Zięba

jeszcze obrazy z zakopiańskich Krupówek i te nowe narty, nieskażone śniegiem, niesione na plecach. Czy to jednak powodowało, że nasza górska wycieczka była mniej udana? Z pewnością nie! Warto dać się porwać tej nowej fali. To nie tylko modne, ale i zdrowe, aby oddychać pełną piersią, aby zrezygnować z godzin przed telewizorem, a zamienić ten czas na wycieczki, aktywność, jednym słowem zrobić coś dla siebie, i dla rodziny. Czasem może się zdawać, że rozmowy z przedstawicielami tych nowych trendów są monotematyczne, że czujemy się jakbyśmy wylądowali na Księżycu i znaleźli się wśród kosmitów. Z pewnością czasem to tak wygląda, a jednak zdecydowana większość tych ufoludków poproszona o wsparcie wyciągnie pomocną dłoń. Wystarczy znaleźć kawałek przestrzeni dla siebie, znaleźć to coś, co powoduje, że będzie lepiej, łatwiej. Cieszmy się więc i okazujmy radość innym. To takie proste! To także pierwszy krok do tego, aby naprawdę zacząć dbać o siebie, aby nie tylko chować się za maską podkładu, ale aby pokazać swoją prawdziwą twarz. Idzie wiosna, to najlepszy czas aby spróbować żyć lepiej i radośniej. Spróbuj i Ty! Już dziś! Dariusz Idkowiak redaktor naczelny

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania wraz z 4 CD na każdą porę roku w super promocji za jedyne 60 zł Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.


2014/1

6

8

SPIS TREŚCI

WIOSNA Marketing 8

BUDOWA RELACJI Z KLIENTEM

52

CZUĆ SIĘ DOBRZE KLIENT MUSI

14

Pielęgnacja 12

SMOCZA KREW

32

ROZKWITNĄĆ NA WIOSNĘ!

60

NATURALNE PIĘKNO Z OGRODU

62

WŁOSY PIĘKNE I ZDROWE

Porady 14

MNIEJ ŚPISZ, GORZEJ ŻYJESZ!

44

W TROSCE O PRZYSZŁE MAMY

74

STARAJMY SIĘ WYRÓŻNIAĆ

Premiera 18

GŁĘBOKA I TRWAŁA OPALENIZNA

Targi 20

WIEDZA I PIĘKNO

Nowości 22

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Kosmeceutyki 30

FILOZOFIA DOBREGO ŻYCIA

18


7

Beauty 34

SIŁA MORZA, NOWA ODSŁONA!

Odnowa biologiczna

36

36

MŁODOŚĆ CIAŁA I DUSZY

64

SKUTECZNA WALKA Z ROZSTĘPAMI

Zarządzanie 38

ZWIĘKSZA ZYSKI, UŁATWIA PRACĘ

Zdrowie 40

ĆWICZ KONCENTRACJĘ

70

UŚMIECHNIJ SIĘ, POKONAJ STRACH

Bezpieczne opalanie 46

CZAS NA ZMIANĘ WIZERUNKU!

50

GWARANCJA JAKOŚCI

Higiena 48

ZDROWY UŚMIECH

Aromaterapia

56

54

WIOSENNE PRZEBUDZENIE

Muzyka relaksacyjna 56

KREATORZY PRZESTRZENI

Holistyka 66

ODETCHNIJ… WIOSENNIE

Relacje

38

68

INSPIRUJĄCY START SEZONU!

80

MAGIA CYRKU, ARENA POMYSŁÓW

Spa 76

NAJWSPANIALSZE SPA W WARSZAWIE!

Medycyna 78

68

RAK PIERSI JEST ULECZALNY

Zdrowe żywienie 82

KASZA NA STÓŁ, NA ZDROWIE…


8

Marketing

BUDOWA RELACJI Z KLIENTEM Portfel klientów – czyli jak w pełni wykorzystać to, czym już dysponujesz? Pewnie nie raz zastanawialiście się co stanowi o sukcesie Waszej firmy. Czynników jest co najmniej kilka i wszystkie wydają się oczywiste. Jest to znakomicie dobrana oferta, świetna obsługa klienta, dobry stosunek jakości do ceny i ostatni, ale chyba najważniejszy element, bez którego żadna firma nie może dobrze funkcjonować – czyli KLIENT.

Zatem można śmiało powiedzieć, że o wartości firmy stanowi przede wszystkim posiadany przez nią portfel klientów! Dlatego tak istotne jest zarówno powiększanie tego portfela – czyli pozyskiwanie nowych klientów, jak i dbanie o niego, czyli analiza potrzeb, upodobań i praca ze stałymi klientami.

Zbieramy dane

Zacznijmy od budowania portfela. Po pierwsze zbieraj dane kontaktowe swoich klientów (robiąc to – pamiętaj o uzyskaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i rejestracji zbioru w GIODO)! Warto uzyskać takie dane jak imię, nazwisko, tel. kontaktowy oraz adres e-mail. Te podstawowe informacje pozwolą na kontakt związany z bieżącą obsługą klientów i na wysyłkę materiałów marketingowych. Bardziej zaawansowani przedsiębiorcy pozyskują również datę urodzenia swoich klientów, dzięki czemu mogą budować bardziej osobiste relacje.


Po drugie, warto zbierać informacje kiedy i z jakich usług Twoi klienci u Ciebie korzystają. Przystępując do tworzenia takiej bazy dobrze jest przemyśleć, jakie informacje rzeczywiście mogą okazać się istotne z punktu widzenia prowadzonego biznesu i jaki poziom szczegółowości tych danych będzie interesujący w prowadzonej na późniejszym etapie analizie. Często bowiem okazuje się, że ze względu na duży poziom ogólności zebrane dane nie pozwalają na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków. Istotne na pewno mogą okazać się takie informacje jak data wykonania usługi, rodzaj usługi, wykorzystane produkty, ew. uwagi klienta (te często można pozyskać dopiero podczas kolejnego spotkania czy kontaktu). Zbiór takich danych umożliwia nie tylko analizę, ale i planowanie działań mających na celu zwiększenie sprzedaży produktów czy usług.

Analiza i wnioski Skoro wiemy już na czym się oprzeć budując bazę danych klientów, przyjrzyjmy się jej analizie. W związku z tym, że większość z Państwa już zapewne ma jakieś bazy – pierwszym krokiem będzie sprawdzenie, czy posiadane informacje pozwolą przeanalizować aktualny stan klientów. Warto w tym celu przeprowadzić analizę ilościową i jakościową. W analizie ilościowej spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

Ilu nowych klientów odwiedziło Twoją firmę w ostatnim tygodniu, miesiącu czy kwartale? Informacje te mówią o potencjale jaki firma posiada w zakresie pozyskiwania nowego klienta, czyli na ile marka lub też jej działania marketingowe oddziałują na rynek. Mierzenie tego parametru i cykliczne porównywanie go pozwala na określenie sezonowości i pokazuje, które działania przynoszą efekty. Jeśli posiadasz stronę internetową i profil na Facebook’u – możesz te dane skrzyżować z danymi dotyczącymi „klikalności” w tym samym czasie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zainteresowanie wirtualne przerodziło się w rzeczywisty zysk. Ilu z nowych klientów wróciło, a ilu na tym etapie odeszło? Są marki, które znakomicie przyciągają nowych klientów, lecz nie potrafią utrzymać tak zwanego stałego portfela, który sukcesywnie i cyklicznie zapewnia zysk firmy. Wyraźna utrata klientów, którzy korzystali z naszych usług jest mocnym sygnałem do analizy dotyczącej przyczyn tej sytuacji. Może ona być na początku niezauważalna, szczególnie gdy napływ nowych klientów jest równy z falą klientów odchodzących. To, że szef firmy żyje w przekonaniu, że skoro bilans się zgadza to znaczy, że oferta jest atrakcyjna, a personel zna się na obsłudze klienta, nie musi oznaczać, że klient rzeczywiście będzie chciał wrócić. Dzięki sprawdzeniu tego parametru dowiesz się, ilu klientów było naprawdę


2014/1

10

Fot. Depositphotos

usatysfakcjonowanych z wizyty u Ciebie, a potrzeb ilu klientów, jako firma, nie zrealizowaliście. Gdy odsetek tych drugich jest niepokojący trzeba się zastanowić gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy zawodzi oferta, obsługa klienta czy cena? Do tego posłużyć może analiza jakościowa, o której w dalszym fragmencie tekstu. Ilu klientów korzysta z naszych usług od ponad pół roku, roku, dwóch lat? Analiza tych danych pokaże Ci jak długo udaje Ci się utrzymać klientów w swoim portfelu. Będziesz mógł stwierdzić jak duże jest grono stałych, długoletnich klientów, a ilu klientów straciłeś w poszczególnych okresach. Pozwoli Ci to podzielić klientów, na tych, w których warto zainwestować, żeby podtrzymać ich lojalność oraz tych do których dobrze będzie skierować komunikat marketingowy mający na celu zachęcenie do powrotu do korzystania z oferowanych usług. Ilu klientów decyduje się na usługę? Wnioski z takiej analizy pozwalają zarządzać portfelem klientów poprzez budowanie celowych działań odpowiadających na potrzeby klientów ale również znakomicie wspierają zarządzanie portfolio oferowanych produktów i usług. Dzięki temu intuicja i własne odczucia, jakże pomocne przy budowaniu oferty, mogą zostać zweryfikowane przez faktycznie zarejestrowane potrzeby i upodobania klientów. Analiza ilościowa jest jedną z metod. Jej uzupełnienie stanowi analiza jakościowa. Ważnym warunkiem jest przeprowadzenie jej na poziomie każdego pojedynczego klienta. Analizy pozwalają bowiem podejmować szersze decyzje, ale ich przełożenie na rzeczywistość jest możliwe wyłącznie poprzez realizowanie potrzeb każdego klienta indywidualnie. Niezbędne jest do tego zebranie kompleksowych informacji o kliencie. W przypadku nowego klienta warto np. sprawdzić skąd klient ma informacje o salonie. Dzięki temu uzyskasz informacje, które z twoich działań marketingowych

Każdy nowy klient wymaga dużej inwestycji nie tylko związanej z samym pozyskaniem, ale również z budowaniem jego lojalności. są najskuteczniejsze, a które należałoby poprawić lub zmienić. Mogą to być np. reklama internetowa, ulotki, wizytówki zostawione w zaprzyjaźnionej restauracji, promocja czy najtańsza i zarazem jedna z najskuteczniejszych form jaką są polecenia. Najważniejszym jednak elementem do analizy jakościowej są zdiagnozowane potrzeby klienta. Te możemy podzielić przynajmniej na dwie kategorie. Tak zwane podstawowe informacje dotyczące potrzeb klienta „tu i teraz” – czyli czego od nas oczekuje, jakie efekty chciałby osiągnąć i jaki jest stan wyjściowy (np. rodzaj cery). I informacje dotyczące szeroko pojętego funkcjonowania klienta – czyli np. jakie stosuje produkty do pielęgnacji, jak spędza czas

wolny (TV, bieganie, basen), gdzie pracuje (np. biurowe pomieszczenia klimatyzowane), czy ma rodzinę. Jest to bezcenna wiedza, od której można uzależnić rodzaj dobieranych usług i do której w łatwy sposób można nawiązać budując relację z klientem. Dzięki temu klient doświadczy Twojego profesjonalnego doradztwa opartego na rzetelnej analizie, będzie miał poczucie zainteresowania swoją osobą i indywidualnego traktowania. Do tego dochodzą opisane już we wstępie informacje dotyczące usług i produktów, z których klient skorzystał. Kolejną istotną daną jest termin kolejnej wizyty. Nawet jeśli jest to tylko wstępny, przybliżony lub

odległy termin to stanowi on rodzaj zobowiązania i jest znakomitym pretekstem do kolejnego kontaktu. Wszystkie te informacje o kliencie wprowadzone bezpośrednio po wizycie dają świetny wstęp do kolejnego spotkania. Wystarczy wówczas przed planowaną wizytą przejrzeć, zgromadzone w tak zwanej „zewnętrznej pamięci”, informacje o kliencie i nawet przy sporym ruchu, gdy w naturalny sposób szczegóły umykają, sprawić na kliencie wrażenie, że jest wyjątkowy i że jego potrzeby są najważniejsze. Dodatkowym atutem takiej „zewnętrznej pamięci” jest to, że wraz z odejściem któregoś z pracowników nie ma obawy, że dane o klientach odejdą wraz z nim. Portfel klientów świadczy o umiejętności wykorzystania potencjału firmy. Nie jest to jednak rzecz dana raz na zawsze i ma też swoją dynamikę. Regularne zbieranie informacji i ich analiza pozwala na efektywne zarządzanie sytuacją, a gdy portfel klientów staje się cieńszy ułatwia podjęcie celowych działań zaradczych. Nie od dziś wiadomo, że pozyskanie klientów bywa dużo droższe niż ich utrzymanie. Każdy nowy klient wymaga bowiem dużej inwestycji nie tylko związanej z samym pozyskaniem, ale również z budowaniem jego lojalności. Dlatego dbajmy o to co mamy i starajmy się budować długotrwałe relacje z naszymi klientami!

Aleksandra Janicka Trener, coach, praktyk biznesu. Dyrektor programowa w firmie doradczo-szkoleniowej Do It Development Group www.doitdg.com


2014/1

12

Pielęgnacja

SMOCZA KREW Rewolucja w walce ze starzeniem się skóry. Wiek nie odzwierciedla prawdziwej dojrzałości skóry, bo kobiety nie są równe jeśli chodzi o jej starzenie się. Natura sama podsuwa nam sposób, by wyrównać szanse w tej nierównej walce.

Co to jest Smocza Krew? Smocza Krew albo Sangro de drago (Croton lechleri) to drzewo występujące na obszarze Ameryki Południowej, przede wszystkim w Peru, Brazylii, Ekwadorze czy Meksyku. Rośnie w bardzo różnorodnym środowisku (lasy tropikalne, stoki wąwozów, ruiny) na wysokości 300-2000 m n.p.m. Jego wysokość dochodzi nawet do 20 m. Należy do gatunku tzw. pionierów. Występuje w miejscach wolnych od konkurencji innych roślin. W zniszczonych lasach to jedno z pierwszych drzew, które odradza się dzięki zdolnościom regeneracyjnym swoich soków – charakteryzuje się szarą korą, z której po nacięciu wydobywa się gęsta ciecz o intensywnie czerwonej barwie, stąd nazwa rośliny. Po 24

godzinach od nacięcia drzewa – kora jest znowu zasklepiona! Pozyskiwany z niej ekstrakt znany jest jako Sok Smocza Krew. Ze względu na szereg właściwości regenerujących i antyoksydacyjnych wzbudza coraz większe zainteresowanie w kosmetologii na świecie. Sok ten ma bardzo długą historię stosowania w tradycyjnej medycynie na obszarze Amazonii. Pierwsza pisemna wzmianka o Soku Smocza Krew, autorstwa hiszpańskiego przyrodnika P. Bernabé Cobo, sięga roku 1600. Populacja Indian i Metysów wykorzystywała ten sok do leczenia ran, aby zatamować krwawienie, przyspieszyć proces gojenia i ochronić skórę przed zakażeniami. Znalazł także zastosowanie w leczeniu zapalenia dziąseł, miejsc intymnych, przy chorobie wrzodowej czy na gorączkę. Sok Smocza

Krew jako drugi lek botaniczny został zatwierdzony przez amerykańską agencję FDA (The Food and Drug Administration).

Dlaczego Sok Smocza Krew jest tak cenny w kosmetologii?

Chemiczna analiza wykazała, że Sok Smocza Krew składa się z ponad 40 aktywnych cząsteczek takich jak: • alkaloidy (głównie taspina) – stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, wspomagają gojenie się mikrourazów naskórka i ran; • dimetylocedruzyna – o działaniu przeciwzapalnym i regeneracyjnym; • proantocyjanidyny katechinowe, epikatechinowe, gallokatechinowe, galloepikatechinowe


13

– oligomeryczne substancje o bardzo dużej aktywności przeciwutleniającej, antyrodnikowej; • diterpeny (molekuły wchodzące w skład retinolu) – o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych; • polifenole – o działaniu antyoksydacyjnym i ochronnym.

W kosmetologii szczególne znaczenie mają właściwości regenerujące i odbudowujące Soku Smocza Krew. Francuscy naukowcy z uniwersyteckiego szpitala w Besançon, w ocenie parametrów skóry wykazali, że Sok Smocza Krew zwiększa o 40% stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, szczególnie w dojrzałych komórkach (testy in vitro), co znacznie spowalnia oznaki starzenia. Szybko

regeneruje skórę i skutecznie wspomaga jej odbudowę. Starzenie się organizmu jest ściśle powiązane z aktywnością wolnych rodników. Szkody jakie wyrządzają, powodują zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Antyoksydanty neutralizują substancje utleniające. Odbudowują zniszczone komórki, a tym samym nie dopuszczają do tego, żeby „zjadły” nas toksyny, stres, bakterie i właśnie wolne rodniki. Nie sposób pamiętać o wszystkich dobroczynnych roślinach, które przeciwdziałają się starzeniu naszej skóry walcząc z wolnymi rodnikami. Warto jednak wymienić grejpfruty, owoce acai, goi, noni, maliny, brokuły, zieloną herbatę czy czosnek. Na pierwszym miejscu tej listy powinien znaleźć się Sok z drzewa Smocza Krew, bowiem udowodniły to badania właściwości antyoksydacyjnych przeprowadzone przez amerykańskie, szwedzkie i japońskie uniwersytety na ponad 3000 cząstkach, które następnie opublikowano w „Nutrition Journal” w USA. Udowodniono, że Sok Smocza Krew ma największe właściwości antyoksydacyjne ze wszystkich 3000 cząsteczek. Wyniki jednoznacznie pokazują,

że Sok Smocza Krew jest od 2 do 2000 razy silniejszym antyoksydantem niż inne znane antyoksydanty! Wiek nie odzwierciedla prawdziwej dojrzałości skóry, bo kobiety nie są równe jeśli chodzi o jej starzenie się. Natura sama podsuwa nam sposób, by wyrównać szanse w tej nierównej walce. Tym sposobem dla wszystkich potrzeb różnych typów skóry dojrzałej jest sprawdzona przez naukowców i rekomendowana przeze mnie SMOCZA KREW.

Katarzyna Filo Kosmetolog, ekspert w profesjonalnej pielęgnacji twarzy i ciała. Dyrektor ds. Wdrożeń Kosmetyków Profesjonalnych Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona.


2014/1

14

Porady

MNIEJ ŚPISZ, GORZEJ ŻYJESZ! Chcąc poprawić swoje samopoczucie, nastrój, szukamy różnych rozwiązań.

Fot. Depositphotos

Najczęściej tych, jakie znamy z telewizji (z reklam), bądź dobrych rad znajomych. A najprostsze rozwiązania mamy w „zasięgu ręki”: jedno z nich, to właśnie odpowiednio długi … SEN. Człowiek przewlekle niewyspany, chronicznie zmęczony może przespać absolutnie nieświadomie około 2 minut.


15

Pracoholizm stał się oznaką naszych czasów. „Nie mam czasu”, albo „mam mało czasu” – to wymówka dobra zawsze i wszędzie. I każdy ją zrozumie. Dochodzi do absurdalnych sytuacji, w których nie mamy czasu zjeść śniadania, wysłuchać własnego dziecka czy... właśnie odpowiednio się wyspać. Konsekwencje tego ostatniego rzutują na całą naszą jakość życia w wielu jego wymiarach. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo „przecież zawsze można wypić kolejną kawę”, prawda? I popularne: „Najwyżej się nie wyśpię!”.

Kasia zmieniła pracę. Ogólnie na plus – więcej pieniędzy, więcej wyzwań, więcej możliwości. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia pracy w nowym miejscu, Kasia stała się dość drażliwa, a jej znajomi zauważyli, że dotąd pogodna, teraz nazbyt często używa określenia „bez sensu”. Mówiła też, że jest zmęczona, że nic jej się nie chce – zwłaszcza popołudniami, ale i w ciągu dnia zdarzały się momenty takiego braku energii, że już kawa nie pomagała, więc Kasia wspomagała ją batonikiem. Przytyła 3 kilo, co jeszcze nie przyprawiało jej o zawał serca, ale utrudniało dopięcie ulubionych dżinsów. Kasia nie wiedziała o co chodzi – praca fajna, szef ją chwalił, ze współpracownikami miała świetny kontakt. Mąż ten sam, mieszkanie to samo, kot ten sam. Wszyscy zdrowi. Stres? Jakiś tam stres jest, nic jednak takiego się nie wydarzyło, mówi Kasia. I wtedy na prowadzonych przeze mnie warsztatach radzenia sobie

z negatywnymi myślami, Kasię olśniło. I to do tego stopnia, że z impetem pacnęła się w czoło i krzyknęła: To już wszystko jasne!

45 godzin zaległości w spaniu

Otóż Kasia za mało spała. Nowa praca wymagała od niej dłuższych dojazdów, punktualnego przychodzenia na godzinę 7:45. Z lekkim stresem omijała miejskie korki i oddychała z ulgą dopiero gdy o 7:40 jej samochód parkował przed firmą. Wstawała zatem aż godzinę wcześniej niż dotychczas, jednak kładła się spać o tej samej godzinie co zawsze. Czasem rozmyślała jeszcze przed snem o czekających ją następnego dnia zadaniach, zatem odpoczynek nocny skracał się jeszcze bardziej. I tak, Kasia zamiast spać 7 godzin jak dotychczas, spała po ok. 5,5 godziny na dobę. Pomnóżmy to przez 5 dni w tygodniu – mamy już niedobór ponad 7 godzin snu.

Pomnóżmy przez 6 tygodni nowej pracy Kasi – daje to nam 45 godzin zaległości w spaniu. Godzin straconych, bo wbrew pozorom nie da się tego po prostu „odespać”. Ciągłe niedosypianie dotyczy nie tylko Kasi. Jak twierdzą naukowcy – nie wysypia się większość z nas. Ciekawe badania w tym zakresie przeprowadził profesor Colin Espie z Uniwersytetu Glasgow, pytając o sen dwanaście tysięcy dorosłych Brytyjczyków. Okazało się, że 75% kobiet i 25% mężczyzn zgłaszało problemy ze snem. Kobiety mają w tym zakresie jeszcze gorzej, co udowodnili z kolei naukowcy z Uniwersytetu Michigan, analizując dzienniki ponad 20 tysięcy rodziców. Okazało się, że kobiety są dwa i pół raza bardziej narażone na pobudki w ciągu nocy, niż mężczyźni – i są to pobudki związane często z troską o innych (od wstawania do dziecka, poprzez wstawanie do zwierząt domowych, czy z powodu pozornych drobiazgów jak zamknięcie okna).

www.najwSPAnialsza.pl

OLNIONA ZW PŁAT t ZO

t MUZYK A

Brytyjczycy nie dosypiają, Polacy nie dosypiają, młode matki nie dosypiają...

Kasia traci sens życia...

MUZYKA ZWOLNIONA Z OPŁAT! ZADBAJ O NASTRÓJ I KLIMAT W SALONIE! PAMIĘTAJ! NIE MUSISZ OPŁACAĆ ZAiKS-u I INNYCH ORGANIZACJI!

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

Celtic whisper

Well balanced

Touch of an Angel

Pozytywka

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 61 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 77 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 56 min.

najwSPAnialsza.pl to nie tylko nasz cel, ale również nasza pasja. To wielka przyjemność pracować z Państwem i dla Państwa! Portal z muzyką relaksacyjną e-mail: sklep@najwspanialsza.pl tel. (52) 324-03-26 tel. kom. 603-695-454

LICENCJA DOŻYWOTNIA!


Fot. Depositphotos

2014/1

z partnerem ma (poza regenerującym wpływem samego snu) także inne korzystne konsekwencje – otóż poprzez przytulanie się do ukochanej osoby podnosimy w organizmie poziom oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego między innymi za przywiązanie i redukcję stresu (zwłaszcza u kobiet). Działa to jednakże tylko w przypadku, gdy partner nie jest przyczyną naszych nocnych pobudek (np. przez chrapanie) i gdy... naprawdę się kochamy: ).

Śpij kochanie, śpij

Już w maju na Wellnessday.eu bezpłatny program wellness NA DOBRY SEN. Zapraszamy!

W Polsce nie jest lepiej – według CBOS (dane z 2012 roku) 50% ankietowanych co najmniej raz w tygodniu sypia krócej, niż sześć godzin na dobę, w tym dla co jedenastego (9%) regułą jest sen krótszy, niż sześciogodzinny. Niestety o pobudki w czasie nocnego wypoczynku CBOS nie zapytał ankietowanych. Pozwolę sobie także z całą śmiałością stwierdzić, że gdyby mierzyć realny czas snu (zamiast deklarowanego), to okazałoby się, że znaczna większość z nas (przynajmniej osób w wieku produkcyjnym) sypia mniej niż jest potrzebne do regeneracji organizmu.

Tycie, brak energii, rozdrażnienie i inne konsekwencje niewyspania

Jednym z pierwszych objawów chronicznego niewyspania jest... brak poczucia humoru. Mało co nas cieszy, stajemy się nerwowi, drażliwi i przede wszystkim zmęczeni. Niski poziom energii staramy sobie podnieść kofeiną i cukrem, co niestety pogłębia tylko jeszcze negatywne konsekwencje niewyspania. Kofeiny i tak najczęściej spożywamy więcej, niż powinniśmy, bo nie bierzemy pod uwagę, że kofeina to nie tylko kawa – jest także w czekoladzie, niektórych lekach... Później męczymy się z uczuciem niepokoju i kołataniem serca, miewamy dziwne lęki. Ponadto przewlekły niedobór snu wpływa na problemy z utrzymaniem poziomu cukru we krwi, stąd nieodparta potrzeba dogodzenia sobie batonikiem. Skutki sięgania po

słodkości policzyli specjaliści z Mayo Clinic w Rochester – osoby, które spały godzinę i dwadzieścia minut mniej niż grupa kontrolna (której pozwolono się wysypiać), każdego dnia spożywała średnio 549 dodatkowych kalorii. To tłumaczy, dlaczego Kasia o dziesiątej zjadała pączka, a po wyjściu z pracy najpierw biegła kupić batonika, a potem dopiero szła do samochodu. I tłumaczy, dlaczego Kasia przestała się dopinać w ulubione dżinsy. Pracowanie do późnych godzin nocnych, także w dłuższej perspektywie okazuje się złudne – kolejnego dnia rzadko kiedy pozwalamy sobie na odpoczynek, raczej realizujemy następne zadania zawodowe. Jednak jednym ze skutków niedosypiania jest mniejsza wydajność w pracy – możemy tutaj łatwo wpaść w błędne koło typu: co nie zrobiłem/łam teraz, dokończę w domu – w domu zamiast spać, pracuję – idę do pracy niewyspana/niewyspany – mam mniejszą wydajność, zatem, czego nie udało mi się dzisiaj zrobić, dokończę w domu... itd. W badaniu prowadzonym przez profesora Espie, zmiany nastroju zgłaszało 83% badanych. Nasze rozdrażnienie przekłada się zatem na relacje z innymi, relacje także z samym/samą sobą. Także i tutaj były przeprowadzane różne badania – od takich, z których wynikało, iż rodzice upatrują niewysypianie się spowodowane opieką nad małym dzieckiem jako główną przyczynę rozwodu (sic!), po takie, w których naukowcy wykazywali, że pary są dla siebie milsze, jeżeli partnerzy się wysypiają. Spanie w jednym łóżku

Śpijcie zatem, śpijcie namiętnie. Wyspany umysł, to kreatywny umysł. We śnie przychodzi do nas spokój, rozwiązania różnych problemów, podpowiedzi. Śpijcie tyle, byście rano budzili się wyspani, pełni energii, radośni, gotowi na wspaniałe rzeczy, jakie wydarzą się nowego dnia. Jeżeli Wasz wypoczynek jest utrudniony przez czynniki zewnętrzne, korzystajcie z systemu popołudniowych drzemek – co prawda nie zastąpi to pełnej regeneracji podczas długiego wypoczynku nocnego, pozwoli jednak zniwelować część negatywnych skutków niewyspania się. Żadne cudowne tabletki, żadne świetne rady, żadna psychoterapia, żadne zakupowe szaleństwo i żaden czekoladowy tort nie poprawi Wam humoru, jeżeli cierpicie na przewlekły niedobór snu. Zdrowy, odpowiednio długi sen to najlepsze co możecie dać swojemu organizmowi. Druga taka rzecz to... oddech. Ale o tym innym razem.

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu. Trenerka rozwoju osobistego, prowadzi warsztaty dla kobiet. Doradza w zakresie kreowania i zarządzania wizerunkiem osób i firm Admolto.com


2014/1

18

Premiera

GŁĘBOKA I TRWAŁA OPALENIZNA Świetlówki najnowszej generacji. Sylvania poszerzyła swoje portfolio produktów o gamę PureSun – kolekcję najwyższej jakości lamp opalających. Firma oficjalnie wprowadziła lampy PureSun na targach FIBO, które odbyły się 3-6 kwietnia 2014 r. w Niemczech, gdzie odwiedzający mogli zobaczyć po raz pierwszy gamę lamp PureSun i dowiedzieć się więcej o ich doskonałych funkcjach.

Fot. Havells Sylvania Europe

Sylvania gwarantuje najwyższe standardy.

Sylvania poświęciła dużo uwagi bezpieczeństwu, dzięki czemu gama PureSun zawiera bardzo niską zawartość rtęci i najnowszej jakości

luminofor UV. Poprzez systematyczne badania techniczne, Sylvania wyodrębniła trzy najważniejsze czynniki istotne dla wydajności lamp

opalających, symulujące naturalne światło słoneczne i wykorzystała je w nowej gamie lamp opalających PureSun. Po pierwsze, należy wybrać najlepsze źródło fosforu UV, po drugie zmniejszyć zawartość rtęci do minimum i wreszcie, wykorzystać technikę zwaną ‘horizontal exhausting’, aby upewnić się, że znajdujący się w środku gaz jest czysty i wolny od zanieczyszczeń. Wykorzystując te trzy ważne czynniki, Sylvania stworzyła jedną z najlepszych lamp opalających dostępnych obecnie na rynku. Lampy opalające Sylvania PureSun oferują aż 12% więcej promieni UV, zapewniając najlepszą wydajność w swojej klasie dla utrzymania pożądanego efektu. Wyższy strumień UV w połączeniu z długością życia lamp, umożliwia właścicielom salonów obniżenie kosztów procesu wymiany lamp i ich serwisu. „Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z wprowadzenia gamy PureSun, i tego, że mogliśmy zademonstrować jej zaawansowane funkcje

profesjonalistom z branży na tegorocznych targach FIBO” – wyjaśnia Krisztian Imre, menedżer produktów specjalnych. PureSun oferuje wzbogacone korzyści dla środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, wszystko przy zachowaniu maksymalnych rezultatów opalania. Jako członek Europejskiego Stowarzyszenia SunLight (ESA), Sylvania gwarantuje najwyższe standardy i wierzy w promowanie odpowiedzialnych praktyk opalania. FIBO to wiodące na całym świecie targi fitness, wellness i zdrowia z rekordową liczbą 100.000 odwiedzających i 700 wystawcami obecnymi na targach każdego roku. Właściciele i dystrybutorzy z całego świata spotykają się w Kolonii w Niemczech w poszukiwaniu innowacji i najnowszych trendów dotyczących fitness, centrum odnowy biologicznej, hoteli jak również fizjoterapii i zdrowego stylu życia.

Więcej informacji: Profi tel. (68) 323 12 95 www.solarlamp.pl www.puresun-tanning.com


2014/1

20

Targi

WIEDZA I PIĘKNO Forum Kosmetyki beautyVISION 2014. Szukasz profesjonalnej wiedzy dotyczącej nowości w kosmetologii? Odwiedź Forum Kosmetyki beautyVISION. Te największe w Polsce targi kosmetyczne, które odbędą się w Poznaniu od 26 do 27 kwietnia i znów zgromadzą tysiące specjalistów z całego kraju poszukujących najnowszych produktów i zabiegów, które pojawiły się na kosmetycznym rynku. Organizatorzy spodziewają się 250 wystawców z kraju i zagranicy oraz ponad 17.000 zwiedzających.

Fot. MTP beautyVISION

W programie znajduje się blisko 50 specjalistycznych prezentacji poruszających szerokie spektrum zagadnień. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie III Kongres – Biznes w branży hair, beauty i SPA „Gabinet kosmetyczny XXI wieku”. Tematyką tegorocznej edycji będą aspekty biznesowe. Nie zabraknie jednak tematów związanych z nowymi technologiami w urządzeniach i produktach, oraz zagadnień marketingowych. Podczas Kongresu przedstawione zostaną badania profesjonalnego rynku kosmetycznego z 2014. Podczas tego wydarzenia będzie można dowiedzieć się, jak zostać „super kosmetyczką”. Mowa będzie także m.in.

XI Seminarium najwSPAnialsze oblicze piękna i zdrowia

„Ze słońcem we włosach” odbędzie się pod patronatem redakcji: spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

27 kwietnia 2014 r., godz. 1200-1400 Pawilon 8, Speaker's Corner WHITE Aleksandra Janicka (Coach, trener, praktyk biznesu) Portfel Klientów – czyli jak w pełni wykorzystać to co masz. mgr Rafał Uryzaj (Fizjoterapeuta, nauczyciel w szkole masażu) Masaż w typowych dolegliwościach stóp.

o fitokosmetykach – moda, czy trend?, trendach w e-commerce w branży hair, beauty i SPA, wykorzystaniu narzędzi internetowych do promocji salonu i kosmetologii estetycznej w gabinecie kosmetycznym. Kongres będzie forum wymiany doświadczeń i okazją do nawiązania kontaktów biznesowych. Ciekawie zapowiada się Kongres „Podologia i pielęgnacja dłoni” oraz XI Seminarium najwSPAnialsze oblicze piękna i zdrowia „Ze słońcem we włosach”. Nie zabraknie także rywalizacji w pięknym wydaniu. Tegoroczną nowością są Mistrzostwa Nails Olympic Show – Perfect French. Są to polskie eliminacje do Mistrzostw Świata

w Düsseldorfie. W ramach targów beautyVISION odbędą się także Otwarte Mistrzostwa w Makijażu Profesjonalnym. Jak zwykle uczestnicy targów będą mogli zapoznać się z trendami na przyszły sezon oraz zakupić najnowsze produkty po promocyjnych cenach. Na stoiskach wystawcy zaprezentują kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe, artykuły do pielęgnacji i zdobienia paznokci, sprzęt i wyposażenie salonów kosmetycznych oraz solariów i kosmetykę solaryjną. Wszyscy targowi goście na pewno zainteresują się niezwykle barwnymi pokazami makijażu, jakie odbywać się będą na stoiskach i Scenie Głównej targów. W tym samym miejscu i czasie odbędą się także największe w Polsce targi fryzjerskie LOOK, podczas których zostaną rozegrane Otwarte Mistrzostwa Fryzjerstwa Polskiego, Otwarte Mistrzostwa w Przedłużaniu i Zagęszczaniu Włosów oraz prestiżowy konkurs Kreator.

Więcej informacji: Międzynarodowe Targi Poznańskie Targi beautyVISION www.beautyVISION.mtp.pl www.facebook.com/LOOKbeautyVISION


2014/1

22

PREMIERY, NOWOŚCI WIOSNA

Zatrzymaj czas! Kosmetyczne terapie anti-aging zajmują się skuteczną profilaktyką, łagodzeniem skutków oraz

niwelowaniem efektów wizualnych związanych ze starzeniem się skóry. Seria Anti Aging Mineral Line – 4 produkty nowej generacji (krem na dzień, krem na noc, żel pod oczy, serum do twarzy) zawiera wysoką koncentrację minerałów z głębin Morza Martwego oraz witaminy A (retinol) i witaminy E. Seria produktów do intensywnej pielęgnacji twarzy wygładza pierwsze zmarszczki oraz zapobiega ich dalszemu powstawaniu. Dzięki synergicznej współpracy składników aktywnych, skóra staje się gładsza, zdrowsza i promienna. www.salex.com.pl

doskonały sposób, by przygotować skórę na nadejście wiosny. Wyjątkowa pisanka Babor kryje w sobie kompozycję specjalnie wyselekcjonowanych, niezwykle skutecznych ampułek, które pozwolą przywrócić zmęczonej po zimie skórze świeżość, witalność oraz młodzieńczy wygląd. Przywitaj wiosnę świeżym, promiennym wyglądem! www.babor.pl

Exotic Gel Lotion BCL SPA Gel Lotion to innowacyjny produkt dający natychmiastowe 24-godzinne nawilżenie skóry dłoni, stóp i ciała. Limitowana edycja Exotic Gel Lotion to 3 nowe zapachy: egzotyczny Ylang Ylang i Drzewa Sandałowego, orzeźwiający Kokosa + Ananasa oraz aksamitny Winogron i Trufli. To idealny dodatek do rodziny niedrogich produktów wysokiej jakości BCL SPA. www.bclspa.pl

Naturalny deser dla ust Oferta Organique została wzbogacona o regenerujące balsamy do ust w czterech apetycznych smakach i aromatach: Kokosowe ciasteczka, Czekoladowy mus, Wiśniowe cukierki i Pomarańczowy sorbet. Ich bogata receptura skomponowana z naturalnych olejków roślinnych i wosków zapewnia wyjątkową pielęgnację wrażliwej i delikatnej skórze warg. Kosmetyki tworzą warstwę ochronną, zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zmiękczają, natłuszczają, poprawiają nawilżenie, przywracają uczucie komfortu spierzchniętej skórze. Balsamy mają wyjątkowo aksamitną konsystencję oraz przyjemny, słodki smak. www.organiquecosmetics.com

Wiosenna pielęgnacja w formie pisanki! Intensywna, 14-dniowa kuracja koncentratami substancji czynnych to

Siła morza Couperose to specyficzne rozszerzenie naczynek (teleangiektazje) w obszarze twarzy. Występuje najczęściej po 30. roku życia jako wczesna postać trądziku różowatego – Rosacea. Kobiety są bardziej podatne na tę przypadłość niż mężczyźni. Pakiet Couperose od Hildegard Braukmann Kosmetik to niezwykle zaawansowana pielęgnacja, w skład której wchodzą: Żel oczyszczający sensitiv, Tonik micelarny sensitiv, Krem Couperose Relax na dzień, Krem Couperose Relax na noc, Couperose Relax Intensiv i Zestaw Couperose Relax dla bardzo wrażliwej skóry. www.hbkosmetik.pl


23

na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Laboratorium Kosmetyczne AVA proponuje serię dermokosmetyków do pielęgnacji rąk Hand Line. Wyjątkowy krem, który łagodzi podrażnienia, zmniejsza szorstkość naskórka i zapewnia ochronę skóry dłoni.

Liftingujące serum na twarz szyję i dekolt, potęguje silne działanie wygładzające i ujędrniające kremu do twarzy. Zapewnia spektakularne efekty w odmładzaniu skóry. Napina i ujędrnia cerą, wypełnia i wygładza zmarszczki, rozjaśnia i wyrównuje koloryt. Zaraz po zastosowaniu skóra staje się aksamitna w dotyku i pełna blasku.

www.ava-laboratorium.pl www.ava-sklep.eu

www.scandiacosmetics.pl

Luksus bycia sobą

Specjaliści w odmładzaniu

Babor SPA stworzył serię produktów, która pozwala przygotować pielęgnację szytą na miarę, zapewniającą niezwykłe doznania oraz widoczne rezultaty. Poczuj komfort bycia sobą! www.babor.pl

Maseczka hialuronowa

Hand Line Dłonie to nasza wizytówka. Jednocześnie są one najbardziej narażone

Kwas hialuronowy zawarty w tej odświeżającej maseczce liftingującej działa z 5-krotną siłą. Wyciąg z alpinii galgant stymuluje wytwarzanie kwasu hialuronowego od wewnątrz. Cenne naturalne składniki, takie jak aloes, jedwab, peptydy mlekowe i witamina E, chronią skórę przed czynnikami środowiskowymi. Po takiej dawce pielęgnacji skóra jest silnie nawilżona, gładka i promienna. www.belter.pl

Linia Argan & Goats rozrasta się o kosmetyki do pielęgnacji twarzy i okolic oczu o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym, wygładzającym, ujędrniającym i napinającym skórę. Najwyższej jakości składniki jak olejek arganowy z EcoCert, MATRIXYL®synthe'6®, złoto 24k i proteiny mleka koziego sprawią, że skóra stanie się wyraźnie młodsza, wygładzona i pełna blasku. Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy skuteczny w codziennej pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry wokół oczu. Intensywnie nawilża, ujędrnia i odżywia skórę, wypełnia i wygładza zmarszczki, niweluje obrzęki i cienie. Łagodzi i uspokaja podrażnienia. Opóźnia procesy starzenia skóry, która odzyskuje młodzieńczy blask i świeżość.

Bentley wśród foteli kosmetycznych Nowe fotele w wyjątkowo atrakcyjnej cenie przy zachowaniu wysokiej jakości sprzętów marki Bentlon. Cechują się zwiększoną wytrzymałością (maksymalne obciążenie aż 200 kg!) i łatwością obsługi z wykorzystaniem sterowania elektrycznego położeń fotela. www.tristarcosmetics.pl

3URIHVMRQDOQHV]NROHQLDGODEUDQő\63$ :HOOQHVV MRQDOQHV]NROHQLDGODEUDQő\63$ :HOOQHVV Manager SPA • Sprzedaż • Procedury • Obsługa klienta Finanse • Moderacje (programy naprawcze)

Zdobądź silną pozycję na rynku SPA & Wellness

Chcesz zwiększyć sprzedaż, wprowadzić wysoki prestiż usług, wzmocnić pozycję na rynku? Nie zwlekaj!

Iwona Galacka • tel. 606 96 11 44 • www.conswel.pl


2014/1

24

w 4 kolorach: Super Black czarna, Dark Grey szara, French Navy granatowa, Hot Brown brązowa. www.celia.pl

Intensywnie nawilżająca Odżywka do włosów suchych, matowych i zniszczonych. Dwufazowa, ultralekka formuła nawilża i regeneruje włosy. Zawiera składniki pochodzące z upraw ekologicznych: olej arganowy, ekstrakty z hibiskusa i bławatka, które zapewniają optymalny poziom nawilżenia włosów, regenerują i odbudowują, ułatwiają rozczesywanie oraz układanie włosów. Odżywka zawiera proteiny jedwabiu oraz prowitaminę B5 zapewniając włosom zdrowy wygląd i jedwabisty połysk.

Kalendarz to dopiero początek!

Ekstremalna moc Orlando to ekstremalny bronzer maksymalizujący. Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej, kofeina i kwas hialuronowy to gwarancja Twojej hebanowej opalenizny. www.onyxusa.pl www.onyx.sklep.pl

Halo24 to nowy system do zarządzania salonami usługowymi. Dzięki szybkości działania oraz intuicyjnej obsłudze czas zapisania wizyty jest porównywalny z zapisem w papierowym kalendarzu. Na podstawie wprowadzonych do kalendarza danych system tworzy karty Klienta, pozwala na generowanie raportów dotyczących Klientów, usług, sprzedaży i zużycia produktów czy wydajności pracowników. Dodatkowo Halo24 pozwala na automatyczną wysyłkę wiadomości SMS z przypomnieniami o wizytach, co pozwala ograniczyć wizyty, o których zapominają Klienci. W systemie Halo24 duży nacisk położono na wsparcie działań marketingowych – aplikacja za pewnia masową wysyłkę wiadomości SMS do wszystkich lub wybranych według określonych kryteriów Klientów. System Halo24 dostępny jest przez przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu – komputerze, tablecie czy telefonie komórkowym przez 24 godziny na dobę. Ceny miesięcznego abonamentu zaczynają się już od 25 złotych miesięcznie, co czyni system bardzo konkurencyjnym.

www.marionkosmetyki.pl

www.halo24.pl

Technologiczna rewolucja Celia Velvet de Luxe Intensywnie napigmentowane kredki z gąbeczką do rysowania precyzyjnych kresek lub do rozcierania na dla efektu smoky. Dostępne są

Nowoczesna włoska marka Becos dynamicznie wkracza na polski rynek. To technologia gwarantująca skuteczną walkę z Chrono i Foto starzeniem się skóry. To bogactwo składników i potwierdzona laboratoryjnie skuteczność. Do współpracy zaprasza Aroma Trend dystrybutor marki Ten Cosmetics. www.tencosmetics.pl

Przyjemność dla zmysłów Seria SPA Vintage Body Oil powstała we Francji, w miejscowości Grasse,

słynącej od XVIII w. jako światowe centrum przemysłu naturalnych aromatów. Do dziś działają tam najsłynniejsze i najstarsze fabryki. Kosmetyki powstały według tradycyjnych receptur z naturalnych składników, olejów: arganowego, migdałowego, abisyńskiego, makadamia oraz masła shea. Połączone z naturalnymi aromatami i ekologicznymi wyciągami z roślin tworzą wyjątkową i delikatną kompozycję do kompleksowej pielęgnacji ciała. W skład serii wchodzą: regenerujące masło do ciała i kaszmirowy olejek do kąpieli. www.tenex.pl


szczoteczki (idealne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych), wykałaczki i odświeżacz do ust. Szeroki wybór nici dentystycznych Efiseptyl to propozycja dla wszystkich, którzy tej wiosny chcą urzekać promiennym i zdrowym uśmiechem. www.inter-vion.com

Wyjątkowa pielęgnacja Zmagasz się z podrażnieniami, zaczerwienieniami, trądzikiem różowatym, łojotokowym zapaleniem skóry? Zastosuj serię zabiegów z kwasem laktobionowym. Polska marka kosmetyczna Arkana wprowadziła na rynek kosmetyki profesjonalnej kwas laktobionowy o stężeniu 15%. Firmowy jest wzbogacony maską kremową z dodatkiem esencji witaminowej, natomiast do codziennej pielęgnacji Arkana stworzyła krem z kwasem laktobionowym o stężeniu 10% i witaminami A+C oraz płyn micelarny i tonik do demakijażu. www.arkana.pl

Pielęgnacja ciała Nowa seria produktów do pielęgnacji ciała Babor SPA to cztery wyszukane linie kosmetyczne. Łączą najnowszą wiedzę o komórkach macierzystych i wyszukane kompozycje zapachowe, oferując wyjątkową przyjemność pielęgnacji. Substancje czynne pozyskiwane z jagód jarzębu brekinii oraz szampańskiej gruszki wykorzystują działanie anti-aging. W skład linii kosmetycznych wchodzą: Babor SPA Sets, Shaping for Body, Relaxing Lavender Mint oraz Balancing Cashmere Wood. www.babor.pl

Zdrowy uśmiech na słoneczną porę Wiosna budzi w ludziach pozytywne emocje. Ciepło, którym obdarza nas jasno świecące słońce działa na nas energetyzująco. I jak się tutaj nie uśmiechać? Akcesoria do pielęgnacji zębów i jamy ustnej Efiseptyl pozwolą codziennie cieszyć się pięknym uśmiechem i świeżym oddechem. Oprócz profesjonalnych, polecanych przez stomatologów nici dentystycznych (wybielających, antybakteryjnych, z fluorem) w gamie znajdują się również mini

Pomadko-błyszczyki

Celia Care!

Zostały wybrane jako Superprodukt Świata Kobiety 2013. Celia Care to odżywcze pomadko-błyszczyki, których zaletą jest nie tylko trwałość pomadki i niezobowiązujący kolor błyszczyka, ale także niezwykłe właściwości pielęgnujące. www.celia.pl


2014/1

26

Warsztaty Jak pozbyć się negatywnych myśli? Przykre myśli, zmartwienia, stres... negatywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie oraz rzutują na kwestie zawodowe. Techniki radzenia sobie ze stresem, rozpoznawanie schematów negatywnych myśli i naukę myślenia alternatywnego przedstawia trenerka rozwoju osobistego Beata Mąkolska na warsztatach prowadzonych w Szczecinie i innych miastach Polski. Terminy na stronie internetowej. www.wellnessday.eu/warsztaty

Foot Line Niewłaściwe obuwie, długie przebywanie w pozycji stojącej, wysokie lub niskie temperatury szkodzą

skórze stóp i sprawiają, że odczuwamy dyskomfort. Zapobiega temu systematyczna pielęgnacja odpowiednimi preparatami kosmetycznymi. Laboratorium Kosmetyczne AVA wprowadziła na rynek serię dermokosmetyków Foot Line. Peeling do stóp z naturalnym pumeksem doskonale złuszcza zrogowaciały naskórek oraz przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych kolejnych preparatów. www.ava-laboratorium.pl www.ava-sklep.eu

W walce z upływem czasu Kosmetyki na bazie oleju kokosowego od zawsze cieszyły się wielką popularnością. W Laboratorium

Harbor powstała nowa seria do pielęgnacji ciała Coconut. Olej z kokosa jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, o właściwościach regenerujących i nawilżających. Preparaty z olejem kokosowym mają właściwości wygładzające i rozjaśniające skórę, zarówno przebarwienia powstałe na skutek upływu czasu oraz dzialania słońca. Dzięki zawartości cukrów, protein i soli mineralnych nie tylko doskonale nawilżają, ale także zmiękczają i skutecznie przed wolnymi rodnikami. Skóra pielęgnowana produktami z olejem kokosowym staje się gładka i napięta, nabiera zdrowego wyglądu i blasku. www.salex.com.pl

Getaway Kit BCL SPA Getaway Kit to najnowszy zestaw zawierający dwa wyjątkowe produkty: Sugar Scrub – peeling cukrowy i Massage Creme – krem do masażu. Bogata formuła, pozbawiona agresywnych konserwantów oraz parabenów, przyczyni się do intensywnej regeneracji skóry dłoni, stóp i ciała, odpowiedniego nawilżenia oraz wytworzy ochronną powłokę. Zestaw dostępny w 4 nutach zapachowych: Mandarynka i Mango, Trawa Cytrynowa i Zielona Herbata, Lawenda i Mięta oraz Mleko i Miód z Białą Czekoladą. www.bclspa.pl

Piękna mama Mama dla swojego dziecka jest zawsze najpiękniejsza i najwspanialsza pod słońcem. Jest ideałem do naśladowania. Eveline Cosmetics proponuje zestaw kosmetyków, m.in. Wygładzająco-matującą bazę pod makijaż, która wyrówna cerę oraz zapewni matowy efekt cery przez wiele godzin. Podkład Magical Cover nawilży oraz nada cerze promienny wygląd. Dzięki zawartości mineralnych pigmentów kryje niedoskonałości cery. Kredka Eye Max Precision podkreśli oko i wzmocni kolor cieni. Błyszczyk Lovers Ultra Shine nadaje intensywny połysk zapewniając efekt delikatnie zwilżonych ust a Serum do rzęs Sos Lash Boster odżywi i wzmocni rzęsy. Serum to również idealna baza pod tusz do rzęs. Wzmocni działanie mascary i przedłuży jej trwałość. www.eveline.pl


2014/1

28

przepełnionej z jednej strony spokojem, jak również żywiołowością. Muzyka do recepcji, podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy kosmetycznych, których oddziaływanie nie skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu klienta w stan relaksu. Krążek odpowiedni także do salonów solaryjnych, fryzjerskich. Dodatkowym atutem – licencja dożywotnia w cenie płyty!

Pomyśl o kliencie

www.najwSPAnialsza.pl

Idealnie proste włosy!

Gabi.NET.pl to aplikacja, która usprawni pracę w salonie. Kalendarze wizyt, grafik pracy, komunikacja z klientem, kampanie marketingowe i jeszcze więcej. www.gabi.net.pl

Havells Sylvania i PureSun Celtyckie klimaty Celtic whisper to element celtyckiego, irlandzkiego folkloru, kultury

Marka Sylvania jest częścią Grupy Havells Sylvania i jednym z największych na świecie producentów źródeł światła. W branży opalania istniejemy od ponad 30 lat. W zakładach produkcyjnych w Niemczech i Belgii stawiamy przede wszystkim

Kuracja Dyscyplinująca umożliwia stopniowe uzyskanie prostych, miękkich i pełnych blasku włosów. To produkt, dzięki któremu możesz prostować włosy w sposób łatwy, pewny i bezpieczny – tylko przy użyciu suszarki i prostownicy! Głównym składnikiem aktywnym kuracji jest Krem Intensywnie Dyscyplinujący o wysokich właściwościach dyscyplinujących, który zamyka łuski włosa wyrównując wszystkie jego warstwy, wygładza strukturę włosów oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek i puszeniu się włosów. Kuracji Dyscyplinująca z Olejkiem Arganowym do każdego rodzaju włosów. Olejek arganowy to najlepszy sprzymierzeniec włosów. Wraz z kwasami tłuszczowymi Omega 6, witaminą E i niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi głęboko nawilża i odżywia włókna włosów, zwiększając ich odporność podczas kuracji. www.altamodacosmetics.pl

na doświadczenie, innowacyjność i najnowocześniejszą technologię. Lampy opalające PureSun są bezpieczną alternatywą naturalnego światła. Ich przemyślana konstrukcja nie tylko poprawia wydajność, ale

również pomaga osiągnąć cele w zakresie ochrony środowiska. Sylvania szybko reaguje na zmieniające się potrzeby rynku i oferuje wszystkim klientom najlepsze usługi. www.puresun-tanning.com


2014/1

30

Kosmeceutyki

FILOZOFIA DOBREGO ŻYCIA Według Doktora Murada.

Sygnowane jego nazwiskiem produkty to kosmeceutyki, czyli produkty łączące w sobie właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Jest on również autorem własnego Programu Zdrowia, który jest oparty na haśle: „Jedz wodę!”. Gwiazdy światowego formatu: Susan Sarandon, Renee Zellweger, Kim Catrall czy Olivia Wilde już od dawna stosują się do porad doktora Murada. Doktor Howard Murad jest wykwalifikowanym lekarzem dermatologiem i farmaceutą oraz twórcą marki dermo-kosmetyków Murad. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia ISPA jest on „wizjonerem przemysłu kosmetycznego”. Jako lekarz poświęcił swoje życie

poszukiwaniu przyczyn problemów skórnych. Przez 30 lat na Uniwersytecie Kalifornijskim badał proces starzenia się skóry. Owocem jego pracy jest kompleksowy Program Zdrowia Dr. Murad. Zakłada on, że w walce o zachowanie młodego wyglądu konieczne jest holistyczne podejście. Piękno i dobra kondycja skóry zależy od samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Innowacyjne podejście do wody Doktor Murad opracował Teorię Wody Komórkowej, której punktem centralnym jest konieczność

Fot. Dr. Murad

Uwielbiane przez gwiazdy Hollywood kosmetyki marki Murad są już dostępne w Polsce! Twórcą kosmetyków jest światowej sławy amerykański dermatolog i farmaceuta – doktor Howard Murad.


Dekalog Doktora Murada, czyli podstawowe zasady dobrego życia:

utrzymywania odpowiedniego poziomu nawodnienia każdej komórki w ludzkim ciele w celu zatrzymania procesów starzenia i zainicjowania procesów odradzania się nowych, zdrowych komórek. Według tej teorii najistotniejszą kwestią w dbaniu o zdrowie i skórę jest utrzymanie odpowiedniej ilości wody w każdej komórce naszego ciała. Filozofia doktora Murada oparta jest na haśle: „Jedz wodę!”. Zakłada ona, że wodę należy nie tylko pić, ale również ją jeść w postaci wartościowego pożywienia bogatego w substancje nawilżające wszystkie organy. Woda dostarczana organizmowi w formie jedzenia pozwala właściwie zaspokoić pragnienie każdej komórki.

Pielęgnacja skóry to podstawa

Codzienna i systematyczna pielęgnacja jest nieodłącznym elementem filozofii doktora Murada. Jest kluczem do zachowania młodego i pięknego wyglądu. Lata pracy doktora Howarda Murada nad dermokosmetykami doprowadziły do opracowania kompleksowego systemu pielęgnacji. Kosmetyki marki Murad wyznaczają nowe trendy w dziedzinie dbania o urodę. Nie tylko wykazują właściwości pielęgnujące, ale również lecznicze. Są one dostępne w 8 liniach: Enviromental Shield, Resurgence, Age Reform, Hybrids, Redness Therapy, Blemish, Vitalic oraz Body Care. Każda linia odpowiada na indywidualne potrzeby skóry i składa się z trzech kroków: oczyszczanie, leczenie i nawilżanie. Taki system

Fot. Dr. Murad

1. Codziennie ciesz się życiem. 2. Raz w tygodniu zjedz dodatkowe jajko. 3. Każdego dnia głęboko oddychaj. 4. Raz w miesiącu zapal świece w łazience i weź relaksującą kąpiel lub masaż. 5. Zawsze chodź wyprostowana. 6. Co tydzień spróbuj czegoś nowego. 7. Codziennie przytul się do kogoś. 8. Raz w miesiącu poświęć trochę pieniędzy na poprawę swojego wyglądu. 9. Raz w tygodniu poleż w łóżku przez 10 dodatkowych minut. 10. Raz w miesiącu idź do SPA.

pielęgnacji jest gwarancją pięknej skóry. Linie można dowolnie łączyć w zależności od problemów skórnych, tak by efekt był jak najlepszy. Kosmetyki marki Murad pomagają walczyć z genetycznymi, hormonalnymi oraz środowiskowymi oznakami starzenia. Doktor Murad jest pionierem wprowadzania na rynek kosmeceutyków, czyli innowacyjnych preparatów łączących w sobie właściwości popularnych kosmetyków z działaniem leków farmaceutycznych. Ich proces produkcji jest podobny do środków medycznych, są hipoalergiczne, nie zawierają szkodliwych konserwantów, sztucznych barwników, czy parabenów.

Życie w harmonii

Doktor Murad jest głęboko przekonany, że większość problemów zdrowotnych, w tym również skórnych, ma swoje podłoże w ogólnym stanie emocjonalnym. Dlatego też radzi, aby dbać o swoje samopoczucie i codziennie sprawiać sobie małe przyjemności. Unikanie stresu, znalezienie własnej pasji oraz codzienny kontakt z bliskimi to sposób na zdrowy i młody wygląd.

Więcej informacji: Meadow Group Polska tel. (22) 832 31 75 www.murad.pl


2014/1

32

Pielęgnacja

ROZKWITNĄĆ NA WIOSNĘ! Pielęgnacja prosto z wiosennego ogródka. Warzywa są niewyczerpanym źródłem zdrowia i urody. Warto więc sięgać po nie jak najczęściej, korzystając nie tylko z ich walorów smakowych, ale również właściwości ułatwiających codzienną pielęgnację. Często zapominamy, że warzywa, które na co dzień są świetnymi przekąskami, doskonale wpływają na stan skóry. Ich pielęgnacyjne właściwości powinny być wykorzystywane przez osoby, chcące zadbać o siebie w naturalny sposób.

Fenomenalna marchewka Marchewka to warzywo, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znajduje się w każdej polskiej kuchni, jednak jej kosmetyczne właściwości nie są przez nas w pełni poznane i do końca wykorzystywane. Dzięki bogactwu beta-karotenu marchewka świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry, ponieważ napina ją i uelastycznia, jednocześnie poprawiając koloryt. Jednak to nie jedyna zaleta marchewki, w której, oprócz karotenu, występuje też wiele witamin, związków mineralnych i naturalnych antyoksydantów. Są one wprost niezastąpione w regeneracji skóry i powstrzymywaniu procesów jej starzenia.


33

Pozostaje pytanie, jak stosować marchewkę? Oczywiście najprościej jest ją po prostu zjeść lub wypić świeżo wyciśnięty sok, co można zrobić na przykład po opalaniu, by uzyskać złocisty odcień skóry. Jednak, aby wspomóc codzienną pielęgnację, warto szukać produkowanego z jej nasion olejku, a w składzie wszelkiego rodzaju kremów – wyciągu z marchewki. Spektrum jest naprawdę szerokie – od kosmetyków stosowanych przed opalaniem, przez kremy pielęgnacyjne i do aplikacji pod oczy, aż do preparatów zmniejszających przebarwienia!

Oczyszczająca pietruszka

Kolejnym warzywem z wiosennego ogródka, na które warto zwrócić uwagę, jest pietruszka. Zarówno jej natka, jak i korzeń, sprawdzają się jako źródło cennych składników, pomocnych w pielęgnacji skóry na co dzień. Każda część pietruszki może być wykorzystana w służbie urody – w jej naci znajduje się wiele witamin i minerałów, takich jak żelazo, magnez, wapń, sód czy potas. Korzeń pietruszki to z kolei źródło prowitaminy A i witaminy C. Natomiast w nasionach można znaleźć flawonoidy oraz olejki. Dzięki tym substancjom, skóra staje się bardziej elastyczna i wyraźnie gładsza, a oprócz tego niwelowane są

Wiosenny ogródek może dostarczyć wielu cennych sprzymierzeńców, będących nieocenioną pomocą w trosce o piękną cerę. przebarwienia, będące niechcianą pamiątką po trądziku i innych zmianach skórnych. Wyciąg z natki pietruszki bywa również jednym ze składników naturalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Jej antyseptyczne właściwości pozwalają na regulowanie pracy gruczołów łojowych, wspierając oczyszczanie problematycznej skóry.

Cudowny ogórek

Ogórek należy do tych warzyw, których pielęgnacyjne właściwości są powszechnie znane i stosowane. Dzięki temu, że ma taki sam odczyn pH jak nasza skóra, bardzo korzystnie wpływa na jej kondycję i jest odpowiedzią na potrzeby cery tłustej, mającej skłonność do wyprysków. Sam odczyn pH nie wystarczy, by uznać ogórek za warzywo niemal idealne dla skóry. Dzieje się tak, ponieważ roślina bogata jest w cenne sole mineralne, witaminy A, B, C i E oraz kwasy organiczne. Przez to świetnie tonizuje i nawilża skórę, a także nadaje jej świeży wygląd. Te właściwości sprawiają, że wyciąg z ogórka znajduje się w żelach,

tonikach i kremach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Oprócz tego, warto poznać i stosować go także do domowych zabiegów kosmetycznych. Ze względu na działanie zmniejszające opuchlizny i obrzęki, ogórek możne być prawdziwym ratunkiem dla zmęczonych oczu. Wystarczy pokroić świeże warzywo w plastry, a następnie położyć na powieki i się zrelaksować. Już po kilku minutach spojrzenie odzyska wyrazistość i blask!

powodu wyciąg z warzywa znajduje się w składzie preparatów do cery tłustej oraz dojrzałej, wydzielającej zbyt dużo sebum. Aktywne związki zawarte w koprze normalizują i hamują ten proces, a fitosterole i flawonoidy dodatkowo koją podrażnioną skórę. Jak widać, wiosenny ogródek może dostarczyć wielu cennych sprzymierzeńców, będących nieocenioną pomocą w trosce o piękną cerę. Szczególnie po zimie, kiedy wiele kobiet walczy z niedoskonałościami skóry, warto sięgnąć po środki dostarczane przez samą naturę. Każdej z nas pozwoli to w pełni rozkwitnąć na wiosnę!

Nieoceniony koper włoski

Koper włoski, czyli popularny fenkuł, to bogate źródło wielu cennych witamin, między innymi A i C, oraz pierwiastków a także składników mineralnych. Od setek lat jest pomocą w przypadku mnóstwa różnych dolegliwości zdrowotnych, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że koper włoski sprawdza się także jako niezastąpiony składnik kosmetyków! Na właściwości fenkułu powinny zwrócić uwagę posiadaczki cery problematycznej. Z tego

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2014/1

34

Beauty

SIŁA MORZA, NOWA ODSŁONA! Plus dla pięknej, elastycznej skóry i promiennej cery. Bez emulgatorów. Bez parabenów. Bez silikonów. Do wiosennej odnowy najlepiej podejść kompleksowo. Właściwa pielęgnacja powinna obejmować zabiegi na twarz, ale także i ciało. Zabiegi kosmetyczne powinny intensywnie nawilżać, dotleniać i regenerować skórę. Wiosna to doskonały okres, by zregenerować, nawilżyć i rozświetlić cerę. PROFESSIONAL Plus firmy Hildegard Braukmann Kosmetik to

kompleksowa, profesjonalna linia pielęgnacyjna uwzględniająca indywidualne potrzeby skóry. Innowacyjne receptury w nowej odsłonie nowoczesnych, ziołowych kosmetyków marki Hildegard Braukmann. Skuteczne i bardzo dobrze tolerowane. Formuła Plus

to specjalna kombinacja substancji czynnych pochodzenia morskiego. Firma Hildegard Braukmann Kosmetik oddział w Polsce proponuje w tym sezonie zwrócić szczególną uwagę na problematykę skóry naczyniowej, ze skłonnością do teleangiektazji (Couperose).

Fot. Hildegard Braukmann

Jak z Couperose „czuć się komfortowo w swojej skórze”?

Nowość firmy Hildegard Braukmann Kosmetik to – rozszerzona o kosmetyki pielęgnacyjne i formuły dostosowane do Couperose / Roseacea – linia pielęgnacyjna PROFESSIONAL Plus.

Couperose to specyficzne rozszerzenie naczynek w obszarze twarzy. Występuje najczęściej od 30. roku życia, jako wczesna postać trądziku różowatego. Kobiety są bardziej podatne na tę przypadłość niż mężczyźni. W początkowej fazie pojawia się tylko tymczasowe zaczerwienienie – zwłaszcza na nosie i policzkach. W zaawansowanym stadium rozwija się przewlekłe zapalenie (grudki, krosty i obrzęki). Przyczyną Couperose jest najczęściej osłabienie tkanki łącznej. Delikatne naczynka nie są już tak stabilne lub są niewystarczająco chronione przez otaczającą je tkankę łączną. Oprócz trwałego zaczerwienienia z wypukłościami i tworzeniem się atypowych, słabszych naczyń, dochodzi do częstych stanów zapalnych, co powoduje, że Couperose nie jest klasyfikowana wyłącznie jako problem kosmetyczny, lecz jako jednostka chorobowa.

Warto o tym pamiętać, jeśli naszym zamiarem przy ukierunkowanym zabiegu kosmetycznym jest wola pomocy, a nie tylko tymczasowe zatuszowanie niedoskonałości. Finalnym efektem stanu zapalnego są objawiające się w postaci mniejszej lub większej ilości małych lub dużych wyprysków, mogących sugerować pojawienie się trądziku różowatego (Roseacea). W tym przypadku należy konsultować się regularnie z lekarzem dermatologiem, ale również z okulistą. Tylko w ten sposób będzie można zapobiec stanom zapalnym delikatnych, drobnych naczynek w okolicach oczu i poważnym konsekwencjom, do których może doprowadzić brak odpowiedniego rozpoznania i postępowania. Predyspozycje do Couperose są osobnicze i nie można ich wyeliminować. Można natomiast korzystać z kompleksowych metod ułatwiających życie z tą przypadłością i również poprzez właściwie dobrane kosmetyki łagodzić jej objawy.

Więcej informacji: Hildegard Braukmann Kosmetik tel. (22) 498 14 46 www.hbkosmetik.pl


2014/1

36

Odnowa biologiczna

MŁODOŚĆ CIAŁA I DUSZY

Słoneczne perspektywy, łagodna opalenizna oraz regeneracja skóry. Każdy z nas marzy o miejscu błogiego przebywania sam na sam i prowadzenia nieskrępowanych rozmów. Tak jak promienie słońca, tak i Słoneczna Łąka® U zapewnia dobry humor, wzmaga witalność, zwiększa produkcję ważnej dla życia witaminy D, wspiera strukturę kości i naturalne siły obronne organizmu. Słoneczna Łąka® U zapewnia efekt delikatnej opalenizny w oparciu o zasadę pigmentacji natychmiastowej: w procesie tym wytwarza się odpowiedzialna za opalanie

skóry melanina, natomiast łagodne promienie ultrafioletowe stymulują przede wszystkim doprowadzanie istniejącej już melaniny do górnych warstw skóry. W efekcie powstaje

odpowiednia dla danego typu skóry naturalna, długotrwała i nieszkodliwa dla niej opalenizna, nie narażająca skóry na przedwczesny proces starzenia. Studia naukowe dowiodły, że rozważne stosowanie urządzeń nasłoneczniających w odpowiednich dawkach ma bardzo korzystny wpływ na ciało i duszę: o ile w miesiącach letnich zaopatrzenie organizmu w promienie nadfioletowe jest z zasady wystarczające, o tyle w miesiącach zimowych organizm

narażony jest na ich znaczne niedobory. Kąpiele słoneczne łagodzą problemy skórne oraz wspierają naturalną ochronę organizmu przed światłem. Aktywizują procesy biologiczne o korzystnym wpływie na funkcje serca i krążenia oraz system nerwowy, poprawiają wydolność fizyczną i wzmacniają układ odpornościowy. Poza tym dzięki hormonowi słonecznemu, witaminie D3, poprawie ulega zaopatrzenie narządów i kości w wapń, a tym samym


gęstość tkanki kostnej i proces wzrostu. W rezultacie następuje stabilizacja wydolności fizycznej i umysłowej oraz wzmocnienie układu odpornościowego. Słoneczna Łąka® U, to uwieńczony sukcesem krok firmy Klafs w konsekwentnym rozwoju techniki w kierunku nowej naturalności i zdrowego nasłoneczniania. Słoneczna Łąka® U daje poczucie zażywania kąpieli słonecznych jak w warunkach naturalnych także wtedy, kiedy słońce nie świeci. Zapewnia łagodną, dobrze tolerowaną przez skórę opaleniznę, wspierając równowagę fizyczną i psychiczną przez cały rok.

i wywołania „efektu kurczenia się”. Ponadto w dłuższym okresie czasu następuje w skórze tworzenie nowego kolagenu, co sprzyja zdrowej regeneracji komórek. Słoneczna Łąka® K to innowacja zawierająca aktywator produkcji kolagenu, który dzięki zastosowaniu nowej metody „światłocieplnej” tworzy kolagen skórny oraz wspomaga na dłuższą metę zdrową regenerację komórek. Kolagen to proteina wchodząca w skład struktury tkanki łącznej. Ponieważ z wiekiem następuje rozciąganie kolagenu zawartego w skórze, wiotczeje ona, a w ślad za tym tworzą się natrętne zmarszczki. Oferowana przez firmę Klafs Słoneczna Łąka® K to pierwszy rodzaj panelu, który za sprawą światła czerwonego o odpowiedniej długości fali może niezwykle skutecznie pobudzać proces tworzenia się kolagenu. Głębokość zmarszczek zmniejsza się, wizerunek skóry poprawia, a tworzenie się nowych tkanek zostaje pobudzone. A zatem możliwe staje się to, na co wcześniej prawie nie było nadziei, czyli uzyskanie młodszego wyglądu bez cięć i bez blizn. Oprócz poprawy ogólnego samopoczucia oraz aktywacji własnych sił obronnych organizmu, Słoneczna Łąka® K oferuje program Wellness polegający na czerpaniu energii z czerwonego światła, we własnym domowym SPA lub gabinecie SPA. Poza tym, w nastrojowym czerwonym świetle emitowanym podczas korzystania ze Słonecznej Łąki® K następuje zdrowa regeneracja komórek w wybranych, widocznych strefach ciała – skóra staje się bardziej naprężona i gładka, a twarz i całe ciało sprawiają wrażenie młodszych. Innowacje Klafs to wysoce skuteczny sposób na pielęgnowanie młodości ciała i duszy.

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe, ale...

Młodszy wygląd bez cięć, bez operacji, bez blizn? Istnieje nowa metoda wykorzystująca światło i ciepło, która to umożliwia. Nowość w skali światowej, jaką jest Słoneczna Łąka® K to druga wersja panelu wyposażona w specjalne lampy kolagenowe. Osoby doświadczone w korzystaniu z dobrodziejstw wellness'u cenią sobie wyszukany rodzaj stymulacji kolagenu, zapoczątkowując taką właśnie fazę regeneracji. Co więcej, teraz można też w delikatny sposób zapobiegać zewnętrznym oznakom długotrwałych trudów. Słoneczna Łąka® K umożliwia wzięcie kąpieli kolagenowej, podczas której delikatnie rozgrzewane są położone głębiej warstwy skóry w celu stymulowania zawartego w nich zwiotczałego kolagenu

Fot. Klafs GmbH & Co. KG

Fot. Klafs GmbH & Co. KG

37

Więcej informacji: Klafs Sp. z o.o. tel. (61) 438 39 20 www.klafs.pl


2014/1

38

Zarządzanie

ZWIĘKSZA ZYSKI, UŁATWIA PRACĘ Nowoczesna wizytówka firmy. W ostatnich latach powstało wiele systemów informatycznych, które pozwalają na sprawniejsze zarządzanie firmą. Halo24 to nowoczesny i intuicyjny w obsłudze program, który skierowany jest między innymi do podmiotów działających w branży fryzjerskiej, kosmetycznej czy Wellness & SPA. Pierwsze wrażenie to narzędzie, za pomocą którego klient ocenia, czy w salonie będzie czuł się komfortowo. Recepcja w gabinecie kojarzy się z prestiżem i ekskluzywnością jedynie wówczas, gdy nie jest zarzucona kalendarzami, ołówkami czy ulotkami. Natomiast kontakt telefoniczny sprawia dobre wrażenie, gdy wizyta jest umówiona szybko i sprawnie.

Doskonała organizacja

Program Halo24 to precyzyjne narzędzie, które wykorzystywane może być do celów organizacyjnych i marketingowych. Umawianie klientów to jednocześnie tworzenie bazy kontaktów, która później może być wykorzystana do rozsyłania informacji o nowościach czy promocjach. Przede wszystkim jednak program ogranicza ilość informacji

do przetworzenia i pozwala zarządzać firmą przy pomocy jednego komputera i jednego kliknięcia. Każdemu z klientów utworzyć można specjalną kartę, dzięki czemu pracownik ma wgląd w historię jego dotychczasowych wizyt w gabinecie. Automatyczne przypominanie o umówionym zabiegu pozwala też na zwiększenie przychodów między innymi przez wyeliminowanie zapomnianych wizyt.

Fot. Depositphotos

Oszczędność środków Używając programu Halo24 właściciele salonów mają możliwość kontrolowania stanów magazynowych towarów oraz preparatów, wydajności pracowników czy wizyt klientów. Porównując choćby miesięczne raporty, możliwe jest opracowywanie strategii promocyjnych i zniżek na zabiegi w okresach, w których chętnych jest najmniej. Zamiast używać tradycyjnych ulotek, dotrzeć można bezpośrednio do zainteresowanej grupy docelowej – dotychczasowych klientek. Wystarczy rozesłanie smsów z nazwą salonu zamiast numeru telefonu będących znacznie skuteczniejszym narzędziem marketingowym niż tradycyjne formy reklamy. Za ich pomocą można też składać życzenia klientom lub informować o promocjach.

Bądź w kontakcie

Halo24 przeznaczony jest dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Sprawdza się w przypadku niewielkich salonów, gdyż ułatwia zorganizowanie pracy i pozwala oszczędzać czas. W przypadku dużych salonów pozwala łatwo kontrolować liczbę klientów, umawiane wizyty czy wydajność pracowników. Halo24 dla każdego salonu jest wizytówką sukcesu i nowoczesności, gdyż pozwala na przeprowadzanie kompleksowych działań z zakresu obsługi klienta, zarządzania pracownikami i usługami. Dodatkowym atutem aplikacji jest to, że dostęp do niej można mieć z każdego miejsca na świecie – wystarczy posiadać komputer, telefon lub tablet z dostępem do sieci. Halo24 to łatwy w obsłudze system, dostępny w atrakcyjnych pakietach cenowych, dostosowanych do wielkości salonów oraz liczby klientów.

Więcej informacji: Halo24 tel. (32) 706 11 11 www.halo24.pl


2014/1

Fot. HealthThink

40

Zdrowie

ĆWICZ KONCENTRACJĘ Zaburzenia koncentracji można leczyć. Umiejętność koncentracji ułatwia naukę, pracę i pomaga w codziennym życiu. A więc skup się! Obecnie, przy coraz szybszym tempie życia, nasz umysł musi skupiać uwagę na kilku rzeczach jednocześnie. Zaburzenia koncentracji dotykają coraz więcej osób. W jaki sposób sobie z nimi radzić? Koncentracja to skupienie uwagi na określonym zadaniu, czynności, zjawisku lub przedmiocie. Może być działaniem świadomym lub zachodzić samoistnie. Jest niezbędnym warunkiem efektywnej nauki i pracy. Polega na

eliminowaniu niepotrzebnych informacji, które docierają do nas z zewnątrz, a pracy z tymi wiadomościami, które są nam niezbędne do wykonywania określonych działań.

Przyczyny zaburzeń koncentracji

Dekoncentracja jest poważnym problemem zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jej przyczyn może być wiele, do najczęstszych zaliczają się jednak czynniki zewnętrzne, stres, zmęczenie, ból, niektóre problemy neurologiczne i psychiczne lub bezsenność. Rozpoczynając pracę lub naukę, należy pamiętać, aby wybrać miejsce ciche, ponieważ włączony telewizor lub radio nie sprzyjają skupieniu uwagi. Osoby, którym przeszkadzają rozmowy innych


pracowników, hałas dobiegający zza okna czy nawet szmer, powinny najtrudniejsze zadania starać się wykonywać w samotności, np. w oddzielnym gabinecie lub w domu. Innym sposobem jest użycie zatyczek do uszu lub założenie słuchawek, przez które można słuchać ulubionej muzyki. Wówczas praca przyniesie efekty, nie traci się czasu na nerwowe, często nieudane próby radzenia sobie z wysiłkiem umysłowym w trudnych warunkach. Porządek na biurku i w dokumentach sprzyja skupieniu uwagi i uporządkowaniu myśli. Warto także zwrócić uwagę na oświetlenie i temperaturę powietrza. Jeżeli w pomieszczeniu będzie zbyt ciemno i ciepło, wywoła to w nas uczucie senności. „U osób dorosłych częstą przyczyną zaburzenia koncentracji jest także nadmierny stres i zmęczenie. Powinno się więcej czasu przeznaczać na odpoczynek i sen oraz spróbować zrelaksować się przy ulubionej muzyce lub książce. U osób starszych również występują problemy z koncentracją mogą one mieć na przykład podłoże neurologiczne. Przyczyną problemów ze skupieniem uwagi może być np. choroba Alzheimera” – mówi Rafał Wawrzyniak, farmaceuta sieci Euro-Apteka.

Profilaktyka

Fot. Depositphotos

Aby uniknąć zaburzeń związanych ze skupieniem uwagi, bardzo

ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki. Duży wpływ na koncentrację ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego, umożliwiając przewodzenie impulsów nerwowych. W wyniku odwodnienia odczuwamy m.in. zmęczenie, ból i zawroty głowy, nudności – objawy, które uniemożliwiają skupienie uwagi. W walce z zaburzeniami koncentracji należy zadbać także o kondycję fizyczną, ponieważ nawet najmniejszy wysiłek pozwala nam odpocząć psychicznie, a zarazem chroni nas przed licznymi chorobami. Bardzo ważne jest również właściwe odżywianie. W celu zapewniania organizmowi prawidłowego funkcjonowania, należy dostarczyć mu odpowiednią porcję witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. W diecie warto uwzględnić te, które wpływają na poprawę koncentracji: beta-karoten, selen, witamina E i witamina C. Można je znaleźć w owocach, takich jak śliwki, awokado, borówki, w warzywach – czosnku, marchwi, brokułach, pomidorach, a także w orzechach i ziarnach. Kolejnym powodem problemów z koncentracją jest nieodpowiednia ilość snu. Zaleca się, aby przesypiać ok. 7-8 godzin. Popołudniowe drzemki również dobrze wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.


2014/1

Fot. Depositphotos

42

Leczenie zaburzeń koncentracji Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zaburzeniami koncentracji. W doskonaleniu zdolności skupienia uwagi pomagają ćwiczenia. Są one skuteczne, kiedy wykonuje się je regularnie. Do najpopularniejszych należy rozwiązywanie krzyżówek, sudoku oraz układanie puzzli. Kolejne to sporządzanie listy spraw, zadań, które musimy wykonać danego dnia, tygodnia lub miesiąca. Pozwala to na uporządkowanie swoich planów i łatwiejsze zarządzanie czasem. Innym sposobem jest rozpoczęcie nauki czegoś nowego, np. gry na instrumencie lub języka obcego. Regularność w działaniu pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu, zwiększając jego wydajność. Kolejne ćwiczenie polega na skupieniu uwagi na czymś mało interesującym, np. białej kartce papieru. Należy

wydłużać czas koncentracji na danej rzeczy. Warto pamiętać, aby podczas nauki lub pracy robić przerwy, ponieważ jesteśmy w stanie w pełni skoncentrować się przez ok. 30-40 minut. Najtrudniejsze zadania, wymagające dużego wysiłku umysłowego powinniśmy wykonywać rano, ponieważ wtedy najlepiej się koncentrujemy. Problemy ze skupieniem uwagi posiadają często dzieci w wieku szkolnym. Jeżeli przyczyny zaburzenia koncentracji mają podłoże psychologiczne, np. odczuwanie silnego niepokoju, lęku, wówczas należy zasięgnąć porady specjalisty. Dla dzieci, które mają problemy z koncentracją, dobrą pomocą są gry edukacyjne, które opierają się na zgadywaniu, dopasowywaniu elementów, zapamiętywaniu i rozwiązywaniu łamigłówek. Nauka i rozwijanie się przez zabawę będzie dla nich atrakcyjną formą wykorzystywania wolnych

chwil. Rodzice powinni zwrócić uwagę, ile czasu pociecha spędza, oglądając telewizję i grając w gry komputerowe. Dzieci, które robią to dłużej niż dwie godziny dziennie są o wiele bardziej narażone na problemy z koncentracją. Czasem trudność skupienia uwagi jest porównywalna z występującą u dzieci cierpiących na ADHD. Spędzanie zbyt wiele czasu przed telewizorem, może także wpłynąć na wystąpienie np. agresywnego zachowania. Istotne jest także, aby się kontrolować. Można spróbować metody wizualizacji, wyobrażając sobie siebie jako osobę skoncentrowaną i pracującą efektywnie. W walce z dekoncentracją warto także spróbować aromaterapii, która jest sposobem naturalnym i bardzo przyjemnym. Istnieje wiele możliwości stworzenia własnej mieszanki olejków eterycznych. Na skupienie uwagi najlepiej wpływa

aromat m.in. mięty pieprzowej, rozmarynu, cytryny, cyprysa. Można także zastosować lekarstwa, które wpływają na skupienie uwagi. „Często zaleca się środki nasenne, gdyż zmęczenie i brak snu obniża zdolność koncentracji. Poleca się także leki uspokajające, ponieważ często zaburzenia tego typu zachodzą na tle nerwowym. Środki na poprawę koncentracji są bardzo pomocne dla osób wykonujących pracę umysłową – ułatwiają naukę, zapamiętywanie itd. Powodem dekoncentracji może być także zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie. Problemy ze skupieniem uwagi mogą być oznaką poważnych dolegliwości fizycznych i psychicznych, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli problemy z koncentracją są nasilone lub długotrwałe” – przyznaje Rafał Wawrzyniak, farmaceuta sieci Euro-Apteka. Zdolność koncentracji, a co za tym idzie, efektywnej pracy zależy od predyspozycji każdego człowieka. Niektórzy potrafią bez problemu skupić uwagę w hałasie, przy włączonym telewizorze, radiu lub słuchając głośnej muzyki, inni potrzebują zupełnej ciszy i nawet szelest potrafi ich dekoncentrować. O umiejętność skupienia należy regularnie dbać, a także ją rozwijać. Wówczas będziemy bardziej efektywni w pracy, w szkole, a powierzone nam zadania będziemy wykonywać bez trudności.

Magdalena Czekaj HealthThink public relations, specjalistka w branży healthcare.


2014/1

44

Porady

W TROSCE O PRZYSZŁE MAMY Zadbaj o siebie podczas ciąży. Ciąża to wyjątkowo magiczny czas w naszym życiu (tak jak każdego roku wiosna i budząca się do życia przyroda). Powinnyśmy w tym okresie szczególnie dbać o siebie i swoją skórę. Badania dowodzą, że stan emocjonalny matki wpływa na dziecko, które nosimy pod swoim sercem, a potem przekłada się na zachowanie dziecka po jego przyjściu na świat. Dlatego uśmiechnięta, odprężona, zadbana mama, to radosne i spokojne dziecko. Kiedy trzy lata temu pisałam artykuł dla przyszłych mam, dostałam wiadomość o tym, że moja przyjaciółka urodziła synka. Chłopiec ważył prawie 4 kg! Wyobrażacie sobie? Nie mogłam skupić się na pisaniu ani w tamtym czasie, ani teraz tym bardziej, że za parę miesięcy w rodzinie kolejne dzieciaki przyjdą na świat. Mimo emocji ten artykuł powstaje z myślą o Was – przyszłych mamach. Co za radość! No właśnie, kobiety, dlatego też niech żadnej z Was nie przyjdzie do głowy zaprzestanie chodzenia do kosmetyczki, codziennej pielęgnacji czy dotleniającego spaceru! Poniżej kilka

moich wskazówek, jak dbać o siebie podczas ciąży, czego się wystrzegać, a z czego korzystać bez ograniczeń.

Spójrzmy faktom prosto w twarz

Niestety, nie każda mama ma szczęście lśnić aurą ciążową (takie są fakty), dlatego warto pomyśleć i zawitać do gabinetu kosmetycznego. Przede wszystkim przed wizytą w gabinecie informujcie o tym, że jesteście w ciąży, to wyklucza zaszkodzenie dziecku! Pamiętajmy, że nie jest to odpowiedni moment zwłaszcza w pierwszych 4 miesiącach na kwasy owocowe, peelingi chemiczne, zabiegi z użyciem lasera czy silnie działających preparatów kosmetycznych. Nie wykonujmy żadnych specjalistycznych zabiegów aż do porodu i nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również u dermatologa, czy w gabinetach lekarskich


Kondycja fizyczna i psychiczna przyszłej mamy są bardzo ważne i pomagają jej zaakceptować zmieniający się wygląd i przetrwać test, któremu poddawane jest jej ciało. zajmujących się medycyną estetyczną. Zapomnijmy na czas 9 miesięcy o zamykaniu naczynek krwionośnych, likwidowaniu przebarwień i blizn. Zabronione są kategoryczne wszelkie zabiegi z użyciem prądu oraz ultradźwięków przez cały okres ciąży, a także okres w którym karmimy piersią!

Lepiej zachować ostrożność

Zastanawiacie się pewnie co w takim razie możecie wykonać w gabinecie, skoro dużo zabiegów jest zabronionych? Prawda jest taka, że pod wpływem gwałtownych burz hormonalnych skóra ulega ciągłym zmianom – rozciąga się, napina, staje się bardziej przesuszona, skłonna do podrażnień. W wielu przypadkach nasilają się zmiany skórne: krostki, grudki, nierówności, przebarwienia. Łatwiej w tym stanie uszkodzić skórę, a także wywołać reakcję alergiczną. Niestety, leczenie bywa kłopotliwe i choć nie ma dowodów na to, by mogły dziecku zaszkodzić kwasy owocowe, fitohormony z kremów oraz inne składniki aktywne w preparatach, lepiej zachować ostrożność. Jeśli nie jesteś pewna działania składników aktywnych w preparatach na maleństwo rozwijające się w tobie, zapytaj lekarza bądź kosmetologa.

ciało. Warto wybrać się również na manicure i pedicure, kąpiel aromatyczną stóp oraz odciążający masaż. Nie ma przeciwwskazań do henny czy regulacji brwi pod warunkiem, że nie jesteśmy uczulone na preparat.

SPA, joga, spacer na świeżym powietrzu

Eksperci polecają nie tylko wizyty u kosmetyczki oraz codzienną pielęgnację we własnym zakresie, ale w ostatnim czasie bardzo popularne specjalistyczne ośrodki SPA, w których czekają na nas nie tylko profesjonalne zabiegi na całe ciało, ale również możliwość korzystania z ćwiczeń na basenie czy zajęcia jogi. Wyjazd poza miasto to również doskonała okazja do prawdziwego odpoczynku, możliwość spacerowania na świeżym powietrzu oraz chwila, dzięki której nabierzesz sił do największej zmiany w twoim życiu, jaką bez wątpienia będzie przyjście na świat maleństwa. Kondycja fizyczna i psychiczna przyszłej mamy są bardzo ważne i pomagają jej zaakceptować zmieniający się wygląd i przetrwać test, któremu poddawane jest jej ciało. Codzienna pielęgnacja, to podstawa zdrowej skóry i możliwość szybkiego powrotu do formy po porodzie. Powodzenia!

A co polecam...

Zdrowa dieta przez dziewięć miesięcy to klucz do dobrego samopoczucia przyszłej mamy i zdrowego rozwoju dziecka. Twoja twarz, twoje włosy, ciało, dłonie i stopy – większość zabiegów jakie wykonuje się podczas ciąży na te partie ciała w gabinetach jest bezpieczna. Salony zapraszają na specjalne zabiegi przygotowane z myślą o kobietach w ciąży: błotne maski, peelingi, masaże stóp. Wybór jest szeroki, ale korzystajmy z rozsądkiem! Szczególnie polecane są relaksujące masaże. Poprawiają krążenie krwi i limfy, dzięki temu zmniejszają obrzęki, sztywność mięśni oraz stawów. Poczujesz się wspaniale zwłaszcza po intensywnym dniu pracy, jeśli pracujesz zawodowo, bo likwiduje napięcie wynikające ze stresu, zmęczenia, braku ruchu. Uelastycznia też skórę, co ułatwia jej rozciąganie. Polecam również zabiegi oczyszczające i nawilżające na twarz oraz te o działaniu regenerującym i relaksujące na całe

Anna Paruzel-Bakoś Kosmetolog, dziennikarka.


2014/1

46

Bezpieczne opalanie

CZAS NA ZMIANĘ WIZERUNKU! W końcu nadeszła wyczekiwana przez wszystkich wiosna! Wyczekiwana również przez właścicieli nielicznych już w Polsce salonów solaryjnych. Marzec to początek sezonu, a więc więcej klientów. Wzrost jest jednak dużo mniejszy niż w latach poprzednich. do znacznego wzrostu konkurencji. Część właścicieli solariów pamięta jak wyglądały początki tej branży – średni czas opalania to seans 20-30 min. Było to możliwe z uwagi na stosowanie dużo słabszych niż obecnie lamp. Potem nastąpił „wyścig” w stosowaniu lamp coraz

Fot. Ergoline

W największym stopniu przyczyniła się do tej sytuacji nagonka medialna prowadzona przez ostatnie lata. Jej przyczyną w dużym stopniu byliśmy my sami – właściciele solariów. Dlaczego? Intensywny rozwój branży solaryjnej w latach dziewięćdziesiątych doprowadził

Zmieniamy dotychczasowy wizerunek bezrefleksyjnej osoby pracującej w solarium na wykształconą, pomocną, miłą, naturalnie i zdrowo opaloną.

mocniejszych, dążenie do zmniejszania czasów opalania. To oraz brak kompetentnego personelu umiejącego służyć pomocą przy doborze seansów było przyczyną licznych poparzeń. Dało to podstawy do publicznej nagonki. Negatywne opinie w mediach nie miały jednak na celu ochrony ludzi czy promocję zdrowego stylu życia. Koncernom kosmetyczno-farmaceutycznym chodziło głównie o promowanie kosmetyków do opalania z filtrem, samoopalaczy i tabletek z witaminą D. Nasza branża była zbyt słaba aby podjąć jakąkolwiek walkę, co doprowadziło do jej ograniczenia. Obecnie jednak zaczęto zastanawiać się nad zdrowotnymi aspektami opalania. Można zauważyć wzrost pozytywnych opinii na ten temat, a nawet zachęcanie społeczeństwa do korzystania z kąpieli słonecznych. Coraz częściej wspomina się o niedoborze witaminy D i schorzeniach, które w związku z tym zagrażają organizmowi. Zmiany opinii wpływają na zmianę nastawienia społecznego. Ludzie chcący chodzić do solarium wymuszają zmiany w sposobie myślenia właścicieli solariów. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość oferowanych usług. Stosowanie się do dyrektywy Unii Europejskiej nt. normy 0,3, częste wymiany lamp, utrzymywanie perfekcyjnej czystości, ale przede

wszystkim wysoki poziom wyszkolenia personelu.

Personel musi być świadomy

Każda osoba przed przystąpieniem do pracy musi odbyć szkolenie. Uczymy czym jest opalanie, jakie są fototypy skóry, jakie stosujemy urządzenia i lampy, jak działają kosmetyki i dlaczego należy ich używać. Uczymy sposobu obsługi klienta. Chcemy zmienić dotychczasowy wizerunek bezrefleksyjnej osoby pracującej w solarium na wykształconą, pomocną, miłą, naturalnie i zdrowo opaloną dziewczynę. Oferujemy przeprowadzenie szkoleń w tym zakresie klientom naszej firmy handlowej. Wszystkich zainteresowanych czytelników prosimy o kontakt.

Zofia Garcon Współwłaścicielka salonów Blue-Solar oraz firmy Profil-Solar dystrybutora lamp do solariów firmy Hanau i Cosmedico oraz producenta kosmetyków do opalania w solarium Magical Sun tel. (32) 276 66 60 www.profil-solar.pl www.magicalsun.eu


2014/1

48

Higiena

ZDROWY UŚMIECH Jak dbać o zęby dziecka? Piękny, zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej pomaga wyglądać i czuć się lepiej, a świeży oddech oraz śnieżnobiały uśmiech dodają pewności siebie i pozytywnie wpływają na nasz wizerunek. Zadbane zęby są również jedną z podstawowych oznak zdrowia. Należy o nie dbać od samego początku, ale jak do tego zachęcić dzieci?

Dobre nawyki

Bardzo ważne jest, aby u dzieci, już od najmłodszych lat, wykształcić odpowiednie nawyki związane z dbaniem o higienę jamy ustnej. Zaleca się, by jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów przemywać dziąsła niemowląt wodą lub naparem z rumianku za pomocą gazików jałowych. Następnie, kiedy zacznie występować mleczne uzębienie, dziecko powinno szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej powtarzać tę czynność po każdym posiłku, używając pasty odpowiedniej do wieku dziecka. Ważne, aby zakupić dziecku

szczoteczkę z miękkim włosiem i wymieniać ją co 3 miesiące. Do obowiązków rodziców należy także przypominanie pociechom o czyszczeniu języka i policzków, ponieważ w tych miejscach gromadzą się bakterie. Ważną, a jednocześnie lekceważoną czynnością jest nitkowanie zębów, powinno ono stać się nieodłącznym elementem dbania o higienę jamy ustnej. Dzieci, które ukończyły 10. rok życia mogą już robić to samodzielnie. Dzięki nitkowaniu zębów dbamy o obszary, do których nie możemy dotrzeć w trakcie tradycyjnego szczotkowania. Kolejnym sposobem zapewniającym odpowiednią higienę jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Mają one właściwości antybakteryjne i pomagają w utrzymaniu właściwego pH w ustach. Stosowanie płynu zawierającego fluor


pomaga zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej i przeciwdziała powstawaniu próchnicy, która w Polsce jest uznawana za problem społeczny. Częstotliwość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem, według badań ok. 60% trzylatków ma próchnicę. „Jest ona szczególnym zagrożeniem dla mlecznych zębów. To bardzo poważny problem u dzieci w wieku przedszkolnym. Mleczne zęby są słabo zmineralizowane i dlatego u najmłodszych ryzyko wystąpienia próchnicy jest największe. Próchnica mlecznych zębów rozprzestrzenia się o wiele szybciej niż w przypadku zębów stałych. Najlepszym sposobem jej zapobieżenia jest systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej. Zaleca się odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz ograniczenie ilości słodyczy spożywanych między posiłkami. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach u stomatologa. Można także skorzystać z kuracji fluoryzacyjnych, które zmniejszą ryzyko wystąpienia próchnicy” – mówi lek. stom. Anna Ulańska-Burdziak z NZOZ Medicall w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieci uczą się głównie przez naśladownictwo. Obserwują swoje starsze rodzeństwo, kolegów, a przede wszystkim rodziców, powtarzając przy tym określone czynności. Kiedy zobaczą, że szczotkowanie zębów to stały element dnia oraz że nie należy lekceważyć higieny jamy ustnej, to zdecydowanie będzie to bardziej skuteczniejsze niż ciągłe upominanie. Jeśli dziecko wykształci w sobie odpowiednie nawyki związane z dbaniem o zęby, w przyszłości również będzie przywiązywało do tego dużą wagę i będzie cieszyło się zdrowiem.

Wizyty u stomatologa

Strach przed wizytą u stomatologa jest niemal wpisany w naturę człowieka. Jak wytłumaczyć dziecku, że lekarz dba o jego zdrowie i zachęcić je do odwiedzania gabinetu stomatologicznego? Przede wszystkim rodzice powinni zwrócić uwagę do kogo udają się ze swoją pociechą. Bardzo ważne jest odpowiednie podejście lekarza. Idealny stomatolog to taki, który ma dużo cierpliwości

Fot. HealthThink

49

O zęby dziecka należy dbać regularnie. Zaleca się, aby co 3 miesiące pójść z maluchem na wizytę kontrolną do stomatologa oraz nakłaniać go do częstego szczotkowania i nitkowania zębów. i podchodzi indywidualnie do małego pacjenta. Dziecko nie powinno przed każdym leczeniem zębów odczuwać stresu i obawiać się, że stanie mu się krzywda. Przed wizytą w gabinecie najmłodszych należy odpowiednio przygotować psychicznie. Bardzo często się zdarza, że dzieci, znając powszechne opinie na temat lekarzy stomatologów, płaczą już w poczekalni, nie wiedząc, co je czeka. Zadaniem rodziców jest przeprowadzenie rozmowy i wytłumaczenie, na czym polega wizyta i leczenie zębów. Dzieci, które zrozumieją, że lekarz dba o ich zdrowie, chętniej powracają do gabinetów stomatologicznych. Bardzo ważne jest także, aby w momencie, w którym u pociechy pojawią się wszystkie zęby mleczne, udać się do

ortodonty. Przyczynami wad zgryzu może być ssanie palca lub smoczka, zaciskanie zębów lub ich wypadanie. Jeśli nie zostanie stwierdzona wada, kolejną wizytę trzeba zaplanować na termin, w którym pojawią się zęby stałe.

węglowodany. Cukier jest największym wrogiem zdrowych zębów i przyczyną występowania próchnicy. Zalecane jest zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy, a także wyznaczenie czasu, kiedy dziecko może je zjeść, np. na konkretną godzinę lub dzień tygodnia. Bardzo ważne jest przyzwyczajenie pociechy, aby po każdym zjedzeniu słodkości dokładnie wyszczotkowało zęby. Jadłospis dziecka powinien być bogaty w składniki mineralne i witaminy. Organizm potrzebuje ich określonej ilości, w przypadku niedoboru nie funkcjonuje i nie rozwija się prawidłowo. „Za zdrowe uzębienie odpowiedzialna jest m.in. witamina D, która zwiększa przyswajalność wapnia. Znajdziemy ją w rybach i przetworach mlecznych. Aby wykluczyć choroby dziąseł, dzieci powinny spożywać witaminę A, którą zawiera m.in. marchew, masło, brokuły i szpinak oraz witaminę C, którą znajdziemy np. w pomidorach, ziemniakach, kapuście, pietruszce i czarnej porzeczce. Z diety należy wykluczyć także soki i napoje, które zawierają duże ilości cukru. Najlepiej zastąpić je wodą, którą powinno się wprowadzić od samego początku do diety dziecka” – radzi lek. stom. Anna Ulańska-Burdziak z NZOZ Medicall w Piotrkowie Trybunalskim. O zęby dziecka należy dbać regularnie. Zaleca się, aby co 3 miesiące pójść z maluchem na wizytę kontrolną do stomatologa oraz nakłaniać go do częstego szczotkowania i nitkowania zębów.

Odpowiednia dieta

Innym ważnym sposobem dbania o zdrowe zęby dzieci jest odpowiednia dieta. Już w czasie ciąży sposób odżywiania kobiet ma wpływ na zęby mleczne, a nawet stałe ich dzieci. Dieta przyszłych mam powinna być bogata w wapń, białko i fosfor. W jadłospisie muszą się znaleźć takie produkty, jak np.: ryby, jaja, mleko, mięso oraz zielone warzywa. Należy również pamiętać, że dzieci powinny ograniczyć przyswajane

Emilia Kowalczyk HealthThink public relations, specjalistka w branży healthcare.


2014/1

50

Bezpieczne opalanie

GWARANCJA JAKOŚCI Australian Gold® – sprzedawaj, zarabiaj i miej samych zadowolonych klientów! O tym, że Australian Gold®, jako najbardziej rozpoznawalna na świecie marka kosmetyków do opalania w solarium jest gwarancją jakości, wiemy nie od dziś. Podobnie, jak oczywistym dla stałych klientów jest to, że zapach produktów z misiem koala w logo jest nieporównywalny do wszelkich innych kosmetyków, a utrzymując się przez długi czas na ciele niweluje nieprzyjemny zapach skóry po opalaniu.

z wolnymi rodnikami dbają o młodość skóry. Po drugie, kompleks Shine Control – zapewnia miękką i niebłyszczącą się skórę po opalaniu. A co najważniejsze – wszystko to w bardzo rozsądnej cenie.

Idę na plażę

Wieloletnia praca z marką Australian Gold® udowodniła klientom, że bronzer to nie samoopalacz, ani nawet coś podobnego do niego. Zwielokrotnione bronzery sięgają w serii podstawowej ilości nawet 45 – co najprościej oznacza, że produkt taki posiada właśnie 45 różnych substancji przyspieszających produkcję melaniny we wszystkich warstwach skóry. Nie barwimy naskórka! Przy pomocy bronzerów o opóźnionym działaniu – czyli takich, które działają, gdy promienie UV zakończą swą pracę, stymulujemy skórę, by wykorzystując jej naturalną zdolność do opalania. Zdecydowanym faworytem w sezonie 2014 jest Deviously Black – 45-krotny bronzer, by opalić się mocniej, szybciej i na dłużej.

Męski kolor pod kontrolą

Każdy dżentelmen wie, że męska skóra wymaga zdecydowanie

Fot. Australian Gold®

Nie taki bronzer straszny

innej pielęgnacji niż kobieca – również w zakresie opalania. Bogaty wyciąg kokosowy nawilża, wygładza i zmiękcza skórę. Pomyślany również dla panów z tatuażami, zawiera wyciąg z trawy tygrysiej, zabezpieczający kolor przed blaknięciem pod wpływam UV. Seria Gentelmen to w 2014 roku już trzy balsamy – spełniające prawdziwie męskie potrzeby skóry.

Zawsze z kosmetykiem z filtrem, by opalać się równie rozsądnie i bezpiecznie jak w solarium. Gdyby pokusić się o policzenie liczby poparzonych twarzy i pleców tuż po zejściu nawet tylko z plaż nadbałtyckich, byłby to rekord nie pobity przez żadne solarium. Dbajmy o skórę właśnie wtedy, gdy w bliskim obcowaniu z naturą znajdujemy relaks i niejednokrotnie nadużywamy kąpieli słonecznych. Wybierz Australian Gold® SPF – z wysokością filtra dopasowaną do indywidualnych potrzeb skóry, by opalać się zdrowo i brązowo.

Twarzą do słońca

Dbałość o szczegóły w każdym calu – to domena marek, które wiedzą, że poszczególne partie ciała wymagają innej pielęgnacji – a twarz powinna być pod szczególnym nadzorem. Smooth Face – idealnie dopasowany produkt hypoalergiczny, bezzapachowy, który doskonale wie, po co nakładamy go na skórę. Po pierwsze, kofeina i witaminy walcząc

Więcej informacji: Tanimperia tel. (68) 323 11 88 www.tanimperiasklep.pl


2014/1

Fot. Depositphotos

52

Marketing

CZUĆ SIĘ DOBRZE KLIENT MUSI Sprzedaż to nie tylko „skasowanie za zabieg”. Co zrobić, aby klient często wracał? W dzisiejszych czasach coraz trudniej o lojalnego i stałego klienta. Powodów jest wiele, m.in. coraz większa konkurencja, która urozmaica nie tylko same obiekty, ale i rodzaje zabiegów.

Goście chcą, i lubią, próbować, doświadczać, „smakować”. Dlaczego więc wśród miejsc z odnową biologiczną, znajdują się także takie, które prócz szyldu, być może nawet jakiejś dodatkowej reklamy, nie robią nic, aby pokazać swoją wyjątkowość?

Podstawa to czystość Będąc ostatnio w jednym z miejsc, gdzie zamierzałam poddać się masażowi czekoladą doznałam wręcz szoku. Już wchodząc widziałam, że nie jest najlepiej, no ale „my branżowcy” jesteśmy często uczuleni na wiele drobiazgów, których


53

Szkoda inwestycji

Inwestorzy lokując pieniądze w miejsca z odnową biologiczną wydają mnóstwo pieniędzy. Urządzenia nie są tanie, preparaty kosmetyczne także, trzeba zatrudnić personel i jeszcze zrobić odpowiedni PR danego miejsca. To taki wielki skrót wydatków. Dlaczego więc, po zadaniu sobie trudu podczas tworzenia

Warto podejmować przemyślane decyzje, posiadać empatię w podejściu do klienta, cierpliwość, etykę i wysoką higienę, zarówno osobistą jak i miejsca pracy. jak i day spa konieczne są permanentne szkolenia, doszkalania, korygowanie, a przede wszystkim odpowiedni nadzór. Niedopuszczalna jest zła praktyka higieniczna, złe traktowanie gości, brak etyki itp.

miejsc relaksu, prozdrowotnych, piękności itd., tak marnotrawią najbardziej podstawowe zasady? Gdzie schludność, miłe otoczenie, profesjonalne podejście zarówno do zawodu jak i do klienta/gościa, jest tak ważne? Czyżby myśleli, że wystarczy kupić, zapłacić, a reszta zrobi się sama? Niestety, tak się nie da. Nawet najpiękniejsze miejsca bez odpowiedniej oprawy jaką jest „serce wkładane w pracę” będą tylko kolejnymi, skazanymi na porażkę.

Marudzenie na złe czasy

Przemyślenie działań i świadomość konieczności

Przemyślenie działań od samego początku, aż po płynne działanie biznesu to podstawa każdej branży. Ale w działalności SPA konieczne jest uświadomienie sobie, że działamy na pograniczu zdrowia i psychiki. Każdy zabieg nawet ten najbanalniejszy działa na psychikę klienta. On ma swoje „5 minut”, za które płaci. Jedni przychodzą z problemem widocznym inni z problemem głęboko ukrytym, jeszcze inni dlatego, że po prostu lubią, ale wszystko i wszyscy mają swój cel. W miejscach z odnową biologiczna zarówno w hotelach

Fot. Depositphotos

przeciętny gość nawet nie zauważa. Sama siebie uspakajałam „nie jesteś w pracy, odpuść, udaj, że nie widzisz itd.”. Przyszłam aby się odstresować, odpocząć, ale... niestety, nie dało się. Bardzo często, gdy spodoba mi się dane miejsce polecam je innym, daję jako przykład, chwalę. Pytania typu: „czy mogłabyś mi polecić jakieś dobre SPA” są na porządku dziennym. Dlatego bardzo cenię miejsca, które mogłabym spokojnie polecać. Tym razem, po raz pierwszy w ogóle nie skorzystałam z zabiegu, gdyż to co zobaczyłam dalej, przerosło nawet mnie. Osobę, która już niejedno wiedziała. Dziwi mnie jednak fakt, że w ogóle problemu nie dostrzegały tam pracujące osoby! Wszystko się wręcz kleiło, preparaty były nie podomykane w pobrudzonych opakowaniach, jednorazowe podkłady pochlapane, kurz, włosy itd. Podczas rozmowy z właścicielem okazało się, że on także nie wie, kto jest winny. Stwierdził, że urządzenia są stare i już. Ale nie w wieku urządzeń przecież tkwił problem. Miejsce to sprzedawało się także w zakupach grupowych. Czyżby nie mieli chętnych na zabiegi?

Dla takich miejsc jak opisane na samym początku artykułu, czasy zawsze będą złe. Ludzie nie chcą przychodzić ponownie tam gdzie czuli się źle. Powyżej jest opisana bardzo zła sytuacja, ale nie trzeba aż takich wpadek, by goście opuścili miejsce na zawsze. Sprzedaż to proces od samego wejścia, czyli otworzenia drzwi, do momentu ich zamknięcia podczas wyjścia po skonsumowanej usłudze. Na fakt, czy gość odwiedzi miejsce ponownie, czy poleci innym, czy będzie kupował kosmetyki do pielęgnacji domowej właśnie u nas, składa się bardzo wiele rzeczy. Trzeba zawsze pamiętać, że „diabeł tkwi w szczegółach” i im bardziej dopieszczone procedury obsługowo-usługowe, tym większe prawdopodobieństwo zadowolenia gościa. Jestem wręcz pewna, że podchodząc w ten sposób do całości nie będzie się mówiło w tych miejscach o złych czasach czy kryzysie. Bo zawsze byli i będą ludzie potrzebujący odpoczynku, relaksu, profilaktyki zdrowia i prestiżowych zabiegów. Nawet podczas największego kryzysu ludzie mają urlopy, a zdecydowana większość jednak pracuje i pracować będzie, wiec nawet jeśli mieliby tylko od czasu do czasu korzystać z tego typu miejsc (podczas urlopów, wyjazdów) to dlaczego nie u Państwa? Jeśli będzie odpowiednio przygotowany gabinet, z odpowiednim wnętrzem i przede wszystkim kompetentnym personelem, to zapewniam, że goście przyjdą właśnie do Państwa.

Nie tylko same procedury

Na całokształt składa się także to, jaki rodzaj sprzętu posiada SPA, jak ułożona jest funkcjonalność pomieszczeń, jakich używa się preparatów, jak podchodzi się nie tylko do gości ale także do pracowników. Powyżej przedstawiłam najbardziej oczywistą oczywistość, czyli porządek w miejscu pracy, który jest tak banalny i oczywisty, a w wielu miejscach często bagatelizowany. Ale problemów jest zdecydowanie więcej, i im wydawałoby się rynek bardziej nasycony usługami z odnową biologiczną, im bardziej świadomy klient, który już dziś wie, czego może spodziewać się w takich miejscach, tym niestety także coraz więcej miejsc lekceważących etykę zawodową, idących na łatwy zarobek, które rzucają ciemne światło na całą branżę. Niejedna osoba źle podchodząca do całości jakości obsługiwanych miejsc, po prostu straciła majątek winiąc wszystkich dookoła, zamiast zrobić „rachunek sumienia”. Nie warto więc nastawiać się na zyski „od sztuki”, zdecydowanie warto natomiast, co wszystkim gorąco polecam, podejmować przemyślane decyzje, posiadać empatię w podejściu do klienta, cierpliwość, etykę i wysoką higienę, zarówno osobistą jak i miejsca pracy. W takich punktach rodzi się dusza, rośnie serce i w takich punktach chcą przebywać ludzie. Wniosek nasuwa się sam – goście/klienci wrócą, a to oznacza sukces.

Iwona Galacka Konsultant, audytor, trener, coach i moderator w obiektach SPA, Wellness i Fitness. IG-Conswel


2014/1

54

Aromaterapia

WIOSENNE PRZEBUDZENIE Kochamy wiosnę, kiedy wszystko wokół budzi się do życia. Z radością i zaciekawieniem obserwujemy, a nawet kibicujemy rosnącym jak na drożdżach pąkom drzew i krzewów. Czekamy na pierwsze krokusy, które nigdzie nie wyglądają tak pięknie jak w Dolinie Chochołowskiej i z prawdziwą przyjemnością łapiemy promyki coraz mocniej grzejącego słońca, planując każdą wolną chwilę na łonie przyrody.

KILKA UWAG • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne. • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI. • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!

Fot. Wirginia Bryll

Choć w tym roku zima dla większości z nas była bardzo łaskawa, to jednak długie ciemne dni, często brak ruchu i niejednokrotnie obfite posiłki nie działały pozytywnie na naszą psychofizyczną kondycję i wygląd. Czas się przebudzić z zimowego snu, wyjść na spacer, zaczerpnąć świeżego powietrza w górach czy lesie, a również wzmocnić organizm niezbędnymi witaminami i minerałami, których najczęściej podczas codziennej bieganiny pomiędzy domem, pracą i zakupami nie dostarczamy sobie z pożywieniem. Istnieją także przyjemne, pachnące sposoby na pozimowe znużenie. W kominku aromaterapeutycznym rozpylamy najlepiej rankiem po przebudzeniu, specjalną mieszankę olejków eterycznych. Może to być np. samodzielnie przygotowana mikstura Dr Beta, z olejkiem pomarańczowym w roli głównej o świeżym cytrusowym zapachu (4 krople), ale także olejkiem rozmarynowym (3 krople) oraz olejkami: jałowcowym, mięty pieprzowej i eukaliptusowym (po 1 kropli). Możemy też użyć gotowego preparatu o nazwie Vapomix U-1 Dr Beta z olejkami: rozmarynowym i ylangowym. Olejek rozmarynowy już od XV wieku jest znanym środkiem pobudzającym siły witalne,

odmładza i wzmacnia system immunologiczny, olejek ylangowy natomiast działa relaksująco i pobudzająco, dodaje energii i wigoru. Olejki eteryczne wykorzystywane w kominkach doskonale sprawdzają się także, jako dodatek do kąpieli. Na wiosenne zmęczenie warto zastosować mieszankę, w której znajdą się: olejek rozmarynowy (5 kropli), ylangowy (2 krople) i cytrynowy (2 krople). Taka kąpiel odpręży ciało i umysł, doda sił i nastroi pozytywnie. Wiosna właśnie przyszła do nas, więc zróbmy wszystko, by powitać ją z radością i energią godną tej niezwykłej pory roku! LITERATURA • Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007. • Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008. • Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2012. • Kwartalnik „Aromaterapia”.

Więcej informacji: Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl


2014/1

56

Muzyka relaksacyjna

KREATORZY PRZESTRZENI Nie widzisz związku między rodzajem odtwarzanej muzyki w firmie a efektami finansowymi biznesu? Spróbuj zatem zrobić zakupy w miejscu gdzie muzyka jest głośna, hałaśliwa i zwyczajnie męcząca.

Fot. Depositphotos

Jak dobrać muzykę do lokalu i do rodzaju działalności.


www.najwspanialsza.pl

57

Gdyby taki rodzaj muzyki sprzyjał długim pobytom klientów, a co za tym idzie także większym zakupom, z pewnością właśnie takie dźwięki słyszelibyśmy w większości marketów stosujących audiomarketing. Z wiedzy i doświadczenia wynika, iż muzyka zasadniczo wpływa na liczbę klientów w prowadzonej działalności, na czas jaki dana osoba gotowa jest spędzać w danym miejscu oraz nawet na to ile wyda pieniędzy. Nie każde jednak miejsce prowadzonej działalności preferuje podobny klimat, dlatego rodzaj muzyki należy dobierać bardzo starannie.

Co zatem wybrać?

W kręgu wellness & SPA nie zawsze muzyka relaksacyjna stanowi najwłaściwszy wybór. Zakres gatunkowy muzyki instrumentalnej, ilustracyjnej, jakim możemy się posłużyć, jest szeroki. Zapoznając się z nowymi produkcjami wydawnictwa albumów z licencją na publiczne odtwarzanie – Victor 11 – możemy dobrać płyty w zależności od rodzaju działalności czy też od obszaru

w lokalu, gdzie muzyka powinna stanowić tło. Płytoteka wydawnictwa stale się rozrasta, zatem mamy w czym wybierać. Zacznijmy od albumu Celtic whisper. Krążek wpasowuje się w nurt muzyki ilustracyjnej, inspirowanej etnicznym charakterem muzyki celtyckiej. To muzyka do każdej poczekalni, holu recepcyjnego, zabiegów pielęgnacyjnych czy kosmetycznych, ale takich, których oddziaływanie nie skupia się przede wszystkim na wprowadzeniu klienta czy pacjenta w stan relaksu. Krążek odpowiedni także do salonów solaryjnych, fryzjerskich czy rekreacyjnych. Klimat ten to tajemniczy, mocny i rześki podryw do tańca. Rytmika kompozycji przenosi w czasy wikingów, subtelność nut budzi wyobraźnię i przenosi do mglistego, ciemnego lasu wysp i lądów. Nawiązania aranżacyjne m.in. do szant, inspiracje w klimacie muzyki celtyckiej, irlandzkiej, wpasowane w komfort miejsca i czasu, to esencja tej płyty. Podobnie sklasyfikować można krążek Well balanced. Chociaż aranż

tu subtelniejszy i bliższy „oldfieldowskim” brzmieniom, zdecydowanie adresujemy ją wszędzie tam, gdzie może stanowić lekkie, niezobowiązujące tło rozmów podczas odbywania zabiegu czy też w czasie oczekiwania na sam zabieg. Mistrzowsko wyważone aranżacje godne „oldfieldowskich” klimatów, od pierwszego brzmienia wprowadzają niecodzienne tło dźwiękowe. Prawdopodobnie, niektórzy pokuszą się także o prezentowanie tej płyty podczas wykonywania masażu. Z pewnością będzie to ciekawe doświadczenie. Pozytywka to żywe fortepianowe, ale i smyczkowe kompozycje opowiadające historie pełne subtelności, wrażliwości, ale i mocy. Treść głębokiej sentymentalnej nuty przeplata się z melodyjnością. Słuchacz nie pozostanie obojętny na ten album. Zatem włączyć można go podczas biznesowego spotkania z klientem, w recepcjach, podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy też w klimacie restauracyjnym. Z całą odpowiedzialnością polecam ten album do wieczornego spotkania przy kolacji. Chociaż klimat nieco

Dzięki niezależnemu rynkowi muzycznemu i uzdolnionym polskim twórcom tworzenie muzyki dla strefy wellness & SPA staje się inspirujące i szalenie bogate w możliwości.


2014/1

Fot. Depositphotos

58

ekskluzywny klimat. Kompozycje o charakterze muzyki filmowej instrumentalnie wzbogacone o subtelne żeńskie wokale w etnicznym zabarwieniu, z wyczuciem nadają charakter wzniosły i niesamowicie podnoszący nastrój. Wiele kompozycji ma marszowy rytm, zatem rewelacyjnie napędza i zachęca do kreatywnego działania czy szybkich decyzji. Rozwijająca się w ostatnim czasie sfera wellness & SPA jest tak wymagająca, że tworzy nie lada wyzwanie dla kreatorów tejże przestrzeni. Jednakże dzięki niezależnemu rynkowi muzycznemu i uzdolnionym polskim twórcom muzyki, którym składamy pokłon za wspaniałą pracę, tworzenie tej muzyki staje się inspirujące i szalenie bogate w możliwości.

Znajdź związek między rodzajem odtwarzanej w firmie muzyki a efektami finansowymi.

nostalgiczny, jest zwyczajnie piękny i tchnie świeżością. Utwory są krótkie, zatem klimat zmienia się stosunkowo szybko i zaskakuje wzrostem pozytywnych wibracji, tak jak na Pozytywkę przystało. Touch of an Angel to kolejny album z kręgu kategorii muzyki relaksującej; głęboki i z wyważeniem. Płynne melodie doskonałe do mocno relaksujących zabiegów, masażu czy czynności leczniczych. Klient czy pacjent rozpłynie się w falach dźwięków z rozkoszą i poddaniem, zapomni o ewentualnym dyskomforcie bólu, niewygody czy zmiany jaka dokonuje się podczas wykonywanego na nim zabiegu. Muzyka dla każdego

kto pozwala sobie na wyciszenie także w domowej sferze lekkości. Sfera wellness to także fitness, dynamika i energetyzujący ruch. Właśnie do tego typu miejsc adresujemy płytę Loop of time. Przeplatające się wątki muzyki R’n’B, dance, swobodny chillout, delikatny dub-step oraz lekko klubowy rytm nadają żywy i pozytywny charakter takim miejscom jak siłownie, solaria, kluby fitness czy też salony fryzjerskie. Trudno określić jednoznacznie gdzie sprawdzi się album Heart gift. Dominuje wrażenie, iż każda przestrzeń przyjmie z chłonnością dźwięki tego krążka. Aranżacje w wysublimowany sposób tworzą

mgr Agnieszka Sowa Miłośniczka zdrowego stylu życia, natury i pięknej muzyki. www.victorel.pl


2014/1

Fot. www.sxc.hu

60

Pielęgnacja

NATURALNE PIĘKNO Z OGRODU Dynia dla urody. Popularna w całej Europie, Azji i Ameryce dynia liczy sobie ponad cztery tysiące lat. Jako niezastąpiony składnik jesiennych dań stosunkowo niedawno znalazła zastosowanie również w kosmetyce. W Polsce to niezwykłe warzywo poznano na przełomie XVII i XVIII wieku, jednak dopiero od niedawna święci triumfy w rodzimych gospodarstwach. Trudno się dziwić, ponieważ jest zasobna w wiele cennych składników mineralnych, m.in. potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Miąższ dyni zawiera

Dynia – ciekawostki: • Miąższ dyni może być stosowany, jako środek przeciwwymiotny dla ciężarnych. • W Azerbejdżanie odwar z kwiatów dyni wykorzystuje się do leczenia jątrzących ran. • Ze względu na małą zdolność wiązania azotanów z gleby dynia jest lepszym od marchwi produktem w żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, choroby wątroby, otyłość i zaburzenia przemiany materii.


61

Miąższ dyni zawiera wiele cennych składników: beta-karoten, duże ilości witaminy C i E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, wapń, żelazo, fosfor, aminokwasy, glukozę i fruktozę.

pomocny przy problemach z nadkwasotą. Dzięki dużej zawartości błonnika, dynia pomaga również przy odchudzaniu, co czyni z niej wyjątkowo atrakcyjną potrawę, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Co więcej: jest lekkostrawna, łatwo przyswajalna i posiada dużą zawartość białka, dzięki czemu jest sycąca.

szczególnie dużo prowitaminy A, E oraz witamin B1 i B2. Zawiera również witaminy C i PP, kwas foliowy i pantotenowy, błonnik i pektyny. Dzięki właściwościom zasadotwórczym jest polecana we wszelkich kuracjach odkwaszających organizm, oraz wspomagających leczenie nowotworów. Działa również moczopędnie i oczyszczająco. Pieczona oraz gotowana dynia wzmacnia odporność na infekcje układu oddechowego, a sok z surowej może być

Dynie wzmacniają system immunologiczny

W starożytnej kulturze indiańskiej dynię wykorzystywano do produkcji rozmaitych przedmiotów codziennego użytku, np. mis i naczyń, a nawet rzeźb. Dyni przypisywano właściwości boskie, gdyż w wielu kulturach Indian twierdzono, że dynie powstały z ciał zmarłych bogów.

Ekstrakt z miąższu dyni jest również źródłem enzymów regulujących proces złuszczania, których działanie nadaje skórze gładkość i świetlistość.

Fot. www.sxc.hu

Dynia dla urody

Dynia to wyjątkowa jesienna ozdoba i bogate, odżywcze danie, jednak jej właściwości są na tyle cenne, że stała się nieocenionym surowcem do produkcji preparatów kosmetycznych. Bogata w aktywne składniki, które wzmacniają skórę, odmładzają i podnoszą jej odporność daje szerokie pole do zastosowania w kuracjach rewitalizujących skórę. Ekstrakt z miąższu dyni, to między innymi bogate źródło cukrów, witamin, karetonoidów, protein, soli mineralnych i aminokwasów. Delikatny pomarańczowy kolor miąższu już na pierwszy rzut oka potwierdza obecność beta-karotenu, który z zawartymi w dyni witaminami C i E tworzy silny koktajl antyoksydantów spowalniających procesy starzenia się skóry. Witamina E pobudza krążenie, wspomaga ukrwienie tkanki łącznej skóry i błon śluzowych oraz wpływa na zwiększenie nawilżenia skóry. Badania udowodniły, że tokoferol jak i jego estry jest doskonale wchłaniany przez skórę, włosy i absorbowany przez warstwę rogową naskórka. Witamina A jest niezbędna dla utrzymania struktury i czynności komórek nabłonkowych. Witamina C dostarczana za pomocą kosmetyków świetnie przyspiesza regenerację skóry dotkniętej poparzeniem promieniami UV. Bierze

także udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu korzystnie wpływa na jego produkcję. Tym samym ogranicza pojawiające się z wiekiem zmiany w naskórku prowadzące do powstawania pierwszych zmarszczek. Witamina C świetnie wzmacnia odporność naczyń krwionośnych, a dzięki właściwościom złuszczającym znakomicie rozjaśnia przebarwienia. Skóra po kuracji z jej udziałem odzyskuje witalność, zdrowy koloryt i jest wyraźnie rozświetlona. Ekstrakt z miąższu dyni jest również źródłem enzymów regulujących proces złuszczania, których działanie nadaje skórze gładkość i świetlistość. Zawarta w nim glukoza i fruktoza nawilżają i zatrzymują wodę w naskórku, tworzą film ochronny zapobiegający odparowywaniu wody z przestrzeni międzykomórkowych. Systematyczne stosowanie kosmetyków „dyniowych” znacznie poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, zapobiega utracie wody z przestrzeni międzykomórkowych oraz chroni przed procesami starzenia. Ciekawsotką może być fakt, że dynia zawiera L-Tryptofan, który naturalnie pobudza organizm do wytwarzania hormonu szczęścia – serotoniny oraz odpowiedzialnej za prawidłowy sen melatoniny. Zatem kosmetyki z zawartością tego cennego surowca nie tylko poprawią wygląd skóry, ale mogą wpłynąć na poprawę nastroju.

Małgorzata Zdziebko-Zięba PR Manager Organique Kosmetyczka, doświadczony pedagog. Autorka wielu tekstów na temat zdrowia, urody i marketingu. Współzałożycielka bloga dlabab.com


Fot. Belista

Pielęgnacja

WŁOSY PIĘKNE I ZDROWE Belista Dry Shampoo. Suchy szampon do włosów szybko, łatwo i skutecznie przywraca włosom świeżość, blask i puszystą lekkość. ć. I to zaledwie w kilka m minut.

Dobrze mieć pod ręką kiedy... Kiedy twoje włosy przetłuszczają się nadmiernie i na dodatek szybko. Bez względu na to, czy to jedynie problem kosmetyczny, czy nadmierne wydzielanie sebum, potrafi utrudnić życie – włosy tracą objętość, wyglądają na zaniedbane i wymagają codziennego mycia. Belista skutecznie przywróci im puszystą lekkość, usunie nadmiar sebum, a Tobie da jeden dodatkowy dzień pięknego wyglądu! Masz niesforną grzywkę. To właśnie na ten element fryzury najczęściej narzekamy. Grzywka potrafi „żyć własnym życiem” i nawet gdy reszta włosów wygląda wciąż jak po wyjściu od fryzjera, ona nadaje się

… do mycia. W 3 minuty nadasz jej lekkość i świeżość. Nie masz czasu, lub zwyczajnie rano wolisz pospać? Śpij! Używając Belisty zaoszczędzisz czas, nie rezygnując z pięknego wyglądu. Warunki do mycia głowy nie są komfortowe – Belista w eleganckiej butelce w kilka minut odświeży Twoje włosy, zarówno wtedy, gdy wstaniesz za późno, jak i w trakcie wyjazdu bądź długiej podróży. Gdy twoje włosy tracą objętość po intensywnej wizycie w solarium, klubie fitness lub

Świeże włosy w kilka minut? Teraz to możliwe.

jakiejkolwiek aktywności fizycznej, czy na przykład modnym teraz bieganiu. Jeśli szukasz profesjonalnego, szybkiego rozwiązania – Belista jest dla Ciebie. Suchy szampon działa bez wody, jest prosty w użyciu i możesz go stosować codziennie. Przede wszystkim przed użyciem wstrząśnij kilkakrotnie mocno butelką, a następnie spryskaj włosy u nasady z odległości około 15-20 centymetrów. Bez problemu zrobisz to sama przed lustrem, jak i bez niego. Poczujesz odświeżający zapach, który będzie utrzymywał się na Twoich włosach przed większość dnia. Kiedy już rozprowadzisz suchy szampon na włosach, poświęć chwilę i wmasuj go delikatnie w skórę głowy, tak by miał szansę intensywnie zadziałać, a po chwili dokładnie

wyczesz włosy. Dokładnie tak samo, jak robisz to na co dzień. Jeśli chcesz zwiększyć objętość fryzury, to dobry moment, by użyć suszarki – lecz niekonieczny, gdyż Belista sama w sobie nadaje puszystości i nie obciąża włosów. Warto wspomnieć, iż Belista powstała na bazie naturalnych składników oraz dodatkowo chroni włosy przed UV.

Więcej informacji: Tanimperia tel. (68) 323 11 88 www.tanimperiasklep.pl


2014/1

64

Odnowa biologiczna

SKUTECZNA WALKA Z ROZSTĘPAMI Rozstępy to również męski problem. Mogą pojawić się w okresie intensywnego wzrostu, przy szybkim przyroście masy mięśniowej lub drastycznej utracie wagi. Jak ich unikać i jak się z nimi rozprawić, gdy już się pojawią, podpowiada Sebastian Obirek, manager sportu w klubie SOHO Body Spirit w Brwinowie.

Poznaj wroga

Rozstępy skóry (striae distensae, ang. stretch marks) to wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry przebiegające równolegle, które swoim wyglądem przypominają bliznę. W obrębie zmian skóra jest pozbawiona mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych. Rozstępy najczęściej kojarzone są wyłącznie jako kobiecy problem, ale dotyczy on również bardzo wielu mężczyzn. Te zmiany skórne, związane z rozciągnięciem skóry w określonych częściach ciała, pojawiają się u osób młodych w okresie dojrzewania, osób otyłych, kobiet w ciąży, ale także u osób uprawiających sporty i kulturystów, u których następuje szybki przyrost masy mięśniowej. Gdzie najczęściej występują? Na ich powstawanie najbardziej narażone są uda, pośladki, piersi, brzuch, ale także – w przypadku

osób uprawiających sporty siłowe – pojawiać się mogą w okolicach klatki piersiowej, po wewnętrznej stronie ramion, na barkach oraz po wewnętrznej stronie ud. Powstają one w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących skórną strukturę. Z kolei rozstępy na plecach mogą pojawić się również

przy szybkim wzroście, kiedy skóra zostaje tam gwałtownie rozciągnięta.

Czego unikać?

Leczenie powstałych już rozstępów jest bardzo trudne i kosztowne, nie zawsze również przynosi oczekiwane rezultaty. Im rozstępy są starsze, tym trudniejsze do zlikwidowania. Warto więc wiedzieć co sprzyja ich powstawaniu. Niewielu z nas np. zdaje sobie sprawę, że rozstępów można się nabawić stosując niskokaloryczną dietę, czy drastycznie się odchudzając. W wyniku niedostarczania dostatecznych ilości składników odżywczych, przebudowa białek występujących


65

Misją To Be Fit jest: • motywowanie do podejmowania wyzwań, dzięki którym każdy może osiągnąć wymarzone wyniki; • szerzenie wiedzy na temat kompleksowego dbania o formę fizyczną i psychiczną; • dostarczanie inspiracji każdemu, kto zdecyduje się zmienić swoje życie i ciało; • wspieranie wszelkich inicjatyw, które pomagają pozbyć się negatywnego myślenia na rzecz pełnej akceptacji swojej fizyczności; • pokazywanie przykładów z życia, które obrazują procesy przemiany i dążenia do doskonałości.

w skórze, w tym kolagenu i elastyny, jest utrudniona. Dlatego też bardzo ważnym czynnikiem jest kontrola wagi i utrzymywanie jej na możliwie stałym poziomie, stosowanie diety bogatej w proteiny zawarte głównie w mięsie i rybach oraz witaminy: A, E, PP, B5. „Powinno się unikać ćwiczeń fizycznych, w których dochodzi do nadmiernego wzrostu masy mięśniowej. Jednak nie zawsze jest to możliwe i przede wszystkim mężczyźni decydują się na tego typu aktywność. Wówczas należy łączyć wysiłek fizyczny z masażami, które poprawiają mikrokrążenie naczyniowo-limfatyczne i elastyczność skóry. Dodatkowo masaż nadaje prawidłowy kierunek włóknom kolagenowym, dzięki czemu skóra staje się bardziej podatna na rozciąganie” – podpowiada Sebastian Obirek.

Opatentowane rozwiązanie

W skutecznej walce z rozstępami kluczowe jest odpowiednie nawilżanie i ujędrnianie skóry poprzez

stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych takich jak np. żel Flaw-Less marki Fit Skincare for Men. Jego opatentowana formuła, dzięki zawartości wyjątkowych substancji czynnych, redukuje blizny, rozstępy i niedoskonałości skóry. Znacznie poprawia również jej elastyczność. Wcierając żel w miejsca najbardziej narażone na powstawanie rozstępów wykonujemy masaż, dzięki czemu poprawiamy jej ukrwienie. Kosmetyk ten powinien być stosowany zaraz po kąpieli na suchą skórę, aby odpowiednio ją nawilżyć i wygładzić. Dla najlepszych efektów warto stosować go dwa razy dziennie. Rozpraw się skutecznie z niedoskonałościami skóry!

Więcej informacji: To Be Fit www.to-be-fit.pl


2014/1

66

Holistyka

ODETCHNIJ… WIOSENNIE Oddech kluczem do głębokiej relaksacji ciała i ducha.

Niektórzy decydują się na kosztowne modernizacje salonów, inni inwestują w reklamę i public relations, jeszcze inni, aby dotrzymać kroku konkurencji, kupują najnowocześniejszy sprzęt. Wszystkie te działania zewnętrzne przynoszą skutki, wymagają jednak dużych nakładów finansowych. Jednocześnie nie odwołują się one do już istniejących niewykorzystanych możliwości drzemiących w każdym salonie. Czy można dodać jakąś zasadniczą wartość do proponowanej oferty, ulepszając jednocześnie istniejące już struktury? Czy możliwe jest wprowadzenie efektywnych zmian minimalizując ich koszt?

Wzbogacenie dotychczasowej oferty

Innowacja, czyli zmiana istniejących możliwości w nowe idee oraz ich praktyczne zastosowanie, jest kluczem do wyróżnienia salonu na tle innych, a także dodania mu unikatowego charakteru, wzbogacenia oferty, przyciągnięcia większej liczby klientów i zaoferowania im wyjątkowych usług.

Więcej niż odprężenie i więcej niż relaks

Niezależnie od charakteru swojej działalności, każdy właściciel obiektu wellness & SPA pragnie

Fot. Depositphotos

Właściciele salonów day & SPA i ośrodków odnowy biologicznej podejmują wiele działań mających na celu wzmocnienie pozycji na rynku i pozyskanie nowych klientów, co wiąże się jednoznacznie ze zwiększeniem obrotów firmy.

zaoferować swoim klientom najwyższej jakości usługi, prowadzące do zrelaksowania i odnowienia pokładów sił witalnych. Zarówno obrana metoda jak i środki pomocnicze w postaci odpowiedniej atmosfery są niezwykle ważnymi elementami w tym głęboko idącym procesie.

Oddech – nieodkryte narzędzie relaksacji

Oddech jest nieodłącznym elementem życia. To on usuwa z ciała około 70% toksyn i szkodliwych związków chemicznych. Będąc jednocześnie wskaźnikiem dobrostanu psychoemocjonalnego, odpowiednio wykorzystany staje się świetnym narzędziem relaksacyjnym. W sytuacji silnego stresu zatrzymujemy oddech, gdy organizm narażony jest na

długotrwały stres oddech ulega spłyceniu, a my nieświadomie rezygnujemy z głębokich, oczyszczających i ożywczych wdechów. Łącząc naukową wiedzę Zachodu z doświadczeniami Wschodu możemy za pomocą odpowiednich ćwiczeń oddechowych rozładować stres i pomóc klientowi w jeszcze głębszym doświadczaniu przyjemności i relaksu płynącego z danego zabiegu z szerokiej oferty SPA. Już 3-5 minutowe skupienie się na oddechu i ciele przenosi uwagę z kłębiącej się w głowie plątaniny myśli na ciało, pozwalając jednocześnie na szybsze rozluźnienie mięśni i prawdziwe „odstawienie” myśli na dalszy plan. Dzięki temu ciało staje się bardziej wrażliwe na bodźce, na które chętniej i szybciej reaguje.

Odpowiedni dobór ćwiczenia / ćwiczeń do sytuacji, charakteru zabiegu sensu stricto oraz osobowości klienta gwarantuje zwiększenie odczuwanej przez klienta satysfakcji ze świadczonej dla niego usługi. Skutkuje to bezpośrednio chętnym powrotem klienta przy najbliższej okazji właśnie do tego konkretnego miejsca, w którym nie tylko zrelaksował swoje ciało, ale także odciążył umysł, a co tym idzie zwiększył swój twórczy potencjał i podniósł poziom dobrego samopoczucia. Więcej informacji na temat wykorzystania oddechu w procesie relaksacji znajdziecie Państwo na stronie: www.kingakowalska.pl/ ofertadlasalonow.

Kinga Kowalska Coach, Praktyk Integracji Oddechem. Autorka bloga rozwojowego www.zanurzeniewblekicie.blogspot.com


2014/1

68

Relacje

INSPIRUJĄCY START SEZONU! 29. Międzynarodowy Kongres i Targi Kosmetyczne LNE & spa. W dniach 5-6 kwietnia w krakowskim NCK odbyła się 29. edycja Międzynarodowego Kongresu i Targów Kosmetycznych LNE & spa. Profesjonaliści z branży beauty kolejny raz docenili Kongres biorąc udział zarówno w części merytorycznej, jak i targowej. Wśród wykładowców pojawili się wybitni eksperci – m.in. prof. Marcin Molski, dr Artur Markowski, prof. dr hab. Radosław Śpiewak, Zbigniew Królicki, Sergey Shchurevich i Elodie Vialle. Równolegle z główną sesją kongresową, w ramach imprezy odbywały się konferencje towarzyszące – Sympozjum Podologiczne, spotkania w Atelier, Forum Manicure-Pedicure i premierowe prezentacje zabiegów. W części targowej udział wzięło ponad 100 wystawców reprezentujących najlepsze firmy kosmetyki profesjonalnej. Zakupowe szaleństwo trwało przez dwa dni, a na odwiedzających stoiska czekały specjalne oferty przygotowane w ramach kongresowego weekendu promocji.

• 5000 uczestników; • ponad 100 wystawców; • wykładowcy z Polski, Francji, USA, Niemiec i Rosji.

II Kosmetyczny Bieg Uliczny

Na zakończenie sobotniego dnia Kongresu Redakcja LNE już po raz drugi zorganizowała Kosmetyczny Bieg Uliczny. Tym razem zebrało się jeszcze więcej „kosmetycznych biegaczy”, którzy z uśmiechem na twarzy pokonali trasę biegu! Sponsorem 29. Kongresu LNE była firma Mama Mio, a partnerami: Kosmoprof, Clarena, Babor, Repechage i Revitalash.

Redakcja LNE & spa tel. (42) 661 63 30 Fot. LNE & spa

Wielki jubileusz! 8-9 XI 2014 r. w centrum konferencyjnowystawienniczym ICE Kraków odbędzie się 30. Kongres LNE & spa!

KONGRES W LICZBACH

www.lne.pl kongres.lne.pl


2014/1

Fot. CMC Group

70

Zdrowie

UŚMIECHNIJ SIĘ, POKONAJ STRACH Każdemu z nas powinno zależeć na promiennym uśmiechu. Polacy wiedzą, że piękny, zdrowy uśmiech wpływa na atrakcyjny wygląd, podnosi samoocenę i ułatwia relacje międzyludzkie, a mimo wszystko wielu z nas odwleka wizytę u dentysty lub w ogóle z niej rezygnuje – wynika z badania przeprowadzonego w lutym br. przez firmę CMC Group. Wszystkiemu winny jest wstyd i strach, które towarzyszą większości z nas w zetknięciu ze

stomatologiem. Jak je pokonać i wywołać na twarzy uśmiech? W przeprowadzonym przez firmę CMC

Group badaniu na pytanie „Czy zdrowe, zadbane uzębienie wpływa na atrakcyjny wygląd?” wszyscy respondenci udzielili twierdzącej odpowiedzi (14% zdecydowanie tak, 86% – raczej tak). Ponad 90% badanych zadeklarowało, że zwraca uwagę na stan zębów innych osób, 67% twierdzi, że kondycja zębów jest oznaką statusu społecznego, zaś 94% uważa, że osoby z widocznymi brakami w uzębieniu są w naszym

społeczeństwie negatywnie postrzegane. Jednocześnie Polska znajduje się na liście 15 państw o najwyższym na świecie wskaźniku zachorowalności na próchnicę.

O co toczy się gra? W dzisiejszych czasach atrakcyjna aparycja, na którą składają się zdrowe, zadbane zęby, jest kartą przetargową niemalże w każdej


O BADANIU Badanie przeprowadzono w dniach 18 lutego – 2 marca 2014 roku w formie anonimowej ankiety internetowej. W badaniu udział wzięło 348 osób, 229 kobiet i 117 mężczyzn. 27% respondentów stanowiły osoby w wieku 18-29 lat, 54% w wieku 30-40 lat, 13% w wieku 41-50 lat i 16% stanowiły osoby starsze niż 50 lat. 5% uczestników badania pochodziło z miejscowości zamieszkiwanej przez mniej niż 15 tysięcy osób, 9% z miejscowości powyżej 15 tys. mieszkańców a mniej niż 50 tys., 5% z miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców a mniej niż 100 tys., a 81% z miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców. 1% respondentów posiadało wykształcenie podstawowe, 1% gimnazjalne, 12% średnie, a 86% wyższe.

O CMC GROUP CMC Group jest firmą specjalizującą się w coachingu, mentoringu oraz consultingu sektora medycznego. Misją CMC Group jest wspieranie prywatnych praktyk lekarskich, w tym przede wszystkim gabinetów stomatologicznych, projektowanie rozwiązań, które powodują osiąganie wysokich wyników biznesowych. Filozofia firmy polega na przekonaniu, że siła i sukces organizacji oparte są na indywidualnych talentach, dlatego rolą CMC Group jest wsparcie w odkrywaniu naturalnego potencjału każdego członka zespołu po to, aby wspólnie jako zespół osiągnęli ponadprzeciętne rezultaty. CMC Group posiada w swojej ofercie szkolenia, business coaching, life coaching oraz doradztwo z zakresu skutecznego marketingu, zarządzania sobą, budowania zespołu oraz nowoczesnych strategii biznesowych. dziedzinie życia. W wielu miejscach pracy jest też jednym z kluczowych kryteriów zatrudnienia. „W jednej z firm, z którą miałam okazję współpracować, odrzucono w procesie rekrutacyjnym kandydatkę na recepcjonistkę wyłącznie z powodu widocznego ubytku zęba. Na podstawie życiorysu oraz rozmowy telefonicznej prezentowała się doskonale, jednak w codziennej pracy do jej głównych obowiązków należałby kontakt z kluczowymi klientami. Pracodawca uznał, że nie chce, aby taka osoba była wizytówką jego firmy” – opowiada Marta Wojciechowska, przedstawicielka firmy CMC Group. „Innym przykładem jest Adam, 32-letni informatyk. Wiele lat zwlekał z usunięciem martwego zęba. Wstyd i strach przed leczeniem blokowały go do tego stopnia, że wolał funkcjonować z obumarłym, nieestetycznie wyglądającym zębem, niż stawić się u dentysty. Dopiero silny ból innego zęba zmusił go do wizyty u lekarza, który zachowując dużo taktu i empatii, dokładnie wytłumaczył proponowany przebieg leczenia, skłaniając pacjenta

do przeprowadzenia kompleksowego planu leczenia. Niedługo potem Adam otworzył się na ludzi, dzisiaj ma narzeczoną i planują ślub” – dodaje Patrycja Rabińska, współautorka badania. O co więc toczy się gra? O pracę, o miłość, a przede wszystkim o poczucie własnej atrakcyjności, pewności siebie, a te bez wątpienia rzutują na całe nasze życie.

Co blokuje przed wizytami u dentysty?

Trzy najczęstsze powody odwlekania wizyty u stomatologa wskazywane przez uczestników badania przeprowadzonego przez CMC Group to strach przed bólem, ceny usług stomatologicznych oraz wstyd odczuwany z powodu aktualnego stanu uzębienia. W tym samym badaniu aż 60% osób wyznało, że widoczny zły stan zębów powodowałby uczucie wstydu, ale jednocześnie zaledwie dla 1% byłby motywacją do leczenia. Dlaczego tak się dzieje? Im dłużej trwa zwlekanie z wizytą u dentysty tym bardziej rośnie ryzyko leczenia kanałowego, a nawet utraty


2014/1

Fot. CMC Group

72

chorób jamy ustnej. Jeśli najważniejszym argumentem są dla ciebie ładne zęby, zamknij oczy i wyobraź sobie ze wszystkimi szczegółami efekty, które możesz osiągnąć albo podtrzymać z pomocą dentysty. Jeśli zaś najbardziej motywuje cię ból, przeanalizuj korzyści i straty wynikające z zaniedbania zębów. Jakie uczucie towarzyszyłoby ci, gdybyś kolejnym razem wybrał się do dentysty na standardowy przegląd, nie czekając aż ból się pojawi?

Wykonaj ćwiczenie

Pamiętaj, że tkwią w Tobie zasoby i możliwości, które pomogą ci osiągnąć każdy cel, który uznasz za realny. Pokonaj wstyd i uśmiechnij się!

zęba, a to z kolei oznacza wzrost kosztów leczenia. Ból związany ze znieczulaniem niczym nie równa się z bólem spowodowanym stanem zapalnym zęba. Kiedy jednak w grę wchodzą emocje, takie jak wstyd, brakuje miejsca na racjonalne argumenty. Wstyd na wiele osób działa paraliżująco i zazwyczaj tylko niecodzienne okoliczności doprowadzają je do gabinetu stomatologicznego. Jak przekonują dentyści – najczęstszym powodem jest niestety ból w jamie ustnej spowodowany zaniedbaniem.

Anatomia wstydu

Każdego dnia porównujemy się z kolegami w pracy, na uczelni czy przechodniami na ulicy. Taka jest ludzka natura. Jeśli ze względu na swój wygląd, poziom edukacji czy zachowanie czujemy się gorsi, zaczynamy się wstydzić. Co ze wstydem dzieje się dalej? Według psychologa badającego ludzkie emocje Jamesa Grossa do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwszą jest ucieczka. Będziemy unikali spotkań z ludźmi,

a przy uśmiechu usta zasłaniali ręką. Druga, zdecydowanie lepsza, konstruktywna możliwość to działanie. Pójdziemy do dentysty, szczerze opowiemy o naszych problemach, a w efekcie damy sobie szansę na pozbycie się wstydliwego problemu.

Jak pokonać wstyd?

Statystycznie największą motywacją do leczenia stomatologicznego jest świadomość, że stan zębów ma wpływ na zdrowie reszty organizmu (43% pacjentów). Na drugim miejscu plasuje się chęć posiadania ładnych, estetycznie wyglądających zębów (35% pacjentów). Jest także spora grupa osób (14% pacjentów), których najbardziej motywuje ból. Pomyśl co ciebie mogłoby najbardziej zmotywować do takiej wizyty. Zastanów się nad korzyściami płynącymi z systematycznego leczenia. Jeśli znajdujesz się w grupie 43% wyobraź sobie uczucie, jakie ogarnie cię po zakończonym leczeniu zębów lub jeśli upewnisz się, że twoje zęby są zupełnie zdrowe i nie musisz myśleć o możliwych konsekwencjach

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto systematycznie bywać u dentysty, wykonaj proste ćwiczenie. Opowiedz na poniższe pytania (tzw. pytania kartezjańskie): • Co by się wydarzyło, gdybym wyleczył wszystkie zęby i uczynił mój uśmiech pięknym? • Co by się nie wydarzyło, gdybym wyleczył wszystkie zęby i uczynił mój uśmiech pięknym? • Co by się wydarzyło, gdybym nie wyleczył wszystkich zębów i nie uczynił mojego uśmiechu pięknym? • Co by się nie wydarzyło, gdybym nie wyleczył wszystkich zębów i nie uczynił mojego uśmiechu pięknym? I jak mawiał Albert Einstein rozwiązania zawsze szukaj z innego poziomu. Pamiętaj, że tkwią w tobie zasoby i możliwości, które pomogą ci osiągnąć każdy cel, który uznasz za realny. Pokonaj wstyd i uśmiechnij się!

Źródło: Patrycja Rabińska Coach, doradca biznesowy. Marta Wojciechowska Coach, psycholog motywacyjny. CMC Group www.cmcgroup.pl


2014/1

74

Porady

STARAJMY SIĘ WYRÓŻNIAĆ Jak dobrać ofertę do… no właśnie do czego? Jednym z pierwszych poważnych zadań, które stoją przed osobami otwierającymi własny gabinet jest stworzenie oferty zabiegowej. Przemyślana i zaprojektowana w oparciu o rzeczywiste potrzeby rynku, jest niemal gotową receptą na sukces! Każdy błąd popełniony podczas tworzenia oferty mści się na przyszłym właścicielu gabinetu w sposób okrutny! Jak zatem wybierać zabiegi do swojego gabinetowego menu? Wiele początkujących kosmetyczek i kosmetologów ma jasną wizję swojej kariery zawodowej. Skończyć szkołę i otworzyć własny gabinet. Mało komu udaje się od razu ruszyć z własnym biznesem i w gruncie rzeczy to nawet dobrze, bo doświadczenie lepiej zdobywać pracując u osób, które nie jeden błąd już same popełniły i wiele się dzięki temu nauczyły. Nie od dziś wiadomo, że lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż na swoich. Skąd ten wstęp w artykule o tworzeniu oferty? To właśnie brak doświadczenia odpowiada za nieumiejętne tworzenie zabiegowego menu. Im dłużej pracujemy w branży, tym lepiej widzimy, że zapotrzebowanie na poszczególne usługi jest mocno zróżnicowane.

Nie od dziś wiadomo, że receptą na powodzenie własnego biznesu jest znalezienie niszy i zaproponowanie klientom takich usług, których na rynku brakuje. Jeśli już uda nam się wpaść na jakiś ciekawy i niezagospodarowany pomysł, pozostaje jeden zasadniczy problem. Czy nasz pomysł rzeczywiście odpowiada realnym potrzebom, czy będziemy musieli te potrzeby w naszych potencjalnych klientach dopiero wzbudzić? Druga sytuacja jest znacznie trudniejsza i obarczona sporym ryzykiem. Wróćmy jednak do tworzenia oferty

Fot. Depositphotos

Wyróżnij się!


Fot. Depositphotos

75

naszego wymarzonego gabinetu lub korekty usług oferowanych w istniejącym już obiekcie.

Jak znaleźć niszę na rynku kosmetycznym?

Jeśli nie mamy zamiaru zostać ogólnopolskim producentem kosmetyków lub właścicielem dużej sieci franczyzowej, wystarczy skupić się na swoim najbliższym otoczeniu. Analiza usług oferowanych przez przyszłą konkurencję gabinetu jest pierwszym i tak naprawdę kluczowym elementem tworzenia oferty. Ma również istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji o lokalizacji salonu. Jesteś ambitna? Świetnie! Uwierz mi jednak, że tworzenie trzeciego gabinetu na tej samej ulicy (z identyczną ofertą) i wzajemna walka o każdego klienta,

doprowadzi do rozpaczy nawet najbardziej zdeterminowane osoby! A może jesteś właścicielką jednego z dwóch salonów, które już są na tej ulicy i masz dość nieustannej walki o przetrwanie? Pora na zmiany!

Od czego zacząć?

Wiemy już czym zajmuje się nasza najbliższa konkurencja. Teraz pora zadać sobie pytanie czy jest sens tworzyć kolejny salon zajmujący się wszystkimi możliwymi zabiegami kosmetycznymi? Pomijając już ogromne koszty uruchomienia takiego przedsięwzięcia (sprzęt, pracownicy), warto zastanowić się nad jego sensem z jeszcze innego powodu. Na rynku od dawna już obserwujemy stopniową specjalizację gabinetów. Można wyróżnić kilka szczególnie mocnych grup:

• depilacja i inne zabiegi laserowe; • podologia; • inwazyjne zabiegi kosmetyczne; • pielęgnacja cer problemowych – gabinety prowadzone często we współpracy z lekarzem medycyny estetycznej; • odchudzanie, modelowanie sylwetki, walka z cellulitem – kosmetyka wspierana rozmaitymi sprzętami wyszczuplającymi. W twojej okolicy jest kilka salonów wykonujących podstawowe zabiegi kosmetyczne? Postaw na coś innego! Zorientuj się jakich zabiegów brakuje w ofercie konkurencji i wybierz coś, na co znajdziesz klientów. Skoncentruj się na jednej dziedzinie – z czasem, w miarę potrzeb

swoich stałych klientek, możesz przecież rozszerzyć swoje zabiegowe menu. Możesz również konsekwentnie obstawać przy swoich pierwotnych założeniach. Dlaczego? Kto lepiej wykona depilację laserową? Osoba, która robi jeden zabieg dziennie, czy osoba, która jest praktycznie „przyrośnięta” do lasera? Możesz być jedną z wielu kosmetyczek między którymi migrują klientki lub stworzyć unikalne miejsce, do którego przyjadą osoby również z innych dzielnic. Kuszące, prawda? Nie porywaj się od razu z motyką na księżyc! Tworzenie wielkich przedsięwzięć to droga dla osób z dużym kapitałem, które mogą pozwolić sobie na podjęcie ryzyka. Zacznij działać metodą małych kroczków. Skup się na kilku zabiegach i słuchaj swoich klientek. Z takim podejściem na pewno osiągniesz sukces!

Anna Wydra-Nazimek Specjalistka ds. reklamy w branży kosmetycznej, szkoleniowiec. www.neza.pl


2014/1

76

Spa

NAJWSPANIALSZE SPA W WARSZAWIE! Rozstrzygnięcie konkursu – Day SPA Nova 2 wśród laureatów! To było jedno z najważniejszych wydarzeń rynku SPA w tym roku, które z pewnością przyniosło wszystkim miłośnikom SPA odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania: Gdzie jest najlepszy gabinet w mojej okolicy? Gdzie warto wybrać się z partnerem? Czy wreszcie, kto wykonuje najlepsze masaże? Na te wszystkie pytania odpowiedzieli profesjonaliści podczas X Forum Kosmetyki Naturalnej

SPA & Wellness, które w tym roku w dniu 23 marca 2014 gościł Hotel Radisson Blue w Warszawie. Forum

Kosmetyki Naturalnej SPA & Wellness to spotkania, które od lat nie tylko stanowią idealną platformę do

wymiany opinii na temat SPA, to także miejsce w którym prezentuje się i wyznacza nowe trendy zabiegowe.


Fot. Nova 2 Day Spa

77

Nie po raz pierwszy podczas trwania Forum miało miejsce wydarzenie szczególne, a mianowicie dokonano prezentacji najlepszych ośrodków i salonów SPA. Złotą Pieczęć w kategorii „wSPAniałe SPA” za najlepszy gabinet SPA / Day SPA w Warszawie, a trzeci w Polsce otrzymało Day SPA Nova 2. To nie jedyne wyróżnienie przyznane temu wspaniałemu gabinetowi, który od lat wyróżnia się wysoką jakością oferowanych zabiegów, wspaniałą atmosferą i równie serdeczną oraz profesjonalną obsługą. Tym bardziej z ogromną radością informujemy o nagrodzie specjalnej dla „wSPAniałej masażystki” – Małgorzaty Kaweckiej masażystki salonu Day Spa Nova 2, która oczarowała jury konkursowe swoimi umiejętnościami, zaangażowaniem i profesjonalizmem, czyli wszystkim tym co stanowi o sile najlepszych terapeutów zabiegowych. „Pracuję w branży kosmetycznej od 30 lat – powiedziała Barbara

Jestem dumna z moich pracowników, którzy razem ze mną chcą się rozwijać i dążą do doskonałości, perfekcjonizmu i wszechstronności. Chmielewska, właścicielka Day SPA Nova 2 – Zawsze wiedziałam, że mój salon musi być doskonały, choć konkretna wizja krystalizowała się z latami. Jednak jestem perfekcjonistką i nie dopuszczałam do siebie myśli o kompromisie – dążyłam do ideału, nie zważając na przeszkody. Rozwijałam ofertę, dbałam o najlepsze wyposażenie, sprzęt, a przede wszystkim profesjonalny, wykształcony personel, aby wraz ze mną tworzył miejsce, gdzie każdy jest serdecznie witany i fachowo obsłużony. Dyplomowane kosmetyczki, kosmetolodzy i masażystki przed wprowadzeniem zabiegu do salonu odbywają liczne szkolenia, które są zawsze poparte certyfikatami.

Moja praca to moje hobby – śledzę wszelkie nowości, w czasie wyjazdów zagranicznych korzystam z najrozmaitszych zabiegów, podglądam szczegóły, by potem te najciekawsze wykorzystać u siebie. Udział w konkursie na 'NajwSPAnialsze SPA’ to naturalne działanie, każdy człowiek ma potrzebę sprawdzenia się, poddania ocenie, czy podąża we właściwym kierunku. Dlatego nagroda tak mnie cieszy, potwierdza, że moje wieloletnie wysiłki są doceniane nie tylko przez Klientów, ale i profesjonalistów branży, którzy na zimno, obiektywnie oceniają wszystkie plusy i minusy. Oczywiście nie zamierzam osiadać na laurach – nie byłabym sobą, gdybym nie

wykorzystała tak prestiżowego tytułu Salonu do dalszej pracy. Wciąż będziemy rozszerzać naszą ofertę. Już w chwili obecnej możemy zaproponować klientowi około 80 zabiegów na ciało i 50 na twarz. Zapraszam nowych Klientów do odwiedzania Nova 2 Day SPA i przekonania się, co możemy zaproponować; zaś Klientom wiernym od lat pragnę powiedzieć: dziękuję, to nasz wspólny sukces.” Jesteśmy dumni z wciąż umacniającej się pozycji Day SPA Nova 2 na kosmetycznej mapie Polski!

Więcej informacji: Nova 2 Day SPA tel. (22) 648 55 33 www.nova2-spa.pl


2014/1

78

Medycyna

RAK PIERSI JEST ULECZALNY A jak z nim wygrać? Rak sutka (rak piersi) jest najczęstszym typem raka występującym u kobiet. Choroba ta dotyka także mężczyzn np. cierpiących na ginekomastię, czyli nadmierny przerost gruczołu piersiowego. Każdego roku w Polsce ok. 13.500 osób dowiaduje się o zachorowaniu na raka piersi. Ilość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem, a najwięcej diagnoz stawia się kobietom po 50. roku życia. U niektórych jego wystąpienie jest uwarunkowane genetycznie. Dotyczy ono nosicielek mutacji genów BRCA1 lub BRCA2.

Profilaktyka jest jednym z podstawowych sposobów walki z chorobą. Wczesne wykrycie raka pozwala usunąć zmiany patologiczne w początkowym stadium rozwoju. W ramach profilaktyki pierwotnej, u kobiet ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia choroby, można zastosować terapię specjalistycznym lekiem o działaniu antyestrogenowym – tamoksifenem. Lek nie jest jednak zarejestrowany w tym wskazaniu ani też objęty w nim refundacją. Inną metodą jest przeprowadzenie adneksektomii, czyli zabiegu usunięcia jajników i sutków. Kobiety, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 lub BRCA2, czasem decydują się na obustronną mastektomię. Ważnym aspektem jest również prowadzenie zdrowego stylu życia. W diecie należy zmniejszyć zawartość tłuszczów zwierzęcych, dbać o kondycję fizyczną i starać się utrzymywać odpowiednią masę ciała. Stosowanie antykoncepcji oraz innych form terapii hormonalnej może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Największe znaczenie ma jednak profilaktyka wtórna, czyli zapobieganie skutkom choroby. Najprostszym badaniem jest regularne samobadanie piersi, które powinno być wykonywane co miesiąc, najlepiej zawsze w tym samym dniu cyklu. Kolejnym sposobem pozwalającym zdiagnozować chorobę jest USG sutka. Podstawowym badaniem diagnostycznym i przesiewowym jest mammografia. Pozwala ono wykryć guzki

Fot. HealthThink

Profilaktyka pierwotna i wtórna


79

w początkowej fazie rozwoju, kiedy nie są one jeszcze wyczuwalne. „Według współczesnych statystyk medycznych, przesiewowe badania z wykorzystaniem mammografii lub mammografii i klinicznego badania piersi pozwalają zmniejszyć umieralność spowodowaną chorobą nowotworową o 30% u pacjentek w wieku 50-69 lat. Zaleca się, aby kobiety, które ukończyły 50. rok życia, wykonywały badanie mammograficzne raz w roku. Kobiety w wieku 40-49 lat i powyżej 69 roku życia powinny mieć wykonywaną mammografię na podstawie indywidualnej oceny, najlepiej przez specjalistę onkologa” – mówi dr onkolog chemioterapeuta Piotr Stefaniak z NZOZ Medicall w Piotrkowie Trybunalskim.

Chirurgia piersi

Klasycznym zabiegiem jest mastektomia (usunięcie piersi) radykalna połączona z limfadenektomią pachową (wycięciem węzłów chłonnych). Zabiegiem „ratunkowym” stosowanym zwykle w sytuacjach zaawansowanego rozwoju choroby jest mastektomia prosta. Obecnie jednak u większości pacjentek preferowane są zabiegi wycięcia guza lub kwadrantu. Zwykle są one łączone

Profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem piersi z tzw. biopsją węzła wartowniczego, pozwalającą na zachowanie pozostałych węzłów pachowych.

Chemioterapia

Chemioterapia uzupełniająca stosowana jest zazwyczaj po zabiegu operacyjnym, a w szczególnych przypadkach może zostać rozpoczęta przed przeprowadzeniem operacji. Jest to metoda leczenia polegająca na usuwaniu ciągle dzielących się komórek. Poza komórkami rakowymi eliminowane są także zdrowe, głównie w obrębie śluzówek jamy ustnej, żołądka, mieszków włosowych, szpiku kostnego oraz jąder i jajników. Chemioterapii często towarzyszą objawy uboczne, np. wypadanie włosów, utrata masy ciała, biegunki lub zaparcia, nudności, zaburzenia miesiączkowania, uczucie mrowienia i drętwienia palców. Konsekwencje przyjmowania leków nie w każdym przypadku są takie same, lecz występujące objawy często są odwracalne. Po odbyciu chemioterapii organizm może być osłabiony i nie

zawsze dobrze radzi sobie z podstawowymi funkcjami. Jednak najważniejszym aspektem chemioterapii jest fakt, że dzięki niej można całkowicie wyleczyć chorobę, zahamować jej rozwój i rozprzestrzenianie się lub ją spowolnić. „U kobiet chorych na raka piersi zastosowanie leczenia uzupełniającego zmniejsza ryzyko nawrotów choroby, a także przerzutów nowotworowych do innych narządów. Aplikacja leków odbywa się w cyklach, które zazwyczaj podawane są co 3 tygodnie. Okres leczenia trwa od 3 do 6 miesięcy” – przyznaje dr onkolog chemioterapeuta Piotr Stefaniak z NZOZ Medicall w Piotrkowie Trybunalskim. Po 1-2 tygodniach od chemioterapii, zmniejsza się liczba białych krwinek w organizmie, co wpływa na obniżenie odporności i możliwość wystąpienia infekcji. Należy zaznaczyć, że osoby z rakiem piersi wraz z chemioterapią otrzymują leki, które przyśpieszają odbudowę komórek układu białokrwinkowego i zmniejszają ryzyko infekcji.

Panuje przekonanie, że rak piersi związany jest z rozwojem cywilizacyjnym i, że najwięcej przypadków stwierdza się u kobiet żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Jednak jest to problem, który istnieje od dawna, pierwsze doniesienia o tej chorobie pochodzą już ze starożytności. Profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z rakiem piersi, wczesne wykrycie umożliwia pokonanie raka piersi w większości przypadków. Natomiast jeśli zostanie postawiona diagnoza, należy niezwłocznie podjąć leczenie.

Iga Fiedorow HealthThink public relations, specjalistka w branży healthcare.


2014/1

80

Relacje

MAGIA CYRKU, ARENA POMYSŁÓW 17. Beauty Forum – ekskluzywne targi dla profesjonalistów.

Jako wielokrotny odwiedzający, zawodnik, wystawca, prelegent i juror na zawodach rozgrywanych w czasie tej imprezy, z zadowoleniem stwierdzam, że takich tłumów, jakie tym razem odwiedziły nasze stoisko – nie pamiętam! Nie ma się zresztą czemu dziwić: to największa w Polsce impreza targowo-edukacyjna, która zawsze szczyci się znakomitą organizacją, świetnie skrojonym programem szkoleniowym, wysokiej klasy specjalistami prowadzącymi wykłady oraz ogromną ilością dodatkowych atrakcji. Pisząc o „atrakcjach” mam tutaj oczywiście na myśli odbywające się cyklicznie zawody: Mistrzostwa Modelowania Paznokci, Konkursy Młodych Talentów o Puchar Blue i Red Diamond, Polskie Mistrzostwa Makijażu i Mistrzostwa NailArt Trophy. I to właśnie ta ostatnia dyscyplina interesuje

mnie najbardziej, ponieważ jako reprezentantka Polski zdobyłam w niej Mistrzostwo Świata w Monachium w 2010 roku. Ale to stare dzieje, skupmy się na tegorocznej edycji polskich zawodów! Czytelnikom niewtajemniczonym w meandry Nail Artu wyjaśniam, że NailArt Trophy to kategoria bardzo trudna i wymagająca. Jak w każdych zawodach tego typu, narzuca się zawodnikom bardzo ograniczony limit czasu na wykonanie zadania – w tym przypadku trzy godziny. W ciągu tych 180 minut, uczestnicy muszą wykonać pełną stylizację na obu dłoniach modelki. A jest to nie lada wyzwanie, ponieważ zdobienia powinny w dużym stopniu bazować na rozwiązaniach trójwymiarowych. Z akrylu – lub ewentualnie żelu – tworzy się istne cuda: figurki, zwierzątka, budowle...

Fot. Beauty Forum

Kolejna edycja wspaniałego wydarzenia dla profesjonalistów branży kosmetycznej już za nami! Targi Beauty Forum od lat gromadzą rzesze rządnych wiedzy kosmetologów, stylistów i makijażystów, ale tym razem frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania.


81

obiektywny i całkowicie rzetelny wyłonić zwycięzcę. To znakomity przykład zdobień trójwymiarowych połączonych z misternie malowanymi detalami. Całości dopełniała ciekawa i oryginalna stylizacja modelki (ten aspekt również bierze się pod uwagę w czasie oceny). Znamy więc receptę na sukces i wygraną! Jeszcze raz serdecznie gratuluję zwycięzcy, a także pozostałym uczestnikom i liczę cichutko na to, że w kolejnych edycjach poziom będzie równie wysoki, a liczba zawodników się podwoi!

Fot. Beauty Forum

a to wszystko w wariancie 3D. Dla osób postronnych tego typu stylizacje wydają się być całkowitym kuriozum, ponieważ z paznokciami nie mają już zbyt wiele wspólnego. To kwintesencja haute couture, która nijak nie nadaje się do codziennego noszenia i użytkowania. I będąc jurorem, zwracam właśnie uwagę na stopień innowacyjności i wertykalizmu – im bardziej kreatywna i niecodzienna stylizacja, tym lepiej! Im wyższy Nail Art i bardziej trójwymiarowy, tym lepsza punktacja, bo świadczy to o zaawansowanych umiejętnościach zawodnika. Ocenie podlega także różnorodność użytych materiałów – im większy wachlarz możliwości został zastosowany, tym wyższa punktacja zasili konto uczestnika. Na co jeszcze zwracają uwagę jurorzy? Tutaj pewnie zaskoczenia nie będzie. Liczy się schludność i czystość wykonania, dobór kolorystyki, spójność kompozycyjna oraz zgodność pracy z tematem. Właśnie – temat! W tym roku zadaniem zawodników było przedstawić wariacje na temat cyrku. O ile czasami tematyka zawodów nastręcza nieco trudności w interpretacji, „magia cyrku – arena pomysłów” okazała się strzałem w dziesiątkę. Prace

Na najwyższym podium stanął Robert Klonowski, którego piękna praca wzbudziła uznanie zarówno sędziów, jak i pozostałych uczestników. wszystkich stylistów stały na wysokim poziomie i rzeczywiście przyciągały wzrok feerią barw i kolorów. Zawodnicy doskonale oddali charakter i specyfikę magicznego i nieco kiczowatego pokazu cyrkowego. Na dłoniach roiło się od clownów, tresowanych zwierzaków, magików zaopatrzonych w kapelusze pełne zaczarowanych króliczków. Wybór

był naprawdę trudny i niełatwo było podjąć decyzję o przyznaniu tych najważniejszych miejsc i trofeów. Jednak dzięki temu, że mistrzostwa w trakcie Beauty Forum sędziowane są w wariancie ślepym – jurorzy, często związani z zawodnikami, nie przechadzają się pośród uczestników, których za chwilę będą oceniać – udało się w sposób

Paulina Pastuszak Mistrzyni Świata Nail Art. Siedmiokrotna Mistrzyni Polski. V miejsce Nailympics London. VII miejsce NailOPEN Rome. Wyłączny dystrybutor Nail Artists Polska www.nailartistspolska.pl


2014/1

82

Zdrowe żywienie

KASZA NA STÓŁ, NA ZDROWIE… Kampania „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” wkracza w kolejną fazę. W drugiej edycji, oprócz popularnej blogerki kulinarnej i eksperta ds. żywienia, do regularnego spożywania kaszy będzie zachęcał Polaków znany szef kuchni Andrzej Polan! Na miłośników tego wyjątkowego produktu czeka wiele nowych nietuzinkowych przepisów.


O kampanii „Lubię Kaszę...” Ogólnopolska kampania „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” ma przekonać Polki i Polaków, że warto jeść kaszę częściej i uwzględnić ją w codziennej diecie. Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa www.lubiekasze.pl, dzięki której można poznać różne rodzaje i walory zdrowotne kaszy, dowiedzieć się, jak przekonać do niej dzieci oraz zamieszczać własne przepisy na dania z kaszą. Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Rozpoczyna się druga edycja ogólnopolskiej kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, która ma przekonać Polki i Polaków, że warto jeść kaszę częściej i uwzględnić ją w codziennej diecie. Do grona ekspertów kampanii, Doroty Wdowińskiej-Rozbickiej, autorki bloga kulinarnego „Dorota Smakuje” i Katarzyny Foszner – ekspertki ds. żywienia, dołączył znany szef kuchni, a prywatnie wielki miłośnik kaszy – Andrzej Polan. Ich pomysły na autorskie dania oraz przykładowe jadłospisy będą regularnie pojawiać się na stronie internetowej kampanii www.lubiekasze.pl. „Cieszymy się, że już po raz drugi będziemy mogli pokazać Polakom, jakie walory zdrowotne i kulinarne ma kasza. W tej edycji kampanii pojawi się m.in. jeszcze więcej zaskakujących przepisów, dzięki którym konsumenci będą mogli przekonać się, że dania oparte na tym produkcie wcale nie muszą być nudne” – mówi Agnieszka Falba, dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, inicjatora ogólnopolskiej kampanii „Lubię kaszę...”. – „Prezentując nowoczesne oblicze kaszy i możliwości, jakie stwarza w dzisiejszej kuchni, pragniemy podpowiedzieć, jak wprowadzić ją do codziennych posiłków. Z badania*), przeprowadzonego na zlecenie naszej kampanii wynika, że regularnie, czyli kilka razy w tygodniu, kaszę spożywa tylko 9% Polaków” – dodaje. W ramach drugiej edycji „Lubię kaszę...” eksperci kampanii podczas spotkań i warsztatów kulinarnych „Pod znakiem kaszy” podzielą się również swoją wiedzą na temat walorów

kaszy z rodzicami oraz przedstawicielami placówek oświatowych. Na stronie internetowej można poznać różne rodzaje i walory zdrowotne kaszy, zamieszczać własne przepisy na dania z kaszą oraz skorzystać z kulinarnych propozycji ekspertów kampanii na jej niestandardowe przygotowanie. Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. *) Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą Inquiry w lutym 2014 roku metodą sondażu internetowego na próbie N = 1000 wśród Polaków od 15. roku życia, w podziale na płeć i cztery grupy wiekowe. Badanie było realizowane metodą internetową (panel online) na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej. Inquiry jest niezależną, polską agencją badawczą, która prowadzi wszechstronne badania rynku m.in. dla sieci sklepów, producentów z branży FMCG, a także dla firm z branży teleinformatycznej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej i finansowej. Działalność Inquiry obejmuje teren Polski oraz rynki międzynarodowe.

Więcej informacji: www.lubiekasze.pl


Nie zwlekaj! Zamów prenumeratę już dziś! wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

E SI E

t MUZYK A

Ń

W

LICENCJA!

J

OLNIONA ZW PŁAT t ZO

LATO

IOSN

A

beauty

ZIMA

spa

www.najwspanialsza.pl

Cztery kolejne wydania kwartalnika NAJWSPANIALSZE wraz z 4 CD na każdą porę roku

W super promocji za jedyne 60 zł (4 kolejne wydania + 4 CD) z dożywotnią licencją na publiczne odtwarzanie muzyki relaksacyjnej w salonie! Formularz zamówienia prenumeraty znajdziesz na:

www.najwspanialsze.pl

cztery wydania + 4 CD = 60 zł

Czasopismo branżowe na cztery pory roku!


Najwspanialsze 2014-01  

Wiosna to czas, w którym po zimowej bezczynności budzimy się do życia. To także moment, kiedy czujemy w sobie narastającą moc, gotowi jesteś...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you