Page 1

BŘEZEN 2014

ZDARMA

Úvodník Milí čtenáři, březen je tu!  Astronomická zima nám končí a 20. března „oficiálně“ začíná jaro. Tento rok to bude přesně v 17:56 hodin. Letošní zima u nás poněkud zaspala, někomu to vadí, někomu ne. Každopádně už to venku začíná být veselejší a to nevadí určitě nikomu  Pojďme se podívat na to, co nás čeká v tomto čísle našeho zpravodaje. Hned pod tímto úvodníkem najdete zajímavý článek o změně času, která se nám v tomto měsíci nevyhne. Na další straně se ještě na skok vrátíme ke kotlíkové dotaci, o které jsme Vás informovali minulý měsíc. Vaše odezvy byly veliké, proto jsme toto téma znovu otevřeli a oslovili několik

firem a s jednou z nich pro Vás, čtenáře HOJIČe, vyjednali nabídku, která Vám ušetří nějakou tu „kačku“  Poté si shrneme první velké akce, které se konali v KD, podíváme se, co nás čeká v tomto měsíci, zjistíme, kdy u nás bude paní veterinářka, a prozradíme Vám základní informace o naší redakci. Na poslední straně najdete naši pravidelnou rubriku o zaniklých obcích. V minulém čísle jsme Vás nalákali na článek o Dolním Jiřetíně. Z hlediska chronologie, které se budeme držet, je to ale špatně, proto se Vám za tuto chybu omlouváme. Tento měsíc je na řadě Dolní Litvínov. Příjemné počtení za celou redakci přeje Monika Bendlová

Změna času Měsíc březen je měsícem změny času. Tzv. „letní čas“ u nás začíná vždy poslední neděli v březnu. To znamená, že si hodinky posuneme 30. března 2014 a to o hodinu napřed. Čas se mění z 2:00 na 3:00.

Věděli jste, že se změna času nevyskytuje všude na světě? Pro zajímavost přikládáme mapu, která Vám ukáže více o změně času ve světě:

Možná máte při této změně problém se s novým časem sžít. Na světě existuje mnoho odpůrců a bojovníků proti změně času, kteří tvrdí, že časový posun působí zdravotní potíže a dokonce i dopravní nehody. Takže se třeba jednou dočkáme úplného zrušení této změny  Proč se ale vůbec mění čas? Hlavním důvodem je úspora elektrické energie (ta by beze změny času byla potřebná pro večerní osvětlení). Tento důvod ale kritizuje mnoho odborníků, kteří tvrdí, že v posledních letech letní čas energetické úspory nepřináší. Naopak prý kvůli změně času spotřebujeme více pohonných hmot, protože jezdíme dopravními prostředky do pozdějších večerních hodin.

Letní čas zaveden. Letní čas přestal být využíván. Letní čas nikdy nezaveden. Zdroj informací a mapy: www.cs.wikipedia.org/wiki/Letní_čas

V Československu byl každoroční letní čas zaveden v roce 1979 a trval do posledního zářijového víkendu. Od roku 1996 je o měsíc delší. Končí tedy poslední víkend v říjnu. (mb)


Pár slov ke kotlíkové dotaci Na základě únorového článku o kotlíkové dotaci se zvýšil počet zájemců, kteří by chtěli tuto dotaci na pořízení nového kotle nebo jiného zdroje tepla využít. Tento zájem nás velmi těší, proto přinášíme pár užitečných informací a lákavou nabídku, kterou jsme pro Vás vyjednali. Spousta z Vás se během února zastavila na našem MěÚ – ať už pro bližší informace k Ing. Trnkové, nebo pro potřebné formuláře. Většina nových zájemců o kotlíkovou dotaci se rozhodla s výměnou kotle počkat na konec topné sezóny, což je rozumné. Strach o rychlé vyčerpání peněz není na místě. Financí na tuto dotaci je zatím dostatek. Jen pro zajímavost uvedeme, že na sklonku loňského roku, kdy byla dotace spuštěna, se vyhovělo 11 žadatelům a bylo vyplaceno 360 tisíc korun. V letošním roce bylo vyhověno 2 žadatelům a vyplatilo se 76 tisíc korun. Připomínáme, že výše dotace je 50% skutečně vynaložených nákladů na nákup nového kotle nebo jiného zdroje tepla, a to do max. výše 40 tisíc Kč. Žádost o dotaci a bližší informace naleznete na www.hornijiretin.cz/kotlikova-dotace, nebo na tel. čísle 746 734 283.

Nyní zbystřete pozornost. Redakce HOJIČe pro Vás připravila velmi zajímavé podmínky pro nákup nového kotle a ostatního příslušenství v jednom z nejvýznamnějších specializovaných velkoobchodů pro obory topení-plyn-voda. Jedná se o společnost EXPOS HEATING a.s., která je na českém trhu od roku 1991. Sídlo této firmy naleznete v TeplicíchÚjezdečku (Řetenická 133). Je zde možné objednat a zakoupit moderní kotle od celé řady výrobců, které splňují požadované emisní třídy, např. ATMOS, BENEKOV, DAKON, VIADRUS, atd… Zavolejte nebo napište tomuto prodejci a nechte si vytvořit speciální nabídku až s 25% slevou a s dovozem zdarma až do Vašeho domu (vždy v pondělí, ve středu a v pátek). Stačí, když řeknete, že se jedná o nákup na akci „Kotlíková dotace v Horním Jiřetíně“ a sleva s dovozem zdarma je Vaše  Volat můžete na telefonní čísla: 739 203 224; 602 114 899 nebo na 417 579 669. Pokud radši píšete, napište na expos_tep@expos.cz. Otevírací doba: pondělí až pátek 7:00 – 15:30. Redakce

První akce v „novém“ kulturním domě „Tak lidičkové, máme to za sebou a bylo to super. Je škoda, že vše hezké jednou končí. Kdo nebyl, může litovat. Kapela si koncert a publikum moc chválila, a pokud bude možnost, rádi přijedou zase. Nutno poděkovat Jirkovi Benešovi za organizaci a městu Horní Jiřetín za „love“. Doufám, že přibylo několik fandů kapely Špejbl's Helprs a budou se mnou jezdit na jejich koncerty po ČR.“ Takto komentoval první koncert kapely Špejbl's Helprs v Horním Jiřetíně Tomáš Hedrlín. Myslím, že jeho slova mluví za vše. Doplním je jen o informaci, že přišlo kolem 150 lidí a o bezpečnost se po celý večer starala městská policie, která hlídkovala jak před KD, tak uvnitř na akci. Tři týdny po rockovém koncertu náš kulturní dům rozezněl litvínovský North Big Band a kapela Skanzen. Konal se zde dlouho očekávaný městský ples, který se vyvedl na jedničku!  Na začátku plesu nám svůj um předvedly jiřetínské gymnastky a o půlnoci se vylosovalo pět vstupenek, jejichž majitelé si domu odnesli hodnotné ceny. Celým večerem provázelo naše hornojiřetínské divadlo SchachTa. (mb)

Koncert AC/DC Revival.  Ples města Horní Jiřetín. 

Foto: Monika Bendlová Foto: Zdeněk Bendl


Březen přinese rockový večer i fotokurz Rockeři a rockerky, můžete jásat. V březnu se totiž do sálu kulturního domu nastěhují dvě kapely, kterým tento žánr není cizí. S první hudební skupinou s názvem Stará škola se obyvatelé Horního Jiřetína a Černic již potkali na městských oslavách, druhá kapela Penál si v našem městě střihne premiéru. Rockový večer se uskuteční 14. března od 20 hodin. Doufáme, že si přijdete „zarockovat“ v hojném počtu. Březen bude u nás též měsícem, kdy se po přestávce do prostoru u chovatelů opět navrací stále oblíbenější bleší trhy. Jejich další pokračování připadlo tradičně na třetí březnovou neděli, tedy 16. března. Na našem stále rostoucím „blešáku“ najdete mnoho zajímavých věcí. Objevovat, hledat je či prodávat můžete zmíněnou neděli v čase od 13 do 16 hodin. Trhovci se samozřejmě mohou již teď hlásit a zajistit si své místo a svůj stůl. Stačí napsat na e-mail kultura@hornijiretin.cz nebo zavolat na číslo 725 136 863.

Ke kulturnímu dění přispějí také turisté, na jejichž ples můžete do sálu domu kultury přijít 21. března ve 20 hodin. Pro podrobnější info o programu či vstupenkách volejte na číslo 777 072 134. Náš program ale nezapomíná ani na začínající fotografy. Právě jim bude věnován fotografický workshop, na němž se o fotografické práci dozvědí mnoho zajímavých informací. Kurz povede fotograf Miloš Žihla a své místo na něm si zájemci mohou rezervovat na e-mailu kultura@hornijiretin.cz. Koncem března, konkrétně 28., nás pak čeká vědecká konference, na níž se sejdou akademici z celé České republiky. Tématem jejich diskuzí a přednášek bude mimo jiné i náš krásný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve stejný den náš březnový program uzavírá divadlo SchachTa, jehož členové připravují katastrofickou komedii o vesmíru a lidech. Hlavní role si rozdělí oblíbení herci, jako jsou Gabriela Rákosová, Monika Bendlová, Tomáš Novotný a Tomáš Buřt. Jiří Beneš

Víte, že… … můžete využívat služby veterinární ordinace v našem městě? Paní veterinářka MVDr. Jutta Kočková ordinuje každých 14 dní v bývalém areálu svazu chovatelů naproti poště, a to od 14:00 do 16:00 hodin. Tento měsíc nás navštíví 8. března a 22. března. V dubnu bude ordinovat pátého. Tato data jsou ale jen předběžná. Před návštěvou ordinace si je pro jistotu ověřte na telefonním čísle 603 273 955, na webových stránkách www.jukovet.wz.cz, či na zelené vývěsní tabuli u vchodu do areálu „chovatelů“. Martin Rožek

Naše redakce Monika Bendlová Monika aktuálně studuje hudební výchovu na PF UJEP. Při studiu (m)učí děti na ZŠ v Horním Jiřetíně, hraje na trubku v litvínovském North Big Bandu a je členkou hornojiřetínského divadla SchachTa. Pokud má volnou chvíli, věnuje ji přátelům nebo svému koníčku, kterým je šití broží.

Marek Moudrý Marek už má po škole. Vystudoval germanistiku na FF UJEP a uvažuje o tom, že by si své vzdělání ještě více rozšířil. Pracuje jako obchodní referent a svou práci má rád. Ve volném čase se zabývá historií česko-německého pohraničí. Rád poznává nová místa, jídla a lidi.

Eva Černá Eva se naplno věnuje právnické činnosti. Vystudovala totiž Právnickou fakultu MU Brno. V této oblasti se doslova našla a právu věnuje i svůj volný čas. Úplně nejvíce se zajímá o německé ústavní právo. Jsou ale chvilky, kdy potřebuje „vypnout“, a tak občas skládá puzzle nebo čte.


Dolní Litvínov (něm. Niederleutensdorf) Píše se rok 1901. Na ulici se srocuje dav lidí, kteří nedočkavě hledí do dálky. Když najednou kdosi zakřičí: „Támhle, už jede!“. Ano, řeč je o první tramvajové soupravě, která se žene po trati Most – Kopisty – Dolní Litvínov – Horní Litvínov – Janov. Vůz rychlodráhy projíždí malou vesnicí. Její název je právě Dolní Litvínov. V době průjezdu první tramvaje zde bydlí kolem tisíce obyvatel, z nichž velkou část tvoří nově příchozí Češi z vnitrozemí, především z Rakovnicka, ale také z okolí Kutné Hory a podobně.

Vůz rychlodráhy v Dolním Litvínově.

Zdroj: Wikipedia.

Historie Dolního Litvínova se začíná psát kolem roku 1390, kdy je zde založen malý sídelní útvar spadající do panství Rýzmburského. Majitelé obce se ale časem mění, střídají se zde Šénové, Chodové, Lobkovicové a nakonec i Valdštejnové. Po zrušení poddanské příslušnosti spadá Dolní Litvínov do kraje Litoměřického a pod soudní okrsek Mostecký. V době největší slávy čítal Dolní Litvínov 2632 obyvatel (rok 1930). Práci v obci nabízely tři obilné mlýny, zemědělské plochy, výrobna potaše, později textilky v nedalekém Horním Litvínově nebo doly Tegetthoff a Pluto. V roce 1938 připadl Dolní Litvínov Německu a většina Čechů utekla Dolního Litvínova z roku 1830. Zdroj: Archivní mapy ČÚZK. do vnitrozemí. Po konci války musela naopak odejít Mapa URL: http://archivnimapy.cuzk.cz/coc/1332-1/1332-1-003_index.html většina Němců a obec se již nepodařilo dosídlit. Dolní Litvínov oficiálně mizí z mapy Čech v roce 1959 a na jeho místě je založena důlní výsypka. (mm) V dubnovém čísle se na tomto místě budeme věnovat zaniklým obcím Lipětín a Růžodol. Své vzpomínky a historky nám můžete poslat na e-mail hojic@email.cz nebo jednoduše napsat na papír a vhodit do bílé schránky, která je umístěna pod okny hornojiřetínské pobočky České pošty.

Informace, které se hodí: Redakce časopisu HOJIČ Vás srdečně zve na I. ročník Jiřetínské šlápoty, procházku Horním Jiřetínem, která se uskuteční o Velikonoční neděli dne 20. dubna 2014. Sraz je ve 14:30 u spodního vstupu na koupaliště. S sebou si nezapomeňte pohodlnou obuv a dobrou náladu. Domácí mazlíčci na vodítku vítáni, malé občerstvení zajištěno. Těšíme se na Vás!  (eč)

Zápis do MŠ: KDY: - středa 12. března od 8:00 do 16:00 - čtvrtek 13. března od 8:00 do 15:00 KDE: budova školy č. p. 300 (za poštou) S SEBOU: - občanský průkaz zákon. zástupce - rodný list dítěte

Název periodického tisku: HOJIČ. Zpravodaj vychází jako občasník, a to hlavně v elektronické podobě. Evidenční číslo MK CR E 17598. Vydavatel: Zdeněk Bendl, Okružní 196, 435 43 Horní Jiřetín. E-mail: hojic@email.cz; tel.: +420 603 169 050. Redakční rada zpravodaje: Monika Bendlová (mb); Marek Moudrý (mm), Eva Černá (eč).

Hojič - březen 2014  

Zpravodaj pro Horní Jiřetín a Černice.

Advertisement