Pohádkové karty

Page 1Pohádkové karty


§ Veškeré texty a ilustrace tohoto díla (Pohádkové karty), publikovaného Městskou knihovnou v Praze, jsou vázány autorskými právy a jejich použití je definováno Autorským zákonem č. 121/2000 Sb.

Vydání (obálka, upoutávka, citační stránka a grafická úprava), jehož autorem je Městská knihovna v Praze, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autoraNevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česko.

Verze 1.0 z 31. 7. 2018.


INSPIRACE Z KNIHOVNY Adreani, Manuela: Sněhurka

Aškenazy, Ludvík: Pohádková mateřídouška Bass, Eduard: Koráb pohádek

Drijverová, Martina: Pohádky z hor

Erben, Karel Jaromír: Zlatovláska a jiné české pohádky Hrubín, František: Dvakrát sedm pohádek

Kocourek, Vítězslav: Za pohádkou kolem světa

Kůzlátka

Malý, Miloš: Pohádky ledového větru

Mikulka, Alois: Barevné pohádky Motlová, Milada: Český špalíček pohádek, říkadel, hádanek, přísloví Němcová, Božena: Pohádky Reschová, Stanislava: Veselá kopa pohádek

Robberecht, Thierry: O vlkovi, který vypadl z knížky Stará, Ester: Koho sežere vlk? Špalíček českých pohádek

Šrut, Pavel: Velká kniha českých pohádek

Vladislav, Jan: První strom pohádek z celého světa

Vladislav, Jan: Druhý strom pohádek z celého světa Žáček, Jiří: Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky


JAK NA POHÁDKY? Gebhartová, Vladimíra: Jak a co číst dětem v MŠ Kalábová, Naděžda: Pohádkové vzdělávání

Krátká, Pavla: Pohrátky aneb cesta pavoučka Vincka Macholdová, Taťjana: Výtvarné práce s pohádkami

Schneiderová, Eva: Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích schopností u dětí


POHÁDKA O POHÁDKÁCH Bylo nebylo, ale spíše bylo, než nebylo, knihovny od nepaměti sloužily jako místo, kde se setkávají příběhy. Nejprve v knížkách, časem přibyla hudba, filmy i mluvené slovo. Nejmladšími průvodci po říši příběhů jsou hry. Ty oproti knihám poskytují možnost děj přímo ovlivňovat, a v některých případech dokonce umožňují přímo vytvářet příběhy vlastní. A právě takovým druhem hry jsou i POHÁDKOVÉ KARTY. V roce 2017 se MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE zaměřila na dětské čtenáře a zejména na rozvoj jejich fantazie a schopnosti vymýšlení jedinečných příběhů. Právě s tímto cílem vytvořila POHÁDKOVÉ KARTY jako originální hru pro odhalování skrytých vypravěčských talentů. POHÁDKOVÉ KARTY vycházejí z dobře známých pohádkových základů, přitom však otevírají možnost nečekaného spojování motivů a postav a vytváření překvapivých dějových zvratů, přesně tak, jak je to vlastní nespoutané dětské obrazotvornosti. MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE vyrobila množství sad této hry, které rozdala dětem. Protože se POHÁDKOVÉ KARTY stále těší velké popularitě, rozhodli jsme se zpracovat elektronickou verzi, ze které si pomůcky pro hru budete moci zhotovit i vy.


POHÁDKOVÉ KARTY Hru tvoří devět základních sad karet, které jsou barevně odlišené. Kromě toho je součástí ještě šedivá sada prázdných karet určených pro vlastní náměty a rozšíření hry. Každá sada je tvořena šesti kartami se známými motivy. Pro podpoření představivosti nenesou karty žádná pojmenování – mají inspirovat, nikoli svazovat vypravěče. ČERVENÁ (1.–2. sada) představuje postavy obvykle kladné.

FIALOVÁ (3. sada) znázorňuje postavy obvykle záporné.

ORANŽOVÁ (4. sada) nabízí pohádková zvířata.

ZELENÁ (5.–6. sada) přináší kouzelné předměty.

HNĚDÁ (7. sada) zobrazuje obvyklá prostředí. MODRÁ (8. sada) představuje počasí.

ŽLUTÁ (9. sada) zobrazuje dopravní prostředky.

ŠEDIVÁ (10. sada) umožňuje doplnit vlastní náměty (např. jména spoluhráčů, domácích mazlíčků konkrétních rodin, názvy, obrázky, fotografie oblíbených míst…)

V přílohách naleznete i KRABIČKU NA UKLÁDÁNÍ KARET a předlohy DIPLOMŮ PRO KRÁLE a KRÁLOVNU VYPRAVĚČŮ. Věříme, že POHÁDKOVÉ KARTY potěší nejen děti a vůbec všechny milovníky pohádek, ale díky originálním ilustracím od Heleny Rosové také sběratele výtvarných děl s pohádkovými náměty.


VYPRÁVĚJTE POHÁDKY PODLE VLASTNÍ FANTAZIE! Příprava hry Karty, krabičku a případně i diplomy vytiskněte, nejlépe barevně oboustranně na tužší papír s povrchovou úpravou (např. matný/lesklý fotopapír) formátu A4, a vystřihněte. Krabičku složte podle návodu.

Základní pravidla 1. Hra je vhodná pro jednoho i více hráčů.

2. Karty dobře zamíchejte.

3. Rozložte je lícem dolů (jako pexeso).

4. Otočte nejméně 3 karty.

5. Nechte si chvíli na rozmyšlenou a rozvrhněte si hlavní kostru příběhu.

6. Vyprávějte příběh. Fantazii se meze nekladou, ale podmínkou je, že děj musí posluchačům dávat smysl. Pokud se posluchači v příběhu ztratí, mají právo se ozvat.

TIP Experimentujte a vyberte jen některé sady. Aby hra měla tu správnou dynamiku, je dobré využít alespoň tři různé sady.

7. Odvyprávěný příběh můžete hodnotit body, nebo o nejlepším hlasovat.

8. Hrát se dá na více kol, nejlepší vypravěč má právo na titul KRÁL či KRÁLOVNA VYPRAVĚČŮ.


NEBOJTE SE UPRAVOVAT PRAVIDLA Zdají se vám základní pravidla příliš jednoduchá? Nebo vám v nich něco chybí či se jimi cítíte omezeni? Nebojte se je upravit! Domluvte se s ostatními hráči a hru pozměňte podle svých zvyklostí a zkušeností. S minimální úpravou se s kartami dají hrát i další zábavné hry – například PEXESO, ať již v klasické variantě se dvěma stejnými sadami, nebo tak, že se hledají motivy, které k sobě patří (například princ– princezna, kuchař–koláč...), v takovém případě je vždy na hráči, aby dokázal vysvětlit, co dvojici spojuje. Zkuste třeba i POHÁDKOVÉ SEXTETO nebo ČERNÉHO PETRA, kdy si za Petra můžete zvolit baziliška, ale také princeznu. Záleží jen na vaší fantazii…


VYPRÁVĚLI NÁM

HONZA – SUDIČKY – PRSTEN Když byl Honza ještě mimino, byly u něj sudičky hodný a zlý. Ty hodný mu daly peníze a ta zlá mu řekla, že bude mít strašně vošklivou princeznu za ženu. Ta hodná mu ale tajně dala kouzelný prsten, aby si z tý vošklivý mohl udělat hezkou. (Jonáš, 7 let) HONZA – KOLÁČ – TRPASLÍK Šel Honza do světa a nesl si tři koláče. Potkal prvního trpaslíka a dal mu koláč. Trpaslík poděkoval a odnesl si ho. Potkal druhého trpaslíka a dal mu koláč. Trpaslík poděkoval a odnesl si ho. Potkal třetího trpaslíka a dal mu třetí koláč. Potkal čtvrtého trpaslíka a byl smutnej, že mu nemá co dát. Trpaslík mu řekl, že mu to nevadí, protože on mu stejně nese ty tři koláče zpátky – jeho kamarádům nechutnají! (Aneta, 9 let)


HRY PRO ZKUŠENÉ VYPRAVĚČE Story Cubes – Příběhy z kostek Prostě hoďte kostkami a podívejte se na obrázky, které vám padly. Pak začněte skládat příběh, ve kterém se vše, co je na kostkách, objeví. Bílé historky Obrň se proti duchům noci, prozař temnotu a vylušti hádanku! Strašidelné úkazy odhalíš pomocí otázek a logického myšlení.

Dixit Na začátku hry dostane každý do ruky několik obrázkových karet. Jeden z hráčů se stane vypravěčem – vybere si tajně kartu z ruky a na základě jejího obrázku řekne příběh. Ostatní tipují, která karta příběh nejlépe vystihuje.

Mysterium Hra vás zavede do 20. let minulého století na staré venkovské sídlo, kde se jeho majiteli dějí záhadné věci. Vaším úkolem bude pomoci odhalit pachatele dávné vraždy. Dračí doupě II Dračí doupě je nejznámější česká hra na hrdiny. Vše se odehrává jen ve fantazii hráčů. Stačí vám tedy pouze kus papíru, tužka a několik kostek.

Myší hlídka – hra na hrdiny Hra koncepčně vychází z cenami ověnčené komiksové série, kterou napsal a nakreslil David Petersen.

Pohádkové karty Námět Eva Šilerová Text Lenka Hanzlíková Ilustrace a grafické zpracování hry Helena Rosová Výběr knižních tipů Jitka Řeháková a kolektiv knihovnic z Dětského oddělení Ústřední knihovny Výběr herních tipů Jaroslav Rajl Redakce Markéta Teuchnerová

Vydala Městská knihovna v Praze Mariánské nám. 1, 115 72 Praha 1

V MKP 1. vydání Verze 1.0 z 31. 7. 2018

ISBN 978-80-7602-172-3 (pdf)


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.