__MAIN_TEXT__

Page 1

bezpłatny magazyn branżowy

04/2018

Nowości w makijażu NAJNOWSZE TRENDY NA WIOSNĘ I LATO

Temat numeru

JAKA CERA, TAKI KREM 01_KOSM_okladka_04-2018_H+.indd 1

Akademia Kosmetyków DEPILACJA BEZ TAJEMNIC

Na rynku

CZAS NA HYBRYDĘ 10.04.2018 20:45


W 100% PRZEBADANE ALERGOLOGICZNIE

BOTANICZNY koktajl piękna IDEALNIE WSPÓŁGRA ZE SKÓRĄ

kosmetykiAA.pl

POBUDZA PROCESY REGENERACJI

PRZECIWZMARSZCZKOWE KREMY BOTANICZNE

ALOES MEKSYKAŃSKI: INTENSYWNIE REGENERUJE GŁĘBOKO NAWILŻA POBUDZA ENERGIĘ KOMÓRKOWĄ WZMACNIA STRUKTURĘ SKÓRY.

EFEKT: SKÓRA ZREGENEROWANA, IDEALNIE GŁADKA I MIĘKKA.

POZNAJ INNE KOSMETYKI BOTANICZNE: ALGA CZERWONA

Reklamy_04_2018.indd 1

KONOPIE SZLACHETNE

RÓŻA JAPOŃSKA

09.04.2018 23:30


{ od redakcji }

Drodzy Czytelnicy! kwiecień 2018 WYDAWCA Media Direct Sp. z o.o. ul. Młynarska 7 01-205 Warszawa tel. (22) 539 59 40 faks (22) 539 59 50 PREZES ZARZĄDU: Beata Farmus REDAKTOR NACZELNA Magdalena Zętkiewicz mzietkiewicz@magazynkosmetyki.pl tel. (22) 539 59 47 REDAKCJA Aleksandra Falkowska redakcja@magazynkosmetyki.pl ZESPÓŁ Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Irina Nowochatko-Kowalczyk Barbara Tuleja (współpraca) Marzena Dobosz (korekta) DZIAŁ REKLAMY Marzena Dąbrowska mdabrowska@magazynkosmetyki.pl tel. (22) 539 59 41 Aldona Giezgała agiezgala@magazynkosmetyki.pl tel. (22) 539 59 44 PRENUMERATA prenumerata@mediadirect.pl PROJEKT MAKIETY I OPRACOWANIE GRAFICZNE: nowi studio DRUK: Techgraf NAKŁAD: 20 000 egzemplarzy FOTOGRAFIA NA OKŁADCE: Adobe Stock/Nik_Merkulov ISSN: 1234-4575

Wiosna już w pełni, lada moment czekają nas gorące dni, a co za tym idzie skąpe stroje i odkryte nogi. Zanim przyjdzie lato, chciałybyśmy, aby były one gładkie, bez zbędnych włosków. Dlatego już dziś prezentujemy metody i możliwości samodzielnej depilacji w domu. W Akademii Kosmetyków na str. 32 podpowiadamy, jakie produkty przydatne do takich zabiegów trzeba mieć na półce i jak doradzić klientkom. Po zimie trzeba o siebie zadbać, przede wszystkim o twarz, której skóra może być przesuszona od ogrzewania, przemęczona zmiennymi temperaturami. Temat numeru poświęciliśmy właśnie wymagającej skórze twarzy. Pokazujemy, jak pomóc klientkom rozpoznać typ cery i jakiej pielęgnacji potrzebują różne rodzaje cery. Wskazujemy, jakie składniki powinny zawierać kremy, i prezentujemy te produkty, które poradzą sobie nawet z największymi problemami (str. 14). Wśród wiosenno-letnich nowości pokazujemy kolorowe trendy w makijażu (str. 28) oraz nowoczesne szampony, które potrafią o wiele więcej niż tylko oczyszczać włosy (str. 42). Wiosna oznacza nowy początek. Czas, kiedy wszystko odradza się i rozkwita. Tej wiosny witam się z Państwem jako nowa redaktor naczelna Magazynu Kosmetyki i mam nadzieję, że numer, który właśnie oddajemy w Państwa ręce, oraz wszystkie kolejne dostarczą Wam ciekawej lektury i wielu przydatnych informacji o nowościach kosmetycznych.

Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo redakcyjnego opracowania tekstów przyjętych do druku. Pismo przeznaczone dla specjalistów urody i zdrowia. Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń. Wydawca jest członkiem Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Wszystkie prawa zastrzeżone ©

Redaktor naczelna

magazynkosmetyki.pl

03_KOSM_wstepniak_H+.indd 3

/3 10.04.2018 23:25


{ w numerze }

38.

14.

Spis treści Kalendarium

6

46

Kalejdoskop

8

48 Trendy: Rynek podbija hybryda

TEMAT NUMERU 12 Odpowiedni krem Jaka cera,taki krem

44.

14

NA PÓŁCE 24 Nasze rekomendacje

26

Nowości: Trendy w makijażu wiosna-lato 2018

28

Akademia kosmetyków Depilacja w domu i salonie – sposoby na gładkie ciało

32

Pielęgnacja: Moc zaklęta w olejkach

38

Nowości: Szampony do zadań specjalnych

42

Higiena ciała Delikatne kosmetyki dla najmłodszych

44

NA RYNKU

51 Wywiad: Kosmetyczne tsunami – rozmowa z Moniką Iskandar, Dyrektor Zarządzającą IMR ADVERTISING BY PR 52 W gabinecie: Najnowsza oferta zabiegów 54 Reportaż z terenu Konin, naturalnie 57 Sztuka sprzedaży Trudny klient, czyli – nie daj się sprowokować

28.

4/ 04_KOSM_spistresi.indd 4

10.04.2018 20:50


* Wyniki badań satysfakcji dla kremu Total Collagen 60+ po 4 tygodniach stosowania wśród badanych kobiet.

SEKRET ODBUDOWY MOJEJ SKÓRY C OL L A G TAL EN TO

COLLAGEN XVIII ARCHITECT

stymuluje produkcję kolagenu XVIII, jedynego, który występuje we wszystkich warstwach skóry

poprawia jędrność i gęstość skóry

| SORAYA.PL Reklamy_04_2018.indd 2

INNOWACJA

Odkryj tajemnicę atrakcyjności Ewy Kasprzyk i sekret pięknych Polek. Poznaj przełomową linię Soraya Total Collagen do cery dojrzałej i podaruj swojej skórze wielowymiarowe odmłodzenie, by przyciągać zachwycone spojrzenia.

09.04.2018 23:32


kwiecień 15 VII edycja Edukacyjnego Kongresu Kosmetycznego

21-22

20-22

WARSZAWA Cel kongresu to szerzenie wiedzy z kosmetologii oraz zaprezentowanie nowości i trendów dominujących obecnie w branży kosmetycznej. Kongres skierowany jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetologów, kosmetyczek, managerów salonów kosmetycznych, medycyny estetycznej oraz SPA.

nie p! z r p ega

HEALTH & BEAUTY 2018 III Międzynarodowe Targi Zdrowia i Urody

EKOCUDA Targi Kosmetyków Naturalnych WARSZAWA

KIELCE Okazja poznania różnych marek, branżowych nowości, specjalistycznych produktów, nowoczesnych rozwiązań w zabiegach kosmetycznych, możliwość skorzystania z porad ekspertów. A ponadto prelekcje i spotkania z profesjonalistami.

W kwietniu w Warszawie rządzić będą Ekocuda. Dla miłośników kosmetyków inspirowanych naturą to wyjątkowy weekend. W prestiżowej lokalizacji przy ulicy Brackiej, w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy, blisko 150 wystawców kosmetyków naturalnych – zarówno polskich, jak i zagranicznych – spotka się ze swoimi odbiorcami. To pierwsze w historii Targów tak duże wydarzenie – do dyspozycji uczestników oddano trzy piętra! Poza częścią wystawienniczą przewidziane są warsztaty oraz otwarte wykłady, podczas których eksperci zdradzą praktyczne tajniki używania kosmetyków ekologicznych.

TARGI

TARGI

KONGRES

{ kalendarium } NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA Z BRANŻY KOSMETYCZNEJ: DEBIUTY PRODUKTÓW / JUBILEUSZE MAREK / KONFERENCJE / TARGI

20-22 27-29 ECO-STYLE 2018

KIELCE Podczas Targów Produktów Ekologicznych odwiedzający będą mieć możliwość zapoznania się z kosmetykami naturalnymi, ekologicznymi, parafarmaceutykami i suplementami. Wystawcy zaprezentują również ekologiczne środki czystości.

TARGI

28. Targi Medycyny Naturalnej, Zdrowia i Urody KRAKÓW Równolegle z targami będą się odbywać wykłady i prelekcje tematyczne. Zostaną poruszone tematy dotyczące zdrowej żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Tegoroczne targi uatrakcyjnią liczne imprezy towarzyszące. TARGI

maj

18-20

BIOCONTRACTING 2018 PTAK WARSAW EXPO Organiczne Kosmetyki, perfumy, artykuły pielęgnacyjne, produkty ekologiczne – to zakres tematyczny tegorocznych Targów. Odwiedzający będą mieć możliwość uczestnictwa w warsztatach, pokazach kulinarnych i degustacjach produktów.

28-29 Beauty Inspiration LIDER BIZNESU BEAUTY

WARSZAWA Biznesowa konferencja dla branży kosmetycznej, przeznaczona m. in. dla managerów obiektów beauty, spa i medycyny estetycznej. W programie szkolenia i warsztaty.

KONFERENCJA TARGI

FOT. materiały prasowe

kwiecień

6/ 06_KOSM_kalendarium_H+.indd 6

10.04.2018 22:14


C

M

Y

CM

MY

CY

MY

K

Reklamy_04_2018.indd 7

09.04.2018 23:36


{ kalejdoskop / aktualności }

Siła jest piękna!

nowości na rynku

Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka i pasjonatka motoryzacji została ambasadorką Pantene. ,,Siła jest kobietą. Siła jest piękna. To kwestia odwagi, żeby marzyć i realizować swoje marzenia, mieć radość z tego, co się robi, być w tym prawdziwym i uczciwym. Podróżując po świecie spotykam wiele inspirujących kobiet. To one uczą mnie, że siła jest w każdej z nas” – mówi ambasadorka, którą z marką Pantene połączyło właśnie przekonanie o sile kobiet, która pochodzi z ich wewnętrznej motywacji i odwagi.

Mania oczyszczania

Lekki Booster na noc

Mocny zoom na strefę T

Smakowita pielęgnacja

Soraya przygotowała nową linię kosmetyków do kompleksowego oczyszczania skóry twarzy. Seria oparta na oczyszczającej mocy moringi. Zawarty w kosmetykach ekstrakt z rośliny usuwa makijaż i zanieczyszczenia. Działa antyoksydacyjnie i nawilżająco. Linię tworzą: płyn micelarny, peeling enzymatyczny, peeling potrójnie złuszczający, żel do mycia twarzy, tonik i mleczko oczyszczające.

Dax Cosmetics oferuje booster na noc o wyjątkowo lekkiej konsystencji. Produkt polecany do pielęgnacji skóry wymagającej rozświetlenia i odmłodzenia – redukuje stany napięcia oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. Kompleks Gaba-β-Endorfin liftinguje, lawendowy roślinny skwalen natłuszcza i chroni skórę, a ekstrakt z hibiskusa oraz orchidei działa nawilżająco.

Nowa linia kosmetyków Balance T-zone dla cery mieszanej. Zadaniem kosmetyków Balance T-zone jest przywrócenie równowagi między przetłuszczającymi i przesuszającymi się partiami skóry oraz rozjaśnienie śladów po niedoskonałościach. Kosmetyki redukują nadmiar sebum. Linię tworzą: glinka myjąca, peeling z kwasami, krem normalizujący na noc i krem korygujący na noc.

Bielenda proponuje nowości pielęgnacyjne do ust. Marka wprowadziła do oferty balsamy do ust w kulce. Kosmetyki na bazie naturalnych wosków pielęgnują i nawilżają naskórek ust, a owalny kształt ich opakowania ułatwia aplikację i z łatwością zmieści się w damskiej torebce. Są dostępne w trzech wersjach: Magic Egg Waniliowa Malina, Magicc Egg Kokos i Magic Egg Truskawka.

8/ 08_KOSM_Aktualnosci_H+.indd 8

10.04.2018 22:19


!nowa

72%

KOBIET DEKLARUJE ZAKUP TUSZU DO RZĘS – JAKO NAJCHĘTNIEJ KUPOWANEGO PRODUKTU W CIĄGU OSTATNICH 12 MIESIĘCY (OKRES BADANIA: KWIECIEŃ 2016 – KWIECIEŃ 2017).* TUSZ DO RZĘS JEST TEŻ NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANYM PRZEZ KOBIETY KOSMETYKIEM KOLOROWYM. AŻ 98% MALUJĄCYCH SIĘ PAŃ STOSUJE CODZIENNIE TEN PRODUKT.** Źródło: *Raport: „Rynek kosmetyków kolorowych w Polsce 2017” ** Raport: „Jak Polacy dbają o urodę. Kosmetyki do makijażu” z 2016 r. przygotowanego przez GfK

formuła

Nowa odsłona marki Radical 1 marca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa marki Radical. Zaprezentowano nowe oblicze kosmetyków do włosów. Najważniejsze wyróżniki marki w nowej odsłonie to 30% więcej skrzypu polnego, nowe składniki aktywne oraz unowocześniona szata graficzna. Podczas spotkania Katrzyna Pakosińska i Agnieszka Gryc poprowadziły konkurs - tym razem to dziennikarzom zadawano pytania związane z produktami marki, a nagrodą za poprawną odpowiedź był weekend w FARMONA WELLNESS & SPA w Krakowie.

Kolagenowy architekt

Relaks z lawendą

Mincer Pharma oferuje nową linię kosmetyków do walki ze zwiotczeniami i grawitacyjnym opadaniem owalu twarzy. Seria Contour Architect ma zapewnić rekonstrukcję fundamentów skóry i wzmocnić architekturę włókien sprężystych. W skład nowej linii wchodzą kremy: rekonstruktor na dzień, rekonstruktor na noc, rekonstruktor pod oczy i na powieki oraz serum multikolagenowe.

Garnier proponuje nawilżającą maseczkę do twarzy Moisture+ Relaxing z ekstraktem z lawendy. Odżywia skórę, a także wygładza drobne zmarszczki i redukuje oznaki zmęczenia. Tkanina maski jest wykonana z naturalnego włókna. Dzięki temu jest wygodna w użyciu – łatwo ją nałożyć i zdjąć, nie zsuwa się z twarzy. Maseczkę można stosować kilka razy w tygodniu.

Marka stworzona przez popularnego brytyjskiego fryzjera zainteresowała polskie gwiazdy: Kasię Cichopek, Maję Hyży, Anię Iberszer, Elę Romanowską. Łagodne loki i fale księżnej Cambridge Kate, to również zasługa produktów do stylizacji Charles Worthington. Marka dostępna w Polsce wyłącznie w sieci drogerii Hebe.

Evree zapach truskawek Nowa linia kosmetyków Soda Clean do oczyszczania skóry od Evree. Marka wprowadziła na rynek sodową piankę oraz puder do mycia twarzy – wiodącym składnikiem produktów jest soda oczyszczona. Soda delikatnie usuwa wierzchnią warstwę naskórka, oczyszcza i odblokowuje pory. Kosmetyki z nowej linii redukują zaskórniki, zapobiegają tworzeniu się nowych, a ponadto – pachną truskawkami. magazynkosmetyki.pl

08_KOSM_Aktualnosci_H+.indd 9

/9 11.04.2018 10:50


{ kalejdoskop / aktualności }

Bepanthen na atopowe zapalenie skóry

słodki nektar z czarnej porzeczki

Jfenzi zmysłowa elegancja

Bayer odpowiada na potrzeby pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i egzemą. W portfolio marki znalazły się dwie nowości – Bepanthen Sensiderm Krem oraz Bepanthen Sensiderm Daily Care. Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji – przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Bepanthen Sensiderm Krem łagodzi świąd i zaczerwienienie skóry w przypadku egzemy i AZS. Produkt nie zawiera sterydów, może być stosowany bez żadnych ograniczeń. Bepanthen Sensiderm Daily Care, to prebiotykowy krem przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej. FOT. materiały prasowe

Lili Affection to świeży i promienny zapach, przeznaczony dla kobiety radosnej i pozytywnie nastawionej do świata. Pierwsze nuty zapachowe są bardzo świeże i soczyste – za sprawą różowego pieprzu, kolejne to nektar z czarnej porzeczki i dojrzałej gruszki. Serce zapachu stanowi delikatna woń róży oraz zmysłowy jaśmin. Kompozycja jest doskonałym uzupełnieniem wizerunku pewnej siebie kobiety.

nowe miejsca

Naturalne kosmetyki

Instytut Eksperta

Nowa linia kosmetyków Clochee SPA Professional Line jest przeznaczona do profesjonalnych zabiegów. Produkty marki Clochee są w pełni naturalne, ekologiczne – nie zawierają szkodliwych, sztucznych substancji, bazują na naturalnych olejkach eterycznych. Nowa seria idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie dermatologicznego leczenia różnego rodzaju chorób skórnych – np. trądziku, alergii, atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy.

W Warszawie otworzono Instytut Skin Eksperta. Skin Ekspert z wieloletnim doświadczeniem – Agnieszka Zielińska – będzie uczyć kobiety, jak prawidłowo pielęgnować skórę. Agnieszka Zielińska jest pierwszym w Polsce Skin Ekspertem – według niej domowa pielęgnacja to najważniejszy krok, by cieszyć się promienną i zdrową skórą. W Instytucie kobiety będą miały możliwość poznać swoją skórę – poprzez jej indywidualną diagnozę oraz analizę potrzeb.

BIOLONICA, młoda polska marka kosmetyczna, rozszerza dystrybucję o drogerie Novaya. W Drogerii Novaya nie dostaniemy produktów powszechnie znanych marek. Jej właścicielka, Katarzyna Znarowska, stawia na kosmetyki naturalne, często trudno dostępne w Polsce, ale będące prawdziwymi hitami wśród kobiet: kosmetyki naturalne, mineralne, azjatycka pielęgnacja, kosmetyki tradycyjne. Drogerie znajdują się w dwóch miejscach w Warszawie przy ul. Szpitalnej 5 i Płatniczej 74.

10 / 08_KOSM_Aktualnosci_H+.indd 10

10.04.2018 22:19


O2skin na Meet Beauty

wyjątkowa okazja na spotkanie w jednym miejscu największych blogerów oraz specjalistów topowych marek

Meet Beauty Conference to jedyna w Polsce konferencja dla blogerów i vlogerów z kategorii URODA. Marka O2skin 21-22 kwietnia po raz pierwszy bierze udział w wydarzeniu. Każdy z uczestników otrzyma produkty marki do przetestowania, będzie mógł wziąć udział w warsztatach pielęgnacyjnych organizowanych przez markę oraz odwiedzić stoisko, na którym czekają liczne niespodzianki, konkursy oraz spotkanie z Ambasadorkami O2skin.

Aleksandra Wróbel WROOBELA

Aleksandra Kaźmierowska

Z jednej strony wszystkie moje decyzje poprzedzam dogłębną analizą, ale z drugiej strony kosmetyk musi budzić u mnie przyjemność z korzystania i wywoływać uśmiech na twarzy.

Udowadniam, Przywiązuję dużą że po pierwsze, nie wagę do tego, ma ludzi idealnych, czego używam. a każda z nas jest Nie uznaję kompro- piękna, a po drugie, misów! Polecane że możesz ogarnąć przeze mnie wszystko na raz produkty muszą i nadal cieszyć się się sprawdzać swoim widokiem w 100%. w lustrze.

HEYITSALEXK

Malwina Bąk

Ewa Mazurek

OPTYMALISTKA

ORCHIDEA MAGIA PIĘKNA

Uwielbiam pracę z ludźmi. Swój wolny czas poświęcam na szukanie inspiracji i przeglądanie nowinek kosmetycznych w internecie.

reklama

08_KOSM_Aktualnosci_H+.indd 11

10.04.2018 22:20


FOT. AdobeStock, materiały prasowe

12 / 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 12

10.04.2018 22:22


{ temat numeru }

ODPOWIEDNIO DOBRANY KREM Krem dobrany odpowiednio do wieku, rodzaju cery oraz warunków atmosferycznych to podstawa pielęgnacji skóry twarzy. Nie jest to jednak zadanie łatwe, ponieważ kosmetyków na półce drogeryjnej jest zatrzęsienie. Jak doradzić klientce i sprawić, aby wybrała odpowiedni dla siebie produkt, podpowiadamy w temacie numeru na str. 14–22, a nasi ekperci dzielą się swoją wiedzą na temat skóry twarzy i opowiadają o zasadach jej pielęgnacji.

komentuje Katarzyna Tyborowska KIEROWNIK LABORATORIUM BADAŃ I ROZWOJU KOSMETYKÓW W FIRMIE ZIAJA

Skóra człowieka podlega ciągłym zmianom. Jej stan uzależniony jest przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Prawidłowe, zdrowe funkcjonowanie skóry zależne jest od trzech podstawowych czynników: nawilżania, regeneracji i ochrony. Odpowiednia pielęgnacja dostosowana do rodzaju cery powinna wspomagać utrzymanie wyglądu zdrowej i młodej skóry. Takie oczekiwanie wobec pielęgnacji spełnimy wówczas, kiedy dobór składników do receptur będzie odpowiedzią na potrzeby skóry, a ostatecznie kosmetyk spełni warunek funkcjonalności. Uczymy się od skóry, dlatego wyjątkowe składniki to te, które naturalnie w niej występują. Gdybym miała wskazać substancje, na które powinniśmy zwracać uwagę przy pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, dojrzałej, wrażliwej, wybrałabym wysokiej jakości substancje lipofilowe tworzące naturalną barierę ograniczającą utratę wody ze skóry. Wartościowe substancje to lipidy, stabilne oleje roślinne zawierające kwas linolowy, linolenowy, dalej ceramidy i glicerydy kwasów tłuszczowych.

28 %

KOBIET W WIEKU 20-39 LAT STOSUJE REGULARNIE KREMY DO TWARZY *źródło: GUS

magazynkosmetyki.pl

12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 13

/ 13 10.04.2018 22:22


{ temat numeru / krem odpowiednio dobrany }

Krem musi być właściwie dobrany nie tylko do typu cery, lecz także wieku. Trzydziestolatka nie zapobiegnie starzeniu się skóry twarzy, jeśli sięgnie po krem przeznaczony dla czterdziestolatki.

14 / 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 14

10.04.2018 23:18


Jaka cera, taki krem NA RYNKU DOSTĘPNE SĄ SETKI KREMÓW, WOBEC CZEGO KLIENTKA MOŻE CZUĆ SIĘ ZAGUBIONA. JEŚLI ZAOFERUJE SIĘ PRODUKT ZASPOKAJAJĄCY JEJ POTRZEBY, MA SIĘ GWARANCJĘ, ŻE DO SKLEPU WRÓCI. JAK TRAFIĆ W DZIESIĄTKĘ? TRZEBA WIEDZIEĆ, CO DRZEMIE W KREMIE I DOPASOWAĆ GO DO CERY KLIENTKI! TEKST Barbara Molęda

N

ależy pamiętać, że niewłaściwy kosmetyk może doprowadzić do powstania zmian chorobowych na skórze, a nawet alergii i do tego może przyspieszyć proces starzenia. A przecież każda kobieta jak najdłużej chce pozostać piękna i młoda!

Dobierz krem do cery Zanim zaoferujesz klientce krem, zorientuj się, jaką ma cerę: normalną, tłustą, suchą czy mieszaną. Dopytaj, czy nie cierpi z powodu nadwrażliwości – czasami zaczerwienienia i rozszerzone naczynka widoczne są gołym okiem. A może dokucza jej trądzik? To bardzo cenne informacje, bo każda cera wymaga innej pielęgnacji.

CERA NORMALNA jest najmniej wymagająca. Wystarczy ją właściwie nawilżyć i chronić przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Wiosną i latem dobry będzie dla niej krem lub żel nawilżający, zimą krem półtłusty. CERA SUCHA jest bardzo wymagająca. Towarzyszy jej uczucie napięcia i niestety – najszybciej się starzeje. Lubi kremy odbudowujące barierę hydrolipidową, natłuszczające i chroniące ją przed promieniami słonecznymi w ciągu dnia. Kremy na noc powinny regenerować i dobrze odżywiać. - Największym wrogiem cery suchej jest woda i mydło – ostrzega dr Ida DulińskaMolak, szef Laboratorium Naukowego Lirene. - Zaleca się demakijaż mleczkiem odpowiednim

1. 1. THE TRUE CREAM MOISTURIZING BOMB BELIF, z ekstraktem z liścia żywokostu, zapewnia głębokie nawilżenie skóry K-Tech Beauty, 149,00 zł/50 ml 2. ULTRALEKKI KREM ANTY-AGE NAWILŻAJĄCO-ENERGETYZUJĄCY, intensywnie nawilża i wygładza naskórek, skutecznie łagodzi podrażnienia, Ziaja, ok. 11,50 zł/50 ml 3. PRZECIWZMARSZCZKOWO-ODŻYWCZY KREM-MASKA NA NOC EVA DERMO, odpowiedni do skóry suchej i nadwrażliwej, Pollena Ewa, 22,09 zł/50 ml 4. MOISTURE SURGE 72-HOUR AUTO-REPLENISHING HYDRATOR, nawilżający krem-żel o bogatej formule, Clinique, 119,00 zł/50 ml 5. TLENOWY LIFTINGUJĄCY KREM NA DZIEŃ, pozostawia uczucie komfortu, ochrony i nawilżenia na długi czas, ma wyjątkowo silne właściwości odmładzające i regenerujące skórę, O2Skin, 64,99 zł/50 ml

2. 3.

4. 5. cera sucha i normalna magazynkosmetyki.pl

12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 15

/ 15 10.04.2018 23:19


{ temat numeru / krem odpowiednio dobrany }

SPECJALIŚCI RADZĄ, BY CO JAKIŚ CZAS ZMIENIĆ KREM NA INNY, ALE NIE ZA CZĘSTO – NAJLEPIEJ RAZ NA DWA MIESIĄCE. SKÓRA DOSTANIE NOWE SKŁADNIKI, KTÓRYCH W POPRZEDNICH SPECYFIKACH BRAKOWAŁO.

1. 2.

1. MATUJĄCY KREM NA DZIEŃ ZIELONA HERBATA, krem o działaniu antybakteryjnym, matującym i rozjaśniającym, Bielenda, 18,00 zł/50 ml 2. KREM Z RETINOLEM NA NOC PURERETINOL, dla osób z tendencją do niedoskonałości, zmian trądzikowych, Pharmaceris, 52,90 zł/40 ml 3. NORMALIZUJĄCY KREM NAWILŻAJĄCY DO TWARZY PURE NEROLI, z ekstraktem z kwiatu Neroli, affipore i kompleksu normalizującego, Evree, 34,99 zł/50 ml 4. PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM DLA CERY MIESZANEJ ANTI-AGING CARE, zmniejsza zmarszczki mimiczne i nawilża skórę twarzy, Bandi, 64,00 zł/50 ml 5. DŁUGOTRWALE MATUJĄCY LEKKI KREM NAWILŻAJĄCY NA DZIEŃ DERMA MATT, zmniejsza widoczność porów i reguluje wydzielanie sebum, Lirene, 20,99 zł/30 ml

3.

4. 5. 6. 7.

6. KREM DO CERY TŁUSTEJ I MIESZANEJ ZIELONA HERBATA, z ekstraktem z zielonej herbaty, łagodzi podrażnienia, Ava, ok. 20 zł/50 ml 7. MATUJĄCA EMULSJA ZWĘŻAJĄCA PORY PURRITIN, reguluje wydzielanie sebum, nie zatyka porów, Iwostin, ok. 37 zł/40 ml 8. KREM NAWILŻAJĄCO-MATUJĄCY, odpowiedni do stosowania pod makijaż, Soraya, 16,99 zł/50 ml

8. 9. cera tłusta i mieszana

9. KREM DETOKSYKUJĄCY CZARNY RYŻ HERBAL CARE, długotrwale nawilża, regeneruje i odżywia skórę, Farmona, 13,50 zł/50 ml

do tego rodzaju cery oraz tonikiem. Prawidłowa pielęgnacja cery suchej powinna polegać na dostarczeniu skórze wielu składników wiążących wodę i natłuszczających, tj. aloesu, glikolu, alg, aminokwasów, ceramidów, witamin A, C, E, B5, NMF czy niezwykle istotnego kwasu hialuronowego. Ważnym składnikiem są również substancje wygładzające, takie jak oleje z awokado, ze słodkich migdałów czy kiełków pszenicy oraz pantenol, bentonit, alantoina.

CERA TŁUSTA ma tendencję do wyprysków i zaskórników, błyszczy się od nadmiaru sebum, ale za to wolniej się starzeje. Potrzebuje kremów o lekkiej formule, które ją nawilżą, wygładzą i unormują wydzielanie sebum. Na dzień polecane są kremy matujące z działaniem antyseptycznym i nawilżającym oraz ochroną przeciwsłoneczną. Na noc można pozwolić sobie na kremy delikatnie złuszczające naskórek, tj. z dodatkiem kwasu salicylowego, glikolowego, mlekowego lub migdałowego. – To skóra dość gruba, co wpływa na odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak: słońce, wiatr, mróz czy drobne urazy. Oznaki starzenia się widoczne są na niej dużo później w porównaniu z cerą suchą, dłużej też zachowuje gładkość i elastyczność. Dotykają ją jednak częste powikłania trądzikowe spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych – mówi dr Ida Dulińska–Molak i poleca do tego rodzaju cery produkty z funkcją matowienia, których składniki absorbują nadmiar łoju. – Należy jednak pamiętać, aby wyprysków oraz zaskórników nie maskować ciężkimi kremami ani podkładami, ponieważ hamują one swobodną eliminację wydzieliny łojowej z gruczołów, przyspieszając proces tworzenia się nowych zmian. Stosowane kosmetyki pielęgnacyjne przeznaczone do cery tłustej powinny ograniczać wydzielniczą czynność gruczołów łojowych i nie powodować wtórnego łojotoku. Składniki aktywne, na które warto zwracać uwagę, wybierając preparaty rekomendowane do cery tłustej, to: kwasy salicylowy, glikolowy, cynk, pokrzywa, glinka, mocznik czy wyciągi roślinne. Takie produkty znajdziemy w linii Lirene Derma Matt oraz BIO Nawilżenie – dodaje.

W

AM

SO

INF

16 / 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 16

10.04.2018 23:19

rekla


Bożena Bierzniewska SPECJALISTA DERMATOLOG EKSPERT EVELINE COSMETICS

1

Jak wybierać kremy?

Formuła kremu pozwala na umieszczenie w nim różnorodnych dodatków, które sprawiają, że kosmetyk nie tylko wygładza i nawilża skórę, dbając o warstwę lipidową, lecz także dostarcza jej różnorodnych składników ukierunkowanych na zaspokojenie najważniejszych potrzeb cery, takich jak: działanie matujące, odżywcze, antyoksydacyjne lub chroniące przed niekorzystnym wpływem światła ultrafioletowego. Kremy nie mogą zaszkodzić skórze, ale należy uwzględnić, że niektóre z nich z racji zawartości składników aktywnych (na przykład – retinolu) mogą mieć działanie podrażniające.

2

WARTO WIEDZIEĆ! MASAŻ TWARZY NAJLEPIEJ WYKONAĆ WIECZOREM, PO STARANNYM DEMAKIJAŻU I NAŁOŻENIU ODŻYWCZEGO KREMU. NAJPROSTSZA TECHNIKA TO WYKONYWANIE PALCAMI WSKAZUJĄCYM I ŚRODKOWYM KÓŁECZEK ZGODNIE Z PRZEBIEGIEM MIĘŚNI – OD ŚRODKA TWARZY NA ZEWNĄTRZ I LEKKO KU GÓRZE. MASAŻ WOKÓŁ OCZU NALEŻY ROZPOCZĄĆ OD WEWNĘTRZNEGO KĄCIKA, PRZEZ GÓRNĄ POWIEKĘ, DO KĄCIKA ZEWNĘTRZNEGO, POWTÓRZYĆ CZYNNOŚĆ PRZY DOLNEJ POWIECE. CZOŁO NALEŻY MASOWAĆ OD LINII BRWI DO LINII WŁOSÓW I PODĄŻAĆ PALCAMI W KIERUNKU SKRONI.

Klasyfikacja kremów uwzględniających poszczególne grupy wiekowe ma na celu pomóc konsumentce w wyborze kremu najlepiej odpowiadającego jej potrzebom. Zależnie od wieku, kremy mogą zawierać więcej składników o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym wymaganym na przykład w ochronie młodej skóry lub działaniu stymulującym i uzupełniającym wymaganym w skórze, na której zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki i cechy utraty sprężystości. Podział ten ma jedynie na celu pomóc kobiecie wybrać odpowiedni dla swojej cery krem. Różnice między poszczególnymi przedziałami wiekowymi nie są „sztywnymi ramami” i czasami cera dość młoda może wymagać zastosowania kremów o silniejszych substratach poprawiających sprężystość i elastyczność skóry, a niejednokrotnie kobieta z cerą dojrzałą może wybierać kremy o działaniu tylko nawilżającym albo zmniejszającym nadmiar sebum, które w założeniu są przeznaczone dla cery młodej.

3

Kobiety w wieku 25 – 30 lat już powinny myśleć o przeciwdziałaniu starzeniu się skóry. Koniecznie należy pamiętać o ochronie słonecznej i warto stosować kremy o działaniu zwiększającym nawilżenie skóry i zapewniającym działanie antyoksydacyjne. Panie te oczywiście nie muszą od razu sięgać po silne kremy o działaniu anti-ageing, ale mogą wykorzystać produkty, które zawierają witaminy, kwas hialuronowy lub składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Cera kobiet mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich, w których jest większe zanieczyszczenie, może wymagać wcześniejszego używania kremów przeciwzmarszczkowych. W kremach przeciwzmarszczkowych warto szukać składników działających na skórę stymulująco, antyoksydacyjnie i uzupełniająco.

reklama

Wsparcie:

AMBASADORKI MARKI

DIGITAL

SOCIAL MEDIA

INFLUENCERZY

POS

reklama o2skin 1.3 strony poziom Kr.indd 1 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 17

2018-04-04 12:21:44 10.04.2018 22:25


{ temat numeru / krem odpowiednio dobrany }

NIE MOŻNA UŻYWAĆ TYCH SAMYCH KOSMETYKÓW DO PIELĘGNACJI TWARZY I CIAŁA. KREMY DO CIAŁA SĄ ZBYT CIĘŻKIE DLA DELIKATNEJ SKÓRY TWARZY I POZBAWIONE FILTRÓW UV.

1. 2. 3.

4. 5. 6. 7. cera wrażliwa

1. ODŻYWCZY KREM PRZECIWZMARSZCZKOWY NA DZIEŃ, działa odżywczo, natłuszczająco i łagodząco, chroniąc skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, Lirene, 20,99 zł/50 ml 2. ODŻYWCZY KREM NA NOC HYDRO SENSITIA PLUS, intensywnie nawilża bez uczucia przeciążenia czy lepkości, Iwostin, 48 zł/50 ml 3. KREM NA TWARZ I SZYJĘ ANTYOKSYDACJA JAGODY ACAI, przywraca cerze zdrowy wygląd, redukuje szorstkość i suchość naskórka, zmniejsza i wygładza zmarszczki, intensywnie nawilża skórę, Ziaja, ok. 10,50 zł/50 ml 4. KREM NA DZIEŃ AA ALOES MEKSYKAŃSKI, z sokiem z aloesu, który poprawia elastyczność skóry, krem regeneruje i odżywia skórę, Oceanic, ok. 22,00 zł/50 ml 5. WAKE-UP KREM NA MŁODE ZMARSZCZKI TAURYNOWA ENERGIA, łączy moc tauryny, nawilżającą skuteczność cukru morskiego i wygładzające działanie Ultra-soft complex, Soraya, 24,99 zł/50 ml 6. NAWILŻAJĄCY KREM DO TWARZY NA DZIEŃ VIANEK, przeznaczony do codziennej pielęgnacji, stanowi świetną bazę pod makijaż, Sylveco, 27,99 zł/50 ml 7. KREM NA DZIEŃ AA RÓŻA JAPOŃSKA, z olejkiem z róży japońskiej, dzięki któremu skóra staje się napięta i widocznie gładsza, Oceanic, ok. 22,00 zł/50 ml

CERA MIESZANA jest równie trudna w pielęgnacji, co cera sucha. Czoło, nos i broda przetłuszczają się, z kolei policzki są suche. Kremy dla niej powinny nawilżać przesuszone partie i regulować wydzielanie sebum. Wiosną i latem warto sięgać po lekkie kremy nawilżające, zimą potrzebne są kremy gęstsze. Popularne składniki w kremach dla cery mieszanej to: aloes, olejek z drzewa herbacianego, algi, kwasy owocowe, ekstrakt z oczaru japońskiego, żeń–szenia, rozmarynu, owsa, pestek winogron, rumianku, a także panthenol, minerały i witaminy.

CERA WRAŻLIWA jest tkliwa przy dotyku, łatwo się zaczerwienia albo łuszczy i nierzadko ma popękane naczynka. Przeznaczone dla niej są kremy hipoalergiczne. Choć zawierają mało składników, które mogą uczulać, warto klientowi zaproponować próbkę, by mógł przetestować krem przed zakupem. Preparaty dla wrażliwców nawilżają skórę, łagodzą świąd i dodatkowo mają działanie przeciwzapalne. – Kremy do skóry wrażliwej powinny imitować nasze lipidy naskórkowe, dlatego dobrze, gdy zawierają kwasy tłuszczowe, ceramidy, witaminę E, cholesterol, pantenol, kwas hialuronowy, wodę termalną czy wyciągi z rumianku, melisy i ogórecznika lekarskiego. – podkreśla dr Ida Dulińska-Molak. – Składniki odpowiednie do pielęgnacji tego rodzaju cery znajdziemy w linii Lirene Cera Wrażliwa. Aplikować krem trzeba bardzo delikatnie, a wklepując starać się nie naciągać naskórka.

18 / 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 18

10.04.2018 22:26


reklama

Pij wodę! Żaden krem nie pomoże, jeśli skóra będzie odwodniona. Pamiętaj, by wypijać codziennie przynajmniej 2 litry wody (najlepiej niegazowanej), a w upały nawet 1,5 litra więcej.

CERA TRĄDZIKOWA to ta, na której mocno widoczne są zaskórniki i wypryski. Dla niej zbawienne są kremy o lekkiej konsystencji, matujące, nawilżające i antyseptyczne zawierające w swym składzie m.in.: nadtlenek benzoilu, cynk, kwasy owocowe, witaminę A, siarkę, NNKT, kaolin, olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z korzenia łopianu lub drożdży, bratek, krwawnik, skrzyp, pokrzywę. Krem dla cery trądzikowej nie może zatykać porów, więc nie może zawierać: estrów tłuszczowych, palmitynianu izopropylu, kwasu oleinowego, oleju kokosowego i masła kakaowego.

Ważna aplikacja! Przy pielęgnacji twarzy liczy się nie tylko dobór odpowiedniego dla cery kremu, lecz także jego aplikacja. Krem nie zadziała, jeśli zostanie nałożony pospiesznie na niedokładnie oczyszczoną twarz – konieczne jest usunięcie makijażu i wszystkich zanieczyszczeń. Przed użyciem kremu warto zrobić krótki masaż skóry twarzy, wystarczy podotykać ją opuszkami palców, aby pobudzić krążenie. Porcję kremu należy rozetrzeć w dłoniach – ciepły lepiej się wchłonie. Dłonie należy przykładać do poszczególnych partii twarzy, rozpoczynając od policzków, przez czoło do brody. Następnie opuszkami palców należy krem delikatnie wklepać. Absolutnie nie wolno wcierać kosmetyku w skórę, gdyż to tylko przyspieszy powstawanie zmarszczek. Szczególnie jest to istotne przy aplikowaniu kremu pod oczy, gdzie skóra jest bardzo delikatna. W tym miejscu krem wklepujemy od wewnętrznego kącika oka do zewnątrz.

12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 19

10.04.2018 22:26


{ temat numeru / krem odpowiednio dobrany }

1.

!

nowość

2. 3.

4. 5. 6. 7. 8.

9. cera z problemami

W CELU PRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI SKÓRY NASZEJ TWARZY NIEZBĘDNA JEST ODPOWIEDNIA DIAGNOZA, CZYLI PRAWIDŁOWE OKREŚLENIE RODZAJU CERY. BEZ TEJ WIEDZY STOSOWANIE NAWET NAJLEPSZYCH KOSMETYKÓW NIE PRZYNIESIE POŻĄDANYCH REZULTATÓW. 1. KREM NAWILŻAJĄCY NACZYNKA PRO, z ekstraktami z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, bratka, arniki górskiej, aceroli, witaminami C i E, Floslek, 22,99 zł/50 ml 2. KREM REDUKUJĄCY ZACZERWIENIENIA NA NOC DERMENA CAPILINE, wyrównuje koloryt skóry, wygładza i uelastycznia naskórek, zmniejsza skłonność do zaczerwienień, Pharmena, 30 zł/50 ml 3. NATURALNY KREM REWITALIZUJĄCY Z ROŚLINNYM KOMPLEKSEM DETOX, pielęgnuje skórę narażoną na szkodliwe działanie miejskiego powietrza, Hagi Cosmetics, 74 zł/50 ml 4. KREM-ŻEL WATER BANK, dzięki niemu skóra odzyskuje naturalną miękkość i wygładzenie, Dermika, 119 zł/50 ml 5. PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM-MASKA NA NOC EVA DERMO RED OFF, na problem skóry naczynkowej, zaczerwienionej i z trądzikiem różowatym, Pollena Eva, 29,99 zł/50 ml 6. VIANEK – WZMACNIAJĄCY KREM DO TWARZY NA DZIEŃ, z ekstraktem z owoców borówki brusznicy, Sylveco, 30,99 zł/50 ml 7. KREM NA DZIEŃ DO TWARZY ELEMENT VIS PLANTIS, z wyciągiem z kiełków rzeżuchy, Elfa Pharm, 49,99 zł/50 ml 8. AKTYWNY KREM MIEJSKI POLLUTION ANTI, wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry, Floslek, 23,99 zł/50 ml 9. NAWILŻAJĄCY KREM NA DZIEŃ AA CERA NACZYNKOWA, bogaty w witaminę C, uszczelnia naczynia krwionośne, Oceanic, 18,99 zł/50 ml

Przy pielęgnacji skóry twarzy nie można zapominać o bardzo delikatnej skórze szyi i dekoltu. Aplikując kosmetyk pielęgnujący te wrażliwe miejsca, należy go nakładać, tak jak w przypadku twarzy – punktowo, a później wmasować od obojczyków w kierunku podbródka. Najlepiej robić to delikatnymi, naprzemiennymi ruchami, oklepując dla wzmocnienia działania.

Spraw sobie komplet Warto wybierać produkty z jednej linii, gdyż zawarte w poszczególnych preparatach składniki uzupełniają się albo wręcz potęgują swe działanie. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kremów na dzień i na noc. Za dnia skóra potrzebuje przede wszystkim dobrej ochrony przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami, z kolei nocą zachodzą w niej procesy naprawcze.

Kremy na cztery pory roku WIOSNA – wraz ze wzrostem temperatury powietrza, zmniejsza się zapotrzebowanie na ciężkie kosmetyki do twarzy. Tłuste kremy należy zastąpić preparatami nawilżającymi i odżywczymi. Najlepsze będą kremy z kwasem hialuronowym, ksylitolem, sorbitolem, mocznikiem, kwasem piroglutaminowym, ekstraktem z alg, aloesu czy z ogórka. Ważne są też przeciwutleniacze: witamina E i C oraz prowitamina A, która poprawi koloryt cery.  LATO – skóra najbardziej narażona jest na działanie promieniowana UV, dlatego trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Preparat do twarzy z wysokim filtrem UVA I UVB opóźnia proces starzenia się, ale i zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka (nowotwór skóry). Delikatnej skórze (szczególnie wrażliwej i naczynkowej) nie służą gwałtowne zmiany temperatur, wobec czego z rozwagą należy korzystać z klimatyzacji. O tej porze roku należy polecać lekkie kremy, emulsje albo żele z zawartością aloesu i kwasu hialuronowego, które aktywnie wiążą wodę w naskórku i zapewnią skórze optymalne nawilżenie. Cera sucha będzie wdzięczna za kremy

20 / 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 20

10.04.2018 22:26


dr Ida Dulińska-Molak SZEF LABORATORIUM NAUKOWEGO LIRENE

Dobór kosmetyku do typu cery Przez ostatnie trzydzieści lat byliśmy świadkami dynamicznego rozwoju przemysłu kosmetycznego. W tym czasie zmienił się nasz styl życia, otaczające nas środowisko, pojawiły się natężony stres, przetworzona żywność, ponadto czynniki, takie jak promieniowanie UV, zmiany hormonalne, stosowane leki i kosmetyki czy klimatyzacja, a także zwiększenie zanieczyszczenia środowiska, wygenerowały nowe problemy skórne i nowe rodzaje cery – definiowanej jako powierzchnia skóry twarzy oraz jej cechy. Obowiązujący przez wiele lat podział, uzależniony od rozmieszczenia gruczołów łojowych w skórze, ich czynności oraz działania, na cztery rodzaje cer: normalna, która obecnie prawie nie występuje, sucha, tłusta i mieszana został rozszerzony o cerę wrażliwą. W ciągu naszego życia rodzaj cery może jednak ulec zmianie ze względu na jego silną zależność od czynników środowiskowych. Dlatego w celu prawidłowej pielęgnacji skóry naszej twarzy niezbędna jest odpowiednia diagnoza, czyli prawidłowe określenie rodzaju cery. Bez tej wiedzy stosowanie nawet najlepszych kosmetyków nie przyniesie pożądanych rezultatów, a nawet może nam zaszkodzić. Diagnoza naszej cery nie jest jednak taka prosta, gdyż każdy z wyżej wymienionych rodzajów cer może mieć odpowiedni podtyp. Do tych najczęściej wymienianych typów należą: cera naczynkowa, cera trądzikowa, cera odwodniona oraz cera dojrzała. O ile rodzaj skóry mamy jeden, o tyle typów możemy mieć kilka. Dlatego często bez pomocy fachowej porady trudno nam dobrać prawidłowy cykl pielęgnacji. Ze względu na złożoność problemów z poszczególnymi typami cery rekomendujemy stosować serie kosmetyków przeznaczone do odpowiedniego rodzaju cery. Substancje aktywne w tych preparatach uzupełniają się, przez co uzyskujemy kompleksową pielęgnację skóry ze zwiększoną skutecznością.

Codzienny masaż skóry twarzy pozwoli maksymalnie wykorzystać moc kremu, a do tego poprawi jej krążenie i wygląd. Szczególnej troski wymagają okolice ust, oczu i czoło. Tam najszybciej powstają zmarszczki i bruzdy.

reklama

12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 21

10.04.2018 22:27


{ temat numeru / krem odpowiednio dobrany } Jak przechowywać kremy? Kremy nie lubią skoków temperatury i dużej wilgotności powietrza. Lepiej przechowywać je w szafce nocnej przy łóżku albo na toaletce niż w łazience na półce. Nie powinny być też wystawiane na działanie promieni słonecznych ani stać przy kaloryferze. Lodówka też nie jest dobrym miejscem, bo zbyt niska temperatura może doprowadzić do rozwarstwienia kosmetyku, a co za tym idzie zmianę jego właściwości. Tam mogą być przechowywane wyłącznie preparaty apteczne oraz preparaty ze składników naturalnych, a także kremy pod oczy (schłodzony preparat zredukuje opuchliznę i poprawi napięcie skóry). Najlepsza temperatura do przechowywania kremów to 9–15 stopni. 

1. 2. 3.

4.

5.

6. 7.

8. cera dojrzała i wiotka

1. LIFTINGUJĄCO-OCHRONNY KREM NA DZIEŃ BLACK ROSE, z ekstraktem z czarnej róży, krem uelastycznia, ujędrnia i spowalnia procesy starzenia się skóry, Evree, 39,99 zł/50 ml 2. KREM NA DZIEŃ REMODELING SKÓRY DOJRZAŁEJ, wygładza zmarszczki, głębsze bruzdy i powierzchniowe nierówności, modeluje owal twarz, Ziaja, ok. 15,00 zł/50 ml 3. KREM NA DZIEŃ DO TWARZY ELEMENT VIS PLANTIS, z ekstraktem śluzu ślimaka, który wspomaga produkcję kolagenu, krem odżywia skórę, Elfa Pharm, 49,99 zł/50 ml 4. PŁYNNY KREM DO CERY DOJRZAŁEJ, głęboko nawilża, zabezpiecza skórę przed niszczącym działaniem smogu, Yonelle, 249,00 zł/50 ml 5. KREM RESVERADERM ANTIOX , chroni komórki DNA i włókna kolagenowe przed degradacją, Sesderma, 175,50 zł/50 ml 6. KREM MULTI-KOLAGENOWY COLLAGEN UP, wspiera aktywną pielęgnację skóry dojrzałej, zmniejsza widoczność zmarszczek, Floslek, 23,99 zł/50 ml 7. KREM DO SKÓRY WIOTKIEJ NA DZIEŃ I NA NOC, z melisą, łagodzi podrażnienia, Buna, 12,99 zł/50 ml 8. KREM NA NOC PERFECTA ENDORFINIUM AROMA, do pielęgnacji skóry wymagającej spłycenia zmarszczek, Dax Cosmetics, 29,99 zł/50 ml

z dobroczynnymi olejkami, np. ze słodkich migdałów, pestek winogron, orzechów makadamia. Jeśli chodzi o cerę tłustą, to ją też trzeba nawilżać! I absolutnie nie wolno odstawiać kremu! Za to pilniej należy przestrzegać higieny, bo latem zwykle zaostrzają się zmiany trądzikowe. Do pielęgnacji należy używać preparatów tylko bezalkoholowych, gdyż etanol po ekspozycji na słońce może powodować pokrzywkę albo szpecące przebarwienia. Warto zwrócić na to uwagę klientkom. JESIEŃ – to czas rewitalizacji wymęczonej po lecie skóry. Warto sięgnąć po serum, które ją pobudzi, nawilży, usunie niedoskonałości, spłyci zmarszczki i rozjaśni przebarwienia, jak również po preparaty witaminowe, szczególnie z witaminą A (retinol – stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny), z witaminą E (tokoferol) – wymiata wolne rodniki i chroni skórę przed starzeniem się, witaminę C (uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu „pajączków” na twarzy).  Jesienią woda szybciej „ucieka” z naskórka, skóra twarzy staje się sucha, zaczerwieniona, pękają naczynka krwionośne. Ulgę przyniosą jej preparaty wzmacniające barierę hydrolipidową oraz chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz, mróz. Kremy powinny być gęste, choć niekoniecznie tłuste. Powinny mieć w swoim składzie humektanty – związki wiążące wodę w naskórku i zapobiegające jej ucieczce, np.kwas hialuronowy, aloes, glicerynę, cukier, pantenol.  ZIMA  – ekstremalny czas dla delikatnej skóry twarzy. Można używać tych samych preparatów co jesienią, wzbogacając krem na dzień lub na noc kroplą dobrego oleju tłoczonego na zimno, nierafinowanego (arganowy, sezamowy) albo wybrać krem przeznaczony do stosowania o tej porze roku. Są one wzbogacone o emolienty, czyli oleje, masła i woski roślinne, które pomogą cząsteczkom wody na dobre zakotwiczyć się w skórze. 

22 / 12_KOSM_TN_kremy_H+.indd 22

10.04.2018 22:28


Reklamy_04_2018.indd 5

09.04.2018 23:34


FOT. Adobe Stock

24 / 24_KOSM_otwarcie_na_polce_H+.indd 24

10.04.2018 22:30


{ na półce } produkty / informacje / porady Idealnie gładkie ciało to coś, o czym marzy większość kobiet. Na str. 32 robimy przegląd metod depilacji, podpowiadamy, jak można się pozbyć zbędnego owłosienia – i to zarówno w zaciszu domowym, jak i w gabinecie. Nasze redakcyjne rekomendacje znajdziecie na str. 26. A że wiosna to czas nowości, to w tym numerze przedstawiamy najnowsze kosmetyki do makijażu (str. 28) oraz szampony (str. 42). O olejkach, które od wieków są obecne w kosmetyce, piszemy na str. 38, a o sprzedaży kosmetyków dla najmłodszych na str. 44. komentuje Magdalena Koćwin BRAND MANAGER, BIELENDA KOSMETYKI NATURALNE SP. Z O.O. S.K.

Wiosna to czas, kiedy kobiety jeszcze intensywniej chcą dbać o swoje ciało. Poza specjalistycznymi preparatami o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym sięgają po produkty do depilacji, wspierające walkę o gładką skórę. Świadome klientki wybierają bezpieczną pielęgnację w formie kremu. Sięgają po preparaty o wysokiej efektywności w usuwaniu niechcianych włosków, spowalniające ich odrost i nadające ciału wyjątkową gładkość trudną do uzyskania innymi metodami. Warto zaufać sprawdzonej marce kosmetycznej i wybrać produkty skuteczne, ale też na tyle delikatne, aby nie podrażnić i nie wysuszyć naskórka. Marka Bielenda posiada pełną gamę kremów do depilacji o różnym zastosowaniu, w zależności od depilowanych miejsc, rodzaju i wrażliwości skóry, a także zawartych w danym preparacie składników aktywnych.

98% MALUJĄCYCH SIĘ POLEK STOSUJE CODZIENNIE TUSZ DO RZĘS* *źródło: Raport „Jak Polacy dbają o urodę. Kosmetyki do makijażu” z 2016 r. GfK

magazynkosmetyki.pl

24_KOSM_otwarcie_na_polce_H+.indd 25

/ 25 10.04.2018 22:30


{ na półce / redakcja poleca }

nasze

REKOMENDACJE odpowiedni dla każdego rodzaju skóry

KOLORY, KTÓRE CIĘ USKRZYDLĄ

ORZECHOWY MASAŻ Z JAGODAMI ACAI

CZYSTE RĘCE BEZ UŻYCIA WODY

RĘKAWICZKA DLA PIĘKNYCH DŁONI

Lakiery hybrydowe marki Provocater urzekły już tysiące kobiet. Piękny, głęboki kolor, nasycona pigmentacja, idealne krycie już po pierwszej warstwie, łatwość w aplikacji i niezwykła gęstość – to wszystko sprawia, że manicure jest łatwy i przyjemny. Provocater to marka, która w swojej ofercie stawia na profesjonalizm i najwyższą jakość. Ergonomiczna nakrętka dobrze „trzyma się w dłoni” i ułatwia aplikację, a precyzyjny pędzelek o optymalnym kształcie i grubości pozwala na łatwą aplikację lakieru.

Preparat z doskonałym poślizgiem na bazie oleju sojowego i orzechów brazylijskich. Intensywnie i długotrwale nawilża i zmiękcza naskórek. Wzbogacony ekstraktem z acai i awokado opóźnia proces starzenia się skóry, odżywia i poprawia mikrokrążenie.

Ananasowa imprezka, truskawkowe figle, arbuzowa bitwa to trzy intensywnie pachnące żele Chlapu Chlap do higieny rąk bez użycia wody. Działają w kilka sekund, eliminując nieprzyjemny zapach, pozostawiając skórę odświeżoną i zdezynfekowaną. Innowacyjna formuła sprawia, że doskonale pielęgnują i nawilżają skórę. Idealne w czasie wakacji, podróży czy na placu zabaw.

Zestaw rękawiczek nawilżających TOUCH to idealne rozwiązanie dla zniszczonych i wysuszonych dłoni, narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Produkt odpowiedni dla suchej, odwodnionej i podrażnionej skóry, na której pojawiają się zmarszczki. Skuteczność terapii regeneracyjnej przy użyciu rękawiczek została potwierdzona badaniami. W jednym kartoniku znajdują się 4 pary rękawiczek.

PROVOCATER CENA: 29,99 zł PRODUCENT: Provocater DOSTĘPNOŚĆ: strony www

OLEJEK DO MASAŻU CIAŁA Z ORZECHÓW BRAZYLIJSKICH SKŁAD: ekstrakt z orzechów

brazylijskich, acai i awokado CENA: 42 zł/500 ml PRODUCENT: Apis DOSTĘPNOŚĆ: drogerie

ANTYBAKTERYJNY ŻEL CHLAPU CHLAP SKŁAD: witamina E, wyciąg

z aloesu, gliceryna

ZESTAW RĘKAWICZEK NAWILŻAJĄCYCH Z LINII TOUCH

CENA: 4,99 zł PRODUCENT: Estetica Group

CENA: 119 zł

DOSTĘPNOŚĆ: drogerie

DOSTĘPNOŚĆ: drogerie

PRODUCENT: Orphica

26 / 26_KOSM_Rekomendacje_H+.indd 26

10.04.2018 22:35


TESTUJEMY WYJĄTKOWE KOSMETYKI, KTÓRE PIĘKNIE WYGLĄDAJĄ I PACHNĄ, ALE PRZEDE WSZYSTKIM POZWALAJĄ PORADZIĆ SOBIE Z NAPRAWDĘ TRUDNYMI PROBLEMAMI: NIEDOSKONAŁOŚCIAMI CERY, CELLULITEM, POTLIWYMI STOPAMI I SUCHĄ SKÓRĄ DŁONI.

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

!nowość

UKOJENIE DLA ZMĘCZONYCH STÓP

DLA SKÓRY NIEDOSKONAŁEJ

CHŁODZĄCA KURACJA ALGOWA

DLA WŁOSÓW BARDZO ZNISZCZONYCH

Płyn na bazie kwasu undecylenowego do mycia i kąpieli stóp przeznaczony do skóry potliwej i skłonnej do infekcji. Płyn do kąpieli zmiękcza, nawilża i koi oraz zapewnia utrzymanie właściwej higieny stóp każdego dnia, a także wspomaga codziennie profilaktykę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą.

Odżywczy krem do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, zawierający biotechnologiczny składnik z mikroorganizmów morskich. Cała seria jest przeznaczona dla skóry tłustej, mieszanej i z niedoskonałościami. Dzięki kompozycji wyselekcjonowanych składników linia Eva DERMO SEB OFF pomaga ustabilizować pracę gruczołów łojowych, ogranicza błyszczenie skóry oraz dogłębnie ją nawilża.

Zaawansowany program naprawczy dla skóry z cellulitem zapewniający wygładzanie, wyszczuplanie, modelowanie i ujędrnianie. Krioaktywna chłodząca kuracja algowa z dziewięciu składników aktywnych zamkniętych w jednym serum.

Maska do włosów zniszczonych, osłabionych, rozjaśnianych i uszkodzonych zabiegami chemicznymi. Regeneruje nawet najbardziej uszkodzone kosmyki i zapobiega ponownemu powstawaniu ubytków we włóknach włosowych. Dogłębnie nawilża włosy, pasma są widocznie wygładzone i pełne blasku.

NIVELAZIONE OCHRONA I UKOJENIE UNDECYLENOWY PŁYN DO MYCIA I KĄPIELI STÓP SKŁAD: pochodna kwasu unde-

cylenowego, ekstrakt z szałwii, witaminy A, E, F CENA: 13 zł/250 ml PRODUCENT: Farmona DOSTĘPNOŚĆ: drogerie

PRZECIWZMARSZCZKOWONORMALIZUJĄCY KREM NA NOC EVA DERMO SEB OFF SKŁAD : kwas hialuronowy, alfa bisabolol, masło Shea CENA: 27,99 zł/50 ml PRODUCENT: Pollena Eva DOSTĘPNOŚĆ: drogerie

SERUM ANTYCELLULITOWE CELLBLOCK GREEN POWER SKŁAD : kwas laktobionowy, aktywny enzym papaina, komórki macierzyste

MASKA HATHA COME TRUE

CENA: 21,99 zł/200 ml

PRODUCENT: Jean Paul Myné

PRODUCENT: Oceanic

DOSTĘPNOŚĆ: salony fryzjerskie

SKŁAD: 100% wegański CENA: 149 zł/200 ml

DOSTĘPNOŚĆ: drogerie

magazynkosmetyki.pl

26_KOSM_Rekomendacje_H+.indd 27

/ 27 10.04.2018 22:35


{ na półce / kosmetyki do makijażu }

DŁUGOTRWAŁY CIEŃ DO POWIEK AA WINGS OF COLOR Potrójna paleta cieni, z ekstraktem ze świetlika i alantoiną. 27,99 zł Oceanic

MINERALNY RÓŻ NA POLICZKI Bezzapachowy, pozwala wymodelować kształt twarzy i ożywić jej koloryt, dostępny w sześciu odcieniach 24,99 zł, Kobo

WYDŁUŻAJĄCY TUSZ DO RZĘS CLAUDIA’S BEAUTY ESSENTIALS Podkreślający makijaż oczu, wydłuża rzęsy 89,99 zł, ArtDeco

NOWOŚCI kolor i trwałość RÓŻ W ROLI GŁÓWNEJ – TO JEDEN Z TRENDÓW W MAKIJAŻU NA WIOSNĘ I LATO PREZENTOWANYCH NA SEPHORA TREND REPORT 2018. NOWOŚCI NA TEN SEZON TO PIĘKNE KOLORY I TRWAŁOŚĆ MAKIJAŻU GWARANTOWANA PRZEZ NOWOCZESNE FORMUŁY KOSMETYKÓW.

PŁYNNY FLUID Z WITAMINAMI MAKE-UP AKADEMIE Zapewnia satynowe wykończenie makijażu, kryje niedoskonałości. 13 zł, Bielenda

BŁYSZCZYK CLAUDIA’S BEAUTY ESSENTIALS Doskonałe wykończenie makijażu ust, dostępny w trzech odcieniach. 69,90 zł, ArtDeco

PALETA BRONZING&CONTOURING Zawiera bronzer do ocieplania kolorytu twarzy, bronzer do konturowania, róż i rozświetlacz. 120 zł, Pupa

28 / 28_KOSM_nowosci_makijaz_H+.indd 28

10.04.2018 22:40


MASCARA TOTAL EFFECT 3IN1 CELIA DE LUXE Wydłuża, pogrubia i wzmacnia rzęsy, z grubą szczoteczką o stożkowatym kształcie. 12,99 zł, Dax Cosmetics

za jednym muśnięciem Skóra krem owe go

POMADA DO BRWI Nadaje jednolity kolor i układa włoski, zapewnia długotrwały efekt. 11 zł, Delia Cosmetics

POMADKA W PŁYNIE COLORSTAY OVERTIME Kremowa formuła umożliwia łatwą aplikację i zapewnia perfekcyjny makijaż aż do 16 godzin 54,90 zł Revlon

BAZA POD MAKIJAŻ INFAILLIBLE Zapewnia równomierną aplikację makijażu, wyrównuje koloryt skóry. 54,99 zł L’Oreal Paris

staje się idealna u t yf szt

SZTYFT PERFECT TOUCH-UP Kremowa formuła idealnie wtapia się w skórę, daje jej natychmiastowe nawilżenie. 119 zł Collistar

SPRAY DO UTRWALENIA MAKIJAŻU FIXING SPRAY Utrzymuje makijaż w niezmiennej postaci, reguluje nadmiar sebum. 18,99 zł, Wibo

magazynkosmetyki.pl

28_KOSM_nowosci_makijaz_H+.indd 29

/ 29 10.04.2018 22:40


{ na półce / kosmetyki do makijażu }

POCZWÓRNE CIENIE DO POWIEK CLAUDIA’S BEAUTY ESSENTIALS Delikatna, jedwabista konsystencja, komfortowe w aplikacji. 129,90 zł, ArtDeco

MATOWA SZMINKA COLOR RICHE Nawilżające i matowe wykończenie, dostępna w dziesięciu kolorach 62,99 zł L’Oreal Paris

Sephora Trend Report 2018 Sieć perfumerii Sephora po raz kolejny zaprosiła swoje klientki na pokaz najnowszych trendów na wiosnę i lato w makijażu, zapachach i modzie. CYKLICZNE SPOTKANIE Podczas imprezy setki pań miało okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji makijażowych w trendach sezonu, ze stylizacji włosów z marką Bumble and Bumble, brwi z marką Benefit, stylizacji paznokci oraz mini-zabiegów pielęgnacyjnych Origins. Tej wiosny Sephora wraz z partnerami przygotowała aż 18 stanowisk usługowych, na których bezpłatnie skorzystać mogły z konsultacji.

WIOSNA-LATO 2018 W KOLORACH TĘCZY Trzy wiodące trendy w makijażu zaprezentowane przez ekspertów Sephora to: – monochromatyczny makijaż z różem w głównej roli – retro efekt pop-doll eyes – awangardowa, graficzna kreska

KULMINACYJNE SHOW Podczas wyjątkowego show odbył się pokaz mody oraz stylizacji makijażowych w najgorętszych trendach. Makijaże proponowane na sezon wiosna-lato 2018 zaprezentowały makijażystki europejskiego Sephora PRO Team: Regitze Marie Krabbe oraz Anna Galińska. Nie zabrakło zaprzyjaźnionych z Sephora polskich gwiazd, które zaprezentowały nowości sezonu od Dior, Kat Von D Beauty, Esteé Lauder, Marc Jacobs Beauty, NARS, Lancome oraz Yves Saint Laurent. Imprezę uświetniły: Helena Norowicz, Joanna Horodyńska, Maja Sablewska, Katarzyna Zielińska, Weronika Książkiewicz, Karolina Malinowska, Weronika Rosati, Julia Wieniawa oraz Marta Parciak (Zmalowana), które opowiedziały publiczności o nowościach kosmetycznych i trendach, które najbardziej je zachwyciły.

K

30 / 28_KOSM_nowosci_makijaz_H+.indd 30

OLOG RE D K A H

R APHIC

MAKE-U

P PE

PUDER W KOMPAKCIE COMPACT POWDER Doskonale stapia się ze skórą i nadaje jej naturalny wygląd, delikatny efekt pokrycia. 75 zł, Dr Irena Eris

i. 14,99 z robinkam NCIL Z d

ret ł, My Sec

cja ułatwia na konsysten at ik el d z ra ics mowa o os Cosmet IL 2W1 Kre 13,50 zł, Ad ICK & PENC . T S ch P ra LI lo T ko S OU siedmiu KR E D K A D ostępna w aplikację, d

10.04.2018 22:41


POSTAW

NA LIDERA

paletka z cieniami do brwi

pęseta do brwi

serum na wzrost rzęs i brwi

korektory do brwi

pomady do brwi

maskara do brwi

henna tradycyjna do brwi

henna kremowa do brwi

kompleksowa oferta do koloryzacji i pielęgnacji brwi pakiety promocyjne niezawodne i bezpieczne produkty atrakcyjne nowości i wsparcie w mediach

STWÓRZ PÓŁKĘ Z KOMPLEKSOWĄ OFERTĄ KOSMETYKÓW DO STYLIZACJI I KOLORYZACJI BRWI

WWW.DELIA.PL *Badanie świadomości marki w kategorii henna do brwi/ henna do brwi i rzęs - GFK Polonia 8/2017

Reklamy_04_2018.indd 3

09.04.2018 23:33


{ na półce / akademia kosmetyków }

32 / 32_KOSM_AkadKosm_depilacja_H+.indd 32

10.04.2018 22:44


Depilacja

4 sposoby na gładkie ciało KAŻDA Z NAS MARZY O IDEALNIE GŁADKIM CIELE, BEZ ZBĘDNYCH WŁOSÓW. RÓŻNE METODY DEPILACJI POZWALAJĄ DOBRAĆ SPOSÓB DO INDYWIDUALNYCH POTRZEB, OCZEKIWAŃ I ZASOBNOŚCI PORTFELA. POZNAJ WADY I ZALETY RÓŻNYCH METOD, PRZEKONAJ SIĘ, KTÓRA Z NICH NAJLEPIEJ CI ODPOWIADA. TEKST Barbara Tuleja

B

ez względu na wybraną metodę depilacji wcześniej przygotuj do niej ciało. Dzień przed możesz zrobić peeling. W ten sposób poruszysz cebulki włosów, które potem łatwiej dadzą się usunąć. Poza tym po złuszczeniu naskórek będzie cieńszy i bardziej miękki, więc odrastające włoski przebiją się przez niego bez problemu, a to oznacza, że nie będą wrastać. Pamiętaj też, że każda metoda depilacji niesie ze sobą pewne ryzyko podrażnienia skóry i jej zainfekowania. Aby zminimalizować to niebezpieczeństwo, tuż przed zabiegiem dokładnie umyj ciało. Najlepiej wziąć kąpiel – wtedy skóra jest rozgrzana, a mieszki włosowe rozszerzone, dzięki czemu włosy łatwiej usunąć. Równie ważna jest pielęgnacja po depilacji. Przede wszystkim po zabiegu nie myj ciała mydłem ani płynem pod prysznic, nawet jeśli są to kosmetyki do skóry wrażliwej. Opłucz je tylko wodą, osusz i posmaruj specjalnym kremem lub balsamem po depilacji. Takie kosmetyki zawierają substancje, które działają przeciwzapalnie i kojąco na naskórek, skutecznie łagodzą jego podrażnienia, nawilżają i lekko natłuszczają. A na dodatek, opóźniają odrastanie włosków, więc będziesz dłużej cieszyć się gładką skórą. Nie używaj też kosmetyków zawierających alkohol, bo przesuszysz świeżo wydepilowaną skórę i dodatkowo ją podrażnisz. Z tego samego powodu przez 2–3 dni nie rób peelingu.

Należy pamiętać, aby przed depilacją chemiczną nie wykonywać peelingu! Preparatów do depilacji nie należy aplikować na miejsca podrażnione lub skaleczone. Najlepsze efekty po zastosowaniu tego rodzaju depilacji są u osób mających cienkie i jasne włoski.

Anna Stasiowska KOSMETOLOG, WARSZAWA

Nowoczesne metody z gabinetu Najskuteczniejsza i najnowocześniejsza z metod dostępnych w salonach jest depilacja laserowa. Laser emituje łagodną wiązkę promieni, przenikającą przez skórę aż do mieszka włosowego, niszcząc bezpowrotnie cebulkę. Aby usunąć wszystkie włosy, zabieg należy powtórzyć przynajmniej trzy razy. Zanim zdecydujemy się na taką depilację, dobrze jest wcześniej umówić się na tzw.próbę, aby sprawdzić reakcję skóry na laser. Decydując się na taki zabieg, warto wybrać się do salonu, który dysponuje najnowocześniejszymi technologiami i laserami. Obecnie w salonach wykorzystuje się cztery typy laserów: rubinowy (po jednym zabiegu odrost włosów mniejszy o 20%–60%), aleksandrytowy (odrost zmniejszony o 80%), diodowy (odrost mniejszy o 98%) oraz yagowy (odrost zmniejszony o 44–66%). Jak widać, najlepszy efekt daje depilacja laserem diodowym. Usuwanie włosów nie jest bolesne, a ciało pozostaje gładkie przez bardzo długi czas (nawet kilkanaście lat).

magazynkosmetyki.pl

32_KOSM_AkadKosm_depilacja_H+.indd 33

/ 33 10.04.2018 22:44


{ na półce / akademia kosmetyków }

1.

2.

3.

5.

4.

6.

7.

PAMIĘTAJ! 8.

WARTO WYBIERAĆ KREMY Z DODATKIEM SUBSTANCJI NATURALNYCH O DZIAŁANIU ŁAGODZĄCYM I NAWILŻAJĄCYM (ALOES, RUMIANEK, WITAMINA E, GLICERYNA, D-PANTHENOL). ICH ZADANIEM JEST GŁÓWNIE ZŁAGODZENIE DZIAŁANIA SILNYCH ŚRODKÓW CHEMICZNYCH.

1

1. KREM DO DEPILACJI PROTEINY JEDWABIU VANITY SOFT TOUCH, zawiera proteiny jedwabiu o działaniu ochronnym, Bielenda, 12 zł/100 ml 2. KREM DO DEPILACJI SILK BEAUTY, zmiękcza i nawilża skórę, Oriflame, 34,90 zł/100 ml 3. KREM DO DEPILACJI DEPILE, polecany do depilacji nóg, Ziaja, ok. 7,80 zł/100 ml 4. WANILIOWY KREM DO DEPILACJI PERFECTA EPILADY, nogi, ręce, DAX Cosmetics, ok. 11 zł/100 ml 5. ŁAGODNY EKSPRESOWY KREM DO DEPILACJI ACTIVE EPIL, przeznaczony do depilacji pach, rąk i okolic bikini, Eveline Cosmetics, ok. 9,99 zł/125 ml 6. SREBRNA EMULSJA OPÓŹNIAJĄCA ODROST WŁOSÓW NO MORE HAIR, emulsja po depilacji, Clarena, 49 zł/100 ml 7. KREM DO DEPILACJI KASZMIROWY DOTYK VANITY SOFT TOUCH, łagodna i ekspresowa depilacja, Bielenda, 12 zł/100 ml

Pianki, żele, kremy

idealne prawie dla każdego

Wszelkiego rodzaju pianki, żele, kremy i mleczka do depilacji działają na zewnętrzną część włosa. Zawierają pochodne kwasów, które rozpuszczają keratynę (białko, z którego są zbudowane włosy), a to powoduje ich łamanie się u nasady. Włos robi się miękki i można go łatwo usunąć łopatką. Kremy trzeba systematycznie stosować, gdyż włosy odrastają szybko, zazwyczaj już po dwóch dniach. Niektóre kosmetyki zawierają substancje docierające w głąb skóry, które rozpuszczają cebulki, opóźniając odrost włosów do 3–5 dni. Niestety związki te mogą powodować podrażnienia, dlatego ważne jest, żeby kremy do depilacji stosować ściśle według instrukcji. Jaki preparat wybrać? Kosmetyk musi być dobrany przede wszystkim do depilowanej części ciała, bo w każdej partii ciała owłosienie jest różne. Produkty przeznaczone do depilacji twarzy czy bikini są łagodniejsze niż te do depilacji nóg. Kolejnym kryterium jest typ skóry. Są kremy do skóry normalnej, wrażliwej, albo suchej – ultradelikatne, nawilżające, z różnymi substancjami pomocniczymi jak miód, aloes czy olejek arganowy. No i na koniec wybierz szybkość działania: standardowe lub ekspresowe ( 3-minutowe, 5-minutowe). Warto wiedzieć też, że preparaty w płynie i mleczku są łatwe do rozprowadzania na dużych partiach skóry, bez obawy nadmiernego rozpłynięcia się. Stosuje się je do depilacji np. nóg czy ramion. Depilując niewielkie fragmenty ciała, np. pachy – lepiej zastosować kremy. Mają gęstą konsystencję, nie spływają i dają gwarancję zadziałania konkretnie tylko na określonej powierzchni.

1

2

3

preparaty po depilacji 1. BALSAM PO DEPILACJI SENSITIV, z wyciągiem z nagietka, nawilża skórę po goleniu, Isana, 5,99 zł/125 ml 2. BALSAM OPÓŹNIAJĄCY ODROST WŁOSÓW DEPI LADY, łagodzi podrażnienia, zmiękcza strukturę włosa, AVA Laboratorium, 28,63 zł/200 ml 3. BALSAM ŁAGODZĄCY PO DEPILACJI EFFECTIV DEPILE, osłabia odrastające włosy, Ziaja, 9 zł/200 ml

Dla kogo ta metoda jest najlepsza? Preparaty do depilacji lepiej sprawdzają się u blondynek o słabym owłosieniu niż u brunetek, których włoski są twarde, bujne i ciemne. Ta metoda jest odpowiednia także dla kobiet z popękanymi naczynkami krwionośnymi, które nie powinny nadwerężać skóry depilatorami elektrycznymi lub gorącym woskiem. Jakie są przeciwwskazania? Najważniejsze to uczulenie na składniki kosmetyków depilujących. Zdarza się rzadko, ale na wszelki wypadek zawsze wypróbuj krem do depilacji na niewielkim obszarze skóry i odczekaj 24 godziny. Jeżeli po upływie kilku godzin od zmycia kosmetyku nie pojawią się efekty uboczne, takie jak świąd czy zaczerwienienie skóry, to można rozpocząć właściwy zabieg. Kosmetyki do depilacji nie powinny być stosowane, jeśli na skórze znajdują się rany lub podrażnienia. Plusy i minusy: + To całkowicie bezbolesny sposób, odpowiedni dla osób mało odpornych na ból. Kosmetyki do depilacji mają niską cenę, są łatwe w użyciu, a ich stosowanie nie wymaga wprawy. Działają dość szybko. Na wydepilowanie nie poświęcisz więcej niż 15 minut. Ich wielką zaletą jest to, że można depilować włos o każdej długości, czego nie można zrobić, jeśli stosuje się inne metody. – Do niewątpliwych wad kremów do depilacji należy ich nieprzyjemny, ostry, chemiczny zapach. Powstaje wtedy, gdy kwas tioglikolowy rozpuszcza keratynę włosa. Preparaty mogą podrażniać skórę, zwłaszcza u osób z jasną cerą. Nie zawsze też usuwają wszystkie niechciane włosy, zwłaszcza te silne i grube. No i efekt utrzymuje się krótko, bo ok. 2–3 dni.

34 / 32_KOSM_AkadKosm_depilacja_H+.indd 34

10.04.2018 22:45


Agnieszka Rajewska DYR. MARKETINGU LABORATORIUM KOSMETYCZNE JOANNA

Chemiczne preparaty do depilacji

Depilacja chemiczna jest jedną z metod usuwania niechcianego owłosienia. Jest bezbolesna, szybka i łatwa w stosowaniu, a efekty utrzymują się znacznie dłużej niż po zastosowaniu klasycznej maszynki do golenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że preparaty chemiczne mogą podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego przed użyciem danego preparatu niezbędne jest wykonanie próby alergicznej.   Działanie kremu do depilacji opiera się na związkach chemicznych, które są pochodnymi kwasów. Związki te potrafią rozpuszczać włoski zarówno na powierzchni, jak i w głębszych warstwach skóry. Dzięki temu ich wzrost jest opóźniony. Kremy do depilacji usuwają włoski już w 3 minuty pozostawiając skórę gładką, aksamitną, bez uczucia szorstkości. Kremy należy dobierać w zależności od rodzaju skóry. Produkty dostępne w ofercie Laboratorium Kosmetycznego JOANNA dopasowane są do potrzeb coraz bardziej wymagających konsumentek – różnią się dodatkiem substancji pielęgnujących i łagodzących, które zapobiegają podrażnieniom. Jako lider rynku depilacji w Polsce nieustannie rozwijamy linię SENSUAL, w której skład wchodzi już prawie 20 produktów. Są to zarówno produkty chemiczne, jak i mechaniczne, typu plastry. Mimo że wiele kosmetyków do depilacji zawiera również składniki pielęgnujące, to warto zastosować dodatkowo balsam nawilżający lub opóźniający porost włosków. Laboratorium JOANNA w linii SENSUAL oferuje oliwkę łagodzącą podrażnienia, a także balsam z olejkiem arganowym. Do wszystkich plastrów w opakowaniach dodajemy gratis tubkę z oliwką łagodzącą podrażnienia. Depilacja plastrami jest również bardzo skuteczną metodą depilacji. Nie można o niej jednak powiedzieć, że jest bezbolesna.

2

Wosk

FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

gładkość na długo

Bardzo wiele kobiet wykonuje depilację woskiem w domu. Choć jest bolesna, to bardzo skuteczna. Zapewnia gładką skórę nawet na 4–5 tygodni. Jeśli zdecydujesz się na tę technikę, możesz wybrać wosk na zimno albo na ciepło. W drogeriach dostępne są zestawy z woskiem do rozpuszczenia, paskami materiału i specjalnym podgrzewaczem lub garnuszkiem. Zanim posmarujesz woskiem skórę, sprawdź, czy jego temperatura nie jest za wysoka. Łatwiejsze w użyciu są gotowe plastry z zimnym woskiem. Przed użyciem wystarczy ogrzać je w dłoniach, za pomocą suszarki albo na kaloryferze. Możesz nimi wydepilować każdą część ciała, także twarz. Plastry dostępne są w wersjach: dla skóry normalnej, suchej oraz wrażliwej. Te ostatnie zawierają łagodzące składniki: ekstrakt z lilii wodnej, olej bawełniany i rumianek. Jak stosować wosk? Po pierwsze przed zabiegiem skóra powinna być całkowicie sucha, bez żadnego kosmetyku pielęgnacyjnego. Możesz ją przetrzeć odrobiną talku – wosk będzie wtedy lepiej przylegał. Niezależnie od tego, czy używasz gotowych plastrów z woskiem, czy nakładasz go sama – pamiętaj, by po przyłożeniu plastra kilkakrotnie wygładzić go dłonią zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Następnie oderwij go energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Jednego plastra możesz użyć kilkakrotnie, póki nie usuniesz wszystkich włosów. Pozostałość wosku usuń oliwką dołączoną do zestawu depilacyjnego, najczęściej jest to chusteczka nasączona oliwką.

magazynkosmetyki.pl

32_KOSM_AkadKosm_depilacja_H+.indd 35

/ 35 10.04.2018 22:46


{ na półce / akademia kosmetyków }

2.

3.

1.

4. 5.

ekstrakt z zielonej herbaty zmniejsza ryzyko stanów zapalnych

8.

1. WOSK DO DEPILACJI BLUE JELLY, z ekstraktem z galaretki królewskiej, przeznaczony do wrażliwych okolic bikini, Beauty Image, 59 zł/800 ml 2. PASKI Z WOSKIEM DO DEPILACJI SILK BEAUTY, z woskiem pszczelim, proteinami jedwabiu i olejkiem z wiesiołka, polecane do skóry normalnej, Oriflame, 34,90 zł 3. PLASTRY DO DEPILACJI CIAŁA SENSUAL, przeznaczone do włosów normalnych, Joanna, ok. 10 zł/ 12 szt. 4. HYPOALERGICZNY WOSK DO DEPILACJI, przeznaczony do depilacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, Velvetic Profi, ok. 12,99 zł/48 szt. 5. PLASTRY DO DEPILACJI TWARZY SENSUAL, z ekstraktem z zielonej herbaty, zmniejszają ryzyko stanów zapalnych, obrzęków i przebarwień skóry, Joanna, ok. 8 zł/12 szt.

Dla kogo ta metoda jest najlepsza? Dla osób z delikatnymi włoskami. W przypadku mocnych i grubych zimny wosk nie zdaje egzaminu. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, włoski muszą mieć długość od 6 do 8 mm. Jakie są przeciwwskazania? Przeciwwskazaniem są stany zapalne i wszelkie choroby skóry, popękane naczynka. Nie powinnaś usuwać zbędnego owłosienia za pomocą wosku, jeżeli: jesteś w ciąży, masz miesiączkę, żylaki i zapalenia żył, świeżą opaleniznę. Plusy i minusy: + Wosk usuwa włosy wraz z większością cebulek, dlatego skóra pozostaje długo gładka. A jeśli regularnie stosuje się tę metodę, włoski odrastają coraz słabsze i rzadsze. Plastry są niedrogie, a zabieg, po opanowaniu techniki, jest prosty do przeprowadzenia. Możesz depilować każdą okolicę ciała (nogi, okolice bikini, ręce, brwi). – Zabieg niestety jest bolesny, a tuż po jego zakończeniu skóra jest zaczerwieniona. Niektóre włoski zostają wyrwane bez cebulki, co powoduje ich nierówne odrastanie. Dużym minusem jest też wrastanie włosków i związany z tym często stan zapalny mieszków włosowych.

3

Pasta cukrowa

dla wielbicielek natury

Arabki od stuleci używają do depilacji karmelu, czyli roztopionego cukru. U nas ta metoda też zyskuje coraz większą rzeszę zwolenniczek. Stosuje się specjalną masę, która oprócz cukru zawiera sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół. Depilacja pastą cukrową usuwa włos wraz z cebulką, co zapewnia gładkość

Zaczerwienioną skórę po depilacji warto przetrzeć sokiem z cytryny, delikatnym tonikiem (bez alkoholu) lub wodą różaną. Depilowane miejsca możesz smarować też delikatną oliwką po depilacji, która złagodzi ból i ukoi zaczerwienioną skórę.

na 2–3 tygodnie. Zabieg można wykonać na zimno i na ciepło. Aby zastosować pierwszą metodę, oderwij kawałek pasty. Niewielką ilość rozgniataj w dłoniach jak plastelinę, aż zacznie się kleić – powinna mieć złoty kolor. Jeśli jest zbyt twarda, można ją umieścić na chwilę w ciepłej kąpieli wodnej. Wyrobioną pastę rozciągnij na fragmencie skóry, aby powstała ok. 3–4 centymetrowa warstwa. Po ułożeniu pasty od razu energicznie oderwij ją w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Z kolei pasta na ciepło wymaga rozgrzania jej w gorącej kąpieli wodnej, potrzebne są też cienkie paski z materiału do zrywania pasty. Gdy całkowicie się rozpuści, nanieś na skórę niewielką ilość drewnianą lub plastikową szpatułką. Następnie przyklej pasek materiału, wygładź delikatnie i zerwij energicznie. Dla kogo ta metoda jest najlepsza? Depilacja pastą cukrową na zimno jest bezpieczną metodą dla osób cierpiących na żylaki i pękające naczynka, reakcje alergiczne i podrażnienia. Jakie są przeciwwskazania? Nie powinny jej stosować osoby, które mają świeże rany, blizny, podrażnienia, stany zapalne i ropne skóry, łuszczycę, świeżą opaleniznę. Plusy i minusy: + Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a jedynie okleja włoski, co nie drażni naskórka i oznacza, że jest mniej bolesna niż depilacja woskiem. Ta metoda nie wymaga również stosowania chemicznych substancji potrzebnych do oczyszczenia skóry. – Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i bolesne. Dodatkowo, włosy aby mogły dobrze przykleić się do pasty, powinny mieć przynajmniej centymetr długości.

36 / 32_KOSM_AkadKosm_depilacja_H+.indd 36

10.04.2018 22:46


1.

2.

3.

1. ŻEL DO GOLENIA O ZAPACHU MIODOWEGO MELONA SENSUAL, zmiękcza włosy i ułatwia ich golenie, Joanna, ok. 12 zł /200 ml 2. KREM DO GOLENIA, przeznaczony do depilacji na mokro lub na sucho, zawiera aloes, EOS, 25 zł/207 ml 3. ZESTAW SILK-ÉPIL 7 WET&DRY 7939E, wodoodporny, do stosowania również w kąpieli lub pod prysznicem, Braun, 549 zł

4

Maszynki

dla niecierpliwych

Golenie włosów to najbardziej popularna metoda. Najlepiej wykonywać ją podczas kąpieli, gdy skóra jest rozmiękczona i wilgotna, przy użyciu specjalnych maszynek i kosmetyków do depilacji (pianki, żele). Na zwilżonej skórze rozprowadź warstwę kremu do golenia – kosmetyk zmiękcza włoski i zapewnia maszynce poślizg, co minimalizuje ryzyko otarć i podrażnień. Jeśli nie masz takiego kremu, możesz użyć pieniącego się żelu pod prysznic lub mydła zawierającego środki nawilżające. Używaj maszynki zaprojektowanej specjalnie dla kobiet – ma ruchomą rączkę, dzięki czemu dopasowuje się do krzywizn ciała, i ma miękkie paski nasączone wyciągiem z aloesu. Po goleniu warto wklepać balsam lub krem opóźniający odrastanie włosów, a w przypadku skóry szczególnie wrażliwej kosmetyk z d-pantenolem, alantoiną. Podrażnienia skóry po goleniu można złagodzić także wodą termalną. Dla kogo ta metoda jest najlepsza? Dla każdej kobiety, której zależy na natychmiastowym efekcie. Jakie są przeciwwskazania? Niektóre choroby skóry, np. krzepliwość, alergie, zapalenie, łuszczyca czy bielactwo. Plusy i minusy: + To supertania i błyskawiczna metoda, idealna w sytuacji awaryjnej i całkowicie bezbolesna. – Niestety po goleniu włosy szybko odrastają, zabieg trzeba powtarzać co dwa, trzy dni. We wrażliwych miejscach po goleniu mogą pojawić się krostki. Wadą jest też duże ryzyko skaleczenia ostrzem.

32_KOSM_AkadKosm_depilacja_H+.indd 37

PAMIĘTAJ! PO GOLENIU WARTO WKLEPAĆ BALSAM LUB KREM OPÓŹNIAJĄCY ODRASTANIE WŁOSÓW, A W PRZYPADKU SKÓRY WRAŻLIWEJ KOSMETYK Z ALANTOINĄ, D-PANTENOLEM. PODRAŻNIENIA SKÓRY PO GOLENIU MOŻNA ZŁAGODZIĆ TAKŻE WODĄ TERMALNĄ.

10.04.2018 22:47


{ na półce / olejki }

MOC olejków 38 / 38_KOSM_olejki_H+.indd 38

10.04.2018 22:51


WARTO WIEDZIEĆ! OLEJKI NIE KOJARZĄ SIĘ DZIŚ Z TŁUSTYMI PLAMAMI NA SKÓRZE I UBRANIU. ZA TO IDEALNIE NAWILŻAJĄ, DODAJĄ BLASKU I POPRAWIAJĄ KOLORYT SKÓRY.

OLEJKI MAJĄ DZIAŁANIE ANTYSEPTYCZNE, MOGĄ WYKAZYWAĆ WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWZAPALNE, BAKTERIOBÓJCZE, A TAKŻE RELAKSUJĄCE I ODŚWIEŻAJĄCE.

TEKST Aleksandra Falkowska

O

lejki w branży kosmetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Stosowane są jako składniki wielu kosmetyków pielęgnacyjnych lub samodzielne środki do dbania o urodę. Różnego rodzaju olejki były wykorzystywane w naturalnej pielęgnacji ciała, twarzy i włosów już od wieków. Początki ich powstania sięgają czasów Egipcjan, dla których nawilżanie i natłuszczanie ciała było istotnym punktem pielęgnacji urody. Oprócz tego oleje służyły m.in. do masażu, stosowano je również w lecznictwie, by przyspieszyć proces gojenia się ran, a zamożne kobiety dodawały pachnące olejki do kąpieli. Obecnie olejki doskonale zastępują pielęgnacyjne balsamy do twarzy i ciała oraz odżywki na suche końce włosów. Produkty zawierające olejki można stosować dziś przy każdym rodzaju skóry. Wszystko to dzięki „suchej formule” nowoczesnych olejków, które nie pozostawiają już na skórze tłustego filmu i dość szybko się wchłaniają. Jest to istotne dla osób z tłustą i skłonną do trądziku skórą. Jednym z najpopularniejszych olejków jest z pewnością olej arganowy, który doskonale nawilża skórę i wzmacnia włosy. Ze względu na jego rewitalizujące właściwości poleca się go również do pielęgnacji paznokci, zwłaszcza kruchych i łamliwych. Coraz większe uznanie zyskuje również olej kokosowy – okazuje się, że ten produkt przydaje się nie tylko w kuchni. Jest w pełni naturalnym środkiem do pielęgnacji twarzy, całego ciała czy ust. Zastosowań takiego produktu można odkryć naprawdę wiele. Olejek sprawdza się nawet przy demakijażu, zwłaszcza u osób z cerą suchą i skłonną do podrażnień.

1. ELIKSIR OLEJKÓW IDEAL BEAUTY, dla cery normalnej i suchej, daje efekt wypoczętej, pełnej blasku skóry już od pierwszego użycia Soraya, 31 zł/50 ml 2. SERUM PRZECIWZMARSZCZKOWE DO TWARZY BIOLAVEN, do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zawiera olej sojowy, arganowy, z pestek winogron oraz olejek lawendowy, Sylveco, 31,69 zł/30 ml 3. OLEJEK PRZECIW ZMARSZCZKOM BOTANIC SPA RITUALS, intensywnie nawilża i odżywia skórę, Bielenda, ok. 29 zł/15 ml 4. ODŻYWCZY OLEJEK DO TWARZY PRZYWRACAJĄCY WITALNOŚĆ EVA DERMO, redukuje uczucie suchości skóry, Pollena Eva, 19,99 zł/30 ml 5. PRZECIWZMARSZCZKOWY OLEJEK DERMO EXPERT, intensywnie nawilża i wygładza zmarszczki, Floslek Pharma, 24,99 zł/30 ml 6. REGENERUJĄCY SUCHY OLEJEK DO PIELĘGNACJI TWARZY YOSKINE, intensywnie regeneruje, rozjaśnia przebarwienia i łagodzi podrażnienia, Dax Cosmetics, 55,99 zł/30 ml 7. OLEJEK HYDROFILOWY DERMO SYSTEM, do mycia i oczyszczania twarzy i okolic oczu Delia Cosmetics, 16,79 zł/150 ml

1

2

3

4

5

6

7

magazynkosmetyki.pl

38_KOSM_olejki_H+.indd 39

/ 39 10.04.2018 22:51


{ na półce / olejki }

1

Delikatna mgiełka regeneruje skórę

Jakie olejki wspomagają naszą skórę? Otrzymywane z ziaren i nasion owoców przypominają swoim składem naturalne składniki płaszcza lipidowego skóry. O tym, jak pielęgnują, mówi Bożena Bierzniewska, specjalista dermatolog, ekspert Eveline Cosmetics: OLEJ SŁONECZNIKOWY I SOJOWY szybko uzupełniają ubytki ochronnego płaszcza wodno-lipidowego.

2

OLEJ ARGANOWY I WITAMINA E działają rewitalizująco, usuwają wolne rodniki i podnoszą sprężystość skóry.

3

OLEJ NAGIETKOWY I RUMIANKOWY mają działanie kojące, łagodzące podrażnienia, zmniejszają nadmierne złuszczanie i szorstkość. OLEJEK LAWENDOWY I ROZMARYNOWY pobudzają mikrokrążenie, poprawiają koloryt, odświeżają i nadają skórze gładkość. MASŁO KAKAOWE Kolejny produkt wykorzystujący cenne źródła natury. Działa antyoksydacyjnie, uelastycznia skórę i regeneruje naskórek. Jego sterole wykazują się wyjątkowo dużą zdolnością neutralizowania wolnych rodników. Masło kakaowe dodane do kosmetyku z filtrem ułatwia aplikację, nadaje skórze ładny koloryt, zapewnia połysk i przyjemny zapach.

4

5 6

7

8

1. REGENERUJĄCA MGIEŁKA OLEJKOWA DO CIAŁA, zawiera olejek arganowy oraz hydroolejek kokosowy, poprawia komfort skóry, oferując jej kojące odczucie regeneracji, Soraya, 16 zł/150 ml 2. OLEJEK DO CIAŁA JAŚMIN INDYJSKI, łagodzi podrażnienia, nawilża i wzmacnia skórę, działa odprężająco, Orientana, 40 zł/210 ml 3. OLEJEK DO DŁONI I PAZNOKCI ART DE LAUTREC, z kwasem hialuronowym, Ados Cosmetics, 18 zł/20 ml 4. NATŁUSZCZAJĄCY OLEJEK DO KĄPIELI BURITI, skomponowany z naturalnych składników roślinnych do skóry suchej i normalnej, Farmona, 20 zł/330 ml 5. OLEJEK DO CIAŁA DERMA ECO WOMAN, głęboko nawilża i odżywia skórę, 4organic, 99 zł/145 ml 6. OLEJEK ARGANOWY HERBAL CARE, do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci, Farmona, 14,50 zł/55 ml 7. OLEJEK KOKOSOWY, do stosowania na ciało, dłonie i paznokcie, relaksuje i natychmiast poprawia kondycję skóry, Efektima, 18 zł/ 150 ml 8. ULTRAODŻYWCZY OLEJEK W BALSAMIE BOTANIC EXPERT, dla skóry suchej i pozbawionej jędrności, Eveline Cosmetics, ok. 14,99 zł/350 ml

40 / 38_KOSM_olejki_H+.indd 40

10.04.2018 22:53


Reklamy_04_2018.indd 4

09.04.2018 23:33


{ na półce / pielęgnacja włosów }

4

6 5

Rozjaśnia włosy blond, wzbogaca kolor jasnymi refleksami 8

2

9

7

3 10

1

11

NOWOŚCI

do zadań specjalnych CZAS NA WIOSENNE PRZEBUDZENIE DLA ZMĘCZONYCH ZIMĄ WŁOSÓW! NAJNOWSZE SZAMPONY DOSTĘPNE NA RYNKU POTRAFIĄ NAPRAWDĘ WIELE ZDZIAŁAĆ. POZA OCZYSZCZANIEM MOGĄ TEŻ ODŻYWIĆ WŁOSY, WZMOCNIĆ I NAWILŻYĆ, ZAHAMOWAĆ WYPADANIE, A NAWET ROZJAŚNIĆ ICH PASMA. 42 / 42_KOSM_nowosci_wlosy_H+.indd 42

10.04.2018 22:57


1. SZAMPON WZMACNIAJĄCY PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW, zawiera innowacyjny 3% kompleks Baicapil™, APIS, 26 zł/250 ml 2. SZAMPON FRIZZ EASE DREAM CURLS, podkreśla strukturę kręconych włosów, John Frieda, ok. 35 zł/250 ml 3. SZAMPON BOTANIC THERAPY ZIELONA HERBATA, przeznaczony do włosów normalnych z tendencją do przetłuszczania, Garnier, 11,99 zł/250 ml 4. SZAMPON WZMACNIAJĄCY CAPILARTE, wzmacnia włosy i hamuje ich wypadanie, Dermedic, 32,30 zł/300 ml 5. SZAMPON PRZECIW OZNAKOM STARZENIA VIS PLANTIS, z filtratem śluzu ślimaka, regeneruje skórę głowy, a włosy stają się gładkie i jedwabiste Elfa Pharm, 29,99 zł/300 ml 6. SZAMPON COLOR CARE BRIGHTENNIG, regularnie stosowany rozjaśnia i odżywia włosy, wzbogaca kolor jasnymi refleksami, Venita, ok. 10 zł/200 ml 7. SZAMPON WZMACNIAJĄCY DO

WŁOSÓW OSŁABIONYCH I WYPADAJĄCYCH RADICAL, zawiera 30% więcej skrzypu polnego, Farmona, 12,50 zł/400 ml 8. SZAMPON NAWILŻAJĄCY AQUA ACTION CAMELEO, mieszanka łagodnych i naturalnych składników myjących z olejem chia, Delia, 16,80 zł/250 ml 9. SZAMPON Z KERATYNĄ KOZIE MLEKO, dla włosów suchych i bez połysku, Ziaja, 8 zł/400 ml 10. MLECZNY SZAMPON HAIRMILK, do włosów o cienkiej strukturze, Nivea, 9,99 zł/250 ml 11. SZAMPON DO WŁOSÓW ARGAN OIL, dla włosów suchych i zniszczonych, Joanna, 7 zł/400 ml 12. SZAMPON SKRZYP POLNY DO WŁOSÓW WYPADAJĄCYCH BARWA ZIOŁOWA, z naturalnym ekstraktem ze skrzypu polnego, Barwa, 6 zł/480 ml 13. SZAMPON DO WŁOSÓW INTENSYWNA REGENERACJA, z formułą Pro-V Nutrient Blends, poza oczyszczeniem zapewnia włosom dodatkową witalność, Pantene, 12,99 zł/ 360 ml 14. BALSAM MYJĄCY DO WŁOSÓW Z BETULINĄ, przeznaczony do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, szczególnie słabych, zniszczonych, pozbawionych blasku, z tendencją do wypadania, Sylveco, 31 zł/ 300 ml 15. SZAMPON MICELARNY BIOVAX, z ekstraktem z czystka, nasion czarnuszki i amarantusa, L’biotica, 17 zł/ 200 ml

14

15

12

13

Visual L’biotica

42_KOSM_nowosci_wlosy_H+.indd 43

10.04.2018 22:58


{ na półce / higiena ciała } PAMIETAJ! WARTO UŚWIADOMIĆ KLIENTCE, ŻE REGULARNE STOSOWANIE ODPOWIEDNIO DOBRANYCH KOSMETYKÓW WPŁYWA KORZYSTNIE NIE TYLKO NA STAN SKÓRY, LECZ TAKŻE SAMOPOCZUCIE MALUSZKA. DZIECKO, KTÓREGO NIC NIE PODRAŻNIA I NIC NIE SWĘDZI, JEST SPOKOJNIEJSZE I UŚMIECHNIĘTE.

Kosmetyki dla najmłodszych SKÓRA DZIECKA JEST BARDZO WRAŻLIWA I SKŁONNA DO PODRAŻNIEŃ, WYMAGA WIĘC SPECJALNEJ PIELĘGNACJI. KOSMETYKI DLA MALUCHA MUSZĄ POSIADAĆ ATESTY ORAZ ZAWIERAĆ W SWOIM SKŁADZIE JAK NAJMNIEJ BARWNIKÓW I SUBSTANCJI ZAPACHOWYCH. TEKST Barbara Molęda

KREM DLA DZIECI I NIEMOWLĄT ZIAJKA, przeznaczony do codziennej pielęgnacji niemowląt i dzieci już od 1 dnia życia, natłuszcza skórę, chroni przed utratą wody. Ziaja, ok. 4,10 zł/50 ml

PREBIOTYCZNY BALSAM DO CIAŁA KIDS CARE, delikatnie natłuszcza i odżywia skórę. Wzmacnia jej naturalną barierę ochronną, czyni skórę gładką oraz miękką w dotyku. Fisher Price, 66 zł/ 400 ml

OILLAN BABY PŁYN DO MYCIA I KĄPIELI 2 W 1, zawiera łagodne składniki myjące, dzięki którym wytwarza delikatną pianę. Ma działanie oczyszczające i pielęgnujące. Oceanic, 44 zł/400 ml

FIZJOLOGICZNY SZAMPON NAWILŻAJĄCY W PIANCE EMOTOPIC, polecany do codziennego mycia wrażliwej i suchej skóry, rekomendowany przy nasilonej suchości. Pharmaceris, 36,60 zł/200 ml

OLIWKA DLA DZIECI I NIEMOWLĄT BAMBINO, wyjątkowo łagodna dzięki zawartości aż 89% naturalnego olejku. Nawilża i chroni skórę przed utratą wody już od pierwszych dni życia. Nivea, 11,99 zł/300 ml

DERMATOLOGICZNA EMULSJA DO KĄPIELI OILLIUM BABY, przeznaczona do skóry wrażliwej, atopowej i skłonnej do alergii, ma subtelny zapach i nie podrażnia oczu. Joanna, ok. 16 zł/250 ml

OCHRONNY KREM BAMBINO, z tlenkiem cynku i formułą wzbogaconą o wit. E chroni skórę dzieci i niemowląt przed czynnikami zewnętrznymi, łagodzi podrażnienia. Nivea, 5,19 zł/75 ml

44 / 44_KOSM_dzieci_H+.indd 44

10.04.2018 23:00


FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

reklama

K

osmetyki dla najmniejszych dzieci powinny przede wszystkim chronić cienki i jeszcze nie w pełni wykształcony naskórek przed nadmierną utratą wody, a także łagodzić ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia. Powinny być bardzo delikatne i hipoalergiczne. Dodatkowo powinny mieć też atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Takie składniki, jak: parabeny, konserwanty, glikole, oleje mineralne (w tym olej parafinowy i wazelina), detergenty (SLS), silikony, są wykluczone. Produkty dla maluszków powinny zawierać emolienty. Do najczęściej wykorzystywanych przez producentów należą: olej mineralny i jego pochodne, oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej kokosowy, sojowy, słonecznikowy), masła roślinne (np. masło shea) oraz woski roślinne (wosk carnauba, wosk candelilla). Zamiast mydła, które może wysuszyć delikatną skórę dziecka, warto polecić klientom specjalne preparaty do mycia o obojętnym pH i bogate w emolienty, które zapewnią delikatnej skórze nie tylko potrzebną ochronę, lecz także złagodzą istniejące już podrażnienia. Przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, słońce, mróz) ochronią maluszka hipoalergiczne kremy lub emulsje z wysokimi filtrami UV (SPF30, SPF50). Do pielęgnacji skóry głowy dziecka nie nadają się szampony dla dorosłych – należy stosować produkty przeznaczone dla dzieci. Są one zazwyczaj hipoalergiczne, bezzapachowe i bez barwników. W kosmetyczce dziecka nie może zabraknąć kremu na odparzenia (powinien zawierać tlenek cynku) i chusteczek nawilżanych. Te ostatnie są bardzo przydatne przy przewijaniu maluszków, jak również do szybkiego oczyszczania skóry, np. na spacerze.

do pielęgnacji oczu, uszu i pępka niemowląt

KREM EMOLIUM DERMOCARE, nowoczesny emolient przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej, zmiękcza i uelastycznia naskórek. Od 1. dnia życia. Iwostin, 32 zł/75 ml

44_KOSM_dzieci_H+.indd 45

PIELĘGNUJĄCY KREM DO TWARZY I CIAŁA DLA DZIECI, hipoalergiczny, o wysokiej zawartości oliwy z oliwek i oleju ze słodkich migdałów, natłuszcza i działa regenerująco na skórę. Sylveco, 31,27 zł/300 ml

PATYCZKI HIGIENICZNE KINDII PURE, wykonane ze 100% czystej bawełny umożliwiają wygodną, delikatną i bezpieczną pielęgnację maluszka już od jego pierwszych dni życia. Cleanic, 3,99 zł/60 szt.

10.04.2018 23:00


FOT. Adobe Stock, materiały prasowe

46 / 46_KOSM_otwarcie_na_rynku_w_H+.indd 46

10.04.2018 23:02


{ na rynku } handel / prawo / techniki sprzedaży Trwałość hybrydy zachwyciła kobiety. Coraz częściej pragną zrobić manicure hybrydowy nie tylko w salonie, lecz także samodzielnie w swoim domu. O możliwościach, jakie daje ten sposób stylizacji paznokci piszemy na str. 48. Przedstawiamy też najnowszą ofertę zabiegów i kosmetyków dostępnych w gabinetach i salonach (str. 52), pokazujemy, jak radzą sobie firmy kosmetyczne oferujące kosmetyki naturalne i drogerie w Koninie (str. 54).

komentuje Krzysztof Świrski STYLISTA Z hi hybrid

Manicure hybrydowy to metoda stylizacji paznokci, którą pokochały Polki! Trwały kolor, który utrzymuje się nawet do 21 dni, to doskonałe rozwiązanie dla pań, które cenią swój czas. Młode dziewczyny chętniej decydują się na zabiegi pielęgnacyjne w domu. Dlatego marka hi hybrid, stworzona właśnie z myślą o nich wprowadziła na rynek wysokiej jakości produkty do stylizacji hybrydowej. Kluczowe jest, aby manicure hybrydowy aplikować na zdrową płytkę paznokcia. Do jego wykonania niezbędny będzie zestaw startowy (np. hi Starter), w którym znajdują się wszystkie potrzebne produkty do wykonania stylizacji. Należy pamiętać, że paznokcie trzeba odpowiednio przygotować: zmatowić delikatnie bloczkiem polerskim oraz odtłuścić nail cleanerem. Następnie aplikować kolejno warstwy: bazy, hybrydowego lakieru kolorowego i top-u. Każda z warstw musi zostać prawidłowo utwardzona w lampie.

69%

KOBIET KORZYSTA ZE SPECJALISTYCZNYCH USŁUG KOSMETYCZNYCH (ZABIEGI OCZYSZCZAJĄCE TWARZ, MANICURE HYBRYDOWY, HENNA ITP.)* *źródło: Raport „Jak Polacy dbają o urodę. Kosmetyki do makijażu” z 2016 r. GfK

magazynkosmetyki.pl

46_KOSM_otwarcie_na_rynku_w_H+.indd 47

/ 47 10.04.2018 23:02


Rynek podbija hybryda

FOT. Adobe Stock

{ na rynku / trendy }

48 / 48_trendy_hybryda_H+.indd 48

10.04.2018 23:04


DZIĘKI ŚWIATŁOUTWARDZALNYM LAKIEROM ZABAWA ZE STYLIZACJĄ PAZNOKCI NIE MA KOŃCA, A JEDYNYM OGRANICZENIEM JEST WYOBRAŹNIA. OBECNE TRENDY TO ODWAŻNE KOLORY KOJARZĄCE SIĘ Z WAKACJAMI, WOLNOŚCIĄ I KOBIECOŚCIĄ ORAZ ZESTAWY UMOŻLIWIAJĄCE WYKONANIE TAKIEGO MANICURE’U W DOMU. TEKST Irina Nowochatko-Kowalczyk

R

ynek lakierów sukcesywnie rośnie. Popularnością cieszą się m.in. lakiery żelowe oraz hybrydowe, a ten ostatni rodzaj manicure’u kobiety coraz częściej wykonują nie tylko w salonach, lecz także w domu. Napędza to sprzedaż firm, które wychodzą poza segment kosmetyków profesjonalnych i robią ukłon w kierunku klientek drogerii i sklepów z kosmetykami. Jak zauważają uczestnicy rynku, hybrydy są o wiele droższe niż tradycyjne lakiery, ale konsumentki skłonne są wydać więcej, bo zależy im na trwałości tego rodzaju manicure’u. Paulina Piątek z firmy Nesperta, do której należy marka Semilac, zaznacza, że rynek lakierów hybrydowych nieustannie się rozwija. – Odkąd konsumentki odkryły, że mogą cieszyć się perfekcyjną stylizacją paznokci nawet do trzech tygodni, nie wyobrażają sobie innego rozwiązania. Branża w dalszym ciągu ma ogromny potencjał rozwoju, ponieważ nadal są wśród nas kobiety, które narzekają na niską trwałość lakierów klasycznych, a nie miały jeszcze okazji wypróbować hybrydowej metody stylizacji paznokci – podkreśla Paulina Piątek. – W związku z rosnącym wśród młodych

380 mln zł

WYDAŁY POLKI NA LAKIERY DO PAZNOKCI W 2017 ROKU*

do

kobiet trendem DIY, poszukiwane są też produkty do wykonania manicure’u hybrydowego w domu. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy markę hi hybrid, która odpowiada na ich potrzeby. Jest łatwo dostępna i niedroga. Ta marka jest dostępna w wybranych drogeriach. Z kolei produkty Semilac znajdziemy w punktach działających w ramach tzw. wysp handlowych oraz w mniejszych sklepach dystrybucyjnych.

Skąd ta popularność Magdalena Stoińska, starszy specjalista ds. PR marki NeoNail wyjaśnia, że Polki coraz częściej sięgają po kompleksową ofertę lakierów hybrydowych, bo mogą wykonać samodzielnie manicure niczym z salonu i korzystać z rozwiązań, z których korzystają profesjonalne stylistki i wizażystki. Manicure hybrydowy DIY, czyli wykonany w domowym zaciszu, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Stylizacje bez odprysków i uszkodzeń utrzymują się na paznokciach do 21 dni. – Oferta NeoNail to kolory i akcesoria do zdobień inspirowane trendami ze światowych

21dni

UTRZYMUJĄ SIĘ NA PAZNOKCIACH LAKIERY HYBRYDOWE BEZ ODPRYSKÓW I USZKODZEŃ

19 zł

WYDA W TYM ROKU POLKA NA PRODUKTY ZWIĄZANE Z MALOWANIEM PAZNOKCI: LAKIERY, ODŻYWKI, ZMYWACZE *

*źródło: Euromonitor

magazynkosmetyki.pl

48_trendy_hybryda_H+.indd 49

/ 49 10.04.2018 23:04


{ na rynku / trendy }

Mocny trend

LAKIER DO PAZNOKCI TO JEDEN Z NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANYCH KOSMETYKÓW. W OKRESIE OD KWIETNIA 2016 R. DO KWIETNIA 2017 R. PONAD POŁOWA KOBIET BIORĄCYCH UDZIAŁ W ANKIECIE KUPIŁA LAKIER DO PAZNOKCI. *źródło: Raport „Rynek kosmetyków kolorowych w Polsce 2017” PMR

wybiegów. Jest w czym wybierać. Kobiety mogą znaleźć delikatne, brokatowe dodatki, multikolorowe pyłki czy termiczne lakiery hybrydowe zmieniające odcień pod wpływem temperatury. Pozwala to na zaspokojenie potrzeby tworzenia, kreatywności i odrobiny eksperymentów we własnym domu – mówi Magdalena Stoińska. Firma sprzedaje swoje produkty zarówno na rynku profesjonalnym, jak i masowym w Polsce i za granicą. – Docieramy ze swoją ofertą do blisko 900 punktów w Polsce, z czego około 600 to sieć tradycyjna (drogerie). Jest to więc dla nas bardzo ważny kanał sprzedaży. Chcemy, aby właściciele drogerii postawili na NeoNail. Rozumiemy, że musi to być relacja win-win. Oferujemy więc szereg korzyści. Prowadzimy swoje punkty w galeriach handlowych i naszym celem jest przeniesienie koncepcji takich punktów do drogerii po to, żeby klientki miały dostęp do szerokiego portfolio komplementarnych produktów z naszego asortymentu w mniejszych miejscowościach – kontynuuje Magdalena Stoińska. Jednak większość rynku to produkty dla profesjonalistów. Lakierów wielu znanych marek nie znajdziemy w sprzedaży masowej. Natalia Larina, autorka ponad 26 technik szkoleniowych oraz linii produktów do stylizacji paznokci marki Słowianka, zaznacza, że ta firma dociera do szerokiego grona odbiorców poza rynkiem masowym. – To właściciele oraz pracownicy salonów kosmetycznych i salonów manicure’u, ale przede wszystkim młode stylistyki chcące rozwijać swój potencjał i talent. Zdajemy sobie sprawę, że praca z kosmetykami profesjonalnymi, „niedrogeryjnymi” wymaga odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Z myślą o osobach, które chcą podnosić swoje kwalifikacje, stworzyliśmy system szkoleń. Inwestowanie w wiedzę okazało się doskonałym kierunkiem rozwoju – opowiada Natalia Larina. Wyłącznie dla profesjonalistów są przeznaczone też produkty Indigo Nail. Przedstawiciel tej marki Witold Piątkowski tłumaczy, że firma dystrybuuje je tylko przy wykorzystaniu oficjalnych kanałów (ponad 80 wyłącznych dystrybutorów marki w Polsce). Podobnie jest w innych krajach, na których marka jest obecna – lakiery Indigo Nail są sprzedawane na 24 światowych rynkach.

Trendy nowego sezonu

WARTO WIEDZIEĆ! Niebanalną stylizację paznokci zaproponowali właściciele marki Semilac. Mowa o specjalnych pyłkach, które w prosty sposób pozwalają stworzyć stylizację paznokci z efektem lustra czy metalicznej powierzchni. Pyłki umożliwiają też zmianę barwy manicure’u hybrydowego – od efektu holo (iskrzące drobinki) po kolory cykad i pszczół.

Segment lakierów hybrydowych stymulują nowości, innowacje i odważne trendy kolorystyczne. – Widzimy potencjał w nasyconych odcieniach kojarzących się z wakacjami, wolnością i kobiecością. Soczyste, wyraziste, radosne, pełne pozytywnej energii i wibracji kolory mają podkreślić piękno muśniętych słońcem dłoni. W tym duchu utrzymana jest nasza najnowsza kolekcja „We Are The Colors” powstała we współpracy z Natalią Siwiec – opowiada Witold Piątkowski z Indigo Nail. – NeoNail sezon wiosenny rozpoczął kolekcją termicznych pasteli. Thermo Color by Dawid Woliński to dziewięć przenikających się barw, które zmieniają odcień pod wpływem temperatury. Jest naszym hitem sprzedażowym – mówi Magdalena Stoińska z NeoNail. Kolejną nowością, która cieszy się popularnością wśród klientek tej firmy, jest kolekcja Nude Stories. – To nasza odpowiedź na najgorętszy trend ze światowych wybiegów, czyli manekin manicure. Nude to nowoczesność, elegancja i styl, czyli najbardziej pożądana stylizacja sezonu. Wśród lakierów do użytku samodzielnego największą popularnością cieszą się zestawy startowe, które pozwalają zacząć przygodę z manicure’em hybrydowym w zaciszu domowym. To baza do paznokci, lakier hybrydowy w klasycznym, czerwonym kolorze, aceton i nail cleaner do hybryd, lampa UV LED 10W, blok polerski oraz pilniki – zauważa Paulina Piątek z firmy Nesperta. – Wśród lakierów Semilac mamy zarówno ponadczasowe bestsellery, jak i zupełne nowości. Absolutnym must have jest Semilac Ruby Charm – mocno nasycony odcień fuksji, Mardi Gras – neonowy mix fioletu i fuksji oraz Sleeping Beauty, stanowiący oryginalne połączenie koloru pastelowego i neonowego w odcieniu nasyconej, jasnej brzoskwini – dodaje Paulina Piątek. Popularne są też bazy i topy oraz samopoziomująca baza, która pozwala nadbudować, wyrównać, wzmocnić, a nawet przedłużyć płytkę paznokcia nawet do 1 cm. Należy jednak pamiętać, że manicure hybrydowy to nie jest zwykły lakier. Ma bardzo silne działanie na płytkę paznokciową, dlatego wykonując go, trzeba zastosować się do wszystkich rad profesjonalnych manicurzystek i sprzedawców.

50 / 48_trendy_hybryda_H+.indd 50

10.04.2018 23:04


{ na rynku / wywiad }

Kosmetyczne tsunami

T

OD OSIEMNASTU LAT WRAZ ZE SWOJĄ AGENCJĄ DBA O WIZERUNEK MAREK I Z POWODZENIEM PRACUJE NA DOBRĄ OPINIĘ USŁUG PUBLIC RELATIONS. O ZNACZENIU PR DLA MARKI I PRODUKTU ROZMAWIAMY Z MONIKĄ ISKANDAR – DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCĄ IMR ADVERTISING BY PR, PREZES HAJOTY PRESS CLUB ORAZ HAJOTY COMMUNICATIONS.

rudno policzyć, ile produktów kosmetycznych jest teraz na rynku. Jak wybrać najlepszy, ale i najbardziej przyjazny dla naszego ciała i psychiki? Taka decyzja to powtarzający się stres. Nie można bowiem kosmetyku wybrać raz na całe życie. Zmieniają się nasze potrzeby zdrowotne, zapachowe, estetyczne, a produktów o takim samym działaniu lawinowo przybywa. Zmieniają się jedynie etykiety na opakowaniach, które też w większości są takie same lub podobne.

Na życie bez promocji nie mogą sobie pozwolić nawet najwięksi światowi producenci. A dla małych zdobywanie rynku jest sprawą przetrwania i rozwoju.

Czy marka może istnieć teraz bez PR? Na życie bez promocji nie mogą sobie pozwolić nawet najwięksi światowi producenci. A dla małych zdobywanie rynku jest sprawą przetrwania i rozwoju. Dzisiaj producentem kosmetyków może zostać każdy, nawet z małym zasobem środków finansowych. I tak się dzieje. Ten mityczny garaż, w którym zaczynało wiele firm, także kosmetycznych, wcale nie należy do przeszłości. Proszę spojrzeć choćby na niszowe imprezy targowe, podczas których pokazują się różne nietestowane naukowo ekocuda. Właściciele takich manufaktur nie mają pieniędzy na fachową promocję, a jeśli już, to powierzają to odpowiedzialne zadanie równie raczkującym agencjom PR za groszowe wynagrodzenie. Psucie rynku postępuje. Już kilka razy zdarzyło się nam poprawiać skuteczność i wizerunek PR-ru. Nadszedł zły czas dla produktowego public relations? Niestety, mamy do czynienia z panoszeniem się bylejakości, miernoty intelektualnej, konfabulowania,

czego dowodami choćby Facebook i Instagram. Moja agencja od 18 lat, również w ramach naszego Hajoty Press Club, z powodzeniem pracuje na dobrą opinię usług public relations. Naszym priorytetem jest zapewnianie publikacji w jakościowych mediach drukowanych. Oczywiście, w żadnym wypadku nie lekceważymy internetu, z którego coraz powszechniej korzystają dzisiaj ludzie w każdym wieku, nie tylko młodzi. Martwi mnie, iż mało kto sobie uświadamia, że w prasie pracują etatowi dziennikarze i redaktorzy, więc są wynagradzani. Natomiast w sieci może zaistnieć, najczęściej społecznie, każdy stukacz w komputerową klawiaturę – im prościej, tym więcej lajków i hejtów. Czy taka „promocja” przekłada się na zakup produktu? Szczerze wątpię. Czy wizerunek marki przestał się liczyć w dzisiejszych czasach? Co jest najważniejsze dziś dla producentów, a co dla konsumentów? Rozwarstwienie ekonomiczne i kulturowe społeczeństwa jest duże i się pogłębia. Lojalność dla marek wykazują tylko świadomi konsumenci, a tych ubywa. Dla innych liczy się cena. Tylko wykształceni nabywcy potrafią przez jej pryzmat ocenić wartość, a raczej lichość towaru. Możliwości zakupowych na rynku jest mnóstwo. Jeśli klient nie życzy sobie promocji marki firmy, tylko jej produktów, to nie ma co biadolić. Taką mamy w Polsce kapitalistyczną demokrację. Z nieco bardziej poukładanymi rynkami mamy do czynienia w Europie pierwszej prędkości, stąd nasze biuro i działalność w Wielkiej Brytanii, gdzie zostaniemy nawet po jej oficjalnym opuszczeniu Unii Europejskiej.

magazynkosmetyki.pl

51_KOSM_wywiad_H+.indd 51

/ 51 10.04.2018 23:05


{ na rynku / z gabinetów }

co słychać

W GABINECIE JAK CO MIESIĄC ODWIEDZILIŚMY ZAPRZYJAŹNIONE Z NAMI GABINETY KOSMETYCZNE. PRZEDSTAWIAMY NAJNOWSZĄ OFERTĘ ZABIEGÓW ORAZ KOSMETYKI, KTÓRE MOŻNA KUPIĆ W SALONACH. PRODUKTY NIEKTÓRYCH FIRM SĄ TEŻ DOSTĘPNE W DROGERIACH.

YASUMI Laser Frakcyjny CO2 MED-COH

BANDI FITO Lift Care Odmłodzenie skóry dojrzałej FITO Lift Care to linia kosmetyków do kompleksowego odmładzania skóry twarzy, szyi i dekoltu. Polecana jest do cery, na której zauważalne są skutki obniżonego z wiekiem stężenia hormonów. Linia zawiera udoskonalone formuły odmładzające: • Aktywator protein młodości – olej z żywicy drzewa mastyksowego (Pistacia lentiscus), tzw. krystaliczne łzy – zagęszcza, modeluje objętość skóry. Przeciwdziała tworzeniu się tzw. „chomików” • Fitosteroidy zawarte w soi oraz dzikim pochrzynie kompensują skórne objawy obniżonego stężenia hormonów wieku dojrzałego • Biotynę (wit. H) wzmacniającą funkcje bariery ochronnej skóry. WSKAZANIA: zmiany owalu twarzy, spadek gęstości i elastyczności skóry, zmarszczki

W skład linii FITO Lift Care wchodzą: odmładzający krem nawilżający, odmładzający krem odżywczy, odmładzający krem pod oczy, odmładzający fito-ekstrakt olejowy. www.bandi.pl

W sprzedaży urządzeń profesjonalnych marki Yasumi pojawił się Laser Frakcyjny CO2 MED-COH, czyli  ablacyjny laser frakcyjny CO2 – urządzenie nowej generacji, zapewniające m.in. skuteczną regenerację skóry, intensywne odmładzanie, redukcję blizn i rozstępów. Szeroki zakres parametrów, sterowanie mikroprocesorowe i tuba frakcyjna RF (Coherent) zapewniają wyjątkową skuteczność zabiegów i długi okres eksploatacji urządzenia. Jest ono również wyposażone w głowicę dermatochirurgiczną, która służy do cięcia tkanki, usuwania brodawek, kłykcin czy kaszaków. Dodatkowa końcówka zabiegowa pozwala na prowadzenie wysokospecjalistycznych terapii ginekologicznych.  WSKAZANIA: zmarszczki, blizny na skórze, rozstępy

www.sklep.yasumi.pro

52 / 52_KOSM_gabinety_SPAD_Z_MARCA.indd 52

10.04.2018 23:06


!nowość MARY COHR Dermo Peeling Zabieg odnowy skóry Zabieg Dermo Peeling z kwasami PH do każdego typu skóry lub dermabrazja do skóry bardzo wrażliwej łączy w sobie silne działania anti-ageing oraz przeciwzapalne. Redukuje powstawanie przebarwień i zapobiega im, złuszcza naskórek i regeneruje komórki skóry. Spektakularnie usuwa oznaki starzenia się, niwelując drobne zmarszczki i wyrównując koloryt skóry. Dzięki masce kojącej skóra jest odprężona, świeża, staje się rozświetlona i wygląda młodziej. www.mary-cohr.pl

APIS Zapach dla dłoni

WSKAZANIA: zmarszczki, niejednolity koloryt skóry, przebarwienia, zmiany zapalne

Oleje arganowy i migdałowy regenerują skórę, a masło shea zmiękcza ją i zapobiega wysuszaniu – kosmetyki do rąk wzbogacone są też w kwas hialuronowy, kolagen, elastynę, ekstrakt z lnu i aloes, które są odpowiedzialne za dogłębne odżywienie skóry. Kremy szybko się wchłaniają, nie pozostawiając lepkiej warstwy. Oferta produktów do pielęgnacji dłoni rozszerzyła się o cztery warianty zapachowe. Prócz Raspberry Kiss i Magic Touch, są jeszcze: Be Beauty, Black Dream, Good Life, Sensual Girl. Mają praktyczne opakowanie z pompką, są też dostępne w mniejszej wersji do torebki! WSKAZANIA: przesuszona skóra dłoni www.apiscosmetics.pl

FOT. materiały prasowe

Drobne zmarszczki stają się mniej widoczne, a naskórek wygładzony

DOTTORE Zabieg na bazie kwasu glikolowego Polega na dokładnym oczyszczeniu skóry preparatami do demakijażu. Następnie kosmetolog odtłuszcza twarz produktem obniżającym pH naskórka. Zwiększa to efektywność zabiegu z użyciem kwasów. Najważniejszy etap to równomierne nałożenie kwasu glikolowego z kompleksem rozjaśniającym za pomocą pędzla kosmetycznego. Po ok. 3–6 min należy obszar poddany zabiegowi zneutralizować i zmyć obficie wodą. Na końcu następuje aplikacja kremu pielęgnacyjnego z linii City. Skóra po zabiegu jest odświeżona i promienna. Drobne zmarszczki są mniej widoczne, a naskórek wygładzony. Może nastąpić delikatne złuszczanie skóry typu gommage.

Pierwsza terapia regulująca dobowy rytm skóry oraz chroniąca przed skutkami technologiczno-urbanistycznego stylu życia (promieniowanie blue light, HEV, VIS oraz UV, zanieczyszczone środowisko, smog itp.) Wykonywany w gabinecie zabieg oraz przeznaczone do niego dermokosmetyki dla niej/dla niego zapewniają kompleksowy program uzupełniający każdą pielęgnację przez 24 godziny na dobę, przez 360 godzin w miesiącu, przez 365 dni w roku zgodnie z biologicznym zegarem skóry. To prawdziwy „must-have” nie tylko wiosennego sezonu!

WSKAZANIA: zmarszczki, niejednolity kolor skóry, niedoskonałości skóry www.dottore.pl

WSKAZANIA: skóra narażona na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych www.arkana.pl

ARKANA i-TECH Detox Therapy

magazynkosmetyki.pl

52_KOSM_gabinety_SPAD_Z_MARCA.indd 53

/ 53 10.04.2018 23:06


{ na rynku / reportaż }

FOT. MIROSŁAW JURGIELEWICZ/ UM KONIN

Konin naturalnie KONIN TO 75-TYSIĘCZNE MIASTO O BOGATEJ, NIEMAL 800-LETNIEJ HISTORII. W LOKALNYM BIZNESIE DOMINUJĄ MIKROPRZEDSIĘBIORSTWA, PRYM WIODĄ HANDEL I RZEMIOSŁO. MIMO DUŻEGO POTENCJAŁU BEZROBOCIE KSZTAŁTUJE SIĘ TUTAJ NA POZIOME 10 PROCENT. TEKST I ZDJĘCIA Z DROGERII Aleksandra Zalewska-Stankiewicz

M

ieszkańcy dzielą Konin na nowy i stary, przy czym ten drugi jest zdecydowanie bardziej klimatyczny. Branża kosmetyczna w Koninie jest w pewnym sensie Polską w pigułce. Są tu znane duże sieci, ale też kilka mniejszych. Lokalne sklepy z kosmetykami są w zdecydowanej mniejszości i tutaj następuje tendencja spadkowa. Niektóre z nich się zamykają, ponieważ nie są w stanie wytrwać na tle silnej konkurencji. Inne, aby utrzymać się na wymagającym rynku, przekształcają się w sklepy internetowe.

Może z czasem przekroczymy granice natury i kosmetologia uniezależni człowieka od jego wrodzonego wyglądu?

Kosmetyka i kosmetologia Mieszkańcy Konina to ludzie niezwykle zaradni. Potrafią odnaleźć się w każdej dziedzinie handlu, także tej kosmetycznej. Nawet znana piłkarska kobieca drużyna Medyk Konin ma sponsora z branży kosmetycznej. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, idąc z duchem czasu, dwa lata temu wprowadziła nowy kierunek studiów licencjackich – kosmetologię. A jesienią swoje siły połączyli kosmetolodzy na uczelnianej konferencji naukowej pod hasłem: „QUO VADIS COSMETICA?”

54 / 54_KOSM_reportaz_Konin_H+.indd 54

10.04.2018 23:08


Organizatorzy w ten sposób chcieli pokazać, że Konin ma wiele do powiedzenia w dziedzinie kosmetologii. Zwłaszcza że w Polsce przemysł kosmetyczny jest w świetnej kondycji. W 2016 roku jego wartość miała wynieść nawet 23 mld zł. – Pytanie: Dokąd idziesz kosmetologio? jest bardzo istotne. Czy zachowamy kluczowe wartości: piękno, dobro i zdrowie, czy też zamienimy je na: urodę, interes i dążenie do wiecznej młodości – tłumaczy Kierownik Zakładu Kosmetologii Marek Chorzewski. – Czy będziemy czerpać z bogactwa natury: minerałów, fauny i flory, czy rozwiniemy chemiczne substytuty, a nawet stworzymy substancje niewystępujące w przyrodzie. Czy zatrzymamy się na skórze, czy będziemy wpływać na wewnętrzne mechanizmy organizmu? Czy w końcu ograniczymy się do rosnącej specjalizacji, czy też przyjmiemy holistyczny model lub interdyscyplinarność działań? A może wręcz przekroczymy granice natury i kosmetologia uniezależni człowieka od jego wrodzonego wyglądu? Podczas konferencji debatowano na temat nowych możliwościach zastosowania surowców roślinnych w kosmetologii. Mówiono o apikosmetyce opartej na miodzie i jego pochodnych czy fitokosmetyce, czyli „zielonej rewolucji” bazującej na ziołach. Praktycy mówili o produktach do pielęgnacji skóry w trakcie oraz po radioterapii i chemioterapii, a nawet o fizjoterapii w kosmetologii na przykładzie profilaktyki chorób stóp.

Naturalny wybór W Koninie swoją siedzibę ma Savon Cosmetics, niewielka rodzinna firma założona rok temu przez Renatę Szpikowską. – Z wykształcenia i zawodu jestem chemikiem. Po ukończeniu studiów wyjechałam do Anglii, gdzie pracowałam w firmie kosmetycznej,

Drogerie Jasmin często organizują imprezy wewnętrzne, na przykład dni z marką lub porady makijażowe.

JAK SIĘ WYRÓŻNIĆ?

1

Aktywnie uczestniczyć w życiu osiedla, galerii lub innego miejsca, w którym działa sklep.

2

Nawiązać współpracę z lokalnymi partnerami – sponsorować wydarzenia, kluby sportowe, konferencje na uczelniach.

3

Brać udział w targach i szkoleniach, ale także w lokalnych konferencjach, spotkaniach biznesowych i warsztatach.

Renata Szpikowska WŁAŚCICIELKA SAVON COSMETICS

Rynek naturalnych kosmetyków

Moja firma wystartowała w dobrym momencie. Koniński rynek kosmetyków typowo naturalnych jest bardziej nasycony niż kiedykolwiek wcześniej, a liczba nowych marek i punktów dynamicznie rośnie.

Teresa Stachnio CZŁONEK ZARZĄDU DROGERII JASMIN

Dążenie do sukcesu

Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, aktywny udział w eventach na terenie miasta, a do tego organizacja interesujących imprez wewnętrznych dla klientów – w tym tkwi recepta na sukces.

Marek Chorzewski KIEROWNIK ZAKŁADU KOSMETOLOGII, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE

Jest tu miejsce dla wszystkich

Idziemy z duchem czasu. Wprowadzając do naszej oferty taki kierunek jak kosmetologia i organizując konferencję pod hasłem: „QUO VADIS COSMETICA?” chcieliśmy pokazać, że Konin ma w tej dziedzinie wiele do powiedzenia.

Mydła naturalne, masła do ciała i inne kosmetyki Savon Cosmetics robione są ręcznie, w niewielkich partiach.

Do Kamy przychodzi się po kosmetyki najlepszych marek.

magazynkosmetyki.pl

54_KOSM_reportaz_Konin_H+.indd 55

/ 55 10.04.2018 23:09


{ na rynku / reportaż }

296

NA 1000 MIESZKAŃCÓW PRACUJE W KONINIE. 51,7% WSZYSTKICH PRACUJĄCYCH OGÓŁEM STANOWIĄ KOBIETY, A 48,3% MĘŻCZYŹNI.

projektując m.in. produkty czyszczące i aerozole. Zauważyłam, jak wiele szkodliwych składników zawierają produkty kosmetyczne. Po powrocie do Konina zaczęłam poszukiwać kosmetyków naturalnych w sklepach. A że większość nie spełniała moich wymagań, niedawno postanowiłam zapoczątkować własną produkcję – opowiada. Zbadała rynek, porównywała skład i ceny. – Projektując własne produkty, kierowałam się tym aby były przede wszystkim zdrowe, ale również wydajne oraz w przystępnej cenie – mówi. Na początku produkty firmy Savon Cosmetics trafiały głównie do sklepów w Koninie i okolicach. Dziś można je kupić w sklepach internetowych, salonach kosmetycznych i spa, w hotelach i na stoiskach z produktami ekologicznymi. To przede wszystkim mydła w kostce, masła do ciała, musujące półkule do kąpieli oraz oleje kosmetyczne. – Do produkcji kosmetyków używamy olejów tłoczonych na zimno, naturalnych olejków eterycznych i składników spożywczych, jak np. kakao, mleko czy kawa. Nasze mydła są mydłami dojrzewającymi. Poza tym produkujemy również mydła naturalne i masła do ciała w blokach. Renata Szpikowska współpracuje z kilkunastoma przedstawicielami handlowymi, którzy sprzedają jej kosmetyki na terenie całej Polski. Na razie nie planuje większej produkcji. – Moje kosmetyki robione są ręcznie, w niewielkich partiach. Na tym etapie nie myślmy jeszcze o produkcji dla większych sieci handlowych lub większej liczby punktów – tłumaczy. Mocnym punktem Savon Cosmetics jest strona internetowa, a której można zamówić produkty (cena waha się od 16 do 40 zł), i profil na Facebooku, na którym klient znajdzie też wiele wartościowych informacji. Bo dla właścicielki produkcja i sprzedaż kosmetyków naturalnych to nie tylko biznes, lecz także misja. Tłumaczy więc ludziom, że sami mogą zrobić w domu mydło naturalne.

Drogerie Jasmin w Koninie nie rywalizują ze sobą, ich oferta jest zróżnicowana i dobrana pod konkretne potrzeby. Franczyzobiorcy dbają o wystrój drogerii i potrafią wykazać się ciekawymi pomysłami – mówi Teresa Stachnio, członek zarządu Jasmin.

FOT. MIROSŁAW JURGIELEWICZ/ UM KONIN

Perfumerie i drogerie Od 20 lat w Koninie przy ul. Dworcowej istnieje perfumeria Kama. Dla większości mieszkańców miejsce to jest synonimem luksusu, to tu przychodzi się po kosmetyki i perfumy najlepszych światowych marek. Klienci mogą wybierać spośród 15 tysięcy produktów, a ci najbardziej lojalni zrzeszeni w klubie „Kama” mogą liczyć na specjalne oferty. W Koninie działają też dwie drogerie sieci Vica. Ich mocną stroną jest mnóstwo promocji dla klientów i wsparcie reklamowe – nie tylko w wersji tradycyjnych gazetek, ale przede wszystkim w internecie, konińskie drogerie Vica widoczne są na Instagramie i na Facebooku. – Mocną stroną naszych drogerii jest szeroki wybór produktów G-Synergie. Świetnie sprzedają się kosmetyki marki Derma Plus z wyciągiem z nasion goji. Jeśli chodzi o zapachy, ostatnio hitem sprzedażowym są perfumy Saphir – mówi Izabela Tomczak z drogerii Vica. Mocną pozycję na konińskim rynku kosmetycznym zdobyła marka Jasmin. Cztery istniejące w mieście drogerie od lat funkcjonowały na tym rynku i zbudowały sobie dobrą pozycję. Prowadzone są przez miejscowych przedsiębiorców: Renatę Ostrowską i Bartłomieja Walkowskiego. – Z uznaniem i zaciekawieniem obserwujemy aktywność właścicieli, którzy są bardzo zaangażowani w rozwój swoich punktów. Chętnie wspierają miejscowe inicjatywy, sponsorują nagrody, współpracują z miejscową Państwową Wyższą Szkołą Zawodową – tłumaczy Teresa Stachnio, członek zarządu Jasmin. Drogerie często organizują imprezy wewnętrzne, takie jak dni z marką, porady makijażowe, spotkania ze specjalistami. Wydarzenia nagłaśniane są przez Facebook, Instagram – zarówno na indywidualnych profilach miejscowych drogerii, jak i na dużym wspólnym, działającym pod szyldem sieci.

56 / 54_KOSM_reportaz_Konin_H+.indd 56

10.04.2018 23:09


{ na rynku / sztuka sprzedaży }

Michalina Dyczkowska PR & MEDIA YASUMI POLSKA

Trudny klient,

czyli jak rozmawiać z kimś, komu nic się nie podoba W RELACJACH Z KLIENTAMI KLUCZOWYM ELEMENTEM JEST ZACHOWANIE ZIMNEJ KRWI. JAK WIADOMO – ZDARZA NAM SIĘ POPEŁNIĆ BŁĄD. ALE DZIŚ NIE O TYM. BO PRZECIEŻ CZASEM WSZYSTKO ZROBIMY, JAK NALEŻY, A JEDNAK TRAFI SIĘ KLIENT, KTÓRY… I TAK STWIERDZI, ŻE WSZYSTKO JEST NIE TAK, JAK BYĆ POWINNO! 1. Nie daj się sprowokować Bądź jak zwierciadło, które odbija falę złych emocji. Staraj się wypracować w sobie mocny rdzeń samokontroli i wewnętrznego spokoju. Innymi słowy – nie krzycz, gdy klient podnosi głos, nawet wówczas, gdy robi to w twojej opinii niesłusznie. Nie używaj wulgaryzmów, gdy twój klient posłuży się niestosownym słownictwem. Pamiętaj o tym, że istotną rolę odgrywa również ton twojego głosu. Podsumowując – używaj argumentów, chowając swoje emocje do kieszeni.

2. Pamiętaj o komunikacji niewerbalnej Zaciśnięte pięści i szczęka, unoszenie brwi i oczu, założone ręce, skrzyżowane nogi czy niecierpliwe tupanie lub stukanie palcem o blat – wszystko to może sprawić, że twój klient poczuje się lekceważony, a w złości, zadziała to na niego niczym płachta na byka… A chyba nie chcesz być w tej historii staranowanym toreadorem?

3. Używaj sformułowań, które wyrażą współodczuwanie Na przykład: „Rozumiem pana zdenerwowanie”. Nawet jeśli wiesz, że klient nie ma racji, wyrazisz w ten sposób zrozumienie dla jego samopoczucia.

Staraj się tak długo i spokojnie pertraktować z klientem, aż minie jego pierwsza złość. To może być męczące i z pewnością nadweręży twoją cierpliwość, pozostawi jednak wrażenie, że do samego końca pragnąłeś pokojowo zażegnać konflikt.

4. Zapytaj klienta, jakiego rozwiązania oczekuje Spytaj: „Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji?” albo „Zależy mi na pani zadowoleniu, proszę mi podpowiedzieć, jak mogę zatrzeć złe wrażenie?”.

5. Poproś o pomoc Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z sytuacją, nie wstydź się prosić o pomoc. Przeproś klienta i do rozmowy zaproś osobę z załogi, której mocną stroną jest rozwiązywanie konfliktów. Nie bój się udziału w rozmowie swojego przełożonego – będzie mógł ocenić sytuację osobiście, a nie domyślać się przebiegu zdarzeń z wysłanego przez klienta maila (z często przejaskrawioną wersją tego, co się wydarzyło).

6. Bądź wobec siebie krytyczny Twoim zadaniem jest sprzedaż produktów, ale także zadowolenie klienta. Dlatego w razie konfliktu postaraj się ocenić sytuację na chłodno – jeśli istnieje możliwość, że twój klient może mieć rację, nie uchylaj się od odpowiedzialności. Jeśli faktycznie powodem roszczeń jest twoje niedopatrzenie, przyznaj się do błędu. Przeproś. I łagodnie się uśmiechnij. Bo uśmiech i miłe słowo potrafią rzełamać nawet najgrubszy lód!

AUTORKA ZAJMUJE SIĘ PR-EM I KOMUNIKACJĄ SIECI GABINETÓW I INSTYTUTÓW KOSMETYCZNYCH YASUMI – YASUMI.PL ORAZ PROWADZI BLOG WIZERUNKOWY O SZTUCE RELAKSU I PIELĘGNACJI – DOMOWESPOSOBYSPA.PL

magazynkosmetyki.pl

57_sztuka_sprzedazy_H+.indd 57

/ 57 10.04.2018 23:10


{ gdzie jesteśmy / adresy } CZYTAJĄ NAS WŁAŚCICIELE I PRACOWNICY WSZYSTKICH SIECIOWYCH DROGERII

SKLEPY NIEZALEŻNE ZNAJDĄ MAGAZYN W HURTOWNIACH KOSMETYCZNYCH NA TERENIE CAŁEGO KRAJU dolnośląskie

AMBRA, Nowa Wieś Wrocławska, ul. Chomicza 13b, tel. 71 385 82 16 DOKTOR LEKS, Wrocław, ul. Klecińska 5, tel. 71 339 25 27 HURTOWNIA BENITA, Oleśnica, ul. Wiejska 15, tel. 71 398 60 30 HURTOWNIA EWA, Legnica, ul. Nowodworska 32, tel. 76 854 54 94 HURTOWNIA HALINA, Szymanów, ul. Lotnicza 47, tel. 71 327 66 69 PGD JELENIA GÓRA, Jelenia Góra, ul. Kilińskiego 19, tel. 75 753 54 99 PGD WROCŁAW, Wrocław, ul. Paprotna 3, tel. 71 323 21 00 PGF WROCŁAW, Wrocław, ul. Krzemieniecka 120, tel. 71 790 83 27 PHU GRECKI, Wałbrzych, ul. Długa 5, tel. 74 664 29 21

kujawsko-pomorskie

ART-CHEM, Bydgoszcz, ul. Szajnochy 3, tel. 52 342 09 31 DUKAT, Toruń, ul. Na Zapleczu 18, tel. 56 659 91 60 HURTOWNIA RAJSKA, Włocławek, ul. Spółdzielcza 12, tel. 54 231 13 88 KAMAL, Bydgoszcz, ul. Przemysłowa 14, tel. 52 345 05 49 KORONA-KOSMETYKI, Bydgoszcz, ul. Pułaskiego 37, tel. 52 345 37 48 T&T, Bydgoszcz, ul. Kościuszki 27, tel. 52 345 25 60

lubelskie

DEL-ART, Lublin, ul. Daszyńskiego 8, tel. 81 748 38 85 GAMA, Zamość, ul. Starowiejska 25, tel. 84 639 61 45 KOSMET HURT, Biała Podlaska, Al. Solidarności 17c, tel. 83 342 32 37 KRYZOSTAM, Zamość, ul. Namysłowskiego 2, tel. 84 639 17 31 PGF CEFARM, Lublin, Al. Spółdzielczości Pracy 78, tel. 81 535 32 00 PGD LUBLIN, Lublin, ul. Tokarska 20, tel. 81 746 10 83 PHU GUSTAW, Lublin, ul. Wojciechowska 7i, tel. 81 444 60 99 ZIP WIECZOREK, Lublin, ul. Fabryczna 15/4, tel. 81 745 07 54

lubuskie, łódzkie

BRODR JORGENSEN, Zielona Góra, ul. Gorzowska 10, tel. 68 320 86 46 DELKOR, Łódź, ul. Szczecińska 61/67, tel. 42 684 22 50 HURTOWNIA WIT, Łódź, ul. Ustronna 3/9, tel. 42 683 12 95 PGF, Łódź, ul. Zbąszyńska 3, tel. 42 613 33 01 PPHU ATUT, Sieradz, ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 64a, tel. 43 822 60 24

małopolskie

ARTEX, Kraków, ul. Borsucza 12, tel. 12 266 43 13 FROG DELKO, Kraków, ul. Biskupińska 5a, tel. 12 656 31 23 MATCHEM 2000, Skawina, ul. Hallerów 14b, tel. 12 276 35 37

PGD KRAKÓW, Kraków, ul. Wielicka 28, tel. 12 290 06 21 PGD MYŚLENICE, Myślenice, ul. Sienkiewicza 21d, tel. 12 272 28 27 PGF CEFARM KRAKÓW, Kraków, ul. Albatrosów 1, tel. 12 646 94 05 TABOX, Kraków, ul. Myśliwska 68, tel. 12 656 45 26

mazowieckie

KOMPLEX-TORUS, Warszawa, ul. Gierdziejewskiego 7, tel. 22 397 76 66 NOWA NOWACZEWSCY, Grójec, ul. Okrężna 25, tel. 48 664 14 02

PGD SOCHACZEW, Sochaczew, ul. Olimpijska 16, tel. 662 219 860

PGF WARSZAWA, Warszawa,

ul. Kupiecka 9, tel. 22 510 42 00 PH AMA, Warszawa, ul. Matuszewska 14 budynek 11, tel. 22 332 35 50 PHU ROJAN, Radom, ul. Kaszubska 31, tel. 48 365 57 80 PGD REGUŁY, Reguły, ul. St. Bodycha 97, tel. 696 090 449 TEDMARK, Warszawa, ul. Czardasza 18, tel. 22 658 39 28 VERONA, Sochaczew, ul. Andrzejów Duranowski 27b, tel. 46 863 08 87

podkarpackie

ANIA, Rzeszów, ul. Ks. J. Sondeja 13, tel. 17 852 66 73 AMBRA, Rzeszów, ul. Trembeckiego 11b, tel. 516 010 948 KOGRAKO, Dębica, ul. Sandomierska 6, tel. 14 670 43 81 PGD, Jarosław, ul. Wierzbna 114e, tel. 16 621 93 42 PGF APTEKARZ, Rzeszów, ul. Boya Żeleńskiego 2, tel. 17 875 22 00 SONIA, Rzeszów, ul. Boya-Żeleńskiego 25, tel. 17 860 12 00

podlaskie

COSMETICS RDT, Łomża, ul. Nowogrodzka 153j, tel. 86 216 24 86 JAVENA GRYGIEŃĆ, Suwałki, ul. Waryńskiego 26, tel. 87 566 75 15 PGF ŁOMŻA, Łomża, ul. Nowogrodzka 151 a, tel. 86 215 56 56 POLO, Białystok, ul. Boruty 3, tel. 85 651 55 66

pomorskie

KOS-CHEM, Gdańsk, ul. Antoniego Abrahama 2, tel. 58 552 38 59 JAREKS, Kościerzyna, ul. Przemysłowa 4, tel. 58 686 55 51 MERKURY, Gdynia, ul. Pucka 28, tel. 514 353 233 PGF GDAŃSK, Gdańsk, ul. Rakietowa 20, tel. 58 349 85 55 SUBIEKT 1, Otomin, ul. Konna 27a, tel. 58 554 82 73 WEGA BIS, Słupsk, ul. Koszalińska 5a, tel. 59 841 79 10

śląskie

AMBRA, Czechowice-Dziedzice, ul. Hutnicza 7, tel. 32 214 ,43 40 BŁYSK, Jastrzębie-Zdrój, ul. Rolnicza 137, tel. 32 473 02 25

DABOX-GABOR, Racibórz, ul. Łąkowa 26b, tel. 32 415 70 06 EKOS KOWALSCY, Katowice, ul. ks. bpa Bednorza 2a-6, tel. 32 355 04 80 FARMACOL, Katowice, ul. Rzepakowa 2, tel. 32 208 06 00 LAMS, Tychy, ul. Przemysłowa 78, tel. 32 217 32 53 PGD BIELSKO-BIAŁA, Międzyrzecze Górne, Międzyrzecze Górne 370, tel. 33 818 37 83 PGD TYCHY, Tychy, ul. Strefowa 27, tel. 32 735 61 12 PGF KATOWICE, Katowice, ul. Kolista 5, tel. 32 259 06 00 TARA, Częstochowa, ul. Korczaka 7/9, tel. 34 324 65 79 TEMIDO, Świętochłowice, ul. Lampego 16, tel. 32 345 43 30

świętokrzyskie

DELKO OTTO, Kielce, ul. Rolna 6, tel. 41 344 89 45 DELKO OTTO, Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kilińskiego 51, tel. 41 265 25 65 NIKA, Kielce, ul. Rolna 6, tel. 41 344 77 32 SONIA, Kielce, ul. Zagnańska 71, tel. 604 090 766

warmińsko-mazurskie

COSMETICS RDT, Olsztyn, ul. Lubelska 32, tel. 89 513 52 50 MARZA II, Lidzbark, ul. Podzamcze 5, tel. 23 696 11 21 PGF CEFARM DYWITY, Dywity, ul. Spółdzielcza 25, tel. 89 544 96 05

wielkopolskie

AN-MAR, Swarzędz-Jasin, ul. Poznańska 91, tel. 61 818 13 99 DAVI, Gostyń, ul. Czachorowo 46, tel. 65 572 01 31 PGD POZNAŃ, Gądki, ul. Magazynowa 5b, tel. 61 668 59 00 PGD POZNAŃ, Poznań, ul. Sycowska 40, tel. 61 867 67 44 PGF CEFARM POZNAŃ, Poznań, ul. Władysława Węgorka 15, tel. 61 86 12 600 PH WALDI, Komorniki, ul. Żabikowska 45, tel. 61 893 60 10 PH WALDI, Poznań, Franowo hala OW 3 box 240, tel. 61 876 33 15 VIA VENETO, Poznań, ul. Główna 36, tel. 61 878 05 75

zachodniopomorskie

DELKO ESTA, Szczecin, ul. Cukrowa 10 c, tel. 91 482 58 59 DELKO ESTA, Stargard Szczeciński, ul. Kochanowskiego 23, tel. 91 578 06 64 DUO HURTOWNIA, Koszalin, ul. Wenedów 3, tel. 94 345 16 39 PGF SZCZECIN, Szczecin, ul. Pomorska 115 b, tel. 91 480 26 00 PH DAN, Szczecin, ul. Gryczana 22-24 tel. 91 464 45 18

JESTEŚMY OBECNI RÓWNIEŻ W GABINETACH KOSMETYCZNYCH

58 / 54_KOSM_gdzie_jestesmy_H+.indd 54

10.03.2018 21:19


2018

zone nieogranicprawo czasowo ania iw do posług ltowego Q się logo tyku Kosme ców ięz dla zwyc

Szanowni Państwo! Już po raz 22. magazyn „Kosmetyki” przyznaje nagrodę Qltowy Kosmetyk! Ta ważna nagroda branżowa przyznawana jest najlepszym produktom kosmetycznym, które pojawiły się w ostatnim czasie na rynku. Przyznanie nagród Zwycięzcom, oraz wręczenie statuetek, odbędzie się podczas uroczystej gali w czerwcu 2018 roku. Zwycięzcy otrzymują również nieograniczone czasowo prawo do posługiwania się logo Qltowego Kosmetyku.

Regulamin konkursu, kategorie oraz wszystkie informacje techniczne są zamieszczone na stronie www.magazynkosmetyki.pl

59_KOSM_Qltowy_H+w.indd 13

11.04.2018 10:32


Reklamy_04_2018.indd 6

09.04.2018 23:35

Profile for Magazyn Kosmetyki

Magazyn Kosmetyki Kwiecień 2018  

Magazyn Kosmetyki Kwiecień 2018  

Advertisement