Page 1

Навчально-виховний комплекс «Кіровоградський Колегіум»

WEB 2.0 Навчальні Технології

Калюжна М.В., вчитель англійської мови


Кіровоград, 2011

2


Брошура знайомить читача з актуальними питаннями, які постають перед вчителем на сучасному етапі впровадження навчальних технологій в освітній процес. Представлено різноманітні інтернет-сервіси та ідеї їх використання.

Мій блог http://englishwebteacher.blogspot.com/

3


Шановні друзі! Поштовхом для дослідження теми навчальних технологій послугували слова Кортні Зукоскі, директора академічних та соціальних програм «Майкрософт Україна». У своєму виступі на І Форумі «Вчителів-новаторів» України вона розповіла про свою вчительку французької мови – мадам Дюрон, яка завжди думала про щось нове, щоб могло зацікавити молодь. Повертаючись з Франції вона завжди привозила різноманітні сувеніри, а потім захоплено про них розповідала залучаючи до обговорення учнів. На той час було мало технологій, а на сучасному етапі їх безліч. Інтернет надає нам можливість отримувати інформацію. Саме ця розповідь не давала мені спокою, і я розпочала власну подорож просторами інтернету. Чому власне навчальні, а не інформаційнокомунікаційні технології? Що означає дотримання авторського права при використанні фото, відео, презентацій у педагогічній діяльності? Чому важливо навчити учнів дотримуватися правил безпечної поведінки під час користування інтернетом? Як використовувати навчальні технології у навчальному процесі? Які сервіси обрати для роботи та як їх застосовувати? Відповіді на ці питання та багато іншої корисної інформації Ви знайдете на сторінках цієї брошури. З повагою, Маргарита Калюжна

4


"Who dares to teach must never cease to learn" John Cotton Dana

Навчальні Технології Термін інформаційно-комунікаційні технології має широке коло визначення і застосовується у багатьох сферах людського життя. [4.] Використанню ІКТ в освіті відповідає термін навчальні технології, який включає в себе інформацію та освітні технології, а також телекомунікаційні засоби, програми та системи, які підтримують навчання. [5.] Навчальні технології – це широкий спектр комунікаційних, інформаційних та суміжних технологій, які можуть бути використані для підтримки навчання, викладання та оцінки.

Персональна навчальна мережа (ПНМ) Вікіпедія зазначає, що персональна навчальна мережа (ПНМ) складається з людей-учнів, які взаємодіють та отримають знання у межах цієї мережі. Важливою частиною цієї концепції є теорія коннективізму, яка розроблена Джорджем Сіменсом та Стівеном Даунсом. Учні створюють зв’язки і розвивають мережу, яка сприяє їх професійному розвитку та знанням. [6.] Девід Варлик пропонує наступне визначення ПНМ: «Персональна навчальна мережа (ПНМ) включає в себе мету тематично орієнтовану на особистість, набір практик та методів, спрямованих на залучення та організацію різних джерел відповідних змісту, відібраних за їх цінністю, щоб допомогти власнику виконувати професійні цілі або особисті зацікавленості. [7.] Іншими словами професійно навчальна мережа допомагає знаходити однодумців, обмінюватися ідеями та поширювати власний досвід.

Дотримання авторського права 5


У галузі освіти це найактуальніше питання. У своїй практиці вчителі використовують різноманітні відео, аудіо, фото матеріали. Мають вони на це право чи ні? На жаль, в Україні не вироблено єдиних вимог дотримання авторського права в навчальній діяльності. У світі існують певні загальні правила дозволу. Наприклад, у США – сумлінне використання. [8.] Кожен освітянин повинен пам’ятати, що необхідно мати дозвіл автора для використання матеріалів і розуміти, яка частина цих матеріалів може бути використана на засадах Creative Commons. Вчитель – приклад для наслідування і важливо, щоб учні визначили для себе необхідність визначення авторського права.

Безпека Інтернет перетворює світ, у якому ми живемо. Надає нам безліч можливостей і водночас наражає на небезпеку. Як навчити дитину унеможливлювати ризики спілкування у всесвітній мережі? Проект Онляндія. Безпека дітей в інтернеті проводить просвітницьку роботу серед дітей, вчителів та батьків спрямовану на навчання правилам безпечного користування інтернетом. [9.]

Критерії Впровадження в освітню діяльність навчальних технологій ставить перед вчителем завдання: визначити критерії для їх використання. Єдиних вимог до уроку із застосуванням навчальних технологій в Україні не вироблено. Деякі методисти, наприклад, Ольга Урсова, визначають наступні критерії: методологічне обґрунтування, зміст та оформлення. [10.] На мій погляд, використання навчальних технологій на уроці повинно бути зумовлено метою уроку, результатами, яких прагнемо досягти та урахуванням вікових особливості учнів. У своїй діяльності вчителю необхідно віддавати пріоритет розробці уроків, методичних рекомендації тощо, які були б, як зазначає Малицька І.Д., «сфокусовані більш на навчанні з використанням інформації і технологій, ніж на навчанні тільки самих технологій». [11.]

6


A great teacher said to me; ‘Before you decide to become a teacher you must decide what you want to achieve – the purpose of education is Change’ His words have stayed with me for over 30 years. So I would change the world. Simon Finch

Інтернет сервіси

Створи ПікЛіт. Inspired Picture Writing http://www.piclits.com/compose_dragdrop.aspx

Оберіть фото з галереї та скористайтесь функцією “drag-n-drop”, для того щоб перетягнути слова із представленого списку, та створіть власний опис фотографії. Можна обрати функцію “freestyle”, щоб ввести власні слова. Ідеї: словникова робота, граматика, письмо, створення літературного твору. Грай он-лайн http://play.magpogames.com/create.cfm?k=1 7


Створити власну поему дуже просто за допомогою цього сервісу, перетягуйте слова з правого боку та розташовуйте їх зліва. Натхнення у праці та пам’ятайте про рифму. Ідеї: знайти слово, групова робота - хто скоріше утворить речення тощо.

Магніти Твіттеру http://twittermagnets.com/

8


Дозволяє створювати вірші з випадкових слів, які пропонує сервіс. Обирайте слова перетягуючи їх на полотно. Функція “swap words” додасть ще більше слів для Вашої творчості. Ідеї: створення літературних творів.

Історії в польоті. FlikrPoet http://www.storiesinflight.com/flickrpoet/

9


Поєднання фотографій та слів, що створює власне бачення світу та розвиває креативність. У полі введіть окремі слова або ціле речення, натисніть “Show story”. Ваше повідомлення перетворюється в оповідання фотографій. Ідеі: обговорити – чи відповідає фото значенню слова, створити хайку.

Опублікуй контент онлайн http://pen.io/

10


Найшвидший спосіб створити та опублікувати Вашу роботу . Обрати назву свої сторінки та ввести логін, для того щоб мати можливість редагувати її. Увага сконцентрована на змісті повідомлення. Ідеї: письмові роботи.

Інтерактивна лінія часу http://www.tiki-toki.com/

11


Шкала часу відповідної події, до якої можна додавати зображення, відео та аудіо. Потребує попередньої реєстрації. Ідеї: проектна робота.

Вокеру. Запиши і надішли свій голос http://vocaroo.com/ 12


Простий сервіс для запису голосу, звуків. Може бути використаний як вчителем, так і учнем. Дозволяє після запису прослухати та надіслати файл іншому. Ідеї: пояснення матеріалу, складання інструкції .

Створення анімованої мапи http://www.animaps.com/#!home 13


Сервіс візуалізує вивчений матеріал та дозволяє утримувати увагу учнів. Можна додавати власні мітки, фото, пояснення, визначення у часі. Ідеї: показати розвиток події, прокласти маршрут, проектна робота.

Флешкарти http://flashcards.educationlabs.com/#/Home 14


Сервіс пропонує різноманітні за темою флешкарти. Ідеї: створення флешкарт учнями на визначену тему.

Запис екрану http://www.screencast-o-matic.com 15


Схожий сервіс http://www.screenr.com/ Сервіс дозволяє завантажувати, управляти та ділитися власним контентом. Можливість записати урок для відсутніх учнів, власний майстер-клас. Ідеї: пояснення, інструкції, створення віртуального класу.

Віртуальний тур http://www.mnh.si.edu/panoramas/ 16


Чудова нагода відвідати різноманітні місця, поділитись враженнями, розширити кругозір. Мотивують учнів до вивчення матеріалу. Смітсонівський Інститут Національний Музей Національної Історії запрошує відвідати експозиції розташовані у залах музею. Ідеї: індивідуальні дослідження, розробка власної екскурсії, створення опису туру, проектна робота.

Вебкамери http://www.bbc.co.uk/england/webcams/index.shtml 17


Використання мотивує до навчання, надає можливість у реальному часі спостерігати за різноманітними подіями, передає нові пейзажі та звуки. Але перш ніж впроваджувати в діяльність потрібно переглянути, пам’ятати про безпеку та враховувати, що деякі вебкамери відкриваються у певний час або потребують додаткового програмного забезпечення. Ідеї: обговорення побаченого.

Джерела 18


1. http://courses.britishcouncil.org/pub/learningtechnologies/ Курси Британської Ради в Україні «Навчальні Технології в Класі» 2. http://simplek12.com/tlc/webinars/ Educational Technology Made Simple. Webinars. 3. http://www.bookbrowse.com/quotes/detail/index.cfm?quote_number=282 цитата 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Information_and_communications_technology Інформаційно-комунікаційні технології 5.http://www.educause.edu/ELI/EDUCAUSELearningInitiativeELI/LearningTech nologies/5672 Навчальні технології 6. http://en.wikipedia.org/wiki/Personal_Learning_Networks Персональна навчальна мережа (ПНМ) 7. http://www.slideshare.net/dwarlick/personal-learning-networks Персональна навчальна мережа (ПНМ) 8. http://bit.ly/sTGNYl Вікіпедія. Добропорядне користування. 9. http://www.onlandia.org.ua/pages/about_project Онляндія 10. http://ict-metodist.livejournal.com/1814.html Критерії уроку з використанням ІКТ 11. http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/ITZN/em14/content/09midacu.htm Принципи і критерії застосування он-лайн ресурсів 12. http://simfin.wordpress.com/more/purposed/ цитата

Корисна інформація http://www.slideshare.net/dwarlick/personal-learning-networks Персональна навчальна мережа http://www.slideshare.net/Amary21/copyright-laws-and-fair-use Використання авторського матеріалу

19


http://www.lib.umich.edu/copyright/using-copyrighted-material Використання авторського матеріалу

20

Learning Technology  

about learning technology for teachers