Sisällysluettelo
1.
Näin tuokiosuunnitelma toimii s. 2
Yhteinen aloitus ja lopetus s. 3
Pienryhmiin jakautuminen s. 4
Tavoitteet s. 5
Tutustuminen ja tervehdykset s. 7 - 8
Perhe s. 9 - 10 2.
3.
4.
5.
6.
Sää, viikonpäivät, vuosi ja kuukaudet s. 11 - 12
Numerot, ostaminen ja maksaminen, ruoka s. 13 - 14
Kello ja vuorokausi s. 15 - 16
Paikkakunnat, naapurimaat, kansallisuudet s. 17 - 18
Liikkuminen ja kulkuneuvot s. 19 - 20 7.
8.
Verbit s. 21 - 22
Koulu, opiskelu ja ammatit s. 23 - 24 9.
Keho, sairaudet, lääkärissä käynti s. 25 - 26 10.
Vaatteet ja värit s. 27 - 28 11.
Ruoka ja lempiasiat s. 29 - 30 12.
Tunteet s. 31 - 32 13.
Vapaa-aika s. 33 - 34 14.
Juhlat s. 35 - 36 15.
Ryhmän suunnitelma s. 37
Muistiinpanoja s. 38
Näin tuokiosuunnitelma toimii
Tämä opas on työkalu Luetaan yhdessä -ryhmien vapaaehtoistyötä tekeville ohjaajille Suositellut oppikirjat ja tulostettavat materiaalit ovat vanhoja tuttuja. Joukossa on linkkejäsiksi opas toimii parhaiten sähköisenä. Ohjeita saa soveltaa, mutta toivomme pienryhmätyöskentelyn olevan tärkeä osa kaikkien ryhmien toimintaa.
Suunnitelma on jaettu 15 erilliseen tuokioon, jotka etenevät teemoittain ja toimivat itsenäisinä kokonaisuuksina. 15 teeman on laskettu riittävän syyskauden tapaamisten perustaksi. Tutustuthan myös oppaan jatko-osaan, jossa on 20 uutta teemaa ryhmien käyttöön!
Ryhmien monenlaisten opiskelijoiden tarpeisiin vastataan pienryhmillä Jokaisessa tuokiossa on kolme eri tasoa, joiden mukaan oppitunnilla voidaan edetä. Ensimmäinen taso (1) on alkeistaso. Toinen taso (2) on perustaso ja kolmas taso (3) on ns. jatkotaso. Jokaisessa pienryhmässä voi olla 1 - 2 vapaaehtoista ohjaajaa opiskelijoiden määrästä riippuen.
Tuokiot koostuvat yhteisestä aloituksesta, pienryhmätyöskentelystä sekä yhteisestä lopetuksesta. Pienryhmätyöskentelyssä on kaksi limittyvää osaa: vuorovaikutus- sekä kirjallinen osa. Vuorovaikutusosassa on Toisto-tehtäviä (taso 1) sekä keskustelu- ja vuorovaikutustehtäviä (perus- ja jatkotaso, 2 ja 3). Näiden lisäksi on toiminnallisia tehtäviä ja pelejä Monet vuorovaikutusosan tehtävistä soveltuvat hyvin myös etäryhmien ohjelmaan Kirjallinen osa on osista lyhyempi Siihen voi kuulua esimerkiksi luetunymmärtämistä, sanastotehtäviä tai kirjoitustehtäviä. Aukeaman ensimmäiselle sivulle on avattu tasoittain tuokion idea ja keskeinen sisältö. Tasojen 1 ja 2 sisältökuvauksiin on liitetty myös keskeisiä fraaseja. Alkeisosissa on mukana Kielinupun lauluja, jotka sopivat erityisen hyvin ryhmiin, joissa on mukana vanhempia lapsineen
Jos ryhmänne kaipaa ohjausta Toisto-menetelmän käyttöön, voi koulutuksen tilata toimistolta. Myös tuokioihin liittyviä kuvakortteja on saatavilla. Koulutusta voi tilata myös aikuisten luku- ja kirjoitustaidon systemaattiseen opetukseen, johon tämä materiaali ei ohjaa. Luku- ja kirjoitustaitoa harjoittelevat voivat silti osallistua tasojen 1 ja 2 vuorovaikutusosiin
Tuokiosuunnitelma on laadittu kesällä 2022. Pedagogisesta suunnittelusta ovat vastanneet verkoston työntekijät Iina-Ruusa Pyykkönen, Kiti Szalai, Salla Tieva ja Silja Vuorikuru. Oppaan ulkonäköä on päivitetty ja linkit korjattu kesällä 2024.
Yhteinen aloitus ja lopetus
Yhteinen aloitustuokio (n. 10 - 15 minuuttia) on monille Luetaan yhdessä -ryhmille tuttu rutiini. Kun samat aloituskuviot toistuvat viikosta toiseen, on ryhmään tuleminen helppoa, ja tapahtumien ennakoitavuus lisää turvallisuudentunnetta Aloitukset ja lopetukset myös yhdistävät eri pienryhmissä olijoita. Tunne yhteenkuuluvuudesta on sosiaalista liimaa, joka saa ihmiset palaamaan takaisin. Yhteinen aloitus on myös tärkeää, jos paikalla on vanhempia lapsineen. Lasten huomiointi lauluilla ja leikeillä saa myös vanhemmat tuntemaan olonsa kotoisaksi.
Monissa ryhmissä aloituksiin valitaan jokin seuraavista toistuvista rutiineista: tervehdykset ja lyhyt esittelykierros, esim. "Minä olen... Kuka sinä olet?" kalenteri: mikä päivä/kuukausi/vuodenaika/vuosi nyt on? sää: millainen sää tänään on? päivän aiheeseen sopiva laulu Kielinupusta varsinkin jos paikalla on lapsia valitse jokin tunnekuva ja kerro, mitä kuuluu
Pienryhmätyöskentelyn lopuksi pidetään lyhyt yhteinen lopetustuokio, jossa kaikki kokoontuvat yhteen. Muistakaa myös pitää tauko pienryhmätyöskentelyssä tarpeen mukaan! Silloin voidaan keittää kahvit, jaloitella, jumpata tai vaihtaa kuulumiset.
Monissa ryhmissä lopetuksiin valitaan jokin seuraavista rutiineista: opitun sanallistaminen: tänään opin... tänään opimme.... kootaan opittuja sanoja ja ilmaisuja yhteiselle paperille tai taululle ennakointi: mitä seuraavalla viikolla tehdään? ennakointi: milloin jälleen nähdään? positiivinen ilmapiiri: mikä teki hyvän mielen tänään? Missä onnistuin? positiivinen ilmapiiri: kiitetään osallistujia ja ohjaajia
Pienryhmiin jakaantuminen
Ryhmissämme käy ihmisiä monenlaisista taustoista. Osa heistä on vasta aloittanut kieleen tutustumisen, osa käynyt kursseilla ja oleskellut Suomessa pidempään. Jotta voimme vastata osallitujien erilaisiiin tarpeisiin, jakaannumme pienryhmiin, joissa on 1 - 2 vapaaehtoista ohjaajaa opiskelijoiden määrästä riippuen. Suosittelemme aloittamaan ryhmissä työskentelyn vasta yhteisen aloituksen jälkeen
Tässä tuokiosuunnitelmassa on kolme eri tasoa, joiden mukaan pienryhmät voidaan jakaa. Hienovaraisempiakin jakoja voidaan tehdä ja näiden lisäksi jokaisessa Luetaan yhdessäryhmässä voi olla opiskelijoita, joiden toiveena on oppia luku- ja kirjoitustaito. Heille suosittelemme tilaamaan oppikirjan, jonka mukaan on selkeää edetä Tarkoitukseen sopii esimerkiksi Lukutaito kaikille (Karhu kustannus), Aasta se alkaa (OPH) tai Moi (OPH). Tarvittaessa voitte tilata myös perehdytyksen lukutaidon opetukseen toimistolta. Lukutaitoa harjoittelevat voivat tietenkin osallistua pienryhmien vuorovaikutusosioihin suullisen kielitaitonsa tason mukaan.
Ryhmän ohjelma alkaa aivan alkeista ja käyttää vuorovaikutusosissa
Toisto- menetelmää Vinkit ohjaajalle:
1) Rajaa opiskeltava sanasto ja ilmaisut aivan keskeiseen.
2) Puhu itse mahdollisimman vähän - käytä elekieltä ja kuvia.
3) Toista paljon - keskity kuulonvaraiseen oppimiseen.
Ryhmä on tarkoitettu opiskelijoille, jotka ovat jo opiskelleet keskeiset alkeet tai tarvitsevat kertausta. Vinkit ohjaajalle:
1) Opiskeltavan sanaston määrää voi säädellä ryhmän tarpeiden mukaan, kuitenkin olennaiseen keskittyen.
2) Puhu selkeää yleiskieltä, älä sorru höpöttelemään.
3) Varmista ymmärtäminen, käytä elekieltä ja kuvia.
Ryhmä on tarkoitettu opiskelijoille, jotka ovat opiskelleet suomea 2 - 3 vuotta ja tähtäävät esimerkiksi YKI-testiin
Ryhmän työtapa on keskusteleva. Vinkit ohjaajalle:
1) Puhu selkeää yleiskieltä, houkuttele keskustelemaan.
2) Tarjoa oikeita muotoja ja sanoja, mutta älä korjaa jokaista pikku virhettä.
3) Osallista opiskelijat tuokioiden sisältöjen valintaan ja suunnitteluun.
Tavoitteet
Toimintamme päätavoitteena on tukea osallistujien arjen kielitaitoa, luku- ja kirjoitustaitoa sekä osallisuutta ja sosiaalista toimintakykyä. Jokainen tuokio sisältää siksi suullista vuorovaikutusta kehittävän osan ja kirjallisen osan Kaikki tuokiot liittyvät päätavoitteisiin
Alatavoitteina on lisäksi lisätä osallistujien yhteiskunnan tuntemusta, kulttuurintuntemusta, työelämä- ja koulutustuntemusta sekä matemaattisia taitoja ja digitaitoja. Tuokioiden alatavoitteet tunnistaa seuraavista värikoodeista
Yhteiskunta
Kulttuuri
Työ ja koulutus
Matematiikka
Y K T M
Digitaitoja lisäävät vinkit löytyvät joka aukeaman vasemmasta alareunasta digikuplasta. Jos käytössänne ei ole esitystekniikkaa tai laitteita, voitte hyödyntää vinkkejä älypuhelimilla.
digikupla
Muistiinpanoja
Tutustuminen ja tervehdykset
Tuokion sisältö: Opetellaan tervehtimään ja esittäytymään. Lisäksi harjoitellaan kuulumisten kysymistä ja kertomista. Alkeisryhmän vuorovaikutusosat ovat Toisto-tuokioita. Niiden tarkemmat ohjeet ovat Toiston nettisivuilla käsikirjoituksina. Kirjallisessa osassa hyödynnetään Hauska tavata -materiaalia.
Keskeiset fraasit:
Moi! Hei! Päivää!
Kuka sinä olet? Minä olen...
Mitä sinä puhut? Minä puhun...
Mitä kuuluu? Kiitos, hyvää.
Tuokion sisältö: Kerrataan esittäytymistä ja kysytään kuulumisia.
Vuorovaikutusosassa kerrataan tutustumiseen liittyvät kysymykset, haastatellaan muita ja kirjataan vastaukset muistiin. Ohjaaja auttaa kysymysten muodostamisessa. Kirjallisessa osassa tutustutaan teksteihin ja vertaillaan yhdessä niiden puhe- ja kirjakielistä esittelyä.
Keskeiset fraasit:
Kuka sinä olet? Kuka sä oot? Minä olen/mä oon....
Kuka hän on? Kuka tää on? Hän on... Tää on...
Mistä sinä olet kotoisin? Mistä sä oot kotosin? Minä olen kotoisin... Mä oon kotosin...
Miten menee? Ihan ok, tässähän tää, ihan hyvin.
Tuokion sisältö: Tutustutaan haastattelu- ja keskustelutehtävien avulla. Laaditaan lyhyitä "esittelypuheita". Voidaan vertailla virallisissa ja epävirallisissa tilanteissa esittäytymisen eroja: miten tilanne vaikuttaa siihen, miten tulee esitellä itsensä? Esimerkkinä voi käyttää työhaastattelua ja kaverin juhlia.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 00 Kuka sinä olet? Mitä sinä puhut?
Toisto-tuokio 1 01 Moi, mitä kuuluu?
Videotehtävä:
Ylen suomen kielen alkeet: Kuka sinä olet Moi, mitä kuuluu?
Lisätehtävä: Aamukuvasanakirja: s. 26
ALOITUS
Hauska tavata, s. 6 - 9
Luetaan ääneen kuvien tervehdykset.
Harjoitellaan tehtävän 4 tekstit vuoropuheluna.
Lisätehtävä: Aamuoppikirjan (sininen) tehtäväsivut
s. 29 - 30
Helppo
haastattelutehtävä pienryhmässä: Oikeesti aikuisten 1, s 24 (voi yhdistää ryhmän 3 kanssa)
Keskustelutehtävä:
Kysytään ja vastataan a) Kuka sinä olet?
b) Mitä kuuluu? Miten menee?
c) Minkä ikäinen olet? d) Missä asut?
Tekstitehtävä:
Helppoa suomea -oppikirja s. 19. Luetaan tekstit vuoropuheluina. Etsitään tekstistä helppoja puhekielisiä fraaseja. Miten ne sanotaan kirjakielellä?
Helppo haastattelutehtävä pienryhmässä: Oikeesti aikuisten 1, s 24 (voi yhdistää ryhmän 2 kanssa)
Katsotaan esittelyvideo malliksi Opiskelijat suunnittelevat ja pitävät lyhyen esittelyn itsestään.
Vapaata keskustelua apukysymysten avulla, Päivää - suomea aikuisille, s. 10
Kirjallinen tehtävä: Ystäväkirja, Kiitäjät kotopolulla, s. 6 - 7.
Jatka lausetta: Oikeesti aikuisten 2, s. 23 - 24
Arjen aakkoset: Minä olen... tehtävä, s 42 Yleiskieltä ja puhekieltä, s. 4
LOPETUS
Keskustellaan tehtävistä ja tarkastetaan tehtävät yhdessä.
Millä kaikilla eri sanoilla Suomessa voidaan tervehtiä? Etsitään eri murteiden tervehdystapoja internetistä.
Perhe
YTuokion sisältö: Opetellaan perhesanastoa ja kerrotaan omasta perheestä yksinkertaisella lausemuotilla. Minä saa kaverikseen omistusmuodon "minun". Vuorovaikutusosa on Toisto-tuokio. Tarkemmat ohjeet ovat Toiston nettisivuilla käsikirjoituksina. Kirjallisessa osassa kirjoitetaan perheenjäseniä tarkoittavat sanat.
Keskeiset fraasit:
Tässä on...
Minun äiti/isä/sisko/veli on NIMI.
Kuka hän on? Hän on...
Tuokion sisältö: Laajennetaan ja kerrataan sukulaissanastoa ja opitaan kertomaan omasta suvusta sukupuun avulla. Jos opiskelijan on vaikeaa kertoa, ohjaaja auttaa apukysymysten avulla. Kirjallisessa tehtävässä luetaan helppolukuinen teksti ja tehdään siihen liittyvä luetunymmärtämisen tehtävä.
Keskeiset fraasit:
Millainen perhe sinulla on? Ketä perheeseesi kuuluu?
Perheeseeni/sukuuni kuuluu...
Tässä on... Hän on...
Onko sinulla lapsia?
Tuokion sisältö: Edistyneemmässä ryhmässä perheaihetta käsitellään yhteiskuntaorientaation näkökulmasta ja tutustutaan erilaisiin perhemuotoihin Suomessa. Kirjallisessa tehtävässä luetaan ja vertaillaan erilaisia viestejä perheenjäsenille.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 08 Tässä on minun perhe
Videotehtävä:
Yle, Suomen kielen alkeet, Minun perheeni
Aamu-kuvasanakirja: s. 6 - 7 Kerrotaan omasta perheestä kuvien avulla. Ohjaaja näyttää mallia.”Minun sisko on Anna”.
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät:
Aamu-kuvasanakirja, s. 6 - 7 ja Kuvasanakirjan monistettavat tehtäväsivut 3 - 4. Kirjoitetaan perheenjäsenten nimet.
Lisätehtävä: Lukutaito kaikille, s 4 - 5
Keskustelutehtävä: Sukupuu. Oikeesti aikuisten 1, s. 84 - 85. Tulosta sukupuu kaikille. Kysy kysymyksiä s. 85 avulla
Toiminnallinen tehtävä kaikille ryhmäläisille: piirrä ja/tai kirjoita oma sukupuusi Kerro sukulaisistasi sukupuun avulla ryhmälle. Voit tulostaa opiskelijoille pohjan esim. täältä.
Keskustelutehtävä: Monenlaisia perheitä Katsotaan kuvaa Ohjaaja kertoo helpolla suomella erilaisista perheistä, esim.
a) ydinperhe b) uusperhe c) sateenkaariperhe d) lapseton perhe
Tekstitehtävä: Lukumatka jatkuuoppikirja, s. 6. Katsotaan kuvaa Ketä perheenjäseniä kuvassa on? Nimetään perheenjäsenet.
Tekstitehtävä: Kirjeitä perheelle. Oikeesti aikuisten 1, s. 70 - 73
Luetaan teksti s. 6 ja tehdään tehtävät s. 7
LOPETUS
Keskustellaan tehtävästä ja tarkastetaan vastaukset yhdessä.
Etsitään ja katsotaan perhe-teemaan liittyvä video suomitaskussa.eu -sivustolta.
Sää, viikonpäivät, vuosi ja kuukaudet
Tuokion sisältö: Toisto-tuokiossa yhdistyvät viikonpäivät ja yleiset säätilat. Opeteltava ilmaisu on muotoa "Milloin tapahtuu mitä". Tarkemmat ohjeet ovat Toiston nettisivuilla käsikirjoituksina. Tutustutaan kuukausiin laulun avulla ja harjoitellaan samalla vuodenaikoja. Sanastoa on runsaasti, joten ohjaajan apu on tehtävissä todella tärkeää. Kuukaudet voi jättää myöhemmäksi, jos opiskelija on aivan aloittelija.
Keskeiset fraasit:
Millainen sää on? Aurinko paistaa/on pilvistä/sataa vettä/sataa lunta/tuulee/on kuuma/on kylmä.
Maanantaina...
Talvella...
Tänään, huomenna, eilen
Tuokion sisältö: Opiskellaan kuukaudet ja säästä kysymistä ja kertomista. Kirjallisessa osioissa tehdään ristikko ja treenataan kuukausien muistamista.
Keskeiset fraasit:
Missä kuussa...? Joulukuussa
Milloin sinä olet syntynyt? Olen syntynyt...
Millainen sää on? Sää on... nyt, viime, ensi
Tuokion sisältö: Keskustellaan säästä ja vuodenajoista Kielipuumateriaalien avulla. Kootaan vuodenajoille tyypillinen sää vuosikelloon. Voidaan katsoa säätiedotusta sääaplikaatiosta tai Yle Areenasta ja keskustella vallitsevasta säästä. Kirjallisissa tehtävissä lajitellaan aikasanoja niiden merkityksen perusteella
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 07 Maanantaina sataa vettä
Videotehtävät:
Yle, suomen kielen alkeet, maanantaina sataa
Video: tänään, eilen ja huomenna (antaa vinkkejä havainnollistamiseen)
Keskustelutehtävä: Aamu-kuvasanakirja, s. 52 Ohjaaja osoittaa sääkorttia ja siihen sopivaa vuodenaikaa tai kuukautta Aamu-kirjan kuvasta. Harjoitellaan yhdessä, esim. “Talvella sataa lunta”.
ALOITUS
Kirjallinen tehtävä: Hauska tavata, Mikä kuukausi nyt on? s. 22 - 23
Lisätehtävä:
Hauska tavata, s 26 - 27 viikonpäivät
Kielinuppu: kuukausilaulu Kuunnellaan laulu. Kerrataan sitten kuukaudet Lukumatka jatkuu -oppikirjan takasisäkannen kuvan avulla.
Keskustelutehtävä: Lukumatka jatkuu s. 38 - 39 Käydään kuvien avulla läpi säätilat. Tehdään s. 39 t. 1 keskustellen.
Keskustelutehtävä: Kielipuu
Millainen sää Suomessa on eri vuodenaikoina? Mistä vuodenajasta pidät? Mistä et? Miksi?
Keskustelutehtävä:
Millainen sää... a) ilahduttaa? b) harmittaa? c) pelottaa? d) on huomenna? e) oli eilen? f) oli, kun viimeksi olit lomalla?
Kirjalliset tehtävät:
Oikeesti aikuisten 1, s. 28 (ristikko)
Arjen aakkoset, s 36 - 38
Tekstitehtävä: Aikasanojen lajittelu Oikeesti aikuisten 1, s. 33
Lukutehtävä: Selkosanomat 7.6.2019
LOPETUS
Luetaan teksti ja kootaan sen sää- ja aikasanat listoiksi.
Etsitään internetistä tai sääsovelluksista ennusteita lähipäivien säästä.
Numerot, ostaminen ja maksaminen, ruoka
Tuokion sisältö: Tässä tuokiossa harjoitellaan numerot (1 - 6 tai 1 - 10) ja yhdistetään ne ostamiseen ja yleisiin ruokasanoihin. Pyydetään asioita ja vastataan kohteliaasti. Vuorovaikutusta harjoitellaan Toistotuokion avulla, jonka käsikirjoitukseen on hyvä tutustua etukäteen. Sanastoa harjoitellaan parin kanssa keskustellen ja kirjallisin tehtävin.
Ruokasanojen määrää on hyvä rajata - kaikkea ei tarvitse oppia kerralla!
Keskeiset fraasit:
Saanko? Ole hyvä. Kiitos.
Ottaisin...
Syön... Juon..
Tuokion sisältö: Opiskellaan erityisesti kaupassa asioimista, kerrataan numeroita ja vertaillaan hintoja. Jos lähistöllä on lähikauppa, voidaan sopia vierailu sinne tutkimaan hintoja. Kirjallisissa tehtävissä törmätään mittoihin, kuten kilogramma ja litra.
Keskeiset fraasit:
Paljonko maksaa?
Maksan käteisellä/ maksan kortilla.
Halpa - kallis (halvempi, kalliimpi)
Lyhenteitä ja määriä (kg, pkt, litra)
Tuokion sisältö: Kerrataan asiointia ja puhutaan raha-asioista, omista menoista ja omasta rahankäytöstä. Jos sanasto on uutta, voidaan koota aihepiirin sanoja ajatuskartaksi ennen tehtävien tekemistä. Kirjallisessa tehtävässä tulkitaan ympyrädiagrammia.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 06 Ostan kaksi leipää
Keskustelutehtävä:
Aamu-kuvasanakirja, s. 75.
Luetaan kuvan vuoropuhelu parin kanssa. Tehtävässä voi käyttää Toisto-tuokion ruokakuvia ja keksiä eri hintoja.
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät:
Aamu-kuvasanakirja, s. 12, 22, 75 ja tehtäväsivut s. 9 ja s 26
Harjoitellaan parin kanssa. Toinen osoittaa numeroa kuvasta ja toinen valitsee ruokasanan ja sanoo esim.
“Saanko kolme pullaa”
Lisätehtävä: Lukutaito kaikille, s. 8 - 9
Keskustelutehtävä: Ostaminen ja maksaminen
Tehdään
keskustelutehtävät, s.16 yhdessä ja kerrataan samalla numeroita.
Kirjoitetaan ja selitetään sanat yhdessä
a) säästää
b) tarjous
c) alennus
d) pankkikortti
e) luottokortti
f) litra (l)
g) kilo (kg)
h) paketti (pkt)
Kirjallinen tehtävä:
Arjen aakkoset s 26 - 27 (numeroiden kertaus, vertailumuotoja keskustellen, mikä on pienin, mikä on suurin?)
Vuoropuhelutehtävä: Opiskelijat käyvät vuoropuhelun ohjeiden mukaan. Arjen vuorovaikutustilanteet, s. 17 - 18 (teht. 4)
Keskustelutehtävä:
Palataan - suomea aikuisille -oppikirja, s. 64 - 66 (teht. 2 ja 5 - 6)
Tekstitehtävä: kuukausimenot. Palataan - suomea aikuisille -oppikirja s. 68 t. 8 - 9
LOPETUS
Keskustellaan tehtävistä ja/tai tarkastetaan tehtävät yhdessä.
Avataan internetissä Papumarket (löytyy helposti googlaamalla) ja harjoitellaan ruokakaupassa asiointia.
Kello ja vuorokausi
Tuokion sisältö: Tässä tuokiossa jatketaan numeroiden harjoittelua ja aloitetaan kellonaikojen opiskelu. Toisto-tuokio opettaa helpot kellonajat.
Tutustu etukäteen Toisto-tuokion käsikirjoitukseen. Kirjallisia tehtäviä voi valita monista vaihtoehdoista.
Keskeiset fraasit:
Mitä kello on? Kello on...
Tuokion sisältö: Vahvistetaan ja kerrataan kellonaikojen osaamista suomeksi. Keskustellaan aikatauluista ja kerrotaan, mihin aikaan asioita tapahtuu kuvatuen avulla. Kirjalliset tehtävät voi valita opiskelijoiden tarpeiden mukaan muutamasta vaihtoehdosta.
Keskeiset fraasit:
Mitä kello on?
Mihin aikaan/moneltako...
Ajanilmauksia: vartti, vailla, yli, eilen, huomenna, tänään, tällä viikolla, tässä kuussa...
Tuokion sisältö: Kerrataan kellonaikoja (erityisesti eri tavat merkitä kellonaikoja ja vaikeammat kellonajat). Harjoitellaan päivämäärän merkitsemistä ja lukemista, samalla kerrataan järjestyslukuja. Kirjallisessa osuudessa voidaan valita opiskelijalle sopivia tehtäviä tulostettavasta materiaalista.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 05. Paljonko kello on? Tuokion voi toteuttaa yhdellä kellolla, jonka viisareita voi kääntää
Toiminnallinen tehtävä: Aamu -kuvasanakirja, s. 26 Ohjaaja osoittaa kuvaa ja sanoo: ”On aamu Kello on puoli kahdeksan ” Kello kiertää ryhmässä ja opiskelijat laittavat viisarit oikeisiin kohtiin.
Kielinuppu: kello on yksi -laulu
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät: (valitse ryhmälle sopivat)
Hauska tavata: s 28 - 33 (vuorokausi ja kello)
Aasta se alkaa: s. 28 - 29 (kello)
Helppoa suomea: s 20 - 21 vuorokaudenajat, s 28 - 32 kello
Paritehtävä: Helppoa suomea -oppikirja, s. 2830. Yksi osoittaa kelloa ja kysyy, toinen vastaa.
Ohjaaja auttaa
Keskustelutehtävä: Kello ja ajanilmauksia
Malleja ja keskustelutehtäviä, s 45, s 7
Keskustelutehtävä: Päivää! Suomea aikuisille -oppikirja, s. 53
Keskustelutehtävä, kellon aikojen kertaus: Päivää - suomea aikuisille -oppikirja s. 53.
Keskustelutehtävä, päivämäärän merkitseminen: Päivääsuomea aikuisilleoppikirja s 58 - 59
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 3, s. 47 (ajankäyttö)
Kirjalliset tehtävät: (valitse ryhmälle sopivat)
Oikeesti aikuisten 1: s. 3435 (vuorokaudenaika ja kello, ajanilmauksia)
Kirjoitustehtäviä: Kaupunkisuomi -materiaali (valitse opiskelijoille sopivia kertaustehtäviä kellonajoista tai päivämääristä)
Lukumatka jatkuu: s 120124 (kellotehtäviä)
Helppoa suomea: s. 28 - 32
LOPETUS
Katsotaan Ylen sähköisestä TV-oppaasta, mihin aikoihin Yle TV1 uutiset alkavat.
Paikkakunnat, naapurimaat, kansallisuudet
YTuokion sisältö: Opetellaan kertomaan perustiedot itsestä. Opiskellaan suomalaisia paikkakuntia ja harjoitellaan kertomaan, minne mennään. Lisäksi treenataan, miten kysytään kuskilta, minne kulkuneuvo menee. Tutustu etukäteen Toisto-tuokion käsikirjoitukseen. Kirjalliset tehtävät voi valita opiskelijoiden tarpeen ja omien mieltymisten mukaan useammasta vaihtoehdosta.
Keskeiset fraasit:
Kuinka vanha sinä olet?
Minkä maalainen sinä olet?
Mitä kieltä sinä puhut?
Minne sinä menet? Minä menen...
Meneekö tämä bussi Ouluun? Joo, menee. Ei mene.
Tuokion sisältö: Opitaan vuorovaikutteisesti Pohjoismaat ja Baltia ja niiden pääkaupungit. Muodostetaan keskustelussa kansalaisuuksien nimiä tuetusti. Opitaan kertomaan maiden sijainnista. Kirjallisissa tehtävissä muodostetaan kansalaisuussanoja ja etsitään maita sanasokkelosta.
Keskeiset fraasit:
Tässä on... Tämä maa on...
Mikä on Suomen pääkaupunki? Suomen pääkaupunki on...
Virossa asuu... Ruotsissa asuu...
Välissä/vieressä/naapurissa/alapuolella/yläpuolella.
Tuokion sisältö: Keskustellaan matkailusta Suomessa ja lähimaissa.
Apuna voidaan käyttää selkeää karttaa. Kertomisen avuksi kerrataan ilmansuunnat (ja väli-ilmansuunnat). Kirjallinen tehtävä on tällä kertaa tekstinymmärtämistehtävä Suomesta. Ohjaaja voi valita saman tekstin helpon tai hieman vaikeamman version opiskelijoiden taitojen mukaan.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 1.04. Meneekö tämä bussi Ouluun?
Keskustelutehtävä:
Hauska tavata, s. 34 - 35 t. 34
Opiskelijat kysyvät toisiltaan tehtävän 4 taulukon asiat.
Ohjaaja näyttää mallia
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät: (valitse ryhmälle sopivat)
Helppoa suomea, s. 11 (Suomen naapurimaat ja liput)
Aasta se alkaa, s 188 (Suomen kartta)
Moi!, s. 208 - 209 (Suomi)
Keskustelutehtävä: Pohjoismaat ja Baltia s. 5 - 6 Tulostetaan kartat.
Merkitään karttaan maiden nimet ja pääkaupungit. Muodostetaan kansalaisuussanoja (-lainen,läinen)
Kerrotaan maan sijainnista (välissä, vieressä).
Keskustellaan - missä Suomen kaupungeissa olet käynyt? - missä Suomen naapurimaissa olet käynyt?
Pelituokio: Ylen karttapeli, Suomen kaupungit
Suuntien kertaus: Ilmansuunnat (s 4 - 5)
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 3: s. 92
Kirjalliset tehtävät: Päivää! Suomea aikuisille, s. 12 - 13, maat ja kansallisuudet
Lukumatka jatkuu -oppikirja s 186 (etsi maat)
Tekstitehtävä: Suomi, meidän maamme (Tähtijengi, s. 102 - 103). Valitse opiskelijoille sopiva teksti kahdesta vaihtoehdosta
Lisätehtävä: Kirjoita 5 virkettä jostakin maasta, jonka tunnet. Ohjaaja tekee apukysymyksiä.
LOPETUS
Ensimmäinen on lyhyempi ja helpompi. Luetaan teksti ja vastataan kysymyksiin kokonaisilla virkkeillä.
Etsitään hakukoneesta: Kuinka monta asukasta Suomessa asuu? Kuinka pitkä maa Suomi on? Mikä on Suomen pienin kaupunki?
Liikkuminen ja kulkuneuvot
Tuokion sisältö: Harjoitellaan kulkuneuvojen nimet suomeksi ja kysytään ja kerrotaan liikkumisesta eri kulkuneuvoilla. Vuorovaikutusosio perustuu Toisto-tuokioon ja sen jälkeen keskustellaan kuvien avulla. Tutustu Toisto-tuokion käsikirjoitukseen etukäteen. Kirjallisessa osiossa tehdään sanastotehtäviä.
Keskeiset fraasit:
Millä sinä menet? Minä menen (millä). Minne sinä menet? Minä menen (mihin paikkaan).
Tuokion sisältö: Tehdään suullinen harjoitus, jossa kerrotaan kuvien ja ohjaajan avulla omasta matkasta. Harjoitellaan missä-mistä-mihin- ja millä-muotoja ja tutkitaan karttaa. Kirjallisessa osiossa tehdään tekstinymmärtämis- ja karttatehtäviä tulostettavasta nettimateriaalista.
Keskeiset fraasit:
Mistä lähdet? Lähden (kaupungista)
Millä matkustat? Matkustan (kulkuneuvolla)
Mihin menet? Menen (kaupunkiin)
Kenen kanssa? (henkilön) kanssa
Tuokion sisältö: Kerrataan kulkuneuvoja ja liikkumiseen liittyviä verbejä. Ensimmäisessä tehtävässä voidaan kisailla aikaa vastaan. Nopeaa ja hidasta liikkumista tarkoittavia verbejä voidaan koota janalle (hidasnopea). Tekstitehtävässä luetaan ääneen kappale kerrallaan - ohjaaja voi kysyä kysymyksiä tekstistä tai voidaan käyttää suoraan kirjan kysymyksiä.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 04, Bussilla kouluuun
Keskustelutehtävä:
Luetaan yhdessä -materiaali, kulkuneuvot ja matkustaminen s. 1 - 2
Keskustellaan liikkumisesta kuvien avulla Opiskelijat vastaavat vuorotellen kysymyksiin.
ALOITUS
Kirjallinen tehtävä:
Aamu-kuvasanakirja, s. 72 - 73, + tehtäväsivut s. 90
Lisätehtävä:
Aasta se alkaa -kirja, s.150 - 154, missä, mistä, mihin
Suullinen tehtävä:
Oikeesti aikuisten 1, s. 119
Kerrotaan matkasta kuvan avulla Ohjaaja auttaa tarpeen mukaan.
Keskusteluharjoitus: Lukumatka jatkuu, s. 116 - 117 Tehdään tehtävä suullisesti ja/tai kirjallisesti.
Sanastotehtävä:
Keksitään ja kirjataan muistiin mahdollisimman monta
a) kulkuneuvoa
b) nopeaa liikkumista tarkoittavaa verbiä (esim. juoksen)
c) hidasta liikkumista tarkoittavaa verbiä (esim hiivin)
Keskustelutehtävä:
Päivää - suomea aikuisille -oppikirja s 101
Kirjallinen tehtävä:
Oikeesti aikuisten 2, s. 80: kulkuvälineitä
Tähtijengi, karttatehtävät s. 94 - 98 (valitse ryhmälle sopivat ja tulosta)
Tekstitehtävä:
Päivää - suomea aikuisilleoppikirja s 102 - 103 Luetaan tekstit ääneen ja keskustellaan. Katsotaan linjaauton aikataulua ja etsitään siitä tietoa.
Lisätehtävä: Päivää! Suomea aikuisille, s. 12 - 13, maat ja kansallisuudet
LOPETUS
Oikeesti aikuisten 3, s 88 Tehdään kysely, keskustellaan vastausten pohjalta.
Harjoitellaan oman paikkakunnan Reittioppaan käyttöä tai bussija juna-aikataulujen selvittämistä internetistä.
Verbit
Tuokion sisältö: Tuokiossa opetellaan yleisiä verbejä ja käyttökelpoisimpia taivutusmuotoja (lähinnä minä- ja hän-muodot).
Toisto-tuokiossa yhdistetään erilaisia perusmuotoja lauseeseen "Minä tykkään." Tutustu etukäteen Toisto-tuokion käsikirjoitukseen. Mukana on myös verbikysymys "tykkäätkö". Kirjallisia tehtäviä voidaan valita ryhmän taitotason mukaan - hieman jo osaavat voivat taivuttaa verbejä enemmän.
Keskeiset fraasit: Tykkäätkö (verbin perusmuoto)? Minä tykkään (verbin perusmuoto).
Minä tanssin. Hän tanssii. Minä en tanssi. Hän ei tanssi. (+ muita helppoja verbejä)
Tuokion sisältö: Kerrataan keskeisiä verbejä ja taivutetaan niitä preesensissä myös kielteisinä. Jos ryhmäläiset ovat taitavia, voidaan muodostaa myös menneen ajan muotoja (mitä teki). Harjoitellaan muodostamaan verbikysymys -ko-liitteen avulla: kysytään ja vastataan. Liite liitetään taivutettuun verbiin (ajanko, ajatko, ajaako). Lopuksi taivutetaan verbejä ja tehdään aukkotehtäviä.
Keskeiset fraasit:
Verbikysymys: Ajatko pyörällä? Kyllä, minä ajan/ ei, minä en aja.
Tuokion sisältö: kerrataan yleisiä verbejä ja verbin imperfektimuodot (jotain tapahtui), erityisesti minä-muoto (menin) ja mahdollisesti kielteinen imperfekti (en mennyt). Työtapa on vuorovaikutteinen ja toiminnallinen. Kielioppisääntöihin ei mennä tarkasti, mutta ohjaaja voi auttaa muodostamaan oikean muodon verbistä.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 010, Minä tykkään tanssia
Keskustelutehtävä:
Luetaan yhdessämateriaali, tervehdykset, vuorokauden ajat ja verbejä s. 6 - 11.
Opiskellaan yhdessä s 6 - 9 verbit Tehdään parin kanssa s. 10 - 11 tehtävät.
ALOITUS
Kirjallinen tehtävä:
Aamu-kuvasanakirja, s. 4445 + tehtäväsivut s. 52
Lisätehtävä:
Aasta se alkaa, s 20 + s. 90 - 95 (verbintaivutus)
Toiminnallinen tehtävä:
Lukumatka jatkuu s. 57. Luetaan teksti ääneen yhdessä. Jokainen valitsee vuorotellen yhden tekemisen tekstistä ja esittää sen muille pantomiimina. Muut arvaavat.
Keskustelutehtävä: kerro ryhmälle b) mitä teet tavallisena päivänä? c) mitä et tee koskaan?
Lukumatka jatkuu, s. 63 (täältä voi tutkia, miten verbikysymys muodostetaan).
Keskustelutehtävä:
Oikeesti aikuisten 3, s 45 - 46 Pohditaan ja keksitään yhdessä, mitä kahden tapahtuman välillä tapahtui.
Keskustelutehtävä: kerro ryhmälle a) mitä tapahtui, kun olit väsynyt b) mitä tapahtui, kun olit rakastunut c) mitä tapahtui huonona päivänä d) mitä tapahtui viime kesänä
Kirjalliset tehtävät: Lukumatka jatkuu s. 58 - 60 + s. 65 tehtävät verbikysymyksestä
Oikeesti aikuisten 2, s 86 - 87
LOPETUS
Toiminnallinen tehtävä: Oikeesti aikuisten 2 s. 106 verbipeli (voidaan sopia ryhmän mukaan, missä aikamuodossa pelataan, noppa ja pelimerkit tarvitaan!)
Tutustutaan
Ylen
Kielikoulu-palveluun.
Koulu, opiskelu ja ammatit
TTuokion sisältö: Tuokiossa jatketaan verbiteemaa ja opiskellaan koulusanaston lisäksi oppimiseen ja opiskeluun liittyviä verbejä. Vuorovaikutusosiossa hyödynnetään toiminnallisuutta. Kirjallisissa tehtävissä taivutetaan uusia verbejä minä-muotoon.
Keskeiset fraasit: Opiskeluun liittyviä verbejä: puhua, kuunnella, kirjoittaa, lukea, vastata, kysyä, keskustella.
Muuta opiskelusanastoa tarpeen mukaan.
Tuokion sisältö: Tutkitaan suomalaista koulujärjestelmää kaavion avulla. Keskustellaan oikein-väärin-väittämien perusteella. Keskustellaan ammateista ja tehdään niihin liittyviä tehtäviä. Kirjallisissa tehtävissä harjoitellaan helppoa sananjohtamista (opettaja opettaa, leipuri leipoo, johtaja johtaa...).
Keskeiset fraasit: Koulujärjestelmään liittyvät sanat: esikoulu, peruskoulu, alakoulu, yläkoulu, lukio, ammattikoulu, korkeakoulu. Paikka + passiivi -rakenne: Peruskoulussa opiskellaan (yhdeksän vuotta). Ammattisanastoa ja ammatteihin iittyviä verbejä ja paikkoja
Tuokion sisältö: Tässä tuokiossa tutustutaan suomalaiseen koulujärjestelmään ja kerrataan kouluun liittyvää sanastoa selittämällä sanoja nk. "sanapilvestä". Kirjalliset tehtävät kehittävät tekstinymmärtämisen taitoja ja lisäävät koulusanaston tuntemusta.
Video: Koulussa
Katsotaan video. Opettaja esittää videon verbejä pantomiimina, muut arvaavat. Rohkeat opiskelijatkin voivat esittää!
Toiminnallinen tehtävä: Tulosta koulutarvikkeiden kuvat täältä. Leikkaa kuvat ja laput, joissa on tarvikkeiden nimet erikseen. Opiskelijat keskustelevat ja yhdistävät sanat ja kuvat Harjoituksen voi lopuksi vielä toistaa netissä: WordWall-harjoitus.
ALOITUS
Kirjallinen tehtävä: Kirjoitetaan kuvasanakirjan sanat vihkoihin Taivutetaan verbit minä-muodossa ohjaajan mallin mukaan.
Lisätehtävä: Moi! s 10 luokkahuonesanastoa, s 25 opiskeluverbejä
Keskustelutehtävä:
Lukumatka jatkuuoppikirja, s. 142 - 143. Katsotaan taulukkoa ja keskustellaan koulusta oikein-väärin-väittämien avulla.
Keskustelutehtävä:
Lukumatka jatkuuoppikirja, s 144 tai s 150
Keskustelutehtävä: Päivää! suomea aikuisille -oppikirja s. 47 (Mitä tiedät suomalaisesta päiväkodista ja esikoulusta? + taulukko koulusta)
Keskustelutehtävä: Värinauttien koulusanat sekaisin
Jokainen valitsee vuorotellen sanapilvestä jonkin koulusanan, jonka selittää muille Muut arvaavat.
Tekstitehtävä: Lukumatka jatkuuoppikirja, s. 145. Luetaan teksti. Tehdään tehtävät s. 146 - 149
Tekstitehtävä: Päivää! suomea aikuisille -oppikirja s. 4951. Luetaan viestejä koulusta ja vastataan kysymyksiin
Lisätehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s. 100 - 102
LOPETUS
Tutustutaan Opintopolku.fi -palveluun.
Keho, sairaudet, lääkärissä käynti
Tuokion sisältö: Kehonosia ja sairauksia opitaan Toisto-tuokiossa. Tutustu etukäteen tuokion käsikirjoitukseen. Harjoitellaan sanastoa toiminnallisesti leikkaamalla ja liimaamalla. Kirjalliset tehtävät voi valita useista vaihtoehdoista.
Keskeiset fraasit:
Mikä hätänä? Oletko ok?
Minun käsi on kipeä. Minun lapsi on kipeä.
Minulla on flunssa. (omistusrakenne)
Tuokion sisältö: Harjoitellaan ja kerrataan sairauksista ja oireista kysymistä ja kertomista kuvien avulla. Tehdään vuoropuheluja tuetusti.
Kerrataan kehonosat.
Kirjallisissa tehtävissä perehdytään tekstiin, jossa käydään terveystarkastuksessa ja yhdistetään oireita ja sairauksia.
Keskeiset fraasit:
Terveyteen ja sairauteen liittyviä sanoja, kehonosia.
Miltä sinusta tuntuu?
Minulla on nuha/ maha kipeä/ pää kipeä...
Parane pian!
Käskymuotoja: ota lääkettä, mene lepäämään, käy lääkärissä.
Tuokion sisältö: Kerrataan terveyteen ja sairauteen liittyvää sanastoa toiminnallisten tehtävien ja ohjattujen keskustelutehtävien avulla. Harjoitellaan asiointipuheluja terveyskeskukseen paitsi keskustellen, myös tehtäviä tekemällä. Lopuksi harjoitellaan luetunymmärtämistä ja tekstitaitoja tutkimalla lääkärikutsua.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 012, Minun käsi on kipeä
Toiminnallinen tehtävä:
Oikeesti aikuisten 1, s 20 - 21
Tulostettava tehtävä Sanat leikataan irti ja liimataan oikeaan paikkaan kasvokuvaan. Voi tehdä ryhmä- tai parityönä.
Lukutehtävä:
Aamu-kuvasanakirja, s. 30 - 33 (kehonosat)
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät: (valitse ryhmälle sopivat)
Lukutaito kaikille -kirja, s. 118 - 119 Aasta se alkaa -kirja, s 68 - 69 Hauska tavata s. 42 - 43
Keskustelutehtävä:
Olen sairas
Tutkitaan materiaalin kuvia ja tehdään keskustellen s. 2. Tehdään parityönä vuoropuheluita, s 5 - 11
Toiminnallinen tehtävä: Kerrataan kehonosat. Ohjaaja näyttää, opiskelijat nimeävät tai toisin päin
Toiminnallinen tehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s 64
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 3, s. 6263
Toiminnallinen tehtävä: asiointiharjoitus terveyskeskukseen soittamisesta (malli esim. Oikeesti aikuisten 1, s 60)
Lisätehtävä: Värinautit sanaselitys ihmiseen liittyvistä sanoista
Kirjalliset tehtävät:
Lukumatka jatkuuoppikirja, s. 127 - 128. Luetaan teksti ääneen. Tehdään tehtävät.
Kirjallinen tehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s 6162
Lukumatka jatkuu, s 129 - 130 tehtävät.
LOPETUS
Tekstitehtävä: Päivääsuomea aikuisilleoppikirja s 62 (Luetaan kutsu ja vastataan kysymyksiin)
Etsitään oman paikkakunnan lähiterveysaseman ajanavarauksen puhelinnumero.
Vaatteet ja värit
Tuokion sisältö: Opiskellaan vaatteet ja värit ja syvennetään omistusrakenteen oppimista Toisto-tuokiolla. Tutustu Toisto-tuokion käsikirjoitukseen etukäteen! Värejä harjoitellaan hauskan bingon avulla. Lopuksi tehdään sanastotehtäviä oppikirjasta.
Keskeiset fraasit:
Minulla on...
Hänellä on...
Onko hänellä...? Onko sinulla...?
Minkävärinen?
Ei ole/ kyllä on.
Tuokion sisältö: Kerrataan ja laajennetaan vaatesanastoa sekä vuorovaikutusosassa että tekemällä kirjallisia tehtäviä. Opetellaan aliastyyppistä sanaselitystä tuetusti. Kuvaillaan vaatteita ja tutkitaan, millaiset vaatteet eri vuodenaikoina tarvitaan. Jos aikaa jää, voidaan harjoitella yleisiä adjektiiveja.
Keskeiset fraasit:
Vaatesanasto + kuvailevia sanoja ja värejä
Mikä tämä on? Mitä sinulla/hänellä on päällä?
Minkävärinen...?
Kenellä on...?
Tuokion sisältö: Vahvistetaan ja opiskellaan vaate- ja ostossanastoa.
Keskustellaan kyselyn perusteella ja vertaillaan vastauksia. Kirjallisissa tehtävissä asioidaan vaatekaupassa, esimerkiksi vaihdetaan ja palautetaan tuotteita. Jos aika riittää, voidaan lukea yhdessä Selkosanomien vaateaiheinen juttu.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 02, Minulla on sininen paita
Toiminnallinen tehtävä:
Väribingo (värikynät tarvitaan!) Ensin väritetään, sitten pelataan
Lukutehtävä:
Aamu-kuvasanakirja, s. 18 värit, s. 36 - 39 vaatteet
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät: (valitse ryhmälle sopivat)
Lukutaito kaikille -kirja, s. 40 - 41
Aasta se alkaa -kirja, s 70 - 75
Arjen aakkoset s. 78 - 80
Keskustelutehtävä:
Helppoa suomea s. 8889
Katsotaan kuvaa ja nimetään vaatteet. Tehdään keskustelutehtävät 1 - 2.
Keskustelutehtävä: Lukumatka jatkuu s, 4647
Harjoitellaan sanaselitystä. Yksi valitsee vaatteen, jota selittää Muut arvaavat Ohjaaja antaa apua, esim. "Se on (minkä värinen)..." tai "Se laitetaan (päähän/jalkaan/käteen)... "
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 3, s. 43
Täytetään kysely. Vertaillaan vastauksia
Keskustelutehtävä:
Päivää! suomea aikuisille -oppikirja, s. 106 - 108 Keskustellaan kysymysten avulla.
Kirjalliset tehtävät: Lukumatka jatkuu -kirja, s. 48 - 49
Oikeesti aikuisten 2, s. 56 harjoitellaan adjektiiveja
Kirjallinen tehtävä: Arjen aakkoset, s. 83 + s. 9095
LOPETUS
Tekstitehtävä: Selkosanomat "Luhdan vaatteet näkyvät Tokion olympialaisissa" Luetaan teksti ääneen. Poimitaan siitä vaatteiden valmistamiseen ja myymiseen liittyvät sanat.
Etsitään nettikirpputorilta (esim. Tori.fi) tarpeellisia vaatteita tai tarvikkeita ja harjoitellaan myyntiilmoitusten lukemista.
Ruoka ja lempiasiat
Tuokion sisältö: Harjoitellaan kertomaan omista lempiasioista, erityisesti lempiruuasta. Vuorovaikutusosassa toteutetaan tuttuun tapaan Toisto-tuokio. Ruokasanastoa harjoitellaan helpoilla kynätehtävillä. Jos aikaa jää, voidaan myös tehdä ystävänkirjatehtävä samasta materiaalista.
Keskeiset fraasit:
Mistä sinä tykkäät? Minä tykkään kahvista. Mistä sinä et tykkää? Minä en tykkää teestä.
Tuokion sisältö: Tässä tuokiossa laajennetaan ja kerrataan ruokasanastoa. Tehtävissä nähdään paljon nk. a-muotoja eli partitiiveja (mitä). Lisäksi tutkitaan verbejä pitää, tykätä ja rakastaa ja kerrotaan verbien avulla itselle mieluisesta ruuasta. Kirjallisissa tehtävissä luetaan ja laaditaan ruokaohjeita.
Keskeiset fraasit:
Minä pidän/tykkään (mistä)...
Minä rakastan (mitä)... Pidätkö? Tykkäätkö? Rakastatko? Mitä ostat kaupasta? Minä ostan (mitä)...
Tuokion sisältö: Aloitetaan ruoka-aiheeseen perehtyminen täyttämällä ruokailuun liittyvä kysely ja vertailemalla vastauksia. Keskustellaan ruuasta oppikirjan kysymysten avulla. Kielioppiorientoituneet voivat tutkia monikon partitiivia (porkkanoita, perunoita). Kirjallisissa tehtävissä keksitään kavereille kysymyksiä ruoka-aiheisista teksteistä.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 1 10A, Mistä sinä tykkäät?
Keskustelutehtävä:
Oikeesti aikuisten 2 s. 13 Tulostettava keskustelu- ja kirjoitusharjoitus Mistä sinä pidät/tykkäät? Kysy kaverilta ja kirjoita vastaus.
Video:
Yle Areena, Minä tykkään kahvista
ALOITUS
Kirjalliset tehtävät:
Arjen aakkoset s 61 - 64
Ruokasanatehtävät + s. 42 Ystäväkirjatehtävä
Sanastokertaus:
Lukumatka jatkuuoppikirja, s. 20 - 21. Katsotaan kuvat ja sanat. Kerrotaan yhdessä, mitä ostoskorissa on.
Keskustelutehtävä:
Helppoa suomeaoppikirja, s. 54 - 55 katsotaan verbit kohdasta kielitietoa, tehdään teht 1
Verkkotehtävä: Wordwall, ruokasanoja
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 3, s. 44. Täytetään kysely. Verrataan vastauksia.
Keskustelutehtävä:
Päivää! suomea aikuisille -oppikirja, s. 96, 100
Tekstitehtävä: valitse jokin seuraavista Luetaan teksti ja varmistetaan ymmärtäminen. Tehdään tehtävät.
Lukumatka jatkuu, s. 1416
Helppoa suomea, s. 5455
LOPETUS
Tekstitehtävä: Päivää! suomea aikuisilleoppikirja, s. 98 - 99. Luetaan teksti Jokainen keksii tekstistä 3 - 5 kysymystä ja kysyy ne muilta.
Yle selkouutiset: Kouluruoka
Etsitään oman lempiruoan resepti ja kuva.
Tunteet
Tuokion sisältö: Opiskellaan tunnesanastoa kysymällä ja vastaamalla. Mukana on Toisto-tuokio, jonka käsikirjoitukseen on hyvä tutustua etukäteen. Kirjallisessa osassa tehdään kuvasanakirjaan liittyviä tehtäviä.
Keskeiset fraasit:
Minä olen/ minä en ole (tunnesana).
Hän on/ hän ei ole (tunnesana).
Miltä sinusta tuntuu? Oletko...? Joo olen/ en ole.
Tuokion sisältö: Harjoitellaan lisää tunnesanoja ja tunteiden ilmaisemista suomeksi.
Kerrataan tunteet pdf-materiaalin avulla (voi myös tulostaa) keskustellen.
Tehdään toiminnallinen harjoitus Mahti-tunnekorteilla. Kirjallisissa tehtävissä haastatellaan ryhmäläisiä ja ohjaajia ja kirjoitetaan virkkeitä mallin mukaan.
Keskeiset fraasit:
Tunnesanat ja tunneverbit
Miltä sinusta tuntuu? Miltä hänestä tuntuu?
Miksi olet iloinen? Miksi olet surullinen? Koska....
Milloin olet iloinen? Olen iloinen, jos...
Tuokion sisältö: Laajennetaan tunnesanojen ja tunneverbien sanavarastoa. Vuorovaikutusta harjoitellaan pelaamalla ja keskustelemalla tunteista apukysymysten avulla. Kirjallisissa tehtävissä luetaan tekstiä ja tehdään monivalintatehtäviä sekä ilmaistaan tunteita monilla eri tavoilla (minua huolettaa, minulla on huoli, olen huolestunut).
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 013 Minä olen iloinen
Keskustelutehtävä:
Oikeesti aikuisten 1 s 127 Keskustellaan, miltä kuvan henkilöistä tuntuu.
Video: Kielinuppu Miltä tuntuu nallesta?
ALOITUS
Kirjallinen tehtävä: Aamu-kuvasanakirja s. 34 - 35 + tehtäväsivut s. 3940
Keskustelutehtävä: Tunteet
Käydään läpi sivut yhdessä keskustellen
Toiminnallinen tehtävä: Mahti-tunnekortit Tulostetaan ja leikataan kortit erilleen. Ohjaaja kysyy "miltä sinusta tuntuu?" ja opiskelijat valitsevat kortin Ohjaaja auttaa muodostamaan vastauksen suullisesti. Voidaan myös kertoa korteista "miltä sudesta tuntuu?"
Toiminnallinen tehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s 129.
Pelataan! (tarvitaan noppa ja pelimerkit)
Keskustelutehtävä: Värinautit Keskustellaan kysymysten avulla.
Kirjallinen tehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s. 128
Tekstitehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s. 122 - 123 + 126
LOPETUS
Tutustutaan Ylen selkouutisten uutisotsikoihin. Mikä uutinen ilahduttaa? Mikä uutinen harmittaa?
Vapaa-aika
Tuokion sisältö: Opiskellaan urheilusanoja Toisto-tuokion avulla. Tuokion käsikirjoitukseen on hyvä tutustua etukäteen. Kirjallisessa osassa tehdään kuvasanakirjaan liittyviä kynätehtäviä.
Keskeiset fraasit:
Mitä sinä pelaat? Minä pelaan... Minä en pelaa... Mitä hän pelaa? Hän pelaa... Hän ei pelaa... (eri lajeja)
Tuokion sisältö: Keskustellaan vapaa-ajasta ja harrastuksista. Käydään läpi yleisiä suomalaisia harrastuksia ja jutellaan niistä. Ohjaaja auttaa muuttamaan hän-muotoiset lauseet minä-muotoon. Kirjallisessa osiossa tehdään ristikko.
Keskeiset fraasit:
Harrastus- ja vapaaaikasanastoa
Minä harrastan... Mitä sinä harrastat? Mitä hän harrastaa?
Mitä teet vapaa-ajalla?
Tuokion sisältö: Puhutaan vapaa-ajasta! Vuorovaikutusta harjoitellaan haastattelemalla kaveria vapaa-ajan vietosta. Ohjaaja voi aluksi auttaa muodostamaan kysymyksiä (esim. Katsotko televisiota? Haluaisitko uida? Haluaisitko oppia valokuvausta?). Kirjallisessa osiossa luetaan selkokielinen teksti suomalaisesta lomailusta ja piirretään ja kirjoitetaan iso ajatuskartta kesämökkiin liittyvistä sanoista.
Toisto-tehtävä:
Toisto-tuokio 017 Mitä sinä pelaat?
Keskustelutehtävä:
Verbit ja harrastukset
Katsotaan s 1 verbit
Keskustellaan s. 5 - 6 avulla.
Verkkotehtävä:
Wordwall, harrastukset
Yhdistetään kuvat ja harrastukset yksin tai yhdessä.
ALOITUS
Kirjallinen tehtävä:
Aamu-kuvasanakirja s 48 - 49 + tehtäväsivut s. 56 - 57
Keskustelutehtävä:
Helppoa suomea, s. 99101 Käydään läpi harrastukset yksi kerrallaan Tehdään keskusteluharjoitus s. 101 teht. 1
Keskustelutehtävä
Oikeesti aikuisten 3, s. 72, 74 - 75 Parihaastattelu ja toinen haastattelutehtävä vapaaajan vietosta
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 1, s. 121
Kirjallinen tehtävä: suomalaisia harrastuksia, s 4 - 6
Tehdään ristikko (apukuvat s. 5)
Oikeesti aikuisten 1, s. 120
LOPETUS
Tekstitehtävä: Yle Selkouutiset, Loma Luetaan teksti ja katsotaan kuvat Tehdään suuri ajatuskartta mökkeilyyn liittyvistä sanoista.
Etsitään oman lähikirjaston aukioloajat ja osoite. Etsitään itselle mieluisia harrastusmahdollisuuksia internetistä.
Juhlat
Tuokion sisältö: Keskustellaan juhlista. Tuokiossa voidaan keskittyä ajankohtaiseen juhlaan tai keskustella vuoden mittaan juhlittavista juhlista. Tutustutaan kuvien ja sanaston avulla tuttuihin juhliin ja niiden perinteisiin. Kirjallisessa osiossa...
Keskeiset fraasit:
Eri juhliin liittyvät toivotukset
Juhlitko (juhlapäivä)? Esim. Juhlitko joulua? Juhlitko eidiä? Mitä teet (juhlapäivänä)?
Tuokion sisältö: Tutustutaan suomalaisiin perhejuhliin ja oman kulttuurin perhejuhliin. Keskustellaan häistä, nimenantojuhlista ja valmistujaisista ja onnitellaan eri tavoin. Kulttuuriin tutustutaan myös eri juhliin kuuluvan musiikin kautta.
Keskeiset fraasit:
Perhejuhlien onnittelut ja osaotot
Perhejuhlien sanasto
Tuokion sisältö: Aloitetaan juhla-aihe keskustelemalla syntymäpäivistä kuvan avulla. Harjoitellaan pienen puheen pitämistä mallia katsomallatarvittaessa ohjaaja voi auttaa. Puheen ei tarvitse olla pitkä. Kirjallisissa tehtävissä kertaillaan muitakin perhejuhlia ja suomalaisia juhlapäiviä. Lopuksi voidaan kirjoittaa ylös eri tilanteisiin sopivia toivotuksia ja onnitteluja.
ALOITUS
Keskustelutehtävä: suomalaisia juhlia
Keskustellaan juhlista ja tutkitaan niihin liittyvää sanastoa kuvien avulla.
Video: Kielinuppu Juhlia juhlitaan
Verkkotehtävä: Wordwall, juhlat (kääntökortit)
Opetellaan yhdessä juhlia. Katsotaan kuva. Käännetään kortti ja katsotaan, mitä toivotetaan. Toistetaan toivotus
Keskustelutehtävä: Lukumatka jatkuu s 211 Millaisia perhejuhlia sinun kotimaassasi on?
Toiminnallinen tehtävä Kuunnellaan (ja lauletaan) eri juhliin sopivia lauluja
a) Paljon onnea vaan
b) Akselin ja Elinan häävalssi
c) Gaudeamus igitur
Keskustelutehtävä: Oikeesti aikuisten 3, s. 6 - 7
Keskustelua kuvasta kysymysten avulla. Puhetehtävä, suunnitteluaikaa tarpeen mukaan.
Palataan! suomea aikuisille -oppikirja, s 182 - 183 (t 3 - 4)
Toiminnallinen tehtävä: Askarrellaan esim. joulukortteja. Kirjoitetaan juhlatoivotuksia.
Tekstitehtävä: Lukumatka jatkuuoppikirja s. 205 - 210 Luetaan teksti (ääneen) useampaan kertaan ja tehdään tehtävät yhdessä pohtien.
Kirjalliset tehtävät: suomalaiset juhlat, s. 18
Palataan! suomea aikuisille -oppikirja, s. 182 - 183 (t 2)
Kirjoitetaan lista erilaisista toivotuksista ja onnitteluista.
LOPETUS
Etsitään hääjuhlaan tai syntymäpäivään sopiva onnitteluruno. Esitetään runot.
Ryhmän suunnitelma
PVM TUOKION TEEMA
VASTUUHENKILÖ(T)