Page 1


12

14

RENAULT TRUCKS VE İKİKARDEȘ OTOMOTİV YOLLARINI BİRLEȘTİRDİ Renault Trucks, yeni yetkili bayisi İkikardeș Otomotiv ile Adana bölgesinde gücünü arttırıyor.

Scania’nın en büyük bașarılarından biri olarak gösterilen V8 motor 50 yașında.

RENAULT TRUCKS AND IKIKARDES AUTOMOTIVE JOINED THEIR PATHS

“SCANIA’S LEGEND ENGINE V8 CELEBRATES ITS GOLDEN JUBILEE”

Renault Trucks is increasing its power in Adana region with its new authorized dealer İkikardeș Automotive.

The V8 engine, shown as one of Scania’s greatest achievements, is 50 years old.

FORD TRUCKS F-MAX ‘AVRUPA KAMYON ȘAMPİYONASI’NIN RESMİ ARACI 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu ödüllü Ford Trucks F-MAX, Avrupa’nın en dikkat çekici ve heyecanlı kamyon yarıșı European Truck Racing Championship’in (ETRC) “resmi aracı” oldu.

18

“LNG TEKNOLOJİSİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYORUZ” Shell&Turcas Türkiye’de ilk defa karayolu tașımacılığında alternatif yakıt olarak kamyonlarda LNG kullanımına ilișkin yeni bir dönem açarak Shell LNG İstasyon Ağı Projesi’ni bașlattı.

FORD TRUCKS F-MAX THE OFFICIAL VEHICLE OF THE EUROPEAN TRUCK CHAMPIONSHIP

“WE ARE PIONEERING LNG TECHNOLOGY”

The 2019 International Truck of the Year awardwinning Ford Trucks F-MAX is the official vehicle for the European Truck Racing Championship (ETRC), Europe’s most remarkable and exciting truck race.

Shell & Turcas launched the Shell LNG Station Network Project by opening a new era for the use of LNG as an alternative fuel trucks in road transport in Turkey for the first time.

<s,7>͗ϮϬd>sd/E>h www.kamyonum.com.tr

N A T2U R E L

16

SCANIA’NIN EFSANE MOTORU ‘V8’ 50’NCİ YAȘINI KUTLUYOR

Haziran June 2019 6D\ò Number166

www.kamyonum.com.tr

YAPIM HABER ARAŞTIRMA REKLAM ve HALKLA İLİŞKİLER WƌŽĚƵĐƟŽŶEĞǁƐ^ĞĂƌĐŚĚǀĞƌƟƐŝŶŐĂŶĚWƵďůŝĐZĞůĂƟŽŶƐ

/kamyonum

/kamyonum.com.tr

NATUREL LTD. ŞTİ. Adına İMTİYAZ SAHİBİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ve SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ PUBLISHER, CHIEF EDITOR and MANAGING EDITOR ACTING ON BEHALF OF NATUREL LTD. ŞTİ. NURAY PEKCAN YÖNETİM YERİ PLACE OF MANAGEMENT Kırkkonaklar Mah. 329. Cad. 360. Sok. No: 39/3 Çankaya ANKARA Tel: 0312 491 87 87 (pbx) Fax: 0312 491 76 89 HABER NEWS haber@kamyonum.com.tr

REKLAM ADS reklam1@kamyonum.com.tr


Türkiye’de doğal gazlı araçları ilk deneyen İYL Enerji firmasının SEÇ (Sağlık, Emniyet, Çevre) Müdürü Ahmet İlker Bulça ile bir araya geldik.

UNBEATABLE WITH ITS LONG RANGE! IVECO STRALIS NP 460

“LNG IS THE IDEAL FUEL FOR US!”

IVECO Deputy General Manager Tansu Giz, who we interviewed within the scope of our Alternative Fuel Technologies File, indicated that; IVECO Stralis 460 NP is the first tractor in Turkey which works only with LNG and which is unbeatable thanks to its long range.

We negotiated with Ahmet İlker Bulça, HSE (Health, Safety and Environment) Manager of IYL company that is the first trying natural gas vehicles in Turkey.

“TÜRKİYE’DE LNG DÖNÜȘÜMLÜ İLK ARAÇ BİZİM TARAFIMIZDAN YAPILDI” Daha önceki sayılarımızda bașlatmıș olduğumuz Alternatif Yakıt Teknolojileri Dosyamızın üçüncü bölümünde Omnitek Mühendislik Kurucusu Osman İlker Yılmaz ile görüștük. LNG dönüșümlü araçlar hakkındaki tüm detaylar haberimizde!

45

16 years"

“LNG BİZİM İÇİN İDEAL YAKIT!”

'v "We

26

Alternatif Yakıt Teknolojileri Dosyamız kapsamında görüșlerine bașvurduğumuz IVECO Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, IVECO Stralis NP 460’ın, Türkiye’de sunulan sadece LNG ile çalıșan ilk çekici olduğunu ve menzil kapasitesiyle de rakipsizliğini vurguluyor.

34

e

for

22

MENZİL KAPASİTESİ İLE RAKİPSİZ! IVECO STRALIS NP 460

e be en at our sid y

“SIFIR GİBİ MOTOR” HİZMETİNDE YENİLİK! Mercedes-Benz Türk, müșterilerinin satıș ve satıș sonrasındaki beklentilerini karșılayarak ihtiyaçlarına yönelik en doğru hizmetleri sunmaya devam ediyor.

“THE FIRST LNG TRUCK CONVERTED BY OMNİTEK IN TURKEY”

INNOVATION IN ZERO-LIKE ENGINE SERVICE!

In the third part of our Alternative Fuel Technologies File we started in our previous issues, we met with Osman İlker Yılmaz, Founder of Omnitek Mühendislik. All the details about LNG convertible vehicles are in our news!

Mercedes-Benz Turk continues to provide the most accurate services to meet the needs of its customers by meeting their sales and after-sales expectations.

/kamyonum /kamyonum.com.tr forum.kamyonum.com.tr

www.kamyonum.com.tr

YAYIN DANIŞMA KURULU PUBLICATION ADVISORY BOARD Fevzi Apaydın TŞOF // Serdar Türkay İNANÇ TRANSPORTER MİLLETLERARASI TAŞ. LTD. ŞTİ. // Erhan Gündüz TETNAK TAŞ. TİC. AŞ. // Hakan Bezginli MURHAK ULUSLARARASI NAK. TİC. LTD. ŞTİ Adnan Çetin İZMİR KARA NAK. SİTESİ // Ali Dayıoğlu S.S 15 NOLU ÖZ ARİFİYE KOOP. VE DOĞU MARMARA ÜS BİRLİĞİ // Nusret Keskin S.S ÖZ MALATYALILAR 2 NOLU MOT. TAŞ. KOOP. Tuncay Bekiroğlu MAN TÜRKİYE A.Ş.. // Ömer Bursalıoğlu IVECO OTOMOTİV TİC. A.Ş.. // Faruk Uslu PROMETEON TÜRKİYE Sertan Akçagöz MICHELIN LASTİKLERİ TİC. A.Ş.. AYDA BİR YAYINLANIR. YAYGIN SÜRELİ YAYIN. KAMYONUM DERGİSİNDE YAYIMLANAN FOTOĞRAF VE YAZILARIN TÜM HAKLARI SAKLIDIR. İZİNSİZ ALINTI YAPILAMAZ. KAMYONUM DERGİSİ “BASIN MESLEK İLKELERİNE” UYMAYI TAAHHÜT EDER. PUBLISHED ON A MONTHLY BASIS. VERNACULAR PUBLICATION. ALL RIGHTS RESERVED, INCLUDING FOR PHOTOGRAPH AND TEXTS PUBLISHED IN KAMYONUM MAGAZINE. CANNOT BE CITED WITHOUT PERMISSION. KAMYONUM MAGAZINE UNDERTAKES TO COMPLY WITH “PRESS ETHICS”. Grafik, Tasarım, Yapım Graphics, Design, Production NATUREL LTD ŞTİ. Kırkkonaklar Mah. 329. Cad. 360. Sok. No: 39/3 Çankaya ANKARA Tel: 0312 491 87 87 (pbx) Fax: 0312 491 76 89; reklam1@kamyonum.com.tr, reklam2@kamyonum.com.tr Baskı Edition Epa-mat Bas. Yay. Promosyon San.ve Tic. Ltd. Şti. Ağaç İşleri San. Sit. 1357. Sokak No:41 Yenimahalle ANKARA Tel: 0312 394 48 63 Fax: 0312 394 48 65 Basım Tarihi Date Of Issue: 8 Temmuz/ July 2019 // ISSN 1308-0695


KAMYONUM TV YAYINDA! Arkadaşlar hızla değişen ve tüketilen dünyada var olabilmek ancak ve ancak yeni duruma uyum sağlayabilmek ile mümkün.

Yani özetlemek gerekirse; güncel konular hakkında ilgili tarafların katılımıyla hazırlanmış özel haberler, test sürüşleri, saha röportajları, özel tanıtımlar, sektörün tüm soru ve sorunlarına ilişkin dosya ve yazılar ile tabi ki sektörün tümü için her türlü rutin olarak bize akan haber ve içerik.

Hedef kitlenizle buluşup mesajlarınız en kısa sürede yerine ulaşsın istiyorsanız; sizi karşı karşıya getiren ya da getirme olasılığı bulunan tüm mecralarda yer almak mecburiyetindesiniz.

Burada önemle altı çizilmesi gereken konu, tüm bu haberlerin sahada, ilgili alanda, işin uzman ve taraflarının katılımıyla yapılacak olması.

Bu bağlamda biz de Kamyonum’u her türlü platformda sizlerle buluşturmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Aslına bakacak olursanız Kamyonum’un ilk yıllarında TV ekranlarında sizlerle buluşuyorduk. Ve bu buluşmalarda oldukça yoğun ve güzel bir izleyici kitlesine de ulaşmıştık. Ancak yoğun çalışma temposu içinde tv programımıza ara vermek zorunda kaldık. Ancak yeniden televizyon ekranlarını aratmayan dijital mecralarda bu performansımızı göstermeye karar verdik. Hedefimiz en yaygın şekilde her kanaldan sektörümüzün siz değerli temsilcilerine ulaşabilmek. Bu çalışma tahmin edersiniz ki bizlere bir miktar daha dinamizm getirecek. Artık bir aylık süreyi beklemeden çok daha kısa periyodlarla sizlerle buluşacağız. Neler olacak içeriğimizde derseniz; Kamyonum’un yıllardır sahip olduğu özel içerik bu yayınlarımızda da olacak. Hatta kısa periyodun ve dijital platformda olmanın verdiği rahatlıkla çok daha zengin bir şekilde!

4

www.kamyonum.com.tr

Sanıyorum aynen Kamyonum’a yaptığınız gibi Kamyonum TV programımızı da kısa zamanda benimseyip takip edersiniz.

nuraypekcan@kamyonum.com.tr

Bizler; hangi sektör ve konumda olursanız olun merak ettiklerinizin ve talep ettiklerinizin bu programda yer alması adına elimizden geleni yapacağız. Sesimizin olabildiğince yüksek çıkabilmesi ve mesajların yerine ulaşması için sizden beklediğimiz sadece çalışmamıza destek vermeniz. Bu da YouTube üzerinden kanalımıza abone olmak ve videolarımızı beğenmek ile mümkün oluyor. Bu konudaki çağrılarımızı sık sık tekrarlayacağız, ta ki tüm sektör bizi takip edene kadar! Kamyonum Dergisi nasıl masanızda yer almakta ise Kamyonum TV de dijital mecralarınızın başköşesinde yer alsın istiyoruz. Bizi izleyin. En içten sevgi ve saygılarımızla...


MYTRUCK TV IS ON THE AIR! It is only possible to be present in a rapidly changing and consumed world by adapting to the new situation. If you want to meet your target audience and deliver your messages as soon as possible, you have to take part in all the channels that bring you across or that have the opportunity to meet you. In this context, we are doing the necessary work to bring MyTruck with you on all kinds of platforms. In fact, we were meeting you on TV in the first years of MyTruck and we have reached a very intense and beautiful audience in these meetings. However, we had to interrupt our TV program in a busy working schedule. However, we decided to show this performance in digital channels that do not look for television screens again.

parties on current issues, test drives, field interviews, special introductions, files and articles on all questions and problems of the sector, and all kinds of news and content flowing to us routinely for the whole sector.

'8$/6ú67(0 1('ú5" .ú/20(75('(

The point that should be underlined here is that all these news will be made on-site, in the relevant field, with the participation of experts and parties. I think you will adopt and follow MyTruck TV program just as you do with MyTruck.

.858û7$

1$6,/2/8<25

"

6$558) 8

0<2181 <,/,1.$  ú. 7(67(77

No matter what sector and position you are, we will do our best to include what you wonder and demand to take part in this program. We only want you to support our work so that our voice is as loud as possible and that messages can reach their receivers. This is possible by subscribing to our channel via YouTube and liking our videos.

Our goal is to reach you, our most valuable representatives, from every channel in the most common way.

We will repeat our calls frequently, until the whole sector follows us!

This work will bring us some more dynamism. We will meet with you in shorter periods without waiting for 1-month period.

If MyTruck magazine is on your table, we would like you to give a place for MyTruck TV among your digital platforms.

If you ask what will be included in our content, there will be the special content that My Truck has in these publications for years. Even in a shorter period and being on the digital platform, it is much richer!

Watch us.

.0·'( /ú75(/ú. <$.,77h.(7 ú0ú9$5 $5, 1$./ú<()ú<$7/ (5ú'(1 * ,/ <  3ú<$6$<, 7$.ú3('ú<25

With our sincere love and respect...

So to summarize; special news prepared with the participation of interested

www.youtube.com/c/KamyonumDergisi

www.kamyonum.com.tr

5


“KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ ‘KAZAN-KAZAN’ ANLAYIŞIYLA HAYATA GEÇİRİLMELİ” “BELT AND ROAD INITIATIVE SHOULD BE IMPLEMENTED WITH THE WIN-WIN UNDERSTANDING”

M. Cahit Turhan, Minister of Transport and Infrastructure, stated that the Belt and Road Initiative, also called the New Silk Road, is a very important initiative with the aim of connecting Asia, Europe, Africa and even South America and said that; “The initiative, which covers more than 65 countries around the world, is a huge project covering an area of approximately 40 million square kilometers and 4.5 billion of the world’s population. Therefore, it is very important for countries that will benefit from bilateral, multilateral and regional cooperations to implement this initiative with a win-win approach.” Turhan participated in the forum as the keynote speaker of the event “the Belt and Road: Connection to Sustainable Transport and Growth in Eurasia” organized by International Road Federation and the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC).

M. CAHİT TURHAN ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Yeni İpek Yolu olarak da adlandırılan Kuşak ve Yol Girişimi’ni; Asya’yı, Avrupa’yı, Afrika’yı ve hatta Güney Amerika’yı birbirine bağlama hedefiyle, çok önemli bir açılım olarak değerlendiklerini belirterek “Dünya genelinde 65’ten fazla ülkeyi kapsayan girişim, yaklaşık 40 milyon kilometrekarelik bir alanı ve dünya nüfusunun 4,5 milyarını kapsayan devasa bir projedir. Bu nedenle ikili, çok taraflı ve bölgesel iş birliklerinden istifade edecek ülkeler için bu girişimin ‘kazan-kazan’ anlayışıyla hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir.” dedi. Turhan, Uluslararası Yol Federasyonu ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) tarafından düzenlenen “Kuşak ve Yol: Avrasya’da Sürdürülebilir Ulaştırma ve Büyüme için Bağlantı Kurulması” etkinliğine ana konuşmacı olarak katıldı. Turhan, Asya ile Avrupa arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin, süratle geliştiği ve derinleştiği bir dönemden geçtiğini belirterek, “Kıtalar arası ticaret hacmi devasa boyutlara ulaşmış bulunmakta. Öyle ki, 2050 yılında Avrupa ve Çin arasındaki ticaret hacminin 800 milyar doları aşması bekleniyor. Şüphesiz, bu hacmin karşılanmasında kaliteli ve kesintisiz ulaştırma altyapılarının tesis edilmesi büyük öneme sahiptir.“ diye konuştu. Ulaştırma politikalarının geliştirilmesinde

6

www.kamyonum.com.tr

“koridor” perspektifli yaklaşımların göz önüne alınmasının bir gereklilik haline dönüştüğünü anlatan Turhan, bunun nedeni olarak da ulaştırma altyapılarının güçlü bir ekonominin bel kemiğini teşkil etmesini ve ulaştırma koridorlarının da güzergâh üzerindeki lojistik hizmetlerin, sınır geçişlerinin ve çok-modlu ulaştırma imkânlarının gelişimine temel oluşturmasını gösterdi. “Kuşak ve Yol Girişimi Dünya Nüfusunun 4,5 Milyarını Kapsayan Devasa Bir Proje”

Indicating that the economic and commercial relations between Asia and Europe have gone through a period of rapid development and deepening, Turhan said that;”Intercontinental trade volume has reached enormous dimensions. So much so that by 2050, the trade volume between Europe and China is expected to exceed $ 800 billion. Undoubtedly, establishing high quality and uninterrupted transportation infrastructures is of great importance in meeting this volume.” Narrating that considering the corridor perspective approaches in transportation policies has become a necessity, Turhan emphasized that this is because the transport infrastructures are the backbone of a strong economy and transport corridors provide the basis for the development of logistic services, border crossings and multi-mode transport facilities on the route. “Belt and Road Initiative is A Huge Project Covering 4.5 Billion World Population”

Turhan, bir ulaştırma koridorunun başarısının tüm güzergâh ülkeleri için ekonomik kalkınmanın yolunu açması olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Bu nedenle biz, Asya ve Avrupa arasında çok modlu ulaştırma altyapı bağlantıları, enerji nakil hatları ve telekomünikasyon şebekelerinin tesisini öngören Kuşak ve Yol Girişimi’ni bu bağlamda değerlendiriyoruz. Dünya genelinde 65’ten fazla ülkeyi kapsayan girişim, yaklaşık 40 milyon kilometrekarelik bir alanı ve dünya nüfusunun 4,5 milyarını kapsayan devasa bir projedir.”

Turhan emphasized that the success of a transportation corridor paved the way for economic development for all route countries and he said that; “That is why we consider the Belt and Road Initiative, which envisions the establishment of multimodal transport infrastructure links, power transmission lines and telecommunications networks between Asia and Europe. The initiative, which covers more than 65 countries worldwide, is a huge project covering an area of approximately 40 million square kilometers and 4.5 billion of the world’s population.”

Türkiye’nin son 16 yıldır ulaştırma politikalarının bölgesindeki ulaştırma koridorlarına yönelik tamamlayıcı ve kapsayıcı bir bakış açısına dayandığına işaret eden Turhan, “Ulaştırma altyapılarımızı iyileştirmek, bu ağları genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki eksik bağlantıları tamamlamak üzere son 16 yılda 537 milyar lira yatırım gerçekleştirdik.” bilgisini paylaştı.

Pointing out that for the last 16 years, transport policies have been based on a complementary and inclusive perspective on transport corridors in the region, Turhan stated that; “We have invested 537 billion Turkish liras in the last 16 years to improve our transport infrastructure, expand these networks and complete the missing connections on international transport routes.”


“ÜRETİM VE İHRACATTA REKOR KIRDIK!” “WE BROKE A RECORD IN PRODUCTION AND EXPORT!”

Kaliteli ürünleri, inovatif çalışmaları ile sektöre yön veren Tırsan, İSO 500 2018 yılı listesinde büyük bir başarıya imza attı. 2017 yılında İSO 500 listesinde 167. sırada yer alan Tırsan, bu yıl 46 basamak birden yükselerek 121. sıraya yerleşti. Sektöre yaptığı yatırımlar, başarılarını taçlandıran inovasyon ödülleri ve Avrupa’nın en geniş ürün gamı ile Tırsan’ın, taşımacılık sektöründe liderliğini sürekli olarak devam ettirdiğini vurgulayan Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Elde ettiğimiz bu başarı, uzun soluklu bir çalışmanın ve planlı stratejimizin bir sonucudur. Uzun yıllar yurt dışına odaklanmamız sayesinde 2018 yılında sektörün çok üstünde bir performans göstererek, üretim ve ihracatta rekor kırdık, Türkiye ihracat sıralamasında 35. sırada yer aldık. Bu sayede İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan 2018 yılı Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 46 basamak birden yükselerek 121. sıraya yerleştik. Kaliteli, yenilikçi ve verimlilik odaklı üretimimiz ile bu yıl da 2018’de yakaladığımız başarılı performansı devam ettireceğiz. Başarı kriteri olarak müşteri memnuniyetini ilke edinen Tırsan, müşterilerinin rekabet gücünü artırmaya yönelik çözüm odaklı hizmetler sunmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

“Avrupa’da da En Geniş Ürün Gamına Sahibiz” Nuhoğlu “1977 yılından bu yana Türkiye treyler sektörünün güvenilir lideri olmayı sürdürüyoruz ve Avrupa’da da en geniş ürün gamına sahibiz. Üç farklı ülkede üretilen ürünlerimiz dünyanın 55’den fazla ülkesinde kullanılıyor. Tırsan’ın rakipsiz üretim gücü, artarak devam eden Ar-Ge yatırımları ve iş ortakları ile kurmuş olduğu uzun vadeli iş birlikleri her geçen gün güçlenerek artıyor. İspanya, Fransa, İtalya ve Hollanda gibi hedef pazarlarımızda hızla büyümeye devam ediyoruz.” açıklamalarında bulundu.

8

www.kamyonum.com.tr

Directing the sector with its quality products and innovative works, Tırsan achieved a great success in the ISO 500 2018 list. Ranking 167th in the ISO 500 list, Tırsan is ranked 121st with 46 point of increase. Emphasizing that Tırsan has sustained its leadership in the transportation sector with its investments in the sector, innovation awards crowning its successes and the widest product range in Europe, Tırsan Trailer Chairman Çetin Nuhoğlu said that; “This success is the result of a long-term work and a planned strategy. For many years, thanks to our focus abroad, showing a performance far above the sector in 2018, we broke the record in production and exports, we ranked 35th in export rankings of Turkey. In this way, were ranked 121st in the list of Turkey’s top 500 industrial enterprises announded by the Istanbul Chamber of Industry (ISO) with 46 points of increase in 2018. We will continue our successful performance achieved in 2018 with our quality, innovative and productivity-oriented production in this year, too. Adhering to customer satisfaction as a criterion of success, Tırsan will continue to provide solution-oriented services aimed at increasing the competitiveness of its customers.”

We have the widest product range in Europe Nuhoğlu said that; “Since 1977, we continue to be a reliable leader of Turkey’s trailer industry and we have the widest product range in Europe. Our products manufactured in three different countries are used in more than 55 countries of the world. Tırsan’s unrivaled production power, increasing R & D investments and long-term business partnerships it has established with its business partners are strengthening day by day. We continue to grow rapidly in our target markets such as Spain, France, Italy and the Netherlands.”


“DIE BULLEN VON IVECO” TAKIMININ TEKNİK SPONSORU IVECO IVECO, Schwabentruck ve Hahn takımlarının birleşerek kurduğu “Die Bullen von IVECO” takımının teknik sponsoru olarak 2019 FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonasında yer alıyor. Sekiz devrede gerçekleşecek şampiyonanın ilk ayağı 25-26 Mayıs tarihlerinde İtalya’daki Misano Marco Simoncelli Pistinde gerçekleşti. IVECO, yakın zamanda FIA ETRC tarafından sürücü eksikliğine parmak basmak, profili ve halktaki algısını yükseltmek için duyurulan #onetruckfamily kampanyası dâhilinde aktif bir ortak olacağı FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonası ile işbirliğini ilan etti. Sezon, Petronas Urania Grand Prix etkinliğiyle İtalya’nın Misano kentinde başladı. IVECO, FIA Avrupa Kamyon Yarışı Şampiyonasında “Die Bullen von IVECO”nun teknik sponsoru olarak yer alıyor. Takım, geçen yılki başarısını 2019’da da tekrarlamaya hazır. Marka, takımı 1180 beygirlik IVECO Cursor 13 motorlu 5.3 tonluk Stralis 440 E 56 XP-R ile destekliyor. Bu araçlar özel tasarımlı ve spor amaçlı olarak 160 km/s hıza ulaşabilecek donanıma sahip.

TECHNICAL SPONSOR OF “DIE BULLEN VON IVECO” TEAM: IVECO

PETROL OFİSİ’NDE CHRO GÖREVİNİ NESLİHAN YALÇIN ÜSTLENDİ

IVECO is the technical sponsor of the Die Bullen von IVECO team, founded by Schwabentruck and Hahn. The first leg of the eight-round championship took place on 25-26 May at Misano Marco Simoncelli Circuit in Italy. IVECO recently announced its collaboration with the FIA European Truck Racing Championship, which will be an active partner in the #onetruckfamily campaign, announced by the FIA ETRC to tackle driver shortages, raise profile and public perception. The season began in Misano, Italy with the Petronas Urania Grand Prix. IVECO is the technical sponsor of Die Bullen von IVECO team at the FIA European Truck Racing Championship. The team is ready to repeat last year’s success in 2019 as well. The brand supports the team with the 5.3 tons of Stralis 440 E 56 XP-R with 1180 horsepower of IVECO Cursor 13 engines. These vehicles are specially designed and equipped for sports purposes to reach a speed of 160 km / h.

Türkiye akaryakıt, madeni yağlar ve kimyasallar sektörü lideri Petrol Ofisi’nde Chief Human Resources Officer (CHRO) pozisyonu, İnsan Kaynakları alanındaki önemli isimlerden birine emanet edildi. Petrol Ofisi’nde CHRO görevini, 3 Mayıs 2019 itibari ile Neslihan Yalçın üstlendi. Petrol Ofisi’nin, sektör lideri olmasının yanı sıra Türkiye’nin en büyük üçüncü şirketi olduğuna vurgu yapan Neslihan Yalçın “Petrol Ofisi, köklü geçmişi, tüm Türkiye’de yaygın bayi ağı, güçlü altyapısı ile ülkemizin en güçlü ve önemli değerlerinden biri konumunda” diyerek, böylesine büyük ve güçlü bir yapıda İnsan Kaynakları organizasyonu yönetimini üstlenmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

NESLİHAN YALÇIN HAS TAKEN THE POSITION OF CHRO IN PETROL OFİSİ In Petrol Ofisi, which is the leader in fuel, lubricants and chemicals industry, the position as Chief Human Resources Officer (CHRO) was entrusted to one of the most important figures in the Human Resources field. Neslihan Yalçın has taken the position of CHRO at Petrol Ofisi on 3 May 2019. Underlinin that Petrol Ofisi is Turkey’s third largest company as well as being the sector leader; Neslihan Yalçın said that; “Petrol Ofisi has been located as one of the most powerful and important values of our country with its deep rooted history, common dealer network all around Turkey and strong infrastructure.” By this way, she expressed her happiness to undertake the management of Human Resources Organization in such a large and powerful structure.

10

www.kamyonum.com.tr


RENAULT TRUCKS VE İKİKARDEŞ OTOMOTİV YOLLARINI BİRLEŞTİRDİ

RENAULT TRUCKS AND IKIKARDES AUTOMOTIVE JOINED THEIR PATHS

Olivier De Sait Meleuc

Uğur İkikardeş

12

www.kamyonum.com.tr

Renault Trucks, yeni yetkili bayisi İkikardeş Otomotiv ile Adana bölgesinde gücünü arttırıyor.

Renault Trucks is increasing its power in Adana region with its new authorized dealer İkikardeş Automotive.

Güçlü ürün gamının yanı sıra satış ve satış sonrası hizmetleri ile de Türkiye’de hizmet ağını geliştiren Renault Trucks, ticari araçlar alında uzman İkikardeş Otomotiv ile yollarını birleştirdi. İkikardeş Otomotiv, Adana yetkili bayisi olarak kamyon ve çekiciler için satış ve satış sonrası hizmetler sunacak. Bu doğrultuda Renault Trucks ve İkikardeş Otomotiv, Adana’da müşterileri ile bir araya geldi.

Developing its service network in Turkey with sales and services in addition to the strong product range, Renault Trucks joined its path with İkikardeş Automotive which is professional in commercial vehicles. İkikardeş Automotive will provide sales and after-sales services for trucks and tow trucks as the authorized dealer in Adana. Accordingly, Renault Trucks and İkikardeş Automotive came together with their customers in Adana.

Adana’da Renault Trucks ve İkikardeş Otomotiv’in üst düzey yöneticileri ile müşterilerin katıldığı bir iftar yemeği düzenlendi. Renault Trucks Kıdemli Başkan Yardımcısı Olivier De Sait Meleuc ve İkikardeş Otomotiv Genel Müdürü Uğur İkikardeş açılış konuşmalarını yaptılar. Etkinlik sırasında müşteriler, Renault Trucks’ın 2019 model T 520 yüksek kabin çekisini inceleme şansını da buldular.

An iftar dinner was organized in Adana with the participation of the senior executives of Renault Trucks and İkikardeş Automotive. Renault Trucks Senior Vice President Olivier De Sait Meleuc and Ikikardes Automotive General Manager Ugur Ikikardes made the opening speeches. During the event, customers also had the chance to review Renault Trucks’ 2019 model T 520 high cab tow truck.


2019 Uluslararası Yılın Kamyonu ödüllü Ford Trucks F-MAX, Avrupa’nın en dikkat çekici ve heyecanlı kamyon yarışı European Truck Racing Championship’in (ETRC) “resmi aracı” oldu. 25 Mayıs’ta ETRC’nin ilk ayağı olan İtalya Misano’da yarışı başlatan F-MAX, 2019 sezonunda her FIA ETRC yarışında yer alacak.

The 2019 International Truck of the Year award-winning Ford Trucks F-MAX is the official vehicle for the European Truck Racing Championship (ETRC), Europe’s most remarkable and exciting truck race. F-MAX, which started the race in Misano, Italy, which is the first leg of ETRC on May 25, will take part in every FIA ETRC race in 2019 season.

Ford Trucks ile Avrupa Kamyon Yarışları Derneği (European Truck Racing Association – ETRA) arasındaki yeni iş birliği kapsamında inovatif ve gelişmiş mühendislik ürünü Ford Trucks F-MAX, son derece rekabetçi olmasıyla tanınan FIA ETRC yarışlarında ‘Resmi Kamyon – Official Truck’ oldu. ETRC’nin ilk ayağı olan İtalya Misano’da yarışı başlatan F-MAX, şampiyonanın 2019 sezonunda her FIA ETRC yarışını başlatan resmi kamyon olarak yer alacak ve padok alanlarının önemli bir parçası olacak.

Within the scope of the new cooperation between Ford Trucks and European Truck Racing Association (ETRA), Ford Trucks F-MAX, an innovative and advanced engineering product, became the Official Truck of FIA ETRC races, which is known for its highly competitive feature. F-MAX, which started the race in Misano, the first leg of ETRC, will be the official truck that will start every FIA ETRC race in the 2019 season of the championship and will be an important part of paddock areas.

“Avrupalı Kamyon Sürücülerine ve Kamyon Yarışı Meraklılarına Ulaşacağız” Uluslararası bir kamyon üreticisi olarak ‘Powered by Ford Trucks’ platformuyla motorsporlarına katkı sunduklarını ifade eden Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, şunları söyledi: “Ford Trucks,’Powered by Ford Trucks’ yaklaşımıyla, halihazırda FIA WEC’de Ford Chip Ganassi Racing ve WRC’de M-Sport gibi önde gelen uluslararası motor sporları etkinliklerine katılan Ford takımlarını destekliyor. Yeni F-MAX çekicimizin kazandığı uluslararası başarının ve popülerliğin ardından Batı Avrupa pazarlarına girme planlarımıza hız verirken, şimdi de Ford Trucks olarak FIA ETRC ile iş birliği yapmaktan ve 2019 FIA ETRC’nin parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) ödüllü Ford Trucks F-MAX ile her yarışa liderlik etmek bizim için büyük bir onur. FIA ETRC, bize Ford Trucks F-MAX’ı Avrupalı kamyon yarışları meraklısına tanıtmak için harika bir şans veriyor. Bu ortaklık, Batı Avrupa’daki kamyon sürücülerine ve kamyon yarışı meraklılarına ulaşma yolunda attığımız önemli bir adım olacak.”

14

www.kamyonum.com.tr

“We Will Reach European Truck Drivers and Truck Racing Enthusiasts” Ford Trucks Executive Vice President Serhan Turfan stated that as an international

truck manufacturer, they have contributed to motorsports with the Powered by Ford Trucks platform and said that; “Ford Trucks, with its Powered by Ford Trucks approach, is currently supporting Ford teams participating in leading international motorsport events such as Ford Chip Ganassi Racing at FIA WEC and M-Sport at WRC. Following the international success and popularity of our new F-MAX tractor, we are now excited to cooperate with FIA ETRC and to be part of the 2019 FIA ETRC as we accelerate our plans to enter Western European markets. It is our great honor to lead every race with the 2019 International Truck of the Year (IToY) award-winning Ford Trucks F-MAX. FIA ETRC gives us a great chance to introduce Ford Trucks F-MAX to the European truck racing enthusiast. This partnership will be an important step towards reaching truck drivers and truck racing enthusiasts in Western Europe.”


t a s a R R u “Uluslararası Yılın Kamyonu” ödüllü Ford Trucks F-MAX; 150.000 km servis bakım aralığı ve %6’ya varan yakıt tasarrufuyla büyük. Ford Trucks Her yükte birlikte 444 36 73 / 444 FORD www.fordtrucks.com.tr

TRUCKS


SCANIA’NIN EFSANE MOTORU ‘V8’

50’NCİ YAŞINI KUTLUYOR

“SCANIA’S LEGEND ENGINE V8 CELEBRATES ITS GOLDEN JUBILEE”

Scan nia’nın n en büyü y k ba başa ş rılarınd dan a bir irii olaarak gösteriile len V8 motor 50 yaşınd n a. Özelliikle keereste ve ağır taşımaa işl Öz ş erin inde dahaa güççlü mottor ihtiyacın ının ı doğğab a ilecceğini ni öng ngören n “Scania V8’in bab abası” olaraak taarihee geçen en dönem min Sca c nia Taasa s rım m Müdü dürü Bengt Gadefelt öncü cülüğü ünd n e il ilk V8 moto or 196 69 yılında 14 litree, 350 be b yggir güccünd de üreetildi. Silindir kapak kların ndak ki V şekllindeeki valff kapaklar arı nedeeni n ylee V8 ad dını alan n 14 litr trelik motord dan to opl p am m 170 0 biin ad det üretild ldi. Scania Ar-Ge Başkan Yardımcısı Jonas Hofstedt “Sonuçtan çok gurur duyuyoruz. Piyasaya sunulduğundan bu yana, segmentinde iyi kazanılmış bir üne sahip ve bugünün gelişmiş ve yüksek performanslı motorlarının temelini de oluşturuyor” şeklinde açıklıyor. Euro emisyon normlarını karşılaması açısından ‘V8’ efsanesi, 1.900 dev / dak ve 48000 Nm tork, 480 ve 580 bg’lik güç oranlarına sahip 16 litrelik V8 ile devam etti. 2000 yılında 16 litrelik V8’in piyasaya sürülmesinden sonra, Scania’nın motor gelişimi içinde çalışmalar hız kesmeden devam etti.

16

www.kamyonum.com.tr

The V8 eng ngiine, shown wn as one of Sca c nia’ a’s grreatest st achieeve vements, is 50 years old. In n 196 69, thee first V8 engine wass pr p oduc uced with h 14 li litters and nd 350 horrse sepo p werr wi w th h the lead adersh ship off Scania Design Ma Manageer Beengt Gad defellt. 14 liters rs of en engines, which ch wa as name med V8 due to the V-shap aped val alve ca aps in th he cyylindeer caps, were produ d ced d a to ota t l of 170,0 000 units. Jonas Hofstedt, Vice President of Scania R & D, said that: “We are very proud of the result. Since its introduction, it has a well-earned reputation in its segment and forms the basis of today’s advanced and high-performance engines.” In order to meet Euro emission norms, the V8 legend continued with the 16-liter V8 with 1,900 rpm and 48000 Nm of torque, 480 and 580 hp. After the introduction of the 16-liter V8 in 2000, the works for Scania’s engine development has continued without slowing down. In 2005, it launched the widest range of engines to date, including the 500, 560 and 620 hp V8 for 3, Euro 4 and Euro 5 engines with torque up to 3,000 Nm.


BP TÜRKİYE’NİN YENİ ÜLKE BAŞKANI JOE MURPHY OLDU 2005 yılında, 3.000 Nm’ye kadar torklu 3, Euro 4 ve Euro 5 motorlar için 500, 560 ve 620 hp V8’ler de dahil olmak üzere bugüne kadarki en geniş motor yelpazesini piyasaya sürdü. 2010 yılında ise Scania’nın 16 litrelik motoru büyük bir gelişim yaşadı. 15,6’dan 16,4 litreye çıkarması ve daha hafif ama daha güçlü bir silindir bloğu ile maksimum 3.500 Nm tork ile 730 hp güç üreten dünyanın en güçlü motoru olarak tahtını sağlamlaştırdı. 2013 yılında yeni Streamline kamyonlarını piyasaya sürüldüğünde ayrıca 520, 580 ve 730 hp V8 motorları dahil olmak üzere ikinci nesil Euro 6 serisi de tanıtıldı. Tü ürkiy iye’d de de Siparişle Satışşa Sun nulaccak 3. nesil olarak 2016 yılında tanıtımı yapılan yeni V8 motorun önceki nesillerin birçok başarılı özelliğine sahip olduğu ve odak noktası müşterilerin kârlılığını artırmak için yakıt tüketimini yüzde beş ila sekiz oranında düşürmek, araçların çalışma süresini ve servis verimi artırmak olduğu belirtiliyor. 50. yılını kutlayan V8 motor için özel olarak üretilen “V8 Serisi” Türkiye’de de siparişle satışa sunulacak.

In 2010, Scania’s 16-liter engine experienced a major development. It has secured its throne as the world’s most powerful engine that produces 730 hp with a maximum torque of 3,500 Nm with a lighter but more powerful cylinder block and that increases its volume from 15.6 to 16.4 liters. When the new Streamline launched its trucks in 2013, the second generation Euro 6 series, including the 520, 580 and 730 hp V8 engines, were also introduced. “In Turrkeyy, It Shall Be Offered d Forr Sa ales Upo on Ordeer” Introduced in the 3rd generation in 2016, the new V8 engine has many successful features of previous generations, and the focus is on reducing fuel consumption by five to eight percent to increase customers’ profitability, increasing vehicle uptime and service efficiency. V8 series specially produced for V8 Engine celebrating its 50th anniversary shall be offered for sales upon order in Turkey.

Petrol ve gaz endüstrisinde 25 yıllık deneyime sahip olan Joe Murphy, Mayıs 2019 itibariyle BP Türkiye Ülke Başkanı olarak göreve başladı. Murphy, BP’nin ülke içindeki kıdemli temsilcisi olacak ve Türkiye genelindeki tüm BP yönetim stratejisinin uygulanmasını, kamusal ilişkileri ve dış ilişkileri destekleyecek.

BP TURKEY’S NEW COUNTRY MANAGER IS JOE MURPHY With 25 years of experience in the oil and gas industry, Joe Murphy began to serve BP Turkey’s Country Manager. Murphy will be the senior representative of BP in our country and will support the implementation of all BP management strategies, the support public relations and external relations around Turkey.


g 1 & h / h ÿ h 1 h YAPIYORUZ 7 ( . 1 2 / 2 - ā 6 ā 1 ā 1

Mehmet Ünal Shell&Turcas Filo Çözümleri Direktörü

“Dünya doğal gaza yöneliyor, peki Türkiye’de son durum nedir?” diyerek başlattığımız Alternatif Yakıt Teknolojileri Dosyası’nın üçüncü bölümünde Türkiye’nin önemli enerji şirketlerinden Shell&Turcas ile görüştük. Shell&Turcas dünya çapında gerçekleştirdiği LNG çalışmalarını Türkiye’ye taşıyarak küresel anlamda önemli bir pazar olan Türkiye’de yatırımlarına devam ediyor. Shell&Turcas Türkiye’de ilk defa karayolu taşımacılığında alternatif yakıt olarak kamyonlarda LNG kullanımına ilişkin yeni bir dönem açarak Shell LNG İstasyon Ağı Projesi’ni başlattı. “2018 yılının haziran ayında ilk ‘Shell LNG Dolum Sistemi’ni İsmet Yılmaz Lojistik’in Dilovası’ndaki lojistik operasyon merkezinde kurduk. Shell’in araç üreticisi firmalarla dünyada ve ülke bazında yaptığı iş ortaklıklarının güzel bir sonucu olarak, IVECO ile birlikte fabrika üretim LNG kamyonunu ilk defa Türkiye’ye getirdik.” diyen Shell&Turcas Filo Çözümleri Direktörü Mehmet Ünal ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızın detaylarını sizlere sunuyoruz.

LNG‘li Kamyonlara, Ülkeler Bazında Teşvikler ile Birlikte Talep de Artmaya Başladı LNG’nin dünyadaki kullanım oranı nedir? Türkiye’deki kullanımı ne durumda? Yaygınlıklarını ve kullanıldıkları sektörleri değerlendirebilir misiniz?

18

www.kamyonum.com.tr

“WE ARE PIONEERING LNG TECHNOLOGY” Taşımacılık sektörü toplam küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 23’ünü oluşturuyor. Sera gazının azaltılması yönündeki çalışmaların neticesi olarak, taşımacılıkta sıvılaştırılmış doğalgaz kullanımının Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından 2022 yılına kadar yüzde 14’e ulaşmasını öngörülüyor. Ulaşım sektörünün yüzde 50’sini oluşturan ve yakıt olarak elektrikle karşılanamayacak sektörlerden deniz taşımacılığında ve ağır vasıtalarda Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) kullanımıyla sera gazı emisyonlarının büyük ölçüde azaltılabileceğini düşünüyoruz. 2018 yılı mayıs ayı itibariyle Avrupa Komisyonu’nun, iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik olarak karayolu taşımacılığında ağır vasıtalarda karbon salımı, bugünkü oranlara göre 2025 yılında yüzde 15, 2030’da ise yüzde 30 azaltılması hedefi bulunuyor. AB Komisyonu’nun bu yöndeki çalışması sonrasında, bu hedefi gerçekleştirmek için uygun olan ve seri üretimi yapılabilen LNG‘li kamyonlara, ülkeler bazında teşvikler ile birlikte talep de artmaya başlamıştır. 2019 yılında şu anda Avrupa’da 202 olan LNG istasyon sayısı ve 5.000 üzerinde LNG ile çalışan kamyon sayısının hızla artarak 2030 yılında 300.000 kamyona ulaşması beklenmektedir. LNG’nin olumlu çevresel etkileri ve daha ekonomik olması nedeniyle karayolu taşımacılığında dünyada en hızlı ilerlediği pazar ise Çin’dir. Çin’de geçen yıl 70.000 adet LNG’li kamyon satışı yapılmış olup, toplamda 400.000’in üzerinde kamyon ve 2.000 ‘den fazla LNG ikmal istasyonu bulunmaktadır.

“LNG’nin Ağır Vasıtalarda Kullanılması Bir Gereklilik” Türkiye’de LNG’nin yaygınlaştırılması konusunda bugüne kadar hangi çalışmalar yapıldı, neler yapılıyor ve neler yapılması planlanıyor? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın son dönemde gerçekleştirdiği LNG yatırımları ve EPDK’nın da LNG’nin karayolu taşımacılığında kullanılabilmesi konusunda sektörün ihtiyacı olan tüm mevzuatı tamamlaması ile Türkiye bu pazarın gelişmesine hazır durumdadır. Bununla birlikte, hali hazırda Marmara Ereğli Botaş ve Ege Gaz Aliağa kara terminalleri, 10 LNG toptan satış şirketi, LNG dolum istasyonları için ekipman üretimi yapabilecek yerli firmalarla birlikte, pazarın gelişimi için rekabetçi bir tedarik-

The world is directed to natural gas, so what is the latest situation in Turkey? In the third part of Alternative Fuel Technologies Dossier which we started with this question, we negotiated with Shell & Turcas Turkey’s major energy companies. Shell & Turcas continues to invest in Turkey by carrying LNG worldwide efforts to realize that Turkey is an important market globally. Shell & Turcas launched the Shell LNG Station Network Project by opening a new era for the use of LNG as an alternative fuel trucks in road transport in Turkey for the first time. Shell & Turcas Fleet Solutions Director Mehmet Ünal said that; “In June 2018, we established the first Shell LNG Filling System in Ismet Yilmaz Logistics’s Dilovasi logistics operations center. In the world with Shell’s vehicle manufacturers and the country as a beautiful result of his partnership basis, we brought IVECO with factory production of LNG truck the first time in Turkey.” Here are the details of our interview that we carry with him.

“Demand for LNG Trucks with Countries Incentives Begins to Increase” What is the usage rate of LNG in the world? What is the use of it in Turkey? Can you evaluate their prevalence and the sectors in which they are used? The transport sector accounts for 23 percent of total global greenhouse gas emissions. As a result of efforts to reduce greenhouse gas, the use of liquefied natural gas in transportation by the International Energy Agency (IEA) is expected to reach 14 percent by 2022. We think that the use of Liquefied Natural Gas (LNG) in marine transportation and heavy vehicles, which constitute 50 percent of the transportation sector and which cannot be supplied with electricity as fuel, can significantly reduce greenhouse gas emissions. As of May 2018, the European Commission aims to reduce the carbon emissions of heavy vehicles in road transport in order to prevent climate change, by 15 percent in 2025 and 30 percent in 2030, according to current rates. As a result of the EU Commission’s efforts in this direction, the demand for the LNG trucks which are suitable for mass production and which are suitable for achieving this target started to increase


çi piyasası da bulunmaktadır. Avrupa’da önemli bir yere sahip olan lojistik sektörümüzün Avrupa ile rekabetçi konumunu sürdürülebilir olarak geliştirebilmesi için de ülkemizde mevcut altyapımızla LNG’nin ağır vasıtalarda kullanılması bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. LNG’nin düşük ithal girdi maliyeti ile cari açığın azalmasına katkı sağlayacak olması da Türkiye ekonomisinin gelişmesini önemli ölçüde destekleyecektir.

“Kamyonlarda LNG Kullanımına İlişkin Yeni Bir Dönem Başlattık” Shell LNG İstasyon Ağı Projesi’nin detaylarından bahseder misiniz? Ne zaman başladı? Projenin amacı nedir? Bugüne kadar kaç lojistik firmasıyla iş birliğinde bulunuldu ve lojistik firmalarının geri bildirimleri ne yönde oldu? Shell son yıllarda “daha düşük karbonlu bir gelecek” için karbon salınımı düşük olan doğal gaza geçiş konusunda çok önemli adımlar attı ve yenilenebilir enerjiler alanında da yatırımlarını hızla artırıyor. 50 yıldan bu yana dünyada Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) teknolojisinin öncülüğünü yapıyoruz. Dünya çapında gerçekleştirdiğimiz LNG çalışmalarımızı küresel önemli bir pazar olarak gördüğümüz Türkiye’ye taşıdık. Shell&Turcas olarak Türkiye’de ilk defa karayolu taşımacılığında alternatif yakıt olarak kamyonlarda LNG kullanımına ilişkin yeni bir dönem başlattık. Lojistik sektörünün uluslararası piyasalarda rekabetçi konumunu devam ettirebilmesi için geleceğin yakıtı olan LNG’yi Türkiye’de müşterilerimize sunduk.

“IVECO ile Birlikte Fabrika Üretim LNG Kamyonunu İlk Defa Türkiye’ye Getirdik” 2018 yılının haziran ayında ilk “Shell LNG Dolum Sistemi”ni İsmet Yılmaz Lojistik’in Dilovası’ndaki lojistik operasyon merkezinde kurduk. Shell’in araç üreticisi firmalarla

dünyada ve ülke bazında yaptığı iş ortaklıklarının güzel bir sonucu olarak, IVECO ile birlikte fabrika üretim LNG kamyonunu ilk defa Türkiye’ye getirdik.

with the incentives on the basis of countries. In 2019, the number of LNG stations currently 202 in Europe and the number of trucks operating with over 5,000 LNGs is expected to increase rapidly and reach 300,000 trucks by 2030. Because of the positive environmental impact of LNG and more economic, China is the fastest moving market in the world. In China, 70,000 LNG trucks were sold last year, with a total of over 400,000 trucks and more than 2,000 LNG supply stations.

Bu süreçte 4 lojistik firmasına IVECO LNG çekicimizi de deneme imkanı sağladık. Önümüzdeki dönemde “Shell LNG Dolum Sistemi” ile birlikte fabrika üretimi ve de dönüştürülmüş LNG’li kamyonları diğer lojistik firmaların kullanımına da sunacağız. Genç ve dinamik nüfusu ve de büyüyen ekonomisiyle Türkiye, Shell için öncelikli ülkeler arasında yer alıyor.

“The Use of LNG in Heavy Vehicles is a Necessity”

Avrupa’da şu anda 12 olan LNG istasyon sayımızı da önümüzdeki 3 yılda 40’a çıkarmayı planlıyoruz.

So far, what has done to encourage use of LNG in Turkey, what we do now and what is planned?

“Lojistik Sektöründe Yıllık 4 Milyar TL Tasarruf Sağlanacağını Öngörmekteyiz”

With the LNG investments of the Ministry of Energy and Natural Resources have been completed recently and EMRA has completed all the legislation required by the sector for the use of LNG in road transport; Turkey is ready to develop this market. Along with this, there is a competitive supplier market for the development of the market along with domestic companies that can produce equipment for Marmara Ereğli Botaş and Ege Gaz Aliağa land terminals, 10 LNG wholesale companies, LNG filling stations. In order for our logistics sector, which has an important place in Europe, to develop its competitive position with Europe in a sustainable manner, it is a necessity to use LNG in heavy vehicles with our existing infrastructure in our country. LNG with low-cost imported inputs that will contribute to the reduction of the current account deficit will also support the development of Turkey’s economy significantly.

Türkiye jeopolitik ve ticari konumu nedeniyle lojistik anlamda dünyada önemli bir yere sahip. Taşımacılık sektöründe LNG kullanımının avantajları neler? Bunun Türk ekonomisine yansıması ne olur? Ülkemizde ve dünyada daha fazla ve daha temiz enerji talebi hızla artıyor. Bu talebin farklı enerji kaynakları ile karşılanması gerekli. Bu çerçevede LNG, artık birçok ülkede lojistik sektörü için bir alternatif olarak sunulmaya başlıyor. İthalat bedeli motorine göre daha düşük olan LNG, karayolu taşımacılığında yakıt olarak kullanıldığında dizele göre yüzde 35’e varan tasarruf sağlayacak ve aynı zamanda cari açığa olumlu etki edecek. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uzun mesafe yük taşımacılığındaki kamyon parkının yüzde 10’unun önümüzdeki 10 yıl içinde LNG’yi yakıt olarak kullanması durumunda, yıllık yaklaşık 3 milyon ton doğal gaz tüketimi olacağını ve de bunun sonucunda da lojistik sektöründe yıllık 4 milyar TL tasarruf sağlanacağını öngörmekteyiz.

“We Started a New Era for LNG Use in Trucks” Could you tell us about the details of Shell LNG Station Network Project? When did it started? What is the purpose of the project? How many logistics companies have been cooperated and how did the feedback of the logistics companies? In recent years, Shell has taken important steps towards the transition to natural gas with low carbon emissions for a lower carbon future and is rapidly increasing its investments in the field of renewable energies. For 50 years, we have been pioneering Liquefied Natural Gas (LNG) technology in the world. We perform our work we see LNG as a global key markets worldwide, we move to Turkey. Shell & Turcas as the truck road transport as an alternative fuel for the first time in Turkey, we started a new era for the use of LNG. In international markets, the fuel of the future of the logistics industry to maintain its competitive position in LNG, we provide our customers in Turkey. www.kamyonum.com.tr

19


“Birçok Uluslararası Şirket LNG’li Kamyonların Kullanılmasını Lojistik Firmalarından Talep Etmeye Başladı” Türkiye’de lojistik sektörü LNG konusunda yeterince bilgiye sahip mi? LNG kullanımını ülkemizde artırmak için neler yapılabilir? Sizin bu konuda başka projeleriniz bulunuyor mu? Shell olarak Türkiye’de ilk defa LNG ile çalışan kamyonları lojistik firmalarımızın kullanımına sunmamızdaki ana amacımız; Avrupa’daki rekabetçi konumlarını devam ettirebilmeleri için bu alanda tecrübe sahibi olmalarına destek olmaktır. Bununla birlikte Avrupa’da da LNG’li kamyonları filolarında denemeye başlayan lojistik firmalarımızda bulunmaktadır. Sadece lojistik firmaları ile kalmayıp, Türkiye’de lojistik firmalarının önemli müşterileri olan birçok uluslararası şirket ise sürdürülebilirlik politikalarına uyumlu olarak karbon salınımını azaltmak üzere LNG’li kamyonların kullanılmasını lojistik firmalarından talep etmeye başlamışlardır. LNG kullanımının artması konusunda daha rekabetçi bir piyasa koşulunun oluşması için fazla kamyon üreticisinin LNG ile çalışan kamyonları piyasaya sunmasını önemsiyoruz. Özellikle bu alanda çalışmalar yapmaktayız.

“Küresel LNG Talebi Geçen Yıl 319 Milyon Tona Ulaştı” Alternatif yakıt kullanımının geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Önümüzdeki günlerde dünyayı nasıl bir yakıt kullanımı bekliyor? Shell olarak alternatif yakıtlara ne kadar yatırım yapıyorsunuz? Dünyada her geçen gün temiz enerjiye ve dolayısıyla LNG’ye olan talep artıyor. “Shell 2019 Küresel LNG Görünümü Raporu”na göre, küresel LNG talebi geçen yıl 319 milyon tona ulaştı. Küresel LNG talebindeki artışta Asya’daki tüketim etkili oldu. Küresel LNG talebinin yıl sonunda 354 milyon tona ulaşması, 2020 itibarıyla ise 384 milyon tona yükselmesi öngörülüyor. “Shell 2019 Küresel LNG Görünümü Raporu”na göre 2035 yılına kadar enerji talebinin yüzde 40’lık kısmı doğalgaz ile karşılanacak. Shell olarak 50 yıldan bu yana dünyada Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) teknolojisinin öncülüğünü yapıyoruz. Bu alandaki 50 yıllık bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı, nakliye sektörüne ve filo sahiplerine LNG’yi maliyet açısından rekabetçi ve temiz bir yakıt seçeneği olarak sunmak için kullanıyoruz. Shell, yeni yakıtlara yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerine küresel çapta her yıl 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor.

20

www.kamyonum.com.tr

Together with the Factory Production of LNG Trucks IVECO First Time We Brought To Turkey In June 2018, we established the first Shell LNG Filling System logistics operations center of at Ismet Yilmaz Logistics in Dilovası. As a great result of Shell’s business partnerships with vehicle manufacturers worldwide and on a country-by-country basis, we brought IVECO trucks with LNG production plants to Turkey for the first time. In this process, we provided 4 logistics companies with the opportunity to test our IVECO LNG tractor. In the coming period, we will also offer factory LNG filling trucks with Shell LNG Filling System for the use of other logistics companies. With the young and dynamic population and the growing economy, Turkey is among the priority countries for Shell. We also plan to increase the number of LNG stations from 12 to 40 in the next 3 years.

“We Predict That 4 Billion TL Will Be Saved Annually In Logistics Sector” Geopolitical position of Turkey has an important place in the world due to logistical and commercial sense. What are the advantages of using LNG in the transportation sector? What is the effect of this on the Turkish economy? Demand for more and cleaner energy in our country and in the world is increasing rapidly. This demand must be met with different energy sources. In this context, LNG is now being offered as an alternative to the logistics sector in many countries. LNG, which has a lower import cost compared to diesel, will save up to 35 percent compared to diesel when used as fuel in road transport and will also have a positive impact on the current account deficit. In case, as in the world, Turkey also long distance 10 percent of freight transport in trucks park to use as fuel for LNG over the next 10 years, annually about 3 million tons of natural gas consumption would be and in the logistics sector as a result of this annual 4 billion savings will be provided. “Many International Companies Begin to Request the Use of LNG Trucks from Logistics Companies”

Do you have enough information about the LNG logistics sector in Turkey? What can be done to increase LNG use in our country? Do you have other projects on this subject? As Shell, our main goal in introducing LNG trucks for the first time to our logistics companies in Turkey is to help them gain experience in this area so that they can maintain their competitive position in Eu-

rope. In addition to this, there are logistics companies in Europe, which started to try LNG trucks in their fleets. This is not only with logistics companies. In line with sustainability policies, many international companies, which are important customers of logistic firms in Turkey, have begun to demand the use of LNG trucks to reduce carbon emissions from logistics companies. In order to create a more competitive market condition for increasing LNG usage, we care about the fact that more truck manufacturers are introducing LNG-powered trucks to the market. We are working especially in this field.

“Global LNG Demand Reaches 319 Million Tons Last Year” “How do you assess the future of alternative fuel use? What kind of fuel awaits the world in the coming days? How much do you invest in alternative fuels as Shell?” The demand for clean energy and therefore LNG is increasing day by day in the world. According to Shell 2019 Global LNG Outlook Report, global LNG demand reached 319 million tons last year. The increase in global LNG demand was influenced by consumption in Asia. Global LNG demand is expected to reach 354 million tons by the end of the year and to 384 million tons by 2020. According to Shell 2019 Global LNG Outlook Report, 40 percent of the energy demand will be met by natural gas by 2035. Shell has been the pioneer of Liquefied Natural Gas (LNG) technology in the world for 50 years. We use LNG as a cost-effective and clean fuel option to fleet owners Shell invests $ 1 billion globally in research and development for new fuels.


ŞEHRİN SEVDİĞİ KAMYON KAMU HİZMET ÇÖZÜMLERİ


0(1=ñ/ .$3$6ñ7(6ññ/(

5$.ñ36ñ= I V E C O S T R A L I S NP 460

UNBEATABLE WITH ITS LONG RANGE!

LNG ile Çalışan İlk Çekicimizi 2018’de Teslim Ettik

TANSU GİZ “2017 Yılının En Düşük Karbonlu Kamyonu” IVECO Stralis NP 460 kara yolu taşımacılığına yepyeni bir soluk getiriyor. “Sınırsız Sürdürülebilirlik İçin Kusursuz Güç” mottosu ile yola çıkan IVECO Stralis NP 460, IVECO’nun en iyi yakıt verimliliği teknolojileri ve hizmetleriyle, dizel kam-

22

www.kamyonum.com.tr

Sessiz Çalışmasıyla Gürültü Kirliliğini Büyük Ölçüde Azaltıyor

yona kıyasla yakıt harcamalarında yüzde 35’e kadar tasarruf sağlıyor.

“We Delivered Our First Tractor Working with LNG in 2018”

Alternatif Yakıt Teknolojileri Dosyamız kapsamında görüşlerine başvurduğumuz IVECO Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, IVECO Stralis NP 460’ın, Türkiye’de sunulan sadece LNG ile çalışan ilk çekici olduğunu ve menzil kapasitesiyle de rakipsizliğini vurguluyor.

“Range up to 1600 Kilometers”

Türkiye’de doğal gazlı araçlara yönelik bilinirliğin hızla artığını ifade eden Giz, “Alternatif yakıtlı araçlarla ilgili çok sayıda soru alıyoruz. CNG, yani sıkıştırılmış doğal gaz için 18 adet dolum istasyonu var ancak LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) için istasyonlar henüz kurulma aşamasında. Avrupa ve batı dünyası da dizelden hızla uzaklaşıyor.” diyor.

“Akaryakıt Üreticileriyle Birlikte Önemli Atılımlar Yaptık ve LNG ile Çalışan İlk Çekicimizi 2018’de Teslim Ettik”

“Greatly Reduces Noise Pollution with Quiet Operation” “Goes from Istanbul to Antalya and then returns back to Istanbul without refueling!” IVECO Stralis NP 460, “The Lowest Carbon Truck of 2017”, brings a whole new breath to road transport. Starting with the motto “Perfect Power for Unlimited Sustainability”, IVECO Stralis NP 460 provides up to 35 percent savings in fuel costs compared to diesel trucks with IVECO’s best fuel efficiency technologies and services. IVECO Deputy General Manager Tansu Giz, who we interviewed within the scope of our Alternative Fuel Technologies File, indicated that; IVECO Stralis 460 NP is the


ST R A LIS NP 460

Kadar 1600 Kilometreye Menzile Sahip

Alternatif yakıt teknolojilerinin hızla gelişen bir pazar olduğunu belirten Giz, “Gerek CNG’de gerekse de LNG’de teknoloji hızlı gelişiyor. IVECO olarak, bir kaç sene önceye kadar 330 HP üzerinde güç veremiyorduk ancak geçen sene 460 HP güç sunan Stralis NP 460’ı lanse ettik ve Türkiye’de ilk satışı gerçekleştirdik. Avrupa’ya baktığımızda, Avrupa Birliği Mavi Koridor Projesi ile belirlenmiş rotalarda, her 150 kilometrede bir CNG, her 400 kilometrede bir de LNG istasyonu kurulmasını sağlayarak, bölge dahilinde doğal gaz kullanımını arttırıp sera gazı salınımını düşürerek çevreye fayda sağlamayı hedefliyor. Avrupa Birliği’nin yayımlamış olduğu direktifler ve bu konudaki politikalarına paralel olarak istasyon altyapısı ve araç sayısı günbegün artmaktadır. 1991 yılında doğal gazın potansiyelini gören ilk ticari araç üreticisi olan IVECO, bu öngörü sayesinde doğal gazla çalışan kamyon, van ve otobüslerden oluşan tam bir ürün gamı üretmeyi başardı. Şu anda dünya genelinde IVECO’nun 25 binden fazla doğal gazla çalışan aracı hizmet veriyor. Ülkemizde ise CNG ile başlattığımız bu akımı LNG ile devam ettirmek için akaryakıt üreticileriyle birlikte önemli atılımlar yaptık ve LNG ile çalışan ilk çekicimizi 2018’de teslim ettik.” diyor.

“İlk Defa LNG ile Çalışan Çekicimiz Karayollarımızda Çalışmaya Başladı” IVECO’nun bu zamana kadar 35 bin doğal gazlı motor ürettiğini vurgulayan Giz, IVECO olarak satış sonrası motor dönüşümü önermediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Dizel motorların doğal gazlı motorlara dönüşümünü önermiyoruz çünkü bu konuda daha önce sorunlar yaşandığını gördük. IVECO’nun bu zamana kadar ürettiği 35 bin doğal gazlı

first tractor in Turkey which works only with LNG and which is unbeatable thanks to its long range. Expressing that the recognition for natural gas vehicles in Turkey is getting increased rapidly, Giz said that; “We get many questions about alternative fuel vehicles. There are 18 filling stations for CNG, for example, compressed natural gas, but stations for LNG (liquefied natural gas) are still under construction. Europe and the western world are rapidly getting distant to diesel.”

“Together with Fuel Producers, We Made Significant Breakthroughs and Delivered Our First Tractor Working with LNG in 2018” Stating that alternative fuel technologies are a rapidly developing market, Giz said that; “Both CNG and LNG are developing rapidly. As IVECO, we were unable to give power more than 330 HP but we have released Stralis NP 460 which offers 460 HP and we have delivered the first sales in Turkey. When we look at Europe, the European Union aims to contribute to the environment by increasing the use of natural gas within the region and reducing greenhouse gas emissions by establishing CNG stations every 150 kilometers and LNG stations every 400 kilometers on the routes determined by the Blue Corridor Project. In line with the directives and policies of the European Union, the number of stations and vehicles is increasing day by day. IVECO, the first commercial vehicle manufacturer to see the potential of natural gas in 1991, was able to produce a full range of natural gas-powered trucks, vans and buses. Currently, more than 25,000 natural gas-powered vehicles of IVECO are in service worldwide. In order to maintain this current that we started with CNG with LNG in our country, we made significant strides with the fuel manufacturers and delivered our first tractor working with LNG in 2018.”


TRALIS IVECO S

NP 460

“Our Tractor Using LNG started to work on our highways for the first time”

İstanbul’dan Antalya’ya Gidip, Yakıt Almadan İstanbul’a Rahatlıkla Dönebiliyor

motorun önemli bir kısmı CNG’li yani sıkıştırılmış doğal gazlı. LNG’li yani sıvılaştırılmış doğal gazlı motordan ise şu ana kadar 1000 civarında motor üreten IVECO, doğal gazlı motor üretimi konusunda en yüksek tecrübeye sahip ticari araç üreticilerinden biri konumunda bulunuyor. Bu tecrübe ile birlikte 2018 yılında satışını gerçekleştirdiğimiz IVECO Stralis NP 460 ile ülkemizde ticari araçlar yeni bir soluk kazandı ve ilk defa LNG ile çalışan çekicimiz karayollarımızda çalışmaya başladı.”

“LNG ile Çalışan İlk Çekicidir ve Menzil Kapasitesiyle Rakipsizdir” ͞/sK^ƚƌĂůŝƐEW͕ϰϲϬ,WŐƺĐƺŶĚĞ͕ƚĞŬ LJĂŬŦƚůŦ͕ĕŝŌ>E'ĚĞƉŽůƵŽůƵƉϭϲϬϬŬŝůŽŵĞƚƌĞLJĞŬĂĚĂƌŵĞŶnjŝůĞƐĂŚŝƉǀĞ/sK͛ŶƵŶĞŶŝLJŝ LJĂŬŦƚǀĞƌŝŵůŝůŝŒŝƚĞŬŶŽůŽũŝůĞƌŝǀĞŚŝnjŵĞƚůĞƌŝLJůĞ͕ĚŝnjĞůŬĂŵLJŽŶĂŬŦLJĂƐůĂLJĂŬŦƚŚĂƌĐĂŵĂůĂƌŦŶĚĂLJƺnjĚĞϯϱ͛ĞŬĂĚĂƌƚĂƐĂƌƌƵĨƐƵŶƵLJŽƌ͘/sK ^ƚƌĂůŝƐEWϰϲϬ͕dƺƌŬŝLJĞ͛ĚĞƐƵŶƵůĂŶƐĂĚĞĐĞ >E';^ŦǀŦůĂƔƨƌŦůŵŦƔŽŒĂů'ĂnjͿŝůĞĕĂůŦƔĂŶŝůŬ ĕĞŬŝĐŝĚŝƌǀĞŵĞŶnjŝůŬĂƉĂƐŝƚĞƐŝLJůĞƌĂŬŝƉƐŝnjĚŝƌ͘ LJƌŦĐĂŚĂǀĂLJĂŽůĚƵŒƵŬĂĚĂƌ͕ϳϭĚ͛ĚĂŶĂnj ŽůĂŶƐŽŶĚĞƌĞĐĞƐĞƐƐŝnjĕĂůŦƔŵĂƐŦLJůĂŐƺƌƺůƚƺ ŬŝƌůŝůŝŒŝŶŝĚĞďƺLJƺŬƂůĕƺĚĞĂnjĂůƨLJŽƌ͘ĞƉŽƐƵ ĚŽůƵďŝƌ^ƚƌĂůŝƐEWϰϲϬĕĞŬŝĐŝ7ƐƚĂŶďƵů͛ĚĂŶ ŶƚĂůLJĂ͛LJĂŐŝĚŝƉ͕LJĂŬŦƚĂůŵĂĚĂŶ7ƐƚĂŶďƵů͛Ă ƌĂŚĂƚůŦŬůĂĚƂŶĞďŝůŝLJŽƌ͘͟

“İki LNG Yakıt Deposuyla Tek Dolumda 1600 Km Menzile Ulaşabiliyor” ͞dŝĐĂƌŝĂƌĂĕůĂƌĚĂŵŝƐLJŽŶĂďĂŒůŦŽůĂƌĂŬŚĞŵ E'ŚĞŵĚĞ>E'ŬƵůůĂŶŦůĂďŝůŝLJŽƌ͘hnjƵŶLJŽů

24

www.kamyonum.com.tr

ŵŝƐLJŽŶůĂƌŦŶĚĂŵĞŶnjŝůĚĂŚĂƵnjƵŶŽůĚƵŒƵŝĕŝŶ >E'ƚĞƌĐŝŚĞĚŝůŝLJŽƌ͘/sK^ƚƌĂůŝƐEWŚĞƌďŝƌŝ ϱϰϬůŝƚƌĞŽůĂŶƚŽƉůĂŵϭϬϴϬůŝƚƌĞůŝŬŝŬŝ>E'LJĂŬŦƚĚĞƉŽƐƵLJůĂƚĞŬĚŽůƵŵĚĂϭϲϬϬŬŵŵĞŶnjŝůĞ ƵůĂƔĂďŝůŝLJŽƌ͘bĞŚŝƌŝĕŝŵŝƐLJŽŶůĂƌĚĂƵnjƵŶďŝƌ ŵĞŶnjŝůĞŝŚƟLJĂĕŽůŵĂĚŦŒŦŝĕŝŶĚĞ>E'LJĞƌŝŶĞ E'ƚĞƌĐŝŚĞĚŝůĞďŝůŝLJŽƌ͘͟

Karbonmonoksit Salınımını Yüzde 90 Oranında Azaltıyor ŽŒĂůŐĂnjŦŶĨŽƐŝůLJĂŬŦƨŽůŵĂƐŦŶĂƌĂŒŵĞŶƐŽŶ ĚĞƌĞĐĞĚŽŒĂLJĂƵLJƵŵůƵďŝƌLJĂŬŦƚŽůĚƵŒƵŶĂ ĚŝŬŬĂƚĕĞŬĞŶ'ŝnj͞ƵLJĂŬŦƨŬƵůůĂŶŵĂŶŦŶĞŶ LJĂƌĂƌůŦŬŦƐŵŦ͕ďĞŶnjŝŶǀĞLJĂĚŝnjĞůůĞŬĂƌƔŦůĂƔƨƌŦůĚŦŒŦŶĚĂ͕ŬĂƌďŽŶŵŽŶŽŬƐŝƚƐĂůŦŶŦŵŦŶŦLJƺnjĚĞ ϵϬŽƌĂŶŦŶĚĂĂnjĂůƚŵĂƐŦĚŦƌ͘ƨŬŽůĂƌĂŬƐƵ ďƵŚĂƌŦĚŦƔŦŶĚĂďŝƌĂƨŬƺƌĞƚŵŝLJŽƌŽůŵĂƐŦĕĞǀƌĞLJĞŽůĚƵŒƵŬĂĚĂƌŵŽƚŽƌƵŶǀĞďŝůĞƔĞŶůĞƌŝŶ ĚĞƚĞŵŝnjŬĂůŵĂƐŦŶŦƐĂŒůĂLJĂƌĂŬƵnjƵŶƂŵƺƌůƺ ŬƵůůĂŶŦŵŦĚĞƐƚĞŬůŝLJŽƌ͘͟ĚŝLJĞďĞůŝƌƟLJŽƌ͘

LNG İstasyonları Kurulum Aşamasında dƺƌŬŝLJĞ͛ĚĞĚŽŒĂůŐĂnjůŦĂƌĂĕůĂƌĂLJƂŶĞůŝŬďŝůŝŶŝƌůŝŒŝŶŚŦnjůĂĂƌƨŒŦŶŦŝĨĂĚĞĞĚĞŶ'ŝnj͕͞ůƚĞƌŶĂƟĨ LJĂŬŦƚůŦĂƌĂĕůĂƌůĂŝůŐŝůŝĕŽŬƐĂLJŦĚĂƐŽƌƵĂůŦLJŽƌƵnj͘ E'͕LJĂŶŝƐŦŬŦƔƨƌŦůŵŦƔĚŽŒĂůŐĂnjŝĕŝŶϭϴĚŽůƵŵŝƐƚĂƐLJŽŶƵǀĂƌĂŶĐĂŬ>E';ƐŦǀŦůĂƔƨƌŦůŵŦƔ ĚŽŒĂůŐĂnjͿŝĕŝŶŝƐƚĂƐLJŽŶůĂƌŚĞŶƺnjŬƵƌƵůƵŵ ĂƔĂŵĂƐŦŶĚĂ͘ǀƌƵƉĂǀĞďĂƨĚƺŶLJĂƐŦĚĂĚŝnjĞůĚĞŶŚŦnjůĂƵnjĂŬůĂƔŦLJŽƌ͘'ĞůŝƔŵĞŬƚĞŽůĂŶǀĞ ƔƵĂŶĚĂŚĂůĞŶƵƌŽϯǀĞƵƌŽϰƵLJŐƵůĂŶĂŶ ƺůŬĞůĞƌŝŶŝƐĞŬŦƐĂnjĂŵĂŶĚĂƵƌŽϲƐĞǀŝLJĞƐŝŶĞ ŐĞůŵĞƐŝďĞŬůĞŶŝLJŽƌ͘

Emphasizing that IVECO has produced 35,000 natural gas engines so far, Giz stated that as IVECO, they do not recommend the post - sales conversion of engines and she said that; “We do not recommend the conversion of diesel engines to natural gas engines because we have seen problems in this area before. An important part of the 35,000 natural gas engines produced by IVECO so far is CNG, for example, compressed natural gas. IVECO, which has produced around 1000 engines out of LNG, which is a liquefied natural gas engine, is one of the most experienced commercial vehicle manufacturers in the production of natural gas engines. With this experience, IVECO Stralis NP 460, which we sold in 2018, gained a breath of fresh air in our country and started to work on our highways for the first time with LNG.”

“It is the first tractor with LNG and it is unbeatable with its long range” “IVECO Stralis NP has the power of 460 HP, single fuel, double LNG tank and has a range of up to 1600 kilometers and IVECO’s best fuel efficiency technologies and services, compared to diesel truck to save up to 35 percent in fuel expenditure. IVECO Stralis NP-460 is the first tractor offered only in Turkey as working only with LNG (Liquefied Natural Gas) and is unbeatable with its long range. In addition to air pollution, it also reduces noise pollution to a great extent with extremely quiet operation of less than 71 dBA. A Stralis NP 460 tractor with a full tank can go from Istanbul to Antalya and return back to Istanbul without refueling.”

“It Can Reach 1600 Km Range in One Filling with Two LNG Fuel Tanks” “Depending on the mission, both CNG and LNG can be used in commercial vehicles. LNG is preferred in long distance missions as the ranges are longer. IVECO Stralis NP


ST R A LIS NP 460

“Bu Gelişmeler Alternatif Yakıt Kullanımını Özendirecek” DĐ<ŝŶƐĞLJ'ůŽďĂůdƌĞŶĚƐĂƌĂƔƨƌŵĂƐŦŶĂŐƂƌĞ ĚƺŶLJĂĚĂϮϬϭϴ͛ĚĞLJƺnjĚĞϯϬŽƌĂŶŦŶĚĂŽůĂŶ ƵƌŽϲƐĂƨƔůĂƌŦŶŦŶϮϬϮϱLJŦůŦŶĚĂLJƺnjĚĞϴϱ ƐĞǀŝLJĞƐŝŶĞĕŦŬŵĂƐŦďĞŬůĞŶŝLJŽƌ͘ƵƌŽĞŵŝƐLJŽŶ ŶŽƌŵƵŚĞƌLJƺŬƐĞůĚŝŒŝŶĚĞĂƌĂĕŵĂůŝLJĞƟĚĂŚĂ ĚĂĂƌƨLJŽƌ͕ĚŽůĂLJŦƐŦŝůĞďƵŐĞůŝƔŵĞůĞƌĚĞĂůƚĞƌŶĂƟĨLJĂŬŦƚŬƵůůĂŶŦŵŦŶŦƂnjĞŶĚŝƌĞĐĞŬƟƌ͘

compressed natural gas, but stations for LNG (liquefied natural gas) are still in the installation phase. Europe and the western world are rapidly getting distant to diesel. Developing countries, which are currently applying Euro 3 and Euro 4, are expected to reach Euro 6 in a short time.”

“Otoyoldaki Geçiş Ücretlerinden 1 Ocak 2019’da Başlayarak İki Yıl Boyunca Muaf” ŝůŝŶĚŝŒŝƺnjĞƌĞůŵĂŶ&ĞĚĞƌĂůWĂƌůĂŵĞŶƚŽƐƵ͕ĚŽŒĂůŐĂnjůĂĕĂůŦƔĂŶĂůƚĞƌŶĂƟĨĕĞŬŝƔůŝϳ͕ϱ ƚŽŶƵŶƺnjĞƌŝŶĚĞŬŝĂƌĂĕůĂƌŦŶ͕ŽƚŽLJŽůĚĂŬŝŐĞĕŝƔ ƺĐƌĞƚůĞƌŝŶĚĞŶϭKĐĂŬϮϬϭϵ͛ĚĂďĂƔůĂLJĂƌĂŬŝŬŝ LJŦůďŽLJƵŶĐĂŵƵĂĨƚƵƚƵůŵĂƐŦŬĂƌĂƌŦŶŦŽŶĂLJůĂĚŦ͘Ƶ͕ĚŽŒĂůŐĂnjůĂĕĂůŦƔĂŶĮůŽůĂƌŦŶĞůĞŬƚƌŝŬůŝ ĂƌĂĕůĂƌůĂĂLJŶŦĂǀĂŶƚĂũůĂƌĚĂŶLJĂƌĂƌůĂŶĂĐĂŒŦ ĂŶůĂŵŦŶĂŐĞůŵĞŬƚĞĚŝƌ͘dĞŵŵƵnjĂLJŦŶĚĂ ĚƵLJƵƌƵůĂŶĚŽŒĂůŐĂnjůŦĂƌĂĕůĂƌŦŶƐĂƨŶĂůŦŶŵĂƐŦŶĚĂĚĞǀůĞƚLJĂƌĚŦŵůĂƌŦŶĂ;>E'ĂƌĂĕůĂƌŝĕŝŶ ϭϮ͘ϬϬϬ͕E'ŝĕŝŶϴϬϬϬΦͿĞŬŽůĂƌĂŬďƵŵƵĂĮLJĞƚĚĞůŵĂŶůŽũŝƐƟŬŽƉĞƌĂƚƂƌůĞƌŝŝĕŝŶďƵ ƐƺƌĚƺƌƺůĞďŝůŝƌĂƌĂĕůĂƌŦŶĞŬŽŶŽŵŝŬĂǀĂŶƚĂũůĂƌŦŶŦĚĂŚĂĚĂĂƌƨƌĂĐĂŬ͘EĂŬůŝLJĞĐŝůĞƌ͕ĂŒŦƌůŦŬ ŬĂƚĞŐŽƌŝůĞƌŝŶĞďĂŒůŦŽůĂƌĂŬLJŦůĚĂŬŝůŽŵĞƚƌĞ ďĂƔŦŶĂϵ͕ϯŝůĂϭϴ͕ϳĞŶƚƚĂƐĂƌƌƵĨĞĚĞĐĞŬ͘

“Doğal Gazlı Araçlarda Bir Ton Tolerans Var” ǀƌƵƉĂ͛ĚĂŽůĚƵŒƵŐŝďŝďŝnjĚĞĚĞĂnjĂŵŝLJƺŬůƺ ĂŒŦƌůŦŒĂĚŽŒĂůŐĂnjůŦĂƌĂĕůĂƌĚĂďŝƌƚŽŶƚŽůĞƌĂŶƐ ǀĂƌĂŶĐĂŬ<ĂƌĂLJŽůůĂƌŦ'ĞŶĞůDƺĚƺƌůƺŒƺ ŚĂůĞŶďƵŶƵĚĞŶĞƟŵŝƐƚĂƐLJŽŶůĂƌŦŶĂďŝůĚŝƌŵĞĚŝŒŝŝĕŝŶƐŽƌƵŶLJĂƔĂŶŦLJŽƌ͘^ŽƌƵŶůĂƌŦŶLJĂƔĂŶŵĂŵĂƐŦĂĚŦŶĂďƵƵLJŐƵůĂŵĂŶŦŶďŝƌĂŶƂŶĐĞ ďĂƔůĂƨůŵĂƐŦŶŦďĞŬůŝLJŽƌƵnj͘͟ĚŝLJŽƌ͘

can reach a range of 1600 km in one refueling with two LNG fuel tanks of 1080 liters, each one is 540 liters. Since there is no need for a long range in city missions, CNG can be preferred instead of LNG.”

Reduces Carbon Monoxide Release by 90% Pointed out that although natural gas is a fossil fuel, it is a highly natural fuel, Giz said that; “The most useful part of using this fuel is that it reduces carbon monoxide emissions by 90 percent compared to gasoline or diesel. The fact that it does not produce any waste other than water vapor as a waste ensures that the engine and components remain clean as well as the environment, supporting long-lasting use.”

LNG Stations Under Construction Expressing that the recognition for natural gas vehicles is getting increased rapidly in Turkey, Giz said that; “We get many questions about alternative fuel vehicles. There are 18 filling stations for CNG, for example,

“These developments will encourage the use of alternative fuel” According to Mc Kinsey Global Trends survey, Euro 6 sales, which are 30 percent in the world in 2018, are expected to reach 85 percent in 2025. Each time the Euro emission norm rises, the cost of the vehicle increases, so these developments will encourage the use of alternative fuels.

“To be Exempted from Tolls on the Motorway for 2 Years by Starting on 1 January 2019” As it is known, the German Federal Parliament approved the decision to exempt vehicles with more than 7.5 tons of natural gas-powered alternative traction from the tolls on the motorway by starting on 1 January 2019 for two years. This means that natural gas fleets will enjoy the same advantages as electric vehicles. In addition to state aid (12,000 for LNG vehicles, 8000 € for CNG) in the purchase of natural gas vehicles announced in July, this exemption will further increase the economic advantages of these sustainable vehicles for German logistics operators. Transporters will save 9.3 to 18.7 cents per kilometer per year, depending on weight categories.

“A Tons of Tolerance in Natural Gas Vehicles” As in Europe, we have a ton of tolerance to the maximum loaded weight in natural gas vehicles, but there is a problem as the General Directorate of Highways still does not report this to inspection stations. We expect this application to be launched as soon as possible in order to avoid problems. www.kamyonum.com.tr

25


7h 5. ú < (· ' (

/1*'°1¶ì¶0/¶ñ/.$5$¡ %ú=ú0 7$5$ ), 0 , = ' $ 1 <$ 3 , /' , “THE FIRST LNG TRUCK CONVERTED BY OMNİTEK IN TURKEY” Daha önceki sayılarımızda başlatmış olduğumuz Alternatif Yakıt Teknolojileri Dosyamızın üçüncü bölümünde Omnitek Mühendislik Kurucusu Osman İlker Yılmaz ile görüştük. Osman İlker Yılmaz, bu konuda çekirdekten yetişmiş birisi olarak 2002 yılında Motosan’ın %100 Yerli Motor Projesi’nin AR-Ge Sorumlusu olarak çalışmış, daha sonra ise Başak Traktör’de Turbo - Euro 2 motor geliştirmiş, akabinde Temsa, BMC, TCV, Bozankaya gibi şirketlerde önemli görevlerde ve pozisyonlarda yer almış ve Powertrain konusunda uzman bir Makine Yüksek Mühendisi. 2015 yılında ise kendi şirketi olan Omnitek Mühendislik A.Ş.’yi kuruyor.

sağlamak isteyen firmalara ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz? Firmamız ilk kurulduğunda CNG dönüşümü üzerine odaklanmıştık ancak 2015 yılında dizelin düşük fiyatlı gidişi nedeniyle

“Asıl İşimiz CNG İçin Motor Tasarımı” Türkiye’de lojistik sektörünün en büyük problemlerden biri akaryakıt maliyetlerinin çok yüksek olması. Lojistik de Türkiye için olmazsa olmaz. Hem bu işi devam ettirip hem de maliyetleri düşürmek zorundayız. Burada da en önemli konu alternatif yakıt teknolojileri üreten firmalara dayanıyor. Siz alternatif yakıt dönüşümü

26

www.kamyonum.com.tr

In the third part of our Alternative Fuel Technologies File which we have started in our previous journals, this time we met with Mr. O.İlker Yılmaz, who is founder of “Omnitek Engineering”. Mr. YILMAZ has impressive background about engine design and development, powertrain projects and especially alternative fuel vehicles. As a summary; he started to work in 2002 for 100% Local Diesel Engine Project as Design Chief in Motosan, then he developed Turbo - Euro 2 engine in Başak Tractor, and then he made many powertrain projects in Temsa as Project Manager, he worked in BMC as Engineering Manager and before Omnitek he was working in Bozankaya Group as Group Coordinator and he managed Batteried Bus and Trolleybus projects. He is a Mechanical Engineer (MSc) and he founded his own company Omnitek Engineering in 2015. “Our main job is Engine Design for CNG”

OSMAN İLKER YILMAZ

One of the biggest problems is very high fuel cost in the logistic sector in Turkey. Logistic is a sine qua non for Turkey. We have to continue this business and reduce costs. Sure, the key issue is alternative fuel Technology the companies. Which advantages you are providing to companies who wants to use alternative Natural Gas (NG)?


yelpazeyi biraz daha genişletip CNG ekipmanlarının satış ve tedarikine de girdik. Bu kapsamda Türkiye’deki OEM şirketlere hem CNG ekipmanlarının satışını yapıyoruz hem de onlarla projeler geliştiriyoruz. CNG dediğinizde aklınıza gelen her ekipman bizim bünyemizde mevcut. Her birinin ayrı ayrı satış ve pazarlamasını yapıyoruz ama asıl işimiz CNG için motor tasarımı diyebiliriz. Dizel motorların tek yakıt olacak şekilde hem CNG’de hem de LNG’de çalışmasını sağlıyoruz. Alternatif yakıt sistemlerini kullanmak isteyen firmaların ne gibi sıkıntıları oldu? Dönüşüm yaptırdıklarında karşılaştıkları sorunları nasıl ifade ettiler? Bugüne kadar dönüşüm yapan pek çok şirketle tanıştı insanlar. Biz 2015’te başladık bu işe ancak sistemin Ar-Ge’sini bitirmeden ve Motor Test Laboratuvarı kurmadan piyasaya çıkıp, biz bu işi yapıyoruz demek istemedik. CNG dönüşümü Türkiye’de yanlış başladı. Sektör CNG dönüşümünü LPG dönüşümü gibi olacağını düşündü ve basit bir kit ile bu işi çözebildiklerini zannettiler. O yüzden de çift yakıta yöneldiler. Çünkü basit montajı olan ve LPG dönüşümünden farklı olmayan sistemlerdi. Ancak bu sistemlerle tasarruf etme şansınız yok, belki 100 km’de 20 TL tasarruf edebilirsiniz ve bu da harcadığınız paraya değmez. Ancak tek yakıtlı sistem ile dönüşüm yapılırsa yüzde 50 tasarruf imkanı olabiliyor. Tek yakıtla (Mono CNG) dönüşüm yapabilmek için de ciddi anlamda mühendislik çalışması ve ekipmanları gerekli. Doğalgazlı motorun yapısı ve sıkıştırma oranı çok farklı. En basitinden sadece sıkıştırma oranı için hesap yapıp, yeni bir piston tasarlamanız lazım. Piyasada pek çok tek yakıt ile dönüşüm denemesi de oldu. Hatta pek çok otobüs üreticisi orijinal CNG tek yakıtlı “stokiometrik motor” kullandı. Ancak bunların dizele göre çekiş düşüklüğü, 900-950 C egzoz sıcaklığı nedeniyle motorda yağ kalmaması, turbonun sürekli bozulması, supap kesilmesi gibi çözülemeyen problemleri vardır. Tüm bu sorunların yaşanmaması için öncelikle motorun düşük egzoz sıcaklığıyla çalışması gerekiyor. Bu da Lean Burn sistemiyle mümkün ve Omnitek bu konuda dünyadaki patentli tek sistem.

“Dizele Göre Torku Yüzde 60 Arttırabiliriz” Lean Burn sistemi nedir? Ne sağlıyor? Biz işe başlarken alternatif yakıt teknolojilerini çok araştırdık. Amerika’daki Omnitek Corp. şirketinin bu işi başardığını ve dünyadaki tek patentli sistem olduğunu gördük. Lean Burn sistemiyle biz 3 bar gaz püskürtüyoruz. Bu nedenle Stokiometrik sistemlere göre dahi çok ciddi tasarruf ediyoruz. Ayrıca maksimum 600 derece egzoz sıcaklığımız var. Dizele göre torku yüzde 60 arttırabiliriz. Yüzde 50 yakıt tasarrufunu da taahhüt ediyoruz. Diyelim ki aracınız 100 km’de 30 litre mazot tüketiyor. Biz 100 kilometrede 30 metre küp gaz tüketimini taahhüt ediyoruz. Bu da bugünün şartlarında yüzde 50 tasarruf sağlıyor.

When our company established in 2015, we were focusing to CNG conversion. But there were very low diesel price and due to this reason. To survive in CNG conversion business, we entered to CNG equipments market and made distrubitorship agreements with Global companies like Worthington, SSP. And now we are developing new projects with them as well as we do in this context, sales of CNG equipment to both OEM companies in Turkey. You can find any kind of CNG equipments in our Sales Portfolio. Sure, we are selling many CNG equipments to Turkish OEM companies, but we can say our main business still based on Natural Gas engine design. We are focusing on Diesel engine conversion to LNG or CNG (Dedicated, mono fuel) What were the problems of companies who used NG in the past? How they described their problems which they faced after conversion?

Tamamen Yerli AR-GE

Turkish companies met with many non-authorized and knowledgeable companies. That was the 1st main problem. We started this business in 2015, but we never went to any customer before completing R & D of our system and establishing a Motor Test Laboratory.

Her ne kadar Omnitek Corp’un Türkiye’de münhasır distribütörü olsak da şöyle bir durum var; Amerika’daki motorlar Türkiye’de yok, Türkiye’deki motorlar da Amerika’da yok! Biz de onların teknolojilerini tamamen öğrendik ve Türkiye’de kendimiz motor kalibrasyonu ve kitleri geliştirmeye başladık. Bu sayede de bütün problemleri bertaraf etmiş olduk.

CNG conversion started in wrong way in Turkey. The sector thought that CNG conversion would be same like LPG conversion and they thought they are able to make it with a simple kit. So they tried dual fuel. Because it has very simple installation and no difference from LPG conversion. But, with Dual Fuel Tech., you don’t have a chance to save money, maybe you can save 20 TL per 100 km and this is not worth the money you

Yüzde 50 Yakıt Tasarruf İmkanı Sağlıyoruz www.kamyonum.com.tr

27


Çift Yakıt Dönüşüm Sektörün Önünü Kapatıyor

spent. if you make Mono CNG or LNG conversion, we are calling it “Dedicated”, you can save %50 on fuel.

Maalesef bugünlerde üzülerek birtakım şeylere şahit oluyoruz. Çift yakıt kitiyle yapılan tasarrufta, büyük filoların 100 km’de sadece 20 lira tasarruf ettiklerini duyuyoruz. Bu nedenle insanlar CNG dönüşüm işinden soğuyorlar. Socar dahi bu nedenle CNG istasyonlarını kapatmaya başladı. Sektör bu şekilde daha oluşamadan çökmeye başladı.

But for Mono NG applications, you need to have serious engine engineering knowledge and you need to have Engine Test equipment. The structure of NG engine and compression ratio is very different. Just as basic example, you need to calculate the compression ratio and design a new piston to achieve conversion.

“Kendimize Güveniyoruz, Motor Garantisi Veren Tek Şirketiz” Piyasada pek çok şirket var dönüşüm işi yapan. Motor garantisi dahi vermiyorlar. Biz Shell için yaptığımız projede, söylediklerimizin gerçekleşeceğini taahhüt ederek, kendilerine 42 bin 500 Euro’luk teminat mektubu da verdik. Bu konuda kendimize güveniyoruz, motor garantisi veren tek şirketiz. Sağladığımız bu avantajı pek çok çalışmada da kanıtladık. Mesela; Adana Büyükşehir Belediyesi, İETT, Shell’in LNG projesi, Başak Traktör’ün projesi bunlardan bazıları. Ayrıca kendimize iki TIR aldık ve hem demo araç olarak kullanıyor hem de kendi lojistik taşımacılığımızı yapıyoruz. Yakın zamanda da 10 araca çıkmayı ve doğal gaz ile lojistik işinde büyümeyi hedefliyoruz.

“Demo Araçlarımız Hazır!” Filonuzdaki araçları test aracı olarak kullanmak isteyen firmalara verebiliyor musunuz? Elbette. Demo araçlarımızı denemek isteyen firmalara verebiliriz. Zira, Türkiye’de lojistik firmalarının pek çok kez kapıları

28

www.kamyonum.com.tr

There were many attempts to convert diesel engines with single fuel in the market. Many bus manufacturers even used the original CNG stoichiometric engines. But they have unsolvable issues, like low traction loss if you compare with diesel, lack of oil in the engine due to highest exhaust temperature like 900-950 C, constant failing of turbo, broken valves etc. In order to avoid all these problems, the NG engine must work with low exhaust temperature. This is possible with the Lean Burn system and Omnitek is the only one company in the World who has pat¬ent of this system. “We Can Increase Torque By 60 Percent” “What is the Lean Burn system? What does it provide?” We started research on alternative fuel Technologies before starting to this business and we found Omnitek Corporation in USA, they are succeeded. With the Lean Burn system, we are using 3 bar NG. Just with this big difference, we are saving a lot if you compare with stoichiometric systems. Also we have max. 600 C exhaust temperature! And we can increase NG engine’s max torque around %60, acc. to diesel values.

We are also committing to save %50 money for fuel. Let’s say your vehicle burning 30 lt diesel per 100 km. We are commit¬ting to the burn 30 Sm3 of gas per 100 kilometers. This means %50 Saving, acc. to today’s conditions. “Totally Local R & D” Although we are Omnitek USA’s exclusive distributor in Turkey, we have such a situation: Most of the engines in USA are not available in Turkey, also EU market engines are not available in USA! So, we learnd this technology and started to develop new engine conversion kits and calibrations by ourselves in Turkey. With this way and Omnitek USA’s great support, we eliminated all problems. Dual Fuel Conversion Blocked the Conversion Business! Unfortunately, nowadays we are so sad to see, Socar closing their CNG stations due to failed projects. With the dual fuel kit, we heard that large fleets save only 20 TL per 100 km. That’s why people are staying away about CNG conversion business. The market began to died, before birth. Because of wrong startups. “We trust ourselves, we are the only company that gives engine guarantee after conversion” There are many companies on the market engaged in conversion business. They don’t even give motor guarantees. In the LNG conversion project which we completed for Shell, we also gave them a guarantee letter for 42,500 Euro, committed for realization of what we say. We trust ourselves in this business and we are the only company that gives engine guarantee. We have proved Omnitek’s advantages in many projects. For example,


çalınmış ve dönüşüm ile ilgili çok kötü tecrübeler yaşamışlar. Biz de bu kötü tecrübeleri bertaraf etmek için demo araçlarımızı hazırladık. 13,60 uzunluğunda TIR’larımız var. Denemek isteyen olursa 25 ton yükleyip taahhüt ettiklerimizi yol üstünde canlı canlı gösterebiliriz.

“900 Km Menzil Garantisi Veriyoruz” Dönüştürdüğümüz TIR’lara yaklaşık 1200 lt yani 300Sm3 gaz depolama sistemi monte edebiliyoruz. Bu da yaklaşık 900 km menzil yaratıyor. Bu hacim aracın yapısına bağlı olarak büyütülebiliyor.

“Türkiye’de LNG Dönüşümlü İlk Araç Bizim Tarafımızdan Yapıldı” Dönüşüm yapan firmalar için yasal uygulamalar nedir? Siz TSE’nin istediği tüm standartlara sahip misiniz? Türkiye’de ilk defa Shell’in LNG projesi için iki demo araç hazırladık ve bu araçları altı ay kadar birlikte test ettik. Bu sayede ilk defa dizelden LNG’ye dönüşümlü bir aracın tüm TSE, TÜV ve bakanlık süreçlerini tamamlayarak araç ruhsatına “LNG” olarak işlettik. Bizim yeni düzenlemeye göre TSE’den aldığımız AİTM ve MARTOY sertifikalarımız var. Gölcük’teki merkezimizin de hizmet yeterlilik belgesi var. Biz gerekli bütün kriterleri sağlıyoruz. Bu sertifikaların dışında, dönüşüm için size gelen firma başka ne aramalı? Sizin

iyi bir firma olduğunuzu, gerçekten bu işi layıkıyla yaptığınızı anlamak için size ne sormalı? En güzel şey demo araçlarımızı alıp müşterilerimizin test etmesi ve alacakları verimi deneyimlemeleri. Öncelikle aracın, motorun ne ürettiğini görsünler isteriz. Mesela; araç hararet yapıyor mu, egzoz sıcaklığı yüksek mi, çekişi iyi mi, kendilerine ne kadar tasarruf sağlıyor? Daha sonrasında bu teknolojiyi kullanmaya karar verdikleri zaman gelip bizimle ticari konuları konuşabilirler.

Adana Metropolitan Municipality, IETT, Shell’s LNG project and Başak Tractor’s project are some of them. We also bought two trucks and using them as DEMO vehicles as well as our own logistic operations. In the near future, we will have 10 vehicles and we are focusing to grow our logistic business with natural gas. “Demo Vehicles are Ready!

“Bir Aracı Dört Günde Dönüştürebiliyoruz”

Do you able to send your NG vehicles to any companies, who wants to test them?

Bir aracı ne kadar sürede dönüştürebiliyorsunuz? Bir maliyet vermek de mümkün mü? Diyelim ki ağır vasıta bir araç dönüştürülecek, ne kadara mal olur?

Of course. We can send our demo vehicles to companies who want to try. In fact, many times the logistics companies in Turkey were interested with CNG – LNG conversion but there were many bad experiences. That’s why e prepared our demo vehicles to eliminate those bad experiences. We have 13,60 mt trailers too. If any potential customer wants to try our system, they can load with +25 tons and they can make “live test” on the road, so they can be sure about our commitments.

Bir aracı dört günde dönüştürebiliyoruz ancak bu demek değil ki iki aracı sekiz günde dönüştürüyoruz. Bunu bant gibi düşünebilirsiniz, aynı anda 5-6 aracı dönüştürebiliriz. Euro 5 ve Euro 6 motorlarda, elektronik de işin işine giriyor. Mesela motor-şanzıman iletişimini kurmak için Gateway yapmamız da gerekiyor. O tip durumlarda maliyet değişiyor ancak yaklaşık 20-22 bin Dolar’a anahtar teslim edebiliyoruz. Bu fiyatı TIR’lar için söylüyorum çünkü bu araçlar çelik tüplü oluyor. Belediye otobüsünde kullandığınız tüp tavanda taşındığı için, tüpün alüminyum (tip 3) olması gerekiyor. Bu nedenle otobüsün maliyeti daha yüksek olabiliyor.

“Belediyelere Yüzde 80 Tasarruf Sağlayabiliriz”

“We Offer 900 Km Range Guarantee” We are able to mount approximately 1200 lt, 300Sm3 gas Volume to the trucks we convert. (For Axor) This creates a range of app. 900 km. depending on the Truck’s structure may we can increase this volume and range of the vehicle. “The first LNG Conversion made by Omnitek Mühendislik in Turkey” What is the legal way for conversion companies? Do you have all requirements?

Yolcu taşımacılığında belediyelerin doğalgaza olan yakınlığı ve uzun zamandır süregelen alışkanlıkları var. Sizin de belediyelerle yoğun birtakım iş birlikleriniz, teknolojileriniz hatta araçlarınız bulunuyor. Bu konuyu detaylandırabilir misiniz?

www.kamyonum.com.tr

29


For Shell’s LNG project, we prepared two demonstration vehicles (Automatic Transmission E5 Axor) for the first time in Turkey and after LNG Conversion, we tested them around six months. With this project, we completed all TSE, TÜV and ministry processes of a diesel-to-LNG convertible vehicle and we have authorization to prepare all documets to change Fuel Type to “LNG” in vehicle license. According to the new regulation, we have AİTM and MARTOY certificates from TSE. Our Gölcük Conversion center has service proficiency certificate. We provide all the necessary criterias. OEM şirketlerde çalışırken İstanbul’daki doğalgazlı ilk otobüsü ben tasarlamıştım. Bundan dolayı süregelen bir bilgi birikimimiz var. Ayrıca, EGO’ya gaz tüpleri tedarik ediyoruz. İETT’yle yine benzer şekilde otonom araç ve CNG dönüşümlerle ilgili çalışmalarımız oldu, bunları da şu anda sürdürüyoruz. Belediyelere yüzde 80 tasarruf sağlayabiliriz. Bu konuya ciddiyetle yaklaşıyoruz. Çünkü belediyeler CNG’de ÖTV’den de muaf durumdalar. Yani 6 liradan mazot almak yerine 1 lira 1 buçuk liraya ve daha iyi performansla çalışabilirler. Bu İstanbul gibi bir şehir için yıllık minimum 500 Milyon TL gibi bir tasarruf demektir. Üstelik çevreye olumlu etkisinden bahsetmiyorum bile. Biz belediyelere böyle bir hizmet sağlayabiliriz. Belediyeler seçimler nedeniyle son 6 aydır yoğundu hala da belediyelerin sistemleri tam oturmuş değil. İnşallah bundan sonra kapılarını çalıp bu konuda bir faaliyetimiz olduğunu belirteceğiz ve destek sağlamaya çalışacağız.

“Yaptığımız Dönüşümle Motorda Sadece Yakıt Değişiyor” Aracın içindeki dizel motoru alıp bunun yerine yeni doğalgazlı motor yerleştirenler de var. Bu işlem için yorumunuz nedir? Maliyet ve aracın verimliliği açısından değerlendirir misiniz?

30

www.kamyonum.com.tr

Bizim piston değiştirerek çözebildiğimiz bir işi motor değiştirerek çözmek çok daha maliyetli bir işlem. Açıkçası lüzumsuz da bir şey. Çünkü her motorun karakteristiği farklıdır. Yani onun hava emiş direncine göre hava filtresini, egzoz basıncına göre susturucusunu, soğutma kapasitesi büyüyorsa, radyatörü değiştirmeniz gerekebilir. Yeni motorun maksimum torku şanzımana uyumlu olacak mı bilmiyorsunuz. Biz sadece pistonu değiştiriyoruz ve silindir kafasına buji adapte ediyoruz. Ayrıca bizim motor test cihazımız (Bremze) da var. Dizel motorun parametreleri ne ise dönüşüm sonrası parametrede görüyorsunuz. Her şey aynı olacak şekilde kalibre ediyoruz. Yaptığımız dönüşümle motorda sadece yakıt değişiyor.

“Gaz Sağlayıcısı Şirketlerden Yeterli Desteği Henüz Göremedik” Uluslararası mevzuatlar ve Avrupa Birliği regülasyonları da birtakım şartlar getiriyor. Uygulamaya geçecek mevzuatlar var ve bu mevzuatlar sonrasında Türkiye’ye de geliyor. Sizin bu konuda öngörünüz nedir? Mesela; gaz sağlayıcı kuruluşların alt yapılarını geliştirmeleri aslında sizlerin daha iyi hizmet üretmesini sağlayacak. Sizlerin, devlet ve bu kuruluşlarla birlikte ortak bir çalışma yapma durumunuz var mı?

Apart from these certificates, what else should the company come to you for conversion? What should they ask you to understand that you are a good company, that you are really doing this job properly? The best thing is for potential customers; to test demo vehicles and have experience about performance and efficiency. And they will see what’s happening. For example, they can focus on ECT overheat, whats it the max. exhaust temperature, how is the the traction, how much they save during test etc.? Then, if they decided to use this technology, they can visit us to talk about commercial issues. However they will be convinced. “We can convert a vehicle in four days” How long time you need to convert a vehicle? Is it possible to give a rough idea for Heavy Duty vehicle Conversion? We need 4 days to convert one vehicle, but it that doesn’t mean we convert two vehicles in 8 days. You can think of it like production line, we can convert 5-6 vehicles in same time. For Euro 5-6 engines, electronics is also in our business. For example, we need to develop gateways to create engine-transmission communication. In such cases, the cost are changes, but we are able to do complete project as “turn-key” around 20-22 thousand dollars. I can say this price for trucks


because those vehicles are usually wants to use cheaper steel cylinders. For municipal busses you need to use Type 3- Aluminum Cylinders due to storage systems on the roof and cylinders must be lighter. Therefore, the cost of the bus conversion will be higher. “We Can Create % 80 Saving for Municipal Busses!” In Public Passenger transport, municipalities have close proximity to natural gas and long-standing habits. You also have inten¬sive collaborations with the municipali¬ties, technologies and even tools. Can you elaborate on this?

Dünyanın pek çok ülkesinde CNG en önemli yakıttır. Türkiye’de ise bu işi yapabilecek ve geliştirebilecek potansiyelde olan şirketler, sadece yetersiz bir iki sistemi deneyerek “Bu iş olmuyor” dediler ve CNG defterini kapattılar. Özellikle Socar’ın istasyonları kapatıyor olması bizim için çok üzücü. İstasyonun olmadığı yerde CNG dönüşümü yapamazsınız, CNG araç satamazsınız. Bizim burada dönüşüm yapan şirketler ve gaz sağlayıcısı şirketler olarak birlikte yürüme zorunluluğumuz var. Açıkçası potansiyel oyunculardan yeterli desteği henüz göremedik. Naturelgaz ve Shell hariç hiçbiri Lean Burn sistemli Omnitek’i denemedi. Ya Stokiometrik CNG motorları kullandılar ya da çift yakıt teknolojisini test ettiler. Bu da pek çoğunda kötü bir imaj oluşmasına neden oldu. Bu nedenle firma, kurum ve şahısları bilgilendirmek adına bu röportajın çok faydalı olacağını umuyorum. Biz bu konuda iş birliğine hazır ve açığız.

When I worked for OEM companies in the past, I designed the first natural gas bus in Istanbul. Therefore, we have an ongoing knowledge. We also supply gas cylinders to EGO for their current NG busses. Also we made great projects with IETT for autonomous vehicle and CNG conversion. We can create saving around %80 (as fuel cost) for municipalities. We take this seriously. Because municipalities have many low taxes in CNG. So instead of paying to diesel 6,40 TL for 1 liter, they can pay 1,5 TL for 1 sm3 CNG and their vehicles can work with better performance and efficiency. This means; minimum savings will be 500 million TL/year for a city like Istanbul. And even only one reason can be acceptable to use CNG/LNG; for better air - environment. We can provide such services to municipalities. Municipalities have been busy for the last 6 months because of the elections and the municipalities organizations are not fully clear yet. Hopefully, we will knock their doors and state that we have an activity in this business and we will try to provide support. “Only the fuel changing in the engine with our conversion” There are also another companies are offering to replace diesel engine with a new natural gas engine. What is your comment for this process? Can you evaluate in terms of cost and efficiency of the vehicle with this way?

It is much more expensive solution. It is superfluous. We can convert any engine by changing the pistons. If you replace any engine with another one, you need to be careful. Because each engine has different characteristics. This means, that you may need to replace air filter according to Air Restiriction, exhaust silencer-tubes acc.to new exhaust back pressure value, and the Cooling system if the cooling capacity need to increase. And maybe transmission, due to max Engine torq because you do not new input torque will match the transmission shifting. We simply replace the piston and adapt the spark plug to the cylinder head. We also have a Engine test Device (Bremse). You can see the each parameters of the diesel engine in the beginning. And we’re calibrating the NG engine acc. To same values to make sure everything’s the same. As summary; we can say our conversion only changing fuel in the engine. “We haven’t seen the enough support from gas provider companies” International regulations and European Union regulations also impose certain conditions. There are regulations to be implemented and comes to Turkey after this legislation. What is your prediction? For example, improving the infrastructure of gas providers will actually enable you to produce better services. Do you have a cooperation with the state and these organizations? CNG is the most important fuel in the world. In Turkey, many potential companies tried inadequate systems and due to this reason they are not interesting with CNG-LNG conversion anymore. They tried and they said “it didn’t work” and they closed the CNG case. Even Socar closing the stations with same scenario. You cannot make conversion businees CNG, if there is no CNG station and you cannot sell CNG and CNG vehicles if there is no station. (like egg-chicken) We have to work together with gas supplier companies. Obviously we haven’t seen enough support from potential players yet. None of them tried Omnitek Lean Burn system, except Naturelgaz and Shell. And all others tried and used stoichiometric CNG engines or tested dual fuel technology. This caused a bad image in many of them. Therefore, I hope that, this interview will be very helpful to inform to this kind of companies, institutions and individuals. We are ready and open to cooperate with all of them in this business. www.kamyonum.com.tr

31


“LNG BİZİM İÇİN İDEAL YAKIT!”

“SHELL&TURCAS, LNG’DE ÖNCÜ VE GÜVENDİĞİMİZ BİR FİRMA”

Ahmet İlker BULÇA

“LNG IS THE IDEAL FUEL FOR US! ” SHELL & TURCAS IS A LEADIN NG AND TRUSTED D COMPANY N LNG IN

Shell&Turcas Türkiye’de ilk defa LNG İstasyon Ağı Projesi’ni başlattı. Bu projenin amacı, karayolu taşımacılığında alternatif yakıt olarak LNG kullanımını yaygınlaştırmak. Proje kapsamında fabrika çıkışlı doğal gazlı ve bunun yanı sıra dönüştürülmüş doğal gazlı demo araçlarını, lojistik firmalarının kullanımına sundu. Kamyonum Dergisi olarak yakından takip ettiğimiz bu konuda, doğal gazlı araçları ilk deneyen İYL Enerji firmasının SEÇ (Sağlık, Emniyet, Çevre) Müdürü Ahmet İlker Bulça ile görüştük. Görüşmemizde araçlara ilişkin menzil, çekiş gücü, performans gibi tüm merak ettiklerimizi ve proje boyunca yaşadıkları süreci Ahmet İlker Bulça’dan dinledik. Röportajımızın detayları sizlerle…

Shell & Turcas launched LNG Station Network Project for the first time in Turkey. The aim of this project is to promote the use of LNG as an alternative fuel in road transport. Within the scope of the project, it introduced the ex-factory natural gas demo vehicles as well as the converted natural gas demo vehicles to the use of logistics companies. In this subject that we closely follow as MyTruck Magazine, we met with Ahmet Ilker Bulca, HSE (Health, Safety, Environment) Manager of İYL Energy who first tried natural gas vehicles. In our interview, we listened to Ahmet İlker Bulça about all our curiosities such as range, traction, performance, and the process they experienced during the project. Details of our interview are here for you…

“Dev vletin Ne Yapacağı, Dağıtım Firmalarının Nasıl Hareket Edeceğği Bizdee Soru İşareti Oluşturuyor”

“What the government will do, how distribution companies will act? These are the questions for us”

Dünya artık doğalgaza yöneliyor ve Türkiye de bu trendi adım adım takip ediyor. Türkiye’de araç üreticilerinin yanı sıra enerji dağıtım firmalarının da bu konuda birçok faaliyeti bulunuyor. Bu firmalardan birisi de sizin de çok iyi tanıdığınız Shell&Turcas. Bildiğiniz gibi Shell&Turcas’ın LNG istasyon ağı projesi bulunuyor. Bu proje kapsamında doğal gazlı demo araçlarını lojistik firmalarının kullanımına sundu. Siz de bu demo araçları deneyen ilk firmasınız. Bu süreçle ilgili neler söylersiniz? LNG, LNG’li araçlar ve dönüştürülmüş araçlar siz de olumlu bir etki bıraktı mı?

The world is turning to natural gas and Turkey also follow this trend step by step. The vehicle manufacturers, as well as the energy distribution company in Turkey has many activities in this regard. One of these companies is Shell & Turcas, which you know very well. As you know, Shell & Turcas has LNG station network project. Within the scope of this project, it introduced the natural gas demo vehicles to the logistics companies. You are the first company to try these demo vehicles. What would you say about this process? Did LNG, LNG vehicles and converted vehicles make a positive impact on you?

Shell&Turcas ile yaklaşık altı aylık bir zaman diliminde LNG kullanımıyla ilgili bir süreç yaşadık. Biz LNG ile tanıştığımızda elimizde ne daha önce denenmiş bir sistem vardı ne de yaşadığımız bir süreç vardı. Bu konuda birinci planımızda çevre ve güvenlik, ikinci planımızda ise maliyet konusu yer alıyordu. Son olarak bunun sonucunda ne olacak sorusunu soruyorduk. Bu altı aylık süreçte Shell&Turcas bir dolum tesisi kurdu.

““Maliyet Açısınd dan Gay ayet Olumlu Bir Tablo Gördük” Kurulan dolum tesisi, projenin başlangıcından bitişine kadar kayıt altında tutuldu. Akabinde belli menzillerde dönüşümlü ve sıfır araçların kullanımı yapıldı. Belli bir

32

www.kamyonum.com.tr

With Shell & Turcas, we experienced a LNG utilization process for a period of about six months. When we met with LNG, we had neither a tried-and-tested system nor a process. Our first plan was about environment and safety and our second plan was about cost. Finally, we were asking what would happen as a result. During this six-month period Shell & Turcas established a filling facility.

“We saw a very positive, promising picture in terms of cost” The established filling facility was kept under record from the beginning to the end of the project. Subsequently, the use of


ölçüme tabi tutuldu ve tablolar hazırlandı. Bu tabloları kontrol ettiğimizde maliyet açısından çok olumlu bir tablo gördük. Tabi LNG’yi şu an için ucuz bir yakıt türü olarak değerlendirmek biraz göreceli olur. Çünkü bu uzun süreçler sonucunda karar verilmesi gereken bir durum.

“Ne Çek kiş Gücünde Ne de Başkaa Bir da Olumsuz Dönüş Olmadı”” Konuda Bu projede hem dönüştürülmüş hem de fabrika çıkışlı araçları deneyimlediniz. Aralarında bir kıyaslama yaptığınızda sizce hangisi ön plana çıkıyor? Maliyet ve araçların teknik özellikleri bağlamında değerlendirir misiniz?

değildi. Verimlilik, aracı kullanan sürücünün konforuyla da ilgiliydi. Iveco Stralis NP 460 çok sessiz bir araç. Kullanıcısı araca bindiğinde çalışıp çalışmadığını bile anlayamıyor o kadar sessiz. Bunun da şoförler için önemli bir detay olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında karbon salınımı sıfır. Özellikle çevre kirliliği meselesini düşündüğümüzde bu göz ardı edilemeyecek kadar esaslı bir konu.

rotational and zero means was performed at certain ranges. They were subjected to a certain measurement and tables were prepared. When we checked these tables, we saw a very positive, promising picture in terms of cost. Of course, it would be some relative to consider LNG as a cheap type of fuel for now. Because this is a situation that must be decided as a result of long processes.

En Önemli Konu: Menzil!

“No Negative Response Either on Traction Power Or on Any Other Issue”

Ankara, İzmir, Bursa, Tekirdağ ve İstanbul Avrupa Yakası olmak üzere dört veya beş lokasyonda hem sıfır araçla hem dönüştürülmüş araç ile ayrı ayrı tablolama yapıldı. Sıfır araçta Shell&Turcas bize Iveco markasını tahsis etmişti. Shell&Turkas’ın tahsis ettiği Iveco araçta, yolda ya da rampada verim düşüklüğü kesinlikle olmadı. Ayrıca biz sürücü olarak tek sürücüde kalmadık. Sürücüler arasındaki farkı da görmek için alternatifli olarak üç sürücü tahsis ettik. Bu sürücüler sırayla hem dönüşümlü aracı hem de Iveco marka sıfır aracı teker teker denedi. Sürücülerimizle yaptığımız konuşmalarda; ne çekiş gücünde ne de başka bir konuda olumsuz dönüş olmadı.

Basit olarak baktığınızda; dönüşümlü bir araç, fabrika çıkışlı yakıt teknolojisindeki mantıkla hareket eden bir araç. Bu aracı başka bir prensiple, başka bir enerjiyle çalışan araca çeviriyorsunuz. Bu durum göz önüne alındığında, deneme sürecini de eklersek, bir uyumsuzluk söz konusu olduğunu ifade edebiliriz. Tabi ki uyumsuzluk dönüşüm yapan firmalar tarafından bertaraf edildi. Örneğin; çekiş problemi ortaya çıktı. Kontrol ettiler ve küçük bir ölçme yaptılar, ayarda bir değişiklik yapıldı ve normal seviyeye çekildi. Menzil bu işte en önemli konulardan birisi. Sıfır araç tamamen LNG’ye göre yapılmış, tank kapasitesi ona göre ayarlanmış bu yüzden menzil kapasitesi dönüştürülmüş araca göre daha uzun.

“Sadece Tanker Olarak Değil Frigo Araçları da Denedik”

“Akaryakıt Tesisleri Gibi LNG Dolum Tesisleri Yollarda Mevcut Değil”

Sağlıklı ölçüm yapabilmemiz için aynı menzilde, aynı noktaya, aynı rampa iniş ve çıkışlı yerlerde hem dönüşümlü araçları hem de fabrika çıkışlı araç olan Iveco Stralis NP 460’ı test ederek değerlendirmeyi öngördük. O zaman tabloların daha çarpıcı ve gerçekçi olacağını düşündük. Dilovası’ndaki lokasyonumuzdan Tekirdağ lokasyonumuza denemeler yapıldı. Bir süre buradan gelen bilgilerle araçların, özellikle dönüşümlü araçların ayarları tamamlandı. Her geldiklerinde depodaki seviyeye bakıldı. Ne kadar yakıt kaldığı kontrol edildi. Bunu daha verimli nasıl yapabiliriz diyerek belli ayarlar yapılıp tekrardan aynı bölgeye gönderildi. Sonrasında aylık, üç aylık ve altı aylık olmak üzere belli tablolar hazırlandı. Tabi Iveco’nun verimi bu konularda daha fazla oldu. Bunu çok net söyleyebiliriz. Biz ölçümleri bu şekilde yaptık. Ayrıca sadece tanker olarak değil değişik versiyonları da deneyelim dedik ve frigo araçları da denedik. Frigo araçların ağırlıklarından dolayı daha fazla yakıt tüketimini gözlemledik.

Menzil konusuna bağlı olarak söylemem gerekiyor ki akaryakıt tesisleri gibi LNG dolum tesisleri yollarda mevcut değil. Elimizde çok büyük veriler olmasa da kullanım verileri var. Fakat ileriye dönük dönüştürülmüş aracın ikinci eli değerinden tutun da sıfır aracın ikinci el değeriyle karşılaştırılmasına kadar elimizde çok sağlam doneler bulunmuyor. Bu yüzden benim düşüncem emniyet ve güvenlik açısından sıfır araç daha iyidir. İleride bu verileri daha iyi almamız lazım ki ona göre karlılığını kontrol edip firma olarak hamle yapalım.

“Iveco Stralis NP 460 Çok Sessizz Bir Araç” Yolda giderken aracın randımanı düşüyor mu düşmüyor mu gibi konulara daha da ağırlık verdik. Yaptığımız bu testler sonucunda tablolara baktığımızda pozitif sonuçlar elde ettiğimizi gördük. Bu sonuçları hep yakıt-maliyet açısından değerlendirdik ancak verimlilik ölçütümüz sadece bunlar

“Mevcut Araçlarımızı mı Dönüştürelim Yoksa Sıfır Araç mı Satın Alalım?” Görüyoruz ki LNG hakkındaki görüşleriniz çok olumlu ancak henüz bu sisteme geçiş yapmadınız… LNG sistemine bizim bakışımız gayet olumlu. Yatırıma karar vermeden önce incelememiz gereken bir konu da; mevcut araçlarımızı mı dönüştürelim yoksa sıfır araç mı satın alalım? Ona göre de yatırım kararını vermemiz gerekiyor. Sıfır araç satın alırken firmanın ve devletin bize sağlayacağı avantajlar da ayrıca motive eder.

In this project, you experienced both transformed and ex-factory vehicles. When you make a comparison between them, which do you think stands out? Can you evaluate in terms of cost and technical specifications of the vehicles? In Ankara, Izmir, Bursa, Tekirdağ and Istanbul European Side, four or five locations were both tabulated with zero vehicles and transformed vehicles. In the new vehicle, Shell & Turcas assigned the Iveco brand to us. Iveco vehicle which was given by Shell & Turcas had no decrease in efficiency neither on the road or on the ramp certainly. Besides, we didn’t stay on the single drive. To see the difference between the drives, we have alternatively allocated three drives. In turn, these drivers tried both the transformed vehicle and the Iveco zero vehicle one by one. In our conversations with our drivers, there was no negative response either on traction power or any other issue.

“We Tried Not Only Tankers But Also Frigorific Vehicles” In order to make a healthy measurement, we predicted to evaluate both the transformed and the factory modes of Iveco Stralis NP 460 at the same range, same point, same ramp up and down. Then we thought the tables would be more striking and realistic. Experiments were conducted from our location in Dilovası to our Tekirdağ location. With the information coming from here for a while, the settings of the vehicles, especially the transformed vehicles, have been completed. The level in the warehouse was checked each time they came, checked how much fuel remains. By saying how we can do this more efficiently, certain settings were made and sent to the same region again. Afterwards, certain tables were prepared as monthly, quarterly and semi-annually. Of course, Iveco’s efficiency was higher in these aspects. We can say that very clearly. That’s how we did the measurements. We also wanted to try not only the tankers, but also other versions and we tried the frigorific vehicles. We observed more fuel consumption due to the weight of the refrigerated vehicles.

“Iveco Stralis NP 460 Is Very Quiet Vehicle”


“Biz Bu Yatırım mı Ya Yapa pacağız Fakat Bize Gerekli İstasyon Ga G rantisinin Gerekiyor” Verilmesi Ge Bizim beklentilerimiz LNG’yi ucuza almak ve dolum tesislerinin çoğalması. Örnek verirsek; Mersin bölgesine, bin 600 kilometrelik yolu bu depo seviyesiyle yapamayacağız. Mutlaka arada bir istasyon olması lazım. Biz bu yatırımı yapacağız fakat bize gerekli istasyon garantisinin verilmesi gerekiyor. Tabi ileride konu nerelere varır nerelere gider, masaya oturduğumuzda karşılıklı ne gibi vaatler verilir bilemeyiz. Türkiye’deki iş potansiyeli arttığında 20 araçlık bir yatırım yapılacak, masaya oturulur belli vaatler ve güzergâhlar verilir. Bu güzergahlara da belli dolum tesisleri sağlanır. En nihayetinde yirmi-otuz araçlık bir yatırım yapılırken bunun bize getirisi de düşünülür. Çünkü o yatırımda mutlaka diğer araçlara göre büyük paralar ödeyeceksiniz.

“LLNG Sistemi Maliyet Açısından Çok Uygun” Araçların ilk alım maliyetlerini düşünürsek başlangıçta büyük bir yatırım gerekiyor. Hem hizmet hem de maliyet açısından araç üreticilerinden beklentileriniz nelerdir? Burada konuşurken bizim gibi lojistik firmaları adına da konuşuyoruz ve araç üreticilerinin hepsi hakikaten çok kıymetli firmalar. Teknolojik olarak çoğu dünya devi ve bize istediğimiz altyapıyı sunuyorlar. Sefer bazlı düşünüldüğünde LNG sistemi maliyet açısından çok uygun rakamlara iniyor, bu firmaların vadettiği şey de bu zaten. Yalnız burada belki o firmaları da aşan durumlar oluyor. Devletin de mutlaka bizi ve bu tarzda satış yapan firmaları motive etmek için belli başlı kalemleri oynatması gerekiyor. Vergi konusunda düzenlemelere gidilebilir ya da bazı konularda bize ayrıcalık sağlanabilir. Örnek vermek gerekirse; bir alışveriş merkezine gittiğinizde bakıyorsunuz elektrikli araçlar kapıya en yakın yere konuyor. Bu tarz durumlarda firmalar kendilerini ayrıcalıklı ve önemli hissediyor. Diğer yandan bu işe yatırım yapacağınız zaman maliyetlerin kesin olarak düşük olması gerekiyor. Dünya devi dediğimiz firmaların LNG konusunda verdiği hizmetlerin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

“Bek klentimiz Devlete Bu İşi Biraz Dahaa Detaylı ve İncelikli Anlatmalaarı” LNG’li araç üreten 3 ya da 4 firma var, hepsinin de LNG’li araçları çok teknolojik. Sadece ufak tefek tarzlarda farklılıkları olabilir. Mesela; biri 100 kg fazladır, diğeri 0.01 oranında yakıt verimi sağlar. İlk yatırım bizim gibi lojistik firmaları için çok önemli çünkü o yatırımın maliyeti bizim o işi yapıp yapmayacağımıza karar vereceğimiz unsur. Bu yüzden bizim bu dev firmalardan beklentimiz devlete bu işi biraz daha detaylı ve incelikli anlatmaları. Örnek veriyorum; ithalat kısmında nasıl indirim alabilirler ve bu indirimi bize

34

www.kamyonum.com.tr

We have given more weight to issues such as whether the vehicle’s efficiency is falling or not. As a result of these tests, when we looked at the tables, we found that we achieved positive results. We have always evaluated these results in terms of fuel-cost but our efficiency criteria were not the only ones. Efficiency was also related to the comfort of the driver. The Iveco Stralis NP 460 is a very quiet vehicle. The user is so quiet that he can’t even tell if it works when he gets in the vehicle. We think that this is an important detail for the drivers. Besides, carbon emissions are zero. This is an issue that cannot be ignored, especially when we consider the environmental pollution issue.

“Most Important Topic: Range!” Simply, recyclable vehicle is a logic-driven vehicle in factory fuel technology. You are turning this vehicle into a vehicle operating on another principle, another energy. Given this situation, if we add the trial process, we can say that there is a mismatch. Of course, the incompatibility was eliminated by the transforming companies. For example; traction problem appeared. They checked and made a small measurement, a change in the setting was made and the normal level was taken. Range is one of the most important issues in this. The brand new vehicle is built entirely according to LNG, the tank capacity is adjusted accordingly, so the range capacity is longer than the transformed vehicle.

“LNG Filling Facilities Not Available on the Roads As Different From Fuel Stations” Depending on the range, I have to say that LNG filling facilities are not available on the roads as different from fuel stations. Although we do not have large data, we have usage data. But we do not have very strong data from the value of the second-hand converted for the future to the comparison of the second-hand value of the brand new-vehicle. So, my opinion is that the brand - new vehicle is better in terms of safety and security. We need to get this data better in the future so that we can check its profitability and make a move as a company.

“Should We Transform Our Existing Vehicles or Buy New Vehicles?” We see that your opinions about LNG are very positive but you have not yet switched to this system.

Our view of the LNG system is very positive. Before deciding on an investment, we should also examine; should we transform our existing vehicles or buy new vehicles? According to this, we need to make an investment decision. When buying a new vehicle, the advantages to be provided for us by the company and the government will also motivate us.

“We Will Make This Investment But We Need To Get The Necessary Station Guarantee” Our expectations are to buy LNG cheap and increase the number of filling facilities. For example; we cannot be able to complete 1,600 km road to Mersin region with this fuel tank level. There’s got to be a station. We will make this investment but we need to get the necessary station guarantee. Of course, we do not know what mutual promises may be given in the future, where the subject goes when we start to negotiate. When the business investment potential increase in Turkey, there will the investments for 20 cars, then the negotiations can be initiated and the certain promises and routes can be determined. Certain filling facilities are also provided for these routes. Ultimately, an investment of twenty-thirty vehicles is made, and the return to us is considered. Because you will surely pay big money compared to other vehicles in that investment.

“LNG System Is Very Cost-Effective” Considering the initial purchase costs of the vehicles, a major investment is required initially. What are your expectations from vehicle manufacturers in terms of both service and cost? We speak here on behalf of logistics companies like us, and all vehicle manufacturers are indeed very valuable companies. Technologically, most of the world’s giants provide us with the infrastructure we want. LNG system is very cost-effective when it is considered to be based on expedition, which is what these companies promise. Only here, there may be situations beyond those companies. The government must also move certain items to motivate us and the companies that sell in this style. Tax regulations may be made or privileges may be granted to us in certain matters. For example; when you go to a shopping center, you can see that the the electric vehicles are placed near the door. In such cases, companies feel privileged and important. On the other hand, when you invest in this business, the costs must be absolutely low. We can say that the services provided by the companies we call the world giant are almost the same.


nasıl yansıtabilirler, bu gibi konularda bu firmalardan hareket bekliyoruz.

“LNG’li Arac acı Bilmiyor Ki!” Bu süreçte karşılaştığınız negatif durumlar oldu mu? Çözümü hakkında yapıcı eleştirileriniz neler olur? Altı aylık deneme sürecinde birçok olumsuz durumla da karşılaştık. Bahsettiğimiz bu büyük kurumsal firmalarla bu işi tüm Türkiye’ye yaymak için bazı izinlerin alınması gerekiyor. Mesela, iştigal alanımızda bulunan belli başlı dolum tesislerine giriş izinleri almamız lazım. Çünkü dolum tesislerine gittiğimizde, “Bizim böyle bir aracımız var, bundan böyle gelip belli ürünümüzü alıp çıkacağız” diyoruz fakat firma LNG’li aracı bilmiyor ki! Şaşırıyorlar, tesise veya herhangi bir yere zarar verir mi diyorlar. Salınım yapıp yapmayacağını soruyor. Esasında sıfır salınım yapıyor. Ayrıca tesisinizde herhangi bir ses çıkarmıyor araç. Bu yüzden bu konu hakkında ülkemizde büyük bir bilgi eksikliği mevcut. Daha önce bahsettik; aracın çekiş gücü hakkında belli önyargılar var diye denememiş kişiler yargıda bulunuyor. Doğal gazlı aracın çekiş gücünün düşük olacağına dair ön yargılar mevcut ama böyle bir durum söz konusu değil. Gayet rahat ve çoğu araç gibi çekiş gücü yerinde. Maalesef tesisler de bu konuda bilgisiz. Esasında aracın donanımını görseler durumu anlayacaklar. Bu olumsuzluğu da dağıtıcı firmaların lansmanlarla, sizin gibi sektördeki etkili mecralarda yapılacak çalışmalarla, TV programlarıyla hatta devletten teşvik alarak kamu spotlarıyla anlatılıp giderilmesi lazım. Araç kullanımında insanların motivasyonu nasıl önemliyse bizim gibi lojistik firmaları için de motivasyon önemli. Mesela doğal gazlı araçların köprü geçişlerinde yüzde 50 indirim veya ücretsiz geçiş bizim için motivasyondur. Bizim bu yakıt türünü kullanmamıza da teşviktir. Bu tarz kolaylıklar sağlanırsa mutlaka büyük oyuncular bu işe soyunup ellerini taşın altına koyarlar.

“G Gördüğümüz Kadarıyla LNG Sistemii Ço ok Kârlı” Bahsettiğimiz altı aylık süreçte gördüğümüz tam olarak şu; bunu kurumsal bir firma üstlenir ve devlet de üstüne katkı yaparsa mutlaka bu verimden biz lojistik firmaları yararlanmak isteriz. Ama sıfır araç olur ama elimizdeki aracın dönüştürülmesiyle olur. Nasıl olacağına bir şekilde karar verilir. Lojistik firmalarındaki en önemli konulardan biri yakıt sorunudur. Gördüğümüz kadarıyla LNG sistemi çok karlı. Biz bu sistemle yakıt maliyetlerini hızlı bir şekilde düşürmüş olacağız. İYL Enerji olarak çevreye duyarlılığı, karlılığı ve emniyeti çok önemsiyoruz, her birini aynı düzeyde tutmamız gerektiğine inanıyoruz. LNG sistemi de hem maliyetleri düşürüyor hem de sıfır karbon salınımı ile çevreye duyarlı bir sistem. Bu nedenle LNG bizim için çok uygun bir yakıt!

“Our Expectation is To Give More Detailed and Subtle Information to the State” There are 3 or 4 companies producing LNG vehicles, LNG vehicles of all of them are very technological. They can only be minor differences. For example, one is more than 100 kg, the other provides fuel efficiency of 0.01. The first investment is very important for logistics companies like us, because the cost of that investment is the element that we decide whether we will do the job. Therefore, our expectation from these giant companies is to give more detailed and subtle information to the State. I give examples; how they can give discounts in the import section and how they can reflect this discount on these issues we expect action from these companies.

“LNG Vehicles Are Not Known!” Were there any negative situations you encountered during this process? What are your constructive criticisms about the solution? During the six-month trial period, we also encountered many negative situations. With these big corporate companies, it is needed to get some permissions to spread this job throughout Turkey. For example, we need to get access to certain filling facilities in our field of occupation. Because when we go to the filling facilities we say that; “We have such a vehicle, we will come and take our certain products from now on”. But the company does not know the LNG vehicle! They’re surprised, they’re asking does this harm the facility or anywhere. They are asking if this cause oscillation or not. In fact, it makes zero oscillation. Also the vehicle does not make any sound in your facility. Therefore, there is a great lack of information about this issue in our

country. We have mentioned before; there are certain prejudices about the traction of the vehicle caused by the people who have not tried this. There are prejudices that the traction of the natural gas vehicle will be low, but this is not the case. Quite comfortable and like most vehicles, traction is in place. Unfortunately, the facilities are uninformed. In fact, if they see the hardware of the vehicle, they will understand the situation. This negativity should be explained and eliminated by distributor companies with launches, works to be done in effective channels like you in the sector, TV programs and even by receiving public incentives. Just as the motivation of people is important in driving, the motivation is important for logistics companies like us. For example, 50% discount or free pass is the motivation for us. It also encourages us to use this type of fuel. If such facilities are provided, big players may start and put their hands under the stone.

“As Far As We See, LNG System İs Very Profitable” In the six-month period we mentioned, this is exactly what we see; If a corporate firm undertakes it and the government contributes to it, we would certainly like to benefit from this efficiency. It may be either a new vehicle or a transformed vehicle we have. It is decided in some way how. One of the most important issues in logistics companies is the fuel problem. As far as we can see, the LNG system is very profitable. We will reduce fuel costs quickly with this system. As İYL Energy, we attach great importance to environmental sensitivity, profitability and safety, and believe that we should keep each one at the same level. The LNG system not only reduces costs but is also environmentally sensitive with zero carbon emissions. Therefore, LNG is a very suitable fuel for us!


NEDİR BU

İKLİM

DEĞİŞİKLİĞİ? Av. Bilun Elmacıoğlu

K

üresel ısınma artmaya, iklim değişikliğine karşı alınması gereken önlemlere ilişkin zaman azalmaya başlarken, ülkeler, dünya liderleri, önde gelen dünya markaları, sanayi kuruluşları, hizmet sektörleri, tarım endüstrisi ve özellikle akademik çevreler sürekli İklim Değişikliğinden bahsederek olası felaket senaryoları üzerinden bir yol haritası çizme çabasındalar. Kimileri için bu konu bir markalaşma fırsatı oluştururken kimileri için ise sektörel normlar ve yasalar sebebi ile bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Ancak “green wash” dediğimiz yani gerçekte olmayanı olmuş gibi gösteren kurumların da sayısı giderek artmakta. Bu konuyu anlayabilmek için konunun nasıl gündemimize geldiğini özetlemekte fayda var: İlk önce UNFCCC, Kyoto Protokolü ve Paris Antlaşması nedir bunları tanımlayalım. Kısaca tüm bu isimleri ve kısaltmaları Birleşmiş Milletlerin ortaya çıkardığı ve iklim değişikliğine karşı aksiyon almak için oluşturduğu platformlar olarak tanımlayabiliriz. Her şey 1992 yılında Birleşmiş Milletler’in “Earth Submit” adı ile Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapmış olduğu konferansta “United Nations Framework Convention on Climate Change” (Birleşmiş Milletler iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi) “UNFCCC”nin kabul edilmesi ile başladı. Bu sözleşme katılımcı milletlerin iklim sistemleri üzerinde insan etkilerini azaltmak için atmosferdeki sera gazı miktarının belirli miktarda sabitlenmesini amaçlamaktaydı ve bugün itibarı ile bu sözleşmeye 197 ülke imza koyarak taraf oldu. Bu konferanslar esnasından ülkeler 2012 yılına kadar sera gazı emisyon limitlerini tanımlayan ve 1997 yılında yapılan Kyoto Protokolü ve 2016 yılında yapılan ve ülkelerin küresel ısınmayı 1,5 C derecede sabitle-

36

www.kamyonum.com.tr

WHAT IS THIS CLIMATE CHANGE? meyi hedeflediği Paris Antlaşması hakkında görüş ve bildiriler üzerinden bilgi paylaşımı ve oturumlar düzenlediler. IPCC tarafından geçtiğimiz aylarda yayınlanan “1,5˚C Küresel Isınma Raporu” ise tüm gerçekleri en somut hali ile ortaya koymaktadır. Bu rapora göre karbon emisyonları alarm veren seviyelere ulaşmıştır. İklim değişikliğinin en popüler suçlusu karbon emisyonları olarak bilinmektedir çünkü akademik çevreler ve EPA (Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı) iklim değişikliğine en büyük sebebin karbon emisyonları olduğunu kanıtlamış durumdadır. Bu kapsamda kısaca iklim değişikliği döngüsünü şu şekilde özetleyebiliriz: fosil yakıt tüketimi> karbon emisyonu> küresel ısınma> iklim değişikliği. 1,5˚C Küresel Isınma Raporu’na göre eğer hiçbir önlem alınmaz ise, 2100 yılında tarım yapacak toprak, su, gerekli iklim koşulları, suya erişim kalmayacak ve kitle ölümleri gerçekleşecektir. Firmalar için iklim değişikliği ile mücadele etmek ilk başta masraflı bir işlem olarak görüldüğünden, uluslararası kurumlar ve hükümetler yasalar ile sektörleri iklim değişikliği ile mücadeleye zorluyor.

Bekir Çetin / Proje Yöneticisi

A

s global warming begins to increase and time to take measures against climate change begins to decrease; countries, world leaders, leading world brands, industrial organizations, service sectors, agricultural industry and especially academic circles constantly talk about climate change and try to draw a road map through possible disaster scenarios. For some, this issue constitutes an opportunity for branding and for others it is a necessity due to sectoral norms and laws. However, the number of institutions that we call green wash, which makes it seem as if it is not real, is increasing. In order to understand this issue, it is necessary to summarize how the issue came to our agenda: First, let us define what the UNFCCC, Kyoto Protocol and Paris Treaty are. In short, we can define all these names and abbreviations as platforms created by the United Nations to take action against climate change. It all began in 1992 with the adoption of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) at the United Nations conference in Rio de Janeiro, Brazil, under the name “Earth Submit”. This con-

Türkiye’de yürürlüğe giren Sera Gazı Yönetmeliği ile sanayi kuruluşlarına, Enerji Verimliliği Yönetmeliği ile bina sektörüne, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (“ICAO”) aracılığı ile sivil havacılığa ve Dünya Denizcilik Örgütü (“IMO”) aracılığı ile deniz taşımacılığı sektörüne iklim değişikliği önlemleri yavaş yavaş entegre ediliyor. Bu iklim değişikliği risklerini önceden görerek hazırlanan firmalar ise bu riskleri fırsatlara çevirebilmenin yollarını arıyorlar.


KARAYOLU TAŞIMACILIĞIN SERA GAZI (KARBON AYAKİZİ) EMİSYONLARDAKİ YÜZDE ORANI Bu husus çok sürpriz olmamakla birlikte konuyu listenin başına taşımamızın nedeni, karbon ve sera gazı emisyonlarının nedenlerine yaptığı devasa katkılardan kaynaklanıyor. Etkisi o kadar büyük ki 2016 yılında tüm sera gazı emisyonlarının %28,5’ini uluslararası taşımacılık oluşturdu. Otomobiller, motosikletler, uçaklar, ticari araçlar, toplu taşıma araçları vb. hareket sağlamak için fosil yakıtlar kullanır ve bu fosil yakıtlar Dünya’nın yenilenemeyen enerji kaynaklarından elde edilir. Güncel teknolojinin durumu nedeniyle birçok vasıta enerji üretimi için farklı yakıt ve yanma teknolojileri kullanır ve karbon emisyonları da dahil olmak üzere birçok atık gaz üretilir. Özellikle metan ve nitrus oksit gazları motorların yanma teknolojilerine göre değişkenlik göstermektedir.

yakıtlar

%100

verim ile yanmaz Kişisel otomobillerde hibrit veya elektrikli motor seçeneklerini değerlendirerek karbon emisyonlarını az da olsa azaltabilsek dahi ticari karayolu taşımacılığı için bunu söylemek pek mümkün değil. İçten yanmalı motor kullanan taşıtların, enerji üretimi amaçlı fosil yakıtlar kullandığı bilinen bir gerçek ve doğal ve teknolojik kısıtlamalar nedeniyle, bu yakıtlar %100 verim ile yanmaz ve bu da karbon emisyonlarının artmasına neden olur. Bu emisyonlar doğrudan atmosfere salınır ve çok sayıda vasıta dolayısıyla (örneğin, 2018’de ABD’de 17 milyon araç satılmıştır), emisyonlar hızla alarm veren seviyelere ulaşmaktadır. Birçok ülke ve uluslararası kuruluş karayolu taşımalarından kaynaklanan emisyonlarını kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. Emisyon normları en katı olan Avrupa Birliği bu bağlamda örnek teşkil etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, 1970’lerin başında, EPA’nın kurulmasıyla izlenen Temiz Hava Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile emisyon ve yakıt tüketim normlarını sıkı kontrol altına almıştır.

KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA ALTERNATİF YAKITLAR Karayolu taşımacılığı enerji kaynaklarına güçlü bağımlılığı ve istikrarlı büyümesi nedeniyle karbon emisyonları azaltılmasında en dirençli sektör olmuştur. 1990 yılından 2008’e kadar Avrupa Birliğinde karayolu kaynaklı karbon emisyonları %24 artmıştır ve bu sayı toplam AB emisyonlarının %19,5’ine tekabül etmektedir. Enerji verimliliği, ulaştırma verimliliği ve etkin ulaştırma yönetimi, emisyonların azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Ancak, taşımacılığın tam olarak sıfır karbon emisyon olmasına ilişkin nihai çözüm, fosil kaynaklarının taşımacılık için karbon nötr alternatif yakıtların kullanılmasıdır.

petrolün, 2050 yılına kadar tükenmeye ulaşması bekleniyor Genel olarak taşımacılığın ana enerji kaynağı olan ve karayolu taşımacılığı yakıtlarının yaklaşık %100’ünü sağlayan petrolün, 2050 yılına kadar tükenmeye ulaşması bekleniyor. Bu nedenle, iklim değişikliği ve enerji güvenliği sorunu, 2050 yılına kadar petrole dayanmayan ve büyük ölçüde karbon içermeyen taşımacılık alternatifleri üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Bu kapsamda kanun koyucular uzun vadede karayolu taşımacılığını karbon emisyonlarından bağımsız hale getirebilecek arayışlar içerisine girmiştir. Avrupa Komisyonunun 2050 yılındaki hedefi karayolu taşımacılığında karbon emisyonlarının %80-90 oranında azalmasını sağlayabilmektir.

AB tarafından kısa mesafeli taşımacılık için elektrik, orta mesafeli taşımacılık için hidrojen veya sıvı biyo yakıtlar, uzun mesafeli taşımacılık için ise LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ve LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) alternatif yakıtlar olarak tavsiye edilmektedir.

vention aimed at stabilizing the amount of greenhouse gases in the atmosphere in order to reduce the human effects of the participating nations on climate systems, and as of today, 197 countries have signed this agreement. During these conferences, countries organized information sharing and had sessions on the Kyoto Protocol in 1997, which defined greenhouse gas emission limits until 2012, and the Paris Treaty in 2016, aimed at stabilizing global warming at 1.5 ° C. The 1.5˚C Global Warming Report published by the IPCC in the last months reveals all the facts in its most concrete form. According to this report, carbon emissions have reached alarming levels. The most popular culprit of climate change is known as carbon emissions, because the academic community and the EPA have proved that carbon emissions are the major cause of climate change. In this context, we can briefly summarize the climate change cycle as follows: fossil fuel consumption- carbon emission - global warming - climate change. According to the 1.5˚C Global Warming Report, if no measures are taken; land, water, climatic conditions that are necessary for agriculture will not be accessible and mass deaths will occur in 2100. Since the fight against climate change is seen as a costly process for companies, international institutions and governments are compelling laws and sectors to combat climate change. Climate change measures are gradually being integrated into industrial organizations, the building sector with the Energy Efficiency Regulation, civil aviation through the International Civil Aviation Organization (ICAO) and the maritime transport sector through the World Maritime Organization (IMO) with the Greenhouse Gas Regulations entered into force in Turkey. The companies prepared by anticipating these climate change risks are looking for ways to turn these risks into opportunities.

PERCENTAGE OF HIGHWAY TRANSPORT IN GREENHOUSE GAS (CARBON FOOTPRINT) EMISSIONS Although this is not a surprise, the reason why we have brought it to the top of the list is due to its enormous contribution to the causes of carbon and greenhouse gas emissions. The impact is so great that international transport accounted for 28.5% of all greenhouse gas emissions in 2016. www.kamyonum.com.tr

37


Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıvı durumu nedeniyle çok daha yüksek bir enerji yoğunluğu sunar ve orta ve uzun mesafeli karayolu taşımacılığı için alternatif oluşturmaktadır.

Diğer ilginç nokta maliyettir çünkü gaz halindeki enerjinin birim başına maliyet açısından aynı olması, sıkıştırmayı kaydederek nihai fiyatın daha düşük olmasını sağlayabilir. Ancak, sıvılaştırma için, doğal gaz -160 ° C’ye soğutulmalı ve daha sonra sıvı halde tutmak için sıcaklık kaybına karşı yalıtımlı tutulmalıdır. LNG, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) kararlaştırdığı gibi, daha temiz yakıt gereksinimlerini takiben, yüksek kükürtlü gemi yakıtının yerine kullanılmak üzere denizcilik sektörünün dikkatini çekmektedir.

LPG’nin ise AB komisyonu tarafından klasik dizel motorların emisyonları kıyaslandığında dizel yakıta oranla %14 daha az karbon emisyonu oluşturduğu beyan edilmektedir. Güncel durumda karayolu taşımacılığı için alternatif yakıtlar kısa vadede geçiş yapılacak en iyi seçenek olarak görünmektedir. Ancak, bu yakıt sistemlerine geçilmesi için hükümetlerin, uluslararası örgütlerin ve politikacıların, Paris Antlaşması gibi iklim değişikliğinin somut bulgularını göz ardı etmeden ivedilikle çözüm odaklı şekilde çalışmaya başlamaları gerekmektedir.

Devam edecek…

Automobiles, motorcycles, airplanes, commercial vehicles, public transport, etc. uses fossil fuels to provide movement and these fossil fuels are derived from the Earth’s non-renewable energy sources. Due to the state of the art, many vehicles use different fuel and combustion technologies for energy generation, and many waste gases are produced, including carbon emissions. Especially methane and nitrous oxide gases vary according to the combustion technologies of engines. Even if we can reduce carbon emissions to a small extent by evaluating hybrid or electric motor options in personal cars, it is not possible to say this for commercial road transport. It is a known fact that vehicles using internal combustion engines use fossil fuels for energy production. Due to natural and technological constraints, these fuels do not burn with 100% efficiency, resulting in increased carbon emissions. These emissions are released directly into the atmosphere, and due to the large number of vehicles (for example, 17 million vehicles sold in the US in 2018), emissions are rapidly reaching alarming levels. Many countries and international organizations are trying to control emissions from road transports. The European Union, which has the strictest emission norms, sets an example in this context. In the early 1970s, with the entry into force of the Clean Air Act, followed by the establishment of the EPA, the United States tightly controlled emissions and fuel consumption norms.

Energy efficiency, transport efficiency and efficient transport management can significantly contribute to reducing emissions. However, the ultimate solution to transport being exactly zero carbon emissions is to use carbon neutral alternative fuels for transport of fossil resources.

ALTERNATIVE FUELS IN ROAD TRANSPORT Road transport has become the most resilient sector in reducing carbon emissions due to its strong dependence on energy resources and steady growth. From 1990 to 2008, road-based carbon emissions increased by 24% in the European Union, corresponding to 19.5% of total EU emissions. Petroleum, which is the main energy source of transport in general and provides about 100% of road transport fuels, is expected to reach depletion by 2050. Therefore, the problem of climate change and energy security began to focus on transport alternatives that were not oil-based and largely carbon-free until 2050. In this context, legislators have been searching for ways to make road transport independent of carbon emissions in the long run. The aim of the European Commission in 2050 is to achieve an 80-90% reduction in carbon emissions in road transport. It is recommended by the EU as electricity for short-haul transportation, hydrogen or liquid biofuels for medium-haul transportation and LNG (Liquefied Natural Gas) and LPG (Liquefied Petroleum Gas) as alternative fuels for long-haul transportation. Liquefied natural gas (LNG) offers a much higher energy density due to its liquid state and is an alternative for medium and long-distance road transport. The other interesting point is the cost, since the gaseous energy being the same in terms of cost per unit can save the final compression by lowering the final price. However, for liquefaction, the natural gas should be cooled to -160 ° C and then insulated against loss of temperature to keep it in liquid state. As the International Maritime Organization (IMO) has agreed, LNG attracts the attention of the maritime industry to replace high sulfur ship fuel, following cleaner fuel requirements. On the other hand, it is declared by the EU commission that LPG produces 14% less carbon emissions compared to diesel fuel when compared to conventional diesel engines. In the current situation, alternative fuels for road transport seem to be the best option in the short term. However, in order to adopt these fuel systems, governments, international organizations and politicians must immediately start working in a solution-oriented manner without ignoring the concrete findings of climate change such as the Paris Treaty.

To be continued...


İŞ MAKİNELERİ İÇİN EN İYİSİ WIX FILTERS ARTIK TÜRKİYE‘DE!

Wix Filters, Mann+Hummel grup markasıdır.

Ankara ŞUBE Ostim OSB Mah. 1160. Cad. No: 5, Yenimahalle / ANKARA Tel : (0312) 354 41 85 I Faks : (0362) 354 41 84 www.karadenizfiltre.com.tr


Prensler masallarda, efsaneler sanayilerde yașar.

Ankara ȘUBE Ostim OSB Mah. 1160. Cad. No: 5, Yenimahalle / ANKARA Tel : (0312) 354 41 85 I Faks : (0362) 354 41 84 I www.karadenizfiltre.com.tr


LET THE EXCITEMENT BEGIN FOR OPTIFUEL CHALLENGE 2019 Renault Trucks’ın iki yılda bir düzenlediği sürüş yarışması Optifuel Challenge, uluslararası platformda en tasarruflu sürücüleri seçiyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışma için 25 ülkeden 2.000 sürücü, başlangıç noktasına geçiyor. Yarı elemeler sonrasında her ülkenin en tasarruflu sürücüleri seçilen lojistik şirketleri, 2019 Renault Trucks T High çekici ödülünü kazanmak üzere Ekim ayında Lyon’da gerçekleşecek uluslararası finalde yarışacak. 2012 yılından bu yana devam eden ve yalnızca ekonomik sürüşe odaklanan Optifuel Challenge, hem Renault Trucks’ın sürücüleri yakıt tasarrufu konusunda desteklemedeki hem de ilk kilometreden itibaren yakıt tüketimini sürdürülebilir bir şekilde azaltarak global araç sürücüsü hizmetleri yaklaşımındaki kararlılığını ortaya koyuyor. Optifuel Challenge’ın 2019 yarı finallerine 25 ülkeden 2.000 sürücü katılıyor. Her ülke, en tasarruflu sürücüleri belirlemek için ülke yarı finallerini düzenliyor.

42

www.kamyonum.com.tr

Optifuel Challenge, a biennial driving competition organized by Renault Trucks, selects the most efficient drivers on the international platform. For the fifth edition of the competition, 2,000 drivers from 25 countries get to the starting point this year. The logistics companies, selected as the most cost - effective drivers of each country after the semi-qualifications, will compete in the international final in Lyon in October to win the 2019 Renault Trucks T High tractor award. Continuing since 2012, focusing exclusively on economic driving, the Optifuel Challenge demonstrates both Renault Trucks’ commitment to support drivers in fuel savings and a global approach to driver services by sustainably reducing fuel consumption from the first kilometer. 2,000 drivers from 25 countries participate in the 2019 semifinals of the Optifuel Challenge. Each country organizes the country’s semifinals to identify the most cost-effective drivers.


“KALİTEYE VE BİZE İNANMAYA DEVAM ETSİNLER”

“CONTINUE TO BELIEVE IN QUALITY AND US”

Akdeniz bölgesindeki önemli Cool Liner kullanıcıları arasından seçilen katılımcılarla gerçekleştirilen fabrika ziyaretiyle Krone, Türkiye’de yoğun ilgi gören frigorifik aracı Cool Liner’ın üretildiği Lübtheen’deki dev fabrikasını kullanıcılarına yakından tanıtma fırsatı buldu.

By a visit to the factory with the attendants selected among the important Cool Liner users from the Mediterranean region, Krone had the opportunity to acquaint the users with the giant factory in Lübtheen where the Cool Liner refrigerated vehicle, that attracted intense interest in Turkey, has been produced.

Türkiye’den fabrikayı ziyarete gelen kullanıcılara, Krone Uluslararası Satış Direktörü Andreas Völker ev sahipliği yaparken, Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar ve Krone’nin bölge satış yöneticilerinden Selçuk Akdöner eşlik etti. Üretimin büyük bir kısmında Endüstri 4.0 ışığında robotlarla çalıştıklarını ve teknolojideki ilerlemeleri kendilerine referans aldıklarını belirten Andreas Völker, “Türkiye’nin önemli kullanıcılarını bu tesisimizde ağırladığımız için çok keyifliyiz. Avrupa’nın en modern ticari araç üretim tesisini birlikte gezdik. Burada izlenen üretim süreçleri ve öne çıkan teknolojik yeniliklerimiz hakkında onlara bilgi verdik. Eğer piyasaya sürdüğümüz araçlarda bir kaliteden söz ediliyorsa bunun tesadüfi olmadığını burada anlatmaya çalıştık. Türkiye’den gelen kullanıcılara aktardığım gibi, biz çok çalışıyoruz. Her zaman kullanıcılarımız için kendimizi geliştirmeyi ön plana alıyoruz. Türkiye’deki tüm kullanıcılarımızdan ve Türk nakliyecisinden de bir ricam var. Kaliteye ve bize inanmaya devam etsinler.” şeklinde konuştu.

“Kullanıcı Taleplerine Göre Üretim Gerçekleştiriyoruz” Krone Türkiye Satış Müdürü Ömürden Özacar ise, “Öncelikle buraya gelen önemli dostlarıma, Krone kullanıcılarına teşekkür ediyorum. Buradaki sürece, teknolojinin nasıl kullanıldığına ve en ince ayrıntısına kadar kaliteli frigorifik treylerin nasıl üretildiğine birlikte tanık olduk. Daha önce de söylediğim gibi treyler sektörünün en komplike aracını burada üretiyoruz. Krone kalitesinin tesadüf olmadığını, Krone olarak Cool Liner’ı en üst düzey teknolojik standartlarda ürettiğimizi tekrar belirtmek istiyorum. Frigorifik treylerimiz tüm gıda ürünlerinin uygun sıcaklıklarda taşınabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, ‘Farma’ sertifikasıyla birlikte ürettiğimiz treylerimizle en hassas kimyevi maddeler ve ilaçlar güvenli bir şekilde taşınabiliyor. Kullanıcı taleplerine göre, çift katlı, ara bölmeli ve et kancalı Cool Liner üretimleri gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

44

www.kamyonum.com.tr

Krone International Sales Director Andreas Völker hosted the users who came from Turkey to visit the factory and Krone Turkey Sales Director of Ömürden Özacar and Krone’s regional sales manager Selcuk Akdöner accompanied them. Indicating that in the most of the production, they with robots in the light of Industry 4.0 and they refer to the advances in technology, Andreas Völker said that; “We are pleased to host very important users from Turkey in our facilities. Together we visited the most modern commercial vehicle manufacturing facility in Europe. We informed them about the production processes followed and our technological innovations. If a quality is mentioned in the vehicles we have introduced, we have tried to explain here that this is not coincidence. As I passed on to users from Turkey, we work very hard. We always focus on improving ourselves for our users. I kindly ask all users and shippers from Turkey. Continue to believe in quality and us.”

RENAULT TRUCKS, 2019 MODEL T SERİSİ İLE MERSİN’DE RENAULT TRUCKS IN MERSİN WITH 2019 MODEL T SERIES Renault Trucks ve yetkili bayisi İmam Kayalıoğulları Otomotiv, Mersin’in önde gelen lojistik firmaları ile buluştu. Katılımcılar, etkinlikte Renault Trucks’ın 2019 model T 520 yüksek kabin aracını da yakından incelediler. Taşımacılık alanının profesyonelleri ile bir arada çözümler üreten ve Türkiye’deki hizmet ağına aralıksız yatırım yapan Renault Trucks, Mersin’de müşterileriyle buluştu. Mersin’deki yetkili bayisi İmam Kayalıoğulları Otomotiv ile düzenlenen iftar yemeğine üst düzey yöneticiler ev sahipliği yaptı.

We Conduct Manufacturing According to User Demands Krone Turkey Sales Manager Ömürden Özacar said that; “First of all, I express my gratitude to my dear friends and Krone users who are with us here. Together we have witnessed how the technology is used and how high-quality refrigerated trailers are produced to the finest detail. As I said before, we produce the most complicated vehicle of the trailer sector here. I would like to reiterate that Krone quality is not a coincidence and that we, as Krone, produce Cool Liner at the highest technological standards. Our refrigerated trailer allows the transportation of all food products at suitable temperatures. In addition, the most sensitive chemicals and drugs can be transported safely with our trailer which we produce with Farma certificate. According to the demands of the users, we conduct manufacturing the Cool Liner with double deck, intermediate compartment and meat hook.”

Renault Trucks and its authorized dealer İmam Kayalıoğulları Automotive met with Mersin’s leading logistics companies. Participants also looked closely at Renault Trucks’ 2019 model T 520 high cab in the event. Providing solutions together with the professionals in the field of transportation and making continuous investment in the network of Renault Trucks in Turkey, met with customers in Mersin. Senior executives hosted the iftar dinner organized by Imam Kayalıoğulları Automotive, the authorized dealer in Mersin.


“SIFIR GİBİ MOTOR” HİZMETİNDE YENİLİK!

INNOVATION IN ZERO-LIKE ENGINE SERVICE!

Mercedes-Benz Türk, müşterilerinin satış ve satış sonrasındaki beklentilerini karşılayarak ihtiyaçlarına yönelik en doğru hizmetleri sunmaya devam ediyor. Piyasada uzman olmayan kişilerce yapılan onarımların önüne geçmek amacıyla yola çıkan Mercedes-Benz Türk; üstün performans, kaliteli ürünler ve uygun fiyatlı servis hizmetleri ile dikkat çekiyor. Özellikle araçlarını daha uzun süre kullanmayı planlayan Euro 6 kamyon ve otobüs müşterileri için sunulan avantajlı sıfır gibi motor fiyatları ile araçlar, ilk günkü performans ve düşük yakıt tüketimi ile yoluna devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk Kamyon ve Otobüs Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Can Balaban, “Mercedes-Benz Türk Satış Sonrası Hizmetler olarak müşterilerimizin ihtiyaç ve isteklerine yönelik hizmetlerimizi ve tesislerimizi sürekli yeniliyoruz. Bu doğrultuda 2017 yılında devreye aldığımız ‘Sıfır Gibi Motor’ hizmetimizi ilk aşamada Euro 5 motorlara sahip olan Mercedes-Benz kamyon ve otobüs müşterilerimize sunuyorduk. Yakın dönemde yenilenen tesislerimizde kamyon ve otobüslerimizdeki Euro 6 motorlarda da bu uygulamamızı sunmaya başladık. Cazip koşullarda verdiğimiz bu hizmet sebebiyle müşterilerimizden olumlu geri bildirimler aldık. İlerleyen senelerde sunduğumuz bu hizmeti daha da geliştirerek daha güzel sonuçlar alacağımıza eminim.” şeklinde konuştu.

Mercedes-Benz Turk continues to provide the most accurate services to meet the needs of its customers by meeting their sales and after-sales expectations. Mercedes-Benz Turk, set out to prevent repairs made by non-experts in the market; attracts attention with its outstanding performance, quality products and affordable service. The zero-like engine vehicles offered with advantageous prices continue on their way with first-day performance and low fuel consumption, especially for Euro 6 truck and bus customers who plan to drive their vehicles for longer. Mercedes-Benz Turk Truck and Bus After - Sales Services Director Can Balaban said that; “As Mercedes-Benz Turk After Sales Services, we are constantly renewing our services and facilities for the needs and wishes of our customers. In this direction, we launched our Zero-Like Engine service, which we commissioned in 2017, to our Mercedes-Benz truck and bus customers with Euro 5 engines at the first stage. We have started to offer this service in Euro 6 engines in our trucks and buses. We received positive feedback from our customers due to this service we provide under attractive conditions. I am sure that we will get better results by improving this service we offer in the following years.”


IVECO ANTALYA’DA DAHA DA GÜÇLÜ! IVECO’nun Türkiye’deki en eski yetkili servislerinden olan SAMKO Otomotiv Antalya’da yeni tesisini hizmete sundu. IVECO, Antalya-Burdur karayolu üzerinde açılışını gerçekleştirdiği yetkili servisi SAMKO’nun yeni tesisi ile Antalya ve bölgesindeki varlığını güçlendirdi. Açılış töreninde konuşan SAMKO Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Oktar “Biz Iveco’nun güçlü geleceğine inanıyoruz ve bugün yeni tesisimizi Iveco’nun en yeni ürünleri tanıtarak açmaktan mutluluk duyuyoruz. Toplamda 4 bin metrekareye sahip alanımız içinde bin 950 metrekare kapalı alan 2 bin 200 metrekare açık alan mevcut. 850 metrekare servis alanımızda aynı anda 15 araca hizmet verebilecek kapasiteye sahibiz. Tesisimizde 27 personelimizle hizmet veriyoruz.” dedi.

Şahinler Otomotiv ile İş Birliği Tesisin ön tarafında ayrıca araç teşhirine imkan veren 300 metrekare modern kapalı showroom bulunuyor ve IVECO Antalya satış faaliyetleri IVECO’nun güçlü bayilerinden Şahinler Otomotiv tarafından burada yürütülüyor. Ege Bölgesi’nin önde gelen IVECO bayisi olan Şahinler Otomotiv tüm ticari araç segmentlerinde uzmanlaşmış ekibi ile burada IVECO’nun tüm modellerinin satışını gerçekleştiriyor.

46

www.kamyonum.com.tr

IVECO IS MORE STRONGER IN ANTALYA!

SAMKO Automotive, which is one of the oldest authorized services of Iveco in Turkey, offered its new facility to service in Antalya. IVECO has strengthened its presence in Antalya and its region with the new facility of SAMKO, the authorized service it has opened on the Antalya-Burdur highway. Speaking at the opening ceremony, SAMKO Board Member Bilal Oktar said that; “We believe in Iveco’s strong future, and today we are pleased to open our new facility by introducing Iveco’s newest products. In our total area of 4 thousand square meters, 950 thousand square meters of indoor area and 2 thousand 200 square meters of outdoor area are available. In our 850 square meters service area, we have the capacity to serve 15 vehicles at the same time. We serve with 27 staff in our facility.

Cooperation with Şahinler Automotive In the front area of the facility, there is also a 300 square meter modern indoor showroom which allows vehicle exhibiton and sales activities of IVECO Antalya are carried out here by Şahinler Automotive, one of

IVECO’s strong dealers. Sahinler Automotive, the leading IVECO dealer in the Aegean Region, sells all models of IVECO with its team specialized in all commercial vehicle segments.


“Our goal is to be closer to our customers”

“Amacımız Müşterilerimize Daha Yakın Olmak” Törende konuşma yapan Iveco Araç Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz ise şunları söyledi: “IVECO Türkiye olarak hızlı büyüyen bir markayız ve son 9 yılda pazar payımız iki katında fazla büyüdü. Bugün Türkiye’de 3,5 ton ve üstü kamyon segmentinde yüzde 7,8 pazar payı ile üçüncü marka olup 27 satış noktası ve 54 servis noktası ile hizmet veriyoruz. IVECO’nun yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde SAMKO’nun yeni modern tesisini hizmete sunuyoruz. Amacımız hem ürün hem de hizmet anlamında tüm gücümüz ile müşterilerimize daha yakın olmak. SAMKO ailesine bu modern tesisi inşa ederek IVECO’ya olan inançlarını gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca SAMKO ile iş birliğine giderek burada tecrübeli ekibi ile başarılı bir satış faaliyeti yürüten Ege Bölgesi bayimiz Şahinler Otomotiv’e de teşekkürlerimi sunuyorum.”

Speaking at the ceremony, Deputy General Manager of Iveco vehicle, Tansu Giz said that; “As IVECO Turkey, we are the fast-growing brand and our market share has grown more than twice the last 9 years. Today, in Turkey, we are the third brand in the 3.5 tonnes and more of truck segment with a market share of 7.8 percent, we are serving with 27 sales points and 54 service points. Within the framework of IVECO’s restructuring efforts, we are introducing the new modern facility of SAMKO. Our goal is to be closer to our customers with all our strength in terms of both product and service. I would like to thank the SAMKO family for demonstrating their belief in IVECO by building this modern facility. I would also like to express my gratitude to Şahinler Automotive, our Aegean Region distributor, for its successful sales activity with its experienced team.

www.kamyonum.com.tr

47


SARP INTERMODAL <(1ú'(17,56$1'('ú SARP INTERMODAL PREFERRED TIRSAN AGAIN

İntermodal taşımacılığın öncü firmalarından Sarp Intermodal ve Türkiye’nin güvenilir lideri Tırsan, iş birliklerinin sonucu 200 adetlik Kässbohrer Swap Body K.SWAU C+ filo teslimatının 120 adedini gerçekleştirdi.

firmalardan biri. Geçen yıl kendilerine teslim ettiğimiz 20 adet Swap Body aracından sonra, şimdi de 100 adet K.SWAU C+ teslim ediyoruz, sene sonunda ise 80 adet daha araç teslim edeceğiz. ” açıklamalarında bulundu.

Tırsan, en geniş ürün gamıyla lojistik firmalarının ilk tercihi olmaya devam ediyor. Bulgaristan, İtalya ve Almanya’da bulunan ofisleriyle Türkiye ile Avrupa arasında intermodal taşımacılık hizmeti sunan Sarp Intermodal, tercihini yine Tırsan’dan yana kullanarak filosuna eklediği 200 adet Kässbohrer Swap Body K.SWAU C+’nin 120 adedini teslim aldı.

“Filo Yatırımında Tek Tercihimiz Tırsan”

“Avrupa’nın En Hafif Swap Body Aracını Ürettik” Tırsan olarak bu yıl da yurt dışında büyümeye devam edeceklerini ifade eden Çetin Nuhoğlu, “Bu şekilde hem yurt dışındaki yeni trendleri görüyoruz, hem de oradaki zorlukları anlıyoruz, ayrıca müşterilerin yeni bakış açılarını ve iş modellerini görüyoruz. Bu gözlemlerimize dayanarak intermodal taşımacılığa yönelme kararı aldık ve geçen sene Avrupa’nın en hafif Swap Body aracını yaparak, 67. IAA Fuarı’nda sergiledik. Sarp Intermodal, intermodal taşımacılıkta öncü

48

www.kamyonum.com.tr

Kalitesi, operasyonel esnekliği ve verimliliğinden dolayı filo yatırımlarında sadece Tırsan’ı tercih ettiklerine dikkat çeken Sarp Intermodal Yönetim Kurulu Başkanı Onur Talay, “Sarp Intermodal olarak iki gün önce 5. yılımızı kutladık. O günden bu yana özellikle yoğun olarak kullandığımız 45’lik konteyner tarafında adetlere bakıldığında en fazla hareket sağlayan şirket konumundayız. Ancak kapalı kasa araçlarla yaptığımız taşımalarda dokunamadığımız alanlar oluyordu ve biz de bir arayışa girerek Swap Body yatırımına karar verdik. Bu araçlar için de tercihimiz 3 yıl önce iş birliğine başladığımız ve 3800 kg ağırlığında, 26 tonlara kadar taşımamıza olanak sağlayan şasisinden oldukça verim aldığımız Tırsan’dan başkası olamazdı. Bundan sonra yapacağımız tüm şasi ve konteyner yatırımları da Tırsan olmaya devam edecek.”

One of the leading intermodal transportation companies, Sarp intermodal and the reliable leader of Turkey, Tırsan transport have completed the delivery of 120 Kässbohrer swap bodies K.SWA C + fleet, which has 200 units in total, as a result of their cooperation. Tırsan continues to be the first choice of logistics companies with its widest product range. Offering intermodal transport services between Europe and Turkey with offices in Bulgaria, Italy, and Germany, Sarp Intermodal preferred Tırsan again and added 120 Kässbohrer swap bodies K.SWA C + to its fleet, which has 200 units in total.

We Produced the Lightest Swap Body of Europe Indicating that as Tırsan, they will continue to grow abroad this year, Çetin Nuhoğlu said that; “In this way, we both see new trends abroad and understand the challenges there, as well as new perspectives and business models of customers. Based on these observations, we decided to move towards intermodal transport, and last year we made the lightest Swap Body in Europe and exhibited it at the 67th IAA Fair. Sarp Intermodal is one of the leading companies in intermodal transportation. After 20 Swap Body vehicles delivered to them last year, we now deliver 100 K.SWAU C +, and at the end of the year we will deliver 80 more vehicles.

Tırsan is Our Only Choice In Fleet Investment Pointing out that they prefer Tırsan only for their fleet investments because of their quality, operational flexibility and efficiency, Onur Talay, Chairman of Sarp Intermodal said that; “As Sarp Intermodal, we celebrated our 5th year two days ago. Since then, we are in the position of the company that provides the most movement in terms of numbers, especially on the side of the container, which we use extensively. However, there were areas we couldn’t touch in the transportation we made with closed boxes and we decided to invest in Swap Body. Our preference for these vehicles could not be any other than Tırsan, which we started to cooperate with 3 years ago and we gained quite efficiency from the chassis which allows us to carry up to 26 tons and weighing 3800 kg. All the chassis and container investments we will make after that will continue to be Tırsan.”


SPRINTER SANA YAKIŞIR! SPRINTER SUITS YOU! YENİ MERCEDES-BENZ SPRINTER NEW MERCEDES-BENZ SPRINTER IN ANKARA ANKARA’DA

The capital’s leading Mercedes-Benz customers attended the special event organized in cooperation with Mercedes-Benz Turkish Light Commercial Vehicles, Koluman, Mengerler and Hasmer dealers in Wyndham Ankara Being offered for sale in Turkey from 1996 to the present day, Mercedes-Benz Sprinter which makes difference in class light commercial vehicles has been renewed and put on sale with the slogan “Sprinter Suits You”. Offering over 1,700 different options in 3 main options as Minibus, Panelvan and Van, the new Sprinter was designed to meet the demands and expectations of customers. The basis of the vehicle is a modular construction concept at the maximum level. With this modular construction concept, new solution suggestions are offered for companies that carry out domestic and suburban passenger transportation, school and personnel services, and transport and courier services.

New Generation Sprinter Minibus with Options from 13+1 up to 22+1 People

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar, Koluman, Mengerler ve Hasmer bayilerinin iş birliğiyle, Wyndham Ankara’da düzenlenen özel etkinliğe başkentin önde gelen Mercedes-Benz müşterileri katıldı. Türkiye’de satışa sunulduğu 1996 yılından günümüze, hafif ticari araçlar sınıfında fark yaratan Mercedes-Benz Sprinter; yenilenerek “Sprinter Sana Yakışır” sloganı ile satışa sunuldu. Minibüs, Panelvan ve Kamyonet olmak üzere 3 ana seçenekte 1.700’ü aşkın farklı seçeneği sunulan yeni Sprinter, müşterilerin talep ve beklentilerini karşılamak üzere tasarlandı. Aracın temelini, maksimum seviyede modüler bir yapı konsepti oluşturuyor. Bu modüler yapı konsepti ile şehir içi ve şehir dışı yolcu taşımacılığı yapan, okul ve personel servisi hizmeti veren, nakliye ve kurye hizmetleri gerçekleştiren firmalar için yeni çözüm önerileri sunuluyor.

3 noktalı emniyet kemerli yenilenen koltukları ile her koşulda güvenli bir ortam yaratıyor. Yeni Sprinter’da hem ön hem de yolcu bölümü için ayrı klima sistemi, yeni iç yan kaplamalar, arka hoparlörler, her koltuk sırası için USB girişleri ve telefon koyma yerleri ile de konforlu yolculuk deneyimi artıyor. Yeni Sprinter’ın 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip araçlarda kalın teker seçeneği yer alıyor. Bu özellik sayesinde araçlar yüksek yolcu ve taşıma kapasitelerinde bile daha düşük bir yakıt tüketimi sağlıyor.

After more than 20 years’ Sprinter experience in Turkey, the new Sprinter Minibus creates a safe environment in every condition with its wide range of products offered with options from 13 + 1 up to 22 + 1 people and renewable seats with adjustable 3-point seat belts as standard whether as a staff or as a school vehicle. The new Sprinter also features a separate air conditioning system for both the front and passenger compartment, new interior side trim, rear speakers, USB ports for each row of seats, and telephone trays for a comfortable ride experience. The new Sprinter has a choice of thick wheels on vehicles with a maximum loaded weight of 5 tons. Thanks to this feature, the vehicles provide lower fuel consumption even at high passenger and carrying capacities.

Yeni Nesil Sprinter Minibüs’te 13+1’den 22+1 Kişiye Kadar Seçenekler Türkiye’deki 20 yılı aşkın Sprinter deneyiminin ardından Yeni Sprinter Minibüs; ister personel, ister okul aracı olarak, 13+1’den 22+1 kişiye kadar sunmuş olduğu sınıfının en geniş ürün yelpazesi ve standart olarak sunduğu ayarlanabilir www.kamyonum.com.tr

49


IVECO’NUN İLK SIKIŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZLI KAMYONLARI RUSYA’DA!

IVECO’S FIRST COMPRESSED NATURAL GAS TRUCKS IN RUSSIA! 23 Adet CNG’li IVECO Stralis NP 460 Cursor 13 ilk Rus müşterisi Miratorg’a teslim edildi.

23 IVECO Stralis NP 460 Cursor 13 with CNG were delivered to the first Russian customer Miratorg.

Tarımsal bir holding olan Miratorg, 23 adet IVECO Stralis Natural Power (NP) 460 kamyonu resmî olarak teslim aldı. Rusya’daki en büyük et üreticilerinden biri olan Miratorg, Stralis NP 460’ı şirketin de politikalarıyla uyumlu olan çevreye olan katkısı için tercih etti. Stralis NP 460, sürdürülebilirlik, performans, üretkenlik ve uzun menzili en zorlu uzun mesafe görevlerde bir araya getiriyor. IVECO Rusya, aracın tasarımı ve verimli işletilmesi üzerine şirketin sürücülerine de eğitim verdi.

Miratorg, an agricultural holding, officially received 23 IVECO Stralis Natural Power (NP) 460 trucks. Miratorg, one of the largest meat producers in Russia, chose Stralis NP 460 for its contribution to the environment, which is in line with the company’s policies. Stralis NP 460 combines sustainability, performance, productivity and long range in the most demanding long-distance tasks. IVECO Russia also trained the company’s drivers on the design and efficient operation of the vehicle.

Stralis NP 460, 460 beygirlik, 2,000 Nm torka çıkan ve bununla dizele denk bir performans sunan IVECO’nun 13 litrelik Cursor 13 NP Euro VI motorunu barındırıyor. Motor, güç-ağırlık oranı, beygir gücü, bakım aralıkları ve sessiz çalışmasıyla sınıfının en iyilerinden biri olduğu iddia ediliyor. Bu araç, doğal gazın çevresel avantajlarını maksimize ediyor ve Euro VI standartlarına oranla yüzde 99 daha az partikül madde ve yüzde 60 daha az nitro oksit salınımına sahip.

The Stralis NP 460 features IVECO’s 13-liter Cursor 13 NP Euro VI engine, which delivers 460 horsepower, 2,000 Nm of torque and delivers diesel-equivalent performance. The engine is claimed to be one of the best in its class with its power-to-weight ratio,

IVECO’nun Rusya ve Belarus İş Direktörü Roberto Camatta, yaptığı konuşmada Miratorg’un IVECO’nun öncüsü olduğu gaz teknolojisini Rusya’da takdir eden ilk şirketlerden biri olduğunu belirterek memnuniyetini dile getirdi ve Stralis NP 460’ın Rusya’da uzun mesafe taşımacılıkta verimliliğini kanıtlayacağını söyledi.

50

www.kamyonum.com.tr

horsepower, maintenance intervals and quiet operation. It maximizes the environmental advantages of natural gas and has 99 percent less particulate matter and 60 percent less nitrous emissions than Euro VI standards. Roberto Camatta, the Business Director of IVECO in Russia and Belarus, expressed his satisfaction by stating that Miratorg is one of the first companies in Russia to appreciate the gas technology pioneered by IVECO and said that the Stralis NP 460 will prove its efficiency in long-distance transport in Russia.


MAN KONYA’DA MÜŞTERİLERİ VE ŞOFÖRLERLE BULUŞTU

PROMETEON LASTİK GRUBU’NDA ÜST DÜZEY İKİ ATAMA TWO HIGH LEVEL APPOINTMENTS IN PROMETEON TIRE GROUP

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. ‘yaşam boyu iş ortağı’ olarak gördüğü müşterilerini, araçları ve Satış Sonrası Hizmetler alanında sunduğu avantajların yanı sıra diğer alanlarda da desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen MAN ProfiDrive eğitimlerinin sonuncusu, Konya’da gerçekleştirildi. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin Konya’daki Yetkili Satış ve Servis Merkezi’nde düzenlenen eğitime, MAN müşterileri ve araç kullanıcıları katıldı. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. adına Kamyon Satış Müdürü Cumhur Kutlubay’ın yanı sıra Uzman Satış Temsilcileri Uğur Çavdarcı ve Ozan Bilir, Servis Müdürü Onur Ulaş Oflaz’ın evsahipliğinde gerçekleşen programda, MAN ProfiDrive Eğitmeni Abdullah Kavrak tarafından katılımcı gruba ‘Ekonomik Sürüş Eğitimi’ verildi.

MAN MET WITH CUSTOMERS AND DRIVERS IN KONYA MAN Truck and Bus Trade Inc. continues to support its customers, which it considers as a lifelong business partner, in other fields as well as the advantages it offers in the field of vehicles and After Sales Services. The last of the MAN ProfiDrive trainings organized in this context was held in Konya. MAN’s customers and vehicle users participated in the training held at the Authorized Sales and Service Center of MAN Truck and Bus Trade Company in Konya. The program was hosted by the Truck Sales Manager Cumhur Kutlubay on behalf of MAN Truck and Bus Trade Inc., as well as Specialist Sales Representatives Uğur Çavdarcı and Ozan Bilir, Service Manager Onur Ulaş Oflaz. Economic Driving Training was given to the participating group by MAN ProfiDrive Instructor Abdullah Kavrak.

Hakan Yalnız

Bahadır Özer

Geliştirdiği servis ve çözümleriyle lastik bakım yönetiminde uzman, Pirelli marka endüstriyel ve ticari lastiklerin lisanslı üreticisi Prometeon’un Türkiye’deki Fabrika Direktörü Hakan Yalnız, Prometeon Lastik Grubu’nun tüm dünyadaki üretiminin sorumluluğunu üstlenirken, kendisinin yerine Grubun Çin’deki Ar-Ge Merkezi’nin Direktörlüğünü yürüten Bahadır Özer getirildi.

Hakan Yalnız, Factory Director of Prometeon in Turkey, that is the licensed manufacturer of Pirelli industrial and commercial tires and that is the expert in the management of tire management with improved services and solutions, will assume responsibility for worldwide production group and Bahadır Özer, who was the Director of R & D Center of the group in China, was appointed as the Factory Director of Prometeon in Turkey.

Prometeon Lastik Grubu’nun İtalya’daki genel merkezinde görev alacak olan Yalnız, şirketin Türkiye, Mısır ve Brezilya’daki fabrikalarının üretimden sorumlu olacak. Nisan 2019 itibarıyla Prometeon Lastik Grubu’nda “Chief Manifacturing Officer” olarak rol üstlenecek olan Yalnız bu atama ile Prometeon’un globalde üst düzey görev alan 4 yöneticisinden biri oldu. Kariyerine 1992 yılında Pirelli’de başlayan, lastik sektöründe önemli bir tecrübeye sahip bulunan, Türkiye’de ve globalde pek çok görev üstlenen Bahadır Özer ise, Yalnız’dan devraldığı Prometeon Türkiye Fabrika Direktörlüğü görevini yürütecek.

To work in the headquarter of Prometeon Tire Group in Italy, Yalnız will be responsible for production of the factories in Turkey, Egypt, and Brazil. As of April 2019, Yalnız will take on the role of Chief Manufacturing Officer of the Prometeon Tire Group, with this appointment he became one of the four top executives of Prometeon globally. Beginning his career in 1992 at Pirelli, who have significant experience in the tire industry in Turkey and globally in many tasks, Bahadır Özer will carry out the duties of Prometeon’s Turkey Factory Director as inherited from Mr. Yalnız. www.kamyonum.com.tr

51


İLERİ OTONOM SÜRÜŞE 500 MİLYON AVROLUK YATIRIM

500 MILLION EURO INVESTMENT IN ADVANCED AUTOMOTIVE DRIVING

Daimler Kamyon Grubu, otonom sürüşe sahip kamyonlarına yönelik küresel uzmanlık ve faaliyetlerini 1 Haziran 2019 tarihi itibariyle “Otonom Teknoloji Grubu” adını verdiği küresel yapılanmada bir araya getirdi. Yeni birimin ana görevlerini; ileri düzeyde otonom kamyonların (SAE seviye 4) seri üretimine yönelik gerekli araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmek, operasyon altyapısı ve ağını koordine etmek, otonom sürüşe ilişkin genel stratejinin yol haritasını oluşturmak ve uygulamak oluşturuyor. Yeni kurulan Otonom Teknoloji Grubu aracılığıyla, Daimler Kamyon Grubu’nun 10 yıl içinde ileri düzeyde otonom kamyonları (SAE seviye 4) kullanıma sunma hedefinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunu başarmak için Daimler Kamyon Grubu, Las Vegas’ta gerçekleşen 2019 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES), 500 milyon avroyu aşan yatırımını açıklamıştı. Ticari araçlarda Seviye 4, güvenliği ve aynı zamanda verimlilikle üretkenliği de artırmak açısından Seviye 2’den hemen sonra gelen adımı ifade ediyor. İleri Otonom Sürüş İçin Öncelikli Pazar ABD Daimler Kamyon Grubu Strateji Birimi’nin Başkanı olan Peter Vaughan Schmidt, küresel ve departmanlar arası bu yeni organizasyona 1 Haziran 2019’dan itibaren liderlik etmeye başladı. Schmidt, sektörde

52

www.kamyonum.com.tr

As of June 1, 2015, Daimler Truck Group brought together its global expertise and activities for autonomous trucks in a global structure called Autonomous Technology Group. Main tasks of the new unit are to carry out the necessary research and development activities for the mass production of advanced autonomous trucks (SAE level 4), to coordinate the operational infrastructure and network, to create and implement the roadmap of the overall strategy for autonomous driving.

Peter Vaughan Schmidt 15 yıllık bir deneyime sahip ve çalıştığı bir önceki pozisyonda da Daimler Kamyon Grubu’nun otonom araçlar konusundaki stratejisinin geliştirilmesinden sorumluydu. Peter Vaughan Schmidt “Otonom Teknoloji Grubu ile küresel uzmanlarımızı ve onların engin bilgilerini otonom taşımacılık ile harmanlıyoruz. İlk aşamada, tanımlanmış alanlarda ve ABD’de tanımlanmış merkezler arasında yüksek düzeyde otonom sürüş senaryolarına odaklanacağız. Bunu yaparken, işleri otonom sürüş uygulamamıza uygun olan müşterilerimizle yakın temas halinde çalışacağız. Sadece ilgili teknolojiyi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda gerekli operasyon altyapısını ve ağını da kuracağız.” dedi.

Through the newly established Autonomous Technology Group, it is planned to achieved the goal of the Daimler Truck Group to deliver the advanced autonomous trucks (SAE level 4) in 10 years. To achieve this, Daimler Truck Group announced its investment in excess of 500 million euros at the 2019 Consumer Electronics Show (CES) in Las Vegas. In commercial vehicles, Tier 4 means the next step after Tier 2 in terms of increasing safety and efficiency as well as productivity. USA is the Prior Market for Advanced Autonomous Driving As of 1 June 2019, Peter Vaughan Schmidt, President of the Strategy Unit at Daimler Truck Group, has begun to lead this new global and interdepartmental organization. Schmidt has 15 years of experience in the industry and was responsible for developing the Daimler Truck Group’s strategy for autonomous vehicles in his previous position. Peter Vaughan Schmidt said that; “With the Autonomous Technology Group, we combine our global experts and their vast knowledge with autonomous transport. In the first phase, we will focus on highly autonomous driving scenarios in defined areas and between defined centers in the USA. In doing so, we will work in close contact with our customers, whose jobs are suitable for our autonomous driving practice. We will not only develop the relevant technology, but will also establish the necessary operational infrastructure and network.”


TÜRKİYE KOŞULLARINA ÖZEL OLARAK GELİŞTİRİLDİ Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve iş makinesi lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon, kamyon ve otobüsler için tasarladığı “R:01 II+” serisini Türkiye koşullarına özel olarak geliştirdi. Serinin her iki lastiği de 295/80 R22.5, 315/70 R22.5, 315/80 R22.5 ölçülerinde satışa sunuluyor.

FİLOLAR PROMETEON’A EMANET!

FLEETS ARE COMMENDED TO PROMETEON

“R01 II+” Serisi Üstün Kilometre Performansı Vadediyor Serinin ön aks lastiği “FR:01 II+” ve çeker aks lastiği “TR:0 II+” artırılmış taban genişliği ve Türkiye koşullarına özel olarak geliştirilen taban hamur bileşimi sayesinde kullanıcılarına üstün kilometre performansı sunuyor. Prometeon tarafından yapılan saha testi* sonuçlarına göre, çeker aks lastiği TR:01 II+, ilk kullanım ömründe ortalama 270.000’den fazla km yaparken en yakın rakibine göre %10 daha yüksek kilometre performansı sağladığı belirtiliyor. Ön aks lastiği “FR:01 II+” ise aynı test sonuçlarına göre ortalama 323.000 km ile yine en yakın rakibine göre daha iyi performans vadediyor.

DEVELOPED SPECIFICALLY FOR CONDITIONS OF TURKEY Licensed manufacturer of Pirelli brand tires for trucks, buses, agricultural and construction equipment, Prometeon developed “R: 01 II +” series designed for the trucks and buses specifically according to the conditions in Turkey. Both tires of the series are available in sizes 295/80 R22.5, 315/70 R22.5, 315/80 R22.5. “R01 II +” Series Promises Outstanding Mileage Performance The front axle tire of series “FR 01 II +” and drive axle tire “TR: 0 II +” offers superior mileage performance to the users by means of increased base width and specially developed base dough composition developed specially for the conditions in Turkey. According to the results of the field test * conducted by Prometeon, the drive axle TR: 01 II + provides an average mileage of more than 270,000 km in its first lifetime, while providing 10% higher mileage than its closest competitor. According to the same test results, the front axle tire “FR: 01 II + promises better performance than its nearest competitor with an average of 323,000 km.

Prometeon Türkiye filolarla gerçekleştirdiği iş birliklerini geliştirmeye devam ediyor. Prometeon Türkiye, şimdi de 70 yılı aşan deneyimiyle, tüm modlarda taşıma operasyonları yöneten ve entegre lojistik hizmetleri sunan Fevzi Gandur Logistics ile önemli bir iş birliğine imza attı.

Prometeon Turkey continues to develop cooperation with the fleets. Prometeon Turkey has signed a significant cooperation with Fevzi Gandur Logistics which manages transportation operations in all modes and offers integrated logistics services with more than 70 years of experience.

1948 yılından bu yana farklı sektörlerden birçok müşterisinin taşıma ve lojistik süreçlerine çözüm ortağı olmakla beraber, son 4 yıldır üst üste ‘yılın en başarılı lojistik şirketi’ seçilen Fevzi Gandur Logistics ile Prometeon Türkiye filo yönetimi alanında güçlerini birleştirdi.

While being the solution partner for transport and logistic processes of many customers from different sectors since 1948, Fevzi Gandur Logistics which is selected as the most successful logistics company the last 4 years has combined their strengths with Prometeon Turkey in fleet management.

Polonya, Macaristan, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Slovakya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yedek parçadan uçak lastiğine ve tekstil ürünlerine kadar farklı sektörlerdeki müşterilerinin lojistik ve taşıma hizmetlerini yürüten Fevzi Gandur Logistics, anlaşma kapsamında operasyonel maliyetlerin minimize edilmesi amacıyla Prometeon Türkiye’nin “ProTruck” çatısı altında sunduğu filo yönetimi hizmetlerinden yararlanacak.

Conducting the logistics and transportation services for the customers in various sectors from spare parts to aircraft tires and textile products notably to the European countries, such as Poland, Hungary, Switzerland, Czech Republic, Slovakia, Favzi Gandur Logistics will benefit from the fleet management services of Prometeon Turkey under the roof of “ProTruck” within the scope of agreement with the aim of minimizing operational costs.


UND Geleneksel İftar Yemeği Crown Plaza Hotel’de yapıldı. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan ve Ford Trucks’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen iftara, THY Yönetim Kurulu Başkanı ve HİB (Hizmet İhracatçıları Birliği) Başkanı İlker Aycı ile TOBB UND Lojistik Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halim Mete de katıldı. UND’nin bölgelerde gerçekleştirdiği ve 8 ilde yapılan iftar yemeklerinin ardından Geleneksel İstanbul İftar Yemeği yoğun bir katılımla gerçekleşti.

UND’NİN GELENEKSEL İFTARI SEKTÖRÜ YİNE BİR ARAYA GETİRDİ!

UND’S TRADITIONAL IFTAR DINNER BRINGED THE SECTOR TOGETHER AGAIN! “Her Adımda Sırtınızı Dayayacağınız UND Çatısı Var” UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, sektör temsilcilerine seslenerek “Yıllardır bu sektörün geleceğini birlikte tasarladık. Hepsinden ötesi bugün, her şeye rağmen birbirine bağlı, hala birbiriyle yakın ilişki içerisinde bulunan, bundan sonra da atacağı her adımda sırtını dayayacağı bir UND çatısı olan bir ortam var ve bunu siz sağladınız.” dedi. Son 5-6 yılda, ülkemizde yaşanan olağan üstü durumlar nedeniyle önceliği ekonomi olmayan bir dönem yaşandığını aktaran Nuhoğlu, önümüzdeki 4 yılda sadece ekonomiye odaklanılacak bir dönemin başladığı söyledi.

‘’Turizm’den Sonra Türkiye’ye En Çok Döviz Getiren Sektörüz’’

54

www.kamyonum.com.tr

“Und Roof to Support Your Back at Each of Your Steps” UND Traditional Iftar Dinner was held at Crown Plaza Hotel. İlker Aycı, the Chairman of the Board of Directors of Turkish Airlines and Chairman of the Turkish Exporters’ Association and Halim Mete, the Chairman of the Board of Directors for the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB) UND Logistics Inc. also attended the iftar dinner hosted by UND Chairman Çetin Nuhoğlu and held under the main sponsorship of Ford Trucks. Following the iftar dinnar organizations held by UND in the regions and held in 8 provinces, the Traditional Istanbul Iftar Dinner was held with broad participation.


“Birçok sorunumuz, birçok derdimiz ve yapacak çok işimiz” var diyen Nuhoğlu, sektör olarak rekabette geri kalmak istemediklerini söyledi. Lojistiğin salt bir sektör olmadığını ülke performansını etkileyen ve belirleyen bir sektör olduğunun altını çizen Nuhoğlu, “Kamunun her kesiminde, kalkınma planı dâhil Cumhurbaşkanlığı dâhil en önemli konu budur. Çünkü biz sadece bir mal ihracatını konuşmuyoruz. Biz bir hizmet ihracatçısı olarak, hiçbir şey ithal etmeden bileğimizin gücüyle ülkemize döviz getiriyoruz. Getirdiğimiz döviz de 18 milyar dolardır. Turizm’den sonra Türkiye’ye en fazla döviz getiren sektörüz. Ve bunlar, bu sektörün 2023 yılında 50 milyar dolar döviz getirisi sağlamak için geliştirilen bir stratejinin sonucunda geliyor. Onun için bu sektörde 42 yıldır varım ve 42 yıldır gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı. “Eşit Şartlar Altında Rekabet İnsanlığın Geleceğinin Umududur” Kapılarda yaşanan sorunların, vizelerde yaşanan sorunların temelinde ticari korumacılığın olduğunu söyleyen Nuhoğlu, “Son 50 yılda ilk defa ülkelerin büyümesi küresel ticaretin büyümesinin altında kaldı. Herkes kendi içine kapandı, herkes kendini korumaya başladı. Bu doğru bir yöntem değildir. Bunda tüm vatandaşlar tüm dünya insanları çok şey kaybeder. Küreselleşme ve eşit şartlar altında rekabet insanlığın geleceğinin umududur.” şeklinde konuştu. “Bugün aramızda Ford Trucks var ve yüzde 90 yerlilik oranıyla üretiliyor. Bunu Türk mühendisleri yaptı ve Avrupa’da yalın kamyonu seçildi. Bugün bu ürün bütün dünyada dolaşıyor. Ford Trucks’ın bu seviyeye gelmesi bizi gururlandırıyor. Bir arkadaşımın dediği gibi -evet bu sefer oldu-” diyerek yerli üretimin önemine işaret eden Nuhoğlu aynı şekilde THY’nin milli marka olarak yakaladığı başarıya vurgu yaptı.   THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın önemli başarılar yakaladığını bu nedenle kendisinden HİB’in başına geçmesini istediklerini söyleyen Nuhoğlu, “Bugüne kadar TOBB ile sorunlarımızın Ankara’ya taşınmasında çok önemli şeyler yaptık, hala yapıyoruz. Şimdi HİB ile hizmet ihracatçılarının farkı tüm bölgelere yayılacaktır” dedi. İftar Yemeği İki Güzel Ödül Törenine Ev Sahipliği Yaptı Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) işbirliğiyle gerçekleştirilen 2018 Profesyonel Sürücü Ödülleri sahiplerini buldu. “Yılın Sürücüsü” seçilen Alışan Lojistik Şoförü Namık Enkin Bizel ödülünü Çetin Nuhoğlu ve İlker Aycı’nın elinden aldı. Gecede ayrıca, “IRU Karayolu Nakliye Şirketi Tepe Yöneticisi” Ödülü verildi. Tepe yöneticileri ödüllerini Halim Mete ve Çetin Nuhoğlu’nun elinden aldı.

UND Chairman Çetin Nuhoğlu addressed the sector representatives and said that; “For years we have designed the future of this sector together. Above all, today, there is a platform combined to each other despite everything, still in close relationship with each other, with a UND framework on which to take the next steps and the one who created this platform is you.” Indicating that in the last 5-6 years, there was a period of non-economic priority because of the extraordinary circumstances in our country; Nuhoğlu said that in the next 4 years, a period that will focus only on the economy will be started. “The Sector Bringing the Highest Amount of Foreign Currency to Turkey after Tourism” Indicating that; “We have many problems, many problems and a lot of work to do”, Nuhoğlu underlined that they do not want to stay behind in the competition and logistics is not only a sector that affects and determines the country’s performance, and continued by saying that; “This is the most important issue in all parts of the public sector, including the development plan, including the Presidency. Because we’re not just talking about exports of goods. As a service exporter, we bring foreign currency to our country by our own efforts without importing anything. The foreign exchange we bring is 18 billion dollars. This is the sector bringing the highest amount of foreign currency to turkey after tourism. And this comes as a result of a strategy developed by the sector to provide a $ 50 billion foreign currency return in 2022. That’s why I’ve been in this industry for 42 years and I’m proud of it for 42 years. “Competition under Equal Conditions is the Hope of Humanity’s Future” Stating that the problems experienced at the gates and the problems experienced in visa processes are the basis of commercial

protectionism, Nuhoğlu said that; “For the first time in the last 50 years, the growth of countries has been below the growth of global trade. Everybody has retired into the shells, started to protect themselves. This is not the right method. All citizens, all people around the world may lose as a result of this. Globalization and competition under equal conditions is the hope of humanity’s future.” Nuhoğlu pointed out the importance of domestic production by saying that, “Today, there are Ford Trucks among us and they do production with a 90 percent of locality rate. Turkish engineers did this and this was selected as “The Truck of the Year in Europe”. Today, this product travels all over the world. We are proud of the fact that Ford Trucks reached this level. As one of my friends said -yes this time, we succeeded!” and he also pointed out the success of THY (Turkish Technic) as a national brand. Indicating that İlker Aycı, Chairman of the Board of Directors of THY,has achieved important successes and therefore they want him to be the head of the HIB, Nuhoğlu said that; “Until today, we have done very important things to carry our problems to Ankara with TOBB, and we still do. Now the difference of the service exporters shall be spread to all regions via HİB.” “Iftar Dinner Hosted Two Great Award Ceremonies” 2018 Professional Driver Awards, held in cooperation with the International Transporters Association (UND) and the International Road Transport Union (IRU), were granted to their owners. Namık Enkin Bizel, chosen as the Driver of the Year, working in Alışan Logistics, received the award from Çetin Nuhoğlu and İlker Aycı. In addition, the IRU Road Transport Company Top Manager Award was also granted at that night. Top Managers received their awards from Halim Mete and Çetin Nuhoğlu. www.kamyonum.com.tr

55


75$)úø(.$<',<$3,/$17$Ăť,76$<<,6,%Ăş5g1&(.Ăş$<$*g5(<h='($577, TĂ&#x153;Ä°K

THE NUMBER OF VEHICLES RECORDED IN TRAFFIC INCREASED 6.3 PERCENT COMPARED TO THE PREVIOUS MONTH

MayÄąs ayÄą sonu itibarÄąyla traďŹ Ä&#x;e kayÄątlÄą toplam 23 milyon 39 bin 551 adet taĹ&#x;ÄątÄąn %54,2â&#x20AC;&#x2122;sini otomobil, %16,4â&#x20AC;&#x2122;ĂźnĂź kamyonet, %14,2â&#x20AC;&#x2122;sini motosiklet, %8,2â&#x20AC;&#x2122;sini traktĂśr, %3,7â&#x20AC;&#x2122;sini kamyon, %2,1â&#x20AC;&#x2122;ini minibĂźs, %0,9â&#x20AC;&#x2122;unu otobĂźs, %0,3â&#x20AC;&#x2122;ĂźnĂź ise Ăśzel amaçlÄą taĹ&#x;Äątlar oluĹ&#x;turdu.

As of the end of May, 54.2% of the 23 million 39 thousand 551 registered vehicles were automobiles, 16.4% were small trucks, 14.2% were motorcycles, 8.2% were tractors and 3.7%. trucks, 2.1% minibuses, 0.9% buses and 0.3% special purpose vehicles.

MayÄąs ayÄąnda traďŹ Ä&#x;e kaydÄą yapÄąlan toplam 57 bin 757 taĹ&#x;Äąt içinde otomobil %47 ile ilk sÄąrada yer aldÄą. Bunu sÄąrasÄąyla %33,9 ile motosiklet, %11,3 ile kamyonet, %4,6 ile traktĂśr takip etti. TaĹ&#x;ÄątlarÄąn %3,2â&#x20AC;&#x2122;sini ise minibĂźs, otobĂźs, kamyon ve Ăśzel amaçlÄą taĹ&#x;Äątlar oluĹ&#x;turdu.

Among the 57,775 registered vehicles in May, automobiles ranked ďŹ rst with 47%. This was followed by motorcycles (33.9%), vans (11.3%) and tractors (4.6%). Minibuses, buses, trucks and special purpose vehicles constituted 3.2% of the vehicles.

MayÄąs ayÄąnda traďŹ Ä&#x;e kaydÄą yapÄąlan taĹ&#x;Äąt sayÄąsÄą bir Ăśnceki aya gĂśre %6,3 arttÄą. Bu artÄąĹ&#x; minibĂźste %26,3, otobĂźste %8, kamyonette %6,1, motosiklette %41,9, traktĂśrde ise %8,2 olarak gerçekleĹ&#x;ti. Otomobilde %9,3, kamyonda %24,2, Ăśzel amaçlÄą taĹ&#x;Äątlarda ise %5,2 azalÄąĹ&#x; oldu. Devri yapÄąlan toplam 721 bin 196 adet taĹ&#x;Äąt içinde otomobil %71,9 ile ilk sÄąrada yer aldÄą. Otomobili sÄąrasÄąyla %15,5 ile kamyonet, %5,7 ile motosiklet, %2,5 ile traktĂśr takip etti. MayÄąs ayÄąnda devri yapÄąlan taĹ&#x;ÄątlarÄąn %4,4â&#x20AC;&#x2122;ĂźnĂź ise minibĂźs, otobĂźs, kamyon ve Ăśzel amaçlÄą taĹ&#x;Äątlar oluĹ&#x;turdu.

The number of registered motor vehicles increased by 6.3% in May compared to the previous month. This increase was 26.3% in minibuses, 8% in buses, 6.1% in trucks, 41.9% in motorcycles and 8.2% in tractors. Automobiles decreased by 9.3%, trucks by 24.2% and special purpose vehicles by 5.2%. Among the total 721 thousand 196 vehicles that were handed over, the automobile ranked ďŹ rst with 71.9%. The automobile was followed by light trucks with 15.5%, motorcycles with 5.7% and tractors with 2.5%. Minibuses, buses, trucks and special purpose vehicles accounted for 4.4% of the vehicles transferred in May.

TRAFÄ°Ä&#x17E;E KAYITLI ARAĂ&#x2021;LAR 2015-2019 VEHICLES REGISTERED IN TRAFFIC CÄ°NSÄ° / TYPE YIL/YEAR

TOPLAM TOTAL

KAMYONET PICK-UP TRUCK

Ă&#x2021;EKÄ°CÄ° TRACTOR

KAMYON TRUCK

TANKER

RĂ&#x2013;MORK TRAILER

Y. RĂ&#x2013;MORK Y. TRAILER

2015 2016 2017 2018 2019

4 351 477 4 577 179 4 804 587 4 934 158 4 966 514

3 255 299 3 442 483 3 642 625 3 755 580 3 784 812

214 893 225 599 230 195 236 072 237 231

562 532 573 355 582 473 584 071 583 776

26 894 26 380 26 050 25 319 25 103

11 778 12 087 12 503 13 167 13 445

280 081 297 275 310 741 319 949 322 147

TRAFÄ°Ä&#x17E;E KAYDI YAPILAN ARAĂ&#x2021;LAR 2015-2019 VEHICLES REGISTERED TO TRAFFIC CÄ°NSÄ° / TYPE YIL/YEAR

TOPLAM TOTAL

KAMYONET PICK-UP TRUCK

Ă&#x2021;EKÄ°CÄ° TRACTOR

KAMYON TRUCK

TANKER

RĂ&#x2013;MORK TRAILER

Y. RĂ&#x2013;MORK Y. TRAILER

2015 2016 2017 2018 2019

273 367 241 121 252 887 161 055 44 335

206 712 193 931 212 616 129 871 36 318

18 470 11 753 6 346 7 100 1 569

23 035 16 385 17 388 12 093 3 132

505 323 261 52 6

583 391 542 848 362

24 062 18 338 15 734 11 091 2 948

TRAFÄ°KTEN KAYDI SÄ°LÄ°NEN ARAĂ&#x2021;LAR 2015-2019 VEHICLES REMOVED FROM TRAFFIC CÄ°NSÄ° / TYPE YIL/YEAR

TOPLAM TOTAL

KAMYONET PICK-UP TRUCK

Ă&#x2021;EKÄ°CÄ° TRACTOR

KAMYON TRUCK

TANKER

RĂ&#x2013;MORK TRAILER

Y. RĂ&#x2013;MORK Y. TRAILER

2015 2016 2017 2018 2019

24 047 14 054 22 858 29 589 11 792

14 532 7 619 13 294 17 649 7 184

435 795 725 838 438

8 185 4 554 7 773 9 565 3 279

157 171 160 211 81

104 50 83 111 34

634 865 823 1215 776

DEVRÄ° YAPILAN ARAĂ&#x2021;LAR 2015-2019 VEHICLES HANDED OVER CÄ°NSÄ° / TYPE

56

YIL/YEAR

TOPLAM TOTAL

KAMYONET PICK-UP TRUCK

Ă&#x2021;EKÄ°CÄ° TRACTOR

KAMYON TRUCK

TANKER

RĂ&#x2013;MORK TRAILER

Y. RĂ&#x2013;MORK Y. TRAILER

2015 2016 2017 2018 2019

1 264 156 1 301 426 1 494 633 1 518 281 595 984

1 033 050 1 073 987 1 227 328 1 255 538 502 523

66 638 63 324 77 309 72 767 25 814

104 526 99 834 112 806 111 734 39 693

4 018 3 628 3 685 3 306 1 227

1 228 1 080 1 176 1 476 558

54 696 59 573 72 329 73 460 26 169

www.kamyonum.com.tr


DEVRİ YAPILAN ÇEKİCİ-KAMYON-TANKERLER YEAR/MONTH

TYPE

UNITS

YEAR/MONTH

YIL/AY

CİNSİ

MARKA

BRAND

ADET

YIL/AY

CİNSİ

MARKA

ADET

2019/05

ÇEKİCİ

BMC

179

2019/05

KAMYON

ISUZU

1396

2019/05

ÇEKİCİ

DAF

332

2019/05

KAMYON

IVECO(OTOYOL)

784

2019/05

ÇEKİCİ

DİGER

1

2019/05

KAMYON

KIA

1

2019/05

ÇEKİCİ

FARGO

9

2019/05

KAMYON

MAGIRUS

1

2019/05

ÇEKİCİ

FORD

486

2019/05

KAMYON

MAN

303

2019/05

ÇEKİCİ

IVECO(OTOYOL)

227

2019/05

KAMYON

MERCEDES-BENZ

1860

2019/05

ÇEKİCİ

MAN

388

2019/05

KAMYON

MITSUBISHI

824

2019/05

ÇEKİCİ

MERCEDES-BENZ

2185

2019/05

KAMYON

OTOKAR

23

2019/05

ÇEKİCİ

MITSUBISHI

1

2019/05

KAMYON

PEUGEOT

1

2019/05

ÇEKİCİ

RENAULT

476

2019/05

KAMYON

RENAULT

111

2019/05

ÇEKİCİ

SCANIA

674

2019/05

KAMYON

SCANIA

186

2019/05

KAMYON

VOLKSWAGEN

5

2019/05

ÇEKİCİ

VOLVO

277 2019/05

KAMYON

VOLVO

26

2019/05

KAMYON

AUSTIN

2

2019/05

TANKER

BMC

27

2019/05

KAMYON

BEDFORD

4

2019/05

TANKER

CHRYSLER

1

2019/05

KAMYON

BMC

714

2019/05

TANKER

DESOTO

5

2019/05

KAMYON

CHEVROLET

1

2019/05

TANKER

DODGE

1

2019/05

KAMYON

CHRYSLER

22

2019/05

TANKER

FARGO

2

2019/05

KAMYON

CITROEN

2

2019/05

TANKER

FIAT

1

2019/05

KAMYON

DAF

4

2019/05

TANKER

FORD

81

2019/05

KAMYON

DESOTO

76

2019/05

TANKER

HYUNDAI

1

2019/05

KAMYON

DİGER

16

2019/05

TANKER

ISUZU

30

2019/05

KAMYON

DODGE

81

2019/05

TANKER

IVECO(OTOYOL)

26

2019/05

KAMYON

FARGO

132

2019/05

TANKER

MAGIRUS

1

2019/05

KAMYON

FIAT

83

2019/05

TANKER

MAN

2

2019/05

KAMYON

FORD

1930

2019/05

TANKER

MERCEDES-BENZ

86

2019/05

TANKER

MITSUBISHI

17

2019/05

KAMYON

HINO

86 2019/05

TANKER

RENAULT

1

2019/05

KAMYON

HİSCAR

2

2019/05

TANKER

SCANIA

4

2019/05

KAMYON

HYUNDAI

33

TRACTOR TRUCKS-TRUCKS-TANKERS HANDED OVER

TYPE

BRAND

www.kamyonum.com.tr

UNITS

57


KAMYONDA ÜRETİM YÜZDE 74 AZALDI PRODUCTION IN TRUCKS DECREASED 74 PERCENT 2019 yılı Ocak-Mayıs döneminde, toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 625 bin 946 adet taşıt aracı üretildi.

In January-May 2019, total production decreased by 12 percent compared to the same period of the previous year and 625 thousand 946 vehicles were produced.

2018 yılına göre, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar üretimi, 2019 yılı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 14 seviyesinde azalırken, ürün grubu bazında üretim: K. Kamyonda yüzde 74, Midibüste yüzde 49, B. Kamyonda yüzde 35, Kamyonette yüzde 15 oranlarında azaldı, Minibüste yüzde 9, Otobüste yüzde 9 oranlarında arttı.

Compared to 2018, production of commercial vehicles carrying cargo and passengers decreased by 14 percent in the January-May period of 2019, while production by product group decreased by 74 percent in Small Truck, 49 percent in Midibus, 35 percent in Big Truck and 15 percent in Van and on the other hand, there were the increases as 9 percent in Minibus, 9 percent in bus.

2018/2019 Yılları Üretim

TİPLER

2018/2019 Production

MAYIS AYI ÜRETİMİ May Production

5 AYLIK ÜRETİM 5 Months Production

2018

2018

B. KAMYON - H. Truck

2.421

K. KAMYON - L. Truck

156

KAMYONET - Pick Up TOPLAM-Total

2019

DEĞİŞİM % Percent Change %

2019

MAYIS MAY

5 AY 5 Months

1.347

11.049

7.148

-44,4

-35,3

64

1.302

343

-59

-73,7

43.690

33.727

200

170.061

-22,8

-14,8

46.267

35.138

12.551

177.552

-126,2

-123,8

“K.KAMYON : AYA 3.5-12 Ton (L.Truck:GVW 3.5-12 Ton) B.KAMYON : AYA 12 Ton’dan Büyük (M.Truck:GVW 12 Ton And Up)”

“OTOMOTİV SANAYİİ FİRMALARININ 2019 YILI MAYIS AYI ÜRETİMLERİ Production of Automotive Manufacturers Month of May 2019” “FİRMALAR Companies” A.I.O.S.

“K.KAMYON L.Truck”

%

64

100

FORD OTOSAN

“B.KAMYON Mid.Truck”

357

%

26,5

KARSAN M. BENZ TÜRK

990

“KAMYONET Pick Up”

%

TOPLAM

70

0,2

134

22.208

65,8

22.565

283

0,8

283

73,5

OTOKAR

990 47

0,1

TEMSA GLOBAL

0

TOFAŞ TOPLAM-Total

58

www.kamyonum.com.tr

47

64

100

1.347

100

11.119

33

11.119

33.727

99,9

35.138


www.kamyonum.com.tr

59

31.118

TOPLAM

2

A.I.O.S.

25.072

152

KARSAN

FORD OTOSAN

7.623

5.892

TOFAŞ

31.525

23.576

53

270

3

OTOKAR

36.491

27.036

110

225

9.085

35

37.200

26.449

43

235

10.463

10

190

KAMYONET- Pick Up

33.727

22.208

70

283

11.119

47

64

170.061

124.341

278

1.165

44.182

95

343

30

TOPLAM 59

319

64

24

30 190

K.KAMYON- L.Truck

1.347

1.580

5.568

TOPLAM Total

A.I.O.S. 35

979

ARALIK December

0

24

1.768

KASIM November

OTOKAR

TEMSA GLOBAL

1.660

EKİM October

7.148

1.394

EYLÜL September

TOPLAM

357

AĞUSTOS August

0

328

990

TEMMUZ July

A.I.O.S.

331

651

HAZİRAN June

B.KAMYON- M.Truck

MAYIS May

0

309

1.437

NİSAN April

KARSAN

255

FORD OTOSAN

1.351

MART March

0

1.139

M. BENZ TÜRK

ŞUBAT February

OTOKAR

OCAK January

FİRMA Companies

“OTOMOTİV SANAYİİ FİRMALARININ AYLIK ÜRETİMLERİ - 2019 Production 0f Automotive Manufacturers - 2019”


KAMYON PAZARI YÜZDE 61 AZALDI

TRUCK MARKET DECREASED 61 PERCENT

2019 yılı Ocak-Mayıs döneminde; bir önceki yılın aynı dönemine göre ağır ticari araç pazarı yüzde 60 azalarak bin 4 bin 534 adet, kamyon pazarı yüzde 61 oranında azalarak 3 bin 771 adet, midibüs pazarı yüzde 68 oranında azalarak 383 adet ve otobüs pazarı ise yüzde 39 oranında azalarak 380 adet düzeyinde gerçekleşti.

In the January-May period of 2019; the heavy commercial vehicle market decreased by 60 percent compared to the same period of the previous year, reaching 4 thousand 534 units, the truck market decreased by 61 percent to 3 771 units, the midibus market decreased by 68 percent to 383 units and the bus market decreased by 39 percent to 380 units.

Kamyon Pazarı (2015-2019 Mayıs) Truck Market (2015-2019 May) 2015

2016

2017

2018

2019

Yerli/Local

13.165

6.751

5.870

5.699

2.354

İthal/Imports

5.424

3.609

2.405

3.957

1.417

Toplam/Total

18.589

10.360

8.275

9.656

3.771

İthalat/Imports (%)

29,2

34,8

29,1

41

37,6

Kamyon Pazarı (x1000) AYA > 5 Ton //Truck Market (x1000) GVW > 5 Ton 1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

3 Ay\Mo

Total

2015

2.215

3.346

5.699

3.729

3.600

4.253

2.922

2.211

2.687

2.266

3.146

7.307

18.589

43.381

2016

1.167

1.648

2.515

2.319

2.711

2.623

984

1.796

1.438

2.238

2.485

3.127

10.360

25.051

2017

931

1.290

1.982

1.888

2.184

1.891

1.974

1.860

2.284

2.188

2.487

4.438

8.275

25.397

2018

1.237

1.552

2.630

2.328

1.909

1.272

1.235

603

653

488

905

1695

9.656

16.507

2019

342

579

1.255

842

753

3.771

3.771

60

www.kamyonum.com.tr


TICARI ARAÇ IHRACATI YÜZDE 2 AZALDI

COMMERCIAL VEHICLE EXPORTS DECREASED 2 PERCENT

2019 yılı Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen taşıt aracı

Vehicle exports realized in January-May period of 2019 decreased

ihracatı, 2018 yılı aynı dönemine göre yüzde 7 azaldı.

by 7 percent compared to the same period of 2018. In this period,

Bu dönemde otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı

automobile exports decreased by 9 percent compared to the same

dönemine göre yüzde 9 oranında azalırken, ticari araç

period of the previous year, while commercial vehicle exports

ihracatı yüzde 2 oranında azaldı.

decreased by 2 percent.

TAŞIT ARAÇLARI İHRACATI (2017-2019)

MOTOR VEHICLE EXPORTS (2017-2019)

SEKTÖR/SECTOR

2018 2017

2019

2018

2019 /2018 (%) 5 Ay / Mounth

Kamyonet/Pick-Up

350.108

372.954

160.304

148.210

-7,5

Kamyon/Truck

7.800

14.478

4.884

6.499

33,1

TOPLAM / Total

357.908

387.432

165.188

154.709

25,6

2019 OTOMOTİV SANAYİİ DIŞ SATIŞLAR 2019 Automotive Industry Exports Sales TİPLER Types

Ocak January

Şubat February

KAMYONET-Pick Up

27.735

29.855

KAMYON-Truck

1.270

1.594

TOPLAM -Total

29.005

31.449

Mart March

Nisan April

Mayıs May

Haziran June

Temmuz July

Ağustos August

Eylül September

Ekim October

Kasım Aralık November December

TOPLAM Total

31.222

33.326

26.072

1.312

1.153

1.170

6.499

32.534

34.479

27.242

154.709

148.210

Kamyonet / Pick Up FİRMALAR Companies

Ocak January

Şubat February

Mart March

Nisan April

Mayıs May

FORD OTOSAN

22.083

KARSAN

22.516

23.449

24.428

16.098

108.574

73

54

150

95

95

467

25

10

15

25

OTOKAR

Haziran June

Temmuz July

Ağustos Eylül August September

Ekim October

Kasım Aralık November December

TOPLAM Total

TOFAŞ

5.579

7.285

7.598

8.793

9.864

39.119

TOPLAM-Total

27.735

29.855

31.222

33.326

26.072

148.185

Kamyon / Truck FİRMALAR Companies

Ocak January

AIOS

Şubat February

Mart March

30

Nisan April

Mayıs May

Haziran June

Temmuz July

Ağustos Eylül Ekim August September October

Kasım Aralık November December

TOPLAM Total

175

29

234

OTOKAR

0

FORD OTOSAN

114

141

166

161

221

803

M. BENZ TÜRK

1.156

1.423

1.146

817

920

5.462

KARSAN TOPLAM-Total

0 1.270

1594

1.312

1.153

1.170

6499

www.kamyonum.com.tr

61


62

www.kamyonum.com.tr

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Kap./Van/Tks.

Tenteli

Plaƞorm

Kon.TĂƔŦLJŦĐŦ

Damper

Tanker

Silobus

Oto TĂƔŦLJŦĐŦ

Lowbed

Çöp TĂƔŦLJŦĐŦ

ŝŒer

TOPLAM

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Nursan

82

0

0

0

0

0

1

1

22

18

40

0

0

Koluman

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Efe

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

OKT

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Otokar

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Takdir

Not: Yukarıda bulunan veriler 5 Temmuz 2019’da www.treder.org.tr’den alınmıştır. *Tırsan tarafından onaylanmış veridir.

0

FrigŽƌŝĮŬ

Aksoylu

Kaynak: TREDER

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Serin

0 *

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

TŦƌsan

7

0

0

7

0

0

0

0

0

0

0

0

0

YĂůĕŦŶ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Öz Treyler

Source: TREDER

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Özgül

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Aydeniz

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ƌŦƚĂƔ

5

0

0

0

0

0

0

0

0

2

1

0

2

BRF Treyler

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ůŝZŦnja Usta

341

0

0

0

0

0

0

0

125

8

195

0

13

Krone

62

0

0

0

0

0

0

29

0

33

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Makinsan Güven

497

0

0

7

0

0

1

30

147

61

236

0

15

TOPLAM

Note: The above data has been acquired from www.treder.org.tr on July 5, 2019. *Data has been approved by Tırsan.

Seyit

Among the product groups, the top selling vehicle type of May 2019 has been the‘curtainsider’ with 236 units sold. On a brand basis, Krone became the best product seller of May 2019 with 341 units.

Trailer Manufacturers Association of Turkey (TREDER) has announced May 2019 Total Domestic and Foreign Sales statistics of the trailer market. According to Trailer Manufacturers Association of Turkey’s (TREDER) data, in May 2019, total of 497 units have been sold in every product group.

Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER), treyler pazarında 2019 Mayıs ayına ait toplam iç ve dış satış istatistiklerini açıkladı. Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER)’den alınan verilere göre; 2019 Mayıs ayında her ürün grubunda toplamda 497 adetlik ürün satışı gerçekleşti.

Ürün grubuna göre 2019 Mayıs ayında en çok satılan araç cinsi 236 adetle ‘tenteli’ oldu. Marka bazında 2019 Mayıs ayında en çok ürün satan firma ise 341 adetle Krone oldu.

May 2019 Domestic and Foreign Sales Statistics...

2019 Mayıs Ayına Ait İç ve Dış Satış İstatistikleri...

TREYLER SANAYİCİLERİ DERNEĞİ


Iveco Araç Sanayi ve Ticaret A.Å&#x17E;. 0 216 561 16 05

ANADOLU ISUZU Otomotiv San. Tic. A.Å&#x17E;. 0262 658 84 33 / 200 Araç Tipi

SatıÅ&#x; Fiyatı

Kamyon Grubu

NPR Å&#x17E;asi Kamyon NPR Å&#x17E;asi Kamyon (A2 STD) NPR Å&#x17E;asi Kamyon (KLÄ°MALI) NPR Å&#x17E;asi Kamyon (DAMPER STD) NPR Long Å&#x17E;asi Kamyon NPR Long Å&#x17E;asi Kamyon (KLÄ°MALI) NPR Long Å&#x17E;asi Kamyon (ADRâ&#x20AC;&#x2122;LÄ°) NPR Long Å&#x17E;asi Kamyon (DAMPER STD) NPR 10 Å&#x17E;asi Kamyon NPR 10 Å&#x17E;asi Kamyon (A2 STD) NPR 10 Å&#x17E;asi Kamyon (KLÄ°MALI) NPR 10 Å&#x17E;asi Kamyon (DAMPER STD) NPR 10 Long Å&#x17E;asi Kamyon NPR 10 Long Å&#x17E;asi Kamyon (ADRâ&#x20AC;&#x2122;LÄ°) NPR 10 Long Å&#x17E;asi Kamyon (KLÄ°MALI) NPR 10 Long Å&#x17E;asi Kamyon (DAMPER STD) NPR 3D Å&#x17E;asi Kamyon NPR 3D Å&#x17E;asi Kamyon (KLÄ°MALI) NPR 3D Å&#x17E;asi Kamyon (DAMPER STD) FSR TORA Å&#x17E;asi Kamyon FSR TORA Long Å&#x17E;asi Kamyon

190.620 194.130 196.020 193.860 192.780 198.180 203.580 196.020 217.620 221.130 223.020 220.860 220.320 231.120 225.720 223.560 233.280 238.680 236.520 305.100 309.420 *KDV hariç fiyat listesidir.

Mercedes-Benz Türk A.Å&#x17E;. 0212 867 3000 Araç Tipi

(852&$5*202'(//(5ñ(852 0/&((852BF PP  <DWDNVò]

0/&((852BF PP  <DWDNVò]

0/&((852BF PP  <DWDNVò]

0/&((852BF PP  <DWDNVò]

0/&(3(852BF <DWDNVò]

0//((852BFPP <DWDNOò  0//((852BF <DWDNOò

0//(3(852BF <DWDNOò

565.546 TL 570.525 TL 617.629 TL 589.836 TL 635.852 TL

AROCS 3242 K 8x2 4142 B 8x4 4142-52 P 8x4 CBU 3342-48 P 6x4 CBU

588.450 TL 614.964 TL 626.157 TL 596.671 TL

ATEGO 386.361 TL 379.991 TL 304.428 TL 304.428 TL 311.848 TL 304.428 TL 311.848 TL 342.099 TL

*KDV hariç fiyat listesidir.

249.759 TL 271.338 TL 289.221 TL 296.581 TL 328.409 TL 300.349 TL 321.561 TL 339.536 TL

*KDV dahil fiyat listesidir.

MAN Kamyon ve Otobüs San. A.Å&#x17E;. 0312 398 02 20 Araç Tipi

SatıÅ&#x; Fiyatı 584.000 TL 600.000 TL 639.000 TL 621.000 TL 621.000 TL 638.000 TL 654.000 TL 692.000 TL 689.000 TL 776.000 TL 393.000 TL 390.000 TL 406.000 TL 403.000 TL 641.000 TL 793.000 TL

7*6;%/6*$ /;NDELQ 2WRPDWLNÄ&#x;DQ]òPDQ 7*6;%/676B$'5 7*;;//68 ;/;NDELQ

7*6;%% PLNVHU

7*6;%% 0NDELQGDPSHU

7*6;%% 0NDELQPLNVHU

7*6;%% 0NDELQPLNVHU

7*6;%% 0NDELQSRPSD

7*6;%% 0NDELQGDPSHU

7*6;%% 0NDELQGDPSHU

7*/;%/ /.DELQ

7*/;%/ &.DELQ

7*/;%/ /.DELQ

7*/;%/ &.DELQ

7*6;%% 0.DELQSRPSD

7*;;%%6 ;/;.DELQ

*Tavsiye edilen satıÅ&#x; fiyatları

SatıÅ&#x; Fiyatı

ACTROS 1842 LS - Euro 6 1842 LS 1100 mm - Euro 6 1845 LS - Euro 6 1842 LSNRL 4x2 1845 LSNRL 4x2

2124/48 - Uzun Kabin 2124/48 - Kısa Kabin 1518/36 - Kısa Kabin 1518/42 - Kısa Kabin 1518/42 - Uzun Kabin 1518/48 - Kısa Kabin 1518/54 - Uzun Kabin 1621/36 - Ã&#x2021;öp Paketi - Kısa Kabin

SatıÅ&#x; Fiyatı

Araç Tipi

Ford Otosan 444 36 73 Â&#x2C6;(.ñ&ñ6(5ñ6ñ )0$;0HJD.DELQ/361PñOHUL2WRPDWLN )0$;0LGLOOL0HJD.DELQ/361PñOHUL2WRPDWLN 7Â&#x2C6;HNLFL(NVWUD<½NVHN7DYDQñOHUL0DQXHO 7Â&#x2C6;HNLFL<DWDNVò].DELQ 70LGLOOLÂ&#x2C6;HNLFLPP(NVWUD<½NVHN7DYDQ ñ1Ä&#x;$$76(5ñ6ñ ;ñQÄ DDW.DP\RQODUò '<DWDNVò].DELQ 0<DWDNVò].DELQ ;ñQÄ DDW.DP\RQODUò '<DWDNVò].DELQ 0<DWDNVò].DELQ 3:%<DWDNVò].DELQ 1$./ñ<(6(5ñ6ñ ;<RO.DP\RQODUò <DWDNVò].DELQ $O¨DN7DYDQ<DWDNOò ;<RO.DP\RQODUò <DWDNVò].DELQ $O¨DN7DYDQ<DWDNOò <½NVHN7DYDQ<DWDNOò <½NVHN7DYDQ<DWDNOòLOHULPDQXHO ;<RO.DP\RQODUò 6<½NVHN7DYDQ<DWDNOò 6<½NVHN7DYDQ<DWDNOòLOHULRWRPDWLN +$)ñ)ñ1Ä&#x;$$76(5ñ6ñ ;ñQÄ DDW.DP\RQODUò '<DWDNVò].DELQ ':%Â&#x2C6;LIW.DELQ ;ñQÄ DDW.DP\RQODUò '$O¨DN7DYDQ<DWDNOò ;ñQÄ DDW.DP\RQODUò 6'$O¨DN7DYDQ<DWDNOò

729,680 TL 748,720 TL 613,760 TL 744,800 TL 679,280 TL

655,765 TL 655,765 TL 725,205 TL 721,845 TL 744,800 TL

463,860 TL 474,635 TL 490,325 TL 496,455 TL 504,510 TL 553,725 TL 532,325 TL 593,850 TL

468,725 TL 518,940 TL 506,520 TL 543,025 TL

*KDV dahil fiyat listesidir

64

www.kamyonum.com.tr


t a s a R R u “Uluslararası Yılın Kamyonu” ödüllü Ford Trucks F-MAX; 150.000 km servis bakım aralığı ve %6’ya varan yakıt tasarrufuyla büyük. Onunla tanışmak için bayimize bekliyoruz. Ford Trucks Her yükte birlikte 444 36 73 / 444 FORD www.fordtrucks.com.tr

TRUCKS

Profile for Kamyonum/MyTruck

Kamyonum Dergisi / Mytruck Magazine No:166  

Advertisement