Dny francouzské kultury ve Slaném

Page 1

OHLAS PÍSNÍ FRANCOUZSKÝCH

BĚHEM TRHU HRAJÍ:

19.30 – Klub Dividýlka v Hotelu Hejtmanský dvůr

13.00 Kapela Tancovačka Martina Dvořáka

Francouzský šanson a jeho vliv na českou písničkářskou tvorbu – hrají a zpívají Přemysl Rut, Markéta Potužáková a další.

15.00 Koncert členů a přátel Francouzského klubu ve Slaném (Marie Koldová, Lenka Brtinská, Kateřina Zímová, Karol Hevessy, David Šarboch a další)

Francouzská zpěvnost není u nás tak všudypřítomná jako například americká, čím jsou však její stopy ohraničenější, tím jsou patrnější. Zejména v českém kabaretu 1910–1920 a potom při formování českého šansonu od poloviny let padesátých až po generace Pavla Kopty a Jana Vodňanského.

18.00 BRAN Koncert skupiny Bran přinese písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, tancem, melancholií a průzračností moře. Skladby inspirované poezií a nočními eskapádami ve starobylé Praze začátku dvacátého století. To je svět skupiny Bran. Svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny…

Vstupné dobrovolné!

PÁTEK 12. října 2012 VODA 10.00 – aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského

Přednáška navazující na fotografickou výstavu Voda. Přednášet bude profesor Patrick Ribau z Université Paris Diderot. Přednáška o problémech souvisejících s ochranou životního prostředí. Přednáší Patrick Ribau – profesor geografie z Université Paris Diderot, šéfredaktor časopisu La Pensée a člen Národnho centra pro vědecký výzkum.

Bran vznikl v roce 1999 setkáním bretoňských a českých muzikantů. V bretonštině Bran znamená havran, posel z keltských legend. Ten, který přinesl na svých křídlech do střední Evropy keltskou hudbu… a na pobřeží Atlantského oceánu východní vítr. Prostřednictvím bretonštiny a francouzštiny Bran navazuje na tuto tradici sdílení a výměny. Robert Fischmann (zpěv, příčná flétna, low whistle), Vojtěch Jindra (akustická kytara, ukulele, perkuse), Tomáš Görtler (akordeon, zpěv), Michal Wróblewski (sopransaxofon, altsaxofon, klarinet), Petr Tichý (kontrabas), Jan Chalupa (bicí, perkuse)

SOBOTA 13. října 2012

Přednáška je přístupná veřejnosti. FRANCOUZSKÝ TRH FRANCOUZSKÝ TRH S HUDBOU 13.00–19.00 – Masarykovo náměstí

Francouzský trh s nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie s hudebním doprovodem, jehož vrcholem bude koncert skupiny Bran.

8.00–12.00 – Masarykovo náměstí

Přímo v centru města na Masarykově náměstí se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie.

Přímo v centru města se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie. Nabídku doplní pochoutky připravené žáky z Integrované střední školy ve Slaném pod vedením šéfkuchaře pana Rolanda Sepré a také Klášterní výběrové džemy, které vyrábějí bratři v klášteře ve Slaném z pečlivě vybraných plodů. Nebude chybět ani možnost posedět a užít si příjemnou atmosféru, kterou doplní živá hudba. Francouzský trh je připravený ve spolupráci s Kazak Communication and Events (www.kazak.cz).

www.francie.slansko.cz Vydal odbor kultury MěÚ Slaný | grafika, sazba a dtp © Pavel Mrňous | edtitor Ivo Horňák | tisk Kočka Slaný | 2012


PONDĚLÍ 8. října 2012

zněla v provedení tehdejších muzikantů. Všichni interpreti za sebou mají pestrou koncertní minulost nejen v oblasti staré hudby.

kurzy počínaje, přes promítání filmů, organizování výstav, přednášek a koncertů, prodej literatury až po podporu výjezdu českých studentů do Francie.

VODA

Soubor Hartig se věnuje již řadu let interpretaci tanců různých historických epoch od pozdní renesance po raný romantismus. Repertoár souboru tvoří jak tance plesové, tak i virtuózní tance divadelní od konce 16. do počátku 19. století. Jako jediný v Čechách začal soubor na počátku své činnosti studovat též tance doby baroka podle autentických pramenů, tj. grafických zápisů v tzv. Beauchamp-Feuilletově notaci, a jako jediný dosáhl v tomto oboru mezinárodní profesionální úrovně.

FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE, Štěpánská 35, P.O. BOX 850, 111 21 Praha 1, Telefon: 221 401 011, Fax: 221 401 049, Email: ifp@ifp.cz, www.ifp.cz

17.00 – vstupní chodba Knihovny Václava Štecha

Zahájení výstavy úchvatných fotografií Yann Arthus-Bertranda a dalších fotografů z cyklu Trvalý a udržitelný rozvoj, proč? Výstava je součástí projektu výstav fotografií na téma životního prostředí. Projekt se zaměřuje na tři hlavní témata, která úzce souvisí s otázkami životního prostředí: energie, biologická rozmanitost a voda. Tyto tři okruhy představují velký fotografický projekt s názvem Trvalý a udržitelný rozvoj, proč?, který spatřil světlo světa v roce 2006 díky nadaci GoodPlanet, jejímž zakladatelem a předsedou je uznávaný fotograf, filmový režisér a velvyslanec dobré vůle pro program životního prostředí při OSN Yann Arthus-Bertrand. Výstava představuje problémy související s ochranou životního prostředí a sociálními problémy dneška, které úzce souvisí s budoucností lidstva. Výstavu můžete zhlédnout do konce října. Na výstavu navazuje přednáška profesora Patricka Ribau z Université Paris Diderot v aule Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném v pátek 12. října od 10 hodin. HUDBA A TANEC NA DVOŘE FRANCOUZSKÝCH KRÁLŮ

Vstupné na koncert je dobrovolné!

ÚTERÝ 9. října 2012 FRANCOUZSKÉ POHÁDKY A PÍSNIČKY 9.00 a 11.00 – Knihovna Václava Štecha

Dotek francouzské kultury v pohádkovo-rytířském pásmu s francouzskou pohádkou a písničkami, které připravila Viktorie Anna Grohová. Pohádkový příběh o francouzských rytířích s písničkami v češtině i francoužštině je určen pro děti prvního stupně základních škol, které bude kontaktovat Knihovna Václava Štecha ve Slaném. Pokud přijdnou maminky s dětmi individuálně budou též vítány! (www.viktorieanna.com)

19.30 – kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji

Zahajovací koncert Dnů francouzské kultury ve Slaném za přítomnosti zástupců města Slaného, Francouzského klubu ve Slaném, Francouzského institutu v Praze a Francouzského velvyslanectví v Praze. Koncert komorní francouzské hudby spolu s dobovým tancem z období vlády Ludvíka XIV. a XV. přináší výjimečný exkurs do tajemství francouzské barokní hudby a tance. Odhaluje nejenom zvuk dobových nástrojů ale i zákonitosti dobové interpretace francouzské hudby a tance ze 17. a 18. století. Andreas Kröper (traverso), Hana Fleková (viola da gamba), Barbara Kürstenová (cembalo), Blanka Ferjenstik-Wernerová a Václav Krajc (dobový tanec, členové souboru Hartig) Traverso, cembalo a viola da gamba se v běžné koncertní nabídce společně téměř neobjevují. Pro většinu posluchačů je jejich typický zvuk neznámý. Kromě toho hra na ně vyžaduje specifickou interpretaci skladeb v dobovém ladění. To dohromady vytváří autentický dojem hudby v období baroka, maximálně blízký tomu, jak

O FRANCOUZSKÉM INSTITUTU V PRAZE

Přednáška je přístupná veřejnosti.

STŘEDA 10. října 2012 LA FILLE DE MONACO (Dívka z Monaka) 19.30 – Městské kino

Komedie lucemburské rodačky Anne Fontaineové (Žena mého muže, Coco Chanel) o neobvyklém milostném trojúhelníku. Bertrand, špičkový advokát s kultivovaným a vznešeným projevem, přijíždí do Monaka obhajovat sedmdesátiletou vražedkyni. Její syn se obává pomsty a najme Bertrandovi tělesného strážce Christopha. Ačkoliv jsou tito muži velmi rozdílní v mnoha ohledech, vytvoří se mezi nimi téměř přátelské pouto. Oba muže navíc spojuje milostný románek s Audrey, televizní hlasatelkou počasí, která vyzařuje kolem sebe až příliš erotické energie. Audrey zamotá Bertrandovi hlavu natolik, že začne ztrácet půdu pod nohama a úspěch v jeho kauze může být výrazně ohrožen. Režie: Anne Fontaine (Francie, 2008, 95 min). Hrají: Fabrice Luchini, Roschdy Zem, Louise Bourgoin. Francouzsky s českými titulky.

10.00 – aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského

Vstupné dobrovolné!

S prací, nabídkou a možnostmi Francouzského institutu v Praze vás seznámí pan Gérard Enjolras – atašé pro jazykovou a vzdělávací spolupráci Francouzského velvyslanectví v Praze.

ČTVRTEK 11. října 2012

Francouzský institut ve Štěpánské ulici představoval v době totality pro ty z nás, kteří ho navštěvovali, malý ostrůvek svobody. Jazykové kurzy, které pořádal, měly velmi dobrou úroveň a kino promítalo vynikající francouzské filmy.

Typická francouzská jídla pro vás připraví francouzský šéfkuchař pan Roland Sepré společně s žáky Střední integrované školy ve Slaném.

Francouzský institut ovšem tehdy nebyl v Praze žádný nováček. Byl pokračovatelem a nástupcem Institutu Ernesta Denise, založeného v roce 1920 a fungujícího až do 2. světové války jako pobočka Pařížské univerzity. Po skončení války byl Institut opět otevřen a jeho fungování se udrželo až do dubna 1951, kdy byl po ostrých protifrancouzských štvanicích Institut uzavřen. Jeho činnost byla obnovena až v roce 1967.

Další francouzské pochoutky připravené žáky z ISŠ ve Slaném pod vedením pana Seprého můžete také ochutnat na francouzských trzích v pátek 12. října od 13.00 na Masarykově náměstí ve Slaném. Trhy budou doprovázeny živou hudbou a zakončeny koncertem skupiny Bran.

Dnes Francouzský institut vyvíjí bohatou kulturní a vzdělávací činnost, jazykovými

Vstupné na ochutnávku je dobrovolné!

OCHUTNÁVKA FRANCOUZSKÝCH JÍDEL PRO VEŘEJNOST 15.00–17.00 – Integrovaná střední škola


PONDĚLÍ 8. října 2012

zněla v provedení tehdejších muzikantů. Všichni interpreti za sebou mají pestrou koncertní minulost nejen v oblasti staré hudby.

kurzy počínaje, přes promítání filmů, organizování výstav, přednášek a koncertů, prodej literatury až po podporu výjezdu českých studentů do Francie.

VODA

Soubor Hartig se věnuje již řadu let interpretaci tanců různých historických epoch od pozdní renesance po raný romantismus. Repertoár souboru tvoří jak tance plesové, tak i virtuózní tance divadelní od konce 16. do počátku 19. století. Jako jediný v Čechách začal soubor na počátku své činnosti studovat též tance doby baroka podle autentických pramenů, tj. grafických zápisů v tzv. Beauchamp-Feuilletově notaci, a jako jediný dosáhl v tomto oboru mezinárodní profesionální úrovně.

FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE, Štěpánská 35, P.O. BOX 850, 111 21 Praha 1, Telefon: 221 401 011, Fax: 221 401 049, Email: ifp@ifp.cz, www.ifp.cz

17.00 – vstupní chodba Knihovny Václava Štecha

Zahájení výstavy úchvatných fotografií Yann Arthus-Bertranda a dalších fotografů z cyklu Trvalý a udržitelný rozvoj, proč? Výstava je součástí projektu výstav fotografií na téma životního prostředí. Projekt se zaměřuje na tři hlavní témata, která úzce souvisí s otázkami životního prostředí: energie, biologická rozmanitost a voda. Tyto tři okruhy představují velký fotografický projekt s názvem Trvalý a udržitelný rozvoj, proč?, který spatřil světlo světa v roce 2006 díky nadaci GoodPlanet, jejímž zakladatelem a předsedou je uznávaný fotograf, filmový režisér a velvyslanec dobré vůle pro program životního prostředí při OSN Yann Arthus-Bertrand. Výstava představuje problémy související s ochranou životního prostředí a sociálními problémy dneška, které úzce souvisí s budoucností lidstva. Výstavu můžete zhlédnout do konce října. Na výstavu navazuje přednáška profesora Patricka Ribau z Université Paris Diderot v aule Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném v pátek 12. října od 10 hodin. HUDBA A TANEC NA DVOŘE FRANCOUZSKÝCH KRÁLŮ

Vstupné na koncert je dobrovolné!

ÚTERÝ 9. října 2012 FRANCOUZSKÉ POHÁDKY A PÍSNIČKY 9.00 a 11.00 – Knihovna Václava Štecha

Dotek francouzské kultury v pohádkovo-rytířském pásmu s francouzskou pohádkou a písničkami, které připravila Viktorie Anna Grohová. Pohádkový příběh o francouzských rytířích s písničkami v češtině i francoužštině je určen pro děti prvního stupně základních škol, které bude kontaktovat Knihovna Václava Štecha ve Slaném. Pokud přijdnou maminky s dětmi individuálně budou též vítány! (www.viktorieanna.com)

19.30 – kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji

Zahajovací koncert Dnů francouzské kultury ve Slaném za přítomnosti zástupců města Slaného, Francouzského klubu ve Slaném, Francouzského institutu v Praze a Francouzského velvyslanectví v Praze. Koncert komorní francouzské hudby spolu s dobovým tancem z období vlády Ludvíka XIV. a XV. přináší výjimečný exkurs do tajemství francouzské barokní hudby a tance. Odhaluje nejenom zvuk dobových nástrojů ale i zákonitosti dobové interpretace francouzské hudby a tance ze 17. a 18. století. Andreas Kröper (traverso), Hana Fleková (viola da gamba), Barbara Kürstenová (cembalo), Blanka Ferjenstik-Wernerová a Václav Krajc (dobový tanec, členové souboru Hartig) Traverso, cembalo a viola da gamba se v běžné koncertní nabídce společně téměř neobjevují. Pro většinu posluchačů je jejich typický zvuk neznámý. Kromě toho hra na ně vyžaduje specifickou interpretaci skladeb v dobovém ladění. To dohromady vytváří autentický dojem hudby v období baroka, maximálně blízký tomu, jak

O FRANCOUZSKÉM INSTITUTU V PRAZE

Přednáška je přístupná veřejnosti.

STŘEDA 10. října 2012 LA FILLE DE MONACO (Dívka z Monaka) 19.30 – Městské kino

Komedie lucemburské rodačky Anne Fontaineové (Žena mého muže, Coco Chanel) o neobvyklém milostném trojúhelníku. Bertrand, špičkový advokát s kultivovaným a vznešeným projevem, přijíždí do Monaka obhajovat sedmdesátiletou vražedkyni. Její syn se obává pomsty a najme Bertrandovi tělesného strážce Christopha. Ačkoliv jsou tito muži velmi rozdílní v mnoha ohledech, vytvoří se mezi nimi téměř přátelské pouto. Oba muže navíc spojuje milostný románek s Audrey, televizní hlasatelkou počasí, která vyzařuje kolem sebe až příliš erotické energie. Audrey zamotá Bertrandovi hlavu natolik, že začne ztrácet půdu pod nohama a úspěch v jeho kauze může být výrazně ohrožen. Režie: Anne Fontaine (Francie, 2008, 95 min). Hrají: Fabrice Luchini, Roschdy Zem, Louise Bourgoin. Francouzsky s českými titulky.

10.00 – aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského

Vstupné dobrovolné!

S prací, nabídkou a možnostmi Francouzského institutu v Praze vás seznámí pan Gérard Enjolras – atašé pro jazykovou a vzdělávací spolupráci Francouzského velvyslanectví v Praze.

ČTVRTEK 11. října 2012

Francouzský institut ve Štěpánské ulici představoval v době totality pro ty z nás, kteří ho navštěvovali, malý ostrůvek svobody. Jazykové kurzy, které pořádal, měly velmi dobrou úroveň a kino promítalo vynikající francouzské filmy.

Typická francouzská jídla pro vás připraví francouzský šéfkuchař pan Roland Sepré společně s žáky Střední integrované školy ve Slaném.

Francouzský institut ovšem tehdy nebyl v Praze žádný nováček. Byl pokračovatelem a nástupcem Institutu Ernesta Denise, založeného v roce 1920 a fungujícího až do 2. světové války jako pobočka Pařížské univerzity. Po skončení války byl Institut opět otevřen a jeho fungování se udrželo až do dubna 1951, kdy byl po ostrých protifrancouzských štvanicích Institut uzavřen. Jeho činnost byla obnovena až v roce 1967.

Další francouzské pochoutky připravené žáky z ISŠ ve Slaném pod vedením pana Seprého můžete také ochutnat na francouzských trzích v pátek 12. října od 13.00 na Masarykově náměstí ve Slaném. Trhy budou doprovázeny živou hudbou a zakončeny koncertem skupiny Bran.

Dnes Francouzský institut vyvíjí bohatou kulturní a vzdělávací činnost, jazykovými

Vstupné na ochutnávku je dobrovolné!

OCHUTNÁVKA FRANCOUZSKÝCH JÍDEL PRO VEŘEJNOST 15.00–17.00 – Integrovaná střední škola


PONDĚLÍ 8. října 2012

zněla v provedení tehdejších muzikantů. Všichni interpreti za sebou mají pestrou koncertní minulost nejen v oblasti staré hudby.

kurzy počínaje, přes promítání filmů, organizování výstav, přednášek a koncertů, prodej literatury až po podporu výjezdu českých studentů do Francie.

VODA

Soubor Hartig se věnuje již řadu let interpretaci tanců různých historických epoch od pozdní renesance po raný romantismus. Repertoár souboru tvoří jak tance plesové, tak i virtuózní tance divadelní od konce 16. do počátku 19. století. Jako jediný v Čechách začal soubor na počátku své činnosti studovat též tance doby baroka podle autentických pramenů, tj. grafických zápisů v tzv. Beauchamp-Feuilletově notaci, a jako jediný dosáhl v tomto oboru mezinárodní profesionální úrovně.

FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE, Štěpánská 35, P.O. BOX 850, 111 21 Praha 1, Telefon: 221 401 011, Fax: 221 401 049, Email: ifp@ifp.cz, www.ifp.cz

17.00 – vstupní chodba Knihovny Václava Štecha

Zahájení výstavy úchvatných fotografií Yann Arthus-Bertranda a dalších fotografů z cyklu Trvalý a udržitelný rozvoj, proč? Výstava je součástí projektu výstav fotografií na téma životního prostředí. Projekt se zaměřuje na tři hlavní témata, která úzce souvisí s otázkami životního prostředí: energie, biologická rozmanitost a voda. Tyto tři okruhy představují velký fotografický projekt s názvem Trvalý a udržitelný rozvoj, proč?, který spatřil světlo světa v roce 2006 díky nadaci GoodPlanet, jejímž zakladatelem a předsedou je uznávaný fotograf, filmový režisér a velvyslanec dobré vůle pro program životního prostředí při OSN Yann Arthus-Bertrand. Výstava představuje problémy související s ochranou životního prostředí a sociálními problémy dneška, které úzce souvisí s budoucností lidstva. Výstavu můžete zhlédnout do konce října. Na výstavu navazuje přednáška profesora Patricka Ribau z Université Paris Diderot v aule Gymnázia V. B. Třebízského ve Slaném v pátek 12. října od 10 hodin. HUDBA A TANEC NA DVOŘE FRANCOUZSKÝCH KRÁLŮ

Vstupné na koncert je dobrovolné!

ÚTERÝ 9. října 2012 FRANCOUZSKÉ POHÁDKY A PÍSNIČKY 9.00 a 11.00 – Knihovna Václava Štecha

Dotek francouzské kultury v pohádkovo-rytířském pásmu s francouzskou pohádkou a písničkami, které připravila Viktorie Anna Grohová. Pohádkový příběh o francouzských rytířích s písničkami v češtině i francoužštině je určen pro děti prvního stupně základních škol, které bude kontaktovat Knihovna Václava Štecha ve Slaném. Pokud přijdnou maminky s dětmi individuálně budou též vítány! (www.viktorieanna.com)

19.30 – kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji

Zahajovací koncert Dnů francouzské kultury ve Slaném za přítomnosti zástupců města Slaného, Francouzského klubu ve Slaném, Francouzského institutu v Praze a Francouzského velvyslanectví v Praze. Koncert komorní francouzské hudby spolu s dobovým tancem z období vlády Ludvíka XIV. a XV. přináší výjimečný exkurs do tajemství francouzské barokní hudby a tance. Odhaluje nejenom zvuk dobových nástrojů ale i zákonitosti dobové interpretace francouzské hudby a tance ze 17. a 18. století. Andreas Kröper (traverso), Hana Fleková (viola da gamba), Barbara Kürstenová (cembalo), Blanka Ferjenstik-Wernerová a Václav Krajc (dobový tanec, členové souboru Hartig) Traverso, cembalo a viola da gamba se v běžné koncertní nabídce společně téměř neobjevují. Pro většinu posluchačů je jejich typický zvuk neznámý. Kromě toho hra na ně vyžaduje specifickou interpretaci skladeb v dobovém ladění. To dohromady vytváří autentický dojem hudby v období baroka, maximálně blízký tomu, jak

O FRANCOUZSKÉM INSTITUTU V PRAZE

Přednáška je přístupná veřejnosti.

STŘEDA 10. října 2012 LA FILLE DE MONACO (Dívka z Monaka) 19.30 – Městské kino

Komedie lucemburské rodačky Anne Fontaineové (Žena mého muže, Coco Chanel) o neobvyklém milostném trojúhelníku. Bertrand, špičkový advokát s kultivovaným a vznešeným projevem, přijíždí do Monaka obhajovat sedmdesátiletou vražedkyni. Její syn se obává pomsty a najme Bertrandovi tělesného strážce Christopha. Ačkoliv jsou tito muži velmi rozdílní v mnoha ohledech, vytvoří se mezi nimi téměř přátelské pouto. Oba muže navíc spojuje milostný románek s Audrey, televizní hlasatelkou počasí, která vyzařuje kolem sebe až příliš erotické energie. Audrey zamotá Bertrandovi hlavu natolik, že začne ztrácet půdu pod nohama a úspěch v jeho kauze může být výrazně ohrožen. Režie: Anne Fontaine (Francie, 2008, 95 min). Hrají: Fabrice Luchini, Roschdy Zem, Louise Bourgoin. Francouzsky s českými titulky.

10.00 – aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského

Vstupné dobrovolné!

S prací, nabídkou a možnostmi Francouzského institutu v Praze vás seznámí pan Gérard Enjolras – atašé pro jazykovou a vzdělávací spolupráci Francouzského velvyslanectví v Praze.

ČTVRTEK 11. října 2012

Francouzský institut ve Štěpánské ulici představoval v době totality pro ty z nás, kteří ho navštěvovali, malý ostrůvek svobody. Jazykové kurzy, které pořádal, měly velmi dobrou úroveň a kino promítalo vynikající francouzské filmy.

Typická francouzská jídla pro vás připraví francouzský šéfkuchař pan Roland Sepré společně s žáky Střední integrované školy ve Slaném.

Francouzský institut ovšem tehdy nebyl v Praze žádný nováček. Byl pokračovatelem a nástupcem Institutu Ernesta Denise, založeného v roce 1920 a fungujícího až do 2. světové války jako pobočka Pařížské univerzity. Po skončení války byl Institut opět otevřen a jeho fungování se udrželo až do dubna 1951, kdy byl po ostrých protifrancouzských štvanicích Institut uzavřen. Jeho činnost byla obnovena až v roce 1967.

Další francouzské pochoutky připravené žáky z ISŠ ve Slaném pod vedením pana Seprého můžete také ochutnat na francouzských trzích v pátek 12. října od 13.00 na Masarykově náměstí ve Slaném. Trhy budou doprovázeny živou hudbou a zakončeny koncertem skupiny Bran.

Dnes Francouzský institut vyvíjí bohatou kulturní a vzdělávací činnost, jazykovými

Vstupné na ochutnávku je dobrovolné!

OCHUTNÁVKA FRANCOUZSKÝCH JÍDEL PRO VEŘEJNOST 15.00–17.00 – Integrovaná střední škola


OHLAS PÍSNÍ FRANCOUZSKÝCH

BĚHEM TRHU HRAJÍ:

19.30 – Klub Dividýlka v Hotelu Hejtmanský dvůr

13.00 Kapela Tancovačka Martina Dvořáka

Francouzský šanson a jeho vliv na českou písničkářskou tvorbu – hrají a zpívají Přemysl Rut, Markéta Potužáková a další.

15.00 Koncert členů a přátel Francouzského klubu ve Slaném (Marie Koldová, Lenka Brtinská, Kateřina Zímová, Karol Hevessy, David Šarboch a další)

Francouzská zpěvnost není u nás tak všudypřítomná jako například americká, čím jsou však její stopy ohraničenější, tím jsou patrnější. Zejména v českém kabaretu 1910–1920 a potom při formování českého šansonu od poloviny let padesátých až po generace Pavla Kopty a Jana Vodňanského.

18.00 BRAN Koncert skupiny Bran přinese písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, tancem, melancholií a průzračností moře. Skladby inspirované poezií a nočními eskapádami ve starobylé Praze začátku dvacátého století. To je svět skupiny Bran. Svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny…

Vstupné dobrovolné!

PÁTEK 12. října 2012 VODA 10.00 – aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského

Přednáška navazující na fotografickou výstavu Voda. Přednášet bude profesor Patrick Ribau z Université Paris Diderot. Přednáška o problémech souvisejících s ochranou životního prostředí. Přednáší Patrick Ribau – profesor geografie z Université Paris Diderot, šéfredaktor časopisu La Pensée a člen Národnho centra pro vědecký výzkum.

Bran vznikl v roce 1999 setkáním bretoňských a českých muzikantů. V bretonštině Bran znamená havran, posel z keltských legend. Ten, který přinesl na svých křídlech do střední Evropy keltskou hudbu… a na pobřeží Atlantského oceánu východní vítr. Prostřednictvím bretonštiny a francouzštiny Bran navazuje na tuto tradici sdílení a výměny. Robert Fischmann (zpěv, příčná flétna, low whistle), Vojtěch Jindra (akustická kytara, ukulele, perkuse), Tomáš Görtler (akordeon, zpěv), Michal Wróblewski (sopransaxofon, altsaxofon, klarinet), Petr Tichý (kontrabas), Jan Chalupa (bicí, perkuse)

SOBOTA 13. října 2012

Přednáška je přístupná veřejnosti. FRANCOUZSKÝ TRH FRANCOUZSKÝ TRH S HUDBOU 13.00–19.00 – Masarykovo náměstí

Francouzský trh s nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie s hudebním doprovodem, jehož vrcholem bude koncert skupiny Bran.

8.00–12.00 – Masarykovo náměstí

Přímo v centru města na Masarykově náměstí se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie.

Přímo v centru města se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie. Nabídku doplní pochoutky připravené žáky z Integrované střední školy ve Slaném pod vedením šéfkuchaře pana Rolanda Sepré a také Klášterní výběrové džemy, které vyrábějí bratři v klášteře ve Slaném z pečlivě vybraných plodů. Nebude chybět ani možnost posedět a užít si příjemnou atmosféru, kterou doplní živá hudba. Francouzský trh je připravený ve spolupráci s Kazak Communication and Events (www.kazak.cz).

www.francie.slansko.cz Vydal odbor kultury MěÚ Slaný | grafika, sazba a dtp © Pavel Mrňous | edtitor Ivo Horňák | tisk Kočka Slaný | 2012


OHLAS PÍSNÍ FRANCOUZSKÝCH

BĚHEM TRHU HRAJÍ:

19.30 – Klub Dividýlka v Hotelu Hejtmanský dvůr

13.00 Kapela Tancovačka Martina Dvořáka

Francouzský šanson a jeho vliv na českou písničkářskou tvorbu – hrají a zpívají Přemysl Rut, Markéta Potužáková a další.

15.00 Koncert členů a přátel Francouzského klubu ve Slaném (Marie Koldová, Lenka Brtinská, Kateřina Zímová, Karol Hevessy, David Šarboch a další)

Francouzská zpěvnost není u nás tak všudypřítomná jako například americká, čím jsou však její stopy ohraničenější, tím jsou patrnější. Zejména v českém kabaretu 1910–1920 a potom při formování českého šansonu od poloviny let padesátých až po generace Pavla Kopty a Jana Vodňanského.

18.00 BRAN Koncert skupiny Bran přinese písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, tancem, melancholií a průzračností moře. Skladby inspirované poezií a nočními eskapádami ve starobylé Praze začátku dvacátého století. To je svět skupiny Bran. Svět, ve kterém mají rozhodující slovo sny…

Vstupné dobrovolné!

PÁTEK 12. října 2012 VODA 10.00 – aula Gymnázia Václava Beneše Třebízského

Přednáška navazující na fotografickou výstavu Voda. Přednášet bude profesor Patrick Ribau z Université Paris Diderot. Přednáška o problémech souvisejících s ochranou životního prostředí. Přednáší Patrick Ribau – profesor geografie z Université Paris Diderot, šéfredaktor časopisu La Pensée a člen Národnho centra pro vědecký výzkum.

Bran vznikl v roce 1999 setkáním bretoňských a českých muzikantů. V bretonštině Bran znamená havran, posel z keltských legend. Ten, který přinesl na svých křídlech do střední Evropy keltskou hudbu… a na pobřeží Atlantského oceánu východní vítr. Prostřednictvím bretonštiny a francouzštiny Bran navazuje na tuto tradici sdílení a výměny. Robert Fischmann (zpěv, příčná flétna, low whistle), Vojtěch Jindra (akustická kytara, ukulele, perkuse), Tomáš Görtler (akordeon, zpěv), Michal Wróblewski (sopransaxofon, altsaxofon, klarinet), Petr Tichý (kontrabas), Jan Chalupa (bicí, perkuse)

SOBOTA 13. října 2012

Přednáška je přístupná veřejnosti. FRANCOUZSKÝ TRH FRANCOUZSKÝ TRH S HUDBOU 13.00–19.00 – Masarykovo náměstí

Francouzský trh s nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie s hudebním doprovodem, jehož vrcholem bude koncert skupiny Bran.

8.00–12.00 – Masarykovo náměstí

Přímo v centru města na Masarykově náměstí se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie.

Přímo v centru města se vám představí prodejci s širokou nabídkou tradičních výrobků, pochutin a delikates z Francie. Nabídku doplní pochoutky připravené žáky z Integrované střední školy ve Slaném pod vedením šéfkuchaře pana Rolanda Sepré a také Klášterní výběrové džemy, které vyrábějí bratři v klášteře ve Slaném z pečlivě vybraných plodů. Nebude chybět ani možnost posedět a užít si příjemnou atmosféru, kterou doplní živá hudba. Francouzský trh je připravený ve spolupráci s Kazak Communication and Events (www.kazak.cz).

www.francie.slansko.cz Vydal odbor kultury MěÚ Slaný | grafika, sazba a dtp © Pavel Mrňous | edtitor Ivo Horňák | tisk Kočka Slaný | 2012