IT Reseller #356

Page 1

ISSN 1730-010X | Nr 356/2024
WYBORU ZBIGNIEW MĄDRY COO & WICEPREZES GRUPY AB
KLUCZOWE TRENDY W OCENIE LIDERÓW BRANŻY IT INTEGRATED SYSTEMS EUROPE ISE 2024 W BARCELONIE MOBILE WORLD CONGRESS MWC 2024 W BARCELONIE
PIERWSZEGO
DYSTRYBUTOREM TO NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ I ZOBOWIĄZANIE BYCIE

NIEZASTĄPIONE ŹRÓDŁO INFORMACJI Z BRANŻY IT, TYTUŁ WYDAWANY

NIEPRZERWANIE OD 2002 ROKU.

NAKŁAD DRUKOWANY 5 000 egzemplarzy

WERSJA ELEKTRONICZNA +15 000 egzemplarzy

PRENUMERATA prenumerata@itreseller.pl

ISSN 1730-010X

WYDAWCA

SMART MEDIA SP. Z O.O. Domaniewska 47/10 02-672 Warszawa, PL biuro@itreseller.pl

REDAKCJA

ADRES BIURA REDAKCJI ul. Domaniewska 47/10 02-672 Warszawa, PL

redakcja@itreseller.pl

+48 533 033 363

+48 533 033 390

MARIUSZ LAURISZ CEO / Wydawca m.laurisz@itreseller.pl

KRZYSZTOF BOGACKI Redaktor Naczelny k.bogacki@itreseller.pl

DOMINIKA PRZEWOŹNIK d.przewoznik@itreseller.pl

MIECZYSŁAW T. STARKOWSKI m.starkowski@itreseller.pl

JOANNA ŻABNICKA j.zabnicka@itreseller.pl

REKLAMA I WSPÓŁPRACA

ADRES BIURA Domaniewska 47/10 02-672 Warszawa, PL reklama@itreseller.pl +48 601 583 698

PAWEŁ LUTY Business Development Director p.luty@itreseller.pl +48 533 890 507

SERWISY INTERNETOWE

www.itreseller.pl www.insidecee.pl

Zdjęcia: archiwum IT Reseller, materiały prasowe, AdobeStock

DROGA BRANŻO,

Wszyscy wiemy, że w ostatnim czasie wiele się działo i widać to doskonale w tym numerze magazynu IT Reseller. ISE, największa impreza targowa dla branży AV i DS, rozgrywająca się po raz kolejny w Barcelonie. MWC, na tych samych halach targowych, skupione jak zawsze na komunikacji. Spektakularne, globalne wydarzenie partnerskie HP w Las Vegas i wiele innych spotkań branżowych. To wszystko nadawało ton pracy naszej redakcji – wszędzie tam byliśmy z kamerami, czego efekty można zaobserwować na naszym kanale na YouTube.

Jeśli miałbym znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich odwiedzonych przez nas wydarzeń, byłaby to sztuczna inteligencja jako temat wiodący. Zgodnie z naszymi przewidywaniami sprzed ponad roku, tzw. boom na AI nadaje ton większości dyskusji w branży. Nie dotyczą one jedynie technologii, a coraz częściej regulacji prawnych oraz wpływu AI na różne aspekty życia codziennego, w tym na rynek pracy.

Na okładce tego numeru: Zbigniew Mądry, COO i Wiceprezes Grupy AB. W rozmowie z tym cenionym managerem poruszamy m.in. tematykę odpowiedzialności, jaką dźwiga na swoich barkach czołowy dystrybutor na rynku. Podnosimy też temat decyzji, jaką podejmują klienci przy okazji wyboru dystrybutora.

Na temat tego, jak ważnym trendem jest dziś AI, panowała pełna zgodność między czołowymi managerami w polskiej branży IT, których wypowiedzi na temat kierunków rozwoju branży znajdziecie w tym numerze. To grono ekspertów zapytaliśmy także o ich przewidywania dotyczące pozostałych trzech kwartałów tego roku. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tymi przemyśleniami na kolejnych stronach.

Krzysztof Bogacki Redaktor Naczelny

Aby pobrać magazyn w wersji elektronicznej, zeskanuj kod QR

SPIS

8 19 BYCIE DYSTRYBUTOREM PIERWSZEGO WYBORU TO NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ I ZOBOWIĄZANIE ZBIGNIEW MĄDRY, COO & WICEPREZES GRUPY AB
#356
6 KARIERA I AWANSE 8 BYCIE DYSTRYBUTOREM PIERWSZEGO WYBORU TO NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ I ZOBOWIĄZANIE ZBIGNIEW MĄDRY, COO & WICEPREZES GRUPY AB 14 KLUCZOWE TRENDY W OCENIE LIDERÓW BRANŻY IT 28 FUTURE READY – UNITED WE WIN HP AMPLIFY PARTNER CONFERENCE 2024 34 ŚWIĘTO OBRAZU I DŹWIĘKU JUŻ PO RAZ DWUDZIESTY! INTEGRATED SYSTEMS EUROPE - ISE 2024 40 JAK WSPÓŁPRACA KREUJE PRZYSZŁOŚĆ TECHNOLOGII? IFS - ENERGIZE YOUR BUSINESS 42 KLUCZ DO CYFRYZACJI SEKTORA EDUKACYJNEGO SPOTKANIE PARTNERSKIE KOMSA POLAND A WESTCOAST GROUP COMPANY 46 SEKTOR TELEKOMUNIKACYJNY POTWIERDZA GOTOWOŚĆ MOBILE WORLD CONGRESS – MWC 2024 50 HUAWEI OTWIERA NOWĄ ERĘ W TELEKOMUNIKACJI DZIĘKI TECHNOLOGII 5.5G 54 5G W POLSCE – KOLEJNE NADZIEJE 60 CZYM GROZI NAM BLACKOUT? CYBER-ZAGROŻENIA DLA SEKTORA ENERGETYCZNEGO W POLSCE 64 TELEKOMUNIKACJA W DOBIE NAPIĘĆ
TREŚCI W NUMERZE

FUTURE READY –UNITED WE WIN

HP AMPLIFY

PARTNER CONFERENCE 2024

SEKTOR TELEKOMUNIKACYJNY

POTWIERDZA GOTOWOŚĆ

MOBILE WORLD CONGRESS –MWC 2024

JUŻ PO RAZ DWUDZIESTY!

INTEGRATED SYSTEMS EUROPEISE 2024

HUAWEI OTWIERA NOWĄ ERĘ

W TELEKOMUNIKACJI

DZIĘKI TECHNOLOGII 5.5G

SPIS TREŚCI 46 49 50 53 34 39
28 32
ŚWIĘTO OBRAZU I DŹWIĘKU

ADAM WOJTKOWSKI NOWYM SZEFEM W FIRMIE SNOWFLAKE W REGIONIE CEE

Adam Wojtkowski został nowym Country Managerem CEE w firmie Snowflake, która zajmuje się chmurą danych. Będzie kierował jej działaniami w środkowo-wschodniej Europie. Adam Wojtkowski jest związany z branżą od niemal 30 lat i może się pochwalić nie lada dorobkiem zawodowym. Zaczynał w polskim oddziale Ericssona w 1996 roku jako Sales Director. Pełnił też takie role jak Department Director w Orange, Regional Sales Manager w Cisco, Country Manager i Board Member w Dellu, Country Manager w Red Hat. Przed dołączeniem do Snowflake’a pracował dla firmy Canonical. Adam Wojtkowski jest absolwentem Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

EDYTA MALESZA-MALATRAT DYREKTORKĄ

DS. MARKETINGU I PR W GRUPIE SYMFONIA

Edyta Malesza-Malatrat będzie odpowiadać za strategię marketingową i transformację cyfrową marketingu, która umożliwi realizowanie ambitnych celów biznesowych Grupy, w tym dalszą ekspansję na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. W ciągu blisko dwudziestu pięciu lat kariery zawodowej Edyta Malesza-Malatrat zdobyła doświadczenie na rynkach B2C i B2B w Wielkiej Brytanii, zarządzając rozbudowanymi strukturami marketingowymi między innymi w takich globalnych firmach jak Procter & Gamble, Cisco i SAP. Z dynamicznym rynkiem technologii B2B związana jest od 2016 roku. Obejmowała stanowiska dyrektorki ds. transformacji marketingowej w regionie EMEA, dyrektorki marketingu na Europę Środkową i Wschodnią w SAP, wcześniej zaś w Cisco zajmowała się generowaniem popytu oraz marketingiem interaktywnym w regionie EMEA.

MIŁOSZ TRAWCZYŃSKI ZOSTAŁ MIANOWANY

DYREKTOREM KONSULTINGU W SAS POLSKA

Miłosz Trawczyński na nowym stanowisku zastąpi Łukasza Bałkowiec, który w ramach nowych obowiązków menedżerskich w SAS obejmie odpowiedzialnością region Polski, Niemiec, Austrii i Czech. Miłosz Trawczyński będzie kierował zespołem konsultingu SAS Polska, odpowiadającym za zapewnianie wartości biznesowej z wdrażanych rozwiązań SAS dla ponad 200 klientów firmy. Miłosz Trawczyński od początku swojej kariery zawodowej jest związany z polskim odziałem SAS, do którego dołączył w 2004 roku. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w pracy z klientem na stanowiskach menedżerskich – od 2021 r. kierował działem SAS Professional Services dla branży telekomunikacyjnej, ubezpieczeniowej i handlu. Wcześniej kierował zespołem Customer Advisory odpowiadającym za wsparcie sprzedaży i rozwoju biznesu w Polsce i regionie Europy Centralnej.

6 | 356/2024 ITReseller

PAWEŁ JAKUBIK WZMACNIA ZESPÓŁ

CONSULTINGU W EY POLSKA

Paweł Jakubik od początku kwietnia będzie odpowiedzialny za wsparcie sprzedaży nowych rozwiązań dla klientów oraz rozwijanie oferty doradztwa technologicznego w odpowiedzi na bieżące i przyszłe potrzeby rynku. W ramach zespołu EY Consulting Paweł Jakubik obejmie stanowisko Technology & Consulting Sales Leader, odpowiadając za wsparcie sprzedaży nowych rozwiązań dla klientów oraz rozwijanie oferty doradztwa technologicznego w odpowiedzi na bieżące i przyszłe potrzeby rynku. Poprzednio, od stycznia 2018 roku, pełnił w Microsoft funkcję Dyrektora ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze i członka zarządu w polskim oddziale firmy. W tej roli, przez ostatnie 6 lat budował Polską Dolinę Cyfrową, czyli wieloletni, wart 1 miliard dolarów program zmierzający do podnoszenia kompetencji cyfrowych na polskim rynku pracy.

MARCIN SKRZYPCZAK AWANSOWAŁ

W GLOBALNYCH STRUKTURACH IRON MOUNTAIN

Marcin Skrzypczak to kolejny ekspert Iron Mountain z Polski, który został wyróżniony awansem w globalnych strukturach organizacji. Dotychczasowy Operations Director odpowiedzialny za polski rynek, z początkiem 2024 r. przejął zarządzanie operacjami również w Finlandii, Szwecji, Danii i Norwegii. Jest związany z firmą od blisko 10 lat. Marcin Skrzypczak dołączył do Iron Mountain w 2015 r., obejmując wówczas stanowisko Branch Operations Managera. W ciągu niespełna 10 minionych lat konsekwentnie piął się po kolejnych szczeblach w wewnętrznych strukturach Działu Operacji. Przez ostatnie 2 lata piastował funkcję Operations Directora na polskim rynku. Od 1 stycznia br. zakres jego odpowiedzialności został rozszerzony o region Nordics, czyli Finlandię, Szwecję, Danię i Norwegię.

PIOTR PODLAWSKI ZOSTAŁ HEAD OF MICROSOFT CLOUD SERVICES W SPÓŁCE HOSTERSI

Piotr Podlawski, dotychczasowy Global Cloud Services Director w Beyond.pl z początkiem kwietnia zasilił szeregi spółki Hostersi jako Head of Microsoft Cloud Services. Będzie on odpowiadał za rozwój oferty w obszarze rozwiązań chmurowych Microsoftu oraz usług utrzymaniowych na poziomie cloud. Najnowszy kadrowy transfer podkreśla ambicje spółki Hostersi związane z konsolidacją rynku rozwiązań chmurowych i wzmocnienia oferty usług Microsoftu. Wcześniej budował z greenfield biznes Microsoft CSP i LSP w Integrit S.A., pracował też w takich firmach, jak Integrit S.A., Also, Incom, Teta, JTT Computer, czy IT Trust. Od lat wspiera też mentorsko ekosystem startupów rozwijających swój biznes w oparciu o rozwiązania chmurowe.

7 ITReseller 356/2024 | KARIERA I AWANSE

BYCIE DYSTRYBUTOREM PIERWSZEGO WYBORU TO NASZA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

I ZOBOWIĄZANIE

O długoterminowym trendzie wzrostowym, w tempie szybszym niż rynek, wejściu do mWIG40 oraz długoletnich, trwałych relacjach z Partnerami biznesowymi, przewagach konkurencyjnych, bezpieczeństwie działań i nieustannym dążeniu do poprawy efektywności, które są wpisane w DNA niekwestionowanego lidera na rynku dystrybucji IT w Polsce, rozmawiamy ze Zbigniewem Mądrym, COO & Wiceprezesem Grupy AB.

Stały wzrost, nowe marki w portfolio, wejście do mWIG40, silna pozycja w regionie i liderska w Polsce – gdzie leży klucz, czy raczej klucze do sukcesu AB?

Grupa AB jest w długoterminowym trendzie wzrostowym – a co najważniejsze – rozwijamy się w tempie szybszym niż rynek. Zdobywamy udział w rynku poprzez dostarczanie konkretnych wartości dodanych zarówno dla Resellerów jak i Vendorów. Sukces naszego działania opiera się na połączeniu kilku fundamentalnych elementów: inwestycji w dywersyfikację oferty produktowej i usługowej, pełnej widoczności rentowności produktów i klientów, efektywnego zarządzania finansami, logistyki na najwyższym poziomie oraz – co najważniejsze – długoletnich, trwałych relacji z Partnerami biznesowymi. Bezpieczeństwo działania i nieustanne dążenie do poprawy efektywności są wpisane w nasze DNA.

Od początku istnienia firmy zawsze naszym priorytetem była bliska oraz aktywna współpraca z Resellerami. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, ale także aktywnie wpływamy na zmiany rynkowe, zapewniając dostęp do po-

Grupa AB jest

w długoterminowym trendzie wzrostowym –a co najważniejsze – rozwijamy się w tempie szybszym niż rynek. Zdobywamy udział w rynku poprzez dostarczanie konkretnych wartości dodanych zarówno dla Resellerów jak i Vendorów. (…) Od początku istnienia firmy zawsze naszym priorytetem była bliska oraz aktywna współpraca z Resellerami. Wsłuchujemy się w ich potrzeby, ale także aktywnie wpływamy na zmiany rynkowe, zapewniając dostęp do poszukiwanego asortymentu, rozwiązań, jak również doradzając i edukując.

szukiwanego asortymentu, rozwiązań, jak również doradzając i edukując. Wspólnie rozwijamy się z naszymi klientami. Z wieloma, pracujemy od

początki ich istnienia – co daje nam poczucie dobrze wykonanej pracy. Nigdy nie szliśmy na skróty, nasze decyzje są zawsze dobrze przemyślane – krok po kroku realizujemy obraną strategię rozwoju.

Widzimy też nadal dużo przestrzeni do wzrostu biznesu, wspieranego korzystnymi trendami makroekonomicznymi, zwłaszcza w obszarze transformacji cyfrowej. Na pewno różnica wydatków na cyfryzację w Polsce w porównaniu do krajów zachodnich pokazuje jak dużą przestrzeń do rozwoju mamy w naszym regionie. Również postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji dodatkowo wzmocni oczekiwane tendencje.

Rozwój biznesu, jego jakość i perspektywy widzą również inwestorzy giełdowi i analitycy biur maklerskich, w związku z czym notowania naszych akcji również są w wyraźnym trendzie wzrostowym. Rynkowa wycena naszej spółki zbliża się do 1,5 mld zł. W rezultacie wzrostu kapitalizacji i wartości obrotów naszymi akcjami weszliśmy do mWIG40, znajdując się już w gronie 60 najważniejszych spółek polskiej Giełdy.

8 | 356/2024 ITReseller
9 ITReseller 356/2024 | WYWIAD OKŁADKOWY

Jakie są dziś czołowe przewagi konkurencyjne Grupy AB?

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, kluczem do sukcesu jest nie tylko umiejętność dostosowania się do nowych realiów rynkowych, ale przede wszystkim budowanie trwałej relacji z Partnerami Handlowymi. Jednak dla dystrybutora zawsze kluczowym obszarem jest oferta, a dla nas w AB jest to zdecydowanie coś więcej niż tylko produkty i rozwiązania.

Ofertę rozumiemy jako dwa obszary. Pierwszy to dostępne produkty i usługi kierowane do wszystkich uczestników łańcucha począwszy od Producenta, poprzez Resellera, a na Kliencie końcowym kończąc.

Drugi obszar oferty to procesy, wykorzystywane narzędzia i doświadczenia, które świadczą o naszym przygotowaniu wewnętrznym do bycia Nowoczesnym Dystrybutorem – inaczej mówiąc Dystrybutorem 4.0 dla blisko 16 000 klientów.

Najszersza na rynku oferta produktów i usług oferowanych w dystrybucji IT pozwala dostarczać naszym Resellerom szereg rozwiązań, które odpowiadają na ich bieżące potrzeby. Mam tu na myśli m.in.: usługi finasowania zakupów ułatwiające Partnerom prowadzenie ich biznesu; usługi e-commerce, w tym zautomatyzowana integracja platform sprzedażowych. Pomimo bardzo dużej skali działania dostosowujemy rozwiązania logistyczno-magazynowe do konkretnych potrzeb, projektów czy przetargów. Ta elastyczność i gotowość do zmiany jest wartością, która nas wyróżnia.

Kolejną z naszych przewag jest platforma ABOnline, do rozwoju, której, przywiązujemy bardzo dużą uwagę. W Polsce w 2023 roku wykonaliśmy 85 proc. transakcji w pełni automatycznie, czyli bez udziału opiekuna handlowego – to jest możliwe dzięki połączeniu naszej platformy z automatyką magazynową. Nieustannie rozwijamy i udoskonalamy ABOnline poprzez dodawanie kolejnych opcji, jak np. najnowsze narzędzie do rekomendacji produktów, wykorzystywanie

Najszersza na rynku oferta produktów i usług oferowanych w dystrybucji IT pozwala dostarczać naszym Resellerom szereg rozwiązań, które odpowiadają na ich bieżące potrzeby. Mam tu na myśli m.in.: usługi finasowania zakupów ułatwiające Partnerom prowadzenie ich biznesu; usługi e-commerce, w tym zautomatyzowana integracja platform sprzedażowych. Pomimo bardzo dużej skali działania dostosowujemy rozwiązania logistycznomagazynowe do konkretnych potrzeb, projektów czy przetargów. Ta elastyczność i gotowość do zmiany jest wartością, która nas wyróżnia.

AI w zakresie dostarczania contentu, czy oznaczania asortymentu spełniającego kryteria TCO Certified związanego z wymaganiami ESG. Rozwój platformy opiera się w dużym stopniu na współpracy z naszymi Resellerami. Stale zachęcam naszych Partnerów do dzielenia się z nami potrzebami w zakresie skutecznego wspierania sprzedaży online.

Kolejnym filarem naszej strategii budowania trwałej przewagi konkurencyjnej oraz promowania rozwoju rynku jest nasze Centrum Kompetencyjne, które skupia się na dystrybucji wiedzy i edukacji. Dzięki niemu zapewniamy naszym Partnerom handlowym wsparcie techniczne, szkolenia oraz pomoc w procesie wdrażania rozwiązań. To umożliwia Klientom lepsze zrozumienie produktów i technologii oferowanych przez dostawców, co z kolei wpływa na budowanie zaufania i zwiększa ich zdolność do obsługi zaawansowanych projektów. Ośrodek zlokalizowany we Wrocławiu to nie tylko przestrzeń szkoleniowa, ale również nowoczesna

przestrzeń egzaminacyjna, dzięki której Partnerzy AB mają szansę na zdobycie istotnych certyfikatów. Nasze Centrum Kompetencyjne corocznie szkoli ponad 6 000 osób. Szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę inżynierów oraz certyfikowanych trenerów, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i profesjonalizm.

Duże znaczenie ma tu również dostęp do DEMO, który jest bezwzględnie najszerszy wśród dystrybutorów i przynosi nam oraz partnerom coraz więcej obrotów, dzięki możliwości testowania i prezentowania rozwiązań klientom końcowym onsite.

Ponadto, w bieżącej pracy wykorzystujemy zaawansowane analizy danych i sztuczną inteligencję do zrozumienia preferencji oraz potrzeb naszych Partnerów. Dzięki temu dostarczamy bardziej spersonalizowane oferty, odpowiadając na konkretne potrzeby klientów. Zaawansowana analiza danych stanowi również wsparcie w przewidywaniu trendów, prognozowaniu zapotrzebowania i dostosowywania strategii sprzedażowych.

Zintegrowane systemy informatyczne umożliwiają również płynny przepływ danych między różnymi obszarami działalności i zespołami. Automatyzacja procesów w obszarach takich jak zakupy, sprzedaż, magazyn, logistyka czy obsługa klienta przekłada się na wyższą efektywność.

Nasze centra dystrybucyjne dzięki zastosowaniu automatyzacji procesów biznesowych i możliwości wykonywania wielu rutynowych zadań przez systemy komputerowe, pozwalają nam zwiększyć efektywność przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka wystąpienia błędów ludzkich.

Dzięki elastycznym i skalowalnym rozwiązaniom jesteśmy w stanie szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe i zapotrzebowanie Klientów. Tutaj bardzo dobrym przykładem jest usługa dropshipingu, dzięki której nasi Partnerzy szybciej dostarczają towar do swoich klientów, minimalizują ryzyko związane z zapasami oraz obniżają swoje koszty.

10 | 356/2024 ITReseller

Celem naszych działań jest bycie dla naszych Partnerów dystrybutorem pierwszego wyboru.

Przez całe lata swoistym „buzzwordem” branży były rozwiązania DaaS. Czy dziś ich popularność jest nadal rosnąca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, tak, DaaS był i jest trendem popularnym, jednak nie możemy tutaj mówić o rewolucji, a ewolucji wynikającej ze zmian potrzeb rynku. Widzimy, że następuje stały wzrost zainteresowania elastycznymi i skalowalnymi rozwiązaniami.

W AB widzimy, że ze względu na coraz szybsze zmiany technologiczne, rozwój AI i rozwiązań chmurowych, docelowo używanie zamiast posiadania okaże się dużo bardziej zasadne. Dzieje się tak między innymi ze względu chociażby na potrzebę posiadania dostępu do urządzenia spełniającego aktualne wymagania technologiczne, a to właśnie DaaS umożliwia większą elastyczność w tym zakresie niż klasyczny leasing lub posiadanie z amortyzacją. Dlatego cały czas pracujemy nad stworzeniem nowej oraz modyfikacją posiadanej obecnie oferty DaaS, tak aby zainteresowanie tego typu usługą w końcu okazało się znaczącym trendem o jakim mówią wszyscy analitycy.

Dzięki temu, że cały czas zbieramy doświadczenie w tym zakresie, widzimy, że zbudowanie takiej oferty, wiąże się z wieloma wyzwaniami, np. z rozwiązaniem problemu wartości rezydualnej po okresie wynajmu urządzenia. I tutaj przykład może nie z naszej branży, ale z branży motoryzacyjnej, w której wynajem staje się stopniowo wiodącą formą użytkowania samochodu, tak jest np. w Niemczech czy Holandii. Jeszcze 3 lata temu wartość rezydualna samochodu elektrycznego była zakładana bardzo optymistycznie, a rata kalkulowana bardzo nisko, a dzisiaj widać odwrót od tego założenia i samochody elektryczne jednak nie okazały się „ciekawe” w odkupie i w związku z tym wysokość rat wzra-

11 ITReseller 356/2024 | WYWIAD OKŁADKOWY

sta, a firmy oferujące takie rozwiązania mówią o ponoszonych stratach, ze względu na błędne założenia oferty. Właśnie takie wyzwania stoją również przed nami, ponieważ trudno określić wartość rezydualną urządzenia w tak szybko zmieniającym się świecie, a co za tym idzie trudno skonstruować tak ofertę, aby była konkurencyjna w stosunku do innych ofert finansowania jak np. leasing. Co jeszcze istotne, z naszego doświadczenia widzimy jak ważne jest dostosowanie oferty do kategorii urządzenia, którego dotyczy, ponieważ oferta musi być inaczej zbudowana np. dla drukarki, inaczej dla laptopa, a jeszcze inaczej dla urządzeń serwerowych, ze względu na chociażby modele ich użytkowania, połączenie z softem czy długość życia urządzenia u Klienta. Reasumując, jest to oferta perspektywiczna, warta uwagi i nadal będziemy ją rozwijać.

Dzisiejsze IT zmienia się szybko za sprawą AI. Czy upatruje pan w tym szansę, czy raczej zagrożenie dla Grupy AB?

Zdecydowanie dla Grupy AB zmiany rynku IT wywołane przez galopujący rozwój AI mają pozytywny kontekst. W obszarze zapotrzebowania na wyspecjalizowany i zoptymalizowany pod kątem użycia sztucznej inteligencji sprzęt, upowszechnianie się tej technologii powinno przynieść znaczące wzrosty popytu zarówno w segmencie klientów klasy enterprise, lecz także w segmencie konsumenckim. Wśród rozwiązań enterprise już teraz uwidacznia się to, jak będzie rosła rola rozwiązań HPC (high-performance computing – red.) niezbędnych do przetwarzania złożonych algorytmów AI oraz masywnych zestawów danych wymaganych do trenowania sztucznej inteligencji. Im bardziej upowszechni się wykorzystanie tej technologii – np. im więcej firm będzie tworzyło prywatne, dostosowane konkretnie do potrzeb danej organizacji narzędzia oparte o generatywną AI – tym większe będzie zapotrzebowanie na wieloprocesorowe systemy,

Zespół AB niezmiennie jest jednym z głównych filarów firmy. W znacznej większości od lat są to ci sami ludzie, których wyróżnia duże zaangażowanie i oddanie Klientom oraz firmie. To dzięki nim tworzymy wartość dodaną jak i utrzymujemy bliskie relacje z Partnerami handlowymi. Inwestujemy w zespół, rozwijamy go, bo wiemy, że firma to ludzie ją tworzący. Będę się powtarzał, ale jestem przekonany, że wszyscy w AB jesteśmy dumni, że stworzyliśmy od zera najlepszą firmę w branży – polską spółkę numer 1 – lidera w Polsce, Czechach i na Słowacji, numer 6 w Europie, z obrotami na poziomie ponad 15 mld zł rocznie.

niezwykle szybkie połączenia między nimi, ogromne ilości pamięci oraz wyspecjalizowane akceleratory przyspieszające obliczenia wielowątkowe związane z AI, czyli GPUs i TPUs. Co więcej, ten lawinowy wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową pod kątem AI będzie następował w serwerowniach oraz data center, ale także – co może mieć nawet jeszcze mocniejszy wpływ na popyt rynkowy – na brzegach sieci. Lawinowy wzrost ilości urządzeń z kategorii IoT, upowszechnienie się wszelkiego rodzaju systemów smart, autonomiczne samochody, inteligentne miasta, społeczeństwo powiązane ogromem inteligentnych urządzeń towarzyszących nam w codziennym życiu – wszystko to już powoduje znaczący wzrost potrzeb na obliczenia związane ze sztuczną inteligencją przeprowadzane w czasie rzeczywistym, w miejscu wytworzenia danych, czyli na brzegach sieci.

Segment konsumencki wcale nie będzie dotknięty tą rewolucją w mniejszym stopniu. Już teraz wybrani producenci w swoich urządzeniach stosują coraz szerzej funkcjonalności związane z AI. Warto tu wspomnieć chociażby o takich rozwiązaniach jak rozpoznawanie twarzy, biometria, asystenci głosowi, tłumaczenie tekstów oraz wypowiedzi w czasie rzeczywistym, analiza danych czy obrazów spływających do urządzeń oraz ich inteligentna edycja. Czołowe marki smartfonów już teraz „zaszywają” w swoich produktach dodatkowe chipsety – odpowiedzialne konkretnie za sprawne działanie i obliczenia niezbędne przy związanych z AI funkcjach. Ten trend niebawem powinien się upowszechnić i przenieść do segmentu notebooków, tabletów, desktopów – wszelkich urządzeń, gdzie pracujące na nich oprogramowanie będzie oparte o modele AI – a już dziś widzimy, że niedługo stanie się to raczej standardem. Dobrym przykładem jest Microsoft Copilot, czyli inteligentny asystent pakietu Office wspierający pracę biurową w wielu organizacjach. Te zmiany dotkną również inne urządzenia – rozwiązania smart home, rozwiązania z segmentu bezpieczeństwa, inteligentne kamery z zaszytą w nich analityką obrazu, wszelkiego rodzaju „wearables” czy okulary AR I VR.

Spodziewamy się, że napędzany zmianą jakościową zarówno w produkcji urządzeń jak i w oferowanych przez nich funkcjach dla użytkowników popyt na wymianę i zakup nowych urządzeń optymalizowanych pod AI będzie mocno odczuwalny na rynku. A to powinno się przełożyć na dalszą stymulację wzrostów w segmencie dystrybucji IT.

Rozmawialiśmy o poszczególnych rozwiązaniach i technologiach. Teraz, już na koniec, pomówmy o kapitale ludzkim – czyli zespole AB. Jak opisałby Pan Zespół AB oraz aktualne zmiany na rynku pracy w branży? Zespół AB niezmiennie jest jednym z głównych filarów firmy. W znacznej większości od lat są to ci sami ludzie,

12 | 356/2024 ITReseller

których wyróżnia duże zaangażowanie i oddanie Klientom oraz firmie.

To dzięki nim tworzymy wartość dodaną jak i utrzymujemy bliskie relacje z Partnerami handlowymi. Inwestujemy w zespół, rozwijamy go, bo wiemy, że firma to ludzie ją tworzący. Będę się powtarzał, ale jestem przekonany, że wszyscy w AB jesteśmy dumni, że stworzyliśmy od zera najlepszą firmę w branży – polską spółkę numer 1 –lidera w Polsce, Czechach i na Słowacji, numer 6 w Europie, z obrotami na poziomie ponad 15 mld zł rocznie. Odpowiadając w temacie zatrudnienia – w AB od dłuższego czasu utrzy-

mujemy je na podobnym poziomie lub nawet wyższym. Co za tym idzie, teamy projektowe modyfikujemy w zależności od potrzeb – czy to w zakresie realizacji zadań, obsługi danego rozwiązania, czy w zależności od bieżących zmian i wyzwań rynku.

Konkurencja o talenty we Wrocławiu i okolicach jest duża, niemniej my odnotowujemy jedną z najniższych rotacji w branży, zapewniając stabilne, długoterminowe zatrudnienie i rozwój. Dla potwierdzenia – ponad 18 proc. pracowników jest z nami dłużej niż 10 lat, z czego 8 proc. powyżej 20 lat. Jesteśmy przewidywalni,

stabilni, a jednocześnie pozwalamy rozwinąć skrzydła i dbamy o dobrą atmosferę.

Korzystając z okazji, chcę podkreślić, jak bardzo cenimy również naszą współprace zarówno z Resellerami jak i Producentami. Sukces, który osiągamy jest wynikiem naszej wspólnej pracy, zaufania i zaangażowania. Za co bardzo dziękuję! t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

13 ITReseller 356/2024 | WYWIAD OKŁADKOWY

KLUCZOWE TRENDY W BRANŻY IT

Do końca roku pozostały jeszcze trzy kwartały. Po pierwszych trzech miesiącach roku można wysnuć pewne prognozy dotyczące reszty roku. Co dziś wpływa najsilniej na branżę IT?

Jakie trendy będą kształtować rynek? Na jakie rozwiązania będą decydowali się klienci?

Na te pytania odpowiadają prezesi i prezeski czołowych firm technologicznych działających na polskim rynku.

Technologia ewoluuje. W minionym roku kilka kluczowych trendów zdawało się kierować jej rozwojem, oczywiście ze sztuczną inteligencją na czele. Wydaje się, że rok 2024 będzie kontynuacją tego trendu. Sztuczna inteligencja i machine learning nadal będą dominować dyskusje branżowe i technologiczne, a ich stosowanie będzie coraz bardziej powszechne w różnych sektorach gospodarki. W miarę jak te technologie rozwijają się i stają coraz bardziej zaawansowane, pojawiają się jednak również nowe wyzwania związane z zarządzaniem nimi. Coraz większe

Na kolejnych stronach znajdziesz wypowiedzi czołowych liderów IT w Polsce, omawiających trendy i perspektywy na pozostałe 3 kwartały 2024 roku.

Michał Dżoga, Country Manager Intela w Polsce: W 2023 roku mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji oraz machine learningu, a także przyglądać się popularyzacji tego tematu.

wykorzystanie AI w biznesie i życiu codziennym stwarza nowe możliwości, ale również potencjalne zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Dlatego kluczowe będzie opracowanie mechanizmów i narzędzi, które umożliwią bezpieczne, transparentne i etyczne wykorzystanie AI, jednocześnie zapewniając ochronę przed rosnącą liczbą zagrożeń i ataków. Sztuczna inteligencja oraz trendy wobec niej pochodne, nie są jednak jedynymi, które będą kształtowały obraz branży przez pozostałe 3 kwartały 2024 roku. Wraz z czołowymi postaciami polskiej branży IT przyglądamy się trendom i perspektywom na kolejne 9 miesięcy bieżącego roku. Zapytaliśmy liderów branży o najważniejsze wyzwania, czołowe trendy i o to, jak, ich zdaniem, będzie kształtował się 2024 rok na tle ubiegłego.

14 | 356/2024 ITReseller

I pomimo tego, że AI/ML już od kilku lat znajduje zastosowanie w biznesie, przemyśle, rolnictwie czy medycynie, to dopiero dzięki upowszechnianiu się modeli językowych, takich jak ChatGPT, oraz narzędzi do generowania grafiki, których sztandarowym przykładem jest Midjourney, z rozwiązań AI zaczęły korzystać miliony ludzi na całym świecie. Intel także był częścią tej zmiany, ogłaszając koncepcję AI Everywhere (AI wszędzie) i wyposażając zarówno swoje układy serwerowe jak i komputerów osobistych w specjalne funkcjonalności dedykowane dla AI.

AI powoduje niespotykany wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową. Opublikowane jeszcze w 2019 roku badania OpenAI wykazały, że ilość mocy obliczeniowej wykorzystywanej do szkolenia dużych modeli AI podwajała się co 3,4 miesiąca od 2012 roku. W innym raporcie Centrum Bezpieczeństwa i Nowych Technologii możemy przeczytać, że największe modele AI dzisiaj wykorzystują 600 000 razy więcej mocy obliczeniowej niż modele z 2012 roku, które spopularyzowały głębokie uczenie.

W roku 2024 możemy oczekiwać kontynuacji rozwoju AI/ML. Wraz z rosnącymi zasobami danych i postępem w algorytmach, sztuczna inteligencja stanie się motorem innowacji, napędzającym rozwój w różnych dziedzinach. Firmy na całym świecie będą dążyć do wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji w celu optymalizacji procesów, personalizacji usług oraz tworzenia nowatorskich rozwiązań.

W 2023 prowadziliśmy liczne programy, które realnie wpłynęły na gotowość cyfrową uczniów, studentów i nauczycieli oraz obecną kadrę pracowniczą. Jako firma silnie zaangażowana w podnoszenie kompetencji w obszarze AI, w październiku 2023 roku zorganizowaliśmy w Gdańsku niezwykłe wydarzenie – Intel Future Skills Forum. Wzięło w nim udział ponad 330 ekspertów z kilkunastu krajów.

W 2024 planujemy między innymi współpracę z Ministerstwem Edukacji Narodowej przy największym w Europe programie szkoleniowym dla 11.000 nauczycieli opartym o program szkoleniowy Intel AI for Youth. Rozpoczynamy też

Półprzewodniki stają się „surowcem" strategicznym. Wykorzystywane są już bowiem niemal w każdej branży, a ich znaczenie będzie tylko rosnąć. Zwłaszcza, że rośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową, niezbędną do przetwarzania ogromnych ilości danych. Bez półprzewodników nie ma również mowy o dalszym rozwoju sztucznej inteligencji czy machine learningu.

Michał Dżoga

szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach programu European Digital Innovation Hub. Podpisaliśmy też list intencyjny o współpracy pomiędzy firmą Intel a Politechniką Wrocławską w związku z planowaną inwestycją Intela na Dolnym Śląsku. Kontynuujemy też nasze zaangażowanie w obszar różnorodności kontynuując programy stypendialne dla studentek z Polski i Ukrainy oraz konsorcjum IT for She.

Półprzewodniki stają się „surowcem” strategicznym. Wykorzystywane są już bowiem niemal w każdej branży, a ich znaczenie będzie tylko rosnąć. Zwłaszcza, że rośnie zapotrzebowanie na moc obliczeniową, niezbędną do przetwarzania ogromnych ilości danych. Bez półprzewodników nie ma również mowy o dalszym rozwoju sztucznej inteligencji czy machine learningu.

Unia Europejska przyjęła w 2023 nową legislację, której celem jest podwojenie udziału Europy w globalnej podaży pół-

przewodników. Intel wspiera te założenia inwestując w zwiększanie potencjału półprzewodników, co przyczyni się nie tylko do poprawy wydajności obliczeniowej, ale także do zwiększenia efektywności energetycznej. Nowe generacje procesorów Intela będą kluczowym elementem infrastruktury technologicznej – elementem napędzającym innowacje w obszarze sztucznej inteligencji, Internetu Rzeczy i komunikacji 5G. Walka o moc obliczeniową i wydajność jest więc nie tylko trendem na 2024, ale i na kolejne lata.

Co więcej, Intel nie tylko pracuje nad zwiększaniem mocy obliczeniowej i wydajności, ale i zwiększaniem dostępności do półprzewodników, których braki były szczególnie odczuwalne w trakcie pandemii koronawirusa. W tym celu inwestujemy we własne zakłady produkcyjne, skupiając się przy tym na budowie silnego łańcucha dostaw i przenoszeniu jego znacznej części do Europy. W 2023 roku ogłosiliśmy, że Intel zainwestuje w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w regionie Wrocław Zachód. Jego powstanie jest niezwykle istotne dla zapewnienia stabilności i wydajności europejskiego sektora produkcji chipów. Obecny rok bez wątpienia będzie więc dla nas okresem intensywnych prac nad tworzeniem tego Zakładu.

Podsumowując, rok 2024 będzie okresem intensywnego rozwoju technologicznego. Intel zamierza być w centrum tej transformacji. Poprzez inwestycje w sztuczną inteligencję, półprzewodniki i wzmocnienie łańcucha dostaw, dążymy do kształtowania przyszłości, w której innowacje technologiczne napędzają postęp we wszystkich dziedzinach życia.

Dominika Bettman, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce: Od co najmniej kilku lat żyjemy w świecie, w którym wyzwania – także te dotyczące branży IT – „nie czekają”. One mnożą się, zachodzą na siebie i bez wątpienia testują nas, jako społeczeństwo. Szereg globalnych wyzwań, które nas dotykają, zaczynając od tych najbardziej dramatycznych, jak konflikty zbrojne, pandemia COVID-19, czy – skupiając się konkretnie na branży IT – coraz bardziej wyrafinowane

15 ITReseller 356/2024 | KOMENTARZE I OPINIE

ataki cyberprzestępców, kształtują nastroje społeczno-gospodarcze oraz działalność nie tylko biznesu, ale i sektora publicznego.

Patrząc na dotychczasową sytuację, wydaje mi się, że rok 2024 wcale nie będzie dla nas łaskawszy i dalej będzie wystawiał całe społeczeństwa i biznes na próbę. Skupiając się jednak na rynku IT, z mojego punktu widzenia najważniejsze będą trzy aspekty. Po pierwsze, kontynuowanie dynamicznego rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Po drugie, budowanie kultury ciągłego uczenia się. I po trzecie – kwestia chyba najważniejsza – budowanie odporności biznesowej i wzmacnianie cyberobrony.

Zacznijmy od sztucznej inteligencji, która zdemokratyzowała się już do tego stopnia, że dzisiaj trudno spotkać osobę, która nie słyszała lub nie miała z nią bezpośrednio do czynienia. O fenomenie tej technologii świadczy chociażby fakt, że słownik Collinsa uznał „AI” słowem 2023 roku. Bez wątpienia wkroczyliśmy w nową erę, w której sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy i oddziałujemy z technologią.

Zaprezentowany niespełna rok temu Copilot już teraz pomaga użytkownikom uwolnić czas od nurzących i powtarzalnych zajęć, na te kreatywne i pogłębiające rozwój zawodowy. Zgodnie z naszymi badaniami, osoby korzystające z Microsoft Copilot są o 29 proc. bardziej efektywne w wykonywaniu konkretnych zadań, a także niemal czterokrotnie szybciej nadrabiają zaległości ze spotkań. Dla 64 proc. użytkowników Copilot skrócił czas poświęcany na przetwarzanie wiadomości e-mail, a dla 87 proc. pomaga ułatwić rozpoczęcie pracy, np. nad pierwszym szkicem tekstu. Aż 77 proc. użytkowników Copilota nie chce już z niego rezygnować.

Jak widać zalety wykorzystania sztucznej inteligencji, chociażby w prostych czynnościach w pracy, są niezaprzeczalne. Jednak nie możemy zapominać, że nieodpowiednio budowane i wykorzystywane inteligentne algorytmy mogą nieść za sobą również szereg zagrożeń. Sztuczna inteligencja rozwijana jest bowiem w błyskawicznym tempie. Gartner prognozuje, że światowe wydatki

Bieżący rok wcale nie będzie dla nas łaskawszy i dalej będzie wystawiał całe społeczeństwa i biznes na próbę. Skupiając się jednak na rynku IT, z mojego punktu widzenia najważniejsze będą trzy aspekty. Po pierwsze, kontynuowanie dynamicznego rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji. Po drugie, budowanie kultury ciągłego uczenia się. I po trzecie – kwestia chyba najważniejsza – budowanie odporności biznesowej i wzmacnianie cyberobrony.

Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce

na IT w 2024 roku mają wynieść 5 bilionów dolarów, co stanowi wzrost o 6,8% w porównaniu do roku 2023. To dobra, ale przede wszystkim niosąca ze sobą ogromną odpowiedzialność wiadomość, bo to naszą rolą – jako dostawców technologii – jest zapewnienie, że nie tylko będzie ona spełniała wszelkie wymagane normy prawne, ale przede wszystkim, że będzie godna zaufania i bezpieczna. Dostarczanie właśnie takiej technologii od zawsze jest naszym nadrzędnym celem. Nie inaczej jest w przypadku sztucznej inteligencji.

Trzeba pamiętać również, że pełne wykorzystanie potencjału AI wymaga ciągłego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Dlatego tak istotne w kolejnych miesiącach i latach będzie budowanie kultury ciągłego uczenia się i poszerzania swojego zakresu kompetencji. Współpra-

ca z AI stanie się równie nieodzowna, jak korzystanie z Internetu czy posiadanie komputera. Do tego jednak nie każdy będzie potrzebował umiejętności technicznych. Równie ważnymi kompetencjami staną się umiejętność krytycznego myślenia, analizy sytuacji, rozwiązywania skomplikowanych problemów, a także zdolności twórcze i oryginalność.

Pozostaje jeszcze kwestia budowania bezpieczeństwa cyfrowego i cyberobrony. To, że wymieniam ją na końcu, nie oznacza, że jest ona mniej ważna od sztucznej inteligencji czy budowania kultury ciągłego uczenia się. Wręcz przeciwnie. Wydarzenia ostatnich lat pokazały, że wzmacnianie odporności przed zagrożeniami cyfrowymi jest kwestią być albo nie być nie tylko dla firm, ale i całej państwowości. Dane z ostatniego raportu Microsoft Digital Defense pokazują, że aż 84%. wszystkich cyberataków z Rosji jest wymierzonych w Ukrainę lub członków NATO. Współpracujemy z 15 000 partnerami w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc w ochronie przed cyberzagrożeniami. Analizujemy także zachowania ponad 300 podmiotów stanowiących zagrożenie, w tym 160 grup państwowych i 50 grup ransomware. Bez zdolności do odpierania ataków nie będziemy w stanie dalej się rozwijać. Trzeba przy tym pamiętać, że cyberprzestępcy nie śpią. Wręcz przeciwnie – ciągle udoskonalają swoje metody, sięgając po najbardziej nowoczesne narzędzia – w tym sztuczną inteligencję. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie pozostawali za nimi w tyle i włączali technologię i rozwiązania, takie jak AI, do naszego cyfrowego arsenału. Do tego jednak potrzebny jest dalszy rozwój sztucznej inteligencji i poszerzanie naszych kompetencji, co poniekąd zamyka krąg najważniejszych wyzwań, z jakimi będziemy mieli do czynienia w najbliższych latach.

Dariusz Piotrowski, Dyrektor Zarządzający Dell Technologies Polska: Na pierwszy plan wyzwań bieżącego roku wysuwa się cyberbezpieczeństwo. Z przeprowadzonego przez nas badania Dell Technologies Global Data Protection Index 2023 wynika, że w ubiegłym roku ponad połowa firm (54%) padła ofiarą cybera-

16 | 356/2024 ITReseller

taku lub incydentu, który uniemożliwił dostęp do danych. Przy rosnącej liczbie potencjalnych wektorów ataków, w przyszłości odsetek firm, które padną ofiarą cyberprzestępczości, może być jeszcze większy, a przecież odporność cyfrowa to fundament dalszego rozwoju. Tym ważniejsze jest priorytetowe potraktowanie zagadnienia bezpieczeństwa danych –pomoże w tym m.in. unijna dyrektywa NIS2, którą kraje Unii Europejskiej, w tym także Polska, mają obowiązek wdrożyć do października 2024.

Równocześnie obserwujemy coraz większą świadomość wśród decydentów IT – według raportu Dell Innovation Index, aż 64% ankietowanych w Polsce uważa, że nie można implementować innowacyjności w niezabezpieczonym środowisku. Dlatego tworzymy rozwiązania, które ułatwią sprostanie temu wyzwaniu. Przykładem jest projekt Fort Zero, czyli modelowa implementacja architektury Zero Trust. Jest to rozwiązanie tworzone przez Dell przy współpracy z ponad 30 różnymi firmami, które będzie certyfikowane przez Departament Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Wyższy priorytet dla bezpieczeństwa narzucą nie tylko wspomniane przepisy, lecz także rosnąca świadomość, że cyberodporność danej organizacji musi obejmować również dostawców, kontrahentów i całe łańcuchy dostaw.

Rosnąca popularność generatywnej sztucznej inteligencji wymaga rozwiązań umożliwiających bezpieczne i efektywne przechowywanie olbrzymich ilości danych. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że tradycyjne systemy pamięci masowej już teraz nie nadążają za eksplozją danych wynikającą z obsługą GenAI, a wraz z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji wymagania dla storage będą coraz większe.

GenAI zyskuje także na znaczeniu jako strategiczne narzędzie wzmacniające odporność cyfrową i jest jednym z czynników branych pod uwagę przez firmy w procesie budowania bezpieczeństwa. W tym kontekście szczególnie ważne jest skuteczne odzyskiwanie danych i zachowanie ciągłości działania w przypadku cyberataku. Aby to osiągnąć firmy po-

Na pierwszy plan wyzwań bieżącego roku wysuwa się cyberbezpieczeństwo. Wyższy priorytet dla bezpieczeństwa narzucą przepisy oraz rosnąca świadomość, że cyberodporność danej organizacji musi obejmować również dostawców, kontrahentów i całe łańcuchy dostaw. (…) Na znaczeniu zyskuje GenAI jako strategiczne narzędzie wzmacniające odporność cyfrową i jest jednym z czynników branych pod uwagę przez firmy w procesie budowania bezpieczeństwa.

Dariusz Piotrowski

Dyrektor Zarządzający Dell Technologies Polska

trzebują najnowocześniejszej technologii dostosowanej do specyficznych wymagań

GenAI – min. rozproszonej pamięci masowej (distributed storage), kompresji danych (data compression) i indeksowania danych (data indexing).

Rok 2024 będzie rokiem jeszcze większego i szybszego rozwoju sztucznej inteligencji. Aż 76% decydentów IT deklaruje chęć zwiększenia wydatków na AI (wynika z Dell GenAI Pulse Survey), a kadra zarządzająca zacznie wdrażać konkretną strategię obejmującą wybrane projekty GenAI. Dzięki temu transformacja cyfrowa nabierze jeszcze większego rozpędu, a zapotrzebowanie na najwyższej jakości infrastrukturę IT wzrośnie. Firmy staną przed wyzwaniami związanymi z prze-

chowywaniem, bezpieczeństwem oraz prywatnością danych, a także koniecznością odpowiedzialnego inwestowania w rozwiązania, które zapewnią przewagę konkurencyjną i pozwolą na pełne wykorzystanie potencjału najnowocześniejszych technologii.

W tym kontekście chciałbym jeszcze raz podkreślić wagę bezpieczeństwa danych. Już teraz mają one kluczowe znaczenie w dzisiejszym cyfrowym świecie, są najważniejszym zasobem firmy, a tym samym – głównym celem cyberprzestępców. Z roku na rok cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowane, a wraz z dostępnością AI oraz dzięki przenoszeniu przetwarzania danych na brzeg sieci, stają się one jeszcze bardziej narażone na próby ataków. Dlatego niezależnie od wielkości firmy zwiększa się zapotrzebowanie na prawdziwą architekturę Zero Trust. W 2024 roku Zero Trust nie będzie już tylko hasłem, lecz realną technologią z konkretnymi standardami. Firmy będą wdrażać podejście Zero Trust w swojej kulturze biznesowej i współpracować w zakresie cyberodporności we wszystkich swoich działaniach operacyjnych.

Wojciech Zaskórski, General Manager

Lenovo Polska: Bieżący rok będzie stał pod znakiem dalszego dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji na różnych płaszczyznach, począwszy od badań naukowych, przez zastosowania konsumenckie, na obszarze bezpieczeństwa kończąc. Współczesne trendy wskazują na coraz większe zaangażowanie firm w inwestycje w AI, co wymaga nie tylko zaawansowanej technologicznie infrastruktury, ale także odpowiednich strategii zarządzania danymi i bezpieczeństwa. Lenovo, działając według hasła „AI dla wszystkich” angażuje się w optymalne wdrażanie AI w produkty, co umacnia naszą pozycję na rynku i pozwala dostarczać klientom innowacyjne rozwiązania, zapewniające wyższą wydajność i efektywność.

Równocześnie rozwijamy kompleksowość naszych usług poprzez koncepcję „One-stop – shop”. Naszym celem jest dalsze budowanie środowiska, w którym klienci mogą znaleźć wszystkie niezbędne

18 | 356/2024 ITReseller

rozwiązania IT w jednym miejscu, począwszy od sprzętu po oprogramowanie, usługi wsparcia technicznego i doradztwo. Ta integracja pozwala nam nie tylko zwiększyć lojalność klientów, ale także zapewnić im pełne wsparcie na każdym etapie korzystania z naszych produktów i usług.

Jednak wraz z rozwojem technologicznym i cyfryzacją, pojawiają się również nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem danych i prywatnością użytkowników. Wzrost ilości danych oraz rosnące zagrożenia cybernetyczne wymagają od nas ciągłego doskonalenia rozwiązań związanych z bezpieczeństwem informacji oraz edukacji klientów w zakresie praktyk bezpiecznego korzystania z technologii.

W związku z powyższym, naszym priorytetem jest nie tylko kontynuowanie innowacji technologicznych, ale także zapewnienie, że nasze produkty i usługi są dostosowane do zmieniających się potrzeb rynku oraz spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości. Poprzez ciągłe dostosowywanie się do nowych wyzwań i świadczenie kompleksowych rozwiązań, jesteśmy przekonani, że utrzymamy naszą silną pozycję w branży IT.

W 2024 roku widzimy, że czołowym trendem kształtującym działalność naszej firmy będzie dalszy rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI) oraz rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju. W kontekście rozwoju AI będziemy kontynuować inwestycje w tę technologię, ponieważ jest to kluczowy czynnik napędzający innowacje w naszych produktach i usługach. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala nam nie tylko na tworzenie bardziej inteligentnych i efektywnych rozwiązań dla naszych klientów, ale także umożliwia personalizację doświadczeń użytkowników oraz usprawnienie procesów biznesowych. Lenovo ogłosiło w tym roku szerg działań związanych z rozwojem AI: partnerstwo z Anaconda w celu przyspieszenia rozwoju AI i wdrożenia wysokowydajnych stacji roboczych Lenovo do nauki danych, pakiet urządzeń i rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji ogłoszonych na corocznym pokazie CES, rozbudowę

Czołowym trendem kształtującym działalność naszej firmy będzie dalszy rozwój rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI) oraz rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju. W kontekście rozwoju AI będziemy kontynuować inwestycje w tę technologię, ponieważ jest to kluczowy czynnik napędzający innowacje w naszych produktach i usługach.

Wojciech Zaskórski General Manager Lenovo Polska

hybrydowej platformy chmurowej dla AI z nowymi rozwiązaniami hiperkonwergentnymi ThinkAgile oraz serwerami ThinkSystem oraz nowo uruchomioną funkcję cyberodporności jako usługę (CRaaS).

Jednak równie istotnym aspektem będzie dążenie do zrównoważonego rozwoju. Wierzymy, że odpowiedzialność społeczna i środowiskowa to kluczowy element sukcesu biznesowego. W 2024 roku będziemy konsekwentnie dążyć do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko poprzez zrównoważone praktyki produkcji, minimalizację odpadów i promowanie energooszczędnych rozwiązań. Jednym z przykładów naszego zaangażowania jest usługa CO2 Offset gdzie szacujemy wartość emisji dwutlenku węgla związanego z całym cyklem życia naszych urządzeń od produkcji, przez transport, użytkowanie, na utylizacji kończąc. W ramach usługi CO2 Offset

Services klient otrzymuje gwarancję kompensacji emisji CO2 opartej na obliczeniu wagi faktycznej emisji dwutlenku węgla przez urządzenie do atmosfery. Ponadto, kontynuujemy nasze inicjatywy społeczne, angażując się w projekty wspierające lokalne społeczności i promujące edukację technologiczną.

Wreszcie, w świecie coraz większej świadomości ekologicznej i społecznej, widzimy, że firmy coraz bardziej będą oceniane nie tylko pod względem innowacji i efektywności, ale także pod kątem ich wpływu na społeczeństwo i planetę. Dlatego w 2024 roku będziemy kontynuować nasze wysiłki na rzecz tworzenia wartości nie tylko dla naszych klientów i akcjonariuszy, ale także dla społeczeństwa i środowiska.

Wierzę, że 2024 rok będzie kontynuacją dynamicznego rozwoju, który zaczęliśmy w 2023 roku, a który był wyzwaniem dla całego sektora IT. Kluczem do stabilnego funkcjonowania na tak niezwykle zmiennym rynku jest dla nas bliska współpraca zarówno z naszymi partnerami, jak i klientami. Dążymy do utrzymania tej współpracy na najwyższym poziomie, aby móc elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby rynku i dostarczać rozwiązania, które są w pełni zgodne z oczekiwaniami naszych klientów.

Jesteśmy dumni z pozycji światowego lidera, którą osiągnęliśmy na rynku i stale ją umacniamy. To potwierdzenie skuteczności naszych strategii i wysiłków w zakresie innowacji i dostosowania się do potrzeb klientów. Patrząc w przyszłość, wierzymy, że wiele kategorii produktowych będzie kontynuować swój dynamiczny rozwój, co stanowi bardzo dobrą prognozę na nadchodzące kwartały.

Jednocześnie, posiadając ogromny potencjał i bogate doświadczenie, jesteśmy przekonani, że w tym roku będziemy jeszcze skuteczniej docierać do nowych klientów i przedstawiać im kompleksową ofertę produktów, usług i rozwiązań Lenovo. Nasza firma stale się rozwija, idąc z duchem czasu i zapewniając innowacyjne rozwiązania, które przynoszą wartość naszym klientom.

Poprzez nasze działania, chcemy nie tylko być liderem rynkowym, ale także

19 ITReseller 356/2024 | KOMENTARZE I OPINIE

wzorem w zakresie tworzenia pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego.

Andrzej Sowiński, Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska: Według Gartnera, jedne z najważniejszych wyzwań, jakie czekają branżę IT w 2024 roku, to przede wszystkim zagadnienia związane z zarządzaniem zaufaniem, ryzykiem i bezpieczeństwem sztucznej inteligencji (AI TRiSM) oraz ciągłym zarządzaniem ekspozycją na zagrożenia (CTEM). Te obszary są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i zwiększenia poziomu zaufania w technologie, które napędzają nowoczesne przedsiębiorstwa. Kontekst tych wyzwań staje się jeszcze bardziej znaczący, gdy weźmiemy pod uwagę, że cyberprzestępczość rośnie i szacuje się, że do 2025 roku będzie problemem o wartości 10,5 biliona dolarów rocznie. Branża musi więc wypracować mechanizmy i narzędzia, które pozwolą bezpiecznie, transparentnie i etycznie wykorzystywać AI w biznesie i życiu codziennym oraz, w miarę jak firmy i organizacje coraz bardziej polegają na rozwiązaniach IT, wprowadzić mechanizmy, które mogą skutecznie chronić przed rosnącą liczbą zagrożeń i ataków.

Ponadto, w erze pracy zdalnej, gdzie granica między sprzętem osobistym a służbowym staje się coraz bardziej rozmyta, nawet niewinne działania, takie jak czytanie prywatnych e-maili na komputerze służbowym, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Globalnie, co 4 sekundy odkrywany jest nowy rodzaj złośliwego oprogramowania, co dodatkowo podkreśla rolę urządzeń końcowych jako pierwszej linii obrony w cyberbezpieczeństwie. HP Inc. skupia się na dostarczaniu bezpiecznych rozwiązań, które są w stanie zagwarantować użytkownikom wysoką ochronę jednocześnie zwiększając ich produktywność Doskonałym tego przykładem jest system HP Wolf Security, nasze autorskie rozwiązanie w zakresie endpoint security, i jego rozszerzona wersja dla klientów korporacyjnych i partnerów, HP Wolf Enterprise Security, który oferuje zaawansowane zabezpieczenia warstwowe, dostarczając kompleksową

Bieżący rok w branży IT będzie rokiem dalszego intensywnego rozwoju, z AI jako kluczowym motorem napędowym innowacji, przy równoczesnym koniecznym skupieniu na bezpieczeństwie, etyce i odpowiedzialności w wykorzystaniu nowych technologii. (…) Branża będzie musiała znaleźć równowagę między wykorzystaniem potencjału AI a zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony prywatności, co będzie kluczowe dla zrównoważonego rozwoju i utrzymania zaufania użytkowników.

Andrzej Sowiński

Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska

cyberodporność – i nad rozwojem tych technologii będziemy skupiać się także w 2024 roku.

Już w 2023 roku przedstawiliśmy podstawy naszej nowej strategii – Future Ready HP – i w tym roku będziemy kontynuować wdrażanie jej w życie. Nasze działania będą koncentrowały się na budowaniu trwałych relacji z klientami i partnerami, którzy są centralnym punktem wszystkiego, co robimy. Zaprosimy partnerów do większego wykorzystania owoców transformacji cyfrowej, inteligentnych rozwiązań operacyjnych i logistycznych (np. dla kanału partnerskiego) oraz rozwiniemy narzędzia i kompetencje, które uproszczą i przyspieszą procesy w całej firmie.

Skupimy się też na tym, by nasze rosnące obszary biznesowe (Gaming, Peryferia, WSS, Subskrypcje Konsumenckie, Rozwiązania przemysłowe i 3D) stały się większą częścią naszego ogólnego portfela i będziemy kontynuować inwestycje w tych obszarach. Kluczowe będzie też wzmacnianie i upraszczanie naszego podstawowego portfela produktów i usług, w tym subskrypcji.

Rok 2024 z pewnością będzie kolejnym rokiem gruntownych zmian dla całej branży IT, charakteryzującym się przyspieszonym rozwojem technologii oraz adaptacją do zmieniających się potrzeb rynku i użytkowników. W kontekście globalnych trendów, rozwój sztucznej inteligencji (AI) będzie jednym z najbardziej znaczących czynników kształtujących branżę, pociągając za sobą zarówno ogromne możliwości, jak i wyzwania związane z ryzykiem. Szerokorozumiane AI stanie się jeszcze bardziej integralną częścią rozwiązań IT, oferując przedsiębiorstwom nowe sposoby na zwiększenie efektywności, innowacyjności i personalizacji usług. Technologie te będą miały kluczowe znaczenie w automatyzacji procesów biznesowych, analizie danych w czasie rzeczywistym oraz w tworzeniu bardziej zaawansowanych i interaktywnych doświadczeń dla użytkowników końcowych.

Podsumowując, rok 2024 w branży IT będzie rokiem dalszego intensywnego rozwoju, z AI jako kluczowym motorem napędowym innowacji, przy równoczesnym koniecznym skupieniu na bezpieczeństwie, etyce i odpowiedzialności w wykorzystaniu nowych technologii. Biorąc pod uwagę fakt, że innowacje nie cieszą się dużym zaufaniem społecznym – wg Edelman Trust Barometer (niemal dwie trzecie respondentów uważa, że innowacje są źle zarządzane, a w dodatku są postrzegane jako upolitycznione), to na biznesie spoczywa duża odpowiedzialność, bowiem to my cieszymy się zaufaniem do naszej działalności. Branża będzie musiała znaleźć równowagę między wykorzystaniem potencjału AI a zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony prywatności, co będzie kluczowe dla

20 | 356/2024 ITReseller

zrównoważonego rozwoju i utrzymania zaufania użytkowników.

Krzysztof Modrzewski, National Sales Manager Epson Polska: Rok 2024 będzie z pewnością ciekawy pod względem oddziaływania na biznes wielu impulsów makroekonomicznych i politycznych. Nasza branża, tak jak i cała gospodarka, jest kształtowana przez sytuację polityczną w kraju, ponieważ duża część biznesu stanowią zamówienia publiczne. W związku z obecną sytuacją, po zeszłorocznych jesiennych wyborach, najprawdopodobniej dopiero w II połowie tego roku będzie można mówić o ożywieniu w tym sektorze. Takie opóźnienie oczywiście nie wpływa pozytywnie na wynik sprzedażowy w kontekście całego roku, z drugiej strony. oczekiwane pieniądze z KPO oraz zwiększenie „500 na 800 plus” powinny znacznie ożywić zarówno popyt konsumencki jak biznesowy. Oczywiście znaczenie będzie mieć też spadająca inflacja i realny wzrost płac. Liczymy, że dla Epson rok 2024 będzie nie gorszy niż poprzedni. Wypadkowa czynników makroekonomicznych powinna być na plusie – sprzyjające trendy w popularyzacji technologii powinny pozwolić na utrzymanie naszej pozycji jako lidera rynku.

Naszym motorem wzrostu będzie konsekwentne rozwijanie unikalnych technologii Epson – zarówno w sektorze druku jak i projekcji. Wyraźnie obserwujemy stały wzrost zainteresowania drukarkami z systemami stałego zasilania w atrament, czyli naszą serią EcoTank. Mamy tu zdecydowanie najszersze portfolio wśród wszystkich graczy na rynku co na pewno, kolejny rok z rzędu, będzie procentować. W druku biurowym wzrost zainteresowania urządzeniami atramentowymi też jest ogromny i przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Stale rosnąca świadomość ekologiczna i waga tych zagadnień dla społeczeństwa również będzie nam sprzyjać, podobnie jak nieuniknione zwyżki cen energii. To z kolei przekłada się na poszukiwanie przez odbiorców jak najbardziej oszczędnych rozwiązań – czyli po prostu drukarek atramentowych. Nasze udziały w tym rynku mają cały czas potencjał wzrostu i chce-

To na pewno będzie kolejny rok, w którym coraz więcej osób przy podejmowaniu decyzji zakupowych będzie brało pod uwagę kwestie związane z ochroną środowiska, takie jak to, ile energii zużywają urządzenia, ile odpadów eksploatacyjnych generują i to w jaki sposób zostały wyprodukowane. W Polsce, podobnie jak w Europie, rośnie świadomość ekologiczna decydentów i społeczeństwa –ten trend na pewno będzie się rozwijał.

Krzysztof Modrzewski

National Sales Manager Epson Polska

my utrzymać pozycję zdecydowanego lidera. Jeśli chodzi o projektory do kina domowego to na pewno pomogą nam ważne wydarzenia sportowe mające się odbyć w 2024 roku co ułatwi utrzymanie sprzedaży na wysokim poziomie. W naszym portfolio dominować będą modele laserowe, które zdobywają coraz większa popularność dzięki licznym atutom dla użytkowników. Liczymy, że w obecnym roku nastąpi też zwiększenie zainteresowania projektorami instalacyjnymi, dzięki zwiększonym zakupom klientów branży eventowo – artystycznej i edukacyjnej.

Od kwietnia 2024 wprowadzimy nowe programy partnerskie dla resellerów, które będą wspierać możliwości współpracy z Epson i sprzyjać wzrostowi sprzedaży oraz koncentracji na naszych produktach. To będzie początek rozwoju, powiedziałbym, nowej PLATFORMY współpracy,

To będzie coś znacznie więcej niż nasz dotychczasowy program znany naszym partnerom od lat.

2024 to na pewno będzie kolejny rok, w którym coraz więcej osób przy podejmowaniu decyzji zakupowych będzie brało pod uwagę kwestie związane z ochroną środowiska, takie jak to, ile energii zużywają urządzenia, ile odpadów eksploatacyjnych generują i to w jaki sposób zostały wyprodukowane. W Polsce, podobnie jak w Europie, rośnie świadomość ekologiczna decydentów i społeczeństwa – ten trend na pewno będzie się rozwijał. Coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń związanych z degradacją środowiska naturalnego i dynamicznie zwiększa się grupa, które chce się zaangażować i aktywnie działać w kierunku zmniejszenia negatywnego wpływu wywieranego przez człowieka. Muszę przypomnieć, że wybór naszych urządzeń to nie tylko wybór produktów wytworzonych z niewielkim wpływem na środowisko, ale również działanie, które pomaga zmniejszyć ten wpływ ich użytkownikom. Mam tu na myśli mniejsze zużycie energii, mniejszą ilość materiałów eksploatacyjnych i wynikające z tego np. mniejsze obciążania logistyczne itp. Epson bardzo mocno stawia na takie działania i jest od lat zaangażowany w kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju a także zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W naszych procesach biznesowych i produkcyjnych stawiamy na zasadę zrównoważonego prowadzenia biznesu.

Piotr Baca, Dyrektor Brother Central and Eastern Europe (BCCE): Myśląc o wyzwaniach w sektorze IT, nie możemy zapomnieć o panującej ogromnej niepewności z uwagi na wojnę za naszą wschodnią granicą. Sytuacja geopolityczna ma znaczący wpływ na nastroje całego biznesu oraz potencjalne współprace, inwestycje lub też ich wstrzymanie. Warto zauważyć, że Polska umacnia swoją pozycję w Europie i stopniowo staje się hubem technologicznym regionu. Stwarza to wiele nowych możliwości.

Dodatkowo wyzwaniem w branży IT staje się kwestia pracy hybrydowej. Ta

21 ITReseller 356/2024 | KOMENTARZE I OPINIE

forma współpracy będzie musiała zostać zweryfikowana pod kątem oczekiwań pracowników oraz pracodawców. Od czasu przyspieszonego wdrożenia tego trybu pracy minęły już 4 lata – organizacje, które zdecydowały się utrzymać możliwość współpracy zdalnej, będą musiały zweryfikować, czy wdrożone rozwiązania pozwalają zachować wysoki poziom produktywności. Trzeba będzie również ocenić czy zatrudnione osoby mogą być tak samo wydajne – wykonując służbowe zadania w siedzibie firmy, jak podczas home office. Myśląc o wyzwaniach sektora IT, nie możemy zapomnieć o bolączkach w rekrutacji wykwalifikowanych pracowników oraz dbaniu o już istniejące zespoły. Należy zwrócić uwagę, jaki koszt ponosi firma przy pozyskiwaniu nowych pracowników – od zaangażowania działu HR, po czas szkoleń i wdrożeń. Dodatkowo w związku z inflacją odczuwalna jest na rynku znaczna presja związana z podnoszeniem wynagrodzeń.

Ważnym wyzwaniem, przed którym stoi sektor IT, jest kwestia odpowiedniej ochrony przed cyberatakami i wyciekami danych. Uważam, że to zadbanie o cyberbezpieczeństwo powinno stać się priorytetem całej branży. Przedsiębiorstwa szukają ochrony swoich cyfrowych zasobów, rozumiejąc jakie straty może wywołać potencjalny wyciek informacji. Biznesy będą próbowały znaleźć bezpieczny sposób na rozwój, próbując optymalizować i automatyzować swoje procesy – tym bardziej trzeba skoncentrować się na dostarczeniu rozwiązań, które zapewnią kompleksową ochronę. Należy przyznać, że stopniowo wzrasta świadomość wagi dobrych praktyk, które ułatwiają chronienie krytycznych systemów i danych, jednak nadal dzieje się to wolno. Tu pozostaje dużo pracy dla nas i partnerów technologicznych, ponieważ powinniśmy stale budować świadomość swoich klientów i działać proaktywnie w ramach wsparcia ich cyberochrony. Dodatkowo branżę IT czeka szereg zmian w sektorze publicznym, na co wpływ miały wybory. Pojawia się znaczna niepewność w zakresie fiskalnym oraz samego wydatkowania – wpływ na to mają obietnice przedwy-

Ze względu na sytuację geopolityczną na rynku wyczuwalna jest niepewność, z drugiej jednak strony może być on bogaty w inwestycje z racji odblokowania funduszy z UE. Dodatkowo przedsiębiorcy będą szukali rozwiązań technologicznych, które pozwolą na optymalizacje kosztów oraz automatyzacje pracy. Na popularności znacznie zyskują rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które mogą usprawniać codzienne zadania zespołu. (…) Ważna staje się również symbioza ekologii i ekonomii.

Piotr Baca

Dyrektor Brother Central and Eastern Europe (BCCE)

borcze nowego rządu oraz zbliżające się wybory samorządowe.

Jesteśmy świadkami kolejnej transformacji tym razem, jednak zmienia się podejście grupy nabywczej i dotarcie z przekazem promocyjnym będzie jeszcze trudniejsze. Kluczowe staje się budowanie oferty na kompetencjach, szybkie dostosowywanie się do zmian oraz kreatywność. To właśnie ta wartość może stać się realnym wsparciem w zachowaniu przewagi nad konkurencją i budowaniu pozycji na rynku.

W tym roku będziemy się skupiać na dwóch głównych obszarach naszej działalności. Po pierwsze zamierzamy skoncentrować się na sprzedaży druku jako usługi. Znajdująca się w naszej

ofercie Usługę Zarządzania Drukiem zamierzamy poszerzyć o kolejny segment. Dzięki temu rozwiązanie to będzie dopasowane do potrzeb każdego rozmiaru biznesu od mniejszych firm po większe organizacje. Chcemy dostarczać usługę druku również do sektora publicznego

i SOHO, który jest kluczowy z naszej perspektywy. Z myślą o potrzebach tego sektora rozbudowujemy nasze portfolio produktowe o nowe serie drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych. Kolejnym naszym priorytetem jest również umacnianie kompetencji oraz budowanie sprzedaży we wszystkich kanałach z odpowiednim programem partnerskim, który pozwoli na dopasowanie marży.

Uważam, że obecny rok będzie zbliżony do poprzedniego w branży IT. Ze względu na sytuację geopolityczną na rynku wyczuwalna jest niepewność, z drugiej jednak strony może być on bogaty w inwestycje z racji odblokowania funduszy z UE. Dodatkowo przedsiębiorcy będą szukali rozwiązań technologicznych, które pozwolą na optymalizacje kosztów oraz automatyzacje pracy. Na popularności znacznie zyskują rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które mogą usprawniać codzienne zadania zespołu. Dbanie o środowisko nadal jest wysoko na liście priorytetów wielu firm, jednak konieczne będzie szukanie rozwiązań pozwalających na optymalizacje kosztowe. Ważna staje się również symbioza ekologii i ekonomii – niski koszt druku, energooszczędne urządzenia w połączeniu z długowiecznością rozwiązań i naprawą przez wymianę konkretnych komponentów – mogą być idealnym połączeniem poszukiwanym przez biznes. A jeśli chodzi o naszą firmę, to znamy potrzeby i oczekiwania naszych klientów, dlatego stale rozbudowujemy portfolio produktowe Brother o nowe rozwiązania, z którymi będą oni w stanie budować konkurencyjność swojej firmy na rynku w 2024 roku.

Dariusz Kwieciński, Prezes Zarządu

Fujitsu Polska: W 2024 roku branża IT zmierzy się z wyzwaniami integracji i wykorzystania zaawansowanych technologii, takich jak AI, cyberbezpie-

22 | 356/2024 ITReseller

Lenovo ThinkSmart Bar 180 ekranem LED 138”

3 niezależne obiektywy w jednej kamerze, które inteligentnie łączą się w jeden, spójny obraz

Kilka trybów kadrowania

Perfekcyjny obraz dla wymagających klientów

3 – letnia gwarancja Lenovo Premier Support na cały zestaw

Dostępne dwie wersje:

1. Bring Your Own Device – wideokonferencja sterowana z poziomu laptopa.

Lenovo ThinkSmart Bar 180 to urządzenie stworzone z myślą o doskonałych wideokonferencjach. Wbudowane głośniki, mikrofon oraz innowacyjna kamera o szerokim kącie widzenia zapewniają wyjątkowe doświadczenie komunikacyjne. W połączeniu z ekranem LED 138” powstaje nowoczesna sala konferencyjna, idealna do spotkań biznesowych i współpracy zespołowej. STATIM INTEGRATOR ul. Głogowska 3, 01-743 Warszawa biuro@statim.com.pl, tel +48 22 832 11 70

100 000 godzin bezawaryjnej pracy

Rozdzielczość Full HD

Ultra cienka konstrukcja

Profesjonalne wdrożenie i serwis gwarancyjny nawet do 60 miesięcy

2. Lenovo ThinkSmart Core – komputer współpracujący m.in. z Microsoft Teams Room. Procesor Intel vPro umożliwia zdalne zarządzanie wieloma urządzeniami z jednego miejsca.

statim.com.pl CMYK 00 00 | 00 100 WEB #000000 PANTONE Black C CMYK 04 | 100 85 | 00 WEB #e41d36 PANTONE 185 C

czeństwo, konwergencja technologii, sieci 5G oraz obliczenia kwantowe. Zabezpieczanie danych w coraz bardziej złożonym środowisku IT, zwłaszcza w kontekście modeli multi-cloud i hybrydowych rozwiązań, stanie się kluczowe. Oprócz technicznych aspektów, firmy będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami społecznymi, jak etyczne stosowanie AI i zagrożenia dla prywatności. Cyberbezpieczeństwo stanie przed nowymi wyzwaniami związanymi z uproszczeniem systemów w celu zapewnienia większej ochrony, a zarazem utrzymania efektywności operacyjnej. Konwergencja technologii i coraz szersze zastosowanie AI w modelowaniu społecznym otworzą nowe możliwości dla branży. Przejście na prywatne sieci 5G i wykorzystanie technologii mmWave zmieni sposób, w jaki korzystamy z dronów i innych zaawansowanych aplikacji. Również obliczenia kwantowe w połączeniu z AI zwiastują przełom w rozwoju obu dziedzin, oferując nowe sposoby na przetwarzanie danych i rozwiązywanie złożonych problemów. Poza technologicznym bogactwem bardzo liczę na przyspieszenie transformacji cyfrowej, która nabierze jeszcze większego tempa z uwagi na uruchamiane środki z KPO.

W 2024 roku będziemy kontynuować wzmacnianie naszej pozycji jako eksperta w transformacji cyfrowej, koncentrując się na sztucznej inteligencji, ochronie danych i chmurze hybrydowej. Liczymy również na kwanty, dla których potencjału upatrujemy w obszarach wymagających dużych mocy obliczeniowych: systemy wspierające prace badawcze oraz rozwiązania symulujące zachowania złożonych ekosystemów. Kontynuując nasza strategię chcemy mocniej postawić na nasze doświadczenia zdobyte na innych rynkach, ale wywodzące się z korzeni japońskich. Nasze działania w wymienionych obszarach technologicznych będą oczywiście wspierały zrównoważony rozwój, łącząc zaawansowane technologie z dążeniem do zrównoważonej przyszłości. Nasze podejście wiąże się z zaangażowaniem Fujitsu w budowanie nowych możliwości poprzez łączenie ludzi, technologii i po-

Rok 2024 przyniesie jeszcze większy nacisk na innowacje i adaptację do szybko zmieniających się technologii oraz oczekiwań klientów. AI będzie nadal wkraczać w kolejne obszary rewolucjonizując je bardzo szybko. Wydaje się, że technologie kwantowe przełamią kolejne granice, pokazując nowe możliwości ich zastosowania. Zdecydowanie pojawią się kolejne wyzwania w obszarach cyberbezpieczeństwa ale również strategii i przygotowania do działania po skutecznym ataku.

Dariusz Kwieciński

Prezes Zarządu Fujitsu Polska

mysłów, tworząc bardziej zrównoważony świat, w którym każdy może realizować swoje wizje. Nie porzucimy więc budowania ekosystemów, które w naszym przekonaniu są jedynie słusznym podejściem w tak złożonym świecie IT. Bazując na tym podejściu, jesteśmy w stanie włączyć się aktywnie w projekty transformacji cyfrowej poszczególnych firm, ale również dużych systemów wspierających polską e-administrację. Pomaga w tym nie tylko technologia rozwijana w Japonii, ale również duży zespół Fujitsu w Polsce gotowy do pracy w projektach związanych z dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych.

Rok 2024 przyniesie jeszcze większy nacisk na innowacje i adaptację do szybko zmieniających się technologii oraz oczekiwań klientów. AI będzie nadal wkraczać w kolejne obszary rewolucjonizując je bardzo szybko. Wydaje

się, że technologie kwantowe przełamią kolejne granice, pokazując nowe możliwości ich zastosowania. Zdecydowanie pojawią się kolejne wyzwania w obszarach cyberbezpieczeństwa oraz polityki firm w zakresie nie tylko proaktywnej ochrony, ale również strategii i przygotowania do działania po skutecznym ataku. Będziemy na pewno kontynuować już rozpoczęty trend związany ze zrównoważonym rozwojem w kwestiach środowiskowych, społecznych i ekonomicznych, które wspólnie wpływają na wzrost biznesowy. Coraz więcej firm rozumie, że transformacja cyfrowa nie powinna koncentrować się tylko na zyskach ekonomicznych, lecz także uwzględniać równowagę między postępem technologicznym a dobrostanem społecznym i środowiskowym. Społeczeństwo, zmieniając swoje podejście do pracy i życia prywatnego, zwłaszcza po doświadczeniach takich jak pandemia czy konflikty, coraz bardziej ceni równowagę życiową. Zrównoważony rozwój, popierany również zmianami w prawie, staje się motorem pozytywnych zmian.

Kinga Piecuch, Prezeska Zarządu HPE Polska: Nic nie wskazuje na to, aby sztuczna inteligencja miała w nadchodzących miesiącach utracić miano najbardziej dyskutowanej technologii. Zwłaszcza tutaj, w Europie, poświęcamy AI dużo uwagi, zdając sobie sprawę, że w ostatnich dziesięcioleciach zaprzepaściliśmy szanse, jakie niosły wcześniejsze rewolucje technologiczne, takie jak e-commerce, smartfony czy chmura publiczna, zdominowane obecnie przez dostawców ze Stanów Zjednoczonych i Azji. Dlatego liderzy biznesowi i przedstawiciele władz są mocno zainteresowani, aby tym razem w porę skorzystać z nowo dostępnych rozwiązań i wyznaczać kierunek ich rozwoju.

W tym pędzie musimy jednak unikać patrzenia na AI jako narzędzie do osiągnięcia konkretnego, pojedynczego celu. W rzeczywistości stanowi ona wierzchołek góry lodowej, u podstaw której leżą dane. Dlatego nawet najlepszy model AI nie będzie użyteczny, jeśli nakarmimy

24 | 356/2024 ITReseller

go danymi w niewystarczającej ilości, o niskiej jakości i małej różnorodności.

Na rozwój usług z obszaru sztucznej inteligencji wpływ będzie miał unijny AI Act, określający m.in. jakie zastosowania nowej technologii będą dozwolone. Inne nadchodzące regulacje, które wywrą wpływ na rynek IT, to NIS2 (nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, napędzające popyt na rozwiązania z obszaru zabezpieczeń, backupu i disaster recovery), a także Akt w sprawie danych, który rozwinie rynek infrastruktury do gromadzenia i przetwarzania danych. W tym kontekście obserwujemy stały wzrost zainteresowania chmurą hybrydową jako alternatywą dla modelu przechowywania wszystkiego w chmurze publicznej. Chmura to nie fizyczne miejsce, a konkretne doświadczenie użytkownika. Uzyskanie tego doświadczenia w modelu hybrydowym pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa i uzyskać większą przewidywalność wydatków.

Katalizatorem inwestycji w nowe technologie będzie ponadto odblokowanie środków z KPO. To miliardy euro, które zostaną przeznaczone na transformację cyfrową. Poza wspomnianymi rozwiązaniami z obszaru AI czy chmury hybrydowej, coraz częściej słyszę rozmowy na temat prywatnych sieci 5G – również w Polsce istnieją już testowe instalacje tego typu. Docelowo będą one mogły istnieć obok sieci WiFi, w pełni zintegrowane z nimi, zarządzane poprzez wspólny interfejs, by zapewniać bezpieczną łączność również na dużych, otwartych przestrzeniach. W HPE sami niedawno testowaliśmy takie rozwiązanie podczas turnieju golfowego o Puchar Rydera.

Muszę wspomnieć również o kwestii zrównoważonego rozwoju – istotnej dla nas zarówno z perspektywy wewnętrznych celów środowiskowych, jak i tego, co oferujemy klientom. Tworząc nowe produkty i usługi priorytetowo traktujemy optymalizację zużycia energii. To szczególnie istotne w kontekście najbardziej wydajnych superkomputerów, wykorzystywanych do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Ograniczanie wpływu infrastruktury IT na środowisko odbywa się także poprzez promowanie modelu

Nic nie wskazuje na to, aby sztuczna inteligencja miała w nadchodzących miesiącach utracić miano najbardziej dyskutowanej technologii. (...) Obserwujemy stały wzrost zainteresowania chmurą hybrydową jako alternatywą dla modelu przechowywania wszystkiego w chmurze publicznej. (...) Katalizatorem inwestycji w nowe technologie będzie ponadto odblokowanie środków z KPO. To miliardy euro, które zostaną przeznaczone na transformację cyfrową.

Kinga Piecuch

Prezeska Zarządu HPE Polska

usługowego, który eliminuje zjawisko overprovisioningu – kupowania i wdrażania sprzętu w nadmiarze, na wszelki wypadek. Dodam także, że w ubiegłym roku HPE w swoich dedykowanych zakładach przetworzyło 4,2 mln zużytych urządzeń, przywracając je do użytku lub poddając bezpiecznej utylizacji, przyczyniając się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Na koniec podzielę się również obserwacją z ostatnich kilku lat – dotyczy ona stałego wzrostu wymagań klientów. Oczekują oni eksperckiego wsparcia i doradztwa na każdym etapie procesu sprzedaży i wdrożenia. Teraz coraz częściej podkreślają jednak, jak istotne jest również wsparcie posprzedażowe. Przeniesienie nacisku z pre-sales na post-sales jest czymś, co powszechnie będziemy obserwować w nadchodzących miesiącach.

Piotr Ferszka, Prezes SAP Polska: Branża IT w 2024 roku stoi przed wyzwaniami związanymi z budowaniem odporności biznesowej na nieprzewidywalne wydarzenia, takie jak pandemie czy kryzysy geopolityczne. Kluczowe będzie również dostosowanie się do koncepcji Industry 5.0, która wymaga od technologii bycia bardziej zorientowanymi na potrzeby ludzi, przy jednoczesnym mądrym wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Dodatkowo, branża musi skoncentrować się na zrównoważonym rozwoju i transformacji energetycznej, aby sprostać globalnym wymaganiom redukcji emisji CO2 i efektywnego wykorzystania zasobów. Te wyzwania wymagają nie tylko adaptacji technologicznej, ale także zmiany myślenia wśród liderów biznesu i pracowników.

W 2024 roku, strategia SAP Polska będzie skoncentrowana na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) i chmury do promowania inteligentnej automatyzacji i transformacji cyfrowej. Będzie dążyć do wykorzystania AI nie tylko do automatyzacji procesów biznesowych, ale także do wspierania decyzji strategicznych, poprawy efektywności pracy czy transformacji ekologicznej. Kluczowym elementem będzie zrównoważony rozwój, z naciskiem na inicjatywy zmierzające do osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji CO2 i minimalizacją odpadów, wdrażając innowacje takie jak Green Ledger. Ta strategia odzwierciedla dążenie SAP Polska do bycia liderem w transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju, adaptując się do lokalnych wyzwań i potrzeb rynku.

Rok 2024 przyniesie intensyfikację wykorzystania sztucznej inteligencji w strategicznych aspektach działania firm, co pozwoli na ułatwienie funkcjonowania wewnątrz organizacji i promowanie efektywności pracy. Wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju będzie widoczny poprzez zwiększone inwestycje w technologie zmniejszające wpływ działalności biznesowej na środowisko oraz poprzez dążenie do zrównoważenia emisji CO2 i redukcji odpadów. Ponadto, w roku 2024 zobaczymy dalszy rozwój kompetencji w ekosystemie technologicznym, z naciskiem na współpracę z uczelniami

25 ITReseller 356/2024 | KOMETARZE I OPINIE

i rozwój programów edukacyjnych, przygotowujących specjalistów do nowych wyzwań technologicznych i biznesowych. Widzimy również większy optymizm wśród przedsiębiorców a przy tym zwiększony apetyt na rozwój i innowacje.

Małgorzata Kasperska, wiceprezes Schneider Electric na obszar Europy Środkowo-Wschodniej, pion Secure Power: Dla branży data center najważniejszym wyzwaniem długo będzie pozostawać kwestia zrównoważonego rozwoju. Dziś jest ona tym bardziej istotna, że rosnąca popularność sztucznej inteligencji i jej wdrażanie zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu, wywiera ogromną presję na rynek centrów danych, czego efektem jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury, by sprostała nowym obciążeniom. To wszystko powoduje zaś, że staje się ona coraz bardziej energochłonna, co rodzi ryzyko zwielokrotnienia emisji gazów cieplarnianych. Wszystko to dzieje się w obliczu presji rynkowej i regulacyjnej, której efektem ma być bardziej efektywne wykorzystanie energii i dążenie do zeroemisyjności. Biorąc pod uwagę te okoliczności, widzimy wyraźnie, że branża centrów danych musi pogodzić dwa przeciwne kierunki – z jednej strony szybkie zwiększanie mocy obliczeniowej generujące większe zapotrzebowanie na energię, a z drugiej ograniczanie jej zużycia.

Szacujemy na przykład, że obecnie w skali całego świata obciążenia związane z AI pochłaniają ok. 4,3 GW mocy, a do końca 2028 roku globalne zapotrzebowanie energetyczne, towarzyszące takim obciążeniom, ma sięgnąć nawet 20 GW. Jak to wygląda w lokalnej skali? Tylko w Warszawie całkowity potencjał mocy tego typu obiektów przekracza w tej chwili 130 MW, a ogólnopolska prognoza na rok 2030 mówi o przekroczeniu pułapu 500 MW.

Sprostanie wzrostowi zapotrzebowania na dodatkową moc obliczeniową w taki sposób, aby nie odbył się on kosztem klimatu, będzie niezmiennie istotnym zagadnieniem dla operatorów centrów danych. Co więcej, założeniem powinno być podjęcie takich działań, które doprowadzą do dalszego ograniczania

Branża IT stoi przed wyzwaniami związanymi z budowaniem odporności biznesowej na nieprzewidywalne wydarzenia, takie jak pandemie czy kryzysy geopolityczne. Kluczowe będzie również dostosowanie się do koncepcji

Industry 5.0, która wymaga od technologii bycia bardziej zorientowanymi na potrzeby ludzi, przy jednoczesnym mądrym wykorzystaniu AI. Dodatkowo, branża musi skoncentrować się na zrównoważonym rozwoju i transformacji energetycznej, aby sprostać globalnym wymaganiom redukcji emisji CO2 i efektywnego wykorzystania zasobów.

Piotr Ferszka

Prezes SAP Polska

emisji i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie AI do optymalizacji procesów w sektorze DC może sprawić, że ta z pozoru niewykonalna misja stanie się możliwa do zrealizowania w praktyce.

Nie tyle trendem a koniecznością, która już teraz ma zasadniczy wpływ na każdą działalność biznesową, jest dekarbonizacja wspierana przez sztuczną inteligencję. Legislacyjny obowiązek raportowania pozafinansowego z pewnością przyczynia się do większego zwrócenia uwagi przez firmy na tę kwestię, co przekłada się na zwiększone zainteresowanie technologiami prowadzącymi do poprawy efektywności energetycznej funkcjonowania m.in. infrastruktury krytycznej, jaką są centra danych.

Poprawa efektywności energetycznej w DC pomaga zminimalizować straty, zapewniając, że energia jest dostarczana do serwerów w najbardziej efektywny sposób. Projektując centra danych i zarządzając nimi, operatorzy muszą więc skupić się na najbardziej energooszczędnym sprzęcie i oprogramowaniu, jednocześnie dywersyfikując źródła zasilania, aby zapewnić bezpieczną i stabilną moc, której sztuczna inteligencja potrzebuje do rozwoju.

Od dawna zachęcamy biznes do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wynikającej stąd konieczności inteligentnego opomiarowania tegoż zużycia – bo nie można optymalizować tego, co nie zostało wcześniej opomiarowane. Dalej także będziemy rekomendować dywersyfikację źródeł energii i zwiększanie udziału OZE w miksie, w tym rozwijanie własnych źródeł odnawialnych i mikrosieci energetycznych. Będziemy zachęcać do wejścia na ścieżkę transformacji energetycznej i konsekwentnego podążania nią w myśl idei Elektryczności 4.0, która w skrócie polega na dostępie do tańszej, czystszej, bezpieczniejszej i inteligentnie zarządzanej energii. Jesteśmy przekonani, że tylko podążanie drogą zrównoważonego rozwoju daje dziś szansę na osiągnięcie sukcesu w każdym wymiarze: biznesowym, ekonomicznym, ale też społecznym.

Funkcjonowanie zrównoważonych energetycznie i odpornych centrów danych zależy od jeszcze jednego elementu – od efektywnego chłodzenia. Zasilanie serwerów o dużej gęstości wymaga bowiem nowych metod chłodzenia w celu zapewnienia zarówno optymalnej wydajności, jak i zminimalizowania przestojów.

Chociaż chłodzenie powietrzem jest w naszej branży powszechne, przejście na chłodzenie cieczą stanie się preferowanym i niezbędnym rozwiązaniem, aby skutecznie radzić sobie z klastrami AI. Wynika to z faktu, że tradycyjne systemy chłodzenia powietrzem stają się mniej wydajne w przypadku konfiguracji o dużej gęstości. Tu najbardziej efektywnym modelem jest technologia Direct-to-Chip. W ramach tego rozwiązania płyn chłodzący krąży w serwerach w celu pochłaniania i rozpraszania ciepła, co znacząco popra-

26 | 356/2024 ITReseller

wia wykorzystanie mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody.

Mając w pamięci ubiegły rok, w tym spodziewam się dalszej poprawy efektywności funkcjonowania centrów danych. Wszystko to w odpowiedzi na wymogi rynkowe i regulacyjne, dotyczące m.in. wspomnianego przeze mnie raportowania ESG czy założeń Dyrektywy o efektywności energetycznej (EED). Będzie to związane z upowszechnianiem wdrożeń opartych na sztucznej inteligencji, a zwłaszcza generatywnej AI. W efekcie zwiększą się nakłady na inwestycje z tego obszaru.

Należy jednak mieć na uwadze, że analiza danych, uczenie maszynowe i wreszcie zastosowanie sztucznej inteligencji może służyć także zwiększaniu samej wydajności centrów danych, prowadząc do dekarbonizacji. Wykorzystując wgląd w dane w bardziej efektywny sposób, zarządzający infrastrukturą DC mogą stymulować nowe, bardziej zrównoważone rozwiązania. Proces ten naturalnie będzie napędzany przez infrastrukturę fizyczną i narzędzia programowe, które wspierają projektowanie i działanie centrów danych, w tym DCIM 3.0 czy cyfrowe bliźniaki. Rozwiązanie te nie tylko zmniejszają ryzyko nieoczekiwanego zachowania w przypadku złożonych sieci elektrycznych, ale też zapewniają cyfrową replikę centrum danych w celu identyfikacji ograniczonych zasobów zasilania i chłodzenia.

Tylko skuteczne połączenie wszystkich dostępnych dziś technologii może sprawić, że branża centrów danych, jako szczególnie energochłonny sektor, będzie mogła kontynuować szybki marsz ku zeroemisyjności. Co więcej, niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości będzie wyznaczać standardy, które znajdą zastosowanie w innych branżach o znacznej energochłonności.

Podsumowanie

Rzecz, która natychmiast rzuca się w oczy po przeczytaniu wypowiedzi cytowanych przez nas ekspertów: nie ma ucieczki przed AI. Sztuczna inteligencja to bez wątpienia będzie, zarówno w bieżącym roku, jak i w dającej się przewidzieć przyszłości, główny motor innowacji

W tym roku spodziewam się dalszej poprawy efektywności funkcjonowania centrów danych. Wszystko to w odpowiedzi na wymogi rynkowe i regulacyjne, dotyczące m.in. wspomnianego przeze mnie raportowania ESG czy założeń Dyrektywy o efektywności energetycznej (EED). Będzie to związane z upowszechnianiem wdrożeń opartych na sztucznej inteligencji, a zwłaszcza generatywnej AI. W efekcie zwiększą się nakłady na inwestycje z tego obszaru.

Małgorzata Kasperska

Wiceprezeska Schneider Electric Secure Power Division CEE

w różnych dziedzinach. Widać jednak, że po początkowym entuzjazmie wobec AI nastąpiło pewne ochłodzenie, czy raczej racjonalizacja podejścia. Liczne pytania padają w obszarze bezpieczeństwa i wyzwań etycznych oraz prawnych dotyczących AI. Z pewnością pewne wątpliwości wobec AI budzą także niesławne wpadki modeli LLM, które były swoistą emanacją przekonań ideowych ich twórców – wystarczy wspomnieć chociażby niefortunne usuwanie postaci rasy białej z generowanych przez Gemini obrazów „historycznych”. Niewątpliwie AI jest dziś czymś więcej niż tylko „buzzwordem”, którego należy wręcz nadużywać w komunikacji. To zestaw technologii, które zmieniają wiele aspektów życia – zwykle na lepsze. Wydaje się jednak, że jak dotąd nikt nie znalazł recepty na negatywny wpływ AI na rynek pracy, co widać w dość

licznych zwolnieniach w niektórych obszarach branży IT.

Drugim, wyjątkowo często wymienianym trendem, jest obszar cyberbezpieczeństwa. Zwłaszcza w Polsce jest to priorytetowy temat w związku z rosnącą liczbą cyberataków. Eksperci jasno deklarują, że konieczna jest wielowarstwowa ochrona i wdrażanie w firmach i instytucjach skutecznych polityk i procedur. Świadomość zagrożenia wydaje się rosnąć po stronie użytkowników, a to w praktyce najważniejszy czynnik.

AI, wpływa także na pozostałe trendy. Dobrym przykładem jest przechowywanie danych. Modele generatywne przyczyniają się do błyskawicznego wzrostu powstawania nowych treści, a ostatnie projekty, jak np. Soma (projekt OpenAI do generowania filmów i animacji) zdają się być oznaką jeszcze większego zapotrzebowania na storage. Ponadto, tam gdzie są dane, tam też powstaje pytanie o ich zabezpieczenie.

Trudno pominąć także obszar zrównoważonego rozwoju. Dziś, przynajmniej narracyjnie, wszystkie firmy muszą być „eko”. Pewne zmiany jednak wychodzą poza działania wizerunkowe, jak chociażby coraz lepsze zarządzanie energią w centrach danych, czy minimalizacja odpadów powstających przy produkcji. Cieszy także coraz częstsze wykorzystanie surowców z recyklingu.

Gdybym miał dodać jeden, jak sądzę kluczowy aspekt, to byłaby to… pomysłowość. Wraz z coraz sprawniej działającymi modelami AI, lepszą łącznością bezprzewodową (nowe standardy Wi-Fi 6E i 7, w końcu uruchomienie 5G w Polsce), a także z odblokowaniem funduszy z KPO, możemy mówić o warunkach dobrych dla przedsiębiorstw, które będą potrafiły w kreatywny, twórczy sposób wykorzystać potencjał aktualnego środowiska technologicznego. Dobre pomysły mogą w 2024 roku wyjątkowo spektakularnie wykiełkować. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

27 ITReseller 356/2024 | KOMENTARZE I OPINIE

HP AMPLIFY PARTNER CONFERENCE 2024

W dniach 5-7 marca 2024 r. firma HP Inc. zorganizowała konferencję dla swoich partnerów. HP Amplify Partner Conference w tym roku przeniosło się z Chicago do Las Vegas, a hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Future Ready – United We Win”. Dzięki uprzejmości organizatorów miałem okazję uczestniczyć w tym, naprawdę imponującym, wydarzeniu.

HP zaprosiło swoich najważniejszych partnerów do Las Vegas, by tam wspólnie celebrować skuteczną współpracę, ale też pochylić się nad tematami szczególnie istotnymi w branży. To, naturalnie, oznaczało, że tematyka sztucznej inteligencji była obecna podczas właściwie wszystkich wystąpień. Nie powinno to dziwić, ponieważ aktualnie to właśnie

AI dominuje w większości rozmów branżowych. HP, jako jeden z liderów rynku komputerów osobistych, ma więc w tym temacie wiele do zakomunikowania. Firma skorzystała z okazji, jaką było HP Amplify Partner Conference, by pokazać siłę swojej sieci partnerskiej, jakość i bliskość relacji z dostawcami komponentów, oraz by zaprezentować nowe produkty. Całość

zorganizowano na najwyższym poziomie, za co organizatorom należą się niemałe brawa.

Scena pełna CEOs

Scena główna wydarzenia gościła imponującą grupę mówców. Konferencję rozpoczął gospodarz, a więc CEO HP Inc, Enrique Lores. W swoim wystąpieniu dyrektor zarządzający amerykań-

28 | 356/2024 ITReseller

skiego producenta wyjaśnił, jak dużą nadzieję firma pokłada w rozwoju technologii AI i jak współpracuje ze swoimi partnerami, by tego typu rozwiązania stały się możliwie użyteczne dla użytkownika. Później, w swoim wystąpieniu, potwierdził to David McQuarrie, Dyrektor handlowy HP.

– Pośród najbardziej ekscytującej dynamiki rynkowej, jakiej nasza branża doświadczyła od dziesięcioleci, HP i nasi partnerzy torują ścieżkę trwałego wzrostu i jesteśmy podekscytowani niezliczonymi możliwościami, które otwierają się przed nami, aby napędzać rozwój naszego wspólnego biznesu –powiedział David McQuarrie, Dyrektor handlowy HP. – Portfolio HP Future Ready i operacje Future Ready umożliwiają partnerom czerpanie korzyści z globalnych trendów, konkurowanie na rynku i wygrywanie – niezależnie od lokalizacji geograficznych, branż klientów i skali biznesowej.

HP pokazała siłę swoich relacji z dostawcami podezespołów, komponentów oraz oprogramowania. Na scenie pojawili się m.in.CEO Microsoft Satya Nadella, CEO Intel Patrick Gelsinger, założyciel i CEO firmy NVIDIA Jensen Huang, CEO AMD dr Lisa Su, CEO Qualcomm Incorporated Cristiano Amon, oraz CEO Google i Alphabet Sundar Pichai. Trudno wyobrazić sobie silniejsze grono mówców. Wprawdzie niektóre z wystąpień były bardzo krótkie, niemniej samo pojawienie się prezesów najważniejszych firm technologicznych na świecie, na jednej scenie, świadczy o wyjątkowej sile relacji wiążących HP Inc. z reprezentowanymi przez nich firmami.

Siła partnerstwa

HP Amplify Partner Conference było mocne nie tylko nazwiskami na scenie, ale także skalą wydarzenia. Ponad 1500 gości – najważniejszych partnerów HP

z całego świata, potęgowało wrażenie rozmachu.

– W tym roku w Las Vegas witamy partnerów z całego świata, ponad 1500 gości. HP Amplify Partner Conference 2024 to wydarzenie, które podkreśla z jednej strony to, jak ważny jest dla nas nasz kanał partnerski, nasi partnerzy, a z drugiej, pokazuje partnerom kierunki rozwoju HP – podkreślił Paweł Miszkiewicz, Dyrektor Kanału Partnerskiego HP Inc Polska. – Uczestnicy mogli wysłuchać CEO Intela, NVIDIA, Google, Microsoftu, AMD czy Qualcommu, a tym samym poznania ich punktu widzenia na to, w jakim kierunku będzie podążał rynek i w jaki sposób HP będzie współpracowało z nimi jeśli chodzi o AI.

– Partnerzy odgrywają kluczową rolę w realizacji naszej strategii Future Ready, a nasze zaangażowanie we wprowadzanie innowacji i ulepszeń programów do kanału pozostaje nie-

29 ITReseller 356/2024 |
WYDARZENIA

zachwiane – stwierdził Kobi Elbaz, wiceprezes HP i dyrektor generalny ds. kanału globalnego, innowacji w sprzedaży i operacji. – Mamy długą historię partnerstwa i zaufania z naszymi partnerami handlowymi. W tym tygodniu podczas konferencji partnerów HP Amplify prezentujemy pracę, którą wykonujemy z całym systemem echo, aby wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania dla naszych partnerów i klientów.

Co HP miało do ogłoszenia partnerom? Firma przede wszystkim zakomunikowała korzyści mające na celu przyspieszenie rozwoju partnerów za pośrednictwem programu partnerskiego Amplify, takie jak program szkoleniowy i certyfikacyjny dla partnerów w zakresie sztucznej inteligencji, a także Growth Play – nowy program wewnątrz Amplify, oparty na kategoriach. Ma on skutecznie zachęcić partnerów, dzięki nowym narzędziom i benefitom, aby jednocześnie zwiększać ich skuteczność w sprzedaży coraz szerszego

portfolio produktów HP. W znacznym stopniu jest to związane z niedawnymi akwizycjami HP i ma na celu przekonanie partnerów marki, do sprzedaży rozwiązań Poly czy HyperX. Program ma wystartować 1 maja tego roku.

Tego samego dnia ruszyć mają także szkolenia w ramach HP Future Ready AI MasterClass, które obejmują szereg tematów związanych z AI. Celem tego programu edukacyjnego jest wyposażenie partnerów w wiedzę potrzebną do edukowania i doradzania klientom w zakresie odpowiednich produktów i rozwiązań AI, które spełnią wymagania ich potrzeby. HP współpracuje z firmą NVIDIA nad opracowaniem pierwszej serii zaawansowanych modułów szkoleniowych.

Kompleksowe portfolio

Nie zabrakło także premier produktowych. Firma HP zaprezentowała kilka nowych laptopów biznesowych i mobilnych stacji roboczych jako część tego, co określa jako „największe w branży port-

folio AI PC”. Wśród nowości pojawiły się konstrukcje zarówno z rodzin laptopów biznesowych HP Elite i HP Pro, ale także niewielki stacjonarny komputer HP

Elite oraz kilka mobilnych stacji roboczych HP ZBook. Premiery rynkowe laptopów przewidziano na kwiecień, podczas gdy stacjonarny HP Elite na rynek trafi dopiero w sierpniu.

Tym, co wyróżnia te nowe komputery od ich poprzedników jest silne wsparcie dla technologii AI. Nowe laptopy są napędzane przez procesory Intel Core Ultra lub nowej generacji AMD Ryzen Pro, oba zawierające nie tylko rdzenie CPU oraz wydajne iGPU, ale też, po raz pierwszy w laptopie biznesowym HP, jednostki przetwarzania neuronowego (NPU) nazywane także „akceleratoramia AI”. Najmocniejsze spośród nowości, czyli stacje robocze ZBook wyposażone są również w karty graficzne Nvidia RTX, co pozwala na uruchamianie zaawansowanych programów korzystających z potencjału drzemiącego w tych silnych GPU.

30 | 356/2024 ITReseller

HP zaprezentowało także nowe produkty marki Poly. Są to rozwiązania do sal konferencyjnych, słuchawki oraz inne akcesoria pomagające w codziennej pracy, zwłaszcza w czasach pracy hybrydowej. Wśród nowości na uwagę zasługuje z pewnością Poly Studio E360 Center-of-Table – kamera, która jest przeznaczona do współpracy z kamerą przednią w małych i dużych salach konferencyjnych, aby „uczestnicy mieli pewność, że są widoczni wyraźnie, rejestrując wszystkich w pomieszczeniu, bez względu na to, gdzie siedzą” – jak informuje firma. Ma ona formę ściętego stożka, i zawiera kilka kamer i mikrofonów, aby zapewnić jeszcze lepsze dopasowanie do trwającej konferencji. Inną ciekawą nowością spod znaku Poly była kamera Poly Studio E60, zawierająca sensor o rozdzielczości 4K i, uwaga, aż 12-krotny zoom optyczny. Przypominam, że mówimy nie o aparacie fotograficznym, a o kamerze do wideokonferen-

cji. Urządzenie wyposażono we wszelkie czołowe zdobycze technologiczne w tej klasie sprzętu, w tym w śledzenie osoby mówiącej.

Oprócz rozwiązań Poly, HP zaprezentowało także nowe monitory HP Series 7 Pro, które, zdaniem producenta stanowią najlepsze i najbardziej zaawansowane monitory konferencyjne. Są one zintegrowane z kamerami internetowymi. Seria zaczyna się od modelu 25-calowego, a kończy na pokaźnym 34-calowym monitorze.

Oczywiście, nie da się zapomnieć o tym, że HP to firma, której korzenie sięgają druku.

Podczas HP Amplify Parter Conference 2024 zaprezentowano także nową serię drukarek biurowych HP Color LaserJet 3000. Powstała z myślą o wysokiej wydajności druku przy zachowaniu rozsądnych rozmiarów oraz ograniczonemu poborowi energii. W tym ostatnim celu wykorzystuje specjalną technolo-

gię tonera TerraJet. Zdaniem producenta, zapewni ona użytkownikom nowej

serii Color LaserJet Pro 3000 o 11 proc. żywsze kolory i o 18 proc. szybsze tempo drukowania. Oprócz tego, TerraJet umożliwia również redukcję zużycia

energii o 27 proc. i zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych w kasetach z tonerem o 28 proc., dzięki czemu wspiera firmy w osiąganiu celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Nowa seria HP Color LaserJet Pro 3000 jest częścią szerszej oferty urządzeń A3 i A4, która została całkowicie odnowiona z myślą o biurach hybrydowych.

Okiem partnerów

Na wydarzeniu w Las Vegas nie zabrakło także kluczowych partnerów HP z Polski. Poprosiliśmy ich o ogólne wrażenia wyniesione z wydarzenia.

– Jestem pod wrażeniem całej konferencji HP Amplify Partner Conference 2024 – przyznał Zbigniew Mądry, COO

31 ITReseller 356/2024 |
WYDARZENIA

i wiceprezes Grupy AB. – Mogliśmy w ciągu dwóch dni posłuchać liderów największych firm technologicznych na świecie; Microsoft, Nvidia, AMD, Google, Intel czy Qualcomm, liderów wszystkich kategorii produktowych, którzy pokazali, że jest pomysł, że HP ma ofertę, którą możemy oferować do konsumenta, jak i odbiorcy komercyjnego. (…) Jestem pod wrażeniem, że HP udało się zgromadzić tu, w jednym miejscu, tylu liderów technologicznych. – Nie jest chyba zaskoczeniem, że AI było odmieniane przez wiele przypadków tutaj. Usłyszeliśmy hasła takie jak AI PC, AI Everywhere, AI AR Experience. Liderzy technologiczni przekonywali zgromadzonych tu partnerów, do wizji świata wspomaganego przez

AI. W pracy, w domu, AI już tu jest –przyznał Tomasz Paradowski, Exclusive Networks Poland. – To oczywiście wielka konferencja. Świetnie zrealizowna. Myślę, że to miejsce, w którym można znaleźć inspirację i poczuć puls branży, ewidentnie serce tejże to dziś AI.

– Jako europejski dystrybutor bierzemy aktywny udział w tworzeniu

strategii dla kanału przez firmę HP. Harmonogram zaplanowanych spotkań jest bardzo napięty, dlatego już przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji odbyliśmy kilka sesji wraz z osobami z HP w celu zbudowania wspólnej strategii dla kanału, głównie SMB – wyjaśnił Krzysztof Męczkowski, ALSO. – Szczególny nacisk kładziemy na obszary wzrostu wskazane podczas konferencji przez prezesa HP, Enrique Loresa, czyli głównie sztuczną inteligencję oraz rozwój kanału SMB. Już w tej chwili proponujemy naszym partnerom szereg dostępnych rozwiązań w firmie ALSO, w tym np. produkty dla nowego programu właśnie ogłoszonego smart life.

– Obecność tutaj ma zawsze znaczenie strategiczne. Zorganizowany z dużym rozmachem event przybliża nie tylko najnowsze produkty i usługi z portfolio HP, ale również wskazuje nowe trendy, w których powinniśmy się rozwijać, a są to w szczególności rozwiązania EFI w ekosystemie HP, czy nowoczesny wymiar pracy hybrydowej” – powiedział Marcin Ruciński, Sales and Product Marketing Director w TD

SYNNEX Poland. – (…) Zapraszamy do zakupu pełnego portfolio produktów i usług HP poszerzonego niedawno o rozwiązania HP Poly. Liczymy również, że odwiedzicie nas Państwo na Akademii IT organizowanym przez TD SYNNEX – wydarzeniu partnerskim, które odbędzie się w czerwcu w Łodzi.

Podsumowanie

HP pokazało jak należy organizować wydarzenia tego typu. Od imponującej oprawy, przez niezwykle silnych mówców, aż po interesujące wystąpienia i premiery nowych urządzeń. A to wszystko przy niemałej skali.

To, co zwracało szczególną uwagę to fakt, iż po raz kolejny widzimy jak elastyczną firmą okazuje się być, mimo swoich rozmiarów, HP. Kilka lat temu, gdy praca zdalna i hybrydowa dosłownie wystrzeliły ze swoją popularnością, amerykański producent skutecznie dopasował się do zmieniającego się środowiska. Zamiast „wymyślać koło”, zdecydowano się na zakup jednej z najbardziej profesjonalnych firm w obszarze pracy zdalnej, której rozwiązania dziś stanowią część oferty HP. Teraz, gdy jasnym staje się, że sztuczna inteligencja podbijać będzie rynek z coraz większą skutecznością, HP wyraźnie stawia na rozwój komputerów wspierających sprzętowo zaawansowane algorytmy AI. Ta zdolność dostosowywania się do zmieniającego się krajobrazu branży sprawia, że HP ma przed sobą prawdopodobnie korzystne lata… …podobnie jak i partnerzy tego producenta. Widać wyraźnie, że HP stara się tak modyfikować program partnerski HP Amplify, aby nie tylko kusił benefitami, ale też wymuszał rozwój partnerów. Szczególnie należy pochwalić HP za inwestycję w edukację partnerów w obszarze AI. Ta wiedza może owocować obopólną korzyścią; tak dla vendora, jak i jego partnerów t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

32 | 356/2024 ITReseller

POLY

Wideokonferencyjny system z AI już jest! Immersyjny zestaw dla najbardziej wymagających –

Poly Studio E70 wraz z ekranem LED 138”

Realne spotkania bez wychodzenia z biura!

Poly Studio E70 z ekranem LED 138”

Obraz 4k - 2 obiektywy z 20-megapikselowymi sensorami

Inteligentne kadrowanie dzięki technologii AI

Technologia LED

Perfekcyjny obraz dla wymagających klientów

Profesjonalne wdrożenie i serwis gwarancyjny nawet do 60 miesięcy

STATIM INTEGRATOR

ul. Głogowska 3, 01-743 Warszawa

biuro@statim.com.pl,

tel +48 22 832 11 70 statim.com.pl

ŚWIĘTO OBRAZU I DŹWIĘKU JUŻ PO RAZ DWUDZIESTY!

ISE, czyli Integrated Systems Europe, obchodziło w tym roku okrągłe, bo 20 urodziny. To wydarzenie wydaje się idealnym obrazem tego, że o ile targi konsumenckie tracą na znaczeniu, o tyle eventy takie jak ISE, skupione na B2B, mają przed sobą dobrą przyszłość.

Targi Integrated Systems Europe odbywają się już 20 lat. ISE rozpoczęło działalność w 2004 roku wraz z pierwszą edycją targów, która odbyła się w Genewie. Ta pierwsza edycja gościła 120 wystawców i przyciągnęło 3500 zwiedzających. „Trochę”

się od tego czasu zmieniło. Na wiele lat ISE związało się z Amsterdamem, a od kilku lat targi te odbywają się w Barcelonie. Edycja 2024, według danych organizatorów było o 27 proc. większe od ubiegłorocznych targów. Wydarzenie odwiedziło 73 891 unikalnych zweryfi-

kowanych uczestników ze 162 krajów, a całkowita liczba rejestracji sięgnęła 95 396 przy 172 627 wizytach w ciągu czterech dni, co stanowi rekord od początku wydarzenia w Genewie w 2004 r. Dla nas jubileuszowa edycja stanowiła okazję by porozmawiać z Michaelem

34 | 356/2024 ITReseller

Blackmanem, organizatorem ISE, od ponad 20 lat Dyrektorem Zarządzającym Integrated Systems Europe.

Mike Blackman jest dyrektorem zarządzającym Integrated Systems Events, organizatorem największej na świecie wystawy sprzętu audiowizualnego i integracji systemów. Od ponad 40 lat zajmuje się tematyką technologiczną, z czego ostatnie 20 lat poświęcił branży AV. Jest także założycielem Integrated Systems Europe. Od niewielkich targów w 2004 roku, rozgrywanych wówczas w Genewie, do kolosalnej imprezy w 2024 w Barcelonie – Michael Blackman, obecnie na czele całego zespołu ISE, zdołał zbudować jedno z najbardziej imponujących wydarzeń tego typu na świecie.

– Widzieliśmy w tym roku ponad 1400 wystawców, największą ich liczbę kiedykowiek na ISE. 82 000 metrów kwadratowych przestrzeni, ponownie –największa powierzchnia, jaką dotychczas wykorzystaliśmy. 30 proc. większa niż rok temu i o 15 proc. większa niż w naszym najlepszym roku dotychczas, czyli 2019 – odpowiedział Michael Blackman zapytany o skalę wydarzenia. – Ustanowiliśmy wszelkie rekordy.

Rzeczywiście, skala tegorocznej edycji była naprawdę imponująca. W obrazowy sposób kontrastuje to z kurczącymi się targami konsumenckimi, takimi jak np. berlińska IFA czy nawet tracący na znaczeniu Computex. Wydaje się jednak, że zespół organizujący ISE może spać spokojnie. Jako wydarzenie skupione wyłącznie na B2B ma swoich stałych, pewnych uczestników i wystawców. Wynika to także z charakterystyki produktowej ISE. To swoiste święto obrazu, którego nie odda w pełni żaden, nawet najlepszy opis czy zdjęcia. ISE gra bowiem wrażeniami wizualnymi jak żadne inne targi technologiczne. Jest to szczególnie ważne gdy odwiedzającym jest integrator, poszukujący najlepszych rozwiązań dla realizowanych przez siebie projektów. Może on traktować przepastne hale w Barcelonie jako swoisty showroom, z tysiącami produktów.

Skoro dotykam już tematu produktów, to muszę przyznać, że podczas ISE

2024 nie natrafiłem na zbyt wiele zaskoczeń jeśli chodzi właśnie o produkty. Poniekąd jest to efekt mojej obecności na ISE rok w rok, co sprawia, że z mojej perspektywy oferta produktowa firm stanowi przede wszystkim ewolucję i szukanie coraz bardziej wyrafinowanych sposobów na monetyzację istniejących już technologii. To, wbrew pozorom, nie jest zdanie krytyczne. Brak przełomu, nagłej rewolucji technologicznej to stan naturalny. Większość technologii raczej ewoluuje, stale udoskonalana przez jej twórców. Tak też się dzieje z obszarem AV.

Dobrym tego przykładem jest coraz większe nasycenie hal ISE technologią LED. Jeszcze w 2020 roku, podczas ostatniej edycji w Amsterdamie, dominowały wszelkiego rodzaju ekrany LCD. Wówczas, chociaż już obecne, LEDy dopiero zaczynały swój triumfalny pochód. Dziś, po zaledwie 4 latach, ekrany LED zdecydowanie dominują na ISE. To właśnie one pozostają czołowym trendem wśród technologii wyświetlania.

Innym spośród widocznych trendów, które są widoczne już po raz kolejny na ISE, jest obszar sal konferencyjnych i pracy zdalnej. Rozwiązania wideokonferencyjne są obecne na Integrated Systems Europe od dawna, ale od kilku lat stanowią stały element ekspozycji wielu stoisk, a firmy zajmujące się tym obszarem rynku, jak Crestron czy Logitech, urosły do rangi największych wystawców na ISE. Chociaż dziś pandemia jest już przeszłością, praca zdalna oraz praca hybrydowa pozostały ważnym elementem środowiska pracy. To natomiast sprawia, że wideokonferencje stają się coraz bardziej powszechnym elementem biznesowej rzeczywistości. Fakt ten napędza rozwój technologii związanych z tą formą komunikacji, a ważnym beneficjentem tych zmian jest Logitech, który znakomicie wykorzystał ów trend. Firma jest też od kilku lat obecna na targach ISE – nie inaczej było także podczas tegorocznej, jubileuszowej, 20 edycji wydarzenia.

– Dzięki temu, że Logitech co roku pokazuje się z nowymi, innowacyjnymi

produktami, mamy bardzo duże zainteresowanie partnerów, dystrybutorów, oraz producentów, którzy kooperują z nami każdego dnia w sprzedaży –ocenia Paweł Umiński, B2B Channel Manager Poland & Baltics w Logitech.

Podobnie, na silnym trendzie wideokonferencyjnym, zyskują firmy obecne w tym obszarze zanim stał się on aż tak popularny. Crestron miał jedno z najbardziej okazałych stoisk podczas ISE 2024, na którym prezentował przede wszystkim high-endowe rozwiązania wideokonferencyjne.

– W technologii wideokonferencyjnej prezentujemy najnowsze kamery, z technologią AI, ze śledzeniem, z technologią group framing, z możliwością budowy systemu wielokamerowego, do wykorzystywania w aplikacjach wideokonfernecyjnych. Technologia AI, wbudowana w rozwiązania wideokonferencyjne, jest w tym roku czołowym trendem i technologiczną nowinką –potwierdza nasze spostrzeżenia Michał Jakobszy, Senior Regional Sales Manager CEE w Crestron.

Chociaż w tym roku nie zasypano nas mnogością nowych produktów, to także strefa HP Poly była ważnym punktem wydarzenia. Wpisuje się bowiem doskonale w jeden z czołowych trendów na ISE, widocznym od około 3 lat – pracy zdalnej i hybrydowej. Na nowe produkty, jak zapewnił nas wówczas Ernest Walasek, Commercial Account Manager w HP Poly, nie będziemy musieli długo czekać. I rzeczywiście, w nieco ponad miesiąc później HP Poly pokazało szereg nowych urządzeń na swoim wydarzeniu w Las Vegas.

– Nie mogło nas zabraknąć na największych targach w Europie, skupiających producentów technologii systemów audio i wideokonferencyjnych. HP Poly prezentuje rozwiązania do komunikacji zdalnej, współpracy zdalnej, indywidualnej oraz grupowej, czyli wyposażenia sal konferencyjnych” – powiedział Ernest Walasek, HP Poly. – W najbliższych kilku miesiącach pokażemy bardzo dużo nowych rozwiązań audio i wideokonferencyjnych, na które z niecierpliwością czekacie.

35 ITReseller 356/2024 |
WYDARZENIA

Kolejny trend to, naturalnie, AI. Sztuczna inteligencja pojawia się w bardzo wielu obszarach, a w branży AV umożliwia np. sprawne czytanie treści na tablicy interaktywnej albo wybór właściwego kadru podczas spotkania zdalnego. Elementy AI ułatwiają dziś wiele zadań, a trend ten nie omija produktów z sektora audiowizualnego.

– Obecnie na językach wszystkim jest ChatGPT i AI. Wielu z wystawców dołączyło do tego trendu, liczni zajmowali się tym już wcześniej. To nie jest do końca nowa rzecz. Nowe jest natomiast to, jak te rozwiązania są promowane i wykorzystywane. Aktualnie widzimy np. firmy takie jak Google czy Zoom, wykorzystujące AI do tłumaczeń symultanicznych, ulepszania obrazu i dźwięku. Obserwowałem nawet prezentację firmy MediaPro, która wykorzystuje AI do tworzenia komentarza do meczy piłkarskich – opisuje ów trend Michael Blackman, Dyrektor ISE. Sztuczną inteligencję widzieliśmy także w działaniu na coraz liczniejszych studiach produkcji wideo. Wydają się

one idealnym wręcz przykładem wykorzystania kilku czołowych trendów w branży AV: wysokiej jakości ekranów LED, oprogramowania do tworzenia i obróbki contentu wideo oraz nowoczesnych algorytmów AI. Studia wirtualnej produkcji były w tym roku naprawdę imponujące. Widzieliśmy je m.in. na stoiskach firm takich jak Samsung, LG czy BlackMagic. Efekty, prezentowane na żywo, wydają się potwierdzać, że produkcja filmowa może być wkrótce znacznie tańsza, bo nie będzie wymagała złożonej logistyki.

Silna rywalizacja była widoczna zwłaszcza w obszarze ekranów LED. W wyścigu o największy, najbardziej imponujący ekran na ISE 2024, właściwie jak co roku, obserwowaliśmy pojedynek koreańsko-koreański. LG, ze swoim wielkim ekranem LED zbudowanym na ruchomych kasetonach przyciągał masę gapiów swoją pomysłową formą. Mnie jednak nieco bardziej uderzyła nowa edycja Samsung The Wall, znajdująca się na wejściu do strefy tego producenta. Nagranie fal morskich,

wsparte solidnym dźwiękiem (w końcu do Samsunga należy jeden z liderów rynku audio: Harman), dawały niesamowicie immersyjne odczucia.

Samsung był przez nas krytykowany rok temu za zamkniętą formułę strefy. Wątpię aby zmiana była podyktowana naszym narzekaniem, ale w tym roku koreański gigant postawił na zupełnie inną koncepcję. Całość pozostawała otwarta dla zwiedzających… z jednym ograniczeniem w specjalnej strefie: – Strefy w tym roku są podzielone tematycznie, a nie produktowo, jak miało to miejsce rok temu– wyjaśnił koncepcję stojącą za tegorocznym stoiskiem Tomasz Bukowski, Senior Sales Manager B2B w Samsung Electronics. –(..) Jest tu również strefa prywatna, nie powiem dziś co w niej się znajduje (..) Gorąco zapraszam do wizyty w naszym showroomie.

Tajemnicze urządzenie, które ukryto w tzw. strefie prywatnej było, moim zdaniem, najciekawszym koncepcyjnie produktem ISE 2024. Był to bowiem ekran zbudowany w oparciu o technolo-

36 | 356/2024 ITReseller

gię kolorowego E-papieru. Takie rozwiązanie czerpie prąd jedynie przy zmianie prezentowanej treści, a to sprawia, że w wielu zastosowaniach np. związanych z inteligentnym oznakowaniem lub reklamą, mowa o formie zarówno ekologicznej, jak i ekonomicznej, ze względu na znikomy pobór prądu.

Samsung postawił w tym roku wyjątkowo mocno właśnie na ekrany LED; od stosunkowo niewielkich, służących do wszelkiego rodzaju infokiosków, przez rozwiązania dla digital signage, aż po potężne ekrany z rodziny The Wall.

– W tym roku zaprezentowaliśmy cały szereg ekranów LED, do wewnątrz – indoorowych, ekranów full outdoor oraz semi-outdoorowych do zastosowań za witryną. Mamy też „perełkę” czyli ekran do wirtualnej produkcji, model IVC. Ekran ten występuje w pixel-pitch 1,6 i 2,1. (..) Ma bardzo wysokie odświeżanie, dzięki czemu nie ma artefaktów w obrazie kamery – wyjaśnia Bogusława Kalawska, Business

Development Manager/LED Screens

w Samsung Electronics.

Jednocześnie, nawet najlepsze ekrany pozbawione dobrych, solidnych i bogatych w funkcje systemów zarządzania treścią, pozostaną dość ograniczone. Stąd też dążenie Samsunga do silnej obecności także w warstwie oprogramowania.

– Podczas tegorocznej edycji przygotowaliśmy dla naszych partnerów wiele premier produktowych. Pokazujemy kilka bardzo ciekawych rozwiązań, które sprawią, że portfolio Samsung Display dla naszych partnerów, czyli integratorów AV, będzie jeszcze ciekawszą częścią ich oferty” – wyjaśnił Grzegorz Nowicki, Senior Channel Sales Manager Professional Display Solutions w Samsung Electronics. – Jedną z najważniejszych premier podczas ISE jest nasze nowe oprogramowanie VXT do digital signage, do dystrybucji treści, ale też do zarządzania infrastrukturą urządzeń. Jest to w pełni chmurowe

rozwiązanie, dostosowane do potrzeb naszych partnerów i zapewniające unikalny wachlarz korzyści dla klienta końcowego.

Podczas ISE 2024 z pewnością jedną z najbardziej przyciągających wzrok instalacji był wyświetlacz zbudowany na ruchomych kabinetach, pokazywany przez LG. Nie była to jedyna rzecz, która zasługiwała na uwagę w strefie zbudowanej przez koreańskiego producenta. Jak co roku, LG przyciągało efektownymi ekranami, z których większość była prezentowana w sposób jasno sugerujący scenariusz zastosowania; od retail, przez studio telewizyjne, aż po control room.

– Na ISE nie mogło zabraknąć LG Electronics, z bardzo bogatą ofertą rozwiązań profesjonalnych, przede wszystkim do wyświetlania obrazu. Dedykujemy rozwiązania wielu branżom. Nasi klienci i partnerzy mogą wybierać wśród wielu technologii, począwszy od LCD, przez OLED, w tym szerokiej ofer-

37 ITReseller 356/2024 | WYDARZENIA

ty niezwykle innowacyjnych rozwiązań jak OLED transparentny. Oczywiście, mamy także szeroką ofertę rozwiązań LED – wyjaśnił mnogość technologii na strefie LG Dobromir Maconko, ID Business Development Manager w LG Electronics Polska.

– Technologia LED, która mocno rozpycha się na rynku, zastępuje technologię LCD” – przyznaje Jarosław Szkoda, Sales Engineer w LG Electronics. – Prezentujemy wiele rozwiązań typu All-in-One, które są bardzo szybkie w instalacji, z różnym pixel-pitechem, w różnych technologiach. To nie tylko dioda typu SMD, ale również COB zaczyna gościć na salonach.

LG postawiło w tym roku na sprawdzoną formułę stoiska częściowo otwartego, pełnego stref tematycznych. Zdecydowanie ciekawiej niż przed rokiem prezentowały się rozwiązania transparentne. Przezroczyste ekrany OLED od LG były prezentowane w sposób, który wyraźnie wskazywał na potencjalne zastosowania; np. w galerii handlowej czy jako wirtualny, interaktywny drogowskaz.

ISE 2024 to nie tylko walka między dwoma koreańskimi kolosami. Na wielu strefach pojawiały się w tym roku ekrany interaktywne, korzystające z nowej polityki Google dla systemu operacyjnego Android. Dzięki temu, zaufani producenci korzystający z Androida w swoich produktach, mogą zezwolić użytkownikom na swobodne instalowanie aplikacji ze sklepu Google Play. Newline Interactive bez wątpienia pozostaje w głównym nurcie, prezentując zwiedzającym targi w Barcelonie nowe, ulepszone ekrany Lyra oraz Elara. Względem ich ubiegłorocznych wersji najważniejszą zmianą jest właśnie obecność systemu Android 13 w wersji z odblokowanym sklepem Google Play. To daje możliwość korzystania z tego niezwykle szerokiego repozytorium aplikacji, znanego z telefonów z systemem od Google. Jednocześnie, Newline Interactive, tradycyjnie już nie tnie kosztów po stronie jakości podzespołów. Należy bowiem pamiętać, że monitor interaktywny to właściwie

komputer wbudowany w duży ekran, a tym samym pojemność RAM i wydajność SoC mają niebagatelne znaczenie. Newline zastosował w nowych modelach mocne jednostki, wsparte pokaźną pamięcią RAM, co powinno wydłużyć rzeczywistą żywotność sprzętu.

– Najważniejszą zmianą w naszej linii monitorów Lyra i Elara, jest to, że zainstalowaliśmy w nich system Google’a bazujący na Androidzie 13, z pełnym dostępem do aplikacji, w tym Google Play. Czyli instalujemy aplikacje tak, jak na telefonie – powiedział o no-

wościach firmy Newline Robert Pusz, Senior Sales Manager EE w Newline Interactive. – Jeśli mówimy o systemie Android 13 z usługami Google, należy wspomnieć, że jest wsparty mocnym komputerem.

Zgodnie z zapowiedzią, jaką w styczniu, w programie „Liderzy Branży” IT Reseller TV złożył Business Development Director Professional Display Solutions z Hikvision, Jędrzej Filipowski, strefa przygotowana przez chińskiego producenta podczas ISE 2024 zdecydowanie przewyższała prezentację

38 | 356/2024 ITReseller

z ubiegłego roku. Więcej ekranów, zróżnicowane technologie wyświetlania, oraz szerokie propozycje zastosowań – Hikvision zainwestowało pokaźne środki w swoją strefę na ISE, co jest tylko jednym z wielu czytelnych sygnałów mówiących, że poważnie traktuje rynek wyświetlania B2B.

– Targi ISE w Barcelonie w 2024 roku są dla nas kolejną edycją od momentu, gdy Hikvision zdecydował się na wprowadzenie tej kategorii produktów na rynek europejski – powiedział o rozwiązaniach display prezentowanych na ISE przez Hikvision, Jędrzej Filipowski. –ISE to miejsce, gdzie przyjeżdża wielu system-integratorów, ale też coraz częściej wielu klientów końcowych, aby dobrać rozwiązania dla siebie. Dlatego obecność tutaj jest niezwykle ważna. (..) Rozwiązania LED trzeba zobaczyć na żywo, dlatego zapraszam do „Małej Barcelony” w centrum Warszawy, gdzie w naszym 300 metrowym showroomie pokażemy wam wszystkie te produkty, które teraz prezentujemy na ISE.

Chociaż targi Integrated Systems Europe najbardziej kojarzą się z wielkimi ekranami stosowanymi w handlu, informacji outdoor czy reklamie, to na halach Fira Barcelona nie brakowało producentów projektorów. Wśród nich znajduje się oczywiście lider tego rynku, Epson. Na swojej strefie japoński producent prezentował liczne zastosowania technologii projekcyjnych. Szczególną uwagę zwiedzających przyciągała olbrzymia parasolka, będąca obiektem, na którym realizowano efektowny mapping. Naszą uwagę zwróciły także projektory interaktywne.

– Nasze projektory dają nieograniczone możliwości prezentowania, czy też tworzenia wydarzeń to m.in. projekcja na zakrzywionych płaszczyznach, na podłodze, na ścianie, na jakimkolwiek elemencie na zewnątrz, czy wewnątrz budynku – wskazuje Andrzej

Bieniek, Business Account Manager

Visual Instruments w Epson Europe. – Kolejna przestrzeń to zastosowanie 3 projektorów interaktywnych Epson EB770Fi. Jest to doskonały przykład wykorzystania tego typu projektorów za-

równo w segmencie edukacyjnym, jak i takich przestrzeniach jak muzea, centra kultury i rozrywki, gdzie użytkownik sam może współtworzyć i uczestniczyć w prezentowanym materiale.

Wśród producentów z poważnymi ambicjami wyróżniał się chiński Hisense. Strefa firmy na tegorocznych targach ISE była nie tylko zauważalnie większa niż rok temu, ale też obfitowała w nowości produktowe, którym można było się przyjrzeć z bliska. Ofercie Hisense warto się przyglądać, bowiem chiński producent nie ukrywa swoich europejskich ambicji – wystarczy wspomnieć chociażby o zaangażowaniu w tematykę sportową. Hisense jest w czołowym sponsorem Euro 2024.

– Nasz nowy lineup 2024 jest skupiony na potrzebach rynku retailowego, QSR i wymagających klientów segmentu korporacyjnego. Dwie linie, które mamy na ISE to oczywiście produkty z serii profesjonalnej, do pracy ciągłej, jak również monitory do pracy 18-godzinnej, zoptymalizowane pod klienta, który nie wymaga pracy ciągłej – wyjaśnia Michał Dołaszyński, Hisense B2B CEE Director. – Rok 2024 jest rokiem Mistrzostw Europy, Euro 2024, gdzie Hisense jest gospodarzem technologicznym i technicznym (..), jesteśmy sponsorem tytularnym. Co za tym stoi, mamy też szereg produktów, nie tylko dla klienta piłkarskiego, ale ogólnie dla klienta sportowego – mowa o ekranach LED outdoor i indoor. (..) Możemy pochwalić się także wieloma interesującymi wdrożeniami nie tylko sportowymi w Europie.

Jak co roku, nie zabrakło polskiego akcentu. Edbak to polska firma, która wyrobiła sobie przez lata znakomitą markę w obszarze produkcji systemów instalacyjnych do ekranów. Dziś uchwyty, systemy montażu ściennego, wózki, stelaże i inne produkty tej podlubelskiej firmy można znaleźć nie tylko w wielu lokalizacjach w Polsce czy w Europie, ale też poza granicami naszego kontynentu.

– W tym roku na ISE prezentujemy szeroką gamę naszych produktów. Uchwyty ścienne, uchwyty sufitowe, biurkowe, wózki, w tym wózki elek-

tryczne, standy zewnętrzne i wewnętrzne do monitorów – wymienia Marcin Jarosz, manager sprzedaży w Edbak. – Spotykamy się tu z integratorami systemów, resellerami, z dystrybutorami. Prezentujemy nasze rozwiązania standardowe i rozmawiamy o rozwoju biznesu pokazując nasze szerokie możliwości technologiczne i produkcyjne. Oprócz rozwiązań standardowych wdrażamy wiele rozwiązań szytych na miarę” – podkreśla Michał Strzelec, dyrektor sprzedaży AV w Edbak. – Krokiem milowym w rozwoju obecności na rynku międzynarodowym jest otwarcie nowego biura z showroomem, zlokalizowanego w Zurychu.

Podsumowanie

Tegoroczne ISE nie obfitowało w porażające nowości, ale było znakomitą prezentacją możliwości technologicznych, produkcyjnych oraz projektowych w technologiach, które są rozwijane w ostatnich kilku latach. Wiele produktów prezentowanych podczas ISE 2024 to rozwinięcia modeli znanych z ubiegłego roku. To jednak nie jest zarzut – powolna, ale stabilna ewolucja sprzyja biznesowi.

ISE 2024 jest przy tym wydarzeniem, na które warto było czekać. Skala targów natychmiast przywodzi na myśl wielkie, przedpandemiczne wydarzenia, którymi upstrzony był nasz redakcyjny kalendarz. ISE jest, na tle większości wydarzeń targowych, spotkaniem dość wyjątkowym. Systematycznie wzrasta, wydaje się też coraz lepiej zorganizowane. Może także pochwalić się unikatową atmosferą, co zawdzięcza niewątpliwie przyjaznemu środowisku jakim jest branża AV.

Podobnie jak rok temu, odwiedziliśmy ISE 2024 z kamerami, dzięki czemu powstał szereg nagrań z tego wydarzenia, które można znaleźć na naszym kanale YouTube. Polecamy! t

na www.itreseller.pl 39 ITReseller 356/2024 |
u Skomentuj, polub lub udostępnij! Artykuł dostępny w wersji cyfrowej
WYDARZENIA

IFS „ENERGIZE YOUR BUSINESS”

JAK WSPÓŁPRACA KREUJE

PRZYSZŁOŚĆ TECHNOLOGII?

W sercu Warszawy, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – „Energize Your Business”. Spotkanie organizowane przez IFS, zgromadziło wielu klientów i partnerów, tworząc platformę do debaty o przyszłości technologii oraz o synergiach napędzających biznes w dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się czasach. W panelach dyskusyjnych udział wzięli m.in. Marek Głazowski, prezes IFS Poland & EE, Agnieszka Nosal, prezes ESRI Polska, Dariusz Olearczuk, prezes Optidata oraz gość specjalny Michał Garwacki, dyrektor ds. transformacji cyfrowej GTV. Dyskusje dotyczyły trendów rynkowych, wyzwań i możliwości, jakie niesie współpraca między IFS a jej partnerami.

Podczas kolejnej edycji „Energize your Business” mieliśmy niepowtarzalną okazję, by spojrzeć na przepiękną panoramę miasta, a jednocześnie zgłębić potrzeby naszych klientów i partnerów w dziedzinie biznesu. Spotkanie to pozwoliło nam na wymianę doświadczeń i dyskusję o przyszłości technologii, co jest niezwykle cenne w dynamicznie zmieniającym się świecie. Z wielką przyjemnością gościliśmy Agnieszkę Nosal z firmy ESRI i Dariusza Olearczuka z Optidata, których rozwiązania w doskonały sposób uzupełniają naszą ofertę, tworząc spójną architekturę wartości dla naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że budowanie solidnego ekosystemu technologicznego, wspierającego zarówno produkcję, jak i zarządzanie łańcuchem dostaw, jest fundamentem dla przyszłości każdej branży. Nasze spotkanie to nie tylko okazja do dzielenia się wiedzą, ale również do wspólnego zastanowienia się nad tym, jak technologia może lepiej służyć ludziom i naszej planecie. Dziękuję wszystkim partnerom i klientom za obecność i zaangażowanie w te ważne dyskusje. Wierzę, że razem możemy kształtować przyszłość naszych organizacji w sposób odpowiedzialny i innowacyjny – podsumował spotkanie Marek Głazowski, Prezes IFS Poland & EE.

Przyszłość technologii w biznesie

Kluczowe trendy, takie jak cyfrowy bliźniak, sztuczna inteligencja oraz ekosystemy IT, mają fundamentalne znaczenie dla transformacji cyfrowej. Agnieszka Nosal, prezes ESPRI, podkreśliła, że technologia powinna służyć ludziom, wspierając zrównoważony rozwój. Z kolei Dariusz Olearczuk, prezes OptiData, zwrócił uwagę na rozwijające się technologie, jak IoT, AI, czy chmura, które wspomagają budowanie ekosystemu zintegrowanych rozwiązań.

Michał Garwacki z GTV podkreślił znaczenie technologii w wspieraniu zarządu w podejmowaniu decyzji. Prezentowane studia przypadków pokazały, że synergia między różnymi rozwiązaniami i partnerami przynosi takie korzyści, jak wzrost efektywności, poprawa konkurencyjności, oraz łatwość skalowania.

Nie może budzić zaskoczenia, że część agendy była poświęcona kluczowym produktom i usługom IFS. IFS Cloud to kompleksowa platforma, umożliwiająca firmom integrację różnorodnych procesów biznesowych, danych i urządzeń w jednym miejscu. Dzięki swojej elastyczności i skalowalności, IFS Cloud dostosowuje się do potrzeb i wymagań konkretnego

przedsiębiorstwa, wspierając zarówno operacje finansowe, zarządzanie zasobami ludzkimi, produkcję, jak i łańcuch dostaw.

IFS AI, z kolei, wykorzystuje sztuczną inteligencję do optymalizacji procesów biznesowych, oferując przedsiębiorstwom narzędzia do efektywniejszego zarządzania operacjami. AI w IFS znajduje zastosowanie w różnych aspektach działalności przedsiębiorstw, od optymalizacji produkcji po planowanie zasobów materiałowych i prognozowanie popytu, jak również w identyfikacji anomalii w raportach, co pomaga w szybszym rozpoznawaniu i reagowaniu na potencjalne problemy.

Synergia między IFS a partnerami, jak ESRI i Optidata, tworzy solidną platformę dla klientów, umożliwiając budowanie wartości w różnych sektorach przemysłu. Rozmowa obfitowała w przemyślenia o tym, jak integracja systemów IFS z rozwiązaniami partnerów przynosi realne korzyści dla przedsiębiorstw. Ta synergia manifestuje się nie tylko przez wzajemne uzupełnianie się technologii, ale również poprzez tworzenie ekosystemu, który umożliwia efektywniejsze zarządzanie zasobami, produkcją oraz lepszą analizę danych.

40 | 356/2024 ITReseller

Wnioski i perspektywy

Wydarzenie „Energize Your Business” stało się doskonałą okazją do podkreślenia, jak kluczowa jest synergia między firmami technologicznymi, ich partnerami i klientami w kreowaniu przyszłości sektora IT/ERP. Proces ten wymaga nie tylko ciągłego dialogu i współpracy, ale również gotowości do inwestowania w nowe technologie i rozwiązania, które wspierają zrównoważony rozwój i innowacyjność w biznesie.

Dalsza wymiana myśli między uczestnikami spotkania wskazywała na to, że kluczowym elementem przyszłości technologicznej jest nie tylko implementacja nowych narzędzi, ale również budowanie kultury otwartej na zmiany, innowacje oraz współpracę między różnymi działami i organizacjami. Realizacja tego podejścia może przynieść przedsiębiorstwom znaczącą przewagę konkurencyjną, ułatwiając adaptację do szybko zmieniającego się otoczenia rynkowego.

Wśród prelegentów i uczestników wydarzenia panowało przekonanie, że zrozumienie i odpowiednie wykorzystanie danych, zarówno w kontekście operacyjnym jak i strategicznym, odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji cyfrowej. Technologie takie jak IFS AI umożliwiają głębszą analizę i lepsze zrozumienie procesów biznesowych, co jest niezbędne dla efektywnego podejmowania decyzji i optymalizacji działań na wielu poziomach organizacji. Nie można jednak zapomnieć o wyzwaniach etycznych i społecznych związanych z wprowadzaniem nowych technologii. Rozmawiano o potrzebie odpowiedzialnego podejścia do AI, ochronie danych osobowych oraz zapewnieniu bezpieczeństwa cyfrowego. Podkreślono również znaczenie inicjatyw ESG (Environmental, Social, and Governance) i ich wpływ na strategie biznesowe oraz operacyjne przedsiębiorstw.

Podsumowując, „Energize Your Business” udowodniło, że siła tkwi w synergii

– współpracy między technologią a ludźmi, innowacjami a odpowiedzialnością biznesową, oraz między różnorodnymi partnerami i dostawcami rozwiązań. To spotkanie nie tylko dostarczyło uczestnikom cennych wiedzy i inspiracji do dalszych działań, ale również stało się przestrzenią do nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych, które w przyszłości mogą przyczynić się do tworzenia jeszcze bardziej innowacyjnych i efektywnych rozwiązań.

W świetle tych dyskusji i prezentacji, jasne staje się, że przyszłość technologii w biznesie będzie kształtowana nie tylko przez rozwój technologiczny, ale również głębokie zrozumienie potrzeb i wyzwań współczesnych organizacji. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

41 ITReseller 356/2024 | WYDARZENIA

KLUCZ DO CYFRYZACJI SEKTORA EDUKACYJNEGO

Komsa, wraz z Google, Acer, Alcatel-Lucent i Dell Technologies mają pomysły na cyfryzację

sektora edukacyjnego. Takie wnioski można było wynieść ze spotkania tych firm z ich partnerami w hotelu Moran, w Powidzu. Spotkanie EduChannel.Chromebook.EnterpriseNetwork firmy KOMSA umożliwiło pochylenie się nad tematem edukacji i jej potrzeb w obszarze IT.

Poważne tematy wymagają spokoju. Temu z pewnością sprzyja otoczenie lokalizacji wybranej przez Komsa na spotkanie poświęcone edukacji. Tuż nad brzegiem Jeziora Powidzkiego, w Powidzkim Parku Krajobrazowym, można było w spokoju pochylić się nad tematem naprawdę istotnym: cyfryzacją edukacji w Polsce.

Komsa zaprosiła do współpracy przy wydarzeniu firmy Google, Acer, Alcatel-Lucent i Dell Technologies i, jak nietrudno się domyślić, w znacznym stopniu merytoryczna część wydarzenia oscylowała wokół środowiska softwarowego Google. Amerykański gigant internetowy ma w obszarze edukacji wiele do zaoferowania, co jest zresztą podparte mocnymi sukcesami na kilku rynkach, także w Europie.

Jak wiele razy słyszeliśmy podczas wydarzenia, to chromebooki są podstawą sprzętową ekosystemu Google w środowisku edukacyjnym. Ta, wciąż mało popularna w Polsce, kategoria komputerów, ma wyraźne atuty w zastosowaniach w szkole czy na uczelni. Jednocześnie, Google oferuje cały pakiet możliwości dla edukacji, dzięki pakietowi Google Classroom.

– Takie narzędzia jak [Google] Classroom pomagają nam w pełni wykorzystać możliwości idące za AI. Podobnie jak YouTube dla edukacji – to szeroko wykorzystywana aplikacja, która nie jest od razu kojarzona z edukacją, natomiast jest bardzo wartościowa, bo niesie dużo treści. Ta aplikacja wykorzystuje implementację AI w prosty

sposób. Dzięki temu możemy zautomatyzować część rzeczy, np. generowanie testów czy ocenianie uczniów w ramach kryteriów zadanych przez nauczyciela – podkreślił Paweł Czerwony, Head of Education CEE w Google.

Podczas wydarzenia wiele uwagi poświęcono chromebookom. Trudno się temu dziwić, skoro są one w wielu krajach komputerami determinującymi kształt cyfryzacji sektora edukacyjnego. Obecnie Google samo nie produkuje już chromebooków, to polega w tym obszarze na swoich partnerach, takich jak np. Acer czy Dell Technologies. Na polskim rynku, to pierwszy z producentów zdecydowanie dominuje jeśli chodzi o sprzedaż chromebooków, oferując

wiele modeli i umiejętnie umieszczając je w swojej komunikacji.

– Jako Acer jesteśmy liderem rynku chromebooków, zarówno w Europie, jak i w Polsce. Jesteśmy liderem, jeżeli chodzi o segment biznesowy, o segment konsumencki, natomiast w edukacji zajmujemy drugie miejsce w Polsce. Tylko w grudniu uzyskaliśmy 95 proc. udziału rynku, według GFK – Powiedział Michał Senkowski, Business Manager Consumer notebooks, tablets and desktops w Acer Polska. –(…) zrobiliśmy bardzo dużo projektów razem z Google. W edukacji także mamy doświadczenie. (…) Czy jest to szansa dla Chromebooków? Myślę, że tak, ale poczekajmy na finalne ogłoszenie – do-

42 | 356/2024 ITReseller

daje manager Acera zapytany o zmiany w formie wspierania cyfryzacji edukacji przez Państwo.

Nie jest bowiem tajemnicą, że niedawno zakończony program rządowy „Laptop dla ucznia”, ma doczekać się jakiegoś następcy. Ten natomiast będzie miał z pewnością inaczej napisane zasady funkcjonowania – być może dopuści przy tym komputery inne niż te korzystające z systemu Windows. Jeśli tak się stanie, będzie to okazja dla Chromebooków, co przyznają czołowi producenci tego typu komputerów. Maszyny z ChromeOS osiągnęły sukces w sektorze edukacyjnym na wielu rynkach, w szczególności w USA, ale też Kandzie czy Japonii.

Dell Technologies także oferuje na polskim rynku chromebooki. Jeśli komputery tego typu nie napotkają już takich barier, jakie znalazły się wśród wymogów anulowanego niedawno programu „Laptop dla ucznia”, to Dell, ze swoimi świetnymi kontaktami w sektorze publicznym, może być poważnym graczem w wyścigu o polską edukację.

– Dell Technologies od początku, od 1997 roku w Polsce współpracował z wieloma sektorami: czy to bankowość, sektor prywatny, public, czyli wszystkie zamówienia publiczne. W tych obszarach widzieliśmy bardzo dużo ciekawych rozwiązań, czy to w kwestii bezpieczeństwa, czy rozwiązań systemowych. I te wszystkie rozwiązania staramy się wykorzystywać również w segmencie edukacyjnym – wyjaśnia Konrad Wierzchowski, CEE Client Solution Education Lead w Dell Technologies. – Wszyscy wiemy, że segment edukacyjny rządzi się swoimi prawami (..) Dell Technologies od wielu lat wspiera edukację na całym świecie. Braliśmy udział również w poprzednich programach edukacyjnych, które były realizowane w Polsce i aktywnie wspieraliśmy poprzedni rząd przy konsultacjach społecznych i konsultacjach z nami jako producentem. Aktualnie jesteśmy gotowi na to, żeby wspierać dalej tego typu programy (..) Więc każdy program, który będzie przed nami, pomimo, że

nie mamy jeszcze wszystkich szczegółów, to jako Dell Technologies jesteśmy chętni, żeby go wspierać i jesteśmy otwarci na tego typu rozmowy. – Mówimy też o pewnej szansie na to, aby otworzyć nowe dyskusje, co w tym momencie jest robione przez kolegów z Google’a. (…) Czy Google ma szanse? Myślę, że Google na pewno ma

szansę i na pewno się rozwinie na rynku polskim. (…) Inwestujemy wspólnie z Google w promocję, w budowanie kompetencji, w budowanie ekspozycji produktów Google’a na rynku polskim. Przede wszystkim mówię tu o notebookach. Na dzisiejszej konferencji są z nami Acer i Dell, którzy aktywnie działają zarówno w rynkach

43 ITReseller 356/2024 |
WYDARZENIA

konsumenckich, jak i komercyjnych – dodaje Dominik Kaczmarek, CEO KOMSA Poland Westcoast Group.

Chromebooki, chociaż, wbrew stale funkcjonującemu mitowi, mogą działać bez dostępu do sieci, to jednak, podobnie jak komputery na innych systemach operacyjnych, na takim dostępie wyraźnie korzystają. Zapewnienie dobrej jakości łączności, bez względu na ekosystem urządzeń i komputerów stosowanych w placówkach edukacyjnych, będzie dla tychże instytucji kluczowe. Sieci kampusowe będą musiały sprostać coraz większej liczbie urządzeń. Co więcej, każde z urządzeń zapewne będzie stanowiło także coraz większe obciążenie jednostkowe, biorąc pod uwagę wzrastające znacznie multimediów wysokiej jakości.

– Jako firma rozwijamy się wokół głównych rynków wertykalnych. (..) Skupiamy się wokół instytucji publicznych, wokół transportu, wokół edukacji, służby zdrowia, a także hotelarstwa i (..) tak budujemy nasze market value position i tak adresujemy rynki. W zależności od kraju ta strategia rezonuje

trochę inaczej. U nas, w Polsce, dominującym takim rynkiem jest rynek transportu i rynek instytucji publicznych. (..) Jesteśmy bardzo elastyczni i działamy agresywnie na rynku polskim (..). Sektor edukacji w Polsce jest dla nas bardzo atrakcyjny, dlatego jesteśmy na tej konferencji. Jest to sektor, w którym mamy konkretne propozycje dla naszych klientów; uwzględniamy całość naszego portfolio, począwszy od portfolio komunikacyjnego, rozwiązań cloudowych, aż po rozwiązania sieciowe. Patrząc na rozwiązania kampusowe, czy też szerzej, na edukację, sektor ten sektor w Polsce przez ostatnie lata nie był odpowiednio dofinansowany. Liczymy na to, że w końcu zostanie odpowiednio doceniony. Adaptacja technologiczna nowych technologii w edukacji w Polsce pozostawia jeszcze wiele do życzenia. I tutaj widzimy bardzo ważną rolę naszą jako firmy Alcatel, w tym, żeby tę cyfrową transformację edukacji w Polsce rozpędzić” – podkreślił Krystian Sokalski z Alcatel-Lucent Enterprise.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej m.in.

na temat tego jak można wykorzystać rozwiązania oparte o ChromeOS i chmurę Google’a do codziennej realizacji zadań edukacyjnych. Spotkanie EduChannel.Chromebook.EnterpriseNetwork firmy KOMSA umożliwiło pochylenie się nad tematem edukacji i jej potrzeb w obszarze IT. Chociaż program wydarzenia zdominowały chromebooki i ChromeOS, to nie były to jedyne poruszane kwestie. Uczestnicy wydawali się jednak dość zgodni co do tego, że polski system edukacyjny, od szkół podstawowych, aż do uczelni wyższych, wymaga inwestycji w cyfryzację. Na te inwestycje liczyć powinna nie tylko branża IT – ostatecznie to od jakości edukacji zależy skuteczność polskiej gospodarki za kilkanaście lat – gdy dzisiejsi uczniowie zaczną masowo wchodzić na rynek pracy. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

44 | 356/2024 ITReseller

Każda wydrukowana strona ma znaczenie

Wybierz serię Epson Workforce Enterprise AM-C i odkryj ich zalety

Przejdź na technologię druku niewymagającą użycia ciepła www.epson.pl/heat-free

Mniej części zamiennych Mniejszy pobór mocy Mniej interwencji serwisowych Szybkość drukowania

MWC 2024

SEKTOR TELEKOMUNIKACYJNY POTWIERDZA GOTOWOŚĆ

Historia MWC, czyli Mobile World Congress sięga lat 80. XX wieku, kiedy to odbyła się konferencja biznesowa na temat „Pan Europe Digital Cellular Radio”, czyli pierwotnej nazwy systemu GSM. Co ciekawe, chociaż dziś MWC jest jednoznacznie kojarzone ze stolicą Katalonii, potrzeba było wielu lat zanim wydarzenie na stałe osiadło w Barcelonie.

Pierwsza edycja, już jako wydarzenia o szerszej niż pierwotna

konferencja, skali, odbyła się pod nazwą „GSM World Congress” w 1990 roku w Rzymie. W kolejnych latach impreza przenosiła się do różnych miast, takich jak Nicea, Berlin, Lizbona, Ateny i Madryt, zanim

w 1996 roku zagościła na dziesięć lat w Cannes, zmieniając w międzyczasie (w 2003 roku) swoją nazwę na 3GSM World Congress. W 2006 roku impreza przeniosła się do Barcelony, a w 2008 roku GSM Association, której powstanie miało miejsce w 1996 roku, przejęło organizację wydarzenia, zmieniając

jego nazwę na Mobile World Congress. Pomimo zmian lokalizacji i nazwy, od lat 90 to cykliczne wydarzenie jest najważniejszym spotkaniem poświęconym szeroko rozumianej telekomunikacji. Od smart-gadżetów, IoT, przez smartfony, aż po przemysłowe IoT i infrastrukturę sieciową i teleko-

46 | 356/2024 ITReseller

munikacyjną – na MWC producenci z tych właśnie obszarów prezentują swoje technologiczne osiągnięcia.

Tegoroczna edycja stała się areną podzieloną między kilka głównych tematów: sztuczną inteligencję, łączność 5,5G oraz inteligentny transport. Dominujące przez całe lata na MWC smartfony, wydają się obecnie grać raczej drugie skrzypce w tym koncercie. Jest to dobry przykład trendu, który, odwiedzając wiele wydarzeń w ciągu roku, zaobserwowaliśmy już jakiś czas temu: wydarzenia o charakterze jasno nakierowanym na konsumenta tracą na znaczeniu i popularności. Tym samym muszą przeobrażać się w eventy o coraz bardziej biznesowym charakterze. To właśnie zdaje się robić, choć wciąż dość nieśmiało, MWC.

5G Advanced

MWC 2024 było miejscem, w którym mogliśmy zobaczyć m.in. najnowsze rozwiązania infrastrukturalne, w tym te

korzystające z technologii znajdujących się pod szerokim terminem 5,5 G (lub 5G Advanced, bo oba pojęcia stosuje się zamiennie). Czym jest 5,5G? 5,5 G lub 5G Advanced to rozwinięcie sieci 5G, wykorzystujące jeszcze skuteczniej potencjał dostępnego pasma. Technologia 5,5G oferuje przepustowość 10 Gb/s dla pobierania danych oraz 1 Gb/s dla przesyłania danych. W skład technologii 5G Advanced wchodzi m.in. FWA (Fixed Wireless Access), koncepcja polegająca na stałym kierunku polaryzacji anten, oferująca przy tym niskie opóźnienia na poziomie 20 milisekund oraz wysoką niezawodność. Jest to doskonała alternatywa wobec kabli dla ostatniego etapu dostarczania dostępu do sieci. Nadchodzący standard 5G-Advanced, który zostanie wprowadzony w życie w ramach następnej edycji standardu 3GGP 5G, ma zadebiutować przed wczesnym latem 2024 roku. Firmy, takie jak Huawei i Qualcomm, już przygotowują się do tej nowej fazy rozwoju 5G, wpro-

wadzają na rynek odpowiednie chipsety i oprogramowanie.

Co pokazali w tym obszarze producenci sprzętu telekomunikacyjnego? Huawei na MWC 2024 zaprezentowało swoje kluczowe osiągnięcia w obszarze 5,5G, wskazując na liczne potencjalne korzyści płynące z wdrożenia tej technologii. MWC towarzyszył w tym roku szczyt Industrial Digital and Intelligent Transformation Summit, zorganizowany przez Huawei we współpracy z globalnymi partnerami i liderami branżowymi. Podczas tego wydarzenia omówiono przyszłość inteligentnej infrastruktury oraz innowacyjne praktyki rozwoju MŚP.

Ericsson zdaje się natomiast skupiać nie tylko na 5G Advanced, ale też na poprawieniu monetyzacji już istniejących technologii oraz rozwoju Open RAN. Wydaje się to być rozsądną strategią, biorąc pod uwagę fakt, że znajdujemy się mniej więcej w połowie cyklu, dokładnie pomiędzy wprowadzeniem 5G,

47 ITReseller 356/2024 | WYDARZENIA

a wejściem następnej generacji łączności. Druga połowa cyklu 5G może przynieść większą różnorodność zastosowań, stając się okresem intensywnej aktywności, a nie okresem spoczynku w oczekiwaniu na nadejście 6G.

Sztuczna inteligencja

Podczas tegorocznej edycji MWC w Barcelonie, wyraźnie zauważalne było nasilenie tematyki sztucznej inteligencji, która stała się integralną częścią wielu produktów o bardzo zróżnicowanej charakterystyce. Wydawać się wręcz może, że dziś niemal każdy produkt musi się pochwalić swoistą „odznaką AI”, nawet jeśli de facto nie ma ze sztuczną inteligencją wiele wspólnego.

Można jednak bez problemu wskazać obszary, w których AI rzeczywiście funkcjonuje w jakiejś formie. Najważniejszym jest chyba wzbogacenie o AI niektórych rozwiązań infrastrukturalnych, co pozwala np. ograniczyć pobór prądu w godzinach niskiego zapotrzebowania na funkcjonowanie sieci. Te oszczędności energetyczne mogą być szczególnie korzystne w przypadku sieci kampusowych. AI jest także nieodłączną częścią trendu związanego z 5G Advanced. Wiele potencjalnych zastosowań tej technologii korzysta na wykorzystaniu

AI nie tylko w zarządzaniu energią ale też np. na podnoszeniu jakości transferowanego obrazu i dźwięku.

Nie zabrakło także AI w komputerach. Intel, wraz z partnerami, zapowiedział aż 100 komputerów ze wsparciem dla AI. Wśród partnerów amerykańskie-

go producenta, którzy dołączyli do inicjatywy AI-PC znaleźli się m.in. Acer, ASUS, Dell, Dynabook, Fujitsu, HP, Lenovo, LG, Microsoft Surface, Samsung. Marki te rozszerzą obecne portfolio komputerów o maszyny wyposażone w NPU, który będzie miał realne szanse na zastosowanie dzięki funkcji Microsoft Copilot w systemie Windows 11. Laptopy te mają nowy wbudowany klawisz Copilot, zapewniający szybszy dostęp do codziennego wykorzystania AI w systemie Windows. Nowe funkcje obejmują pomoc w podsumowaniu długich treści stron internetowych, tłumaczeniach i inteligentnej zmianie ustawień.

Wreszcie, AI jest od dawna częścią oprogramowania smartfonów. Dotychczas jednak mowa była głównie o prostych algorytmach rozpoznawających scenę przy fotografowaniu i dobierających parametry aparatu w możliwie korzystny sposób. Dziś jednak, np. za sprawą Samsunga, AI staje się coraz silniej obecnym w smartfonach. Galaxy AI to coś więcej niż tylko asystent głosowy, a bardziej jak ChatGPT stale dostępny w telefonie i mający częściowy dostęp do aplikacji.

48 | 356/2024 ITReseller

E-mobilność

Podczas MWC 2024 nie zabrakło także urządzeń służących, owszem, mobilności, ale tej inaczej rozumianej niż w przypadku smartfonów. Na targach w Barcelonie nie brakowało elektrycznych pojazdów: od e-hulajnóg aż po samochody elektryczne. Spośród tych ostatnich największe wrażenie robił oczywiście Xiaomi SU7 – pierwsze auto popularnego producenta smartfonów.

Pojazd ten był zapowiadany od dawna, a Xiaomi nie ukrywa, że swoje ambicje ekosystemowe rozciąga także na samochody. Produkcja seryjna ruszyć ma jeszcze tej wiosny, a SU7 będzie dostępny, przynajmniej na początku, jedynie w Chinach. Samochód prezentował się całkiem ładnie, czerpiąc stylistycznie z popularnych wzorców.

Smartfony i inne urządzenia mobilne

Na MWC oczywiście nie zabrakło smartfonów, chociaż nie stanowiły one już tak wielkiej części wydarzenia jak miało to

miejsce np. w czasach przedpandemicznych. Nie można jednak powiedzieć, aby premiery zupełnie zniknęły z tego wydarzenia. Xiaomi pokazało swoją serię Xiaomi 14, w tym topowy model 14 Ultra. Honor natomiast oficjalnie po raz pierwszy w Europie zaprezentował pretendującego do tytułu króla fotografii Magic 6 Pro.

Samsung postanowił skusić uczestników swoim nowym… pierścieniem (Samsung, nie Sauron, by się ktoś aby nie pomylił). Galaxy Ring, bo tak nazwano urządzenie, to przede wszystkim zestaw sensorów badających stale funkcje życiowe użytkownika. Poniekąd więc robi to, co smartwatch, acz w zdecydowanie mniejszej formie.

Motorola zaskoczyła koncepcyjnym smartfonem, który jest zawijany na nadgarstku, tworząc tym samym swoistą smart-bransoletę. Lenovo natomiast pokazało laptop z przezroczystym ekranem, którego głównym zadaniem jest zapewne prezentowanie technologicznych możliwości chińskiego producenta. To jednak rozwiązania koncepcyjne i nikt

nie powinien spodziewać się ich na sklepowych półkach. Przynajmniej nie dziś, bo ich dalszy rozwój może skutkować ciekawymi produktami rynkowymi w przyszłości.

Podsumowanie

MWC 2024 w zauważalny sposób przesunęło się w stronę wydarzenia biznesowego. Wprawdzie technologie konsumenckie nadal pozostały w Barcelonie silne, natomiast liczba rozwiązań wyraźnie skierowanych do sektora B2B, jak infrastruktura sieciowa, sieci kampusowe, infrastruktura telekomunikacyjna, serwery, routery i switche klasy enterprise czy inne urządzenia, których raczej nie spotkamy w domach i mieszkaniach, to, naszym zdaniem, ruch w bardzo dobrą stronę. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

49 ITReseller 356/2024 | WYDARZENIA

HUAWEI OTWIERA NOWĄ ERĘ W

TELEKOMUNIKACJI

DZIĘKI TECHNOLOGII 5.5G

Podczas tegorocznych targów MWC w Barcelonie Huawei zaprezentował serię produktów i rozwiązań opartych na technologii 5.5G, które odpowiadają różnym scenariuszom użytkowania. Te innowacje stanowią solidny fundament pod niezrównaną jakość w telekomunikacji przyszłości.

Stoisko Huawei w hali 1 zostało zaprojektowane tak, aby ułatwiało wyobrażenie sobie, jak wyglądałby inteligentny cyfrowy świat. Cyfrowa infrastruktura przyszłego inteligentnego świata będzie głęboko zintegrowana z każdym aspektem naszego życia, przemysłu i społeczeństwa. Te nowe zastosowania biznesowe dla ludzi, domów, firm i pojazdów zwiększą wymagania dotyczące możliwości sieci.

Klucz do innowacji i efektywności w erze 5.5G dzięki modelowi Telecom Foundation

Dzięki funkcjonalnościom technologii 5.5G, takim jak przepustowość 10 Gb/s dla pobierania danych (downlink), 1 Gb/s dla przesyłania danych (uplink), specjalistyczna sieć przemysłowa, możliwość obsługi 100 miliardów połączeń IoT oraz wbudowane inteligentne rozwiązania, operatorzy mogą zapewnić firmom wyższą jakość i szerszy zakres zintegrowanych usług ICT. Rozwiązania te skutecznie wspierają kluczowe procesy produkcyjne w przedsiębiorstwach, umożliwiając łączenie urządzeń we wszystkich możliwych scenariuszach oraz zapewniając bardziej niezawodny, inteligentny transfer danych. To z kolei przyspiesza zarówno rozwój społeczny, jak i gospodarczy.

Całkowicie optyczne innowacyjne produkty do komercyjnego

zastosowania F5.5G

Podczas swojego wystąpienia Bob Chen, Prezes Linii Produktów Optycznych Huawei, zaprezentował trzy innowacyjne, w pełni optyczne rozwiązania. Zostały one zaprojektowane, aby pomóc operatorom telekomunikacyjnym w budowie w pełni optycznej sieci docelowej F5.5G. Pierwszym z nich jest OptiX OSN 9800 K36 – produkt typu OTN (Optical Transport Network), skierowany na potrzeby centrów danych i stanowiący pionierskie rozwiązanie na rynku.

Drugim produktem jest OptiXaccess MA5800T, który jest inteligentnym urządzeniem typu OLT (Optical Line Terminal). Trzecią z nowości jest iFTTR OptiXstar F50 – pierwszy na rynku produkt FTTR+X, umożliwiający budowę ultraszerokopasmowych sieci szkieletowych, zapewniający dostęp 10G i wspierający w pełni optyczne scenariusze dla inteligentnych domów. Wszystkie te produkty mają na celu przyspieszenie rozwoju ultra szerokopasmowego łącza 10G, umożliwiając tym samym komercyjne wykorzystanie F5.5G.

– 2024 to pierwszy rok komercyjnego wdrożenia F5.5G, co oznacza, że sieci stacjonarne zrobią kolejny krok naprzód. Podążając za rozwojem ultraszerokopasmowej sieci 10G, Huawei wprowadził na rynek trzy zaawansowa-

ne, w pełni optyczne rozwiązania, aby pomóc operatorom zbudować docelową optyczną sieć F5.5G z podstawowymi funkcjami „1+3+4”, stale poszerzając zakres usług i dalej rozwijając inteligentny świat – powiedział Bob Chen.

Szeroka gama rozwiązań Net5.5G napędzających rozwój operatorów

Podczas przemówienia „Bringing Net5.5G into Reality, Inspire New Growth”, Leon Wang, Prezes Linii Produktów Komunikacji Danych Huawei, zaprezentował cztery rozwiązania dostosowane do Net5.5G, w tym mobilny backhaul, sieć kampusowa, konwergentny transport i sieć centrów danych, które mają zapewnić operatorom pełne wsparcie w osiąganiu celów biznesowych. Mobilny backhaul Net5.5G pozwala na stworzenie ultranowoczesnej sieci obsługującej aplikacje wymagające dużego transferu danych.

Huawei oferuje routery stacji bazowej obsługujące standardy łączności od 25GE do 400GE, które są kompatybilne z sieciami 4G, 5G i 5G-A. Firma wprowadziła również na rynek pierwsze na świecie produkty z serii Wi-Fi 7 obsługujące wszystkie scenariusze użytkowania. Dodatkowo, Huawei umożliwia konwergentny transport Net5.5G poprzez oferowanie sieci o dużej gęstości (400GE), które obsługują wiele połączeń 10Gbps.

50 | 356/2024 ITReseller

– Huawei zamierza współpracować z partnerami branżowymi, aby wspierać rozwój sieci – od etapu konceptualizacji do wdrożenia. Naszym celem jest realizacja założeń technologii Net5.5G i napędzanie dalszego rozwoju operatorów – podsumował Leon Wang.

Inteligentna integracja łączności w kierunku ekologicznej sieci docelowej

Bruce Xun, Wiceprezes Huawei ds. Globalnych Usług Technicznych, zapowiedział wprowadzenie nowej serii cyfrowych i inteligentnych rozwiązań dla sektora usług i oprogramowania ICT. Nowoczesne technologie oparte na sztucznej inteligencji mają zastosowanie w rozwiązaniach takich jak: Intelligent Connectivity Integration, Intelligent IT Integration, Intelligent Operations, SmartCare, Intelligent Di-

gital Service czy platforma edukacyjna Huawei Learning. Te innowacyjne technologie, wdrożone w nowym modelu, napędzają rozwój firm i przyspieszają postęp w dziedzinie cyfrowej inteligencji.

– W dobie informatyzacji, przyspieszenie transformacji cyfrowej jest możliwe tylko poprzez połączenie technologii AI z wiedzą telekomunikacyjną i ogromnymi danymi zgromadzonymi przez operatorów. Usługi i oprogramowanie Huawei wykorzystują technologię AI i nowe metody, aby modernizować rozwiązania, tworzyć bardziej energooszczędne i niezawodne sieci, zwiększać zadowolenie użytkowników i napędzać innowacje w usługach oraz rozwój nowych firm – stwierdził Bruce Xun.

Rozwiązanie Intelligent Connectivity Integration ma na celu pomóc operatorom przyspieszyć rozwój ekologicznych

sieci docelowych poprzez sprostanie kluczowym wyzwaniom w dwóch typowych scenariuszach. W sytuacjach, gdzie sieć jest słaba lub nieobecna, stosuje się algorytm planowania energetycznego oparty na AI do konfiguracji wspólnego zasilania z energii słonecznej, generatorów diesla i akumulatorów. To redukuje straty związane z przerwami w dostawie energii, obniża zużycie paliwa i generuje nowe przychody. W przypadku scenariuszy obejmujących rozwój pełnych usług i modernizację starszych central, sieć, usługi i infrastruktura są planowane wspólnie, a działająca sieć może być stopniowo modernizowana bez zakłóceń. To znacznie obniża zużycie energii i koszty operacyjne. Ponadto, modernizacja uwalnia przestrzeń w centrach, która może być wykorzystana do rozwoju nowych usług i napędzania wzrostu.

51 ITReseller 356/2024 |

Na czele zmian dzięki nowoczesnej technologii 5.5G Firma nieustannie wzmacnia innowacyjność i rozwój wiodących produktów teleinformatycznych, które są w stanie sprostać szybko zmieniającym się potrzebom klientów. Huawei wprowadził na rynek nowe flagowe produkty z zakresu transmisji danych, sieci optycznych, przechowywania danych i konwergentnych usług (O&M).

Usługi komunikacyjne zwiększające łączność małych i średnich przedsiębiorstw

Dzięki nowoczesnej technologii 5.5G, system stałego dostępu bezprzewodowego, znany jako FWA (Fixed Wireless Access), będzie rozwijał się w kierunku FWA². Nowa wersja będzie charakteryzować się niskim opóźnieniem na po-

ziomie 20 milisekund oraz wysokim poziomem niezawodności. Operatorzy telekomunikacyjni zamierzają zastąpić stare, niskiej prędkości łącza mikrofalowe i miedziane nowoczesnymi, lepszymi usługami komunikacyjnymi. To pozwoli na rozszerzenie zakresu usług FWA – nie tylko dla domów, ale także dla firm. Dzięki temu wzrośnie liczba połączeń wśród małych i średnich przedsiębiorstw, co z kolei zwiększy wartość sieci.

Moc zintegrowanych usług ICT dla przyspieszenia cyfryzacji przemysłu

Technologia 5.5G zapewnia wyjątkowo szybkie prędkości transmisji danych, aż do 300 Mb/s. Dodatkowo, charakteryzuje się minimalnymi opóźnieniami, zaledwie 20 ms, oraz niezawodnością

na poziomie 99,999 proc. 5.5G jest także zgodna z dodatkowymi wymaganiami różnych branż, obejmującymi sieci, obliczenia, technologie chmurowe i IoT. Dzięki temu stwarza nowe możliwości dla wielu sektorów, przyspieszając proces cyfryzacji i automatyzacji. W efekcie, technologia ta otwiera drzwi do innowacyjnych zastosowań w przyszłości.

5.5G – klucz do wyższej wydajności firm

Technologia 5.5G wspiera kluczowe procesy produkcyjne firm, dzięki przepustowości łącza do 1 Gb/s, minimalnym opóźnieniom na poziomie 4 ms i niezrównanej niezawodności na poziomie 99,999 proc. Te atuty mogą znacznie podnieść efektywność działania firm.

52 | 356/2024 ITReseller

100 miliardów połączeń IoT: cel już w zasięgu ręki

Dzięki ulepszeniom sieci 5.5G, takim jak zwiększona przepustowość, niskie opóźnienia, dokładne pozycjonowanie i pasywne tagowanie, technologia ta jest w stanie spełnić wszystkie wymagania IoT. Obniżenie kosztów kluczowych komponentów, takich jak RedCap i pasywne urządzenia IoT, przyspiesza rozwój całego rynku IoT, który potencjalnie może osiągnąć 100 miliardów połączeń.

Nowa era bezpieczeństwa

na drogach dzięki sieciom 5.5G

Macro Sites

Do końca 2023 r. liczba pojazdów podłączonych do sieci na całym świecie wzrosła do 350 milionów. Dzięki sieciom 5.5G

Macro Sites zapewniającym niskie opóźnienia rzędu 20 ms i wysoką niezawodność na poziomie 99 proc., współpraca między pojazdami a infrastrukturą drogową stała się jeszcze szybsza. Poprawia to bezpieczeństwo jazdy i wydajność zarządzania ruchem. Rozwiązanie to zostało

przetestowane w Szanghaju przynosząc poprawę wydajności zarządzania ruchem o 30 proc. i skracając średni czas dojazdu do pracy o 20 proc.

Wraz z komercyjną premierą 5.5G w 2024 r. Huawei intensyfikuje współpracę z globalnymi partnerami w celu tworzenia innowacji w sieciach, chmurze i AI. Firma dąży do wspierania rozwoju 5G w biznesie i budowania prężnego ekosystemu branżowego, kierując świat w stronę nowej ery cyfrowej transformacji.

Do końca 2023 r. na całym świecie uruchomiono ponad 300 komercyjnych sieci 5G, obsługujących ponad 1,6 mld użytkowników. Rozwój 5G jest obecnie bardzo zaawansowany, a tempo wzrostu liczby użytkowników 5G na świecie jest siedmiokrotnie wyższe niż użytkowników 4G w tym samym okresie. Operatorzy korzystający z rozwiązań Huawei zajęli pierwsze miejsce pod względem doświadczenia sieciowego podczas testów 2023 przeprowadzonych przez znaną organizację w kluczowych

miastach Niemiec, Austrii i Holandii. Huawei współpracował również z wiodącymi na świecie operatorami i partnerami branżowymi w celu znalezienia innowacyjnych rozwiązań spełniających wyższe wymagania nowych aplikacji i scenariuszy 5.5G. Wspólnie promowali weryfikację technologii 5.5G i wdrażanie sieci, rozszerzając rodzący się rynek 5.5G.

Huawei pomógł już operatorom rozpocząć komercyjną weryfikację i testowanie 5.5G w ponad 20 miastach na całym świecie. Bliski Wschód osiągnął ogólny konsensus w sprawie rozwoju 5.5G, a wszystkich sześciu członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) zakończyło weryfikację szybkości 5.5G 10 Gb/s i inkubację nowych usług, takich jak RedCap i pasywny IoT. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij!

Artykuł dostępny

w wersji cyfrowej

na www.itreseller.pl

53 ITReseller 356/2024 | WYDARZENIA

Kilka miesięcy temu Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił wyniki aukcji częstotliwości z zakresu 3400-3800 MHz. Każdy z czterech startujących operatorów otrzymał po jednym bloku o szerokości 100 MHz. Do budżetu państwa ma wpłynąć łącznie ponad 1,9 miliarda złotych.

Jednocześnie nadal oferowane będą usługi 5G na częstotliwości 2100 MHz w technologii Dynamic Spectrum Sharing. Umożliwia ona współdzielenie pasma radiowego między 4G i 5G. Takie usługi są w ofercie Orange już od 2020 r.

Zaawansowana infrastruktura

Również klienci Play mogą już od stycznia tego roku korzystać z sieci 5G na nowych częstotliwościach 3500-3600 MHz. Nowe zasoby pozwolą znacznie zwiększyć pojemność oraz prędkość sieci nowej generacji do 1 Gb/s. Różnicę odczują zarówno użytkownicy indywidualni, jak i biznesowi.

By korzystać z mobilnego internetu, wystarczy smartfon lub router obsługujący technologię 5G i aktywny plan mobilny z dostępem do 5G. Klienci Orange mają obecnie 2,864 mln smartfonów 5G, a licząc wszystkie urządzenia, w tym tablety i modemy, to 3,06 mln sztuk.

Operator udostępnia również internet mobilny dla domu i Internet Biurowy z 5G, który jest wzmocnieniem szerokopasmowej oferty operatora. Internet 5G jest dostępny np. w pakiecie z abonamentem komórkowym w dwóch taryfach: 500 GB lub bez limitu danych i prędkości, a w przypadku Internetu Biurowego – z pakietem 700 GB w strefie biurowej lub bez limitu danych i prędkości.

Stacje bazowe są zlokalizowane w takich miastach jak Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Warszawa i Łódź, ale też w mniejszych miejscowościach, na przykład we Władysławowie czy Rykach. Dostępność sieci nowej generacji będzie rozszerzana wraz z pozyskiwaniem kolejnych pozwoleń. Dzięki temu już w pierwszym kwartale br. prawie 25 proc. ludności znajdzie się w zasięgu usług 5G z wykorzystaniem pasma C od Play.

W stronę Internetu Rzeczy Orange oferuje usługi mobilne w technologii 5G z wykorzystaniem częstotliwości 3600 MHz już od 19 stycznia tego roku. To tak zwane pasmo C przyznane operatorowi przez UKE. Umożliwia ono korzystanie z internetu mobilnego o prędkości nawet ponad 1 Gb/s. – Dzięki tym nowym częstotliwościom możemy dostarczać klientom superszybki internet w smartfonie i w domu – użytkownikom indywidualnym oraz innowacyjne rozwiązania dla biznesu – mówi Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska. – Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. W ostatnich latach podłączyliśmy miliony domów i mieszkań do światłowodu. Nieustannie modernizujemy też sieć mobilną.

5G otwiera nowe możliwości dla biznesu. Orange ma już doświadczenia we wdrażaniu prywatnych sieci kampusowych oraz rozwiązań smart city. Pasmo C umożliwia nowe rozwiązania ułatwiające i przyspieszające cyfrową transformację.

Nowa generacja sieci komórkowej oznacza ultraszybkie przesyłanie danych i minimalne opóźnienia. To pełna swoboda i mobilność, najwyższa jakość grafiki podczas korzystania z gier czy streamingu wideo, a także niezawodna obsługa ogromnej liczby urządzeń, niezbędna dla rozwoju rozwiązań Internetu Rzeczy. Rozwój tej technologii otwiera rewolucyjne wręcz możliwości dla wielu dziedzin gospodarki.

Orange uruchomił usługi 5G w oparciu o nowe częstotliwości na pierwszych stacjach bazowych między innymi w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. W krótkim czasie chce je zapewnić około jednej czwartej Polaków. Do końca tego roku klienci powinni móc korzystać łącznie z około 3000 stacji bazowych z 5G w paśmie C. Znaczące przyśpieszenie planowane jest w roku 2025.

Operator dba przy tym o bezpieczeństwo internautów. Działająca w sieci Orange CyberTarcza wykrywa i blokuje wiele powszechnych zagrożeń, takich jak ataki phishingowe czy złośliwe oprogramowanie. Dodatkowo plany mobilne 5G obejmują bezpłatną usługę CyberOchrona zwiększającą bezpieczeństwo użytkowników smartfonów. Pozwala ona m.in. samodzielnie konfigurować blokady wybranych kategorii stron czy konkretnych adresów.

Koszty częstotliwości wylicytowanych przez Orange w aukcji 5G wyniosły 487 mln zł. Natomiast w latach 2021-2023 wydatki na budowę sieci 5G i koszty modernizacji radiowej sieci dostępowej zbliżyły się do 700 milionów złotych. Operator szacuje, że w ciągu kolejnych 3 lat inwestycje w oba te projekty sięgną 1,1 miliarda zł.

– Jako pierwsi na polskim rynku uruchomiliśmy sieć 5G już w grudniu 2019 r., wykorzystując posiadane częstotliwości w pasmie 2100 MHz –przypomina Jean Marc Harion, prezes Play. – W tym celu zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązanie dynamicznego współdzielenia częstotliwości (Dynamic Spectrum Sharing). Obecnie w zasięgu naszej sieci 5G na zasobach częstotliwości pasma 2100 MHz jest ponad 58 proc. ludności naszego kraju. Dziś, zgodnie z deklaracją, rozwijamy tę sieć dzięki częstotliwościom pasma C. Mamy najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie infrastrukturę, której rozwój pozostaje naszym priorytetem. W ten sposób wypełniamy zobowiązanie w stosunku do klientów, oferując im dostęp do najwyższej jakości usług i wolność wyboru.

Korzystający z 5G odczuwają znaczący wzrost przepływności, nawet do 1 Gb/s. Oznacza to między innymi zauważalnie krótszy czas pobierania dużych plików, jeszcze mniejsze opóźnienia (ping), lepszą płynność korzystania z sieci czy zwiększenie szybkości nawet przy dużym obciążeniu stacji, np. podczas wydarzeń masowych.

Play regularnie rozbudowuje swoją infrastrukturę. Tylko w ubiegłym roku operator włączył 1050 stacji bazowych

55 ITReseller 356/2024 | KLUCZOWE TEMATY

w całej Polsce (łącznie ma ich już ponad 11,5 tys.), a prawie 250 tys. kolejnych gospodarstw domowych znalazło się w zasięgu internetu światłowodowego. Operator świadczy usługi 5G także dużym firmom w ramach Play Rozwiązania dla Biznesu. Dzięki temu jest w stanie zaproponować ofertę spersonalizowanych usług. Oferty dla dużych firm obejmują między innymi dostosowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa usługi telefonii mobilnej, stacjonarnej, wirtualnej centrali, tele – i wideokonferencji, transmisji danych, łącza światłowodowego, bezprzewodowego dostępu do internetu, transmisji danych M2M, bezpieczeństwa IT, storage i kopii zapasowych, serwerów wirtualnych, IaaS, PaaS, wirtualnego centrum danych, Micrososft 365, telewizji dla biznesu czy usług TV dla obiektów hotelarskich i innych lokali usługowych.

Gospodarka 5.0

– Sieć 5G Bardziej to przede wszystkim większe możliwości i komfort dla naszych klientów, a to za sprawą zupełnie nowych, innowacyjnych usług, które będziemy mogli im zaoferować – przekonuje Adrianna Maron z Biura Prasowego T-Mobile. – Już w tej chwili w naszej ofercie jest produkt Internet Domowy XXL, a więc nielimitowany zarówno pod względem prędkości, jak i ilości przesyłanych danych. Dzięki prędkościom nawet około 1 Gb/s może on śmiało konkurować z dostępem światłowodowym. Z punktu widzenia klientów to zupełnie nowa jakość, będą bowiem mogli cieszyć się najlepszymi doświadczeniami nawet w miejscach, gdzie nie ma jeszcze odpowiednich łączy stacjonarnych. Sieć nowej generacji to także ogromne korzyści dla biznesu. Szczególnie dużym przedsiębiorstwom da ona nowe możliwości zarządzania danymi, rozwiązań IoT, wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości. Już teraz umożliwiliśmy klientom T-Mobile uruchomienie nielimitowanego pakietu danych, który pozwoli im poznać pełnię możliwości sieci piątej generacji.

Takie rozwiązania mają stać się podstawą Gospodarki 5.0 i tworzenia konkurencyjności kraju na poziomie globalnym. Obecnie operator pracuje nad nowymi usługami tworzonymi właśnie w oparciu o sieć 5G Bardziej dla najbardziej wymagających klientów korporacyjnych. Niestety, jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.

Interesująco wygląda 5G Testing Lab otwarte przez Deutsche Telekom w końcu ubiegłego roku w Krakowie. Udostępniono tam polskim – ale nie tylko – startupom dostęp nie tylko do sieci 5G, ale API sieciowego, a więc interfejsu pozwalającego na dostosowanie parametrów sieci do konkretnych potrzeb. Możliwość uzyskania od sieci gwarantowanej przepustowości czy minimalnego opóźnienia otwiera przed innowacyjnymi firmami zupełnie nowe możliwości. Rozwiązania, które są opracowywane w hubraum, obejmują mechanizmy sztucznej inteligencji, dronów oraz Internetu Rzeczy.

Obecnie w sieci T-Mobile Polska działa ponad 2000 stacji bazowych oferujących sygnał 5G w zakresie 3,7-3,8 Ghz. Szacuje się, że w zasięgu 5G Bardziej znajduje się ponad jedna czwarta mieszkańców naszego kraju. Jeżeli chodzi o zasięg sieci 5G dostarczanej w technologii DSS w oparciu o posiadane wcześniej częstotliwości, przekracza on połowę mieszkańców. Operator nie ujawnia szczegółów harmonogramu rozwoju zasięgu 5G Bardziej, jednak deklaruje, że w jego sieci działa już około 2,3 mln smartfonów z 5G.

Poprawa jakości usług

– W naszej firmie technologia 5G jest obecna od 2020 roku – podkreśla Arkadiusz Majewski z Działu Komunikacji Korporacyjnej firmy Polkomtel, operatora sieci Plus. – Piątą generację sieci komórkowej, w oparciu o infrastrukturę dostarczaną przez firmy Nokia i Ericssona, zaczęliśmy budować jako pierwsi w Polsce. Obecnie w zasięgu 5G jest ponad 20 milionów osób w prawie 1000 miejscowości we wszystkich województwach, a ponad 5 milionów mieszkańców Polski w 250 miejscowo-

ściach objętych jest zasięgiem 5G Ultra, czyli internetu mobilnego o szybkości światłowodu, bowiem oferuje on transmisję danych z prędkością do 1 Gb/s. Dzięki nowym częstotliwościom 3,6 GHz będziemy nadal rozwijać 5G i możliwa prędkość, jaką przewidujemy wówczas, to około 2 Gb/s.

Agregacja nowego pasma 3,6 GHz z już użytkowanymi pozwoli zaoferować klientom usługi o jeszcze lepszych parametrach szybkości oraz zwiększyć pojemności sieci, dzięki czemu więcej klientów będzie mogło korzystać z niej w komfortowy sposób. W ubiegłym roku w sieci Plusa przetransferowanych zostało 2,3 eksabajta danych. Ta wielkość stawia Plusa w czołówce europejskich operatorów mobilnych pod względem wolumenu transmisji danych.

W porównaniu z poprzednimi technologiami, 5G daje o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. Dzięki większej pojemności ogromna liczba dodatkowych urządzeń może łączyć się z internetem. Jedną z najważniejszych korzyści jest poprawa jakości usług telekomunikacyjnych, bowiem możliwe są lepsze połączenia głosowe i wideo oraz szybsze przesyłanie plików.

Już nie tylko nauka czy praca zdalna mogą odbywać się bez przeszkód i w czasie rzeczywistym, ale pojawiają się również nowe możliwości dla wszystkich funkcjonalności wykorzystujących treści multimedialne i streaming, takich jak gry on-line czy korzystanie z serwisów filmowych i muzycznych. 5G pozwala także na rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, które umożliwiają użytkownikom doświadczanie treści w nowy sposób. Choć mówimy o tej części naszego życia, którą określamy jako rozrywka i spędzanie wolnego czasu, trzeba pamiętać, że są one coraz prężniejszymi działami gospodarki, generującymi zarówno olbrzymie przychody, jak i kreującymi miejsca pracy.

W 5G tkwi też znaczący potencjał rozwoju usług dla klientów bizne-

56 | 356/2024 ITReseller

sowych. Dzięki swoim parametrom technologia ta jest świetnym rozwiązaniem dla zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej komunikacji w ważnych procesach biznesowych, między innymi w przemyśle, logistyce, portach, kopalniach i infrastrukturze krytycznej. Umożliwia również skuteczne wdrażanie rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0, bazującego na masowej robotyzacji i digitalizacji procesów produkcji, transportu i logistyki. Z kolei takie cechy jak gwarantowany zasięg, stała bardzo wysoka przepływność oraz możliwość podłączenia ogromnej liczby urządzeń powodują, że jest świetnym rozwiązaniem dla centrów biznesu, dużych obiektów sportowych, lotnisk czy galerii handlowych. Nowa technologia to krok w kierunku inteligentnych domów, fabryk czy miast, bowiem powszechne jest przekonanie, że dzięki 5G, która daje możliwość obsługi miliona urządzeń zgromadzonych na obszarze o powierzchni kilometra

kwadratowego dokona się prawdziwy rozwój Internetu Rzeczy.

– 5G jest technologią, która zmienia naszą rzeczywistość oraz podejście do zagadnień związanych z komunikacją, rozrywką, usługami i przemysłem –twierdzi Arkadiusz Majewski. – Obecnie staramy się uczynić z niej powszechny standard komunikacji. Daje ona tak wiele możliwości rozwoju otaczającego nas świata, że praktycznie tylko od nas samych zależy, do czego może zostać wykorzystana i jak bardzo zmieni nasze życie.

A jak widzą przyszłość dostawcy sprzętu?

Innowacyjne rozwiązania – Już dzisiaj jesteśmy świadkami tego, jak 5G w połączeniu ze sztuczną inteligencją oraz przetwarzaniem danych w chmurze przynosi liczne korzyści w różnych sektorach, począwszy od transportu i logistyki, aż po ochronę środowiska – uważa Ryszard Hordyń-

ski, dyrektor ds. strategii i komunikacji w firmie Huawei Polska. – Obserwujemy, jak technologie nowej generacji poprawiają wydajność i jakość wykonywanej pracy, zwiększają bezpieczeństwo, a także umożliwiają tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, które wykraczają poza nasze dotychczasowe wyobrażenia.

Huawei, we współpracy z partnerami, wspierał między innymi budowę terminala intermodalnego East West Gate na Węgrzech, który stał się pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem logistycznym w Europie opartym na technologii 5G. Dzięki ultrawysokim przepustowościom 200 Mbps na żuraw, stabilnej niskiej latencji 20 ms i wysokiej niezawodności 99,99 proc., 5G umożliwia pełne zautomatyzowanie i zdalne sterowanie suwnicami do inteligentnej logistyki kolejowej. Terminal jest przez to o wiele bezpieczniejszy, zapewnia lepsze warunki pracy i działa o 20 proc. efektywniej. Projekt ten

57 ITReseller 356/2024 | KLUCZOWE TEMATY

stanowi kamień milowy w rozwoju technologii 5G na Węgrzech i cyfryzacji transportu kolejowego, a East West Gate staje się kolejowym centrum logistycznym nowej generacji.

Rozwiązania oparte na 5G wykorzystuje się również w regionalnym centrum dystrybucji Huawei w Holandii, gdzie są kluczowe dla zwiększania produktywności. 5G umożliwia działanie autonomicznych pojazdów przemysłowych, kontrolę jakości opartą na sztucznej inteligencji oraz zdalną obsługę techniczną wspomaganą przez rozszerzoną rzeczywistość (AR). Każde urządzenie może korzystać z prędkości przesyłu do dwóch gigabajtów na sekundę, co oznacza, że nawet transmisja wideo nie jest problemem. Obecnie na świecie są cztery takie centra dostaw, z czego jedno obejmuje ponad 40 krajów w Europie i poza nią. Zgodnie z obecnymi trendami, połączenie technologii 5G, przetwarzania w chmurze i sztucznej inteligencji będzie coraz częściej wykorzystywane w różnych scenariuszach, co zwiastuje nową erę technologiczną: Przemysł 4.0.

Huawei wierzy, że w najbliższej przyszłości będzie to możliwe dzięki zastosowaniu koncepcji Ery 5.5G opartej na kompleksowym rozwiązaniu, które integruje rewolucyjne technologie, w tym 5.5G, F5.5G i Net5.5G. Zabezpiecza to wcześniejsze inwestycje operatorów w 5G, a przy tym dziesięciokrotnie poprawia wydajność sieci. Aby sprostać rosnącym wymaganiom cyfrowym – zarówno na rynku konsumenckim, jak i przemysłowym – Era 5.5G oferuje 10-gigabitowe szczytowe prędkości pobierania (downlink) i przesyłania (uplink), a także umożliwia aż 100 miliardów połączeń IoT.

– W tym roku planujemy uruchomienie kompletnego zestawu urządzeń sieciowych w standardzie 5.5G, aby przygotować się do komercyjnego wdrożenia sieci – ujawnia Ryszard Hordyński. – Dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami z branży, aby wprowadzać innowacje i wspólnie wkroczyć w nową erę technologiczną.

58 | 356/2024 ITReseller

Wysoka wydajność

– Chcemy wspierać polskich operatorów telekomunikacyjnych w budowie najnowszej, bezpiecznej, wydajnej i energooszczędnej sieci 5G w Polsce z wykorzystaniem modułów radiowych i modułów baseband wyprodukowanych w Polsce oraz z oprogramowaniem opracowanym przez polskich inżynierów – deklaruje Martin Mellor, dyrektor Ericsson Poland. – Przyczyniliśmy się już do uruchomienia 158 sieci 5G zbudowanych na całym świecie i mamy najlepszy wskaźnik wygranych w publicznych testach porównawczych jakości sieci, wynoszący 72 proc. na rynkach, na których jesteśmy obecni.

Nowoczesna technologia firmy jest wynikiem między innymi stosowania własnych układów scalonych Ericsson Silicon. Przekłada się to na tworzenie najmniejszych i najlżejszych modułów radiowych charakteryzujących się wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem energii. Dzięki temu dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą wdrożyć 7 warstw częstotliwości przy użyciu zaledwie 3 modułów radiowych na sektor. Portfolio radiowe obejmuje potrójne radio FDD w niskim paśmie (700, 800, 900 MHz), potrójne radio FDD w średnim paśmie (1800, 2100, 2600 MHz) i radio w paśmie C. W czasie Mobile World Congress 2024 ogłoszono najmniejszy model Massive MIMO AIR 3255 w paśmie C, charakteryzujący się o 25 proc. mniejszym zużyciem energii w porównaniu z poprzednimi.

Moduły radiowe i basebandy produkowane są w Tczewie przez firmę Flex, długoletniego partnera Ericssona. Made in Poland oznacza także zaangażowanie Ericssona w rozwój naukowo-badawczy w Polsce. Centra R&D w Krakowie i Łodzi zatrudniają 1800 pracowników, którzy tworzą oprogramowanie wysokiej jakości. Jest to drugi co do wielkości, po siedzibie w Szwecji, tego typu ośrodek firmy w Europie. Inżynierowie nawiązują partnerstwa badawczo-rozwojowe, aby wspólnie ze środowiskiem naukowym oraz klientami rozwijać nowe funkcjonalności.

Ericsson dostarcza także rozwiązania Core umożliwiające świadczenie usług głosowych, wideo i transferu danych. Dual Mode 5G Core obsługuje sieci 5G Standalone, oferując dostawcom usług telekomunikacyjnych nowe możliwości monetyzacji dzięki takim technologiom jak Network Slicing, Network Exposure oraz otwarte interfejsy sieciowe API. Po przejęciu firmy Vonage z jej programistami, Ericsson udostępni wkrótce operatorom telekomunikacyjnym innowacyjne aplikacje będące źródłem nowych przychodów.

– Nasze portfolio transportowe obejmuje radiową sieć dosyłową, w tym produkty mikrofalowe, które operują na częstotliwościach tradycyjnych (642 GHz) oraz w paśmie E (70/80 GHz) – informuje Martin Mellor. – Oferujemy szeroką gamę produktów OSS i BSS z rozwiązaniami rozliczeniowymi, zarządzaniem i obsługą zamówień, a także kompleksowy pakiet usług obejmujący instalację oraz integrację systemów, optymalizację sieci i jej utrzymanie. Ciekawą propozycją jest też technologia Ericsson Private 5G, czyli bezpieczna i prywatna dedykowana sieć 5G skierowana do przedsiębiorstw. Jako globalny dostawca technologii i usług telekomunikacyjnych jesteśmy gotowi wspierać dostawców telekomunikacyjnych w budowie najnowszej bezpiecznej, wydajnej i energooszczędnej sieci 5G z wykorzystaniem modułów radiowych i pasm podstawowych wyprodukowanych w Polsce oraz z oprogramowaniem opracowanym przez polskich inżynierów.

Otwartość na partnerów – Kolejne generacje systemów komunikacji mobilnej (od 2G do 5G) oznaczały rewolucyjne wręcz zmiany parametrów transmisyjnych i wykładniczy przyrost możliwości – przypomina Paweł Niedzielski, dyrektor ds. sprzedaży w Nokia Mobile Networks. – 5G przynosi oprócz tego jeszcze jedną istotną zmianę w postaci oferty dla klientów biznesowych, którzy uzyskują alternatywę dla korzystania z usług operatorów publicznych, w postaci możliwości budowy własnych, prywatnych sieci 5G.

Rozwój sieci 5G następuje więc równolegle w zastosowaniach biznesowych. Powstają prywatne sieci 5G: samodzielne, jednorodne, autonomiczne i niosące najważniejsze korzyści technologii 5G, takie jak wysoka dostępność, wielkie przepływności, niskie opóźnienia, ogromna gęstość użytkowników oraz wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa. Dlatego Nokia, oprócz wielkich rozwiązań operatorskich, oferuje także prywatne sieci 5G do zastosowań biznesowych.

Do dziedzin, w których rozwój prywatnego 5G jest najszybszy, należą przemysł, transport, logistyka, energetyka, inteligentne miasta i instytucje sektora publicznego. A typowe zastosowania to Internet Rzeczy – IoT (sterowanie i zbieranie danych, zarządzanie produkcją, monitorowanie środowiska), pojazdy zdalnie sterowane i autonomiczne (w tym drony), komunikacja krytyczna i zarządzanie kryzysowe. Nokia ma już kilkaset takich prywatnych instalacji na świecie, w tym pierwsze wdrożenia w Polsce. Firma widzi zainteresowanie zarówno klientów, jak i dystrybutorów, integratorów i partnerów – bo to oni przede wszystkim realizują takie wdrożenia, nabywając przy tym wiedzę i doświadczenie w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze rynku.

– Proponujemy potencjalnym partnerom nowe obszary budowania kompetencji i realizowania ciekawych i rozwojowych projektów prywatnych sieci 5G. Dostępność pasma radiowego dla podmiotów prywatnych w Polsce sprzyja rozwojowi tego sektora zastosowań najnowszych technologii komunikacyjnych. W najbliższych latach możemy zatem spodziewać się szybkiego (jeśli nie gwałtownego) rozwoju prywatnych sieci 5G – podsumowuje Paweł Niedzielski. t

Mieczysław T. Starkowski

u Skomentuj, polub lub udostępnij! Artykuł dostępny w wersji cyfrowej na www.itreseller.pl

59 ITReseller 356/2024 | KLUCZOWE TEMATY

CZYM GROZI NAM BLACKOUT?

CYBERZAGROŻENIA

DLA SEKTORA

ENERGETYCZNEGO W POLSCE

Blackouty, utrata kontroli nad elektrowniami czy sieciami przesyłowymi to potencjalne konsekwencje udanych cyberataków na infrastrukturę energetyczną. Takie sytuacje miały już miejsce na świecie, na szczęście w Polsce udało się ich uniknąć. Ryzyko takich działań zdecydowanie wzrosło od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w pełnej skali, a firmy w Polsce powinny się przygotować na taki scenariusz.

60 | 356/2024 ITReseller

Blackouty, utrata kontroli nad elektrowniami czy sieciami przesyłowymi to potencjalne konsekwencje udanych cyberataków na infrastrukturę energetyczną. Takie sytuacje miały już miejsce na świecie, na szczęście w Polsce udało się ich uniknąć. Ryzyko takich działań zdecydowanie wzrosło od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w pełnej skali, a firmy w Polsce powinny się przygotować na taki scenariusz.

Ataki na infrastrukturę energetyczną to już rzeczywistość a nie political fiction

Blackout spowodowany przez złośliwe oprogramowanie to wciąż dla wielu scenariusz z filmu political fiction a nie rzeczywistość. Takie ataki miały już jednak miejsce i ich sprawcą była Rosja. Mowa tutaj o sytuacji z grudnia 2015 roku, kiedy to pracujący dla rosyjskich służb hakerzy przejęli kontrolę nad elektrownią i pozbawili połowę z 1,5 miliona mieszkańców obwodu iwano-rankiewskiego energii. Rok później podobne zdarzenie zanotowano w Kijowie, a celem był system przesyłający energię do miasta co doprowadziło do ograniczenia w dostawach dla północnej części ukraińskiej stolicy. Oba wydarzenia miały miejsce w zimie, kiedy zapotrzebowanie na energię jest szczególnie krytyczne. Na szczęście przerwa w dostawach nie trwała długo.

Pełnoskalowej inwazji na Ukrainę z lutego 2022 roku towarzyszyły również aktywne działania w cyberprzestrzeni, a ich naturalnym celem był ponownie sektor energetyczny. W październiku 2022 roku, jedna z najgroźniejszych rosyjskich grup hakerskich Sandworm zaatakowała obiekt w sektorze energetycznym, co doprowadziło do przerwania dostaw energii elektrycznej. Firma cyberbezpieczeństwa Mandiant, która jako pierwsza powiadomiła o sytuacji, określiła incydent mianem jednego z nielicznych, w którym został zakłócony fizyczny proces operacji na skutek cyberataku. Nie wskazała jednak w swoim komunikacie o jaki cel chodzi. Był to jeden z elementów rosyjskiej

kampanii ukierunkowanej na sparaliżowanie ukraińskiej energetyki zimą 2022, której głównym elementem są uderzenia dronów oraz pocisków balistycznych. Jak widać Rosjanie próbowali również wykorzystać swoje zasoby w cyberprzestrzeni.

Próby ataków na sektor energetyczny były jednak podejmowane od początku pełnoskalowej inwazji, ale w dużej mierze były one nieskuteczne. Ukraińska agencja cyberbezpieczeństwa w raporcie opublikowanym we wrześniu 2022 wskazała, że głównym problemem bezpieczeństwa w sektorze energetycznym jest brak odpowiedniej izolacji pomiędzy systemami służącymi do monitorowania, sterowania oraz kontroli procesów podczas produkcji (OT) i korporacyjnymi sieciami.

Nie tylko jednak Ukraiński sektor energetyczny doświadczył udanych cyberataków. W 2015 roku w ramach kampanii znanej jako DragonFly 2.0 zaatakowano obiekty w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Turcji. Głównym celem atakujących było pozyskanie informacji na temat działania infrastruktury energetycznej w wyżej wymienionych państwach. W 2021 roku na skutek ataku ransomware, jeden z głównych ropociągów w Stanach Zjednoczonych Colonial Pipeline przestał działać, powodując poważne problemy z dostawami paliwa na Wschodnim Wybrzeżu. Pokazuje to, że skala zagrożeń dla sektora energetycznego jest poważna i nie powinna być lekceważona.

Polski sektor energetyczny

Polski sektor energetyczny też znajduje się na celowniku hakerów. Powodem rosnącej liczby ataków jest stosowanie coraz to nowszych technologii takich jak chmury obliczeniowe, sztuczna inteligencja czy internet rzeczy. Ta rosnąca cyfryzacja sektora, który używa różnorodnego oprogramowania spowodowała, że nie tylko powierzchnia do ataku dla potencjalnego adwersarza stała się o wiele większa, ale też wykrycie złośliwego oprogramowania, czy aktywności nieautoryzowanej strony trzeciej stało się o wiele trudniejsze. W 2021 roku

CERT zaprezentował analizę unaoczniającą możliwość przejęcia całkowitej kontroli nad elementami infrastruktury krytycznej jak np. małymi elektrowniami wodnymi czy systemem centralnego ogrzewania.

Wojna w Ukrainie zwiększyła prawdopodobieństwo udanego cyberataku na energetykę w Polsce. Warszawa bardzo aktywnie zaangażowała się w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, tym samym stając się również celem dla Moskwy. O tym, że Rosjanie próbują zaatakować polski sektor energetyczny wspominał w rozmowie z POLITICO polski wiceminister energii Ireneusz Zyska. Powiedział, że „obserwował tysiące ataków na polską sieć energetyczna” w polskim centrum operacyjnym sieci. Skalę tego zjawiska pokazują również statystyki przedstawione przez CERT Polska z 2022, z których wynika, że obsłużono 4320 incydentów cyberbezpieczeństwa związanych z energetyką co stanowiło prawie 10,80 proc. wszystkich zarejestrowanych incydentów. 5 z nich zostało uznanych za poważne, czyli miało istotny wpływ na zakłócenie świadczenia usług kluczowej. W 2022 roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej padło ofiarą ransomware Ragnar Locker. Praca sieci ciepłowniczej była niezakłócona, jednak niektóre systemy wspomagające nie pracowały prawidłowo. Atak doprowadził do wycieku danych osobowych. W 2023 liczba obsłużonych incydentów związanych z energetyką wzrosła dwukrotnie i urosła do 9197.

O rosnącej liczbie cyberataków mówił też Mariusz Jurczyk, Dyrektor ds. Zarządzania Ciągłością Działania, IT i Ot, Tauron Polska Energia podczas konferencji CyberSec2023. Jego zdaniem widoczna jest tendencja wzrostowa w liczbie zdarzeń, a dominują ataki typu DDoS oraz spear-phisingu, włącznie z podszywaniem się pod prezesów spółek. Warto też pamiętać, że w kwietniu 2023 roku rosyjska grupa Killnet, która wypowiedziała wojnę Polsce w cyberprzestrzeni próbowała włamać się do sieci polskiego

61 ITReseller 356/2024 | KLUCZOWE TEMATY

chemicznego giganta Azoty. Atak udało się jednak odeprzeć.

Wciąż jednak poza samymi liczbami incydentów opinia publiczna nie wie z jakimi zagrożeniami i wyzwaniami muszą się mierzyć przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, ponieważ niechętnie ujawniają jakiekolwiek informacje o zagrożeniach czy stosowanych zabezpieczeniach. Biorąc pod uwagę, jak wrażliwe są to informacje takie działania mogą być uzasadnione.

Przyszłość nie wygląda niestety pozytywnie. Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa UE (ENISA) podsumowała, że względem wydatków na cyberbezpieczenstwo sektor energetyczny pozostaje poniżej sektorów takich jak transport, opieka zdrowotna, bankowość. Niestety w Polsce brakuje również specjalistów cyberbezpieczeństwa w sektorze energetycznym. Są to zdecydowanie złe wiadomości, ponieważ sektor energetyczny należy do jednego z najbardziej narażonych na cyberataki, a jeżeli uda się przeprowadzić skuteczny atak to skutki mogą być bardzo dotkliwe i wykraczać poza sferę cyber.

Polska energetyka jest dość dobrze przygotowana na wypadek cyberataków i większość przedsiębiorstw energetycznych posiada możliwość przejścia na sterowanie ręczne, co powoduje, że w momencie cyberataku można przywrócić kontrolę. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu Ukraińcy byli w stanie przywrócić sterowanie po ataku. W przyszłości jednak coraz więcej urządzeń będzie kontrolowanych zdalnie, a udział technologii będzie tylko rósł, dlatego tak ważne jest zadbanie o wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

Sektor energetyczny został zaliczony w dyrektywie NIS2, którą Polska musi implementować do porządku prawnego, do „podmiotów kluczowych”. Oznacza to, że dotyczą go najwyższe standardy ochrony przed cyberatakami. Podmioty muszą wprowadzić środki zarządzania ryzykiem w cyberprzestrzeni, które dotyczą dedykowanych polityk oraz analiz mających na celu przeciwdziałanie ewentualnym zagro-

żeniom, jak również ich szybkie zwalczanie. Wprowadzono również środki zarządzania ryzykiem w cyberprzestrzeni, które mają być proporcjonalne, uwzględniające stopień narażenia podmiotu na ryzyko, wielkość podmiotu, prawdopodobieństwo wystąpienia incydentu oraz ich dotkliwość społeczną i gospodarczą. Innym europejskim aktem legislacyjnym na poziomie UE ukierunkowanym na zwiększenie odporności podmiotów krytycznych jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odporności podmiotów krytycznych. Ustanawia ona sposoby i mechanizmy określania podmiotów krytycznych oraz obowiązki dla podmiotów krytycznych.

Polskie regulacje w zakresie cyberbezpieczeństwa opierają się przede wszystkim na Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Ustawa ta wskazuje ministra właściwego ds. energii jako organ ds. cyberbezpieczeństwa dla sektora energii. Zdaniem ekspertów legislacja nie przystaje do obecnych realiów cyberbezpieczeństwa. Sektor energetyki został tam wymieniony w ustawie jako podmiot świadczący usług kluczowe, czyli takie, które mają kluczowe znacznie dla utrzymania krytycznej działalności społecznej lub gospodarczej. KSC ma za zadanie zapewnić niezakłócone świadczenie usług kluczowych i cyfrowych poprzez osiągnięcie poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych. Podmioty kluczowe mają obowiązek zapewnienia ciągłości i jakości świadczenia usługi, co w obszarze energetyki jest szczególnie ważne. Ministerstwo Klimatu wyznaczyło 71 podmiotów za operatorów usług kluczowych działających w różnych podsektorach np. energii elektrycznej, ciepła, gazu, ropy naftowej, ale także wydobywania kopalin. Ponadto Ministerstwo monitoruje stosowanie przez operatorów usług kluczowych przepisów Ustawy. Implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektywy NIS2 oraz dyrektywy ws. odporności podmiotów krytycznych powinna poprawić sytuację w tym obszarze pod względem prawnym.

Podejmowane są również próby wykorzystania najnowszych technologii takich jak sztuczna inteligencja w celu poprawienia poziom cyberbezpieczeństwa. W 2023 roku Instytut Energetyki i NASK podjęły współpracę w tym obszarze w celu przygotowania proceduralnego i technicznego podmiotów sektora energetycznego do identyfikowania cyberzagrożeń, wdrażania właściwych zabezpieczeń oraz obsługi i zgłaszania incydentów. Zagadnienia cyberbezpieczeństwa w energetyce to również działania edukacyjne w postaci zbiorów „dobrych praktyk” i innych poradników. Warto wspomnieć o poradach związanych z cyberbezpieczeństwem dla prosumentów OZE przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Klimatu i Środowiska czy szkoleniach organizowanych przez NASK, Ministerstwo Cyfryzacji czy amerykański Departament Sprawiedliwości.

Biorąc pod uwagę, że to prawie zawsze człowiek jest najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa, konieczne jest przeprowadzanie szkoleń dla personelu. Niektóre polskie firmy jak np. Grupa Tauron czy PSE oferują dla swoich pracowników szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa starając się przygotować personel na potencjalne zagrożenia.

Jak zadbać o bezpieczeństwo? Zagwarantowanie bezpieczeństwa inteligentnych sieci musi wiązać się z proaktywną, a nie reaktywną obroną. Wszystkie produkty technologiczne, urządzenia i systemy muszą być projektowane i wytwarzane z myślą o bezpieczeństwie. Obecnie nie wszystkie urządzenia i aplikacje były projektowane z myślą o bezpieczeństwie. Cyberbezpieczeństwo nie może być ograniczone tylko do wycinka działalności organizacji, ale obejmować każdy jego aspekt, dlatego tak ważna jest kultura cyberbezpieczeństwa w organizacji. Eksperci Scheinder Electric rekomendują również wdrożenie pięciostopniowego podejścia, która pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa przed atakami.

62 | 356/2024 ITReseller

Ma się ono składać z następujących elementów:

v Ocena: przeprowadzenie kompleksowej analizy ryzyka i luk w celu zidentyfikowania słabych punktów infrastruktury

v Projektowanie: wprowadzenie koncepcji cybersecurity by design oraz przyjęcie zasad cyberbezpieczeństwa, które określą formalny zestaw reguł dla pracowników i innych użytkowników

v Wdrożenie: implementacja rozwiązań kontroli bezpieczeństwa (sprzętu i oprogramowania) oraz wybór procesów zgodnych ze standardami bezpieczeństwa. Na przykład używanie

rozwiązań, które są bezpieczne już na etapie projektowania, aby zmniejszyć ryzyko podczas eksploatacji komponentów systemu.

v Monitorowanie: proaktywne podejście do monitorowania sieci i urządzeń zabezpieczających

v Utrzymanie: zachowanie i rozwijanie w organizacji programów cyberbezpieczeństwa. Należy pamiętać, że strategie cyberbezpieczeństwa nie kończą się na wdrożeniu systemów, które stale muszą być aktualizowane, a osoby pracujące przy nich świadome potencjalnych luk oraz istniejących poprawek. Muszą też posiadać kompleksową wiedzą na temat technologii i harmonogramów starzenia się.

Zakończenie

Do tej pory polska energetyka uniknęła poważniejszych cyberataków. Jednak wraz ze zwiększająca się cyfryzacją i automatyzacją ryzyko wystąpienia poważnego incydentu rośn ie. Nie można też zapominać, że wrogie państwo – Rosja stale próbuje złamać nasze zabezpieczenia i wyrządzić poważne szkody w energetyce. Dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków cyberbezpieczeństwa zarówno na poziomie technicznym jak i organizacyjnym. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij! Artykuł dostępny w wersji cyfrowej na www.itreseller.pl

63 ITReseller 356/2024 | KLUCZOWE TEMATY

TELEKOMUNIKACJA W DOBIE NAPIĘĆ

Telekomunikacja jest obecnie dla współczesnego państwa jednym z najważniejszych

obszarów, umożliwiając sprawne działanie administracji, gospodarki oraz całego społeczeństwa. Ze względu na swoje znaczenie jest jednym z najczęściej atakowanych

obszarów o czym świadczą m.in. badania firmy Cisco Talos.

Zbadań prowadzonych przez firmę Cisco Talos wynika, że sektor telekomunikacyjny był głównym celem ataków w 2022 roku oraz w 2023. Firmy z tego obszaru są atrakcyjnymi celami, ponieważ kontrolują różne krytyczne zasoby infrastruktury, które następnie są wykorzystywane jako punkt wyjścia do uzyskania dostępu do zasobu innych firm lub dostawców zewnętrznych. Ataki na telekomunikację mogą mieć bardzo poważne skutki od niedostępności usług telekomunikacyjnych, po kradzież ważnych informacji.

Już jednak wcześniej dochodziło do poważnych ataków wymierzonych w sektor telekomunikacyjny. W 2018 roku chińska grupa APT 10 włamała się do sieci 10 operatorów telekomunikacyjnych na całym świecie w celu wykradzenia danych, w tym informacji dotyczących własności intelektualnej oraz informacji na temat klientów. Rok później kampania cyberszpiegowska znana pod kryptonimem Operation Soft Cell wymierzona była w licznych dostawców usług telekomunikacyjnych na całym świecie. Atakujący dostali się do sieci

i systemów i ukradli metadane na temat połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych. W 2019 roku również chińska grupa APT41 wykorzystała podatności w sprzęcie sieciowym, a następnie wykorzystała zaawansowane złośliwe oprogramowanie aby wykraść wrażliwe informacje i własność intelektualną.

Największy cyberatak na infrastrukturę telekomunikacyjną

Telekomunikacja jest obecnie kręgosłupem obiegu informacyjnego państwa

64 | 356/2024 ITReseller

i gwarancją sprawnej komunikacji pomiędzy instytucjami państwowymi i obywatelami. Dlatego też jest naturalnym celem działań wojskowych, ponieważ zakłócenie procesu wymiany i pozyskiwania informacji jest niezwykle ważne dla sukcesów działań wojennych. W 2014 roku kiedy Rosja zaanektowała Krym, prowadziła kampanię w cyberprzestrzeni ukierunkowaną na destabilizację ukraińskiej państwowości. Telekomy były naturalnym celem. Podobnie sytuacja wyglądała w trakcie prób zajęcia wschodniego obszaru Ukrainy, gdzie zgłoszono informacje o licznych zakłóceniach komunikacji, co utrudniało prowadzenie operacji wojskowych. Ukraiński sektor telekomunikacyjny również został zaatakowany podczas globalnej infekcji wiperem podszywającym się pod ransomware o nazwie NotPetya w 2017 roku.

Dokonując pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, Rosja wykorzystała też swoje zasoby w cyberprzestrzeni do ataków na telekomunikację realizując założenia swojej wojny informacyjnej. Jest ona ukierunkowana na przejęcie kontroli nad sferą informacyjną i pozbawienie przeciwnika możliwości swobody komunikowania się. Dlatego też przeprowadzono ataki na infrastrukturę telekomunikacyjną oraz internetową. Zaatakowano jednego z największych dostawców usług internetowych Ukrtelecom, co doprowadziło do zakłóceń w dostawach Internetu. Poza wyżej wspomnianym przypadkiem ukraińska infrastruktura telekomunikacyjna okazała się być stosunkowo odporna na zakłócenia aż do grudnia 2023 roku. Wtedy to rosyjski atak na największego operatora telekomunikacyjnego na Ukrainie Kyivstar przypomniał, że branża telko jest narażona na zagrożenia z cyberprzestrzeni jak każda inna, a nawet bardziej. Atak miał miejsce w grudniu 2023 roku i doprowadził do awarii, w wyniku której miliony Ukraińców zostały pozbawione dostępu do usług telekomunikacyjnych. W celu skontaktowania się z najbliższymi musieli się udać na najbliższy komisariat po-

licji albo jednostki straży pożarnej. Problemy były również z działaniem systemu powiadamiania o nalotach, który wysyła wiadomości bezpośrednio na telefony użytkowników. Na szczęście udało się zapobiec kradzieży danych użytkowników. Kluczowa w przywracaniu działania i odbudowie infrastruktury okazała się pomoc ze strony firm zachodnich takich jak Microsoft, Cisco czy Ericsson. Microsoft pomógł w zbieraniu dowodów, Ericsson w odbudowie infrastruktury, a CISCO wzmocniło system cyberobrony. Śledztwo pokazało, że rosyjscy hakerzy byli w sieciach ukraińskiego telekomu od maja 2023 roku. Szef departamentu cyberbezpieczeństwa SBU Ilja Witiuk komentując ten atak ostrzegł, że cały Zachód powinien potraktować serio ten incydent, bo może on również dotknąć operatorów telekomunikacyjnych poza Ukrainą.

Telekomunikacja w Polsce. Zaskakująco bezpieczna

Telekomunikacja w Polsce wydaje się być dobrze zabezpieczona przed cyberatakami. W przestrzeni publicznej ciężko znaleźć informacje o udanych atakach przeciwko operatorom telekomunikacyjnym w Polsce. Przykładowo w 2016 roku doszło do dużego wycieku danych klientów Netii. Do sieci trafiły adresy, numery telefonów i rachunków bankowych. Atak miał miejsce tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie, co może wskazywać na motywację atakującego. Wtedy problemy z wykonywaniem połączeń i internetem mobilnym miał też Orange.

Operatorzy telekomunikacyjni od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę zachowują wzmożoną czujność i są świadomi, że zagrożenie jest poważne. PLAY zaobserował rosnącą liczbę cyberataków. W oświadczeniu dla redakcji ItResselera podkreśla, że spełnienie wymagań ustawowych dotyczących cyberbezpieczeństwa jest priorytetem. Firma podkreśla, że opiera się na rozwiązaniach bezpieczeństwa, które podlegają ciągłemu rozwojowi w celu ich dostosowania do obserwowanych

zagrożeń. Umożliwia to zdobywanie informacji o zagrożeniach i reagowanie. Nie tylko PLAY odnotował zwiększoną aktywność w sieci, również PLUS mówi o zwiększonej liczbie ataków, podkreślając jednak, że trend ten jest widoczny i powszechny na całym świecie i nie można jednoznacznie określić czy ma on tylko związek z napaścią Rosji na Ukrainę. W odpowiedzi na te zagrożenia zwiększane są środki i narzędzia, które mają temu przeciwdziałać. Niestety zastosowanie tych środków nie pozwoliło na uniknięcie udanych ataków. W 2023 roku użytkownicy Netii mieli poważne problemy z dostępem do Internetu ze względu na atak hakerski na infrastrukturę tego operatora. Rok później zaatakowany został Play. Udanym atakiem na sieć mieli się chwalić członkowie rosyjskiej grup hakerskiej JustEvil (Killnet) oraz Anonymous Sudan pokazując na dowód spadek transferu danych w Play. Zdaniem ekspertów Check Point Research atak miał charakter ideologiczny i był wymierzony w jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy. Działania hakerów były też ukierunkowane na utrudnienie zdalnych napraw sprzętu NATO na Ukrainie.

Orange vs. ataki DDoS

Orange w odpowiedzi na pytania prasowe zadane przez ItResseler odpowiedział, że w 2022 DDoS miały średnio nieco mniejszą siłę niż rok wcześniej (2,5 Gbps w 2022 vs. niemal 3 Gbps w roku 2021), jednak na przestrzeni ostatnich lat widać trend wzrostowy. Częstsze były ataki bardziej wyrafinowane, dopasowane do atakowanego celu. W roku 2022 nie odnotowano ataku DDoS, którego maksymalna siła przewyższyłaby rekord z 2021 roku (476 Gb/s), jednak już na początku stycznia 2023 w sieci Orange Polska odparto atak o sile wyższej o niemal 100 Gb/s – aż 543,9 Gb/s.

Dane CERT Orange Polska wskazują, że rośnie udział ataków o mniejszej sile i krótszych (średnio 11 minut). Trudniejsze w wykryciu są ataki złożone, wykorzystujące różne techniki i skierowane na wiele celów, tzw. carpet

65 ITReseller 356/2024 | KLUCZOWE TEMATY

bombing. Według CERT Orange Polska wcześniej były one rzadkością, a obecnie pojawiają się coraz częściej. Obecnie są one bardziej wyrafinowane, agresywne, bardzo trudne do wykrycia i łagodzenia bez blokowania legalnego ruchu. W ostatnich latach utrzymuje się tendencja spadkowa ataków Reflected DDoS opartych na protokole UDP, a także ataków IP Fragmentation przy jednoczesnym wzroście ataków złożonych, wielowektorowych wykorzystujących techniki związane z TCP SYN, TCP RST oraz TCP ACK, w tym także ataków Reflected DDoS przy użyciu protokołów TCP (SYN-ACK). Ma to bezpośredni związek z ich trudniejszym wykrywaniem i łagodzeniem.

Orange podkreśla znaczenie prewencji w przeciwdziałaniu złośliwej działalności, której elementami są stałe monitorowanie, blokowanie i analiza zagrożeń, obserwacja trendów zarówno w polskiej, jak i w światowej sieci. Orange ostrzega, że choć istnieje wiele metod ochrony przed DDoS, to duże ataki wolumetryczne mogą zostać zmitygowane jedynie na poziomie ISP bądź przy wsparciu specjalistycznych firm „ukrywających” chronione serwisy za swoją infrastrukturą. W takiej sytuacji ograniczenie skutków następuje dzięki geograficznemu rozproszeniu węzłów, filtrowaniu złośliwego ruchu oraz łączom o dużej przepustowości.

Cyberbezpieczeństwo

Ustawa o Prawie Telekomunikacyjnym nakłada szereg obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, a jeżeli jest to konieczne – także operator publicznej sieci telekomunikacyjnej, są obowiązani podjąć środki techniczne i organizacyjne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci, usług oraz przekazu komunikatów w związku ze świadczonymi usługami. Dostawca usług jest też zobowiązany do poinformowania użytkowników sieci o wystąpieniu szczególnego ryzyka naruszenia bezpieczeństwa sieci.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni są też zobowiązani niezwłocznie informować Prezesa UKE o naruszeniu bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług, które miały istotny wpływ na funkcjonowanie sieci lub usług. To tylko wybrane obowiązki, które na przedsiębiorców telekomunikacyjnych nakłada Ustawa o Prawie Telekomunikacyjnym.

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma nałożyć nowe obowiązki na przedsiębiorców komunikacji elektronicznej w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zakłada stworzenie w CSIRT Telco powołanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w celu wsparcia przedsiębiorców ko-

munikacji elektronicznej w obsłudze incydentów telekomunikacyjnych, czyli działać na podobnych zasadach jak CSIRT sektorów. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek obsługi incydentów telekomunikacyjnych oraz zgłaszania poważnych incydentów do CSIRT Telco.

Zakończenie

Telekomunikacja jest jednym z najczęściej atakowanych obszarów przez hakerów. Wynika to z faktu, jak ważny jest to obszar dla działania państwa, gospodarki i społeczeństwa. Dodatkowo trwająca pełnoskalowa wojna w Ukrainie zwiększyła to zagrożenie, co pokazuje chociażby największy udany cyberatak na największego operatora telekomunikacyjnego w tym kraju. W Polsce sektor telekomunikacyjny wydaje się być dobrze przygotowany na zagrożenia, zauważając wzrost prób cyberataków i się do tego odpowiednio przygotowując. Dotychczasowe wysiłki adwersarzy aby zaszkodzić firmom tego obszaru zakończyły się niepowodzeniem, a niewielka ilość udanych ataków nie miała znaczącego wpływu na działanie. t

u Skomentuj, polub lub udostępnij! Artykuł dostępny w wersji cyfrowej na www.itreseller.pl

66 | 356/2024 ITReseller
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.