Page 1

Project16_Layout 1 07.08.2011 15:46 Page 1

% 100 ENGELLi DOSTUYUZ DEDİKODU ORUCU BOZAR MI?

GÜNDER'DEN İFTAR YEMEĞİ

Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği (GÜNDER) tarafından iftar yemeği verildi.

U

ğur Plaza Otel'de verilen iftara, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, İHH Gaziantep İnsani Yardım Derneği Başkanı Şükrü OkuDevamı 4’de dan ile çok sayıda davetli katıldı.

www.bizdevarizgazetesi.org

Sayı 98 Yıl 3 Tarih 8-15 Ağustos 2011

Müftü Bulut, orucun ikinci günü olmasına rağmen yüzlerce vatandaşın alo fetva hattını arayarak birbirinden ilginç sorular sorduğunu belirtti. Bunların en başında "Dedikodu orucu bozar mı?" sorusunun geldiğini ifade eden Bulut, bunun yanı sıra yara merheminin, kulak damlasının ve banyo yapmanın orucu bozup bozmadığının sorulduğunu kaydetti.Alo fetva hattını özellikle kadınların sıklıkla aradığını dile getiren Müftü Bulut, "Oruç Allah rızası için imsak vaktinden iftar vaktine kadar yemeden içmeden, şehevi arzulardan ve karı-koca ilişkisinden kendisini alıkoymak olmasına rağmen yine de ilginç sorular yöneltiliyor. Devamı 5’de

OLUM SACIYOR Küresel ısınmanın had safaya geldiği Dünyamızda özellikle yaz aylarında gösteri ve eğlence amaçlı atılan havayi fişekler resmen ölüm saçıyor.

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETİNDE GÖZYAŞLARI SEL OLDU Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde Şehitkamil Belediyesi tarafından organize edilen programda Sakal-ı Şerif'i görmek için gelenler gözyaşlarına boğuldu. Şehitkamil Belediyesi tarafından Aktoprak Mahallesi’nde Aktoprak İlköğretim Okulunun bahçesinde Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) Devamı 6’da

Y

apılan bilimsel gözlemler ve canlılar üzerindeki denemeler havayi fişeklerin ateşlenme ve patlama anında açığa çıkardığı kimyasal maddeler göz göre göre doğayı katlediyor. Havayi fişek üreticileri ve satıcıları kamuoyunu menfaatleri doğrultusunda yönlendirerek yanlış bilgiler veriyor. Havayi fişeklerin patlama anında doğaya tam 24 çeşit zarar verirken özellikle gökyüzündeki kuşları yakarak ölmesine neden oluyor. Havayi fişeklerin zararları saymakla bitirilemiyor, en büyük zararından bir diğeri ise deniz kıyılarında yapılan havayi fişek gösterilerinde balık lavralı oluşan patlama sesiyle ölüyor.

ASLAN YAVRULARI BUNLAR

5

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Bulut, alo fetva hattını arayan bazı kadınların "Dedikodu orucu bozar mı?" gibi ilginç sorular yönelttiklerini söyledi.

GAZİANTEP'İN GURURUYUZ 4 "GAZİANTEP İHRACATI TEMMUZ AYINDA YÜZDE 41 ARTIŞ GÖSTERDİ" Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, temmuz ayında Gaziantep’ten geçen yılın ayına göre yüzde 41 oranında artışla toplam 427 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Konukoğlu, yaptığı açıklamada, 2011 Ocak-Temmuz döneminde Gaziantep’ten bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında artışla 2 milyar 696 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, “Gaziantep, temmuz ayında da İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara’nın ardından Türkiye’de ihracat yapan iller sıralamasında 6. şehir olma başarısını sürdürdü. Gaziantep’in ihracat yaptığı ülkeler arasında Devamı 2’de

UÇAKTAN DAHİ FARKEDİLECEK Şahinbey Belediyesi yapacağı altı uzay çatılı pazaryerinden biri olan Deniz Uzay çatılı Pazar yerinin inşaatına başladı. 2011 yılı sonunda tamamlanarak hizmete sunulacak olan ve 3 bin 732 metrekare Devamı 4’de

“RAKAMLARLA GAZİANTEP 2011”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep'in 2010 yılına ait tüm Devamı 6’da

Eengelliler İçin Danışma Hattı 532 212 0 241


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:46 Page 2

2

bizdevarizgazetesi.org

“CARİ AÇIKLA MÜCADELE MEMNUN EDİCİ” Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Türkiye’nin cari açığının önlenmesi amacıyla hükümetin başlattığı çalışmaları ve alınan kararları memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Başkan Aslan, dış ticarette açık verilen sektörlere enerjiden vergiye özel üretim ve yatırım teşviki verilmesi yönünde alınan kararın yerinde olduğunu, Gaziantep’in de sahip olduğu özellikle sanayi altyapısı ile hükümetin bu politikasına önemli katkı sunabileceğini belirtti. Cari açığın Türkiye ekonomisinin önündeki en önemli handikap olduğunu ve cari açıkla mücadele konusunda acil eylem planlarına ihtiyaç duyulduğunu uzunca bir süredir gündeme getirdiklerini belirten GTO Başkanı Aslan, “Bugüne kadar her platformda cari açık ve dış ticaret açığının ülkemiz ekonomisinin yapısal problemlerinden olduğunu, ithalat bağımlığı, dış ticaret ve cari işlemler konusunda uyarılarda bulunmuş ve tedbirler alınmasını talep etmiştik. Bu sorunun çözümü için çok boyutlu ve yapısal dönüşümü hedefleyen politikalara ihtiyaç olduğunu her seferinde dile getirdik. Çünkü ithalatın sürekli olarak ihracattan yüksek oranlarda artması sürdürülebilir bir durum değildir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda dış ticarette açık verilen sektörlere enerjiden, vergiye özel üretim ve yatırım teşviki verilmesi yönünde alınan kararı olumlu bulduklarını ve sorunun çözümüne önemli katkı sağlayacağını umut ettiklerini ifade eden GTO Başkanı Mehmet Aslan, şunları söyledi: “Cari açık konusunda son birkaç aydır çok ciddi uyarılarda bulunarak önerilerimizi hükümet yetkilileriyle paylaşmıştık. Özellikle açık verilen sektörlere yönelik özel yatırım teşviki uygulaması önerilerimiz arasındaydı. Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya dahil gelişmiş bütün ülkeler, özellikle ithal ikamesi ürünlerle ilgili kendi ülkelerinde üretimi arttırmaya yönelik çok çeşitli programlar uyguladılar. Ülkemizde de cari açığı azaltıcı, istihdamı ve milli geliri arttırıcı sektörlere yönelik çok ciddi teşvikler verilmesi gerekmektedir. Yanı başımızdaki Suriye 10 yıl yabancı yatırımdan vergi almıyor. Türkiye'de yabancı yatırımcıya tanınan ayrıcalık veya bizim bölgemize teşvik edici argümanlar hayata geçirilmeli. Gaziantep olarak sahip olduğumuz sanayi alt yapımızla her türlü girdiyi kendi şehrimizde çok süratle üretebilme potansiyeline sahibiz. Hükümetin bu yönde geliştireceği politikalara katkı sunmaya ve atacağı adımlara öncülük etmeye hazırız."

"GAZİANTEP İHRACATI TEMMUZ AYINDA YÜZDE 41 ARTIŞ GÖSTERDİ" Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, temmuz ayında Gaziantep’ten geçen yılın ayına göre yüzde 41 oranında artışla toplam 427 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi. Konukoğlu, yaptığı açıklamada, 2011 Ocak-Temmuz döneminde Gaziantep’ten bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 41 oranında artışla 2 milyar 696 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, “Gaziantep, temmuz ayında da İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara’nın ardından Türkiye’de ihracat yapan iller sıralamasında 6. şehir olma başarısını sürdürdü. Gaziantep’in ihracat yaptığı ülkeler arasında ise ilk sırayı yüzde 50 oranında artış ve 929 milyon dolarlık ihracatla Irak aldı. Irak’ı sırasıyla 161 milyon dolarla Suudi Arabistan, 101 milyon dolarla ABD, 97 milyon dolarla Almanya, 77 milyon dolarla İtalya, 76 milyon dolarla İngiltere, 68 milyon dolarla İran, 58 milyon dolarla Suriye, 52 milyon dolarla Belçika, 43 milyon dolarla Libya ve Rusya, 42 milyon dolarla İsrail ve Hollanda, 41 milyon dolarla Polonya, 35 milyon dolarla Mısır ve 34 milyon dolarla Tunus ile Birleşik Arap Emirlikleri izledi. Gerçekleştirilen ihracatta Cezayir yüzde 100’lük artışla ihracatın en fazla artış gösterdiği ülke oldu. AB ülkelerine olan ihracatımızda ise ciddi artışlar yaşandı” dedi.

İLK İFTAR VATANDAŞLARLA Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ilk iftarlarını Büyükşehir Belediyesi İftar Çadırında vatandaşlarla birlikte yaptılar Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şahinbey Kaymakamı Mehmet Taşdöğen, Gaski Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcıları Settar Çanlıoğlu, İbrahim Evrim, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ünsal Göksen, Sağlık İşler Daire Başkanı Muhtar Akyol, Oba Makarna yöneticileri ve çok sayıda vatandaş ile birlikte oruçlarını açtılar Gazianteplilerin Ramazanını kutlayan Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, “Oba makarna sponsorluğunda ilk iftarımızı Düztepe Esentepe parkı içindeki iftar çadırında vatandaşlarımız ile birlikte açtık. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyemizin organizasyonunda kentimizin dört ayrı noktasında açılan iftar çadırları ramazan ayı boyunca vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Bu hayırlı ayda Gaziantep’imiz fakir fukaraya yardım konusunda en duyarlı illerin başında geliyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve yardım organizasyonlarına destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Vatandaşların Ramazan ayını kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey de, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da şehrin değişik yerlerine kurduğumuz ve toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerinin sergilendiği iftar çadırlarında her gün binlerce vatandaşımıza sıcak yemek veriyoruz” dedi.


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:47 Page 3

3

bizdevarizgazetesi.org

TERÖR GAZİSİNE LEĞEN KEMİĞİNDEN ÇENE Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 1996 yılında Hakkari-Çukurca'da çıkan terör operasyonunda çenesine kurşun isabet eden ve gazi olan 36 yaşındaki Gazi Mustafa Kemal Boyraz'a başarılı bir operasyonla leğen kemiğinden çene kemiği yapıldı.

G

aziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf başkanlığında gerçekleşen operasyonda, sağlığına kavuşan evli ve 3 çocuk babası Mustafa Kemal Boyraz hastane ekibine teşekkür etti. GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gelmeden önce değişik merkezlerde ameliyat geçirdiğini dile getiren Boyraz, ameliyatların sonuçsuz kaldığını ve umudunu yitirdiğini söyledi. Boyraz, "Geçirdiğim ameliyatlar başarısız olunca umudumu kesmiştim. Gaziantep'e geldiğimde bana Mutaf hocadan bahsettiler. Ben de buraya geldim. Hocamız ve ekibi sayesinde eski sağlıma kavuştum" dedi.

Y

üzüne isabet eden kurşunun çenesinin yarısını götürdüğünü anlatan Boyraz, "Daha önceki ameliyatlarda kaval kemiğimden kemik alınmıştı. Bu ameliyatta leğen kemiğimden kemik alınarak çene kemiği yapıldı. Şimdi çok rahatım. Eskisi gibi konuşuyor ve yemek yiyebiliyorum. Yüzümün görüntüsü de iyi durumda. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ayrıca hastane masraflarımın tamamı devletimiz tarafından karşılandı. Allah devletimize zeval vermesin" diye konuştu.

S

on günlerde artan terör olaylarına da değinen Boyraz, şehit ailelerine sabır dileyerek terörün bir an önce bitmesini istedi.

Boyraz, sağlığına kavuştuğunda ilk olarak uzun zamandır yiyemediği ciğer kebabı yemek istediğini de sözlerine ekledi. Boyraz'ın yapılan ameliyat sonrası rahatlıkla konuştuğunu ve yemek yiyebildiğini ifade eden Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mutaf ise, "Hastamız yüzüne isabet eden kurşun yüzünden çenesinin yarısını kaybetmiş. Kendisi bize geldiğinde 5-6 kez değişik merkezlerde ameliyat olduğunu ve yaşanılan olumsuzluklar yüzünden başarısız sonuçlar aldığını kaydetti. Biz de kendisini ameliyat etmek yerine kendi dokusundan yeni bir çene kemiği yapmayı düşündük. Bunun için araştırmalar yaptık. Daha önceki ameliyatlarda kaval kemiğinden kemik alındığı için leğen kemiğinden cerrahi yöntemle kemik aldık. Gerekli cerrahi yöntemlerle kemik şekillendirildikten sonra yaklaşık 8 saat süren ameliyat sonrası çenedeki eksik bölüm tamamlandı. Hastamız şuanda konuşma, çiğneme ve dış görünüm olarak iyi durumda" diye konuştu. Mutaf, buna benzer başarılı operasyonları GAÜN Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Cerrahi Anabilim Dalında gerçekleştirdiklerini ifade etti.

SOKAKTA KALAN AİLEYE, BAŞKAN FADILOĞLU SAHİP ÇIKTI Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 4 aylık ev kirasını ödeyemedikleri için sokağa atılan aileye sahip çıktı. 2 aydır işsiz olan ve 4 aydır ev kirasını ödeyemediği için eşi ve 5 çocuğuyla sokakta kalan Erol Çakar'a, yardım eli uzatan Başkan Fadıloğlu, öncelikle aileye ev kiralayarak onları sokakta yaşamaktan kurtardı. Başkan Fadıloğlu'nun talimatıyla sokakta yaşayan ailenin eşyaları Mevlana Mahallesi 134 Numaralı Sokak No:8/A'da kiralanan eve taşındı. Aileyi ziyaret ederek gıda yardımında bulunan Başkan Fadıloğlu, bu konuda duyarlı olan basın mensuplarına teşekkür etti. Çakar ailesinin sokakta yaşam mücadelesi verdiğini basın mensupları sayesinde öğrendiklerini söyleyen Başkan Fadıloğlu, "Aile 4 aydır oturduğu yerde ev sahibi ile sıkıntı yaşamış. Ev sahibi kesinlikle müsaade etmeden biran önce evi boşaltmalarını istemiş. Mecburen eşyalar dışarıya çıkartılmış. Bu konudan basın vasıtasıyla haberimiz olur olmaz, mahalle muhtarımızı aradım. Mahalle muhtarımız konunun detaylı konusunu bana anlattıktan sonra evin reisi ile görüştük. Hemen sağ olsun muhtarımız aynı mahalleden bir ev buldu.

Bizlerde eşyalarını buraya taşıttırarak Çakar ailesini yeni evlerine kavuşturduk. Aile bundan sonra burada yaşayacak. Bu zaman zarfında Valiliğe giderek aş evinden de yemek yardımı almak üzere kendisine kart verildi. Devletimizin şefkatli kollarını vatandaşlarımız hissedecek" dedi. Ailenin belirli süre kira giderlerini karşıladıklarını söyleyen Başkan Fadıloğlu, "Ailenin zaten yeşil kartı mevcut. Devletin her türlü imkanlarından faydalanmak adına bizlerde yerel yöneticiler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Ailenin belirli süre kira giderlerini Şehitkamil Belediyesi olarak bizler karşılayacağız. Gıda yardımını anında getirip teslim ettik. Sistemi çalışır duruma getirdikten sonra, arkadaşımıza iş imkanı açısından vilayetten iş hususunda kendisine yön verilmiştir. Hemen işe girip inşallah bu çarkın yürümesini sağlayacağız. Çünkü, 5 tane yavru var. Bu çocukların okul öncesi düzenlerinin sağlanması gerekiyor. Bundan sonra elimiz ve gözümüz ailenin üzerinde olacaktır. Keşke aile sokağa atılmadan önce konuya dahil olabilseydik, olayı yerinde çözerdik" diye konuştu. Çocuklarıyla birlikte kurdukları sıcak bir yuvanın hasretine kavuşmanın mutluluğunu yaşayan anne Leyla ve baba Erol Çakar kendilerine sahip çıkan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'na teşekkür ettiler.


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:47 Page 4

4

bizdevarizgazetesi.org

UÇAKTAN DAHİ FARKEDİLECEK Şahinbey Belediyesi yapacağı altı uzay çatılı pazaryerinden biri olan Deniz Uzay çatılı Pazar yerinin inşaatına başladı. 2011 yılı sonunda tamamlanarak hizmete sunulacak olan ve 3 bin 732 metrekare alana sahip olan Deniz Uzay çatılı pazaryerinde parklı bir konsept uygulanarak pazar alanının çatısına Türk bayrağı yapılacak. Deniz Mahallesinde inşaatına başlanan Deniz Uzay çatılı pazaryeri hakkında açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “ilçemizde iki adet uzay çatılı pazaryeri var. Bunlara ek olarak altı adet uzay çatılı pazaryeri projelendirdik. Amacımız pazarcı esnafımızın ve alışveriş yapan vatandaşımızın rahat ve huzurlu bir ortamda alışverişini yapmasını sağlamak. İlçemizde yeterli kapalı pazar alanı olmadığı için pazarcı esnafımız sokak aralarında pazar açıyor ve hem pazarcımız hem de vatandaşımız yazın tozdan kışın yağmur ve çamurdan mağdur oluyor. Esnafımızın ve vatandaşımızın bu sorununu gidermek için Güneykent, İstiklal, Güneş, Perilikaya, Kılınçoğlu ve Deniz Mahalleleri olmak üzere altı adet Uzay çatılı Pazaryerimiz tamamlandığında bu sorunlar çözüme kavuşmuş olacak.”dedi.

İlk olarak Deniz Mahallesindeki uzay çatılı pazaryeri alanında çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “burada yaptığımız uzay çatlı Pazar alanımız 3 bin 732 metrekare alana sahip olacak. Pazar alanımızda zabıta noktası olacak. Ayrıca pazar alanının sürekli kullanılması ve gençlerimizin spor yapması için dört adet basketbol potası olacak. Böylelikle Pazar alanımız haftada sadece bir gün değil haftanın yedi günü hizmet vermiş olacak. Deniz Mahallesinde yapımına başladığımız pazar alanımızın en önemli özelliği çatısının Türk Bayrağı olması 3 bin 732 metre alana denk gelecek şekilde çatıyı Türk bayrağı yapacağız ve uçakta dahi bakıldığında fark edilecek. Böylelikle Gaziantep’in en büyük Türk bayrağını buraya yapmış olacağız.”dedi.

“GAZİANTEP'İN GURURUYUZ” Türkiye'deki sanayicilerin 2010 yılı performanslarını inceleyen İSO 500, Capital 500 ve Fortune 500 sıralamasında, Naksan Holding'e bağlı şirketler yükselişini sürdürdü. Naksan Plastik ve Royal Halı, 2010 yılında da büyümesine devam ederek Gaziantep'in gururu oldu.

İ

stihdamda ve sanayide büyük pay sahibi olan Naksan Plastik ve Royal Halı; İSO 500, Capital 500 ve Fortune 500'de bir önceki yıla göre sıralamadaki yükselişini devam ettirdi. İstanbul Sanayi Odası'nın gerçekleştirdiği Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması'nda, 500 büyük arasına Naksan Holding'in 2 şirketi girmişti. Üretimden satışlar baz alınarak 2010 yılı verileri üzerinden yapılan çalışmada, Naksan Plastik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. 129'ncu sırada yer alırken Royal Halı ise 439'ncu olmuştu. ortune Dergisi'nin araştırmasında ise Naksan Plastik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. 152'nci olurken Royal Halı 400'ncü sırada yer almıştı. Naksan Plastik Capital 500'de ise yüzde 20 büyüme ile 182'nci sırada yer adı. Naksan Plastik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. üç ayrı firmanın yapmış olduğu araştırmalarda Türkiye'nin en büyük plastik ambalaj firması olma özelliğini korudu.

F

PLANLI BÜYÜME Konuyla ilgili açıklama yapan Naksan Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nakıboğlu, "Naksan Plastik olarak faaliyet göstermeye başladığımız ilk günden bu yana, sektörümüzün ve müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda yatırımlarımızı sürdürüyor ve büyüme planlarımızı gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz seneye göre İSO 500, Capital 500 ve Fortune 500'de üst sıralarda yer almayı başardık. Bu üç büyük firmanın araştırmalarına göre yüzde 20 büyüme kaydederek üst sıralara yükselmemiz stratejimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizi göstermektedir" dedi.

GÜNDER'DEN İFTAR YEMEĞİ Gaziantep'te, Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği (GÜNDER) tarafından iftar yemeği verildi. Uğur Plaza Otel'de verilen iftara, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, İHH Gaziantep İnsani Yardım Derneği Başkanı Şükrü Okudan ile çok sayıda davetli katıldı. Davetlileri tek tek karşılayan GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer herkesin Ramazan ayını da kutladı. İftar yemeği sonrası konuşma yapan Doğruer, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Çam'a Allah'tan rahmet dileyerek, iftara katılan herkese teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin de, özel eğitimle ilgili gelişmelerin hızla devam ettiğini söyledi. Serin, "Şu anda rehabilitasyon merkezlerinde ve iş eğitim okullarımızda yaklaşık 10 bin öğrencimiz eğitim görüyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakam olması gereken yere gelecek. Son zamanlarda bu konuda ciddi gelişmeler oluyor. Bu konuda bizlere ve sizlere düşen önemli bir görev var. Devletimizin bize sağladığı bu imkanları il Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, sizler de rehabilitasyon merkezleri yöneticileri olarak en iyi şekilde değerlendirmek durumundayız" dedi. Milletvekili Ali Şahin ise GÜNDER yöneticilerine teşekkür ederek şunları söyledi: "Engellilik, Türkiye'de çok farklı algılanan bir noktadır. Engelliliğin ve engelli olmanın önünde yatan çok önemli problemler vardı. Bu problemlerin önemli bir bölümünün özellikle 2005 yılında çıkartılan özürlüler yasasıyla eksikleriyle birlikte aşıldığını düşünüyorum."


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:47 Page 5

5

bizdevarizgazetesi.org

ARSLAN YAVRULARI BUNLAR Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan ve ilk defa Bengal kaplanından 3 yavru alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, bu kez de 2 aslan yavrusuna sahip oldu. Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde dünyaya gelen 2 yavru aslan, basına tanıtıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, hayvanat bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde 2 tane yavru aslana sahip olduk. Yavrularımız 3 aylık. Birisi erkek, birisi dişi. İlk defa Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde aslan yavrusu dünyaya geldi. Bunların isimlerinin konma işini ziyaretçilerimize bıraktık. Bir anket formu düzenledik. Aslan yavrularına ne isim verelim diye özellikle çocuklara soracağız. Artık son derece sevimli 2 yavru aslanımız var" dedi. Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin sadece büyüklük olarak değil, temizlik bakımından da Avrupa'nın bile en temiz hayvanat bahçelerinden birisi olduğunu kaydeden Güzelbey, "Hayvanat bahçemizi bu yılın ilk 7 ayında bir milyon ziyaretçi gezdi. Bu çok ciddi bir rakam. Zannediyorum ki, sene sonuna kadar bu rakam 2 milyona yaklaşacaktır. Önümüzdeki sene ise hedefimiz 2,5 milyon ziyaretçi.

Ziyaretçilerimiz sadece Gaziantep'ten değil, Türkiye'nin her tarafından ve komşu ülkelerden de geliyorlar. Gaziantep'in değişen ve gelişen vizyonuna hayvanat bahçesi de ayrı bir özellik katıyor" diye konuştu. Güzelbey, hayvanat bahçesine son olarak 2 fil getirdiklerini hatırlatarak, "Eksik olan bir iki hayvanımız daha var. Onları da önümüzdeki günlerde getireceğiz. O zaman burası dünya klasmanına girecek nitelikte bir yer haline gelecektir" şeklinde konuştu. Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler de, uzun ve titiz bir çalışma sonucunda ilk defa aslanlardan yavru aldıklarını ifade etti. Yavru aslanların basına tanıtılmasının ardından yavrular annelerinin yanına bırakıldı. Anne aslan ve 2 yavrusu doğal ortamlarında bir süre gezindi.

ŞEHİTKÂMİL BELEDİYESİ’NDEN DOĞRU TESBİT, ANLAMLI YARDIM Sosyal yardımlaşmayı her zaman ön planda tutan Şehitkâmil Belediyesi, Ramazan Ayı’nda yardım seferberliği başlattı. Gıda Bankası’ndan konvoy şeklinde ihtiyaç sahiplerine gitmek üzere yola çıkan araçları Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu uğurladı. Gıda Bankasını gezen ve gıda yardım konvoylarını uğurlayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, rutin aylık dağıtımların yanı sıra Ramazan ayına ayrı bir dağıtım programları uyguladıklarını belirtti. Başkan Fadıloğlu; “12 ayrı araç ile 12 ayrı Mahalleye direk vatandaşlarımızın kapılarına bırakılacak şekilde gıda paketlerini hazırladık. Şuana kadar yapılan çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlarıma ben teşekkür ediyorum. Hedefimiz 10.000 aileyi bu yardımlar ile buluşturmak. Adresleri tespit edilen ailelerimizin evlerine götürülen yardım paketleri ile onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız. Burada üstünde durmak istediğim nokta; yardımların tamamen hayırsever vatandaşlarımızın bağışlarından oluşmasıdır. Ramazan Ayı Gıda Paketlerimiz; Bulgur, pirinç, şeker, makarna, simit ve yağdan

DEDİKODU ORUCU BOZAR MI? Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Bulut, alo fetva hattını arayan bazı kadınların "Dedikodu orucu bozar mı?" gibi ilginç sorular yönelttiklerini söyledi. Müftü Bulut, orucun ikinci günü olmasına rağmen yüzlerce vatandaşın alo fetva hattını arayarak birbirinden ilginç sorular sorduğunu belirtti. Bunların en başında "Dedikodu orucu bozar mı?" sorusunun geldiğini ifade eden Bulut, bunun yanı sıra yara merheminin, kulak damlasının ve banyo yapmanın orucu bozup bozmadığının sorulduğunu kaydetti. Alo fetva hattını özellikle kadınların sıklıkla aradığını dile getiren Müftü Bulut, "Oruç Allah rızası için imsak vaktinden iftar vaktine kadar yemeden içmeden, şehevi arzulardan ve karı-koca ilişkisinden kendisini alıkoymak olmasına rağmen yine de ilginç sorular yöneltiliyor. Yaranın üzerine sürülen merhemin, kulağa damlatılan damlanın dahi orucu bozup bozmadığını soran halkımız iğneden ipliğe her şeyi bizlere soruyor" dedi. Dedikodunun orucu bozmadığını ancak manen sevabını azalttığını kaydeden Bulut, "Alo fetva hattında görev alan bay ve bayan hocalarımız bıkmadan, usanmadan vatandaşlarımızın her türlü sorularını cevaplamaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımız senede bir gün tuttukları orucun mükemmel olmasını istiyor. Bazen 'Dedikodu orucu bozar mı?' diye sorular yöneltiliyor. Biz dedikodunun veya gıybetin orucu bozmasa da manen sevabını azalttığını söylüyoruz. Çünkü orucun farz kılınışındaki hikmet, insanı kemale erdirmek,olgun insan, iyi Müslüman, iyi vatandaş, hayırlı komşu ve eş ile hayırlı evlat haline, kulu getirmek için yüce Mevlamızın orucu farz kıldığını ifade ediyoruz. Vatandaşlarımız soruları yöneltirken tuttukları orucu mükemmel hale getirmek için uğraşıyorlar" diye konuştu.

oluşuyor. Tabi Ramazan dışında da Gıda Bankası’nda yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Gıda, temizlik malzemeleri, tekstil ürünleri gibi geniş bir ürün yelpazesine sahibiz” dedi

“YARDIMLARI İNSANLARIMIZI RENCİDE ETMEDEN YAPMALIYIZ” İhtiyaç sahibi vatandaşları rencide etmemek adına yardım çalışmalarını gece ve evlere teslim şeklinde yaptıklarını vurgulayan Başkan Fadıloğlu; “Bizim için en önemli noktalardan biri de budur. Yardımlarımızı, insanlarımızın gururunu incitmeden gerçekleştirmeliyiz.

“BİZLER HAYIRSEVERLER İLE İHTİYAÇ SAHİPLERİ ARASINDA BİR ARACIYIZ” Gıda Bankası’nın çalışma şekli konusunda da bilgi veren Başkan Fadıloğlu; “Bağışlar genel olarak iki türlü oluyor; isteyen vatandaşlarımız evlerindeki ihtiyaç fazlası ama kullanılabilir durumdaki eşyalar alınarak gerekli bakım işlemlerinden geçirildikten sonra yardıma hazır hale getiriliyor. Aynı zamanda hayırsever iş adamlarımız toplu bağışlarda yapabiliyor iş kollarına göre gıda, tekstil ürünleri ve dayanıklı tüketim mallarından oluşuyor. Allaha Şükür sanayicilerimiz ve hayırsever halkımız daima yanımızda bizler onlarla ihtiyaç sahipleri arasında bir aracıyız. Şehitkamil Belediyesi olarak bağışta bulunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyor ve Ramazan Ayı’nın halkımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:47 Page 6

6

bizdevarizgazetesi.org

“RAKAMLARLA GAZİANTEP 2011” Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep'in 2010 yılına ait tüm rakamsal verilerinin yer aldığı “Rakamlarla Gaziantep 2011” adlı kitapçık hazırladı. Dağıtımına başlanan kitapçığın içerdiği güncel ve sağlıklı verilerle Gaziantep’te yapılacak yeni sektörel çalışmalar, yatırımlar ve geleceğe yönelik planlara ışık tutması amaçlanıyor.

G

TO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Rakamlarla Gaziantep Kitapçığı ile Gaziantep’in sayısal veriler aracılığıyla sosyo-ekonomik kimliğini ortaya koymaya çalıştıklarını, ayrıca ekonomik ve sosyal durumla ilgili istatistiki verilerin temininde karşılaşılan sıkıntıları da giderme düşüncesini taşıdıklarını belirtti. Söz konusu yayının, kentle ilgili geleceğe yönelik doğru stratejilerin belirlenmesi için gerekli olan güvenilir ve tutarlı verilerin elde edilebilmesi noktasında önemli bir kaynak olma özelliğini taşıdığını da dile getiren Başkan Aslan “Değişik kurumlara ait istatistiki veriler bu kitapçıkta bir araya getirildi. Gaziantep'in her yıl kaydettiği gelişmeleri, istatistiki verilere göre inceleyen bu kitapçıkta, Gaziantep'in 2010 yılına ait nüfus, ticaret, sanayi, turizm, eğitim ve daha birçok konuda istatistiki bilgilere ulaşılabilinecek” diye konuştu. Her geçen yıl geliştirilerek özveri ile hazırlanan ve güvenilir bir kaynak haline gelen Rakamlarla Gaziantep Kitapçığı'nı kamuoyunun istifadesine sunmaktan duydukları mutluluk ve memnuniyeti de dile getiren Başkan Aslan, şunları söyledi:

“Rakamlarla Gaziantep Kitapçığı, geçen yıllar içinde ilimizin geleceğinin şekillendirilmesine, planlanmasına ışık tutacak sayısal verileri bir araya getiren ilgililer için güvenilir bir başvuru kaynağı haline gelme başarısını gösteren bir yayındır. Bu başarıyı daha da yukarılara çıkarabilmek için kitapçığımız içerisinde yer alan bilgiler çağın gelişimine ayak uyduracak, ihtiyaçlara cevap verecek ve Gaziantep’in kaydettiği gelişmeleri yansıtacak şekilde güncellenmektedir. Birçok kurum ve kuruluşun istatistiki verilerinden yararlanılarak hazırlanan ve Gaziantep’in 2010 yılı rakamsal verilerinin yer aldığı bu kitapçıkta yer alan tüm bilgilere Odamızın www.gto.org.tr adresli web sitesinde de yer verilmektedir. Böylece Gaziantep hakkındaki bilgilere daha kolay bir şekilde dünyanın her yerinden ulaşılabilmesi sağlanacaktır.” Başkan Aslan, Rakamlarla Gaziantep Kitapçığı'nın hazırlanması aşamasında, kurumsal verilerini kendileriyle paylaşıp, kamuoyunun istifadesine sunarak çalışmalarına destek tüm kurum ve kuruluşların yetkililerine de teşekkür etti.

SAKAL-I ŞERİF ZİYARETİNDE GÖZYAŞLARI SEL OLDU Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde Şehitkamil Belediyesi tarafından organize edilen programda Sakal-ı Şerif'i görmek için gelenler gözyaşlarına boğuldu.

Ş

ehitkamil Belediyesi tarafından Aktoprak Mahallesi’nde Aktoprak İlköğretim Okulunun bahçesinde Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) Sakal-ı Şerif'i ziyarete açıldı. Peygamber efendimizin (SAV) Sakal-ı Şerifini görmek isteyen genç yaşlı herkes okul bahçesine akın etti. Tasavvuf müziğiyle okunan ilahiler eşliğinde vatandaşlar Sakal-ı Şerifi ziyaret ederek gözyaşlarına boğuldu. Cam fanus içinde korunan Sakal-ı Şerif ziyareti gece geç saatlere kadar devam etti. Belediye görevlileri zaman zaman vatandaşlara meyan şerbeti ve su ikramında bulundu Sakal-ı Şerif'i görmeye gelen vatandaşlar, bu mutluluğu herkesin yaşamasını tavsiye ederek, “Şehitkamil Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Yıllardır görmek istediğimiz ama göremediğimiz Sakal-ı Şerif'i bugün mahallemizde. Bunun mutluluğunu anlatmamız mümkün değil. Allah bu organizasyonu yapanlardan razı olsun. Herkesin de bu tür organizasyonlara katılmalarını öneriyoruz" dedi.

YENİ TRANSFERLERİ SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇTİ Gaziantepspor'un renklerine bağladığı Arafat Djako ile Augustin Gilles Binya Gaziantep Medical Park Hastanesinde sağlık kontrolünden geçti.

G R

aziantepspor Kulübünün İsviçre’nin Neuchatel Xamax takımında forma giyen Kamerun Milli Takım oyuncusu Augustin Gilles Binya ile Rusya’nın Anzhi takımında forma giyen Togo Milli Takım oyuncusu Arafat Djako’yu 1 yıllık kiralık olmak üzere 4 yıl satın alma opsiyonlu olarak renklerine bağladı. esmi imzaların Legio Varşova maçı sonrasında atılacağı ifade edilirken, yeni transfer edilen Augustin ve Djako Medical Park Hastanesine gelerek Sağlık kontrollerini yaptırdı. Herhangi bir sağlık sıkıntısına rastlanmazken, her iki futbolcunun da kondisyonlarının iyi olduğu öğ-

renildi.


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:47 Page 7

SAGLIK

7

ORUCUNUZU BOZMADAN BAŞ AĞRISINI NASIL GEÇİREBİLİRSİNİZ? Sıcaklar ve oruç saatlerinin uzaması, bu yıl da ramazanda oruç tutmayı zorlaştırıyor. Buna bağlı olarak aç ve susuz kalma süresinin artması vücutta bir takım ağrıların oluşmasına sebep oluyor.

N

öroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Migren gibi çok şiddetli bir ağrıyla karşılaşmadığınız sürece orucunuzu bozmadan bu ağrıları gidermek mümkün” diye bilgi veriyor ve çözüm önerilerini anlatıyorlar.

Oruç tutmak çeşitli ağrılara neden olabiliyor. Bunların başında kan basıncı oynamalarına veya ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak oluşan baş ağrısı geliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş ve Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Kişide ataklar şeklinde gelen bir ağrı varsa ancak atak sıklığı ayda 1-2’den fazla değilse ve ilaç dışı yöntemlerle de ataklarını geçirebiliyorsa, sahur ve iftar öğünlerini düzgün takip etmek kaydıyla bu kişiler oruç tutabilirler. Ancak migren gibi kronik ağrısı olan kişilerde de oruç tutmak bu ağrıyı tetikleyebilir” diye konuşuyor ve migren hastalarının oruç tutması ile ilgili bilgi veriyorlar. “Migren benzeri ağrısı olan hastalardan bazıları, koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydıyla oruç tutabilir. Örneğin; ayda 23 migren atağı olan bir hasta, atak gelmesin diye koruyucu tedavi alıyorsa, ilaç alım saatini ramazana göre düzenleyip, kriz sayısı da az olduğu için orucunu sürdürebilir.Migren hastaları oruç konusunda özellikle dikkat etmeli çünkü açlık, yüzde 100 migren ataklarını tetikleyen bir durum.

ORUÇ TUTMAK YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR, KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR!

Sık atağı olanlar ve çok şiddetli atak geçiren hastalar atağın geleceğini hissederler ve önceden ilaçlarını alırlar. Ancak oruç sırasında ilacı alamayacakları için bu kişilerin çok şiddetli atak geçirme olasılığı vardır. Bu durum, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için mutlaka kişi kendini test etmelidir. Şiddetli ağrıyla karşılaşan kişiler, ağrıyı ciddiye alıp oruç tutmakta ısrarlı davranmamalılar. Çünkü oruç, ağrılı hastalarda dengeyi çok ciddi bozabilir.”

Hafif ve orta şiddetli baş ağrısını gidermek için neler yapılabilir? Uyku düzeni bozulsa bile yeterli saat uyuyabilecek, ilaçlarını düzenli ve oruca uygun bir şekilde kullanabilecek olan kişiler oruçlarını tutabilirler. Bu kişilerin de ramazan boyunca hafif ve orta şiddette baş ağrısı yaşabileceklerini aktaran Prof. Dr. Mustafa Ertaş ve Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Hafif ve orta şiddette bir ağrıysa kişi nefes ya da gevşeme egzersizleriyle bu ağrıyı geçirebilir” diyor ve egzersizler hakkında bilgi veriyorlar: “Ağrıyı azaltma üzerine yapılan egzersizler ağrı kontrolünde çok yararlı olur. Bu sebeple ağrılar için nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Nefes egzersizleri tıpkı doğum sancıları sırasında uygulandığı gibi yapılabilir. Ağrıyı kendi kendinize kontrol etmeye çalışırken bir yandan da vücudun iyi oksijen almasını sağlayarak, dokulara daha fazla oksijen gönderirsiniz” diye konuşan hekimler, gevşeme ve dikkat dağıtma egzersizlerinin de faydalı olacağını belirterek şöyle devam ediyorlar: “Kişinin kendi kendine kaslarını gevşettiği egzersizler de çok yararlıdır. Bu egzersizlerin sessiz, sakin bir ortamda, mümkünse sevilen bir müzik eşliğinde yapılması çok faydalı olur. Dikkati dağıtma egzersizleri için; başka bir şeyle uğraşabilir, müzik dinleyebilir veya sizi rahatlayan herhangi bir şeyle ilgilenebilirsiniz. İmkanınız varsa, loş ve sessiz bir ortamda uzanabilirsiniz. Temiz havaya çıkabilirsiniz. Ayrıca migren ağrısı sırasında başınızı bir eşarp veya tülbentle sıkmak, başınızın üzerine buz veya soğuk uygulamak, atağı geçirmede oldukça yardımcı bir uygulama olacaktır.”

RAMAZAN’DA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT! Genel sağlığı önemli ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığı, Ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Sahurda yemeğin ardından fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler, iftara kadar geçen sürede üremeye geçiyor. Ağız kokusu ve diş çürüklerine neden olan bu durumu önleme ve Ramazan’da diş sağlığını koruma yollarını Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu anlattı. İftar ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini hatırlatan Diş Hekimi Kışlaoğlu, dil yüzeyi ve diş eti bölgelerinin de fırça yardımıyla iyice temizlenmesi gerektiğini belirtti. Yemek sonrası ağızda asit oranının arttığını ve bakterilerin kolayca çoğaldığını vurgulayan Kışlaoğlu, özellikle Ramazan ayında ağız antiseptiği veya gargara kullanılması, bunlar yoksa bile tuzlu suyla gargara yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Ramazan’da Diş Çürüklerine Dikkat!

O

ruçluyken yeme içme faaliyeti olmadığından, ağızda tükürük salgısının az seviyede olduğunu hatırlatan Kışlaoğlu, iftar ve sahur yemeklerinden sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakterilerin Oruçluyken de Dişlerinizi Fırçalayabilirsiağızda kolayca ürediğini, bunun da ağızda asitlenmeye niz… yol açarak diş çürüklerine neden olduğunu vurguladı.

Dr. Kışlaoğlu, diş macununu yutmamak kaydıyla oruçluyken diş fırçalamanın problem olmadığının din adamları tarafından da birçok kez vurgulandığını söyledi.

Oruçluyken Ağız Kokusunu Nasıl Önleriz? Ağız kokusunun, yalnızca diş çürüklerinden kaynaklanmadığına dikkat çeken Kışlaoğlu, diş eti hastalıkları, kötü yapılmış protezler, mide ve yemek borusu rahatsızlıklarının da kötü kokulara neden olabileceğini belirtti. Kışlaoğlu, doğru uygulanan ağız bakımı ile kötü kokulardan kurtulabileceğimizi vurguladı.

Oruçluyken Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

Diş Hekimi Kışlaoğlu, anestezi uygulanmadan yapılabilen işlemlerin oruç bozmadığını, kişinin ağzını temizlemek için kullandığı suyu yutmadığı müddetçe bir sorun yaşanmayacağını belirterek sözlerini tamamladı.


Project16_Layout 1 07.08.2011 15:47 Page 8

98.sayi  

haberin en hızlısı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you