Page 1

YIL : 10

SAYI : 606

TARİH : 8 ŞUBAT 2018

GÜNLÜK BAĞIMSIZ SİYASİ E-GAZETE

GURUR GüNüN KUTLU OLSUN GAZiANTEP


7. Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PEN-KON) ve KOSGEB destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 7’inci Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı (PENTEX) 14 Şubat 2018 Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine açacak. Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Penye Konfeksiyon ve İmalat Hazır Giyim Derneği (PEN-KON) ve KOSGEB destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 7’inci Penye, Tekstil ve Teknolojileri Fuarı (PENTEX) 14 Şubat 2018 Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine açacak. Fuarda, Gaziantep ve ülkemiz ekonomisi için önemli sektörlerden olan penye ve tekstil sektöründeki yeni modeller sergilenecek. Ortadoğu Fuar Merkezi’nde saat 14.00’de düzenlenecek törenle açılacak fuar, 17 Şubat’a kadar, 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Geçen yıl 120 katılımcı firmanın 250 marka ile katıldığı fuarda bu yıl 140 katılımcı firma 300 marka ile yer alacak. Fuarda, penye ürünleri, konfeksiyon ürünleri, kumaş, kumaş ürünleri, dikiş makineleri, konfeksiyon yan sanayii ve aksesuarları (etiket, elyaf, lastik, kurdele, tela, vatka, düğme, çıt çıt, perçin, fermuar, pul, payet, boncuk, askı) etiketleme ve desen baskı sistemleri, katlama ve paketleme makineleri, temizleme makineleri, kalite kontrol ve metraj ölçüm makineleri, ütü makine ve presleri, depolama ve askı sistemleri yer alacak. Başta Gaziantepli firmaların yer alacağı fuara yurtiçinden, Adana, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Mersin, yurtdışından ise Japonya, Yunanistan ve Çin’den firmalar katılacak. Fuara Türkiye’nin yanı sıra, yurt dışından, Suriye, Irak, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri’nden 20 bin dolayında profesyonel ziyaretçi bekleniyor.

Nurdağı Belediyesi refüj çalışmalarını sürdürüyor

Nurdağı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan refüj yeşillendirme çalışmaları sürüyor. Nurdağı - Kahramanmaraş Bulvarında yol genişletme ve sıcak asfaltlama çalışmalarının ardından rüfüj yapım çalışmalarına başlandı. Nurdağı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan refüj yeşillendirme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Çalışmanın tamamlanmasının ardından refüjler yeşillendirilerek, estetik bir görünüme kavuşturulacak.


Gaziantep’te bir aile dramı

Kadın muhtardan Ülkelerinde iç savaş nedeniyle tedavi olamayan ve bakımsızlıktan örnek davranış ölmek üzere olan aileye Araban Kaymakamlığı sahip çıktı.

Nurdağı ilçesine bağlı Altınova Mahallesinin kadın muhtarı Medine Yıldız, okullarda ikinci yarıyıl eğitim ve öğretim döneminin başlanmasına günler kala örnek bir davranış sergiledi.

Ülkelerinde iç savaş nedeniyle tedavi olamayan ve bakımsızlıktan ölmek üzere olan aileye Araban Kaymakamlığı sahip çıktı. Böbrek yetmezliği hastalığı nedeniyle yaşam mücadelesi veren ve sağ bacağında da engelli olan baba Cuma Muhammed (36), eşi Zehra Halef (24) ile birlikte akciğer hastası olan bir yaşındaki oğlu Eye’yi alarak önce Gaziantep’e ardından Araban ilçesine geçti. Bir yaşındaki akciğer hastası oğlu Eye’yi daha güzel bir ortamda tedavi ettirebilme umudu ile gelen Suriyeli aileye sahip çıkan Araban Kaymakamı Emin Bağlı, Araban Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Murat Tilki ve Araban Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Orhan Behçet’e ‘Ailenin barınma ihtiyacı dahil tüm ihtiyacı karşılansın’ talimatı verdi. İlk olarak Suriyeli ailenin barınma ihtiyacını karşılayarak ilçe merkezindeki Mehmet Gökçek Mahallesi’nde bir eve yerleşmelerini sağladı. Ardından hastalıklar yüzünden yaşam mücadelesi veren Menbiç’li aileye yakacak, gıda,

kıyafet ve nakdi yardım yapıldı. Ayrıca Araban Kaymakamlığı Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nce de Sosyo Ekonomik Destek Kapsamında Nakdi yardım yapılarak aileye sahip çıkıldı. Kaymakamlığa bağlı sosyal hizmetler ve sosyal yardımlaşma müdürlükleri çalışanları da Menbiç’li aileye ayrıca gıda, kıyafet ve bir yaşındaki akciğer hastası Eye’ye beşik ve ana kucağı ile değişik yardımlarda bulundu. Türkçe bilen Menbiç’li baba Cuma Muhammed, yapılan yardımlar için, “Ülkemizdeki devam eden iç savaş nedeniyle tedavi olamadığımız için Halep’in Menbiç ilçesinden kaçarak, büyük umutlarla Türkiye’ye geldik. Benim her iki böbreğimde böbrek yetmezliği var ve sağ bacağında engelli olduğum için çalışamıyorum. Bir yaşındaki oğlu Eye’nin de akciğer hastalığı yüzünden solunum cihazına bağlı olduğu için her ikimizde ölümcül hastalıklarımızla yaşam mücadelesi veriyoruz, Çalışıp ailemi geçindirecek parayı kazanamıyorum. Önceki gün ailemle birlikte geldiğim il-

çenin cadde ve sokaklarında her iki böbreklerimin yetmezliği ve akciğer hastalığı yüzünden solunum cihazına bağlı bir yaşındaki oğlum ile birlikte yaşam mücadelesi verirken, ben oğlum ve eşimle birlikte dondurucu soğuklarda korunmak için kiralık ev aradığımızı ve paramızın da olmadığını öğrenen Araban Kaymakamı Emin Bağlı, bana oğluma ve eşime sahip çıktı. Bize barınmamız için ilk olarak bir eve yerleştirdi. Yakacak, gıda, kıyafet ve para yardımında bulunarak aileme sıcak bir yuvaya kavuşturarak barınmamızı sağlayıp karnımızı doyurdu. Başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya Sayan ile Araban Kaymakamı Emin Bağlı’dan Allah razı olsun diye dua etti” dedi. Öte yandan aynı ailenin geçen yıl akciğer hastalığı yüzünden bakımsızlık ve gerekli tedavisi yapılamadığı için bir çocuklarının da hayatını kaybettiği öğrenildi.

Nurdağı ilçesine bağlı Altınova Mahallesinin kadın muhtarı Medine Yıldız, okullarda ikinci yarıyıl eğitim ve öğretim döneminin başlanmasına günler kala örnek bir davranış sergiledi. Muhtar Medine Yıldız, mahallesinde bulunan Altınova İlköğretim Okulunda, yaptığı inceleme sonrası okul yönetimi ile görüşerek, okulun boya, badana işlerini yapmak istediğini söyledi. Bu yönde olumlu cevap alan Yıldız, Nurdağı Belediye Başkanlığının desteğiyle aldığı boya ve badana malzemelerini okula getirdi. Yıldız eline aldığı fırça ve boya ile okulun sınıf ve merdiven korkuluklarını boyadı. Muhtar Yıldız, eğitime kendisinin de bir katkısı olmasının sevincini yaşadığını belirterek, “Geleceğimiz olan bu gençlerimizin daha iyi bir eğitim alması noktasında bizler elimizden geleni yapmaktan gurur ve onur duyarız. Bize okul için baya ve tadilat için yardımlarını esirgemeyen Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır ve ekibine çok çok teşekkür ederim” diye konuştu. Okul yönetimi de Muhtar Yıldız’a örnek çalışmasından dolayı teşekkür etti.


MUTLU CAFE MUTLU ENGELLi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’te engellilere yönelik istihdamı arttırmak amacıyla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü birlikte korumalı işyeri sistemini kuracaklarını bildirdi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’te engellilere yönelik istihdamı arttırmak amacıyla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü birlikte korumalı işyeri sistemini kuracaklarını bildirdi Büyükşehir Belediyesi tarafından down sendromlu çocukların sosyal hayata katılımı ve kendilerine güvenlerini kazanmaları amacıyla kurulan Mutlu Kafe, düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı. Kafede down sendromlu 8 çocuk, garsonluk yapacak, müşterilerle sohbet edecek, sosyal iletişimlerini geliştirecek. ÇALIK: ENGELLİ BİZİMLE ENGELİNİ FARK ETTİ Masal Parkı içerisindeki Mutlu Kafe’nin açılış törenine katılan AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, 2002 yılına kadar sosyal devlet anlayışının olmadığını savunarak, “Bir engelli kardeşimiz bana, ‘2002’de hiçbir sorunum yoktu’ dedi. Ben çok şaşırdım 2002’de sorun olmaz olur mu? Her şey sorundu. Engellinin de sorunu çoktu. Ama engelli kardeşimizin cevabı şuydu: ‘2002’de ben evden dışarı çıkamıyordum. Dışarıya çıkamadığım için ne kadar engellendiğimin olduğunun farkında değildim. Ulaşımdaki engelleri göremiyordum. İstihdam edilmenin ne olduğunu bilmiyordum. Eğitim alabileceğimi okula gidebileceğimi bilmiyordum. Sadece ve sadece evlere hapsedilmiştik. Siz bize eğitebilmeyi, eğitilmeyi, ulaşabilmeyi ve ulaştırmayı erişimi bize öğrettiniz. En önemlisi de bizi istihdam ettiniz. Şu an 55 bin engellimizi hükümetimiz istihdam etmiş vaziyette. Özel sektörle birlikte engelli istihdam rakamımız 150 bini aştı. Nasip olursa bu sene de 5 bin engellimizi görevlerine başlatacağız. Kadrolarını alacağız.

devleti inşa etmek için mücadele ettik. Hem Türkiye adına mücadeleler verdik, hem de yerelde mücadelelerimize devam ettik. Engellilerimizin önündeki bütün engelleri kaldırmak ve bütün engeller adına mücadele etmek temel hedefimiz oldu. Onları yaşatmak, onları eğitmek, onları ulaştırmak ve onları istihdam etmek en önemli hedeflerimiz içerisindeydi. Şimdi bugün Gaziantep’te gönül adımlarımızı attık. Güzel evlatlarım benim meleklerimin çalışacağı, 8 çocuğun istihdam edileceği kafenin adı; Mutlu Kafe. Mutlu kafe Gaziantep’e yakışan bir isim olmuş sebebine gelince verilere baktığımızda Gaziantep yüzde 80 oranında mutlu bir şehir. Şükreden bir şehir. Ben gazi şehrimize bu mutluluğu bize yaşattığı için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

ta olmadığını, engelin yaşarmayan gözde hissetmeyen kalpte, olmayan vicdanda olduğunu gördüm. Engelli tanımını değiştiriyoruz. Yüreğinde azıcık insan sevgisi varsa herkes bizim kardeşimizdir. Engellisiyle engelsiziyle hepiniz birinci derece vatandaşımızsınız. 16 yıl boyunca eğitim, sağlık, istihdam ve ulaşılabilirlik adı altında dört ana konuda çok önemli çalışmalar yaptık. Engellilerle ilgili sorunları engellilerimize soruyoruz. Konuşmuyoruz onları dinliyoruz. Gönül adımları atıyoruz. Geldiğimiz noktada duramayız. Kendi kendimizi yenilememiz daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Özgür projeler çok önemli, engellilerle ilgili eğitim desteği sağlıkta dönüşüm, ama en önemlisi istihdam gençlerimizi istihdam sistemine katmamız lazım. Kafa zehir gibi azıcık elinde, kulağında, gözünde ŞAHİN: ÖZGÜR PROJELER ÇOK bir engel varsa onları dışlamakÖNEMLİ tansa bir uzvu zehir gibi çalışıyorsa o zenginliktir, diğer yönleri eksiklik Gaziantep Büyükşehir Belediye değildir. Onların gücünü, gülümBaşkanı Fatma Şahin ise, “Cum- seyen yüzünü sistemin bir parçası hurbaşkanımızın liderliğinde yola haline getireceğiz. çıkarken ‘herkes mutlu ve huzurlu olmadıkça bizler mutlu ve huzur- TÜM DEZAVANTAJLI GRUPLARA lu olamayız. Toplumdaki engelli DOKUNUYORUZ GAZİANTEP’TE GÖNÜL ADIMLA- engelsiz tüm kardeşimizi kalkınRIMIZI ATTIK manın bir parçası yapacağız’ ded- Engelli çocuk sahibi olan anne ik. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar baba olmak çok zor, ben de bir anCumhurbaşkanımız partimiz- Bakanlığı yaparken özellikle engelli neyim ne kadar canınızın yandığını in kuruluşunda ‘hiçbir şey eskisi kardeşlerimizin önündeki engelleri biliyorum. Sizin canınız yandıkça gibi olmayacak’ dedi ve o günden kaldırmanın ne kadar zor olduğunu bizim canımız yanar. Gaziantep bugüne verdiği talimatlarla sosyal engelin elde, ayakta, gözde, kulak- Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü

birlikte korumalı işyeri sistemini kuruyoruz. Bakanlığım zamanda yasasını çıkardık ama uygulaması olmadı. Engelliler Daire Başkanlığını kuran ilk büyükşehir belediyesiyiz. Başına da bir engelli arkadaşımızı koyduk ve çözüm üreten bir başkanlık oldu. Korumalı işyeri sistemini Allah’ın izniyle ilk biz kuracağız. Bu sistem zihinsel engelliler için, down sendromlu yavrularımız için, otistik çocuklarımız için çok önemli. Hepsi bizim için bir güzellik ve zenginliktir. Azıcık dokundukça fırsat verince muhteşem işler ortaya çıkıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve İŞKUR en büyük gücümüzdür. Topyekûn çok çalışarak toplumdaki tüm dezavantajlı gruplara dokunuyoruz. 2 milyon sağlıklı huzurlu, emniyette ve mutlu olmasını istiyoruz. Ümmet için millet için bu dalga dalga yayılmasını arzuluyoruz” dedi. Konuşmaların andından Down Kafe’nin açılış kurdelesi kesildi, AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çalık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, kafeyi gezdi, müşterilere yemek servis etti. Programda down sendromlu çocuklardan kurulu mehter takımı “Ceddin deden” parçasını seslendirdi.


ÇALIK: HEDEF GÖNÜLLERE GİRMEK Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sosyal politika meselesinin mühim bir mesele olduğuna işaret ederek, “Koca Amerika’nın, koca Avrupa’nın, Dünya’nın bugün yaşadığı sorunların tek nedeni sosyal adaletsizliktir. Toplam zenginliğin yüzde 99’unun yüzde 1’de toplandığı bir dünya devam edemez” dedi. AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı tarafından başlatılan AK Parti Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Programı’nın 18’incisi Gaziantep’te düzenlendi. Toplantıya, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ahmet Uzel, Canan Candemir Çelik, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeçi, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. ÇALIK: HEDEF GÖNÜLLERE GİRMEK AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, yaklaşık 2 ay önce başlattıkları programla hedeflerinin gönüllere girmek olduğunu söyledi. Çalık, AK Parti olarak “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyerek yola çıktıklarını, 2002 yılından itibaren milletin gönüllerini kendilerine açmaya başladığını anlattı. Öznur Çalık, 2002’de AK Parti ilk kez iktidara geldiğinde “olmayan bir sosyal devlet anlayışı” bulunduğunu ancak kendilerinin anayasanın “Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir” diyen ikinci maddesinin bütün kavramların içini doldurmak için çalıştıklarını kaydetti. SOSYAL KORUMA BÜTÇEMİZ: 335 MİLYAR Sosyal politikalarda amaçlarının sosyal yardımlarla ve hizmetlerle Türk insanının refah seviyesini yükseltmek olduğunu belirten Çalık, “2002 Türkiye’sinde 112 milyar bütçe vardı. Bunun sadece 1,2 milyar sosyal yardımlara ve hizmetlere ayrılmıştı. Bugün zadece sosyal yardım ve hizmetlere ayırdığımız bütçe 50,6 milyara çıkmış vaziyette. Amacımız insanlarımızı yardıma bağımlı insanlar haline getirmek değil. Onların sosyal hizmetlerle istihdama dönüştürüp yardıma bağımlı halde hayatlarını devam ettirmekten öte, katılımcılığını sağlamak en önemli hedefimiz. Sosyal yardım ve sosyal hizmetlere ayırdığımız bütçe buyken, sosyal koruma bütçemiz 2002 yılında Türkiye’de 33,5 milyardı. Sağlıktan, eğitime sosyal

güvenliğe kadar ayırdığımız bütçe bugün tam 335 milyar sosyal koruma bütçesi ayırır duruma geldik” diye konuştu. Vatandaşın istediği her alanda insana dokunmayı en temel hedef haline getirdiklerini dile getiren Çalık, sosyal yardımları artırırken sosyal güvenlikte de çok önemli reformlar yaptıklarını 2002 yılında sosyal güvenlik kapsamında olmayan yaklaşık 25 milyon kişiyi sosyal güvenlik kapsamına aldıklarını, şu anda Türkiye’nin yüzde 99’unun sosyal güvenlik kapsamında bulunduğunu bildirdi. SINIR ÖTESİ OPERASYONA DEĞİNDİ Çalık, adaleti tesis etmek için var güçleriyle çalıştıklarına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşabilmek için bizim oluşturacağımız politikalara sizin söyleyeceğiniz cümleler yön verecek. Bu vesileyle bu toplantıları yapıyoruz. Tüm Türkiye’yi adım adım dolaşıyoruz. Milletimize şunu söylüyoruz, bir taraftan terörle mücadele edeceğiz, hem sınırlarımızın içindeki hem sınırımızdaki hem de sınır ötesindeki teröristlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Afrin’de Zeytin Dalı Operasyonu yapılıyor. Fırat Kalkanı Operasyonu’nu gerçekleştirdik ve bitirdik. O bölgenin sahiplerine orayı teslim ettik. Bizim hiç kimsenin topraklarında gözümüz yok. Tek bir hedefimiz var; etrafımızdaki gözü yaşlı coğrafyanın gözyaşlarını dindirmek. Toprak bütünlüğünü sağlamak. Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim için hassaten çok önemli ama ülkemizin bütünlüğü için de terörle sonuna kadar mücadele edeceğiz. PKK, PYD, YPG, DAEŞ ve FETÖ ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz terörle mücadelemize devam ederken, bir taraftan şeytan taşlarken diğer taraftan da tavaf yapmaya devam ediyoruz. Bir taraftan askerlerimiz, korucularımız, polislerimiz ülkemizin güvenliği için, vatanın bütünlüğü, devletimizin ve milletimizin varlığı için, ezanımızın dinmemesi için verdiği mücadelede onlar sınırda, sınır ötesinde ve sınır içinde mücadele verirken, bizler de milletimize hizmet etmeye, sizin emrinizde çalışmaya devam ede-

ceğiz. Bir taraftan terörle mücadele devam ederken, şehitlerimiz var. Şehadet mertebesine yükselen evlatlarımız var. Rabbimden rahmet diliyorum. Yüce Rabbim askerlerimizi zaferlerle taçlandırsın.” Tüm dünyanın gözü ve kulağının Türkiye’de olduğuna işaret eden Çalık, “Biz güçlü bir ülke olmak için yola çıktık. Allah’a hamd olsun şu anda dünyanın en güçlü ülkeleri ve sözüne en çok dikkat edilen ülkeleri haline gelmiş vaziyetteyiz. Birçok ülke gözünü kapamıyor ki, Türkiye’nin rüyasını görmesin diye. Türkiye güçlü bir ülke olmaya devam edecek. Kendi ayaklarının üzerinde durmaya devam edecek” dedi. ŞAHİN: TEK BAŞINA PARA HUZUR VERMİYOR Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, düzenlenen programda ortaya çıkan çıktıların büyükşehir olarak çok yakın takipçisi olacaklarını söyledi. Sosyal politika meselesinin mühim bir mesele olduğuna işaret eden Şahin, şöyle konuştu: “Dünya nereye gidiyor? Ekonomik kalkınma beraberinde huzur ve mutluluk getiriyor mu? Adalet ve bugün paylaşım konusunda yeterince hassas mıyız? Adil miyiz? Yeterince bunu önem veriyoruz muyuz? Bunların hepsinin cevabına baktığınız zaman eğer bu mekanizmalar bugün iyi çalışmış olsa bu kan, bu gözyaşı, bu nefret, bu ırkçılık dünyanın uğraştığı çözmeye çalıştığı terörizmle mücadele, uyuşturucuyla mücadele ortaya çıkmazdı. Demek ki iyi gitmiyor. Demek ki tek başına para huzur vermiyor mutluluk vermiyor. HERKES BU MEMLEKETİN ÖZ EVLADI Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 16 yıl önce yola çıktığımızda çok önemli bir şey söyledi hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, insanı merkeze alacağız, yaratılanı yaradan ötürü seven anlayışın mensuplarıyız, insan yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin. Milletin bütün katmanlarını kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, engellisiyle, engelsiziyle herkesi ama herkesi bu bünyede tutacağız’ dedik. Kimse kendisini dışarıda hissetmeyecek. Kimse dışlanmış hissetmeyecek. Kimse kendini dezavantajlı

hissetmeyecek. Herkes bu memleketin öz evladı ve öznesi olacak. Hiç kimse burada aidiyet duygusunu farklı noktalarda hissetmeyecek. Bu çok önemliydi. Nerede nasıl doğarsa doğsun. Anası babası kim olursa olsun hangi bölgede olursa olsun ırkı ne olursa olsun mezhebi ne olursa olsun. Eşrefi mahlukat olarak doğduysa yaratılanın en üstünü ise birinci derece vatandaş olacak dedik. Bizim şu an dünyadan ayrıştığımız fark bu. BÖYLE DEVAM EDEMEZ Koca Amerika’nın koca Avrupa’nın bugün Dünya’nın yaşadığı sorunlara baktığınız zaman toplam zenginliğin yüzde 99’unun yüzde 1’de toplandığı bir Dünya devam edemez. Böyle devam edemez. Bizim medeniyetimizin bize emrettiği veren el alan elden üstündür. Her noktada bunun ne kadar önemli olduğu komşusu açken tok yatan bizden değildiri medeniyetimizi sosyal politikamızın bir gereği yapmamız gerekiyor. Adına ne derseniz deyin. Sosyal politikalar deyin sosyal destek deyin ne derseniz deyin eğer sisteminizi bu şekilde kurmazsanız toplumsal huzur ve barışı sağlayamazsınız. Yoksullukla mücadele etmezseniz zengini mutlu edemezsiniz. Zenginin huzuru mutluluğu güvenliği yoksullukla mücadelededir. Şehrimize geldiğimiz zaman arkadaşlarıma verdiğim ilk talimat engelsiz kent, kadın dostu kent, çocuk dostu kent. Gençlerin kendi içinde kendini bulduğu bir kent. Hele bu şehir için. Bütün engellinin bir arada yaşadığı bu kadar hızlı göçün iç göçün dış göçün bu kadar bütün zenginliğe dönüştürdük. Organize Sanayimiz en büyük gücümüz. İstihdam en büyük gücümüz, kalkınma en büyük gücümüz. Ama insanı kalkındırmadan makineyi kaldırarak bir yere varamazsınız.” AK Parti Gaziantep milletvekilleri Ahmet Uzel de AK Parti hükümetlerinin sosyal politikalara önem verdiğini insanı merkeze alan bir bakış geliştirdiğini söyledi. Konuşmaların ardından oluşturulan 12 masanın sosyal politikaları ilgilendiren çeşitli konulardaki görüşleri alındı, toplantı basına kapalı devam etti.


GAZİŞEHİR SERİYE BAĞLADI 2-0

Gazişehir Gaziantep, Spor Toto 1. Lig’in 20. haftasında sahasında Boluspor ile karşılaştı. Mücadeleyi Gazişehir 2-0 kazandı. Maçtan dakikalar 15. dakikada gelişen Gazişehir atağında Uğur’un ortasında Gökhan Alsan kafa vuruşu ile topu ağlarla buluşturdu. 1-0 28. dakikada orta alanda gelişen Gazişehir atağında Okan Derici’nin ara pasında kaleci ile karşı karşıya kalan Del Valle’nin vuruşunda top kalecide kaldı. 59. dakikada sol kanattan gelişen Boluspor atağında Guigo’nun içeriye attığı pasta topla buluşan Melih müsait pozisyonda topu auta attı. 66. dakikada sol kanattan gelişen Boluspor atağında topla ilerleyen Melih’in ceza sahası dışından vurduğu şut az farkla auta çıktı. 78. dakikada gelişen Gazişehir atağında topu ceza sahasına taşıyan Del Valle kaleci ile karşı karşıya kaldı. Del Valle’nin vuruşunda top kalecide kaldı. 85. dakikada sol kanattan serbest vuruş kazanan Gazişehir’de Gökhan Alsan’ın yaptığı ortaya Tugay’ın kafa vuruşunda top ağlarla buluştu. 2-0 Stat: Gaziantep Kalyon Hakemler: Emre Molak xx , Deniz Caner Özaral xx, Burak Taşkınsoy xx Gazişehir Gaziantep: Stockhowıak xx, Ahmet Kesim xx, Uğur xxx, Sinan xx, Jefferson xx (Webo dk. 62 x), Adama Ba xx (Muhammed Himmet dk. 82 ?), Gökhan Alsan xxx, Mehmet Erdem xx, Okan xx (Tugay dk. 52 xx), Özgür Can xx, Del Valle xxx Yedekler: Necati, İsmail, Yasin, Özgür, Murat Ceylan, Samican, Serdar Teknik Direktör: Erkan Sözeri Boluspor: Gökhan xx, Renato Arapi xx, Alim xx, Emmanuel Akabueze xx (İrfan dk. 80 x), İshak x (Guido Koçer dk. 45 xx), Melih xx (Ahmethan dk. 72 xx), Furkan xx, Sefa xx, Andre Santos xx, Emre xx, Cengiz Umut xx Yedekler: Mahmut Ertuğrul, Pedro, Caner Cavlun, Özgür, Guido Koçer, Burak, Mustafa, Teknik Direktör: Sait Karafırtınalar Goller: Gökhan Alsan (dk. 15), Tugay (dk. 85) (Gazişehir Gaziantep) Sarı Kartlar: Webo, Adama Ba, Mehmet Erdem (Gazişehir Gaziantep), Renato Arapi (Boluspor)

“Mücadele kalitesi yüksek bir maç oynadığımızı düşünüyorum” Spor Toto 1. Lig’in 20. haftasında 2-0 skorla biten Gazişehir Gaziantep - Boluspor maçı ardından her iki takım teknik direktörleri açıklamalarda bulundu.

Sözeri: “Mücadele kalitesi yüksek bir maç oynadığımızı düşünüyorum” Gazişehir Gaziantep Teknik Direktörü Erkan Sözeri, oyuncularının iyi mücadele ettiğini söyleyerek, “Kaliteli bir takımla oynayacağımızı biliyorduk. Mücadelesi ve teknik kapasitesi yüksek bir takımla oynayacağımızı biliyorduk. Hakikaten ihmale gelmez, boş bırakıldığı anlarda çok iyi işler yapan, çok iyi işler yapan, çok iyi pas trafiği yapan bir takım. Bu bilinçle ilk yarı çok pozisyon vermediğimizi düşünüyorum.

Bizim oyunumuza gelince de mücadele kalitesi yüksek bir maç oynadığımızı düşünüyorum. Bütün oyuncularımız elinden geleni yaptı onları tebrik ediyorum. Bugün çok istekliydiler bunları da gördük. Taraftarlarımıza da destekleri için çok teşekkür ediyorum. Gazişehir Süper Lig’de oynamayı hak ediyor. Bu da taraftarlarımızın desteği ve bizim mücadelemizle mümkün olacaktır. Ligin başarılı takılarından birisiyiz bunun nedeni de oyuncular saha içerisinde birbirlerine yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.


Biz De Varız Gazetesinin 606.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek dijital gazetesi

Biz De Varız Gazetesinin 606.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek dijital gazetesi

Advertisement